20.9.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

1 EYLÜL 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "1 Eylül Dünya Barış Günü" dolayısıyla yayınladığı mesajda, insanlığın daha iyi bir dünya ümidiyle yeni bir bin yıla hazırlandığını vurguladı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Af Yasası'nı eşitlik ilkesine aykırı bularak "bir kez daha görüşülmek üzere" TBMM'ye iade etti. Cumhurbaşkanı Demirel, iade gerekçesini, af yasasındaki çetelere ilişkin düzenlemenin "suç işlemek üzere örgüt kuranlara ayrıcalık" getirmesi olarak açıkladı.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, 1. Yasama Yılı'nın sona ermesi nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek, Meclis'in çalışmaları hakkında bilgi verdi. TBMM Başkanı Akbulut, hakkında "Yüce Divan'a sevk" raporu bulunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'inde bulunduğu, geçen dönemden kalan 16 Meclis soruşturmasını "Meclis tıkanmasın" diye gündeme getirmediklerini kaydetti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz son gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık'ta bir araya geldiler. Toplantıda, aftan vazgeçilmesinin, yasayı yürürlüğe sokmaktan daha sakıncalı olacağı kararı alınırken, TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılmayarak, Af Yasası'nın ekimde ele alınması görüşünün benimsendiği bildirildi.

4- Bakanlar Kurulu'nun dün gerçekleştirdiği toplantıda, depremzedelerin geçici iskanı ve kalıcı konutların yapımı konusu görüşüldü. Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın prefabrik konutlarla ilgili bilgi verirken, TOKİ ve Emlakbank'tan sorumlu Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, konut kapasitesinin tam olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

5- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Af Yasası ile ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Af Yasası'nın arkasında olduklarını belirterek, "Mecliste almış olduğumuz kararımızdır. Dolayısıyla arkasındayız" dedi.

6- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, prefabrik konutlara tümüyle karşı olmadığını ancak, gerçek ihtiyaç ortaya çıktıktan sonra az bir oranda yapılabileceğini kaydetti.

7- Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan yaptığı yazılı açıklamada, deprem bölgesinde yaraların sarılması amacıyla işyerleri zarar görenlerin kredilerinin erteleneceğini ve yeni krediler açılacağını bildirdi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda geçici yerleşim için belirlenen 30 metrekarelik prefabrik konutlar için, şartname hazırladıklarını ve fiyat belirlediklerini söyledi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, depremden zarar gören yurttaşların elektrik borçlarının silineceği kaydedildi.

10- Maliye Bakanlığı, Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremin Vergi Usul Kanunu'na göre mücbir sebep kapsamına girdiğini ve Vergi Kanunu'nda yazılı sürelerin işlemeyeceğini bildirdi. Maliye Bakanlığı'nın "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- HADEP Genel Başkan Vekili Ahmet Turan Demir ve beraberindeki yöneticiler, CHP Genel Başkanı Altan Öymen'i, CHP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Demir, Öymen'e genel başkan seçilmesi nedeniyle kutlama ziyaretinde bulunduklarını belirtirken, Af Yasası ile ilgili olarak da, yasanın genel affa dönüştürülmesinin toplumsal barış için koşul olduğunu kaydetti.

Öte yandan Öymen, Af Yasası'nı veto eden Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel'in aklın gereğini yerine getirdiğini ifade ederek, TBMM açıldıktan sonra, düşünce suçları ve bazı suçların affını engelleyen Anayasanın 87. maddesinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemenin yapılması gerektiğini vurguladı.

12- ÖSYM Başkanı Fethi Toker düzenlediği basın toplantısında, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) öğrencilerin puan hesaplarında yaptığı yanlışlıkla ilgili eleştirileri yanıtladı. Toker, üniversitelere yerleştirme işleminden kaynaklanan bir hata yapılmadığını, yerleştirme işlemlerinin yeniden yapılmasının da söz konusu olmadığını ifade etti.

13- Deprem bölgesi Kocaeli'nde bir araya gelen ve değerlendirme toplantısı yapan DİSK, Türk-İş, KESK ve Hak-İş genel başkanları, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFU) ile Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) bünyesinde ortak kampanyaların başlatılması kararı aldılar.

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), deprem felaketinden sonra "Hükümet çevrelerinin basına karşı suçlama ve cezalandırma girişimine karşı çıkıp iletişim özgürlüğünü savunarak mesleki dayanışma örneği veren" 37 yazara birer teşekkür mektubu gönderdi.

15- AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki ve beraberindeki heyet, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Başbakan Ecevit'e, depremin zararlarının en aza indirilmesi için önerilerinin yer aldığı bir rapor sunan Mahruki, derneğin, afetlerde can kaybının en aza indirilmesi için 3 yıldır süren bir eğitim çalışmasının olduğunu kaydetti.

Afet bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarına yaptıkları katkılardan dolayı AKUT üyelerine teşekkür eden Başbakan Bülent Ecevit, kendilerine sunulan önerilere katıldığını söyledi.

Öte yandan Mahruki ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, AKUT'a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederken, kıştan sonra çok iyi planlanmış kentler kurulması gerektiğini kaydetti.

16- Güvenlik güçlerince Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal alanında gerçekleştirilen operasyonda, 2 PKK'lı terörist öldürüldü. Bitlis, Muş ve Mardin'de de 10 PKK'lı terörist yakalandı.

17- 1 Eylül Dünya Barış Günü, İstanbul'da çeşitli parti ve demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği etkinliklerle kutlandı.

18- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, üç günlük resmi ziyaret için gittiği Londra'da Türk gazetecileri kabul ederek, çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Cem, Londra'daki temaslarında İngiltere-Türkiye ikili ilişkileri ve bölgesel sorunların yanısıra Türkiye-Avrupa ilişkilerinin de ele alınacağını belirtti.

19- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Berlin'de yaptığı basın toplantısında, Almanya'nın, Türkiye'nin AB üyesi olma yolundaki çabalarını kararlı bir şekilde destekleyeceğini açıkladı. AB üyeliğinin hemen gerçekleşmeyeceğinin Türkiye tarafından da bilindiğine dikkat çeken Schröder, "Bu desteğimiz, diplomatik kurallar içinde olacaktır" dedi

20- Arjantin'de dün meydana gelen uçak kazasında 80 kişinin öldüğü bildirildi.

21- Tacikistan'dan Kırgızistan'a girerek yerli ve yabancı çok sayıda kişiyi rehin alan köktendinci militanlardan oluşan silahlı çetelerin, 17 rehineden 3'ünü serbest bıraktıkları açıklandı.

22- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir alışveriş merkezinde dün meydana gelen patlamada 41 kişi yaralanırken, olayın arkasında köktendinci Vahabiler ya da tüketim toplumuna karşı olan Devrimci Yazarlar Birliği'nin bulunduğu bildirildi.

23- Doğu Timor'da bağımsızlık elde etmek için yapılan referandumun tamamlandığı bildirildi. Öte yandan referandumdan bağımsızlık kararının çıkacağını öngören Cakarta yanlısı milisler, bölgede şiddet eylemlerine devam ediyor.

24- Kolombiya'da 1.5 milyon işçi bütçede kısıtlama kararı alan hükümeti protesto etmek için genel greve giderken, solcu gerillalar da işçileri desteklemek için, hidroelektrik santralını işgal ettiler.

 

2 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa" ile "Memurların Disiplin Cezalarının Affı Hakkındaki Yasa"yı onayladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabul sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'de topyekün bir devlet reformu yapılması gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Ecevit görüşme sonrası yaptığı açıklamada, deprem bölgesiyle ilgili durumu değerlendirdiklerini belirterek, bazı çevrelerin devleti acz içinde göstermesinin kendisini ve Cumhurbaşkanı Demirel'i rahatsız ettiğini ifade etti.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Gürel, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye yönelik politikalarını değiştirmediğini belirterek, Avrupa'dan gelen mesajların doğruluğunu ancak zamanın göstereceğini vurguladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu imzasıyla yayınlanan "Bazı öğrencilerin durumlarının yeniden değerlendirilmesi" başlıklı genelgeye göre, 1997-98 ve 1998-99 öğretim yılı sonunda okullarıyla ilişiği kesilen öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere ortalama yükseltme sınav hakkı tanındı.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca hazırlanan "3030 Sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, KESK Genel Merkezi'nde düzenlediği toplantıda, deprem bölgesindeki izlenimlerini aktardı. Felaketin ilk gününden itibaren yardım kampanyaları başlattıklarını, deprem bölgelerinde çadırlar kurduklarını ve yardımlarını sürdüreceklerini belirten Erdem, "Bugüne dek sivil toplum örgütlerini potansiyel suçlu görenlerin, bu örgütlerin çabaları karşısında ezilmiş olmaları gerekir" dedi.

7- Türk Eğitim Vakfı (TEV) yaptığı yazılı açıklamada, depremden zarar gören ailelerin ilk, orta ve yüksek öğrenim gören çocuklarına karşılıksız burs vereceğini belirtti.

8- Üç günlük resmi bir ziyaret için Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook ile bir araya geldi. Bakan Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, AB çerçevesinde, Dünya Bankası ve Yatırım Bankası'nın da işbirliği ile sağlanacak uzun vadeli fonlardan umutlu olduğunu belirtti.

Robin Cook'da, "Türkiye, stratejik olarak bizim için son derece önemli bir ülke ve Türkiye'nin beklentilerini bu hafta sonu yapacağımız toplantıda en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistin yetkililerinin barış anlaşmasının yürürlüğe konulması yönündeki görüşmelere devam ettiklerini belirtirken, Mısır ve ABD'nin yardımcı olmakla birlikte, zor kararları almanın tarafların kendilerine bağlı olduğunu ifade etti.

10- Kolombiya'da hükümet güçlerinin, "Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler Örgütü'ne (FARC) düzenlediği operasyon sonucunda yaklaşık 50 kişinin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

 

3 EYLÜL 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la bir araya gelerek izlenecek politikaları görüştü. Başbakan Ecevit görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Genelkurmay'ın bedelli askerlik önerisi benimsenirken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdiği Af Yasası'nın ekim ayında başlayacak yeni yasama döneminde ele alınacağını ve hızla sonuçlandırılması için gerekli çabayı göstereceklerini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, PKK'nın geri çekilmesi, Pişmanlık Yasası, irticaya karşı mücadeleyle ilgili soruları yanıladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu toplantıda ayrıca, deprem nedeniyle karşılaşılan ekonomik sıkıntının aşılması için Milli Savunma Bakanlığı'na "bedelli askerlik" uygulaması önerisinde bulunduğunu, bu yöndeki yasa taslağının bakanlığa verildiğini bildirdi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, deprem bölgesinde yaptığı incelemeleri düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Kutan, ayrıca deprem bölgesindeki izlenimlerini aktarmak üzere Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüştü. Kutan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki 11 yerleşim yerinde 2 gün süren ziyaretinde edindiği izlenimleri Cumhurbaşkanı Demirel'e aktardığını bildirdi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle Türkiye'nin ABD Hazinesi'nin garantisiyle tahvil çıkarma düşüncesine, ABD'den olumlu yaklaşımlar geldiği yönünde kanaat olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi(DEİK) tarafından düzenlenen "Türkiye'de Sermaye Piyasası ve Yatırım" konulu seminerin açılış konuşmasında, Türkiye'nin 21. yüz yıldaki hedeflerini anlatarak, Türkiye'nin Avrasya'da önde gelen siyasi ve ekonomik aktör olmayı hedeflediğini belirtti.

Devlet Bakanı Yüksel Yalova da yaptığı konuşmada, depremin, hükümetin özelleştirme programını yavaşlatmadığını, aksine çalışmaları hızlandırdığını söyledi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, ağustos ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 53.7 tüketici fiyatlarında ise yüzde 65.4 oranında gerçekleşti.

 

4 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 80. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Türk milletinin karşılaştığı büyük sıkıntıları birlik ve beraberlik içerisinde aştığını belirterek, 1. Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması arasındaki yılların Türk milletinin yaşadığı en zor dönemlerden birisi olduğuna işaret etti. Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin bu kongrede atıldığını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık binasından ayrılırken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun "irtica tehdidi sona erene kadar 28 Şubat sürecinin devam edeceğine" ilişkin açıklamalarına yönelik soruları yanıtladı. Başbakan Ecevit, Kıvrıkoğlu'nun açıklamalarını "TSK'ya yöneltilen haksız ithamlara tepki" olarak değerlendirirken; irticayla mücadele yasalarını çıkaracaklarını belirtti. Başbakan Ecevit, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun yapısından kendisinin de rahatsız olduğunu söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, düzenlediği basın toplantısında Marmara Bölgesi'ni etkileyen depremin yaralarının sarılmasına katkı amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'nın bedelli askerlik önerdiğini, hükümet ortaklarının öneriye olumlu yaklaştığını ve konunun ekim ayında Meclis gündemine geleceğini bildirdi. Bedelli askerlik uygulamasından 1 Ocak 1973 tarihinden önce doğanların yararlanacağını kaydeden Çakmakoğlu, diğer esas ve usullerin Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu'nca belirleneceğini ifade etti.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Bener Cordan ve Marmara Bölgesi'ndeki il milli eğitim müdürlerinin katılımıyla yapılan bölge toplantısında yaptığı konuşmada, depremde zarar gören illerde ilköğretim ve lise için hizmet veren 4 bin 652 okuldan 50'sinin yıkıldığını, 300 civarında okulda da onarıma ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Yüzde bir civarında okulun yıkılması eğitim öğretimimizi engelleyecek fiziki engel değildir" dedi.

5- Başbakanlık Müsteşarı ve Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Ahmet Şağar, merkezin, Marmara depremi ile ilgili bugüne kadar yürüttüğü çalışmalar ve son durum ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Şağar, 150'ye yakın çadırkentte 80 bine yakın vatandaşa hizmet götürüldüğünü söyledi. Görevlerinin devletin bütün olanaklarını deprem bölgesine seferber etmek olduğunu belirten Şağar, bu amaçla bölgede görev yapacak, her türlü olanak ve personel ile donatılmış, özel bir örgüt kurulmasına gerek görüldüğünü bildirdi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Liman-İş Sendikası'nın genel kurulunda yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Yasası'nın halkın beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu vurguladı.

7- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman ile Af Yasası üzerine yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı. Sayman, Af Yasası'nın yeniden elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

8- 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 80. yıl dönümü nedeniyle Sivas'ta bulunan CHP Genel Başkanı Altan Öymen, parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. Öymen, Atatürk'ün bir avuç insanla 4 Eylül'de Sivas'ta toplanmasının tam demokrasi için öncülük ettiğini belirtti. Açıklamasında, hükümeti eleştiren Öymen, "Hükümetin deprem felaketini fırsat bilerek Sosyal Güvenlik Yasası ve Af Yasası'nı çıkarmasından şikayetçiyiz. Şükür ki Af Yasası Cumhurbaşkanı'ndan döndü" dedi.

9- Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası Grup Eleme Maçı'nda Kuzey İrlanda'yı 3-0 yendi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Valiliği'ni ziyaretinde deprem sonrası durum hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Denktaş, gazetecilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak sorularını da yanıtladı. Denktaş, Kıbrıs sorununda artık "denenmiş süreçleri başlatmakta yarar görmediklerini" belirterek 9-11 Eylül'de ABD tarafından yeni atanan arabulucuyla yapacağı görüşmelerde "yeni bir süreç, yeni bir başlangıç istediklerini" söyledi.

11- AB'nin dışişleri bakanlarının gayri resmi toplantısı Finlandiya'nın Saariselka kasabasında başladı. İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye için özel bir "yol alma" planı hazırlamasını istedi. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı İsmail Cem temsil ediyor.

12- Doğu Timor'da BM tarafından geçen pazartesi yapılan halk oylamasına katılanların yüzde 78.5'i bağımsızlığı seçerken, Endonezya'nın da kararı kabul ettiği açıklandı.

 

5 EYLÜL 1999

 

1- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik insan hakları ihlalleri konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Bakan İrtemçelik, günümüzde toplumların gelişmişlik düzeyleri değerlendirilirken bakılan temel ölçütlerin arasında insan hakları ve demokrasinin de bulunduğunu söyledi.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Samsun Şubesi tarafından düzenlenen "Yerel Yönetimlerde ımar Reformu için İlkeler, Öneriler" konulu panele katıldı. Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Ali İhsan Aka panelin açılışında yaptığı konuşmada, ülkemizdeki imar sürecinin kısa bir değerlendirmesini yaptı.

Bakan Tantan da yaptığı konuşmada, "Marmara Bölgesi'nde yaşanan felaket bize bilimin önde, cehaletin arkada olduğunu göstermiştir. Bugüne kadar herkes olaya maddi açıdan yaklaştığından bilim her zaman terk edilmiş ve adeta bilimle alay edilir duruma gelinmiştir. Ama görülmüştür ki sığınılacak tek yer, insanların güvenle sığınabileceği tek şey bilimdir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz incelemelerde bulunmak üzere Yalova'ya gitti. Yılmaz, depremin en fazla şikayete ve sıkıntıya konu olan döneminin geride kaldığını belirterek, bundan sonra her gün yaraların sarılmasında biraz daha iyiye doğru gidileceğini söyledi.

Deprem bölgesinde bulunan ve çalışmaları yönlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da Yalova'da kesin hasar tespit çalışmalarının yarına kadar tamamlanacağını belirterek, oturulamayacak durumda olan binaların yıkımı için mutlaka profesyonel yıkım ekibine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

4- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, BRT televizyonunda yayınlanan "Nazmi Bilgin ile Zirve" konulu programda, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin'in son günlerdeki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, ordu ile milleti karşı karşıya getirmenin fevkalade yanlış olduğunu kaydederek, "Aklıselim sahibi insanların bu tür yorumlarda bulunmayacağını" söyledi.

5- Van'da PKK'lı teröristlere yönelik olarak 3 Eylül'de başlatılan "Gözcü Operasyonu'nda çıkan çatışmada 15 terörist öldürülürken, 7 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Bölge genelindeki operasyonlar sırasında ise 4 PKK'lı terörist öldürüldü. Batman'da 7 PKK'lı terörist yakalandı.

6- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, deprem bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Albright Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 11 milyon dolarlık yardım yaptıklarını ve her türlü desteği sürdüreceklerini kaydederek, "Amerikan ordusu barınma ve sağlık yardımında bulunmuştur. Amerikan halkından da gönüllü bağışlar sürüyor. Ülkemdeki dini liderler ve yardım teşkilatlarıyla görüştüm. Kongre'de Türkiye'ye yardım önereceğiz" dedi.

Albright daha sonra İzmit'e giderek Doğukışla'daki çadırkentte incelemelerde bulundu.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusunda temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti. Cumhurbaşkanı Denktaş ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda kendilerine bir baskı yapılmayacağını belirterek, sorunu dışarıdan gelen planlarla içerideki anlaşmalarla çözeceklerini söyledi.

8- Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin Finlandiya'da sona eren iki günlük gayri resmi toplantısında, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in 13 Eylül'de Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak olan AB Konseyi toplantısına davet edilmesine karar verildi.

İspanya ve Fransa, Türkiye'nin AB'ye adaylığının hemen ve koşulsuz olarak kabul edilmesini isterken Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türkiye'nin AB'ye adaylığının resmen tanınmasından yana olduklarını; dini, kültürel ve etnik kriterlerleri bulunmadığını, Avrupa değerlerinin temel alınması ve bu adaylığın diğerleriyle eşit koşullarda gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tarja Hallonen, toplantı sonrası düzenlediği basın brifinginde, AB üyesi ülkelerin hepsinin, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi.

9- İsrail ve Filistin arasında dün Wye River Barış Anlaşması'nın uygulanmasına ilişkin olarak imzalanan son anlaşma Batı tarafından olumlu karşılanırken Suriye, İran ve İslamcı gruplardan olumsuz tepki geldiği bildirildi.

Filistin lideri Yaser Arafat, Mısır'da imzalanan anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada, anlaşmanın "yalnızca bir başlangıç" olduğunu söyledi ve barış sürecinde ilerlemeye devam çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Arafat'ı, Ortadoğu barış sürecine hız kazandıracak anlaşmayı imzalamaları dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Şarm El Şeyh anlaşması Ortadoğu barış sürecini ilerlemek için harika bir fırsat sunuyor" dedi.

 

6 EYLÜL 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, adli yılın başlaması nedeniyle Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'a gönderdiği mesajda, cumhuriyet rejiminin getirdiği hukuk sisteminin, Türkiye'nin uygar ülkeler seviyesine ulaşmasına olanak tanıdığını belirtti.

2- Adli yılın başlaması nedeniyle Yargıtay'da düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, askeri ve sivil yargının başkan ve üyeleri ile çok sayıda yargıç katıldı.

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'ni "teokratik bir devlet" olarak nitelerken yaşanan çekişmelerin laikliğin tam olarak uygulanmamasından kaynaklandığını söyledi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen de konuşmasında, ülkenin laik temeline yönelik tehdidin azalmadığını, tarikatların serbest biçimde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, Fethullah Gülen tarikatı hakkında işlem yapılmamasının "devlet desteği" kuşkusunu gündeme getirdiğini bildirdi.

Başbakan Bülent Ecevit toplantıdan ayrılırken Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un sözlerinin nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine, "Sayın Yargıtay Başkanı'nın konuşması son derece önemlidir. Bu konuşma üzerinde toplumun ve kamuoyunun uzun uzadıya düşünmesi gerekir" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Vali Vekili Nafiz Kayalı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, PKK ile ilgili son günlerdeki gelişmeleri değerlendirdi. Vali Kayalı, PKK'yı yakından izlediklerini belirterek, "Onların aldığı çekilme kararının inisiyatifini onlara bırakmak durumunda değiliz. Bölgede operasyonlara devam ediliyor. Çekilme kararı istihbarat birimlerince yakından izleniyor" dedi.

4- Rus Hava Kuvvetleri, Çeçenistan'ın güneyindeki bölgeleri dün bombaladı. Çeçenistan'dan Dağıstan'a sızan ayrılıkçı milislere yönelik yürütülen operasyonda 12'si çocuk 43 kişinin öldüğü bildirildi.

5- Çin'in güneydoğusundaki Wenzhou kentinde son günlerde meydana gelen yağışlarda 118 kişinin öldüğü bildirildi.

 

7 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sosyal Güvenlik Yasası'nı onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kamuoyunda Sosyal Güvenlik Reformu olarak bilinen İşsizlik Sigortası Kanunu'nu onaylamışlardır" denildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan yaptığı yazılı açıklamada, deprem felaketi nedeniyle esnafın uğradığı zararı telafi etmeye çalıştıklarını belirterek, "Halk Bankası'nca afet bölgesindeki esnafa verilen kredilerin limitleri 2.5 milyar liradan, 5 milyar liraya yükseltildi" dedi.

3- AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, hafta sonunda Finlandiya'da yapılan AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısında, aralıkta Helsinki'de yapılacak AB zirvesinde Türkiye'nin 12. aday olarak ilan edilmesine karşı çıkan ülkelerin insan hakları ve demokrasi konusundaki itirazlarını hükümetin anladığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, adli yılın başlaması dolayısıyla Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un yaptığı konuşmanın demokratikleşme için atılacak adımda "milat" olmasını istedi. Çiller, "Tam demokrasi oluşturmak için bir seferberlik ilan etmenin zamanıdır" dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli yaptığı yazılı açıklamada, RTÜK Yasası'nda değişiklik öngeren taslakta, üst kurulun oluşumunun TBMM'den alınıp doğrudan doğruya hükümetin eline verildiğini kaydetti. Yapılmak istenen değişikliğin, kurumun siyasal baskıdan kurtarılması istemlerinin aksine, onu tümüyle siyasal iktidarın eline teslim edecek nitelikte olduğunu vurguladı.

6- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Vietnam gezisi sırasında yaptığı açıklamada, Doğu Timor'da tırmanan şiddetin oluşturduğu durumu ya Endonezya'nın kendisinin kontrol altına alması ya da uluslararası toplumun müdahale etmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.

7- Yunanistan'ın başkenti Atina'da 5.9 şiddetinde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre, deprem sırasında çok sayıda sanayi tesisinin ve 20 kadar binanın yıkıldığı, 30 kişinin de öldüğü bildirildi.

 

8 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 16 emniyet müdürünün merkeze alınması, 24 ile yeni emniyet müdürü atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un adli yılın başlaması nedeniyle yaptığı konuşmasını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Başbakan Ecevit, Türkiye'nin gerçeklerinden soyut bakıldığında makul bir konuşma olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Başbakan Ecevit, konu ile ilgili olarak "Ancak şunu kabul etmek gerekir ki her ülkenin kendine özgü koşulları vardır. Bu koşulları atılabilecek adımlar belirler" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un konuşmasını "Türkiye'nin anayasal devlet olmadığı" iddiasını gerçek dışı olarak niteledi. Dinçer, "Başkanın en tehlikeli düşüncesi, din eğitiminin serbest bırakılması önerisidir. Bu öneri Türk toplumunu çağdaş toplumsal yapıdan, cemaatlerden ibaret ilkel bir toplum yapısına dönüştürür" dedi.

4- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bedelli askerliğe imkan tanıyan kanundan yararlanmayı düşünenlerin, 20 Eylül 1999 tarihine kadar askerlik şubelerine başvurmaları istendi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın onaylanması nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Okuyan, 1952 Türk-İş Kongresi'nden beri tartışılan ve talep edilen işsizlik sigortası ve kayıt dışı iş gücünün kayda alınması konularının da çözümlendiğini vurguladı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Sosyal Güvenlik Yasası'nı onaylayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in tüm çalışanları hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Meral, yürürlüğe giren yasanın sosyal devlet anlayışını tehdit ettiğini belirtti.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, söz konusu yasanın 'tarihe geçecek bir ayıp' olduğunu söyledi.

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur da yasanın ne işvereni ne de işçiyi memnun ettiğini söyledi.

7- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, yargı, irtica ve uluslararası tahkime ilişkin konularda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

8- HADEP 1. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa, Ahmet Turan Demir seçildi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston Ankara'da önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ardından da Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile bir araya geldi.

Weston görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Ada'da bulunacak çözümün iki halk tarafından bulunacağını ne ABD'nin ne de başka bir ülkenin çözüm için dayatmalarda bulunmasının mümkün olmadığını savundu.

10- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile beraberindeki heyet Türkiye'ye geldi.

11- Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi'nde düzenlenen bir konferansa katılmak üzere ABD'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs konusunda ABD'ye göre politika tespit etmeyeceklerini açıkladı.

12- İsrail parlamentosu, geçen hafta Başbakan Ehud Barak ile Filistin lideri Yaser Arafat arasında Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmesiyle ilgili imzalanan anlaşmayı onayladı.

13- Endonezya hükümetinin Doğu Timor'da sıkıyönetim ilan etmesine rağmen şiddet olayları sürüyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın verdiği kararla BM'nin Doğu Timor'daki bütün çalışanlarının bölgeden ayrılacağı kaydedildi.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün meydana gelen depremde ölü sayısı 65'e yükselirken, yaralıların sayısı ise 379 olarak açıklandı.

 

9 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Başbakan Ecevit görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde iskan sorununun çözümüyle ilgili bir yandan ivedi, bir yandan da kalıcı konutların yapımı için hazırlıkların başladığını söyledi. Başbakan Ecevit gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

2- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un adli yıl açılış konuşması ile ilgili olarak NTV televizyonunun sorularını yanıtladı.

3- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, yeni yasama yılı başladığında anayasa değişiklikleriyle ilgili olarak komisyonda bir genel görüşme açacaklarını söyledi. Yalçınbayır, Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması konusunda partiler arasında tam bir ittifak bulunduğunu da vurguladı.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP'nin 76. kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla yaptığı konuşmada, CHP'nin eski bir parti olduğunu ancak diğer partiler gibi eskimiş bir parti olmadığını söyledi.

CHP PM üyesi Ercan Karakaş ise, CHP'nin parlemento dışında kaldığı şu dönemde yapılması gerekenin, "Partinin ciddi bir muhasebesini ve değerlendirmesini yaparak güçlenmesi için politikalar üretmek" olduğunu söyledi.

5- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF heyetiyle bir araya geldi. Merkez Bankası, DPT, ve Maliye Bakanlığının üst düzey yetkililerinin de katıldığı görüşme sonrasında, Cottarelli ile ortak basın toplantısı düzenleyen Demiralp, depremin yol açtığı zararların karşılanması için gerekli dış kaynak arayışlarının sürdürüldüğünü belirtti.

6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk yaptığı yazılı açıklamada, kurum ile İngiltere Maliye Bakanlığı Finansal Hizmetler Kurumu ve Londra Menkul Kıymetler Borsası arasında imzalanan anlaşmanın, menkul kıymetler ile ilgili yasa ve düzenlemelerin uygulanması ve manipülasyon gibi illegal faaliyetlerle mücadelede yardımcı olacağını bildirdi.

7- Bitlis'in Mutki ilçesi kırsalında güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 14 PKK'lı terörist öldürüldü, 3 PKK'lı terörist de yakalandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, dışarıdan Kıbrıs planına Genel Sekreter'in de karşı olduğunu ve ikili zirve için acelesi olmadığını belirterek, "Genel Sekreter'in ikili zirve için davetiye göndermeyeceğini umuyorum. Siyasi eşitliğe sahip iki egemen devlet arasında olmadıkça Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile masaya oturmayacağım" dedi.

9- İsrail ile Filistin yönetimi arasında geçen hafta imzalanan anlaşma, dün İsrail Parlementosu tarafından onaylanmasının ardından uygulanmaya konuldu. İsrail, anlaşma uyarınca Filistinli siyasi mahkumları serbest bıraktı.

10- Endonezya, Doğu Timor'da süren milis şiddetini durdurmak için bölgede Birleşmiş Milletler (BM) varlığına karşı olduğunu bildirdi. BM Doğu Timor Misyonu'nun (UNAMET) uluslararası topluluğa, şiddeti durdurmak için eyleme geçmeleri çağrısı yaptığı bildirildi.

11- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir apartmanda meydana gelen patlamada 32 kişi öldü, 95 kişi de yaralandı. Saldırının sorumluluğunu radikal ıslamcı grup Vahabiler üstlendi.

 

10 EYLÜL 1999

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, gümrüklerin içinde bulunduğu durum, TRT'nin enerji payının artırılması ve deprem bölgesine yapılacak konutlar konusunun ele alındığı bildirildi.

2- Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Protokolü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Kazakistan Enerji, Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhtar Ablyazov tarafından Ankara'da imzalandı. İmza töreninde konuşan Bahçeli, iki ülke arasında sürdürülen komisyon toplantılarında Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirildiğini bildirdi.

3- DPT Müsteşarı Orhan Güvenen düzenlediği basın toplantısında açıkladığı deprem raporunda, deprem bölgesindeki plansız kentleşme ve arazi kullanımı ile imar uygulamalarındaki yanlışlıklara dikkat çekti.

4- İstanbul'da TÜSİAD'ın 1999 yılı 2. Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı yapıldı. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun birer konuşma yaptıkları toplantıda; Körfez depremi sonrasındaki gelişmeler, AB ve ABD ile ilişkilerin geliştirilmesinde TÜSİAD'ın faaliyetleri, TÜSİAD'ın siyasi reform önerileri ele alındı.

5- İstanbul Şişli'deki Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Fatih Unkapanı'ndaki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü binalarına düzenlenen bombalı saldırılarda 20 kişi yaralanırken, binalarda hasar meydana geldiği bildirildi.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ı ziyaret etti. IMF heyetinin ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Bayar, deprem nedeniyle özelleştirmede bir aksama görüleceğini tahmin etmediğini belirtti.

Cottarelli ise deprem nedeniyle büyük projelerde gecikme ve erteleme beklemediklerini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Baltık ve Karadeniz Ülkeleri İşbirliği zirve toplantısına katılmak üzere Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Yalta kentine gitti. Zirvede, Baltık ve Karadeniz bölgesi ülkelerinin Avrupa'da demokrasi, hukukun üstünlüğü, ekonomik refah ve istikrarın gelişmesindeki rollerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dün kendisiyle yaptığı görüşmede tanınma istediğini ifade etti. Annan, Cumhurbaşkanı Denktaş ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak bir grup Türk ve Kıbrıslı Rum gazetecinin sorularını yanıtlarken, Kıbrıs'ta taraflar arasında belli bir çerçeveyle sınırlı olmayan müzakereler başlatılmasını istediklerini söyledi.

9- Kanada'da devlet başkanlığına Adrienne Clarkson'un seçildiği bildirildi.

10- Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir apartman kompleksinde çarşamba günü meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 85'e yükselirken, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, patlamanın bir terör eylemi olduğundan emin olduklarını söyledi.

 

11 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, devlet bakanları Yüksel Yalova, Sadi Somuncuoğlu, Hasan Gemici, Recep Önal, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in de hazır bulunduğu toplantıda Başbakan Ecevit, deprem felaketiyle ilgili alınan kararları anlattı. Başbakan Ecevit, depremzedelere kira için aylık 100 milyon, hasarlı konutların onarılması için 600 milyon lira yardım yapılacağını söyledi.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güneydoğu Avrupa Çok Uluslu Barış Gücü Tugayı'nın açılış törenine katılmak üzere Bulgaristan'a gitti. Bakan Çakmakoğlu, hareketinden önce Etimesgut Askeri Havaalanı'nda gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorularını yanıtlarken, bedelli askerlik uygulamasının, daha önce kamuoyuna açıklandığı gibi 1 Ocak 1973'ten önce doğan yükümlüleri kapsayacağını, bu tarihte bir değişiklik olmayacağını söyledi.

3- Doğal afet bölgelerinde afetten kaynaklanan hukuki uyuşmazlıkların çözümüne ve bazı işlemlerin kolaylaştırılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

4- Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un uygulanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, Türkiye-AB ilişkilerini, Helsinki zirvesine kadar Türk hükümetinin neler yapması gerektiğini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Türkiye'nin AB üyesi olmasını istediklerini belirten Liljegren, "Türk hükümetinden insan hakları ve demokratikleşme konularında alınacak garantiler karşılığında, Helsinki zirvesinde adaylığının tescil edileceğini" söyledi.

7- Dağıstan'da dinci milislere yönelik Rusya'nın operasyonları sürerken; Rusya'nın Dağıstan'daki İslamcı grupları desteklemekle suçladığı Çeçenistan'da da, Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un ülkede genel seferberlik ilan ettiği bildirildi.

8- İtalya'da düzenlenen 56. Venedik Film Festivali'nde Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun "Not One Less" (Bir Aşağı Olmaz) adlı filmi büyük ödülü alırken, "A Pornographic Liaison" (Pornografik Bir İlişki) adlı filmde oynayan Fransız aktris Nathalie Baye "En İyi Aktrist" ödülünü, "Topsy-Turvy" filminde oynayan İngiliz Jim Broadbent de "En İyi Aktör" ödülünü kazandı.

 

12 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere gittiği Yalova'da Vali Nihat Özgöl tarafından brifing verildi. Depremde Yalova'da 2.502 kişinin öldüğünü, 351 binanın tamamen yıkıldığını ve 10.178 binanın ağır hasarlı olduğunu belirten Vali Özgöl, toplam 86.700 konut ve işyerinin de hasar tespit işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel brifingin ardından yaptığı konuşmada, "Yeni bir dönem başlamıştır. Enkaz kaldırılıyor. Kışa karşı hazırlanmak için zamanla mücadele halindeyiz. Hükümet, bu konuyla ilgili önemli kararlar aldı ve ilan etti. Bundan sonra yapılacak iş vatandaşların kışı çadırda geçirmemelerini sağlamaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindeki heyet daha sonra Gölcük'e giderek Gölcük Donanma Komutanlığı'nda Donanma Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya'dan brifing aldı. Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindeki heyet daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Gölcük'te kurduğu, Mehmetçik Çadırkenti'ni de ziyaret etti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın Cumhurbaşkanı Demirel'in deprem bölgesindeki incelemelerine katılarak, Yalova'daki brifingde bakanlığının bölgedeki çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Yalova'daki kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını, geçici iskan alanlarının belirlendiğini ve ihalelerin yapıldığını belirten Bakan Aydın, "Geçici iskanlar ekimde açılacak" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yeni öğretim yılı nedeniyle yayınladığı mesajda; tüm beşeri bilimlerin, ekonomik ve sosyal sistemlerin varlık nedeni ve temel dayanağının tüm insanlık için daha güzel bir gelecek arzusu olduğunu kaydederek, "Geleceğin bugünden daha iyi olmasının en önemli şartı da çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesidir" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, deprem bölgesindeki yaralar kısa sürede sarılarak, çocukların kısa sürede dersbaşı yapılıyor olmasının acıları bir nebze de olsa azalttığını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ise mesajında Türkiye'nin eğitim konusunda önüne koyduğu hedeflerin gerçekleşmesinde öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirterek, 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasına devam edileceğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, depremin etkilediği Bolu, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Eskişehir, Yalova ve İstanbul'da okul sayısının, okul öncesi eğitim kurumlarıyla birlikte 6.168 olduğunu belirterek, Kocaeli'nde 93, Sakarya'da ise 78 okul olmak üzere toplam 171 okulun eğitim-öğretim başlangıcının kısa süre için ertelendiğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmak üzere İtalya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Roma'da yapılacak olan toplantıda "21. yüzyılda sağlık konularının işleneceğini" söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz bir serginin açılışına katılmak üzere Adana'ya gitti. Bakan Öksüz, valiliği ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, demir yollarının ucuz yük ve eşya taşımada kara yollarının yerini alması gerektiğini belirterek, uzun yıllar ihmal edilen demir yollarına gereken önemi vereceklerini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, başlattıkları Kardeş Aile Kampanyası'na bütün vatandaşların katılmasını isteyerek "Depremzede vatandaşların yaşadığı felaketi az da olsa unutabilmesi için hem maddi hem de manevi desteğimizi esirgemememiz gerekir" dedi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Konseyi aylık olağan toplantısı için gittiği Brüksel'de Yunanistan Dışileri Bakanı Yorgo Papandreu ile ikili bir görüşme yaptı. Bakan Cem görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem felaketinden sonra Papandreu ile ilk defa görüştüklerini belirterek, karşılıklı olarak "acı paylaşma mesajları" verdiklerini söyledi. Türk ve Yunan komitelerinin çalışmalarının iyi gittiğini, gelişmelerden memnun olduklarını belirten Bakan Cem, "enerji nakil hatları gibi bazı teknik konuların da bu çalışmalara dahil edilebilmesi için girişimlerde bulunmayı kararlaştırdıklarını" bildirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile yapıcı diyaloga devam etmek istediklerini ve işbirliğini genişletmenin yollarını araştırdıklarını belirterek Kıbrıs ve benzeri konuların gündeme gelmediğini söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü Merkez Karargahı'nın açılışı için gittiği Bulgaristan'ın Filipe kentinde Yunanistan Milli Savunma Bakanı Akis Çohacopulos ile ikili bir görüşme yaptı. Bakan Çakmakoğlu görüşme sonunda düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, "Türk-Yunan diyalogu konusundaki sorusunu yanıtlarken, "Birbirimize ne kadar ihtiyacımız olduğunu gördük" dedi. Deprem felaketi üzerine başlayan iyi diyalogun daha da ileri gitmesini beklediğini belirten Bakan Çakmakoğlu "barış içinde diyalogla meseleleri çözeceğimiz inancını taşıyorum. Geçmişte uzun yıllar birlikte yaşamış iki halkın problemleri çözmekte de aynı samimiyeti göstereceklerine inanıyorum" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos da, "Artık ikili ilişkilerimizde işbirliğimiz devam edecektir" dedi.

9- ABD Savunma Bakanı William Cohen, NATO'nun Kosova'ya müdahalesi nedeniyle mart ayından beri düşük seviyede seyreden ABD-Rusya askeri ilişkilerini canlandırmak amacıyla Moskova'ya gitti.

10-İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail-Filistin arasında yapılacak nihai statü görüşmelerinden önce İsrail radyosuna verdiği demeçte, İsrail ile Filistin arasında fiziki ayrıma vararak İsrail'in güvenliğini artırmak için çalıştığını kaydederek, ikili görüşmelerde iki devlet arasında "fiziki ayrım" sonucunun çıkabileceğini söyledi.

11- Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısı Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Irak'ın başkanlık yaptığı toplantının açılış konuşmasını yapan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf, ABD'nin tehditlerine karşı bir Arap zirvesi yapılması çağrısında bulundu. ABD'nin Arap bölgesine egemen olmak ve gelişmelere İsrail'in çıkarları doğrultusunda yön vermek istediğini belirten Sahaf, bunlardan kaynaklanan büyük tehditler çerçevesinde bugün gelinen durum Arap ulusunun güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

12- Doğu Timor'daki şiddet olaylarını durduramayan Endonezya, uluslararası topluluğun baskıları sonucunda bölgeye uluslararası barış gücü gönderilmesini kabul etti. Devlet Başkanı Yusuf Habibi, hükümeti olağanüstü toplayarak Endonezya hükümetinin Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki bir barış gücünü kabul etmeye hazır olduğunu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a bildirme kararı aldığını belirtti.

13- Yunanistan'ın başkenti Atina'da meydana gelen depremde ölü sayısının 115'e yükseldiği bildirildi.

14- Kıbrıslı Türk gazeteci Sertaç Görgüner, KKTC'de ölü olarak bulundu.

 

13 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, meydana gelen artçı deprem nedeniyle, AKUT ekibinin hemen Kocaeli'ye gittiğini söyleyerek, "Artçı depremler bir süre daha devam edebilir. Umarım hiçbiri bundan sonra bu kadar şiddetli olmaz" dedi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Başkan Selçuk adli yıl açılışındaki konuşmasının bazı kesimlere mal edilmeye çalışıldığını belirterek, "Çağcıl demokrasi' dedim, gerçek laikliği istedim. Kimsenin beni bir yere mal etmeye hakkı yok" dedi.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotterelli'yi makamında kabul etti. Bakan Önal görüşme sonrası yaptığı açıklamada, depremin Türkiye ekonomisine getirdiği etkileri hem Dünya Bankası hem de Türkiye tarafından incelendiğini belirterek, rakamların kesin olarak alınması halinde depremin finansmanında gelinebilecek boyutun ortaya çıkacağını söyledi.

4- TÜSİAD, "Türk Mali Sistemi: Farklı Bir Yaklaşıma Doğru Semineri" konulu bir toplantı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Korkmaz İlkorur, kamu bankaları ile mali sistemde kambur yaratıldığını söyledi. Kamburun büyüklüğü nedeniyle özelleştirilmeden de kaçıldığını ifade eden İlkorur, mali sektörün bu kader yazgısının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), İstanbul'da "Medyada Özeleştiri ve Ombudsmanlık Kurumu" konulu toplantı düzenledi.

6- İzmit'de, 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hasarlı binaların yıkıldığı deprem sırasında ilk belirlemelere göre, 6 kişi öldü, 422 kişi de yaralandı.

7- AB Konseyi Brüksel'de yaptığı aylık olağan toplantısında,Türkiye'de depremden zarar görenlere konut yardımında kullanılmak üzere 30 milyon Euro tutarında ek yardımı onayladı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantıda Türkiye'nin adaylığının tescilini isterken, çatışmalardan kaçınma, birlikte çalışma ve Helsinki zirvesinde adil ve açık bir karara varılmasını içeren üç öneri getirdi.

Bakan Cem, toplantıdan sonra AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tarja Hallonen ve AB Komisyonu'nun Dış İlişkiler üyesi Hans vanden Broek ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Cem, AB Komisyonu'nun yeni Başkanı Romano Prodi ile yaptığı görüşmeyi olumlu olarak değerlendirirken, Prodi komisyonunun hazırlayacağı Türkiye raporunun aralık ayında yapılacak Helsinki zirvesi üzerinde belirli bir etki yapacağını vurguladı. Hallonen de Bakan Cem ile konsey görüşmesini "çok olumlu, yararlı ve verimli" olarak değerlendirdi.

8- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir apartmana düzenlenen bombalı saldırıda 70 kişinin öldüğü bildirildi.

 

14 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TOBB Başkanı Fuat Miras ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. TOBB Başkanı Miras, deprem bölgesine yaptıkları yardımlarla ilgili Cumhurbaşkanı Demirel'e bilgi verdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım'ı ziyaret etti. Kutan, yaraların sarılmasında merkezi hükümetin iyi bir sınav veremediğini belirterek "Türkiye'de deprem sadece jeolojik anlamda değil, siyasi anlamda da var" dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, dış politika alanındaki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Cem, AB dışişleri bakanları ile yaptığı toplantıdan büyük beklentilerin çıkarılmaması gerektiğini belirtirken, birliğin Türkiye'nin adaylığını tescil etmesine yönelik koşul öne sürmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Tüp Geçit Projesine 2000 yılında başlanacağını belirtti. Tüp geçitin depremde etkilenmeyeceğini hatta bir sığınak işlevi göreceğini savunan Bakan Öksüz, tüp geçitin saatte 100 bin kişiyi taşıyacağını söyledi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD ziyareti dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD'deki temasları sırasında Kıbrıs sorunu konusunda Türk ve Rum toplumu liderlerine yüz yüze görüşme daveti yapma zamanı olmadığı mesajını verdiklerini belirterek, "Eşitlik verilmeden yapılan bu toplantılar yıllardır sonuç vermemiştir" dedi.

6- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber düzenlediği basın toplantısında, bankadan Türkiye'ye deprem nedeniyle aktarılacak 1 milyar 50 milyon doların bir kısmının binaların yapımında bir bölümünün de sigorta sistemi, acil durumlar için hareket planı oluşturulması ve KOBİ'lere destek kapsamında olmak üzere bütçede kullanılabileceğini bildirdi.

7- Moskova'da dün bir apartmanın tamamen çökmesine yol açan bombalı saldırıda ölü sayısı 121'e yükselirken, İçişleri Bakan Yardımcısı İgor Zubov, patlamalarla Çeçen milislerin ve petrol taşıma güzergahlarının ilişkisinin bulunduğu konusunda şüphe bulunmadığını bildirdi.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas, Atina'yı vuran depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 127'ye yükseldiğini ve halen 11 kişinin de enkaz altında olduğunu açıkladı.

 

15 EYLÜL 1999

 

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul Avcılar'da bulunan Küçükçekmece Adliyesi'ni ziyaret etti. Bakan Türk, 17 Ağustos depreminden sonra afet bölgesinde adli tatilin sona erdirildiğini, bölgede davaların açılabilmesi, yeni delillerin toplanması için hakim ve savcıların geçici yetkiyle görevlendirildiğini kaydetti.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, gazetecilerin bedelli askerlik uygulamalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, bedelli askerlik için yaklaşık 40 bin kişinin başvurduğunu bildirdi. Çakmakoğlu, bedelli askerlik uygulamasının kapsamının genişletilmesi ve afet bölgesindeki yükümlülerin yaş sınırı aranmaksızın kapsam içine alınması konularında bir çalışmaları bulunmadığını belirtti.

3- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında gerçekleştirdiği olağan toplantısında, Siyasi Partiler Yasası'nda yapılan son düzenleme doğrultusunda gençlik ve kadın kollarının yeniden yapılandırılmasını kararlaştırdı.

4- Siirt İl Jandarma Komutanlığı'na ait askeri helikopter Siirt'in Pervari ilçesi yakınlarında teknik bir arıza nedeniyle düştü. Olayda 3 kişi öldü, 5 er de yaralandı.

5- Bursa Özel Tip Ceza Evi'nde hükümlü olarak yatmakta olan gazeteci-yazar İsmail Beşikçi, "basın ve yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi"ne dair kanun çerçevesinde tahliye edildi.

6- Dün deprem bölgesini ziyaret eden Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cottarelli, Türkiye'ye yapılacak 330 milyon dolarlık acil yardım desteğini arttırmayı düşündüklerini belirterek, depremin ardından bütçede oluşan yükün karşılanması için ek vergilerin çıkarılmasını ve harcamaların kısılmasını istedi.

7- Türkiye-Yunanistan işbirliği görüşmelerinin ikinci turu Ankara'da başladı. Toplantıda, çevre, ticaret ve kültürel ilişkiler konusu görüşüldü.

8- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, bir günlük ziyaret için Türkiye'ye geldi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Kranidiotis, uçağının hava boşluğuna düşmesi sonucu öldü.

 

16 EYLÜL 1999

 

1- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Türkiye temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi. Başbakan Ecevit, İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini'nin Türkiye'nin AB'ye üyeliği için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ve Kıbrıs gerçeğini kabul ettiklerini ifade ettiğini söyledi. Başbakan Ecevit, "Bu yaklaşımı diğer ülkelerin de göstermesini bekliyoruz" dedi.

Dini, Türk halkının Öcalan konusundaki duyarlılığını anladıklarını bildirdi. Dini, Kıbrıs'ta iki toplum olduğuna ilişkin görüşünün değişmediğini, çözümün gerçeklerin gözardı edilmesiyle bulunamayacağını bildirdi.

İki bakan yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bakan Cem de, iki ülke arasındaki sorunların aşıldığını belirterek, işbirliği olanaklarının geliştirilmesine yönelik ortak komitelerin kurulacağını söyledi.

2- Danıştay, gözaltında öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davasında, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği 8.5 milyar liralık manevi tazminata ilişkin "yürütmeyi durdurma" istemini reddetti.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, 13 Eylül'de meydana gelen 5.8'lik artçı depremin ardından okulların açılışı ertelenen Marmara Bölgesi'nde, öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için hızlandırılmış öğretim programı uygulayacaklarını açıkladı.

4- Marmara depremi dolayısıyla, bütçenin bazı harcama kalemlerinde yeni düzenlemeler getiren Bütçe Uygulama Talimatı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- IMF heyetinin, Türkiye'de 10 gündür sürdürdüğü deprem incelemelerinin son gününde Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, fonun deprem nedeniyle yapacağı yardım tutarının Türkiye'nin kotasının yüzde 25'ine denk gelen 330 milyon dolardan kotasının yüzde 37,5'ine kadar arttırarak 500 milyon dolara çıkardığını açıkladı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmanın, Türkiye'nin hakkı olduğunu ifade etti. AB'nin üyelik için kendine özgü şartlarını Türkiye'ye söyleyebileceğini, ancak Kıbrıs konusunda Türkiye ile pazarlık yapamayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs meselesinin AB'nin meselesi olmadığını, Türk-Yunan meselesi olduğunu söyledi.

7- Türkiye ile Yunanistan arasında temmuz ayında başlatılan diyalog sürecinin ikinci tur görüşmeleri sona erdi. Görüşmede, iki ülke "işbirliğini geliştirmeye yönelik anlaşma imzalama" kararı aldı.

8- Rusya'nın Volgodonsk kentinde bir apartmanın önüne park edilen bomba yüklü kamyon patladı. Olayda 17 kişinin öldüğü, 115 kişinin de yaralandığı bildirildi. Rusya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dmitri Nevzorov, patlamanın, çok girişli ve prefabrike panellerle yapılmış dokuz katlı apartmanın birinci girişinin ön panellerinin çökmesine yol açtığını belirtti.

9- ABD'de milyonlarca insanın evini terk etmesine yol açan Floyd kasırgasında ABD'de en az 2, Bahama Adaları'nda ise 1 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

17 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Şinasi Can ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Şinasi Can, görüşmede derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Atatürk'ün gösterdiği yolda olduklarını belirterek "Onun gösterdiği hedefe koşuyoruz" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, deprem bölgesindeki kamu personeline tazminat ödenmesi, vergi mükelleflerinin vergilerinin ertelenmesi, öğretmenlerin ödeneğinin artırılması ve depremzede memur adayına ek sınav hakkı tanınması kararlaştırıldı. Kararları açıklayan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Ali İrtemçelik, bölgedeki kesin hasar tesbit çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı ziyaret etti. Kutan, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, çadır kent yönetimlerinin Kızılay'a devri kararının iptalini istedi. Başbakan Ecevit'e bölgeye yaptığı ziyaret hakında bilgi veren Kutan, bölgede Kızılay'a büyük tepki duyulduğunu belirterek, kararın yanlış olduğunu söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı açıklamada, göreve gelişinin hemen ardından başlattığı teftişler sonucunda bütün kurumu yeniden yapılandırmayı amaçladıklarını kaydetti. Bakan Tantan, yakın zamanda hazırlanacağını belirttiği valiler kararnamesinde önceliğin boş olan illere verileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından deprem felaketinin ardından Türkiye'ye yardımda bulunan ülke ve kuruluşlara törenle teşekkür plaketi verildi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem törende yaptığı konuşmada, "Deprem trajedisini aşmamızda bize maddi ve manevi destekte bulunan halklarınıza ve hükümetlerinize teşekkür ederim. Yaptığınız ve yapacaklarınız hiçbir zaman unutulmayacak" dedi.

6- TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Atilla Mutman bölgeye yaptığı 2. inceleme gezisinin ardından düzenlediği basın toplantısında, halkın önüne somut bir hedef konulamaması durumunda "sosyal patlamalar olabileceği" uyarısında bulundu. Komisyon Başkanı Mutman, İstanbul'da gelecek 30 yıl içinde büyük bir deprem yaşanabileceği olasılığı doğrultusunda, alınacak önlemlere komisyon raporunda ayrı ayrı yer vereceklerini bildirdi.

7- Sakarya Valisi Yener Rakıcıoğlu, bazı vatandaşların çadır istemiyle dün protesto yürüyüşü yapmalarını, "Artçı depremler çok korkuttu, halk elinin altında bir çadır bulunsun düşüncesiyle hareket ediyor" diye değerlendirdi.

8- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Ahmet Şağar, Kızılay'a gönderdiği bir yazıyla, nakdi yardımlardan sonra çadır kent yönetimlerinin de Kızılay'a devredildiğini, devre direnenlere askeri güç kullanılabileceğini bildirdi.

9- Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Füsun Sayek düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı'nın deprem bölgesinde yaşananları henüz kavramadığını bildirdi. Sayek, deprem bölgesindeki halkın sağlıklı barınma koşullarına sahip olmadığına, bilinçli bir gıda rejimi bulunmadığına ve merkezdeki ilgisizliğin, programsızlığın olumsuz etkilerine dikkat çekti.

10- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, Hollanda'ya götürülmek istenen 31 kilo 500 gram eroin ele geçirildi.

11- Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi (KİK) 8'inci toplantısı Trabzon'da yapıldı. Toplantıya Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi (KPK) Eşbaşkanı Aksaray Milletvekili Kürşat Eser, AB Komisyonu Türkiye Daimi Temsilcisi Karen Fogg da katıldı. Toplantılara KİK eşbaşkanları, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi ve İtalyan Antonello Pezzini başkanlık yaptılar. Komite, Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi, deprem felaketinin ardından nelerin yapılabileceğini gözden geçirdi, kadın ve göç konusunda hazırlanan raporları karara bağladı.

Fogg, Türkiye-AB ilişkilerinin bugünkü durumunu değerlendirdi.

12- Kazakistan Yüksek Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı arasında İstanbul'da eğitim ve kültür işbirliği protokolü imzalandı.

13- Cezayir İçişleri Bakanı Abdülmalik Sellal, Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın köktendincilerle ilgili barış planı konusunda yapılan halkoylamasında, halkın yüzde 98.63'ünün evet dediğini açıkladı.

 

18 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, çadır kentlerin yönetiminin Kızılay'a devri konusunda spekülasyonlar olduğuna dikkat çeken bir gazetecinin sorusu üzerine, çadır kentlerin birisi tarafından yönetilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun Kızılay'ın işi olduğunu ifade eden Başbakan Ecevit, "Kızılay'ın eleştirilecek yönleri olabilir, ama bu eleştirilerin devleti tahrip ölçüsüne varmaması gerekir" dedi.

2- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nın 15. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, sınır ticareti yoluyla Türkiye'ye giren akaryakıt konusunda sıkıntıları giderecek bir çözüm bulacaklarını bildirdi.

3- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, İzmir'in Foça ilçesinde HABİTAT Gündem 21 Gençlik Derneği'nin düzenlediği "Gençliğin Yönetime Katılımı" konulu panelde yaptığı konuşmada, "Türkiye'de gençliğin spor, kültür, sanat gibi etkinliklere katılabilmesi için gerekli altyapı yeterli değil. Bu açığı kapatmaya çalışıyoruz" dedi.

4- Devlet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk cumhuriyetlerinden sorumlu Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in davetlisi olarak Bakü'ye gitti. Hazar Denizi'nin Azerbaycan sektöründe petrol üretimi yapacak olan Uluslararası Konsorsiyum'un (AIOC) kuruluşunun 5. yılı kutlama törenlerine; Türkiye'nin yanısıra Türkmenistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, ABD, İngiltere, Fransa, Norveç ve Japonya katılıyor.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Dernekpazarı Belediyesi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, "Son deprem bizim sivil savunmayı güçlü bir kurum olarak yeniden örgütlememiz gerektiğini göstermiştir" dedi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan tarafından Marmara depreminin yaşattığı acının ardından doğal afetlerde alınması gereken önlemlerin yeniden belirlenmesi, felaketlerde çalışacak grupların ayrı ayrı oluşturulması ve yeni planların gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan genelge 77 il valiliğine gönderildi.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in BM'nin yıllık Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye gittiği bildirildi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyuna akseden Yalova'daki okul onarım inşaatlarının ihalesinin İl Özel İdaresi'nden alınan yetkiye istinaden Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yapıldığını belirterek, "Okul onarım ihalelerinde bakanlık olarak herhangi bir müdahalemiz olmamıştır" dedi.

9- Maliye Bakanlığı'nın, emlak vergisi beyanlarının yenilenme esaslarını açıkladığı tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki gümrük müdürlüklerine bağlı 23 ayrı gümrük memurluğu ve gümrük başmüdürlüğünün kapatılmasına ilişkin yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Şevki Erek, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında Marmara Bölgesi'nde yaşanan deprem felaketinin ardından geçen bir aylık süreyi değerlendirdi. Erek, 17 Ağustos'ta yaşanan büyük felaketin ardından bir ay geçtiğini belirterek, bu süre sonunda gelinen noktanın, "şaşkınlık, yeteneksizlik, kargaşa, ızdırap ve tedirginlik olduğunu" ifade etti.

12- Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu ile deprem felaketi üzerine yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayınlandı. Yazıcıoğlu, "Önceki depremlerden ders alsaydık, bunları yaşamazdık, unutkan bir milletiz" dedi.

13- Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos'ta meydana gelen deprem felaketinde ölenlerin sayısının 15.637'ye yükseldiği, tedavisi devam eden yaralı sayısının da 24.941 olduğu bildirildi.

14- Cumhuriyet gazetesinin bağlı bulunduğu Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., "maliyetinden düşük fiyata gazete satarak diğer kuruluşları zor durumda bıraktıkları" gerekçesiyle Star, Takvim ve Posta gazetelerini Rekabet Kurulu'na şikayet etti.

15- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, beraberindeki heyetle Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un davetlisi olarak Rusya Federasyonu'na gitti. Yılmaz, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Moskova'daki temasları sırasında kentte meydana gelen terör olayları hakkında bilgi alacağını ifade ederken; Bakan Ersümer'in de Rusya Enerji Bakanı'nın davetlisi olarak Moskova'ya gittiğini belirtti.

Yılmaz, "Sayın Ersümer, Mavi Akım Projesi'nin son durumuyla ilgili görüşmeler yapacak" dedi.

Yılmaz, Moskovada yapılan görüşmelerde belediye başkanının depremzedeler için çadır sözü verdiğini bildirdi. Lujkov da, Rusya'nın kış şartlarına dayanıklı 10 bin Sibirya çadırını vermesi için gerekeni yapacağını açıkladı.

16- AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tarja Hallonen, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konularında Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Hallonen, Türkiye ile AB arasındaki son dönemde kazandığı yeni ivmenin, memnunluk verici olduğuna dikkat çekerek, "Ama daha yapacak çok şey var" dedi.

17- Endonezya'nın doğusundaki Moluk adalarında Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında meydana gelen çatışmalarda en az 25 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının bir köyü basarak en az 54 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

 

19 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Atatürk'e mareşal rütbesi ile gazi unvanı verilmesinin yıldönümü" ve "Gaziler Günü" nedeniyle yayınladığı mesajda, Atatürk'ün "Hürriyet Ve İstiklal Benim Karakterimdir" sözüyle Türk ulusunun bağımsız yaşama azmini en güzel biçimde ifade ettiğini vurguladı.

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp'in üretim kayıplarıyla birlikte 1 milyar dolar olarak açıkladığı TÜPRAŞ- İzmit Rafinerisi'nde meydana gelen deprem nedeniyle hasarın 115 milyon dolar, brüt 1999 yılı ciro kaybının 246.9 trilyon lira olduğunu bildirdi.

Bakan Yalova, İzmir ve Kırıkkale rafinerilerinin üretiminin artırıldığını, ancak ortaya çıkan 1.5 milyon tonluk petrol ürünü eksikliğinin dış alımla karşılanacağını, İzmit Rafinerisi'nin de yeni yıldan önce günlük 19 bin 500 metreküplük kapasiteyle üretime açılacağını kaydetti.

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Perşembe beldesinde küçük sanayi sitesinin temel atma törenine katıldı. Bakan Gemici yaptığı konuşmada, inşaat sektöründe yaşanan denetimsizliğin Marmara Bölgesi'nde yaşanan felaketi faciaya dönüştürdüğünü söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adapazarı ve Gölcük'te yaptığı açıklamada, depremle ilgili yardımlar ile yerel bazda yetkileri artırıcı yasalar üzerinde çalıştıklarını ve her şeyi hukuki sisteme bağlamayı hedeflediklerini söyledi.

5- Batman, Bitlis, Diyarbakır ve Hakkari'de sürdürülen operasyonlarda 7 PKK'lı terörist öldürülürken, 2 terörist de yaralı olarak ele geçirildi.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, meydana gelen deprem sonrasında incelemelerde bulunmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

Gürtuna, Atina Havaalanı'nda Belediye Başkanı Dimitri Avramopulos ile bir açıklama yaptı. Gürtuna, "Bu ziyaretimizin ciddi bir anlamı var. Sizlerin de bu ziyareti böyle algıladığınızı düşünüyorum. Bu felaketlerle birlikte gelen halklar arasındaki yakınlaşma yerleşik hale getirilirse, siyasiler de zaman içinde bu havaya uyacaklardır. Böylece tarihi bir süreç, tarihi bir dönem başlayacaktır" dedi. Gürtuna'ya "Aynı düşünceyi taşıyoruz" şeklinde karşılık veren Avramopulos, "Bizler de bu dönemin açılması için şiddetle gayret göstermeliyiz" dedi.

7- ABD'nin Atina Büyükelçisi Nicholas Burns, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye ile Yunanistan'da meydana gelen deprem felaketlerinin ardından iki ülke halklarının ortaya koyduğu tavrın cesaret verici olduğunu belirtti. Burns, ülkesinin Türkiye ile Yunanistan arasındaki olumlu gelişmeleri desteklediğini ve iki ülke arasında sürdürülen diyalogun özlü konulara varabilmesi için yardıma hazır olduklarını söyledi.

8- Afganistan'ın büyük kesimini denetim altında tutan Taleban'a bağlı savaş uçaklarının, kuzeydeki Takhar eyaletinin merkezi Talokan'daki sivil bölgeleri bombaladığı, saldırıda 2'si çocuk, 4 sivilin öldüğü bildirildi.

9- Tayland'da meyve konserve fabrikasında meydana gelen patlamada 18 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Pakistan'da dün meydana gelen tren kazasında 23 kişinin öldüğü, 75 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

20 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşk'ünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, herkesi, Okuyan tarafından başlatılan "Kardeş Aile Kampanyasına" katılmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Demirel, "Ben bütün zarar görmüş ailelerle kardeş aile olurum. Onları kucaklarım" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris'i kabul etti. Kabulde gazetecilerin sorusu üzerine, yeni bir Kıbrıs planının söz konusu olmadığını söyledi.

3- Danıştay 10. Dairesi, FP'li Merve Kavakçı'nın, Türk vatandaşlığını kaybetmesine ilişkin yürütmeyi durdurma istemini "ABD vatandaşı olduğu" gerekçesiyle reddetti.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Antalya'da bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde hasar kontrollerinin tamamlanacağını ve ders açığının yıl sonuna dek kapatılacağını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı, 44 branşta 28 bin 341 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Rusya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Yılmaz, yurda dönmeden önce Moskova'da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan yaptığı açıklamada, TSK'nin 28 Şubat kararlarının uygulanması ve çıkmayan yasaların kabul edilmesi için baskı yaptığını öne sürdü.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Nahit Menteşe düzenlediği basın toplantısında, hükümetin iki başlı olduğunu belirtirken, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Başbakan Bülent Ecevit'ten önce gerçekleştirdiği ABD ve Rusya ziyaretlerine dikkat çekti.

9- TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, deprem nedeni ile Marmara Denizi ve İzmit Körfezi'nde deniz suyu sıcaklıklarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığı belirtildi.

10- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay yaptığı açıklamada, hükümetin başta sosyal güvenlik olmak üzere birçok konuda anayasaya uymadığını söyledi.

11- Bayrampaşa Cezaevi'nde tutuklular arasında çıkan silahlı çatışmada 7 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

12- Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri, emekli Orgeneral Doğan Bayazıt, yaşamını yitirdi.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Birleşmiş Milletler'in Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere gittikleri New York'ta bir görüşme yaptılar.

14- Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği 1998-1999 dönemi raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye hemen hemen her sektörde rekabet gücü yüksek ülkeler arasında gösterildi. BM raporunun hazırlanmasına katkıda bulunan Prof. Dr. Korkut Boratav yaptığı açıklamada, sermaye hareketleri üzerine kontrol getirilmemesini eleştirdi ve Türkiye'den çıkan paranın giren parayı hep aştığını belirtti.

15- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Hollandalı parlamenter Erik Jurgens'in terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki duruşmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygunluğunu araştırması yolunda verdiği önergeyi, usulüne uygun yapılmadığı gerekçesiyle reddetti.

16- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 18-19 Kasım'da İstanbul'da yapılacak zirvesi için hazırlık toplantısı niteliği taşıyan "Gözden Geçirme Konferansı", Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

17- Tayvan'da richter ölçeğine göre 7.6 şiddetinde deprem meydana geldi.

 

21 EYLUL 1999

 

1- Anayasa Mahkemesi, 1999 bütçe yasasında yer alan, lisansüstü eğitim yaptırılacak araştırma görevlilerinin ÖSYM'ce merkezi sınavla belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Bayrampaşa Ceza Evi'nde meydana gelen olaylarla ilgili olarak, makamında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ceza evleri'ndeki sorunların çözümü için koğuş sisteminden oda sistemine geçişin şart olduğunu vurgulayan Bakan Türk, oda sistemini öngören ceza evleri ihalelerinin devam ettiğini belirtti. Bakan Türk, olaylardan sonra ceza evinde sayım ve arama yapıldığını belirterek, aramalar sonucu, 6 adet 9 mm'lik tabanca, 3 telsiz telefon, 3 cep telefonu, 61 adet mermi, 18 adet adaptör, 21 paket esrar maddesi, 6 adet bali ve 116 adet de hap bulunduğunu bildirdi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Alman Teknik İşbirliği Kurumu (GTZ) arasında "Marmara Bölgesi'ndeki Depremzedeler için Geçici Konut Projesi" anlaşması bakanlık toplantı salonunda imzalandı. Anlaşmaya Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ve Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Gerhard Nourney imza koydular. Anlaşma ile yaklaşık 8 bin 500 depremzedenin barınacağı 1480 geçici konutun yapılması hedefleniyor.

4- Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Besim Tibuk yaptığı yazılı açıklamada, Bayrampaşa Ceza Evi'ndeki olayların, Türk devletinin yetersizliği gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu ileri sürerek, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün istifa etmesi gerektiğini savundu.

5- Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan panele katılan Devlet Bakanı Hasan Gemici, töre cinayetlerinin toplumsal sistemin bir ürünü olduğunu söyledi.

6- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in himayesinde, Osmanlı Devleti'nin 700. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Birlikte Yaşama Sanatı-Hoşgörü 700" konulu sempozyum, İstanbul'da başladı. Sempozyumda ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve FP Genel Başkanı Recai Kutan birer konuşma yaptılar.

7- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nce (GGC) düzenlenen "Yılın Başarılı Gazetecileri" ödülleri açıklandı. Bu yıl cemiyetin Jüri Özel Ödülü'nün Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremde büyük başarı gösteren AKUT'a verilmesi kararlaştırıldı.

8- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, uyuşturucu hammaddesi olan hintkeneviri ile 44 kilo kubar esrar ele geçirildi.

9- 5. Uluslararası Kojenerasyon ve Çevre Konferansı 99, İstanbul'da başladı.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Başbakan Bülent Ecevit'in Washington ziyareti öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

11- BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için New York'ta bulunanDışişleri Bakanı İsmail Cem, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, terörle mücadele alanında bölgesel işbirliği yapılması konusu üzerinde duruldu. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Türkiye ile Yunanistan tarafından BM Genel Kurulu'na verilen "Depreme çevik güç" projesini desteklediğini açıkladı.

12- Fransa İdari Mahkemesi, iki Türk kız öğrencinin, derslerde baş örtüsü taktıkları gerekçesiyle okuldan atılma kararını onayladı.

13- Almanya Federal Başsavcılığı'nın merkezi Köln kentinde bulunan "hilafet devleti" adlı örgütün lideri Metin Kaplan ile örgütün üst düzey sorumluları hakkında, suç örgütü kurmak ve suça teşvik etmekten Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde dava açtığı bildirildi.

14- Kosova Barış Gücü (KFOR) tarafından yapılan açıklamada, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) ve NATO yetkilileri arasında imzalanan anlaşma uyarınca, askeri yapısı lağvedilen ve Kosova Koruma Gücü (TMK) adını alan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) 750 silaha sürekli sahip olacağı, 1800 silahı da Kosova Barış Gücü (KFOR) denetiminde kullanacağı bildirildi.

15- Endonezya Devlet Başkanı Yusuf Habibi parlamentoda yaptığı konuşmada, Avusturalya'nın Doğu Timor politikasını eleştirerek, bunun ikili ilişkilere zarar verdiğini söyledi.

16- Tayvan'da dün meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 1.712'yi bulurken, yaralı sayısı da yaklaşık 4.004 olarak açıklandı.

 

22 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD gezisine olağanüstü beklentilerle çıkmadığını belirterek, ekonominin düzlüğe çıkması için gerekli fırsatların önümüzdeki günlerde daha da belirginleşeceğini söyleyen Başbakan Ecevit, Kıbrıs'ta ödün vermesinin söz konusu olamayacağını, görüşmelerin bu bölümünde kendisinin bulunmasının da yeterli sayılması gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Hasan Gemici, kira ve onarım yardımına ilişkin 2 ayrı genelge yayınladı. Genelgeye göre, başka illere yerleşen depremzedelere de kira yardımı yapılacak. Onarım yardımı yalnızca az hasarlı konutlar için geçerli olacak.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bir basın toplantısı düzenleyerek Bayrampaşa Ceza Evi'ndeki olayların ardından alınan önlemler ve süren soruşturma hakkında bilgi verdi. Olaylarla ilgisi görülen 70 tutuklu ve hükümlü ile daha önce haklarında sevk kararı verilmiş ancak sevk edilmemiş 68 hükmen tutuklunun çeşitli ceza evlerine gönderildiğini kaydeden Bakan Türk, olaylarda sorumluluğu görülen 10 ceza evi görevlisinin görevlerinden uzaklaştırıldığını belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, "Kardeş Aile Kampanyası" nedeniyle İstanbul'da sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantı düzenledi. Bakan Okuyan, kampanyanın asıl depremde evsiz kalan yaklaşık 100 bin aileye manevi destek olabilecek kardeş aileler bulmayı amaçladığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, İzmir'de düzenlenen "Doğalgaz ve Enerji" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Elektrik sektörü yeniden yapılandırılacak ve anayasa değişikliklerine paralel olarak Elektrik Enerjisi Piyasası Kanunu çıkarılacak" dedi,

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Cumhuriyet gazetesinin politik gelişmelerle parti içi sorunlara ilişkin sorularını yanıtladı.

Ayrıca CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu ziyaret etti. Hükümeti eleştiren Uslu, hükümetin sorun çözmek yerine, günü kurtarma anlayışıyla hareket ettiğini kaydetti.

Öymen de hükümetin politikalarının genel olarak işçi haklarını tahrip edecek biçimde geliştiğini belirtti.

7- RTÜK'ten yapılan açıklamada, lisans başvurusu yapan ulusal, bölgesel, yerel ve kablolu radyo ve televizyon kuruluşlarından, 1999 yılı için asgari ödenmiş sermayeleri belirlenmiş miktardan az olanların 31 Aralık'a kadar sermaye artırımı yapmak zorunda oldukları bildirildi.

8- İmralı Adası'nda tutuklu bulunan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan, avukatları ile yaptığı görüşmede, kamuoyuna duyurulması aracılığıyla bir açıklama yaptı. Öcalan, bir PKK grubunu iyi niyet ifadesi olarak silahlarıyla birlikte demokratik cumhuriyete katılmak ve güç vermek için Türkiye'ye çağırdı. Öcalan, bunun `barış ve demokratik çözüm' için bir adım olacağını söyledi.

9- Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'de ikili temaslarını sürdürüyor. Bakan Cem, çeşitli kabullerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "2000'li yıllarda Türkiye'nin mümkün olduğunca güvenlikli olmasının taşıdığı önemi" belirtti. Bakan Cem, "Bu nedenle Türkiye'nin komşularıyla iyi ilişkilere büyük önem verdiğini" vurguladı.

11- Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı İgor Zubov, Çeçenistan'a gönderilmek üzere Türkiye'de paralı asker grupları oluşturulmakta olduğunu öne sürdü. Zubov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Rus karşı haber alma örgütü elemanlarının Türkiye'de "teröristlerin eğitildiği" üsler bulunduğunu saptadığını söyledi.

12- Tayvan'da pazartesi günü meydana gelen depremde ölü sayısının 2 bini aştığı, yaralı sayısının ise 4.486'ya yükseldiği bildirildi.

 

23 EYLÜL 1999

 

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Sayıştay Başkanı Kamil Mutluer ve yeni seçilen Sayıştay üyelerini TBMM'deki makamında kabul etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBBM Başkanı Akbulut, FP'li Merve Kavakçı'nın milletvekilliğinin Bakanlar Kurulu tarafından düşürüldüğünü belirtti. TBMM Başkanı Akbulut, "Gerek seçim kanununda, gerek anayasamıza göre Türk vatandaşı olmayan bir kişinin milletvekili olması söz konusu değildir. O nedenle şu anda Merve Kavakçı milletvekili değildir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Görüşmede, Yılmaz, ABD ve Rusya'ya yaptığı ziyaretler hakkında bilgi verirken, Başbakan Ecevit de ABD'de gerçekleştireceği temasları anlattı.

Başbakan Ecevit, daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile ABD'ye yapacağı seyahati görüştüğünü söyledi. Ecevit, bir soru üzerine ceza evlerinde çıkan sorunlarla ilgili olarak devletin, süratle ceza evlerinde otorite sağlaması gerektiğini bildirdi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Adalet Sarayı'nda düzenlenen 'Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Semineri'ne katıldı. Bakan Türk, mafya tipi suçlarla mücadelede yeni yöntemlere ihtiyaç duyulduğu için söz konusu yasanın çıkarıldığını belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu Cumhuriyet gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, deprem felaketinde görev yapan öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı hazırlık ödeneğinin yüzde yüz arttığını söyledi. Bakan Bostancıoğlu, hasar tespit çalışmalarının yetişmesi durumunda İstanbul'daki okulların 4 Ekim'de açılacağını belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, depremde yaklaşık 100 bin ailenin evsiz kaldığını söyledi. Devletin deprem bölgesinde elinden gelen çabayı gösterdiğini belirten Bakan Okuyan, depremzedelerin bir kısmının 30 Kasım'a kadar prefabrik konutlara yerleştirileceğini belirtti.

6- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel tarafından kabul edildi. Ertuğruloğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyunun Kıbrıs sorununa odaklandığına işaret ederek, "Kıbrıs konusunda Türkiye ile ortak bir ulusal politikamız var. Bu doğrultudaki politikamız tartışma konusu yapılamaz" dedi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu halklararası kardeşliğin, hükümetleri adım atmaya zorladığını söyledi. Papandreu, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, depremle ortaya çıkan dayanışmanın "kısa devre yaparak" karmaşık diplomatik stratejiyi devre dışı bıraktığını kaydetti.

8- Çeçenistan'ın başkenti Grozni yakınlarındaki bir havaalanı ile çevredeki köyler Rus uçakları tarafından bombalandı. Saldırılarda 5 kişinin öldüğü, çok sayıda binanın yıkıldığı bildirildi.

 

24 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç'le Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşme sonunda İzzetbegoviç'i "Bosna Hersek'teki insanlık mücadelesinin kahramanı" olarak niteleyen Cumhurbakanı Demirel İzzetbegoviç'i Bosna'daki insanlık ayıbına karşı yiğitçe karşı durarak halkının ümidini temsil ettiğini kaydetti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Sayıştay Başkanı Kamil Mutluer ve yeni seçilen Sayıştay üyeleriyle de görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, devletin daha iyi işlemesi, fonksiyonlarını daha iyi yapabilmesi ve daha az masrafla devleti idare edebilmesinin şimdiki dünyanın üzerinde durduğu bir konu olduğunu belirtti.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Türk Hukuk Enstitüsü'nce düzenlenen "2000'li Yıllarda Türk Anayasası" başlıklı panelde, anayasaya ve toplum düzenine yönelik eleştirilerde bulundu.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan'ı Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Hazar petrollerinin Batılı pazarlara ulaştırılmasını öngören Bakü-Ceyhan petrol boru hattıyla ilgili anlaşmanın parafe edilme aşamasına girdiğini belirtti.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, bir an önce anayasa değişikliği yapılarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılması gerektiğini bildirdi.

5- İP Genel Başkanı Hasan Yalçın, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un adli yıl açılış konuşması ile ilgili olarak Yargıtay Başkanlar Kurulu'na suç duyurusunda bulundu.

6- CHP Parti Meclisi üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul'daki köprü geçiş ücretlerine yapılan zammın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Ankara 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

7- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın bir grup militanın silahlarıyla birlikte teslim olması çağrısını olumlu bulduklarını belirtti.

8- Dil Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Turan, 67. Dil Bayramı nedeniyle, Cumhuriyet gazetesinin Türkçe ve dil tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

9- İstanbul Narkotik Şube ekiplerince düzenlenen 2 operasyonda 5 trilyonluk eroin ele geçirildi. Operasyonda 7 kişi de gözaltına alındı.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "İlişkiler mükemmel düzeydedir. Belki de şimdiye kadar böyle bir dostluk yaşanmadı. Karşılıklı görüşmeler iki ülke arasındaki ilişkilerin 21. yüzyıl yapılanmasının mimarlık çalışmasını oluşturacak" dedi.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, depremden sonra halklar arasında gelişen Türk-Yunan ilişkilerinin hükümetlerin diyaloglarına da yansıyacağını söyledi. Kıbrıs'ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet bulunduğunu belirten Bakan Cem, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konfederasyon önerisinin gerçek ve kalıcı çözümün temelini oluşturduğunu vurguladı.

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile yaptığı görüşmede "Türkiye'nin, Kıbrıs konusunda kendisine yardımcı olmasını istediği" bildirildi.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türk parlamenterlerin önergesiyle terör konusunda Türk tezleri doğrultusunda yeni bir tanımı kabul etti. Yeni tanımda, "AKPM, bir ülkeye, kurumlarına, nüfusuna karşı şiddet uygulayan veya uygulamakla tehdit eden bölücü, fanatik ve aşırı uç ideolojilere mensup her birey veya grubun faaliyetlerini terör faaliyeti olarak kabul eder" denildi.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlık Divanı yaptığı toplantıda, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanmasıyla ilgili hukuki gelişmeleri izlemek üzere yeni bir komite kurulmasını kararlaştırdı.

Almanya'da ise Uluslararası Mağdur Hakları ve Azınlıkları Koruma Organizasyonu (GFBV), PKK'ya yönelik uygulanan yasağın sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos, Washington'daki The American University'de verilen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonunu kuvvetle desteklediklerini belirtirken, "Türkiye Kıbrıs'ı işgal ettiği sürece AB'ye giremez" dedi.

15- Rus savaş uçaklarının Çeçenistan'ın başkenti Grozni ve çevresini yeniden bombaladıkları bildirildi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Itar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "Uluslararası terörist gruplar, doğal kaynak zengini bölgelerimizi ele geçirmek amacıyla Rusya'ya karşı savaş ilan etmiş durumda" dedi.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylo da uluslararası suç şebekelerinin Rusya'ya karşı geniş bir yıkıcı faaliyet başlattığını belirtti.

16- Endonezya'da parlamentonun, askerin yetki alanını genişleten yasayı kabul etmesi üzerine başlayan protesto gösterilerinde 4 kişinin öldüğü bildirildi.

 

25 EYLÜL 1999

 

1- Valiler Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Kararname ile bir çok ilin valisi yer değiştirirken; Bursa Valisi Orhan Taşanlar, Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, Antalya Valisi Hüsnü Tuğlu, Trabzon Valisi İsmet Gürbüz Civelek ve Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican merkeze alındı.

2- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilere güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 8 ay bulunduğunu ve bunu şimdiden konuşmanın yersiz olduğunu kaydetti.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu silah altındakilerin de bedelli askerlikten yararlanmak istediklerini hatırlatan bir gazateciye "Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak düşündüklerimizi açık ve net olarak söyledik. Türkiye'de paralı askerliğe geçiş diye bir şey yoktur. Bu uygulama depremden zarar görenler için yapılan bir uygulamadır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı, ders kitaplarından, komşuluk ilişkilerine yakışmayan ifadelerin çıkarılması girişimi kapsamında, Türkiye'deki ders kitapları ile birlikte Yunan ders kitaplarını da incelemeye aldı.

5- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kişilere bağlı anayasa değişikliği yapılmasına karşı olduklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşanı Demirel, ikinci defa seçilmeyi hak etmiyor" dedi.

6- Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'nde bulunan İHD eski Başkanı Akın Birdal, Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun verdiği "cezasının infazının hayati tehlike teşkil ettiği, bu nedenle cezasının 6 ay tehirinin uygun olacağı" yönündeki rapor üzerine tahliye edildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Batman, Şırnak ve Diyarbakır kırsal alanlarında düzenlenen operasyonlarda 10 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Şanlıurfa'nın Örencik köyü yakınlarında Alman Arkeoloji Merkezi ile Şanlıurfa Müze Müdürlüğü'nce yapılan kazı çalışmalarında M.Ö 10 bin yıllarına ait olduğu sanılan bir tapınak bulundu.

9- Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 45. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda, 76 kiloda Nazmi Avluca altın, 63 kiloda Şeref Eroğlu gümüş madalya kazandı.

10- Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Muhsin Batur İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in, 23 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides'in gerek bu konuşmasında, gerekse yaptığı son açıklamalarda, Kıbrıs Türk halkına karşı bazı koşullar ileri sürdüğüne işaret etti.

12- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

13- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayınlandı.

14- Rusya'ya ait savaş uçaklarının, Çeçenistan'ın başkenti Grozni ve çevresini hedef aldığı saldırılarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

Çeçenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 12 adet Rus savaş uçağının yarım saat süren operasyonu sonunda Grozni'deki televizyon istasyonu vuruldu.

Öte yandan Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un temsilcisi Mairbek Vaçagayev Londra'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kuzey Kafkasya'da son iki haftadır sürdürdüğü hava saldırılarında 212'si çocuk ve kadın, toplam 298 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

 

26 EYLÜL 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı Bill Clinton'ın resmi davetlisi olarak, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ABD'nin karşılıklı güvene dayanan ve ortak ilkelerden kaynaklanan dostluk ilişkileri bulunduğunu belirterek, "NATO'nun ilgi alanının genişlemesi, ABD ile olan ilişkilerimize yeni boyutlar kazandırmıştır. Onun için ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra Washington ve New York'ta bölgemizi ve dünyayı ilgilendiren önemli sorunlarıda Amerikalı dostlarımızla birlikte değerlendirme imkanı bulacağız" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'ndeki ölüm ve yaralanmalara neden olan olayın, ceza evlerini fesat yuvası olarak kullanmaya alışmış kişilerin, devletin otoritesini sağlama çabalarına gösterdikleri tepki olduğunu belirterek, "Fakat devlet, sonuna kadar görevini yerine getirecektir" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin aylık olağan il başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomi, toplum, hukuk ve eğitim alanlarında büyük deprem yaşandığını belirterek "Türkiye yapay gündemlerle meşgul edilmek isteniyor. Hükümeti uyarıyorum, toplumdaki huzursuzluk ve gerginlik patlama noktasına geldi" dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce üretilen birinci grup 184 adet prefabrik konutun kura çekilerek hak sahiplerine dağıtıldığı törene katıldı. Bakan Aydın yaptığı konuşmada, daimi iskan alanları hakkında da bilgi vererek, bu alanların belirlenmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

4- Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'nde, arama için koğuşlara girmek isteyen güvenlik güçlerine, yasa dışı DHKP-C ve TİKKO örgütü üyelerinin direnmeleri sonucu çıkan olaylarda 10 tutuklu ve hükümlü öldü, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 24 kişi yaralandı. Ankara'daki isyancı tutuklu ve hükümlülere destek veren terör suçluları, çeşitli ceza evlerinde toplam 93 kişiyi rehin aldılar.

5- Bingöl-Muş karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir yolcu otobüsünün devrilmesi nedeniyle 10 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

6- FP'li Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi ve beraberindeki heyet Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani'nin davetlisi olarak incelemelerde bulunmak üzere Kuzey Irak'a gitti. Haşimi yaptığı açıklamada, Barzani'nin "Bağımsız bir devlet kurma amaçlarının bulunmadığını zaten içinde bulundukları coğrafyada da böyle bir şeyin mümkün olmadığını" söylediğini kaydetti.

7- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın yıllık olağan toplantılarına katılmak üzere Washington'da bulunan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Dünya Bankası'nın "Türkiye'de Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma" konulu sempozyumunda konuşmacı olarak yer aldı. Demiralp yaptığı konuşmada, Dünya Bankası verilerine göre depremin Türkiye'de açtığı hasarın milli hasılaya etkisinin yüzde 1.5 oranında olduğunu belirterek "Depreme rağmen, Türkiye'nin 2000 yılı hedefleri değişmeyecek" dedi.

8- "G-7 Grubu" maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Washington'da yaptıkları toplantının ardından yayınlanan ortak açıklamada, küresel ekonomide yaşanan son gelişmeler değerlendirildi. Toplantıda, küresel ekonomide yaşanabilecek muhtemel bir krizi önlemek amacıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşan G-20 isminde bir grubun kurulması kararlaştırılırken, oluşturulan yeni grubun ilk toplantısının Kanada Maliye Bakanı Paul Martin'in başkanlığında aralık ayında Berlin'de yapılması kararı alındı.

9- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, Rusya'nın Çeçenistan'a yönelik hava saldırılarının dördüncü gününe girmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, kara operasyonu başlatmalarının olasılık dışı olmadığını, ancak bunun bazı koşullara bağlı olduğunu söyledi.

10- Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı, General Antoli Kurnukov dün yaptığı açıklamada, NATO'ya bağlı ABD uçaklarının Rus hava sahasına çok yaklaştığını ve düzenli olarak uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini söyledi.

11- Yemen'de devlet başkanlığı seçimini Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih kazandı.

12- Tayvan'da richter ölçeğine göre 6.8 şiddetinde yeni bir deprem olduğu ve 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan Yunanistan'da 4.1, Kolombiya'da ise 4.3 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldiği bildirildi.

 

27 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Dünya Turizm Günü" nedeniyle yayınladığı mesajda Türkiye'nin turizm sektöründe karşılaştığı güçlükleri mutlaka aşacağını belirterek "Bu bakımdan sektörde yakaladığımız gelişme ivmesinin kaybedilmemesi için, karşılaşılan sorunlar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalı ve önceliklerimiz yeniden saptanmalıdır" dedi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Kara Harp Okulu'nda, Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Edip Başer'de GATA'da yeni öğretim yılı açılışına katıldı. Kara Harp Okulu'ndaki törende konuşan Orgeneral Ateş, devleti yıkmaya ve parçalamaya yönelik örgütlü gayretlerin mutlaka sonuçsuz kalacağını söyledi.

GATA'daki törende öğrencilere hitaben konuşan Orgeneral Başer ise çağdaş yaşama ayak uydurmanın yolunun Atatürkçü düşünce sisteminden geçtiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Şuayıp Üşenmez ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, düzenledikleri basın toplantısında deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Üşenmez, çalışmalar sonucunda 88.190 konutun hak sahibinin belirlendiğini kaydetti.

Bakan Aydın da deprem bölgesinde 115 bin çadır dağıtıldığını belirterek, bu konunun istismar edildiğini ileri sürdü.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Dünyada ve Türkiye'de Çocuk İşgücü" seminerine katıldı. Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, çalışan çocuk sorunun çözüme ulaşmasının ancak, devlet, işçi, işveren örgütleri ile gönüllü kuruluşların ulusal bir politikada kendilerine düşen görevleri yerine getirmeleri ile mümkün olacağını belirtti.

TİSK Başkanı Refik Baydur da yaptığı konuşmada, İstanbul'da çocuklar için en riskli sektörlerden biri olan metal işkolunun yoğun olarak bulunduğu Pendik Sanayi Sitesi'nde başlattıkları proje ile bir "Çalışan Çocuk Bürosu" oluşturduklarını belirterek, işverenin de bu işe çok sıcak yaklaştığını kaydetti.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, İran'daki hayvanlarda halk arasında "şap" hastalığı olarak bilinen "Asya 1 virüsüne" rastlandığını belirterek, "Geçen hafta Nevşehir ilindeki bazı hayvanlarda da şap hastalığına rastlanmış ve hayvanlara aşılama yapılmıştır." dedi.

6- TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, DSP İzmir Milletvekili Atilla Mutman başkanlığında toplandı. Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir, komisyonda, hakkındaki iddiaları yanıtlayarak kurumu ile ilgili bilgi verdi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, ceza evlerinde yaşanan sorunun devletin sorunu olduğunu belirterek, "Ceza evleri mafya ve terör örgütlerinin kontrolündedir ve bu örgütlerin eğitim üsleri konumundadır. Tabanca dahil her türlü silah ceza evlerine sokulmakta, mahkumlar cep telefonlarıyla diğer ceza evleriyle rahatlıkla haberleşmektedir. Koğuş sisteminde devlet denetimi yetersiz kalmaktadır" dedi.

8- İmralı Adası'nda tutuklu bulunan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, "geçimlerini ranta bağlamış"ların dışında Türk ve Kürt halkının büyük çoğunluğunun da barış istediğini belirterek "ordu ve devletin birçok kurum ve kuruluşunda barış yanlılarının olduğunu söylemek mümkündür" dedi.

9- İstanbul Pendik'teki bir boya fabrikasında meydana gelen yangın ve kısmi çökmeyle sonuçlanan patlama sonucunda 6 kiş öldü, 20 kişi de yaralandı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Adnan Menderes Üniversitesi Senatosu'nca kendisine fahri bilim doktorası unvanının verilmesi törenine katılmak üzere Aydın'a geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş, tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Başbakan Ecevit'in ABD gezisinda Kıbrıs sorunuyla ilgili kararlar alınacağı yönünde ortaya atılan görüş ve yorumların hiçbirinin doğru olmadığını belirterek,"Kıbrıs meselesi iki halkın ana meselesidir. Washington yardımcı olmak istemektedir. Ama meselenin Washington'da halledileceği beklentisi yanlıştır" dedi.

11- Başbakan Bülent Ecevit, Washington'daki temasları sırasında Türk işadamlarını kabulünde yaptığı konuşmada, ABD ile Türkiye'nin askeri ve siyasi başta olmak üzere pek çok alanda ilişkiler geliştirirken ticaretin geri kaldığını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras da yaptığı konuşmada, TOBB olarak deprem felaketinin ardından Türkiye'nin yaralarının sarılması için ABD'den katkı beklediklerini söyledi.

Bu arada Washington'da tekstil kotalarının artırılması müzakerelerine katılan Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, gelecek bir iki gün içinde, tekstil konusunda ABD ile bir orta noktaya varılabileceğini söyledi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türk-Yunan ilişkileri ile Kıbrıs konusunda beklenen gelişmeleri Ta Nea gazetesine değerlendirerek, halklar arasındaki duvarların yıkılması ile Kıbrıs sorunun çözüleceğini söyledi.

13- Rusya Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi bombalamayı sürdürürken, Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov, Rusya ile ikinci bir savaş istemediğini, bunu engellemek için elinden geleni yapacağını söyledi ve Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile bir an önce görüşmek istediğini yineledi.

 

28 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uluslararsı Savunma Sanayii, Havacılık ve Denizcilik Türkiye'99 Fuarı'nın açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açılış konuşmasında, savaş için kullanılan silahların artık barış için kullanılacağını belirterek "Yani silahlar bundan sonra savaş sanayiinin mamulleri değil, savunma sanayiinin hizmetinde olacaktır. Caydırıcılık terimi, insanoğlunun ortaya koyduğu en önemli kavramlardan birisini ifade ediyor. Silahlar savaşmak için değil, savaşmamak için var" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK'nın silahlı grupları elinde koz olarak tuttuğunu ve silaha başvurma tehdidinde bulunduğunu bildirdi. Etkinliği büyük ölçüde kırılan PKK ile mücadelenin sonuna kadar süreceği belirtildi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birliklerinin dün Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) peşmergeleriyle birlikte Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik başlattığı operasyonlar sürüyor.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında 5 PKK'lı terörist öldürüldü.

4- Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'nde 10 tutuklu ve hükümlünün öldürülmesine tepkiler sürüyor. CHP Genel Başkanı Altan Öymen, gelişmeleri partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirdi. Öymen, hükümetin her alandaki çöküşünün örneklerinden birinin deprem sürecinde yaşandığına dikkat çekerek, ceza evlerinde yaşanan olayların da bunun son örneği olduğunu söyledi.

FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gören de ceza evlerindeki olayları değerlendirirken "Dünyanın gözünde katliam anlamını taşıyan mahkum kıyımlarına kesin müdahale etmeliyiz" dedi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, hurafe dolu mektupların adreslere gönderilmesinin yeni bir olay olmadığını belirterek "Başkanlığımızın konuyla ilgili bir çok açıklaması olmasına rağmen kimi zaman azalarak kimi zaman da yoğunlaşarak sürmektedir. Bu defa milletçe yaşadığımız ağır deprem feleketinin ardından bunun yaygınlaştığı anlaşılmaktadır" dedi.

6- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdulah Öcalan, avukatları aracılığıyla "Silahlı bir PKK grubunun yasal sürece katılmak amacıyla Türkiye'ye gelmeleri yönündeki" çağrısı ile ilgili bir açıklama yaptı. Öcalan, Türkiye'nin yapısal sorunlarının kaynağının Kürt sorunu olduğunu savunarak sorunu "barışçı biçimde, demokratik temelde, uygar dünyanın sorunlarını çözme anlayışı içerisinde" çözümlenmesi koşullarını yaratmak istediklerini kaydetti.

7- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı Bill Clinton görüşmesi öncesi ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Başbakan Ecevit ile Gore arasında yapılan görüşmede, özellikle işbirliği ve çevre konularının ele alındığı bildirildi.

Başbakan Ecevit'in, ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmesine ABD tarafından Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Burger, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris; Türk tarafından Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Devlet Bakanı Recep Önal katıldı.

ABD Başkanı Clinton, görüşmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'i Beyaz Saray'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek Başbakan Ecevit'i "seçkin bir lider" olarak nitelendirdi. Türkiye'nin NATO müttefiki olarak Kosova konusunda gösterdiği işbirliğini anlatan Başkan Clinton, "Bugün Başbakan Ecevit ile görüşeceğimiz çok şeyimiz var. Deprem, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve AB ile iyileşen ilişkiler; Kıbrıs, insan hakları ve ekonomik reformlar bunların arasında" dedi.

Daha sonra Başkan Clinton gazetecilerin, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye-Yunan ilişkilerindeki gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, ABD Başkanı Clinton ile görüşmesinin ardından Beyaz Saray çıkışında gazetecilere görüşmeyi değerlendirdi.

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Başbakan Ecevit ile ABD Başkanı Bill Clinton'ın yapacağı görüşme öncesinde gündemdeki konuları basına değerlendirdiler. Grosman, Türkiye'nin ABD için çok önemli bir müttefik ve dost ülke olduğunu, Ecevit hükümeti ile çok yakın çalışıldığını söyledi.

10- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye gazetesine verdiği özel mülakatta, ülkemizin AB ve ABD ile ilişkilerinde gelinen noktaları açıkladı.

 

29 EYLÜL 1999

 

1- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK), Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarının imhasına yönelik başlatılan sınır ötesi harekat sürüyor. Operasyonun 3'ncü gününde Metina ve Haftanin bölgelerinde çıkan çatışmalarda 8 PKK'lı terörist öldürüldü. Aynı bölgede 1 asker şehit oldu, 3 köy korucusu ile 2 IKDP'li peşmerge de yaşamını yitirdi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ceza evlerinde örgütlerin kendi sorgu odalarının bulunduğunu söyleyen Bakan Türk, meydana gelen olayların iç hesaplaşma olabileceğini söyledi.

3- Malezya ile Türkiye arasında imzalanan savunma sanayine ilişkin anlaşmanın imza töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu "Bu anlaşma ile ilişkiler daha da pekişecek" dedi.

4- Afet Bölgesi Koordinatörlüğü'ne Merkez Valisi Kutluay Öktem atandı.

5- ABD'de bulunan Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Başbakan Ecevit, "Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi"ne ABD'nin destek verdiğini Başkan Clinton'ın bir kez daha vurguladığını kaydetti. Türkiye'nin AB hedefinden vazgeçmeyeceğini belirten Başbakan Ecevit, "Kıbrıs ile ilgili çözüm arayışlarında 1974 öncesine dönüşün hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği yönünde mutabakata vardık. Tekstil kotasının artırılması konusundaki müzakerelerin en kısa sürede tatminkar bir şekilde sonuçlanacağını umuyorum" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ve IMF İcra Direktörü Michael Camdessus ile görüştü. Görüşmede, Dünya Bankası'nca Türkiye'ye kullandırılacak deprem kredisi ve IMF ile yapılacak Stand-by anlaşması ele alındı.

6- Endonezya'nın, referandumdan bağımsızlık kararı çıkan Doğu Timor'da Birleşmiş Milletler'in (BM) sivil yönetimi planlanandan önce oluşturulmasına izin verdiği bildirildi.

 

30 EYLÜL 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile yeni görevlerine atanan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Saim Çotur, Olağanüstü Hal Valisi Gökhan Aydıner ve 39 il valisini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabul sırasında yaptığı konuşmada, yeni atanan valilerden demokratik, laik, hukuk devletinin bütünlüğünün korunması için duyarlı olmalarını istedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, irtica odaklarının depremi istismar ederek, toplumda huzursuzluk yaratma çabalarına ve TSK başta olmak üzere devlet kurumlarına karşı yaptıkları propaganda faaliyetlerine değinilirken, son zamanlarda ceza evlerinde meydana gelen olaylar nedeniyle, ceza evlerinde düzenin sağlanması için gerekli bütün idari ve yasal önlemlerin zaman geçirilmeden alınması gerektiği belirtildi.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türk Kuşu Tesisleri'nde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii, Havacılık ve Denizcilik Türkiye' 99 Fuarı'nda yaptığı konuşmada, her ülkeyle olduğu gibi Letonya'yla da iyi dostluk ilişkilerinin bulunduğunu söyledi. Bakan Çakmakoğlu, görüşme sırasında gazetecilerin TSK'nin Kuzey Irak'ta düzenlediği operasyon ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Atilla Mutman, deprem bölgesine yaptığı son geziyi değerlendirdiği toplantıda, yetki koordinasyonunun tam olarak sağlanamadığını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Antalya'da parti il örgütünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öymen, ceza evlerindeki olaylar ve deprem konusunda hükümetin yetersiz kaldığını söyledi.

6- Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'nde 10 mahkumun ölümüyle sonuçlanan olayların ardından Türkiye genelinde ceza evlerinde başlayan rehin alma eylemleri sona erdi.

7- Nobel Edebiyat ödülünü, Alman yazar Günter Grass aldı.

8- ANAP Bolu Milletvekili Avni Akyol, Gerede'de yaşamını yitirdi.

9- Başbakan Bülent Ecevit ile beraberindeki TBMM kurulu üyeleri, ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Jesse Helms ve komisyon üyeleriyle ABD Kongresi Senato toplantısında bir araya geldi. Demokrat partili Senatör Joseph Biden, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda politikasının değişmemiş olduğunu vurgulayarak, "Türkiye-ABD ilişkilerinde ilerleme sağlamak istiyorsanız çözüme ulaşmanız gerekiyor. Böyle bir yere varamazsınız" dedi.

Buna karşılık Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, sorunun Türkiye-ABD ilişkileriyle bir ilgisinin olmadığını belirterek, Kıbrıs konusu ayrı bir konudur. Türk toplumunu Ada'daki Rumların himayesine sokacak bir çözüm arayışına Türkiye'nin katılmayacağını ifade etti.

Öte yandan, Başbakan Bülent Ecevit, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi yıllık kongre açılışında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Bill Clinton ve kongre üyeleri ile deprem, Kıbrıs, Türk-Yunan yakınlaşması AB ile ilişkiler, Kosova Güvenlik ve Savunma Kimliği (ESDI) girişiminden Türkiye'nin dışlanması, ekonomik ve demokratik reformlarve enerji gibi konularda görüşmelerde bulunduklarını açıkladı.

Türkiye ile ABD arasında tekstil kotalarının artırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirten Başbakan Ecevit, kotalarda 2 yıl için 108 milyon dolarlık bir artış sağlandığını söyledi.

10- Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Başbakan Bülent Ecevit'in IMF ve Dünya Bankası başkanları ile dün gerçekleşen görüşmesine ilişkin New York'da yaptığı açıklamada, IMF ile Stand-by anlaşmasının ekim ayı içinde veya kasım ayı başında imzalanacağını belirterek, IMF Başkanı Michael Camdessus'un Türkiye'ye verdiği mesajları anlattı.

11- Meksika'nın başkenti Meksiko City'de 7.5 şiddetinde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre, 9 kişinin öldüğü bildirildi. 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106