11.8.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 AĞUSTOS 1999

 

 

1 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kayseri'de düzenlenen MHP'nin "10. Erciyes Zafer Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, "Partimiz haksız birçok eleştiriye maruz kalma pahasına elinden gelen fedakarlığı ve duyarlılığı göstermektedir. Biz önce ülke ve millet, sonra partimiz diyoruz" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, 8. Sardalye Festivali nedeniyle Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki çeşitli etkinliklere katıldı. Bakan Ersümer, dünyada 52 ülkenin uluslararası tahkim anlaşması yaptığını, bu ülkelerin hiçbirinde egemenlik hakkının yok olması gibi bir konu olmadığını, Türkiye'nin de bu anlaşmayı yapması gerektiğini savundu.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı'nın terörden zarar gören vatandaşların teröre destek olan ülkeler aleyhine dava açması önerisi ile ilgili görüşlerini açıkladı.Bakan Cem, bu konuda Akarcalı'nın yazılı soru önergesini yanıtlarken, PKK'ya verilen destek nedeniyle ilgili devlet aleyhine o ülkenin iç hukuku uyarınca açılacak davanın tazminat davası olması gerektiğini söyledi.

4- Para cezalarının arttırılmasına ilişkin "Türk Ceza kanunu ile cezaların infazı hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı işçi ve memurların düzenlediği eylemlere mümkün olduğu kadar tüm örgütlerin katılmasını sağlayacak bir program izleyeceklerini bildirerek "Birlikte hareket etmek için her türlü girişimde bulunacağız" dedi. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da tüm siyasi farklılıkları gözardı ederek bir araya gelen sivil toplum örgütlerinin gösterdiği çabaların tasarıya yansıtılmadığına dikkat çekerek, haklı istemleri için genel eylemlerinin süreceğini bildirdi.

6- Konya'nın Kulu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

7- İnsan haklarının nasıl ve ne şekilde işlediğini araştırmak üzere Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Harold Hongju Koh başkanlığındaki 4 kişilik ABD heyeti, Şanlıurfa'daki incelemelerini tamamladıktan sonra, Mardin'in Derik ilçesi Belediye Başkanı Ayşe Karadağ ve Mazıdağı ilçesi Belediye Başkanı Hüsnü Tur'u makamlarında ziyaret ederek bölge hakkında bilgi aldı. Koh ve beraberindeki heyet, daha sonra Kızıltepe ilçesine giderek, Belediye başkanı Cihan Sincar'ı makamında ziyaret etti. Koh burada yaptığı açıklamada, bölgeye Türkiye'de insan haklarının nasıl ve ne şekilde işlediğini araştırmak için geldiklerini, Türkiye'nin insan haklarına verdiği önemi saygıyla karşıladıklarını söyledi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Atina'da yayınlanan Elefterotipiya gazetesine verdiği demeçte, "Müslüman azınlığın", "Türk kökenliler, Pomaklar ve Çingenelerden" oluştuğunu ve Türk kökenlilerin azınlığın yüzde 30'unu oluşturduğunu iddia ederek, Yunanistan'ın bunu kabul etmesiyle "önemli sorunların ortadan kalkacağını" savundu.

9- Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Korgeneral Michael Jackson, İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinde yer alan demecinde "Arnavutların çoğu bizim burada farklı ve yeni bir şeyler yapmaya çalıştığımızın farkında değil. Bazıları Sırplar kadar acımasız davranışlar sergiliyor" dedi. Jackson, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in geri adım atmasında, NATO hava saldırılarından çok, Rusya'nın etkili olduğunu söyledi.

10- Filipinler'de feribotta çıkan yangın nedeniyle 3 kişinin öldüğü, 100 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

11- Güney Kore'de meydana gelen seller nedeniyle 9 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

2 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, kamu, kurum ve kuruluşlarına gönderdiği genelgede, insan haklarının korunması, geliştirilmesi ile bu hakları çağdaş, evrensel ölçülere uygun olarak gerçekleştirmek amacıyla İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nun çalışmalarda bulunduğu ifade edilerek üst kurulun bu çerçevede, insan hakları bilincinin ülke çapında yaygınlaşmasına önem atfettiği kaydedildi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, vergide öngörülen yasa değişikliklerini açıkladı. Bakan Oral, mevcut ekonomik konjonktör dikkate alınarak vergi kanunlarında yapılacak değişiklikleri içeren çalışmaların tamamlandığını ve tasarının, Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye sunulmasına karar verildiğini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, uluslararası tahkim konusunda bir sıkıntının yaşanacağını sanmadığını belirterek, "Biz, mümkün olduğu kadar uzlaşmayla çıkarmak istiyoruz" dedi.

5- Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen törende, Dünya Bankası'ndan, ihracatın finansmanı ve endüstriyel teknoloji projelerine dönük sağlanan toplam 407,5 milyon dolarlık kredilere ilişkin anlaşmalar imzalandı. İmza törenine Dünya Bankası adına Türkiye Direktörü Ajay Chibber ile Dış Ekonomik İşler Genel Müdürü Aydın Karaöz katıldı.

6- Eski Turizm Bakanı Barlas Küntay ve eski İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı yaşamını yitirdi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişi öldü, 72 kişi de yaralandı.

8- İki Türk askerinin İran sınırında yakalanmasıyla ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İran Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasında kriz olmadığını belirterek, iki Türk askerinin serbest bırakılması için görüşmeler yaptığını söyledi.

9- Rusya'da bulunan İsrail Başbakanı Ehud Barak, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile görüştü. Yeltsin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da barışın sağlanması için Rusya ve ABD'nin işbirliğini arttırması gerektiğini söyledi. Barak ise Moskova'nın, Şam ile yakınlığından ötürü İsrail-Suriye görüşmelerinin yeniden başlatılması için devreye girmesini istediğini söyledi.

10- Hindistan'da meydana gelen tren kazasında 200 kişinin öldüğü, 1000 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

3 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'da tutuklu bulunan iki Türk askeri ile ilgili olarak olumlu bir haber alamadıklarını söyledi. Başbakan Ecevit ayrıca af taslağının bir an önce Meclis'te görüşülerek çıkarılması gerektiğini belirtti ve "Af lafı çıkınca bunu fazla sürüncemede bırakmak sakıncalar doğurabilir" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu bunalımdan çıkması için çözümün demokratik toplumsal uzlaşma olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, tahkime destek isteyerek, "uluslararası tahkim , küresel ekonomi ile ilişki içine girmenin araçlarından biridir" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan FP Genel Başkanı Recai Kutan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Özkan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, partiler arası uzlaşma olmadan uluslararası tahkimin TBMM Genel Kurulu'na gelmemesinin benimsendiğini ve Danıştay'ı devre dışı bırakan düzenleme konusunda geri adım atılabileceğini söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı açıklamada, ihalelerde yolsuzluk iddialarının önüne geçmek için yeni bir ihale yasası çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk-İş Yönetim Kurulu'nun Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı düzenlenen eylem kararını değerlendirdi ve "Parlamento'nun iradesine sokakta müdahale olamaz" dedi.

7- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, turizmde yaşanan bunalımın aşıldığını kaydederek, "Türkiye olağanüstü bir şey olmazsa 2000'li yıllarda başarılı bir turizm sezonu yaşayacaktır" dedi.

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Af Yasası konusunda hükümet ortakları arasında ilke olarak mutabakat bulunduğunu savundu ve ihtilafsız bir af çıkması için partiler arası bir komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

9-Türk-İş Yönetim Kurulu, hükümetin başta Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı olmak üzere, istemlerinin dikkate alınmaması durumunda 1 günlük genel grev kararı aldı.

10- TUSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, "Hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri olumlu buluyoruz. Ama daha bir kısmının uygulamaya geçmesi için, parlamentonun görüşmesi gerekecek. Ama tüm bu tedbirlerin Türk ekonomisinde bir canlandırma işareti verdiğini söyleyebiliriz" dedi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, temmuz ayında toptan eşya fiyatları yüzde 4.0, tüketici fiyatları iseyüzde 3.8 oranında arttı.

12- Rusya ile Çeçenistan arasındaki sınırda meydana gelen çatışmalarda 4 Rus güvenlik görevlisi ile 10 Çeçen militanın öldüğü bildirildi.

 

4 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 5. sınıftan sonra Kur'an kursuna gidilmesini öngören yasayı onayladığı bildirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin grup toplantısındayaptığı konuşmada, uluslararası tahkimin Türkiye'nin en ivedilikli ve öncelikli konusu olduğunu belirterek, tahkime karşı çıkanları da eleştirdi. Başbakan Ecevit toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın örgütüne yaptığı "silahı bırakın" çağrısını değerlendiren Başbakan Ecevit, "Devlet Türkiye'de bu konuyu hiçbir kimseyle, hiçbir kuruluşla pazarlık konusu yapmaz" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez'de Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün'ü kabul ederek görüştü. Aygün, uluslararası tahkimi parayı çekecek bir mıknatıs olarak gördüklerini anlatarak, tahkimin kapitülasyonlara benzetilerek "peşkeş" diye nitelendirilmesinin yanlış olduğunu savundu. FP lideri Kutan da Türkiye'nin, uluslararası tahkime ihtiyaç duyduğunu belirterek, "FP, buna mutabık kalındığı ölçülerde destek olacaktır" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin insan haklarından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Harold Hongju Koh'un Türkiye'de insan haklarının durumuna ilişkin sözlerini ve Güneydoğu illerindeki temaslarını değerlendirdi. Atacanlı, Türkiye'ye gelen resmi kimlikli yabancı misafirlerden, ülkenin hassasiyetlerine özen göstermelerini beklediklerini kaydetti.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, yargı sisteminde yapısal reformu oldu bittiye getirerek Af Yasası'nın çıkarılmasını doğru bulmadığını söyledi. Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na tam kadro muhalefet edeceklerini belirten Çiller, uluslararası tahkimi temelde desteklediklerini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 11 terörist öldürüldü.

7- Brüksel'de toplanan NATO Daimi Konseyi, İngiltere Savunma Bakanı George Robertson'u NATO Genel Sekreterliği görevine atadı.

 

5 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, ekonomide bugün mevcut olan sıkıntıların, mali mekanizmaların işlemesinden kaynaklanan, "mali sıkıntılar" olduğunu belireterek, "Hükümet bütün sıkıntıları biliyor ve bu sıkıntılara alacağı tedbirleri de ilan etmiştir" dedi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'ndeki kabullerinin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

2- Yüksek Askeri Şüra'nın (YAŞ) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında 4 gün süren toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandıktan sonra açıklandı. YAŞ, aralarında 2 kuvvet komutanın da bulunduğu 4 orgeneral ile 1 oramiralin emekliye ayrılmasını kararlaştırdı. Çoğunluğunu irticai faaliyetlere karışanların oluşturduğu 42'si astsubay, 12'si subay 58 kişi ordudan ihraç edildi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne yolladığı tebliğnamede, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki ölüm cezasının onanmasını istedi. Savaş PKK'yı 20. yüzyılın en kanlı terör örgütü olarak niteledi.

4- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Harold Hongju Koh'la yaptığı görüşmeyi Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ayrıca, Koh düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununun çözümünde yalnızca askeri yöntemlerin başarılı olamayacağını belirterek, cesur ve yaratıcı siyasal, sosyal ve ekonomik önlemler alınması gerektiğini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal Sabah gazetesine Türkiye ekonomisi konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Önal, sonbaharda yabancı sermaye akışının olacağını belirterek, enflasyon artışının petrolden kaynaklandığını söyledi.

6- Vergi Reformunda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı istemleri doğrultusunda değiştirmeden TBMM Genel Kurulu'na getirmesi durumunda üretimden gelen gücünü "daha kararlı" kullanmayı kararlaştırdı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin ısrarının sürmesi durumunda, konfederasyonun almış olduğu kararın "bugün ertelense bile yarın uygulanacağını" söyledi.

 

6 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın ve Türkiye'nin değiştiğini işaret ederek, "Geçmişte benim de karşı çıktığım ama bugün farklı düşündüğüm konular var. Değişimin ışığında biz de bazı düşüncelerimizi yeniden değerlendiririz" dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü Mehmet Ali İrtemçelik toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kurulda, af, uluslararası tahkim ve sosyal güvenlik reformu gibi konuların gündeme gelmediğini, belediyelerin içinde bulundukları ağır borç yükünün görüşüldüğünü söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yaptığı açıklamalar ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu açıklamaları samimi bulmuyorum" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp gazetecilere yaptığı açıklamada, toprak, tarım ürünleri sigortası, çiftçi üretici birlikleri ve çiftçiler ile ilgili veri tabanı oluşturulmasına ilişkin kanun tasarılarının çok yakında TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, hükümetin tarım alanında izlediği politikaları eleştirirken "Üretici, tüketici mağdur. Sosyal sıkıntılar giderek büyümekte" dedi.

6- Türk-İş Genel Sekreteri ve Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer Zonguldak'ta uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

7- Endonezya'da çıkan silahlı çatışmalarda 12 kişinin öldüğü bildirildi.

 

7 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, HADEP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik ile beraberinde Siirt, Batman, Van, Bingöl ve Hakkari belediye başkanlarını Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik, kabulde heyet adına yaptığı konuşmada, bölgedeki çatışmalar yüzünden yerleşim yerlerinin boşalması üzerine insanların, hiçbir imkan sunulmadan kentlerin varoşlarında toplandıklarını belirterek, köye dönüşün özendirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel de herkesin meşru yollardan giderek hak araması halinde ülkenin iç barış sıkıntısı olmayacağını kaydederek, "Ama anayasanın dışına çıkarak hak arama gibi durumlar olursa sıkıntılar olur" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, uluslararası tahkim konusundaki bir soru üzerine "Herhangi bir geri çekilme, vazgeçme durumu söz konusu değil. Herhangi bir şey karşılığında bir şey de verilmiş değil" dedi.

3- FP Meclis Grup Başkan Vekili İsmail Kahraman, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Kahraman, uluslararası tahkime, Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilmesi koşuluyla destek verdikleri yolundaki haberlerin doğru olmadığını savundu.

4- Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden -İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer'in öldürülmesi, siyasiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri tarafından üzüntüyle karşılanırken, olaydaki karanlık noktaların aydınlatılması istendi.

Başbakan Bülent Ecevit, Denizer'in öldürülmesi nedeniyle Türk-İş Genel Merkezi'ne giderek Genel Başkan Bayram Meral'e başsağlığı ziyaretinde bulundu. Meral yaptığı konuşmada, hiçbir sorunun olmadığını teyit ettiklerini belirtirken, Türk-İş'in tarihinde böyle amansız bir saldırıya uğramadığını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de, hain bir saldırı sonucu yaşamını yitiren Denizer'in çok başarılı ve yürekli bir sendikacı, gerçek bir işçi önderi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin değerli bir sendikacıyı kaybettiğini söyledi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, sendikacılık yaşamı boyunca iç barışa katkıda bulunmayı ve hukuk kurallarına uygun hareket etmeyi ilke edinen Denizer'in menfur bir saldırı sonucu öldürülmesini lanetledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da Denizer'in menfur bir saldırı sonucu vefatından üzüntü duyduğunu belirtti.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan tarafından kaçak ve ruhsatsız yapılaşmanın önlenmesi konusunda alınacak tedbirlerle ilgili olarak yayınlanan genelge 80 ilin valiliğine gönderildi.

6- İzmir Barosu Başkanı Çetin Turan ile "Uluslararası Tahkim"le ilgili olarak yapılması planlanan anayasa değişikliği üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı.

 

8 AĞUSTOS 1999

 

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin 1. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Kutan yaptığı konuşmada, Kur'an kurslarıyla ilgili yasayı eleştirirken "12 yaşından sonra çocukların Kur'an kurslarına gitmelerinin akılla mantıkla izah edilecek yanı var mı" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Sinop'ta bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunarak, 30 bin öğretmen açığı bulunduğunu belirterek, yeni öğretim döneminde öğrencilerin öğretmensiz kalmayacağını söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Alabalık Festivali"ne katılmak üzere Sivas'ın Gürün ilçesine gitti. Bakan Gökalp yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın silah bırakıp yurt dışına çıkmasının onların kurtuluşu olmayacağını belirterek, "Biz millet olarak bu konuda çok hassasız. Silahlarını bırakıp kaçanları, geri getiririz" dedi.

4- Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananların maaşlarını arttıran, şehit ve gazilerin eşlerinin de şeref aylığı almasına imkan veren yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın Wye River anlaşmasının 1 Eylül'den itibaren uygulamaya başlanması önerisini kabul ettiğini söyledi.

6- Rusya, Çeçenistan'dan sızarak Dağıstan'daki 4 köyü işgal eden köktendinci militanlara yönelik geniş çaplı operasyon başlattı.

Çeçen Devlet Başkanlığı sözcüsü Saud Selim Abdulmüslimov "Ruslar, Dağıstan'ın sınır köylerini ve Çeçenistan'ın Kenhi köyü civarını bombaladı" dedi.

7- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak-İran savaşının sona ermesinin 11. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, İran'ı barışa yanaşmamakla suçladı ve gerekirse yeniden güç kullanabileceklerini söyledi.

 

9 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, işkence yapanlara hapis cezasını arttıran yasa tasarısında ceza indirimi konusunda yumuşamaya gidilmesinin eleştirilere neden olduğunu anımsatmaları üzerine işkenceyi önlemeye kesin kararlı olduklarını söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Türkiye'de bulunan AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg'u kabul etti. Bakan Ersümer görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Bakü-Ceyhan hampetrol boru hattı projesi konusunda, geçen hafta Azeri çalışma grubuyla birlikte "Geçiş ülkesi, ev sahibi ülke, anahtar teslimi ve garanti anlaşmalarını" imzalayacak duruma geldiklerini bildirdi.

3- Suriye Turizm Bakanı Dahno Dawoud, Türkiye-Suriye 4. Dönem Turizm Karma Komisyon Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Suriye Turizm Bakanı Dahno Dawoud, Turizm Bakanı Erkan Mumcu'yu ziyaret etti. Bakan Mumcu, Türkiye ile Suriye arasında turizm alanında yapılacak işbirliğinin iki ülke halklarının kaynaşmasını daha da ileri götüreceğini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin başkanlık divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Siyasi Partiler Yasası'nda yapılacak değişiklikle kapatılan RP'nin eski genel başkanı Necmettin Erbakan'ın yasağının kalkması anlamına gelmediğini söyledi. Yılmaz, Erbakan'ın bağımsız adaylığı konusuna Yüksek Seçim Kurulu'nun karar vereceğini belirtti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 8 terörist öldürüldü. Operasyonlarda 2 güvenlik görevlesi de şehit oldu.

6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen, uluslararası tahkime karşılık kapatılan RP'nin siyasi yasaklı genel başkanı Necmettin Erbakan'a siyaset yolu açılmasına yönelik pazarlığın "ayıplı" olduğunu vurguladı. Özgen, "Bu Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe saymak anlamına gelir. Bir siyasi parti kapatma davasının sonucunu etkilemek amacıyla yasa düzenlemesi yapmak anayasaya aykırılık oluşturacaktır" dedi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 41 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

8- Türkiye ile İran arasında sorun yaratan tutuklu askerler sorunu aşıldı. İran tarafının çağrısı üzerine Başkale Kaymakamı Şevket Cinbir ile Sınır Taktik Alay Komutanı Albay Halil İbrahim Yaman'dan oluşan Türk heyeti Van'ın Saray ilçesi Kapıköy Jandarma Karakolu'na gittiler. Sınır kapısında İranlı yetkililerle yapılan görüşmelerden sonra gözaltına alınan iki Türk askeri yetkililere teslim edildi.

9- Hindistan'da bir yolcu otobüsünün nehre uçması sonucu 60 kişinin öldüğü bildirildi.

 

10 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anafartalar Zaferi'nin 84. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye'nin birlik ve beraberliğini koruyarak dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma yolundaki hedefe kararlılıkla yürüyeceğini bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Af Yasa Tasarısı'nın geçmesinin ardından içeride düşünce suçlusu ve gazeteci kalmayacağını söyledi. Başbakan Ecevit, türban nedeniyle üniversitelerden atılanların değil, devamsızlık ve üst üste sınıfta kalanların af kapsamında olduğunu bildirdi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, büyük bir yanlışlık içinde olan hükümetin, halkın lehine TBMM'ye tek bir tasarı göndermediğini, gönderilen tasarıların rantiyecilerin işine yaradığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli MHP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, affın her 10 yılda bir kez gündeme geldiğini ancak ardından 5-6 yıl sonra yeniden aynı suçlu sayısına ulaşıldığını söyledi.

5- Siyasi Partiler Yasası değişikliği önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları dün İmralı'da yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptılar. Öcalan açıklamasında taktik yapmadıklarını, ideolojik, programsal ve örgütsel bir büyük dönüşüm yaparak demokratik cumhuriyete varmak istediklerini söyledi.

7- Türkiye ile İran arasındaki 6. Yüksek Güvenlik Konseyi toplantısı başladı. İlk gün görüşmelerinde, "iki ucunda üst düzey komutanların bulunacağı kırmızı telefon hattı kurulması" için ilkesel uzlaşma sağlandı. Türk tarafı, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın örgütüne çağrısından sonra İran'a geçebilecek teröristlere karşı İran yönetimini uyarırken eş zamanlı operasyon önerisini tekrarladı.

9- Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların, Hint "hava sahasını ihlal eden" Pakistan'a ait bir keşif uçağını düşürdüğü bildirildi. Pakistan hükümeti, uçaktaki 16 kişinin ölümüne yol açan olayı kınadı.

10- Endonezya'nın Ambon Adası'nda Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 13 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Dağıstan'ın Botlih bölgesindeki köyleri işgal eden köktendinci milislerin bağlı olduğu İslami Şüra, Dağıstan'ın bağımsızlığını ilan edip Rusya'ya karşı savaş açtığı bildirildi.

12- Gürcistan Cumhurbaşkanı Edvard Şevardnadze yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Dağıstan operasyonu sırasında Gürcistan topraklarını da bombalamasına tepki gösterdi.

 

11 AĞUSTOS 1999

 

1- Vergi Kanun'unda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Uluslararası tahkime imkan veren anayasa değişikliği teklifinin ilk tur görüşmesi ve oylamaları TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

2- 30 Ağustos tarihinde emekliye ayrılacak olan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir, İstanbul Valisi Erol Çakır'ı ziyaret ederek,görev süresi içinde yaptğı hiçbir şeyden pişmanlık duymadığını söyledi. Vali Çakır'ın İstanbul için büyük şans olduğunu ve başarılı hizmetlerinin devamını dilediğini söyleyen Orgeneral Bir, birikimlerini konferanslara, panellere ve toplantılara katılarak yurttaşlara aktarmak istediğini belirtti.

3- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Emek Platformu'nu oluşturan kuruluşların yetkililerinden oluşan teknik komitenin Hak-İş Genel Merkezi'nde olağanüstü bir toplantı yaptığını kaydetti. Komite, "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi, Uluslararası Tahkimi öngören anayasa değişikliğinin engellenmesi ve kamu çalışanlarına yapılan ücret zammının protesto edilmesi amacıyla üretimden gelen gücün kullanılarak Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma" kararı aldı.

4- Ankara DGM Başsavcılığı, Moldova'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen, PKK'nın Avrupa ve Türkiye eşgüdüm sorumlusu olduğu ileri sürülen Cevat Soysal hakkında idam istemiyle dava açtı.

5- Buca Kapalı Ceza ve Tutuk Evi'nde, siyasi tutukluların "sayım vermeme" eylemi sürüyor. Koğuşta eylemcilerle gardiyanlar arasında çıkan çatışmada 4 gardiyan yaralandı.

6- Rus güçleri, Dağıstan'ı Rusya'dan ayırmak isteyen köktendinci milislere karşı yeni bir operasyon başlatırken Çeçen gruplara karşı verilen mücadeleye Dağıstan'dan gönüllülerin de katıldığı bildirildi.

7- Irak, ABD ve İngiliz uçaklarının dün kuzey ve güneydeki uçuşa yasak bölgelere yönelik bombardımanında çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

 

12 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Kanal 6 televizyonunda yayınlanan "Bahar Tunalı ve Kalemler" adlı programda gazetecilere, Af Yasası, ABD'nin Kuzey Irak Politikası ve terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı konularında açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin gündemindeki sorunlarla ilgili görüşlerini Milliyet'e açıkladı

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, sosyal güvenlik reformu ve uluslararası tahkim konularında Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Siyasi Partiler Yasası değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

5- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Altan Öymen başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Öymen, iktidar ve muhalefet partileri arasında yapılan pazarlıklar sonucu uluslararası tahkimin refaranduma gidilmeden yasalaşacağını belirterek "Karşılıklı çıkar anlayışına dayanan yasal bir süreç işlemiştir" dedi.

6- Emek Platformuna bağlı emekçiler, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde eylemler düzenleyerek uluslararası tahkim ve sosyal güvenlik reformunu protesto ettiler.

7- Şair Can Yücel , İzmir'de yaşamını yitirdi.

8- Şair, ressam ve gazeteci-yazar Abbas Sayar İzmir'de yaşamını yitirdi.

9- Türkiye'de bulunan Türkmeneli Partisi Riyaz Sarıkaya, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta Türkmenler'in varlıkları gözardı edilerek üretilen çözümlerin bölgeye huzur ve istikrar getirmeyeceğini öne sürerek, Türkmen bölgesine özerklik tanınması gerektiğini belirtti.

10- Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların, bu ülkenin bir keşif uçağını düşürerek 16 kişinin ölmesine yol açan Hindistan'ı barbarlıkla suçlarken saldırıyı da kınadı. Şerif, saldırının iki ülke arasındaki barış görüşmelerini tehlikeye sokabileceğini belirtti.

11- Dağıstan'ın bağımsızlığını ilan edip Rusya'ya karşı savaş açan İslami Şuraya bağlı milisler, dün Botlih bölgesinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir helikopteri vurduğu bildirildi. Dağıstan İçişleri Bakanlığı, saldırıda uçak mürettabatından 1 kişinin öldüğünü, 3'ününde yaralandığını belirtti. Bu arada Rusya'da, Çeçenistan'dan girip Dağıstan'ın Botlih bölgesindeki milislere karşı büyük bir operasyon başlatacağını açıkladı.

12- Endonezya'nın Ambon Adası'nda Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında meydana gelen çatışmalarda, 40 kişinin öldüğü bildirildi.

 

13 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası tahkime ilişkin anayasa değişikliği konusunda bazı çevrelerin kaygı duyduğunu belirterek, "Kaygıları saygıyla karşılıyorum; o kaygıların gereksiz olduğu hususunu uygulamalarla göreceğiz" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın geri çekilerek, tarafların mutabakatıyla çözüm sağlanması gerektiğini söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın emeklilik yaşının kadınlarda 58'e, erkeklerde 60'a, prim gün sayısının ise 7000'e çıkaran 6. maddesi kabul edildi. Ayrıca kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların, Danıştay devre dışı bırakılarak uluslararası tahkime götürülebilmesi yolunu açan ve anayasaya "özelleştirme" kavramını sokan değişiklikler de kabul edildi.

4- Türkiye ile İran arasında yapılan 3 gün süren 6. Yüksek Güvenlik Toplantısı'nın ardından hazırlanan mutabakat metni İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Yahya Gür ile İran İçişleri Bakan Yardımcısı Gulam Hüseyin Bolandiyan tarafından imzalandı. Mutabakatla, İran, Türkiye'nin PKK'nın faaliyette bulunduğunu bildirdiği bölgelere "birlikte ve ani" denetim yapmayı ve Türkiye ile "eş zamanlı operasyon" gerçekleştirmeyi kabul etti. Mutabakatta ayrıca, "ucunda iki komutanın bulunacağı kırmızı telefon hattı, karşılıklı bildirimler sonucu İran'ın PKK'ya, Türkiye'nin de rejim muhalifleri Halkın Mücahitleri Örgütü başta olmak üzere yasadışı gruplara karşı etkin denetim ve operasyon düzenlenmesi" kararlaştırıldı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

6- Rusya, Çeçen ve Dağıstanlı gerillalara karşı saldırı başlattı. Rusya Başbakan Vekili Vladimir Putin yaptığı açıklamada, ülkesinin, Çeçenistan da dahil olmak üzere nerede olursa olsun, her yerde gerilla üslerini yakında vuracağını söyledi.

 

14 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Konutu'nda Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nce hazırlanan Hacı Bektaş Veli'ye ilişkin belgeselin tanıtımından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, uluslararası tahkim, işçi eylemleri ve Sosyal Güvenlik Yasası konusundaki görüşlerini açıkladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 15. Mengen Ahçılar ve Turizm Festivali'ne katıldı. Mengen'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, kamu çalışanlarının eylemi ile ilgili bir soruya, eylemleri Türk demokrasisi açısından yeni bir açılım olarak değerlendirirken, eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

3- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, yayınladığı ve valiliklere gönderdiği genelge ile tarımda hasat sonrası yapılan anız yakmanın doğal yapı ve ekolojik dengeyi bozduğunu vurgulayarak, bu konudaki yasaklamalara uyulmasını istedi.

4- Kamuoyunda "Pişmanlık Yasası" olarak bilinen ve terör örgütü elemanlarından hiç eyleme katılmayanların, silahını bırakıp teslim olmaları halinde, mahkeme kararı ile ceza almamasını öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Başbakanlık tarafından yayınlanan genelge ile 2001-2005 yılları arasını kapsayacak olan "8. Beş Yıllık Kalkınma Planı"nın hazırlık çalışmalarının başladığı bildirildi. Genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, hükümette görüşülmekte olan Sosyal Güvenlik Yasası konusunda, hükümete geri adım attırmak için her türlü mücadeleye devam edeceklerini ve eylemlerin şiddetinin de arttırılacağını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

7- Gazeteci Engin Cemal Umay yaşamını yitirdi.

8- Muğla'nın Yılanlı Dağları ve Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde çıkan iki orman yangınında toplam 69 hektar ormanlık alanı yandı.

9- Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'un İslam ülkelerini, Çeçenistan'a gelerek Dağıstan'da bazı köyleri ele geçiren Vahabi tarikatına mensup radikal İslamcı gruplara destek vermekten kaçınmaları konusunda uyardığı belirtildi.

 

15 AĞUSTOS 1999

 

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı gazetelerde, 30 Ağustos 1999 tarihinde yasal rütbe bekleme sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak komutanlar hakkında küçük düşürücü ve maksatlı yorumlar içeren haberlerin yer almasının esefle izlendiği kaydedildi. Emekliye ayrılacak komutanların Cumhuriyetin temel niteliklerine olan bağlılıkları ve bu uğurdaki çabalarının, gerek Türk milleti, gerek Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından çok iyi bilindiğini ve aynen paylaşıldığını belirtti.

2- FP Grup Başkan vekili Bülent Arınç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bir yıldan beri konuşulan af konusunda ortaklar arasında bir uzlaşma olmadığını savunarak, düşünceyi suç sayan zihniyetin düşünce suçlarını af kapsamı dışında tutmaya çalıştığını söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmeleri devam ederken, tasarının 9 maddesi daha kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen ile gündemdeki konular üzerine yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayınlandı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da gerçekleştirilen operasyonlarda 8'i ölü 10 terörist etkisiz hale getirildi.

6- Zonguldak'ta gerçekleştirilen Genel Maden-İş Sendikası'nın 6. Olağan Genel Kurulu'nda, Şemşi Denizer'in ölümüyle boşalan genel başkanlığa Çetin Altun seçildi.

7- Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirme ve tahkime karşı çıkanları "siyasi ve ideolojik yaklaşmakla, darkafalılıkla, cahillikle" suçlayanların, kendi ideolojilerini anayasal güvenceye kavuşturduklarını vurguladı.

8- Ağrı İl Jandarma Komutanlığı'nca düzenlenen operasyonda 512 kilogram eroin ele geçirildi.

9- Romanya'nın Piteşti kentinde düzenlenen Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı 2 altın, 1 gümüş, 3 de bronz madalya kazandı.

10- Çeçenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un ilan ettiği olağanüstü hal kararıyla, ülkedeki tüm askeri kuvvetlerin alarm durumuna geçirildiği ve kışlalara çağrıldığı belirtildi.

11- İran'da dün bir otobüsle bir kamyonun çarpışması sonucu 18 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

 

16 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan ABD Enerji Bakanı Bill Richardson'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Richardson'ı kabulünün ardından gazatecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin, Bakü-Ceyhan boru hattı ve Hazar geçişli Türkmen gazı projelerine verdiği desteğin devam ettiğini söyledi.

2- Fazilet Partisi'nin dün gerçekleştirilen genel idare kurulu toplantısında, genel başkan yardımcılıklarından istifa eden Nevzat Yalçıntaş, Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Ali Coşkun ve Abdulkadir Aksu'nun yerine Ertan Yülek ve Cevat Ayhan atandı.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, bazı etkinliklere katılmak üzere gittiği Burdur'da 57. hükümetin icraatlarını anlattı.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'de incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada, Af ve Pişmanlık Yasası'nın, hükümet protokolünde bulunduğunu belirterek, Pişmanlık Yasası'nın halk tarafından benimsenmesi gerektiğini söyledi.

5- DİSK Şube Başkanları, Genel Başkan Vahdettin Karabay Başkanlığında, Genel-İş Sendikası'ında bir araya geldiler. Karabay düzenlediği basın toplantısında , Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı maddelerinin TBMM Genel Kurulu'ndan çok kolay geçtiğini belirterek, "Bu parlamentonun halktan ne kadar uzak olduğunun göstergesidir" dedi.

6- 10. Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen törenlerle başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve çok sayıda sanatçı katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, ülkede yaşayan herkesin görüş ve inanç farklılıklarına rağmen birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacağını belirterek "Sünni Aleviyi, Alevi Sünniyi kabul edecek, başka inançlardan olan varsa onlar da birbirlerini kabul edecek, devlet ise hepsini kucaklayacak" dedi.

7- Merkez İzmit olmak üzere, İstanbul, Eskişehir, Adapazarı, Zonguldak, Bolu ve Kütahya'da saat 03.02 sularında 7.4 şiddetinde deprem meydana geldi.

8- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki basın merkezinden yapılan açıklamada, Dağıstan'daki köktendinci milislerin, Dağıstan ve Çeçenistan Müslüman Halk Meclisi üyesi olan ve Avar etnik grubuna mensup Serajdin Ramzanov'un Dağıstan İslam hükümetini kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Dağıstan'da yürütülen operasyonlarda bugüne dek 600 kişinin öldürüldüğünü açıklayarak, olağanüstü hal ilanına gerek olmadığını bildirdi.

9- ABD ile Japonya'nın füze savunma sistemlerinde ortak çalışmayı öngören bir anlaşmayı imzaladıkları bildirildi.

 

17 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, deprem felaketi sebebiyle geçmiş olsun mesajı yayınlayarak, "Devletimiz ve milletimiz, bu felaketin açtığı yarayı en kısa zamanda saracaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, depremin en ağır kayba neden olduğu Yalova, Gölcük ve Adapazarı'na yaptığı inceleme gezisinin ardından Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, yolların çoğunun tıkandığını bu nedenle yardım malzemelerinin gecikmeli olarak ulaşabildiğini belirterek, " Su yok, yiyecek yok, elektrik yok. Ölü sayısı ile ilgili enkaz kaldırılması belli bir aşamaya varmadan kesin bir rakam vermeye imkan yok. Deprem, sabaha karşı olduğu için bir çok insan uykuda yakalandı" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada "Bakanlar Kurulu tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na afet bölgesi olarak ilan edilen İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bolu, Yalova ve Eskişehir illerine gerekli yardımın yapılması için tam yetki verildi" dedi.

4- Deprem nedeniyle Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği binası içinde bulunan ve 24 saat hizmet veren Başbakanlık Eşgüdüm Kriz Merkezi'nde kriz masaları oluşturuldu.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Henry Shelton ve beraberindeki heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti. Shelton, ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Shelton, ziyaret sebebinin sorulması üzerine, "Türkiye'ye Genelkurmay Başkanı ile iki ülkenin ortak çıkarları konusunda görüşmeye geldim" dedi.

6- FP Genel Başkanı Recai Kutan, düzenlediği basın toplantısında milletvekillerinin deprem bölgelerine gittiğini, Meclis çalışmalarının tatil edilmesinin gerektiğini söyledi.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, deprem nedeniyle Müsteşar Yahya Gür, Emniyet Genel Müdür Vekili Turan Genç, Sivil Savunma Genel Müdürü Rasim Baş ile İçişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi. Bakan Tantan, illerde ve merkezde kriz masaları oluşturulduğunu ve duruma müdahale için seferber olunduğunu belirterek, Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplerin depremin yoğun hissedildiği bölgelere yönlendirildiğini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın 38. maddesi kabul edildi.

9- Deprem felaketi nedeniyle TBMM Genel Kurulu çalışmalarına ara verildi.

10- Kocaeli merkez olmak üzere İstanbul, Adapazarı, Yalova, Bolu ve Eskişehir sabah saat 03.02'de 7.4 şiddetinde meydana gelen ve 45 saniye süren depremle sarsıldı. Meydana gelen deprem; birçok can ve mal kaybına neden olurken, bu kentlerde TÜPRAŞ tesisleri de dahil olmak üzere bazı işyeri ve evlerde yangınlar çıktı. Depremin etkilediği kentlerde elektrik, su ve telefonlar kesildi, yollar tahrip oldu, köprüler yıkıldı. Depremde yakınlarını kaybedenlere ve zarar görenlere iletilmek üzere, Türkiye genelinde yardım kampanyaları başlatıldı.

11- Türkiye'de bulunan ABD Enerji Bakanı Bill Richardson, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile Bakü- Ceyhan boru hattını görüşmek üzere bir araya geldi. Richardson yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan ve Trans-Hazar projelerinin gerçekleşmesi için önemli adımlar atılmıştır. Türk hükümeti hem bölge hükümetleri, hem de şirketlerle olan ilişkilerinde gelişme sağlamıştır" dedi.

Öte yandan Richardson, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le daha önce yaptığı görüşmesine de değinerek "Cumhurbaşkanı ile TBMM'den büyük bir çoğunlukla geçen anayasa değişiklikleri üzerine konuştuk. Bu değişiklikler Türkiye'ye özel sektör yatırımlarını artıracak" dedi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, deprem felaketi ile sarsılan Türkiye'ye mümkün olan bütün desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Annan'ın sözcüsü Manaol Almeidae Silva ise yaptığı açıklamada, depremzedelere ilk yardım ve bölgenin yapılanması konularında BM'nin mümkün olan her yardımı yapmaya hazır olduğu konusunda güvence verdiğini kaydetti.

13- Dağıstan'ın Rusya'dan bağımsızlığı için savaşan köktendinci milislerin yeni bir köyü daha ele geçirdiği bildirilirken, Moskova yönetimi, haberleri yalanladı. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Kuzey Kafkasya'da kontrolü hiç bir zaman elden bırakmayacaklarını söyledi.

 

18 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Güvenlik Kurulu'nda oluşturulan Başbakanlık Kriz Merkezi'ne giderek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Brifinge Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan ve Devlet Bahçeli, Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın katıldı. Enkaz altındakilerin en kısa zamanda çıkartılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Demirel, "Yaşanan büyük acılar sebebiyle vatandaşların kurtarmayla ilgili hoşnutsuzluğunun doğal olduğunu" belirterek, deprem karşısında her türlü tedbirin alındığını ve gereken mücadelenin yapıldığını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gidişinde gazatecilerin depremle ilgili sorularını yanıtladı. Depremdeki zayiat nedeni olarak inşaat sorununun görülmemesini isteyen Başbakan Ecevit, bu sektördeki yolsuzluklara izin verilmeyeceğini açıkladı.

3- Marmara Bölgesi'nde meydana gelen deprem nedeniyle dün Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıda İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, deprem bölgelerindeki mülki amirleri meşgul etmelerinden dolayı, bakanlardan deprem bölgelerine gitmemelerini istedi. Bakanlar Tantan'ın uyarısını olumlu bulurken, Başbakan Ecevit de Tantan'ı desteklediğini belirtti.

Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, hava meydanlarındaki uzman yardım personelinin bölgeye gönderileceğini belirterek, TÜPRAŞ'daki yangın söndürme çalışmalarına katılması için diğer ülkelerden yardım alma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

4- Başbakanlık Kriz Merkezi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan ve Devlet Bahçeli yönetiminde oluşturuldu. Kocaeli, Adapazarı ve Yalova valiliklerine olağanüstü yetkiler verildi.

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, depremzedelerin, sorumlular hakkında, açılan ceza davalarının yanısıra, maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini karara bağladı.

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici, İzmit'te bulunan TÜPRAŞ Rafinerisi'nde deprem nedeniyle çıkan yangında incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti. Bakan Gemici, Sapanca'ya elektrik hattının bağlandığını ve TÜPRAŞ'la arasındaki enerji hattının açıldığını belirterek, "Risk halen devam ediyor ancak gelişmeler olumlu yönde" dedi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, deprem nedeniyle Sakarya'da incelemelerde bulunduktan sonra, düzenlediği basın toplantısında meydana gelen aksaklıklara dikkat çekti. Elektrik, su ve telefonun olmadığı konusunda bölgedeki yetkilileri uyaran Bakan Durmuş, yollardaki tıkanıklığında biran önce açılmasını istedi. Öte yandan, deprem bölgesine gerekli tıbbı yardım ve personelin ulaştırıldığını açıklayan Bakan Durmuş, özel hastanelerin de yaralıları ücretsiz kabul edeceklerini söyledi.

8- Marmara bölgesindeki deprem nedeniyle sivil toplum örgütleri ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından yardım kampanyaları düzenlenmeye başlandı. Öte yandan başta İsrail olmak üzere birçok ülkenin para, sağlık araçları ve kurtarma ekiplerini Türkiye'ye gönderdiği bildirildi.

9- Yabancı ajanslar ve dünya basınının Marmara Bölgesi'ndeki deprem felaketini ilk sıradan duyurdukları açıklandı. ABD basını, kurtarma çalışmalarının yetersizliğine dikkat çekerken, son yılların en şiddetli depreminin yaşandığını kaydetti.

 

19 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Deprem Bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bu bölgedeki depremin, 10 yılın 5. büyük depremi olduğuna dikkat çekerek "Türkiye acı içindedir. Devletin bütün organları ve Silahlı Kuvvetleri, bakanlıklar ve hükümet facianın sıkıntısını aşmak için büyük bir gayret içindedir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, hükümetin iki acil karar aldığını bildirdi. Başbakan Ecevit, bireysel olarak daha önce kendilerine çadır verilen vatandaşların, istemeleri durumunda çadırkentlere taşınabileceğini söyledi. Başbakan Ecevit sahibi saptanamayan cenazelerin fotoğraflarının çekildiğini, bununda akrabalarını aramakla olan kişilerin işini kolaylaştıracağını belirtti. Halkın kriz merkezlerine ulaşamadığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Başbakan Ecevit ayrıca, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası kuruluşların ve çok sayıda ülkenin depremden zarar görenler için Türkiye'ye mali yardım göndermeye başladığını söyledi.

3- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, Başbakan Bülent Ecevit adına yayınladığı genelgede, doğal afetler nedeniyle yapılacak zorunlu harcamaların tümünün, kamu harcamalarındaki tasarruf tedbiriyle ilgili genelgenin kapsamı dışında bırakıldığını bildirdi.

4- FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener, düzenlediği basın toplantısında, depremin ardından gerçekleştirilen kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığını belirterek, devletin, koordineli ve sistemli bir çalışma ortaya koymadığını ifade etti.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, deprem bölgesini ziyareti sırasında, TÜPRAŞ'ın İzmit'teki rafinerisinde deprem sonrasında çıkan yangının kontrol altına alındığını belirterek, "Olağanüstü şartlar olmazsa başka alanlara sıçrama ihtimali mevcut değil" dedi.

6- İstanbul'un iki yakası arasındaki trafik sıkıntısını önemli ölçüde azaltacak olan Boğaz Tüp Geçişi ile ilgili anlaşma Devlet Bakanı Recep Önal ve Japon Dışişleri Bakanı Masahiko Komura tarafından İstanbul'da imzalandı.

7- İçişleri Bakanlığı yayınladığı kararnameyle 332 mülki idare amirinin yerlerini değiştirdi.

8- Maliye Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesindeki mükelleflerin vergi yükümlülüklerinin ertelenmesine ilişkin genelge , Bakan Sümer Oral tarafından imzalanarak, ilgili yerlere gönderildi.

9- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Aydın, depremde yıkılan evlerin yetersiz malzeme kullanılmasından müteselsil tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatacaklarını söyledi.

10- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu, deprem nedeniyle oluşturulan kriz bölgelerinde suların arıtılabilmesi için potasyum, klor, tuz ve şeker tableti gönderdiklerini belirterek, çöp toplama ve seyyar tuvalet kurma işlemlerinin yeterince sağlanamadığını, bulaşıcı hastalık tehlikesinin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

11- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Merkez'de toplandı. Toplantı öncesinde konuşan Genel Başkan Altan Öymen, depremin ilk gününde oluşturdukları üç ekibin Bolu, Yalova ve İstanbul'a giderek incelemelerde bulunduğunu, MYK toplantısında incelemeler sonucu hazırlanan raporların ele alınacağını söyledi.

12- Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e deprem nedeniyle gönderdiği başsağlığı mesajında, Güney Kıbrıs'ın Türkiye'ye yardıma hazır olduğunu bildirdi.

13- Rusya'ya ait savaş uçakları, Dağıstan'ın güneybatı kesimindeki silahlı Çeçen gruplara bombalı saldırı düzenledi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın Mohaçkale'deki basın merkezinden yapılan açıklamada, bazı cephane ve yakıt depoları ile Çeçenler'e ait iki komuta merkezinin tahrip edildiği bildirildi.

 

20 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel deprem sonrası incelemelerde bulunmak üzere gittiği Bolu'nun Düzce ve Gölyaka ilçelerinde yaptığı konuşmada, devletin bütün kademeleriyle, Meclisiyle, hükümetiyle, cumhurbaşkanıyla bu büyük afet karşısında büyük bir hassasiyet içinde olduklarını belirterek "Tabii bu çırpınmaların bir sebebi var. Böyle bir zamanda devlet vatandaşının yanındadır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜPRAŞ'ın İzmit'teki rafinerisinde depremle başlayan yangının tamamen kontrol altına alındığını, İzmit Körfezi'nin büyük bir tehlikeden kurtulmuş olduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütün imkan ve kaynaklarını deprem bölgesi için seferber etmesine rağmen, bazı basın-yayın organları tarafından "insanların duygularını sömürecek ve istismar edecek şekilde sorumsuzca yapılan yayınların üzüntüyle izlendiği" bildirildi.

4- İçişleri Bakanı Sadettin Tantan yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde mülki idare ve eminiyet hizmetlerinin aksamaması için, merkez valisi, mülkiye ve polis başmüfettişlerinin de yer aldığı 47 üst düzey yöneticiyi görevlendirdiklerini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde gün geçtikçe salgın hastalık tehdidinin ortaya çıktığını belirterek, bu hastalıkları önlemek için çevrede klorlama yapılacağını ve çöplüklerin ilaçlanacağını söyledi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "Afet bölgesindeki vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konu, kurtarma çalışmalarıyla ilgili. Bu afetin yaraları sarıldıktan sonra, Türkiye, sivil savunma meselesini masaya yatırmak zorunda. Devlet olarak sivil savunma alanında iyi sınav veremedik" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan Diyarbakır'da yaşamını yitirdi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, deprem felaketinde ölenlerin de şehit hükmünde sayıldığını kaydederek gerekli hallerde cenazelerin yıkanmadan defnedilebileceğini söyledi.

9- TÜPRAŞ Genel Müdürü Hüsamettin Danış yaptığı açıklamada, TÜPRAŞ'ın İzmit'teki rafinerisinde deprem sonrası başlayan yangının, tamamen kontrol altına alındığını belirterek, 6-7 tankı saran yangının, bir tankta devam ettiğini ve yangının akaryakıt sıkıntısına yol açmayacağını söyledi.

 

21 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT ve özel televizyon kanallarında yayınlanan konuşmasında yurttaşlara seslenerek deprem sonrası yapılanları ve bölgede yapılacakları anlattı. Deprem sonrası afet bölgelerinde iletişim ve ulaşım alanlarında karşılarına çıkan sorunlar nedeniyle devletin afet bölgesine ulaşmakta geç kaldığını söyleyen Başbakan Ecevit, depremden zarar görenlere kredi sağlanacağını bildirdi.

2- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nden yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarının yanısıra özel ve tüzel kişilerin ellerinde bulunan ve deprem çalışmalarında gerekli görülen her çeşit araç ve makinelerin il valilikleri emrine verilmesini kararlaştırdı.

3- İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere bir genelge göndererek, Marmara bölgesinde yaşanan deprem feleketinin ardından ülkenin içinde bulunduğu durum karşısında, eğlence yerlerinde bir ay süreyle müzik çalınmasını yasakladı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cumhuriyet başsavcıları ve cezaevi müdürlerine bir genelge gönderdi. Genelge uyarınca, Sakarya ve Yalova'dan başka ceza evlerine nakledilen hükümlü ve tutukluların ailelerine bilgi verilecek. Öte yandan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Yalova Ceza Evi'ndeki 77 tutuklu ve hükümlü Tekirdağ ve Edirne ceza Evlerine nakledildi. Ağır hasarlı Sakarya E Tipi Ceza Evi'ndeki 700 hükümlü ve tutuklu da depremin ertesi günü Kastamonu, İnebolu, Bolu, Eskişehir, Kartal, Afyon, Sinop, Burdur, Isparta, Bursa, Gebze Özel Tip ve Çanakkale E Tipi ceza evlerine nakledildi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral depremle ilgili olarak yaptığı açıklamada, dış ticaretle ilgili haklı kaygılar bulunduğunu belirterek, "bütçe kaynaklarından deprem bölgesine devletin yapması gereken her şey yapılıyor" dedi. Bakan Oral, bölgedeki sanayi kuruluşlarının büyük bölümünde ciddi hasarlar bulunmadığını, bunların çalıştıklarını ve ufak tefek hasarları olsada çalışacaklarını söyledi.

6- TÜPRAŞ'ın İzmit'teki rafinerisinde deprem sonrası başlayan ve son tankta devam eden yangın tamamen söndürüldü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'ne verilen bilgide, rafineride hasar tespiti yapılarak rafinerinin devreye alınması için çalışmalara başlanacağı belirtildi.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen başkanlığında parti meclisi deprem gündemiyle toplandı. Öymen, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yaklaşık 7 ili ve nüfusun yüzde 23'ünü kapsayan bir bölgede meydana gelen depremin ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki etkilerinin çok büyük olacağını söyledi.

8- Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel ile Savunma Bakanı Andre Flahaut, deprem bölgesindeki Belçika ekibinin çalışmalarını izlemek üzere Gölcük'e gittiler. Belçikalı bakanları karşılayan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, depremzedelere yardım eden tüm ülkelere Türkiye adına teşekkür ettiğini söyledi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, Kıbrıs ile ilgili nisan ve mayıs aylarındaki gelişmeleri kapsayan değerlendirme raporunda Kıbrıs sorununun çözümlenmesine verdiği önemi vurgulayarak, Kıbrıs sorununun iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon esasına göre çözüme kavuşturulması yolundaki çabalarını sürdüreceklerini açıkladı.

22 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'a giderek, Avcılar'da depremden zarar gören konutları inceledi ve Haydarpaşa Numune Hastanesi'ndeki depremzedeleri ziyaret etti, Kandilli Rasathanesi ve Valilik yetkililerinden brifing aldı. Cumhurbaşkanı Demirel, "altımız çürük, ama 1500 yıldır olduğu gibi bundan sonra da bu toprakların üstünde yaşamaya mecburuz. Türkiye daha bir süre bu şoku yaşasa da, bu şokun altında kalamaz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakanlık'ta bir araya geldiler. Depremle ilgili şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve alınacak tedbirlerin ele alındığı bu toplantıdan sonra Bakanlar Kurulu toplandı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı. Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, depremin yarattığı yıkımı ve vatandaşların sorunlarını çözmeye yönelik önlemleri değerlendirdi. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay da toplantı sonrası yaptığı açıklamada, deprem afetiyle ilgili bütün gelişmelerin ve bakanlıkların çalışmalarının detaylarıyla değerlendirildiğini belirtti.

4- Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, deprem bölgesi valiliklerince acil olarak özellikle özel sektörden kepçe, jeneratör, kompresör, vinç ve ekskavatöre gereksinim olduğu vurgulandı. Yurttaşlardan da tıbbı malzeme, çadır, battaniye, çöp torbası, ceset torbası ve gıda malzemelerinden de özellikle kuru gıda maddeleri gönderilmesi istendi.

5- İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, depremzedelere gönderilen yardımları çalarak başka yerlere kaçıranlara ve karaborsa mal satanlara karşı tedbir alınması için 80 ilin valiliğine genelge gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede, deprem bölgesinde yüksek fiyatla malzeme satışı yapanlar hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Bakan Tantan, ayrıca "Yüzyılın Depremi"ni Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının depremin ardından sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Aydın, depremden etkilenen 7 ilde belediyelerin inşaatların onarım ve tadilatına ruhsat verme yetkisinin 5 ay süreyle bakanlığının kontrolüne alındığını belirterek, depremzedeler için oluşturulacak geçici iskan alanları konusunda yer seçimi çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

7- Deprem sonrası yardım ve çalışmalarıyla ilgili yabancı ve Türk yardım ekiplerine yönelik konuşmalarıyla kamuoyunda yoğun tepkilere hedef olan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, NTV'nin sorularını yanıtladı. Bakan Durmuş, kendisinin "yabancı yardıma" karşı olduğu yönündeki haberlerin asılsız olduğunu savunarak, hastanelerin hasta ihtiyacını karşıladığını belirtti.

8- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin meydana gelen deprem felaketi ile ilgili hazırladığı ayrıntılı raporu kamuoyuna açıkladı.

9- Deprem bölgesine yurt içinden ve yurt dışından yardımların gönderilmesine devam ediliyor. TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, birlik, bölgeye iş makinesi, sağlık malzemesi ve gıda yardımını içeren konvoyu deprem bögesine gönderdi. ABD tarafından İzmit Körfezi'ne yardım için gönderilen 6. Filo'ya bağlı 3 savaş gemisinin Çanakkale Boğazı'ndan giriş yaptığı bildirildi.

10- Türkiye'deki deprem felaketine geniş yer ayıran ABD, Avrupa ve İsrail basını, ölü sayısının 40 bini bulabileceğine dikkat çekti. ABD'nin Washington Post gazetesi kurtarma çalışmalarının yerini, artık çürüyen cesetlerin gömülmesi çabalarının almaya başladığını yazdı.

11- Dağıstan'da Rus askerleriyle köktendinci Vahabi milisler arasındaki çatışmalar sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin işgal altındaki Tando köyünün bir bölümü ile Harami dağ geçidinin denetimini ele geçirdikleri bildirildi. Çeçen milisler iddiayı yalanlarken, Harami geçidinin Çeçenistan'dan silah transferi için büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Mısır'ın İskenderiye kentinde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le bir araya geldi. Toplantıda, Mübarek ile Arafat'ın, İsrail ile Filistin'in barış yapmasının önündeki son engelleri ele aldıkları bildirildi.

13- Cezayir'de köktendinci militanların bir sünnet düğününün yapıldığı eve giderek, buradaki 14 çocuğu öldürdükleri bildirildi.

 

23 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Marmara Bölgesi'nde büyük oranda can kaybına ve yıkıma neden olan depremi ve ele alınması gereken önlemleri görüştü. Toplantının ardıdan yapılan açıklamada, deprem sonrasında yapılan çalışmalar kısa, orta ve uzun vadeli olarak alınacak önlemlerin bütün boyutuyla gözden geçirildiği belirtilerek, Türk ulusuna başsağlığı dilendi.

2- Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesine ulaştırılan yardımlar ve yapılan yardımlar hakkında bilgi verildi. Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Bolu valiliklerince ihtiyaç duyulan araç malzeme ve personel miktarı belirtilirken, depremzedelerin geçici olarak kalabilecekleri Hazine'ye ait uygun durumdaki taşınmazların da depremzedelerin yerleşimine açılacağı bildirildi. Ayrıca, kurulacak yerleşim yerlerinin belirlendiği ve yardımların artarak sürdürüldüğü belirtildi.

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici İzmit Valiliği'nde, İsrail'den gelen heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, "Yurt içinden ve yurt dışından yardımlar geliyor. Sağlık ve çevre sağlığı ile ilgili çalışmalarımız olumlu aşamaya ulaşmıştır. Şu an için en önemli sorunumuz çadırdır. Çok büyük bir felaket yaşadık. Milletimizin gösterdiği dayanışma ve yardımlaşma ile uluslararası dayanışma bizleri duygulandırmıştır" dedi. Bakan Gemici, İsrail heyetine Türk halkının teşekkürlerini iletti.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün çağrısıyla olağanüstü toplandı. Bakan Türk toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesi'nde etkili olan deprem sonrasında afet bölgesi ilan edilen İstanbul, Bolu Adapazarı, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir'de adli tatilin sona erdiğini belirterek, bu illerde görev yapan hakim ve cumhuriyet savcılarının en geç üç gün içinde görevlerine başlayacaklarını söyledi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, dış yardımları gerekmez şeklindeki açıklamalarıyla geri çevirmesi üzerine kamuoyunda istifa etmesi için yoğun baskıların oluşması üzerine düzenlediği basın toplantısında, kendini savundu. Deprem bölgesindeki kurtarma çalışmalarının ağır ilerlediğini bu nedenle çok önemli olan ilk sekiz saati kaybettiklerini kaydeden Bakan Durmuş, bölgede sadece sağlık ekiplerinin ayakta olduğunu söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, depremde birinci derecede zarar gören telefon abonelerine yılbaşına kadar ücret tahakkuk ettirilmeyeceğini bildirdi.

7- TBMM Genel Kurulu Marmara depremi ile ilgili olarak Araştırma Komisyonu kurulmasına karar verdi.

8- ANAP Meclis Grubu olağanüstü toplanarak, Kocaeli merkezli depremi görüştü. Deprem bölgelerinde inceleme yapan milletvekilleri ile bizzat bölgede görev yapan bakanlar bilgi aktarırken, hükümeti ve mevcut idari ve siyasi yapıyı sert bir biçimde eleştirdiler.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Van'ın kırsal alanında sürdürülen operasyonlarda teröristlerle çıkan çatışmada 14 terörist silahlarıyla ölü olarak ele geçirildi.

10- Kuzey Irak'taki Kürt gruplardan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği, liderleri Celal Talabani'yi bütün Kuzey Irak'ın yöneticisi ilan etti.

11- Çin'in kuzey kesiminde bir otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 22 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

24 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in katılacağı bazı uluslararası temasların ertelendiği bildirildi. Bu kapsamda Polonya ve Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının Türkiye'ye yapacakları gezilerin de ertelendiği kaydedildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, CNN'e büyük deprem felaketiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesi'ni etkileyen depremin dünyanın yaşadığı en büyük felaketlerden biri olduğuna işaret ederek, depremin ilk iki gününde bölgeye ulaşamadıklarını ancak şimdi çalışmaların etkili bir biçimde sürdüğünü söyledi. Ecevit, ayrıca, "gördüğümüz uluslararası dayanışma, moralimizi yükseltti" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, yayınladığı bir genelge ile 26- 30 Ağustos tarihleri arasında Zafer Haftası'nın 77. yıldönümü ile Malazgirt Meydan Muharebesi'nin 928. yıl dönümü kutlama törenlerinin 17 Ağustos'da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadığı deprem felaketine rağmen, hükümetin Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı görüşme ısrarına tepki gösterdi. Hükümeti gerekli önlemleri almamak ve gerekli eşgüdümü sağlamamakla suçlayan Kutan, "hükümetten zamanı gelince hesap soracaklarını" söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük bir afetle karşı karşıya bulunduğunu belirterek, "Hiçbir şekilde, tüm afetzede vatandaşlarımızın acısı dinmeden, yaraları sarılmadan bize rahat yoktur" dedi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı yazılı açıklamada, deprem felaketi nedeniyle Türkiye'ye giriş yapan kurtarma elemanı sayısının 42 ülkeden 2 bin 987 kişiyi bulduğunu kaydetti. 17-22 Ağustos tarihleri arasında 145 uçak dolusu ve 2 bin ton civarında çeşitli yardım malzemesinin getirildiğini kaydeden Bakan Keçeciler, bu yardımların afet bölgelerine hızla aktarıldığını söyledi.

7- RTÜK, deprem sonrası yaptığı yayınlar nedeniyle Kanal 6 televizyonuna 7 gün kapatma cezası verdi.

8- TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alakoç düzenlediği basın toplantısında, deprem nedeniyle TÜPRAŞ'ın İzmit'teki rafinerisinde çıkan yangının bütünüyle söndürüldüğünü belirterek "yanan hampetrol ünitesi dışındaki diğer ünitelerin, mevcut imkanlarla en geç 4 ay içinde yeniden üretime geçirileceğini" söyledi.

9- İstanbul'un depremde en fazla hasarın yaşandığı Avcılar'da, çevreye zarar veren binaların yıkımı ile enkaz çalışmaları devam ederken, İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, yurttaşları, evlerinde mutlaka hasar tespiti yaptırmaları ve tespit yaptırdıktan sonra evlerine girmeleri konusunda uyardı.

10- TOBB Başkanlar Konseyi, TOBB Başkanı Fuat Miras başkanlığında İzmit'te toplandı. Miras yaptığı konuşmada"Sanayimiz kendini korumuş. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin yüzde 95'i çökmüştür. Bunun için acil önlem alınmalıdır" dedi. Miras ayrıca, her iş adamını deprem bölgesinde bir ev yapmaya çağıran TOBB yönetimi kampanyasını 5 trilyon lira ile başlattı.

11- Ankara'da akşam saatlerinde merkez üssü Haymana olan 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kuveyt Dışişleri Bakanı El Sabah'ın resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti.

13- ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke, "Newsweek" dergisine verdiği demeçte, BM'nin Kosova'da mutlak surette başarılı olmak zorunda olduğunu belirterek, bunun tersi olduğu takdirde artık hiç kimsenin BM'ye iş vermeyeceğini söyledi.

 

25 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'ne gitmek üzere Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin Kanal 6 televizyonunun kapatılmasına yönelik sorularını yanıtladı. Kanal 6 televizyonuna verilen cezanın, hükümetin değil RTÜK'ün kararı olduğunu belirten Başbakan Ecevit "Ama şu dönemde elbette basının bir görevi de milletin şikayetlerini, yakınmalarını, acılarını dile getirmektir. Ama ölçü bu bakımdan kaçırılıyor. Şu sırada halkımızın morale ihtiyacı vardır.Onun için moral bozucu yayınlardan kaçınmak gerekir" dedi.

2- Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, depremzedeler için açılan hesap numaralarının tek merkezde toplanacağı belirtildi.

3- Genelkurmay Başkanlığı, 17 Ağustos'ta Marmara Bölgesi'nde meydana gelen depremde TSK'nın kayıplarını açıkladı. Genelkurmay Hasan Tahsin Basın ve Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, depremde, biri tümamiral olmak üzere 27 subay, 120 astsubay, 6 uzman erbaş, 77 er, iki askeri öğrenci olmak üzere toplam 545 kişinin öldüğü, ancak enkaz altında da 96 kişinin bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan, bölgede meydana gelen deprem nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin, Ankara'da Anıtkabir ziyareti, diğer illerde de anıtlara çelenk konulması ile sınırlandırıldığı bildirildi.

4- FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç parlementoda düzenlediği basın toplantısında, Marmara Bölgesi'nde etkili olan depremin ardından kurtarma, yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında hükümetin başarısız olduğuna dikkat çekerek, Sağlık Bakanı Osman Durmuş hakkında gensoru önergesi vereceklerini bildirdi.

5- Bakanlar Kurulu'nun Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. Maddesi'nde yer alan tevkifat nispetler (stopaj) ile dar mükellefiyete tabi kurumların, tevkifata tabi kazanç ve iratlarından yapılacak tevkifat nispetlerinde değişiklik yapılmasına dair kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, deprem hasarlarının telafisi için ek kaynak sağlamak üzere tüketim ürünleri ithalatına fon konulmasının düşünüldüğünü kaydetti.

7- Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, deprem bölgesindeki yedi ilde inşaatı devam eden konutların iki ayda bitirilebileceğini belirterek, konut sahipleriyle yapılacak anlaşma sonucunda depremzedelere bu evleri yarı fiyatına kiralamalarını ve bir yıl ücretsiz oturmalarına izin vermelerini şart koşacaklarını kaydetti.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün temaslarda bulunmak üzere Kuveyt'e gitti. Kuveyt'te yayımlanan El Kabas gazetesi'ne verdiği demeçte,Suriye ile Türkiye arsında bazı sıkıntıların olduğunu anımsatarak, sorunların çözülmesi için etkin yöntem belirlendiğini kaydetti. Öte yandan Bakan Cem, Yunanistan ile ilişkiler konusundaki bir soruya da "Şimdiye kadar diyalog çok iyi gitti. Şimdiden sonrada iyi gitmemesi için bir neden görmüyorum . Türkiye ile Yunanistan arasındaki tüm sorunlar ele alınarak çözülür" yanıtını verdi. Bakan Cem ayrıca, Kıbrıs'ta konfederasyon dışında bir çözümün gerçekçi olamayacağını belirterek, AB'de büyük çoğunluğun Türkiye'nin tam üyelik adaylığını desteklediğini kaydetti.

9- Maliya Bakanı Sümer Oral, Ankara Sanayi Odası(ASO)'ndaki toplantıya katılarak deprem vergisine yapılan eleştirileri yanıtladı. Deprem felaketinin yarattığı finansman gereksinimin karşılanması amacıyla getirilen ek verginin zorunlu olduğunu açıklayan Bakan Oral, depremin vergi gelirlerinde büyük paya sahip bir bölgede gerçekleşmesi nedeniyle bütçe gelirlerinde azalma olduğunu söyledi.

10- Hükümete depremle ilgili olarak alınacak önlemlerin belirlenmesi ve bu afet nedeniyle doğan zararların giderilmesi için ivedi ve zorunlu hallerde kullanılmak üzere 3 ay süreyle Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi verilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

11- Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın tümü TBMM'de 94'e karşı 247 oyla kabul edildi.

12- TBMM Adalet Komisyonu'nda basın yoluyla işlenen suçlara ertelemeyi öngören yasa tasarısı kabul edildi.

13- CHP Parti Meclisi üyesi Yılmaz Ateş, Kanal 6 Yayın Yönetmeni Aydın Özdalga ve Ankara Temsilcisi Baki Özilhan'a gönderdiği mesajda Kanal 6'nın bir hafta kapatılması kararının " basın özgürlüğünü yerle bir eden bir deprem olduğunu" savundu.

14- Türk Tabibleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi yaptığı açıklamada, Başbakanlık Kriz Merkezi'nin depremin ilk haftasında çalışmaların sonlandırılarak, enkaz kaldırma işlemine başlanması kararının kaygı verici olduğunu belirterek, insan vücudunun olağanüstü koşullardaki dayanma gücünün esneklik gösterebileceği ve bu nedenle deprem bölgesinde, 3 haftaya kadar canlı çıkarılabileceği uyarısında bulundu.

15- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türkiye İnsan Hakları Başkanı Yavuz Önen, hükümetin enkaz altındaki yurttaşların yaşıyor olma olasılığını hiçe sayarak kurtarma ekiplerinin çalışmalarına son verildiği kararını eleştirdi.

16- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli yaptığı yazılı açıklamada, RTÜK'ün Kanal 6 televizyonuna deprem nedeniyle yaptığı yayınlardan dolayı verdiği kapatma cezasının, bütün medyaya gözdağı vermek isteyen "siyasi" ve çok ağır bir ceza olduğunu belirterek,hükümet çevrelerinde basına karşı bazı "önlemler" getirileceğinden söz edildiği sırada alınan bu kararın sansürcü ve yasakçı bir anlayışın endişe verici belirtisi olduğunu kaydetti.

17- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Mark Parris, Amerikan PBS kanalında dün yayınlanan "Haber Saati" programına katılarak, Türkiye'de yaşanan depremle ilgili soruları yanıtladı. Parris, halkın hükümete yönelik eleştirileriyle ilgili bir soru üzerine, Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremin ölü sayısı bakımından 20. yüzyılda yaşanan büyük deprem olduğunu belirterek, ne kadar hazırlıklı olsa da hiçbir hükümetin bununla kolay başa çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

18- ABD, Kuzey Irak üzerinde uçuş yapan keşif uçaklarına ateş açan Irak uçaksavar bataryalarının kasten yerleşim merkezinin içine yerleştirildiğini ve Bağdat halkının can güvenliğinin tehlikeye girdiğini bildirdi.

19- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev, Bişkek'te düzenlediği basın toplantısında, Tacikistan, Afganistan ve Arap ülkelerinden Kırgızistan'a gelen köktendinci militanların Orta Asya'da terör saldırıları düzenlemek üzere bu ülkede yerleşmeye çalıştıklarını kaydetti.

20- İsrail ve Filistin'in, İsrail ordusunun Wye River anlaşması uyarınca Batı Şeria'dan çekilmesine yönelik bir takvim üzerinde ilke olarak anlaştıkları bildirildi. Kudüs'te biraraya gelen İsrail ve Filistin heyetleri yaptıkları görüşmede, İsrail ordusunun Batı Şeria'nın yüzde 7'lik bir bölümünden eylül ayı başından itibaren çekilmeye başlaması konusunda anlaştılar.

21- Azerbeycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Müşaviri Vefa Guluzade yaptığı açıklamada, "Ermenistan ile Azerbeycan, Yukarı Karabağ sorununa çözüm arıyor" dedi. Guluzade ayrıca, Karabağ'a verilecek statünün , Azarbeycan ve Ermenistan'ın ulusal çıkarlarına uygun olması gerektiğini belirtti.

 

 

26 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Rekabet Kurulu'na yaptığı ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, "Deprem Vergisi" adı altında sağlanacak kaynağın, yaraların sarılması yerine başka alanlarda da kullanılabileceğine ilişkin endişelerin anımsatılması üzerine konunun bir sosyal, bir de ekonomik boyutunun bulunduğunu kaydederek "Vergi düzenlemesinde yapılan değişiklikler dolayısıyla sağlayacağımız kaynaklar, hem ekonomiyi canlandırma o yoldan da depremzelere katkıda bulunma hem de deprem felaketine uğrayanlara doğrudan insani yardım yapmak için kullanılacaktır" dedi.

Diğer yandan Başban Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen vergi tasarısına yönelik tepkileri görüşmek üzere TBMM'de biraraya geldi. Toplantıda ek vergilerin TBMM tatilinin ardından genel kurul gündemine getirilmesi kararlaştırıldı.

Başbakan Bülent Ecevit ayrıca, Meclis gündemine ilişkin aldıkları kararları iletmek üzere Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Başbakan Ecevit görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyondan geçen deprem vergisinde değişiklik öngören yasa tasarısının Meclis tatilinden sonra ele alınacağını bildirdi.

2- Başbakanlık Kriz Koordinasyon Kurulu'nda genel durum değerlendirilmesi yapıldı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, yardımların Ziraat Bankası'ındaki Merkez hesapta toplandığı belirtilerek, bağış hesaplarının Başbakanlık maliye müfettişleri ile yeminli murakıpları tarafından denetleneceği ve kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekliye ayrılan Oramiral Salim Dervişoğlu'nun yerine, Oramiral İlhami Erdil atandı.

4- Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü Tunca Toskay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile bereber Ankara Ticaret Odası'nın Meclis toplantısına katıldı. Bakan Toskay burada yaptığı konuşmada, IMF ile olası anlaşma konusuna değinirken, "IMF ile yıl sonuna kadar bir anlaşma yapma ihtimali var. 3 milyar dolardan başlayan yeni bir fon sağlama imkanımız oradan da olabilir" dedi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, valiliklere gönderdiği genelge ile bütün illerde yapılaşmanın denetim altına alınmasını istedi.

6- Terör örgütü üyelerinden hiç eyleme katılmayanların, silahını bırakıp teslim olmaları ve itiraflarıyla suç işlenmesine engel olma koşuluyla ceza almamalarını öngören yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Ceza Kanunu'nda işkenceyi önlemeye yönelik değişiklikler yapan tasarı kabul edildi.

8- Ek Vergi Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

9- Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, "imar reformu"nun acil görev olduğunu belirterek, öncelikle deprem bölgelerinde olmak üzere tüm nazım ve uygulama planlarının derhal durdurulmasını, hukuka ve kurallara aykırı olanların derhal iptal edilmesini istedi.

10- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Yerleştirme Sonuçları açıklandı.

11- Türkiye'de bulunan AB'nin Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tanja Halonen ile AB Komisyonu üyesi Hans Van den Broek başkanlığındaki heyet Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile biraraya geldi. Halonen ve Broek, temaslarının ardından Esenboğa Havalimanı'ında bir basın toplantısı düzenlediler. Depremin acılarını kendi gözleriyle gördükten sonra felaketin boyutlarını daha iyi anladıklarını belirten Halonen, "AB ve 15 üyesi, yardımı sürdüreceklerdir. Acil yapılan yardımların ardından artık kışa hazırlık aşamasına gelinmiştir" dedi. Öte yandan Avrupa Yatırım Bankası ve diğer AB kurumlarının depremden zarar gören bölgelerin altyapılarını yapmak üzere yardımlarını sürdüreceğini kaydeden Halonen, AB'nin bu kapsamda 1 milyon Euro'luk yardımda bulunacağını söyledi.

12- Pakistan Başbakanı Muhammet Navaz Şerif, depremden etkilenen bölgelerde incemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi. Şerif burada yaptığı açıklamada, depremden etkilenen Türk vatandaşlarına başsağlığı dilemek ve yardım malzemeleri getirmek için burada bulunduğunu belirterek, "Pakistan ve Türkiye arasında özel ilişkiler var. Onun için Türk kardeşlerimizle beraber olmak, yardım etmek istiyoruz" dedi.

13- Dağıstan'ın Botlih Bölgesi'ndeki köyleri işgal edip bağımsız İslam devleti ilan eden köktendinci Vahhabi milisleri Çeçenistan'a çekildi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus uçaklarının Çeçenistan'a çekilen milis mevzilerini bombaladığı belirtildi.

14- Hindistan'ın güneyinde bir yolcu otobüsünün sulama kanalına uçması sonucu 80 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Kırgızistan'da köktendinci militanların ülkenin güneyindeki dört köyü işgal ederek çok sayıda kişiyi rehin almasının ardından hükümet olağanüstü hal ilan etti.

 

27 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, gazetecilerin, "yardımların kullanımı konusunda ciddi eleştiriler yapılıyor. Bu şeffaflık nasıl sağlanacak"sorusu üzerine "Hükümetin her işi şeffaftır. Yolsuzluklar ve usulsüzlükler olursa bunlar denetim altına alınır, hesabı görülür"dedi. Başbakan Ecevit imzasıyla ilgili kuruluşlara gönderilen genelgede, deprem sonrasında hasar belirleme, geçici iskan, afet konutları ve hasarlı yapıların onarımı için ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğini sağlamak üzere, TÜBİTAK Başkanlığı'na koordinatörlük görevi verildi. Öte yandan Başbakan Ecevit, İngiliz televizyonu BBC'ye verdiği demeçte, yerel ve resmi görevlilerin deprem felaketinden sorumlu olduğunu belirterek, müteahhitler kadar binaların inşaatı sırasında gerekli denetimleri gereğince yerine getirmeyen kontrolörlerin de sorumlu olduğunu kaydetti.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, deprem bölgesinde görev yapacak bilirkişi ve avukatlara çeşitli kolaylıklar sağlanması amacıyla bir genelge yayınladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı yazılı açıklamada, depremde zarar gören esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi hesabına çalışanların prim borçlarının erteleneceğini bildirdi.

4- Deprem sonrası alınacak önlemler için Bakanlar Kurulu'na Kanun Hükmünde Kararname yetkisi veren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Gelir ve Kurumlar Vergisi, götürü vergi mükelleflerine, ücretlilere, 1998 gelirleri ve beyanları üzerinden yüzde 5, emlak ve taşıt vergisi ile cep telefonu sahiplerine, bir defaya özgü ek vergi yükümlülüğü getiren yasa tasarısı, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, İstanbul İl Örgütünde yaptığı toplantıda, deprem sonrasında Türkiye'deki toplumsal ve siyasal hayatın yeniden şekillenmesinin gerektiğini belirterek, "Deprem ağır, hantal, bürokratik bir devlet ve örgütsüz bırakılmış bir toplum gerçeğini ortaya çıkardı" dedi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul'da Fuat Miras başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Miras, ek vergi yasa tasarısının hemen çekilmesini isterken, "Felaket gününden bugüne yardım yağdıran kuruluşlar, vergi nedeniyle yardımlarını durdurdular" dedi.

8- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Kanal 6'nın deprem sonrasındaki yayını nedeniyle kapatılmasını kınadığını açıkladı.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli Washington'da yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Reformu'nun onaylanmasının, Türkiye ekonomisi için çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu reformun, büyük bir deprem felaketinin hemen ardından yapılması, hükümetin bize verdiği taahhütler doğrultusunda, reform sürecinin devam ettiğini gösteriyor" dedi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Berlin'de Almanya'da bulunan Türk kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti. Fischer, Türk kuruluşlarını kabulünde yaptığı konuşmada, AB'nin belirli fonları olduğunu ve bunları harakete geçirmeye çalıştığını belirterek, Yunanistan'ın AB mali yardımlarına koyduğu "mali ambargonun" kaldırılmasından yana olduğunu kaydetti.

11- Kuzey Kore'de son 4 yıl içinde 270 kişinin kıtlık yüzünden öldüğü bildirildi.

12- Kırgızistan, ülkesinde 18 kişiyi rehin alarak, ülkenin güneyindeki Batken bölgesinde dört köyü işgal eden İslamcı militanlara yönelik olarak başlattığı operasyona Özbekistan'ında destek verdiğini açıklandı. Bu kapsamda, Özbekistan hükümetinin militanların Tacikistan'daki kamplarına saldırmak için SU-24 jetleri gönderdiği bildirildi.

13- Endonezya'da Cakarta yanlısı bağımsızlık karşıtı milisler, Doğu Timor'un başkenti Dili'de giriştikleri şiddet olayları sonucu 5 kişinin öldüğü bildirildi. Birleşmiş Milletler, olaydan Endonezya polisini sorumlu tuttuklarını açıkladı.

 

28 AĞUSTOS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Af Yasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, af konusunda her partinin beklentileri olduğunu belirterek, "Ama uzlaşmaya varıldı" dedi.

2- Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgesindeki yurttaşların kredi borçlarının ertelendiği belirtildi. Ayrıca açıklamada, bölgede sürdürülen enkaz kaldırma ve yardım çalışmalarıyla da ilgili bilgi verildi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, deprem felaketini değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, TBMM Genel Kurul görüşmelerinden sonra parti grup toplantısında af yasası konusundaki görüşlerini açıkladı.

5- Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, deprem bölgesinde hasar gören evlerin yeniden yapılanmasını Milliyet gazetesine değerlendirdi.

6- 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçları içeren ve 58 bin 518 tutuklu ve hükümlünün yararlanacağı Bazı Suç ve Cezaların Affına İlişkin Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda basın-yayın yoluyla işlenen suçların ertelenmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi. Yasa tasarısında üniversitelerden kaydı silinen veya silinme noktasına gelen öğrencilere 2 sınav ve 1 bütünleme hakı verildi.

TBMM Genel Kurulu'nda memurların disiplin cezalarının, bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasını öngeren tasarı kabul edildi.

7- TBMM, 1 Ekim'de yeniden toplanmak üzere tatile girdi.

8- TBB Başkanı Eralp Özgen başkanlığında Bursa'da yapılan ve Sakarya, Yalova, Kocaeli, Bursa, İsatanbul ve Ankara baro başkanlarının katıldığı toplantıda deprem sonrası yurtaşların ve avukatların yaşadığı hukuki sorunların çözümüne yönelik konular görüşüldü. Özgen yaptığı konuşmada, ülkenin büyük bir felaketle karşı karşıya bulunduğunu ve ulusca bu felaketi atlatmak için bütün çabaların gösterileceğini söyledi. Bakanlar Kurulu'nun süratle felaketzede yurttaşların açacağı davalardan harç alınmaması yönünde karar almasını isteyen Özgen, afet bölgesinde açılan davalarda bilir kişi bulmanın sorun olduğunu belirtti.

9- Güvenlik güçlerince Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsal alanında düzenlenen operasyonlarda 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlarda 2 köy korucusu ile 1 asker şehit oldu.

10- ABD'nin Houston kentinde yapılan 10. Dünya Boks Şampiyonası'nda Türkiye büyükler kategorisinde Sinan Şamil Sam, artı 91 kiloda dünya şampiyonluğu ünvanına ulaşan ilk boksör oldu. Ayrıca, şampiyonada üçüncü olan 75 kiloda Akın Kuloğlu ve 57 kiloda Ramazan Phaliani de bronz madalya aldı.

11- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Kranidiotis, İmerisia gazetesine verdiği demeçte, Yunan halkının Türk halkına karşı düşmanlık gütmediğini, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların siyasi sorunlardan kaynaklandığını söyledi. Kranidiotis, hükümetinin AB-Türkiye ilişkileri ve veto konusunda uyguladığı politikanın değişmediğini kaydederken, yardımların deprem felaketiyle yapılan insani yardımlar olduğunu belirterek, AB'nin Türkiye'nin tam üyeliği konusunda öne sürdüğü koşulları değiştirmeyeceğini söyledi.

 

29 AĞUSTOS 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin Af Yasası ile ilgili sorularını yanıtlayarak, affın her zaman eleştirilere yol açtığını, bunu doğal karşıladığını söyledi.

2- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, depremde ölenlerin sayısı 14 bin 095, yaralananların sayısı ise 27 bin 234 oldu.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, demokrasi ve laiklik karşıtlarını uyararak "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni parçalamaya, devletin laik ve demokratik yapısını değiştirmeye çalışan her türlü teşebbüs, Türk Ordusu'nun azim ve iradesi karşısında mutlaka hüsrana uğrayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayınladığı mesajda, Türk ulusunun Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Sevr Antlaşması ile esaret altına alınmak istendiğini "Bin yıldır üzerinde birlik beraberlik içerisinde yaşadığımız kutsal toprakları, Büyük Önder Atatürk komutasındaki şanlı ordumuzun Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde düşmana son darbeyi indirmesiyle kurtarılmıştır" dedi. Başbakan Bülent Ecevit ise "Binlerce yurttaşımızın yaşamını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan deprem felaketi nedeniyle halkımız 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 77'nci yıl dönümünde büyük bir üzüntü yaşamaktadır. Ama ben inanıyorum ki halkımız, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği kararlılığı ve başarısını, deprem yaralarının sarılmasında da gösterecektir" dedi. Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Altan Öymen'de birer mesaj yayınladılar.

4- Türkiye'de bulunan Güney Kore Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dong Shin Kim, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateşi ziyaret etti. Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Nişanı ile taltif edilen Orgeneral Kim, Güney Kore'nin deprem bölgesi için ilk etapta verdiği 25 bin dolarlık yardım çekini Orgeneral Ateş'e sundu.

Orgeneral Ateş'de görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kore'de yaşanan savaşta büyük yararlılıklar gösterdiğini belirterek, iki ülkenin silah arkadaşı olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, deprem sonrası prefabrik konut yapılması için tesbit edilen 13 bölgede, altyapı çalışmalarının sürdüğünü kaydederek, bu bölgelerden ikisinde alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, diğerlerinde devam ettiğini bildirdi.

6- Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Yalova'da çadır sıkıntısı kalmadığını, 6 bin prefabrik konut yapımı için çalışmalara başlandığını bildirdi. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan , Yalova'ya giderek deprem bölgesinde incelemelerde bulunarak Bakan Okuyan'dan deprem sonrası çalışmaları hakkında bilgi aldı.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin deprem bölgesindeki incelemelerinden sonra gittiği Tekirdağ'da yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde bakanlık olarak acil yardımları ulaştırdıklarını belirterek, "ancak bu büyüklükteki bir depreme yeteri kadar ulaşmanın güçlülüğünü yaşadık" dedi.

8- Burundi'de Hutulu isyancıların başkent Bujumbura'ya saldırı düzenledikleri, isyancılar çekilmeden önce çıkan çatışmada 41 kişinin öldüğü bildirildi.

 

30 AĞUSTOS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sabah gazetesinde yayımlanan demecinde deprem felaketinden sonra kamuoyunda oluşan "devlete yönelik" eleştirileri yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hürriyet gazetesinin TBMM'de kabul edilen Af Yasası ve depremle ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, af yasasıyla ilgili tepkiler karşısında tavrının ne olacağı ile ilgili bir soruya "Benim arayacağım hukuktur. Tepkileri değerlendirmem kolay değil" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, depremde hasar gören Bolu ve ilçelerinde incelemelerde bulunarak, halkın sorunlarını dinledi. Başbakan Ecevit, Gölkaya'da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada "Tüm zorlukları devlet-millet el ele aşacağız" dedi.

4- Deprem felaketi nedeniyle kutlamaların iptal edildiği 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Anıtkabir'de bir tören düzenlendi. Anıtkabir'deki törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kuvvet Komutanları ve Ankara Garnizonu'ndaki general ve amirallerle, subay ve astsubaylar katıldı. Ayrıca Zafer Bayramı yurdun her yanında sade törenle kutlandı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Af Yasası'na siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Altan Öymen, yasa kapsamına kimlerin gireceği konusunda sık sık fikir değiştirildiğini anımsatarak, "Meclis'teki son tablo göstermiştir ki çıkan af, bir pazarlık affı olmuştur" dedi.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, 12 Eylül zihniyetini devam ettiren bir Af Yasası'nın kabul edildiğini belirterek "Aylar boyunca Susurluk çetelerine karşı mücadele eden katliamcıların cezalandırılmasını isteyen halkın tepkisi hiçe sayılmaktadır" dedi.

İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, hükümetin çıkardığı yasayla toplumsal barıştan uzaklaştığına işaret ederek işkencelerin ve devlet içindeki çetelerin affedilmesini eleştirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen de affa, gündeme geldiği geçen yıldan beri karşı çıktıklarını, yanlışlığını dile getirdiklerini söyledi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü.

7- Çin'in Ankara Büyükelçisi Yau Kuangyi yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin yardımlarının devam edeceğini çadır, battaniye ve tıbbi malzemeden oluşan toplam 100 tonluk yardım yapacağını söyledi.

8- İran Sağlık Bakanı Muhammed Ferhadi, İran Cumhurbaşkanı Muhmmed Hatemi'nin özel başsağlığı mesajını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iletmek ve deprem bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi. Ferhadi, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk halkının acısını paylaştıklarını ve her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

9- Almanya'nın Köln şehri Belediye Başkanı Norbert Burger, İstanbul'a gelerek Avcılar, Bağcılar ve Bayrampaşa'da depremde zarar gören konutları inceledi ve Köln Belediyesi olarak depremde yetim kalan çocukların barınması amacıyla İstanbul'da kurulacak çocuk yurdu için 1 milyon mark bağışta bulundu.

10- 1975 yılında Endonezya'nın ilhak ettiği ve 450 bin kişinin yaşadığı Doğu Timor'un bağımsızlık yada Endonezya'ya bağlı bir şekilde özerkliğine ilişkin BM öncülüğünde referandum yapıldı.

 

31 AĞUSTOS 1999

 

1- Bakanalar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkalığında toplanarak, depremin ardından alınan ve alınacak önlemler ile birlikte kamuoyunda tartışılan af konusunu değerlendirdi. Bakanlar Kurulu, depremzedelerin geçici yerleşimi için 30'ar metrekarelik 50 bine yakın prefabrik konut yapılmasını kararlaştırdı.

2- Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen brifingte,deprem sonrasından bugüne kadar yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, TBMM'de kabul edilen Af Yasası ile ilgili olarak bu yasayı koalisyon ortakları olarak savunmakla yükümlü olduklarını söyledi. MHP Grup Başkan Vekili İsmail Köse Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Af Yasası'nın koalisyon ortaklarının uzlaşması sonucu çıktığını, parti yöneticisi olarak da görevlerinin uzlaşmaya sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'ndan Af ve Sosyal Güvenlik Yasaları'nı onaylamayarak Meclis'e geri göndermesini istediğini belirterek, "siyasilere af getirilmesine karşı olduklarını" söyledi.

5- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında toplandı. Öymen, MYK'nın açılışında yaptığı konuşmada, "hukuk ucubesi" olarak nitelediği Af Yasası'nın "Duvara yazı yazan gençler af edilmezken, onlara işkence yapanlar af kapsamına alınmıştır" dedi.

6- Kocaeli Valisi Memduh Oğuz, kentin tüm belediye başkanlarının biraraya geldiği ve depremin hasarlarının belirlendiği, yapılacak çalışmaların gözden geçirildiği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Kocaeli kentinin yeniden nerede kurulacağını belirlemeye çalıştıklarını" belirterek, depremzedeler için 180 bin konutu kısa zaman içinde tamamlayacaklarını söyledi.

7- Kızılay Genel Başkan Vekili Nurettin Özdemir, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, depremden bu yana Kızılay'a yöneltilen suçlamaları yanıtladı ve "depremde asıl yetersiz kalan devlettir, geciken askerdir" dedi.

8- Merkez üssü Kocaeli olarak gerçekleşen 5.2 ve 4.6 büyüklüğündeki iki artçı depremde, 17 Ağustosta meydana gelen büyük depremde hasar gören bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda insanın pencere ve balkonlardan atlayarak yaralandığı, İzmit'te de 1 kişinin başına tuğla düşmesi sonucu öldüğü bildirildi.

9- Fransa'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fransa Cumhurbaşkanı jacques Chirac ile görüştü. Bakan Cem, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Chirac'ın, AB'nin Türkiye'ye yaptığı yardımları arttırmasını istediğini söyledi.

Bakan Cem ayrıca, Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile görüşme yaparak, AB'nin Türkiye'yi daha fazla oyalamaması ve birliğin bu konudaki politikasının daha açık olması gerektiğini söyledi. Vedrine de, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin tescil edilmesini istediklerini belirtti. 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106