17.7.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

1 TEMMUZ 1999

1- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. İki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninden sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, Kırgızistan'ın bağımsızlığından bu yana 8 yıl geçtiğini, bu gelişmeleri Türkiye'nin yakından takip ettiğini belirterek, Kırgızistan'ın bir dünya devleti haline geldiğini söyledi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Akayev ise "Önderimiz Türkiye, bizim için demokrasi ve pazar ekonomisini ülkemizde kurmak açısından iyi bir model oldu" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam kararına Avrupa'nın gösterdiği tepkiyi değerlendirdi. Başbakan Ecevit, "Türkiye'de demokratik rejim işlemektedir. Hiç kimsenin bizim içişlerimize karışmaya hakkı ve yetkisi yoktur" dedi.

3- Ekonomik Sosyal Konsey, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Konsey'de sosyal güvenlik taslağında emeklilik için öngörülen 62 yaş sınırında ısrarcı olunmayacağını, taslağa son şeklinin sivil tarafların aralarında varacakları uzlaşma ışığında verileceğini söyledi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel hakkında Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından verilen 1 yıllık hapis cezasını onayladı.

5- Yargıtay Birinci Başkanı Mehmet Uygun, yaş haddinden emekliye ayrıldı.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, yargı reformunun adımlarından biri olarak kabul edilen yeni Türk Ceza Yasası tasarısının eleştirilen yönlerini düzeltmek üzere yeni bir komisyon kurulacağını söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, emeklilik yaşını kadın ve erkek için 62 olarak öngören Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmasının taslaktan ibaret olduğunu, Ekonomik Sosyal Konsey ve Bakanlar Kurulu'nda yapılacak görüşmeler sonucunda yeniden şekilleneceğini ve bu arada bazı kaygıların giderileceğini söyledi.

8- NATO'nun yeni üye ülkelerini ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Macaristan'a gitti. Macaristan Genelkurmay Başkanı Ferenc Vegn ile görüşen Orgeneral Kıvrıkoğlu, görüşmelerde ikili ve NATO çerçevesinde askeri işbirliği imkanları ve yapılabilecek projelerin ele alındığını söyledi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan'ın, Balkanlar'ın imarı için işbirliği konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

10- Fransa'da Alp Dağları'nda meydana gelen teleferik kazasında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

11- İsrail'in yeni Başbakanı Ehud Barak Kudüs'de yaptığı açıklamada, uzun süren koalisyon görüşmeleri sonunda geniş tabanlı bir hükümet kurulduğunu söyledi.

 

2 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlenen Türk-Kırgız İş Konseyi'nde yaptığı konuşmada, 21. yüzyılda Türk dünyasını parlak bir geleceğin beklediğini belirterek, "Hedefimiz 21. yüzyılda daha mutlu, daha müreffeh, barış ve dayanışma içinde bir Türk dünyası yaratmaktır" dedi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev de yaptığı konuşmada, Kırgızistan'da 3 binden fazla ortak işletmenin faaliyette olduğunu, bunlardan 130'unun Türk-Kırgız ortak işletmesi olduğuna dikkat çekerek; Türk işadamlarını ülkesine davet ederken, yapılacak yatırımlarda her türlü kolaylığın sağlanacağını bildirdi.

2- "7. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" Denizli'de başladı. Kurultay'ın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, binlerce Türk girişimcisi tarafından Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'da yapılan yatırımların Türk dünyasının ortak geleceği olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili olarak Avrupa ülkelerinin baskısının ters sonuçlar doğurabileceğini belirterek, "Bunu kimseyle pazarlık konusu yapmayız. Batı kamuoyunun bu konuyla meşgul olması çok normal bir şey değil, övünülecek bir şey de değil" dedi.

4- Türkiye'de bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber ile Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, Hazine Müsteşar Vekili Cüneyt Sel ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel görüşmelerinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Cottarelli toplantıda, hükümetin iyimser beklentisine karşın, stand-by anlaşmasının "yapısal reformlar" gerçekleştirildikten sonra, sonbaharda görüşülebileceğini belirterek, IMF'nin bu süre içinde sosyal güvenlik, özelleştirme, uluslararası tahkim, tarım desteğine sınırlama düzenlemelerinin çıkarılmasını istediğini söyledi. Bakanı Uluğbay ise Türkiye'nin stand-by isteminin fon tarafından olumlu karşılandığını belirterek, "Stand-by'a kadar teknik çalışmalar, enflasyonla mücadele, mali disiplin ve kamu açıklarının Türkiye'nin kaldırabileceği ölçüye çekilmesi" konuları ele alınacak dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ülkenin iyi yönetilmediğini belirterek, Türkiye'nin ekonomide en fazla daralan ülke olmaya aday bulunduğunu söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlarda 22 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Moskova'da bulunan Fransa Başbakanı Lionel Jospin ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Fransa'nın Rusya için ayrıcalıklı bir konumda olduğunu söyledi.

 

3 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yurt dışında yeni görevlerine başlayacak olan büyükelçi, daimi temsilci ve başkonsolosları Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin diplomasi kadrosunun övünülecek bir seviyede olduğunu belirterek, bu kadroların çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra şimdi büyükelçi, daimi temsilci ve başkonsolos olarak Cumhurbaşkanı'nı ve Türk devletini yurt dışında temsil edeceğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD'nin bağımsızlık gününün 223. yıldönümü nedeniyle ABD Başkanı Bill Clinton'a bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken, gazetecilerin IMF ile yapılan görüşmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, IMF'nin yapacağı mali yardımın, Türkiye'nin başta Kıbrıs ve Kuzey Irak olmak üzere uluslararası politikalardaki kararını etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili bir soruya, IMF ile yapılan görüşmelerin Türkiye'nin uluslararası siyasal konulardaki tavrıyla bir bağlantısı olmayacağını belirterek, "Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak kendi bağımsızlığımızdan ne kadar vazgeçemezsek KKTC'nin bağımsızlığından da o kadar vazgeçemeyiz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 7. Türk Dünyası Kurultayı'na katılmak üzere gittiği Denizli'de, Vali Yusuf Ziya Göksu'yu makamında ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Vali Göksu, Denizli'nin hızla büyüdüğünü; ancak özellikle kara yollarının durumunun kötü olması nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını söylerken; Bakan Bahçeli, valiye destek sözü verdi. Bahçeli, ayrıca çeşitli meslek odaları ile belediye başkanını ve MHP il teşkilatını da ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi.

5- Burkina Faso'nun başkenti Ovagadogou'da gerçekleştirilen "26. İslam İlkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı"na katılan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yurda döndü. Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Keçeciler, konferansta evlerine dönmekte olan Kosovalılar'a yönelik uluslararası yardım kampanyasına, İslam Konferansı Örgütü'nün de katkıda bulunması yönündeki Türkiye'nin önerisi doğrultusunda üye ülkelere çağrıda bulunulduğunu kaydetti.

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Ortopedik Özürlüler Federasyonu'nun İstanbul'da düzenlenen 7. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda özürlülerle ilgili konularda herkesin bir şeyler yapma çabası içerisinde olduğunu söyledi.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Nevşehir'in çeşitli ilçelerini kapsayan gezisinde, Ürgüp'te katıldığı bir açılış toplantısında yaptığı konuşmada, "NATO'dan, Kosova'da konuşlandırılan Türk askeri birliğinin sayıca artırılması yönünde bir istek gelmesi halinde, sayının arttırılabileceğini" söyledi.

8- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret ederek bilgi aldı. Polis Akademisi'nin 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin Didim Uygulamalı Eğitim Kampı'na gönderilmesi nedeniyle Ankara garında düzenlenen törene, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, Genel Müdür Yardımcısı Ersin Yılmaz ile Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender katıldı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Emniyet Müdürü Genç, çok sayıda üst düzey görevlinin görev yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak da "Bu tayinler herhangi bir özel düzenleme değildir. Gerek Doğu'da gerek Batı'da başarılı olacağına inandığımız arkadaşlarımızın normal tayinleri yapılmıştır" dedi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, ülkede çalışanların büyük bir kıskaç altına girdiğini, IMF'nin Türkiye'yi daha fazla daralmaya yönlendireceğini öne sürdü.

10- FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gören düzenlediği basın toplantısında 1999 yılı ikinci dönem memur maaş zamlarının hala belirlenememesini eleştirirken, ekonomik sorunlara dikkat çekti.

11- DİE haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre, haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 3.3, toptan eşya fiyatları yüzde 1.8 oranında artış gösterdi. Tüketici fiyat endeksi yıllık ortalamada yüzde 69.5, toptan eşya fiyat endeksi yüzde 55.2 oldu.

12- DİSK Başkanlar Kurulu, İstanbul'da düzenlediği toplantıdan sonra yaptığı yazılı açıklamada "Sosyal Güvenlik Reformu" taslağında IMF'nin istekleri doğrultusunda yapılacak ve yaşla sınırlandırılmış yasa değişikliğine karşı uyarı eylemlerine devam etme kararı aldığı bildirildi.

13- TMMOB tarafından yaptırılan bir araştırmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 15 yıldan beri devam eden terörün Türkiye'ye maliyetinin 21 katrilyonu geçtiği bildirildi.

14- Bolu'da bir otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 11 kişi öldü, 28 kişi deyaralandı.

15- Karadeniz'de yapacağı 5 günlük gezi çerçevesinde Samsun ve Ordu'nun Mesudiye ilçesine giden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 9. Mesudiye Kurultayı'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Denktaş, "Kıbrıs meselesi namus ve şeref meselesi haline gelmiştir. Kesinlikle gerileme yoktur" dedi.

 

4 TEMMUZ 1999

 

1- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Nevşehir'in Avanos ilçesinde yaptığı konuşmada, 57. hükümetin Türkiye'nin yıllardan beri çoğalarak artan sorunlarının çözümüne çalıştığını belirterek, "6 aydan beri çıkarılamayan bütçe ile Bankalar Yasası'nı çıkarttık" dedi.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Kütahya, Şırnak ve Siirt emniyet müdürlerini görevden alırken, 1400 kişinin de görev yerini değiştirdi. Atama kararnameleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Washington'da BM tarafından düzenlenen "Kosova Dostları" toplantısı dönüşünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova konusunda karar süreçleriyle mümkün olduğunca içiçe bulunmasını hedeflediklerini ve toplantının bu amaca hizmet ettiğini belirtti. Bakan Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile yaptığı görüşmelere de değinerek, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda birçok ülkeyle anlaşmaları olduğunu, Yunanistan'ında Türkiye ile bu konuda bir anlaşma yapmasının, terörizm gölgesinden kurtulması için ilk adım olacağını kaydetti.

4- Denizli'de düzenlenen ve üç gün devam eden "Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" sona erdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, kurultayın kapanışında yaptığı konuşmada, "Önümüzde duran tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirme zamanıdır. Önümüzde zorlu yüzyılın, bizler açısından dostluk, işbirliği ve istikrar dönemi olması buna bağlıdır" dedi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, BRT televizyonuna yaptığı açıklamada, son dönemlerde milleti bölmek ve parçalamak isteyenlerin olduğunu öne sürerek "Dini samimi olarak, birey olarak yaşamak isteyenleri ayırt etmek istiyorum. Dini öğrenmek isteyen herkes yaşayabilir. Dini yaşamak için tarikatlara gerek yok, zorunluluk yok" dedi.

6- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in sosyal güvenlik uzmanları Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya gelerek sosyal güvenlik reformuna ilişkin istemlerini içeren öntaslağı imzaladılar. TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, sosyal tarafların güvenlik konusunda bir konsensüs arayışı içinde olduklarını anımsatarak, daha önce ilgili sosyal taraflarca uzlaşmaya varılan bir yasa tasarısı bulunduğunu ve bunun gözardı edilmemesini istedi.

7- Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk, İstanbul'da vefat etti.

8- Türk Sanat Müziği sanatçısı Sevim Tuna, İstanbul'da vefat etti.

9- ABD Büyükelçisi Mark Parris, Amerikan Kurtuluş Bayramı'nın 223. yıldönümü etkinlikleri dolayısıyla Adana'da yaptığı konuşmada, Türkiye-ABD ilişkilerinin en üst düzeye çıktığını vurgulayarak, Türkiye ile ABD'nin enerji, ekonomik reform, ticaret, bölgesel güçbirliği, güvenlik gibi konularda sıkı işbirliği yaptığını söyledi.

10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Kraliyet Tarım Fuarı"nı ziyaret etmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere, İngiltere'ye gitti. Londra'da temaslarına başlayan Bakan Gökalp, İngiltere'nin Tarım ve Gıda Endüstrisi'nden sorumlu Bakanı ve Ticaret Bakanı ile görüştü.

11- Kosova Barış Gücü bünyesinde görev yapacak olan Tuğgenaral Mehmet Ali Erdoğan komutasındaki 52 araç ve 133 personelden oluşan Türk Birliği'nin ilk konvoyu, Makedonya'dan Kosova'ya gitti.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Washington'da başlayan diyolog çerçevesinde Yunan gazetesi Kathimerini'ye verdiği demeçte, Yunan hükümetinin Kıbrıs ve Ege'deki diğer önemli sorunlarda politikasının değişmediğini belirterek, "Bizim için terör ve kaçak göçmenler dahil her konu çok önemlidir" dedi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Pakistan Başkanı Navaz Şerif ile Washington'da bir araya geldi. Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan Keşmir krizinin bir nükleer çatışmaya dönüşmesinden endişelendiğini belirten ABD Başkanı Clinton, sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti.

 

5 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Osmangazi Üniversitesi'ne "ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi"ni Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'de temelini attığı her projenin takipçisi olduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, Başbakan Bülent Ecevit'in TBMM'ye öncelikle sunulacak yasa tasarıları ile ilgili bilgi sunduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, temaslarda bulunmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya ziyaretlerini tamamlayarak yurda döndü.

4- BM tarafından düzenlenen "Nüfus ve Kalkınma Komisyonu toplantısına katılan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ABD'den dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye için önceliğin "ilik bankası" değil, kemik iliği nakli yapabilecek merkezler olduğunu söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyeti, ANAP Genel Merkezi'nde kabul ederek görüştü. Türkiye'de şu anda konsolidasyonu ve devalüasyonu gerektirecek herhangi bir durum olmadığını belirten Yılmaz, en önemli sıkıntının, faizlerin yüksekliği olduğuna işaret etti.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen başkanlık divanı toplantısından sonra açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Ahad Andican, "Sosyal güvenlik reformu yalnızca yaşla sınırlı değildir. Sorun bir sistem sorunudur. Bu nedenle sorunun yaşla sınırlandırılması ciddiyetten uzaklaşmak anlamına gelir" dedi.

7- Adana Emniyet Müdürlüğü Haber ve Eğitim Merkezi'nin bulunduğu bina, bombalı saldırıya uğradı. Olayda intihar saldırısını gerçekleştiren kadın terörist parçalanarak ölürken 11'i polis, 18 kişi de yaralandı.

8- Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görevli Türk barış gücü askerlerinin ilk konvoyu Prizren yakınlarındaki Dragaş'a yerleşerek mayın saptama ve çevre düzenlemesi görevlerine başladı.

9- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, 2 günlük resmi bir ziyaret amacıyla Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

10- Rus birliklerinin, sınır noktalarına saldırı planı yaptığı öne sürülen yaklaşık 200 kişilik silahlı Çeçen gruba "uyarı" saldırısı düzenlediği bildirildi.

 

6 TEMMUZ 1999

 

1- Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Romanya topraklarındaki PKK faaliyetlerini engellemesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin, bölgedeki başka ülkelere örnek olacak nitelikte bulunduğunu söyledi. İki ülke resmi heyetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik alanında işbirliği protokolü ile güncelleştirilen konsolosluk anlaşmaları imzalandı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili olarak Avrupa ülkelerinde başlatılan kampanyanın Türkiye'nin haklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, "Kopartılan fırtına, teröre ve Türkiye'ye takındıkları iki yüzlü tavrın gözler önüne serilmesidir" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, İnsan Hakları Koordinasyon Üst Kurulu'nun çalışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Bakan İrtemçelik, insan hakları eğitiminin yaygınlaştırılması ve Türkiye'de ombudsman kurumunun oluşturulması için çalışma yaptıklarını belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, evinde intihar girişiminde bulundu.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, emniyetin personel eğitim yasasının hazırlık çalışması öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Tantan, suç örgütleriyle mücadele yasa tasarısına değinirken "Çıkar amaçlı suçlarla mücadele yasa tasarısını eğitim yasası ile desteklemek lazım, çünkü bu savaş silahlı bir savaş değil, bu bir bilimsel savaştır" dedi.

6- Radyo ve televizyon verici tesislerinin TRT'ye devredilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Hazine Müsteşarlığı'na atanan Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demiralp'in, atama kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında, IMF ile ilgili bir belgeyi kullanarak borsada manipülasyona yol açtığı iddialarını yanıtladı. Yılmaz, bu tür iddiaları ortaya atabilmenin, düşünebilmenin aklın alacağı bir iş olmadığını, bunu yapanların neyin peşinde bulunduğunu anlamakta güçlük çektiğini söyledi. Yılmaz, Meclis'e sevk edilen "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Yasa Tasarısı" hakkında da bilgi verdi.

9- CHP Parti Merkez toplantısında, partinin üst yönetimi belirlendi. Genel sekreterliğe Tarhan Erdem, genel saymanlığa Nihat Matkap seçildi.

10- Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya gelen Türk-İş, Hak-İş DİSK, TOBB, TİSK, TESK, TZOB ve TÜSİAD temsilcilerinin yaptıkları görüşmede, Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan Sosyal Güvenlik Yasa Taslağı'nda anlaşma sağlanamadı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, iş güvencesi, işsizlik sigortası, yaş ve müktesep haklar konusunda işverenlerle anlaşamadıklarını belirterek, gerekirse üretimi durduracaklarını söyledi.

11- KESK'e bağlı sendikalarla Türk-İş'e bağlı Yol-İş Sendikası, Sosyal Güvenlik Yasa Taslağını ve memur maaşlarındaki artış oranını protesto etmek amacıyla yurdun çeşitli yerlerinde oturma eylemi gerçekleştirdiler. KESK Genel Başkanı Siyami Erdem yaptığı konuşmada, hükümetin "reform" adı altında öngördüğü değişikliklerin, çalışanlar üzerindeki yeni bir saldırı programı olduğunu öne sürdü.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı gazete ve televizyon kanallarında basına güveni ve saygınlığı zedeleyici yayınlara rastlandığını belirterek, gazetecilere "meslek ilkelerine uyun çağırısı" yapıldı.

13- PKK yandaşı bir grup, İtalya'nın başkenti Roma'daki Türkiye'nin Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği bürosunu işgal ederek 4 kişiyi rehin aldı. Eylem sonrasında işgalcilerin rahatça olay yerinden ayrılmasına tepki gösteren Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği, İtalya'ya bir nota verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olayı kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, İtalya hükümetinden, Türk temsilcilikleri, kuruluşları ve yurttaşlarına yönelik benzer bir olayın yinelenmemesi için tüm önlemlerin alınması istendi.

14- İtalya Başbakanı Massimo D'Alema Meclis'te yaptığı konuşmada, Türkiye'de insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye, Avrupa'dan gelen talepleri daha genel olarak görmelidir" dedi. D'Alema ayrıca "Türk hükümetinden terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam etmemesini kararlı bir biçimde istiyoruz" dedi. Başbakan Bülent Ecevit, gelişmelerle ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Roma yönetiminin terör örgütüne "aşırı yumuşak" davranıp destek verdiğini belirterek, PKK'nın bundan cesaret aldığını söyledi. Başbakan Ecevit, İtalya Parlamentosu'nun Öcalan için toplanmasıyla ilgili olarak da "Bu toplantı, İtalya halkı için onur kırıcı bir durumdur" dedi.

15- Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden yapılan yazılı açıklamada, geçen hafta ölen Ermeni Başpiskopos Neres Bozabalyan'ın yerine, Ermenistan Patriği 1. Karakin'in seçildiği bildirildi.

16- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in istifası için ülke içinde baskılar artıyor. Yugoslavya'nın Leskovaç kentinde, dün yaklaşık 20 bin kişi Miloşeviç aleyhine gösteri yaptı. Yugoslavya'daki muhalif gruplar da Miloşeviç'in istifası istemiyle kampanya başlattı.

17- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi. Ortadoğu barış süreci ve askeri işbirliğinin ele alındığı ikili görüşmenin ardından yapılan açıklamada, liderlerin, dış güçlerin baskılarına boyun eğmeme sözü verdikleri belirtildi.

18- İspanyol besteci Joaquin Rodrigo, Madrid'de yaşamını yitirdi.

19- İsrail parlamentosu, yeni Başbakan Ehud Barak'ın kurduğu hükümete güvenoyu verdi.

 

7 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konuğu Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu ile birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açıklamada, Romanya'da 15 bin Türk işadamının iş yaptığını söyledi. Constantinescu ise "Aramızdaki ticareti 1 milyar dolara çıkaralım" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, dün gece intihar girişiminde bulunan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ı, IMF temsilcisinin kullandığı bir kelimenin yanlış algılanması üzerine kurgulanan akıl dışı iddiaların üzmüş olabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ı tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi'nde ziyaret etti.

3- Yargıtay'da Mehmet Uygun'un emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığı'na Sami Selçuk seçildi.

4- 2000 yılı programında yer alacak düzenleme, tedbir ve politikalara ilişkin genelge ile 2000 yılı yatırım programı hazırlama esasları Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan'la ilgili olarak İtalya'da yapılan gösterileri kınadığını belirterek "Roma, PKK'nın merkezi haline mi getirilmeye çalışılıyor" dedi. Çiller, Avrupa'dan gelen baskıların sonunun olmadığını kaydederken "Bugün idamın kaldırılması için saldırı oluyorsa yarın af için olacaktır" dedi.

6- Ankara 2 No'lu DGM'nin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan davasına ilişkin gerekçeli kararının basımı tamamlandı. Kararda, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'yi bölme amacından vazgeçmediği ve örgütü çökertecek bilgi vermediği vurgulanarak, sanık hakkında verilen ölüm cezasında indirim yapılmasının uygun olmadığı belirtildi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ı ziyaret ederek, Hak-İş ve DİSK'in de önerilerini içeren ortak taslağı iletti. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, iş güvencesinden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Tek düşüncemiz çalışanların huzurlu olmasıdır" dedi. TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ise işçi ile işverenin anlaşamadığını anımsatarak, "Anlaşmamayı göze aldıklarına, dayatmaya götürdüklerine göre, herhalde inisiyatifi hükümete devrettik demektir" dedi.

8- Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Çayırlı köyü yakınlarında dün PKK'lılar tarafından pusuya düşürülen askeri konvoyda, 2 asker şehit oldu, 3 kişi de yaralandı. Ayrıca Şırnak'ın Uludere ilçesinde PKK'lıların askeri bir araca düzenledikleri saldırıda 5 kişi yaralandı.

9- Federal Almanya Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Claudia Roth, Almanya Büyükelçiliği'nde Türkiye'deki temaslarını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. Roth, Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezasının infaz edilmemesinin diyalog için bir şans olacağını iddia etti.

10- Gazi Mahallesi ve Ümraniye'de 22 kişinin ölümü ve 500'e yakın kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Gazi olayları davasıyla ilgili olarak iç hukuk yolları tükenmeden yapılan başvuruyu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), başvuruyu reddetmeyerek Türkiye'den 27 Temmuz'a kadar savunma vermesini istedi.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı sürdürdüğü operasyona Irak tepki gösterdi. Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyon, "Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırı" olarak nitelendirildi.

12- Kosova'da barışın tesisi ve korunması için konuşlandırılan Kosova Çokuluslu Barış Gücü'ne tahsis edilen Türk Görev Kuvveti'nin son kafilesi de Kosova'ya gitti.

13- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'ın güneybatısındaki Uziçe kentinde muhalefetin çağrısıyla toplanan yaklaşık 5 bin kişinin Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç karşıtı gösteri yaptıkları bildirildi.

14- Japonya Başbakanı Keizo Obuchi, üç günlük bir gezi için Çin'e gitti.

15- ABD, Rusya'yı Suriye'ye silah satmaması konusunda uyararak, aksi takdirde ABD'nin Moskova'ya yapması planlanan mali yardım programlarının tehlikeye girebileceğini bildirdi.

16- İtalya Başbakanı Massimo D'Alema, İtalyan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "AB'ye çağrıda bulunarak, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam edilmemesi için bütün inisiyatiflerini Türkiye'nin üzerinde kullanmasını istiyoruz" dedi.

Öte yandan Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Necati Utkan'a, İtalya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak sözlü nota verildi. İtalyan Dışişleri'nin sözlü notasında, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi ve iki ülke arasında yükselen tansiyonun düşürülmesi istendi.

AB Parlamenter Asamblesi Başkanı Lord Russell Johnston, Rusya'nın Interfax ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Abdullah Öcalan'ı idam etmesi durumunda,

AB Parlamenterler Asamblesi'nden çıkarılmasının söz konusu olacağını söyledi.

17- IMF'nin Avrupa bölgesinden sorumlu İcra Direktörü Willy Kiekens, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişiminden haberdar olduklarını belirterek, "Çok üzücü bir olay, bu bizim için büyük üzüntü oldu. Ümidimiz, Uluğbay'ın bir an önce sağlığına kavuşması" dedi.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ise konuşmasında geçen 'konsalidasyon' ifadesinin kesinlikle borç erteleme anlamına gelmediğini belirtti.

 

8 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin yeni seçilen üyelerini, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Dernek üyelerinin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı kollayan İtalya'nın tavrını eleştirirken; teröre sempati göstermenin cinayete katılma anlamına geleceğini belirterek, "Bu hukuk tabiriyle fiile şeriktir. Bunu İtalya yapıyorsa, İtalya fiile şeriktir" dedi. Öcalan'la ilgili İmralı'daki mahkemenin bittiğini, hukuk sürecinin Yargıtay aşamasıyla sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Demirel, ancak infaz konusunun TBMM'nin kararına bağlı olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, intihar girişiminde bulunan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ı hastanede ziyaretinden sonra gazetecilere Uluğbay'ı intihar girişimine götüren süreci anlatırken, IMF ile yapılan görüşmelere de dikkat çekti. Uluğbay'ın IMF-siyaset-kamuoyu üçgenine sıkıştığını söyleyen Başbakan Ecevit, "IMF ile yapılan görüşmeler sırasında ileri ölçüde bir bunalım sürecine girdiği belliydi" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Bülent Ecevit'i Başbakanlık'ta ziyaret ederek bir süre görüştü. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Maliye Bakanı Sümer Oral'ın da katıldığı toplantıdan sonra açıklama yapan Bülent Ecevit, "Meclis gündeminde bulunan veya Meclis gündemine girmesi uygun olacak yasalarla ilgili görüştük" dedi.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin görevleri süresince başka iş yapamayacaklarına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, IMF belgelerini basına sızdırdığı yolundaki iddiaları yanıtladı. Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay`ın intihar girişiminden iki gün sonra düzenlenen ve ANAP Başkanlık Divanı üyeleri ile çok sayıda milletvekilinin katıldığı basın toplantısında Yılmaz, "Sayın Uluğbay tarafından bana verilen bir tek belge bile söz konusu değildir. Burada belgeden kastedilen IMF ve Hazine arasında yapılan karşılıklı yazışmalardır, mektuplardır" dedi.

6- Türkiye Kamu-Sen'e üye memurlar, maaşlarına yılın ikinci 6 ayında yapılacak zam oranlarının düşüklüğünü protesto ettiler. Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay'da bir konuşma yaparak, 57. hükümetin faizciye kaynak yaratarak, memurun emeklinin sofrasına göz dikmeye hazırlandıklarını söyledi.

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'yi 15 ayrı şikayet başvurusunda suçlu bularak, mahkeme masrafları da içinde olmak üzere, yaklaşık 110 milyar Türk Lirası tazminat ödemeye mahkum etti. Türkiye`yi tazminat ödemeye mahkum eden dosyaların; adil yargılama, düşünce özgürlüğü, kişi güvenliği, işkence, yaşama hakkı, örgütlenme özgürlüğü konularında olduğu bildirildi.

8- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından düzenlenen "Türkiye Turizmi ve 2000 Yılı Beklentileri" konulu toplantı Trabzon'da yapıldı. Turizm Sektörünün içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantıda konuşan TURSAB Başkanı Talha Çamaş, "Ülkeye sıcak para sağlamada, işşizliğin önlenmesinde, 34 bağlı sektörün yaşamını devam ettirmesi başta olmak üzere turizmi ekonominin temel sektörü olarak algılamalıyız. Türkiye turizm üzerine kalıcı bir politika üretmelidir" dedi.

9- Doğu Karadeniz gezisinin son gününde Trabzon'da Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta iki halk, iki farklı kültür, iki farklı inanç, iki farklı ideal, iki farklı dil ve iki farklı devlet bulunduğunu, dünyanın bunu görmek istemediğini söyledi.

10- Türkiye'de 5 hafta süreyle incelemelerde bulunan ABD'nin uzmanlarından Alan Makovsky ABD'de yayınlanan Defense News dergisine yaptığı açıklamada, Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden bir karar çıkmadan idam edileceğini sanmadığını belirterek, Öcalan'ın idam edilmesi halinde, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle olan silah bağlantılarında sorun çıkabileceğini savundu.

11- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lind, Stocholm'de yaptığı konuşmada, Türkiye'de Kürtlerin durumu konusunda İsveç hükümetinin girişimiyle uluslararası bir konferans düzenlenmesinin zor olduğunu söyleyerek, "Türk hükümeti, azınlıklara dahil olan bireylerin haklarını da göz önüne alarak ülkede insan haklarıyla ilgili durumu Avrupa normlarına uygun hale getirmelidir" dedi. Lind ayrıca, "Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezası Türkiye'de hukuksal ve politik sürece girmiş bulunmaktadır. Türkiye son 15 yıldır verilen ölüm cezalarını yerine getirmedi. Bu uzun zaman diliminin önünün kesilmemesi önemlidir" dedi.

12- Kolombiya'da askeri güçlerle, Marksist gerilla grubu Kolombiya Devrimci Güçler militanları arasında çıkan çatışmada 52 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Tacikistan'da meydana gelen toprak kaymalarında 23 kişinin öldüğü bildirildi.

14- İran'da reform yanlısı yayın organlarından Selam gazetesi, kapatıldı.

 

 

9 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Doğuş Otomotiv Grubu'nun Gebze'deki Genpar Lojistik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Dünya sahnesine ihracatının yüzde 90'ı sanayi mamulü olarak çıkmış bulunan Türkiye, burada kalamaz, daha ileriye gitmek durumundadır" dedi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut yaptığı yazılı açıklamada, İtalyan parlamentosunun terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında kabul ettiği önergeyi reddettiğini vurgulayarak, İtalyan hükümetinin bir terör örgütü ve onun elebaşısı hakkında bugüne kadar izlediği çelişkili ve yetersiz tutuma, bu İtalyan parlamentosunun bir kısım üyelerinin de iştirak ettiklerini kanıtlamıştır dedi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, memur ve emekli maaşlarına yüzde 20 zam yapıldığını, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın da Bakanlar Kurulu'nca kabul edildiğini söyledi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ANAP Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık'ın, "cürüm işlemek için oluşturulan çeteye yardım ettiği" gerekçesiyle yargılanmasını, yeniden milletvekili seçildiği için "yasama dokunulmazlığı" kaldırılıncaya kadar durdurdu.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek TBMM'ye sevk edilen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Okuyan, emeklilik yaşının; işe yeni girişte kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş olduğunu belirterek, bu statüdekiler için prim ödeme gün sayısının da 8 bin 300 olarak tespit edildiğini söyledi. Bakan Okuyan ayrıca sosyal güvenlik reformuna ilişkin yasa tasarısının işsizlik sigortasının getirilmesini öngördüğünü, sigortalının sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için toplam 120 gün prim ödeme şartı konulduğunu da söyledi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

7- Gelibolu Yarımadası'nın Kumkampı bölgesinde çıkan yangında 113 hektarlık alan yandı, yangında 1 kişi de öldü.

8- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini Roma'da yaptığı açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezasının iptali ile ilgili olarak İtalyan Meclisi'nin bir çözüm istediğini belirterek, "Türkiye ile diyalogu yeniden başlatacağız" dedi.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve İsrail Başbakanı Ehud Barak, Mısır'da bir araya geldi. Görüşmeden sonra Kahire'de düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Mısır Devlet Başkanı Mübarek, İsrail ve Filistin arasında barışın sağlanması konusunda umutlu olduğunu, ancak barışın sağlanması için İsrail Başkanı Barak'ın zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Barak ise Filistin, Suriye ve Lübnanlılarla eşzamanlı barış sağlanması yolunda ilerlemekte kararlı olduğunu söyledi.

10- İran'da, Selam gazetesinin kapatılmasını protesto eden üniversite öğrencileriyle polis arasında çıkan çatışmalarda 8 öğrencinin öldüğü, bin öğrencinin yaralandığı ve bin kişinin de tutuklandığı bildirildi.

 

10 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili sorularını yanıtlarken, hükümetin yapılması gerekeni yaptığını söyledi. Türk ekonomisinin bir darboğazdan geçtiğini anlatan Başbakan Ecevit, "Bu darboğaz sürecini kısa sürede geride bırakabilmemiz, aşabilmemiz için birkaç sıkıntıya katlanmamız gerekir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı konusunda hükümet ortakları arasında tam bir uzlaşma olduğunu belirterek, "Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Taslağı'nın, TBMM'de değişeceğini sanmıyorum" dedi. Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Türkiye'nin ekonomisinin zor durumda olduğunu, 5-6 yıldır süren istikrarsızlık nedeniyle bütün sorunların yığıldığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin merkez yürütme kurulunda yaptığı konuşmada, "mevcut bütçe imkanları zorlanarak yüzde 20 maaş artışı sağlanmıştır" derken, işçi ve memurların gösterdiği "tepkiyi haklı bulmamak mümkün değildir" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan davasına ilişkin sorularını yanıtlarken, "Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına uymayı kabul eden bir ülke. Biz bu anlaşmaya imza koyduk" dedi. AİHM'in Öcalan'ın yargılanmasına ilişkin "ihtiyati tedbir kararı" koyduğunu belirten Bakan Türk Türkiye'nin mahkeme tarafından sorulan sorulara 1 Eylül'e kadar yanıt vereceğini açıkladı. Bakan Türk, af yasası konusunda kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü, pişmanlık yasasının da bu çalışma içinde değerlendirileceğini belirtti.

4- Roma Büyükelçisi Necati Utkan'ın Türkiye-İtalya arasındaki ilişkileri değerlendirdiği söyleşisi Milliyet gazetesinde yayınlandı.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP Yüksek Disiplin Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, borsa şirketine sızdırıldığı iddia edilen IMF belgesi konusunda ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın çelişkili açıklamalarda bulunduğuna işaret etti. Öymen, hükümetin Meclis'e gönderdiği Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ve memur maaşına yapılan yüzde 20 zammı da eleştirdi.

6- Gelibolu Yarımadası'nda dün çıkan orman yangınında 113 hektarı orman olmak üzere 400 hektarlık alan yandı. Orman Bakanı Nami Çağan ve Orman Genel Müdürü Hasan Basri Canlı, Çanakkale'ye giderek incelemelerde bulundular. Bakan Çağan, orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında satın alınan 146 adet yangın söndürme aracının yanı sıra, 644 adet arazi aracının da sonbaharda hizmete verileceğini bildirdi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay, TGS'nin 47. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, basın emekçilerinin tek sendikal örgütü olan ve 47 yıldan beri gazetecilerin hak ve özgürlük mücadelesini sürdüren TGS'nin, bu tutumunu bundan sonra da aynı kararlılıkla devam ettireceğini bildirdi.

8- KKTC ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Girne'de, Kıbrıs konusunda baskı yapmaya çalışan ülkelere yönelik basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Ortadoğu, Kafkasya ve Avrasya'daki önemine dikkat çeken Gürel, bu gerçekler dikkate alındığında kimsenin yalnız bir meseleyi öne sürerek Türkiye'ye baskı yapamayacağını ve böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi.

9- İran'da basına kısıtlamalar getiren yasayı ve Selam gazetesinin kapatılmasını protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri sürerken olaylar ülkede gerilimi arttırdı. Dün Tahran Üniversitesi'nin kampüsünde eylem yapan öğrencilere polisin müdahale etmesi sonucunda en az 4 öğrencinin öldüğü, yaklaşık 80 öğrencinin de yaralandığı bildirildi.

İran Kültür ve Yüksek Eğitim Bakanı Mustafa Moin'in, öğrencilere karşı şiddet kullanılmasını protesto ederek istifa ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yanlısı yaklaşık 10 bin öğrencinin Tahran Üniversitesi'ndeki gösterileri sürerken, Tebriz ve Gilan üniversitelerinde de protesto gösterileri yapıldığı; İran Ulusal Yüksek Konseyi'nin de öğrencilere yönelik saldırıları kınadığı bildirildi.

 

11 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Dünya Nüfus Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gelecek yüzyılın en güçlü 10 ülkesi arasında yer alabilmesi için nüfus artış hızını yüzde 1-1,5 seviyesinde tutması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 638. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek üzere Edirne'ye gitti. Edirne'de garnizon komutanlığını ve belediye başkanlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel, Edirne'nin bir açık müze olduğunu kaydederek Edirne'yi dünya kenti yapmak için çalıştıklarını vurguladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik reformunun zorunlu bir düzenleme olduğunu savunarak "Eğer yapılmasaydı devlet çökecekti" dedi. Başbakan Ecevit, hükümetin ekonomik önlemler üzerindeki çalışmalarını günlerdir sürdürdüğünü belirterek, yakında bir bölümünü açıklayacaklarını söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı "programında IMF ile yapılan görüşmeleri ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, KKTC'de yaptığı temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Gürel, Ercan Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretlerin ilişkileri daha da derinleştirdiğini kaydetti.

6- 638. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne'de yapıldı. Yağlı güreşlerde, baş pehlivanlığı Vedat Ergin'i yenen Ahmet Taşçı kazandı. Taşcı'nın cumhuriyet tarihinde 7 defa başpehlivanlığı kazanan Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan'ın rekorunu da kırarak 8. defa başpehlivan olduğu belirtildi.

7- AB Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Spencer Amerikan Dow Jones haber ajansına yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'yi hiçbir şekilde üyeliğe kabul etmeye niyetli olmadığını, ancak bu tutumunu Ankara ile ilişkilerde çıkarı olduğu için gizlediğini savundu.

8- İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısında bir araya geldi. Arafat, Erez sınır kapısında tamamladıkları görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "İsrail'in, uygulanmayı beklemekte olan barış anlaşmasını ivediklikle yerine getireceğini umuyorum" dedi.

Arafat ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Barak da "Barış için karşılıklı anlayışa ve işbirliğine dayalı olarak her türlü engelin üstesinden gelmeye azimliyiz" dedi.

9- Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz düzenlediği basın toplantısında, Pakistan ve Hindistan ordusundan üst düzey askeri yetkililerinin yaptıkları görüşmede, Keşmir'den "çekilmek" konusunda anlaştıklarını söyledi.

 

12 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Koyuncu ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, sanayileşen Türkiye'nin en büyük sıkıntısının yetişmiş işgücü olduğuna dikkat çekerek "Aslında bu yetişmiş işgücü de devleti büyük bir ağırlıktan kurtaracaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha sonra Tunceli Dayanışma Kültür, Kalkınma ve Yatırım Derneği Başkanı Gürsel Erol ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Öte yandan Romanya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Conatantin Degeratu'ya, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle "Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Nişanı" verildi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, bir genelge yayınlayarak, Meclis harcamalarında tasarruf yapılmasını istedi. Genelgeye göre Meclis telefolarından özel görüşme yapılmayacak, resmi araçlar özel amaçlar için kullanılmayacak. Birimler, zorunlu ve acil gereksinimler dışında herhangi bir malzeme isteminde bulunmayacaklar.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, af yasası ile ilgili soruları yanıtlarken, koalisyon ortaklarına sunacağı af tasarısının "kamu vicdanını rahatsız etmeyecek" çerçevede sınırlı olacağını belirtti. Öte yandan Başbakan Ecevit, TSK'nin irticai yasalar konusunda RTÜK'ün görevini yapmadığı yönünde rapor hazırladığı haberlerinin hatırlatılması üzerine de "Bu raporlarla ilgili türlü söylentiler çıkıyor. Her söylenti üzerinde duramam "dedi. Başbakan Ecevit, IMF, Sosyal Güvenlik Tasarısı ve Kıbrıs sorunu gibi konularda, Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, KESK, DİSK ve Türk-İş'in memur maaş zammı ve Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı başta olmak üzere hükümeti protesto eylemlerini "provakasyon ve tahrik" olarak nitelendirdi.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen "Özelleştirme Uygulamaları" konferansına katıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ın yanısıra sanayi ve ticaret odası başkanları ile işadamlarının katıldığı toplantıda özelleştirmenin temel stretejisine yönelik değerlendirmeler yapan Bakan Yolava, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerine seslenerek, "Sizin uygun göreceğiniz bir takvimde ve mekanda kendi özelleştirme kurulumuzu kuralım. Burada birbirimizi sorgulayalım, yargılayalım" dedi. Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanı Bayar da yaptığı değerlendirmede, bugüne kadar yapılan özelleştirmelerden 6 milyar dolar elde edildiğini, bunun 5.6 milyar dolarının harcamalara gittiğini bildirdi.

5- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, Meclis çalışmaları, belediyelerin içinde bulunduğu durum ve parti içi konuların ele alındığı bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, DİSK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ve DİSK yöneticileri ile görüştü. Görüşme öncesinde yapılan basın toplantısında konuşan Genel Başkan Öymen, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile memur maaşlarına yapılan yüzde 20'lik zam oranını eleştirdi. CHP olarak, işsizlik sigortası ile birlikte emeklilik yaşının 50-55 olmasını öngördüklerini belirten Öymen, "Yasa taslağına karşı mücadele edeceğiz" dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerinin daha etkin, verimli bir şekilde yürütülmesi ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen "İl Müftüleri Toplantısı" Kocatepe Cami Konferans Salonu'nda başladı. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, "Kimse ne din adına devleti, ne de devlet adına dini yok etmeye çalışsın" dedi.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu, hükümetin Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı kesintisiz eylem kararı aldı. 24 Temmuz'da yapılması kararlaştırılan ilk eylemle ilgili olarak Türk-İş'in belirlediği takvim üzerinden diğer konfederasyonlara da "eylem komitesi" oluşturulması çağrısı yapıldı.

9- KESK, Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikaların üyesi işçi ve memurlar, Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaptıkları eylemlerde memur maaş zammını ve Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı protesto ettiler.

10- Sivas'ın Doğanhisar ilçesinde, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait şantiyeye saldıran teröristler, bir makine operatörü ile şantiye bekçisini öldürdü. Öte yandan güvenlik güçlerince Güneydoğuda sürdürülen operasyonlarda 13 terörist ölü ele geçirildi.

11- Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Behzat Ay, İstanbul'da vefat etti.

12- Bangladeş'in Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shariful İslam ile eşi ve oğlu evinde bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırıda ataşe ağır yaralanırken, eşi ve oğlu yaşamını yitirdi.

13- İngiltere'nin Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Joyce Quinn Ankara'da temaslarda bulundu. Quin, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ile ayrı ayrı görüştü.

Quin, görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, PKK liderine verilen ölüm cezasının AB ülkelerince kabul edilmesinin olanaksız olduğunu belirtirken, Türkiye'nin demokratikleşme yönündeki faaliyetlerini artırması gerektiğini bildirdi. Kıbrıs sorununa da değinen Quin, "Birleşmiş Milletler'in Türkiye ve Yunanistan'ı masaya davet eden kararını destekliyoruz" dedi.

14- İran'da "Selam" gazetesinin kapatılmasıyla patlak veren Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yanlısı üniversite öğrencilerinin eylemi devam ederken, Tahran Üniversitesi kampüsünde toplanan öğrenciler ile polisler arasında çatışma çıktığı; Cumhurbaşkanı Hatemi'nin öğrencilere yaptığı "sukunet" çağrısına rağmen devam eden çatışmalarda çok sayıda göstericinin yaralandığı bildirildi.

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun karşılıklı dostluk mesajları devam ederken; Yunanistan, İran ve Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde Atina'da bir toplantı yapıldı. Toplantıda Yunanistan'ı temsil eden Yannis Kranidiotis, İran ve Ermenistan dışişleri bakan yardımcıları Murtaza Sarmedi ve Armen Martirosyan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, bölgede barış ve istikrar açısından 3 ülke arasındaki işbirliğinin büyük politik önem taşıdığını belirterek, ekonomik işbirliğinin de özellikle enerji alanında olmak üzere arttırılması gerektiğini vurguladı.

16- Keşmir'de iki aydır süren "düşük yoğunluklu savaş" Hindistan ile Pakistan heyetlerinin, Lahor yakınlarındaki Vagah sınır bölgesinde vardıkları anlaşmayla sona erdi.

 

13 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, İran'daki öğrenci haraketleri ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "İran halkı, çok kültürlü, çok zengin tarihi olan bir halktır. Uzun süredir devam eden baskı rejimine ve çağdışı rejime katlanması olanaksızdı" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisini temel sorunu olan enflasyonun düşürülmesiyle, dengeli kalkınma ve gelir dağılımının sağlanabileceğini açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi'nin kapatılması istemiyle açılan davada, ön savunma vermesi için partiye 2 ay ek süre tanıdı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İsrail-Filistin ve Ürdün'ü kapsayan Ortadoğu gezisiyle ilgili olarak bilgi verdi. Atacanlı, Cumhurbaşkanı Demirel'in temaslarında ikili ve bölgesel konuları ele alacağını belirterek, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'ın kendisine eşlik edeceğini bildirdi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, valiliklere bir genelge göndererek, Anadolu'daki tarihi konaklardan sökülen mimari parçaların İstanbul'daki bit pazarlarında satılmasıyla süregelen "kültür varlığı tahribatına" engel olunmasını istedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ankara Sanayi Odası'nın meclis toplantısına katılarak, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili görüşlerini aktardı. Türkiye'nin ciddi bir yol ayrımından geçtiğini belirten Bakan Okuyan "Ben bu konuda bedel ödemeye hazırım. Gerekirse sendikalar da ödeyecek" dedi.

7- Hükümetin yeniden düzenlediği "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasa Tasarısı" TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

8- TBMM Genel Kurulu, 6 ilde uygulanan olağanüstü halin süresini 31 Temmuz'dan itibaren 4 ay daha uzattı. Konuyla ilgili olarak konuşan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan 57. hükümetin aldığı önlemler sonucunda gelecek aylarda OHAL'in uzatılmasına gerek kalmayacağını bildirdi.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkındaki Yasa'da değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

10- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Af ve pişmanlık yasa tasarıları üzerine görüş bildiren Çiller, "Ayrıntıları görmeden bir şey söylememiz mümkün değil. Şehit ailelerini incitmeme ve Türkiye'nin savunma refleksini etkilememe gereği vardır" diye konuştu.

11- KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Ersun Genç, Başbakan Bülent Ecevit'in "Bizi tahrik ediyorlar provakasyon ve tahriklere gelmeyeceğiz" sözlerini eleştirerek "Bu ülkede tahrik varsa tüm emekçilerin ve onların örgütlü gücü olan sendikaların taleplerine karşılık `siz ne derseniz deyin biz parlementodaki sayısal gücümüzle bu yasaları çıkartacağız' diyenler tahrik etmektedir" dedi.

12- Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'nde bir araya gelen Türk-İş'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, hükümetin hazırladığı "Sosyal Güvenlik Reformu" yasa tasarısına karşı Türk-İş Başkanlar Kurulu'nca alınan eylem kararlarına destek vermeyi kararlaştırdı.

13- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Sekreteri Yusuf Tek, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi için demokratik kitle örgütleri ve sendikalarla birlikte haraket edeceklerini bildirdi.

14- Ankara Barosu konferans salonunda düzenlenen panelde basındaki hukuk ilkeleri ve basın özgürlüğü tartışıldı.

15- Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün yenilenen binası, Devlet Bakanı Yüksel Yalova, eski Devlet Bakanı Cavit Kavak, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay'ında katıldığı törenle hizmete açıldı.

16- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi yaşamını yitirdi.

17- Amerika'nın Sesi Radyosu'nun (VOA) Kürtçe Servisi, terör örgütü PKK'nin Avrupa temsilcisi Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı ile yapılan bir röportajı yayınladı. Kani Yılmaz'ın Türkiye'ye ağır eleştirilerde bulunduğu röportaj iki parça halinde yayınlandı.

18- Tahran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi destekleyen öğrencilerin protesto gösterilerinin, Tahran Valiliği'nin gösteri yasağına rağmen devam ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Hatemi, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada barışçı biçimde başlayan öğrenci gösterilerinin, ulusal güvenliği tehdit eden şiddet eylemlerine dönüştüğünü söyledi ve "Gösterilerin, kararlılıkla ve kuvvet kullanılarak cezalandırılacağını" kaydetti.

 

14 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında ülke ekonomisi ve alınan önlemlerle ilgili bilgi verdi. Başbakan Ecevit, ekonomik paket çerçevesinde Eximbank'a ayrılan kaynağın arttırılmadığını, kamu bankalarının birbirlerinden mevduat çekmeyeceğini, Vergi Yasası'nda piyasayı rahatlatacak düzenlemeler yapılacağını, KOBİ'lere geniş olanaklar sağlanacağını ve Doğu'da yarım kalan tesislerin tamamlanacağını bildirdi.

2- Kamu kurum ve kuruluşlarında Türk bayrağının sürekli çekili kalmasını öngören yasa değişikliği, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında hükümeti eleştirdi. İran'daki gelişmeleri de değerlendiren Çiller, dış dünyaya kapalı totaliter rejimlerin bir noktada tıkanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

4- Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve Kamu-Sen temsilcileri Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya geldiler. Toplantının açılışında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, üretenin ve çalışanın değil, paranın para kazandığı bir dönem yaşandığını belirterek "Ülkemizin sorunlarını yaratanlar, hükümetler tarafından temize çıkarılırken halkımız suçlanmaktadır" iddiasında bulundu. Meral, "Bu görüşmeyle çalışanlar arasındaki birliktelik sağlanmıştır. Bu birliktelik devam edecektir. Böylece kuruluşların aldığı eylemler ortak eyleme dönüştürülecek" dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 1998 Basın Özgürlüğü Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. Kişi olarak Cumhuriyet gazetesi yazı işleri müdürü Fikret İlkiz ile Milliyet gazetesi yazarı Melih Aşık, kurum olarak da Bartın gazetesi ile AP Haber Ajansı ödül aldı.

6- ABD Savunma Bakanı William Cohen, resmi bir ziyaret çerçevesinde, Türkiye'ye gelerek, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı ve Kuzeyden Keşif Gücü birliklerini ziyaret etti.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyeret için İsrail'e gitti. Gezide Cumhurbaşkanı Demirel'e Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Demirel ile İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'nın görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Güçlü ekonomileri ve demokratik yapıları ile iki ülkenin bölgenin barış ve istikrar içinde yaşamasına katkıları olacağını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Bu süreci, adil geniş bir barış ve istikrarın kurulmasında altın bir fırsat olarak görüyoruz" dedi. Weizman da, iki ülke arasındaki ilişkilerin son 5 yılda hızla ilerlediğini kaydederek, bunda Cumhurbaşkanı Demirel'in büyük katkıları olduğunu söyledi.

8- İran'ın başkenti Tahran'da on binlerce kişi İslami Propaganda Örgütü'nün çağrısıyla İslami yönetim yanlısı gösteri yaptı. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İslamcı milislere ve güvenlik güçlerine öğrenci gösterilerini bastırma çağrısı yaptı.

 

15 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, elektirik dağıtım şebekeleri için ikinci kez yapılan ihalede İzmir-Manisa bölgesini alan GEDAŞ ile Denizli-Muğla bölgesini alan DEMAY'ın gerçekleştirdikleri toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Ersümer, İzmir Aydın, Denizli, Muğla, Isparta, Eşkişehir, Bilecik ve Balıkesir illeri için iptal edilen ihalenin yargı kararıyla yeniden yürürlüğe girmesi ve ikinci kez yapılan ihaleyle yeni hak sahiplerinin oluşması "enerji rantı kavgası"nı başlattığına dikkat çekerek, firmaların ihale karmaşasını anlaşarak çözmelerini istedi.

2- İçişleri Bakanlığı'nda, "5 emniyet amiri ile 7 polis memuru çete bağlantıları" nedeniyle görevden alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, cürüm işlemek amacıyla çete kurarak adam öldürmek, çek-senet tahsilatçılığı ve ihalelere fesat karıştırmak suçlarından Adana DGM tarafından tutuklanan "Şirinler çetesi" ile bazı emniyet çalışanlarının ilişkilerinin saptandığı bildirildi.

3- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, irtica yasa tasrısında yer alan vakıfların, Devlet Denetleme Kurulu'nca (DDK) denetlenmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

4- TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, askerlikle ilgili 4 yasa tasarısı birleştirilerek kabul edildi.

5- TBMM, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 25. yıldünümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın da katıldığı özel bir gündemle toplandı. Genel Kurul'da konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs'ta iki devlet bulunduğunu ve bunların eşitliğinin tanınması gerektiğini belirterek, "Rum tarafı iki devlet arasında anlaşmadan yana bir duruma gelmişşe o zaman görüşme yapılır" dedi. Başbakan Bülent Ecevit ise yaptığı konuşmada, "TBMM'deki toplantıyla Türkiye'nin KKTC konusundaki kararlığını bir kez daha gözler önüne serdiğini" söyledi.

6- Anayasa ve DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usullerine ilişkin Yasa'da yapılan değişikliklerden sonra, DGM'lerdeki görevleri sona eren askeri hakim ve savcıların yeni görev yerlerine atanmalarına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- İşçi, memur konfederasyonları ile meslek örgütleri üyeleri, hükümetin ekonomi alanında aldıkları kararlara karşı alınan "güç birliği" kararı doğrultusunda; hükümet ortakları DSP, MHP ve ANAP il başkanlıklarına siyah çelenk koydular. Öte yandan yurdun çeşitli yerlerinde tepki eylemleri gerçekleştirilirken İstanbul'da Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve Memur-Sen üyesi 10 bin memur "genel grev" sloganıyla yürüyüş yaptı.

8- Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı'na 4 yıllık bir dönem için Anayasa Mahkemesi asıl üyesi Ali Hüner, başkan vekilliğine de yedek üye Samia Akbulut seçildi.

9- Sosyal Demokrat Vakfı (SODEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ercan Karakaş yeniden seçildi.

10- Şırnak'ın Beytüşşebab ilçesinde operasyondan dönen güvenlik güçlerini taşıyan bir askeri aracın devrilmesi sonucu 1 astsubay, 2 uzman çavuş ve 7 er şehit oldu.

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail'den başlattığı Ortadoğu turunun 2. gününde İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile temaslarda bulundu. İki ülke Cumhurbaşkanı, Turkon Şirketinin, Türkiye'ye deniz seferleri başlatması dolayısıyla yapılan törene katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye ve İsrail arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda hızla büyüdüğünü ifade ederek, iki ülke arasındaki doğrudan deniz bağlantısının ticaretin büyümesine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti. İsrail Cumhurbaşkanı Weizman'da yaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesini 5 yıl önce planladıklarını söyledi.

12- ABD Savunma Bakanı William Cohen, Türkiye'ye gelerek, temaslarda bulundu. Cohen, Ankara'daki temasları sırasında Genelkumay 2. Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi.

Başbakan Bülent Ecevit Cohen'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a uygulanan ambargodan doğan zararın bir şekilde karşılanması gerektiğini söylediğini bildirdi.

Cohen ve Savunma Bakanı Çakmakoğlu, görüşmelerinin ardından bir ortak basın toplantısı düzenlediler. ABD Savunma Bakanı Cohen yaptığı açıklamada, iki kesimli, iki toplumlu bir fedarasyon için ön koşulsuz görüşmelerden yana olduğunu belirterek, Ada'daki statükonun kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Bakan Çakmakoğlu'da dayatma ve baskı yoluyla gerçekleştirilecek görüşmelerden bir sonuç alınamayacağını belirterek, "Eşitlik ilkesi üzerinden yapılacak bir Türk-Rum diyaloğunun işleri kolaylaştıracağını" belirtti.

13- İran'da 6 gün süren öğrenci eylemlerinin ardından Tahran'da denetimin, güvenlik güçleriyle, İslamcı milislerin eline geçtiği bildirildi. Uluslararası Af Örgütü, çatışmalarda 5 kişinin öldüğünü, 100 kişinin tutuklandığını belirtirken, yönetim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü 30 kişinin öldüğünü bildirdi.

 

16 TEMMUZ 1999

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunun Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, "Toplantıda, DPT tarafından, bilgisayar ve elektronik sistemlerde 2000 yılı sorunları diye adlandırılan bir sanal felakete, karmaşaya ve kargaşaya yol açabilecek olan, bilgisayar yazılım sistemlerinden ve elektronik sistemlerdeki bir takım sınırlılıklardan kaynaklanabilecek, 2000 yılı başlangıcında hem bizim hem de genel olarak uluslararası alanda herkezin önüne çıkacak sorunların tespit edilerek giderilmesi için yaptıkları çalışmalar anlatıldı" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bir araya geldiler. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Ecevit, ülke meselelerini ve yapılması gereken Anayasa ve yasa değişikliklerini görüştüklerini söyledi.

3- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Refik Baydur, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM'de görüşülmekte olan "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın reform niteliği taşımadığını" belirterek, tasarının işsizliği ve illegal çalıştırmayı artıracak ve yatırımı azaltacak özellikler taşıdığını bildirdi.

4- İsrail'deki temaslarını tamamlayarak Filistin'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Filistin arasındaki karşılıklı ticaretin arttığını, turizm alanında da ikili bir anlaşma imzalandığını söyledi. Filistin Devlet Başkanı Arafat ise Filistin ile Türkiye arasında her alanda süren ilişki ve yardımlaşmalardan memnuniyet duyduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Ürdün'e geçerek Ürdün Kralı Abdullah Bin Hüseyin ile de görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada ise "Barış sürecinin bölge için hayati önemini daima vurgulamış olan Türkiye, bundan böyle de süreci aktif şekilde desteklemeye devam edecektir" dedi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Dentaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, "Dünyaya verilen mesajlar gayet yerindedir ve ümit ederim ki, Kıbrıs konusunda bir şeyler yapmak isteyen hükümetler, TBMM'den çıkan kararı ve söylenen sözleri çok iyi değerlendirirler. Bunu öğünerek söylüyoruz, tehdit için söylemiyoruz. 40 mil uzaklıkta Türkiye vardır, bu coğrafya değişmez" dedi.

6- Washintong'da ABD Başkanı Bill Clinton ile bir araya gelen İsrail Başbakanı Ehud Barak görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu barışında karar aşamasına girildiğini belirterek, Wye River dahil bütün uluslararası anlaşmalara uyacaklarını söyledi.

 

17 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde CHP Genel Başkanı Altan Öymen ile yeni seçilen merkez yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, CHP'nin Meclis dışında kalmasının istenmeyen bir olay olduğunu belirterek, partinin halkla ilişkilerini canlı tutmasını önerdi. Öymen de kabulde, CHP'nin seçimlerde parlamento dışında kaldığını ancak çalışmalarını Meclis'teymiş gibi sürdürdüklerini söyledi. Öymen ayrıca, parti meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada da yaz dönemi Kur'an kurslarına ilişkin yasa tasarısı ile 8 yıllık temel eğitimin temelinden sarsıldığını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, BRT televizyonunda yayınlanan Mim Noktası programına katılarak, "Türkiye'nin bağımsızlığı ne kadar vazgeçilmezse KKTC'nin bağımsızlığı da o kadar vazgeçilmezdir" dedi.

3- Kapadokya 1. Ulusal Medya ve Turizm Festivali dolayısıyla Nevşehir'e giden Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Vali Mehmet Yılmaz'ı ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Mumcu, turizmde etkin tanıtım amacıyla ulusal tanıtım konseyi oluşturma yönünde çalışma yaptıklarını, bu çalışmaya hükümetin de sıcak baktığını belirtti.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Şırnak, Mardin, Hakkari ve Muş kırsal alanlarında sürdürülen operasyonlarda 8 PKK'lı öldürüldü, 7'si yakalandı.

5- Çalışanlar, haklarını korumak amacıyla İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Samsun'da gerçekleştirdikleri mitinglerde hükümetin çalışanlarla ilgili kararlarını ve Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı protesto ettiler. Bu arada Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i kabul ederek bir süre görüştü. Meral görüşmeden sonra, Başbakan Ecevit'e, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı hakkındaki kaygılarını aktardıklarını belirterek, Ecevit'ten, tasarıda öngörülen emeklilik yaşı ile prim ödeme gün sayısında indirim yapılması ve kademeli geçişteki kazanılmış hakların korunmasını istediklerini söyledi.

Başbakan Ecevit ise Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili olarak geri adım atmayacaklarını söyledi.

6- Yunanistan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Ioannis Korantis ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı. Büyükelçi Korantis, ilişkilerin geliştirilebilmesi için elinden gelen her türlü çabayı harcayacağını söylerken, özellikle ticaretin ve turizm ilişkilerinin artmasının iki ülke arasındaki yakınlaşmaya büyük katkı sağlayacağını belirtti.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kosova Barış Gücü (KFOR) karargahında KFOR Komutanı General Michael Jackson ile görüştü. Daha sonra Priştine'de Türk Eşgüdüm Merkezi'ni açan Bakan Cem, Türkiye'nin Kosova'nın siyasi, idari ve ekonomik yapılanmasına ve Kosova'daki insanlara getirdiği katkıların örgütlenmesi ve Kosova'nın yeniden yapılanmasına hizmet etmeyi amaçladığını söyledi.

 

18 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Etimesgut'taki 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda düzenlenen sancak verme törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Üs Komutanı Albay Cevdet Kurnaz'a sancağı teslim ederken yaptığı konuşmada, "Bu sancak, yüce Türk milletinin üssünüzün şerefine emanet ettiği kutsal varlıktır, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şeref timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyada örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş ve uğrunda severek şehit olmuştur" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı'nın 79. kuruluş yıl dönümü törenine katıldı.

2- Başbakan Bülent Ecevit TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı" programına katıldı. Başbakan Ecevit, konuşmasında Bakü-Ceyhan boru hattının yapılması ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Ecevit, Kıbrıs Adası'nın dünya güvenliği açısından öneminin artacağını belirterek "Hiç değilse Kıbrıs'ın bir tarafında Türk devleti bulunması dünya için bir güvencedir. Rumların ve Yunanistan'ın ne kadar ikili oynadıkları bilinir" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, İstanbul'da Haydarpaşa, Erenköy, Halkalı gümrük müdürlüklerinde denetleme ve incelemelerde bulundu. Bakan Keçeciler, Karaköy'deki İstanbul Gümrük Başmüdürlüğü'nde yaptığı basın toplantısında yurttaşların talep ve şikayetleri yönünde, gümrükleri yerinde inceleyip gereken önlemleri alacaklarını vurguladı. Bakan Keçeciler ayrıca Gümrük Yasası'nı değiştireceklerini belirterek, uzlaşmayla Meclis'ten geçirmeye çalışacakları yeni yasanın çağdaş sade ve uluslararası ölçütlere uygun olacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu Nevşehir'de düzenlenen 1. Uluslararası Kapadokya Medya-Turizm Festivali'ne katıldı. Bakan Somuncuoğlu yaptığı konuşmada, hızlı nüfus hareketliliğinin yaşandığı Türkiye'de halen 500 bin ile 1 milyon arasında konut açığının bulunduğunu hatırlatarak, bu nedenle gecekondulaşma ve çarpık şehirleşmenin önüne geçilemediğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ana muhalefet partisi konumunda olan FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret ederek uluslararası tahkim için anayasada yapılacak değişiklikler konusunda destek istediler. Kutan'la yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Türk, yasa önerisini hükümeti oluşturan üç partinin liderlerinin imzaladığını ve gruplarda da imzaya açıldığını anımsattı. Bakan Türk, anayasa değişikliklerinde geniş bir uzlaşmanın zorunlu olduğunu kaydederek "Konuşmamızda edindiğim izlenime göre konunun önemi üzerinde görüşbirliği var" dedi. Kutan da değiştirilmesi düşünülen üç yasayı görüştüklerini belirterek parlamentoda verimli bir çalışma için muhalefet ile hükümet arasında ciddi bir diyaloğun oluşması gerektiğini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'yla ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Okuyan, "Bakanlık olarak iş güvencesi ile ilgili bir çalışma başlattık. Olayın iyice tartışılması lazım. Türkiye'nin mevcut şartlarını dikkate alacak tarzda, iş güvencesini de getirmede kararlıyız" dedi. Bakan Okuyan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı tamamlayan tasarıların da hazır olduğunu söyledi.

7- DİSK, Türk-İş, KESK'e bağlı sendikalar ile Emek Platformu'nu oluşturan demokratik kitle örgütleri, hükümetin memur maaş zammı ve emeklilik yasa tasarısını Ankara ve Adana'da düzenledikleri miting ve basın açıklamaları ile protesto ettiler. DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay mitingde yaptığı konuşmada, "Bu hükümetin gözü kör, kulağı sağır. IMF'den gelecek parayı düşünürken işçisini, memurunu görmüyor, duymuyor" dedi.

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, İstanbul'da toplanan Öz Gıda-İş Sendikası'nın 5. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, demokratik bir ülkenin geleceği hakkında kaygı duyan insanlar olarak gerektiğinde sokağa çıkmaya mecbur olduklarını belirtti. Uslu, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı tüm çalışanlar olarak ortak mücadele ettiklerini belirterek tasarı geri çekilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

9- Kütahya'da meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem incelemelerde bulunmak üzere Kosova'ya gitti. Türkiye'nin Kosova'ya yapacağı yardımların koordinasyonu için oluşturulan Türk Eşgüdüm Merkezi'nin Prizen bürosunu açan Bakan Cem, halka hitaben yaptığı konuşmada, yeni ve barışçı Kosova'nın oluşturulmasında Türkiye'nin üstüne düşen katkıyı yapacağını vurguladı. Cem, daha sonra Prizen'de Kosova Barış Gücü (KFOR) merkezinde KFOR Komutanı Alman General Van Hugh ile bir araya geldi. Burada brifing alan Bakan Cem, görüşmede, Türkiye'nin düşüncelerini anlatırken KFOR yetkililerinin de, sorunlarını ve açmazlarını aktardıkları bildirildi. Bakan Cem daha sonra Türkiye'ye döndü.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri kapsamında Girne Limanı'na gelen Türk savaş gemilerinin komutanlarını kabul etti. Cumhurbaşkanı Denktaş, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Feyyaz Öğütçü başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, TBMM'nin geçen günlerde Kıbrıs konusunda verdiği mesajın dünya tarafından iyi değerlendirilmesini isteyerek "Kıbrıs meselesi diye bir mesele yoktur" dedi. Tuğamiral Öğütçü ise yaptığı konuşmada, TBMM'nin aldığı kararın çok önemli olduğuna dikkat çekerek "KKTC tanınmadan ikili bir anlaşma olamayacağını dünya artık anlamalıdır" dedi. Öte yandan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum'un AB'ye müracaatının, Barış Harekatı'nı sıfırla çarpmak olduğuna dikkat çekerek, Kıbrıs'ta anlaşma ve uzlaşma isteniyorsa, bunun iki devlet arasında mümkün olabileceğine işaret etti.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Atina'da yayınlanan To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümüne yönelik taraflar arasında 26 Temmuz'da başlatılacak görüşmelerde tüm teklifleri değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

13- Hindistan Savunma Bakanı George Fernandes, bütün mücahitlerin, Keşmir'in Hindistan'ın denetimindeki bölümünden ayrıldıklarını belirterek, "Kargil'deki savaş sona erdi. Son mücahitler de topraklarımızı boşaltılar" dedi.

14- Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Batılı uçakların, kuzey ve güneydeki uçuşa yasak bölgelerdeki bazı hedeflere yönelik saldırısında 14 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Sri Lanka'da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda, 13 Tamil gerillasının öldürüldüğü bildirildi.

 

19 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhubaşkanı Süleyman Demirel, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 25. yıl dönümü nedeniyle KKTC Büyükelçisi Nazif Borman ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde Kıbrıs sorununun Türkiye'nin ulusal davası olduğuna dikkat çekerek "Rum Cumhuriyeti'nin yıkılmadığını varsayarsak sadece Güney Kıbrıs Rum kesimini muhatap kabul etmek, barış getirmez. Büyük fedekarlıklarla elde edilen haklardan taviz vermeye hiç niyetli değiliz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde sivil toplum örgütleri temsilcilerini kabul etti. Türk Belediyecilik Derneği Başkanı Sami Gökdeniz ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Demirel, belediyeler yasa tasarısının mutlaka çıkması gerektiğini, ancak hükümetlerin değişmesi nedeniyle bu konuda geç kalındığını kaydederek, tasarının 1991'de gündeme geldiğini ve artık yasalaşması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, sendikalarla henüz bir uzlaşmaya varamadıklarını belirterek, "Sosyal Güvenlik Reformu Tasarısı'nda bizim vazgeçemeyeceğimiz bazı unsurlar var, ama üzerinde çalışılabilecek" dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İktisadi Araştırma Vakfı ile Karadeniz ve İstanbul Fındık Mamulleri İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen "Devlet Destekleme Alımlarının Fındık İhracatına Etkisi" konulu panel İstanbul'da yapıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de uygulanan destekleme alım politikalarının ekonomiye ve kırsal kesimde yaşayanlara faydası olmasına karşın, amaçlarının iyi belirlendiğini söyledi. Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege de fındıkta stok oluşumunun engellenmesi gerektiğini vurgulayarak AB pazarlarına bağımlı fındık ihracatının alternatif pazarlara yönelmesi gerektiğini kaydetti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan, OHAL Bölge Valiliği'nin 13. kuruluş yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadelede son 12 yılın değerlendirmesini yaptı.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajı gönderdi. Yılmaz, Barış Harekatı ile başlayan, KKTC'nin doğuşu ile bugüne gelen mücadelenin artık geriye dönülmesi mümkün olmayan bir aşamaya ulaştığını belirterek, Ada'daki barışın ancak konfederasyonun kurulması ile sağlanabileceğini kaydetti.

7- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 36 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet ve Türkiye gazetelerine yaptığı açıklamada, dünyanın "artık Ada'da iki devletin bulunduğu gerçeğini görmek zorunda olduğunu" söyledi. Ada'da Türklerin de en az Rumlar kadar hakları olduğunu savunduklarını ifade eden Denktaş, bunu yaparken "hep hukukun, uluslararası anlaşmaların sınırları içinde kalındığını" söyledi.

9- İran televizyonunun, dün, "18 Temmuz Pazar sabahı, 4 Türk savaş uçağının İran'ın Irak sınırı yakınlarındaki Piranşehir bölgesinde bulunan askeri karargahın yakınındaki bir aşiret çadırına iki roket attığı ve biri subay 5 kişinin öldüğü, 3'ü asker 10 kişinin de yaralandığını" iddia ettiği haberi üzerine, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Aykut Sezgin İran Dişişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve sınır güçlerinin hedef alındığı saldırı için "resmi özür dilenmesi ve ikna edici açıklama" yapması istendi. Gelişmelerin ardından Milli Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları'nda gerçekleştirilen seri toplantılar neticesinde, İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından Lavasani'ye, yalnız bu olayı incelemek üzere iki tarafın da katılacağı geçici bir komisyon kurulmasının önerildiği; İran Büyükelçisi'nin de bu öneriyi kabul ettiğini belirtildi.

Lavasani, Dışişleri Bakanlığı'ndan önce Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nu ziyaret etti. Bakan Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, Türk uçaklarının İran sınırını geçerek bazı hedefleri vurmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Topraklarımızda eylem yapan teröristlerin İran, Irak ve Suriye'ye kaçmalarından büyük rahatsızlık duyuyoruz. İran ve Suriye'nin teröristlere kolaylık sağlayacak bir davranış içine girmeleri halinde bunu müsamaha ile karşılamayacağımızın bilinmesini arzu ediyoruz" dedi.

 

20 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde gazi ve şehit emniyet mensupları için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kanunların uygulanması halinde ülkede nizam olabileceğini belirterek, fetretin, anarşinin, kargaşanın verdiği zararın hesabını yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Cumhurbaşkaı Demirel, "Yapılacak şey devletin otoritesini, caydırıcılığını, zarara düşürmeden ve otoriteyi bir zulüm haline getirmeden adaleti hakim kılmaktır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "Koalisyon protokolünde ne varsa arkasında durmalıyız. Kimse MHP'den hükümet ortağı olarak farklı bir çizgi beklemesin" dedi. Hükümet ortaklarının anlaşmaları halinde emeklilik yaşında düzenlemelere gidilebileceğini de belirten Bahçeli, yaş seviyelerinin ülke gerçeklerine uygun tespit edilmesi gerektiğini ifade etti.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, düzenlediği basın toplantısında DHKP-C ve TİKKO davalarından tutuklu ve hükümlülerin Ankara, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Bartın, Bergama, Ümraniye, Bayrampaşa ve Metris cezaevlerinde başlattığı eylemlerle ilgili bilgi verdi. Bakan Türk, Eskişehir Cezaevi'nde 63 gündür açlık grevinde olan iki kardeşe destek amacıyla gerçekleştirilen eylemlerde 43 gardiyanın rehin alındığını belirtirken, cezaevlerinde eylem yapanların isteklerinin kabul edilemez olduğunu, eylemcilerin eylemlerine son vermemeleri durumunda sonuçlarına katlanacaklarını belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında son günlerde partisinin hedef haline getirildiğini ve bunun altında demokrasiyi yıpratmak isteyenlerin bulunduğunu vurgulayarak, "ANAP tepeden inmecilerin, toplum mühendisliği yapanların önündeki en büyük engeldir" dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da grup toplantısında emeklilik yaşını kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirleyen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'dan taviz verilmeyeceğini vurgulayarak, soruları cevaplandırdı.

5- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyet, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ve memur maşlarına ilişkin görüşlerini almak üzere Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü ziyaret ettiler. Aygün, Türk özel sektörünün Ankara teşebbüsü olarak emeklilik yaşının 60 olmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü.

7- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 25. yıldönümü törenlerle kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Ada'ya gelen Başbakan Bülent Ecevit, ortak bir deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, Ada'da 25 yıl önce sağlanan barışın kesintisiz sürdüğü vurgulanarak, "bu aşamadan sonra Kıbrıslı Türklerin bağımsızlıklarından vazgeçemeyecekleri" ifadesi yer aldı. Ada'da çözüm görüşmelerinin ancak iki devlet esasına göre yapılabileceği belirtilen deklarasyonda, federasyon çözümlerinin AB'nin girişimleri nedeniyle kabul edilemeyeceği, ancak konfederasyon önerisinin görüşülebileceği bildirildi. Başbakan Ecevit, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Devlet Bakanı Tunca Toskay, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Devlet Bakanı Hasan Gemici ve diğer üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetle KKTC'ye geldi. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, kutlamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta acımasızca bir işgal olduğunu iddia ederek, "Kıbrıs'ta saldırı ve işgal söz konusudur. Bu acımasız girişim dünya tarihine kara bir sayfa, kara bir leke olarak geçmiştir" dedi.

8- İran Meclis Başkanı Ali Ekber Natık Nuri, Türk uçaklarının İran topraklarını bombaladığı iddialarını tekrarlayarak, "bu kesinlikle cevapsız kalmayacaktır" dedi. Natık Nuri, Başbakan Bülent Ecevit'in Tahran'daki gösterilerle ilgili sözleri ve iddia edilen bombardımanın aynı zamana gelmesinin "tesadüf olmadığını" savundu.

9- ABD Başkanı Bill Clinton ve İsrail Başbakanı Ehud Barak, beş gündür çeşitli aralıklarla süren seri görüşmelerinin ardından dün yaptıkları ortak basın toplantısında, Suriye ile barış konusu üzerinde son derece hassasiyetle durduklarını ortaya koydular. ABD Başkanı Clinton, "Suriye'nin terörizmin tersi istikametindeki her hareketi doğru yönde atılmış bir adımdır" dedi.

İsrail Başbakanı Barak, Clinton'la son görüşmelerinde İsrail'in 1967 savaşından önceki sınırlarına dönmeye kesinlikle razı olmayacağını ancak Lübnan'ın statüsü ve terörizmin sona erdirilmesi konusunda anlaşmaları karşılığında Golan tepelerinden kısmen geri çekilebileceğini söyledi.

Bu gelişmeler yaşanırken, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD ve İsrail'in barış için belirlediği 15 aylık sürenin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

 

21 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel'e KKTC ziyaretiyle ilgili izlenimlerini aktardığını bildirdi.

Başbakan Ecevit, "Türkiye'nin iç ve dış sorunlarıyla ilgili çok yararlı bir görüşme yaptık" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında Kıbrıs gezisi hakkında bilgi verdi. Ayrıca emeklilik yaşı ve kayıt dışı ekonomiye karşı mücadele konularında ödün vermeleri ve geri adım atmalarının söz konusu olmayacağını bildiren Başbakan Ecevit, "Ama onun dışında bazı konularda bir uzlaşmaya varılabileceği umudunu taşıyorum" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, BOTAŞ ile TPAO arasında imzalanan yeraltı doğal gaz depolama projesi anlaşmasının imza töreninde, gazetecilerin uluslararası tahkime yönelik anayasa değişikliği ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, A'dan Z'ye yeni bir anayasa yapılması gerektiğini belirterek "Bu anayasa içerisinde hukuk devleti amacını yeterli görmüyorum. Hukukun üstünlüğü temelinde gelişen ve ona dayanan bir anayasa Türkiye için zorunludur" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay görevinden istifa etti.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, organ ve doku alınması, saklanması ve nakli konusundaki gelişmeler bakanlığın projeleri hakkında bilgi verdi.

7- Hayvanları Koruma Yasa Tasarısı, TBMM Çevre Komisyonu'nda kabul edildi.

8- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, genel başkan yardımcıları Bahattin Günel ve Osman Özçelik, partideki görevlerinden ayrıldı.

9- Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası'nın 7. Olağan Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin yasalaştırmaya çalıştığı düzenlemeyi, "sosyallikle ilgisi olmayan, SSK'yı batırmaya çalışan ve kazanılmış hakları geri almaya çalışan bir tasarı" olarak nitelendirdi.

10- DİSK'in öncülüğünde Emek Platformu'na bağlı örgütlerin temsilcileri "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı"nı protesto etmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na protesto yürüyüşü düzenleyerek; yasa tasarısının geri çekilmesi amacıyla 3 bin kişinin imzasını taşıyan dilekçeyi de bakanlığa verdiler.

11- PKK'nın Avrupa sorumlularından eylemleri yönlendiren Cevat Soysal'ın, Moldova'da yakalanarak Türkiye'ye getirildiği bildirildi.

12- Bingöl'de gece devriyesi yapan 2 polis memuru, teröristlerin saldırısı sonucu şehit oldu. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 11 PKK'lı terörist öldürüldü.

13- Banka dolandırıcılığından dolayı hakkında kesinleşmiş 18 yıl ağır hapis cezası bulunan ve üç yıl önce ceza evinden yanlışlıkla tahliye edilen "Banker Bako" lakaplı Baki Cengiz Aygün, İstanbul'da yakalandı.

14- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, İstanbul'da Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Bu arada konuk Dışişleri Bakanı Fischer ile Türkiye'ye gelen Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

15- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Meral Gezgin Eriş, Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Yavuz Zeytinoğlu, işadamları Şarık Tara, Bülent Eczacıbaşı ve Mustafa Koç'un Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüştükleri; görüşmede, Türk-Alman ekonomik işbirliği ve ilişkilerinin geliştirilmesiyle 3. dünya ülkelerinde ortak yatırımların yapılması konularının ele alındığı bildirildi.

16- ABD'ye yaptığı altı günlük ziyareti tamamlayan İsrail Başbakanı Ehud Barak, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmek üzere ABD'den Londra'ya gitti. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Barak, Arap komşularıyla kapsamlı bir barış yapmanın tam zamanı olduğunu kaydetti ve Suriye'den gelen olumlu işaretleri memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 

22 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Nail Güreli ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. TGC Başkanı Nail Güreli, görüşmede faili meçhul cinayetler konusundaki istemlerini ileterek, idari birimlerin bazı bilgi ve belgeleri yargıdan saklayarak yargının çalışmasını engelleme çabası içine girdiğini iddia etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, dün yapılan liderler zirvesinde kararlaştırılan ekonomik önlemler paketini, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Devlet Bakanı Tunca Toskay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Maliye Bakanı Sümer Oral, ile Devlet Bakanı Recep Önal'ın katılımıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında açıkladı. Başbakan Ecevit, stok üretimini ortadan kaldırmaya yönelik tarımda üretim planlanmasını da kapsayan reform kararı alındığını açıklarken, çiftçilere yönelik ödeme zorunluluğunun aşılması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Hükümetin açıkladığı ekonomik önlemler paketi ile mali miladı üç yıl ertelerken, geçici verginin oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirip yılda bir kez ödenmesini öngördü. Mevduat faizleri, repo gelirleri ve telif kazançlarında beyannameden vazgeçilerek, stopaj yeterli kabul edildi.

3- Hikmet Uluğbay'ın istifası ile boşalan Devlet Bakanlığı görevine, Bursa Milletvekili Recep Önal atandı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda ilköğretimin 5. sınıfını tamamlayan öğrencilerin yaz tatillerinde Kuran kurslarına gidebilmesine olanak tanıyan yasa tasarısı kabul edildi.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, gümrük mevzuatını tek bir yasada toplayan "Gümrük Yasa Tasarısı" kabul edildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu'nda, mafyayla mücadele için hazırlanan "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele" yasa tasarısı kabul edildi.

7- DİSK, Türk-İş ve KESK'in yöneticileri, CHP Ankara İl Başkanlığı'nda düzenlenen panelde bir araya geldi. Panelde sendika yöneticileri, TBMM'de, çalışan kesimi destekleyen bir siyasi parti bulunmamasından kaynaklanan endişelerini dile getirdiler.

8- Emek Platformu'nu oluşturan konfederasyon ve işçi örgütlerinin başkanları, Türk-İş Genel Merkezi'nde biraraya geldi. 15 genel başkanın katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamada, 24 Temmuz'da yapılacak eylemin son hazırlıklarının yapıldığı bildirildi.

9- Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından basında sansürün kaldırılışının 91. yıl dönümü dolayısıyla yayınlanan mesajda, "en büyük sansürün basında tekelleşme" olduğu bildirildi.

10- Nokta Dergisi tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen "Doruktakiler'98" ödül töreni Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

11- Yasa dışı sol örgütlere mensup tutuklu ve hükümlülerin yurt genelinde başlattıkları rehin alma ve sayım vermeme eylemleri sona erdi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Ankara İnsan Hakları Derneği'nde (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen, Mazlum-Der Başkanı Yılmaz Ensarioğlu ve yasa dışı terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Osman Baydemir ile bir araya geldi. Fischer'in İHD'yi ziyareti sırasında, Türk hükümetinin derneğin çalışmalarını engelleyip engellemediğini ve Alman hükümetinin bu konuda neler yapabileceği sorularına yanıt aradıkları belirtildi. Öte yandan Fischer, Alman Büyükelçiliği'nde onuruna verilen resepsiyonda, Türkiye'deki çeşitli sivil toplum örgütü yetkilileriyle de bir araya geldi. Fischer, Cumhurbaşkanı Sülayman Demirel ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile yaptığı görüşmelerde de Öcalan davasına ve ölüm cezalarına değinerek, "1984'den bu yana kesinleşen ölüm cezalarının infazının gerçekleştirilmemesi geleneğinin sürmesini bekliyoruz" dedi.

Temaslar sonunda düzenlenen basın toplantısında, Bakan Cem, iki ülke arasında savunma sanayi alanında işbirliği yapmak istediklerini belirtirken "AB, Helsinki'de Türkiye açısından doğru karar vermeli. Helsinki'de olumlu adım atılmazsa, Türkiye'nin AB'ye olan ilgisi azalacaktır" dedi.

13- Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından yayınlanan "Ulusların Kalkınması" raporunda, dünyadaki yoksulların yarısını çocukların oluşturduğu yer aldı.

 

23 TEMMUZ 1999

 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda geçen bir aylık dönemde ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler hakkında güvenlik makamlarınca kurul üyelerine bilgi sunulduğu ve değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nun terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki bağımsız yargı kararı konusunda Türk adaletine karışmaya kalkışmasının bağışlanacak davranış tarzı olmadığını belirterek "Öcalan davasında nasıl bir hareket tarzı izleneceğini Türkiye'de belirleyecek kurumlar vardır. Onların başında da yargı organı gelmektedir. Buna kimsenin karışmaya hakkı yoktur" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz sözleşmelerinde doğan uyuşmazlıklarda uluslararası tahkime gidilmesi yolunu açan anayasa değişikliği önerisi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, ülkeye yüksek teknoloji ve yabancı sermaye getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması zorunluluğu olduğunu söyledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, sosyal güvenlik düzenlemesinin siyasi, sosyal ve ekonomik yönlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Nöbet değişimi sırasında yanlışlıkla sınırı geçen 2 Türk askeri, İran askeri makamlarınca gözaltına alındı.

6- Moldova'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen PKK'nın Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye'deki yandaşları arasında eşgüdümü sağlayan Cevat Soysal tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi'ne konuldu.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

8- Türkiye'de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer düzenlediği basın toplantısında, "Eğer Türkiye'de istiyorsa, Almanya olarak Türkiye'nin AB'ye tam üye adaylığı için her şeyi yapacağız" dedi.

9- Rabat'ta tedavi gören Fas Kralı 2. Hasan öldü.

 

24 TEMMUZ 1999

 

1- Lozan Antlaşması'nın 76. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayınladığı mesajda, Lozan'ın Türk milletini tarih sahnesinden silmek isteyen ve bu amaç doğrultusunda her türlü yola başvuranların hezimetini temsil ettiğine dikkat çekti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sansürün kaldırılışının 91. yıl dönümü ve Basın Bayramı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli'ye gönderdiği mesajda, basın özgürlüğünün olmadığı bir yerde, gerçek anlamda demokrasiden ve basının varlığından söz edilemeyeceğine dikkat çekti. Başbakan Bülent Ecevit, yayınladığı mesajda "Türk gazetecileri en ağır koşullar altında bile basın özgürlüğüne sahip çıkmış ve bu davranışlarıyla demokrasimizin kökleşmesine büyük katkılarda bulunmuşlardır" dedi. Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Devlet Bakanı Yüksel Yalova da birer mesaj yayınlayarak, Basın Bayramı'nı kutladılar. Bu arada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 1998 Basın Özgürlüğü Ödülleri, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ödüller, Cumhuriyet gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fikret İlkiz ile Milliyet gazetesi köşe yazarı Melih Aşık'a verildi. Törende konuşan TGC Başkanı Nail Güreli, hükümetin basının sorunlarına yönelik hiçbir adım atmadığını belirtti.

3- Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin açılışı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in de katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan Devlet Bakanı Mirzaoğlu, en ucuz ve en ekonomik taşımacılığın denizyoluyla olduğunu ifade ederek, 8 bin 333 kilometrelik en uzun kıyı şeridi ve 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'nin tam anlamıyla bir deniz ülkesi olmasına karşın, henüz tam anlamıyla denizcilik ülkesi haline gelinemediğini anlattı.

Bakan Ersümer de konuşmasında "Bavul turizminin ne olduğunu kazanılan dövizle öğrenmeye başladık. Burası Salıpazarı'nın 4. ayağı olarak açıldığı günden beri ekonomimize 11 milyon dolar kazandırdı" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı" üzerine yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayınlandı.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı ile "Meclis" üzerine yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayınlandı.

6- KESK, DİSK, TMMOB, TDHB, TEB, TTB, THVB ve TİRMOB tarafından oluşturulan Emek Platformun'nca Ankara Kızılay Meydanı'nda düzenlenen "Mezarda Emeklilik ve Sefalet Ücretine Hayır" mitingine Türkiye'nin dörtbir yanından 10 binlerce çalışan katıldı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, hükümeti uyardı. Meral, hükümetin sermaye kesimine vergi indirimi yaptığını, teşviklerle destek verdiğini anımsatarak, isteklerine kulak verilmemesi durumunda üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını ve eylemleri tırmandıracaklarını vurguladı.

Kızılay'daki eylemden sonra, Emek Platformu'nun temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Emek Platformu'nun Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'yla ilgili isteklerine, demokratik süreçte nasıl gösteri-yürüyüş hakkı kullanılmışsa, parlamento ve hükümetin de ne yapacağının beklemesi gerektiği yanıtını verdi.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ile basın özgürlüğü ve 19. yüzyıldan bugüne dek uzanan sansürün yapısı, tarihçesi üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayınlandı.

8- Manisa'nın Sarıgöl ilçesine bağlı Kızılçukur köyü, Aktaş mevkiinde iki ayrı bölgede çıkan orman yangınında 150 hektarlık ormanlık alanın yandığı bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs konusunda son gelişmeler üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı.

11- Türkiye Çevre Bakanlığı ile KKTC Sağlık ve Çevre Bakanlığı arasında "Çevre Alanında İkili İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde 1999-2000 yılı içinde uygulanacak çalışma programı imzalandı.

12- Fas Kralı II. Hasan'ın dün vefatı üzerine Fas'ta 40, Filistin, Cezayir, Suriye ve Tunus'ta 3'er günlük yas ilan edildi.

13- Kosova'da dün 14 Sırp çiftçisinin vurularak öldürüldüğü bildirildi.

 

25 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit TRT-INT'te yayınlanan "Pazar Panorama" programında iç ve dış siyasi gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye'nin ekonomik açıdan çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ve bunun ağırlığını en çok işçilerin çektiğini kabul eden Başbakan Ecevit, "ekonomi bir canlanma arayışı içinde ve biz hükümet olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Tam bu sırada işsizliği arttırabilecek, ekonomiyi darboğaza sürükleyebilecek eylemlerlere işçilerimizin itibar etmeyeceklerine inanıyorum" dedi. Başbakan Bülent Ecevit, İran sınırında yaşanan gerginlikle ilgili yaptığı açıklamada ise, Suriye'nin PKK'ya gösterdiği kolaylıkları tamamen değilse bile önemli oranda ortadan kaldırmasının ardından bu işlevi büyük ölçüde İran'ın üstlendiğini söyledi. Türkiye'nin bundan tedirgin olduğunu belirten Başbakan Ecevit, "Sınır çizgisinin gözle görülür olmadığı yerlerde bilmeden bir iki kişinin sınırı aşması söz konusu olabilir. Herhalde bu iki askerimiz İran'ı istilaya kalkışmadılar" dedi.

2- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Öz Gıda-İş Sendikası Ankara Şubesi'nin Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, dün yapılan işçi-emekli-memur mitingini değerlendirdi.

3- Cuma günü 70 yaşında hayatını kaybeden Fas Kralı 2. Hasan'ın Rabat'ta yapılan cenaze törenine, çok sayıda ülkeden üst düzey yetkililer katıldı. ABD Başkanı Bill Clinton'ın da katıldığı cenaze törenine Türkiye'yi temsilen Cumhurbakanı Süleyman Demirel katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Rabat'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Kral Hasan'ın ani vefatı, Türkiye'de, tüm İslam aleminde ve uluslararası camiada büyük üzüntü yaratmıştır. Kendisi sadece bilge ve cesur kişiliğiyle ülkesi için yaptığı unutulmaz hizmetlerle değil Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın tesisi yönünde sarf ettiği eşsiz gayretlerle de daima hatırlanacaktır" dedi.

4- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Singapur'da yapılan Güney Asya Ulusları Birliği (ASEAN) toplantısı sırasında Çin Dışişleri Bakanı Tang Ciaşuan ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'in Tayvan sorununa barışçı bir çözüm bulmak istediğini, ancak gerekirse güç kullanabileceğini söylediğini açıkladı.

Albright, Çin ve Tayvan'ın doğrudan görüşmesi ve sorunun barışçı çözümünün öneminin altını çizdiğini belirtti; ayrıca Çin ile ikili görüşmeleri yeniden başlatma kararı aldıklarını ifade etti.

5- Pakistan'da iki kabile arasında meydana gelen çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Mısır'da meydana gelen trafik kazasında 34 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

26 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Mısır'a uğurladıktan sonra Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı konusunda olumlu bir sonuca varılacağını belirterek, "Yaş sorunu konusunda ve diğer konularda bir uzlaşma olanağı bulunabileceğini" söyledi. Başbakan Ecevit, Başbakanlık Binası'nda Türk-İş Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki heyeti kabul etti.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, İstanbul'da İran'la Türkiye arasında gerginliğe neden olan "Türkiye uçakları İran topraklarını vurdu" iddialarını yanıtladı. Orgeneral Kılıç, Türk savaş uçaklarının İran topraklarını değil, Kuzey Irak'ta PKK'nın kurduğu bir kampı vurduğunu bildirdi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Avrupa Birliği'nin Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, TBMM gündemindeki yasa tasarısı ile gümrükler mevzuatında yapılması düşünülen değişiklikler hakkında görüşlerini aktardığını söyledi. Fogg da açıklamasında mevzuat çalışmalarından duyduğu memnuniyeti belirterek, "Bu hükümet isterse bu kanunu çok kısa sürede Meclis'ten geçirir ve diğer kanunların da aşamasını oluşturur. Ayrıca, bu kanun Gümrük Birliği ile ilgili Türkiye'nin verdiği taahhütlerinde yerine getirilmesi konusundaki ciddiyetini gösteriyor" dedi.

4- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, çek sistemini yeniden düzenleyen tasarıyla ilgili istemlerini iletmek üzere Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret etti. Bakan Türk, vergi reformunun mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayarak "Ancak global krizden Türkiye'nin etkilendiği bir döneme rastlanmıştır. Vergi Kanunu'nun aksayan yönleriyle ilgili yeni düzenlemeleri öngören bir kanun tasarısı, önümüzdeki günlerde TBMM'ye sevk edilecek" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'nin Tomarza, Develi ve Yahyalı ilçelerini ziyaret etti, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, geçtiğimiz günlerde basında yer alan askerliğin kısaltılmasıyla ilgili yorum ve değerlendirmeler üzerine, "Askerliğin kısaltılması konusunda şu an herhangi bir çalışmamız yoktur" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk-İş yönetiminden ve diğer kuruluşlardan gelen talepler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı üzerinde yapılan düzenlemeler konusunda Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a bilgi verdi. Bakan Okuyan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "8.300 olarak belirlenen prim ödeme gün sayısını 7.200-7.300 dolaylarına çekmeyi planlıyoruz. Ayrıca ilk iki yıl şu andaki mevcut yasalar çerçevesinde emekli olma hakkını getirecek şekilde çalışmamızı sürdürüyoruz" dedi.

7- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahad Andican, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Meclis tatile girmeden çıkarılacak yasaları görüştüklerini bildirdi. Andican, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın önemine işaret ederek, parti olarak bu düzenlemenin komisyonda görüşülmesi sırasında özellikle yaş konusunda değişikliğe gidilmesi yönünde kararlı olduklarını belirtti.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 15 sivil toplum kuruluşundan oluşan Emek Platformu'nun bundan sonraki stratejisini Zaman gazetesine açıkladı. Meral, "Demokratik tepkilerimiz devam edecek. İşçilerin Kızılay Meydanı'nda aldığı karara aynen uyacağız ve hükümeti yıpratmaya yönelik yeni eylem türleri belirleyeceğiz" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise, tasarıyı komisyonlarda sıkı takip altına alacaklarını belirterek, "Bir yumuşama olmaz ise 15 sivil toplum kuruluşu olarak yeni eylem türleri belirleyeceğiz" dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay da, memur ve işçi konfederasyonlarının başkanları olarak tasarının görüşüleceği komisyonu yakın takibe alacaklarını bildirdi.

9- "Düşünce ve ifade özgürlüğü"nü meslekler odağından tartışmaya açan ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından ortaklaşa düzenlenen "İletişim dünyası, yaratma ve yasalar açılarından düşünce özgürlüğü" konulu forum İstanbul'da başladı. TGC Başkanı Nail Güreli açılışta yaptığı konuşmada, günümüzde basında sansür niteliğinde uygulamalar yaşandığını belirtti. Türkiye Yayıncılar Birliği adına foruma katılan Ragıp Zarakulu, yayıncılığın, insanların düşüncelerini ifade ettiği bir platform olduğunu kaydederek yayıncılara verilen cezaları eleştirdi.

10- Türkiye ile İran arasındaki kriz nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ve Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile görüşen İran'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Lavasani'den sınırı yanlışlıkla geçtikleri için İran askeri makamları tarafından tutuklanan bir onbaşı ile bir erin derhal serbest bırakılarak Türkiye'ye verilmesi istendi. Lavasani, bakanlıktan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlarken, sınırı izinsiz geçtiği gerekçesiyle İran makamlarınca tutulan iki Türk askerin serbest bırakılması konusunda büyükelçilik olarak çalışmalarına başladığını söyledi.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreau arasında New York'ta varılan uzlaşma sonucu oluşturulan heyetler arası görüşmelerin ilk ayağı Ankara'da başladı. Türk ve Yunan heyetler arasında yapılan ilk toplantıda turizm konusunda iki ülkenin işbirliği olanakları tartışıldı. Toplantıda, Yunan heyetine Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Anastasyos Skopelitis, Türk tarafına Müsteşar Yardımcısı Mithat Balkan başkanlık etti. Toplantıda, turizm açısından dünyanın en gözde yerleri arasında yer alan Ege Denizi'ni paylaşan iki ülkenin, bu alanda yapabilecekleri işbirliği olanaklarının genişliğine dikkat çekildi.

12- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir günlük çalışma ziyareti için Mısır'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Mısır'ın Arap dünyasında kilit bir ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin ise Orta Asya, Kafkasya ve Avrupa ile çok yakın ve derin ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ras El Tin Sarayı'nda Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Demirel ve Mübarek başkanlığındaki heyetler arası görüşmelerin ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin hukuki çerçevesini tamamlayan ve siyasi, ekonomik, kültürel, sağlık, enerji gibi çeşitli alanlarda iş birliği öngören 12 adet anlaşma imzalandı.

İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, Ortadoğu barış sürecini "kaçırılmaması gereken altın bir fırsat" olarak değerlendirdiğini belirterek "Türkiye başından bu yana, Ortadoğu barış sürecinin en büyük destekçisidir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, imzalanan anlaşma ve protokollerin her iki tarafın, ikili ilişkilerin daha da ilerlemesi için duydukları arzuya katkı sağlayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yurda döndü.

13- Çin Dışişleri Bakanı Tang Ciaşuan, 22 devletin katılımıyla Singapur'da düzenlenen 6. Asya Bölgesel Güvenlik Forumu'nun (ARF) açılışında yaptığı konuşmada, Tayvan'ın Çin'den bağımsızlığı yönünde dışarıdan bir müdahalede bulunulmaması durumunda savaşmaya hazır olduklarını belirterek, Tayvan'ın, Çin'in bir parçası olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da ABD'nin "Tek Çin" politikasına destek verdiğini yineleyerek, Çin'den bağımsız olmak isteyen Tayvan'ı eleştirdi.

14- Endonezya'nın Aceh eyaletinde, ayrılıkçı Aceh Özgürlük Hareketi'ne ait bir karargaha baskın düzenleyen askerlerin, 31 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

 

27 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan ve komisyon üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin 75 yıllık politikasının barış politikası olduğunu vurgulayarak, iki Türk askerini sınırı geçtiği iddiasıyla tutuklayan İran'ı uyardı.

2- Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, Ankara'da düzenlenen Karayoları Bölge Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 60 bin kilometre devlet ve il yolu bulunduğunu anımsatarak, artık bugün Türkiye'nin gidemediği yer olmadığına işaret etti. Türkiye'nin istediği kadar demiryolu yapamadığını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, demiryolları ve limanların da kurulması ile otoyol şebekesinin tamamlanması gerektiğini kaydetti.

3- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grubunda yaptığı konuşmada, 8 yıllık temel eğitimin 5. sınıfından sonra öğrencilerin Kuran kurslarına gitmelerini sağlayan yasa konusundaki eleştirileri, "çarpık zihniyet ile saldırgan bir üslubun yansımaları olan açıklamalar" olarak nitelendirerek; bu tür eleştirilerin, sahiplerine zarar vermekle kalmayarak sorunların uzlaşma ve hoşgörü ortamı içinde çözümlenebilmesi zeminini de yok ettiğini söyledi.

4- Kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz sözleşmelerinden doğan uyuşmalıklarda uluslararası tahkime gidilmesi yolunu açan Anayasanın 47, 125 ve 155. maddeleri üzerinde değişiklik yapılmasını öngören değişiklik önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis Grup toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 20 yıldan bu yana süren olağanüstü hal yönetiminin artık kaldırılma zamanının geldiğini savunarak, hiçbir baskıcı yönetimin hak ve özgürlük istençlerinin önünü sonsuza kadar kesemediğini vurguladı.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen partisinin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, TBMM'de görüşülen uluslararası tahkim yasa tasarısı konusunda hükümeti bir kez daha uyardı.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlandığını söyledi. Ekşi, af taslağı üzerinde çalışan hükümete, yargılanan ve ceza evinde bulunan gazetecilerin de özgürlüklerine kavuşturulması için verdikleri üç yasa önerisini açıkladı. Bu arada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada da Adalet Bakanlığı'na gönderilen ve gazeteciyle yazarlara yönelik, ceza ve davaların ertelenmesini içeren yasa taslağı üzerinde çalışmalara başlandığı bildirildi.

8- Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleşen diyalog sürecinin Türkiye ayağı tamamlandı. Görüşmelerde ekonomik ve ticari ilişkiler ele alındı. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, yaptığı açıklamada "Türk ve Yunan heyetleri arasında görüşmeler rahat ve olumlu bir atmosferde cereyan etmiştir" dedi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan'da yayınlanan Clik dergisinin sorularını yanıtlarken, azınlık denince sınır değişikliği fobisinin ortaya çıktığına dikkat çekerek, "Ülkemizde hiç kimse Türk azınlığının varlığını inkar edemez, bu konuda kimse tereddüt edemez. Ancak, şartlar ve anlaşmalar Müslümanlardan söz etmektedir" dedi.

10- Singapur'da yapılan Güneydoğu Asya Ulusları Birliği (ASEAN) Bölgesel Güvenlik Forumu'na katılan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Japonya ve Güney Koreli meslektaşları ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin yeniden uzun menzilli füze denemesi yapması veya yörüngeye bir uydu yerleştirme girişiminde bulunması, bölge istikrarını bozucu bir olay olacaktır ve bizim bu ülkeyle ilişkilerimizi ilerletme çabalarımız olumsuz sonuçlanacaktır" dedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Hong Soon-Yong ve Japonya Dışişleri Bakanı Koumura Masahiko birer açıklama yaptılar.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın yaptıkları görüşmede Ortadoğu barış sürecini ele aldıkları bildirildi.

12- İran'ın kuzey kesiminde dün meydana gelen sel felaketinde 24 kişi ölürken, 22 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

28 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bazı ülkelerle ilişkilerindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Ecevit, İtalya Başbakanı Massimo D'Alema'nın, kendisine bir mesaj göndererek "Türkiye'yi AB'de müstakbel ortak olarak gördüğünü" söylediğini açıkladı. D'Alema'nın Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini belirten Ecevit, İtalya'nın üst düzeyde toplantılar yapma teklifini ilettiğini bildirdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumla ilgili değerlendirme yaptı ve demokratik uzlaşma önerisinde bulundu.

3- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, polis ve jandarmaya insan hakları dersi verileceğini bildirdi. Bakan İrtemçelik, Ulusal Komite tarafından hazırlanan "İnsan Hakları Eğitimi 10 Yılı Türkiye Programı"nın uygulanması için de genelge hazırladıklarını bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, emeklilik yaşını yükselten bu tasarının ardından özel emeklilik fonlarına izin veren bir yasanın getirileceğini bildirdi.

5- Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ile işçi ve memur sendikaları konfederasyonları Türk-İş Genel Merkezi'nde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral toplantının ardından yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan alt komisyona havale edilmesini bir uzlaşı şeklinde değerlendirdiklerini söyledi.

7- İran sınırına bombardıman yapıldığı iddialarını incelemek üzere oluşturulan Türk heyeti çalışmalarına başladı. Toplantıda, İran'ı terörle mücadelede işbirliğine çağıran heyet, İran tarafına PKK'nın özellikle Batı Azerbaycan bölgesinde bulunan barınma, eğitim faaliyetleri ile sağlık ve lojistik destek olanakları konusunda ayrıntılı bilgiler iletti.

8- ABD uçaklarının Irak'ın kuzeyindeki hava savunma bataryalarını ve bir iletişim merkezini vurduğu bildirildi.

9- Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırmak amacıyla dün Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la bir araya gelen İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın Wye Plantation anlaşmasının bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını önermesinin ardından, Filistin yönetiminin anlaşmada değişiklik yapılmasını reddettiği bildirildi.

10- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi dün Hamedan kentindeki stadyumda yaptığı konuşmada, Tahran'da meydana gelen kanlı olayları, demokratik reformlarına yönelik bir "savaş ilanı" olarak niteledi. Hatemi, reform yanlılarıyla muhafazakarlar arasında siyasi anlaşmazlık olmadığını, iki taraf arasındaki siyasi mücadelenin bir "yanılgı" olduğunu söyledi.

11- Endonezya'nın Ambon adasında Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında meydana gelen çatışmada ölü sayısının 24'e yükseldiği bildirildi.

12- İsviçre'nin başkenti Bern yakınlarındaki Lutschine Nehri'nde şiddetli fırtınanın yol açtığı kazada, konyoning sporu yapan 18 sporcu öldü, 6 sporcu da yaralandı.

13- Nijerya'da iki rakip kabile arasında çıkan çatışmalarda en az 120 kişinin öldüğü bildirildi.

29 TEMMUZ 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çanakkale Seramik Tesisleri'nde düzenlenen "42. Yıl Seramik Bayramı" törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli meselesinin uygarlık yarışından geri kalmamak olduğunu belirterek, "Devlet ticari, sinai işlerin içinden tümüyle çıkmalıdır. Yani devlet özelleştirmeyi tamamlamalıdır. Bunun içerisine bankalar dahildir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk uçaklarının PKK'ya karşı önlem harekatı sırasında vurduğu bölgenin Irak toprakları içinde olduğu "kanaatinin belirdiğini" söyledi. Başbakan Ecevit, "İran, o toprağı da kendi toprağı mı sayar? Bu bizi ilgilendiren bir konu değildir" dedi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Oral, ekonomide gerçekleştirilecek yeni düzenlemelerin dünyada yaşanan ekonomik krizden kaynaklandığını belirterek "Mali milat, geçici vergi gibi uygulamalar ekonomik konjonktürle bağdaşmadığı için bir süre ertelendi" dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türkiye'nin 3. uydusunun yapım çalışmalarını izlemek üzere Fransa'ya gitti. Bakan Öksüz, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, yapımı süren uydunun dünyanın en modern teknolojisine sahip olduğunu belirterek, uydunun hizmete girmesiyle Çin'den Batı Avrupa'ya kadar geniş bir bölgenin görüntü altında tutulabileceğini bildirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile Başbakanlık'ta bir araya gelerek Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı üzerinde görüşme yaptılar.

6- TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasa Tasarısı"yla, basına "sansür" niteliğinde düzenlemeler getirildi. Telefon dinleme, muhbir ve ajanlık yasallaştırılırken mafya tipi suç örgütlerinin "yazılı, sesli ya da görsel yayın aracılığıyla propagandasını yapanlara" 2 yıldan 4 yıla kadar ağır hapis, yayın organlarının faaliyetlerine de 1 ile 3 güne kadar durdurma cezası verilmesi hükme bağlandı.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin uluslararası tahkimle ilgili anayasa değişikliğini "aceleye getirerek" TBMM'den geçirmek istediğini savunarak, "Ancak uluslararası tahkim ile ilgili olarak referanduma gidilmesi ihtimali vardır" dedi.

8- YÖK Başkanı Kemal Gürüz, üniversiteye giriş puanının hesaplanmasında uygulanan sisteme ilişkin eleştirilere yanıt vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının, okulların rekabetini arttıracağı için eğitimin kalitesini de yükselteceğini savundu.

9- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da 39 ülkenin katıldığı Güneydoğu Avrupa İçin İstikrar Paktı Doruğu'na katılmak üzere Türkiye'yi temsilen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem Saraybosna'ya gitti. Toplantıya katılmak üzere haraket eden Bakan Cem, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin Balkanlar'da dışlandığı yorumlarına tepki göstererek, Kosova'ya yardım çerçevesinde Kızılay ve Eximbank kredileri dahil 40 milyon dolar vadedildiğini, bunun 35 milyon dolarının yerine getirildiğini söyledi.

10- Kosova'nın yeniden yapılanması çalışmalarını izlemek üzere Kosova'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, burada yaşayan Sırplara, evlerini terk etmemeleri çağrısında bulundu.

11- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le İskenderiye'de bir araya geldi. Barak görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Wye Plantation anlaşmasını "tüm maddeleriyle uygulayacağını" söyledi. Mısır Devlet Başkanı Mübarek de yaptığı açıklamada, "Bir iki haftalık bir gecikme olabilir, ama Wye Plantation anlaşması kesinlikle uygulanacaktır" dedi.

 

30 TEMMUZ 1999

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, ekonomik ağırlıklı toplantıda vergi reformunda yapılması planlanan değişikliklerin ve sosyal güvenlik reformunda gelinen son nokta hakkında bakanlara bilgi verildiğini söyledi.

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı üzerinde yapılan görüşmelerde, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra işe başlayacak kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında emekli olmalarına ilişkin madde kabul edildi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 8 terörist öldürülürken; çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

4- 39 devlet ve 17 uluslararası örgüt temsilcisinin katılımıyla Saraybosna'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İçin İstikrar Paktı Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Kosova'nın yeniden yapılanması ve imarının bölgede barış ve güvenliğin pekiştirilmesi yönünde ilk adım olduğunu belirterek, "Kosova'da savaş kazanıldı, şimdi barışı kazanmanın zamanıdır" dedi.

5- Saraybosna'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İçin İstikrar Paktı Zirvesi'ne katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüştü. Bakan Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki kaygı verici ortamı dağıtma görüşünü çıkış noktası olarak aldıklarını söyledi. Dini ise İtalyan hükümetinin, AB ile Türkiye'nin yakınlaşması konusunda çabalarını artıracağını söyledi. Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile de görüşen Bakan Cem, İran'da tutuklu bulunan iki Türk askerinin derhal bırakılmazsa gerginliğin artabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca Bakan Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile de bir araya geldi.

 

31 TEMMUZ 1999

 

1- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erciyes Kurultayı'na katılmak üzere gittiği Kayseri'de "21. Yüzyılda Lider Ülke Türkiye" konulu panelde yaptığı konuşmada, terörün siyasi çözüm laflarının, batılı ülkelerin oluşturmaya çalıştığı baskıların, Suriye ve İran'ın manevralarının tek amacının Türkiye'nin önünü kesmek olduğunu kaydederek, Türkiye'yi durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Türk toplumu, kendi değerleri ile donanmış, demokratik bir devlet yapısıyla birlik ve dirlik içinde kalarak, engelleri aşacak güçtedir" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Görüşmeden sonra açıklama yapan Kutan, Cumhurbaşkanı Demirel'e Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıları anlattığını, bu sıkıntıların başında ekonominin geldiğini söyledi. Ülkede yatırımın durduğunu, üretimin azaldığını kaydeden Kutan, görüşmede parlamento ile ilgili sıkıntıları dile getirdiğini, muhalefet ile iktidar arasında diyaloğun olmadığından yakındığını anlattı.

3- Kazakistan'daki temas ve incelemelerini tamamlayan Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, yurda döndü. Bakan Çay, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamalarda temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

4- Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, tarımın sorunlarının köylü sorunlarından ve diğer sorunlardan ayrılamayacağını vurgulayarak, Türkiye'nin hala ufak tefek çabalarla tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olabileceğini söyledi.

5- ANAP Yerel Yönetim Başkanlığı tarafından düzenlenen "Yerel Yönetimlerde Yeni Hedefler" toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların özgürlükçü bir açılımı zorunlu kıldığını kaydetti.

6- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Genel Başkanı Yavuz Önen, Türk Tabibler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Dişhekimleri Birliği ve Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği temsilcileriyle birlikte düzenlenen toplantıda, Türk-İş'in genel eyleme gitmeme kararı ile ters düştüğü emek platformundan kopmadığını savunurken, halkın Kızılay mitinginde geçtiği sınavı şimdi yöneticilerin vereceğini, istemlerde kazanım sağlanmadığını söyledi.

7- Van'ın Gürpınar ilçesi Kırkgeçit köyü yakınında yol kesen teröristler, 4 köy korucusunu öldürdüler. Bu arada olay yerine giden askeri aracın mayına çarpması sonucu 5 asker şehit oldu, 13 askerin de yaralandığı bildirildi. Mardin'in Ömerli ilçesinde güvenik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 1 terörist ölürken, 2 korucu yaşamını yitirdi, 1 er ve 1 korucu da yaralandı.

8- ABD'nin insan haklarından sorumlu Dışişleri Bakan Yadımcısı Harold Koh, Güneydoğu'daki insan hakları ihlallerini yerinde incelemek üzere beraberindeki bir heyetle bölgeye geldi.

9- Saraybosna'da düzenlenen ve iki gün süren Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İstikrar Paktı toplantısının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, etnik çeşitliliğinin korunduğu, hukuk devletine ve yurtaşların haklarına saygılı bir Kosava'nın önemi yinelenirken, bölgede istikrarlı demokrasilere, piyasa ekonomisine, ulusal azınlıkların haklarını da kapsayan açık ve çoğulcu toplumlara geçişi sağlama konusunda birlikte çalışma iradesi ortaya konuldu. Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Belgrad'ın demokratikleşmesinin gereğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel, dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türk-Yunan görüşmelerine katılan heyetlerin kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Saraybosna'da Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bugüne kadar yapılan temasları değerlendirdiklerini belirtti. Papandreu, Türk-Yunan görüşmelerinin "gayet olumlu ve yapıcı bir ortamda geliştiğini" söylerken, heyetlerin 9 Eylül tarihi itibariyla tekrar bir araya geleceklerini kaydetti.

11- Kolombiya'da, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri militanlarının, ülkenin sanayi kentlerinden Medellin'de bomba dolu kamyonun bir askeri kışlanın yakınında patlatması sonucu en az 10 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106