22.6.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

HAZİRAN 1999

 

 

1 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Şehitlerini Anma günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk diplomatlarının dost ülkelerin saygısını kazanırken düşmanların da boy hedefi haline geldiğini belirterek "Nitekim yurt dışında ülkemizi temsil ederken birçok diplomatımız menfur saldırılara uğrayarak şehit düşmüştür" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, terör eylemleri Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü zedelemeye, hızla kalkınıp gelişmesine engel olmaya çalışanların başarılı olamayacaklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise düzenlenen törende yaptığı konuşmada, terörizmle mücadelenin uluslarası anlaşmaların kapsamında olduğunu ve ülkelerin sorumluluk alanlarına girdiğini belirterek, "Terör tüm dünyada lanetlenmiştir. Ama eğer hala bunları sürdürenler varsa bunlar çirkin yüzlerini göstermektedirler" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması sürecinde Batının Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin sivilleşmesine yönelik anayasa değişikliği yapılmasını istediğini belirterek "Batılılar istedi diye böyle bir değişiklik yapılmasını içimize sindiremiyoruz" dedi.

3- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti programında öngördükleri vaatleri, koalisyon programını zedeleyecekse uygulamayacaklarını belirterek, MHP olarak millet karşısında verilmiş bir söz olan protokol ve program şartlarına uyacaklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, özelleştirmede güveni tekrar tesis edeceklerini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Sinop Milletvekili Yaşar Topçu ve ANAP Giresun Milletvekili Burhan Kara'nın başbakan ve bakanlıkları döneminde görevi kötüye kullandıkları yolundaki iddiaları araştırmak üzere, TBMM'de geçen dönem kurulan Meclis soruşturma komisyonlarınca hazırlanan raporlar TBMM Başkanlığı'na verildi.

6- Samandıra 1. Ordu Hava Taktik Komutanlığı'na ait askeri bir helikopter, uçuş sırasında meydana gelen teknik bir arıza sonucu Kocaeli'nin Gebze ilçesi Bayramoğlu mevkiinde denize düştü. Kazada, 2 asker şehit oldu, 5 kişi de yaralandı.

7- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik sürdürdüğü hava harekatı sırasında, Sırbistan'ın güneyindeki Novi Pazar kentinde 23 sivilin öldüğü bildirildi.

8- Hindistan'ın, Keşmir bölgesinde Müslüman gerillalara karşı başlattığı operasyonlarda 10 öğrencinin öldüğü, 7 öğrencinin de yaralandığı bildirildi.

 

2 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Harp Akedemileri Komutanlığı'nda "1999 Haziran'ında Dünya ve Türkiye" konulu bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, PKK'nın terörist faaliyetlerine destek ve hoşgörünün barış ve güvenliğe yönelik suçların en vahimi olduğunu belirterek, "BM, NATO, AB, Avrupa Konseyi, AGİT üyesi devletler bir taraftan terörizmi lanetleyen döküman imzalayacaklar, sonra da terörizmi destekleyecekler. Bu ayıptır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, DGM'lerin yapısını değiştirecek olan anayasa ve yasa değişikliğini imzaya açtıklarını söyledi. Askeri yargıç ve savcıların sıkıyönetim dönemlerinde bile tarafsızlığını koruduğunu belirten Ecevit, AİHM kararını hatırlatarak "Ama altında imzamız bulunan sözleşmelere uymak zorundayız. Eğer bunu daha çok geciktirirsek çok haklı olduğumuz bir davada, haksız gibi gösterilebiliriz" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, hükümetin geleceğine ve önümüzdeki dönem atılacak adımlara ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dış politikadaki son gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Bakan Cem, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması konusunda dışarıdan gelebilecek müdahalelerin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Türkiye uluslararası hukuk ve kendi iç hukuk kuralları kapsamında doğru olanı yapmaktadır. Eğer biz kendimiz bir eksiklik görüyorsak, bunu istersek değiştiririz, istersek değiştirmeyiz" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında, hükümetin kurulmasıyla ilgili görüşlerini aktardı. 57. hükümetin ülkenin zor bir dönemde işbaşına geldiğini kaydeden Çiller, partisine de millet ve devlet çıkarları için bu hükümete yapıcı muhalefet anlayışıyla destek olma görevi düştüğünü vurguladı.

5- Şırnak 23. Jandarma Tümen Komutanlığı'na ait kontrol noktasına intihar saldırısı düzenlemek isteyen iki teröristten biri, üzerindeki bombanın patlaması sonucu öldü.

6- Rusya'nın Kosova Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin ile AB temsilcisi ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Kosova krizine barışçı bir çözüm bulma çabaları çerçevesinde Belgrad'a giderek, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile görüştüler. Rusya ve AB temsilcileri Belgrad yönetimine uluslararası toplumun barış planını ilettiler.

7- Hindistan'ın açtığı havan ateşi sonucu Keşmir bölgesinde bulunan bir ilkokulun isabet aldığı ve 3 çocuğun öldüğü bildirildi.

8- Güney Afrika'da genel seçimler yapıldı.

3 HAZİRAN 1999

 

1- 10. EUREKA Parlamentolar Arası Konferansı TBMM'de başladı. TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, EUREKA'nın kuruluşundan bu yana işbirliği ve dayanışmanın güzel örneklerini veren yararlı bir platform olduğunu belirterek, "Politikalarımızla işbirliğinin geliştirilmesini destekleyeceğiz" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bakanlar Kurulu'nun 27 Nisan 1999 gün ve 99/12688 sayılı kararı ile Türk hava meydanlarından harekata iştirak edecek NATO uçaklarının 3 Haziran 1999 tarihinden itibaren Türkiye'ye gelmeye başladıkları" bildirildi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay yaptığı açıklamada, bazı basın organlarında Bankalar Kanunu ile ilgili olarak yer alan haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Bankalar Kanunu, bir madde hariç tümüyle yürürlüktedir. Bu çerçevede, devletin elinde, kanunun verdiği bankalarla ilişkilerin tüm yetkileri, imkanları mevcuttur. Yeni bir değişiklik yapılana kadar, mevcut kanun yürürlükte olmaya devam edecektir" dedi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ilgili yasanın çeşitli maddelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle Kent TV'ye 3, Show TV'ye 2, atv, Sky TV ve As TV'ye birer gün, Umut Radyo'ya ise 15 gün yayın durdurma cezası verdi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı itibariyle yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 50, tüketici fiyatlarında yüzde 63 oranında gerçekleşti.

6- Diyarbakır 3 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen PKK'nın 16 sanıklı Diyarbakır Grubu davasında, 8 sanık ölüm cezasına çarptırılırken, 8 sanık 3 ila 10 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Ölüm cezaları sanıkların duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle müebbet hapse çevrildi.

7- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal, Ankara ve Mersin DGM'leri tarafından verilen cezalarının kesinleşmesi üzerine 10 ay 3 günlük hapis cezasını çekmek üzere Ankara Ulucanlar Cezaevi'ne girdi.

8- Sırp Parlamentosu, G-8 ülkeleri tarafından hazırlanan Kosova Barış Planı'nı kabul etti. Karar, Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ve Rusya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin'in Belgrad'taki temaslarından sonra alındı.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, bu kararın Kosova'da düşmanlıkların sona ermesinin yakın olduğunu işaret ettiğini ve umut verici bir gelişme olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, barış anlaşmasının detayları uygulanana kadar tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping ise, Yugoslavya'ya karşı devam eden NATO müttefik güç harekatının ancak Sırp birliklerinin Kosova'dan çekilmeye başlamasıyla birlikte durdurulabileceğini söyledi.

NATO Sözcüsü Jamie Shea, hava operasyonlarının hız kesmeden devam ettiğini açıkladı.

9- Avrupa Birliği Zirvesi Almanya'nın Köln kentinde başladı. Yapılan yazılı açıklamada, hükümet başkanlarının katıldığı toplantılarda ağırlıklı olarak Kosova sorununun ele alınacağı, bunun yanında AB üyesi 15 ülkeyle tarafsız statüye sahip Avusturya, İsveç, Finlandiya ve İrlanda tarafından alınan "Avrupa Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası" kararıyla, NATO'nun Avrupa ayağı olan Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) AB ile 2000 yılına kadar kaynaştırılması ve bütünleştirilmesi konularının görüşüleceği bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdindeki Devlet Bakanı Günther Verheugen düzenlediği basın toplantısında bilgi verdi. Verheugen, Avrupa'nın ortak savunma ve güvenlik politikasının, ABD ile olan ortaklığı tamamlayıcı bir nitelik taşıdığını vurgulayarak, "Biz NATO üyesi olan veya olmayan ülkelerin de AB operasyonlarına eşit haklarla katılmalarına imkan tanıyacak bir kriz yönetimi oluşturmak istiyoruz" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit konu ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine ilişkin Almanya'nın iyi niyetli girişimlerinin olduğunu belirterek, "Almanya'nın girişimini bazı AB üyesi ülkeler de destekliyor. Ancak sonucun ne olacağı şu aşamada belli değil" dedi.

10- İsrail yanlısı Güney Lübnan Ordusu (SLA) milisleri, Lübnan'ın güneyindeki Cezzine bölgesinden çekilme işleminin tamamlandığını bildirdi.

11- Güney Afrika'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) kazandığı bildirildi.

12- Hindistan savaş uçakları Keşmir'in kuzeyindeki bölgeleri bombalamaya devam ederken, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'a ait bir savaş uçağı pilotunun bu ülkeye teslim edileceğini açıkladı.

 

4 HAZİRAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve beraberindeki TBMM Başkanlık Divanı üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Geriye dönüp baktığımızda ders alınacak çok olay vardır. Buradan ileriye bakarak demokratik hayatı daha istikrarlı bir şekilde yürütmek mecburiyetiyle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, dün Türkiye'ye gelen İspanya Veliaht Prensi Felipe de Bourbon Ggarcia'yı kabul etti. Cumhubaşkanı Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İspanya'nın, Türkiye'nin NATO'daki müttefiki ve Avrupa ülkeleri arasında çok yakın dostu olduğunu vurgulayarak İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde hiçbir sorun bulunmadığını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit 57. hükümet programını TBMM Genel Kurulu'na sundu. Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, hükümeti oluşturan partilerin karşılıklı güven, saygı ve işbirliği anlayışı çerçevesinde hareket etmelerini ve milli yararları ön planda tutmalarını siyasi ve ahlaki bir görev olarak kabul ettiklerini söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, FP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı ve kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle kapatılması istemiyle açtığı davada, Anayasa Mahkemesi'ne ek iddianame verdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay düzenlediği basın toplantısında, Bankalar Yasası'nın Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen 64. maddesinin yerine hüküm konmamasına karşın "devletin mevduat güvencesinin sürdüğünü" söyledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin yapısının değiştirilmesini öngören anayasa değişiklik teklifini, DSP, MHP ve ANAP grup başkanvekilleri ile birlikte TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'a sundu.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'ndeki görevlilerin birçok kişi ve kurumun telefonlarını dinlemesiyle ilgili olarak soruşturma başlattığını, disiplin içinde çalıştıklarını ve soruşturma sonucuna göre gereğinin yapılacağını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, AB zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili hiçbir ibarenin yer almamasını, AB'nin Türkiye'ye yönelik geleneksel ayrımcı politikasının değişmediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 8 terörist öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

10- Almanya'nın Köln kentinde devam eden AB Zirvesi sona erdi. Zirve sonuç bildirgesinde yer alan ve Türkiye'nin adaylığının önünü açacak olan maddeler, insan hakları gerekçe gösterilerek sonuç bildirgesinden çıkarıldı.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda öngördüğü yaklaşımın bazı AB üyelerinin itirazları nedeniyle kabul edilmediğini söyledi.

Bu arada zirvede, NATO Genel Sekreteri Javier Solana, yeni oluşturulan AB Dış Politika ve Savunma Temsilciliği görevine getirildi.

11- Kosova Barış Planı'nın Sırp Parlamentosu tarafından kabul edilmesinin ardından askeri yetkililerden oluşan NATO heyetinin Belgrad'a gideceği ve Sırpların Kosova'dan çekilmeye başlayana kadar operasyonun da sürdürüleceği bildirildi.

 

 

5 HAZİRAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin 6. genel kuruluna katıldı. Başbakan Ecevit kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'de bugün anayasal bir hak olan sendika üyeliği, toplu sözleşme ve grev hakkını kullanabilen gazetecinin hemen hemen olmadığını belirterek, basın özgürlüğünün eksikliklerini gidermek için elinden geleni yapacağını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit ile Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, emniyet teşkilatındaki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Başbakan Ecevit, telefon dinleme olayının kabul edilemez bir durum olduğunu belirtirken; Necati Bilican da "bazı yanlış davranışlar olmuş, bunlar soruşturuluyor. Müfettişler devrede" dedi.

3- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul'da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ni ziyaret ederek sektör temsilcilerinden sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Mumcu, Türkiye'nin turizm alanındaki hedefinin, Türk turizmini, dünya turizm pazarının lideri haline getirmek olması gerektiğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Bilecik'te gerçekleştirdiği mitingte CHP'de yeni bir "barış dönemini" başlattığını söyleyerek, iktidar sözü verdi.

5- 5 Haziran Dünya Çevre Günü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yayımladığı mesajda, insanların oluşturduğu yapay çevrenin, doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri sonucunda yerkürenin ciddi çevre problemleri ile karşı karşıya kaldığını vurguladı.

6- A Milli Futbol Takımı, 2000 Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri'ndeki 5. maçında deplasmanda Finlandiya'yı 4-2 yendi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

8- Almanya'nın Konrad Adenauer Vakfı'nın Türkiye Temsilcisi Dr. Wulf Schönbohm, Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesindeki yazısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi ve yargılanma süreci boyunca, Türkiye'nin uluslararası platformda karşı karşıya kaldığı eleştirileri değerlendirirken, "Türkiye'nin daha fazla kabul, saygı sorunları içinde biraz daha fazla anlayış bekleme hakkına sahip olduğunu" vurguladı.

9- NATO ve Yugoslav askeri yetkililerinin, Sırp güvenlik güçlerinin Kosova'dan geri çekilmesi ve NATO bombardımanının sona erdirilmesi konularını görüşmek üzere Makedonya-Kosova arasındaki Blaçe sınır kapısı yakınlarında bir araya geldikleri, ancak görüşmelerden bir sonuç alınamadığı belirtilirken, görüşmelerin devam edeceği bildirildi.

 

6 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gaziantep'deki Birecik Barajı'nda, Fırat nehri yatağının değiştirilerek baraj gövdesinden geçirilmesi törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, tesise dış ülkelerden sağlanan 1 milyar 200 milyon dolarlık bir kaynak yatırıldığına dikkat çekerek, Avusturya ve Alman hükümetlerinin tavırlarının dostane olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Birliği'nin cuma günü sona eren Köln zirvesini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Türkiye'nin AB üyeliğinin ciddi bir hedef olduğunu, ancak bunun gerçekleşmemesinin de dünyanın sonu olmadığını belirten Başbakan Ecevit, "Türkiye, toplum yapısından ekonomisine kadar dinamik bir ülke, yeni çıkış yolları bulacaktır" dedi.

Öte yandan DYP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da düzenlediği basın toplantısında, Köln zirvesi sonuç bildirisinde Türkiye'den hiç söz edilmediğine dikkat çekerek bunda hem üye ülkelerin çifte standardının, hem de Türkiye'nin siyasi istikrarını sağlayamaması ve demokrasi standardını yükseltememesinin payı olduğunu vurguladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 87. Çalışma Konferansı'na katılmak üzere İsviçre'ye gitti. Bakan Okuyan Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, konferansta, "Çocuk işçiliğinin önlenmesi" ve "Analığın korunması" konuları üzerinde teknik işbirliği çalışması yapılacağını belirtti.

4- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, sektörlerle ilgili düşüncelerini almak amacıyla İstanbul'da Turist Rehberleri Vakfı'nı ziyaret etti. Bakan Mumcu, turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya çıkarılmasının ana hedefleri olduğunu söyledi.

5- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Türkiye Çevre Kozası İnisiyatifi'nin İstanbul'da düzenlediği "Karadeniz ve Türk Boğazlarında Tehlikeli Madde Taşımacılığına Hayır" etkinliğinde yaptığı konuşmada, tehlikeli madde ve atıkların boğazlardan geçmesine karşı olduğunu, ancak konuyla ilgili bazı uluslararası anlaşmalar bulunduğunu anımsattı. Bakan Aytekin, ulusal çıkarlar göz önünde bulundurularak mümkün olduğunca daha az sayıda tehlikeli madde geçmesi taraftarı olduğunu söyledi.

6- Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin değişik nedenlerle iptal edildiği yerlerde yapılan seçimler sonucunda, Bilecik'te CHP, Erzurum'un Çat ve Samsun'un Ayvacık ilçesinde FP, Aksaray'ın Gülağaç ilçesinde MHP adayı belediye başkanlığını kazandı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Van'ın Başkale ilçesi Eyvantaşı Dağı bölgesinde 14, Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Menditepe bölgesinde 4 ve Bingöl merkez Aşağıköy bölgesinde 2 olmak üzere toplam 20 terörist öldürüldü.

8- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerce döşenen mayına basan 5'i korucu 6 kişi öldü, 5 korucuda da yaralandı.

9- Soru kitapçıklarının çalınması nedeniyle 2 Mayıs'ta yapılamayan ve 6 Haziran'a ertelenen Öğrenci Seçme Sınavı, 1 milyon 479 bin 552 adayın katılımıyla 145 il ve ilçe merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'da yapıldı.

 

7 HAZİRAN 1999

 

1- BM tarafından düzenlenen Abhazya ve Gürcistan arasındaki görüşmeler İstanbul'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kafkasya'nın bir enerji koridoru olma potansiyeli taşıdığına işaret ederek bölgesel istikrarın hem Türkiye hem de uluslararası topluluk için çok önemli olduğunu söyledi.

Toplantı nedeniyle Türkiye'de bulunan Abhazya Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, ülkesinin geleceği ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine açıkladı.

2- 57. hükümetin programı TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Hükümet programı üzerine ilk sözü alan MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, hükümetleri döneminde terörle mücadeleyi etkili biçimde sürdüreceklerini vurguladı.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise hükümetin kılavuzunun 28 Şubat kararları olduğunu savunarak "Yasakçılığa gerekçe olarak türbanın siyasal simgeye dönüştürülmesi söyleniyor. Simge kullanmak suç değildir. Suç olsaydı, parti rozeti takan herkesin mahkum olması gerekirdi" dedi.

Hükümet programı üzerine konuşan Başbakan Bülent Ecevit, hükümetin kuruluşu aşamasında program ve bakanlık paylaşımında bir zorlukla karşılaşmadıklarını belirtti.

3- Bankalar Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, 1999 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. Bakan Oral, 57. hükümet olarak "kronik enflasyonun süratle tek haneli düzeye indirilmesini" hedeflediklerini bildirdi.

5- ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Başkanlık Divanı'nda boşalan 6 üyelik için seçim yaptı. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, MKYK'nin, üstlendikleri yeni görevler nedeniyle başkanlık divanından istifa eden 6 üyenin yerine yenilerini seçtiğini söyledi.

6- Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, bazı bakanlıklar, milletvekilleri, siyasetçi ve gazetecilerin telefonlarının Ankara Emniyeti'nce dinlenmesiyle ilgili haberleri ihbar kabul ederek konuyla ilgili Türk Ceza Yasası'nın 195. maddesi kapsamında soruşturma başlattı.

7- Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 87. Çalışma Konferansı Cenevre'de yapıldı. Konferansta konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, bazı ülkelerin, uyuşturucu kaçakçısı ve 30 bin kişinin ölümünden sorumlu PKK'ya verdiği desteği sona erdirmeleri gerektiğini belirterek "Teröre dış destek kesildiği takdirde terör tamamıyla duracak ve ülkemde daha ileri düzeyde demokratikleşme sağlanacaktır" dedi.

8- NATO ve Yugoslav askeri heyetleri arasında Sırp askerlerinin Kosova'dan çekilmesiyle ilgili yapılan görüşmelerin dün kesilmesinin ardından ittifak güçlerinin Yugoslavya'ya yönelik harekatı yoğunlaştırarak sürdürecekleri bildirildi.

9- Ermenistan Başbakanı Armen Darbinyan, görevinden istifa etti.

10- Endonezya'da genel seçimler yapıldı.

 

8 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Lösemili Çocuklar Vakfı Başkanı Dr. Üstün Ezer ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini, Trakya-Rumeli-Balkan Dernekleri Gönül Birliği Platformu Kurultay Başkanı Eşref Yazıcıoğlu ve çeşitli kuruluşların heyetlerini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı her alanda husumet politikaları yürüttüğünü belirterek, "Türkiye'de bir kanlı terör örgütünün baş destekçileri arasındadır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel ve beraberindeki heyeti kabul etti. Yücel görüşme sonrası yaptığı açıklamada, genel tarım politikaları ve sorunları üzerine beklentilerini içeren bir raporu Başbakan Ecevit'e sunduklarını belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kuruluşu ve hükümet programı üzerindeki görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, bir hükümetin kuruluşu ve programını değerlendirirken "uluslararası dinamikler, iç dinamikler ve toplumsal taleplerin" gözönüne alınması gerektiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, telefon dinleme olayıyla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, yardımcısı Osman Ak ile 9 emniyet görevlisini görevden aldı. Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın yerine vekaleten Kemal İskender atandı.

5- Çevre Kozası ve Marmara ve Boğazları Belediyeleri Birliği'nin ortak düzenlediği, "Marmara Bölgesi Çevre Sempozyumu" İstanbul'da yapıldı. Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı konuşmada, sadece kendi bakanlığının çabalarıyla çevrenin korunamayacağını söyledi. Diğer bakanlıkların ve yerel yönetimlerin de çevre korumada etkin rol oynaması gerektiğini belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Cenevre'de ILO 87. Çalışma Konferansı'nda yaptığı konuşmada, küreselleşme sürecinin dünyadaki tüm ülkeleri birbirlerine yakınlaştırmasına karşın küreselleşmenin bir yandan refahı beraberinde getirdiğini, diğer yandan da eşitsizliklere neden olduğunu söyledi.

7- Almanya'da toplanan G-8 grubu, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak Kosova karar taslağı üzerinde anlaştı. NATO Sözcüsü Jamie Shea, G-8'in kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve bunu Kosova barışının yolunu açacak önemli bir gelişme olarak gördüklerini söyledi.

8- ABD savaş uçaklarının, Kuzey Irak'taki uçuşa yasak bölgede, Musul kentinin doğusundaki haberleşme tesislerini bombaladığı bildirildi.

9- Hindistan'da bir otobüsün nehre uçması sonucu 85 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

9 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Portekiz'de beşincisi yapılan 35 ülkenin katıldığı yarışmada "Dünyanın En Başarılı Genç Yöneticisi" seçilen Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Haluk Özyavuz'u kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, küreselleşme olayının iyi anlaşıldığını, Türkiye'nin 2000'li yıllara girerken güçlerinden birinin demokrasi, diğerinin de girişimcilik olduğunu söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DGM ile ilgili anayasa değişikliğine "bazı şartlar karşılığında" destek vereceklerini söyledi.

3- Abhazya'nın statüsünün belirlenmesi konusunda BM gözetiminde başlayan Cenevre süreci çerçevesinde İstanbul'da yapılan görüşmeler, tarafların "İstanbul Deklarasyonu"na imza atmalarının ardından sona erdi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, görüşmeler sonunda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bölge halkıyla tarihsel anlamda ilişki içinde olduğunu belirterek, Türkiye'nin Abhazya sorununun çözümlenmesi için katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.

4- 57. hükümetin güvenoylaması TBMM Genel Kurulu'nda yapıldı. Oylamaya katılan 536 milletvekilinden 354'ünün oyuyla güvenoyu aldı.

Başbakan Bülent Ecevit, teşekkür konuşmasında, "Atatürk'ün aydınlık yolunda uyumlu ve verimli çalışmayı görev bileceğiz" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenecek frekans tahsisi ihalesi için gereken ulusal güvenlik belgesini almak üzere, aralarında İnterstar, CINE 5 ve Show TV'nin de bulunduğu yaklaşık 20 televizyon ve radyo kuruluşu Başbakanlığa başvurdu. Kuruluşlara yönelik güvenlik soruşturmasının, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı belirtildi.

6- Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Aydınlık dergisinde yayımlanan yazılarında, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller'e hakaret ettiği gerekçesiyle İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'i 7 ay hapis, 14 milyon lira ağır hapis cezasına mahkum etti.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni yasama döneminde demokratikleşmenin genişletilmesi yolunda yapılması zorunlu düzenlemelerin bir an önce ele alınması ve yargının bağımsızlığının mutlaka sağlanması gerektiği belirtilerek, iletişim özgürlüğünün de anayasal güvence altına alınması istendi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener görevinden istifa etti.

9- Doğu Akdeniz'de güvenlik konularının, bölgedeki ortaklıkların ve bölgeye yönelik stratejilerin ele alındığı "Doğu Akdeniz'de Güvenlik ve İşbirliği" konferansı, İstanbul'da başladı.

10 - Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Balkanlar'da kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması için Avrupa Birliği'nce hazırlanan "İstikrar Paktı"nın imza törenine katılmak üzere Almanya'ya gitti.

11- Fransa Aixen Provence İstinaf Mahkemesi'nde yargılanan Alaattin Çakıcı, yapılan duruşmada ülkeye sahte pasaportla giriş yapmaktan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra Çakıcı'nın Türkiye'ye şartlı iadesine karar verdi.

12- NATO ve Yugoslavya askeri yetkilileri Sırplar'ın Kosova'dan çekilmelerine ilişkin yapılan görüşmelerde anlaştılar. Anlaşmanın NATO ve Yugoslavya yetkilileri tarafından imzalandığı açıklandı.

13- Halkın Mücahitleri Örgütü'ne ait bir otobüse Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişinin öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 HAZİRAN 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, "Türkiye Ekonomisinin Tanıtımı" projesi çerçevesinde Türkiye'ye gelen 34 yabancı gazeteciyi kabul ederek görüştü. Başbakan Ecevit, yurt dışında, Türkiye'nin terörizmin hedefi olacağına dair hava oluşturulduğunu, ancak alınan yoğun güvenlik tedbirleri sebebiyle, terörizmin hiçbir zaman turizmin içine giremediğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'nca planlanan Efes'99 tatbikatının fiili atışlı bölümü Doğanbey Körfezi'nde başladı.

Efes'99 tatbikatını yöneten ve yönlendiren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Doğu Aktulga, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve kuvvet komutanlarına brifing verdi.

3- Bankalar Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, emniyet teşkilatı içindeki son mücadelenin yalnızca "telefon dinleme sorunu" olmadığını, kadrolar arasında "açık bir savaş yaşandığını" söyledi. Türkiye'nin geleceği açısından emniyet teşkilatının "politize" olması kadar ağır bir tehdit bulunmadığını belirten Yılmaz, "Onun için biz, emniyet teşkilatının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) gibi kendi objektif kurallarına göre, kendi iç düzenlemelerini yapacak hale gelmesini istiyoruz" dedi.

5- İstanbul'da düzenlenen "Doğu Akdeniz'de Güvenlik ve İşbirliği" konferansında, Türkiye'nin Ortadoğu ve Balkanlar'da önemli ve aktif bir güç haline geldiği belirtildi. Aşırı dinci ve aşırı milliyetçi partilerin güçlenmesinin siyasal istikrarı bozduğu belirtilen konferansta terörizmin demokrasiye geçiş sürecinde ortaya çıktığı belirtildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlar sırasında, Hakkari ve Tunceli'de 10 PKK'lı terörist öldürüldü, 2 korucu da yaşamını yitirdi.

7- Marmaris'te başlayan orman yangınında 50 hektar ormanyandı.

8- G-8 grubu dışişleri bakanlarının Almanya'nın Köln kentinde üç gündür devam eden toplantısının sonuç bildirisinde, küreselleşmenin, halkları savaş felaketinden kurtaramadığı belirtildi. Bildirgede, egemen devletlerin parçalanmasının uluslararası güvenliği tehlikeye düşürdüğü vurgulandı. İnsan haklarının teminatının bulunmadığı kaydedilen bildiride, tüm çabalara karşın terörizm, uyuşturucu kaçakçığı ve organize suçların uluslararası istikrarı tehdit ettiği belirtildi.

9- NATO Genel Sekreteri Javier Solana düzenlediği basın toplantısında, NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Wesley Clark'a, NATO'nun Yugoslavya'ya karşı hava operasyonunu askıya alması yolunda talimat verdiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Kosova'ya uluslararası askeri ve sivil birimlerin yerleştirilmesini onayladı.

10- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin yeniden yapılanması için birlik çağrısında bulunarak, Kosova'ya gelecek olan uluslararası güçlerin barış için hizmet edeceğini söyledi.

11- Cezayir'de askerlerin iki gündür düzenlediği operasyonlarda 16 köktendinci İslamcı militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

11 HAZİRAN 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Başbakanlık Konutu'nda bir araya geldi. Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, koalisyon ortakları olarak Türkiye için öncelik taşıyan kanunlar, dış meseleler ve TBMM'nin öncelikleri konusunda görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamada bulunan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, toplantıda ekonomide yaşanan sorunların görüşüldüğünü ve IMF ile yürütülen görüşmeler hakkında kurula bilgi sunduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Deniz Kurdu-99 Tatbikatı'nın üçüncü safhasının sona ermesi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, irtica ile ilgili her şeyin söylendiğini belirterek, "İrticanın Türkiye için her zaman tehlike teşkil ettiğini herkes biliyor ve herkes uyanık olmak zorundadır. Bu sorumluluk sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değil, 65 milyonun görevi" dedi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güç ve kudretini, mensupları arasında var olan birlik ve beraberlik bağının kuvvetine borçlu olduğu ve hiçbir zaman bünyesinde gruplaşmalara izin vermediği bildirildi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, mahkeme kararı olmadan telefon dinlenmesini hukuka aykırı ve özel hayata müdahale olarak kabul ederek, mahkemenin bu yolla elde edilen kanıtları hükme esas alamayacağı kararına vardı.

5- FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı, Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine ilişkin, Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı.

6- Van'ın Başkale ilçesinde düzenlenen operasyonda, 7 terörist öldürüldü, 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Kosova'da Sırp yönetimince işlenen 10 yıllık zulüm kampanyasının sona erdiğini, NATO ve ABD'nin büyük bir zafer kazandığını söyledi.

8- İran resmi haber ajansı INA, İran'ın, rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü'nün Irak'taki üssüne füze saldırısında bulunduğunu bildirdi.

 

12 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen törende Güreş Milli Takım sporcu ve antrenörlerine ödüllerini verdi ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca Kadın Siyasetciler Derneği (KASİDE) Genel Başkanı Yurdusev Arığ ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini de kabul etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Marmaris'te çıkan orman yangınıyla ilgili olarak, Orman Bakanı Nami Çağan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, hükümetin orman yangınları konusunda yoğun çalışma yapacağını vurguladı.

Bakan Çağan da Marmaris'teki yangınla ilgili olarak "Soruşturma başlatıldı. Yangının TEDAŞ'ın enerji hatlarından çıktığı anlaşılıyor" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya'da valiliği ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Keçeciler konuşmasında, Parlemento'dan güçlü bir hükümetin güvenoyu almasının dış finans çevrelerine güven verdiğini ve baş aşağı gidişin durduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, NTV'de katıldığı "Yeni Umutlar" programında terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanmasına ilişkin soruları yanıtladı.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, parti hedeflerini açıklarken, 57. hükümeti de değerlendirdi.

7- İşçi Partisi (İP) Genel Başkanlığı'na Hasan Yalçın seçildi.

8- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Hisar Yaylası bölgesinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 11 PKK'lı öldürüldü, 1 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Aynı bölgede son 3 gün içinde öldürülen PKK'lı sayısının 17'ye yükseldiği belirtildi.

9- Yugoslavya ile NATO arasında imzalanan anlaşmanın ardından bölgeye yerleştirilecek olan barış gücü konusunda ittifak ile Rusya arasında görüşmelere devam edilirken, görev yaptıkları Bosna'dan Sırbistan'a geçen Rus birliklerinin dün gece Kosova'ya girerek Priştine'ye kadar ilerlediği bildirildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dışişleri Bakanı İgor İvanov bunu bir "hata" olarak değerlendirerek, askerlere çekilme emrinin verildiğini söyledi.

NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Wesley Clark ise Rusya'nın, Bosna'daki kuvvetlerinden 200 kişiyi çekerek Kosova'ya göndermesiyle Bosna anlaşmasını bozduğunu bildirdi.

Bu arada NATO Sözcüsü Jamie Shea, Sırp birliklerinin Kosova'dan çekilme işleminin hızlanarak sürdüğünü belirterek, dün akşama kadar 10 bin Sırp askerinin bölgeden ayrıldığını bildirdi.

Kosova'da barışın sağlanmasıyla, sığınmacı dönüşünün de başladığı 70 kişilik ilk sığınmacı grubunun Makedonya'dan Kosova'daki evlerine döndüğü bildirildi.

Başbakan Bülent Ecevit, Ruslar'ın Priştine'ye NATO'dan önce girmesinin şaşkınlık verdiğini söyledi.

 

13 HAZİRAN 1999

 

1- Ekonomide öncelikleri belirlemek amacıyla koalisyon hükümetinin bakanlarından oluşan komisyon Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, 1999 bütçe çalışmaları konusunda bilgi verildiği, hububat desteklemesi konusunda Bakanlar Kurulu'na sunulacak teknik bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya Şeker Fabrikası'nda düzenlediği basın toplantısında, 57. hükümetin güvenoyu almasının hemen ardından büyük bir hızla çalışmaya başladığını savundu. İlk hedeflerinin 1999 yılı bütçesini hazırlayıp çıkarmak olduğunu anlatan Bakan Keçeciler, bütçenin 20-21 Haziran'da Meclis'te görüşülmeye başlayacağını kaydetti.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova İzmir'de yaptığı açıklamada, kamu ve özel yayıncılık alanında yeni düzenlemeler yapılacağını bildirdi. "RTÜK ile ilgili düzenlemenin hükümet programında da yer aldığını" kaydeden Bakan Yalova, frekans tahsisinin henüz gerçekleştirilemediğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği'nce (ERAM) düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, özürlülerin kendi yaşamlarını düzenleyecek haklar istediklerini söyleyerek, bu hakları vermenin kendileri için bir görev olduğunu kaydetti.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınan, bakanlığının 1999 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin getirdiği eleştirileri yanıtladı. Türk Ceza Kanunun 312. maddesine yönelik tepkileri de cevaplayan Bakan Türk, Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci, Türk Ceza Kanunu'nun 17, 159 ve 312'inci maddelerinin değiştirilmesini öngören tasarıların Meclis'e geleceğini vurguladı.

6- İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bakanlığıyla ilgili tartışmaların, kurumun 20 yıldır denetimsiz kalmış olmasından kaynaklandığını belirterek "Benim hedefim kişiler değil kurum. Bakanlığın çalışma biçimi, polis çağdaş olacak. Bunu başarmada birinci adım, bakanlığa siyasetin sokulmamasıdır" dedi.

7- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, İspanya'da yayımlanan El Paris gazetesine verdiği demeçte, "Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in kim olduğunu ve yaptıklarını unutmak mümkün değil. O geçmişte kaldı. Sırplar gelecekte yaşamak istiyorlarsa, Miloşeviç'ten kurtulmalılar" dedi.

8- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee, Cammu-Kemir eyaletindeki askerlerine Pakistan'la savaşa hazır olmalarını söyledi. Pakistan ile sınır çatışmalarının meydana geldiği Kargil bölgesinde askerlere hitap eden Vacpayi, "Barış istiyoruz, ancak savaşa da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

 

 

14 HAZİRAN 1999

 

1- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Azerbaycan'a yaptıklarından ötürü "İstiklal Madalyası" verilmesi yönünde bir ferman imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in Azerbaycan'ın kalkınması ve bağımsızlığını sürdürmesi yolunda yaptığı çalışmalardan ötürü "İstiklal Madalyası" verilmesine karar verildiği ifade edildi.

2- TBMM Başkanlık Divanı, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. TBMM Başkanı Akbulut, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Meclis personelinin durumunu görüştüklerini bildirdi.

3- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında yapıldı.

Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, sistemde belli yanlışlıklar olduğunu, özelleştirmenin, kamuoyuna iyi yansıtılamadığını ve işçilerin gözünde işsizleştirmeyle eşanlam taşır hale geldiğini savundu. Başbakan Ecevit, özelleştirmenin mevcut haliyle anlamını yitirdiğini belirterek, sistemin yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Devlet Bakanı Yüksel Yalova, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, uluslararası tahkim başta olmak üzere anayasa ve yasa değişikliklerinin bir an önce Bakanlar Kurulu gündemine getirileceğini belirtti.

4- Jandarma Genel Komutanlığı'nın 153. kuruluş yıl dönümü, çeşitli illerde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Başbakan Bülent Ecevit, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir'e gönderdiği kutlama mesajında, "Ülkemizin güvenliği, ulusumuzun birlik ve beraberliği uğruna kararlılık ve özveriyle devletimize hizmet veren Jandarma Genel Komutanlığı gurur kaynağımızdır" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Enerji Su İşleri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Ersümer, görüşmede yaptığı konuşmada, Köy Hizmetleri'nde olduğu gibi DSİ'de çalışan 8 bin geçici işçinin kadrolu olması konusunda ısrarcı olacaklarını kaydederek TEAŞ ve TEDAŞ'ta bulunan 9 bin 500 kadronun geçici çalışanlarla doldurulması için işletmelerden gelecek istemin Başbakanlık ve Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'na iletilmesi konusunda sendikayla uzlaştıklarını belirtti.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri, Milli Savunma ve Turizm bakanlıklarının 1999 yılı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan "telekulak" ve "emniyet şürası" konularındaki eleştirileri yanıtlayarak, eleştiri konusu olan bazı olayların "münferit" olduğunu, sorunların kökten çözümü için bir strateji merkezi kurulması çalışması başlattıklarını söyledi. Bakan Tantan, "siyasi mafya" olarak adlandırdığı bazı güçlerin girişimlerine dikkat çekerek "Siyasetin gücü bu teşkilattan elini çekmediği için istenilmeyen olaylar ortaya çıkıyor" dedi.

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, soruları yanıtlarken "henüz profesyonel askerlik çalışması olmadığını, sözleşmeli askerlikle ilgili bir çalışma yürütüldüğünü" söyledi.

Bakan Çakmakoğlu komisyona bütçeyi sunarken yaptığı konuşmada ise "terörün tümüyle yok edilmesinin dış desteğin kesilmesi halinde başarılabileceğini" söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Yılmaz görüşmede yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin, hem yüksek enflasyon hem de durgunluğun aynı anda yaşandığı stagfilasyon kıskacında olduğunu söyledi.

Aygün de "Siz ertelensin dediğiniz halde Vergi Yasası çıkarıldı. Milat diye bir takvim kondu. Beklenilen vergi toplanılmadı. Bu vergi yasasını değiştirin" dedi.

8 - Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Tolga Çubukçu ve beraberindeki heyet Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Çubukçu kabulden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD'deki tanıtımına ilişkin sıkıntılarını aktardıklarını, Türkiye'nin ABD'deki diğer etnik lobiler karşısında kendisini yeterince iyi tanıtamadığını söyledi.

9- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Brüksel'de Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "NATO ve Kosova Uluslararası Barış Gücü'nün (KFOR) tüm Kosova vatandaşlarının güvenliğini güvence altına almak için orada bulunuyor. Bir kez daha tüm vatandaşlardan Kosova'yı terk etmelerini istiyorum" dedi.

10- NATO güçlerinin bölgeye girmeye başlamasıyla birlikte Kosova'ya gelen ve dün saldırıya uğrayan iki Alman gazetecinin kimliği belirsiz şahıslarca öldürülmesinin ardından bir gazetecinin daha öldürüldüğü bildirildi.

11- Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping düzenlediği basın toplantısında, hava keşif sisteminin Yugoslav askerlerinin çekilirken "toplu mezarları ortadan kaldırdığını veya her türlü katliam izinin yok edilmesi için bu mezarların üzerini otlarla örttüğünü" saptadığını kaydetti.

 

15 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Parlamenterler Birliği, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi ve Fransız İşverenler Konfederasyonu yetkilileriyle Çankaya Köşkü'nde görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Başbakanlık'ta yaptığı görüşmede, Kosova'daki durum hakkında bilgi aldı. Başbakan Ecevit, Kosova'nın geleceğinin çok kuşku ve kaygı verici olduğunu belirterek, "Kosova'nın birkaç bölgeye bölünme olasılığı var. Kosova'nın siyasal çözümü konusunun bir an önce gündeme gelmesi gerekir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da ABD ve Almanya'nın Türkiye büyükelçileriyle ayrı ayrı görüştü. Bakan Özkan'ın ABD Büyükelçisi Mark Parris ve Almanya Büyükelçisi Hans-Joachim Vergau ile yaptığı görüşmelerde, ikili ilişkilerin ve olası karşılıklı ziyaretlerin tarihleri ele alındı.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Manisalı 14 gence işkence yaptıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada beraat eden 10 polis hakkında mahkemenin beraat hükmünü bozdu.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın bütçeleri kabul edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, sosyal güvenlik kuruluşlarının içinde bulunduğu durumun uzun yıllar öncesinden yapılan hatalara, popülist uygulamalara dayandığını belirterek, 1998 yılında açığın kapatılması için Hazine'den aktarılan paranın 1.5 katrilyon lira olduğunu söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında memur maaşlarına verilecek zamla ilgili olarak, memurlara enflasyonun üzerinde refah payı vermenin gönüllerinden geçtiğini, ancak ortaya çıkan tabloda bu payı ayırmanın zor olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Sümer Oral ise 1999 bütçesinin memur maaşları ve borç faizlerini ancak karşılayabileceğini belirterek, 1999 yılında devletin 800 trilyon gelir kaybı olurken, giderlerin 3.7 katrilyondan fazla olacağına dikkat çekti.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile "son siyasi dönem" üzerine yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

7- Çorum'un FP'li Belediye Başkanı Arif Ersoy ve 12 çalışma arkadaşı, belediyenin arsasını İslamcı bir vakfa vererek görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Çorum Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5'er ay hapis ve 2 ay 15'er gün memuriyetten men cezasına çarptırıldı.

8- KESK'e bağlı sendikalar birçok ilde hükümetin memura vermeyi planladığı maaş zammı ve özelleştirmeyi protesto ettiler. İstanbul'da ki protesto eylemlerinde polis, Birleşik Taşımacılık Sendikası'na üye 50 kişiyi gözaltına aldı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır ve Tunceli'de PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonlarda 2 PKK'lı öldü, 4 terörist de yaralı olarak yakalandı.

10- 13. Uluslararası İzmir Festivali başladı. Kültür Bakanı İstemihan Talay, açılış töreninde yaptığı konuşmada, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın 13 yıldan beri kent ile bütünleşen bir festival gerçekleştirdiğini söyledi.

11- Avrupa Birliği'nin Türkiye Büyükelçisi Karen Fogg, İstanbul'da Yabancı Sermaye Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye arasında uzun bir süredir ağır aksak giden ilişkilerin artık düzelme yoluna girmesinin kaçınılmaz olduğunu ve Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit başkanlığında oluşturulan yeni hükümetin bu konuda önemli çabalar sarf edeceğine inandığını söyledi.

12- IMF Heyeti, Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığında temaslarına İstanbul'da başladı. Cottarelli, TÜSİAD'ı ziyaretinden sonra basına yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinde hızlanma gördüklerini belirtirken, ekonominin dönüm noktasında olduğunu söyledi.

 

16 HAZİRAN 1999

 

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DGM'lerin yapısında değişiklik yapan anayasa değişikliği tasarısının TBMM'de kabul edilmesi durumunda, süren davaların ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Türk, değişikliğin gerçekleşmesi durumunda, Abdullah Öcalan davasında asker üyenin yerine kaldığı yerden yedek üyenin duruşmaya devam edeceğini söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Logan'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında enerji alanında yürütülen çalışmalar ile daha önce imzalanmış işbirliğinin geliştirilmesi anlaşmasını gözden geçirdiklerini belirtti.

3- Bankalar Yasa Tasarısı'nın ilk 3 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, bu tasarıyla bankacılık sistemini altyapı zaafiyetinden kurtarmak ve istikrarlı bir mekanizma oluşturmak istediklerini söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bütçeleri kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, beraberinde Maliye Bakanı Sümer Oral ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile TOBB Başkanı Fuat Miras'ı ziyaret etti. Yılmaz, ziyaretin TOBB'nin ekonomi konusundaki görüşlerini almak için yapıldığını söyledi.

TOBB Başkanı Fuat Miras'da mali miladın kaldırılması ya da 2003 yılına kadar süre verilmesini, mevduat faizlerinin beyanname yerine kaynağında kesilmesini, enflasyon muhasebesinin isteğe bağlı olmasını ve geçici vergideki 3 aylık sürenin 6 aya çıkarılmasını istedi.

6- IMF heyeti, Yakın İzleme Anlaşması kapsamında incelemelerde bulunmak üzere parasal kaynak içermesi istenen Fon Destekli Enflasyonla Mücadele Anlaşması'na ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotarelli Türkiye ekonomisinin toparlanmaya başladığını söyledi.

7- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev ile ABD Savunma Bakanı William Cohen, Rusya'nın barış gücünde üstleneceği sorumluluk konusunda yaşanan anlaşmazlığı çözmek üzere Helsinki'de bir araya geldi. Cohen ile Sergeyev'in Kosova Barış Gücü'nün komuta yapısı konusunda anlaştıkları, görüşmelerin ise devam ettiği bildirildi.

8- Meksika'da dün başkent Mexico ile, Puebla ve Vera Cruz eyaletlerinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 15 kişi yaşamını yitirdi.

 

 

17 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir günlük Moldova gezisi dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, hükümete Vergi Yasası'nın değiştirilmesine yönelik tavsiyelerde bulunduğunu belirterek "Türkiye'de ekonomi sorunu yoktur. Türkiye'nin sorunu malidir ve siyasidir. Türkiye'nin sıkıntısı vergi kanunu sonrasındaki güvensizliktir. Bu güvensizlik kalkmalıdır" görüşünü savundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Erkut Yücaoğlu ile Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Musa Timur başkanlığındaki heyeti kabul etti. Yücaoğlu, iş dünyasının uzun süreden beri beklemekte olan reformların hükümet düzeyinde ele alınmış olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Yunanistan'ın Mega televizyon kanalının dün gece yayımlanan "Kara Kutu" programında Yunan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesinin önündeki en büyük engeli Atina'nın oluşturduğunu söylerken, iki ülkenin sorunlarını diyalogla çözmesi gerektiğini vurguladı.

Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas, Başbakan Ecevit'e cevaben ülkede PKK eğitim kampı bulunmadığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, IMF'den, Türkiye'nin ekonomik sorunlarına şimdiye kadar olduğundan daha yapıcı bir şekilde yaklaşmasını beklediklerini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meral, hükümetin yılın ikinci altı ayı için memurlara vereceği zam oranının en azından işçiye verildiği kadar olması gerektiğini vurguladı.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçeleri kabul edildi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından "Sarı Basın Kartı"na tanınan ayrıcalıklar konusundaki yayınlar nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, Sarı Basın Kartı'na tanınan ayrıcalığın kitle iletişim araçları ile gazetecilerin bağımsızlıklarını korumanın yöntemlerinden biri olarak algılanması gerektiğini belirtti.

8- Ağrı'nın Diyadin ilçesi bir grup teröristin saldırısına uğradı. Jandarma, emniyet ve belediye binalarına roketli saldırıda bulunan teröristlerden 2'si öldürüldü. İlçede 43 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından Mardin, Hakkari ve Şırnak kırsal alanlarında sürdürülen operasyonlarda ise 19 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sırasında 4 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

9- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, yüksek reel faize çözüm olarak TÜFE'ye endeksli devlet tahvili önerdi. TÜFE endeksli tahvillerin, enflasyonun düştüğü bir süreçte, faiz yükünü de paralel olarak azalttığı için Hazine'nin yükünü hafifleteceği ifade edildi.

10- NATO Genel Sekreteri Javier Solano, İspanyol Cadena SER radyosunda yaptığı konuşmada, Sırplara bölgeyi terk etmeleri için çağrıda bulunurken, Kosova'daki bütün etnik grupların barış içinde yaşaması için bölgenin etnik çizgilere göre bölünmesinin de söz konusu olamayacağını vurguladı. Solana, Kosova'nın bağımsız bir ülke olamayacağını ve bölge sınırlarının yeniden belirlenmesinin Avrupa güvenliğini tehdit edeceğini söyledi.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), çocukların zorla ve kötü koşullarda çalıştırılmasını yasaklayan anlaşmayı kabul etti. 174 ülkenin üye olduğu ILO tarafından hazırlanan anlaşmanın uygulamaya konulması için üye ülkelerin parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor.

12- ABD Başkanı Bill Clinton Kosova bunalımının ardından çıktığı ilk Avrupa gezisi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında ortak bir basın açıklaması yapan liderler, Slobodan Miloşeviç iktidarda kaldığı sürece Yugoslavya 'ya ekonomik yardım yapılmayacağını vurguladılar.

13- Kosova'da konuşlandırılan Uluslararası Barış Gücü'ne (KFOR) Rusya'nın katılımına ilişkin olarak Helsinki'de ABD Savunma Bakanı William Cohen ve Rus Savunma Bakanı İgor Sergeyev arasında yapılan görüşmelerde Rus birliklerine ayrı bir sorumluluk bölgesi verilmesi konusunun çözümsüz kaldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov da Helsinki'de bir görüşme yaptılar. Albright, Moskova'nın Rus birliklerine ayrı bir sorumluluk bölgesi verilmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini, ABD'nin konuya ilişkin Rusya'ya ayrıntılı bir öneri sunduğunu belirtti.

14- Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) tarafından oluşturulan geçici Kosava hükümetinin Başkanı Haşim Taçi, Makedonya Başbakanı Lupço Georgievski ile görüştü. Görüşme sonrasında Kosova-Makedonya ilişkilerinde yeni bir başlangıç yapıldığını belirten Taçi, Balkanlarda nefret ve düşmanlığa son verilmesi yolunda çaba harcanacağını söyledi.

 

 

18 HAZİRAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü" nedeniyle Konya'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ecdadımızın bize teslim ettiği bu ülkeyi, bizim de gelecek nesillere daha güçlü olarak teslim edeceğimizi belirterek "Türkiye çöl olmayacak" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantıdan sonra yaptığı açıklamda, Bakanlar Kurulu'nun sosyal güvenlik reformu, turizm sektöründeki sıkıntılar ve bütçe ile ilgili gelişmeleri değerlendirdiğini söyledi.

3- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, lösemi hastası Dr. Oktar Babuna için toplanan kan örneklerine el konulacağını belirterek "Devlet olarak bu örnekleri, milli servetimiz ve geleceğimizin umudu olarak devletin arşivine alacağız" dedi.

4- Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumayı, mali piyasalara güven vermeyi amaçlayan, bankaların kuruluş, yönetim, çalışma, devir, birleşme, tasfiye ve denetlenmelerine ilişkin Bankalar Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

5- Devlet Güvenlik Mahkemelerinin sivilleştirilmesine ilişkin Anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda 423 oyla kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanan yasa Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

6- Devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı G-8 Zirvesi Almanya'nın Köln şehrinde başladı.

7- Brüksel'de ABD Savunma Bakanı William Cohen ile bir araya gelen Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev yaptığı açıklamada, Kosova'da konuşlandırılan Uluslararası Barış Gücü'nde görev alacak Rus birliklerinin tamamen Rusya'nın sorumluluğu altında olması konusunda Helsinki'de uzlaşmaya varıldığını söyledi.

8- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee bir bildiri yayımlayarak, Keşmir konusundaki kararlı tutumlarının devam edeceğini belirtti ve Pakistan'dan 2 Temmuz 1972 tarihinde imzalanan Simla Antlaşması'na uymasını istedi.

 

 

19 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da Mithat Enç Görme Özürlüler Okulu ile özel bir hastanenin açılışına katıldı; Yenimahalle Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi'ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel törenlerde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda okulların ana hedefinin devlete bilgili insan yetiştirmek olduğunu ve devletin bir istihdam yeri olarak görüldüğünü belirterek, ancak şu an devletin gerekli olanın iki katına yakın sayıda memur görevlendirdiğini ve devletin elinde bulunan imkanların memurları rahat ettirmeye yetmediğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nca düzenlenen "Yaşayan Fabrika-ı Hümayunlar" sergisini Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde açtı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul Tuzla'da özel bir şirket tarafından İspanya adına inşa edilen Mar Macio tankerinin denize indirilmesi törenine katıldı. Başbakan Ecevit, gazetecilerin soruları üzerine Meclis tatile girmeden önce toplumun beklediği bir çok yasa ve anayasa değişikliklerinin gerçekleştirileceğini söyledi. Başbakan Ecevit, Türkiye'nin artık gelişmiş ülkelere kendi ürettiği sanayi mamullerini, bu arada da gemilerini ihraç edebilecek duruma geldiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ile Türkiye-Avrupa ilişkileri ve diğer gündemdeki konularla ilgili söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı. Bakan İrtemçelik, AB'nin Türkiye'ye karşı tutumunun anlaşılabilir bir durum olmadığını belirterek, "Türkiye, milleti ve devletiyle gerçekten rencide edilmiştir" dedi.

5- Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma ve Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, yurda döndü. Bakan Çakmakoğlu, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Brüksel'deki toplantıda "Kosova'daki harekat sonucunda Yugoslav makamlarıyla NATO arasındaki anlaşmanın öncesi ve sonrasındaki uygulamaların bir değerlendirmesinin yapıldığını" kaydetti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası tarafından Antalya'da düzenlenen "Türk Çalışma Hayatının Güncel Sorunları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, "1998 yılında devletin sosyal güvenlik kuruluşlarının açıklarını kapatmak amacıyla Hazine kaynaklarından verdiği para, 1.5 katrilyon lira civarındadır. 1999 yılı bütçe öngörüsü 2 katrilyon 55 trilyon lira olmakla birlikte açıkların burada tutmayacağı da bir gerçektir" dedi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, hububat ürünleri taban fiyatlarını açıkladı.

8- 1999 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

9- İşçi Partisi Genel Başkanı Hasan Yalçın, Fetullah Gülen hakkında hazırlanan raporların basına yansıması, video kasetlerinin televizyonda yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in Fetullah Gülen'den almış oldukları ödülleri geri vermelerini istedi.

Başbakan Bülent Ecevit, Esenboğa Havalimanı'nda Fetullah Gülen ile ilgili sorulara "Bu konuya girmek istemiyorum. Türkiye'de çok önemli şeyler oluyor. Gündemi başka yerlere kaydırmayı içime sindiremiyorum" derken, olayı değerlendirmek için suçlanan tarafın açıklama yapmasını bekleyeceğini söyledi.

Bu arada Nur Cemaati lideri Fetullah Gülen yaptığı yazılı basın açıklamasında, hakkındaki suçlamalara neden olan kasedin uzun bir konuşmasından montajlanarak hazırlandığını, böylece konuşmanın saptırıldığını öne sürdü. Gülen, "Bu, devlet içindeki bölücü yapılanma içinde olanların komplosudur" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İç Anadolu Bölge Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Kayseri'de yaptığı konuşmada, "Laikliğin ne kadar büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğu, her geçen gün biraz daha iyi anlaşılıyor. Laikliğe karşı yönelen tehlikeler bir türlü bitmiyor" dedi.

11- KESK Ankara Şube Platformu üyesi memurlar, memur maaşlarına düşünülen zammı protesto ettiler.

12- İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nün çetelere yönelik düzenlediği 3 ayrı operasyonda 42 kişi gözaltına alındı.

13- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan ve Kosova'daki son gelişmelerin ele alındığı NATO Savunma ve Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin NATO'da alınacak siyasi karar süreçlerine daha etkili katılması gerektiğini ısrarla dile getirdiklerini, ayrıca Kosova'nın geleceğiyle ilgili kararlarda, Türk soydaşların eşit düzeyde siyasi ve anayasal haklara sahip olmasını zorunlu gördüklerini ifade ettiklerini bildirdi.

14- Almanya'nın Köln kentinde devam eden G-8 Zirvesi'nde Kosova'nın yeniden yapılandırılması, dünya ekonomisi ve Rusya konuları ele alınırken, Belgrad yönetimi değişmedikçe Yugoslavya'ya mali yardım yapılamayacağı kararı alındı.

15- Sırp güvenlik güçlerinin Kosova'nın doğu ve orta bölümlerini tamamen boşalttığı bildirilirken, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK), bölgede düzenli ordu haline gelmek istediğini açıkladı. Kosova'daki geçici hükümetin sözcüsü Yakup Krasniki, UÇK'nın öncelikli olarak polis gücü olmayı hedeflediğini söyledi.

16- Çin'de Yangçe ve Sarı Irmak'ın taşması sonucu meydana gelen sellerde ilk belirlemelere göre, 27 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

20 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Keban Barajı'nın açılışının 25'inci yıldönümü nedeniyle Elazığ'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Fetullah Gülen'in devleti ele geçirmek için izlenecek taktikleri anlattığı video kasetinin bir televizyon kanalında yayımlanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İddialar çok ciddi" değerlendirmesini yaptı. Devleti ele geçirmek isteyenlerin bunu adliye ve mülkiyeden başlatmasının da normal olacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Demirel, "Gülen'in niyeti devleti ele geçirmek ise bunun siyasi bir hareket olduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel TRT-1'de yayımlanan "Politikanın Nabzı" programında da çeşitli konulardaki soruları yanıtladı..

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Elazığ'da Keban Barajı'nın kuruluşunun 25'inci yıldönümü törenlerine katılarak, Türkiye'nin, bugün 114 milyar kilovatsaat toplam enerjisinin 30 milyar kilovatsaatlik kısmının bu barajdan elde edildiğini belirterek, Fırat üzerindeki barajların, GAP'ın ana gövdesini oluşturduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Fetullah Gülen ile ilgili soruları üzerine Başbakan Ecevit, "Aslında Türkiye'de, DSP dışında pek çok siyasal veya din işlevli kuruluş, devlette kadrolaşmaya çalışıyor" dedi. Başbakan Ecevit, Türk birliklerinin Kosova'da görev yapacakları bölgeye ilişkin bir soru üzerine de birliğin Türklerin yoğun olduğu yörelerde, Prizren bölgesinde konuşlandırılmasının kabul ettirildiğini söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlayarak, partisinin DSP ile ilişkilerini anlattı.

5- Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay yaptığı açıklamada, IMF ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "2001 yılında enflasyonu tek haneye indirme hedefimiz değişmedi" dedi.

6- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, açılış ve temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna Hersek'in yeniden imarına verdikleri katkıyı artırarak sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen noktayı ve bundan sonra izlenecek politikayı Türkiye gazetesine değerlendirdi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'la görüştü. Görüşmede, Okuyan, emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısına ilişkin hazırlanan taslak hakkında bilgi verdi.

9- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, Turizm Bakanlığı bütçesine 15.3 trilyon liralık ek yapıldığını ve bu kaynağın büyük bölümünün tanıtma faaliyetlerinde kullanılacağını söyledi.

10- G-8 Zirvesi Almanya'nın Köln kentinde sona erdi. Zirvede kabul edilen bildiride, Birleşmiş Milletler'e (BM), Kıbrıs sorunun çözümü için tarafları bu sonbaharda müzakere masasına davet etmesi çağrısında bulunuldu. Bildiride ayrıca, G-8 üyesi ülkelerin müzakere sürecine tam ve sürekli destek verecekleri kaydedildi. G-8 bildirisinde, Yugoslavya'ya yardımın, demokratikleşme sürecine bağlı olduğu da açıklandı.

11- G-8 zirvesi için Almanya'da bulunan ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin bir araya geldiler. Görüşmelerde, Clinton ve Yeltsin'in başkanlığındaki ABD ve Rus heyetlerinin, Kosova, Rusya'nın dış borçları ve silahsızlanma konularını ele aldığı bildirildi.

12- NATO Genel Sekreteri Javier Solana Brüksel'de yaptığı açıklamada, Sırp güçleri uluslararası anlaşmalara uygun olarak Kosova'dan çekildiği için NATO'nun Yugoslavya'ya yaptığı operasyona resmen son verdiğini belirtti.

13- Mısır'ın başkenti Kahire'de inşaat halindeki bir fabrikanın çökmesi sonucu 7 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

21 HAZİRAN 1999

1- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Başkan Ali Müfit Gürtuna tarafından brifing verildi. Cumhurbaşkanı Demirel brifingin ardından yaptığı konuşmada, bir "açık müze" olan bu beldenin "içinde yaşanılır halde" olması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da bir işadamı tarafından yaptırılacak olan hastane ve okul açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında vatandaşlara "sağlığınıza iyi bakın" tavsiyesinde bulundu.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. "G-8 ülkelerinin BM'ye Kıbrıs'taki tarafları ön şartsız bir araya getirme çağrısı" yapmasıyla ilgili olarak "Kıbrıs'ta Türk Barış Harekatı'ndan beri kesintisiz barış vardır. Fakat Kıbrıs'taki huzur dünyada bazı çevreleri nedense huzursuz ediyor" derken, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda herhangi bir taviz vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, 57. hükümetin istikrarlı, uyumlu ve uzun ömürlü bir hükümet olarak dikkati çektiğini belirterek, hükümetin hem Meclis hem de halkın desteğine sahip olduğunu söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, vergi ve bütçe uygulamalarını görüşmek üzere 12 il defterdarı ve 6 gelirler bölge müdürü ile Ankara'da bir toplantı yaptı. Bakan Oral toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınması konusu üzerinde çok yoğun bir şekilde durulacağını bildirerek, kayıt dışı ekonominin mümkün olduğunca küçültülmesinin öncelikli hedefler arasında bulunduğunu ifade etti.

6- DGM'lerin yapısından askeri üyelerin çıkartılmasına ilişkin Anayasa'nın 143. madde değişikliğinin kabulünün ardından DGM kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı da TBMM Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı ile DGM'lerde halen görülen davalara kaldığı yerden devam edileceği hükmü getiriliyor.

7- ANAP Başkanlık Divanı'ndan sonra açıklama yapan Genel Başkan Mesut Yılmaz, Fetullah Gülen'le ilgili olarak, konunun hukuki ve sosyal boyutunun birbirinden ayrılması gerektiğini belirterek, "ben de toplumun büyük kesimi gibi Türk toplumunun ihtiyaçlarına cevap veren bir figür oluşturduğu düşüncesindeyim" diyerek, ülkenin böyle insanlara her zaman ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyacın yok sayılamayacağını belirtti.

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK ve KESK'i ziyaret ederek "Emeğin Güç Birliği Platformu"na işlerlik kazandırılmasını önerdi. Uslu, kamu çalışanlarına yapılacak zam oranının reel gelişmeyi karşılayacak düzeyde olması gerektiğini belirterek, Türkiye'de bu imkan ve potansiyelin bulunduğunu söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde serinlemek için göl, dere ve denize giren vatandaşlardan 17 kişi boğularak öldü.

10- Almanya'nın Köln kentinde devam eden G-8 Zirvesi'nde "G-8 ülkelerinin BM'ye Kıbrıs'taki tarafları ön şartsız bir araya getirme çağrısı" yapmasıyla ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin kendi çıkarları için Rumlara "sahte Kıbrıs hükümeti" ünvanı verdiğini savundu.

11- Hindistan, Pakistan'dan sızdıkları öne sürülen Müslüman militanlara yönelik hava ve kara operasyonunu sürdürürken; Pakistan Büyükelçiliği'nin Basın Ataşesi Muhammed Salim, Pakistan'dan Hindistan'a Pakistan askerleriyle Müslüman militanların sızdığını yalanlayarak, ülkesinin Hindistan'la savaşa girmeyi kesinlikle düşünmediğini, ancak Hindistan'ın savaş açması durumunda kendilerini sonuna kadar savunacaklarını söyledi.

12- Yugoslav güvenlik güçlerinin Kosova'dan çekilmesinin ardından Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) lideri Haşim Taçi ile Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Michael Jackson tarafından örgütün sivilleştirilerek silahlarını kademeli olarak teslim etmesini öngören anlaşma Priştine'de imzalandı. Yapılan toplantıya ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Rubin de katıldı.

General Jackson toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, bunun bir anlaşma olmadığını, UÇK'nın imzaladığı metinle bir taahhütte bulunduğunu, KFOR'un da bu taahhüdü kabul ettiğini vurguladı.

 

22 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dışarıdan 10-15 milyar dolarlık kaynağın ekonominin emrine sunulması ve iç borç stokunun vadeye yayılarak azaltılması gerektiğini söyledi.

TİM Başkanı Okan Oğuz da yaptığı konuşmada, dışsatımın günbegün kan kaybettiğini, 1998 yılında Türk Lirası'nın yüzde 2.2 değerlendiğini söylerken, devalüasyon beklentisi içinde olmadıklarını, ancak reel kur politikasından ödün verilmemesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Akay, toplu sözleşmelerle kamu işçilerine sağlanan artışın kamu görevlilerine de sağlanmasını istediklerini söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Bulgaristan'ın Meclis Başkanı Yordan Sokolov'u kabul etti. Sokolov, NATO askerlerinin Bulgaristan'dan geçişini sağlayacak anlaşmanın hafta sonuna kadar Meclis tarafından onaylanabileceğini kaydetti.

Sokolov görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ile yararlı bir görüşme yaptıklarını, birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, NATO güçlerinin geçişi konusunda birkaç gün önce nota aldığını ve olağanüstü bir toplantı yaparak bu geçişi kabul ettiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, incelemelerde bulunmak ve açılış törenlerine katılmak üzere Kayseri'ye gitti. Bakan Cem Kayseri Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da bombalamanın durması Sırp askerlerinin geri çekilmesine karşın göçmenlerin evlerine dönüşünün faciayı andırdığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, "Üç Denizin Hikayesi-Hazar, Karadeniz ve Akdeniz Enerji Geleceği" konulu konferans çerçevesinde Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Bölgesi Özel Temsilcisi Richard Morningstar ile görüştü. Ersümer, ABD'nin Bakü-Ceyhan boru hattı konusundaki desteğinin sürdüğünü söyledi. Bir basın toplantısı düzenleyen Morningstar, Bakü-Ceyhan ve Trans-Kafkasya boru hatlarının gerçekleşmesi için ABD'nin elinden geleni yapacağını ifade etti.

6- DGM'lerin sivilleştirilmesine yönelik anayasa değişikliğine koşut yasa değişikliği de TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da onaylandı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nu da onayladı.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Fetullah Gülen kasetlerinin belli bir zamanlamayla piyasaya çıkarıldığı şüphesinin vatandaşın devlete olan güvenini sarsar nitelik taşıdığını söyledi. Yılmaz, "Ortada suç varsa, devlete düşen, buna muttali olduğu anda, gereğini yapmaktır.

Böyle zamanlamayla, siyasi hesaplarla, ona buna tuzak kurarak devleti yönetmek olmaz. Susurluk, telekulak skandalı ve son kaset olayı ile ortaya çıkan acı gerçek, aydınlatmamız gereken karanlık çoğu zaman devlete sirayet etmiş bir karanlıktır. Karanlık devletin, devlet karanlığın içindedir" dedi.

8- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ankara Büyükelçisi Nazif Borman, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, G-8 grubu girişiminin KKTC'ye karşı kurulmuş, ancak BM zeminindeymiş gibi gösterildiğini bildirdi. Borman, girişim için "Önkoşulsuz görüşme deniyor. Ama oraya Güney Kıbrıs 'Cumhuriyet' olarak katılacak, biz de 'Türk toplumu' olarak; çifte standart uygulanıyor" dedi.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Başkanlık Divanı'nın faaliyet raporunun tartışılması sırasında söz alan Türkiye raportörü Macar parlamenter Andreas Barsony, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın duruşmasının adil bir biçimde sürdüğünü söyledi. Barsony, Öcalan'ın İmralı Adası'nda devam eden duruşmasıyla ilgili olarak izlenimlerini Avrupalı parlamenterlere anlatarak, İmralı'daki duruşmanın Türk adaletine uygun olarak adil biçimde yapıldığını söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Kosova'da barışın sağlanmasının ardından bölgenin yeniden yapılanmasına yönelik önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Bulgaristan ve Romanya'yı kapsayan gezisinin ilk durağı olan Sofya'da Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ve Dışişleri Bakanı Nadeyda Mihailova ile bir araya geldi. Albright, "ABD ve NATO asla Sırp halkına karşı savaşmadı. Miloşeviç'in politikasına karşı savaştı. Çünkü Miloşeviç'in politikasının yeni dünya düzeninde yeri yoktur" dedi.

11- Kosova Barış Gücü (KFOR) ile Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) arasında dün imzalanan silah bırakma anlaşmasına UÇK militanlarının genel olarak uyduğu, ancak anlaşmaya karşın UÇK militanlarının Sırplara ve diğer etnik gruplara karşı yıldırma ve korkutma eylemlerini sürdürdükleri belirtildi.

KFOR Komutanı General Michael Jakson, Kosovalı Arnavutlara, Sırplara karşı intikam duygusundan vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

 

 

23 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, mahkemenin vereceği kararın son karar olmadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurabileceğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, DYP'nin 16. kuruluş yıldönümü dolayısıyla kendisini ziyarete gelen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve beraberindeki Başkanlık Divanı üyeleri, Grup Yönetim Kurulu ve Grup Başkanvekilleri'nden oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Toplantıya Maliye Bakanı Sümer Oral ve Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay da katıldı. Başbakan Ecevit, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, yurt içi ve yurt dışı ekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini, Türkiye'de incelemelerini sürdüren Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) yapılan görüşmeler hakkında ayrıntılı bilgi aldıklarını söyledi.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantının açılışında kurulun yeni üyeleri için brifing verildi. Brifingde, devletin öncelikleri anlatılarak üç tehdit unsuru olan "bölücü terör, irtica ve organize suçlarla" mücadeleye kurulun bakışı ve yaklaşımındaki kararlılık anlatıldı.

4- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nda görüşülen beş yasa tasarısının Başbakanlığa sevk edildiğini bildirdi. Bakan İrtemçelik, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasıyla ilgili tasarının yasalaşması konusunda ise takipçi olacaklarını söyledi.

Bakan İrtemçelik, İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'deki insan hakları ve demokratikleşme alanlarında standartların yükseltilmesinin hükümetin öncelikli hedefleri olduğunu belirtti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, "Üç Denizin Hikayesi" konferansı çerçevesinde Türkiye'de bulunan Mısır Doğal Kaynaklar ve Petrol Bakanı Hamdi El Banbi ile görüştü. Ersümer, Mısır doğal gazının deniz altından boru hattı ile Türkiye'ye getirilmesi konusunda geçen yıl mutabakat imzalandığını belirterek işbirliğine dönük çalışmaların hızla sürdürüldüğünü belirtti. Ersümer, fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek bir çerçeve anlaşmasının önümüzdeki aylarda imzalanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye turist gönderen ülkelere yönelik tanıtım kampanyasına temmuz ayının ikinci haftasından itibaren başlayacaklarını bildirdi. Her kentin kendi kampanyası olması doğrultusunda kent tanıtım konseyleri kurulmasını öneren Bakan Mumcu, sektörde yaşanan sıkıntının ardından bu aydan başlayarak ülkeye turist girişinde artış kaydedildiğini söyledi.

7- Kuzeyden Keşif Harekatı'nın görev süresinin 30 Haziran 1999 tarihinden başlayarak 6 ay daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- İstanbul DGM Savcılığı, Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'la ilgili özel televizyon kanalının 'Arena' programında yayımlanan kasedi inceleyerek, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulundu.

9- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile görüştü. IMF, "Yakın İzleme Anlaşması" çerçevesinde ortaya konulan vergi gelirleri ile faiz dışı fazla hedefi tutturulamazken özelleştirmelerin yapılamamasının borç yönetimini olumsuz etkilediğini bildirdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Bayar, görüşmeden sonra gazetecilerin soruları üzerine, IMF heyetinin özellikle Telekom'um özelleştirilmesi üzerinde durduklarını bildirdi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Havzası Özel Danışmanı Büyükelçi Richard Morningstar, temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti. Morningstar, temaslarına Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkanı Natık Aliyev ile görüşerek başladı. Görüşmesinin olumlu geçtiğini ifade eden Morningstar, Bakü-Ceyhan projesinde ileri adım atılması yolunda birçok konuda fikir birliğine varmalarının sevindirici olduğunu kaydetti.

11- Kolombiya'da solcu gerillaların, sağcı ölüm mangaları lideri Carlos Castano'ya yönelik başlattığı saldırılarda 10 köylü ile 40 askeri öldürdükleri bildirildi.

 

24 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Resul Akay ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarının zam istemlerine ilişkin olarak "Feryadınızı anlıyorum, doğal da buluyorum" dedi. Hak ararken haklı zeminlerde kalınması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Demirel, "İstediklerinizin bir ölçüde gerçekleşmesi için yeni kurulmuş hükümetin gayret sarf edeceğini biliyorum" dedi.

Akay da hükümetin zam öngörüsüne değinerek, "Memurlara reva görülen maaş artışı, memurun yarasına merhem olmamaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu ve Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonları Birliği (UNICE) Başkanı Baron Georges Jacobs'u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ülkeleri şirketleri ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu belirterek, ülkenin küreselleşmenin gerekliliğini anladığını kaydetti.

UNICE Başkanı Jacobs da, Türkiye'de özellikle tekstil sektörünün içinde bulunduğu potansiyelden çok etkilendiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, yasalaşmayan "irticayla mücadele tasarıları"nı gündeme almaya kararlı olduklarını belirterek, Türk Ceza Kanunu'nun kaldırılan 163. maddesinin tekrar getirileceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Kosova konusunda bir brifing düzenledi. Brifingi Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Ethem Erdağı sundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdağı, Prizren bölgesinde görev yapacak Türk birliğinde gerektiğinde kullanılmak üzere 3 adet "bordo bereli" Özel Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı timin de bulunacağını bildirdi.

4- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve oda yöneticilerini kabul etti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, 57. hükümetin toplumun beklediği siyasi istikrarı sağladığını belirterek, "Hükümet uyumludur ve önceliklerini belirlemiştir. Böyle bir ortamda Türkiye'nin iç dinamikleri harekete geçecektir" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Avrupa Birliği (AB) Eğitim Bakanları Konferansı'na katılmak üzere Macaristan'a giderken İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Bostancıoğlu Fetullah Gülen'in tavsiyesi ile yurt içinde ve yurt dışında açılan okulların milli eğitim müdürlükleri ile valiliklerin denetimi altında olduğunu söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, 1999 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelere başlandı. Maliye Bakanı Sümer Oral, kamu finansman yapısının çok sağlıksız olduğunu, faiz ödemelerinin bütçenin taşıyamayacağı bir düzeye eriştiğini söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, G-8'lerin Kıbrıs çağrısıyla ilgili olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup yazdığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Denktaş Bayrak televizyonunda yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides ile bu koşullarda görüşmesinin mümkün olmadığını belirterek,"Kimse beni zorla masaya oturtamaz; buna hak ve yetkileri yoktur" dedi. Mektubunda, Rum tarafıyla görüşecek bir şey olmadığını belirttiğini anlatan Cumhurbaşkan Denktaş, mekik diplomasisinin devam etmesini istedi.

9- NATO'nun Yugoslavya'ya karşı hava operasyonu başlatmasından üç ay sonra, harekatı yöneten Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Wesley Clark ile NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Kosova'ya ilk ziyaretlerini yaptılar. Solana ve Clark, her iki tarafın haklarının korunacağını vurguladılar.

NATO Genel Sekreteri Solana, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin de Kosova'da konuşlanacağını söyledi

10- Nijerya'da kolera salgınında son iki haftada yaklaşık 200 kişinin öldüğü bildirildi.

 

25 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Polis Akademisi'nin 54. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, bir ülkede toplumun devletten beklediği en önemli hizmetin güvenlik olduğunu belirterek "Devlet, bu teşkilat ile başlar. Halk, eğer emniyetten memnun ise devletten de bir o kadar memnundur. Eğer arası kötü ise devletten hoşnutsuz anlamına gelir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı basın ve yayın kuruluşları tarafından "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin irtica konusunda Milli Güvenlik Kurulu'na rapor sunduğu" ve "bazı televizyon kanallarına kaset verdiği" şeklinde haber ve yorumlar yayınlandığına dikkat çekilerek, bunların "Gerçek dışı, maksatlı haber ve yorumlar" olduğu kaydedildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada da, MGK toplantıları ile ilgili olarak, bazı basın organlarında eksik, yanlış ve yanıltıcı, halkın dini duygularını tahrik etmeye yönelik haberlerin, gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı bildirildi.

3- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, Peygamberimize ve İslamiyete ağır hakaretler içerdiği öne sürülen raporun, devletin hiçbir resmi kurumunca hazırlanmadığının ve herhangi bir makama sunulmadığının öğrenildiğini belirtti.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Başbakan Bülent Ecevit ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan'dan başta anayasa olmak üzere yakındıkları yasaların değiştirilmesini istediklerini, ayrıca SSK'nın içinde bulunduğu durumu da ayrıntılı olarak tartıştıklarını söyledi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

6- İsrail'in Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki sivil yerleşim bölgelerini bombaladığı; bombalama sırasında 11 kişinin öldüğü, 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.

  

26 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı basın organlarının gündeme getirdiği Peygambere ve dine ağır hakaretler içeren, Fetullah Gülen'e iftira atan, karalayan son MGK toplantısına sunulduğu öne sürülen raporla ilgili olarak, "Bahsi geçtiği şekilde devletin sorumlu makamlarına ve bu arada MGK seviyesine ulaşmış, orada okunmuş bir rapor yoktur" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, bu tür senaryoların halkın dini duygularını istismara yönelik olduğunu belirterek, demokratik, laik cumhuriyeti zaafa uğratmaya yönelik girişimlere göz yumulmayacağını belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton'un Hazar Bölgesi Özel Temsilcisi Büyükelçi John Wolf ile görüştü. Wolf'un görüşmede Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi ile Türkmenistan-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ne ABD'nin desteğini dile getirdiği bildirildi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da özel Nefroloji Kliniği ile HASVAK Sağlık Merkezi'nin açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, gönüllü kuruluşların çalışmalarını tüm Türkiye'ye örnek göstererek "İnsan gücünü harekete geçirecek olan, gönüllü hizmetlerdir" dedi.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türkiye'de sağlıkla ilgili yatırımların her gün arttığını belirtti.

4- Başbakan Bülent Ecevit, insan hakları ve işkence konusunda bir genelge yayımlayarak, daha önce çıkarılan yönetmeliğe titizlikle uyulmasını istedi. Başbakan Ecevit, bütün mülki amirlerden "habersiz kontrol ve teftişler" yaparak kusurlu buldukları yetkililer hakkında işlem yapmalarını da istedi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in geçen ay bir mektup göndererek "terörizmle mücadelede işbirliği" çağrısı yaptığı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun cevap mektubunun Yunanistan'ın Türkiye Büyükelçisi Yannis Corantis tarafından Bakan Cem'e elden iletildiği kaydedildi. Açıklamada, Papandreu'nun: turizm, çevre, kültür, örgütlü suç, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç ve terörizm, ticaret ve bölgesel işbirliği alanlarında diyalog önerdiği belirtildi.

6- CHP'nin 10. olağanüstü kurultayında, parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu seçimleri yapıldı.

Genel Başkan Altan Öymen konuşmasında, hükümeti ve irtica karşısında ödün verenleri eleştirdi.

7- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Baro Başkanları Toplantısı'nda laiklik karşıtı akımların rejime yönelik tehditleri ele alındı. "Fetullahçılar" diye bilinen tarikatın asıl amacının şeriat düzenine dayalı bir devlet kurmak olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan TBB Başkanı Eralp Özgen, "Ama bütün bunlara rağmen, ne yazık ki iktidarda bulunan siyasi parti liderlerimiz, bu konuyu hala küçümsemektedirler. Bu liderlerimize ve tüm politikacılarımıza milletvekilliği görevine başlarken ettikleri laik cumhuriyete sadakat yeminlerini hatırlatmak lazım" dedi.

8- Türk Tabipler Birliği (TTB) 48. kongresinin açılışında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, siyasi partilerin sağlıkla ilgili programlarının hepsinin birbirine benzediğini; hükümet programının sağlıkla ilgili bölümlerinde doktorlara ve meslek odalarına hiç yer verilmediğini vurguladı.

9- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nca (KESK) yurdun çeşitli illerinde düzenlenen "İnsanca Yaşam" mitingleri gerçekleştirildi.

10- Akın Birdal'ın istifası ile boşalan İnsan Hakları Derneği Genel Başkanlığına Hüsnü Öndül getirildi.

11- Kuruluş aşamasını 1998 Aralık ayında tamamlayan Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Kemal Özden ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

12- Görev süresi sona eren Yugoslavya'nın Türkiye Büyükelçisi Darko Tanaskoviç, Türkiye'den ayrılmadan önce Kosova sorunu ve Ankara-Belgrad ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

Kosova'daki yaşananları 'yeni dünya düzeninin dayatması' olarak gören Tanaskoviç, Balkanlar'daki çatışmalardan başta ABD olmak üzere Batılı ülkeleri sorumlu tutarken, "Sadece Balkanlar'da değil, tüm dünyada 30 tane Kosova var. Büyük devletler bu defa Kosova'yı seçtiler" dedi.

13- ABD'nin güney Irak'taki Zikar bölgesinde köylere yönelik hava saldırısında bir sivilin öldüğü açıklandı. Zikar bölge valisi, vurulan köylerin askeri üslerin çok uzağında olduğunu söyledi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton, dün düzenlediği basın toplantısında, Yugoslav Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidarda kaldığı sürece, ABD'nin Sırbistan'ın yeniden yapılandırılması için "tek kuruş" yardım etmeyeceğini vurguladı.

 

 

27 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da çeşitli açılış törenlerine katıldı. Bir özel hastene açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, İstanbul'da 168 hastaneden 118'inin özel sektör tarafından yaptırıldığına dikkat çekerek "Bu yapılan hizmetler devletin yükünü azaltıyor. Devlet böylece başka hizmet yapma imkanı buluyor" dedi.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi görüşülürken eleştirileri yanıtladı. Bakan Tantan, bakanlık teşkilatı için önümüzdeki günlerde yeni tasarıların Meclis'e gönderileceğini belirterek, "Yasal boşlukların doldurulması halinde inanıyorum ki güvenlik güçleri halkımıza hizmet eden bir yapıda olacaktır" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan "Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Taslağı" çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Okuyan, halen 13 yıl 10 ay 20 gün olan emeklilik için zorunlu olan fiili çalışma süresinin 30 yıla çıkarılacağını bildirirken, temel prensip olarak, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranında her ay emekli maaşlarına otomatik zam yapılacağını söyledi.

4- MHP Grup Başkan Vekili İsmail Köse, karar aşamasına gelen terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan davasıyla ilgili olarak "Öcalan olayının Türkiye'nin iç meselesi olduğunu ve Batı'nın istemlerine göre hareket edilmeyeceğine" ve Öcalan'ın bağımsız mahkemece yargılandığını işaret ederek, "yargı kararının sonucuna Meclis de, Türk milleti de, dünya da saygı duymak zorundadır" dedi.

5- CHP, parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu seçimleri Ankara'da yapıldı. CHP Genel Başkanı Altan Öymen, kurultayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- DİSK Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda Rıdvan Budak'ın DSP'den İstanbul Milletvekili seçilmesiyle boşalan DİSK Genel Başkanlığı'na Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Vahdettin Karabay'ı getirdi.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikalar Gaziantep'te düzenledikleri mitingte hükümetin memur maaaşlarının belirlenmesiyle ilgili tutumunu protesto ettiler, emekçilerin yoksulluğa mahkum edildiğini söylediler.

8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'un çeşitli semtlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 44 kilogram eroin ile 1600 adet uyuşturucu hapın ele geçirildiği, operasyonlar sonucu 8 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

9- Büyükler Balkan Atletizm Şampiyonası sona erdi. Şampiyonada Türkiye, erkeklerde üçüncülük alırken, bayanlarda ise dördüncülüğü elde etti.

10- Türkiye'de yapılan ve 13 ülkeden 208 sporcunun katılımıyla gerçekleşen 13. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası sona erdi. Turnuvada Türk sporcuları 3 birincilik, 6 ikincilik, 6 da üçüncülük kazandı.

11- Türk at yarışçılığı Gazi Kupası Koşusu'nun 73'üncüsünü Mehmet Kurt'un "Bartrobel" isimli safkanı, jokeyi Ertül Cankılıç ile kazandı.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, To Vima gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun Yunanistan için öncelik arzettiğini ve bu sorun çözülmeden Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin tam anlamıyla düzelebileceğine inanmadığını belirtti. Papandreu, ancak "Türk-Yunan ilişkilerinin düzeltilmesine yönelik çabaların, Kıbrıs sorunu çözümlenmeden de sürdürülebileceğini" belirtti.

13- Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, Cezayir radyosunun haberine göre İsviçre'de yaptığı açıklamada güvenlik güçleriyle köktendinci örgütler arasında 7 yıldır süren çatışmalarda 100 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

 

28 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, yürüyen ve işleyen bir ekonomi için istikrarın büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmesine ilişkin Başbakanlık teklifi uygun görüldü.

3- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin, kamuoyunu Türk Silahlı Kuvvetleri TSK aleyhinde kışkırtmak istediğini, ancak halkın bu oyuna gelmediğini belirterek "Çünkü halkımız TSK'dan dinimize, peygamberimize herhangi bir olumsuz sözün gelmeyeceğini biliyor" dedi.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığı açıklamada, hedeflerini 5 yılda 50 milyar dolarlık özelleştirme olarak vurguladı ve özelleştirmenin çok boyutlu bir olay olduğunu belirterek, "Biz özelleştirmeyi yüce parlamentonun onayını alarak yapacağız" dedi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM tarafından düzenlenen Kosova'nın Dostları Grubu toplantısına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kosova meselesinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek,"Biz, Kosova'da başlayacak bütün çalışmalarda etkimizin olmasını istiyoruz. İdari ve siyasi şekillenmelerde ve ekonominin yeniden yapılanmasında Türkiye'nin var olmasını istiyoruz" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, "Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı yasallaşırsa, bu bütün siyasi hareketler için bir milat teşkil edecek. 62 yaş, kadın-erkek eşit olarak bu tasarıda yer almıştır" dedi.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Çevre Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı'nın birlikte düzenledikleri Ulusal Çevre Stratejileri ve Eylem Planı (UÇEP) Uygulama Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlıklı bir çevre için Türk halkının beklentileri ve uluslararası güvencelerinin gereği olarak sürdürülebilir kalkınma hedefini benimsediğini söyledi.

8- İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Susurluk davasının tek tutuklu sanığı Haluk Kırcı'nın kesinleşmiş hapis cezalarını dikkate alarak tahliye kararı verdi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, Washington'un talebi üzerine Türk ve Yunan hükümetlerinin, Kıbrıs'ta iki tarafta konuşlandırılmış ABD yapısı silahlardan bazılarını geriye çekmeyi kabul ettiklerini bildirdi.

 

29 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın ölüm cezası kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Mahkeme görevini yapmıştır" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da yaptığı açıklamada, İmralı'da adil bir yargılama olduğunu, savunma haklarının titizlikle uygulandığını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ise "İmralı'da mahkeme tarafından verilenkararın, milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Karar ile ilgili olarak diğer siyasi parti liderleri de konunun Meclis'e gelmesi halinde kararın uygulanabilmesi için hemen onay çıkabileceğini söylediler.

2- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmeler sonucunda 1999 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı kabul edildi.

Başbakan Bülent Ecevit bütçenin kabul edilmesinden sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, hiç kimsenin Türkiye'nin ekonomik durumuna ve geleceğine karamsarlıkla bakmaya hakkı olmadığını belirterek "Türkiye'nin bu ekonomik sıkıntıları süratle geride bırakacağına inanıyorum" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen idam cezası ile ilgili girişimde bulunmayı planlayan ülkelere "Dışarıdan müdahale kabul edilemez" uyarısında bulunarak, verilen ölüm cezasıyla yargılama sürecinin bir aşamasının tamamlandığını, davanın henüz sonuçlanmadığını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Başbakanlık'ta Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Ergin Celasin'in katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Fetullah Gülen cemaatine bağlı okulların değerlendirildiğini belirterek "Gülen'in adına kayıtlı okullar yok, Fetullah Gülen fikrine kayıtlı okullar var" dedi.

5- Lösemi hastası Dr. Oktar Babuna'ya uygun ilik bulunması amacıyla başlatılan ve daha sonra etik ve hukuki kurallar çiğnendiği gerekçesiyle çeşitli tartışmalara neden olan kampanyanın ele alındığı Etik Kurul Toplantısı Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Tokuçoğlu, kampanyanın bu haliyle yürütülmesinin sakıncalı olduğunu ve savcılıkların harekete geçmesi gerektiğini belirterek, bundan sonra bu tarz kampanyaların oluşturulacak yasal düzenlemelerle yürütülmesine karar verildiğini söyledi.

6- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, İmralı Adası'nda yargılan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı, TCK'nın 125. maddesi gereğince vatana ihanet suçundan idama mahkum etti.

7- Ağrı'da meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin düzenlediği basın toplantısında idam cezasına mahkum edilen terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın "uluslararası bir terörist" olduğunu belirterek, davanın kurallara uygun ve düzgün şekilde sonuçlandığını söyledi.

30 HAZİRAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Türkiye'nin kalkınması ve Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için 50 yıldır verdiği hizmetlerden ötürü Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle TÜSİAV'ın 'Yılın Adamı' ödülü verildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarikatçılığın veya dinsel akımların siyasallaşmasını yadırgamadığını, takıyye yaparak da olsa laikliği benimseyen dinsel toplulukların laik rejim karşıtlarıyla aynı cepheye itilmemesi gerektiğini söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplumda huzursuzluk ve gerginlik yaratan bir tehlikeli gidiş bulunduğunu söyledi. Kutan, tüm siyasi parti liderlerine seslenerek "Geliniz, anlamsız iddia ve suni gündemleri bir kenara bırakıp ülkenin gerçek sorunlarının çözümü için elimizi uzatalım" dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, İktisadi Kalkınma Vakfı'nın 36. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) için, Helsinki Zirvesi'nin Türkiye'yle ilişkilerini düzeltmesi açısından son fırsat olduğunu, aksi halde Gümrük Birliği (GB) ilişkisinin sorgulanır hale geleceğini söyledi.

5- Otomotik geçiş sisteminin hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, gişelerde oluşan uzun araç kuyruklarına çözüm bulmak ve kolay bir geçiş yöntemi sunmak amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden başlayarak Boğaziçi Köprüsü ve trafiği yoğun olan otoyol gişelerinde kademeli olarak otomatik geçiş sisteminin uygulanmaya konulduğunu söyledi.  

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, ölüm cezasına karşı olduklarını, ancak terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan davası nedeniyle gündeme getirilmesine karşı çıkacaklarını söyledi.

7- Kamu-Sen Konfederasyonu yurdun çeşitli yerlerinde maaş zamları ve emeklilik tasarısını protesto etmek için çeşitli eylemler düzenledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Havillati Dağı bölgesinde yapılan operasyonlarda 12 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, gazeteci Esin Uluer İstanbul'da öldü.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından düzenlenen Kosova'nın Dostları Grubu toplantısı ABD'nin New-York kentinde yapıldı.

Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kosova'nın yeniden yapılanması aşamasında Türk azınlığın haklarının korunmasını istedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dişişleri Bakanı Yorgo Papandreu New-York'ta görüştü. Görüşme sonunda Türkiye ile Yunanistan terörle mücadele, organize suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığı; turizm, kültürel konular, çevre sorunları ve yasadışı göç konularında üst düzey görüşme başlatılması konusunda anlaştılar.

11- PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın ölüm cezasına mahkum edilmesine yabancı basının tepkisi sürüyor.

The Washington Post, Türkiye'de PKK liderinin asılıp asılmaması konusunda görüş ayrılığı bulunduğunu savundu.

The Guardian gazetesi, ölüm kararının Türkiye'ye yumuşak yaklaşma eğiliminde olan Avrupa'yı bir kez daha Ankara ile karşı karşıya getirdiği yorumunda bulundu. Fransa Ulusal Meclis Başkanı Laurent Fabius, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezasının "AB'nin de benimsediği değerleri adına" hafifletilmesi için Türk yetkililere çağrıda bulundu.

12- Japonya'nın batısında, şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 27 kişinin öldüğü, 15 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

13- Güney Kore'de, anaokulu ve ilkokul öğrencisi çocukların bulunduğu bir kampta çıkan yangında 23 çocuğun öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106