16.5.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

 

 

1 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kosova'dan gelen mültecilerin barındığı Gazi Osman Paşa Göçmen Misafirhanesi'ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel, göçmenlere hitaben yaptığı konuşmada, 20 bin kişi kapasiteli bir kampın bulunduğunu, ayrıca Arnavutluk ve Makedonya'da da 10'ar bin kişilik kamp kurulduğunu, gerektiği takdirde yeni kamplar da açılabileceğini kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, Dünya Bankası ve IMF'nin "Kalkınma Komitesi Yarıyıl Toplantısı"na katılmak üzere gittiği ABD'den yurda döndü. Bakan Uluğbay, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, IMF ile yapılan çalışmaların, kurulacak yeni hükümet tarafından da benimsenmesi durumunda, Türkiye'de enflasyonun 2001 yılında tek haneli rakamlara ineceğini savundu.

Bakan Uluğbay, Washington'da yapılan toplantıda, dünya ekonomisinde son dönemde meydana gelen kriz, yoksul ülkelerin borç yüklerinin azaltılması ve Kosova gibi çatışma bölgelerine yapılacak yardımların ele alındığını kaydetti.

3- MHP Merkez Yürütme Kurulu, Merkez Karar Kurulu ve milletvekilleri, Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı.

Bahçeli, Türkiye'de kardeşliğin, barışın, karşılıklı anlayış ve hoşgörünün hakim olmasını, demokratik hukuk devleti standardının yükseltilmesini istediklerini belirtti.

4- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), soru kitapçıklarının birkaç adedinin dağıtımının yapıldığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce çalınması üzerine iptal edildi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Fethi Toker, sınavın iptali ile ilgili yaptığı açıklamada, adayların erteleme dolayısıyla hiçbir yeni işlem yapmayacaklarını belirterek, puan ve yerleştirmeye ilişkin yeni takvim konusunda YÖK'ün ayrıntılı açıklama yapacağını söyledi.

5- İşçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, Ankara ve İzmir'de DİSK ve KESK'in öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve mitinglerle kutlandı.

6- NATO uçakları dün Priştine yakınlarındaki Luzane Köprüsü'nü vurduğu, köprü vurulurken üzerinden geçmekte olan otobüsteki yolcuların en az 40'ının öldüğü, 16'sının da yaralandığı bildirildi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton Yugoslavya'ya yönelik tek taraflı ABD yaptırımlarını genişleten bir kararı imzaladı. Kararda, petrol satışının yasaklanması ve Belgrad'ın ABD'deki mal varlığının dondurulması gibi unsurlar yer alıyor.

8- Rusya'nın Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, Yugoslavya'daki temasları sırasında Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile görüştükten sonra Moskova'ya döndü.

Çernomırdin yaptığı açıklamada, siyasi sorunların hepsini çözmenin zor olacağını, ancak bir şans olduğunu söyledi.

2 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM'de temsil edilen siyasi parti liderleriyle ayrı ayrı görüşerek hükümet oluşumlarına ilişkin değerlendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Demirel ilk olarak DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'i kabul etti. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çeşitli hükümet formülleri üzerinde Cumhurbaşkanı ile fikir alış verişinde bulunduklarını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Meclis'in verimli üretken, uyumlu bir çalışma içinde olmasını istediklerini belirterek, "İstikrarlı, kalıcı ve Meclis çoğunluğuna sahip bir hükümet gerektiğini" söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise yeni Parlamento'nun halkı memnun edebilmesi için parti olarak uzlaşmacı bir tutum içinde olacaklarını kaydetti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da yaptığı açıklamada, hükümet kurulması konusunda önceliğin DSP ve MHP'ye ait olduğunu belirterek, kendilerine bu yönde bir talep gelmesi durumunda partisinin yetkili kurumlarınca durumu değerlendireceklerini kaydetti.

Son olarak Çankaya Köşkü'ne çıkan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de hükümet içinde yer almak için özel bir çaba göstermeyeceklerini belirterek, "muhalefet görevini kabul edecekleri" mesajını verdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel TRT-1'de yayımlanan "Politikanın Nabzı" programında çeşitli soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, FP'nin İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın Meclis Genel Kurul Salonun'daki yemin törenine türbanlı olarak gelmesini sert bir dille eleştirerek, FP'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki eyleminin "provokasyon olduğunu, devletin dine alet edilmek istendiğini" söyledi.

3- TBMM 21. yasama dönemi geçici Başkan Ali Rıza Septioğlu başkanlığında açıldı ve Genel Kurul, çalışmalarına milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. Tören, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanları tarafından da izlendi.

Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili seçilen Merve Kavakçı, TBMM Genel Kurulu'nda türbanlı olarak ant içmek istemesi üzerine DSP Grubu'nun yoğun protestosu ile karşılaştı.

Başbakan Bülent Ecevit, protestonun sürmesi üzerine kürsüden yaptığı konuşmada, "Türkiye'de hanımların giyim kuşamına, başörtüsüne özel yaşamlarında hiç kimse karışmıyor. Ancak burası hiç kimsenin özel yaşam mekanı değildir. Burası devletin en yüce kurumudur. Burada görev yapanlar, devletin kurallarına, geleneklerine uymak zorundadır. Burası devlete meydan okunacak yer değildir" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 21. dönem birinci yasama yılının ilk parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinde DYP'nin ciddi oy kaybına uğradığını, partinin yetkili kurullarında yapılacak özeleştirilerle hataların tartışılacağını ve sorunlara yapıcı çözümler bulmaya çalışılacağını söyledi.

5- Yugoslavların elinde 32 günden bu yana esir olan üç Amerikan askerinin serbest bırakıldığı bildirildi.

Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, 3 ABD'li askerin serbest bırakılması için arabuluculuk yapan insan hakları lideri Jesse Jackson aracılığıyla ABD Başkanı Bill Clinton'a bir mesaj gönderdi.

Miloşeviç'in mesajında, Clinton'a ikili görüşme yapmayı teklif ettiği ve NATO'ya da ayrıntıları basına açıklamayan dört öneri sunduğu belirtildi.

6- Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov Fransız Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte NATO'nun Yugoslavya'ya düzenlediği operasyonun "trajik bir hata" olduğunu vurgulayarak, "1945 yılından bu yana Avrupa'da yaşanan ilk gerçek savaşta" Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'e boyun eğdirmek için 200 bin kara piyadesinin ve "çok sayıda ölümün" gerekeceği konusunda uyardı.

7- Somali'de Rahanwein Direniş Ordusu'nun ülkenin güneyinde bulunan Baidoa kentini ele geçirdiği ve çıkan çatışmalarda 7'si sivil 17 kişinin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

3 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 57. hükümeti kurma görevini DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e verdi. Ecevit, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken yaptığı açıklamada, yeni koalisyonun en az üç partili olacağını söyledi. Ecevit, uyumlu ve uzlaşmacı bir oluşum için çaba göstereceklerini, ancak laik demokratik cumhuriyet ilkesinden ödün vermeyeceklerini belirtti.

2- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, milletvekillerinin ant içme töreninde hiç istenmeyen olayların yaşandığını belirtirken, olayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de dediği gibi provokasyon amaçlı, bölücü bir hareket olduğunu söyledi.

3- DİE'den yapılan açıklamaya göre, nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon, toptan eşya fiyatlarında yüzde 50, tüketici fiyatlarında ise yüzde 63.9 oranında gerçekleşti.

4- Ankara DGM Başsavcılığı, TBMM'de türbanla ant içme girişiminde bulunan FP İstanbul Milletvekili Merve Safa Kavakçı hakkında, Türk Ceza Yasası'nın "halkı din farkı gözeterek kin ve düşmanlığı açıkça tahrik etmek" fiilini düzenleyen 312. maddesi çerçevesinde inceleme başlattı.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ankara Sanayi Odası (ASO), Türk-İş ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda, dün TBMM'nin açılışına türbanla gelen FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'yı eleştirdiler.

Bu arada FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı da Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek TBMM'de, kuralları ve kurumları ile tam olarak işleyen hiçbir demokratik ülkede yaşanmayacak üzücü ve düşündürücü olayların yaşandığını söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700. yılı kutlamaları kapsamında Osmanlı Sarayı Hazineleri Sergisi'ni açmak üzere gittiği Fransa'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ı eleştirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Yunanistan'ın terörle işbirliği yaparken suçüstü yakalandığını belirterek bu ülkenin terörizme destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

7- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Kahire'de bir araya gelerek, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdiler.

8- NATO'nun Kosova'ya düzenlediği hava saldırısında bir yolcu otobüsünün vurulması sonucunda 17 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, Washington'da ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kabul edildi. Çernomırdin, Moskova'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, ABD ziyaretinin sonuçlarına bağlı olarak, Belgrad'a geçebileceğini söyledi.

4 MAYIS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'e türbanı ile katılan FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oluşan gerginlikten FP dahil bütün partilerin tedirginlik duyduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemde söz konusu kişinin bazı ülkelerle ilişkisinin olduğunu iletti. Bu konudaki bilgileri araştırıyoruz" dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yemin töreni sırasında türban ile Genel Kurul Salonu'na gelen İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'yı savunarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit'in tepkilerinin çok yanlış olduğunu belirtti. Kutan, "Keşke bu değerlendirmeleri yapanlar kendilerini fetva emiri olarak görüp dinde neyin olup neyin olmadığını söylemek gibi bir iddia içerisine girmeselerdi" dedi.

Öte yandan yurdun çeşitli bölgelerindeki sivil toplum kuruluşları türban ile yemin törenine katılınmasını protesto ettiler.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası'nın başlaması nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, küreselleşmenin işsizliği ve yoksulluğu artırdığına dikkat çekerek, "Sağlıklı yaşama ve sağlıklı çalışma için çalışanların, haklarını isteyebilme ve elde edebilme gücüne de sahip olması gerekmektedir. Bu güç ise örgütlenme ile sağlanabilir" dedi.

3- Fransa'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Başkanı Jaques Chirac ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Lionel Jospin'i de Maringy Sarayı'nda kabul ederek bir süre görüştü. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı görüşme ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin, Gümrük Birliği'nden doğan taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Fransa Başbakanı Jopsin de AB konusunda Türkiye'nin tepkisinin anlayışla karşılandığını belirtti ve ilişkilerin tekrar düzelmesi için Fransa'nın gereken çabayı göstereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada, türbanın köktendinciliğin simgesi olduğunu belirterek, "Bu, o hareketin sembolüdür" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye 55 Müslüman ülke arasında tek laik ülkedir ve bu devam edecektir" dedi.

4- Avrupa Konseyi İşkenceyi ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi yayınladığı raporda, İmralı Adası'nda tutuklu bulunan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın, yüksek standartlara sahip bir mekanda bulundurulduğunu belirtti.

5- Kosova sorununa diplomatik yollardan çözüm bulunması amacıyla aracılık yapan Rusya'nın Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, ABD Başkanı Bill Clinton ile Beyaz Saray'da görüştü.

Görüşme sonrası Sözcü Joe Lockhart tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir gelişmenin sağlanmadığı, ancak sorunun çözümünde etkili olabileceği için Rusya ile görüşmelerin sürdürüleceği bildirildi.

6- Resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan Japonya Başbakanı Keizo Obuchi, Başkan Bill Clinton ile görüştü. İki lider ortak düzenledikleri basın toplantısında, ekonominin kalkındırılması için radikal önlemler alındığını açıkladılar.

7- İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış sürecinin çok zor bir aşamada olduğunu belirterek, uluslararası toplumdan bu sürecin yeniden başlatılması için destek istedi.

8- ABD'nin orta batı bölgelerini etkileyen kasırganın, 40'ın üzerinde kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtığı, çapı 2 kilometreyi aşan hortumlardan Oklahama ve Kansas eyaletlerinin etkilendiği bildirildi.

 

 

5 MAYIS 1999

 

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "SSK'nın Yeniden Yapılandırılması" adı altında hazırlanan taslakla ilgili bilgi verdi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "yapıcı özeleştiri" çerçevesinde, partisinin seçim yenilgisinin değerlendirildiğini belirterek, hiçbir şeyin başarısızlığa mazeret olarak gösterilemeyeceğini söyledi.

3- Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen emekli oldu. Dinçmen'in yerine Müsteşar Yardımcısı Cüneyt Sel vekalet edecek.

4- Tunceli-Bingöl sınırında 50 kişilik bir terörist gruba müdahale için giden askeri timin PKK'lı teröristlerce pusuya düşürülmesi sonucu, 16 güvenlik görevlisi şehit oldu, 5 güvenlik görevlisi de yaralandı.

5- 1998-1999 Türkiye kupasında Beşiktaş'ı 2-0 yenen Galatasaray futbol takımı şampiyon oldu.

6- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik askeri operasyonlar konusunu Brüksel'de ittifak yetkilileriyle görüşen ABD Başkanı Bill Clinton, diplomatik girişimlerin önemini vurgularken, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in uluslararası toplumun 5 koşulunu kabul edinceye kadar harekatın süreceği mesajını verdi.

7- Avrupa Parlemontosu, İtalya'nın eski Başbakanı Romano Prodi'nin Avrupa Komisyonu Başkanı olmasını onayladı.

8- Sırp basın merkezinin verdiği habere göre, "Fransız Sınır Tanımayan Doktorlar" yardım kuruluşuna bağlı bir konvoy, Kosova'nın başkenti Priştine'de bombalandı.

NATO'dan yapılan açıklamada da Atina'dan gelen konvoy da dahil hiçbir konvoya taarruz edilmediği belirtildi.

9- Arnavutluk'ta bir Amerikan AH-64 Apaçi saldırı helikopterinin eğitim uçuşu sırasında düştüğü, kazada 2 pilotun öldüğü bildirildi.

 

6 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da 24. İktisatçılar Haftası çerçevesinde düzenlenen "Dünya Ekonomisi ve 21. Yüzyıl" başlıklı seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin eşitliğe dayandığını, kimseye inancının sorulmadığını anımsatarak, "Bugün Türkiye'de kimse 'demokrasi yok' diyemez. Sadece düşünceyi yayma özgürlüğü tehlike yayıyorsa ona kısıtlama getiriliyor" dedi.

2- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarına 8 Mayıs Cumartesi günü siyasi parti liderleriyle görüşerek başlayacağını söyledi. Başbakan Ecevit, "Görüşmelerin ışığında nasıl bir hükümet formülü ortaya çıkabileceğini, daha belirgin bir biçimde belirleme imkanı bulacağım" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, İtalya Başbakanı Massimo D'Alema'nın terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcal'ın yargılanmasıyla ilgili "Öcalan'a karşı duruşmanın sürdürülme yöntemi kabul edilebilir değildir" açıklamasına tepki göstererek, "İtalya Başbakanı'nın bir terör örgütü elebaşısını uzunca bir süre ülkesinde barındırdığı, bunun da ötesinde, hukuk kurallarını ve bağlı bulunduğu uluslararası anlaşmaları da çiğnemek suretiyle bir teröriste çeşitli ülkelerde melce temini için pazarlıklara giriştiği ve neticede de ülkesinden uzaklaştırdığı henüz hafızalardan silinmemiştir" dedi. Atacanlı, söz konusu duruşmayla ilgili olarak tek sorumluluğun Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nda olduğunu da sözlerine ekledi.

4- FP İstanbul Milletvekili Aydın Menderes, partisinden istifa etti.

5- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 kişinin ölümü, 2 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Mavi Çarşı katliamına katıldıkları öne sürülen 3 sanık hakkında ölüm cezası istemiyle dava açtı.

6 - Afyon Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay tarafından bozulan Metin Göktepe davasında 6 sanık hakkında 7 yıl 6'şar ay ağır hapis cezası verdi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton "Türk Amerikan Konferansı" dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkesiyle Türkiye arasında gelişen güvenlik, savunma ve ekonomik işbirliğinin Balkanlar'dan Orta Asya'ya uzanan bölgelerin barış ve istikrarına katkıda bulunduğunu bildirdi.

8- Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Gelişmiş Ülkeler (G-8) Zirvesi'nde, NATO'nun Yugoslavya'ya karşı düzenlediği operasyonların görüşüldüğü bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vladimir Rahmanin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ortak bir strateji konusunda anlaşmaya varıldı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov da Yugoslavya'nın onayı olmaksızın, NATO'nun Kosova'da konuşlandırılacak uluslararası bir güce katılamayacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ise yaptığı açıklamada, Kosova'ya gönderilecek bir gücün merkezinde ABD ve NATO askerlerinin olması gerektiğini ve bunları dışlama girişiminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

9- İngiltere'de yerel yönetici seçimleri yapılırken; İskoçya'da 300 yıl, Galler'de 600 yıldan sonra ilk kez parlamento üyelerini belirlemek üzere seçimler yapıldı.

 

7 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası" nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada trafik olayının ulusal bir felaket haline geldiğini belirterek, kaza rakamlarının ileri ülkelerin düzeyine çekilmesi gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın Fazilet Partisi hakkında açtığı kapatma davası ile ilgili olarak Çankaya Köşkü'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de savcıların kendi görevlerini anladıkları şekilde yapmalarının gayet doğal olduğunu söyledi.

3- Ukrayna'ya resmi ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yurda döndü. Orgeneral Kıvrıkoğlu Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ukrayna ile yapılan toplantılarda, barış için ortaklık faaliyetleri, savunma sanayii alanında işbirliği ve iki ülkeyi ilgilendiren diğer ortak konular üzerinde durulduğunu söyledi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın FP hakkında açtığı kapatma davası ile ilgili hazırladığı iddianamenin hukuki değil, siyasi olduğunu söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş Fazilet Partisi'nin (FP) Anayasa'nın 2, 24, 68, 69 ve Siyasi Partiler Kanunu'nun 78, 86 ve 87'inci maddelerine aykırı hareket ettiği ve kapatılan Refah Partisi'nin devamı olduğu gerekçesiyle FP'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

6- Üniversitelerarası Kurul, Başkan Prof Dr. Ayhan Kızıl başkanlığında Diyarbakır'da toplandı. Başkan Kızıl toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türk milletinin temsilcisi olan TBMM'nin, şanlı tarihi boyunca şeriatçı eylemlerin gösteri alanı olmadığını, bundan böyle de olmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

7- Malatya'da, İnönü Üniversitesi'ndeki "kılık-kıyafet" uygulamasına karşı izinsiz gösteri yapan 236 öğrenci gözaltına alındı.

8- Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında 9 asker şehit oldu, 21 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi.

9- Rusya ve sanayileşmiş 7 ülkeden oluşan G-8'in dışişleri bakanlarının Bonn'da yaptıkları toplantıda Kosova bunalımının çözümü konusunda bir barış tasarısı üzerinde anlaşmaları üzerine NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı açıklamada, Belgrad'ın barış planını kabul etmemesi durumunda planı zorla uygulatacaklarını söyledi.

10- İran'da meydana gelen depremde 20 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

8 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karabük İktisadi Kalkınma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Hamit Çepni ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'de barışın, birlik ve beraberliğin korunmasını istediğini ifade etti ve bunun tek şartının da Cumhuriyet'e sahip çıkmak olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendi fotoğraflarından oluşan bir sergiyi açmak üzere Ankara'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, Kıbrıs sorunun Türkiye'nin milli davası olduğuna dikkat çekerek, "Biz yıllardan beri dünyaya söylüyoruz ki, Kıbrıs meselesi Türkiye'nin bir milli davasıdır. Türkiye barış içinde bir ülke olarak, Kıbrıs'taki soydaşlarının güven içinde olmalarını ister ve buna hakkı vardır" dedi.

3- 57. hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'te temsil edilen siyasi parti liderleri ile yaptığı ilk tur görüşmelerde hükümet konusuna yaklaşımını aktardı ve partilerin görüşlerini aldı. Başbakan Ecevit ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile biraraya geldi.

Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Sayın Bahçeli'ye hükümet kurulması konusunda henüz tercih belirlemiş olmadığımızı söyledim. Seçim sonuçlarına göre de iki partiye özel sorumluluk düşüyor" dedi.

Bahçeli de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'in somut bir hükümet önerisinde bulunmadığını söyledi.

Başbakan Ecevit FP Genel Başkanı Recai Kutan ile de görüştü. Kutan'a "birlikte hükümet kurmasalar da, TBMM'de birlikte çalışabileceklerini" söylediğini aktaran Başbakan Ecevit, Kutan'ın Pişmanlık Yasası'na iç barış açısından destek verdiğini aktardı.

Başbakan Ecevit ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la da yaptığı görüşme sonunda, ANAP'la "Çok uyumlu, verimli bir ortaklık deneyimleri bulunduğunu, bugünkü durumu da bu deneyimin ışığında değerlendirdiklerini" söyledi.

Yılmaz da sosyal güvenlik, Yerel Yönetim Yasası, Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik, uluslararası tahkim öngören anayasa değişikliği, Örgütlü Suçlarla Mücadele Yasası ve yerel yönetim seçimlerinin iki turlu yapılmasına ilişkin yasanın da yeni hükümetin öncelikleri arasında yer almasını istediğini söyledi.

Yılmaz, Ecevit'ten Kurtköy Havaalanı ile ilgili olarak TBMM Soruşturma Komisyonu'nca kendisi hakkında verilen Yüce Divan kararının bir an önce genel kurul gündemine getirilerek sonuçlandırılmasını istediğini söyledi.

Başbakan Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada ise "Çiller'in hükümet konusunda önerileri olmadığını, kendi takdirlerine bıraktığını" söyledi.

Çiller düzenlediği basın toplantısında, "Ecevit'e bazı yasaların öncelikle çıkarılması konusunda destek vermeye hazır olduklarını" söylediğini belirtti.

4- Turizm Bakanı Ahmet Tan'la yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği"nden yapılan açıklamaya göre Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında teröristlerle çıkan çatışmalarda, Diyarbakır'ın Dicle ilçesinin kuzeyinde 12 terörist öldürüldü, 6 güvenlik görevlisi şehit oldu. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de 3 terörist yakalandı.

6- Basın Konseyi 12. Olağan Genel Kurulu, Konsey Başkanı Oktay Ekşi başkanlığında İstanbul'da toplandı. Ekşi açılışta yaptığı konuşmada, uluslararası platformdaki yayınlarda Türkiye'nin çok haksız değerlendirmelerle ve yalan-yanlış haberlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, Basın Konseyi'nin, bunun önlenmesi için uluslararası alanda gönüllü bir basın konseyi oluşturulması önerisi getirdiğini söyledi.

7- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik operasyonunda dün Belgrad'daki İtalyan ve Çin büyükelçilikleri vuruldu. Patlama sonucu hasara ugrayan İtalyan Büyükelçiliği çalışanlarına zarar gelmezken; 3 füzenin isabet ettiği ve yerle bir olan Çin Büyükelçiliği'nde 4 kişi öldü. Patlama sonucunda yangın çıkan binada 5'i ağır olmak üzere 20'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Çin'in BM Büyükelçisi Kin Huasun, Cenevre Anlaşması'nın çiğnendiğini belirterek savaş suçu işlendiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi Çin'in isteğiyle olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında yayımlanan bildiride, Güvenlik Konseyi'nin Çin Büyükelçiliği'nin vurulmasından "şaşkınlık ve kaygı" duyduğu açıklandı. Bildiride, NATO'nun başlattığı soruşturmanın sonucunun beklendiği ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentago) Sözcüsü Kenneth Bacon, olaydan üzüntü duyduklarını, ancak operasyonun süreceğini belirtti. Baco, binanın levazım karargahı sanılarak vurulduğunu söyledi.

8- İran'ın güneyindeki Şiraz kenti yakınlarındaki dağlık bölgede richter ölçeğine göre 6.8 ve 5.9 şiddetinde dün meydana gelen iki depremde ilk belirlemelere göre 27 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

9 MAYIS 1999

 

1- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlığa gelişinde gazetecilerin hükümeti kurma çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı. 57. hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ecevit, hükümet ortaklarını belirlemek için ikinci tura gecikmeden başlayacağını belirterek hükümet modeline ilişkin bir tercih belirlemediğini, "çeşitli seçenekler üzerinde durduğunu" kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın Meclis Genel Kurul Salonun'daki yemin törenine türbanlı olarak gelmesini sert dille eleştirmesi ile ajan olduğu yolundaki iddiaların ardından "İran ve Libya" başta olmak üzere yurt dışı bağlantıları konusunda başlatılan incelemeye İran'dan tepki geldi.

Başbakan Bülent Ecevit, Kavakçı'nın durumunu inceleyeceklerini belirtirken İran'daki gösterileride eleştirdi. İran'da Kavakçı ile ilgili bir grup kadının Türkiye'ye yönelik protestosunu değerlendiren Ecevit, "Biz İran'ın içişlerine karışmadığımız halde, maalesef İran, Türkiye'ye kendi ideolojisini ihraç etme yolunda çabalarını sürdürüyor. Türkiye ile sınır olan bölgede, PKK terörüne yardımcı oluyor. Bir çeşit ev sahipliği yapıyor. Bunlar komşulukla ve komşuluk ilişkileriyle bağdaşmayacak davranışlar" dedi.

3- Maliye Bakanı Nami Çağan, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 1999 yılının altı aylık süresi 30 Haziran'da dolacak olan Geçici Bütçe'de yeni bir uzatmaya gidilmemesi için çalıştıklarını belirtti. Bu amaçla başlatılan çalışmada, 1999 yılı bütçe tasarısının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Genel Kurulu'daki görüşme sürelerinin kısaltılması hedefleniyor dedi.

4- FP'nin İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın ABD yurttaşı olduğunu itiraf etmesi, milletvekili olup olamayacağını tartışmaya açtı.

YSK Başkanı Sabri Çoşkun, konuyla ilgili olarak araştırma başlattıklarını belirterek "Devletin ilgili kurum ve kuruluşlarından bu konuda bilgi istedik. Gelen bilgilerden sonra kararımızı açıklayacağız" dedi.

5- "Anneler Günü" düzenlenen çeşitli etkinliklerle tüm yurtta kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit, "Anneler Günü" dolayısıyla mesaj yayımladılar.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Demirel, mesajında yarınların ümidi çocuk ve gençlerin en iyi şekilde yetişmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan annelerin, Türk toplumunun en değerli varlığı olduğunu vurguladı.

Başbakan Ecevit de mesajında annelerin, aile yaşamının ve sağlıklı bir toplum yapısının güvencesi olduğunu vurguladı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

7- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İsrail'e gitti.

8- ABD ve İngiliz savaş uçaklarının, Irak'ın güneyindeki uçuşa yasak bölgede yaptığı operasyon sırasında 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, yaptığı açıklamada, Kosova'daki krizin, nasyonalizmin (milliyetçilik) olumsuzluklarının yanı sıra işbirliği beklentilerini de ortaya çıkardığını belirterek, "Kosova krizi sırasında insani yardım konusunda Türkiye ile oluşturulan işbirliğinin, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından değerlendirilmesi gereken tarihi bir fırsat olduğunu" söyledi.

10- Çin'deki yüz binden fazla kişi, NATO 'nun Belgrad'daki Çin Büyükelçiliği'ni vurmasını protesto etmek için gösteriler düzenledi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen ve CIA Başkanı George Tenet, tarafından yapılan ortak açıklamada, olayın istihbarat hatasından kaynaklandığı ve vurulan hedefin Çin Büyükelçiliği değil, "Yugoslav Federal Hükümeti'ne bağlı bir askeri ikmal ve tedarik merkezi olduğunun sanıldığı" belirtildi.

11- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Kenneth Bacon, NATO saldırılarında Çin Büyükelçiliği'nin vurulmasının ardından yaptığı açıklamada "Dünyanın en iyi pilotlarına ve en iyi silahlarına sahibiz. En iyi planlar ve en eğitimli birlikler de bizim elimizde. Ancak, diplomatik yollardan çözüme ulaşma şansını kaybeden meseleleri silah yoluyla çözmeye çalışırken iki tarafın da zarar görmesi ve arzulanmayan sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz" dedi.

10 MAYIS 1999

1- DİE'nin 73. kuruluş yıldönümü ve 9 Mayıs İstatistik Günü törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, DİE'nin sunduğu bilgilerin devletin sağlıklı karar almasındaki önemine dikkat çekerken "Küreselleşen bilgi çağında ilerleme ve büyümenin itici motoru bilginin üretilmesi ve sağlıklı bilgi akışıdır" dedi.

2- Genel Sakatlar Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, devletin, özürlü vatandaşların topluma kazandırılması, kimseye muhtaç olmadan bağımsız yaşayabilen, üretken insanlar kılınması yolunda önemli adımlar attığını belirtti.

3- Danıştay'ın 131'inci kuruluş yıldönümü ve İdari Yargı Günü nedeniyle düzenlenen tören Danıştay Salonu'nda yapıldı. Törenin açış konuşmasını yapan Danıştay Başkanı Erol Çırakman, Danıştay'da meydana gelen iş yığılmalarında dava dosyalarının büyük bölümünü, devlet memurlarının görevden alınmaları nedeniyle açtıkları davalardan oluştuğunu belirterek, mahkemelerin verdiği kararların yerine getirilmesinde yetkililerin isteksiz davrandıklarını söyledi.

4- Enerji Bakanı Ziya Aktaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, enerjinin kamu hizmeti olarak kalması gerektiğini belirterek, "Bizim savunduğumuz formülde Danıştay tamamen devre dışı bırakılmayacak. İmtiyaz sözleşmesi Danıştay tarafından incelenecek, diğer adımlarda tahkim gündeme gelecek" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada, hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başknaı Bülent Ecevit ile görüşmesi hakkında bilgi verdi.

6- Barış Partisi'nin fesih kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yapan Genel Başkan Ali Haydar Veziroğlu, "Kurultay delegasyonumuz, genel ve yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek, halkımızın partimize beklediğimiz teveccühü göstermediği ve partimizin bundan sonraki siyasi faaliyetleri için gerekli yetkiyi vermediği kanaatine varmıştır" dedi.

7- Almanya'nın Bremen kentinde yapılan Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) ilkbahar toplantılarına katılan Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, düzenlediği basın toplantısında, toplantılarda Avrupa güvenlik ve savunma konusunun ele alındığını, Amsterdam anlaşmasının yürürlüğe girmesinin, Avrupa'nın güvenlik ve savunma kimliğinin güçlendirilmesi çalışmalarına siyasi planda yeni bir hız kazandırdığını belirtti.

8- Yugoslav ordusunun, bazı birliklerini Kosova'dan çekmeye başladığı bildirildi. Yugoslav haber ajansı Tanyug, Yugoslavya Genelkurmay Başkanlığı'na dayanarak yaptığı açıklamada, bazı asker ve polis birliklerinin çekilme işleminin dün başladığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Yugoslavya yönetiminin Kosova'daki bütün güçlerini çekmeyi içeren bu anlaşmayı kabul etmesi gerektiğini ve ancak böyle bir çekilme işleminin başlamasıyla NATO harekatının askıya alınabileceğini bildirdi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, NATO füzelerinin Belgrad'daki Çin Büyükelçiliği'ni vurmasıyla ilgili olarak Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin'e bir mesaj göndererek, büyükelçiliğin vurulmasının istemeden, yanlışlıkla yapıldığını ifade ettiğini belirtti.

10- Cezayir'de güvenlik güçlerinin düzenledikleri operasyonlarda 20 köktendinciyi öldürdükleri bildirildi.

 

11 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde İstanbul Üniversitesi'nden gelen bir grup öğrenciyi kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çağdaş olmaktan vazgeçmeyeceğini belirterek, "Bazı cereyanlar, baskılar vardır. Bunlardan memnun olmasak da yadırganacak şeyler değildir. Çağdaşlığa ters düşen akım ve hareketlere bütün millet tarafından ne kadar hassasiyetle karşı çıkıldığını hep beraber görüyoruz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sabah gazetesi yazarlarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, devlet üniversitelerinde türban takılmasının mümkün olmadığını, bunun bölünmeleri beraberinde getirecek sakıncalar içerdiğini belirterek, "Başını ideolojik maksatlarla bağlayana karşı denecek söz var. Bunu sokakta yapıyorsa, birşey denildiği yok. Ama bunu gelip devletin dairesinde, okulunda yapıyorsa bunu yapmayın demek, devletin hakkıdır" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, askeri hakimlerin yasal yaş sınırını doldurmadan kadrosuzluk nedeniyle emekli edilmelerine olanak tanıyan düzenlemeyi iptal etti.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Fazilet Partisi yöneticilerinin, FP'nin kapatılması ile ilgili iddianamesinde kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaları konusunda yaptığı yazılı açıklamada, FP'nin halkı laik devlete karşı kışkırttığını, iç isyan çıkarmak istediğini belirterek, "Anayasamıza göre siyasi partiler demokratik siyasi hayatımızın vazgeçilmez unsurlardır. Bu hükme rağmen aynı anayasa belirli hallerde partilerin kapatılmasını kabul etmiştir" dedi.  

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletin ezici bir çoğunluğunun ülkede huzur ve istikrar ortamının bir an önce tesisini arzuladığını ifade ederek, "Ülkemizde cepheleşmeyi körükleyenler, cumhuriyetimizin temel nitelikleri ile milletimizin manevi ve milli değerleri arasında bir problemin olmadığına samimi olarak inandıkları takdirde, huzur ve diyalog ortamının alt yapısı kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, parti genel başkanlığından istifa etti.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kosova'daki olaylar üzerine hava operasyonları başlatan NATO'nun, halen kullanılan havaalanı ve üslere ilaveten yeni alternatif arayışında olduğu belirtilerek, "Bu meyanda ülkemizle de Genelkurmay Başkanlığı kanalıyla temasa geçilmiştir" denildi.

Öte yandan Yugoslavya ordusunun Kosova'dan çekilmesini yeterli görmeyen NATO, operasyonları sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanı William Cohen Senato'da yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Kosova'daki siyasi çözüme yönelik görüşmelerin başlaması için öncelikle NATO harekatının durdurulması şeklindeki talebini reddederek, Çin'in, Belgrad'daki büyükelçiliği'nin yanlışlıkla vurulmasını "sömürmekle" suçladı.

Çin'in talebi üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyi, "Çin Büyükelçiliğinin bombalanmasını kınayan" bir başkanlık açıklaması yapılması talebini reddetti.

Rusya'nın Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, Pekin'de Devlet Başkanı Ciang Zemin ve Başbakan Zu Rongji ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Moskova ile Pekin'in önemli noktalarda aynı düşündüğünü" söyledi.

12 MAYIS 1999

 

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı Muhaceret ve Vatandaşlık Hizmetleri Dallas Bölge Ofisi yetkilileri tarafından Türkiye'nin Houston Başkonsolosluğu'na iletilen bilgisayar dökümlerine göre, İstanbul'dan milletvekili seçilen FP'li Merve Kavakçı'nın, 1 Mayıs 1992'de "Yeşil Kart" aldığı, 5 Mart 1999'da da yemin ederek ABD vatandaşlığını kazandığının anlaşıldığını söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda TBMM Başkanlığı için ilk oylama yapıldı. 5 partiden adayın katıldığı ilk iki turda, hiçbir aday seçilmek için gerekli olan 367 oya ulaşamadı.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu iddianamede kullandığı bazı ifadeler nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş hakkında Yargıtay Başkanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

4- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 7 ilahiyat meslek yüksekokulunu kapatma kararı aldı.

5- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Başbakan Yevgeni Primakov'u görevden aldı. Yeltsin, Primakov'un yerine başbakan vekili olarak Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Seregey Stepaşin'i getirdi. Yeltsin, Primakov'u görevden almasının ardından yaptığı televizyon konuşmasında, Primakov'un zor bir dönemde göreve geldiğini, bunalımı yavaşlattığını, ancak ekonomide de gelişme sağlanması gerektiğini belirtti.

6- Irak yönetimi, Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının, Musul yakınlarında sivil hedefleri vurduğunu ve 12 kişinin öldüğünü açıkladı.

13 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da çeşitli açılış ve toplantılara katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin bütün çocuklarının okuması ve eğitimin nimetlerinden yararlanması gerektiğini vurgulayarak, "Ülkede herkes eşittir, herkes hürdür" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştükten sonra hükümet kurma çalışmalarında parti liderleriyle ikinci tur görüşmeler yapacağını ve en kısa sürede sonuçlandıracağını belirtti.

Koalisyon görüşmelerinin sürdüğü bir ortamda henüz anlaşma sağlanmadan basına sızdırılan koalisyon protokolü taslağı ile ilgili soru üzerine Başbakan Ecevit, "Taslağı kamuoyuna açıklamadan önce olası koalisyon ortaklarımıza sunabilmiş olmayı tercih ederdim. Çalışmaların gazetelerde yayınlanmış olması bu fırsatı ortadan kaldırdı. Bunu, olası ortaklarımızın anlayışla karşılayacağını umuyorum. Hazırladığımız bu metin üzerinde uzlaşılmayacak bir metin değil" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, izin almaksızın başka ülke vatandaşlığına geçmesinin Türk Vatandaşlığı Yasası'nın 25. Maddesi (a) bendi uyarınca vatandaşlık hakkının kaybedilmesine neden olduğunu, bu nedenle Kavakçı hakkında yurttaşlıktan çıkarılmasıyla ilgili hazırlanan kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını, en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, basın mensuplarının konu ile ilgili soruları üzerine, Bakanlar Kurulu Kararı'ndan sonra toplanarak bir değerlendirme yapacaklarını, seçimler öncesi kesin aday listesinin açıklanmasından sonraki işlemlerin Meclis'in sorumluluğunda olduğunu söyledi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kuruntularla ülkenin gerçek gündeminin saptırıldığını ileri sürdü. Kutan, açıklamasında halkın ileri sürüldüğü gibi irtica ve laiklik gibi tartışmalarla fazla ilgilenmediğini, ekonomik sorunları her fırsatta gündeme getirdiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, NATO'ya üs açılmasının, Türkiye'nin tek taraflı olarak Yugoslavya'ya savaş açtığı değerlendirilmesinin son derece yanlış olduğunu belirterek, "NATO üyesi olarak görevimizi yerine getiriyoruz. Üs uygulamasını Genelkurmay Başkanlığı yapacak" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise bu konudaki görüşmelerin NATO yetkilileriyle sürdürüldüğü, Batı Anadolu bölgesindeki hava meydanlarından yararlanılabileceği kaydedildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile görüşmesinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bahçeli, 21. yüzyılı kucaklayacak bir parlamento oluştuğunu belirterek, "Yeni Meclis'in verimli, uyumlu, üretken olmasını temenni ediyorum. Ülkeyi istikrara taşıyacak bir hükümet modelinin çıkmasını istiyorum. Önemli bir sorumluluğumuz var" dedi.

7- NATO hava operasyonlarının başlamasından sonra Yugoslavya ordusunun Kosova'dan çekilmeye başladığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen yaptığı açıklamada, Yugoslavya'da bozgun belirtisi olarak, üst düzeyde sivil yetkililerden sonra askeri komutanların da ailelerini ülke dışına çıkardıklarını söyledi.

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 5 günlük Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Suriye'ye gitti.

9- Moskova'da bulunan Fransa Devlet Başkanı Jaques Chirac, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Kremlin Sarayı'nda görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Yeltsin, NATO'nun Yugoslavya'yı bombalamaya son vermemesi halinde Kosova sorununa diplomatik yollardan çözüm bulunması için yapılan uluslararası görüşmelerden çekilecekleri uyarısında bulundu. Fransa Devlet Başkanı Chirac ise Rusya'nın diplomatik çabalara son vereceğine inanmadığını söyledi.

10- İtalya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Ekonomi Bakanı Carlo Azeglio Ciampi kazandı.

11- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev'e yönelik suikast hazırlığı içerisinde olan 12 kişinin yakalandığı bildirildi.

12- Güney Lübnan'da İsrail yanlısı Güney Lübnan Ordusu'nun denetimindeki Cezine bölgesinde yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 5 sivilin öldüğü bildirildi.

13- Irak resmi haber ajansı INA tarafından yapılan açıklamada, ABD ve İngiliz uçaklarının güneydeki Basra, Mutanna ve Zikar bölgeleri üzerinde toplam 34 sorti yaptıkları kaydedildi.

14- İskoçya'daki seçimlerden sonra Parlamento, İşçi Parti'li Donald Dewar'ı başbakan olarak atadı.

14 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da çeşitli okulların açılışlarında yaptığı konuşmalarda, "Cumhuriyete olan hassasiyetimiz, en ufak bir hadise karşısında milleti topyekün ayağa kaldırmaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet kurma işleminin önümüzdeki hafta başında tamamlanmış olacağını belirterek, bunun o kadar basit bir şey olmadığını söyledi.

3- Ege Ordu Komutanlığı Topçu Tugayı'na Cumhurbaşkanlığı adına sancak verilmesi törenine katılmak için Menemen'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, "Devlet kurumlarında, kamu kurumlarında hiçbir şekilde başörtüsü ile kimse görevine devam edemez" dedi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu NATO'nun havaalanlarımızı kullanma istemi konusunda da, Türkiye'nin NATO'ya karşı yükümlülükleri olduğunu ve üzerine düşeni yerine getireceğini söyledi.

4- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi ve MHP ile koalisyon konusunda da "Bu ortaklık zorunlu olabilir. Ama benim ve birçok kimsenin içinde ciddi kuşkular var, yıllarca sayısız can aldılar, bunların acısını unutmak kolay mı?" dedi.

5- FP Hakkari Milletvekili Evliya Parlak, partisinden istifa etti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada Şırnak ve Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 37 terörist öldü, 5 güvenlik görevliside şehit oldu.

7- Resmi Tanyug ajansının bildirdiğine göre, NATO uçaklarının dün Kosova'da sığınmacıların barındığı bir çiftliği bombalaması sonucu en az 100 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

8- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde çıkan çatışmalarda 17 kişinin öldüğü bildirildi.

15 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sivil toplum örgütleri temsilcilerini kabul ettiği Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, "1980 öncesi olayların gölgesinin kurulacak hükümete düşüp düşmeyeceği, bürokraside oluşacak kadrolaşmaları nasıl değerlendirdiği" sorusunu "Geçmişi bugüne taşımakta hiçbir yarar görmüyorum" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Türk Hukuk Enstitüsü temsilcileriyle görüşmesinde, düşünce özgürlüğünün düşünceyi yayma hürriyeti olması halinde anlamlı hale geleceğine dikkat çekti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'den izin almaksızın ABD yurttaşlığına geçmek için 5 Mart 1999 tarihinde yemin ettiği belirlenen FP İstanbul Milletvekili seçilen Merve Kavakçı'nın, Türk vatandaşlığını kaybetmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi'ni onayladı.

Kavakçı'nın, kararın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığını kaybetmesine karşın, oturma izni ve miras gibi haklardan yararlanabileceği belirtildi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in Milliyet gazetesinde yayımlanan bir röportajında MHP konusunda "Yıllarca sayısız can aldılar, bunların acısını unutmak kolay mı?" sözleriyle ilgili olarak gazetecilerin soruları üzerine, "Aslında Rahşan Ecevit tüm DSP'lilerin duyduğu kuşkuları, kaygıları dile getirme ihtiyacını duydu. Kendisine düşen bir görevi yerine getirdi" dedi. Başbakan Ecevit, "Bu konuda karar vermek, bu şekilde değerlendirme yapmak kendisinin hakkıdır. DSP'ye benden daha çok emeği geçmiştir. Hükümet kurulmadan önce kaygılarını dile getirmek hakkıdır. Ayrıca demecinde DSP'nin MHP ile bir hükümet kurmasına da karşı çıkmamıştır. Bu konuda yetkili organlarımızın vereceği karara da elbette uyacaktır" dedi.

Başbakan Ecevit, daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Görüşmeden sonra Çankaya Köşkü'nden ayrılırken yaptığı açıklamada da, hükümet sorunun gelecek hafta içinde çözüme kavuşturulmasını ve son açıklamaların koalisyon çalışmalarını etkilememesini umduğunu vurguladı.

4- Hava şehitleri, düzenlenen törenle anıldı. Ankara'da Cebeci Askeri Şehitliği'nde düzenlenen törende, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, meydanlardaki gerici başkaldırılara dinin alet edilmesini eleştirdi.

5- FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'ya İran'da devlet destekli gösteriler düzenlenmesinin ardından Ankara ile Tahran arasında yaşanan gerilim tırmanıyor.

Dışişleri Bakanlığı, İran Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmet Cenneti'nin Türkiye'yi "din ve özgürlük karşıtı" olarak nitelemesi üzerine Ankara Büyükelçisi Hüseyin Levasani'yi çağırarak Tahran yönetimini protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye-İran ilişkilerinde karşılıklı saygı ve içişlerine müdahaleden kaçınılması ilkesine uyulmasının öneminin geçen hafta Tahran yönetiminin dikkatine getirildiği anımsatıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Batı Trakya Türkleri tarafından 1927'de kurulan "İskeçe Türk Birliği"nin Yunan makamlarınca kapatıldığı bildirildi.

7- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in, MHP konusunda "Yıllarca sayısız can aldılar, bunların acısını unutmak kolay mı?" sözleri üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bu sözlerin siyasi nezaketle bağdaşmadığını savunun Bahçeli, "Başta hükümetin kuruluşu olmak üzere siyasi diyalog ve uzlaşma sürecinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesinin DSP'nin milliyetçi-ülkücü camiadan özür dilemesine bağlı olduğu açıktır" dedi.

8- NATO, dün en az 87 Kosovalının ölümü, 78'inin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının sorumluluğunu üstlendi, ancak Korisa köyünün askeri bir hedef olduğunu bildirdi.

9- Slovakya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

16 MAYIS 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM grubu ve parti meclisini toplayarak durumu değerlendirirken DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in MHP konusunda "Yıllarca sayısız can aldılar, bunların acısını unutmak kolay mı?" açıklamalarına da sahip çıktı.

Başbakan Ecevit, "Şu aşamada DSP'nin katkıda bulunabileceği gerçekçi hükümetin DSP-MHP-ANAP hükümeti olacağı sonucuna vardığını" açıklarken yaptığı görüşmelerde "milletvekillerinin MHP'li bir hükümete katılmayı aslında kolay içine sindiremediği izlenimini aldığını"söyledi.

2- Bakanlar Kurulu'nun FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığından çıkartılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti merkezinde kurmaylarıyla bir araya gelerek kurulması planlanan koalisyom hükümeti ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Gebizlioğlu yaptığı açıklamada, kalite ve güvenin DİE için vazgeçilmez iki ilke olduğunu vurgulayarak, "Kaliteyi, bilgiyi zamanında üretmek ve kullanıma sunmayı, yöntemde şeffaflık ve verilerin işlenmesinde tam bağımsızlık olarak anlıyoruz. Bu konularda kesinlikle taviz vermeyiz" dedi.

5- Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Wesley Clark, Kosovalılar'ın zarar görme riskine rağmen NATO operasyonlarının yoğunlaşarak devam edeceğini belirtti. Clark, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Apache AH-64 helikopterlerinin bulunduğu Rinas Havaalanı'na yaptığı ziyarette, "Canlı kalkanların Kosova'nın her yerinde gerçek bir tehlike oluşturduğunu biliyoruz. Ancak hedeflerimizi saptama konusunda büyük bir güven taşımaktayız. Hava operasyonlarını yoğunlaştırarak sürdürmeyi öngörmekteyiz" dedi.

6- Malezya'da dün başlayan 21 üyeli Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu (APEC) Maliye Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yayımlanan ortak bildiride, Asya-Pasifik bölgesinde, kriz sonrasında düzelme işaretleri görülmesine rağmen bazı büyük risklerin halen devam ettiğine dikkat çekilerek, yatırımcıların güveninin geri döndüğünü gösteren işaretlerin bulunduğu ekonomik görünümün geliştiği kaydedildi.

7- Çıktığı 5 günlük Ortadoğu turu kapsamında Suudi Arabistan'a uğrayan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, burada Kral Fahd ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Hatemi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, güvenliğin sadece anlayış, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar ışığında sağlanabileceğini belirterek, son iki yılda bölge ülkeleri arasında yakın ilişkilerin şekillenmesine tanık olduklarını söyledi.

8- Pakistan'ın Pencap eyaletinde, bir kamyondan dökülen benzinin alev alması sonucu 53 kişinin öldüğü, 68 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Çin'in güneyinde dün meydana gelen kasırgada 13 kişinin öldüğü, 51 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 MAYIS 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık Binası'na gelişinde gazetecilerin hükümet arayışları ile ilgili sorularını yanıtladı. MHP'nin randevu istemini reddetmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Başbakan Ecevit, "dünyanın sonu değil, mutlaka başka hükümet seçenekleri bulunacaktır" yanıtını verdi.

Başbakan Ecevit TBMM'de ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la görüştü. Görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Yılmaz'a DSP-ANAP-DYP önerisini götürdüğünü anlatan Başbakan Ecevit, "Sayın Yılmaz, DSP-MHP-ANAP seçeneğinin yaşama geçirilmesini tercih ettiklerini söyledi. Fakat konuyu yetkili organlarıyla görüşecek, ondan sonra bize kesin görüşünü bildirecek" dedi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz, Başbakan Ecevit'le görüşmesinden sonra Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le bir araya geldi. Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, son gelişmelerle ilgili değerlendirme yaptık dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Arnavutluk'ta kurulan AFOR'a katılacak insani yardım amaçlı sahra hizmet bölüğünün ilk bölümünün Arnavutluk'a gideceğini bildirildi.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Türk-İş Konfederasyonu tarafından Samsun'da düzenlenen "Gençlik Kurultayı"na katıldı. Bakan Bostancıoğlu kurultayda yaptığı konuşmada, "8 yıllık zorunlu ilköğretim reformu, başarı ile sürdürülmektedir. Ancak bu kafi değildir. Şimdi sıra orta öğretimde yeniden yapılanmaya, Mesleki ve Teknik Eğitim Reformu'na gelmiştir" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Ecevit ile görüşme yapmadan önce partisinin başkanlık divanını toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Yılmaz, toplantıdan çıkarken yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin en fazla çözüme muhtaç olduğu bir dönemde gereksiz bir kriz yaşadığını düşünüyoruz. Türkiye'nin ihtilafa değil acil hükümete ihtiyacı var. Çeşitli hükümet seçenekleri arasında hala en geçerli hükümet formülü DSP-MHP uzlaşmasına dayalı hükümet formülüdür" dedi.

MHP'nin FP ile muhalefette bırakılmasının Türkiye'yi zora sokacağını kaydeden Yılmaz, DSP ile MHP arasındaki gerginliğin yumuşatılabileceğini belirtti.

5- Şırnak'ın Bestler-Dereler bölgesinde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada 20 PKK'lı terörist öldürüldü.

Çatışmalar sırasında 3 geçici köy korucusu yaşamını yitirdi, 4'ü de yarlandı.

Van'ın Sarmaç köyünde 2 öğretmen, teröristler tarafından kaçırıldı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'ye geldi.

7- Filistin lideri Yaser Arafat Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesine verdiği demeçte "Rusya, İsrail-Filistin özerk anlaşmalarının uygulanmasına katkıda bulunan ülkelerin toplanmasını, ABD ise İsrail ve Filistin'in yer alacağı üçlü bir toplantı yapılmasını önerdi" dedi.

8- Kıbrıs Rum Kesimi Meclis Başkanı Spiros Kipriyanu, 3 günlük resmi bir ziyaret için İran'a gitti. Kipriyanu, ziyaretinin amacının ikili ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu söyledi.

9- İsrail'de genel seçimler yapıldı.

 

18 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, 19 Mayıs'ın, tükenmek üzere olan umutların, özgürlük ve bağımsızlık ideali etrafında bir inanca dönüşerek harekete geçtiği günün adı olduğunu belirterek "Böylece, dört bir yanı işgal edilen kutsal vatan topraklarını düşmandan kurtarmak amacıyla başlatılan onurlu mücadelenin ateşi yakılmıştır" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de, Atatürk'ün başlattığı devrimin değerinin ve onun önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünün her geçen gün daha iyi anlaşıldığını belirterek "Atatürk'ü yalnız Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919'un yıl dönümlerinde değil, her gün şükranla ve hayranlıkla anıyoruz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık Binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in DSP-MHP-ANAP formülünün "zorlanması " yönündeki açıklamalarıyla, ANAP ve MHP liderlerinin TBMM grup toplantılarında yaptığı konuşmaları da değerlendirerek, DSP-MHP gerginliğiyle ilgili olarak son günlerde kendisi ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in yaptığı açıklamaların özellikle MHP ile hükümet kurulabileceğine ilişkin bölümlerini değerlendirdi.

Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel'in açıklamalarını değerlendirirken, "Sayın Cumhurbaşkanı yapıcı önerilerde bulundu. Doğrudur, başka seçenekler de bulunmakla birlikte, kamuoyunun genel eğilimi, beklentisi DSP-MHP-ANAP hükümeti kurulması yönündedir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısındaki konuşmasını okudum. 'Esas olan geçmişe saplanıp kalmak değil, gerekli dersleri çıkarıp geleceğe bakmak' diyor" dedi.

Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

3 - FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada son siyasi gelişmeleri değerlendirirken, DSP'siz hükümet formülleri için diğer partilere çağrıda bulundu.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, son günlerde okullarda meydana gelen cinayetler üzerine yayımladığı genelgede, öğrencilerin okul içi ve dışı davranışlarının yakından izlenmesini, sorunları olduğu belirlenenler için önlemler alınmasını ve okul çevrelerinin çokiyi denetlenmesini istedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin bir an önce kurularak acil çözüm bekleyen sosyal ve ekonomik sorunları sırtlaması gereken bir ortamda uzlaşma ve diyalog sürecinin dinamitlendiğini belirterek, çeyrek asır öncesinin defterlerinin tek taraflı olarak anlamsız ve gereksiz bir şekilde aralanmaya çalışıldığını kaydetti.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok güç koşullar içinde olduğunu söyledi. Dış politikadaki gelişmelerin kaygı verici olduğunu anlatan Yılmaz, hükümetin bir an önce kurulmasını ivedi hale getiren asıl konunun ekonomideki gelişmeler olduğunu söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, parti grubunu "seçim yenilgisini" değerlendirmek üzere toplandı. Çiller, toplantı öncesinde gazetecilerin hükümet oluşumlarına ilişkin sorularını yanıtlarken milletin, partisine muhalefet görevi verdiğini ve kendilerini buna hazırladıklarını söyledi.

8- Teröristlerin Türkiye'ye geçişlerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dün başlatılan operasyonlar sırasında 18 PKK'lı terörist öldürülürken, şehit güvenlik görevlilerinin sayısının da 15'e yükseldiği bildirildi.

9- Ulaştırma Bakanı Hasan Basri Aktan, Varşova'da yapılacak olan Avrupa Ülkeleri Ulaştırma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Polonya'ya gitti.

10- ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün Kralı Abdullah ile Beyaz Saray'da yaptığı toplantıda, NATO'nun Yugoslavya'daki hedeflerine muhakkak ulaşacağını söyledi. Clinton hava harekatının çok başarılı olduğunu savunurken, "Ancak, diğer seçenekleri göz ardı etmedik ve etmeyeceğiz. Başladığımız işi sonuna kadar götürürüz" dedi.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Gerhard Schöder "Kara harekatının kesinlikle söz konusu olmayacağını" vurgulayarak ülkesinin kesin tavrını ortaya koydu.

11- Kosovalı lider İbrahim Rugova, NATO Genel Sekreteri Javier Solana ve Avrupa Müttefikleri Komutanı Wesley Clark ile Brüksel'de ki NATO Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Rugova, Sırp hedefleri "etkisiz" duruma getirilene kadar NATO'nun hava akınının sürdürülmesini isteyerek, "Kosova'da artık tek çözüm bağımsızlık olarak ortaya çıktı" dedi.

12- İsrail'de dün yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 56.1'ini alarak başbakan seçilen İşçi Partisi Genel Başkanı Ehud Barak, yaptığı ilk açıklamada, eski başbakanlardan İzak Rabin'in barış yolunu izleyeceğini söyledi.

 

19 MAYIS 1999

 

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, karanlık güçlerin laik ve çağdaş Türk devletine yönelik saldırılarının Türk gençliğini hiçbir şekilde yıldıramayacağını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin çeşitli yetiştirme yurtlarından gelen 125 genç ile illerden Ankara'ya gelen gençlik temsilcilerini kabul etti. Başbakan Ecevit, Atatürk'ün başlattığı devrimi gençliğe emanet eden ilk ve tek lider olduğunu vurgulayarak gençlerin yaşadıkça Türkiye Cumhuriyeti'nin de yaşayacağını söyledi.

2- Danıştay, Susurluk davası nedeniyle dokunulmazlığı kaldırılan ancak 18 Nisan seçimleri sonunda milletvekili seçilen Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığının bir kez daha kaldırılması için dosyanın TBMM Başkanlığı'na gönderilmesine karar verdi.

3- İçişleri Bakanlığı, seçim çalışmaları döneminde ABD vatandaşı olduğunu sakladığı ortaya çıkan FP Milletvekili Oya Akgönenç Mughisuddin'in hukuki durumuyla ilgili inceleme başlattı.

4- Eski bakanlardan Hayrettin Erkmen, İstanbul'da vefat etti.

5- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, Rusya'nın Kosova Temsilcisi Viktor Çernomırdin ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, dün Helsinki'de bir araya geldi. Tarafların iki gün süren görüşmeler sonucunda, NATO operasyonunun durdurulması, Yugoslav birliklerinin Kosova'dan çekilmesi, Kosova'ya yerleştirilecek uluslararası gücün komutası gibi konulardaki görüş ayrılıkları üzerinde önemli gelişme sağladıkları belirtildi.

6- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh'in daveti üzerine Stockholm'e giden Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, ülkesinde PKK kampı olmadığını ve bu örgütü desteklemediklerini söyledi.

7- Hollanda'da koalisyon hükümetinin, anayasal reform konusunda çıkan engel yüzünden istifa ettiği bildirildi.

8- Hindistan'ın kuzeyindeki Keşmir eyaleti sınırında Hint askerleri ile Pakistan'dan sızan gruplar arasında 10 gündür devam eden çatışmalarda 33 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından geçen hafta, Yevgeni Primakov'un yerine başbakanlığa atanan Sergey Stepaşin, parlamentonun alt kanadı Duma'da yapılan oylamada güvenoyu aldı. Rusya Başbakanı Sergey Stepaşin, "Duma"daki güvenoyu görüşmelerinden önce yaptığı konuşmada, Yugoslavya'ya karşı yapılan saldırının, Rusya'ya karşı yapılmış olduğunu söyledi.

 

20 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da "3. Uluslararası Banyo-Mutfak Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, sürekli hükümet değişikliklerinin Türk siyasetindeki parçalanmadan kaynaklandığını belirterek, "Seçim, bir tek parti hükümeti çıkarmadı. Gayet tabii istikrar arıyoruz. Türkiye'de bir süreden beri sandık, istikrarı çıkaramaz hale geldi. Ama sandıkta sebat etmeye mecburuz" dedi.

2- TBMM Başkanlığı için yapılan son tur oylamada ANAP Ankara Milletvekili Yıldırım Akbulut, başkan seçildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin 16. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, seçimlerde partisine oy vermeyenlerin bile çözümü kendilerinden beklediğini belirtti.

4- Diyarbakır 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan PKK'lı terörist Şemdin Sakık ve kardeşi Arif Sakık, Türkiye Cumhuriyeti'nin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemlerde bulunmak suçunu işlediğinin sabit görüldüğü üzere Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesi gereğince idam cezasına çarptırıldı.

5- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Ankara'ya geldi.

6- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile Belgrad'da görüşen Rusya'nın Kosova Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin yaptığı açıklamada, sorunun Yugoslavya'nın da katılımıyla G-8'ler grubunun önerileri temelinde çözümü konusunda anlaştıklarını bildirdi.

NATO'nun hava operasyonları sürerken, bir hastanenin isabet alması sonucu 3 hasta ve 1 koruma görevlisinin öldüğü bildirildi.

7- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) savunma bakanları Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplandı.

8- İsrail'de yapılan seçimlerde en yüksek oyu olan İşçi Partisi lideri Ehud Barak yaptığı açıklamada, geniş bir koalisyon hükümeti kurulması için çalışmalarını sürdürdüğünü, dış politikada bazı değişiklikler yapmak istediğini belirterek, "Suriye ile görüşmeleri başlattıktan sonra İsrail ordusunu Lübnan'dan bir yıl içinde çıkarmaya niyetliyim. Ancak bunun için bir tarih veremem" dedi.

 

21 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanlığına seçilen Yıldırım Akbulut'u kabulünde yaptığı konuşmada, demokrasinin işlediğini belirterek, "Her şey sabır gösterildiği zaman zemininde çözülüyor. Demokrasinin kalbi olan Meclis, yakın bir zamanda yoğun bir çalışma dönemine girecek" dedi.

TBMM Başkanı Akbulut ise yakın bir zamanda hükümet kurulacağını ifade ederek, Meclis'in önünde bekleyen sorunların kısa zamanda aşılacağını söyledi.

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, MHP ile aralarında herhangi bir görüş ayrılığı bulunmadığını söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli ise "Samimiyeti yakalamak istiyoruz. Türkiye'nin şartları bunu zorunlu kılıyor" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı'ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin büyük sıkıntıları bulunduğunu belirterek, bu sorunlara bir an önce el konulması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye'ye Türkmen doğal gazını getirecek boru hattı anlaşması Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş tarafından Aşkabat'ta imzalandı.

5- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kenneth Bacon yaptığı açıklamada, Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK), NATO hava harekatının başlamasından bu yana ilk kez bir köyü Sırpların elinden geri aldıklarını söyledi.

22 MAYIS 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir dizi açılış ve temel atma törenine katıldı. Konuşmasında, Türk devletinin vatandaşlarına daha fazla güvenmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Demirel, devletin çeşitli şekilde vatandaşlarla rekabet eder durumdan çıkması gerektiğini kaydetti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Hükümetin kurulması konusunda umutlu olduğunu söyleyen Ecevit, "Masaya oturduktan sonra çözümlenecek konular baştan gündeme getirilirse olmaz. O zaman anlaşma zemini baştan zayıflatılmış olur. Ancak karar vermesi gereken kişi MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli'dir" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara'da tedavi gören Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i ziyaret etti. Ziyarette Aliyev, seçim sonuçları nedeniyle kutladığı Ecevit'e hükümetin kurulmasında başarılar dilerken, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye getirilmesinin önemine dikkat çekti.

Başbakan Ecevit de uyum içinde bir çalışma sergileyeceklerini belirtirken; enerji alanındaki gelişmelere değindi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan, Türkiye gazetesinin "sosyal güvenlikle" ilgili sorularını yanıtladı.

5- MHP Başkanlık Divanı'nın toplantısından sonra basına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Başbakan Bülent Ecevit'in önerdiği koalisyon ortaklığı için görüşmelere başlama kararı aldıklarını söyledi.

6- CHP'nin 9. Olağanüstü Kurultayı, Ankara'da Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Oylamada Altan Öymen, 521 oyla genel başkan seçildi.

7- Van'ın Başkale-Saray ilçeleri ile İran sınırı üçgeninde, Türkiye'ye kaçak olarak girmek isterken jandarmanın açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısının dokuza yükseldiği bildirildi.

8- İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı'nın (İGMG) 5. Genel Kurul ve Kültür Şenliği, Almanya'nın Köln şehrinde başladı.Kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve milletvekili Şevket Kazan'ın da katıldığı Genel Kurul'da İGMG Genel Başkanı Yusuf Işık konuşmasında Türkiye'yi "zorba, baskıcı, dayatmacı ve çağdışı" bir ülke olarak niteledi.

9- NATO uçaklarının Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'daki bir termik santrali bombalaması sonucunda 10 işçinin yaralandığı ve birçok kentin karanlıkta kaldığı; ayrıca Kosova Kurtuluş Ordusu militanlarının kontrolü altında bulunan bir askeri kışlayı da yanlışlıkla vurduğu bildirildi.

10- Pakistan'ın güneyinde dün meydana gelen kasırgada ölenlerin sayısının 41'e yükseldiği bildirildi.

 

23 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan'ın bağımsızlığına kavuştuktan sonra hızla geliştiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin bu konudaki desteğinin de süreceğini vurguladı. Karabağ için barışçı bir çözüm istediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan'ın uğradığı haksızlıkların da son bulması gerektiğini söyledi.

Aliyev, Hazar petrollerinin taşınması konusunda ana hattın Bakü-Ceyhan boru hattı olduğunu yineleyerek, "Bakü-Ceyhan konusunda manilerle ve itirazlarla karşılaştık. Birçok ülke, bunun aleyhine çalıştı. Ama bunların hiçbirisi bizim irademizi kıramadı. Kısa zamanda Bakü-Ceyhan boru hattının yapılmasına başlanacaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, NTV'de "Ankara Kulisi" ile TRT-1'de yayımlanan "Politikanın Nabzı" programlarına yaptığı açıklamalarda kurulacak olan 57. koalisyon hükümeti çalışmalarını değerlendirdi.

3- Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu'nun genel kuruluna katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, Federasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in, gazetelerin verdiği promasyon ürünlerinin bakkal esnafına büyük darbe vurduğu yönündeki eleştirileri üzerine yaptığı açıklamada, gazetelerin tabak-çanak, meyve suyu, tursil, diş macunu vb. ürünleri promasyon olarak vermelerinin kanuna aykırı olduğunu söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Meclis'te düzenlediği basın toplantısında partisinin nasıl bir hükümet istediğinin ana hatlarını çizerek, oluşacak hükümetin, "iş birliği ve güven anlayışının geliştirilmesine toplumun hassasiyetleri konusunda temel mutabakata varılmasına ve ilkeler üzerinde anlaşılmasına ihtiyaç duyulacağını" anlattı.

5- CHP'nin 9. Olağan Kurultay'ında yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa Altan Öymen seçilirken, parti meslici seçimleri gerçekleştirilmedi. Öymen yaptığı açıklamada, 45 gün içinde "Parti Meclisi" sorunun çözümü için partiyi olağanüstü kurultaya çağıracağını belirterek "23 kişinin de seçimi hukuken gerçekleşmiş değil. Parti tüzüğünde, bir organın seçilmesi için üyelerin yarıdan bir fazlasının seçilmesi gerektiği belirtiliyor" dedi.

6- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay yaptığı açıklamada, devletin anayasasının ikinci maddesinde yer alan "sosyal devlet" ilkesi gereği zayıfın yanında yer alması gerektiği halde, güçlünün yanında yer aldığını belirtti. Akay, hükümetin memur maaşlarına en az kamu işçisine verilen zam oranında bir artış yapmasını istedi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Kosova'daki hava operasyonlarının yolunda gittiğini ve bölgeye kara birliklerinin ancak bir barış anlaşmasını uygulamak üzere gideceğini belirterek, Başbakan Bill Clinton'ın "bütün seçenekleri açık tuttuğunu" vurguladı.

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, seçilişinin ikinci yılı için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Kimse 1979 devriminin ilkelerinin arkasına saklanmamalı, bu ilkeleri siyasi rakiplerinden kurtulmak için kullanmamalıdır" dedi.

9- Almanya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Sosyal Demokrat Parti'nin adayı Johannes Rau kazandı. Rau yaptığı konuşmada, kendisinin Almanların cumhurbaşkanı olduğunu belirterek "Almanya'da yaşayan ve çalışan, ancak Alman pasaportuna sahip olmayanların da muhattabıyım" dedi.

10- Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, Karadağ devlet televizyonuna yaptığı açıklamada "Yugoslavya'nın anayasa ve kanun sistemi Karadağ'a daha geniş bir özerklik verilmesi doğrultusunda değiştirilmelidir" diyerek "böyle bir adımın, Karadağ'ın ulusal ve stratejik çıkarlarını gerçekleştirmesine de yardımcı olacağını" söyledi.

11- Pakistan'ın güneyinde dün meydana gelen kasırgada 225 kişinin öldüğü bildirildi.

24 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) 226. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılarak, bir konuşma yaptı.

2- 57. hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakanlık Konutu'nda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile kurulacak hükümetle ilgili görüştü.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Ecevit, çok olumlu ve uyumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, kabine dağılımı ve protokol için kurulan komisyonların TBMM'de çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

3- Türkiye'nin tüm uyarılarına karşın terör örgütü PKK'nın bir yan kuruluşu olduğu belirtilen sözde "Kürdistan Ulusal Kongresi"nin Hollanda'nın Lahey kentinde toplanması, Türkiye'de tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, terörizmle ilintili faaliyetlerin "ifade veya toplantı özgürlüğü" ile açıklanmasını kabul etmenin mümkün olmadığı belirtildi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaret ederek kutladı, görevinde başarılar diledi.

5- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK'in ortaklaşa düzenlediği "Sendikalar ve Türkiye-AB İişkileri" konulu konferans, Ankara'da gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Birliği'nin bütünleşme olayı olduğunu belirterek, "Sermaye sınıfının bütünleşmesi işçi sınıfının bütünleşmesinden daha hızlı gerçekleşmiştir. İşçiler kendi aralarında bu ölçüde bütünleşmeyi hızlandırmadıklarında daha önemli meseleler ortaya çıkacaktır" dedi.

Konferansta Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem ile ETUC Genel Sekreteri Emilio Gabaglio da birer konuşma yaptılar.

6- ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ile İHD Genel Başkanı Akın Birdal, yaptıkları ortak basın açıklamasında, son olarak yayıncı-yazar Muzaffer İlhan Erdost ile gazeteci yazar Oral Çalışlar'ın mahkum edilmesine tepki göstererek, düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istediler.

7- Hakkari'nin Şemdinli ve Van'ın Çatak ilçelerinde teröristlerin düzenlediği saldırılarda 2 er şehit oldu, 1 asteğmen ile 27 er de yaralandı. Bölgede teröristlerle güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmalarda 1 PKK'lı öldürüldü. Saldırıları gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için Şemdinli ve Çatak kırsalında operasyonlara devam edildiği bildirildi.

8- Kosova'nın başkenti Priştine'deki Sırp Enformasyon Merkezi, yaptığı açıklamada Dragan Milunoviç adlı Sırp milletvekilinin NATO bombardımanında öldüğünü duyurdu. Ayrıca operasyonlarda su ve elektrik tesislerinin vurulduğu, birçok kentin elektiriksiz ve susuz kaldığı bildirildi.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Filistin lideri Yaser Arafat yaptıkları görüşmeden sonra ortak bir açıklama yaptılar. Mübarek, İsrail'in yeni hükümetinin barışı sağlamak için olumlu politikalar izlemesi gerektiğini söylerken; İsrail'in zorlama yollarına başvurmaksızın, eşitlik ilkesi temelinde davranması gerektiği mesajını verdi.

Yaser Arafat da barışın korunması ve anlaşmaların uygulanması gerektiğini kaydederek, "Barış sürecinde çok önemli bir dönüm noktasındayız. Barış sürecinin ne yönde gelişeceğini görmek için İsrail'in yeni hükümetinin kurulmasını bekliyoruz" dedi.

10- Pakistan'ın Sindh eyaletinin kıyı şeridini geçen hafta yerle bir eden kasırganın ardından ölü sayısının 231'e yükseldiği, bin kişinin ise hala kayıp olduğu bildirildi.

11- Ukrayna'nın doğusunda bulunan Nonetsk'deki bir madende, grizu patlaması sonucu en az 30 maden işçisinin öldüğü, 21'inin yaralandığı ve çok sayıda madencinin de göçük altında kaldığı bildirildi.

 

25 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da bir dizi temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmalarında Türkiye'nin bugünkü sıkıntılarının hepsini aşacak güce sahip olduğunu belirterek, "Biraz sabır, biraz gayret, bazı şeylerin altında ezilmemek ve moralimizi yüksek tutmakla sanıyorum ki kısa zaman içinde bunların hepsinden sıyrılacağız" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, TBMM Başkanı seçilmesi nedeniyle Yıldırım Akbulut'u ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve beraberindeki heyet, Türk hava sahasının NATO'nun Kosova bombardımanı için kullanılmasına karar verilmesinden sonra yapılan hazırlıkları yerinde incelemek üzere Balıkesir'deki 9'uncu Ana Jet Üssü'nü ziyaret ederek brifing aldı. Orgeneral Kıvrıkoğlu, gerçek mermilerle yapılan gece atışlarını izledikten sonra düzenlediği basın toplantısında "Türk Hava Kuvvetleri, milletimize gurur verecek şekildedir" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında, hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdi. Kutan, DSP ile MHP arasında doku uyuşmazlığı bulunduğunu savundu.

6- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da yapılan "Sendikalar ve Türkiye-AB İişkileri" konulu konferans sona erdi. Konferansın son gününde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan, küreselleşmenin, gelir adaletinin sağlanmasına yönelik yeni fırsatlar yaratmasına karşın işsizliğin artması ve sosyal devletin gerilemesi sorunlarını da doğurduğunu vurguladı.

7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, Terörle Mücadele Yasası'ndan hüküm giydiği için partiden çıkarılmasını istediği İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, üyelikten istifa etti.

8- Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı (KİGEM) Başkanı Mümtaz Soysal, Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'nde bazı işçi ve memur sendikaları ile sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, kurulacak koalisyon hükümetinin anayasayı değiştirebilecek parlamento çoğunluğuna sahip olacağına dikkat çekerek, tüm ulusal güçleri "anayasanın imtiyazları koruyucu maddelerini değiştirme girişimlerine" ve "özelleştirme uygulamalarına" karşı ortak mücadeleye çağırdı.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ile İstanbulda yaptığı toplantıda, Türkiye'de son dönemde meydana gelen olayların ve düşünce özgürlüğüne yönelik baskıların, demokratik anlayışla bağdaşmadığını belirterek, "Bunlar polis devletine gidişin belirtileridir" dedi.

10- Milliyet gazetesinin geleneksel Yılın Sporcuları Ödülleri 45. kez, dün düzenlenen törenle sahiplerini buldu. "Spor Oscarı"nı kazanan Galatasaray Futbol Takımı'nın ödülünü TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut verdi.

11- ABD Savaş uçaklarının, Irak'ın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgede bulunan hava savunma iletişim tesisini vurduğu bildirildi.

12- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik operasyonunda, Kosova'nın Urosevaç kentinde bir yerleşim biriminin vurulması sonucu 7 Arnavut'un ağır yaralandığı bildirildi. NATO uçaklarının ayrıca Belgrad'daki Sırbistan İçişleri Bakanlığı binasını da vurduğu bildirildi. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Wesley Clark operasyonlara ara verilmesine karşı olduğunu belirterek, "operasyonlara ara vermenin Sırpların Kosova'da etnik temizliğe devam etmesini ve hava savunma sistemlerini yenilemelerini sağlayacağını" belirtti.

26 MAYIS 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, İstanbul'dan Antalya'ya geçerek Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i de ziyaret etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarını ve siyasi süreci Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, ekonomide gündeme gelen zorlukların ağırlıklı olarak dış gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, "önceden uyarmıştık. Hükümet olarak gerekli desteği de veriyoruz. Yeni kararlar için yeni hükümeti beklemek gerekir" dedi.

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, kamu kurumlarında türban takan memurların görevden çıkarılmasını onayladı.

4- Adalet Bakanı Selçuk Öztek yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın davasının erteleneceğine ilişkin kamuoyundaki görüşleri değerlendirirken "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan'ın DGM'lerin sivilleştirilmesine ilişkin beyanları var. Yargılamayı yapacak mahkeme, bu beyanları nasıl değerlendirir, takdir onundur. İster bekler, ister beklemez" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince düzenlenen ve belediye başkanlarının katıldığı 1. Eğitim Semineri'nin ardından yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarını yürüten komisyonlarda herhangi bir pürüz olmadığını bildirdi.

6- Alman Sanayiciler Birliği (BDİ) Başkanı Hans Olaf Henkel, Bonn'da TÜSİAD üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye tam üye olması gerektiğini belirterek, "Türkiye Köln'deki AB zirvesinde kapının dışında, herhangi bir yerde bırakılmamalı" dedi.

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 18-20 Haziran tarihlerinde yapılacak G-8 zirvesi öncesinde grubun dönem başkanlığını yapan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e bir mektup gönderdi. Annan mektupta, yaşanan mali bunalımın 30-40 yıllık ekonomik ve sosyal birikimleri silip süpürdüğünü, geniş kitleleri yoksulluğa sürüklediğini belirterek, istikrarsızlığı önleyecek politikalar uygulanmasını istedi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı George Papandreu, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile Washington'da görüştü. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyen liderler Kosova operasyonu konusundaki kararlılılıklarını vurguladılar.

 

27 MAYIS 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da başlayan "Sürdürülebilir Kalkınmada Daha Temiz Fosil Yakıt Sistemleri İçin Tahminler: Avrasya Bölgesi'nde Fosil Yakıtların Stratejik Değeri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 20'sinin enerji tüketiminin yüzde 80'ini kapsadığına, dünya nüfusunun 3'te 1'inin ticari enerjiye ulaşma olanağının olmadığına dikkat çekerek, "Dünya, enerji fakirliği sorunuyla karşı karşıyadır. Dünya nüfusunun 2020 yılında 2 milyar artacağı hesaba katılırsa, insanlığın enerji üretimi bağlamında karşısında duran meydan okuma boyutları çok daha iyi anlaşılır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde TOBB Başkanı Fuat Miras başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada,TBMM'nin toplanır toplanmaz bütçeyi çıkarması gerektiğini, bütçesizliğin, geçmiş yılın bütçesi ile amel etmenin büyük zararı olacağına dikkat çekti.

3- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, TOBB Başkanı Fuat Miras başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, zorunlu olarak yapılması gereken yasal düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, Genel Kurul'un sürekli çalışmasını, toplantı sayısının artırılmasını ve tatile geç çıkılmasını önerdi.

4- Anayasa Mahkemesi, milletvekillerinin erken emekliliğini sağlayan yasayı iptal etti.

5- Danıştay Başkanı Erol Çırakman, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaretinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Dava Daireleri Genel Kurulu'nun, "türban takmakta ısrar eden memurların işten çıkarılabileceği" yönündeki kararının üniversiteler için de geçerli olduğunu bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da konu ile ilgili olarak, "Kimsenin başını örtmesine karışmayız. Ama ideolojik bir simge olarak kullanılmasına ve kamu kuruluşlarında bunun yapılmasına başından beri izin verilmeyeceğini söylüyoruz. Nitekim buna hukuk da izin vermedi" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Ankara'da basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Danıştay'ın türban konusunda verdiği karar hakkında, "Son derece önemli bir karar, sağlıklı bir karar, yargının işlevine uygun bir karar. Bu karara TBMM'nin de saygı göstermesi gerekir" dedi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, Konrad Adenauer Vakfı ve Türk-Alman Vakfı tarafından Antalya'da düzenlenen "14. Türk-Alman Gazeteciler Semineri"nde yaptığı konuşmada, medyanın giderek halktan uzaklaştığı uyarısında bulunarak, "Bazı kurumları bu değerlendirmenin dışında tutmak gerektiğini belirtmek istiyorum. Ama yine de ne yazık ki, medyanın genel imajını belirleyen geniş ve etkin bir alanı kapsadığını itiraf etmek zorundayım" dedi.

7- İskenderun Demir-Çelik Sanayii A.Ş'de (İSDEMİR) çalışan toplam 6 bin 119 işçiyi kapsayan 18. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş Sendikası ile Kamu-İşveren Sendikası arasında Ankara'da imzalandı.

8- Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, Güneş Sigorta'yı 3-1 yenerek 15. kez Türkiye şampiyonu oldu.

9- Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) Başkanı Louise Arbour Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve dört Yugoslav üst görevli hakkında, Kosova'da savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek ithamında bulundu. Arbour, "Bu 5 kişi hakkında çıkarılan tutuklama emirleri, BM üyesi ülkeler ile İsviçre'ye gönderiliyor" açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Bill Clinton kararın memnuniyet verici olduğunu açıklarken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, "Miloseviç'in yapabileceği en iyi şey, gidip mahkemeye teslim olmak" dedi.

Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Wolfgang Ischinger, kararı olumlu bulduğunu belirtirken, Fransa İçişleri Bakanı Jean Pierre Chevenement, Sırp lider Miloşeviç'in USSM tarafından yargılanmasına karşı olduklarını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, USSM'nin yaptığı suçlamaya rağmen NATO'nun Belgrad ile iletişim hatlarını açık tutması gerektiğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana ise "Miloşeviç hakkında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğine ilişkin suçlamalar çok önemli, ancak bunun, sürmekte olan diplomatik ve siyasi çabalara bir etkisi olmaması gerektiğini düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

Öte yandan ABD'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile görüşmesinden sonra düzenlenen orta basın toplantısında hava harekatına iki gün ara verilmesi önerisi yapması üzerine Albright, "NATO'nun tutumu açıktır. Yugoslavya NATO'nun beş şartını kabul ettiği zaman harekat durur" dedi.

10- Hindistan'ın, Cammu-Keşmir eyaletinde Pakistan'dan sızan radikal dinci militanlara karşı başlattığı hava operasyonu sürerken, Pakistan, Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı.

11- Eritre Haber Ajansı, Etiyopya ile sınır bölgesinde beş gündür devam eden çatışmalarda 785 Etiyopya askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

 

28 MAYIS 1999

 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

MGK Genel Sekreterliği'nin toplantı ile ilgili yayımladığı bildiride, yapılan değerlendirmeler sonunda, ülkede huzur ve güvenliğin devam ettiği, meydana gelen bazı yasa dışı olayların faillerinin de kısa sürede meydana çıkarıldığının memnuniyetle müşahade edildiği belirtildi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 57. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Buna göre; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, devlet bakanları Mehmet Keçeciler, Hikmet Uluğbay, Tunca Toskay, Yüksel Yalova, Şükrü Sina Gürel, Sadi Somuncuoğlu, Rüştü Kazım Yücelen, Mustafa Yılmaz, Ramazan Mirzaoğlu, Edip Safter Gaydalı, Hasan Gemici, Şuayip Üşenmez, Mehmet Ali İrtemçelik, Fikret Ünlü ve Abdulhaluk Çay. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Milli Savunma Bakanı Sebahattin Çakmakoğlu, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Maliye Bakanı Sümer Oral, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Bakanı Orman Bakanı Nami Çağan ve Çevre Bakanı Fevzi Aytekin oldu.

3- İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi cinayetine yardımcı olduğu iddiasıyla 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istemiyle yargılanan Oral Çelik'in delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.

Ayrıca Rize Ağır Ceza Mahkemesi de adam öldürmeye azmettirmek suçundan idam istemiyle yargılanan Sedat Peker'in beraatına karar verdi.

4- Yugoslavya hükümeti, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin (USSM) Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç hakkında verdiği savaş suçlusu kararı nedeniyle yayımladığı bildiride, bu kararı kınayarak mahkemeyi "NATO'nun siyasi oyuncağı olmakla" suçladı ve Kosova'da barışın zorlaştığı belirtildi.

5- Pakistan Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz yaptığı açıklamada, Hindistan'ın tartışmalı Keşmir bölgesinde hava operasyonu düzenlemesinin durumu gerginleştirdiğini belirterek, Yeni Delhi'nin itidalli olması gerektiğini söyledi.

29 MAYIS 1999

 

1- 57. Hükümet ilk Bakanlar Kurulu toplantısını Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında yaptı. Toplantıda hükümet programı, Bankalar Yasası, bütçe, DGM'lerin sivilleştirilmesine dönük anayasa değişikliği için komisyonlar oluşturulduğu bildirildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, Bakanlar Kurulu'nun her hafta cuma günleri toplanacağını, devlet bakanlarının görev dağılımının belirlendiğini, hükümet sözcülüğünü Devlet Bakanı MHP'li Tunca Toskay ve Devlet Bakanı ANAP'lı Mehmet Ali İrtemçelik'in yapacağını söyledi.

2- 18 Nisan 1999 seçimleri sonucunda DSP-MHP ve ANAP'tan oluşan 57. hükümetin protokolü, üç partinin başkanları tarafından açıklandı.

3- Anayasa Mahkemesi'nin kamuoyunda kıyak emeklilik olarak bilinen "milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanların emekliliğine ilişkin yasa hükmünü " iptal eden gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Rekabet Kurulu Başkanlığı'na Tamer Müftüoğlu'nun atanmasıyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- İstanbul'un fethinin 546. yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yayımladığı mesajında "Bu kutsal mirasın üzerine titremek, onu gözümüz gibi korumak hepimizin görevlerindendir" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da mesajında, fetih yıldönümünü en iyi dilekleriyle kutladı.

Başbakan Bülent Ecevit mesajında, İstanbul'un fethinin insanlığa yeniçağın kültür ve uygarlığını getirmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

6- CHP'nin yeni Genel Başkanı Altan Öymen, kurultay süreci ve CHP'nin geleceğine yönelik projelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

Öymen ile yapılan partisinin hedeflerini açıkladığı röportaj da Milliyet gazetesinde yayımlandı.

7- Odalar ve Borsalar Birliği'nin 54. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yeni hükümete, öncelik tanınmasını istediği ekonomik konularla ilgili rapor sunduğunu belirterek, ekonominin zor koşullarda olduğunu, ancak bunalım yaşanmadığını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de konuşmasında vergi yasasında uygulamadan doğacak aksaklıkların düzeltileceğini söyledi.

8- Televizyon Muhabirleri Derneği'nin 2. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı. Genel Başkanlığa Kemal Aslan yeniden seçildi.

9- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, Rusya'nın Balkanlar Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin ile dün görüşmesinden sonra G-8 grubunun Kosova sorununun çözümüne ilişkin olarak hazırladığı ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin BM kuruluş anlaşması çerçevesinde alacağı bir kararı kabul edeceğini ilan etmesiyle ilgili olarak; NATO Sözcüsü Peter Daniel yaptığı açıklamada, NATO'nun Belgrad'ın uluslararası topluluğun isteklerini kabul ettiğini gösteren somut adımlar atmasını beklediğini açıklayarak, ittifakın Yugoslavya'ya yönelik hava operasyonunda bir değişiklik olmayacağını vurguladı.

10- Hindistan Keşmir'deki Müslüman gerillalara karşı yoğun bir kara saldırısı başlattığı bildirildi. Hint askerlerinin Keşmir'in Pakistan tarafındaki Leswa ve Lanjoot sınır köylere hedef gözetmeksizin açtığı ateş sonucu 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, Keşmir yüzünden çatışan Hindistan'la Pakistan'ın elindeki nükleer silahların yarattığı tehdide işaret ederek iki ülkenin birbirine atom bombası atmasından endişe duyduğunu belirtti.

11- Nijerya'da görev süresi sona eren askeri cuntanın 15 yıl aradan sonra iktidarı sivil yönetime devrettiği bildirildi.

 

30 MAYIS 1999

 

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Parlamento Muhabirleri Derneği'nin 23. Genel Kurul'u toplantısında yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün daha da genişlemesi açısından anayasadaki ve hükümet protokolündeki hususların bu Meclis döneminde gerçekleştirileceğini belirterek "Vatandaşımızı her konuda açıkça bilgilendirdiğimiz taktirde, vatandaşımızın verdiği karar da isabetli olacaktır ve demokrasimiz daha da kurumsallaşacaktır" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, FP Belediye Başkanları İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 57. hükümetin kuruluş sürecini anlatarak, "hükümet kurmaya ya da devirmeye alışık bazı gruplarla", sermaye ve bazı basın organlarının, seçimlerin ardından (Anasol-M) hükümeti kurulması için propaganda yaptıklarını söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, Hesap Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yasalaşmayan 1999 Bütçesi'ni yeniden Meclis'e getirip bütçe büyüklüklerini hükümetin hedeflerine göre belirleyeceklerini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Reformu ve mevcut çalışmaları değerlendirdi.

5- İran Meclis Başkanı Ali Ekber Natık Nuri, bu göreve bir yıllığına yeniden seçildi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Washington Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç hakkında söylenecek en hafif şey ise insanları kazara değil, bilerek, isteyerek öldürdüğü dedi.

7- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava operasyonunda Sirbistan'ın güneyinde bir köprünün vurulmasıyla, 11 kişinin öldüğü bildirildi.

8- Kamboçya'nın kuzey doğusundaki Ratanakiri bölgesinde kolera salgını yüzünden 80'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

9- Slovakya'da dün ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Rudolf Schuster kazandı.

31 MAYIS 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şimdi söz, bağımsız Türk adaletinde. Terör örgütünün elebaşının yargılanması ile ilgili tüm hazırlıklar, zamanında, eksiksiz ve ciddi bir devlete yaraşır şekilde tamamlanmış durumda" dedi. Başbakan Ecevit Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin sivilleştirilmesine yönelik çalışmaların da tamamlandığını söyledi.

Öte yandan Ege'de Siyam adasının güneyinde bulunan Anghatonisi'ye Yunan bayrağının dikilmesi ile ilgili açıklamasında da, Ege'deki bazı adacıkların kime ait olduğu konusunun, çok çelişkili birtakım kurallara ve anlaşmalara dayandığını belirterek, Yunanistan'ın diyalog yerine, 'oldu bittileri' tercih ettiğini söyledi.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, 1-25 Haziran tarihleri arasında, Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz uluslararası sularında ve hava sahasında yapılacak olan Denizkurdu-99 Tatbikatı'nın başladığı bildirildi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin sivilleştirilmesi ile ilgili anayasa değişikliğinin gerçekleştirilmesi için FP Genel Başkanı Recai Kutan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret etti.

Bakan Türk görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, DGM'lerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin "referanduma gereksinim duyulmadan" yapılabilmesi için hükümet dışındaki partilerin de desteğine gereksinim olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik taslağının hem koalisyon ortakları hem de sosyal tarafların görüşleri alınarak yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

5- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullan Öcalan, Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından İmralı Adası'nda yargılanmaya başlandı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Şırnak ve Mardin'de gerçekleştirilen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelan trafik kazalarında 18 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

8- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik sürdürdüğü hava saldırısında en az 31 sivilin öldüğü, aralarında yabancı gazetecilerinde bulunduğu çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Hindistan'ın, Keşmir'in Pakistan tarafını dün bombalaması sonucu 12 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi yaptığı açıklamada, "Keşmir'de savaş benzeri bir durumla karşı karşıya olduklarını" söyledi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise yaptığı açıklamada, ülkesinin ayrılıkçı Müslüman gerillaların Keşmir'e sızmasını desteklediği yönündeki Hindistan'ın iddialarını reddetti.

10- Şili'de ilk defa yapılan devlet başkanlığı ön seçimlerini oyların yüzde 70'ini alan sosyalist Ricardo Lagos'un kazandığı bildirildi

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106