16.4.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

NİSAN 1999

 

 

1 NİSAN 1999  

 

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Ecevit, Rus savaş gemilerinin Adriyatik Denizi'ne gitmesinin Sırplar için büyük moral olacağını ve bunun da tehlikeli gelişmeler yaratabileceğini belirterek, "Montrö Antlaşması'nın kurallarına göre Türk makamlarına önceden haber verilmesi koşuluyla savaş gemileri boğazlardan geçebiliyor. Yasal açıdan söylenebilecek bir şey yok. Fakat bu durum Sırpların soykırımları daha cüretkar biçimde sürdürmelerine neden olabilir" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit otomotiv ve turizm sektörünün canlandırılmasına yönelik hükümet tarafından alınan önlemleri de açıkladı.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Van'da yaptığı açıklamada, üniversitelerde uygulanan kılık-kıyafet yönetmeliğini eleştirerek, "Üniversitelerde öğrenim görmek isteyen başörtülü öğrencilerin kampüse alınmaması yanlış" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Muğla'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de, halkın sorunlarının bulunduğunu, bunun için de bir yıllık değil 5 yıllık güçlü ve istikrarlı hükümetlere gereksinim olduğunu belirterek, "Türkiye'de son sekiz yılda, sekiz hükümet değiţti. Bunu ortadan kaldırmak için bu seçimlerde iki şeyi düşünmek lazım; biri huzur, biri hizmet. Bu iki şeyi size hangi parti verecekse, onu iktidar yapacaksınız" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Kastamonu'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, seçimlerin yapılabilmesi için azınlık hükümetinin kurulmasına izin verdiklerini belirterek, 18 Nisan'dan sonra böyle bir zorunluluğa gerek kalmayacağını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Fethiye'de partisi tarafından düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin kader seçimleri olacağını ve Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu belirterek, "Seçim dönemi, bir muhasebe dönemidir. Yanlışların doğruların ortaya konulmasının gerektiği dönemdir" dedi.

6- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Fuat Büte İstanbul'da öldü.

7- BM İnsan Hakları Komisyonu'nun Cenevre'de düzenlediği toplantıda konuşan Türkiye temsilcisi Büyükelçi Murat Sungar, Yunanistan'ın terörü desteklediğinin kesin bir şekilde ortaya çıktığını, bu nedenle terörist devletler kategorisine alınmayı hak ettiğini söyledi.

8- Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Joschka Fisher'in başkanlığında Bonn'da düzenlenen "Balkan Konferansı" sona erdi. AB Troykası (Almanya, Avusturya ve Finlandiya) dışişleri bakanları ile Balkanlardaki 8 ülkenin dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve Belgrad yönetiminin yaptığı etnik temizlik kınandı.

9- NATO Başkomutanı General Wesley Clark Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, hava operasyonunun tek başına Sırpların Arnavutları öldürmesini engelleyemediğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana da yaptığı açıklamada, Yugoslavya'ya düzenlenen hava operasyonlarının birkaç hafta daha sürebileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'in, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile bir telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede Adriyatik Denizi'ne Rusya tarafından savaş gemisi gönderilmesi konusunun ele alındığı bildirildi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin gelişmeler üzerine G-8 ülkeleri dışişleri bakanlarının derhal toplanmasını isteyerek, "Kaybedilen her gün yeni kurbanlar ve yeni trajediler demek. Derhal eyleme geçilmeli. Yugoslavya'daki çatışma büyük bir savaşa dönüşebilir. Kosova sorunu yalnızca masa başında çözümlenebilir" dedi.

Bu arada Makedonya'daki Barış Gücü'nde görevli üç Amerikalı asker Sırp güçleri tarafından kaçırıldı.

Belgrad yönetimi askerlerin savaş suçlusu olarak yargılanacağını duyururken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, böyle bir girişimin uluslararası hukukun ihlali anlamına geleceğini bildirdi.

ABD Başkanı Bill Clinton, CBS televizyonuna verdiği demeçte, NATO müttefiklerinin daha çok iradesi, kararlılığı ve birliğiyle, Sırp askeri hedeflerine yönelik hava operasyonunun başarı şansının yüksek olduğunu, bu stratejiyi sürdürmek istediklerini söyledi.

Kosovalı Arnavutların lideri İbrahim Rugova'nın Belgrad'da Miloşeviç ile bir görüşme yaptığı ve NATO operasyonunun bir an önce durdurularak soruna görüşmeler yoluyla çözüm bulunmasını istediği bildirildi.

10- Endonezya'nın doğusunda Hıristiyanlarla Müslümanlar arasındaki çatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

2 NİSAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kızılay Derneği Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Kızılay'ın din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa hizmette bulunduğunu belirterek, "Malın varsa mal, yoksa kan bağışla" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyarette bulunacağı Katar'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasında yapılacak görüşmelerde terörizmle mücadele, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve doğal gaz alımı konularının ele alınacağını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Antalya'da yaptığı konuşmada, partisinin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını belirterek, "DSP, hem solun hem de Türkiye'nin birinci partisi olmuştur" dedi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan Batman'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, FP dışındaki partilerin kavgacı bir üslup takındığını belirterek, "Karşılıklı dedikoduyu bir yana bırakalım. Ülkenin sorunlarıyla ilgili çözüm projelerini getirelim, sorunları hep birlikte çözelim" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Giresun'da halka hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşlardan, oy verirken hizmet partisi ile boş vaat partisini birbirinden ayırmalarını istedi.

6- Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Başkanı Peng Li, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Peng Li Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Asya ile Avrupa arasında çok önemli stratejik bir ülke olduğunu belirterek, dünya barışının tehlikede olduğunu söyledi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, esir alınan üç askerin güvenlik ve sağlığından Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in sorumlu olduğunu belirterek, "Bu savaşı kaybedemeyiz" dedi.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Atina'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın NATO'dan ayrılmasının söz konusu olmadığını belirterek, Türk-Yunan çatışması olasılığı bulunduğu yönündeki savların mantık dışı olduğunu söyledi.

 

3 NİSAN 1999

 

1- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Aydın'da düzenlediği açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Kosova'daki gelişmelerden çok kaygılı olduğunu bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Çatalca'da halka hitaben yaptığı konuşmada, "istikrar için oy istediğini" belirtti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, ANAP'ı eleştirirken, ANAP'ın DYP'den daha fazla oy alması durumunda, siyaseti bırakacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Trabzonlulardan CHP'ye sahip çıkmalarını isteyerek, diğer partileri eleţtirdi.

5- Kızılay Olağan Genel Kongresi'nde Genel Başkanlığa Dr. Kemal Demir yeniden seçildi.

6- İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Orhan Arıoğlu ile sağlık sektörü üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından "Yılın Gazetecileri Yarışması" ödülleri belirlendi. Mustafa Ekmekçi Ödülü: Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu'ya verilirken, Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı'da (KİGEM) ÇGD Onur Ödülü'ne değer görüldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 49 kişi de yaralandı.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için gittiği Katar'da Al Jazirah televizyonunda kendisine yöneltilen çeşitli konulardaki soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, bir soru üzerine Türkiye'nin demokratik bir ülke ve aynı zamanda bir hukuk devleti olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Kosova sorununun harita değiştirilerek değil, Yugoslavya'nın toprak bütünlüğü içinde çözülmesi gerektiğini de söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosovalı Müslümanların yaşadığı dramın aynısını Kıbrıs Türklerinin de yaşadığını dile getirerek, 1974 Barış Harekatı'ndan beri kapalı tutulan ve "ölü kent" olarak adlandırılan Maraş'ın, Kosova göçmenlerinin rehabilitesi için açılabileceğini söyledi.

11- NATO Sözcüsü Jamie Shea, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, NATO üyesi 19 ülkenin daimi temsilcilerinin "Yugoslavya'nın bütün baskı ve saldırılarına son vermesi, güçlerini Kosova'dan çekmesi ve uluslararası güvenlik güçlerinin koruması altında, bütün mültecilerin Kosova'ya dönmesini sağlayacak düzenlemeleri kabul etmesi gerektiği" konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. Shea, NATO bombardımanının Belgrad'daki Sırp ve Yugoslav içişleri bakanlıkları binalarını, Nil kentinde bir askeri karargahı ve Priştine'de bir mühimmat deposunu hedef aldığını ve hedeflere tam isabet sağlandığını kaydetti. Ayrıca NATO uçaklarının Sırbistan'ın kuzeyindeki Novi Sad'daki Tuna nehri üzerinden geçen ikinci köprüyü de imha ettikleri kaydedildi.

Bu arada Makedonya Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov'un emriyle ülkede kısmi seferberlik ilan edildiğini açıkladı.

Öte yandan Kosova Makedonya sınırında, beşinci geceyi açıkta geçiren aralarında yaşlı ve çocuk 200 bine yakın kişinin Makedonya'ya geçmek için beklemeye devam ettiği bildirildi.

 

 

4 NİSAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ittifakın hür dünyanın temsil ettiği değerleri savunmada ortaya koyduğu güç ve etkinliğin, 1990'lı yılların başında soğuk savaşın sona ermesinde önemli rol oynadığını bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Baţbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kırklareli'nde 20 bin kişilik geçici çadır kent kurulmasının kararlaştırıldığını belirterek buranın daha sonra sağlığa elverişli barınma yerlerine dönüştürüleceğini söyledi. Ecevit, "Bunlar geçici barınma yerleri olacaktır. Çünkü Kosova'nın Kosovalılardan arındırılması tertibine alet olmayız. NATO'nun da bizim de amacımız Kosovalı soykırım kurbanlarının bir an önce Kosova'daki yerlerine, yurtlarına, işlerine dönebilmelerinin NATO tarafından sağlanması gerekir" dedi.

3- Baţbakan Bülent Ecevit, Kastamonu'da Orman-İş Sendikası'nda yaptığı konuşmada, devletin olanakları sınırlı olduğu için istediklerini bir anda yapamadıklarını belirterek, 55. hükümet döneminde 42 bin köy hizmetleri işçisine iş olanağı sağlandığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, akaryakıttaki otomatik fiyatlandırmanın, İtalya'daki "afişe fiyat" baz alınarak yapıldığını hatırlatarak, "Son zammı olduğu gibi yansıtsaydık, sonuç çok daha dramatik olacaktı" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmit'te halka hitaben yaptığı konuşmada, halktan 18 Nisan seçimlerini kendi seçimleri gibi görmelerini isteyerek, "Hizmete oy verin. Ben hizmet için oy istiyorum. Bu memlekette iş yapabilmek için çalışkan, dürüst ve üretken olmak yetmiyor. Bu memlekette iş yapabilmek için cesur olmanız gerekiyor" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidara geldikleri zaman profesyonel orduyu getirerek Türkiye'nin ufkunu açacaklarını belirtti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırklareli'nde halka hitaben yaptığı konuşmada, Sırpların hava harekatını bahane ederek Kosovalı Arnavutlara karşı etnik kıyım yaptığını söyleyerek, Türkiye'nin, bir an önce Kosova'daki Müslümanların can güvenliğini sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştirmek için başta NATO olmak üzere bütün dünya kuruluşlarını harekete geçirmesi gerektiğini söyledi.

8- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Sinop'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, halkın birçok gereksinimi olduğunu ve çok şeyler beklediğini belirterek, halkın en başta yolsuzlukların önlenmesini de istediğini söyledi.

9- Kars'ta meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Rubin konuyla ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bakanların, hükümetlerin amacının, Kosova'da bütün insanların güvenlik içinde yaşayacağı barışçı, demokratik ve çok etnik yapılı bir oluşum olduğu konusunda anlaştıklarını söyledi.

Rubin, dışişleri bakanlarının görüşmede, Karadağ'daki durumdan duydukları endişeyi de dile getirdiklerini belirterek, Karadağ'ın demokratik yollarla seçilmiş Devlet Başkanı Milo Cukanoviç'e yönelik tam desteklerini ifade ettiklerini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Ken Bacon ise düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun, Kosova'yı istila etmek için kara birlikleri kullanmak gibi maksatlı bir planı olmadığını belirterek, NATO strateji uzmanlarının, kara birlikleri kullanılmadan askeri hedeflere ulaşılabileceğine inandığını söyledi.

 

 

5 NİSAN 1999

 

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan Burdur ve Bolu'da yaptığı konuşmalarda, iktidar olmaları halinde 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitim uygulamasını kaldıracaklarını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Kırşehir ve Yozgat'ta yaptığı konuşmalarda, 55. hükümet döneminde CHP tarafından sürekli engellendiğini ve her yaptıklarının soruşturulduğunu belirterek, "Öyle bir hükümette verdiğimiz sözleri tutabilmemiz mümkün değildi" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Antalya ve Tekirdağ'da yaptığı konuşmalarda, ANAP'ın seçimlerde yüzde 10'luk baraja takılacağını ileri sürdü.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kars, Ardahan ve Artvin'de yaptığı konuşmalarda, seçimlere iki hafta kala, 3.5 yıldır ülkeyi yönetenlerin bu dönemin hesabını vermek yerine, CHP'ye saldırdıklarını ileri sürerek, "Bunlar bir Atatürk bir de CHP'den korkuyorlar. Bir ayağı çete, bir ayağı tarikat, bir ayağı yolsuzluk çukurunda olanların Atatürk'ün adını ağızlarına almaya hakları yoktur" dedi.

5- Bingöl Valisi Süleyman Kamçı'ya yapılan bombalı saldırıda, bir terörist öldü, 12 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit yayımladıkları mesajlarla saldırıyı kınadılar.

6- Benzin türlerinin perakende satış fiyatlarına yüzde 6.3 ile 7.5 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşen Arafat yaptığı açıklamada, Filistin devletinin kurulmasına yönelik destek istediğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile de görüşen Arafat Türkiye'den ayrıldı.

8- NATO hava operasyonu 14. gününe girerken ittifaka ait uçaklar dün başta Belgrad, Priştine, Novi Sad kentleri olmak üzere Yugoslavya'nın çeşitli bölgelerindeki askeri karargah ve polis merkezlerini vurdu.

Fransa, İtalya ve Danimarka hükümetleri yaptıkları açıklamalarda, Kosova'daki mültecilerin başka ülkelere gönderilmesinin Yugoslavya'nın oyununa gelmek olduğunu belirterek, bunların tekrar evlerine dönmelerinin sağlanması gerektiğini vurguladılar.

Kosovalı Arnavutların lideri İbrahim Rugova'da Priştine'de Rusya Büyükelçisi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, hava harekatının bir an önce durdurulmasını istedi.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, NATO'nun başlattığı operasyonun esas hedefinin "bölgedeki müslüman nüfusu yok etmek olduğunu" ileri sürdü.

9- 1988 yılında Pan Am uçağına bomba koyarak İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerine düşmesini sağlayan iki Libyalı teröristin, Libya hükümeti tarafından Birleşmiş Milletler'e teslim edildiği bildirildi.

 

 

 

 

6 NİSAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Askeri Yargıtay'ın 85. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "2000 Yılında Yargı ve Askeri Yargı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin evrensel hukuk ilkelerine uymak zorunda olduğunu belirterek, "Yeni yasalara ihtiyacımız vardır. Bunda ne kadar geç kalırsak görüntümüz o kadar iyi olmaz" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ABD Başkanı Bill Clinton'a gönderdiği mektupta, Yugoslavya'ya karşı sürdürülen NATO harekatının Kosova'da sonuç alınıncaya kadar devam etmesini istediği bildirildi.

3- Başbakan Bülent Ecevit basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, şimdiye kadar yurt içinde, Makedonya ve Arnavutluk'ta 50 bin Kosovalı'ya barınma imkanı sağladığını söyledi.

Baţbakan Ecevit, Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmesinde de herhangi bir kara kuvvetinin gönderilmesi konusunda alınan bir karar olmadığını kaydetti.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan Yozgat'ta düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı döneminde 8 yıllık zorunlu temel eğitimin getirildiğini belirterek, "Bunların derdi imam-hatip okullarının önünü kesmek ve kuran kurslarını kapatmaktır" dedi.

5- Yargıtay 8. Dairesi, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin İtalyan gazeteci Dino Frisillo hakkında verdiği bir yıllık cezayı yetersiz bularak bozdu.

6- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliği ile telifle çalışan yazar ve sanatçılar için getirilen defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğu kaldırıldı.

7- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, opera ve baleyi, uluslararası kültürel iletişimin en etkili köprülerinden birisi olarak değerlendirdi ve "Evrensel bir sanat kurumu olarak tüm çağdaş sanatların görkemli bir bileşkesi olan opera ve balenin açılmasını gelişme kaydetmek istiyorum. Sanatın birleştirici gücünde barış ve dostluğun egemen kılınmasını diliyorum" dedi.

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Kayseri, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te yaptığı konuşmalarda, çetelerle mücadele ettiklerini, geçmiş iktidarlar döneminde devletin içine yasal olmayan güçlerin sızdığını belirterek, "Onların zamanında gemi azıya alan çetelerle, mafyayla mücadele ettik. Kararlı bir devlet karşısında sindiler. 18 Nisan'dan sonra yine onlara göz yumacak hükümet kurulursa görün bakın nasıl ortaya çıkacaklar" dedi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Erzurum'da yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın ittifaklar peşinde olduğunu ileri sürerek, "Bunlar kartelci medya, tekelciler ve bizim kapattığımız kumarhanelerle ittifak peşindeler" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Van'da yaptığı konuşmada, 30 yıllık siyasi hayatında yolsuzluk yapmadığını, yapanları engellediğini belirterek, "Benim siyasi yaşamımın yarısı kadar siyaset yapanlar, üç kez başbakan oldular. Ne yaptıkları ortada. Yolsuzluklar, soygunlar ortada. 15 yıllık siyasi hayatının hesabını mahkemede vermekten korkanların, siyasi anlaşmalarla yolsuzlukları örtbas edenlerin, hesap vermekten kaçanların dürüst siyasetçiler hakkında konuşmaya hakları yoktur" dedi.

11- Balıkesir Milletvekili Ahmet Bilgiç DTP'den istifa etti.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli "Şehit Gazeteciler Günü" nedeniyle İstanbul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gazeteciliğin Türkiye'de tehlikelere açık bir meslek olduğunu ve 90 yıllık süreçte 61 gazetecinin öldürüldüğünü belirterek, bir çoğunun faillerinin henüz bulunamadığını söyledi.

13- Gazeteci Gülçin Telci İstanbul'da öldü.

14- NATO operasyonları devam ederken, Yugoslavya yönetimi Paskalya nedeniyle Kosova'da tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı. ABD, İngiltere, İtalya, Almanya ve Fransa ateşkes ilanını, NATO'nun isteklerini karşılamadığı gerekçesiyle reddetti.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı açıklamada, ateşkes kararının yetersiz olduğunu belirterek, "Yugoslaya yönetimi uluslararası toplumun koşullarını kabul etmek durumundadır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ise yaptığı açıklamada, Kosova'da insanlık suçu işlendiğini, bunu yapanların adalete teslim edileceğini belirterek, "Şüphesiz ki bu suçların işlenmesi emrini yüksek mevkilerdeki kişiler vermektedir. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne kanıtların toplanması konusunda her türlü yardımı yapacağız" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de yaptığı açıklamada, saldırıların sona erdirilmesi için etkin siyasal çabalar göstermeye devam edeceklerini, her şeyin batılı liderlerin tutumuna bağlı olduğunu belirterek, "NATO'nun Belgrad'ı barbarca bombalaması karşısında öfkemizi gizleyemiyoruz. Bu, çağımızın barbarlığıdır" dedi.

15- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis yaptığı açıklamada, ülkesinin Türk tehdidi altında bulunduğunu ileri sürerek, Avrupa Birliği ve NATO'daki yerlerinin korunması gerektiğini belirterek, "Milli çıkarlarımıza göre hareket etmek zorundayız" dedi.

16- Çin Başbakanı Zu Rongji resmi bir ziyaret amacıyla ABD'ye gitti.

17- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Lockerbie olayı nedeniyle 1992 yılından bu yana Libya'ya uyguladığı yaptırımları askıya almasına karşın ABD'nin kendi yaptırımlarını sürdüreceği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin düzenlediği basın toplantısında, "Tek yanlı yaptırımlarımızın amacı, Libyalıların terörist eylemlerde kullanılmak üzere gerekli paraya ve gerece ulaşmalarını engellemek, kitle imha silahlarının gelişmesine ve istikrarsızlık yaratacak diğer askeri eylemlere sınır koymaktır" dedi.

7 NİSAN 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Sakarya'da yaptığı açıklamada, bazı basın organlarında, DSP'nin listelerinde tarikat mensubu isimler bulunduğuna ilişkin yazıların yer aldığını belirterek, "Ben inançlara saygılı, laikliği benimsemiş biri olarak kimseye tarikatını sormam; bunu ayıp sayarım" dedi. Başbakan Ecevit daha sonra Kırlareli'nde Kosovalı mülteciler için oluşturulan Çadırkent'i ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak'ta sınır ötesi operasyon başlattı.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Çorum'da yaptığı konuşmada, baş örtüsünün bir siyasi partinin ideolojik görüşünü temsil ettiği iddialarının kesinlikle doğru olmadığını belirterek, Türkiye'deki yasağın İran'da zorla örttürülmesi yasağından farkı olmadığını ileri sürdü. Kutan, ayrıca ilköğretimin kademeli olmasını istediklerini de söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), daha önce herhangi bir seçmen kütüğünde kayıtlı olmayan tutukluların 18 Nisan'da oy kullanamayacaklarına karar verdi.

5- İçişleri Bakanı Cahit Bayar Erzurum'da yaptığı açıklamada, intihar eylemlerinde bulunan teröristlerin kendi cezalarını kendilerinin verdiğini, seçimlerin çok partili hayatın başlangıcından bu yana büyük bir olgunluk içerisinde yapıldığını belirterek, "Önümüzdeki seçimlerin de aynı şekilde, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine yakışır şekilde yapılması için elimizden gelen tüm imkanları seferber etmekteyiz" dedi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Şanlıurfa'daki seçim konuşmasında, hayali paketlere, kavgaya ve istismara değil, kendilerine gelecek hizmete oy verilmesi gerektiğini belirterek, "Kuran kursları kapatılırken RP iktidar, Necmettin Erbakan ise başbakandı" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Balıkesir'de yaptığı seçim konuşmasında, merkez sağın en büyük partisi olduklarını ileri sürerek, milliyetçi-muhafazakar çizgiyi sürdürdüklerini söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kastamonu'da yaptığı konuşmada, dünyada birçok ülkede serbest pazar ekonomisi modelinin uygulanmasına karşın tarım kesiminde çalışanların korunduğunu, Türkiye'de ise uygulanan kotalarla çiftçinin faize ezdirildiğini ileri sürdü.

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ne Hayır" isimli kitapçığı hazırlayan ve aralarında siyasi partilerin de bulunduğu 16 demokratik kitle örgütünün temsilcileri hakkında yürüttüğü soruşturma sonunda, "adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmek" suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle "takipsizlik kararı" verdi.

10- Türk Hava Yolları'na ait Boeing 737-400 tipi Trakya uçağı Adana'da düştü. Suudi Arabistan'dan hacı kafilesi almaya giden uçakta bulunan 6 kişilik mürettebat hayatını kaybetti.

11- NATO uçakları Yugoslavya'ya karşı hava operasyonları düzenlemeye devam ediyor.

Başbakan Bülent Ecevit CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova'dan kaçan mültecilere her türlü insani yardımı yapmakta kararlı olduğunu belirterek, "Kara harekatı için bir tavır almak güç. NATO, askeri operasyonlarını etkin biçimde sürdürmeli. Şayet bunda başarısız olursa tüm dünya açısından büyük sorunlar doğar. Bu nedenle NATO, şu ya da bu şekilde mutlaka başarı kazanmak zorunda" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem Kayseri'de yaptığı açıklamada, Bosna'da 200 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, "Kosova'nın Bosna olmaması için büyük gayret gösteriyoruz. Bugün o çapta bir felaketi önlemiş gibiyiz. Bundan sonrası da tabii ki kolay değil. Daha çok yol kat edilecek" dedi.

NATO Sözcüsü Jamie Shea Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da üç toplu mezar bulunduğuna ilişkin ellerinde deliller bulunduğunu belirterek, Sırpların sınır kapılarını kapattığını ve geriye dönmeleri için baskı yaptıklarını açıkladı.

Shea, ayrıca Yugoslavya tarafından tek taraflı ilan edilen ateşkesin kabul edilebilmesi için NATO'nun yapılmasını istediği beş koşulun yerine getirilmesi gerektiğini de bildirdi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da yaşananların Bosna'daki olaylardan daha ağır bir tablo oluşturduğunu belirterek, "Slobodan Miloşeviç için geçmiş bir başlangıçtı. Bunu üzülerek söylüyorum, çünkü birliklerinin uzun zamandır görmediğimiz kıyımlar gerçekleştirmesi için bizzat emir vermemiş olsa da buna izin veriyor" dedi.

Belgrad yönetimi, esir alınan üç ABD'li askerin bu ülkeye gidecek olan Güney Kıbrıs Parlamento Başkanı Spiros Kipriyanu'ya teslim edileceğini açıkladı.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dönem Başkanı İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Cenevre'de yaptığı açıklamada, Kosova'daki Sırp saldırılarının durdurulması ve Yugoslav ordusunun çekilmesi gerektiğini söyledi.

12- Avrupa Konseyi Genel Sekreter adayı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye Raportörü Walter Schwimmer Viyana'da yaptığı açıklamada, batı kamuoyunun terör örgütü PKK konusunda yanılgı içinde bulunduğunu belirterek, "PKK propagandası yüzünden, uluslararası kamuoyu, örgüt ile Kürtleri birlikte algılamaya başladı. Oysa Kürtlerin büyük çoğunluğu örgüt taraftarı değil. PKK, bölge halkının koruma ve desteğini, yalnız tehdit yoluyla alıyor" dedi.

 

 

8 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Zeki Çeliker ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Kosova'ya Türk askerinin gönderilmesine ilişkin kararın TBMM tarafından aylar önce alındığını, bu kapsamda kara gücünün hazır olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel, 18 Nisan'da düzeyli ve huzur içinde bir seçim yapılmasını istediğini belirterek, "Bizim istediğimiz, herkesin bu ülkede düşüncesini, fikrini söylemesidir. Kimsenin kimseyi tahrik etmemesidir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Kırklareli'ndeki Çadırkent'e yerleştirilen Kosovalı mültecilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, "Misafir olarak kaldıkları sürece sadece canlarını kurtarmış olmayacaklar. Aynı zamanda mutlu bir yaşam da sürdürecekler" dedi.

Bu arada Makedonya'da bulunan mültecilere yardım amacıyla Kızılay tarafından toplanan 176.2 milyar lira değerindeki malzeme, 13 TIR ile bu ülkeye hareket etti.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Kahramanmaraş ve Adana'da yaptığı konuşmalarda, diğer parti liderlerini eleştirerek, "Türkiye'de demokrasi ancak mutlu azınlığın çıkarları söz konusu olunca var oluyor. Ülkemizdeki bu çağdışı, baskıcı demokrasi anlayışı bu seçimlerde sizlerin oylarıyla sandığa gömülecektir" dedi.

4- Danıştay 10. Dairesi, 1996 yılında dönemin Adalet Bakanı tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan, sonrasında cezaevlerinde 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan protestolara neden olan "Sevk Genelgesi"ni iptal etti.

Öte yandan Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin satılması ve kiralanmasına olanak tanıyan yönetmelik hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Diyarbakır ve Elazığ'daki seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, Güneydoğu sorununun çözümü için uygun bir ortamın bulunduğunu, bu sorunun çözümü için Toplumsal Barış Projesi'nin yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Kayseri ve Muğla'da yaptığı seçim konuşmalarında, tek başına iktidar olmayı hedeflediklerini belirterek, milliyetçi ve muhafazakar düşüncedeki insanların, DYP çatısı altında birleşmesini istedi.

7- Hakkari Valisi Nihat Canpolat'a Yüksekova ilçesinde bombalı saldırıda bulunuldu. Vali, Jandarma Alay Komutanı ve iki koruma görevlisi hafif yaralanırken, terörist öldü.

8- Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 154. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayımladığı mesajda, demokratik hukuk devletinin hiçbir şekilde ihmal edemeyeceği temel görevinin, tüm yurttaşların can ve mal güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Emniyet teşkilatımız, devletimizin meşru gücü ve otoritesinin temsilcisi olarak, bu görevi 154 yıldan bu tarafa en iyi şekilde yerine getirmektedir" dedi.

9- Galatasaray Bayan Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi Final-Four mücadelesinde Almanya'nın Wuppertal takımını 62-53 yenerek Avrupa üçüncüsü oldu.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovenya dışişleri bakanlarının yer aldığı toplantıya katıldı. Bakan Cem düzenlediği basın toplantısında, AB, NATO, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında daha etkin bir eşgüdümün kurulması gerektiğini belirterek, "Bütün ülkeler orantılı bir şekilde, geçici mülteci kabulüne hazır olmalıdır" dedi.

11- Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları'nın Lüksemburg'da yaptıkları toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, Kosovalı mülteciler ve bunları barındıran Balkan ülkeleri için 270 milyon dolar ayrılması kararlaştırıldı. Açıklamada, "Kosovalıların zorla ülkelerinden çıkarılmasını, bu kişilere işkence edilmesini ve öldürülmesini planlayan, bu konudaki emirleri veren ve bu emirleri yerine getirenlerin hepsinin, kişisel olarak sorumlu tutulması ve adalet önüne çıkarılması gerekir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı açıklamada, Yugoslav yönetiminin tek yanlı ateşkes ilanına karşın Sırp güçlerinin Kosova'daki operasyonlarını sürdürdüğünü bildirdi.

Yugoslavya, Kosova'yı terk eden 70 bin sığınmacının geri döndüğünü açıkladı.

12- ABD ziyaretini sürdüren Çin Başbakanı Zu Rongji, Başkan Bill Clinton ile görüştü.

9 NİSAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Polis Teşkilatı'nın 154. kuruluş yıldönümü nedeniyle İçişleri Bakanı Cahit Bayar ve Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican başkanlığındaki bir heyeti kabul etti.

Başbakan Ecevit kabülde yaptığı konuşmada, hükümet oldukları dönemde polis ve güvenlik teşkilatlarının içine siyaset sokan uygulamalara son verdiklerini söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Gaziantep'te yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri halinde anayasa, ceza yasası ve diğer yasalardaki antidemokratik ne kadar uygulama varsa, bunların hepsini değiştireceklerini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Karabük'te yaptığı konuşmada, diğer parti liderlerinin duygu sömürüsü ve din istismarı yaparak seçmenlerden oy almaya çalıştığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bartın, Bolu ve Zonguldak'ta yaptığı konuşmalarda, her seçimde sıfır vaatle Türkiye'nin yönetilemeyeceğini belirterek, "Ekonomi tıkanmıştır. Şimdi büyüme de tıkandı, gerileme noktasına geldi" dedi.

5- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Ankara 6. İdare Mahkemesi'nin Petrol Ofisi A.Ş.'nin satışını iptal eden kararına uyarak ihaleyi iptal etti.

6- İngiltere Başbakanı Tony Blair BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Kosova'nın, Yugoslavya'nın özerk bir bölgesi olarak kalmasının giderek zorlaştığını söyledi.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Moskova'da yaptığı açıklamada, NATO ve ABD'yi uyararak Rusya'yı Yugoslavya'daki çatışmanın içine çekmeye çalıştıklarını, bir dünya ya da Avrupa savaşı çıkmasına yol açabileceklerini söyledi.

8- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) sözcülerinden Andrea Angeli Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yaptığı açıklamada, Arnavutluk'un Kosova sınırındaki Tropoye bölgesinde çıkan çatışmanın Arnavutluk'la Yugoslavya arasında son bir yıldır yaşanan en ciddi sınır çatışması olduğunu belirtti.

9- Nijer Devlet Başkanı İbrahim Bare Mainassara'nın başkent Niamey'deki askeri bir üstte öldürüldüğü bildirildi.

 

10 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Ankara Genç İş Adamları Derneği Başkanı ve Türkiye Genç İşadamları Konseyi Vakfı Başkanı ile beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında 18 Nisan'da yapılacak seçimlerden istikrar çıkmasının bütün ülkeyi mutlu edeceğini belirterek, "Gayet tabi ki Türkiye, bu seçimden her meselesini çözmüş olarak çıkmayacaktır. Ama zaten böyle bir beklenti yanlıştır" dedi.

2- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, seçim gezileri çerçevesinde İstanbul'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Arnavut ya da Türk olduklarına bakmaksızın Kosovalıların yardımına koştuğunu anımsatarak, "Bize insan hakları dersleri vermeye kalkışan birtakım Avrupalılar evvela Türkiye'den insanlık öğrensinler" diye konuştu.

3- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, NATO'nun Kosova harekatının Sırplar geri çekilinceye kadar şiddetini artırarak devam edeceği vurgulanırken, mülteci sayısının 800 bini aştığı bildirildi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan seçim gezileri çerçevesinde partisince Erzurum'da düzenlenen mitingdeki konuşmasında, partisinin tek başına iktidara gelmesi halinde türban zulmüne son vereceklerini ve YÖK'ün 65 milyonun önünde selam duracağını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçim gezileri çerçevesinde Kırklareli'nde yaptığı konuşmada, ülkenin sorunlarının çözümü için öncelikle huzura gereksinim olduğunu belirterek, bunu sürekli kavga edenlerin sağlayamayacağını ifade etti.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçim gezileri çerçevesinde partisince Samsun'da düzenlenen mitingde konuştu. Çiller, konuşmasında kendisini "Diyet borcu olmayan tek milleyetçi lider" olarak tanımladı.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, mitingin laikliğin kabul edilişinin 71. yıldönümüne rastladığına dikkat çekerek, "Ankara'nın aydınlık, bilinçli halkı arasında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu" vurguladı.

8- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, seçim gezileri çerçevesinde Diyarbakır'da halka hitaben konuştu.

9- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarına yönelik sürdürülen operasyonlarda son 5 gün içinde 44 teröristin öldürüldüğü, 15'inin yakalandığı; çatışmalarda 10 askerin şehit olduğu, 5'inin de yaralandığı bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 NİSAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Kuzey Irak'ta yeni yuvalanmalar içine giren PKK'ya karşı önlem alındığını, bölgedeki harekatın bu amaçla düzenlendiğini belirtti. Başbakan Ecevit, "Amaçlanan sonuç alınıncaya kadar zaman zaman böyle harekat yapılıyor. Irak tarafında, PKK'nın yeni yuvalanmaları gözlenmişti. Ona karşı doğal olarak önlem alınıyor" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarına yönelik başlatılan ve 20 bin askerin katıldığı sınır ötesi harekatın mayıs ayına kadar devam edeceği belirtildi.

Ayrıca operasyonlar sırasında 6 PKK'lının daha öldürüldüğü bildirildi.

2- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Bursa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, DSP'nin hem iktidar ortağı olduğu dönemde hem de tek başına azınlık hükümetinde çok başarılı olduğunu savunarak, "Dünyanın krizde olduğu bir dönemde, bu koşullarda başarılı olamayacağımızı zannedenler bizi ateşe attıklarını zannettiler, yanmamızı istediler, ama biz yanmadık, ateş söndürüyoruz" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Kırıkkale'de halka hitaben yaptığı konuşmada, 8 yıllık kesintisiz zorunlu temel eğitim, üniversitelerdeki kılık kıyafet uygulamalarını eleştirerek tek başlarına iktidara gelmeleri halinde Anayasa'nın 312. maddesini tamamen kaldıracaklarını belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Çanakkale'de halka hitaben yaptığı konuşmada, "sandık oyunlarına ve sandık hilelerine" karşı yurttaşları uyararak "Mutlaka sandık başına gidin ve oy kullanın. Eğer oy vermezseniz başkaları oy verecek. Başkalarının seçtiği ile yönetilmek istemiyorsanız, yarım gününüzü feda edin, oy kullanın" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Erzurum'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye siyasetinde deprem yaşandığını, ciddi kaymalar gözlemlediğini ve halkın CHP'nin çatısı altında toplandığını belirtti.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazasında 20 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

7- Cumhurbaţkanı Süleyman Demirel Arnavutluk ve Makedonya'yı kapsayan ziyaretine Arnavutluk'tan başladı.

Cumhurbaşkanı Demirel Tiran yakınında kurulan sığınmacı kampını ve Kızılay'ın Elbasan'da kurduğu 5 bin kişilik çadır kenti ziyaret ederek çalışmaların bir an önce tamamlanarak, sığınmacıların çadırlara yerleştirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açıklamada, Kosova'da yapılanları Türklere yapılmış uygulama olarak değerlendirdiğini belirterek "Etnik temizlik son bulacaktır. Kosova'da zorla yerinden edilen insanlar evlerine döneceklerdir. Burada yaşananlar uygar dünyanın bir ayıbıdır. Kosova'da yapılan muamele tüm insanlığa karşıdır. Bu muameleyi yapanın yanına kalmayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani, Parlamento Başkanı İskender Bunişi ve Başbakan Pandeli Majko ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Kosova'nın eli kanlı canilerden temizleneceğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, kamplarda gördüğü manzaranın, 21. yüzyılın eşiğinde Avrupa'nın ortasında yaşanan insanlık ayıbını tüm açıklığıyla ortaya serdiğini söyledi.

Meydani de Cumhurbaşkanı Demirel'in bölgeyi ziyaretinin hem manevi hem de siyasi bir destek olduğunu belirterek, tüm uluslararası toplumların gözlerini Balkanlar'a çevirmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindeki heyet, Arnavutluk'taki temaslarının ardından Makedonya'ya geçerek Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov ile görüştü. Görüşmelerin ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Bürksel'e gitti.

9- Almanya Dışileri Bakanı Joschka Fischer, Fransız Liberation gazetesine verdiği demeçte, Yugoslavya'nın parçalanmasına en baştan izin vermenin büyük bir hata olduğuna inandığını belirterek, bununla birlikte, demokratik bir Yugoslav yönetiminin oluşturulması için NATO'nun Yugoslavya'ya karşı düzenlediği hava saldırılarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

10- Hindistan Enformasyon Bakanı Pramod Mahajan düzenlediği basın toplantısında, uzun menzilli Agni füzelerinin geliştirilmişi olan orta menzilli balistik füzelerin, Hindistan'ın doğu sahillerinde başarıyla denendiğini söyledi.

11- Bangladeş'i etkisi altına alan fırtınada 12 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de kaybolduğu bildirildi.

12 NİSAN 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası Osmanlı Dünyasında Bilim ve Eğitim Kongresi"nin açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Kosova sorununa değinerek etnik temizlik gibi insanlığa karşı işlenen suçların, bölge halklarının eşitlik ve insan haklarına saygı zemininde birlikte yaşamalarıyla tarihin karanlık sayfasına gömüleceğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT'nin Cumhuriyetin 75. yıldönümü nedeniyle yaptırdığı "Cumhuriyet" filmine emeği geçenlere Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle plaket verdi. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, 75. yıl kutlamaları içinde "Cumhuriyet" filminin başlı başına bir güzellik olduğunu söyledi.

3- Kırklareli'ndeki göçmen misafirhanesini ziyaret ederek Kosovalı mültecilerle görüşen TBMM Başkanı Hikmet Çetin "Diplomatik bir kararın arkasında silah gücü olmadığı zaman, o diplomatik kararların bir anlamının olmadığı yıllarca her olayda ortaya çıktı" dedi.

4- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Erzurum'da halka hitaben yaptığı konuşmada, DSP'nin 1995'de yapılan seçimlerde solun birinci partisi olduğunu, 18 Nisan'da yapılacak seçimlerde ise Türkiye'nin birinci partisi olacağını belirtti ve "Bunu ben değil diğer partilerin gerçekçi liderleri, köşe yazarları ve aydınlarda söylüyor" dedi.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan Manisa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de bugün baskıcı bir rejim olduğunu savlarken siyasi parti liderlerine, mücadelenin "sportmence" yapılması çağrısında bulundu.

6- Turizm Bakanı Ahmet Tan, Türk turizminin karşı karşıya bulunduğu sorunlar hakkında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu ve AB'nin Türkiye'ye turist akışını engelleme çabalarının bu yıl daha yoğun olduğunu söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Aydın ve Denizli'de düzenlenen mitinginde halka hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşların gelecekte huzurlu bir yönetim için mutlaka sandık başına giderek oy kullanmalarını isteyerek "Oylarınızı bölmeyin. Sizi doğru yönetecek partiye oy verin" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Giresun'da halka hitaben yaptığı konuşmada, herkesin sustuğu dönemde kendisine atılan iftiralara karşın yurttaşların hakkını savunmaya devam edeceğini kaydederek "Size de haksızlık yaptılar. Teşvik yasası çıkarıldı, sizi unuttular" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Denizli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlığa, eğitime, sosyal güvenceye verecek parası olmadığını, işsizliğin büyük boyutlara ulaştığını, emeklilerin geçinemediğini, sosyal güvenliğin battığını, köye hizmetin, yatırımın bittiğini savunarak, Türkiye'nin faiz yükünden kurtarılması gerektiğini söyledi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Havzası Enerji Politikalarından sorumlu Özel Temsilcisi Richard Morningstar Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Enerji Bakanı Ziya Aktaş ile görüştü.

11- Brüksel'de toplanan NATO'ya üye 19 ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, "NATO operasyonları, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç uluslararası topluluğun isteklerini kabul edene dek devam edecektir" ifadesi yer aldı.

İngiltere Savunma Bakanı George Robertson da NATO harekatından geriye dönüş olmadığını, bütün NATO ülkelerinin bu görüş etrafında kararlılıkla birleştiğini ve Miloşeviç'in de harekatın sona erdirilmesinin koşullarını çok iyi bildiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Balkanlar'da istikrar için kapsamlı bir yaklaşım gerektiğini söyledi. Vedrine, Kosova'da konuşlandırılması düşünülen barış gücünün NATO yerine BM Güvenlik Konseyi şemsiyesi altında ve AGİT kontrolünde olmasının tartışıldığını söyledi.

12- NATO'nun, Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'ın 300 km güneyindeki Grdelicka Klisura bölgesinde, üzerinden bir yolcu treni geçen köprüyü vurması sonucunda 9 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 NİSAN 1999

 

 

1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan Ankara'da yaptığı açıklamada, olanaklarının sınırlı olmasından yakınarak "Kısıtlı personel sayısıyla çalışıyoruz. Oy verme işlemleri otomasyona geçebilir ve bu çok büyük bir para değil" diye konuştu. Algan, "Seçim Yasası'nda yapılacak değişiklikler seçimlerden sonra, istikrarlı bir ortamda yapılmalı" dedi.

Öte yandan YSK, seçim sonuçlarına ilişkin esasları da bir genelgeyle belirledi.

Başbakan Bülent Ecevit konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplarken YSK'nin belirlediği süreler içinde oy kullanılabileceğini, bu konuda kaygı duyulmasına gerek olmadığını söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Kütahya'da partisince düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'de çağdaş anlamda bir eğitim sisteminin olmadığını savunarak, 8 yıllık kesintisiz temel eğitim uygulamasını eleştirdi. Ayrıca, Kutan'la 18 Nisan seçimleri üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

3- İçişleri Bakanı Cahit Bayar yaptığı açıklamada, 18 Nisan'da yapılacak genel ve yerel seçimlerin güvenlik içinde yapılması için her türlü önlemin alındığını bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Isparta'da partisince düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, MHP'nin Meclis'e girmesinin Türk siyasetine olumlu etki yapacağına inandığını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmit'te düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, "Türk halkını kartelcilerden, tekelcilerden, ahbap-çavuşlardan ve usta-çıraktan kurtaracağını" söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Malatya'da partisince düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Vergi Yasası'nı eleştirdi ve "ekonominin ince ayara gereksinimi olduğunu" vurguladı.

7- İstanbul'da narkotik polisinin düzenlediği operasyonlarda PKK'ya ait olduğu belirlenen 77 kilo eroin ve 43 kilo afyon sakızı ele geçirildi, olayla ilgili 5 kişi de yakalandı.

8- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'un Norveç'in başkenti Oslo'da yaptıkları görüşmede, Kosova çözümüne barışçı bir çözüm bulunması konusunda temel ilkeler üzerinde anlaştıkları, ancak uluslararası güç üzerinde anlaşmaya varamadıkları bildirildi.

İki bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

9- Kosova'daki insanlık trajedisine son vermesi için 22 gündür devam eden NATO bombardımanına rağmen Sırpların, Arnavutluk topraklarına girerek sınırdaki bazı yerleri işgal ettikleri bildirildi. AGİT tarafından yapılan açıklamada, Yugoslav birliklerinin, Arnavutluk'un kuzeydoğusundaki birçok köye havan ve ağır toplarla savaş açtıkları ve daha sonra buraları işgal ettikleri belirtildi. Saldırılara tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Sırpların çatışmayı genişletmesinin ciddi sonuçları olacağını söyledi.

 

 

 

 

 

14 NİSAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Sırpların Arnavutluk sınırını geçerek bazı köylere saldırmasıyla ilgili olarak, "Bu ne kadar ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Olay, belki bir kıvılcımdan ibaretti, ama o kıvılcım yangına da dönüşebilir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in NATO üyesi ülkelere, Türkiye'nin Batı Temas Grubu'na alınması yönünde bir mesaj gönderdiğini belirterek, Kosova sorununun çözümü konusunda Türkiye'nin büyük çaba harcadığını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Akşehir ve Ankara'da yaptığı seçim konuşmalarında, Atatürk'ün tek bir partinin tekelinde olmadığını belirterek, "Atatürk, bütün milletin lideridir. CHP barajın altında kalırsa Atatürkçülüğe zarar gelir iddiası son derece sakıncalıdır. Geçen seçimlerde oyu yüzde 10.7 olmuş bir partinin Atatürkçülüğü kendi tekelindeymiş gibi göstermesi büyük haksızlıktır" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın HADEP'in her türlü siyasi çalışmadan yasaklanıp seçimlere katılmasının engellenmesi istemiyle ikinci kez yaptığı başvuruyu da reddetti.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan düzenlediği basın toplantısında, iki seçimin bir arada yapılmasına karşın yoğun bir eğitim çalışması gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bütün ilçe seçim komisyonu başkanlarını çağırdık. Sandık kurul başkanlarının eğitimine ve nasıl oy kullanılacağına ilişkin kasetleri kendilerine ilettik. Bu kasetleri TRT ve özel kanallara da dağıtarak halkın bilgilendirilmesi yönünde önemli adımlar attık" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İskenderun, Adana ve İçel'deki seçim çalışmaları sırasında yaptığı konuşmalarda, kavga ederek siyaset yapanların Türkiye'ye huzur ve istikrar getiremeyeceğini ileri sürerek, ülke için gerekli huzur ortamını partisinin iktidarı sağlayacağını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İskenderun ve Adana'da yaptığı konuşmalarda, Başbakan Bülent Ecevit'in siyasi çizgisinin değiştiğini ileri sürerek, "Bozuk düzeni değiştireceğim diyordu, düzen onu değiştirdi. Masa başında yapılan hesaplarla Türkiye'nin geleceği belirlenemez" dedi.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Kazakistan'da Kazak-Türk Munay (KTM) şirketiyle girişilen petrol projesinde zarara uğratıldığını saptayan müfettiş raporunu yerinde bularak 13 yönetici hakkında "görevi ihmal" suçundan dava açtı.

8- Uluslararası Atatürk Barış Ödülü Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e verildi.

Aliyev konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu ödüle layık görüldüğü için büyük mutluluk duyduğunu belirterek, iki ülke gençlerini kalkınmada öncülük etmek üzere faal olarak göreve çağırdı.

9- İspanya'da başlayan Avrupa Halter Şampiyonası'nda 56 kilo sporcusu Halil Mutlu dünya şampiyonu oldu.

10- İspanya Yüksek Mahkemesi, Bask Bölgesi yerel parlamentosunun sözde Kürt parlamentosuna, binasında toplantı yapma daveti aleyhinde İspanya hükümeti tarafından yapılan başvuruyu değerlendirerek Bask bölgesinde yapılması planlanan toplantıyı askıya aldı.

11- Yugoslavya Medya Merkezi, bugünkü NATO saldırılarında çoğu Arnavut sığınmacı 70 kişinin öldüğünü, 33 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Arnavutluk Devlet Başkanı Recep Meydani, Fransız Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, Sırp birliklerinin saldırıları üzerine ülkenin kuzeyine takviye güçler gönderildiğini açıkladı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Yugoslavya Devlet Başkanı Miloşeviç'in davetlisi olarak Belgrad'a gitti. Miloşeviç basın mensuplarına yaptığı açıklamada, NATO'nun kara harekatını başlatması halinde savaşın bütün Balkanlar'a yayılacağını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, NATO'nun anlaşma olmadan da Kosova'ya girebileceğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana da bir İtalyan gazetesine yaptığı açıklamada, Yugoslavya'yı durdurmak için uzun bir savaşa hazır olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Sırp askerlerinin Arnavutluk'a girdiği yolundaki haberlerden, çatışmaların komşu ülkelere yayılma tehlikesi dolayısıyla kaygı duyduğunu bildirdi.

12- Cezayir'de devlet başkanlığı seçimlerinde oy verme işleminin bazı bölgelerde başladığı, Abdülaziz Buteflika dışındaki beş adayın hile karıştırıldığı gerekçesiyle adaylıktan çekildiği bildirildi.

13- Hindistan'ın önceki gün gerçekleştirdiği füze denemesi üzerine Pakistan'ın da uzun menzilli balistik füze denemesi yaptığı bildirildi.

 

 

 

 

 

 

15 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da toplanan 1. Ulusal Aile Planlaması Kongresi'nde yaptığı konuşmada, doğum kontrolü yöntemleri konusunda halkın yeterli bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin nüfus artış hızını 1.4'e düşürdüğünü, ancak bunun da yeterli olmadığını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Edirne'de yaptığı konuşmada, 55. ve 56. hükümetlere girmeyen CHP'yi eleştirerek, "Çünkü, ülkenin ağır sorunlarının altına girmek istemediler. Biz devraldığımız yükün ağırlığını biliyorduk, ama o yükün altında ezilmedik" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Antalya ve Konya'da yaptığı konuşmalarda, Türkiye'de demokrasi, özgürlük ve insan haklarının gerçek anlamda uygulanmadığını ileri sürerek, "Eğer bu ülkede gerçek anlamda insan hakları ve özgürlükler uygulansaydı, faşist İtalya'dan alınan 312. madde yürürlükte olur muydu?" dedi.

4- Devlet Bakanı Fikret Ünlü yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk Havalimanı'nda İyot-131 radyoizotopu içeren paketin düşürülmesiyle yaşanan olayın zamanında alınan önlemler sonucunda herhangi bir zarar meydana gelmeden atlatıldığını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Eskişehir, Yalova ve Bursa'daki seçim çalışmaları sırasında yaptığı konuşmalarda, yurttaşlara sandık başına gitmeleri çağrısında bulunarak, "Son 8 yılda 8 hükümet değişti. Her hükümete 1 yıl düşüyor. Böyle kısa ömürlü hükümetlerle Türkiye'nin sorunları çözülemez" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İzmir'de yaptığı konuşmada, halkın seçimlerde sandık başına giderek demokrasiye sahip çıkması gerektiğini belirterek, "Eğer sahip çıkmazsanız, sizin seçtikleriniz gelmez. Sizin seçtikleriniz gelmezse de hizmet size gelmez" dedi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İzmir'de yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarının çözüm getirmeyeceğini, en geç iki ay içerisinde yeniden seçim yapılması tartışmalarının ve isteklerinin başlayacağını savundu.

8- Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK arasında İstanbul'da yapılan görüşmelerde 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın ortaklaşa kutlanması konusunda anlaşma sağlanamadı.

9- NATO Sözcüsü Jamie Shea Brüksel'de yaptığı açıklamada, Yugoslavya'da aralarında sığınmacıların da bulunduğu bir konvoyun bombalama sırasında isabet alması ve aralarında sivillerin de bulunduğu kişilerin ölmesinin NATO'nun stratejisini değiştirmeyeceğini belirterek, "Operasyonun başından bu yana, sivillere herhangi bir zarar verilmesini engelleyeceğimizi hiçbir zaman söylemedik" dedi.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder federal parlamentoda yaptığı konuşmada, hükümetinin Kosova bunalımına barışçı bir çözüm bulunması için Rus temsilci Viktor Çernomirdin ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev Moskova'da yaptığı açıklamada, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik bir kara harekatı hazırlığı içinde olduğunu ileri sürerek, "Saldırıların yoğunlaşması, takviye uçak getirilmesi, Apache helikopterlerinin, roketatar bataryaların yerleştirilmesi, maalesef NATO'nun bir kara operasyonuna hazırlandığını gösteriyor" dedi.

Öte yandan NATO üyesi 19 ülkenin genelkurmay başkanları Brüksel'de olağanüstü toplandı.

10- Cezayir'de Abdülaziz Buteflika'nın tek aday olarak katıldığı devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

11- İsrail ordusunun güney Lübnan'daki bir köyü işgal ettiği bildirildi.

12- Uluslararası tepkilere karşın Pakistan'ın ikinci kez nükleer başlıklı füze denemesinde bulunduğu bildirildi.

Öte yandan eski başbakan Benazir Butto ile eşi, yolsuzluk suçundan 5'er yıl hapis ve 8.6 milyon dolar para cezasına mahkum oldu.

 

16 NİSAN 1999

 

 

1- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Adana'da yaptığı konuşmada, güvenlik ve istihbarat örgütlerinin içine artık siyaset karıştırılmadığını, polisin güvenle olayların üstüne gidebildiğini ve suç eylemlerinin sorumlularının bir bir yakalandığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Manisa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin en önemli gereksiniminin huzur ve istikrar olduğunu belirterek, kavgacı liderlere oy verilmemesini isteyerek, 18 Nisan seçimleri öncesi merkez solun DSP'de, sağın ise ANAP'ta birleştiğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Ankara Ticaret Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde ilk yapacakları işin vergi yasasını değiştirmek olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, sandıkta devrim yapacaklarını belirterek, "Türkiye'yi medyanın değil, meydanların; patronların değil, halkın yöneteceğini" söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli'de sürdürülen operasyonlar sırasında 29 terörist öldü, 6 asker de şehit oldu.

6- Cezayir'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimini oyların yüzde 73.79'unu alan Abdülaziz Buteflika kazandı.

17 NİSAN 1999

 

 

 

1- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli'nin Dinar Dere bölgesinde iki gündür devam eden "Şehit Jandarma Komando Er Yalçın Gürbüz" operasyonunda 8 teröristin ölü olarak silahlarıyla ele geçirildiği, bölgede sürdürülen operasyonlarda da etkisiz hale getirilen terörist sayısının 35'e yükseldiği belirtildi.

2- ABD savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgede Irak hedeflerini vurduğu bildirildi.

3- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin dün yaptığı açıklamada, Arnavut kıyımının sürdüğünü, Kosova'da 400 köy ve kasabanın yakılıp yıkıldığını bildirdi.

Ayrıca Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK), Sırp güçlerinin 45 sivili öldürdüğünü de belirttiler.

4- NATO Sözcüsü Jamie Shea ve Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (SHAPE) sözcülerinden Guisepe Maroni, Brüksel'de basına verilen brifingte Kosova'da en az 150 kişilik bir toplu mezarın olduğunu söylediler.

Öte yandan son 24 saatte Arnavutluk'a giden mülteci sayısının 14 bine ulaştığı belirtildi.

5- Azerbaycan erken üretim petrollerini dünya pazarlarına taşıyan Bakü-Supsa boru hattı ve Supsa terminali, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Gürcistan Cumihurbaşkanı Eduard Şevardnadze tarafından Supsa'da resmen açıldı.

6- Hindistan'da 13 aydır işbaşında olan Başbakan Atal Behari Vajpayee başkanlığındaki hükümetin, güven oylamasıyla görevden düşürüldüğü bildirildi.

18 NİSAN 1999

 

 

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de seçim sonuçlarını değerlendirirken, partisinin genel seçimlerdeki başarısını yerel seçimlerde de tekrarladığını belirterek, partisinin kırsal alanda ve köylü kesiminde güçlendiğini söyledi.

2- Milletvekili ve Mahalli İdareler Genel Seçimleri yurt genelinde yapıldı.

3- Olağanüstü Hal bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, valilik sınırları ile Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyonlarda 25 PKK'lı terörist öldürüldü.

4- Sırpların Kosovalı Arnavutlara yönelik etnik temizlik eylemlerine hız verdikleri bildirildi.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Wesley Clark, NATO pilotlarının Kosova'da "şaşırtıcı derecede" etnik temizlik işaretleri gördüklerini, Kosova'da 43 toplu mezar bulunduğunu ve bu mezarların Sırp güçleri tarafından Arnavutlara kazdırıldığını söyledi.

NATO sözcüsü Giuseppe Marani ise yaptığı açıklamada, Sırp güçlerinin kırmızı giysiler içindeki Arnavut tutsaklara mezarlar kazdırdığı ve bu mezarlara etnik temizlik operasyonu çerçevesinde öldürülen Arnavutları koydukları yönünde ellerinde deliller bulunduğunu kaydetti.

Yugoslavya Dışişleri Bakanı Zivadin Yovanoviç ise yaptığı açıklamada, Kosova'dan gelen sığınmacı haberlerinin NATO propagandasından ibaret olduğunu söyleyerek NATO'yu insanlığa karşı suç işlemekten dolayı suçladı.

5- Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı Solomon Pasi, NATO'nun Bulgaristan'ın hava sahasını tüm müttefik güçlerin kullanımına açmasını istediğini belirterek "NATO, Türkiye'de bir veya daha fazla filo konuşlandırmak arzusunda. Bu filoya bağlı uçaklar Bulgaristan üzerinden geçerek Yugoslavya'ya karşı sürdürülen hava operasyonlarına katılacaklar" dedi.

6- İngiltere Başbakanı Tony Blair, CBS televizyonuna verdiği demeçte, "Uzun vadede, Miloşeviç'in bölgeyi yeniden terörize etmesini önlemeyi garanti altına almak zorundayız" dedi.

ABD Başkanı Bill Clinton da, İngiltere'nin Sunday gazetesine verdiği demeçte, Miloşeviç'in savaşı seven "zorba" bir yönetici olduğunu ve Balkanlar'da güvenliğin Miloseviç gitmeden sağlanamayacağını belirtti.

7- Yugoslavya'nın Arnavutluk ile diplomatik ilişkilerini kesmesi üzerine Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yugoslavya'nın bu kararı, "Arnavutluk'un NATO'nun saldırganlığına yardım ettiği gerekçesiyle" aldığı belirtildi.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin uzun görüşmeler amaçladıklarını, bu görüşmelerin New York yakınlarında bir yerlerde olmasını ve görüşmelere Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin de dahil olmasını istediklerini söyledi.

9- Köktendinci terör örgütlerini finanse etmekle suçlanan ve aralarında, İslami Cihad'ın lideri Ayman el Zavari'nin de bulunduğu Suudi Arabistanlı milyarder Usame Bin Ladin yanlısı 9 kişinin Mısır'daki askeri mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldığı bildirildi.

19 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye'ye gelen konuk ülke temsilcilerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, "dünya çocuklarına her sene sizi ülkemizde görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, ulusun seçimlerde büyük bir olgunluk gösterdiğini de belirterek, "Fevkalade huzur içinde bir seçim yapıldı. Millet hür iradesini ortaya koydu" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e istifasını sundu.

3- Başbakan Bülent Ecevit, 18 Nisan seçimlerinin sonuçlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Seçimlerde bir beklenen bir beklenmeyenin yaşandığını belirten Ecevit, "MHP kendini yeniledi. Değişime ayak uydurabilen partiler ayakta kalıyor. Uyduramayanlar kaybediyor" dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, sonuçların hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağını ortaya koyduğunu vurgularken, Meclis'in güçlü bir koalisyon oluşturmaya imkan verecek yapıda bulunduğunu söyledi.

5- Mizah yazarı ve karikatürist Tekin Aral, tedavi gördüğü İstanbul'da yaşamını yitirdi.

6- Itar Tass'ın haberine göre, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in başkanlığında yapılan Yugoslavya krizi toplantısına Başbakan Yevgeni Primakov, Yugoslavya Misyonu Temsilcisi Viktor Çernomirdin ile diğer ilgililerin katıldığı bildirildi.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Yeltsin, Yugoslavya lideri Slobadan Miloşeviç'in kesinlikle teslim olmayacağını belirterek, barış görüşmelerinin başlayabilmesi için NATO saldırılarının durması gerektiğini, Rusya'nın Adriyatik'e başka savaş gemisi göndermeyeceğini söyledi.

7- Kosova'da 43 toplu mezar belirlenmesinin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, "Kosova'daki vahşetten Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in sorumlu olduğuna inanıyoruz. NATO'da, bu suçları işleyenlerin cezalandırılması yolundaki kararlılığını sürdürüyor" dedi.

CNN televizyonunda konuşan Yugoslavya Dışişleri Bakanı Zivadin Yovanoviç ise Sırp güçlerinin Kosova'da insanlık suçu işlediği suçlamalarına karşı çıkarak "Toplu mezar haberleri NATO'nun uydurmasıdır" dedi.

20 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Atlantik Teşkilatı Anlaşması'nın (NATO) 23-25 Nisan tarihleri arasında Washington'da yapılacak 50. kuruluş yıl dönümü kutlama toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "NATO 50 yıldır Avrupa-Atlantik güvenlik sisteminin temelini teşkil etmiştir. Avrupa'da barış ve istikrarın devamı bakımından ittifakın şu ana kadar sağladığı başarı, gelecekte üstlenebileceği görevler bakımından da bir teminat teşkil etmektedir" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi. Seçmenin sağda ANAP ve DYP'nin yerine merkeze MHP ve FP'yi yerleştirdiğini savunan Kutan, partisinin genel seçimde hedeflediği oy oranına ulaşamadığını, ancak yerelde birinci parti olduklarını söyledi.

3- Yayımcı-yazar Muzaffer İlhan Erdost'un "Üç Sivas" adlı kitabı nedeniyle aldığı 1 yıl hapis ve 100 milyon lira para cezası Yargıtay tarafından onandı.

4- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı sorgulayan DGM Başsavcı Vekili Talat Şalk ile savcılar Nuh Mete Yüksel ve Hamza Keleş'in yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede savcılar, Öcalan'ı örgütün bütün eylemlerinden sorumlu tutarak ölüm cezası istediler.

5- Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, Kutlu Doğum haftası etkinlikleri nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Peygamberimizi tanımak ve tanıtmanın içinde bulunan zaman dilimi açısından hayati önem taşıdığını belirterek, "Din dünyada kin nefret saçan bir İslam tipi oluşturmaya çalışıldığı bir ortamda, İslam insan modeli olarak Peygamberimizin güllerle takdim edilmesi son derece anlamlı" dedi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Genel Merkez'de seçim sonuçlarını değerlendirdi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Başkanlık Divanı'nı toplayarak seçim sonuçlarını ve olası koalisyon modellerini değerlendirdi.

8- NATO'nun Brüksel'deki merkezinde yapılan olağan brifingde konuşan NATO Sözcüsü Jamie Shea, Sırp güvenlik güçlerinin 700 kadar Kosovalı Arnavut gencini, kan bankası olarak kullandıklarını belirterek, sığınmacılardan kendilerine ulaşan bilgilere göre, Arnavut gençlerden alınan kanların, yaralı Sırp asker ve polisler için kullanıldığını söyledi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Rusya'nın bazı bölgelerinde Batı karşıtı hareketlerin görülmesinden ve bunun bazı siyaset adamları tarafından kullanılmasından kaygı duyduğunu belirterek, Yugoslavya ile birlik konusunda acele kararlar verilmesine karşı olduğunu söyledi.

21 NİSAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, 21. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği nedeniyle Türkiye'ye gelen 23 ülkenin çocuklarını kabul etti.

23 Nisan Çocuk Bayramı'nın dünyada resmi ilk çocuk bayramı olduğunu belirten Başbakan Ecevit, bunun Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün ve Türk milletinin çocuklara ve gençliğe verdiği değeri kanıtladığını söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, seçime son derece olumsuz koşullarda girdiklerini ve yenileşme adına statükoyla mücadele etmek durumunda kaldıklarını söyledi.

3- Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özal Baysal'ı, genel müdür olduğu dönemde batan 3 bankaya teminatsız kredi vererek "zimmetine para geçirdiği ve böylece bankayı zarara uğrattığı" gerekçesiyle 12 yıl 5 ay 10 gün ağır hapis, 2.6 trilyon lira para cazasına çarptırdı.

4- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, seçim sonuçlarını dün gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu toplantısında değerlendirdi. Bu değerlendirme sonrasında Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Uras, ÖDP'nin seçimlere girerken "partiyi tanıtmayı, toplumsal muhalefeti örgütlemeyi ve oy yığınağı yapmayı" hedeflediğini, bir aylık seçim kampanyası döneminde de bu hedeflere ulaştıklarını söyledi.

5- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın diyalog platformu toplantıları çerçevesinde yapılan "medya ve siyaset" konulu toplantıda yaptığı açıklamada, ülkemizde özellikle medyanın halkın gündelik yaşamından, dertlerinden farklı gündemi olduğunu, bunun da en iyi şekilde, büyük puntolarla yayımlanan seçim sonuçlarında kendini gösterdiğini söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümüne katılmak üzere gittiği ABD'de gezisinin ilk durağı olan Pittsburgh'da, Türk toplumu üyelerine hitap etti.

Cumhurbaţkanı Demirel, Türkiye'nin 2000'li yıllara girerken büyük bir kalkınma atağı içinde olduğunu vurguladığı konuşmasında, "Demokrasinin kurallarına iyice uyarsanız, çözemeyeceğiniz mesele yoktur" dedi.

7- BM Turizm ve Çevre Bakanları toplantısına katılmak üzere ABD'de bulunan Turizm Bakanı Ahmet Tan, Türk turizminin komplo kurbanı olduğunu ve bazı yabancı çevrelerin turizm mevsimi öncesinde terörle ilgili aleyhte yayın yaparak fiyatların düşmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

8- NATO uçaklarının, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in liderliğindeki Sırbistan Sosyalist Partisi'nin Belgrad'daki merkezini vurduğu bildirildi.

9- Almanya'da Federal Parlamento, İçişleri ve Adalet Komisyonları, koalisyon ortakları ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından sunulan vatandaşlık yasa tasarısını onayladı.

22 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, aydınlık yarınlara çocuklar ile ulaşılacağını belirterek, "Sizlerden istediğimiz, devletinize ve milletinize olan inancınızı ve güveninizi her şart altında muhafaza etmenizdir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, seçimlerde halkın başarılı bir demokratik olgunluk sınavı verdiğini, dinin siyasete alet edilmesini onaylamadığını gösterdiğini belirterek, 23 Nisan'ın birlikte kutlanmasının, halkın ve devletin çocuğa verdiği değerin göstergesi olduğunu kaydetti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ise TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mesajda, "Ulusal tarihimizin en karanlık günlerinde, Büyük Atatürk'ün önderliğinde, yüce Türk milletinin engin sevgi ve desteği ile kurulan TBMM'nin 79. kuruluş yıldönümü nedeniyle bu tarihsel başarıyı, bugün bir kez daha kutlamanın haklı gururunu yaşamaktayız" dedi.

2- Genelkurmay Baţkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Genelkurmay, demokrasi ve insan hakları gibi kavramların istismarı yoluyla yasa dışı, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere karşı, hukuk devletinin elinde bulunan yasal önlemlerin, ülke koşulları dikkate alınmadan kaldırılmamasını istedi.

Ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) "Davranış İlkeleri Rehberinde Yer Alan Yükümlülükleri" ile bu yöndeki çalışma ve uygulamalarını içeren bir kılavuzun hazırlandığı da bildirildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal görevinden istifa etti.

4- Şeker Sanayii Fabrikaları'nda çalışan ve toplam 27 bin 500 işçiyi kapsayan 18. dönem toplu iş sözleşmesi Ankara'da törenle imzalandı.

Törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, imzalanan toplu iş sözleşmesi ile Şeker Sanayii'nde çalışan 27 bin 500 işçiye yeni haklar sağlandığını belirterek, toplu iş sözleşmesinin masa başında bitmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, devletin olanaklarını sonuna kadar kullanarak, işçiye en geniş hakları sağlamaya çalıştıklarını, şeker işçisinin de her türlü fedakarlıkla ülke üretimine katkı yapacağına inandıklarını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise sosyal devletten ve emekten yana olan bir başbakanın işbaşında bulunmasından dolayı, bu dönemki kamu toplu iş sözleşme görüşmelerinde kendilerini daha rahat hissettiklerini kaydetti.

5- NATO zirvesine katılmak üzere dün ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Pittsburgh'da basın mensuplarının Kosava ile ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel NATO'nun kendi politikası olduğunu, NATO'nun sorunu hava harekatı ile çözeceklerine inandığını belirterek "Kosova'dan kovulan insanlar mutlaka geri dönmelidir ve güvenlikleri uluslararası güçler tarafından sağlanmalıdır" dedi.

6- Yunanistan Hükümet Sözcü Yardımcısı Nikos Atanasakis, Atina'da yaptığı basın toplantısında, S-300 füzelerinin Yunanistan ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında imzalanan anlaşmaya uygun olarak "Girit'e transferlerinin yapıldığını" belirtti.

7- NATO Genel Sekreteri Javier Solana Washington Post gazetesine verdiği demeçte "Kosova'daki çatışma koşulları, Yugoslavya hükümetine masada her seçeneğin bulunduğunu göstermeye zorluyor" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya'ya kara operasyonu için hala bir karar alınmadığını, ancak NATO'nun önermesi durumunda bunun değerlendirilebileceğini söyledi.

İngiltere Başkanı Tony Blair ile ABD Başkanı Bill Clinton'ın da NATO zirvesinde, Kosova'daki etnik temizliğin bozguna uğratılması konusunda NATO'nun kararlılığını tüm dünyaya göstereceği konusunda hemfikir oldukları açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Catherine Colonna, NATO'nun Kosova'ya kara müdahalesiyle ilgili varsayımların gündemde olmadığını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomirdin, Belgrad'da Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile görüştü.

Öte yandan NATO'nun Belgrad'a düzenlediği hava saldırısında, Devlet Başkanı Miloşeviç'in konutunun vurulduğu bildirildi.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Michel Camdessus, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonomide iyileşme belirtileri görüldüğünü belirterek, Avrupa'dan, ekonomisinin sağlığa kavuşması için daha fazla çaba göstermesini istedi.

9- Dünya Ticaret Örgütü'nden (WTO) yapılan açıklamada, dünyada ekonomik büyümenin geçen yıl yüzde 3,5'e gerilediği bildirildi.

10- Irak haber ajansı INA, Amerikan uçaklarının bombardımanında 1 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını açıkladı.

11- Suriye'de bulunan Ürdün Kralı Abdullah, Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüştü.

 

23 NİSAN 1999

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, MHP'li bazı yöneticilerin 8 yıllık kesintisiz temel eğitime karşı olduklarını belirtmeleri üzerine konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bazı tartışmalar için çok geç, bazıları içinse çok erken" dedi.

2- 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de törenle kutlandı. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu törende yaptığı konuşmada, ulusun, egemenlik hak ve yetkisini 79 yıl önce bugün elde ettiğini belirterek, geçen süre içinde bu anlayışın ulusal, demokratik ve laik cumhuriyet yönetimiyle bütünleştiğini, güçlendiğini söyledi.

3- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Kitap, yazarıyla, yayıncısıyla, dağıtımcısıyla, satıcısıyla ve okuyucusuyla bir geniş aileyi içerir" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay ve beraberindeki heyet Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası'nın 26-28 Nisan tarihlerinde yapılacak Bahar Dönemi Toplantısı'na katılmak üzere ABD'ye gitti.

5- İngiliz Bağımsız Televizyon Komisyonu (ITC), "düzeni bozmaya öncülük etmek, suça teşvik ve kışkırtma" nedeniyle terör örgütü PKK'nın yayın organı MED TV kanalının lisansını iptal etti.

6- NATO zirvesine katılmak için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel CNN televizyonuna verdiği demeçte, NATO'nun önünde Kosova gibi büyük bir sorun olduğunu belirterek, NATO'nun müdahalede bulunduğunu, çünkü bunun ittifak üyesi ülkelerin ortak kararı olduğunu söyledi.

7- NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen zirve toplantısı ABD'nin başkenti Washington'da 19 üye ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının katılımıyla başladı.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı açılış konuşmasında, NATO'nun varlığını sürdüreceğini söyledi.

NATO liderlerinin özel Kosova oturumundan sonra yayınlananortak bildiride, Belgrad'a baskı amacıyla NATO'nun askeri eylemlerinin yoğunlaştırılmakta olduğu kaydedildi.

8- Rusya'nın Kosova Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin yaptığı açıklamada, Yugoslav Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, Kosova'da yabancı asker konuşlandırılmasını kabul ettiğini açıkladı.

Öte yandan Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nebosya Vuyoviç de Belgrad'da yaptığı açıklamada, Belgrad yönetiminin, ülkeye askeri güç konuşlandırılmasına izin vermeyeceğini, söz konusu gücün BM gözetiminde sivil bir varlık ya da gözlem heyeti olduğunu söyledi.

 

 

 

24 NİSAN 1999

 

 

1- "25 Nisan Kara Şehitlerini Anma Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçası olan "övünç ve kıvanç kaynağı" Kara Kuvvetleri'nin kahramanlıklarla dolu mazisinden ve Türk milletinden aldığı destekle tarih boyunca kendisine tevdi edilen bütün görevleri yerine getirerek dünya kara kuvvetleri arasındaki seçkin yerini korumakta olduğunu ifade etti.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO) tarafından düzenlenen "İkinci Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Kongresi"ne katılmak üzere Güney Kore'ye gitti. Bakan Bostancıoğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 8 yıllık zorunlu kesintisiz temel eğitimin başarıyla sürdürüldüğünü belirterek "Hedefimiz, bu sürenin 11-12 yıla çıkarılması, orta öğretim kademesinin mesleki ve teknik eğitim ağırlıklı olarak yeniden yapılanmasıdır" dedi.

3- Kültür Bakanı İstemihan Talay, "Elmalı Hazineleri" ve Divriği'deki Ulu Camii'ye ait 5 panelden birinin teslim alınması nedeniyle düzenlenecek törenlere katılmak üzere ABD'ye gitti. Bakan Talay, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "Elmalı Hazineleri'nin iadesi ile ilgili olarak 10 yıldan bu yana ABD'nin en zengin gruplarına karşı mücadele verdiğini belirterek bu konuyla ilgili olarak açılan dava sonucunda, bu kültür değerinin Türkiye'ye getirilmesi imkanının elde edildiğini belirtti.

4- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, Kayseri Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda, bir ülkenin gelişmesi için en önemli etkenin üretmek olduğunu belirterek, üretimin ve satışın, başta işsizlik olmak üzere bir çok konuyu çözüme kavuşturacağını söyledi.

5- Başbakan Bülent Ecevit KKTC'ye gitti. Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, bir süre dinlenmek ve düşünmek için Ada'ya gittiğini belirterek, bu süre içinde KKTC-Türkiye ekonomik ilişkilerini de değerlendireceklerini söyledi.

Baţbakan Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la bir araya gelerek bir süre görüştü. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kosova olayları nedeniyle Kıbrıs'ın biraz gündemden düştüğünü, ancak sürekli uyanık olmak gerektiğini vurgulayarak, konfederasyon önerisinin dünyada olumlu yankı bulduğuna işaret etti.

6- NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel ile Clinton arasındaki görüşmede Kosova'daki durum, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler, terörizmle mücadelede işbirliği, Balkanlar, Kafkaslar, Kafkasya boru hattı, Ortadoğu barış süreci, Irak, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Demirel, İngiltere Başbakanı Tony Blair'i de kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Blair-Demirel görüşmesinde "Kosova'daki durum, Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkiler, terörizmle mücadelede işbirliği, Irak ile Avrupa güvenlik ve savunma kimliği konuları"nın ele alındığı kaydedildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel CNN'e verdiği demeçte, NATO'nun Yugoslavya'ya kara harekatı düzenlenmesine karar vermesi durumunda Türkiye'nin buna karşı çıkmayacağını söyledi.

7-NATO'nun kuruluşunun 50. yıl dönümü dolayısıyla Washington'da düzenlenen zirvede soğuk savaş döneminde Sovyet tehdidine karşı kurulan ittifakın "yeni dünya düzeni"nde üstleneceği yeni rolü belirleyen yeni stratejik konsept Türkiye'nin çekincesiyle kabul edildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mike Hammer, NATO'nun, bölgesel çatışmalar, kitle imha silahlarının denetlenmesi, nükleer silahlanma ve terörle savaşım gibi alanlarda etkin rol oynayacağını söyledi.

8- NATO Zirvesi'nde yapılan Kosova özel oturumunda, Yugaslavya'ya yönelik hava operasyonlarının sürdürülmesi kararlaştırıldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, dün NATO uçaklarının Belgrad'daki RTS televizyonu binasının vurulmasını sert bir dille kınadı.

Zirveye katılan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Kosova'ya kara birlikleri gönderilmesinin artık NATO'nun gündeminden çıktığını söyledi. Schröder, "Kara harekatı tartışması kapandı. Siyasal kararlar açıktır ve onlara uyulmalıdır" dedi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana da operasyonun stratejisinin değişmeyeceğini belirtti.

NATO Sözcüsü Jamie Shea ise kara harekatı seçeneğinin ittifak gündeminden tamamen çıkmadığını açıkladı.

9- Rusya'nın Kosava Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, Yugaslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, NATO'nun hava operasyonuna son verip görüşmelere başlanması durumunda Kosova'ya geniş boyutlu özerklik vermeye hazır olduğunu belirtti.

10- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava harekatı birinci ayını doldururken, hava saldırıları sürüyor.

Sırp RTS televizyonunun dün uğradığı ve en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından enkaz altından 6 ceset çıkarıldı.

11- Kolombiya'nın kuzeyinde ve kuzeydoğusunda önceki gece çıkan çatışmalarda, 12 kişinin öldüğü bildirildi.

 

25 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Kara şehitlerini Anma Günü" nedeniyle yayımladığı mesajında, şanlı bir tarihe ve zengin bir birikime sahip olan asil Türk milletinin ayırt edici özelliklerinden birinin vatan sevgisi olduğunu belirtti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş de yayımladığı mesajda, "Gücünü yüce milletimizin engin sevgi ve güveninden alan Türk Silahlı Kuvvetleri ve ayrılmaz parçası Kara

Kuvvetleri, ecdadının kahramanlığından, cesaretinden ve yüceliğinden güç alarak kendisine tevdi edilen bütün görevleri, tarih boyunca başarıyla yerine getirmiştir" dedi.

2- DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'da yapılacak olan yargılanmasının kesintisiz bir biçimde süreceğini belirterek "Sadece sanığa savunması ve savcıya esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için belli süreler verilecek. Onun dışındaki duruşmalar birer gün ara ile devam edecek" dedi.

3- NATO zirvesine katılmak için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yaptığı görüşmede, Avrupa'daki bazı çevrelerin teröre karşı verdiği destekten şikayetçi oldu ve bu grupların Almanya'daki faaliyetlerinin önlenmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinin liderlerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada da,"İpek-Yolu" ülkelerinin önemli bir jeopolitik konuma sahip olduğunu hatırlattı ve Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ve Trans-Kafkas enerji koridoru çalışmalarının bölgede barışa katkı sağlayacağını kaydetti.

4- NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ABD'de düzenlenen zirve sona ererken, ittifakın gelecek yüzyıldaki işlevini belirleyen yeni stratejik konsept ve zirve bildirgesi kabul edildi.

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin savunmasının Batı Avrupa Birliği'ne (BAB) bırakılmasını öngören Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili isteği kabul edildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NATO Kuzey Atlantik Konseyi toplantılarının sona ermesinin ardından düzenlenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AGSK konusunda zirvede ağırlığını hissettirdiğini ve isteklerinin büyük ölçüde gerçekleştiğini söyledi.

5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu yaptığı açıklamada, Rus yapımı S-300 füzelerinin Girit'e yerleştirilmesi konusunda, Yunanistan'ın "egemen bir ülke olarak, uygun göreceği şekilde, hareket etme hakkına sahip bulunduğu" görüşünü savundu.

Papandreu ayrıca, Yugoslavya 'ya yönelik olarak uygulanması düşünülen petrol ablukasının geniş bir deniz ticaret filosu bulunan Yunanistan'ın dış ticaretini olumsuz etkileyeceğini öne sürerek, bu yoldaki girişimleri olumlu karşılamadıklarını söyledi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Yunistan arasındaki tek sorunun kıta sahanlığı olduğu iddiasını yineledi. Bunun bir NATO sorunu değil, hukuki bir sorun olduğunu kaydeden Simitis, Türkiye'nin Uluslararası Lahey Adalet Divsanı'na başvurması ve çıkacak kararı kabul etmesi gerektiğini öne sürdü.

6- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, NATO'nun Yugoslavya'ya uygulamayı planladığı petrol ambargosunun, Adriyatik'teki tankerleri durdurup arayarak deniz ablukasıyla denetlenmesi önerilerine Paris'in yasal çekincesini koyduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Igor İvanov'un Moskova'nın Belgrad'a petrol satmayı sürdüreceğini açıklamasının ardından Rusya'nın, Batı ittifakı ile yeni bir krize doğru sürüklenmesinden endişe edildiği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana dün düzenlediği basın toplantısında, gerekli her yöntemi kullanarak, Yugoslavya'ya denizden petrol ulaştırılmasına her yönden engel olmaya çalışacaklarını açıkladı.

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Rusya'nın, Kosova krizinin çözümüne yönelik NATO'nun taleplerini temelde kabul ettiğini belirterek, Moskova yönetimine, Belgrad'a bu yönde baskı yapması çağrısında bulundu.

7- NATO, Yugoslavya'ya yönelik hava saldırılarını aralıksız sürdürürken, ittifak üyeleri arasında saldırıların şiddetinin arttırılması konusunda görüş birliği sağlandığı bildirildi.

8- Endonezya'da Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 150 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26 NİSAN 1999

 

 

1- Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanları Toplantısı (EURAC), Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç başkanlığında Ankara'da başladı.

2- Anayasa Mahkemesi'nin 37. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, yasaya aykırı bir eyleme çağrı niteliği taşımayan her türlü düşüncenin açıklanmasına özgürlük tanınması gerektiğini belirterek, düşünce açıklamanın "temel bir hak ve mutlak özgürlük" olduğunu söyledi.

3- BM tarafından New York'ta düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm" konulu toplantıya katılan Turizm Bakanı Ahmet Tan yurda döndü. Bakan Tan Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de turizm sektöründe bu yıl yaşanan rezervasyon iptallerinin en önemli nedeninin Kosova'da yaşanan savaş olduğunu söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, seçmenin öncelikle DSP ve MHP'ye hükümet kurma görevini verdiğini, bu aşamada önceliği ele almak gibi bir girişimleri olmayacağını söyledi.

5- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin, 18 Nisan seçimlerinde aldığı oy oranının çok düşük olduğunu belirterek, bu şartlar altında YDP'nin faaliyetine devam etmesinin doğru olmayacağını, 16 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongrede, YDP'yi feshedeceklerini söyledi.

6- NATO zirvesine katılmak için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, seçimleri değerlendirerek "Sandıktan ne çıktıysa o muteberdir. Halkın istediği odur. Bu koalisyondur, başka bir şey değildir. 3 partiden müteşekkil bir koalisyon olacaktır" dedi.

7- NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen zirvenin sona ermesi nedeniyle açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, Balkanlar'da uzun süreli istikrarın sağlanması amacıyla NATO'nun Güneydoğu Avrupa ülkelerine yardım edeceğini belirterek, "Bu ülkelerin bir gün, demokratik bir Sırbistan'ı da içerecek bir şekilde, büyük Avrupa'ya katılmalarının sağlanması için çalışacağız" dedi.

8- NATO Genel Sekreteri Javier Solana NATO'nun 50. yılı nedeniyle yapılan zirvenin sona ermesi üzerine yaptığı açıklamada, toplantının sonucunun "Bu zirvenin dersi bellidir. Mülteciler evlerine dönecektir. 21. yüzyıla yaklaşırken, bizim kıtamızda etnik temizliğin zafer kazanmasına izin verilmeyecektir" dedi.

9- Washington'da yapılan IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantısında konuşan IMF Başkanı Michel Camdessus, dünya mali krizinin ilk kısmı olan ağrılı safhasının sona erdiğini ama krizin sebep olduğu sosyal maliyeti telafi etmenin zaman alacağını söyledi.

27 NİSAN 1999

 

 

1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 18 Nisan 1999 günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile birlikte yapılan 21. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, DSP 136, MHP 129, FP 111, ANAP 86 ve DYP 85 milletvekili çıkardı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından önce yaptığı konuşmada, seçimlerden mağlup olarak çıktıklarını belirterek, devlet partisi görüntüsü verdiklerini, 55. hükümetin icraatlarının DSP'ye yaradığını söyledi.

3- Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Washington Ortadoğu Politika Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, teröristlerin eninde sonunda mutlaka kendilerine destek veren ülkeleri hedef aldıklarını belirterek, "bu hususu herkese, özellikle de Yunanlı komşularımıza hatırlatmak istiyorum" dedi.

4- Kıbrıs'ta bulunan Başbakan Bülent Ecevit hükümet kurma konusu ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Daha bazı bilinmezler var. Şimdilik değişik olasılıklara göre düşünüyorum" dedi.

5- 1984 yılında yapılan kaçak kazılarla çıkarılarak yurt dışına kaçırılan 1661 Elmalı Sikkesi, New York'ta düzenlenen törenle Kültür Bakanı İstemihan Talay'a teslim edildi. Bakan Talay yaptığı konuşmada, Türkiye'den çalınan tarihi eserlerin geri alınması için çok kararlı bir şekilde çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF), İlkbahar Dönemi toplantıları nedeniyle hazırladığı "Dünya Ekonomisine Bakış" adlı raporunda; Türkiye'de enflasyonun düştüğü, mali pozisyonun da güçlendiği belirtildi.

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kosova sorununa ilişkin tutumunu daha iyi anladığını belirterek, Rusya ve ABD'nin Balkanlar'daki işbirliğinin süreceğini umduğunu söyledi.

8- Yugoslavya Başbakan Yardımcısı Vul Draskoviç yaptığı açıklamada, Belgrad yönetiminin, Kosova'da işlenen savaş suçları konusunda araştırma yapılmasını kabul edeceğini, ayrıca BM Barış Gücü'nün ülkede konuşlanmasını kabul etmeye hazır olduklarını söyledi.

28 NİSAN 1999

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NATO'nun 50. kuruluş yıl dönümüne katılmak üzere gittiği ABD'den döndü. Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, gündemin en önemli maddesini Belgrad yönetiminin Kosova'da sürdürdüğü etnik temizlik zulmünün oluşturduğunu kaydetti.

2- Kültür Bakanı İstemihan Talay, ABD ziyareti dönüşü Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 15 yıl önce yurt dışına kaçırılan "Elmalı Hazineleri" sikke koleksiyonu ile Divriği Ulucamii'nin Yenikapı Mevlevihanesi panellerinin Türkiye'ye iadesinin sağlandığını belirterek, "Bu olay Türkiye açısından çok önemli. Hem kendi Türk-İslam eserlerimize sahip çıktığımızı, hem de Anadolu'nun tüm kültür varlığına sahip çıkarak yasadışı yollardan ülkemizden kaçırılan bu eserleri tekrar ülkemize getirmek için yasal yollardan önemli bir mücadeleyi gerçekleştirerek bunu başarabildiğimizi dünyaya göstermiş oluyoruz" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı'nı toplayarak durum değerlendirmesi yaptı.

Toplantıda Seçim İşleri Başkanı Hasan Ekinci, Teşkilat Başkanı Mehmet Gölhan'ın da aralarında bulunduğu bazı divan üyeleri "seçim yenilgisinin sorumluluğunu üstlenerek" istifaya hazır olduklarını bildirdiler. Çiller, "sorumluluğun herkese ait olduğu, bu nedenle de istifaya gerek olmadığı gerekçesiyle" istemleri geri çevirdi.

4- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında Türk Ceza Yasası'nın "Devlet topraklarının tamamını ya da bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya, birliğini bozmaya ya da ayırmaya yönelik hareketlerde bulunmak" fiilini düzenleyen 125. maddesi uyarınca ölüm cezası istemiyle dava açtı.

5- Başbakan Bülent Ecevit KKTC'de gazetecilerin hükümetle ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, hükümet sorununa çözüm ararken ANAP ve DYP'deki gelişmelerin gözlenmesi gerektiğini belirterek, "Bu gelişmeler hükümet arayışlarını etkileyebilir" dedi.

6- Kosova sorununa çözüm bulunması için başlatılan diplomatik girişim çerçevesinde Almanya Savunma Bakanı Rudolph Scharping, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela, Rus yetkililerle görüşmeler yapmak üzere Moskova'ya gitti.

7- Yugoslavya Baţbakanı Momir Bulatoviç'in, son günlerde Yugoslav yönetimine eleştiriler yönelten Başbakan Yardımcısı Vuk Draskoviç'i görevden aldığı bildirildi.

8- Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'le bir araya geldi. Yeltsin'in dış politika danışmanı Sergey Prihodiko'nun açıklamasına göre, görüşmede imzalanan 11 belge arasında, "Birleşik gümrük alanının oluşturulması, sınır politikası, güvenlik konsepti, ortak silah üretimi dahil savunma işbirliği" anlaşmaları yer aldı.

 

 

 

 

 

29 NİSAN 1999

 

 

1- KKTC'den dönen Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık görüşmesini yaptı. Görüşme sonrası açıklama yapan Başbakan Ecevit, dış sorunların ele alındığını belirterek, Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'nın NATO toplantılarında Türkiye için önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

2- 2 Mayıs Pazar günü TBMM'nin toplanmasıyla birlikte görevi sona erecek olan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu ziyaret etti.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda yapılacak yargılaması sırasında Avrupa'daki bazı kurumların gözlemci göndermesini Türkiye'nin kabul edemeyeceğini, bu konudaki tavrın çok açık olduğunu belirterek, "Türkiye'de yargılama açık ve şeffaftır. Duruşma salonunun fiziki imkanları çerçevesinde ve duruşma yargıcının takdirine bağlı olarak, isteyen herkes duruşmayı izleyebilir" dedi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal E, İnterstar, Kanal 7, Flash TV'ye birer gün, BTV'ye 2, kablolu yayın yapan ETV'ye ise 7 gün yayın durdurma cezası verdi. Radyo Press'i 7, Radyo Kulüp'ü ise 8 gün yayın durdurmayla cezalandıran RTÜK, Batı Radyo, Radyo Mix ve ERT FM'in yayınlarının da birer gün süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda, 10 PKK'lı teröristin ölü olarak ele geçirildiği, 5 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu belirtildi.

6- Türk ve Hollanda polisi tarafından ortaklaşa sürdürülen operasyonlar sonucu, "Türk Escobar"ı olarak adlandırılan Ramazan Yıldız'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi yakalanırken, 3 ton 200 kilogram eroin ele geçirildi.

7- Rusya'nın Çeçenistan'ı işgalini protesto etmek amacıyla 16 Ocak 1996'da Avrasya adlı feribotu 8 arkadaşıyla birlikte kaçıran, daha sonra gönderildiği Dalaman Ceza Evi'nden firar eden Muhammet Tokcan, sahte pasaportla Kosova'ya gitmek üzereyken güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

8- Tanıtım Sektörü Eşgüdüm ve Araştırma Derneği (TASEAD) tarafından düzenlenen "Ulusal Tanıtım Şurası" İstanbul'da toplandı.

9- Washington'da bulunan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Bakan Uluğbay, "Bu görüşmelerdeki amacımız, seçim sonrasında ortaya çıkacak hükümetin, nihai kararı vermesine yardımcı olacak çalışmalar yapmaktı" dedi.

10- Bonn'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Yugoslavya Özel Temsilcisi Viktor Çernomırdin, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüştü. Schröder görüşme sonrası yaptığı açıklamada, NATO'nun Yugoslavya'ya karşı düzenlediği hava harekatının sınırlı bir sürede durdurulması için, Kosova'daki cinayetlerin durmasını, mültecilerin başında NATO'nun bulunduğu uluslararası bir birliğin güvenliğinde yurtlarına dönmelerini ve Kosova'daki Yugoslav askerleri ile silahlı güçlerin çekilmesinin şart olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Kosova konusuna diplomatik yoldan çözüm bulma çabaları çerçevesinde Moskova'da bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, NATO Genel Sekreteri Javier Solana ve Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü. Yeltsin ayrıca, Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ile de bir araya geldi.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat başkanlığında, Gazze'de toplanan Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi, bağımsız devlet ilanı kararının 17 Mayıs'ta İsrail'de yapılacak seçimlerden sonraya ertelendiğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Eizenstat yaptığı açıklamada, ülkesinin, İran, Libya ve Sudan'a "terörizmi destekledikleri için" uyguladığı ambargoyu kaldırdığını açıkladı.

 

30 NİSAN 1999

 

 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, toplantıda ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumuyla bunu etkileyen iç ve dış gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

2- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, bölücü terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın 31 Mayıs tarihinde İmralı Adası'nda kesintisiz bir şekilde yargılanmasına karar verdi.

3- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan dünyada terörist faaliyetlerle ilgili 1998 raporunda, "Türkiye, 1998 yılında terörizme karşı, özellikle de PKK'ya karşı savaşında büyük başarı kazandı" denildi.

4- Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nebosya Vuyoviç yaptığı açıklamada, Belgrad hükümetinin, BM Güvenlik Konseyi'nin karar alması durumunda Kosova'ya uluslararası silahsız bir güç konuşlandırılmasını kabul edebileceğini söyledi.

5- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Yunanistan Savunma Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ülkenin güvenliğine yönelik tehlikelere karşı toplam 600 milyar drahmi değerinde savaş uçağı alacaklarını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106