13.3.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

MART 1999

 

1 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkındırılmasına yönelik yapılacak ekonomik yatırımlar hakkında bilgi verdi. Başbakan Ecevit, bölgede halk hareketi yaratmak isteyen dış güçlerin heveslerinin kursaklarında kaldığını belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temennisi, artık askerlerin bölgede görev almasına ihtiyacın azalması ve diğer kolluk güçlerinin daha etkin duruma gelmesidir" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, orta öğretimin mesleki ve teknik eğitim ağırlıklı yapılandırılmasını, tam gün tam yıl esaslı eğitim bölgeleri oluşturulmasını, ayrı ayrı okullar yerine çok programlı lisede "modüler" eğitim verilmesini öngören "16.Milli Eğitim Şurası" kararlarının takipçisi olacaklarını vurguladı.

3- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Kitle Partisi Genel Başkanı Şerafettin Elçi yaptığı açıklamada, kapatma kararının, Kürt sorununun çözümü için şiddet yöntemini kullananların işine geldiğini belirtirken, sorunun barışçı ve demokratik yöntemlerle çözülmesinden yana olanların umudunu kırdığını belirtti.

4- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başkan Vekili Uluç Gürkan'ın başvurusu üzerine, "15-20 milyar liraya milletvekili satın alınabileceği" şeklindeki açıklamaları üzerine Jet-Pa'nın sahibi Fadıl Gündüz hakkında soruşturma başlattı.

5- Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Bursa'da düzenlenen "Çalışma Yaşamı ve İşçi Sağlığı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerinin insan hakları konusunda tutarlı bir çizgi izlemediğini belirterek, "Adam öldüren insan için insan hakkı isteyen, öldürülen için istemeyen, bir Avrupa ile karşı karşıyayız" dedi.

Meral ayrıca, İSO verilerine göre, Türkiye'deki 500 büyük holdingin gelirinin yüzde 70'ini repo ve faizlerden elde ettiğini, bu işletmelerin kazançlarını yatırıma dönüştürmediklerini vurguladı.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), seçim yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle Kanal 6 ve Kanal E'ye 3'er gün, NTV ve TGRT'ye de 2'şer gün, Show TV, Kanal D ve ETV'nin yayınlarının da 1'er gün süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.

7- Bangladeş'in başkenti Dakka'da başlayan, sanayileşmekte olan 8 büyük Müslüman ülkenin oluşturduğu D-8 İkinci Zirve Toplantısı'nda dönem başkanlığı sona eren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye adına yaptığı konuşmaya "D-8'in temelini atmamızın üzerinden sadece iki sene geçti. O zamandan bu yana geçen çok kısa sürede somut işbirliği alanlarında önemli ilerlemeler kaydetmiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel yeni bir bin yıla girmeye hazırlanırken, yeni ve inkar edilemez bir gerçekle karşı karşıya bulunulduğunu, bunun "küreselleşme" olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel Türk basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması konusunda dile getirilen hukuki tereddütlere yanıt verdi.

Bu arada dönem başkanlığı Türkiye'den Bangladeş'e geçti.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Kenya Büyükelçiliği'nden Yunanistan'a getirilen teröristlerin basın toplantısı düzenleyerek Yunan Hükümeti'ni suçlamalarını eleştirdi.

Reppas, bu suçlamaları "Kanıtsız hakaretler" olarak değerlendirerek, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı hiçbir zaman davet etmediklerini açıkladı.Yunanistan Parlamento Başkanı Apostolos Kaklamanis ise Ta Nea gazetesine yaptığı açıklamada, Türk-Yunan ilişkilerinde gerginliğin azalması bir yana, ortamın patlayıcı bir karakter kazandığına dikkat çekerek, "Bu arada, devlet ve toplum olarak tüm zayıflığımız ortaya çıktı ve uluslararası pozisyonumuz da zayıfladı" dedi.

9- Dünyada her 20 dakikada bir kişiyi öldüren ya da sakat bırakan anti personel mayınlarını yasaklayan ve 134 ülkenin imzaladığı Ottawa Sözleşmesi yürürlüğe girdi.

10- Nijerya'da iki gün önce yapılan Devlet Başkanığı seçimlerini General Olusegun Obasanjo'nun kazandığı bildirildi.

2 MART 1999

 

1- TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan, RTÜK'ün, radyo ve televizyonların seçim dönemi yayınlarını, haksız ve yersiz bir sansür uygulamasına dönüştürdüğünü ileri sürerek, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bu konuda RTÜK'ü bilgilendirmesini istedi. Gürkan, YSK'ya yaptığı başvuruda, RTÜK'ün sansür uygulamasının demokratik rejimin işlerliğini tehdit edici boyutlara ulaştığı görüşünü savunarak, seçimlerde oy verme gününden önceki 7'inci günden önce yayın yasağının uygulanamayacağını bildirdi.

2- Adalet Bakanı Selçuk Öztek, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan lehinde girişimde bulunması olası dernek, vakıf, yayın organı, kişi ve kurumlara karşı önlemler içeren bir genelge yayımladı.

Adalet Bakanlığı, cumhuriyet savcılıklarına ilettiği talimatta, "doğrudan veya dolaylı" bölücülük içeren "siyasi ve kültürel amaçlı" girişimlerin yanı sıra "bunlara teşebbüs edenlerin" de cezalandırılmasını istedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır, Milliyet gazetesinin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Haktanır, terör konusunda Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı tutumunun Suriye'den kötü olduğunu belirterek uyardı.

Atina'nın, PKK'nın politikasını değiştirmemesi halinde Yunanistan'dan hesap sorulacağını söyledi.

4- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Hazar bölgesinde boru hatları aracılığıyla siyasal ve ekonomik bir çerçeve oluşturmayı, "ABD ve müttefiklerinin enerji ihtiyacını garanti altına almayı" amaçladıklarını söyledi. Parris, ABD'nin birkaç projeyi birden desteklemesinin nedeninin, bu kaynağın "tek bir ülkenin kontrolünde olmamasını" sağlamak olarak açıkladı.

5- Arnavutluk Başbakanı Pandeli Majko, Başbakan Bülent Ecevit'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

6- Türkiye'de bulunan 11 kişilik Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi heyeti, İstanbul'dan İmralı'ya giderek terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili incelemelerde bulundu.

7- NATO Konseyi, NATO'nun yeni askeri komuta yapısını, 1 Mart 1999 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere onayladı.

Konsey, yeni komuta yapısı çerçevesinde 20 karargah için "aktivasyon" kararı verdi.

8- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, Kosova'da oluşturulması öngörülen NATO Barış Gücü'ne "kesinlikle karşı" olduğu belirtildi. Miloşeviç'le bir araya gelen AGİT Dönem Başkanı Knut Vollebaek, Yugoslavya Devlet Başkanı'nın uluslararası güce kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın iki günlük Çin gezisi sona erdi. Albright, Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Çinli muhaliflerin hapsedilmesine değinerek "Siyasi parti kurmaya çalışmak bir tehdit ya da suç değildir, bu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin güvence altına aldığı bir haktır" dedi.

 

3 MART 1999

 

1- D-8 Zirvesi için Bangladeş'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'ye döndü.

Cumhurbaşkanı Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, The Economist Dergisi'nin düzenlediği 2.

Türkiye Enerji Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sanayileşme, dünyayla rekabet ve ticaret hacmini 200 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda, enerji talebinin 2020 yılında 576 milyar kilovatsaata ulaşacağını, bunun için de 130 milyar dolarlık kaynağa gereksinim bulunduğunu söyledi.

3- TBMM Başkanı Hikmet Çetin resmi temaslarda bulunmak üzere İrlanda'ya gitti.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan düzenlediği basın toplantısında, siyasi parti yöneticilerinin ve temsilcilerinin seçim döneminde basında konuşmalarının yer almasından daha doğal hak olmadığını vurgulayarak, "Seçim dönemindeki yayın yasakları, yayın organlarını belli bir süreçte önlem almaya, düzene sokmaya ve seçime giren siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini temine yöneliktir. Bununla siyasi partilerimizi kısıtlamamız, yasak getirmemiz mümkün değildir. Bir siyasi partimizin temsilcisi ya da başka bir şahıs, hakaret unsuru, aşağılama, kötüleme, yalan haber, iftira gibi fiilleri işlerse yasak olan hususlar budur" dedi.

5- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye'ye gelen Arnavutluk Başbakanı Pandeli Mayko, Başbakan Bülent Ecevit tarafından Başbakanlık'ta kabul edildi.

İkili görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Başbakan Ecevit, heyetler arasında çok verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Arnavutluk'un gerek dış güvenliği gerek iç güvenliği ve huzuru açısından kurulan bütün birimlere Türkiye'nin büyük katkıları oluyor. Ayrıca ekonomik alandaki işbirliğimiz de gelişmeye devam ediyor" dedi. Başbakan Ecevit, görüşmede Kosova konusunun da geniş kapsamlı olarak ele alındığını söyledi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Şubat ayı enflasyonunda toptan eşyada yüzde 3.

4, tüketici fiyatlarında yüzde 3.2 artış oldu. Buna göre yıllık oranlar, toptan eşyada 8 yıldır ilk kez yüzde 50'nin altına inerek 48.3 olarak gerçekleşti. Tüketici endeksi ise yüzde 63.9 oldu.

7- Türkbank ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklu bulunan işadamı Korkmaz Yiğit, Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasının üçüncü oturumunda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

8- ABD'de bulunan Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'li meslektaşı William Cohen ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Bakan Türk, Kuzey Irak'taki gelişmeler konusundaki Türkiye'nin kaygısını ilettiğini ve bu konuda nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği hakkında bilgi alış verişinde bulunduğunu söyledi.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, EOKA örgütünün etkinliklerine son verilişinin 40. yılı nedeniyle Lefkoşa'da yaptığı konuşmada, Rumların iç cephesinin, geçmişteki gibi bir kez daha bölünmesine fırsat vermeyeceklerini, adanın yüzde 37'sinin işgal altında olduğunu ileri sürerek, "Ulusal sorunumuzun çeşitli aşamalarında izleyeceğimiz tutumu kararlaştırırken bir çok kez gerekli siyasi olgunluğu ve diplomatik esnekliği göstermediğimizi itiraf etmeliyiz" dedi.

10- İsrail Dışişleri Bakanı Ariel Şaron yaptığı açıklamada, 17 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin ertelenmesi ve Güney Lübnan'daki İsrail askerlerinin çekilmesine onay verecek acil bir birlik hükümeti kurulmasını önerdi.

11- Zimbabwe'de yılbaşından bu yana başgösteren kolera salgınında 88 kişinin yaşamını yitirdiği, 680 kişinin hastalığa yakalandığı bildirildi.

4 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ne başlattıkları hizmetler ve gösterilen insancıl yaklaşımı bölge halkının doğru algılamaya başladığını kaydederek, "Üç partili azınlık hükümeti döneminde yapılan çalışmalarla Türkiye'yi cumhuriyet tarihinin belki en ağır rejim ve devlet bunalımından kurtardık. İktidara daha güçlü geldiğimiz zaman Ankara'da ve tüm Türkiye'de Atatürk'ün emanetine layık bir yönetim getireceğiz" dedi.

Başbakan Ecevit, gazetecilerin soruları üzerine, seçimlerin ertelenmesinin Türkiye'ye büyük sorunlar getireceğini belirterek, "Seçim çalışmaları ivme kazanmışken, seçimlere çok az bir zaman kala seçimleri erteletmeye kalkışmak, sorumlulukla bağdaşmayan bir davranış olur" dedi.

2- Danıştay 10. Ceza Dairesi, bazı enerji ihalelerinde 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'ya aykırılık bulunduğu gerekçesiyle iptal kararı verdi.

3- Maliye Bakanı Nami Çağan düzenlediği basın toplantısında, telif hakları yasasında yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Bakan Çağan, "Yazar, ressam gibi telif hakkı sahiplerinden 1 yıl içinde 7 milyar liranın altında hasılat elde edenler için defter tutma ve belge düzenleme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Eskiden olduğu gibi, hizmet alan vergi mükellefi olması halinde onlar tarafından düzenlenen gider pusulası ile belgelenecektir. KDV de öteden beri olduğu gibi ödemeyi yapanlar tarafından sorumlu sıfatıyla kesilmeye devam edecektir" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da düzenlenen toplantıda, partisinin seçimlerle ilgili "Türkiye Sözleşmesi" adını verdiği programını açıkladı.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Kutlu Savaş düzenlediği basın toplantısında, seçim yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle, bazı TV kanalları için aldıkları yayın durdurma ve uyarı cezalarını iptal ettiklerini açıkladı. Savaş, Üst Kurul'un, yayıncılar ve siyasiler için çok daha geniş, rahat, elastiki ve müeyyide ile karşılaşmadan yayın yapma imkanı" verdiğini söyledi.

6- TBMM Başkanı Hikmet Çetin İrlanda'daki temasları sırasında Başbakan Berti Ahern ile program dışında bir görüşme yaptı. TBMM Başkanı Çetin, temasları hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinin yeniden rayına sokulmasının AB'nin sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, birliğin önümüzdeki günlerde yapacağı ilk zirvede Türkiye'ye diğer aday ülkelerle aynı statüyü tanıması gerektiğini söyledi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Tayland'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, bu ülkeye kullanılmış F-16 uçaklarının satışının planlandığını açıkladı.

8- İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, Kosova konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'ya gitti.

 

5 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e düzenlenen suikast ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir olayla karşılaşmaktan dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, "Bu hadiseyi yapanların yanına koymayız. Tecavüz, devletin valisine yapılmıştır, devlete yapılmıştır sayıyoruz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e yapılan suikast ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, teröristler böyle korsanlıklarla bir yere varabileceklerini, kendilerine teşvikçi olanları kurtarabileceklerini sanıyorlarsa, çok aldanıyorlar. Kurtuluşun yolu devlete teslim olmaktır" dedi.

Öte yandan Başbakan Ecevit, NATO, AGİT, AB, Avrupa Konseyi, BM gibi uluslararası kuruluşlar ve Yunanistan dışındaki tüm Avrupa ülkelerine birer mektup göndererek PKK'ya dış desteğin sona erdirilmesi için uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e yapılan suikast ile ilgili olarak Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında terörü hoşgören, anlayışla karşılayan, finanse eden, yüreklendiren bazı Avrupalı siyasetçilerin bu olaya bakmasını ve kendi sorumluluk payını, bir kez daha düşünmesini belirterek, "Bu olayda ve halkımızın hedef yapıldığı benzer olaylarda, bu sorumsuz siyasetçilerin sorumluluk payları vardır" dedi.

4- Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e bombalı suikast düzenlendi.

Saldırıda Vali Çevik yaralandı. Olayda 3 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

İçişleri Bakanı Cahit Bayar "Bölge Valiler Toplantısı" için bulunduğu İstanbul'da yaptığı açıklamada, sukiast olayını "menfur bir saldırı" olarak değerlendirdi.

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican ise Vali Çevik'e yönelik bombalı saldırının, içine bomba konulmuş çalıntı bir aracın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu meydana geldiğini söyledi.

5- ABD Savunma Bakanı William Cohen yaptığı açıklamada, ABD hava saldırılarının artık Irak petrolünün Türkiye'ye sevkiyatını engellemeyeceğini, ancak Bağdat'ın Irak'taki uçuşa yasak bölgeleri ihlal etmeye devam etmesi durumunda hava saldırılarının süreceğini belirtti.

6- Çin Başbakanı Zhu Rongji, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 2. Yıllık Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, anayasada önemli değişiklikler yapılacağı ve devlet sektöründeki reformların ikiye katlanacağını söyledi.

6 MART 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1'de yayımlanan Politikanın Nabzı Programı'nda çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

Başbakan Ecevit, Türkiye kökenli örgütlere Yunanistan'ın terörizm eğitimi verdiğinin açığa çıktığına dikkat çekerek, "Şimdi bütün marifetlerini açığa vurmamız lazım" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Malatya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 55. ve 56. hükümetleri eleştirdi.

3- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 18 Nisan 1999 Pazar günü yapılacak milletvekili ve mahalli idareler genel seçimlerinde oy verme işleminin hangi saatler arasında olacağını belirleyen kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, Doğu Anadolu'da saat 06.00, Batı Anadolu'da saat 07.00'den itibaren sandık başına gidilecek. Oy verme işlemi doğuda saat 15.00'te, batıda ise saat 16.00'da sona erecek.

Öte yandan YSK, kapatılan RP'nin siyasi yasaklı Genel Başkanı Necmetttin Erbakan ile Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'ın milletvekili adaylıklarını ikinci kez reddetti. YSK'nin ikinci ret kararıyla Erbakan ve Kazan'a adaylık yolu kapanmış oldu.

4- İçişleri Bakanı Cahit Bayar, Çankırı Valisi'ne düzenlenen suikastta kullanılan malzemenin dinamit olduğunu açıklarken; katillerin kimliğinin saptanması yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, DSP'nin Kayseri İncesu ilçesi örgütünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilme sürecinin Suriye'ye karşı izlenen dış politikanın bir sonucu olduğunu söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçimlere katılacak adayların tanıtımı için düzenlenen toplantıda, partisinin seçimlerde barajı geçemeyeceği yönündeki savları yanıtladı. Baykal daha sonra, seçim kampanyasını, partililerle Anıtkabir'i ziyaret ederek başlattı.

7- DTP adaylarını tanıtmak için Şanlıurfa'ya giden DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, konuşmasında Başbakan Bülent Ecevit'in açıkladığı Güneydoğu Paketi'ni eleştirdi.

8- Orman Bakanı Arif Sezer, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) tarafından düzenlenecek "Orman Bakanları Toplantısı"na katılmak üzere İtalya'ya gitti.

9- Almanya'nın Dresten kentinde toplanan Federal ve Eyalet içişleri bakanları Almanya'da şiddet eylemlerine karışan PKK yandaşlarının süratla sınırdışı edilmesinden yana tavır koydular.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Federal İçişleri Bakanı Otto Schily, "sınırdışı işlemlerine imkan sağlayacak düzenlemeler incelenmelidir ve bunlar mümkün olmalıdır" dedi.

7 MART 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit ve beraberindeki sekiz hükümet üyesi, Güneydoğu paketinin hızlı ve verimli olabilmesi için Diyarbakır'da, bölge valileriyle bir araya geldi. Başbakan Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine huzur gelmeden Türkiye'ye huzur gelmeyeceğini belirterek "Bölgeyi hızla ve adaletli biçimde kalkındıracağız. Bu paket Güneydoğu'ya huzur getirecek demektir. Yalnızca kağıt üzerinde bir paket açıklamadık" dedi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mahmut Edir, Eskişehir'in ilçe ve köylerinde incelemelerde bulunarak, "Süt üreticileri artık kandırılmayacak. Büyük süt şirketleriyle anlaşma sağlanarak üreticinin mağdur olmaması için süt alımlarını dolar bazında yapacağız" dedi.

3- Türkiye ile Avrupa Topluluğu gümrük tarifesi arasında yapılması gereken yüzde 15 oranındaki üçüncü gümrük vergisi uyumuna ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin seçimlere katılacak milletvekili ve belediye başkanı, il genel meclisi üyeliği adayları ve belediye meclis üyeleriyle biraraya geldi. 18 Nisan'daki seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını belirten Yılmaz, Türkiye'nin seçimlerde ortaya çıkacak iktidarla 21. yüzyıla gireceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir'de partisi tarafından düzenlenen kadın kurultayında yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 75. yılında Atatürk'ün kadına bakışını hiçe sayarak kendisine siyasi baskı yapıldığını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinde Türkiye'yi yöneten "anlayışın ne olacağı"nın belirleneceğini ve bu nedenle büyük önem taşıdığını belirtti.

7- Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Türkiye'de çürümüş düzeni aydınlığa çıkartacak olan tek gücün emekçiler olduğunu belirterek "Gücümüzü medyadan, sermayeden, devlet yardımından değil, temiz ve onurlu emekçi kimliğimizden alıyoruz" dedi.

8- "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle siyasiler ve sivil toplum örgütleri kadınlara destek veren mesajlar yayımladılar.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gün nedeniyle yaptığı açıklamada, insanlık tarihi boyunca yaşamın tüm sıkıntılarına erkeklerle beraber göğüs geren kadınların, çoğu zaman yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullar ve olanaklarla katılamadıklarını kaydetti.

Başbakan Bülent Ecevit de yaptığı yazılı açıklamada, kadın-erkek eşitliğinin Atatürk'ün Türk ulusuna kazandırdığı büyük bir devrim olduğunu vurgulayarak, kadın hakları konusundaki bazı eksikliklerin Medeni Yasa'da yapılacak değişikliklerle giderileceğini belirtti.

9- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir askeri uçağın düşmesi sonucu 23 askerin öldüğü bildirildi.

10- Haiti'den ABD'ye giden iki göçmen teknesinin Florida'da batması sonucu 4 kişinin öldüğü, 40 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

8 MART 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilen santral ihalelerinin sözleşmelerinin imtiyaz ve hakem konusu nedeniyle yapılmadığını savunarak "Seçim sonrasında Türkiye bunları halletmezse, 2000'de karanlıkta kalır" dedi.

2- Seçim kararının iptalini isteyen milletvekillerinin topladığı 116 imza CHP Sivas Milletvekili Mahmut Işıklar ve FP Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Öncel tarafından TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e iletildi.

TBMM Başkanı Çetin ise bu durumda Meclis'i toplantıya çağıracağını söyledi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada da Meclis'in belirlenen gündemi konuşabileceğini, seçim tarihi ya da benzer başka bir konunun gündeme gelmesi halinde yeni bir prosedür izleyeceğini anımsatarak "Böyle bir durumda Meclis Başbakanlık Divanı'nın karar alması gerekir. Bunun içinde grup kararı gerekiyor. O zaman bir partinin devreye girmesi lazım" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nce "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle düzenlenen kutlama programında yaptığı konuşmada, Cumhuriyete ve onun kadına getirdiği haklara karşı hareketler bulunduğunu belirterek, Türk kadınına "Bunca nimeti borçlu olduğumuz Cumhuriyete iyi sarılın" çağrısı yaptı.

Kadın aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici de Cumhuriyet döneminde yapılan yeniliklerle kadınların birçok hakka sahip olduklarını belirterek "Ancak Cumhuriyet öncesi ve sonrası kadınların hak ettikleri konumda olduğunu söylemek yanlış olur. Ülkemizde kadınların yüzde 72'si okur-yazar. İşgücüne katılımı daha düşük, yüzde 25.2 oranında" dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ile Sanayi Bakanlığı'na bağlı Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen "Markaların Uluslararası Koruması Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, marka tesciline önem vermeyen firmaların ticaretteki etkilerini kısa sürede kaybedeceklerini söyledi.

5- Gazeteci Feridun Evrenosoğlu, Bursa'da öldü.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler sorumlusu Hans Van Den Broek, Yugoslav yetkililere Kosova barış planını kabul etmeleri ve NATO birliklerinin konuşlandırılması konusunda görüşmeler yapmak üzere Yugoslavya'ya gitti.

9 MART 1999

 

1- Köy Hizmetleri Bölge Müdürleri Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, devletin elindeki 10 bin yatırımın, yeni projeler başlatılmaksızın ancak 10-12 yılda tamamlanabileceğine dikkat çekerek "yatırım programı düzlüğe çıkmalıdır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. TBMM'yi olağanüstü toplama girişimini eleştiren Ecevit, "sivil darbe girişimi" tanımlaması yaparak, "Bu ciddi bir kaos yaratır. Devlet çarkı seçime göre işlemeye başlamış, onca para harcanmış, ciddi bir sorumsuzluk" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul'da düzenlenlediği basın toplantısında Yunanistan'ın Ege'deki adalara füze yerleştirmesinin Lozan ve Paris Antlaşması'na aykırı olduğunu belirtti.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, İzmir'de "Ege Ekici Tütün Piyasası"nı açtı ve tütün başfiyatını 1 milyon 400 bin lira olarak açıkladı. Şahin, 134 bin ton civarında olması beklenen bu seneki rekoltenin planlanan tonaj kadar olduğunu belirterek, üreticinin tüm ürününü alacaklarını kimseye kota uygulamayacaklarını söyledi. Bu arada Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel, açıklanan 1 milyon 400 bin liralık tütün başfiyatının çok yetersiz olduğunu belirtti.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sakarya'nın Hendek ve Akyazı ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmada, 18 Nisan'da yapılacak milletvekili ve yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, Meclis'in olağanüstü toplanması girişimlerini değerlendirdi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, partisinin "2.

Demokrasi Programı"nı açıkladı. Çiller, 116 milletvekilinin imzasıyla TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılmasını "milletin önüne kurulmuş tuzak" olarak değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i bu gelişmenin arkasında olmakla suçladı.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da düzenlenen toplantıda CHP'nin seçim bildirgesi niteliğinde olan "Çözüm 2000" programını tanıttı. Baykal, seçimlerde merkez sağın çökeceğini ve solun yükseleceğini iddia etti.

8- Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin azaltılmasına yönelik ABD girişimi kapsamında Ankara'da bulunan ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile görüştü. Devlet Bakanı Gürel, yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin terörü desteklemekten vazgeçmeleri durumunda Kıbrıs ve diğer ikili sorunların çözülmesi konusunda ilerleme sağlanacağını bildirdi.

9- TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve beraberindeki parlamento heyeti resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail'e gitti.

TBMM Başkanı Çetin, ilk olarak eski İsrail Başbakanı Şimon Peres ile görüştü. Peres, Türkiye'yi Müslüman dünyasının lokomotifi olarak gördüklerini belirterek iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekti.

10- ABD uçaklarının, Irak'ın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgede Irak savunma tesislerini bombaladığı bildirildi. Bu arada ABD Savunma Bakanı William Cohen, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde Katar'ı ziyaret ederek, Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el Tani ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Casim el Tani ile görüştü. Katar Dışişleri Bakanı Hamid, Cohen ile yapılan görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'a düzenlenen hava operasyonlarına son verilerek sorunu Birleşmiş Milletler'in çözmesine imkan tanınması gerektiğini söyledi. Cohen ise Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ABD uçaklarını hedef almadığı taktirde Irak'a hergün saldırı düzenlenmeyeceğini belirtti.

11- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 1979'daki İslam devriminden bu yana ilk kez bir batı ülkesini ziyaret için İtalya'ya gitti. Hatemi, Roma'da Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfara, Meclis Başkanı Luciano Violante ve Senato Başkanı Nicola Mancino ile bir araya geldi. Meclis'te de bir konuşma yapan Hatemi, insan haklarının ancak dengeli bir dünyada sağlanabileceğini söyledi. İslam dünyası ile Batı arasında karşılıklılık esası üzerinde işbirliği isteyen Hatemi, "istikar içinde barış" yanlısı olduğunu belirtti.

12- Kenya'nın kuzeybatısında iki kabile arasında çıkan çatışmalarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

10 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek dış politik gelişmeler konusundaki sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, FP'li milletvekillerinin, 18 Nisan'da yapılacak seçimlerin erteletilmesi yönünde başlatılan girişimdeki tavrını eleştirdi.

Ecevit, kapatılan RP'nin huzursuzluk ve rejim bunalımı yarattığını, FP'nin de RP'nin geleneğini sürdürme eğiliminde olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Selçuk Öztek, başsavcılıklara gönderdiği genelgede, terör örgütünün tamamen çökertilmesi amacıyla, yayınlanan "Pişmanlık Genelgesi"nin, cezaevi müdürlükleri ve tüm cezaevi personeli ile tutuklu ve hükümlülere duyurulmasını istedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, ekonomik bunalım nedeniyle işten çıkarmaların ocak ve şubat aylarından itibaren azalmaya başladığını vurgulayarak "İşçi arkadaşlarımızın yeniden işe kavuşmaları için çalışma başlattık" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de partisinin seçim bürosunun açılışına katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada, "Aylardan beri seçim isteyenler şimdi seçimden kaçmanın yollarını arıyorlar. Zannediyorlar ki milletimiz yakından izlemiyor. Halk gerekli tedbiri alacaktır" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Tunceli, Diyarbakır ve Bingöl'de gerçekleştirilen operasyonlarda 11 terörist öldürüldü. Çatışmalar sırasında bir güvenlik görevlisi şehit oldu, 5'i de yaralandı. Samsun'da TİKKO üyesi oldukları öne sürülen 5 kişi de yakalandı.

7- İstanbul Bakırköy'de meydana gelen iki ayrı patlamada 1 kişi yaşamını yitirirken 2'si ağır, 8 kişi de yaralandı.

8- Şair-yazar Salah Birsel, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- Resmi bir ziyaret amacıyla İsrail'de bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile görüştü. Çetin görüşmede, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'ın terör örgütü PKK ile ya da sözde herhangi bir yetkilisi ile İsrail'in ilişki kurmayacağı konusunda güvence verdiğini söyledi.

10- ABD'de, IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmeler yapan Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, temasları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Türkiye, acil yardım bekleyen bir konumda değil" dedi. Uluğbay, faizlerin kısa sürede 50 puan düşmesinin ekonomiye güven kazandırdığını belirtti.

11- AB Dönem Başkanı Almanya'nın Kıbrıs özel temsilcisi Detlev Randzau, KKTC'ye giderek Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la görüştü. Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Randzau ile Almanya'nın temsilcisi olarak konuştuklarını ve AB konusuna değinmediklerini belirtti. Randzau da Denktaş ile verimli bir görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti.

12- ABD'nin Yugoslavya özel temsilcisi Richard Holbrooke, Kosova barış anlaşmasının imzalanmasını sağlamak için Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile bir araya gelirken, Sırp güçlerinin Kosova'nın güneyinde bir köyü top ateşine tuttuğu, köy halkının evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

11 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Zonguldak'ta Çaycuma Havaalanı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok güçlü bir devlet olduğunu, devlet kurumları arasında uyum sağlanması durumunda üstesinden gelinemeyecek sorun olmadığını belirterek, "Hükümet uyum içinde olduğu için, çete ve terör örgütü başlarının dünyanın neresinde olursa olsun yakalarına yapışılıyor" dedi.

2- Danıştay 10. Dairesi, Çatalağzı Termik Santralı ile 20. elektrik dağıtım bölgesinin satışını, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa'ya istinaden durdurdu.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır İstanbul'da çeşitli kuruluşlara verdiği brifingte, dış politikada yaşanan son gelişmeler nedeniyle iş dünyası ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü belirterek, "PKK'ya dış destek verilmektedir. Bunların başında, Yunanistan'ın terörizme verdiği, bütün dünya tarafından bilinen destek, bu ülke ile ilişkilerimizi gündemimizin birinci sırasına yerleştirmiş bulunmaktadır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Çorum ve Amasya'da yaptığı açıklamalarda, son günlerde değişik illerde meydana gelen bombalı saldırıların 18 Nisan seçimlerini erteletme girişimleri ile aynı amaca yöneldiğini savunarak, "Türk devleti bunların hepsinin üstünden gelecek kadar güçlüdür. Nasıl terör örgütü PKK liderini Suriye'deki yerinden çıkartıp, Afrika'nın ortasında yakalayıp, getirip adaletin pençesine vermişsek, bu hainlerin tertiplerini de Türk devleti olarak boşa çıkarmaya muktediriz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Gaziantep'te yaptığı açıklamada, bazı gazetelerin kendisini yıpratmak için maksatlı yayınlar yaptığını ileri sürerek, "Kartel medyası böyledir. Teşvik verirseniz yanınızda görünürler, yoksa karşınızdadırlar. Şimdi kredi versem, teşvik versem hepsi yanıma gelir" dedi.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasında yapılacak zirve toplantısına katılmak üzere Romanya'ya gitti. Üçlü zirve çerçevesinde düzenlenen resmi yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, Balkanlarda huzur ve güvenin sağlanması için adımlar atılmasının gerekliliğine işaret ederek, "Uygulamaya koyduğumuz terörizm ve organize suçlar anlaşması çerçevesinde terör ve organize suç odaklarının Balkanlarda melce bulmasına mani olacak her türlü tedbiri birlikte almalıyız" dedi.

7- İsrail'de bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Filistin'e geçerek, Yasama Konseyi Başkanı Ahmet Kueri başkanlığındaki Filistinli parlamenterlerle görüştü. Görüşme sırasında bir açıklama yapan TBMM Başkanı Çetin, tek taraflı devlet ilanının barış sürecini tehlikeye sokacağını ve sorunun görüşmelerle aşılması gerektiğini belirterek, "Bölgede yeni sorunlar yaratılmaması gerektiğini İsrail'e söyledim. 4 Mayıs, çok kritik bir gün. Türkiye'nin pozisyonu çok önemlidir. Bu nedenle Filistin, gelişmeler konusunda Ankara'yı bilgilendirmelidir" dedi. Kueri ise yaptığı açıklamada, 4 Mayıs 1999'da bağımsız Filistin devletinin ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

8- ABD'deki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, enflasyonu tek haneli rakamlara indirirken yapması gereken en önemli şeyin, her yıl aynı oranda ve sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamak olduğunu belirterek, "Her yıl 15-25 yaş arasında 1 milyon 200 bin kişi iş yaşamına giriyor. Bunlara iş yaratmak zorundayız. Bunun için de her yıl makul ölçülerde büyümek zorundayız. Gençlerin hayata bakışlarındaki umudu güçlendirmek için bunu yapmak zorundayız" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Koordinatörü Thomas Miller ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun, iki taraf arasında halledilebileceğini, halledilebilmesi için, taraflardan bir tanesinin, diğerinin de hükümeti olduğunu ve toprağında hakkı olduğunu düşünmekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

10- Yunanistan'da Atina Savcılığı'nın, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya Büyükelçiliği'nde barındırılması olayında sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle 18 kişi hakkında dava açtığı bildirildi. Savcılık raporunda ayrıca görevden ayrılan Theodoros Pangolos, Filipos Peçavnikos ve Alekos Padopulos hakkında da parlamentoda kurulacak komisyonun işlem yapmasını talep etti.

11- İtalya'yı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Vatikan'da Papa II. Jean Paul ile görüştü.

12- Orta Amerika gezisini sürdüren ABD Başkanı Bill Clinton Guatemala'ya gitti. Clinton yaptığı açıklamada, bu ülkedeki baskı ortamına ülkesinin geçmişte sağladığı desteğin, "bir hata olduğunu ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini" söyledi.

13- Almanya Maliye Bakanı Oskar Lafontaine, görevinden ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanlığı'ndan istifa etti.

14- Batı Temas Grubu'nun Kosova barış anlaşması taslağını kabul ettirmek için Belgrad'da temaslarda bulunan ABD'nin Yugoslavya özel temsilcisi Richard Holbrooke, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, herhangi bir ilerlemenin sağlanamadığını söyledi.

12 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Çankırı ve İstanbul'daki bombalama eylemlerini gerçekleştirenlerin çağdışı Marksist düşüncelere saplanmış, marazi psikolojiye sahip kişiler olduğunu söyledi.

2- Hava Kuvveteleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda düzenlenen bröve ve diploma töreninde yaptığı konuşmada, Türk Hava Kuvvetleri'nin Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'da barışın sembolü haline geldiğini belirterek, bölge barışının sağlanmasını bir görev olarak algıladıklarını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk Tunus'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Bakan Türk yaptığı açıklamada, Tunus Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki mevcut askeri işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Tokat'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşların seçimlerin bir an önce yapılıp, Türkiye'nin istikrara kavuşmasını beklediğini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çankırı'da halka hitaben yaptığı konuşmada, "Milletvekili sıralamasını beğenmeyenler seçimin ertelenmesiyle ilgili çalışmaları bir an önce bırakıp, halkı kışkırtmaya son vermelidirler" dedi.

6- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican yaptığı açıklamada, İstanbul'da yaşanan bombalı eylemleri gerçekleştiren teröristlerin yakalanmasının an meselesi olduğunu söyledi.

7- Türkiye, Bulgaristan ve Romanya arasında gerçekleştirilen üçlü zirve nedeniyle Romanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin seçimler konusunda 9 ay önce karar verdiğini belirterek, "Bu kararı ısrarlı bir şekilde savunan siyasi partiler vardır. Eğer genel görüşmede yeni maddeler gündeme gelirse, o maddeler hakkında nasıl hareket edileceğine siyasi partiler karar verir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yurda döndü.

8- Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nin, NATO'ya üye olmaları ile NATO'nun üye ülke sayısı 19'a çıktı.

13 MART 1999

 

1- TBMM Genel Kurulu, 226 katılımla toplanarak, 18 Nisan'da yapılacak olan genel ve yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara verilen TBMM'nin çalışmalarına devam kararı aldı.

2- İstanbul Göztepe'de bir alışveriş merkezine atılan bombanın patlaması sonucu 13 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, saldırının haince ve sinsice yapılmış olduğunu söyledi. Başbakan Bülent Ecevit, cinayeti işleyenlerin kısa sürede yakalanacaklarını söyledi.

3- Türkiye Sağlık Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Vakfı'nın "Sağlık Alanında Hizmet Onur Ödülü" Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'ya verildi. Hekimlik mesleğinde 50 yıl hizmet veren 50 doktora da plaket verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hekimliğin 50 yılda büyük gelişmeler kaydettiğini, Türkiye'nin de bundan geri kalmadığını belirtirken, "Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanması lazımdır" dedi.

4- NATO'nun 9-12 Mart günleri arasında Belçika'da yapılan toplantılarına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yurda döndü. Toplantılarda Bosna-Hersek, Kosova ve diğer uluslararası gelişmelerle NATO'nun iç ve dış uyum çalışmaları ve Avrupa güvenliğini ilgilendiren diğer konular görüşüldü. Kıvrıkoğlu, Yunanistan'ın teröre verdiği desteği ittifakın gündemine getirdi.

5- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, IMF, Dünya Bankası ve ABD hükümet yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'den döndü. Uluğbay, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, yapılan temaslar ve ikili görüşmeler hakkında bilgi vererek, fon kaynaklarıyla desteklenmiş enflasyonla mücadele programının, seçimlerden sonra yaşama geçirileceğini vurguladı.

6- Anayasa Mahkemesi'nin, kadının zinası halinde hapis cezasına çarptırılmasını öngören Türk Ceza Kanunu'nun 440.

maddesinin iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisi tarafından düzenlenen "Gençlik ile İttifak Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı sürecine ilişkin tavrını eleştirirken, yasaların kişiye özel değiştirilemeyeceğini, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın bugünkü düzenlemeye göre ceza alacağını söyledi.

8- Emekli gazeteci Hilmi Kürklü, Adana'da vefat etti.

9- İtalya Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro, Verbania'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Uzun yıllardır hapiste yatan Mehmet Ali Ağca'nın geldiği yere dönebileceğini, bunun zor bir olay olmayacağına inandığını" söyledi.

10- Kosova'nın çeşitli yerlerinde düzenlenen bombalama olaylarında en az 6 kişinin öldüğü, 58 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gitti. Başbakan Ecevit hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayarak TBMM'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Ecevit partisince Trabzon'da düzenlenen açıkhava toplantısında da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyanın en güçlü devletlerinden biri olduğunu belirterek, "Türkiye hiçbir zaman rahat bırakılmayacaktır. Çünkü Türkiye dünyanın en hassas bölgesinde bulunmaktadır. Buna rağmen Türkiye en hızlı gelişen ülkelerden biridir" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan yaptığı açıklamada, Türkiye'de ikamet eden soydaşların bundan sonraki aylıklarının yanında, bu ülkede birikmiş ve henüz tahsil edilmemiş son üç yıllık aylıklarını da Türkiye'den alma olanaklarının olduğunu bildirdi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin İstanbul milletvekili ve ilçe belediye başkan adaylarını düzenlediği toplantıda tanıttı. Seçimin olması ya da olmaması üzerinde durmayıp hukuka önem verdiklerini belirten Cindoruk, "Seçim güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığının tartışmalı olduğu bugünlerde Meclis'e seçim dayatması yapmamalıyız" dedi.

4- 14 Mart Tıp Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tıp alanında yaşanan sevindirici gelişmelere karşın, Türkiye'nin bugün sağlık alanında ulaştığı düzeyin sevindirici fakat yeterli olmadığını söyledi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Zuhal Ergönül ise "14 Mart Tıp Bayramı"nın sağlık sorunlarının bir kez daha hatırlatıldığı ve ortaya çıkan manzara karşısında bütün umutların söndüğü bir gün biçiminde geçtiğini belirtti.

5- AB dönem başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in başkanlığında yapılan AB dışişleri bakanları toplantısı Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Eltville kentinde başladı.

AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Hans Van Den Broek, toplantı sonunda Fischer ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'ye yönelik Avrupa girişimini desteklemek amacıyla Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na, maddi konuları içeren önerilerde bulunduklarını belirterek, "Bu konuda Avrupa Parlamentosu ile işbirliğinin gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi.

6- ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller, Yunanistan'da yayımlanan haftalık To Vima gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan ile Türkiye arasında terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan konusunun neden olduğu krizin siyasi bir sorun olmadığını, ancak "daha derinlere gittiğini" belirterek "Bu konu Türkiye için özel bir anlam taşımaktadır.

Türk halkı bu konuda kendini mağdur hissetmektedir" dedi.

7- Adana'daki İncirlik Üssü'nden kalkan ABD savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgeyi vurdukları bildirildi. Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Haldun Hattab Bekir, Irak'ta yayımlanan El Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, "Irak'a yönelik hava saldırılarının sürmesinin hiçbir yasal temele dayanmadığını ve başarı kazanmadığını" söyledi. Bekir, "ABD'liler, uçuş haklarımızı tüm dünyanın karşısında kullanmaya devam edeceğimizi de bilmelidirler" dedi.

8- Kolombiya'da çıkan çatışmalarda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

15 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Başbakan Ecevit ayrıca, topladıkları 116 imza ile TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıran milletvekillerinin hükümet hakkında gensoru vermeye hakları olduğunu belirterek "İstediklerini yapabilirler. İstifa etmeyeceğim. Benim görevim ülkeyi 18 Nisan'da seçime götürmek" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş düzenlediği basın toplantısında, Türk Ceza Yasası'nın 213. maddesinin kaldırılmasını isterken, "Tıpkı 141, 142 ve 163'ün kaldırılmasındaki oyun oynanıyor. Bu madde kalkarsa toplumda muhtelif gruplar birbirini boğazlar" dedi. Savaş ayrıca, bölücülük yanlıları ile dini istismar ederek politika yapanların, Anayasa'nın 312. maddesinin kaldırılması konusunda "demokratikleşme adına" işbirliği halinde hareket ettiklerini, basını da bu konuda çok iyi kullandıklarını savundu.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un davetlisi olarak Özbekistan'a gitti. Türkiye ile Özbekistan arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Cumhurbaşkanı Demirel ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov arasında bir bildiri imzalandı. Bildiride, terör eylemleri kesin bir dille kınanarak "Taraflar, aşırı akımlar ve terörle mücadele yönünde ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır" denildi.

4- Hindistan'da meydana gelen şiddet olaylarında 17 kişinin öldüğü bildirildi.

16 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, 18 Nisan seçimlerinde liste dışı kalan milletvekillerinin seçimleri erteletme girişiminin büyük kargaşaya yol açacağı tahmininin doğru çıktığını belirterek "Ekonomide iyiye doğru bir gelişme vardı. Şimdi geriye döndü" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Anayasa'nın 312. maddesi kaldırılmadan ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik yapılmadan seçimlerin güvenli bir ortamda yapılamayacağını savunarak, "Bu düzenlemeler yapılmalı ve emniyet içinde, 18 Nisan'da seçimlere gidilmelidir" dedi.

3- Turizm şirketi sahipleri, Başbakan Bülent Ecevit ve Turizm Bakanı Ahmet Tan ile bir görüşme yaparak bombalama olaylarının rezervasyon iptallerine sebep olduğunu belirterek önlem alınmasını istediler.

Turizm Bakanı Ahmet Tan, sektörde kaygı yaratan gelişmeleri değerlendirirken, turizm sektöründeki bunalım nedeniyle AB üyesi ülkeleri suçladı. Tan, Avrupa hükümetlerinin başta Med-TV olmak üzere teröre taraf çıkan medya kuruluşları aracılığıyla olumsuz bir atmosfer yarattıklarını ve tek yanlı haberler yapıldığını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu başkanlığında toplandı. Kurulda gündem dışı konuşmalardan sonra DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker'in istifası oylandı. Oylama 135 kabul oyuna karşın, 151 oyla reddedildi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu, askerliğini yapmamış olanların milletvekili seçilemeyeceğini belirterek, Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker'in milletvekili seçildiğine ilişkin tutanağın iptalini kararlaştırdı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince İstanbul'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, liste dışı kalan milletvekillerini ve onlara destek veren Fazilet Partisi'ni eleştirerek, seçimi ertelemeyi başaramayacaklarını söyledi. Yılmaz, 18 Nisan seçimlerinin her zamankinden daha önemli olduğunu belirterek, halkın Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak iktidarı belirleyeceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince İstanbul'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, yeni bin yıla girerken, yeni ve kabul gören tek lisanın demokrasi olduğunu belirterek "Millet bir dayatma olsun istemiyor. Millet büyük bir demokratik atılım bekliyor" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, liste dışı kalan milletvekillerinin seçimleri erteletme girişimiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, seçimlere 32 gün kala parti olarak hükümet bunalımı çıkarılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

8- Kocaeli Milletvekili ve DYP İzmit büyükşehir belediye başkan adayı Hayrettin Uzun, milletvekilliği görevinden istifa etti.

9- İstanbul Valiliği son günlerdeki terör eylemleri üzerine bir dizi tedbiri yürürlüğe koydu. Valiliğin, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre, terör eylemlerine hedef olabilecek eylemlerin güvenliklerinin halkın da katkılarıyla arttırılmasının hedeflendiği bildirildi.

10- Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Orta Elçisi Seji Morimoto, Japonya'nın desteğiyle Türkiye'de yürütülen projelerin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin Mısır'dan sonra en çok mali yardımda bulunduğu ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Morimoto, Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini diliyoruz" dedi.

11- Özbekistan'a yaptığı ziyareti sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk firması yatırımı olan bir fabrikanın açılışından sonra Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, seçimlerin ertelenmesi ile ilgili soru üzerine böyle bir hadisenin dışında olduğunu belirterek, tarafsız olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Özbekistan'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

12- Bağdat yönetimi, İncirlik Üssü'nden havalanan ABD uçaklarının Irak'ın kuzeyindeki sivil ve askeri hedefleri vurduğunu açıkladı. İncirlik'ten yapılan açıklamada da ABD uçaklarının, "meşru müdafaa olarak" Musul'un kuzey batısındaki savunma sistemlerine GBU-12 bombaları attığı belirtildi.

13- Paris'te Kosova barış görüşmelerinin dün başlayan ikinci turu devam ederken, Sırp heyeti Kosova sorununa siyasi çözümleri içeren 20 sayfalık bir öneri paketini aracılara sundu. Ancak, Temas Grubu ve uluslararası arabulucuların sözcüleri, Belgrad tarafından ileri sürülen değişiklik isteklerinin kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

Bu arada Sırbistan Devlet Başkanı Milan Milutinoviç düzenlediği basın toplantısında, Kosova konusundaki barış anlaşması tasarısının siyasi hükümlerini, bu maddelerde istedikleri yönde değişiklik yapılmazsa kabul etmeyeceklerini bildirdi.

14- Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Devlet Başkanı Laurent Kabila'yı devirmek isteyen isyancıların 80 Zimbabweli askeri öldürdüğü bildirildi.

15- Endonezya'da bir teknenin batması sonucu 18 kişinin boğularak öldüğü bildirildi.

17 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, aday olamayan bazı milletvekillerinin 18 Nisan seçimlerini erteletmelerini doğru bulmadığını belirterek, "Seçimlere yaklaşık bir ay kalmışken, adaylar belli olmuşken, aday olmak isteyen memurlar görevlerinden ayrılmışken, aday listeleri basılmaya başlamışken, seçimler için trilyonlar harcanmışken bir belirsizlik ve huzursuzluk ortamı oluşturuldu. Bu aşamada seçimleri erteletmeye kalkışmak ağır bir sorumsuzluk örneğidir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, seçimin ertelenmesinin bir kaosa yol açabileceğini belirterek, "56. hükümetin kuruluşunda karşılaştığımız güçlükler malum. Seçim ertelenirse, Türkiye'nin benzer bir duruma girmesi ihtilami var. Bu nedenle biz seçimlerin vaktinde yapılmasında büyük menfaat görüyoruz" dedi. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Anayasa'nın 312. Maddesi'nin kaldırılmasının da büyük sakıncalar getireceğini söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk Trabzon'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin savunma hakkı doğduğu durumlar dışında hiçbir zaman Irak'ın bombalanmasının kabul edilmeyeceğini belirterek, "ABD'li yetkililerle görüşmelerimizde kuzeyden yapılan keşif koşullarına uyulmazsa uçuşlara izin vermeyeceğimizi söyledik. Onlar da keşif koşullarına uyacaklarını söylediler" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümet ile ilgili gensorunun TBMM'de önümüzdeki günlerde görüşüleceğini belirterek, "Bu girişime CHP destek vermeyecektir. Bu, hükümetin başarılı olduğuna inandığımızdan değildir. Ama seçime bir ay kala, Türkiye'ye bir de hükümet sorunu çıkarmanın yanlış olacağına inanıyoruz" dedi.

5- DYP Yalova Milletvekili Cevdet Aydın İstanbul'da öldü.

6- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), "Devletin gizli belgelerini geçici de olsa tahsis olundukları yerden bir başka yerde kullanma" suçlarından yargılanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Vekili Bülent Orakoğlu hakkında "suç unsurları oluşmadığı" gerekçesiyle beraat kararı verdi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

8- Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Genel Sekreter İsmet Abdülmecit toplantı açılışında yaptığı konuşmada, ABD ve İngiltere'nin Irak'a yönelik saldırılarının "derhal durdurulmasını" istedi. Abdülmecit, "Bu operasyonlar durumu daha da kötüleştirdiği gibi, bölgede istikrar ve güvenliği de tehlikeye sokuyor" dedi.

9- Filistin Çalışma Bakanı Azzam El Ahmed'in, Irak yönetimi ile Kuzey Iraklı liderler arasında arabuluculuk girişiminde bulunmak üzere Bağdat'a gittiği bildirildi.

18 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun dün yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, "rejim üzerinde asker gölgesi bulunduğu yönünde çıkarıma gidilemeyeceğini" belirterek, Parlamento üzerinde yeni tartışmaların yapılmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Vatandaşlarıma şunu söylüyorum: Telaş edecek bir şey yok. Parlamento kendi zemininde birtakım çalışmaları yürütmeye gayret ediyor. Meşruiyet içinde kaldığı sürece kimsenin rahatsız olmaması gerekiyor. Meşruiyetin dışına çıkılması gibi bir durumu da görmüyorum" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Çanakkale Zaferi'nin 84. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak üzere bulunduğu Çanakkale'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu sıralarda ülkenin bir hükümet bunalımına sokulmasının tehlikeli olduğunu belirterek, "Türkiye, hem olumlu hem de olumsuz anlamda kritik bir aşamadan geçiyor. Olumsuz anlamda derken terör olaylarını kastetmiyorum. Bunlar umutsuzluk içindeki çırpınışlardır. Teröristler bir istikrarsızlık ortamından da yararlanmaya çalışıyor" dedi. Başbakan Ecevit, sorular üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun dün yaptığı açıklamanın, toplumun geniş kesimi tarafından dile getirilen görüşlerin bir ifadesi olduğunu da vurguladı.

3- İçişleri Bakanı Cahit Bayar Adana'da yaptığı açıklamada, 18 Nisan'da yapılacak seçimlerin yaşamsal bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Seçimin huzur içerisinde geçmesi ve yurttaşların hiçbir baskı altında kalmadan oyunu kullanması için her türlü önlemi alacağız" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda hükümet hakkında verilen gensorunun öngörüşmeleri yapıldı ve gündeme alınması kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Çankırı'da yaptığı açıklamada, 18 Nisan seçimlerini erteleme girişiminin halkın yararına olmadığını belirterek, "Ankara'da birileri seçimi yaptırmamak için uğraşıyor. Onların gayretleri nafiledir" dedi.

6- Türk-İş Başkanı Bayram Meral İstanbul'da yaptığı açıklamada, hiçbir ekonomik sıkıntıya yol açmayacak ücret artışı talep ettiklerini ancak hükümetin buna rağmen kamu kesimi toplu iş sözleşmelerini sonuçlandırmadığını söyledi.

7- 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 84. yıldönümü törenlerle kutlandı.

8- Türkiye'ye bir günlük çalışma ziyaretinde bulunan NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ayrı ayrı görüştü. Solana, düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun bugün değil kurulduğundan itibaren terörizmi kınadığını ve mücadele için uluslararası işbirliği çağrısında bulunduğunu belirterek, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin azaltılmasına yönelik mesajlar ilettiğini söyledi.

9- Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus 3 günlük resmi ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, iktidar partisi PASOK'un 5. Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'in istikrarsız parçası olduğunu ileri sürerek, "Türkiye, insan haklarına saygılı olur ve bizimle ilişkilerinde uluslararası hukuk kaidelerini kabullenirse, Avrupa rotasına yardımcı oluruz" dedi. Simitis, ayrıca PKK terör örgütüne yardım etmediklerini de iddia etti.

11- Belçika İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK'nın yayın organı niteliğinde olan Med-TV'nin yayınlarının şiddete çağrı yaptığını belirterek, son kez uyarıldığını açıkladı.

 

19 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Barosu yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, "Adalet yanlış dağıtılıyorsa o zulümdür. Yasalar uygulanmıyorsa, bu devletin felcidir. Devletin işlediği yerde hiç endişe etmeyin" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, seçimlerin ertelenmesi ya da iptaline yönelik bir teklife partisinin ret oyu vereceğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Sinop'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, "İstikrar; güçlü hükümet, çalışan Meclis demektir. Seçimden hemen sonra bir daha seçim yapmamak demektir. Türkiye seçimlerde 3 yıldan beri neye sahip değilse onu arıyor" dedi.

4- ANAP ve DYP'den istifa eden milletvekilleri DTP'ye katıldılar. Böylece DTP'nin milletvekili sayısı 20'ye yükseldi ve TBMM'de grup kurdular.

5- ANAP, DYP ve DSP milletvekilleri, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırması ve tatil kararının kaldırılması sırasında anayasa ve içtüzüğe aykırı hareket ettiği gerekçesiyle "yürürlüğün durdurulması istemiyle" Anayasa Mahkemesi'ne dava açtılar.

6- Ankara 2 No'lu DGM heyeti, Başbakanlık Kriz Merkezi'nin isteği üzerine, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'da yapılacak duruşması için bir ay daha hazırlık süresi verilmesini kararlaştırdı.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, bu yıl kurban derilerini toplama yetkisinin Başbakanlık tarafından Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı'na verildiğini belirterek, yurttaşların derileri bu kuruma verebileceklerini söyledi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, "Kosova Zirvesi"ne katılmak üzere Romanya'ya gitti. Cem toplantıdan önce yaptığı açıklamada, "Bu toplantının amacı, Yugoslav tarafının anlaşmayı imzalamasına bir katkı getirmektir. Balkan ülkeleri olarak bizim düşüncemiz, Kosova'da bir savaşın patlamasının sadece bu bölge açısından değil, Balkanlarda son derece ağır sonuçlar oluşturacağıdır" dedi.

9- Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya Cumhuriyet'indeki bir pazar yerinde bomba patlaması sonucunda 60 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 MART 1999

 

1- Türkiye'deki 71 devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, "üniversitelerdeki bölücü ve irticai akımlar ile yurt sorunu"nun ağırlıklı olarak ele alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Demirel, üniversitelerin en önemli sorununun yurt sorunu olduğunu kabul ederek "Dışarda gençlerin zihnini bozacak şekilde, onları himaye eden odaklar var. Bu odaklar Cumhuriyete dost değildir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisince Çorlu'da düzenlenen açıkhava toplantısında halka hitaben yaptığı konuşmada, Batılı ülkeler müdahale etmediği dönemlerde, Türkiye ile Yunanistan'ın iyi dostluk ilişkileri kurduğunu belirterek, "Onun için Batılı müttefiklerimize sesleniyorum: Bizim Yunanistan ile ilişkilerimize gölge etmeyin, başka ihsan istemeyiz" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında "gün ışığında Türkiye" başlığı altında partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Güven Karahan, ülke genelindeki sağlık müdürlüklerini, içme sularına atılabilecek zararlı maddeler konusunda uyardı. Karahan, içme sularına "zehir atıldığı" iddialarına karşı bütün sağlık müdürlüklerinin alacakları su örneklerini bölge hıfzıssıhha merkezlerinde kontrol ettirilmesini ve bakanlığa bağlı birimlere gönderilmesini istedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, medya kuruluşlarının da bulunduğu 4 dağıtım bölgesi ve 1 termik santral ihalesinin durdurulması konusunda "karşı durmak, engellemek veya reddetmek gibi bir konumda değiliz, niyetimiz de yok" dedi.

6- Fazilet Partisi ile 18 Nisan seçimlerinde liste dışı kalan ve kamuoyunda küskünler olarak adlandırılan milletvekillerinin 56.

hükümet aleyhine verdiği gensoru önergelerinin görüşülmesi TBMM Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu başkanlığında TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Afyon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçimleri erteletmeye çalışan Fazilet Partisi ile 18 Nisan seçimlerinde liste dışı kalan ve kamuoyunda küskünler olarak adlandırılan milletvekillerini eleştirerek, "iki yıldır seçim diyenler şimdi Ankara'da seçimi engellemeye çalışıyorlar" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da "Esnaflarla İttifak Kurultayı"na katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye'nin temel taşını esnafların oluşturduğunu belirten Çiller, "Esnaf ve sanatkarlarımızın temel meselelerini çözmek için gerekli olan ve yıllardır beklenen kanun tasarılarının hazırlanması için iktidara geliyoruz" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Nevruz kutlamaları nedeniyle Ağrı'ya gitti. Baykal yaptığı konuşmada, Nevruz'un, tabiatın yeniden doğuşu ve yeni bir başlangıç olduğunu belirterek "Dilerim bu Nevruz, doğusuyla batısıyla tüm ülkenin yeniden doğuşu olur" dedi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton ABD'nin dış politikası üzerine düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'i, NATO'nun Kosova'daki Sırp baskısını durdurmak için vurmaya hazır olduğu konusunda uyararak, artık "geridönülmez noktaya" gelindiğini vurguladı.

21 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Nevruz Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, Nevruz'un Türk milletinin asırlardır yarattığı zengin kültür içerisinden günümüze kadar ulaşan, milli birliğin olduğu kadar, aynı tarih paylaşılan farklı toplumlarla gerçekleştirilen beraberliğin de bir sembolü olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise Nevruz nedeniyle yayımladığı mesajda "Toplumları sevgi ve barış ile birbirine yaklaştıran Nevruz'un coşku, dostluk içerisinde, hoşgörüyle, amacından saprıtılmadan sonsuza kadar yaşatılması gerektiğine inanıyorum" dedi.

2- Fazilet Partisi, seçimlerin iptal edilmesi önergesine destek için bağlayıcı grup kararı aldı.

Öte yandan grup kuran DTP, 18 Nisan seçimlerinin iptali önergesini doğrudan genel kurulda görüşülmesi istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, "TBMM Danışma Kurulu'nun görev alanı içinde bulunmayan bir konunun, doğrudan genel kurula götürülmesinin mümkün olmadığı" gerekçesiyle önergeyi TBMM Anayasa Komisyonu'na sevk etti.

3- Başbakan Bülent Ecevit İzmir'de partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, partisinin iyi kadrolardan kurulu olduğunu ve iktidarları süresince bunu gösterdiklerini söyledi. Ecevit, "En başarılı kadrolar DSP'de. DSP iktidara hazır değil diyorlardı. 55 ve 56. hükümet dönemlerinde iktidara ne kadar hazır olduğumuz görüldü. Az konuşan, çok çalışan bir parti hükümete geldiğinde neler yapar görüldü" dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM'de yaşanan gelişmeler üzerine İzmir'deki programını yarıda keserek Ankara'ya döndü. Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, hükümetin istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, "Bunun bir faydasının olup olmayacağını bilmiyorum. Meclis'te yaşananlar demokrasiye ağır bir darbedir. Benim `sivil darbe' dediğim şey ortaya çıkıyor" dedi. Ecevit, TBMM'de görüşmelere ara verilmesinin ardından DSP Grup Yönetimi Kurulu'nu topladı. Daha sonra yaptığı açıklamada içtüzüğe aykırı hareket edildiğini vurgulayan Ecevit, "Bu, hukuk ve rejim sorunu oluşturabilecek bir olaydır. Milletvekillerinden bir bölümünün göstermiş oldukları tepki çok yerindedir. Konu Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeden Meclis'te görüşme yapılamaz" dedi.

5- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin "Dünya Su Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, nüfus artışının, beslenme gereksinimi ile insanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşma çabasının suya olan talebi her geçen gün artırdığını söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özer Bağdat adlı mahkumu, sakatlığı nedeniyle affetti. Cumhurbaşkanı Demirel'in cezanın kaldırılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Siirt'te Nevruz kutlamalarına katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Nevruz'un barış ve kardeşlik demek olduğunu belirterek "Etnik ve kültürel farklılıklarımız Türkiye'nin zenginliğidir. Ulusal bütünlüğümüzün korunmasında bu unsurların korunması ve geleceğe taşınması büyük önem taşır" dedi. "Nevruz'la nasıl bahar başlıyorsa 18 Nisan'dan sonra Türkiye'de yeni bir dönem başlayacaktır" diyen Yılmaz, göç veren Siirt'te tersine göç başlayacağını, köylerinden Siirt'in merkezine gidenlerin de huzur içinde köylerine döneceklerini söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Uşak'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, tekstilin durduğunu, tütüncünün kurban edildiğini, pancar üreticisinin de kota sistemiyle perişan olduğunu belirtti.

9- Ünlü halk ozanı Aşık Veysel, ölümünün 26. yıldönümünde Çankaya Köşkü'nde, İstanbul'da ve doğduğu köy olan Sivas'ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, Aşık Veysel'i "Cumhuriyetin ozanı" olarak nitelendirerek "Çünkü Cumhuriyet ırk ayrımını, mezhep ayrımını reddediyor; ilerlemeyi, gelişmeyi destekliyor. Veysel'e baktığınızda hep bunları görürsünüz" dedi.

10- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin resmi ziyaret için İtalya'ya gitti.

11- Cezayir'de güvenlik güçlerinin kökten dinci militanlara karşı başlattığı operasyonlarda, 22 köktendinci militanı öldürdüğü bildirildi.

12- Finlandiya'da genel seçimler yapıldı.

22 MART 1999

 

1- TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, DTP grubu tarafından verilen genel seçimin ertelenmesi yönündeki önergenin, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeden önergenin Meclis gündemine alınamayacağı yönünde görüş bildirmesi nedeniyle, gündemden çıkarıldığını söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda 56. hükümet hakkında verilen gensoru önergesi ile Anayasa'nın milletvekilliği dokunulmazlığıyla ilgili 83. maddesinin değiştirilmesi teklifi reddedildi.

3- ANAP, DYP ve DSP'li 153 milletvekili, "Genel seçimlerin zamanında yapılmasını öngören DTP önergesinin, usul tartışması sonucunda, görüşülmesi yolundaki oylamanın" yeni bir içtüzük iddiası olduğu gerekçesiyle, iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Siyasi Partiler Yasası'na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle FP'nin kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, suç duyurusunda bulundu.

5- Zonguldak Bağımsız Milletvekili Mümtaz Sosyal, milletvekilliğinden istifa etti.

6- 71. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. "Aşık Shakespeare" filmi 7 dalda ödül aldı. Er Ryan'ı kurtarmak filmi ile "En İyi Yönetmen Ödülü" Steven Spielberg'e verilirken, "En İyi Kadın Oyuncu Oscarı"nı Aşık Shakespeare'le Gwyneth Paltrow aldı. Roberto Benigni yönettiği Hayat Güzeldir filmi ile "En İyi Erkek Oyuncu" ve "En İyi Yabancı Oscarı"nı aldı.

7- Resmi bir ziyaret için Bulgaristan'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Bulgaristan Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bulgaristan arasında uluslararası barışı tehdit eden terör, uyuşturucu, kaçakçılık ve organize suçlar gibi sorunlarda çok iyi işbirliği yaptıklarını söyledi.

8- İngiltere Bağımsız Televizyon Kurumu'nun, yayınlarında "şiddet çağrısı yaptığı" gerekçesiyle Med-TV'yi üç hafta süreyle kapatma kararı aldığı bildirildi.

9- NATO'ya üye 19 ülkenin büyükelçileri Brüksel'de yaptıkları toplantıda NATO Genel Sekreteri Javier Solana'ya, Yugoslavya askeri hedeflerine karşı hava saldırısı başlatma yetkisi verdiler. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in barış anlaşmasını imzalamaması halinde Yugoslavya'yı bombalayacaklarını bildirdi.

23 MART 1999

 

1- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Türkiye'de bulunan Suriye'nin Başbakan Yardımcısı Selim Yassin'i kabulünde yaptığı konuşmada, Suriye ile Türkiye arasında geçen yıl imzalanan Adana mutabakatının ardından iki ülke ilişkilerinde "aydınlık bir döneme" girildiğini söyledi.

Yassin ise iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki halkın da yararına olacağını belirtti.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yargının siyasetin emrine girdiğini öne sürerek, "18 Nisan seçimlerini etkilemek için bazı yargı kurumları da devreye giriyor veya devreye sokuluyor" iddiasında bulundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Osmaniye'de halka hitaben yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin bir referandum niteliği taşıdığını, bu seçimde ülkenin istikrarı aradığını belirterek, "Türkiye normal zamanından iki yıl önce seçim yapmaya mecbur kalmışsa bu istikrar içindir" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırşehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'yi 18 Nisan'da yapılacak yerel ve genel seçimler öncesinde bir bunalıma sürüklememek için 56.

hükümeti düşürmediklerini söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da alışveriş merkezinin bombalanması sonucu 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın failleri arasında oldukları belirlenen 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

6- Resmi bir ziyaret için Bulgaristan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünkü dünyada sınırlarını kendi çıkarları gereği başkalarına açabilenlerin kazanacağını vurgularken "Artık ekonomi sınır tanımıyor. Kim neyi yapıyorsa iyi yapacak. Bu kurtlar sofrasında barınmanın imkanını bulacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yurda döndü.

7- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı açıklamada, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç ile yapılan görüşmelerde hiçbir şey elde edemediklerini belirterek, "Eğer, Miloşeviç, barış yapmak istemiyorsa, biz de onun Kosova'da savaşma imkanını kısıtlamaya hazırız" dedi.

8- NATO Genel Sekreteri Javier Solana Brüksel'de yaptığı açıklamada, "Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Wesley Clark'a, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne hava operasyonlarına başlaması talimatını verdim. Kosova krizinde siyasi çözüme yönelik bütün çabalar başarısız olmuştur. Askeri harekattan başka alternatif yok" dedi.

24 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DSİ Bölge Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, DSİ'nin Türkiye'de bir çok yatırımın altına imza attığını belirterek, GAP bölgesinde sulama ile birlikte başlayacak tuzlanmaya karşı önlem alınmasını istedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

3- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, irtica tehlikesinin kaygı verici boyutta olmadığını belirtirken, irticaya yeşil ışık yakma eğiliminde olan FP'nin kamuoyundaki desteğini gitgide yitirmesiyle bu tehdidin sağlıklı biçimde sona erdirilebileceğini söyledi. Başbakan Ecevit bir soru üzerine, "Şu sırada koşulların Anayasa'nın 312. maddesini değiştirmeye veya kaldırmaya elverişli olmadığı görüşündeyiz" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK) "sulh ceza mahkemelerinde açılan davalara ait iddianamelerin sanığa tebliğ edilmeyeceğine" ilişkin hükmünü iptal etti.

5-Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün kendisini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 312. Maddesi'nin kaldırılmasının sakıncalar doğuracağını, Türk hukuk sisteminin bölücülük ve din istismarını vatana ihanet kapsamında değerlendirdiğini belirterek, "163. madde anayasaya uygun şekilde yeniden düzenlenmeden bu madde üzerinde değil kaldırmak, oynanmasının da sakıncaları olacağı kanaatindeyim" dedi.

Orgeneral Özkök de yaptığı açıklamada, ziyaretinin nezaket nitelikli olduğunu belirterek, "Bizim, ne siyasi ne de kanuni konularda herhangi bir etkide bulunma amacımız yoktur. Bir destek mevzubahis değildir. Zaten en büyük destekleri anayasadır" dedi.

6- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın 30 Nisan'daki davasının İmralı Adası'nda yapılmasına karar verdi.

7- NATO kuvvetleri Kosova'daki Sırp saldırılarının devam etmesi ve Batı Temas Grubu'nun anlaşma taslağını kabul etmemeleri nedeniyle Yugoslavya'ya karşı hava harekatı başlattı.

Başbakan Bülent Ecevit konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, operasyon öncesi Türkiye'ye resmi bilgi verildiğini ve gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Bu beklenmedik bir olay değildir. Çünkü barış planını Kosovalı Arnavutlar ve genelde Kosovalılar kabul ettikleri halde, Sırplar tüm ısrarlara karşın, Kosovalılara karşı zulümlerini sürdürmeye devam ettiler" dedi. Başbakan Ecevit, Kosova krizinin şimdiden Türkiye'yi etkilediğini belirterek, "Çatışma dünya savaşına dönüşebilir" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kosova krizinin Türk-Yunan savaşına neden olacağı görüşüne katılmadığını açıkladı. Simitis, Sırpların NATO barış gücünü kabul etmesi durumunda kuvvet gönderebileceklerini de bildirdi.

ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, saldırının sorumluluğunun Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'e ait olduğunu söyledi. Clinton, saldırının üç ana amacının olduğunu, bunların, NATO'nun kararlılığını vurgulamak, sivillere yönelik saldırıları durdurmak ve Sırbistan'ın Kosova'ya gelecekteki olası saldırısını önlemek için ülkenin askeri gücünü ciddi bir kayba uğratmak olduğunu söyledi.

Rusya ve Çin, harekatın Birleşmiş Milletler Ana Sözleşmesi'nin açıkça ihlali, aynı zamanda, BM'nin egemen bir üyesine karşı açık bir saldırı niteliğinde olduğu vurgulanarak acil toplantı çağrısı yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de yaptığı açıklamada, NATO ile tüm ilişkilerin kesildiğini bildirdi.

8- Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi Almanya'nın Berlin kentinde başladı. Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Gerhard Schröder yaptığı konuşmada, tartışmalarda "bütçe disiplini, dayanışma ve katkıların dengelenmesi ilkelerinin" gözönüne alınması gerektiğini ifade etti Bu arada geçtiğimiz günlerde istifa ile boşalan Avrupa Komiyonu başkanlığına eski İspanya Başbakanı Romano Prodi'nin atandığı bildirildi.

9- İngiliz Lordlar Kamarası'nın, eski Şili diktatörü Augusto Pinochet'nin diplomatik dokunulmazlığının bulunmadığına karar verdiği bildirildi.

10- Kenya'da meydana gelen tren kazasında 50 kişinin öldüğü bildirildi.

25 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde dış politika üzerine öğrencilere verdiği konferansta, Türkiye'nin bulunduğu bölgede daha sıkı bir kültürel ve ekononik işbirliğini sürdürmek zorunda olduğunu kaydederek, "Türkiye Avrupa'nın bir parçasıdır ve AB'nin üyesi olacaktır. Birtakım anlaşamadığımız hususlar vardır. Ama herhalde anlaşma yollarını bulacağız. Türkiye sabırla diplomasinin bütün imkanlarını kullanarak haklarını arama durumundadır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, Ankara Sanayi Odası'nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bankalar, sosyal güvenlik, sermaye piyasası ve eğitim reformlarının yapılması gerektiğini belirterek, bu reformların başkalarının istekleri doğrultusunda değil, Türkiye'nin ihtiyacı olduğu için yapılması gerektiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, DSP, ANAP ve DYP'den 158 milletvekilinin, 13 Mart'ta TBMM Genel Kurulu'nun Başkan Hikmet Çetin tarafından içtüzüğe aykırı toplandığını gerekçe göstererek birleşimde alınan kararların iptali için yaptıkları başvuruyu reddetti.

4- TBMM Genel Kurulu, 18 Nisan seçimleri nedeniyle DSP, ANAP ve DYP tarafınan Genel Kurul'a getirilen tatil önergesini kabul ederek, çalışmalarını tamamladı. Bu arada 18 Nisan seçimlerine yurt dışından katılacak vatandaşların sınır kapılarında oy verme işlemi başladı.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) 1998 Başarı Ödülleri Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törendeki konuşmasında, her ülkenin kendi şartlarının getirdiği sorunlarının bulunduğunu belirterek, bunların çözümlenebilmesinin tek koşulunun özgür ve serbest bir ortamın sağlanması olduğunu vurguladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise konuşmasında, medyada tekelleşme sorununa dikkat çekerek, "Tekelleşme, sansürün ikiz kardeşi. Antiterörist yasaların bir an önce çıkarılması gerekir" dedi. Törende daha sonra Yılın Adamı seçilen TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, Yılın Gazetecisi seçilen Tayfun Talipoğlu ve Yılın Sanatçısı seçilen Yıldız Kenter'e ödüllerini Cumhurbaşkanı Demirel verdi.

Öte yandan bu yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı tarafından ilk kez düzenlenen "TGC-Konrad Adenauer Vakfı 1998 Yerel Gazetecilik Ödülleri" İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. TBMM Başkanı Hikmet Çetin yaptığı konuşmada, "Yerel basının, hiçbir koşula bağlanmadan, devlet tarafından desteklenmesinin büyük önem taşıdığı kanaatindeyim" dedi.

6- NATO tarafından Yugoslavya'ya karşı başlatılan hava harekatı devam ediyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kosova'nın sadece Türkiye'yi değil bir çok ülkeyi yakından ilgilendirdiğini belirterek, "NATO genellikle savunma yapan bir güçtür. Bu operasyonun gerekçesi masum insanları savunmadır. Uzun süre düşünülmüş ve diplomasi yolları kullanılmıştır" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, harekatın bir an önce sonuçlanmasını ve sivillere olabildiğince zarar vermemesini temenni ettiğini belirterek, "Harekatta kullanılmak üzere konuşlandırılmış 11 uçağımız İtalya'da bulunmaktadır. Dün uçaklarımız taarruz görevi değil savunma görevi yaptılar" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Bill Clinton tarafından dile getirilen Türk-Yunan çatışması konusunda değerlendirme yapamayacağını belirterek, "Türkiye ile Yunanistan'ın Kosova nedeniyle savaşa girmesi ancak Yunanistan'ın NATO'dan ayrılıp Sırbistan'ın yanına katılması ve NATO'ya savaş açması ile mümkün olabilir. Bunun olabileceğini de zannetmiyorum" dedi.

Rusya ve Çin, saldırıların derhal durdurulmasını istediler. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov Moskova'da yaptığı açıklamada, Yugoslavya'nın yapmış olduğu yardım çağrılarına karşılık, "NATO'nun saldırılara devam etmesi halinde, kendisini savunmaya çalışan bağımsız bir devlete yardım etmenin yollarını yeniden gözden geçirmeye hakkımız var" dedi. Devlet Başkanı Boris Yeltsin de Dışişleri Bakanı İvanov ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Saldırı, ABD diplomasisinin ve Başkan Bill Clinton'un bir yanlışıdır ve bunun hesabını vermelidirler" dedi.

ABD Başkanı Bill Clinton, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in barış yapmaya karar verinceye kadar operasyonun devam edeceğini bildirerek, "Kosova'daki binlerce masum insanı askeri saldırılardan korumak için eyleme geçiyoruz. Çatışmaların bölgesel bir savaşa dönüşmesini önlemeye çalışıyoruz" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı George Robertson, Sırpların boyun eğene kadar hava saldırılarının süreceğini, ancak ittifakın operasyonda kara gücünü kullanmayacağını açıkladı.

Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç başkanlığında federasyon başkanlarının toplantısından sonra yapılan ortak açıklamada ise, "Yugoslav ordusu ülkenin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve onurunu korumak için ulusal ve uluslararası her türlü önlemi almıştır" denildi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana ise Brüksel'deki durum tespit toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, operasyonun Sırp hava savunma tesisleri tamamen yok edilinceye kadar en az birkaç gün daha süreceğini bildirdi. Solana, "İlk raporlara göre, operasyonun birinci aşaması başarıyla sonuçlandı. Bütün NATO uçakları üslerine döndü" dedi.

Yugoslavya Başbakan Yardımcısı Luk Draskoviç düzenlediği basın toplantısında, hava harekatı sonucunda 10 kişinin öldüğü 38 kişinin de yaralandığını belirterek, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, AB zirve toplantısı için bulunduğu Almanya'da yaptığı açıklamada, Kosova krizinin silah gücü ve askeri harekatlarla değil, siyasi yoldan çözülebileceği görüşünde olduğunu söyledi. AB zirve toplantısından sonra yayınlanan ortak bildiride, harekattan Miloşeviç'in sorumlu olduğu vurgulandı.

Romanya ve Bulgaristan'dan yapılan resmi açıklamalarda da NATO harekatı desteklenirken, operasyonda fiili olarak yer alınmayacağı belirtildi.

7- Kamuoyunda "Kara Ses" olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan Bonn'da Federal Savcılık tarafından tutuklandı. Olaydan sonra Kaplan taraftarları ile polis arasında çıkan çatışmalarda 3'ü ağır olmak üzere 14 polisin yaralandığı, 32 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

26 MART 1999

 

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, "Kosova krizinde Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle NATO'nun silahlı müdahelesi değerlendirilmiştir. Balkanlar'da ve Avrupa'da barışı ciddi şekilde tehdit eden bu meseleye bir an önce kalıcı bir çözüm bulunması yönünde Türkiye'nin kendisine düşen görevleri yerine getireceği belirtilmiştir" denildi.

2- Anayasa Mahkemesi, TBMM Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu'nun seçimlerin ertelenmesine ilişkin önergeyi genel kurul gündemine alması kararını, yeni bir içtüzük ihdası yarattığı gerekçesiyle oyçokluğu ile iptal etti.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Adalet Bakanı Selçuk Öztek başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, yargı yetkisinin Türk milleti adına anayasa ve yasalardan aldığı güçle bağımsız yargı kurumlarına bırakıldığı, yargıç ve savcılar hakkındaki denetimin yine anayasa ve yasalar çerçevesinde meslek kurullarınca yerine getirildiği belirtildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, kendilerini seçim diye sıkıştıranların 15 günden bu yana seçimden kaçmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Afyon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, gerçek adil düzenin sosyal demokrasi olduğunu söyleyerek, "Avrupa'da çete, mafya, yolsuzluk var mı? Yok. Ama orada sosyal demokratlar iktidarda.

Türkiye'ye biz de sosyal demokrasiyi getireceğiz" dedi.

6- Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Siirt'te yaptığı bir konuşma yüzünden Diyarbakır DGM tarafından verilen 4 ay 10 günlük hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.

7- Yunanistan Hükümet Sözcü Yardımcısı Yannis Nikalau düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava harekatının durdurulması ve diyalog yoluyla soruna siyasi çözüm bulunması zamanının geldiğini söyledi.

8- Rusya ve Belarus tarafından hazırlanarak BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve NATO'nun Yugoslavya'ya karşı yürüttüğü operasyona derhal son verilmesini isteyen karar tasarısı, Konsey tarafından reddedildi.

9- Fransa-İtalya sınırında bulunan Mont Blanc tünelinde çıkan yangında 30 kişinin öldüğü bildirildi.

27 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "27 Mart Tiyatrolar Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, bir ülkenin kültür, sanat ve tiyatroya verdiği değerin çağdaşlık anlayışının en önemli göstergelerinden biri olduğunu vurguladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun şimdilik hava harekatı ile yetindiğini kaydederek, "Bundan sonuç alınamadığı taktirde kara harekatına da geçilebilir" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, son siyasi gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi. Kutan, Ayrıca Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Demirel'e hükümetin muhalefete bilgi vermemesinden yakındığını anlatarak, Kosova'daki gelişmelerden kaygı duyduklarını vurguladı. Kutan, Cumhurbaşkanı ile seçimi de görüştüklerini kaydetti.

4- Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel yaptığı açıklamada, hükümet ile Türk-İş arasında grevde olan 480 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin Türk-İş Başkanı Bayram Meral başkanlığındaki heyet ile Başbakan Bülent Ecevit arasında imzalandığını açıkladı. Anlaşmaya göre işçiye ilk altı ay içinde yüzde 39.1 zam yapıldı.

5- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Karadeniz gezisinin ikinci gününde Rize ve Artvin'de halka hitaben yaptığı konuşmalarda siyasetle din sömürüsü yaptığı gerekçesiyle Fazilet Partisi'ni eleştirdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Antalya'da sivil toplum örgütleri ve partililerine partisinin "2. Demokrasi Programı" hakkında bilgi verdi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- Siyasi parti yöneticileri ve devlet yetkilileri Kurban Bayramı kutlama mesajı yayımladılar.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,"21. yüzyılda yeni ufuklar, daha demokratik, kalkınmış ve huzurlu bir ülke" hedefine işaret etti.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, "Ulusal birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, Atatürk devrim ve ilkeleri ile çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimize sahip çıktığımız sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit kutlama mesajında, Türk ulusunun hem iç barışı korumak hem de Balkanlar'da dış barışı sağlamak için her özveriye katlandığını kaydetti.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, yurttaşların bayramını kutlarken, geçmiş iktidarları suçlayarak ülkenin ekonomik ve sosyal sıkıntılar içinde olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bayram mesajında, "Büyük bir özgürlük içerisinde, dinsel inançlarımızı sürdürmemizin güvencesi cumhuriyettir" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, sistemin sorunu çözmek yerine sorun üreten bir "bataklık" olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu mesajında, "Türk ordusu, ülkenin bölünmez bütünlüğünü ve rejimin demokratik ve laik yapısını, canı ve kanı pahasına koruyacaktır" dedi.

10- Taksim Meydanı'nda İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislere yönelik yapılan intihar saldırısında eylem gerçekleştiren kadın terörist ölürken, 3'ü polis olmak üzere 10 kişi yaralandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

12- Yugoslavya'nın Ankara Büyükelçisi Darko Tanaskoviç ile Kosova'daki gelişmeler üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

13- Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev yaptığı açıklamada, Kosova'daki NATO operasyonunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

14- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik "kararlı güç operasyonu" sürerken, Sırpların da misilleme başlattıkları bildirildi.

Kosova Kurtuluş Ordusu, Sırp milis çetelerinin Kosova'nın güneyindeki Cakoviça bölgesinde dün gece yüzlerce Arnavut'u öldürdüklerini, pek çok köyü yaktıklarını öne sürdü. Sırpların Arnavutluk sınırındaki köyleri zorla boşalttıkları ve 20 bin kişinin Arnavutluk'a sığındığı bildirildi.

Bu arada NATO'nun dördüncü dalga saldırısında Belgrad ve Priştine yakınlarında çok sayıda askeri hedef vurulduğu açıklandı. Brüksel'de yapılan NATO toplantısında da operasyonun ikinci aşamasına geçilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. İlk aşamada Sırp hava savunma sistemlerini vuran NATO, ikinci aşamada Yugoslav askeri ve polis güçlerini doğrudan hedef alıyor. NATO Genel Sekreteri Javier Solana, "Bu karar Kosova'da yeni insani felaketleri önlemek için alındı" dedi.

28 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit NTV'de yaptığı açıklamada, akıldışı bir tutum içinde olan Sırpların artık Kosova'ya egemen olamayacağını algılaması gerektiğini söyledi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan ideolojik kutuplaşmanın yerini din ve ırk ayrımcılığına dayalı bir kutuplaşmanın aldığını vurgulayan Ecevit, yalnızca Sırbistan ve Rusya değil, birçok uygar ülkede bunun örneklerinin yaşandığına dikkat çekti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Zaman gazetesinin sorularını yanıtlayarak, cumhuriyet-demokrasi-inanç özgürlüğü kavramları ile ilgili değerlendirmesinde, kimsenin inancını kısıtlayıcı ve inkarcı çizgide olmaması gerektiğini belirtti.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Osmaniye'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de iktidara gelen siyasi partilerin halka hiç bir şey vermediğini öne sürerek, "İktidar sırası MHP'ye gelmiştir" dedi.

4- Yurdun değişik merkezlerinde meydana gelen trafik kazalarında 37 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

5- NATO tarafından yapılan açıklamada, 500 binden fazla Kosovalı Arnavut'un yerinden edildiği bildirildi. NATO Sözcüsü Jamie Shea düzenlediği basın toplantısında "evlerini terk ederek, herhangi bir yere sığınmaya çalışan" Arnavutların sayısının yalnızca geçen birkaç gün içinde 50 bini bulduğunu söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping de ZDF-2 televizyonuna verdiği demeçte, "Bize ulaşan bilgiler, bir soykırımın başladığını gösteriyor. Bunun önüne geçmeliyiz" dedi.

Arnavutluk Başbakanı Pandeli Mayko ise uluslararası örgütleri, insani bir felakete karşı önlem alınmasında kendilerine yardımcı olmaya çağırdı.

6- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, İspanya'nın Telecinco televizyonunda yaptığı açıklamada, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik operasyonunun öncelikli amacının, şu ana kadar nüfusunun yüzde 25'i evlerinden edilen Kosova'daki etnik temizliği durdurmak olduğunu belirtti. Solana, bir sonraki amacını ise Kosova'ya, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in geri aldığı özerkliği tanıyacak bir siyasi anlaşmaya ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in Kosova Kurtuluş Ordusu'nu ortadan kaldırmaya ve geniş çaplı bir etnik temizlik kampanyasına hazırlandığını belirterek, Kosova'nın içinde, çevresinde 10 bin ila 18 bin Sırp askerinin toplanmakta olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Bill Clinton da Yugoslavya'ya yönelik operasyonların sürdürülmesi yönündeki kararlılığını yineleyerek "Sırp güçlerinin baskı politikaları ve sertlik yanlısı tutumlarının devam etmesinin NATO operasyonunun sürmesi gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

29 MART 1999

 

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz seçim çalışmalarını İstanbul'da sürdürdü. Yılmaz yaptığı konuşmalarda, kendi kendilerini birinci parti ilan edenlere en iyi yanıtı büyük hakem seçmenin vereceğini belirterek, "19 Nisan sabahı ANAP birinci parti, kazanan ise Türk milleti olacaktır" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya'da yaptığı seçim konuşmasında, Kosova'da etnik temizlik düzeyine çıkan olayların ıstırap verici olduğunu belirterek, "Böyle bir müdahaleye rağmen Kosova'da yaşayan Müslüman Arnavutlar'a karşı Sırpların etnik temizlik harekatını daha da hızlandırmış olması, çok üzüntü verici" dedi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul'da yaptığı açıklamada, basın organlarında yer alan iddiaların aksine partisinin barajı aşarak Meclis'e gireceğini "Türkiye'de bu seçimin favorisi yoktur. 7-8 parti eşit şarlarda seçime girmektedir" dedi.

4- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Almanya'da haftalık yayınlanan Der Spigel dergisine verdiği demeçte, PKK'nın ülkesinde legal bir örgüt olmadığını ifade ederek, "Her türlü terörü reddediyoruz" dedi.

5- NATO'nun Kosova'daki etnik temizliği önlemek amacıyla başlattığı operasyon devam ediyor. Başbakan Bülent Ecevit basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada, hava operasyonunun karadan desteklenmesi yönünde bir istekleri olmadığını belirterek, "Ama NATO'nun bir talebi olabilir mi, olamaz mı, onu bilmiyorum. Etnik temizlik süreci zaten beklenmekteydi. Sırplar bunu Boşnaklara karşı da yapmışlardı. Yine yapabilirler. Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov Yugoslavya'ya gittiğinde Yugoslavya yönetimini, Sırpları bu vahşice davranıştan, soykırımdan, etnik temizleme girişiminden vazgeçmeye ikna edebilir" dedi.

Rusya Savunma Bakanı Igor Sergeyev Moskova'da yaptığı açıklamada, operasyonda bin kişinin yaşamını yitirdiğini ileri sürerek, Yugoslav hava birliklerinin, Amerikan F-117 uçağını Rus yapımı "Kub" adlı, yerden havaya füze sistemini kullanarak düşürdüklerini söyledi.

Öte yandan Yunan basın organlarında yer alan bir haberde, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Kosova konusunda müttefiklerden farklı bir tutum izlenmemesi konusunda Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'e uyarıcı bir mektup gönderdiği bildirildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, insanlığın bugüne kadar görülmüş en büyük trajedilerinden biriyle karşı karşıya olunduğunun kabul edilmesi gerektiğini açıklayarak, "Bunu durdurma hakkına sahibiz" dedi.

Bölgede çalışma yapan TRT ekibi ise Makedonya sınırında Sırp güvenlik güçlerinin saldırısına uğradı.

6- Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov, Moskova'da IMF Başkanı Michael Camdessus ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yeni bir kredi paketi ve faiz dışı bütçe fazlası oranı konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

30 MART 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Kayseri'de yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerde de iddialı olarak seçimlere hazırlandıklarını belirterek, "DSP sabırlı örgütlenme modeliyle her seçimde gücünü biraz daha artırdı. Bu seçimlerde de Türkiye'nin birinci partisi olacağız" dedi. Başbakan Ecevit, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov ile Yugoslavya Devlet Başkanı'nın görüşmelerinden umutlu olduğunu da açıkladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir'deki seçim çalışmaları sırasında yaptığı açıklamalarda, 18 Nisan seçimlerinin, Türkiye'nin bugüne kadar yapılan en önemli seçimlerinden biri olacağını belirterek, partisinin siyaseti hizmet için yaptığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya'daki seçim çalışmaları sırasında yaptığı açıklamalarda, seçimin demokratik rejim, huzur ve ekonomi için önemli olduğunu vurgulayarak, turizmdeki durgunluk konusunda hükümetin yeterli çabayı göstermediğini söyledi.

4- 13 Mart'ta İstanbul'daki bir çarşıya molotof kokteyli atarak yanmasına ve 13 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kişilerden biri Mersin'de yakalandı.

5- Kosova sorununa diplomatik yoldan çözüm bulmak amacıyla Yugoslavya'ya giden Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapmadan Almanya'nın Bonn kentine geçen Primakov, Avrupa Birliği dönem başkanı Almanya'nın Başbakanı Gerhard Schröder ile bir araya geldi. Schöreder yaptığı açıklamada, NATO'nun Yugoslavya'dan, müzakerelere hazır olduğunu gösteren somut işaretler almaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Yugoslavya Devlet Başkanı'nın önerileri kabul edilebilecek gibi değil. Miloşeviç'in teklifi, siyasi çözüm için temel oluşturamaz" dedi.

Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da, NATO operasyonunu protesto eden göstericilerin Türkiye Büyükelçiliği'ne saldırdığı bildirildi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin diplomatik çabalarının yetersiz olduğunu belirterek, "Her etnik topluluk devlet olamaz" dedi. Öte yandan hava harekatı sürerken Kosova'dan komşu ülkelere başlayan göçün büyük boyutlara ulaştığı bildirildi.

31 MART 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel II. İnönü Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk milletinin, şartlar ne olursa olsun vatanını, bağımsızlığından ödün vermeden korumaya kararlı olduğunun bu zafer ile bir kez daha görüldüğünü belirterek, "Bu kutsal toprakları ebediyete kadar korumak, bu vatan üzerinde özgürce yaşamamızı sağlayan atalarımıza karşı boynumuzun borcudur" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, 75. kuruluş yılını büyük onur ve gururla kutlayan ülkenin, bu gayretlerini 21. yüzyıla en iyi şekilde taşıma çabası gösterdiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Sivas'ta yaptığı açıklamada, devlet organları arasında uyum sağlandığını belirterek, "Biz iktidarda devlete devlet kimliğini kazandırdık" dedi. Başbakan Ecevit, "Devletin burada kurulduğunu bilenler, devleti burada dinamitlemeye çalıştılar. Ama milletimiz buna müsaade etmedi" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Niğde ve Nevşehir'de yaptığı açıklamalarda, seçimden sonra oluşacak hükümet şekline ve koalisyona halkın karar vereceğini söyleyerek, "Bütün partilerin muhtemel oy dağılımına göre koalisyon teşkili için kapıları açık tutmasında fayda var" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Adana'daki seçim çalışmaları sırasında yaptığı açıklamada, DSP'nin oylarının artmasının kendilerini rahatsız etmediğini belirterek, "Bu seçimin galibi biz olacağız. Hükümet ortaklığına gerek olup olmadığına halk karar verecektir" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Elazığ'da düzenlendiği basın toplantısında, seçim sandığının milletin önüne çok büyük fedakarlıklarla getirildiğini belirterek, seçim için, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başbakan olmasını kabul ettiklerini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Konya'da düzenlenen açık hava mitinginde yaptığı açıklamada, halkın çektiği sıkıntıların temelinde son yıllardaki borçlanmanın yer aldığını belirterek, "140 milyar dış borç, yüzde 150'lere varan faizler, böyle bozuk bir ekonomide esnaf kazanamaz, sanayici yatırım yapamaz" dedi.

7- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce, Diyarbakır, Mardin ve Batman'da gerçekleştirilen operasyonlarda 400 Hizbullah örgütü mensubunun yakalandığı bildirildi.

8- NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik olarak başlattığı hava operasyonları sürerken, Kosova'ya sınır bölgelerde mülteci akını yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR), Kosova'da evlerini terk etmek zorunda kalan Arnavutların sayısının 550 bini bulduğunu açıklarken Sırpların başkent Priştine'de halkı kent merkezinde topladıkları bildirildi.

Başbakan Bülent Ecevit basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov'un Belgrad'daki temaslarından bir sonuç elde edilemediğinin anlaşıldığını belirterek, "Umarım kara harekatına gereksinme olmaz" dedi. Başbakan Ecevit, Rusya'nın Adriyatik Denizi'ne 7 savaş gemisi göndermesinin çok kaygı verici bir gelişme olduğunu, gemilerin boğazlardan geçmesi için yasal başvurunun bu ülke tarafından yapıldığını söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, son gelişmeler üzerine, Yugoslav güçlerinin Kosova'da toplama kampı oluşturduğunu açıklayarak, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in savaş suçluları mahkemesinde yargılanması gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Yugoslavya'nın, NATO harekatının başlamasından önce Kosova'ya 40 bin asker ve 300 tank yerleştirdiğini belirterek, "Amaçları, soykırım ve etnik temizlikti ve buna da NATO harekatı başlamadan önce girişmişlerdi" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kosova'daki mülteci sorununun görüşülmesi amacıyla Avrupa Birliği'ni bakanlar düzeyinde olağanüstü toplantıya çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Sırp güçlerinin Kosova'da gerçekleştirdiği etnik temizlik operasyonlarından son derece rahatsızlık duyduğunu belirterek uluslararası topluluğun Kosovalı Arnavut mültecilere yardım etmesini ve Yugoslavya'ya komşu ülkelerin de mültecilere sınırlarını kapatmamasını istedi.

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106