26.2.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

ŞUBAT 1999

 

1 ŞUBAT 1999

 

1- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Çetin, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin, terörle mücadelede Türkiye ile daha da yakın işbirliğine hazır olduklarını, bölücü terör örgütünün elebaşısını topraklarına sokmayacaklarını, mevcut güvenlik mekanizmalarının daha etkili bir şekilde uygulanmasını istediklerini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, TARİŞ ile ilgili incelemelerde bulunmak, acil çözüm bekleyen sorunları gidermek ve bölgedeki oda yönetimlerini ziyaret etmek için İzmir'e gitti. Şahin, yaptığı açıklamada, TEKEL'in özelleştirilmesinin 56. hükümetin gündeminde olmadığını, çünkü bu uygulamanın üreticinin aleyhine olacağını söyledi.

4- Türkiye-KKTC arasında imzalanan Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Türkiye-Cezayir tarım bakanlıkları arasında imzalanan Veteriner ve Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. 5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, genç, dinamik nüfusu, altyapısı, birikimi ile Türkiye'nin artık 21. yüzyılın lider ülkesi olmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak, Türkiye'nin önünde buna engel olan küçük politikacılar bulunduğunu belirten Yılmaz, 18 Nisan'da kendi küçük çıkarlarını, siyasi hesaplarını, ülkenin büyük hedeflerinin önünde tutanlara yanıt verilmesini istedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Star televizyonunda "Gece Hattı" programında yaptığı konuşmada, iki turlu seçimi istikrar için bir yıl önce kendilerinin gündeme getirdiğini, bu çerçevede bütün partileri ziyaret ettiğini ancak olumlu sonuç alamadıklarını söyledi.

7- Cezayir'de düzenlenen operasyonlarda 27 köktendinci militanın ölü ele geçirildiği bildirildi.

2 ŞUBAT 1999

1- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Meral, ekonomide bunalımlar nedeniyle işten çakarılanların geri alınması, toplu sözleşmelerin gene seçimlerden önce bağıtlanması, mevsimlik işçilerin KİT'lerde değerlendirilmesi, kamu kesiminde işçi alacaklarının ödenmesi, şaibeli özelleştirmelerin gözden geçirilmesi gibi çalışan kesimlerin sorunlarının çözümüne ilişkin 10 maddelik bir öneri paketi sundu.

Başbakan Bülent Ecevit ise konuşmasında, bazı alt sektörlerde yaşanan ekonomik bunalım nedeniyle çok sayıda işçinin işsiz kaldığını belirterek bunun ciddi bir sosyal sorun olduğunu söyledi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, İncirlik Üssü'nde incelemelerde bulundu. Kılıç daha sonra Adana Valisi Oğuz Kaan Köksal'ı ziyaret etti.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşan seçimlerle birlikte iki turlu seçim tartışmasının ortaya atıldığını belirterek, bunun FP'nin yükselişini önlemek amacıyla gündeme getirildiğini öne sürdü.

4- Başbakan Yardımcısı ve ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, Hürriyet gazetesinin ekonomideki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Uluğbay, Türk ekonomisinin, yapısal, kurumsalve insan gücü açısından güçlü unsurlar barındırdığını belirterek, "Türkiye'ye ait meseleleri konuşurken, öncelik daima Türkiye'nin çıkarlarıdır. Meseleleri dış kuruluşlara mal ederek yorumlarsak kendimizi küçümseriz" dedi.

5- Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 700. yılı kutlamalarını organize etmek üzere oluşturulan koordinasyon kurulu, Devlet Bakanı Fikret Ünlü başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Ünlü, bu yıl, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu'nun 700'üncü; büyük Atatürk'ün Samsun'a çıkışının ise 80'inci yıl dönümünün kutlanacağını hatırlattı.

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Ilıksoy, sel felaketi yaşanan Antalya'nın Manavgat ilçesinde incelemelerde bulunarak vatandaşların sorunlarını dinlediler. Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakanlar, vatandaşların zararının giderileceğini söylediler.

7- CHP milletvekilleri, anayasanın 83. maddesi ile anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmelerinin yapılamamasını protesto etmek amacıyla başlattıkları TBMM Genel Kurul Salonu'nu terk etmeme eylemini sürdürdüler. Soruşturma kanallarının tıkandığına dikkat çeken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Meclis görevini yapamaz hale geldi. Bugün hükümeti kuranlar, anayasanın 83. ve 100. maddelerinin değişmesi gereği üzerinde duruyordu. Tepkisizlik karşısında parlamentoyu, Türkiye'yi uyarmak, iktidara sözünü hatırlatmak için arkadaşlarımız eylem yapıyor" dedi.

8- Gazeteci-yazar Ahmet Tümel, Ankara'da yaşamını yitirdi.

9- ABD Büyükelçisi Mark R. Parris, Gaziantep Valisi Muammer Güler'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, İncirlik'ten Kuzey Irak'a yapılan uçuşlara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Parris, bombalama olaylarını nefsi müdafa olarak yorumlayarak, "İncirlik'ten havalanan uçaklar bugüne kadar hangi görevi yapıyorsa şimdi de aynı görevi yerine getiriyorlar. Bu arada Irak tarafı uçaklarımızı tahrip edip pilotlarımızı öldürmek istiyor.

Pilotlarımız saldırıya uğradığı zaman cevap veriyorlar, pilotların yaptığı kendini savunmadan öteye değil" dedi.

10- AB Dönem Başkanı Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Milliyet'e verdiği özel demeçte, "Türkiye, Avrupa'nın çok önemli bir ortağı. Bizim açımızdan AB üyeliğine adaydır. Ancak sorunlarımız var. İlişkileri geliştirmek istiyoruz ve Türkiye'den olumlu bir yaklaşım bizi çok mutlu edecek" dedi.

11- Arnavutluk'un İstanbul Başkonsolosu Kujtim Ymeri, Kosovada'ki son gelişmeleri zaman gazetesine değerlendirdi. Ymeri, Kosova sorununun temelinde Devlet Başkanı Miloşeviç'in tutumlarının yattığını, Sırbistan'da hali hazırdaki rejim devam ettiği müddetçe, uluslararası girişimler olmaksızın çözümün mümkün olmadığını söyledi. Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, Kosova'da yeniden başlayan çatışmalar üzerine, geçen ay 45 bin kişinin daha evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

12- İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, spekülatörlerin ulusal ekonomileri yıkımın eşiğine sürüklediğini belirterek, spekülatif sermaye hareketlerinin dünya ekonomisinde istikrarsızlığa yol açtığına dikkat çekti.

13- Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şemsed Ahmed ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott arasında yapılan Pakistan, ABD nükleer silahlar konulu görüşmeler sona erdi. Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, bölgede nükleer silahların denetlenmesi konusunda ABD ile yapılan görüşmelerde önemli gelişme kaydedildiğini söyledi. 14- Angola'da bir uçağın düşmesi sonucu 28 kişinin öldüğü bildirildi.

3 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radikal gazetesine gündemde olan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Batı kamuoyunun Abdullah Öcalan'ın çirkin yüzünü görmez dengelemeyecek duruma ulaştığını, dünyanın hiçbir yerinde Türkiye'den kendini saklayamacağının da anlaşıldığını söyledi. Başbakan Ecevit, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Alexander Lebedev'i kabul ederek görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lebedev, iki ülke ilişkilerinin çok yüksek düzeyde olduğunu, bunu bozmak isteyenlerin bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Ecevit de görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov'un, "Bölücü terör örgütünün başının Rusya'da bulunmadığını ve bu ülkeye kabul edilmesinin de sözkonusu olmadığı" mesajını aldığını bildirdi.

3-Başbakan Bülent Ecevit'in tüm bakanlıklar ve valiliklere gönderdiği genelgede, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerine karşı yürütülen rejim aleyhtarı irticai, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin devlet açısından açık bir tehlike oluşturduğunu" belirtti.

4-Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ş. Sina Gürel, Adalet Bakanı Selçuk Öztek'in yapımı planlanan F tipi cezaevleri hakkında kurul üyelerine bilgi verdiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Omurilik Felçliler Derneği'nce Bakırköy Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Gemici, son 20 ayda özürlülerle ilgili çok önemli yasal düzenlemeler yapıldığını ve 1 Ocak 1999'dan itibaren yalnız özürlülerin değil, özürlülerin eş, çocuk ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de vergi indiriminden yararlandığını söyledi.

6-Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, son günlerde terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan için Yunanistan, Hollanda ve Rusya gibi isimlerin yeniden gümdeme geldiğini belirterek, "Bölücü başının Türk adaleti önüne çıkarılması yönündeki tezimiz geçerliliğini koruyor" dedi. 7- IMF heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan'ı ziyaret etti. IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy, Türkiye'nin sosyal güvenlikten dolayı yılda 6 milyar dolar kaybettiğini, bu maliyetin kamu finansmanında karşılaşılan güçlükler ve enflasyon olarak geri döndüğünü ileri sürerek, "Türkiye'de erkeklerin 43, kadınların 38 yaşında emekli olması anlaşılamaz" dedi. Çağan, IMF heyetinin ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, emeklilik yaşı konusunda "tam bir pazarlık ortamı oluşamadığını" söyledi.

8- İstanbul DGM'de yargılanan Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık, suçun 'maddi ve manevi' unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamaya göre, ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 65.9, toptan eşyada yüzde 50 oranında gerçekleşti.

10- Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides Brüksel'de yaptığı açıklamada, adaya NATO barış gücünün yerleştirilmesinin, Kıbrıs'ın askerden arındırılmasını sağlayacağını söyledi. Kasulides, NATO barış gücünün yerleştirilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nden karar çıkarılması ve Türkiye'nin onayının alınması gerektiğini belirtti.

11- Cezayir'in Buira bölgesinde, güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlarda, 40 dolayında silahlı köktendincinin öldürüldüğü bildirildi.

12- Resmi bir ziyaret için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ve Maliye Bakanı Dominique Strauss-Kahn ile görüştü.

4 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, demokratik rejimin geleceği bakımından herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, "Elbette laikliği özümseyememiş toplum kesimleri vardır. Ama bunlar çok küçük bir azınlıktır. Bu azınlığın sesi çıktıkça, toplumun büyük çoğunluğundaki tepkiler de artmaktadır" dedi. Başbakan Ecevit, Meclis'teki siyasi çoğunluğun yerel seçimlerin iki turlu yapılmasını sağlamaya yetmediğini de sözlerine ekledi.

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), boş bulunan 15 Yargıtay ve 3 Danıştay üyeliği için seçim yaptı.

3- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın liderinin uluslararası toplum tarafından kabul edilmeyen bir kişi olduğunu belirterek, "Türkiye, Öcalan nereye giderse gitsin peşini bırakmayacaktır. Mutlaka er ya da geç yaptıklarının hesabını yargı önünde verecektir" dedi. Belarus'un Ankara Büyükelçisi Nikolai Lepeskho, Dışişleri Bakanlığı'nda konuyla ilgili bilgi verdikten sonra basın

mensuplarına yaptığı açıklamada, PKK yandaşlarının Öcalan'a siyasi iltica verilmesiiçin başvuruda bulunduğu yolundaki haberler konusunda ellerinde resm bilgi olmadığını kaydederek, "Böyle bir başvuru olsaydı, reddedilirdi. Belarus Öcalan'ın resmen ikamet edebileceği bir ülke değil. Belarus yetkilileri, buna şiddetle karşılar. Bu konuda Türk Dışişleri'ne güvence verdik" dedi. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ise Öcalan'ın sığınma isteminde bulunduğunu belirterek, "Öcalan Yunanistan'a gelirse Ankara, Kürt halkının faaliyetlerinin arkasında gizlenenin Yunanistan olduğu şeklindeki iddialarını güçlendirebilir" dedi.

Bu arada Roma Büyükelçiliği'ne atanan Necati Utkan görevine başladı. Utkan, basın mensuplarının soruları üzerine Öcalan krizi ile bozulan iki ülke ilişkilerinin bir an önce düzelmesi gerektiğini vurguladı.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), BTV, atv, Kanal D, CİNE5, İnterstar ve Kanal 6'nın yayınlarının 1'er gün süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tunceli ve Siirt'te sürdürülen operasyonlarda 15 PKK'lı ölü ele geçirilirken 8 güvenlik görevilisinin de şehit olduğu belirtildi. 6- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton'un enerji danışmanı Richard Morningstar, Başbakan Bülent Ecevit ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Morningstar görüşmelerden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, ABD yönetiminin petrol boru hatları konusunda BaküCeyhan seçeneğine tam destek verdiğini belirterek, "Bu konuda ümitliyim. Görüşmeler sürüyor. Bunların başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum" dedi.

7- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a gönderdiği mektupta, Türkiye, ABD ve İngiltere'nin içişlerine karıştığını, egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ileri sürerek, Genel Sekreter'in, bu ülkeler nezdinde girişimde bulunarak, duruma müdahale etmesini istedi.

8- Fransız İstinaf Mahkemesi, Nice kentinde tutuklu bulunan ve Türkiye'de çeşitli suçlardan aranan Alaattin Çakıcı'nın tutukluluk halinin kaldırılmasına yönelik talebi reddetti.

9- Sırbistan Parlamentosu, Batı Temas Gurubu'nun Kosova krizinin çözümü için şart koştuğu Paris Barış Konferansı'na Yugoslavya'nın katılımı için yaptığı oylamada, uluslararası camianın çağrısına uyarak, konferansa katılma kararı aldı.

Öte yandan ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı açıklamada, Kosova krizinin, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan'ı karşı karşıya getirme potansiyeli taşıdığını söyledi.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ortadoğu barışı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile görüşen Arafat, barış sürecinin ilerlemesinde ısrarcı olduğunu belirtti ve Geçici Anlaşma'nın uygulanmasında yaşanan güçlüklerin aşılmasını Albright ile elealdıklarını söyledi.

5 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 62. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Cumhuriyetin laiklik ilkesi, iç barışın ve huzurun korunmasının en önemli şartıdır. Değişik inançlara sahip Türk vatandaşları, birbirlerini hoşgörerek, huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu ve yeni yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, kalkınmanın önemine değinerek Türkiye'nin bu konudaki en büyük güvencesinin de yetişmiş girişimcisi, işadamı ve müteşebbisi olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kosova sorununun çözülmemesi durumunda Türkiye ile Yunanistan arasında savaş çıkabileceği yönündeki açıklaması ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, uygarca çözüme kavuşturulmaması durumunda Kosova olaylarının Balkanlar, hatta Avrupa için ciddi bir tehlike oluşturabileceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Selçuk Öztek, Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçilenlere mazbatalarını vermek için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cezaevlerine devletin hakim olamaması nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun "F tipi oda sistemi"ne geçiş için karar aldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimiliano Bandini'yi kabulünden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin ele alındığını belirterek, "Terörle mücadelede İtalya'dan daha büyük hassasiyet beklediğimizi konuştuk" dedi.

6- İstanbul Maltepe'de özel bir huzurevinde çıkan yangında 9 kişi öldü.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Amerikan Senatosu'nda yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ı barındıran her ülkeye, bu kişiyi yargılamaları çağrısında bulunarak, "Herkese, Öcalan'ın yargılanması için işbirliği yapmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

8- Kanser tedavisi gördüğü ABD'den dün Ürdün'e getirilen Ürdün Kralı Hüseyin'in tıbben öldüğü ve bağlı bulunduğu yaşam destek ünitesinin her an kapatılabileceği bildirildi.

6 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gazi Üniversitesi Rektörü Enver Hasanoğlu ile Aşık Veysel Kültür Derneği, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı, Türk-Amerikan İşadamları Derneği, Türkiye Engelliler Vakfı, Finans Topluluğu ve Trakya Grubu yöneticilerini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, ekonomide devletin ticari ve sınai bütün faaliyetlerin içinden çıkması ve söz konusu faaliyetlerin, o ülkenin fertleri tarafından yerine getirilmesi noktasına gelindiğini öne sürdü.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan ile yapılan söyleşi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

3- Adalet Bakanı Selçuk Öztek, İstanbul'da Beyoğlu Adliyesi'nin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye adliyeleri ıslah edilmeden çetelerle, mafyayla ve terör örgütleriyle mücadelenin kesinlikle başarıya ulaşamayacağını vurguladı.

4- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk ile "İnsan Hakları" konusunda yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisine katılımlar nedeniyle İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği törende yaptığı konuşmada, "Halkın gerçek tercihi siyasete yön verecek" diye konuştu.

6- İl müftüleri, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz başkanlığında Ankara'da toplandı. Yılmaz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, din görevlilerinden siyasetten uzak durmalarını isterken, siyasilere de tavsiyelerde bulundu.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

8- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İtalya'ya sığınmaya çalıştığı dönemde Roma Büyükelçisi olan İnal Batu ile PKK ve Öcalan sorunu üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- Almanya'nın Münih kentinde başlayan 35. Güvenlik Konferansı'nda Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olması gerektiği bildirildi. NATO üyelerinin ülke temsilcilerinin yanı sıra Rusya Federasyonu,

Ukrayna, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Romanya, Japonya ve Hindistan'ın katıldığı toplantıda, Türkiye'yi TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın ile ANAP Bursa Milletvekili İlhan Kesici temsil ediyor.

10- Kosova bunalımına bir çözüm bulunması için Temas Grubu'nun öncülüğüyle düzenlenen barış konferansı, Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kosovalı Arnavut ve Sırp heyetlerine barış yapacakları cesareti göstermeleri çağrısı yaparak, uluslararası topluluğun daha fazla kan dökülmesine izin vermeyeceği uyarısında bulundu.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, NATO'nun Kosova'ya yönelik her türlü eylemine destek vereceklerini söyledi.

11- Ürdün hükümeti, Kral Hüseyin'in ülkeyi yönetemez durumda olduğuna karar vererek, Kral'ın bütün yetkilerini Veliaht Prens Abdullah'a devretti.

7 ŞUBAT 1999

1- Bakanlar Kurulu kararıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bağlanan aylık ve gelirlerin ödeme tarihlerini yeniden düzenleyen karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2- CHP, "Kadın Projesi"nin tanıtımı İstanbul'da CHP Kadın Kolları tarafından bir toplantı düzenlendi. CHP Kadın Kolları Başkanı Güldal Okuducu, "Bu, CHP'nin kadınlı gelecek projesidir. Kadının sesidir, özlemidir. Şimdi kadınların karar mekanizmasına taşınması zamanıdır"dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük kadın toplantısını gerçekleştirdiklerini ve Türkiye gibi haksızlıkların, adaletsizliklerin, yolsuzlukların egemen olmaya devam ettiği bir ülkede, kadın olmanın çok özel yükümlülükleri olduğunu söyledi.

3- Gazeteci-Yazar Tayyar Şafak vefat etti.

4- Ürdün Kralı Hüseyin bin Tallal vefat etti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kral Hüseyin'in ölümü üzerine yerine atanan Ürdün Kralı Abdullah bin El Hüseyin'e başsağlığı mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel Kral Abdullah'a gönderdiği mesajda, Kral Hüseyin'in yaşamı boyunca Ortadoğu'da kalıcı ve adil bir barışın sağlanması yönünde çaba harcadığını belirterek, barış uğruna yaptığı hizmetlerin tüm insanlık tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını kaydetti.

Başbakan Ecevit de yaptığı açıklamada, Kral Hüseyin'in ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirterek "Kral Hüseyin uzun hükümdarlığı döneminde çağımıza damgasını vurmuş çok değerli bir insandır" dedi.

5- Almanya'da yapılan 35. Güvenlik Konferansı'nda Rusya ve Çin, Batılı ülkelerin NATO'yu genişletme planlarına karşı çıktılar. Konferans'ta söz alan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeni

Guarov, NATO'nun eski Sovyetler Birliği'nin egemenlik alanı içinde yer alan Doğu Avrupa ülkelerine doğru genişlemesini eleştirdi.

8 ŞUBAT 1999

1- Turizm Bakanı Ahmet Tan yaptığı açıklamada, turizmin 1999'da 1998 ve 1997'nin gerisinde kalmayacağını belirterek, dünyada Türkiye'den daha güvenli başka bir ülke bulunamayacağını söyledi. 2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Merkez'de 23 ilin belediye başkan adayının açıklanması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin Türkiye'yi 21. asıra taşıyacak hükümeti belirleyeceğini vurgulayarak, "İddia ile söylüyorum. 18 Nisan'daki seçimlerin galibi, ANAP olacaktır" dedi. 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, bütün kadrolarıyla siyasete makyavelist açıdan yaklaşanları, ülke menfaatlerini hiçe sayanları halka anlatarak, her zeminde mücadele edeceklerini söyledi.

4- İstanbul Valisi Erol Çakır başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Çakır yaptığı konuşmada, 1998 yılını değerlendirerek, "Özellikle seçim ortamına girilen bu dönemde, irticai faaliyetlere karşı her zamankinden daha fazla dikkatli, duyarlı olmak gerektiğini" söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Almanya'da yayımlanan "Der Spiegel" dergisine yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın İtalya'dan ayrıldıktan sonra Korfu adası üzerinden Rusya'nın Nijini Novgorod kentine gittiğini söyledi.

6- Türkiye'deki incelemelerini tamamlayan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, Türkiye'den ayrılmadan önce Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen'le basın toplantısı düzenledi. Dinçmen, IMF ile mali sektör, bütçe gelir-gider dengesi, ödemeler dengesi, reel sektör,

finansman, döviz ve faiz politikalarını içeren geniş kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirterek, "1999 yılı içerisinde IMF ile parasal kaynaklı bir program çalışmasına hemen başlama kararı aldık" dedi.

IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy de, 1998 yılında enflasyon, ödemeler dengesi ve cari dengede başarılı olunduğunu belirtirken "Bu bize Türkiye'nin dış dengesini başarıyla yürüteceğine dair güven vermektedir" açıklamasına karşın, yapısal değişimler konusunda adım atılamamasını eleştirdi.

7- Dün ölen Ürdün Kralı Hüseyin bin Tallal'ın cenaze törenine katılmak üzere Ürdün'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün'ün yeni kralı Abdullah'la görüştü. Clinton, Washington yönetimi, "Abdullah'ın, ABD'nin güvenilir bir dostu olacağına" inandığını söyledi. Cenaze töreninde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem temsil etti.

8- Yunanistan'la Kıbrıs Rum Kesimi, S-300'lerin Yunanistan'a teslimine ilişkin ilke anlaşmasına vardılar. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas, S-300 füzelerinin Girit Adası'na yerleştirilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

9- Fransa'nın Rambouillet kentinde yapılan Kosova Barış Konferansı görüşmelerinde Sırp heyetinin, Batı Temas Grubu tarafından hazırlanan siyasi çerçeve planının bazı detaylarını "dehşet verici" bulduğu kaydedildi. NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Kosova barış görüşmeleri sona erer ermez bölgeye kara birlikleri gönderilmesini istedi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen de, konferansta anlaşmaya varılması halinde, barışın korunması için Kosova'ya yerleştirilmesi planlanan NATO kara gücüne ülkesinin de asker göndereceğini belirterek, Kosova'ya gönderilecek askeri birliklerde aslan payının Avrupa'ya düştüğünü söyledi.

 

9 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tüm İtfaiye Teşkilatları Derneği yönetim kurulunu kabul etti. Yangınla mücadelenin her ülkenin olduğu gibi Türkiye'nin de güncel sorunları arasında bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Demirel, bu konuda birçok etkinliklerin olduğunu kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ürdün Kralı Hüseyin'in cenaze töreninden dönerken uçakta iç politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, seçimlerin 18 Nisan'da yapılacağını aksi halde bunalım doğacağını vurgulayarak, iki turlu seçimler ilgili düşüncelerini de açıkladı. Demirel ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın da iki turlu ve halk tarafından seçilmesi gerektiğini savundu.

3- Başbakan Bülent Ecevit, dün yapılan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısı bildirisini düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Başbakan Ecevit, Ekonomik ve Sosyal Konsey de, ülkenin ekonomik sorunlarının çözümünde uzlaşma sağlandığını belirterek, bütçe disiplininin 3'er aylık programla sürdürüleceğini, seçim ekonomisi uygulanmayacağını ve sosyal güvenlik reformu için ortak çalışma yapılacağını bildirdi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan grup toplantısında yaptığı konuşmada, son zamanlarda "seçimlerin rejim karşıtları arasında birmücadeleye dönüşeceği" yönünde açıklamalar yapıldığını

vurgulayarak "Sormak lazım; rejim yanlıları kimler, rejim karşıtları kimler?" dedi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini değerlendirirken, "Siyasi açıdan Türkiye olarak alabileceğimiz mesafeyi aldık. Çözülmemiş bazı sorunlar var. Bu sorunların çözümü doğrultusunda önemli aşamalar kat ettik. Türkiye'nin AB üyeliğine Yunanistan'ın dışında karşı çıkan yok" dedi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, 6 ilde uygulanan Olağanüstü Hal'in (OHAL) süresinin 30 Mart'tan itibaren 4 ay uzatılması kabul edildi.

7- TBMM Danışma Kurulu, DSP TBMM Grubu'nun talebi üzerine toplandı. Toplantıdan sonra basına bir açıklama yapan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, yasa gereği milletvekillerinin 15 Nisan'da maaşlarını alacağını, ancak 18 Nisan'da yeniden seçilenlerin ikinci bir maaş almalarının söz konusu olmadığını bildirdi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ANAP'ın hedefinin hiçbir partiyle ittifak yapmadan 18 Nisan seçimlerine girmek ve tek başına iktidara gelmek olduğunu söyledi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, kamudaki toplusözleşmeleri görüşmek amacıyla bir araya geldiler. Görüşme öncesinde bir açıklama yapan Meral, görüşmelerin seçimler öncesinde sonuçlandırılmasının hem hükümet, hem de işçi lehine olacağını söyledi.

10- Irak, kuzeydeki uçusa yasak bölgede, bir Batı uçağını düşürdüğünü duyururken, ABD Savunma Bakanlığı ise bu açıklamayı yalanladı. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin bir açıklama yaparak, "Irak'ın Türkiye ve diğer komşularını tehdit etmekten vazgeçmesini isteyerek, böyle bir durumda eyleme geçeriz" dedi.

11- Gümülcine'de Türk Başkonsolosluğu'nun karşısındaki binaya bomba yerleştirildiği, eylemi, "Öcalan için Dayanışma" ve "Trakya Şahinleri" adlı iki örgütün üstlendiği bildirildi.

12- Kosova sorununa diplomatik yollardan çözüm bulunması amacıyla Fransa'da yapılan görüşmelere başkanlık eden Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları Hubert Vedrine ve Robin Cook, Sırp ve Arnavut heyetleriyle görüştü.

ABD'nin Makedonya Büyükelçisi Christoper Hill, düzenlediği basın toplantısında, Sırp ve Arnavut heyetleri arasındaki görüşmelerin "iç açıcı olmamasına" rağmen görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini belirterek, müzakerelerin en zor safhasına ilerlediklerini kaydetti.

13- Çin'in özerk Sincan bölgesinde 11 kişinin idam edildiği bildirildi.

10 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman'ı kabul etti. Tudjman, bölgesel sorunlar ve iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzere Türkiye'ye geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel ise görüşmeler boyunca ağırlıklı olarak Kosova sorununun ele alındığını belirtti. 2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu Derneği Başkanı Kamil Raif ve beraberindeki heyeti kabul etti. Raif, bugün yapılacak sempozyumda, KKTC hukuku ile Türk hukukunun uyumlanması sorununun tartışılacağını söyledi. KKTC hukuku ile Türk hukukunun uyumlanması konusunda ise aranılanların "çağdaş hukuk" olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Demirel, ülke yönetilirken hukuk üstünlüğünün de sağlanması gerektiğini belirterek, "Seçim sonrası en önemli meselelerden biri, hukukun temel prensipleri içerisinde kalarak devletin, rejimin ve ekonominin daha iyi işleyebilmesi bakımından sistemde yapılacak düzeltmedir" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı

konuşmada, Meclis çalışmalarının artık sonuna yaklaşıldığını, seçim ortamına girilmesi nedeniyle milletvekillerinin haklı olarak bölgelerine gitme gereksinimi duyduğunu belirti. Bankalar Yasası konusunda diğer grupların büyük ölçüde onayını sağladıklarını belirten Ecevit, "Bu yasanın, bu hafta içinde Meclis'ten çıkarak yürürlüğe gireceğini umarım" dedi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Radikal gazetesinin, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere, askerlerle ilişkiler ve partisinin izlediği strateji ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, cami ve ibadethanelere seçim sandığı konulması yasaklandı.YSK, siyasi partilerin aday listelerinde uymaları gereken ilkeleri de belirledi. Buna göre, 24 Şubat'a kadar teslim edilecek listelere adayların sabıka kayıtlarına ilişkin belge eklenecek. Milletvekilliği için eksik aday gösteren siyasi partiler, seçime katılma hakkını kaybedecek.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, bir soru üzerine, S-300 füzelerinin Girit'e yerleştirilmesi konusunda Yunan makamlarının imzaladıkları protokolü değerlendirdi. Atacanlı, S-300'lerin Girit'e yerleştirilmesinin Türkiye ile Yunanistan arasındaki karmaşık sorunlara yenilerini ekleyeceğini söyledi. Atacanlı ayrıca, Bask Parlamentosu'nun "Sürgünde Kürt parlamentosu" toplantı kararını üzüntü verici bir gelişme olarak değerlendirdi ve böyle bir toplantının yaratacağı sakıncaların İspanya hükümetine iletildiğini söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Abel Matutes ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "sürgünde Kürt parlamentosu, birçok terörist saldırı düzenleyen terör örgütü üyeleri tarafından oluşturuldu. Bask Parlamentosu'nun kararı, müttefik bir hükümete karşı dostane olmayan bir karar" dedi.

7- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Temizel, IMF ziyaretinin sonuçlarının iç ve dış piyasada kısa sürede alınacağını söyledi. Temizel, IMF heyetinin Türkiye'den ayrılmadan önce yaptığı değerlendirmenin "güven" temeline dayandığını belirterek, "En büyük rating kuruluşu IMF, buradan Türkiye ekonomisinin güvenilir olduğu mesajının verilmesi övünülecek bir gelişmedir. Güven büyük bir reytingtir" dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, hazırladıkları ekonomik önlemler paketini sunmak için Ankara'da temaslarda bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Erol Yarar ve beraberindeki üyeleri kabul etti. Şahin, kabulde yaptığı konuşmada, otomotiv sektöründeki bunalımın aşılması için otomobil dışalımının sınırlandırılacağını bildirdi. Şahin, ithal otomobillerin girişinde, servis istasyonları bulundurma gibi kısıtlamalar getirileceğini kaydetti.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, İstanbul'da düzenlenen "Türkiye Enerji Zirvesi" toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızla artan enerji ihtiyacının karşılanması için gelecek 20 yıl boyuncu, yılda 4-5 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirterek, bu yatırımlara özel sektör ve yabancı yatırımcıların katılımının büyük önem taşıdığını söyledi. Aktaş, ayrıca Bakü-Ceyhan petrol boru hattındaki son gelişmelerle ilgili Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

10- Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Konferansı'nın sonuç bildirisi yayımlandı. Kosova sorununun bölgeyi tehdit eden en önemli konu olduğunun altı çizildi. Bildiride, "Kosova'daki çok katılımlı yapının, Yugoslavya'nın toprak bütünlüğünü koruyacak biçimde" kurulması gerektiği belirtildi.

11- BM, İsrail'i, BM kararlarına uymadığı gerekçesiyle kınadı ve 15 Temmuz'da Cenevre'de, işgal altındaki topraklarla ilgili anlaşmanın uygulanmasını sağlamak amacıyla bir konferans toplanmasını kararlaştırdı.

12- Suriye'de, Devlet Başkanı Hafız Esad'ın görev süresinin beşinci kez uzaltılmasına ilişkin halkoylaması yapıldı.

13- Endonezya'da hafta sonunda, 325 kişi taşıyan bir feribotun Borneo adasının Pontianak kenti açıklarında batması sonucu 300'den fazla kişinin kaybolduğu bildirildi.

11 ŞUBAT 1999

1- Türkiye'de resmi bir ziyaret amacıyla bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında yapılan görüşmelerden sonra iki ülkenin çeşitli konularda işbirliğini öngören mutabakat imzalandı.

İmza töreninden sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, özellikle Kosova'daki durumun iki ülkeyi kaygılandırdığını vurgulayarak, "Ummak istiyorum ki Kosova'daki durum daha çok kan dökülmeden barışçı bir çözüme bağlanır" dedi.

Konuk Cumhurbaşkanı Tudjman da Bosna-Hersek krizinin çözülmesinde Türkiye'nin büyük gayretleri olduğunu belirtirken, bu gayretlerin barışın devamı konusunda da gösterilmesini beklediklerini söyledi. Öte yandan Tudjman'a Ankara Üniversitesi tarafından törenle onursal doktora ünvanı verildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile telefon görüşmesi yaptığını, sözde Kürt parlamentosunun Bask Bölgesi'nde toplanmasının kendilerini de son derece rahatsız ettiğini, bu kararın kaldırılması için çaba göstereceklerini ilettiğini açıkladı. İspanya ile son yıllarda hızla gelişen ikili ilişkilerin bu karardan son derece etkileneceğini belirten Başbakan Ecevit, "Bask, Avrupa karşısında güç durumda kalacağı gibi İspanya'yı da güç durumda bırakır" dedi.

Başbakan Ecevit, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz'in önümüzdeki hafta Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ilgili olarak da, talebin Irak tarafından geldiğini, bunun üzerine kabul ettiklerini, bu ziyaretin ABD'ye karşı bir tavır olarak yorumlanmasının kesinlikle doğru olmadığını belirterek, "Irak sorununa hakça bir çözüm getirilebilmesi, Arap, Kürt ve Türkmen kardeşlerimize tatmin edici bir çözüm getirilebilmesi, Irak'ın dünya kamuoyunun beklentilerini karşılayacak kararlar alması çok önemlidir. Bu konuda yapıcı bazı önerilerimiz olacaktır" dedi.

3- TBMM Genel Kurulu 18 Nisan seçimleri nedeniyle 20. dönem çalışmalarını tamamladı. Başkan Vekili Hasan Korkmazcan tarafından yapılan son toplantıda yeter sayı bulunmadığı için Bankalar Yasa Tasarısı görüşülemedi.

Başbakan Bülent Ecevit toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Meclisimiz parlamenter sisteme sahip çıktı. Demokratik parlamenter rejimin Türkiye'de bütün gerekleriyle işlediği görüldü" dedi. Başbakan Ecevit, bankalar yasa tasarısı konusunda da, "Yasama konusundaki güçlüklerimize rağmen, elimizden geldiğince ülke sorunlarına çözüm getirmeye devam ediyoruz. Bunu da seçimlere kadar ve seçimlerden sonra yeni hükümet kuruluncaya kadar sürdüreceğiz" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da partisi tarafından düzenlenen seçim kampanyası tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin referandum olduğunu ve halkın 21. yüzyıla kendisini taşıyacak kadrolarla, yüzyıl geriye gitmek arasında tercih yapacağını belirterek, "Biz sessiz çoğunluğun partisiyiz. Seçimi şer güçler kazanmayacak. Halk, çocuklarını kime emanet edeceğinin yanıtını en doğru şekilde verecek" dedi.

5- DYP Çanakkale Milletvekili Hikmet Aydın partisinden istifa ederek ANAP'a katıldı.

6- DTP İzmir Milletvekili Turhan Arınç partisinden istifa etti. 7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Çarkıfelek ve Bay Turnike yarışmaları nedeniyle atv ve Kanal D'ye birer gün kapatma cezası verdi. Üst Kurul, düzenlenen yarışmaların 320 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Piyango İdaresi'ne verilen şans oyunları düzenleme yetkisinin ihlal edildiğini de bildirdi.

8- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Komiseri Hans van den Broek Güney Kıbrıs'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunu çözülmeden önce bu ülkenin AB'ye üye olmasının bazı sorunlar yaratacağını söyledi. Broek, "Arzumuz öncelikle adada çözümün sağlanması ve ardından AB'ye Kıbrıs'ın üye olmasıdır" dedi.

9- Fransa'da yapılan Kosova barış görüşmelerine katılan Sırpheyetinin Batı Temas Grubu'nun 10 maddeden oluşan çözüm planını tek yanlı imzaladığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright bir Fransız televizyonuna yaptığı açıklamada, Kosova görüşmelerinin Sırpların inatçılığı yüzünden başarısız olması durumunda, Sırp hedeflerinin bombalanması kararının alındığını bildirdi.

10- Gürcistan'ın Türkiye sınırındaki Ahıska Bölgesi'nde konuşlandırılmış Rus Sınır Kuvvetleri'nin, 3 gün içinde çekileceği bildirildi.

11- İsrail uçaklarının, Lübnan'daki Emel örgütünün mevzilerini 5 kez bombaladığı bildirildi.

12- Suriye'de Devlet Başkanı Hafız Esad'ın görev süresi ile ilgili yapılan referandumda halkın yüzde 99'unun devamı yönünde oykullandığı bildirildi.

12 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz'in Ankara'ya yapacağı ziyaret ile ilgili olarak gazetecilere

yaptığı açıklamada, ziyaretten dolayı duyulan kaygıların dayanağı olmadığını belirterek, Türkiye'nin kendi politikasını komşuları ile diyalog kurarak kendisinin belirlediğini söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, partisinin 18 Nisan'da yapılacak seçimlerde somut projelerle vatandaştan oy isteyeceğini belirterek, "Hiç kimseyi kötüleyerek, hiç kimseye isnatlarda bulunarak seçim kampanyası yürütmeyeceğiz" dedi.

3- Olağanüstü Hal (OHAL) Valiler Toplantısı İçişleri Bakanı Cahit Bayar başkanlığında Diyarbakır'da yapıldı. Bayar toplantının açılışında yaptığı konuşmada, OHAL valileri ile seçimler nedeniyle bölgede alınması gereken tedbirler ve terör ile irticaya karşı mücadele yöntemlerinin tartışılacağını söyledi.

4- Yüksek Öğretim Genel Kurulu Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında toplandı. Gürüz toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin bilimsel ve evrensel normlarına bağlı olmayan, bunu başka amaçlarla kullanmak isteyen, akademik özgürlükleri suistimal edenlere izin verilmeyeceğini söyledi.

5- CHP Ankara Milletvekili Seyfi Oktay ile Bursa Milletvekili Yahya Şimşek partilerinden istifa ettiler.

6- ABD Senatosu'nda azil talebiyle yargılanan ABD Başkanı Bill Clinton, Federal Büyük Jüri önünde yalan beyanlarda bulunmak ve şahitleri etkileyerek adaletin akışını engelleme suçlarından aklandı.

13 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Türk İtfaiyeciler Birliği'nin 1. Ulusal Genel Kurulu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Esenyurt'ta da termik santral açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada,"Bu ülkede her şey, milletimizin ümidi ve gözbebeği çocuklar için yapılıyor. Sevgili çocuklar, size daha iyi bir Türkiye bırakmak istiyoruz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit, yasadışı terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın er geç ortaya çıkacağını belirterek, "ortaya çıksa da yok olacak çıkmasa da yok olacak, siyasal anlamda. Elbette bu dünyanın bir yerinde sesi çıkacak" dedi.

3- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Toplu Konut İdaresi'ndeki (TOKİ) yolsuzluk iddiaları üzerine soruşturma başlattığını söyledi. Yılmaz, TOKİ'nin vahim bir noktada olduğunu belirtti. Hiç hesap yapılmadan bazı işler yapıldığının anlaşıldığını kaydeden Yılmaz, devletin kurumlarının harekete geçtiğini ve soruşturma başlatıldığını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'da düzenlenen toplantıda milletvekili ve belediye başkan aday adaylarını tanıttı. Türkiye'nin güvencesinin CHP olduğunu belirten Baykal, diğer partileri eleştirdi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Şevki Erek, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 55. hükümeti eleştirirken, Türkiye'nin bu dönemde tam anlamıyla bir çıkmaza girdiğini öne sürdü.

6- Uşak DYP Milletvekili Hasan Karakaya, partisinden istifa etti. 7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu tarafından düzenlenen "Ekonomik ve Demokratik Haklar" mitingi yurdun çeşitli yerlerinden gelen kamu emekçilerinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

8- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Adana'da DİSK'in kuruluşunun 32. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,

DİSK'in bugün kapanan fabrikaları açtıracak bir güce eriştiğini belirtti.Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krize de dikkat çeken Budak,"Krizin yükü tek başına işçiye çıkarılamaz" dedi. İşçinin hakkını alabilmek için siyasete müdahale etmesi gerektiğini kaydetti.

9- Ankara'da yapılan Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 14. olağan genel kurulunda genel başkanlığa İsmet Demirdöğen yeniden seçildi. 10- ABD savaş uçaklarının Irak'ın güneyindeki uçuşa yasak bölgede düzenledikleri saldırı sonucu 3 sivilin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitrios Nezeritis ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

14 ŞUBAT 1999

1- Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valisi Aydın Arslan Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayarak, OHAL'in yerine oluşturulacak "DPT gibi" bir alt kuruluşla bölgede ekonomik, sosyal, kültürel, sağlık ve eğitimle ilgili planlı bir şekilde yürütülebileceğini söyledi.

Arslan, PKK'nın kontrol altına alındığı, ancak terorizmin koşullarının halen mevcut olduğuna dikkat çekti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir'de partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin bir referandum niteliğinde olacağını ve vatandaşın aydınlık ile karanlık arasında tercih yapacağını belirterek, "Bu seçimleri şer güçler, karanlık güçler kazanamayacak. Bu seçimlerin galibi ANAP olacak" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, zorlu bir yola ilk adımlarını attıklarını belirterek, milletle beraber cesur kararlar alacağınısöyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, MHP'ye katılımların partiye taze kan getirerek güç verdiğini belirterek, Türkiye'nin 1995 yılından bu yana siyasi istikrar arayışı içerisinde olduğunu söyledi.

5- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem Kayseri'de yaptığı açıklamada, Aziz'in Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Cem, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin her geçen gün arttığını; fakat Irak ile bu diyalogun bir türlü gelişmediğini belirterek, kendisinin de Irak'la ilişkileri geliştirmek için bu ülkeyi ziyaret etmesine rağmen bir sonuç alamadığını söyledi.

6- Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası Şefi Nikolay Belovol Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. iki ülke arasındaki ilişkilerde sık sık psikolojik ve duygusal faktörlerin öne çıkarıldığını, zaman zaman da bazı konuların suni yöntemlerle ciddi sorunlar haline getirildiğini belirtti.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright düzenlediği basın toplantısında, Fransa'nın Rambouillet kentinde ilk defa bir araya gelen Sırp ve Arnavut yetkililerin görüşmelere devam etmek konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

15 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz'i kabulünden sonra düzenlediği basın toplantısında, PKK terör örgütünün Irak yönetiminden destek gördüğünü içeren 45 maddelik Genelkurmay Başkanlığı raporunu Aziz'e verdiklerini söyledi.

Aziz de görüşmeden sonra yaptığı açıkamada, yararlı ve objektif bir diyalog yaşandığını, ikili ilişkilerin tartışıldığını belirterek, iki ülke arasındaki ana sorunun yabancı müdahale unsurları olduğunu söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, tüm partilere eşit mesafede olduklarını belirterek, "Hiçbir partiye kan davamız yok. Koşullarımızı kabul ederse seçimlerden sonra DSP ile koalisyon kurabiliriz" dedi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Ankara'da 80 ilin defterdarları ile yaptığı toplantıda, mali idarenin tarafsızlığı ve yasalara bağlılığıyla diğer kurumlar içinde uyarıcı olacağını belirterek, yapılan harcamaların programlardaki yerinin gösterilmesiyle sağlanacağını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, 8 yıllık temel eğitimin kendilerinden sonra gelecek olanlar tarafından değiştirilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, anayasa ve yasaları uyguladıklarını, irtica ile mücadele edeceklerini, kılık kıyafet yönetmeliğine uymayanların disiplin cezaları alacağını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, 18 Nisan seçimlerinin kader seçimi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin ileriyemi, aydınlığa mı gideceğine, geriye, karanlığa, kargaşaya mıdöneceğine" karar vereceğini söyledi.

6- İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Türkbank ihalesine fesat karıştırılması davasında, işadamı Korkmaz Yiğit'in dearalarında bulunduğu 3 sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

7- 3 yıl önce Sabancı Center'da öldürülen Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe'nin katil sanığı Mustafa Duyar, tutuklu bulunduğu Afyon Kapalı cezaevi'nde öldürüldü. Aynı cezaevinde bulunan örtülü ödenek davası sanığı Selçuk Parsadan da ağır yaralandı Afyon Valisi Ahmet Özyurt yaptığı açıklamada, cezaevindeki olaydan sonra mahkumlar tarafından rehin alınan 3 gardiyanın serbest bırakıldığını, saldırının direkt Mustafa Duyar'a yönelik olduğunu açıkladı.

16 ŞUBAT 1999

1- PKK'nın lideri Abdullah Öcalan, Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "30 bin insanımızın ölümüne sebep olan PKK'ya karşı 15 yıldır azim ve kararlılıkla yürüttüğümüz mücadelede önemli bir adımı daha başarıyla gerçekleştirdik. Hiçbir güç Türk milleti ve devleti ile başa çıkamaz" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Öcalan'ın yakalanmasında Genelkurmay ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) tam bir uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek, "Devlet sözü yerine getirildi. Yaptıklarının ve yaptırdıklarının hesabını bağımsız Türk adaletine verecektir" dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Öcalan'ın yakalanmasını "güzel bir haber" olarak değerlendirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise Öcalan'ın yakalanmasının Türk devletinin bir zaferi olduğunu söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de Öcalan'ın yakalanması ile ilgili olarak, "Bir bebek katili, bir terörist olan kişinin sonunun böyle olacağı belli idi. Başta Genelkurmay ve MİT olmak üzere, bütün ilgilileri kutluyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise yaptığı açıklamada, "Beklenen sonuç alınmıştır. Umarım bir dönem böylece kapanıyor. Türkiye'nin hakettiği bir sonuçtur" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş Ankara'da yaptığı açıklamada, siyasilerin yargı bağımsızlığını hazmedemediklerini belirterek "Siyasilerin yargıya verdiği zarar, PKK'lıların ve siyasal islamcıların bu ülkeye verdiği zarardan daha fazladır" dedi.

3- TBMM Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi sırasında "görevi kötüye kullandığı" gerekçesiyle TBMM eski Başkanı ve ANAP Kütahya Milletvekili Mustafa Kalemli'nin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

4- Türk bestecilerinden Necil Kazım Akses İstanbul'da yaşamını yitirdi.

5- Türkiye'de bulunan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz düzenlediği basın toplantısında, komşu olan Türkiye ve Irak'ın ortak çıkarları, ortak sorunları bulunduğunu belirtti. Uzlaşma ve işbirliğini en iyi düzeye çıkarmak için Türkiye'ye ziyaretin gerekli olduğunu vurgulayan Aziz, İncirlik'in ülkesine karşı kullanılmasına son verileceğini umduğunu söyledi.

6- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Zülfikarov Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Zülfikarov Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, dış güçlerin Azerbaycan'ı yıkmak için her fırsattan yararlandığını belirterek, Türkiye'nin askeri alanda ülkesine daha fazla yardımcı olmasını istedi. Ayrıca, Bakü-Ceyhan boru hattının da mutlaka gerçekleştirileceğini söyledi.

7- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart yaptığı açıklamada, ABD'nin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasında doğrudan bir rol oynamadığını belirterek, "Terörist liderin ele geçirilmesinden dolayı son derece memnunuz" dedi.

8- Kenya Dışişleri Bakanı Bonaya Godana yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye gönderilmesinden Kenya hükümetinin sorumlu olmadığını söyledi.

9- Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklanan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanması üzerine Yunanistan hükümeti adına açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas, "Yunanistan hükümeti Öcalan sorununa Avrupa çerçevesinde bir çözüm bulmak amacıyla kendisine kalacak bir yer temin etmiştir" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos da yaptığı açıklamada, bugüne kadar Kürt sorununu insan hakları çerçevesinde değerlendirip ona göre hareket ettiklerini söyledi.

10- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a suikast düzenlendiği, çıkan olaylarda 13 kişinin öldüğü, 123 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aktif Emekli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Müyesser Tufan ile beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabullerin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Avrupa ülkelerinin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam edilmemesi konusundaki açıklamaları üzerine, Öcalan'ın savunma hakkının sonuna kadar açık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye dışarıdan gelen direktiflere göre yolunu tayin edecek değildir. Türkiye uygar bir ülke olarak kuralları neyse onu uygulayacaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ziyaretlerinde bulundu. Başbakan Ecevit, ayrıca CNN'de canlı yayına katılarak Öcalan'ın yakalanmasına ilişkin soruları yanıtladı. Terör örgütü liderinin Marmara Denizi'nde bir adada güvenlik içinde olduğunu kaydeden Ecevit, en kısa sürede yargı önüne çıkarılacağını söyledi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birlikler, Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarına operasyon başlattı. Mesud Barzani'ye bağlı KDP'li peşmergelerin de katıldığı operasyonlar sırasında kara birliklerine, Türk savaş uçakları ve helikopterleri tarafından da destek sağlandığı, zırhlı birliklerin de Habur'dan giriş yaptıkları bildirildi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesini değerlendirdi. Kutan, bölücü terör örgütü başının getirilmesi olayının istismara ve provakasyona açık olduğunu belirterek, "Bir siyasi menfaat niyetiyle hiç kimse, bunu istismar etmesin. Bu konuda iktidara bütün çalışmalarında destek olacağız" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın Türkiye'ye yönelttiği tehdide ilişkin olarak, "Türkiye, nereden gelirse gelsin, kendine yöneltilen tehditleri karşılamaya hazır olduğunu geçmişte ispatlamıştır" dedi. Ramazan'ın Türkiye'yi ve İncirlik Üssü'nü hedef alan açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atacanlı, bu ifadelerin gerçeklerle ve iyi komşuluk ilişkileri ile bağdaşmadığını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş , Cumhuriyet gazetesinin enerji alanında son günlerde yoğunlaşan tartışmalara ilişkin sorularını yanıtladı. Aktaş, kamuoyunda "ulusal yargı erkini zedelediği" gerekçesiyle yoğun eleştirilere neden olan enerji yatırımlarında "uluslararası tahkim" uygulamasına gidilmesinin gerekliliğini savundu.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 2. Demokrasi Paketi'ni tanıtmak için İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla PKK'nın terörist eylemlerinin bitebileceğini; ancak siyasal yapıya kavuşmak isteyebileceğini söyledi.

8- PKK yandaşlarının Yunanistan, Türkiye ve İsrail elçiliklerine yönelik eylemleri sürüyor.

Berlin'deki İsrail Konsolosluğu'na saldırmak isteyen PKK militanlarının dördü, konsolosluk görevlilerinin açtığı ateş sonucu öldü. Militanlar Hamburg kentindeki SPD binası ile Cenevre'deki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği binasını da bir süre işgal ettiler. İsrail ve Kenya, çeşitli ülkelerdeki büyükelçiliklerini kapattıklarını açıkladılar.

9- Avrupa Parlamentosu'nun Dışişleri, Güvenlik ve Savunma Komisyonu, Brüksel'de yaptığı toplantı sonunda bir bildiri yayımlayarak terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın adil yargılanması yönünde çağrıda bulundu. Öcalan'ın avukatlarından Hollandalı Van Den Ties Trakken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak Öcalan'ın işkence görmemesi, adil yargılanması ve yargı süreciyle ilgili "geçici önlem alınması"nı istedi.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Zülfikarov, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Görüşmede, iki ülke, Ermenistan'dan gelen tehditlerin bölgede istikrarı engellediğini vurguladı. Türkiye, Azerbaycan'a sağlanacak askeri destek için NATO'nun devreye girmesini istedi. 11- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç yaptığı açıklamada, Kosovalı Arnavutlar'ın bir Sırp katliamına uğramasını önleyecek en önemli garanti olan NATO barış gücünü kesinlikle kabul etmeyeceklerini açıkladı.

18 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesi yazarlarını Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanması çerçevesinde gelişen olayları değerlendirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, "Yunanistan'daki istifaları nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, Türkiye'nin iç işlerine karışmaya kalkan bir devletin kendi iç işlerinde sıkıntıya uğrayacağını söyledi. Ölüm cezasına karşı olduklarını, ancak bu konuda kimseye garanti vermeyeceklerini belirten Başbakan Ecevit, DGM'lerin Türk Anayasası'na uygun olduğunu söyledi.

Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı haftalık görüşmesinden sonra, bölücü terör örgüt mensuplarına Pişmanlık Yasası'nı beklemeden şimdiden teslim olmaları çağrısında bulundu. Başbakan Ecevit, bölücü örgüt mensuplarını pişmanlık yasasından yararlandırmaya şimdiden özendirebilmek için önerisini Cumhunbaşkanına sunduğunu belirterek, konunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki valiliklere genelgeyle duyurulacağını kaydetti.

3- CHP Parti Meclisi (PM) toplandı. PM toplantısına girmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonraki süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Batı'nın, Türkiye'nin Abdullah Öcalan'ı yargılama sürecine müdahele etmeye hakkı olmadığını söyleyerek, "Türkiye tüm dünyanın ilgiyle, merakla baktığı bir konumdadır. Buna hepimiz katkı yapmak istiyoruz" dedi.

4- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının kardeşlik ve barış için büyük fırsat olduğuna dikkat çekti. ABD'nin, Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulması ve Türkiye'nin de bu süreci desteklemesi için baskı yaptığını vurgulayan Perinçek, "Bunu Türkiye'nin himayesi olmadan gerçekleştiremeyeceğini ABD de biliyor. Kuzey Irak'ta ABD'nin güdümüne girmek Türkiye'nin felaketi olur. Bize dayatılan mafya-tarikat rejimidir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin irticayı hedef alması tarihi önemdedir. Türkiye, ABD dayatmasına teslim olmamalıdır" dedi.

5- Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu 44. Toplantısı, İstanbul'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Komisyon Eşbaşkanı ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, AB'nin, Türkiye'yi, genişleme süreci içine 12. aday ülke olarak resmen dahil etmek yerine, çeşitli yöntemler kullanarak kendisine yakın tutma gayretlerinin, ilişkileri düzeltmeye yetmeyeceğine inandığını belirtti.

6- Resmi bir ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Fransa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jean Pierre Kelche yaptığı açıklamada, Avrupa çapında ve Atlantik ittifakında önemli bir yeri bulunan Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşme istemini desteklediklerini vurgulayarak iki ülkenin ilişkilerini daha ileri bir noktaya taşımayı amaçladıklarını kaydetti.

7- Resmi bir ziyaret çerçevesinde Çek Cumhuriyeti'nde bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Cumhurbaşkanı Vaclav Havel tarafından kabul edildi.

Cem, Prag'da Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Kavan ile düzenlediği ortak basın toplantısında ise Yunanistan'daki gelişmelere değinerek, Yunanistan'da üç bakanın istifasını, 'Ümit ediyorum ki, Yunanlılar'ın belgelerle de kanıtlanan teröre ve terör kuruluşlarına iyi bilinen desteği, gelecekte kesilecek' sözleriyle değerlendirdi.

8- Terör örgütü PKK'nın yandaşlarının, Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından başlattıkları işgal eylemleri ve saldırılar sürüyor. Avrupa'nın çeşitli kentlerinin yanı sıra Moskova, Almatı ve Tahran'da gösterilere katılan yüzlerce PKK yandaşı gözaltına alındı.

9- Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani, Türkiye'ye, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın adil bir şekilde yargılanması çağrısı yaptı. Talabani, Reuters haber ajansına gönderdiği açıklamada Türkiye'yi Kürtleri asimile etmeye çalışmakla da suçladı.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan olayından sorumlu tuttuğu üç bakanın istifasını istedi. Başbakan Simitis'in isteği üzerine Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Kamu Düzeni Bakanı Filippos Peçalnikos ve İçişleri Bakanı Alekos Papadopulos istifa ettiler.

11- Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides ile dün bir görüşme yapan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, S-300 füzelerinin Ada'da konuşlandırılmamasının cesurca verilmiş bir karar olduğunu, bu tutumun, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni fırsatların yolunu açtığını belirttim" dedi.

Bu arada, Rusya'nın, Ermenistan'a S-300 füzeleri ve yeni grup MIG29 savaş uçaklarını da kapsayan silah sevkiyatına başladığı bildirildi.

12- İsrail'in, Lübnan'ın güneyinde tek taraflı olarak ilan ettiği güvenlik bölgesini genişletmek için dün bölgedeki bir köyü işgal ettiği bildirildi.

13- Pakistan'da bir yolcu treninin, raydan çıkması sonucu ilk belirlemelere göre, 100'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. 14- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

19 ŞUBAT 1999

1- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, ABD Temsilciler Meclisi heyeti başkanı Doug Bereuter ve beraberindekileri kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD'nin, insan hakları, demokrasi ve vzgürlükler konusuna önem veren iki ülke olduğunu belirterek, her iki ülkenin de teröre karşı ortak hareket ettiğini ve işbirliği yaptığını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Ecevit, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda bulunması nedeniyle yasak bölge ilan edildiğini, bu nedenle adaya her türlü giriş ve çıkışın yetkili makamların iznine bağlandığını, her türlü deniz ve hava aracının bölgeye girişi ve uçuşunun yasaklandığını belirtti. Başbakan Ecevit, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de büyük bir kalkınma atılımı başlatılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, sokakta çalıştırılan çocuklara para verilmemesi gerektiğini belirterek, "Sivil toplum örgütleri ve SHÇEK görevlilerinin o çocuğu dinleyip, anlayıp, onun için yapılması gerekenleri yapmaktır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanıp adalete teslim edildiğini belirterek, "Şimdi yaraların sarılması dönemidir. Güneydoğu sorununu çözebilmek için bugün en elverişli zamandır" dedi.

5- ABD'nin, Yugoslavya'ya olası bir NATO saldırısının "çok sert" olacağı uyarısı üzerine açıklamada bulunan Yugoslavya Devlet Başkanı Slobadan Miloşeviç, NATO "işgal gücü" olarak nitelendirdiği uluslararası barış gücüne izin vermeyeceğini söyledi.

6- ABD'yi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ABD Başkanı Bill Clinton ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, dünyadaki ekonomik bunalım, karşılıklı ticaret, Kosova'daki gelişmeler, Irak'a uygulanan yaptırımlar ve nisanda yapılacak NATO zirvesinin ele alındığı bildirildi.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Moskova'da bir araya geldi. Yeltsin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Almanya ile ilk kez Nazi toplama ve çalışma kamplarında tutulanlara, Almanya'nın tazminat ödemesi konusunu ele aldıklarını söyledi.

20 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2 günlük resmi bir ziyaret için Filipinler'e gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den Filipinler'e cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez resmi bir ziyaret yapıldığına işaretederek, "Gelişen Türk sanayiine yeni pazarlar bulmak ve küresel ekonominin imkanlarından daha geniş biçimde yararlanabilmek amacıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde Güneydoğu Asya ve Pasifik ülkeleriyle de ilişkilerimizi güçlendimeyi öngörmekteyiz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, imzasıyla yayımlanan genelgede dağdaki terör örgütü PKK militanlarının teslim olmaları durumunda Pişmanlık Yasası'ndan yararlanacakları konusunda "devlet sözü" verdi.

Başbakanlık Binası'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, Güneydoğu'da yarım kalmış tesislerle ilgili kuruluşların genelge doğrultusunda üstlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi. Genelgeye göre, "Teslim ol" çağrısını valiler yapacak.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Almanya'da yayımlanan haftalık Der Spiegel Dergisi'ne verdiği demeçte, son günlerde terör örgütü yandaşlarının kanlı eylemlerini gerçekleştirdikleri Avrupa ülkelerine yönelik olarak, "ektiğini topluyor" değerlendirmesini yaptı.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de yargının bağımsız olduğu anımsatılarak, "Hakimleri ve savcıları etkilemeye çalışmak, yasalarımıza göre suçtur. Türkiye'nin ne içinde, ne dışında hiç kimsenin ve hiçbir çevrenin yargıya müdahalesi mümkün değildir. Herhangi bir üçüncü çevreden gelecek bir müdahale teşebbüsüne Türkiye müsaade ve müsamaha etmeyecektir" denildi.

5- FP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının, terörle, zorla, şiddetle, kanla hiçbir yere varılamayacağını bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

6- Türkiye 1. UFO Kongresi İstanbul'da başladı. İki gün sürecek kongrenin organizasyonunu yapan Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan "Biz kimiz, nereden geldik ve hayatın amacı ne? On binlerce yıldır cevap aradığımız soru bu" dedi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak'taki PKK kamplarının imhasına yönelik başlatılan ve 5. gününe giren askeri operasyonun devam ettiği bildirildi.

İstanbul'un Gazi Mahallesi'nde 60 kişilik PKK'lı terörist grubun polisle çatıştığı, çatışmada 5 polisin yaralandığı bildirildi. Bu arada PKK'lıların eylem ve gösterileri sürerken, kent merkezleri ile GAP barajlarında güvenlik önlemleri de yoğunlaştırıldı.

8- Roma'da bir grup komünist parti ve PKK yandaşının düzenledikleri gösteride THY bürosuna saldırdıkları bildirildi. Ayrıca, PKK yandaşları Stuttgard, Bonn, Paris, Viyana, Londra, Stockholm, Amsterdam, Madrid ve Kazakistan'ın Jambıl eyaletinin merkezi Taraz'da da gösteri yaptılar.

9- Fransa'nın başkenti Paris'te iki haftadır süren Kosova Barış Konferansı, Sırpların NATO Barış Gücü'nü reddetmesi yüzünden uzatıldı.

10- Irak'ta Şii dini liderlerinden El Sadr'ın öldürüldüğü, olayın duyulmasıyla ülkede çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

11- Nijerya'da 15 yıllık aradan sonra sivil iktidara dönüş süreci çerçevesinde, milletvekili ve senatör seçimleri yapıldı.

21 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Binası'nda Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte yabancı gazeteciler için basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ecevit, gazetecilerin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının, koalisyon hükümeti döneminde başlayan bir süreç olduğunu belirten Ecevit, şimdi yapılması gerekenin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin sosyal ve ekonomik problemlerinin çözülmesi olduğunu söyledi. Terör örgütü liderinin yargılanmasının, Türkiye'nin iç işi olduğunu söyleyen Ecevit, Türkiye'nin adaylığının AB tarafından kabul edilmediğini ve Türkiye'nin AB ile siyasi konuları konuşmama kararı aldığını anımsattı.

Dışişleri Bakanı Cem de, Öcalan konusunu Avrupa'nın sorunu haline getirme arzusunun farkında olduklarını belirterek, AB ülkelerinin çok ihtiyatlı olmaları gerektiğini kaydetti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez'de, Maliye Bakanı ve İstanbul Milletvekili Zekeriya Temizel'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı.

Maliye Bakanlığı'na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan'ın kaydırılacağını bildiren Başbakan Ecevit; Temizel'in ekonomi kadar, yerel yönetim konularında da bilgili ve deneyimli olduğunu söyledi.

Bakan Temizel ise bana verilen bu görevle "uzun yıllar yaşadığım ve sorunlarından kopmadığım bu dünya kentine birikimimle hizmet etmek benim sorumluluğumdur. Bu sorumluluğu yerine getirme olanağı doğdu" dedi.

3- Bakanlar Kurulu'nun 5 bin 131 kişinin vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının milli bir sonuç olduğunu, bunun seçimlerde kullanılmasının yanlış ve gereksiz olacağını, kimseye hayır da getirmeyeceğini savundu.

Cindoruk, hükümetin Güneydoğu Anadolu'ya yönelik önerilerini yararlı, ancak yetersiz bulduklarını belirterek, devletin sanayileşme olanaklarını ortaya koyarak, yatırımlara başlaması gerektiğini vurguladı.

5- Adana'nın Ceyhan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

22 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla, memurluğa giriş sınavlarının Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmasının zorunlu hale getirildiğini söyledi. Başbakan Ecevit, "Buna göre memur almak isteyen devlet kuruluşları, gereksinmelerini ÖSYM'ye bildirecekler ve ancak yılda bir veya iki kez düzenlenecek merkezi sınavlarda kazananlar memur olabilecekler" dedi.

2- Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kalkınmanın hızlandırılması için özel bir teşvik uygulamasına gidileceğini söyledi. Uluğbay, "Güneydoğu'ya yönelik olarak yapılacak tamamlayıcı yatırımlar için, kaynaklar esasen mevcut. Kaynakların yıl içinde kullanımı ön tarihlere alınmak suretiyle, kısa sürede, mevcut bütçe kaynaklarının yedek ödeneklerden bir bölümünün kullanımı sözkonusu" dedi.

3- 16. Milli Eğitim Şurası Ankara'da çalışmalarına başladı.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin açılış konuşmasında, yeni hedefin 11-12 yıllık zorunlu eğitim olması gerektiğini belirterek, dogmalardan arındırılmış, eleştiren ve sorgulayan kuşaklar yetiştirilmesinin de öncelikli amaçlar arasında yer almasını istedi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay ise mesleki eğitime ağırlık verilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayarak, "Bu şura, 21. yüzyılın eşiğindeki Türk eğitim sistemini taçlandıracaktır. Burada alınacak kararların Türkiye'yi, dünyayı belirleyen 10 ülkeden biri yapacağına inanıyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, iş bulmanın üniversite eğitimini gerektirmesinin yığılmalara neden olduğunu belirterek, "Bu durum yüksek öğrenimini tamamlayanların arasında da işsizliğin artmasına neden olmaktadır. Bunun nedenlerinden birisi ciddi bir eğitim planlamasının yapılmamış olmasıdır" dedi.

Bostancıoğlu çalışmaları sırasında yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki terör sorununun istihdam temeline dayandığını vurguladı.

4- Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Jet - Pa adlı bir ticari kuruluşun 6 ayrı televizyon kanalını angaje ederek, bazılarına para karşılığı saatlerce canlı yayın yaptırmasının "kabul edilemez bir ayıp" oluşturduğunu bildirdi.

5- Filipinlerde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, devlet televizyonu PTV-4'te yayınlanan mülakatında, Yunanistan'ın geleneksel olarak Türkiye'ye düşman tüm unsurlara destek veren bir tutum içinde olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir ülke ancak 'yasadışı bir ülke' olarak tanımlanabilir. Yine de Yunanistan'a bir şans daha vermek istiyoruz. Bu çerçevede Yunanlı yetkilileri bir kere daha medeni ve hukuka saygılı her ülkenin yapması gerektiği gibi uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uymaya davetediyorum" dedi.

6- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas yaptığı açıklamada, Ankara'nın Yunanistan'a karşı karalama kampanyası başlattığını savunarak ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü. 7- Lüksemburg'da yapılan Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısında, Yunanistan'ın AB normlarına uymadığı konusunda uyarıldığı bildirildi.

Aynı toplantıya katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin terörizme karşı tavrının net olduğunu, hiçbir terör örgütüne toprakları üzerinde faaliyet izni vermediklerini söyledi.

AB Konseyi bir bildiri yayımlayarak, PKK liderinin yakalanmasından itibaren yaşanan şiddet olaylarından endişe ve üzüntü duyulduğu dile getirildi. Bildiride, Türkiye'nin, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ı adil yargılama güvencesini dikkate alarak bundan tarafsız yargılama, uluslararası gözlemcilere izleme olanağı ve savunma özgürlüğü tanınması anlamını çıkardığı kaydedildi.

8- Belçika İçişleri Bakanı Luc Van den Bosche Brüksel'de yaptığı açıklamada, Med-TV'nin Türkiye'ye yönelik yaptığı propaganda eylemleriyle ilgili olarak son kez uyarıldığını, tekrarı durumunda yayınlarının durdurulacağını söyledi. Bosche, PKK'nın yasaklanması konusunda şimdilik bir tavır alınmadığını da sözlerine ekledi.

9- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily ARD televizyonuna yaptığı çıklamada, Avrupa çapında yapılacak mücadeleyle PKK'ya sağlanan lojistik desteğin çökertilmesi gerektiğini söyledi.

10- Ermenistan'a yaptığı ziyareti tamamlayarak Moskova'ya dönen Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Anatoli Kornukov, S-300'lerin Ermenistan'a sevkiyatının 1 Mart'ta tamamlanacağını açıkladı. 11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat resmi bir ziyaret amacıyla Almanya'ya gitti.

23 ŞUBAT 1999

1- Filipinler'e yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, terörün dış desteği konusunda Yunanistan'a tepkisini yineledi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, 20. Dönemi değerlendirmek için düzenlediği basın toplantısında, "9 ay önce seçim kararı alınmasının verimliliği etkilediğini, bazı reform yasalarının çıkarılamaması ve anayasanın dokunulmazlıklarla ilgili 83. maddesinin değiştirilememesinden üzüntü duyduğunu" söyledi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü elebaşısının yakalanmasından sonra, örgüt mensuplarından teslim olmaların başladığını, lider kadronun, kendi konumunu, güç ve sefahatini yitirmemek için terörist kadronun elindeki radyo ve telsizleri toplamaya başladığını söyledi.

4- Ankara 1 No'lu DGM, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'i, Kayseri'de yaptığı konuşmada, "Din farklılığı gözeterek halkı din vedüşmanlığa açıkça tahrik ettiği" gerekçesiyle 1 yıl hapis, 860 bin lira ağır para cezasına mahkum etti.

5- Bursa'da başlayan fırtına, kentte can ve mal kaybına yol açtı. Fırtınada bir ilköğretim okulunun çatısı ile istinat duvarının çökmesi sonucu okul bahçesindeki öğrencilerden 6'sı öldü.

6- Cezayir'in Hemis Milyana kentinde meydana gelen patlama sonucu 3 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- ABD uçakları, ülkenin kuzeyindeki uçuşa yasak bölgede Irak'a ait iki askeri tesisi vurdu. Öte yandan Irak'ın güneyinde Şii liderlerin öldürülmesinin ardından çıkan çatışmaların, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı güvenlik güçleri tarafından bastırıldığı kaydedildi.

8- Kosova'da barışın sağlanması için Fransa'da süren görüşmelerin ardından, Temas Grubu, Kosova konusunda kapsamlı bir özerklik konusunda anlaşmaya varıldığını ve 15 Mart'ta Fransa'da anlaşmanın uygulunması konusunda yeni bir konferans düzenleneceğini açıkladı.

24 ŞUBAT 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Başbakan Ecevit, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel ile terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması ile diğer iç ve dış gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulunduklarını söyledi.

2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Şanar Yurdatapan, sendikacı Münir Ceylan ve eski İHD İstanbul Şube Başkanı Ercan Kanar hakkında devletin askeri kuvvetlerini tahkir ve tezyiften verilen 10'ar ay ağır hapis cezasını esastan bozdu.

3- 18 Nisan'da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri ve yerel seçimlerde siyasi parti ve bağımsız adaylar Yüksek Seçim Kurulu'na bildirildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Yunanistan'ın PKK'yı kınamasını, teröre desteğini kesmesini beklediğini belirterek, "Terörle dayanışma içinde olan bir ülkeyle dayanışma içine girmenin mümkün olmadığını" söyledi.

5- Zekeriya Temizel'in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmasından sonra istifasıyla boşalan bakanlık görevine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan atanırken, Çağan'dan boşalan bakanlık görevine ise İzmir Milletvekili Hakan Tartan getirildi.

6- İstanbul Valisi Erol Çakır, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni(TGC) ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın liderinin yakalanmasından sonra bir merkezden, örgüt yandaşı ve sempatizanlara "elinizden gelen her türlü eylemi yapın" talimatı verildiğini ve bunun istihbarat kaynaklarıyla da doğrulandığını belirterek, "İstanbul'un huzur ve güvenliğini bozamadılar" dedi.

TGC Başkanı Nail Güreli ise özellikle toplumsal olaylarda gazetecilerin güven içinde çalışmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 7- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Rahmi Koç yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı yıllardır sürdürdüğü yanlış, kasıtlı, Yunan kamuoyunu yanıltıcı, bilinçli politikalarının son vahim olaylarla iki ülke arasındaki ilişkileri, onarılması güç bir noktaya getirdiğini belirterek, İş Konseyi'nin, planlanan tüm ortak faaliyetleri iptal ettiğini bildirdi.

8- İspanya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, sözde Kürt Parlamentosu'nun, Bask Parlamentosu'nda toplantı yapmasına kesinlikle izin verilmeyeceği bildirildi.

İletişim Bakanı Yardımcısı Perdo Antonio Martin açıklamasında, "Türkiye ile ilişkilerimizin bozulmasını kesinlikle istemiyoruz. PKK, Kürt halkının temsilcisi değildir" dedi.

9- Atina'da yayın yapan SKY Radyosu, Başbakan Kostas Simitis tarafından PKK lideri Öcalan'ın Yunanistan'ın Kenya Büyükelçiliği'nde barındırılması olayı nedeniyle istifasını istediği Teodoros Pangalos'un Atina Savcılığı tarafından ifadesinin alındığını ileri sürdü.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Atina'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin her olasılığa karşı hazırlık yaptığını belirterek, "Sınırlarımızda yoğun güvenlik önlemleri alınmış bulunmaktadır" dedi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Başsavcısı Alekos Markides, Rum kesiminde bulunan ve Kıbrıslı Türklere ait gayri menkullerle ilgili yasada değişiklik yapılacağını açıkladı.

11- Çin'de bir yolcu uçağının havada infilak etmesi sonucu 64 yolcu ve mürettebatın öldüğü bildirildi.

25 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Boyacı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabul sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu ekonomik gelişme trendini 10 sene daha götürmesi halinde 10 bin dolar gelir seviyesine ulaşacağını belirtti.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Türk adaletine herkesin güvenmesi ve hiç kimsenin ona gölge düşürmemesi gerektiği bir kere daha önemle vurgulanmıştır" denildi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Anayasa Mahkemesi'ne müracaat ederek, HADEP'in 18 Nisan'da yapılacak seçimlere katılmasının engellenmesini istedi.

4- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Kumbaracıbaşı düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın getirilmesinden sonraki süreçte yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. PKK'nın yeni oluşumlarla gündeme gelebileceği öngörüsünde bulunan Kumbaracıbaşı, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

5- RTÜK, seçim dönemi yayın yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle TGRT, HBB, Kanal 6 ve Kanal E televizyonlarının yayınlarının 1'er gün durdurulması, NTV ve Kanal A'ya da uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.

6- İngiltere Büyükelçisi David Logan, İstanbul'da yaptığıa çıklamada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin "siyasi bir olay" ancak yargılamanın siyasi değil, "adli bir süreç" olduğunu belirtti.

7- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki Kürt partileriyle Bağdat yönetiminin görüşmeler yaptığını ve yakında Kuzey Irak'taki Kürtlere özerklik tanıyan bir anlaşmanın duyurulacağını belirtti.

8- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Çin Başbakanı Zhu Rongji, Çin ve Rusya arasındaki siyasal ilişkileri geliştirmek ve zayıflayan ticareti canlandırmak amacıyla Moskova'da bir araya geldiler.

9- Endonezya'nın doğusundaki Ambon'da Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki çatışmalarda 24 kişinin öldüğü bildirildi.

26 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'ya gelen Gürcistan Cumhurbaşkanı Edvard Şevardnadze'yi karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Gürcistan'ı, Türkiye'nin yakın ve güvenilir bir komşusu, bölgenin barış ve istikrarı için birlikte çalıştığı yakın dostu ve ortağı olduğunu söyledi.

Şevardnadze ise iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde çok kısa zamanda büyük işler yapıldığını belirterek, "Türkiye olmaksızın, Gürcistan'ın kalkınması imkansız" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 16. Milli Eğitim Şurası'nın kapanışında yaptığı konuşmada, milli eğitim şuralarının Türk milli eğitimi için ilham kaynağı olduğunu, milli eğitim politikalarını yeniden düzenleme, zamana uyarlama ve çağdaş olarak tutmakta çok yarar sağladığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Erzincan'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, bölücü terör örgütü PKK'ya verdiği desteğin baştan beri bilindiğini belirterek, "Dünya, bu suretle onların yapmış olduklarını bizzat görmüş oldu" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, iki PKK'lı kadın teröriste siyasi sığınma hakkı veren Yunanistan'ın, içine düştüğü durumdan gerekli dersleri çıkaramadığını ve terörizme destek veren bir ülke olduğunu uluslararası alanda "tescil" ettiğini söyledi.

5- Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, 1 Mart'tan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 5 oranında zam yapıldı.

6- Avusturya'da meydana gelen çığ felaketinde 36 kişinin öldüğü bildirildi.

27 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT-1'de yayımlanan "Politikanın Nabzı" adlı programa katıldı. Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilişine kadar yaşanan gelişmeleri anlatan Cumhurbaşkanı Demirel, Yunanistan'ı bir kez daha uyardı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ve Mısır Petrol Bakanı Hamdi El Bambi ile Çankaya Köşkü'nde görüştü.

Cumhurbaşkanı Demirel ile Şevardnadze başkanlığında yapılan heyetler arası toplantıda "Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve enerji nakli, ulaşım konuları"ndaki işbirliğinin sürmesi konusundaki kararlılık vurgulandı.

Yayımlanan bildiride, Kars-Tiflis Demiryolu, İpek Yolu'nun canlandırılması, Rize-Batum denizaltı fiberoptik kablo bağlantısının kurulması gibi ortak projelerin bir an önce yaşama geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Demirel ile Mısır Petrol Bakanı Hamdi El Bambi'nin temasları sırasında da doğal gaz konusu görüşüldü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, Cumhuriyet gazetesinin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, Mısır Gaz Şirketi'nin İzmir'de sıvılaştırılmış gaz konusunda açılan ihaleye öneri verdiğini belirterek "çalışmalarda gelinen noktayı görüştük" dedi.

3- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İngiltere Parlamentosu'nun davetlisi olarak İngiltere'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. TBMM Başkanı Çetin Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'deki yargının Avrupa'daki kadar bağımsız ve adil olduğunu belirterek, temaslarının çok yararlı geçtiğini, amacının da iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olduğunu söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı savunmaya talip olan iki avukatın görevi bırakmalarının "haklı bir gerekçesi" olmadığını savundu. Başbakan Ecevit, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ndeki askeri üyelerin çekilebilmesi için yasa ve anayasa değişikliği gerektiğine dikkat çekerken, "Fakat anayasa değişikliği yapılmadan da askeri hakim ve savcıların terfileriyle, sicilleriyle ilgili işlemlerde bir değişiklik yapılmak suretiyle belki bu sorun çözülebilir" dedi.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, Radikal gazetesinin ekonomi, siyaset, seçimler ve Güneydoğu ile ilgili sorularını da yanıtladı. 5- Yüksek Seçim Kurulu, kapatılan RP'nin siyasi yasaklı eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'ın bağımsız milletvekili adaylık başvurusunu reddetti.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile ilçe ve belediye başkan adaylarını, düzenlenen bir törenle basına ve parti örgütüne tanıttı.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir'de düzenlediği basın toplantısında, DTP'nin iki seçimin bir arada yapılmasına karşı çıktığını söyledi.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tanla, İstanbul İlBaşkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçimlerden sonra Türkiye'nin, sosyal, demokrat ilkelerle yeniden yapılanacağını söyledi.

9- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

10- Irak, güneyindeki bazı askeri ve sivil tesislerin ABD ve İngiltere uçakları tarafından bombalanması sonucunda, 23 kişinin yaralandığını bildirdi.

28 ŞUBAT 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, D-8 ikinci Zirve Toplantısı'na katılmak üzere Bangladeş'in başkenti Dakka'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, D-8'in Türkiye'nin öncülüğünde başlatılmış bir ekonomik işbirliği girişimi olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Demirel, "D-8 girişiminin başlatılmasındaki amaç, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasındaki ticareti artırmak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmektir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Sivil Savunma Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, savaş, doğal afetler ve yangın gibi felaketlerin neden olduğu zararın asgariye indirilmesinin yalnızca resmi kurum ve görevlilerin mücadelesiyle başarılamayacağını belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, "Batı Avrupa Birliği (BAB) Transatlantik Formu Konferansı"na katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bugün başlayacak konferansta Avrupa-Atlantik işbirliğinin daha ileri götürülmesi üzerinde durulacağını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Ankara milletvekili adaylarının tanıtımı için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 2. demokrasi kampanyasının ilkelerini sıralayarak, "Millet tam demokrasi istiyor, millet artık dayatma değil, özgürlük istiyor" dedi.

5- ABD'nin Atina Büyükelçisi Nicholas Burns Atina'da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinden sonra iki ülke arasında süren sözlü çekişmelere son verilmesini isteyerek "Yunanistan ve Türkiye, demeç savaşını durdurmalıdır" dedi.

6- Adana'daki İncirlik Üssü'nden havalanan ABD uçaklarının Kuzey Irak'taki uçuşa yasak bölgeyi bombaladıkları bildirildi. Irak Petrol Bakanlığı yetkilisi Salih Hasan düzenlenen saldırıda, Kerkük'ten Türkiye'ye petrol taşıyan boru hattının pompalama merkezinin hasar gördüğünü bu nedenle Türkiye'ye petrol gönderilme işleminin durdurulduğunu açıkladı.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, iki günlük resmi bir ziyaret için Çin'e gitti.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106