19.6.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

HAZİRAN

 

1 HAZİRAN 1998

1- TBMM Başkan Vekili Hasan Korkmazcan, Meclis Danışma Kurulu Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamada, Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Mayıs 1998 tarihli oturumunda kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısıyla ilgili olarak bir bildiri hazırlanması ve olayın TBMM Genel Kurulu'nda kınanmasının kararlaştırıldığını söyledi.

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Şanlıurfa'nın büyükşehir olmasını öngören tasarı kabul edildi. Komisyonda ayrıca görüşülmeye başlanan yerel yönetimler reform tasarısı, alt komisyona havale edildi.

İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, tasarının yasalaşmasıyla yerel demokrasinin sağlanacağını belirtirken "Üniter devletin yapısı hiçbir şekilde zedelenmeyecektir, idarenin bütünlüğü de zaafa uğramayacaktır" dedi.

3- Devlet Bakanı Eyüp Aşık düzenlediği basın toplantısında, tütün ve tütün mamülleri yasa tasarısıyla tütün ekiminde sözleşme, satışında da pazarlık usulünün getirildiğini kaydetti. Sözleşmeye göre üreticinin belli miktarda tütün ekeceğini belirten Aşık, tasarıyla devletin üreticiyi desteklemek için bütçeden ayrı kaynak aktarması gerekeceğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin olağan kurultayında yaptığı konuşmada ideolojik bir çekişmenin yaşanmadığını belirterek "CHP köklü bir değişimi büyük bir sarsıntı yaşamadan gerçekleştirdi" dedi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı açıklamada, izledikleri politikaların kongrede onaylandığını belirterek, grup yönetimi ya da kabinede bir değişiklik düşünmediklerini bildirdi. Bundan sonra TBMM'nin çalıştırılabilmesi için daha çok çaba göstereceklerini belirten Cindoruk, "Koalisyon ortaklarının kendi aralarında anlaşmaları yeterli değil. Meclis'i çalıştırmak için muhalefetle uzlaşmamız şart" dedi.

6- RTÜK Başkanlığı'na Kutlu Savaş seçildi.

7- Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Güneyyaka köyüne baskın düzenleyen PKK'lılar, 10 köy korucusunu öldürdü.

8- Çin'de bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Çin Başbakan Yardımcısı Çian Çiçen ile Devlet Başkanı Can Zemin'le ayrı ayrı görüştü. Ecevit, görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili görüşlerini ayrıntılarıyla sunduğunu belirtti. Ecevit, "Yunanistan'ın adaya yaptığı askeri yığınağı, AB'nin Rum yönetimini üyeliğe alma kararı ve Rusya'nın füzeler gönderme kararının, BM Genel Sekreteri'nin inisiyatifini de baltalamış olduğunu söyledim" söyledi. Irak konusunda iki ülkenin tutumunun birbirine çok yakın olduğunu anlatan Ecevit, Hindistan ve Pakistan'ın nükleer denemelerinin de görüşmede gündeme geldiğini kaydetti.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, "Hazar-Petrol-Gaz-98 Uluslararası Fuar"ın açılışına katılmak üzere Bakü'ye giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Aliyev kabulde yaptığı konuşmada, Hazar petrollerini taşıyacak ana petrol boru hattı için düşünülen Bakü-Ceyhan güzergahıyla ilgili Uluslararası Konsorsiyum'un karar almasını sağlayarak, projenin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

2 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sayıştay Başkanı Kamil Mutluer ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, devletin kurumlardan oluştuğunu belirterek, kurumları ayakta tutacak zincirin güçlü olması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, gelişmiş sanayi toplumları bilgi çağına geçerken, Türkiye'nin hem sanayideki açığını kapatmak, hem de yeni çağ değişimi sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirterek, bu iki sorunu aynı zaman dilimi içinde çözmede gösterilecek başarının Türkiye'nin geleceğini belirleyeceğini söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM gündemindeki öncelikli yasa tasarılarının, devletle milletin kucaklaşmasını, sistem tıkanıklığının aşılmasını sağlayacak ve Türkiye'nin önünü açacak reform tasarıları olduğunu söyledi.

4- Türkiye, Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Mayıs 1998 tarihli oturumunda kabul edilen sözde Ermeni soykırımı kararını parlamentodan geçiren Fransa'yı "yanlışını bir an önce düzeltmesi konusunda" uyardı. Fransa Ulusal Meclisi'nin kabul ettiği Ermeni soykırımı yasa tasarısının 29 Haziran'da Fransız Parlamentosu'nun gündemine gelebileceği belirtilen yasa tasarısının, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal aracılığı ile Fransa Dışişleri Bakanlığı'na verilen notada, söz konusu tasarının Ermeni terörünü tekrar alevlendirebileceği belirtilerek, Fransa'dan Türk diplomatlarını daha iyi koruması istendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bilgi verdi. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Fransa Meclis Başkanı ve Senato Başkan Yardımcısıyla ayrı ayrı görüştüğünü belirterek, Fransa'nın kararının iki ülke ilişkilerine ciddi zarar verebileceğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bugünkü hükümetin çatısı esas alınarak yenilenme olmaz" diyerek, CHP'nin bir muhalefet partisi olduğunu ve öyle kalacağını bildirdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlarda, Hakkari ile Bingöl'ün kırsal kesiminde 14 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda bir güvenlik görevlisi şehit oldu.

7- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki resmi temasları çerçevesinde Pekin'de Türkiye'den bu ülkeye giden Türk öğrencilerini kabul etti. Daha sonra Çin İmparatorluğu'nun başkenti Şian'da incelemelerde bulunan Ecevit, basın mensuplarına iç politika konularını değerlendirdi.

8- Sırp operasyonlarının sürdüğü Kosova'da çok sayıda Arnavut'un yaşamını yitirdiği, binlercesinin de Arnavutluk'a göç ettiği bildirildi. BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği (UNCHR) Sözcüsü Kris Janowski, Kosova'dan göçün, Sırp kuvvetlerinin Arnavut köylerini yoğun bombardımana tutmasından sonra hız kazandığını belirtti.

 

3 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, FP Genel Başkanı Recai Kutan ile partisinin başkanlık divanı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Siyasetçilerin "ıslahat" düşüncelerini, uygun zeminlerde ortaya koymalarının hem hakları hem de görevleri olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Demirel, geçmişte parlamentonun müdahalelere uğraması nedeniyle siyasetin parçalı hale geldiğini, bunun da istikrarsızlık doğurduğunu söyledi. FP Genel Başkanı Kutan da, ülkedeki gerginliğin giderilmesi ve ılımlı bir politik düzenin gerçekleştirilmesi için gereken çabayı göstermeye hazır olduklarını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Mesut Yılmaz, "1. Sağlık Ocakları ve Koruyucu Hekimlik Kurultayı"nın açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, sağlık bilincinin önemini vurguladı.

Başbakan Yılmaz da, hazırladıkları sağlık reformuna göre hastanelerin kendi masraflarını karşılayabileceklerini, verimlilik ve etkinlik esasına göre çağdaş bir anlayışla yönetilebileceklerini kaydetti.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis'te yaptıkları görüşmeden sonra birlikte düzenledikleri basın toplantısında aldıkları mutabakat kararlarını açıkladılar. Başbakan Yılmaz, Nisan 1999'da erken seçimin yapılacağını, yılbaşından itibaren de kendisinin istifasıyla bir seçim hükümetinin kurulacağını açıkladı. Baykal ise CHP'nin seçim hükümetine girmeyeceğini söyledi.

4- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Euromoney'nin İstanbul'da düzenlediği "Türkiye: Geleceğe Yatırım" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Asya krizine ilişkin görüşlerini açıkladı. Erçel, gelişmekte olan piyasalara akan fonların yüzde 95'inin özel finans kuruluşlarınca sağlandığı gözönüne alındığında, sağlıklı makroekonomik uygulamanın piyasalar üzerinde güvenin kaybolmamasında en önemli faktör olduğunu belirtti.

5- DİE'den yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı itibariyle yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 91.4, toptan eşyada 79.9 oranında gerçekleţti.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı'nın, Samsun'da düzenlediği "Yerel Basın Eğitim Semineri"nde konuşan TGC Genel Başkanı Nail Güreli, "Kimi köşe yazıları haber niteliği taşımakta, kimi haberler tarafsızlık ilkesinden ayrılmakta, saptırılmakta, yönlendirici unsurlar haberin içine katılmaktadır. Bu bakımdan haberin deyim yerindeyse namusunu korumak için hepimiz nerede olursak olalım, hangi dünya görüşüne sahip bulunursak bulunalım meslek ilkesi, meslek onuru ve namusu açısından sorumluluğumuzun bilincinde olmalıyız" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli'de bir köy minibüsünü durduran PKK'lı teröristler, 9 kişiyi öldürdüler, 3 kişiyi de yaraladılar.

8- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, "Hazar-Petrol-Gaz-98 Uluslararası Fuarı"nın açılışına katılmak üzere Bakü'de bulunan Fransa Sanayi Bakanı Christian Pierret'i kabulünde yaptığı konuşmada, Fransız Ulusal Meclisi'nin Ermeni Soykırımı yasa tasarısını kabul etmesinin gayri adil olduğunu ve günümüzle bağdaşmadığını söyledi. Pierret de Fransa Ulusal Meclisi'nin kararının Fransa'nın dış politikasının değişmesi anlamına gelmediğini söyledi.

9- Almanya'nın Eschede kasabası yakınlarında meydana gelen tren kazasında, 100 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

4 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Mayıs 1998 tarihli oturumunda kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı iddiasının ulusal Meclis'te görüşülmesi ile ilgili olarak, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a bir mektup gönderdiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Necati Utkan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in Chirac'a bir mektup gönderdiğini belirterek, yapılanın iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican düzenlediği basın toplantısında, Tütün ve Alkollü İçkiler Kanun Tasarısı'nın görüşüldüğünü, üretilen tütünlerin devlet tarafından alınmasının sona erdirileceğini söyledi. Tasarıdaki uygulamaya göre, tüccar ya da kamu kuruluşu almak istediği tütün ile ilgili olarak çiftçilerle başlangıçta sözleşme yapma imkanına sahip olacak. Ayrıca her türlü alkollü içkinin üretiminin serbest bırakılması da tasarıda yer alıyor.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın görüşmeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, görüşme sonrası anlaşılan konuların gerçekleşmesini istediklerini belirterek, "Seçim kararını parlamento verir. Nisan 1999, seçim için çok yanlış bir tarih. Türkiye'nin acil bir seçime ihtiyacı var ve bir yıllık seçim ekonomisine teamülü yok" dedi.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner İstanbul'da dün gerçekleştirilen Euromoney tarafından düzenlenen "Türkiye: Geleceğe Yatırım" konferansı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmenin tüm partilerin ortak hedefi olduğunu belirterek, mevcut hükümetin yapılacak seçimler öncesi popülist politikalar ve seçim ekonomisini kesinlikle uygulamayacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM), Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu'nun Güneydoğu sorununa ilişkin olarak hazırlamakta olduğu rapor konusunda, tasarıda yer alan bilgilerin yanlıţ ve çarpıtılmış olduğunu belirterek, Türkiye için bir bağlayıcılığının söz konusu olmadığını söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasındaki seçim hükümeti ve tarihi konusunda uzlaşmaları ile ilgili görüşlerini açıklayarak, seçimlerin zaman geçirilmeden yapılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

7- CHP Genel Baţkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz ile uzlaşmaya vardıkları seçim hükümeti konusunda, "Cumhurbaşkanı'nın tavrından endişem yok. Anayasa'nın verdiği yetkiyi kullanarak bunalım yaratmamak için yeni bir hükümetin kurulmasına olanak verecektir" dedi.

8- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlarken son siyasi gelişmeleri de değerlendirdi.

9- DTP İstanbul Milletvekili Metin Işık, partisinden istifa ederek DYP'ye katıldı.

10- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısı için Ukrayna'ya giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan, Arnavutluk ve Azerbaycan liderleriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel toplantının yapılacağı Yalta şehrine giderken uçakta basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. KEİ'yi bölgesel bir ekonomik örgüte dönüştürecek olan ve 11 ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarının katılımıyla bugün imzalanacak KEİ Şartı'nın büyük önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Demirel, "Bu büyük bir olaydır. 100 sene içinde neler olmuş bu bölgede. Duvarlar konmuş, köprüler yıkılmış. Sonra yeniden beraberliğe gidilmiş" dedi.

11- NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı yazılı açıklamada, "Güven Arttırıcı Önlemler" kapsamında Türk ve Yunan taraflarıyla sürdürdüğü temasların olumlu sonuçlarına değindi ve Ankara ile Atina'nın 1988 yılında varılan uzlaşmalara riayet konusunda niyet beyanında bulunduklarını bildirdi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'taki son durumu Milliyet gazetesine değerlendirdi.

13- Pakistan ile Hindistan arasında geçen hafta yaşanan nükleer bomba denemeleri üzerine ABD, Rusya, Fransa, Çin ve İngiltere dışişleri bakanları İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi. ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, "Uluslararası kamuoyu Pakistan ile Hindistan'ı yollarından dönmeye ikna etmek ve Asya'da tehlikeli bir silah yarışını önlemek için bir araya gelmelidir" dedi.

Öte yandan Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee, Keşmir sorununa ilişkin olarak Pakistan ile ikili görüşmeler yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Eisenstat Washington'da yaptığı açıklamada, İran ve Libya'da yatırım yapan şirketlere yaptırımlar uygulanmasını öngören yasanın İran'dan geçecek boru hatları için hala geçerli olduğunu ve yasada bir değişiklik yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Yaptırımlar yasasında Amerikan yönetimine tanınan ve ulusal çıkarlar için yasayı uygulamaktan vazgeçme yetkisi, İran'dan geçecek boru hatları için geçerli değildir" dedi.

15- Somali'de karşıt gruplar arasındaki çıkan çatışmalarda 26 kişinin öldüğü bildirildi.

 

5 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Dünya Çevre Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, dünyanın, yaşanan tüm gelişmelere ve her alanda elde edilen yeniliklere karşın sınırı aşan büyük tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

2- Ukrayna'nın Yalta şehrinde yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yurda döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Demirel, şu anda Türkiye'de fiilen bir hükümet bulunduğunu ve birtakım varsayımlardan yola çıkarak yeni bir hükümetin nasıl kurulacağının tartışılmasını doğru bulmadığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Ticari Yaşamda Ekonomik İstikrar ve Demokrasi" konulu panelde yaptığı konuşmada, siyasal liberalizm olmadan ekonomik liberalizmin olamayacağını belirterek, "Demokrasi yoksa, sürdürülebilir bir siyasal istikrar da yoktur" dedi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında varılan "seçim hükümeti" uzlaşmasını kabul etmediğini söyledi.

5- Ukrayna'nın Yalta şehrinde yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi (KEİ), işbirliğini bölgesel bir örgüte dönüştürecek olan KEİ Şartı'nın üye ülke liderlerin imzalamasıyla sona erdi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'taki son durumu Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa bölümünden sorumlu İcra Direktörü Willy Kiekens Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de hükümetin son aylarda olumlu ekonomik kararlar aldığını, ancak Türkiye ile bir anlaşma yapmalarının önündeki en önemli engelin, sosyal güvenlik sorunu olduğunu söyledi.

8- İsviçre'nin Cenevre kentinde dün bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri, Hindistan ve Pakistan'ın nükleer denemelerinin ardından Güney Asya'da artan tansiyonu düşürmek için "harekete geçme kararı" aldı.

 

6 HAZİRAN 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Mardin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin heveslerini boşa çıkaracaklarını söyledi. Yılmaz, bölgenin en önemli sorunu olan işsizlik problemini yatırımlarla çözeceklerini belirterek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne uygulanan yatırım teşviklerine değindi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümeti ve ANAP'ı eleştirdi.

3- CHP Genel Baţkanı Deniz Baykal, partisince Sungurlu, Alacahöyük, Merzifon ve Havza'da düzenlenen etkinliklere katıldı. Baykal, şenliklere katılmadan önce basın mensuplarının Başbakan Mesut Yılmaz'la yaptığı görüşmeyle ilgili sorularını yanıtlarken, Türkiye'de bir hükümet işbaşında iken hiç kimsenin yeni bir hükümete yönelik bir temasın tarafı haline gelemeyeceğini söyledi.

4- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu tarafından düzenlenen "kırmızı kart" eylemi on binlerce memurun katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi. Bazı milletvekillerinin de destek verdiği eylemde, hükümetin 1998'in ikinci yarısı için memura vermeyi planladığı yüzde 20'lik maaş artışının yetersiz olduğu dile getirildi.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.

6- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi ile Van'ın Çatak ilçesindeki saldırılarda 6 korucu şehit oldu, 8 kişi de yaralandı.

 

7 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açıklamada, Başbakan Yılmaz'ın kendisine Baykal ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'deki istikrarsızlığın temelinde çok parçalılığın yattığını, bunun aşılabilmesi için seçim ittifaklarına olanak tanınması gerektiğini söyledi.

TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı" programına katılan Cumhurbaşkanı Demirel, son siyasi gelişmeler ve Başbakan Yılmaz ile yaptığı görüşmeyle ilgili soruları yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin Genel Kurulu'nda basını eleştirdi. Basın sektöründe, "oto kontrol" mekanizmasının işletilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye'de basın birinci güç olmak istiyor" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

4- Kayseri ve izmir'de meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü.

5- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından düzenlenen "Uyuşturucuya Karşı Mücadele" konulu toplantıya katılmak üzere, ABD'ye gitti. Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadele konusunda gerek kendi sınırları içinde, gerekse diğer ülkelerle ilişkili olarak büyük bir mücadele verdiğini belirten Başesgioğlu, Türkiye'nin geçmiş yıllarda oluşturulan olumsuz imajı hak etmediğini belirtti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer incelemelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

7- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yaptıkları nükleer denemelerden dolayı Hindistan ve Pakistan'ı kınadı.

Kanada'nın BM Büyükelçisi Robert Fowler, kararın kabulünden önce yaptığı konuşmada, beş ülkeyi (İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD) Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'nın (NPT) kendilerine düşen bölümünü yerine getirerek silahsızlanma konusunda adım atmaya çağırdı.

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi de beş ülkenin, NPT'nin silahsızlanmayla ilgili maddelerini "hayata geçirmeye çalışmakta gönülsüz davrandıkları" ve silahsızlanma konusunda "seçici" yaklaşımlarının bugünkü krize neden olduğu suçlamasında bulundu.

Hindistan ve Pakistan, kararın, Güney Asya'da nükleer silahların yayılmasını önleyemeyeceğini savundu.

8- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yaptığı açıklamada, Irak'ın dış ülkelerden gelen insani yardımları bundan sonra kabul etmeyeceğini belirterek "Irak'ın dostları yardım göndermek yerine Irak'a adaletsizce uygulanan yaptırımların kaldırılması için çaba sarfetmelidirler" dedi.

9- Pakistan'da meydana gelen tren kazasında 24 kişinin öldüğü, 36 kişininde yaralandığı bildirildi.

 

8 HAZİRAN 1998

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Parlamenterler Birliği heyetini kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta iki devlet olduğunu, Batı dünyasının bunu kabul etmesi durumunda adada çözüm bulmanın kolaylaşacağını belirterek, adadaki sorunun çözülmesi için Kıbrıs Türklerinin birlik içinde olmaları gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TYD) 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Türk Turizmi ve Gelecek 10 Yılı" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, turizmin, Türkiye'nin görünümü, yaşam standartının yükseltilmesi ve ödemeler dengesi için büyük önem taşıdığını söyledi.

Turizm Bakanı İbrahim Gürdal da turizmcilerin büyük bölümünün başka işlerle birlikte turizmciliği de yürüttüklerini kaydederek "Turizmciler, uncu, elektirikçi, deri imalatçısı, inşaatçı değil, turizmci olmalıdır" dedi

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "5. Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi"ne katılmak üzere Kazakistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kazakistan gezisinde Türkiye ile kardeş cumhuriyet arasındaki çok taraflı işbirliğini tüm yönleriyle ele alacaklarını ve bir dizi bölgesel ve uluslar-arası konu üzerinde fikir teatisinde bulunacaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Kazakistan'ın yeni başkenti Astana'nın uluslararası takdim törenlerine katılacağını da söyledi.

4- Başbakan Mesut Yılmaz, 9. Ulaştırma Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ulaştırma, haberleşme ve enerji konusunda çağdaş standartları yakalaması gerektiğini belirterek, "21 yüzyılda taş devrini yaşayan bir ülke olmak istemiyorsak haberleşme, ulaşım ve enerji yatırımlarını sürdürmek zorundayız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de 1930'lu yıllardan sonra demiryolu taşımacılığının büyük ölçüde ihmal edildiğini belirterek,"Bütün dünyada demiryolu teknolojisinde hızlı atılımlar gerçekleştirilirken Türkiye'de bazı çevreler demiryolu taşımacılığını çağdışı bir ulaşım sistemi gibi görmüş veya göstermişlerdir" dedi.

Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir de, demiryollarının yıllardır ihmal edildiğini belirterek, "Bu da yolcu ve ulaşım taşımacılığının yüzde 90'ının karayollarıyla yapılmasına ve dolayısıyla da trafik kazalarının artmasına neden olmaktadır" dedi.

5- Başbakan Mesut Yılmaz ile Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Başbakanlık konutunda bir araya geldi. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Yılmaz'ın Baykal'la varılan uzlaşmayla ilgili bilgi verdiğini belirterek, "Bu mutabakat konusunda ciddi kaygılarım var. Ancak, bunları şimdi açıklamayı doğru bulmuyorum" dedi.

Ecevit partisinin başkanlık divan toplantısının ardından da gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtladı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Şırnak, Siirt ve Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 37 PKK'lı terörist öldürüldü, biri yakalandı, bir PKK'lı da teslim oldu. Çatışmalarda 1 güvenlik görevlisi şehit oldu.

7- Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantı'sı İstanbul'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bölge ülkelerini aralarındaki sorunları çözmeye çağırırken, Bosna'da yaşanan drama atıfta bulunarak bütün Avrupa ülkelerinin bu acı tecrübeden gerekli dersleri çıkarması gerektiğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos da toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türk-Yunan ilişkilerine değinerek, AB'nin dinsel ve tarihsel geleneklere göre sınırlandırılmasına karşı olduklarını vurguladı ve Türkiye'nin Avrupalı kimliğini her zaman desteklediklerini öne sürdü.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nadezda Mihailova da Kosova sorununun çözümüne katkı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Makedonya Dışişleri Bakanı Blagoy Handziski ise yaşananların Kosova'nın iç sorunu olduğunu savundu.

8- Birleţmiţ Milletler Genel Kurulu'nun, uyuţturucu maddeler ve kara para aklanmasýyla mücadele önlemlerini görüşmek üzere düzenlediği toplantı New York'ta başladı. ABD Başkanı Bill Clinton açılışta yaptığı konuşmada, üye ülkelere, uyuşturucu ve ona bağlı suçlarla mücadele çağrısında bulunarak, dünyada hiçbir ülkenin uyuşturucu kaçakçılığı ile tek başına mücadele edecek kadar güçlü olmadığını vurguladı.

Türkiye'yi temsil eden İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu da genel kurulda yaptığı konuşmada, uyuşturuculara talep azaltılmadığı sürece uluslararası kontrol mekanizmalarının hedeflerine ulaşmasının mümkün olmayacağını belirtti.

9 HAZİRAN 1998 

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, Milli Güvenlik Kurulu'nun önerisi doğrultusunda GAP'ın 2010 yılında bitirilmesi için her türlü önlemin alınması kararlaştırıldı.

Başbakan Yılmaz toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la vardığı uzlaşmayla ilgili olarak koalisyon ortaklarıyla arasında herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile birlikte TBMM Başkanı Hikmet Çetin'i ziyaret ederek TBMM'de yeni genel kurul salonunun açılmasını istedi. TBMM Başkanı Çetin, teknik sorunlar giderilir giderilmez salonun açılacağını belirtirken; Başbakan Yılmaz, yeni salonun hizmete sokulmamasının nedeninin teknik değil, siyasi olduğunu öne sürdü.

Başbakan Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Başbakan Yılmaz, bu uzlaşmanın tek amacının Meclis'i çalıştırmak olduğunu, Meclis'in çalıştırılmasını sistemin işletilmesiyle eşdeğer saydığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit dün partisinin başkanlık divanını toplayarak son iç siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

4- İstanbul'da dün başlayan "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı" sona erdi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in başkanlığında yapılan toplantı sonunda yayımlanan "İstanbul Deklarasyonu"nda, Avrupa'da ideolojik, ekonomik ve askeri sınırların kalmasının işbirliğinin daha da gelişmesi için iyi bir fırsat yarattığına dikkat çekildi.

Toplantıdan sonra Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos bir araya geldiler.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirirken ülkeyi rejim bunalımından kurtarmanın yolunun sosyal demokrasiyi güçlendirmek olduğunu vurguladı.

6- Ankara Bağımsız Milletvekili Cemil Çiçek, Fazilet Partisi'ne katıldı.

7- Siirt'in Eruh ilçesi ile Erzincan'ın Çağlayan beldesinde sürdürülen operasyonlarda 9 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- "Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 5. Zirvesi"nedeniyle Kazakistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bugün Türk dünyasını oluşturan kardeş ülkeler arasında tarihten ve ortak kültürel mirastan kaynaklanan ve karşılıklı sevgiye, saygıya dayanan bir yakınlaşma ve beraberlik ateşi yanmıştır. Bu ateş, mutlaka korunacak, beslenecek ve büyütülecektir" dedi.

Zirvenin ardından yayımlanan sonuç bildirisinde ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

9- Libya lideri Muammer Kaddafi, Mısır televizyonuna verdiği demeçte, Etiyopya ile Eritre arasındaki çatışmaların Afrika Boynuzu'nu "Balkanlaştırarak" yeni bölgesel savaşlara yol açacağını söyledi.

10- Nijerya'da General Sani Abacha'nın ölümüyle boşalan devlet başkanlığına Genelkurmay Başkanı Abdülselam Ebubekir atandı.

11- Sri Lanka'da Tamil militanlarının, Kilinochchi kentini ele geçirmeye çalışan hükümet birlikleriyle girdikleri çatışmada 75'ten fazla askeri öldürdükleri, militanlarınsa 25 kayıp verdiği bildirildi.

 

10 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 9. Ulaştırma Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en modern teknolojiden yararlanmaya devam etmesi gerektiğini kaydederek, "Türkiye kendini daha ileri götürmeye mahkumdur" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun'u ziyaret etti. Uygun, Türk Ceza Yasası'nın bütünde değişiklik yapan ön tasarının gözden geçirilmesini istedi.

Başbakan Yılmaz da "Yüksek mahkemenin hükümetimizden olabilecek talep ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunu da görüşeceğiz" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın seçim uzlaşmasıyla ilgili olarak "bazı yönlerini uygun bulmasalar da engel çıkarmayacaklarını" söyledi.

4- Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında alınan kararları Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy ile Devlet Bakanı Salih Yıldırım, ortak basın toplantısıyla açıkladılar.

Kişisel sağlık sigortasıyla ilgili yasa taslağının imzaya açıldığını belirten Özsoy, kişisel sağlık sigortası yaşama geçirildiğinde, sağlık güvencesi bulunmayan 21.4 milyon kişinin sağlık karnesine kavuşacağını belirterek, böylece bu kişilerin günün 24 saatinde istedikleri özel ya da resmi hastaneden sağlık hizmeti alma olanağına kavuşacaklarını söyledi.

5- DTP Afyon Milletvekili Kubilay Uygun partisinden istifa etti.

6- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, memur maaşlarına temmuz ayında yüzde 20 oranında zam yapılacağını açıklamasının, kamu emekçileri üzerinde "ekonomik abluka" kurulduğu anlamına geldiğini savunarak "Bu ablukayı kaldırmak temel görevimizdir. Yüzde 20 oranında yapılacak maaş artışının, kamu emekçilerinin içinde bulunduğu olumsuz yaşam koşullarını düzeltmeye yetmeyeceği açıktır" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kazakistan'ın yeni başkenti Astana'nın uluslararası takdimi dolayısıyla düzenlenen törenlere katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, uzun araştırma ve incelemelerden sonra Astana şehrinin başkent yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel de kardeş Kazak halkının bağımsızlıktan bu yana gerçekleştirdiği başarılardan büyük gurur duyduğunu söyledi.

8- Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 86. Çalışma Konferansı nedeniyle Cenevre'de bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan yaptığı açıklamada, iş güvencesiyle ilgili olarak 9 seçenekli yasa taslağı hazırladıklarını, ilgili taraflar arasında sağlanacak mutabakattan sonra Başbakanlığa sevk edeceklerini söyledi.

9- Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10- Rum Ulusal Konseyi'nin dünkü toplantısında, sözleşme gereği ilk partisinin bu yıl ağustos ayında Ada'ya getirilmesi planlanan S-300 füzelerinin teslimatının sonbahara ertelendiği bildirildi.

11- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil militanlarına karşı bir hafta önce başlatılan operasyonlarda, 208'i asker 433 kişinin öldüğü, 1324 askerin de yaralandığı bildirildi.

12- Hindistan'ın batısında etkili olan kasırgada ölenlerin sayısının 200'ü geçtiği bildirildi.

 

11 HAZİRAN 1998

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit S-300 füzeleriyle ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Kıbrıs konusunda önümüzdeki aylarda yeni baskılarla karşılaşılacağını belirterek, "Güney Kıbrıs ile ilgili olarak hangi adım atılırsa biz de karşılığı olan adımı atacağız. S-300 füzeleri yerleştirilirse, Türkiye'nin KKTC'deki askeri gücünü o oranda artıracağız" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, Fransa Meclisi'nde kabul edilerek Senato'da görüşülmesi gündemde olan "Sözde Ermeni Soykırımı" yasa tasarısı ile ilgili olarak, tasarının mayıs ayında meclis gündemine alınmasının daha önce göndemde bulunmadığına dikkati çekerek, "Bu gibi iddialar daha önce de ortaya atıldı, ama tasarının yasalaşması çok daha başka bir şey. Fransa'nın devlet olarak bunu üstlenmesi gibi vahim bir durum var ki, bunun olmaması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Ayrıca Büyükelçi Utkan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook'a bir mektup gönderdiğini belirterek, NATO savunma bakanlarının askeri müdahaleyi değerlendirdiğini söyledi. Utkan, "Diplomasi yoluyla kan dökülmesinin önüne geçilmesi ve diyalogun tesis edilmesi durumunda müdaheleye gerek olmaz. Bu olmazsa NATO içinde alınacak önlemlere katkı sağlayacağız" dedi.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin, "sindirme, yıldırma ve tehdit yöntemleriyle Anayasa'da belirtilen Cumhuriyetin laik düzenini değiştirmek amacıyla oluşturulan örgüte girdikleri" gerekçesiyle 20 ayla 4 yıl arasında hapse mahkum ettiği 123 Aczmendi hakkındaki kararı "usulden" bozdu.

4-Yaş meyve ve sebzenin toptancı halleri dışında alınıp satılması önlenerek bu piyasanın kayıt altına alınmasını hedefleyen tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Danıştay'ın iade kararı gereğince Emniyet Genel Müdürlüğü görevine Vali Alaaddin Yüksel getirildi.

6- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği “II. Yerel Medya Eğitim Semineri” Trabzon'da başladı.

7- İsveç'te bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İsveç Dışişleri Bakanı Lena Hjelm Wallen ve Parlamento Birinci Başkan Yardımcısı Anders Björck ile görüştü. Çetin, görüşmeleriyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Wallen ve Björck'a, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini ve gelinen noktadaki güçlükleri anlattığını söyledi.

8- NATO ülkeleri savunma bakanları Brüksel'de toplandı. Almanya Savunma Bakanı Volker Ruehe, toplantıda yaptığı konuşmada, Yugoslavya'nın Kosova Bölgesi'nde bir askeri müdahaleye karar verilmesi durumunda Yugoslavya Federal Cumhuriyetinin tamamından hedefler seçileceğini kaydetti.

İngiltere Savunma Bakanı George Robertson, BBC radyosuna verdiği demeçte, Kosova Bölgesi'ndeki saldırıların durmadığı takdirde Belgrad yönetiminin "birkaç gün içinde" askeri müdahaleyle karşılaşacağını söyledi. ABD Savunma Bakanı William Cohen, ülkesinin tek başına bir askeri operasyona girişmeyeceğini belirterek, NATO toplantısında ortak bir siyasi tutum benimsenmesine çalışılacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin NATO toplantısı sırasında Fransa Savunma Bakanı Alain Richard ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası bilgi veren Sezgin, Fransa Meclisi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırım kararının da ele alındığını belirtti.

9- New York'ta düzenlenen ve BM üyesi 30 kadar ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı "BM Uyuşturucu Zirvesi"ne katılan İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk-Amerikan Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın Avrupa'da uyuşturucu trafiğini yönlendiren büyük bir şebekeye sahip olduğunu belirterek, örgütün son zamanlarda kaçak yoldan Avrupa ülkelerine mülteci götürme işine de el attığını ve söz konusu mültecileri tehdit yoluyla kurye olarak kullandığının tespit edildiğini söyledi.

Öte yandan BM tarafından 10 yıllık süre için öngörülen uyuşturucuyla mücadelenin koordinatörlüğüne getirilen İtalyan Pina Arlacchi, programın yıllık maliyetinin 500 milyon dolar olacağını kaydederek, "Devletlerin birbirlerini parmakla gösterip suçlamalar yönelttikleri günler geride kaldı. Artık hep birlikte çalışma dönemi başlıyor" dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Türkiye'den Kıbrıs'a dönerken yaptığı açıklamada, Rumlar'ın Rusya'dan satın alacakları S-300 füzelerini Ada'ya getirmesi halinde tüm dünyaya Kıbrıs meselesinin kapandığını ilan edeceklerini söyleyerek, "Eğer Rumlar bizimle uzlaşmaya hazırlarsa, yeniden eşit şartlarda, iki devlet temelinde görüşmelere baţlayarak anlaţma zemini bulabiliriz" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Rusya'dan sipariş ettiği S-300 füzelerinin kasım ayına kadar teslime hazır olmayacağını, füzelerin Ada'da olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Öte yandan Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı'nın füzelerin taşınması konusunda güvence vermesi yönündeki açıklamalarının basında yer almasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Teslim alınma zamanının aleni tartışma konusu olmaması gerekir" dedi.

11- Dünya Futbol Şampiyonası Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Açılış maçında Brezilya İskoçya'yı 2-1 yendi.

12- Cezayir'de bir trene yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 12 kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

12 HAZİRAN 1998

 

1- Temel atma ve çeşitli açılışlarda bulunmak üzere Aydın'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmalarda, "Bu günlerde, bilhassa siyasetin çok karışık hale geldiği zamanlarda çok ileriye bakmamız lazım. Çünkü çok ilerinin şartları elimizde mevcut değildir. Türkiye tüm iyi niyetiyle meseleleri barışçı yoldan çözme girişimindedir" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Gaziantep'te yaptığı konuşmada, "Hizmet için kimin kapısını çalmak gerekirse çalarız, kiminle uzlaşmak gerekirse uzlaşırız. Nefsimize yapılan saldırılara aldırış etmeyiz" dedi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Gaziantep'te yaptığı açıklamada, politikacıların ana görevinin, iktidarda bulundukları dönemde ülke çıkarlarını gözeten işler yapmak, muhalefette ülke yararına fikirler üretmek olduğunu söyledi.

4- Şanlıurfa'da sel sularına kapılan 16 kişi hayatını kaybetti.

5- Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Toplantısı için Türkiye'ye gelen Romanya Dışişleri Bakanı Andrei Pleşu, Kosova'da yaşanan kriz ve Türkiye-Romanya ilişkilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

6- Yunanistan Parlamentosu, Batı Trakya Türklerini asimile etmek amacıyla hazırlanıp 1955 yılından bu yana binlerce Türkün vatandaşlıktan atılmasına neden olan Anayasa'nın 19. maddesini iptal etti.

7- Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides Rum televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya'dan sipariş ettikleri S-300 füzelerinin adada konuşlandırılmasının ertelenmesi yönünde siyasi bir karar olmadığını söyledi.

 

13 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile beraberindeki Temsilciler Meclisi üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin demokrasinin ayrılmaz parçası olduğunu, bu durumun siyasi partilere büyük sorumluluk yüklediğini vurguladı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Isparta'nın Yalvaç ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçmişte sıkıntılı günler yaşadığını belirterek, "Bugün konuşmamız gereken geçmiş değil, Türkiye'nin yarınlarıdır. Hiçkimsenin kuşkusu olmasın Türkiye'nin geleceği aydınlıktır" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, askerlik sürelerinin kısaltılacağına ilişkin tartışmalara açıklık getirdi. Sezgin, Türkiye'nin ortam ve koşullarının askerlik süresinin kısaltılmasına olanak tanımadığını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da Mamak Belediyesi'nin yeni hizmet binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, partizanlık ve yağmanın aralıksız sürdüğünü, namusuyla çalışan memura düşük zam öngörüldüğünü anımsatarak, enflasyonu yüzde 100'e vurduran hükümetin bu politikasını onaylamayacağını söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yıllardır ülkeyi aynı zihniyetin yönettiğini belirterek bu zihniyetin Türkiye'de yaşanan sorunların sorumlusu olduğunu belirtti.

5- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, parti Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon ortakları ile CHP'nin erken seçim kararını eleştirerek, bunun Batı'nın iç savaş planına hizmet edeceğini öne sürdü.

6- Eskişehir'de likit gaz tankeri ile yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 10 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

7- Tunceli'de teröristlerce güvenlik güçlerinin aracına açılan ateş sonucu 3 Özel Harekat Timi görevlisi şehit olurken, 3'ü de yaralandı.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Pangalos ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

 

14 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Belediyesi'nin yaptırdığı Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkedeki eserlere her gün bir yenisinin eklendiğini belirterek, "Eğer insanlar severek ve isteyerek yaparlarsa büyük eserler meydana getirirler" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, 21 Mayıs'ta meydana gelen sel felaketinden etkilenen Karabük'ün Yenice ve Zonguldak'ın Saltukova ilçelerinde incelemelerde bulundu. Başbakan Yılmaz, yeni bir kanun çıkararak selden dolaylı zarar görenlerin de doğrudan zarar görenlere tanınan imkanlardan faydalandırılmasını düşündüklerini kaydederek, "Bu konuyu ilk Bakanlar Kurulu'nda gündeme getireceğim" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Başkanlık Divanı’nda yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomi, iç ve dış politika alanlarında ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu kaydederek, ülke gündeminin irticai faaliyetler, laikliğin ihlali ve İslami sermaye gibi tamamen iddia üzerine kurulu konularla meşgul edildiğini belirtti.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Galler'in başkenti Cardiff'de AB'ye aday ülkelerin durumlarının ele alınacağı Cardiff Zirvesin'i Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

Ecevit, ayrıca, iç siyasetteki son gelişmeleri de Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayarak, Kurumlar Vergisi Tebliği'yle menkul sermaye geliri elde edenlerin stopaj yoluyla yapılan kesintileri hayali olarak göstererek haksız iade almalarına yol açıldığının doğru olmadığını savundu.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay 5. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, festivalin Antalya'yı kültür sanatla bütünleştirdiğini belirterek "Bu organizasyon kültür turizmi ve ülkemizin kültürel yönünün tanıtımı açısından da çok önemlidir" dedi.

7- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürülen operasyonlarda 18 PKK'lı terörist ölü, 7'si de sağ olarak ele geçirildi.

 

15 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. İki lider, ülkeler arasındaki ilişkilerin siyasi ve ekonomik alanda yükseltilmesi yolundaki görüş birliğini dile getirerek, ticaret hacminin de 1 milyar dolara çıkarılmasını istediler.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak'ı kabulünde yaptığı konuşmada, memurlara verecekleri maaş artışının enflasyonun üzerinde olacağını belirterek, "Eğer altında kalırsa bunu da telafi etmeyi taahhüt ediyoruz" dedi.

3- Rusya'dan gelen Malta bandıralı Natasha-1 adlı gemi S-300 füzelerinin rampalarını taşıdığı gerekçesiyle Çanakkale Boğazı'nda durduruldu.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Montreux Boğazlar Sözleşmesi hükümlerine göre geminin geçmesine izin verildiğini söyledi.

Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Burhan Kara da yaptığı açıklamada "Bizim güvenliğimizi ilgilendiren bir şey söz konusu değil" dedi.

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

5- Yaţ Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi ve Toptancı Halleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait silahların kaybolmasında dönemin Emniyet Müdürü Mehmet Ağar ve Genel Müdür Danışmanı Korkut Eken'in de sorumlu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

7- AB zirvesi Galler'in başkenti Cardiff'de başladı.

8- Sırplar'ın Kosova'daki etnik temizliği durdurmalarını sağlamak amacıyla NATO'nun, Arnavutluk ve Makedonya'da düzenlediği "Kararlı Şahin Hava Tatbikatı" başladı.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana yaptığı açıklamada, Yugoslavya yönetiminin askeri müdaheleyi önlemek için son şansla karşı karşıya olduğunu söyledi.

9- Bağdat'ta bulunan BM Özel Komisyonu (UNSCOM) Başkanı Richard Butler yaptığı açıklamada, Irak'a uygulanan yaptırımların kalkmasına kısa bir süre kaldığını söyledi.

 

16 HAZİRAN 1998

  

1- Yüksek Askeri Şura Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrasında Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada "Toplantıda, Türkiye'ye yönelik tehdit kapsamındaki dış tehdit değerlendirmesi ve iç tehdit olarak bölücü terör örgütü faaliyetleri ve irtica ile mücadelede son durum ele alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki bazı personelin disiplin ve ahlaki durumları görüşülerek haklarında gereken kararlar alınmıştır" denildi.

2- Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısı Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de katıldı. Ecevit, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada enflasyonla mücadelede bir ümit başladığını belirterek, bu konuda özel sektörün katkılarının çok önemli olduğunu söyledi.

3- Baţbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Meclis yaz tatiline girmeden önce öncelikli yasaların çıkarılması konusunda hükümet ve CHP arasında uzlaşma aranacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Ankara'da yaptığı açıklamada, Galler'in başkenti Cardiff kentinde düzenlenen AB zirvesini değerlendirdi. Bakan Cem, İngiltere'nin Dönem Başkanlığının önerilerinde Türkiye'nin aday niteliğinin çok net şekilde ifade edildiğini belirterek, Yunanistan'ın vetosu nedeniyle bu net ifadeden bazı kelimelerin çıkarıldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderdiği cevabi mektupta, Ermeni soykırımı ile ilgili yasa tasarısının parlamenterlerin sorumluluğunda olduğunu bildirdiğini söyledi.

6- Başbakan Mesut Yılmaz hakkında orman arazilerinin turizm amaçlı tahsisinde kayırmacılık yaptığı gerekçesiyle verilen soruşturma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP arasında dün yapılan seçim uzlaşma protokolünü değerlendirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de iki lider arasında varılan uzlaşmayı değerlendirirken, seçim tarihinin biraz fazla erken olduğunu, bu nedenle Meclis'in verimli çalışamayacağını söyledi.

8- İstanbul bağımsız milletvekili Ali Coşkun, Fazilet Partisi'ne katıldı.

9- Türkiye'de bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Donald Johnston yaptığı açıklamada, Çok Taraflı Yatırım Anlaşması (MAI) konusunda gönüllü kuruluşlar ve sendikalarla bağlantı kurduklarını belirterek, "İşçi standartlarını tespit eden, iş gücünü koruyan hükümler anlaşmada bulunacak" dedi.

10- Temaslarda bulunmak için ABD'ye giden İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yönelik insan hakları suçlamalarında bazı haklı taraflar gördüğünü belirterek bunların başında "işkence"nin geldiğini söyledi.

11- AB'nin dönem başkanı İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Gallerin başkenti Cardiff'te gerçekleştirdiği AB zirvesi yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Yayımlanan bildirgede, "12 aday ülke aynı kriterler altında değerlendirilir" denildi.

Blair, düzenlediği basın toplantısında, Cardiff'ten Türkiye'ye Lüksemburg kararlarıyla tutarlı, olumlu mesaj verildiğini söyledi.

 

17 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bilkent Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Bilkent'in çok kısa sürede dünya üniversiteleri ile yarışabilir hale geldiğini söyledi.

2- Genelkurmay Baţkanlýğı, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'taki Baf Üssü'ne 4 adet F-16 savaş uçağı indirmesiyle yaşanan durumu değerlendirmek üzere olağanüstü bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başlattığı ortak askeri doktrinin iyice geliştiği belirtilerek buna karşı alınacak önlemler kararlaştırıldı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, vergi tasarısının önemine dikkat çekti. Vergi reformuyla vergi ahlakı ve vergi bilincinin gelişeceğini, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınacağını, enflasyonun hızının kesileceğini bildiren Ecevit, TBMM çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cardiff Zirvesi değerlendirildi. Açıklamada, Türkiye'nin AB'ye adaylığının kabul edilmesinin herhangi bir ilave siyasi şarta bağlanmasının onaylanmadığı bildirildi. Türkiye'nin AB genişleme sürecindeki konumunda "nispi bir gelişmenin" gözlemlendiğinin belirtildiği açıklamada, AB ile ilişkilerin 14 Aralık 1997 tarihli hükümet açıklamasında yer alan parametreler çerçevesinde yürütülmeye devam edildiği vurgulandı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasaya, hukuka ve teamüllere aykırı olarak nitelendirdiği Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasındaki uzlaşmayı, yetkili kurullarında değerlendireceklerini ve gerekli görürlerse hükümetten çekilebileceklerini söyledi.

7- ANAP Bursa Milletvekili İbrahim Yazıcı ile Giresun Milletvekili Rasim Zaimoğlu, partilerinden istifa ettiler.

8- IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy ile 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye'deki temaslarının ardından izleme programı için Hazine Müsteşarlığı'nda temaslara başladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hardy, hükümetin programına koşut "Staff Monitoring Programme" hazırlayacaklarını bildirdi. İzleme programı çerçevesinde hükümetin hedeflerindeki gerçekleşmelerin izlenerek dünyaya duyurulacağını anlatan Hardy, parasal yardım yerine moral olarak nitelendirilen programla kredibilite desteği sağlanması konusunun ele alınacağını da söyledi.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Yunan basınına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Türkiye'ye verilmesi öngörülen AB mali yardımları üzerindeki vetonun kaldırılması ve Türkiye-AB ilişkilerindeki katı tutumunun yumuşatılması çağrısında bulunduğunu, ancak kendisinin bunun mümkün olmadığını söylediğini belirtti.

10- Uluslararası Af Örgütü'nün yıllık raporunda, pek çok ülkede hükümetlerin iktidarı ellerinde tutmak ve azınlığın ayrıcalıklarını korumak için insan haklarını çiğnediği vurgulandı. Raporda, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yayımlanmasının üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen baskı ve adaletsizliğin yaygın olarak devam ettiği kaydedildi.

11- Sudan'ın batısında meydana gelen kabile çatışmalarında 235 kişinin öldüğü bildirildi.

 

18 HAZİRAN 1998

 

1- Yunanistan'ın 4 adet F-16 savaş ve bir nakliye uçağını, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Baf Askeri Havaalanı'na indirmesinden sonra Türkiye de, Hava Kuvvetlerine bağlı 6 adet F-16 uçağını Kuzey Kıbrıs'ın Geçitkale Askeri Havaalanı'na indirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'ın Baf üssüne uçak indirmesine dünyanın sessiz kaldığını belirterek, "Biz de bunun karşılığında Geçitkale'ye uçak koyduk. Yani Yunanistan Doğu Akdeniz'de barışı bozma gayretlerini sürdürdü" dedi.

Romanya'da bulunan Başbakan Mesut Yılmaz konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Atina'nın saldırgan bir tutum sergilediğini belirterek, "Türkiye'nin buna sessiz kalmasının söz konusu olmadığını" söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Bu aşamada kaygı duyulacak bir durum yok. Yunanistan yayılmacı emellerinin bir örneğini veriyor" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye'nin kendi topraklarının ve garantörü olduğu KKTC ile Doğu Akdeniz'in güvenliğini sürdürmede kararlı olduğunu belirterek, "Kıbrıs'taki tehlikeli tırmanışın yol açabileceği bütün oluşumlardan Yunanistan sorumlu olacaktır. Son Yunan sorumsuzluğunun, bu tehdidin gerektirdiği bütün önlemler alınmıştır, alınmaya devam edecektir" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, "Türkiye, KKTC, Doğu Akdeniz ve kendi güvenliğini sağlamak için algıladığı tehdit oranında Kıbrıs'ta ne kadar güç bulundurmak gerekiyorsa o kadar bulundurur" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, S-300 füzelerinden sonra tatbikat dışında ilk kez savaş uçaklarının Yunanistan tarafından Ada'ya indirildiğine ve Türkiye'ye yönelik tahrikkar tutumların artırıldığına dikkat çekerek bu konuda alınan önlemler konusunda bilgi verdi. Cem, "Son gelişmeler, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan işbirliğinin artık sadece KKTC'ye yönelik değil, doğrudan doğruya Türkiye'yi tehdit ettiğinin açık kanıtı olmuştur" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit İstanbul'da Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (TÜSİAD) ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin gerçek anlamda uygulanması için herkesin siyasete katılması gerektiğini belirterek, "Toplumumuzda büyük değişiklikler görüyoruz. Ülke sorunları sadece siyasetçiler tarafından değil, her kesim tarafından konuşuluyor. Sosyal adalet terimi iş çevrelerinin gözünde tabuydu" dedi. Ecevit, AB üyeliğinin yakın bir gelecekte gerçekleşmesinin çok zor olduğunu belirterek Yunanistan ile ilişkilerin düzenlenmesinde Batılı ülkelerin etkisinin olmaması gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay, Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) 23 Haziran 1996 tarihinde yapılan ikinci olağan kongresinde Türk Bayrağı'nı indiren Faysal Akcan'ın 22 yıl 6 ay ağır hapis cezasına mahkum edilmesi kararını onayladı. Mahkeme, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'ın da aralarında bulunduğu 43 sanığın mahkumiyet kararlarını "eksik soruşturma" gerekçesiyle bozdu.

4- Danıştay 10. Dairesi, Türk Telekom'un kontür hakkı tanımadan her ay 400 bin lira sabit ücret alması ile ilgili düzenlemelerin yürütmesini durdurma kararı verdi.

5- Devlet Bakanı Burhan Kara Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Boğazlar'dan geçişi düzenleyecek yeni tüzük çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Savaş gemilerinin geçişlerini bir düzen altına alıyoruz. Buna şehir güvence riski bakımından gerek duyuldu. Petrol ve savaş gemilerinin geçiş saatlerini ayarlayacağız. Büyük tankerlerin giriş-çıkış saatlerini ayarlayacağız" dedi.

6- Bakırköy 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Radikal gazetesinde yayımlanan "Mafya TBMM'ye sızdı" başlıklı röportajında devletin askeri kuvvetlerini neşren tahkir ve tezyif ettiği gerekçesiyle yargılanan Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı ve Radikal Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Salim Alpaslan'ın beraatlerine karar verdi.

7- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantılarına artık katılmayacaklarını belirterek, "Hükümet tek taraflı ve dayatmacı olmakta ısrarlı. Bugüne kadar ki gelişmeler, bu hükümetin de klasik Türk siyasetinin 'muhakkak' yönetme anlayışının ötesine geçemediğini bizlere gösteriyor" dedi.

8- Rüşvetten mahkum olan Emlakbank eski Genel Müdürü Engin Civan'ın ABD'de tutuklandığı bildirildi.

9- Başbakan Mesut Yılmaz Romanya Başbakanı Radu Vasile'nin resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Heyetlerarası görüşmelerden sonra yapılan ortak açıklamada, siyasi ilişkilerden son derece memnun olunduğu, hedeflerinin bu ilişkileri ekonomik alana yansıtmak olduğu belirtildi.

Başbakan Yılmaz, bölgesel sorunlarda yakın düşüncelere sahip olunduğunu belirterek, "Siyasi ilişkilerimiz mükemmel düzeydedir. Amacımız ekonomik ilişkilerimizi de aynı düzeye çıkarmaktır" dedi.

Romanya Başbakanı Vasile de, ülkesindeki Türk yatırımcılardan son derece memnun olduklarını belirterek, "Bölücü akımlara karşı Türkiye ile işbirliği içerisindeyiz" dedi.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas düzenlediği basın toplantısında, Türk uçaklarının KKTC'ye inişi ile ilgili gelişmeleri Kıbrıs Rum Yönetimi’nin izlediğini belirterek, "Uluslararası topluma, bu vesileyle Türkiye'nin, bunalımın giderilmesine yardımcı olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye bu politikasıyla çıkmaza sürükleniyor ve sorumluluğunu da üstlenmesi gerekiyor" dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanides, uçakların inişini "yasadışı" olarak niteledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos da Türk uçaklarının Geçitkale Askeri Havaalanı'na inişinin yasa dışı olduğunu belirterek, Türkiye'nin yasa dışı bir biçimde KKTC'ye silah yığdığını ileri sürdü ve Türkiye'ye silah sağlayan ülkeleri uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin düzenlediği basın toplantısında, "Bu gerginlik, Kıbrıs sorununa çözüm amacıyla harcanan uluslararası çabalara zarar veriyor. Her iki ülkeden, bu tür davranışlardan kaçınmasını istedik" dedi.

11- Galler'in Cardiff kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda konuşan İngiltere Başbakanı Tony Blair, Cardiff Zirvesi kararlarının, Türkiye'ye verilecek mali yardımların engellenmesini ortadan kaldırmasını beklediğini ifade ederek, AB'nin 5 ülke ve Kıbrıs Rum Kesimi ile müzakerelere başladığını, müzakerelere başlanmamış ülkelerle de ilişkilerin yakınlaştırılması çalışmalarının sürdürüleceğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright düzenlediği basın toplantısında, İran ile ABD arasında her iki tarafın da kaygılarına karşılık verebilecek bir ilişkinin oluşturulması halinde çok farklı bir ikili ilişki ortaya çıkabileceğini belirterek, "Bu süreç her iki tarafın duyduğu kaygıları dikkate alacak şekilde başlar ve devam ettirilebilirse ABD, çok daha değişik bir ilişkiyi öngörebilir" dedi.

 

19 HAZİRAN 1998

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Cardiff Zirvesi Kararları ve Türkiye AB İlişkilerinin Geleceği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Lüksemburg kararlarıyla Türk halkının incitildiğini; fakat buna rağmen Türkiye'nin hiçbir zaman hissiyatıyla hareket etmeyeceğini söyledi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç yaptığı açıklamada, Kıbrıs Geçitkale'ye iniş yapan F-16 savaş uçaklarının hepsinin üslerine geri döndüklerini belirterek, "Garantör olarak bu konularda hakkımız da gücümüz de vardır. Gerektiği zaman kullanırız" dedi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, Dünya Bankası'nın 8 yıllık temel eğitime katkı amacıyla Türkiye'ye vereceği 300 milyon dolarlık krediye ilişkin anlaşmanın imza törenine katılmak üzere ABD'ye gitti.

4- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası krizden dolaylı olarak etkilendiğini, fakat uygulanacak dolaylı politikalarla güvenli bir hale gelirsek, bu krizlerden avantaj elde edilebileceğini söyledi.

5- Temel eğitim ve liselerin 1997-1998 eğitim ve öğretim yılı sona erdi.

6- Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü, posta ve telgraf ücretlerine yüzde 33-100 oranında zam yaptı.

7- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerin saldırısına uğrayan 1 asteğmen, 4 er ve 3 korucu şehit oldu.

Öte yandan güvenlik güçlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 18 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Resmi ziyaret için Romanya'da bulunan Baţbakan Mesut Yýlmaz Romanya Başbakanı Radu Vasile ile beraber ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yılmaz toplantıda, Romanya ve Türkiye'nin, çoğulcu demokratik sistem, insan hakları ve serbest piyasa ekonomisine inanan iki ülke olduğunu belirterek, "Bu anlayışla Romanya'nın NATO'ya üyeliğini destekliyoruz" dedi.

9- ABD'de bulunan insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk ABD Adalet Bakanı Janet Reno ile yaptığı görüşmede, ABD ile Türkiye arasındaki "Suçluların İadesi ve Adli Yardım Anlaşması"nın iki ülkenin yararları doğrultusunda işletilmesi konusunda tam bir görüş birliğine varıldığını belirterek, suçluların iadesi konusunda yeni taleplerinin olacağını söyledi.

10- Kosova Arnavutları'nın lideri İbrahim Rugova Piriştine'de düzenlediği basın toplantısında, Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UCK) siyasi güçlerin denetimi altına alınması gerektiğini söyledi.

 

20 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Adana Güçbirliği Vakfı tarafından yaptırılan Eğitim Köyü'nün temelini atmak üzere, Adana'ya gitti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, "Bütün çocuklar okuyacak. Çünkü uygarlığın, kalkınmanın başka yolu yok" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve bazı bakanlarla birlikte Uşak Havaalanı'nın açılışını yaptı. Yılmaz, ulaşımın bir yörenin kültürel ve sosyal gelişimi için en önemli altyapı yatırımı olduğunu vurgulayarak hedeflerinin her ilde havaalanı yapılması olduğunu söyledi.

Açılışa katılan Cindoruk, gazetecilerin Yılmaz-Baykal görüşmesiyle ilgili sorularını yanıtlarken, ortada bir bunalım bulunmadığını, ancak bazı itirazların söz konusu olduğunu söyledi. Hükümet protokolüne aykırı bir yükümlülük içine girmek istemediklerini anlatan Cindoruk, hükümet protokolüne bağlı kalmak istiyoruz" dedi.

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, ABD'ye yaptığı iki günlük resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Bakan Türk, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD Adalet Bakanı ile yaptığı görüşmelerde, özellikle iki ülke arasında 1981 yılında imzalanan "Suçluların İadesi ve Ceza İşlerinde Adli Yardımlaşma Anlaşması" üzerinde durduklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ismail Cem, Türkiye'nin dış politikadaki bir yılını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Siirt'in Eruh ilçesi ile Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonlarda 8 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

6- Muğla'da Marmaris-Datça karayolunun soğuksu bölgesindeki Alavara serisinde çıkan orman yangınında ilk belirlemelere göre 250 hektarlık orman alanının yandığı bildirildi

7- Cezayir'in başkenti Cezayir'de köktendinci militanların 14 kişiyi katlettikleri bildirildi.

 

21 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Mersin'de çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Altyapı konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin 75 yıl boyunca büyük çabalar harcadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye gelişmiştir. Alt yapı yetersiz ise bu gelişmeden kaynaklanmaktadır. Türkiye'nin gelişme dinamizmi bizi zorlamaktadır" dedi.

2- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz Gaziantep'te yaptığı konuşmada, mevcut hükümetin beş ayrı kesimden oluştuğuna dikkat çekerek, CHP'nin desteğinin devam ettiği sürece hükümette bir sıkıntının olmayacağını ve normal şekilde devam edeceğini söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Danıştay üyeliğine, eski Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü A. Şahver Kobal'ı atadı. Kobal'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, TBMM'nin etnik ve dinsel hiçbir ayrım gözetmeden herkesi tam eşitlikle kucaklayan Atatürk milliyetçiliğinin bayrağı olduğunu kaydetti.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazasında 18 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

6- Türkiye'nin Roma Büyükelçisi İnal Batu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, uluslar ve dinler arasındaki toleransın çok önemli olduğunu belirterek, özellikle dinlerarası diyalogun Türkiye'nin AB'ye girmesine yardımcı olacağını söyledi.

7- Fransa, İtalya, Portekiz ve İspanya savunma bakanlarının 1999 yılında acil müdahale birliği olarak faaliyet gösterecek Avrupa Silahlı Kuvvetleri'ne (EUROFOR), Türkiye ve Yunanistan'ın katılma isteklerini kabul ettikleri bildirildi.

8- İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İsrail hükümetinin Kudüs’ün topraklarını genişletmesi tasarısını kabul ettiğini söyledi. İsrail'in Kudüs'teki etkinliklerinin anlaşmalara uygun olduğunu söyleyen Netanyahu, tasarının hedefinin bazı belediyeleri birleştirip belediye hizmetlerini daha verimli ve daha ucuz hale getirmek olduğunu söyledi.

 

22 HAZİRAN 1998

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Amasya Bildirgesi'nin yayımlanmasının 79. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Amasya Bildirgesi'nin, Türk milletinin hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığının tarihi bir belgesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca Ankara Genç İşadamları Derneği'nce düzenlenen "Yönetim Sistemleri, Türkiye'de Yapılması Gereken İdari Düzenlemeler, Devletin Yeniden Örgütlenmesi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, siyasi sistemin daha iyi işlemesi için yapılabilecek düzenlemelere işaret ederken, cumhurbaşkanına parlamentoyu fesih yetkisi verilmesini istedi. Cumhurbaşkanının 5 yıllık bir süre için iki turlu yöntemle halk tarafından seçilmesi düţüncesini dile getiren Cumhurbaşkanı Demirel, yerel seçimlerin de iki turlu yapılması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Ağrı'ya gitti. Başbakan Yılmaz halka hitaben yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta bir yılını dolduracak olan hükümetin, bu süre içinde sadece Ağrı'nın değil, tüm ülkenin sorunlarına çözüm bulmak için çalıştığını söyledi. Başbakan Yılmaz, okulların tatile girdiğini belirterek, yaş sınırına bakılmaksızın yurttaşların çocuklarını Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açtığı Kuran kurslarına gönderebileceklerini belirtti.

3- Bosna-Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Eyüp Ganiç, resmi ziyarette bulunmak ve bazı alanlardaki projeleri için maddi destek sağlamak amacıyla Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Ganiç ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile görüştü. Ecevit, Bosna-Hersek Federasyonu'na yardım etmenin insancıl ve ulusal görev olduğunu, büyük zorluklar sonucu kurulan bu karmaşık siyasi yapıyı sağlıklı ve işler hale getirmede Boşnakların büyük katkıları olduğunu belirtti.

Ganiç de Türkiye'nin katkısı olmadan Balkanlar'da istikrarı sağlamanın mümkün olamayacağını vurguladı.

4- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, resmi bir ziyaret için Polonya'ya gitti. Sezgin hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasında var olan potansiyelin her alanda işbirliğine dönüştürülmesinin ortak bir arzu olduğunu söyledi.

5- Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin birlikte organize ettiği 8. İhracat Koordinasyon toplantısstanbul'da yapıldı. Açılışta bir konuşma yapan Devlet Bakanı Işın Çelebi, yüzde 50 oranındaki enflasyon hedeflerinin geçerliliğini koruduğunu bildirerek, "Bir revizyon sözkonusu değil" dedi. Çelebi, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne girmesiyle geldiği bu noktada, teknoloji ve üretim düzeyini artırması gerektiğini söyledi.

6- Avrupa Konseyi ve Trabzon Valilpılmiği'nin işbirliğiyle Avrupa Konseyi Yerel Demokrasi Programı-Yerel Özerklik Şartı Konferansı Trabzon'da toplandı. Karadeniz çerçevesinde Avrupa Konseyi'ne yeni giren Türkiye ile birlikte yedi ülkenin katıldığı konferansta, Avrupa Konseyi yerel özerklik şartı, yeni üye olan ülkelerin bu şarta uyumu ve Türkiye'nin bu ülkeler için bir model olup olmayacağı tartışılacak.

7- ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke Atina'ya gitti. Atina'daki temasları sırasında Türkiye ve Kıbrıs'taki tansiyonun düşürülmesi için uçuşların yasaklanması konusunu gündeme getireceğini söyledi.

8- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, İspanya ziyareti sırasında El Pais gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin, Irak'ın kaydettiği gelişmelere karşın BM yaptırımlarının kalkmaması için ısrar etmesinin yeni bir bunalıma yol açacağını söyledi.

9- Kolombiya'da ikinci turu yapılan başkanlık seçimlerini Muhafazakar Parti adayı Andres Pastrana kazandı.

 

23 HAZİRAN 1998 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Filistin Yüksek Öğretim Bakanı Hanan Ashrawi'yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Ashrawi, görüşmede, Ortadoğu barış sürecindeki tıkanıklıkların aşılabilmesi için Türkiye'nin ağırlığını koymaya devam edeceğinden emin olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, DYP'nin 15. kuruluş yıldönümünde, Genel Başkan Tansu Çiller başkanlığında parti yönetimini kabul etti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP lideri Deniz Baykal ile erken seçime gidilmesi yönünde vardıkları anlaşmanın, Meclis'in iradesi üzerine çıkmayı amaçlayan bir anlaşma olmadığını söyledi. Başbakan Yılmaz, mutabakatın kesin kuralının anlaşılan yasaların Meclis'ten geçmesi olduğunu belirterek, "Yoksa seçim yapılamaz" dedi.

3- FP Genel Baţkanı Recai Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in sistem değişikliğiyle ilgili açıklamalarına katıldığını belirtirken, "Ancak her şeyden önce şekli olan cumhuriyet demokratik hale getirilmelidir" dedi. Kutan, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi önerisinin enine boyuna tartışılıp hesaplanması ve partiler arası uzlaşmayla karara bağlanması gerektiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Cavit Kavak, Türkiye Gazetesi'ne yaptığı ziyarette, 10 yıl sarı basın kartı taşıyan gazetecilere 'yeşil pasaport' verilmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

5- DYP'nin, Devlet Bakanı Eyüp Aşık hakkında "hakkında yakalama emri bulunan ve aranan (Yeşil) kod adlı Mahmut Yıldırım'ın saklı bulunduğu yeri bildiğini açıklamasına rağmen, yetkili mercilere haber vermediği" iddiasıyla verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ayrıca, TBMM Genel Kurulu'nda Vergi Reform Tasarısı'nın dört maddesi daha kabul edildi. Naylon fatura düzenleyen, tahrifat ya da sahtecilik yapanlara yardım edenlere de para cezasına çevrilemeyen suçlara hapis cezası getirilen dört maddesi daha kabul edildi..

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, sistem değişikliği tartışmalarını gündeme getiren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i eleţtirdi.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nce düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri'nin 1998 yılı sahipleri belirlendi. Bu yıl 52.'si düzenlenen ve 326 kişinin, 480 yapıtıyla katıldığı yarışma sonunda 8 dalda 14 ödül verildi.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Michel Camdessus, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin taahhüt ettiği yapısal reformları gerçekleştirmesi için erken seçimlerin engel teşkil etmediğini söyledi. Camdessus, Türkiye ile imzalamayı öngördükleri İzleme Programı Anlaşması'nın Türk ekonomisine olumlu katkılarda bulunacağını bildirdi.

9- Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kuzeydeki askerlerin bir bölümünü çekmesi durumunda kendilerinin de S-300 füzelerinin alımından vazgeçebileceklerini söyledi.

10- ABD, Ermenistan yönetiminin Yukarı Karabağ'ı ilhak etme tehdidine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ın, 17 Haziran'da ABD'de yaptığı açıklaması üzerine gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken Ermenistan Hükümeti'nin tehdidini "Son derece rahatsız edici" olarak niteledi.

11- Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Attaf, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

12- Çin'in güneyinde son haftalarda, ţiddetli yađışlar sonucu meydana gelen seller ve toprak kaymaları nedeniyle ölenlerin sayısının 450'ye yükseldiği bildirildi.

 

24 HAZİRAN 1998

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tekirdağ Çerkezköy'de ve İstanbul'da çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde yeniden işletmeye alınan TRT-2 Reaktörü'nün açılış töreninde yaptığı konuşmada, nükleer teknolojiden, enerji santrallarından korkulmaması gerektiğini belirterek, "Biz nükleer enerjiyi bomba için, silah için istemiyoruz" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, aralarında Ahıska Türkleri, Balkan Türkleri, Irak Türkleri ve Avrasya Federasyonu'nun da yer aldığı 30 soydaş derneğinin yöneticilerini kabul etti. Türkiye olarak soydaşlara yardımı, milli varlığın bir parçası kabul ettiklerini anlatan Başbakan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, bunu, aynı zamanda tarihi bir görev olarak gördüğünü kaydetti.

3- Bakanlar Kurulu, Kuzey Irak'tan sınır ticareti yoluyla ithal edilen akaryakıta uygulanan fon oranlarının yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarılmasını kararlaştırdı. Kurul ayrıca, akaryakıt ithalatını sınır illerinin ihtiyacını karşılayacak şekilde sınırlandırdı.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in gündeme getirdiği sistem değişikliği önerilerini eleştirdi.

5- RTÜK, yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle İnterstar, BTV, Birlik Radyo, Furkan FM, Tempo TV ile Tempo FM'in birer gün süreyle yayınlarının durdurulmasına, AK TV, Ereğli BRT TV, Kay TV, Tuşba FM ve Üsküdar Radyo'nun da uyarılmasına karar verdi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, üç günlük resmi bir ziyaret için Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti. Denktaş, BM eski Genel Sekreteri ve Avusturya eski Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim ile görüştü ve Viyana Diplomasi Akademisi'nde, Avusturya Birleşmiş Milletler Derneği'nin konuğu olarak Kıbrıs'taki son gelişmeleri anlattı.

7- ABD'nin Florida eyaletinde devam eden orman yangınında, 118 bin hektar orman alanının yandığı bildirildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, resmi bir ziyaret amacıyla Çin'e gitti.

9- Meksika'nın Chihuahua eyaletinde bir uçağın düşmesi sonucu yaklaşık 70 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski, Milliyet gazetesine iki ülke ilişkilerini ve Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi.

 

25 HAZİRAN 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştü. Cindoruk görüşme sonrası basın mensuplarının soruları üzerine, hükümette bir kriz olmadığını, çekilme gibi bir eğilimin Genel İdare Kurulu'nda oluşmadığını söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan Vergi Tasarısı'nın 4 maddesi daha kabul edildi. Tasarı'nın kabul edilen 25'nci maddesiyle, 'gelir' kabul edilen kazanç ve iratlar yeniden belirlendi. Buna göre, ticari kazançlar, zirai kazançlar, ücretler, serbest meslek kazançları, gayrimenkul sermaye iratları ve menkul sermaye iratlarının yanı sıra, "kaynağı ne olursa olsun diğer her türlü kazanç ve iratlar"da vergilendirilecek.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyaret nedeniyle bulunduğu Moldova'da Cumhurbaşkanı Petru Lucinschi ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, iki ülkenin ortak tarihinin işbirliğini ilerletmek için önemli bir avantaj sağladığına dikkat çekerek, "Moldova ile eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerimizi güçlendirmekte kararlıyız. Aramızdaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi bakımından değerli bir köprü olarak gördüğümüz Gagavozlar, 4 yıldır anayurtlarında huzur ve güven içinde özerk idarelerine sahip olarak yaşamaktadır" dedi.

4- Dünya Bankası'ndan sağlanacak 270 milyon dolarlık temel eğitim programı kredilerine ilişkin anlaşmalar Devlet Bakanı Güneş Taner ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn tarafından Washington'da imzalandı.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye'nin sert tepkisine yol açan Güneydoğu Raporu'nu Genel Kurul oturumunda kabul etti. "Güneydoğu Anadolu'da ve Kuzey Irak'ta yerlerinden Edilmiş Kimselerin ve Göçmenlerin İnsani Durumu" başlıklı rapor ve buna bağlı tavsiye kararıyla yönerge, verilen değişiklik önergeleriyle, Türkiye lehine önemli ölçüde yumuşatıldı.

6- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanopulos, 4 günlük bir ziyaret için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne gitti.

7- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Lozan Antlaşması'nı değiştirmeye çalıştığını iddia ederek, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki sınırları yeterince belirlemediği yönündeki tezlerin Nazi teorisi Lebensraum'a (yaşam alanı) benzediğini söyledi.

8- Pakistan'ın Karaçi kentinde yaşanan terör olaylarında 6 kişinin daha ölmesi sonucu son 25 gündür ölenlerin sayısının 125'e ulaştığı bildirildi.

9- Rusya'nın güneyindeki Nalçik kentinde, güreş şampiyonasının yapıldığı salonun tribünlerinin çökmesi üzerine 23 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

26 HAZİRAN 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Rize'de Fırtına Deresi'nde kurulması öngörülen Dilek-Güroluk Hidroelektrik Santralı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Ne insanı, ne çevreyi feda edeceğiz" dedi.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü.

3- Moldova'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Moldova Cumhurbaşkanı Petru Lucinsehi ile ortak bildiri yayımladılar.

İki ülkenin, bazı sorunların çözümü için terörizme başvurulmasının şiddetle kınandığı bildiride, "Uluslararası terörizm, örgütlü suçlar, silah, uyuşturucu madde, tarihi ve kültürel eser ticareti trafiği, korsanlık ve kaçakçılıkla mücadele" konularında işbirliği yapmayı kararlaştırdıkları açıklandı.

4- ABD'de bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner, Türkiye ile IMF arasında "Yakın İzleme Programı" (staff monitoring programme) anlaşmasının imzalanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

5- Kıbrıs Rum Kesimini ziyaret eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanopulos yaptığı açıklamada, Türkiye'ye çağrıda bulunarak, Yunanistan'la birlikte, "Kıbrıs'ı bölge hakları için bir anlayış ve işbirliği köprüsüne dönüştürmeyi" istediğini söyledi.

 

27 HAZİRAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da 6 okulun açılış ve temel atma törenine katıldı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Rize'de açılışlar yaptı ve esnafı ziyaret etti. Başbakan Yılmaz, çayda peşin ödemenin süreceğini açıkladı. İkizdere'nin içinden geçen derenin ıslah çalışmasının sürdüğünü belirten Başbakan Yılmaz, bölgedeki hidroelektrik santral ihalesinin durdurulduğunu, bu sorunun ilçe halkının istediği bir biçimde çözüme kavuşturulacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, son günlerdeki sistem tartışmalarının gereksiz olduğunu vurgulayarak, "Cumhuriyeti eksilterek demokrasiyi artıramazsınız" dedi.

4- Adana ve çevresinde meydana gelen 6.3 ţiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre 100'den fazla kiţi öldü, binden fazla kiţi yaralandý.

Deprem felaketinin duyulmasının ardından Ankara'da Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit başkanlığında bir kriz masası oluşturulurken, Kızılay, Adana'ya iki seyyar mutfak, 400 çadır ve 2000 battaniye gönderdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, MHP ve BBP genel başkaları ile bazı devlet bakanları birer mesaj yayımlayarak, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

5- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu ile "Orman Yangınları" üzerine yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayımlandı.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, genel başkanlığını yaptığı DYP'nin 15. kuruluş yıldönümü ile ilgili görüşlerini Zaman gazetesine anlattı.

7- Dünya Bankası Türkiye ve Orta Avrupa Ülkeleri Sorumlusu David Fretwell ve İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürü Harun Öztürk'le "Aktif İşgücü Programı" üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konukları sayfasında yayımlandı.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Gazeteci Arif Baţ, Deniz'li de vefat etti.

9- Resmi bir ziyaret için Çin'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton ile Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin'in Pekin'de gerçekleştirdikleri zirvede 47 konuda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Zirvenin ardından liderlerin televizyonda düzenledikleri basın toplantısında, Ciang Zemin, "iki devlet başkanlarının karşılıklı ziyaretleri ABD-Çin ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini gösteriyor. Bu, bütün dünyada barış ve istikrarın sağlanması açısından çok önemli" dedi. Clinton da iki ülke arasında açık ve dürüst bir ilişki kurulduğunu belirtti.

10- Kuzey İrlanda'da ilk "bölgesel meclisi" için yapılan seçimlerde barış anlaşmasını destekleyen partilerin, meclisteki 108 sandalyenin 80'ini kazandıkları bildirildi.

 

28 HAZİRAN 1998

  

1- Adana'da dün meydana gelen 6.3 şiddetindeki depremde ölü sayısının 112, yaralı sayısının da 775'e yükseldiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin,Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve bakanlar incelemelerde bulunmak üzere deprem bölgesine gittiler.

Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal, Cumhurbaşkanı Demirel'e verdiği brifingde ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi vererek, kriz masasının oluşturduğu ekiplerin hasar tespit çalışmalarını sürdürdüğünü ve önemli bir sorun bulunmadığını bildirdi.

Hastaneyi ziyaret edip tedavi altındaki hastalar hakkında bilgi alan ve enkaz kaldırma çalışmalarını denetleyen Cumhurbaşkanı Demirel, "Afetten sonra yarayı sarmak devletin görevidir. Kısa zamanda yara sarılır" dedi.

Başbakan Yılmaz ise mahalli idare yetkililerinin aldığı tedbirlerle hükümetin önemli bir katkısı olmadan meselenin kontrol altına alındığını bildirdi.

2- Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner yurda dönüşünde Atatürk Havaliman'ında yaptığı açıklamada, IMF ile 11 aydır sürdürülen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığını belirterek, IMF ile yapılan anlaşmanın daha önce yapılan stand-by anlaşmalarından farklı olduğunu söyledi.

3- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Gaziantep'te DİSK Tekstil'in toplu iş sözleşmesi yürüttüğü 7 işyerinde çalışan işçilerle düzenlediği toplantıda, çalışanların geçinemediği, milyonlarca işsizin olduğu ülkedeki sorunların çözümü için iyi siyaset yapılması gerektiğini savunarak, "Türkiye'de yaşanan sorunların çözüm yerinin TBMM olduğunu" söyledi.

4- Gazeteci Cahit Baydar İstanbul'da vefat etti.

5- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanopulus, Kıbrıs Rum kesimine yaptığı dört günlük gezisini tamamlayarak Atina'ya dönmeden önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye dostluk ve barış mesajı iletiyorum. Umarım Türkiye mesajımı duyar ve kabul eder" dedi. Stefanopulos, "Ada'nın geleceği yalnız Kıbrıs Rumlarını değil, Kıbrıs Türklerini de ilgilendiriyor" dedi.

6- Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 50'nci yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da dün başlayan insan hakları toplantılarında, "temel özgürlüklerin bütün insanların hakkı olduğu ve hükümetlerin de insan haklarının korunmasını ve barışın teminini sağlaması gerektiği" yönünde görüş birliğine varıldı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, bütün devletlerin insan hakları taahhütlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunarak, çatışmalardan çıkan ülkelerin hukuk sistemini destekleyecekleri güvencesi vermeleri gerektiğini söyledi.

7- İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, barış süreciyle ilgili olarak, "İlk aşaması ABD'nin arabuluculuğuyla Filistinlilerle sürüyor. Enerji, su ve ulaştırma gibi bölgesel konularla ilgili ikinci aşaması ise İsrail'e yönelik büyük terörist saldırılar nedeniyle 2 yıldır kesik bulunuyor ve bunu hızlandırmak için bir uluslararası konferans gerekiyor" dedi.

8- Resmi ziyaret için Çin’de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, ABD-Çin ilişkilerini Çin Seddi'ne benzeterek iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin uzun zaman aldığını ama Çin Seddi gibi sonsuza kadar süreceğini söyledi.

9- ABD'nin BM Daimi Temsilciliği adayı Richard Holbrooke, İsviçre'nin Crans-Monatan kentinde yapılan bir uluslararası forumda yaptığı konuşmada Kosova sorununa acil çözüm bulunmadığı takdirde bu sorunun, Avrupa'nın istikrarı için, Bosna'dan daha tehlikeli olabileceğini belirtti.

 

29 HAZİRAN 1998

 

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı.

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van'da sürdürülen Olağanüstü Hal uygulamasının 30 Temmuz'dan itibaren dört ay daha uzatılmasının Bakanlar Kurulu'na tavsiye edilmesine karar verildi.

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Ankara'da kurulan Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi'nin (BİOEM) açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde barış ortamı sağlamayı hedeflediğini belirterek, "Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'da barış çemberi oluşturmaya çalışıyoruz" dedi. Açılışa Dışişleri Bakanı İsmail Cem de katıldı.

3- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, üniversitelerin farklı uygulamaları nedeniyle de birlik sağlanamadığını kaydederek, "Tüm üniversiteler, İstanbul Üniversitesi'nin yaptığını yapmalı. Başörtüsüne değil, laik cumhuriyeti yıkmak isteyenlere karţıyız. Ancak öğrenciler üniversite ve YÖK'ün kaidelerine uymak zorunda" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, FP Konya Milletvekili Hasan Hüseyin Öz'ün soru önergesine verdiği yanıtta, kılık-kıyafet genelgesi yerine yeni bir düzenlemenin yapılmayacağını belirterek, "Demokrasiler, kurallar rejimidir. Ülkemizdeki kurallar da TBMM'nin çıkardığı yasalar ile bu yasaların izin verdiği yönetmelik ve diğer mevzuatla oluşmaktadır. Demokratik rejimlerde konulan kurallara uymak ve uygulamak yönetimlerin önde gelen görevidir" dedi.

5- TBMM'de görüşülmekte olan Vergi Tasarısı'nın 30. maddesi de kabul edildi. Buna göre, yatırım indirim oranı, yatırım tutarının yüzde 40'ı oranında olacak. 250 milyon dolar tutarındaki yatırımlarda vergi indirimi yüzde 200'e kadar çıkarılabilecek.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, amaçlarının yabancı sermayenin gelmesini teşvik etmek olduğunu belirterek, "Teşvik, şu anda mevcut hiçbir yatırıma ve geçmişteki yatırımlara uygulanmayacak. Geçici maddelerle bunu sağlıyoruz" dedi.

6- Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, kapatma kararından sonra yaptığı bir konuşmada "Anayasa Mahkemesi'ne hakaret" ettiği gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

7- Adana'da meydana gelen depremde kurtarma çalışmaları sürdürülürken ölenlerin sayısının 131'e yükseldiği bildirildi.

Bu arada DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.

8- Petrol Ofisi'nin yüzde 51 hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihale ile 1 milyar 160 milyon dolara Akmaya-Orteks Ortak Girişim Grubu'na satıldı.

9- Türkiye'de bulunan Hindistan Parlamentosu Alt Meclis Başkanı G.M.C. Balayogi, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Hindistan'ın nükleer denemelerinin hiçbir ülkeye yönelik olmadığını kaydederek, "Hindistan hiçbir ülkeye zarar verme niyetinde değil. Hindistan, barış ve istikrarı destekleyen ülke olmuştur. Türkiye ile de ilişkilerini bozmayı istememektedir" dedi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç Türkiye'ye geldi.

11- Çin ziyaretini sürdüren ABD Başkanı Bill Clinton Pekin Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Çin yönetiminden temel insan haklarına saygı göstermesini isteyerek, "Kendi görüşlerimizi başkalarına dayatmaya çalışmıyoruz. Ancak bazı hakların evrensel olduğuna inanıyoruz" dedi.

12- Avrupa Birliği'nin (AB) Lüksemburg'da yapılan olağan toplantısında İngiltere'den sonra dönem başkanlığını Avusturya devraldı.

 

30 HAZİRAN 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan 18 aylık izleme anlaşması hakkında bilgi verdi. Başbakan Yılmaz programa göre 18 ayın sonunda enflasyonun yüzde 20'ye indirileceğini kaydederek, "IMF ile yaptığımız anlaşma, bizim daha önce kamuoyuna açıkladığımız programı esas almaktadır. Bize dikte edilen bir program değil, kendi hedeflerimiz söz konusudur" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 5. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 30 Haziran 1998 tarihinde kapatılması gereken ihracat taahhütlerinin süresinin 6 ay uzatılacağını ve tekstil ihracatçıları için işletme finansmanı kredisi teminine yönelik bir fon oluşturulacağını söyledi.

3- RP Genel Baţkaný Recai Kutan Meclis grup toplantısında, bir yıldan beri irticanın en önemli tehdit olduğu iddiasının gündemde tutulduğunu kaydederek, "Bu iddiayla insanlar tedirgin ediliyor, dayatmalar yapılıyor. Ortada bu iddiayı doğrulayan ne bir delil var, ne de bir istatistik. Yanlış yorumlardan ve vehimlerden kaynaklanan bu iddia aslında yolsuzlukları, hırsızlıkları örtmek için öne sürülüyor" dedi.

4- DYP tarafından Başbakan Mesut Yılmaz hakkında "İstanbul'da mevzuata aykırı turizm alanı ilan ettiği" gerekçesiyle verilen Meclis Soruţturma Önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Çok Uluslu askeri harekatın (Kuzeyden Keşif Harekatı) görev süresi TBMM Genel Kurulu'nda 6 ay daha uzatıldı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, memur maaş zammını geciktirme imkanının kalmadığını bildirerek hükümetin ne kadar zam yapacağını bir an önce açıklaması gerektiğini söyledi.

Baykal, Adana'daki depremden sonra meydana gelen hasarın düşündürücü olduğunu, ekonomik bakımdan gelişmemiş bir bölgede meydana gelmesi durumunda büyük bir felaket yaşanacağının görüldüğünü söyledi.

7- Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Kuran yaptığı yazlı açıklamada, İtalya'daki fiyatlar baz alınarak otomatik fiyatlandırmaya geçildiğini bildirdi.

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle İnterstar ve BTV televizyonlarına yayın durdurma cezası verdi.

9- Kültür Bakanlığı, yazar ve yayıncıların tepkisi üzerine uygulamasını 9 ay ertelediği Bandrol Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak bandrol alımı için gereken hak sahipliği sözleşmesinin noterden onaylanması zorunluluğunu kaldırdı.

10- Amerikan Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir F-16 uçağının, Irak'ın güneyindeki uçuşa kapalı bölgede füze saldırısı düzenlemesi sonucu Irak'a ait radar sisteminin isabet aldığı bildirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Al Gore açıklamasında, müttefik uçaklarının zaman zaman Irak radarlarına kilitlendiğini belirterek, "Pilotlarımızın yaşamlarını tehdit eden her türlü hasmane eyleme kararlılıkla karşılık vermeye devam edeceğiz" dedi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen, Irak'ın hava savunma tesisine yönelik füze saldırısının, uyarı amaçlı olduğunu belirterek, "durumun gerginleşmeyeceğini umduklarını" açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vladimir Rahmain ise, "Şu an için önemli olan, bugünkü olayın burada son bulması ve gerginliğin daha fazla artmamasını sağlamak" dedi.

11- Çin'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin ile yaptıkları görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Tayvan'ın bağımsızlığına karşı olduklarını belirterek, Tayvan'ın bağımsız bir ülke olarak tanınması gerektiğini savunan 1949 iç savaşından sonra Tayvan'a kaçan milliyetçiler ile Tayvan'ı bir eyalet olarak kabul eden Çin yönetimine, Çin ile Tayvan'ın birleşme sürecinin barışçıl bir şekilde diyalog yoluyla halledilmesi gerektiğini söyledi.

Clinton, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girmesini desteklediklerini belirtti.

12- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta görevli BM Barış Gücü UNFICYP'in görev süresini 31 Aralık 1998 tarihine kadar uzatırken, tüm ülkeleri, Kıbrıs'ın egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye davet etti.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106