16.5.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS

1 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi İçin Küresel Yürüyüş" eylemine katılan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, tüm dünyada çocukların ekonomik nedenlerle sömürülmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, "Biz Türkiye'de kendi çocuklarımızın hakları konusunda çok azimliyiz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, evrensel bir sanat olan sinemanın insanları birbirine yaklaştırdığını belirterek, tüm yurttaşlara "sanata destek olun" çağrısında bulundu.

3- Uluslararası ve stratejik konuların devlet adamları ve uzmanlar, akademisyenler ve diplomatlar tarafından tartışılacağı Yeni Atlantik Girişimi'nin (New Atlentic Initiative-NAI) yıllık kongresi İstanbul'da başladı.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında 17 terörist öldürüldü.

5- ABD Başkanı Bill Clinton, Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile KKTC ve Rum kesimi liderlerine gönderdiği mesajda, toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılması için taraflara çağrı yaparak tahrik edici girişimlerden vazgeçilmesini istedi.

 

2 MAYIS 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İş Hayatı Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Mustafa Günay ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabut etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, bir ülkede herşeyin olabileceğini, ancak müteşebbis yoksa, refah toplumuna geçilemeyeceğini kaydederek, girişimci gücün serbest piyasa sisteminin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Ankara Umum Servis İşletmeleri Odası'nca düzenlenen "Birlik ve Beraberlik Şöleni'ne katıldı. Başbakan Yılmaz, sorun ve dertleri çözmenin tek anahtarının birlik beraberlik olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de ancak esnaf ve sanatkarlar güçlü olduğu zaman toplumsal huzurun var olduğundan söz edebiliriz" dedi.

3- Devlet Bakanı Ahat Andican ile Bakü-Ceyhan hattı ve doğal gaz üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

4- İstanbul'da yapılan "Yeni Atlantik Girişimi"nin ikinci toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dünya ülkelerinin birbirine çok daha bağımlı hale geldiğine işaret ederek gelecek on yılda Avrupa ve Asya'nın birbirine daha çok yaklaşmış ve bağımlı hale gelmiş olacağını kaydetti.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, PKK'nın Yunan Meclis Başkan Vekili ve Yunan milletvekillerinin katılımı ile Atina'da açıklamalar yapan bürosunun, doğrudan Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ihlale dönük ve terörü özendiren bir temsilciliği olduğunu belirterek, bu büronun Yunan hükümetinden tam destek aldığına işaret edildi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, CHP İstanbul İl Örgütü'nü ziyaret etti. 1 Mayıs'ta, etkinliklerin yapıldığı alanın dışındaki olaylardan üzüntü duyduğunu belirterek, bazı televizyonların 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak söz konusu görüntüleri defalarca göstermesini eleştirdi. Meral, erken seçimin, siyasi partiler yasası, irticayı önlemeyle ilgili yasaların çıkarılması ve sendikal örgütlenmenin önündeki yasal engellerin kaldırılmasından sonra yapılması gerektiğini söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü" dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin artık basın özgürlüğü, demokrasi, hukuk devletinin üstünlüğünü kabul etmesi ve çağdaş dünyanın uygar normlarına ve kurumlarına kavuşturulması gerektiği kaydedildi.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından yayımlanan bildiride, sözlü ve görüntülü basının da içinde bulunduğu tüm iletişim dünyasının yurt içinden kaynaklanan baskılar ve yurt dışından gelen haksız açıklamalarla bunaldığı belirtildi.

8- 17. Uluslararası İstanbul Film Festivali sona erdi. Festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale, İranlı yönetmen Jafar Panahi'nin "Ayna" adlı oyununa verilirken, Nejat Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi Ödülü ise Zeki Demirkubuz'un yönettiği "Masumiyet" adlı filme verildi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Rum lideri Glafkos Klerides ile görüşmesinden sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Görüşmelerin ikinci kez tekrarlanmasından sonra Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Holbrooke'un yarına kadar taraflar arasında bir yakınlaşma sağlandığını görmemesi durumunda Kıbrıs'tan ayrılacağını ve suçu taraflardan birine yıkabileceğini bildirdi.

 

3 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın da katıldığı törende Türk-Japon Kültür Merkezi açıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğu'nun tasfiye edilmesinin ardından Japonya'yı model aldığını söyledi.

Japonya Prensi Tomohito Mikasa da iki ülke arasında kurulan ilişkilerin 108 yıl öncesine dayandığını kaydetti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Tunus gezisi ile ilgili olarak yapılan açıklamada, iki günlük resmi ziyaret sırasında, Körfez krizi sonrasındaki gelişmeler ve terorizm sorununun ele alınacağı, bazı işbirliği anlaşmalarının imzalanacağı bildirildi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TESK'in düzenlediği 15. Olağan Genel Kurulu toplantısına katıldı. Başbakan Yılmaz, Baykal'a "gelin bu hükümete bir şans verin. Hiç kimsenin bu hükümete bir sanş verirken kendi siyasi istikbalini tehlikeye atmamasını istiyorum" çağrısında bulundu. Başbakan Yılmaz, bir uzlaşma hükümeti olarak yollarına devam edeceklerini, hükümetin kurulan uzlaşma doğrultusunda yeni planlama yapmak durumunda olduğunu söyledi.

Baykal da Türkiye'nin çok önemli bir siyasal dönemden geçtiğine dikkat çekerek TESK gibi Türkiye'de toplumun temelini teşkil eden örgütlerin, ülkenin sıkıntılı dönemlerinde cesur ve doğru tavırlar aldığını söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Belçika'ya gitti. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Karadayı'nın "129. MC/CS Toplantısı ve Shapex'98 Konferansı"na katılmak üzere Belçikaya gittiği kaydedildi.

5- Yeni Atlantik Giriţimi'nin Ýstanbul'da düzenlenen toplantısı yapılan oturumların ardından sona erdi. Toplantının kapanış oturumunda bir konuşma yapan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Türkiye'nin dış politika hedeflerini ve NATO genişlemesinin bölge dengeleri üzerindeki etkisini anlattı. Türkiye'nin, bölgesinde güvenliği sağlayıcı bir konumda olduğunu belirten Bir, "Türkiye, kalıcı bir barış ve istikrar ortamının sağlanabilmesi için stratejik öneme sahip bir ülkedir" dedi.

6- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Hasan Korkmazcan yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan vatandaşlara oy hakkı sağlayan yasa çıkmadan Türkiye'de genel seçimlerin yapılmayacağını söyledi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Gaziantep İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ne erken seçime ne de yeni bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirterek, "Halk seçim istemiyor, huzur istiyor" dedi.

8- OHAL Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Murat operasyonu çerçevesinde Bingöl, Muş, Bitlis, Diyarbakır ve Şırnak'ta 15'i ölü 3'ü, yaralı 18 PKK'lının ele geçirildiği bildirildi.

9- DİE'den yapılan açıklamaya göre, nisan ayında fiyat artışlarının toptan eşyada yüzde 4, tüketici fiyatlarında yüzde 4.7 olarak gerçekleşti.

 

4 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin resmi konuğu olarak Tunus'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ile Tunus arasında tarihten kaynaklanan dostluk ve kardeşlik ilişkileri bulunduğunu belirterek, "Tunus, kardeş Arap dünyasında sosyal kurumlar, hayat ve hukuk düzeni açısından Türkiye'ye en çok benzeyen ülkelerden biridir" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Dış Ekonomik İliţkiler Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren "Türk-Japon İş Konseyi"nin 11. ortak toplantısına katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, iki ülkenin aralarındaki coğrafi uzaklığa rağmen, her geçen gün biraz daha yakınlaştığını kaydederek, Türkiye'de yatırım yapan yabancı sermaye kuruluşları arasında Japon şirketlerinin payının giderek arttığını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel yaptığı açıklamada, hakim ve savcıların maaşlarına ek zam yapılmasına ilişkin bir hazırlığın olmadığını kaydederek tüm kamu görevlilerinin maaş düzenlemesinin birlikte yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, ABD Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'un Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği Türk ve Rum tarafları arasındaki temaslarla ilgili olarak yapılan açıklamaları değerlendirirken, "Holbrooke'un temaslarından bir sonuç alınamadıysa, bunun önde gelen nedeni AB'nin son derece hatalı bir yaklaşımla Kıbrıs sorununun şimdiye kadar üzerine oturmuş olduğu parametreleri ortadan kaldırmasıdır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Eyüpoğlu Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim sorununun yalnızca devletin kendi olanaklarıyla çözülmesinin mümkün olmadığını belirterek "Eğitime devletin yanı sıra özel sektörün de girmesi kaçınılmaz olmuţtur" dedi.

6- Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenen, "Gelişmişlik, İnsanın Değeri ve Türkiye'de İşçi Sağlığı-İş Güvenliği" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bazı işletmelerde problem olmadığını kaydederek, "Bugün Türkiye'de hükümet paraya, medyaya ve ideolojiye hükümetlik ediyor. İşçi sağlığına, iş güvencesine değer vermiyor" dedi.

7- ABD Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum lideri Glafkos Klerides arasında 1 Mayıs'tan itibaren sürdürdüğü mekik diplomasisini tamamladı. Holbrooke görüşmeler sonunda düzenlediği basın toplantısında, taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlayamamasının nedeninin, Denktaş'ın "KKTC'nin tanınması" ve Rum kesiminin AB'ye üyelik başvurusunu geri çekmesi konusunda takındığı pozisyonda ısrar etmesi olduğunu söyledi.

8- Ortadoğu barış süreciyle ilgili girişimler çerçevesinde Londra'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in uzlaşmaz tavır izlediğini belirterek, görüşmelerden bir sonuç alınmaması durumunda bölgenin yeni bir kaosa sürükleneceğini söyledi.

9- Cezayir'de radikal dinciler tarafından 11 sivilin katledildiği bildirildi.

 

5 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik, sağlık, demokratikleşme ve adalet mekanizmasının önünü açmanın ülkenin sorunları olduğunu söyledi. Bölücü terörün ve irticanın temelinde de ekonomik sorunların yattığını kaydeden Başbakan Yılmaz, enflasyon ve işsizliğin Türkiye için gerçek tehdit olduğunun artık herkes tarafından görülmesi gerektiğini söyledi.

2- Baţbakan Yardýmcısı Bülent Ecevit, Kanal 6 Televizyonu'nda Yunanistan'la ilgili Türkiye'nin yeni girişimlerini anlattı. Ecevit, Yunanistan'ın PKK ile doğrudan bağlantısının bütün yönleriyle belgelendiğini belirterek bu belgeleri, "Yunanistan'ın Amerika'nın terörist devletler listesinde değerlendirilmesi ricasıyla" ABD Başkanı Bill Clinton'a ilettiğini açıkladı.

3- Devlet Bakanı Cavit Kavak yaptığı açıklamada, radyo ve televizyonların kuruluş ve yayınlarıyla ilgili kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin kanun tasarısının Meclis'ten geçeceğini bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirirken, enflasyon hedeflerinde başarıya ulaşılamadığını söyledi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Şırnak'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, demokraside her ilin Türkiye'nin merkezi olduğunu belirtti. Cindoruk, kanunların her bölgeye eşit uygulanması gerektiğini ve bu nedenle olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması gerektiğini vurguladı.

6- Henry Ford adına İstanbul'da düzenlenen Avrupa Çevre Koruma Ödülü'nü, Türkiye adına katılan grubun, "Akdeniz Fokunun Türkiye'de Korunması-Foça Pilot Projesi" aldı.

31 ülkenin katıldığı yarışmada birinci olan Foça Pilot Projesi'ne ödülü Çevre Bakanı İmren Aykut ile Ford Motor Yönetim Kurulu üyesi Clay Ford Jr. verdi.

7- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için Fransa'nın Strasburg şehrinde bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem bakanlar oturumunda yaptığı konuşmada, Kosova'da yaşanan sorunlara değinerek, bu bölgenin de Bosna'ya benzememesi için uluslararası camianın daha duyarlı davranması gerektiğini söyledi.

Avrupa Konseyi Komitesi'nin 102. dönem çalışmalarının sona ermesinin ardından, dönem başkanı olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, bir soru üzerine Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu ancak Avrupa Birliği'ne giriş için bazı sorunların hala çözüm beklediğini söyledi.

8- Mısır Enerji Bakanı Mahir Abaza ile Yunanistan Enerji Bakanı Vaso Papandreu arasında, Ortadoğu kesintisiz elektrik ağına Yunanistan'ın da Türkiye üzerinden bağlanmasını içeren bir anlaşma Mısır'da imzalandı. Papandreu imza töreninde yaptığı konuşmada, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki pürüzlerin, bu projeyi engellemeyeceğine inandığını" söyledi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, ABD Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'un "Klerides Kıbrıs Türkleri'ni temsil etmiyor" şeklindeki açıklamasına tepki gösterirken bundan sonraki muhtemel gelişmeleri değerlendirmek üzere Rum Ulusal Konseyini topladı. Klerides, Türkiye'nin iki ayrı devlet, Kıbrıs'ın AB üyeliğini geri çekmek ve ekonomik ambargoyu kaldırması konusunda ısrar ettiğini kaydederek, bunu "mantıksız" olarak niteledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise egemenlik hakkından vazgeçmeyeceklerini, silah zoruyla vermediklerini masa başında vermeyeceklerini anlatarak, Holbrooke'un iki tarafı masaya oturtmaya çalıştığını, masayı ve fikirler dizisini Rum tarafının ortadan kaldırdığını belirtti.

 

6 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, iki günlük Tunus gezisini tamamlayarak dün yurda döndü. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye-Tunus ilişkileri konusunda da bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, narkotik, kaçakçılık, silah kaçakçılığı ve terör konularında Tunus ile bir güvenlik anlaşması yapılması gereğine dikkat çekerken; iki ülke arasındaki ticaret hacminin yükseltilmesinin de işadamlarının gayretine bağlı olduğunu söyledi.

2- Trafik Haftası'nın başlaması nedeniyle Çankaya Köşkü'nde bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Mesut Yılmaz katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, sürücüleri dikkatli araç kullanmaları konusunda uyardı.

Başbakan Yılmaz ise konuşmasında, son on yılda gerçekleşen trafik kazalarında Türkiye'nin maddi kaybının 2 katrilyon lira olduğunu söyledi. Başbakan Yılmaz, "Bu rakam Türkiye'nin toplu konuta ayırdığı miktardan bile fazladır" dedi. Yılmaz, tüm karayollarına ilkyardım istasyonları kurulacağını ve altyapı çalışmalarına önem verileceğini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye'de bulunan Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Romuald Szeremietiew'i kabul etti. Sezgin yaptığı konuşmada, Polonya'nın totaliter rejimden demokrasiye geçişte büyük bir performans gösterdiğini belirterek, bu yapısıyla NATO'nun ilk genişleme dalgasında yer alan Polonya'ya verilen desteğin sürdüğünü söyledi.

4- Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin başkanlığında toplandı. Çelebi toplantı sonrası yaptığı açıklamada, çay, şeker pancarı ve buğdayda uygulanacak destekleme fiyatlarının görüşüldüğünü bildirdi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK), yapılan yönetmelik değişikliğiyle televizyonlara alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarla mücadele ve trafik konusunda haftalık yayın sürelerinin yüzde 5'i oranında uyarıcı program yayınlama zorunluluğu getirildi.

6- Şişli 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde, 1 Mayıs gösterileri sırasında polisin gözaltına aldığı sanıkların ifadeleri alındı. 63 sanıktan 49'u tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 14 sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

7- ABD'de temas ve incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Washington Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, "Avrupa Birliği'nde olsun ya da olmasın Türkiye laik, demokratik ve liberal yoluna devam edecektir" dedi. Konuşmasında bölgesel konulara da değinen Çetin, AB'nin Türkiye'ye karşı ayrımcı bir politika izlediğini söyledi.

8- Fransız-Türk Dostluk Derneği'nin davetiyle Paris'e giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, derneğin Fransız Parlamentosu'nda düzenlediği konferansa katıldı. Konferansta, Türkiye'nin AB ile ilişkileri ve Türk-Yunan sorunları ele alındı. Cem, konferansta Avrupa ülkeleri nezdinde Türk görüşlerini anlattı.

9- Almanya İçişleri Bakanı Manfred Kanther, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Peter Frisch ile birlikte Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, ülke içi istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan "1997 Güvenlik Raporu" hakkında bilgi verirken PKK'nın "kriminal bir örgüt" olduğunu söyledi. PKK'ya karşı Federal İçişleri Bakanlığı'nca 1993 yılında konulan faaliyet yasağının etkili olduğuna işaret eden Kanther, örgütün geçen yıl şiddet eylemlerinden büyük ölçüde vazgeçtiğine işaret etti.

10- İtalya'nın güneyinde şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 17 kişinin öldüğü, 44 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

 

7 MAYIS 1998

 

1- Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı'nın (TÜRKSAV), Türk dünyasına hizmet veren kuruluşları ödüllendirdiği tören Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, siyasi coğrafyadan doğan fırsatları Türk dünyasının değerlendirmesi gerektiğini ifade ederek, "Geçmişten düşmanlık yerine dostluk çıkarmak istiyoruz. Geçmişteki kimliğimize sahip çıkmamız ve onun mücadelesini vermemiz en doğal hakkımızdır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz'ın iç ve dış gelişmelerle ilgili mülakatı Milliyet gazetesinde yayımlandı.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere Norveç'e gitti.

4- Bağımsız İstanbul Milletvekili Bahattin Yücel ANAP'a katıldı.

5- ABD'de bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemeyeceğini, sorumluluğun Avrupa Birliği'nden kaynaklandığını belirterek, "Aldıkları karar Doğu Akdeniz'de radikal bir şekilde dengeleri bozdu ve parametreleri değiştirdi" dedi.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, PKK bürolarının Atina'da faaliyet göstermediği, bunun söz konusu olmadığı belirtilerek, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi sadece "siyasi Kürt örgütlerinin bürolarının faaliyet gösterdikleri" kaydedildi.

7- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın, Türkiye'ye karşı ırkçı ve yayılmacı görüşleri ile tanınan Daşnak Partisi'ne yasak getiren kararnameyi iptal ettiği bildirildi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Madeline Albright Financial Times gazetesine verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat arasında Londra'da yapılan görüşmelerden sonra, ABD'nin önerilerini kabinesine kabul ettirmesi için Netanyahu'ya süre tanıdıklarını belirterek, "İsrail kendi güvenliği hakkında kararı kendisi verebilmeli, doğru, ancak bir ulus, diğer komşularıyla olduğu kadar iç içe yaşadığı insanlarla da geçinebiliyorsa çok daha güvendedir" dedi.

9- Filipinler'de 11 Mayıs'taki genel seçimlerden önce düzenlenen kampanyalar sırasında çıkan olaylarda 27 kişinin öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- İtalya'da şiddetli yağmurların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 48 kişinin öldüğü bildirildi.

 

8 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlenen Avrasya Metal İşçileri Federasyonu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, insanlığın kendi dünyasını yeniden oluşturmaya çağrıldığını belirterek, duvarların ortadan kalkmasıyla düşmanlıklar dünyasından yarışlar dünyasına geçildiğini, ideolojilerin yerlerini birlikte çalışmaya ve yaşamaya bıraktığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin Amerika'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. TBMM Başkanı Çetin İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk-Amerikan ilişkilerinin iyi bir düzeyde olduğunu söyledi.

3- Temel atma törenlerine katılmak için Yalova'ya giden Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, hükümet ortaklarıyla uyum içinde çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'nin geleceği parlaktır. Bunu çekemeyenler, Türkiye'nin geleceğinin parlak olmasını içine sindiremeyenler önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Ama muvaffak olamayacaklar" dedi.

4- Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk başkanlığında toplanan İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu, eski RP'li milletvekillerinin türbanla ilgili başvurusunu değerlendirerek, üniversiteler ile kamu kurumlarında kılık, kıyafet ve başörtüsüne ilişkin düzenlemelerin temel hak ve özgürlüklere aykırı olmadığına karar verdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, DSİ olarak, bütçe imkanları ile beraber enerji yatırımları konusunda yabancı sermayeyi de Türkiye'ye getirme çabası içinde olduklarını, bu hızla devam ederek önümüzdeki yıllarda Türkiye'yi barajlar yapmak üzere su arar duruma getireceklerini söyledi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Giresun İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, siyasetçilerin kat karşılığı iş yapan müteahhitler olmadığını belirtti ve "Siyaseti siyasi akla ve ahlaka oturtalım" dedi.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK'yı, "Terör örgütü olarak görmediklerini" belirterek, "Kürtlerin mücadelesine sempati ile bakıyoruz" dedi.

8- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun danışmanı Danny Naveh yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış sürecini çıkmazdan kurtarmak amacıyla ABD tarafından önerilen planı reddettiklerini söyledi.

 

9 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz ve çok sayıda bakanla birlikte Şanlıurfa'da GAP Uluslararası Havaalanı'nın temel atma törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel ile beraberindeki heyet sırasıyla Karkamış ve Birecik barajlarında incelemelerde bulunurken, GAP Uluslararası Havaalanı, Şanlıurfa içme suyu arıtma tesisi ve Mardin kanalı inşaatının temelini attı. Cumhurbaşkanı Demirel, törendeki konuşmasında, GAP'ın bölgeyi ve yöre halkını zenginleştireceğini söyledi.

Başbakan Yılmaz, Fırat Nehri'ne Keban, Atatürk, Karakaya, Karkamış ve Birecik barajları ile 5 yerde gem vurulduğunu kaydederek, barajlarda ülkenin enerji girişiminin üçte birinin karşılandığına dikkat çekti.

GAP'tan sorumlu Devlet Bakanı Salih Yıldırım, yaptığı açıklamada, GAP'ın mutlaka tamamlanması gerektiğini bildirerek "9.5 milyon işsizi olan bir ülkede 3.8 milyon insana iş imkanı sağlanacaksa yılda 12 milyar kilovatsaat (kwh) enerji açığına karşın 29 milyar kwh enerji üretecekse, 1.7 milyon hektar alanıyla ülkeye 5 Çukurova hediye edecekse, bu proje mutlaka realize edilmelidir" dedi.

2- Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında, özel sektörün enflasyonu düşürme programı kapsamında ilk dört ayda kendilerine hiçbir şekilde yardımcı olmadıklarını belirterek, "Ama bundan sonra aynı rahatlığı bulamayacaklar" dedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İstanbul Bakırköy Belediyesini ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sungurlu, "Bakanlık arşivinin yeniden düzenlenmesi için Arşivler Genel Müdürlüğünü görevlendirdiklerini ve çalışmaların yıl içinde bitirilmesinin planlandığını" söyledi.

4- Birleţmiţ Milletler (BM) Ýnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yayımlanmasının 50. yılı nedeniyle Türk Demokrasi Vakfı (TDV) ile BM Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği'nce sempozyum düzenlendi. Sempozyuma katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, insan haklarının önündeki en büyük tehdidin devletten geldiğini belirterek, bu konuda devletin pozitif bir sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk de, insan haklarının gözardı edilemeyecek bir sorun olduğunun altını çizdi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Bursa'da partisinin düzenlediği mitingte yaptığı konuşmada, hükümeti ve hükümeti desteklediği için CHP'yi, büyük sermayeyi ve yargıyı eleştirdi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Samsun İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, vatandaşın ne seçim ne de hükümet değişikliği istediğini belirterek, "Vatandaş sadece iş ve aş talep ediyor" dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, Tunceli'de CHP Gençlik Kolları'nın düzenlediği mitingte yaptığı konuşmada, "Bu ülkede irtica yanlılarının saklıları okşanırken, laik cumhuriyete sahip çıkan üniversiteli gençler öldürülüyor. Ülkenin kentleri ile dağlarının barışması için kurumsallaşmış bir demokrasi gerçekleştirilmeli" dedi.

8- OHAL Bölge Valisi Aydın Arslan ile yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayımlandı. Arslan, "Terör kontrol edilebilir noktaya geldi, silahlı mücadelede başarısız olan PKK, siyasi mücadeleye yönelebilir" dedi.

9- Harb-İş Sendikası'nın askeri işyerlerindeki işten çıkarmaları ve hukuk dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla düzenlenen "İşten Çıkarmalara Hayır" mitingi Ankara'da Apdi İpekçi Parkı'nda yapıldı.

 

10 MAYIS 1998

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, "annelerimiz en zor şartlar altında dahi çocuk ve gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirerek geleceğimizi teminat altına almaktadır" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da yaşamın her alanında giderek katılımlarını arttıran kadınların, annelik sorumluluklarını da büyük bir özveriyle sürdürdüklerini bildirdi.

2- Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, İstanbul Tabip Odası'nı ziyaret etti. Hekimlerin meslektaşlarına ve meslek odalarına sahip çıkmalarını belirten Özsoy, bundan sonraki çalışmalarında ve yasaların Meclis'te kabul edilmesinde Tabip Odası'yla işbirliği yapacaklarını söyledi.

3- Çevre Bakanı İmren Aykut Adana'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de pek çok çevre sorununun bulunduğunu, bunların çözümü için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, "Şu anda birinci sorunumuz, arıtılmadan doğaya bırakılan evsel ve sanayi atıkları ile çöplerdir" dedi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk partisinin İstanbul'da düzenlenen 1. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Cindoruk yaptığı konuşmada, anayasanın yeniden yazılması gerektiğini söyleyerek, halkın gücüne devletin gücünün de eklendiği bir rejim istediklerini kaydetti. Konuşmasında Doğu ve Güneydoğu izlenimlerini de anlatan Cindoruk, "Terörle mücadele ederken, yurttaşla değil, teröristle mücadele edin" dedi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) 5. zirve toplantısına katılmak üzere Kazakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 1992 yılında Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerini kapsamına alarak 10 üyeden oluşan bir bölgesel ekonomik işbirliği kuruluşuna dönüşen ECO'nun, bugün 300 milyonluk pazarı temsil eden etkili bir konuma geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, 5. zirve toplantısında, örgütün öncelikli işbirliği alanları olarak belirlenen ticaret, ulaştırma, haberleşme ve enerji alanlarında daha önceki zirvelerden bu yana kaydedilen gelişmelerin gözden geçirileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kazakistan'dan önce, Azerbaycan'a giderek Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüştü. Aliyev, Hazar petrolleri için Türkiye, Gürcistan ve diğer konsorsiyum üyesi ülkelerin bir an önce hazar petrollerinin geçeceği yolla ilgili ekim ayına kadar takvim belirlenmesini isteyerek "Ben ve hükümetim için en itibarlı yol Bakü-Gürcistan-Türkiye-Ceyhan'dır" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) İlkbahar Dönemi Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Rodos'a gitti.

7- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Baţkan Yardýmcısı James Steinberg bir toplantıdan ayrılırken, Anadolu Ajansı muhabirinin ABD Başkanı Bill Clinton'ın Avrupa ziyaretine ilişkin sorusu üzerine, Başkan Clinton'ın, Türkiye-AB ilişkileri konusunu, ikili görüşmeleri ABD-AB Zirvesi sırasında gündeme getireceğini söyledi.

8- İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan, Rusya'nın da dahil olduğu sanayileşmiş ülkeler grubu G-7'nin maliye ve dışişleri bakanları toplantısı sonuç bildirisinde, Kıbrıs üzerindeki görüşmelerin, Türkiye'yle Yunanistan arasında doğrudan başlatılması çağrısında bulunuldu.

9- Macaristan'da genel seçimler yapıldı.

 

11 MAYIS 1998

 

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu, güvenlik ve asayişle ilgili bazı sakıncaların ortadan kaldırılması için İstanbul'da yeniden yapılanmaya gidilmesi, tarımsal destekleme fiyatlarının yüzde 60 artırılması, özelleştirmeden elde edilen 400 trilyon liralık gelirin beklenmeden yatırımlara aktarılması yönünde kararlar aldı.

2- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk toplumunun aileye verdiği değerin diğer toplumlardan farklı olduğunu belirterek, erkeğin zinasını da suç sayan yasa tasarısının bu hafta Meclis'ten çıkacağını söyledi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Ankara'da yaptığı açıklamada, yurt dışında çalışan işçileri, Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım yapmaya çağırarak, Türk işçilerine bu konuda her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

4- Danıştay Başkanı Erol Çırakman Danıştay'ın kuruluşunun 130. yıldönümü, nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümetlerin yargı kararlarını uygulama konusundaki isteksizliklerini eleştirdi. Çırakman, yargı kararlarından tercih edilenlerin uygulanmaması sonucu hukuk devleti ilkesinin zaafa uğratıldığını vurguladı.

5- Kazakistan'ın başkenti Almatı'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) 5. Zirve Toplantısı’na üye 10 ülkenin devlet başkanlarının açıkladığı ortak deklerasyonla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel zirvede yaptığı konuşmada, geçen yıl ECO Sekretaryası bünyesinde kurulan Uyuşturucu Kontrol Koordinasyonu Merkezi'nin önemini belirterek, "Bölgedeki yasadışı uyuşturucu trafiğinin büyük rakamlara ulaşması, öte yandan imajımızın zedelenmesi karşısında ülkem, bu birime her türlü yardımı yapmaya hazırdır" dedi.

6- Rodos'ta devam eden Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısından sonra basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye'nin Yunanistan ile diyaloğa hazır olduğunu belirtti.

7- Geliţmekte olan ülkelerin biraraya gelerek, geliţmiţ ülkeler karţýsında ve dünya ekonomisi içerisindeki ortak çıkarlarını savunmak için oluşturdukları G-15 Zirvesi Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek açılışta yaptığı konuşmada, Asya krizinin dünya ekonomisinin ne kadar içiçe geçmiş olduğunu ve marjinalliğin artık bir alternatif olmadığını ortaya koyduğunu, bununla beraber krizin "küresel ekonominin ne kadar zayıf olduğunu" da gösterdiğini söyledi.

8- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohaçopulos, Rodos'ta devam eden Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısından sonra Rum gazetesine verdiği demeçte, S-300'lerin Güney Kıbrıs'ta konuşlandırılacağını, bu durumun Yunanistan'ı ilgilendirmediğini söyledi.

9- Pakistan'ın Sind eyaleti Yüksek Mahkemesi, başbakanlığı döneminde idari yolsuzluklara karıştığı iddiasıyla açılan davada eski Başbakan Benazir Butto hakkında tutuklama kararı verdi.

 

12 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'de hakkında ikinci soruşturma açılmasını önemsemediğini belirterek, "Hiç kimseden korkum yok. Bunlar gelir geçer. Benim sizden isteğim Meclis'i çalıştırmanız" dedi.

2- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İnsan Hakları Derneği ya da Akın Birdal adına hiçbir koruma başvurusunda bulunulmadığını belirterek, "Ne Ankara, ne İstanbul ne de Emniyet Müdürlüğü'ne koruma amaçlı hiçbir talebi yoktur. Bunu kesin olarak söyleyebilirim" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu hakkında verilen soruşturma önergeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin en çok partizanlık ve memur kıyımında iddialı olduğunu belirterek, devleti çiftlik haline getirmeye çalışıyorlar dedi.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın yaptığı bir konuşmayla ilgili olarak başlatılan soruşturmada yetkisizlik kararı verdi.

6- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda ağır yaralandı.

7- Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) 5. Zirve Toplantısı için Kazakistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, temaslarını tamamlayarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile beraber Türkmenistan'a geçti. Cumhurbaşkanı Demirel ve Nazarbayev Türk-Kazak Üniversitesi'nde düzenlenen kapalı salon toplantısına katıldılar.

Cumhurbaşkanı Demirel toplantıda yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'nin kendiliğinden dağılmasının ardından yeni bir dünyanın oluştuğunu söyledi.

8- KKTC Cumhurbaţkanı Rauf Denktaş, AB Dış İlişkilerden Sorumlu Komiseri Hans van den Broek'in "Kıbrıs, Türk askerinin işgalindedir" sözlerini eleştirerek, uluslararası hiçbir kararda Kıbrıs'taki Türk askerinden işgalci diye bahsedilmediğini söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jamie Rubin Washington'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün sorumluluğunun ilgili taraflara ait olduğunu söyledi.

10- Bosna Yüksek Temsilcisi Carlos Westendrop, Kosova krizinin eski Yugoslavya'nın çeşitli yerlerine yayılabileceğini belirterek, NATO barış güçlerinin bir gün bölgeye gönderilmesi zorunluluğunun doğabileceğini söyledi.

11- Cezayir'de aşırı dinci militanların 22 kişinin boğazını keserek öldürdükleri bildirildi.

12- Hindistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Murali Manohar Coşi düzenlediği basın toplantısında, yeraltında nükleer deneme yaparak Hintli bilim adamlarının neler yapabileceklerini dünyaya gösterdiklerini söyledi.

 

13 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen "Türk Devletleri 1. Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Türk kökenli 5 cumhuriyetin bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatarak Türkiye'nin isteğinin, bağımsızlığına yeni kavuşan bu ülkelerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve işbirliği olduğunu söyledi.

'23. İktisatçılar Haftası'nın İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen açılış töreninde de bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Demirel, iletişim, ulaşım ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin dünyayı "küresel köye" dönüştürdüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Harp Akedemileri Komutanlığı'nda "1998 Mayısı'nda Dünya ve Türkiye" konulu bir konferans verdi. Cumhuriyet felsefesinin demokrasi sayesinde "tebaa"dan "yurttaş"a geçişi sağladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Demirel "Cumhuriyetin 75. yıldönümü kutlanırken söylenecek şey, cumhuriyetin iyi değerlendirilmesi ve değerinin iyi bilinmesidir. O meşaleyi yakan büyük Atatürk'ün ruhu şadolsun" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal'a silahlı saldırı düzenlenmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Kışkırtıcı ajan oyunu da elbette akla geliyor. Eğer devleti korumak bahanesiyle kendilerini devlet yerine koymaya kalkışanlar bu saldırıyı yapmış veya yaptırmışlarsa bilmelidirler ki böyle yargısız infazlarla devleti tahrip etmiş olmaktadırlar" dedi.

İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, saldırının insan hakları, düşünce özgürlüğü ve demokratik rejimi hedef alan bir terör eylemi niteliğinde olduğunu belirtti.

Değişik kesim, görüş ve eğilimden kuruluşlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal'a yapılan saldırıya karşı ortak tepki gösterdiler. Kuruluşlardan yapılan açıklamalarda, saldırının, ülkenin huzuru, birliği, kardeşliği özgürlüğü ve demokrasiyi hedef aldığı vurgulanarak, saldırganların bir an önce bulunmaları istendi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başkanlık Divanı toplantısı öncesi yaptığı basın açıklamasında, demokrasinin yaralandığını, ülkede büyük bir talan gerçekleştirildiğini ve milletin vicdanının rahatsız olduğunu vurgulayarak "Siyaset tıkandı. Çıkışa bu iktidarla ulaşılamayacağı ortaya çıktı. Seçim zorunlu hale geldi" dedi.

4- Ankara DGM Başsavcılığı, Yükseköğrenim Yurtdışı Mezunları Gençlik ve Dayanışma Vakfı(YUVA) ile bağlantılı olarak Dost Sigorta A.Ş'ye yönelik başlattığı soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alınan 4 Dost Sigorta yöneticisine tutuklama kararı verdi.

5- Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Batı Çalışma Grubu'na ait gizli belgeleri kamuoyuna açıkladığı gerekçesiyle Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, yargılanan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel beraat etti.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Sofya'da Dışişleri Bakanı Nadejda Mihailova ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülkenin Kosova konusuna "aynı açıdan ve aynı pencereden" yaklaştıklarını belirtti. Mihailova da son bir yıl içinde yoğunlaşan temaslar sonucunda çözüm bekleyen birçok sorunun halledildiğini söyledi.

7- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Akın Birdal'a yapılan silahlı saldırı, uluslararası platformda da yoğun tepkiye neden oldu.

AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Douglas Henderson yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin saldırganları yakalamak için elinden gelen bütün çabayı göstereceğine inandığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü de yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin, İHD görevlilerine daha önce yapılan saldırıları soruşturma ve kınama konusunda "ısrarla başarısız olduklarını" savundu.

8- Resmi bir ziyaret için Almanya'ya giden ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nden (AB) Türkiye'ye kapılarını açmasını istedi. Clinton, AB üyeliği konusunda Türkiye'nin de diğer Orta Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

9- Pazartesi günü yeraltında üç nükleer deneme gerçekleştiren Hindistan, tüm dünyanın eleştirilerine karşın iki yeraltı nükleer denemesi daha yaptı. Hindistan'ın toplam beş nükleer deneme gerçekleştirmesinin ardından ABD Başkanı Bill Clinton, bu ülkeye ambargo uygulanmasını öngören bir kararı onayladı.

10- İsrail savaş uçaklarının Lübnan'daki Bekaa Vadisi'nin orta kesimlerinde bulunan radikal Filistin örgütü Fetih İntifada'nın üslerine düzenlediği saldırı sonucu 10 gerillanın öldüğü, 22 gerillanın da yaralandığı bildirildi.

14 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özürlüler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Konfederasyonu tarafından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, daha mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye'yi hedeflediklerini vurgulayarak, "Yapılacak iş özürlüleri toplumun bir parçası haline getirmektir. Özürlüleri toplumda işe yarar hale getirmek hem toplumun menfaatı hem de insanların iç huzuruna ve dolayısıyla toplumun huzuruna katkıda bulunmaktır" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da konuşmasında, asıl kusurlu olanların, özürlü bireyleri ile dayanışma içine giremeyen, onlara sahip çıkamayan toplumlar olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de devlet olarak özürlülere yeterince sahip çıkıldığını söyleyemem" dedi.

Devlet Bakanı Hasan Gemici de toplumun en mağdur kesimini oluşturan özürlülerin sorunlarının kamu ve sivil kuruluşların işbirliği ile çözülebileceğine inandıklarını söyledi.

2- 1998 Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Çankaya Köşkü'nde düzenlenen bir törenle Prof. Dr. Bernard Lewis'e verildi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, Lewis'in yayınlarıyla tarihi gerçeklerin üzerindeki örtüleri kaldırdığına dikkat çekerek, "Ortaya koyduğu belgeler, yaptığı eleştiri ve yorumlarla özgürlüğü ve demokrasiyi savunuyor. İnsanlığı hoşgörüye çağırıyor, barışa özendiriyor. Eserleri tüm insanlığa rehberlik edecek bir tarih felsefesini yansıtıyor" dedi.

Prof. Dr. Lewis de konuşmasında, yüzyıllarca otoriter geleneklerin bulunduğu bir bölgede laik bir demokratik toplumu kurmanın kolay olmadığını vurgulayarak, "Kemal Atatürk de gerek dahili ve gerekse harici bir çok zorluklarla ve engellerle karşılaştı ve bunları bertaraf etmek için dev adımlar attı. Türkiye'ye sunduğu en büyük armağanlardan biri, yeni becerilerle ve yeteneklerle, yeni düşünce ve isteklerle donanmış bir yeni nesil yaratmış olmasıdır" dedi.

Törene TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer de katıldı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) kuruluşunun 72. yılı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, istatistiği bir bilinç haline getirmek gerektiğini belirterek, "Devleti yönlendirme durumunda olan, geleceğe projeksiyon yapma durumunda olanların, sağlam bilgilere ihtiyacı olabilir. Bu bilgilerin zaman bakımından kafi süreyi kapsaması lazımdır" dedi.

4- FP Kurucular Kurulu toplantısında Recai Kutan Genel Başkanlığa getirildi.

5- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin İzmir'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal'a yapılan saldırı ile ilgili olarak, "İlk aşamada bir iç çekişme, karşıt güçlerin çekişmesi veya dış şer odaklarının güç gösterisi gibi görünüyor. Tetikçilerin arkasında bir güç olduğu inancındayım" dedi.

6- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, İmpexbank'ın iflas etmesinin ardından, bankanın iflasına sebep oldukları için Bülent Şemiler, Mehmet Can Elyeşil ve Selçuk Öğrendil'in şahsi malvarlıklarıyla iflasına karar verdi.

7- TBMM Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in de aralarında bulunduğu 22 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması istemini reddetti.

8- Başbakanlık Kupası'nı Trabzonspor'u 1-0 yenen Fenerbahçe futbol takımı kazandı.

9- İsrail'in kuruluşunun 50. yılı nedeniyle yüzbini aşkın Filistinli'nin düzenlediği protesto gösterileri sırasında İsrail askerleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 8 kişinin öldüğü, 175'i aşkın kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan televizyonda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ Bölgesi için, "Bağımsızlıktan başka statüyü kabul etmeyeceklerini" söyleyerek, "Tutumumuzu Azerbaycan'a bildirmemizin en büyük nedenlerinden biri, bu ülkenin, bizim tavrımıza ilişkin olarak hayal görmemesini, takınacağı tutumu buna göre belirlemesini sağlamaktır. Biz, Karabağ'ın bağımsızlık hakkını savunuyoruz" dedi.

11- Endonezya'da üniversite öğrencilerinin başlattığı protesto eylemlerinin halk tarafından desteklenmesiyle genişlemesi üzerine Devlet Başkanı Suharto gerekirse istifa edeceğini açıkladı.

 

15 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da Devlet Su İţleri (DSİ) bölge müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, 2000'li yıllara gelinirken Türkiye'nin sisteminin eskidiğini belirterek, "Biz, hükümet çıkarmayan seçimle karşı karşıyayız. Türkiye'nin daha iyi nasıl idare edilebilirliğinin tartışılması lazım" dedi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Kamuran İnan başkanlığındaki Diyalog Grubu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, "Meclis'in görevini daha fazla yapabilmesi konusunda içtüzük ve anayasa değişikliği gibi bazı çalışmalar başlattım. Artık eskiyen, dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan kurallardan vazgeçilmesi gerekmektedir" dedi.

3- Eski baţbakanlardan Naim Talu, Ýstanbul'da vefat etti.

4- Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan hükümetleri Hazar Denizi'nden çıkarılacak ana üretim petrolünün Bakü-Ceyhan'dan taşınmasıyla ilgili mutabakata ilişkin bildiri İstanbul'da düzenlenen törenle imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer imza töreninden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan hükümetlerinin Bakü-Ceyhan boru hattının hayata geçmesini sağlamak için bir hükümetlerarası anlaşma ve bir geçiş ülkeleri anlaşması hazırlanması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

5- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesine verdiği demeçte, NATO'yu Baltık ülkelerinin örgüte alınmaması konusunda uyararak Batılı güçlerin bunu yapmayacak kadar gerçekçi olmasını umduğunu söyledi.

6- ABD'li sinema ve ses sanatçısı Frank Sinatra vefat etti.

7- Endonezya Devlet Baţkanı Suharto'nun istifasını isteyen Endonezyalı halkın, başkent Cakarta'da dükkanları ateşe vermeleri sonucunda 250'den fazla insanın öldüğü bildirildi.

 

16 MAYIS 1998

 

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, 24 Nisan tarihinde başlatılan Murat Operasyonu’nun 10 Mayıs 1998 tarihinde sona erdiği bildirildi. Operasyonda 99'u ölü, 23'ü sağ/yaralı, toplam 122 teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Çatışmalarda 1 subay, 9 erbaţ/er ţehit oldu.

2- Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen "Yargı Teşkilatının Sorunları" adlı toplantı, Ankara'da yapıldı. Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türkiye'nin insan hakları konusunda içeride ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çok zor durumda olduğunu söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, Cumhuriyet gazetesini ziyaretinde eğitim sistemi hakkında görüşlerini açıkladı. Zorunlu eğitimle taşımalı sistemde öğrenci sayısının yüzde 120 arttığını belirten Uluğbay, kız öğrencilerin 6. sınıfa kayıtlarında da yüzde 36 oranında artış olduğunu söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan "Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatları Hakkında Yasa'da değişiklik yapan 2 yasa" yürürlüğe girdi.

5- Türk-İş'in düzenlediği "İşsizliğe Hayır Özelleştirme Talanına Son" mitingi Ankara'da yapıldı. Mitinge katılan onbinlerce işçi hükümeti uyardı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ayakta kalmasına yardım eden ve cumhuriyetin birikimi olan kuruluşların birkaç holding patronuna peşkeş çekildiğini söyledi.

6- Baro başkanları Ankara'da toplandı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen, daha sonra beraberindeki heyetle Başbakanlık Konutu'nda Başbakan Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, yargıdaki sorunlarla ilgili şikayetlerini iletti.

Başbakan Yılmaz da, mahkemelerden cezaevlerine kadar altyapıya ilişkin çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar olduğunu söyledi.

7- Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

8- İngiltere'nin Birmingham kentinde yapılan G-8 Zirvesi’nde yayımlanan ortak bildiride, Ortadoğu barış süreci, Kosova sorunu, Endonezya'daki gerginlik, ve Hindistan'ın gerçekleştirdiği nükleer denemelere yer verildi.

9- Ţiddet olayları devam eden Endonezya'da Meclis Başkanı Harmo-ko, Devlet Başkanı Suharto ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Devlet Başkanı'nın kabineyi değiştireceğini açıkladı.

Öte yandan Endonezya'da kanlı isyan ve çıkan yangınlardan bir hafta içinde 499 kişinin öldüğü bildirildi.

10- ABD'nin New York şehrinde her yıl düzenlenen geleneksel "Türk Haftası" kutlamaları çerçevesinde Türk Günü yürüyüşü gerçekleştirildi. New York’ta 17’cisi. düzenlenen yürüyüşe Türkiye'nin yanı sıra Türk cumhuriyetleri ve topluluklarından 20 bin kişi katıldı.

 

17 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ege gezisi sırasında İzmir'deki odaların düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızlı gelişmesi karşısında çeşitli problemler bulunduğunu kaydederek, "10 seneyi aşan bir süredir terörle mücadele ediyoruz. Aslında terörle Sevr'in yapamadığını yapmak istiyorlar" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, New York'ta her yıl düzenlenen geleneksel Türk Günü yürüyüşlerinin 17’cisi nedeniyle yayımladığı mesajda, ABD'de yaşamakta olan Türk toplumunun giderek artan etkinliklerinin büyük bir gururla izlendiğini belirterek "Ülkemiz her alanda süratle ilerlemekte ve dünyada hak ettiği yeri almaktadır" dedi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Gençlik Kurulları Temsilciler Meclisi 1. Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, demokrasiye ulaşmanın yolunun silahsız düşünce, silahsız parti ve silahsız siyasetçiden geçtiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, İstikrar çıkmaz düşüncesi ile seçimden kaçmanın yanlış olduğunu belirterek, "Tek çıkış yolu, erken seçim yapılarak vatandaşın söz sahibi olması ve seçim ittifakı yapılmasıdır. Hangi parti daha çok oy alacaksa onunla birleşilmelidir. Vatandaş verdiği oylarla bunu belirliyecektir" dedi.

5- Rekabet Kurulu Başkanı Aydın Ayaydın, Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası (ÇMİS) tarafından düzenlenen "Türk Rekabet Hukuku ve Rekabet Kurumu Uygulamaları" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, özel sektör, kamu sektörü ayrımı yapılmadan, Rekabet Kurulu yasalarına uymayan tüm kurumların üzerine gidilerek, denetleme, soruşturma yapılacağını bildirdi.

6- Ses Sanatçısı Sevim Tanürek İstanbul'da vefat etti.

7- İngiltere'nin Birmingham kentinde düzenlenen zirve sonunda G-8 liderleri ortak yayımladıkları bildirgede "Giderek küreselleşen dünyada her zamankinden daha çok birbirimize bağımlıyız. Amacımız globalleşme sürecine destek vermek olmalı. Globalleşmenin yararlarının daha geniş çevrelere yayılarak dünyanın her yerinde insan yaşamının kalitesini arttırmasını sağlamalıyız" dediler.

G-8 zirvesinin ardından ABD Başkanı Bill Clinton ve Rusya lideri Boris Yeltsin bir görüşme yaptılar. Görüşmede, Clinton'ın, Rusya'nın Kıbrıs Rum Kesimi'ne S-300 füzesi satmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdiği kaydedildi.

8- Pakistan Başbakanı Navaz Şerif yaptığı açıklamada, uluslararası baskılara rağmen nükleer denemeleri yapacaklarını bildirdi. Dışişleri Bakanı Gohar Eyüp Han, kabinenin nükleer deneme yapılmasına onay verdiğini ve bir deneme yapmalarının "an meselesi" olduğunu söyledi.

 

18 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin istikrar aradığını belirterek, "Türkiye'de siyasi istikrarsızlık olayı vardır. İstikrarın çaresini bilen varsa söylesin. Siyaset parçalanmıştır. Hükümetler yapması gereken işlerin üzerine istenilen ölçüde gidemiyor. Çünkü 8-9 ayda bir iktidar değişiyor" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda; "19 Mayıs'ın yok edilmek istenen Türk milletinin yeniden direnişinin" sembolü olduğunu belirterek, "Her gelişen ülkenin olduğu gibi ülkemizin de üstesinden gelmesi gereken sorunları vardır. Ancak hiçbir sorun umutsuzluğa kapılmamızı gerektirecek kadar büyük değildir" dedi.

Baţbakan Mesut Yýlmaz, gençliğe güvenmeyen ulusların yarınlarını kurtarmakta "acze düşeceklerini" belirterek, "Yarınlarını güvenle emanet edeceği, sağlam ve dinamik imkanlarla donatılmış bir gençlik yetiştiremeyen milletlerin istikbale dair umutları zayıflamış demektir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, gençlerin, Atatürk'ün emanet ettiği devlet ve devrimlerin gereğini yerine getirebilmeleri için çağdaş ve laik eğitimin tüm olanaklarından en ileri ölçüde yararlandırılmaları gerektiğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da mesajında, 19 Mayıs'ın ulusal bağımsızlığa, halk egemenliğine, laikliğe ve demokrasiye uzanan yolun başlangıcı olduğunu belirterek, cumhuriyetin gençliğe emanet edildiğini vurguladı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Trabzon Havaalanı Dış Hatlar Terminali'nin hizmete açılışı sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin ulaşım ağının alt yapısını öncelikli olarak programa aldığını belirterek, "Bizi kısır siyasi çekişmelere çekmek isteyenlere hiçbir şekilde ortak olmayacağız. Türkiye'nin aydınlık geleceği için, bu tür yatırımları milletimize kazandırmak için artan bir şevkle gayret edeceğiz" dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Bulgaristan, Romanya ve İngiltere'yi kapsayan ziyaretlerini tamamlayarak yurda döndü.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısı öncesinde basın mensuplarının soruları üzerine, toplanacak kurultayda tüm konuların ele alınacağını, bunların içinde hükümete verilen desteğin de olduğunu belirterek, "Ancak, kurultayda bu konuda sürpriz bir gelişme beklemeye gerek yok" dedi.

6- Bağımsız Ankara Milletvekili Şaban Karataş MHP'ye katıldı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 16 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı beş günlük resmi bir ziyaret amacıyla Rusya'ya gitti.

9- ABD ve Avrupa Birliği arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Londra'da düzenlenen zirve toplantısı sona erdi. ABD Başkanı Bill Clinton, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve AB Komisyonu Başkanı Jacgues Santer düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin AB üyeliği ve Kıbrıs sorununu da ele aldıklarını açıkladı. Kıbrıs ve Ege sorununun çözülmesinin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkileyeceğini belirten Clinton, "Türkiye ile Yunanistan bu sorunların çözümünde, büyük çıkarlara sahipler. ABD'nin ve AB'nin de iki ülke arasındaki sorunların çözümünde büyük çıkarları var" dedi.

AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Başbakanı Blair ise, Türkiye'ye, AB'nin ve Avrupa ailesinin bir parçası olduğu sinyalini vermek istediklerini belirterek, "AB dönem başkanı olarak, Türkiye'ye asıl niyetimizi belirten pozitif ve net sinyaller verilmesinden yanayız" dedi.

Komisyon Başkanı Santer ise açıklamasında, ABD ve AB'nin, Libya, İran ve Küba'da yatırım yapan yabancı şirketlere yaptırım uygulamasını öngören Amerikan yasalarının kaldırılması konusunda, ilkesel olarak anlaşmaya varıldığını belirterek, "Anlaşmanın hayata geçmesi için üzerinde daha çalışılması gerekiyor, ancak bu çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını umuyoruz" dedi.

10- AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Genel Direktörü Manfred Michel Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Lüksemburg Zirvesi’nde, Türkiye'ye ayrımcılık uygulandığını reddederek, "Türk hükümeti, hayali bir dünyada yaşıyor. Türkiye'ye, siyasi ve ekonomik koşullarını yerine getirdiği, Kıbrıs sorununda adım attığı ve Yunanistan ile ilişkilerini düzelttiği takdirde, AB'ye girmeye ehil olduğu söylenmişti. Bu koşullar halen geçerli" dedi.

11- BM İşkenceyle Mücadele Komitesi Başkanı Kanadalı Thomas Burns Cenevre'de yaptığı açıklamada, saldırı yaptığı şüphe edilen Filistinliler'in sorgulaması sırasında fiziksel baskı yöntemlerine başvurulmasını savunan İsrail'in kınandığını bildirdi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Londra'da yaptıkları görüşmede Ortadoğu barışı konusunda bir sonuç alınamadığı bildirildi. Arafat, aynı zamanda İngiltere Başbakanı Tony Blair ile de bir görüşme yaptı.

 

19 MAYIS 1998

 

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin yayımladığı mesajda, Atatürk'ün gösterdiği ışıklı yolda, cumhuriyeti daha da geliştirip yüceltmenin büyük çabası ve sarsılmaz kararlılığı içinde olduklarını belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz, 80 il ve 13 ülkeyi temsil eden gençleri kabul ederek bir süre görüştü. Makedonya temsilcisi, "Yurtta barış, dünyada barış" diyen Atatürk'ün izinden yürünmesi gerektiğini söyledi.

2- Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Hacı Bektaş Veli'nin birliği ve kardeşliği önerdiğini belirterek "Onun dediklerine uyulursa beraberlik ve kardeşlik olur. Ülkemizin buna ihtiyacı vardır. Büyük Atatürk'ün kurduğu demokrat, laik cumhuriyet hangi inanca sahip olursa olsun, hangi etnik kökenden gelirse gelsin, bu insanları, Türkiye'nin ferdi sayar ve hepsini kucaklar. Herkes eşittir ve herkes inancına göre yaşayabilecektir" dedi.

Başbakan Yılmaz da Hacı Bektaş Veli, Mevlana ve Yunus Emre'nin toplumu ortak bir şuur ve gönül etrafında birleştirmek için çaba sarf ettiğini vurgulayarak "İnancımızı yaşıyorsak, bayrağımız dalgalanıyorsa bu onların attığı temelin sağlam olması sayesindedir" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican, İstanbul tüp geçiş projesine başlanmasını, Türkiye ile KKTC arasındaki ulaşımın kolaylaştırılması için Taşucu Limanı'nın rehabilite edilmesini, Kars-Tiflis demiryolu için Gürcistan'a yardım edilmesi, Batum Havaalanı'nın da onarılmasının benimsendiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, son ekonomik gelişmeleri ve IMF ile yapılan görüşmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook, Ankara'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Cook, mali işbirliği protokolünün işletileceği yönünde güvence verdi. Cook, Yunanistan'ın vetosunun aşılamamasına karşın mali protokolün AB'nin bir yükümlülüğü olduğunu, dolayısıyla bu paranın Türkiye'ye ödeneceğini bildirdi.

6- Moskova'da temaslarını sürdüren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev ve Genelkurmay Başkanı Anatoliy Kvaşnin'le yaptığı görüşmelerde, Moskova'nın Kıbrıs Rum kesimine S-300 füzeleri satışından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup göndererek bir süre önce Rusya tarafından ortaya atılan ve BM belgesi olarak da yayımlanan "Kıbrıs'ın silahlandırılması" önerisini reddetti.

8- Endonezya Devlet Başkanı Suharto, televizyonda halka hitaben yaptığı konuşmada, istifasının Endonezya'nın sorunlarını çözmeyeceğini savunurken, sorumlu liderlerin istifa etmeyeceğini de öne sürdü. Reform sürecine önderlik edeceğini söyleyen Suharto, hükümeti dağıtıp yeni bir reform hükümeti kuracağını belirtti. Suharto, yeni yasalara dayalı seçimlerin en kısa zamanda yapılacağını belirterek seçimlerde adaylığını koymayacağını açıkladı.

 

20 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Petrol-İţ Sendikası Genel Başkanı Bayram Yıldırım, Tunceli Dayanışma ve Kültür Vakfı Başkanı Zeynel Öztürk ile Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Selman Yeşilöz ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Petrol Ofisi Anonim Ortaklığı'nın (POAŞ) satılmasını engellemek için girişimlerde bulunan Petrol-İş Sendikası yöneticilerine "Türkiye'de kimse özelleştirme cereyanının önünde duramaz", OHAL'in kaldırılmasını isteyen Tuncelilere de "Devleti doğru anlayın, devletin vatandaşına bir muhtemel suçlu şeklinde bakması sözkonusu olamaz. Bunu kafanızdan silin" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP'ın kuruluşunun 15. yıldönümü nedeniyle Genel Merkez'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, partinin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreci değerlendirdi. Başbakan Yılmaz, yıllardır ihmal edilen özelleştirmenin rayına oturduğunu ifade ederek, "İş Bankası'ndaki başarı THY ve Türk Telekom'da tekrar edilecek" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ciddi ölçüde huzursuzluk ve gerginlik olduğunu söyledi. Kutan, Türkiye'de 10 milyon insan açlık sınırında bulunurken, bazı kesimlerin "irtica, başörtüsü" diye suni gündem oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Hans Joachim Vergau, Kutan'ı TBMM'de ziyaret etti. Vergau yaptığı açıklamada, "FP'ye bağımlılıklarını iddia eden ve aynı zamanda Almanya'nın uyum konusundaki çabalarını sistematik bir şekilde engellemeye çalışan belirli İslamcı dernekler hakkında endişelerimizi dile getirdim" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in gündeme getirdiği başkanlık sistemi konusunda görüşlerini açıkladı. Ecevit, "Eğer isteseydi Atatürk o çok güçlü olduğu yıllarda başkanlık sistemini getirebilir ve devlet başkanı olabilirdi. Fakat o zaman Cumhuriyet adı altında padişahlık rejimini sürdürmüş olurdu. Atatürk'ün temelini attığı parlamenter demokrasinin üstüne başkanlık sistemi bina edilemez" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan, düzenlediği basın toplantısında, AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook'un ziyaretini ve Ortaklık Konseyi toplantısının gerçekleşme olasılığını değerlendirdi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ordu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde Karadeniz'de başlattıkları yatırımları anlatırken "Bugünkü hükümet ise bizim yaptıklarımızı devam ettirme başarısını bile gösterememiştir" dedi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda, 3 trilyon lira değerinde 82 kilogram eroin ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir operasyon sonucu 5 kişinin gözaltına alındığını, bir tır aracına da el konulduğunu belirtti.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın Rusya gezisi çerçevesinde Türk ve Rus Silahlı Kuvvetleri arasında "karşılıklı anlayış mutabakat zaptı" imzalandı. Anlaşmayı imzalayan Orgeneral Karadayı, Rusya Federasyonu'yla her kademede, her düzeyde, her alanda geniş işbirliği ve diyalog aradıklarını bildirdi.

9- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da on binlerce kişinin aşırı sağcı milislerin gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek için gösteri yaptığı bildirildi.

 

 21 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuchma'nın resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ukrayna'yı büyük ekonomik, teknolojik potansiyeli ve insan gücüyle bölgenin ve Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olarak gördüğünü belirterek, "Bu nedenle Ukrayna ile ilişkilerimizin özel bir önemi ve önceliği bulunmaktadır" dedi.

2- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Uluslararası Hukukçular Komisyonu Federal Almanya Seksiyonu, Friedrich Ebert Vakfı ve Goethe Enstitüsü tarafından İstanbul'da düzenlenen "Temel Hakların Korunması-Alman ve Türk Uygulamaları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu belirterek, "Türk hukuku da Avrupa hukukunun bir parçasıdır. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi uluslararası bir sorumluluktur ve böyle bir çabayı gerektirmektedir" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, hafta başında yapılması gereken Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısı'na Türkiye'nin katılmayacağı belirtildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik sorununun IMF'nin istekleri doğrultusunda değil TBMM'de çözüleceğini belirterek, "Yapılamayacak olanı ortaya atıp sosyal tarafları huzursuz etmenin anlamı yok. Biz bugünkü parlamento dengeleri içinde yapılabilecek olanı yapmaya çalışıyoruz. Mevcut sistemden daha ileri bir adım atmayı istiyoruz" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Başkanlık Sistemi"nin, güç tek elde toplanacağı için demokrasiye zarar vereceğini belirterek, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçeceği "Yarı Başkanlık Sistemi"nden yana olduklarını bildirdi. Çiller, "Meclis iradesinin gaspına göz yumanlar, milletvekili pazarları kurulmasına yol açanlar, şimdi sistem değişsin, başkanlık sistemi olsun diyor" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte hafta sonu yapılacak olan 28. Olağan Genel Kurultay hakkında görüşlerini açıkladı. Baykal, sosyal demokrat hareketinin yerine oturtulacağı ve toparlanacağı, sosyal demokratların kendi iç tartışmalarından sıyrılmaya başladıkları, Türkiye'ye sahip çıkma anlayışının somutlaştırıldığı bir kurultay gerçekleştireceklerini belirterek, "Bu yönüyle ilginç bir değişimin işaretidir. Uzun süreden beri iç yarışma, gerginlik olmadan gerçekleştirilecek bir kurultaydır. Bir izdüşümün yansımasıdır" dedi.

7- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, sosyal güvenlik reformuyla ilgili haber ve yorumların çarpıtılarak verildiğini belirterek, "Batı'nın sosyal güvenlik sistemini bir bütün olarak Türkiye'deki sistemle kıyaslamak yerine tek başına emeklilik yaşı ele alınıyor. Emeklilik yaşı IMF'nin baskısıyla gündeme getiriliyor. Bir sosyal güvenlik reformuna ihtiyaç var ve biz emeklilik yaşının bu reform kapsamında tartışmaya hazırız" dedi.

8- Güvenlik güçlerinin Muş ve Mersin'de düzenledikleri operasyonlarda yasadışı Hizbullah örgütü üyesi oldukları belirlenen 79 kişi yakalandı.

9- Bütün yurtta etkili olan yağışlarda büyük maddi hasarların yanında Hatay'da 4, Bartın'da 3, Sakarya ve Bolu da 1'er kişi yaşamını yitirdi. Batı Karadeniz'deki sel baskınları nedeniyle Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit başkanlığında kriz masası oluşturulurken, Genelkurmay Başkanlığı da bölgedeki kurtarma çalışmalarına katıldı.

10- Çeşitli bölgelerde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

11- Genelkurmay Baţkaný Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Rusya'daki temaslarını sürdürüyor. Karadayı, St. Petersburg'da yaptığı açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşme ve imzalanan mutabakat zaptının, iki ülke arasında iyi olan ticari ve siyasi ilişkilere, iyi askeri ilişkileri de ekleyeceğini belirterek, "Ülkelerimiz arasında sorun bulunmuyor, ilişkilerimiz giderek gelişiyor" dedi. Orgeneral Karadayı, Rusya ile NATO arasında da daha iyi ilişkiler kurulmasını ümit ettiğini sözlerine ekledi.

12- Endonezya'da Devlet Başkanı Suharto istifa etti. Bu göreve Başkan Yardımcısı Beşerüddin Yusuf Habibi getirildi.

13- Hindistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Pakistan'ın Keşmir eyaleti sınırında Hint birliklerine saldırıldığı ileri sürüldü.

 

22 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz Adıyaman Havaalanı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Adıyaman'ın terörü, eşkıyayı bölgeye sokmadığını belirterek, "Bundan sonra Adıyaman'a daha sık geleceğiz. Her gelişimizde hizmet zincirine bir halka daha ekleyeceğiz. Devlet boş vaadlerle değil, hizmetle gelecek ve dertlerinize deva olacak" dedi.

2- Rusya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, ziyaretine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir mütabakat zaptı imzalanmıştır. Bu mutabakat zaptının iki ülke askeri temaslarını ve dolayısıyla iki ülke ilişkilerini geliştireceği değerlendirilmektedir" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit sel felaketi ile ilgili olarak Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, sel bölgelerinde yağışların yer yer durduğunu ve yavaşladığını, bazı yerlerde suların çekilmeye başladığını ve kurtarma çalışmalarının kolaylaştığını belirterek, "Kurtarma çalışmaları, bütün ilgili kuruluşların işbirliği ve eşgüdümüyle hızla sürüyor" dedi.

4- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal'a silahlı saldırıda bulunan 6 kişi yakalandı.

İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı yazılı açıklamada, saldırganların yapılan ön sorgulamalarında suçlarını itiraf ettiklerini söyledi.

5- Resmi bir ziyaret için Ukrayna'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi'nde düzenlenen "Atatürkçülük ve Modern Türkiye" konulu uluslararası konferansın açılışında yaptığı konuşmada, cumhuriyetin hukuk devrimi, eğitim projesi, Türk kadınına toplumsal ve kamusal hayatta sağladığı konum ve bütün bunların temelinde yatan laik hayat tarzının, Türkiye'nin İslam Konferansı'nın 56 üyesi arasında ayrıcalıklı bir yere getirdiğini söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, "Ada'da iki ayrı devletin varlığının tanınması" yolundaki talebine olumsuz cevap vermesini eleştirerek, "Bu bizi, Genel Sekreter'i hiçbir yere götürmez. Ümit ederiz ki yeniden düţünürler ve bize hak verirler. İki devlet arasında mekik diplomasisiyle müşterek zemin hazırlanabilirse hazırlanır. Biz, Genel Sekreter'den bunu istedik" dedi.

7- Avrupa Komisyonu Sözcüsü Juan Roldan, gelecek hafta Brüksel'de yapılacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısını Türkiye boykot etse bile Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'ye kapılarını kapatmadığını söyledi.

23 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetleri dönemindeki çete eylemlerinin faillerinin ortaya çıkarıldığını, ancak önceki hükümetler dönemindeki olayları ortaya çıkarmalarının istendiğini belirterek, "Hükümet olduğumuz sürece kamuoyunun haklı beklentisine cevap verebilmek için her türlü gayret gösterilecektir" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki yatırım teşviklerinin uygulamada nasıl işlediğini yerinde incelemek ve bölge valileriyle görüşmek üzere Diyarbakır'a gitti. Ecevit uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, güvenlik önlemlerinde etkinliğin sağlanmasıyla, bölücü terörün belinin kırıldığını belirterek "Süratle ekonomik ve sosyal önlemlerin alınması, halkın çaresizlikten, işsizlikten, eğitimsizlikten kurtarılması lazım" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara'da yapılan 28. Olağan Genel Kurultayı'nda yaptığı açılış konuşmasında, sosyal demokratların artık birbiriyle çatışan, tartışan, birbirine engeller çıkaran, tuzaklar kuran siyaset anlayışını bir tarafa bırakıp, kendi iç dünyasında bütünlüğü gerçekleştirdiğini bildirdi.

4- Batı Karadeniz Bölgesi’nde şiddetli yağışlar sonunda meydana gelen selden sonra bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Sel sularının çekildiği Hatay'da 7, Bolu ve Bartın'da 2'şer, Devrek ve Kayseri'de birer kişinin yaşamını yitirdiği belirlendi.

Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul'da sel felaketi hakkında düzenlediği basın toplantısında, "Şu ana kadar can kaybımız 13 kişidir. 8 kişi de kayıptır" dedi. Yılmaz, sel felaketinden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi, zararlarının karşılanması için hükümetin, devletin bütün imkanlarını kullanmaya kararlı olduğunu, şu ana kadar toplam 1126 köydeki 28 bin 953 çiftçi ailesinin, ekili çeşitli hububat sanayi bitkileri, meyve ve sebze alanlarının zarar gördüğünü söyledi.

5- Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde, asker ve özel tim görevlilerini taşıyan 2 minibüsün çarpışması sonucu 5 asker ile minibüs şoförü öldü, 22 kişi de yaralandı.

6- Van'ın Çatak ilçesinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonda 12 PKK'lı öldürüldü.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna'ya yaptığı resmi ziyaretin son gününde Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Kırım yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde ekonomik ilişkilerin ele alındığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, işadamlarına yaptığı konuşmada Kırım halkının ekonomik ve sosyal güçlenmesinin, Ukrayna'nın huzur, istikrar ve refahına katkıda bulunacağını söyledi.

8- Kuzey İrlanda'da imzalanan barış anlaşması Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti halklarının onayına sunuldu. Açıklanan ilk sonuçlara göre oylamaya katılan seçmenlerin yüzde 75'i barış anlaşmasına "evet" dedi.

9- Endonezya'da yeni devlet Başkanı Beşerüddin Yusuf Habibi'nin kurduğu hükümetin üyeleri, göreve başladı.

 

24 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz, sel felaketi yaşanan Karabük ve Bartın'ı ziyaret ettiler. Cumhurbaşkanı Demirel, devletin her zaman olduğu gibi vatandaşın yanında olduğunu belirterek sel felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarının devlet tarafından en kısa sürede sarılacağını söyledi.

Baţbakan Mesut Yılmaz'a Bartın'daki incelemeleri sırasında brifing veren Vali Fatih Eryılmaz, kente önceki gün içme suyu verildiğini, ancak isale hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle su sorunun tam olarak çözümlenemediğini kaydetti. Başbakan Yılmaz da, hükümete tanınmış geniş yetkilerin hepsini kullanacaklarını belirterek, yasaların yeterli kalmadığı noktada da yeni yasa tasarısı hazırlanıp Meclis'e sunulacağını bildirdi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yaptığı gezi çerçevesinde Diyabakır'dan Mardine gidişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede özellikle teşvik yasasının TBMM'den Orta Anadolu'ya kadar uzanacak şekilde kapsamının genişletilmesinin sıkıntı yarattığını kaydederek, "Yatırımları Güneydoğu'nun ihtiyaç duyulan yerlerine yönlendirmede güçlük çekiliyor. Devletin ek önlemlerle bu güçlükleri aşması gerekiyor" dedi.

3- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), "Haydi Güneydoğu'ya" kampanyası nedeniyle, Milliyet gazetesine Doğu ve Güneydoğu'daki kamu yatırımlarına ilişkin brifing verdi.

Devlet Bakanı Işın Çelebi brifingde yaptığı açıklamada, GAP Otoyolu'nun bu yıl ihale edilerek 2000 yılında tamamlanacağını, sulama projeleri için yurt dışından 1.7 milyar dolarlık kredi için girişimlerde bulunulduğunu, bu yıl, Doğu'da 135,8, Güneydoğu'da 137,7 trilyon liralık yatırımın tamamlanacağını açıkladı.

4- Türkiye ile İsrail arasında, gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önlemek ve vergi kaçakçılığına engel olmak amacıyla imzalanan anlaşma, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- CHP'nin 28. Olağan Kurultay'ı yapıldı. Antalya Milletvekili Deniz Baykal, yeniden Genel Başkan seçildi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, devletin sel felaketinde mağdur olanların yaralarının sarılması konusunda elinden geleni yapacağını, kendilerinin de devlete yardımcı olacaklarını ifade ederek, sel felaketinin altyapı yetersizliğinden kaynaklandığı görüşüne de katılmadığını söyledi.

7- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, seçilmesinin birinci yıldönümünde Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Verdiğim sözlere bağlıyım. İlerleyiţimizi durduracak hiçbir engel yok. Sorunlar ilerlememizi yavaţlatabilir, ama istikametimizi kaybetmeyeceđiz" dedi.

8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kahire'de görüşenFilistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Mısır ve Fransa tarafından teklif edilen uluslararası zirve teklifine destek verdiklerini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, iki liderin görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, böyle bir zirveye barış sürecindeki tıkanma sebebiyle ihtiyaç olduğunu ve "İsrail'in politikalarının bölgede nasıl tehlikeli bir durum ortaya çıkardığının" tartışılacağını söyledi.

9- İngiltere'nin, geçen yıl 1 Temmuz tarihinde, Çin yönetimine devrettiği Hong Kong'da ilk kez genel seçimler yapıldı.

10- Macaristan'da 10 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ikinci turu yapıldı.

11- Uluslararası 51. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi, Yunanlı yönetmen Theo Angelopoulos'un "Eternity and a day" filmi aldı. Büyük Jüri Ödülü de İtalyan yönetmen Roberto Benigni'nin "La Vita a Bella" filmine verildi.

 

25 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da baţlayan "İki Denizin Öyküsü-Karadeniz ve Hazar Denizi Bölgeleri Enerji Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Hazar Havzası yeraltı zenginliklerinin yerüstüne çıkması ile birlikte, Avrasya'nın kısa zamanda çok dinamik bir pazar olacağını söyleyerek, "Amacımız, uzak olmayan bir gelecekte insanların, fikirlerin, malların ve sermayenin hiçbir engel tanımadan serbestçe dolaşabileceği bir Karadeniz Havzası'nı hayata geçirmektir" dedi.

Başbakan Yılmaz da yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan boru hattının güvenilirlik, maliyet etkinliği, teknoloji, çevresel açıdan yapılabilirlik ve güvenlik bakımından diğer alternatiflere karşı bariz üstünlük sağladığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aile Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen "3. Aile Şurası"nda yaptığı konuşmada, ailenin sahip olduğu bilinç ölçüsünde toplumun sorunlarının azaldığını, kız-erkek ayrımı yapılmadan eğitimin verilmesi gerektiğini belirterek, "Eğitim yarım yamalak olmamalı. Herkes bakacağı kadar çocuk yetiştirmeli. Türkiye'nin bir numaralı meselesi çoğalmaktır" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz dün TRT'de yayınlanan "Politika Kulvarı"nda yaptığı açıklamada, İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal'a yapılan saldırının, Susurluk Olayı'nın bir parçası gibi olup olmadığının henüz anlaşılamadığını belirterek, "En azından o olaylara ışık tutacak bir olay olduğu kesin. Bir hukuk devletinde, devletin suça alet edilmesi söz konusu olamaz. Ama şu olabilir, zaman zaman devlet içindeki kişiler, devletteki konumlarını, nüfuzlarını kullanarak, suça iştirak edebilirler, suç iţleyebilirler" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, bölgede adaletli bir toprak düzenlemesi yapılmaması halinde gelir adaletsizliğinin rahatsız edici boyutlara varacağını belirterek, "Bizim gücümüz yetmeyebilir. Bize gücünüzü katarsanız, bu gücü toprak reformu için kullanırız" dedi.

5- Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy İstanbul Cerrahi Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sağlık sorunlarının çözümü konusunda hükümet olarak her türlü gayreti gösterdiklerini, ancak bu konuda hükümetin yanı sıra, sivil toplum örgütlerine, özel sektöre, kamu kurum ve kuruluşlarına sorumluluk düştüğünü ifade etti.

6- Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, Avrupa Ulaştırma Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantıları'na katılmak üzere Danimarka'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Avrupa'nın ulaşım sorunlarının tartışılacağını, Danimarka'da yapımı süren bir tüp geçit inşaatında incelemelerde bulunacağını belirterek, "Konuyla ilgilenen bir çok yabancı firma var. Kendi aralarında konsorsiyumlar oluşturarak, bizimle temaslarını sürdürüyorlar. Projeyle ilgili ihale şartları hazırlanacak, önümüzdeki haziran sonunda ihaleye çıkarılacak" dedi. Menzir, Ankara-İstanbul demiryolunun rehabilite edilerek, yolculuk süresinin 3 saat 15 dakikaya indirilmesi çalışmaları içerisinde olduklarını vurguladı.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi nedeniyle incelemelerde bulundu.

8- 3. Avrupa İslam Şurası Ankara'da başladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, İslam dininin uygulanışı açısından Türkiye'nin model alınacak ülke olduğunu söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, gazetecilere saldıran güvenlik görevlileri hakkında açıldığı ifade edilen soruşturma sonuçlarının açıklanmadığı, bu tutumun saldırganları cesaretlendirdiği belirtildi.

10- Anayasa Mahkemesi tarafından milletvekilliği sona erdirilen ve hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Rize eski Milletvekili Şevki Yılmaz, Rize Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1994 yılında bir özel televizyonda yaptığı konuşmada TBMM'ye hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

11- Almanya'da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Bonn'da Federal Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanı Norbert Blüm ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Çağan, bir yasa değişikliği ile yabancıların oturma izinlerinin 2 yıldan 5 yıla uzatıldığını belirtti.

Blüm ise iki ülke arasındaki ilişkilerde tek tek insanların kaderlerinin önemli olduğunu söyledi.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Sosyalist Parti'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması davasında Türkiye'yi suçlu bularak tazminat ödemeye mahkum etti.

13- Yunanistan'ın AB ile İlişkilerden sorumlu Bakanı Yorgo Papandreu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nin gerçekleşmemesinin nedeninin Atina olmadığını belirterek, "Biz itiraz ve görüşlerimizi savunmaya hazırlıklı olarak geldik, ancak Türkiye'nin konseyin gerçekleşmemesine neden olarak Başkanlık Bildirimi'ne olan itirazlarını göstermesi, işimizi kolaylaştırdı" dedi.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüşme talebinde bulunduklarını belirterek, "İki tarafın da birbirine yaklaşabilmesi için çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

15- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze radyoda yaptığı konuşmada, "Abhazya'ya federal devlet statüsü öneriyoruz. Karşılığında da derhal ateşkes ve son günlerde çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 25-30 bin sivilin evlerine geri dönmelerini istiyoruz" dedi.

16- Uluslararası Basın Enstitüsü'nin (IPI), 47. Genel Kurul Toplantısı Rusya'nın başkenti Moskova'da başladı. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin toplantının açılışında yaptığı konuşmada, çok kutuplu dünyanın, çeşitlilik içeren basını gerektirdiğini, bu alanda tekellerin kalmamasının zorunlu olduğunu kaydetti ve, "Bu toplantının bugün Rusya'da yapılıyor olması, ülkemizin, dünyadaki demokratik ülkeler topluluğunun tam üyesi haline geldiğini, sansür veya ideolojik diktatörlüğün kalmadığını, basın ve enformasyon özgürlüğü ilkesinin bizde de yerleştiğini kanıtlamaktadır" dedi.

17- Macaristan'da yapılan genel seçimlerin ikinci turunda sağ görüşlü Genç Demokratlar Federasyonu-Macar Halk Partisi'nin çoğunluğu sağladığı bildirildi.

18- Hindistan'da Mayıs ayı başından bu yana etkili olan sıcaklarda 134 kişinin öldüğü bildirildi.

 

26 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve parti Başkanlık Divanı'nın yeni üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin, devletin demokratik niteliğini daha çok sağlamlaştırması ve 4-5 yılda bir değil daha çok halka gitmek gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Referandum müessesini Türkiye daha iyi kullanmalıdır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Kanal D'de "Arena" programına katılarak, Akın Birdal suikastının ardından ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Olayın iki bakımdan önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Uzun zamandan beri Susurluk çetelerinin karıştıkları bir olay ortaya çıktı. İkincisi basit hesaplaşma, adli olay değil; doğrudan doğruya Türkiye'nin istikrarını bozmaya çalışmanın bir tertibidir" dedi.

3- MGK, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıdan sonra, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, toplantının gündemi ve toplantıda alınan kararları bir bildiri ile açıkladı. Bildiride, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiği kaydedildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 28. Olağan Kurultay sonuçlarını değerlendirdi. Baykal, "partinin muhalefette olması, iddialı bir ideolojik tartışma ve genel başkanlık yarışı yaşanmamasına karşın" kurultaylarına gösterilen kamuoyu ilgisine dikkat çekti. "CHP herkesi ilgilendiriyor, kurultayımız da bu ilgiyi hak ettiğini gösterdi" dedi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliklerine, DYP'nin adayı Fatih Karaca ile DSP'nin aday gösterdiği Tülay Çetingüleç seçildi.

6- Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Hamdi Akın, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'le görüştükten sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la biraraya geldi. Miller, Kıbrıslı Türkler'in de Rumlar'la birlikte AB üyelik müzakerelerine katılmasını önerdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, bu görüşe karşı çıkarak Rum tarafının AB'ye tam üyelik başvurusunu "Kıbrıs hükümeti" olarak yaptığını, dolayısıyla Kıbrıs Türk tarafının bunu "Yasal ve kabul edilebilir bir başvuru" olarak kabul etmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

8- Cezayir'de, bir pazar yerinde meydana gelen patlamada 7 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

27 MAYIS 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı Zeki Çeliker ve beraberinde yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Çeliker kabulde, sistemde bir tıkanıklık yaşandığını belirterek bu tıkanıklığın, Meclis ve hükümetin yapısına da yansıdığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Demirel de bugünkü sıkıntının siyasetin çok parçalılığından kaynaklandığını belirterek, merkez ve solun bölünmüşlüğüne işaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel, değişen Türkiye'de referandum kurumunu yaygınlaştırmak adem-i merkeziyete gitmek gerektiğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nı gazetecilerle birlikte gezdi. Çetin, Dolmabahçe Sarayı'nın harap durumda olan bodrum katlarının 29 Ekim'de geziye açılacağını söyledi. Sarayın restorasyonunun yoğun olarak devam ettiğini belirten Çetin, "Tarihimizi geleceğe taşıyan sarayların her yerini yaşanabilir hale getireceğiz" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, afete maruz kalan yerleşim birimlerinde yaşamın normale dönmesi ve gereksinimlerin karşılanması için ilk belirlemelere göre 103 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu belirterek, afet bölgelerindeki kamu kurumlarının şimdiye kadar 70 trilyon liralık ek ödenek isteminde bulunduklarını söyledi.

4- Aile Araştırma Kurumu tarafından 25-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Aile Şurası sona erdi.

Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, ailenin en değerli ve en kutsal kurum olduğunu ifade ederek, Türk ailesinin bütün dünyanın gıptayla baktığı sağlam bir yapıya sahip olduğunun altını çizdi. Ekonomik ve kültürel değişimlerin de evrensel bir nitelik kazandığını kaydeden Başbakan Yılmaz, gelişmelerden olumsuz etkilenmemenin yolunun bizi biz yapan, ailemizi aile yapan değerlere sahip çıkmakla mümkün olacağını ifade etti.

Şuranın kapanışında sonuç bildirgesini açıklayan Devlet Bakanı Işılay Saygın, Şura kararlarının yaşama geçirilebilmesi amacıyla "İzleme ve Değerlendirme Kurulu"na ihtiyaç olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Mayıs ayı toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin Avrupalı olmak, Avrupalı sayılmak gibi bir kompleksi olamaz. Türkiye zaten 700 yıldan beri Avrupalıdır. Bunu tescil ettirmeye ihtiyacı yoktur" dedi.

6- Kuran kurslarına 5'inci sınıftan sonra gidilmesini öngören yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda reddedildi.

7- ABD Enerji Bakanı Federico Pena, İstanbul'da gerçekleştirilen "Dünya Kavşak Noktası" Konferansı'nda yaptığı konuşmada, trilyonlarca dolarlık petrol ve doğal gaz rezervinin bulunduğu Hazar ve diğer enerji kaynakları için Türkiye'nin kavşak noktasında bulunduğunu söyleyerek "Bakü-Ceyhan yolunun ticari yönden en akılcı yol olduğuna inanıyoruz" dedi. Hazar petrollerinin boğazlardan geçmesine olumlu yaklaşmadıklarını belirten Pena, bu konuda çevreye duyarlı olduklarını vurguladı.

8- Fransa'da iktidarda bulunan Sosyalist Parti tarafından 24 Nisan tarihinin sözde Ermeni Soykırımı günü ilan edilmesi ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı Dış İliţkiler Komisyonu'nda dün kabul edildi.

9- İçhat seferini yaparken 28 yolcusu ile kaybolan Moğolistan Havayollarına ait uçağın enkazının Hovsgol eyaletinin Galt bölgesinde bulunduğu bildirildi.

 

28 MAYIS 1998

 

1- TBMM Başkanı Hikmet Çetin İstanbul'da düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, bütün insanlığın ortak değeri olan eski eserlerin uluslararası kaçakçılık sektörünün en önemli alanlarından biri olduğunu belirterek, "Bir ülke kültürünün vazgeçilmez hazinesi olan eski sanat eserlerinden, hemen her yerde kaçakçılık yoluyla yasal olmayan gelirler sağlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, kaçak olarak yurttan götürülen eserlerin büyük bir azim ile takipçisi olmuşlardır" dedi.

Törende, Herakles lahtine ait iki rölyef yabancı bir firma tarafından iade edildi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahad Andican, Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu ile Devlet Bakanı Hasan Gemici düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun yaşanan sel felaketi nedeniyle aldığı kararları açıkladı. Andican, afetten zarar gören çiftçi, esnaf, sanatkar, serbest meslek mensubu, sanayi ve ticaret erbabı ile menkul ve gayrimenkul malları zarar gören kişilerin Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü gibi kurumlara olan kredi borçları 1 yılı faizsiz olarak 3 yıl ertelendiğini, Halk Bankası'nca 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli işletme kredisi, 5 yıl vadesiz tesis kredisinin açılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ise Batı Karadeniz'de selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulundu ve sorunlar hakkında bilgi aldı.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de yaptığı açıklamada, selin hükümetin hedeflerini etkilemeyeceğini belirterek, "Yedek ödenekten karşılayamayacağımız boyutta olursa kalemler arasında değişiklik suretiyle yerine getireceğiz. Yabancılardan yardım istenecek kadar büyük bir felaketle karşı karşıya kalmadık. Türkiye bunun altından kendisi de kalkabilir, ama kullanabileceğimiz bir takım fonlar var" dedi.

3- Devlet Bakanı Salih Yıldırım yaptığı açıklamada, devletin geçmişte Doğu ve Güneydoğu'da çok yanlış yaptığını ve sorunu yalnızca güvenlik olarak gördüğünü belirterek, "Bölgede bugüne kadar meydana gelen 34 başkaldırının da temelinde ekonomik, sosyal ve eğitsel dengesizlik var" dedi.

4- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu Türk Demokrasi Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "İnsan Hakları" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan herkesin demokratik hukuk devletinin güvencesi altında olduğunu belirterek, "Bu devlete kurşun atan el bile, bu devletin adaletinden şüphe etmemeli" dedi.

Başesgioğlu gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, DGM tarafından yürütülen soruşturmanın selameti için Akın Birdal'ın vurulması ve vuranların yakalanması konusunda detaylı bilgi veremeyeceğini belirterek, "Olay aydınlatıldı. Şimdi bizden geçmişe dönük olayların aydınlatılması isteniyor. Bu bir süreçtir. Susurluk Olayı yasa dışı bir oluşumsa, bu oluşumun ortaya çıkmasına bütün devlet kurumları, bütün kamuoyu, daha doğrusu vatandaş olarak herkesin katkı vermesi lazım" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan yaptığı açıklamada, ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Miller'in "Adaya yerleştirilen S-300 füzelerine Türkiye müdahale ederse ABD sert tepki gösterecektir" sözlerinin yanlış anlaşıldığını kaydederek, "Miller'in sözleri 'füzelerin adaya yerleşmesi yanlıştır. Türkiye'nin tehdidi de yanlıştır' şeklindedir" dedi.

Utkan, Fransa Parlamentosu'nda görüşülecek olan sözde Ermeni Soykırımı iddiası ile ilgili olarak da, bu yöndeki savların Türk, ABD'li hatta Fransız tarihçiler tarafından sayısız kere yalanlandığını anımsatarak, "Tarih, parmak kaldırarak yazılmaz. Tarihi olaylar tarih içinde değerlendirilmelidir. Buna da tarihçiler karar vermelidir" dedi. Utkan, Fransız Parlamentosu'nun kararı onaylamayacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliği için yapılan seçimde Kutlu Savaş en çok oyu alarak iktidar kontenjanından RTÜK üyesi seçildi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in dün yaptığı; "Hükümetin görevi bu kadar. Ondan sonraki kısmı yapabilmesi iddiası fazladır" sözleri üzerine siyasi parti temsilcileri açıklamalarda bulundu.

FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu düzenlediği basın toplantısında, hükümetlerin özel ve belli görevler için değil, hizmet için kurulduğunu kaydederek, "Ancak hizmet için değil, başka amaçlar için kurulan hükümetlerin görevi biter. Hizmet bitmez. Hükümete görev biçmek Cumhurbaşkanı'nın işi değil" dedi.

DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı'nın, hükümetin ömrünün değil, misyonunun tamamlandığını söylemek istediğini savunarak, "Demirel'in niçin böyle bir duyguyu, ihtiyacı, gerekçeyi ortaya koyduğunu araştırmak lazım. Cumhurbaşkanı Demirel'in bu tekliflerle altını çizmek istediği nokta şu: Devlet yapılanmasının eskidiğini, siyaset sisteminde tıkanıklığın olduğunu ifade ediyor" dedi.

Devlet Bakanı Güneş Taner, dünyada hükümetlerin tek bir misyon için kurulduklarını, bunun da "icraat" olduğunu belirtti.

ANAP Genel Başkanı Yardımcısı Yüksel Yalova, Cumhurbaşkanı'nın sözlerinin hükümete destek içerdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı'na, hükümete ilişkin bir hak tesliminde bulunmasından ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

8- Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 20 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi. Çatışmalar sırasında bir uzman çavuş şehit oldu.

10- NATO Konseyi Toplantıları nedeniyle Lüksemburg'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile bir görüşme yaptı. Cem görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Almanya ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması kararı aldıklarını bildirdi.

Kinkel ise, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların geride bırakılması, olanların unutulması ve geleceğe bakılmasını istedi.

Bu arada İsmail Cem, Fransa Dışişlari Bakanı Hubert Vedrine ile görüştü.

Öte yandan toplantıya katılan 16 ülkenin dışişleri bakanları yayınladıkları ortak bildiride, Kosova krizinin Balkanlar'a yayılmasını önlemek için gerekirse bölgeye asker göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

11- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Polonya Dışişleri Bakanı Bronislaw Geremek yaptığı yazılı açıklamada, Gürcistan'da meydana gelen şiddet olaylarından büyük kaygı duyduklarını bildirdi.

12- Endonezya Devlet Başkanı Yusuf Habibi ile partilerin parlamento gurup başkanlarının, siyasi reform yasalarının kabul edilmesi halinde, genel seçimlerin gelecek yıl yapılması konusunda fikir birliğine vardıkları bildirildi.

13- Hindistan'ın geçtiğimiz günlerde nükleer denemede bulunmasından sonra Pakistan'ın da aynı nitelikli beş denemeyi gerçekleştirdiği bildirildi. Bir çok ülke bu olay üzerine tepkilerini dile getirdi.

 

29 MAYIS 1998

 

1- Baţbakan Mesut Yýlmaz, Başbakanlık Konutu'nda gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Çin'e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Türkiye Avrupa'ya sığmayacak kadar potansiyele sahiptir. O bakımdan AB'den dışlanmamız Türkiye'ye çok zarar vermez. Ekonomik bakımdan ABD, Çin gibi dev ülkeler de AB'ye üye değildir" dedi.

3- İstanbul'un fethinin 545. yıldönümü törenlerle kutlandı.

4- Tütün Mamulleri Tuz ve Alkol İţletmeleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli ve yabancı ürünlerde ortalama yüzde 13 oranında zam yapıldığı bildirildi.

5- NATO toplantılarına katılmak üzere Lüksemburg'ta bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile görüştü. Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye-ABD ilişkileri, NATO'nun yeni yapılanması ve stratejisi ile tarafları ilgilendiren çeşitli konuları ele aldıklarını söyledi.

6- Pakistan Enformasyon Bakanı Muşahid Hüseyin, ülkesinin nükleer denemeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Kendi savunmamız, kendi güvenliğimiz ve kendi egemenliğimiz için ne gerekiyorsa onu yapacağız" dedi.

7- Fransa Meclisi, daha önce Dış İlişkiler Komisyonu'nda görüşülen "Fransa 1915 yılında Ermenilere karşı yapılan soykırımı tanımaktadır" şeklindeki kanun tasarısını kabul etti.

 

30 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, sistem değişikliği tartışmalarına yanıt verdi. Başbakan Yılmaz, "Şikayet edilen bütün hususları sistem içinde kalarak aşmak mümkündür. Sistem tıkanmışsa bunun kusurunu sistemde değil, kendimizde aramalıyız" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Bağ-Kur'un 11. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye gibi kronik yüksek enflasyon, kayıtdışı ekonomi ve gelir dağılımı adaletsizliğinin büyük boyutlarda olduğu bir ülkede sosyal güvenliğin özelleştirilemeyeceğini söyledi.

3- DTP'nin 1. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da başladı. Kongrenin ilk gününde Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, parti hedeflerini ve programını aktardığı konuşmasında, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i eleştirdi ve iktidardan korkmadıklarını ve talip olduklarını vurguladı.

4- Gazeteci-yazar Esin Talu Çelikkan, İstanbul'da vefat etti.

5- Batman'ın Gercüş ilçesi kırsalında sürdürülen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü. 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Operasyonlarda çok sayıda mühimmat maddesi ele geçirildi.

 

31 MAYIS 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul'da çeşitli açılış ve temel atma törenine katıldı. Başbakan Yılmaz, Mahalli İdareler Reformu'nu çok önemsediklerini ve TBMM'den geçirmek için her türlü çabayı göstereceklerini de belirterek, "Bu reformu, vatandaşlara daha iyi hizmet götürebilmenin en önemli araçlarından biri olarak görüyoruz" dedi.

2- Devlet Bakanı Salih Yıldırım Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yatırımlarda önceliğin belirlenmesi, sektörler arasında koordinasyon sağlanması için yaptırım gücü olan bir yetkinin verilmesi gerektiğini belirterek, "Ortada bir gerçek var. Bugünkü mevzuat, yönetim ve dizayn ile GAP'ı bitirmek yıllar alacak. 50 yılları, yarım asırları geçecek. Türkiye'nin böyle beklemeye tahammülü yok" dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu Edirne'de yaptığı incelemeler sırasında, devletin doğal afetlerden zarar gören vatandaşların yanında olacağını belirterek, hasar oranı tespitinde çiftçinin tüm tarımsal varlığı esas alındığını söyledi.

4- Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) tarafından Estonya'da düzenlenen 21. Avrupa Bölgesel Konferansı'na katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, Ankara'da yaptığı açıklamada konferansta, Türkiye'nin tarım politikaları ile bölgesel gıda güvenliğini sağlamaya yönelik çabaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

5- RTÜK'te boş bulunan 3 üyelik için yapılan seçime ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DYP Genel Baţkanı Tansu Çiller, Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin milletin hakkını ve iradesini gasp ettiğini, bu yüzden demokrasi için mücadele edeceğini söyledi

7- DTP'nin 1. Olağan Büyük Kongresi'nde, tüm il başkanlarının ortak olarak önerdiği Hüsamettin Cindoruk, geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

8- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği sonrasında, ülkemizden Avrupa'ya göç olmayacağını, bilakis AB ülkelerinden Türkiye'ye çalışmak için insanların göç edeceğini iddia etti.

9- Pakistan Dışişleri Bakanı Gohar Eyüp Han BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen 6 nükleer denemeyle daha önce yapılan füze denemelerinin, Pakistan'ın nükleer kapasitesinin Hindistan'dan daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

10- Afganistan'ın kuzeydoğusunda dün meydana gelen 7.1 şiddetindeki depremde, 5 binden fazla kişinin öldüğü, binden fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Sri Lanka'da Tamil gerillaları ile askerler arasında çıkan çatışmalarda 59 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106