16.4.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

NİSAN

 

 

 

1 NİSAN 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yem Sanayicileri Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, nüfusunun yüzde 44'ü tarımla uğraşan Türkiye'nin yılda 2-3 milyar dolarlık tarım ürünü ithal eder duruma gelmesinin kendisini rahatsız ettiğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Alanya-Antalya karayolunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir seçim tartışmasının var olduğunu belirtti. Başbakan Yılmaz, seçimlerin demokrasinin emri olduğunu ve mutlaka yapılacağını, ancak bu dönemde böyle bir kararın alınması ya da TBMM'nin tatile girmesi durumunda, 9 aylık emeklerinin boşa gideceğini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "seçim tarihi ilanı karşılığında, reform tasarılarına destek vaadinin boşlukta kaldığını" belirterek, "CHP koşul ileri sürmeksizin hükümete destek olduğu oranda güç kazanıyor. Seçim tarihi önceden ilan edilirse irticaya karşı alınan önlemler de aksayabilir, enflasyonla mücadele de" dedi.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. AB'nin Rum kesimi ile tam üyelik görüşmelerine başlayarak adanın bölünmüşlüğünü kesinleştirmek için bir adım attığına işaret eden Gürel, dün yapılan Ortaklık Konseyi toplantısı ile de AB’ye karşılık verildiğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti meclisi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu seçim sürecinin hükümetin plan ve projelerini gerçekleştirecek kadar uzun olması, ancak 1999 yılının seçim tartışmalarıyla harcanmaması gerektiğini söyledi. "Seçim hükümeti" kurulmasını isteyerek, mevcut iktidarla sandığa gidilmesine izin vermeyeceğini belirten Baykal, erken ve genel seçimlerin birleţtirilmesini istedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim tartışmalarına değindi. Halkın seçim istemediğini savunan Cindoruk, "Seçim isteyen yalnızca Ankara'daki birtakım siyasal liderler" dedi.

7- Buca Kapalı Cezaevi'nden 10 siyasi tutuklunun 4 ayrı cezaevine sevk edilmesini protesto etmek amacıyla 10 ayrı cezaevinde başlayan eylemler sona erdi.

8- Pakistan'da resmi incelemelerde bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Pakistan gezisinin ilk gününde Pakistan Dışişleri Bakanı Gohar Eyüp Han, Başbakan Nawaz Şerif ve Ticaret Bakanı İshak Dar ile görüştü. Görüşmenin ardından her iki dışişleri bakanı Zaman gazetesine yaptıkları açıklamada, iki ülke ilişkilerini çok yönlü olarak ele aldıklarını, özellikle Kıbrıs, Keşmir ve Afganistan sorunlarını detaylı olarak konuştuklarını belirttiler.

9- BM Güvenlik Konseyi, Kosova'ya daha geniş özerklik ve kendi geleceğinde kendilerinin söz hakkı olmasını da iyileştirilmiş bir statü tanımasını talep eden bir karar tasarısını kabul etti. Kararda, öngörülen hususları yerine getirmediği sürece Yugoslavya'ya silah ambargosu uygulanmasını öngörüyor.

10- Ermenistan'da pazartesi günü yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini Robert Koçaryan kazandı.

 

2 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Van'daki temasları sırasında yaptığı açıklamalarda, Ermenistan'ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye, bölgenin istikrarsızlığa sürüklenmesine izin veremez" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Başbakanlık'ta biraraya geldiler. Görüşme sonrası TBMM'de düzenlenen basın toplantında konuşan Başbakan Yılmaz, Türkiye'nin şu anda erken bir seçime ihtiyacı olmadığı sonucuna vardıklarını belirterek, "Yurtdışındaki seçmenlere ilişkin yasal düzenlemeler, adil ve demokratik seçim için altyapıya ihtiyaç vardır. Anayasa değişiklikleriyle birlikte 1999'da uygun bir tarihte yapılması koşuluyla seçim tarihini Meclis'teki partilerle kararlaştırmayı amaçlıyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ecevit de açıklamasında, seçim tarihinin önceden belirlenmesinin, hükümetin ve bürokrasinin çalışmasını olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Ancak gelecek yıl yapılacak bir seçimin tarihinin belirlenmesinin olumsuzluğu olmaz" dedi.

3- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, TBMM Genel Kurulu'nda pankart açan gençlerle ilgili verdiği mahkumiyeti bozma kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede, pankart açma eylemi, "işlev ve potansiyeli yasama olan bir platformda sergilenen masumane bir davranış biçimi ve demokratik bir tepki" olarak değerlendirildi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkmenistan'a gitti.

5- Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir Marmara Grubu Stratejik Araştırmalar Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demiryollarının "üvey evlat" olarak görülmesinin çok yanlış olduğunu vurgulayarak, "Boğaz'da tüp geçit 3. köprüye alternatif değildir. Bunun yapımı zorunludur" dedi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere yüzde 18 ek zam verilmesini öngören tasarı kabul edildi.

Kurul da ayrıca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ndeki geçici işçilerin sınavla Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları'na geçebilmesini sağlayan tasarı benimsendi.

Genel Kurul'da vergi kimlik numarasının kullanımının yaygınlaştırılmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi. Tasarıyla Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek işlemlerin yapılması sırasında vergi kimlik numarası kullanımı zorunlu olacak.

7- TBMM Genel Kurul Salonu Yolsuzluğunu Araştırma Komisyonu, proje ve keşif özeti hazırlamadan ihaleye çıkılan salon için yeniden değer tespiti yapılmasını kararlaştırdı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, gençleri siyasetle buluşturmak ve kaynaştırmak için "Gençlik Hareketi" başlattıklarını belirterek, "Siyaset gençlerin önem verdiği her değerin tam tersi yönde gelişiyor. Bu nedenle yabancılaşıyorlar" dedi.

9- Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan "Gazi Mahallesi olayları davasında" tutuklu bulunan üç polis tahliye edildi.

10- Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde İranlı hac kafilesini taşıyan otobüsün akaryakıt taşıyan bir tanker ile çarpışması sonucu 25'i yabancı 27 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

11- İtalya'nın Benetton Treviso takımına yenilen Efes Pilsen Basketbol Takımı, Avrupa Süper Ligi'nden elendi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Almanya ile ilgili olarak yaptığı son açıklamalarının üzücü olduğunu belirterek, "Türk Başbakanı'nın, bu şekilde Türk-Alman ilişkilerine gölge düşürdüğünün farkında olmadığı anlaşılıyor. Bu, Türkiye ve Almanya'nın çıkarına değildir" dedi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Rum Kesimi-AB üyelik görüşmeleri ve Türkiye ile KKTC arasında Ortaklık Konseyi kurulmasından sonra ki gelişmeleri değerlendirmek üzere Kıbrıs'a gitti.

14- Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Manasaryan Erivan'da yaptığı açıklamada, Robert Koçaryan'ın Devlet Başkanlığı'nı üstlenmesinden sonra dış politikalarının değişmeyeceğini söyledi.

15- Fransa'da, Gironde Ağır Ceza Mahkemesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yaparak insanlığa karşı işlenen suçlara ortaklık etmekle suçlanan eski bakan Maurice Papon'u on yıl hapis cezasına çarptırdı. Öte yandan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Le Pen, Versailles Mahkemesi'nin verdiği bir kararla iki yıl siyasetten men edildi.

 

3 NİSAN 1998

 

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Berlin Türk-Alman İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, iki ülke arasında son zamanlarda gerginleşen ilişkilere değinerek, Almanya'nın Lüksemburg Zirvesi'nde Türkiye'yi desteklememesini eleştirerek "Türkiye'siz bir Avrupa'nın istikrarsızlık demek olduğunu iyi anlayacak ve durumu tashih edecektir" dedi.

2- Haberleşme Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Ecevit toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, irticai ve bölücü yayınlarla mücadelenin teknik yönlerinin ele alındığını belirterek, "Radyo ve televizyon yayınlarının bütün yurtta izlenebilmesi için teknik olanaklara ihtiyaç var" dedi.

3- Kıbrıs ve Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, hükümetin politikasını Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Akşehir Adliye Sarayı ek hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, adalet binalarının çoğunun kiralandığını, davaların uzadığını ve herkesin hakkını zamanında alamadığı gerçeğini kabul ettiğini söyledi.

5- TBMM'de kurulan Avrupa Birliği ile ilişkileri araştırma komisyonu, Türkiye'nin 20 yıllık bir perspektifte AB üyesi olamayacağının ortaya çıktığını belirterek, değişen hükümetlerin ulusal çıkarlara hizmet etmelerini sağlamak için TBMM'nin bir karar alması gerektiğini bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait Puma tipi helikopterin İstanbul'da keşif uçuşu yaparken düşmesi sonucu 3 polis şehit oldu, 4 polis memuru da yaralandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 16 kişi de yaralandı.

9- Türkmenistan'a giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik konularla, Hazar doğal gaz boru hattını görüştüklerini söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Washington'da yaptığı açıklamada, Kosova'daki çatışmaların bölgeyi iç savaşa sürükleyebileceği uyarısında bulunarak, "Gerginlik önlenmezse denetimden çıkar" dedi.

11- Asya ve Avrupa ülkelerini bir araya getiren Asya-Avrupa Zirve'si Londra'da başladı. İngiltere Başbakanı Tony Blair zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa ile Asya arasında işbirliği anlaşması yapılmasının gerekli olduğunu belirterek, "Asya'da yaşanan krizin çözümü için Dünya Bankası, IMF ve AB devreye girerek çözecektir" dedi.

 

4 NİSAN 1998

 

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Gürel, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin değerlendirildiğini belirterek, Kıbrıs'ın Türkiye'den uzaklaşmasına yol açabilecek herhangi bir gelişmeye izin verilmeyeceğinin, izlenen politikalarla ortaya konulduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in termik santrallerin 20 yıllığına devredilmesi ve şirketlerle TEAŞ arasında enerji satış anlaşması yapılması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'yla görev sözleşmesi yapılması; elektrik dağıtım tesislerinin 30 yıllığına devredilmesi için şirketlerle enerji satacak kuruluşlar arasında 30 yıl enerji satış anlaşması yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları’nı onayladığı bildirildi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, gazetecileri Başbakanlık Konutu'nda kabul ederek soruları yanıtladı. Türkiye'de siyasi tansiyonun düştüğünü belirten Başbakan Yılmaz, "Şu anda gerilim düştü, terör kontrol altında, siyasi istikrar sağlandı” dedi.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ile basın ve demokrasi üzerine yapılan ayrı ayrı söyleşiler Cumhuriyet gazetesi ile Milliyet gazetesinde yayımlandı.

5- KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides ile görüşen ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Lefkoşa'daki ara bölgede yaptığı basın toplantısında AB'nin üyelik görüşmelerine Kıbrıs Cumhuriyeti'ni değil Kıbrıs'ı davet ettiğini söyledi.

6- Nijerya'nın güneyindeki Atlantik açıklarında bir geminin battığı ve 280 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Ukrayna'nın Donetzk kentinde bir maden ocağında meydana gelen patlamada 63 kişinin öldüğü 50 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

 

5 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, cumhuriyet ve onun gerçekleştirdiği hukuk devrimiyle çağdaş hukuk kurallarının ve bütün vatandaşlar için "Hukukun tekliğinin" kabul edildiğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Batı Avrupa Birliği (BAB) Genelkurmay Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Yunanistan'a gitti.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Trabzon'da yaptığı açıklamada, irtica ile mücadelenin en iyi şeklinin icraat yapmak olduğuna işaret ederek, "İrtica konusunda yeni yeni kararlar alıp, gündemimizi bu konu ile kapatacak değiliz" dedi.

Öte yandan Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Cumhuriyet gazetesine cezaevleri konusunu da değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kıbrıs sorununun kolay çözülemeyeceğini belirterek, "Kıbrıs'ta bedel ödemeden başarı sağlamak zor ama bu konuda doğru politika izliyoruz" dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Gaziantep'te düzenlenen bölge toplantısında gazetecilerin erken seçim konusundaki sorularını yanıtladı. Erez, genel ve yerel seçimlerin birlikte yapılması tartışmaları için de "Cumhuriyet tarihinde yerel seçimle, genel seçimin bir arada yapıldığı görülmemiştir" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Tokat'ta partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, hükümetin görevinin halkı değil, devleti yönlendirmek olduğunu belirterek, "Hükümet, mecbur etmek için değil, ikna etmek için kurulur. Bizde ise tam tersidir. Devleti yönetenler işi gücü bırakmışlar, halkı yönetmeye çalışıyorlar. Halk buna layık değil" dedi.

7- Afganistan'daki iç çatışmaları sona erdirmek amacıyla Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta düzenlenen Afganistan zirvesine katılan BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahtar Brahimi, görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında , taraflar arasında bir ateşkes anlaşmasının çıkmadığını belirterek, İslamabat'ta bütün tarafların bir araya geleceğini ve bu toplantıda bir ateşkes kararının çıkması hususunda ümitli olduklarını söyledi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Boris Şahmuradov ise Türkmenistan-Afganistan-Pakistan doğal gaz boru hattının, kara ve demiryolu projelerinin de planlandığını belirterek, "Söz konusu projeler Afganistan'da binlerce kişiye istihdam sağlayacaktır" dedi.

 

6 NİSAN 1998

 

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, demokratik ve laik cumhuriyeti daha ileri götürmenin mücadelesi içinde olunduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin de yayımladığı mesajda, cumhuriyetin sağladığı özgür ve laik ortam içinde dinsel ve ulusal değerlerin oluşturduğu kültürel yapı ile deneyim ve bilgi birikimlerinin, engelleri aşmada kaynak oluşturacağını belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz ise mesajında 2000'li yıllara demokrasi sorunlarıyla giren bir Türkiye'nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alamayacağını söyledi.

2- Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy Dünya Sağlık Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'deki son 30 yıllık çalışmalara bakıldığında, anne ve çocuk sağlığı ile aile planlaması hizmetlerinde, hem nitelik hem de nicelik açısından önemli gelişmeler olduğunu belirtti.

3- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- Batı Avrupa Birliği (BAB) Genelkurmay Başkanları toplantılarına katılmak üzere Atina'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Yunanistan Genelkurmay Başkanı Athanasio Çoganis ile biraraya geldi. Orgeneral Karadayı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında ikili görüşmelerin çok faydalı olduğunu, askeri konuları ele aldıklarını söyledi.

5- Birleţmiţ Milletler Kalkýnma Programı'nca (UNDP) hazırlanan "Küçülen Devlet: Yönetişim ve Sürdürülebilir İnsani Gelişme" adlı raporda, devletin küçültülmesinin yoksulluğu yaygınlaştırdığı, ekonomik ve sosyal eşitsizliği hızla artırdığı, sağlık, eğitim ve konut hizmetlerini zayıflattığı vurgulandı.

6- Cezayir'de 35 kişinin şeriatçı militanlar tarafından boğazları kesilerek katledildiği bildirildi.

 

7 NİSAN 1998

 

  

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer Çanakkale'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerji konusundaki sıkıntılarını aşması için yeni arayışlar içine girdiklerini, yakın bir zamanda Karadeniz ve İskenderun Körfezi'nde petrol arama sondajlarına başlanacağını bildirdi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İl Teşkilatı'nda yaptığı konuşmada, "Herkesin kendi fikrini özgürce ortaya koyduğu ve bunu yaparken örf ve adetlerinde ödün vermediği ikinci demokrasi hareketini başlatıyoruz" dedi.

3- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İbrahim Agah Çubukçu Ankara'da yaptığı açıklamada, yaklaşık 1000 radyo ve 100'den fazla televizyonu kontrol edemediklerini belirterek, "Bize gelen bilgilere göre, Anadolu'da irticai yayın çok" dedi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 68 kişi yaralandı.

5- Batı Avrupa Birliği (BAB) Toplantısı'na katılmak için Atina'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki tüm sorunların kapsamlı görüşmeler yoluyla ve karşılıklı iyi niyete dayalı bir diyalog içinde çözülebileceğine ve çözülmesi gerektiğine olan inancımı bir kere daha ifade etmek istiyorum" dedi.

 

8 NİSAN 1998

 

  

1- Atina'da düzenlenen Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı yurda döndü. Atina'daki toplantı ve temasları ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Orgeneral Karadayı, toplantıda, ağırlıklı olarak, BAB'ın operasyonel yeteneğinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını bildirdi.

2- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, OECD tarafından hazırlanan Çok Taraflı Yatırım Anlaşması'nı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Meral, hükümetin anlaşmaya imza koymasının, ulusal çıkarlarımıza aykırı olacağını söyleyerek "Çokuluslu şirketlerin anayasası olan bu anlaţma, ulusal anayasalarýn ve yasaların yerini alacak ve ulusal yargının yerine de uluslararası tahkim geçecektir" dedi.

3- 36. Türkiye Kupasını, Beşiktaş Futbol Takımı kazandı.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

5- İran'ın orta ve kuzey kesimlerinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle 81 kişinin öldüğü bildirildi.

 

9 NİSAN 1998

 

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, azınlık hükümeti olmalarına rağmen uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'de bir erken seçim ortamı oluşturulmak isteniyor. Ancak hükümet ülkenin temel sorunlarına çözüm getirme uğraşındayken bu tür bir gündem ülkeye faydadan çok zarar getirir" dedi.

2- İran'ın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na bir nota vererek, "Türkiye Hizbullahı" olarak bilinen yasadışı terör örgütüyle ilişkisi olmadığını kaydetti.

3- Birleţmiţ Milletler (BM) Ýnsan Hakları Komisyonu yayınladığı raporda, verdiği ölüm cezalarında ırkçı, keyfi ve adil olmadığı gerekçesiyle ABD'yi suçladı.

4- Resmi bir ziyaret amacıyla Yunanistan'da bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Santer basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi'nden, Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakereleri için hiçbir önkoşul aramadıklarını bildirdi.

5- Rusya'da bulunan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasındaki görüşmeden sonra Hazar Denizi'nin statüsü konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

6- Ermenistan'da geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Robert Koçaryan yemin ederek görevine başladı. Koçaryan yemin töreninde yaptığı konuşmada, Karabağ'ın uluslararası alanda tanınması ilkesi çerçevesinde, sorunun barışçı bir yol içinde haysiyetle çözülmesi gerektiğini söyledi.

 

10 NİSAN 1998

 

  

1- Çevre Bakanı İmren Aykut Ankara'da yaptığı açıklamada, turistik amaçlı tesislerin sık aralıklarla denetleneceğini belirterek, çevreyi kirleten ve yetersiz olan otel, motel, tatil köyü ve benzeri tesislerin faaliyetlerine izin vermeyeceklerini söyledi.

2- Antalya'nın Serik ilçesinde düzenlenen operasyonda 7 PKK'lı terörist öldürüldü.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

4- Suudi Arabistan'da, dün ţeytan taţlamaktan dönen hacýlar arasında çıkan panikte 107 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Öte yandan bu ülkede bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı açıklamada, Mina kentinde meydana gelen faciada ölen kişilerden 9'unun Türk vatandaşı olduğunu söyledi.

5- Kuzey İrlanda'nın iç çatışmalarını azaltmayı ve bölgenin İngiltere ve İrlanda ile iliţkilerini düzenlemeyi öngören anlaţma metni Ýngiltere Başbakanı Tony Blair ve İrlanda Başbakanı Bertie Ahern arasında Londra'da imzalandı.

6- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Rusya Başbakan Yardımcısı Vekili İvan Rıbkin'i kabulünde yaptığı konuşmada, Rusya'nın ülkesiyle ilgili meseleleri çözmek yerine komisyonlar kurarak, çözümü uzattığını söyledi.

11 NİSAN 1998

 

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul’da gazetecileri kabulündeki konuşmasında, siyasette istikrar için merkez sağdaki ve merkez soldaki liderlerin biraraya gelmesinin gerekli olduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, DSİ tarafından Aydın'ın Çine ilçesi Karpuzlu beldesinde yaptırılan Yaylakavak barajını hizmete açtı. Başbakan Yılmaz, göreve geldikleri günden itibaren halka hizmet için çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'de hiçbir dönemde bizim kısa hükümet dönemimiz kadar çok baraj ihale edilmedi, yapılmadı" dedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Gümüşhane'nin Köse ve Kelkit ilçelerinde incelemelerde bulundu, muhtarlarla bir toplantı düzenleyerek sorunlarını dinledi. Sungurlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, mevcut ortamda hiç kimsenin hükümeti seçime zorlayamayacağını vurgulayarak, "Bu hükümeti normal seçime kadar devam ettireceğiz. Biz parlamentodan güvenoyu aldık" dedi.

4- Antalya’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Seçim sisteminin değiştirilmesinin ancak bir sonraki seçimlerde uygulanmasının gerektiğini belirten Baykal, çünkü, her iktidar seçim sistemini değiştiriyor ve ona göre seçime gidiyor" dedi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 35 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

6- TEMA Vakfı'nın öncülüğünde "Trakya Topraklarını Kurtarma" kampanyası çerçevesinde Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesinde düzenlenen mitingde binlerce kişi Ergene Nehri'nde yaşanan aşırı kirliliği protesto etti.

 

12 NİSAN 1998

 

  

1- Başbakan Mesut Yılmaz Özbekistan ve Kırgızistan'ı kapsayan 4 günlük ziyaretinin ilk durağı olan Özbekistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yılmaz, "Bu ülkeler ile siyasi ilişkilerimiz mükemmel bir düzeydedir. Buna paralel olarak ülkelerimiz arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için büyük çaba sarf etmemiz gerektiği kanaatindeyim. Karşılıklı üst düzey ziyaretler de bu amaca hizmet etmektedir" dedi.

2- Devlet Bakanı Cavit Kavak yaptığı açıklamada, RTÜK Yasası'nda yapılacak değişiklikle, amacı karanlık radyo ve televizyonların, laik demokratik rejime ve ülke bütünlüğüne yönelik faaliyetlerinin ortadan kalkacağını söyledi.

3- Gümüşhane ve ilçelerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Trabzon Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sungurlu, özellikle büyük şehirlerdeki mahkemelerin çoğunun, çek ihtilafları dolayısıyla çalışamaz hale geldiğini belirterek, "Enflasyon aşağı çekilmediği için, normal faizlerle temerrüt faizleri arasındaki fark dolayısıyla çek ödemeleri geciktiriliyor ve davalar mahkemeleri tıkıyor. Bunun için hükümet olur olmaz, temerrüt faizlerini yüzde 50'ye çektik" dedi.

4- Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 21. yüzyıla "inanç turizmi" ile gireceklerini belirterek, Papa'nın, "Her yıl 10 milyon Hıristiyanın Türkiye'de hacı olmasını istiyorum" sözlerini anımsatarak, Kuşadası'nda 4-7 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan inanç kongresini de çok önemsediklerini belirtti.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Mardin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da terörün bittiğini, sıranın hizmete geldiğini belirterek, "Türkiye'nin doğusu ile batısı kaynaşacak. Bizi bir araya getiren unsur tabi ki devlettir. Onun adaletidir. Biz demokrasiyi başbakan yapalım" dedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova Aydın'da düzenlediği basın toplantısında, belirli bir hazırlığı olmaksızın kurulan koalisyon hükümetlerinin yalnız Türkiye'de değil, başka ülkelerde de zarar verdiğini, RP-DYP hükümetinin anayasal kurumlar arasında önce gerginliğe, daha sonra çatışmaya neden olduğunu söyledi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çağdaş değerlerden mahrum kalmayacağını, demokrasiden asla vazgeçmeyeceğini belirterek, Türkiye'de demokrasinin yara aldığını, bu yaranın hemen sarılması gerektiğini kaydetti.

8- Türk-İş Başkanı Bayram Meral yaptığı açıklamada, enflasyonun asıl nedeninin "serbest piyasa ekonomisi" adı altında her isteyenin, istediği kadar zam yapması olduğunu vurgulayarak, "Enflasyonla mücadele edilecekse herkes buna katkı yapmalı" dedi.

9- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, kendisine, memur sendikaları yasa tasarısının geri çekilmesinin söz konusu olmadığını, tasarının bayram sonrasında Meclis'ten çıkarılması için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

 

13 NİSAN 1998

 

  

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Vekili Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantı sonunda düzenlediği basın toplantısında, ele alınan konular hakkında bilgi verdi. Gürel, yabancı şirketlerin Türkiye'deki enerji yatırımlarıyla gündeme gelen ve Danıştay'ın devreden çıkarılmasını öngören "uluslararası tahkim" konusunu özel bir gündemle görüşme kararını aldığını, konunun Yüksek Planlama Kurulu'nda da değerlendirileceğini, "Çok Taraflı Yatırım Anlaşması"yla ilgili 1995 yılından beri OECD ülkeleri arasında görüşmelerin sürdürüldüğüne işaret etti.

2- Baţbakan Vekili Bülent Ecevit Zaman gazetesinin çeţitli konulardaki sorularýnı yanıtladı. Başbakan Vekili Ecevit, laiklik ve irticanın yeniden tanımlanması gerektiğini vurgulayarak, "Dini siyasete alet etmekten, siyaseti dine alet etmekten kaçınanları ve Türkiye'nin çağdaş uygarlığa ulaşmasına katkıda bulunanları, irticaya eğilimli olarak görmek yanlıştır. İslam da ruhban sınıfını reddeder. Ben o nedenle laiklikle İslam'ın çelişmeyeceği görüşündeyim" dedi.

3- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayınladığı bir raporla Mart ayında basın kuruluşları ve çalışanlarına yönelik saldırıları açıkladı. Buna göre, 14 gazeteci saldırıya uğradı, 19 gazeteci gözaltına alındı, 10 gazete ve dergi ile 2 kitap toplatıldı, 4 dergi geçici olarak kapatıldı. RTÜK

de 17 radyo ve televizyona kapatma cezası verdi.

4- Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5 şiddetindeki depremde 4 köy büyük hasar görürken can kaybının olmadığı belirlendi. Deprem Tunceli, Erzurum, Muş ve Erzincan'dan da hissedildi.

5- PKK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan Şemdin Sakık ve kardeşi Hasan Sakık Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı timler tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandı. Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Sakık'ın teslimi konusunda daha önceden KDP nezdinde girişimde bulunulduğu, ancak KDP'nin bu talebi kabul etmemesi üzerine operasyon yapma gereğinin oluştuğu, yakalananların sağlık durumlarının iyi olduğu ve yasal işlemlerin sürdürülmesi için kolluk kuvvetlerine teslim edildiği belirtildi.

6- Polis teţkilatýnın kuruluşunun 153. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayınladığı mesajda, Türkiye'nin sakin bir ülke olduğunu, ancak nüfusun 65 milyona ulaştığını söyleyerek, polisin işinin de zorlaştığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Demirel, "Polis, hukuk devleti polisi olmak zorundadır. Görevini yaparken hukuk devleti ilkelerini göz önünde tutacaktır" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da mesajında, yüksek risk taşıyan çalışma ortamlarında fedakarca hizmet veren Türk polisinin başarılı çalışmalarıyla devletin ve halkın haklı güvenini ve sevgisini kazandığını belirtti.

7- Şehir Tiyatroları sanatçısı Muhip Arcıman İstanbul'da öldü.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Basın Şeref Kartı Sahibi Ziya Ergene İstanbul'da öldü.

9- Özbekistan'daki temaslarını sürdüren Başbakan Mesut Yılmaz, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, bu ülkenin gerçekleştirmeyi hedeflediği reformları konusunda Türkiye'nin her türlü desteği vereceğini belirterek, iki ülke arasında kurulan ancak işlerlik kazandırılamayan karma ekonomik komisyonun en kısa sürede Türkiye'de toplanacağını belirtti.

Kerimov ise Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini, sağlanan başarılardan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Heyetler arası görüşmelerin tamamlanmasından sonra, iki ülke arasında gümrük personelinin eğitimi, kültür değerleri kaçakçılığının önlenmesi ve iadesi, telif haklarının korunması ile ekonomik ve ticari işbirliğini öngören dört ayrı anlaşma imzalandı.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev'in resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Karadayı Bakü'de Bine Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretinin özel bir amaç taşımadığını belirterek, iki ülke arasında bu tür temasların sık sık yapıldığını hatırlattı. Karadayı gazetecilerin soruları üzerine, Hazar petrollerinin ihracı için Bakü-Ceyhan projesine gönülden bağlı olduklarını ifade ederek bu güzergahın bölge ülkelerinin menfaatlerine uygun olduğunu bildirdi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in resmi konuğu olarak Bakü'de bulunan Belçika Başbakanı Jean Luc Dehane yaptığı açıklamada, Belçika Parlamentosu'nun sözde "Ermeni soykırımıyla" ilgili olarak aldığı kararın, hükümetin tutumu olmadığını söyledi.

12- Kolombiya'da hükümet birlikleri ile devrimci silahlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 22 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

14 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlenen Turizm Forumu 98'de yaptığı konuşmada, turizmin yalnızca bir gelir kaynağı olarak değil, geniş bir vizyon içinde ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin yanlış imajını gidermede turizmin hayati önemi vardır. 1998 yılında 12 milyon turist ve 10 milyar dolar turizm geliri beklenmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada ise Türkiye'de 15 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu rakamın Avrupa'daki üç devletin toplam nüfusundan fazla olduğunu belirterek, "Çocuklarımız 'Bize daha iyi bir Türkiye bırakın, daha iyi bir Türkiye yapın' diyor. İţte bizi koţturan sebep budur" dedi.

2- Devlet Bakanı Güneş Taner Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın "İlkbahar Dönemi" toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti. Taner Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıların konularının "Uzakdoğu'daki ekonomik kriz" olacağını belirterek, Türk ekonomisinin son durumu hakkında IMF ve Dünya Bankası yetkililerine bilgi aktaracağını ifade etti.

3- TBMM Danışma Kurulu, ANAP tarafından DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında verilen "Araştırma Önergesi"nin 16 Nisan'da, DYP tarafından Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen önergenin ise 22 Nisan'da Genel Kurul'da görüşülmesini kararlaştırdı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, sorunların temelinde "pilotaj hatası" bulunduğunu ileri sürerek, "Eğer pilotaj hatası varsa, o pilota tekrar uçak emanet edemezsiniz. Yolsuzluklar karşısında boynu eğik bir iktidar hiçbir sorunu çözemez. Bir büyük terör operasyonundan haberdar edilmemekten şikayet etme hakkı da kaybolur" dedi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Niğde'de yaptığı açıklamada, Anadolu gezileri sırasında halkın Ankara'daki yönetimden giderek uzaklaştığını gördüğünü belirterek, "Demokrasinin gereği seçimdir. Ama biz hızlı seçime karşıyız. Türkiye'nin eksiklerini düzelttikten sonra seçimi istemeliyiz" dedi.

6- FP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, iktidarın irtica ile mücadele için hazırlanan yasa tasarılarını TBMM'den geçirme çabasını eleştirerek, "Bir yandan bu yasalar, diğer yandan da RTÜK tasarısı ile TBMM'yi geç saatlere kadar çalıştırmayı planlıyorlar. Bir kulakları Batı Çalışma Grubu, diğer kulakları da medya patronlarında. Buralardan önlerine ne gelirse onunla meţguller. Ýktidar adeta fason çalışıyor" dedi.

7- DYP Grup Başkan Vekili Mehmet Gözlükaya, Grup Yönetim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Meclis çalışmalarından çekilinmesi yolunda, parti yetkili organlarına teklif götürülmesi kararının alındığını açıkladı. Gözlükaya, Türkiye'de son bir yılda yaşanan siyasi gelişmelerin, Meclis'in bağımsız iradesini belirleyici olmaktan çıkarıldığını öne sürdü.

8- DSP Adana Milletvekili Tuncay Karaytuğ partisinden istifa ederek CHP'ye katıldı.

9- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, başta sendikalar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarını demokratikleşmeyi sağlayabilmek için siyasi partilere müdahalede bulunmaya çağırdı. Budak, "Bir ülkenin demokrasisinde eksiklik varsa diğer alanlarında tartışmaların, çekişmelerin, hatta kavgaların olması çok doğaldır" dedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin Şırnak'ın Kuzey Irak'a yakın bölgelerinde ve sınırda sürdürdüğü operasyonlarda 67 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 5 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

11- Özbekistan'daki temaslarını tamamlayan Başbakan Mesut Yılmaz Kırgızistan'a gitti. Başkent Bişkek'te Başbakan Kubanıçbek Cumaliyev tarafından karşılanan Başbakan Yılmaz, iki ülke arasındaki heyetler arası görüşmelere başkanlık ederek üzerinden mutabakata varılan 3 anlaşmayı imzaladı.

İki lider görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yılmaz, ülkelerin zengin potansiyellerinin tam olarak faaliyete geçirilmesi konusunda her iki tarafın kararlılığını teyit ettiklerini belirterek, ikili ve bölgesel sorunlarda benzer değerlendirmelere sahip olduklarının görüldüğünü ifade etti.

Başbakan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Asker Akayev ile de görüţtü.

12- Azerbaycan'daki temaslarını sürdüren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından kabul edilerek bir süre görüştü. Görüşme sırasında Yukarı Karabağ sorununun çözümünü, bölgede güvenlik ve istikrarın temel taşı olarak gördüklerini belirten Karadayı, Ermenistan-Azerbaycan sorununun AGİT Minsk Grubu'nun arabuluculuğuyla Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Aliyev de ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihsel bir boyutunun olduğunu ve bu ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini ifade etti.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ikili temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek'e gitti. Zenica kentinde bulunan Türk Görev Komutanlığı'nı ziyareti sırasında bir açıklama yapan Cem, "Türkiye olarak Bosna zulmünün her aşamasında bu ülkenin insanlarına karşı vazifenizi yapabildiğiniz için bir nebze huzurluyuz. Burada barışa hizmet eden askerlerimizle, diplomat, mühendis, işçi ve iş adamlarımızla mevcuduz. Bu acılara seyirci kalanlar, umuyorum ki gerekli dersi çıkarırlar" dedi.

14- Sırbistan ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni oluşturan Karadağ'ın Devlet Başkanı Milo Cukanoviç, Fransız AFP haber ajansına verdiği demeçte, "Uluslararası topluluğun, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in zararlı politikalarının önünü kesmek için kurmaya çalıştığımız reformcu cepheye destek vermesini istiyoruz" dedi.

15- Çeçenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Vakha Arhanov'a başarısız bir darbe girişiminde bulunulduğu bildirildi.

15 NİSAN 1998

 

  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Tarih Kurumu'nun 67. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, Kurum Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'na bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, sağlam bir tarih bilinci olmayan, dolayısıyla geçmişini iyi kavrayamayan bir milletin geleceğinin de olamayacağını belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hüseyin Arabul ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, 2010 yılında Türkiye'nin 250 milyar kilovat saat elektriğe gereksinimi olacağını belirterek, "Bu istikametteki gayretleri sürdüreceğiz ve 30 milyar doları Türkiye enerji sektörüne yatıracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, "Internet Haftası" nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı'nca düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bilgi üretiminde dünyanın büyük bir dönüşüm yaşadığını belirterek, bu dönüşümü pasif izleyen ülkelerin 21. yüzyılda etkili olamayacağını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Almanya'da haftalık yayımlanan "Die Zeit" gazetesinin Avrupa Birliği (AB) konusundaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yılmaz, Almanya'nın Türkiye ile eski Varşova Paktı ülkeleri arasında ayrımcılık yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başbakan Yılmaz, Kırgızistan'dan Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. Baykal'ın "erken seçimi gündeme getirip bunalım yaratmaya çalıştığını, ancak sonuç alamadığını, şimdi de ekonomiyi baskı altına almaya çalıştığını" söyledi.

4- Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "hayali hakikat" yerine "varlarını" sunduğunu söyledi. "Hizmetin haseti olmaz" diyen Gürdal, Türkiye'nin dünya turizminde yıldız haline gelecek özelliklere sahip olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Turizm Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, turizmi yalnızca bir gelir kaynağı olarak değil, uluslararası ilişkilerin de temeli olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

5- Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul ve Kurum Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dün Kuzey Irak sınırı ile Van-Şırnak-Hakkari üçgeninde başlattığı bahar operasyonunda 63 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalar sırasında 4'ü korucu, 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Türkiye ile Gürcistan arasında askeri alanda eğitim işbirliğini öngören mutabakat zaptı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile Gürcistan Savunma Bakanı Tümgeneral Vardika Nadibadzade arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de imzalandı.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Bosna-Hersek'teki temaslarının ikinci gününde Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Zadansko Priviç iörüştü. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Cem,Türkiye'nin yeniden yapılanma savaşı veren Bosna-Hersek'e her alanda destek olmaya devam edeceğini belirterek, bu konuda düzenli siyasi istişarelerin yapılması kararı aldıklarını söyledi.

Priviç de ülkesinin Avrupa Konseyi'ne tam üye olmak istediğini, Türkiye'den destek beklediklerini söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Shattuck, Türkiye'de demokrasi ve insan hakları alanındaki son gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

16 NİSAN 1998

 

  

1- Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Devlet Başkanları'nın katıldığı Zirve toplantısı Antalya'da yapıldı.

Toplantı sonunda; uyuşturucu, silah, insan kaçakçılığı ve kara para aklamayı önleme ile terörizmle mücadele konularını içeren bir anlaşma imzalandı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Balkanlar bölgesindeki en önemli gerginliğin Kosova olduğunu belirterek, olası bir çözümün Yugoslavya'nın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde bulunması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Bölgedeki diğer ülkelerin de anlaşmaya katılmaları için çağrıda bulunuyorum" dedi.

2- Baţbakan Mesut Yýlmaz, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin evrensel barışa ulaşmada üzerine düşen katkıyı yapmaya devam edeceğini belirterek, ulusların en önemli gereksiniminin barış ve dostluğu güçlendirerek 21. yüzyıla taşımak olduğunu kaydetti.

Başbakan Yılmaz başkanlığındaki Kurul, ödülün bu yıl İslam ve Ortadoğu tarihi üzerine araştırmalar yapan dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. Bernard Lewis'e verilmesini kararlaştırdı.

3- Baţbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'de biraraya geldiler. Görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında bilgi veren Baykal, olası bir seçime kadar geçecek süreyi planlama gereğini vurgulayarak, ülke yararına Meclis'te görüşülecek yasalara pazarlıksız destek vereceklerini belirtti.

4- Çevre Bakanı İmren Aykut ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, çevre sorunlarına karşı duyarlılığı arttırmak ve bu sorunların çözümünde aktif katılımın sağlanması amacıyla, "Çevre ve İş Sağlığı" protokolü imzaladı. İmza töreninde bir konuşma yapan Aykut, bütün dünyada çevre ve çevre sorunlarının çözümünün gündemin birinci sırasını işgal ettiğini vurgulayarak, "Türkiye'de çevre duyarlılığı var. Ancak çevre sorunlarının çözümünde maalesef ciddi bir başarı elde edilmemiţtir" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında verilen Soruşturma Önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün 59. ölüm yıldönümü dolayısıyla 10 Kasım 1997'de düzenlenen anma törenleri sırasında çeşitli illerde eylem yapan 4 sanığı, 1.5 yıl ile 6.5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Show Tv, Star, atv ve Kanal D'ye birer gün, Kanal 50, Karesi Tv, Karacadağ Radyo, Arkadaş Radyo ve Çevre Radyo'ya toplam 300 gün geçici yayın durdurma cezası verildiği bildirildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında son iki gün içerisinde 82 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

9- Van'ın Başkale ilçesinde bir imalathaneye düzenlenen operasyonda piyasa değerinin 2.5 trilyon olduğu bildirilen 102 kilo eroin ele geçirildi.

10- Dünya Bankası toplantıları nedeniyle Washington'da bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner basın mensuplarına yaptığı açıklamada, vergi ve sosyal güvenlik sisteminde "acilen" değişikliğe gidilmesi gerektiğini, bu alanlardaki sorunların çözümünü "oy kaygısıyla" engelleyenlerin, aslında "Türkiye'nin önünü tıkadıklarını" söyledi.

11- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Sorumlusu Hans Van Der Broek Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bölünmüş bir Kıbrıs'ın AB üyesi olması durumunda Türkiye'nin bu süreci engellemesine izin vermeyeceklerini savundu. Broek, "Böyle bir durumda Türkiye de kendi üyelik arzularının sonunun geldiği hesabını yapabilir" dedi.

12- Kamboçya'da 1975-1979 yılları arasında yaklaşık 2 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulan Kızıl Kmerler'in eski lideri Pol Pot'un öldüğü bildirildi.

13- Kuzey Kafkasya'daki İnguş Özerk Cumhuriyeti'nde askeri bir konvoya silahlı saldırı yapılması sonucu bazı askeri yetkililerin yaralandığı ve aralarında bir generalle üç kurmay albayın bulunduğu 7 askerin öldüğü bildirildi.

 

 

17 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaţkanı Süleyman Demirel Balkan Zirvesi için Türkiye'ye gelen Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanları ile ayrı ayrı görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin bugünü ile geleceğinin tartışıldığını söyledi. Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu ile de görüşen Cumhurbaşkanı Demirel, geleceğin Avrupasında ve Balkanlarında Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasındaki yakın işbirliğinin çok büyük değerinin bulunduğunu söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay Köy Enstitüleri'nin 58. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, her ülkenin eğitim tarihini şekillendiren ve iz bırakan kurumlar olduğunu belirterek, "Köy Enstitüleri, faaliyet gösterdikleri 13 yıl içinde yetiştirdikleri 17 bin 341 köy öğretmeni, 8 bin 675 eğitmen ve bin 248 sağlık memuru ile vatandaşlarımıza büyük hizmetler götürmüşlerdir" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümete haziran sonuna dek destek sözü verirken bu tarihten sonra ülkeyi "adil, tarafsız" bir biçimde seçime taşıyacak yeni hükümet kurulması konusunda ısrarlı olacağını söyledi.

4- Türkiye, Bulgaristan ve Romanya devlet başkanlarının katıldığı Antalya'da düzenlenen Balkan Zirvesi'nde, üç ülke arasında "terörizm, organize suçlar, yasadışı uyuşturucu ve psikotrop maddeler, kara para aklama, silah ve insan kaçakçılığı ile diğer önemli suçlarla mücadele işbirliği anlaşmaları” imzalandı.

5- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen ABD Savunma Bakanı William Cohen çeşitli temaslarda bulundu. Cohen temaslarından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunması gerektiği söyledi.

 

 

18 NiSAN 1998

 

 

 1- 2. Bilim Şenliği Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı bir törenle İstanbul Taşkışla'daki İstanbul Deneme Bilim Merkezi'nde başladı. Cumhurbaşkanı Demirel, açılışta yaptığı konuşmasında "Bilim ve teknolojinin olmazsa olmaz şartı hür olmaktır, gönlü ve zihni hür olamayan insanlar üretici olamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, İstanbul'da ayrıca bazı açılış törenlerine de katıldı.

2- ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "yerel ve genel seçim bir arada olsun" görüşü ile seçim sisteminin tartışıldığı bildirildi.

3- Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede koalisyon ortaklarının son toplantısında 1998'de erken seçim konusunun gündemden çıkarılması konusunda uzlaştıklarını belirtti. Ecevit, hazirandan sonra bir erken seçim hükümetinin gündeme getirilmesi için yeniden masaya oturmaya gerek olmadığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Samsun'un Bafra ilçesinde düzenlenen açık hava mitinginde "ikinci demokrasi dönemini başlattığını" vurgulayarak, hükümeti eleştirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP milletvekillerine yaptığı çağrıda birlik isteğini yineleyerek, partisinin 23-24 Mayıs'ta yapılacak kurultayında birlikte olma çağrısında bulundu.

6- İzmir Cumhuriyet alanında Türk-İţ, DİSK, KESK ve çeşitli meslek odaları ve sivil toplum örgütleri tarafından desteklenen "Siyanürle Altına Hayır" mitingi yapıldı.

7- Sivil Toplum Kuruluşları Birliği'ne (STKB) üye yüzlerce kişi, İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde "Devrim Yasalarına Saygı Toplantısı" düzenledi. STKB Dönem Sözcüsü ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan hiçbir iç ve dış beklentinin eğitim ve devlet kurumlarını, gençleri geçmişe ve karanlığa götüremeyeceğini söyledi.

8- Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Ataol Behramoğlu, Disiplin Kurulu üyesi yazar Adnan Özyalçıner ve Genel Sekreter Zeynep Aliye ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan ABD Savunma Bakanı William Cohen, temaslarını tamamlayarak Ürdün'e gitti.

19 NİSAN 1998

 

 

 1- Başbakan Mesut Yılmaz, "Türkiye'nin hizmetinde yüzakıyla dokuz ay" konulu basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yılmaz toplantıda, hükümetin "demokrasi ve cumhuriyeti restore etmekle kalmadığını, tahkim de ettiğini" belirtirken irtica ile mücadelede kararlı olduklarını söyledi. İrtica ile mücadeleyi "demokrasi ve hukuk devleti kuralları" içinde yürüteceklerini vurgulayan Başbakan Yılmaz, "Din ve inanç hürriyetinin teminatı hiçbir parti veya zümre değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir" dedi. Başbakan Yılmaz, hükümetin iç politikadaki önceliğinin enflasyonla mücadele olacağını anlatırken özel sektöre "siz de özveride bulunun" çağrısında bulundu.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Parvaiz Mehdi Qureshı'nın resmi davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

3- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul'da Çatalca Emniyet Müdürlüğü'ne ait yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölücü terörden en kısa sürede kurtulacağını belirterek "2000 yılına terör olmadan gireceğiz" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, ABD'ye yaptığı iki haftalık resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da partisine katılımlar nedeniyle Eminönü ilçe örgütü tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partiye yeni katılanların ülkenin siyasi kaderine ağırlık koyma, ülkeye sahip çıkma kararını gösterdiklerini belirterek, bu oluşumun tüm ülke açısından önem taşıdığını söyledi.

6- TGC Başkanı Nail Güreli, medyadaki yozlaşmayı sorgulayan Kuva-yı Medya dergisi tarafından verilen yılın "Hasan Tahsinler" ödül töreninde yaptığı konuşmada, en önemli değişimin, basın özgürlüğünde yaşandığını kaydederek, basın özgürlüğünün bireysel değil, halkın gerçekleri öğrenmesinin bir aracı olduğunun anlaşılmaya başlandığını söyledi.

7- Şırnak, Siirt, Van bölgesinde PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen Bahar operasyonu sonuçlandı. Operasyon sırasında 86 PKK'lı ölü, 3 PKK'lı da yaralı olarak ele geçirildi.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Malatya’da düzenlenen "Kıbrıs'ta Son Politik Gelişmeler" konulu konferansta yaptığı konuşmada Kıbrıs'ın siyasi anlamda güçlü olması için ekonomik açıdan da güçlü olması gerektiğini belirtti.

9- Makedonya Dışişleri Bakanı Blagay Hanziski temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle Türkiye'ye geldi.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair, çıktığı Ortadoğu gezisinin üçüncü durağı olan Ürdün de Kral Hüseyin'le görüştü. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Ortadoğu barış sürecinde etkin bir rol oynamak için bu geziye çıktığını belirterek, İsrail-Arap sorununu Kuzey İrlanda'daki durum ile karşılaştırdığını söyledi.

11- Filistin lideri Yaser Arafat dün Arap televizyonuna verdiği demeçte, İsrail'in bütün uyarılarına karşın, Filistin devletinin 1999 yılında ilan edileceğini söyledi.

 

20 NİSAN 1998

 

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı Ahat Andican, kurban derilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu aracılığıyla toplanmasının kararlaştırıldığını söyledi.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 1998 yılı planlı tatbikatlarından olan “Deniz Yıldızı-98 Taktik Tatbikatı” başladı.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Makedonya Dışişleri Bakanı Blogoy Handzinski'yi kabulünde yaptığı konuşmada, Makedonya'nın NATO'nun olası tam üyelerinden olduğunu, Balkanlar'da istikrar için öncelikle bu ülkenin ittifaka alınması gerektiğini kaydetti.

Handzinski de, ülkesinin en çok anlaşma imzaladığı ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki işbirliği zemininin sağlamlaştırıldığını kaydetti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar 8 yıllık kesintisiz eğitim için yapılan halk bağışlarının nemalarıyla birlikte 3 trilyon 95 milyar liraya ulaştığını belirterek, denetim sonuçlarının da bildirileceğini söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti. Ersümer Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, boru hattı ile ilgili fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve Azerbaycan yetkilileri tarafından değerlendirmeye tabi tutulduğunu söyledi.

6- Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri, Ankara'da başladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da açılışta bir konuşma yaptı.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Petrol-İş Genel Başkanı Bayram Yıldırım ile KİGEM Vakfı Başkanı DSP Zonguldak Milletvekili Mümtaz Soysal, POAŞ'ın yüzde 51 hissesinin blok satışına karşı ortak basın toplantısı düzenlediler.

Meral, özelleştirmelerin, Türkiye'nin bütünlüğünü, bağımsızlığını, ulusal savunmasını ve ulus egemenliğini tehdit ettiğini vurguladı. Meral, "Petrol Ofisi'nin özelleştirilmesi, ulus ötesi sermayenin, Türkiye Cumhuriyeti'ni zayıflatma çabalarının parçasıdır. Enerji üretim ve dağıtımının bölünüp parçalanarak özelleştirilmesi, enterkonnekte sistemi parçalayarak bağımsızlığımızı tehdit edecektir" dedi.

8- TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan ve beraberindeki heyet Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Ahat Andican ile görüştü. Kayhan, görüşmelerde ekonomi ve AB konusundaki görüşlerini aktardığını belirterek, temaslarının hükümete destek niteliği taşımadığını vurgulayarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesi, Aydınlık dergisinde yayımlanan bir yazı ve yaptığı basın açıklamasında DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'i 600 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

10- İngiltere Akademi Ödülleri'nin bu yıl ki sahipleri belli oldu. Londra'da gerçekleştirilen ödül töreninde 'Anadan Doğma' (Full Monty) adlı film 'En İyi Film Ödülü'nü kazandı.

11- Nobel ödüllü, Meksikalı yazar ve şair Octavio Paz vefat etti.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İspanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Santiago Valdera, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'yı ziyaret etti.

13- Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu, çalışmalarına Ankara'da başladı. Komisyon, AB-Türkiye ve gümrük birliği uygulamalarını ele aldı.

Komisyon üyeleri ayrıca, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel tarafından kabul edildiler.

14- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, bölgede görev yapan barış gücü askerlerini ziyaret etmek, yerel ve uluslararası yetkililerle görüşmek üzere Bosna'ya gitti.

15- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde 29 Hindunun ayrılıkçı Müslümanlar tarafından öldürüldüğü bildirildi.

 

21 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Makedonya Dışişleri Bakanı Blogoy Handzinski ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kosova sorununun diyalog yoluyla çözümlenmesinden yana olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Demirel, Makedon yönetiminin Belgrat üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, rejim tartışmasının sona erdiğini, terörün kesin yenilgiye uğratıldığını, enflasyonun düşme sürecine girdiğini, yatırım hamlelerinin yeniden başladığını, dış politikada hem hakkını hem de haysiyetini koruma noktasına gelindiğini söyledi.

Ayrıca Başbakan Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 44 ülkeden gelen çocukları kabul etti. Başbakan Yılmaz, Atatürk'ün armağan ettiği bayramın, geleceğin dünyasına bir sevgi, barış ve kardeşlik köprüsü olacağını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Başkanı Fuat Miras ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Ecevit, yerel ve genel seçimin aynı tarihte yapılabileceğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Cavit Kavak yaptığı yazılı açıklamada, RTÜK yasasının değiştirilmesini öngören yasa tasarısının getireceği "temiz ekran, şeffaf yayıncılık" uygulamasının, kara paracılar ve korsan televizyoncuları ürküttüğünü belirterek, "Tasarı yasalaştığında, demokrasimizin güvencelerinden biri olan medyadan, karaparacılar ve demokratik laik rejim karşıtları temizlenmiş olacaktır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'nin açılışının üzerinden 78 yıl geçtikten sonra "tarikat tartışması yürütülmesi ve kamusal görevlerin tarikatlar eliyle yapılmasının iltifat vesilesi olmasının üzüntü verici olduğunu" söyledi.

6- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 5 ilde gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına alınan ve çoğu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi olan 26 işadamının dün tutuklanması üzerine soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, yeni gözaltıların olabileceğini bildirdi. Savcı Nuh Mete Yüksel, "Laikliğe aykırı faaliyetlere destek veren şirket oluşturmak" gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın çerçevesinin şimdilik operasyon yapılan şirketlerle sınırlı olduğunu kaydederek, "Sanıkların emniyet sorgusu devam ediyor. Belki yeni süre istenebilir. Sorgulama sırasında yeni isimler gündeme gelebilir. Henüz bu işlemi tamamlamadık" dedi.

7- Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, 3 yıl hapis istemiyle yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te yaptığı bir konuşmada, "halkı din ve ırk farkı gözeterek düşmanlığa açıkça tahrik ettiği" gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8- Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi, DHKP/C'nin Ege ve Akdeniz sorumlusu Baki Erdoğan'ın ölümünden sorumlu tutulan iki müdür 6 polis hakkında 5 yıl 6'şar ay mahkumiyet kararı verdi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bakü-Ceyhan boru hattının detaylarını görüşmek üzere Bakü'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i kabul etti. Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk hükümetinin işleri ağırdan almasının bütün bir projeyi engelleyebileceğini söyledi. Aliyev, "Boru hattı projesiyle ilgili uzmanlardan ve konsorsiyum üyelerinden oluşan özel bir komisyon kurduk. Ancak açıkça söylemem gerekir ki, Türkiye kendi adına projeyi gerçek kılacak hiçbir şey yapmadı" dedi.

10- Kolombiya'nın başkenti Bogota yakınlarında bir uçağın düşmesi sonucu 53 kişinin öldüğü bildirildi

 

22 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, demokrasi rejiminin kalbinin 78 yıl önce kurulan Büyük Millet Meclisi'nde atmaya başladığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Demirel, "Yüce Meclis'in kuruluşu, tarihimizdeki önemli bir dönüm noktasıdır" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, 44 ülkeden Türkiye'ye gelen çocukları Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı'nı yapan Meclis'in kuruluş gününün çocuk bayramı yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, "Böylece dünya çocukları birbirlerini savaş meydanlarında tanıyıp, kavga etmek yerine, daha çocuklukta birbirlerini sevmeyi öğreniyorlar" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da mesajında, çocuklara seslenerek "Biz sizlerin 21. yüzyıla en iyi şekilde hazırlanması için hiçbir fedekarlıktan kaçınmıyoruz. Bu sebeple bilgi çağının gerisinde kalmadan, bu çağın icaplarını ve imkanlarını, geleceğimizin teminatı olan siz çocuklarımıza kazandırmak zorundayız" dedi.

2- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Kurul, turistik kullanım amacıyla Deniz Nakliyat'ın Üsküdar'daki taşınmazı ile Sümer Holding işletmelerinin satışını onayladı. Başbakan Yılmaz, özelleştirmenin enflasyonla mücadele politikalarının en önemli araçlarından birisi olduğunu söylerken "koparılan fırtınalara bakmadan özelleştirmeleri sürdüreceğiz" dedi.

3- Devlet Bakanı Cavit Kavak, Devlet Konukevi'nde Cumhuriyetin 75. kuruluş yıldönümüne ilişkin bilgiler vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Kavak, bu yıl kutlanacak olan Cumhuriyetin 75. kuruluş yıldönümünün resmi bir tören havasında değil, ilgi çekici yürekten ve görkemli gösterilerle gerçekleştirileceğini söyledi.

4- Başbakan Mesut Yılmaz hakkında, haksız mal edinmek için görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle DYP İstanbul Milletvekili Meral Akşener ve milletvekilleri tarafından verilen soruţturma önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Vadim İgoreviç Kuznetsov, Türk-Rus ilişkilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

6- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun eşbaşkanları Bülent Akarcalı ile Pieter Dankert, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Dankert, basın toplantısında Meclis'e sevk edilen irtica yasaları ile ilgili soruyu cevaplandırırken, bunun düşünce özgürlüğü ile ilgili bölümüyle ilgilendiklerini ve bunların kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

7- Kosova'daki Sırp güvenlik güçlerinin dün Deçani bölgesindeki Babalok köyüne saldırı başlattığı bildirildi.

8- Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya gelen Arap ülkeleri, terorizme karşı mücadeleyi amaçlayan ilk bölgesel anlaşmayı imzaladılar. Arap Birliği'ndeki 22 ülkenin adalet ya da içişleri bakanlarının imzaladığı anlaşma, birliğe üye ülkelerin "Kendi topraklarının, teröristlerin örgütlenmesi, terörist planlar yapması ve eyleme geçmesi için bir alan olarak kullanılmasına izin vermemelerini" içeriyor.

9- Fransa, Güney Pasifik'teki kolonisi Yeni Kaledonya ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Yeni Kaledonya'da önümüzdeki yıl özerkliğin güçlendirilmesi, 15-20 yıla kadar da bağımsızlık için referandumlar yapılmasını içeriyor.

10- Burundi'de, orduyla isyancı Hutular arasında çıkan çatışmada 73 kişinin öldüğü bildirildi

 

23 NİSAN 1998

 

 

1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün Türkiye’de, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çeşitli illerden ve Kıbrıs'tan gelen öğrencileri Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, çocukların milletin en değerli varlıkları olduğunu vurgularken, "Siz çocuklar ülkenin geleceği, milletin teminatısınız. Size daha iyi bir ülke yapmaya çalışıyoruz. Ve milletimiz de, devletimiz de ebediyete kadar var olacaktır" dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin başkanlığındaki siyasi parti liderleri ve milletvekilleri Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Başkan Çetin şunları yazdı; "Her zaman yolumuzu aydınlatan ilke ve devrimlerine; kurduğun cumhuriyetin temel değerlerine yürekten bağlı olarak, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma azim ve kararlılığımızı senden ve büyük ulusumuzdan aldığımız güç ve inançla sürdürüyoruz. Hedefimize mutlaka ulaşacağız. 78 yıl önce kurduğun bu Meclis yine dipdiri, bütün engelleri aşma gücüne sahip çıkarak dün olduğu gibi bugün de demokratik ve laik Türkiye cumhuriyeti devletinin güvencesidir."

Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cumhuriyeti kuranlara olan şükran borcunun ödenebilmesi için yetişen her kuşağın, kendisini ulusuna adamak ve ulusunu her alanda çağa ve çağdaşlığa yön veren konuma taşımak zorunda olduğunu kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Heyetlerarası görüşmelerden sonra ortak bildiri yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Demirel'in okuduğu ortak bildirinin ardından bir konuşma yapan Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in seçimleri "Yunanistan'la bütünleşiyoruz" sloganı ile kazandığını anımsatarak, "GKRY'nin Yunanistan ile bütünleşmesini, bir Enosis hareketini engellemek için dengeleme yapmak zorundayız. Biz de öyleyse Türkiye ile entegrasyona gidiyoruz. Yunanistan ile bütünleşmelerini engellemek için dengeliyoruz. Kıbrıs'ı Girit sanmasınlar. Burası Osmanlı çöküşü değil artık, ayakta duran güçlü Türkiye Cumhuriyeti var" dedi.

3- TBMM'nin açılışının 78. yıldönümü nedeniyle Genel Kurul özel gündemle toplandı.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, bugün hiçbir yurttaşın TBMM'nin varlığı dışında bir siyasal, hukuksal, toplumsal yaşam düşünemeyeceğini söyledi.

Özel gündemde bir konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusunun Türk Milleti'nin kesinlikle haklı olduğu davalardan olduğunu belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz hiç kimsenin sınırsız yetkiye sahip olmadığını belirterek, "Demokratik, laik, insan haklarına saygılı, sosyal bir hukuk devleti olmak nitelikleri cumhuriyetimizin temel ilkeleridir ve devlet, bu nitelikleri ile milletinin emrindedir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit konuşmasında Tansu Çiller'i eleştirerek, "Bu Meclis'te bulunmaktan kıvanç duyuyorum. Bunu duymayanların bu Meclis'te kalmaya hakları yok" dedi. Ecevit, eğitim alanında yapılan reformun başarıyla uygulandığını ifade etti.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise 78 yıl önce açılan ilk Meclis ile TBMM'yi karşılaştırarak, "I. Meclisin halefi olan bizler, şu duvarda yazan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünü sorgulamalıyız. Bugünkü TBMM, milli iradeyi ne kadar temsil ediyor. 78 yıl önce görev yapanların ve Yüce Atatürk'ün huzurunda hicap duyuyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise demokrasinin imkanlarını kullanarak, dini siyasete açmaya kalkışanların olabileceğini, ancak din ve siyaset ayrımını esas almayan hiçbir rejimin demokratik kalamayacağını bildirdi.

Toplantıda diğer partilerin grup başkan vekilleri ve temsilcileri de birer konuşma yaptı.

4- Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Başbakanlık Konutu'nda bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Baykal, 1 Ekim'de yasama dönemi başladığında yeni bir seçim hükümeti kurulması, yerel ve genel seçimlerin birleştirilerek Mart 1999'un son haftası yapılması konusunda anlaţmaya vardýklarını açıkladı.

Başbakan Mesut Yılmaz görüşme sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile görüşerek bilgi verdi.

Ecevit gazetecilerin konu ile ilgili soruları üzerine, "Ortada bir gerçek var. Milletvekili genel seçimi ile yerel yönetim seçimlerinin, bazı sakıncaları olsa bile bir arada yapılması kaçınılmaz durumda. Seçim için hedef olarak da Mart sonunda yapılacak yerel yönetim seçim tarihinin alındığı anlaşılıyor" dedi.

5- Başbakan Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) 18. Parti Liderleri Zirvesi'ne katılmak üzere Avusturya'nın Salzburg kentine gitti.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı TBMM'nin 78. açılış yıldönümü

töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karadayı, Güneydoğu'da elde edilen başarıyı dünyanın çok az ordusunun gerçekleştirebileceğini belirterek, "Terör örgütü yüzde 95 oranında çökertildi. Şimdi bağımsız gruplar halinde kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar" dedi.

7- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu TGRT'de katıldığı bir programda yaptığı konuşmada, PKK üst kademesinde yer alan Şemdin Sakık'ın yakalanmasından sonra örgütün dağılma sürecine girdiğini belirterek, "Sakık'ın, Pişmanlık Yasası'ndan yararlanması mümkün değil. Birçok şehidimiz var, onların yüreği yanık yakınları var. Onları rencide edemeyiz. Ancak bizden önceki hükümetin TBMM'ye verdiği bir tasarı var. Bu tasarıya göre, 4 aylık bir süre tanınıyor. Eğer bu tasarı geçerse, Sakık ve Sabancı'nın katili Mustafa Duyar'ın bu yasadan yararlanma durumları var. Ancak eminim Sakık ve Duyar'ın durumları ayrıca değerlendirilecektir" dedi.

8- Bağımsız İstanbul Milletvekili Gürcan Dağdaş DYP'ye geçti.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Aydın'da mahkeme salonunda gazetecilere yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını, basının ve savcının önünde yapılan hareketin bir an önce cezalandırılması gerektiğini belirterek, "Bu kişiler cezalandırılmazsa hukuk devletinin egemen olduğunu söylemek güçleşecek" dedi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, siyasete itibar edilmiyorsa bunun faturasını demokrasinin ödeyeceğini belirterek, "Ön seçim yok. Milletvekili, kendisini vatandaşa karşı sorumlu kabul etmiyor, genel başkanına karşı sorumlu kabul ediyor. Böyle siyaset olmaz" dedi. Meral, rejimin geleceği açısından merkez sağ ve merkez solun birleşmesi gerektiğini ifade etti.

11- Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 12. dönem protokolü Pekin'de imzalandı. Devlet Bakanı Işın Çelebi protokol öncesinde yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinden etkilendiğini ve dersler çıkardığını belirterek, "Bunlardan birincisi enflasyonu düşük tutmaya yönelik bütçe politikalarının tavizsiz uygulanması. İkincisi Merkez Bankası'nın mutlaka bağımsız olması. Üçüncüsü enflasyon ile mücadele ederken büyüme hızının istikrarlı seviyede tutulmasıdır. Bunun için üretimi ve rekabet gücünü artıracak yatırımlar, yabancı kaynaklar tarafından yapılmalıdır" dedi.

12- Yunanistan'ın eski Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis Atina'da öldü. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Yunan meslektaşlarına gönderdikleri mesajlarda, Karamanlis'in ölümünden derin üzüntü duyduklarını bildirerek Yunan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

24 NİSAN 1998

 

 

 

1- Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul için demiryolu geçişini sağlayacak "tüp tünel" projesinin hazır olduğunu, "Demiryolu Boğaz Tüp Tüneli ve Gebze-Halkalı Yüzeysel Metrosu" projesinde artık geri dönülmez bir aşamaya gelindiğini, Türkiye'nin bu eseri İstanbul'a kazandırmaya mecbur olduğunu belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin kadın kollarınca Çorlu'da düzenlenen Marmara Kadın Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ile vardıkları uzlaşmaya rağmen seçim konusunda hükümetin kendi tercihlerinin çok belirleyici olduğunu belirterek, bu mutabakatla Cumhurbaşkanı'na herhangi bir şey empoze etmediklerini söyledi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, bağımsız Başbakan ve seçim hükümeti deyimini kabul etmediğini, her hükümetin hem seçim, hem de çözüm hükümeti olduğunu söyledi.

4- DYP Manisa Milletvekili Yahya Uslu İzmir'de vefat etti.

5- Kapatılan RP'nin 10 Kasım 1996'daki İl Divan Toplantısı'ndaki konuşmasında bölücülük yaptığı gerekçesiyle Ankara 1 No'lu DGM tarafından 1 yıl hapis, 420 bin lira ağır para cezasına mahkum edilen ve Danıştay tarafından görevinden alınan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, Yahyalı Cezaevi'ne gönderildi.

6- Kuzey Irak'ın Dohuk kentinde yakalanan Şemdin Sakık Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

7- Avrupa Demokratlar Birliği'nin (EDU) 18. parti liderleri zirvesi Avusturya'nın Salzburg kentinde başladı. Zirveye katılan Başbakan Mesut Yılmaz 1988'den bu yana sürdürdüğü Başkan Yardımcılığı görevine yeniden seçildi.

8- Resmi bir ziyaret için Romanya'nın başkenti Bükreş'te bulunan Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin yaptığı açıklamada, Romanya ile ABD arasında öngörülen havacılık projesinin olumlu sonuçlanması halinde, Romanya'da üretilecek Amerikan helikopterlerinden alabileceklerini söyledi.

9- Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın, Sergey Kiriyenko'nun başbakanlığını onayladığı bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller, Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Kranidiotis'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "ABD kendisini başkanından dışişleri bakanına ve büyükelçilere kadar her düzeyde Kıbrıs sorununu çözümlemeye adamıştır" dedi.

 

25 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanlığı'nın "Terörle Mücadele'de Türk Silahlı Kuvvetleri" konulu fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. Açılışa Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın yanısıra DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'de katıldı.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın gündeme getirdiği erken seçim konusu ile ilgili olarak, STV'de yayınlanan "Gündemin İçinden" programında, seçimin bir yıl önceden ilan edilmesinin Türkiye için o bir yılın heba olması anlamına geleceğini, yetkisiz bir seçim hükümetinin de ayrıca bir kayıp olacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin bazı etkinliklerine katılmak üzere gittiği Antalya'da basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, CHP'nin 4 adet İnternet Cafe kuracağını ve bunlardan 14 bin gencin yararlanmasının hedeflendiğini söyledi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Eskişehir il kongresinde yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın görüşmesini değerlendirirken, genel başkanların seçim tarihini tespit ettiği ve dayattığı ülkelerde demokrasiden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

5- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken; KESK'in , Türkiye'de ortak, genel demokratik bir çalışanlar yasasını savunduğunu belirterek, bu yasanın standartlarının, normları, tüm çalışanlar için geçerli olması gerektiğini ve çalışanların örgütsel birliğinin tek çatı altında bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

6- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) 36. olağan genel kurulu yapıldı. Kurula Devlet Bakanı Hasan Gemici de katıldı. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Karakoyunlu, kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin temel sorununun siyasi ve ekonomik istikrarsızlık olduğunu söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 46 kişi yaralandı.

8- Başbakan Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) 18. parti liderleri zirvesi nedeniyle bulunduğu Avusturya’nın Salzburg kentinde toplantının kapanış oturumuna katılmadan önce gazetecilerin iç politikaya ilişkin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile sağladıkları mutabakatın "Meclis yaz tatiline girmeden önce, Meclis gündeminin hükümetin önceliklerine göre belirlenmesi ve gündemde yer alan yasaların çıkarılması gerekir. Bu gerçekleşmeden mutabakatın diğer unsurları zaten görüşmeye tabii değil" dedi.

9- Cezayir'de, köktendincilerin bir kışlaya düzenledikleri silahlı ve bombalı saldırıda 30 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

26 NİSAN 1998

 

 

1- Çoruh Nehri üzerinde yapımına başlanan Deriner Barajı'nın temel atma törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak Artvin'e gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze de katıldılar.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Çoruh üzerinde bugüne kadar hiçbir barajın yapılmadığını belirterek, Deriner Barajı'nı "Çoruh Nehrine altın kepçe" olarak nitelendirdi.

Aliyev de Deriner Barajı'nın Kafkas barışı için önemli bir adım olduğunu belirterek, "Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki ilişkiler her geçen gün artacaktır. Kafkaslarda daimi bir sulha ihtiyaç vardır. Ben burada Atatürk'ün dediği gibi seslenerek, `Yurtta sulh ve cihanda sulh' diyorum" dedi.

Şevardnadze ve Başbakan Yılmaz da yaptıklar konuşmalarda barajın Kafkas barışına önemli bir katkı sağlayacağını belirttiler.

Cumhurbaşkanı Demirel ve konuk cumhurbaşkanları daha sonra Trabzon'a geçerek bir süre görüştüler. Görüşmenin ardından Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları yayımladıkları ortak bildiriyle, Hazar Havzası petrol ve doğalgazının Bakü-Tiflis-Ceyhan güzergahı ile dünya pazarlarına taşınmasını bir kez daha teyit ettiler.

2- Baţbakan Mesut Yılmaz Artvin'in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Yılmaz, yaptığı konuşmalarda, hükümete gelirken kendilerinden beklenenin ülkede siyasal istikrarın sağlanması olduğunu anlatarak bu konuda da çok ciddi adımlar attıklarını belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, seçimin ve yeni hükümetin ancak bu hükümetin düşürülmesinden sonra konuşulabileceğini belirterek, "Erken seçim konusunda CHP ile bir pazarlığa gerek yoktur" dedi.

4- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın toplu nikah törenlerine katılmak üzere bulunduğu Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, "Yasaya göre resmi nikah cüzdanı görülmeden dini nikah yapılması suçtur. Yasaya işlerlik kazandırmak için bir iki can yakacağız" dedi.

5- İtalya'da yapılan OECD Çalışma Bakanları Konferansı'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan yurda dönüşünde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, konferansta iş kurumları yönetiminde yerel ve bölgesel otoritelere ağırlık verilmesi konularının ele alındığını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Interstar televizyonunda yayımlanan "Kırmızı Koltuk" programında seçim tarihi konusunda gerek parti içinden, gerekse hükümet ortaklarından gelen eleştirileri değerlendirdi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Bursa İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümet ortaklarını, başarısız ve kendi partilerinde parti içi demokrasiyi yerleştirmemekle suçladı ve "Kendi parti içi demokrasiyi oturtamayanlar, sürekli seçim kaybedenler şimdi seçim istiyorlar" dedi.

8- BBP 3. Olağan Kongresi'nde genel başkanlığa Muhsin Yazıcıoğlu yeniden seçildi. Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada, yaşama, düşünce, mülkiyet teşebbüs hürriyetinin baskı altına alınamayacağını vurgulayarak, milletvekillerini kavga etmek yerine, milletin sorunlarını çözmeye davet etti.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bursa'da düzenlenen "İktidara Yürüyüş" mitinginde yaptığı konuşmada Türkiye'de kavramların birbirine karıştırıldığına dikkat çekerek, irtica ile mücadele adı altında samimi dindarların rencide edildiğini vurguladı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın genel ve yerel seçimlerin 1999'un Mart ayında yapılması yönünde aldıkları karar üzerine, yaptığı açıklamada ülkenin önemli sorunları bulunduğunu, bu sorunları çözmeden yapılacak erken genel seçimin mevcut parlamento yapısını değiştirmeyeceğini söyledi.

TİSK Başkanı Refik Baydur da seçim kararını doğru bulmadığını belirterek Türkiye'nin seçim ortamına girmesinin yatırım ve istihdamı olumsuz yönde etkileyeceğini, enflasyonun yükseleceğini bildirdi. HAK-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise Türkiye'nin erken genel seçime şiddetle ihtiyacı bulunduğunu, bunun tarihinin de bu yılın ekim ayı olduğunu kaydetti.

11- Afganistan'da iktidarı elinde tutan Taleban ile muhalefet ittifakının temsilcileri Pakistan'ın başkenti İslamabad'da doğrudan barış görüşmeleri için ilk kez bir araya geldiler.

Birleţmiţ Milletler (BM) ve Ýslam Örgütü Konferansı'nın himayesinde başlayan barış görüşmelerine bir mesaj gönderen Taleban lideri Molla Muhammed Ömer, Afganistan sorununa İslami çözümün bütün grupların kararıyla oluşturulacak Ulema Şürası'nca bulunmasını istedi. Afganistan'daki muhalefet gruplarından Taleban'ın yaptıklarının yanlış olduğunu İslam kurallarına ve şeriata göre kanıtlamalarını isteyen Molla Ömer, "Bunu yapabilirseniz iktidarı derhal size bırakırız" dedi.

12- Arnavutluk Başbakanı Fatoş Nano, devlet televizyonuna yaptığı konuşmada, Kosova'da Arnavutların silahlı eylemlere başvurmakta haklı olduğunu savunarak, Sırp propagandası, bu eylemleri terörist harekat olarak tanıtıyor. Ancak gerçekte, bu eylemler patolojik ve geleneksel Sırp ţiddetine karşı meşru müdafaadır" dedi.

27 NİSAN 1998

 

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Türkiye'de bulunan Romanya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Constantin Degeratu makamında kabul etti. Orgeneral Karadayı, yaptığı konuşmada, Romanya ile Türkiye arasında iyi ilişkiler olduğunu, iki ülkenin askeri ve siyasi olaylara yaklaşımının paralelik içinde bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Doğu Karadeniz gezisinin ikinci gününde Karadeniz Televizyonu'na yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yarı teknokrat bir hükümet düşündüğünü, oysa koalisyon hükümetinin kesinlikle bir seçim hükümeti gibi davranmayacağını, görüşmede seçim hükümetini detaylandırmadıklarını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, emniyet güçlerinin fazla mesailerinin 3-10 milyon lira artırılmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'ye sevk edilmesi, Bakü-Ceyhan boru hattıyla ilgili görüşmelerde Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in başkanlığında bir heyetin Türkiye'yi temsil etmesi kararlaştırıldı.

4- Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 36. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ile yüksek yargı organlarının başkanları katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu ve her eylemin yargı denetiminde olması gerektiğini belirterek, "Ancak, hukuk devletinin, hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçekleşmesini zorlaştıran Anayasa yargısına ilişkin kimi sorunlar bugüne kadar hala aşılamamış durumdadır. Anayasa'nın geçici 15. maddesi bunlardan en önemlisini oluşturmaktadır. Hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi için Anayasa'nın geçici maddesi mutlaka kaldırılmalıdır" dedi.

5- Devlet Bakanı Metin Gürdere, Oman ile Türkiye arasında başlayan 1. Dönem Karma Ekomomik ve Ticaret Komitesi (KEK) toplantısında yaptığı konuşmada, 1998 yılında petrol sektöründe 9 milyar dolarlık özelleştirmelere Omanlı yatırımcıların ilgi göstereceğini umduğunu belirtirken doğal gaz alanında BOTAŞ'ın bu ülkeyle uzun süreli anlaşmaya hazır olduğunu bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son siyasi gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, il kongresi için gittiği Bursa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cindoruk, "hükümetin düşmesini önlemek için demokratik olmayan birtakım önerileri kabul etmek yanlıţ olur" dedi.

8- OECD'nin "Bakanlar Konseyi" toplantısı Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Türkiye'yi Devlet Bakanı Işın Çelebi ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in temsil ettiği toplantıda, Devlet Bakanı Çelebi, OECD Bakanlar Konseyi'nin Asya krizi ile ilgili oturumunda yaptığı konuşmada, uluslararası ekonomik kuruluşların Asya krizini tahmin edemediğini ve söz konusu ülkelere sürekli olumlu puanlar verdiklerini belirterek "Hormonlanmış bir ekonominin ayakta duramayacağını görmek lazım" dedi.

9- Lüksemburg'da yapılan AB Konseyi toplantısında açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, AB Dönem Başkanlığı'nın Türkiye ile mali protokolün serbest bırakılması önerisini reddettiklerini söyledi ve Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nin gerçekleştirilmesini "şartlı olarak" olarak kabul ettiklerini bildirdi.

10- Norveç Dışişleri Bakanı Knut Vollebaek, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in 7 Mayıs'ta ülkesine yapacağı ziyaret öncesinde bir grup Türk gazetecisi ile yaptığı söyleşide insan hakları uygulamalarının iki ülke ilişkilerinin ana eksenini oluşturduğunu belirtti.

11- ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Dennis Ross, İsrail ve Filistinlileri 4 Mayıs'ta Londra'da yapılacak görüşmelere hazırlamak amacıyla gittiği İsrail'de temaslarını sürdürdü. Ross ve kendisine eşlik eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Indyk Kudüs'te Filistinli yetkililer Saib Erakat ve Mahmud Abbas ile bir araya geldi. İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın yüzde 13'ünden geri çekilmesini öngören Amerikan planını reddetmeyi sürdüren İsrail'in uzlaşmazlığı karşısında tepkisini dile getiren Erakat, "Ross'tan derhal somut önlemler alması için harekete geçmesini istedik" dedi.

12- Afganistan'da barış sağlayabilmek amacıyla İslamabad'da bir araya gelen Taliban iktidarı ve muhalefet, 5 maddelik bir program konusunda anlaştı. Barış görüşmelerine gözcülük eden İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Salih Bekir yaptığı açıklamada, tarafların, uzun görüşmeleri sonunda Ulema Şurası oluşturulması konusunda fikir birliğine vardıklarını bildirdi.

 

28 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakk Karadayı, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve kuvvet komutanları ile birlikte gittiği Hakkari'de yurttaşlara hitaben yaptığı konuşmada, en kısa sürede Yüksekova'ya havaalanı, Zap Nehri üzerine 4 baraj, organize sanayi bölgesi ve fakülte kurma vaadinde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindeki heyet bölgede incelemelerde bulunurken, yetkililerden bilgi aldı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel ve genel seçimlerin birleştirilmesi durumunda, seçimin 1999 Mayıs ayından önce yapılamayacağını" söyledi. Başbakan Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaptığı görüşmede de yaz tatiline kadar Meclis'in tam kapasiteyle çalıştırılması, daha sonra da önümüzdeki yıl yerel seçim tarihinin esas alınarak seçim kararı alınmasının kararlaştırıldığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde "Türk Yunan Sorunları ve Kıbrıs" konulu bir konferans verdi. Ecevit, Türk-Yunan sorunları ve Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün Batı'nın karışması nedeniyle daha da karmaşık hale geldiğini söyledi.

4- Harp Akademileri Komutanlığı tarafından düzenlenen "Kafkaslar, Ortadoğu ve Avrasya Perspektifinde Türkiye'nin Önemi" konulu sempozyum İstanbul'da başladı. Ortadoğu ve Kafkasya'daki gelişmelerin ele alındığı sempozyumda, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ahat Andican, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kafkasya'da yer alan gelişmekte olan ülkeler için mutlaka ekonomik özveride bulunması gerektiğini belirterek bunun stratejik açıdan da büyük önemi olduğunu vurguladı.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada siyaset, siyasetçi ve yargı bağımsızlığı konularında görüşlerini açıkladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirirken, iktidarın bir yol ayrımına geldiğini vurguladı. Baykal, hükümetin, irticayla mücadele programını yaşama geçirme kararlılığı ve inancı olmadığını savundu.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos AB Dışişleri Komisyonu toplantıları için bulunduğu Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni dört adacık hakkında talepte bulunduğunu iddia etti.

8- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dün gerçekleştirdiği toplantısında, Irak'a uygulanan ambargoyu görüştü. Toplantıdan sonra konuşan Dönem Başkanı Hisaşi Owada, 7 yıldır uygulanan ekonomik ambargonun devamının kararlaştırıldığını bildirdi.

9- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov, Moskova'da yaptığı açıklamada, Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılmasının Bosna'dakinden daha kötü bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulunarak Arnavutluk-Kosova sınırının kapatılmasını önerdi. Bu arada Sırp polisinin dün bir köye düzenlediği saldırıda 8 Arnavut'u öldürdüğü bildirildi.

10- Cezayir'in Medea bölgesinde dün 40 köylünün öldürüldüğü bildirildi.

29 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul'da bir okul, bir kongre merkezi ve bir sağlık merkezinin açılış törenine katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel açılış konuşmalarında çağın rekabet çağı olduğu görüşünü yineleyerek "Her şeyi devletten beklemek yerine, ülkemizi, toplumumuzu, milletimizi ileri götürmek için herkesin gücü nispetinde bu çalışmalara katılması gerekir" dedi.

Başbakan Yılmaz ise konuşmasında kültür ve sanatın bilim ve teknik gibi çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, İstanbul'un 21. yüzyıl için bir dünya metropolü adayı olması nedeniyle ulusal kültürün yanı sıra evrensel kültür adına da sorumluluklarının arttığını söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, "Güvenlik güçlerimizin halkımızın da yakın destek ve yardımları ile yıkıcı ve bölücü fesat yuvalarına karşı sürekli darbeler indirdikleri, ülkenin her yerinde huzur ve güvenliğin sağlandığı memnuniyetle müşahade edilmiţtir" denildi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelerek 'erken seçim konusunu' değerlendirdiler. Toplantı çıkışında açıklama yapan Başbakan Yılmaz, "Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede kendisinin de bir bağımsız kişinin başkanlığındaki seçim hükümeti formülünü benimsemediğini tespit ettim" dedi. Başbakan Yılmaz, toplantıda seçim hükümetinin gereksiz ve yararsız olduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. Baykal'ın bunalım yaratma ustası olduğunu öne süren Ecevit, CHP'nin, hükümete dışarıdan destek olduğu oranda güçlendiğini belirten Ecevit, Baykal'ın bu gerçeği değerlendirememesinin nedeninin kavgacı siyaset anlayışı olduğunu vurguladı.

Ecevit ayrıca, televizyonlardan yayımlanan "Türkiye'nin Hizmetinde" programında, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik icraatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın yakalanmasının ardından soruşturmasının tamamlandığını ve DGM'ye sevk edildiğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda Prof. Dr. Mehmet Kamil Mutluer, 306 oyla Sayıştay Birinci Başkanlığı'na seçildi.

7- Kurban derisi toplama yetkisinin Türk Hava Kurumu'ndan (THK) alınarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına verilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- TGRT'de yayımlanan Alternatif programına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yılmaz'ın mutabakatı reddettiğini belirterek, hükümete verdiği desteğin sona erdiğini açıkladı. Baykal, "Hükümet CHP desteği ile çatıştı; gözden çıkardı. İşbirliği modeli olan mutabakat ortadan kalkınca ne olacağını herkes kendine sorsun. Krize davetiye çıkarılmıştır. Her an her şey olabilir" dedi.

9- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, DİSK Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye için erken seçimin kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, erken seçimin Türkiye'deki siyasal demokratik sürecin önünü açacak tek seçenek olduğunu söyledi.

10- Elazığ-Muş-Bingöl illerinin kırsal alanında 5 gün önce başlatılan ve 39 bin 500 askerin katıldığı, "Murat" adlı büyük operasyon devam ediyor. Güneydoğu'da yapılan bu operasyonda 35 terörist ölü, 8 terörist sağ olarak ele geçirildiği bildirildi. Operasyon ile ilgili bilgi veren 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, operasyonun, gerçekleştiği bölge ve katılım düzeyi bakımından Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bugüne kadar yapılan en büyük operasyon olduğunu söyledi.

11- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Dünya Kadın Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği ABD'nin Boston kentinde, Boston Dünya Sorunları Konseyi'nce düzenlenen bir toplantıda, Türkiye'nin siyasal gündemini oluşturan konularla ilgili görüşlerini açıkladı.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa'yla birlikte düzenledikleri basın toplantısında, İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın yüzde 13'lük bölümünden çekilmesini öngören ABD'nin önerisini kabul ettiğini açıkladı.

13- Cezayir'de kökten dinci militanların, başkentin güneyindeki askeri karargaha düzenledikleri saldırıda, 80 askerin öldüğü, 40 kişinin de rehin alındığı bildirildi.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları zirvesi sona erdi. Ancak zirve, bazı atamaların yapılması ve BDT'de yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin görüş birliği sağlanması dışında ilerleme kaydedilmeden ve ortak bir deklarasyon yayımlanmadan sona erdi.

15- Tacikistan'da şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen toprak kaymasında 100'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

 

30 NİSAN 1998

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İzmir'de düzenlenen II. Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlarının başında özelleştirmenin geldiğini belirterek, "21. yüzyılın küresel ekonomisinde hak ettiğimiz yeri almak istiyorsak, tek bir pazar haline gelmiş yoğun rekabete açık küresel ekonomide ayakta durmak istiyorsak, devletin ticaret ve ekonomideki varlığını tümüyle mutlaka sona erdirmek ve böylelikle devleti sağlık, eğitim, adalet, güvenlik ve savunma gibi asli fonksiyonlarında daha çağdaş ve verimli kılmak gerekmektedir. Devletin küçülmesi denen hadise budur" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de toplantıda yaptığı konuşmada, 2000'li yıllara Türkiye'nin köprü özelliğinden çok "terminal, durak" ülke olarak gireceğini belirterek, "Yani aldığı enerjiyi, ürünleri, hammaddeyi taşıyan değil, bunları öncelikle işleyen, bizzat tüketen, işleyip yeniden ürettiğini de batısına ya da doğusuna satan bir ülke konumuna geliyor" dedi.

Kurultay'ın ikinci oturumunda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, iki kutuplu dünyanın sona ermesinden sonra Türk girişimcilerin gerek Balkanlar'da gerekse Rusya ve Türk cumhuriyetlerinde önemli yatırımlarda bulunduğuna dikkat çekerek, "AB'nin bizi adaylık sürecine bile almaması Türk toplumunda kırgınlık yaratmıştır. Ancak bu kırgınlık, AB üyesi ülkeler ile ilişkilerimizi aksatmamalıdır. AB üyesi ülkelerle ilişkilerimizi hiç bir komplekse, alınganlığa kapılmadan yürütmeliyiz" dedi.

2- Baţbakan Mesut Yılmaz İzmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla birlikte seçim hükümeti konusunda görüşme kararı aldıklarını, ancak bu konunun kamuoyuna yanlış yansıdığını belirterek, "Bence Türkiye'de seçim hükümetine ihtiyaç yoktur. Seçim hükümeti sadece cumhurbaşkanına tanınmış bir yetkidir. Seçim hükümetinin bir programı yoktur, sadece ülkeyi seçime götürür" dedi. Başbakan Yılmaz, Bodrum-Milas Havaalanı'nın açılışını da yaptı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıya giderken Atatürk Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, 23 Nisan'da Başbakan Mesut Yılmaz ile gerçekleştirdikleri buluşmanın 3 noktaya dayandığını söyledi. Baykal, görüşmede genel ve yerel seçimlerin birleştirilerek 1999 baharında yapılmasının, parlamento döneminde geçmesi gereken yasalar konusunda hızlı davranılmasının ve seçimlere tarafsız bir başbakan yönetiminde gidilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, "İktidarın ne kadar iktidarda kalacağı belli olursa prestijli konuma gelir. Seçim ekonomisi uygulamasını olanaksız kılacak, olanakların bir siyasi parti lehine kullanılmasını önleyecek bir hükümet kurulmalıdır ve bu hükümetin başbakanı tarafsız olmalıdır" dedi. Baykal daha sonra Türk-Amerikan İşadamları Derneği Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile hükümet arasında önemli bir anlaşmazlık kalmadığını, ancak seçime yönelik bir hükümet değişikliği görünmediğini söyledi. Cindoruk, "Türkiye'nin bağımsız başbakana ihtiyacı yok. Baykal da bu konuda ısrarlı değil. Seçim hükümetini konuşmak da erkendir" dedi.

5- Türkiye'den Yunanistan'a kaçmak isteyen 79 göçmen Ege Denizi'nde yakalandı.

6- Terör örgütü PKK Yunanistan'ın başkenti Atina'da İrtibat Bürosu açtı. Açılışa bir çok Yunanistan milletvekilinin katılması Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan yaptığı açıklamada, olayın içeriğinin bakanlık tarafından araştırıldığını belirterek, "Alınan ilk haberlerin fevkalade ciddi gelişmelere işaret ettiğini" vurguladı. Başbakan Mesut Yılmaz da yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Hükümeti'nin gerek Türkiye-AB ilişkileriyle, gerek Ege ve gerekse Türkiye'nin içişleri kapsamına giren konularla ilgili olarak hız verdiği girişimlere dikkat çekerek, "Atina hükümetinin Türkiye'ye karşı izlemeye devam etmekte kararlı göründüğü düşmanca zihniyet ve hasmane politikanın herkesçe tahmin edilebilecek tehlikelerine işaret etmek, Yunanistan'ı muhtemel olumsuz gelişmelerin ağır sorumluluğundan uzak durması hususunda uyarmak bizim hem komşuluk hakkımız hem de barışçı dış politika geleneğimizin doğal bir gereğidir" dedi.

7- Dünya Kadın Liderler Zirvesi, ABD'de Harvard Üniversitesi'nde yapıldı. Toplantıya DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de katıldı.

8- Batı Temas Grubu'nun Roma'da yaptığı toplantıda Yugoslavya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulanmasına karar verdiği bildirildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Direktörü Jacques Blot toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Temas Grubu, ilk aşamada Sırbistan'ın yurtdışındaki malvarlığının ve alacaklarının dondurulmasına, ikinci aşamada yatırımlarla ilgili önlemler alınmasına karar verdi" dedi.

9- Beyaz Saray Sözcüsü Mike McCurry Washington'da yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin Kıbrıs Rum Kesimi'ne yerleştirilmemesi konusunda Rum Yönetimi ve Rusya'yı uyardıklarını belirterek, "Bu füzelerin Kıbrıs'ta konuşlandırılmasını engelleyecek bir çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

10- Moskova'da yapılan BDT Zirvesi'ne katılan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın görüştüğü bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright resmi temaslarda bulunmak üzere Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Çin Devlet Başkanı Jan Zemin ile görüşen Albrigiht, Tibet konusunu detaylı olarak ele aldıklarını açıkladı.

12- İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), İngiltere ile yakınlaşma olmasına rağmen silah bırakmayacaklarını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106