13.3.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

 MART 1998

 

 

 

1 MART 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İspanya ziyareti öncesi, İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Lüksemburg Zirvesi'nde Türkiye konusunda alınan kararın Ankara'yı şaşırttığını belirterek, "Bu yüzden Türkiye, İspanya gibi dost ülkelerden bu hatayı tamir etmelerini istiyor" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakanlık Konutu'nda biraraya geldi. Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, koalisyon ortakları arasında her konuda uyum bulunduğunun görüldüğünü ve gündemlerinde seçim olmadığını söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet bakanları Güneş Taner, Işın Çelebi, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ve Sanayi ve Ticaret odaları başkanları ile İstanbul'da bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası basına bilgi veren Devlet Bakanı Güneş Taner, ülkenin ekonomik sorunları konusunda hükümet ile iş dünyası temsilcilerinin aynı görüşü paylaştıklarının ortaya çıktığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Ersümer Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında imzalanan Enerji İşbirliği Anlaşması'nın, iki ülke arasında enerji alanında yeni bir dönemi başlattığını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, koalisyon ortağı parti liderlerinin yaptığı zirve ve seçim konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Koalisyon ortaklarının, her alanda kötüye giden hükümet uygulamalarını onarmaya çalıştıklarını, hızlı bir şekilde seçim atmosferine girildiğini belirterek, "Onun da ötesinde hükümetin iş tutma tarzı, daha doğrusu iş tutmama konusundaki tutarlılığı, seçimi kaçınılmaz hale getiriyor. Keşke seçim olmasa gibi bir duygu içinde değiller. Geleceğe dönük yatırım yok" dedi.

6- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TÜSEV) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı (UNDP) arasında imzalanan, "Türkiye'deki yoksullukla mücadele stratejileri üzerinde ulusal dialog" konulu proje belgesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

7- Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Türkmenistan dışişleri bakanları ile Azerbaycan Dişişleri Bakan Yardımcısı'nın katıldığı toplantı İstanbul'da başladı.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Hazar havzasının, enerji kaynaklarının bölge ülkelerinin ekonomik kalkınmalarının, bağımsızlıklarının, güvenliklerinin pekiştirlmesi açısından çok büyük önem taşıdığını kaydederek, bölge ülkelerinin öncelikle siyasi kararlılığı en kısa sürede ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Boris Sıhmuradov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kasımcömert Tokayev ve Azerbaycan'ı temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov Bakü-Ceyhan boru hattı konusunda birer konuşma yaptı.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Yannakis Omiru yaptığı açıklamada, "savunmalarını takviye etmelerinin egemenlik hakkı olduğunu" ileri sürerek, ABD ile Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye baskı yapmalarını istedi ve Türkiye'yi "bölgede istikrarsızlık yaratmakla" suçladı.

9- Sırbistan'ın Kosova bölgesinde Sırp güvenlik güçleriyle Arnavutlar arasında meydana gelen şiddet olaylarında 14 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Cezayir'de hafta sonunda meydana gelen şiddet olaylarında 4 sivil ile radikal dinci 22 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

2 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fazilet Partisi Genel Başkanı İsmail Alptekin ve Meclis Grup Başkanı Recai Kutan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin uyum içerisinde ve kararlılıkla bir icraat hükümeti olarak yoluna devam ettiğini belirterek, "Dev yatırım projeleri ve reform niteliğindeki yasal düzenlemeler için kollarını sıvayan hükümetin gündeminde seçim olamaz" dedi.

3- Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının İstanbul'da gerçekleştirdikleri zirve toplantısı yayımlanan ortak bildiri ile sona erdi. Bildiride, "Katılımcılar, Orta

Asya petrollerini uluslararası piyasalara bir Doğu-Batı koridoru inşasıyla Orta Asya, Hazar Denizi Havzası ve Kafkasya'dan, özellikle Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden, birden fazla boru

hatlarıyla Batı'ya sevk edilmesinin, sadece enerji üreten ülkelerin değil, transit ve tüketici ülkelerin de ulusal ihtiyaçlarına yanıt vereceğine ilişkin ortak inançlarını ifade etmişlerdir" denildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, projeye ortak destek verildiğini belirtti ve "Umuyoruz bu iş gerçekleşecek. Ama burada çok büyük beklentilere; her şey oldu bitti, tamam havasına da girmemek lazım" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, resmi bir ziyaret için Azerbaycan'a hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmeler sırasında iki ülke arasında sosyal güvenlik alanında yapılacak işbirliğinin somut projeler şeklinde uygulamaya konulması üzerinde durulacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve FP Genel Başkanı İsmail Alptekin ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Meclis'in, milli iradeyi tam olarak yansıtmadığını ve Türkiye'nin dışarıda, hiçbir dönemde görülmemiş bir biçimde yalnızlığa itildiğini söyledi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Başkanlığın 74. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, kurumun tüm siyasi görüş, düşünce ve ideolojik farklılıkların dışında ve üstünde

kalarak, tüm imkanlarını seferber ederek, kendisine verilen toplumu din konusunda aydınlatma ve ibadet yerlerini yönetme görevini yerine getirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

7- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 21 Şubat tarihinde tutuklanan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Hanefi Avcı 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tahliye edildi.

8- Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El-Ahmed El-Sabah özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Irak ile Kuveyt arasındaki uzlaşmanın ancak, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesinden dolayı özür dilemesi halinde söz konusu olabileceğini söyledi.

9- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Bakanlar Kurulu'nun haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, Lübnan Hükümeti güvenlik önlemlerini kabul ettiği takdirde, Güney Lübnan'dan çekilmeye hazır olduklarını söyledi.

 

3 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İspanya'ya yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin ele alınacağını belirterek, "400 yıl öncesine uzanan Türk-İspanyol ilişkileri, bugün sahip olduğu Avrupa-Akdeniz boyutuyla parlak bir gelecek vaat etmektedir" dedi.

Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel türban konusunda hükümetle görüştüğünü "sorunu kademe kademe çözeceklerini" belirterek, "Baş bağlamayı ideolojik mesele haline getirirseniz işte o zaman sorun oluyor. Başını açmasının dinle bir alakası olmadığına ikna etmeniz lazım" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Hükümetin gündeminde seçim yok. Vatandaşın gündeminde de seçim yok. Çünkü, şu anda yapılacak bir seçim ülkeye fayda sağlamaz" dedi.

3- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine, seçim tartışmaları ve CHP'nin seçilecek milletvekili sayısının iki katı aday gösterilerek seçmene önseçim olanağı sağlanmasına ilişkin önerisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

4- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, ormanlarımızın yalnızca yüzde 3'ü doğal nedenlerle yanarken yüzde 97'sinin insanlar tarafından yakıldığını, yangınları azaltmak amacıyla "1998 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Ana Planı" oluşturduklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "CHP, bir ara rejimden yararlanarak iktidar olma arayışında değildir. Eğer bir seçim hükümeti olacaksa ve CHP'nin koalisyona katılması bekleniyorsa, CHP kimse ile koalisyon kurma arayışında olmayacaktır" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kendisini ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Çiller'e, demokratikleşme konusunda atılacak adımlar için destek vereceklerini, yolsuzluklarla mücadele, memura sendikal hakkın tanınması, ihale yasası ve yurt dışındaki vatandaşların seçim hukuku konularında kendisinden yardım istediklerini söyledi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Şubat ayı enflasyon oranlarının, tüketici fiyatlarında yüzde 99.3'e, toptan eşya fiyatlarında ise yüzde 89.6 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

8- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Kofi Annan ile Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz arasında imzalanarak Körfez'de olası bir savaşı önleyen anlaşmayı onaylayarak, Irak'ı, anlaşmayı ihlal ettiği takdirde "en sert sonuçlarla" karşılaşacağı yönünde uyardı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin Kosova'da 26 kişinin ölümüne yol açan çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Sırp polisi ve ordusunu "Şiddeti daha fazla körükleyecek eylemlerden kaçınmaya" çağırarak, "ABD, Kosova'daki son şiddet olaylarından dehşete düşmüştür. Bu olaylar Belgrad'ın, Piriştine ile arasındaki siyasi tartışmaların çözümünde, güce başvurmaya hazır olduğunun bir göstergesidir" dedi.

 

4 MART 1998

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Ecevit, "Erken seçim gündeme getirilmek istendi. Ama hükümet ve koalisyon ortaklarının gündeminde erken seçim yok" dedi.

2- Devlet Bakanı Işılay Saygın, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" çerçevesinde, Türk Kadınlar Konseyi Derneği'nce düzenlenen "Balkan Ülkeleri Kadınlarının Profili" konulu uluslararası toplantıya katıldı. Saygın burada yaptığı konuşmada, 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu'nun o dönem için ilerici nitelikte olduğunu belirterek "Ancak günümüzün değişen toplumsal koşulları ve fiilen oluşan kadın-erkek eşitliği karşısında, Türk Medeni Kanunu, toplumun gerisinde kalmıştır" dedi.

3- Devlet Bakanı Cavit Kavak, TGS Genel Başkanı Ziya Sonay'ı kabul etti. Sonay yaptığı açıklamada, basın çalışanlarının bazı sorunlarının devam ettiğini, gazetecilerin çoğunluğunun kadrosuz ve sosyal güvenceden yoksun çalıştığını söyledi.

Kavak da konuşmasında, yeni bir iletişim yasası hazırlandığını belirterek, nisan ayına kadar akademisyenlerin, sendikanın, gazeteci cemiyetlerinin ve Basın Konseyi'nin de görüşlerinin alınacağını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret ederek, siyasi parti liderleri ile yaptığı görüşmeleri tamamladı. Ziyaretlerinin sonucunu basın toplantısı ile değerlendiren Çiller, Meclis çoğunluğunun seçim istediğini, iktidar partilerinin azınlığı temsil ettiği için seçime karşı olduklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal iki turlu seçim sistemini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, hükümet ortaklarının üzerinde anlaştığı iki turlu belediye başkanlığı seçiminin Türkiye'ye yararı olmayacağını belirterek "Bu, kutuplaşmaya neden olur. Bundan yarar ummak isteyenlere de faydası olmaz" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 55. hükümetin Türkiye'de bir ara rejim tehlikesini ortadan kaldırdığını belirterek, hükümetin eleştirilmesi yerine, ara rejim hukukunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) üye memurlar, TBMM'nin gündeminde bulunan grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi amacıyla iş bırakıp, Ankara'da bir miting düzenledi. Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve başta CHP olmak üzere bazı siyasi partilerin destek verdiği eylem polisin müdahalesiyle sona erdi.

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem mitingte yaptığı konuşmada, hükümetin, kamu çalışanlarının elde ettiği hakları yok etmek için grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen bir sendika yasası hazırladığını savunarak, tasarı geri çekilene kadar burada kalacaklarını söyledi.

8- İspanya'daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Jose Maria Aznar ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye-İspanya işbirliğinin, Avrupa'yı Çin Seddi'nden, Şili'ye kadar götürme gibi bir iddianın çekirdeğinde bulunduğunu belirterek, "Biz Avrupa değerlerini savunmakla kalmıyoruz, bir büyük Avrupa düşünüyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, İspanya Senatosu'nu da ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

9- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu üyesi Hans Van den Broek, Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek Komisyon'un Konsey'e ve Avrupa Parlamentosu'na yönelik, Türkiye konulu iki raporu hakkında bilgi verdi ve karar organı Konsey'e, Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi için siyasi sorunların aşılması yönünde çaba harcanması çağrısında bulundu.

10- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak'ın BM ile yaptığı anlaşma koşullarını yerine getirmediği takdirde "en sert sonuçlarla karşılaşacağı" şeklindeki kararının bu ülkeye kaşı "harekete geçme yetkisi verdiğini" belirtti.

11- İsrail Devlet Başkanı Ezer Weizman yeniden bu göreve seçildi.

12- Pakistan'ın İran sınır eyaleti Baluchistan'da şiddetli yağışların yol açtığı sel baskınlarında 500 kişinin öldüğü bildirildi.

 

5 MART 1998

 

1- İspanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta ve Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamalarda temasları hakkında bilgi verdi.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ege'nin uluslararası deniz ve hava sahasında tatbikat yapmakta olan iki adet Türk F-16 uçağının, 4 adet Yunan F-16 uçağı tarafından taciz edildiği

bildirildi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen "Ülkemizin Vergi Sorunları ve Yeni Vergi Reformu Paketi" konulu panelde yaptığı konuşmada, bakanlığın kayıt dışılığın boyutunu yüzde 50 olarak hesapladığını belirterek, "Türkiye, bu yıl 9.8 katrilyon lira vergi toplayacak. Toplanması gereken vergi yüzde 50 fazla ise bu 5 katrilyon lira yapar. İstahdam yaratmadan sırtüstü yatarak para kazanma son bulur. Yüzde 50 fazla vergi toplanması Türkiye'nin sorunlarını çözer. Vergi Tasarısı bunun için bir adımdır. Türkiye'nin bir vergi düzenlemesine kesinlikle ihtiyacı vardır" dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez Rekabet Kurumu'nun (RK) 1. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, ekonomideki dürüst rekabetin, siyasi hayata da dürüst bir yarış olarak yansıyacağını

vurgulayarak, "Dürüst yarışın, seçim dönemlerinde televizyonu eşit paylaşmadan daha öte bir anlamı vardır. Bu da toplumun tüm katmanlarının karar süreçlerine katılmasıdır. 'Yurttaşım' diyenlerin

örgütlenerek sivil toplum kuruluşlarını oluşturmaları, bizim de bunlara devlet kapılarını açmamız lazımdır. Bunun için idari yapıda köklü bir değişiklik gerekiyor. Bu daha fazla ertelenemez" dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin de kurumun Türkiye'de çok az rastlanan bir özerk yapısı olduğunu ve özerk kalması gerektiğini belirtti.

RK Başkanı Aydın Ayaydın ise Kurumun Türk ve dünya ekonomisine katkıda bulunacağını ve enflasyonun aşağı çekilmesinde çok önemli bir misyon taşıdığını söyledi.

5- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Orman Kanunu'nda yapacakları değişiklikle, orman arazileri üzerindeki kaçak yapıların tarihe karışacağını söyledi.

Taranoğlu, Bakanlar Kurulu'na sunulan tasarıya göre, orman arazileri üzerindeki kaçak yapıların yıkımı için artık mahkeme kararı aranmayacağını söyledi ve bakanlık bölge şeflerinin kaçak yapıların

yıkımı için sorumlu tutulacağını bildirdi.

6- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar'ın, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılması talimatını verdiği gerekçesiyle dokunulmazlığının ikinci kez kaldırılmasına karar verdi. Komisyon ayrıca DYP Isparta Milletvekili Ömer Bilgin'in, TURBAN Genel Müdürlüğü sırasında, CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, "görevlerini kötüye kullanma" gerekçesiyle dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve FP, DYP, MHP'li 20 milletvekili, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın yayınladığı kılık-kıyafet genelgesi nedeniyle, Uluğbay hakkında TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin, seçim isteyen çoğunluk iradesine boyun eğmekten başka çaresinin olmadığını belirterek, "Şartları daha fazla zorlamanın, ne kendilerine ne ülkeye ne de siyasete faydası yoktur. Hükümetin Meclis çoğunluğuna şantaj yaparak yoluna devam etmesi siyasetin doğasına aykırıdır" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul'da Kosova derneklerinin temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da sürmekte olan Sırp saldırılarını şiddetle kınayarak, "Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmak, dünyayı harekete geçirmek zorundadır. Umarım insanlık, Bosna olayında olduğu gibi bu olayda da çok gecikmez" dedi.

10- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi, İstanbul Milletvekili Mukadder Başeğmez, Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş, Gümüşhane Milletvekili Lütfi Doğan, İstanbul Milletvekili Süleyman Arif Emre ve Mardin Milletvekili Fehim Adak Fazilet Partisi'ne katıldı. Bu katılımlarla partinin TBMM'deki sandalye sayısı 140'a çıktı.

&1- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı'nın itirazı üzerine, Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'ne kayıt yaptırıp sahte diploma alan kişilerle ilgili olarak başlattığı soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Yükseköğretim Yurtdışı Mezunları Geçlik ve Dayanışma Vakfı (YUVA) yöneticileri tutuklandı.

12- 4 Mart Çarşamba günü Ankara'da yapılan memur eyleminde çıkan olaylarla ilgili tepkiler sürerken, KESK'e bağlı memurlar da iş yavaşlatma eylemlerine devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İspanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Devletin güvenlik güçleri, görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Göz yaşartıcı bomba kullanılmasına, vali de ben de karşıyım. Ancak işi şiddete, kamu kuvvetlerine karşı çıkmaya, kamu kanunlarını ihlale getirdiğiniz zaman haklıysanız bile haksız çıkıyorsunuz. Topluluğun dağıtılması sırasında meydana gelen olaylar üzücü" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da sorular üzerine, memur eylemiyle ilgili olarak, "Eğer parlamentoda görüşülen bir kanunla ilgili herkes gösteri yaparsa bu parlamentoyu zorlama anlamına gelir ve parlamento üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bütün memurlar Gena sağduyu tavsiye ediyorum" dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin eylemle ilgili olarak, "Demokratik bir ülkede, yasa ve anayasa çerçevesinde kaldığı sürece bu tür toplantıların yapılması doğal" değerlendirmesinde bulundu. Çetin, tasarının geri çekilmesinin, hükümetin ve komisyonun vereceği karara bağlı olduğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de demokrasi, özgürlük denildikçe daha çok baskı, şiddet uygulandığını vurgulayarak, "En temel özgürlüklerini istemek için Kızılay Meydanı'nda toplanan binlerce kamu emekçisi, yine bir başka kamu görevlisi tarafından kıyımdan geçirilmiştir" dedi.

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Emillio Gabaglio TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mektupta, seslerini duyurmak isteyen üyelerine karşı güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahaleyi şaşkınlık ve esefle karşıladıklarını bildirerek, "Sorunların bu tarz çözümünün demokrasinin evrensel ilkelerine ters düştüğünü hatırlatır; polis müdahalesiyle sürdürülecek olan bir sürecin konfederasyonumuz tarafından kabul edilemez olduğunu bir kez daha belirtiriz" dedi.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan memur sendikaları yasa tasarısının "amaç" ve "kapsam" bölümlerini içeren ilk iki maddesi kabul edildi.

13- Kazakistan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Muhtar Altınbay'ın resmi davetlisi olarak bu ülkeye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı temaslarına başladı.

14- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olduklarını belirterek, "Türkiye'nin AB'nin genişleme sürecinin bir parçası olma arzusunu kuvvetle destekliyoruz" dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay'ın "Türk tarafı olmaksızın da Kıbrıs'ın AB'ye alınabileceğini" söylemesini sert bir dille eleştirerek, "sahte ve kanunsuz bir müracaatın bu tehditle yasal ve geçerli hale getirilemeyeceğini" söyledi. Denktaş, Hannay'ın bu tehdidinin, KKTC halkının "AB görüşmelerine, mesele halledilmeden, Türk-Yunan dengesi bozulmadan ve Türkiye'ye de AB kapısı açılmadan katılamayız" şeklindeki kararını etkilemeyeceğini vurguladı.

16-Sırbistan'ın Kosova özerk bölgesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi. Arnavutların denetimindeki Kosova Enformasyon Merkezi'nden yapılan

açıklamada, Sırp güvenlik güçlerinin, başkent Priştine'nin batısındaki Dreniça bölgesinde en az 11 köyü top, roket ve helikopterle bombardıman ateşine tuttuğu, saldırılarda onlarca kişinin öldürüldüğü

belirtildi.

Yugoslavya'da bulunan Avrupa Birliği Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptığı açıklamada, "Yugoslav hükümetinden, AB'nin Priştine'de bir büro açmasına izin vermesini istedim. Bu büro, hem Kosova'daki gelişmelerden daha kolay haberdar olmamızı, hem krizin çözümüne yardımcı olmamızı sağlayacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Tarasov, sorunun pazartesi günü düzenlenmesi planlanan Temas Grubu toplantısında ele alınacağını kaydederek, "Rusya, Sırp yetkililerle, Arnavut toplumunun temsilcileri arasında uygar bir diyaloğun kurulmasını desteklemektedir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise geçen hafta Yugoslavya'ya yapılmaya başlanan limitli ekonomik yardımın kesildiği bildirildi. Bakanlık Sözcüsü James Foley düzenlediğ basın toplantısında, alınan bu kısıtlamaların arttırılacağı uyarısında bulundu.

NATO Konseyi de yayımladığı bildiride Sırp polisinin bölgede uyguladığı şiddeti kınadığını açıkladı.

Arnavutluk Savunma Bakanı Perikli Teta, "Ordumuz, durumun daha da kötüye gitmesi durumunda yedekleri de silah altına almaya hazır" dedi.

17- Sri Lanka'nın Başkent Colombo'da Tamil gerillalarının düzenlediği bombalı saldırıda 30 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Kolombiya'da genel seçimler öncesi Marksist Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

19- ABD Temsilciler Meclisi, Porto Riko'lulara kendi geleceklerini kendilerinin tayin etme hakkı tanınması için plebisit düzenlenmesini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.

20- Pakistan'ın Baluchistan eyaletini bir haftadır etkisi altına alan yağışlarda ölenlerin sayısının 300'e yükseldiği, bin 500 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

 

6 MART 1998

 

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Slobadan Miloseviç ile yaptığı telefon görüşmesinde, Miloseviç'e, Kosova'daki gelişmeleri büyük bir duyarlılık ve derin bir kaygıyla izlediğini bildirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme ümidini engellediğini belirtti ve Almanya'nın Doğu Avrupa ülkerini her fırsatta öncelikli hale getirmesinin altında, Hitler'in 1930'larda ortaya koyduğu "yaşam alanı" politikasının izlerinin bulunduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican ABD Büyükelçisi Mark Parris'i kabulünden önce yaptığı açıklamada, Orta Asya ve Ortadoğu bölgesi hakkında geniş bilgi sahibi olan Büyükelçi Parris ile bölgede meydana gelen son olayları değerlendirme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Büyükelçi Parris de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD politikalarının örtüştüğünü söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nu (TESK) ziyaretinde yaptığı açıklamada, ikinci demokrasi hamlesini gerçekleştirmek istediklerini belirterek, Türkiye'nin demokrasiden ve çağdaşlıktan vazgeçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

5- Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Erdmann düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Financial Times'e yaptığı açıklamasının yıllardır dostane devam eden Türk-Alman ilişkilerinin lekelenmesi anlamına geleceğini belirtti.

6- Kosova Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova yaptığı açıklamada, Sırbistan'ı, Arnavut nüfusa karşı "etnik temizlik" harekatına girişmekle suçlayarak, "Uluslararası topluluğu Kosova halkını kurtarmak için derhal ve somut önlemler almaya çağırıyoruz" dedi.

Öte yandan Başbakan Prof. Dr. Buyar Bukoşi Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova konusunda daha etkili olmasını istedi.

 

7 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da dört gün süren "Balkanlar'ın Geleceği" toplantısının kapanış konuşmasında, uluslararası toplumun Kosova'da yaşanan olaylara gereken özeni göstermemesi halinde, olayların bölgesel ve uluslararası barışı tehdit edecek boyutlara gelebileceğini söyledi. Demirel, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti liderlerine, Bosna-Hersek savaşı sırasında yapılan yanlışları tekrarlamamaları çağrısında bulunarak, AGİT ilkelerini uygulamaya davet etti.

2- "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile siyasi parti liderleri ve demokratik kitle örgütleri mesajlar yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, yaşamın tüm yükünü kadınların çektiğini vurgulayarak, "İşsizliğin, fukaralığın, yoksulluğun, tümüyle ortadan kalkmasına kadar kadının ıstırabı devam edecektir" dedi.

3- Devlet Bakanı Işılay Saygın ile Medeni Kanun Yasa Taslağı üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

4- Devlet Bakanı Eyüp Aşık İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, tütün başfiyatını 900 bin lira olarak açıklarken,açıklanan fiyata üreticiler tepki gösterdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Bingöl ve Batman'da 5 Mart ile 6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 19 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Aydeniz Alisbah Taskan'la politika, din ve kadınlar üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

7- Başbakan Mesut Yılmaz bir günlük özel bir çalışma ziyareti için Bulgaristan'ın Burgaz kentine giderek, Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov ile görüştü. Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Yılmaz, yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin son durumunun, başta Kosova sorunu olmak üzere bölgedeki gelişmelerin ve Türkiye ile Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin ele alındığını belirtti.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kosova sorunu konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Yugoslavya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yazılı bir mesajını Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'e iletecek olan Cem, Kosova'da çıkacak bir savaşın Türkiye için "fevkalade tehlikeli" olacağını söyledi.

9- Sırp güvenlik güçlerinin Kosova Kurtuluş Ordusu'na yönelik operasyonlarında örgütün lideri Adem Caşari'nin öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, İtalya'nın başkenti Roma'da İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Yugoslavya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i uyararak, ABD'nin bölgede yeniden kan dökülmesine izin vermeyeceğini belirtti. Albright, Körfez krizinin halen devam ettiğini de söyledi.

10- Cezayir'de geçen cuma günü 13 kişinin köktendinci militanlarca öldürüldüğü bildirildi.

 

8 MART 1998

 

1- Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanlığı ile gönüllü kadın kuruluşlarının düzenledikleri toplantıda gün dolayısıyla yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, yeni toplumun şekillenmesinde kadına verdiği önemi belirterek, Medeni Kanun'un, Türk kadınını toplumun içine dahil ettiğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz gün nedeniyle İstanbul'da Kadın Kuruluşları Birliği'nce düzenlenen "Kadın Şenliği"ne katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, Atatürk'ün laik cumhuriyetinin, yalnızca TBMM'nin çıkarttığı yasalarla güvence altında olmayacağını belirterek cumhuriyetin en büyük güvencesinin de kadınlar olduğunu kaydetti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk Metal Sendikası'nın düzenlediği Kadın İşçileri 4. Büyük Kadın Kurultayı'na katılarak bir konuşma yaptı. Ecevit, okullarda yaşanmakta olan başörtüsü yasağına dikkat çekerek, Atatürk'ün kadınların başörtüsüne herhangi bir sınırlama getirmediğini vurguladı. Ecevit bu yöndeki baskıların devletten değil, siyasi sömürücülerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Ayrıca DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da gün dolayısıyla birer konuşma yaptı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur'un içinde bulunduğu sorunlardan arındırılması ve sigortalılara daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla hazırladıkları yasa tasarısıyla kurumların daha iyi hizmet verebileceğini söyledi.

3- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'i ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Kosovada kan dökülmesini önleyici tekliflerini içeren yazılı mesajını iletti. Cem, Türkiye'ye dönüşünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova'ya ilişkin haklı bir hassasiyet içinde olduğunu belirterek, "Balkanlar'daki her Balkan ülkesinin sınırlarına saygılı, ama insan hayatının her şeyden önemli olduğunun bilincinde olarak Kosova sorununa yaklaşıyoruz" dedi.

Miloseviç ise, Cem ile görüşmesinden sonra Kosova sorununun "temelinde çözümlenebileceğini" belirterek, bu konunun "uluslararası bir hale dönüşmesine kesinlikle karşı olduğunu" kaydetti.

4- NATO'nun Avrupa'daki güçlerinin komutanı ABD'li General Wesley Clark, Kosova krizini görüşmek üzere Makedonya'ya gitti. Clark, Üsküp'te Makedonya Devlet Başkanı Kiro Gligorov ve diğer yetkililerle görüştü. Devlet Başkanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Gligorov'un, Kosova'daki krizin çözümlenmesi için uluslararası çabaların arttırılması çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Avrupa turunu sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'le görüşmesi sonunda yaptığı açıklamada, "Bölgedeki şiddeti durdurmanın tek etkili yolu birlikte sert ve hızlı bir biçimde hareket etmektir" dedi.

5- Cezayir'de radikal dinci militanların 32 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

 

9 MART 1998

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı arasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözsüsü Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Belgrad'daki temasları hakkında kurul üyelerine bilgi aktardığını söyledi. Gürel ayrıca, Başbakan Yılmaz'ın, BİMAŞ'ın CINE5 hakkındaki ilanları ihbar kabul ederek Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'nı konuyla ilgili olarak inceleme yapması için görevlendirdiğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, başkanlığında "Doğu ve Güneydoğu İllerinde Uygulanacak Kalkınma Programı ve Yerleşme Hareketlerinin Takibi ve Koordinasyonu Kurulu" toplandı. Ecevit, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki illerin sayısını azaltmaya dönük çalışmaların Irak bunalımı nedeniyle ertelendiğini belirterek, kararın gelişmelere göre alınacağını bildirdi. Ecevit, Halk Bankası'nın acil destek kapsamına aldığı 29 ilde kredi olanaklarının geliştirildiğini belirtti.

3- Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, Yüksek Sağlık Şurası'nda yaptığı konuşmada, hasta haklarının yanında, hekimlerin ve yardımcı sağlık personelinin de "koruyucu bir çembere" gereksinimi olduğunu belirterek, hekim haklarında yasal düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

4- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin BM uzmanlarını yeniden engellemesi halinde bile ABD'nin, Irak'a karşı askeri müdahale başlatmaya yetkisi olmadığını söyledi.

5- Kosova'nın başkenti Priştine'de t

1 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İspanya ziyareti öncesi, İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Lüksemburg Zirvesi'nde Türkiye konusunda alınan kararın Ankara'yı şaşırttığını belirterek, "Bu yüzden Türkiye, İspanya gibi dost ülkelerden bu hatayı tamir etmelerini istiyor" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakanlık Konutu'nda biraraya geldi. Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, koalisyon ortakları arasında her konuda uyum bulunduğunun görüldüğünü ve gündemlerinde seçim olmadığını söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet bakanları Güneş Taner, Işın Çelebi, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ve Sanayi ve Ticaret odaları başkanları ile İstanbul'da bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası basına bilgi veren Devlet Bakanı Güneş Taner, ülkenin ekonomik sorunları konusunda hükümet ile iş dünyası temsilcilerinin aynı görüşü paylaştıklarının ortaya çıktığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Ersümer Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında imzalanan Enerji İşbirliği Anlaşması'nın, iki ülke arasında enerji alanında yeni bir dönemi başlattığını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, koalisyon ortağı parti liderlerinin yaptığı zirve ve seçim konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Koalisyon ortaklarının, her alanda kötüye giden hükümet uygulamalarını onarmaya çalıştıklarını, hızlı bir şekilde seçim atmosferine girildiğini belirterek, "Onun da ötesinde hükümetin iş tutma tarzı, daha doğrusu iş tutmama konusundaki tutarlılığı, seçimi kaçınılmaz hale getiriyor. Keşke seçim olmasa gibi bir duygu içinde değiller. Geleceğe dönük yatırım yok" dedi.

6- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TÜSEV) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı (UNDP) arasında imzalanan, "Türkiye'deki yoksullukla mücadele stratejileri üzerinde ulusal dialog" konulu proje belgesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

7- Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Türkmenistan dışişleri bakanları ile Azerbaycan Dişişleri Bakan Yardımcısı'nın katıldığı toplantı İstanbul'da başladı.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Hazar havzasının, enerji kaynaklarının bölge ülkelerinin ekonomik kalkınmalarının, bağımsızlıklarının, güvenliklerinin pekiştirlmesi açısından çok büyük önem taşıdığını kaydederek, bölge ülkelerinin öncelikle siyasi kararlılığı en kısa sürede ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Boris Sıhmuradov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kasımcömert Tokayev ve Azerbaycan'ı temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov Bakü-Ceyhan boru hattı konusunda birer konuşma yaptı.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Yannakis Omiru yaptığı açıklamada, "savunmalarını takviye etmelerinin egemenlik hakkı olduğunu" ileri sürerek, ABD ile Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye baskı yapmalarını istedi ve Türkiye'yi "bölgede istikrarsızlık yaratmakla" suçladı.

9- Sırbistan'ın Kosova bölgesinde Sırp güvenlik güçleriyle Arnavutlar arasında meydana gelen şiddet olaylarında 14 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Cezayir'de hafta sonunda meydana gelen şiddet olaylarında 4 sivil ile radikal dinci 22 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

2 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fazilet Partisi Genel Başkanı İsmail Alptekin ve Meclis Grup Başkanı Recai Kutan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin uyum içerisinde ve kararlılıkla bir icraat hükümeti olarak yoluna devam ettiğini belirterek, "Dev yatırım projeleri ve reform niteliğindeki yasal düzenlemeler için kollarını sıvayan hükümetin gündeminde seçim olamaz" dedi.

3- Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının İstanbul'da gerçekleştirdikleri zirve toplantısı yayımlanan ortak bildiri ile sona erdi. Bildiride, "Katılımcılar, Orta

Asya petrollerini uluslararası piyasalara bir Doğu-Batı koridoru inşasıyla Orta Asya, Hazar Denizi Havzası ve Kafkasya'dan, özellikle Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden, birden fazla boru

hatlarıyla Batı'ya sevk edilmesinin, sadece enerji üreten ülkelerin değil, transit ve tüketici ülkelerin de ulusal ihtiyaçlarına yanıt vereceğine ilişkin ortak inançlarını ifade etmişlerdir" denildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, projeye ortak destek verildiğini belirtti ve "Umuyoruz bu iş gerçekleşecek. Ama burada çok büyük beklentilere; her şey oldu bitti, tamam havasına da girmemek lazım" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, resmi bir ziyaret için Azerbaycan'a hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmeler sırasında iki ülke arasında sosyal güvenlik alanında yapılacak işbirliğinin somut projeler şeklinde uygulamaya konulması üzerinde durulacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve FP Genel Başkanı İsmail Alptekin ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Meclis'in, milli iradeyi tam olarak yansıtmadığını ve Türkiye'nin dışarıda, hiçbir dönemde görülmemiş bir biçimde yalnızlığa itildiğini söyledi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Başkanlığın 74. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, kurumun tüm siyasi görüş, düşünce ve ideolojik farklılıkların dışında ve üstünde

kalarak, tüm imkanlarını seferber ederek, kendisine verilen toplumu din konusunda aydınlatma ve ibadet yerlerini yönetme görevini yerine getirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

7- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 21 Şubat tarihinde tutuklanan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Hanefi Avcı 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tahliye edildi.

8- Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El-Ahmed El-Sabah özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Irak ile Kuveyt arasındaki uzlaşmanın ancak, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesinden dolayı özür dilemesi halinde söz konusu olabileceğini söyledi.

9- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Bakanlar Kurulu'nun haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, Lübnan Hükümeti güvenlik önlemlerini kabul ettiği takdirde, Güney Lübnan'dan çekilmeye hazır olduklarını söyledi.

 

3 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İspanya'ya yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin ele alınacağını belirterek, "400 yıl öncesine uzanan Türk-İspanyol ilişkileri, bugün sahip olduğu Avrupa-Akdeniz boyutuyla parlak bir gelecek vaat etmektedir" dedi.

Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel türban konusunda hükümetle görüştüğünü "sorunu kademe kademe çözeceklerini" belirterek, "Baş bağlamayı ideolojik mesele haline getirirseniz işte o zaman sorun oluyor. Başını açmasının dinle bir alakası olmadığına ikna etmeniz lazım" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Hükümetin gündeminde seçim yok. Vatandaşın gündeminde de seçim yok. Çünkü, şu anda yapılacak bir seçim ülkeye fayda sağlamaz" dedi.

3- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine, seçim tartışmaları ve CHP'nin seçilecek milletvekili sayısının iki katı aday gösterilerek seçmene önseçim olanağı sağlanmasına ilişkin önerisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

4- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, ormanlarımızın yalnızca yüzde 3'ü doğal nedenlerle yanarken yüzde 97'sinin insanlar tarafından yakıldığını, yangınları azaltmak amacıyla "1998 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Ana Planı" oluşturduklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "CHP, bir ara rejimden yararlanarak iktidar olma arayışında değildir. Eğer bir seçim hükümeti olacaksa ve CHP'nin koalisyona katılması bekleniyorsa, CHP kimse ile koalisyon kurma arayışında olmayacaktır" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kendisini ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Çiller'e, demokratikleşme konusunda atılacak adımlar için destek vereceklerini, yolsuzluklarla mücadele, memura sendikal hakkın tanınması, ihale yasası ve yurt dışındaki vatandaşların seçim hukuku konularında kendisinden yardım istediklerini söyledi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Şubat ayı enflasyon oranlarının, tüketici fiyatlarında yüzde 99.3'e, toptan eşya fiyatlarında ise yüzde 89.6 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

8- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Kofi Annan ile Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz arasında imzalanarak Körfez'de olası bir savaşı önleyen anlaşmayı onaylayarak, Irak'ı, anlaşmayı ihlal ettiği takdirde "en sert sonuçlarla" karşılaşacağı yönünde uyardı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin Kosova'da 26 kişinin ölümüne yol açan çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Sırp polisi ve ordusunu "Şiddeti daha fazla körükleyecek eylemlerden kaçınmaya" çağırarak, "ABD, Kosova'daki son şiddet olaylarından dehşete düşmüştür. Bu olaylar Belgrad'ın, Piriştine ile arasındaki siyasi tartışmaların çözümünde, güce başvurmaya hazır olduğunun bir göstergesidir" dedi.

 

4 MART 1998

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Ecevit, "Erken seçim gündeme getirilmek istendi. Ama hükümet ve koalisyon ortaklarının gündeminde erken seçim yok" dedi.

2- Devlet Bakanı Işılay Saygın, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" çerçevesinde, Türk Kadınlar Konseyi Derneği'nce düzenlenen "Balkan Ülkeleri Kadınlarının Profili" konulu uluslararası toplantıya katıldı. Saygın burada yaptığı konuşmada, 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu'nun o dönem için ilerici nitelikte olduğunu belirterek "Ancak günümüzün değişen toplumsal koşulları ve fiilen oluşan kadın-erkek eşitliği karşısında, Türk Medeni Kanunu, toplumun gerisinde kalmıştır" dedi.

3- Devlet Bakanı Cavit Kavak, TGS Genel Başkanı Ziya Sonay'ı kabul etti. Sonay yaptığı açıklamada, basın çalışanlarının bazı sorunlarının devam ettiğini, gazetecilerin çoğunluğunun kadrosuz ve sosyal güvenceden yoksun çalıştığını söyledi.

Kavak da konuşmasında, yeni bir iletişim yasası hazırlandığını belirterek, nisan ayına kadar akademisyenlerin, sendikanın, gazeteci cemiyetlerinin ve Basın Konseyi'nin de görüşlerinin alınacağını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret ederek, siyasi parti liderleri ile yaptığı görüşmeleri tamamladı. Ziyaretlerinin sonucunu basın toplantısı ile değerlendiren Çiller, Meclis çoğunluğunun seçim istediğini, iktidar partilerinin azınlığı temsil ettiği için seçime karşı olduklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal iki turlu seçim sistemini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, hükümet ortaklarının üzerinde anlaştığı iki turlu belediye başkanlığı seçiminin Türkiye'ye yararı olmayacağını belirterek "Bu, kutuplaşmaya neden olur. Bundan yarar ummak isteyenlere de faydası olmaz" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 55. hükümetin Türkiye'de bir ara rejim tehlikesini ortadan kaldırdığını belirterek, hükümetin eleştirilmesi yerine, ara rejim hukukunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) üye memurlar, TBMM'nin gündeminde bulunan grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi amacıyla iş bırakıp, Ankara'da bir miting düzenledi. Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve başta CHP olmak üzere bazı siyasi partilerin destek verdiği eylem polisin müdahalesiyle sona erdi.

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem mitingte yaptığı konuşmada, hükümetin, kamu çalışanlarının elde ettiği hakları yok etmek için grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen bir sendika yasası hazırladığını savunarak, tasarı geri çekilene kadar burada kalacaklarını söyledi.

8- İspanya'daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Jose Maria Aznar ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye-İspanya işbirliğinin, Avrupa'yı Çin Seddi'nden, Şili'ye kadar götürme gibi bir iddianın çekirdeğinde bulunduğunu belirterek, "Biz Avrupa değerlerini savunmakla kalmıyoruz, bir büyük Avrupa düşünüyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, İspanya Senatosu'nu da ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

9- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu üyesi Hans Van den Broek, Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek Komisyon'un Konsey'e ve Avrupa Parlamentosu'na yönelik, Türkiye konulu iki raporu hakkında bilgi verdi ve karar organı Konsey'e, Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi için siyasi sorunların aşılması yönünde çaba harcanması çağrısında bulundu.

10- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak'ın BM ile yaptığı anlaşma koşullarını yerine getirmediği takdirde "en sert sonuçlarla karşılaşacağı" şeklindeki kararının bu ülkeye kaşı "harekete geçme yetkisi verdiğini" belirtti.

11- İsrail Devlet Başkanı Ezer Weizman yeniden bu göreve seçildi.

12- Pakistan'ın İran sınır eyaleti Baluchistan'da şiddetli yağışların yol açtığı sel baskınlarında 500 kişinin öldüğü bildirildi.

 

5 MART 1998

 

1- İspanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta ve Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamalarda temasları hakkında bilgi verdi.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ege'nin uluslararası deniz ve hava sahasında tatbikat yapmakta olan iki adet Türk F-16 uçağının, 4 adet Yunan F-16 uçağı tarafından taciz edildiği

bildirildi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen "Ülkemizin Vergi Sorunları ve Yeni Vergi Reformu Paketi" konulu panelde yaptığı konuşmada, bakanlığın kayıt dışılığın boyutunu yüzde 50 olarak hesapladığını belirterek, "Türkiye, bu yıl 9.8 katrilyon lira vergi toplayacak. Toplanması gereken vergi yüzde 50 fazla ise bu 5 katrilyon lira yapar. İstahdam yaratmadan sırtüstü yatarak para kazanma son bulur. Yüzde 50 fazla vergi toplanması Türkiye'nin sorunlarını çözer. Vergi Tasarısı bunun için bir adımdır. Türkiye'nin bir vergi düzenlemesine kesinlikle ihtiyacı vardır" dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez Rekabet Kurumu'nun (RK) 1. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, ekonomideki dürüst rekabetin, siyasi hayata da dürüst bir yarış olarak yansıyacağını

vurgulayarak, "Dürüst yarışın, seçim dönemlerinde televizyonu eşit paylaşmadan daha öte bir anlamı vardır. Bu da toplumun tüm katmanlarının karar süreçlerine katılmasıdır. 'Yurttaşım' diyenlerin

örgütlenerek sivil toplum kuruluşlarını oluşturmaları, bizim de bunlara devlet kapılarını açmamız lazımdır. Bunun için idari yapıda köklü bir değişiklik gerekiyor. Bu daha fazla ertelenemez" dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin de kurumun Türkiye'de çok az rastlanan bir özerk yapısı olduğunu ve özerk kalması gerektiğini belirtti.

RK Başkanı Aydın Ayaydın ise Kurumun Türk ve dünya ekonomisine katkıda bulunacağını ve enflasyonun aşağı çekilmesinde çok önemli bir misyon taşıdığını söyledi.

5- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Orman Kanunu'nda yapacakları değişiklikle, orman arazileri üzerindeki kaçak yapıların tarihe karışacağını söyledi.

Taranoğlu, Bakanlar Kurulu'na sunulan tasarıya göre, orman arazileri üzerindeki kaçak yapıların yıkımı için artık mahkeme kararı aranmayacağını söyledi ve bakanlık bölge şeflerinin kaçak yapıların

yıkımı için sorumlu tutulacağını bildirdi.

6- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar'ın, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılması talimatını verdiği gerekçesiyle dokunulmazlığının ikinci kez kaldırılmasına karar verdi. Komisyon ayrıca DYP Isparta Milletvekili Ömer Bilgin'in, TURBAN Genel Müdürlüğü sırasında, CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, "görevlerini kötüye kullanma" gerekçesiyle dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve FP, DYP, MHP'li 20 milletvekili, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın yayınladığı kılık-kıyafet genelgesi nedeniyle, Uluğbay hakkında TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin, seçim isteyen çoğunluk iradesine boyun eğmekten başka çaresinin olmadığını belirterek, "Şartları daha fazla zorlamanın, ne kendilerine ne ülkeye ne de siyasete faydası yoktur. Hükümetin Meclis çoğunluğuna şantaj yaparak yoluna devam etmesi siyasetin doğasına aykırıdır" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul'da Kosova derneklerinin temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kosova'da sürmekte olan Sırp saldırılarını şiddetle kınayarak, "Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmak, dünyayı harekete geçirmek zorundadır. Umarım insanlık, Bosna olayında olduğu gibi bu olayda da çok gecikmez" dedi.

10- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi, İstanbul Milletvekili Mukadder Başeğmez, Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş, Gümüşhane Milletvekili Lütfi Doğan, İstanbul Milletvekili Süleyman Arif Emre ve Mardin Milletvekili Fehim Adak Fazilet Partisi'ne katıldı. Bu katılımlarla partinin TBMM'deki sandalye sayısı 140'a çıktı.

&1- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı'nın itirazı üzerine, Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'ne kayıt yaptırıp sahte diploma alan kişilerle ilgili olarak başlattığı soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Yükseköğretim Yurtdışı Mezunları Geçlik ve Dayanışma Vakfı (YUVA) yöneticileri tutuklandı.

12- 4 Mart Çarşamba günü Ankara'da yapılan memur eyleminde çıkan olaylarla ilgili tepkiler sürerken, KESK'e bağlı memurlar da iş yavaşlatma eylemlerine devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İspanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Devletin güvenlik güçleri, görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Göz yaşartıcı bomba kullanılmasına, vali de ben de karşıyım. Ancak işi şiddete, kamu kuvvetlerine karşı çıkmaya, kamu kanunlarını ihlale getirdiğiniz zaman haklıysanız bile haksız çıkıyorsunuz. Topluluğun dağıtılması sırasında meydana gelen olaylar üzücü" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da sorular üzerine, memur eylemiyle ilgili olarak, "Eğer parlamentoda görüşülen bir kanunla ilgili herkes gösteri yaparsa bu parlamentoyu zorlama anlamına gelir ve parlamento üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bütün memurlar Gena sağduyu tavsiye ediyorum" dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin eylemle ilgili olarak, "Demokratik bir ülkede, yasa ve anayasa çerçevesinde kaldığı sürece bu tür toplantıların yapılması doğal" değerlendirmesinde bulundu. Çetin, tasarının geri çekilmesinin, hükümetin ve komisyonun vereceği karara bağlı olduğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de demokrasi, özgürlük denildikçe daha çok baskı, şiddet uygulandığını vurgulayarak, "En temel özgürlüklerini istemek için Kızılay Meydanı'nda toplanan binlerce kamu emekçisi, yine bir başka kamu görevlisi tarafından kıyımdan geçirilmiştir" dedi.

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Emillio Gabaglio TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mektupta, seslerini duyurmak isteyen üyelerine karşı güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahaleyi şaşkınlık ve esefle karşıladıklarını bildirerek, "Sorunların bu tarz çözümünün demokrasinin evrensel ilkelerine ters düştüğünü hatırlatır; polis müdahalesiyle sürdürülecek olan bir sürecin konfederasyonumuz tarafından kabul edilemez olduğunu bir kez daha belirtiriz" dedi.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan memur sendikaları yasa tasarısının "amaç" ve "kapsam" bölümlerini içeren ilk iki maddesi kabul edildi.

13- Kazakistan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Muhtar Altınbay'ın resmi davetlisi olarak bu ülkeye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı temaslarına başladı.

14- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olduklarını belirterek, "Türkiye'nin AB'nin genişleme sürecinin bir parçası olma arzusunu kuvvetle destekliyoruz" dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay'ın "Türk tarafı olmaksızın da Kıbrıs'ın AB'ye alınabileceğini" söylemesini sert bir dille eleştirerek, "sahte ve kanunsuz bir müracaatın bu tehditle yasal ve geçerli hale getirilemeyeceğini" söyledi. Denktaş, Hannay'ın bu tehdidinin, KKTC halkının "AB görüşmelerine, mesele halledilmeden, Türk-Yunan dengesi bozulmadan ve Türkiye'ye de AB kapısı açılmadan katılamayız" şeklindeki kararını etkilemeyeceğini vurguladı.

16-Sırbistan'ın Kosova özerk bölgesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi. Arnavutların denetimindeki Kosova Enformasyon Merkezi'nden yapılan

açıklamada, Sırp güvenlik güçlerinin, başkent Priştine'nin batısındaki Dreniça bölgesinde en az 11 köyü top, roket ve helikopterle bombardıman ateşine tuttuğu, saldırılarda onlarca kişinin öldürüldüğü

belirtildi.

Yugoslavya'da bulunan Avrupa Birliği Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptığı açıklamada, "Yugoslav hükümetinden, AB'nin Priştine'de bir büro açmasına izin vermesini istedim. Bu büro, hem Kosova'daki gelişmelerden daha kolay haberdar olmamızı, hem krizin çözümüne yardımcı olmamızı sağlayacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Tarasov, sorunun pazartesi günü düzenlenmesi planlanan Temas Grubu toplantısında ele alınacağını kaydederek, "Rusya, Sırp yetkililerle, Arnavut toplumunun temsilcileri arasında uygar bir diyaloğun kurulmasını desteklemektedir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise geçen hafta Yugoslavya'ya yapılmaya başlanan limitli ekonomik yardımın kesildiği bildirildi. Bakanlık Sözcüsü James Foley düzenlediğ basın toplantısında, alınan bu kısıtlamaların arttırılacağı uyarısında bulundu.

NATO Konseyi de yayımladığı bildiride Sırp polisinin bölgede uyguladığı şiddeti kınadığını açıkladı.

Arnavutluk Savunma Bakanı Perikli Teta, "Ordumuz, durumun daha da kötüye gitmesi durumunda yedekleri de silah altına almaya hazır" dedi.

17- Sri Lanka'nın Başkent Colombo'da Tamil gerillalarının düzenlediği bombalı saldırıda 30 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Kolombiya'da genel seçimler öncesi Marksist Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

19- ABD Temsilciler Meclisi, Porto Riko'lulara kendi geleceklerini kendilerinin tayin etme hakkı tanınması için plebisit düzenlenmesini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.

20- Pakistan'ın Baluchistan eyaletini bir haftadır etkisi altına alan yağışlarda ölenlerin sayısının 300'e yükseldiği, bin 500 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

 

6 MART 1998

 

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Slobadan Miloseviç ile yaptığı telefon görüşmesinde, Miloseviç'e, Kosova'daki gelişmeleri büyük bir duyarlılık ve derin bir kaygıyla izlediğini bildirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme ümidini engellediğini belirtti ve Almanya'nın Doğu Avrupa ülkerini her fırsatta öncelikli hale getirmesinin altında, Hitler'in 1930'larda ortaya koyduğu "yaşam alanı" politikasının izlerinin bulunduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican ABD Büyükelçisi Mark Parris'i kabulünden önce yaptığı açıklamada, Orta Asya ve Ortadoğu bölgesi hakkında geniş bilgi sahibi olan Büyükelçi Parris ile bölgede meydana gelen son olayları değerlendirme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Büyükelçi Parris de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD politikalarının örtüştüğünü söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nu (TESK) ziyaretinde yaptığı açıklamada, ikinci demokrasi hamlesini gerçekleştirmek istediklerini belirterek, Türkiye'nin demokrasiden ve çağdaşlıktan vazgeçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

5- Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Erdmann düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Financial Times'e yaptığı açıklamasının yıllardır dostane devam eden Türk-Alman ilişkilerinin lekelenmesi anlamına geleceğini belirtti.

6- Kosova Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova yaptığı açıklamada, Sırbistan'ı, Arnavut nüfusa karşı "etnik temizlik" harekatına girişmekle suçlayarak, "Uluslararası topluluğu Kosova halkını kurtarmak için derhal ve somut önlemler almaya çağırıyoruz" dedi.

Öte yandan Başbakan Prof. Dr. Buyar Bukoşi Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova konusunda daha etkili olmasını istedi.

 

7 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da dört gün süren "Balkanlar'ın Geleceği" toplantısının kapanış konuşmasında, uluslararası toplumun Kosova'da yaşanan olaylara gereken özeni göstermemesi halinde, olayların bölgesel ve uluslararası barışı tehdit edecek boyutlara gelebileceğini söyledi. Demirel, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti liderlerine, Bosna-Hersek savaşı sırasında yapılan yanlışları tekrarlamamaları çağrısında bulunarak, AGİT ilkelerini uygulamaya davet etti.

2- "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile siyasi parti liderleri ve demokratik kitle örgütleri mesajlar yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, yaşamın tüm yükünü kadınların çektiğini vurgulayarak, "İşsizliğin, fukaralığın, yoksulluğun, tümüyle ortadan kalkmasına kadar kadının ıstırabı devam edecektir" dedi.

3- Devlet Bakanı Işılay Saygın ile Medeni Kanun Yasa Taslağı üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

4- Devlet Bakanı Eyüp Aşık İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, tütün başfiyatını 900 bin lira olarak açıklarken,açıklanan fiyata üreticiler tepki gösterdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Bingöl ve Batman'da 5 Mart ile 6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 19 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Aydeniz Alisbah Taskan'la politika, din ve kadınlar üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

7- Başbakan Mesut Yılmaz bir günlük özel bir çalışma ziyareti için Bulgaristan'ın Burgaz kentine giderek, Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov ile görüştü. Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Yılmaz, yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin son durumunun, başta Kosova sorunu olmak üzere bölgedeki gelişmelerin ve Türkiye ile Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin ele alındığını belirtti.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kosova sorunu konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Yugoslavya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yazılı bir mesajını Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'e iletecek olan Cem, Kosova'da çıkacak bir savaşın Türkiye için "fevkalade tehlikeli" olacağını söyledi.

9- Sırp güvenlik güçlerinin Kosova Kurtuluş Ordusu'na yönelik operasyonlarında örgütün lideri Adem Caşari'nin öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, İtalya'nın başkenti Roma'da İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Yugoslavya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i uyararak, ABD'nin bölgede yeniden kan dökülmesine izin vermeyeceğini belirtti. Albright, Körfez krizinin halen devam ettiğini de söyledi.

10- Cezayir'de geçen cuma günü 13 kişinin köktendinci militanlarca öldürüldüğü bildirildi.

 

8 MART 1998

 

1- Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanlığı ile gönüllü kadın kuruluşlarının düzenledikleri toplantıda gün dolayısıyla yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, yeni toplumun şekillenmesinde kadına verdiği önemi belirterek, Medeni Kanun'un, Türk kadınını toplumun içine dahil ettiğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz gün nedeniyle İstanbul'da Kadın Kuruluşları Birliği'nce düzenlenen "Kadın Şenliği"ne katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, Atatürk'ün laik cumhuriyetinin, yalnızca TBMM'nin çıkarttığı yasalarla güvence altında olmayacağını belirterek cumhuriyetin en büyük güvencesinin de kadınlar olduğunu kaydetti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk Metal Sendikası'nın düzenlediği Kadın İşçileri 4. Büyük Kadın Kurultayı'na katılarak bir konuşma yaptı. Ecevit, okullarda yaşanmakta olan başörtüsü yasağına dikkat çekerek, Atatürk'ün kadınların başörtüsüne herhangi bir sınırlama getirmediğini vurguladı. Ecevit bu yöndeki baskıların devletten değil, siyasi sömürücülerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Ayrıca DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da gün dolayısıyla birer konuşma yaptı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur'un içinde bulunduğu sorunlardan arındırılması ve sigortalılara daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla hazırladıkları yasa tasarısıyla kurumların daha iyi hizmet verebileceğini söyledi.

3- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'i ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Kosovada kan dökülmesini önleyici tekliflerini içeren yazılı mesajını iletti. Cem, Türkiye'ye dönüşünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kosova'ya ilişkin haklı bir hassasiyet içinde olduğunu belirterek, "Balkanlar'daki her Balkan ülkesinin sınırlarına saygılı, ama insan hayatının her şeyden önemli olduğunun bilincinde olarak Kosova sorununa yaklaşıyoruz" dedi.

Miloseviç ise, Cem ile görüşmesinden sonra Kosova sorununun "temelinde çözümlenebileceğini" belirterek, bu konunun "uluslararası bir hale dönüşmesine kesinlikle karşı olduğunu" kaydetti.

4- NATO'nun Avrupa'daki güçlerinin komutanı ABD'li General Wesley Clark, Kosova krizini görüşmek üzere Makedonya'ya gitti. Clark, Üsküp'te Makedonya Devlet Başkanı Kiro Gligorov ve diğer yetkililerle görüştü. Devlet Başkanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Gligorov'un, Kosova'daki krizin çözümlenmesi için uluslararası çabaların arttırılması çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Avrupa turunu sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'le görüşmesi sonunda yaptığı açıklamada, "Bölgedeki şiddeti durdurmanın tek etkili yolu birlikte sert ve hızlı bir biçimde hareket etmektir" dedi.

5- Cezayir'de radikal dinci militanların 32 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

 

9 MART 1998

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı arasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözsüsü Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Belgrad'daki temasları hakkında kurul üyelerine bilgi aktardığını söyledi. Gürel ayrıca, Başbakan Yılmaz'ın, BİMAŞ'ın CINE5 hakkındaki ilanları ihbar kabul ederek Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'nı konuyla ilgili olarak inceleme yapması için görevlendirdiğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, başkanlığında "Doğu ve Güneydoğu İllerinde Uygulanacak Kalkınma Programı ve Yerleşme Hareketlerinin Takibi ve Koordinasyonu Kurulu" toplandı. Ecevit, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki illerin sayısını azaltmaya dönük çalışmaların Irak bunalımı nedeniyle ertelendiğini belirterek, kararın gelişmelere göre alınacağını bildirdi. Ecevit, Halk Bankası'nın acil destek kapsamına aldığı 29 ilde kredi olanaklarının geliştirildiğini belirtti.

3- Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, Yüksek Sağlık Şurası'nda yaptığı konuşmada, hasta haklarının yanında, hekimlerin ve yardımcı sağlık personelinin de "koruyucu bir çembere" gereksinimi olduğunu belirterek, hekim haklarında yasal düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

4- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin BM uzmanlarını yeniden engellemesi halinde bile ABD'nin, Irak'a karşı askeri müdahale başlatmaya yetkisi olmadığını söyledi.

5- Kosova'nın başkenti Priştine'de toplanan 50 bin kişi bir gösteriyle Sırp katliamlarını protesto etti. Bu arada Londra'da toplanan Batı Temas Grubu'nun, Sırpların Kosova'daki saldırılarını durdurmak için Yugoslavya Federasyonu'na silah ambargosu uygulanması konusunda görüş birliğine vardığı açıklandı.

6- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, iki ülke arasındaki Ekonomik ve Teknolojik İşbirliği Komisyonu olağan toplantısı için ABD'ye gitti. Çernomirdin Moskova'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İran'a uluslararası kontrol rejimlerine aykırı bir biçimde füze ve nükleer teknoloji vermelerinin söz konusu olmadığını belirtti.

7- Filipinler'de güvenlik güçleriyle ayrılıkçı radikal dinci gerillalar arasında çıkan çatışmada, 17 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

oplanan 50 bin kişi bir gösteriyle Sırp katliamlarını protesto etti. Bu arada Londra'da toplanan Batı Temas Grubu'nun, Sırpların Kosova'daki saldırılarını durdurmak için Yugoslavya Federasyonu'na silah ambargosu uygulanması konusunda görüş birliğine vardığı açıklandı.

6- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, iki ülke arasındaki Ekonomik ve Teknolojik İşbirliği Komisyonu olağan toplantısı için ABD'ye gitti. Çernomirdin Moskova'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İran'a uluslararası kontrol rejimlerine aykırı bir biçimde füze ve nükleer teknoloji vermelerinin söz konusu olmadığını belirtti.

7- Filipinler'de güvenlik güçleriyle ayrılıkçı radikal dinci gerillalar arasında çıkan çatışmada, 17 gerillanın öldürüldüğü bildirildi. 

 

 

 

 

10 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ulusal Gençlik Platformu Başkanı Fuat Kara ve Kurucular Kurulu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, ülkenin bütün gençlerinin çağdaş, Atatürkçülüğü, kalkınma ve yücelmeyi esas almış bir Türkiye ile götürme hedefini benimsemeleri gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, özelleştirmenin işçilere yeterli şekilde anlatılamadığını söyledi. Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanı ve yönetim kurulunu kabulünde konuşan Ecevit, özelleştirmenin işçiler arasında 'işsizleştirme' olarak algılandığını belirterek, "Özelleştirmeye en çok işçiler karşı çıkıyor. Bu işi başarıyla uygulayanlar kendi işçilerinin desteği ile yapmışlar. Bunun yanında Türkiye'de özelleştirme yapılırken Anayasa ve yasalar gözardı edilmiş. Danıştay'dan, Anayasa Mahkemesi'nden dönecek uygulamalar, blok ve ucuz satışlar olmuş" dedi.

3- FP Genel Başkanı İsmail Alptekin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, grev ve toplu iş sözleşmesi hakkından yoksun bir sendikanın memura hiçbir yarar sağlamayacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kamu çalışanlarına karşı izlediği tavrı eleştirdi. Olayın kamu sendikalarının birbirine düşürülmesi noktasına geldiğini vurgulayan Baykal, "İnanıyorum ki hiçbir sendika grevli, toplu sözleşmeli sendikaya karşı çıkmaz. Sendikalarla partiler el ele verecek Türkiye'yi bu çıkmazdan çıkaracak. Konjonktürü kullanmak lazım. 1995'te mümkün değilmiş, şimdi yapalım" dedi.

Baykal ayrıca, 12 Mart'ın yıldönümü yaklaşırken bazı çevrelerde yine ara rejim tartışmalarının başlatıldığını anımsatarak uyarılarda bulundu. Baykal, "Kimsenin, milletin sandığı yerine başka bir gücü ikame etmeye hakkı yoktur. Tarihi bir sıkışıklık dönemine girildiği tartışmaları var. Bu tartışmaların hep sosyal demokrasinin yükseldiği dönemlere rastlaması dikkat çekici" dedi.

5- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, konfederasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen kamu çalışanları sendika yasa tasarısının geri çekilmesi için bütün illerde çalışmaların yoğunlaştırılarak sürdürülmesini kararlaştırdıklarını söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, iki gündür Kıbrıs'ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Thomas Miller'i kabul ederek bir süre görüştü. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi ile müzakere sürecinin ileri götürülmesi durumunda, haritada iki ayrı Kıbrıs görüleceği konusunda Avrupa Birliği'ni uyardı.

7- ABD'nin özel Balkan temsilcisi Robert Gelbard, Sırp lideri Slobodan Miloseviç'in Kosova sorununun çözümü için derhal harekete geçmesi gerektiğini bildirdi. Kosova'da Arnavut yetkilileriyle görüşmeler yaptıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Gelbard, "Miloseviç derhal harekete geçerek Kosova sorununa çözüm bulmalı, yoksa vahim sonuçlarla karşı karşıya kalır" dedi.

Yugoslav haber ajansı Tanjug'un bildirdiğine göre, Sırp hükümeti tarafından yayımlanan bildiride, "Kosova bölgesinin sorunlarının çözümü için Arnavut yetkililerle açık diyalog" çağrısında bulunuldu. Kosova Parlamenterler Partisi lideri Adam Memaçi, AFP'ye verdiği demeçte "Sırp hükümetinin diyalog önerisi ikiyüzlülükten başka bir şey değil" dedi.

8- Endonezya'da görev süresi dolan Devlet Başkanı Suharto, aynı göreve 5 yıllık süre için yeniden seçildi.

9- Cezayir'in batısındaki Blida bölgesinde aşırı dincilerin 11 kişiyi katlettiği bildirildi.

 

11 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ile Bulgaristan parlamentoları arasında oluşturulan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki işbirliğini anlatırken, Bulgaristan'da yaşayan Türkler'in köprü görevi gördüğünü, bunların Bulgaristan'daki diğer yurttaşların haklarından yararlandıkları sürece sorun çıkmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Çağdaş Gazeteciler Derneği yetkililerini kabul ederek bir süre görüştü. Türkiye'nin iki binli yıllara demokrasiyle gireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Demirel, ülkenin imajını kimsenin bozmamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, TGRT'nin Alternatif adlı programına katılarak gündemde bulunan konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı Işın Çelebi, 1998 yılı içinde Petrol Ofisi, Tüpraş, Erdemir, Petkim başta olmak üzere birçok kuruluşun özelleştirileceğini ve 12.2 milyar dolar gelir elde edileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin Ege meselelerinin çözümü ve iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda Yunanistan'a ikinci bir nota vererek, bu meseleleri görmezden gelmenin, Ege'deki çözümsüzlüğü ve gerginliği devam ettireceği belirtildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan yaptığı açıklamada, KESK'e üye memurların TBMM'de görüşülmekte olan memur sendikaları yasa tasarısını protesto etmelerini olgunlukla karşıladığını belirterek, yasanın geri çekilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirterek hükümeti eleştirdi. Çiller, bazı olaylara göz yuman devletin önceki yıllarda görüldüğü gibi darbelere ortam hazırladığını ileri sürdü.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Zaman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cindoruk, Türkiye'de son günlerde ara rejimden sıkça bahsedildiğini belirterek, bu sözcüğün çok dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi. Cindoruk, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında da, "Ara rejim gelecek diye tehditte bulunmak demokrasiyi sıkıntıya sokar. Siyaset kendi doğasını yaşama imkanı bulsaydı, bugün Türkiye'de ara rejimden kimse bahsedemezdi" dedi.

7- Manisa Ağır Ceza Mahkemesi, 14 lise öğrencisine işkence ettikleri iddiasıyla yargılanan 10 polise 'yeterli delil bulunmadığı' gerekçesiyle beraat kararı verdi.

8- Cumhuriyet Senatosu eski üyesi Dr. Salih Türkmen, İstanbul'da vefat etti.

9- Kosova Arnavutlarını temsil eden Demokratik Kosova Birliği Partisi Başkanı İbrahim Rugova düzenlediği basın toplantısında, Kosova'yı bağımsızlığa götürmeyen hiçbir çözüm önerisini kabul etmeyeceklerini bildirdi.

 

12 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli siyasi parti temsilcilerinden oluşan "Diyalog Grubu"nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Koalisyon hükümetlerinin istenen neticeyi vermediğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, tek başına iktidar için ittifakların şart olduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Türk-İş Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Meclis'te görüşülen kamu çalışanları sendika yasa tasarısının geri çekilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi. Başbakan Yılmaz, Çalışanların sosyal haklarının sağlanmasında bütün dünya önce örgütlenme hakkını, ardından da toplu görüşme ve grev haklarının elde edildiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de Cumhuriyet gazetesinin aynı konu ile ilgili sorularını yanıtlarken sözkonusu yasa çıktıktan sonra memur sendikalarıyla diyalog kurularak sağlıklı bir çözümün bulunabileceğini kaydetti ve "Bu personel rejiminin bütünün ele alınması gerekiyor. Gerilim ortamında bunu sağlıklı biçimde ele almak mümkün değildir. Meclis baskı altındayken bunu yapmak zor" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, dün yapmış olduğu açıklamada "ara rejim" uyarısıyla ilgili olarak kendisinin söylenmesi gereken her şeyi söylediğini ve ciddi bir görev yaptığına inandığını belirtti. Baykal, "Uyarımın ne denli önemli olduğu sorumlu ve tarafsız düşünürlerin takındığı tavırdan belli. Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere pek çok çevrenin bu konuda açıklama yapması bunun kanıtıdır" dedi.

4- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, erken seçim tartışmalarının tabloyu değiştirmeyeceğini, bunun ara rejimi gündeme

getirebilecek bir "gaflet" olduğunu söyledi. Perinçek, CHP, DSP, ve İP'in "Cumhuriyet devrimleri" üzerinde uzlaşarak seçimlerde ittifak yapması gerektiğini söyledi.

5- YÖK Başkanı Kemal Gürüz, kılık kıyafet konusunda Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanacağını söyledi. Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısı sonunda açıklama yapan Gürüz, toplantıda başörtüsü konusunun ele alınmadığını ifade ederek, "Bu konuda Anayasa Mahkemesi kararları disiplin yönetmelikleri, mahkeme raporları içeren bir dosya hazırlanmış ve genel kurul üyelerine konunun hukuki boyutu ile ilgili bilgi verilmiştir" dedi.

6- Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülke ile üyeliğe aday 10 ülke ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin hükümet başkanlarının katılımıyla Londra'da düzenlenen, Avrupa Konferansı sona erdi. Toplantı sonunda yayınlanan bildiride, toplantıya katılan ülkelerin organize suç, uyuşturucu trafiği ve terörizm ile mücadelede kararlı oldukları vurgulandı.

Öte yandan, toplantının tamamlanmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis de Türkiye'nin Konferans'a katılmama kararını üzüntüyle karşıladıklarını

kaydetti. Simitis, Kıbrıs Türkleri'ni önşartsız olarak Kıbrıs Rum kesimi ile birlikte tam üyelik görüşmelerine katılmaya davet ettiklerini söyledi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Beyaz Saray'da görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Sırpların başkanlığındaki Yuvoslavya yönetimine uyarıda bulunarak "Balkanlar'da yeni bir şiddete kesinlikle tahammül etmeyeceklerini ve Amerika'nın gerekirse askeri bir müdahaleye hazır olduğunu" bildirdi.

 

13 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, 17 Mart'ta Genelkurmay Başkanlığı'nda gerçekleşecek olan brifingi kendisinin istediğini ve burada terör olaylarının değerlendirileceğini, bazı siyasiler tarafından gündeme getirilen liderler zirvesine ise gerek duymadığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, BBP Genel Başakanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu kabulünden sonra yaptığı açıklamada, "Parlamento görevini yapmaktadır. Siyasi partiler bu büyük kurumun değerini bilerek çalışmalarını yürütmeli. Türkiye'nin bu dönemde belki diğer dönemlerden daha fazla uzlaşmaya ihtiyacı var" dedi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu da "darbe" söylentilerine yol açan sorunların diyalog içerisinde çözülmesini istediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi Türkiye Finans Üreticileri Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmda, Asya krizinin; makro ekonomik istikrar ve üretim gücünün önemi ile mali sektörde şeffaflık ve denetimi temin edecek bir yapının gerekli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

4- 14. Saraybosna Kış Festivali'ne katılan Kültür Bakanı İstemihan Talay yurda döndü. Bakan Talay, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında çok eskilere dayanan kültürel bağların bulunduğunu belirtti ve ilişkilerin artarak devam edeceğini söyledi.

5- Rektörler Komitesi YÖK Başkanı Kemal Gürüz başkanlığında Ankara'da toplandı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada, üniversitede yaşanan kılık kıyafet problemi ve 28 Mart'ta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in rektörlerle yapacağı toplantının gözden geçirildiği ifade edildi ve isteyenin dilediği kılık ve kıyafetle yükseköğretim kurumlarına grebilmesinin hukuken mümkün olmadığı da belirtildi.

6- Güvenlik güçleri tarafından Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Amasya ve Tokat'ta sürdürülen operasyonlar sırasında 37 PKK'lı terörist öldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Başbakan Mesut Yılmaz resmi ziyarette bulunmak üzere Gürcistan'a gitti. Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile görüşen Başbakan Yılmaz, Hazar petrollerinin ve Türkmenistan doğal gazının hangi güzergahtan dünya pazarlarına ulaştırılacağının belirleneceği bir yıl olacağına dikkat çekerek, "Her iki ana hattın da Gürcistan'dan ve Türkiye'den geçmesi konusunda aynı görüşü paylaştığımızı memnuniyetle müşahade ettim" dedi.

8- NATO tatbikatlarını izlemek üzere Belçika'dan Norveç'e geçen Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin Brüksel'den ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya'nın, Türkiye'nin çok eski bir müttefiki olduğuna işaret ederek, "Aramızda güçlü siyasi, sosyal ve ekonomik bağlar vardır" dedi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Kölner Rundschau gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler yumağının bozulmayacak kadar sağlam olduğunu söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin düzenlediği basın toplantısında, Kosova'daki olayların bölgeye yayılarak üçüncü bir Balkan savaşına yol açması riskinin yüksek olduğunu söyledi.

 

14 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 14 Mart Tıp Bayramı'nın 171. yıldönümü ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin (GATA) 100. yıldönümü nedeniyle GATA'daki törene katıldı. Demirel, Türkiye'de 800 kişiye bir hekim, bazı bölgelerde ise 5 bin kişiye bir hekim düştüğünü belirterek, "Avrupa standartlarında 400 kişiye bir hekim düşüyor. Bu sayıyı yakalayabilmemiz için var olan hekim sayısını iki katına çıkartmak gerektiğini" söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Tüketici Haklarını Koruma Derneği Başkanı Turhan Çakar ve yönetim kurulunu kabulünde, gelir dağılımı adaletsizliğinin kişi başına düşen ulusal gelirin düşük olduğu ülkelerde alt gelir gruplarında "büyük yankı" uyandırdığına dikkat çekti. Sosyal devletin işlemesi için sosyal güvenlik şemsiyesinin genişlemesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Sosyal devletin şartlarını yerine getirebilme imkanlara bağlıdır" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Almanya'da yayımlanan haftalık siyasi dergi "Focus"a verdiği demeçte, mevcut Alman hükümeti ile Türkiye'nin Avrupa Birliği ilişkilerinde bir gelişme sağlanması konusunda iyimser olmadığına işaret ederek, tam üyelik konusunda Almanlara büyük ümitler bağlandığını, Almanya'nın ise Türkiye'nin AB'ye giden yolda en büyük engel olduğunu vurguladı.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, bakanlık yaptığı 8 aylık dönemle ilgili icraatlarını, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna anlattı. Sungurlu, Hakimlerle Savcılar Yüksek Kurulu'nun bu günkü yapısını değiştirecek tasarı hazırladıklarını, Hakim Akademisi kurmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar Dedelek, düzenlediği basın toplantısında demokrasinin verdiği özgürlüklerle dini siyasete alet edenlerin ara rejim tartışmasını gündeme getirdiğini belirterek, "kimse ara rejimden medet ummamalıdır" dedi.

6- Gürcistan'a iki günlük resimi gezi gerçekleştiren Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'ye döndü. Yurda dönmeden önce Gürcistan parlamentosunu ziyaret eden Başbakan Yılmaz, Başkan Zurab Jvaniya ile biraraya geldi. Türkiye'nin Gürcistan'ı Kafkasya'da barış ve istikrar açısından stratejik ve yaşamsal bir ortak olarak gördüğünü belirten Yılmaz, "Türkiye, Kafkasya'nın hiçbir ülkenin nüfus alanı olmaması gerektiğini düşünmekte ve bölgeyi bir işbirliği alanı olarak görmektedir" dedi.

Bu arada Türkiye ile Gürcistan arasında enerji alanında anlaşma imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının fizibilite çalışmasından sonra en önemli adımın atıldığını kaydetti.

7- Haftalık Alman "Bild Am Sonntag" gazetesine bir demeç veren Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Türk askerlerinin, Kuzey Kıbrıs'taki varlığını "işgal" olarak nitelendirdi ve bu durumun, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olmasına engel teşkil ettiğini iddia etti.

8- İran'ın Bask bölgesinde Richter ölçeğine göre 6.5 şiddetinde deprem meydana geldiği, televizyon, radyo ve ajansların kapalı olması nedeniyle ölü ve yaralılar hakkında bilgi alınamadığı bildirildi.

 

15 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığı, son günlerdeki gerginliğin altında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesinde "terfi hesaplarının" yattığına ilişkin yorumlara sert tepki gösterdi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ileri sürülen savların gerçekdışı olduğu vurgulanarak "Bu mülahazalar, TSK komuta kademesi içerisine nifak sokmaya, bölmeye ve zayıf düşürmeye yönelik esef verici izan ve insaf ölçülerine sığmayan hezeyanlardır" değerlendirmesi yapıldı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul'da çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye'yi bugüne kadar karanlığa götürmek isteyenler ve bundan kendisi için siyasi çıkar umanlar olduğunu belirterek, "Bilsinler ki bu ülkede demokrasiyi ortadan kaldırmak da, Türkiye'yi karanlığa, geriye götürmek de mümkün olmayacaktır" dedi.

4- Fazilet Partisi Genel Başkanı İsmail Alptekin yaptığı açıklamada, ülkedeki demokratik hayatın kesintiye uğramaması gerektiğini ifade ederek, tıkanıklığın aşılması için yapılacak her türlü teklife açık olduklarını bildirdi.

5- RTÜK Teşkilatının Çalışma Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Kahramanmaraş il kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir seçime ihtiyacı olduğunu savunarak, "Çünkü, son genel seçimlerde oluşan tablonun yerini TBMM'de değişik bir tablo aldı. Ülkenin çok ciddi ekonomik siyasi ve sosyal sorunları bulunuyor. İstikrarın sağlanması ve TBMM'nin güvenoyu alması için seçim kaçınılmazdır" dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Manisa'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, millet iradesinden başka bir çıkış yolu olmadığını belirterek, "Meclis yetersiz kalıyorsa tek bir tercih olmalı, o da millete başvurmaktır" dedi.

8- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul'da yaptığı açıklamada, halkın, kendisinin yerine düşünen ve politika yapmak isteyenlere ihtiyacı olmadığını savunarak, "ara rejim ve darbe" tartışmalarına karşılık, köklü bir demokratikleşmeden başka çözüm yolunun olmadığını kaydetti.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ara rejim tartışmalarının orduyu rahatsız ettiğini belirterek, askerlerin sivillerden daha demokrat olduğunu söyledi.

10- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin partisinin Merkez İlçe Kongresi'ne katılmak için gittiği Bolu'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de siyasi ve toplumsal yaşamda görülen istikrarsızlığın temelinde, siyasal yaşamdaki dağınıklığın yattığını söyledi.

11- Şırnak'ın Besteler ve Dereler bölgesinde düzenlenen operasyonlarda 24 PKK'lı öldürüldü, 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

12- İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Panatel'in ortaklaşa düzenlediği Yılın İletişimcisi Ödülü, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a verildi. Denktaş yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümünde, KKTC ekonomisinin, Rum kesiminkine denk hale getirilmesinin önemini vurguladı.

 

16 MART 1998

 

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ahad Andican düzenlediği basın toplantısında, kurul da görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Andican, yerel yönetimler reform taslağının benimsendiğini, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın itirazı üzerine bu bakanlıkların taşra örgütlerinin süreç içerisinde yerel yönetimlere devredilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Kurul da ayrıca, çete ve mafyayı "organize suç örgütü" kapsamına alan yasa tasarısı da benimsendi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, bölücü teröre karşı son derece ağır koşullar altında başarıyla görev yapmakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasal hesaplara alet etmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Norveç'te NATO'ya üye ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen "Güçlü Kararlılık 98" tatbikatı dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda tartışma konusu olan darbe söylentileri ile ilgili olarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri ile aynı dili konuşuyoruz, aynı düşünceleri paylaşıyoruz, aynı ortak paydalarda buluşuyoruz. Silahlı Kuvvetlerimiz açısından bugün darbe gerekçesi yoktur" dedi.

4- Ünlü folklor araştırmacısı Pertev Naili Boratav Paris'te yaşamını yitirdi.

5- Katar'ın başkenti Doha'da süren İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısı nedeniyle bu ülkede bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile görüştü. Şara, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Cem ile görüştükten sonra Türkiye-Suriye arasında yeni bir dönemin başlayacağını ümit ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Cem de yaptığı açıklamada, sorunların kademeli olarak ele alınıp çözüme kavuşturulması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

6- KKTC'nin de Avrupa Birliği'ne üyelik görüşmelerine katılmasına yönelik Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından hazırlanan öneri reddedildi. AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Kıbrıs Yüksek Komiseri David Madden tarafından kendisine verilen öneri paketi konusunda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Bu davet akıllıca hazırlanmış, büyük bir tuzağa gözümüz kapalı girme davetidir. Bu oyunda yokuz" dedi.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yves Doutriaux Paris'te yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın tek taraflı olarak AB'ye üyeliğinin mümkün olmadığını belirtti.

7- Ermenistan'da Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın istifası ile boşalan devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

 

8- Sri Lanka'da hükümet güçleri ile Tamil gerillaları arasında süren çatışmalarda 39 kişinin öldüğü bildirildi.

 

17 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Genelkurmay Başkanlığı'nda güvenlik konusunda bir brifing verildi.

Cumhurbaşkanı Demirel, brifing öncesi, yeni kurulan Değişen Türkiye Partisi (DEPAR) Genel Başkanı Gökhan Çapoğlu ve parti meclisi üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel görüşme sırasında yaptığı açıklamada, sürekli çare arayan toplumların yeni sıkıntılar yaşayacağını belirterek, "Birinci mesele demokrasi inancıdır. Eğer ülkemizde demokrasi dışı birtakım tartışmalar yapılıyorsa bu tamamen demokrasi inançsızlığıdır. Tartışma yapılmasın demiyoruz, ama herşey bitti de darbe tartışması mı kaldı? Bu tartışmaya taraf olarak bir nevi rejimin kurumları, devlet hakkında birtakım kaygılar uyandırma gibi ortam yaratılıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ayrıca DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Mesut Yılmaz ile ayrı ayrı görüştü.

2- Başbakan Mesut Yılmaz parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadeleye demokratik hukuk kuralları içinde devam ettiklerini belirterek, "Terörle mücadele bir devlet politikasıdır. Her hükümet bununla mücadele etmiştir. Ama bizim farkımız bu mücadeleyi yaparken çetelerden yardım isteyerek yapmamamızdır. Bundan sonra da hukuk dışı yollar kullanılmayacaktır" dedi. Başbakan Yılmaz, irtica ile mücadelenin hükümetin görevi olduğunu vurgulayarak, bu konuda askeri bir organizasyona gerek olmadığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, ilke olarak seçim ittifaklarına karşı olduğunu belirterek, "Çünkü ittifak yapan iki parti birbirini savunmak zorunda kalacaktır" dedi.

4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Başsavcılığın "örtülü ödenek davası"nda 6. Ceza Dairesi'nin onama kararındaki bir tümcenin çıkarılmasına yönelik itirazı usul yönünden reddetti.

5- Devlet Bakanı Cavit Kavak, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu, "yerel basının teşviki"ne yönelik proje kapsamında, Yeni Adana gazetesine verilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, gazetenin, Milli Mücadele'nin başlangıcından bu yana ilkelerinden ödün vermeden yayınını sürdürdüğünü belirtti.

6- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican yaptığı açıklamada, Nevruz kutlamaları nedeniyle özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde her türlü güvenlik önleminin alındığını belirterek, "Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Nevruz kutlamalarında herhangi bir gerginliğin yaşanacağını sanmıyorum" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez Yeni Yüzyıl gazetesine verdiği demeçte, iç politikada yaşanan sorunların meclisin yenilenmesiyle değil, siyasi parti liderlerinin yenilenmesiyle aşılacağını belirterek, ara rejim ve ordudaki atamalar konusunda polemik yapılmasının doğru olmadığını açıkladı.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay hakkında muhalefet partileri tarafından verilen gensoru önergesi reddedildi.

Kurul da ayrıca Kosova'daki gelişmeler ve Sırp saldırılarına ilişkin genel görüşme yapılarak tüm siyasi partilerin imzasını taşıyan ortak bir bildiri yayımlandı.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, ANAP ve diğer siyasi partilere erken seçimde ittifak önerisi götüreceğini belirterek, "Hükümet, herkesin ibret alması gereken bir şekilde kendisini kurduran dinamiklerden şikayetçi olmaktadır" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin görevini sürdüremez olduğunu, yakın bir gelecekte seçimin gerekli olacağının ortaya çıktığını belirterek, seçim sonrası istikrarlı bir tablonun oluşması için merkez sağ ve merkez soldaki partilerin birleşmesi gerektiğini söyledi.

Baykal, yargılanan 7 polis memurunun delil yetersizliğinden beraatı ile sonuçlanan Manisa davası ile ilgili olarak da "Kendimizi hiç iyi hissetmedik. Türkiye, gencecik çocuklarına zulmeden varsa bunların hesabını sormaya muktedir olduğunu kanıtlamalıydı" dedi.

11- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'ın da aralarında bulunduğu 7 parti yöneticisi hakkında, "silahlı çete PKK'nın siyasi kanat yöneticisi olmak" suçundan 22 yıl 6'şar aydan az olmamak üzere ağır hapis cezası istemiyle dava açtı. DGM Başsavcılığı, partinin kapatılması istemiyle dava açılması için, iddianame ile dava dosyasındaki belgelerin örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

12- Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Masası'nda görevli bir komiser, bir komiser yardımcısı ve 9 polis hakkında, sorguladıkları bir kişiyi işkence yaparak öldürdükleri iddiasıyla tutuklama kararı verdi.

13- Sanat Tarihçisi, eleştirmen ve yazar Sezer Tansuğ İstanbul'da öldü.

14- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Papandreu, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaptığı açıklamada, Tükiye'nin AB'ye girmesini istediğini, ancak üye ülkeler tarafından, Ankara'dan uyulması istenen ortak bir çerçeve oluşturulduğunu belirtti. Papandreu, Türkiye'yi, Yunanistan ile olan ilişkisini zayıflatmakla suçlayarak, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na gitmeyi kabul etmesi gerektiğini tekrarladı.

15- AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Lefkoşa Büyükelçisi David Madden, Rum Ticaret Bakanı Nikos Kolandis ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere, Rum Yönetimi'nin tüm Kıbrıs adına yürüteceği AB'ye tam üyelik görüşmelerine Kıbrıslı Türkler'in de katılmaları için olanak bulunduğuna inandığını söyledi.

16- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov, Kosova sorununa barışçı bir çözüm konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Yugoslavya'ya gitti.

17- İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan sorumlu Bakanı Mo Mowlam ABD ziyareti sırasında Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Nisan'a kadar barış anlaşmasının imzalanabileceğini, Mayıs ayında da referanduma gidilebileceğini söyledi.

İrlanda Başbakanı Bernie Ahern de CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, "Taraflar 75 yıldır ilk defa barışa bu kadar yaklaştılar. Şimdi sorun insanların gereken kararları verecek, konuları nihai bir anlaşmaya vardıracak cesarete sahip olup olmadıklarında" dedi.

ABD Başkanı Bill Clinton, Washington'da başlayacak Kuzey İrlanda barış görüşmelerinden önce, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) siyasi kanadı olarak kabul edilen Sinn Fein lideri Gerry Adams ile biraraya geldi. Adams gazetecilere yaptığı açıklamada, Clinton ile görüşmesinin Kuzey İrlanda konusunda anlaşma olasılığı bulunduğu yolunda kendisini cesaretlendirdiğini belirterek, "Başkan'ın en ince detaylara kadar gösterdiği anlayış ve barış arayışlarına ilişkin açık taahhüdü bana büyük cesaret verdi" dedi.

18- Peru'da sel felaketi nedeniyle çöken bir köprü altında kalan 29 kişinin öldüğü bildirildi.

 

18 MART 1998

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz Çanakkale Zaferi'nin 83. yıldönümü törenlerine katıldı. Başbakan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, ülke kalkınmasının vazgeçilmez koşulununun demokrasi olduğunu belirterek, "Ekonomi ve savunmayı güçlendirmek zorundayız. Bu mücadeleyi geriye döndürmeye yönelik her çaba, şehitlerimizin kemiklerini sızlatacaktır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit grup toplantısında yaptığı konuşmada, yapay bunalımlar yaratılarak hükümetin çalışmalarının engellendiğini belirterek, "Reform çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçim tartışmalarıyla da rejim tartışmalarıyla da yitirilecek zamanımız yok. Sorun geçim sorunudur. Bu sorunu çözmeye de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden başladık" dedi.

3- Yargıtay 9. Dairesi, demokratik üniversite eylemleri sırasında TBMM'de pankart açan gençlerle ilgili Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin vermiş olduğu mahkumiyet kararları hakkında, "eksik

soruşturma" gerekçesiyle bozma kararı verdi.

Kararın açıklanması nedeniyle Ankara ve İstanbul'da öğrenciler tarafından protesto gösterileri düzenlendi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, savcılık kurumunun güçlenmesinden polis ve jandarmanın rahatsızlık duyduğunu, ancak savcılara yetki verilmesi halinde işkence ve kötü muamelelerin önüne geçilebileceğini belirterek, "İnsan hakları, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi konusunda getirdiğimiz düzenlemeler karşısında, şu anda kıyametler koparılıyor" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, seçimden istikrar çıkarmanın bugünkü ortamda siyasetin ve demokrasinin bir gereği olduğunu vurgulayarak, "Hemen seçime gidilmesi kaydıyla demokrasi çerçevesinde, demokrasi adına atılacak her türlü adımı destekleyeceğiz" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde belirli bir gerginliğin yaşandığını vurgulayarak, "Bu sanal bunalımdır, gerçek bir bunalım sözkonusu değil, eğer gerçek bir bunalımı çıkarmaya çalışanlar varsa, Türkiye bunları da aşacaktır" dedi.

7- ANAP Konya Milletvekili Ahmet Alkan tarafından hazırlanan DSP ve DTP'li 106 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na verilen soruşturma önergesinde, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in haksız servet edindiği iddialarının soruşturulması ve Yüce Divan'da yargılanması istendi.

8- Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi, adına düzenlenen bir etkinlikte Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaret ettiği gerekçesiyle, şair Can Yücel'i 1 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum etti.

9- Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Slovenya ve ABD'nin katılımıyla Ankara'da yapılan uzmanlar toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan ortak basın açıklamasında, çok uluslu güce Güney Avrupa Savunma Bakanları sürecine uygun olarak bölgedeki diğer ülkelerin de katılabilecekleri belirtildi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Fransa'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, Ruanda'da 1994 yılında Tutsilere yönelik gerçekleştirilen katliama, BM'nin siyasi isteksizlik nedeniyle zamanında müdahale etmemesi yüzünden yüz binlerce insanın yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Öte yandan BM Genel Kurulu'nda, İsrail'in Kudüs'teki yerleşim birimleri inşasını kınayan bir karar tasarısı kabul edildi.

11- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), pazartesi günü Ermenistan'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığını açıkladı.

Tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 90'ının sayıldığı, 30 Mart'ta yapılacak ikinci tur oylamaya Devlet Başkanı Vekili ve Başbakan Robert Koçaryan ile SSCB dönemi Ermenistan'ın lideri Karen Demirciyan'ın katılacağı bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yaptığı açıklamada, Kosova krizinin çözülmemesi durumunda Yugoslavya devletinin tehlikeye düşeceği uyarısında bulundu. Talbott, "Belgrad, Yugoslavya devletinin uzun vadede ayakta kalıp kalmayacağının, merkezi hükümet ile Kosova'daki azınlık arasında, Kosova Arnavutlarının kendilerini bu ülkenin yurttaşları gibi hissetmelerini sağlayacak bir ilişki bulunmasına bağlı olduğunu görmelidir" dedi.

13- Uluslararası Af Örgütü, Çad'ın güneyinde Mart ayı başından bu yana 100 sivilin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

 

19 MART 1998

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da bir iş merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin güncel tartışmalar içinde boğulduğunu belirterek, "Bunu yadırgamıyorum ama güncel hadiselerin üzerinden başımızı kaldırıp geleceği görmeliyiz. Yoksa ümitsizliğe kapılırız" dedi. Türban tartışmalarının islama ve Türkiye'ye büyük zarar verdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Demirel, bu sorunun yeni olaylar olmadan çözümlenmesi gerektiğini bildirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Çanakkale Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, hükümetin karşı karşıya olduğu en büyük problemin, enflasyondan sonra enerji olduğunu belirterek, "Eğer Türkiye enerji yatırımlarını enflasyonu düşürme gerekçesiyle ertelemek zorunda kalır ihmal ederse, ülke 1999'dan itibaren karanlığa bürünecektir" dedi. Başbakan Yılmaz, ayrıca özelleştirme gelirlerinin büyük bir kısmını enerji yatırımlarına ayıracaklarını da sözlerine ekledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Show Tv'de yayınlanan "32. Gün" programında yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 11 bin yaşlıya devletgönüllü kuruluşlar tarafından bakım olanağı sağlandığını vurgulayarak, "Birçok ailemiz kendi sıcak yuvaları içinde yaşlılara hizmet vermeyi tercih etmektedir. Ama yaşam koşulları değiştikçe ev halkının daha çok çalışma yaşamına katılmasıyla huzurevlerine duyulan gereksinim de artacaktır" dedi.

4- Çevre Bakanı İmren Aykut İstanbul'da Türkiye Yardımsevenler Derneği'nce oluşturulan "70. Yıl Hatıra Ormanı" açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye için en büyük tehlikenin irtica olduğunu vurgulayarak, "Enflasyonu şöyle veya böyle aşarız ama irticanın yapacağı tahribatı aşmak çok zor" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Siyami Erdem ve yönetim kurulu üyelerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin son dönemde içinde bulunduğu tavrı eleştirerek, yaratılan krizin arkasında "gizli seçim hesaplarının" olduğunu ileri sürdü. Baykal, "Ortada zirve kavgası var, tartışma yok. Tartışma doğaldır. Ama bu yaşananlar kavgadır, çatışmadır. Bunun aşılması lazım. Bir gizli seçim planı yapılıyor ise partisel açıdan sıçramanın fırsatıdır diye değerlendiriliyorsa bu yanlıştır" dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk NTV televizyonunda katıldığı "Güncel" adlı programda, Türkiye'de ara rejim tehlikesinin bulunaçıkmadığını, ancak Başbakan Mesut Yılmaz'ın kuşkuya dayalı bir strateji izlediğini belirterek, "Siyasette kuşku stratejisini belirlememeli. 27 Mart'ta yapılacak MGK toplantısında bir karar ortaya çıkarsa imzalamazsınız. Bir köşe yazarı ya da sokaktaki insan kuşkuya düşebilir ama Başbakan kuşkuya göre hareket edemez. Türkiye'de ara rejim durumu yoktur. Bunları söylemesi için duyumları olması gerekir. Bize iletilmiş bir bilgi yok" dedi.

7- Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin gözaltında öldürülmesi davasında 5 polis hakkında 7'şer yıl 6'şar ay ağır hapis cezası, 6 polis hakkında ise beraat kararı verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli yaptığı yazılı açıklamada, mahkemenin kararının, gazetecilere saldırmayı alışkanlık haline getiren kamu görevlilerine ve herkese ders olması gerektiğini bildirerek, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan da dahil kamuoyunun desteği sonucunda sanık polisler yargı önüne çıkarıldı. Bu kararı öteden beri savunduğumuz demokrasi, basın özgürlüğü ve hukuk devletinin üstünlüğü yönünden sadece olumlu bir adım olarak karşılıyoruz" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Diego Cordovez ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Denktaş, toplumlararası görüşmelerin artık yapılamayacağını belirterek, "Bunun pazarlığı dahi yapılamaz" dedi.

Cordovez ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun BM tarafından değil iki toplum lideri tarafından çözüme kavuşturulabileceğini söyledi.

9- Kosova sorununa çözüm bulmak amacıyla görüşmelerde bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Belgrad'da Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüştükten sonra yaptıkları açıklamada, Miloseviç'in, Kosova'daki özel birlikleri

geri çekmeyi kabullendiğini bildirdi.

Bu arada ABD'nin Balkanlar Özel Temsilcisi Robert Gelbard'ı kabul eden Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani, Kosovalı Arnavutlar için Yugoslavya'nın sınırları içinde bir "Kosova Cumhuriyeti"nin kurulmasını istedi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Mısır'a yaptığı ziyaret

sırasında Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106