22.9.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1996

1 EYLÜL 1996

1- "1 Eylül Dünya Barış Günü" nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, barış ortamının; insanların yapıcı gayretlerinin, ekonomiden kültüre her alanda yaşamı kolaylaştırıcı ve zenginleştirici eserler vermesine imkan sağlayarak uygarlığın gelişmesi için gerekli zemini oluşturacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Demirel, "Yabancı düşmanlığına göz yumulması, mikro milliyetçi bölücü terör hareketlerine gizli açık destek olunması ve dinsel düşmanlıkların tahrik edilmesi hiçbir şekilde anlayışla karşılanmaz" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli de yayımladığı mesajda, Türk milletine ve tüm insanlığa barış ve dostluğun egemen olduğu, güven ve huzur dolu günler dileğinde bulundu.

Başbakan Necmettin Erbakan ise "İnsancıl değerler üzerine, sevgi, saygı üzerine kurulan bir kavram olan barışın silaha, savaşa teslim edilmemesi, insanlığın geleceği için vazgeçilmez bir koşuldur" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak askerlerinin Kuzey Irak'tan hemen geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Çiller, Türkiye'nin bölgedeki güvenlik ve ekonomik çıkarlarına gölge düşürülmesine izin verilmeyeceğini ve Türkmenler, Kürtler ve Arapların can güvenliğini öncelikli mesele olarak gördüklerini belirtti.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın ülkenin kuzeyine doğru başlattığı harekatı, Bağdat yönetimi, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani ve ABD arasında bir "danışıklı dövüş" olarak nitelendirerek Türkiye'nin bu gelişmelere aktif biçimde karışmaması gerektiğini söyledi.

4- İstanbul 0-2 Otoyolu Bağcılar mevkiinde çift katlı bir otobüsün bir kamyonla çarpışması sonucu 14 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

5- Türk-İş ve Hak-İş Başkanlar Kurulu Kuzey Kıbrıs Türk Cum-huriyeti'nde toplandı. Toplantıdan sonra başkanlar adına ortak açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde olduklarını hatırlatarak, "Bizim arzumuz, isteğimiz, bütün dünyada olduğu gibi, bu bölgede de, bu topraklaıda da Rum ve Türklerin dostça, kardeşçe yaşamalarıdır. Bu nedenle biz, Dünya Barış Günü'nde buraya kadar geldik. Barışa hizmet etmek için burdayız" dedi.

6- Yunanistan Savunma Bakanı Yerasimos Arsenis, temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs Rum Kesimi'ne gitti. Arsenis, Larnaka Havaalam'nda yaptığı konuşmada, sınır olaylarında ölen iki Rum eylemciyi "kahraman" olarak niteledi ve "fedakarlıklarının boşa gitmeyeceğini" söyledi. Arsenis, "Kıbrıs sorunu çözümlenecektir. Kıbrıs, birleşik ve bağımsız bir devlet olarak Avrupa Birliği içinde yaşayacaktır" dedi.

7- Irak Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yönelik harekatına tepkiler sürüyor.

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Kürtlerin kontrolündeki Kuzey Irak'a İran birliklerinin girdiği yolundaki iddiaları karşısında herhangi bir yorumda bulunulmayacağı kaydedildi. Öte yandan İran Meclis Sözcüsü Ati Ekber Natık Nuri Tahran'da yaptığı açıklamada, Irak'ın başlattığı harekattan ABD'nin haberi olduğunu ve onay verdiğini ileri sürdü.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz tarafından yapılan açıklamada da, KDP'nin İran desteğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Erbil'den çıkarılması için Irak Devlet Başkanı Saddam'dan yardım istediğini ileri sürdü. Aziz, müdahalenin bölgede Iran nüfuzunun azaltılması amacıyla yapıldığını ve bununla sınırlı olduğunu kaydederek Irak birliklerinin yakında bölgeden çekileceğini belirtti.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Leon Panetta ise ABD'nin müttefikleri ile danışmalar halinde bulunduğunu ve Kuzey Irak'a giren Saddam Hüseyin'e gereken karşılığın verileceğini söyledi.

8- Kolombiya'da bir askeri üsse saldıran gerillaların 40 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

2 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye 1. Zeka Oyunları Ya-rışmasfna katılan öğrenci ve yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti, Demirel konuşmasında, bilgi toplumunun şartlarını meydana getirmenin her ülkenin önemli hedeflerinden biri olduğunu, Türkiye'nin de bu gayret içinde bulunduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, üniversite harçlarında yüzde 50 ile yüzde 62 arasında değişen oranlarda artış yaparken, harcını ödemeyen öğrencilerin okulla ilişiğinin kesilmesine karar ve/dı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ekonomik dengelerinin yerinde olduğunu belirterek "Türkiye 1996 yılına kadar 13-14 milyar dolarlık döviz tahvili satmıştır. Bu da ekonomideki dengelerin yerinde olduğunu gösteriyor" dedi.

4- Devlet Bakanı Sacit Günbey Gaziantep Valiliği'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, BM'nin Irak'a uyguladığı ambargonun, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanları yeniden devlete muhtaç duruma düşürdüğünü söyledi.

5- Milli Savunma BakanıTurhan Tayan Türkiye'de bulunan Kazakistan Savunma Bakanı Alibek Kasımov'u kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirterek, "İki dost ve kardeş ülke arasında imzalanacak olan Savunma Sanayii İşbirliği anlaşması ilişkilerimize önemli katkılar yapacaktır. Türkiye her alanda Kazakistan'la ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem vermektedir" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam Eğitim-Sen Başkanı Kemal Bal'ı kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'de zorunlu olmadığı halde 8 yıllık ilköğretimde okullaşma oranının yüzde 68'e ulaştığını, bunun da dünya standartlarına göre iyi bir seviye olduğunu söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik izmit'te yaptığı açıklamada, Tasarrufu Teşvik Fonu ile ilgili yeni düzenlemenin emek lehine olduğunu belirterek, "Kaldırılan kesintiler, çalışanların ücretlerine yansıyacaktır. Nemaların ödenmesi ise belli bir takvim içinde gerçekleştirilecek. İlk nema ödemesi Şubat 97'de yapılacak" dedi.

8- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı, rehin askerleri kurtarmak için Kuzey Irak'a gidip PKK sorumluları ile görüşen RP Van Milletvekili Fethullah Erbaş hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan Erbaş ile görüşmelere katılan İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal ile Mazlum-Der Genel Başkanı İhsan Arslan da gözaltına alındılar.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Gü-neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda PKK'lı 22 terörist ölü ele geçirildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişi öldü, 69 kişi de yaralandı.

11- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli 5 günlük resmi bir'ziyaret için Mısır'a gitti. Kahire Havaalanı'nda bir açıklama yapan Kalemli, iki ülkenin köklü ilişkilere sahip olduğunu ve tarihi dostluğunun bulunduğunu söyledi.

12- Kuzey Irak'taki BM gözlemci grubunun başkanı yarbay Poul Dahi, Erbil'deki tüm Irak birliklerinin kenti terk ettiğini bildirdi.

3 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İl İdaresi Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Kuvvetli Tayın Kanunu, Er Kazanından İaşe Edileceklere İlişkin Kanun, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ile Kimlik Bildirme Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasaları onayladığı bildirildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, ABD'nin Irak'a gerçekleştirdiği harekatla ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, harekatta Türkiye'nin çıkarlarının korunmasının istendiğini, ancak İran'ın, Celal Talabani'ye bağlı Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) güçlerini desteklemesinin bölge için "son derece tehlikeli" bir gelişme olduğunu belirtti.

3- Maliye Bakanı Abdüllatif Şener, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında çalışanların, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken ana para ve nemalarının bir takvim içinde ödeneceğini belirterek fondaki paraların enflasyona ezdirilmeden geri ödenmesi için çalıştıklarını söyledi.

4- Mustafa Kemal Derneği Başkanı Kamran Baran Sivas Kongresi'nin 147. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi'nin her şeyini yitirdiği sanılan bir ulusun, Mustafa Kemal ile yeniden doğuşunun tüm dünyaya ilan edildiği gün olduğunu vurguladı

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre 42 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

6- İtalya Başbakanı Romano Prodi, resmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi. İtalya Başbakanı Prodi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da kabul edildi. Görüşmelerle ilgili bir açıklama yapılmadı.

7- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, ABD'nin, Irak'ın, Kuzey Irak'taki güvenli bölgeye düzenlediği sal-

dırıların bedelini ödemesi için bu ülkeye füze saldırısı düzenlediğini belirtti. Clinton, ABD'nin Irak birliklerini bölgeden çekilmeye zorlamak için çok sınırlı bir operasyon düzenlediğini, sivillerin zarar görmemesi için büyük özen gösterildiğini, ancak Kuzey Irak'taki Irak güçlerinin çekildiğine ilişkin hiçbir belirtinin gözlemlenmediğini belirterek, Irak'ın askeri hedeflerine yönelik füze saldırısının ardından, gerekirse ikinci bir saldırı düzenlenebileceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, Irak'ın bölünmesine karşı olduklarını söyleyerek, Kuzey Iraklı Kürt gruplardan Türkiye ve ABD ile masa başına oturmalarını istedi. Burns, İran ve Irak'ı da Kuzey Irak'tan uzak durmaya çağırarak iran'ı daha önce de uyardıklarını belirtti.

8- Irak Devlet Başkanı Sadddam Hüseyin, devlet radyo ve televizyonunda yaptığı konuşmada, ABD operasyonunda çok az hasara uğradıklarını ve birçok tüzeyi düşürdüklerini bildirdi.

4 EYLÜL 1996

1- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Necmettin Erbakan'a, askerlerin eğitimi ve lojistik konularında son gelişmeler ile yeni projeler hakkında briting verildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, Irak'ta gelişen harekatta Türkiye için en önemli sorunun Kuzey Irak sınırındaki terörist yığılma olduğunu söyledi. "Büyük ölçüde sınırımıza teröristlerin yığıldığını ve sızmaların gündeme gelebileceğini tespit ettik. Türkiye, elbette zorunlu olarak gerekli önlemleri alacaktır" diyen Çiller, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlayarak sızmaları durduracağını söyledi.

3- Danıştay 10. Dairesi, TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner 'in Ankara 2. İdare Mahkemesi'nden aldığı göreve iade edilme kararına, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in istemiyle toplanan Merkez Disiplin Kurulu (MDK), olağınüetü kurultay için imza toplayan Edirne Milletvekili, parti meclisi üyesi Erdal Kesebir ve 8 arkadaşı ihraç istemiyle disiplin kuruluna verme kararı alındı. Ecevit,-MDK toplantısından sonra yaptığı yazılı açıklamada, "Hizip hareketine yaptırım uygulanması zorunlu duruma gelmiştir" dedi.

Öte yandan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Zeki Poyraz ve yönetim kurulu üyeleri ile Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Said el Samaray'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü. MÜSİAD üyelerini kabulü sırasında ABD'nin Irak'a yönelik operasyonununa ilişkin görüşlerini açıklayan Ecevit, ABD'nin yeni uçuş bölgesi Harımına karşı Irak Devlet Başkanı Saddam i [ jseyin'in bir meydan okuma havası içine girdiğini belirterek, "Bu ABD'yi de ileride birtakım tedbirlere yöneltebilir ve yeni bir savaş çıkabilir" dedi. Ecevit, ABÜ'nin Irak politikasının iflas ettiğini de söyledi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre ağustos ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 79, tüketici fiyatlarında yüzde 81.9 oranında gerçekleşti.

6- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), PKK'nın elinde rehin olarak bulunan askerlerin geri alınması girişimi nedeniyle gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal'm salıverilme istemini reddetti.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

8- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov gazetecilere yaptığı açıklamada, hiçbir ülkenin, BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan kendi çıkarlarını- korumak için güç kullanmasına izin verilemeyeceğini bildirdi. Primakov, "ABD'nin Irak'a karşı ikinci kez operasyon düzenlemesini çok olumsuz karşılıyoruz. Bu sadece o bölge açısından değil, tüm dünya düzeni açısından felaketle sonuçlanabilir" dedi.

9- Irak'taki askeri hedefleri vuran ABD, ikinci kez füze saldırısında bulundu. Washington, füze saldırılarının amacının, genişletilen uçuşa yasak bölgede devriye uçuşlarının güvenliğini sağlamak olduğunu bildirdi.

10- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistinlilerle imzaladıkları barış anlaşmalarını uygulamaya "kararlı olduğunu" söyledi. Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Erez sınır kapısında yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki tarafın özerkliğin genişletilmesine ilişkin anlaşma hakkında taahhütlerini yinelediklerini ve bu anlaşmayı uygulama kararlılığını dile getirdiklerini bildirdi.

5 EYLÜL 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan, Ekonomik Kutul toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, kaynak paketi çalışmalarının tamamlandığını ve ikinci paketin hazırlandığını söyledi. Başbakan Erbakan, kamu maliyesinin tek hesapta izleneceğini, taşınmaz mallar için menkul kıymet sertifikası çıkarılarak küçük tasarrutçuya yeni kazançlar sağlanacağını kaydetti. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, devlet bakanları Ufuk Söylemez, Ayfer Yılmaz, Fehim Adak, Maliye Bakanı Abdüllatif Şener ve üst düzey ekonomi bürokratları katıldı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, "terörist sızmalara izin vermeyeceğini" vurgulayarak, "Irak'taki son gelinmelerden sonra sınırlarımızda yoğun yığılma meydana geldi. PKK'nın sızma harekatında bulunacağına dair istihbarat var. Bu konuda alacağımız tedbirler, ilgili ülkelere iletildi. Böyle bir yığılmaya müsaade etmeyeceğiz. Gereken önlemler alınacaktır" dedi.

3- Devlet bakanları Abdullah Gül ve Namık Kemal Zeybek Libya'ya yaptıkları resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndüler. Temaslarıyla ilgili olarak uçakta gazetecilere bilgi veren Zeybek ve Gül, 320 milyon dolarlık hak edilmiş müteahhit alacağının ödenmesi için gelişmelerin zaman içinde şekilleneceğini bildirdiler.

4- Adalet Bakanı Şevket Kazan Bursa'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a yönelik askeri müdahalesinin "hukuk dışı" olduğunu savunarak, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi. Kazan, "ABD'nin tek başına yaptığı müdahale, en az Saddam'ın müdahalesi kadar hukuk dışıdır. Çünkü BM'den onay alınmamıştır. Tamamen ABD'nin ve Başkanının şahsi iradesiyle aldığı bir kararın uygulanmasından ibarettir" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yıllardır savundukları sınır ötesinde güvenlik şeridi oluşturulması

önerilerinin hükümet tarafından benimsenmeye başladığını belirterek, "Güvenlik şeridi oluşturulmadan önce Irak yönetimi ile temasa geçilmesini ve bunun kalıcı olmadığının anlatılması gerekir" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çorum ve Amasya çevresinde 14 Ağustos'ta meydana gelen depremde zarar gören köyleri ziyaret etti. Baykal ziyaretleri sırasında halka hitaben yaptığı konuşmalarda, iktidarın Türkiye'yi deneme tahtası gibi kullandığını öne sürerek, "Ne yazık ki böyle bir dönemde, Türkiye'de böyle bir iktidarın bulunması, ülke için büyük şanssızlıktır. Bu dönemde, teşhislerine ve sözüne güvenilir bir hükümetin iş başında olması gerekirdi. Bu hükümet güven vermiyor" dedi.

7- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan düzenlediği basın toplantısında, yeni kabul edilen ve valilere geniş yetkiler tanıyan iller İdaresi Yasası'nın tüm Türkiye'ye sıkıyönetim getireceğini belirterek bundan böyle polisin dilediği insanı vuracağını, ancak yargılanamayacağını söyledi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Irak'a düzenlenen ikinci füze saldırısının ardından yaptığı açıklamada, operasyonun Irak'ın askeri hedeflerini imha ederek amacına ulaştığını belirtti ve duruma göre yeni bir harekatta bulunabileceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher da Irak'a düzenlenen operasyonlarla ilgili olarak müttefik ülkelerle görüşmek üzere İngiltere, Almanya ve Fransa'yı kapsayan Avrupa gezisine çıktı. Christopher Londra'da yaptığı açıklamada, "Özellikle Fransa'nın işbirliği bizim için büyük önem taşımaktadır" dedi.

9- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sahaf, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, Bağdat yönetiminin, BM'nin, ABD'nin gerçekleştirdiği saldırıyı kınamasını ve Irak'ın egemenliği ile toprak bütünlüğüne karşı girişilmiş saldırının tüm sorumluluğunun bu ülkeye verilmesini istediği bildirildi.

10- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Irak ordusunun Kuzey Irak'a yönelik

saldırılarının sürdüğünü belirterek, "Bize yardım etmeye hazır herhangi bir ülkeden destek isteyeceğiz. İran, Suriye veya Türkiye'den" dedi. Öte yandan Talabani kuvvetleriyle çatışma halinde olan Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Londra Temsilciliöi tabımdan yapılan açıklamada, IKDP lideri Mesut Barzani'nin, IKDP ile IKYB arasında gerçekleşecek ABD destekli barış görüşmelerinden memnunluk duyacağı bildirildLV

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Çeçenistan Temsilcisi Alek-sander Lebed, Grozni'de yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin 8 Eylül'den itibaren Çeçenistan'dan çekilmeye başlayacağını bildirdi.

6 EYLÜL 1996

1- Kuzey Irak'taki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Çankaya Köşkü'rıde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Güvenlik Zirvesi yapıldı.

Cumhurbaşakanhğı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle Türkiye'nin güvenlik ve ekonomik çıkarları için ulusal ve uluslararası alanda girişimlerde bulunacağı vurgulandı. Açıklamada, "Irak'taki durumun gözden geçirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda Irak'taki ve bölgedeki son gelişmelerle Türkiye'nin dış politika hedefleri ışığında ve ulusal çıkarlarımız doğrultusunda kısa ve uzun vadede alınabilecek tedbirler üzerinde durulmuştur" denildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yeni adli yılın başlaması nedeniyle Yargıtay Başkanı Müfit Utku'ya gönderdiği mesajda, "Türkiye Cumhuriyeti, milletin hür iradesine dayalı, demokratik, laik ve anayasal bir hukuk devletidir" dedi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan adli yılın başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgenin Adli Yıl Açılış Töreni'ndeki "Devletin temeline aklı koyduğumuzda ulaşacağımız nokta laiklik, din duygusunu koyduğumuzda karşımıza çıkacak olan şeriattır" sözleri ile Özgenin hükümete hakaret ettiğini ileri sürerek, "Gerekirse suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

4- PKK'nın elinde rehin tutulan askerleri kurtarmak amacıyla RP Van Milletvekili Fethullah Erbaş ile birlikte Kuzey Irak'taki örgüt kampına gittikleri gerekçesiyle gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı İhsan Arslan Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı tarafından serbest bırakıldılar.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında 26 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- Kardemir Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kar-demir'de üretilen ürünlerin fiyatlarına, yüzde 1.5 ile yüzde 26.9 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

7- Eski Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Çıngay Ankara'da vefat etti.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Glyn Davies Washington'd a yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Türkiye'nin K.Irak'ta bir "güvenlik kuşağt" oluşturma kararını anlayışla karşıladığını ve Ankara'nın bölgede asker bulundurmama konusunda kendilerine teminat verdiğini söyledi.

9- ABD'nin, Irak'a yönelik operasyonunun tamamlanmasından sonra, ülkenin kuzeyindeki karşıt Kürt grupları arasındaki çatışmaların yeniden şiddetlendiği ve çatışmalarda 150 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin yaptığı açıklamada, Çe-çenistan'ın "Rusya'nın bir parçası olduğunu ve Çeçenlere bağımsızlık verilemeyeceğini" söyledi.

7 EYLÜL 1996

1- Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Çağdaş Sanatlar Ga-lerisi'nin temeli, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende Ankara'nın yalnızca eğitim değil, kültür şehri olduğunu belirterek, kültür ve sanat faaliyetlerinin desteklenmesine devam edileceğini söyledi ve "Milletler geriye sanat ve kültür eseri bırakmıyorsa, geriye kendilerinin izi kalmıyor. Sanat ve kültüre hizmet bizim tarihe olan borcumuzdur" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Shalikashvili'nin, Kuzey Irak harekatı öncesi Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile görüştüğüne ilişkin gazetelerde yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek; "böyle bir görüşme olmamıştır" denildi.

3- Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Dışişleri Müsteşarı Onur Öymen, devlet bakanları Ufuk Söylemez ve Ayfer Yılmaz ile üst düzey bürokratlarla gerçekleştirdiği toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a uygulanan BM ambargosundan dolayı birikmiş kaybının 27 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bunun telafi edilmesi için bu konudaki hazırlıkların görüşüldüğünü belirti ve Milli Savunma, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları nezdinde yürütülen bu çalışmaların yakında kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

4- Adalet Bakanı Şevket Kazan RP Karamürsel ilçe teşkilatının toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Batı ülkeleriyle olduğu kadar, İslam ülkeleri ve Orta Asya'daU Tuk cumhuriyetleri ile de iyi ilişkiler kurmayı gerçekleştirdiğini bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kuzey Irak'taki gelişmeler ve Türkiye'nin bölgede "ön güvenlik hattı" oluşturmasına ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte New York'ta yapılacak Sosyalist Enternasyonal Olağan Genel Kurulu'na katılmak üzoçe ABD'ye gitti. Baykal Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kuzey Irak ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi çok yakından ilgilendirdiğini belirterek, Türkiye'nin Kuzey Irak ve Ortadoğu ile ilişkilerinde, sınır güvenliğini sağlamak ve terörist faaliyetlere dışardan yapılan desteği önlemenin, en temel hakkı olduğunu söyledi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümeti eleştirdi. Dedelek, Kuzey Irak'ta Türkiye'nin geleceğini çok yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanırken, ülkedeki çelişkili yönetim anlayışının, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta devre dışı bırakılmasına yol açtığını belirtti.

8- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, parti yöneticileri ile İstanbul Taksim Meydam'nda yaptığı açıkhava toplantısında, ABD'nin Irak'a müdahalesini kınadı ve Türkiye'deki yöneticileri "ülkenin çıkarlarını korumaktan uzak, Washington kumandalı kişiler" olarak niteledi.

9- Erzincan'ın Kemaliye kasabasına bağlı Şahinler köyünde bir askeri aracın pusuya düşürülmesi sonucu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Çıkan çatışmada 2 terörist öldürüldü.

10- Türkiye genelinde şiddetli yağış ve fırtına sonucu 9 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher Londra'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ülkesinin Türkiye'nin güvenlik kuşağı kurma nedenlerini anlayışla karşıladığını bildirdi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said el Sahaf, Türkiye'nin planının, Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirterek güvenlik kuşağına karşı çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da planın gerekçesi ne olursa olsun, egemen bir ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik ciddi bir ihlal anlamına geldiği belirtildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ise Türkiye ve bütün ülkelerin Irak topraklarının güvenliğine saygılı olması gerektiğini belirterek planı kınadı. Güvenlik kuşağına karşı olduğunu açıklayan Suriye Dışişleri Bakanlığı da Türkiye'nin Şam Büyükelçisı'ni görüşmeye çağırarak "ne bahane gösterilirse gösterilsin, Türkiye'nin Irak topraklarına girerek burada bir güvenlik kuşağı kurmasına karşı olduklarını" bildirdi.

12- 53. Venedik Film Festivali ödülleri sahiplerine verildi. Yönetmen Neil Jordan'ın "Michael Collİnss" adlı filmi, Altın Aslan ödülünü kazandı.

8 EYLÜL 1996

1 - Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Christopher'a öncelikle Türkiye'nin, Körfez bunalımından doğan zararının bir an önce giderilmesi için işbirliği isteminin iletildiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Kocaeli'de yapılan RP Gölcük ilçe teşkilatının toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin çok uyumlu çalıştığını ve iki partinin birbirine destek vererek hükümeti götürdüğünü belirtti.

3- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığt'na, kurul üyesi M. Sabri Aygüney'in atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, KKTC'de bir erin Rumlar tarafından öldürülmesi, bir erin de ağır yaralanması ile sonuçlanan olayları değerlendirerek, olayların, BM'nin, Rumlar için istediği KKTC'de serbest dolaşım ve yerleşim hakkının yaratabileceği felaketleri de gösterdiğini söyledi- Ecevit, "Rumların KKTC'ye girdiklerinde soykırıma kalkışacakları bellidir" dedi.

5- KKTC'de Magosa yakınlarındaki Güvercinlik bölgesinde bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı nöbet bölgesine iki sivil Rum'un ateş açması sonucu 1 er şehit oldu, 1 er do ağır yaralandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, halkı ve orduyu .soğukkanlı olmaya çağırırken, olayların sorumlusunun askerlerine "Türk kanı içme andı" yaptıran Rum yönetimi olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller ise Kıbrıs Rum tarafının bu cinayetten sorumlu olduğunu belirterek Rum yönetimini uyardı. Çiller, hiç kimsenin Türkiye'nin dikkatini Kuzey Irak'taki gelişmelere çevirdiği

sırada Kıbrıs'taki gelişmelerden dikkatini uzaklaştırdığı fikrine kapılmaması ve yanlış hesaplar yapmaması gerektiğini söyledi.

6- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Iraklı Kürt gruplar arasındaki son çatışmaların terör örgütü PKK'ya daha tazla hareket serbestisi verdiğini belirterek "Bütün kamplar imha edilip PKK terörü yok edilince ve tedbirlerin alınmasına neden olan olaylar ortadan kalkınca Türkiye'nin çekileceğini" bildirdi.

7- Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türk-Kazak İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı'na katılmak üzere Kazakistan'a gitti.

8- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Dünya Sağlık Teşkllatı'nın Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmak üzere Danimarka'ya gitti.

9- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin dış politika konusunda kendilerine ve TBMM'ye bilgi vermediğini belirterek, hükümetin bu dağınık, kopuk ve umursamaz tavrının devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde TBMM'yi normal süresinden önce olağanüstü toplantıya çağırabileceklerini söyledi.

10- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Fransa'da yayımlanan Le Point dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta güvenlik şeridi oluşturması halinde Suriye ve İran'ın da boş durmayacağını belirterek, "Türkiye Kuzey Irak'a girdiği zaman İran da sessiz kalmayacak, siyasi olarak varlığını mutlaka hissettirecektir. Bölgeye bile girebilir" dedi.

9 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i telefonla arayarak Kuzey Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdikleri, Türkiye'nin Irak sınırında ilan ettiği geçici tehlikeli bölge hakkında Mübarek'e bilgi verildiği bildirildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller Ankara'da gazetecilere konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sorunun Kuzey Irak'a girip girmeme değil, sınır güvenliğinin sağlanması olduğunu ve Türkiye'nin konuyla ilgili çalışmaları hakkında Irak, Arap ülkeleri, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'ye bilgi verdiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu toplantısından önce 1291 yargıç ve savcının tayinini kapsayan kararname ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kararnamenin gayet iyi hazırlandığını savundu ve 'Önt.nli olan, yüksek kurulun vereceği karardır. Kuruldan ne karar çıkarsa çıksın saygılıyız" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan Türkiye'de bulunan Malezya Savunma Bakanı Dato'syed Hamid Albar'ı kabulünde yaptığı konuşmada, bu ülke ile ikili düzeyde olduğu gibi BM Teşkilatı, İslam Konferansı Örgütü içerisinde ve çeşitli uluslararası zeminde olumlu işbirlikleri kurulduğunu söyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 39 PKK'lı terörist öldürüldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 37 kişi öldü, 137 kişi de yaralanjı.

6- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, KKTC'de bir Kıbrıslı Türk askerinin öldürülmesi bir diğerinin de yaralanması ile sonuçlanan Rum saldırısının ardından yaptığı açıklamada, "Türklerin bizi müzakereye ve diyaloga sürüklemek için tertipledikleri bir provokasyon olabilir" dedi.

7- Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) Londra'daki sözcüsü Dilşad Mlran'm AFP'ye yaptığı açıklamada, IKDP'nin Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) elinde bulunan Süleymaniye kentini ele geçirdiklerini bildirdi.

10 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel KKTC sınırında bir erin şehit edilmesi bir erinde yaralanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin barışçı bir ülke olduğunu vurgulayarak, kültür farklılıklarının meydana getirdiği bağnazlıklardan ortaya çıkan düşmanlıklar bulunduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Demirel, "Kir;., garez ve nefretle doiu zihinlerden ancak kavga çıkar" dedi.

2- Kamu personeli ile emeklilerin mali, sosyal ve diğer haklarında düzenleme yapılmasına dair Yetki Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, yasanın daha önce veto edildiğine dikkat çekilerek" kamu personeli ile emeklilerin mali ve sosyal durumlarının iyileştirilmesi gereğine Sayın Cumhurbaşkanı da katılmaktadır. Ancak, bu düzenlemelerin anayasa gereği kararname ile değil, kanunla yapılması icap ettiğine kanidir" dendi ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu vurgulandı.

3- Kültür Bakanı İsmail Kahraman, İstanbul'da, kültür mirasının korunmasıyla ilgili belediyelerden gelen "şikayetleri" değerlendirmek üzere belediye başkanları ve koruma kurulu başkanlarıyla bir toplantı yaptı. Kahraman, toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yurdun değişik yörelerinden koruma konusunda şikayetler alıyoruz. Bu toplantıdan önce, bu iş dünyada nasıl oluyor inceledik, şimdi kendi değerlendirmemizi yapacağız" dedi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin çeşitli kentleri ile Mersin'de gerçekleştirilen operasyonlarda 23 terörist öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

5- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, şehit erin cenaze törenine katılmak üzere KKTC'ye gitti. Çiller Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, bu olayda ve her türlü meselede Türkiye Cumhuriyeti'nin, Kıbrıs

Türkünün yanında olduğunu belirtti. Çiller, dünyaya seslenerek bu tür olayların barışı değil, gerginliği artırdığını söyledi.

6- Sosyalist Enternasyonalin 20. Genel Kurulu New York'ta toplandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sosyalist hareketin gündeme getirdiği konuların aynı zamanda BM'nin de temel konuları olduğunu belirterek "Hızla gelişen ve ilerleyen dünyanın, 1 milyardan fazla insanı, yaşamlarını yoksulluk içinde yaşatmaya terk etmesini kabul edemiyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında, dünyanın "siyasi bir rönesansa" ihtiyaç duyduğunu belirterek Sosyalist Enternasyonal'in bunu gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

7- Irak televizyonunun haberine göre, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin Kuzey Irak'ta denetimi ele geçirmesinden sonra bölgeye uygulanan ekonomik amborgoyu kaldırdı ve genel af ilan etti.

Irak Kürdistan Yurt Severler Birliği lideri Celal Talabani de Sü-leymaniye'de düzenlediği basın toplantısında, Talabani başta olmak üzere tüm peşmergeler için genel af ilan ettiğini açıkladı.

8- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bir günlük resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Washington'da ABD Başkanı Bill Clinton ile Ortadoğu barış sürecini görüşmek üzere biraraya geldiler. Netanyahu görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıt' lyarak, İsrail ile Suriye arasında çok geniş bir müzakere alanı bulunduğunu söyledi ve tarafların koşullar ileri sürmesinin yanlış olduğunu kaydetti.

11 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanlığı lasın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Süleyman Derilirel, zorunlu tasarruf kesintilerine son veren, ancak çalışanların devletten alacağının ödenmesi konusunda bir düzenleme yapmayan yasayı veto etti. Demirel, işverenden alınan yüzde 3'lük kesintinin "kazanılmış hak" olması nedeniyle çalışanlara ödenmesini, yasada, çalışanların alacaklarının nasıl ödeneceği konusunda da bağlayıcı hükme yer verilmesini istedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, kamu lojmanlarının satılmasına ilişkin yasayı çeşitli uyarılarda bulunarak onayladı. Stratejik kuruluşların satılmaması, DSİ ve karayolları hizmetlerinin aksatılmaması gerektiğini belirten Demirel, lojman satışları sırasnda devlet memurlarının mağdur edilmemesini istedi.

2- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Başbakan Necmettin Erbakan'ın başkanlığında toplandı. Erbakan, "Özelleştirmede yeni bir dönem başlatmayı amaçlıyoruz. Bu dönemde özelleştirmede açık, şeffaf, süratli bir tatbikat dönemi başlatmak istiyoruz" dedi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, dış politikadaki gelişmeler ve son ekonomik durumu görüştü. Toplantıda, Aydın İdare Mahkemesi tarafından faaliyetinin durdurulmasına karar verilen Yatağan, Yeniköy .vn Gökova termik santrallarının çalıştırılmasına karar veri idi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Ankara'da temaslarda bulunan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in danışmanı Yusuf Hammadi'yi kabul ederek görüştü. Çiller görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta Barzani güçlerinin bölgede güçlendiğini ve bölgenin IKDP'nin kontrolü altına girdiği yönünde bilgiler aldıklarını belirtti. Barzani ile yapılan temaslar sonucunda Türkmenlerin haklarının korunacağı yönünde teyit aldıklarını da söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'ta yerleşik "ABD yanlısı" olduğu ileri sürülen bir kısım Irak vatandaşına Türkiye üzerinden geçiş hakkı verildiğini söyledi. Ankara'nın, transit geçiş izni vermesinin tamamen insani açıdan değerlendirdiğini, bundan böyle de vaki olacak başvuruların aynı şekilde ele alınacağını belirtti.

6- Türkiye'nin, internet haberleşme altyapısını 2000'li yıllara taşıyacak olan Türkiye Ulusal internet Altyapı Ağı (TURNET) hizmete girdi. TURNET'in hizmete açılışı dolayısıyla konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu, İnternet'in tüm dünyada adeta günlük hayatın bir parçası haline geldiğine dikkat çekerek, bu hizmetin ülkemizde yaygın ve ucuz olarak sağlanmasını temin için gelir paylaşımına dayalı bir sözleşme çerçevesinde TURNET adı verilen ulusal internet altyapı ağının hizmete açıldığını söyledi.

7- ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı, ANAP Genel Başkan Vekili Agah Oktay Güner başkanlığında toplandı. Ülkehin ekonomik problemlerinin ele alındığını kaydeden Güner, hükümetin hayalci kaynak paketleri peşinde koşmayı bırakarak vergi reformu ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına yönelik uygulamalara gitmesi gerektiğini bildirdi.

8- Gazete Sahipleri Birliği Başkanı Nezih Demirkent, DYP Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener ile Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlan'nın bazı basın organlarının yayınları ile ilgili olarak "Tansu Çiller aleyhindeki yayınlan durdurun. Çiller tanatiği gençleri tutamıyoruz" şeklindeki açıklamaları üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı l ığı'na suç duyurusunda bulundu.

9- Sosyalist Enternasyonalin 20. Olağan Genel Kurulu sona erdi. BM'de toplanan sosyalistler, son iki günde barış ve güvenlik sorunlarıyla insan haklarını değerlendirdiler Genel Kurul'da, Erdal İnönü, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımclığı görevine yeniden seçildi.

10- Kazakistan'da yapılan Türk-Kazak İş Konseyi üçüncü ortak toplantısının ikinci etabı, Çimkent'te tamamlandı. Toplantının eş başkanlığını

yürüten Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Çimkent'teki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Kazakistan ve Türkiye'nin, iki ayrı devlet olmasına rağmen, tek millet olduğunu hatırlatırken, Türk işadamları için Kazakistan'da büyük bir potansiyel olduğunu belirtti.

11- BM Genel Kurulu, nükleer denemeleri tamamen yasaklayan antlaşmayı imzaladı. Nükleer denemeleri tamamen yasaklayan antlaşma, en az 40 ülke tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğü girecek.

12- Pakistan'ın Paraşinar kentinde, Sünniler ile Şiiler arasında çıkan çatışmalarda 25 kişinin öldüğü bildirildi.

12 EYLÜL 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde aylık olağan görüşmesini yaptıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen bazı yasaların hükümetin çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi. Erbakan, Cum-hurbaşkanı'na hükümet çalışmaları, Kuzey Irak ve Kıbrıs'taki gelişmeler ile ekonomik önlemler konusunda bilgi verdiğini belirterek, kaynak sorununun çözümlenebilmesi için birinci paketi açıkladıklarını, ikinci paketin de Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandığını ve önümüzdeki nafta duyurulacağını söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in özel temsilcisi Hamit Yusuf Hammadi ile görüştükten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erbakan, Kuzey Irak'ın bir an önce huzura kavuşmasını dilediklerini, bölgenin teröristlerden temizlenmesi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeniden kurulması gerektiğini söyleyerek, "Petrol boru hattının bir an evvel açılması gerekir ve aynen Ürdün ile Irak arasındaki ticari münasebet neyse, ilk adım olarak Türkiye ile Irak arasında da ticari münasebetin gelişmesi gerekir" dedi.

Özel temsilci Hammadi de gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik kuşağı fikrinin, Irak egemenliğinin açık bir ihlali olduğunu savunarak, "Bu PKK sorununu çözmeyecek, tam tersine daha da karıştıracaktır" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak lideri Saddam Hüseyin'in özel temsilcisi Hamit Yusuf Hammadi'nin Türkiye'den ayrılmadan önce "güvenlik kuşağı" ile ilgili söylediklerini değerlendirdi. Çiller, "Bunda kararlıyız. Ancak Irak'ın toprak bütünlüğüne de saygılıyız. Bunu kendilerine ifade ettik" dedi. Çiller, Türkiye'ye geçici bir süre için yerleştirilmesi düşünülen Kuzey Iraklılarla ilgili olarak da insan hakları çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti.

4- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "bölücülük propagandası" yaptıkları gerekçesiyle yargılanan, kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) eski milletvekilleri

Sedat Yurttaş, Sırrı Sakık, Ahmet Türk ve eski bağımsız milletvekili Mahmut Almak'a verilen mahkumiyet kararlarını onayladı.

5- Adalet Bakanı Şevket Kazan başkanlığında toplanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu çalışmalarını tamamladı. Kazan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, kurulun çalışmalarını tamamladığını, ancak gözden geçirilmesi gereken bazı hususların kaldığını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal vtâvenlik Bakanı Necati Çelik başkanlığında işçi, işveren, işçi emeklileri ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) temsilcilerinin katıldığı emeklilik yaş sınırının tesbit edilmesi konusunun görüşüldüğü toplantı Ankara'da yapıldı. Bakan Çelik toplantı sonrası yaptığı açıklamada, emeklilik yaşıyla ilgili düzenl9menin yürürlüğe girmesinden sonra sigortalı olacaklarda kadınlar için 50, erkekler için 55 yaş sınırı getirileceğini bildirdi. Çelik, ayrıca 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Yasası'nda da uzlaşmaya vardıklarını, ancak 4792 Sayılı SSK Kuruluş Yasası'nın reforme edilmesi konusunda uzlaşmaya yanlamadığını söyledi.

7- Turizm Bakanı Bahattin Yücel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, birçok konuda "radikal" davranacaklarını açıklarken Pa-mukkale'deki otellerin kapatıjacağını ve travertenler üzerinde yürümenin yasaklanacağını söyledi. Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtım bürolarının sayısının çok aza indirileceğini belirten Yücel, tanıtım işlerinin Atlanta Olimpiyatları'nda görevli olan şirkete verileceğini söyledi.

8- Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, çeşitli tarihlerde yayımlanan 3 ayrı haberde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a hakaret edildiği gerekçesiyle, Sabah gazetesini 950 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

9- Van'ın Özalp ilçesinde nöbetteki askerlere saldırıda bulunan teröristler 6 eri şehit etti. Çatışmalarda 18 terörist de ölü ele geçirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel saldırıda şehit olan askerler için başsağlığı mesajı yayımladı.

10- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lef-koşa'da yaptığı açıklamada, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in BM Barış

Gücü aracılığıyla kendisine "Kıbrıs'ta silahsızlanmayı" görüşmeyi öneren bir mektup gönderdiğini söyledi. Denktaş, "Garanti anlaşmasına bağlı kalmak kaydıyla ve genel sekreterin öngördüğü anlaşma çerçevesinde silahsızlanmayı nasıl uygulayacağımızı da görüşmeye hazırım" dedi.

11- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Se-lahaddin kentinde düzenlediği basın toplatıstnda, Irak lideri Saddam Hüseyin ile hiçbir siyasi anlaşma yapmadığını, yalnızca her ikisinin de ortak düşmanı olan dış tehlikeye karşı işbirliği yaptıklarını belirterek, "ABD'den ve batıdan yardım istedik, ancak cevap alamadık. Saddam'a gittik, karşılığında hiçbir bedel ödemedik, pazarlık yapmadık" dedi. Barzani, ayrıca Türkiye tarafından Kuzey Irak'ta oluşturulması gündeme gelen "güvenlik kuşağının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirterek, "Güvenlik kuşağı meselesi teknik olarak da imkansız bir mesele. Baştan beri ölü doğmuş bir proje" dedi. Barzani, ayrıca Saddam ile özerklik anlaşması yapacağı yolundaki haberlerin de doğru olmadığını söyledi.

13 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Denizli'de 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, devletten birşey beklenmemesi gerektiğini belirterek "Hedeflerimiz büyük. Bu hedeflere ulaşabilmemiz için özel teşebbüsün büyük adımlar atması gerek. Herkesi devletin önünde gitmeye çağırıyorum" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'taki son gelişmelerin, ABD'nin 6 yıldır uyguladığı politikaların iflas ettiğini gösterdiğini belirterek "Artık Saddam tehlikesine karşı Kürtler’i koruma savı geçerliliğini kaybetmiştir. Bu aynı zamanda koalisyonun çatlamasına ve ABD'nin uyguladığı politikalara uluslararası desteğin kalK-masına da yol açmıştır" dedi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda beş gündür görüşülen tasarıda atama ve tayinleri söz konusu olan 1350 hakim ve savcıdan 1304'ünün atama ve tayinlerinin tamamlandığını söyledi.

4- DSP Genel Başkan Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, tutarlı bir Irak ve Ortadoğu politikası olmadığını ileri sürerek, başbakanın devlete, devletin de başbakan ve hükümete güvenmediğini söyledi.

5- Sosyalist Enternasyonalin 20. Genel Kurulu için New York'ta bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye'ye döndü. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Baykal, "Çeşitli toplumlararası ilişkilerin gerginleşmesi ve savaşların halen bu tablonun bir parçası olarak ortaya çıkmış olması, sosyal demokrasiyi ilgilendiren bir konu olarak gözüküyor" dedi.

6- Irak Petrol Bakanı fcmir Muhammed Raşid INA haber ajansına yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin, Kuzey Irak'a Körfez Savaşı'nın sona ermesinden bu yana uyguladığı petrol ambargosunu kaldırdığını söyledi.

14 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya'da büyükşehir belediyesi tarafından yaptırılan Antalya Kültür MerRezi'nin açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, Türkiye'nin siyasi çerçevesinin korunması ve sorunların bu çerçeve içinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Demirel, törende vergi ve turizm, ihracat sektörlerinde başarılı firmalara da ödül verdi

2- Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) Olağanüstü Bakanlar Konseyi-Toplantısı İzmir'de gerçekleştirildi. Toplantıya Başbakan Necmettin Erbakan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'inyanı sıra Afganistan, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'lı bakanlar katıldı.

Toplantıda konuşan Başbakan Necmettin Erbakan, ECO Ülkelerinin ulaştırma, ticaret, haberleşme ve enerji işbirliğinin yanısıra, sanayide de işbirliğinin gerekliliğini vurguladı.

ECO toplantısına katlan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, daha sonra İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile ikili bir görüşme yaptı. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, son terör olaylarında iran'ın varlığına dikkat çekti.

Velayeti de görüşmede ikili ve bölgesel işbirliği konularının ele alındığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam ile "milli eğitim ve okullar" üzerine yapılan söyleşi, Zaman gazetesinde yayımlandı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, RP-DYP koalisyonunu "fason hükümet" olarak nitelendirirken, dünyanın Türkiye'ye olan güveninin de azalmaya başladığını kaydetti. Hükümetin dış politikada birbiriyle çelişen bakış açılarına sahip olduğunu vurgulayan Baykal, "Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı

farklı farklı bakış açılan ortaya koyuyor. Dış politikanın böyle çelişkilere tahammülü yok" dedi.

5- Türk-Metal öncülüğünde ve Türk-İş'in katılımıyla "Bedelsiz Otomobil İthali" ile ilgili kararnameyi protesto etmek için Bursa'da "Yerli Üretime Saygı Mitingi" yapıldı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile Türk-Metal Genel Başkanı Mustafa Özbek'in de katıldığı mitingde, kararnamenin kesinleşmesi halinde, işçilerin Ankara'ya yürüyüp, Başbakanlık önünde eylem yapacağı açıklandı.

6- Olağanütü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, PKK terör örgütüne yönelik bölgede sürdürülen operasyonlarda 61 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 7 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Yıldızlar ve Gençler Balkan Kürek Şampiyonası, Sapanca Gölü'nde başladı. Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye'den yaklaşık 200 kürekçinin mücadele ettiği şampiyonanın ilk gününde Türkiye, yıldız erkekler iki çiftede ikinci, genç erkekler dört tek dümencisizde üçüncü, genç erkekler tek çiftede ikinci oldu

8-1. Balkan Tekvando Şampiyonası, Bursa'da başladı.

9- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDB) lideri Mesut Barzani, Cumhuriyet gazetesi ve NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta yaşanan olayları değerlendirdi. Barzani, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta oluşturmak istediği güvenlik kuşağına Iraklı Türkmenlerin yerleştirilme girişiminin bölgeyi kan gölüne çevireceğini savundu. Barzani, PKK ile Türkiye'ye karşı bir işbirliğinin söz konusu olmadığını belirterek, "Ama, Türkiye'nin hatırı için de sonuçta bir Kürt ordusu olan PKK ile savaşmayız" dedi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temilcisi Han Sung-Joo ile dün gerçekleştirdiği temaslardan sonra yaptığı açıklamada, iki toplum arasındaki gerginliğin artmasını engellemek için hükümetinin gerekli tüm önlemleri alacağını bildirdi. Klerides'in yaptığı bu açıklama üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş, Klerides'in davranışlarını olumlu bulduğunu belirterek, durumun ulaştığı bu noktada, Klerides'i fikirler dizisi çerçevesinde görüşme masasına davet ettiğini bildirdi.

11- Bosna'da yapılan genel seçimlerde yaklaşık 2.9 milyon seçmen 4600 seçim merkezinde oy kullandı. Seçimlere 29 partiden 3398 aday katıldı.

15 EYLÜL 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Kardiyoloji Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa standartlarını yakalaması için sağlık hizmetlerindeki kaliteyi arttırması gerektiğini vurgulayarak, ülkedeki 60 bin adet hekim sayısının iki katma çıkarılması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 1996-1997 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığını belirterek, "1923'te 4 bin 894 ilkokulu ve sadece 116 ortaokulu bulunan Türkiye'de bugün 50 bin ilkokul ve 10 bin ortaokulumuzda, yaklaşık 300 bin öğretmenimiz, 9 milyonun üzerinde çocuğumuza eğitim ve öğretim vermektedir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam da yayımladığı mesajda yeni öğretim yılına sorunlarla girildiğini belirterek, öğretmen açığının ka-patılamadığını, okul binası ihtiyacının devam ettiğini ve derslik başına düşen öğrenci yoğunluğunun hala makul sınırın üzerinde olduğunu bildirdi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi Çankaya Köşk'ünde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Ba, .n Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre görüşmede bölgedeki son gelişmeler, iran'la ikili ilişkiler, terörizm ve güvenlik sorunları da ele alındı. Ayrıca izmir'de toplanan ECO Bakanlar Konseyi'nin ve imzalanan İzmir Antlaşması'nın gerekleri üzerinde de görüşüldü.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ABD 'nin Ankara Büyükelçisi Marc Grossman'ı Dışişleri Bakanlığı'nda kabul etti. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Kuzey Irak'taki Türkmenlerin varlığının tehlike altında bulunduğunu belirterek, Türkmenlerin içinde bulunduğu durum Dışişleri'nde ve Türk kamuoyunda sıkıntı meydana getirmiştir. Amerika bu konuda Türkiye'ye açık destek vermiştir. Bu hareketi yapıcı buluyorum.

Türkmenlerin bölgede yerel yönetim çerçevesinde haklarının korunması konusunda Amerika ile işbirliği içinde olacağız" dedi.

Grosman da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'dan, Başbakan Necmettin Erbakan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'e "Türkiye, Kuzey Irak'taki ABD personelinin taşınmasındaki çabalarından dolayı" teşekkür mektubu ilettiğini söyledi. Grosman ikili görüşmede Kuzey Irak'taki olaylar ve Türk-ABD ilişkileri konularını ele aldıklarını da belirtti.

5- RP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz düzenlediği basın toplantısında, hükümetin teröre, Kuzey Irak'ta 200 kilometre güvenlik kuşağı oluşturmasının ötesinde çözüm aradığını belirterek, "Özellikle Silopi, Çukurca, Zaho gibi bölgelerde güvenlik bölgeleri oluşturup terörle mücadeleye devam etmenin, Irak tarafından da anlayışla karşılanacağını ümit ediyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Şevket Kazan da partisinin Gebze ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, ABD'nin İncirlik Üssü'nden kalkan uçaklarının Irak'ı bombalamasına izin verilmediğini belirtti.

6- Irak'ta, AB,D hesabına çalıştıkları ileri sürülen ve sayıları 2 bini bulan peşmergelerden bir kısmı Türkiye'ye giriş yaptı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bilican, peşmergelerin bir süre Silopi ilçesindeki Hac Konaklama tesislerinde konuk edileceğini, daha sonra uçakla ABD'ye gönderileceğini söyledi,

7- Ankara'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti yaptığı açıklamada, Türkiye ile terörizmle mücadele dahil, tüm alanlarda işbirliği yapacaklarını belirterek, son birkaç aydır "üzücü bir şekilde" sınırın iki tarafından da PKK'lı teröristlerin sızmalarına tanık olduklarını belirtti.

8- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Başbakan Necmettin Erbakan'a "bedeliz oto ithalatı" konusunda görüş ve Önerilerini içeren bir rapor sundu.

TİSK Başkanı Refik Baydur, Başbakan Erbakan'a sunulan raporda, bedelsiz oto ithali kararnamesinin, Türk sanayiinin lokomatif konumunda bulunan otomativ sektöründe fabrika kapanmalarına, işsizliğe neden olacağı, ekonomik ve sosyal dengeleri olumsuzluğa iteceğini vurgulayarak böyle bir uygulamadan 400 bin kişinin ve ailesinin zarar göreceğini bildirdi.

9- Van'ın Gürpınar ilçesinde Mevzi Dağı'na güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 36 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

10- Türkiye'de gazeteci Abdi İpekçi'nin öldürülmesinden, Mehmet Ali Ağca'nın cezaevinden kaçırılmasına kadar bir dizi eyleme adı karışan, Oral Çelik, "Uluslararası Suçluların İadesi Anlaşması" gereğince İsviçre hükümeti tarafından Türkiye'ye iade edifdi. Çelik, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce gözaltına alındı.

11- ABD Savunma Bakanı William Perry, Irak'a karşı gerçekleştirilmesi olası bir askeri harekat içi n destek kazanmak ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı müttefikler arasında işbirliği sağlamak için Körfez ülkelerini kapsayan bir geziye çıktı. Perry, ilk olarak Kuveyt Emiri Şeyh Cabir el-Ahmet el-Sabah ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD'li askerlerin Ku-veyf'İ üs olarak kullanması sorununu ele aldıklarını ve Emir'in kendisine Kuveyt Yüce Savunma Konseyi'nden karar çıkması halinde ülkesini üs olarak kullanabileceğini ilettiğini söyledi.

12- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yahudilerin yeni yılı dolayısıyla İsrail Radyosu'na verdiği demeçte, Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın yeryüzünde terörizmin yayılmasına geniş ölçüde katkıda bulunduğunu, uçak kaçırma, uçakların seyir halinde havaya uçurulması gibi yeni taktik ortaya koyduğunu iddia etti.

16 EYLÜL 1996

1 - ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, iran'ın PKK ile ilişkisinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, Başbakan Necmettin Erbakan'ın İranlı yöneticileri memnun edecek beyanlarda bulunduğunu, ancak bunların belgelerle çürütüldüğünü söyledi.

2-1996-1997 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, artık eğitimde bir "anlayış devrimi" ortaya koyma zamanı geldiğini belirterek "Okul öncesi eğitim için seferberlik başlatmalıyız, 8 yıllık eğitimi hemen gerçekleştirmeliyiz" dedi.

3- Devlet Bakanı Nevzat Ercan Sakarya'da düzenlenen "3. Müftüler Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, laiklik felsefesinin dini bütünleştirici bir ilke olduğunu belirterek "Ne yazık ki laiklik topluma farklı anlatılmış, farklı anlatılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de din, baskı unsuru olarak kullanılmıştır ama bu baskıları geride bırakmayı başarmış bulunmaktayız" dedi.

4- ANAP Diyarbakır Milletvekili Abdülkadir Aksu, partisinden istifa etti.

5- Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi ipek-çi'nin öldürülmesi olayına "iştirak" suçundan hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Oral Çelik İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

7 - Avrupa İnsan Hakidrı Mahkemesi, 1992 yılında Diyarbakır'ın Ke-lekçi Köyü'ndeki evlerinin jandarmalar tarafından yakılarak göçe zorlandıkları gerekçesiyle Avrupa İnşân Hakları Mahkemesi'ne Türkiye aleyhine başvuru yapan sekiz kişiyi davasında haklı buldu. Mahkeme, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi uyarınca insanların özel aile yaşamına saygı ilkesini ihlal ettiğine karar verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel dava ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, iç hukuk yollarına, bağımsız Türk mahkemelerine başvurmaksızın Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunulduğunu belirterek, başvurunun ve mahkemenin aldığı kararın "yanlış" olduğunu söyledi.

8- Bir günlük çalışma ziyaretinde bulunmak için Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakanı William Perry Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller ile ayrı ayrı görüştü. Perry, temaslarında Çekiç Güç'ün Irak'a karşı caydırıcılıkta yaşamsal önemi olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Tansu Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin olumlu yaklaştığı güvenlik kuşağı konusunda geri adım atılmayacağını belirterek "Sınırlarımızda PKK yığınağına müsaade etmemiz mümkün değildir. Güvenlikli bölge konusundaki kararlılığımızı bir defa daha teyit ettim. ABD bu konuyu anlayışta karşılamaktadır" dedi.

9- Mısır'ın başkenti Kahire'de dün sona eren Arap Birliği Konsey Toplantısı sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, "Konsey, Türkiye'yi, suların adil paylaşımını sağlayacak, tarafların bütün haklarını garanti altına alacak nihai bir anlaşmaya ulaşılması için en kısa zamanda ilgili ülkelerle üçlü görüşmelere yeniden başlamaya davet etmektedir1' denildi.

17 EYLÜL 1996

1- Ankara'da çeşitli okulların açılışlarına katılan Cumhurbaşkanı Sü-leyma Demirel, yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin en değerli varlıkları olan çocukların, fedakar ve vatanperver öğretmenlerin elinde yeni asra hazırlanacağını kaydederek herkese eğitim ve öğretim olanağı tanınması için çalışıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam ise yaptığı konuşmada, özel okulların desteklenmesi gerektiğini belirterek, vakıf üniversitelerinin yaptıkları harcamaların yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını kaydetti.

2- Başbakan Necmettin Erbakan Ankara'da ekonomik kurul toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kamu harcamalarının denetim altına alınması için "havuz sisteminin" oluşturulacağını belirterek, tüm kamu kaynaklarını kamu bankalarında toplayıp, borçlanma gereksinimini sıfırlayacaklarını savundu.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, devlet bakanları Ufuk Söylemez ve Ayfer Yılmaz ile ekonomi bürokratlarının katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, nisan ayında çıkarılan Bütçe Ya-sası'nda 850 trilyon olarak öngörülen bütçe açığı tahmininin 1.3 katrilyona yükseldiğinin eylül ayından itibaren görüldüğünü belirterek, yurt içindeki bankalardan döviz tahvili karşılığı 1.2 milyar dolarlık borçlanmaya gidileceğini söyledi. Çiller, IMF ile ay sonunda görüşmelerin başlayacağını bu görüşmelerden önce Türkiye'nin bütün ekonomik dengelerini sağlama yönünde program çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

4- Devlet Bakanı Sacit Günbey, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan dar gelirli 100 bin öğrenciye burs verileceğini açıkladı. Günbey, köyleri boşaltılan dar gelirli ailelerle şehitlerin üniversitede okuyan çocuklarına da öğrenimleri süresince burs bağlanacağını bildirdi.

5- İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, ABD'nin yakındoğu işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Pelletreau ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Marc Grossman'ı kabul edgrok görüştü. Ağar, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki son gelişmelerin ele alındığını belirterek, "Türkiye'nin teröre karşı sürdürdüğü mücadele konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bunun sonucunda bizim güvenlik konusundaki görüşlerimiz ve endişelerimize katıldıklarını, büyük bir anlayışla karşıladıklarını ve bu konuda çeşitli alanlardaki işbirliği konusuna da çok sıcak yaklaştıklarını büyük bir memnuniyetle gördüm" dedi.

İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ayrıca İran Güvenlik Müdürü Hüseyin Mırzai başkanlığındaki bir heyeti de kabul etti.

6- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Ankara'da düzenlediği basın top-lantısTnda, Tarsus ve Hatay'ca iki bebeğin kangren olarak sakat kalmalarına neden olan aşı konusunu değerlendirirken "Devletin ürettiği aşı kalitesiz ve miktar olarak yetersiz" dedi.

7- Birleşik Yayın Dağıtım A.Ş'nin Akşam, Dost, Önce Vatan, Takip gazeteleri ve Alem dergisinin dağıtımını durdurması üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez yaptığı yazılı açıklamada, basındaki tekelleşmenin rekabeti engellediğini belirterek bunun tehlikeli sonuçlar doğuracağını belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada ise Birleşik Yayın Dağıtım'ın (Bir-Yay) Akşam gazetesini dağılmamasının üzüntü verici olduğu, ancak dağıtım hakkının da uyulması gereken kuralları olduğu vurgulandı. Açıklamada, her düşüncenin serbestçe ifade edilebilmesi gerektiği kadar bu düşünceleri açıklayan yayın organlarının da güvence içinde okura ulaşabilmesinin basın özgürlüğünün tamamlayıcı unsuru olduğu vurgulandı.

8- Van'ın Gürpınar ilçesinde piyasa değeri 250 milyar olan 30 kilo saf eroin ele geçirildi.

18 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Hava Kurumu Etimesgut Tesislerindeki 1. Ankara Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılışını yaptı, insanlığın, havacılık ve uzayda aradığı pek çok şeyi bulduğunu ifade eden Demirel, "Umarız, uzaydan yararlanma olayı, insanlığın tahribine değil, uygar ihtiyaçları için kullanılmasına yönelir" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Necmettin Erbakan başkanlığında toplandı. Erbakan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, öncelikli olarak yeni başlayan öğretim yılının sorunları ve üniversitelerdeki harç miktarları üzerinde görüşüleceğini söyledi. Etibûik'ın özelleştirilmesi konusunda Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda karar alındığını belirten Erbakan, Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından satış çalışmalarının başlayacağını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Kamu Personeli ile Emeklilerin Mali, Sosyal ve Diğer Haklarında Düzenlemeler Yapılmasına Dair Yetki Yasası'nın iptali için yaptığı başvuru hakkında "yürürlüğün durdurulması" kararı verdi.

. 4- Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu, Avrupa İnsan Hakları Mah-kemesi'nin köy yakmalarla ilgili olarak Türkiye aleyhine verdiği "ceza" için köylülere kızgın olmadıklarını ve tazminat almaları halinde devlet olarak rahatsız olmayacaklarını belirtti.

5- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Yargıtay Başkanı Müfit Utku'yu ziyaret ederek bir süre görüştü. Yasama, yürütme, yargı güçlerinin önemini vurgulayan Kazan, yargının sorunlarının çözümü konusunda işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.

6- içişleri Bakanı Mehmet Ağar, DGM ve Emniyet Genel Mü-dürlüğü'nün, "gerekli görmesi halinde" bütün ev, işyeri ve diğer yerleşim birimlerinin telefonlarının dinlenebilmesi amacıyla gizli karar aldığının ortaya çıkmasının ardından, karara tepki gösteren muhalefet partilerinin liderlerine bilgi verdiğini söyledi.

7- DSP Grup Başkan Vekili Mümtaz Soysal düzenlediği basın toplantısında, Strasbourg Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin köy yakmalarla ilgili olarak Türkiye aleyhine verdiği kararı eleştirdi. Soysal, iç yargı yollan tüketilmeden başvurunun kabul edilmesinin doğru olmadığını belirterek, "Mahkeme, yetkilerini aşıp, üye devletin yargı mekanizmasını neredeyse geçersiz ilan eden bir karar almıştır. Türkiye'ye haksızlık yapılmıştır" dedi.

8- Muş'un Varto Ece .aerkezine saldıran teröristlerden 5'i öldürüldü. Çatışmada, 1 polis memuru şehit oldu, 2'si polis 4 kişi yaralandı. İlçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Öte yandan PKK'nm Kuzey Irak'taki Zap Kampı'nda 1.5 yıldan bu yana rehin tutulan askerlerden beşi daha serbest bırakıldı.

9- Ankara'ya gelen Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller tarafından kabul edildi. Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, dünya kamuoyunun Kuzey Irak'taki Türkmen varlığını farketmek zorunda olduğunu ve bunu Mesut Barzani'ye de ifade ettiğini söyledi. Şu an bölgede bir boşluk olduğunu ve bir yerel yönetimin gündeme geleceğini belirten Çiller, burada devlet otoritesi sağlanana kadar Türkmenler ve Kürtler dahil bütün toplulukların temsilcilerinin yönetime müştereken ve etkin şekilde katılmaları gerektiğini de belirtti.

10- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham Mijvel El-Tıkriti yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasındaki güvenlik işbirliği anlaşmasına işlerlik kazandırılmasını istediklerini belirterek, "Bu anlaşma canlandırılmadıkça, Türkiye'nin teröristlere sıcak takip yapma hakkı yoktur" dedi. EI-Tıkriti, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta geçici bir güvenlik kuşağı oluşturmasına ülkesinin karşı olduğunu, ancak ilişkilerin bulanmasını istemediklerini söyledi.

11- Belçika güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'nın uyuşturucu faaliyetlerine karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyon sırasında uyuşturucu ticareti bağlantısı saptanan

MED TV'nin bağlı bulunduğu ROJ AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Ağbaba'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

12- Bosna Hersek'te yapılan genel seçimler sonucunda Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç oyların büyük bölümünü alarak üçlü Başkanlık Konseyi'nin başkanlığına seçildi.

13- ABD Kongresi'nde, 1997 yılı mali bütçesi çerçevesinde dış yardım yasa tasarısını görüşen Tahsisler Ortak Komitesi (TOK), Türkiye'ye karşı getirilen iki ön koşulu yasadan çıkardı.

19 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Necmettin Erbakan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Ka-radayı'yı ayrı ayrı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Necmettin Erbakan, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkam'na yeni öğretim yılı, yargıdaki dosya sıkışıklığı, Meclisin yeni dönemdeki çalışmaları ve dış politika hakkında bilgi verdiğini söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında ekonomide "ikinci kaynak paketini" açıkladılar. Başbakan Erbakan tarafından açıklanan kaynak listesinde, tütün ve alkolden erken vergi alımı, gecekondulara sertifika, gelir ortaklığı senedi satımı, hazine bonosu faiz gelirlerinden peşin vergi kesilmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının malvarlıklarının satılması, SİT alanlarının yeniden düzenlenmesi gibi önlemler yer aldı.

Başbakan Yardımcısı fe Dışişleri Bakanı Tansu Çiller de, "Biz devletçi değiliz. Devletin elindekileri özel sermayenin çok daha iyi değerlendireceğine inanıyoruz" dedi. Çiller, ay sonunda ABD'ye yapacağı ziyarette IMF yetkilileri ile görüşeceğini ve yeni bir anlaşma isteminde bulunacağını belirterek, hazine arsası ve lojman satışına ilişkin projelerle, özelleştirme programı ve sosyal güvenlik reformuna ilişkin düzenlemeleri program olarak götüreceklerini belirtti.

3- Devlet Bakam Namıl' Kemal Zeybek, Ankara'da düzenlenen basının sorunları ve ilgili mevzuatlarda planlanan değişikliklerin tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, danışma niteliğindeki toplantının amacının basının sorunlarını öğrenmek ve mevzuatta yapılması gerekli değişiklikleri hükümete bildirmek olduğunu söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakam Yalım Erez yaptığı yazılı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı bulunan reklamlar için bir yılda 37 milyar liralık para cezası kesildiğini bildirdi. Erez, yasa kapsamında oluşturulan ve bir yılını dolduran Reklam Kurulu'na 135 başvuru yapıldığını, incelemeye alınan 96 başvurunun 4'üne düzeltme, 1'ine durdurma, 31'ine para cezası verildiğini belirtti.

5- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü'ne Ekrem Karaismailoğlu getirildi.

6- Muş'un Varto ilçesinde terörist saldırılar nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

7- PKK'ya yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla Erzincan 2'nolu DGM'de tutuksuz olarak yargılanan eski milletvekili Abdülmelik Fırat delil yetersizliğinden beraat etti.

8- Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edilen bir kararda, Türkiye'ye, gümrük birliği çerçevesinde verilecek yardımların engellenmesi istendi. Kabul edilen kararda, "Avrupa Parlamentosu, Türk hükümetinden insan hakları, demokrasi, Kıbrıs ve Güneydoğu sorunu ile ilgili görüşlerini açıkça ortaya koymasını talep eder" ifadesine yer verildi. Kıbrıs'taki tampon bölgede her iki taraftan da insanların ölümüne yol açan olayların kınandığı kararda, Türkiye'nin adadaki askerlerini çekmesi gerektiği tekrarlandı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller karar üzerine yaptığı açıklamada, kararı "şiddetle kınadığını" belirterek, "Karar yanlı bir görüşü itade etmektedir, Türkiye'ye karşı yanlı bir kararın ifadesidir" dedi.

9- Bosna-Hersek'te Boşnak aday Alta İzzetbegoviç'in önde bitirdiği seçimlerden sonra başkan adayları uyum içinde çalışacakları mesajım verdi. Bosna'yı iki yıl yönetecek Başkanlık Konseyi'nde yer alacak olan aşırı milliyetçi Sırp lider Momcilo Krajisnik, Avrupa Birliği temsilcisi Cari Bildt ile yaptığı görüşmede, İzzetbegoviç ve iktidarın Hırvat ortağı Kresimir Zubak ile işbirliği içinde çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Bu arada Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç de seçim zaferinden sonra yaptığı ilk açıklamada, Sırp ve Hırvat taraflarına barış mesajları verdi.

20 EYLÜL 1996

1- Başbakan Yardımcın ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TiM) ve Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığının İstanbul'da ortaklaşa düzenledikleri ihracatın meseleleri konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'ye verilecek mali yardımı askıya alma kararını eleştirdi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Van DYP İl teşkilatında bölgenin sorunları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sorunu işsizlik. Ancak bölgenin ticaretini canlandırmak için gelecek ay içinde sınır kapılarını açacağız" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Refahyol hükümetinin ikinci Kaynak paketinin de kaynak sorununa hemen hiçbir gerçekçi ve sağlıklı çözüm içermediğini, günü kurtarma uğruna "kaynak kurutma paketi" olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Çerkezköy'de yaptığı açıklamada, hükümet tarafından açıklanan ikinci kaynak paketinin de "Gizlenmiş zam, faiz, vergi ve borçlanma paketi" olduğunu söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Genel Mer-kez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin açıkladığı ikinci kaynak paketinin, devlet ciddiyetinden uzak ve sonuç alınamayacak hayallerle dolu olduğunu belirterek, hükümetin ilk paketten elde ettiğini ileri sürdüğü 1,2 trilyonluk gelirle çiftçiye olan borcunu ödemesi gerektiğini söyledi.

6- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Halis Komili Yüksek İstişare Toplantısı'nda, hükümetin açıkladığı kaynak paketini hayalci olarak tanımladı ve Refahyol'un temiz siyaset, temiz yönetim ya da demokrasi açısından ülkeye en ufak bir katkısı olmadığını belirtti.

7- Ankara'da yapılan Türkiye-iran 13. Ortak Güvenlik Komite Toplantısı için Türkiye'de bulunan İran İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürü Hüseyin

Mirzai, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin PKK'ya destek vermediğini savunarak, Türk yetkililerin bu konuda istediği zaman İran'da incelemelerde bulunabileceğini söyledi.

8- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani Sü-leymaniye'de düzenlediği basın toplantısında, PKK ile mücadele çerçevesinde Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta oluşturmayı planladığı "Güvenlik Kuşağı" projesinden vazgeçtiğini söyledi.

9- Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun kardeşi Murtaza Butto'nun polislerle girdiği çatışmada öldürüldüğü bildirildi.

21 EYLÜL 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da çeşitli açılış ve temel atma törenleri ne katıldı.

2- RP'nin il başkanları ve il mütettişleri, Genel Başkan Necmettin Erbakan başkanlığında toplandı. Erbakan, hükümetin kurulmasından bu yana 10 hafta geçtiğini belirterek, bu sürede Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların çözümü için köklü adımlar atıldığını söyledi. Türkiye'nin en önemli sorununun terör ve işsizlik olduğunu kaydeden Erbakan, hükümetin programlı bir şekilde bu sahada da mücadele ettiğini belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP'lı belediyelerce gerçekleştirilen hizmetlerin açılışına katılmak için gittiği İstanbul'da yaptığı konuşmalarda, RP içindeki şeriata yönelik tasavvurların, bunların sahiplerine çok pahalıya mal olacağını belirterek, "Laikliğin teminatı DYP değil, Tuk milletidir. DYP, RP'ye mahkum bir ortaktır" dedi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımdan Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na atandıktan sonra istifa ettiğini açıklayan Nazmi Şarvan ile "yargının sorunları" üzerine yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

5- Türk-İş, DiSK ve KESK'e bağlı sendikaların Ankara şubelerinin oluşturduğu platform, "zorunlu tasarruf ve nemaların" çalışanlara ödenmesi istemiyle, Ankara Sakarya Caddesi'nde kitlesel basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "hükümetin zorunlu tasarruf ve nemaların üzerine yatmaya ve çalışanların haklarını gasp etmeye çalıştığı" bildirildi,

6- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Aydın Öktem, İzmir'in Buca ilçesinde vefat etti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik güçlerince Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin çeşitli kentlerinde düzenlenen operasyonlarda, 37 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 3 korucu şehit oldu.

7- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, BM Genel Kurulu'nun açılışına katılmak üzere New York'a gitti.

22 EYLÜL 1996

1-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da bir okulun açılışında yaptığı konuşmada, 1996 Türkiye'sinde pek çok noksanlar olmasına karşın eğitimde çok büyük aşamalar kaydedildiğini vurgulayarak, "Hedef, bilgili becerili, şanlı tarihini bilen, geçmişten geleceğe bakan ve dünya ile kucaklaşan vatandaşlar yetiştirmektir. Uygarlığa açılan yol eğitimdir. Çağdaşlığa giden yol eğitimden geçer" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin {TÜSİAD) 25. yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sıkılmış bir yumruk gibi toprak bütünlüğünü muhafaza kavgası yaptığını belirterek "Sağlam bir demokrasi, hür, demokrat, laik bir Türkiye ile milletimiz gönlünde yattığı yere varacaktır" dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili de ekonomik kalkınmanın yeterli olmadığını belirterek, "Laik, demokratik rejime sahip çıkıp yarım kalan demokrasi devrimimizi tamamlayarak tüm bunları başarabiliriz" dedi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan, RP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun teror olduğunu belirterek, "Terörle çok yönlü mücadele için bakanlar heyeti oluşturulmuştur. Terörle yalnız askeri alanda değil; sosyal, ekonomik ve tanıtım yönünden de mücadele yapılıyor. Yıkılan evler onarılıyor, bölgedeki vatandaşlarımıza hayvancılık ve tarım kredisi veriliyor. Güneydoğu'da artık yuvaya dönüş başlamıştır. Hükümetimiz, terörü kökünden sökmek için her türlü adımı atmaktadır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Marmara ve Boğazlan Belediyeler Birliği Anavatan Partisi grubunun Tekirdağ Belediye Kültür Mer-kezi'nde düzenlediği toplantıya katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Anavatan iktidarına ihtiyacı bulunduğunu belirterek, "Bu hükümetin becereksizliği Türkiye'yi karaya oturtmaya yetmeyecek. ANAP Türkiye'nin ümidi olmaya her zamandan fazla namzettir" dedi.

5- Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye'nin, Kuzey Irak'taki son gelişmelerin ardından bölgedeki Türkmenlere ağırlıklı önem vermesinin, bu halka yönelik baskıların artmasından ve "katliam" kaygısından kay-naklandığtnı belirten Öymen, "Türkmenlerle Irak'ta nüfuz yayma politikamız yok" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, partisince Kızılcahamam'da düzenlenen sonbahar toplantısına katıldı. Gölhan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduğunu belirterek, "Bu yüzden Kuzey Irak'ta bir güvenlik şeridi istiyoruz" dedi.

7- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Ankara'da yaptığı açıklamada, "Zorunlu Tasarruf Fonu"nda biriken paraların işçi, işveren ve memur temsilcilerinden oluşacak özerk bir yönetim tarafından rasyonel bir şekilde değerlendirilmesini isteyerek, bu değerlendirmeden elde edilecek para ile "işsizlik sigortasfnın altyapısının oluşturulabileceğini söyledi.

8- Elazığ'ın Alacakay ilçesi yakınlarındaki Etibank Şark Krom işletmesi Müessese Müdürlüğü'ne saldıran PKK'lı teröristlerin 5 kişiyi öldürdüğü, ayrıca Bitlis'in Tatvan ilçesinde de yol kesen PKK'lı teröristlerin 2 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, New York'ta yazılı bir açıklama yaparak The New York Times gazetesinin 21 Eylül tarihli sayısında yayımlanan haberinde kendisine atfen yer alan "Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta otoritesini yeniden kurcası için Irak lideri Saddam Hüseyin'e yeşil ışık yaktığına" ilişkin sözlerini yalanlayarak, bu ifadelerin, Türkiye'nin Irak politikası hakkında yanlış anlamalara yol açabileceğine dikkat çekti. Çiller, "Irak hükümetinin, uçuşa yasaklı bölgeye asker göndermesini istemedik, bunu ima

dahi etmedik. Biz, bizzat Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Bar-zani'nin bu bölgedeki teröristleri ortadan kaldırmasını tercih ederiz. Barzani ile görüştük ve bu sınır bölgesini PKK terör faaliyetlerinden arındırmak için kendisinin garantisini talep ettik" dedi.

10- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, geçen hafta içinde Ankara'da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Pelletreau'yla gerçekleştirdiği temaslarıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

11- İtalya'da ayrılıkçı l'1er Umberto Bossi, ülkenin kuzeyini ayırma girişimi çerçevesinde "Padanya hükümeti"ni kurdu.

12- Yunanistan'da genel seçimler yapıldı.

13- Ermenistan'da genel seçimler yapıldı.

23 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) taratından düzenlenen TÜRSAB üyesi seyahat acentalannın ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Ülkemiz, hem coğrafi hem de kültürel ve tarihi zenginliklere sahip. Uygar ülke insanlarının bu güzellikleri görmesinde onlar içinde, bizim içinde yarar vardır" dedi.

2- Diyarbakır'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve kuvvet komutanları Bölge Valisi Necati Bilican'ı makamında ziyaret ettiler. Orgeneral Karadayı yaptığı konuşmada, terör örgütüne büyük darbeler indirildiğini, örgütün can çekiştiğini ve terör olaylarının büyük ölçüde aşağılara çekildiğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Refahyol koalisyonunun üç aylık icraatının başarısız olduğunu belirterek, ANAP olarak buna İzin vermeyeceklerini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Ankara'da düzenlenen Tüketici Konseyi'nin ilk toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede uzun zamandan beri bir yandan kaliteli mal ve hizmetin sunulmasını sağlayacak, eksiksiz bir rekabet sistemine yönelik önlemlerin başarıyla alındığını söyledi,

5- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu İstanbul'da yaptığı açıklamada, 28 Ağustos'ta Nurullah Tevfik Ağansoy'u öldüren katillerin de aralarında bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldıklarını söyledi. Yazıcıoğlu, gözaltına alınan kişilerin yurtdışında bulunan Alaattin Çakıcı ile bağlantısı olduğunu belirterek, "Soruşturma sonunda gerekli açıklamayı yapacağız. Çakıcı çetesinin çok önemli bir bölümü komple ele geçirildi" dedi.

6- Ereğli Demir ve Çelik İşletmelerinden yapılan açıklamaya göre, fabrika ürünlerine yüzde 7 ile 9.8 oranında zam yapıldı.

7- BM Genel Kurulu nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile görüştü. Çiller, Türkiye ile ABD'nin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Kuzey Irak'taki etkisinin azaltılması konusunda anlaştıklarını, Çekiç-Güç'ün yeniden yapılandırılacağını ve sadede Kürtlerin değil, Türkmenleri de koruyacak hale getirileceğini söyledi.

8- Çin'de bulunan Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz, Pekin Büyükelçiliğimde verilen brifingte, Çin ile Türkiye arasında ekonomik altyapı konusunda problem bulunmadığını belirterek, Türk firmalarının Çin'le yapacağı işbirliğinin yararlı olacağını söyledi.

9- Yunanistan'da yapılan milletvekili genel seçimlerinde, İskeçe'den Yeni Demokrasi Partisi'nin adayı Birol Akifoğlu, Gümülcine'den Pan-Hekenik Sosyalist Partisi'nin adayı Galip Galip ile yine Gümülcine'den Sof ittifak Si-nazpizmos'un adayı Mustafa Mustafa Yunan parlamentosuna girdiler.

10- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, dün yapılan seçimler sonucunda yeniden devlet başkanlığına seçildi.

11 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Bosna seçimleri Başkanı Jeff Fisher tarafından yapılan açıklamada, devlet başkanlığı seçimlerini Boşnakların lideri Alia İzzetbegoviç'in kazandığını söyledi.

12- Pakistan'da Başbakan Benazir Butto'nun kardeşi Murteza Butto'nun öldürülmesinden sonra çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 EYLÜL 1996

1- Diyarbakır ve Batman'da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bilican tarafından brifing verildi. Bilican brifingte, terörle mücadele konusunda son on yıl içinde Önemli mesafeler kaydedildiği söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel de verilen bilgilerin "fevkalede rahatlatıcı" olduğunu, devletin ve vatanın, bu ülkede yaşayan herkesin olduğunu belirterek "Burada sergilenen olay, sınırlarımız tecavüze uğramıştır. Masum halkımız pek çok şehit vermiştir. Devlet güçleri de şehitler verdi. Milletimiz ülkemizin bütünlüğü için her türlü fedakarlığı yaptı, yapmaya da devam ediyor" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Maliye Bakanı Abdüllatif Şener tarafından verilen brifingten sonra yaptığı açıklamada, hazırlıkları yapılmış olan bütçenin hükümet kademesinde incelenmesine başlandığını, hükümetin yoğunluğunu bu konuya kaydıracağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin Yüksek Askeri Şura kararlarının yargıya götürülebilmesini öngören bir tasarı getirmesi halinde, kendilerinin de tutumlarını belirleyeceklerini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Artvin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin eğriyle doğrunun birbirine karıştığı bir ülke haline getirildiğini, yolsuzluğun, rüşvetin hızla yaygınlaştığını, mafyanın bir virüs gibi devletin içine yerleştiğini söyledi.

5- Türk sanat müziği sanatçısı Zeki Müren İzmir'de vefat etti.

6- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde meydana gelen olaylarda 8 tutuklu öldü.

7- New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller New York Türk Evi'ndeki resepsiyonda yaptığı açıklamada, Yunanistan'da yapılan seçimleri Kostas Simitis'in kazanmasının, Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ettiğini söyledi.

8- Nükleer denemelerin tamamen yasaklanmasına ilişkin anlaşma New York'ta devam eden BM Genel Kurulu'nda ABD, Çin, Fransa, Rusya ve İngiltere tarafından imzalandı.

ABD Başkanı Bill Clinton BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Anlaşma, insanlığı, nükleer tehlikelerin daha da azaldığı gelecek yüzyıla yöneltti" dedi.

9- Yunanistan'da yapılan milletvekili seçimlerini kazanan Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) Başkanı Kostas Simitis başkanlığında bakanlar kurulunun açıklandığı bildirildi.

10- Sri Lanka'da meydana gelen çatışmalarda 146 kişinin öldüğü bildirildi.

25 EYLÜL 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan, YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile 61 üniversitenin rektörünü Başbakanlıkta kabul etti. Kabulde konuşan Erbakan, eğitim yılının başlaması nedeniyle tüm önlemlerin alındığını ve .eğitim alanında geçen yıla oranla büyük adımlar atıldığını söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Ankara'da düzenlenen "3. Uluslararası Türkiye Spor Yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi Kongresi"nin açılışında, "Sağlık ve Adalet" konulu bir konuşma yaptı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Kırıkkale'nin Delice İlçesinde düzenlenen lestival de yaptığı konuşmada, ANAYOL hükümeti döneminde buğdayın 21 bin 500 lira olması gereken fiyatının bugün piyasada 16-17 bine düştüğünü, TMO'nİn yeterli düzeyde buğday almadığını, aldığı buğdayın da bedelini çiftçiye ödemediğini söyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 47 PKK'lı terörist öldürüldü, 6 güvenlik görevlisi şehit oldu.

5- BM Genel Kurulu çalışmaları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, çeşitli medya kuruluşlarıyla bir araya geldi ve söyleşilerde bulundu.

Çiller, BM binasında düzenlediği basın toplantısında, İran'la yapılan doğal gaz anlaşmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Çiller, İtalya, Almanya gibi ülkelerin de İran'la ticaret anlaşmaları imzaladıklarını söyledi.

6- Afganistan'da yönetime karşı mücadele veren radikal İslamcı Taleban örgütü, dün ele geçirdiği- stratejik öneme sahip Sarobi kentinden sonra başkent Kabil'in doğu mahallelerine girdi. Afgan İslami Ajansı (AIP) tarafından yapılan açıklamada, Taleban milislerinin Kabil'in doğusunu ele geçirdikleri, bölgedeki bir askeri akademinin yakınlarında hükümet güçleriyle şiddetli çatışmalar olduğunu ve Taleban güçlerinin başkentin içlerine doğru ilerledikleri bildirildi.

7- İsrail'in Kudüs'te arkeolojik tüneli açması üzerine Filistinlilerin düzenlediği gösteriye İsrail askerleri tarafından ateş açılmasının ardından Filistin polisi ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmalarda 4 Filistinlinin öldüğü ve 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Hollanda'da, bir uçağın Kuzey Denizi'ne düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 32 kişi öldüğü, 2 kişi yaralandığı bildirildi.

26 EYLÜL 1996

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, "MGK'de, ülke genelinde güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiş, bölücü terörle ve diğer terör odaklarıyla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi üzerine görüş birliğine varılmıştır" denildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dil Devrimi'nin 64. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk'ün öncülüğünde başlayan gayretlerle yüzyılımızda yeniden hayatiyet kazanan Türkçe'nin, kısa sayılabilecek bir zaman içerisinde çağdaş bir eğitim, ilim ve kültür dili seviyesine yükseldiğini söyledi.

Başbakan Necmettin Erbakan da yayımladığı mesajda, Türkçenin geliştirilmesi için harcanan çabaların takdire değer olduğunu belirterek, "Türk dili, tarihi boyunca kelime, kavrarr ve terim zenginliğiyle milletimize malolmuş; milli birlik ve beraberliğimizin tesisinde etkin rol oynamıştır" dedi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı ile madencilik projeleri, bütçe çalışmaları, üniversitelerde yeni dönem hazırlıkları ve bedelsiz otomobil ithalatı kararnamesi konularını görüştüklerini söyledi. Başbakan Erbakan, 1997 yılı bütçesini de verimli Kaynaklarla denkleştirmek için çalıştıklarını belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Amasya'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Necmettin Erbakan'ın 1997 yılı bütçesine ilişkin açıklamalarını eleştirerek, 1996 bütçe açığının ulusal gelirin yüzde 10'u düzeyinde olacağını ve 1.3 katrilyon lira olarak gerçekleşeceğini söyledi. Yılmaz, bu rakamların bütün zamanların rekoru anlamına geleceğini, bundan daha kötü olanın ise devlet borçlanmalarının yalnızca devlet bonolarına dayandırılması olduğunu ileri sürdü.

5- Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası'nın (CMUK), tanıkların kimliklerinin saptanması sırasında dine ilişkin soru yöneltilmesini içeren 61. madde hükmünü iptal etti.

6- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde çıkan İsyanda ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

7- BM toplantıları nedeniyle New York'ta bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller ikili temaslarını sürdürüyor. Çiller, İsrail D ışişleri Bakanı David Levy ile bir görüşme yaptı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çillerin İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile dün yaptıkları görüşmede, ağırlıklı olarak PKK'nın Iran topraklarından Türkiye'ye yaptığı saldırıların ele alındığı bildirildi.

8- İsrail'in Kudüs'te El Aksa Camii'nin yanından geçen tüneli açması üzerine çıkan olayların ülke çapında sokak çatışmalarına dönüştüğü bildirildi. 45 Filistinli ve 11 İsraillinin yaşamını yitirdiği olaylarda 500'ün üzerinde kişinin de yaralandığı bildirildi.

Filistin Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, "Filistin yönetimi, Filistinli bütün güvenlik güçlerine, halkı koruma, ulusu ve kutsal yerleri koruma çağrısında bulunuyor denildi, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere ateş açmasına tepki göstererek İsrail'in anlaşmalara uyması gerektiğini söyledi. Weizman, "İsrail-Filistin özerklik anlaşmasını uygulamaya geçirmeliyiz" dedi.

9- Ermenistan'da hafta sonu yapılan seçimlerden sonra muhalefet partilerinin seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlattıkları gösteriler devam ederken, Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın ülke çapında gösterileri yasakladığı ve silahlı kuvvetlere ait tanklar ve zırhlı araçların başkent Erivan'a girdiği bildirildi. Bu arada Ermenistan Parlamentosu, birleşik muhalefet lideri Vazgen Manukyan'ın dokunulmazlığını kaldırdı.

10-Afganistan'da yeniden şiddetlenen iç çatışmaların sürdüğü, Paktistan yanlısı Taleban güçlerinin başkent Kabil'e girmek üzere olduğu bildirildi.

27 EYLÜL 1996

1- İstanbul Sanayi Odası'nın 44. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, "Sanayici de siyasetçi de elini taşın altına koymalı. Düşünen, konuşan bir toplum olmalıyız" dedi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan Ankara'da yaptığı açıklamada, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda cezaevi yönetiminin kusuru olduğunu açıkladı ve üç yöneticinin açığa alındığını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Refahyol hükümetinin Adalet Bakaniığı'ndan başlayarak demokratik devleti temelden sarsacak bir kadro operasyonu içine girdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve hükümetin DYP kanadına büyük görev düştüğünü söyledi,

4- CHP Genel Başka., Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin iç ve dış politika uygulamalarını eleştirdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde sürdürülen operasyonlarda, 60 PKK'lı terörist öldürüldü,

6- New York'tan Washington'a geçen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Batı kurum ve değerleri ile laikliğe bağlılığının değişmediğini belirtti ve Başbakan Necmettin Erbakan ile dünyaya bakışlarının "farklı" olduğunu, ancak iki parti arasındaki prtokol temelinde, yeni hükümetin "istikrar" getirdiğini söyledi.

7- Afganistan'da rejime'karşı savaşan radikal İslamcı Taleban güçleri başkent Kabil'i ele geçirerek eski Devlet Başkanı Necibullah'ı idam ettiler. Afganistan Devlet Başkanı Burnaneddin Rabbani ile Başbakan Gulbeddin Hikmetyar'ın ise ülkenin kuzeyine kaçttğı bildirildi.

8- Kudüs'teki El Aksa Camii'nde cuma namazından sonra Filistinlilerin polise taş atması ile başlayan olaylar sonucu 3 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Çatışmalarda 5 İsrail polisi de yaralandı.

9- Cezayir'in Bufarik kasabasında bir araca konulan bombanın patlaması sonucu 15 kişinin öldüğü, 78 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bursa'da Çağdaş Eğitim Kooperatifi tarafından yaptırılan Öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türk milletinin laiklikten şikayeti olmadığını ve Türkiye'nin laiklikle mutlu olduğunu belirterek, "Müslümanlığın en iyi anlaşıldığı ve uygulandığı ülkenin laik Türkiye Cumhuriyeti olduğunu" söyledi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam da yurtların hem ekonomik açıdan önemli hem de Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunlara karşı büyük önem taşıdığını söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, İstanbul'da çeşitli açılış törenlerine katıldı. Erbakan, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, hükümetin uyum içinde çalıştığını vurgulayarak, bütün kamu kuruluşlarının hesaplarının tek bir bilgisayar merkeziyle izleneceğini bildirdi. Başbakan Erbakan, gazetecilerin sorusu üzerine Kudüs'teki son çatışmalara değindi ve İsrail'in bir an evvel bu tahriklerden vazgeçmesini, Mescid-i Aksa'nın altına kazılan tüneli derhal kapatmasını ve katliam yapmamasını istedi.

3- CHP Grup Başkan Vekili Önder Sav, diğer grup başkan vekilleri Oya Araslı ve Nihad Matkapla birlikte Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin anti-laik uygulamalarına dikkat çekti. Sav, Adalet Bak-lanlığt'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na yanıltıcı bilgi vererek göreve atanmalarını sağladığı yargıçların, türban takarak bu görevi yapamayacaklarını vurguladı,

4- Trabzon'dan tamir için Tuzla Limanı'na giden "Moldovya" adlı Rus bandıralı yolcu gemisi gece çıkan fırtına nedeniyle Bartın-lnkum açıklarında battı. Bartın Valiliği'nden yapılan açıklamada, gemide 10 mürettebat, 1 gümrük memuru ve 1 yolcunun bulunduğu, arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

5- BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri

Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov ile görüştü. Görüşmede; iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölge ve dünya sorunlarının ele alındığı bildirildi.

6- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, CNN televizyonuna Şam'da yaptığı açıklamada, Fırat Nehri'ni "uluslararası su" diye nitelendirdi, Esad, bir soru üzerine "Türkiye'nin suyu keseceğine inanmıyorum. Haklarımızı tüm imkanlarımızla koruruz" dedi.

7- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Zvi Elpeleg, düzenlediği basın toplantısında çok sayıda kişinin ölümüne yol açan Mescid-i Aksa Camii yakınlarındaki tarihi tünelin "İki tarafın anlaşması ile yeniden açılacağını" ümit ettiğini söyledi.

Devlet Bakanı Abdullah Gül, konuyla ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada İsrail'in, Mescid-i Aksa Camii yakınında tünel açma girişimini "ateşle oynamak olarak nitelendirerek, "İsrail, bu tehlikeli oyundan vazgeçmezse karşısında 1.5 milyar Müslümanı bulacaktır" dedi.

8- Afganistan'da dün Rabbani hükümetini devirerek yönetimi ele geçiren Taleban, eski hükümetin 2 üst düzey yetkilisini daha idam ettiğini açıklarken; ikinci bir emre kadar da çalışan kadınların evlerinden dışarı çıkmalarını yasakladı.

29 EYLÜL 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ağustos ayındaki depremden sonra Çorum'u ikinci kez ziyaret etti. ilk olarak Vali Mustafa Yıldırım'ı ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Demirel, yaptığı konuşmada "Kardeşlik, beraberlik içinde yasarsak, sanayiyi de kurarız, altyapıyı da yaparız. Sanayileşmenin hızlandırılması için her türlü desteği veriyorum" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Merkez Karar Yönetim Kurul üyeleri ve Meclis grubuyla yeni yasama döneminde izlenecek politika ve hedefleri belirlemek üzere bursu'da iki gün süren bir toplantı düzenledi. Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, hükümetin bürokrasi ve toplumda yarattığı tahribatların zaman içinde telafi edileceğini kaydederek hükümetin dış politika alanındaki tutumunun asla hoşgörüyle karşılanamayacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Abdullah Gül Kayseri'de yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa Camii altına açılan tünelin, İsrail'in provokasyonu olduğunu belirterek hükümet olarak tünelin kapatılması için girişimlerimiz sürüyor dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik Ankara'da yaptığı açıklamada, SSK hizmetlerinin daha iyi yapılabilmesi için personele ihtiyaçları olduğunu belirterek, per?onp' ihtiyacını karşılamak için yapılan teşebbüsleri kadrolaşma olarak nitelendirmenin insafsızlık olduğunu söyledi.

5- MHP Genel Başkant Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlenen MHP küçük kurultayında yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin iyi bir durumda olmadığını, maliyenin adeta iflas ettiğini, yüksek enflasyonun halkı ezdiğini, dış ticaret açığının çığ gibi büyüdüğünü belirterek, "Hükümet bu kötü tablonun değiştirilmesi için hiçbir yapısal tedbir almaya yanaşmamakta, gününü gün etmeye yönelik, çoğu hayal olan kaynak paketlerini açıklamayı sürdürmektedir" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Genel Merkez'de

düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Necmettin Erbakan'ın Libya gezisi ile ilgili bir soru ü2erine geziye kendisinin de karşı olduğunu belirterek "bu bir koalisyon hükümeti. Ayrı görüşler olacaktır. Böyle bir ayrılık varsa, Bakanlar Kurulu'na getirilecektir. Orada müsbetiyle, menfisiyle bu gezi görüşülür ve karşılıklı bir orta yol bulunur" dedi.

7- Diyarbakır Cezaevi'nde 10 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan olayların ardından dün de Bayrampaşa Cezaevi'nde 3 tutuklunun protesto için kendilerini yaktığı bildirildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Filistin'de dört gündür süren ve 80'den fazla kişinin öldüğü tünel bunalımına müdahale ederek, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı Washington'da zirveye davet etti. Clinton yaptığı açıklamada, iki liderin davetini kabul ettiklerini belirtti ve "Ortadoğu barış sürecini kurtarmak için elimizden geleni yapmak görevimizdir' dedi.

Netanyahu tünel açılmadan önce dün gece Kudüs'te halka hitaben yaptığı konuşmada, "2000 yıldır burada bulunduğunu, açık kalacağını ve her zaman da açık olacağını" söyledi.

Ürdün Kralı Hüseyin de Kudüs'ün hakimiyeti konusunda tek taraflı bir eylemi kabul edemeyeceklerini belirterek böyle bir hareketin barışın ve bölgenin çıkarma olmadığını söyledi.

30 EYLÜL 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan Ankara'da Ekonomik Kurul toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, İç borçlanmayı durduracaklarını, bütçedeki faiz yükünü kaldıracaklarını, bütçe gelir-giderlerinin de eşit olacağını söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Ankara'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Denktaş görüşme öncesi yaptığı açıklamada, adadaki dengenin Yunanistan lehine bozulmaya çalışıldığını söyledi.

Başbakan Erbakan ise KKTC'nin güvenliğinin Türkiye'nin güvenliğini de yakından ilgilendirdiğini belirtti. Başbakan Erbakan, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'e bir çağrıda bulunarak, sorunları barış içinde, masada çözmek gerektiğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, hak eşitliğine dayalı, din, dil, mezhep, ırk ve sosyal sınıf farkı gözetmeden demokratik hukuk devleti ilkeleri içinde hizmet eden yeni bir yönetim anlayışına muhtaç olduğunu söyledi. Yılmaz, halkın REFAH YOL hükümetinden ümidini kestiğini savunarak, "ANAP olarak, parlamento zemininde her türlü imkanı kullanarak, bu gayri ahlaki ortaklıktan Türkiye'yi bir an önce kurtarmaya kararlıyız" dedi,

4- DSP ve CHP'li 113 milletvekilinin imzaladığı, 4180 Sayılı Yap-İşlet-Devret Yasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapan Yasa ile Kamu Taşınmazlarının Satışına İlişkin Yasa'nın iptali istemini içeren dilekçe Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunuldu.

5- ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştü. New York'ta Türk gazeteciler için bir sohbetloplantısı düzenleyen Çiller, Gali ile yaptığı görüşmede, "Ker-kük-Yumurtalık boru hattının Güvenlik Konseyi'nin 986 Sayılı kararı çerçevesinde bir an önce açılması konusunu gündeme getirdiğini" söyledi.

6- Avrupa Birliği'ni oluşturan 15 ülkenin adalet bakanlarının Stras-bourg'da yapılan toplantılarında, suçluların iadesine ilişkin yeni bir sözleşmeyi imzaladıkları bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106