11.8.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

AĞUSTOS 1996 

 

1 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Marmaris'te orman yangınından zarar gören alanda incelemelerde bulundu. Cumuhurbaşkanı Demirel incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'de her yıl 100 bin hektara yakın ormanın yandığını belirterek, "Maalesef bu veya şu sebepten yangınlardan kurtulamıyoruz. Ama yangınları önleme, yangın çıkmasını önleme, çıktığı takdirde yangınları daha çabuk söndürme gibi birtakım teknolojik usullerden yararlanmamız lazım" dedi.

2- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Necmettin Erbakan başkanlığında Ankara'da toplandı. 4 Ağustos'a kadar sürecek olan toplantıda, bir üst rütbeye yükselecek general ve amirallerle, general ve amiralliğe yükselecek albayların durumunun görüşüleceği bildirildi.

3- Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nu kuran anlaşmanın yetki alanına giren ürünlerin ticareti ile ilgili anlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan anlaşmaya göre, AB, bütün Türk kaynaklı demir-çelik ürünlerinde gümrük vergilerini sıfırlayacak.

4- Devlet Bakanı Abdullah Gül Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete yapılan zammın son 10 yılın en yüksek artışı olduğunu belirterek, "Zammın, 1 Ağustos'tan geçerli olmasını hükümet temin etti. Yeni ekonomik tedbirlerle asgari ücretin vergiden arındırılması önümüzdeki zaman içinde gerçekleşecektir" dedi.

5- Adalet Bakanı Şevket Kazan yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında Adalet Bakanlığı'nın çalışmaları hakkında kamuoyunu yanıltıcı görüşlere yer verildiğini ileri sürerek, devletin cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin can güvenliğini korumakla yükümlü olduğunu belirtti. Kazan açıklamasında, cezaevlerinde yaşamlarını yitiren kişilerin ailelerine ödenmesi

öngörülen tazminat düzenlemesinin sadece ölüm orucu eylemcilerini kapsamadığını bildirdi.

6- Anayasa Mahkemesi, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun kiradaki taşınmazları için rayiç bedel üzerinden tahsilat yapılması gerektiğini karara bağladı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kurumların kira sözleşmeleri, yasanın yayın taril.jnden üç ay sonra sona erecek ve yeni kira bedeli tespit edilecek.

7- Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildikten sonra yeniden düzenlenen Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin özelleştirilmesine ilişkin yasa ta-, sarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 17 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

9- Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi Beyrut'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in Güney Lübnan'dan koşullu olarak geri çekilmesini öngören bir anlaşmaya asla razı olmayacaklarını bildirdi.

 

2 AĞUSTOS 1996

 

1- Marmaris'te incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, orman yangınında zarar gören alanın, en geç gelecek bahara kadar yeşil hale getirileceğini belirtti ve vatandaşın tüm zararlarının karşılanacağını söyledi.

Orman Bakanı Halit Dağlı ise yangında 4 bin 357 hektar alanın zarar gördüğünü söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümet tarafından açıklanan ekonomi paketinin eski ve hayali projelere dayandığını belirterek, döviz ve dövize endeksli borçlanmanın gündeme getirilmesinin de, devleti borçlandırma isteminin kanıtı olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan düzenlediği basın toplantısında, satılması düşünülen Buca, Bayrampaşa ve Ulucanlar cezaevlerinin toplam satış bedelini 4 trilyon olarak belirlediklerini, elde edilecek gelirle de 9 cezaevi yapacaklarını söyledi.

4- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde sürdürülen operasyonlarda 11 güvenlik görevlisi şehit oldu, 8 PKK'lı terörist öldürüldü.

5- 26. Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları'nda serbest güreş dalında 130 kiloda Mahmut Demir olimpiyat şampiyonu oldu.

6- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Rusya'nın NATO'nun doğu sınırlarının genişletilmesine karşı olduğunu, ancak Rusya sınırlarında askeri bir altyapının hazırlanmaması şartı halinde kendisinin de bunu kabul edeceğini söyledi.

 

3 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kocaeli'de yaptığı açıklamada, sporun Türkiye'de bir lüks olmaktan çıkarılarak, toplumun meşgalesi haline gelmesi gerektiğini belirterek, "Parlamento olarak, hükümetler olarak, basın ve toplum olarak spora vereceğimiz önem, maddi ve manevi kalkınmamızın yanında, moral kalkınmanın da önemli bir unsurunu teşkil edecektir" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik Ankara'da yaptığı açıklamada, asgari ücretin aşamalı olarak vergi dışı bırakılacağını belirterek, birinci aşamada kalkınma öncelikli bölgelerde çalışanlarınki olmak üzere vergi dışı bırakılmasının düşünüldüğünü söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Musa Demirci Siirt'te yaptığı konuşmada, terörden zarar görerek köyünü terk eden çiftçilere ve hayvan sahiplerine yardım yapılarak durumlarının iyileştirilmesi için hükümetin büyük bir çalışma içinde olduğunu belirtti.

4- Orman Bakanı Halit Dağlı Marmaris'te düzenlediği basın toplantısında, Marmaris'teki orman yangınmdaki soğutma çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "yanan alan 4 bin 350 hektardır. Yangında toplam 4 trilyon 350 milyar zarar vardır" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC'de yayımlanan bir gazeteye verdiği demeçte KKTC ile Türkiye arasında özerklik ilişkisi kurulması önerisini yineleyerek bunun gerçekleşmesi durumunda KKTC'nin her bakımdan bağımsız bir devlet olarak kalacağını belirtti.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile 30 Temmuz'da yaptıkları görüşmede, Çiller'in kamu işçileri başta olmak üzere TÜSİAD'a ve basın kuruluşlarına sert eleştiriler yaptığını söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana, gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

8- Ürdün Kralı Hüseyin ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad Suriye'nin başkenti Şam'da biraraya geldiler. Görüşmenin hedefinin, iki ülke arasındaki gergin ilişkilerin yumuşatılması ve Arap-İsrail barış görüşmelerinde ilerleme sağlanması olduğu bildirildi.

9- Danimarka'da bir askeri uçağın Atlas Okyanusu'na düşmesi sonucu 9 kişinin öldüğü bildirildi.

 

4 AĞUSTOS 1996

 

1- Osmanlı imparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'ndaki Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa'nın Tacikistan'dan getirilen naaşı, 74. ölüm yıldönümünde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı devlet töreniyle Hürriyet-i Ebediye Tepesi'ndeki anıt mezara defnedildi.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Enver Paşa'nm hatası ve sevabı ile yakın tarihimizin önemli simalarından biri olduğunu vurgulayarak, tarihin geçmişte kalmış olayları yargılayıp doğru kararlara varacağından kimsenin şüphesi olmadığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Çin Ulusal Halk Kongresi Başkanı Oiao Shi'nin resmi konuğu olarak Çin'e gitti. Kalemli, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümü çerçevesinde görüşmelerde bulunacağını belirtti.

3- Başbakan Necmettin Erbakan'ın başkanlığında 1 -4 Ağustos tarihleri arasında toplanan Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) Ağustos ayı ilk olağan toplantısında alman kararlar açıklandı. YAŞ'ın açıklanan kararına göre, 30 general ve amiral bir üst rütbeye, 43 albay general ve amiralliğe terfi etti. Toplantıda, 49 general ve amiralin rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatılırken biri yaş haddinden olmak üzere 37 general ve amiral emekliye sevkedildi. Ayrıca başta Söylemezler çetesine mensup 2'si subay, 4'ü astsubay olmak üzere toplam 13 irticai, 10'u bölücü ve yıkıcı faaliyetler nedeniyle 29 kişinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılmasına karar verildi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Altınsoy Aksaray'da öğrenci yurdu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, RP-DYP hükümetinin kısa zamanda büyük işler başardığını belirterek, bütçe açığını kapatıp açıksız bütçe yapan ilk hükümet olarak tarihe geçeceklerini iddia etti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, enflasyonun arkasındaki gerçeğin kamu açıkları olduğunu belirterek, enflasyonu düşürmek için devletin etkin ve sosyal bir yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi.

6- Orman Bakanı Halit Dağlı Kuşadası'nda düzenlediği basın toplantısında, Aydın'ın Söke ve Kuşadası ilçeleri arasında Dilek Yarımadası Davutlar Milli Parkı sınırları içinde çıkan orman yangınının maliyetinin, 330 milyar liranın üzerinde olduğunu belirterek çıkan yangında, 650 hektar orman, 500 hektar da tarım alanı ve zeytinlik olmak üzere toplam 1150 hektar alan ile 1000 adet arı kovanının yandığını bildirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, çeşitli konularda Cumhuriyet gazetesine değerlendirme yapt;. Baykal, RP'nin iktidar dönemi ve bu dönemde izlenecek muhalefet stratejisine ilişkin gazetenin sorularını da yanıtladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Van, Siirt, Diyarbakır ve Bingöl'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, 20 PKK'h terörist öldürüldü.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral ile geçen haftaki görüşmesinde söylediği "İşçiler, SSK ve TÜSlAD Türkiye'nin kanını emiyor" sözleri eleştirilere neden oldu. Meral, düzenlediği basın toplantısında görüşme ile ilgili bilgi verirken, "Türk-iş Başkanlar Kurulu'nun, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller tarafından işçi kesimine doğrudan yapılan saldırıyı görüşmek üzere en kısa zamanda toplanacağını" bildirdi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da yaptığı açıklamada, Çiller'in işçilere yönelttiği sözlerini eleştirerek, 1991 seçimlerinden bu yana ekonomiden sorumlu bakanlık ve başbakanlık dönemlerinde Türkiye ekonomisini batırdığını, üretmeden kazananların temsilcisi olduğunu söyledi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana geien trafik kazalarında 33 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

11- 26. Atlanta Yaz Olimpiyatları'nda 75 kiloda Türk boksör Malik Beyleroğlu, gümüş madalya aldı.

 

5 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı üzerine yeniden düzenlenen ve kamuoyunda Telekom'un özelleştirilmesi olarak bilinen, "Telgraf ve Telefon Kanunu'nun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile ortak kararnamelerde ilgili bakan ve Baş-bakan'ın yanında Başbakan Yardımcısı'nın da imzasının bulunmasını öngören kanunu onayladı.

2- Devlet Bakanı M.Salim Ensarioğlu Siirt'te yaptığı açıklamada, Kürtçe TV yayınlarına sıcak baktığı..11 belirterek, "Böyle bir televizyonun bölgeye kültürel açıdan büyük yararı olacaktır" dedi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, RP'nin tek başına iktidar olduğunda yapacaklarını şimdi beklemenin haksızlık olduğunu, DYP ile yapılan anlaşma çerçevesinde icraatların sürdüğünü belirterek "Bizi RP'nin değil, hükümetin programına göre eleştirin" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, Türkiye Harb Malulü, Gazileri, Şehitleri, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, şehit ve gaziler ile onların dul ve yetimlerine, hazırlanmakta olan yeni bir yasa ile bazı önemli imkanlar tanınacağını açıkladı.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, PKK ile dolaylı olarak masaya oturabileceklerini söyledi. Hükümetin sorumluluğunun müşterek olduğunu belirten Gölhan, "Eğer bir RP'li Güneydoğu ile ilgili bir girişimde bulunuyorsa bu Bakanlar Kurulu'nda görüşülmüştür" dedi.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Askeri Şura kararlarının da askeri yargıya gidebilmesi gerektiğini savundu.

7- Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Yürütme Kurulu tarafından, Dışişleri Bakanı Tansu Çillerin "Türkiye'nin kanını işçiler, SSK ve TÜSİAD emiyor" sözleri ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, "Çiller, üreten kesimlere düşmandır, üretimin ekonomideki yerini hiçbir zaman kavrayamamıştır. Bu kavrayış eksikliğini, işçisiyle, işvereniyle ülkemizin üreten kesimlerine büyük zarar veren 1994 krizine yol açan politikaları ile fazlasıyla kanıtlamıştır" denildi.

8- ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen 26. Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları sona erdi. Oyunlarda Türkiye 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile 20. sırada yer aldı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi öldü.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, Türkiye'ye geldi.

11- Ürdün'de bulunan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ürdün Kralı Hüseyin ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Tüm konularda Suriye ile barış görüşmelerine hazırız. Amacımız Suriye ile resmi bir barış yapmak" dedi.

6 AĞUSTOS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, Güneydoğu sorununun çözümü için PKK ile dolaylı diyalog arayışına giren hükümeti uyararak, Türkiye'nin dostunu ve düşmanını bildiğini, teröre karşı zeytin dalı uzatılamayacağını belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, iktisadi Kalkınma Vakfı yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, "Türkiye çağdaşlıktan ve modernlikten vazgeçmez. Büyük Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile başlayan dönemde, Türkiye istikametini doğru seçmiştir" dedi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyelerini Başbakanlıkla kabul etti. Başbakan Erbakan yaptığı konuşmada, ihracatı yapmak isteyen sanayicinin önüne birçok bürokratik engeller çıktığına dikkat çekerek, "birçok noktada, bürokrasinin yavaş işlemesinden dolayı çark yavaş işliyor. Biz her zaman bir garson ve hizmet hükümetiyiz. Bu engelleri ortadan kaldıracağız" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Başbakan Necmettin Erbakan başkanlığında Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yaiım Erez, Maliye Bakanı Abdullatif Şener ve ekonomi bürokratlarıyla, ekonomik konularda yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere biraraya geldiler. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiller, toplantıdan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki tamamlanamayan 136 proje için 4 trilyon liralık bir kaynak paketi hazırlandığını bildirerek, "Tüm bunlar için gereken yasal düzenlemeler, kararnameler en kısa zamanda hazırlanacak" dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yürütme Kurutu'nun dün yaptığı açıklamayla, kendisi içi, ı yapılan "dengesiz saldırgan" benzetmesini yanıtlarken, "Yanlış siyaset yapan bir zenginler kulübü" olarak tanımladığı TUSİAD'ın yöneticilerine, "TÜSİAD partisi kurun, doğrudan siyasete girin" çağrısında bulundu.

6- Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Kazakistan Yazarlar Birliği ve Dünya Kazakları Kurultayı'ınn Başkanı Kaldarbek Naymanbek ile beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türk dünyasının coğrafi bakımdan en büyük ülkesinin Kazakistan olduğunu belirterek, Kazak topraklarının yeraltı zenginliği kadar tarihi miras bakımından da zengin olduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti. Ensarioğlu, Diyarbakır'da yaptığı konuşmalarda GAP TV'nin bölge eğitimi için kurulduğunu belirterek, "GAP TV'de eğitim, sağlık ve aile planlaması konusunda Kürtçe programlar yapılabilir" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, 15. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararları ve 8 yıllık zorunlu eğitimi ANKA ajansına değerlendirdi.

9- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, yeşil kartlı annelerin yeni doğan bebeklerinin 90 güne kadar olan tıbbi müdahalesi ile tedavi giderlerinin ve kalıtsal hastalığı olan kişilerin tedavilerinin devamındaki harcamaların yeşil kartla karşılanacağını söyledi.

10- Çevre Bakanı Ziyaeddin Tokar başkanlığında Çevre İl Müdürleri Toplantısı Ankara'da başladı. Tokar yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çevre sorunlarının çözümü için sivil toplum örgütleriyle olan ilişkilerin canlandırılması gerektiğini belirterek il müdürlüklerinden "erozyonla mücadele" konusunda gerekli araştırmaların yapılmasını ve raporların hazırlanmasını istedi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununun çözümüne ilişkin koalisyonun büyük ortağı RP'nin başlattığı girişimleri değerlendirerek, hükümetin olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması için başlattığı girişimlere destek vereceklerini kaydetti.

12- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da düzenlediği basın

SİAD'ın yöneticilerine, "TÜSİAD partisi kurun, doğrudan siyasete girin" çağrısında bulundu.

6- Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Kazakistan Yazarlar Birliği ve Dünya Kazakları Kurultayı'ınn Başkanı Kaldarbek Naymanbek ile beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türk dünyasının coğrafi bakımdan en büyük ülkesinin Kazakistan olduğunu belirterek, Kazak topraklarının yeraltı zenginliği kadar tarihi miras bakımından da zengin olduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti. Ensarioğlu, Diyarbakır'da yaptığı konuşmalarda GAP TV'nin bölge eğitimi için kurulduğunu belirterek, "GAP TV'de eğitim, sağlık ve aile planlaması konusunda Kürtçe programlar yapılabilir" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, 15. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararları ve 8 yıllık zorunlu eğitimi ANKA ajansına değerlendirdi.

9- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, yeşil kartlı annelerin yeni doğan bebeklerinin 90 güne kadar olan tıbbi müdahalesi ile tedavi giderlerinin ve kalıtsal hastalığı olan kişilerin tedavilerinin devamındaki harcamaların yeşil kartla karşılanacağını söyledi.

10- Çevre Bakanı Ziyaeddin Tokar başkanlığında Çevre İl Müdürleri Toplantısı Ankara'da başladı. Tokar yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çevre sorunlarının çözümü için sivil toplum örgütleriyle olan ilişkilerin canlandırılması gerektiğini belirterek il müdürlüklerinden "erozyonla mücadele" konusunda gerekli araştırmaların yapılmasını ve raporların hazırlanmasını istedi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununun çözümüne ilişkin koalisyonun büyük ortağı RP'nin başlattığı girişimleri değerlendirerek, hükümetin olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması için başlattığı girişimlere destek vereceklerini kaydetti.

12- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında hükümete Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren yasayı eleştirerek "Yetki yasasına dayanılarak çıkarılacak KHK'ler ile kamu yönetimi ve personeli darmadağın edilecek" dedi.

13- Yozgat'ın Sorgun ilçesinde MADSAN Kömür işletmesi'ne ait ocaktan kömür çıkaran vagonun halatının kopması sonucu 4 işçi öldü, 5 işçi yaralandı.

14- Türk Hava Kurumu'nun ilk planörcüsü ve bu alandaki dünya rekortmeni Ali Yıldız, İstanbul'da vefat etti.

15- Iran Dışişleri Bakaı.lığı Sözcisü Mahmud Muhammedi dün yaptığı açıklamada, Washington'un uluslararası kurallara ve serbest ticaret ilkelerine karşı önlemleri benimsemedeki ısrarının, günümüz dünyasının gerçeklerine aykırı olduğunu ve böyle önlemlerin ABD yönetiminin yalnız kalmasına yol açacağını belirtti.

16- Çeçen direnişçilerin başkent Grozni ile Gudermes ve Argun kentlerine saldırısı sırasında 5 Rus helikopterinin düşürüldüğü, kazada 29 Rus askerinin öldüğü, 100 Rus askerinin de yaralandığı bildirildi.

 

7 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, özel bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Balkanlardaki son durumun ele alındığını belirterek, "Eski Yugoslavya'nın dağılmasından sonra meydana gelen birçok olay ortadan kaldırılacak, daha sonra da Balkanlarda işbirliği olacaktır. Bütün arzumuz, Balkanlar böylece Avrupa'ya entegre edilmesi. Bunlar adım adım olacak olaydır" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı haftalık görüşmesinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Kürt sorununun çözümü konusunda basına yansıyan, genel af çıkarılmasını öngören ve gerekirse yasadışı terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşebileceği konusundaki haberleri yalanlayarak, "Biz terörle mücadeleden hiçbir şekilde taviz vermeyiz, terörle masaya oturmayız, kimseye bu konuda taviz vermeyiz" dedi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Necmettin Erbakan'ın başkanlığında Trabzon'da toplandı. Toplantıda, ağustos ayı içinde TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılması ve iller İdaresi Yasası'nda değişiklik yapılması, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin ve Muş illerinin olağanüstü hal kapsamından çı karılarak "mücavir il" kapsamına kavuşturulması konularının görüşüldüğü bildirildi. Başbakan Erbakan, toplantıdan sonra bakanlar kurulu üyelerinin de katıldığı açıkhava mitinginde halka hitaben yaptığı konuşmada, Trabzon'u fındık ve çay şehri olmaktan çıkartıp, sanayi şehri yapacaklarını söylerken; Başbakan Yardımcısı Tansu Çillerde konuşmasında, fındık destekleme alım fiyatının 166 bin lira olarak belirlendiğini açıkladı.

4- Devlet Bakanı Abdullah Gül TBMM'de' düzenlediği basın toplantısında, RP'nin Kürt sorununun çözümü için PKK ile bir pazarlığı bulunmadığını belirterek, herhangi bir devlet yetkilisinin de böyle bir girişiminin söz konusu olmadığını ifade etti. Gül, "Daha fazla şehit anası olmasın derken, PKK ile de bir pazarlık söz konusu değildir" dedi.

5- Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu Trabzon'daki Bakanlar Kurulu toplantısına giderken uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, PKK'ya .yataklık yaptıklarından dolayı aranan ve hapiste yatanlara af getirilmesi konusunda kendisini, askeri yetkililerle DGM hakim ve savcılarının desteklediğini söyledi. Ensarioğlu, güvenliğin sağlanamamasından dolayı PKK'ya zorla yataklık yapan insanların hapse atılmasıyla onların ailece devlete karşı düşman olmaya sevkedildiklerini, bunun önlenmesi gerektiğini ifade etti.

6- içişleri Bakanı Mehmet Ağar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras başkanlığındaki bir heyeti kabul etti. Ağar kabulde yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da terörle mücadele için ayrılan kaynakları, ekonomiye ve yatırıma harcamak istediklerini, ancak bu mücadeleden ödün verilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

7- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna dün gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Türkiye'nin bulaşıcı hastalıklar haritasının çıkartılacağını belirterek hastanelerin, ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan özürlü yurttaşlara uygun hizmet verecek şekilde yeniden düzenleneceğini bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, RP-DYP hükümetinin açıklamış olduğu ekonomideki kaynak paketinin yetersiz ve hayal ürünü olduğunu ileri sürdü. Ecevit, ekonominin içine düşürüldüğü çıkmazın, toplumsal uzlaşmayı zorunlu hale getirdiğini söyledi.

9- Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun Kanal D'nin yayınının bir gün durdurulmasına ilişkin kararına, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

10- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde sürdürülen operasyonlarda 24 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

11- Fenerbahçe Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında deplasmanda İsrail temsilcisi Maccabi'yi 1-0 yendi.

12- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, Ortadoğu barış sürecine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'ın iskenderiye kentinde bir araya geldiği bildirildi.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın da Ürdün'de Kral Hüseyin ile Ortadoğu'daki son durumu görüştüğü bildirildi.

13- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman ile Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir görüşme yaptığı bildirildi. İki devlet başkanının buluşmalarına aracılık eden Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis yaptığı açıklamada, iki başkanın 1991 yılından beri ilk kez bir araya geldiklerini, buluşmanın, iki ülke ilişkileri için önemli bir yer oluşturduğunu söyledi.

14- ABD Savunma Bakanı William Perry Orlando'da yaptığı açıklamada, Basra Körfezi'ndeki Amerikan çıkarlarına karşı yeni saldırıların olabileceğini bu nedenle ülkesinin, bölgedeki askeri varlığını sürdüreceğini söyledi.

 

8 AĞUSTOS 1996

 

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı. Yılmaz, Başbakan Necmettin Erbakan'ın Iran gezisini eleştirerek, "iran'ın Türkiye'deki bazı terör olaylarıyla ilgili bağlantıları söz konusudur. Ortak sınırımızda bazı düşmanca olaylar yaşanmıştır" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan Başbakan Necmettin Erbakan ile Başbakanlıktaki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin ele alındığını belirterek, "Türkiye ile İsrail arasında, son yıllarda özellikle savaş uçaklarının modernizasyonu gibi gelişen müşterek çalışmalarımız konusunda her türlü muamelatın devam edeceği değerlendirilmiştir" dedi.

Bakan Tayan daha sonra Başbakan Necmettin Erbakan ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller'e bakanlıkta verilen brifingle, son zamanlarda Türkiye'ye yönelik tehditte meydana gelen artış nedeniyle, savunma sanayii alanındaki yurt içi olanakların geliştirilmesi zorunluluğuna her zamankinden daha fazla inanıldığını kaydederek, "Devletlerin bağımsız politikalar uygulayabilmesi için ihtiyaçlarını milli olanaklarla karşılaması zorunludur" dedi.

3- CHP Genel Başkam Deniz Baykal, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat'ı kabulü sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başbakan Necmettin,Erbakan'ın İran gezisi ile ilgili olarak, "Bir çok terör eylemiyle bağlantısı bulunduğu ileri sürülen, bu konuda ciddi bulguların gündemde olduğu bir ortamda ilk dış gezinin İran'a yapılması ve Dışişleri Bakanlığı'nın devre dışı bırakılması, dış politika açısından üzüntü vericidir" dedi.

4- Adana Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından, ihbar üzerine bir eve düzenlenen operasyonda, çıkan çatışmada, Emniyet Amiri Nuri Kocabıyık şehit oldu. Evde bulunan ikisi çocuk 5 kişi öldü.

5- Prof. ilhan Arsel'in "Şeriat'tan Kıssalar" adlı kitabı Beyoğlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından "islam dinini ve peygamberlerini kınadığı, çürüttüğü ve alay ettiği" gerekçeliyle toplatıldı.

6- İspanya'nın kuzeyindeki Pirene Dağlan'ndaki bir kamp alanında aşırı yağışların neden olduğu çamur sellerine kapılan en az 62 kişinin öldüğü, 180'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

7- İsrail savaş uçaklarının, Bekaa Vadisi'ndeki Hizbullah kamplarını bombaladığı bildirildi.

8- İnterfaks ajansı, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye dört gün önce bir saldırı başlatan Çeçen direnişçiler, Rus güçlerin şiddetli karşı saldırısına karşın kentin denetimini ellerinde tutmaya devam ettiklerini bildirdi.

 

9 AĞUSTOS 1996

 

1 - Başbakan Necmettin Erbakan, özel bir ziyaret nedeniyle Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç ile görüştü. Erbakan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Bosna-Hersek'in kalkınma ve onarım hamleleri için her türlü yardımı yapacağını ifade ederek, "Türkiye, Bosna'ya her türlü mali desteği verecek, müteahhitler gönderecek, aynı zamanda askeri konularda da mevcut anlaşmalar uyarınca eğitim hizmetlerini devam ettirecektir" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, islam Kalkınma Bankası (İKB) temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Erbakan kabul sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Müslüman ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması konusunda bankanın önemli bir işlevi olduğunu belirterek, "Türkiye, kurucu ortak olarak, iKB'nin daha iyi çalışması için elinden geleni yapacaktır" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı Ufuk Söylemez başkanlığında düzenlenen üst düzey ekonomi bürokratları ve banka genel müdürlerinin katıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dövizle borçlanma programının, Merkez Bankası ve Hazine'nin döviz gereksinimi veya ödemeler dengesi açığı için değil, borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi için hazırlandığını söyledi. Çiller, döviz kurlarında enflasyonun üzerinde sıçramalar olmayacağını belirterek, "Ancak piyasa koşullarına müdahale edilmeyecektir. Kurlar piyasa koşullarında şekillenecektir" dedi.

Toplantı sırasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı Ufuk Söylemez de, PTT'nin T'sinin yüzde 34 oranındaki hissesinin uluslararası piyasalara ancak 1997 Mart ayından itibaren satışının yapılabileceğini söyledi.

4- Danıştay 8. Dairesi, tutuklu olarak yargılanan öğrencilerin öğrenim kurumları ile ilişkilerinin kesilemeyeceğine karar verdi.

5- Adalet Bakanı Şevket Kazan Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki ölüm oruçlarından sorumlu olanlar hakkında cumhuriyet savcılıklarının tahkikatlarını devam ettirdiğini belirterek, "Eğer bu ölümler zorlamalı ölüm şeklinde sonuçlandıysa mutlaka bu zorlamayı yapanlar hakkında gerekli kanuni işlem yapılacaktır" dedi. Kazan, ayrıca gazeteci yazar Uğur Mumcu suikasti ve eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in geçirmiş olduğu kaza dosyalarının da yeniden ele alınacağını vurguladı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller'in bazı ülkelerin Ankara büyükelçileriyle görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Elçi Nurkan, Türkiye ile İsrail arasında imzalanması öngörülen savunma sanayii işbirliği anlaşmasının gerekli hazırlıklar tamamlanmadığı için ertelendiğini ve en kısa zamanda imzalanmasının beklendiğini belirtti.

7- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen, 28. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'de yargı bağımsızlığının olmadığını belirterek, insan hakları konusunda imzalanan anlaşmaların yaşama geçirilemediğini bildirdi.

8- Türk Hava Yolları Yrinetim Kurulu Başkanlığı'na Attila Çelebi atandı. Çelebi, THY Genel Müdürlüğü görevini de yürütecek.

9- İstanbul'da şiddetli yağmur nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti, birçok yer sel baskınına uğradı. Yağış nedeniyle büyük maddi hasarın meydana geldiği bildirildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

11- BM Yaptırımlar Komitesi Başkanı Tono Eitel, BM Genel Mer-kezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'a uygulanan ambargodan uğradığı zararın karşılanması için Komite'ye yaptığı başvuruya, en erken ay sonunda karar verilebileceğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Libya ve" iran'a uygulanan yaptırımları ağırlaştırmayı içeren yasayı uygulamayı hedeflediklerini, ancak ABD yönetiminin yaptırımın uygulanması konusunda esnek bir tutum içinde olduğunu vurguladı.

13- Çeçen direnişçilerin sözcüsü Movladi Udugov, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, Rus savaş uçaklarının, saldırı helikopterlerinin ve topçularının Grozni'ye yoğun bombardımanı sürdürdüklerini bildirdi.

Öte yandan Rus askeri kaynaklarına göre, başkent Grozni'ye bir saldırı başlatan Çeçen direnişçilerin, kent merkezindeki hükümet binalarını ele geçirdikleri, Grozni havaalanını ve Rus askeri karargahını kuşattıkları bildirildi.

14- Azerbaycan içişleri Bakanı Kamil Usubov Bakü'de yaptığı açıklamada, "devlete ihanetle" sırlanan bazı kişilerin Türkiye'de gizlendiğini ileri sürerek, Türk güvenlik güçlerinin suçluları yakalamaya çalıştığını, ancak bundan şu ana kadar bir sonuç alınamadığını kaydetti.

15- Etiyopya ordusunun Somali topraklarına girerek 5 sınır kasabasını ele geçirdiği bildirildi.

 

10 AĞUSTOS 1996

 

1 - Başbakan Necmettin Erbakan'ın, Iran, Pakistan, Singapur, Malezya ve Endonezya'ya yapacağı 10 günlük resmi ziyareti başladı.

Gezi öncesi Esenboğa Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erbakan, ziyaretinin Türkiye'nin ticari ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi, iran'a ziyaretini, "Bu ziyaret bölge barışına büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye'nin enerji açığını İran'dan kapatmak istiyoruz" şeklinde açıkladı.

Başbakan uçakta yaptığı açıklamada da "iran iyi geçinilmesi gereken kapı komşumuzdur. Girişimimiz Batı'yı kökten reddedenlerle, Batı'nın kökten reddettiği islam dünyasındaki bazı ülkeler arasında köprü görevi görmektir" de'di.

Başbakan Erbakan, gezinin ilk durağı olan iran'da Mehrabad Ha-vaalanı'nda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi tarafından resmi törenle karşılandı.

2- Başbakan Vekili vrf Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1996 yılında Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere (KOBİ) Hazine'den fon kaynaklı kredi olarak 5 trilyon lira tahsil edildiğini açıkladı.

3- Orman Bakanı Halit Dağlı, İstanbul'da DYP ve RP il örgütlerini ziyaretlerinde, RP-DYP koalisyon hükümetinde yolsuzlukların örtülmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "nerede yolsuzluk varsa üzerine gideriz" dedi. Bakan Dağlı, Marmaris'teki orman yangınında 4350 hektar ormanın yandığını belirterek, olayın araştırılacağını söyledi.

4- ANAP Genel BaşMn Yardımcısı Yaşar Okuyan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin icraatını eleştirirken, bundan sonra daha etkin muhalefet yapacaklarını söyledi.

5- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Eres Soylemez, bir basın toplantısı düzenleyerek Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) sonuçlarını açıkladı. Söylemez, 1996-1997 öğretim yılında ÖYS'ye katılmak istediğini bildiren 944 bin 391 adaydan 384 bin 885'inin yerleştirme işlemine alındığını söyledi.

6- Anafartalar Zaferinin 81. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, zaferin 81. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi'nin Çanakkale Zaferi'nin önemli bir aşamasında kazanılan ve iradenin yüksek silah gücü karşısında galip geldiği bir zafer olduğunu söyledi.

Başbakan Necmettin Erbakan mesajında, zaferin, Türk milletinin kahramanlık destanı olduğunu bildirdi.

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller de mesajında, "Kahraman Türk ordusunun azminin eseri olan ve Türk ulusuna esaret zinciri vurmak isteyenleri büyük bi? hezimete uğratan Anafartalar Zaferi, bu adımların en önemlilerinden biridir" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, -neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 11 terörist ölü ele geçirildi.

8- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ortadoğu barış süreci konusunda Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Kahire'de gerçekleşen görüşme hakkında basın mensuplarına bilgi veren Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, "ülkesinin Arafat'ın barış görüşmelerindeki tutumunu desteklediğini" bildirerek, "İsrail'in Yahudi yerleşim bölgeleri konusundaki politikasının ve uygulamalarının, barış, istikrar ve barış sürecinin geleceği için çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine inandıklarını" vurguladı.

9- Çeçenistan'da Çeçen direnişçilerin başkent Grozni'yi ellerinde tutmak için gösterdikleri direniş sürerken, Çeçen direnişçilerin sözcüsü Movladi Udugov, Moskova radyosuna yaptığı açıklamada 500 Rus tankı ve zırhlı aracının kente girdiğini, ama kent merkezinin direnişçilerin elinde olduğunu ve zırhlı birliklerin ilerlemesinin durdurulduğunu bildirdi.

Öte yandan Rusya'da, Çeçenistan'daki son gelişmeler dolayısıyla bir günlük yas ilan edildi. Tüm ülkede bayraklar yarıya indirilirken, radyo-televizyon ve eğlence merkezlerine eğlence programlarının kaldırılması tavsiye edildi. Devlet Başkanı Boris Yeltsin açıklamasında, "Grozni'deki terörist saldırının kesin olarak kaldırılacağını" belirtirken, "27 Mayıs'ta başladığım barış görüşmelerini devam ettirmekten başka çare göremiyorum" dedi.

 

11 AĞUSTOS 1996

 

1- Orman Bakanı Halit Dağlı, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği İstanbul'da, gönüllü çevre kuruluşlarını da kabul etti. Dağlı, bakanlığı bünyesinde yeni bir yapılanma ve organizasyona gidileceğini belirterek bakanlığı devlet anlayışıyla değil tüccar zihniyetiyle yöneteceğini açıkladı.

2- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş'in 1. Eğitim Se-mineri'ne katılmak üzere gittiği Erzurum'da gazetecilere yaptığı açıklamada, önceki hükümetlerin uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle sermayenin yatırımdan çekilerek faize yöneldiğini ve bu durumun bugün de devam ettiğini söyledi.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

4- Başbakan Necmettin Erbakan dün resmi ziyaretlerde bulunmak için gittiği iran'da iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani tarafından kabul edildi.

Başbakan Erbakan ikili görüşme sonunda yaptığı açıklamada, terör konusunda yaptıkları görüşmeler sırasında iranlı yetkililer tarafından kendisine, "Bölgede terörü yok etmek için askeri harekat da dahil ne gerekiyorsa iştirake hazırız" denildiğini bildirdi. Başbakan Erbakan, ayrıca Irak Petrol Boru Hattfnın yakında açılacağını ve 2 milyar dolarlık petrol akacağını belirterek, doğal gaz için boru hattı yapımının iran topraklarındaki bölümünün bu ülke yönetimince gerçekleştirilmesinin de karara bağlandığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Erbakan iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi kabul etti. Görüşme sonunda bir açıklama yapan Velayeti, "ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konularda çok yararlı anlaşmalara vardık" dedi. Heyette bulunan Devlet Bakanı Abdullah Gül de Tahran'da düzenlediği basın

toplantısında iran'ın terör konusunda Türkiye'ye açık çek verdiğini belirterek, ekonomik işbirliği konularında olumlu görüşmeler yapıldığını söyledi.

5- Lefkoşa'nın Zopas ve Gazimagosa'nın Derinya sınır bölgesinde Rum göstericiler, çevreyi ateşe vererek, Türk askerleri ile BM Barış Gücü'nün kurduğu barikatları aşmaya çalıştılar. Bu sırada, çıkan olaylarda 1 Rumun öldüğü, 12'si Türk 30'dan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rumların Türk tarafının ve kendisinin tüm ikazlarına karşı, KKTC sınırlarına gerçekleştirdikleri eylemlerinin üzücü bittiğini, bunun sorumluluğunun ise Kıbrıs'ı Yunan yapmak isteyen Rum liderinde olduğunu söyledi.

 

12 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 4162 sayılı Kamu Personeli ile Emeklilerin Mali, Sosyal ve Diğer Haklarında Düzenlemeler Yapılmasına Dair Yetki Yasası ve 4159 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına dair yasayı yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye gönderdiği bildirildi

2- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam yaptığı yazılı açıklamada, kurs olarak açılmalarına karşın üniversite diploması vaat eden ve bu nedenle kamuoyunda "korsan üniversite" olarak adlandırılan kurumlara tepki göstererek, Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) bu kuruluşların üniversite olmadıklarını açıklamasını istedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez Van'da yaptığı açıklamada, basın organlarındaki promosyonu düzenleyen yasanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye gönderilmesi konusunun tekrar ele alınacağını belirterek, "Avrupa Birliği'ne dahil olan ülkelerde tencere-tava ile basın özgürlüğü ilişkisini karıştırmıyorlar. Türkiye'de, tencere-tava-basın özgürlüğü ilişkisini keseceğiz" dedi.

4- Türkiye ile Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKCT) anlaşmasında belirtilen menşe (kaynak-köken) kurallarını düzenleyen protokolün uygulanmasına ilişkin "EUR.1 Dolaşım Sertifikası Yönetmeliği" Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümet tarafından çıkarılan yetki ve promosyon yasalarının Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, "Parlamenter demokrasi ve basın özgürlüğüne indirilmek istenen darbe şimdilik engellenmiş oldu. Hükümet ortağı partilerin bunu ciddiye alacaklarını sanıyorum" dedi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Murat Başeskioğlu, atamalarda başbakan yardımcısına da imza yetkisi veren Yetki Yasası'nın iptali istemiyle partisi tarafından hazırlanan başvuruyu, Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

8- Başbakan Necmettin Erbakan iran'a yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayarak Pakistan'ın başkenti Islamabad'a gitti. Başbakan Erbakan İran'dan ayrılmadan önce Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erbakan, iran temaslarının son derece başarılı ve faydalı olduğunu belirterek, "Sürekli ve yoğun diyalog kanallarını açık tutmamız, her iki ülkenin de güçlenmesine yol açacaktır" dedi. Hasan Habibi de bölgede barış ve istikrarı bozacak her türlü harekete karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Türkiye ile İran arasında 2002 yılına kadar toplam 23 milyar dolar tutarında 10 milyon metreküp doğal gaz alınmasını öngören anlaşma Enerji Bakanı Recai Kutan ve iran Petrol Bakanı Gulamrıza Ağazade arasında imzalandı.

9- Adalet Bakanı Şevket Kazan ve Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam resmi bir ziyaretle gittikleri Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarına başladılar. Kazan gazetecilere yaptığı açıklamada, BM ambargosunun kalkmasından sonra ortaya çıkacak ekonomik durumun ve terör konularının görüşmelerde gündeme geleceğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'ta pazar günü Rum kesiminden sınır delme girişiminde bulunulması üzerine çıkan olaylarla ilgili olarak Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Derinya bölgesinde meydana gelen çatışmalar sonucunda bir Rum gencinin ölmüş olmasına çok üzüldüğünü, ancak sorumluluğun tümüyle Rum yönetimine ait olduğunu söyleyerek, "Yaşanan olaylar Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması gereğinin yeniden altını çizmektedir" dedi.

Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Elekos Mihailides de Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına yönelik çabaların iki misli artırılması için uluslararası topluluğa çağrıda bulunarak, "Kıbrıs için zamamn akıp gittiğini, durumun giderek istikrarsız bir şekil aldığını, çünkü çözüm için umut olmaması nedeniyle insanların sabrının tükenmeKte olduğunu" söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Ankara'da yaptığı açıklamada, pazar günü gerçekleşen "motosikletli sınır tacizi"nin birtahrik olarak algılanması gerektiğini belirterek, "Sınırlar tanınmaz hale getirilmeye çalışılırsa gereğini yaparız" 4«di.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise olaylarda Yunan basını, Rum Ortodoks Kilisesi, devlet adamları ve politikacıların yanı sıra, Avrupa Bir-liği'nin (AB) de ağır sorumluluğunun olduğunu belirterek, "AB'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) yok sayarak, Rum kesimini AB'ye kabul etme kararı, Rumlara büyük cüret vermiştir" dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas, olaylar hakkında yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında hayatını kaybeden gencin ailesine başsağlığı mesajını iletti ve olaylardan KKTC'nin sorumlu olduğunu iddia etti.

11- NATO, Bosna-Hersek'in Sırp denetimindeki bölgelerindeki birlikleri için "acil güvenlik planı" koyduğunu ilan etti. İttifakın Bosna karargahından yapılan basın açıklamasına göre, acil güvenlik planı uyarınca, Bosna'nın Sırp bölgelerindeki dağınık NATO birliklerinin "Savunulabilir merkezi üslere toplandığı ve bölgedeki sivil görevlilere derhal Sırp kesiminden ayrılmaları talimatı verildiği" bildirildi.

 

13 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanan büyükelçilerin görev yerlerinde değişiklik yapan kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller Baş-bakanlık'ta yaptığı açıklamada, hükümet ortakları arasında bir "kanat ayrımı" bulunmadığını belirterek, basına, "hükümetin iki ortağını birbirine düşürmek için bir çaba içerisine girmeyin" çağrısı yaptı. Çiller teröre karşı verilen mücadelenin sürdüğünü, komşu ülkelerin teröre destek vermeleri durumunda karşılarında Türkiye'yi bulacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, basında partisine yönelik çıkan haberlerle ilgili olarak, "ANAP demokratik bir partidir. ANAP'ı daha ileriye götüreceğine, benden daha başarılı olacağına inanan aday olabilir. ANAP genel başkanını, ANAP'ı tarihe gömmek için çaba gösteren bazı köşe yazarları değil delegeler seçer" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda dünenlediği basın toplantısında Başbakan Necmettin Erbakan'ın 5 ülkeyi kapsayan gezisinin İran bölümünü değerlendirerek, Asya ülkeleri içinde yalnızca Müslüman olan ülkelerin gezi kapsamına alınmasını eleştirdi.

5- Sivas'ın Kangal ilçesi Demriz tren istasyonuna baskın düzenleyen PKK'h teröristler 8 kişiyi öldürdü.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olayla ilgili olarak saldırıyı kınayan bir mesaj yayımladı.

6- Başbakan Necmettin Erbakan İran gezisinin ardından Pakistan'a gitti. Başbakan Erbakan, Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile görüşmesinin sonunda düzenlediği basın toplantısında, İran ve Pakistan'daki temasları hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erbakan, Türkiye'yi tek yönlü olmaktan çıkarıp, çok yönlü ülke yapmak istediklerini belirterek, "bir yandan gümrük birliği ile Avrupa ülkelerine ihracatımızı artıracağız, diğer yandan da Müslüman ülkelerle ilişkilerimizi geliştireceğiz" dedi.

7- İnterfax ajansı Çeçen komutanlara dayanarak verdiği haberde, Ruslar ile Çeçenler arasındaki ateşkes anlaşması, Çeçenistan Genelkurmay Başkanı Aslan Meşedov ve Çeçenistan'daki Rus güçlerinin komutanı Kons-tantin Pulikovski arasında Grozni'nin Novy Atagui kasabasında yapıldı. Anlaşmanın taraflar arasında karşılıklı yaralı ve cenaze değişimini de öngördüğü bildirildi.

 

14 AĞUSTOS 1996

 

1- Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Güneydoğu Anadolu gezisi kapsamında gittiği Muş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, yöre için hükümetin çok şey yapacağını, bölgeye yatırım yapacak olan işadamlarına her türlü kolaylığın sağlanacağını belirterek, "Bölgeye yatırım yapan kişilerle asgari ücretlilerden vergi almayacağız. Yatırım yapacak kişilere hazine arazisi vereceği/' dedi.

2- Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Sabah gazetesi yazarlarıyla yaptığı sohbet toplantısında hükümet ve dış siyasi çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

3- Kültür Bakanı İsmail Kahraman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 16 Ağustos'ta yapılacak Hacı Bektaş Veli anma törenlerine katılacağını söyledi. Kahraman, "Alevi-Bektaşi cemaati, Türkiyemizin esenliğini, ilerlemesini isteyen, diğer insanlarımızdan farksız olan bir cemaattir" dedi.

4- Türkiye Gazetecler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, polis tarafından cemiyetin basılarak gazetecilerin dövülmesi olayının üzerinden bir ay geçmesine karşın bir gelişme olmadığını belirterek, "Olayı örtbas etmek istiyorlar. Valilik bugüne kadar suç duyurusunu geciktirerek İl idare Kurulu'nu toplamamıştır. Ama artık bugün, yasal yolları işletmeyen, yargının adaletin önünü tıkayan bürokrasi ve bürokratlardan şikayetçiyiz" dedi.

5- Merkezi Çorum olmak üzere İç Anadolu Bölgesi'nde hafif şiddette deprem oldu. Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun'da hissedilen deprem sırasında bir kişi kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Maddi hasarın meydana geldiği depremde 35 kişi de yaralandı.

6- Ege Denizi'nde "zararsız geçiş hakkını" kullanırken karaya oturan Deniz Kuvvetleri'ne ait "Yavuz Firkateyni" Türk ve Yunan gemileri tarafından ortaklaşa bir operasyonla yüzdürüldü.

7- Amasya Kapalı Cezaevi'nde "yaşam koşullarının düzeltilmesi" amacıyla 36 gündür açlık grevi yapan 95 mahkum eylemlerine son verdi.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi öldü, 56 kişi de yaralandı.

9- Başbakan Necmettin Erbakan Pakistan'daki temaslarını tamamlayarak Singapur'a gitti. Başbakan Erbakan Pakistan'dan ayrılmadan önce İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Necmettin Erbakan, Pakistan-Malezya-Endonezya ve iran arasında ortaklaşa uçak üretiminin yapılmasını istediğini belirterek, Türkiye'de nükleer santral kurulacağını söyledi.

Başbakan, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye gönderdiği yasalarla ilgili sorularını yanıtlarken, bu yasaların gerekli olduğu için çıkarıldığını belirterek, "Bir kısım basının ciddiyetini temin için çıkarılmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde ciddi gazeteler çanak çömlek dağıtmaz" dedi.

10- Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarını sürdüren Adalet Bakanı Şevket Kazan ve Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, Petrol Bakanı Emir Reşid ile bir görüşme yaptılar. Mehmet Sağlam görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından da kabul edildiklerini belirterek, iki ülke ilişkilerinin geçmişte olduğu gibi yeniden üst düzeye çıkarılması yönünde, her iki ülke yöneticilerinin iyi niyetli ve kararlı olduklarını söyledi.

11- Kıbrıs'ta sınır bölgesinde Rum gençlerin eylem yapması sırasında olaylar meydana geldi. Sınırı geçerek Türk bayrağını indirmek isteyen bir Rum genci açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Olayda 11 kişi de yaralandı.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kıbrıs'ta meydana gelen olaylardan üzüntü duyduğunu bildirerek, iki toplum liderini, durumu yatıştırmaya ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye çağırdı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak Televizyonu'nda yaptığı konuşmada, Rum lideri Glafkos Klerides'e çağrıda bulunarak gençleri sınıra ve ateşe sürmek yerine, barış masasına oturulması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs'taki Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı da yaptığı açıklamada, Barış Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta Türk halkının huzur ve güveni için bulunduğuna dikkat çekerek, bu kuvvetin asla saldırgan niyet taşımadığını, başkalarının topraklarında gözü olmadığını, sadece kendi hudutlarını koruduğunu vurguladı.

Başbakan Necmettin Erbakan olayla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Bu eylemleri teşvik edenleri ve müsebbiblerini kınıyor, kendilerini aklıselim ile harekete davet ediyorum" dedi.

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller de yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta, Rum tarafının tahrikkar eylemlerinin son bulması gerektiğini belirterek, BM'nin ve Kıbrıs'la ilgili tüm tarafların, bu gibi davranışlara karşı kararlı bir tutum izlemelerini istedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'yi ve KKTC'yi başta BM olmak üzere ABD'ye ve Avrupa Birliği'nin (AB) bütün organlarına şikayet edeceklerini söyledi. Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kıbrıs'ta sınırı ihlal edip bayrak indirme girişimi sırasında hayatını kaybeden Rum göstericinin cumartesi yapılacak cenaze törence katılacağını açıkladı.

12- Çeçenistan'da, Ruslarla Çeçenler arasında dün ateşkes anlaşmasına varıldığı yolundaki haberler Rus komutanlar tarafından yalanlanırken, Rus savaş helikopterlerinin başkent Grozni'den kaçmaya çalışan sivil halkı bombalaması üzerine en az 10 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Pakistan'ın Karaçi kentinde, militan bir sünni grubun düzenlediği gösteriye yapılan saldırıda ilk belirlemelere göre 11 kişinin öldüğü 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

15 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul Teknik Üniversitesi'ni ziyaretinden sonra bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye ile iran arasındaki ilişkilerin, iki halkın karşılıklı menfaatlerine dayandığını belirterek, "Türkiye'nin uluslararası taahhütlerini ihlal ettiğine dair en ufak bir emare yoktur" dedi. Demirel, Türkiye'nin İran ile veya başka ülkelerle münasebette bulunmasının yeni bir olay olmadığını da vurgulayarak, "Nihayet bu Türkiye'nin hükümranlık hakkıdır. Bugün anlamıyorum, Türkiye Başbakanı İran'a gitti diye birtakım eleştiri ve kötülemelere maruz kalıyor. Orada konuşulan şeylerin hepsi daha önce konuşulmuştu" dedi.

2- Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaptığı basın toplantısında, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının önümüzdeki ayın ortasında açılacağını belirterek, Azeri petrollerinin İstanbul Boğazı'ndan taşınmasının .nümkün olmadığını, bunun yolunun Bakü-Ceyhan petrol boru hattı olduğunu söyledi. Çiller, "Basra Körfezi petrol üretim merkezi, iskenderun Körfezi de petrol dağıtım merkezi olmalı" dedi.

3- Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde halka hitaben bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Türkiye'yi yakın dönemde önemli sorunlar beklediğini vurgulayarak, "Bunlar, önümüzdeki dönemde çözmemiz gereken tablodur. Türkiye'nin, demokratik, laik, Mustafa Kemal cumhuriyetine inanan yönetimin temsilcilerine verilmesi gerekir. Asıl sorunumuz budur. Bunu çözmek için de birlik içinde olmalıyız" dedi.

4- Türk-iş Başkanlnr Kurulu Ankara'da toplandı. Başkan Bayram Meral toplantının açılışında yaptığı konuşmada, RP-DYP koalisyon hükümetini eleştirerek, bir süre önce açıklanan ekonomik paketin gerçekçi olmadığını ileri sürdü. Meral, herkesin geliri ve malvarlığı ile orantılı bir vergi ödemesi gerektiğini kaydederek, "Lojman gelirlerinden gelecek gelir sınırlıyken, bundan etkilenecek olanlar zaten büyük sıkıntı içindeki küçük memurlar olacaktır.

Lojman satışları olacaksa, öncelikle milletvekillerinin lojmanları satılmalıdır" dedi.

5- Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 33 PKK'lınm ölü olarak ele geçirildiği, olaylarda 5 güvenlik görevlisinin şehit olduğu bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

7- Singapur'da bulunan Başbakan Necmettin Erbakan'ın Singapur Başbakanı Goh Chok Tong ile bir görüşme yaptığı, bu arada temas ve incelemelerini sürdürdüğü bildirildi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Bild gazetesine verdiği demeçte, Başbakan Necmettin Erbakan'ın ilk yurt dışı gezisine iran'dan başlamasının eleştirilmesinin doğru olmadığını belirterek, Türkiye ile İran arasında imzalanan petrol ve gaz anlaşmalarının büyütülmemesi gerektiğini söyledi.

9- Kıbrıs'ta bir hattadır devam eden, iki kişinin ölümü ve birçok yaralanma olayına neden olan gösterilerden sonra durumun sakin olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir süredir yaşanan olayların tahrikler sonucu oluştuğunu söyleyerek, "Aslında kimseye bir yararı yoktur. Kıbrıs meselesini çözmez. Bu çeşit tahriklerle KKTC ortadan kalkmaz, yanlıştır" dedi.

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Adana'daki İncelemelerinden sonra KKTC'ye giderek olaylarla ilgili bilgi alış verişinde bulundu. Çiller, yeni kurulan koalisyon hükümetinin başkanı Derviş Eroğlu ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, iyi ve kötü günlerinde KKTC'nin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek Türkiye'nin her zaman barıştan yana olduğunu vurguladı. Çiller, hem Türkiye'nin, hem Yunanistan'ın, hem de "sorunlarını çözmüş, adil çözümü bulmuş iki toplumlu" Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne üye olmasını hedeflediklerini söyledi.

Rum Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, Rum gençlerini sürekli tahrik eden Rum unsurlardan şikayet ederek, durum hakkında bilgisi olmayan kişilerin bir çatışma yaratmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Yunanistan Savunma Bakanı Yerasimos Arsenis bir televizyon kanalına verdiği 'demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs'ta yeni bir gergin ve istikrarsız ortam yaratmak istediğini ileri sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Glyn Davis basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bölgede uluslararası normlara uygun dav-ranılması gerektiğini dile getirerek, Türk güvenlik güçlerinden, "yaşama kastedecek bir tehdit olmadıkça şiddet kullanmamalarını" istedi. Davis, Rum yönetiminin de göstericileri sınırdan uzak tutmak için gerekli önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs ve Yunanistan işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi İnal Batu, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi ve geçici üye ülkelerinin Ankara'deki temsilcilerine Kıbrıs'taki olaylarla ilgili bir brifing verdi.

10- Pakistan'ın kuzeyindeki Peşaver bölgesinde üç katlı bir binanın çökmesi sonucu 33 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

16 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman DemireJ, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli şenliklerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, Türkiye'nin aradığı barış, dostluk, kardeşlik temalarını Hacı Bektaş Veli'nin yıllar öncesinde söylediğine dikkat çekerek, "Bu devlet bizim. Hep beraber kucaklıyoruz. Düşman olarak bir yere varamayız" dedi.

2- Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin doğu-batı ilişkileri, enerji açığı, Kerkük-Yumurtalık boru hattı, ABD ile ilişkiler, terörizmle mücadele ve demokratikleşme konularında bilgi verdi. Çiller, Başbakan Necmettin Erbakan'ın İran'ı da kapsayan gezisinin Türkiye'nin doğu-batı arasında bir barış köprüsü oluşturma amaçlarına denk düştüğünü kaydederek, "Türkiye, bölgesinde bir

barış köprüsüdür. Türkiye, bir yandan batı ülkeleriyle, bir yandan da doğudaki

P komşu ve müslüman ülkelerle ilişkilerini geliştirme durumundadır" dedi.

3- Irak ve Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönen Adalet Bakanı Şevket Kazan ve Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenlediler. Sağlam, Irak'tan 6 ay içinde ihraç edilecek petrolün tamamına yakınının Kerkük-Yumurtalık boru hattından yapılması, buna karşılık Irak'ın ihtiyacı olan ilaç ve gıda maddelerinin Türkiye'den temin edilmesi konularının ele alındığını söyledi.

Adalet Bakanı Şevket yazan da açıklamasında, görüşmeler sırasında Irak'lı yetkililerle, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi için 7 maddelik bir protokolün imzalandığını söyledi. Kazan, ayrıca Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren terör odaklarının ortadan kaldırılması için ikili güvenlik görüşmelerine bir an önce başlanılmasına da karar verildiğini vurguladı.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğum yapan bir anne ile çocuğuna AlDS'li kan verilmesi olayı ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olayın bakanlık müfettişlerince incelendiğini, bütün valiliklere Kızılay Kan Merkezi'nden alınan kanların yüzde yüz emin olunmadan hastalara verilmemesini belirten bir genelgenin gönderildiğini belirtti. Aktuna, "Kızılay Kan Merkezi'nde tam denetim olmuyor gibi bir izlenim var. Tüm sağlık personelinin dikkatli olması gerekir. Müfettiş soruşturması sonunda gerçek neden ortaya çıkacak" dedi.

5- Orman Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, temmuz ayında meydana gelen orman yangınlarını söndürme çalışmalarında yetersiz kalındığı yolunda bazı basın organlarında yer alan iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinin başlaması ve Kıbrıs'ta bir grup vanatik Rum'un Türk sınırını geçme girişimi nedeniyle yaşanan olayların "Federal Kıbrıs" formülünü tamamen ortadan kaldırdığını söyledi. Ecevit, "Rumlar bu eylemlere girişebilme cüretini de AB'nin desteğine güvenlerinden almışlardır. Türkiye'nin KKTC ile birlikte yeni bir Kıbrıs politikası belirleme zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürülen operasyonlarda 17 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, çatışmalarda biri korucu 6 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

8- Sudan'ın Ankara Bükükelçisi Hasan Adem Ömer düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin daha önce politik bir doktrin olarak gördüğü komünizme karşı yürüttüğü savaşı şimdi de İslam'a karşı sürdürmekte olduğunu ileri sürdü.

9- Uzakdoğu gezisini sürdüren Başbakan Necmettin Erbakan Singapur'daki temaslarını tamamlayarak Malezya'ya gitti. Başbakan Erbakan Singapur'dan ayrılmadan önce Türk ve Singapur işadamlarının ortaklaşa düzenlediği foruma katıldı. Buradaki konuşmasında, Türkiye'nin hiçbir komşusu için kötü emeller beslemediğini, dostluk ve işbirliği elini uzattığını belirten Erbakan, Türkiye'nin ABD ve Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin geliştiğini söyledi. Erbakan, "Türkiye bulunduğu konum itibariyle İslam ülkeleri ve Avrupa Birliği arasında bir köprü görevi görmeye adaydır. Türkiye, Ortadoğu barış sürecini destekliyor ve Filistin'e maddi yardımda bulunuyor" dedi.

10- Kıbrıs'ta geçen hafta yaşanan sınır geçme olaylarından sonra Yunanistan'ın Gümülcine bölgelinde bu olayları protestolarda Türklere yönelik saldırı eylemleri yapıldığı bildirildi.

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller olaylar üzerine.yaptığı açıklamada, son günlerde Yunanistan'daki Türklere ve Türk temsilciliklerine yönelik eylem ve taşkınlıkların sürdüğünü belirterek, Yunanistan'ı, ülkesindeki bütün Türk temsilciliklerinin güvenliğini sağlamaya davet etti.

Yunanistan Parlamentosunun eski Türk bağımsız milletvekilleri İsmail Rodopiu ve Ahmet Faikoğlu yaptıkları açıklamada, olaylar sırasında Yunan polisinin önlem almadığını, saldırılara göz yumduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Nurettin Nurkan da yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yheodoros Pangalos'un, Yunanistan'ın Ankara Maslahatgüzarı aracılığıyla Yunan hükümetinin Gümilcine'deki olaylardan duyduğu üzüntüyü ilettiğini bHdirdi. Konunun yakınen takip edildiğini belirten Nurkan, Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak gerek Ankara'da gerek Atina'da gerekli girişimleri takip ettiğini kaydetti.

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kıbrıs'taki olaylar üzerine Bakanlar Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırdı, Simitis, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Kıbrıs'ta uluslararası barış kurallarını ihlal ettiğini ileri sürerek, "Başta BM olmak üzere yapılan bütün girişimler sonuçsuz kalıyor. AB, BM ve NATO, Türkiye'ye karşı tavır takınmalıdır"dedi.

Öte yandan geçen hafta meydana gelen olaylardan sonra Kıbrıs'ta sınır bölgesindeki gerginliğin devam ettiği, iki ülkenin güvenlik güçlerinin savaş hali durumunu sürdürdüğü bildirildi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın geçen hafta sınır bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmeleri Milliyet gazetesinde yayımlandı. Denktaş, Kıbrıs Rum kesiminin Avrupa Birliği topraklarını korumak iddiasıyla Türk tarafına saldırıda bulunabileceğini söyledi.

13- KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti (DP) arasında UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu Başkanlığı'nda kurulan koalisyon hükümetini, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın onayladığı bildirildi.

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Çeçenistan temsilcisi Alek-sander Lebed, Çeçen lider Selimhan Yandarbiyev ile görüşmesinden sonra Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, İçişleri Bakanı Anatoli Kulikov'u Çeçen sorununu yanlış idare etmekle suçlayarak görevinden istifa etmeye çağırdı. Lebed, "Demokratik olduğunu iddia eden bir ülke, ulusal sorunlarını toplarla füzelerle çözümleyemez. Bu Rusya için büyük bir prestij kaybıdır" dedi.

15- Vietnam'da etkili olan şiddetli hortumda 22 balıkçı teknesinin alabora olması sonucu 125 balıkçının öldüğü, 107 kişinin kaybolduğu bildirildi.

16- Peru'nun Arequipa kentinde meydana gelen havai fişek kazasında 35 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

17 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Basın Merkezi kanalıyla yaptığı açıklamada, Batı Trakya ve Rodos'ta yaşanan olayları "çılgınlık" olarak nitelendirerek Yunanistan'ın, Türkiye'nin temsilciliklerine ve Türk azınlığına yönelik saldırıları durdurması gerektiğini belirtti.

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Kıbrıs'taki olayları protesto eden Yunan yurttaşlarının Türk temsilciliklerine saldırması nedeniyle Yunanistan'a bir nota verildiğini belirterek, "Olaylar tekrarlanmasın" uyarısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns'ın bayrak için "bez parçası" ifadesini kullanmasını da eleştiren Çiller "Herkes kendi bayrağını konuşsun" dedi.

Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek düzenlediği basın toplantısında, Gümülcine'de Türk azınlığın yaşadığı mahallelere fanatik görüşlü bazı kişiler tarafından saldırıldığını kaydederek, iki ülke halkının tahriklere ka-pılmamasmı istedi.

Başbakan Necmettin Erbakan da yurt dışı gezisinin 5. durağı olan Malezya'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Kıbrıs'ta meydana gelen son olaylarla ilgili sorularını yanıtlayarak "Tırmandırılmaya çalışılan bu olaylar sonucu meydana gelecek şeylerden Yunanistan'ın çok daha zararlı çıkacağı" uyarısında bulundu.

2- Devlet Bakanı Ufuk Söylemez Ankara'da yaptığı açıklamada, "hükümetin özelleştirme hedeflerinin hayalci" olduğu yolundaki görüşlere katılmadığını belirterek, "Telekom'un ilk diliminin 6-8 aylık bir haziflık dönemi sonrası özelleştirilebilecek duruma geleceği öngörüsü hayal değil, fizibilite çalışmalarının ortaya koyduğu bir sonuçtur" dedi.

3- Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin öncülüğünde "Birinci Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlar Konseyi" toplantısı Aksaray'da başladı. Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, açılışta yaptığı konuşmada, insan hak ve

hürriyetlerinin ancak basın özgürlüğüyle sağlanabileceğini, demokrasinin de böylelikle rayına oturacağını kaydederek "Tam demokrasiyi yerleştirmek istiyorsak kitle örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak zorundayız" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Musa Demirci Gaziantep'te yaptığı açıklamada, tarımsal destekleme politikasının yıllardan beri Türkiye'de, ürün bazında destekleme alımları yapılarak veya girdi ürün bazında sübvansiyonlar ve primler yoluyla yürütüldüğünü söyledi. Demirci açıklamasında, tarım ile sanayinin çok yakın ilgisi bulunduğunu, ancak her iki kesime uygulanan destekleme politikalarının birbirine köstek olabilecek kopuklukta olduğunu kaydederek, bu bakımdan pazarlama organizasyonları ve pazar araştırmalarına bundan sonra daha büyük önem verileceğini kaydetti.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 33. Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine katılmak üzere Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gitti. Ecevit, partisinin ilçe binası önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Aleviliğin hoşgörü, barış ve özgürlüğün teminatı olduğunu belirterek, ulusal birliği bozmak, Alevi-Sünni ayrımı yapmak isteyenlerin barış özgürlük ve demokrasi düşmanları olduğunu anlattı.

6- Güvenlik güçlerince Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında, PKK teröristleri ile çıkan çatışmada 14 terörist ölü ele geçirildi.

7- Kıbrıs'taki süresi dolan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı ile görevi devralan Korgenerel Ali Yalçın ve 28. Tümen komutanlığına atr.nan Tümgeneral Aydın Şen, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ettiler. Denktaş, görüşmelerde yaptığı konuşmada, fanatik Rumferın son günlerde-KKTC sınırlarına giriştikleri tahrik eylemlerine değinirken, son eylemlerden sonra Başpiskopos'un "eylemlerin amacına ulaştığını ve artık eylem yapmaya gerek kalmadığını" söylediğini anımsattı. KKTC Başbakanı Hakkı Atun da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nin, Kıbrıs Türk halkının huzur ve güveni için Ada'da bulunduğunu belirterek, Kıbrıs Türkü'nün öncelikli konusunun savunma ve güvenlik olduğunu söyledi.

 

18 AĞUSTOS 1996

 

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, geçen hafta arka arkaya yaşanan depremlerin ardından ağır hasar gören Amasya ve Çorum'a bağlı köylerde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra Amasya Valisi Kemal Nehrozoğlu ve Çorum Valisi Mustafa Yıldırım'dan, yaşanan afetlerle ilgili brifing aldı.

Demirel brifing sonrası yaptığı konuşmada, bölgede 60-70 adet köyde 1300 adet oturulamayacak ev bulunduğunu belirterek, evlerin onarılması ya da yeniden yapılanması gerektiğini kaydetti.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan, RP Kayseri İl Kongresi'ne katıldı. Kazan konuşmasında, koalisyon hükümetini kararlı ve yürekli iki liderin kurduğunu söyledi. Adalet Bakanı Kazan, Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam ile birlikte Irak'a yaptığı gezi hakkında da bilgi verdi.

3- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İstanbul'da partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Türk milletinin hayatında bayrağın, şeref ve onur sembolü olduğunu ve milleti temsil ettiğini belirterek, "Hiç kimse bizim bayrağımıza terbiyesizlik yapamaz" dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP 1. işçi Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Türkeş, Başbakan Necmettin Er-bakan'ı, PKK lideri Abdullah Öcalan ile masaya oturma girişiminde bulunmakla suçlayarak, "Türk devletini tanımayan, Türk bayrağına saygı göstermeyen, Türk milletini kabul etmeyen eşkiya ile arabuluculuğa kalkışanlar, gün gelir o eşkiyanın akıttığı kanda boğulurlar" dedi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı ibrahim Cebi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ülkede ciddi bir hükümet boşluğu olduğunu kaydederek, bu hükümetin Türkiye Cumhuriyeti'ni bir kabile düzenine indirdiğini savunarak, "Türkiye her alanda ciddi bir bunalıma sürükleniyor. İstikrarsız bir dış politika izlenmesi sonucu müttefiklerimizle aramız açılmıştır" dedi.

6- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonunun (KESK) İstanbul'da yapılan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığı'na Siyami Erdem, yeniden seçildi.

7- 1970-1971'de Bayındırlık Bakanlığı yapan eski Adalet Partisi Bolu Senatörü Turgut Güle-, İstanbul'da vefat etti.

8- Başbakan Necmettin Erbakan, 10 günlüğüne çıktığı gezi ve temaslarının son durağı Endonezya'ya gitti.

Başbakan Erbakan, Endonezya'ya geçmeden önce Malezya'da temasları hakkında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında mevcut olan sevgi ve dostluk bağının her alanda işbirliğine dönüştürüleceğini söyledi. Erbakan Malezya'da ve Türkiye'de serbest piyasa ekonomisi olduğunu belirterek, "Müslüman ülkelere yaptığımız ziyaret ve temaslar açık olarak gösterdi ki her sahada işbirliği için potansiyel mevcuttur" dedi.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in birlikte katıldıkları Rum-Yunan Ortak Savunma Konseyi toplantısından sonra yayımlanan bildiride, "Şiddet kullanılmasından yana değiliz, ancak Türk tarafından gelecek bir provokasyon karşılıksız bırakılmayacaktır" denildi.

 

19 AĞUSTOS 1996

 

1- Başbakan Yardımciat ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Ankara'da 79 ilin valisi ile Olağanüstü Hal Bölge Valisi'nin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, valilerden, devlete ait tüm tesisleri özelleştirmelerini isteyerek, "Sizler bizim elimiz kolumuzsunuz. İç teröre karşı koyduğunuz gibi dıştan gelecek her türlü zararlı hareketlere karşıda aynı kararlılıkla mücadele etmelisiniz" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı Ufuk Söylemez ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Tuncay Artun'u ziyaret etti. Çiller, borsada çalışanlara yönelik yaptığı konuşmada, döviz tahvillerinin çıktığını ve tahvillerin bütün dünyada satılacağını savunarak, bu konuda 14 milyaı dolarlık bir hacim olduğunu ve ikincil piyasanın oluşturulmasında borsaya büyük görev düştüğünü söyledi.

3- Toplu Konut İdaresi'nden (TKİ) sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Al-tınsoy, TKİ Başkanı Yiğit Gülöksüz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, işçi, memur ve emeklilerden kesilen konut tasarruflarını kullanamadıklarını, paranın Emlak Bankası'nda tutulduğunu belirterek, kesintilerden toplanan birikimin geri alınabilmesi durumunda çalışanlara ödenmeyeceğini konut edindirmede kullanılacağını açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, parti olarak 5. Olağan Genel Kongre hazırlıklarını yürüttüklerini anlatarak, "Bu kongrenin ANAP için bir dönüm noktası olacağına inanıyorum" dedi.

5- Turizm Bakanlığı'nın "Talih Oyunları Yönetmeliği"nin bazı maddelerini değiştiren yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Seul'de yapılacak "Yarımada Devletlerinin 21. Yüzyıldaki Rolü" konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Güney Kore'ye gitti. Baykal hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, konferansında 30 yarımada ülkesinden siyasetçi ve bilim adamlarının katılacağını belirterek, konferansta "Jeopolitik açıdan Türkiye'nin Dünya Barışma Katkısı" konulu bir bildiri sunacağını belirtti.

7- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Atila Sav Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Refah Partisi'nin iktidara gelmesinden sonra bazı din görevlilerinin antilaik davranışlar sergilemeye başladığını belirterek "Devletin kamu hizmeti yapmak için çalıştırdığı görevlilerin laikliğe aykırı tutum, davranış ve eylemleri suçtur. Kabul edilemez" dedi.

8- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak'ın çağrısı üzerine Türk-İş Genel Merkezi'nde sendika zirvesUoplandı. Budak, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'e işbirliği ve güçlerini birleştirme çağrısında bulundu. Sendikaların, siyasi partilerin güdümünde oltnaması gerektiğini vurgulayan Budak, "Sendikal hareketi siyasetçilerin iki dudağı arasından alarak, özgür sendikal hareketi Türkiye'de yerleştirmeliyiz" dedi.

Meral de sendikaların "özelleştirme" ve "taşaron mafya" nedeniyle "kan kaybettiğini" vurgulayarak, bedelsiz ithal otomobil alınması konusunda sendikaların görüşlerinin alınmasını istedi.

9- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, İngiltere'ye götürülmek üzere iki tırın yakıt deposuna uyuşturucu madde saklayan 5 Türk, toplam 87 kilogram eroinle yakalandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 42 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

11- Başbakan Necmettin Erbakan İslam ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Endonezya'daki temasları sırasında Endonezya uçak tesislerini gezdi ve üretilen uçaklar hakkında bilgi aldı. Başbakan Erbakan görüşmeler sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye'nin temel meselelerinden ikisinin kaynak ve ödemeler dengesi açığı olduğunu belirtti.

12- Ürdün Kralı Hüseyin, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, geçtiğimiz cuma gününden itibaren ülkesinde meydana gelen ayaklanmalardan

"Irak'ta eğitilmiş" ya da Bağdat'a sempati duyan militanların sorumlu olduğunu belirterek, "Yabancı güçlerin olaylarla ilgileri olduğunu sanıyorum. Yapılan soruşturmalarda bunu gösterecektir" dedi.

13- Interfaks ajansının Rus askeri kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Rus güçlerinin Grozni'nin güney batısında bir otobüse ve kamyona düzenledikleri saldırı sırasında 40 Çeçen direnişçinin öldürüldüğü bildirildi.

14- Filipinler'de, Devlet Başkanı Fidel Ramos ile Moro Kurtuluş Cephesi lideri Nur Misuari'nin, 24 yılda 50 bin kişinin ölümüne yol açan iç savaş, Müslümanlara özerklik vermeyi amaçlayan anlaşmayı imzalamaları üzerine son buldu.

15- Çin'de bir cezaevinde çıkan isyan sonucu 27 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi. . .

16- Yugoslavya'da Rus uçağının düşmesi sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.
 

20 AĞUSTOS 1996
 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Topkapı Sarayı Müzesi'nde incelemelerde bulunarak, Topkapı Sarayı'ndaki çalışmalar ve tarihi eserlerin durumu hakkında bilgi aldı.,Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında saraya gezmeye gelmediğini, "Türkiye Cumhuriyeti'nin en değerli varlıklarından birinin ne durumda olduğunu görmek ve korunmasına atfettiğim önemin herkes tarafından bilinmesini istediğim için geldim" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, on günlük Asya gezisini tamamlayarak yurda döndü. Başbakan, Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında gezinin yerinde ve zamanında olduğunu söyledi. Erbakan, yaptığı temaslarda ticaret hacimlerinin geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını anlatırken, İran'la imzalanan doğal gaz anlaşmasının önemini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arnavutluk Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Armando Vincani başkanlığındaki bir heyetin, Genelkurmay Başkanlığı'nda çeşitli temas ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiği bildirildi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda düzenlenen törende Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman'a, görev sürelerince gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı TSK Altın Şeref Madalyası; Korgeneral Rasim Betir ve Hilmi Özkök'e ise TSK Üstün Hizmet Madalyası verildi.

4- Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, bakanlıkta yapılan Kuzey Irak'taki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada "Türkiye'nin sınırlarını aşarak masum insanlarını tehdit edecek bir saldırganlığı ya da bu yoldaki hazırlığı önleyeceğini" belirterek, bu çerçevede
 

20 AĞUSTOS 1996
 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Topkapı Sarayı Müzesi'nde incelemelerde bulunarak, Topkapı Sarayı'ndaki çalışmalar ve tarihi eserlerin durumu hakkında bilgi aldı.,Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında saraya gezmeye gelmediğini, "Türkiye Cumhuriyeti'nin en değerli varlıklarından birinin ne durumda olduğunu görmek ve korunmasına atfettiğim önemin herkes tarafından bilinmesini istediğim için geldim" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, on günlük Asya gezisini tamamlayarak yurda döndü. Başbakan, Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında gezinin yerinde ve zamanında olduğunu söyledi. Erbakan, yaptığı temaslarda ticaret hacimlerinin geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını anlatırken, İran'la imzalanan doğal gaz anlaşmasının önemini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arnavutluk Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Armando Vincani başkanlığındaki bir heyetin, Genelkurmay Başkanlığı'nda çeşitli temas ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiği bildirildi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda düzenlenen törende Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman'a, görev sürelerince gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı TSK Altın Şeref Madalyası; Korgeneral Rasim Betir ve Hilmi Özkök'e ise TSK Üstün Hizmet Madalyası verildi.

4- Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, bakanlıkta yapılan Kuzey Irak'taki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada "Türkiye'nin sınırlarını aşarak masum insanlarını tehdit edecek bir saldırganlığı ya da bu yoldaki hazırlığı önleyeceğini" belirterek, bu çerçevede

10- Çeçenistan'da Rus güçlerin tehditleri üzerine Grozni'deki sivil halkın kenti terk etmeye başladığı, bu arada Rus birliklerinin Grozni'den çıkan bir sivil konvoyunu karadan ve havadan bombalamaları sonucu 100'den fazla sivilin öldüğü bildirildi.

11- Güney Kore'de binlerce polis, başkent Seul'deki Yonsei Üni-versitesi'ne baskın düzenleyerek radikal öğrencilerin, Kuzey Kore ile birleşme talebiyle yedi gündür sürdürdükleri eylemi kırdığı bildirildi. Polisin, 3 bin 200 öğrenciyi tutukladığı, öğrenciler ile polisler arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtildi. Bu arada polisin son tutuklamaları ile geçen pazartesi gününden bu yana tutuklanan öğrenci sayısının 5 bin 600 olduğu belirtildi.
 

21 AĞUSTOS 1996

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Polis Eğitim Mer-kezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, polis teşkilatının hukuk devletinin en önemli kurumlarından birisi olduğunu belirterek, "Kanun nizam hakimiyetini halkı incitmeden sağlayabilmenin tek çaresi, tüm çağdaş ülkelerde iyi eğitilmiş polistir" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İran ve Uzakdoğu ülkelerini kapsayan 10 günlük gezisi hakkında bilgi verdi. Başbakan Erbakan, Türkiye'nin yılda 36 milyar dolar tutarında ithalat, 21 milyar dolar tutarında da ihracat yaptığını belirterek aradaki 15 milyar dolarlık dış ticaret açığım kapatılmasının temel sorunlardan biri olduğunu belirtti. İran, Pakistan, Malezya, Singapur ve Endonezya ile olan dış ticaret hacmi miktarının artırılarak 9 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini kaydeden Erbakan, "9 milyarlık ticaret hacminin 4.5 milyarı ihracat demektir" dedi.

3- İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Sivas'ta düzenlenen ve çevre illerin valilerinin katıldığı terör toplantısından sonra yaptığı açıklamada, meydana gelen terör olaylarından kimsenin endişe etmemesi gerektiğini söyleyerek, "Önemli olan buradaki vatandaşlarımızın bu olaylara karşı tek vücut olmasıdır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam yayımladığı genelge ile orta dereceli okullarda yapılacak kayıtlar sırasında veliler tarafından yapılacak bağış ve yardımların okul koruma dernekleri tarafından makbuz karşılığı alınacağını, öğretmenlerin bu işleme karışmayacağını bildirdi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu düzenlediği basın toplantısında, aralarında 23 Haziran'da Ankara'da yapılan HADEP kongresinde Türk Bayrağı'nı indiren kişilerin de bulunduğu 3'ü kadın 10 teröristin yakalandığını bildirdi.

6- Fenerbahçe futbol takımı, İsrail'in Maccabi takımını 1-0 yenerek Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etme hakkı kazandı.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos Iran ziyareti sırasında Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan sorununun çözümü için İran'ın arabuluculuk yapmasını istediklerini açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti de açıklamasında, "İki ülke arasındaki gerginliğin azalmasına yardımcı olmak için arabuluculuğa hazırız" dedi.

8- Çeçenistan'daki çatışmaları sona erdirmek amacıyla başlatılan girişimlerden olumlu sonuç alındığı bildirildi. Rusya'nın Çeçenistan Temsilcisi Alexsander Lebed ve Çeçen Temsilci Aslan Mashadov arasında yapılan görüşmeden sonra ateşkesin sağlandığı açıklandı. Lebed görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çeçen taralına bir daha "ültimatom" verilmeyeceğini söyledi. Mashadov ise, "Lebed'in Moskova'da savaşın durmasını istemeyenleri yenmesini ümit ediyoruz" dedi.


22 AĞUSTOS 1996
 

1- Devlet Bakanı Ufuk föylemez, Ankara Sanayi Odası'nın ağustos ayı topla sında yaptığı konuşmada, 54. hükümetin Meclisin tıkanan gündemini açtığını ve kısa dönemde gerçekleştirdiği icraatlarla yapısal değişimler ortaya koyduğunu söyledi. Söylemez, "Esnaf ve sanatkarlarımızın cumhuriyet tarihimizde görülmemiş bir şekilde kredi limitlerini yükselttik. Yine bu hükümet 200 bine yakın küçük ve orta ölçekli işletmelere de kucak açtı ve bu işletmelere teşvik uygulamasını başlattı" dedi.

2- Turizm Bakanı Bahattin Yücel İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının çalışmaları ve turizmdeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Yücel, bu yıl yeni yürürlüğe giren yurt dışına çıkışlarda alınan konut fonunun kaldırılması sonucu Türkiye'den yurt dışına çıkışta beklenen artışın olmadığını, hatta tam tersi bir durumun yaşandığını belirtti.

3- DYP Grup Başkan Vekili Saffet Acıkan Bedük ile RP Kayseri Milletvekili Salih Kapusuz TBMM'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, çalışanlardan yapılan tasarrufu teşvik kesintilerinin kaldırılmasına ilişkin yasa önerisinin görüşülmesi amacıyla, TBMM Genel Kurulu'nun 27 Ağustos tarihinde olağanüstü toplanması istemiyle ilgili 120 milletvekilinin imzasını içeren dilekçenin, Meclis Başkanlığı'na sunulduğunu açıkladı. Bedük ve Kapusuz, TBMM'nin 4 gün boyunca çalışmasını ve olağanüstü hat uygulamasının bazı illerde kaldırılmasına yönelik yasa tasarılarının da görüşülmesini istediklerini bildirdiler.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında 32 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi. Operasyonlarda, 3'ü korucu 5 kişi yaşamını yitirdi.

5- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Çeçenistan Temsilcisi Alex-sander Lebed ile Çeçen Genelkurmay Başkanı Aslan Mashadov'un, Novi Atağı köyünde görüşmelerinden sonra askeri anlaşma imzaladıkları bildirildi.

6- Kuzey Irak'ta yayın yapan KDP'nin Sesi Radyosu, bölgede karşıt Kürt gruplar arasındaki çatışmaların sürdüğünü, aynı zamanda Irak-lran sınırına konuşlandırılmış İran topçusunun da üç günden beri bölgeye yönelik saldırılarının devam ettiğini duyurdu.


23 AĞUSTOS 1996
 

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen 1995 yılında üst düzeyde döviz getirişi sağlayan üyelerini ödüllendirdiği törende yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün hedeflerinin mütevazı hede'ler rlmadığım belirtti ve 'Türkiye başarı kazanmak istiyorsa dünyanın bugünkü şartlarına uyacaktır. Geldiğimiz noktada duramayız" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan Ankara'da açılan OSTİM Sanayi Fuarı'nı gezisi sırasında yaptığı açıklamada, küçük ve orta ölçekli sanayiciye gerekli önemin verileceğini söyledi ve zorunlu tasarruf adı altında yapılan kesintilere de son verileceğini belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin yarın yapılacak olan 5. Olağan Genel Kongre öncesi son toplantı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP'ın Türkiye'deki siyasi istikrasızlığı aşabilmek için, siyasi bütünleşmeyi sağlayabilmek için Türkiye açısından tek fırsat olduğunu savundu.

4- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, NATO Komutanlığı devir teslim töreni için gittiği izmir'de yaptığı açıklamada, bazı meslek gruplarının (polislerin) askerlikle ilgili düzenlemeleri ve askerliğin kısaltılması yolunda çalışma yapılmadığını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Mehmet Ağar incelemelerde bulunmak için gittiği Şır-nak'ta, BM'nin de PKK"nın eğitim kampı olarak kabul ettiği Artuş Kampı'ndan gelenleri ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Artuş'taki kampın tamamen PKK'nın eğitim kampı haline geldiğini" belirterek, "bunu dünyaya duyurmak istiyoruz. Oradan dönmek isteyenlere kapımız açık" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Vaiiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu'da sürdürülen operasyonlarda 17 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi, 5 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 39 kişi öldü, 87 kişi yaralandı.

8- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Taner Ekin Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi üyesi Rusya'dan, Güney Kıbrıs Rum -netimi'ne yapmakta olduğu silah sevkiyatını durdurmasını isteyerek, Türk tarafının da bunu beklemesinin en tabii hakkı olduğunu söyledi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeftsin'in Çeçenistan Temsilcisi Alexander Lebed ile Çeçen güçlerin Genelkurmay Başkanı Aslan Meşhedov arasında dün imzalanan askeri anlaşmanın ilk aşaması olan ateşkes yürürlüğe girdi.


24 AĞUSTOS 1996
 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, haftalık Alman dergisi Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, 'Türkiye, modern siyasi anlayıştan kopmayacaktır. Hoşgörü ve fikir özgürlüğü gibi medeni toplumların temel yasaları bizim için de geçerlidir. Demokrasimizin temel taşları ile demokratik cumhuriyet anlayışımızdan kesinlikle taviz vermeyiz. Eğer laiklik ve batılılaşma gibi demokrasinin temel taşlan ile oynamaya yeltenilirse, 1993 yılı seçildiğim Cumhurbaşkanlığı görevimden istifa eder, derhal aktif politik yaşama dönerek, gerekli müdahaleyi yaparım" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca basın mensuplarını kabul ederek iç ve dış siyasi konularda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülkenin hiçbir meselesinin askıda olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Bir demokratik devlette her kurum görevinin başındadır" dedi.

2- Kazakların ünlü halk ozanı Jambil Jabayev'in 150. doğum yılı kutlamalarına katılan Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, yurda döndü. Zeybek, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ekonomik ilişkilerin kolaylaştırmasının temelinde, kültüref yakınlığın ve kültürel ilişkilerin bulunduğunu söyledi.

3- ANAP 5. Olağan Genel Kurutu Ankara'da yapıldı. İzmir Milletvekili Işın Çelebi ile mücadele eden Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, ilk turda 1235 delegenin 1032'sinin desteğini alarak Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

Yılmaz, başkan seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında "Bundan sonra ilk durağımız, ANAP iktidarıdır" dedi,

4- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, "fetvalar ve Kuran ezberlemeyle ceza indirimi" konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Yılmaz, görevi, toplumu dini konularda aydınlatmak olan Diyanetin fetva vermesinin laik devlet yapışma aykırı olmadığını söyledi. Yılmaz, uygulanması, yurttaşların iradesine bırakılan fetvaların emredici bir nitelik taşımadığına dikkat çekerek, "Fetvalar padişah buyruğu değildir" dedi. Yılmaz, Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın, Kuran ezberlemeyle ceza indirimi önerisi konusunda, "Önemli olan Kuran'ın iyi ve doğru anlaşılması" dedi.

5- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin İstanbul'da çeşitli eylemlere katılan yasadışı bölücü terör örgütüne yönelik yaptıkları operasyonlarda, 14 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 37 kişi öldü, 90 kişi yaralandı.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Glyn Davies, ABD'de bir basın toplantısında Kıbrıs ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ABD'nin Kıbrıs'ta taratlar arasında doğrudan görüşmelerin gerçekleşmesi arzusunda olduğunu söyledi. Kıbrıs'ta geçen hafta yaşanan olayların yatışmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, adadaki iki tarafın da, ara bölgede yeniden olay çıkmaması için büyük bir çaba gösterdiğini ifade etti.

8- Pakistan'ın Laher kentinde şiddetli yağmurların yol açtığı sellerden en az 30 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Hindistan'ın Keşmir bölgesinde şiddetli kar yağışı sonucu 84 Htn-duhacı adayının, öldüğü bildirildi.


25 AĞUSTOS 1996
 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirdi, 26-30 Ağustos tarihleri ara-stnda kutlanan Zafer Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada "Türk tarihinin", ordularının ustur,»başarıları ve Türk subay ve askerlerinin verdiği bireysel fedakarlık örneklerinin bezediği şanlı destanlarla dolu olduğunu belirtti.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cevat Ayhan İzmir'de yaptığı açıklamada, kentsel çerçeve yasası içinde Hazine arazilerinin belediyelere verilmesini öngördüklerini belirterek, hazine arazilerinin kontrolünün daha iyi sağlanması ve şehre kazandırılması için böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Çorum ve Amasya'da depremden zarar görenlerin Sosyal Sigortalar Kurumu'na olan prim borçlarının bir yıla kadar; Bağ-Kur'a olan prim borçlarının da 6 aya kadar erteleneceğini bildirdi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, -neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmalarda, 18 terörist öldürüldü. Çatışmalarda, 4 güvenlik görevlisi ile 2 köy korucusu şehit oldu.

5- Rusya'nın Çeçenistan temsilcisi Aleksandr Lebed yaptığı açıklamada, Çeçenistan'daki Rus birlikleri komutanlığına "Çeçen tarafı ile ortak komutanlık kurması ve Savunma Bakanlığı birliklerinin cumhuriyetten aşamalı olarak çekilmeye başlamaları için emir verdiğini" bildirdi.

Öte yandan Çeçen direnişçilerin sözcüsü Movladi Udugov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çeçenistan'm statüsü bir referandumla, Çeçen halkının özgür seçimiyle kararlaştırılacaktır" dedi.

Rusya Başbakanı Viktor Çernomırdin ise, Rus televizyonunda yayımlanan demecinde "Çeçen tarafı, Rusya'dan ayrılma konusunda re-

ferandum yapılması fikrini, bu cumhuriyette istikrarın tam olarak sağlanmasına kadar bir kenara bıraksın" dedi.

6- Çin'in güneyindeki Yunan bölgesinde, metil alkol karıştırılan içkiden içen 35 kişinin öldüğü, 192 kişinin de zehirlendiği bildirildi.

7- Güney Pasifik açıklarında seyreden bir gemide çıkan ayaklanmada 11 gemicinin öldüğü bildirildi.

8- Hindistan'da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle 138 kişinin öldüğü, 9 bin kişinin kayıp olduğu bildirildi.


26 AĞUSTOS 1996
 

1- Başbakan Necmettin Erbakan Malazgirt Meydan Savaşı'mn 925. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Muş'un Malazgirt ilçesine gitti. Burada halka hitaben bir konuşma yapan Başbakan Erbakan, yıllardır ağır borçlar ve faizlerle ülke bütçesinin hizmet edemez hale getirildiğini söyleyerek, bu olumsuzluğu giderecek ikinci kaynak paketini açıklayacaklarını ve bu kapsamda devletin çeşitli kademelerindeki 5 milyar dolarlık "israfın" önleneceğini belirtti.

2- Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Ankara'da ortaklaşa düzenlediği toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, yeni bir İhracat seferberliği başlattıklarını duyurdu. Çiller, amaçlarının ihracatı yeniden ekonomiyi çeken bir güç haline getirmek olduğunu belirterek, "Eximbank'ın kredi kaynaklarını yüzde 35 artıracağız. Bunu Merkez Bankası'ndan kaynak aktarımı yolu ile sağlayacağız. Exim-bank'm yatırım faizlerinde iletide bir düşme görülecek" dedi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, AİDS Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de kan bağışlayanlar, hayat kadınları ve askerler dışında hiç kimseye zorunlu kan testi yapılmadığını belirterek, AiDS'e karşı en etkin mücadelenin eğitim olduğunu söyledi. Aktuna, "HIV virüsü steril olmayan enjektör ve iğnelerin kullanılması ya da paylaşılması ile kişiden kişiye bulaşmaktadır" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, TBMM Genel Ku-rulu'nda görüşülecek olan Zorunlu Tasarruf Fonu kesintileri konusunda sendika başkanlarıyla görüştü, işçi ve işverenlerin, nemaların hak sahiplerine geri ödenmesi konusundaki önerilerini alarak, hükümete sunacağını kaydeden Çelik, zorunlu tasarruf kesintilerinin geri ödemesini çalışanları mağdur etmeyecek bir ödeme planı hazırlayarak yapacaklarını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin İzmir'de yapılan genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin şimdiki sorununun kaynak olduğunu belirterek, kaynakların büyük bir kısmının hiz ve maaşa harcandığını söyledi. Promosyon konusunda kendisine yöneltilen eleştirileri haksız bulduğunu vurgulayan Erez, basın özgürlüğü ile tencere, tava dağıtma ticaretinin kanştırıimamasmı istedi. Bakan Erez ayrıca, bedelsiz ithalat konusunda hükümetin belirttiği uygulamadan vazgeçmesinin sözkonusu olmadığını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te görüşülecek olan çalışanlardan kesilen zorunlu tasarruf uygulamasının kaldırılması ile ilgili yasa teklifinin hükümetin "hak gaspına hazırlandığı" izlenimi yarattığını ileri sürdü.

7- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanları Ankara'da biraraya gelerek TBMM'de görüşülecek olan çalışanların zorunlu tasarruf kesintileri ile ilgili yasa teklifi konusunda ortak hareket etme kararı aldıklarını açıkladılar. Türk-İş Başkanı Bayram Meral Lasın toplantısında, nemaların ödenmesi ile ilgili kesin takvimin açıklanmasını istediklerini belirtirken; DİSK Başkanı Rıdvan Budak "Bakanlıkları bu konuda İkna etmeye çalışıyoruz. Tasarruf Teşvik Fonu'ndan herkes olumlu beklenti içinde" derken, taleplerinin kabul edilmemesi halinde büyük mitingler yapmak dahil herşeyi gözden geçireceklerini söyledi.

8- Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 17-18 Ağustos tarihleri arasında Aksaray'da toplanan gazeteciler cemiyetleri başkanlarının "Basın Konseyinden çekilme yönünde aldıkları karar için, "Basın Konseyi, basınımızın daha özgür ve daha saygın olması yönünde gösterdiği gayretleri arttırarak devam ettirecektir" denildi.

9- Hürriyet gazetesi Londra muhabiri Ender Erturan, bir uçak kazası sonucu yaşamını yitirdi.

10- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti Tahran'da yaptığı açıklamada, İran'ın, Kuzey Irak'taki gerginliği ortadan kaldırabilmek için her türlü girişimi yaptığını belirterek, "Geçmişte böyle bir rolü başarıyla üstlenmiştik. İngiltere ve ABD'nin bu bölgeye barışı getirebileceğine inanmıyorum" dedi.


27 AĞUSTOS 1996
 

1 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Zorunlu Tasarruf Fonu'nda biriken 428 trilyon liranın hak sahiplerine geri ödenmesi konusunda yapılan spekülasyonlara cevap vererek, hiçbir çalışanın hak kaybtna uğratılmayacağım söyledi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti içi muhalefete sert eleştiriler yöneltirken, örgütlenme modelinin değiştirilmesinde ısrar edenlere karşı "en sert yaptırımın uygulanacağı" mesajını verdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasının iflas ettiğini belirterek, Başbakan Necmettin Erbakan'ın, bir yandan terör konusunda Suriye ve İran'ı aklarken, diğer yandan Suriye'nin Ankara Büyükelçisi ile yaptığı görüşmelerde bölücü terör örgütü PKK liderinin iadesini istemesinin büyük bir çelişki olduğunu söyledi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras "bedelsiz ithalat" ve "permi" kararlarının kamuoyunda tepki görmesini eleştirirken, hükümetin de bu konuda tüm detayları düşünmesi gerektiğini kaydetti.

5- Bosna-Hersek Başbakanı Hasan Muratoviç, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

6- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin yaptığı açıklamada, Çe-çenistan'ın statüsünün halk tarafından belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak "Halk neye karar verirse öyle de olmalıdır. Ancak Çeçenistan 5 yılda normal hayata kavuşur. Şu anda böyle bir referandum yapılamaz" dedi.


28 AĞUSTOS 1996
 

1 - Başbakan Necmettin Erbakan, Türk-İş ve Hak-İş yönetim kurullarını kabul ederek bir süre görüştü. Zorunlu tasarruf kesintilerinin durdurulmasını "Çok hayırlı bir adım" olarak değerlendiren Başbakan Erbakan, "işçilerimiz, çok haklı olarak, bu paraların ödenmesini istiyor. Paraların ödenmesi görevi, devletin üzerindedir. İfası Kaçınılmazdır. Devlet, bu görevi ifa edecektir" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, tabandan gelen rahatsızlıkları anlattıklarını belirterek, "Kimseden sadaka istemiyoruz. Bu, çok ciddi bir konu. Bu işin şakası yok. 20 milyon insanı ilgilendiren bir olay. lyiniyetli olarak sorunu çözeceklerine inanıyoruz. Bir müddet bekleyeceğiz" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Başbakanı Hasan Muratoviç'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası iki ülke arasında "Hibe Anlaşması" imzalandı. Başbakan Erbakan imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bosna-Hersek'e yapacağı 80 milyon dolarlık katkının 20 milyon dolarının hibe şeklinde olacağını belirterek, "Bu 20 milyon dolarlık hibenin 5 milyon doları harp malullerine, 15 milyon doları kalkınmaya tahsis edilecek. Geriye kalan 60 milyon doları, yapılacak anlaşma ile Eximbank kredisi şeklinde yürürlüğe girecek" dedi. Bosna-Hersek Başbakanı Hasan Muratoviç, yapılan yardımlar için teşekkür ettiklerini, bunun Bosna-Hersek ve Türk halkları arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TürUiye-'srail Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması'nın imzalandığını bildirdi. Akbel, anlaşmanın "standart bir çerçeve anlaşması" olduğunu belirterek, "Bu çerçeve anlaşmasının içine nelerin dahil olacağı başka anlaşmalarla belirlenecek" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, çalışanlardan yapılan zorunlu tasarruf kesintilerinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 25 PKK'iı teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- İstanbul'da meydana gelen silahlı saldırı olayında aralarında, eski Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan olayına adı karışan Tevfik Ağansoy ve bir polis memurunun da bulunduğu dört kişi yaşamını yitirdi,

7- KKTC'de Derviş Eroğlu başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinin, Cumhuriyet Maclü'nde güvenoyu aldtğı bildirildi.


29 AĞUSTOS 1996
 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışıyla başlayan hürriyet ve istiklal mücadelesinin, 30 Ağustos 1922'de yapılan Başkumandanlık Meydan Muhaıebest'nde kazanılan büyük zaferle başarıya ulaştığını ifade etti.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli ise yayımladığı mesajda, Türkiye'nin, dünyada barışı istediğini belirterek, "Bu hedefe kısa zamanda ulaşmanın yolu, vazgeçilmez yaşam tarzı olarak benimsediğimiz Cumhuriyetin temel ilkeleri ve demokratik rejimin tüm kurum ve kurallarının egemen olduğu barış ve istikrar ortamının sürekliliğidir" dedi.

Başbakan Necmettin Erbakan yayımladığı mesajda, 30 Ağustos'un, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüzlüğünü, Türkiye'nin devleti ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü dünyaya duyurduğu gün olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ve diğer siyasi parti yöneticileri de birer mesaj yayımlayarak Zafer Bayramı'nı kutladı.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde haftalık olağan görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenledi. Erbakan, Demirel'e Uzakdoğu seyahati, ekonomik konular, TBMM'de çıkarılmakta olan yasalar, Güneydoğu'da köy ve mezralara geri dönüş ve hayvancılığın geliştirilmesi, illerde yapılması planlanan aylık toplantılar ve bunların değerlendirilmesi, terör ve dış politika ile ilgili bilgi verdiğini ifade etti.

Başbakan Erbakan ayı.ca İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bagheri ile de bir görüşme yaptı.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Bagheri, Yunanistan Dışişleri Bakanı Pangalos'un Tahran temasları konusunda Başbakan'a bilgi verdiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Ortadoğu ülkelerinde görev yapan büyükelçileri kabulünde yaptığı konuşmada, büyükelçilere, bulundukları ülkelerde öncelikli olarak Türkiye'nin terörizm karşısındaki tavizsiz tutumunu iletmelerini isteyerek, "Terörizmden sonra ikinci göreviniz bulunduğunuz ülkelerle Türkiye'nin iktisadi ilişkilerini geliştirmek olacaktır" dedi.

Büyükelçiler daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Necmettin Erbakan tarafından da kabul edildi.

4- Dışişleri Bakanlığfndan yapılan yazılı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak'tan petrol ithalatı yapmak için başvuruda bulunan Türkiye için vereceği karan, bazı ülkelerin ek bilgi istemesi nedeniyle ertelediği bildirildi. Açıklamada, Türkiye'nin, ekonomik çıkarlarının zarar görmesine uzun süre tahammül edemeyeceği vurgulandı.

5- Valilere bazı yetkiler tanıyan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Benimsenen tasarı, valilere askeri birliklerden yardım isteme yetkisinin yanı sıra, Bakanlar Kurulu ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüşerek sınır ötesi harekat planlayıp icra etme yetkisi de tanıyor.

6- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Eres Söylemez Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ortaöğretim başarı puanlarının yanlış hesaplanmasından kaynaklanan hatanın düzeltildiğini söyledi. Söylemez, yapılan değerlendirmeler sonucunda daha önce açıklanan sınav sonucuna göre 732 adayın, bir üst tercihine; kazanmamış gözüken 782 adayın da tercihlerine göre yükseköğretim kurumlarına yerleştirildiğini bildirdi.

7- Sinema sanatçısı Aliye Rona, İstanbul'da öldü.

8- Norveç'in Spitzberg adasına düşen Topolev 154 tipi Rus uçağında 136 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.


30 AĞUSTOS 1996
 

1- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, RP Van Milletvekili Fethullah Erbaş'ın rehin askerlerin kurtarılması amacı ile PKK kampında gerçekleştirdiği girişimleri konusunda yaptığı yazılı açıklamada, "Sayın üyemizin konumunu gözden geçirmesinin uygun olacağını ifade etmek isterim. Gelinen nokta, parlamentomuz açısından yaralayıcıdır" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu üstü kapalı bir diyalog teşebbüsüdür. Bu eylemin kınanması yetmez, cezalandırılması gerekir. Yapılan eylem PKK'nın amaçlarına hizmet etmektedir dedi.

içişleri Bakanı Mehmet Ağar ise çok İyi niyetle de yapılmış olsa, güvenlik güçlerini zaafa uğratacak hiç bir tavır ve davranışın anlamı olmadığını belirtti.

2- Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz izmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Coğrafi konumu nedeniyle etrafımızda pazarlar var. Irak pazarı bunlardan biri ve bizim için çok önemli. Bu pazarda diğer ülkelerin firmaları ile rekabet etmemiz gerekiyor" dedi.

3- PKK'nın elinde tuttuğu askerleri almak için Kuzey Irak'a giden RP Van Milletvekili Fethullah Erbaş TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, siyasi partilerden gelen topkiferin kendisini ilgilendirmediğini belirterek, bu girişimini partisinin izni ve bilgisi dahilinde yapmadığını söyledi.

4- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 74. yıldönümü, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 40 kişi öldü, 71 kişi yaralandı.

6- Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac Paris'te yaptığı konuşmada, NATO'nun 1997 yılı başlarında düzenlenecek zirvesi sırasında, Rusya'nın İttifak'a ortak edilmesi teklifinde bulundu.

7- Irak Enformasyon Bakanı Abdülgani Gafur Bağdat'ta yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta meydana gelen son çatışmalar sırasında bu bölgeye asker gönderdiği bildirilen İran'ın, askerlerini "derhal çekmesini" istedi.

8- Malezya'da meydana gelen toprak kayması sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.


31 AĞUSTOS 1996
 

1- Deniz Harp Okulu 233'üncü yıl mezunlarına diplomaları, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Başbakan Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayfnm katıldığı törenle verildi. Cumhurbaşkanı Demirel, Tuzla Deniz Harp Okulu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Deniz Harp Okulu, hepinizi tebrik ediyorum, bayramınız kutlu olsun" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, çeşitli açılışlarda bulunmak üzere İstanbul'a gitti. Yılmaz, yaptığı konuşmalarda gecekondu affını eleştirerek, affın şehirlerin imar planını altüst edeceğini söyledi. Yılmaz, hükümetin bilgisi dahilinde yapıldığını öne sürdüğü, PKK ile temaslarda bulunan RP Van Milletvekili Fetullah Erbaş hakkında soruşturma başlatmaları için bağımsız savcıları göreve çağırdı.

3- Devlet Bakanı M, Salim Ensarioğlu ile Güneydoğu sorunu üzerine yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Kuzey Irak ile arasındaki Sarp sınır bölgesini biran önce denetimine almasını istedi. Kuzey Irak'ta IKYB ile IKDP arasındaki çatışmaların aylardır sürdüğünü belirterek, çatışmaları fırsat bilen İran'ın fiilen bölgeye yerleşmeye başladığını ve PKK'nın da etkinliğini artırdığını söyleyerek, "Irak'ın bu duruma seyirci kalması beklenemezdi" dedi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, RP Van Milletvekili Fetullah Erbaş'ın, PKK kampına gidip görüşmelerde bulunması ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Tekdal'ın iyi niyet ve insani bir girişimle bunu yaptığını belirterek, Başbakan Necmettin Erbakan ve RP'nin bu girişimle ilgisi bulunmadığını savundu.

HADEP Genel Başkan Vekili Güven Özata da düzenlediği basın toplantısında, Erbaş'ın girişiminin barışa yönelik insani bir çaba olduğunu belirtti.

Öte yandan muhalefet partilerinden Erbaş'a yönelik tepkiler devam ediyor. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Fetullah Erbaş'ın Kuzey Irak'ta bölücü örgütün karargalımdaki PKK militanları ile gerçekleştirdiği görüşme ve pazarlıkların Türk milleti ve devletinin yalnız -ventiğini değil, itibarını da zedelediğini vurguladı.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, "Vekaletini aldığı millete kurşun sıkan eşkıya ile temas etmek, millete ihanettir" derken, DGM'nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Oya Araslı, olayı son derece üzücü bulduklarını belirterek, Erbaş't kınadı.

Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan da, Erbaş'ın girişimine "Bu olay PKK propagandasına dönüşmüştür ve buna anayasaya bağlılık yemini eden bir milletvekili alet olmuştur" dedi.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu düzenlediği basın toplantısında, 11 gün önce İstanbul Alibeyköy'de bir hücre evinde iki kişinin öldürüldüğü bir baskının ardından gerçekleştirilen operasyonlarda, DHKP-C üyesi olduğu ileri sürülen 44 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

7- DİSK, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken paraların geri ödenmesi için kampanya başlattı. Hükümetin çalışanın zorunlu tasarrufunun ödenmesi için kaynak yok demesine karşın eylül ayında iç borç faizlerinin ödenecek olmasını eleştiren DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında "Bunun adı kan emiciliktir. iktidarlar, emekçinin alınterine zorla el koymakla kalmamış, tümüyle talan etmiştir" dedi.

8- Irak birlikleri tarafından desteklenen Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) güçlerinin, Kuzey Irak'ta başlattıkları saldırı sonucunda Erbil kentini tamamen ele geçirdikleri ve Erbil'e Irak bayrağının çekildiği bildirildi.

Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine bilgi veren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen, Kuzey Irak'ta Irak saldırısıyla başlayan gelişmelerin, Türkiye'nin güvenliğini bozmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106