14.7.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1996

1 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, "Denizcilik alanında layık olduğumuz seviyeye ulaşmak durumundayız" dedi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan Erbakan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, hükümet programını hazırlarken, TBMM'de temsil edilen diğer partileri ziyaret ederek teklif ve tavsiyelerini almak istediklerini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Yrlmaz da görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erbakan ile görüşmesinin ağırlığının "siyasi ahlak temeline dayalı olarak geçtiğini" söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise Başbakan Erbakan'ın hükümet programına katkıda bulunmak isteyip istemediklerini sorduğunu belirterek, "Güvenoyu vermeyi düşünmediğimiz için böyle bir katkıda bulunmaya hakkımız bulunmadığını" söylediğini ifade etti.

3- Başbakan Necmettin Erbakan'a Hazine, DPT ve Merkez Bankası yetkilileri tarcfından brifing verildi. Maliye Bakanı Abdüllatif Şener brifingden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erbakan'ın son ekonomik durum hakkında bilgi aldığını söyledi.

4- içişleri Bakanı Mehmet Ağar Malatya'da yaptığı açıklamada, "Olağanüstü Hal'in yerine ikame edilecek bir başka düzen yok ise elbette ki Olağanüstü HaPin devamı gündemde olacak, devam edecek" dedi.

5- DYP Bitlis Milletvekili Edip Safder Gaydalı partisinden istifa etti.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

7- Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Tsvaetan To-tomirov'un resmi davetlisi olarak Bulgaristan'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, Milli Savunma Bakanı Dimitar Pavlov ile biraraya geldi. Genelkurmay Başkanı Karadayı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki, askeri ilişkilerin gelişmesinin, bölgenin istikrarına çok önemli bir katkısı olduğunu belirtti.

8- Birleşik Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Bosna'da yapılan belediye seçimlerinde Alia Izzetbegoviç'in liderliğindeki Demokratik Eylem Partisi'nin yüzde 48, Hırvat Demokratik Birliği'nin de yüzde 45 oranında oy aldığı bildirildi.

9- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillan ile askerler arasında çıkan çatışmalarda 32 asker ve 40 militanın öldürüldüğü bildirildi.

2 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan, Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi işlerden sorumlu Müsteşarı Peter Tarnoff ve ABD Savunma Bakaniığf ndan Jan Lodan kabul etti. Başbakan Erbakan, ABDI heyeti kabulünde yaptığı konuşmada dış politikaya ilişkin mesajlar vererek Türkiye'deki görev süresi ay sonunda bitecek olan Çekiç Güç'ün "doğrudan veya dolaylı olarak destek verdiği" PKK terörüne karşı mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 3.5 aylık iktidarlarında belirledikleri en önemli şeyin, 4 yıllık muhalefetleri sırasındaki gündeme getirdikleri yolsuzluk iddialarının, devlette kat kat fazlasıyla var olduğunu görmek olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve insan Hakları Derneği (İHD) temsilcilerini kabul ederek cezaevlerinde 45. gününe giren ve ölüm sınırına gelen açlık grevleri sorununu görüştüklerini, açlık grevlerinin bir an önce sona erdirilmesi için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna Ankara'da düzenlenen "8. Verem Danışma Kurulu" toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'de tüberküloz basili almış, ancak hasta olmamış bireylerin sayısının en az 12 milyon olduğunu belirterek, "Bunlar geniş bir enfeksiyon havuzu oluşturmaktadır. Tüberküloz nedeniyle ölüm oranı yüksek olmayıp yüz binde 2.5'dur" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin asgari ücret konusunda "kararlı ve samimi" olduğunu vurgulayarak "TiSK yönetimi ile bu konuda ihtilafa düşmeyeceğimizi umuyorum" dedi.

Çelik, İsrail işçi Sendikaları Konfederasyonu (Histadrut) ile Türk cumhuriyetleri işçi sendikaları temsilcilerinin de katıldığı Türk-iş'in düzenlediği eğitim seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar siyasi iradenin, işçi ve işveren arasındaki çalışma barışını bozmaya çalıştığını, ancak bunu başaramadığını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Grup Yönetim Kurulu Top-lantısı'ndan sonra Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, hiç telaffuz etmediği hükümet formüllerinin, RP-DYP koalisyon hükümetinin güvensizlik oyu alınca ortaya çıkacağını belirterek, toplumun beklentisinin, "erken seçimsiz ve çoğunluğa dayalı hükümet modelleri olduğunu bildiklerini" söyledi.

7- Çeşitli açılışlarda bulunmak ve temel atma törenlerine katılmak için Kuşadası'na giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı konuşmada, RP ile DYP liderlerini çıkar ortaklığı yapmakla suçlayarak, RP-DYP'nin oluşturduğu koalisyon hükümetirun Türkiye'yi ileriye değil geriye götüreceğini belirtti.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, güvenoyu karşılığında bakanlık alma pazarlığı içinde olduklarını yalanlayarak, "Ölçümüz parti değil, ülke çıkarlarıdır. Ancak henüz kesinleşmiş bir kararımız yok. Kararlarımızı pazarlıkla değil, prensiplerimize göre alırız. BBP, güvenoyu kararını kendi prensiplerine göre verecektir" dedi.

9- CHP Grup Başkan Vekili Önder Sav, Sivas olaylarının 3. yılı nedeniyle, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada Sivas olaylarının utanç verici olduğunu vurgulayarak herkesin yükselen şariatçı akımla mücadele etmesi gerektiğini belirterek, katliamı gerçekleştirenlere verilen cezaların kamuoyunu rahatlatmadığını söyledi.

10- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Suphi Gür-soytrak, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, REFAHYOL koalisyonunun tutarsız ve şaibeli bir hükümet olduğunu vurgulayarak, "Şeriatçı güçler, Çillerin önderliğinde ve DYP'nin sırtında bugün iktidara taşınmış bulunmaktadırlar" dedi.

11- Uşak E tipi Cezaevi'nde adi suçlardan hükümlüler arasında çıkan kavga sonucunda 5 kişi öldü, iki kişi de ağır yaralandı.

12- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi işlerden Sorumlu Müsteşarı Peter Tarnoff, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller ile görüştü. Tarnoff, temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiyelin bölge barışı için çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, Washington yönetiminin Kıbrıs sorununun çözümü için de gelişme arzuladığını söyledi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns Türkiye'de 54. hükümetin kuruluşu ile ilgili ourak yaptığı açıklamada, Türkiye'de demokratik sürecin işlemesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek "Bundan sonra, Ankara yönetimi ile uyumlu görüşmeler için güvenoylamasını beklediklerini" belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ise kurulan yeni hükümet ile birlikte, Türkiye'nin Suriye ve Arap ülkeleri ile ilişkilerinin normale döneceğini umduklarını belirtti.

14- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Iran News gazetesinde yayımlanan demecinde, "Suriye'nin, Iran ve Mısır arasında iyi ilişkiler yaratmaya çalıştığını" belirterek "Ortadoğu'daki mevcut şartların ışığında, bölgesel ve uluslararası konularda Iran-Mısır işbirliği hızlanacaktır" dedi.

15- Çin'de havai fişek,tabrikasında meydana gelen patlamada, 40 kişinin öldüğü, 47 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, Samsun'da partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, RP ile koalisyon kurmalarına ANAP'ın uzlaşmaz tavrının sebep olduğunu söyledi. Çiller, sağda birleşme için başbakanlık dahil her şeyden feragat ettiklerini belirterek, "Şimdi diyorlar ki, gelin beraber olalım, onlar muhalefette, biz iktidarda beraber olalım" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Polonya hükümetinin, MED-TV'nin yayınlarının durdurulması kararını takdirle karşıladıklarını bildirdi. MED-TV ile PKK arasındaki bağlantı ve terör örgütünün faaliyetleri hakkında Türkiye'nin dış temsilcilikleri aracılığıyla dış dünyanın bilgilendirildiğini anlatan Akbel, konunun Mısır'da Sarm El Seyh'te yapılan terör zirvesinde gündeme geldiğini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı-Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplumun büyük bölümünün laik, demokratik cumhuriyet konusundaki duyarlılığına değinerek RP'yi rejim için tehlikeli gördüğünü ve dini siyasete alet ettiği için RP'ye kırgın olduğunu söyledi.

Ecevit, hükümet sorununun erken seçime cerek kalmaksızın sağlıklı çözüme kavuşması için her türlü çabayı göstereceklerini vurgularken; RE-FAHYOL güvensizlik oyu almadan, kendisini ve partisini herhangi bir hükümet modeliyle bağlamayı doğru bulmadığını da belirtti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grubunda yaptığı konuşmada, RP'li bir iktidarla sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, ciddi bir hükümet formülünün ortaya çıkabilmesi için 124 sosyal demokrat milletvekilinin hükümet kurma inisiyatifini ele alması gerektiğini belirtti.

5- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış düzenlediği basın toplantısında, partisinin içinde yer almadığı bir hükümet oluşumuna güvenoyu vermeyeceklerini bildirerek, ikili koalisyonun üçlü koalisyona dönüştürülmesi isteminde bulunarak, RP ve DYP'nin üzerindeki soru işaretlerinin giderilmesi için hükümette yer almalarının vazgeçilmez bir koşul olduğunu söyledi.

6- Dev-Sol örgütü üyesi 32 sanık hakkında İstanbul 2 No'lu DGM'de üç yıldır süren dava karara bağlandı. Mahkeme 4 sanığı ömür boyu hapis cezasına çarptırırken, 19 sanık hakkında 3 yıl ile 18 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezaları verdi.

7- Tunceli'de operasyondan dönen askeri araca pusu kuran teröristler, 4 askeri şehit etti, 4 askeri de yaraladı.

8- DSP Afyon Milletvekili Kubilay Uygun partisinden istifa ederek DYP'ye geçti.

9- Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'den (KDP) yapılan yazılı açıklamada, "sıcak takip" gerekçesiyle Kuzey Irak'a yapılan hava saldırılarında sivillerin de zarar gördüğünü belirterek operasyonların sürmesinin PKK'ya avantaj kazandırmaktan başka bir şeye yaramayacağını bildirdi.

10- Çin'in güney kesim jrinde son günlerde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde en az 168 kişinin öldüğü, pek çok kişinin de kaybolduğu bildirildi.

4 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, kamuoyunu rahatsız eden sorunların ortadan kalkmasının, yine demokrasi ve siyasetin işlemesi ile mümkün olacağını bildirdi. "Güncel sorunlar ne kadar ciddi, ne kadar rahatsız edici olursa olsun, bunla' esas sistemden bunalma neticesini doğurmamalıdır" diyen Cumhurbaşkanı Demirel, sıkıntıdan kurtulmanın çaresinin sisteme daha çok sahip çıkılması olduğunu söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, RP-DYP koalisyonunu, ANAP ve BBP'nin de katılacağı dörtlü koalisyon olarak düşündüklerini ancak ANAP'ın böyle bir koalisyona girmek istemediğini belirterek, "BBP, koalisyon hükümetinde görev almak istiyor. Bu koalisyon üçlü koalisyon olabilir" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan'ın, NATO Genel Sekreteri Javier So-lano'nın girişimleri ile Ege'de Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) sistemi kapsamında 2 ay boyunca deniz ve hava tatbikatları yapmama kararı aldıklarını belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, REFAHYOL koalisyonu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Hangi iktidar gelirse gelsin, Türkiye Cumhuriyeti'ni Atatürk'ün çizgisinden hiçbir güç, hiçbir kimse ayıramaz" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1 Temmuz'dan itibaren Katma Değer Vergisi (KDV) uygulamasına geçildiğini bildirdi.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz düzenlediği basın toplantısında, "Bu hükümet, Türkiye'nin sorunlarını çözmek için değil, liderlerin

kişisel hırs ve kişisel sorunlarını çözmek için kuruldu" dedi.

7- DiE'den yapılan açıklamaya göre, haziran ayı itibariyle son'bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 76.2, tüketici fiyatlarında ise yüzde 82.9 olarak belirlendi.

8- HADEP'in 2. Olağan Kongresi'nde Türk bayrağının indirilmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan 49 kişiden, aralarında HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'ın da bulunduğu 39 kişi, çıkarıldıkları Ankara DGM tarafından tutuklanırken, 10 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

9- ANAP Muş Milletvekili Erkan Kemaloğlu partisinden istifa ederek DYP'ye geçti.

10- KKTC'de Başbakan Hakkı Atun başkanlığında kurulan koalisyon hükümeti istifa etti.

11- Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Devlet Başkanı Boris Yelisin kazandı. Yeltsin yaptığı açıklamada, Başbakan Viktor Çer-nomirdin'i yeniden aynı göreve getirirken, seçimi kaybederi komünistlere de işbirliği mesajı verdi.

5 TEMMUZ 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Balkan Basın Merkezi tarafından yayımlanan "Balkan Review" dergisine verdiği demeçte, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı tutumunun dostane olmadığını belirtti ve "Düşmanlıkta yarar yoktur. Üstelik düşmanlık sonsuza kadar da süremez. Eğer düşmanlığın sürmesi gerekiyorsa, bizim Kurtuluş Savaşı'nı hatırlatırım. Ülkemizin yarısı tahrip edilmişti. O zaman Türkiye'nin sonsuza kadar Yunanistan ile görüşmemesi, konuşmaması gerekir" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, DYP il Kadın Komisyonu başkanlarının genel merkezde düzenledikleri toplantıda yaptığı konuşmada, Türk kadınını en iyi biçimde temsil edebilmek için yıllardır uğraş verdiğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, cezaevlerinde sürdürülen direnişlerin anlamsız olduğunu, direnişçilerin cezaevi şartlarıyla hiç ilgisi olmayan taleplerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam Ankara'da yaptığı açıklamada, eğitimde sistem değişikliğine gitmeyeceklerini belirterek, "Milli Eğitim'de bir istikrar kararımız var. Yani sinemde sık sık değişiklik yapma, veliyi, öğrenciyi tedirgin etme niyetinde değiliz" dedi.

5- BBP Genel Başkani'Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Güvenoyu şartına bağlı olarak geliştirilecek hiçbir formülü kabullenmemiz mümkün değildir" dedi.

6- Çeçenistan'daki Rus komutanlığından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Çeçenistan'ın batısındaki bazı yerleşim birimleri çevresindeki askeri kontrol noktalarını kaldırmaya başladıkları belirtildi.

6 TEMMUZ 1996

1- TBMM Genel Kurulu'nda RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan RP-DYP Koalisyon Hükümeti'nin programı görüşüldü. Programı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz eleştirirken, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu programı özde eleştirirken, kerhen kabul oyu vereceklerini bildirdi.

Hükümet programı ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Başbakan Necmettin Erbakan, RP ile koalisyon yapmanın her yiğidin harcı olmadığını savunarak, "DYP ve Sayın Çiller bunu başardı" dedi. Medyanın RP'ye olan tavrını da eleştiren Erbakan, bir kısım medyanın insanlara yargısız infaz yaptıklarını öne sürdü.

2- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul il merkezinde yaptığı toplantıda, ülkeyi ekonomi ve siyaset mafyalarının ele geçirdiğine dikkat çekti ve RP-DYP hükümetine güvenoyu verecek milletvekillerini uyararak, güvenoyu verecek olan milletvekillerinin aslında "mafya"ya oy vereceklerini savundu.

3- DSP'den istifa ederek DYP'ye geçen Afyon Milletvekili Kubilay Uygun partisine geri döndü.

4- Erzincan'ın Kemah ilçesinde Askerlik Şubesi'ne saldıran PKK'lı teröristler, 2 güvenlik görevlisi ile 1 yurttaşı öldürdüler.

5- Balkan ülkeleri dışişleri bakanlarının katıldığı "Güneydoğu Avrupa'da Güvenlik, işbirliği ve istikrar Balkan Toplantısı" Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onuröymen ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan temsil etti.

6 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen va savaş sonrası Balkanların geleceğinin tartışıldığı toplantıya Makedonya'nın adıyla katılmasına izin ve-

rilmemesi üzerine Makedonya, toplantılara katılmama kararı aldı. Toplantıya Bulgaristan, Türkiye, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk ve Yeni Yugoslavya ile gözlemci statüsündeki Bosna-Hersek, Slovenya ve Hırvatistan terncilcileri katıldı.

7 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Yardımcısı ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DYP il başkanlarını Ankara'da toplayarak, koalisyona destek deklarasyonu yayınlattı. Toplantıda konuşan Çiller, "Bu koalisyon ile bir demokrasi devrimi yaşanacaktır. RP ile koalisyon yapmak her babayiğidin harcı değildir" dedi.

2- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Necmettin Erbakan'ın medyaya yönelik teh-ditkar yaklaşımının, yolsuzluk iddialarını gizleme anlayışına dayandığını söyledi. Keskin, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun RP-DYP koalisyonuna kerhen desteği ve "Size, Müslümanların iktidarını engellediniz dedirtmem" şeklindeki açıklamasını da "Bu, cumhuriyet adına utanılacak bir açıklamadır. Muhalefette kalanlar Müslüman değil mi? Bu yaklaşım, tarikat reislerinin özlemlerini ayakta tutmaya yöneliktir" dedi.

3- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında eski Başbakan Tansu Çillerin eşi Özer Uçuran Çiller hakkında kamuoyuna yansıttığı iddialarına ek olarak Özer Çiller'in, uyuşturucu ve silah kaçakçısı Hüseyin Duman'la ortak iş yaptığını ve bir anlaşmaya imza attıklarını ileri sürdü.

4- Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde sürdürülen operasyonlarda 7'si ölü 9 terörist silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

5- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen "Güneydoğu Avrupa'da istikrar, Güvenlik ve işbirliği Balkan Toplantısı" yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Balkan ülkeleri dışişleri bakanları ile dışişleri bakan yardımcılarının katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde, Balkanlar'da her alanda işbirliğinin geliştirilmesi ve alt yapı projelerinin desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Toplantıya Türkiye adına katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen yaptığı açıklamada, Sofya toplantısının, Balkanlar'da işbirliğinin geliştirilmesi için atılmış en önemli adım olduğunu bildirdi.

6- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, Körfez turu çerçevesinde gittiği Suudi Arabistan'da Kral Fahd ile Fransa-Suudi ilişkilerini geliştirme yolları ve Ortadoğu barış süreci konularında görüştüğü bildirildi.

7- KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın eski Özel Kalem Müdürü, gazeteci-yazar Kutlu Adalı, Lefkoşa'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

8 TEMMUZ 1996

1- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan başkanlığında kuruan 54. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti TBMM'den güvenoyu aldı.

Başbakan Erbakan hükümetin güvenoyu almasından sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, milletin kendi yönetimini kendisinin demokratik bir biçimde tayin etmesinin en güzel örneğinin yaşandığını belirtti.

2- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan Türkiye'de bulunan NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Klaus Naurmann'ı kabulünde yaptığı konuşmada, "54. Cumhuriyet hükümeti de bundan evvelki Cumhuriyet hükümetleri gibi tüm uluslararası anlaşmalarına sadıktır ve o anlaşmaların gereğine inanmaktadır" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Irak ve Suriye arasında yapılacak bu görüşmelerineilişkin soruları yanıtlarken, Türkiye'nin su konusunda üç aşamalı bir planı bulunduğunu söyledi ve "Ankara, teknik düzeyde işbirliğine her zaman hazırdır" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin güvenoyu alması ile birlikte bir kere daha demokratik hayatın normal seyrinde gideceğinin anlaşıldığını söyledi.

5- İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) New York Dowling College işbirliği ile düzenlediği "Milletlerarası Akdeniz 18. İstanbul Konferansı" nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Halkı Müslüman olan ülkelerde demokrasinin neticelerine katlanmayan ülkeler, istikrasızlık yaratmaktadır. Bir ülkenin halkına dayatmalar yapmak, güdüm altına almak istikrarsızlık, kavga, kan ve ölüm getirir" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, 24 PKK'lı terörist öldürüldü.

7- Gazeteci Fahriye Barutçu Kilis'te vefat etti.

9 TEMMUZ 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son iç siyasi gelişmeleri Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ortalama yüzde 50 oranında zh.n yapılmasını kararlaştırdıklarını açıkladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, REFAHYOL hükümetine en fazla 6 ay ömür biçerek, Türkiye'nin "geri kalmış Arap ülkelerine çevrilemeyeceğini" belirtti.

4- Devlet Bakanı Abdullah Gül, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, RP'nin islamcı bakış açısının yeni hükümetin politikalarına yansımayacağını söyleyerek "Çünkü bu bir uzlaşma hükümeti. Biz protokolde çizilen sınırlar çerçevesinde hareket etmek zorundayız" dedi.

5- Adalet Bakanı Şevket Kazan, eski Adalet Bakanı Mehmet Ağar tarafından yayımlanan ve cezaevlerinde açlık grevlerine neden olan 6 Mayıs tarihli genelge de dahil olmak üzere, 27 Haziran 1996 tarihine kadar ki tüm genelgeleri iptal etti. Kazart; yayımladığı ve tüm illerin cumhuriyet başsavcılarına ilettiği genelgeyle, siyasi hükümlü ve tutukluların başka cezaevlerine şevkini durdururken şimdiye kadar sevkedilenlerin de yargılandıkları mahkemelere en yakın yerlerdeki cezaevlerine yeniden dağıtımının yapılmasını istedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik ve 38 milletvekilinin zorunlu tasarruf kesintilerinin değerlendirilmesi konusunda Meclis araştırması açılması istemiyle verdikleri önerge, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, REFAHYOL hükümeti ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, ANAP, DYP ve DSP'li seçmenlerin "aldatıldığını, bu partilerin birbirinden farklı olmadığının görüldüğünü" savundu.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlar Konseyi, basın özgürlüğünden taviz vermeyeceklerini açıkladı. 43 cemiyet adına yapılan açıklamada, "Demokrasinin güvencesi ve halkın gerçekleri öğrenme hakkı demek olan basın özgürlüğünün yok edilmesine bütün gücümüzle karşı koyacağımızı belirtiriz" denildi.

9- Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Sanal Saruhan ile insan Hakları Derneği Genel Sekreteri Hüsnü Öndül Ankara'da yaptıkları açıklamada, Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın cezaevleri genelgesini olumlu karşıladıklarını, ancak yeterli bulmadıklarını bildirdiler.

10- TürksaMC uydusu, Fransız Guyanası'nda bulunan Kourou Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

11- Türkiye-iran Güvenlik Komisyonu 3. Toplantısı iran'ın başkenti Tahran'da başladı. Türkiye'yi toplantıda, içişleri Bakanlığı Müsteşarı Erol Çakır başkanlığındaki heyet temsil ediyor.

12- Yunanistan Çevre Bakanı Yardımcısı Elissavet Papazoi ile "Türk-Yunan ilişkileri" üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

13- Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Mec-lisi'nin Stockholm'deki 5. yıllık toplantısında onayladığı kararda PKK'ya bazı ülkelerin verdiği maddi ve lojistik desteğin acilen durdurulması çağrısında bulunuldu.

14- ABD Başkanı Bill Clinton ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Beyaz Saray'da biraraya geldiler. Görüşme sonrası düzenlenen ikili basın toplantısında, İsrail Başbakanı Netanyahu, hükümetinin Suriye de dahil Arap ülkeleriyle barış için çalışacağını belirtti.

Başkan Clinton da ABD ile İsrail'in arasının her zamanki gibi güçlü olduğunu belirtti.

15- Çeçenistan ile Rusya arasında 1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren ateşkes bozuldu. Çeçenistan'ın güneybatısındaki Gekhi köyünde, Rus birlikleri ile Çeçen direnişçiler arasında şiddetli çarpışmalar olduğu bildirildi.

10 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Gazeteciler Sen-dikası'nm (TGS) 45. kuruluş yıldönümü nedeniyle sendika başkanı Ziya Sonay'a gönderdiği mesajda, basının, düşünce ve ifade özgürlüğünün en iyi şekilde kullanılmasını sağladığına işaret etti. Basının, toplumsal g'erçeğin siyasal arenaya yansımasını sağlamakla kalmadığını, yurttaşların doğru ile yanlışı ayırmalarına da yardımcı olduğunu söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Bağ-Kur emeklileri ile esnafın sorunlarını iletmek üzere gelen Müstakil Esnaf ve Sanatkarlar Derneği yöneticilerini kabulünde ortadireğin durumunun düzeltileceğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Avusturya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gezisinin amacının "Türkiye'nin dünyadaki yeri ve Avrupa'yla entegrasyonu" konusunda bilgi vereceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi'nin (AGlT-PA), 5-9 Temmuz günlerinde Stockholm'de yaptığı toplantıda Türkiye aleyhine kararlar alması üzerine, AGİT-PA'nın aldığı kararların tavsiye niteliğinden öteye gitmediğini belirterek, söz konusu karar tasarılarının Türkiye hakkında olumsuz görüşlere sahip oldukları bilinen yabancı parlamenterler tarafından asambleye sunulduğunu kaydetti.

5-Turizm Bakanı Bahattin Yücel, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu İtzhak Shoham ile İsrailli tur operatörleri, seyahat acenteleri temsilcileri ile Türk Havayolları (THY) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunmak için bir toplantı düzenledi. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yücel, RP- DYP hükümetinin, İsrail'le olan turizm ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini, hatta İsrailli turizmcilerle işbirliği yaparak yeni pazar arayışlarına geçebileceklerini söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa'ya dayanılarak yayımlanan "Yazılı Basın Kuruluşları Promosyon Kampanyaları Hakkında Tebliğ" ile gazetelere bundan sonra düzenleyecekleri promosyon kampanyaları için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin alma zorunluluğu getirildi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, REFAHYOL hükümetinin kuruluşu ve bundan sonraki dönemde izleyecekleri stratejiyle ilgili bir değerlendirme yaptı. Ecevit, RP'li bir iktidarı önlemek için her türlü çabayı gösterdiklerini vurgularken REFAHYOL'dan kaygı duyanlara, "Laik, demokratik cumhuriyetin en büyük sınavı başladı. Kendinize güvenin, halkımıza güvenin, DSP'ye güvenin" dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Berkarda'yı ziyaret ederek üniversiteyi "ülke s runları konusunda aldıkları tavır" nedeniyle kutladı ve ortak duyarlılık içinde bulunduklarını söyledi.

9- Türk Sanat Müziği sanatçısı Hamiyet Yüceses, Marmaris'te vefat etti.

10- Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) ile Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nin (AKPA) ortaklaşa düzenledikleri "Karadeniz'de Çevresel Koruma" konulu ilk parlementolararası konferans İstanbul'da başladı. Konferansın gündeminde, Karadeniz'de kirliliğin önlenmesine yönelik ülkeler arasında eşgüdümlü yasal düzenlemeler konusunda görüş birliğine varılmasının yer aldığı bildirildi.

11- Rusya'da başkanlık seçimlerinin ardından yeniden saldırıya geçen Rusların Çeçenistan'ın güneydoğu bölgesini ve güneybatıdaki Gekhi köyünü yeniden bombalamaları sonucunda 370 Çeçen'in öldüğü, 170'inin de yaralandığı bildirildi.

11 TEMMUZ 1996

1- Bir günlük çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanı sıra Başbakan Necmettin Erbakan ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller ile görüştü. Mübarek, Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İsrail'le yaptığı anlaşmanın eğitim amacının dışına taşan bir pakt olmadığını, bu sebeple herhangi bir ülkenin gocunmasına ve tehlike olarak görmesine gerek olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel de görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra ulu-lararası sorunların ele alındığını belirterek Türkiye ile Mısır arasında "iyi komşuluk, dostluk ve işbirlic,. anlaşmasının" imzalanması için görüş birliği sağlandığını ve iki ülke arasında samimi bir diyalog bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan, Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın boşaltılan köylere geri dönüş için kendisine teminat verdiğini, bunu hafta sonu Elazığ ve Bingöl'e yapacağı ziyaretinde söyleyeceğini açıkladı. Başbakan Erbakan memur ve işçilere verilen yüzde 50 oranındaki zammı, "Biz zam ve yeni vergiler koymak için değil, halkımızın refahını sağlamak için iktidara geldik" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı, Başbakan Necmettin Erbakan'ı ziyaret etti. Karacayı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Başbakan'ı kutladım. Devletin silahlı kuvvetleriyle ilgili bilgi verdim" dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, Kuzey Irak'ın Bote bölgesinde toplanmaya çalışan bölücü teröristlere yönelik hava harekatı gerçekleştirdiği harekatta çok sayıda teröristin öldüğü, bölücü örgütün cephanelikleriyle eğitim tesislerinin yok edildiği belirtildi.

5- ANAP Grup Başkan Vekili Cumhur Ersümer Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Necmettin Erbakan'ın, Meclis'te

genel görüşme açılarak ülkenin kaynaklarının araştırılmasını talep etmesinin anlamlı olduğunu belirterek, "Meclis, hükümetin taşeron gibi kullanılmasına izin vermeyecektir" dedi.

6- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç'in Bosna Devlet Televizyonu'na dün yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Ka-radziç'in Sırp Demokratik Partisi'nin (SDP) başkanlığına devam etmesi halinde Müslümanların 14 Eylül'de yapılacak olan seçimleri boykot edeceklerini bildirdi.

7- Moskova'nın merkezi yerlerinden Puşkin Meydanı'nda bir troleybüse bırakılan bombanın patlaması sonucu 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

12 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk Dil Kurumu'nun 64. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Tükçenin yüzyıllar boyu ihmal edildiğini, ancak Cumhuriyet'in kuruluşu ile gelişim dönemine girdiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in 2547 v iyili Yüksek Öğretim Kanunu'nun 13. maddesi gereğince YÖK tarafından teklif edilen üçer aday arasından 22 üniversiteye 4 yıl için rektör atadığı bildirildi.

3- Devlet Bakanı Abdullah Gül Kayseri'de yaptığı açıklamada, AB'nin, gümrük birliğine girilmesi dolayısıyla Türkiye'ye karşı bazı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "AB, yükümlülüklerini yerine getirmezse, bizjm de karşı yaptırım haklarımız doğabilir" dedi.

4- Orman Bakanı Halit Dağlı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 11. Dünya Ormancılık Kongresi'nin 13-22 Ekim 1997 tarihinde Antalya'da bakanlığının ev sahipliğinde yapılacağını belirterek, 3 bin kişinin katılımını bekledikleri kongrenin Türk ormancılığına yeni ufuklar açacağını söyledi.

5- Yazılı basın kuruluşları tarafından düzenlenen promosyon kampanyalarına sınırlama getiren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın tebliği Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 34 kişi öldü.

7- Irak'ın Kuveyt'i işgali yüzünden zarara uğrayan ülkelerin taleplerini inceleyen BM Tazminatlar Komitesi, 68 ülke ile iki uluslararası kuruluşa tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns Washington'da

düzenlediği basın toplantısında, Rusya'da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Moskova yönetiminin Çeçenistan'a karşı izlediği iyimser taktiği değiştirmesinin, Washington yönetimini rahatsız ettiğini söyledi.

13 TEMMUZ 1996

1 - Başbakan Necmettin Erbakan, Elazığ ve Bingöl'de halka hitaben yaptığı konuşmalarda, boşaltılan köylere dönme güvencesi verdi. Erbakan, "Bu hükümet, rantiyecilerin değil, memurun, işçinin ve ezilenlerin hükümeti olacaktır" dedi.

2- içişleri Bakanı Mehmet Ağar, DYP İstanbul il Merkezi'nde düzenlediği toplantıda, REFAHYOL hükümetinin icraata oaşlamasıyla birlikte "uzlaşma döneminin" başladığını belirterek polisin, kayıp, tutuklu ve hükümlü yakınlarının eylemlerine yumuşak davranacağını söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalrm Erez yaptığı yazılı açıklamada, tüketici haklarına aykırı hareket edenlere uygulanan para cezalarının altı kat artırıldığını açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, Türkiye Kamu-Sen, Bağ-Kur Emeklileri Derneği ile Tüm işçi Emeklileri Derneği yöneticilerini ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Çelik görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, "Kamu çalışanlarının sendikaları, hayata geçirilecektir. Kamu çalışanları devleti aşmış, fiili durum yaratmışlardır. Hükümete düşen bu fiili durumu yasal hale getirmektir" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan, Eskişehir'de BOT AŞ tarafından yaptırılan doğalgaz şebekesinin devreye sokulması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin alternatif enerji arayışı içine girmesi gerektiğini ve nükleer santral kurmak zorunda olduğunu söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Sabah gazetesinin son siyasi gelişmeler ve hükümetin çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyet gazetesinin RP ve son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi hayatını kaybetti.

10- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü elemanlarından, Sarı Basın Kartı sahibi Gülden Çubuk, 14 Haziran günü Sivri hisar-Afyon karayolunda geçirdiği trafik kazası sonucu Ekişehir'de tedavi edilmekte olduğu Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

11- Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanları Körfez ve Ortadoğu'daki son gelişmeleri tartışmak üzere Umman'ın başkenti Maskat'ta toplandılar.

12- Rus askerlerinin Çeçenistan'ın güneyindeki Gekhi Köyü'ne dün düzenledikleri bombalı saldırılar sonucunda toplam 15 sivil ile 32 Çeçen direnişçinin öldüğü bildirildi.

14 TEMMUZ 1996

1- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, 5 milletvekilinden oluşan parlamento heyeti ile birlikte resmi bir ziyaret amacıyla Rusya Federasyonu'na gitti. Ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda bir açıklama yapan Kalemli, ziyaretin Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Selezniev'in daveti üzerine gerçekleştiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Antalya'da turizm sektörünün temsilcileri ile biraraya gelerek sorunlarını dinledi. Çiller, turizm sektöründe büyük bir hamle başlatacaklarını belirterek devlet elindeki arazilerden özel sektörün yararlanacağını söyledi.

3- Orman Bakanı Halit Dağlı, Adana'nın Aladağ, Tufanbeyli, Salimbeyli ve Feke ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, bakanlığın tüm imkanlarını Türkiye genelindeki 17 bin 757 orman köyüne ve buralarda yaşayan 10 milyon orman köylüsüne götüreceklerini belirtti.

4- ANAP İstanbul 5. Olağan il Kongresi yapıldı. Erdal Aksoy il başkanlığına seçildi.

Kongrede konuşan Genel Başkan Mesut Yılmaz, konuşmasında RP-DYP koalisyonunu eleştirdi. RP-DYP hükümetinin kalıcı bir hükümet olmadığını savunan Yılmaz, iki partiyi ülkeyi erken seçime götürme hesapları yaptığını öne sürdü.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Trabzon ve Giresun'da çeşitli açılışlara ve yayla şenliklerine katıldı.

Baykal, yaptığı konuşmalarda RP-DYP koalisyonunun bir çıkar koalisyonu olduğunu, yolsuzlukları örtme üzerine kurulan bu koalisyonun sorunları çözmek yerine içinden çıkılmaz hale getirebileceğini söyledi.

6- İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, İstanbul Tabipler Odası ve Emekli-Sen'in ortaklaşa düzenlediği "Sosyal Güvenlik ve Sağlık Hizmetleri Kurultayı" İstanbul'da yapıldı.

Kurultayda konuşan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal güvenlik hizmetlerinin işçi ve emekçilerin lehine düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından Hakkari, Tunceli ve Van illeri kırsal alanında sürdürülen operasyonlar sırasında teröristlerle çıkan çatışmada 21 terörist öldürüldü. Elazığ, Mardin, Siirt ve Tunceli'de yapılan operasyonlarda da 48 örgüt mensubu yakalandı.

8- Irak Ticaret Bakanı Mohammed Mehdi Salih, Bağdat'ta temaslarda v bulunan Türk ticaret heyetini izleyen Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Salih, Türkiye'nin BM ambargosundan bu yana 5 milyar dolarlık ticari kayba uğradığını, Irak'ın toplam zararının ise 100 milyar doları bulduğunu ifade ederek, Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilerin, ambargo öncesi seviyesine gelmesini arzuladıklarını söyledi.

9- ABD Başkan Yardımcısı Al Göre, Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Başbakan Viktor Çernomirdin ile temaslarda bulunmak üzere gittiği Moskova'da, düzenlediği basın toplantısında Rus yönetimini, Çeçenistan'daki savaşa bir an önce son vermey" çağırdı.

10- Libya'nın Trablusgarp kentinde bir futbol maçında çıkan olaylarda, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin korumalarının açtığı ateş sonucu en az 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

11- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının 13 askeri öldürdüğü bildirildi.

15 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC'nin Türkiye Büyükelçisi Nazif Borman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, KKTC'yi dikkate almadan, Güney Kıbrıs'ı, Kıbrıs'ın tümüymüş gibi varsayarak AB'ye almaya çalışmanın uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu kaydederek, "Kıbrıs, Türkiye'den önce AB'ye giremez. Şimdi birtakım oyunlarla karşı karşıyayız. Geçmişte olduğu gibi bu oyunların hepsi aşılacaktır" dedi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne yaptığı ziyaretten sonra düzenlediği basın topJantısında, Eskişehir Özel Tip Cezaevi ile ilgili yapılan eleştirilerin son derece haksız olduğunu söyledi.

3- içişleri Bakanı Mehmet Ağar Hahambaşı Davit Asseo ve Musevi cemaati temsilcilerini kabulde yaptığı konuşmada, Hahambaşı Asseo'nun nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna bakanlığı tarafından düzenlenen özel sigorta şirketlerini sağlık reformu ile ilgili bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sağlık reformunun, sağlık hizmetlerinin istenilen düzeye gelmesinde "alternatifi olmayan bir çare" haline geldiğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erbakan'ın memur maaşlarına kaynak bulmadan yapılan zamı.,m bütçeye 830 trilyonluk ek yük getireceğini söyledi.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu İstanbul'da yaptığı açıklamada, Gültepe Polis Karakolu'na yapılan saldırıyı gerçekleştiren 2'si kadın 4 kişinin öldürüldüğünü, durumları şüpheli görülen bazı kişilerin de gözaltına alındığını bildirdi.

7- Ereğli Demir Çelik işletmesi (ERDEMİR) Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yassı ürünlere yüzde 3.9 ile 7 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

8- AB Dönem Başkanı irlanda Dışişleri Bakanı Dick Spring, Akdeniz bölgesindeki 12 ülkeye, gelişme yardımı programı olarak nitelendirilen Akdeniz işbirliği Projesi'ni (MEDA) AB Konseyi'nin, serbest bırakmasından memnuniyet duyduğunu belirterek "MEDA programı üzerindeki blokajın kaldırılması, AB için çok olumlu" dedi.

9- Hollanda'da bir uçağın düşmesi sonucu 41 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Hindistan'da dini bayram için toplanan kalabalığın meydana getirdiği kargaşada 60 kişinin öldüğü bildirildi.

16 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan'ın "ülkenin özkaynaklarının geliştirilmesi" konusunda verdiği önerge TBMM'de görüşüldü.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümetin çözümü kolay sorunları üstlendiğini, zor sorunları da devlet sorunu diyerek Meclis'e, muhalefete yıkmaya çalıştığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, RP'nin "adil düzen ekonomisi" "düzen değişikliği' savlarından uzaklaşmış göründüğünü vurguladı.

ANAP adına konuşan Samsun Milletvekili Biltekin Özdemir, "ehliyetsiz, beceriksiz ve kararsızlıkla" suçladığı'hükümetin, kaynak için "dua" edebileceğini söyledi.

Eleştirileri yanıtlayan Başbakan Erbakan da muhalefetteki konuşmaları ile iktidardaki konuşmaları arasında temelde hiçbir fark olmadığını belirterek, piyasada faizlere tek bir limit getirme gibi bir anlayışları olmadığını söyledi. Erbakan; "Serbest piyasaya müdahale etme gibi bir niyetimiz yoktur" dedi.

2- Ekonomik Kurul, Başbakan Necmettin Erbakan ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan DYP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, hükümetin piyasa ekonomisi çerçevesinde açıkları kapatmak için seferber olacağını belirterek, "DPT, Hazine ve Dış Ticaret müsteşarlıkları gibi birimlerin bağlı olduğu bakanlıkların DYP'de olduğu bir dönüşümde, ekonominin sahipsiz olmayacağını ve her iki partinin programlarını bırakarak güvenoyu alan programın geçerli olacağını" vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin kaynağı olmayan yatırımlar yaptığını, popülist politikalar uyguladığını belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, düzenlediği basın toplantısında, lise birinci sınıflarda bu yıl uygulamaya konulan sınıf geçme sisteminde 2,5

olan sınıf geçme not ortalamasının 2'ye indirildiğini açıkladı. Bakan Sağlam, başarısız olan ortaokul öğrencileri için de ikinci bir kurul hakkı tanınacağını bildirdi.

5- REFAHYOL hükümetinin güven oylamasında ret oyu kullanan Antalya Milletvekili Emre Gönensay, Aydın Milletvekili ismet Sezgin, Bursa Milletvekili Cavit Çağlar, Bartın Milletvekili Koksal Toptan, Gaziantep Milletvekili Mehmet Batallı, izmir Milletvekilleri Mehmet Köstepen ve Rıfat Serdaroğlu ile Ordu Milletvekili Refaiddin Şahin DYP'den istifa ettiler.

6- İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen ve İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyetf'nin (TGC) polis tarafından basılarak görev yapan gazetecilerin dövülmesi ve gözaltına alınması nedeniyle TGC Başkanı Nail Güreli ile Genel Sekreter Leyla Tavşanoğlu'nu ziyaret ederek olaydan duydukları üzüntüyü Jile getirdiler.

Ziyaret sırasında polisin tutumunu eleştiren TGC Başkanı Nail Güreli, polisin toplumsal olaylarda tşlediği suçları görüntüleyen gazetecilere saldırması ve filmlerinin alınması emrinin, bizzat emniyet müdür yardımcısı tarafından verildiğini söyledi.

Öte yandan TGC yönetimi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

7- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uşlu'yıı kabul ederek bir süre görüştü. DİSK Genel Başkanı Budak gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, tutuklu yakınlarının kendilerini ziyaret ederek, sorunun çözümü için girişimde bulunmalarını istediklerini belirttti.

Öte yandan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın 9 Temmuz'da yayımladığı genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdu.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre bölgede sürdürülen operasyonlarda 28 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

Öte yandan Bursa ve iskenderun'da sürdürülen operasyonlarda yasadışı örgüt üyesi 20 kişi gözaltına alındı.

9- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Moskova'da bulunan ABD Başkan Yardımcısı Al Göre Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Göre, Yeltsin ile bir çok konu üzerinde görüş alışverişinde bulunduwarmı belirterek, Yeltsin'in Çeçenistan ile görüşme taraftarı olduğunu ve savaşa son vermek istediğini söyledi.

10- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de askeri zırhlı araçların sivil halka ateş açması sonucu 10 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Ukrayna Başkanı Pavel Lazarenko'ya, başarısız bir suikast girişiminde bulunulduğu, suikast girişiminde ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. :

17 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Van'ın Başkale ilçesindeki Güllük Karakolu'nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, iran'la Türkiye'nin iki dost ülke olduğunu ve Türkiye'deki terör halkasının komşularımızla zaman zaman irtibatının olduğunu belirtti.

2- ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, başarısız hükümetlerin basına sansür ve muhalefetin sesini kısmaktan sonra el atacakları üçüncü alanın adalet mekanizması olduğunu belirtti.

Yılmaz, hükümetin ekonomik kaynak bulmak için Meclis'e verdiği genel görüşme ile ilgili olarak "Erbakan hükümeti yeni bir uygulama başlattı. Parlamenter sisteme ve Meclis teamüllerine aykırı bir şekilde bütün konuları Meclis'e getiriyor. Türkiye'deki sistem Meclis hükümeti sistemi değil, parlamenter hükümet sistemidir. Hükümet Meclis'e karşı sorumludur. Kaynak arama ve diğer önemli konuları Meclis gündemine getirmesi hükümetin aczini ve acemiliğini ortaya koymaktadır" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, DSP Grup Başkan Vekili Mümtaz Soysal ve 116 milletvekilinin, 1996 yılı Bütçe Yasası'nın bazı maddelerinin iptaline ilişkin başvurusunu görüştü. Mahkeme yasanın, üniversiteler ile döner sermayeli işletmelerin, döner sermaye gelirlerinin bütçeye aktarılmasını, fonların yönetiminin Maliye Bakanlığı'na bırakılmasını öngören 30 ve 31. maddeleri için yürürlüğü durdurma kararı aldı. Mahkeme ayrıca, yasanın, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan kredi alan öğrencilerin borçlarını enflasyon oranında ödemesini öngören 60. maddesi için de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

4- Başbakan Necmettin Erbakan'ı ziyaret eden DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erbakan ile

ağırlıklı olarak "Kıbrıs" konusunu görüştüklerini bildirdi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Başbakan Necmettin Er-bakan'ı ziyaret etti. Yazıcıoğlu, görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılmasına karşı olduklarını ve Meclis'te gizli oturum yapılmasına olumlu baktıkların: ifade etti.

6- Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın 1600 hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesini öngören kararname taslağı, yargı çevreleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan bürokrat atamalarında nitelik ve yetkinliğin değil, partizanlığın etkin hale getirildiğini belirterek "Yeni hükümetin anti-laik anlayışa sahip olması da dikkate alındığında, bu kadrolaşmanın ülke için ne büyük tehlike yaratacağı açıktır" dedi.

Türkiye Barolar Birliği, yargı bağımsızlığına gölge düşürmemesi konusunda Kazan'ı uyarırken, Halkın Hukuk Bürosu, yüksek yargıyı da etkileyecek olan siyasi kadrolaşmanın toplumsal gerginliği artıracağını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı Konuşmada, kararname hazırlığı ile ilgili olarak, "RP, devleti işgale hazırlanıyor. Basına, adalete, yargıçlara dişlerini gösteriyor. Alarm vermek istiyorum, yargıda büyük deprem yaşanacak" dedi.

DSP Grup Başkan Vekili Mümtaz Soysal'da düzenlediği basın toplantısında, "Çeşitli alanlarda tehlikeli alametler belirdi. Adaletin devreye girmesi, cumhuriyeti koruyucu biçimde devreye girmesini gerektiren olaylar olmaktadır. Yargının böylesine önem kazandığı bir ortamda hazırlanan liste tehlikeli bir gidişin habercisi" değerlendirmesini yaptı.

7- Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan Sosyalist Parti'nin (SP) kapatılma davası aşamasında basına yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkamesi heyetine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'i 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Hapis cezası, 2 milyon 700 bin lira para cezasına çevrildi.

8- insan Hakları Derneği'nin (İHD) kuruluşunun 10. yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Akın Birdal, yaşam hakkının işkence, gözaltında kayıplar, yargısız infaz ve faili meçhul cinayetlerle yok edildiğini vurgulayarak, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü üzerindeki baskı ve yasaklara son verilmesi çereMiğini bildirdi.

9- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral ve Yönetim Kurulu Üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik'i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çelik, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceklerini, kaynak bulunması ile birlikte asgari ücretin bir takvim ve program içinde vergi dışı bırakılacağını söyledi. Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral de, "Halkın sorunlarını aza indirdiği, halkı ayırmadığı ve herkesi kucakladığı sürece" hükümeti destekleyeceklerini belirtti.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, resmi ziyaret için gittiği Dublin'de irlanda Başbakanı John Bruton ile görüştü. Çiller görüşmeden sonra DYP'deki istifalar konusundaki bir soru üzerine, "DYP kongreden güçlenerek çıkacşktır" dedi.

11- Kuzey irlanda'nın, Ulster Birlik Partisi'nin başkan yardımcısı John Taylor, Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, bölgede kalıcı bir barışın, ancak demokratik sürecin işletilmesi ve görüşmeler yoluyla gerçekleşebileceğini, bu görüşmelere de ancak "teröre bulaşmamış" insanların alınabileceğini söyledi.

18 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan, TİSK, TÜSlAD ve MÜSİAD başkanları ve yönetim kurulu üyelerini ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

TÜSİAD Başkanı Halis Komili, Başbakan Erbakan'ın ekonomi ile kaynak aktarımı konusunda bazı düşüncelerini aktardığını ve hükümetin kendilerinden destek beklediğini söylediğini bildirdi.

TİSK Başkanı Refik Baydur da işveren sendikalarının görüşlerini ve düşüncelerini ilettiğini belirterek, kendileri bize serbest piyasa ekonomisinin uygulanması için gerekenin yapılacağını söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal ile ilgili genel görüşme istemlerinin muhalefet partileri tarafından yadırgandığını, muhalefetin, değişimi tam olarak fark edemediğini söyledi.

Başbakan Erbakan, Fak-Fuk-Fon diye adlandırılan Sosyal Yardımlaşma ve Destek Fonu'ndan bedava yemek dağıtılacağını, üreticilerin buğday bedellerinin peşin verileceğini, besicilerin ellerindeki hayvanların gerçek değeri üzerinden alınacağını açıkladı.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın DYP desteğiyle hazırladığı 1214 yargıç ve savcının başka görevlere atanmalarını öngeren kararname taslağının görüşülmesini, adli tatil sonrasına erteledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli'yi ziyaret ederek polisin basına saldırılarını kınadı. Türkiye'nin giderek hareketleneceğini söyleyen Baykal, "Türkiye'de artık sokağın devreye gireceğini görüyoruz. Bu noktada güvenlik güçleri tarafsız, etkin ve soğukkanlı olmalı. Fakat bu açıdan özellikle dikkatin sergilendiğini söylemek mümkün değil. Türkiye, polis devleti oluyor" dedi.

TGC Başkanı Nail Güreli ise polisin şiddeti tırmandırma girişiminin giderek basına da sıçradığını bildirdi.

5- Rusya'da resmi temaslarda bulunan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin ile görüştü. PKK'nın Rusya'da sağladığı imkanları da Çernomirdin'e ilettiğini söyleyen TBMM Başkanı Kalemli, olaydan haberi olmayan Çernomirdin'in, bundan böyle PKK'ya fırsat verilmeyeceğini, bunun için bütün yetkili kurumlara gerekli talimatı vereceğini ifade ettiğini açıkladı.

6- Avrupa Parlarrtentosu'nun (AP) Strasbourg'da yapılan oturumunda, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında imzalanan Gümrük Birliği'nin işleyişi ile ilgili AB Komisyonu tarafından hazırlanan teknik içerikli yönetmelik kabul edildi.

7- ABD'nin BM'deki daimi temsilcisi Madeleine Albright, Kıbrıs'ın Rum ve Türk kesimlerinde temaslarda bulundu. Albright, ilk görüşmesini Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'le gerçekleştirdi.

Albright başkanlığındaki Amerikan heyeti, Kuzey Kıbrıs'a geçti.

8- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i ziyaret etti. Netanyahu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı ile de görüşeceğini belirterek, İsrail kapılarının Filistinlilere aralanacağını söyledi.

Mübarek ise görüşmenin sonucunda memnun kaldığını belirterek Or-.tadoğu barış sürecinin devam etmesi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

9- New York- Paris seferini yapan TWA Havayolları'na ait Boeing 747 tipi uçak denize düştü. Uçaktaki 228 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

19 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Başbakan Necmettin Erbakan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Başbakan Erbakan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'e hükümetin yaptığı çalışmalar, parlamentoda yapılan çalışmalar, ekonomik alanda yapılmak istenen hamleler konusunda bilgi verdiklerini ve dış politika konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan, tutuklu ve hükümlülerin başlattıkları açlık grevlerine ilişkin son gelişmeler ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ni kapatmayacaklarını, tutukluların İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'ndeki duruşmalara katılabilmelerine olanak sağlamak amacıyla Sakarya Kapalı Cezaevi'ne sevk edileceklerini açıkladı.

3- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan Milliyet gazetesine KKTC ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- Emniyet Genel Müdürü Alaaddin Yüksel Ankara'da yaptığı açıklamada, toplumun değişen sosyal yapısı ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılanmak için çalışma başlatıldığını, teşkilatın 1937'de çıkarılan yasa ile idare edildiğini, 2000'li yılların polisinin bu yasa ile çalıştırılmayacağını söyledi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı.

6- 26.Yaz Olimpiyat Oyunları ABD'nin Atlanta şehrinde başladı.

7- ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Madlin Albright Ankara'daki ABD Elçiliği Rezidansı'nda düzenlediği basın toplantısında, Ankara hükümeti ile Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması konusunda hemfikir olduklarını ancak son kararın TBMM'den çıkacağını söyledi.

8- Türkiye'de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Aladdin Bu-

rucerdi Başbakan Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmeden sonra, terörün Türkiye-iran-Irak-Suriye arasındaki işbirliği ile kökünün kazınması için mutabakata varıldığını söyledi.'

9- ABD eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı Richard Holbrooke Sırbistan Devlet-Başkanı Slobodan Miloseviç ile yaptığı görüşmede, Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç'in tüm siyasi görevlerinden "kesinlikle ve daimi olarak" çekildiğini söyledi.

20 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 22. yıldönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajı gönderdi. Demirel, KKTC'nin güvenlik çıkarlarını korumakta kararlı olduklarını belirterek, "Adada barış ve huzurun teminatı Türkiye'dir" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise yaptığı açıklamada, KKTC'nin anavatan Türkiye'ye gönülden bağlı olduğunu belirtti.

2- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'na yaptığı gezisi ve temasları hakkında bilgi verdi. Kalemli, temasları sırasında Rusya'nın Türk devletinin dış politikada olaylara yaklaşım tarzından ve politikasından memnun olduğunu tespit ettiğini bildirdi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan ve beraberindeki heyet Kıbrıs Barış Harekatı'nın 22. yıldönümü katlamalarına katılmak üzere KKTC'ye bir günlük gezi yaptı. Başbakan Erbakan törende yaptığı konuşmasında "Türkiye güçlü ve zengin bir ülkedir. Türkiye'nin güçlü olması KKTC’nin de güçlü olması demektir. Yavru vatan Kıbrıs'a yapacağımız hizmetler artacaktır" dedi.

Başbakan Necmettin Erbakan KKTC'ye yaptığı bir günlük gezi dönüşünde, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ABD'li yetkililerle dün yaptığı görüşme konusunda bilgi verdi ve "iki ülkenin münasebetlerini geliştirmek için, bir iyi niyet görüşmesiydi' dedi.

4- Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi Başkanı Yakan Cumalıoğlu ve beraberindeki heyet Kıbrıs Barış Harekatı'nın 22. yıldönümü nedeniyle DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret etti. "Kıbrıs Türkleri ve Türkiye Cumhuriyeti açından Kıbrıs sorunu çözülmüştür" diyen Ecevit, son yıllarda başlatılan Rum kesiminin AB'ye giriş takvimini "ciddi bir tehlike" olarak nitelendirerek, "Bu durum Kıbrıs Türkleri ve Türkiye Cumhuriyeti açısından bir felaket olur" dedi.

5- Antalya'da trafik kontrolü yapan bir polis helikopterinin düşmesi sonucu dört polis öldü.

6- Muş'un Haköy ilçesinde taş ocaklarına saldıran teröristler, bir kişiyi öldürdü, 6 kişiyi yaraladı. Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar Köyü Jandarma Karakolu'na saldıran bir grup terörist bir eri şehit etti.

7- ABD'nin Atlanta şehrinde başlayan 26.Yaz Olimpiyat Oyunları'nda halterde Halil Mutlu toplamda 287.5 kilo kaldırarak olimpiyat şampiyonu oldu.

8- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ortadoğu barış süreci üzerine görüşmelerde bulunmak üzere, Mısır'ın Burg al-Arab kentinde biraraya geldi.

Yaser Arafat, toplantının1 ardından yaptığı açıklamada, İsrail'in barış sürecine ilişkin verdiği son sözlerin uygulamalarının beklenip görüleceğini söyledi.

9- Rus savaş uçakları, tankları ve topçularının Çeçenistan'ın Şatoy kasabası yakınlarında büyük bir, saldırı başlattıkları bildirildi.

10- Sri Lanka'da hükürnet askerleri ile ülkede bağımsızlık mücadelesi veren Tamil Ealam Kaplanları'nın Kurtuluşu (LTTE)Örgütü gerillalarının arasında üç gündür sürmekte olan çatışmalarda her iki taraftan toplam 1000 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Burundi'nin Gitega bölgesinde bulunan bir mülteci kampına saldıran Hutular'ın, 200 Tutsi'yi öldürdüğü bildirildi.

21 TEMMUZ 1996

1- DYP 5. Olağan Büyük Kongresi'nde Tansu Çiller yeniden genel başkanlığa seçildi.

2- Siyasi tutuklu vt hükümlülerin cezaevlerinde 63 gündür sürdürdüğü açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonucu ilk olarak Ümraniye Cezaevi'nde bulunan TKP(ML) davası sanıklarından bir kişi vefat etti.

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında eylemler ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, partisinin cezaevleri sorununa ilişkin olarak hazırladığı raporu Adalet Bakanlığı'na sunduğunu söyledi.

3- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Tokya Camirni inşa edecek olan Japon Kamja firması teknik heyetini İstanbul'da kabul etti. Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada, Tokyo'ya gerek islam ülkelerinden, gerekse diğer ülkelerden pekçok Müslüman'ın geldiğini hatırlatarak, ülkemizi tarihimizi, Osmanlı mimari üslubuyla aksettiren böyle bir eser, İslam ülkeleri arasında çok büyük bir prestij meselesi olacaktır" dedi.

4- Güneydoğu da sürdürülen operasyonlarda 22 PKK'lı terörist öldürüldü, 1 astsubay şehit oldu, 3 PKK'lı terörist de teslim oldu.

5- Ressam Fethi Arda Bodrum'da vefat etti.

6- Atlanta'da yapılan 26. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda güreşte 82 kiloda Hamza Yerlikaya olimpiyat şampiyonu oldu.

7- Almanya'nın arabuluculuk yapması sonucu İsrail hükümeti ile İran destekli köktendinci Hizbullah örgütü arasında dün varılan anlaşma uyarınca, Hizbullah örgütü, İsrail yanlısı 17 milisi, İsrail de 45 Lübnanlı esiri serbest bıraktı.

8- Burundi'de Tutsi mülteci kampına, Hutular tarafından düzenlenen saldırıda 300 kişinin öldüğü bildirildi.

22 TEMMUZ 1996

1- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Güneş Müftüoğlu'nu ziyaret eden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, demokrasilerin iyi işlemesi için haberlerin doğru verilmesi gerektiğini belirterek, "Onun için en ileri demokrasilerde ve en fazla özgürlüğün olduğu ülkelerde olduğu gibi doğru haberciliğin esas alınması gereği vardır" dedi.

2- Dtşişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Oy men, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması ile ilgili olarak ABD'nin ve İngiltere'nin Ankara büyükelçileri Marc Grossman ve Sir Kieran Prnnderdast ile Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Alain Rouillare ile görüştü. Öymen görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Çekiç Güç konusunda çeşitli imkanları birlikte araştırdıklarını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Refahyol hükümetini eleştirdi.

4- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM'deki tüm siyasi partilerin Çekiç Güç konusunda bir sınav vereceğini belirterek, "RP, Çekiç Güç ile ilgili olarak bugüne kadar söyledikleriyle ters düşmemelidir" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) çocukların istismarına yol açan 900'lü hatlar nedeniyle Kanal D, Show TV, Kanal 6 ve Cine 5'e birer gün yayın durdurma, HBB'ye uyarı cezası verdi.

6- ABD Başkan Yardımcısı Al Göre Washington'da yaptığı açıklamada, Bosna'daki Amerikan askerlerinin bu yılın sonuna kadar bu ülkeden geri çekileceğini söyledi.

7- Pakistan'da meydana gelen patlama sonucu 6 kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

23 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji klliniği'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün dünden ileri olduğunu ve yarın da bugünden ileriye gideceğini kaydederek "Her geçen gün ülkeye bir şeyler kazandırmalı. Yerimizde saymamalıyız" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Erzurum Kongresi"nin 77. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Zor şartlar altında toplanan Erzurum Kongresi, Kurtuluş Savaşı'nın başlatılmasına yönelik en önemli girişimlerden biridir" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk basınından sansürün kaldırılışının 88. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, demokraside basının bütün çeşitliliği içerisinde halkın sözcüsü olduğunu belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli de baskı rejimine karşı basının ya da medyanın bu tehlikeli gidişi tüm boyutlarıyla görüp değerlendirerek kamuoyuna gereğince yansıtamadığını belirtti.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise basın özgürlüğünün, halkın doğru, çabuk ve sağlıklı haber almasının güvencesi olduğunu bildirdi.

4- Başbakan Necmettin Erbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerine Genelkurmay Başkanlığı'nda savunma ve güvenlik konularını içeren bir brifing verildi.

5- RP ve DYP Koaliyon hükümeti, gazete ve televizyonların, kitap, dergi, ansiklobedi, sözlü veya görüntülü kaset gibi kültürel ürünler dışında mal veya hizmetlere yönelik promasyon yapmasını yasaklayan yasa tasarısını TBMM'ye sundu.

6- Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği (CBMD) Başkanı Orhan Uğurluoğlu'nu kabul

etti. Uğurluoğlu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulurunun (RTÜK) sansürcü bir zihniyete büründüğünü ve RTÜK Yasasının çağdaş dünya gerekleri doğrultusunda değiştirilmesini istedi.

Devlet Bakanı Zeybek ise basın sektöründe özellikle nitelik açısından önemli bir ilerleme kaydedildiğini, basının devletle ilişkilerinde yaşanan bazı sorunların da bundan kaynaklandığını belirtti.

7- Adalet Bakanı Şevket Kazan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmada, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin 2 ayı aşkın süredir sürdürdükleri açlık grevinin yasadışı örgütlerin baskılarıyla yapıldığını savundu ve tüm cezaevlerindeki 8 bin 961 tutuklu ve hükümlüden 2 bin 547'sinin açlık grevine başladığını, şu anda 215 eylemcinin ölüm orucunu sürdürdüğünü bildirdi.

8- Çalışma ve Sosyal-Güvenlik Bakanı Necati Çelik, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu başkanlığındaki Öz Gıda-İş sendikası yöneticilerini kabul etti. Çelik kabulde yaptığı konuşmada, çalışma hayatının birçok problemle karşı karşıya bulunduğunu ancak bunların çözümsüz olmadığını belirterek, "Hiçbir sorunu zamanın insafına terketmeyeceğiz" dedi.

9- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Marc Grossman, TBMM Dışişleri Ko-misyonu'ndaki toplantıda yaptığı konuşmada, Irak'ın elindeki nükleer ve biyolojik silahların Türkiye'yi vurabilecek kapasitede olduğuna dikkat çekerek "Çekiç Güç giderse Kuzey Irak'taki otorite boşluğunu Suriye ve Iran doldurur" uyarısında bulundu.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, ölüm orucunun bir tür intihar olduğunu belirterek, "Köprüden atlayanlara engel olmak devletin görevi de, ölüm orucunu engellemek neden görevi değil? Tıbuı müdahale yapılmalı" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise açlık grevi eylemlerinin "siyasal amaçlı" olduğunu savunarak, eylemcilere açlık grevine son vermeleri çağrısında bulundu.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çekiç Güç'ün görev süresinin bir kez daha uzatılmasına izin

verilmemesi gerektiğini belirterek Genelkurmayın, Çekiç Güç'e Zaho'daki merkezin Siiopi'ye taşınması isteğine de olumlu yaklaştıklarını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise grup toplantısında, Çekiç Güç'ün Zaho'daki karargahının SlopPye getirilmesi, Türk askerlerinin sayısının artırılması, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunacağının garanti edilmesi ve bu koşulların yaşama geçirilmesi için iki ay süre tanınması önerisini gündeme getireceklerini bildirdi.

12- Cezaevlerinde devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonucu Bayrampaşa Cezaevin'de bulunan sanıklarından bir kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ve Türk v/eteriner Hekimleri Birliği ortak bir açıklama yaparak; Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan'dan acil randevu talebinde bulunarak ölüm oruçlarının bitirilmesi için görüşmek istediler.

Çağdaş Hukukçular Derneği de görevinin gerektirdiği özeni göstermediği gerekçesiyle Adalet Bakanı Şevket Kazan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

14- Naim Süleymanoğlu 26. Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, koparmada 147.5, silkmede 187.5 ve toplamda 335 kiloyu kaldırarak olimpiyat şampiyonu oldu.

15- Gazze Şeridi'ndeki Beyt Hanun'da biraraya gelen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı David Levy'in Ortadoğu barış sürecini ve barış görüşmelerini gözden geçirdikleri bildirildi.

24 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Lozan Antlaşması'nın 73. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı'nın, iman, irade ve vatan aşkı sayesinde zaferle sonuçlandığını belirterek, "İşte Lozan, bu zaferin bir iftihar belgesidir" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Lozan Antlaşması'nın 73. yıldönümü nedeniyle birer mosaj yayınladılar.

2- Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePin resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Demirel, karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlıklarını kazanan yeni devletlerle dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirmenin, Türkiye'nin bölgesel politikasının temel amaçlarından olduğunu belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, memur ve emekli maaşlarına yapılan ücret zammının ardından yoğun bir kaynak arayışına girdiklerini vurgulayarak, faizin vergilendirileceğini belirtti.

4- Adalet Bakanı Şevke.1 Kazan, cezaevlerindeki son olaylarla ilgili bir değerlendirme toplantısına katılmak üzere, gittiği İstanbul'da yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki ölüm olayları karşısında duyarsız olmadıklarını belirterek eylemlerin bitmesi için kamuoyundan destek istedi. Ölüm orucu ey-lemindeki tutukluların örgüt baskısı altında olduğunu vurgulayan Kazan, eylemlere müdahale edildiği takdirde daha vahim olayların ortaya çıkabileceğini belirtti.

5- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç görüşmelerinin gizıi oturumla yapılmasının halkın haber alma özgürlüğünün "gasp edilmesi" anlamına geldiğini söyledi.

6- Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret etti. Uras, Türkiye'deki siyasi tıkanıklığı gidermek için Türk-iş'i ortak toplantı yapmaya çağırdı. Meral de, 12 Eylül döneminden sonra sendikaların yalnız toplusözleşme yapan kuruluşlar durumuna getirildiğini belirterek toplantıya katılacaklarını söyledi.

7- Adalet Bakanlığı'nın genelgesini protesto etmek için cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinde bjr mahkum daha hayatını kaybetti.

8- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO Mec-lisi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin karar ve uygulamalarının bütünlükten uzak, tekil çözüm ve kaynak arayışı görünümünde olduğunu, bu şartlarda en uzun ufkun, ancak bir sonraki hazine ihalesine kadar geçen süre olduğunu belirtti.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda meydana gelen çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu, operasyonlarda 17 terörist öldürüldü.

10- Basında sansürün kaldırılışının 88. yıldönümü nedeniyle Dol-mabahçe Sarayı'nda ödül töreni düzenlendi. Törene katılan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, sansürün kaldırılışıyla gerçek anlamda düşünce özgürlüğünün gerçekleşmiş olmadığını belirtti.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, 88 yıl içinde önemli gelişmeler olduğunu, ancak önemli eksikliklerin henüz giderilmediğini, hatta yer yer geriye giden uygulamalarla karşılaşıldığını söyledi. .

11- Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'den (TÜPRAŞ) yapılan yazılı açıklamaya göre, akaryakıt ürünleri rafineri çıkış fiyatlarına, yüzde 7 oranında zam yapıldı.

12- Irak'ın Türkiye Büyükelçisi Rafi Mijvel EI-Tıkriti, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Birleşmiş Milletlerin bize uyguladığı ambargonun kalkmaması, Türkiye'nin güneydoğusundaki terörün sürmesine neden olur" uyarısında buluncu. Tıkriti, 3 gün önce biraraya geldiği Başbakan Necmettin Erbakah ile bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

13- Burundi Devlet Başkanı Sylvestre Ntibantunganya'nın güvenlik nedenleriyle ABD Büyükelçiliğine sığındığı bildirildi.

14- Sri Lanka'nın başkenti Colombo yakınlarındaki bir tren garına düzenlenen bombalı saldırıda 70 kişinin öldüğü, 600'ün üzerinde kişinin de yaralandığı bildirildi.

25 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İkitelli'de yaptırılan Başak Konutları'nın teslim ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Erbakan yaptığı konuşmada, "İstanbul'da artık gecekondulaşmayı önlemek ve halkımızın konut ihtiyacını karşılamak için belediyemiz kolları sıvamıştır" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal uygulamasının 4 ay, Çekiç Güç'ün süresinin de 31 Aralık 1996 tarihine kadar uzatılmasını Bakanlar Kurulu'na tavsiye kararı olarak iletilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin üst düzey yöneticileri ve 79 İl başkanıyla İstanbul'da görüştü. Toplantı sonunda açıklamada bulunan il başkanları, partinin 24 Ağustos'ta yapılacak 5. Olağan Kongresi'nde, Genel Başkan Mesut Yılmaz'a tam destek verme kararı aldıklarını bildirdiler

4- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller İstanbul'da yaptığı açıklamada, ekonomik önlemler paketini önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirterek paketten kimsenin endişe duymaması gerektiğini söyledi. Çiller, ayrıca son iki hafta içindeki gelişmeler çerçevesinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1981 yılından bu yana hiç işlemeyen mali protokol konusunda Yunan vetosunun kaldırılarak bu konuda da çok önemli bir adım atıldığını belirtti. Kerkük-Yumurtalık Boru Haiti'nin açılması için de çalışmaların devam ettiğini belirten Çiller, BM nezdinde yapılan çalışmalarda bu konunun mutabakat anlaşması haline geldiğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, cezaevleri için bir komisyon oluşturacaklarını söyledi. Ecevit, "Çok ciddi incelemeler gerekiyor, insan haysiyeti ile bağdaşmayan işkence sayılabilecek uygulamalar var mı yok mu incelemek gerekiyor" dedi.

Öte yandan DSP Grup Başkan Vekili Mümtaz Soysal, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerindeki açlık grevlerinin ölüm orucuna dönüşmesinden sonra devlete tıbbi müdahalede bulunmak hakkı doğduğunu söyledi.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Güneş Müftüoğlu düzenlediği basın toplantısında, çıkarları zarara uğrayan bir bölüm medyanın bilinçli bir biçimde üst kurulu yıpratmak istediğini söyledi.

7- Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sürdürdükleri ölüm orucunda 3 kişi daha öldü. Cezaevlerinde sürdürülen ölüm orucu nedeniyle beş gün içinde ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlü 33 kişinin ölüm orucunun sürdüğünü bildirdi. Şarvan, "Ölüm orucundaki şuurunu kaybetmiş tutuklu ve hükümlülere tıbbi müdahale yapmamız diğer arkadaşları tarafından engelleniyor. Maalesef ölüm orucundaki bazı kişilerin durumları ağırlaşıyor" dedi.

8- Uluslararası Af ÖrgQtü, Başbakan Necmettin Erbakan ile Adalet Bakanı Şevket Kazan'a bir mektup göndererek cezaevlerinde yaşanan olaylardan duydukları kaygıyı belirttiler. Cezaevlerindeki "kötü muameleye" son verilmesini isteyen Af Örgütü, tutuklu ve hükümlülere sağlık yardımının engellendiğini öne sürerek cezaevleri arasında yapılan şevklerin de tutuklu ve hükümlülerin savunma hakkını engelleyici nitelikte olduğunu bildirdi.

9- Çeçenistan'da Rus güçleriyle Çeçen direnişçiler arasındaki çatışmalar sürerken, son 24 saat içinde 4 Rus askerinin öldüğü, 18'inin de yaralandığı bildirildi.

10- Burundi'de, Tutsiler'in egemenliğindeki ordu darbeyle yönetimi ele alarak, yönetimin başına eski Devlet Başkanı Pierre Buyoya'yı getirdi.

26 TEMMUZ 1996

1- Başbakan Necmettin Erbakan TBMM grubunda yaptığı konuşmada, devletin üst kademelerinde uyumlu bir çalışma olduğunu söyledi.

2- Adalet Bakanı Şevket Kazan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ölüm orucu yapan tutuklu ve hükümlüleri uyararak eylemlerine son vermemeleri durumunda müdahele edeceklerini söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu izmir'de yaptığı açıklamada, limanların satışının sözkonusu olmadığını belirterek, "Limanların özel sektörce işletilmesi sağlanabilir, ancak satılmaları olanaklı değildir" dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan, İzmit'te Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı .arafından gerçekleştirilen "2000'li Yıllarda Türkiye'nin Enerji Politikası" konulu araştırmaya ilişkin raporun açıklanması nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, enerji sorununun, Türkiye ile birlikte tüm dünya ülkelerinin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti ve yeterli enerji üretmeyen ülkelerin, diğer ülkelere göre zengin sa-yılamadığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerinin ıslah ve eğitim evleri olması gerektiğini belirterek bazı cezaevlerinde eğitim görevini, devlet yerine, terör örgütlerinin üstlendiğini söyledi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki bugünkü durumdan REFAHYOL'un değil, daha önceki hükümetlerin sorumlu olduğunu söyledi. Ayrıca Yazıcıoğlu, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasının ülkenin zararına olduğunu belirterek, "Refah Partisi sürenin uzatılmasına hayır demelidir" dedi.

7- TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, elektrik satış fiyatlarına yüzde 4 ile yüzde 4.8 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

27 TEMMUZ 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çanakkale’nin Çan ilçesinde Kale Şirketler Grubu'nun 39. kuruluş yıldönümü ve gruba bağlı bazı tesislerin temel atma ve açılış törenleri nedeniyle düzenlenen "Seramik Bayramı"na katıldı. Cumhurbaşkanı Demi el yaptığı konuşmada, devletin asıl işinin kamu maliyesi ve ödemeler dengesini kontrollü götürmek, kendi yağı ile kavrulmasının yollarını aramak olduğuna değinerek, "bunu bugünden yarına yapmanın mümkün olmadığını' söyledi.

2--Başbakan Necmettin Erbakan İran'ın Ankara Büyükelçisi Mu-hammed Rıza Bagheri ve Irak'ın Türkiye Büyükelçisi Rafi Daham Mijvel El Tıkriti'yi kabul etti. Bagheri, görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, iran ile Türkiye arasında terör olayı olmadığını savundu.

Tıkrıti ise Çekiç Güç'ün gönderilmesi gerektiğini belirterek ülkesine uygulanan ambargonun da kaldırılmasını istedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç'e karşı RP'li yöneticilerin "180 derecelik bir değişme gösterdiğini" belirterek "Hükümet, Huzur Operasyonu'na alternatif bir değişiklik programına hazırlıklı olmalıdır" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Adana'da düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde yaşanan ölüm oruçlarının birtakım provokatör eylemler olduğunu belirterek devletin hukuk çerçevesinde olaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

5- Cezaevlerindeki ölüm oruçları ve süresiz açlık grevleri, ölü sayısının 11'e yükseldiği 69'uncu gününde sona erdirildi.

6- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından pusuya düşürülen askeri birlikte 6 asker şehit oldu, 21 asker de yaralandı. Ayrıca, Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 25 PKK'lı terörist öldürüldü.

7- Muğla'nın Bodrum ve Fethiye ilçelerinde çıkan orman yangınlarda toplam 22 dekar kızılcam ormanı yandı.

8- 26. Yaz Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı Atlanta’da, olimpiyat köyünde meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

9- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti iran gazetesinde yayımlanan mesajında, ABD'nin baskı uygulayarak iran'a istediği politikaları uygulatabileceğini düşünmesinin "en büyük yanlış olduğunu" söyledi.

10- Sri Lanka'nın Parajhan kentinde ordu tarafından düzenlenen operasyonda 60 kişinin öldüğü, 56 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 TEMMUZ 1996

1 - Adalet Bakanı Şevket Kazan açlık grevlerinin sona erdirilmesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan "adil yargılanma ve savunma" haklarının sağlanması için sürdürdükleri açlık grevinin 69. günde sona erdirilmesi ile ilgili olarak herhangi bir uzlaşma metninin olmadığını söyledi.

2-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik İstanbul'da yaptığı açıklamada, ülke kaynaklarının her kesime eşit dağıtılması halinde bunun toplumsal barışı da sağlayacağını belirterek" Terörün altında yatan sebep de gelir adaletsizliğidir" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çanakkale ve Biga'da yapımı tamamlanan konutların tapu dağıtım törenine katıldı. Baykal yaptığı konuşmalarda, kaynak arayan Ankara'nın, başarılı belediyelerin nasıl kaynak yarattıklarını dikkatle izlemesi gerektiğini belirterek, "Toplu Konut İdaresi'nin Türkiye'nin konut sorununun çözümüne dönük ayırdığı kaynakların yerel yönetimlerini sorumluluğu ve işbirliği ile çözmeye dönük ilginç bir model Biga ve Çanakkale'de uygulanıyor" dedi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yeni risklere ve yeni külfetlere girmemesi gerektiğini belirterek "Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılırsa Türkiye'nin bölgede etkin bir güç olarak kalacağını, PKK'ya karşı yapılacak operasyonların serbest bir şekilde devam edeceğini" söyledi.

5- Özelleştirme İdaresi Başkan'ı Uğur Bayar görevinden alındı.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham Mijvel El Tıkriti Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Çekiç Güç'ün bölgedeki varlığının, bölgenin güvenlik ve istikrarına olumsuz etkide bulunduğunu kaydederek, güvenliğin olmamasının, ilişkilerin seyrini etkileyebileceğini söyledi.

29 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından Dr. Sadık Ahmet adına düzenlenen "Barış Ödülü"nün kendisine verilmesi nedeniyle yapılan toplantıda, yaptığı konuşmada "Dr. Sadık Ahmet'ten kalan dava, Batı Trakya'daki Türtk toplumunun dilini, dinini koruması, kültürünü koruması, dayanışma içinde olması, haklarını meşru zeminlerde araması, savunması davasıdır" dedi.

2- TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan Malezya'da yapılan "Müslüman Kadın Parlamenterler Konferansı" na milletvekili olmayan RP'li Hanım Ko-misyonu'ndan 3 kişinin katılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı kanalı ile konferansı düzenleyen Malezya yetkili makamlarına, Türkiye tomsilcileri'nin CHP Grup Başkan Vekili Oya Araslı, ANAP Adana MilletveKiiı İmren Aykut, DSP izmir Milletvekili Zerrin Yeniceli ve DYP Edirne Milletvekili Ümran Akkan olduğunu bildirerek, bunun dışındaki katılımcıların Türk parlamentosunu temsil edemeyeceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Şevket Kazan cezaevlerinde yaşanan ve 12 kişinin ölümü ile sonuçlanan protesto eylemleri ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı olarak bu konuda başından beri büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket ettiklerini, eylemlerin can kaybı olmadan sona ermesi için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Ciller'in cezaevlerindeki açlık grevleri ile ilgili olarak Fransa, Almanya ve italya dışişleri bakanlarına mektupla bilgi verdiğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan Ankara'da Casa uçaklarının tanıtımı amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Türk Havacılık sanayi tarafından üretilen CN-235 uçaklarının üçüncü ülkelere satışına yönelik çabaların gerek hükümetlerce, gerekse firmalar tarafından desteklenmesinin,

Türkiye ile İspanya'nın ilişkilerini daha da geliştireceğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde ortaya çıkan açlık grevlerinin kurulan sağlıklı diyolog sonucu sona erdirildiğini belirterek, demokratik kitle örgütlerinin tarafsız çabalarıyla oluşturulacak sağlıklı bir diyalogun terör olaylarını bitirebileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik Türkiye işçi Emeklileri Cemiyeti Başkanlar Kurulu üyelerini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, "işverenlerin, sendikalı işyerlerinde farklı asgari ücret belirlenmesi talebini bu dönemde hayata geçirme şansımız yok" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

9- ABD Başkanı BiN Cünton New Orsleans'da yaptığı açıklamada, terör eylemleri yapan ya da bunları destekleyen ülkelere karşı sert yaptırımlar uygulayacaklarını söyledi.

10- Güney Kore'de meydana gelen toprak kayması ve seller sonucunda 86 kişinin öldüğü bildirildi.

30 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Antalya'da temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, turizmin sadece para ile de-ğerlendirilemiyeceğini, tanıtımdaki yararıyla ülkeye gelen her on kişiden dokuzunun Türkiye ile ilgili kararının olumlu olduğunu söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu'unda yapılan oylamada Çekiç Güç'ün görev süresi 5 ay, 10 ilde uygulanmakta olan Olağanüstü Hal'in (OHAL) görev süresi de 4 ay uzatıldı.

Başbakan Necmettin Erbakan Genel Kururdan önce toplanan RP grubunun açılışında yaptığı konuşmada, OHAL uygulamasına RP olarak her zaman karşı olduklarını anımsatarak "terörle mücadele edilmiyor, OHAL tersine halkın hürriyetini etkiliyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller de oylamadan sonra yaptığı açıklamada, OHAL uygulamasının bazı illerden başlayarak, aşamalı olarak kaldırılacağını, 4 ay uzatma süresinin dolmasına gerek kalmadan bazı değişikliklerin yapılacağını belirterek, bu değişikliğin başta il İdare Yasası olmak üzere çeşitli yasalarda yapılarak gerçekleştirileceğini kaydetti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise düzenlediği basın toplantısında "il idaresi", "ateşli silahlar", "kimlik bildirme" ve "köy" yasalarında değişiklik öngören yasalar çıkarılmadığı için OHAL'in süresinin uzatılmasından başka bir alternatifin söz konusu olmadığını söyledi.

3- Başbakan Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm orucu eylemlerinin, cezaevlerinde gereken önlemler alınmaması nedeniyle bilinen oluşumlardan meydana geldiğini savunarak "Seyirci kalmışlardır ve ihmaller olmuştur. Son iki yıl içinde terör yuvası haline gelmiştir" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, orman yangınlarının, cezaevlerindeki ölüm orucu eylemleri ve Çukurca'da 16 güvenlik görevlisinin şehit olduğu PKK baskınıyla bağlantılı olduğunu belirterek "Orman yangınlarını bu olaylardan bağımsız düşünemeyiz" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin geçen hafta başında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük para bulma operasyonunu gerçekleştirdiğini belirterek, Merkez Bankası rezervlerinden 44 trilyon liranın 15 günde eritildiğini söyledi.

6- DSP Grup Başkan Vekili Mümtaz Soysal ile bazı DSP'li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, cezaevlerinin denetimden çıkıp çıkmadığn .n, mahkumları açlık grevleri ile ölüm orucuna sürükleyen nedenlerin ve ölüm oruçlarının bitirilmesi sürecinde yaşananların araştırılması istendi.

7- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, kurumun, çağın en önemli medya aracı haline gelen internet sistemine Ankara'dan hizmet vermeye başladığı belirtildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğimden yapılan açıklamaya göre Güneydoğu da süren operasyonlar sırasında 16 PKK'lı terörist öldürüldü.

9- Muğla'nın Marmaris ilçesi ve Aydın'ın Dilek yarımadasında çıkan orman yangınları devam edeıken, Gökova Körfezi'nde başlayan ve Marmaris'i tehdit eden yangın da kısmen kontrol altına alındı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 56 kişi öldü.

11- Malezya'da yapılan "Müslüman Kadın Parlamenterler Kon-feransfna katılmak üzere gönderilen heyette yer alan ANAP Adana Milletvekili İmren Aykut, TBMM Başkanlığına başvurarak konferansa katılan RP Hanımlar Komisyonu üyeleri ve yandaşlarınca tehdit edildiklerini belirterek "heyetin can güvenliklerinin sağlanmasını" istedi.

Aykut başvurusunda, konferans sekreteryasına, Malezya'nın Ankara Büyükelçiliğimden telefon edilerek, "Türkiye'de hükümetin değiştiği ve oraya

gelen heyetin gerçek heyet olmadığı, gerçek yetkili heyetin yeni giden heyet olacağının" bildirildiğini öğrendiklerini söyledi.

12- Sanayileşmiş (ABD, İngiltere, Japonya, Almanya, Fransa, Kanada ve İtalya) 7 ülke (G-7) ile Rusya'nın Dışişleri ve içişleri bakanlarının Fransa'da biraraya geldikleri terör zirvesinde, uluslararası alanda terörle mücadelede daha etkili tedbirler alınmasına ilişkin anlaşma sağlandığı bildirildi.

13- Suriye Genelkurmay Başkanı General Hikmet Şehabi, Suriye'nin resmi gazetesi EI-Baas'a verdiği demeçte, ülkesi ile İsrail arasındaki çatışmada, askeri seçenek yolunun da mümkün olduğunu belirterek her türlü yolu özellikle de diplomatik yolları kullanarak barışa ulaşmak istediklerini söyledi.

14- iran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kemal Harazi, dün BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, "iran'ın Irak topraklarından sınır kentlerine saldırı düzenleyen karşı-devrimci grupların saldırılarını püskürtmek ve kendini savunmak hakkına sahip bulunduğunu, buna karşılık Irak'ın, sınır kesimindeki topraklarda etkin bir kontrol sağlama konumunda olmadığını" savundu.

15- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat resmi ziyaretlerde bulunmak için gittiği Yemen'de düzenlediği basın toplantısında, Filistinlilerin İsrail ablukası yüzünden uğradıkları kaybın, Filistin Özerk Yönetimi'ne verilen yada vaat edilen uluslararası yardımların toplamından fazla olduğunu belirterek, İsrail'in bu politikasını sürdürdüğü takdirde barış sürecinin bir ikilemle karşı karşıya kalacağını söyledi.

31 TEMMUZ 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, hapishanelerde sürdürülen açlık grevlerinde-insanlar ölürse bundan en çok kendisinin üzüleceğini belirterek, "Ben kimsenin burnunun kanamasını istemem. Kişi idam mahkumu bile olsa hapishanede ölmemelidir. Buradaki insanlar Devletin güvencesine terkedilmiş kişilerdir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, insanlara ceza vermenin intikam almak için değil, ıslah etmek ve yeniden topluma kazandırmak için olduğunu söyledi.

2- Başbakan Necmettin Erbakan ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, kamu harcamalarının finansmanı için devreye sokulacak kaynak programını açıkladılar.

Başbakan Erbakan tarafından açıklanan 10 maddelik kaynak paketine göre Hazine, 2 katrilyon liraya ulaşan iç borç yükümlülüklerini, yine iç piyasaya "yüksek faizli dövize endoksi: kağıt" satarak karşılayacak.

Başbakan Necmettin Erbakan ayrıca yeni asgari ücretin 16 yaşından büyükler için brüt 17 milyon 40 bin lira, bu yaşın altındakiler için de brüt 14 milyon 400 bin lira olarak belirlendiğini açıkladı.

3- Başbakan Yardımcısı ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin TBMM Meclis grubunda yaptığı konuşmada, dış politika hakkında bilgi verdi. Çiller, yoğun diplomasi ile Yunanistan'ın Ege'deki tırmanışının durdurulduğunu, yıllardır kullanılmayan Avrupa fonlarındaki vetonun kaldırıldığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, BM'nin, Ürdün'e Irak'la ticaret yapabilmesine yönelik olarak kolaylıklar sağladığını hatırlatarak Türkiye'nin de BM'nin 50 ve 51. maddelerinden faydalanmak için başvuruda bulunacağını bildirdi.

Ömer Akbel ayrıca, Adalet Bakanlığı tarafından cezaevleriyle ilgili olarak hazırlanan raporun Ankara'daki büyükelçiliklere dağıtılacağını açıkladı.

5- Süreli yayın kuruluşlarınca, "kitap, dergi, ansiklopedi, afiş, bayrak, poster, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk" gibi kültürel ürünler dışında, mal veya hizmetlere yönelik promosyon yapılmasını yasaklayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Niğde'de yaptığı açıklamada, Başbakan Necmettin Erbakan'ı eleştirerek daha önce söylediklerinin tam tersini hükümette yaptığını belirtti ve "Erbakan batıl oldu" dedi.

7- Türkiye İşçi Sendikts-arı Konfederasyonu'nun (Türk-İş) kuruluşunun 44. yılı nedeniyle Türk-İş Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, konfederasyonun, kuruluşundan'bu yana geçen 44 yıl boyunca demokrasiyi, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, işçi hak ve özgürlüklerini, insan haklarına saygıyı ve sosyal hukuk devletini savunmayı kendisine en büyük amaç edindiğini bildirdi.

8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi tarafından sürdürülen operasyonlarda, aralarında ODTÜ öğretim üyesi ve Nijerya Fahri Konsolos Yardımcısı Chukwuemeka C. Latif Dude'nin de bulunduğu uluslararası bir eroin şebekesi ortaya çıkarıldı. Operasyonda 3 kilo 300 gram eroin ele geçirilirken, 4'ü kadın 19 kişi gözaltına alındı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106