22.6.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1996

1 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da OSTİM Sergi Sa-rayı'nın açılışını yaptı. Dernirel açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Hükümet işinin başındadır" derken, Türkiye'nin kalkınmasının siyasete endeksli olmaktan çıktığını savundu.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Sinop'un Boyabat ilçesi ve Zonguldak'ta halka hitaben yaptığı konuşmalarda, ANAYOL hükümetinin yıkılacağının söylentilerine dikkat çekerek, "Bu hükümet giderse başka hükümet gelmez, giderse sandık gelir. Bu. Meclis'ten de AMAP'sız hiçbir hükümet çıkmaz" dedi.

3- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen ile İstanbul Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, HABITAT-II Kon-feransı'nda alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi verdi. Güney, konferans dolayısıyla alınan güvenlik önlemlerinin, ülkenin tanıtımında toplantının kendisi kadar önem taşıdığını ifade ederek, BM ile Türk hükümeti arasında imzalanan anlaşma gereği, konferansın yapılacağı binaların HABITAT-II boyunca BM'nin sorumluluğuna terk edildiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, basında yer alan örtülü ödenek ve malvarlığı ile ilgili haberler üzerine İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Çiller, "Her gün bir çamur üretiliyor" derken, "Ama artık kamuoyu olayı fark etmiştir. Etap etap ve zamanlamaları gayet iyi belirlenerek, 2 Haziran yerel ara seçimler öncesinde kamuoyuna yansımıştır. Bundan öncede aynı şeyler yapıldı" dedi.

Öte yandan DYP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada da örtülü ödenekle ilgili gazete haberlerinin "Başbakanlığa yakın kaynak" da-yanağıyla yazıldığı anımsatılarak, belgelerin bizzat Başbakan Mesut Yılmaz tarafından sızdırıldığı iddia edildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda 28 PKK'lı terörist Öldürüldü. Çatışmalar sırasında 1 güvenlik görevlisi şehit oldu, 1 güvenlik görevlisi yaralandı.

6- Afyon yakınlarında iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu meydana gelen tratik kazasında 10 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

7- İstanbul'da başlayacak olan "BM İnsan Yerleşimleri Zirvesi" HA-BITAT-H'ye katılmak üzere Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Butros Gali, Ankara'da Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümü için Yunanistan ve Türkiye'nin Ada'da bulunan askerlerini karşılıklı çekmeleri gerektiğini söyledi. Butros Gali, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birkaç gün içinde İstanbul'da, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides ile de yine bu ay içinde Cenevre'de görüşeceğini belirterek, çözüm için "Benim kabul ettiğim formül değil, iki liderin uzlaşmaları önemli" dedi.

8- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Washington Times gazetesine verdiği özel mülakatta, ülkesinin "İsrail-Türkiye askeri anlaşmasından" duyduğu rahatsızlığı anlattı.

2 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Birleşmiş Milletler Dünya Yerleşimleri Konferansı HABITAT-H'nin resmi açılışını İstanbul'da, Harbiye Açıkhava Tiyatrosunda düzenlenen törenle yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler tarafından son on yılda düzenlenen önemli konferanslardan biri olan HABITATa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, bu konferansların, ülkelerin acil çözüm bekleyen ortak sorunlarına yantt verecek uluslararası dayanışma ruhunun geliştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali de açılışta yaptığı konuşmada, BM'in kuruluşundan bu yana örgüte Önemli katkıları olan Türkiye'nin, dünya sorunlarının çözülmesi için aktif ve sorumlu bir rol üstlendiğini vurgulayarak, BM tarafından bundan 24 yıl önce Stockholm'de düzenlenen Çevre Konferansı"ndan bu yana, kuruluşun dünyadaki hızlı değişimin ortaya çıkardığı zorluklarla başa çıkmanın yollarını araştırdığını belirti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, 41 merkezde yapılan yerel ara seçimlerden sonra basına yaptığı açıklamada, yerel etkenlerin zayıf kaldığı büyük yerleşim bölgelerinde oy oranlarını artırdıklarını belirterek "Önemli olan büyük nüfuslu yerlerde oy oranımızın artmış olmasıdır. Bu tür mahalli seçimlerde, genel politikadan daha çok etkilenen yerlerin sbüyük merkezler olduğuna inanıyorum" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında 2 Haziran yerel ara seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yerel seçim sonuçlarının Türkiye genelini özetleyecek nitelikte olduğunu belirten Erbakan, bütün partilerin oy kaybetmesine karşın, partisinin oy oranında büyük artış gözlendiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Büfent Ecevit, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 2 Haziran yerel ara seçim sonuçlarını değerlendirirken, "Seçim sonuçlan göstermiştir ki, seçimler merkez.-sağ ile radikal sağ arasında geçmiştir" dedi.

5- Türkiye'de çeşitli nedenlerle boşalan 20 merkezde belediye başkanlığı ile yeni kurulan 21 yerleşim biriminde de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği yerel ara seçimleri yapıldı.

3 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde alınan sonuçların partisi açısından tatminkar olduğunu söyledi. Seçimlerin net mağlubunun DYP olduğunu ifade eden Başbakan Yılmaz, seçmenin orta sağda birleşme adresini gösterdiğini kaydetti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Yunanistan'ın vetosu nedeni ile ça-lıştırılamayan mali işbirliğine bir an önce işlerlik getirilmesi amacıyla Avrupa Birliği (AB) ile görüşmelerde bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

3- TBMM Genel Kurulu, RP'nin, Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verdiği gensoru önergesinin 122 ret oyuna karşın 316 kabul oyu ile görüşülmesini kabul etti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2 Haziran yerel ara seçimlerinde RP dışında bütün partilerin oy kaybettiğini, en fazla oy kaybeden partinin de ANAP olduğunu belirterek, "Mesut Yılmaz iktidarda da, muhalefette de oy kaybediyor. ANAYOL Yılmaz'ın başkanlığında erime sürecine girdi" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel ara seçim sonucunun kendileri için "şaşırtıcı" olmadığını söyledi. DSP'nin yerel seçimlerde genellikle düşük oy aldığını belirten Ecevit, genel seçimlerde çok daha fazla oy aldıklarını savundu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve bazı DSP milletvekilleri, TBMM Başkanhğı'na verdikleri yasa teklifiyle, Başbakanlığa bağlı Yüksek Denetleme Kurulu'nun TBMM'ye bağlı özerk bir kuruluş haline getirilmesini istediler.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, yerel ara seçimlerin en başarılı partisinin BBP olduğunu iddia ederek, "Burada, en ciddi durum BBP'nin sağlamış ofduğu oy artışıdır" dedi.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2 Haziran yerel ara seçimlerinde RP'nin birinci parti olduğunu söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yerel ara seçimlerde MHP'nin oylarının yüzde 28 oranında arttığını belirterek, bu sonuçtan memnun olduklarını söyledi.

10- BM İnsan Yerleşimleri Konferansı HABITAT-II Kent Zirvesi yapılan genel kurul ile başladı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurulun açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Butros Gali, gelecek nesillerin gelişme yollarının tayin edileceği HABITAT-M'ye katılanların renkliliğinin, toplantının gerçekten bir ortaklar konferansı olduğunu en iyi biçimde gösterdiğini söyleyerek "Ortak sorumluluğumuz HABITAT-II gündemi olacaktır; adilane, sağlıklı, müreffeh, güvenli, yaşanabilir köyler, kasabalar ve şehirler için insan yerleşimleri hayatimizi somutlaştıran bir küresel eylem planı. Bu bizim ortak geleceğe ilişkin vizyonumuzdur ve bu, İstanbul ruhu olmalıdır. Bu ruh, gerek hükümetler gerek devlet dışı örgütler arasında işbirliği ve dostluktu r" dedi.

BM genel Sekreteri Butros Gali'nin önerisiyle konferans başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise konuşmasında, hiçbir ülkenin kendini diğer ülkelerin sorunlarından soyutlayamayacağtnı söyleyerek, "Hiçbir ufus, çağımızın sorunları olarak ortaya çıkan birçok ağır meseleyle baş etmeye çalışırken kaderine terk edilmemelidir" dedi.

11- KKTC ile Rum kesimini ayıran Lefkoşa'daki BM denetimindeki Yeşil Hafta Türk askerlerinin, uyarıya rağmen sının geçen bir Rum askerine , ateş açması sonucu askerin öldüğü bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rum Milli Muhafız Ordusu askerlerinden birinin ölmesiyle meydana gelen olayı "çok üzücü" olarak nitelendirirken, "Ancak bu, planlı bir olay değildir. Bir Türk askerinin görevini yapmasından kaynaklanan bir olaydır" dedi.

12- Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan devlet başkanlarının biraraya geldiği "Büyük Kafkasya Zirvesi", Rusya'nın Kuzey Kafkasya'deki Kıslavodsk kentinde yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, başkanlık ettiği olurumda yaptığı konuşmada, Kafkasya'nın bir bütün olduğunu, bu bölgedeki halklar ve ülkeler arasında-veya bu bölge ile Rusya arasında engeller koyma girişimlerinin, Kafkasya ülkelerinin zararına olacağını belirterek, liderlere, "bölgedeki durumu ortak kontrolümüze alalım" çağrısı yaptı.

13- NATO dışişleri bakanlarının Berlin'de yaptıkları toplantıda, NATO içinde ilk kez Avrupalı üyelere, gerektiğinde ABD'den bağımsız olarak operasyon düzenleme yetkisi tanındı. Operasyonlar, Avrupa Birliği'nin (AB) askeri kolu olan Batı Avrupa Birliği (BAB) denetimi altında düzenlenebilecek ve ABD, isterse operasyonun dışında kalabilecek,

NATO Genel Sekreteri Xavier Solana, toplantıda yaptığı konuşmada, Berlin toplantısının "yeni NATO'yıı şekillendirme" amacı taşıdığını söyledi.

14- Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan liderleri ile Avrupa Bir-liği'nden yetkililerin katılımıyla Cenevre'de gerçekleştirilen Bosna Kon-feransı'nın ardından bir basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile askeri liderleri Ratko Mladiç'in görevden alınarak BM Uluslararası Savaş Suçlan Mahkemesi'ne teslim edilmeleri gerektiğini bildirdi. Christopher, Bosnalı Sırp liderlerin görevlerinden alınmamaları halinde, Sırbistan'a yeniden yaptırım uygulanmaya başlanabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Bosna Barış Anlaşmasını Yürütme Konferansı'nda, Bosna Federasyonu'nun iki ayrı Müslüman ve Hırvat ordusuna sahip olması karara bağlandı.

15- Arnavutluk'ta dün yapılan genel seçimlerin ikinci turunu, Devlet Başkanı Şali Berişa'nın lideri olduğu Demokratik Parli'nin kazandığı bildirildi.

4 HAZİRAN 1996

1- Yargıtay, ANAP Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirli'nin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaret ettiği gerekçesiyle 5 milyar lira manevi tazminata mahkum edilmesine ilişkin kararı onayladı.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti Meclis grubu toplantısında 2 Haziran yerel ara seçim sonuçlan ile son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

3- TBMM Danışma Kurulu, Başkan Mustafa Kalemli başkanlığında toplandı. Toplantıda, DYP Genel Başkanı Tansu Çifler'in mal varlığı soruşturma önergesinin, görüşülmesi yönünde karar alındığı bildirildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal parti grup toplantısı öncesi basına yaptığı açıklamada, Türkiye'de siyasi, ahlaki ciddiyete gereksinim duyulduğunu, bu görevin parlamentodaki sosyal demokrat milletvekillerine düştüğünü söyledi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, düzenlediği basın toplantısında 2 Haziran yerel ara seçim sonuçlarını değerlendirdi.

6- Bu yıl 26.'sı düzenlenen Orhan Kemal Roman Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleştirilen bir törenle "Dağın Öteki Yüzü" adlı romanından dolayı Erendiz Atasüye verildi.

7- Güneydoğu Anadolu Böfgesi'de bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü. Operasyonlarda 3 terörist yakalanırken, 51 de teslim oldu.

8- Eski Kırşehir Milletvekili Doğan Güneşli, Ankara'da vefat etti.

9- İsrail ile Türkiye arasında imzalanan "Askeri Eğitim işbirliği Anlaşması" kapsamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Matan Vilnai, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'i ziyaret etti. Çevik Bir, ziyaret sırasında anlaşma hakkında bilgi verirken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) dış askeri ilişkilerinin, Türk dış politikasının doğal ve ayrılmaz bir uzantısı olduğunu belirterek "TSK, dış askeri ilişkilerini devletin temel siyasi politikasına göre yürütmektedir" dedi.

Konuk Genelkurmay Başkan Yardımcıssı Vilnai de iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece iyi geliştiğini vurguladı. Vilnai, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tarafından da kabul edildi.

Bu arada Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Suriye'de yayımlanan Teşrin gazetesinde yer alan demecinde Türkiye ile israil arasında imzalanan askeri eğitim işbirliği anlaşmasının, Ortadoğu'yu yeniden "ittifaklar ve çatışmalar dönemine" götüreceğini öne sürerek, buna karşı olduklarını belirtti.

10- Başbakan Mesut Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Brüksel'de çalışmalarına başladı. Yılmaz, Avrupa Parlamento Başkanı Klaus Haensch ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çok yararlı, açık ve samimi bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, AB Komisyonu Başkanı Jaques Santer ile de AB ve Türkiye heyetlerinin katıldığı bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından basına verilen bilgide Yılmaz, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin bütün detaylarını ele aldıklarını bildirdi. Yılmaz, gümrük birliğinin, Türkiye-AB ilişkilerinde çok önemli ve niteliksel bir adım teşkil ettiğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Santer ise ilişkiler konusunda Yunanistan'dan kaynaklanan sorunlar olduğunu kaydetti ve "Bu sorunların çözümü için yoğun çaba harcıyoruz" dedi. Santer, Türkiye ile AB arasında İlişkilerin 6 Mart 1995'te belirlenen bir paket kapsamında yürütüldüğünü, taraflar arasında siyasi ilişkilerin gelişmesinde de büyük yarar gördüklerini söyledi.

Öte yandan Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Brüksel temsilciliğinin açılışını yaptı.

11- KKTC'de dur ihtarına uymayan bir Rum askerinin öldürülmesi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tampon bölgenin askerden arındırılması gerektiği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Glyn Davies gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC ile Rum kesimini ayıran Yeşil Hafta, KKTC sınırını ihlal eden bir Rum askerinin Türk nöbetçiler tarafından vurulmasının güçlerin ayrımı anlaşmasının genişletilmesi ihtiyacını gösterdiğini söyledi.

12- Uzaya 4 bilimsel uydu yerleştirmek üzere Fransız Guyanası'ndan fırlatılan Ariane-5 roketi, rotadan saparak havada infilak etti.

13- Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 83. genel kurulu, isviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

5 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumun özlemi olan gelişmenin, doğayı tahrip etmeyen, doğal değerlerle uyumlu olarak sürdürülmesi gerektiğinin artık uluslararası düzeyde kabul gördüğünü bildirdi.

Başbakan Mesut Yılmaz mesajında, evrensel bir boyut kazanan çevre sorunlarının, insanlığın teknolojik ve sosyal gelişmesine koşut olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Çevre Bakanı Mustafa Taşar ise Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, reaksiyonel yaklaşımlar yerine, önceden tedbir alıp kirlenmeyi önlemeyi, korumayı ve en önemlisi de çevresel kaliteyi geliştirmeyi temel ilke kabul ettiklerini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Saykal da mesajında, doğal kaynaklar üzerindeki nüfus ve sanayi baskısının gün geçtikçe ağırlaştığını bildirdi.

2- Anayasa Mahkemesi, 53. hükümet için yapılan güvenoylaması hakkındaki TBMM kararının iptaline ilişkin gerekçeli kararı açıkladı. Gerekçeli kararda, "TBMM'nin dava konusu kararın uygulanmasıyla doğacak, sonradan giderilmesi güç ya da imkansız durum ve zarar sözkonusu olmadığından, yürürlüğün durdurulması talebi, oybirliğiyle reddedilmiştir" denildi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine Gavdos adası probleminin Yunanistan'ın sözkonusu adayı NATO'nun Eylüi'deki planlı tatbikatlarından "Dynamic Mixed"in alanına dahil ettirmek istemesi üzerine çıktığını söyledi. Akbel, "Yunanistan'ın bu girişimi üzerine Napoli'de askeri temsilcimiz, adanın statüsünün belirsiz olduğunu ve Türkiye tarafından incelenerek gerekli cevabın verileceğini söylemiştir. Konu siyasi değil teknik içeriklidir. İncelemeden sonra gerekli cevap verilecektir" dedi.

4- DYP'nin, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın malvarlığının araştırılmasına ilişkin verdiği soruşturma önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda

reddedildi. Önerge üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasından sonra yapılan oylamada DSP ve RP milletvekilleri red oyu kullanırken, DYP, CHP, BBP ve ANAP kabul oyu kullandı.

5- DSP Genej Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında verilen soruşturma önergesine ret vermelerinin nedeninin hukuki olduğunu belirterek, soruşturma önergelerinin Anayasaya göre yalnızca başbakan ve bakanlar hakkında verilebildiğini hatırlatarak, "Sayın Erbakan hakkındaki iddia ise onun milletvekili bile olmadığı dönemleri kapsıyordu" dedi. Ecevit, ayrıca aradan 14 yıl geçtiğini de belirterek, "TCK'ya göre bu suçun zaman aşımı 5 yıldır bu da çoktan geçmiştir. Meclis, böyle bir önergeyle meşgul bile edilmemeliydi" dedi.

6- Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunan Başbakan Mesut Yılmaz, BelçiRa Başbakanı Jean-Luc Dehaene ile biraraya geldi. İkili görüşmede, terör, Türkiye-AB ilişkileri ve Belçika'daki Türk vatandaşlarının sorunları ele alındı.

Belçika ziyaretini tamamlayan Başbakan Yılmaz, ülkeden ayrılmadan önce, temasları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, Türkiye'de bir hükümet krizi olduğunu, ancak rejimin tüm kurumlarıyla işlediğini söyledi.

6 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı yazılı açıklamada, 53. hükümetin yeniden kurulmasıyla ilgili çalışmaların hemen başlayacağını bu çatışmalar sonucunda TBMM'den güvenoyu alabilecek bir hükümetin kurulacağına inandığını belirtti, Demirel, yeni görevlendirme yapmadan önce TBMM'de temsil edilen tüm partilerin liderleriyle birer görüşme yapacağını bildirdi.

2- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Anayasa Mahkemesi'nin, 53. hükümetin güvenoylamasıyla ilgili verdiği gerekçeli kararın yayımlanması üzerine düzenlediği basın toplantısında, mahkemenin verdiği iptal kararı üzerine TBMM Başkanlık Divam'nı "istişari" amaçlı toplantıya çağırdığını belirterek, kararın siyasi yönünü ele aldıklarını söyledi. Kalemli, "Bu karar, şu veya bu şekilde yorumlanırken Meclis iradesinin üstünde bir karar olarak yorumlanmamalıdır" dedi,

3- Mesut Yılmaz'ın başbakanlığındaki 53. hükümet istifa etti.

Başbakan Mesut Yılmaz Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, hükümetin istifasını sunduğunu, Cumhurbaşkam'nın da bunu kabul ettiğini söyledi. Yılmaz, "Devletin bütün kurumlan ayaktadır. Devlette hiçbir şekilde boşluğa meydan verilmeyecektir. Koalisyonun bozulmasından DYP Genel Başkanı Tansu Çiller sorumludur" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin istifa etmesinden sonra Cumhurbaşkam'nın demokratik Kurallar gereği yeni hükümetin kurulması görevini partisine vermesi gerektiğini vurgulayarak, Anayasa Mahkemesi'nin 14 Mayıs'ta verdiği gü-venoylamasının uygun olmadığı yönündeki kararının açıklanmasından bu yana yasaların çiğnendiğini savunarak, bu sürede yapılan tüm icraatların Danıştay tarafından iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi'nin, DYP-ANAP arasında kurulan koalisyon hükümetinin güvenoylamasının iptaline ilişkin kararının gerekçesi Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yüksek mahkeme, 53. hükümetin gü-venoylamasmı, yeni bir içtüzük düzenlemesine yol açtığı ve Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini açıkladı.

6- Koalisyon hükümetinin istifa etmesinden sonra Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderleri ikili görüşmelerde bulundu.

ANAP Genel Başkanı Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Yılmaz, Baykaİ ile olumlu bir görüşme yaptığını belirterek, "Demokrasimiz, bu hükümet krizlerinden güçlenerek çıkacaktır. Kuralların uygulanması konusunda sayın Baykal ile tam bir mutabakat içindeyiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, DSP milletvekilleriyle birlikte hareket etme önerisi getirerek, sosyal demokratların birbiri ile çekişen ve Türkiye'ye sahip çıkmayan bir anlayış içinde olmalarından şikayetçi olduğunu söyledi. Baykal, "Bu adım atılmazsa daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalınmasını kaçınılmaz görüyorum" dedi.

Başbakan Yılmaz daha sonra DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile bir araya geldi. Ecevit yaptığı açıklamada, "Ufukta bir erken seçim olasılığı görünüyor. Seçimin altyapı eksiklikleri giderilmeli. Biz nüfus tespiti ve seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi için yasa önerisi verdik. Bu yasanın görüşülmesi için Meclis'e başvurmaları konusunda Sayın Yılmaz'dan yardım istedim" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Erbakan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ecevit'e kendisinin malvarlığı ile ilgili Meclis'te yapılan oylamada ret oyu vermesi nedeniyle teşekkür ettiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı'nın 'çoğunluğu bul gel' şeklinde bir görevlendirme pazarlığına giremeyeceğini, demokratik kurallar içinde görevlendirme olacağım" söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Elazığ'da partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, hükümetin istifasının doğru bir karar olduğunu ama bu kararın geç verildiğini söyledi. Türkiye siyasetine yeni standartlar getirilmesi gerektiğini belirten Çiller, "Bu parlamento kendi devrimini kendisi yapacaktır ve önündeki tıkanıklığı kendisi aşmalıdır. Bütün krizlerden yeni fırsatlar çıkar, zaten krizin anlamı bu" dedi.

8- HABlTAT-II toplantıları nedeniyle İstanbul'da bulunan BM Genel Sekreteri Butros Gali iie KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bir görüşme yaptı. Gali görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla BM çerçevesinde yapılan görüşmelerin yeniden başlaması konusunda "iyimser" olduğunu söyledi.

Denktaş ise görüşmenin "çok yapıcı" geçtiğini belirterek, Kıbrıs sorununun, tarafların iyi niyeti ile çözüleceğini söyledi.

9- ABD Temsilciler Meclisi'nin 1997 mali yılı bütçesi çerçevesinde Türkiye'ye yapılacak yardımlarda "Ermenistan ile ilgili olarak" ön şartlar koyması üzerine Türkiye bu yardımı kabul etmediğini açıkladı. Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nüzhet Kandemir Washington'da yaptığı açıklamada, Ekonomik Destek Fonu'nun (ESF) reddedildiğinin Amerikan yönetimine bildirildiğini belirterek, "Tarihte ilk kez bu tepkiyi gösterdik" dedi. Kandemir, askeri yardım kredilerinin farklı bir nitelik taşıdığını söyleyerek, "Onu da şarta bağlarlarsa kendileri bilir" dedi.

TBMM'deki siyasi parti grupları da ortak yazılı bir açıklama yaparak, Temsilciler Meclisi'nin kararının "Düşmanca" olduğunu belirttiler. Açıklamada, "Türkiye'ye yönelik bu muameleyi ittifak ve dostlukla bağdaştırmak mümkün değildir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da ESF yardımının tamamının reddedildiği belirtilerek, "ABD'de iç politika dinamikleri ile dış politika çizgilerinin birbirleri ile daha fazla karıştırılmaması için gereken basiretin gösterileceğine inanmak istiyoruz. Türkiye, ABD ile ilişkilerinin geniş boyutları içerisinde bu gelişmelerin değerlendirmesini yapacaktır" denildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yönelik Suriye kaynaklı terörden endişe ettiklerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi çağrısında bulunduklarını söyledi.

Burns, "Türkiye'nin müttefiğimiz olduğunu, bu ülkeyi desteklediğimizi ve aramızda mükemmel ilişkiler bulunduğunu hatırlatmakta fayda var" dedi.

11- Kamboçya'da Kızıl Kmerler'in lideri Pol Pofun sıtmadan öldüğü bildirildi.

7 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyasi parti liderlerini Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde siyasi parti liderlerine, Türkiye'nin yeniden bir erken seçim lüksünü kaldıramayacağını, mevcut Meclis tablosundan hükümet çıkabileceğini söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Demokratik teamüllere uygun olarak Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin en büyük ve parlamentonun en fazla sandalyeye sahip partisi olan RP'ye görevi tevcih ettiler" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Ankara'da yaptığı açıklamada, merkez sağ ve merkez solun biraraya gelmesi gerektiğini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümet boşluğunun Türkiye'nin dış politikası bakımından kritik bir döneme rastladığını belirterek, OHAL ve Çekiç Güç'ün önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşüleceğini söyledi,

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, partiler arasındaki ilişkilerin zedelendiğini belirtti ve erken seçime son çare olarak başvurulması gerektiğini söyledi,

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, kamuoyunun iradesini hiçe sayan zorlama formüllerle hükümet bunalımının aşılamayacağını söyledi,

6- Güvenlik güçleri tarafından Tunceli, Hakkari, Siirt, Şırnak ve Van'da düzenlenen operasyonlarda 12 PKK'tı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hicholas Burns Washington'da yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin, ABD Temsilciler Meclisi'nin, 1997 mali yılı bütçesi çerçevesinde Türkiye'ye verilecek ekonomik yardımlara "Ermeni" şartını getirmesine "şiddetle karşı çıktığını" açıkladı.

8 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ali Rıza Ercan başkanlığındaki Ağaç İşleri Federasyonu ile Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği heyeti ile Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, TBMM'nin yeni hükümet çıkaracağını belirterek, "Meclis bir hükümet çıkaramazsa millet bir Meclis çıkaracaktır. Kaide bu kadar açıktır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Aydın otoyolunun Tahtalıçay-Belevi kavşakları arasındaki bölümün açılışını yaptı. Yılmaz, konuşmasında, son 5 yıldır 1 kilometrelik otoyol ihalesinin bile yapılmadığını belirterek, "Bu kadar engellemeye rağmen Türkiye'nin çağdaş otoyollarla donanacağı günlere ulaşacağına inanıyorum" dedi.

Açılışa katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mehmet Keçeciler de bir konuşma yaptı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Kanal D televizyonunda yayımlanan konuşmasında, RP'nin koalisyon önerisini kabul etmeyeceklerini söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demiref'den hükümeti kurma görevi alan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Başkanlık Divanı'nı toplayarak koalisyon çalışmaları sırasında yürütülecek esasları belirledi. Erbakan, bu esasları açıklarken, "Koalisyon görüşmeleri önyargı altında yapılmayacaktır. Biz RP olarak her partiye eşit mesafedeyiz. Hepsiyle koalisyon yaparız. Temel prensip, hükümeti birlikte yürütme olmalıdır" dedi.

5- Devlet Bakanı Yalım Erez, Sabah gazetesinin Pazar Sayfası'na son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

6- Kültür Bakanı Agah Oktay Güner, Karadenizli İşadamları Der-neği'nin (KASİAD) düzenlediği "Kalkınma ve Kültür Münasebetleri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Kültür Bakanlığı'nın mali katkılarıyla çevrilen "İstanbul Kanatlarımın Altında" başlıklı filmle ilgili "Ben devletimin parasıyla tarihe sövdürmem" biçimindeki sözlerinden dolayı aldığı eleştirileri yanıtladı. Güner, kültür değerlerinin (arkında olan bazı kişilerin dışında, toplumun kendi kültür değerlerine karşı tam bir yabancılaşma ve şuursuzluk içinde zaman tüketen bir kalabalığa dönüştüğünü iddia elti.

7- Son günlerde gelişen olaylar karşısında Kültür Bakanı'nın tavırları ve kararlarına tepki olarak bir araya gelen 47 sanatçı örgütü {Özerk Sanat Konseyi Girişim Kurulu) yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Bir siyasal kaosun yaşandığı şu günlerde, ülkemizin aydınlık yarınlara taşınmasında zorlu görevler üstlenen sanat insanlarının yaratma ve itade özgürlüklerine karşı saldırıların da çoğaldığını görüyoruz. Bu kültür düşmanlığına, ülke yöneticilerinin dikkatini çekmek görevimizi yerine getirirken, Kültür Bakanı'nın talihsiz davranışlarını kınıyor, kamuoyunun duyarlılığını bekliyoruz" denildi.

8- Hükümetin memur sendikalarına yaklaşımını protesto etmek için Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu'nun İstanbul Beyoğulu'ndaki izinsiz gösterisi üzerine polisin müdahale etmesi sonucu 1000 kişi gözaltına alınırken, gösteriyi izleyen gazetecilerin de tartaklandığı bildirildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 gazetecinin gözaltına alındığını ve ba-ztlarımn dövüldüğünü belirterek, "Polisin bu davranmışı hem yasadışıdır, hem de halkın gerçekleri öğrenme hakkı demek olan basın özgürlüğüne saldırıdır" dedi.

9- Tunceli'nin Mazgirt Köprüsü üzerinde PKK'lılarla çıkan çatışmada, 5'i güvenlik görevlisi 7 kişi öldü. Çatışmada 9 güvenlik görevlisi yaralandı.

10- Basın şeref kartı sahibi gazeteci ve öğretim görevlisi Özdemir Gür-soy, İstanbul'da vefat etti.

11- Suriye'nin başkenti Şam'da Mtsır, Suriye ve Suudi Arabistan arasında yapılan ve iki gün süren zirve toplantısı sona erdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa toplantı sırasında basına yaptığı açıklamada, Arap zirvesinin 21 Temmuz'da toplanacağını, barış sürecini korumak için tüm sorunları gözden geçireceklerini ve Arap dayanışmasını güçlendireceklerini kaydetti.

9 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ile Çevre Bakanlığımın "Dünya Çevre Günü" nedeniyle birlikte düzenlediği "Global 500 Çevre Ödülleri" törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, "Çevrecilere dünyayı kurtaran birer kahraman olarak bakılmalıdır. Onlardan dünyayı saran yangını söndürmelerini bekliyoruz. İnsanoğlu, bir yudum su ve havayla bir dilim ekmeğin peşindedir" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, RP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ANAP, DYP ve BBP'nin de katılımıyla (430 milletvekili) büyük bir çoğunlukla hükümeti kurmayı hedeflediklerini belirterek, "Tüm partilerin ülke sorunlarını çözecek hükümetin kurulması için yarışacağına inanıyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, İstanbul'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Anadolu'daki gazeteciler cemiyetlerinin başkanlarının da yer aldığı "basının sorunlan"nın tartışıldığı toplantıya katıldı. Özdemir, açılışta yapttğı konuşmada parlamentonun sıkıntılı bir dönemde bulunduğunu, ancak devletin sürekliliği açısından "sorunlara çare bulmanın" görevleri olduğunu ifade etti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Bursa İl Kongresi dönüşünde Esenboğa Havalimanfnda gazetecilere yaptığı açıklamada, iki merkez sağ ve iki merkez sol partinin uzlaşarak bir İcraat hükümeti oluşturabileceklerini belirterek, "Dört parti bir araya gelerek bir icraat programı üzerinde anlaşabilirler. Anlaşma sağlanırsa başbakan bu dört parti liderinin dışında bir isim olmalıdır. Liderler dışında bir formül olabilir" dedi.

5-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, Cumhuriyet gazetesine, gazeteciliğin dünü, bugünü ve yarını üzerine bir söyleşi yaptı. Güreli, basında son yıllarda belirgin bir tekelleşme olgusuna dikkat çekerek,

meslek içi oto kontrolün oluşturulmasıyla basın özgürlüğünü tehdit eden bu yapılaşmanın önüne geçilebileceğini söyledi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneğfnin 13. Olağan Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı. Kurulda, başkanlığa aday olmayan eski Genel Başkan Mustafa Ekmekçi'nin yerine, İsmet Demirdöğen seçildi.

7- Hindistan'ın Kaşmir EyaletPnde, bağımsızlık yanlısı 20 militanın dün düzenledikleri saldırıda 10 sivil Hindu'nun öldürüldüğü bildirildi.

10 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Gazeteciler Cemiyeti'nin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çok partili siyasetin yaşandığı geçen 50 yılın, Türkiye için geri dönüp bakılması gereken bir "laboratuar" olduğunu söyleyerek, Misak'ı Miflt sınırları içinde ulusal devleti sonsuza dek devam etirmenin, Cumhuriyetin en temel ilkesi olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Demirel, basının, çok partili yaşamın bulunduğu 50 yıllık dönemin yarısında Özgür görev yapamadığına dikkat çekerek, "Bu bunalımların nedenini çok iyi tahlil etmek lazım. Bunalımların nedenini sisteme bağlamak kadar yanlış bir şey tasavvur edemiyorum" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün, toplumun haber alma özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise konuşmasında, ahlak yasalarından promosyon kampanyalarına kadar gazetelerin güvenilirliklerini yitirmelerine neden olan uygulamaları eleştirdi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den hükümeti kurma görevini aldıktan sonra ilk görüşmeyi BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıctoğlu ile yaptı. Erbakan ile Yazıcıoğlu TBMM'de yaptıkları görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Erbakan toplantıda, ülkenin 24 Aralık seçimlerinden sonra 6 ay kaybettiğini, bundan sonra kaybedecek zaman bulunmadığını belirterek, Yazıcıoğlu'nun gösterdiği anlayışı bütün partilerden beklediğini kaydetti.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu da RP dışlanarak bir hükümet kurulamayacağını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ANAP ve DYP'nin içinde olacağı bir koalisyon hükümetine girmeme eğilimlerinde değişiklik olmadığını söyledi. Dörtlü koalisyonun gerçekleşmesine engel olan koşulların değişmediğini belirten Ecevit, ANAYOL'a dışarıdan desteğinin sürmesinin de yeni koşullara bağlı olduğunu ifade etti.

4- TÜSİAD Parlamento işleri Komisyonu taralından düzenlenen "Demokratik Toplumlarda İş Dünyası-Parlamento İlişkileri" konulu açıkoturumda konuşan TÜSİAD Başkanı Halis Komili, Türkiye'de toplumsal uzlaşmanın sağlanabilmesi için siyasal, toplumsal zeminin kökten değişmesi gerektiğini söyledi.

5- Habitat-ll Türkiye Ulusal Rapor ve Eylem Planı, BM'ye sunuldu. Ha-bitat-ll Ulusal Koordinatörü ve Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı Yiğit Gül-öksüz ile Ulusal Danışma Kurulu Başkanı ilhan Tekeli, Ulusal Rapor'un tanıtımı ve hazırlanması sırasında uyulan ilkeleri anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenlediler.

Toplantıda konuşan Habitat-ll Genel Sekreteri Wally N'Dow, raporu, "derinliğine hazırlanmış en iyi rapor örneği" olarak nitelendirdi,

6- Türkiye ile Azerbaycan arasında Ankara'da Askeri Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya, Türkiye adına Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, Azerbaycan adına Savunma Bakanı Tümgeneral Sefer Abiyev imza attılar.

Genelkurmay Başkanı Karadayı imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin müstesna bir yere sahip olduğunu anlattı,

Sefer Abiyev de imzalanan anlaşmanın Azerbaycan halkı ve Silahlı Kuvvetleri'nin hayatında tarihi bir olay olduğunu söyledi.

7- Pakistan'ın Pencap Eyaleti'nde meydana gelen 3 bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 7 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

11 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BM Kent Yerleşimleri Zirvesi HABİTAT-II toplantıları için İstanbul'a gelen İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile görüştü. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Demirel, İsrail ile iyi ilişkiler geliştirdiklerini, bunun herhangi bir üçüncü ülkeye zararı olmadığını söyledi.

Weizman da açıklamasında, askeri işbirliği ve eğitim anlaşmasına tepki gösteren ülkeleri anlayamadığını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, üçüncü kişinin başbakanlığında bir hükümet kurulmasına karşı olduğunu söyleyerek, "kurulacak bir icraat hükümetinde mutlaka liderler de yer almalıdır" dedi. ANAYOL hükümetinin kendi içinde uyumlu çalışan bir hükümet olduğunu belirten Yılmaz, 3 ayda 353 kararname yayımladıklarını, 50 yasa tasarısını daTBMM'yesevkettiklerini bildirdi. Yılmaz, DYP'nin hükümeti bozmak için RP ile anlaştığını ve bu amaçla bir grup kararı aldığını vurgulayarak, "Nasıl hükümeti bozmak için çaba sarf ettilerse şimdi de RP ile hükümet kursunlar" dedi.

3- Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ANAP Genel Başkanı, Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek birer görüşme yaptı. Erbakan, görüşmeler sonrası düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Yılmaz'ın RP ile işbirliğine hazır olduğunu, CHP'nİn ise muhalefette kalmak istediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, RP ile bu aşamada hükümet oluşturmalarının mümkün olmadığını söyledi. Baykal, "Türkiye'nin kendi kendisiyle hesaplaşan, temel kavramlarını tartışan bir siyasal döneme sürüklenmesi büyük sıkıntılar doğurur" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grubunda yaptığı konuşmada, DYP ve ANAP ile hükümet kuramamaları halinde başka formüller deneyeceklerini belirterek, "Hiç kimse katılmazsa DSP ve CHP ile hükümet kurarız" dedi. Erbakan, Türkiye'de demokrasinin yerleştiğini, geçen haftalarda basında, ordunun RP'li bir iktidarı istemediği yönünde "yanlış bilgiler üretildiğini", bunun geçerli olmadığını söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Emek Partisi'nin programında yer alan 'Kürt Sorunu'na ilişkin bölümü gerekçe göstererek partinin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

6- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay Avrupa Birliği'nin 21-22 Haziran'da İtalya'nın Floransa kentinde yapacağı hükümetlerarası konferans öncesinde gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına katılmak üzere Lüksemburg'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İncirlik Üssü'nde konuşlandırılan Çekiç Güç'ün Türkiye'deki görev süresinin TBMM'de uzatılmaması durumunda başka önlemler alınabileceğini söyledi. Gönensay, Arap ülkelerinin, Türkiye-lsrail askeri işbirliği ve eğitim anlaşmasını "Pakt" olarak değerlendirmelerinin şaşırtıcı olduğunu kaydederek, Türkiye'nin anlaşma ile İlgili olarak tutumunun değişmeyeceğini belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hüsnü Doğan, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Elektrik Enerji Çalışma Grubu ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi işbirliği ile Ankara'da düzenlenen "Elektrik Sektöründe Yeniden Yapılanma ve Özelleştirme" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, artan ihtiyaç ve bazı enerji kaynaklarının tükenmesi rİSKİne karşılık, dünyada yeni enerji kaynakları bulunup hizmete alınması gerektiğini söyledi. Doğan, önümüzdeki aylardan itibaren elektrik kesintilerinin başlayacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde enerji sıkıntısı nedeniyle elektrik kesilmesi sözkonusu değildir. Bu konuda ne bakanlığımızın ne de bağlı kuruluşlarımızın herhangi bir çalışması yok" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ile imzalanan askeri işbirliği ve eğitim anlaşmasının TBMM'ye getirilmemesini eleştirerek, "Kurtuluş Savaşı'ndaki Büyük Millet Meclisi'ni düşünün, bir de bugünkünü. Bugünkünün İşlevi kalmamıştır" dedi. Çekiç Güç konusunda herhangi bir çalışmanın yapılmadığını belirten Ecevit, yeni bir oluşum sağlanmadıkça bu gücün görev süresinin uzatılmasına onay vermeyeceklerini söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 6 ayda umutsuz, hükümet oluşturma tedirginliğini yaşayan bir topluma dönüştürüldüğünü belirterek, yanlış hükümet denemesi yüzünden bu noktaya gelindiğini söyledi. Baykal, Türkiye'nin önündeki süreçte daha ağır bir kriz göründüğünü savunarak, Meclis'teki sosyal demokrat milletvekillerinin bir blok oluşturması gerektiğini savundu.

10- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in başbakanlık yaptığı dönemde örtülü ödenekten 500 milyar lira çektiğine ilişkin belgenin basma sızdırılması olayı ile ilgili olarak başlattığı incelemede takipsizlik kararı verdi.

11 - İngiltere'de düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası finallerindeki ilk maçını Hırvatistan ile yapan Türk Milli Futbol Takımı 1-0 yenildi.

12- Kent Yerleşimleri Zirvesi HABİTAT-II toplantılarına katılmak üzere İstanbul'a gelen Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Zaman gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Gümrük Birliği sebebiyle zora giren iki ülke arasındaki licari ilişkilerin geliştirilmesi için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

13- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul İsviçre'nin Cenevre kentinde süren ILO'nun 83. genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 39 yıl aradan sonra, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yönetim kurulu asil üyeliğine seçilmesinin, uluslararası düzeyde Türkiye'ye verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

14- İnterfaks Ajansı'nın haberine göre Rusya ile Çeçenistan arasında varılan anlaşma gereğince, Rus birlikleri Çeçen topraklarından geri çekilmeye başladı.

12 HAZİRAN 1996

1- BM İnsan Yerleşimleri Konferansı HABITAT-II çerçevesinde liderler toplantısının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve BM Genel Sekreteri Butros Gali yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, sürdürülebilir insan yerleşimleri ve herkese yeterli konut sağlanması için siyasi kararlılığın şart olduğunu belirterek, konferans sonunda çıkacak olan İstanbul Deklerasyonu'nun uluslararası siyasi kararlılığın bir göstergesi olacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 21. yüzyıla doğru ilerleyen insanların ortak geleceği için gerekli eylemleri başlatmak üzere İstanbul'da toplanıldığını belirterek, "Yeni bir dünya oluşturulabileceğine dair umutlarımız var. Bu konuda fırsatlar da var. Bunları kutlanarak istediğimiz hedeflere ulaşmamız mümkündür" dedi.

30 dolayında devlet ve hükümet başkanının katıldığı toplantıda, Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Romanya Cumhurbaşkanı Lon Hiescu ve İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman da birer konuşma yaptı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, HABITAT-II liderler zirvesine katılmak üzere İstanbul'a gelen İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ve Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile görüştü.

Yılmaz, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin 16 ülke ile askeri eğitim anlaşmaları var. İsrail ile yaptığımız anlaşma da bu çerçevede değerlendirilmeli. Anlaşmanın gerçek boyutlarının ötesinde değerlendirilmesi, hem Türkiye'nin dış ilişkileri bakımından yanlıştır, hem de bu anlaşmaların özüne aykırıdır" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Weizman da görüşmede İsrail'de seçimlerden sonraki siyasi durum ve daha sonra yaşanabilecek olasıhklar ile Arap ülkelerinin Türkiye-İsrail arasında yapılan askeri eğitim anlaşmasına tepkilerini ele aldıklarını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'ya hareketinden önce Esenboğa Ha-valtmam'nda yaptığı açıklamada, NATO Savunma Bakanları Toplantıst'nda çeşitli ülkelerin savunma bakanları ile ikili görüşmeler yapacağım belirtti.

4- Hükümeti kurmakla görevlendirilen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le görüştü. Erbakan, Ecevit'le yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, DSP'ye "birlikte olalım" önerisinde bulunduklarını, DSP Genel Başkanı Ecevit'in ise "Biz muhalefette kalmak istiyoruz" yanıtı verdiğini söyledi.

5- İstanbul'da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilere bir açıklama yapan Weizman, Ortadoğu'daki barış sürecinin devam edeceğini ama stilinin farklı olacağını belirtti. Weizman, Türkiye'deki siyasi gelişmelere değinirken de Türkiye'deki demokratik kuralların işlemekte olduğunu kaydetti.

DYP Genel Başkanı Çiller de Weizman ile geniş kapsamlı bir dünya turu yaptıklarını ifade etti.

Çiller, Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile de görüştü. Çiller, başbakanlığı döneminde Benazir Butto ile çok sıkı ilişkiler içinde olduklarını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, DSP ve CHP'nin birbirlerinden çok farklı iki parti olduklarını belirterek, 4 yıllık DYP-CHP hükümeti döneminde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı CHP'nin elinde olduğu halde, bu dönemde işçi haklarının kullanılamaz hale geldiğini, işsizliğin arttığını söyledi. Ecevit, "Bu partinin neresi sol, neresi sosyal demokrat anlayabilmiş değilim" dedi

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'da PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlar sırasında 72 terörist dldü. Çatışmalarda 6 güvenlik görevlisi şehit oldu.

8-Tiyatro sanatçısı Tolga Aşkıner, İstanbul'da vefat etti.

9- NATO bünyesinde görev yapan IFOR'un (Barış Uygulama Gücü) Bosna'daki görev süresinin Ocak 1977ye kadar uzatıldığı açıklandı.

10- Moskova metrosunda dün meydana gelen patlamada 4 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. Bombalı saldırının pazar günü yapılacak genel seçimleri sabote etmeyi amaçlayan bir terörist eylem olduğu açıklandı.

13 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul'da son siyasi gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında, yapılması gereken şeyin bugünkü Meclis tablosundan bir icraat hükümeti çıkarmak olduğunu belirterek, "Biz hala bu Meclis'ten bir icraat hükümeti çıkabileceğinden umudumuzu kesmiş değiliz" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grubunda yaptığı konuşmada, siyasetteki tıkanıklığın aşılabilmesi için RP haricindeki dört partinin bir araya gelerek hükümet kurmaları gerektiğini savunarak, "DYP bu kilitlenmeyi aşmak için, tekrar uzlaşmacı bir tavırla, anlayış devrimi ve toplumsal uzlaşmanın gereğini yaparak, her adımı atmaya hazırdır" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'nda Çekiç Güç ile ilgili bir brifing alan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Çekiç Güc'e verilen işlevin değiştirilmesi, bu işlevin hiç değilse aşamalı olarak, Irak'ın yeniden bütünleşmesine bağlı oHnası gerekiyor. ABD'nin tutumunda bizim kaygılarımızı giderecek bir umut ışığı göremiyorum" dedi.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İzmir'in Seferihisar ilçesinde devam etmekte olan Efes-96 planlı tatbikatı sırasında top atışları nedeniyle çıkan yangını söndürmeye çalışan THY uçağı ağaca çarpıp düştü, pilot Kamil Saffet Keven şehit oldu.

5- DYP Adana Milletvekili Mustafa Küpeli, partisinden istifa ederek ANAP'a geçti.

6- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro İstanbul'da devam etmekte olan BM Kent Yerleşimleri HABİTAT-II Zirvesi'ne katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Castro, Başbakan Mesut Yılmaz ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birer görüşme yaptı.

7- ABD Başkanı Bill Clinton, AB Dönem Başkanı olan İtalya'nın Başbakanı Romano Prodi ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Santer ile

Beyaz Saray'da görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında tırmanan gerginlik konusunun ele alınmadığını belirterek, "Ama, size çok kaygı duyduğumu söyleyebilirim. Her iki ülke de hem ABD'nin hem de AB'nin NATO'daki müttefikleridir. Sorunlarını çözemezlerse, bölgenin geleceği ölçülemeyecek derecede karanlık olur" dedi.

8- BM Güvenlik Konseyi 1991 yılından bu yana yeni Yugoslavya'ya uygulanan silah ambargosunu Dayton Anlaşması uyarınca kaldırdı.

9- İspanya'da 121 kilogram eroin ele geçirildiği bildirildi.

14 HAZİRAN 1996

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Erbakan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çiller'e koalisyon teklifi yaptıklarını, Çiller'in gerekli karan perşembe gününe kadar kendilerine ulaştırılacağını söyledi.

Çiller ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ANAP-DYP koalisyonunun büyük ümitlerle kurulduğunu belirterek ancak bekleneni veremediğini söyledi. Çiller, Erbakan'ta karşılıklı olarak program ve ülke meseleleri konusunda yararlı, aydınlatıcı bir görüşme yaptık dedi.

2- İlk ve orta dereceli okullarda 1995-1996 öğretim yılı sona erdi. MiNi Eğitim Bakanı Turhan Tayan yaptığı açıklamada, karnedeki kötü notların insan hayatı için gösterge olmadığını söyledi.

3- Büyük Türkiye Partisi (BTP) adı altında yeni bir siyasi parti kuruldu.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Bitlis, Mardin, Van ve Hakkari'de sürdürülen operasyonlarda 55 PKK'lı terörist öldürüldü.

5-Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik, kazalarında 18 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

6- HABITAT-II Genel Kurul toplantısına katılmak üzere dün Türkiye'ye gelen Küba Devlet Başkanı Fidel Castro toplantıda yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelere seslenerek "Dünyayı yok edenlerin, toprağı zehirleyenlerin, insanları sömürenlerin, bugün insanlığı kurtarmak için hiç de hevesli görünmedikleri açıktır" dedi.

7- ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Alt Komitesi Başkanı Sonny Cal-lahan Washington'da yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye "Ermeni koşullu" ekonomik kararıyla ilgili olarak, "Türkiye'ye karşı çok hatalı davrandık" dedi.

8- Bosna'deki barış uygulamalarını gözden geçirmek üzere İtalya'nın Floransa kentinde yapılan iki günlük toplantı sona erdi.

Toplantı sonunda kabul edilen bildiride, Dayton Barış Anlaşması taraflarının anlaşmaya tam olarak uymamaları halinde, BM Güvenlik Kon-seyi'nin Sırplara ekonomik yaptırımları yeniden uygulamaya koyma kararı alabileceği belirtildi.

15 HAZİRAN 1996

1- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, özel bir televizyon kanalının "Ceviz Kabuğu" programında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısı, işleyişi, yurtiçi ve yurt dışı personel nitelikleri konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çiçek, başkanlığın üst kademelerinde birtakım eksikliklerin var olduğunu söyledi.

2- TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Korkut Özal ve MNli Savunma Komisyonu Başkanı Ali Coşkun başkanlığındaki komisyonlara üye 20 milletvekili OHAL uygulamasını yerinde incelemek üzere Diyarbakır'a gitti. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bitican tarafından karşılanan heyete, Bölge Valiliğİ'nde brifing verildi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Kilis İl Kongresi'nde, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın "ülkeye büyük zarar verdiğini" iddia etti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yazılı bir açıklama yaparak ANAP'la DYP'nin yeniden hükümet kurabilmeleri durumunda o hükümete üçüncü ortak olarak katılabilecekleri yönündeki söylentileri yalanlayarak; olası DYP, ANAP ve CHP koalisyonuna itirazlarının olmayacağını bildirdi.

5- DYP Kilis Milletvekili ve eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, DYP il kongresine katılmak üzere geldiği Kilis'te basın mensuplarının hükümet kurulması çalışmaları konusundaki sorularını yanıtlarken, merkezdeki partilerin ülkenin sorunlarının çözümü için bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayarak "Tarihten ders alınmalı. Bu ülkenin tarihine baksınlar, ne olacağını anlarlar" uyarısında bulundu.

6- Gözaltında kaybolanların yakınlartnca İstanbul'da bir yılı aşkın bir süredir sürdürülen oturma eylemi, polis tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle engellenerek, içinde bazı poitika ve sanatçıların da bulunduğu yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı.

Oturma eylemine destek vermek üzere CHP Milletvekili Ercan Karakaş ve Algan Hacaloğlu, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Araş ve İHD Genel Başkanı Akın Birdal ile alana gelen DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, "Birliği, bütünlüğü, barışı, kardeşliği ve demokrasiyi sağlamak, acılı analarımıza destek vermek için geldik" açıklamasını yaptılar.

7- İstanbul'da gerçekleştirilen BM İnsan Yerleşimleri Konferansı HA-BITAT-II, sona erdi. HABITAT-lI'nin küresel uygulama ilkelerini içeren Habitat Gündemi ve İstanbul Deklerasyonu'nun kabul edildiği son oturumdan sonra bir konuşma yapan HABITAT-II Genel Sekreteri Wally N'Dow, "Bu konferans, bir başarılar konferansı olmuştur" dedi. Konferansın kapanış oturumunda Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Cumhurbaşkanı adına yaptığı kapanış konuşmasında "Herkes için yeterli konut" ve "Sürdürülebilir insan yerleşimlerinin gelişimi" konusunun hafta boyunca derinlemesine tartışıldığını ve genel mutabakatın sağlandığını kaydetti.

8- Güneydoğu'da güvenlik güçlerince iki gündür sürdürülen operasyonlarda 57 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalar sırasında 1 güvenlik görevlisi şehit oldu, 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

Bu arada on gündür süren operasyonda toplam ölü sayısının 255'e yükseldiği bildirildi.

9- Irak Kürdistan Demokrat Parti Genel Başkanı Mesut Barzani ile çeşitli konuları içeren söyleşi, Sabah gazatesinde yayımlandı.

10- Hindistan'da etkili olan muson yağmurlarının neden olduğu seller ve kötü hava şartları yüzünden, en az 65 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Caz sanatçısı Ella Fitzgerald, ABD'nin California eyaletinde öldü.

12- İngiltere'nin Manchester kentinde iki ayrı yerde meydana gelen patlamalarda 200'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

16 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Eskişehir'e gitti. Eskişehir Belediyesi"ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, yaşanan, sürecin demokrasinin doğal bir süreci olduğunu ve ülkenin her meselesinin, her işinin sahipli bulunduğunu belirterek, ülkede birçok şeyin hükümete endeksli olmaktan çıkması gerektiğini ve çıkarılacağını ifade etti.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Eskişehir İl Kongresinde yaptığı konuşmada, hükümet krizinin üstesinden geleceklerini ifade ederek, DYP'nin, "laik demokratik cumhuriyeti koruyan bir kale" olduğunu belirterek, "laik Türkiye'nin teminatı olarak bu sorunu çözeceğiz" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre Kuzey Irak sınır bölgesinde 28 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 2 PKK'lı terörist yakalandı. Çatışmalarda 1 köy korucusu da şehit oldu.

4- Rusya Federasyonunda Devlet Başkanlığı seçimleri yapıldı.

5- Güney Kore açıklarında iki geminin çarpışması sonucu 26 denizci kayboldu.

6- Hindistan'ın Bihar eyaletinde, Gandak NelırTinde bir teknenin batması sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.

17 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz Trabzon, Rize ve Hopa'da çeşitli incelemelerde bulundu. Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Trabzon İt Müdürtüğü'nü hizmete açan Başbakan Yılmaz daha sonra Rize'de halka hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Yılmaz, ülkeye hizmet etmek için çalıştıklarını belirtti.

2- Devlet Bakanı Yaman Törüner, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından geçen yılın başarılı ihracatçılarının ödüllendirilmesi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Lirası'na değer kazandırma ve sıcak parayı özendirme politikaları sürdükçe enflasyonun düşürülemeyeceğini belirterek, "Artık ihracatımızı geliştireceksek, uluslararası rekabet edebilecek bir ülke olacaksak, gelir dağılımını düzeltme mecburiyetini hissediyorsak, mutlaka ekonomi, maliye ve para politikalarını gözden geçirmeye ihtiyacımız var" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan Ankara'da aü^enlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bölücü örgüt üyelerine karşı yürüttüğü mücadele kapsamında Suriye topraklarına girerek sıcak takipte bulunulduğu haberlerini yalanladı. Nurkan, Suriye'nin Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirebilmesi için teröre verdiği destekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

4- DSP Genei Başkanı Bülent Ecevit, Irak ve ABD büyükelçileriyle görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç konusunda ABD'nin, kaygılarını giderecek bir değişiklik sunamadığını belirterek, "Irak toprakları içinde Zaho'daki karargah, fiilen Irak'ın bölünmüşlüğünü sürdürmeye yarıyor. Bu da sadece Irak için değil, Tüikiye için de çok ciddi sorunlar yaratıyor" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yaptıkları yayınlarda Türkiye'yi küçük düşürücü, çocukların ve gençlerin ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen unsurlar İçermesi nedeniyle Star Tv'ye üç gün, Show Tv, ATV, Kanal D ve Radyo Hedefe de birer gün yayın durdurma cezası verdi.

6- Harb-İş Sendikası Başkanı izzet Çetin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle Adana-İncirlik ve Diyarbakır-Pirinçlik üsleriyle İzmir ve Ankara'daki yabancı işyerlerinde çalışan 2 bin 200 işçinin greve çıkacağını bildirdi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi yaşamını yitirdi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç'in resmi konuğu olarak Saraybosna'ya gitti. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta basın mensuplarına yaptığt açıklamada, Türkiye'de devlet düzeyinde belirlenen dış politikanın hükümetler tarafından değiştirilemeyeceğini belirterek, "Bu çizgi kolay kolay değişecek bir çizgi değildir. İsterlerse değiştirmeye kalkarlar, ama devletin bütün işlerini allak bullak edecek bir revolution (devrim) olur bu" dedi.

Saraybosna'da biraraya gelen iki Cumhurbaşkanı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Demirel, Bosna'nın yeniden imarı için 5-8 milyon dolara gereksinim olduğunu belirterek, "Dünya bir araya gelip bu parayı buraya koyar" dedi. Demirel, Türkiye'nin Bosna'ya 80 milyon dolarlık Eximbank kredisi verdiğini söyledi.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Gavdos Adası'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Lozan Anlaşması'nda adalarla ilgili statünün açık olarak belirtildiğini savunarak, "Uluslararası diğer anlaşmalar ile Ege konusu sağlam zemine oturtulmuştur dedi.

10- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan iki günlük resmi ziyaret için Yunanistan'a gitti. Petrosyan, Başbakan Kostas Simitis ile görüştükten sonra "dostluk ve işbirliği anlaşması"nı imzaladı.

11- Rusya'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde hiçbir adayın ilk turda seçüecek yeterlilikte oy alamadığı bildirildi. Temmuz'da yapılacak ikinci tur seçime Boris Yeltsin ve Gennadi Züganov katılmaya hak kazandı.

12- Yemen'de hafta sonunda meydana gelen sel baskınlarında en az 115 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

13- Kuzey Irak'ta rakip Kürt grupları arasında çıkan çatışmalarda 7 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Güney Lübnan'daki Ayn El Hilve Filistin mülteci kampında meydana gelen patlamada 6 Filistinli'nin Öldüğü, 16 kişinin yaralandığı bildirildi.

18 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz, DSİ tarafından Bayburt'un Demirözü ilçesinde inşa edilecek Dernirözü Barajı ve Sulama Tesisi'nin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Yılmaz, geride bıraktıkları 3 aylık süre içinde birtakım zorluklarla icraatta sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Önümüzdeki dönem hizmet dönemi olmalıdır. Geçmiş 4 senenin zararlarını ortadan kaldırabilmek için dört elle çalışmak zorundayız" dedi.

2- Devlet Bakanı Yaman Törüner, Türkiye ihracatçılar Meclisi 3. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ekonomideki sorunların çözümü için öncelikle siyasi istikrarsızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi, Törüner, "Çözüm, iç borçları dövizle ödemek, vadesini uzatmak; konsolidasyon yapmak, Merkez Bankası'na devretmek değildir. Çözüm için siyasi istikrar getirmelisiniz" dedi. Ekonominin "rant ekonomisi"ne dönüştüğüne dikkat çeken Törüner, kaynakların ranta gittiğini de belirterek, "Türkiye'de yatırım, üretim yapılmıyor" dedi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda "Çekiç Güç" ile 10 ilde devam etmekte olan "Olağanüstü Hal" uygulamasının birer ay süre ile uzatılması kabul edildi.

4- CHP Genel Başkam Deniz Baykal, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çekiç Güç ve OHAL'in süresinin uzatılmasına ilişkin tavrı nedeniyle DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirdi. Hükümetin, geçen süre içinde hiçbir düzenleme yapmadığını vurgulayan Baykal, "Çekiç Güç kaldırılamamıştır, 'Uzatmayacağız' diyenler sözünü tutnpamış, 'Bir daha destek vermeyeceğiz' diyenler de destek verme noktasına gelmiştir. Böylece bazı siyası' karfrofar fcencff keneKerim yatantamtşttr" dedi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosna Hersek'e yaptığı gezinin son gününde, Türkiye'nin Mostar Başkonsolosluğu'nü n açılışını yaptı. Demirel, Mostar"da bir Türk Başkonsolosluğunun açılmasının, Türkiye'nin Bosna Hersek Cumhuriyeti ve Federasyonumun siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarına katkıda bulunmak yönündeki sağlam kararlılığının bir sembolü olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, 2 günlük gezisini tamamlayarak yurda döndü.

6- Uluslararası Af Örgütü'nün her yıl yayınladığı raporların sonuncusunda, Türkiye'de gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri kınandı. Örgüt tarafından yayımlanan yıllık raporun Avrupa ile ilgili bölümünde Türkiye, Bosna-Hersek ve Çeçenistan, "Avrupa'daki insan hakları ihlallerinin kaynağı olmayı sürdüren başlıca bölgeler" olarak nitelendirildi.

7- BM Güvenlik Konseyi, eski Yugoslavya cumhuriyetlerine 1991'den beri uygulanan silah ambargosunu kaldırdı. Güvenlik Koinseyi Başkanı Nebil Elarabi, "her tür silah ve sifah dağıtımı" alanındaki ambargonun kaldırıldığını bildirdi.

8- Kıbrıs Rum yönetimi Başkanı Glafkos Klerides, ABD Başkanı BiN Clinton ile görüştükten sonra Washington'da bir basın toplantısı düzenledi. Klerides, Türk askerinin Kıbrıs'dan çekilmesi hususunda Ankara'ya baskı kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Klerides Türkiye'de hükümet krizi olmasını önemli bir faktör olarak görmediğini belirtirken "istenirse Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve askeri liderlerle görüşülebilir. Zaten söz sahibi olan da bunlardır" dedi.

9- Yunanistan ile Ermenistan arasında, Atina'da Savunma İşbirliği Anlaşması imzalandı. Yunan Savunma Bakanlığı'nda düzenlenen törende imzalanan anlaşmanın, savunma alanında, Atina ile Erivan arasında görüş ve bilgi alışverişini, Ermeni subayların Yunanistan'da eğitimlerini ve Ermenistan'ın silahlanması konusunda işbirliği yapılmasını öngördüğü açıklandı.

19 HAZİRAN 1996

1- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci'm resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı De-mirel, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen karşılama töreninde, iki ülke arasında siyasi bir sorun olmadığını belirtti, iki ülke yetkililerince aralarında Türk işbirliği ve Kalkınma Ajansı'nında (TlKA) Zagreb'de bir büro açmasına ilişkin protokolün de bulunduğu, eğitim, turizm, bilim, teknoloji ve askeri alanda anlaşmalar imzalandı.

2- Adalet Bakanı Mehmet Ağar düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Diyarbakır, Gaziantep ve Batman cezaevlerinde PKK'lılarm, açltk grevine son verdiğini açıkladı. Halen 2 bin tutuklu ve hükümlünün açlık grevinde bulunduğunu hatırlatan Ağar, diğer cezaevlerindeki açlık grevlerinin de yakında sona ereceğine inandığını belirtti. Ağar, cezaevlerinde yasa, yönetmelik ve tüzüklere aykırı bir şeyin yapılmadığını vurguladı. Ağar, tutuklu ve hükümlü ailelerinden devlete bağlılıklarını göstermelerini istedi.

3- içişleri Bakanı Ülkü Güney yaptığı yazıtı açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sürdürülen operasyonlarda yakalanan çeşitli öldürme olayları ile silahlı eylem gerçekleştiren çeteye, aralarına bazı emniyet görevlileri ile askerlerin adının karıştığı yolundaki savlarının değerlendirildiğini belirtti. Güney, "Devlete sızan mafya skandalfnın gelişen boyutlarını araştırmak üzere mülkiye müfettişlerini görevlendirdiğini, 3 büyük kentteki polis şeflerinin sicilleri ile mafya liderlerinin suç dosyalarını incelemeye aldığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan ile Ermenistan'ın dün Savunma işbirliği Anlaşması imzaladıklarını belirterek, anlaşmanın imzalanması ve Yunan yetkililerinin gerçek amaçlarını sergileyen açıklamalarının, Yunanistan'ın bölgede izlediği gerginlik siyasetinin yeni bir göstergesi olduğunu söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten usulsüz harcama yaptığı iddiasıyla ilgili olarak DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile dönemin Maliye Bakanı ismet Attila hakkında DSP'nin verdiği soruşturma önergesi, reddedildi. 511 milletvekilinin katıldığı oylamada 246 kabul, 264 ret oyu kullanıldı.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, eski Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan'ın rüşvet, yolsuzluk ve görev suiistimallerini, başbakanlığı döneminde de sürdürmesine karşın gerekli işlemleri yapmadığı savıyla Başbakan Mesut Yılmaz hakkında DYP'nin verdiği soruşturma önergesi; 119 ret oyuna kadılık 339 oyla kabul edildi. Başbakan'ı hedef olan Çaykur'la ilgili önerge reddedildi. DYP, Başbakan Yılmaz ve ailesinin malvarlığı ile ilgili soruşturma önergesini ise geri çekti.

7- Yabancı uyrukluların Türkiye'de kalış süresini 2 yıldan 5 yıla çıkaran yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

8- DYP Çanakkale Milletvekili Hamdi Üçpınariar, partisinden istifa ederek yeni kurulan Büyük Türkiye Partisi'ne (BTP) geçti".

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde, bir grup PKK'lının askeri bir araca saldırması sonucu çıkan çatışmada 5 er şehit oldu, 5 er yaralandı.

Öte yandan Van'ın Gürpınar ilçesinde düzenlenen operasyonda 28 PKK'lı terörist öldü.

10- ABD Senatosu, değişik ülkelere yapılacak 12 milyar 200 milyon dolarlık dış yardım yasa tasarısını onaylarken, Türkiye'ye yapılacak yardımın şarta bağlanması kararını kaldırdı. Senato geçen hafta aldığı bir kararla, Türkiye'ye yapılacak olan 25 milyon dolarlık yardımı Türkiye'nin Ermenistan'a yapılan yardımlar için uyguladığı ambargoyu kaldırması şartına bağlamıştı. Senato, Rusya'ya yapılacak yardımı, İran'a nükleer teknoloji transfer yapmamasına; Ukrayna'yı ise Libya'ya silah satışı yapmaması şartına bağlandı.

11- Cenevre'deki BM Silahsızlanma Konferansı'nın arasında Türkiye'nin de bulunduğu 22 ülkeyi tam üye olarak kabul ettiği bildirildi.

12- İsrail'in yeni başbakanı Benjamin Netanyahu Kudüs'te düzenlenen törenle eski İsrail Başbakanı Şimon Peres'den görevi devraldı. Netanyahg devir teslim töreninden sonra yaptığı konuşmada, aralarındaki tüm görüş ayrılıklarına rağmen ülkenin refahı için hükümet ve muhaletet arasında birleştirici bir unsur olmaya çalışacağını söyledi.

20 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz çeşitli'açılış törenlerine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'nın Beyşehir ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, RP-DYP koalisyon hükümetinin kurulmasını engelleyeceklerini belirterek, "Bütün bunlar gelip geçecek. Ben halkın sırtında parazit olan, örtülü bir hükümetin başbakanı olmaktansa, halkın vicdanında dürüst bir siyasetçi olmayı tercih ederim" dedi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda oybirliği ile alınan bir kararla, Yunanistan, uyarıldı. Alınan kararda, Yunan Savunma Bakanhğı'na kuvvet kullanma yetkisi verildiği belirtilerek, "sorumsuzca atılacak bir adım, arzu edilmeyen ciddi sorunlar doğurur" denildi,

3- TBMM Genel Kurulu'nda DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında oluşturulan TOFAŞ Soruşturma Komisyonu üyeleri belirlendi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Meclis'te ziyaret ederek bir süre görüştü. Çiller görüşme sonrası düzenlediği bastn toplantısında, BaykaPa koalisyon hükümetine katılması tekirimde bulunduğunu, ancak CHP'nin şu aşamada üçlü veya dörtlü bir hükümet modeline katılma eğiliminde olmadığını söyledi. Çiller, "Meclis ne kadar zor aritmetik gösterirse göstersin ülke hükümetsiz kalmaz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da düzenlediği basın toplantısında, ANAP ve DYP'nin azınlık hükümetinde yıprandıklarını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parlamento'da düzenlediği basm toplantısında, RP'nin kendisinin hazırlamasına rağmen eski başbakan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller için verilen soruşturma önergesinin yine RP'nin oylarıyla reddedilmesini eleştirerek, TBMM'de "çirkin bir pazarlığın" kurulduğunu ileri sürdü. Ecevit, "Eğer kurulursa DYP-RP koalisyonu kara para aklama birlikteliği olacak" dedi.

6- DiSK Gene! Başkanı Rıdvan Budak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, emeklilik yasa tasarısının hükümet krizi yaşandığı bir dönemde Bakanlar Kurulu'na sunulmasını eleştirerek, "Her şeye rağmen bu tasarı Bakanlar Kurulu'ndan geçerse fabrikadaki insan haklarını korumak için demokratik tepkisini ortaya koyacak, Anayasal direnme hakkını kullanacaktır" dedi. Budak, Tasarruf Teşvik Fonları'nın Hazine'ye devredilmesi düşüncesinin yanlış olduğunu ileri sürdü.

7- Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek istişare Kurulu İstanbul'da toplandı. Başkan Halis Komili toplantıda yaptığı konuşmada, kişisel çıkarları ön planda tutan bir yaklaşımla Türkiye'nin geleceğine ipotek koyanların, bunun hesabmı mutlaka vereceklerini söyledi. Komili, "Herkesin her şeyi söyleyebildiği bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde en tehlikeli şey, demokrasi dışındaki çözümlerden medet umul-masıdır. Çözüm parlamentodadır. Ekonominin bugün oturduğu 1994 krizi öncesine çok benzeyen -denge, işsizliği artıran, ülkeyi fakirleştiren, paranın yatırıma istihdam yaratıcı faaliyetlere değil, faize yönelmesini sağlayan bir denge" dedi.

8- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammet Rıza Bageri Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve İsrail arasında imzalanan askeri eğitim ve işbirliği anlaşmasının iptal edileceği umudunda olduğunu belirterek, "Türkiye'deki Müslümanlar da bu anlaşmaya karşı çıkarlar ve İsrail'in GAP'ta faaliyet göstermesine izin vermezler urhudundayız" dedi.

9- Avrupa Parlamentosunda kabul edilen bir karar tasarısında, Türkiye'de yeni hükümetin, "ifade özgürlüğü ve insan haklarına ters düşen kanunlar uyarınca yargılandığı iddia edilen kişilerin ve Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP'in cezaevinde bulunan eski parlamenterlerinin serbest bırakılması için genel af ilan etmesi" istendi.

10- Suriye Dışişleri Bakanı Şarık El Tara Arap Birliği Zirvesi için gittiği Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplamışında, İsrail'de İktidara yeni gelen sağcı hükümetle ilgili konuların ele alınacağını, ancak bununla birlikte diğer sorunların da görüşüleceğini söyleyerek, "Bunların başında Türkiye'nin, sınıra asker yığması ve Suriye'nin kuzeyinde Türk yetkililerin yarattıkları kasdi gerilim gelecek. Şu anda hala Arap topraklarını elinde tutan bir devletle anlaşmalar yapıldı. Bunun, Türk-Arap ilişkileri açısından iyi olmadığını düşünüyoruz. Bu, bölgeyi gerilim odağı haline dönüştürüyor" dedi.

11- Rusya'da geçen hafta yapılan devlet başkanlığı seçimleri ilk turundan sonra Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Gizli Servis Başkanı, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Kremlin özel güvenlik şeflerini görevden aldığı bildirildi.

21 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirdin, Fransa Cumhurbaşkanı Jac-ques Chirac ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yapılması gereken mali yardımları engelleyen Yunanistan'ın vetosunu aşması gerektiğini söylediği" bildirildi.

2- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kahire'de toplanan Arap Birliği zirvesinden Tüıfciye aleyhine bir karar çıkmasının Ankara açısından değil, Arap Birliği açısından endişe verici olduğunu söyledi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna İstanbul'da Uçucu Maddeler Araştırma ve Tedavi Merkezi'nin (UMATEM) açılışından önce gazetecilerin so-rularınr yanıtlarken, İstanbul'da 32 hastane ile toplam 80 sağlık kuruluşunun başhekim, başhemşire ve yönetici kadrosuna yüz üzerinden not verileceğini ve yıl sonunda da karne dağıtılacağını söyledi.

4- DYP Genel Başkant Tansu Çiller ile biraraya gelen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, başbakanlıktan vazgeçmeyeceğini belirterek güven oyu sorununun ANAP'tan güvenoyu verecek 15 milletvekili" ile çözüleceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise grubundaki istifalar ve tepkiler nedeniyle güvenoyu konusunda tedirgin olduğunu belirterek kendi başbakanlığında 3 aylık bir geçiş dönemi istediğini belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Büient Ecevit izmir'de Ege-Koop tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Bugünkü Görünümü" konulu açıkoturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin durumunun iç karartıcı hale geldiğini belirterek topluma büyük görevler düştüğünü söyledi. Ecevit, olası bir 2.ANAYOL hükümetini, bazı koşulları yerine getirmeleri karşısında destekleyeceklerini de söyledi.

6- DYP'den istifa eden Yaşar Dedelek, Şinasi Attıner, İrfan Demiralp ve Tevfik Diker, ANAP'a geçtiler.

7- Eski CHP Milletvekili Suphi Baykam, Silifke'de vefat etti.

8- Araplar arasında dayanışma ve işbirliğini amaçlayan Arap Birliği zirvesi Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Zirvenin gündeminde İran i!e ilişkiler, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki gerginlik ve bunların her ikisiyle de bağlantılı terör konusu nün yer alacağı bildirildi.

9- Hindistan'da meydana gelen kasırgada 250 kişinin öldüğü bildirildi.

22 HAZİRAN 1996

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul,.Başbakanlığa sunulan Sosyal Sigortalar Kurumu yasa taslağının işçi sendikalarında n tepki görmesi üzerine yazılı bir açıklama yaparak, öngörülen düzenlemeleri savundu. Taslakta kadınların 54, erkeklerin 59 yaşında emekli olmalarını öngören yaş artışlarının "ülke gerçeklerine uygun" olduğunu vurgulayan Kul, "Yaklaşık 30 yıl sonrasını ilgilendiren yeni düzenlemede yaş bakımından getirilen emeklilik şartları, dünya standartlarının altında kalan ve fakat aynı zamanda, ülkemiz gerçeklerini de dikkate alan bir sınırda oluşturulmuştur" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir'de düzenlediği basın toplantısında hükümet çalışmalarına ilişkin görüşlerim açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Genel Merkezi'nde bazı alevi derneklerinin yöneticilerini kabulde, hükümet çalışmalarıyla ilgili gelinen noktanın yeni bir ANAYOL formülü olduğunun anımsatılması üzerine, "Bu Türkiye'nin talihsizliğidir. Türkiye, RP İle ANAYOL arasında bir tercih noktasına getirilmemelidir. ANAYOL denenmiştir" dedi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Gönül Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, azınlık hükümetinin ülkeye yarar getirmediğinin ortaya çıktığını savunarak, bu nedenle ANAP ile yeni bir azınlık hükümeti kurmalarının söz konusu olamayacağını söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre bölgede sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Perihan köyü Jandarma Sınır Karakolu yakınlarıyla, Şemdinli ilçesinin Derecik bölgesinde 10, Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında 3, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında 2, Van'ın Başkale ilçesi yakınları ile Bingöl'ün Kiğı ilçesinde birer olmak üzere toplam 17 terörist öldürüldü.

6- Diyarbakır'da yayın yapan Söz Tv stüdyoları ve aynı binada bulunan Altındağ Dinlenme Tesisi, kimliği belirlenemeyen kişilerce uzun namlulu silahlarla tarandı. Olayda 6 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi yaralandı.

7- İstanbul Okmeydanı Girne Caddesi'ndeki DYP ilçe Merkezİ'ne saldıran yasadışı örgüt üyesi 5 terörist ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 militan ve bir bekçi öldü, 3 güvenlik görevlisi ile bir yurttaş yaralandı. Çatışmada bir terörist de yaralı olarak yakalandı.

8- Kayıp ailelerinin İstanbul Galatasaray Meydanı'ndaki bir süredir her cumartesi devam etmekte olan oturma eyleminin yasaklanmasından sonra, eylemi desteklemek isteyen, aralarında Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Ataol Behramoğlu'nun da bulunduğu sanatçı ve aydınlardan 100 kişi gözaltına alındı.

9- Üç kişiyi öldürüp 15 ayrı silahlı eylem gerçekleştiren bir başkomiser, iki komiser yardımcısı, bir üst teğmen, bir astteğmen, beş astsubay, bir müstafi komiser, bir müstafi tabip teğmen, bir müstafi astsubay, bir zabıta memuru ve 8 sivilden oluşan "Söylemez Çetesi"nin sorgulanması tamamlandı. Ordudan silah, polisten destek gördükleri kanıtlanan, son yılların en büyük suç organizasyonunun üyelerinin Suriye Gizli Servisiyle de bağlantılı oldukları öne sürüldü.

Adana, Ankara ye İstanbul'da yaklaşık 15 gündür sürdürülen operasyonlar sonucu yakalanan çete üyeleri ve silahları basına tanıtılırken, İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu, operasyonun tamamının İstanbul polisince yürütüldüğünü belirtti. Yazıcıoğlu, polis içindeki uzantılarına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

10- Başbakan Mesut Yılmaz Avrupa Birliği zirvesinin yapıldığı İtalya'nın Floransa kentinde Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kendilerine "üçüncü bir İsmin başkanlığımda ANAYOL koalisyonu teklifi gönderdiğini açıkladı. Yılmaz, hükümet kurmada başbakanlık konusunda "Üçüncü kişi fomülünü ilk gündeme getiren benim. Ama bunun gerçekçi olmadığını 3 aylık hükümet deneyimim ortaya koydu. Kurulacak bir icraat hükümetinde liderler mutlaka görev almalı. Ancak seçim hükümeti üçüncü kişi başbakanlığında olabilir" dedi.

11- Mısır'ın başkenti Kahire'de 21 Arap ülkesinin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen zirvenin ilk gününde, İsrail'in barış sürecine uyarak işgal ettiği topraklardan çekilmesi İstendi ve "barış için toprak" koşutu bir kez daha vurgulandı. Zirveye başkanlık yapan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, açılışta yaptığı konuşmada, Araplar arasında işbirliğini ve dayanışmayı artırmak için gerçekleştirilen zirveyi, "birlik, entegrasyon ve barış zirvesi" olarak tanımladı.

23 HAZİRAN 1996

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) 2. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Ecevit yaptığı konuşmada, 196CTIarda kamu görevlilerine sendikal hakların tanınması gerektiğini belirterek aradan geçen 30 yıla karşın, kamu çalışanlarının alabildiği hakların, işçilerin çok gerisinde olduğuna vurguladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti Meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, partisinin iktidara girme konusunda fazla hevesli olduğu eleştirilerini yanıtlayarak, "gerekirse gireriz, iktidar ürküntüsü içine giremeyiz. Koşullarımızı kabul ederlerse iktidara gelince yıpranırız diye kaçmak doğru olmaz" dedi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kara, ANAP Ankara 5. Olağan İl Kongresinin açılışında yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimlerinin, Türkiye'de demokraside kaosun başlangıcı olduğunu söyledi.

Kongre'de Ankara İl Başkanlığına yeniden Mehmet Demirel seçildi.

4- HADEP 2. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak kongrede yaptığı konuşmada, Güneydoğu'daki savaşın durdurulması gerektiğini belirterek düzenlenen operasyonlarla sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Kongre sırasında salonda Dulunun bir grup tarafından, asılı bulunan Türk Bayrağı indirilerek, yaşadığı PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan posteri asıldı.

Ankara DGM Başsavcılığı, kongrede Türk Bayrağı'n in indirilmesi, salona yasa dışı PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın posteri İle örgütün bayraklarının asılması ve bölücü nitelikte sloganlar atılmasıyla ilgili inceleme başlattı.

Ayrıca, İçişleri Bakanı Ülkü Güney başkanlığında yapılan güvenlik toplantısında kongrede meydana gelen olaylarla ilgili olarak çok yönlü soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

5- Mısır'ın başkenti Kahire'de iki gün süren Arap zirvesi sona erdi. Mısır Devfet Başkanı Hüsnü Mübarek, zirvenin sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve İran'a dolaylr uyarıda bulunarak "Bölgede yaşayan tamamı Arap olmayan ülkeler, Arapların iç işlerine müdahaleden ve gerginlik ve düşmanlık yaratacak ittifaklar kurmaktan kaçınmalıdırlar" dedi.

Arap zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili bölümde, Arap dünyasından Türkiye'ye cephe alan bir karar çıkmazken, yalnızca, Türkiye-lsrail askeri eğitim işbirliği anlaşmasıyla ilgili olarak, Arap devletlerinin-kaygıları yönünde Türkiye'nin bu anlaşmayı gözden geçirmesi istendiği bildirildi. Ayrıca Araplar, İsrail'le barış için, bağımsız Filistin devleti kurulmasını kabul etmesini, işgal altındaki topraklarla Lübnan ve Golan tepelerinden çekilmesini istediler.

6- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, İsviçre'nin Crans Montana kasabasında düzenlenen bir siyasi-ekonomik toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin İsrail ile imzaladığı eğitim anlaşmasının bölge barışı ve güvenliğine karşı olduğunu iddia ederek, "Türkiye-İsrail anlaşması böf&edeki askeri dengeleri olumsuz etkileyecektir. İsrail'in durumunu güçlendirecektir" dedi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Mithat Balkan İran Haber Ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye-İsrail askeri eğitim işbirliği anlaşmasının hiçbir üçüncü ülkeye yönelik olmadığım" belirterek "Türkiye'nin çeşitli ülkelerle yürüttüğü bağımsız çerçeveli işbirliği ilişkileri bir.bütün olarak, bölgedeki ortak anlayışın güçlendirilmesine ve istikrarın pekiştirilmesine hizmet etmektedir" dedi.

7- Yunanistan eski Başbakanı ve PASOK lideri Andreas Papandreu, 77 yaşında Atina'da öldü.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'e aşın dinciler tarafından düzenlenen roket saldırısında 22 sivilin öldüğü, 26 kişinin yaralandığı bildirildi.

9-Filipinlerde meydana gelen trafik kazasında 19 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

24 HAZİRAN 1996

1- Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Çankaya Köşku'nde yapılan heyetler arası görüşmelerde iki ülke arasında, enerji alanında işbirliği ve karma ekonomik komisyonu kurulması yönünde iki anlaşma imzalandı. Anlaşmaların imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, görüşmelerde terör konusunun ele alındığını belirterek, Avrupa'daki, "Türkiye'deki teröre destek mahiyetindeki hareketlerden" ne kadar rahatsız olduğumuzu anlattık" dedi.

Konuk Cumhurbaşkanı Klestil ise "Avrupa Birliği'ne (AB) yeni katılan Avusturya, eski komşuları ve dostları ile AB arasında iyi ilişkiler sağlanmasına elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktadır dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Floransa'da yapılan Avrupa Birliği (AB) dönem sonu toplantısı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Yılmaz, AB üyesi ülke yöneticilerinin, "Sayın Çiller’in daha önceki te-maslarında Türkiye'nin AB ile bütünleşmesinin önündeki engel olarak takdim edilen RP ile şimdi hükümet kurma niyetine girmesini değerlendirmekte güçlük çektiklerini ifade etmişlerdir" dedi. Yılmaz, RP veya DYP'nin kuracakları bir hükümet için ANAP'a çağrıda bulunmaları durumunda, görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin siyasi partilerin hakemi olduğunu belirterek, "Anayasayı değiştirirseniz parti kapatılmaz. Değiştirmezseniz mahkeme görevini yapar. Anayasayı uyguladığımızı söylüyorum, savunduğumuzu değil. Başsavcı dava açtı diye kimse eleştirilmemeli. Hukuka inanmak lazım" dedi. Özden, Emek Partisi'nin kapatılması i!e ilgili olarak dava açılmasını protesto edenleri eleştirerek, dünyanın hiçbir yerinde bir savcının dava açmasıyla Adfiye'ye yürünmediğine dikkat çekti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Arap Zİrvesi'nin sonuç bildirgesinin "akla yatkın ve dengeli" olduğunu belirterek, bötge ülkelerinin ortak çıkarının Ortadoğu'da kalıcı ve adil bir barışın sağlanmasıyla gerçekleşebileceği görüşünün olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında üç aylık bakanlığı dönemindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kayalar, memurlara Temmuz ayında yapılacak yılın ikinci zammının enflasyonun altında kalmaması gerektiğini belirterek, "Biz, bu konuda gerekli teknik çalışmayı yapar, Bakanlar Kurulu'na sunarız. Şu anda Türkiye'de çalışanlarımızın, memur ve emeklilerimizin sıkıntıları herkes tarafından bilinmektedir" dedi. Kayalar Mayıs ayı sonu itibariyle bütçenin 378 trilyon lira açık verdiğini de söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Meclis'teki odasında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Çiller, genel başkanlar dışında birinin başkanlığında 4'lü koalisyon önerdiklerini belirterek, "Görüyoruz ki sayın Baykal da, sayın Ecevit de buna sıcak bakmadı. Türkiye, mutlaka icraat yapabilecek bir hükümet çıkaracaktır" dedi.

Ecevit ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada ANAYOL'un yeniden denenmesini önerdiklerini vurgulayarak, "iki parti tekrar azınlık koalisyonu kurmayı içlerine sindirebilirlerse öne süreceğimiz koşullar, hükümetin daha rahat işlemesine olanak sağlayacaktır" dedi.

7- Pazar günü Ankara'da yapılan HADEP'in 2. Olağan Kongresi'nde Türk Bayrağı'nın indirilmesi, terör örgütü PKK liderinin posterlerinin asılması şeklinde meydana gelen olaylardan sonra Genel Başkan Murat Bozlak'ın da aralarında bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli yayımladığı mesajda olayı "nefretle" kınadığını belirterek, "Kendini bilmez hainlerin Türk Bayrağrnı indirip yerine binlerce insanımızın katili olan bir eşkıyanın resmini asması, milletimizin bu hainlere olan nefretini bir kez daha artırmış ve milli birlik ve beraberlik ruhunu da güçlendirmiştir" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz kongredeki olayları kınarken bayrağın, bağımsızlığın ve milli bütünlüğün sembolü olduğunu vurguladı. Yılmaz, "Devletin gücü, bu olayları meydana getirenlerin amaçlarına ulaşmalarını önleyecektir. Vatandaşları sükunete ve soğukkanlılıklarını korumaya davet ediyorum" dedi.

Adalet Bakanı Mehmet Ağar da "Bu olayın hesabı, kanun ve hukuk çerçevesinde mutlaka sorulacaktır. İstifa etmiş bir hükümetin Adalet Bakanı olarak da ben, büyük ve ağır bir sorumluluk üstlenmiş durumdayım" dedi,

İçişleri Bakanı Ülkü Güney olaylarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, tüm vatandaşların kongrede yaşananlardan rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Bayrağımıza bu çirkin saldırıyı yapan kişiler, yakalanıp DGM savcısı tarafından sorgulanması yapılmak üzere gözaftına alınmıştır. Konuyu son derece önemli bulmaktayım. Bu tip kongrelerde dışarıdan polis çağrılmadığı ve kongreyi yönetenler tarafından bir İstekte bulunulmadığı zaman herhangi bir müdahale yapılmıyor dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, "Hiçbir ülke, hiçbir devlet kendi ulusal birliğine yönelik böyle bir saldırı, başkaldırı girişimi karşısında tepkisiz kalamaz" dedi.

RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül ise yaptığı açıklamada, bayrağın indirilmesini kınadıklarını belirterek, "Bunlar, hükümet boşluğunun ortaya çıkardığı olaylardır. Otorite boşluğuna Türkiye'nin tahammülü yoktur" dedi.

DYP Meclis grubu, yayımladığı bildiride; HADEP kongresinde bir kısım hain ve kendini bilmez kişilerin bayrağımıza yönelik saldırısını esefle ve nefretle kınıyoruz dendi.

CHP TBMM grup başkan vekilleri yaptıkları yazılı açıklamada, bayrağın asılı olduğu yerden indirilmesinin kabuJ edilemez olduğu vurgulandı.

HADEP'ten yapılan yazılı açıklamada ise Türk Bayrağı'nın indirilmesinin "provokasyon" olduğu belirtildi.

Çeşitli siyasi parti grupları ve kitle örgütleri de yaptıkları açıklamalarda olayı kınadı.

Öte yandan kongreden sonra Kahramanmaraş'a dönen HADEP yöneticileri Kayseri yakınlarında saldırıya uğradı. Saldırıda 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

8- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı lığ rnca Anayasa Mahkemesi'nde açılan kapalma davasını protesto etmek ve' ön savunmaları yüksek mahkemeye iletmek üzere Ankara'da toplanan Emek Partisi (EP) üyeleri ile polis arasında çıkan çatışmada 10O'ün üzerinde kişi yaralandı.

9- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTUK) Flash TV'ye, "iki yayın ilkesinin ihlali" nedeniyle uyarı cezası verdi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti.

11- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, Kahire'de yapılan Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirgesine tepki göstererek, "Barış tek yanlı önkoşullara rehin edilemez" dedi. Netanyahu, "Banş hem İsrail hem de Arap ülkeleri için stratejik bir istektir. Ancak barış görüşmeleri, bölgedeki tüm insanlar için güvenlik üzerine koşullanmalıdır" dedi.

Öte yandan Newsweek dergisine yaptığı açıklamada Netanyahu İsrail'in güvenliği açısından gerekli gördüğü takdirde Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat İle görüşebileceğini söyledi.

25 HAZİRAN 1996

1- TBMM: Başkanı Mustafa Kalemli Danışma Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "TBMM gündeminde kanun tasarı ve tekliflerinin görüşülebilmesi için anayasa ve içtüzük hükümlerine göre 1 Temmuz'da tatile girmesi öngörülen TBMM'nin 1 Ağustos'ta tatile girmesi kararlaştırıldı" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Türkiye'de bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil ile görüştü. Başbakan Yılmaz yaptığı açıklamada, Avusturya İçişleri Bakanlığı'nın bölücü terör örgütü PKK'nın yan kuruluşu olan ERNK'ya Avusturya'ya faaliyette bulunma izni vermesinin iki ülke arasındaki sorunlardan birini oluşturduğunu söyledi.

3- 38Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu toplantısı Ankara'da başladı. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Türkiye'nin Ankara Anlaşması ve Gümrük Birliği Aniaşması'ndan doğan mali işbirliğini ve yardımları hakettiğini belirterek, ekonomik gelişmişlik düzeylerinde önemli farklılık bulunan iki ortak olan Türkiye ile AB arasında oluşturulan yükümlülüklerin, çok daha geniş bir mali dayanışmayı gerekli kıldığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile biraraya gelen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptığı açıklamada, hükümet oluşumunda Çiller'in, 3'lü ve 4'lü formülleri denemek istediğini hatırlatarak, bu formüllerin gerçekleşme imkanının kalmadığını söyledi.

Erbakan, Çilerin, RP ile bir koalisyonun zaruret haline geldiğini vurguladığını, ancak bir prensip karan alabilmek için konuyu yetkili kurullarına götürmek istediğini de belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet kurma çalışmalarının uzamasını eleştirdi.

Baykal, RP'li ya da RP'siz hükümetin artık mutlaka kurulması gerektiğini belirterek "icraat hükümeti mi istiyorlar, ne yaparlarsa yapsınlar ama seçim isterlerse gereğini de yapsınlar" dedi.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıctoğlu düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'ntn Yunanistan'da bomba ve sabotaj eğitimi gören 2'si kadın 8 teröristin silahları ve eylem planlarıyla yakalandıklarını söyledi.

7- Türk Sanayici ve Işadamaları Derneği {TÜSİAD} Başkanı Halis Komili, TÜSİAD tarafından yayınlanan Türkiye'nin İhracatında Uzun Vadeli Bir Perspektif ve Öneriler" başlıklı raporun tanıtımında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tüm enerjisini, siyasetteki tıkanıklığı aşmaya yoğunlaştırdığını, bu nedenle temel meselelerin ihmal edildiğini söyledi.

B- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişinin öldüğü bildirildi.

9- İsrail'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher ile biraraya gelen Başbakan Benjamin Netenyahu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Filistinlilerle görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını, ancak barışa yönelik gelişmelerin, güvenlik konusuna bağlı olduğunu bildirdi. Cristopher ise İsrail'in güvenliğini koruma konusundaki direnişini desteklediğini söyledi.

26 HAZİRAN 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Denizliler Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı'nın İstanbul Baltalimanı'nda düzenlediği gecede yaptığı konuşmada, ülkenin tümüne beraber sahip çıkılması gerektiğini belirterek "Devlet bu ülkede birdir, millet birdir, vatan birdir, bayrak birdirve dil birdir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, Azerbaycan gezisi dönüşünde Esenboğa Havalimam'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karadayı, HADEP'in 2. Olağan Kongresi'nde Türk Bayragı'nın indirilerek, yerine PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterinin çekilmesinin "basit görülebilecek, hatife alınacak" bir olay olmadığını söyledi. Hedefin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğü olduğunu vurgulayan Karadayı, gelişmelerin "yanlış ve yanlı değerlendirmeler yapmakta ısrar edenler için uyarıcı olmasını dilediğini" bildirdi.

3- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, genel nütus sayımı yapılması ve seçmen kütüklerinin yenilenmesini öngören yasa önerisi kabul edildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grubunda yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, hükümet kurma görevi alma sırasının ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a gelmemesi için "elinden geldiğince zamanın tümünü RP'ye kullandırmak istediğini" belirtti. Ecevit, hükümet arayışları sürecinin, başbakanlık sırası ve "Çiller'in. soruşturma dosyalarının hasıraltı edilmesi" pazarlığına dönüştüğünü de söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı İlker Tuncay, başkanlık divanı toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ANAP'ın kapılarının herkese açık olduğunu söyledi. DYP'den gelen bir grup milletvekilini kabul ettiklerini belirten Tuncay, merkez sağın bütünleşme adresi olarak, ANAP'ı görenlere "hayır" diyemeyeceklerini bildirdi.

6- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, RTÜK'ün, Interstar televizyonunun yayınının 3 gün süreyle durdurulmasına ilişkin kararının iptali talebiyle açılan davada, "yürütmenindurdurulması" talebini reddetti.

7- İstanbul Sanayi Odast'nın (iSO) aylık olağan meclis toplantısında konuşan İSO Başkanı Hüsamettin Kavi, gümrük birliği öncesinde makro ekonomik dengelerin düzeltilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunu sık sık gündeme getirdiklerini hatırlatarak "Gümrük birliğinden sonra ne ithalat ucuzladı, ne fiyatlar düştü; ne ani damping soruşturmaları bitti" dedi.

8- Tiyatro sanatçısı, çevirmen yazar Zihni Küçümen, İstanbul'da vefat etti.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kıbrıs'ta yürütmekte olduğu iyi niyet misyonuyla ilgili siyasi raporunu, dün Güvenlik Konseyi'ne sundu. Raporunda, AB'nin Kıbrıs'ın tam üyelik müzakerelerine başlaması arifesinde çabaların artırılmasını istedi.

10- Suudi Arabistan'ın Dahran kenti yakınlarında bulunan bir Amerikan üssüne dün düzenlenen bombalı saldırıda 19 kişi öldü, 386 kişi yaralandı. Suudi Arabistan'da rejim aleyhtarı islami Reform Hareketi'nin lideri Saad El Fakih, AFP ajansına verdiği demeçte, Suudi Arabistan'da sert güvenlik önlemleri ve cezalandırmaların anti Amerikan bombalama eylemlerini durdurmaya yetmeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Michaei McCurry de bombalı saldırının Kör-fez'deki ABD askeri varlığını etkilemeyeceğini açıklarken, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher da eylemi gerçekleştirenler yakalanmadan rahat etmeyeceklerini söyledi.

11- Afganistan'ın başkenti Kabil'e karşı aşırı dinci Taliban örgütü tarafından gerçekleştirilen roket saldırısında 61 kişinin öldüğü bildirildi.

27 HAZİRAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP ve DYP'nin ortak bir kongreyle birleşme ve bütünleşme çağrısı yaptı. Yılmaz, "Herjki parti de kongresini yaptıktan sonra, birleşme ve bütünleşme için ikinci kongreyi ortak yapalım" dedi. Yılmaz, Türkiye'deki siyasi istikrarsızlığın temel sebebinin merkez sağdaki bölünme olduğunu belirterek, ülkeyi istikrara kavuşturmanın yolunun merkez sağın bütünleşmesinden geçtiğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Polis Akademisi'nin 51 .dönem mezunları için düzenlenen törene de katıldı,

2- Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs raporunun "tarafsız ama eksik" olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel yaptığı yazılı açıklamada, raporun tarafsız bir şekilde yazılmaya çalışıldığını belirterek, "Ancak bu tarafsızlık ilkesi ile bazı gerçeklerin açıklıkla dile getirilmemesinin, Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri tüm ayrıntıları ile izleyemeyen çevrelerin eksik değerlendirmeler yapmalarına neden olabilir" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Tokat İl Örgütü'nce düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "din devleti" kurulmasına izin vermeyeceklerini belirterek, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı "sahtekar Atatürkçü" olarak nitelendirdi. Baykal, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve DYP Genel Başkanı Tansu Çilleri de eleştirdi.

4- Ankara'da Emek Partisi (EP) Genel Merkezi önünde polis tarafından dövülerek yaralandıkları gerekçesiyle yaklaşık 40 kişilik bir partili grubu İstanbul Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

5- Türkiye'nin Iran Urumiye Başkonsolosluğu'na, çok sayıda Kürt göstericinin saldırı düzenlediği bildirildi.

6- 1996 Yunus Nadi Ödülleri, bu yıl 8 dalda verildi. Bu yıl 50'ncisi düzenlenen yarışmaya 384 kişi, 628 yapıtıyla katıldı. Ödüller; Afiş, Karikatür, Fotoğraf, Sosyal Bilimler Araştırması, Uzun Metrajlı Film Senaryosu, Şiir, Öykü ve Roman dallarında verildi.

7- Güvenlik güçlerinin Kuzey Irak sınırında gerçekleştirdikleri operasyonlarda 45 teröristin Öldüğü bildirildi.

8- Dünyanın en zengin ülkelerinin oluşturduğu G-7 grubunun liderleri, Fransa'nın Lyon kentinde bir araya gelerek görüşmelere başladı. Ağırlıklı olarak ekonomik stratejilerin saptanacağı zirvede, Suudi Arabistan'da meydana gelen patlamanın ardından önceliğin terörle mücadeleye verildiği ifade edildi.

9- Çin'de Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü çerçevesinde 231 kişinin idam edildiği, çok sayıda kişinin de ömürboyu hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

28 HAZİRAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci'm resmi davetlisi olarak Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Demirel karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Makedonya'nın aynt coğrafyayı ve tarihin derinliklerine uzanan dostluğu ve komşuluğu paylaştığını söyledi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov ise ziyareti ile iki ülke arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesi yolunda bir adım atılacağını bildirdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezin'den yapılan açıklamada, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan başbakanlığında 54.Türkiye Cumhuriyeti . Hükümeti'nin onaylandığı bildirildi.

Başbakan Necmettin Erbakan Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmaları sırasında görüşmelerde bulundukları TBMM'de temsil edilen partilerin genel başkanlarına teşekkür etti.

Başbakan Erbakan, 54.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. Buna göre; Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, devlet bakanları: Fehim Adak, Nevzat Ercan, Abdullah Gül, Işılay Saygın, Sabri Tekir, Nafiz Kurt, Mehmet Al-tınsoy, N.Kemal Zeybek, Lütfü Esengül, Salim Ensarioğlu, Ahmet Cemil Tunç, Bekir Aksoy, Gürcan Dağdaş, Ufuk Söylemez, Teoman Rıza Güneri, Ayfer Yılmaz, Sacit Günbey, Bahattin Şeker, Ahmet Demircan ile Adalet Bakanı Şevket Kazan, Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, içişleri Bakanı Mehmet Ağar, Maliye Bakanı Abdüllatif Şener, Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, Bayındırlık ve İskan Bakanı Cevat Ayhan, Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Musa Demirci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan, Kültür Bakanı İsmail Kahraman, Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Orman Bakanı Halit Dağlı,

Çevre Bakanı Ziyaettin Tokar.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, RP-DYP koalisyonu için yapılan pazarlıkların, yolsuzlukların örtbas edilmesi üzerine kurulduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanj Deniz Baykal Adana'da yaptığı açıklamada, CHP dışındaki tüm siyasal partilerin yolsuzluk, Çekiç Güç, ekonomi, siyaset gibi konularda tutarsız davrandığını söyledi.

5- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta görevli barış gücünün (UNFICY) görev süresinin 31 Aralık 1996 tarihine kadar uzatılması konusunda görüş birliğine vardı.

6- Fransa'nın Lyon kentinde yapılan sanayileşmiş 7 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının biraraya geldiği G-7 zirvesinde, terörle mücadelede uluslararası işbirliğini güçlendirmek amacıyla sunulan ve teröre karşı yeni önlemler getirilmesini öngören 40 maddelik planın kabul edildiği bildirildi.

29 HAZiRAN 1996

1- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından kurulan, RP'nin başbakanlık dahil 11 devlet, 8 icracı; DYP'nin 9 icracı 9 devlet bakanlığı aldığı 54. koalisyon hükümeti, bakanların görevlerini teslim almalarıyla icraata başladı.

Öte yandan Başbakan Erbakan ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Çiller düzenledikleri basın toplantısında koalisyon protokolünü-açıkladılar.

Başbakan Erbakan'ın ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'dan görevi devralmasından sonra basına bir açıklama yapan Yılmaz "Erbakan'a Başbakanlık dönemimle ilgili bilgileri tevdi ettim. Örtülü ödenek de dahil, gerekli bilgileri kendilerine ilettim. Bundan sonra, her zaman, ihtiyaç duymaları halinde, görev dönemimle ilgili bilgi vermeye hazır olduğumu ifade ettim" dedi.

Bu arada Başbakan Erbakan başkanlığında Bakanlar Kurulu ilk toplantısını yaptı. Başbakan Erbakan toplantıda, ülkenin acil çözüm bekleyen sorunları için "hızla" icraat yapılmasını istedi.

2- Türkiye, İran'ın Urumiye kentindeki Türk Başkonosluğu'na dün yapılan saldırıların, Iran makamlarının Türk helikopterlerinin iki ülke sınırında bulunan bir Iran köyüne ateş açtığı savları üzerine yapıldığını belirterek, İran yönetimini protesto etti. Dışişleri Bakanltğı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Iran hükümetinin hem Ankara'da hem de Tahran'da protesto edildiği bildirildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adana'da basına yaptığı açıklamada 54. koalisyon hükümetini değerlendirdi. "DYP'nin laikliğin güvencesiyiz deyip" seçmenlerden oy istediğini ve ardından RP ile hükümet kurduğunu vurgulayan Baykal, "Halkı aldatan partiler arasında DYP de yerini almıştır. Partiler yolsuzluklarını örtmek için siyasette -U- dönüşü yapmışlardır. Halk verdiği oyu onlardan geri isteyecektir" dedi.

4- CHP Şişli ilçe Örgütü'nün yeniden düzenlediği "Uğur Mumcu Anıtı" İstanbul Harbiye'de açıldı. Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Uğur Mumcu'nun mücadelesinin bugün geçmişe oranla daha güncel ve yakıcı olduğunu vurgulayarak, "Önümüzdeki günlerde Uğur Mumcu'yu sevenlere çok görev düşüyor. Ben bu görevi üstlenmeye hazırım" dedi.

5- DYP İstanbul Milletvekili Necdet Menzir, partisinin RP ile koalisyona girmesi üzerine partisinden istifa etti.

6- Tunceli merkeze bağlı Geyiksuyu mevkiinde PKK'lılarda güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 er şehit oldu. Çatışmada 5 terörist öldürüldü.

7- Kayıp ailelerinin gelenekselleşen İstanbul Galatasaray'daki oturma eylemi, yaklaşık 100 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

Bu arada Başbakan Necmettin Erbakan'la görüşmek üzere Başbakanlık Binası'na giden tutuklu ve hükümlü yakınlarından oluşan 31 kişilik grup, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasfna muhalefetten gözaltına alındılar.

8- Fransa'nın Lyon kentinde sanayileşmiş 7 batılı ülkeden oluşan G-7 grubu ve Rusya'nın katılımıyla yapılan zirve sonunda yayımlanan ortak bildiride İsrail'e, "barışa karşı toprak" formülü temelinde Arap ülkeleri ile anlaşması için çağrı yapıldı. Zirveye katılan ülkeler, iran'a da çağrıda bulunarak terörist gruplara destek vermesinden kaçınmasını istediler.

30 HAZiRAN 1996

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, RP'li bir iktidarın, ülkeyi karanlığa sürükleyeceğini vurgulayarak, "DYP grubu, daha çıkmaz yolun başındayken kendini ve ülkeyi karanlığa gömülmekten kurtarmak için üzerine düşeni yapmalıdır" dedi.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan düzenlediği basın toplantısında, koalisyonu oluşiuran iki genel başkan hakkındaki soruşturmaların kapatılması ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret'in görev süresinin tartışmaya açılmasını öngören "gizli protokol" yapıldığına ilişkin haberleri yalanlayarak, RP-DYP hükümetinin protokolünde Türkiye'nin aydınlık geleceğine karşı bir hükümet bulunmadığını söyledi.

3- Tunceli Cumhuriyet Meydanı"ndaki bayrak töreni sırasında bir kadının bombalı intihar saldırısı sonucu, 4 astsubay ve 5 er şehit olurken; 81 ağır 31 asker yaralandı, intihar saldırısını gerçekleştiren kadının PKICIı terörist olduğu bildirildi.

4- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde askeri bir aracın devrilmesi sonucu 5 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

5- Emekli Büyükelçi Fuat Bayramoğlu, İstanbul'da öldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, resmi temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'a gitti.

8- Türkiye'nin İrlanda Büyükelçisi Taner Baytok, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, AB dönem başkanlığının irlanda'ya verilmesinin Türkiye açısından önemini açıkladı.

9- İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Zvi Elpeleg, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsrail arasındaki askeri eğitim işbirliği anlaşmasının iki ülke çıkarına olduğunu savunarak, Necmettin Erbakan'ın başbakan olmasının iki ülke arasındaki anlaşmayı tehlikeye düşürmeyeceğini belirtti.

10- Almanya, Çek Cumhuriyeti'ni 2-1 yenerek Avrupa"96 Futbol Şampiyonu oldu.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106