16.5.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1996

1 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret, Kurban Bayramı tatili için gittiği Antalya'dan ayrılmadan önce, gazetecilerin İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında çıkan olaylarla ilgiii sorularını yanıtladı. Demirel, 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda ölenler olmasından üzüntü duyduğunu belirterek, "Herkes neyi kutlayacaksa rahat rahat kutlamalı, ancak bu kadar güzel vesileler milleti üzmek için harhangi bir olayın sahnesi haline getirilmemeli" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de Marmaris'te gazetecilerin, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarla ilgili sorusunu yanıtladı. Çiller, herkesin devlete güvenmesini isteyerek, güvenlik güçlerine sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise "Siyasi legal çizgiye gelmek istemeyen bazı grupların mitingi provake ettiğini" söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 2 Haziran'da belediye seçimi yapılacak Antalya'nın Kocayatak ve Çavuşköy beldelerinde halka hitap etti. Erbakan, konuşmasında diğer partilerin faizci ve Avrupa'ya bağlı olduklarını ileri sürdü. RP'ye verilecek oylarla "islam Birliği"nin kurulacağını söyledi.

3- İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen ve İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu, Emniyet Müdürlüğümde ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, 1 Mayıs olaylarını değerlendirdiler. Yenişen, ı Mayıs kutlamaları sonrasında meydana gelen olaylara yasadışı örgütlerin neden olduğunu belirterek, "1 Mayıs kutlamalarını organize eden konfederasyonlar ne yazık ki toplantıya kendi renklerini vuramadılar" dedi. Yenişen, olaylar sırasında yaralananlar arasında yasadışı Hizbullah örgütüne mensup kişilerin de bulunduğunu söyledi.

4- Kurban Bayramı tatili süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 62 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.

5- Manisa'nın Sarıgöl ilçesi yakınlarında çıkan orman yangınında 5 hektarlık orman yandı.

6- Gazeteci ve televizyon yapımcısı Yıldırım Çavlı, İstanbul'da vefat etti.

7- ABD'de ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Washington'a giden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, bu ülkede bulunan İsrail Başbakanı Şimon Peres ile bir görüşme yaptı. Arafat, daha sonra işadamları, Ortadoğu barışı ve ekonomik işbirliği ile ilgili kişi ve kuruluşların katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail'le barış içinde yaşamaya kararlı olduklarını ve Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinden geri dönülemeyeceğini söyledi.

2 MAYIS 1996

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yılmaz, İstanbul'da 1 Mayıs günü yaşanan olayların ele alındığını belirterek, yapılan eylemin geçen yıl İstanbul Gaziosmanpaşa ve bu mart ayında da Ankara Üniversitesi'ndeki eylemlerin bir devamı olduğuna inandığını söyledi. Olayları planlayanların ve gerçekleştirenlerin büyük bölümünün kimliklerinin saptandığını kaydeden Yılmaz, "Geri kalanların aranmasına devam edilmektedir. Devlet, işçilerin 1 Mayıs'ı kutlaması için her şeyi yapmıştır. Ama maalesef işçilerin arasına karışan birtakım bölücü eşkıya, mitingi basmış ve bu barış gösterisini bir ayaklanma provasına çevirmiştir" dedi.

İçişleri Bakanı Ülkü Güney olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin, yasalara dayanarak silah kullandığını, bundan sonra yapılacak bu tür olaylar sırasında göstericilere asla müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı. Güney, 1 Mayıs'ı düzenleyen Türk-İş, DiSK, Hak-İş ve KESK hakkında gerekli önlemleri almadıklarının saptanması durumunda soruşturma açılacağını söyledi. Güney, olaylar sırasında 3 kişinin öldüğünü, 72 emniyet mensubu, 20 vatandaş ve 17 örgüt militanının yaralandığını, 12 otonun kundaklandığını, 114 işyerinin de tahrip edildiğini belirtti. Ayrıca olaylarla ilgisi tespit edilen 327 kişinin de gözaltında olduğunu açıkladı.

Siyasi parti liderleri de yaptıkları açıklamajarda olayları kınadılar. RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, olaylar sırasında gerekli tedbirlerin alınmadığını öne sürerek, "1 Mayıs bir emek bayramı olarak kutlanabilir. Ancak bunu vesile ederek, insanların öldürülmesi, onlara saldırılması üzüntü verici" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Marmaris'ten Ankara'ya dönüşünde yaptığı açıklamada, "Türkiye'de hala gün battığında dışarıya çıkamayan insanlar var. Hükümetin bu konuda alacağı kararları destekleyeceğiz" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit değerlendirmesinde, "Gençlik ruhsal bunalımda. Polis, bu tür eylemleri önlemek konusunda yetersiz kalıyor.

Üzerlerine gelindiğinde ya kaçıyorlar ya da öldürücü silah kullanıyorlar. Oysa dünyada kaçmadan ve öldürücü silah kullanmadan olayların önlendiği yöntemler uygulanıyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise açıklamasında, "1 Mayıs'ın gerçek sahibi işçilerimizin, emekçilerimizin temsilcilerini konuşturmayan, dükkanları tahrip eden, araçları, kamu mallarını yakıp yıkan bir terörist anlayışı şiddetle kınıyorum" dedi.

1 Mayıs mitingini birlikte düzenleyen Türk-fş, DİSK, Hak-İş ve KESK konfederasyonları adına bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Budak, "Kürsüye tecavüz eden gruplar, işçilerin haklı taleplerinin dile getirilmesini engellemişlerdir. Toplumsal muhalefetin yeni bir doruğa yükselişine zarar vermişlerdir. Kendi günlük kazanımları uğruna işçi sınıfının geleceğine, haklarına, özgürlüklerine darbe indirmişlerdir" dedi.

Sendikalar ayrıca olaylarla ilgili olarak birer yazılı açıklama yaparak, eylemleri yapanların kuruluşlarıyla herhangi bir Ügilerinin bulunmadığını açıkladılar.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'ndan geçişleri düzenleyen "Boğazlar Tüzüğü"nün yürürlüğe girdiği 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana meydana gelen kaza sayısında düşüş yaşandığı bildirildi.

3- Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan "Türkiye'nin Savunma Politikası ve Türk Silahlı Kuvvetleri-Beyaz Kitap-96" adını taşıyan kitapta, Türkiye'nin bazt Avrupalı müttefikleri, PKK'ya dolaylı ya da doğrudan destek vermekle suçlanırken terör örgütünün uyuşturucu madde kaçakçılığından yılda 5 milyar Alman Markı gelir elde ettiği iddia edildi.

4- Türkiye'de bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan "Askeri İşbirliği ve Eğitim Anlaşmasının ele alındığını belirterek, "Anlaşmanın bir pakt olmadığı, stratejik bir amaç taşımadığı ve sadece eğitim amaçlı olduğu, bunların ötesinde hiçbir şeyi kapsamadığı" yolundaki yanıtlar bizi tamamen tatmin etti dedi.

5- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Batı Trakya gezisi sırasında gittiği Gümülcine'de yaptığı açıklamada, Yunan silahlı kuvvetlerinin "Türkiye'nin emellerine gereken cevabı verecek güçte" olduğunu söyledi. Simitis, "Batı Trakya konusundaki Türkiye'ye karşı tezlerimiz Ege'deki gibi şüphe götürmez doğruluktadır. Uluslararası anlaşmalar ve hukuk, egemenlik haklarımızı garanti ediyor" dedi.

6- Resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Başkan Bill Clinton ile görüştü. Ekonomik yardımların ele alındığı görüşme hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

3 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın. Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePin, Türkiye'de bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Yukihiko İkeda ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki çeşitli işbirliği alanlarının daha da geliştirilmesi konusunun ele alındığı bildirildi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında 1 Mayıs olaylarını değerlendirdi. Ecevit, Türkiye'nin son derece genç bir nüfusa sahip olmasına karşın, gençlik politikası bulunmadığını, bu nedenle gençlerin demokrasiye, devlete ve hatta ulusa düşman haline geldiğini söyledi.

3- İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu 1 Mayıs olayları ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, polisin bu olaylarda saldıran değil, kan' akmasın diye ezilen, horlanan taraf olduğunu ve soğuk kanlılığıyla haklı duruma geçtiğini belirtti.

4- İstanbul'un 2040 yılına kadar su gereksinimini karşılaması öngörülen "Büyük Melen Su Projesi" finansmanının Japon Denizaşırı Ekonomik İşbirliği Fonu'ndan sağlanacak yüzde 75'lik kısmının kredi anlaşması, Japon Dışişleri bakanı Yukihiko İkeda üe ekonomik işlerden sorumlu Devlet Bakanı Ufuk Söylemez arasında imzalandı.

5- Türkiye'de bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, ayrılmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk yetkililerle temasları sırasında Türkiye'nin İsrail üe imzaladığı askeri işbirliği anlaşması konusundaki rahatsızlıklarının giderildiğini söyledi.

6- Almanya'da bulunan Devlet Bakanı İmren Aykut Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, vatandaşlıktan çıkma işleminin kolaylaştırıldığına dikkat çekerek "Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerdeki tüm haklardan faydalanmalarını istiyoruz" dedi.

7- KKTC Başbakanı ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hakkı Atun Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, genel başkanlıktan çekilme karan ile DP'nin 2. Olağan Kurultayı hakkında bilgi verdi. Atun, genel başkanlığı devretme kararını gençlere yer açmak için aldığını söyledi.

8- Avrupa Birliği Komiseri Hans van den Broek Washington'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi ve "Bu yılın ikinci yansında gelişme sağlanmasının muhtemel olduğunu umuyorum" dedi.

9- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, Rusya ve Ermenistan arasındaki askeri anlaşmaların sayısını 30'un üzerine çıkaran 12 yeni anlaşmayla ilgili protokol Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov ve Ermenistan Savunma Bakanı Vazgen Sarkisyan tarafından imzalandı.

4 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde yargı organlarının başkanlarıyla bir zirve gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Demirel'in toplantıyı, yargı organlarının sorunlarını öğrenmek, bizzat yargı organları başkanlarının düşüncelerini almak amacıyla gerçekleştirdiği belirtildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara-Dikmen'de yaptırılacak Tunceli Dayanışma ve Kültür Vakfı'nın Kültür Merkezi ve yurt binasının temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, kavganın Türkiye'ye büyük zarar verdiğini, barışta da herkesin yararının olduğunu belirterek, toplumsal uzlaşma çağrısında bulundu.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere İstanbul'a gitti. Yılmaz, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının 1 Mayıs'ta Kadıköy'de meydana gelen olaylara ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yılmaz, devlete karşı olayları, birkaç bin kişilik militan grubun organize ettiğini belirterek, "Devlet gücünün bundan sonra artık hoşgörü göstermesi mümkün değildir" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Ankara'da düzenlenen il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olayların sorumluluğunun hükümete ait olduğunu belirtirken, çalışanlara yönelik baskıların sürmesi durumunda olayların kontrol edilemez boyutlara ulaşacağı uyarısında bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ta meydana gelen olayların medyada aynen yayımlanması ile güvenlik güçlerinin mağdur durumda olduklarının görüldüğünü belirterek, "Kamuoyu desteğiyle polisin artık rahat hareket edeceğini sanıyorum. Bu hadiseleri yapanların bahaneleri elinden alınmış oldu" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Antalya'nın Ovakent ve Turunçlu beldelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda "Yolsuzluk, vurgun ve sömürü, halkı tiksindirici boyuta getirdi" derken, hükümet ortaklarına "kendi iç sorunlarını hükümet sorununa dönüştürmemelerini" tavsiye etti. Ecevit konuşmasında, Suriye'ye, teröristler yerine Türkiye'ye kucak açması çağrısında bulundu.

7- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, hükümetin çalışmaları ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında çıkan ve 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları değerlendirdi. Keskin, demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını onaylamalarının olanaksız olduğunu belirterek, temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasına olanak verecek düzenlemelerin yapılmasını istedi.

8- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, basına yaptıkları açıklamalarda İstanbul'da yaşanan 1 Mayıs olaylarını değerlendirdiler.

9- Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı ile Netaş ve Türk Telekom A.Ş. yetkilileri İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek HABITAT-It'nin telekomünikasyon sistemi hazırlıkları hakkında bilgi verdiler. TOKİ Başkanı Yiğit Gülöksüz, Netaş ve Tetekom'un HABITAT-ll'de sponsorluk görevi de üstlendiklerini bildirerek, bunun çağdaş ve sorumluluk içeren bir davranış olduğuna dikkat çekti.

10- Türk-İş Başkanı Bayram Meral ile Hak-İş Başkanı Salim Uslu, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarını değerlendirirken, olayların faturasının sendikalara çıkartılmak istenmesini eleştirerek, sendikacıların denetim görevi olmadığını ve saldırıya uğradığını kaydettiler. Ayrıca hükümetin hazırladığı ekonomik istikrar paketine de tepki gösterdiler.

Ayrıca DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da Cumhuriyet ve Milliyet gazetesinde "1 Mayıs olaylarım" değerlendirdi.

11- Mesleki Hastalıkları ve İş Kazalarını Araştırma ve Önleme Vakfı Başkan Yardımcısı Oktay Tan, 4-10 Mayıs tarihleri arasında, 10. yılı kutlanacakolan İşçi Sağlığı ve Işgüvenliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye'de her yıl yaşanan iş kazası sayısının SSK verilerinin altı katı kadar olduğunu belirterek, iş güvenliği ile ilgili mevzuatın yeniden düzenlenmesini ve yaptırımların artırılmasını istedi.

12- İsparta eski milletvekillerinden Ahmet Kemalettin Demiralay, Ankara'da vefat etti.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos, Kıbrıs Rum kesimindeki temasları sonrası Rum Dışişleri Bakanı Alakkos Mihailides ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi. Pangalos, Türkiye'yi Kıbrıs konusunda "uzlaşmaz bir politika" izlemekle suçlayarak, bu uzlaşmazlığı bertaraf edebilmek için uluslararası topluluğun Ankara'ya karşı sert önlemler alması gerektiğini savundu. Pangalos, konuşmasında amaçlarını gerçekleştirebilmek için Atina ve Lefkoşa'nın ortak bir siyaset izleyeceğini vurguladı.

14- Sudan hava yollarına ait bir yolcu uçağının kötü hava koşullan nedeniyle düşmesi sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.

5 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi Sitesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk-Japon dostluğuna çok büyük önem verdiğini belirterek, Japon işadamlarına Türkiye'de yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından önce gazetecilere, İstanbul'da yaşanan 1 Mayıs olaylarına ilişkin görüşlerini açıkladı, Erbakan, bu olayların hükümet boşluğundan kaynaklandığını öne sürerek, hükümetlerin zayıf olduğu dönemlerde bu tür olayların her zaman yaşandığını bildirdi.

3- Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner 1 Mayıs olayları ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, hukuk devleti olma zorunluluğunun hukuk içine yerleştirilen hükümlerin eksiksiz uygulanmasıyla sağlanacağını belirterek, olaylarda polisin gerekli müdahalede bulunmasının, son beş yılda gösteri ve toplantı yürüyüş haklarının yeterince kul-lanılmamasından kaynaklandığını savundu.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 2 Haziran yerel ara seçimler nedeniyle Adana ve Mersin'de yaptığı konuşmalarda, hükümetin çok ağır bir ekonomik ve sosyal miras devraldığını belirterek, bu mirasın bundan önceki DYP-CHP hükümetinden kaldığını söyledi. Ecevit, hükümetin "kendi içinde uyum ve toplumsal uzlaşmayı" sağladığı an yürüyebileceğini, başarılı olabileceğini savundu.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da 3 kişinin ölümü, çok sayıda binanın zarar görmesiyle sonuçlanan 1 Mayıs olaylarında, gençleri kin ve nefrete iten herkesimin "suçluluk hissesi bulunduğunu" söyledi.

Gölhan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken koalisyonun sürmesi için "hüsnüniyet ve samimiyet" gerektiğini belirterek, "koalisyonu yaşatmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Koalisyonu bozan taraf biz olmayız" dedi.

6- CHP Genet Sekreteri Adnan Keskin Genel Merkezide düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da 1 Mayıs mitinginde yaşanan olayların tek bir nedene bağlanamayacağını vurgulayarak, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki eksikliklerin şiddet olaylarının tırmanmasında etkili olduğunu kaydetti.

Keskin, toplantıda nisan ayı enflasyon oranının ürkütücü boyutlarda olduğunu belirterek "Ülkedeki enflasyon canavarı bir türlü öldürülemiyor. Enflasyon ateşi sürekli yükseliyor. Bu hastalığı tedavi edecek siyasi bir yönetici de hükümette bulunmuyor" dedi.

7- Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov, Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

8- Çinin kuzeyindeki İç Moğalistan bölgesinde dün meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde 18 kişinin öldüğü, 315 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Tacikistan Cumhurbaşkanı Imamali Rahmanov ile Demirel'in gözetiminde Çankaya Köşkü'nde, eğitim, sağlık, ulaştırma, spor, turizm, adalet ve ekonomi konularını içeren bir dizi anlaşma her iki ülkenin ilgili bakanları tarafından imzalandı.

İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Demirel, Tacikistan ile olan münasebetlerin her geçen gün biraz daha iyiye gittiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin, Tacikistan'ı Avrasya'nın bir parçası otarak kabul ettiğini söyledi ve "Türkiye, Tacikistan'ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yardımcı olmakta kararlıdır" dedi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanov da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tacikistan'ın birbirlerine tarihi ve kültürel bağlarla bağlı olduğunu söyleyerek, görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konulan ele aldıklarını kaydetti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ANAYOL hükümetinin 50 günde yaptıkları ve bundan sonra hükümetin yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başbakan Yılmaz, devletin yeniden yapılandırılacağını ve bunu yönetimde, ekonomide yeniden yapılanma, sosyal barış ve huzur olmak üzere üç ana başlıkta topladıklarını söyledi.

Başbakan Yılmaz "Ekonomide Yeniden Yaptlanma"yı 12 ara başlık altında toplayarak yaptığı konuşmasında ağırlıklı olarak özelleştirme ile enerji, ulaşım ve haberleşme altyapı hizmetleri üzerinde durdu. Vergiye ilişkin önemli değişikliklerin yapılacağını ifade eden Başbakan Yılmaz, sosyal güvenlik, gümrük, dış ticaret ve sanayide yapılacak kanuni düzenlemelerin bir an önce Meclis'ten geçirileceğini ifade etti.

Başbakan Mesut Yılmaz basın toplantısında ayrıca, Türkiye-Suriye-İran-Yunanistan ve AB-Türkiye ilişkilerini de değerlendirerek, görüşlerini açıkladı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti Genel Merkezi'nde Rusya, Sudan, Romanya, Suriye, Mısır ve İsveç büyükelçilerini ayrı ayrı kabul etti. Erbakan, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi El Rıfai'yi kabulünden önce yaptığı açıklamada, "Suriye PKK'yı desteklemiyor" dedi.

El Rıfai ise "Suriye topraklarında PKK'ya ait bir kamp yoktur. Bekaa Vadisi ise Lübnan toprakları içinde bulunmaktadır. Suriye ile bir ilişkisi yoktur" dedi.

4- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Ankara'da Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, son yıllarda alınan teknik ve idari tedbirlere rağmen, kazaların ciddiyetini koruduğunu ve artış gösterdiğinin bilindiğini ifade etti. Güney, yeni Trafik Kanun Taslağı'nın hazırlanarak, Bakanlar Kurulu'na sevkedilmeye hazır hale getirildiğini bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yıimaz'tn basın toplantısında ortaya koyduğu hedeflerin gerçekçi olmadığını, enflasyon, demokratikleşme ve Güneydoğu sorunlarına değintlmediğini, yolsuzluklar konusunda da tatmin edici bir politikanın gündeme getirilmediğini söyledi. Ecevit, hükümetin kendi içinde uyum sağlayamadığını, Yılmaz'ın da umutlu görünmediğini,vurguladı. Ecevit, Mec-lis'e erken seçim önerisi verip vermeyecekleri sorusuna, "Erken seçimi göze alabilecek tek parti biziz. Ancak kendimiz için bir şey istiyor görünümünde olmak istemiyoruz. Ama kamuoyu ısrarlı davranırsa kimse erken seçimden kaçamaz" yanıtını verdi.

6- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiftürk, Başbakan Mesut Yılmaz'ın açıklamalarından sonra düzenlediği basın toplantısında, "Bu hükümetin icraat yapması mümkün değil. Hükümetten çekilsinler" dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Başbakan Mesut Yılmaz'ın basın açıklamasını değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, DYP-ANAP azınlık koalisyonunun fiilen sona erdiğini, hukuken bitmek için de gün saymaya başladığını söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetleri ile çıkan çatışmalarda Bitlis'in Tatvan ve Mutki ilçeleri kırsal kesiminde 7, Siirt yakınlarında 3, Tunceli ve Şırnak bölgelerinde de birer olmak üzere toplam 12 PKK'lı terörist öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

10- Batı Avrupa Birliği {BAB} ilkbahar dönemi toplantıları İngiltere'nin Birmingham kentinde başladı.

Savunma Bakanı Oltan Sungurlu ile birlikte toplantılara katılacak olan Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, hareketinden önce Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olamadığı için BAB'a ortak üye olarak kabul edildiğini belirterek, "Toplantılarda tam üyelik için girişimlerde bulunacağız" dedi.

Öte yandan, NATO ile BAB arasında, iki kuruluşun ilişkilerini geliştirmek ve uyumlu bir işbirliği sağlamak amacıyla bir "Güvenlik Anlaşması" imzalandığı bildirildi. BAB Genel Sekreteri Jose Cutileiro ve NATO Genel Sekreteri Javier Solana tarafından imzalanan anlaşma, özellikle iki kuruluş arasında askeri istihbarat üzerine enformasyon alışverişini düzenleyecek ve bu alanda kolaylıklar getirecek.

11- BM tarafından Irak'a uygulanan ekonomik ambargonun iki ay daha uzatıldığı bildirildi.

12- Mısır'ın Taba kentinde İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında iki gündür süren görüşmeler sona erdi. Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, İsrail ve FKÖ heyetleri arasında bir izleme komitesi oluşturulması kararlaştırıldı. Kudüs'ün statüsünün belirlenmesi, Filistinli mültecilerin durumu, Yahudi yerleşim birimlerinin geleceği, Filistin devletinin kurulması ve sınırların çizilmesi gibi konuları içeren ve 3 yıl sürmesi beklenen görüşmeleri izleyecek komitenin, düzenli olarak resmi veya gayri resmi oturumlar tertipleyeceği ifade edildi.

13- İtalya'da polisin, İstanbul-Venedik seferini yapan Samsun feribotunda 217 kilo eroin ele geçirdiği, Venedik limanında ele geçirilen eroinle ilgili olarak bir İspanyolun tutuklandığı bildirildi.

14- Çeçenistan'ın doğusunda Argun ve Gudermes kentleri arasındaki karayolunda pusuya düşürülen Rus askeri konvoyuna ağır kayıplar verdirildiği bildirildi.

15- Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'nin doğusunda dün, islamcı muhalifler olduğu bildirilen saldırganlar tarafından sivil araçlara düzenlenen saldırı sırasında 6 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Kolombiya'da, solcu gerillaların bir kasabada gerçekleştirdikleri saldırıda 16 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

17- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının, ülkenin doğusunda bir devriye birliğine düzenledikleri saldırıda 9 askeri öldürdükleri bildirildi.

18- Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone'de yolcu taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu 15'i çocuk 116 kişinin boğulduğu bildirildi.

7 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un daveti üzerine 2 günlük ziyaret için bu ülkeye gitti. Demirel, ziyaretinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda Özbekistan ile olan ilişkilerin büyük aşama kaydettiğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Avrupa Konseyi bünyesinde oluşturulan ve Türkiye'nin de taraf olduğu "İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesi Sözleşmesi" çerçevesinde kurulan İşkenceyi Önleme Komitesi üyelerini İstanbul'da kabul etti.

Bu arada Uluslararası Giyim Sanayicileri Federasyonu (IAF) tarafından düzenlenen "12.Dünya Hazır Giyim Kongresinin açılışında bir konuşma yapan Başbakan Mesut Yılmaz, tekstilde entegre üretimin önemine değindi. Türkiye'nin 1995 yılında 800 bin ton pamuk ürettiğini ve GAP projesi üe bu miktarın iki katma çıkacağını bildiren Yılmaz, Türkiye'nin hammadde rezervinin kendi kendine yettiğini açıkladı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAYOL azınlık hükümetini eleştirerek, ANAYOL azınlık hükümetini oluşturan ANAP ve DYP'nin ömürlerinin bittiğini savundu. Erbakan, Başbakan Mesut Yılmaz'ın yaptığı basın toplantısını da değerlendirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz'ın bastn toplantısı ve ANAYOL hükümetinin geldiği noktayla ilgili değerlendirmeler yaptı. Baykal, Başbakan'ın basın toplantısında "hiç bir hükümet kararı açıklamadığını, toplantıdan sonra bugün değişen, uygulamayı etkileyen, Türkiye'nin gidişatını etkileyen bir şey olmadığını" söyledi.

5- DYP Meclis Grubu, Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Er-bakan'ın malvarlığıyla ilgili Meclis soruşturma önergesini Meclis Başkanlığı'na verdi.

6- Türkiye Selüloz ve Kağıt Endüstrisi Kurumu (SEKA) Genel Müdürlüğü, gazete kağıdı başta olmak üzere, üretimini yaptığı bazı ürünlere yüzde 8.1 oranında zam yaptı.

7- TÜSİAD, Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili yaptığı yazılı açıklama ile Başbakan Mesut Yılmaz'ın 50 günlük hükümet icraatını anlattığı basın toplantısını değerlendirdi. Açıklamada, "Sayın Başbakan, hükümet programında taahhüt edilen reformları belli ölçülerde ay rint ilandın p, takvime bağladı. Ancak bütün bu reformların, iç uyumunu sağlayamamış bir hükümetle nasıl gerçekleşeceğini anlatmadı" dedi.

8- TEMA Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı Türk İşbirliği ve Kalkınma Vakfı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen "Avrasya'da Çölleşme ve Erozyonun Önlenmesi" konulu sempozyum İstanbul'da başladı. Dört gün sürecek sempozyuma 18 ülkenin resmi yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları katılıyor.

9- İngiltere'nin Birmingham kentinde yapılan Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısı sona erdi. Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, oturumun sona ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenlediler. Sungurlu yaptığı açıklamada, NATO olmadan BAB'ın müstakil faaliyetinin düşünülemeyeceğini belirterek, "Türkiye bir NATO üyesidir ve rızamız dışında NATO güçlerinin herhangi bir yerde kullanılması mümkün değildir. Yani NATO üyesi Türkiye'nin iradesi dışında, BAB'ın operasyonları zayıf kalır" derken, "Türkiye'siz Avrupa güvenliğinin söz konusu olamayacağını toplantıda yineledik" dedi. Sungurlu, Türkiye'nin Malta ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin BAB ile ilişkilerinin gelişmesine çekince koyduğunu da belirtti.

Dışişleri Bakanı Emre Gönensay da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Bakü-Supsa petrol boru hattını "bir tarafa bırakmadığını" belirterek, "Bu hat gecikirse, yapılmazsa, biz de kendi girişimimizle o ayağı yapıp, Bakü-Ceyhan'ı tamamen kendi imkanlarımızla gerçekleştirme noktasına gelebiliriz" dedi.

10- Rusya hava kuvvetleri, Çeçenya'nm Urus Martan kenti ile çevresindeki çok sayıda kasabaya hava bombardımanı düzenledi. Bombardımanda ilk belirlemelere göre 5 sivilin öldüğü, 18'inin de yaralandığı bildirildi.

8 MAYIS 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclis'in denetim hakkına saygılı olmak gerektiğini söyledi. Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkındaki TEDAŞ ihalesinde usulsüzlük iddiaları ite ifgili haberlerin kamuoyunda yer aldığını belirterek, "Doğru da olsa, yanlış da olsa her tür iddianın araştırılması, soruşturulması gerekir. Bu Meclis'in üzerinden yolsuzluk, usulsüzlük şaibesi kalkmalıdır. Temiz eller operasyonu artık başlamalıdır" dedi.'

2- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, dün TBMM Genel Kurulu'nda 1 Mayıs olayları hakkında bilgi verdi. 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sırasında 58'i polis, toplam 76 kişinin yaralandığını, 12 otonun kundaklandığını ve 114 işyerinin tahrip edildiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul, devletin kamu çalışanlarına bakış açısını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Kul, Türkiye'de devletin, kamu çalışanlarının statüsünü ve ücret seviyelerini "bu-yurgan" biçimde belirlediğini kaydederek, işçi sendikalarının toplu sözleşmelerle aldığı ücret zamlarının bedelinin, halk tarafından ödendiğini söyledi. Kul, sosyal güvenlik sisteminin yeniden yapılandırılması sürecinde, "ücret farklılığmdaki bozukluğun giderilmesi ve ulusal düzeyde ücret politikası" oluşturulması gerektiğini belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM grubunda yaptığı konuşmada, RP'nin soruşturma önergelerine destek veren koalisyon ortağı ANARlın, kendisini Yüce Divan'a göndererek başbakan yapmamayı ve DYP'yi parçalamayı planladığını öne sürdü. Çiller, RP'ye de eleştirilerde bulundu.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit grup toplantısında yaptığı konuşmada, "muhalefetten çok, ortakların kendi hükümetlerini yıprattığına" dikkat çekerek, "Böylece yalnız hükümet yıpranmakla kalmıyor. Siyaset de yıpranıyor. Partiler birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya atıyor. Belli bir

dalgalanmanın ardından temiz topluma geçiş yolunda adımlar atılabilir" dedi. Ecevit, hükümetin süratle kendine çekidüzen vermemesi durumunda sonbaharda erken seçimin gündeme gelebileceğini söyledi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, koalisyonda bunalıma neden olan soruşturma Önergelerinin kişilerle ilgili olmadığını savunarak, milletvekillerinin Anayasa gereği görevlerini yerine getirmelerini istediklerini söyledi.

7- DİSK Genel Sekreteri Kemat Daysal, yazılı bir açıklama yaparak Başbakan Mesut Yılmaz'ın 6 Mayıs'ta yaptığı ve 1996 sonuna kadar hedeflerini açıkladığı basın toplantısını eleştirdi. Toplantıya DYP'li bakanların katılmaması ile hükümetin kolektif sorumluluktan vazgeçtiğinin ortaya çıktığını savunan DİSK Genel Sekreteri Daysal, Başbakan'ın açıklamasında, hükümet programından farklı bir yenilik olmadığını belirtti.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Özbekistan ziyaretinin ikinci gününde, Özbekistan Cumhurbaşkanı islam Kerimov ile yapılan görüşmelerden sonra "Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması" ile birlikte çifte vergilendirmenin önlenmesi ve çevre alanında işbirliğini öngeren üç anlaşma imzalandı. Anlaşmaların imzalanmasından sonra iki cumhurbaşkanının düzenlediği ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Demirel, Özbekistan'ın Birleşmiş Milletlerin Afganistan'a silah ambargosu uygulanması yolundaki çağrısına destek verdiğini açıkladı. İslam Kerimov da imzalanan anlaşmanın askeri işbirliğini içermediğini belirtmekle beraber "Ama buhranlara karşı birlikte çabamız olacak" dedi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Washington'da düzenlenen Yunan-Amerikan ilişkileri konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgedeki en istikrarsız ülke olduğunu ve Yunanistan'ın tehdit altında bulunduğunu savunarak, "Türkiye'nin bu davranışlarına izin verilmemelidir" dedi.

10-Pakistan'ın Lahor kenti yakınlarında otobüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.

9 MAYIS 1996

1 - Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlenen "Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sigortası Reform Projesi"nin tartışıldığı konferansta yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminin popülist politikalar nedeniyle çöktüğünü, siyasi kavgalar sonucunda da çözülemeyecek noktaya geldiğini söyledi. Yılmaz, sistemin yeniden yapılandırılması için hazırlanacak programın "kesinlikle toplumsal uzlaşma" sonucunda belirleneceğini vurguladı.

Sağhk Bakanı Yıldırım Aktuna, sağlık hizmetlerinde Sağlık Ba-kanlığı'nın standartları belirleyen ve hizmeti denetleyen bir konuma gelmesi gerektiğini söyleyerek,-"Devlet hastane işletmekten vazgeçmeli" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul ise konferanstaki konuşmasında, devletin sosyal güvenlik sisteminden çekilmesinin olanaksız olduğunu belirterek, "Sosyal güvenliğin, kalkınmanın dinamiği, üretim ve verimliliğin en etkin bir unsuru, beşeri sermayenin sağlığının kaynağı, gelirin yeniden ve daha adil dağılımı için ulusal barış ve adalet sağlayacak bir araç ve nihayet, yarınlarından endişe duymayan bireylerin güvencesi olma yönüyle, demokratik rejimin sigortası olarak kabul ediyoruz" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Türkiye'ye gelen bir grup Rus gazeteciyi TBMM'de kabul ederek bir süre görüştü. Yılmaz kabulde yaptığı açıklamada, Suriye ve Yunanistan'ın teröre destek veren ülkeler olduğunu belirterek "Su-

. riye'nin terörizme desteğini sonlandırmast yönünde ikna edilmesi için bu ülkeye karşı baskı yapacak ülkelere Rusya'nın da katılacağını ümit ediyorum" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Hazar petrollerinin Bakü-Ceyhân hattı üzerinden Akdeniz'e indirilmesi projesinin benimsenmesi konusunda ABD'den siyasi destek talebinde bulunulacağını söyledi. Nurkan, Çanakkale ve İstanbul boğazlarından aşırı derecede petrol geçişi ile ilgili olarak, Türkiye'nin, karasuları içinde gerekli tedbirleri" alacağını, boğazlar bölgesindeki yurttaşlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Elçi Nurettin Nurkan gazetecilerin sınır ötesi operasyonlar konusundaki soruları üzerine, Türkiye'nin PKK ile mücadelede takip hakkını kullanarak zaman zaman bu tür operasyonlar yapmasının doğal karşılanması gerektiğini de vurgulayarak, operasyonun sivil yerleşim yerlerine zarar verdiği yolundaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda RP tarafından verilen, DYP Genel Başkanı Tansu Çillerin başbakanlığı döneminde yapflan TOFAŞ ihalesinde görevi kötüye kullandığı yolundaki önerge kabul edildi.

DYP Gene! Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, önergenin kabul edilmesini eleştirerek ANAP ve RP'nin işbirliği yaptığını söyledi. Çiller, "Ancak, hükümet işleri ayrıdır, hükümet devam etmeli. ANAP, RP'nin oyununa geldi" dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ziya Sonay İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun gazetecilik iş-kolundaki sendikasız 16 işyerinde, Anadolu Ajansı toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmasına ilişkin "teşmil kararfnın, yürütmeyi durdurma isteminin reddedilmesiyle ilgili olarak işyeri sahiplerinin Danıştay kararına saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Sonay, basın çalışanlarının teşmil kararındaki haklarının devamını sağlayabilmeleri ve daha fazlasını elde edebilmeleri için TGS'ye üye olmaları gerektiğini belirtti.

6- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Evrensel gazetesi hakkında dördüncü kez kapatma cezası verdi.

7- Güney Kore Başbakanı Lee Soo-Sung, Başbakan Mesut Yılmaz'ın resmi davetlesi olarak Türkiye'ye geldi.

8- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un resmi davetlisi olarak bu ülkede bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkent Taşkent'te düzenlediği basın toplantısında, temasları hakkında bilgi verdi. Demirel, Kazakistan petrollerinin taşınması konusunda Rusya ile bu ülke arasında yapılan anlaşma konusunda, ilgili tarafları uyararak aşırı yüklenme nedeniyle boğazların tıkanacağını, petrol tankerlerinin boğazlardan geçişlerinde problemler yaşanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, daha sonra yurda döndü.

9- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopoufos ile birlikte Was-hington'da bulunan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye yapacağı yardımları engelleyeceklerini söyledi. Pangalos açıklamasında, "Türkiye'nin, Yunanistan aleyhine tehdit ve şantajlarda bulunup toprak taleplerini sürdürdüğü sürece AB'den herhangi bir yardım görmesi söz konusu olamaz. Ortaklarımız, bu tezimizi paylaşmadıkları takdirde, AB içinde eşi olmayan ve daha önceki krizlerin de boyutlarını aşan yeni bir kriz yaratacağız" dedi.

10 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli incelemelerde bulunmak ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Kayseri'de yaptığı konuşmalarda, "Belediye ve Hazine arsaları, üretim faaliyeti yapacak sanayicilere ucuza tahsis edilmelidir. 2010-2020 yıllarında özellikle şehirlerde nüfus patlaması meydana gelecek. Sanayimiz gelişmezse bu patlamayı ülke olarak kaldıramayız. Kalkınmayı, büyümeyi ve güçlenmeyi devlet, millet omuz omuza vererek, el birliği ile başaracağız" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman ile birlikte Güneydoğu'daki bazı birlik ve karargahları denetledi. Denetlemeler sırasında terör sorununa ilişkin görüşlerini açıklayan Orgeneral Karadayı, iç güvenlik harekatı sırasında teslim olan PKK'lı sayısının artığına dikkat çekerek, PKK'nın direnme ve eylem gücünü yitirdiğini, kırsal alanlarda barınamayan örgüt üyelerinin büyük şehirlere kaçtığını söyledi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ağar Ankara'da Danıştay'ın 128. kuruluş yıldönümü törenlerine katıldı. Daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Ağar, ABD Temsilciler Meclisi'nin insan haklan ile ilgili alt komisyonunda kendisine yönelik "baş işkenceci" nitelemesini reddettiğini belirterek, "ABD Kongresi'nde Türkiye'ye yönelik lobilerin ne tür faaliyetlerde bulunduğu bilinen bir gerçektir" dedi.

4- Maliye Bakanı Lülfullah Kayalar Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen "Yeni Vergi Düzenlemeleri Toplantısının açılışında yapttğı konuşmada, akaryakıt, tütün, alkol ürünleri ile taşıt alım-satımlarına, aralarında beyaz eşyanın da sayıldığı 'lüks tüketim mallan" kapsamındaki ürünlere getirilecek özel tüketim vergisine ilişkin yasa taslağının Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında açılan soruşturmaların TBMM için de önemli bir sınav olduğunu belirterek, "Soruşturmaların vakit geçirmeden tamamlanması gerekir. Gerçekler ortaya çıkmalıdır Ancak bunlar yapılırken siyaset ve adaletin birbirine karıştırılmaması, adaletin ön plana çıkması gerekir" dedi.

6- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos Atina'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki temaslarını değerlendirirken, Amerikalıların, Türk-Yunan diyalogu üzerinde "fazla ısrarlı görünmediklerini" savunarak, ABD'nin, Yunan tezlerini anlayışla karşıtedıklarını söyledi.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Moskova'da yaptığı açıklamada, bağımsızlık yanlısı güçler ile doğrudan diyalog kurulması gerektiğini belirterek "Çeçenya'da barışın sağlanması için görüşmelere başlanması şart" dedi.

8- ABD'nin Kuzey Carolina'da yapılan Amerikan-İngiliz ortak tatbikatı sırasında iki Amerikan helikopterinin çarpışması sonucu 16 askerin öldüğü bildirildi.

9- Hindistan Başbakanı Naraşima Rao'nun, Konger Partisi'nin genel seçimlerde kaybetmesi üzerine Başbakanlık görevinden istifa ettiği bildirildi.

11 MAYIS 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Niğde'de bazı temel atma törenlerine katıldı. Niğde Üniversitesi kampusunun temel atma töreni ile Bor Meslek Yüksekokulu ve kaymakamlık binasının açılışlarını yapan Yılmaz, Bor Kay-makamlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, son günlerde kamuoyunu meşgul eden DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, istifa etmiş 52. hükümetin başbakanıyken iktidardan ayrılmadan birkaç gün önce örtülü ödenekten 500 milyar tira harcama yaptığına ilşkin haberleri değerlendirdi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 2 Haziran yerel ara seçimleri nedeniyle Zonguldak'ın Kilimli beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Kilimli'nin, parlamentodaki partiler tarafından yıllardan beri geri bırakıldığını öne sürerek, Zonguldak'ı büyükşehir yapma sözü verdi.

3- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, İstanbul'da bir sağlık kuruluşunun açılış töreninde Bağ-Kur'un 47 trilyonluk açığının 40 trilyonunun bütçeden karşılandığını söyleyerek, "Sosyal güvenlik kurumlarında yeniden yapılanmaya gidilmesi gerektiğini" söyledi.

Özdemir, konuşmasında "Sağlık ve eğitim hizmetlerinin merkezden alınıp yerel yönetimlere ve sivil tolum örgütlerine devredilmesi gerekir" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Incirlik'te konuşlu Çekiç Güç'ü, Bağdat rejiminin Kuzey Irak'a egemen olmasını engellemekle suçlayan Sungurlu, "Türkiye Çekiç Güç ortaklarının, İrak'ın geleceğine,ilişkin asıl hedeflerinin ne olduğunu bilmiyor. ABD'den, Türkiye'nin bölgenin geleceğine ilişkin oluşumda söz hakkı olacak güvence isteyeceğiz" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcücü Ömer Akbel, Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos'un Bükreş'te Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile görüşmesinden buyana Türkiye'ye yönelik yaptığı ve giderek sertleşen açıklamalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Yunanistan'da PASOK Kongresi'nin yaklaştığı bu dönemde Yunanistan Dışişleri Bakanı Pangalos'un Türkiye'ye yönelik dostane olmayan ve Türk milletinin duygularını incitici beyanatlarını mazur görmeye olanak yoktur" dedi. Akbel, Türk-Yunan ilişkilerini, Yunan iç politikasıntn ipoteği altına alma tehlikesi taşıyan bu tutumu, endişe ve üzüntüyle izlediklerini belirterek Türkiye'nin Yunanistan ile ilişkilerinde tahriklere kapılmayan, ulusal çıkarlarını titizlikle koruyan, yapıcı bir, anlayışla sorunlara çözüm arayan sağduyulu yaklaşımını sürdüreceğini kaydetti.

6- TOFAŞ'm kamuya ait hisselerinin satışında nüfus kullanmak ve danışman firma ihalesine fesat karıştırmak iddiasıyla DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında Meclis soruşturması açılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Bilecik ve Kütahya il kongrelerine katıldı. Çiller, Bilecik il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, TOFAŞ ve TEDAŞ'la ilgili Meclis soruşturmalarından korkmadığını savundu. Çiller, örtülü ödeneği kullandığını ve gerek duyulmuş olsaydı görev yaptığı son gün de bu kaynağı kullanmaktan çekinmeyeceğini vurguladı. Çiller, Kütahya'daki konuşmasında da RP ve Meclis soruşturması açılmasına destek veren koalisyon ortağı ANAP'ı eleştirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 2 Haziran yerel ara seçimleri için başlattığı Karadeniz gezisinin ikinci gününde, Samsun'un Çarşamba ilçesi ile bu ilçeye bağlı Ağcagüney beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda, ülkedeki soyguncu düzenden söz etti ve bu soyguncu düzenin ancak DSP tarafından değiştirileceğini belirtti.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2 Haziran'da yerel ara seçim yapılacak Erzincan'ın Uluköy ve Mollaköy beldelerini ziyaret etti. CHP'nin hükümette bulunduğu zaman bölgenin sorunlarını gündeme getirdiğini ve çözüm için çaba harcadığını kaydeden Baykal, partisine yurttaşlardan destek istedi.

10- 22 demokratik kitle örgütü ve yayın organı Ankara'da 13-17 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 15. Milli Eğitim Şurası ile ilgili olarak yayımladıkları ortak bildiride, devletin "eğitim görevinden vazgeçirilmesi" eğitimini kınayarak, bu yöndeki kararlara karşı direneceklerini açıkladılar. Açıklamada, cumhuriyetin en önemli kazanımlartndan birisi olan laik eğitimin yıllardır baltalandığı, 8 yıllık zorunlu eğitime de, imam-hatip okullarının orta bölümlerinin korunması amacıyla geçilemeyeceği vurgulandı.

11- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Hans-Joachim Vergau, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kürt sorunu olmadığını belirterek, "ancak Güneydoğu'da halinden memnun olmayan önemli sayıda insan var" dedi. Ülkesinin terörizme hiçbir zaman hoşgörülü olmadığını belirten Alman Büyükelçi, PKK konusunda Alman yönetiminin görüşlerini açıkladı.

12- İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Carlos Canderera ile "terör" üzerine yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

13- İran ile Kazakistan, Kazak petrolleri konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladılar. Tahran radyosunun haberine göre, anlaşma Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani arasında imzalandı.

14- ABD'de iç hat seferi yapan bir yolcu uçağı, Florida eyaletinin Miami'deki uluslararası havalimanı yakınlarında düştü. İçinde 109 kişinin bulunduğu bildirilen uçağın bataklıklarla ve gölcüklerle kaplı bir alana düştüğü ve kurtulan yolcuya rastlanılmadığı bildirildi.

12 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Anneler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, annelerin dünyadaki en aziz varlıklar olduğunu belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz da yayımladığı mesajda, ailenin temelini oluşturan, özverili, sevecen ve müşfik yaklaşımları ile toplumda önemli bir yeri olan hoşgörünün tükenmez kaynağının anneler olduğunu söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Kocaeli'nin Kirazlıyalı beldesinde yerel ara seçimler nedeniyle düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, RP'nin kurtuluş partisi durumunda olduğunu belirterek, Türkiye'deki bir avuç rantiyecinin devleti yönettiğini söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu Cumhuriyet gazetesinin, Türkiye'nin dış sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Sungurlu, İran ve Suriye'nin Türkiye'ye düşmanca duygular beslediğini, İsrail ile yakın ilişkiler içinde bulunan Mısır'ın da bu ülke ile askeri eğitim işbirliği anlaşması imzalayan Türkiye'ye tepki göstermesini anlamanın güç olduğunu söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul il Örgütünün 6. Olağan Kongresi'ne katıldı. Başbakan olduğu dönemde Türkiye'nin trilyonlarca lira fon adı altında kaynağı bulunduğunu bunların denetimsiz olmasına karşı çıktığını söyleyen Çiller, kendisinin bu paraların peşkeş çekilmesine engel olduğunu savundu.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Samsun'un Yeşilkent beldesinde yerel ara seçimler nedeniyle düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin icraat yerine kavga yaptığını bunun faturasının millete çıktığını belirtti.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel ara seçimler nedeniyle Sivas'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dikkatinin Sivas üzerinde yoğunlaşacağını vurgulayarak, "Sivas seçimleriyle Türkiye'de RP'nin alternatifinin CHP olduğunu göstereceğiz" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'yi İran üzerinden Türkmenistan'a bağlayan Meşhed-Saraks-Tacan demiryolunun açılış törenine katılmak için iran'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'den iran'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Kazakistan'ın petrol konusunda diğer ülkelerle imzaladığı anlaşmalara ilişkin bir soru üzerine "Anlaşmalar her gün imzalanıyor. Önemli olan hadise, Türkiye'nin Bakü-Ceyhan hattını yapmasıdır" dedi.

8- Türkiye'nin Bağdat Maslahatgüzarı Sadi Çalışların, Türkiye'nin 6-9 Mayıs günleri arasında Kuzey Irak'ta yuvalanmış PKK teröristlerine karşı düzenlediği "sınır ötesi operasyonu" nedeniyle, Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak kendisine bir memorandum verildiği kaydedildi. Memorandumda, Kuzey Irak'ta bulunduğu öne sürülen Türk birliklerinin "derhal çekilmesi" ve bu davranışın tekrarlanmaması istendiği bildirildi.

9- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman ile Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç'in, Hırvatistan'ın başkanti Zagreb'de dün ikili bir görüşme yaptıkları, görüşmede, Bosnak-Hırvat Federasyonunun hızla hayata geçirilmesini bir kez daha teyit ettikleri bildirildi.

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Hüseyin ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ortadoğu barış sürecine hız kazandırmak amacıyla Mısır'ın Başkenti Kahire'de üçlü,bir zirve için bir araya geldiler. Üç liderin, yaptıkları görüşmede, haziran ayının i!k haftasında tekrar biraraya gelmeyi kararlaştırdıkları bildirildi.

11- İsrail'in, Hizbullah örgütü ile aralarında vardıkları ateşkes anlaşmasından bu yana ilk defa Güney Lübnan'a füze saldırısında bulunduğu bildirildi.

12- Tacikistan'da aşırı dinci muhalifler ile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 50 kişinin öldüğü bildirildi.

13 MAYIS 1996

1- 15. Miili Eğitim Şurası Başbakan Mesut Yılmaz'ın da katıldığı açılış töreni ile Ankara'da başladı. Toplantıda konuşan Başbakan Yılmaz, Türk eğitim sisteminin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, bu sorunların çözümünün esnek yapfda bir eğitim sistemi oluşturularak çözüleceğini söyledi. Eğitimin belli kademelerinde parafı eğitime geçilmesinin zorunluluk haline geldiğini ifade eden Başbakan Yılmaz, "Hiçbir ülke orta ve yüksek öğretim gibi üst eğitim kademelerinde herkesin istediği kalitede eğitim verecek kadar zengin değildir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan da, eğitim reformunun, "eğitim sistemi", "öğretmen" ve "yönetim" olarak üç ana boyutta ele alındığını hatırlatarak, 15. Milli Eğitim Şurası'nın konusunun "Milli Eğitim Sistemi" olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, yabancı basında yer alan bazı haberlerde, "bazı islam ülkeleriyle birlikte Türkiye'nin de Bosna'ya silah gönderdiği" yolundaki savlara ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin Bosna-Hersek'e, ambargo kapsamında bulunan askeri malzeme ve silah sağlamadığını bildirdi.

3- Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi mevzuatındaki karışıklığa son vermek için mevzuatın baştan sona taranacağını ve sadeleştirileceğini belirterek, gelir ve kurumlar vergisi başta olmak üzere, vergi oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

4- Bosna için toplanan yardım paralarının bir kısmını amaç dışı kullandığı iddiasıyla Fatih 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak hapis ve ağır para cezasına çarptırılan mali müşavir Süleyman Mercümek hakkındaki karar, Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Kararın bozulmasına gerekçe olarak, Mercümek'in isnad edilen suç gereği Ağır Ceza Mahkemesi'nce mahkum edilmesinin yasaya aykırı olduğu bildirildi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Sivas'ta düzenlediği basın toplantısında, iktisadi yatırımların belli bölgelerde toplanmış olmasından dolayı, Anadolu insanının büyük şehire göç etmek zorunda bırakıldığını söyledi.

6- Şırnak-Uludere hattının güneyinde yol emniyet görevlilerine teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu 6 güvenlik görevlisi şehit oldu. Olaydan sonra bölgede yapılan operasyonlarda toplam 10 PKK'lı terörist öldürüldü.

7- Türkiye'yi İran üzerinden Türkmenistan'a bağlayacak Meşhed-Saraks-Tecen demiryolunun iran'daki Meşhed ayağı, törenle hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı'nın yanısıra Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının da katıldığı açılış töreninde konuk cumhurbaşkanları adına yaptığı konuşmada, "muhteşem bir olaya tanık olduklarım" belirterek, "Burada sadece bir demiryolu açılıyor değil, burada kıtalar, okyanuslar birbirine bağlanıyor, kucakiaştırılıyor. Böyle bir projeyi düşünenlere, emeği geçenlere, işçilere, mühendislere tebriklerimi sunuyorum" dedi.

8- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Türkiye, İran ve Pakistan'ın kurucu üye, Orta Asya ülkeleri ve Azerbaycan ile Afganistan'ın üyesi olduğu Ekonomik işbirliği Örgütü (ECO) zirvesine katılmak üzere gittiği Türkmenistan'da, Azeri Erken Üretim Petrolü, boru hatları ve Yunanistan ile ilişkiler konularında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

9- Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği Konseyi toplantıları sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Dışişleri BakanıTeodoros Pangalos, Türkiye'nin, Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne.göz diktiğini, İkizce Kayalıkları olayından sonra yeni taleplerle ortaya çıktığını ileri sürdü.

14 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Aydın Doğan Vakfı ile Türkiye Ekonomik Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Anayasa SempozyumıTnun açılışında yaptığı konuşmada, demokratik hayatı dilediğimiz gibi yaşamamızı engelleyen Anayasa maddelerinin en kısa zamanda değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Anayasanın bazı hükümlerinin yetersizliği, eksikliği, sakatlığı kamuoyunda açıkça tartışılır bir duruma gelmiştir" dedi.

Öte yandan TBMM Başkanı Kalemli, Anayasa Mahkemesi'nin 53. hükümet için yapılan güven oylaması ile Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal uygulamasının sürelerinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarını iptal etmesi kararı üzerine yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi'nin kararları tartışılmaya açılamaz" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi'nin 53.hükümet için yapılan güven oylaması ile Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal uygulamasının sürelerinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarını iptal etmesi üzerine Başbakan Mesul Yılmaz yaptığı açıklamada, hükümetin görev başında olduğunu belirtti ve "Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurmayı kabul etmediğine göre, şu an ortada uygulayabileceğimiz herhangi bir karar mevcut değil" dedi.

Öte yandan 1996 yaş çay alım sezonunu Rize'de açan Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, 1996 yılı için uygulanacak yaş çay taban fiyatını açıkladı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz imzasıyla yayımlanan Başbakanlık genelgesinde, İstanbul'da 3-14 Haziran'da yapılacak Birleşmiş Milletler insan Yerleşimleri Konferansı (HABİTAT-II) kapsamında yapılacak çalışmaları yürütecek kuruluşlar açıklandı. Genelgede, konferansın genel akışının denetiminin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağı, hazırlık ve uygulama çalışmalarının yürütülmesi ve bu konuda gereken finansal kaynakların temini ile harcamaların gerçekleştirilmesi kanusunda da Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) görevlendirildiği bildirildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi'nin 53. hükümet için yapılan güven oylaması ile Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal uygulamasının sürelerinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarını iptal etmesi üzerine yaptığı açıklamada, kurulmuş saymadığı hükümet için Başbakan Mesut Yılmaz'ın Cumhurbaşkanından aldığı görevi iade etmesi gerektiğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, Mahkeme'nin Refah Partisi'nin başvurusu üzerine, ANAP-DYP azınlık hükümeti için yapılan güven oylaması ile Olağanüstü Hal uygulaması ve Çekiç Güç'ün görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarını iptal ettiğini söyledi.

6- içişleri Bakant Ülkü Güney Ankara'da bulunan Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Dr.Burkhard Mirsch'yi kabulünden sonra yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya ilişkilerinin ele alındığını, özellikle Almanya'da 2,5 milyon Türk ile ilgili sorunların konuşulduğunu söyledi.

7- Gazeteci Metrn Göktepe cinayetine bakan TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, Göktepe cinayetinin ağır ceza mahkemesinde görüşüldüğünü ve Anayasa'nın 138. maddesi gereğince yargı aşamasındaki bir olayın Meclis tarafından görüşülemeyeceğini gerekçe göstererek komisyonun fesih karan aldığını söyledi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin 53-hükümet için yapılan güven oylaması ile Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal uygulamasının sürelerinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarını iptal etmesi üzerine parti genel başkanları açıklamalarda bulundular.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Hukukun gereği elbette yapılacaktır. Kararın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Anayasa Mahkemesi'nin hükümet bunalımına yol açacak bir hukuksal durum yaratmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise hükümetin bu durumu hukuken ve siyaseten değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

9; Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari ve Kars'tn ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda 25 PKK'lı terörist öldürüldü.

10- Türkiye, İran ve Pakistan'ın kurucu üye oldukları Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad'da yapılan 4. zirve toplantısı sona erdi. Zirve sonunda yayımlanan Aşkabad bildirisinde, Türkmenistan doğal gazının Iran ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına öncelik verilmesi gerektiği vurgulandı.

ECO'nun açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel, örgütün siyasetten anndırılmış ekonomik ağırlığı olan bir yapı olarak korunması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra yurda döndü.

11- Bangladeş'te meydana gelen kasırga ve hortumda 443 kişinin öldüğü, 33 bin kişinin yaralandığı bildirildi.

12- Pakistan'ın Sind eyaletinde yolcu otoöüsünün kanala uçması sonucu 52 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Hindistan'da bir trenin yolcu otobüsüne çarpması sonucu 34 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

15 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesi'nin RP'nİn başvurusu üzerine 53, hükümetin güvenoylamasını iptal etmesiyle başlayan süreci değerlendirmek üzere Meclis Başkanı Mustafa Kalemli ve Başbakan Mesut Yılmazla Çankaya Köşkü'nde görüştü.

TBMM Başkanı Kalemli, Başbakan Yılmaz'la birlikte Cumhurbaşkanı ile görüşmeden önce Anayasa Mahkemesi'nde Başkan Yekta Güngör Özden ve üyelerle de bir görüşme yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'na, Anayasa Mahkemesi'nde yaptığı görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin kararının iki yönü üzerinde duran Kalemli, tartışmaların tamamıyla siyasi sonuç üzerine olduğunu kaydetti. Kalemli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Özden'in de kendisiyle aynı görüşleri paylaştığını belirterek, kamuoyuna, "Kriz yok. Rahat olun. Hiçbir sıkıntı ve krize yol açacak bir işlem yoktur" mesajını verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden de açıklamasında, "Anayasa Mahkemesi kaos oluşturmaz. Alınan kararlar geriye işlemez. Kararlar gerekçeli olarak yayınlanır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin güvenoylamasıyla ilgili iptal kararının gerekçesinin yayımlanmasından sonra, hukuki ve siyasi açıdan durum değerlendirmesini yapacaklarını bildirdi. Yılmaz, siyasi değerlendirme için hükümet ortakları ile de görüşeceklerini söyledi.

Bu arada Başbakan Mesut Yılmaz yayımladığı genelgeyle, kamu kurum ve kuruluşlarının bütçeden aktarılan kaynağın üzerinde harcama yapmasını yasaklarken, yatırımlardan da yalnızca yüzde 70'i tamamlananlara kaynak aktarılması talimatını verdi.

Öte yandan Başbakan Yılmaz, Almanya'ya yapacağı ziyaret öncesinde DerSpiegel Dergisi'nin sorularını cevaplayarak, açıklamalarda bulundu.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetlerin Azaitımı Anlaşması {AKKA) kapsamında, Ankara ve Moskova arasında sorun olan kanatlar bölgesine çözüm bulunması için Türkiye ve ABD'nin yaptığı önerilerin, Rusya Federasyonu tarafından kabul edildiğini bildirdi.

Bu arada Rusya'nın Kafkasya'deki asker sayısı, silah miktarı ve geri çekilme takvimi sorunları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan AKKA izleme Toplantısında görüşülmeye başlandı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi'nin gü-venoylamasıyla ilgili iptal kararı üzerine, "hükümetin aldığı güvenoyunun tar-toşmah hate gediğini ancak kendisinin öç alma duygusuyla ülkeyi istikrarsızlığa atmayacağını" belirtti. Niğde'deki bu konuşmasının ardından Ankara'ya dönen DYP Meclis Grubu'nda konuşan Çiller, "Hükümetin üzerine siyasi gölge düşmüştür. Anayasa Mahkemesi kararının iyi incelenmesi gerekir. Güvenoyu yoluna başvurulabilir" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, örtülü ödenekten, kendisini eski Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorun olarak tanıtan bir kişiye yardım yaptığı yolundaki iddialarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, "Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Necdet Öztorun'un aradığının bana iletilmesi üzerine, kendisiyle telefonla konuştum. Bana Atatürk'le ilgili olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdrve yardım istedi. Kendisine ilgileneceğimi söyledim. Bu konuşmadan sonra, konuyu incelemelerini, yetkili arkadaşlanmdan istedim. Daha sonra, bu konuda benim talimatıma getirilen hiçbir husus olmamıştır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin, ANAYOL hükümeti için yapılan gü-venoylaması ile Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç sürelerinin uzatılmasına ilişkin üç oylamayı iptal kararı ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Ecevit, hukuk açısından bir hükümet bunalımına yol açılmadığını, ancak temenni etmeseler de, siyasal nedenlerle bir hükümet bunalımı çıkabileceğini söyledi.

Ecevit, bundan böyle hükümetin atacağı her adımın siyasal tartışmalara yol açacağını anımsatarak "Hükümete tavsiyem, Anayasa Mah-kemesi'nin gerekçeli kararını beklemeden, bu üç oylamanın da ye-nilenmesidir. Gerekçeli kararın çıkması haftalar, aylar sürebilir. Bu arada hükümetin icraatına gölge düşmesi çok sakıncalı olabilir" dedi.

Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, güvenoyunun yenilenmesi durumunda Anayasa Mahkemesi kararını dikkate alarak TBMM Genel Kurulu'na girmeyeceklerini ve böylece hükümetin kurulmasına verdikleri desteği sürdüreceklerini bildirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin dün verdiği, hükümetin güvenoylamasıyla ilgili iptal kararını değerlendirdi. Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin, kararını "tarihi bir karar" olarak değerlendirirken "Hükümet bu kararın üstüne yatamaz. Derhal güvenoyu istemelidir" dedi.

8- DYP tarafından verilen ve RP ile Süleyman Mercümek arasında bulunduğu iddia edilen ilişkilerin araştırılmasını öngören önerge, TBMM Genel Kurulu'nda, ANAP, DYP, DSP ve CHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

9- Hava şehitleri tüm yurtta anıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Hava Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla yayımladıkları mesajlarda, Türk Hava Kuvvetleri'nin vatan savunmasında üstün konumda bir güç olduğunu bildirdiler.

10- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Washington'da Hırvat ve Boşnak yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, Önümüzdeki üç yıl içinde silahlı kuvvetlerin birleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

11 - Bangladeş'in kuzeyini etkisi altına alan kasırgada ölenlerin sayısının 500'e yükseldiği bildirildi.

16 MAYIS 1996

1- Ürdün Kralt Hüseyin Bin Tallal, bir günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Terörle mücadele konusunda tam bir uyum içindeyiz" dedi. Ürdün Kralı Hüseyin de, Türkiye'nin bölgede istikrarın sağlanması konusunda üstlendiği rolün farkında olduklarını belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğini, terörle mücadele de dahil olmak üzere tüm alanlarda geliştirmek istediklerini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Kültür Bakanı A. Oktay Güner toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Kimlik Bildirimi Yasası, Terörle Mücadele Yasası, Ateşli Silahlar Yasası ve Pişmanlık Yasaları'nın imzaya açıldığını, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile ilgili yasanın da TBMM'ye sevkedileceğini söyledi. Güner, kabinenin, son yıllarda artan boyutta önem kazanan nükleer maddelerin kaçakçılığı konusunu da ele aldığını bildirdi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz Almanya'ya yapacağı ziyaret Öncesi Esen-boğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerde gerçeklikten ve şeffaflıktan yana olduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın güvenoyu almamış bir hükümetin başbakanı olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e görevi iade etmesini istedi. Erbakan, "Ne yazık ki ortada bir vurdumduymazlık var. Mesut Yılmaz'ın yeniden güvenoyu istemesi mümkün değil. Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe sayan tavır sergileniyor" dedi.

Öte yapan TBMM de bulunan komisyonlardaki RP'li milletvekilleri TBMM İçtüzüğü'nün 79. maddesindeki, "Bakanlar Kurulu'nun herhangi bir sebeple çekilmesi halinde yeni Bakanlar Kurulu güvenoyu alıncaya kadar anayasa ve içtüzük değişiklikleri hariç kanun tasarı ve tekliflerinin komisyonlarda ve genel kurulda görüşülmesi ertelenir" hükmüne dayanarak, Adalet Komisyonu'nun toplantısına katılmadı.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, yüksek mahkemenin güvenoylaması, Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç konusunda verdiği kararlarla tarafsız olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayarak, "iktidarda iken dava açılmasına kızanlar, muhalefete geçtiklerinde dava açıyorlar. Muhalefette dava açanlar, iktidara geldiğinde, aynı konuda dava açmaktan kaçınıyorlar ve açanlara da kızıyorlar. Biz bunlardan etkilenmiyoruz, hiç bir siyasi düşünce ile ilgimiz ve ilintimiz yok. işlevimiz siyasal, konularımız siyasal, ama kararlarımız hukuksal" dedi.

6-Yargıtay 9. Ceza Dairesi, emekli Korgeneral Hulusi Sayın ile Doktor Musa Duman'ı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Erol Özpolat hakkında verilen idam cezasını ikinci kez bozdu.

7- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın Ege'de bulunan adalara düzenlediği ve AB üyesi ülkelerden gazetecilerin yer aldığı gezi ite ilgili olarak, Türkiye'nin de konuya ilgi duyan Türk gazeteciler için benzer bir program hazırladığını ve AB üyesi ülkelerden de gazetecileri davet edeceklerini söyledi. Özdemir, Türkiye'nin birtakım, tahriklerle olayı "ajite etmeye" niyeti olmadığını vurgulayarak "Türkiye, Ege'nin bir barış denizi olmasını istemektedir" dedi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sayıştay Yasası'ntn bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesinden sonra, görev süresi ile ilgili durumu tartışma yaratan Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül'ün görev süresinin iki yıl daha uzatılması kabul edildi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Sivas'a giderken Esenboğa Ha-valimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken Başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten yapılan harcamalarla ilgili olarak bir açıklama yapmayacağını belirterek, "Bu Türkiye için yapılmıştır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Beni, devlet sırrı verdirmeye çalışıyorlar. Ülkenin zararına olacak yüksek menfaatini zedeleyecek hiçbir sırrı vermem" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, RP'nin kuracağı hiç bir hükümeti desteklemeyeceklerini belirterek, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten yaptığı harcamalar konusunda Cumhurbaşkanı'na bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Baykal, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin gü-venoylaması ile ilgili verdiği iptal kararını sormaları üzerine, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı, artık dolambaçlı desteklerle hükümet oluşturma uygulamasının hukuk açısından da sıkıntılar doğuracağını gösterdi. Bundan sonra, Türkiye'de gerçek hükümetlerin kurulması gerekiyor" dedi.

11- Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce 'halkı askerlikten soğuttuğu1 gerekçesiyle 2 ay hapis cezasına çarptırılan oyun yazarı Bilgesu Erenus tahliye edildi.

12- NATO üyesi ülkelerin parlamenterlerinden oluşan Kuzey Atlantik Asamblesi İlkbahar Dönemi Toplantıları Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı.

17 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşakanı Süleyman Demirel 15. Milli Eğitim Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türk eğitim sisteminin sorunlar yumağı olduğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydederek sorunların aşılabilmesi için toplum ve devletin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan 15. MilÜ Eğitim Şurası, imam-hatip ortaokulları ve Kuran kurslarının konumu nedeniyle 8 yıllık zorunlu eğitimin kesintisiz olarak uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin son kararından sonra hükümetin istifa etmesi gerektiğini savunarak, "Bu hükümet bitmiştir. Kimse Meclis'ten yetki almadan hükümet olma yetkisini kullanamaz" dedi.

3- Turizm Bakanlığı tarafından İzmir'de düzenlenen Turizm-96 İlkbahar Valiler Toplantısı'nda konuşan içişleri Bakanı Ülkü Güney, bakanlığının yaptığı çalışma ile 100'den aşağı yatak kapasitesine sahip otellere özel güvenlik birimi oluşturma izni verileceğini açıkladı.

4- Tunceli'nin Sütlüce kasabasında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmalarda 6 güvenlik görevlisi şehit oldu.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü.

6- Türkiye Basketbol 1. liginde, Efes Pilsen takımı şampiyon oldu.

7- Almanya Federal Cumhuriyeti'ne 3 günlük resmi bir ziyarette bulunan Başbakan Mesut Yılmaz, Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog ve Başbakan Helmut Kohl ile yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, gümrük birliğinin Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği yolunda önemli bir aşama olduğunu, bu konuda Almanya'nın verdiği desteğe teşekkür ettiğini söyledi. Ayrıca Başbakan Yılmaz, bölücü terör örgütü PKK ve Güneydoğu sorununun Türk-Alman ilişkilerinin gündeminde zaman zaman belirleyici bir unsur haline geldiğini de belirtti.

8- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı Kıbrıs Bayrak Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Türk askerinin Kıbrıs'ta barışı sağladığını ve 22 yıldan beri kan akmadığını, sağlam bir barış olmadıkça adadan ayrılmayacaklarını, Kıbrıs Türk toplumunu yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

9- İtalya'da Romano Prodi başkanlığında 55. hükümet kuruldu.

18 MAYIS 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Kocaeli'deki bir temel atma töreni sırasında silahlı saldırıda bulunuldu. Cumhurbaşkanı Demirel, suikastten yara almadan kurtulurken, Cumhurbaşkanının Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu ile Milliyet gazetesi muhabiri ihsan Yılmaz yaralandı. Olayın ardından Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı, "Türkiye'yi telaşlandırmaya gerek yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra 1996 yılı Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü UNICEF adına alacak olan İcra Konseyi Başkam İoa Gorita'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Cumhurbaşkanına suikast girişiminin ardından düzenlediği basın toplantısında, ellerine gelen ifk bilgileri aktardı ve saldırganın herhangi bir yasadışı örgütle bağlantısının bulunup bulunmadığının araştırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e silahlı saldırı girişiminde bulunulması tepkilere neden oldu. TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, saldırı girişimini lanetlediğini bildirirken, Başbakan Mesut Yılmaz, girişimin başarıya ulaşmamasının memnunluk verici olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Nahit Menteşe de saldırı girişiminin, Demirel'in kişiliğinde devlete, rejime ve demokrasiye yönelik olduğunu kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, 19 Mayıs'm, yurdun kurtuluşunun başlangıcı olduğunu belirterek, bunun sonucu hukukun üstünlüğüne ve ulusal egemenliğe dayanan laik cumhuriyetle Türk halkının kendi ulusal devletine kavuştuğunu bildirdi.

19 Mayıs nedeniyle TBMM Başkanı, Başbakan, DSP Genel Başkanı, CHP Genel Başkanı ve DYP Genef Başkanı ayrı ayrı mesaj yayımladılar,

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Almanya'ya yaptığı geziyi tamamlayarak yurda döndü.

Bonn'da Türk Büyükelçiliğimde gazetecilere iç politikaya ilişkin bilgi veren Yılmaz, DYP Gene! Başkanı Tansu Çiller'in örtülü ödenek konusunda bilgi vermesi gerektiğini, aksi takdirde "suçlamaların altında kalacağını" belirterek, "demokratik bir ülkede bir tek kişinin paylaştığı devlet sırrı olmaz, bu ancak diktatörlükle yönetilen ülkelerde olabilir" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Adana'da partisi ve Milli Gençlik Vakfı tarafından düzenlenen fetih gecesinde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin güvenoylamasını değil, o eylemin sonucunu ilan eden kararı iptal ettiğini savunarak, "Bu hükümet bitmiştir" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Aydın'da partisinin il kongresine katıldı. Konuşmasında, koalisyon ortağı Başbakan Mesut Yılmaz'ı Refah Partisi ile birlikte kendisine "komplo" kurmakla suçladı. Çiller, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili olarak da "Hukuk ne diyorsa gereğini yaparız. Eğer derse ki, git görevi iade et onu yaparız. Ondan sonra ülkeyi yine hükümetsiz bırakmayız" dedi.

6- DSP Genel Başkam Bülent Ecevit, Erzincan'a bağlı Mollaköy ve Uluköy ile Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yurttaşlara hitap etti. Ecevit, Ankara'da siyasal anlamda hava kirliliğinin artık tahammül edilemeyecek hale geldiğini belirterek "Önde gelen siyasetçiler halka hizmet yarışında değil, mal mülk yansında. Osmanlı padişahları bile kendine ait hazineyi bu kadar keyfince harcamazdı" dedi.

7- Eğit-Der Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, 15. Milli Eğitim Şurası'nı değerlendirdi. Gazalcı, imam-hatip okulları ile bütün ortaokulların ilköğretime devredilmesi koşuluyla 8 yıllık ilköğretime geçilmesi kararını olumlu karşılarken, orta ve yüksek öğretimin paralı hale getirilmesi ve özel okullara devlet desteği sağlanmasının "kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

8- Batman'da güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmada 60, Kars'ın Kağızman ilçesi Cemce bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlarda da 12 terörist öldürüldü. Öte yandan yasa dışı terör örgütü PKK'nın bölgede barınak ve mühimmat deposu olarak kullandığı 8 sığınak ortaya çıkarılarak imha edildiği bildirildi.

9- 3. Ankara Kitap Fuarı, Altınpark Expo-.Center'da açıldı. 150'nin üzerinde yayın evi ve yayın kuruluşunun katıldığı fuar programında, edebiyat ve kültür ağırlıklı olmak üzere konferans ve söyleşiler düzenleneceği, yazarların kitaplarını imzalayacağı bildirildi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Avrupanın çeşitli ülkelerinden gazetecilere Kardak kayalıklarına "enformasyon gezisi" düzenledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da aynı turu Türkiye'de görev yapan yabancı ajans-gazete temilcileri ve muhabirleri ile Türk basın mensupları için gerçekleştirdi.

19 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, Devlet Bakanı imren Aykut başkanlığında 65 ilden gelen Çocuk Esirgeme Kurumu'nda barınan gençler ile diğer okullardan gelen öğrenci ve Öğretmenleri, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabul'de yaptığı konuşmada, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığı dönemde Türkiye'nin zor şartlarda bulunduğunu, bu zor şartlara rağmen ülkenin düzlüğe çıkarıldığını hatırlatarak, 19 Mayıs gününün bayram olarak gençlere armağan edilmesinin altında da zor şartların her zaman hatırlanmasının sağlanması isteğinin bulunduğunu bildirdi.

2- 1996 Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Ankara'da düzenlenen törenle UNICEFF adına Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi lon Gorita'ya verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bu ödülün, bu yıl, 50 yıldan bu yana dünya çocukları için çok önemli hizmetler yapan BM^nin bir kolu olan UNlCEF'e verildiğini kaydederek, UNlCEF'in en önemli hizmetinin çocukları insanlığın gündemine getirmesi olduğunu söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, tüm illerden gelen gençlik temsilcileri ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda barınan gençleri Başbakanlıkla kabul etti. Gençlere, "Çekişmeden, kavganın, bölücülüğün değil; demokrasinin, milli birlik ve beraberliğin etrafında birleşmiş bir kitle olun diye seslenen Başbakan Yılmaz, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde anlattığı koşulların bugün hala geçerli olduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Erbakan görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin hükümet oylaması,

OHAL ve Çekiç Güç oylamasıyla ilgili olarak aldığı kararlar hakkındaki görüşlerini Cumhurbaşkanı Demirel'e ilettiğini bildirdi. Erbakan, açıklamasında Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararlarla mevcut hükümetin yetkisiz bir hükümet olduğunun tescil edildiğini ve yetkili gibi davranamayacağını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Ülkü Güney yaptığı açıklamada, dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplanan iç Güvenlik Zirve Toplantısf nda terör konusunun ele alındığını ve hükümetin kaldırmayı planladığı "Olağanüstü Hal" uygulaması yerine konulacak olan yasa taşanları üzerinde görüş alış-verişinde bulunulduğunu bildirdi.

6- içişleri Bakam Ülkü Güney Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirefe dün Kocaeli'de suikast girişiminde bulunan İbrahim Gümrükçüoğlu'nun herhangi bir örgütle ilgisinin saptanamadığını, daha önce iki sabıkasının bulunduğunu belirterek, nasıl silah ruhsatı aldığının araştırıldığını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, bir günlük resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti. Gönensay hareketinden önce Esenboğa Ha-valimanı'nda yaptığı açıklamada, Çekiç Güçün süresinin uzatılması için gereken koşulların yerine getirilmesi konusunun yanı sıra, "petrol boru hatları, Türk-Yunan ilişkileri ve ABD'nin gönderdiği Cobra helikopter ve firkateynlerin" de görüşüleceğini belirtti.

8- DSP Genet Başkanı Bülent Ecevit, Malatya'nın Şahnehan beldesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümet ortaklarını "birbirlerine karşı ayak oyunu oynamak"la suçlayarak bu nedenle ülkenin işlerine vakit ayıramadıklarını söyledi.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in örtülü ödeneği kutlanması konusunun kamuoyuna yansıtılmasını eleştirerek, "Asıl yalnış olan bu belgelerin başbakanlık dışına çıkmış olmasıdır" dedi.

10- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak Ulusal Kurtuluş Şavaşf nı başlatmasının 77. yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nde kutlandı.

11-1995-1996 futbol liginde Fenerbahçe, şampiyon oldu.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos, Elefterotipi gazetesine verdiği demeçte, Ege adalarının silahtan arındırılmasının değil, tam aksine, Yunanistan'ın Türkiye karşısında tepeden tırnağa silahlandırılması gerektiğini savundu.

20 M AYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çeşitli açılışlarda bulunmak üzere gittiği Adana'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceği hakkında iyimser olduğunu yineleyerek, "Kimseye söylemiyorum ve hayalden bahsetmiyorum. Bu ülkenin insanları nereye gidiyoruz kaygısına düşmemeli. Kendi gücümüzü bilmeliyiz. Gücümüzü bilmenin en iyi yolu da sanayileşmedir. Türkiye çok mesafe aldı ama daha çok yapacak şey var. Büyümeye devam etmeliyiz" dedi.

2- ANAP'ın 13. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Erzurum'a giden Başbakan Mesut Yılmaz, halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'ye bugüne kadar en büyük hizmetleri yapmış olan partinin ANAP olduğunu, ANAP'm gerçek sahibinin de Millet olduğunu söyledi. Başbakan Yılmaz, "Herkes bizden hizmet bekliyor. Bu hükümet henüz 2 aylık hükümettir. Bu nedenle sabır istiyorum" dedi.

3- içişleri Bakanı Ülkü Güney ANAP'ın 13. kuruluş yıldönümü törenleri için gittiği Erzurum'da, İzmir'de yaşanan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yönelik suikast olayının titizlikle araştırıldığını belirterek, "Bu hafife alınacak bir olay değildir. Devlete yapılan bir saldırıdır. Konuyu Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul DGM ve Emniyet Müdürlüğü ile MiT'e bağlı özel ekipler ayrı ayrı soruşturuyor. Şu ana kadar bir örgüt bağlantısıyla karşılaşmış değiliz" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Samsun'un çeşitli ilçelerinde düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada. Anayasa Mahkemesi'nin gü-venoylamasına ilişkin kararının gereğini yapacaklarını belirterek, "Bu azınlık hükümeti reformları yapamazsa, o zaman çoğunluk hükümeti kurarız" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 2 Haziran yerel ara seçimleri nedeniyle çıktığı Malatya gezisinde, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı, Ecevit, ANAYOL hükümetinin durumuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Biz güvenoyuna gitmelerini tavsiye ettik. Şart koşmadık. Şu aşamada iki ortak arasındaki huzursuzluklar nedeniyle bir şey yapılmıyor gibi görünüyor, zamana bıraktılar" dedi.

6- Bursa'da seçim çalışmasına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, Anayasa Mahkemesi'nin güvenoylamasmı iptal kararından sonra hükümetin, hiç güvenoyu almamış gibi güvenoyu tazelemesi gerektiğini söyledi. Baykal, Türkiye'nin azınlık hükümeti ile sorunlarını çözemeyeceğini iddia etti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, sağlık kontrolü nedeniyle geldiği Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği'ne girme girişimlerinin Kıbrıs sorununu tehlikeye düşürdüğünü belirterek, "Bu gidişata bir noktada 'dur' dememiz lazım" dedi. Denktaş, Türkiye'deki iç sorunların Kıbrıs sorununu da gölgelediğini kaydetti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Siirt ve Bingöl'de güvenlik güçlerinin gerçekteştirdikleri operasyonlarda, 10 PKK'h terörist öldürüldü.

Operasyonlar sırasında 46 örgüt üyesi yakalandı, 3 terörist teslim oldu.

9- Irak'ın, BM'nin 6 aylık dönemler halinde gıda karşılığı 2 milyar dolarlık petrol satma teklifini kabul ettiğine ilişkin anlaşma New York'ta imzalandı. BM ile Irak arasında imzalanan kontrollü petrol satışına ilişkin mutabakat zaptının ayrıntıları da belfi oldu. Mutabakat zaptı, Güvenlik Konseyi'nce 1995 Nisan ayında kabul edilen kontrollü petrol satışına ait 986 sayılı kararın uygulanmasını öngörüyor.

21 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Toplu Konut İdaresi Habitat-II Proje Koordinasyon Birimi tarafından İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya çapındaki konferansla "görücüye" çıktığını belirterek, "Dünya devleti Türkiye, dünya kenti İstanbul, bunu ispatlamaya çağrılıyorsunuz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, işadamlarından konferansa sponsorluk etmelerini de istedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, özel bir televizyonda yayınlanan "32. Gün" programında yaptığı konuşmada, son günlerdeki siyasi tartışmaların hükümet çalışmalarını da etkilediğini söyledi. Koalisyon ortağından yakman Yılmaz, ANAP'lı bakanlar tarafından hazırlanan birçok tasarının Bakanlar Kurulu'ndan çıkarılamadığını belirterek, "Tasarıları hükümetten geçirme zorluğumuz var. Meclis'in denetim çalışmalarıyla hükümet çalışmaları birbirine karıştırılmamalıdır" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Malatya'nın Pötürge ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, mevcut hükümetin "güvenoyu" alamadığını iddia ederek, "Şu anda hükümet yok, fuzuli işgal var. Bunların hiçbir hükmü yok" dedi. ,

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Doğu ve Güneydoğu gezilerinin 4. gününde Adıyaman'da halka hitaben yaptığı konuşmada, RP zihniyetinin iktidara gelmesi durumunda kimseye söz hakki verilmeyeceğini belirterek, "Allah bu milleti RP iktidarından esirgesin" dedi.

5-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin, güvenoylamastnı iptai etmesi nedeniyle hükümetin, "askıda" olduğunu savundu ve bu nedenle yeni bir hükümete gereksinim duyulduğunu söyledi.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin gerçekleştirdikleri 3 ayrı operasyonda toplam 37.5 kilogram eroin ele geçirildiği bildirildi. Olayla ilgili olarak 7'st yabancı 21 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ve Savunma Bakanı Wifliam Perry ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde Çekiç Güç, Ege'deki sorunlar, silah satışı ve petrol boru hattı konularının gündeme geldiği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nichofas Burns, olağan günlük basın toplantısında "ABD ve Türkiye Kuzey Irak'ta Çekiç Güç'ün devamını desteklemektedirler" dedi. Burns, ABD'nin Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması konusunda son derece kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Emre Gönensay ise, Çekiç Güç için "kabul edilebilir" bir formüle ulaşılamaması halinde Kuzey Irak halkının Bağdat'ın saldırılarından korunmasını amaçlayan bu çokuluslu operasyonun uzatılmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmeyeceğini Beyaz Saray yönetimine bildirdiğini söyledi.

8- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir alışveriş merkezinde meydana gelen patlamada en az 15 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Tanzanya'nın batısındaki Victoria gölünde, bir yolcu gemisinin alabora olması sonucu 500'ü aşkın Kişinin öldüğü bildirildi.

22 MAYIS 1996

1- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Cumhurbaşkanı Süleyman Demireİ'e yönelik İzmir'de yaşanan başarısız suikast girişimiyle ilgili soruşturmada gelinen aşamayı, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

2- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, ABD'deki iki günlük çalışma ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Gönensay, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'li yetkililerle yapılan görüşmelerin yararlı geçtiğini belirterek, ikili ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hüsnü Doğan, İstanbul Sanayi Odası'nın "Enerji Sorunu" konulu toplantısında yaptığı konuşmada, 1997 yılında yaşanması muhtemel enerji sıkıntısını gidermek için enerji ithalatına gideceklerini belirterek, Gürcistan ve Bulgaristan ile ön görüşmelerin başladığını söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, İstanbul'da 5 yeni vakıf üniversitesi kurulması teklifini kabul etti.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz'ı eleştirdi. Çiller, Türkiye'nin son aylarda "kavga ve savaş alanına çevrildiğini ve büyük umutlarla kurulan hükümetin DYP'yi imha etme platformuna çevrildiğini" savundu. Çiller, hakkında açılan TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarıyla başladığını belirttiği sürecin, "DYP'yi imha ederek sağda bütünleşmenin patronluğunu almak" düşüncesinden kaynaklandığını iddia etti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 2 Haziran yerel ara seçimleri nedeniyle Mardin'in Savur ilçesine bağlı Sürgücü beldesine gitti. Ecevit, halka hitaben yaptığı konuşmada bölgenin çok sayıda sorunu olduğunu belirterek, "Parti olarak bu sorunları çözebilecek güce erişmeden aranıza sık sık gelebilme hakkını kendimde göremedim" dedi.

7- DYP tarafından ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Ytlmaz hakkında, "1991 yılında, başbakanlığı döneminde Çay-Kur'u zarara uğrattığı" gerekçesiyle TBMM Başkanlığı'na Meclis soruşturması önergesi verildi.

8- DSP'li 55 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede, "örtülü ödenek"ten 5.5 milyar liranın yasaya aykırı olarak kullanıldığı yolundaki iddiaların araştırılması için eski Başbakan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile Maliye eski Bakanı İsmet Attila hakkında Meclis soruşturması açılması istendi.

9- Kanun gereği iki yılda bir değiştirilmesi gereken RTÜK üyeleri, TBMM'de yapılan oylama sonucu belirlendi. 458 milletvekilinin katılımıyla yapılan oylama sonucu, RP'nin adayları olan Emin Başer ve Mehmet Doğan ile DYP'nin adayı Güneş Müftüoğlu, RTÜK üyeliğine seçildi.

10- DİSK Genet Başkanı Rıdvan Budak, DİSK'in Edirne Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında özellikle ANAYOL hükümetinin kurulmasından bu yana yaşanan olayların, Türkiye'nin çok ciddi bir altüst olma süreci yaşadığını açıkça gözler önüne serdiğini söyledi. Budak, ekonomik, siyasal ve toplumsal bir krizin bütün ülkeyi sardığını belirterek, "Bu krizi ya ortak çabamızla aşacağız ya da hep birlikte daha karanlık bir ortama sürükleneceğiz" dedi.

11- Moldova Cumhurbaşkanı Mircea Snegur, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'İn resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

12- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz ile görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Denktaş, Türkiye'yi, Kuzey Kıbrıs Türk halkına desteğini kağıt üzerinde bırakmayarak harekete geçmeye çağırırken, "Türkiye'nin dostu, müttefiki ABD, Rum ve Yunan lehine politika izleyerek İngiltere iie birlikte sonumuzu hazırlıyor. Bu gidişatı görmeniz lazım" uyarısında bulundu.

14- Çeçen güçlerin, Barmut yakınlarında bulunan Rus güçlerine karşı düzenledikleri baskında 40 Rus askeri öldü, 50'si de yaratandı. Interfaks haber ajansının Rus askerlerinden aldığı bilgiye göre çatışmanın, 40 kadar Çeçen direnişçinin savunma pozisyonlarından çıkarak Rus saflarına saldırmasıyla başladığı bildirildi.

23 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel NATO Genel Sekreteri Javier Solana'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Demirel'in kabulde, "NATO'nun kuruluşundan bu yana dünya barışına başarılı bir şekilde hizmet ettiğini ve Türkiye'nin bir kanat ülkesi olarak bunda tartışılmaz katkılarının olduğunu" dile getirdiği bildirildi. Solana daha sonra Savunma Bakanı Oltan Sungurlu'yu ziyaret etti.

Genel Sekreter Solana Ankara'daki temasları ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan sorunların çözümü için elinden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin her zaman NATO'nun önemli bir üyesi olduğunu ve öneminin sürekli arttığını belirtti.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin başarılı olamayacağının son günlerde iki parti arasında yaşanan olaylar nedeniyle ortaya çıktığını, hükümet krizi yaşandığını belirterek, demokrasilerde çarenin tükenmeyeceğini söyledi. Erbakan, "Bunların ne yaptığı belli değil. Bu böyle gitmez, gereğini yapacağız. Cumhurbaşkanı, Meclis ve Anayasa Mahkemesi Başkanı bu aşamada sınavdan geçiyor" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının yapılması için Amerikan Eximbank'ı ile görüşüleceğini belirtti. Bu hattın kurulması için ABD desteğinin sürdüğünü vurgulayan Nurkan, "Boğazlar konusunu dile getirdik. Büyük ölçüdeki petrolün, Boğazlar çevresinde oturan insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atacağını bildirdik. ABD, Türkiye'nin haklı kaygılarını anlayışla karşıladı" dedi. Nurkan, basın toplantısında dış politikayla ilgili diğer konularda da bilgi verdi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı. Çiller görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, son günlerde hakkında örtülü^ ödenek konusunda getirilen iddialarla İlgili bilgi verdiğini söyledi. Çiller, "ÖrtüJü ödeneğe ilişkin hiçbir başbakan bir diğerine soru soramaz, çünkü yetkisi ve kanunlar buna müsaade etmez. Her belge devrolunur" dedi.

Çiller, azınlık hükümetini çalıştırmayacaklarını belirterek, "Bu hükümetin kararname çıkarması, atamalar yapması mümkün değildir. Bu hükümetin yapacağı icraatın hepsi tartışmalıdır. Yapılacak en doğru şey, bu tartışmalı başbakanın bu emaneti sahibine hızla iade etmesidir" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tunceli'de yaptığı açıklamada, bölgede yoğun bir göç olayının yaşandığım belirterek, bu duruma önlem almadığı için hükümeti eleştirdi. Baykal, ANAP-DYP koalisyon hükümetinin kurulmasında DSP'nin rolü olduğunu savunarak, DSP'yi ve Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirdi.

6- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), Evrensel gazetesine 27 Ağustos 1995 tarihinde yayımlanan "PKK Yıldırım Harekatı" başlıklı haberi nedeniyle 20 gün kapatma cezası verdi. Kararda gazetenin sahibi Vedat Korkmaz, Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi uyarınca 146 milyon, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Ali Eren ise aynı madde uyarınca bir yıl hapis, 55 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

7- Türk pop müziği sanatçısı Tanju Okan, İzmir'in Urla ilçesinde öldü.

8- Avusturya'da bulunan Başbakan Mesut Yılmaz Cumhurbaşkanı Thomas Klestil ile görüştü. Görüşme sonrası basın mensuplarının çeşitli Konulardaki sorularını yanıtlayan Yılmaz, görevini iade etmesi konusunda DYP Genel Başkanı Tansu Çiller tarafından yapılan çağrının doğru olmadığını, hükümetin ne şekilde görevden ayrılacağının Anayasa'da belirtildiğini söyledi. İstifa ettiklerini açıklayan DYP'li bakanlar Ayvaz Gökdemirve Ünal Erkan'ın dilekçelerinin kendisine ulaşmadığını belirten Yılmaz, "Bana gelmeyen istifaların resmi sonuç doğurması mümkün değil" dedi,

24 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, örtülü ödenek konusunda kendisine bilgi veren eski Başbakan Tansu Çiller ile yaptığı görüşme hakkında yazılı açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, konunun muhatabı olmadığını tekrarlayarak "Kendisine, bu bilgileri Başbakan'a vermesi gerektiğini, benim bunlara muhatap olmayacağımı tekraren ifade ettim. Başbakan'a bu bilgileri vermezse doğacak sonuçlara da katlanması gerektiğini söyledim" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan Antalya'da yaptığı açıklamada, bu yılın eğitim yatırımları açısından iyi bir yıl olacağını belirterek, 15. Eğitim Şu-rası'nda alınan kararların kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, GİK'İn hükümetten desteğini çektiğini söyledi ve "GİK bundan sonraki gelişmeler için bana yetki vermiştir. Bozulan hükümetten sonra acilen bir çoğunluk hükümeti kurulması için DYP çalışmalarını sürdürecektir" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in DYP Genel Başkanı Tansu Çillerle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamasının, Çiller'e açık bir uyarı niteliği taşıdığım söyledi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

6- Başbakan Mesut Yılmaz bir günlük çalışma ziyaretinde bulunduğu Saraybosna'da Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç ve Bosna-Hersek Başbakanı Hasan Muratoviç ile görüştü. Başbakan Yılmaz Bosnâ-Hersek Başbakanı Hasan Muratoviç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, verimli bir görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı. Başbakan Yılmaz, Bosna'daki savaş durumunun sona erdiğini, artık Bosna'da toplumlararası barış ve yeniden inşa dönemi başladığını, Bosna'nın bölünmemiş bir ülke olarak,kalmasının önemini vurguladı.

7- Bangladeş'te meydana gelen feribot kazasında 100 kişinin öldüğü

25 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Mesut Yılmaz, Fırat nehri üzerinde Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nın temel atma törenlerine katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, Atatürk'ün hedefi doğru K u sunda Türkiye'nin, refah, mutluluk ve barışı mutlaka yakalamaya kararlı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Demirel, Suriye ve Irak'ı uyararak, "Fırat nehrinin suyu herkese yeter. Ama bu kuru topraklar su beklemen, biz bu suya dokunmayacağız dememizi kimse beklemesin" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, dünyada enerji sorununu çözmeden kalkınmış bir ülke bulunmadığını söyledi. Türkiye'nin hidroelektrik santrali açısından şanslı bir ülke olduğunu kaydeden Yılmaz, "Türkiye'nin değerlendirilmeyi bekleyen zengin su kaynakları var" dedi.

Düzenlenen törene, TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Başbakan Yardımcısı Nahit Menteşe ve bazı bakanlar da katıldı.

2- RP Gene! Başkanı Necmettin Erbakan Sivas'ta partisince düzenlenen açık hava mitinginde yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin güvenoyu kararından sonra hükümetin bittiğini belirterek, Başbakan Mesut Yılmaz'a görevi Cumhurbaşkanına devretmesi çağrısında bulundu.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçim gezileri çerçevesinde Zonguldak'ın Güneşli ve Kilimli beldelerinde düzenlenen mitinglerde halka hitaben yaptığı konuşmalarda, hükümeti eleştirdi. Ülkenin ekonomik darboğaza girdiğini, özelleştirme ile işsizleştirmenin eşanlamlı tutulduğunu, yolsuzlukların ülkenin bağrına kara bir hançer saplandığını" belirterek, üzerine yolsuzluk gölgesi düşmeyen tek partinin DSP olduğunu savundu. Ecevit, bunalımdan çıkış yolunun erken seçim olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2 Haziran seçimleri nedeniyle gittiği Sivas'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, "2.5 aydır en ufak iş yapmadılar, yapamadılar" derken, "Azınlık hükümetinin Türkiye lehine olamayacağını başlangıçta söylemiştik, bizi dinlemediler. Bize göre Türkiye'nin iyiliği için merkez sağ ve merkez solun bir olması lazım. DYP ve ANAP'a gelin birleşin diyorum. Onlardan sonra da biz birleşiriz. Türkiye'nin iyiliği ve güçlülüğü için bu şarttır" dedi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, DYP'nin koalisyondan çekilme kararını değerlendirirken, RP'nin içinde olmadığı bir hükümetin bugünkü hükümetin içinde bulunduğu duruma düşeceğini ileri sürerek, aksinin suyu tersine akıtmak olacağını ileri sürdü.

6- İşçi Partisi'nin 2 Haziran'da yapılacak yerel ara seçimler nedeniyle İstanbul Bakırköy'de düzenlediği mitingde konuşan Genel Başkan Doğu Pe-rincek, Türkiye'nin bir kaosa sürüklendiğini belirterek bu durumun önüne geçebilmek için tek yolun "sotda güçbirliği" sağlanması olduğunu söyledi.

7- Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Araş, İstanbul'da düzenlenen açık hava toplantısında partisinin devletin ve sermayenin yerel yönetim anlayışına alternatif sunduğunu belirtti. Araş, kirli partilerin siyaseti tıkadığını savunarak, barış, demokrasi ve kardeştik isteyen herkesi seçimlerde ÖDP'ye oy vermeye çağırdı.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 51. Seçimli Genel Kurulu Ankara'da başladı. TOBB Başkanı Fuat Miras, tüm siyasi parti liderlerine "Bu kısır tartışmaları bırakın ya da biz sizleri bırakacağız" uyarısında bulundu. DYP ile ANAP arasında imzalanan koalisyon protokolünün ardından icraat beklediklerini ifade eden Miras, "Maalesef icraat değil, dedikodu, soruşturma ve karalama kampanyası başlamıştır" dedi.

Toplantıya katılan DYP Genel Başkanı Tansu Çillerde konuşmasında, basında hakkında çıkan haberlerle ilgili olarak, medyanın yalan haber verdiğini, halkı yalnış bilgilendirdiğini savunarak "Bir kişi 2 yıl içinde 2-3 gazete kuruyor, televizyon sahibi olup tekel oluşturuyorsa bunun arkasına bakmak gerekir" dedi.

9- Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen "1. Gençlik Kurultayı" Ankara Atatürk Spor Satonu'nda yapıldı. MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeli'nin barışçı bir devlet olduğunu vurguladı.

26 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Şanlıurfa'da GAP gezisi sırasında gazetecilerin hükümet krizi ile ilgili sorularını yanıtladı. Türkiye'de kuralların işlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Demirel, "Herkes rejimi istediği gibi anlamasın, hükümet benim işim değil, Meclis'in işidir. Hükümet istifa ederse, yeni bir hükümet kurulma mekanizmasını başlatmak benim işim olur" dedi.

2- Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili incelemeler yapmak üzere Şanlıurfa'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePe, GAP İdaresi Başkanı Olcay Ünver ile Devlet Sû İşleri (DSi) Genel Müdürü Doğan Al-tınbiiek taralından bir brifing verildi.

Ünver brifingde, GAP'm bugünkü durumunu değerlendirerek, "GAP, yüksek enflasyon sebebi değildir. Çünkü GAP, meyvesini vermeye başlamış, kendini finanse etmiştir" dedi.

Altınbilek de, gerçekleşen enerji üretimlerinin yatırım bedelleri ile karşılaştırıldığında, Keban Barajf nın yatırım harcamalarının 6 katını, Karakaya Barajı'nın 2 katını, Atatürk Baraj r nın ise yüzde 65'lik bölümünü şimdiden geri ödediğini, GAP1 in kendini finanse etmeye başladığını ifade etti.

3- Harran Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile DYP Şanlıurfa Milletvekili Necmettin CevherPye "GAP'ın hayata geçirilmesi, Doğu ve Güneydoğu halkının refah düzeyinin artırılmasındaki üstün hizmetleri" nedeniyle "Ziraat Fahri Doktorası" verildi.

Harran Üniversitesinde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, üniversitenin, verdiği ilim irfanın yanında, ülkenin bölünmez bütünlüğünün, demokrat, laik cumhuriyetin ve ebediyete kadar varolacak Türk devletinin sahibi olduğunu kaydetti.

4- Başbakan Mesut Yılmaz Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, hükümetten istifa etmemekte ısrarlı olduğunu belirterek "Yeni bir hükümet oluşumu ortaya çıkmadan, Meclisle yeni bir hükümet kurulmasına ilişkin mutabakat sağlanmadan istifa etmemeye kararlıyım. Ben istifa etmedikçe de hükümet devam eder" dedi.

5- Bakanlar Kurulu, Diyarbakır'da toplandı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bilican, Bakanlar Kurulu'na verdiği brifingde, Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılması durumunda bölgede "ekonomik olağanüstü hal uygulanmasını" istedi. Bilican, bölgedeki iş çevrelerinin "Birkaç yıllık vergi muafiyeti getirilmesi, yatırım ve sanayide ucuz enerji sağlanması, SSK primlerinde muafiyet, makine alımında yeni teşvikler ve organize sanayi bölgesi inşaatlarının tamamlanması ile et ithalatına giden kaynağın bölge hayvancılığına aktarılmasını" istediklerini bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner toplantı sonunda yaptığı açıklamada, bölgedeki 132 firmaya 4.5 trilyon lira destek verileceğini kaydederek, "Böylece 134 tesis ülke ekonomisine kazandırılacak. Yan sanayi ile birlikte 20 bin kişilik istihdam imkanı oluşacak" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Antalya'nın Serik ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, DYP'nin ANAP'tan daha çok milletvekiline sahip olmasına rağmen, Cumhurbaşkant'nın hükümeti kurma işini ANAP Genel Başkanı Mesut Yıtmaz'a verdiğini belirterek, "bu Başbakanlık, bu sandalye benim hakkım, bizim hakkımız" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Sivas'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, DYP'nin RP ile kuracağı olası bir hükümetin Atatürk Türkiyesizi karanlığa sürükleyeceğini belirerek, DYP Genel Başkanı Tansu Çillenn böyle bir koalisyonu göze alsa bile partisinin buna izin vermeyeceğini savundu.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2 Haziran yerel ara seçimleri nedeniyle Konya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP ve DYP'nin 24 Aralık seçimlerinde yaptıkları mücadeleyi sonuçlandırmak ve birbirlerini alt etmek için, hükümeti bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, "Hükümet, partiler arasındaki kavgaya alet edilmiştir. Oysa, Türkiye'nin çözüm bekleyen bir sürü sorunu var. Bu yaklaşımla hükümet tahrip ediliyor" dedi.

9- YDhTnin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi"nde parti tüzel kişiliğinin devamına karar verilerek, genel başkanlığa Hüseyin Ergün seçildi.

10- Türk Haber-Sen'in Ankara'da yapılan 2. Olağan Genel Kurulunda Resul Akay, yeniden genel başkanlığa seçildi.

11 - Güney Kıbrıs'ta parlamento seçimleri yapıldı.

27 MAYIS 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz Diyarbakır'da, GAP Yüksek Kurulu toplantısına katılan bakanlar ile yaptığı değerlendirme toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, RP ile DYP Genel Başkanı Tansu Çillerin yorumuna karşı çıkarak hükümetin, ancak başbakanın istifası ya da Meclis'te güvensizlik oyu ile düşürülmesi durumunda son bulacağına ilişkin açıklamalarıyla "anayasal bir hatırlatma" yaptığını belirterek, kendilerinin de aynı şeyleri söylediklerini bildirdi.

Başbakan Yılmaz, belediye başkanlığı seçimi yapılacak olan Bingöl'de halka hitaben yaptığı konuşmada da, pazar günü yapılacak seçimlerin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyerek, "Pazar günü hesabını veren insanlara mı? Hesabını vermeyenlere mi? güvendiğinizin cevabını vereceksiniz" dedi.

2- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan ve 120 arkadaşı Başbakan Mesut Yılmaz hakkında gensoru önergesi vererek, Genel Kurul'un 30 Mayıs günü olağanüstü toplantıya çağırılması için TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulundular. Gensoru önergesinde, hükümetin güvenoyu almadığının Anayasa Mahkemesi kararıyla sabit olduğu belirtilerek, gerekçeli kararın açıklanmasından sonra Başbakan Yılmaz'ın görevi iade etmesi gerektiği savunuldu. Önergede, Başbakan'ın 2 haftadır görevi iade etmemekte direndiği vurgulanarak, "Yüksek mahkemenin yok saydığı bir yetkiyi kullanmaya devam ederek, Anayasa'yı ihlal ve cezai tabiri ile yetki gaspı suçları işlenmektedir" denildi,

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, halen eski içtüzüğün yürürlükte olduğunu belirterek, Meclis Başkanı'nın TBMM Genel Kurulu'nu olağanüstü toplamaya zorunlu olduğunu savundu. Gensoru önergesinin Meclis'te görüşülmesinden bir tam gün sonra da gensoru ile ilgili oylama yapılacağına dikkat çeken Erbakan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Başbakan Yılmaz'ı meşruymuş gibi gösterme çabası" içinde olduğunu öne sürdü.

3- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniçve Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Yadranko Prliç arasında Ankara'da yapılan üçlü toplantıda, Bosna-Hersek-Hırvatistan Federasyonu'nun tam anlamıyla yaşama geçirilmesi süreci ele alındı. Yapılan üçlü toplantıda, "üç ülke cumhurbaşkanlarının eylül ayında yapılacak seçimler öncesinde biraraya gelmesi, Mersin'den Bosna'ya feribot seferleri düzenlenmesi, Zagrep-Saraybosna-lstanbul arasında hava trafiği sağlanması, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TlKA) Zagrep'te büro açması, üçlü büyükelçiler komitesinin haziran ayında Mostar'da yapılacak yerel ara seçimlerde gözlemcilik yapması, Türkiye ve Hırvatistan'ın Washington'da kurulan Federasyon Uygulama Komitesi'nde temsil edilmeleri" kararları atındı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 2 Haziran yerel ara seçimleri için gittiği Konya'nın Meram ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz'ı "emanet başbakan" olarak niteledi ve "Öyleyse bu emanet başbakan gider, ülkeye gerçekten hizmet verecek olan gelir" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykaf, 2 Haziran'da yerel ara seçim yapılacak olan Antakya'nın Turunçlu ile Mersin'in Çiftltkköy beldelerinde yaptığı konuşmada, solun en büyük sıkıntısının "bölünmüşlük" olduğunu belirterek, "Sahte solculara geçit vermeyin" dedi.

6- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Çeçen lider Selimhan Yan-darbiyev, Çeçenistan'daki çatışmaların 1996 yılının mayıs ayını haziran ayına bağlayan gece yarısından itibaren karşılıklı olarak tamamen durdurulması konusunda anlaşmaya vardılar.

Anlaşma, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen bir törenle, Yandarbiyev ve Yeltsin'in barışçı çözüm planı çerçevesinde kurulan Çeçenistan Komitesi'nde başkanlığını yürüten Başbakan Victor Çernomtrdin tarafından imzalandı. İmza töreninde, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı {AGİT} temsilcileri de hazır bulundu. Boris Yeltsin görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Barış yönündeki en önemli aşamaları geçtik, savaş bitiyor, barış geri geliyor" dedi.

7- Çin'de, çeşitli suçlardan yakalanan 18 kişinin idam edildiği bildirildi. 146

28 MAYIS 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz" ı Çankaya Köşkü"nde kabut etti. Başbakan Yılmaz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı DemireHn, hükümet sorununun her ülkede olabileceğini, ancak bunun bir devlet boşluğu yaratmasına izin vermeyeceğini söylediğini bildirdi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin 34. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Antakya'da düzenlenen "Anayasa Yargısı" konulu sempozyumda gazetecilerin RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın güve noy lamasına ilişkin gerekçeli kararın yayımlanmaması ile ilgili eleştirilerini yanıtladı. Güvenoylamasıyla ilgili gerekçeli kararın yayımlanmasında gecikme olamayacağını ve olağan sürecin işlediğini belirten Özden, "Biz, hiç kimseyle hiçbir konuda pazarlık yapmadığımız ve yapmayacağımız gibi, kararları da hatır için yazmaz, hatır için yayımlamayız" dedi.

3- Devlet Bakanı Ati Talip Özdemir İstanbul'daki bir açılışta yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de en çok ihtiyaç duyulan konuların başında eğilimin geldiğini belirterek, "Ülke, gençlerden çok şey bekliyor" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "Ülkeyi Refah Partili bir hükümet macerasına sürüklemeyi içlerine sindiremeyeceklerini" vurgulayarak, DYP ile ANAP'a "hükümet sorumluluğunu bu yıl içinde yapılacak bir erken seçime kadar taşımaya devam edebilmek için süratle bir uzlaşma arayışı içine girin, mütareke ilan edin" çağrısında bulundu.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2 Haziran yerel ara seçimleri nedeniyle Bayburt'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dışişlerinde uyguladığı pasif politikayı eleştirdi, Baykal, konuşmasında İran'ı suçlayarak, "İran kendi diplomatları aracılığıyla terörist yetiştiriyor" dedi.

6- HABITAT-II "2000'e Doğru Yerel Yönetimler" konferansı İstanbul'da başladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve HABITAT-II Genel Sekreteri Wally N'Dow konferansta yaptığı konuşmada, 21. yüzyılda var olan karmaşık sorunları tek bir kuruluşun, tek başına ele alamayacağını vurguladı ve "Hiçbir kişi veya kuruluş, 21. yüzyılın gerektirdiği vizyona tek başına sahip olamaz" dedi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konusunda merkezi yönetimin somut adımlar atmadığını, herşeyin lafta kaldığını" söyledi.

7- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, İstanbul'da DiSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonominin bunalım içinde olduğunu, işçiler ve tüm emekçilerin yoksulluk kıskacında yaşam mücadelesi verdiğini vurgulayarak, "Sermaye, her türlü olanağı kullanarak sendikal örgütlenmenin çözülmesi, hak ve özgürlüklerin biraz daha budanması için bastırıyor" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerince son bir hafta içinde Güneydoğu'da gerçekleştirilen operasyonlarda, 46 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 2 PKK'h teröristin de ya-1 kalandığı bildirildi,

9- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim Kuznelsov, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Ankara'yı endişelendiren, Kafkas ülkeleri ve Rusya'nın yaptığı sınır anlaşmalarını, Türkiye'nin, İsrail uçaklarının ülke semalarını kullanmasına izin vermesine benzeterek 'Türkiye gibi biz de egemen Kafkas ülkeleri ile askeri işbirliği anlaşmaları yapıyoruz. Bu anlaşmalar Türkiye'ye karşı değil" dedi.

10- İşadamı Rahmi Koç'a Yunanistan'ın başkenti Atina'da Avrupa Partameterler Meclisi toplantısında topluluğun kültür komisyonu tarafındanmüzecilik kişisel ödülü verildi.

29 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i kabul etti. Türkeş, kabulden sonra yaptığı açıklamada, koalisyon ortaklarının karşılıklı münasebetlerini yumuşak tutmalarının yararlı olacağını, Cumhurbaşkanı Demirel'in de kendisinin bu görüşüne katıldığım bildirdi.

2- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, RP'nin Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verdiği gensoru önergesi görüşme tarihini, yazılı bir açıklama yaparak duyurdu. TBMM Genel Kurulu'nu 3 Haziran Pazartesi günü toplantıya çağıran Kalemli, bu tarihi belirlemesinin gerekçesini, "yerel ara seçimlerden önce yapılacak görüşmenin seçim sonuçianm etkileyeceğ görüşüne dayandırdı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul'da yapılan Müslüman Topluluklar Birliği'nin 5. toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbakan, TBMM Başkam'nın Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesini görüşmek üzere Meclisi 3 Haziran Pazartesi günü olağanüstü toplantıya çağırmasını "Anayasa'ya ve Meclis İçtüzüğü'ne uygun olmayan bir davranış" olarak niteledi.

4- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, Amerikan Miüi Savunma Bakanı William Perry ile temaslarda bulunmak üzere Washington'a gitti. Sungurlu, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Perry ile Çekiç Güç'ün uzatılması ve ABD'den Türkiye'ye silah satışı konuları ile bölgesel sorunları ele alacaklarını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan'ın Türk ve .Yunan dışişleri bakanları arasında 3 Haziran Pazartesi günü Berlin'de gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varılan görüşmeyi iptal etmesini "siyasi irade noksanlığının göstergesi" olarak değerlendirdi. Açıklamada, Yunanistan'ın, kararını Türkiye'deki iç siyasi gelişmelerle gerekçelendirmesinin ise kabul edilemez olduğu vurgulanarak, "Türkiye iç politikasının kendi dinamikleri içindeki gelişmeleri gerekçe olarak ileri sürmek suretiyle diyalog sürecinin önünü tıkamaya tevessül edilmesinin sorumluluğu, doğal olarak Yunan tarafında olacaktır" dendi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel ara seçimleri nedeniyle bulunduğu Boyabat'tan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülkede son dönemde yaşanan olayların bir emrivaki ile RP iktidarını ortaya çıkarabileceğini ileri süren Baykal, RP'li bir iktidarın sıkıntılar doğurmasından kaygı duyduğunu belirtti. ANAYOL'u oluşturan partilerin liderler arasındaki siyasal kavganın ülkeye zarar verecek boyutlara ulaştığım belirten Baykal, DYP ve ANAP liderlerine siyasi kavgalarını ülke yönetimine taşımamaları çağırışında bulundu. Baykaf, kesinlikle hükümete girmeyeceklerini de bildirdi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı'na (RTÜK), Ali Ba-ransel'in yerine Güneş Müftüoğlu seçilirken, Başkan Yardımcılığına ise Fatih Karaca geliri idi.

8- TİSK Yönetim Kurulu'nun TİSK Müteşebbisler Konseyi toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıdan sonra Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan TİSK Başkanı Refik Baydur, siyasetin artık ekonomiyi yüzde 100 etkilemediğini belirterek, sağ ve sol partilerin bir araya gelmesinden herhangi bir sonuç alınamadığını belirtti. Baydur, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulması için ANAP-DYP-RP koalisyonu önerdi. Baydur, herhangi bir ekonomik programı bulunmayan, sadece kitlelerin mevcut şikayetleri nedeniyle yükselen RP'nin sistem içine çekilebilmesi için bunun şart olduğunu bildirdi.

9- Türk-İş'e ziyarette bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti Başkanı Martin Hardy ile Tan Ling Hui, Genel Başkan Bayram Meral ile görüştü. Heyet Başkanı Hardy, görüşmede, Türkiye'deki ekonomik konularda Türk-İş'in görüşlerini almak amacıyla geldiklerini belirterek "Türkiye'de büyük ekonomik potansiyel var, ancak büyük bir ekonomik istikrarsızlık ve yüksek oranlı enflasyon da söz konusu. Ayrıca son yıllarda Türkiye'nin, insanların yaşam standardını yeterince.yükseitecek kadar büyümediğini görüyoruz. Kısa sürede sorunların aşılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Türk-İş Başkanı Meral de basına yaptığı açıklamada, "Hükümet dış borçlarını aksatmadan ödedi. İşçi ve memurda aksama oluyor, ama rantiye sahiplerine gelince aksama olmuyor" dedi.

30 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BM insan Yerleşimleri Zirvesi HABITAT-II dolayısıyla Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Butros Gali'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, BM Yasası'nda yer alan ilkelere kendini adamış bir kurucu üye olmaktan dolayı daima gurur duyduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı Nahit Menteşe başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz toplanlı sonrası yaptığı açıklamada, Kurul'da imzaya açılan "askerliğini yapmamış polislerin dört aylık temel eğitimin ardından, kalan sürelerini görev yerlerinde tamamlamalarına ilişkin yasa tasarısı" ile "Pişmanlık Yasası'nın süresinin 5. kez uzatılmasını öngören tasarının" TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, seçim gezileri çerçevesinde Zonguldak'ta yaptığı açıklamada, hükümetin sona erdiğini belirterek, "Anayasa Mahkemesi karar aldı, bu hükümet güvenoyu almamıştır. Ama onlar hala orada oturuyor. Hükümet Meclis'ten kaçıyor. Ama bunun sonu yok" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı İsmet Attila yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanlığı döneminde, örtülü ödenek harcamalarının yasalara uygun olduğunu bildirdi. Attila açıklamasında, "Örtülü ödenek iddia edildiği gibi siyasi amaçla kullanılamaz" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Marmara Ereğlisi'nde düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, 2 Haziran yerel ara seçimlerinden sonra hükümetin istifa edeceğini ve yeni bir çoğunluk hükümetinin kurulacağını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, DSP'nin hükümete girmekten korktuğunu belirterek, kendi partisinin girmesine de Bülent Ecevit'in engel olduğunu ileri sürdü.

Baykal, hükümetin hemen istifa etmesi gerektiğini söyleyerek, "2 Haziran seçimleri geçsin diye bekliyorlar. Bu düşünce Türkiye'ye zarar verir" diye konuştu.

7- DfSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu İstanbul'da toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Genel Başkan Rıdvan Budak, RP'nin de sistem içerisinde yer alan bir parti olarak hükümette denenmesi gerektiğini söyledi. Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirgesinde de, Türkiye'de yolsuzluklar, şaibeli nalvarlıklan, örtülü ödenek gibi toplum vicdanım sarsan skandallartn ard arda patlak verdiği; Güneydoğu ve Kürt sorununun demokratik bir çözüme kavuşturulmadığı, parlamentonun ise olaylara seyirci kaldığı belirtildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında 15 PKK'lı militanın ölü ele geçirildiği, 4 güvenlik görevlisinin şehit olduğu bildirildi.

9- Irak Petrol Bakanı Emir Muhammed Reşid yaptığı açıklamada, Irak petrolünün dünya pazarına sunulmak üzere Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına petrol pompalama işleminin başladığını bildirdi.

31 MAYIS 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Koç Üniversitesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, devletin üniversitelerinin yalnızca ben yapacağım saplantısı içerisine girmesi halinde, çocukların büyük bir kısmının ilmin ve teknolojinin ışığından mahrum kalacağını belirtti ve bunun için üniversite kurumunu Kim yapabiliyorsa onunla beraber devam etmek gerektiğini söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'de sigarayla ilgili yasal düzenleme yapılmasına acil gereksinim duyulduğunu belirterek "Bu konudaki çalışmalar bir an önce sonuçlandırılmalıdır" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğİ'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, ülke genelinde güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler görüşüldü.

3- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasına ilişkin hazırlanan Mahalli İdareler Reform Tasarısı, Pişmanlık Yasası ve polislerin askerlik durumu hakkında gelinen son noktayla ilgili bilgi vermek amacıyla Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, mahalli idareler ile ilgili yasal düzenlemelerin günün ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu belirtti ve tasarıyla merkezi idarenin vesayet yetkisinin azaltılacağını ve mahalli idarelere ek mali kaynak temin edileceğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu Zonguldak'ta düzenlediği basın toplantısında, limanların mülkiyetinin devlette kalmasını, ancak işletmesi bakımından elden çıkarmak zorunda olduklarını söyledi.

5- Gazeteci Ahmet Tuna, İstanbul'da vefat etti.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü.

7- Washington'da bulunan Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, düzenlediği basın toplantısında ABD'deki temasları hakkında bilgi verdi. Sungurlu, Amerikan yöneliminin, Türkiye'ye silah satış ve transferinde ortaya çıkan gecikmelerin aşılması İçin etinden geleni yapacağını bildirdiğini söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tam üye olmadığı bir Avrupa Birliği'ne üye olmayı kabul etmeyeceğini, gerekirse bu konuda referandum yaparak halkın görüşlerinin alınabileceğini söyledi.

9- Rusya'da meydana gelen tren kazası sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.

10- İsrail Merkezi Seçim Komitesi tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre, sağcı Likud Partisi lideri Benjamin Netanyahu oyların yüzde 50.5'ini alarak birinci parti oldu.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106