16.4.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1996

1 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bulaşıcı bir hastalık olmamasına karşın kanser, bir afet olarak kabul edilmektedir. Türkiye, kanser mücadelesinde araştırma-geliştirme faaliyetleri, ilaç teknolojisinde kaydedilen gelişmeler, onkoloji hastanelerinin ve mevcut hastanelerde onkoloji ana bilim dallarının kurulması yönündeki gayretlerle umut verici bir seviyededir" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Dinar'da deprem sonucu hasar gören binaların yapım ve onarım projelerinin ihalelerine izin veren Bakanlar Kurulu Kararı'nı onayladığı bildirildi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Yunan hükümetini, "barışı sabote etmemesi gerektiğini" belirterek uyardı. Atina'nın yanlış davranışlardan uzaklaşması gerektiğini kaydeden Başbakan Yılmaz, Yunanistan Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis'in Suriye'nin, Yunan savaş uçaklarına kendi havaalanlarını kullanma izni verdiği açıklamalarının tehditkar olduğunu bildirdi.

4- Yurt dışına çıkan kişilerin Toplu Konut Fonu harcından muaf tutulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Karan, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- Başbakan Mesut Yılmaz ile Başbakanlık Konutu'nda görüşen koalisyon ortağı DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başbakan Yılmaz ile görüşmelerinde, ülke için yapılması gereken meseleler ve bürokrat atamalarının gündeme geldiğini, atamalar üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğini belirtti.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan düzenlediği toplantıda, iki yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

7- Amavutluk'un başkenti Tiran'da başlayan ve Türkiye, ABD, İtalya, Arnavutluk, Makedonya ile Bulgaristan savunma bakanlarının katıldığı Güney Balkanlar Savunma Bakanları Toplantısı sona erdi. Bölgesel sorunların, savunma işbirliği olanaklarının, ikili ilişkilerin ele alındığı toplantıda, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da tüm Balkan ülkelerinin katılımının sağlanacağı bir "Savunma Bakanları Zirvesi" yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı konuşmada, Türkiye olarak sözkonusu zirveyi desteklediklerini belirterek, zirvenin, bölgede kalıcı bir barış ve istikrarın sağlanmasında çok önemli bir adım olacağını bildirdi.

8- Yunanistan Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis, Elefterotipia gazetesine Verdiği demeçte, Suriye'nin Yunan savaş uçaklarına, kendi havaalanlarını kullanma izni verdiğini resmen açıkladı. Arsenis, "Türkiye ile problemi olan ve NATO'ya dahil olmayan ülkeler ile askeri işbirliği politikası izliyoruz" dedi.

2 NİSAN 1996

1 - TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu ayrı ayrı ziyaret ederek görüştü.

Kalemli yaptığı açıklamada, Meclis çalışmaları ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Zeytinburnu Belediyesi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde hedeflerinin merkezi hükümetin birçok yetkisini, belediyelere devretmek olduğunu söyledi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, 2.Ulusal Aşı Günleri dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, bebek ve anne ölümlerinin engellenmesi ve aşılama konusunda başarılı çalışmalar yaptığını, ancak gelişmişlik ile özdeş bir başarıya ulaşamadığını belirtti.

4- RP, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'de (TEDAŞ) yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar için "soruşturma komisyonu" kurulması istemiyle TBMM Baş-kanlığfna önerge verdi.

5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, SSK'da uygulanan sistemin tıkandığını belirterek "SSK bugünkü noktaya popülist politikalarla getirilmiştir" dedi.

6- Bingöl, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 10 PKK'lı terörist Öldürüldü.

7- Rusya ile Beyaz Rusya'yı, siyasi ve ekonomik olarak yakınlaştıran "Egemen Devletler Topluluğu Anlaşması" iki ülke devlet başkanı Boris Yeltsin ve Aleksandr Lukaşenko arasında Moskova'da imzalandı.

8- Kazakistan Devlet Başkam Nursultan Nazarbayev, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Beyaz Rusya arasında yapılan an-

laşmalarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, eski Sovyetler Birliği'ne geri dönme gibi bir olayın kesinlikle olmadığını söyledi.

3 NİSAN 1996

1- Devlet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, geçen hükümet döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu gelirlerinin yüzde 89'luk kısmının amaç dışı, 1992 yılından itibaren sadece yüzde 11'lik kısmının gerçek amacına uygun olarak kullanıldığını belirterek, "1992 yılından itibaren fon gelirlerinin yüzde 78'i bütçe içerisine alınmıştır. Gelirler, fonun kurulduğu 1986 yılındaki amaçları doğrultusunda değil, bütçe amaçları doğrultusunda kullanılmıştır" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinden ödün vermesini beklemenin "doğru ve gerçekçi bir tutum olmayacağını" belirtti. Yukarı Karabağ'a "azami özerklik" teklif edilmesine karşın Ermeni tarafının bağımsızlığa gidecek nitelikteki istemlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Akbel, "sorunun çözümü için, gerek ikili planda gerekse Türkiye'nin de üyesi olduğu Minsk Grubu çerçevesinde yapılan çalışmalardan bir ilerleme sağlanamadığını" söyledi.

3- Turizm Bakanı Işılay Saygın, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ni (TÜRSAB) ziyaret ederek sektör sorunları hakkında bilgi aldı. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saygın, açıklamalarda bulundu.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Mecüs grup toplantısında yaptığı açıklamada, RP'nin, başbakanlığı dönemine ilişkin yolsuzluk iddialarını TBMM gündemine getirmesini eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, üst düzey bürokrat atamalarının bir aydır gerçekleştirileme-mesini eleştirerek, hükümet ortakları ANAP ve DYP'ye, "Türkiye, bir devlet bunalımına sürükleniyor. Bu hükümet kendi kendini engellemeye devam ederse yeni bir erken seçim kaçınılmaz olabilir" uyarısında bulundu. Sorunun, koalisyon ortaklarının "devleti bölüşme, devlette kadrolaşma" anlayışından kaynaklandığını belirten Ecevit, partilerini ve Türkiye'yi olası bir erken seçime hazırlamak zorunda olduklarını söyledi.

6- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali İhsan Karacan, AGF Garanti Sigorta ve Finans Dünyası Dergisi'nin işbirliği ile düzenlenen "Türkiye Sigorta Sektörünün Yeni işlevi ve Beklentiler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminin tamamen özel sektöre bırakılmasının yanlış olacağını söyledi. Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi reforma tabi tutulurken, yükün bir kısmını özel sektöre devretmenin kaçınılmaz olduğunu belirten Karaca, "Ancak sosyal güvenlik tamamen özel sektöre bırakıldığında daha büyük sorunlar doğuracaktır" dedi.

7- Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

8- ABD Ticaret Bakanı Ron Brown ve birçok üst düzey yetkiliyi taşıyan uçağın, Bosna'nın Tuzla kentinden Hırvatistan'ın Dubrovik kentine giderken kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü ve uçakta bulunanların öldüğü bildirildi.

9- Güney Kore'de, bir otobüsün nehre uçması sonucu, 18 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

4 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ile yaptığı ortak basın toplantısında, iki ülke arasında üçüncü bir sınır kapısının açılmasını da öngören anlaşmalar ile Gürcistan'ın bağımsızlığına kavuştuğu 4 yıl içinde iki ülke arasında 30 yıla sığacak işler yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Avrasya koridoru, Gürcistan'dan Orta Asya'ya geçilmesi olayıdır. Petrol boru hatları, Bakü-Ceyhan ve Bakü-Supsa boru hatları yapılması olayıdır. Gürcistan gaz boru hatlarının Türkiye tarafından kullanılması olayıdır. İki ülke limanları, hava yolları ve deniz yollarının bağlanması olayıdır. Burada o da imzalandı" dedi.

Şevardnadze de konuşmasında, iki ülke arasında, üç dört yıl içinde ilişkilerde büyük mesafeler katedildiğini belirterek, Ankara'da imzalanan ve gaz boru hatlarını da içine alan anlaşmaların iki ülke ilişkilerinin yeni bir aşamaya girdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

İki cumhurbaşkanı arasında yapılan görüşmelerden sonra Gürcistan ile Türkiye arasında, askeri işbirliği dahil, 10 ayrı anlaşma imzalandı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NATO'nun kuruluşunun 47. yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, kuruluş içerisinde Türkiye'nin "merkezi" bir konuma çıktığını belirterek, "Avrupa'nın yeni güvenlik mimarisi, Avrupa'nın tümünde demokrasinin tesisi, istikrarlı toplumların oluşturulması ve Avrupa'nın tümünü kapsayacak güvenli ve adil bir barış ortamının tesisi amacına yöneliktir" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da yayımladığı mesajda, soğuk savaşın ardından NATO ittifakının 1990 yılında başlattığı ve halen içinde bulunduğu değişim süreciyle yeni koşullara büyük ölçüde uyarlandığını kaydetti.

3- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Danimarka Meclis Başkanı Erling Olsen'e bir mektup göndererek, sözde sürgünde Kürt Parlamentosunun Koli

penhag'da toplanmasından ve ayrıca bazı Danimarkalı parlamenterlerin de katılımıyla Parlamento binasında bir dinleme toplantısı düzenlenmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında Ankara'da toplandı. Hükümet sözcüsü ve Kültür Bakanı Agah Oktay Güner toplantı ile ilgili olarak basın mensuplarına verdiği bilgide, hükümetin, içişleri Ba-kanlığı'ntn araştırmalarına göre korunmasına gerek olmayan kişilere verilen ve makam aracı gibi kullanılan koruma otolarının geri alınmasını kararlaştırdığını söyledi.

Bakanlar Kurulu ayrıca geçen yıl depremde büyük hasar gören Dinar'daki serbest meslek sahipleri ve esnaflardan 1996-97 yıllarında vergi alınmamasına ilişkin tasarıyı Meclis'e şevketti.

5- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hollanda ve Belçika hükümetlerinin,."harç muafiyeti" uygulamasına Schengen Anlaşması uyarınca son vermesi nedeniyle Türkiye'nin de iki ülke yurttaşlarından vize alınmasını kararlaştırdığı bildirildi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu Türk-İş Genel Merkezİ'nde, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK konfederasyonlarının temsilcilerine, SSK'nm içinde bulunduğu durum hakkında brifing verdi.

Çalışma Bakanı Kul toplantının açılışında, sendikacılara kurumun tasfiye edilmeyeceği yönünde verdiği güvenceyi yineleyerek, "Ne tasfiye ne de özelleştirme şu aşamada söz konusu olacak. Tek çare, başlı başına çare değil" dedi.

SSK Genel Müdürü Kılıçdaroğlu da, kuruma borcu olup malvarlığına haciz konmayan hiçbir belediye olmadığını kaydederek, belediyeler arasında tahsilat konusunda hiçbir ayrım yapılmadığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de konuşmasında, hükümetin, sendikaların yapacağı uyarıları dikkate almasını beklediklerini kaydederek, "Üzülerek görmekteyiz ki, hükümet programı, ülkemizin, halkımızın ve işçi sınıfının sorunlarını aza indirecek ciddi yaklaşımlardan uzaktır" dedi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DiE), mart ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatlarının yüzde 7.0, tüketici fiyatlarının da yüzde 5.6 oranında arttığını bildirdi. Buna göre yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 65,3, tüketici fiyatlarında ise yüzde 79.3 olarak belirlendi.

8-İstanbul 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, "Halkı sınıf farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa sevkettiği gerekçesiyle Evrensel gazetesinin 1 ay süreyle kapatılmasına, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Ali Erol'un da 2 yıl hapis ve 600 bin lira ağır para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

5 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlenen Kızılay 1996 Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Kızılay'ın dil, din, ırk farkı gözetmeksizin herkese yardım elini uzatmasını övünülecek hizmet olarak değerlendirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Fener Rum Patriği Bartholomeos'u kabulünde yaptığı konuşmada, Batı Trakya'da yaşanan bazı inanç kısıtlamalarına değinerek, "Bartholomeos'un Batı Trakya'daki Türk Azınlığın dini ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olacağı inancındayım" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSİAD) üyeleri, üniversite ve bakanlık temsilcileri ile özel sektör yetkililerine düzenlenen brifingde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon gereksinimi hakkında bilgi verildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi'nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul, sosyal güvenlik alanındaki sorunları çözmeyi hedeflediklerini belirtti ve SSK'nın finans darboğazı içinde olduğunu söyledi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel yaptığı yazılı açıklamada, yayınlarında eğitim ve kültüre yeterli süre ayırmayan radyo ve televizyon kuruluşlarını uyararak "Eğitim, kültür, belgesel, Türk halk ve sanat müziği içerikli programlara yeterli süre ayrılmalıdır" dedi.

6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli sorununun, laiklik karşıtı güçlerin giderek devlet içinde kadrolaşması olduğunu, laikliğin hukuk devletinin temeli olduğunu belirterek, "Laiklik insan haklarına saygılı olmanın ve demokratik rejimin temelidir" dedi.

7- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Halis Komili düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de kamu harcamaları ve kamu borçlanması-mali disiplin gereği üzerine gözlem ve öneriler" konulu TÜSİAD raporunu açıklarken, kamu gelir-gider dengelerinin sağlanması için kısa vadeli acil istikrar tedbirleri yerine, orta ve uzun vadeli yapısal Önlem paketi istediklerini söyledi.

8- Danimarka'da yapılan 31. Avrupa Boks Şampiyonası'nda 60 kiloda Vahdettin İşsever Avrupa üçüncüsü oldu.

9- Tunceli ve Erzurum'da gerçekleştirilen operasyonlarda 14 PKK'lı terörist Öldürüldü.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos İngiltere'de yayınlanan The European gazetesine verdiği demeçte, Başbakan Mesut Yılmaz'ın iki ülke arasında dostluk ve barış çağrısı ile ilgili yaptığı açıklamalarını, bir önceki Türk hükümetine oranla çok olumlu ve ilerici olarak niteleyerek, iki ülkeye de onurlu barış getirecek ve ilişkilerini normalleştirecek bir formül aramaya hazır olduğunu belirtti.

6 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da bazı açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Alman Hastanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Dünyanın başka ülkelerinde sağlık hizmetleri nasıl veriliyorsa, biz de öyle vereceğiz. Kabuk değiştiren Türkiye'nin arzusu da bunlardır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Başbakanlık binasında yaptığı kabullerde, geçmiş hükümet dönemini eleştirdi. Geçmiş 4 yıllık dönemde hiçbir yatırım gerçekleştiremeyen, "partizanlık, haksızlık" yapan ve "yolsuzluk iddialarının hesabını veremeyen" partilerin sandıktan beklenenden fazla oy aldıklarını söyleyen Başbakan Yılmaz, Güneydoğu Sanayici ve işadamları Derneği yetkililerini kabulünde de, Çekiç Güç'ün 4 aylık süresi dolmadan kaldırılması için yasal düzenlemenin yetiştirilmeye çalışılacağını bildirdi.

Başbakan Yılmaz, Kemal Demirin yeniden Kızılay Genel Baş-kanlığı'na seçildiği Kızılay Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada da yolsuzluk ve rüşvet olaylarına değindi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ile "Türkiye'nin hukuk ve adalet sistemi" üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde yayımlandı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Aydın'da, bölge idare mahkemeleri, Gazeteciler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Valilik ve Belediye'yi ziyaret etti. Özden yaptığı konuşmalarda, "Toplumda son günlerde konuşma hastalığı arttı. Adalet ve ordu ile oynanmaz. Adalet ve orduya dil uzatmanın mutlak bir bedeli olmalıdır" dedi.

5- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na yeniden seçilen Nail Güreli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. 1935'li yıllarda bir basın şurası yapıldığını anlatan Özdemir, Basın Ka-nunu'nda yapılacak değişiklik çalışmalarının Meclis'te devam ettiğini belirterek, HABITAT-II toplantıları öncesinde bütün sivil toplum örgütlerinin bi-raraya gelebileceği bir basın şurası düzenlemeyi hedeflediklerini bildirdi.

6- Kültür Bakanı Agah Oktay Güner, Türk Ocaktan'nın 31. Olağan Genel Kurultayı'nda yaptığı konuşmada "Milli küttür yok evrensel kültür var diyenleri layık oldukları seviyeye indireceğiz" derken, "Nazım Hikmet'in, Enver Paşa'nın kemiklerini getireceğiz. Onları yad ellerde terk edenler utansın. Bunların hepsi bizim" dedi.

7- Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne Konya DGM Başsavcısı Cemal Gürcay'ın atanmasına dair karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- TÜPRAŞ Genel Müdürü Ergun Kuran yaptığı yazılı açıklamada, petrol ürünlerinin rafineri çıkış fiyatlarına yüzde 15 oranında zam yapıldığını bildirdi.

9- İstanbul Esenyurt Belediyesi tarafından "HABITAT-M'ye Doğru Kentleşme ve Esenket-Boğazköy" konulu bir panel düzenlendi. Panele katılan Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir yaptığı konuşmada, yeref yönetimlerin demokrasinin gelişmesi açısından önemli bir unsur olduğunu belirtti.

10- DlSK'in İstanbul Bölge Temsilciler Kurulu'nda konuşan Genel Başkan Rıdvan Budak, sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması gerekliğini belirterek, ANAP-DYP hükümetini eleştirdi.

11- Mardin eski Milletvekili Abdülkadir Kerimoğfu, İstanbul'da vefat etti.

12- Kuzey Kore'nin, Güney Kore ile arasındaki silahsızlandırılmış bölgeye asker sokması iki ülke arasında gerginliğin tırmanmasına neden olurken; BM, Kuzey Kore'nin tampon bölgeye asker yığmasının iki taraf arasındaki savaşı sona erdiren 1953 anlaşmasının ciddi bir ihlali olduğunu bildirdi.

7 NiSAN 1996

1- Ankara'da hayırsever vatandaşlar ve devletin katkılarıyla yaptırılan iki İlköğretim okulu, Anadolu lisesi ve endüstri meslek lisesinin açılışlarını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, törene katılma amacının, hayırseverlerin sayısını çoğaltmak olduğunu belirtti ve Türkiye'nin her yanında bu tür insanların bulunduğunu, binlerce eğitim yuvası kurduklarını söyledi.

2- Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar, hazine bonolarının vergilendirilmesi ve vergi uygulamaları konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

3- 2794 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasma ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Müstakil Sanayici ye İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şu-besi'nin 4. Olağan Kongresi'ne katılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptığı konuşmada, Türkiye'de rejimi değiştirerek demokrasi getirmenin gerekli olduğunu belirtti ve "Artık gemi battı, buradan ileriye gitmez" dedi.

5- Bosna Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç Saraybosna'da yaptığı açıklamada, Sırplarla aralarında yeni bir savaşın çıkacağını sanmadığını belirterek, "Eğer savaş çıkarsa kaybeden Sırplar olur" dedi.

Bosna'daki Sivil İşler Yüksek Temsilcisi Cari Bildt de Bosna'nın yeniden yapılanması konusunda Brüksel'de yapılacak konferansa, ellerindeki savaş esirlerinin tamamını serbest bırakmayı reddeden Bosnalı Strplar'ın katılamayacağını söyledi.

8 NİSAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Mec-lis'teki makamında ziyaret ederek, hükümet çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bülent Ecevit ile görüşmesi ve ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra Genel Merkez'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yılmaz, "Bugünkü şekliyle Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasının sözkonusu olamayacağını" söyledi.

Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Ecevit ise Çekiç Güç'ün yerine Türkiye ve bölge için daha sağlıklı bir düzenleme ve Olağanüstü Hal yerine geçecek daha demokratik bir düzenleme hazırlığı içinde olduklarım Başbakan Yılmaz'a aktardığını belirtti. Ecevit, Başbakan'dan bu konuda müttefikleri ve özellikle ABD'yi bilgilendirmesini de istediğini açıkladı.

2- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) tarafından hazırlanan 21 Şubat 1996 tarihli raporda, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'de (TEDAŞ), Satmalıma ve İhale Yönetmeliği'nin 29. maddesine göre keşif bedeli itibarıyla yönetim kurulunun yetki sınırları içerisinde olan işler için kurul kararı alınması gerekirken, "sadece genel müdürlük onayı ile" ihaleye çıkıldığına işaret edildi.

3- Valiler Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Kararnameye göre, İstanbul Valiliği'ne Rıdvan Yenişen, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne Necati Bilican atandı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Cemil Serhatlı Muğla, İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar Bursa valiliklerine getirildiler, içişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 26 ilin valisi merkeze alınırken, 17 ilin valisi yer değiştirdi. 16 merkez valisi il valiliğine atandı. 15 ilin valiliğine de yeni atama yapıldı.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu ve Güneydoğu'da sürdürülen bahar operasyonu kapsamında Tunceli, Bingöl, Siirt, Mardin ile Diyarbakır'la Hani ve Lice ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda 90 PKK'lı terörist öldürüldü, çatışmalarda, 27 güvenlik görevlisi şehit olurken 13 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Silahlı Kuvvet telinin 27 mensubunun şehit olması nedeniyle yayımladığı mesajda,'büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Başbakan Mesut Yılmaz da mesajında, "Şehitlerimizin emaneti olan. vatan topraklarını, onlara layık olacak şekilde koruyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın"dedi.

5- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Anayasa Mah-kemesi'nce kapattlan Halkın Emek Partisi (HEP) eski Genel Başkanı ve feshedilen SHP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Işıkladın beraatine karar verdi.

6- Polis teşkilatının kuruluşunun 151. yıldönümü törenlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı Ülkü Güney başkanlığındaki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, demokratik devletin, ülkede halkın en çok önem verdiği huzur ve sükunu, hukukun içinde kalarak, devletin meşru güçleriyle sağlayabilen devlet olduğunu söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz da, içişleri Bakanı Ülkü Güney başkanlığındaki heyeti kabulünde, güçlü ve tarafsız bir güvenlik birimi olmadan demokratik hukuk devletinin gerçekleştirilemeyeceğini vurguladı.

içişleri Bakanı Güney ise emniyet güçlerinin, Anayasa ve yasalar çerçevesinde özgür demokrasinin, sonuna kadar savunucu olmaya devam edeceklerini söyledi.

7- Washington'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Ulusal Basın Klübü'nde yaptığı konuşmada, ikizce Adacıkları bunalımı ile Türkiye'nin Ege'ye ilişkin politikasının "niteliksel bir değişiklik" gösterdiğini ileri sürdü. "Gelinen yeni aşamada, tartışmaların kaynağı Yunanistan toprakları ve Yunan egemenliği oluyor" ifadesini kullanan Başbakan Simitis, Türkiye ile müzakereleri reddetmelerinin üç nedeni olduğunu belirterek, hukuksal değil de siyasi doğası bulunan müzakereler yönteminin iki taraf için de bağlayıcı olarak kalıcı çözümleri üretmediğini ileri sürdü. Başbakan Simitis, İkizce Adacıkları'nın Yunanistan'a ait olduğu iddiasını yineledi ve kendi toprakları üzerinde egemenliklerini tartışmayacaklarını söyledi.

8- Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Muvaffak el-Allaf, Türkiye ile İsrail'in hava kuvvetleri arasında üç hafta önce imzalanan işbirliği anlaşması ile ilgili olarak Kahire'de yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma, Suriye, Lübnan, Irak ve diğer Arap ülkeleri için doğrudan bir tehdittir ve İsrail ile Türkiye'nin Arap ülkelerine karşf kötü niyetlerinin bir göstergesidir" iddiasında bulundu.

Konuya ilişkin, Iran, Suriye ve Mısır'dan da tepki geldiği bildirildi.

9- Zaire'de meydana gelen tren kazasında 100 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Ticaret Odası (İTO) yöneticilerini kabulü sırasında, gazetecilerin, Lice'nin kuzeyindeki Sağgözü mevkiinde PKK'ya karşı, yürütülen operasyonla ilgili soruları üzerine, "Fevkalade üzgünüm. Şu ana kadar bilinen, bir subay, bir astsubay 27 askerin şehit olduğudur" dedi. Türkiye'nin, terörle mücadeleyi büyük bir başarıyla yürüttüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, bu konuda kendisine verilen görevi kahramanca yaptığını kaydetti.

Başbakan Mesut Yılmaz da grup toplantısında, Güneydoğu'daki operasyonla ilgili bilgi verdi ve önümüzdeki dönemde değişik bölgelerde operasyonlar gerçekleştirileceğini bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise Meclis grup toplantısında terör olaylarına değinerek, terörün bütün hızıyla sürdüğünü söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de bir mesaj yayımlayarak Lice kırsalındaki çatışmalarda 27 askerin şehit edilmesinden duyduğu üzüntüyü dite getirdi.'

2- Başbakan Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, işbaşına geldikten sonra bazı usulsüzlükler ve yanlışlarla karşılaştıklarını, bunlardan belirlediklerini araştıracaklarını ve ilgili bürokratlar hakkında soruşturma başlatacaklarını söyledi.

Yürürlükten kaldıracakları Olağanüstü Hal Uygulaması'nı ikame edecek yasal düzenleme için hazırlık yaptıklarını belirten Başbakan Yılmaz, olayların bu konudaki kararlılıklarından kendilerini vazgeçirmemesi ve bu arada da terörle mücadelede zaaf yaratılmaması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul'da Şişli Belediye'si tarafından hazırlanan "Şişli 2020 Kentsel Dönüşüm Plam"nın tanıtım toplantısına katıldı. Şişli Belediye Başkanı Gülay Atığ'ın proje hakkında bilgi vermesinden sonra bir konuşma yapan Başbakan Yılmaz şehircilik açısından gerekli olan fi-nansal, hukuki ve yerel yönetim modellerini uygulamaya koymak gerektiğini vurgulayarak, "Bugünkü devlet sistemi içerisinde bu ihtiyaçları göz önüne alarak gerekli yasal düzenlemeleri yapmak ve yerel yönetim reformlarının önünü açmak, hükümet programımızın da en öncelikli hedeflerinden birisidir" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ortak hükümet kuran ANAP ve DYP arasındaki "yolsuzluk dengesi" nin sürdüğüne dikkat çekerek yolsuzluk iddialarının araştırılması için Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun özerkleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ecevit ayrıca, Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal konularıyla ilgili açıklamalarda da bulunarak, her iki konuyu da değerlendirmek amacıyla parti bünyesinde bir kurul oluşturduklarını belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve ANAYOL iktidarının, ekonominin yönetiminde de zam yöntemini benimsediğini söyledi.

6- İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. {İSDEMİR) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İSDEMİR ürünlerine, ortalama yüzde 8 oranında zam yapıldı.

7- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitrios Nezeritis, Dışişleri Bakanı Emre Gönensoy'a yaptığı nezaket z'iyeretinde, Yunan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangatos'un görüşme çağrısını iletti. Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Gönensoy, "Sayın Pangalos'un, Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEİ) zirvesinde benimle görüşme isteğine olumlu yanıt verdim. Kendisiyle tanışmaktan ve bir diyalog başlatmaktan memnun olacağım" dedi.

8- Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Igor Turyanskiy, Rusya Federasyonu ile eski Sovyet cumhuriyetleri arasındaki bütünleşme planlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Turyanskiy, Rusya Federasyonumun Beyaz Rusya ile imzaladığı, Kırgızistan ve Kazakistan ile de yapmayı planladığı "devletler üstü anlaşmanın", ilgili ülkelerin bağımsızlık ve egemenliğini tehlikeye düşürdüğünü söyledi.

9- Moskova'da bulunan Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, Rusya Federasyonu Basın ve Yayın Devlet Komitesi Başkanı Ivan Laptev ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Rusya arasında basın yayın işbirliğinin geliştirilmesi ve bifgi alışverişi sisteminin güçlendirilmesini sağlayacak bazı projeler üzerinde görüş bifliği sağlandığı bildirildi.

10- Iran İstihbarat Bakanlığı Doğu Azerbaycan Genel Müdürü, eyalet başkenti Tebriz'de düzenlediği basın toplantısında, "Tahran, Tebriz ve Uru-miye'de gerçekleştirilen özel bir operasyonda, casusluk faaliyeti gösteren ve çoğunluğu Türk yurttaşı olan birçok kişinin tutuklandığını bildirdi. Genel Müdür, sanıkların itiraflarına dayanarak bazı evraklar ele geçirildiğini ve bu şebekenin bilgiler toplayarak Türk istihbarat servisine verdiklerini iddia etti.

11- Temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'de, Başkan Bill Clinton ile bir görüşme yapan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, gazetecilerin Türkiye ile ilgili sorularını yanıtlarken, "İki ülke arasında çözümlenmesi gereken birinci konu, kıta sahanlığı olayıdır. Türkiye'nin bu konuda Lahey'e gitmesini istiyoruz, bu çözüldükten sonra diğer sorunlar ele alınacaktır" dedi.

12- Lübnan'daki aşırı dinci Hizbuflah gerillalarının İsrail'in kuzeyine Katyuşa roketleriyle yaptığı saldırıda en az 13 kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail'in de söz konusu saldırılara misilleme- olarak savaş uçakları ve ağır toplarla Hizbullah örgütünün Güney Lübnan'daki mevzilerini bombaladığı belirtildi.

10 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM'de temsilcisi bulunan siyasi parti genel başkanlarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, İsrail, Mısır ve ABD temasları hakkında görüşlerini açıkladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yüksek düzeyde vergi ödeyen, ihracat ve hizmet arzı ile Türkiye'ye döviz getiren kişi, kurum ve kuruluşlara plaket verme törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, "Bir ülke büyüyorsa ve bunu istikrar içinde götürebiliyorsa, eninde sonunda meselelerini halledecektir. Türkiye her şeye rağmen, 30 yılda ortalama yüzde 5 büyüme hızını yakalamış bir ülkedir" dedi.

Törene katılan Devlet Bakanı Rüşdü Saraçoğlu da yaptığı konuşmada, hükümetin ne devalüasyonu ne de iç borçların konsalidasyonunu hiç bir şekilde düşünmediğini bildirdi. Saraçoğlu, arzu edilen ve varılmak istenilen noktanın, Türkiye'nin ekonomik büyümesini, bir yıldan öbür yıla değişmeden, istikrarlı bir şekilde en yüksek seviyede tutmak olacağını söyledi.

3- Laikliğin kabulünün 68. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, "Laiklik, vicdan, kanaat, dini inanç ve ibadet özgürlüklerinin teminatıdır. Bu anlamda laiklik, özgürlüklerin teminatıdır" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Laikliğin kabulünün 68.yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, dinin siyasete alet edildiğini belirterek, "Dinin siyasete alet edilmesi, yurttaşların dinsel değerlerinin istismar edilmesi devlet yaşamındaki dini kuralların belli ölçülerde etkili kılınmasına dönük sistemli çalışmalarda yatmaktadır" dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneği de Laikliğin kabulünün 68. yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, ANAYOL hükümetinin güvenoylamasının Anayasa ve Meclis İç-tüzüğü'ne aykırı olduğunu İddia ederek, "Mevcut Anayasaya göre bu hükümetin güvenoyu almadığını, Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç'ün uzatılmış olmadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-İsrail arasında 23 Şubat 1996 tarihinde yapılan Askeri Eğitim ve işbirliği Anlaşması'nın 30 kaaar ülke ile daha önce imzalandığını belirterek "Askeri eğitim içeren bu anlaşma, hiçbir şekilde üçüncü ülkeye yönelik bir amaç taşımamaktadır" dedi.

6- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen gençlik ve uyuşturucu bağımlılığı konulu panelde yaptığı konuşmada, uyuşturucu kullanımının insan yaşamını ruh, sosyal ve ekonomik yönden yok ettiğini ifade ederek, suç işleme oranını da artırdığını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, demokrasi ve insan hakları mücadelesinin terörle mücadeleyle karıştırılmaması gerektiğini belirterek, "Teröre çanak tutarsanız, onlar demokrasi şemsiyesinin altına girer ve demokrasiyi yıkarlar" dedi. Çiller, Gü-neydoğu'da kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini, Güneydoğu meselesinin mutlaka çözüleceğini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu'da PKK'ya karşı gerçekleştirdiği son harekatın başarılı olduğunu söyledi. Teröre karşı sağlıklı politikalar oluşturulması gerektiğini bildiren Ecevit, Türkiye'ye ve Kuzey Irak'a huzur getirmeyen Çekiç Güç yerine yeni düzenleme için plan taslağı hazırladıklarını, bunu Genelkurmay ve Dışişleri yetkilileriyle görüşeceklerini, Olağanüstü Hal Uygulaması yerine yeni bir düzenleme için de çalışma yaptıklarını söyledi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bosna-Hersek Genişletilmiş Temas Grubu Bakanlar Toplantısı Saraybosna'da yapıldı. Türkiye'yi Devlet Bakanı ve Türkiye Bosna-Hersek Karma Ekonomik Konseyi Eşbaşkanı İmren Aykut temsil etti. Toplantıda konuşan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İz-zetbegoviç, toplantının, İsfam dünyasının Bosna-Hersek halkına desteğini ortaya koyduğunu, bunun ülkenin yeniden imarı ve rehabilitasyonu için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Bosna-Hersek'in güçlü ve iyi eğitilmiş bir orduya ihtiyacı olduğunu belirten Izzetbegoviç, bu alanda da uluslararası toplumdan özellikle İslam ülkelerinden yardım çağrısında bulundu. Ordunun güçlendirilmesiyle askeri alanda denge sağlanacağını böylece hiç kimsenin savaşa girecek cesarati kalmayacağını söyledi.

10- Kuzey Irak'ta bulunan karşıt Kürt gruplardan Irak Kürdistan Demokrasi Partisi {IKDP} ile frak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkiHleri dün Erbil kentinde bir araya geldiler. Görüşmeden sonra "çatışmaların sona erdirilmesi ve karşılıklı güvenin tesisi" konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi. IKYB sözcüsü de yaptığı açıklamada imzalanan bu anlaşmayı, Irak'ın kuzeyinde durumun normale dönmesi için önemli adım olarak nitelendirdi.

11 NİSAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Bayram Meral başkanlığındaki Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, seçim öncesi işçilere verilen sözlerin yerine getirileceğini söyledi.

Bayram Meral ise Başbakan Yılmaz'dan sorunlarını çözmelerini beklediklerini belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner düzenlediği basın toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi. Güner, Anayasa'da yapılan düzenlemeyle toplusözleşme ve grev hakkı bulunmayan memurların sendika kurabileceklerini, bu yöndeki yasal düzenlemenin kısa zamanda TBMM'ye gönderileceğini söyledi. Anayasa'nın, memurlara grev ve gösteri hakkı vermediğini anımsatan Güner, 18 Nisan'da kamu sendikalarının yapmayı planladıkları iş bırakma eylemine izin verilmeyeceğini belirtti. Güner, toplantıda ayrıca, SSK ve Bağ-Kur'un mali yapılarının güçlendirilmesinin, doğal afet bölgelerindeki çiftçilere işletme, tesis kredisi açılmasının ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarının 3 yıl süreyle ertelenmesinin kararlaştırıldığını, üniversite öğrencilerine verilen kredinin artırılmasının kabul edildiğini söyledi.

3- Danıştay 2. Dairesi, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin gözaltında ölü bulunmasıyla ilgili olarak, İstanbul İl İdare Kurulu'nun, olaya adt karışan 46 polis hakkında verdiği "lüzum-u muhakeme" kararını onayladı.

4- İçişleri Bakanı Ülkü Güney Bakanlar Kurulu toplantısı Öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde PKK terör örgütüne karşı başlatılan operasyonun devam ettiğini, çembere alınan tüm PKK'lılar "temizleninceye kadar" sürdürüleceğini söyledi. "Sıcak temas" halinin devam ettiğini belirten Güney, sınırötesi bir harekatın sözkonusu olmadığını söyledi.

5- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, "bölücülük propagandası" yaptıkları gerekçesiyle yargılanan, kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Sedat Yurttaş, Sırrı Sakık, Ahmet Türk ve bağımsız eski Milletvekili Mahmut Alınak'ı, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 8-1 maddesi ile TCK'nın "müteselsil suçlar-ceza artırımı" hükmünü içeren 80. maddesi uyarınca, 1 yıl 2'şer ay hapis, 116 milyon 666 bin 666 lira para cezalarına mahkum etti. Sanıklar, DGM'nin verdiği ilk mahkumiyet kararının Yargıtay'ca bo-zuiması üzerine yeniden yargılanıyordu.

6- Bolu ve İstanbul'da yürütülen operasyonlarda 106 kg eroin, 11 kg da esrar ele geçirildi. Olay ile ilgili 15 kişi gözaltına atındı.

7- İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçak ve helikopterlerin, Lübnan'ın doğusunda bulunan Baalbek kasabasındaki Hizbullah kamplarını bombaladığı bildirildi.

8- Almanya'nın Düsseldorf Havaiimanı'nda çıkan yangında 21 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 NİSAN 1996

1- Genelkurmay Başkanlığı, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği yöneticileri (TUSlAD), üniversite rektör ve Öğretim üyeleri ile bakanlık ve ilgili kuruluşların yetkililerine dün verdiği brifingde, Türkiye'nin savunma açısından dışa bağımlı olduğu kritik teknolojilerin belirlenerek projeler başlatılmasını istedi.

2- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Ankara'da yaptığı açıklamada, 12 Martta hükümet için güvenoylaması, 14 Mart'ta Olağanüstü Hal, 28 Mart'ta Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması ile ilgili yapılan oylamaların, Ana-yasa'nın 96. maddesine uygun bir şekilde gerçekleşmediği gerekçesiyle bu üç konunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Ankara Büyükelçisinin bakanlığa çağırılarak İsrail Hava Kuvvetlerine ait uçakların, Baalbek kasabasındaki Hizbullah kamplarını bombalaması konusunda bilgi alındığı, Türkiye'nin, Ortadoğu'daki barış çabalarına ve bölge istikrarına en büyük tehdidi oluşturan teröre karşı verilen mücadeleyi desteklemekle birlikte, bu mücadele sırasında sivil halkın ve terörle ilgisi bulunmayan masum insanların zarar görmelerini tasvip etmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan Nevşehir'de özel bir okulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık bütçesinin 254 trilyon olarak belirlendiğine işaret ederek, bu yılın, eğitimde atılım yılı olacağını söyledi.

5-Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Murathan'ın BOTAŞ Genei Müdürlüğü'ne atanmasına ilişkin karar Resmi Ga-zete'de yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- YÖK Başkanı Prof.Dr.Kemal Gürüz Üniversite Öğretim Üyeleri Der-30

neği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yüksek Öğretim Yasası'nda öngörülen yasa değişiklikleri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimde kalitenin artırılması için kar amacı güdülen rekabetçi bir sistem gerektiğini söyledi.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan "1995 Yılı Faaliyet Ra-poru"nda, PKK'nın eylemlerinde bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında gerileme görüldüğü, kırsal kesimde gücünü kaybettiği, örgütün bu yıl içinde daha çok büyük kentlere yönelik bombalama türü olaylara ağırlık verdiği belirtildi.

9- Olağanüstü Ha! Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede düzenlenen operasyonlarda 40 terörist öldürüldü. Operasyonlarda 7 güvenlik görevlisi şehit oldu.

10- Brüksel'de yapılan ve 55 ülke ile 30 kadar uluslararası kuruluşun katıldığı "Bosna'nın yeniden inşası" konutu Brüksel Konferansı başladı.

11- Interfaks ajansı, Rus birliklerinin, Çeçenistan'ın güneyinde yer alan Goiskoye'yi karadan ve havadan bombaladığını bildirdi.

13 NİSAN 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Adana'da, Çukurova Üniversitesi Kampüsü'nde yaptırılan Kapalı Spor Kompleksi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin "bir iddia" olduğunu vurgulayarak, "Dağılmış bir imparatorluktan uygarlığa gitme kavgasıdır. Türkiye Cumhuriyeti büyük Atatürk'ün koyduğu hedeften hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Bu hedef ülkenin her köşesinde huzuru sağlamaktır, fukaralığa, işsizliğe son vermektin Karanlıktan, baskılardan kurtarmak, ülkeyi inşa etmektir. Benim için önemli olan demokratik laik Türkiye'nin teminatı ofan siz gençlersiniz" dedi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan da katıldı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere bir günlük Ege gezisine çıktı. Başbakan Yılmaz, İzmir Adnan Menderes Havafimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hükümetin en öncelikli sorununun vergi reformu olduğuna inandıklarını belirterek, "Türkiye'nin yargı reformu konusunda da gecikmiş olduğunu, yargı mekanizmasının işleyiş ve mevzuat bakımından günün ihtiyaçlarına cevap vermediğini" söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Kurmay Albay Kemal Ay, Cumhuriyet gazetesine Güneydoğu'daki operasyonlara ilişkin bilgi verdi. Ay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu'da 21 noktada sürdürdüğü operasyonlarda, şu ana kadar 200 PKK militanının öldürüldüğünü ve 4 teröristin de yakalandığını bildirdi. Kurmay Albay Ay, operasyonlarda 33 askerin şehit düştüğünü söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, incelemelerde bulunmak ve kurtuluşunun 78. yılı törenlerine katılmak üzere gittiği Gümüşhane'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin Irak yönetimiyle görüşmesi gerektiğini belirterek "Bu, Irak meselesini kendi içinde çözsün demektir. Irak'ın toprak bütünlüğü devam etsin, otorite boşluğu kaldırılsın. Türkiye bunu istiyor. Otorite boşluğunun kalkması ile Kuzey Irak'taki PKK kamplarının kurulması önlenmiş olunacaktır" dedi.

Sungurlu bir soru üzerine son günlerde ortaya atılan "askerlik süresinin indirileceği yolundaki söylentilerin" doğru olmadığını belirtti.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan bir basın toplantısı düzenleyerek, Anayasa Mahkemesi'ne, güven oylamasının iptali istemiyle yaptıkları başvurunun gerekçesini anlattı. Anayasa Mahkemesi'nin, Mesut Yılmaz başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nun güvenoyu alamadığı yönündeki savlarını haklı bulacağını ileri süren Erbakan, TBMM Başkanlığı ve Cum-hurbaşkanlığt'na da aynı istemle başvurduklarını ifade etti.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi iyi bir yere getirme mücadelesinde olduklarını belirterek, "Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin geriye götürülmesine izin vermeyeceğiz. Refah Partisi, ülkeyi geri götürme çabası içinde" dedi.

7- DYP Genel Sekreteri Ali Şevki Erek düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin istikrara kavuşması için ANAYOL konusunda birçok fedakarlık yaptıklarını söyledi. Erek, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’e siyasi amaçlı olarak yöneftilen suçlamaların eleştiri sınırını aşarak "saldırı ve tecavüz" boyutuna ulaştım savunarak, bu tutumun, Çiller ve DYP'ye değil, Türkiye'nin üzerine titrediği siyasi istikrara zarar vereceğini savundu.

8- Norveç'in Stavanger kentinde devam eden 75. Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası'nda Sunay Bulut, 91 kiloda Avrupa şampiyonu oldu.

9- İsrail'in, Güney Lübnan'da üslenen İran yanlısı aşırı dinci Hizbullah örgütü mevzilerine karşı giriştiği hava saldırılarını sürdürdüğü bildirildi. İsrail helikopterlerinin, Güney Lübnan'daki liman kenti Sur yakınlarındaki bir ambulansı vurarak 4'ü çocuk, 6 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

14 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çeşitli açılışlara ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Zonguldak'ta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hür ve serbest bir ülke olduğunu vurgulayarak "Milli birliğimize ve beraberliğimize, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yönelmiş bulunan fitneye karşı bütün vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekir" dedi.

2- Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner, Mamak Ye-şilöz Camii ve Talebe Yurdunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Alevilerin yanlış tanındığını belirterek "Ali sevgisinde hep beraberiz, o manada topyekün bir millet, hepimiz Aleviyiz" dedi.

3- İstanbul Esnaf ve Sanatkar Odası Birliği Genel Kurulu'na katılan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı konuşmada, RP'ye oy veren esnafın aldatılmış olduğunu belirtti ve yolsuzluklarla ilgili "dosya" atağına kalkan RP Genel Başkam Necmettin Erbakan'ı eleştirerek, "daha seçimden yeni çıktık. Bu dosyalar vardı da daha önce neden çıkarmadınız" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son siyasi gelişmelere ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. RP'nin, ANAYOL hükümetinin üzerine gitmeye çalıştığını ve yolsuzluk dosyalarını da en etkili mekanizma olarak gördüğünü anlatan Baykal, "Bu yolsuzluk önergeleri, hükümeti yıkmaya dönük önergelerdir" dedi.

5- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin son derece kötü yönetildiğini belirterek, ANAP-DYP koalisyon hükümetinin DSP'nin çekimser kalarak aldığı güvenoyunun Anayasa'ya göre geçerli olmadığını söyledi.

6- Demokrasi ve Barış Partisi (DPB) Genel Başkanı Refik Karakoç, İstanbul İt örgütü binasının açılışında yaptığı konuşmada, partilerinin, yalnız Kürt sorununa değil özellikle bununla bağlantılı olan Türkiye sorunlarına da işaret ettiğini söyledi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Mamak İlçe Ör-gütü'nün kongresinde yaptığı konuşmada, partinin 27 Mart seçimlerinden beri ihanetlerle karşılaştığını kaydetti ve DYP'deki muhalifleri "kişisel çıkarları için bölücülük yapmakla" suçladı. Gölhan, Çiller'i Yüce Divan'a götürmek isteyen partilere, geçmişteki dosyalarla karşılık vereceklerini de belirtti.

8- BM Türkiye Temsilcisi Paul Van Hanswijck de Jonge, Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da, haziran ayında yapılacak insan Yerleşimleri Konferansı HABITAT-II Zirvesi'nin, dünya halkını 21. yüzyıla taşıyacağını belirterek, BM'in, çevre, insan hakları, nüfus, sosyal kalkınma ve kadın konularında birçok global zirve düzenlediğini söyledi.

9- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Zvi Elpeleg, İsrail'in Lübnan'a düzenlediği harekatla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında "İsrail'in, Lübnan'dan hiç bir toprak talebinin olmadığını defalarca açıkladığını" belirterek, "Lübnan hükümeti, kendi toprakları üzerinde hakimiyetini sağlamlaştırdığı ve buradan İsrail'e karşı terörist saldırıları önlediği zaman, İsrail'in Lübnan topraklarında tek taraflı ilan ettiği 'güvenlik bölgesinden' çekileceğini" belirtti.

10- 95. Parlamentolararası Birlik (PAB) Konferansı çerçevesinde düzenlenen, "Kadın Parlamenterler Toplantısı" İstanbul'da başladı.

Devlet Bakanı İmren Aykut toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de kadın sorunları ile bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Aykut konuşmasında, ülkemizde kadınların okuma yazma, işgücü ve siyasete katılma oranlarının erkeklere göre çok düşük olduğunu istatistiklerle açıklayarak, kadına yönelik şiddet konusunda ise "tüm dünyada olduğu gibi bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet, ülkemizde de önemli bir so-ru.ndur. Şiddete yönelik olarak kadınlara verilen danışmanlık ve sığınma hizmetleri gelişmekle birlikte henüz yeterli değildir" dedi.

Parlamentolararası Konsey Başkanı Dr. Ahmet Fathi Sorour da demokrasi ve eşitliğin sadece politikada temsil edilmekle değil, aynı zamanda tüm toplumun hayat standardını yükseltmek ve toplumu müreffeh kılmakla gerçekleşeceğini belirterek "İşte kadının katılımı, özellikle kalkınmaya olan katkısı burada çok önem kazanıyor" dedi.

11- Türkiye Erozyonia Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Genel Başkanı Hayrettin Karaca, İstanbul'da yaptığı açıklamada, erozyonun meydana getirdiği çölleşmeyi önlemek için Türkiye'nin bir an önce bitkilendirilmesi gerektiğini belirterek, toplum olarak konuya duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

12- Başbakan Mesut Yılmaz resmi bir ziyarette bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti. Başbakan Yılmaz, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan'ın, ihtilaflı olduğu Ermenistan ile Türkiye arasındaki Alican Sınır Kapısı'nın, Erivan'ın işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmediği sürece açılmayacağı güvencesini verdi.

ikili görüşmelerden sonra düzenlenen ortak başın toplantısında Başbakan Yılmaz bir soru-üzerine, Türkiye'nin İran ile dostluk ve işbirliğine önem verdiğini belirterek, ancak içişlerine karışmama ilkesinden sapıklığında iliş-kiterde rahatsızlık yaşanmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Aliyev de Yukarı Karabağ'a "Yüksek Muhtariye" vereceklerini belirterek, bu bölgedeki Ermenilerin tam bağımsızlık belgeli bir statü istemeleri sonucu tıkanan Azeri-Ermeni görüşmelerinin sürdürüleceğini belirtti.

Resmi temasların ardından bir ortak açıklama yayımlandı ve Yılmaz ite Aliyev'in Rusya'nın eski SSCB'nin canlandırılması yolunda aldığı kararı, uluslararası hukuk açısından sonuçsuz ve gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir karar olarak değerlendirdikleri vurgulandı.

13- Resmi bir ziyaret için Fransa'da bulunan Lübnan Başbakanı Refik Hariri, Fransız televizyonuna verdiği demeçte, Hizbullah militanlarının si-lahsızlandırılmalarının mümkün olmadığını belirterek, "İsrail bir yandan Hizbullah milislerini silahtan arındırmamızı isterken aynı zamanda topraklarımızı işgal ediyor" dedi.

14- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail'in, Iran yanlısı Hizbullah örgütüne karşı Lübnan'a düzenlediği saldırıları kınadı ve bunun Ortadoğu'da barış çabalarını etkileyeceğini belirterek, "Lübnan'daki kardeşlerimizi, içinde bulundukları durum karşısında destekliyoruz" dedi.

15 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da başlayan 135 ülkeden yaklaşık bin 200 parlamenterin katıldığı 95.Parlamentolararası Birlik (PAB) Konferansı'nda yaptığı konuşmada, parlamentoların milli iradenin ve vicdanın, Parlamentolararası Birlik'in ise bir anlamda küresel iradenin, küresel vicdanın sesi olduğunu belirterek, "Soykırımların, saldırıların, yoksulluğun, açlığın, salgın hastalıkların kader olmadığını hep birlikte ispatlamalıyız" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yeni seçilen Genel Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kongre sonrasında yönetime gelen parti yöneticilerini kutlayan Cumhurbaşkanı Demirel, siyasi partinin devlet ve millet arasında köprü olduğunu, çoğulcu rejimin çok partiye dayanması zarureti bulunduğunu bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay İsrail Büyükelçisi Zvi Elpeleg'i makamında kabulünde, Lübnan'da gerçekleştirdikleri operasyon sırasında sivillere zarar vermemeleri konusunda büyükelçiyi uyardığını, teröre karşı yapılan operasyonu anlayışla karşıladığımızı ama operasyonun sivillere yönelmemesi gerektiğini söylediğini bildirdi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı il müdürleri, araştırma enstitüsü müdürleri, il kontrol laboratuvan müdürleri ve tarım retormu bölge ve il müdürleri Ankara'da toplandı. Toplantı öncesi konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı İsmet Attila, İngiltere'de ortaya çıkan deli dana hastalığı konusunda her türlü yasal tedbirlerin alındığını belirterek, herkesin rahatlıkla kurban kesebileceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, partisinin Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından aldığı brifinglerin ardından hazırlanan planı açıkladı. DSP'nin, "Çekiç Güç" olarak bilinen "Huzur Harekatı" yerine önerdiği "Bölgesel Güvenlik Planfnda; Irak'ınyeniden bütünleşmesi önündeki engellerin kaldırılması için diplomatik girişimlerde bulunulması, Kuzey Irak'taki otorite boşluğu ve etkinliği sona erinceye dek geçerli olmak üzere Türkiye sınırlarının bir miktar ötesinde güvenlik kuşağı oluşturulması ve ambargonun kaldırılması için etkin girişimlerde bulunulması istendi. Planda, "Güneydoğu'da konuşlandırılmış ortak askeri gücün, Kuzey Irak'ta yaşayanlar için bir güvence işlevi de üstlenmesinin belirli koşullarla kabul edilebileceğinin ABD'ye bildirilmesi" Önerildi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, RP'nin Anayasa Mahkemesi'ne, hükümetin güvenoylaması, Olağanüstü Hal, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarının "İçtüzük değişikliği niteliğinde" olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru ile ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesi RP'nin isteği doğrultusunda karar verirse, bir hükümet bunalımı çıkabilir. Ancak bu bunalım da aşılır" dedi. Ecevit, RP'nin yolsuzluk iddialarına ilişkin girişimlerini hükümet ile ilgili başka siyasal amaçlara bağladığı kaygısı taşıdıklarını da bildirerek, "Biz, RP'nin bu oyunlarına alet olmak, katkıda bulunmak istemiyoruz" dedi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz düzenlediği basın toplantısında, TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu'nda görüşülerek karara bağlanan 1996 yılı Bütçe Yasa Tasarısı ile ilgili görüşlerini açıkladı. Topuz, "Bütçenin yarısı faizlere gidiyor. Bunu engellemek için rant gelirlerinin derhal vergilendirilmesi gerekiyor" dedi.

8- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir "yeni dünya düzeni" hükümetinin işbaşında olduğunu belirterek, Türkiye'deki krizin ancak emekten yana politikalarla aşılabileceğini söyledi.

9- PKK'ya yönelik olarak Güneydoğu'nun 20 ayrı noktasında aynı anda başlatılan Bahar harekatı devam ederken, "Atmaca" operasyonunun yapıldığı Sağgöze bölgesinde de 8 PKK'lı teröristin daha cesedinin bulunduğu, Siirt'te de 4 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

10- Azerbaycan'da temaslarını sürdüren Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'nin, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki anlaşmazlığın, Azerbaycan'ın hak ve hukukuna zarar gelmeden çözülmesi için elinden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Başbakan Yılmaz, Türkiye'nin Ermenistan politikasını da anlatarak, "Baku'nun razı olmadığı bir çözüme evet demeyiz" şeklinde konuştu.

Karabağ göçmenlerini de ziyaret eden Başbakan Yılmaz Azerbaycan gezisini tamamlayarak yurda döndü.

11- Almanya'da Federal Başsavcılık, PKK'nın elebaşısı oldukları belirtilen 27 yaşındaki Abdurrahman K. ve 32 yaşındaki İbrahim K. adlı 2 militan hakkında tutuklama kararı verdi. Kararın ardından, halen gözaltında bulunan iki militanın, "birçok saldırı ve kundaklama eylemine katılmak suçundan" tutuklandığı bildirildi.

Öte yandan ABD'nin başkenti Washington'da bulunan American Kur-dish Information Network-AKIN (Amerikan Kürt Enfortnasyon Şebekesi) adlı kuruluşun Başkanı Gani Gulam'ın da ABD'de tutuklandığı bildirildi.

12- KKTC Vakıflar İdaresi'nin, ingiliz sömürge yönetiminden, Kıbrıs Türk toplumuna devredilmesinin 40. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Başbakan Hakkı Atun, Kıbrıs Türkü'nün bugünlere gelmesinde, Vakıflar'ın "bir kilometre taşı" olduğunu söyledi.

13- Çeçenistan'daki Rus birliklerinin geri çekilme sürecinde ilk aşamanın başladığı bildirildi, ilk olarak iki Rus taburunun Sibirya'daki ana üslerine geri dönecekleri duyuruldu.

14- ABD Başkanı Bill Clinton, Güney Kore, Japonya ve Rusya'yı kapsayan bir haftalık gezisine başladı.

16 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Trakya Yardımlaşma ve Kültür Dernekleri Başkanı Eşref Yazıcıoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Trakya'da meydana gelen gelişmelerin mutluluk verici olduğunu ve altyapı eksiğinin bulunmadığını bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlenen, 46. Geleneksel Karayolları Böfge Müdürleri toplantısına katıldılar.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gereksinmelerini yeniden gözden geçirileceği bir dönem yaşadığını belirterek "Ulaşım bir bütündür. Buridan önce yaptığımız pek çok büyük şey, bugün ufaktır. Türkiye'ye yeni limanlar lazım. Hiçbir liman, Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değildir, Türkiye'ye yeniden havalimanları lazım. Türkiye'nin bir hedefi vardır, gidemediğin yer senin değildir. O zaman her yere gideceksin" dedi.

Başbakan Yılmaz ise gelişen ülkeler için alt yapının önemine değinerek, otoyollar konusunda Türkiye'nin 1980'li yıllarda yakaladığı şevki yitirdiğini belirterek, "Geçmişin birtakım hatıralarını da unutarak bu koalisyon dönemini yeni bir atılım dönemine dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Cafer Muammed Muawi'yi makamında kabul etti. Gönensay, kabulden sonra gazetecilerin, İsrail'in Güney Lübnan'daki şeriatçı terör örgütü Hizbullah kamplarına düzenlediği operasyon ile Ortadoğu'daki gerginliğin artması ve Türkiye ile Askeri İşbirliği Anlaşması kapsamında Türkiye'ye İsrail savaş uçaklarının gelip gelmediği konularındaki sorularını yanıtladı.

Gönensay, Türkiye'nin Lübnan sorununun çözümü için her zaman çaba gösterdiğini belirterek "Şimdi tekrar bir değerlendirme yapıp İsrail'in, Güvenlik Konseyi'nin 425 sayılı kararına uyması için bir netice alabilir miyiz, bunu göreceğiz" dedi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, ANAP Samsun Milletvekili Biltekin Özdemir yaptığı açıklamada, Türkiye'deki kayıtdışı ekonominin 2 katrilyon lira tutarında büyüklüğe ulaştığını belirterek, bu kesimin vergilendirilmesi durumunda bütçeye 350 trilyon liralık ek kaynak sağlanacağını belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Bülent tcevit, Çekiç Güç ve Güneydoğu sorunu üzerine araştırmalar yapmak üzere Güneydoğu gezisine çıktı. Ecevit, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde güvenlik sebebiyle birçok köyün boşaltıldığını, bunun haklı gerekçelerinin olabileceğini belirterek "Ancak, devlet bu insanlara yardım etmek durumundadır. Türkiye güçlü bir ülke. Kaynaklarını yolsuzluk ve vurguna kap-tırmazsa, terörün ekonomik yükü hafifler" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ömrünün "yolsuzluk soruşturmalarıma en-dekslendiğini belirterek "Böyle bir hükümet Türkiye'nin sorunlarını çözemez. Biz yolsuzluk iddialarının soruşturulmasını hiçbir zaman engellemedik, engel olmayız da memnuniyet duyarız" dedi.

7- Parlamentolararası Birlik (PAB) 96 Konferansı Parlamenterler Heyeti Başkanı John Anthopulos, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan'ın çabalarını başta ekonomik konular olmak üzere, çeşitli alanlardaki işbirliği çerçevesinde birleştirmesi gerektiğini belirterek, iki ülke arasında sağlanacak ekonomik, kültürel ve bilimsel işbirliğinin mevcut sorunların çözümü için bir yol oluşturabileceğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz da yaptığı konuşmada, insanlığın son zamanlarda insan hakları ve demokrasi alanlarında bir hareketlenmeye tanık olduğunu belirterek "Dünya insan haklarıyla temel hürriyetlerin önemini yeniden keşfetmiş bulunuyor" dedi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton dün Güney Kore'ye gitti. Clinton ve Güney Kore Devlet Başkanı Kim Young Sam görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında süregelen sorunların çözümü için ABD ve Çin'in de katılımıyla "4'lü görüşme önerisi" getirdiklerini bildirdiler.

17 NİSAN 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyetin ve Anadolu'nun ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi'nin kuruluşunun 50. yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, gençlerin geleceğin teminatı olduğunu belirterek, Ankara Üniversitesi'nin örnek bir yükseköğretim kurumu olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden de yaptığı konuşmada, birçok öğretim üyesinin Atatürk ve laik düzene hakaret ettiğini kaydederek, Ankara Üniversitesi'ne bilimsel ve çağdaş yönüyle güven duyduğunu bildirdi.

2- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, 23 Nisan Çocuk Şenliği dolayısıyla ülkemizde bulunun çeşitli ülkelere mensup çocuk heyetlerini kabul etti.

3- 1996 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine Türkiye'nin her zaman olduğu gibi zorda kalan insanlara yönelik uluslararası yardım çabalarına katkıda bulunmayı istediğini belirtti. Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Cafer Muammed Muawi, dün Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile yaptığı görüşmede, İsrail'in saldırılan nedeniyle sivil halkın zarar görmesi üzerine Türkiye'den insani yardım isteminde bulunmuştu.

5- İçişleri Bakanı Ülkü Güney, son kararnameyle Doğu ve Gü-neydoğu'daki bazı illere atanan valileri makamında kabul ederek bir süre görüştü. Güney, kabul sırasında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'ya atanan valilerin, başarılı olacaklarına inandığını belirtti.

6- Kültür Bakanı Agah Oktay Güner düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den çalınıp, son olarak Rusya'ya götürülen ve Moskova'deki Pushkin Müzesi'nde sergilenmeye başlanan Truva hazinelerinin ülkemize iadesi için çabaların sürdüğünü bildirdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Zonguldak il Kong-resi'nde yaptığı konuşmada, Demokrat Parti ve Adalet Partisi kökeninden geldiklerini belirterek, "Geçmişini bilmeyenin, geçmişine dört elle sarıimayanın geleceği olamaz. Türkiye'nin yeni geleceğine yürüyoruz" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneydoğu gezisinin ikinci gününde Bitlis ve Mutki'de halka hitaben yaptığı konuşmada, halkın sorunlarını dinlemeye geldiğini söyleyerek, bölücü örgüt PKK'ya karşı bölge halkını uyardı.

9-8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ölümünün 3. yıldönümünde törenlerle anıldı.

10- İstanbul'da gerçekleştirilen Parlamentolararası Birlik Kon-feransı'nın 3. gününde Mısır'ın önerisiyle kabul edilen "terör" konusu görüşüldü, Terör konusunun gündeme alınmasını öneren Mısırlı parlamenterler, terörizmin giderek gelişen uluslararası bir sorun olduğuna ve insan ırkına yöneldiğine dikkat çekerek, teröristlerin uluslararası kamuoyunun ilgisini çekmek için katliamlara giriştiğini söylediler. Daha sonra İspanya, İtalya, Yunanistan, İsrail, İran, Suriye, Cezayir ve Mısırlı diğer parlamenterler, kendi ülkelerini tehdit eden terör eylemlerinden duydukları sıkıntıyı dile getirerek teröre karşı ortaklaşa mücadele önerdiler.

Türk delegasyonundan ilk konuşmayı ANAP İstanbul Milletvekili Ahad Andican yaptı. Andican konuşmasında, geçmişten bugüne içten ve dıştan Türkiye'ye yönelik terör eylemlerinden "Ermeni, aşırı sol ve PKK terörünü" anlatarak, terörizmle mücadele konusunda çeşitli önerilerde bulundu.

11- Resmi bir ziyaret için dün Tokyo'ya giden ABD Başkanı Bill Clinton ile Japonya Başbakanı Ryutaro Haşimoto'nun, iki ülke arasında 21'inci yüzyılda güvenlik konusunda ittifak kurulmasına ilişkin ortak bir deklerasyon imzaladıkları bildirildi. Dokuz maddeli deklerasyonda, iki ülke arasında sağlanan ittifakın Asya-Pasifik bölgesinde barışın sağlanabilmesi için öneminin vurgulandığı belirtildi.

18 NİSAN 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yurdun çeşitli yerlerinde yapılan memur eylemlerinin yasal olmadığını, katılan memurların tespit edildiğini ve gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. Başbakan Yılmaz, "Bu eylem, sadece Anayasa'nın vermediği bir hakkı elde etmek için yapılıyor. Eğer hükümet memuru enflasyona ezdirirse, memurların tepki göstermesini haklı görmeye devam ederim. Ama buradaki hadise farklı" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, DYP lideri Tansu Çiller'in parti genel başkanları ve milletvekillerinin malvarlıklarının Sayıştay tarafından denetlenmesi önerisi hakkında yaptığı açıklamada ise "malvarltkları ile yolsuzluk iddiaları denetiminin Sayıştay'a bırakılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi. Sayıştay deneti mi ile ilgili önerinin ilk sahibinin kendileri olduğuna dikkat çeken Başbakan Yılmaz, "Biz bu konudaki önerimizin sahibiyiz. Ama bu, Meclis'in denetim fonksiyonunu ortadan kaldırmamalf dedi.

3- TBMM Milli Eğitim Komisyonu, İstanbul'da 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa tasarısı ile Kırgızistan'da Manas Üniversitesi kurulmasına ilişkin anlaşmayı onayladı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Erbakan, Çiller'in, tüm siyasi parti liderlerinin malvarlığını incelettirme önerisini getirdiğini anımsatarak, "Çiller, TBMM'nİn araştırma ve soruşturma yetkisinin Sayıştay'a verilmesini öneriyor. Bu 550 milletvekilini çiğnemek anlamına gelir. Sayıştay'ın görevi devletin bütçesini takip etmektir" dedi.

Görüşme öncesi DYP Meclis grup toplantısında konuşan Çiller, devletin ve kamu yönetiminin çeşitli suistimallere açık olduğu yolunda iddialar bulunduğunu, gündeme getirilen iddiaların Sayıştay'a gönderilecek dosyalar haline getirilmesini, parti genel başkanları ve milletvekillerinin de istemeleri durumunda malvarlıklarını Sayıştay Başkantığı'na inceletebilmesine olanak tanıyan önerilerinin desteklenmesini istedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Muş'ta düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu gezisini değerlendirerek, "Bölge 18 yıldır demokrasiye hasret. Yıllardır devletin ilgisine şefkatine hasret, bölge yatırıma hasret. İnsanlar çaresiz, ölüm özlemi diye bir duygu var. İnsan çaresizliğe kapılınca her türlü tuzağa gelir" dedi. Özel timin silahlı kuvvetlere bağlanması, köy korucularının da yumuşak planla bir kısmının devlet güvenlik örgütleri arasına katılması, bir kısmının da üretime yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ecevit, Huzur Harekatı yerine geçecek "Bölgesef Güvenlik Planı" önerilerini ilgili bütün devletlerin ilke olarak kabul etmesi ve somut adımlar atılması gerektiğini belirtti.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da düzenlenen "1 Mayıs ve SSK" konularının ele alındığı toplantıda yaptığt konuşmada, Türk-İş, DiSK, Hak-İş ve KESK'in 1 Mayıs'ı birlikte kutlayacağını belirterek "Kendi içimizdeki çelişkileri bir kenara bırakıp birarada olursak siyasiler her talebimizi yerine getirmek zorunda kalırlar" dedi.

7- İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Nehir Yayınları tarafından orijinalinden farklı olarak çevrilen ve içinde "Atatürk'e hakaret bölümleri" bulunan Fransız yazar Saint Exupery'nin "Küçük Prens" adlı romanı hakkında toplatma kararı aldı.

8- İstanbul'da yapılan Parlamentolararası Birlik (PAB) Konferansı Genel Kurulu'nua oluşturulan Azınlıklar Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Komİte'nin çalışmalarını tamamlamasından sonra gazetecilere bir açıklama yapan ANAP İstanbul milletvekili Ahat Andican, Komite'de azınlıkların tanımlanması ve.azınlıklar konusunda tavsiye kararı alındığını söyledi. Andican, Türkiye'nin karar taslağında yer alan "PAB, BM Genel Kurulu'ndan, bütün dünyadaki azınlık topluluklarının tanımını yapmasını ve azınlıkların tanımlanması için genel bir rehber hazırlanmasını isteyecek" şeklindeki ifadeye karşı olduğunu söyledi. Andican, "Azınlıkları tanımlama BM'nin işi değildir. BM'nin uhdesine böyle bir yetki aktardığınız zaman, yarın onların neyi azınlık olarak tanımlayacakları konusunda bir denetim mekanizması ortadan kalkmış olacak" dedi.

9- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Zvi Elpeleg yaptığı açıklamada, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin Lübnan'da başlattığı operasyon sırasında Bekaa vadisindeki PKK kampalarının bombalanmasının sözkonusu olmadığını be-lirtek, Türk yetkililerden de böyle bir talebin gelmediğini söyledi.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir günlük çalışma ziyareti nedeniyle Romanya'ya gitti. Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ile görüşen Cumhurbaşkanı Demirel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu ülkedeki PKK faaliyetleri ile ilgili olarak Türkiye'nin şikayetlerini içeren yazılı bir metin sunduğunu belirterek, örgütün Romanya'da yerleşmeye çalıştığını söyledi.

Çeşitli yerleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yurda döndü.

11- İnterfaks Ajanst'mn bildirdiğine göre, Çeçenistan'ın güneyinde, Çeçen güçlerin bir Rus askeri konvoyunu pusuya düşürmesi sonucu 53 asker öldü, 52'si yaralandı, 8 zırhlı araç ile 14 otomobil yakıldı.

12- İsrail'in, Lübnan'ın güneyindeki Iran yanlısı Hizbullah mevzilerine karşı başlattığı "Gazap Üzümleri" operasyonu ikinci haftasına girerken, Güney Lübnan'daki BM Barış Gücü (FINUL) Sözcüsü Timur Göksel, Hizbullah militanlarının düzenlediği roket saldırısına misilleme olarak Sur kentinin yakınındaki Cana kasabasına yapılan operasyonda en az 94 sivil Lübnahlı'nın öldüğünü söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Ehud Barak, Cana kasabasına karşı düzenlenen bombardıman sonrası "Gazap Üzümleri" operasyonunu yeniden değerlendireceklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Şimon Peres ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Parlamento'nun acil toplanacağını belirterek, "Sivillerin ölmesinden üzüntü duydum. Tek suçlu taraf Hizbuilah'tır" dedi.

Son operasyonda sivillerin zarar görmesi üzerine çeşitli ülkeler tepkilerini belirttiler. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Türkiye'nin de bölgedeki harekatta meydana gelen tırmanmadan endişe duyduğu belirtilerek, "Harekatta esefle izlediğimiz son gelişmeler bu konudaki görüş ve endişelerimizi ne yazık ki haklı çıkarmıştır. BM kamplarına saldırılar düzenlenmesi bu kamplara sığınmış mültecilerin, kadın, yaşlı, çocuk demeden insafsızca öldürülüp yaralanması kabul edilebilir ve mazur gösterilebilir bir hareket değildir" denildi.

13- Hindistan'da meydana gelen tren kazasında 60 kişinin öldüğü bildirildi.

14-Mısır'ın başkenti Kahire'de turistlerin bulunduğu bir kafileye yapılan silahlı saldırıda 18 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 NiSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Romanya'ya yaptığı bir günlük ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, iki ülke ilişkileri açısından somut adımlar atıldığını söyledi. Romanya Cumhurbaşkanı lon lliescu'ya, ülkesinde örgütlenmeye başlayan terör örgütü PKK'nın faaliyetleri konusunda bir dosya veren Cumhurbaşkanı Demirel, Güvenlik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde aidığı yanıt ve sergilenen tutumdan memnuniyet duyduğunu vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazt açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Konya'ya gitti. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, modern Türkiye'nin temelinde yatan laikliğin, din ve vicdan hürriyetlerinin şemsiyesi, koruyucusu olduğunu söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi kabulünde yaptığı konuşmada, Iran ile ilişkilerin vazgeçilmez şartının, meşru haklara karşılıklı saygı olduğunu söyledi ve "Iran, önem ve değer verdiğimiz komşumuzdur" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Velayeti ise Türkiye'nin İsrail ile yaptığı işbirliğinden duydukları endişeyi dile getirdi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, yabancı iş adamlarına "adil düzeni" anlattı ve "Türkiye'ye yatırım yapmaya hazır olun" çağrısında bulundu.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul'da 21. İktisatçılar Haftası dolayısıyla düzenlenen panelde yaptiğı konuşmada, yapısal değişiklik gereklerinin yerine getirilmediği ve ülkelerin yapısı dikkate alınmadığı için IMF tarafından oluşturulan istikrar programlarının dünyanın hiçbir ülkesinde başarıya ulaşamadığını söyledi.

6- DYP Samsun Milletvekili Nafiz Kurt partisinden istifa etti.

7- Türk Hava Yolian'nın yapılan Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Cem Koztu seçildi.

8- İstanbul'da düzenlenen 95. Parlamentolararası Birlik (PAB) Kon-feranst'nın son gününde "Terörle savaşma, uluslararası fenomen olarak demokrasi ve barışı tehdit eden terörizm karşısında ulusal ve uluslararası düzeyde önlem alınması" na ilişkin rapor Genel Kurul'da onaylandı.

9- HABITAT-II Konferansı'na hazırlık niteliğindeki "Yuvarlak Masa Toplantısı" Marmaris'te başladı. Başbakan Mesut Yılmaz gönderdiği mesajda, hükümetin bu toplantıya büyük önem verdiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Butros Galli de gönderdiği mesajda, "Dünya, kentleşmenin sonuçlarını denetim altına almada başarısızlığa uğrar ve plansız kentsel büyüme sürerse sonuç bir felaket olabilir" dedi.

10- İsrail Başbakanı Şimon Peres CNN'e yaptığı açıklamada, İsrail'in, Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah gerillaları ile süren çatışmaları sona erdirme konusunda ABD Başkanı Bill Clinton tarafından yapılan ateşkes çağrısını olumlu karşıladıklarını, diğer tarafların da kabul etmesi halinde İsrail'in hemen ateşkes anlaşmasını kabul edeceğini söyledi.

11 - İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hameney, Hizbullah örgütü lideri Şeyh Hasan Nasrullah'a gönderdiği mesajda, "Saldırgan Siyonist düşmana karşı direnin ve yaptıklarından pişmanlık duyana kadar ona saldırın. En ufak bir zayıflığınız bile Siyonist düşmanı daha da vahşileştirecektir" dedi. Hameney, dünyadaki tüm Arapların, Lübnan'ı savunmaya dini açıdan zorunlu olduklarını da söyledi.

20 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, 21. iktisatçılar Haftası çerçevesinde düzenlenen "Sosyal Kriz ve Sonuçlan" konulu panelde yaptığı konuşmada, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insan hakları ihlallerinin olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin demokrat bir ülke olduğunu ve halkın hür iradesiyle seçilmiş bir Parlamento'nun bulunduğunu belirterek devletin insan hakları ihlallerini azaltmak için çaba gösterdiğini vurguladı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Antakya'da, halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü bozmak isteyen bölücü teröristlere yardımcı olan komşu ülkeleri uyardı ve "Türkiye'nin bütünlüğünü bozmak isteyen eşkiyaya ülkelerinde barınma imkam sağlamak suretiyle, onlarla işbirliği yapmak suretiyle memleketimize karşı menfur gayretler içindedirler" dedi. Başbakan Yılmaz, "Biz Türkler çok sabırlı bir milletiz. Ama sabrımız taştığı zaman tepkimiz çok sert olur" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 8. Kutlu Doğum Haftası'nın açılışında yaptığı konuşmada, 20. yüz-ytltn bitmesine çok yaklaşılan dönemde , din duygusunun tüm toplumları yeniden sarmaya başladığını söyledi ve Batı dünyasının, dini ve aileyi kendi toplumlarının gündemine çağdaş bir değer olarak yeniden oturttuklarını savundu.

Devlet Bakanı Cemil Çiçek de yaptığı konuşmada, "Dini yok far-zederek, hayatı, insanı ve toplumu tanzim etmek mümkün olmadı olamıyor. Dine karşı olmak, onun lüzumunu tartışmak yerine, onu sevmek, onunla barışmak lazımdır. Çünkü İslam, barıştır, esenliktir, güvenliktir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve eski Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Cumhuriyet gazetesine Çekiç Güç konusunu değerlendirdi.

5-,Küttür Bakanı Agah Oktay Güner ile "milli kültür" üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinin Pazar Sohbeti köşesinde yayımlandı.

6- TBMM Genel Kurutu'nda Tarım ve Köy işleri, Enerji, Bayındırlık, Dışişleri, Ulaştırma, Orman, Turizm ve Sağlık bakanlıklarının bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye gazetesine Güneydoğu gezisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ecevit, koruculuk sistemine en başından beri karşı olduğunu belirterek, "Bu konuda yumuşak geçiş şart. Korucuların bazıları, az-çok eğitim görmüş olanlar orduya bağlanabilir. Diğerlerine ise ekonomik yatırımlarla iş imkanı sağlanabilir" dedi.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin bir süre önce İsrail ile imzaladığı Askeri İşbirliği Anlaşmast'nın feshedilerek içeriğinin kamuoyuna açıklanmasını istedi.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halit Dumankaya Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, başkanı olduğu TURBAN ve Sait Halim Paşa Yalısı komisyonlarında yolsuzluk olaylarının üzerine gidileceğini belirterek, "ortağımız olan DYP, yolsuzluk suçlamalarından rahatsız olmamalıdır. Biz her türlü yolsuzluğun takipçisi olup, yolsuzluk yapan hakkında gereğini yapıp, yapmayanlardan da Özür dileyeceğiz" dedi. Dumankaya "hükümet oluşumu tehlikeye girse bile yolsuzlukların üzerine gidilecek" dedi.

10- Tüm Tüketicileri Koruma Derneği ve İstanbul Veteriner Hekimleri Odası'nca ortaklaşa düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin et ithalatına son vermesi istenerek, hayvancılığın geliştirilmesi için ciddi önlemler alınması gereğine dikkat çekildi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğt'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Yatağanöğüt Jandarma Karakoiu'nu basmak amacıyla saldırı düzenleyen teröristlerden 19'u çıkan çatışmalarda öldürüldü. Olaylarda 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Tunceli'de düzenlenen operasyonlarda da biri ölü 2 terörist ele geçirilirken, bölgedeki arama tarama çalışmalarında 3 teröristin cesedi bulundu.

Bölgede 4 örgüt mensubu ise güvenlik güçlerine teslim oldu.

12- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev Sofya'da, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamasında, Türk-Bulgar ilişkilerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Jelev, Bulgaristan hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini ihmal etiğini, Yunanistan'a yakınlaşarak bölgede bir Ortodoks ekseni oluşturmak istediğini belirterek, bu durumu eleştirdi.

13- Bükreş'te Oğan Ayhan isimli bir Türk vatandaşının 34 kilogram eroinle yakalandığı bildirildi.

14- İsrail ile Hizbullah arasında Lübnan'da süren çatışmalar 11'inci gününe girerken ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov, Fransa, İtalya ve Iran dışişleri bakanlarıyla Suriye'de biraraya geldi.

Lübnan Parlamento Başkanı Nebin Berri yaptığı açıklamada, İsrail ile Hizbullah arasında 24 saat içinde bir ateşkes anlaşmasına varılmasını beklediklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Şimon Peres ise Lübnan'da ateşkese yönelik bir anlaşmanın yakın olduğunu söyledi.

Hizbultah örgütünün lideri Muhammed Hüseyin Fadlallah da, İsrail'e "şartlı" ateşkes önerisinde bulunarak, İsrail'in Lübnan'a yönelik bombardımanını durdurması halinde, kendilerinin de saldırıları keseceklerini bildirdi.

15- G-7 ülkeleri olarak bilinen ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve Rusya'nın devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı "nükleer güvenlik" görüşmeleri Moskova'da yapıldı. Toplantıdan sonra açıklanan ortak bildiride, nükleer silahsızlanma yönünde yeni adımlar atılması ve yeryüzündeki nükleer güvenliğin artırılması ile yeni tip nükleer silahların denenmesi ve üretiminin durdurulması başlıkları altında alınan kararlar yer aldı.

21 NİSAN 1996

1 - Başbakan Mesut Yılmaz, dün çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Antakya'da yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de yıllardır mahalli idare reformundan bahsederiz, ama bir türlü yeterli konuma getiremedik. Hükümet programına aldığımız en önemli hedeflerden biri mahalli idare reformunu gerçekleştirmektir" dedi.

2- Devlet Bakanı Ufuk Söylemez başkanlığındaki Türk heyeti Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ara dönem toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

3- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevleri konusunda Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, öncelikle koğuş sisteminin terk edilmesi gerektiğini vurgulayarak, koğuş sisteminde militan teröristlerin diğer hükümlüleri sindirerek isyan ve firara teşvik ettiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay Yunanistan^da yayımlanan Eleft-heros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Yunanlıların, bizim önerilerimizi dikkate almaları ve bu önerilerin bir taktik manevrası olmadığını, tüm sorunlarımızı geride bırakma hususundaki samimi niyetimizden kaynaklandığını idrak etmeleri gerektiğini inanıyorum" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen iki ülke arasındaki siyasi konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Mısır'a gitti.

6- TBMM Genel Kurulu'nda Kültür, Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, bakanlığının bütçesinin kabulünden sonra yaptığı açıklamada, eğitime ayrılan olanakların sınırlı olduğunu, ancak cumhuriyet döneminde eğitimin çok önemli noktalara getirildiğini belirterek, 8 yıllık temel eğitime ideolojik bir açıdan bakmadıklarını, konunun pedagojik, bilimsel ve çağdaş bir olay olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Lüttullah Kayalar ise bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayarak, özel tüketim vergisi ile otomobiller, akaryakıt ürünleri, tütün mamulleri ve alkollü içkilerden değişik adlar altında afınan 10 dolayındaki verginin kaldırılarak tek bir vergi altında toplanacağını söyledi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği"nin bir maddesinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Bakanlar Kurulu'nun, tarım satış kooperatifleri birliklerine kredi olarak aktarılmak üzere Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) 1.5 trilyon liralık kaynak ayrılmasını öngören kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, DYP Çankaya ilçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, araştırma önergelerinin hukuki bir değerinin olmadığını belirterek "Bu hükümet başarılı olmak zorundadır. Hükümet başarısız olursa hem ANAP hem de DYP bu vebal altında kalır" dedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Elazığ'ın Arıcak ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlar sırasında 7 PKK'lı terörist öldürüldü.

Ayrıca bölge genelinde yapılan aramalarda da 31 terörist yakalandı.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile ABD Başkanı Bill Clinton, Moskova'da biraraya gelerek görüştüler. Clinton ve Yeltsin, görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) konusunda ilerleme sağladıklarını belirttiler.

Yeltsin yaptığı açıklamada, Avrupa güvenliği sorunları üzerinde ilerlemeler sağladıklarını belirtirken bu konuya dahil olan Rusya'nın antlaşmanın değiştirilmesini istediği bölümleriyle ilgili olarak, iki ülke arasında yoğun çalışmalar yapılacağını söyledi.

Clinton ise AKKA konusunu "iki ülkenin, üzerinde görüş ayrılıkları bulunan konularından biri" olarak değerlendirdi ve yapılan görüşmeden sonra, ABD ve Rusya'nın tutumlarının daha yakın olduğunu söyledi.

12- Kudüs'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher İsrail

Başbakanı Şimon Peres ile Lübnan'daki çatışmalar konusunda ikili bir görüşme yaptı. Peres, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Lübnan ile barışın şu anda mümkün olamayacağını belirterek "Barış girişimlerinin birkaç kanaldan gerçekleştirilmesi, tamamıyla bir kargaşa ortamı yaratacaktır. İsrail hükümeti yalnızca ABD kanalıyla görüşmelere devam edecektir" dedi.

13- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de meydana gelen patlamada 15 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, TBMM'nin kuruluşunun 76. yıldönümünü kutladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, fevkalade karanlık ve zor günlerde, milletin sinesinden çıkardığı Meclis'in, Kurtuluş Savaşı'nı başarıya ulaştırdığını ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu belirtti.

TRT tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki 48 ülkenin katıldığı Dünya Çocukları 4. Barış Forumu başladı. Açılışta konuşan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, forumun, çocuklar ve gençler arasında bugünden atılan sevgi ve kardeşlik temellerinin, dünya milletlerinin geleceği için büyük bir anlam taşıdığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu'nca önerilen 1996 yılı Atatürk Uluslararası Barış Ödülü seçenekleri arasından, BM Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu'nu (UNI-CEF) onayladı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM'de bir gazetecinin termik santrallerin devreye sokulacağına ilişkin açıklamalarıyla ilgili sorusu üzerine "Çevre önemli ama, enerji ondan da önemli. Çevre konusunda ilk defa biz bazı politikalar oluşturduk. Ama, enerji konusunda ortaya çıkan darboğaz, arıtma tesisleri bitmeden maalesef bunları devreye sokmamızı gerektiriyor" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'in davetlisi olarak Almanya'ya gitti. Gönensay, hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Almanya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve ticari tüm ilişkilerin gözden geçirileceğini belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı Körfez İşleri Dairesi Başkanı Robert Deutsch ve Ulusal Güvenlik Konseyi Temsilcisi Stephen Grummon'un Kuzey

Irak'ta yapacakları temaslarda, Türkiye'nin sınır güvenliği kaygılarına öncelik vermelerinin İstendiğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan Bursa'da yaptığı açıklamada, yüksek öğrenim öğrencilerine katkı payı oranında kredi verileceğini ve 1 trilyon liralık yatırımla, Doğu ve Güneydoğu'daki 16 ilde yeni yurtlar yapılacağını bildirdi.

7- 1996 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda 189 oya karşı 256 oy ile kabul edildi. Oylamalara DSP milletvekilleri katılmadı.

Başbakan Mesut Yılmaz oylamadan sonra yaptığı konuşmada, 1996 yılı bütçesinin azami disiplin içinde uygulanacağını söyledi.

Bütçe Kanunu üzerinde TBMM Genel Kurulu'nda RP'nin görüşlerini açıklayan Genel Başkan Necmettin Erbakan, "Türkiye'nin bütçesi 120 milyar dolardan aşağı olamaz. Ama oluyor. Bunun nedeni ise rantiyecilerdir" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, 1996 yılı bütçesinin, borç ve faizlerini ödemekten bile uzak olduğunu söyledi.

8- Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) Parti Meclisi yaptığı açıklamada, hükümeti ve Parlamento'yu, başta Kürt sorunu olmak üzere ülkenin gündemindeki sorunlara "cesur yaklaşım göstererek" çözüm bulmaya çağırdı.

9- Dil Derneği'nin kuruluşunun 9. yılı Ankara'da kutlandı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, operasyonların devam ettiği Bingöl'ün Genç ilçesi çevresinde, 21 PKK'lı terörist öldürüldü, 1 PKK'lı da yaralı ele geçirildi.

11- Erzincan'ın Kemah ilçesi yakınlarında bir askeri araç, Karasu nehrine uçtu. İlk belirlemelere göre askeri araçta bulunan 16 askerden sadece birinin yaralı olarak kurtarıldığı bildirildi.

12- Ankara'daki Mısır Büyükefçiliği'nin bülteninde yer alan bir habere göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı Birinci Müsteşarı Usama El Baz, Türkiye ve İsrail arasındaki her tür askeri işbirliğinin Ortadoğu'da İstikrarsızlığa ve bir savaş olasılığına neden olacağını savundu.

13- Lüksemburg'da, Avrupa Birliği (AB) ile 3 Kafkas ülkesi Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dostluk ve işbirliği Anlaşması imzalandı. İmza töreninden sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon ter Petrosyan Dağlık Karabağ konusunda yaptıkları görüşmede, "ateşkesi uzatmaya, diyalogu sürdürmeye, tüm rehineleri ve savaş esirlerini serbest bırakmaya" karar verdiklerini açıkladılar.

14- İtalya'da dün yapılan genel seçimlerde, sol ittifak Ulivo ve müttefiki Komünist Yeniden Oluşum Partisi'nin, Senato'da mutlak çoğunluğu sağladığı bildirildi.

23 NİSAN 1996

1- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti" yönetimindeki görevlerinden istifa ettiğini ve aktif siyaseti bıraktığını açıkladı.

2- Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde üç öğretmen teröristlerce kurşuna dizilerek öldürüldü.

Öte yandan Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 14'ü kadın 45 PKK militanı ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 4'ü er olmak üzere 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

3- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde bir grup çocuğu kabulünde yaptığı konuşmada, Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik Bayramı'nın çok büyük anlamı olduğunu vurgulayarak, "Eğer cumhuriyet kuşaktan kuşağa taşmacaksa bunu çocuklar taşıyacaktır. Bu, büyük Atatürk'ün çocuklara verdiği önemi, çocukların millet ve devlet hayatındaki önemini göstermesi bakımından önemlidir" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, TRT Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katılan ülkelerin temsilcilerini kabulünde, gelecek dönemin sorumluluklarını çocukların üstleneceğini söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan mesajında, Türk ulusunun, kendisini köle yapmak ve sömürmek isteyen güçlere karşı mücadele ederek yurdundan çıkarttığını söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de, TBMM'nin "Cesur kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklar için yarın güvencesinin kaynağı" olduğunu söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise Atatürk'ün bu önemli bayramı çocuklara armağan ettiğini anımsatırken, özellikle Güneydoğu'daki çocukların bu sevinci yüreklerinde duyamadıklarını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, 76 yıl önce TBMM'yi kuran Atatürk ve arkadaşlarının başarıyla bir devrimi gerçekleştirdiklerini belirtirken, Türkiye'nin şu anda bir bunalım içinde olduğunu bildirdi.

4- HABITAT-II konferansına ilişkin ve bu konferansın yapılmasını sağlayacak temel metin olan "Evsahibi Ülke Anlaşması" Ankara'da imzalandı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 31 kişi yaratandı.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantıları nedeniyle ABD'de bulunan Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 1947'den beri IMF'nin üyesi olduğunu ve bugüne kadar 16 kez stand-by anlaşması imzaladığını hatırlatarak, "Bir tane daha yaparız ya da yapmayız. Stand-by tek başına bir mucize değildir. Önemli olan ülke yararına bir anlaşma yapmaktır" dedi.

7- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu Bonn'da Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile görüştü. İki bakan görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kinkel, 400 bini Kürt olmak üzere Almanya'da 2.1 milyon Türk vatandaşının yaşadığını belirterek, Türk kuruluşlarına ve Türklere yapılan saldırılardan Alman hükümeti olarak büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Emre Gönensay ise Kinkel'e Türkiye'deki son gelişmeler ve terörle mücadele konusunda bilgi verdiğini söyledi.

8- Görüşmelerde bulunmak üzere Arap Birliği toplantısının yapıldığı Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan askeri anlaşmanın, Arap ülkelerine karşı yapılmış bir anlaşma olmadığını bildirdi. Türkiye'nin kendi topraklarını İsrail savaş uçaklarının kullanımına açmak gibi bir amacı bulunmadığını belirten Öymen, anlaşmanın sadece askeri eğitimi kapsadığını, saldırı amaçlı olmadığını söyledi.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, ABD Temsilciler Meclisi üyelerine gönderdiği mektupta, sözde Ermeni .soykırımı ta-

sarısı ile ilgili uyanda bulundu. Kandemir mektubunda, tasarının, terörizme ödün vermek olduğunu belirtti ve Türkiye'nin ABD ve Ermenistan ile ilişkilerinin olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.

10- İsrail'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Başbakan Şimon Peres ile görüştü. Görüşmede, İsrail'in Güney Lübnan'da başlattığı "Gazap Üzümleri Operasyonumun ele alındığı bildirildi. Christopher daha sonra aynı konuda temaslarda bulunmak üzere Suriye'nin başkenti Şam' a gitti.

Öte yandan İsrail'in başlattığı operasyonun sürdüğü, Hizbullah'ın da fsrail kentlerine karşı bombalama eylemlerine devam ettiği bildirildi.

24 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Parlamenterler Birtiği'nin yeni sosyal tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmasında, demokrasinin zor bir iş olduğunu, Türkiye'nin ağır bedeller ödeyerek demokrasi tecrübesini kazandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "çok parti, demokrasinin so-yadıdır. ister beğenin, ister beğenmeyin her şeyin kökünde millet vardır. Birinci şart halkın sağduyusudur. Demokrasi, bu şartın üzerinde oturur" dedi.

2- TBMM Genel Kurulu, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı DYP Karabük Milletvekili Şinasi Altıner hakkında, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ndeki (TEDAŞ) 32 şehir şebekesi ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Soruşturma Komisyonu kurulmasına karar verdi.

3- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Kornblum'u kabul ederek görüştü. Kornblum yaptığı açıklamada, Türkiye ve Amerika'nın bölgede önemli roller üstlenen iki müttefik olduklarını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkındaki soruşturma önergelerinde izleyecekleri tavrı ve sol partilerin Parlamento yapısındaki yerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), nisan ayı başında Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde PKK'ya yönelik olarak başlattığı operasyonlarda, 335 örgüt militanın öldürüldüğü, 46 PKK'lınm yakalandığı, 29 kişinin de güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi. Operasyonlarda 50 asker şehit oldu.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Mardin, Kars ve Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda, 14 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- Futbolda Türkiye Kupası'nı Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalan Galatasaray takımı kazandı.

8- IMF-Dünya Bankası ara dönem toplantılarına katılmak üzere Was-hington'da bulunan Devlet Bakanı ve IMF Türkiye Guvernörü Ufuk Söylemez yaptığı açıklamada, IMF ve ABD hükümeti yetkilileriyle yapılan görüşmelerde yapısal reformların zamana yayılması hususunda, Türkiye'ye bakış açısının "orta vadeli" olması konusunda, IMF'nin ikna edildiğini söyledi.

9- İsrail'in İran destekli Hizbullah'a karşı giriştiği Gazap Üzümleri Operasyonu tüm arabuluculuk girişimlerine karşın ikinci haftayı tamamladı.

Iran yanlısı Hizbullah örgütü Lübnan'da ateşkes sağlanması amacıyla İsrail yönetimiyle yazılı bir anlaşma imzalamayı reddettiğini bildirdi. Hizbullah örgütü lideri Şeyh Hasan Nasrullah dün basma yaptığı açıklamada, yazılı bir anlaşma ile ilgilenmediklerini, İsrail ile aynı kağıt üzerine imza atmayacaklarını söyledi.

10- Filistin'in sürgündeki Parlamentosu Filistin Ulusal Konseyi (PNC), Filistin Kurtuluş Örgütü Anayasası'nıri İsrail'in yıkılmasını öngören maddesini değiştirme kararı aldı. Tarihi kararın toplam 669 üyeli konseyde, 54 olumsuz oya karşı, 504 oyla kabul edildiği bildirildi.

11- Çeçen lider Cahar Dudayev'in 21-22 Nisan gecesi başkent Groz-ni'ye yakın Gehi-Çu köyünde, Rusya birliklerinin bir füze saldırısı sonucu Öldürüldüğü haberi, liderin yardımcılarından Hoca Ahmet Yarihanov tarafından açıklandıktan sonra Dudayev'in Rusya Federasyonu'ndaki özel temsilcisi Vagap Tutakov tarafından da doğrulandı.

25 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GlMAT) ile Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTlM) ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kabuk değiştirdiğini ve devleti, ticaretin dışına çıkarmaya çalıştığını kaydetti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Avrupa Birliği Komisyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Hans Van den Broek'ı kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinde mutlaka aşılması gereken sorunlar olduğunu belirterek, "Bu yılbaşından itibaren yürürlüğe giren gümrük birliğinin mali işbirliğine yönelik düzenlemelerinin Yunanistan engellemeleri nedeniyle işletilememesi, bizim açımızdan çok ciddi rahatsızlık yaratmaktadır" dedi.

Broek da konuşmasında, "AB olarak, özellikle gümrük birliği yoluyla ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirme kararlılığını vurgulamak istediklerini" söyledi.

Hans Van den Broek daha sonra Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile de bir görüşme yaptı. Görüşme öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Broek, Türkiye'yi sadece ekonomik değil, siyasi açıdan da önemli bir ortak olarak gördüklerini belirterek, "Türkiye'nin bölgesinde Ortadoğu'dan Kafkaslar'a kadar üstleneceği roller, bizi yakından ilgilendiriyor" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin 34. kuruluş yıldönümü kutlandı. Yüksek mahkemenin konferans salonunda yapılan törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Mustafa Kafemli, Başbakan Mesut Yılmaz da katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı konuşmada, devletin, laikliğe her şeyden ve herkesten önce sahip çıkması gerektiğini kaydederek, Meclis'in kuruluşunun 76. yıldönümünde, yasama organı içinde Atatürk'ün admı anmaktan kaçınan'milletvekillerinin bulunmasının "acı" olduğunu söyledi. Özden, Yüksek mahkemenin kendiliğinden, doğrudan değil, Anayasa'da sayılan organ, kurum ve kişilerin başvurusuyla iptal davalarına baktığını anımsatarak", "Siyasal parti ve milletvekillerinin başvurusu unutulup, davaya bakma görevi ve onun olağan sonucu olarak, TBMM'nİn varlığını ve konumunu doğrulayan, yetkilerini koruyan kararlar ne yazık ki eleştirilmektedir" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Yekta Güngör Özden başkanlığında yaptığı toplantıda, RP'nin güvenoylaması ile Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal'in uzatılmasına ilişkin TBMM kararlarının iptali istemini görüştü. Özden, yapılan değerlendirme sonucunda oybirliği ile başvurunun esastan incelenmesine karar verildiğini açıkladı.

5- ABD'de yapılan IMF toplantılarına katılan Devlet Bakanı Ufuk Söylemez yurda döndü. Yaptığı yazılı açıklamada, temaslanyla ilgili bilgi veren Söylemez, IMF-Dünya Bankası ara dönem toplantıları dolayısıyla, tarafların birbirini daha iyi tanıma olanağı bulduğunu belirterek, "IMF ile girişilecek yeni bir işbirliğinin türü ve uygulanma şekli konusunda, kararı hükümet verecek" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, karşılıklılık ilkesi çerçevesinde Belçika ve Hollanda vatandaşlarına konulan vize uygulamasının, sözkonusu ülke vatandaşlarının Türkiye'de tatil için yaptıkları rezervasyonlarda "mağduriyetlerinin önlenmesi" amacıyla, 31 Aralık 1996'ya kadar ertelendiği bildirildi.

7- DYP Genel İdare Kurulu (GİK), Genel Başkan Tansu Çiller Baş-kanlığı'nda yaptığı toplantıda, Meclisle kabul edilen soruşturma önergelerini görüştü. Önergelerde TEDAŞ konusunda Tansu Çiller ve Şinasi Altıner'in kusurlu olduğu ileri sürülmüştü.

Toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Tansu Çiller, hakkında soruşturma açılmasım, geçmişte yaşanan örnekleri de bulunduğunu belirterek olağan karşıladığını, ancak bir komplo ve tezgah olduğunun haik.tarafından görüldüğünü söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Antalya'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de hükümet bunalımının başladığını, en sağlıklı yolun haziran ayına kadar erken genel seçimin yapılması olduğunu söyledi. DYP ve ANAP'ın RP ile koalisyona yönelmekle laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni tehlikeye sokmuş olacaklarını vurgulayan Ecevit, "Türkiye'ye zarar vermiş olurlar, cumhuriyeti tehlikeye sürüklemiş olurlar. Hem de kendileri büsbütün çökerler, zayıf düşerler" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, koalisyon ortakları DYP ve ANAP'ı halkı kandırmakla suçlayarak, "Birbirine yönelik suçlamalar ve tuzaklar içinde Türkiye aldatılmakta. Bu, halka saygısızlıktır. Geldiğimiz bu noktada ciddi bir hükümet anlayışına ihtiyacımız var" dedi.

10- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da düzenlediği bastn toplantısında, Türkiye'deki yaşam koşullarından şikayeti olan, özgür, eşit ve kardeşçe yaşamak isteyen herkesi 1 Mayıs'ta miting meydanında toplanmaya çağırdı. 1996 1 Mayıs'ının Türkiye'de çalışanlar açısından öneminin büyük olduğuna dikkat çeken Budak, "Kazanılmış haklarımızın ortadan kaldırılmasına yönelik en yoğun ekonomik ve siyasal süreci yaşıyoruz. Hükümetin 1996 bütçesinde barış, çalışma hakkı, eğitim ve sağlık hakkı yeterince yer almıyor" dedi.

12- İsrail Başbakanı Şimon Peres, Suriye ve Lübnan'daki temaslarının ardından İsrail'e dönen ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, çok önemli konuların çözümsüz kaldığını, ancak her iki tarafın da sivillere yönelik ateşin yasaklanması konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Öte yandan İsrail uçaklarının Lübnan'daki Cana kenti çevresini bombalamaya devam ettiği bildirildi.

26 NİSAN 1996

1 - Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Türk Hava Kurumu Başkanı Atilla Taçoy ve yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, THK'nin Kurban Bayramı öncesinde müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu Türkiye'de yaptığı çalışmalarla toplayacağı gelirlerin, geleceğimizi güvence altında tutan kurumlara..aktarıimasında büyük bir katkısı olduğunu söyledi.

2- Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar Ankara'da yaptığı açıklamada, devleti yeniden yapılandırarak küçültmek suretiyle , güçlü ve etkin bir yapıya geçme zamanının geldiğini belirterek, "Temel ilkemiz, kamu harcamalarının vergilerle finanse edilmesi" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Antalya'da yaptığı açıklamada, iç ve dış sorunların Türkiye'yi sıkıştırdığını, hükümetin "icraat" yapamamasının nedeninin de ortaklar arasındaki uyumsuzluk olduğunu söyledi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel yaptığı yazılı açıklamada, yayın kuruluşlarının, yayınlarında, toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa yöneltebilecek haber ve yorumlardan kesinlikle kaçınmalarını istedi.

5- Gazeteci Ercan Turcan, İstanbul'da vefat etti.

. 6- Türkiye'de bulunan Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Hans Van den Broek Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e "Gümrük birliği, AB için temeldir. Finans paketi ayrıntıdır. Türkiye, iki konunun birlikteliğin! düşünüp ana konuya siyasal açıdan zarar vermemelidir" dediğini söyledi.

7- İsrail Başbakanı Şimon Peres ve ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher Kudüs'te düzenledikleri basın toplantısında, Güney Lübnan'da mev-zilenen Iran yanlısı Htzbullah örgütü ile İsrail arasında ateşkes anlaşması imzalandığını açıkladılar.

27 NiSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye'yi hedef alan terörü destekleyen ülkeleri uyararak, "Türkiye'nin dostluğunu kaybetmelerine yol açacak hareketlerden kaçınmaları, herkesten önce onların yararınadır" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli de yayımladığı bayram mesajında, Türkiye'nin içten ve dıştan gelen çeşitli tahriklere karşın huzur ve güven içinde bulunduğunu belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz İse bayram mesajında, 1 ay 15 günlük koalisyon hükümeti olduklarını hatırlatarak, işbaşına geldiklerinden bu yana öncelikli olarak yeni bütçe hazırlama çabasını sergilediklerini bildirdi.

Ayrıca DYP, RP, DSP ve CHP genel başkanları da bayram dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz, depremle yıkıma uğrayan Dinar'ın yeniden imarı kapsamında afet evlerinin temel atma törenine katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel temel atma töreninde halka hitaben yaptığı konuşmada, vatandaştan hükümetin verdiği her söze inanmasını isteyerek, "Hiç endişeye mahal yok. Türkiye'de herşey açık biçimde cereyan ediyor. Hür bir seçimin ardından Parlamento'ya dayanan bir hükümet ve devletin bütün kurumlan görevinin başındadır" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Denizli'nin Acıpayam ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkedeki düzenin yatırım yapanı ezdiğini, üretime hiç katkıda bulunmayan ve vergi ödemeyenleri de koruduğunu savundu.

4- ANAP Gene! Başkan Yardımcısı İlker Tuncay düzenlediği basın toplantısında, hükümetin kurulduğu günden bu yana önemli icraat gerçekleştirdiğini belirterek, Güneydoğu sorunu, Çekiç Güç ve Olağanüstü Hal uygulamaları ve dış politikada önemli aşamalar kaydedildiğini savundu.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in malvarlığına ilişkin soruşturma önergesini dün TBMM'ye verdiklerini belirtti.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

7- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos, Romanya'da yaptlan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Bakanlar Konseyi Toplantısı çerçevesinde, Türk-Yunan ilişkilerinde diyalog sürecini başlatmak üzere Bükreş'te ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Gönensay, görüşme sonrasında Türk ve yabancı basına düzenlediği basın toplantısında, Yunanlı meslektaşı ife aldıkları yeni görüşme kararlarını bildirirken, Yunanistan ile barışçı yöntemleri dışlamadan hakemlik müessesesinin çalıştırılabileceğini ve sorunların bir bütün olarak ele alınması gerektiğini anlattığını belirtti.

8- Romanya'da yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEl) Bakanlar Konseyi Toplantısı için Bükreş'te bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Papazyan, "Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan'a aynı şekilde yaklaşması, yani sınırların açılması ve diplomatik ilişki kurulması gerektiğini" kaydederek, "Ankara, bölgede daha dengeli bir siyaset izlemeli" dedi.

28 NİSAN 1996

1- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, ülkede yapılacak çok iş olduğunu ve bir hamleyle bu işlere başlanması gerektiğini belirterek, "Ülkemizin sıkıntıları ve dertleri var, ama kaynakları da var. Bunları hep birlikte harekete geçireceğiz" dedi,

2- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında verdikleri soruşturma önergelerinin, mevcut hükümetin dağılması ve RP'nin içinde yer aldığı yeni bir koalisyon kurulması konusuyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, RP'nin henüz hiç bir parti ile yeni koalisyon görüşmesi yapmadığını söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, siyasi parti liderlerinin birbirlerini eleştirirken ölçülü ve hoşgörülü olması gerektiğini belirterek, partilerin hedeflerinin iktidara gelmek olduğunu, bu nedenle RP"yi davranışlarından dolayı kınamamak gerektiğini kaydetti.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak ve Bitlis'in kırsal kesimlerinde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, 27 PKtOı terörist öldürüldü, 2 PKK'lı terörist de yakalandı.

5- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov, Bükreş'te yapılan Karadeniz Ekonomik işbirliği toplantısından sonra Türk gazetecilerinin, "Türkiye'nin Çeçen politikası" konularındaki sorularını yanıtlarken, "Türkiye hükümetinin resmi görüşü, Çeçenlerin desteklenmediği yolunda. Ancak şu gerçek ki Çeçenler, Türk topraklarını kullanıyor" dedi.

6- Avustralya'nın Tasmanya adasında, turistlerin bulunduğu bir restoranda silahlı bir kişinin etrafa ateş açması sonucu 32 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- Pakistan'ın Pencap eyaletinde bir otobüse konan bombanın patlaması sonucu 66 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, otobüse konan bombanın patlaması sonucu 15 kişinin öldüğü, 51 kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 NİSAN 1996

1- Kurban Bayramı tatilini Antalya'da geçiren Başbakan Mesut Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hükümete ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yılmaz, TEDAŞ, TOFAŞ gibi DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i hedef atan önergelerin hükümetle ilişkisi olmadığını savundu ve yolsuzluklarla mücadelenin koalisyon protokolünde yer aldığını belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara'da Keçiören Çocuk Yu-vası'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, TOFAŞ ihaleleri için kendisi hakkında verilen soruşturma önergesine "evet" diyeceğini ancak bu konuda DYP'de grup kararı alınamayacağını belirtti.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bakırköy'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yoğun iç ve dış sorunları bulunduğu bir dönemde, DYP-ANAP hükümetine "çekimser oy" kullanarak destek verdiklerini belirterek, RP'nin hükümet olmasını önlediklerini vurguladı. Ecevit, partisinin iktidarı belirleyen konumda bulunduğunu söyleyerek, "Ufukta bir erken seçim görünüyor" dedi.

4- CHP Antalya İl Başkanlığı'nda bayramlaşmaya katılan Genel Başkan Deniz Baykal, hükümetin göstermelik bir hükümet olduğunu savunarak, "Türkiye bayramdan sonra hükümet arayışına girecek. Parlamento'da istikrarlı bir çoğunluğun olmadığı bir hükümet var. Bu azınlık hükümeti denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştır" dedi.

5- RP Grup Başkan Vekili Necati Çelik İzmit'te düzenlediği basın toplantısında, RP'nin, geçmişin hesabını sormak ve milletin sahipsiz olmadığını göstermek için 3 soruşturma önergesi verdiğini vurguladı ve bir başbakanın yolsuzluğa karışmış olmasına inanmak istemediklerini belirterek, "Eski Başbakan Tansu Çiller aklanırsa kendisinden çok biz sevineceğiz" dedi.

6- İstanbul Kuştepe polis karakoluna 4 terörist tarafından düzenlenen saldırıda 1 polis memuru şehit olurken, 2 güvenlik görevlisi ve bir vatandaş yaralandı. 1 terörist yaralı olarak ele geçirildi.

30 NİSAN 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kurban Bayramı tatilini geçirmekte olduğu Antalya Beldibi'nde düzenlediği basın toplantısında "Bugün Türkiye'de bir hükümet vardır, demokratik şekilde kurulmuştur ve güvenoyuna dayalıdır. Eğer hükümeti'beğenmeyenler varsa eleştirsinler, haklarını görevlerini yerine getirsinler. Ama her gün devlet ve rejim üzerine güvensizlik yaratacak hareketlerden de biraz kaçınmak lazım. Bunları devlet başkanı ve uzman olarak söylüyorum.' Bu rejim işleyecek, devlet yürüyecektir dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, dış sorunlara özellikle Yunanistan ile ilişkiler konusuna da değindi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Kurban Bayramı tatilini geçirmekte olduğu Antalya'da, hakkındaki usulsüzlük soruşturmasına ANAP'tan onay verilmesi üzerine, hükümetin icraatını eleştiren DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i yanıtladı. Çiller'i aceleci davranmakla suçlayan Yılmaz, "Ortağımız bize engel olmasın yeter" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın Bestler ve Dereler bölgesinde güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 12 PKK'lı öldürüldü. Ayrıca PKK üyesi olduğu ileri sürülen 47 kişi de tutuklandı.

4- Kurban Bayramı'ntn üçüncü gününde yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

5- Siirt'in Kozluk ilçesinde görevli iki korucu, polise 12 kilogram eroin satarken yakalandı.

6- İsrail Başbakanı Şimon Peres, ABD ile savunma işbirliğini güçlendirmek amacıyla gittiği Washington'da, ABD Başkanı Bill Clinton ile iki ülke arasında terörizmle,mücadelede işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladı.

Peres Washington'da yaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail arasındaki Askeri işbirliği Anlaşması'nın Mısır, Suriye ve iran'da tepki gördüğünün ha,tırlatılması üzerine "Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmanın teknik nitelikte" olduğunu söyleyerek, kimseye karşı ittifak olmadığını, enformasyon ve bilgi alışverişini içerdiğini kaydetti. Peres, "Türkiye, islam dünyasının demokrasi ve çağdaşlık lideridir" dedi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 1995 yılına ait "Global Terörizm" raporu açıklandı. Raporda, çok sayıdaki Avrupa ülkesinin bölücü terör örgütü PKK'nın yan kuruluşlarının faaliyetlerine izin verdiği belirtildi. Atina'da PKK'nın bir yan örgütü bulunduğunun yer aldığı raporda Suriye, İran ve Irak "PKK'yı barındıran ve destekleyen ülkeler" olarak gösterildi. Türkiye'de geçen yıl, DHKP-C ve Islami terör örgütlerinin aktif oldukları da belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106