14.3.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1996

1 MART 1996

1- Başbakan Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Baş-bakanlık'ta biraraya gelerek, hükümetin oluşumu ve dönüşümlü başbakanlığın şekli konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar düzenlediği basın toplantısında, "Nevruz, geçen yıl olduğu gibi, 21 Mart 1996 tarihinde de büyük şenliklerle bayram havasında kutlanacak" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ANAP'tan ayrılan eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu ziyaret ederek görüştü. Erbakan, geçen yıllarda temel konularda birlikte hareket ettiklerini hatırlattı ve önümüzdeki dönemde de bu birlikteliğin süreceğini söyledi.

Yazıcıoğlu ise ANAP'la bir seçim işbirliği yaptıklarını ve hükümet kurma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla bugüne kadar beklediklerini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, DSP'nin bir ANAP-DYP koalisyonuna çekimser kalarak ya da güvenoyu vererek destek olma konusunu, Parti Meclisi toplantısından sonra açıklayacaklarını bildirdi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Batı Trakya Azınlıkları Danışma Komitesi heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, Batı Trakyalılar'ın azim ve gayretinin her türlü takdirin üstünde olduğunu belirterek, "Haklı davanızda her türlü çabayı veriyorsunuz. Zafer hakkın olacaktır" dedi.

6- İsparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan Gürbüz geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.

7- Türkiye'nin ilk kadın operatör doktoru Rahime Batu İstanbul'da, eski Gümrük ve Tekel Bakanı Haydar Özalp Ankara'da vefat etti.

8- Peru'da bir uçağın düşmesi sonucu 123 kişinin öldüğü bildirildi.

2 MART 1996

1- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, RP il başkanları ve il müfettişleri ile Ankara'da yaptığı toplantıda, ANAP-DYP hükümetinin kurulmasının "aritmetik, içerik ve psikolojik" bakımdan olanaksız olduğunu savunarak, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı hükümeti kurma görevini iade etmeye çağırdı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin il başkanlarını Ankara'da toplayarak hükümet kurma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz, toplantı başlamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, DYP ile koalisyon protokolünü imzalayacaklarını söyledi.

3- DSP Parti Meclisi'nin, Genel Başkan Bülent Ecevit başkanlığında toplanarak ANAYOL hükümetine verilecek desteğin biçimini tartışdığı ve ANAYOL hükümetine çekimser oyla dışarıdan destek verme kararı aldığı bildirildi.

Ecevit, ANAYOL'a vermeyi düşündüğü dolaylı desteği Cumhuriyet gazetesine değerlendirirken, dönüşümlü başbakanlık sırasının kendisine gelmesi durumunda DSP'nin tavrının ne olacağı konusunda kaygıları bulunan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'le bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Ecevit, bu konuda PM kararı alındığını, DYP ile ANAP arasında kurulacak dönüşümlü azınlık hükümetinde sürelerin nasıl bölüşüleceği, kimin önce kimin sonra başbakan olacağının DSP'yi ilgilendirmediğini belirterek, dönüşümlü başbakanlık sıralamasında, ANAP'la DYP arasında bir ayrım gözetilmeyeceğini vurguladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmaları ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, azınlık hükümeti kurmayı kararlaştıran DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı uyararak, "Azınlık hükümetiyle Türkiye'nin sorunları çözülmez. Bunun için arkasında Meclis çoğunluğu bulunan hükümet kurulması gerekir" dedi.

5- İP tarafından İstanbul'da düzenlenen "SSK'da Kriz ve Çözüm" konulu panelde, Dünya Bankası ve ILO'nun hazırladığı "Sosyal Güvenlik Raporu" eleştirildi.

6- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) birinci Olağanüstü Kurultayı Ankara'da yapıldı. Kurultayda konuşan Genel Başkan Cem Boyner, "24 Aralık seçimlerine girmemezlik edemezdik, tecrübe yaşamamız gerekirdi. Acele ettik, sistemden beslenenleri ve yandaşlarını hafife aldık. Değişememenin bedelinin daha ağır olacağını anlatamadık" dedi.

7- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, "Diyanet işleri Başkanlığı, hükümetin değil, devletin bir müessesesidir" diyerek hükümetin kurulması sürecinde Diyanet işleri Baş-kanlığı'nın paylaşılması için pazarlık yapan siyasetçileri eleştirdi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığfnın "1996 Yılı Uyuşturucu Raporu"nda, Türkiye'den söz edilerek, "Güneybatı Asya uyuşturucusunun, Batı'ya aktarılmasında doğal bir köprü. Uluslararası uyuşturucu şebekeleri işlerini İstanbul'da yürütüyorlar" denildi. Uyuşturucu konularından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Gelbard, Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin uyuşturucu madde ile kara paranın aklanmasına yönelik mücadeleye verdiği öneme dikkat çekti.

9- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta dün başlayan Asya-Avrupa zirvesi (ASEM) sona erdi. iki büyük kıtadan 25 ülkenin katılımıyla gerçekleşen zirvenin sonunda ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride, Avrupa Birliği (AB) ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasında karşılıklı yatırımların arttırılması, ticaretin serbestleştirilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü'nün çabalarının desteklenmesi çağrısında bulunuldu.

10- Avustralya'da genel seçimler yapıldı. Başbakan Paul Keating'in başkanı olduğu işçi Partisi, 13 yıllık iktidar sonunda seçimleri kaybetti. Muhalefetteki Ulusal Parti-Liberal Parti ittifakının başkanı John Howard yeni başkan oldu.

3 MART 1995

1 - TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Faikoğlu ile iskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa, Gü-mülçine Müftüsü ibrahim Şerif ve kurulun diğer üyelerini TBMM 'de kabul etti. TBMM Başkanı Kalemli kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Batı Trak-ya'daki Türk azınlıkların Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk köprüsü ve güven ortamı oluşturacağına inandığını söyledi.

Faikoğlu da siyasi, dini ve adli baskılarla karşı karşıya bulunduklarını belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, İtalya Genelkurmay Başkanı Oramiral Guide Venturoni'nin davetlisi olarak gittiği Romandan yurda döndü. Karadayı, Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, italya ziyaretinin son derece yararlı geçtiğini belirterek, italya'nın Ghedi Üssü'nde konuşlu bulunan Türk F-16 filosu ile Adriyatik'te görevli TCG Trakya firkateyninde inceleme ve denetlemeler yaptığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, Halifeliğin kaldırılışının ve başta Tevhid-i Tedrisat Yasası olmak üzere bazı devrim yasalarının kabul edilişinin 72. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, öğretimin birleştirilmesine dönük yasanın, Türkiye'nin çağdaş uygarlık yolunda ulaştığı seviye bakımından çok büyük anlamı, değeri ve yeri bulunduğunu belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM'de bir araya gelerek, parti kurmaylarının daha önce üzerinde uzlaştığı ANAP ve DYP'nin ortaklığına dayanan azınlık hükümetinin protokolünü ve anlaşma koşullarını imzaladılar.

Çiller, törenden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli sorunları bulunduğunu ve hazırlanan icra programının değişim ve yenileşmeyi yakalayabileceğini belirterek, "ANAYOL konusunda önemli sorunlarımız vardır. Şimdi tam olarak ANAYOL'u kurduğumuz ifade edilemez. Meclis'te bazı zorluklarımız olacaktır. Bunlar için de her iki parti iyi niyetle bir işbirliğini ortaya koyacaktır" dedi.

Yılmaz ise 24 Aralık seçimlerinde çıkan siyasi tablonun iki partiye gösterdiği en mantıklı sonuca ulaşıldığını kaydederek, protokolde karara bağlanan modelin, Türkiye'de ilk kez denendiğini, dünyada da çok ender uygulandığını söyledi.

Yılmaz, TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'yi de ziyaret ederek, koalisyonun Meclis ile uyumlu çalışması için görüş alışverişinde bulundu. Kalemli, görüşme sonunda yaptığı açıklamada, gelecek günlerde başta Bütçe Yasası olmak üzere birçok tasarı ve önerinin Genel Kurul'dan çıkarılması gerektiğini söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ANAP ve DYP'nin yanı sıra DSP'ye karşı da sert muhalefet yapma kararı aldıklarını belirtti.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DSP'nin tavrını eleştirerek, "Muhalefet görevini biz yapacağız. DSP bu görevi yapamaz. DSP'nin bir ayağı iktidarda, bir ayağı muhalefette. DSP sarı muhalefet" dedi.

7- ANAP'dan ayrılan Sivas Milletvekili ve eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile altı milletvekili, Ankara'da düzenlenen bir törenle partilerine geri döndüler. Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada, "24 Aralık seçimlerinin ardından ve yemin töreninden hemen sonra bu eylemi yapabilirdik. Ancak Yılmaz ve Çiller arasındaki dengeyi dikkate alarak beraber yola çıktığımız insanları zor duruma düşürmemek için ayrılışımızı geciktirdik" dedi.

8- İspanya'da Parlamento seçimleri yapıldı.

9- İsrail'in başkenti Tel Aviv'de, bir alışveriş merkezinin yakınında gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısı sonucunda, 3'ü çocuk 13 kişinin öldüğü, 125 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Olayı kısa adı HAMAS olan "Islami Direniş Örgütü" nün üstlendiği bildirildi.

10- Fransız yazar Marguarite Duras Paris'de öldü.

4 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Sanayicileri ve işadamları Vakfı Başkanı Veli Sarıtoprak ve beraberindeki mütevelli heyet üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, devletin toplayabileceği en yüksek vergilerle bile masraflarını karşılamasının olanaksız duruma geldiğine dikkat çekerek, kurulacak hükümetin en önemli sorununun, kamu maliyesinin sağlanması olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, KiT'lerin, sosyal sigorta kurumlarının, belediyelerin, tarım-satış kooparatiflerinin ve benzeri kurumların devletten beklentilerinin kesilmemesi durumunda çözümün zor olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, TRT Haber Merkezi yöneticilerine, terörle mücadeleye katkılarından dolayı Genelkurmay Başkanlığı'nca ödüllendirilmesi dolayısıyla bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta şu an için hiçbir askeri operasyonun yapılmadığını söyledi. Akbel, Türk güvenlik güçlerinin sınırın Türk tarafında sürekli faal durumda bulunduğunu hatırlatarak, bu güçlerin bölgenin güvenliği için şartların gerektirdiği şekilde harekette olduklarını belirtti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet gazetesinin hükümet oluşumuna ilişkin sorularını yanıtlarken, güven oylamasında çekimser kalarak destekleyeceğini açıkladığı "ANAYOL" azınlık hükümetinin, yürüteceği icraatta muhalefet partileriyle uzlaşma yolunu araması gerektiğine dikkat çekti.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, protokolü görüşmek üzere toplanan Meclis grup toplantısında, ANAYOL anlaşmasını eleştirerek, bu işbirliği nedeniyle yolsuzlukların üzerine gidilemeyeceğini ve hükümetin başarılı olamayacağını ileri sürdü.

6- Devlet istatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz şubat ayında toptan eşya fiyatları yüzde 5.8, tüketici fiyatları da yüzde 4.5 oranında arttı. Şubat ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 63.0, tüketici fiyatlarında yüzde 77.5 olarak belirlendi.

7- HAK-iş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret etti. Meral ziyaret sırasında, yeni hükümetin, ülkenin tümünü kucaklayan bir program ortaya koyması halinde buna destek olacaklarını belirtti.

Salim Uslu da kurulacak hükümetin programında yer alacak vaatleri takip edeceklerini söyledi.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

9- Irak Petrol Bakanı Amir Muhammed Raşit, Irak'ın satacağı petrolün yüzde 51'inin akıtılacağı Kerkük-Yumurtalık boru hattı ile ilgili teknik görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Raşid başkanlığındaki heyetin Yumurtalık'ta incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

10- ABD Başkanı Bill Clinton İsrail'de meydana gelen saldırılarla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Barışın sürmesi gerektiğini" vurgulayarak Terör kazanamayacak" dedi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali de Tel Aviv'de meydana gelen olayı "alçakça ve düşmanca bir saldırı" olarak nitelendirdi.

11- İspanya'da dün yapılan genel seçimleri, jose Maria Aznar'ın lideri olduğu muhafazakar eğilimli Halk Partisi (PP) kazandı, İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı kesin sonuçlara göre, PP oyların yüzde 38.85'i ile ispanya Mec-lisi'nin 350 sandalyesinden 156'sını alırken, 1982 yılından bu yana iktidarda olan Sosyalist işçi Partisi (PSOE) ise yüzde 37.48 oyla 141 sandalye elde etti.

12- Cezayir'de, son 6 gün içinde 28 dinci militanın güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi.

5 MART 1996

1 - DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, partisinin Genel idare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ANAP ve DYP'nin koalisyon için bir araya gelmesinde ordunun etkin olduğu savlarını yalanlayarak "Hiç kimse demokrasi dışında bir güç aramasın. Biz kendi irademizle, doğru bildiğimizi yaptık" dedi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, "hükümet üyesi" olarak son kez milletvekillerine hitap ettiği grup toplantısında yaptığı konuşmada, merkez sağ partilerin iktidarında sosyal demokrat bir ortak bulunmamasının olası sakıncalarına dikkat çekerek, merkez sağ partilere DSP'nin katkı verdiğini vurguladı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul Ba-rosu'nun Staj Eğitim Merkezimin açılışında yaptığı konuşmada, yargı üzerinde ekonomik veya hiçbir nedenle baskı olmaması gerektiğini belirterek "Anlayıştan, kuruluştan görev-yetkiye değin çağdaş değişiklikler gerçekleşmedikçe, hukuk devleti özlemini duymamız doğaldır" dedi.

4- İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan, üniversite öğrencilerinin harç eylemleri ile ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, olaylarda marjinal sol grup ve partilerin de yönlendirici rol oynadıklarını belirtti ve öğrencilerin kullanıldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'de meydana gelen terör eylemlerinin kınandığı bildirildi. Terör eylemlerinin, Ortadoğu barış sürecini hedef aldığı kaydedilen açıklamada, "Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barışın kurulmasını arzu eden tüm tarafların, çağımızın en büyük belası terörizme karşı bütün imkanlarını acilen seferber etmeleri gereğini bir kez daha vurguluyoruz" görüşlerine yer verildi.

6-RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANA-REFAHın kurulmasını rantiyecilerin ve dış güçlerin engellediğini savunarak, bu kesimlerin, emenlerine orduyu da alet etmek istediklerini söyledi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras Erzurum'da yaptığı açıklamada, devletin işadamlarını Doğu Anadolu'ya çekecek yönde uygulamalar başlatmasının şart olduğunu belirterek, olumsuz şartlarla çevrili olan Doğu Anadolu'ya yatırım yapmanın kolay olmadığını söyledi.

8- Kerkük-Yumurtalık boru hattından petrol akıtılmasına ilişkin teknik görüşmeler yapmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Petrol Bakanı Amir Mu-hammed Raşid, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner'i ziyaret etti. Altıner, Irak Petrol Bakanı Raşid'i kabulünde, boru hattının BM'nin kararları uyarınca kapalı olduğunu anımsatarak "Biz de üyesi olduğumuza göre, bu kararlara doğal olarak uymamız gerekiyor. Umarım 11 Mart'ta BM ile Irak arasında yapılacak görüşmelerde, iki ülkenin de yararına bir sonuç çıkar" dedi.

Amir Muhammed Raşid ise yaptığı açıklamada. Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının açılması için hiçbir engel olmadığını söyledi.

9- Gürcistan'da bulunan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli yaptığı açıklamada, Kafkas petrollerinin Baku Ceyhan boru hattı ile taşınması konusundaki Türkiye tezini, ikili görüşmede Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'ye ilettiğini belirtti. Kalemli daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, "Hazar petrolleri konusunda Türkiye bu güne kadar yaptığı akılcı teklifler konusunda ısrar edecektir. Türkiye'nin tercihi Bakü-Ceyhan boru hattıdır. Bu kadar fazla petrolün tankerler vasıtası ile boğazlardan geçirilmesine Türkiye razı olamaz" dedi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı açıklamada, köktendinci İslami terör örgütlerinin düzenlediği bombalı saldırılarla dokuz günde 58 kişinin yaşamını yitirdiği İsrail ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi. Clinton, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı bir çok ülke başkentine bir mesaj gönderdiğini ve "Körfez'de en büyük potansiyel tehdit ve istikrarsızlık unsuru iran'dır. Saldırıların arkasında iran var ve bu ülke izole edilmeli, tüm yatırım ve ekonomik ilişkiler kesilmelidir" dediğini belirtti.

11- İsrail Başbakanı Şimon Peres gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü (FKÖ) uyararak, FKÖ Anayasası niteliğindeki sözleşme metninde yer alan "İsrail devletinin yok edilmesi" ile ilgili maddenin kaldırılmaması halinde İsrail'in Batı Şeria'dan çekilme işleminin durdurulacağını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ise İsrail'in, Batı Şeria ve Gazze ŞeridPne giriş ve çıkışları kapatmasının barış anlaşmasının ihlali olduğunu söyledi.

6 MART 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurmakla görevlendirdiği ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında kurulan 53.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni onaylamıştır" denildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesi ve hükümet listesini sunmasının ardından yaptığı açıklamada, azınlık hükümeti kurulması nedeniyde Meclis'te daha sıkı bir işbirliğine gerek duyulduğunu belirtti. "Meclis'in çalışması demokrasinin çalışması anlamına gelir" diyen Başbakan Yılmaz, "Bu hükümet aynı zamanda bir reform hükümeti olacaktır. Bunun için de zamanı çok iyi kullanmak mecburiyetinde olduğumuzun bilincindeyiz" dedi.

Başbakan Yılmaz, SS.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bakanlar Kurul'u listesini açıkladı. Buna göre; Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nahit Menteşe, Devlet Bakanı ismail Yaşar Dedelek, Devlet Bakanı Ünal Erkan, Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz, Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Devlet Bakanı Yaman Törüner, Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Devlet Bakanı Rüşdü Saraçoğlu, Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, Devlet Bakanı Ersin Taranoğlu, Devlet Bakanı Halit Dağlı, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Abdülkadir Aksu, Devlet Bakanı imren Aykut, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Adalet Bakanı Mehmet Ağar, Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, Turizm Bakanı Işılay Saygın, Tarım ve Köy işleri Bakanı ismet Attila, Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu, Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul, Orman Bakanı Nevzat Ercan, Enerji Bakanı Hüsnü Doğan, Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar, Çevre Bakanı Mustafa Taşar, İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Kültür Bakanı Agah Oktay Güner, Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mehmet Keçeciler.

3- CHP Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Kerkük-Yumurtalık boru hattı ile ilgili teknik konularda görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Petrol'Bakanı Amir Muhammed Raşid ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Baykal, Irak'ın sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek "Irak'a uygulanan uluslararası amborgonun kaldırılması ile birlikte iki ülkenin geçmiş dönemlerden kaynaklanan kayıplarının giderilebileceğini" söyledi. Amir Muhammed Raşid de, ülkesinin, BM ile sürdürdüğü görüşmelerden memnun olduğunu anlatarak, satacakları petrol karşılığında gıda ve ilacı Türkiye'den alacaklarını söyledi.

Baykal ayrıca, "ANAYOL" azınlık hükümetinin protokolü ve gelinen siyasi aşamada, sol partilerin konumunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAYOL hükümetinin "icraatına destek olma sözü vermediklerini, RP'siz bir hükümet kurulmasına destek olduklarını" belirtti. Ecevit, koalisyon protokolünün gelişigüzel hazırlandığını, birçok tutarsızlıklar içerdiğini, çetin müzakerelerde uzlaşmanın zaman zaman aşırıya götürüldüğünü, iki partinin partilerüstü makamları kendi tekellerine almaya hakları olmadığını söyledi. Ecevit, RP ile CHP'nin "hükümetten çok DSP'ye muhalefet edecek gibi göründüklerini" belirterek 'Muhalefet görevi de bizim olacaktır" dedi.

5- Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Kızıldağ köyünde, aşırı yağışlar yüzünden meydana gelen heyalanda, 3 kişinin öldüğü bildirildi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her yıl hazırladığı ve Kongre'ye sunduğu "1995 Yılı insan Hakları Raporu'nun" Türkiye'ye yönelik bölümünde, PKK'nın, halkı sindirmek amacıyla rastgele cinayetler işlediği, sivil insanları öldürdüğü" belirtilerek, bazı alanlarda iyileşme sağlandığı ancak işkence, ifade özgürlüğü, gözaltında ölüm gibi konularda ciddi sorunların devam ettiği açıklandı.

7- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de birçok noktada saldırıya geçen 150'ye yakın Çeçen direnişçinin, kentin merkezindeki önemli bir caddeyi ele geçirdiği, çatışmalarda, ilk belirlemelere göre 10 kişinin öldüğü bildirildi.

8- İsrail'de giriştiği son saldırılar ile 60 kişinin ölümüne neden olan Hamas örgütünün sözcülerinden Dr. Muhammed Al Zahar, BBC World Ser-vice'e yaptığı açıklamada, İsrail'e yönelik "askeri saldırıların" durdurulduğunu belirterek, şimdi, bunun karşılığını beklediklerini söyledi.

7 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Kooperatifler Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen "Kooperatiflerin Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kalkınmasını, zaman ve kaynakları iyi değerlendirip sorunlarını çözüme kavuşturarak sürdürmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, dünyada önemli değişmelerin yaşandığını ve bu değişimlerin yansımalarının Türkiye'de de hissedildiğini vurgulayarak, ülkenin dünya ile bütünleşmesinin kaçınılmaz olduğunu savundu.

2- ANAP-DYP arasında kurulan koalisyon hükümetinin programı, TBMM'de Başbakan Mesut Yılmaz tarafından okundu. Başbakan Yılmaz programı okumaya başlamadan önce yaptığı konuşmada, "Özellikle seçimden sonra kurulan her hükümetin, geçmişinin muhasebesini yapmak gibi önemli bir sorumluluğu bulunduğunun idraki içerisinde olmamıza rağmen, bugün karşı karşıya "olduğumuz sorunların ülkemizin ve milletimizin menfaatleri istikametinde çözümü bakımından geçmişin olumlu veya olumsuz taraflarını değerlendirmeyi aziz milletimizin takdirine bırakmayı daha doğru buluyorum. Ancak, geçmiş dönemlerde, bugün ve yarın ortaya çıkmış ve çıkacak her türlü yolsuzluğun üzerine gitmekte kararlı olduğumuzu arzetmeyi zorunlu görüyorum. Milletimiz, bizden hoşgörü, uzlaşma, işbirliği ve dayanışma örnekleri sergilememizi beklemektedir." dedi.

Mesut Yılmaz daha sonra beş yıllık süre içerisinde koalisyon hükümetinin amaçladığı temel hedefleri okudu. Buna göre; Sivil toplum örgütlerine ağırlık kazandırılacak. Din ve vicdan özgürlüğü, gelişmiş ülkeler seviyesinde uygulanacak. Olağanüstü Hal, aşamalı olarak kaldırılacak. Vergi konusunda bütün ekonomik faaliyetleri kapsayacak düzenlemelere gidilecek. Kamu bankaları dahil, KiT'ler tarafından yapılmasına zaruret kalmayan hizmet ve faaliyetler süratle özelleştirilecek. Kamu yatırımları içinde eğitimin payı yüzde 12'ye, enerji sektörünün payı yüzde 22'ye yükseltilecek.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanan ve DYP-ANAP ortaklığıyla kurulan 53. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yapılan devir-teslim törenlerinden sonra görevine başladı. Başbakanlıkta düzenlenen törende konuşan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, yeni hükümete başarılar dileyerek, ANAYOL hükümetinin kurulmasıyla RP iktidarının engellendiğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz da hükümetin başta gelen misyonunun, devletin yeniden yapılandırılmasını gerçekleştirmek olduğunu vurguladı. "Bu hükümet başarılı olmaya mecburdur" diyen Başbakan Yılmaz, "Basının ilgi ve desteğine ihtiyacımız vardır. Hükümet icraatlarının doğru yansıtılması, eleştirilerde yapıcı olunması, iki ortağı birbirine düşürecek yayınlardan kaçınılması en önemli beklentilerimizdir'dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ANAYOL koalisyonunun, dünyada eşi görülmemiş bir hükümet modeli olduğunu vurgulayarak, iki partinin TBMM'de çoğunluğu oluş-turamadığını belirtti. Ecevit, DSP'nin hükümete çekimser kalarak destek olması konusunda, "Bizim tavrımız da, bu zor modele göre bir tavır. Bu modelin içinde kendimize bir yol seçtik. Hükümet bunalımının uzaması, RP'li hükümet ile dışarıdan MHP katkılı bir hükümet formülünü önledik" dedi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin vaatlerinin yüzde 70'inin hayata geçmesini beklediklerini belirterek, "Hükümet, sorun çözücü olmalı. Sorunların çözümünde bize düşen bir katkı varsa onu sağlarız" dedi.

6- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanmakta olan eski Demokrasi Partisi (DEP) milletvekilleri Sedat Yurttaş, Sırrı Sakık ve Ahmet Türk ile eski milletvekili Mahmut Almak hakkında 4 yıl 6'şar ay hapis cezası istendi.

7- İstanbul 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, yazar Yaşar Kemal'e, "bölücülük yapmak" ve "halkı ırk ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

8- Erzincan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle yargılanan eski milletvekillerinden Abdülmelik Fırat, sağlık durumu, kişiliği ve tutukluluk hali göz önünde bulundurularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

9- ABD'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi OnurÖymen, Washington'da yaptığı açıklamada, görüşmelerde Çekiç Güç operasyonlarının bütün ayrıntılarıyla ele alındığını, yardımcısı Ali Tig-rel'in hafta sonuna kadar ABD'li yetkililerle görüşerek beraberindeki Genelkurmay yetkilileriyle Çekiç Güç'ün yeni rolü konusunda Türkiye'nin isteği üzerinde çalışacağını açıkladı.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Ege'deki adalara ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Ege'deki taleplerinin maliyeti, elde etmeyi umduğu yararlardan daha pahalıya mal olacaktır" dedi. Konuşmasında Türkiye'yi yayılmacılıkla da suçlayan Simitis, Bakanlar Ku-rulu'nun önümüzdeki hafta Ege konusunda bir toplantı yapacağını söyledi.

11- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Rus Birlikleri ile Çeçen direnişçiler arasındaki çatışmaların yeniden şiddetlendiği bildirildi.

12- BM Güvenlik Konseyi, 1991 yılından bu yana Irak'a uygulanan ambargonun iki ay daha uzatılmasını kararlaştırdı. Konsey Dönem Başkanı Botswana Temsilcisi John Legwaila yaptığı açıklamada, konsey üyelerinin son durumu gözden geçirdiklerini ve ambargonun kaldırılması için gerekli koşulların oluşmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

8 MART 1996

1- Antalya'da çeşitli incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmalarda, işadamlarının dünyaya açılmasını istedi ve Türkiye'nin kabuk değiştirme devresinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra, Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio'nun yemin törenine katılmak üzere Portekiz'e gitti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 10 ilde uygulanan Olağanüstü Hal'in, Milli Güvenlik Kurulu'nun önerisi doğrultusunda "son kez" uzatılmasmftkararlaştırdı.

3- Başbakanlık Müsteşarlığıma Birkan Erdal'ın, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'ne Bahattin Şahin'in, Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı'na Personel Genel Müdür Yardımcısı Güven Nuri Kayral'ın, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne İstanbul Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlık Uzmanı Dr.Mehmet Rıfat Köse'nin atanması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- KKTC Havayolları'na ait boeing 727 tipi "Beşparmak" adlı yolcu uçağı Lefkoşa-İstanbul seferini yaparken kaçırıldığı, uçağın daha sonra Sofya Havaalanı'nda yakıt ikmali yaptıktan sonra Münih Havaalanı'na indirildiği bildirildi.

5- PKK'ya yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla tutuklu bulunan eski Erzurum Milletvekili Abdülmelik Fırat, Erzincan 2 No'lu Devlet Güvenlik Mah-kemesi'nde görülen dava sonucunda tahliye edildi.

6- Gazeteci Ahmet Uçar geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

7- Washington'da bulunan Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Türk-Amerikan Konseyi'nin (ATC) yıllık toplantısında yaptığı ko-

nuşmada, Suriye'nin bölücü terör örgütü PKK'ya verdiği destekten "çok ciddi" kaygı duyduklarını söyledi ve ABD'den, Şam'ın "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarılmamasını istedi.

8- Washington'da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen gazetecilere yaptığı açıklamada, Çekiç Güç ile ilgili aksaklıklar ve Türkiye'nin kaygılarının giderilmesi için Ankara ve Washington arasında "ortak iradenin mevcut" olduğunu söyledi.

9 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-Amerikan Konseyi'nin (ATC) yıllık toplantısına videodan yayımlanan mesajı ile katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, "Gerek Türkiye gerekse ABD'nin bazı zorunluluklar nedeniyle bölgede ve tüm dünyada daha iyi iş koşullarının oluşmasına imkan tanıyacak bir atmosferin oluşturulması yönünde çeşitli alanlarda işbirliğine girmiş olduğunu kaydetmekten memnunum" dedi.

2- RP Genel Sekreteri ve Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümetin Meclis desteğine sahip olmayan dönüşümlü bir azınlık hükümeti olduğunu hatırlattı. Asiltürk, bu hükümetin bu şekilde yürümesinin mümkün olmadığını belirterek, "hükümet, reform yapmak bir yana normal icraatları bile yerine getiremez" dedi.

3- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni kurulan ANAP-DYP azınlık hükümeti ve DSP'yi eleştirdi. Keskin, DYP-ANAP koalisyonunun, açıkladığı program ve kadrosuyla Türkiye'nin sorunlarını çözemeyeceğini söyledi.

4- Türk Metal Sendikası Kadın işçiler 2. Büyük Kurultayı Ankara'da yapıldı. Türk-İş Başkanı Bayram Meral kurultayda yaptığı konuşmada,. TBMM'de 13 kadın milletvekili bulunduğunu anımsatarak, bu sayının artması gerektiğini vurguladı. Meral, "Kadınlar işe alınması sırasında ikinci sırada, işten çıkarılmalarında ise ilk sırada. Bu anlayışın değişmesi gerekir" dedi.

Kurultayda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul ise Türk kadınının bugün geldiği düzeyi Cumhuriyete borçlu olduğunu anlattı.

Öte yandan Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, panel, söyleşi, tiyatro gibi çeşitli etkinliklerle kutlandı.

5- Öğretmenlerin, Eğitim-Sen'in kapatılması davasına tepki göstermek için Ankara'da gerşekleştirmek istedikleri oturma eylemine izin vermeyen polis, 34 sendika yöneticisi ve öğretmeni gözaltına aldı.

Olaydan sonra Eğitim-Sen Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, öğretmenlerin, Ankara Valiliği'nce açıklanan Eğitim-Sen'i kapatma davasının çarşamba gün.ü yapılacak ikinci duruşmasını protesto etmek için toplandıkları bildirildi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi, basına yönelik saldırıları değerlendirdiği iki aylık raporunda, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Metin Göktepe'nin katillerinin bir an önce yargı önüne çıkarılmasını istedi.

7- Kıbrıs Türk Havayollan'na ait Lefkoşa-İstanbul seferini yapan Beşparmak adlı uçağı kaçıran Düzce doğumlu Ramazan Aydın, Münih'te yolcuları serbest bırakarak polise teslim oldu. Ramazan Aydın, Çeçenistan'daki bağımsızlık savaşına dünya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla uçağı kaçırdığını söyledi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Safnpaio 'nün yemin töreni için dün Lizbon'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Cezayir Devlet Başkanı Mokhdad Sifi'yi kabul ederek kapsamlı bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Ûymen'in de katıldığı görüşmede Türk gazetecilere bir açıklama yapan Cezayir Devlet Başkanı Şifi, "Cumhurbaşkanı Demirel'in, Cezayir'de demokratik sürecin yeniden işlerlik kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Demirel de Cezayir'in köktendincilik tehdidi nedeniyle içinde bulunduğu krizden çıkacağına inandığını belirterek, "Cezayir'deki sorunun tüm Müslüman ülkeleri ilgilendirdiğini" söyledi.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türkiye gazetesine yaptığı değerlendirmede, ABD'de çeşitli üniversite ve kamu kuruluşlarında Türkiye'nin genel eğilimlerini anlattığını belirterek, bu alanlarda, yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

10- Almanya'nın Bonn kentinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gerekçe gösterilerek 1200 kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşün, PKK'nın eylemine dönüşmesi üzerine yasadışı PKK yandaşları ile Alman polisi arasında çatışma çıktı. Çatışmada, 12 Alman polisi yaralanırken 30 PKK'lı da gözaltına alındı.

11- Tayvan, Çin'in, Tayvan adası yakınlarında gerçekleştirdiği 4 füze denemesi ve salı günü başlayacağını açıkladığı deniz ve hava tatbikatları karşısında Çin hükümetine bir protesto notası göndererek, füze denemelerini derhal durdurmasını istedi.

10 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, izmir'de bir dizi temel atma, açılış ve ödül verme törenlerine katıldı, izmir Gazeteciler Cemiyeti1 ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, Çetin Emeç cinayetiyle ilgili katil zanlısının yakalandığını, diğer faili meçhul cinayetlerin de kısa sürede çözümleneceğini söyledi.

2- 53. Hükümet Programı TBMM Genel Kururunda görüşüldü.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı konuşmada, RP'li hükümete Türkiye'nin muhtaç olmaması için hükümete destek verdiklerini belirterek, hükümet programında hayalci davranıldığını, bazı hedeflerin nasıl gerçekleştirileceğinin anlatılmadığını söyledi.

Hükümet programı üzerinde RP adına konuşan Aydın Menderes ise "Rantiyeciler, ANAP'm başlattığı, DYP'nin sürdürdüğü ve onların uygulamalarıyla sürecek haksız kazançlar ve yağlı lokmalara göz diktikleri için ANAYOL ortaya çıktı" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da hükümetin dönüşümlü başbakanlığa bağlı bir azınlık koajjsyonu olduğunu anlatarak, "Hükümetin garabeti adında Türkiye'nin sorunlarını böyle bir hükümetle çözmeye kalkışmak büyük bir cüret" dedi.

ANAP listelerinden Meclis'e giren BBP Genel Başkanı Muhsin Ya-zıcıoğlu da hükümet programını eleştirdi ve güvenoylamasında çekimser kalacaklarını açıkladı.

Hükümet programına yapılan eleştirileri yanıtlayan Başbakan Mesut Yılmaz ise ANAP-DYP azınlık hükümetinin, demokrasinin daha sağlıklı işlemesi ve hükümeti Meclis'te daha çok uzlaşma aramaya zorlaması açısından bir fırsat olduğunu belirterek, hükümetin RP'lilerin ileri sürdüğü gibi "rantiyeci hükümet" olmadığını söyledi.

3- Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul Ankara'da yaptığı açıklamada, SSK'nın işçilerin kuruluşu olduğunu ve tasfiyesinin söz konusu

olmadığını belirterek, "Amacımız, sosyal güvenlik kuruluşlarını daha güçlü hale getirmek ve sosyal güvenliği yurt çapında yaygınlaştırmaktır" dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı açıklamada, 53. Hükümet Proğramı'nın bir farklılık taşımadığını belirterek "Reform ve icraat hükümeti olma arzusundaki bu programı, sadece iyi niyet belgesi olarak değerlendirmek gerekir" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel, kurulun iki yıllık çalışmasını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Eğitim-Sen Genel Başkanı Mustafa Bal, dün Ankara'da Eğitim-Sen tarafından "Sendikal Hakları Kullanma Yürüyüşü" sırasında 34 kişinin gözaltına alınması ve 30 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, eylem takviminin günler öncesinden Başbakanca, İçişleri Bakanı'na ve emniyet yetkililerine duyurulduğuna dikkat çekerek, polisin coplu müdahalesinin "bilinçli ve isterik bir niyetle" yapıldığını söyledi.

8-Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç Nato Barış Gücü (IFOR) Komutanı Leighton Smith ve özel temsilci Cari Bildfe gönderdiği mektupta, Saraybosna'nın, Hırvat Boşnak Federasyonuna devredilen mahallelerinde yaşayan Sırplann, buralardan ayrıldıktan sonra ülkenin kuzeydoğusundaki Brcko kentine yerleştirilmesini kınadı.

11 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'ın davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin, İsrail devletinin kurulduğu tarih olan 1948 yılından beri kesintisiz sürdüğünü söyleyerek, "Üst düzey ziyaretlerle son yıllarda ivme kazanan ilişkilerimizin her alanda geliştirilip çeşitlendirilmesine önem atfediyoruz. Bu ziyaretim, Devlet Başkanı düzeyinde İsrail'e yaptığımız ilk ziyaret olarak bu amaca hizmet edecektir" dedi. Görüşeceği İsrailli liderlerle, hızla gelişmekte olan ekonomik, ticari, kültürel ve turizm ilişkilerinin daha da derinleştirilmesi için ne gibi adımlar atılabileceğinin değerlendirileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Demirel, "Özellikle, ekonomik ilişkilerimize büyük katkılarda bulunacak anlaşmaları bu ziyarette imzalayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Kudüs'te İsrail Cumhurbaşkanı Weizman tarafından resmi törenle karşılandı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Demirel, İsrail'de son haftalarda gerçekleştirilen terörist saldırıların, barış sürecine ve bölgenin istikrarına tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek terörist hareketleri şiddetle kınadıklarını kaydetti.

Weizman da, Dernirel'in ziyaretinin İsrail'in kötü günlerine rastladığına işaret ederek, Mısır'da yapılacak uluslararası Terörizm Konferansı'nın herkes için çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin bu konferansa çok olumlu katkılarda bulunacağına dikkat çeken Weizman, "Tüm dostluğumla büyük ülke Türkiye'ye hoş geldin diyorum" dedi.

2- Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 4 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Dernirel'in, ABD Başkanı BiN Clinton'un daveti üzerine 27-30 Mart tarihleri arasında Washington'a bir çalışma ziyareti yapacağı bildirildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, Kahire'de yapılacak Arap Birliği toplantısı öncesi Türkiye'nin, su konusunda görüşlerini birlik sekreteryasına ilettiğini bildirdi. Nurkan, "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de geçen hafta içinde ilgili ülkelere bir mesaj göndermişti. Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini Arap Bir-liği'ne ilettik" dedi.

5- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'nin, hükümet programı ile ilgili görüşmeler sırasında tarafsızlık yeminini çiğnediğini ileri sürdü. Kazan, Kalemli'nin oturumda diğer konuşmacılara gösterdiği esnekliği RP milletvekillerine göstermediğini, sataşmalar karşısında da kendilerine söz hakkı tanımadığını kaydederek, "Meclis Başkanı bu tutumunu sürdürürse, o görevden alınması için elimizden ne geliyorsa onu yaparız" dedi.

6- İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü timlerinin sürdürdükleri operasyonlar sonucu, Hürriyet gazetesi yazarlarından Çetin Emeç'in katili olduğu açıklanan irfan Çağına yakalanarak, basına tanıtıldı.

İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar yaptığı açıklamada, Çetin Emeç ve Turan Dursun'un katil zanlısı irfan Çağırıcı'nın; Ali Akbar Gor-bani'nin öldürülmesi, Sedat Simavi'nin mezarına bomba konması ve Jak Kamhi suikastının da aralarında olduğu 8 olaya karıştığını, 1982 yılında iran'a giderek eğitim gördüğünü, daha sonra Türkiye'ye dönerek "Hizbullah" örgütünü kurduğunu ve örgütün "imamı" olarak çalıştığını belirtti.

7- iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Tahran'da yabancı basın mensuplarının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, İsrail'de 60 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eylemleri konusunda, "Filistinlilerin haklarını elde etmek için verdiği mücadeleyi asla kınamayacaklarını, ancak şiddet eylemlerini kesinlikle onaylamadıklarını ve desteklemediklerini" söyledi.

8- ABD'nin, Çin'in Tayvan adası yakınlarında tatbikat yapmasına reaksiyon olarak, Tayvan yakınlarına iki uçak gemisi gönderdiği bildirildi. Çin Dışişleri Bakanı Kian Kicnen, ABD'yi uyararak, Tayvan'ın hamiliğini üstlenmemesini istedi. Kichen ayrıca, Tayvan'ın bağımsızlığını açıklaması halinde adayı işgal edeceklerini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ise ikinci bir uçak gemisini "Çin'in yanhş bir adım atma" olasılığına karşı gönderdiklerini açıkladı.

12 MART 1996

1- ANAP ile DYP'nin azınlık modeliyle kurdular, 53 Türkiye Cumhunyeti hükümeti, TBMM' de yapılan güven oylamasrnda 257 kabu 207 red ve 80 çekimser oy alarak göreve başladı.

ANAP Genel Başkan, ve Başbakan Mesut Yılmaz güven lamasından sonra yaptığ, konuşmada, TBMM üyelerine teşekkür etti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) feransma kat.lmak üzere Fransa'ya gitti. Başbakan Yılmaz hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye, Avrupa’nın hiç şüphesiz ayrılmaz bir parçasıdır, yüzü Avrupa'ya dönüktür" dedi.

3- DYP Genel Başkan, Tansu Çiller, partisinin Genel idare toplantımdan önce basma yaptığı, açıklamada, DP ve AP'den gelen bir misyonu şaha kaid.rmaya talip olduklarnı söyledi. Anadolu'yu karış karış doaşarak bütün sorunlar, bizzat yerinde geçeğini belirten Çiller bir kez daha bu misyon etrafında bileşmesi için elimizden geleni göstereceğiz, ortaya koyacağız" dedi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) 16 Marıs’t görev süreleri tamalanacak üçte birüyenin tespiti amacıyla kura çekmeleri yapıldı.

6- İranon Ankara Büyükelçisi Muhammed, Rıza Bagheri basın toplantısında, gazeteci yazar Çetin Emeç ve şoförü Sinan Ercan suikastıyla ilgili aranan yasadşı İslami Hareket Örgütü Sorumlusu İrfan Çağırıc'nın ifadesi doğrultusunda, İrana yönelik iddaaları asılsız ve iğe,renç olarak nitelendirdi. Bageri, İranlı diplomatların, diplomatik şemsiye altında hiçbir zaman yasadışı işler yapmadığını öne sürerek, “Basında çıkandiplomat isimleri gerçek değildir" dedi

7- Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'ın konuğu olarak İsrail'de bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gezisinin ikinci gününde bir açılışta yaptığı konuşmada, barışın bugün herşeyden önemli hale geldiğini vurgulayarak, bütün dünyanın gözünün İsrail ve Ortadoğu'nun üzerinde olduğunu belirtti ve barış için atılan adımları sabote etmek isteyenler bulunduğunu öyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Bu bir oyundur. Kan denizinin içinde oturmak yerine herkesin güvendiği ortamı yaratmak, insanlığın uygar milletlerinin de talebidir" dedi.

13 MART 1996

1- Devlet Bakanı Ufuk Söylemez gazetecilere yaptığı açıklamada, ANAYOL hükümetinin temel hedeflerinin, bir yandan iç ve dış borçlanmanın yönetimini başarıyla ve dengeli bir şekilde sürdürürken, bir yandan da SSK, vergi ve KİT gibi yapısal reformları gerçekleştirmek olduğunu bildirdi. Söylemez, kur ayarlamalarının da enflasyon paralelinde gideceğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP-DYP koalisyon hükümeti daha güvenoyu almadan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın sert bir muhalefet ortaya koyduğunu ve bunun kamuoyunun gözünden kaçmadığını söyledi.

Gazeteci Çetin Emeç cinayetinin faillerinin ortaya çıkarılmasının da sevindirici bir olay olduğunu belirten Çiller, bunu umut verici bir gelişme olarak değerlendirdiğini söyledi.

3- Türk-iş, DİSK, ve Hak-İş, sosyal güvenlik kuruluşlarının içinde bulunduğu sıkıntıyı aşmak için yapılması gerekenleri müzakere ederek ortak bir rapor hazırladı. Türk-iş Genel Merkezi'nde görüşen işçi liderleri, daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, "SSK'nın sıkıntısı yok diyemeyiz. Ancak, SSK'nın sıkıntısı, kurumu özel sigorta şirketlerine devretmekle çözümlenemez" derken, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da 3 işçi kuruluşunun SSK konusunda yaptığı çalışmayı siyasi partilere teklif olarak ileteceklerini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da SSK'nın tasfiye edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

4- Ankara Valiliği'nin, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi Eğitim-Sen'in kapatılması amacıyla 28. Asliye Hukuk Mah-kemesi'nde açtığı dava, valiliğin davadan çekilmesi sebebiyle işlemden kaldırıldı.

5- Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ) Genel Müdürü Ergun

Kuran'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Petrol ürünlerinin rafineri çıkış fi-. yatlarına yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

6- Avrupa Koraç Kupası'nı, italya'nın Stefanel Milano takımına üstünlük sağlayan Efes Pilsen basketbol takımı kazandı.

7- Ortadoğu'da barış sürecinin korunması ve terörle mücadeleyi hedef alan "Terörle Mücadele Zirvesi" Mısır'ın Şarm el-Şeyh şehrinde yapıldı. Zirveye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanısıra çeşitli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ve dışişleri bakanları katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel zirvede yaptığı konuşmada, insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şeyin barış olduğunu belirterek, barış, refah ve mutluluk yolundaki gayretleri kendi çıkarları ve beklentileri yönünde sekteye uğratmak isteyecek güçlerin de, insanlık dışı davranışlarını sürdüreceklerine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Demirel, dünyanın, 2000'li yıllara, insani değerlerin giderek önem kazandığı ve refah, mutluluk gibi kavramların da globalleştiği bir şekilde gidilebilmesi için en çok gereksinim duyulan şeyin barış olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Bill Clinton da konuşmasında, yapılan bu zirve ile Ortadoğu'da şiddetin azalacağını ve dünyanın barışa kavuşağını ümit ettiğini söyledi.

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Başbakanı Şimon Peres de birer konuşma yaptılar.

8- Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) 17. Ljderler Konferansı dolayısıyla Paris'te bulunan Başbakan Mesut Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yılmaz, Fransa Başbakanı Alain Juppe ile görüştüğünü ve ağırlıklı olarak gümrük birliği konusunu ele aldıklarını söyledi.

14 MART 1996

1 - Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasıf Talibov'u kabul etti. Kalemli, kabulde yaptığı açıklamada, Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle Rusya ve Ukrayna'nın üyelikleriyle oluşturulacak bir parlamentolararası birliğin, bölgesel sorunların çözümüne önemli katkı sağlayacağını bildirdi.

2- Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) toplantısına katılan Başbakan Mesut Yılmaz yurda döndü.

Başbakan Yılmaz Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, EDU toplantısında, Avrupa Birliği'nin genişlemesi ve Avrupa'nın güvenliğinin ele alındığını belirterek, görüşmelerinde, Türkiye'nin Avrupa için önemli olduğunu vurguladığını ve gümrük birliği konularında kendilerinden yardımcı olmalarını istediğini kaydetti.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner toplantı sonrası yaptığı açıklamada, görüşülen konular arasında, öğreci eylemleri ile Eğitim-Sen'li öğretmenlerin gösterilerinden oluşan asayiş sorununun ele alındığını söyledi. Güner, ayrıca terör eylemlerinin komşu bir ülke tarafından desteklendiği iddialarının da ele alındığını belirterek, "İran bizim komşumuzdur. Karşılıklı iyi niyete dayanan münasebetlerin devamının dikkati içindeyiz. Ancak, Türkiye hangi yerden gelirse gelsin, teröre dayanak veren ülkelerle münasebetlerini sağlam bilgi ve ciddi delillere dayanarak müzakere masasına getirmiştir, getirecektir" dedi. Güner, yaklaşan Nevruz kutlamalarının da şeffaflık içinde yapılacağını kaydetti.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İsrail ve ardından Mısır'a yaptığı gezileri eleştirerek bunun son derece yanlış bir hareket olduğunu söyledi. Erbakan, Cumhurbaşkanı Demirel'in gezisinin ağır bir hata olduğunu öne sürerek, "Batı'nın, islamı terörist gibi gösterme oyununa alet olmak yanlıştır. Terörün merkezi, asıl ABD'dir" dedi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürülen Olağanüstü Hal Uygulaması'nın 10 ilde 19 Mart'tan itibaren 4 ay süreyle uzatılması kararlaştırıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sözde Kürt Parlamentosu'nun 12-13 Mart tarihlerinde Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da toplanması konusu hakkında bilgi verildi. Açıklamada, "Bu girişimler sırasında, Danimarka hükümetine, PKK'nın güdümünde olan sözde Kürt Par-lamentosu'nun (SPK) Danimarka'da toplanmasını kabul etmediğimiz, SKP'nin söz konusu toplantısının önlenmesini beklediğimiz ve toplantı önlenemediği takdirde, bu gelişmenin Türkiye-Danimarka ilişkileri üzerinde olumsuz etkilerinin kaçınılmaz olacağı hususları açık ve kesin bir dille bildirilmiştir" denildi. Ayrıca, teröre karşı etkin mücadele yönünde uluslararası planda zirve toplantılarının yapıldığı bir dönemde, bir müttefik ülkenin teröre dolaylı bir biçimde de olsa izin vermosinin acı verici bir durum olduğu vurgulandı.

7- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Yüzyıl, Ateş ve Takvim gazeteleriyle, muhabir Saygı Öztürk'ü yayımladıkları bir haber nedeniyle uyardı.

8- ispanya'nın Katalonya Bölgesi Hükümeti tarafından her yıl verilmekte olan insan Hakları Ödülü Yaşar Kemal'e verildi.

9- İsrail'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'ın da katıldığı törende, serbest ticaret, çifte vergilendirme, yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki ile ekonomik ve ticari konulardaki anlaşmalar imzalandı.

Cumhurbaşkanı Demirel İsrail'e yaptığı gezinin son günü Gazze şeridine de geçerek Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Görüşrne sırasında bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, barış sürecinin Filistin halkının haklı davasını garanti altına alan kapsamlı bir kesin anlaşmaya varılacak şekilde ilerletilmesi gerektiğini belirtti.

Arafat da, Cumhurbaşkanı Demirel'in ziyaretinin çok önemli olduğunu vurgularken, "Bize zor günlerdeki desteğinizi unutmayacağız. Terörizm konferansı çerçevesinde yaptığınız katkıdan dolayı da size müteşekkiriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel Türkiye'ye dönüşü sırasında ise uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Avrupa'nın bazı tutum ve davranışlarıyla teröre destek verdiğini belirterek, "Danimarka'da Kürt Parlamentosu toplanıyorsa, bunun başka ne anlamı olabilir? Ne yazık ki, bazı terör olaylarının arkasında Avrupa vardır. Terörist faaliyetleri istiklal Savaşı gibi görmek kadar yanlış birşey yoktur. Savaşta bile masum insanlar öldürülmez" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, terörle mücadele için oluşturulacak çalışma grubu toplantısında Türkiye'nin de yer alacağını, ilk toplantının da Türkiye'de yapılmasını önerdiklerini söyledi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton resmi bir ziyaret nedeniyle İsrail'e gitti, İsrail Başbakanı Şimon Peres ile yapılan görüşmeden sonra iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi. Suriye'nin, önceki gün Mısır'da yapılan "Ortadoğu'da Terörle Mücadele Zirvesi"ne katılmaması eleştirildi. Yapılan görüşmelerde, Ortadoğu'da barış sürecinin korunması için yürütülen mücadeleye katkı sağlamak amacıyla İsrail'e 100 milyon dolarlık yardım yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

15 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve Bakanlar Kurulu üyralerini kfibulünde yaptığı konuşmada, koalisyonun iki partisinin karşılaşacağı sorunıların çözümü için uyum içinde çalışılması gerektiğini belirterek., "Önünüzde duran meseleler, sizden önceki hükümetlerin önünde duran rneselelerden ne zordur ne kolaydır. Hükümetçilik, daima önünde meseleler bulunan bir kavramdır. Kendi şartları içinde bunları çözeceksiniz" dedi.

Öte ya'ndan Cumhurbaşkanı Demirel Ortadoğu gezisi ile ilgili olarak gazetecilerin, sorularını yanıtlarken, terör iddialarının iran üzerinde yoğunlaşması na dikkat çekerek, bunların şu aşamada iddia düzeyinden öteye fjitmediğin'ı söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Emre Gönensay, Ankara'da düzenlenen "Bosna,-Hersek f-ederasyonu Ordusu'nun Eğitim ve Donanımı Programına İlişkin Ankara Kcitkı Konferansfnda yapt ığı konuşmada, "Bosna-Hersek Federasyor iÜ 'Ordusu'na olası bir saldırıyı caydırma ve caydırmanın başarılı olmamcisı halinde meşru müdafa imkanları sağlayarak, istikrarlı askeri dengenin oluşturulmasına yardım etmektir. İnanıyoruz ki, böyle bir denge uzun vadode bölgesel barış ve istikrarın güçlenmesine hizmet edecektir. Ümit ederiz ki, Dayton Anlaşması ile bölgede yeni bir dönem başlayacaktır" dedi.

3- İçişleri Bakanı Ülkü Güney düzenlediği basın toplantısında, islaımi Hareket Örgütü (İHÖ) ile ilgili olarak, iHÖ'nün eylemlerinde İran bağlant ısı olduğu yolundaki gelişmeler için kesin kanıt arandığını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan Ankara'da yaptığı yazılı açpık-lannada, ortaöğretim gençliğinin, Türkiye'nin güçlenmesini çıkarlarına aykırı gören odaklar tarafından çeşitli bahanelerle değişik eylem ve gösteriler k;ine çekildiğini ileri sürerek, öğrencilerin bu tür hareketlerden korunmasını iste;di.

5- RP İstanbul Milletvekili Aydın Menderes geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralandı.

6- Batman'da biraraya gelen Bölge Valileri Toplantısı'nda konuşan Olağanüstü Hal Bölge Vali Vekili ve Mardin Valisi Ahmet Kayhan, yılın ilk üç ayında güvenlik güçlerince sürdürülen çalışmalar sonucunda 321 teröristin ölü veya sağ olarak ele geçirildiğini, ayrıca çok sayıda silah ve gıda maddesine el konulduğunu açıkladı.

7- Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Birliği Bakanlar Konseyi tarafından kabul edilen karara göre, Fırat ve Dicle nehirlerinin sularının paylaşımı konusunda "uluslararası hukuk temelinde anlaşma sağlanması" amacıyla Türk hükümeti, "bir an önce Suriye ve Irak'la üçlü görüşmelere" davet edildi.

16 MART 1996

1- Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) yöneticileri, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Çankaya Köşkü'nde multivizyon eşliğinde erozyonla ilgili brifing verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, brifing sebebiyle ve TEMA Vakfı'na yardım sağlamak amacıyla işadamı ve bazı belediye başkanlarından oluşan 150 kişilik gruba hitaben yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye'de devrin enteresan bir şekilde değiştiğine dikkat çekerek, bu değişim içinde vatandaşın ülkenin meselelerine sahip çıkması gerektiğini söyledi ve "Bu da örgütlü toplumla olur" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli kentlerden gelen heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, "Rantiye hükümeti olmayacağız. Biz, köylünün, çiftçinin, memurun, emeklinin, ortadireğin hükümeti olacağız" dedi. Türkiye'nin pahalılık, işsizlik, terör ve dış sorunlar gibi olağanüstü sorunları bulunduğunu kaydeden Başbakan Yılmaz, "Devletin mali durumu iyi değil, iyi bir tablo devralmadık. Hiç yatırım yapılmadığı halde, ocak-şubat aylarında bütçe, 150 trilyon açık verdi" dedi.

Başbakan Yılmaz, heyet kabullerinden sonra Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül'le de bir süre görüştü.

3- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, İstanbul'da bir vatandaş tarafından yaptırılan ilköğretim okulunun açılışını yaptı. Tayan, gazetecilerin öğrenci harçları ve öğretmenlerin durumlarıyla ilgili sorularını yanıt'arken, ekonomik durumu yetersiz öğrencilere kredi verildiğini, alman katkı payının da öğrencinin beslenme ve kültürel faaliyetine harcandığını belirtti.

4- Ulaştırma, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Turizm bakanlıkları müsteşarlıklarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yeni Ufuklar Koleji Politika Okulu'nda yaptığı konuşmada, DSP'nin misyonunu değerlendirdi. Ecevit, son günlerde yaşanan öğrenci harç eylemlerini değerlendirirken de sorunun, öğrencilere demokratik katılım hakkının tanınmamasından kaynaklandığını belirterek, bu hakkın tanınmaması halinde konunun rahatlıkla istismar edilebileceğini söyledi.

6-Türkiye Barolar Birliği (TBB) 10. Olağanüstü Genel Kurulu, başkanlık seçimi için Ankara'da toplandı. TBB Başkanlığı'na aday olan İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, avukatların, hukukçuların sorunları üzerine gidilmeye devam edileceğini belirtirken, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde yaşayanların sorunlarının önemli olduğuna dikkat çekti.

7- Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) Yürütme Kurulu Başkanı David Flint, WAPC ile Basın Konseyi'nin İstanbul'da ortaklaşa düzenlediği sınır ötesi yayınlardan doğan şikayetlerin inceleneceği mekanizmanın kurulmasının ele alındığı "sınır ötesi yayınlarla ilgili şikayetler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bu yüzyılın başında başlayan radyo ve televizyon yayınlarının sınır ötesine geçmesiyle birlikte, sansür mekanizmasının işlemeye başladığını söyledi. Medya ile ilgili kontrol mekanizmasının başında da özgür basının olması gerektiğine dikkat çeken Flint, "Basının tüm ülkelerde özel bir statüsü bulunmalıdır. Uluslararası medyanın kontrolü, hiçbir zaman hükümetlere bırakılmamalıdır" dedi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de ulusal çaptaki haberler için yerel basın konseylerinin cevap hakkı ve yargı mekanizmalarının bulunduğunu, ancak sınır ötesi yayınlar için şimdiye kadar böyle bir düzenlemenin yapılmadığını anlattı.

8- Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) Başkanı Prof. Dr. Ayhan Çavdar, Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde amaçlarının, üniversite öğrencilerinin sosyal bilimler alanına yönlendirilmesi için çaba göstermek olduğunu söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinin güneyinde, Nevruz öncesi Kuzey Irak'tan Türkiye'ye girişleri engellemek için bölgede sürdürülen operasyonlarda 19, Mardin'in kırsal alanında da 1 olmak üzere toplam 20 PKK'lı terörist öldürüldü.

Bu arada İçişleri Bakanı Ülkü Güney incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

10- RP Milletvekili Adnan Menderes'in geçirdiği trafik kazasından sonra yapılan konsültasyon neticesinde felçli kalacağı belirtildi.

11-Almanya'nın Dortmund kentinde dün yapılması planlanan, ancak Dortmund polisi ve Gelserıkirchen idare Mahkemesi tarafından yasaklanan yasadışı PKK örgütünün düzenlemek istediği yürüyüşe katılmak üzere gelen PKK yanlısı kişilerin, otobanları keserek, işyerlerine molotof kokteyli ile saldırmaları üzerine polisle çıkan çatışmada çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Olaylarda 1300 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

12- Pakistan'da meydana gelen çığ olayında 35 kişinin öldüğü bildirildi.

17 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Basın Konseyimin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hür basının demokratik bir toplumu tanımlayan diğer unsurların varlığına varlık kattığını belirterek "Haberleri ve gelişmeleri yansıtırken çıkar gruplarından bağımsız hareket edebilmelidir" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan İstanbul'da yaptığı açıklamada, liselerdeki işkence iddialarını değerlendirdi. Ülkede olacak şiddetten devletin zarar göreceğini belirten Tayan, lise öğrencilerine işkence yapıldığı şeklindeki iddiaları bir yana bırakıp somut olayların yargıya intikal ettirilmesi gerektiğini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de, Nevşehir il ve ilçe örgütlerini kabulünde yaptığı konuşmada, ANAYOL hükümetinin kurulmasının hemen ardından uygulamaya giren KİT ürün fiyatlarına yapılan zamları eleştirdi.

Ecevit, Manisa'da yasadışı siyasi örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanan ve işkence gördükleri savlanan öğrencilerle ilgili olarak da "Bu insanlık ayıbından toplumu bir an önce kurtaralım. Bu, onların yüreklerinde ömür boyu sürecek yaralar açacaktır" dedi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Arap Birliği Bakanlar Konseyi'nin Kahire'de yaptığı toplantısında alınan GAP'ın durdurulması istemini de içeren kararları eleştirerek, "Türkiye diyalogdan yanadır. Türkiye, nehirlerin sularını komşularına karşı silah olarak kullanmamıştır, kullanmayacaktır" dedi.

5- Ankara'da, Türkiye Barolar Birliği (TBB) 10. Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde, TBB başkanlığına Prof. Dr. Eralp Özgen seçildi. Özgen yaptığı konuşmada, "Ülkemizin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olması yolunda verdiğimiz mücadeleye, kaldığımız yerden devam edeceğiz" dedi.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, PKK yandaşlarının Almanya'nın Dortmund kentinde dün yaptığı yürüyüşte meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, PKK yandaşları ve liderlerinin davranışlarının, Almanya'nın hukuk prensiplerine savaş ilan etmekle aynı anlama geldiğini belirterek, PKK'nın Almanya'deki mülteci statülerini kötüye kullandığını söyledi.

7- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya yönetimi ile hiçbir konuda görüşme yapmayı düşünmediğini belirterek, Çeçenistan'm bağımsızlığı için silahlı mücadeleyi daha da yoğun hale getireceklerini söyledi.

18 MART 1996

1 - Başbakan Mesut Yılmaz tarafından dün yayımlanan genelgeye göre Başbakan yardımcılığı ve bazı devlet bakanlıklarının görev dağılımları ile bağlı ve ilgili kuruluşlar yeniden belirlendi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında, hükümet programında durumunun yeniden değerlendirileceği vaat edilen Çekiç Güç'ün Türkiye'de kalması yönünde görüş bildirerek, "Sorun Çekiç Güç'ün kalması gitmesi sorunu değildir. Bu gücün bizim denetimimizde olması önemli. Çekiç Güç Güney Kıbrıs veya Suriye'ye konuşlanabilir, ancak o zaman bizim denetimimiz azalır. En iyisi yine Türkiye'de kalması olacak. Türkiye'nin denetim şartları ağırlaştırabilir, görev alanıyla ilgili kısıtlamalar yapılabilir" dedi.

3- izmir'de yapılan Türk-İş Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterleri Toplantısı'nda konuşan Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye'de işsizliğin özelleştirme ile giderek arttığını belirterek, "iş Güvence Ya-sası'nın olmadığı yerde, özelleştirmenin adı yağmadır" dedi.

4- Çanakkale Deniz Zaferi'nin 81. yıldönümü başta Çanakkale olmak üzere yurt genelinde ve yurt dışındaki çeşitli kentlerde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törenlerle ilgili yayımladığı mesajda, Çanakkale Deniz Zaferi'nm "Türk milletinin, yatanını canından aziz, yegane varlığı bilerek sonsuza kadar koruma azmi ile gerçekleştirdiği bir mucize" olduğunu bildirdi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Çanakkale Cumhuriyet Alam'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin bütün zorluklara rağmen Çanakkale Zaferi ile imkansızı başardığını ve kendine güven duygusu kazandığını belirterek, Çanakkale Zaferi'nin ulusal bütünlüğün simgesi olduğunu ve burada Türk ulusunun geleceğinin oluştuğuna dikkat çekti.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de yayımladığı mesajında, Türk milli birliğinin, vatanseverlik ve kahramanlığının sembolleştiği Çanakkale Zaferi'nin 81. yıldönümünün, Atatürk'ün milletinin devleştiği ve 253 bin şehidin tarih yazdığı gün olduğunu belirtti.

Ayrıca, Çanakkale Zaferi nedeniyle diğer siyasi parti genel başkanları da birer mesaj yayımlayarak yıldönümünü kutladılar.

6- Kalp krizi geçirdikten sonra Ankara'ya getirilerek ibn-i Sina Has-tanesi'nde tedavi altına alman KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, taburcu edildi. KKTC'ye hareketinden önce hastanede bir basın toplantısı düzenleyen Denktaş, hastanede kaldığı sürece kendisini üzen tek olayın, savaştaki kayıplarla ilgili sözlerinin Rumlar tarafından çarpıtılarak propaganda malzemesi yapılması olduğunu kaydetti ve Rumların kendileri için 1600 kayıptan söz etmelerine karşın 800 Türk kayıba hiç değinmediklerini söyledi.

7- BM insan Hakları Komisyonu olağan toplantısı isviçre'nin Cenevre kentinde başladı. BM Genel Sekreteri Butros Gali, toplantıyı açış konuşmasında, BM'nin insan hakları konusundaki çalışmalarını överken, Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada ise komisyonun çalışmaları eleştirildi.

8- Fransa'nın, Filistin'in yeniden yapılanması çerçevesinde bu ülkeye 1996 yılında 85 milyon frank ekonomik yardım yapacağı bildirildi. Söz konusu yardım anlaşması, iki ülke Ekonomi ve Maliye bakanları arasında Gazze'de yapılan görüşmeler sırasında imzalandı.

9- Cezayir'de bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 6 kişinin öldüğü, 10 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

10- Filipinler'de bir diskotekte meydana gelen yangında en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Sri Lanka'da, Jaffna bölgesinin bağımsızlığı için savaşan Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları'nın yerleştirdiği bir mayının patlaması sonucu 14 askerin öldüğü bildirildi.

19 MART 1996

1- Genelkurmay Başkanlığı'nda, savunma sistemleriyle ilgili olarak Başbakan Mesut Yılmaz ve bazı bakanlara bir brifing verildi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gölge kabine kuracaklarını belirterek, koalisyon hükümetini "4. Çiller Hükümeti" olarak nitelendirdi. Erbakan, bütçe konusunda, "Açık çok fazla olduğu için bütçeyi nasıl getireceklerini düşünüyorlar. Bunlar bütçe değil suluboya resim yapıyorlar" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, iran'ın Türkiye'de bulunan diplomatlarının fotoğraflarının basın organlarında gösterilmesinin ve yayımlanmasının doğru olmadığını ve iran'ın duyduğu kaygıyı paylaştıklarını söyledi. Gazeteci-yazar Çetin Emeç suikastı ile ilgili olarak yakalanan irfan Çağırıcı'nın açıklamalarında, iran'a yöneltilmiş bazı ifadeler yer almış, bunun üzerine iran'ın Türkiye'de bulunan diplomatlarının fotoğrafları bazı basın organlarında yayımlanmıştı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Mesut Yılmaz ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ayrı ayrı ziyaret etti.

Görüşmeler sırasında açıklama yapan Başbakan Mesut Yılmaz, Çekiç Güç konusunda yeni bir düzenlemenin gerekli olduğunu söyledi. Bülent Ecevit ise koalisyon hükümetine destek vermediklerini, sadece kurulması sırasında çekimser kaldıklarını söyledi. Ecevit bazı konulardaki partisinin isteklerini ve görüşlerini Başbakan'a ilettiğini belirtti.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise Ecevit ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Ekonomik Sosyal Konseyin kurulması, Olağanüstü Hal uygulaması ve Çekiç Güç konularında görüştüklerini söyledi. Hükümetin dışında kalması nedeniyle hükümeti bağlayıcı konuşmaktan kaçındığını ifade eden Çiller, pek çok görüşlerinin hükümet programında yer aldığını belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde bazı suikast girişimlerinin ardında komşu ülke iran'ın yer aldığının ortaya çıktığını belirterek, "Bu Türkiye'nin talihsizliğidir. Konu, hiçbir tartışma kabul etmeyecek derecede aydınlanmıştır" dedi.

6- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Nevruz Bahar Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Nevruz'u amacı dışına çıkarmak, ülkemiz insanlarını asılsız propagandalarla birbirine düşürmek isteyenlere imkan verilmemeli, tahriklere alet olmamalıyız" dedi.

7- Hacettepe Üniversitesi rektörlük binası, eğitim harçlarını protesto eden bir grup öğrenci tarafından işgal edildi. 6 saat süren eylem sonrasında kendi istekleriyle binayı boşaltan öğrenciler gözaltına alındı.

8- Ulusal Basın Ajansı (UBA) ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

9- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında çıkan, Irak lideri Saddam Hüseyin'in yaralı olduğu yolundaki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir günlük çalışma ziyareti nedeniyle Mısır'a gitti. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen Cumhurbaşkanı Demirel, düzenlenen ortak basın toplantısında, Fırat ve Dicle sularıyla ilgili bir sorunun bulunmadığını, Suriye'ye verilen suyun yeterli olduğunu ve bu ülkeye bir zarar verilmediğini söyledi.

iki Devlet Başkanı; Türkiye, Mısır, İsrail ve Ürdün arasında bir askeri ittifak oluşturulmasını gerektirecek tehdit ortamının bulunmadığını vurguladılar. Cumhurbaşkanı Demirel, yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin Mısır'ın başkenti Kahire'de geçen hafta yaptığı toplantıda, "GAP'ı durdurun, Irak ve Suriye ile diyalog kurun" yolunda aldığı kararı "büyük yanılgı" olarak nitelendirdi. Fırat'ın suları konusunda öne sürülen temelsiz ve gerçeklerle bağdaşmayan iddialar hakkında Türkiye'nin görüşlerini Mısır Devlet Başkanı Mübarek'e en üst düzeyde iletildiğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, su konusunda kimsenin Türkiye'den zarar görmediğine dikkat çekti.

11- Almanya Başbakanı Helmut Kohl Bonn'da yaptığı açıklamada, son günlerde şiddet olayları yaratan yabancı grupların sımrdışı edileceğini söyledi. Kohl, sımrdışı etmeyi kolaylaştıracak yasa tasarısının gelecek hafta kabineden geçeceğini, ayrıca Türkiye'nin, imzaladığı anlaşmalara uyacağından asla şüphesi olmadığını vurguladı. Almanya'da son günlerde PKK yanlıları tarafından düzenlenen eylemlerde çıkan olaylarda polislerin de aralarında bulunduğu birçok kişi yaralanmıştı.

12- Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, alt kanat Duma'nın 15 Martta aldığı ve "Eski SSCB'yi canlandırma" yolundaki kararı reddetti.

20 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Nevruz kutlamaları çerçevesinde, Kültür Bakanı Agah Oktay Güner ile Türk işbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Büyükelçi Umut Arık başkanlığındaki Türk cumhuriyetleri kültür bakanları, büyükelçiler, sporcu, sanatçı ve yerel halk dansları topluluklarından oluşan bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Nevruz'un "yeni bir ümit" anlamına geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Her bayram gibi Nevruz'un birleştirici, geçmişte kalma yerine geleceğe bakıcı özelliği vardır. Nevruz bir gelecektir" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, düzenlediği basın toplantısında yöneltilen bir soru üzerine, sözde Sürgünde Kürt Par-lamentosu'nun (SKP) 12-13 Mart günlerinde Kopenhag'da toplanmasına izin verdiği gerekçesiyle Danimarka'nın, Ankara'deki büyükelçiliği nezdinde protesto edileceğini bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Almanya'da PKK terörünün meydana getirdiği sosyal yaranın tüm dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi. Çiller, su konusunda da komşu ülkelerden gelen baskılara dikkat çekerek, Türkiye'nin sanıldığı gibi su zengini olmadığını belirtti ve "Eğer, bölgenin tüm kaynaklarının paylaşımı sözkonus.u ise suyun yanında petrol vardır. Ama, sizin kaynaklarınız bizim olsun bizimkide bizim olsun anlayışı yanlıştır, böyle olmaz" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Bu hükümetin bir önceki hükümetten ağır bir miras devraldığını, ancak Başbakan Yılmaz'ın bunu açıklayamadığını bildiren Ecevit, ekonomik sorunların çözümü için atılan ilk adımların "acı ilaç" olarak nitelenebilecek zamlar olmasının yanlışlığını belirtti. Ecevit, Çekiç Güç konusuna değinirken de, bu gücün bölgede zaten yıllardır yer aldığına dikkat çekerek,"5 yıldan beri buna ayrı bir işlev verildi. O askeri gücün bir yere gitmesine gerek yok. 5 yıldır 'Çekiç Güç' adı altında işlev gören o güç, Türkiye-ABD arasında işbirliği devam ettiği sürece, iki ülkenin mutabakatlarıyla orada kalabilir. ABD'nin de artık eskisi kadar buna ihtiyacı olmaması gerekir" dedi.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Kumbaracıbaşı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin çökme noktasına geldiğini belirterek, bu çöküşün iç borç sorununun çözülmesiyle engellenebileceğini söyledi. Hükümet programında yer alan 8 yıllık temel eğitimin amacından saptırıldığını belirten Kumbaracıbaşı, "Hiçbir sosyal demokratın buna evet demesi mümkün değildir" dedi.

6- DSP izmir Milletvekili Veli Aksoy, Bayındırlık ve iskan Bakanlığı'nın 1991- 1996 yılları arasındaki uygulamalarının araştırılması için TBMM Baş-kanlığı'na önerge verdi.

7- Sırp Cumhuriyeti ile Boşnak-Hırvat Federasyonu arasında çizilen sınırın dün yasallaştığı bildirildi. AFP haber ajansından alınan bilgiye göre, Dayton Barış Anlaşması uyarınca, Bosna topraklarının yüzde 51'ine sahip Boşnak Hırvat Federasyonu ile toprakların yüzde 49'una sahip Sırp Cumhuriyeti, kendi topraklarında tam söz sahibi oldular.

8- Çin'in kuzeybatısındaki Kinjiang özerk bölgesinde meydana gelen depremde 24 kişinin öldüğü, 56 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, New England Üniversitesi'nin Ankara şubesini açan Atılım Öğrenci Konseyi üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'de devlet ve vakıf üniversitelerinin bulunduğunu, özel üniversite ve yüksekokulun Anayasa gereği yasal bir statü kazanmadığını ifade ederek, bir süredir özel okullar konusunda belirli zorlamalarla karşı karşıya bulunulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra, Yaşlılar Haftası nedeniyle Devlet Bakanı imren Aykut başkanlığında, huzurevinden gelen bir heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde, Türkiye'de üç sosyal güvenlik kurumu var. Ama, henüz bu kurumlar vatandaşların tümünü kapsamıyor. Bu şemsiyenin dışına sarkan işsizler ile köylü ve çiftçilerdir. Devlet, bir yandan sosyal güvenlik şemsiyesini herkesin üzerine tutabilmek, diğer yandan bu şemsiyeyi tamir etmek gibi iki önemli olayla karşı karşıyadır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen "Bilim-Teknoloji-Araştırma-Geliştirme" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa ile işbirliğini temin edecek ve uydu politikaları oluşturacak ulusal bir ajansın kurulmasının önemli, ancak gecikmiş bir inisiyatif olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin, kalkınmaya devam edebilmek için rekabete dayalı pazar ekonomisinde başarılı olmak zorunda olduğunu söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner, Telekomünikasyon A.Ş.'nin özelleştirilmesini öngören, ancak Anayasa Mahkemesi'nin, satışta Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) ve Özelleştirme idaresi Başkanlığı'na (ÖİB) yetki veren hükümlerini iptal etmesiyle işlerliği kalmayan yasa için yeniden tasarı hazırlandığını bildirdi.

Güner ayrıca, TCDD biletlerine zam yapılması, yurtdışına çıkışlarda alman Toplu Konut Fonu'nun kaldırılması, kişi hak ve özgürlüklerini sınırlayan yasaların yeniden ele alınması konularının da görüşüldüğünü söyledi.

4-1996 yılı Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar komisyonda yaptığı konuşmada, iç borç faiz ödemelerinin bütçenin üzerinde büyük bir yük yarattığını vurgulayarak, 1996'nın ilk dört aylık döneminin harcamajarı için çıkarılan Geçici Bütçe Yasası'nın 400 trilyon açık vermesinin beklendiğini söyledi. Kayalar, Türkiye'de uzunca bir süreden beri ciddi bir enflasyon sorununun bulunduğunu anımsatarak, "Kamu açıklarında sağlanacak daralma, verimlilik artışı ile uyumlu gelir politikası, kamunun Merkez Bankası ve mali piyasalar üzerindeki baskısının hafiflemesi sonucunda para politikasının etkinliğinin artması ve yapısal reformlarda sağlanacak gelişmelere bağlı olarak fiyat artışlarının tedricen düşürülmesi hükümetimizin öncelikli temel politikasını oluşturmaktadır. Bu çerçevede 1996 yılında enflasyonun yüzde 65 düzeyinde gerçekleşmesi hedeflenmiştir" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine partisinin Çekiç Güç ile ilgili görüşlerini açıkladı. Ecevit, Kuzey Irak'ta asıl sorunun Çekiç Güç olmadığını belirterek, "Türkiye için tehlike, Irak'ın bölünmüşlüğü ve bunun Türkiye'ye sağladığı sızma kolaylığıdır" dedi.

6- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan yaptığı yazılı açıklamada, bazı vergi dairelerinin serbest muhasebecilere imzalatılmayan beyannameleri almadıklarını, alanların da yükümlüleri korkutacak davranış içerisine girdiklerini belirterek, "Hukukun üstünlüğünü gösterebilmek amacıyla beyannamemizi muhasebeciye imzalatmadan vereceğimizi ilan ediyoruz" dedi.

7- 21 Mart Nevruz Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da "1. Uluslararası Nevruz

Koşusu"nun startını vererek, yarışmanın her yıl yapılmasını istedi. Spordan sorumlu Devlet Bakanı Ersin Taranoğlu katkılarından dolayı Cum-hurbaşkanı'na bir şilt verdi.

Başbakan Mesut Yılmaz ise İğdır'da düzenlenen şenliklere katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, Nevruz'un Orta Asya'dan Anadolu ve Balkanlar'a uzanan coğrafyada yıllardan beri kutlandığını kaydederek "Her kavim, Nevruz'u kendisinin ayrılmaz bir parçası saymıştır. Nevruz'a bu coğrafyada yaşayan her kavim rengini vermiştir. Gelin yeni bir kavram yapalım, Nevruz'u Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünün tescil edildiği bir kardeşlik bayramı yapalım" dedi.

Kültür Bakanı Agah Oktay Güner de Ankara'da düzenlenen törenlerden sonra yaptığı basın toplantısında, devletin kendi halkının kültürel değerlerini zaman içinde idrak ederek hatasını telafi ettiğini söyledi.

8- Dünya Ormancılık Günü kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayımladığı mesajda, "ülkemizde her yıl yaklaşık bir milyon dönüm arazi ormansızlaştırılmaktadır. Fakat gösterilen gayretler, yapılan çalışmalar henüz yetersizdir" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da yayımladığı mesajda, sanayileşme, nüfus artışı ve şehirleşmenin dünyanın doğal dengesini bozduğunu vurgulayarak, "Doğa da insan yaşamını olumsuz etkileyerek bu dengesizlere tepkisini vermektedir" dedi.

Ankara'da Milli Kütüphane'de düzenlenen törende bir konuşma yapan Orman Bakanı Nevzat Ercan ise ormanların korunmasında diğer kamu kuruluşları ve tüzel kişilere de büyük görevler düştüğünü söyledi.

Törene katılan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı konuşmada, 21 Mart'm baharın ilk günü olduğunu söyleyerek, "Türkiye, hem Ormancılık Bayramı'nı hem de Nevruz Bayramı'nı aynı günde kutlamanın sevincini yaşıyor" dedi.

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ise ekolojik dengedeki bozulmanın insan dengesinin bozulması anlamına geldiğini vurguladı.

9- Muğla'nın Fethiye ilçesinde 4.2 şiddetinde bir deprem olduğu bildirildi.

10- isveç Parlamentosu'nda yapılan oylamada Maliye Bakanı Goeran Persson, politikayı bırakan Ingvar Cartsson'un yerine başbakanlığa seçildi.

22 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Çekiç Güç'ün Bakanlar Kurulu'nca uygun görülecek "bir süre daha" uzatılması konusunda Bakanlar Kurulu'na görüş bildirme kararına vardı.

2- 2. Uluslararası Nevruz Bayramı kutlamaları nedeniyle İğdır'da bulunan Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, Ermenistan'a olumlu mesajlar verirken, Dağlık Karabağ nedeniyle Azerbaycan ile bu ülke arasındaki barış sürecinin hızlandırılmasını istedi.

3- Eğitim Hastaneleri Başhekimleri Semineri'nde konuşan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, sağlık reformu hakkında bilgi vererek, bu proje içinde, hastanelerin özelleştirilmesi, aile hekimliği ve ulusal sağlık akademisinin de yer aldığını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul Türk-iş Genel Mer-kezi'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, 25 Şubat Pazartesi günü kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak yayımlanacak genelgeyle emeklilik hakkının kullanımında "işçilerin kendi isteğinin dikkate alınmaoi" uygulamasının başlatılacağını söyledi.

5- Çevre Bakanı Mustafa Taşar Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, BM'nin, bu günü, dünyada çok hızlı bir şekilde azalan su kaynaklarının korunmasına dikkati çekmek ve tüm dünya insanlığını bilinçlendirmek amacıyla "Dünya Su Günü" olarak ilan ettiğini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Parti Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, "eksik hükümet" olarak nitelediği ANAYOL'un, "ideolojisinin merkez sağdan, desteğinin DSP'den, ideolojik manyetik.etki alanının da RP'den" olduğunu söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tunceli ve Siirt'te güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmalarda 4 teröristin öldürüldüğü, 1 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

8- BM'nin eski Yugoslavya'deki insan hakları raportörü Elisabeth Rehn'in Fransız La Croix gazetesinde yayımlanan raporunda, Srebrenica'da, geçen 1995 Temmuz ayında en az 3 bin kişinin katledildiği açıklandı.

9- Rum Simerini gazetesinin haberine göre, Moskova'da bulunan Rum Savunma Bakanı Kostas iliades ile Rus Savunma Bakanı Pavel Graçov arasında, Rusya'dan alınacak silahların miktarıyla fiyatını belirleyen "Askeri Teknik işbirliği Anlaşması" imzalandı.

23 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, YÖK Başkanı Kemal Gürüz, YÖK Yürütme ve Genel Kurul üyeleriyle 57 üniversitenin rektörlerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, yıllık olağan "Üniversitelerimiz ve Sorunları" toplantısını yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin çağdaş bir devlet olmasının temelinin demokrat ve laik olmaya dayandığını kaydederek, çağdaş bir ülkenin üniversitelerinin çağdaş olması gerektiğini anlattı ve her üniversitede birer konservatuar açılması gerektiğini söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında dün yaptığı toplantısında, TRT yayınlarının Türkiye geneline ulaşma oranının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan frekans planlaması nedeniyle yüzde 98'den yüzde 70 düzeyine kadar düştüğüne dikkat çekilerek, RTÜK'ün uyarılmasını benimsedi.

3- Devlet Bakanı Rüştü Saraçoğlu, İzmir ANAP il Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarına tutarlı politikalarla çözüm üretmek amacında olduklarını söyledi. Dar bütçe olanaklarının en verimli biçimde kullanılması için önceliklerin doğru belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Saraçoğlu, Bakanlar Kurulu'nun üye sayısının azaltılmasını istedi.

4- DSP Meclis grup toplantısından sonra alınan kararları açıklayan Genel Başkan Bülent Ecevit, Irak'ın toprak bütünlüğü, Türkiye'nin sınır güvenliği ve Kuzey Irak'lıların can güvenliklerinin sağlanması konusunda ANAP azınlık hükümetinin güvence vermesi durumunda, TBMM'de yapılacak Çekiç Güç oylamasında "çekimser kalacaklarını" belirtti.

5- Üniversite öğrencilerinin, öğrenim harçlarını protesto etmek ve demokratik üniversite istemlerini dile getirmek amacıyla Ankara'da gerçekleştirmek istedikleri eylem sırasında, Ankara Üniversitesi Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi (DTCF) geçici işgale ve çatışmaya sahne oldu. Olaylar sırasında 27 öğrenci gözaltına alındı.

DTCF'deki olaylardan sonra bir açıklama yapan Başbakan Mesut Yılmaz, "olayda güvenlik güçlerinin hatalı davranışı olup olmadığının inceleneceğini" bildirdi.

6- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleri DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i TBMM'de ziyaret ederek sosyal güvenlik sisteminin özelleştirilmesine fırsat verilmemesini istediler. Meral, Ecevit'e, Türk-Iş'in hükümetten beklentilerini içeren ve geçen yıl siyasi partilere gönderdikleri istek ve öneriler dosyasını verdi. Ecevit de sosyal güvenlik kuruluşlarının "özerkleştirilmesi" gerektiğine dikkat çekerek, bunun için gereken çabayı göstereceklerini söyledi.

7- İstanbul'da DHKP-C adlı yasadışı örgüte yönelik olarak yapılan operasyonlarda, 5'i kadın 20 kişi yakalandı.

8- Batılı ülkelerle Rusya tarafından oluşturulan Bosna-Temas Grubu'nun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısı Moskova'da başladı.

24 MART 1996

1 - 4. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı Ankara'da başladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Türk Dünyası'nın birleşmesini siyasi bir takım hareketler olarak yorumlamanın yanlış olacağını belirterek, barış için bir araya geldiklerini söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise Türk Dünyasının biraraya gelme çabalarını "ikinci Ergenekon" ve "Türk Dünyasının rönesansı" olarak tanımladı.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de en önemli hedeflerinin, Türk dünyasının, milletler camiasında hak ettiği yeri alması olduğunu ifade etti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Dışişleri Bakanı Emre Gönensay ile birlikte Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, Türkiye'nin Yunanistan'a "toprak bütünlüğüne saygı" güvencesi vererek, önkoşulsuz diyalog çağrısını içeren yazılı açıklamasında, "Türkiye hukuka saygılı bir ülkedir. Uluslararası hukuka uygun olarak tüm komşularının ve Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne ve sınırlarının dokunulmazlığına her zaman saygılı olmuştur" dedi.

3- Güneydoğu ile ilgili işlerin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Abdülkadir Aksu Gaziantep'te yaptığı açıklamada, Suriye'ye ihtiyacının üzerinde su verildiğini belirterek "1987 yılında, Fırat'tan bu ülkeye saniyede 500 metreküp su verilmesi konusunda anlaşmışız. Bu anlaşmaya bağlı kaldığımız gibi verdiğimiz su da öngörülenin iki katı düzeyinde" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da, partili belediyelerin faaliyetlerinin tanıtıldığı "Yerel Yönetimler 2. Yıl Sergi ve Fuarı"nm açılışında yaptığı konuşmada, RP'li belediye başkanlarının büyük borçlarla devraldıkları yerel yönetimleri, borçtan kurtararak yatırım yapar hale getirdiklerini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Yunanistan ile olan sorunların ikili görüşmeler yoluyla çözümlenmesini desteklediklerini ancak, Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi Toplantısı öncesinde Başbakan Mesut Yılmaz m bu konuda yaptığı basın toplantısı zamanlamasının yanlış olduğunu söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Uluslararası Basın Enstitüsünün Kudüs'te yapılacak kongre çalışmalarına katılmak üzere İsrail'e gitti. Ecevit, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, kongrede, "Ortadoğu ve Akdeniz" konulu bir konuşma yapacağını bildirdi.

7- Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Ankara'd? yapılan 2. Olağan Genel Kurultayı'nda, Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu yeniden genel başkan seçildi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, üniversite harçlarını yüksek bulan öğrencilerin yasal protestolarının, yasadışı eyleme dönüştüğünü bunun sonucunda da 100'den fazla öğrencinin, 50'den fazla polisin yaralandığını belirterek, öğrencileri tahriklere kapılmamaya çağırdı.

9- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 39. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda, 130 kilodaki güreşçimiz Mahmut Demir Altın madalya kazandı.

10- Irak'ta parlamento seçimleri yapıldı.

25 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, izmir Büyükşehir Belediye Baş kanı Burhan Özfatura ve izmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrerr Demirtaş başkanlığındaki izmir heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Öz fatura yaptığı konuşmada, kenti daha modern bir hale getirmek için işbirliği ve dayanışma içinde çalıştıklarını ifade ederek, yerel yönetimlere özerklik verilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel de ülkede yeni rüzgarlar estiğini, yurtaşlarır güçleri yettiğince bölgesinin sorunlarının çözümüne katkı sağladığını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Baş-bakanlık'ta görüştü. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Çiller, valiler kararnamesi üzerinde çalışmaya başladıklarını, devlet kadrolarındaki üst düzey kadro atamalarının en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

3- Başbakan Mesut Yılmaz İhracatçılar Meclisi Heyeti Başkanı Okan Oğuz'u kabulü sırasında, ihracata dayalı büyüme politikası ve ihracatı artırmaya yönelik politikalara büyük önem verdiklerini kaydetti.

Ayrıca Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ile Yönetim Kurulu üyeleri, Başbakan Yılmaz'a kutlama ziyaretinde bulundu.

Başbakan Yılmaz, ASO heyetinden sonra izmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile Ege Sanayi Odası Başkan ve üyelerini kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın temsilcisi olarak Başbakan Yılmaz'ı ziyaret eden KKTC Başbakanı Hakkı Atun da kabulde, KKTC içindeki bazı sorunların aşılması için Türkiye'den destek gördüklerini belimi.

4- Anayasa Mahkemesi, Demokrasi ve Değişim Partisi'nin (T )P) programında, Anayasa'nın ve Siyasi Partiler Yasası'nın bazı maddelerine aykırı hükümler bulunduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

Yüksek Mahkeme, kapatma kararıyla birlikte DDP'nin mal varlığının Hazine'ye devredilmesini de hüküm altına aldı.

5- İçişleri Bakanı Ülkü Güney yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'daki öğrenci eyleminden sonra gözaltına alınanların, Türk Ceza Yasası'nın ilgili maddelerine göre cezalandırılacaklarını bildirerek, son günlerde bazı büyük şehirlerde özellikle yükseköğrenim harçlarını gerekçe göstererek izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyen öğrencilerin arasında illegal örgütlere mensup bazı kişi ve grupların bulunduğunu öne sürdü. Güney, eylemcilerin polis tarafından dağıtılması sırasında, bazı basın mensuplarının yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu da belirtirken, gereğini yapmak üzere video bantlarını incelettirdiğini kaydetti.

Basın ve enformasyondan sorumlu Devlet Bakanı Ali Talip özdemir, polisin kendisine verilen haklan gazetecinin görevini yapmasını engellemek amacıyla kullanmaması gerektiğini belirterek, gazetecilerin dövülmesine karışan polislerin soruşturma sonunda ortaya çıkacağını söyledi.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin kamu görevini yerine getirdiklerini vurgulayarak, suçluların cezalandırılmaması durumunda olayların tekrarlanacağını söyledi

6- iş ve işçi Bulma Kurumu'nun kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle bakanlıkta yapılan toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emin Kul, insan emeğinin atıl bırakılmaması gereken "kutsal bir unsur olarak değerlendirilmesi" gerektiğini vurgulayarak, "işsizlik afetini yenmek, ülkemiz için en temel sorundur" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı'nca 15 Şubatta yayımlanan, ibadete yönelik yeni düzenlemeler getiren genelge nedeniyle bazı basın organları ile RP'nin orduya yönelik tepkisini değerlendirdi.

8- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz'm Yunanistan ile ilgili problemleri çözmek için Lahey Adalet Divanı'nı gündeme getirmesini eleştirerek, Yunanistan ile olan meselelerin iki ülke arasında çözülebileceğini belirtti.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

10- İsrail'de bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kudüs'te düzenlenen Uluslararası Basın Enstitüsü'nün toplantısında yaptığı konuşmada, Körfez Savaşı'ndan sonra Bağdat yönetiminin Kuzey Irak'taki Kürt liderlerle diyaloga girdiğini anımsatarak, "Ancak ABD müdahale ederek bu diyalogu kesti. ABD, Irak'ı fiilen bölerek ülkenin kuzey bölgesinde kendi mandası altında bir Kürt devleti kurma girişiminde bulunmayı tercih etti" dedi. Ecevit, ABD'nin bu girişiminin Kuzey Irak'ta otorite boşluğuna yol açtığı gibi 'göstermelik bile olsa' bir devlet kurulamaması nedeniyle bölgede barış ve istikrar kalmadığını vurguladı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, basın brifingi sırasında, PKK liderinin, "Türkiye'de intihar eylemleri yapacaklarına" ilişkin açıklamaları ve Almanya ile ABD'yi tehdit eden sözleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken " PKK, kınanması ve tecrit edilmesi gereken terörist bir örgüttür. Biz de aynen öyle yapıyoruz. Kınıyoruz ve tecrit ediyoruz. Bu davranışımızı da sürdüreceğiz. Bu sözler, Öcalan'a açık bir mesaj olsun" dedi.

12- ABD Başkanı Bul Clinton'un eşi Hillary Clinton, Avrupa turu çerçevesinde Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ilk durağı olan Ankara'ya geldi.

13- Başbakan Mesut Yılmaz'ın Yunanistan'a, iki ülke arasındaki bütün anlaşmazlıklar üzerinde önşartsız bir diyalog ve kapsamlı bir çözüm süreci öneren açıklamalarına, Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas karşı tekliflerle cevap vererek, Türkiye'nin savaş tehditlerini barış eylemlerine dönüştürerek bir adım atması gerektiğini söyledi. Yunanistan'ın Türkiye ile olan ilişkilerinde, sürtüşme ve gerginlik odakları arzu etmesi için hiçbir sebep olmadığını belirten hükümet sözcüsü "Türk saldırganlığı sebebiyle meydana gelen durum, çok yönlü olup, Yunan milleti için de sıkıntı vericidir" dedi.

26 MART 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal'in (OHAL) uzatılması, yapılan son zamlar ve Çekiç Güç için yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Yunanistan'a, geçen hafta düzenlediği basın toplantısı ile "ön-koşulsuz-kapsamlı" diyalog önerisinde bulunan Başbakan Yılmaz, "Türkiye'nin görüşmeyeceği tek konunun karasuları olduğunu" belirterek, çağ-rısındaki eksikliği düzelterek açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yılmaz ayrıca Ankara'da, izmirli sanayicilerin düzenlediği "izmir İş Aleminin Ekonomiye Bakışı ve Bölgesel Beklentiler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, devletin ekonomiye yük olduğunu, gerekli reformlar yapılmadığı takdirde yatırım yapılamayacak hale gelineceğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Nahit Menteşe, Jandarma Genel Kö-mutanlığı'nın askeri tesislerde ibadete ilişkin genelgesi ile ilgili olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) günlük politikaların dışında tutulması gerektiğini vurgulayarak, "Bazı siyasilerin dini istismar ederek, TSK'yi kötüleyici beyanlarda bulunmalarını şiddetle kınıyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise "Siyasetçiler TSK'den elini çeksin" çağrısını yaptı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, basını eleştirerek, .medya RP'yi görmezlikten geliyor. RP'li belediyelerin yaptıkları hizmetlere yeterli yer vermiyor" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, son aylarda partisinin yükseliş trendine girdiğini söyledi. Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkanlığı'na yeniden seçildikten sonra ilk siyasi değerlendirmesini Türkiye gazetesine yaparak, BBP'ye MHP'de dahil bir çok partiden katılımlar olduğunu söyledi.

5- 68. Oscar Ödülleri sahiplerine verildi. Bu yılın en iyi film ödülünü, Mel 194

Gibson'un yönettiği ve başrolünü oynadığı "Braveheart" kazandı. En iyi kadın oyuncu ödülü, "Dead Man Walking" filmindeki rolüyle Susan Sarandon'a, en iyi erkek oyuncu ödülü ise "Leaving Las Vegas" filmindeki rolüyle, Nicholas Cage'ye verildi. Bu yılın en iyi yönetmeni ödülünü, en iyi film seçilen "Bra-veheart"m yönetmeni Mel Gibson aldı.

6- İsrail'de bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Gazze'de Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Filistin'in demokratik ve laik bir devlet olarak şekillenmesinin, Türkiye'yi Ortadoğu'da yalnızlıktan kurtaracak bir etken olduğunu belirterek, "Türkiye, bir an önce devlet olarak bu bölgede devreye girebilmeli" dedi.

7- Moskova'da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen, bölücü terör örgütünün Rusya'daki faaliyetlerinin engellenmesi konusunda Moskova'dan çok olumlu işaretler aldıklarını belirtti. Rusya Dışişleri Bakan Vekili ve Bakan Birinci Yardımcısı igor ivanov ile dün bir görüşme yapan Öymen, Moskova'da Türk gazetecilere yaptğı açıklamada, iki ülke arasındaki birçok sorunu giderdiklerini, kalan sorunların da üst düzey temaslarla bütünüyle giderilebileceği olasılığının var olduğunu gördüklerini belirtti. Öymen açıklamasında, petrol boru hattı konusunda da Rusya ile görüş birliği içinde olduklarını kaydederek, ivanov'un "Biz boru hatlarında bir tanesinin de Bakü-Ceyhan arasında olmasına itiraz etmiyoruz, hatta bu konuda Türkiye ile işbirliğine hazırız" dediğini söyledi.

27 MART 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton'un davetlisi olarak bu ülkeye hareketinden önce, Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD ile Türkiye arasında yarım asırlık sıkı ilişkilerin bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, şimdiye kadar savunma alanında yapılan iki ülke işbirliğinin bundan böyle bilimsel, teknolojik, kültürel ve ticari sahalara kaydırılacağını belirtti.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisi tarafından düzenlenen 2.Yerel Yönetimler Bayramı'nda yaptığı konuşmada, RP ile ordunun karşı karşıya getirilmek istenmesinin rantiyecilerin oyunu olduğunu belirtti. Erbjkan, ordunun dine hürmetkar ve ibadet hürriyetine de saygılı olduğunu söyledi.

3- İsrail'deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Atatürk Havalimanı'nda temasları hakkında gazetecilere bilgi verdi. Ecevit, Türkiye'nin, Filistin'in içinde bulunduğu sorunların çözümüne öncülük etmesi gerektiğini belirterek, "Dünya süratle Filistinlilerin yardımına koşmaz ise Ortadoğu'da barış süreci tehlikeye girebilir" dedi.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) Olağan Genel Kurulu başladı. Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Nail Güreli, basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması, her türlü düşüncenin özgürce açıklanabilmesi gerektiğini belirterek, medyanın en önemli sorunun, saygınlığının ve güvenirliğinin uğradığı aşınmayı gidermek olduğunu söyledi.

5- Eskişehir'de, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-5 savaş uçağı teknik bir arıza sebebiyle düştü. Kazada 2 pilot yüzbaşı şehit oldu.

6- Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Brüksel'de başlayan oturumlarında, geçen ay Strasbourg'da gündem dışı kalan Kıbrıs konulu karar tasarısı görüşülerek oyçokluğu ile onaylandı. Türkiye'nin Kıbrıs'taki kuvvetlerini çekmesini de isteyen AP kararında, Ada'daki Türk tarafının varlığını ve görüşmelere katılımını öneren ifadelere yer vermeyi reddetti.

7- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin Samaşki kasabasında Çeçen direnişçilerle Rus askerleri arasında çıkan çatışmalarda 500 sivilin öldüğü bildirildi. BBC'nin haberinde, Rus askerlerinin, Çeçenistan'ın güney ve güneydoğusunda yer alan köyleri yoğun top ateşine tuttuğu ve bölgeye havadan bombardıman düzenlediği bildirildi.

28 MART 1996

1 - Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da, il Müftüleri toplantısında yaptığı konuşmada, din hizmetinin kutsal olduğunu belirterek, "Yüce dinimizin dünyevi ikballerinin, siyasi ve ticari menfaatlere alet edilmesini, dinimizin birleştirici ruhuyla bağdaştırmamız mümkün değildir" dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında dört saat süren bir toplantı yaptı. Kültür Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Agah Oktay Güner düzenlediği basın toplantısında, görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Toplantıda bir Başbakanlık Genelgesi ile gösteri ve yürüyüş yapılacak alanlar konusunda valilere yetki verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca gümrük birliği ile ilgili yasa tasarısı TBMM'ye gönderilmek üzere imzalandı, PTT'nin T'sinin satışını öngören tasarı da imzaya açıldı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı açıklamada, iktidara gelince medyayı "ıslah edeceklerini" belirtti ve "bazı rantiyeci çevrelerin" ordu ile RP arasında gerginlik yaratmaya çalıştığını savundu. Erbakan, "Millet RP'yi ister, ordumuzda ister. Ancak görev nedeniyle konuşamaz. Cumhuriyeti biz kurduk biz yücelteceğiz. Orduyu da dünyanın en güçlü imkanlarına biz kavuşturacağız" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda "Çekiç Güç"ün görev süresini üç ay daha uzatan hükümet tezkeresi kabul edildi.

Başbakan Mesut Yılmaz, görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, Irak'taki bütünleşmeyi sağlamanın herşeyden önce Irak'a düşen bir sorumluluk olduğunu belirterek, "Kuzey Irak'taki otorite boşluğu sıkıntı yaratmıştır. Bu boşluktan Kuzey Irak halkı zarar gördü. Irak'taki toprak bütünlüğü zaafa uğradı. Türkiye olarak Irak'ın toprak bütünlüğünü içtenlikle destekliyoruz" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise "Hükümete Türkiye'yi düştüğü tuzaktan kurtaracak planı hazırlayıp uygulaması için zaman vermeyi uygun buluyoruz. Türkiye, Irak konusunda ABD güdümünden çıkıp kendi inisiyatifi ile çözüm yolu bulmalı" dedi.

5- ABD Başkanı Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak Yunanistan'a gitti.

6- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası'nda Şeref Eroğlu ve Hamza Yerlikaya, kilolarında birinci olarak altın madalya kazandı.

7- ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Ortadoğu'daki terör eylemlerine değinerek, "Bir ülkedeki terörizmin sadece o ülkenin sorunu olduğunu düşünenler feci şekilde hataya düşerler. Terörizm belasının kökünü kazımak için birleşik bir cephenin gerekli olduğunda ısrar etmemizin nedeni budur" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Irak, Ermeni-Azeri çatışması, Türkiye'nin AB ile ortaklık konularında da açıklamalarda bulundu.

8- Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Kıbrıs konusunda kabul etmiş olduğu karar tasarısı üi3rine.bir basın toplantısı düzenleyen KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı A,^y Raşit, kararın tamamen Rum-Yunan ikilisinin görüşleri doğrultusunda alır lığını ve KKTC'yi bağlamayacağını ifade etti. Raşit, AP'nin kararında, Rumlar tarafından ortaya atılan "askersizleştirme" önerisinin yer aldığına işaret ederek, "Bir taraftan Kıbrıs Rum Kesimi'nin silah alımı devam ederken diğer taraftan 'askersizleştirmeden' bahsetmenin ne kadar ciddiyetten uzak olduğu açıktır" dedi.

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, haber kaynağını gizlediği gerekçesiyle, para cezasına çarptırılan bir gazetecinin açtığı davada, İngiltere'yi suçlu bulda.

29 MART 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz ziyaret amacıyla gittiği Rize'de yaptığı konuşmada, ANAYOL'u, orduyu, DYP muhaliflerini değerlendirdi ve merkez sağda zorlamayla birlik olamayacağını söyledi. Yılmaz, ordu-RP tartışmasına da değinerek "Ordu, milletin değerlerine saygılıdır ve saygılı olmak zorundadır" dedi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Ağar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığı ile ilgili bütçe toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa gereği DGM'lerin görevlerinin devam edeceğini vurgulayarak, terör sorunu çözülünce bu mahkemelerin de kendiliğinden ortadan kalkacağını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Ülkü Güney İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, devletin kurt yurttaşları ile hiçbir sorununun bulunmadığını, asıl sorunun terör örgütü PKK ile olduğunu söyledi.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde Nail Güreli yeniden başkanlığa seçildi.

5- Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Sevim Buluç geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.

6- 3 günlük bir çalışma ziyareti için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu, Kıbrıs, Kuzey Irak, Ermeni-Aze'ri anlaşmazlığı ile Türk-ABD ticaret, enerji ve güvenlik işbirliği konularının ele alındığını söyledi.

7- Bağımsız Devletler Topluluğu'nun (BDT) 12 üyesinden Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan arasında, başta ekonomik ve insani konular olmak üzere her alanda eskisinden daha sıkı işbirliğini amaçlayan bir Bütünleşme Anlaşması Moskova'da imzalandı.

8- Avrupa Birliği'ne üye 15 ülke liderlerinin katıldığı ve Avrupa'nın birleşme sürecinde atılacak yeni adımların görüşüleceği Hükümetler Arası Konferans italya'nın Torino kentinde başladı.

9- Endonezya'da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 30 kişinin öldüğü bildirildi.

30 MART 1996

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık'taki kabullerinde, DYP-CHP koalisyonuna ilişkin eleştiriler de bulundu. Başbakan Yılmaz, parlak bir ekonomik tablo devralmadıklarını kaydederek, "4 yılda 1 tane elektrik yatırımı yoktur. Böyle giderse Türkiye 2 yıl sonra elektriksiz kalmaya mahkumdur. Bir tane açılan baraj yoktur" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlenen partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısında yaptığı konuşmada, ANAYOL koalisyonunu eleştirdi. Erbakan, 52. Hükümet dönemine ait 12 yolsuzluk dosyası bulunduğunu belirterek, "Bu dosyalardan bir tanesi bile Tansu Çiller'i Yüce Divan'a götürmeye yeter" dedi.

3- Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, DYP izmir il Merkezi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özelleştirmede 10 yıldır ağır hareket ettiğini belirterek, bundan sonraki süreçte özelleştirmenin titizlikle yapılacağını ve daha süratli adımlar atılacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen "Çevre ve Çevre Finansmanı" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2020 yılında erozyon nedeniyle her yıl 500 milyon ton toprak kaybederek kıraç hale geleceğine dikkat çekerek, erozyonun Türkiye'nin bütün insanlarının en büyük ortak sorunu olduğunu söyledi.

Özdemir, çevre temizlik vergisi adı altında alınan verginin yüzde 20'sinin öngörüldüğü gibi yeniden çevre için kullanılmasını istedi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, siyasetteki kirlenmenin devam ettiğini ve toplumun siyasete olan ilgisinin giderek azaldığını öne sürerek, milletin istikrarlı, açık ve ilkeli bir siyasete ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

6- DYP Genel Sekreteri Ali Şevki Erek Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaşanan öğrenci olaylarına değindi. Erek, gençliğin sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların çözümünün ülkenin birliğini, bütünlüğünü ve istikrarını bozmaktan geçmediğini vurguladı.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı Adıyaman'da yapıldı. Bölgenin istihdam, yatırım, kalkınma gibi sorunlarının görüşüldüğü toplantıya TOBB Yönetim Kurulu, Adıyaman ve Gaziantep valileri, Adıyaman milletvekilleri, İstanbul Milletvekili Sedat Aloğlu, Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Balak, GAP Bölge Kalkınma idaresi Başkanı Olcay Ünver'in yanısıra 50'ye yakın ticaret-sanayi odası ve borsası başkanı katıldı.

8- Eski Sosyalist Birlik Partisi (SBP) ve Birleşik Sosyalist Parti (BSP) Genel Başkanı Sadun Aren'le yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Aren, yeni bir sosyalist stratejiyi savunduğu söyleşide, ileri sürdüğü yeni sosyalist stratejide, bağımsızlığın, devletin, emeğin yerinin ve işlevinin ne olması gerektiğini anlattı.

9- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan 43. Avrupa Greko Romen Güreş Şampiyonası'nda Türk güreşçisi Nazmi Avluca, kilosunda birinci olarak altın madalya kazandı.

10- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Washington gezisinin ikinci gününde Türk gazetecilere bir basın toplantısı düzenledk Cumhurbaşkanı Demirel, görüşmelerin olumlu geçtiğine değinerek, Türkiye'nin bugün soğuk savaştan sonra dünyanın en kritik bölgesinde bir odak noktası olarak durmakta olduğunu söyledi. "Türkiye barışa büyük hizmet vermektedir" diyen Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin barışa verdiği katkının ABD'nin çıkarlarıyla çakışmakta olduğunu ve ortaya doğal bir işbirliği sürecinin çıktığını anlattı.

Öte yandan ABD Başkanı Bill Clinton ile Cumhurbaşkanı Demirel'in görüşmesinden sonra, Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenleyen Dış ilişkilerden Sorumlu Sözcü Yardımcısı David Johnon, Kardak krizinin ABD'yi üzdüğüne dikkat çekerek, bunalımın çözümü için Adalet Divanı veya üçüncü bir taraf m arabuluculuk rolü üstlenmesi yolundaki ABD önerisini yineledi.

11- italya'nın Torino kentinde, Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülke birliğin işleyişi ve 27 ülkeye kadar genişlemesi hakkındaki gerekli değişikliklerin görüşüldüğü Hükümetler Arası Konferans (HAK) yapıldı. Konferans sonunda, AB'nin temel anlaşmalarında zamana uygun değişikliklerin gerçekleştirilebilmesi için yapılması gereken işleri tanımlayan bir yetki belgesinin kabul edildiği bildirildi.

12- Hindistan'ın Keşmir eyaletinin başkenti Srinagar'da, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren bağımsızlık yanlısı Müslümanlardan 21'inin öldürüldüğü bildirildi.

31 MART 1996

1- ABD ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde uluslararası sorunlar üzerinde açık, samimi ve kapsamlı bir değerlendirme yapıldığını belirterek, "Bu çerçevede ABD yönetim, kongre ve basın yayın çevrelerindeki muhataplarımıza gerekli mesajlar verilmiş ve beklentilerimiz izah olunmuştur" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2. inönü Zaferi'nin 75. yıldönümü kutlamaları nedeniyle yayımladığı mesajda, zaferin, Kurtuluş Sa-vaşı'nın dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, "Bu zafer sayesinde, Türk halkı, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde yürütülen hürriyet ve istiklal mücadelesine duyduğu güvenin haklılığını görmüştür" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı da "ulusun sevgi ve desteği ile kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri1 nin, her türlü olumsuzluk ve güçlüğe karşın, eşsiz zaferlerinden birini de 75 yıl önce inönü'de kazandığını" vurguladığı mesajında, "Bu kadar güç koşullar altında zafer kazanan, tarihte başka bir ordu yoktur" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz ise "Altın sayfalarla dolu tarihimizde sağduyusu, cesareti, kahramanlığı ile her türlü zorluğa karşı koyan yüce milletimiz, İnönü Zaferi ile makûs talihini yenmiş, bağımsızlığa ve ulusal egemenliğe giden yolda ilerlemesine hızla devam ederek bizi bugünlerimize ulaştıran Türkiye Cumhuriyetine armağan etmiştir" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ülkede, ANAP-DYP koalisyon hükümetiyle bir ara dönem yaşandığını savunarak, tabanı olmayan ve birbirine zıt iki partinin birlikteliğinin daha fazla yürümeyeceğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu "Güney Balkanlar Savunma Bakanları Toplantısına katılmak üzere Arnavutluksun başkenti Tiran'a gitti.

5- Yurtdışına çıkan kişilerin toplu konut fonu harcıpdan muaf tutulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlandı.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partilerin siyasi baskı altında olduğunu belirterek, "Zaten karmaşık halde olan bürokrasi seçim beklentileri ve siyasi baskılar yüzünden hiç işlemez hale gelmiştir" dedi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik eleştirileri kınadı. Gölhan, TSK'nın siyaset dışı kalmış tek kurum olduğunu belirterek, "Milletimizin gözbebeği olan kurumu polemik unsuru yapmak, asla ve asla doğru değildir. Herkes ordumuzu rahat bıraksın" dedi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kara Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "ANAP-DYP koalisyon hükümetinin bundan önceki koalisyonlarla karıştırılmaması gerektiğini belirterek, daha önceki koalisyonlar paylaşım koalisyonu idi", bu çözüm koalisyonu" dedi.

9- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Suphi Gürsoytrak, Ankara'da düzenlenen "31 Mart İrtica" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, demokrasi adı altında gerici düşünceyle bir uzlaşma olmayacağını belirterek, "Hiçbir sistem kendisini yok etmek isteyen düşüncenin yapılmasına izin vermez" dedi.

10- Antalya'da meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin televizyonda yaptığı konuşmada, Çeçenistan krizinin Rusya'nın en büyük sorunu olduğunu belirterek, askeri operasyonların tamamen duracağını, sükunete kavuşmuş bölgelerdeki birliklerin aşamalı olarak çekileceğini, ancak "terörist eylemlere devam edenlere" de gereken yanıtın verileceğini söyledi.

12- Sri Lanka'daki Tamil bölgesinin bağımsızlığı için savaşan Tamil militanlarının dün deniz kuvvetlerine ait bir konvoya düzenledikleri saldırı sonunda, 35 militan ile 10 askerin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106