13.2.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1996

1 ŞUBAT 1996

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Yunanistan ile yaşanan Ege'deki Kardak Kayalığı krizi konusunda bilgi verdi. Başbakan Çiller, bunalımı, Balkan savaşına dönüşmeden ve bölgeyi kan gölüne çevirebilecek noktaya gelmeden çözdüklerini belirterek, "Olay, sadece bir Kardak Kayalıkları krizi değildir, bir hak talebidir" dedi. Ege sorununun ciddi bir şekilde ve tümüyle ele alınması gerektiğini bildiren Çiller, Ege'nin dünyanın en kritik noktalarından biri olduğunu belirterek, Yunanistan karasularının 12 mile çıkarılmasının savaş nedeni sayılacağının tüm dünyaya duyurulduğunu anımsattı.

2- Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir görüşme yaptı. Başbakan Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, RP ile bir koalisyon kurmayacaklarını belirterek, bu konuda Baykal ile görüşlerinin birbirine yakın olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, görüşmede, doğal olanın çoğunluk hükümeti olduğu belirterek, azınlık hükümetinin çeşitli zaaflarına dikkat çekti. Baykal, seçimlerden bu yana 39 gün geçmesine karşın hükümet arayışlarıyla ilgili olumlu bir noktaya gelinmemesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

Başbakan Çiller, daha sonra DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile yaptığı görüşmede de yetkilerin paylaşımına yönelik başbakanlık ve başbakan yardımcılığı modeliyle dönüşümlü azınlık veya sürekli azınlık hükümeti modelleri dışında Baykal'ın geniş tabanlı azınlık hükümet modelini önerdiğini bildirdi.

3- Türkiye ve Hırvatistan arasında geçen yıl imzalanan "Uluslararası Uyuşturucu ve Psikotrop Madde Kaçakçılığı, Uluslararası Terörizm ve Organize Suçlarla Mücadele İşbirliği Anlaşması" Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Milliyet gazetesi eski Genel Yayın Müdürü ve başyazarı Abdi ipekçi, ölümünün 17. yılında düzenlenen törenlerle anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli yaptığı açıklamada, ipekçi suikasti ve diğer faili meçhulcinayetler aydınlatılmadıkça Türkiye'nin şiddete, teröre ve karanlığın egemenliğine mahkumiyetinin devam edeceğini söyledi.

5- Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya Feribotu'nu içindeki 177 yolcu ve 65 mürettebatla kaçırarak İstanbul'a getiren ve üç gün sonra eylemlerine son veren silahlı 9 terörist, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandı. Teröristlerin herhangi bir örgüt ile bağlantısının sap-tanamadığı bildirildi.

6- Gazeteci Sacit Yumer İstanbul'da öldü.

7-İsrail ile Suriye heyetlerinin ABD'de sürdürdükleri barış görüşmelerinin üçüncü turu sona erdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu özel koordinatörü Dennis Ross yayımladığı bildiride, bu turda barış anlaşmasına ilişkin bazı kilit konularda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

8- Resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chlrac, Başkan Bill Clinton ile bir görüşme yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü Mike McCurry Clinton-Chirac zirvesi öncesinde basına yaptığı açıklamada, iki liderin nükleer silahsızlanma, Bosna-Hersek'te işbirliği ile ticaret konularının ağırlıklı olarak görüşüleceğini belirtti.

9- Cezayir'de hükümet güçleri ile aşırı dinci militanlar arasında çıkan çatışmalarda 21 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Polonya'da başbakanlığa Wlodzimierz Cimoszewicz'ın atandığı bildirildi. Eski başbakan Josef Oleksi Rusya adına casusluk yaptığı iddiaları karşısında istifa etmişti.

2 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin hükümet kurma arayışlarına ilişkin sorularını yanıtlarken, Par-lamento'da temsil edilen 5 siyasi parti lideri ile yaptığı görüşmede önüne bir proje konulmadığını belirterek, DYP Genel Başkanı Tansu Ciller'in iade edeceği hükümet kurma görevini, liderlerle yeniden toplu görüşme yapmadan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a vereceğini açıkladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüşen DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller yaptığı açıklamada, "Bütün modelleri Yılmaz'a önerdim. Fakat Yılmaz bu önerileri yetkili kurullarına götürmeden, reddettiğini açıkladı" dedi. Başbakan Çiller, Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma görevini Mesut Yılmaz'a vermesi durumunda kendisiyle görüşeceği bir şeyin kalmadığını da söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Çiller ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, DYP-ANAP işbirliğinin Ciller'in başbakanlık konusunda ısrarının sürdüğünü söyleyerek "Çiller bize birtakım öneriler getirmiştir. Ama bu önerilerde değişmeyen unsur kendisinin başbakanlığıdır. Kendisinin başbakanlığını kabul etmeyeceğimizi daha önce söyledim. Bu nedenle bütün önerilerini anında reddettim" dedi.

3- Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç, kuruluşlarının 40. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

4- Çin'in güneyindeki Hunan eyaletinde patlayıcı maddelerin konulduğu bir depoda meydana gelen patlamada 95 kişinin öldüğü, 400'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

3 ŞUBAT 1996

1 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 16 gün önce aldığı hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etti.

DYP Genel Başkanı Çiller, TRT ve TGRT'deki haber bültenlerindeki canlı yayında yaptığı açıklamada ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı suçlayarak, "DYP'nin bugün ANAP'a destek verme imkanını Mesut Yılmaz kapatmıştır. Yılmaz'ın tek alternatifi RP ile koalisyon kurmaktır. Yılmaz, bizim kendisinin herhangi bir önerisini kabul etme imkanını kapatmıştır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Genel Başkanı Tansu Çil-ler'in iade ettiği hükümet kurma görevini, ANAP Genel Başkanı Mesut Yıl-maz'a verdi. Çankaya Köşkü'nden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Yılmaz, öncelikle partisinin yetkili kurullarını toplayacağını ve temaslarına salı günü başlayacağını bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken Kardak krizini değerlendirdi. Çiller, "Dünya bizim milli şuurumuzu sonuna kadar denedi. Kararlı davrandık. Hiçbir ödün vermedik ve sonunda Türkiye'nin gücünü gösterdik. Bu olay aynı zamanda Türkiye'nin tezinin ortaya konmasının fırsatını da verdi" dedi.

4- CHP Genel Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, İstanbul'da Yeni Ufuklar Politika Okulu'nda "Politika nedir? Ne Değildir?" konulu söyleşiye katıldı. ANAP'ın RP'yle olası bir koalisyonu halinde "ANAP'a, RP'ye karşı çaredir diye oy verenlerin ne diyeceğini merak ettiğini" söyleyen Baykal, bir an önce ya ANAYOL ya da DYP destekli ANASOL koalisyonunun kurulması gerektiğini belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen Kardak Kayalığı bunalımını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Öymen, "Dışişleri Bakanlığı, Kardak'ın Türkiye'ye aidiyeti konusunda hiçbir zaman tereddüt geçirmedi. Yunanistan'a daha olay basına yansımadan, "Figen Akat teknesinin" karaya oturduğu aralık ayında verdiğimiz notada, Kardak'ın bize ait olduğunu kanıtlayan belgeleri de verdik" dedi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin önderliğinde bir hükümet kurulacağını belirterek, koalisyon ortaklığı konusunda şu anda en güçlü olasılığın ANAP olduğunu bildirdi.

7- Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nin ilk Parti Meclisi toplandı. Genel Başkan Ufuk Uras, Türkiye'nin makyaj değişikliğine değil, köklü değişimleri gerçekleştirmeye gereksinimi olduğunu belirterek, "Artık kriz yaratıcılarını krize sokma zamanı geldi" dedi. Siyasi partilerin, halkı "medyatik hip-notizma"yla politika dışına ittiğini kaydetti.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan'a gönderdiği mektupta, gazetecilere yönelik öldürme ve saldırı olaylarının tırmanmasından kaygı duyduklarını belirtti. ÇGD Genel Başkanı, İçişleri Bakanlığı'nı basına yönelik şiddet konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nail Güreli Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde "basının bugününü" değerlendirdi.

10- Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ), yayımladığı bildiride Kardak Kayalığı'nda bazı Türk ve Yunan gazetecileri arasında yaşanan "bayrak dikme yarışım" eleştirdi. AEJ, Türk ve Yunan basınını "haber yaratmaya değil, gerçekleri aktarmaya" çağırdı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, barış sürecindeki insani sorunları yerinde tespit etmek amacıyla Bosna'ya gitti. Christopher, Sa-raybosna'daki ABD Elçiliği'nde yaptığı konuşmada "Önümüzde daha pek çok zorluk olduğu muhakkak. Gerçek barış henüz gelmedi, ancak savaşın sonuna yaklaşılıyor ve normal yaşam denilen mucize, yavaş yavaş, bu güzel ancak acılı ülkeye geri dönmeye başladı" dedi.

12- Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde meydana gelen depremde yaklaşık 200 kişinin öldüğü bildirildi.

4 ŞUBAT 1996

1- Devlet Bakanı Fikri Sağlar, İstanbul'da kayıp ailelerinin, her cumartesi günü önünde oturma eylemi gerçekleştirdikleri Galatasaray Lisesi duvarına asılan, kayıpların annelerini simgeleyen rölyefin açılışını yaptı. Sağlar, açılışta yaptığı konuşmada, "Sonuna kadar bu anlayışla mücadele edeceğiz, insanlar devletin himayesi altına girdikleri andan itibaren onun tüm yaşam haklarının korunması gerekir, insanların devletin sorumluluğu altında kaybolması, işkence görmesi ülkemiz için yüz karasıdır. Böyle bir ülke, saygın bir ülke olamaz" dedi.

2- RP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin özelleştirme politikasını eleştirerek, 24 Aralık seçimlerinde, halkın verdiği oylarla, DYP-CHP hükümetine güvenmediğini ortaya koyduğunu, ancak koalisyon hükümetinin giderayak partizanca uygulamalara girdiğini söyledi.

3- DYP Teşkilat Başkanı Mehmet Gölhan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmazca, "DYP lideri Çiller'e karşı ihtiras ve hırslarını bırakarak görüşmeye gelmesi" çağrısında bulunarak, DYP'nin daha önce ANAP'a götürdüğü önerileri yeniden görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

4- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal, Kürt Enstitüsü tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kürt Sorunu ve Demokratik Çözüm" sempozyumuna katıldı. Birdal yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözülebilmesi için öncelikle sorunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

5- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Volkan Vural, Almanya'nın Münih kentinde yapılan 33. Savunma Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin komşusu ve müttefiki Yunanistan ile sorunlarını diyalogla çözmeye hazır olduğunu, masaya oturtulması için de Avrupalı müttefiklerden yardımcı olmalarının beklendiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı William Perry de toplantıda yaptığı konuşmada, bir bütün olarak gördüğü Avrupa güvenliğinin yalnızca genişletilmiş NATO ile değil, güvenlik sistemine Rusya'nın da katılması ile gerçekleşebileceğini söyledi.

6- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Dünya Ekonomik Formu toplantılarına katılmak üzere gittiği, ABD'nin Davos eyaletinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile Filistin arasında ilişkilerin "çok çok güçlü" olduğunu belirterek ilişkilerin uzun yıllara dayandığını söyledi.

7- Cezayir'de aşırı dinci militanların 11 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

5 ŞUBAT 1996

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, partisinin RP ile koalisyon yapmasına hiçbir arkadaşının itirazı olmadığını söyledi. Yılmaz, hükümet arayışında bugünden başlayarak görüşeceği her lidere öneri ile gideceğini, bu önerilerden bazılarının birden fazla partinin işbirliğini öngördüğünü söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen "Gümrük Birliği ve Beklenen Etkileri" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, gümrük birliğinin bir pazar ve yeni iş olanakları yaratacak bir oluşum olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Baykal, birliğin, Türkiye'ye dönük avantajlar açısından oldukça yetersiz kaldığını, "Ancak, sistem içinde sağladığı yer açısından Türkiye'nin önünü açacağını" söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Irak ve Suriye'nin, Fırat nehrinin sularının paylaşımıyla ilgili olarak 10 Şubat 1996 tarihinde Suriye'nin başkenti Şam'da bir araya gelme kararı vermesi ile ilgili olarak, Irak ve Suriye ile aralık ve ocak ayı içerisinde nota trafiğinin yaşandığını hatırlatarak, "Biz kendilerine görüşlerimizi ilettik. Irak ve Suriye'nin toplanmasından ziyade üç bölgenin temsilcilerinin katılacağı bir toplantı düzenlenmelidir. Biz, su konusunda görüşmelere her zaman açık olduk" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, gazetelerin yazar ve yöneticilerine verdiği yemekte yaptığı konuşmada, "RP'nin bulunmadığı bir hükümet formülünün mümkün olmadığını, dönüşümlü başbakanlık teklifini kabul etmelerinin de sözkonusu olamayacağını" söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ANAP ve DYP'nin, tabanlarını kaybetme kaygısıyla RP'ye kolay

teslim olmayacaklarını ve anlaşmak zorunda olduklarını belirtti. Ecevit, "RP'li herhangi bir koalisyona, herhangi bir katkımız olmaz" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine hükümet kurma çalışmaları konusundaki görüşlerini açıkladı. Baykal, ANAP'ın DYP ile anlaşmasının şart olduğunu, aksi takdirde RP'siz bir hükümet uzlaşması için siyasi altyapının bulunmadığını vurguladı. Baykal, kamuoyunda gündeme gelen CHP ile DSP'nin azınlık hükümeti kurması formülünün de DYP ve ANAP'ın, bu oluşumu dışarıdan desteklemesi şeklinde gündeme gelebileceğini söyledi.

7- RP Genel Başkan Yardımcısı ve RP TBMM Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, Hak-iş Genel Merkezi'nde yöneticilerini ziyaret ederek, yeni hükümetin gecikmesinden fen büyük zararı çalışan kesimin gördüğünü belirtti ve çalışma hayatının meseleleri konusunda Hak-iş yöneticileriyle görüş alışverişi yapmak istediklerini bildirdi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da seçimden sonra 42 gün geçmesine rağmen yeni hükümetin kurulamamasının en büyük sıkıntısını işçi ve memur kesiminin çektiğini söyledi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

9- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitrios Nezeritis, Cumhuriyet gazetesinin Kardak Kayalıkları kriziyle ilgili sorularını yanıtlarken, Kardak bunalımı ile tırmanan Türk-Yunan gerginliğinin sona ermediğini söyleyerek, "Sorun yeni başladı. Tehlikeli bir yola girildi" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Richard Holbrooke, Dünya Ekonomik Forumu nedeniyle bulunduğu Davos'ta yaptığı açıklamada, Kardak Kayalıkları bunalımıyla yeniden gündeme gelen Ege sorununun çözümü için Türkiye ve Yunanistan'a yapacağı ziyaretleri ertelediğini bildirdi. Holbrooke'un bu kararı, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in Hükümet, Konseyi toplantısının ardından "Holbrooke'nin önerdiği ziyaret programı, hükümetin sorumluluklarıyla denk düşmemektedir" açıklamasının ardından aldığı oildirildi.

11- Orta Amerika ülkesi olan Guatemala'da, Devlet Başkanı Alvaro Arzu'ya karşı suikast girişiminde bulunulduğu, ancak Başkan'm suikasttan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

12- Paraguay'da bir kargo uçağının yerleşim bölgesine düşmesi sonucu 21 kişinin öldüğü bildirildi.

6 ŞUBAT 1996

1- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerini kabul etti. Kalemli kabul sırasında yaptığı açıklamada, "Kurul son derece şeffaf ve tarafsız çalışıyor, işimize gelmese dahi, hoşumuza gitmese dahi bazı kuralları içimize sindirmemiz gerekiyor" dedi. Kendilerine yöneltilen eleştirileri haksız bulan RTÜK Başkanı Ali Baransel ise "Biz yasadaki düzenlemeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yasakçı zihniyetin temsilcisi değiliz" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Ege'de bulunan Kardak Kayalıkları çevresinde olağandışı bir hareketliliğin varlığını sürdürdüğüne dikkat çekerek, "Bu manzarayı bir an önce normalleştirmek gayretini biz de sürdürüyoruz. Yunanistan da bir an önce bu gayreti göstermelidir. Ege sorununun yepyeni bir şekilde ele alınması gerekiyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Onur Öymen de Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın diplomatik alanda kendine destek arama gayreti içinde olduğunu belirterek, "Yunanistan'ın Türkiye'nin menfaatlerine zarar verici bazı girişimler yaptığına dair bilgiler alıyoruz. Bunu isabetli bir yol olarak görmüyoruz. Çünkü Ege meseleleri bu tip yöntemlerle çözülemez, şimdiye kadar da çözülemedi. Yunanistan'dan bizim beklediğimiz bir müzakere sürecine yanaşmasıdır, o süreci kabul etmesidir" dedi.

3- RP Genel Başkam Necmettin Erbakan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik sıkıntılar içerisinde bulunan Türkiye'de bir an önce hükümet kurulmasına ihtiyaç bulunduğunu belirterek "Olmazları deneyerek halkımıza zaman kaybettiriliyor. Olmazı denemeyin" dedi.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı

Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı .Bülent Ecevit ile birer görüşme yaptı. Deniz Baykal, görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada bir azınlık hükümetinin kurulmasının DYP-ANAP uzlaşmasına bağlı olduğunu söyledi. Baykal, ANAP-DYP beraberliği ortaya çıkmadan CHP'nin hükümette yer alıp almayacağı gibi konuları müzakere etmenin gerçekçi olmadığını belirtti.

Bülent Ecevit ise "Öyle görünüyor ki, Türkiye'nin içinde bulunduğu hükümet sorununun aşılması, ANAP ile DYP'nin her şeyden önce kendi aralarında anlaşmalarına bağlı" dedi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar düzenlediği basın toplantısında, iki polisin öldürülmesi ve bir polis lojmanının taranması eylemlerini de gerçekleştiren yasadışı DHKP-C örgütüne mensup 26 kişinin yakalanarak gözaltına alındığını bildirdi.

Taşanlar, önceki gün İstanbul ve Ankara'da düzenlenen öğrenci gösterilerinde yasadışı örgütlerin provakasyon girişimlerinde bulunduklarını, öğrencileri polisle karşı karşıya getirdiklerini söyledi.

6- Ankara 10. İdare Mahkemesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Çukurova Elektrik'e (ÇEAŞ) hususi murakıp atanması konusundaki işleminin iptali istemiyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından açılan davada "yürütmenin durdurulmasına" karar verdi. Böylece Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın denetçi ataması işlemi iptal edilirken, 24 Ocak'ta yapılan ÇEAŞ Genel Kurulu'nun hukuki dayanağı da ortadan kalkmış oldu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Fuat Çay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bakanlığın ÇEAŞ olayında Türk Ticaret Yasası hükümlerine göre hareket ettiğini söyledi.

7- Çevre Bakanı Hamdi Üçpınarlar, görevinden istifa etti.

8- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Suriye-İsrail barış görüşmelerinde ilerleme sağlanması çabaları çerçevesinde, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşmek üzere Şam'a gitti.

7 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Ankara Sanayici ve işadamları Derneği (ASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bozbeyoğlu ve yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, hükümet bunalımına değindi. Önemli olanın hükümeti demokratik yöntemlerle kurmak ve aynı şekilde değiştirmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Halkın çıkardığı Parlamento bir hükümet çıkaramıyorsa, halk bir Parlamento daha çıkaracaktır. Türk demokrasisi bütün kurallarını işletir haldedir" dedi.

Demirel, Gaziantep'e "Gazi" unvanının verilmesinin 75. yıldönümü nedeniyle Gaziantep Kültür ve Eğitim Vakfı üyelerinden oluşan bir heyetle de görüştü.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Kardak Kayalıkları'na asker çıkardığı gece düşen Yunan helikopterini arama çalışmalarının Türk karasuları dışında sürdüğünü belirterek, "Ege'de gerek karasular gerekse kıta sahanlığı konularında bir işaretleme yok. Anlaşma yapılmamış. Anlaşma yapılmadığı için de bu konuda hiçbir oldu bitliyi kabul edemeyiz" dedi.

Akbel, Yunanistan'ın AB'nin Türkiye'ye yapacağı mali yardımları veto etme girişimleri hakkında da bilgi verdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin "harçlarının kaldırılması ve öğrenim kredilerinin artırılması" amacıyla İstanbul ve Ankara'da yaptıkları eylemleri eleştirdi. Tayan, Türkiye'de harçlarla ilgili olarak gerçeklerin halka anlatılmadığını belirterek, dünyanın her yerinde yüksek öğretimin ücretli olduğunu söyledi. Tayan, "Türkiye'de öğrencilerden alınan harcın, yapılan harcamalar içerisindeki payı sadece yüzde 5'tir. Toplanan bu katkı payları da yine öğrencilerin sağlık, spor, beslenme, kültür ve diğer sosyal hizmetlerinde kullanılmaktadır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümet kurma çalışmaları

hakkında bilgi vermek ve olası bir erken seçim konusunda görüşlerini almak üzere MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'la bir görüşme yaptı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP ile ANAP'ın kendi başbakanlığı altında hükümet kurması konusunun gündemden çıktığını belirtirken, Başbakan Tansu Çiller'in DSP-CHP koalisyonu önerisini de "ciddiye almadığını, bunun solu harcama projesi olduğunu" söyledi.

6- Basın şeref kartı sahibi gazeteci Çetin A. Özkırım, İstanbul'da öldü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Zaman gazetesi yazarlarını kabul ederek, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

8- Dominik Cumhuriyetinin turistik kenti Puerto Plata açıklarında "Bir-gen Air adlı Türk şirketine ait yolcu uçağı, Atlas Okyanusu'na düştü. Uçakta bulunan 176 yolcu ve 13 mürettebattan kurtulan olmadığı bildirildi.

8 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanlık Divanı'nı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabul sırasında yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimi sonrasında her şeyin kurallar gereğince yürüdüğünü ve TBMM Başkanlık Divanı'nın oluştuğunu belirterek, "Kuvvetler ayrılığı prensibine dayanan bir rejimde, milletin hür iradesiyle serbest ortamda seçilen Parlamento ve onun hür kürsüsü, demokrasinin ilk ve temel şartıdır" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli de yaptığı konuşmada, Meclis'in kurulduğundan bu yana Atatürk'ün ilke ve devrimleri ışığında, ulusun en büyük güvencesi olduğunu belirterek, "Birinci Meclis'te olduğu gibi, aynı heyecan ve azim ile milletin hayrına olan işleri yapma gayreti içinde olacağız" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul Ankara'da yaptığı açıklamada, yasalarla belirlenen sayıda özürlü işçi çalıştırmayan işyerlerine uygulanan cezaların artırılacağını bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Fuat Çay Ankara'da yaptığı açıklamada, Ankara 10. idare Mahkemesi'nin Çukurova Elektrik A.Ş. (ÇEAŞ) hakkında vermiş olduğu kararın "Politik" olduğunu ileri sürerek, yürütmeyi durdurma kararına itiraz edeceklerini söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da partisince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, RP dışında hiç bir partinin hükümet kurmasının mümkün olmadığını söyledi.

5- Hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'de DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller ile görüştü, iki liderin görüşmesinden sonra DYP adına açıklama yapan Genel Başkan Yar1 dımcısı Mehmet Gölhan, görüşmede kişisel çekişmelerin aşılamadığını belirterek, iki partinin koalisyon kurulması konusunda anlaşamadığını bildirdi.

6- İstanbul Vali Vekili Rıdvan Yenişen başkanlığında toplanan il Özel idare Kurulu, bir süre önce gözaltındayken ölü olarak bulunan Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe olayına karıştıkları tespit edilen 48 emniyet görevlisinin yargılanmasına karar verdi.

7- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya Federasyonu'nun Avrupa Konseyi'ne üyeliğini onayladı.

8- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Savunma ve Dışişleri Konsey Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Oramiral Hristos Limberis'in görevinden alındığını belirtti.

9 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkanlığına seçilen Tufan Algan ve beraberindeki kurul üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, gelecek seçimin daha rahat şekilde yapılacağını, ancak yurt dışındaki Türk yurttaşlarının oy kullanmasına olanak tanıyan düzenlemenin istenilen şekilde yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Genç İşadamları Dernekleri Yüksek Kurulu'nu (TÜGİK) kabulünde de örgütlenmenin önemine değinerek "Susan bir Türkiye yerine, her kafadan bir ses çıkaran Türkiye olması çok daha iyidir" dedi.

2- Başbakan Tansu Ciller'in Başbakanlık Konutu'nda askeri yöneticilerle yaptığı güvenlik değerlendirmesi toplantısına, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay İkinci Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Sahil Güvenlik Komutanı ile Başbakanlık Askeri Danışmanı katıldı.

Toplantıdan sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, hükümet kurma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, RP ile koalisyondan umutlu olmadığını söyleyerek "iran devrimini örnek alan, ona övgüde bulunan anlayışla uzlaşma sağlamamız mümkün değil" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise yaptığı açıklamada, Refah konusunda "tereddütleri" olduğuna dikkat çekerek, RP ile oluşacak bir hükümet modelinden duyduğu kaygıyı belirtti. Ecevit, "RP'li bir hükümetin ülke ve rejim açısından sakıncaları gün geçtikçe ortaya çıkıyor" dedi.

4- İngiltere'nin başkenti Londra'da, irlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu 100'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

5- Mısır'da iki ayrı yerde meydana gelen tren kazasında 11 kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı bildirildi.

10 ŞUBAT 1996

1- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Konya'da partisinin il örgütünce düzenlenen "Milletvekillerinin Konyalılara Teşekkür Toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin bütün iyi niyetli ve yapıcı çabalarına karşın, diğer siyasi partilerin RP dışında hükümet formülü arayışında olduklarını, ancak bunu başaramadıklarını kaydetti. Erbakan, konuşmasında DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de eleştirdi.

2- CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Yıldız, Sinop Valiliği'nin Kamu Çalışanları Sendikası'nın 20 Aralık 1994 tarihinde düzenlediği "iş bırakma" eylemine ve Sosyalist Birlik Partisi'nce düzenlenen panel ve müzik şölenlerine izleyici olarak katıldıkları gerekçesiyle; 400 öğretmen hakkında soruşturma açması ve 22 öğretmene il ve ilçe dışına sürgün, 9 öğretmene kademe ilerlemesinin durdurulması, 61 öğretmene maaş kesilmesi, 278 öğretmene kınama, 312 öğretmene uyarı cezaları verdiği gerekçesiyle, Milli Eğitim Ba-kanı'nın cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

3- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, İstanbul'da yapılan olağanüstü Genel Kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, kendisine ve eski yönetim kuruluna gelen eleştirileri yanıtladı. Budak, Türkiye'de sendikacılık yapabilmek için çeşitli kültür ve etnik kimlikleri kavramak, mezhep, dil ve ırk farklılıklarını anlayabilmek gerektiğini belirtti. Konuşmasında hükümeti eleştiren Budak, Türkiye'yi yönetenlerin halktan hebersiz olduğunu belirtti.

4- İstanbul il Trafik Komisyonu Başkanlığı, HABITAT-2 öncesinde İstanbul trafiğini hafifletmek için ağır vasıta ve yolcu otobüslerini kapsayan bir dizi karar aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, komisyonun, 5 Şubat 1996 tarihinde aldığı bu kararların, kent içinde özellikle sabah ve akşam saatlerinde çevre yollarında toplu taşımacılığın geliştirilmesi, duraklamanın giderilmesi, trafik akımının hızlandırılması amacını taşıdığı belirtildi.

5- Adana'da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, yasadışı PKK örgütü mensubu olduğu belirtilen 13 kişi yakalandı.

6- İstanbul'un Bağcılar ve Sarıyer semtlerinde bir İETT otobüsü ile bir otomobile molotofkokteyli saldırıda bulunulduğu, can kaybının olmadığı olayda otobüste ve otomobilde çıkan yangının büyük hasara yol açtığı bildirildi.

7- Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Nodar Komakhidze, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Gürcü, Abhaz ve Osetyalıların birbirine tarihi kardeşlik bağları ile bağlı olduklarına dikkat çekerek, Kuzey Osetya ile birleştirilmek istenen Güney Osetya'nın ülkesine ait olduğunu vurguladı. Güney Osetya-adının kasıtlı olarak kullanıldığını vurgulayan Komakhidze, siyasetçilerin Kuzey ve Güney Osetya bölgelerini birleştirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

8- Türkiye'ye sıvı halde fosforik asit maddesi götürmekte olan Panama bandıralı bir tankerin, Mora Yarımadası'nın 35 mil güneybatısında bilinmeyen bir nedenle battığı, 18 kişilik mürettebatın kayıp olduğu bildirildi.

11 ŞUBAT 1996

1- Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Deniz ve Hava kuvvetlerinin Ege'de başlattığı "Çevik Pençe" tatbikatının, önceden planlanmış olduğunu belirterek, "Çevik Pençe" tatbikatının provokatif bir yönünün, Kardak bunalımı No hiç bir ilgisinin bulunmadığını" söyledi.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Heybeliada da Ulusal Sanat Kurulu ve Sanatçılar Konseyi Girişim Kurulanca ortaklaşa düzenlenen toplantıya katıldı. Sağlar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Siyasetçiler, sanat ve sanatçıya ne kadar yakın olurlarsa, aydınlanma yolunda engel olmaktan çıkarlar" dedi.

3- ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Güney ile RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan hükümet kurma çalışmaları konusunda ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın koalisyon görüşmelerinin pazartesi yapılması gerekirken çarşamba gününe ertelendiğini bildirdiler.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler de Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, partisinin Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak için bütün partilere ve dolayısıyla da RP'ye açık olduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkan Yardımcıcı Abdullah Gül Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Koalisyon görüşmelerinde ANAP'a ön şartımız olmayacak, ancak dönüşümlü başbakanlığın olmayacağını anlatırız" dedi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, parti içinde kamuoyuna yansıtıldığı gibi büyük bir hareket yaşanmadığını, ANAYOL'un kurulmasında ısrarlı muhalif milletvekillerinin seslerinin yükselmesinin normal karşılandığını belirterek, "Her. partide olduğu gibi bizim de organlarımız var. O konuda onları grup ve Güvenlik işbirliği Kurulu (GİK) kararına aykırı, disipline aykırı görüyorlarsa ge-

rekli soruşturmayı yaparlar. Onların savunmasını alırlar. Gerekli cezayı verirler" dedi.

6- Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Bekir Selçuk, Diyarbakır'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yasadışı Hizbullah örgütünün Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya girmesini ve 3 kayıp vermesini, kitlesel eylem hazırlığına bağladı. Selçuk, "Gelişmeler, Hizbullah'in güvenlik güçlerine karşı kullanacak silah ve militan gücüne kavuştuğunu gösteriyor. Kitlesel eylemleri de PKK gibi köy basma olabilir" dedi.

7- Gazeteci-yazar Şinasi Nahit Berker, İstanbul'da vefat etti.

8- Cezayir'de meydana gelen patlamada 17 kişinin öldüğü, 52 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 ŞUBAT 1996

1 - Türkiye ile Türkmenistan arasında doğalgaz nakline ilişkin mutabakat muhtırası ile iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik protokol Cmhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı arasında imzalandı. Protokolün imza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ile Türkmenistan arasında 40'a yakın anlaşmanın imzalandığını belirterek, "Türkmenistan'da bulunan kaynakların içinde özellikle petrol ve gaz kaynaklarının meydana çıkarılmasında Türkiye'nin önemli rol oynayacağına inanıyorum. Bu anlaşmalarla iki ülke arasında yeni ufuklar açılmıştır. Yeni hedeflere gidiyoruz" dedi.

Konuk Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Demirel'e Türkiye'nin ülkesine yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür etti.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Türk Deniz ve Hava kuvvetlerinin Ege'de başlattığı "Çevik Pençe" tatbikatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sözkonusu tatbikatın, önceden planlanmış ve notamlanmış olduğunu belirterek, "Çevik Pençe" tatbikatının provokatif bir yönü bulunmadığını, bir süre önce Yunanistan'ın da bölgede benzeri faaliyetlerinin izlendiğini ifade etti. Sözcü Akbel, aralıklarla 19 Marta kadar sürecek tatbikatın, Ege'nin uluslararası ve Türk sularının yanı sıra, Akdeniz'de de süreceğini kaydetti.

3- RP Meclis Grup Yönetim Kurulu, Genel Başkan Necmettin Er-bakan'ın başkanlığında yaptığı toplantıda, hükümet kurma çalışmaları ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Erbakan, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Biz halkın beklediği, onun dertlerine çare olacak bir hükümetin kurulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kendisi ile ilgili olarak söylediği "1979'da İran'daki islam Devrimi'ni desteklediği" yolundaki savları ile gündemdeki siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, kapatılan eski DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'yı, "bölücülük" suçundan, 101 milyon 825 bin lira ağır para cezasına mahkum etti.

6- Türk Hava Yolları (THY), iç hat yolcu ücretlerine yüzde 50-52 oranında zam yapıldığını açıkladı.

7- Fırat ve Dicle'nin suları konusunda ortak bir strateji belirlemek üzere, Suriye'nin başkenti Şam'da görüşmelerine devam eden Irak ve Suriye yetkilileri, fırat üzerindeki Birecik ve Kargamış baraj projelerini sürdürmesi halinde Türkiye'ye karşı "harekete geçme ihtiyacının doğacağını" gündeme getirdiler. Irak-Suriye Teknik Komitesi görüşmelerine katılan Irak Sulama Bakanlığı Müsteşarı Abdülsattar Salman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de baraj yapımına katılan Avrupa şirketlerine karşı da yaptırım uygulamayı düşündüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili olarak, "Arap Birliği'nin su konusunda gerçekle uyuşmayan bir tutum almayacağını umduklarını" bildirdi. Akbel, "Umarız toplantıdan, Türkiye'nin de katılacağı üçlü bir toplantı gereksiniminin olduğu sonucu çıkar" diye konuştu.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Balkan gezisinin ikinci gününde Bosna'daki temasları çerçevesinde Bosna'daki barış sürecini bozmaya yönelik gerginlikleri yok etmek amacıyla, savaş suçlularına ilişkin izlenecek yolu açıkladı. Holbrooke, Dayton anlaşmasının hem hareket serbestliği yaratacağını hemde savaş suçlularının, ortaya, taraflar arasında gerginlik yaratmadan çıkartılacağını belirtti.

Öte yandan Holbrooke, Bosna ve Sırbistan liderleri Aliya izzetbegoviç ile Slobodan Miloseviç'in Dayton yükümlülüklerine bağlı ve barış sürecinin devam etmesinden yana olduklarını bildirdi.

9- italya'da meydana gelen zincirleme trafik kazasında 11 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Endonezya'da koleradan 48 kişinin öldüğü bildirildi.

13 ŞUBAT 1996

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Meclis grubu toplantısında hükümet sorunu ve hükümet kurma çalışmalarında yaşanan gecikmenin yarattığı sakıncalar üzerinde durdu. Baykal, konuşmasında, "Turizm yılı başlayacak, harcamalar yıllık bütçede var, ancak harcama yapılamıyor. Turizm yılı geçici bütçeyi mi bekleyecek?" derken, ülkeye zaman kaybettiren yaklaşımı hazmedemediğini belirtti. Baykal, halkın da hükümet kurma çalışmalarındaki zaman kaybından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bir yandan terörist saldırıları, bir yandan güvenlik güçlerinin etkinliği, bir yandan da ekonomik sıkıntılar nedeniyle Sivas'taki bazı yurttaşların köylerini boşalttıklarını ileri sürerek "Köyler boşaltılmıyor, boşalıyor" dedi. Ecevit, "Kışkırtma olmadığı sürece Sünniler'le Alevilerin kardeşçe yaşadığını" belirterek, "Şimdi bir oyun oynanıyor. Cumhuriyetin kurulduğu yer olan Sivasta cumhuriyetin temeline dinamit yerleştirilmek isteniyor" dedi.

öte yandan Sivas'ta incemelerde bulunan DSP milletvekillerinin hazırladığı raporda, yurttaşların özel time yönelik şikayetlerine dikkat çekildi ve yöredeki istihbarat faaliyetlerindeki zafiyetin giderilmesi, devletin Alevi ve Sünni yurttaşları karşı karşıya getiren ihbar mekanizmasına itibar etmemesi istendi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara Sanayici ve işadamları Derneği (ASlAD) Başkanı Cengiz Bozbeyoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek görüştü. Kabul sırasında yaptığı konuşmada, ASlAD'ın, Türk sanayinin sorunlarına gerçekçi teşhisler koyduğunu belirten Ecevit, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu darboğaz konusunda kendilerine iletilecek bilginin çok faydalı olacağını söyledi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 4 Eylül'de yapılan RTÜK 98 duyurusunda 3984 sayılı kanunda kabul edilen müzik yapımcıları ve telif .hakkı sahiplerinin haklarını tanıma ve bunları ihlal etmeme ilkesinin vurgulandığını hatırlatarak; telif haklarını ihlal eden radyo ve televizyon kuruluşlarına genel bir uyarı yaptı. Uyarıda, telif haklarına ilişkin yönetmeliğin de yürürlüğe konulma aşamasında olduğu belirtildi.

Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararı ile 3984 sayılı Kanun'un 35. maddesine göre görevi düşen TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyelerinin, idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı gereğince, yasal bir işlemle göreve başlamaları gerektiği ifade edildi.

5- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, ülkede yaşanan siyasi gelişmelerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, siyasi parti liderlerini bir an önce uzlaşmaya çağırarak "RP ile ANAP, hükümet oluşturur. Olmazsa, Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini, bir milletvekiline vermeli" dedi.

6- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, DlSK'in, kuruluşunun 29.yılı nedeniyle konfederasyonun Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "1970'li yıllara damgasını vuran DiSK, tarihsel bir sorumluluk taşıyor. Çöken sendikal hareketi ayağa kaldırmak görevi yine DlSK'e düşüyor dedi.

DiSK Genel Sekreteri Kemal Daysal'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan kriz ortamında işçi sınıfının güvendiği tek örgütün DiSK olduğunu belirterek "Emekçiler DlSK'e umut bağlıyor. Bütün olanaklarımızı seferber edip bu umudu boşa çıkartmayacak bir savaşım vermeliyiz" dedi.

14 ŞUBAT 1996

1- Türkiye ile Tacikistan arasında geçen yıl Eylül ayında Duşanbe'de imzalanan Çevresel işbirliği Anlaşması, Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Suriye'nin su konusunu öne çıkararak dikkatleri terörden başka yana çekmek istediğini belirtti, iki ülke arasındaki ilişkilerin ilk gündem maddesinin "Suriye'nin teröre verdiği destek" olduğunu kaydeden Nurkan "Suriye, Türkiye ile iyi geçinmek istiyorsa, gerekli önlemleri alması ve PKK'nm lideri Abdullah Ocalan'ı bir an önce tutuklayarak Türkiye'ye geri göndermesi gerekmektedir" dedi.

3- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği'nin (RTGDJ göreve başlayan yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. RTGD'nin yayıncılık dünyasında çok sesliliğin sağlanmasında büyük çabalar gösterdiğini belirten Baransel, üst kurulun bu alanda çalışan gazetecilerle sıcak ve dengeli bir ilişki kurduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, İngiltere, Belçika ve Fransa'yı kapsayan gezisine, İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Baykal, İngiltere Dışişleri Bakanı Malcolm Rifkind ile görüşmesinde, Türk-Yunan sorunlarına ikili görüşmelerle çözüm bulunması yolunda görüş birliğine vardı. Baykal ve Rifkind gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Baykal, ayrıca Türkiye Büyükelçiliği'nde, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Kardak krizinin, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz sınırının kesin biçimde belli olmaması ve bu konuda hukuki bir belge olmaması nedeniyle çıktığını" söyledi.

5- Brezilya'da başlayan sağanak yağışlarda 18 kişinin öldüğü bildirildi.

15 ŞUBAT 1996

1- Başbakan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı RP ile koalisyon görüşmeleri yapması konusunda eleştirdi. Uluslararası platformda, "Türkiye'nin hangi geleceğe yol aldığı"nın değerlendirildiğini kaydeden Çiller, RP-ANAP koalisyonu beklentisinin özelleştirmeyi durma noktasına getirdiğini ve yabancı sermayeyi beklemeye ittiğini savundu. Çiller, ANAP'ın RP ile hükümet kurmak için bir senaryo uyguladığını ve Türkiye'yi hükümet çıkmazına soktuğunu ileri sürdü.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, bir süre önce gözaltındayken ölü olarak bulunan Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe olayının aydınlatılması için Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili önerge kabul edildi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Meclis'te, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile ikinci kez bir araya geldi, iki lider görüşme sonrası basın mensuplarına yaptıkları açıklamada, görüşmelerin parti yetkili kurullarında sürdürüldüğünü, cumartesi günü tekrar bir araya gelerek sonuçları değerlendireceklerini söyledi. Mesut Yılmaz görüşmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı'na bilgi vereceğini bildirdi.

Necmettin Erbakan ise görüşmelerin olumlu bir hava içerisinde geçtiğini vurgulayarak, "Halk ıstırap içinde, bürokrasi çalışmıyor, iş hayatı durmuş durumda. Bir an evvel bir hükümetin kurulması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Kurulacak hükümet bir koalisyon hükümeti olacaktır. Ancak partiler kendi programlarını, hedeflerini muhafaza edecektir. Hükümet, mutabakat sağlandıktan sonra elbette bu programı yürütecektir" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, RP ile ANAP arasında kurulacak bir koalisyonun cumhuriyet rejimi için bir sınav olacağını söyledi. Ecevit, konuşmasında RP'yi ve Necmettin Erbakan'ı eleştirdi.

5- Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Skorsky tipi bir helikopter eğitim uçuşu sırasında Marmaris yakınlarında düştü. Kazada 15 personelden 9'u yaralı olarak kurtarılırken 6 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

6- İngiltere'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Londra'da Dışişleri Bakanı Malcolm Rifkind ile görüşmesinden sonra sonra NATO ve Avrupa Birliği üyeleriyle temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

7- Avrupa Parlamentosu (AP), önceki hafta Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Kardak Kayalıkları krizi ile ilgili, Türkiye'yi eleştiren bir karar tasarısını kabul etti. Kararda, Türkiye'nin resmi açıklamalarıyla bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin egemenlik haklarını sorguladığı ve toprak talebinde bulunduğu belirtilerek, Kardak Kayalıklarının 1923 Lozan Anlaşması, 1932 Türkiye-italya protokolü ve 1947 Paris Anlaşması uyarınca Yunanistan toprağı olduğu ileri sürüldü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, AP'nin Kardak Kayalıkları'nın Yunanistan'a ait olduğunu belirten kararında sözü edilen ulusalararası anlaşmalar ve hukuk açısından geçerli olan belgelerden hiçbirinin Kardak Kayalıkları'nın Yunanistan'a ait olduğunu göstermediğini belirtti.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Devlet Başkanlığı Sarayı yakınındaki bir cephane deposunda meydana gelen patlamada 60 kişinin öldüğü bildirildi.

16 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DElK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Japon iş Konseyi'nin, dün Ankara'da başlayan 9. Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın önemli bir ekonomik güç merkezi olan Pasifik bölgesinde, başta Japonya olmak üzere bölge ülkeleri ile ilişkilerini ve işbirliğini, mümkün olan her alanda geliştirmeyi hedeflediğini belirtti.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Panos Vlasopulos Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Ûymen'i ziyaret ederek Yunanistan'ın, Türkiye'nin 29 Ocak tarihli notasına verdiği cevabi notasını getirdi. Açıklamada, Yunanistan'ın cevabi notasında, "Yunanistan'ın Kardak Kayalıkları ile ilgili egemenlik iddiaları" yinelenerek; Türk iddialarını destekleyebilecek uluslararası geçerliliği olan hukuki delillerin bulunmadığı vurgulandı ve Türkiye'nin, "Yunanistan ile sorunları müzakere yoluyla çözümleme" yolundaki talebine de olumsuz yanıt verildiği kaydedildi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, RP'nin içinde yer alacağı ya da destekleyeceği bir h, kümete, partisinin destek vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir helikopterin Marmaris-Aksaz Üssü'nde liman içinde, dün düşmesi sonucu 5 asker şehit oldu.

5- Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Hans Van Den Broek ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği kurumlarında yer alma arzumuz dolayısyla sorunlara, haklarımızdan vazgeçerek çözüm anlayışında olamayacağımızı söyledim. Bunu herkesin bilmesi gerek" dedi.

6- İsrail Başbakanı Şimon Peres dün Tel Aviv'de yaptığı açıklamada,

ülkesinin su konusundaki görüşlerini açıkladı. Başbakan Peres, Ortadoğu barış sürecinde Suriye ile yaptığı görüşmelere Türkiye'yi katmadıklarını belirterek, İsrail'de gerçekleştirilen AB troykası toplantısında da, İsrail'in su konusuna ilişkin görüşlerini Türkiye'ye daha önce ilettiğini ve toplantıya katılan konuk bakanlardan Türkiye'nin AB'ye tam üye yapılması için her türlü çabayı harcamalarını istediğini söyledi.

7- Bu yıl 46. kez düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali, başladı.

17 ŞUBAT 1996

1- TBMM'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Güneydoğu sorunu ile ilgili hazırladığı 9 Şubat tarihli önergenin, "PKK terörizmini destekler göründüğü" vurgulanarak, TBMM Başkanı Kalemli'nin, AKPM Başkanı Leni Fischer'e bir mektup göndererek, Mart ayında yapılacak olan görüşmelerin ertelenmesini istediği bildirildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, Savunma ve Havacılık dergisine yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın bölücü terör örgütü PKK'ya para, silah ve malzeme sağlamak amacıyla yüzden fazla gizli örgüt ve dernek kurduğunu bildirerek; Yunanistan'ın PKK'ya destek vermesini eleştirdi. Karadayı, Avrupa'da güvenliğin sağlanmasına çalışıldığı bir ortamda, Yunanistan'ın uluslararası terörizme destek verme ve bunu Türkiye'ye kullanma politikasında bir değişiklik olmadığını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün iran'ın başkenti Tahran'da Türkiye Büyükelçiliği önünde düzenlenen Türkiye aleyhine gösteriye katılanların, Atatürk'e, Türk hükümetine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerinden biri olan laikliğe dil uzatmaya yeltendikleri anımsatılarak, Ankara'daki iran Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri'nin Dışişleri Ba-kanlığı'na çağrıldığı belirtildi. Açıklamada, "Büyukelçi'ye, Türkiye'nin bu çirkin gösteriden duyduğu rahatsızlık bildirilmiş ve Iran hükümeti, böyle bir gösteriye olanak sağladığı için resmen protesto edilmiştir" denildi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda çıkan, Kardak bunalımının ardından Başbakan Tansu Çillerin Makedonya ve Arnavutluk'u ziyaret etmesi için girişim yapıldığı, ancak ziyaret isteminin reddedildiği yolundaki haberler yalanlandı. Açıklamada, Başbakan Çiller'in söz konusu ülkeleri ziyereti için herhangi bir girişimde bulunulmadığı belirtildi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul yazılı bir açıklama yaparak, Sosyal Sigortalar Kurumu'nda yapılan usulsüzlük operasyonu ile ilgili

bilgi verdi. Kul, İstanbul Kartal Hastanesi onarım inşaatıyla ilgili müfettiş incelemesi sonucu SSK Genel Müdür Yardımcısı ve Yapı işleri Daire Baş-kanı'nm görevden uzaklaştırıldığını, sağlık hizmetleri hakkında yoğunlaşan iddialar nedeniyle SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaröğlu hakkında da inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirdi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde TBMM'de yeniden biraraya geldiler. Yılmaz ve Erbakan görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenlediler. Erbakan, bir an evvel hükümet kurulmasının acil hale geldiğini ifade ederek, "Geniş ölçüde ana meselelerde mutabakata vardık" dedi. Erbakan, koalisyon protokolünün hazırlanması için iki partinin komisyonlar kurması ve bayram süresince çalışmaları gerektiğini anlatarak, hükümetin kurulması için elden gelen gayretin gösterildiğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz ise, gazetecilerin "Azınlık olacak mı?" sorusu üzerine, "Başka türlü hükümet kurma formülü bulursak, azınlık hükümetine gerek kalmaz" dedi.

Öte yandan DYP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Müftüler de düzenlediği basın toplantısında, secime gitmek koşuluyla, RP ile ya da üçüncü bir kişinin başkanlığında bir koalisyon kurulabileceğini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet gazetesinin Pazar Sohbeti köşesinde son siyasi gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

8- Türk Medeni Kanun'un kabulünün 70. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü.

10- Marmaris-Aksaz Deniz Üst Komutanlığı limanı içinde denize düşen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Sikorsky helikopter 15 saat süren çalışmaların ardından denizden çıkarıldı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, dün düzenlediği basın toplantısında "Terörist grupları barındıran bütün hükümetlere, buna son vermelerini tavsiye ediyoruz" dedi. Bums, ABD'nin, "teröre destek veren ülkeler listesinde bulunan Suriye'yi de uyardığını, Hizbullah, Hamas gibi örgütlerin yanısira PKK'yı da topraklarında barındırmaması gerektiğini bildirdi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Selanik'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi, Gümrük Birliği Anlaşmas'ını ihlal etmekle suçlayarak; "Yunanistan Hükümeti, AB'den Türkiye'ye yapılacak ekonomik yardımlardan başka, 25 ve 26 Mart'ta görüşülecek olan Türkiye-AB Gümrük Birliği işlemlerini de bloke etmeye kararlıdır" dedi.

13- ABD'de, Washington'dan Chicago'ya giden yük treni ile banliyö treninin çarpışması sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.

18 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneğimin (RTGD) göreve başlayan yeni yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde Türkiye'nin iki turlu bir seçim sistemine hazır olmadığına işaret ederek, henüz bir hükümet kurutmamasını Parlamento ile halkın parçalı yapısına bağladı. Cumhurbaşkanı Demirel, halkın, siyasi partileri kapatan 12 Eylül askeri yönetimi sırasında "devlet tarafından parçalandığını" söyledi.

2- ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Güney, RP Grup Başkan Vekjli Şevket Kazan'la koalisyon konusunda görüşerek partisinin kararını bildirdi. Ülkü Güney ve Şevket Kazan, iki parti liderlerin koalisyon görüşmesinin ertelenmesiyle ilgili olarak ortak bir açıklama yaptılar. Kazan, teknik birkaç konunun müzakere edilerek karara bağlanması için görüşmenin bu güne ertelenmesini kararlaştırdıklarını bildirdi.

Bu arada ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, partisinin başkanlık divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Sorun azınlık hükümeti. Azınlık modelini onlar getirdi, biz de kabul ettik. Bu karardan geri dönmeyiz" dedi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı ilker Tuncay da düzenlediği basın toplantısında, ANAP azınlık hükümeti kurulması formülünden ödün vermeyeceklerini belirterek, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile görüşmesinde ileriye dönük iyimser bir anlaşma sağlayamaması durumunda görevi en kısa sürede Cumhurbaşkanına iade edeceğini bildirdi.

3- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Aczimendi tarikatına mensup bir grubun Kadir Gecesi Kocatepe Camisi'nde yaptığı zikir ayini üzerine müftülüklere bir genelge göndererek bu gibi hareketlerin engellenmesi uyarısında bulundu. Yılmaz, camilerin tekke ve dergah olmadığına dikkat çekerek "Camiler, toplu halde ibadet yapılan bir yerdir. Tef çalıp gösteri yaparak halkın huzurunu bozmak, islam'ın ruhuna aykırıdır" dedi.

4- Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan devlet başkanları arasında, Batı Temas Grubu öncülüğünde italya'da dün başlayan zirve, ortak bir bildiri ile tamamlandı. Bosna-Hersek'teki savaşa son veren Dayton Anlaşmasf mn uygulamalarının gözden geçirildiği zirvede yayımlanan ortak bildirinin, konferansa katılan tüm ülkeler için bağlayıcı bir niteliği olduğu ayrıca vurgulandı.

5- Çeçenistan'ın doğusundaki NovogroznenskTde Çeçen direnişçilerle yerel askerler tarafından desteklenen Rus güçleri arasında dün çıkan çatışmalarda 10 Rus askerinin öldüğü bildirildi.

6- Endonezya'da meydana gelen 7 şiddetindeki depremde 23 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir mesaj yayımlayarak yurt içinde ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, son yapılan genel seçimlerin hür ve özgür bir ortamda yapıldığını belirterek, "Yapılması gereken yapılıyor. Milletin hür iradesinin ifadesi olan seçim neticelerini yanlış yorumlayarak, ne laik, ne de demokrasi konusunda kaygıya kapılmaya gerek yok" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de yayımladığı bayram mesajında, "1995 yılı içerisinde, petrol boru hatları meselesini milli çıkarlarımıza uygun bir şekilde çözdük. Roma'dan Özbekistan'a kadar uzanacak Avrasya Otoyol Projesi'nin ilk anlaşması .imzalandı. 1996'nın ilk günlerinde ülkemiz gümrük birliğine girdi. Bu bayramda Türkiye parlak bir geleceğe yürüyor" dedi.

öte yandan'TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de birer mesaj yayımlayarak vatandaşların bayramlarını kutladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, Birleşmiş Milletler Kent Zirvesi HABITAT-II ile ilgili olarak toplantıların organizasyonunu üstlenen Toplu Konut idaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz'den aldığı brifingten sonra yaptığı konuşmada, HABITAT-lPnin Türkiye için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin tanıtılması için turizmin bir yol olduğunu, ancak yetersiz kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Demirel, bu nedenle uluslararası konferansların önem kazandığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Ko-nutu'nda yaptığı basın toplantısında RP-ANAP koalisyonuna ilişkin DYP'nin tutumunu açıkladı. Başbakan Çiller, "Bugün bir koalisyon hükümeti kurulması gündemde. RP-ANAP hükümeti Yılmaz açısından vahim bir hatadır. Aynı zamanda ülkeyi karanlığa götürecek bir karardır. DYP olarak hiçbir partiye şu aşamada hiçbir teklif götürdüğümüz doğru değildir. Biz başından beri halka verdiğimiz sözler doğrultusunda davrandık. Her iki parti de DYP'yi kullanarak, bir diğerinden taviz alabilir miyiz yaklaşımına girdi" dedi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

5 - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Herve De Charret ile görüştü. De Charret görüşmede, "Türk-Yunan sorunlarının Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkilemesini kabul edemeyiz, buna izin vermeyiz" dedi. Fransız Bakan ayrıca, sorunların diyalog yoluyla çözümünden yana olduklarını belirterek, "Bu konuda Fransa ve AB olarak üstlerine düşen bir sorumluluk varsa yerine getirmeye hazır olduklarını" ifade etti.

Baykal ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, De Charret ile Türk-Avrupa Birliği ilişkileri ve ikizce adacıkları kriziyle ilgili Türkiye'nin tutumunu ele aldıklarını belirterek, "Verimli bir görüşme oldu" dedi.

Baykal, görüşmenin ardından Rona'ya gitti.

6- Resmi temaslarda bulunmak üzere üç günlük bir ziyaret için Rusya'ya giden Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile biraraya geldi.

Yeltsin, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Reformlara devam edeceğim ve bu süreçten bir santim bile sapmayacağım konusunda Helmut Kohl'e güvence verdim" dedi.

7- irlanda Kurtuluş Ordusu'nun, dün gece Londra'da gerçekleştirdiği bombalı saldırıda, çift katlı bir otobüste meydana gelen patlamada en az 10 kişinin yaralandığı, 3 kişinin öldüğü bildirildi.

8- Filipinler'de bir feribotun batması sonucu 48 kişinin öldüğü, 14 kişinin kaybolduğu bildirildi.

9- Endonezya'nın inan Jaya eyaletinde meydana gelen depremde 53 kişinin öldüğü bildirildi.

20 ŞUBAT 1996

1- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi inal Batu, Yunanistan'da yayınlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, ikizce sorununun çözümü için Yunanlıları, Türkiye ile müzakere masasına oturmaya davet etti. Büyükelçi Batu, ikizce adacıklarının statüsü ile ilgili olarak her iki tarafın da öne sürdüğü gerekçeleri inceleyecek bir hukuk komisyonu kurulmasını önerdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, gazetecileri konutunda kabul ederek bayramlaştı ve sorularını yanıtladı. RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan ile koalisyon hükümetinin çatısı konusunda uzlaşma sağlayan Yılmaz, bakanlıklar ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ancak bu aşamada kötümser olmak için bir neden bulunmadığını belirtti. Yılmaz, RP ile mutabık kaldıkları işbirliğinin Türkiye'nin gerçeklerinden hareket eden, cumhuriyetin temel ilkelerine dayalı olan ve ülkenin temel sorunlarını aşmayı arayan işbirliği olduğunu savundu.

3- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Ankara'da yaptığı açıklamada, gümrük birliğine giren ve Avrupa Birliği'ne girmeyi hedefleyen Türkiye'nin, sosyal güvenlik sisteminin halkı ne kadar kuşattığını, ne derece hizmet verdiğini sorgulaması ve bu kuruluşların problemlerini ivedilikle ele alması gerektiğini söyledi.

4- italya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal italyan Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği dönem Başkanı Susanna Agnelli ile biraraya gelerek, Kardak konusunda Türkiye'nin görüşünü anlattı. Baykal, Agnelli ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve Yunanistan arasında karşılıklı diyalogu başlatmanın gerekliliğini ve bu diyalogdan olumlu bir sonuç elde edilene kadar Türk tarafının çaba sarfedeceğini belirttiklerini ifade etti. Deniz Baykal, görüşmeden sonra yurda döndü.

5- Mısır'da radikal islamcı militanların ülkenin güneyinde gerçekleştirdikleri iki ayrı silahlı saldırıda 2'si polis 7 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

21 ŞUBAT 1996

1 - Başbakan Tansu Çiller, Ramazan Bayramı'nı geçirmek üzere gittiği Bursa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Çiller, Refah-ANAP koalisyonunu "Son derece vahim bir adım" olarak nitelendirdi ve "Bununla Türkiye'nin geleceği ipotek altına alınmıştır" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Londra, Brüksel, Paris ve Roma temaslarını tamamlayarak dün yurda döndü. Baykal, uçakta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, AB'nin Gümrük Birliği An-laşması'ndan kaynaklanan mali yükümlülüğünün ilk dilimini engelleme çabası ile ilgili olarak, "AB'nin taahhütlerini yerine getirememesi, birliğin kriz içinde olduğu anlamına gelir. Böyle bir gelişmeyi birliğin kabul edebileceğini sanmıyorum. Umarım böyle bir gelişmeye fırsat verilmez" dedi. Baykal, "Kardak krizi dolayısıyla Atina'nın, AB'nin Ankara ile imzaladığı Gümrük Birliği An-laşması'm engellemesini kimsenin haklı, makul bulmadığını" söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bayram tatilini geçirmek üzere gittiği Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ANAP ile yürütülen koalisyon görüşmelerini değerlendirdi. Halkın bir an önce hükümetin kurulmasını beklediğini, RP ile ANAP'ın koalisyon hükümeti kurmak için aralarında genel konularda anlaşmaya vardıklarını belirten Erbakan, ek çalışmaya gereksinim duyulduğunu söyledi.

4- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçev, Novogrozni köyündeki operasyonun sona erdiğini bildirdi. Interfaks ajansının verdiği habere göre Savunma Bakanı Graçev, Novogrozni'de 5 gün süren çatışmalarda 200 Çeçen direnişçi ile Rus ordusuna bağlı 4 askerin öldüğünü, 19 askerin de yaralandığını söyledi.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye'nin terör örgütü PKK'yı desteklemesinden duydukları rahatsızlığı "en üst düzeylerde ve sürekli" gündeme getirdiklerini belirten

Burns, PKK'yı barındırmanın, Suriye için "çok akılsızca bir iş" olduğunu belirtti. Burns, "Suriye'den, terörist PKK'ya karşı söz değil eylem bekliyoruz. Bu tutumumuzda kesinlikle kararlı ve ısrarlıyız" dedi.

22 ŞUBAT 1996

1- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Ümit Pamir'in istişarelerde bulunmak üzere çağrılmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in "Türkiye'nin tutumunun değişmemesi durumunda gümrük birliğinin iyi işlemeyeceği" yönündeki açıklamalarının iki ülke arasındaki ilişkiler açısından bir talihsizlik olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin, Yunanistan ile iyi ilişkiler kurmak istediğini belirten Başbakan Çiller "Yeni hükümet, kendisine uzatılan dostluk elini görmezlikten gelip, Türkiye'ye karşı hasmane politikalar izlemeyi tercih etmiştir dedi.

Dışişleri Bakanı Deniz Baykal konuyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Türkiye'nin çıkarlarına zarar verme alışkanlığından vazgeçmediğini vurguladı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin aksi yöndeki çabalarının Yunanistan'ı şimdilik bu yanlış ve tehlikeli politikadan vazgeciremediğini söyleyen Baykal, "Yunanistan, Türkiye ile dostluk yerine husumet politikası izlemeye devam ederse bundan doğabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğunu taşıyacaktır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, Yunanistan'ın, Kardak bunalımını bahane ederek, Türkiye'nin hayati çıkarlarına yönelik "düşmanca" eylemler içine girdiği vurgulandı.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Antalya'da yaptığı açıklamada, koalisyon kurmaya, hükümete girmeye zorunlu olmadıklarını, her durumda da partisinin kazançlı çıkacağını söyledi.

3- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi hayatını kaybetti.

4- Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi olağanüstü toplantısı,, İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Asamble Dönem Başkanı Dudley Smith toplantıda yaptığı konuşmada, BAB'ın Avrupa'da güvenlik ve savunma alanındaki önemine dikkat çekti.

5- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Almanya ziyareti sırasında Başbakan Helmuth Kohl ile görüşmesinden sonra Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, Ege sorununda diyaloga yanaşmayan tarafın Türkiye olduğunu öne sürdü ve bu sorunlar çözülmedikçe, gümrük birliği ile ilgili hiçbir işbirliğine katılmayacaklarını belirterek engellemelerde bulunacaklarını söyledi.

6- Rusya ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Rusya'ya kredi sağlanması konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

23 ŞUBAT 1996

1- İsrail'e yaptığı iki günlük ziyareti tamamlayarak yurda dönen Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, İsrail ile imzalanan "Askeri Eğitim ve işbirliği Anlaşması" nın amacının, bölgede istikrarı artırmak ve bölge barışına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Yılmaz ile tekrar biraraya geleceklerini belirterek, "hayırlısıyla temel meselelerde mutabık olduğumuzu açıklayacağız" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP-ANAP koalisyonu ile ilgili görüşlerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Londra'da iki gün süren Batı Avrupa Birliği (BAB) olağanüstü toplantısında, Türkiye'nin BAB'atam üye olması teklifini içeren rapor, kabul edildi.

5- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 6 ay önce ülkeden kaçtıktan sonra hafta başında geri dönen damatlarının, aileleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

6- Brezilya'nın Sao Paulo eyaletinde düzenlenen karnavalda yaşanan izdihamdan 219 kişinin öldüğü bildirildi.

24 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Körfez işbirliği Konseyi üyesi Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman ve Suudi Arabistan devlet başkanları ile Mısır Devlet Başkanı'na birer mesaj gönderdi. Demirel, mesajlarında, Suriye'nin bir süredir Fırat nehri suları konusunu Türkiye ile Arap dünyası arasında bir itilaf şeklinde gösterme çabalarına karşılık Türkiye'nin tezini anlattı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin su konusunu güney komşuları ile birlikte çağdaş ve geniş görüşlü bir yaklaşım içinde ele alma girişimlerine bugüne kadar olumlu bir tepki almadığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı, uzun yılardır Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hedef alan PKK terör örgütüne destek veren Suriye'nin, Arap dünyası nezdindeki son girişimlerinin, bu ülkenin teröre verdiği desteğin kendisine yüklediği ağır sorumluluğu gizlemek gereksiniminden kaynaklandığını vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, bayram tatilini geçirmekte olduğu Uludağ'da ikizce krizi ve sonrasında Yunanistan'ın tutumu ve RP-ANAP koalisyon görüşmeleriyle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde b .iundu.

Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı son günlerdeki tutumunu yakından takip ettiklerini belirten Başbakan Çiller, "Türkiye'nin düşmanları Türkiye'den korkmalıdır" dedi.

Bu arada Yunanistan ile yaşanan sorunlar nedeniyle "bir süre için" Türkiye'ye çağrılan Atina Büyükelçisi Ümit Pamir, İstanbul Atatürk Ha-valimanı'nda yaptığı açıklamada, "Hükümetler, bakanlıklar, bazen o ülkedeki durumu gözden geçirmek için bazı şeyleri etraflıca masaya yatırıp iyice bakmak isterler. Bende o kapsamda Türkiye'ye geldim" dedi.

3- ANAP ile RP arasında iki haftadır süren koalisyon görüşmeleri, anlaşmazlıkla sonuçlandı.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptıkları görüşmeden sonra, ayrı ayrı basın toplantısı düzenlediler. İlk açıklamayı yapan Yılmaz, "Türkiye'ye bir yararı olmayacağını ve ülke sorunlarmdan çok kendi arasındaki sorunları çözmeye yönelecek bir hükümet sorumluluğuna girmemeyi kararlaştırdıklarını" açıkladı.

Erbakan ise koalisyonun bir beraberlik olduğunu, görüşmelerde RP olarak hiçbir partinin yapamayacağı özveriyi sergilediklerini ancak iki partinin uyum sağlayamadını söyledi. RP olarak tüm partilerle koalisyon yapabileceklerini yineleyen Erbakan, RP dışında kurulacak bir hükümetin ülke sorunlarını çözemeyeceğini iddia etti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP-RP koalisyon görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasını değerlendirirken, "ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, RP ile koalisyondan ülkemiz için doğabilecek sakıncaları sağlıklı bir biçimde değerlendirerek, kendisine sağlanan başbakanlık olanağına rağmen vardığı sonuç sevindiricidir, kendisi ve partisi açısından da bir özveri örneğidir. Şimdi hükümet sorununun esenlikle aşı-labilmesini kolaylaştırmak için DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'den de benzer bir özveri beklenir" dedi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

6- Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Dikpmar Köyü kırsal alanında düzenlenen operasyonlarda 6 PKK'lı öldürüldü. Çatışmada bir güvenlik görevlisi şehit oldu. Bölgede terör örgütünden kaçan 8 PKK'lı güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

7- ABD'nin George Washington Üniversitesi'nde, terörizm konusunda uzman Profesör Yonah Alexander tarafından düzenlenen "Türkiye: Siyasi, Ekonomik ve Stratejik Perspektif" adlı birtoplantı yapıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) islam dünyası uzmanı Harold Rhode, Türkiye'nin her şeye rağmen cumhuriyetten bu yana önemli bir yol katettiğini ve istikrarlı bir ilerleme içinde olduğunu vurguladı.

Rhode, konuşmasında Türkler'in önlerine çıkan her aksilikte, ülkenin battığı yolunda bir kötümser havaya büründüklerini, oysa bu sorunların demokratik toplumların yaşadığı sürecin doğal bir parçası olduğunu vurguladı.

25 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ramazan Bayramını geçirmek üzere gittiği İstanbul'dan Ankara'ya gelişinde havalanında gazetecilerin, hükümet kurma konusundaki son gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini sormaları üzerine, şaşılacak bir durum olmadığını söyleyerek, 24 Aralık seçimlerinin bir siyasi partinin tek başına iktidara gelmesine olanak sağlamadığını, 5 siyasi partinin Meclis'e girdiğini ve bunlar içinden hükümet çıkarılmaya çalışıldığını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP-ANAP hükümet kurma görüşmeleriyle ilgili olarak, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ANAYOL için anlaşmanın büyük ölçüde sağlandığını belirterek "Bu sefer sağlam bağlanmıştır" değerlendirmesini yaptı. Yılmaz, ekonomi yönetiminin ANAP'ta olmasının kararlaştırıldığını, bakanlıkların dağılımı konusunda da pürüz çıkacağını sanmadığını söyledi.

DYP Teşkilat Başkanı Mehmet Gölhan da Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Temelde hiçbir tıkanma noktası olmayacaktır. Geçmişten gerekli tecrübeyi, dersi aldık. Düşüncelerimize yenilerini ekledik" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Filistin seçimlerinden umduğunu bulamayan islamcı direniş örgütü HAMAS'ın barış sürecini engellemek için demokratik yollarla elde edemediği gelişmeyi, kanla sağlamaya çalıştığını belirterek, Ortadoğu'da demokratik gelişmeden rahatsız olan güçlerin, barış sürecini baltalamaya çalıştığını söyledi.

4- işadamı Vehbi Koç, tatilde bulunduğu Antalya'da vefat etti.

5- Küba savaş uçaklarının, hava sahasını ihlal ettikleri gerekçesiyle iki adet sivil Amerikan uçağını düşürdüğü bildirildi.

ABD Başkanı Bill Clinton, dün Küba Hava Kuvvetlerine ait jetlerin iki sivil

ABD uçağınım düşürmesi üzerine yaptığı açıklamada olayı "şiddetle" kınadığını belirterek, Atlantik'teki Amerikan kuvvetlerinden arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemelerini istedi.

6- israiPin Kudüs ve Tel Aviv kentlerinde meydana gelen patlamalar sonucunda 26 kişinin öldüğü, 73 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, İsrail'de dün 27 kişinin ölümü 70'den fazla kişinin de yaralanması ile sonuçlanan iki terör saldırısı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizmann'ı arayarak, üzüntülerini ilettiği ve saldırıları "şiddettle kınadığı" bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Yılmaz, görüşmenin ardından gazetecilere hükümet kurma çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunurken, DYP ile sürdürülen koalisyon görüşmelerinde olumlu noktaya geldiklerini, daha önce iki parti arasındaki işbirliğini engelleyen güçlüklerin bertaraf edildiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan DYP Genel İdare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 24 Aralık'tan bu yana DYP ile ANAP arasında hak ve adalete dayanan bir koalisyon kurulmasının doğru olduğu düşüncesini savunduklarını ifade etti. Bugün, kendilerinin söylediği noktaya gelindiğini ifade eden Çiller, "Bu hükümetin mutlaka kurulabilmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile 10 ilde sürmekte olan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının ele alındığı toplantıda, "OHAL uygulamasının 19 Mart 1996 tarihinden itibaren 4 ay daha uzatılmasının uygun olacağı konusunda görüş birliğine varılarak bu görüşün Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verilmiştir" denildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, yabancı basın için düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Yunanistan'ın gümrük birliği çerçevesindeki ma. işbirliği gibi

konularda Türkiye'nin çıkarlarına zarar vermeyi amaçladığına dikkat çekerek, Türkiye'nin aynı biçimde misillemede bulunacağı uyarısında bulundu.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, RP Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, 24 Aralık'tan bu güne sürdürülen hükümet kurma çalışmaları aşamasında ilk kez seçim istediğini belirterek, "ya hizmet ya seçim" dedi. Erbakan, DYP ile de "seçim" şartı konularak, hükümet kurabileceklerini söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, koalisyon çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, DYP ile kuracakları azınlık hükümetine Ecevit'ten dışarıdan dolaylı destek sözü aldığını söyledi. Ecevit ise ANAP ile DYP'nin nihayet ilke anlaşmasına varmış göründüğünü belirterek, Yılmaz'a, gümrük birliği ve Çekiç Güç gibi ulusal konularda bazı istek ve görüşlerini aktardığını bildirdi.

8- Suriye Dışişleri Bakanlığı Kanun ve Anlaşmalar Bölümü Başkanı Münib el-Rıfai, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Atatürk Ba-rajı'nı kötüye kullanarak Fırat nehrinden hakkından fazla su aldığını, bu sebeple Suriye ve Irak'ın kendilerine düşen paydan mahrum kaldıklarını" iddia etti.

9- Kırgızistan'da 10 Şubat'ta yapılan referandum sonucuna göre, Ana-yasa'da değişikliğe gidilmesi kapsamında hükümetin görev ve yetkilerinin yeniden belirlenmesine ortam hazırlamak üzere, Başbakan Apaş Cumagulov başkanlığındaki Kırgız Hükümeti'nin görevinden istifa ettiği bildirildi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton, Küba savaş uçaklarının dün hava sahasını ihlal ettikleri gerekçesiyle iki adet Amerikan uçağını düşürmesi üzerine, Küba'ya yönelik bir dizi yaptırım uygulanması için talimat verdi. Clinton, yaptığı açıklamada, Küba'lı diplomatların çalışmalarını kısıtlayıcı önlemler alınmasını, ABD'den Küba'ya Charter uçak seferlerinin yasaklanmasını ve Küba'ya yönelik ABD ekonomik ambargosunun ağırlaştırılmasını istediğini belirtti.

11- Bangladeş'te seçim sonuçlarını protesto eden muhalefet partilerinin ilan ettiği genel grev 3. gününe girerken, ülke çapında meydana gelen şiddet olaylarında 2 kişinin öldüğü, 50'ye yakın kişinin yaralandığı bildirildi.

27 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Dış Ticaret Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "Dünya Türk işadamları Kurultayının açılışında yaptığı konuşmada, "Türk işadamı, okyanusları ve kıtaları aşan diyarlara ulaşmıştır. Şili'den Sudan'a, Arnavutluk'tan Moğolistan'a kadar her yerde Türk girişimciye rastlamak mümkündür" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çevre Teknolojisi Uygulayıcıları Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Çevre Dostu 95" ödül dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, bazı kavramların zaman içinde an-laşılabildiğini belirterek, oldukça önemli olan "çevre bilinci" kavramının da Türkiye'de ve dünyada yoğun şekilde tartışıldığını söyledi.

2- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül'ün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin rantiyeci bir yönetimin eline bırakılması yerine bir seçim hükümetini destekleyeceklerini söyledi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, RP ile yürütülen görüşmelerde bütün iyi niyete rağmen bir mutabakat sağlanamadığını belirterek, hükümet kurma çalışmalarında şu ana kadar yürütülen temasların oldukça ümit verici olduğunu söyledi.

4- italya'da bulunan Başbakan Tansu Çiller İtalyan televizyonu RAI-2'ye verdiği demeçte, italya'nın Avrupa Birliği dönem başkanlığının Türkiye açısından olumlu olduğunu belirterek, "Bir Akdeniz dayanışması gündeme gelmiştir. İtalya'nın gümrük birliği sürecinde büyük desteği olmuştur" dedi.

Başbakan Çiller ayrıca, Türkiye'deki son siyasi olaylarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ise Türkiye'nin politik durumunun italya'ya benzediğini ve ülkede birçok parti bulunduğunu belirterek; iki ülkenin terör, işsizlik ve enflasyon gibi sorunlarının da benzer olduğunu söyledi.

5- Tayvan'da bir kulüpte çıkan yangın sonucu 13 kişinin öldüğü bildirildi.

6- Sudan'da bir askeri uçağın düşmesi sonucu 70 kişinin öldüğü bildirildi.

28 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Yardım Sevenler Der-neği'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "örgütlenrhe"nin önemine değinerek uygar devletlerin kurtuluşunda, bu etkenin büyük rol oynadığını söyledi.

Törene katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Türkiye'nin karanlıktan aydınlığa doğru yol aldığını ve buradaki en önemli itici gücün kadınlar olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak bunalımının ardından süren gerginlik üzerine değerlendirmelerde bulunmak üzere Ankara'ya çağrılan Atina Büyükelçisi Ümit Pamir'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, kabulle ilgili olarak bir soru üzerine, gerilimin tırmanması üzerine istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya çağrılan Büyükelçi Pamir'in, dönüş tarihinin henüz belirlenmediğini kaydederek, "gerek duyulduğu sürece" Türkiye'de kalacağını açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi, PTT'nin Telekomünikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesine ilişkin yasanın, Özelleştirme Yüksek Kurulu'na ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na tanınan yetkilere ilişkin hükümlerini iptal etti. Mahkeme, iptal edilen hükümler hakkında "yürürlüğün durdurulmasına" da karar verdi.

4- Adalet Bakanı Firuz Çilingiroğlu, Manisa'daki öğrencilere işkence savları nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Çilingiroğlu, işkencenin genellikle gözaltında yapıldığının gözlemlendiğini belirterek, gözaltı sürelerinin azaltılmasını istedi. Türkiye'de işkencenin yasalarla yasaklandığını belirten Çilingiroğlu, "Maalesef, az da olsa kendini bilmez, insan sevgisinden yoksun, işgüzar bazı görevliler işkence ve fena muameleye başvuruyor. Tüyler ürpertici iddialar var. 1993'te 252,1994'te 224 görevli mahkum olmuştur" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Deniz Saykal, CHP grubunda yaptığı konuşmada, 26 Şubat'ta Brüksel'de yapılan AB Konsey toplantısının çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin söz konusu toplantı öncesinde yoğun diplomatik atağa giriştiğini belirtti. Baykal, Yunanistan'ın katıldığı Türkiye'nin ise sadece izleyici bir konumda olduğu toplantıda Yunanistan'ın, hiçbir iddiasını gerçekleştiremediğini söyledi.

Baykal, ayrıca ANAYOL hükümeti için görüş birliği sağlanmasının "memnuniyet verici" olduğunu belirtmesine karşın hükümet çalışmalarında gelinen noktaya geç ulaşılmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Merkez sağdaki iki partinin bir araya gelmesiyle tüm sorunlar bitmiş gibi bir hava estirilmesinin tehlikeli ve sakıncalı olduğunu belirtti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Türkiye'nin, 23 Ocak tarihinde Suriye'ye verdiği notada, Suriye'den PKK'ya verdiği desteği kesmesini ve PKK lideri Abdullah Öcalan ile örgütün diğer üst düzey yöneticilerini iade etmesi gerektiğini bildirdiğini, Suriye'nin de yanıtında, Öcalan'ın topraklarında bulunmadığını ve PPK'ya herhangi bir destek vermediklerini iddia ettiğini bildirdi. Akbel, Suriye'nin Tükiye'ye, son notaya verdiği ara yanıtta da "bilinen görüşlerini" yinelediğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, TESK 3. Hizmet İçi Eğitim Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerde eğitimin, tüm çalışanlar için yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek işgücünün hizmet içi eğitiminin önemini belirtti. Devletin sosyal güvenlik kuruluşlarının verdiği hizmetlerin yeterli olmadığını, bu konuda da yurttaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

8- Hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ANAYOL hükümeti kurulması konusunda Başbakanlık'ta biraraya geldiler.

Çiller, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ANAYOL koalisyonu için genel hatlarıyla görüş birliği sağlandığını, bu gelişmenin gelecek günlerde somut biçimde sonuçlanacağını belirtti. Koalisyon protokolünde, ekonomi,

adalet, eğitim alanlarında reform, devlette yeniden yapılanma, şeffaflık ve yolsuzluklarla mücadele konularının yer almasının hedeflendiğini belirten Çiller, her iki partiden 4'er yöneticinin icra programı üzerinde çalışacağını bildirdi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti grup toplantısında hükümet sorunu ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Ecevit, kurulabilecek "ANAYOL" hükümetine dışarıdan "çekimser oy vererek" destek olabileceklerini, ancak hiçbir sorumluluğa katkıda bulunmamaya özen göstereceklerini ve hükümete milletin yararına olmayan konularda destek vermeyeceklerini söyledi.

10- Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 6 milletvekili ANAP'tan istifa ettiler.

29 ŞUBAT 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batı Trakya Türk Azınlığı Da-ışma Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

;umhurbaşkanı Demirel görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye ve unanistan'da yaşayan azınlıkların iki ülke arasında birer dostluk köprüsü luşturduğuna inandıklarını belirterek, azınlıkların Türkiye ve Yunanistan ırasında bir güven ortamı yaratılmasına önemli katkıda bulunacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlenen Dünya Türk işa-Jamları Kurultayfnın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, gümrük bir-iğine girilmesi için büyük uğraş verildiğini, bunun siyasi ama bir o kadar da skonomik nedenleri bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği Je de dünya ticaretinin hemen hemen yarısını (yüzde 44'ünü) kontrol eden pazara girmiş olacağını ifade etti. Başbakan Çiller, yurtdışındaki Türk işadamlarını da Türkiye'deki özelleştirmeye çağırdı.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Devlet Güvenlik Mah-kemesi'nin (DGM) Sivas olayları ile ilgili olarak vermiş olduğu kararların bir kısmının "tahrik olmadığı" gerekçesiyle bozulmasına karar verdi. DGM kararında yazar Aziz Nesin'in tahrik unsuru oluşturduğunu belirterek cezalarda indirime gitmişti.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAYOL koalisyonunun takipçisi olacaklarını belirterek, "ANAYOL hükümeti bizim muhalefetimize iki ay dayanamaz. DYP ile ANAP bu ülkeyi 12 yıl idare etti. Bu kötü yönetim sonunda 25 milyar dolar iç borç ülkeyi mahvetti" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimlerinden sonra zor bir Meclis tablosunun ortaya çıktığını belirterek, ANAYOL'un en hayırlı hükümet modeli olduğunu söyledi.

Çiller, "Ancak bütün zorlukları aşmış değiliz. Zorlukları aştığımız zaman dahi, yine de ortaya çıkan koalisyonun tam olarak ANAYOL dediğimiz bir birliktelik olmayacağını şimdiden ifade etmek isterim. Çünkü ortaya çıkacak olan ya bir azınlık hükümetidir veya üçlü bir koalisyondur" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parti grup toplantısında Türkiye'nin şu anda bir hükümet bunalımına sürüklenmesini doğru bulmadıklarını vurgulayarak, "ANAP ile DYP'nin bir hükümet ortaklığı kurma konusunda ilke anlaşmasına varmasını ülkemiz için mutlulukla karşılıyoruz. Ancak, bizim hükümetin oluşumuna yeni bazı güçlükler çıkarttığımız haberleri gerçeği yansıtmıyor" dedi.

7- Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'yi "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ve Cumhurbaşkanlığı makamına" hakaret ettiği gerekçesiyle 5 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

8- Öğrenci harçlarının kaldırılması için çeşitli girişimlerde bulunan üniversite öğrencilerinden bir grup TBMM Genel Kurulu'nda pankart açarak eylem yaptı. Eylemci öğrenciler Meclis idare Amirliği tarafından gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesinde de öğrenciler eğitim harçlarını protesto etmek amacıyla Hukuk Fakültesi'nde işgal eylemi başlattı.

9- Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde köy korucuları arasında çıkan çatışmada 4 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile iyi ilişkiler istediklerini belirterek "Biz kimseden birşey istemiyoruz, ancak bir şey de vermeyiz, uluslararası hukukun tanınmasını istiyoruz" dedi. Türkiye'nin de istemesi durumunda Lahey Adalet Divanı'na başvurup tezlerini anlatabileceğine dikkat çeken Simitis, "Biz, Türkiye'nin bu taleplerini değerlendirdikten sonra Lahey konusunda karar alacağız" şeklinde konuştu

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106