16.9.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1995

1 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Johann Fritz, IPI Türkiye Milli Komitesi Başkanı Oktay Ekşi ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Toker'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Fritz kabul sırasında yaptığı konuşmada, "Türkiye'deki demokratikleşme çabalarının farkındayız. Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi ile ilgili değişiklik çabalarını gerçekten destekliyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel de yaptığı açıklamada, "Terörle mücadeleyi zayıflatmadan ifade özgürlüğünü genişletmek bakımından 8. maddenin değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

2- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel .Bay-kal, Pekin'de düzenlenecek Kadın Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'e gitti. Bay-kal, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, islam ülkelerinden, Asya ve Balkan ülkelerinden farklı olarak kadın haklarını kendi demokrasisinin bir parçası olarak almaya çok erken bir tarihte başladığını ve bu yolda çok ilerleme kaydetmiş bir ülke olduğunu vurgulayarak "Türkiye'nin bu yönünün tanıtılması çok önemlidir. Türk kadınının Avrupa kimliği ancak Türkiye'nin konulara ne kadar vakıf olduğu görülürse, ne kadar çok katkıda bulunursak belli olur" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda 23 PKK'lı teröristin ölü olarak ele geçirildiği, bir köy korucusunun şehit olduğu ve iki güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

4- Rize'de şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 10'a yükseldi. Rize Valisi Erol Uğurlu da yaptığı açıklamada, maddi hasarın büyük olduğunu bildirdi.

Sel felaketinden sonra ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanları Necmettin Cevheri ve Esat Kıratlıoğiu, Orman Bakanı Hasan Ekinci ile Bayındırlık ve Iskan Bakanı Halil Çulhaoğlu Rize'ye gittiler.

5- BM Sözcüsü Alexsander Ivanko yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmeye başladıklarını bildirdi.

NATO Güney Kanadı Komutanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jim Mitchel yaptığı açıklamada, NATO hava saldırılarının geçici olarak durdurulduğunu, ancak Sırpların şartları ihlal ettiği an, saldırıların yeniden başlatılacağını bildirdi. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey de bir açıklama yaprak, Sırpların ağır silahlarını çektiğine inanmadıklarını ve hava saldırılarına ara verilmesinin barış sürecini tehlikeye sokacağını belirtti.

Paris'te bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç Paris'ten ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, NATO harekatının Sırpların kurmayı düşündükleri "Büyük Sırbistan" hayaline darbe indirdiğini belirterek "NATO operasyonları, Bosna savaşında siyasal ve askeri bir dönüm noktasına gelinmesini sağladı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev de Moskova'da yaptığı açıklamada, NATO hava saldırısının doğru olmadığını belirterek, NATO'yu eski Yugoslavya topraklarında güç gösterisi yapmakla suçladı. Kozirev, Rusya'nın eski Yugoslavya'daki çatışmalara karşı her zaman dengeli bir siyaset izlediğini ileri sürdü.

ABD Başkanı Bill Clinion Hawaii'de yaptığı açıklamada, NATO operasyonunun amacının, Bosnalı Sırplara Saraybosna ve öteki bölgelere saldırmaya devam ederlerse kazanacakları hiçbir şey olmayacağı mesajını vermek olduğunu belirterek "NATO da bu mesajı açıkça ve sertçe iletmiştir" dedi.

Bölgedeki temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile yeniden biraraya gelerek barış sürecinin başlaması konusunda görüştü. ABD Dışişleri Bakan-lığı'ndan yapılan açıklamada da, Bosna'da savaşan tarafların önümüzdeki hafta Cenevre'de biraraya gelecekleri bildirildi.

6- Kuzey Irak'ta Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı peşmergeler ile PKK arasında son günlerde yoğunlaşan çatışmaların sürdüğü bildirildi. KDP tarafından Zaho'da yapılan açıklamada, Kani Mazi bölgesinin peşmerge kontrolü altında olduğu, PKK'lı teröristler bölgeden tamamen temizleninceye kadar mücadelelerini sürdürecekleri belirtildi.

2 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı'nın gezilerinde uğurlama ve karşılama protokolü ile ilgili olarak basında son günlerde çıkan haberler konusunda Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nce yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanının gezilerine ilişkin karşılama ve uğurlama esaslarının belirli protokol kuralları çerçevesinde yapıldığı, protokol gereği Başbakan'ın her uğurlama ve karşılamada bulunmak durumunda olmadığı bildirildi.

2- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal, Cumhuriyet gazetesinin "politika, CHP ve kadınlar" konusunda; Milliyet gazetesinin de Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak "kadın kurultayı" konusundaki sorularını yanıtladı.

3- Aydm'da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, Radyo ve Televizyon Üst Kurul fRTÜK) Başkanlığımdan radyo ve televizyonların durumlarını içeren bir rapor aldıklarını belirtti. Menteşe, bu konuda yaptığı açıklamada,."RTÜK'e yayın izni için bin 560 radyodan 830'u yasal başvuru yapmış, yasal başvurusu olmayan 730 radyonun varlığını öğrenmiş bulunuyoruz. Radyo ve özel televizyonlar hukuka bağlı kalarak yayınlarını yapmak zorundadırlar. Devletin bölünmezliği ilkesine ters düşen ve ayrımcılığı körükleyen yayınlara ülkemizde asla müsaade edilmeyecektir. Ne gerekiyorsa yapılacaktır" dedi.

4- Türkiye ile Gürcistan arasında; diplomatik, hizmet ve hususi pasaportların vizeden muaf tutulmasına dair anlaşmanın onaylanmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Genel Merkez'de yapılan RP il başkanları ve il müfettişlerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı. Erbakan, NATO harekatı konusu ile ilgili olarak, BM'nin Sırpları bombalama kararının geç alındığını ve bunun da sözde olduğunu iddia etti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul II Başkanlığı ta-rafından düzenlenen "DSP Gençlik Kurultayına katıldı. Ecevit kurultayda yaptığı konuşmasında, "Biz, kadınlar ve gençleri kollara hapsetmek İstemiyoruz. Daha geniş bir örgütlenme modeli düşünüyoruz. DSP bugün iktidara aday bir parti haline gelmişse bu titiz ve ödünsüz örgütlenme modeli sayesindedir" dedi.

7- Türk-fş Genel Başkanı Bayram Meral, başkanı olduğu Yol-İş Sendikası'nın Ankara 3 Nolu Şubesi'nin 5. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, işçinin yıllardır fedakarlıkta bulunduğunu ancak hükümetin işçinin iyi niyetini suistimal ettiğini söyleyerek, 1995 toplusözleşmelerinde işçinin "tek kuruş" fedakarlık yapmayacağını kaydetti.

8-1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri çerçevesinde İstanbul ve Ankara'da, Birleşik Sosyalist Parti ve Geleceği Birlikte Kuralım Parti Girişîmi'nin ortaklaşa organize ettikleri bir tören düzenlendi.

IHD Ankara Şubesi Çocuk Haklan Komisyonu tarafından yapılan açıklamada da, savaştan en çok çocukların zarar gördüğü belirtilerek, tüfeklerin, tankların ve bombaların dünyasında çocuklara verilecek en güzel armağanın barış olduğu bildirildi.

9- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Kuzey Irak sınırına yakın Dağlıca bölgesinde, güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 17, Şemdinli Derecik bölgesinde de 3 olmak üzere toplam 20 PKK'lı öldürüldü.

10- Politikacı, gazeteci ve hukukçu Hıfzı Oğuz Bekata İstanbul'da vefat etti.

11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Almanya'nın Bonn kentinde gerçekleştirilen Bosna Temas Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, ABD barış planı çerçevesinde Bosna'da savaşan taraflarla yürüttüğü temaslar hakkında bilgi verdi. Holbrooke, Bosna barış görüşmelerinin son derece önemli bir aşamaya girdiğini belirterek Bosna sorunuyla ilgili tüm ana konuların şu an görüşme masasında olduğunu bildirdi. Toplantıya, Türkiye'yi temsilen Bonn Büyükelçisi Volkan Vural da katıldı.

NATO'nun, 30 Ağustos günü başlattığı harekatının 4. gününde barış görüşmelerine fırsat vermek için Saraybosna çevresindeki Sırp mevzilerine yönelik hava akınına ara vermesinin ardından, Bosnalı Sırpların Saraybosna'ya düzenledikleri saldırıda altı kişi yaralandı. Saldırı henüz BM tarafından doğru-lanmazken, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç Saraybosna'da yaptığı açıklamada, NATO, hava akınını durdurur durdurmaz, Sırplar kanlı eylemlerine devam etti" dedi.

Saraybosna çevresindeki Sırp mevzilerine yönelik NATO hava akınına dün Alman Tornado uçaklarının da katıldığı bildirildi.

12- Somali'de karşıt kabileler arasında meydana gelen çatışmalarda 14 kişinin öldüğü, 74 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 EYLÜL 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da Gimat tarafından satın alınan Et Balık Kurumu (EBK) Ankara Kombinası arsasının tapu teslim töreninde yaptığı konuşmada, özelleştirme çalışmalarının dürüst yürütüldüğünü savunarak, "Artık halktan toplanan para, zararlara, faiz ödemelerine, bankalara gitmeyecek" dedi

2- Başbakan Tansu Çiller, enflasyon, Kıbrıs, koalisyon ve CHP Kurultayı konularında Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Aydın'ın Bozdağ ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de etnik ayrılık, kimlik sorunu ve Alevi Sünni ayrımı olmadığını belirterek, "Hepsi bizim vatandaşımızdır" dedi.

4- Sağlık Bakanı Doğan Baran Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Hasta Hakları Tüzüğü" üzerindeki çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Bu tüzüğün yürürlüğe girmesi ile Türkiye çok gelişmiş ülkelerin önüne geçecek. Türkiye, hasta haklan konusunda özel mevzuatı olan ülkeler sınıfında ilk sıralarda yer almış olacaktır" dedi.

5- BM sözcüsü Chris Gunness, Bosnalı Sırplara gönderdiği mektubun içeriğiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların komutanı General Ratko Mladiç'e, en kısa sürede NATO'nun talimatlarını yerine getirmesi gerektiği yönünde bir ültimatom verildiğini belirterek, Saraybos-na çevresindeki ağır silahlarını geri çekmeleri, Saraybosna Havaalanfnın açılmasına izin vermeleri ve BM tarafından ilan edilen "güvenli bölgelere" saygı göstermeleri yönünde de talimatlarının yer aldığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali ise yayımladığı bildiride, "NATO ve BM'nin istekleri hemen ve toptan kabul edilmezse, NATO hava müdahalesi, BM'nin izniyle yeniden başlayacak. NATO'nun tavrını tamamen destekliyorum ve Bosnalı Sırplara, kendilerine verilen şartlara uymaları için çağrıda bulunuyorum. Kan dökülmesinin sona ermesi zamanı gelmiştir" dedi.

6- Kuzey Irak'ta, Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) ait bir karakola silahlı baskın düzenleyen PKK'lı teröristlerin 8 peşmergeyi yaraladıkları, çıkan çatışmada ise 3 PKK'lı teröristin öldüğü bildirildi.

4 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'ya gelen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzeîbegoviç'i Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, dünya kamuoyunun Bosnalıların yanında olduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı ve Hırvatlar ile sürdürülen federasyonun "tahkim edilmesini" önerdi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Izzetbegoviç ise Sırplarla yüzde 49-51 toprak paylaşımını kabul ettiklerini ancak bundan kesinlikle ödün vermeyeceklerini, ayrıca barış sonrasında NATO'ya girmek istediklerini söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliğinin ardından çalışma mevzuatında yapılacak değişikliklere ilişkin hazırlıkları açıkladı. Halis, sendikal alandaki yasal düzenlemelerle, • kısıtlama ve yasaklamaları kaldıracaklarını vurgulayarak, "Bu, yasaksız bir toplum olma yolunda atılan önemli bir adımdır" dedi.

3- Ankara'da düzenlenen Bölgesel Veteriner Epidemiyoloji Çalışma Grup Toplantısı'nda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin, hayvancılık sektörünün bölge insanlarının sosyal refahına önemli derecede katkıda bulunduğunu söyledi.

4- Ankara'da yapılan Türkçe Konuşan Ülkeler 2.Yerbilimleri ve Madencilik Konferansı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Ata-. soy, Türk cumhuriyetlerinin doğal kaynak potansiyeli açısından dünya ülkeleri arasında önemli yeri olduğunu söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Muş ve Bingöl'de düzenlenen operasyonlar sonucu 20 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- Sivas Kongresi'nin 76. yıldönümü törenlerle kutlandı.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişi öldü, 54 kişi de yaralandı.

8- Birleşmiş Milletler 4. Kadın Konferansı Çin'in başkenti Pekin'de başladı. BM Genel Sekreter Yardımcısı ismet Kittani yaptığı açılış konuşmasında, konferansın, BM tarihinin en önemli evrelerinden biri olduğunu söyledi.

Toplantıda Türkiye'yi, kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Saykal ve beraberindeki heyet temsil etti.

9- NATO, Sırplara Saraybosna çevresinde ağır silahlarını çekme konusunda tanıdığı sürenin bitiminden sonra şartlar yerine getirilmemişse operasyonlarını tekrar başlatacağını belirtirken, Bosnalı Sırp güçlerin komutanı Ratko Mladiç ise tek taraflı ateşkes önerdi.

10- Kazakistan'da yapılan Anayasa referandumu sonuçlarına göre, katılan 8.1 milyon kişiden 7.2 milyon kişinin Anayasa'ya "evet" dediği bildirildi.

5 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Liderleri Kabul" programı çerçevesinde ANAP, RP, MHP ve DSP Genel Başkanlarını Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanı Demirci, ilk olarak ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Yılmaz, Güneydoğu Anadolu'daki durum, Kuzey Irak ve Bosna-Hersek'teki gelişmeler üzerinde durduklarını bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'e Türkiye'nin içerdeki durumunun son derece üzüntü verici olduğunu belirttiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevİt görüşmede ağırlıklı olarak Bosna-Hersek bunalımı üzerinde durduklarını açıkladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demİrel, Bosna konusunda Ankara'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Erdal İnönü, Dışişleri Müsteşarı Onur Öymen ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Marc Gross-manöa katıldı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aîia Izzetbe-goviç ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Hoibrooke ile yapılan üçlü zirve toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hava harekatının derhal başlaması üzerinde teklifimiz oldu. Harekatın başlaması barış süreci için esastır" dedi. Başbakan Çiller, Bosna-Hersek'in bütünlüğünün, ya-şanılabilirliğinin vazgeçilmez unsurlar olduğunu da belirterek, ABD'nin bu iki unsuru vazgeçilmez olarak kabul etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu, Boşnak-Hırvat Federasyonu'nun da desteklenmesi gerektiğini söyledi.

4- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner, Bonn'da düzenlenen "Bosna-Hersek Soykırım Belgelendirme Kongresi"nden dönüşünün ardından İstanbul'da, Bosna-Hersek'teki son gelişmelerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Balkanlardaki kavganın nedenini Balkan ülkelerinin demokratikleşmemiş olmasına bağladı.

5- Diyarbakır, Bitlis, Muş ve Hakkari'de güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 15 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- İngiltere Dışişleri Bakanı Malcolm Rifkı'nd, Bosna sorunu ve bazı uluslararası sorunları görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Rifkind, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ankara'daki temasları sırasında ekonomik ilişkiler ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliğine girmesi konusu üzerinde de durulacağını söyledi.

7- Azerbaycan İçişleri Bakanı Ramil Usubov Bakü'de yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK'nın Azerbaycan topraklarında faaliyette bulunmasına asla izin vermeyeceklerini bildirdi.

8- NATO, Saraybosna'da güvenli bölgelerden silahlarını çekmemekte direnen Sırplara karşı hava akınları ve topçu birlikleriyle yeniden bir operasyon düzenledi.

9- Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı peşmergelerin Kuzey Irak'ta PKK'lı teröristlere karşı düzenledikleri saldırılarda, 40 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, 17 teröristin de esir alındığı bildirildi.

10- Fas'ta şiddetli yağışların yol açtığı su baskınlarında 31 kişinin öldüğü bildirildi.

6 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1995-1996 yargı yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajında, yargı organlarının "normalde üstlenebileceklerinden çok ağır bir yük" altında olduğuna dikkat çekerek, yeni düzenlemeler yapılması ve hazırlanan düzenlemelerin biran önce yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller, atıksu arıtma tesisi, balıkçı barınağı ve yat limanı temellerini atmak üzere Alanya'ya gitti.

3- 1995-1996 yargı yılının başlaması nedeniyle Yargıtay'da düzenlenen törende konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Önder Sav yaptığı konuşmada, TBMM çatısı altında, devletin dinin emrinde olmasının savunulduğunu belirterek siyasi parti liderlerini eleştirdi. Sav,"Yüzlerce acı ve uyarıcı olaya karşın çağdaş, laik Türkiye'de hala teokratik devlet özlemine, şeriata prim veren, tarikatlardan yardım uman, tarikat şeyhlerinden icazet isteyen tüm siyaset adamlarını kınıyorum ayıplıyorum" dedi.

Yargıtay 1.Başkanı Müfit Utku da konuşmasında, cumhuriyetin temel niteliklerinden olan laikliğe yönelik saldırılara dikkat çekerek, Türk ulusunun, laikliğin en büyük bekçisi olduğunu söyledi.

Törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, devlet bakanları Bekir Sami Daçe, Esat Kıratlıoğlu, Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan katıldı.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Malcolm Rifkind'e, PKK'nın yayın organt MED TV'nin yayınlarına İngiltere'de izin verilmesinden duyulan rahatsızlığı bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Hoibrooke ve beraberlerindeki heyetlerin Ankara'ya yaptıkları çalışma ziyaretlerinde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller ile Bosna-Hersek'te barışın sağlanmasına yönelik kapsamlı görüş alışverişlerinde bulunduklarını bildirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Kuzey Irak'taki gelişmelere ilişkin endişelerini aktardığını söyledi. Körfez savaşının başından beri Türkiye'nin Kuzey Irak konusunda bir tuzağın içine çekilmeye çalışıldığını belirten Ecevit, Türkiye'nin, ABD'nin bölgede bir federasyon ya da bağımsız Kürt devleti kurulmasına yönelik girişimleri karşısında ödün vermemesini istedi.

7- Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde A Milli Futbol Takımı Macaristan Milli Takımı'nı 2-0 yendi.

8-Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Cenan Bıçakçı Ankara'da öldü.

9- NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Amiral Leighton Smith yaptığı açıklamada, "Bosnalı Sırplar'ın Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını geri çekmeyerek kuşatmayı kaldırmadıkça, yardım yollarını ve havaalanını ulaşıma açmadıkça bu hava akınlarının süreceğini" söyledi. BM Acil Müdahale Gücü yetkilisi Albay Buster Hows da Saraybosna'nın güneybatısında Sırpların denetiminde bulunan Lukavica'daki mevzilerin bombaladığını bildirdi.

10- Fransa, aylardır süren şiddetli protestolara ve tepkilere rağmen Güney Pasifik'teki Mururoa Mercan adasında yapacağını açıkladığı bir dizi nükleer denemenin ilkini gerçekleştirdi.

7 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Washington Enstitüsü Yakın Doğu Politikası icra Direktörü Rob Satloff ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Suriye ile iyi ilişkiler kurmak istediğini belirterek, "Bölücü terör örgütünün başı Suriye'de yaşıyor. Bu da bizi rahatsız ediyor" dedi. Türkiye'nin laiklikten memnun olduğunu belirten Demirel, Türkiye'de köktendinciliğin var olmayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra KKTC Sanayi Odası Başkanı Eren Rıfat Ertanın ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde de, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 1996 yılında Avrupa Birliği'ne alınma olasılığına dikkat çekerek, Türkiye ve KKTC'nin ekonomik bir bütünleşmeye de hazır olmaları gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde uzlaşma sağlayamayan Türk-İş ve Başkanlar Kurulu'nda görevli 33 sendika genel başkanı ile 500'e yakın sendika yöneticisini Çankaya Köş-kü'nde kabul etti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, 5 Nisan Ka-rarları'ndan sonra işçinin 100 lirasının 28 liraya indiğini, Türkiye ekonomisinde ise IMF'nin söz sahibi yapıldığını söyledi. Meral, Türk-İş'in, sadece ücretlerin satmalına gücünün korunmasını istediğini vurgulayarak, hükümetin halkın sesine "kulaklarını kapadığını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise Türk-İş'in, demokrasinin önemli kurumlarından biri olduğunu belirterek, Türk-İş'in hak ararken her zaman kendini sorumlu hissettiğini kaydetti ve "Hak arama yollarının açık olması durumunda, kanunlar çerçevesinde hak aranması gerektiğini" söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Çorlu Havaalanı Sivil Terminal Tesisleri'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ekonominin içinde bulunduğu krizi atlattığını belirterek, "Bu, sizin fedakar, birlik, beraberlik içinde hareket etmenizle olmuştur. Şimdi de zorluklar bitmiş değildir. Hep beraber yine kenetlenerek, bir yatırım seferberliğini başlatıyoruz" dedi.

4- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Fransa'nın nükleer denemelere yeniden başlaması İle ilgili olarak Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Fransa'nın nükleer denemelere yeniden başlaması kararının; taraf olduğu insan Hakları Avrupa Sözleşmesi, bu alandaki diğer temel belgeler ve Paris Şartı'na aykırı olduğunu bildirdi. Bu kararın, dünya ölçeğinde yaygın tepkilere neden olduğunu anımsatan Hacaloğlu, "Tüm bunlara karşın kararın dün uygulamaya konulması, dünya barışı, insanlığın geleceği ve çevre ile doğanın korunması açısından son derece kaygı verici bir gelişmedir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Batı Temas Grubu ve islam Konferansı Örgütü'nce (IKÖ) oluşturulan Bosna Temas Grubu toplantılarına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

İnönü, hareketinden önce Esenboğa Havaiimanfnda düzenlediği basın toplantısında, Bosna Temas Grubu'nda Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in 12 maddelik barış planı üzerinde durulacağını kaydetti, iki temas grubunun girişimlerinin aynı noktaya yönelmesinin barışı yaklaştıracağına inandığını belirten İnönü, "Bosna-Hersek'in egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün hem korunması hem de sağlanması için uğraşacağım" dedi.

Dışişleri Bakanı inönü, Paris'teki toplantının ardından iran'ın başkenti Tahran'a geçerek, Iran ve Suriye dışişleri bakanları ile yapılacak üçlü toplantıya katılacağını belirtti ve bölgedeki son gelişmelerin değerlendirileceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı bünyesinde, Türk dış politikası ve uluslararası ilişkiler üzerinde araştırmalar yapmak ve dış politikayı geleceğe yönelik bir perspektif içinde incelemekle görevlendirilen Stratejik Araştırmalar Merkezi kuruldu. Yapılan ilk toplantıda, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGlT) çerçevesinde oluşturulması öngörülen "21. yüzyılda Avrupa için ortak ve kapsamlı güvenlik modeli" tartışıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Dışişleri Müsteşarı Onur Öymen, Türkiye'nin NATO üyeleri içinde gayri saîi milli hasılasına (GSMH) göre en fazla savunma harcaması yapan iki ülkeden biri olduğunu belirterek, Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Türkiye'nin dış politikasının belirlenmesinde Dışişleri Bakanlığı dışındaki uzman, akademisyen ve strateji kuruluşlarından daha fazla yararlanacaklarını söyledi.

7- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, yeni adli yılın açılışı nedeniyle İstanbul Barosu tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yargının sorunlarına kalıcı çözüm bulabilmek için yapılan çalışmaların, bu yıl içinde büyük ölçüde tamamlanacağını, bu çalışmalar çerçevesinde bir hukuk kurultayının toplanacağını ve bir adalet akademisi kurulacağını açıkladı.

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Kanal D ve Kanal 6 televizyonlarına "sakıncalı yayın yaptıkları" gerekçesiyle verdiği kapatma cezalarının uygulanması, 5. Ankara idari Mahkemesi'nin verdiği yürütmenin durdurulması kararıyla dava sonuna kadar donduruldu.

9- Hatay'ın Samandağ ilçesinde krom madeni ocağını basan kimliği belirsiz kişiler, maden ocağında çalışan 9 işçiyi kurşuna dizdiler.

Tunceli'de ise 3 gündür süren operasyonlarda 30 PKK'lının öldürüldüğü, 2 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

10- Marmara Bölgesi'nde dün gece başlayan fırtına ve sağanak yağış, 4 kişinin ölümüne neden oldu. Yağışın etkisiyle meydana gelen 194 trafik kazasında ise 1 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

11- Ankara'da temaslarını tamamlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Mal-colm Rifkind, dün TÜBİTAK Konferans Salonu'nda "İngiltere ve Türkiye: Bölgesel işbirliği" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Bosna-Hersek ve Türkiye'nin AB ile gümrük birliği çerçevesinde bütünleşmesi konularını ele alan Rifkind, "Bosna-Hersek, ingiliz siyasetinin genellikle yanlış anlaşıldığı bir bölgedir. Türkiye'de de zaman zaman yanlış yorumlar yapılmıştır" dedi.

12- Kürdistan Yurtseverler Birlğİ (KYB) Başkan; Celal Talabani'nin, partisinin denetiminde bulunan Soran bölgesinde PKK'ya üçüncü bir kamp daha sağladığı bildirildi.

Bu arada Barzan bölgesinde mevzilenen PKK'lılara yönelik olarak 4 bin peşmerge ile büyük bir operasyon başlattıkları bekten Mes,u Batzarû viex-ligindeki Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) siyasi kanat sorumlusu Ne-çilvan Barzani, Talabani'nin PKK terör örgütünü açıkça desteklediğini öne sürerek, terör örgütünün Iraklı Kürtlere yönelik saldırılarını kınayamayan tek partinin "KYB" olduğunu belirtti.

13- FKÖ lideri Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres arasında Mısır'ın Teba kentinde başlayan görüşmenin bir sonuç almamadan sona erdiği bildirildi, İsrail Dışişleri Bakanı Peres görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Toplantıda ilk gece tarafların durum değerlendirmesi ile geçti. En büyük sorunumuz olan EI-Halil kentinin konumunu tartışmaya başladık. Bir anlaşmaya vardığımızı da söyleyemem" dedi.

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin yaptığı yazılı açıklamada,

Bosna'daki NATO bombardımanlarının devam etmesinin ülkesinin NATO ve Avrupa ile olan ilişkileri gözden geçirmesine ve daha ağır önlemler almasına neden olabileceğini belirterek, alınacak önlemler arasında NATO-Rusya ilişkilerinin gözden geçirilmesi, Rusya'nın NATO'ya yaklaşımının yeniden değerlendirilmesinin de bulunabileceğini söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Alexander Gorelik ise yaptığı açıklamada, Bosna'daki NATO operasyonlarının sürmesi halinde ülkesinin Barış için Ortaklık (BİO) programından çıkabileceğini ve BlO için imzalanan tüm belgeleri iptal edebileceklerini bildirdi.

15- BM eski Yugoslavya Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi, Zagreb'te, gazetecilerin Bosnalı Sırplara karşı askeri baskıyı artırmayı düşünüp düşünmedikleri soruları üzerine, "bunu düşünmüyoruz" dedi ve Bosnalı Sırpların söz dinlemez tavırlarına devam etmeleri durumunda hava saldırılarının yoğunlaşacağını söyledi.

Bu arada NATO uçaklarının Bosna'daki Sırp mevzilerine yönelik bombardımanı devam ederken, Sırpların kalesi Pale kenti yakınlarında iki şiddetli patlama olduğu bildirildi.

16- Fransa tarafından dün Güney Pasifik'te gerçekleştirilen nükleer deneme, Tahiti'de, nükleer karşıtı protestocuların başını çektiği büyük bir ayaklanmaya neden oldu. Çıkan olaylarda-20 kişinin yaralandığı, 50 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan Fransa Başbakanı Alain Juppe, dün Mururoa adasında gerçekleştirdikleri nükleer denemenin büyük tepkilere yol açmasının ardından yaptığı açıklamada, nükleer denemeyi Almanya'nın güvenliğini garanti altına almak ve Avrupa'nın ortak savunma stratejisini güçlendirmek amacıyla yaptıklarını belirtti.

Bu arada, Fransa Atom Enerjisi Askeri Tatbikatlar Dairesi Başkanı Marc Launois, ikinci nükleer denemenin 3-5 hafta arasında gerçekleşebileceğini söyledi.

8 EYLÜL 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cinöoruk, izmir'in kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik bir devlet olarak kurulduğunu ve bunun değiştirilemiyeceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ankara'da toplanan CHP Kurultayı'nda yapılacak genel başkanlık seçimlerinden sonra, yeni seçilecek başkanın koalisyona devam etmesi durumunda bu partinin bitme noktasına geleceğini ileri sürdü. Yılmaz, CHP'nin koalisyondan ayrılması durumunda erken seçim şartıyla hükümeti destekleyebileceklerini söyledi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa'nın "milletvekilliğinin düşmesi" ile ilgili 84. maddesinde yapılan değişikliğin ardından eski DEP'li milletvekillerinin görevlerine iade edilmesi gerektiğine ilişkin istemi yerinde bulmayarak reddetti.

4- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın, Batı Trakya'dakİ müslüman Türk azınlığına yönelik, başta Helsinki Watch olmak üzere, çeşitli uluslararası belgeye konu olan temel insan hakları ihlallerini sürdürdüğü kaydedildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Tüketiciyi Koruma Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle, tüketicilerin, evrensel düzeyde kabul görmüş haklarına kavuştuğunu belirterek, Yasa'da yer alan eksikliklerin zaman içerisinde düzeltileceğini vurguladı.

Bakan Akyol bir soru üzerine, basın sektöründe promosyon savaşının çılgın boyutlara ulaştığını belirterek, kupon dağıtan gazeteleri incelemeye aldıklarını söyledi. Akyof, gazetelerin, kampanya süresince dağıtılan kupon adedini, tiraj azaltarak düşürmeleri veya vaat edilenin aksine bozuk mal vermeleri durumunda cezai işlem uygulayacakları uyarısında bulundu.

6- Türk-İş'e bağlı Tanm-İş Sendikası'na üye 22 bin 600 işçi İle Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Özçelik-İş'e üye 650 bin işçi, hükümetle süren toplusözleşmelerde anlaşma sağlanamaması'üzerine greve başladı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da yaptığı açıklamada, koalisyon hükümeti kurulduğu günden bu yana temel tüketim maddeleri fiatlarının yüzde bin 200 arttığım, işçi maaşlarındaki artışın ise sadece yüzde 600 de kaldığını söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

8- Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Galatasaray'ı 70-55 yenen Ülker basketbol takımı kazandı. Bayanlarda ise kupayı Fenebahçe'yi 85-67 yenen Galatasaray aldı.

9- Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Erdal inönü'nün temsil ettiği ve Suriye ile iran'ın katıldığı üçlü toplantıların yedincisi iran'ın başkenti Tahran'da başladı. Güvenlik sorunlarının tartışıldığı toplantıda, Kuzey Irak'taki son gelişmelerin yanı sıra Saddam Hüseyin'in kimyasal silahlardan sorumlu damadının Ürdün'e kaçmasından sonra Bağdat'taki son gelişmelerin de değerlendirildiği bildirildi.

Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti toplantıyı açış konuşmasında, "toplantının, bölge barış ve istikrarına katkıda bulunacağını umduğunu, bu üç ülkenin bireysel bazda ya da koilektif olarak bölge barış ve istikrarında önemli rol oynadığını" söyledi.

10- ABD'nin girişimiyle Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Yeni Yugoslavya dışişleri bakanları arasında Cenevre'de yapılan toplantıda, tarafların "temel prensiplerde" anlaşmaya vardıkları bildirildi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, bakanlar arasında yapılan görüşmelerde, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya'nın, Bosna-Hersek'i fiilen tanıdığını, Bosna-Hersek'in yasal hükümetinin de Bosna-Hersek topraklarında bir Sırp varlığını kabul ettiğini açıkladı. Holbrooke, anlaşmaya varılan temel maddelerin barışa doğru çok önemli bir adım olduğunu, ancak trajedinin sonu anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

11 - Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin Moskova'da yaptığı açıklamada, NATO'nun askeri yapısını feshetmesi, Avrupa askeri güçlerinin Rusya ve Avrupa arasında dönüşümlü komutanlıkla idare edilmesi önerisinde bulundu. Yeltsin, Sırbistan'a yardımı artıracaklarını belirterek "Eğer Bosna Sırplan'na karşı NATO bombardımanları sürerse, o zaman daha sıcak, daha güçlü biçimde yardım edeceğiz" dedi.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres arasında Mısır'ın Teba kentinde yapılan görüşmelerde, El-Halil kentinin konumu konusunda, anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a uygulanan ambargonun devam etmesini kararlaştırdı.

9 EYLÜL 1995

1- Tahran'da terör konusunda yapılan üçlü zirveye katılan Dışişleri Bakanı Erdal İnönü Ankara'ya döndü, inönü, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'ya Türkiye'nin PKK konusundaki endişelerini anlattığını belirterek, Şa-ra'nın önümüzdeki günlerde Ankara'ya geleceğini açıkladı.

2- iki gün sürecek olan CHP 27. Olağan Kurultayı Ankara'da başladı. CHP-SHP birleşmesinde 18 Şubat kurultayından bu yana 6 ay boyunca CHP Genel Başkanlığı'nı ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Hikmet Çetin, CHP Kurultayı'nm birinci gününde yaptığı konuşmada dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Genel Başkanlığa tekrar adaylığını koymayan Çetin, parti başkanlığından ayrıldığını açıkladı.

3- Türk-İş yöneticileri ve Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü'nde greve çıkan işçiler, CHP Kurultayı'nın yapıldığı 19 Mayıs Spor Saîonu'na yürüdüler, işçilerin gelişi nedeniyle güvenlik önlemleri alındı ve işçiler kongre salonuna alınmadı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, CHP Kurultayı'ndan, partinin hükümet ortaklığından ayrılması yönünde karar almasını istedi.

4- Şırnak'ın Uludere ilçesinde köy basan PKK militanları 2'si çocuk, 2'si kadın 9 kişiyi kurşuna dizerek öldürdü, 13 kişiyi de yaraladı. Bölgede 5 PKK'lı öldürüldü.

Öte yandan Hakkari'nin Şemdinli ilçesi ile Yüksekova ilçesi civarında 5, Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Fındık bölgesinde 2 terörist öldürüldü.

5- izmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 73. yıldönümü törenlerle kutlandı. Hükümet konağında düzenlenen törende, izmir Valisi, Belediye Başkanı ve Ege Ordu Komutanı ile kutlamalar için izmir'de bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kutlamaları kabul ettiler.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı.

7- Türkiye'de temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 5 kişiden oluşan heyet üyeieri, araştırmalarını tamamladıktan sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. AP'nin Liberal Demokratik ve Reformist Parti Grubu Başkanlık Divanı Üyesi Jean Gol, "Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birligi Anlaşmast'nın AP'de reddedilmesinin ülkeyi kökdendinci batağı tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağına inandıklarını" söyledi.

8- Almanya'da bulunan ANAP Genel Başkam Mesut Yılmaz, Türk kuruluşları ve işadamlarıyla görüşmelerde bulundu. Yılmaz, Almanya'da Türklere yönelik artan saldırılar karşısında hükümeti etkin görev almaya davet etti.

9- Almanya'nın Baden-Baden kentinde yapılan "Oueen of the World" dünya güzellik yarışmasında Türkiye güzeli Yeşim Palandüz, Dünya Güzeli (Miss World) seçildi.

10- Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Yeni Yugoslavya dışişleri bakanlarının katılımıyla dün Cenevre'de yapılan toplantıda Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Görüşmeler için Cenevre'de bulunan Rus heyetinin başkanı, Rusya Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Igor ivanov yaptığı açıklamada, "Üzerinde anlaşılan sonuç belgesi, Temas Grubu'nun ilkelerini içeriyor. Yugoslavya, Bosna-Hersek ve Hırvatistan Devlet Başkanlarının da onayladığı bu belge, Temas Grubu'nun barış planının uygulamaya konulma aşamasının başlatıldığı anlamına geliyor" dedi.

Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu da Cenevre'de taraflar arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak Selanik'te yaptığı konuşmada "ilk adım atıldı. Tarafların arzu edilen çözüme ulaşmayı başaracaklarına inanıyorum" dedi.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Malcolm Ritkind de, Cenevre'de varılan anlaşmanın, ileriye dönük çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

11- Bosna'da barışın sağlanması için diplomatik görüşmeler yapılırken NATO, Sırplara karşı düzenlediği hava harekatını aralıksız olarak sürdürüyor.

NATO Güney Avrupa Komutanlığı sözcüsü Takis Teodorakidis tarafından yapılan açıklamada, Bosnalı Sırptar'ın ağır silahlarını Saraybosna'nın 20 kilometre çevresindeki silahtan arındırılmış bölge dışına çekmeyi sağlamaya yönelik operasyonların devam ettiği ve dün gece boyunca birçok bombardıman gerçekleştirildiği belirtilerek, ittifak tarafından belirlenen hedefleri, özellikle cephanelik, haberleşme ve kumanda noktaları ile köprülerin oluşturduğu kaydedildi.

12- Kolombiya'da bir yolcu uçağının düştüğü ve 21 kişinin öldüğü bildirildi.

10 EYLÜL 1995

1- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, devletin üzerinde bulunan eğitim yükünün özel sektör tarafından paylaşılması gerektiğini vurgulayarak, bu amaçla çeşitli teşviklerin önümüzdeki dönemde yürürlüğe konulacağını söyledi.

2- CHP'nin 27. Olağan Kurultayı'nda, Antalya Milletvekili Deniz Baykal 681 delegenin oyunu alarak genel başkanlığa seçildi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, CHP Kurultayı'na yönelik soruları da yanıtlarken, ülkenin problemlerinin çözümü için, koalisyonun yarıda bırakılması görüşünde olmadıklarını vurguladı ve "Türkiye'de siyasi istikrarsızlık ortamları yaratılacak pozisyonlara gelinirse, biz yetkili kurullarımızda bunu görüşüp, ondan sonra karar verebiliriz" dedi.

4- Olağanüstü Hat Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Karadağ bölgesi ile Tunceli'nin Pülümür ilçesinde çıkan çatışmalarda 18 PKK'lt teröristin öldüğü, 4 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

5- Prof. Dr. Oral Sander Ankara'da vefat etti.

6- Gazeteci yazar Mehmet ihsan Özüağ Edirne'de vefat etti.

7- Resmi bir ziyaret amacıyla Tacikistan'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Tacikistan Devlet Başkanı Imamali Rahmanov devlet konukevinde biraraya geldiler. Heyetlerarası görüşmeler ve ikili anlaşmaların imzalanmasından sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, 9 Eylül 1995'te bağımsızlığının 4. yılını dolduran Tacikistan'ı ve kardeş halkını kutlayarak daha önce dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Demirel, bugün de çevre, hava ulaştırması, bilim, teknoloji anlaşması, mutabakat muhtırası ve iki cumhurbaşkanının imza koyduğu Ortak Bildiri'nin aktedildiğini ifade etti.

Tacikistan Devlet Başkanı Rahmanov da, Türkiye ile olan ilişkilerinin daha da gelişeceğini belirtti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş islam Konferansı Teşkilatının kuruluşunun 25. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Cidde'ye gitti.

9- Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı yürüten ispanya Dışişleri Ba-

kanı Javier Solana, üye ülkelerin dışişleri bakanlarının ispanya'nın Stander kentindeki toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile imzalanan gümrük birliğinin gerçekleşmesi için Türk hükümetine, Anayasa'da ve insan hakları alanında gerekti değişikliklerin yapılması açısından "dostça baskı" yapacaklarını söyledi.

10- NATO'nun Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna çevresindeki Sırp mevzilerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonların; keşif, yakın hava desteği, BM'nin talebi durumunda Acil Müdahale Gücü'nün (AMG) korunması ve bombardımanlar şeklinde sürdürüldüğü bildirildi.

11 EYLÜL 1995

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ın durumunun görüşeleceği Dublin zirvesine iran'ın gösterdiği tepki ile ilgili bir açıklama yaparak, Irak'ın toprak bütünlüğüne aykırı bir karar alınmayacağını ve zirvenin Tahran toplantısının ruhuna aykırı olmadığını söyledi.

2- Ankara'da başlayan 2. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi'nde konuşan Çevre Bakanı Rıza Akçalı, doğal dengeleri gözetici ve korumacı bir sistemin yaratılmasında insan bilincinin önem taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Kongre'ye gönderdiği mesajda, "Amacımız, Türkiye topraklarını kendi kendini yenileyebilir şekilde çocuklarımıza bırakmaktır. Bunun için, Türkiye'nin birikimini seferber etmek zorundayız" dedi.

3- CHP'li bakanlar istifalarını, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin'e verdiler. Çetin'in, istifaları ilettiği CHP'nin yeni Genel Başkanı Deniz Baykal, koalisyona devam konusunun Parti Meclisi'nde ele alınacağını söyledi ve "Koalisyon iki siyasal partinin karşılıklı çekişmesi değildir. Birlikteliği sağlayacak koşullan saptamamız gerekiyor" dedi.

Deniz Baykal ayrıca, Kurultay sonrasında parti ve hükümet konularını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Diyarbakır, Tunceli, Siirt, Şırnak ve Bitlis'de sürdürülen operasyonlarda 11 terörist öldürüldü.

5- 1995-1996 Öğretim Yılı ve "ilköğretim Haftası" başladı. Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "ilköğretimin asıl görevi, çocuğa vatandaşlık hak ve sorumluluklarıyla demokrasinin erdem ve yüceliğini kavratmak, benimsetmek ve özümseîmektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret ise ilköğretim Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk çocuklarının en iyi şekilde ve en iyi şartlarda yetiştirilmesi gerektiğini belirterek "Bundan sonra yapmamız gereken, eğitimi her düzeyde, bu arada ilköğretim düzeyinde daha da modernleştirmektir" dedi.

6- Tacikistan ve Moğalistan'ı kapsayan 4 günlük Orta Asya gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Tacikistan'daki ziyaretini tamamlayarak Moğolistan'a gitti.

7- Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'tn temsil ettiği islam Konferansı Örgütü Bosna Temas Grubu'nun, Bosna'da asker bulunduran diğer islam ülkeleri ve Bosna-Hersek ile Hırvatistan temsilcilerinin katıldığı toplantısı, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da başladı.

8- NATO Genel Sekreteri Willy Claes yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların BM'nin isteklerini yerine getirdikleri anda NATO bombardımanının durdurulacağını söyledi.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya Izzetbegoviç Saraybosna'da yayımlanan Oslobodjenje gazetesine yaptığı açıklamada, halkına seslenerek, Cenevre'de; Bosna, Hırvatistan ve yeni Yugoslavya dışişleri bakanları arasında sağlanan uzlaşmayı kabul etmelerini istedi.

10- Karabağ sorununun çözümünü amaçlayan Avrupa Güvenlik işbirliği Teşkilatı (AGÎT) Minsk Grubu Moskova'da toplandı. Toplantıya Türkiye'nin Karabağ özel temsilcisi Büyükelçi Ayhan Kamel başkanlığındaki Türk heyeti de katıldı.

11 - ABD'de bir uçağın eve çarpması sonucu 11 kişi öldü.

12 EYLÜL 1995

1- TBMM Başkan Vekili Mustafa Kalemli, Atmanya Federal Meclisi Başkan Vekili Burthard Hirsch başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, konuk heyetin ziyaretinin CHP'nin 27.0lağan Kurultayı'na rastlamasının Alman parlementerlerin Türkiye'deki siyaseti yakından izlediklerinin kanıtı olduğunu söyledi.

2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Avrupa Topluluğu Der-neği'nin Ankara'da düzenledikleri "Gümrük Birliğine Doğru" konulu panelde konuşan Devlet Bakanı Aykon Doğan, gümrük birliğinin, Türkiye'deki ekono-mik, siyasal ve yapısal değişimleri hızlandıracağını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında CHP'nin sol ile bir ilgisi kalmadığını, CHP'den umut kesenlerin soldan da umut kesmelerine gerek olmadığını, partilerin başta gelen görevinin ve varlık nedeninin sorunlara çözüm üretmek olduğunu belirtti.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapılan Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, iki partinin , Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin'in CHP Genel Başkanlığı'na seçilmesinden sonra "öncelikli hedefler programı" üzerinde anlaştığına dikkat çekerek, Baykal ile de daha önce imzalanan koalisyon, ve hükümet programı çerçevesinde bir "ek protokol" üzerinde anlaşılabileceğini söyledi.

5- Resmi bir ziyaret için Moğolistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı temaslarda, Türklerin anayurdu olarak gördükleri Moğolistan'ı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, ziyaretin iki ülke arasında 5 yıldan beri gelişen ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını söyledi.

6- BM Genel Sekreteri Butros Gali yayınladığı yıllık faaliyet raporunun Kıbrıs ile ilgili bölümünde, tüm şartların mevcut olmasına rağmen Kıbrıs'ta müzakere sürecinin tıkandığını bildirdi.

7- NATO'nun Bosnalı Sırplara karşı düzenlediği saldırılar Rusya'nın itirazlarına rağmen devam ediyor. NATO Güney Avrupa Müttefik Komutanlı-ğı'ndan yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen hava harekatının en yoğun harekat olduğu bildirildi.

8- ABD, Türkiye, İngiltere, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdis-tan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak Ulusal Kongresi'nin katıldığı Kuzey Irak toplantısı irlanda'nın başkenti Dublin'de başladı.

9- Ruanda'da yerleşim birimlerine düzenlenen saldırılarda 108 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10-Hindistan'da meydana gelen toprak kayması sonucu 70 kişinin öldüğü bildirildi.

13 EYLÜL 1995

1- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Bay-kal, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı'nm Samsun'daki çocuk pazarı konusundaki yazılı soru önergesini yanıtlarken, Bafra'da, çocukların aileleri tarafından para karşılığında çalıştırılmak üzere zengin ve toprak sahibi kişilere satıldığını bildirdi. Baykal, bu konunun incelenmesi için Bafra'ya İki müfettiş gönderildiğini söyledi.

2- DYP Grup Yönetim Kurulu dün toplanarak "parti disiplini ile bağdaşmayan açıklamalarda bulundukları" gerekçesiyle ismail Amasyalı'yı kesin, irfan Köksalan'ı da 3 ay geçici ihraç istemiyle ve "tedbirli" olarak Müşterek Disiplin Kurulu'na göndermeyi kararlaştırdı.

3- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların çözümünde koalisyon hükümetinin yetersiz kaldığını belirterek erken seçim yapılmasını istedi. Budak, DYP-CHP koalisyonunun, protokoldeki maddeleri yaşama geçirmediğini belirterek, hükümetin Türk insanının beklentilerine yanıt vermediğini söyledi.

4- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Avni Bilgin, Bayrampaşa Cezaevi 2. Müdürü Fesih Güvenin dün cezaevine silah ve döviz sokarken yakalandığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilgin, Fesih Güven'in uzun zamandır takibe alındığını ve suçüstü yakalandığını bildirdi.

5- İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamada, PKK terör örgütüne yönelik olarak sürdürülen operasyonlarda, 8 bomba uzmanı mi-lltanın, hücre evine yapılan baskın sonucu ele geçirildiği bildirildi.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tacikistan ve Moğolistan'a yaptığı geziyi tamamlayarak yurda döndü. Cumhurbaşkanı Demirel, Ankara'ya dönerken uçakta gazetecilere Tacikistan ve Moğolistan gezisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

8- Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Mierlo ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ispanyol Raportör Carlos Carnero Gonzales, Türkiye hakkında hazırlayacakları rapor öncesi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- BM özel temsilcisi Yasuşi Akaşi gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bosna'nın orta kesiminde Hırvatistan ordusu, Bosnalı Hırvatlar ve Bosnalı hükümet birliklerinin önemli kazanımlar elde ettiklerini ve Sırpların elinde bulunan Donji Vakuf bölgesinin Hırvatların eline geçtiğini bildirdi.

10- Güneydoğu Asya ülkelerinden Sri Lanka'da Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın denize düşmesi sonucu 81 kişinin öidüğü bildirildi.

14 EYLÜL 1995

1- Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ispanyol raportör Carlos Carnero Gonzales, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'nin dışında bırakılmasının hem Türkiye'de hem de Türkiye'yi model almış ülkelerde "düş kırıklığı" yaratacağını belirterek, Avrupa'nın Türkiye'deki insan haklan konusu ve terör arasındaki farkı daha iyi anlaması gerektiğini kaydetti.

ispanyol raportör Gonzales daha sonra insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu ile görüştü. Gonzales görüşmede, demokrasilerde insan haklarının tam olarak kullanılmasına büyük önem verilmesi gerektiğini belirterek, gereksiz yere tutuklamalar, işkenceler ve insan haklan ihlallerinin AP için kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Devlet Bakanı Hacaloğlu ise gümrük birliğinin Türkiye için fazla önem taşımadığını kaydederek, asıl hedefin AB ile bütünleşmek olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya'da düzenlenen "KARST Su Kaynaklan ve Çevresel Etkileri" konulu uluslararası sempozyuma katıldı. Sempozyumda, Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nca, su kaynakları mühendisliği alanında "onursal doktora" unvanı verilen Cumhurbaşkanı Demirel, yaptığı konuşmada ülkenin 1920'leri İle bu gününü kıyaslayarak "Karanlık Türkiye, aydınlık Türkiye haline gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Antalya'da bulunan Tataristan Cumhurbaşkanı Mİntimer Şamiev ile bir araya geldi. Görüşmede, "Tataris-tan'daki durum ve Türkiye ile ilişkileri" konusunda değerlendirmelerin yapıldığı bildirildi.

3- Emlakbank eski Genel Müdürü Engin Civan'ın vurulmasıyla ortaya çıkan yolsuzlukla ilgili rüşvet davasının, temyiz incelemesine Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde başlandı.

4- Ankara Mitli Eğitim Müdürlüğü, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın "adil düzen okulu" olarak tanıttığı Aziziye Koleji'nin açılışı sırasında yaptığı açıklamaları ve bu partinin doğrultusunda öğrenci yetiştirileceği yolunda basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek, kolej hakkında soruşturma başlattı.

5- CHP Genel Başkanlığı'na seçilen Deniz Baykal, Genel Başkan Hikmet Çetin'den görevi devraldı. Hikmet Çetin yaptığı konuşmada, "Sayın Baykal'ın, birikimiyle siyasete verdiği yaşamıyla CHP'yi yeniden Türkiye'nin en büyük partisi yapacağına inanıyorum" dedi.

Baykal da konuşmasında, bütünleşmenin önemine dikkat çekerek, "Elde edilen sonucun güzelliği belki de bunun tek kişi tarafından belirlenemeyeceği bir geniş kollektif oluşum şeklinde ortaya çıkışıdır. Böyle bir oluşumun en kritik aşamasında görev alan Hikmet Çetin, bu kadar önemli bir işi yaptıktan sonra sıradan bir iş yapmış insan gibi görevini noktalamasını bitebilmiş bir kişidir" dedi.

Bu arada CHP Parti Meclisi (PM) yaptığı ilk toplantıda, Genel Başkan Deniz Baykal'a oybirliğiyle hükümet konusunda görüşme yapma yetkisi verdi. Baykal yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye hizmet olanağı arayacağız. Ancak onurlu ve verimli işbirliğinin mümkün olmayacağını görürsek, Türkiye'nin önündeki tek seçenek erken seçim olur" dedi.

6- DYP Grup Başkan Vekili Turhan Tayan Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, SHP ile başlayan ve CHP ile devam eden koalisyon hükümetinin "başarısını" anlattı. Koalisyon hükümetinin başarılarını öven ve koalisyonu bozan tarafın kendilerinin olmayacağını savunan Tayan, "Ancak CHP, kabul edemeyeceğimiz koşullar öne sürerse, yeni arayışlara yöneliriz" dedi.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Mierlo, Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, kapatılan DEP'in yurtdışındaki üyelerince Lahey'de kurulmasına izin verilen Kürt parlamentosu nedeniyle ikili ilişkilerde doğan sorunun çözüldüğünü belirtmekle birlikte, böyle bir kurumun anayasalarına aykırı olmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Erdal inönü de yaptığı konuşmada, PKK'nın, Batılı ülkelerin l i be rai-demokrat ortamlarını kullanarak Türkiye'nin bu ülkelerle ilişkilerini bozmaya çalıştığını vurguladı, inönü, bir gazetecinin, Hollanda'nın "sarı listeden" çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin sorusuna da, "ilişkiler gelişmektedir. Ancak liste görüşmesi öyle tek görüşmeyle olacak iş değildir" dedi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Fransa Dışişleri Bakanı Herve de Charette ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gümrük birliğine girişi konusunda 5 Avrupa ülkesi ile Türkiye'nin katılacağı bir toplantının kasım ayında Bonn'da yapılacağını belirterek, "Almanya, Fransa,

İngiltere, italya ve Türkiye'nin katılımıyla gerçekleşecek toplantıda, Türkiye'deki durum ve bu ülkenin gümrük birliğine üyelik başvurusu konularını ele alacağız. Zor durumda olan bu ülkeye yardım etmek istiyoruz" dedi.

9- Çin'in başkenti Pekin'de devam eden 4. Dünya Kadınlar Konferansı'nda ele alınan konuların çoğunda mutabakat sağlandığı bildirildi. Çalışma grubunda yapılan tartışmalar sonunda, Türkiye'nin de aktif katılımı ile kadının eşit miras hakkı, üreme hakkı, üreme sağlığı, göçmen işçi ailelerinin birleştirilmesi, göçmen alan ülkelerin ulusal yasalarından göçmen işçilerin yararlanması, aile sağlığı ve aile planlanması gibi konular komisyondan geçti, Ulusal mekanizmalarda ve uluslararası kadın kuruluşlarında çalışan BM kuruluşlarının BM Kadın Statüsü Komisyonu'na Eylem Programı hakkında rapor vermeleri kabul edildi.

10- Yunanistan ile Makedonya arasında 28 aydır süren anlaşmazlık, New York'ta BM Genel Sekereteri Butros Gali başkanlığında imzalanan bir ön anlaşma ile sona erdi. Anlaşma Yunanistan ve Makedonya dışişleri bakanları Karolos Papulyas ile Stevo Crvenkovski tarafından imzalandı. Ön anlaşmanın imzalanmasından sonra bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Butros Gali bu anlaşmanın taraflar arasında güveni artıracağını ve tüm Balkanların yararına olacağını ifade etti.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Butros Gali'nin özel temsilcisi Cyrus Vance, anlaşmada yer alan pratik hükümlerin 30 gün içerisinde uygulanmaya başlayacağını söyledi.

ABD Başkanı Bill Clinton da iki ülke arasında yapılan anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada, ABD İle Makedonya arasında diplomatik ilişki kurulduğunu söyledi.

11-ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile Belgrad'da yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaparak, Bosnalı Sırplarla NATO arasında çıkmaza giren Saray-bosna kenti çevresindeki ablukanın kaldırılması sorununa çözüm bulunacağını belirtti.

Bu arada ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların BM'nin taleplerine uymalarının sağlanması ve karşılığında NATO bombardımanının durdurulması yönünde ilerleme sağladıklarını ifade ederek "Şu an detaylar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Öte yandan Bosna-Hersek'te, BM ve NATO tarafından Sırp askeri hedeflere yönelik hava akınlarının 1 saat süreyle durdurulduğu bildirildi.

12- islam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bosna Temas Grubu, Bosna'da asker bulunduran diğer islam ülkeleri ile Bosna-Hersek, Hırvatistan dışişleri ve savunma bakanları, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da ortak bir strateji belirlemek amacıyla katıldıkları toplantıda, Bosna hükümetine silah yardımı yapma kararı aldılar. Ayrıca NATO'nun hava operasyonlarına karşı çıkan ülkeleri kınadılar.

15 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel iktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Sedat Aloğlu ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Demirel görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gümrük birliğine girişinin 1 Ocak 1996 tarihinden ileri bir tarihe atılmasının birliği tehlikeye sokacağını belirterek "Türkiye, dürüst, onurlu ortaklık arıyor. Bu beraberliği kuramazsa kendi yoluna bildiği gibi gider" dedi. Türkiye'nin imajına ilişkin pek çok yanlış yargının bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Demiret, Türkiye'nin demokrasinin standardını yükseltmeye çalıştığını, Avrupa'nın önem verdiği hür yargı, hür parlamento, hür medya ve hür seçimin Türkiye'de de mevcut olduğunu vurguladı.

Ayrıca Sağlık-İş Sendikası yönetim kurulu üyelerini de kabul eden Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, uygar dünyanın Bosna-Hersek'teki savaşı durdurmakla kendisini kurtardığını belirterek "Umuyoruz ki Birleşmiş Milletler ve NATO başladıkları işi bitirsinler" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller izmir'de, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın kuruluşunun 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde yer alan başarılı sanayi kuruluşlarının ödül törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Çiller, ekonomide zorluğun aşıldığını, tam olarak dengelerin oturmasının şimdiki hedefleri olduğunu belirterek "Bu aşamada Türkiye'nin seçime değil, çözüme ihtiyacı vardır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, CHP kongresinden sonra koalisyon hükümetinde yaşanan gelişmelerin kendileri için önemli olmadığını, koalisyonda yer almak için bir çaba sarfetmediklerini belirterek "Bu hükümet gittikten sonra geçici bir süre için hükümet krizi yaşanmamasına katkıda bulunabileceğimizi söyledik, Yalnız her iki ortak da ortaklık yapılacak hüviyeti kaybetmiştir dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde müdür yardımcısının görevden alınmasıyla sonuçlanan olayın, asayişsizlik değil, sorunun üzerine kararlı gidişin göstergesi olduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta milli bir politika oluşturmak yerine ABD'nin hazırladığı plan uyarınca bölgede otorite boşluğunun meydana gelmesine neden olduğunu söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 45'i ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Öte yandan, çeşitli illerde yakalanan 34 örgüt mensubu ise gönderildikleri adli makamlarca tutuklandı.

7- İrlanda’nın Başkenti Dublin'de bir araya gelen Kuzey Irak'taki Kürt gruplarının temsilcilerinin, barışın sağlanması konusunda anlaşmaya vara-madıkfarı bildirildi. Toplantılar sonucunda basına bir açıklama yapan ABD heyeti başkanı Robert Deutch, geçen ay yapılan Drogheda toplantıları sonunda anlaşılan metin üzerinde iki tarafın yine bir araya geldiğini, ciddi ve pozitif bir çalışma yapılmasına rağmen bazı konularda görüş ayrılıklarının giderilemediğini söyledi.

8- Çin'in Başkenti Pekin'de 174 ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen 4. Dünya Kadın Konferansı sona erdi. Konferansta alınan kararların, Birleşmiş Milletler'e (BM) üye olan ülkelerce "çekince" koymadan kabul edileceği ve her ülkenin önerilen süreler içinde yasalarında gerekli değişiklikleri yapacağı bildirildi.

Devlet Bakanı Aysel Baykal, konferans ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Dünya Kadın Zirvesi'nde eğitim, sağlık ve hukuki alanlarda Türkiye'nin taahhütlerde bulunduğunu belirterek "2000 yılına kadar ilköğretim 8 yıla çıkarılacak. Kadın okur-yazar oranı yüzde 100 yükseltilecek, ana-çocuk ölüm oranı yarı yarıya indirilecek. Yasalarda yer alan ayrımcı maddeler kaldırılacak" dedi.

9- Malezya'da iç hat seferini yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 40 kişinin öldüğü bildirildi.

16 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile bazı bakan, milletvekili ve bürokratlar, 13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen depremin ardından çalışmalarına başlanan projelerin açılışları ve temel atma törenlerine katılmak üzere Erzincan'a gittiler.

Erzincan'da "birlik" çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'de ayrı kökende insanlar bulunduğunu, ancak kavga için bir neden bulunmadığını vurgulayarak, "Türkiye'nin gücünü tüketirsek, bugünleri ararız" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Çiller Erzincan Valisi Recep Ya-zıcıoğlu'nu da ziyaret ederek, kentin sorunları hakkında bilgi aldılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyasi parti liderleriyle görüşme programı çerçevesinde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, MP Genel Başkanı Aykut Edibali, DP Genel Başkanı Aydın Menderes, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, BSP Genel Başkanı Sadun Aren ve YDH Genel Başkanı Cem Boyner'i ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 34 yıl önce Fatih Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve Adnan Menderes'in idam edildiğini hatırlatarak, "Türkiye'de demokrasi böyle olaylarla zaman zaman kesintiye uğradı. Şimdi de önümüzde son derece önemli bir mesele var. Bu mesele uyuşturucuyla mücadele. Orta öğretim gençliğini uyuşturucu batağına daha düşmeden kurtarmamız gerek. Bu konuda öğrenci ailelerini de devletle birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Bu konuya en az bir PKK terörü kadar önem veriyoruz" dedi. Karakuyu, partisinin ve hükümetin büyük bir uyuşturucu mücadelesi başlattığını da belirtti.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de İstanbul'da bir ziyaret sonrası gazetecilerin cezaevleri ve uyuşturucu konularındaki sorularını yanıtladı. Menteşe, "Uyuşturucuyla mücadele için seferberlik ilan etme taraftarıyım" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Tansu Çiller'in "ekonomide kriz bitti" yönündeki açıklamalarını eleştirdi. Ecevit, "Ekonomideki kriz bitmemiştir, ancak nitelik değiştirmektedir. Ezilen yine geniş halk kesimleri olacaktır" dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) 14. Genel Kurulu İstanbul'da toplandı. Kurulun açılış konuşmasını yapan TGS Genel Başkanı Ziya Sonay, basın yasaları ve medyadaki tekelleşmenin, bu kesimin kendi İçinde birtakım kısıtlamalar yarattığını belirtti.

Kurulda konuşan ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut, çalışanların hiçbir dönemde son dört yılda olduğu kadar mağdur olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis de tıkanan ve grev aşamasına gelen kamu sözleşmelerinin özverili bir çalışmayla, ülke gerçeklerini göz önünde bulunduran, ancak işçilere de azami ücret zammının verileceği bir ortak anlayışla çözüme kavuşturulabileceğini söyledi.

6- Tanm-İş Sendikası'nın Ankara'da yapılan 14. Olağan Genel Kuru-lu'nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, sendikaların siyaset yapma yasağının kaldırılmasıyla Parlamento'da daha çok işçinin temsil edileceğini belirterek, "İşçi sınıfı içinden çıkacak adayların artmasıyla Parlamento, daha çok çalışanın lehinde oluşacak" dedi. Halis, toplusözleşme görüşmelerinde, halen uzlaşmaya yarılamadığını da anımsatarak, İşçiye yüzde 5-10 oranlarında ücret artışı verilmesini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Türk-tş Genel Başkanı Bayram Meral de hükümetin, "Alınteri kurumadan, işçinin hakkı verilecektir" vaatlerine karşın, çalışanlara, "12 Eylül yönetiminin bile yapmadığı antidemokratik uygulamaları gerçekleştirdiğini" söyledi.

7- Roma'da yapılan Dünya Ordulararası Atletizm Şampiyonasında milli atletimiz Zeki Öztürk dünya şampiyonu oldu.

8- Avrupa Parlamentosunun ispanyol dönem raportörü Carlos Carnero Gonzales, Ankara'dan sonra gittiği İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'deki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gonzales, Türkiye'de gelişen olaylar konusunda kaygılı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin demokratikleşme sürecini hızlandırması gerektiğini söyledi. Anayasa'da yapılan değişikliklerin olumlu, ancak yeterli olmadığını vurgulayan GonzaSes, grev ve sendika hakkını sınırlayan maddelerin Anayasa'da yer almaması gerektiğini belirtti.

9- Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Ankara'ya geldi. Sabah, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ziyaretinin nedeninin Kuveyt Emiri Şeyh Cabir el-Ahmed el-Sabah'ın, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasına verdikleri önemi dile getiren yazılı mesajını Cumhurbaşkanı Demirel'e iletmek olduğunu söyledi. Şeyh Sabah Kuveyt Emiri'nin benzer mesajlarını Körfez işbirliği Konseyi üyesi 5 ülke ile birlikte Mısır, Iran ve Suriye cumhurbaşkanlarına da ilettiği bildirildi.

Şeyh Sabah ile görüşen Dışişleri-Bakanı Erdal inönü de Kuveyt'in yaşadığı zor günlerden kurtulmasından ve uluslararası alanda eski yerini almış olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bakan Sabah, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile de görüştü.

10- Kuzey Irak'ta Kürt gruplar arasında barışın sağlanması amacıyla irlanda'nın başkenti Dublin'de 4 gündür sürdürülen görüşmeler sonucunda yapılan açıklamada, toplantılar sırasında bütün tarafların Irak'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve birliğine bağlı kalınacağını teyit ettikleri, ancak detaylar üzerinde tarafların görüş birliğine varamadıkları bildirildi.

Öte yandan Kuzey Irak'ta Iraklı Kürdistan Demokrat Partisi peşmergele-rinin, Zaho'da yuvalanan 600 teröristi çembere aldıkları bildirildi.

11 - BM ve NATO'nun, ağır silahlarını çekmesi için 72 saat süre tanıdığı Bosnalı Sırpların, ağır silahlarını Saraybosna'yı çevreleyen 20 kilometrelik güvenli bölge dışına çekmeye başladığı bildirildi.

BM Sözcüsü Albay Chris Vernon tarafından yapılan açıklamada, Bosnalı Sırpların, geri çekilmeye başladığı, ilk belirlemelere göre 4 top, 3 tank ve 5 havan topunun 20 kilometrelik güvenli bölge sınırları dışına çıkarıldığının saptandığı belirtildi.

17 EYLÜL 1995

1-Başbakan Tansu Çiller, Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polaîkan'ın idam edilişlerinin 34. yılında İstanbul'da mezarları başında yapılan anma töreninden sonra basına yaptığı açıklamada, Menderes ve arkadaşlarının başlatmış olduğu büyük atılımın devamını getirmeye çalıştıklarını belirterek, "Bugünkü Türkiye'nin temelini oluşturan, üç büyük düşüncedir. Bunun birincisi din ve vicdan özgürlüğü, ikincisi fikir ve ifade özgürlüğü, üçüncüsü de teşebbüs özgürlüğüdür" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Denizli'de yaptığı açıklamada, Kuzey Iraklı Kürt liderleri anlaştırmak için ABD'nin girişimiyle Dublin'de yapılan toplantılara gözlemci olarak katılan Türkiye'nin "Tehlikeli bir senaryoya figüranlık yaptığını" ileri sürdü ve Türkiye gündemine ilişkin görüşlerini açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni kurulacak hükümet konusunu ve grevlerle ilgili gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olmasından bazı dış güçlerin rahatsız olduklarını belirterek, bu güçlerin, ırkçılığı ve sömürgeciliği temel alan politikalar uyguladıklarını kaydetti.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 14. Genel Kurulu'nda Ziya Sonay genel başkanlığa seçildi.

6- Güneydoğu'da güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalarda, 23'ü ölü, 27 PKK'lı teröristin silahlarıyla birlikte ele geçirildiği bildirildi.

7- izmir Gaziemir'de bir kafeteryanın önüne bırakılan bombanın patlaması sonucu 4 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Malezya'da yapılan IKÖ iktisadi Kalkınma Toplantısı (IKT) ile ilgili olarak Kuala Lumpur'da Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, bu toplantıya katılan ülkeler arasında Türkiye'nin çok önemli bir yerinin olduğunu, buna paralel olarak bölgesel çözümlerde söz hakkının olmasının da doğal hakkı olduğunu belirtti. Göfhan, toplantıda Bosna-Hersek'teki durumun gözden geçirilerek 3.5 seneden beri devam eden insanlık dramının kınandığını ayrıca Bosna-Hersek'in kendi savunması bakımından gerekli olan araç gereçlere ve savunma hakkına sahip olması lüzumu üzerinde durulduğunu söyledi.

9- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in, başkentin Al-matı'dan ülkenin orta kesimlerindeki Akmola kentine taşınmasıyla ilgili kararnameyi imzaladığı bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna çevresindeki Sırp kuşatmasının kalkmaması durumunda, NATO hava müdahalelerinin yeniden başlaması konusunda ağırlıklarını koyacaklarını söyledi.

11- BM güçlerinin komutanı Bernard Janvier yaptığı açıklamada, NA-TO'nun ültimatomuna uyarak dün Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmeye başlayan Sırpların, çekilme işleminin büyük kısmını tamamlamaları üzerine verilen sürenin uzatıldığını bildirdi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic, Itar-Tass ajansına yaptığı açıklamada "Dünya toplumu Sırplara karşı önyargılıdır ve Hırvatlar ile Müslümanlar lehine müdahalelerde bulunmaktadır" görüşünü savunarak, "Müslümanların Amerikalı arabuluculara verdikleri sözü tutacaklarını ve Saraybos-nalı Sırplara saldırmayacaklarını ümit ettiğini" söyledi.

18 EYLÜL 1995

1- İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği vergi-ihracat-çevre ödülü törenine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konuşmasında, halkı bir kenara bırakarak ekonomi tartışılamayacağmı belirterek, sosyal adalet uyarısında bulundu ve "Kur serbest, faiz serbest, çalışanın payı ise makul olmalı" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ise işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, sosyal adalet uyarısında bulundu ve "Kriz diye bilinen şey geride kalmıştır, bu özel sektörün başarısıdır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yurt gezilerini sürdürdüğü Erdek'te yaptığı açıklamada, milliyetçi-muhafazakar ve sosyal adaletçi ilkelerine bağlı kalacaklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Dublin'de ABD'nin insiyatifi ile gerçekleştirilen ve Türkiye'nin de gözlemci olarak katıldığı 2.Dublin toplantısında beklenen sonucun alınamamasmı, Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin gerekli esnekliği göstermemelerine bağladı.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay cezaevlerinde meydana gelen son olaylarla ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tansu Çiller ile yapacağı görüşme öncesinde partili milletvekilleriyle Ankara'da yaptığı toplantıda, kurultaydan bugüne kadarki gelişmeleri ve koalisyonun geleceği ile ilgili görüştüklerini açıkladı.

Öte yandan Türk-İş Genel Kurulu'na katılan Baykal, çalışma hayatındaki problemlerin çözümü için diyalog yollarını açık tutmak gerektiğini, sosyal demokrat partilerin iktidara geldiğinde kendilerine destek olan çalışan kesimle bir gerginlik içinde bulunmalarının gayet doğal olduğunu ancak gerginliğin uzlaşmaya götürülmesi gerektiğini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 11 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi.

7- Litvanya Cumhurbaşkanı Algirdas Mykolas Brazaukas resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8- NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sırplara Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmesi için 72 saat süre tanıdıkları, bu süre sonunda gerginliğin sona ereceği bildirildi.

9- Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Aze-ri-Ermeni sorununun çözümü için değişik platform ve düzeylerde barış görüşmelerinin sürdürüldüğü, AGÎT çerçevesinde bölgeye Uluslararası Banş Gücü'nün konuşlandırılmasının gündemde olduğu bir dönemde, Ermeni tarafının kışkırtıcılık yaptığı bildirildi.

19 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Litvanya Cumhurbaşkani Algirdas Mykolas Brazaukas'ı kabulünde yaptığı konuşmada, barışsever ülkelerin, kaba kuvvetin uluslararası ilişkilerde yöntem hafine gelmesine sessiz kalmamaları gerektiğini söyledi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Brazaukas ise Türkiye ile ülkesinin pek çok ortak amacı paylaştığını belirterek, bundan dolayı iki ülke ilişkilerinin özel bir önemi bulunduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel CHP Genel Başkanı Deniz 3ay-kal ve MKYK üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, "Siyasi partiler, rejimin temelidir. Rejimimizi ayakta tutmak için bir hayli uğraştık. Türkiye'nin epey birikimi oldu bu konuda. CHP, cumhuriyetten evvel kurulmuş, tecrübeli, Türkiye'ye uzun süre hizmette bulunmuş, birikim ve kadrosu olan değerli bir siyasi varlığı m izdir" dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal da CHP'de yeni dönemin başladığına dikkat çekerek "iki sosyal demokrat partiyi kucaklayan bir partinin yönetimi olarak karşınızdayız. Türkiye'de demokrasi mücadelesine katkılar yapmış bir partiyiz" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yurt gezisini sürdürdüğü Balıkesir'de yaptığı açıklamada, çalışanların içinde bulunduğu durumun en büyük sorumlusunun CHP olduğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, gümrük birliğine geçiş için gereken yasal düzenlemeler hakkında hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren yasanın; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ticaret, sanayi odaları ile sermaye piyasası yasalarında değişiklik yapma yetkisi veren hükümlerini iptal etti.

5- Milli Savunma Bakanlığı'nın himayesinde "lDEF-95 2. Uluslararası Savunma Sanayii ve Sivil Havacılık Fuarı" kapsamında düzenlenen "2000'li Yıllarda Ülkeler Arasında Savunma Sanayii Konusunda Koordinasyon ihtiyacı" konulu seminerde konuşan Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türkiye'nin Doğu Avrupa, Balkanlar ve Özellikle Kafkaslardaki gelişmeleri endişe ile izlediğini söyleyerek "Soğuk savaş sonrasında rahat nefes alma umudu maalesef boşa çıkmıştır" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümetin 5,4 oranındaki ücret artışı teklifinin ardından kamuda çalışan yaklaşık 300 bin işçinin aldığı grev kararının haklı gerekçelere dayandığını söyledi.

TOBB Başkanı Erez de Türkiye'de gelir dağılımının adaletsiz olduğunu belirterek "Ancak, sorunlar greve gidilmeden çözülmelidir" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hak-İş Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, hükümetin, faizlerle, ağır vergilerle, enflasyonla halkı ve çalışanları ezdiğini söyleyerek "Hak, mutlaka teslim edilmek mecburiyetindedir. Çalışanlarımızın haklarını veremeyecek durumdadırlar. Çünkü IMF güdümündedirler" dedi.

RP Genel Başkanı Erbakan daha sonra, 50 İslam ülkesi ve dünyadaki 200 ayrı Müslüman topluluğunun liderlerinin bir araya geleceği toplantıya katılmak üzere Davos'a gitti.

8- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat Mısır'ın Teba kentinde İsrail ile yürütülen Batı Şeria'da Filistin Özerk Yönetimi'nin genişletilmesi konusundaki görüşmeyi terk ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in, Batı Şeria'daki askeri varlığı konusunda önerdiği haritadan dolayı hoşnutsuzluğunu ifade ederek, "Bu haritadan sonra bile, İsrail bölgenin büyük bir bölümünün sahibi oluyor" dedi.

9- New York'ta BM Sözcüsü tarafından AFP'ye yapılan açıklamaya göre, BM askerlerine, Hırvat güçlen tarafından ateş açılması sonucu Danimarkalı 2 asker öldü, 8 asker de yaralandı.

BM Güvenlik Konseyi BM askerlerine yönelik bu saldırıyı kınadığını bildirdi.

20 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da, 2. IDEF Türkiye 1995 Uluslararası Savunma Sanayii ve Sivil Havacılık Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Silahlar kullanılmak için değil, kullanılmamak için îeşhir ediliyor. Bu silahlar fevkalade mükemmel yapılıyor ve teknolojinin fevkalade ürünleridir. Ama dileğim kan dökülmemesidir" dedi.

2- DYP-CHP koalisyon hükümeti, koalisyonun devamı için biraraya gelen Başbakan Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın anlaşamaması üzerine sona erdi. Gelişmelerin ardından Başbakan Tansu Çiller Çankaya Köşkü'ne giderek, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sundu. Cumhurbaşkanı Demirel tarafından kabul edilen hükümetin istifası Resmi Gazeîe'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çiller, tik açıklamasında "Hükümet şu anda görevinin başında. Halkımız rahat etsin. Demokrasinin gereği yerine getirilecektir" dedi. Çiller yeni hükümet kuruluncaya kadar hükümetin devam edeceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da hükümetin fiilen bittiğini açıkladı ve Başbakan Çiller'in istifasını istedi. Baykal, "Önümüzdeki bir yılı yeni bir anlayış içerisinde ve verimli bir biçimde kutlanabileceğimize inanamadık. Parlamento doğal yaşamını artık tamamlamıştır. Bu koalisyon hukuken olmasa bile fiilen sona ermiştir. Artık yeni bir bir başlangıca ihtiyaç var" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yurt gezisini sürdürdüğü Bur-sa'da, son siyasi gelişmelerle ilgili olarak özel bir TV kanalının sorularını yanıtladı. Koalisyon hükümetinin 4 seneyi boşa harcadığı görüşünü belirten Yılmaz, "Koalisyon hükümetinin bitmesiyle beraber Türkiye'de seçim süreci fiilen başladı. Biz, daha önce kamuoyuna açıkladığımız gibi, bu sürece en yapıcı biçimde katkıda bulunmaya kararlıyız" dedi.

Yılmaz, Bursa'da düzenlediği basın toplantısında ise hükümeti eleştirerek, hükümetin işçileri grev yapmaya tahrik ettiğini savundu ve greve destek verdiklerini açıkladı.

4- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanlığı ve ATV'nin işbirliği ile İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde "Bosna'ya Yardım Kampanyası" gecesi düzenlendi, Geceye katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosnalı çocukları kabulünde, Türkiye'nin Bosna-Hersek sorununda elinden gelen bütün çabayı gösterdiğini ve diplomasinin bütün imkanlarının

kullanıldığını söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykat da Bosna'ya dönük ilginin ülkemizde hızla ilerlemesi karşısında mutlu olduğunu ifade etti..

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, dış politikada son altı aylık dönemin önemli gelişmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek, yazar ve yöneticileriyle görüştü. Çeşitli konulardaki görüşlerini açıklayan Ecevit, hükümetin dış politikada "Amerika'ya teslimiyetçi" bir tavır içinde bulunduğunu ve Başbakan Tansu Çillerin dış politikada "üslubunun yanlış olduğunu" belirtti.

7- Kamu kesiminde yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine ülke çapında 144 bin 682 işçi greve başladı. Grev yasağı kapsamında oldukları için toplusözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu'nda bulunan 128 bin 597 işçi ise greve çıkan işçilere destek vermek amacıyla işi bırakma eylemi yaptı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı açıklamada, ülkenin kalkınmasına alınteri ite katkıda bulunan işçilerin, alınterinin karşılığını almak için meydanlara İndiğini belirterek, hükümetin çalışan kesimi unuttuğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da yaptığı yazılı açıklamada, tıkanan kamu toplu iş sözleşmelerinde asıl sorunun "idari maddelerde" ortaya çıktığını belirterek "İdari maddelerde yapılmaya çalışılan değişiklikler, kamu sektöründe sendikalı olmanın tüm avantajlarını ortadan kaldırmaya ve özelleştirme süreci önündeki engelleri yok etmeye yöneliktir" dedi.

8- Türkiye ile Ütvanya arasında askeri alanda eğitim, teknik, bilimsel işbirliği ve temasları öngören bir anlaşma imzalandı. Genelkurmay Başkanli-ğı'nda düzenlenen törende bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın, dünya ve Avrupa barışına olumlu katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

9- Sırplar, Saraybosna yakınlarındaki bir NATO uçağına iki uçaksavar füzesi fırlattılar. BM Sözcüsü Yarbay Chris Vernon, Sırp kuvvetlerinin Saray-bosna'nın hemen kuzeyinde devriye uçuşu yapan bir NATO uçağına iki adet füze fırlatmakla "kışkırtıcı" bir tavır sergilediklerini söyledi.

21 EYLÜL 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, koalisyonun sona ermesi ve erken seçim konularında İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, azınlık hükümetine ve milletvekili transferine kesinlikle karşı olduğunu belirterek, siyasi partilere geniş tabanlı bir "Seçim Hükümeti" kurulmasını tavsiye etti. Cindoruk, Meclis Başkanlığı'ndan istifa kararını sürdürdüğünü hatta tarihini öne çekebileceğini vurgularken, şartlar uygun olursa kendisine verilecek görevden kaçmayacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, televizyonlarda yayımlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, ülkeyi kaosa sürükleyeceği gerekçesiyfe, muhalefetin yapılmasını istediği erken seçime karşı olduğunu açıkladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hükümetsiz kalmasının söz konusu olmayacağını belirterek, "Diğer formüllerinin hiçbiri geçerli olmazsa, ANAP olarak biz Türkiye'yi seçime götürecek bir azınlık hükümetine hazırız" dedi. Partisinin geniş tabanlf bir hükümet içinde yer alabileceğini belirten Yılmaz, Başbakan Çiller'e güvenmediğini ve onsuz bir hükümete hazır olduğunu vurguladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da erken seçimin Aralık ayı sonunda yapılabileceğini belirtirken partisinin muhalefette kalması gerektiği görüşünü açıkladı. Baykal, "Merkez sağ ve merkez sol iktidardadır. Bir muhalefet boşluğu var. Köktenci akımlar, bunu fırsat olarak değerlendiriyor. Doğal tablo bu değildir" değerlendirmesini yaptı. Deniz Baykal, koalisyondan çekilme kararları için tek neden olarak Necdet Menzir olayının gösterilmesini, "alışılmış bir siyasi taktik, müzakereleri saptırma" olarak nitelendirdi.

4- Başbakan Tansu Çiller, "1995/26 Sayılı Genelge" gereğince bütün kamu kurum ve kuruluşlarındaki atamaları durdurdu.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Nihat Yavuz, koalisyon hükümetinin İstifasının ardından erken seçim sürecine girilip girilmemesi konusuyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, her koşulda YSK'nın 60 gün içinde seçime hazır olacağını, ancak Anayasa'nın değişen hükümlerine göre düzenlemeler yapılmaması durumunda, yurtdışında yaşayan yurttaşların oy kullanamayacaklarını, 18 yaşını dolduran 3.5 milyon kişiden de ancak askı süresinde kayıt yaptırabilenlerin seçime katılacağını bildirdi.

6- EGO'nun özelleştirilmesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Ankara Büyükşe-hir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptığı açıklamada, Özelleştirmenin yasalara aykırı olmadığını savundu.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da gazetecilerin yeni hükümet oluşumuyla İlgili sorularını yanıtlarken, "azınlık hükümetine karşı" olduğunu belirterek, "Azınlık hükümetinin geçmişteki deneyimleri olumlu değil. Sorunları koalisyon hükümeti çözemezken, azınlık hükümetinden bir şey beklenemez" dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik ise koalisyon hükümetinin misyonunu çok önceden tamamladığını ve dağılmasının çok normal olduğunu söyledi. Çelik, hükümetin dağılmasının, kamu sözleşmelerini muhatap bulma güçlüğü nedeniyle olumsuz etkileyeceğini de belirterek, "Bir azınlık hükümeti kurularak 1996 Mart'mda erken seçime gidilmeli. DYP-ANAP koalisyonunu bu aşamada doğru bulmuyorum" dedi.

8- Van'ın Gürpınar İlçesinde PKK'lı teröristler tarafından pusuya 'düşürülen 6 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Öte yandan güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Siirt'in merkeze bağlı Kalender Köyü yakınlarında 11, Batman'ın Kozluk ileçesi Be-kirhan Bucağı ile Şırnak'ın Balıkkaya bölgesinde de Ver olmak üzere toplam 13 terörist öldürüldü.

9- Buca Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde, koğuş sayımına direnen tutuklu ve hükümlülerle jandarma arasında çıkan çatışmada Dev-Soi davasından yargılanan Turhan Kılıç ile Uğur Sarıaslan öldü. Olayda, 15'i ağır 43 tutuklu ve hükümlü ile 15 askerin yaralandığı bildirildi.

10- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim Kuznetsov, Ankara'da yapılan 2. Uluslararası Savunma Sanayii ve Sivil Havacılık Fuarı'nda {IDEF 95) düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Batılı diğer ülkeler gibi silah satışı sırasında "Bu silahların sadece savunma amacıyla kullanılması" koşulunu öne sürmediklerini bildirdi. Kuznetsov, "Bu silahların nerede kullanılacağına karar vermek, o ülkenin iç işidir" dedi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Boris Lapchov da dost ülke olarak gördükleri Türkiye'ye ucuz ve yüksek teknoloji ürünü silahlar satmanın yant sıra ortak yatırımlara gitmek istediklerini bildirdi.

11- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Hans Joachim Vergau, Alman hükümetinin Türkiye'nin bahar aylarında Kuzey Irak'ta yaptığı operasyonun ardından uygulamaya koyduğu askeri ambargonun kaldırılması ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapacağı firkateynler için 150 milyon marklık yardım konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Vergau, askeri yardımı erteleme kararının kaldırıldığını belirterek, 150 milyon marklık yardımdan sonra 100 milyon marklık askeri malzemenin de Türkiye'ye hibe edileceğini bildirdi.

12- BM adına komutan General Bernard Janvier ve NATO adına Amiral Leighton Smith tarafından alınan karar doğrultusunda yapılan ortak açıklamada, Sırpların Saraybosna etrafındaki ağır silahlarını çekme konusunda BM şartlarına uyduğu, bu nedenle şu an için yeni bir hava operasyonuna gerek olmadığı yolunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi. Ortak açıklamada,, "Ancak Saraybosna ya da diğer güvenli bölgelere saldırı olması halinde bu araştırılacak ve hava akınları yeniden başlayacaktır" denildi.

Öte yandan Bosna-Hersek'te Hırvat-Müslüman İttifakının Sırplara karşı başlattıkları askeri harekatın sona erdiği bildirildi. BM Sözcüsü Alexander Ivanko, hem Banja Luka hem de Bosna'nın batısındaki operasyonların bittiğini açıkladı.

22 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İsparta'da gazetecilere yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin dağılmasından sonraki gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, erken seçim kararını Meclis'in alacağını belirterek, Aralık ayında seçim yapılabileceğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller partisinin Genel idare Kurulu (GlK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin şu anda görevde bulunduğunu ancak CHP'nin koalisyondan ayrılmasından sonra yeni bir hükümetin kurulmasının gerektiğini belirterek, erken seçimin ülke ekonomisi için iyi olmayacağını, yeni kurulacak hükümetin seçim değil çözüm hükümeti olması gerektiğini savundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, geniş tabanlı hükümet formülü üzerinde durduklarını belirterek "Azınlık hükümeti yaklaşımı fahiş bir hata olur. Değiştiremeyeceği şeyler için sağırlar diyaloguna girer. Çiller, çözüm hükümeti formülüyle gelirse uzlaşma sağlanamaz" dedi.

4- Danıştay, üniversitelerin çeşitli enstitülerinde tıpta uzmanlık, yükseklisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerden alınan katkı payı uygulaması için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Türk-Amerikan Derneği'nin Genel Kurul toplantısına katılmak üzere ABD'nin başkenti Washingîon'a gitti, inönü, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Genel Kurul toplantısından sonra New York'a geçerek Birleşmiş MilletlerGenel Kurulu'na katılacağını açıkladı.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen Yunanistan'da yayımlanan aylık bir dergiye verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'deki mevcut ortamı düzeltmek zorunda olduklarını belirtti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, koalisyon ortaklığının sona ermesiyle birlikte Türkiye'deki sosyal demokrasinin özgürleşme sürecine girdiğini belirterek, "CHP kimliğini bulacak. Türkiye'de siyasal yaşam, bir süredir içine itildiği çarpıklıktan kurtulacak" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın seçimlere bir yıl kala hükümetten ayrılmakla kendisini ve partisini aklayamayacağını ileri sürerek, "Hükümet ortaklığını bozma niyetini eğer kurultayda açıklasaydt belki de genel başkan seçilemeyecekti" dedi. Ecevit, kamu kesimindeki toplusözleşme tıkanıklığını hakça bir ücret artışıyla bir an önce çözümlenmesi önerisinde bulunarak, "Sadece IMF'ye kulak verip işçilerden ve kamu görevlilerinden yükselen seslere kulak tıkamak, sağlıklı bir yaklaşım değildir. Çiller iktidarını Baykal yıkamamıştır, ama IMF yıkabilir" dedi.

9- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da yaptığı açıklamada, azınlık hükümetinin kurulmasına karşı olduklarını belirterek, erken seçimin aralık ayında yapılması gerektiğini ileri sürdü. Budak, hükümetin bozulmasının en büyük nedeninin çalışan kesimin sorunlarının ve toplusözleşmelerin olduğunu vurguladı.

10- TÜSlAD Yüksek istişare Konseyi Antalya'da toplandı. Başkan Halis Komili yaptığı konuşmada, erken seçimin bir zorunluluk olmasına rağmen gümrük birliği ve ekonomik sorunların kurulacak yeni bir hükümetin yalnızca seçim hükümetine olanak tanımadığını söyledi.

11- Ziraat Bankası Genel Müdürü Cihan Paçacı Ankara'da yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesinin fiilen mümkün olmadığını belirterek, bankanın tarım sektörünün tek bankası olduğunu ve çiftçilere düşük faizle kredi kullandırdığını, bu şekilde tarımı sübvanse ettiğini söyledi. Paçacı, "Ziraat Bankası, Türkiye'de çalışan nüfusun yüzde 46'sına hitap ediyor. Hizmeti öne alan bir yapı var bankada, bu yapıyı özelleştirme ile kısa sürede değiştirmek de mümkün değil" dedi.

12- İstanbul'da Türk ve Hollandalı güvenlik uzmanlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda 771.5 kilo eroin ele geçirildi. Olayla ilgili 8 kişi gözaltına alınırken mal varlıklarına da el konuldu.

13- Türkiye ile Estonya arasında askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği anlaşması Ankara'da imzalandı. Düzenlenen törende bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, söz konusu anlaşmanın iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştireceğini kaydetti. Estonya Savunma Bakanı Andrus Övel de iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni döneme girildiğini söyledi.

14- Gazeteci Çetin Özbayrak İstanbul'da vefat etti.

15- Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin hükümet başkanlarının katıldığı zirve toplantısı Akdeniz'deki Mayorka Adası'nda başladı.

23 EYLÜL 1995

1 cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Isparta – Antalya arasını 30 km kısaltan Isparta-Dereboğazı-Antalya karayolunun açılışında yaptığı konuşmada, "Bir ülkede halk bir şeyi isterse olmazı olmaz, mutlaka neticeye varır" dedi.

2- Yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, RP Genel Başkan Vekili Ahmet Tekdal, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan, Almanya'da bulunan YDH Genel Başkanı Cem Boyner'i de telefonla arayarak, olası bir azınlık hükümeti için görüşlerini aldı.

Başbakan Çiller, parti liderleriyle görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, DYP'siz bir hükümet kurulamayacağını belirtirken, azınlık hükümeti gibi bir yaklaşımlarının olmadığını öne sürdü. MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile görüş birliğinin sürdüğünü kaydeden Başbakan Çiller, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in deneyimlerinden yararlandığını anlattı.

Görüşmeden sonra ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Çiller'in partisine hiçbir öneri sunmadığını belirterek, Türkiye'yi değil kendisini düşündüğünü söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çiller ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Çiller'in herhangi bir hükümet formülüyle gelmediğini ve sadece ülke sorunlarını aktardığını vurgularken, kendisinin bir an önce seçime gidilme önerisinde bulunduğunu söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Başbakan Çiller ile görüşmesinden sonra yaptığı değerlendirmede "Temel ilkelerimizden ödün vermeyeceğiz, ama bir yandan da hükümet sorununa sorumlulukla yaklaşacağız" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit dün düzenlediği basın toplantısında da hükümetin istifa etmesinin ardından gündeme gelen erken seçim için birçok parti ve liderin 1995 Aralık ve 1996 Mart aylarını ön plana çıkardıklarını anımsatarak, "Ancak, eğer yasama çalışmaları sonuçlandırılmadan seçime gidilirse Anayasa değişikliklerinin bir kandırmacadan ibaret olduğu düşünülecektir. Bu tarihlerde seçim yapılırsa Anayasa'ya ters düşen bir seçim olacaktır" dedi.

3- Demiryol-İş Sendikası, Ankara, Eskişehir, Sivas, Adana, Afyon, Konya, Kayseri, Malatya ve İstanbul'un Haydarpaşa ile Sirkeci garlarında aynı

anda grevlerin başlatılacağını açıklarken, Ulaştırma Bakanı Ali Şevki Erek, TCDD grevinin Türkiye'nin şah damarının kesilmesi anlamına geleceğini ifade ederek, grevin ertelenmesini İstedi. Erek, "Grevi erteleme kararının bir an önce CHP'li bakanlar tarafından imzalanmasını veya işçilerimizin sağduyulu davranmasını istiyoruz" dedi.

4- izmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, 6 çocuğuyla birlikte sahte pasaportla yurtdışına çıkmak isterken yakalandı. Öcalan'a yardım ettikleri öne sürülen PKK üyesi iki kişi de ele geçirildi.

5- Kahramanmaraş'ın Çağfayancerit ilçesi kırsal kesiminde hayvan otlatan 9 çoban, teröristlerce kaçırıldı.

Siirt'in Şirvan ilçesi Elmadalı Köyü'ne baskın düzenlemek isteyen teröristlerce güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 3 terörist öldürüldü, 6 geçici köy korucusu şehit oldu.

Tunceli'nin Mazgirt ilçe cezaevinde görevli gardiyan Kadir Özbilen, PKK'lılarca kaçırıldı.

6- Gümrük birliği sürecinin tamamlanmasına 100 gün kala, Türkiye'de hükümetin istifası Avrupa'da kaygı yaratırken, Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Michael Lake "Partilerin birçoğu arasında temel bir konsensüs bulunmaktadır. TBMM ile Avrupa Parlamentosu arasında bir anlaşma zemini sağlanması gerekmektedir. Bunun için önümüzde zaman var ve bu da gerçekleşebilecek bir durumdur" dedi.

7- ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın düşmesi sonucu 24 mürettebatın öldüğü bildirildi.

24 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İsparta'da yaptığı açıklamada, "Milletvekili transferiyle hükümet olmaz" mesajını vererek, "Demokratik kurum ve kurallar işlemektedir. Türkiye'de ilk defa koalisyon bozuluyor ve ilk defa kuruluyor değil. Türkiye hükümetten ibaret değildir. Devlet bir manzumedir. Rejimin içinde çaresi olmayan sorun yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, gazetecilerin, Şeker-İş Sendikası ve Türkiye Şeker işverenlerinin başlattığı grev ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, yeni hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde siyasi parti liderleri ile görüşmeleri sonunda yaptığı açıklamada, "memleket meseleleri hakkında görüştüklerini" belirterek, "Çünkü eğer bir ortaklık gündeme gelecekse, memleket meselelerinin çözümü hakkında hemfikir olmamız veya aynı açıdan bakıyor olmamız gerekliydi" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Çiller'in, DYP'nin tek başına hükümette olacağı bir azınlık hükümeti peşinde olduğunu belirterek, olası bir azınlık hükümeti için güven oylamasında, partisinin önemli bir fire vermeyeceğini söyledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise "işçinin muhatapsız kaldığı bir ortamda, ülkenin daha fazla hükümetli; ama iktidarsız devam etmesinin" sakıncalı olduğunu söyledi.

MP Genel Başkanı Aykut Edibali ise erken seçimin Türkiye için bir çözüm olmadığını belirterek, "Erken seçim adil bir seçim mevzuatı yapıldıktan sonra müzakere edilmelidir. Türkiye'nin hükümetsiz bırakılmaması için Başbakan Çiller ile mutabık kaldık. Ülke meselelerinin çözümlenmesi için her türlü yardıma hazırız" dedi.

YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal da görüşme sonunda yaptığı açıklamada, "Bugünkü koşullarda Türkiye'nin seçime gitmesi doğru değil. Bu, Türkiye'den sermaye kaçması anlamına gelir" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, yeni hükümet kurma arayışlarını değerlendirdi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da yaptığ4 açıklamada, Eskişehir E tipi Cezaevi'nin yeniden yapılandırılması projesi çerçevesince, çağdaş cezaevi yönetimini simgeleştirmek amacıyla idare ve infaz koruma memurlarının yetiştirileceği bir eğitim merkezi olacağını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, şeker işkolunda toptu iş sözleşmesi yapmaya yetkili tarafların, yasal olarak, Şeker-İş Sendikası ve Türkiye Şeker işverenleri Sendikasıolduğunu vurgulayarak, "Anlaşma sağlanmasından ülkemiz ve çalışanlar adına mutluluk duyulması gerekirken, anlaşmanın sabote edilmesi amacıyla sürdürülen girişimler üzüntü vericidir"dedi.

6- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görevli büyükelçilerin bazılarının görev yerlerinde değişiklik yapan kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Sivas'ın Zara ilçesinde PKK'lı teröristler, 6 kişiyi öldürdüler.

8-Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazaların da39 kişi öldü.

9- YDH Genel Başkanı Cem Boyner, Alman Friedirch Naumann Vak-fı'nın davetlisi olarak gittiği Almanya'da yasadışı Dev-Sol örgütü militanlarının saldırısına uğradı.

10- DYP milletvekili Sait Kemal Mİmaroğlu başkanlığındaki Türk Parla-manterler Grubu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Ku-rulu'nun sonbahar toplantılarına katılmak üzere Strasbourg'a gitti.

11- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç dün yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplardan geri alman topraklarda ortaya çıkarılan toplu mezarlarda 1992 yılında öldürüldükleri tahmin edilen 540 Müslüman ve Hırvatın cesedinin bulunduğunu belirterek, çevrede başka mezarların da bulunabileceğini söyledi.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres arasında, Mısır'ın Teba kentinde sürdürülen görüşmeler sonunda varılan ve parafe edilen anlaşmanın , Batı Şeria'da özerkliğin ilk defa Filistinlilere geçiyor olması açısından tarihi önem taşıdığı bildirildi.

ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail ile FKÖ arasında varılan anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, anlaşmayı memnunlukla karşıladığını belirterek, anlaşmanın Ortadoğu'da barışın sağlanması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Herve de Charette ise anlaşmanın son derece memnunluk verici olduğunu belirterek, "Uluslararası topluluk, Filistin Özerk Yönetimi'nin başarılı olması için elinden geleni yapmalıdır" dedi.

25 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman pemirel Kocaeli'de, Güney Kore ile ortaklaşa kurulan otomobil fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, dünya işadamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya davet ederek "Türkiye güvenli, istikrarlı ve demokratik bir ülkedir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşmede, ülkenin ertelenemeyecek problemleri bulunduğunu belirterek, ANAP'a koalisyon teklifi götürdüklerini söyledi.

Yılmaz ise yaptığı açıklamada, bu teklifi yetkili kurulları ile görüştükten sonra değerlendireceklerini bildirdi.

3- Sağlık Bakanı Doğan Baran Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, uzman hekimlere uygulanan bir yıllık devlet hizmeti yükümlülüğünün kaldırılması için hazırlanan tasarının Bakanlar Kurulu'nca imzalanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

4- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Başbakan Tansu Çiller ile görüşmesinde öne sürdüğü polis içindeki "ırkçı-şeriatçı kadrolaşma" ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Men-zir'in mafya ile İlişkisi olduğu iddialarına karşı Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk polisinin birlik ve beraberlik içinde büyük bir başarı çizgisini yakaladığını belirterek, "Polisimizi bu tür söylentilerle demoralize etmek kimseye birşey kazandırmaz. Bizim çizgimiz bellidir. Çizgimiz Anayasa ve kanunların bize emretmiş olduğu çizgidir" dedi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral toplu grevlerle ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Hakkari'de gerçekleştirilen operasyonlar sırasında 11 terörist öldürüldü, 3,güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü.

8- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey, Boşnak, Hırvat ve yeni Yugoslavya dışişleri bakanlarının katılımıyla yapılması planlanan New York görüşmelerine Bosna-Hersek'in katılamayacağını açıkladı.

Şakirbey, Sırplar'ın Bosna'dan ayrılma istekleri devam ettiği müddetçe New York görüşmelerinin yapılma konusunda anlaşamayacaMannı söyledi.

9- İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasında Batı Şeria'da özerklik kapsamının genişletilmesi ve yönetimin devri konusunda dün yapılan anlaşma, Körfez ülkelerinin tepkilerine sebep oldu.

Suriye, anlaşmanın ardından işgaî topraklarında şiddet olaylarının artabileceği uyarısında bulundu.

Libya ise anlaşmayı "Arapların İsrail karşısındaki teslimiyetçiliğinde yeni bir adım" olarak niteledi.

26 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dil Bayramı'nın 63.yıldönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, dilin yalnızca basit bir toplumsal iletişim ve ifade aracı olmadığını vurguladı ve "Bütün diller, aynı zamanda bir kültür, zihniyet, ortak bir akıl ve duyarlılık ortamıdır" dedi.

Öte yandan Türkiye Seyahat Acentalan Birliği'nin (TÜRSAB) İstanbul'da düzenlediği toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Demirel, yaşanan siyasal istikrarsızlıktan turizmcilerin kaygılanmaması gerektiğini belirterek, "Rejimin belirli kaideleri vardır, onlar işler, hiç kaygı etmeyin. 1996 yılı için Türkiye'nin turizm hedefi 1 milyon yatak, 20 milyon turist ve 10 milyar dolar turizm geliri olmalıdır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, oy birliği ile MKYK üyelerinden hükümet görüşmeleri yapmak üzere tam yetki aldığını, görüşmeye olumlu teklifle gideceğini, ancak bazı şartları olduğunu söyledi.

3- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümet bunalımının aşılması için DYP-ANAP ittifakının kurulması gerektiğini söyledi.

4- YDH Genel Başkanı Cem Boyner İstanbul'da yaptığı açıklamada, yasadışı sol örgüt üyelerince Almanya'da kendisine yapılan saldırıya şaşırmadığını belirterek, "YDH misyonu boyunca, problemleri terör yoluyla çözmeye kararlı olan Örgütlerin mutlaka hedefi olacaktır" dedi.

5- RP Grup Başkan Vekili Abdullatif Şener Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'İn desteklenmesini ülkenin çıkarlarına uygun bulmadıklarını söyledi.

6- CHP Siirt Milletvekili Erdal Koyuncu partisinden istifa etti.

7- Ankara'da olağanüstü toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Başbakan Tansu Çiller'in Türkiye'yi ucuz işçi cenneti haline getirmeye çalıştığını belirtti.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de Başbakan'ın sendikal hareketi kırmak, işçileri memurlaştırmak, toplupazarlık düzenini ortadan kaldırmak amacı güttüğünü ileri sürdü.

DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise geleneklerin tersine Başba-kan'ın sorunların çözümüne yönelik tutum içinde olmadığını vurgulayarak, grevlerin getireceği kayıpların talep edilen ücret zamlarının çok ötesine geçeceğini savundu.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin Van, Hakkari, Şırnak ve Şanlıurfa'da sürdürdüğü operasyonlarda 10 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- ABD'nîn arabuluculuğu ile New York'ta yapılan üçlü Bosna zirvesinde Hırvat, Boşnak ve Sırp dışişleri bakanları Bosna-Hersek'in yeni Anayasası konusunda anlaşırken, ateşkesten yana olduklarını da bildirdiler.

ABD Başkanı Bill Clinton düzenlediği basın toplantısında, sağlanan gelişmenin korkunç savaşı sona erdirmede tüm tarafların .arzularını ve isteklerini yansıttığını belirterek, anlaşmayı, nihai barış amacına ulaşmak için "çok önemli bir gelişme" olarak nitelendirdi.

10- Mafya ile işbirliği yapmakla suçlanan italya'nın eski Başbakanı Giu-lio Andreotti ile ilgili davaya başlandı.

11 - Tayland'da meydana gelen şiddetli yağmurlar sonucu 117 kişinin öldüğü bildirildi.

27 EYLÜL 1995

1- Başbakan Tansu Çiller ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında başlayan ANAP-DYP koalisyon çalışmaları, anlaşamamaları üzerine son buldu.

Başbakan Tansu Çiller yaptığı açıklamada, "Sayın Yılmaz ile bir tek konuda mutabıkım. Malvarlığı tahkikat komisyonunun araştırmalarını bir an önce sonuçlandırmasını istiyorum. Verilemeyecek hesabım yok" diyerek, "Çok üzgünüm Türkiye 2 gününü daha kaybetti. Yılmaz, bize cevap vermeye de-ğil,"koalisyonu bozan taraf biz değiliz" oyununu oynamaya geldi. Yılmaz, Türkiye'yi bunalıma götürecek bir oyunu oynadı" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Çiller'in koalisyondan kaçtığını belirterek, "üzerinde mutabık kaldığım tek konu,malvarlığı tahkikat komisyonunun hızlandırılmasıdır" diyen Çiller'in doğruyu söylemediğini ileri sürdü..

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, kapatılan DEP'in halen tutuklu bulunan eski milletvekili Leyla Zana'nın 1995 Nobel Barış Ödülünü'ne aday gösterilmesi ile ilgili bir soru üzerine, gerekli girişimlere başlandığını bildirdi.

3- ANAP Antalya Milletvekili Hasan Çakır partisinden istifa etti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, ANAP-DYP diyalogunun kesilmesinin ardından, yeniden CHP'ye yönelme olabileceğini belirterek, "Bize tekrar teklif gelebilir. Eğer gelirlerse beni tekrar dinleme gereği duyuyorlar demektir. Bizim şartlarımızı kabul ederlerse hayır diyemeyiz" dedi. Baykal, böyle bir olasılığın çok düşük olduğunu, ancak seçime dönük hükümet kurulmasını içeren 20 Eylül'deki önerilerinin geçerliliğini koruduğunu söyledi.

5- MHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Genel Başkan Alparslan Tür-keş başkanlığında toplandı. MYK toplantısının açılışında konuşan Türkeş, ülkenin hükümet bunalımını bir an önce atlatabilmesi için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, kurulacak bir azınlık hükümetine destek vermeyerek, çekimser kalacaklarını söyledi. Ecevît, "Azınlık hükümeti kuracak başbakan, eğer hükümeti yürütmek istiyorsa, bütün Meclis ile uyumlu çalışmak zorundadır. Aksi halde dü-şürülür" dedi.

7- Tüm Haber Sen, Tüm Bel-Sen ve Tüm Maliye-Sen üyesi kamu çalışanları, tüm yurtta "ek zam talebi, sendikalara ve çalışanlara yönelik baskı, sürgün ve soruşturmaların durdurulması" için protesto eylemi yaptılar.

Türk-tş Genel Sekreteri Şemsi Denizer, grevlerin ertelenmesi durumunda Türk-İş olarak buna sert tepki göstereceklerini belirterek genel greve gidebileceklerini söyledi.

DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise ülke genelinde yaşanan grevlerin, yönetenlerin basiretsizliği ve dayatmacılığından kaynaklandığını belirterek "Sayın Tansu Çiller Başbakan kaldığı sürece bu sorun çözülmeyecektir" dedi,

8- Merkezi Londra'da bulunan rating derecelendirme kuruluşlarından IBCA, Türkiye'nin uzun dönem dış kredi notunu "B" den, bir basamak yukarıya "BB eksi"ye yükseltti. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de geçen yıl yürürlüğe giren istikrar programının dış borç ertelemesine gerek bırakmadığı, dış borçların düzenli ödendiği ve bu nedenle Türkiye'nin kredi notunun yükseltildiği bildirildi.

9- New York'ta dün biraraya gelen Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Yeni Yugoslavya dışişleri bakanlarının, Bosna-Hersek'in anayasal düzenlemeleri ile ilgili mutabakata varmaları, bölgeye bansın gelmesi için önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Ülkede öncelikle demokratik, özgürlükler ve insan hakları sağlanacak, demokratik ve adil seçimler yapılacak, Bosna-Hersek Anayasası yapılacak, yeni parlamento oluşturulacak, başbakanlık seçimi yapılacak, yeni kabine kurulacak, mülteciler evlerine dönecekler" dedi.

28 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda, Kuzey Irak'a gösterilen ilginin sürdürülmesi, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik görüşünün her platformda dile getirilmesi görüşü benimsendi. Ayrıca Türkiye'nin, bölgede yeni bir devletin oluşumuna karşı olduğu görüşü de vurgulandı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, çözüm olmayacağını vurguladığı azınlık hükümetinin, Meclis'ten güvenoyu alamayacağını ve bu aşamadan sonra önceliğin "Parlamentonun Gündemi" ve çıkarılması gereken yasalar olması gerektiğini bildirdi.

3- Kamu kesimi toplusözleşmelerini onaylama yetkisini bir genelgeyle kendisine bağlayan Başbakan Tansu Çiller, şeker İş kolunda ücretlere yüzde 37.5 oranında zam yapılması üzerinde uzlaşıian sözleşmeyi onaylamamaları için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nı uyardı. Başbakanlık yazısında, Başbakan Çillerin onaylama yetkisini üzerine aldığı anımsatılarak, genelgeye aykırı davrananlar hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Başbakanlık Müsteşarı Ali Naci Tuncer, genelgenin yasailığı konusunda tartışma gerektiren bîr yön bulunmadığını belirterek, "Başbakanlık koordinatördür. Yasada bu hüküm yok felsefesiyle gidilirse kaos doğar" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, İsrail ve Filistin arasında ABD'de imzalanan anlaşmadan dolayı memnunluk duyduğu, anlaşmanın, Ortadoğu'da çatışma ve terörle bir yere varılamayacağının kanıtı olduğu bildirildi.

5- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, CHP'ye yönelik eleştirileri nedeniyle koalisyon hükümetinde kriz yaratan İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'i görevden alma sözü verdiğini, ancak buna gücünün yetmediğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümet çalışmaları konusunda görüşlerini açıkladı. Azınlık hükümetinin, demokratik rejimde meşru hükümet kurma yollarından biri olduğunu belirterek, "Azınlık hükümeti keyfi karar alamaz. Kolayca denetlenebilir" dedi. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un görevinden ayrılmamasını isteyen Ecevit, kamu kesimi işçilerinin durumunun, hükümet arayışından daha önemli olduğunu, sorunun acilen çözüme ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

7- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni koalisyon konusunda gereken adımları atma görevinin Tansu Çiller'e ait olduğunu belirterek, partisinin yeniden görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Keskin, "CHP olarak, genel başkanımızın, sayın başbakanla 20 Eylül'de yaptığı görüşmede ortaya koyduğu düşünceleri, anlayışları muhafaza ediyoruz. Eğer Tansu Çiller'in bizimle görüşme ihtiyacı varsa görüşürüz" dedi.

8- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekolojik dengenin korunması konusunda her türlü girişime destek vereceklerini, ancak 22-25 Eylül tarihleri arasında 1900. yıldönümü nedeniyle Yunan bandıralı "Preveli" gemisinde düzenlenen "Vahiy ve Çevre 95" sempozyumuna, bu amacın dışına çıkıldığı için katılmadıklarını bildirdi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da yaptığı açıklamada, azınlık hükümeti formülüne karşı olduklarını belirterek, "DYP-CHP 4 yıl hükümet ortaklığı yaptılar. Bu iki partinin, tabanın, kitlenin hakkını hukukunu koruyarak hükümet ortaklığı sürdürmelerinde yarar vardır" dedi. Meral, hükümet bunalımı hangi formülle aşılırsa aşılsın, ilk gündem maddesinin grevler ve toplusözleşmeler olduğunu vurguladı.

10- Türk-İş Birinci Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu (KÇSKK) İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Sönmez ve İstanbul Grev ve Eylem Komite-si'nde yer alan 25 kişi, CHP ve ANAP İstanbul il başkanlıklarını ziyaret ederek, "Bakanlar Kurulu'nda grev ertelemesi yoluna gidilmesi halinde işçilerin buna uymayacaklarını" bildirdiler.

11- İstanbul il Jandarma Alay Komutanlığı nizamiyesine silahlı saldırıda bulunan kimliği belirsiz kişi ya da kişiler iki jandarma erini şehit etti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta anlaşmaya varılmadan ve Kıbrıs Türkü'nün statüsü belirlenmeden AB üyeliğinin ön şart yapılamayacağını belirterek, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin "AB üyeliği, anlaşma olduktan sonra Kıbrıs'taki iki halkın referandumuna sunulmak üzere halledilecek" görüşünü anımsattı.

Türkiye'nin yer almayacağı AB'ye Kıbrıs'ın girmesinin tehlikeli olacağı yönündeki görüşlerini yineleyen Denktaş, "Kıbrıs'ın AB'ye üyeliği, günü geldiğinde AB'nin alacağı şekle bağlıdır. Türkiye'den önce Kıbrıs'ın AB'ye girmesi Yunanistan'la Türkiye arasında Kıbrıs ile ilgili eşitliği Yunanistan'ın lehine bozmak anlamına gelir" dedi.

Rauf Denktaş, Kıbrıs meselesinin içte iki halkın eşitliğine, dışta ise iki anavatanın eşitliğine dayandığını da sözlerine ekledi.

13- Brüksel'de geçen hafta NATO Konseyi tarafından onaylanan ve ittifakın genişlemesine yönelik önemli bir adım olarak nitelendirilen eski Doğu Bloku üyesi ülkelere açılışın neden, şekil ve boyutlarını belirleyen belge, ilgili ülkelere resmen sunuldu ve basına açıklandı.

"NATO'nun Genişlemesi Konusunda inceleme" başlığını taşıyan 36 sayfalık belgede, soğuk savaşın son bulmasının Avrupa ve Amerika'da daha iyi bir güvenlik oluşturulması için bir fırsat yarattığı belirtilerek, "Hedef, bölme çizgileri yaratmadan, her ülke İçin daha büyük bir istikrar sağlamaktır" denildi.

14- Batı Şeria'nın Filistin yönetimine devredilmesini öngören anlaşma, FKÖ lideri Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Izak Rabin tarafından Washing-ton'da imzalandı, iki liderin anlaşmayı imzalamasının ardından Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Hüseyin, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ve Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev de tanık olarak anlaşmaya imza attılar.

Öte yandan Filistinlilerin aşırı dinci örgütü Islami Cihat, Et Halil kentinde genel grev yapılması çağrısında bulundu. Islami Cihat tarafından dağıtılan bildiride, Filistin Özerk Yönetimi'nin yapacağı seçimlerin de boykot edilmesi istendi. Bildiride ayrıca, seçimlerin ardından Batı Şeria'daki İsrail askerlerinin yeniden konuşlandırılacağı öne sürülerek, "Teba anlaşması cezasız kalamaz" denildi.

15- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya'nın Dışişleri Bakanı Milan Milutinoviç Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna'da kalıcı bir barış sağlanmadan önce, bir hafta İçinde ateşkesin sağlanması için bir siyasi girişime ihtiyaçları bulunduğunu belirterek Yeni Yugoslavya olarak bir konferansa hazır olduklarını kaydetti.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Atia İzzetbegoviç de yaptığı açıklamada, barış görüşmelerinde kaydedilen ilerlemelere karşın Bosna'da ateşkesin, ayrılıkçı Sırpların bazı koşullan yerine getirinceye kadar olanaksız olduğunu bildirdi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile Çin Dışişleri Bakanı Şian Şien, iki ülke arasındaki pürüzleri gidermek için New York'ta bir araya geldi. Görüşmeden sonra basına yapılan açıklamada, Çin'in, Iran İle nükleer reaktör yapma konusunda imzaladığı anlaşmayı iptal ettiği bildirildi.

29 EYLÜL 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çeşitli açılışlara katılmak üzere izmir'e gitti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Konutu'nda bir süre görüştü. Görüşmeden sonra Sabah gazetesine bir demeç veren Hüsamettin Cindoruk, DYP'nin Meclis komisyonlarındaki üye sayısının azınlık hükümetinde yasa çıkarmaya yetmeyeceğini, aynı nedenle Aralık'ta seçim için kanunun da geçmeyeceğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, erken seçimin Aralık ayına yetişmesinin mümkün olmadığını belirterek "Seçim yasalarında gereken değişiklikler yapılmadan seçime gitmeyiz. Ayrıca Aralık ayında yapılacak seçimde Anayasa'ya aykırılık doğar. Mart ayı sonundan önce seçim yapılabilmesi güçtür" dedi.

4- Yargıtay, haksız yere tutuklanan kişilere, gözaltında ve tutuklulukta geçirdikleri süreyi de dikkate alarak manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

5- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, 1990 yılı nüfus sayımına göre yapılacak olası bir erken seçimin, milletvekillerinin kent nüfuslarına göre dağılımı açısından demokratik olmayacağını söyledi. Yavuz, Seçim Kanunu'nun, Anayasa'da yapılan değişiklikler doğrultusunda yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

6- Toplusözleşmelerden sorumlu Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, işçilerin çalıştıkları fabrikaların şartlarını ve ülke ekonomisinin durumunu iyi bildiğini kaydederek, işçilerin greve gitmek istemediklerini, sorunun masada çözülmesinden yana olduklarını ancak sendikaların bunu engellediğini ileri sürdü.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Başbakan Tansu Çiller'in, kurmakla görevlendirildiği hükümetin modelini ortaya koymadan, seçim kararı açıklaması durumunda karşı çıkacaklarını bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'u ziyaret ederek bir süre görüştü. Ecevit görüşme sonrası yaptığı açıkla-

mada, Türkiye'nin şu anda gündemindeki hükümet sorununun ötesinde ciddi devlet sorunları bulunduğunu belirterek "petrol boru hattı konusunda Türkiye'nin acil bir devlet politikası belirleyip bunun, önümüzdeki dönemde, kim iktidara gelirse gelsin değişmeyeceği mesajını dünya kamuoyuna duyurması gerekir" dedi.

9- CHP Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer ve Muş Milletvekili Muzaffer Demir partilerinden istifa ettiler, istifalardan sonra CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 60'a düştü.

10- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da yaptığı açıklamada, kamu grevlerinin sürmesinden Başbakan Tansu Çiller'in sorumlu olduğunu belirtti. Budak, tarafların karşılıklı olarak anlaşmaya vardıkları toplusözleşmelerin, yasada bir hüküm bulunmamasına rağmen, Başbakan yüzünden yürürlüğe konulamadığını ileri sürdü.

11- Genel Maden-İş Sendikası'nın Genel Kurul toplantısı Zonguldak'ta yapıldı. Çalışma Bakanı Ziya Halis toplantıda yaptığı konuşmada, 300 bin işçinin hala grevde olduğunu, uyuşmazlığı mutlaka çözümlemek gerektiğini, başından beri anlaşma konusunda işçiler cephesine yönelik olumlu izlenimlerinin bulunduğunu belirtti.

Sendika Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer de konuşmasında, işçiler ve sendikaların varolma mücadelesi verdiklerini söyledi.

12- Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-iş Sendikası Genel Başkanı Enver Toçoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hükümet yetkililerinin TCDD'nin haftada 5 trilyon lira zarar ettiğine ilişkin açıklamalarını eleştirdi. Toçoğlu, "IMF talimatlarını uygulayan hükümet, ülke ekonomisini zarara sokmak pahasına, İşçilerle anlamsız bir inatlaşmaya girmiştir" dedi.

13- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas ile görüştü. İnönü, görüşmede iki ülke arasında mevcut olan Kıbrıs, Ege kıta sahanlığı, hava sahası ve azınlıklar gibi çeşitli konuların tek bir paket halinde ele alınarak peyderpey çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

14- Bosna-Hersek'te krize çözüm bulunması amacıyla taraflar arasında arabuluculuk yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke Saraybosna'da yaptığı açıklamada, çatışmaların devam ettiğini ve ateşkes konusunda henüz hiçbir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

30 EYLÜL 1995

1- İzmir'e bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın "50. Yıl Etkinliklerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, hükümette yaşanan sorunlara dikkat çekti ve şu anda Türkiye'de dördüncü yılını doldurmuş bir Meclis bulunduğunu belirterek, Türkiye'de bir yerden sonra Meclisleri yenilemek gerektiğini ve dört senenin de bunun için "iyi bir süre" olduğunu söyledi.

izmir'de çeşitli törenlere de katılan Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra beraberindekilerle "3. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayfna katılmak üzere izmir'in Çeşme ilçesine gitti.

Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı Hazırlama Vakfı Başkanı olan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, bir an önce Türk Cumhuriyetleri Yüksek Konseyi ile her cumhuriyetin 50'şer temsilcisinin bir araya gelmesiyle oluşacak bir Türk cumhuriyetleri işbirliği Meclisi kurulmasını önerdi.

Cumhurbaşkanı Demirel de hiçbir Türk devlet ve topluluğunun artık kendi basma yanlız olmadığını ifade ederek, Türk dünyasının beraberlik içinde olmasından kimsenin alınganlığa kapılmaması gerektiğini, artık toparlanma vaktinin geldiğini belirtti.

Kurultayda, 6 Türk devleti başkan ve başbakan düzeyinde temsil edilirken, 14 Türk topluluğu da yüksek seviyede temsilciyle katılıyor,

2- DYP Genişletilmiş Başkanlık Divanı, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Çiller, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, demokratik bir sürecin devam ettiğini belirterek, "Ülke hükümetsiz kalmayacaktır" dedi. Çiller, Meclis'ten DYP'nin yer almadığı bir hükümetin çıkmayacağını da söyledi.

3-ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti yöneticileri ve bazı milletvekilleriyle birlikte, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret etti ve grevdeki bazı işyerlerini dolaştı. Grevde olan işçileri desteklediklerini bildirmek için Türk-İş'e geldiğini ifade eden Yılmaz, "Başbakan kriz yaratmakta ustadır, ama kriz çözmede acemidir, işçi sınıfının, Türk-İş'in muhatabı yoktur" dedi.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral de siyasetçilerin bir kısmına işçilerin haklarını helal etmediğini vurgulayarak, ANAP döneminde sendikacılarla toplu pazarlık masasına oturdukları için, Yılmaz ve diğer milletvekillerine teşekkür etti. Meral, yeni hükümetin ANAP ya da CHP ile kurulabileceğini de kaydetti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Konya'nın Ereğli ilçesinde partisince düzenlenen açıkhava mitingi ile seçim kampanyasını başlattı. CHP'nin onursuz iktidar ortaklığı yerine onurlu muhalefeti seçtiğini kaydeden Baykal, "Üç hafta öncesinin kudret sahipleri bugün darmadağınık. Herkes CHP'nin gücünü kavrayıp 'CHP'siz iktidar olmaz' diyor" diye konuştu. Baykal, hükümet tartışmaları öncesinde gündeme gelen milletvekili transferi konusuna da değinerek, "CHP'de yolsuzluğa, rüşvete, erdemsizliğe yer yok. Herkes yerini bu ilkeye göre seçsin. Bu ilkeyi gördükten sonra giden gitsin, kalan kalsın" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Başkanlık Diva-nı'ndan sonra düzenlediği basın toplantısında, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller'in hükümet kurma arayışlarını eleştirdi.

6- BBP Genel Sekreteri Esat Bütün, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, milletin geleceğine talip siyasi partilerin kısır çekişmelerinin, ülkenin geleceğini kararttığını öne sürdü ve azınlık hükümetine destek vermeyeceklerini söyledi.

7- YDH Genel Başkanı Cem Boyner, Mersin'in Tarsus ilçesinde parti teşkilatının açılışında yaptığı konuşmada, kurulacak geniş tabanlı bir hükümete "erken seçim koşuluyla" destek vereceklerini söyledi.

8- Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerindeki grevler sürerken, ANKA'nın haberine göre Başbakan Tansu Çiller, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i telefonla arayarak, ülkenin ekonomik ve siyasi durumunu anlattı ve "Kendisini anlamasını ve geçirdiği zor günlerde kendisine yardımcı olmasını" istedi. Başbakan Çiller'in, MeraPden 7 Ekim günü Ankara'da yapılacak büyük yürüyüşten vazgeçmesini istediği, "Bana biraz süre ver. Şu hükümeti kuralım" dediği bildirildi. Meral, ANKA'ya yaptığı açıklamada görüşmeyi doğruladı.

Tezkoop-İş Sendikası'nın 5. Olağan Genel Kurulu da Ankara'da başladı. 211 delegeyle toplanan Kurul'da, Türk-İş Başkanı Meral, divan başkanlığına seçildi. Meral toplantıda yaptığı konuşmasında, "Cumhurbaşkanı, grevlerin ertelenmesi için önderlik yapmaktadır. Cumhurbaşkanında işçiler olarak hakkımız var. Kul hakki önemli bir şeydir. O hakkımızı, kendisinden isteyeceğiz" dedi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 4'ü turist toplam 19 kişi öldü. 19'u turist 59 kişi de yaralandı.

10- New York'ta diplomatik temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Al-Sahaf ile görüştü. Al-Sahaf görüşmede Türk Silahlı Kuvvetleri'nİn Kuzey Irak'taki operasyonlarından duydukları hassasiyeti ifade etti. inönü, Türkiye'nin amacının Irak'ın toprak bütünlüğünü çiğnemek değil, terörle mücadele olduğunu anlattı.

11- ABD Başkanı Bill Clinton, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Was-hington'a davet etti. Beyaz Saray'dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Başkan Clinton, Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i bir çalışma ziyareti için 18 Ekîm'de Washington'a davet etmiştir. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de bu daveti kabul etmiştir." denildi.

12- Bosna'da ateşkesin sağlanmasına ilişkin temaslar devam ederken, BM Sözcüsü Myriam Sochacki, Bosnalı Sırpların Boşnak denetimindeki Kon-jiç kasabasına dün düzenledikleri saldırıda 3 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı.

13- Filipinlerde yağışların yol açtığı toprak kaymasında 18 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106