16.8.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1995

1 AĞUSTOS 1995

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı. Dört gün sürecek YAŞ toplantılarında, bir üst rütbeye yükseltilecek, görev süresi uzatılacak veya emekli edilecek komutanların durumu görüşülecek.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Karadeniz gezisinin son gününde Rize'de yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin önümüzdeki günlerin gündemini oluşturacağını ifade ederek, "Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi için bu maddenin mutlaka değiştirilmesini isteyenler, üzerimizde baskı kurmak isteyeceklerdir, ancak devleti zaafa uğratacak hiçbir adıma alet olmayız" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Türkiye-lran Ortak Güvenlik Komitesi'nin 11. toplantısı için Türkiye'ye gelen Iran islam Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürü Ali Rezak Berati'yi kabulünde yaptığı konuşmada, terör konusunda iran'ın hassas davranmasını isteyerek, "Türk-lran sınırını teröristlerden arındıracağız. Kasr-ı Şirin Antlaşması ile çizilen sınır, dostluk ve barış sınırı olacak" dedi.

Ali Rezak Berati ise Türkiye'nin komşuları içinde en iyi ilişkilerinin iran'la olduğunu ve terörle mücadele konusunda Türkiye ile beraber çalışmaya her zaman hazır olduklarını bildirdi.

4- Kültür Bakanı ismail Cem Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki soykırımı uluslararası düzeyde protesto etmek ve Bosna'nın acısını paylaşan dünya sanatçılarının ortak sesini duyurmak amacıyla başlattıkları konser konusunda bilgiler verdi. Cem, "Televizyon ve radyolar aracılığıyla İstanbul'dan bütün dünyaya ulaşacak bu ortak konsere, ortak çığlığa ve başkaldırıya Türkiye evsahipliği yapacak" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Yardımcısı ismail Karakuyu Ankara'da yaptığı açıklamada, yükseköğretim sınavının güvenilirliği dışında hiçbir aktivitesinin kalmadığını, yapılacak çalışmalarla ileriki dönemlerde sınavın kaldırılacağını söyledi.

6- DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin tutumu yüzünden 675 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza sürüklendiğini belirterek, "Hükümet, bu tutumu ve yaklaşımı ile işçileri greve zorlamaktadır" dedi.

7- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 14 milyar dolara yükselen döviz rezervlerinin, yılbaşındaki rezervlerin bir katını aştığı belirtildi.

8- Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, dolara endeksli, "0-10 cinsi Amasra ve Armutçuk" sanayi kömürünün fiyatına, ton başına 6 dolar zam yapıldığı belirtildi.

9- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin, Türk-İş'e yaptığı 500 bin lira ile 3 milyon lira arasında sabit ücret artışı öngören ve ortalama yüzde 5.4 oranında zamma karşılık gelen öneriyi "sistem olarak doğru bulduğunu" söyledi.

10- KKTC'de, Kıbrıs'ın fethinin 424., Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)'nin 37. ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanhğı'nın 19. kuruluş yıldönümieri "1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı" olarak kutlandı.

11- Terör örgütü PKK taraftarı bir grubun, Almanya'nın Berlin kentinde açlık grevi yaparken ölen bir kadının cenaze töreninde Türkiye aleyhinde gösteri yaptığı ve Türk Bayrağı yaktığı bildirildi.

12- ABD Senatosu'nun, Bosna'ya uygulanan silah ambargosunun kaldırılması yönündeki kararından sonra, Temsilciler Meclisi de ambargonun kaldırılmasına karar verdi.


2 AĞUSTOS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Emniyet Genel Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, demokratik hukuk devleti içinde emniyet örgütünün çok önemli bir etkinliğe sahip olduğunu söyledi. Demirel, Türkiye'nin etrafının "ateşle dolu" olduğunu ve bölgede esen rüzgarların bu ateşi Türkiye'ye getirebileceğini kaydederek Güneydoğu Anadolu'da yoğun bir terör olayı yaşanırken huzur ve güvenin sağlanmasının da kolay olmadığını vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde Türkiye-Yunanistan ilişkileri konusundaki görüşlerini açıkladı. Çiller, Yunanistan ile sorunların karşılıklı güven ve diyalog yoluyla aşılabileceğini belirterek "1923 Lozan Antlaşması, Ege'de karşılıklı hak ve çıkarları dikkate alan bir denge kurmuştur. Bu dengenin özünü, karasuların genişliği oluşturmaktadır. Yunanistan'ın karasularını genişletme yönünde bir davranışta bulunması Lozan dengesini de köklü bir şekilde değiştirecektir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Merali ziyaret ederek bir süre görüştü. Yılmaz görüşme sırasında yaptığı açıklamada, işçi eylemlerine karşı hükümetin sağduyulu davranmasını isteyerek aksi takdirde bütün eylemlerinde Türk-İş'e destek vereceklerini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise 70 bin kamu İşçisinin sözleşme görüşmelerinde ve yeni asgari ücretin tespit edilmesi konusunda hükümetin keyfi davrandığını ileri sürdü.

4- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin İstanbul'da düzenlenen "insani Boyutuyla Bosna-Hersek Sorunu" konulu uluslararası toplantıyı açış konuşmasında, Bosna-Hersek'te 20. yüzyılın en büyük insanlık dramının yaşanmakta olduğunu belirterek Sırpların giriştiği etnik temizliğin BM kararlarına açık bir meydan okuma olduğunu söyledi.

İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu da Bosna-Hersek'te uluslararası kararların ve anlaşmaların dikkate alınmadığını belirtti.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum yönetimi ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin ilerleme kaydettiğine dikkat çekerek bu tutumun Rum tarafını görüşmelerden uzaklaştırdığını, dolayısıyla Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye ile entegrasyonunun zamanının geldiğini söyledi.

6- Rusya ile Çeçenistan arasında 30 Temmuz'da Grozni'de imzalanan askeri anlaşmanın Devlet Başkanı Cahar Dudayev tarafından onaylandığı bildirildi. Dudayev'in Sözcüsü Mavlodi Udugov'un yaptığı açıklamada Rus ve Çeçen heyetleri arasında imzalanan askeri anlaşma çerçevesinde Grozni'de Çeçen ve Rus esirlerin karşılıklı değişimine başlandığı belirtildi.

7- Birleşmiş Milletler (BM) eski Yugoslavya özel temsilcisi Yasuşi Akaşi yaptığı açıklamada, Cenevre'de Hırvat ve Sırp temsilciler arasında yapılacak barış görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının topyekün bir savaşa neden olabileceğini ileri sürdü.

BM Genel Sekreteri Butros Gali Hırvatistan hükümeti ile Krajinalı Sırplara bir çağrıda bulunarak çatışmaların daha fazla yayılmamasım istedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan'Miioseviç de Bosna'daki savaşın hiç hesap edilemeyen boyutlara ulaşabileceği uyarısında bulundu.


3 AĞUSTOS 1995  

1- İstanbul'da bulunan ANAP Genel Başkanı .Mesut Yılmaz gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Yılmaz, Tunceli'nin olağanüstü hal kapsamına alınması konusuyla ilgili bir soruya, özel timin kuruluş amacından farklı kullanılmaya başlandığını belirterek, Tunceli'de sivil otoritenin hakim olmadığını ileri sürdü. Yılmaz, "iddiaların münferit girişimlerle değil, Meclis'in oluşturacağı bir araştırma komisyonu tarafından incelenmesinde yarar vardır" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tunceli'nin olağanüstü hal kapsamına alınması konusuyla ilgili parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Tunceli halkının öteden beri büyük bir haksızlığa uğradığını kaydederek, "Tunceli'nin olağanüstü hal kapsamına alınmasında çıkarı bulunan bir takım devlet güçleri, yapay bir olay yaratarak kararın değiştirilmesini ve Tunceli'de de olağanüstü hal uygulamasını sağladılar. Oysa ki, Tunceli bölücü akımların yoğun ve yaygın olduğu bir il değildir. Tunceli halkının doğasında bölücülüğün her türüne karşı belirgin bir direnç vardır" dedi.

3- TOBB Başkanı Yalım Erez tarafından Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, TOBB tarafından finanse edilen ve Prof. Dr. Doğu Ergil tarafından hazırlanan "Doğu Sorunu Teşhisler ve Tespitler" adlı rapor kamuoyuna açıklandı. Rapor için Diyarbakır, Batman ve Mardin'de Kürt, Zaza ve Arap kökenli yurttaşlar ile Antalya, Mersin ve Adana'ya göç eden yurttaşlar arasından seçim yapılarak, anket uygulandı. TOBB Başkanı Erez, raporun "kesinlikle" birliğin görüşleri olmadığını vurgularken, "Araştırmadan çıkan verilerin sağlıklı değerlendirmeler ve politikalar üreteceğine inanıyoruz" dedi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 8 PKK'lı terörist Öldürüldü. 

5- Yunanistan'da yayımlanan haftalık Ikonomikos Tahidromos (iktisat Postası) dergisine bir demeç veren AB Komisyon Başkanı Jaques Santer, Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle, "AB ile olan ilişkilerinde desteklenmelidir" dedi. Santer, Türkiye'deki anayasa değişikliği için de "doğru istikamette atılmış olumlu bir adımdır" ifadesini kullandı.

6- Fransa'nın başkenti Paris'te Türklere ait bir spor ve kültür merkezine atılan molotofkokteyli sonucunda 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

7- Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te BM yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 100 bin Hırvat askerinin, Hırvatistan topraklarında ayrılıkçı Sırpların yaşadığı Krajina bölgesine saldırmak üzere hazırlık yaptıkları bildirildi. Zagrep'tekİ BM Sözcüsü Chris Gunnes, ülkede durumun son derece gergin olduğunu ve Hırvatların büyük saldırıyı her an başlatabileceklerini söyledi.

Bu arada Hırvatistan hükümeti ile Hırvatistan'daki ayrılıkçı Krajina Sırp yetkilileri arasında Cenevre'de yapılan görüşmeden sonra BM arabulucusu Thorvald Stoltenberg yaptığı açıklamada, iki taraf arasındaki görüşmelerin Balkanlarda yeni bir savaşı engelleyebileceğini söyledi.

Görüşmede Sırp heyetinde yer alan Lazar Macura, BM arabulucusu Thorvald Stoltenberg tarafından sunulan 7 maddelik planı kendilerinin kabul ettiğini söyledi. Hırvatistan hükümeti üyesi Iviç Pasalic ise, gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmede, taraflar arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi yönünde bir ilerleme sağlanamadığını bildirdi.


4 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında hazırlıkları tamamlanan 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı hakkında bilgi verdiler. Başbakan Çiller, terörle mücadelede demokratikleşmenin tek başına yeterli olamayacağını söyleyerek Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin "milletin de içinde olacağı" bir uzlaşma ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de Güneydoğu için çok yoğun çalışma yaptıklarını belirterek bölgeye trilyonlarca kaynak aktarıldığını, yörenin en önemli gereksiniminin iş ve yerleşme olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Yüksek Askeri Şura'nın 1 Ağustos'ta başlayan olağan toplantısında Türk Silahlı Kuvvetteri'ndeki yeni üst kademe atamaları belirlendi. Buna göre Hava Kuvvetleri Komutanlığfna Orgeneral Ahmet Çörekçi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Güven Erkaya ve Jandarma Genel Komutanlığı'na Orgeneral Teoman Koman getirildi. Ayrıca, 33 general ve amiral bir üst rütbeye, 45 albay da general ve amiralliğe terfi etti. 5'i yaş haddinden olmak üzere toplam 40 general emekli edilirken 45 general ve amiralin de rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatıldı. Değişikliklerle ilgili kararname Cumhurbaşkanı Süleyman Demireî'e sunuldu.

3- Dışişleri Bakanı Erdal inönü izmir'de yaptığı açıklamada, Bosna-Her-sek'teki olayları din savaşına dönüştürmenin kimseye bir yarar sağlamayacağını söyledi, inönü, BM'ntn saldırılar karşısında etkisiz kaldığını belirterek "BM, bu iş için kuruldu. BM'nin kendi gücü yetmediği zaman NATO'nun gücü var. Aslında ikisi birden bu saldırıyı durdurma güçlerine sahipler" dedi.

4- Trabzon Milletvekili ve ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Kurt, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, partisinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini bildirdi.

5- NATO Genel Sekreteri Willy Claes Brüksel'de Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ittifak açısından çok önemli bir stratejik konuma sahip bulunduğuna dikkat çekerek, kurutuş içerisinde "anahtar ülke" olduğunu söyledi.

6- Hırvatistan, Krajinalı ayrılıkçı Sırplara karşı geniş çaplı bir harekat başlattı. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman Krajina Sırplanna silahlarını bırakmaları için çağrıda bulunarak, dört yıldır devam eden görüşmelerden bir sonuç alınamaması nedeniyle harekat kararı aldıklarını söyledi. Zagreb'deki BM sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Hırvatlarla birlikte Boşnak birliklerinin de harekata katıldığı bildirildi.

7- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Çernişev Moskova'da yayımlanan bir gazeteye verdiği demeçte, Kürt sorununu "Türkiye'nin iç işi" olarak gördüklerini belirterek, "yabancı parti ve örgütlerin Rusya topraklarında yuvalanmalarına izin vermeyeceklerini" söyledi.


5 AĞUSTOS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, beraberinde CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı ve Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz ile gittiği Kocaeli'de bir dizi temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Kampusu'nun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, devletin, ülkenin her köşesinde çağın ve 21. yüzyılın üniversitelerini meydana getirmeye çalıştığını söyledi.

Törende konuşan CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de bilgi çağını yakalamak için eğitim reformunun gerekliliğini vurgulayarak, "Yıllardır gündemde olan YÖK Yasası'nı mutlaka parlamentodan geçirmek zorundayız" dedi.

2- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, "7. İslam Ülkeleri Yüksek Konseyi" toplantısına katılmak üzere Mısır'a gittiler. Bakan Cevheri, hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Mısır'ın iskenderiye kentinde yapılacak toplantı çerçevesinde "İnsani Oluşumlar içinde Dinlerin Etkisi" konulu bir konferansın yapılacağını bildirdi.

3- Pakistan'ın islamabad kentinde yapılan "islam Kadın Parlamenterler Toplantısına katılan kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal ile ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut İstanbul'a döndüler. Devlet Bakanı Baykal, Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, 7 gün süren ve önümüzdeki yıl Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak konferans için hazırlık niteliği taşıyan toplantıda, kadınlarla ilgili önemli kararlar alındığını belirtti.

4- Askeri Yargıtay Başsavcısı Tuğgeneral Hakkı Önder Ayhan'ın Askeri Yargıtay Başkanlığı'na atanması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Prof. Doğu Ergil'e hazırlatılan "Doğu Sorunu Teşhisler ve Tespitler" adlı Güneydoğu araştırmasını bilimsel bulmadıklarını söyledi. Türkeş, konuşmasında son günlerde kamuoyunda özel tim elemanları konusundaki tartışmalara da değinerek, özel tim elemanlarının MHP'li olmadığını ileri sürdü.

6- Türk-İş'in düzenlediği "Emeğe Saygı ve Demokrasi Miting ve Yürüyüşü" Ankara'da yapıldı. Mitinge yaklaşık 200 bin işçi ile memur katıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin çalışanların sorunlarına kulaklarını tıkadığını vurgulayarak, çalışanların bugün susmaları durumunda, yarın "köle düzeninin" getirileceğini savunarak, "Biz buraya sorun yaratmak için toplanmadık, sorun çözmeyi bilmeyen, dün söylediklerini unutan siyasilere ders vermeye geldik" dedi.

Öte yandan işveren ve hükümet temsilcileri, ücret zammı önerisini yetersiz bularak, eylem kararlarını yaşama geçiren Türk-İş'e tepki gösterirken; Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Türk-İş'e verilen ücret zammı önerisini, "Kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinin ekonomik ve mali boyutlarının yanı sıra sosyal boyutunu da dikkate alan ve ülke şartlarını gözeten bir teklif" diye nitelendirdi.

7- Hatay iti Hassa ilçesine bağlı Akbez beldesine roketatarlarla saldırı düzenleyen PKK'lı teröristler, üçü çocuk 8 kişiyi öldürdüler, 4 kişiyi de yaraladılar.

Bu arada Hatay'ın Dörtyol ilçesi Tortuk Yaylası'nda PKK'lı teröristlerin ilçe merkezine dönmekte olan bir askeri araca düzenledikleri silahlı saldırı sonucunda 1 er şehit oldu, 1 er yaralandı.

Öte yandan güvenlik kuvvetlerince Şırnak ve Bingöl'de gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 9 terörist öldürüldü.

8-1995 yılı Türkiye Spor Yazarları Demeği (TSYD) Kupası'nı Fenerbahçe futbol takımı aldı.

9- Hırvatistan ordusunun, ayrılıkçı Sırpların yaşadığı Krajina bölgesinin başkenti Knin'i ele geçirdiği bildirildi. Hırvat ordusunun kenti ele geçirmeden önce düzenlediği havan topu saJdırısında toplam 7 kişinin öldüğü belirtilirken; BM Sözcüsü Cristopher Gunness, kente düzenlenen saldırıda en az 10 kişinin de yaralandığını kaydetti.


6 AĞUSTOS 1995  

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Antalya'da yapttğı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlatılıp basına açıklanan "Güneydoğu Raporu"nun belli bir siyasi yönlendirme yapmak için ve hükümetin arzusu ile gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Yılmaz, raporun daha önce ABD haberalma örgütü CIA tarafından hazırlanan raporu anımsattığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk- ile yürütülen toplusözleşme çalışmalarının olumsuz sonuçlanmasından sonra alınan iş bırakma eylemi kararının yasal olmadığını söyledi. Daçe, ücret zammı konusunda hükümetin çalışmalarının sürdüğünü bildirerek "Ancak Türk-İş'e yaptığımız öneriye yönelik olarak, neden kabul etmedikleri, kendilerinin taleplerinin ne olduğu konusunda resmi bir yaklaşım alabilmiş değiliz" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Federal Almanya İçişleri Bakanı Manf-red Kanther'e gönderdiği mektupta, "PKK ve diğer terör örgütlerinin içinde Almanya'da suça iştirak eden Türk vatandaşlarını geri almaya hazırız" dedi. Kantherde Menteşe'ye gönderdiği mektupta bu konuda aynı görüşü paylaştıklarını kaydetti.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, 10 Mart 1995 tarihinde yazılan mektuplar konusunda Anadolu Ajanst'na (AA) yaptığı açıklamada, PKK'nın yurtiçinde büyük darbeler aldığını ve arttk etkinliğini kaybetmek üzere olduğunu söyledi. Menteşe ayrıca PKK'nın Almanya'daki Türk İşadamaları ve Almanlara yönelik saldırılara başlamasından sonra suçluların iadesi konusuna olumlu yaklaştığını söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı açıklamada, bir yıl sonra yapılacak genel seçimlerde iktidara geleceklerini ileri sürerek, Refah Partili belediyelerin gerçekleştirdikleri yatırımların medyada gereken ilgiyi görmediğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın Hatay ilindeki eylemlerini ve Bosna-Hersek'teki son gelişmeleri değerlendirdi. Ecevit, Hatay'ın son aylarda PKK'nın eylemlerinin başlıca hedeflerinden biri durumuna geldiğine dikkat çekerek bunun ardında PKK-Suriye bağlantısının aranmasının doğru olacağını vurguladı.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü İmren Aykut Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ara seçim karart alma konusunda TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırabilmek için gerekli olan 90 imzayı topladıklarını bildirdi. Aykut, karan işleme koymak için Başkanlık Divanı'nda görüşüleceğini söyledi.

7- KKTC sınırında eylem düzenleyen Rum gençler molotof kokteyleri atarak yangın çıkardılar. Olaylar üzerine Barış Gücü'ndeki güvenlik önlemleri artırıldı.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunu, silahlanma ve gösteriyle çözülemez diyerek, Rum ailelere "Çocuklarınızı ateşe atmayın" uyarısında bulundu.

8- Hırvatistan ordusunun önceki gün ayrılıkçı Sırp birliklerine karşı başlatmış olduğu operasyon devam ediyor. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç yaptığı açıklamada, harekatın başarıyla devam ettiğini vurgulayarak hedeflerine 24 saat içerisinde ulaşacaklarını ve operasyonu sona erdireceklerini söyledi.

Zagreb Radyosu'nun askeri kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Hırvat ordusu, Krajina'daki ayrılıkçı Sırpların son direniş noktalarından biri olan Zagreb'in 60 km güneydoğusundaki Petrinja'ya girdi. Bu haber BM yetkililerince de doğrulandı.

Bosna Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman'a gönderdiği mektupta başlatılan harekatı desteklediklerini açıkladı.

9- ABD, 20 yıl aradan sonra Vietnam ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak amacıyla Başkent Hanoi'de büyükelçilik açtı. Açılış nedeniyle bu ülkede bulunan Dışişleri Bakanı Warren Christopher düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ABD'nin Asya. ülkeleri ile sürdürdüğü yakın ilişkiler kapsamında ABD-Vietnam arasındaki ekonomik ve siyasi bağların da yeniden kurulması amacıyla böyle bir adım atıldığını vurguladı.

10- ikinci. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombasının atılışının 50. yılı nedeniyle tüm dünyada anma toplantıları düzenlendi.


7 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkam Süleyman Demirel Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçisi Hidayet Bişçeviç'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek Hırvatistan'ın "Krajina" bölgesinde yürüttüğü harekat hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin hazırladığı Güneydoğu raporu hakkında, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın "belli bir siyasi yönlendirme yapmak için ve hükümetin arzusu ile gerçekleştirildiği" şeklindeki sözlerini yanıtlarken, araştırmayla hiçbir ilişkisinin bulunmadığını belirterek Yıl-maz'ı eleştirdi.

Öte yandan Başbakan Tansu Çiller Almanya'da yayımlanan Bild gazetesine verdiği demeçte, Almanya'daki Türk kuruluşlarına yapılan saldırılarla ilgili olarak, "Almanya, ülkenin, suçluların cenneti haline gelmesine izin vermemelidir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek ile ilgili genel görüşme yapmak üzere TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı. Yılmaz, Meclisi olağanüstü toplantıya çağırırken amaçlarının ara seçim kararı çıkarmak olduğunu bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'teki insanlık ayıbının tarihe geçeceğini söyledi. Çetin, Hırvatistan'ın toprak bütünlüğünü koruyabilmek için, Sırbistan'a karşı harekata geçmesinin Kosova ve Makedonya'nın da devreye girmesini beraberinde getireceğine dikkat çekerek, BM'ye "Balkan savaşı çıkabilir" uyarısında bulundu.

5- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk-Iş'in yapacağı iş bırakma eylemini "yasadışı grev" ilan ederek, yasalar gereğince iş bırakan işçilerin "hizmet akitlerinin feshedileceğini" söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türkiye ile askeri işbirliği konularını görüşmek üzere Ankara'ya gelen Bosna-Hersek Milli Savunma Bakan Vekili Muhammet Lemes ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Bosna'da barışın sağlanması için, BM'nin NATO'ya gerekli yetkiyi vermediğini söyleyerek "Gerçekten BM'nin tarafsız hareket ettiğini söylemek mümkün değil. Eğer BM kararlılık gösterseydi, barış tesis edilirdi. Çatışmaların devam etmesi saldırgana ödül, taviz mahiyeti taşıyor" dedi.

7- Bingöl ve Tunceli'de incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı konuşmalarda, olağanüstü hal bölgesi kapsamında vatandaşların namusunu, canını, malını korumak için görev yapan güvenlik güçlerinin, istenmeyen hareketlerde bulunan görevlileri hakkında soruşturma açıldığını, kusuru bulunanların cezalandırılacağını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, geçen yıl kasım ayında iki Türk idari ate-şesinin sanayi casusluğu yaptıkları gerekçesiyle istenmeyen adam ilan edilmesinden sonra, Beyaz Rusya Başbakanı Mihail Çiguir'in ülkesinin hatasını kabul etmesi üzerine, Dışişleri Bakanı sıfatıyla başkent Minsk'e gitti, inönü, "hatayı kabul etmek insanlık hareketidir" derken; Beyaz Rusya'da Dışişleri Bakanı Uladzimir Syanko ile dostluk ve işbirliği anlaşmasını parafe edecek.

9- incelemelerde bulunmak üzere Van'a giden DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bölücü terör örgütünün etkinliğini azaltmak için "önce güvenlik, ardından yatırım değil, önce yatırım" yapılması gerektiğini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlatılan Güneydoğu raporundan iki ayrı "siparişin" ortaya çıktığını, bunlardan birinin "federasyon", diğerinin İse "ikinci resmi dil" tartışması olduğunu söyledi.

11- Van'da, piyasa değeri 18 milyar lira olan 36 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak 6 kişi gözaltına alındı.

12- KKTC Başbakanı Hakkı Atun Lefkoşa'da yaptığı yazılı açıklamada, Rumların sınırda gerçekleştirdiği saldırgan eylemleri konusunda BM'yi etkin önlemler almaya çağırdı.

13- Hırvatistan Savunma Bakanı Gojko Susak düzenlediği basın toplantısında, kendi topraklarında bağımsızlık ilan eden sözde "Krajina Sırp Cumhuriyeti"ni yeniden ülke sınırlarına katmak için başlattıkları askeri harekatın sona erdiğini ve Hırvatistan topraklarının tümüyle kontrol altına alındığını söyledi.


8 AĞUSTOS 1995  

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Güneydoğu, hayvancılık, turizm, CMUK, barolar, borsa, gümrük birliği ve ülkeyi ilgilendiren diğer sorunların görüşüldüğü toplantıda konuşan Başbakan Çiller, bürokrasinin azaltılmasına, devletin yeniden yapılanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Şimdi özellikle enerji yatırımlarına hız verelim, temelleri atalım. Yatırım seferberliğini bir an önce başlatalım" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, kabinenin DYP kanadındaki revizyon ve CHP kurultayı konularındaki görüşlerini Türkiye gazetesine açıkladı.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağarın da katıldığı Tunceli ve Bingöl'deki temaslarını tamamladı. Daha sonra Diyarbakır Valisi Doğan Hatipoğlu'nu makamında ziyaret eden Menteşe, kentin sorunları hakkında bilgi aldı ve gazetecilere gezisini değerlendirdi. TOBB raporuna da değinen Menteşe, "Güneydoğu Raporu"nu incelemediğini, PKK'nın hedefinin önce otonomi ve federasyon sonra da bağımsızlık olduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan yaptığı açıklamada, Türkiye'de siyasi partilerin tabandaki durumlarının tespit edilmesi ve Meclis'te boş bulunan 23 sandalyenin doldurulması açısından, ara seçimin faydalı ve zaruri olduğunu söyledi.

5- İstanbul Valiliği, gürültü kirliliğinin önlenmesi ve su havzalarının koruma altına alınmasından sonra, su ve sağlık konusunda "merhaba sağlıklı İstanbul" projesini başlattı. Proje ile ilgili bilgi veren İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, "Su dahil tüm gıda maddeleri bu proje İle üretimden tüketime her aşamada denetlenecektir. Gıda üretiminde çalışanların tümü sağlık taramalarından geçirilecek, işyerlerinin sağlık koşullarına uygunluğu denetlenecektir. Hastalıklarla savaşta ise bazı bölgelerde halkın ayağına götürülerek tedavi hizmetleri sağlanacaktır" dedi.

6- Türk-İş Konfederasyonumun "iş bırakma ve yavaşlatma" eylemi yurt çapında büyük bir katılımla gerçekleşti. Eylemler nedeniyle ulaşım, haberleşme, sağlık hizmetlerinde büyük aksamalar meydana geldi.

7- Ankara 1. No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, PKK üyesi oldukları savıyla haklarında 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açılan HADEP yöneticileri Hikmet Fidan, Sahabettin Özarslaner, Şeyhmus Çağro ve Ferhan Türk'ün, tahliyesine ve tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari ve Şırnak'ın kırsal kesimlerinde güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlarda, 19 PKK'lı terörist öldürüldü.

Öte yandan Sivas'ın Divriği ilçesine baskın düzenleyen PKK militanları özel bir madencilik şirketine ait 15 kamyon ile binaları ateşe verdi.

9- İstanbul'da yasadışı THKP-C Dev-Sol örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda, bir başkomiserin şehit edilmesi olayının da aralarında bulunduğu çok sayıda bombalama ve gasp eylemine katıldıkları belirlenen 6 kişi yakalandı.

10- Beyaz Rusya'ya yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Erdal inönü, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'teki temasları sırasında PKK'nın, bu ülkeye bavul ticareti yapan Türk otobüs firmalarına haraç kesmesi olaylarına dikkat çekerek, PKK'nın bu ülkede yuvalanmasına izin verilmemesi çağrısında bulundu. Beyaz Rusya Dışişleri Bakanı Uladzimir Syanko da yanıt olarak, ülke topraklarında PKK'nın faaliyetlerine izin vermeyeceklerini, konuya duyarlılıkla bakacaklarını söyledi.

Erdal inönü, Türkiye'ye hareketinden önce Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko tarafından da kabul edildi.

11- ABD'de bulunan Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Washington'da yaptığı açıklamada, Atatürk ilkelerine ve bu ilkelerin öğrencüerce özümsen-mesine verdikleri önemi belirterek, "Bakanlık olarak tüm çalışmalarımızda bu konuda çok duyarlı davranıyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ayaz, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Bakanlığı ile Dünya Bankası arasındaki çeşitli projelere ilişkin görüşmeler hakkında da bilgi verdi.

12- Pakistan hükümeti, Başbakan Tansu Çiller ve Benazir Butto için özel pullar bastırttı.

13- Kolombiya'da, yönetime karşı savaşan Marksist gerillaların düzenledikleri saldırılarda 44 kişinin Öldürüldüğü bildirildi.


9 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller partisinin İstanbul il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Meclis'teki muhalefet partilerinin yetersiz olduğunu ileri sürerek "Kendi söyledikleriyle çelişen, statükocu, çözüm üretmeyen, muhalefeti sadece karalamadan ibaret gören, ne söylediği, ülkeyi nereye götürmek istediği belli olmayan, kendi geçmişine bile sahip çıkamayan bir muhalefet anlayışını, Türkiye hak etmiyor" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, Meclis'te gelecek hafta görüşülecek olan ara seçim teklifinin kabulü için CHP'den destek istediklerini belirterek "Bizim ara seçim teklifimiz umarım ki başta DYP olmak üzere Meclis'te bulunan diğer partiler tarafından engellenmez. Çünkü anayasaya saygılı olmayan partilerin yapacakları anayasa değişikliğinin yararı olmaz" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Ankara'da, Türkiye'ye resmi temaslar düzenleyen Avrupa Parlamentosu'na mensup bir grup milletvekilini kabul etti. Çetin, kabul sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB)'ye üye olma isteği ve kararının yeni olmadığını belirterek, "Bizi bağlayan ortak değerlerdir. Biz yıllarca NATO içinde, Avrupa Konseyİ'nde ve diğer tüm kurumlar içinde aynı ortak değerler için birlikte mücadele ettik" dedi. Hikmet Çetin, Türkiye'nin, tüm sorunlarını demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarına saygı içinde çözme kararında olduğunu vurguladı.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Tunceli'de incelemelerde bulundu. Hacaloğlu yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi insan haklarını eksiksiz uygulayan ülke haline getirmeye kararlıyız" dedi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, bir günlük iş bırakma eylemini Türk-İş tabanının tepkisine rağmen halkı mağdur etmemek için ılımlı uyguladıklarını belirtti. Bayram Meral, gösterdikleri tepkinin sadece ücret için olmadığını da dile getirerek "başta 12 Eylül Anayasası'nın değiştirilmesi olmak üzere, ILO sözleşmelerine uygun yasal düzenlemelerin yapılmaması, işçi kıyımı, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, işçilerin sosyal haklarının elinden alınmasına karşı da eylem yaptıklarını" kaydetti.

6- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Erol Baraz Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin et ithalini serbest bırakmasının yerli hayvan üreticiliğine büyük darbe vuracağını belirtti.

7- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Mısır'ın Teba kentinde, Batı Şeria'da Filistinlilere özerklik verilmesi konusunda sorunları görüşmek üzere biraraya geldi.


10 AĞUSTOS 1995  

1- "İstanbul 2001 Kurulu"na katılan Başbakan Tansu Çiller ile CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, gazetecilerin erken seçim konusundaki sorularını yanıtladılar. Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kendisine yapmış olduğu seçim teklifini henüz partisinin yetkili organlarıyla görüşmediğini bildirdi. Ara seçimin anayasal zorunluluk olduğu yolundaki görüşlerinin değişmediğini ifade eden Çetin, ara seçim ve erken seçim konusundaki kararların, yapılacak olan Merkez Yürütme Kurulu ile Meclis grubu toplantısından sonra belirleneceğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller ise gazetecilerin soruları üzerine bu konudaki görüşlerinin çok net olduğunu belirterek, seçimlerin 14 Temmuz 1996 tarihinde normal zamanında yapılacağını ve Türkiye'nin şu anda bir seçim ekonomisini kaldıracak durumda olmadığını söyledi.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Tunceli'ye yaptığı inceleme gezisinden sonra Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hükümetin Güneydoğu sorununa ilişkin olarak "Onarım Projesi" ve bu kapsamda "Köye Dönüş Projesi" ile 2 trilyon liralık bir besi projesini uygulamaya konmasına karşın, henüz ciddi bir adım atılmadığına dikkat çekti. Hacaloğlu, Tunceli'nin yöresel özelliklerine ve acil gereksinimlerine göre projelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

3- İnsan Haklan Derneği Başkanı Akın Birdal, Birleşik Sosyalist Parti (BSP) Genel Merkezi'nde bir haftadır oturma eylemi yapan iranlı mültecileri ziyaret etti. Akın Birdal, BSP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, mültecilere yardım eli uzatılması gerektiğini belirterek, binada barınan iranlıların yaşamlarının tehdit altında olduğunu, Türkiye'nin, bu insanların sığınma talebini karşılayamıyorsa, istedikleri başka bir ülkeye iltica etmelerini sağlaması gerektiğini söyledi.

4- Bingöl'ün merkeze bağlı Elmalı köyü yakınlarında, görevden dönmekte olan 4 kişiyi taşıyan TEK aracı, dün akşam PKK'lılar tarafından pusuya düşürüldü. Olayda 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

5- Türkiye ile Bosna-Hersek Cumhuriyeti arasında silah ambargosunu çiğnemeden, askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliğini öngören anlaşma Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ile Bosna-Hersek


10 AĞUSTOS 1995  

1- "İstanbul 2001 Kurulu"na katılan Başbakan Tansu Çiller ile CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, gazetecilerin erken seçim konusundaki sorularını yanıtladılar. Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kendisine yapmış olduğu seçim teklifini henüz partisinin yetkili organlarıyla görüşmediğini bildirdi. Ara seçimin anayasal zorunluluk olduğu yolundaki görüşlerinin değişmediğini ifade eden Çetin, ara seçim ve erken seçim konusundaki kararların, yapılacak olan Merkez Yürütme Kurulu ile Meclis grubu toplantısından sonra belirleneceğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller ise gazetecilerin soruları üzerine bu konudaki görüşlerinin çok net olduğunu belirterek, seçimlerin 14 Temmuz 1996 tarihinde normal zamanında yapılacağını ve Türkiye'nin şu anda bir seçim ekonomisini kaldıracak durumda olmadığını söyledi.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Tunceli'ye yaptığı inceleme gezisinden sonra Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hükümetin Güneydoğu sorununa ilişkin olarak "Onarım Projesi" ve bu kapsamda "Köye Dönüş Projesi" ile 2 trilyon liralık bir besi projesini uygulamaya konmasına karşın, henüz ciddi bir adım atılmadığına dikkat çekti. Hacaloğlu, Tunceli'nin yöresel özelliklerine ve acil gereksinimlerine göre projelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

3- İnsan Haklan Derneği Başkanı Akın Birdal, Birleşik Sosyalist Parti (BSP) Genel Merkezi'nde bir haftadır oturma eylemi yapan iranlı mültecileri ziyaret etti. Akın Birdal, BSP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, mültecilere yardım eli uzatılması gerektiğini belirterek, binada barınan iranlıların yaşamlarının tehdit altında olduğunu, Türkiye'nin, bu insanların sığınma talebini karşılayamıyorsa, istedikleri başka bir ülkeye iltica etmelerini sağlaması gerektiğini söyledi.

4- Bingöl'ün merkeze bağlı Elmalı köyü yakınlarında, görevden dönmekte olan 4 kişiyi taşıyan TEK aracı, dün akşam PKK'lılar tarafından pusuya düşürüldü. Olayda 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

5- Türkiye ile Bosna-Hersek Cumhuriyeti arasında silah ambargosunu çiğnemeden, askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliğini öngören anlaşma Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ile Bosna-Hersek

vatistan'ın Sırplardan geri aldığı topraklardan çekilmeye başlayacaklarını bildirdi.

10- Sırplar tarafından bir süre Önce ele geçirilen Srebrenica yakınlarında bir toplu mezar gösteren fotoğraflar bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü David Johnson Washington'da yaptığı açıklamada, Sırplar'ın Srebrenica'yı ele geçirmesinden sonra 10 bin kadar kişinin akıbetinin bilinmediğini kaydetti. Johnson, fotoğrafların birer kanıt olarak BM Güvenlik Konseyi'ne ABD Daimi Temsilciliği tarafından verileceğini bildirdi.


11 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Giresun'da düzenlenen açık hava toplantısına katıldı. Başbakan Çiller fındık taban fiyatının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, yüksek iç ve dış borç rakamlarına karşın, hükümetin iç ve dış borç bırakmadığını, döviz rezervlerinin arttığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de Karadeniz Bölgesi'nin geçim kaynağı olan çay ve fındığa verilen emeklerin karşılığını verdiklerini, bununla yetinmeyip bu bölgeye sanayi yatırımlarını getirmeye çalıştıklarını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da, Türk-İş'e bağlı Banka ve Banka Sigorta Çalışanları Sendikası (BASlSEN) ile Kristal-İş Sendikası'nın Genel Kurul toplantılarına katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada» laiklik ilkesinin tehlike altında olmadığını belirterek, "Bu ülkeye şeriatı getirmek isteyenler var. Ancak bunlar sadece dini istismar etmiyorlar, ülkedeki yoksulluğu, işsizliği istismar ediyorlar" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis de konuşmasında, Anayasa değişikliğine uygun yasal düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını ve ekim ayında başlayacak yeni yasama döneminde yeni yasa tasarılarını TBMM'ye sunacaklarını kaydetti.

Genel Kurul'a katılan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de kamu bankalarına siyasi müdahaleyi ve yanlış uygulamaları eleştirdi.

3- Toplusözleşmelerden sorumlu Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yapılan Demiryol-İş Sendikası'nın 5. Olağan Genel Kurutu'nda yaptığı konuşmada, işçi ve hükümetin fedakarlığı karşılıklı yapması gerektiğini belirterek "adalet terazisini kaybetmeden" olanı verme arayışı içinde olduklarını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlatılan "Güneydoğu Raporu"nu eleştirerek, karamsar bir tablonun oluşması için Özel bir çaba sartedildiğini ve terör konusunda dış faktörlerin göz ardı edildiğini ileri sürdü.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı radyo ve televizyon kuruluşlarının reklam yönetmeliğine, 900'lü hatlara ilişkin sınırlamalara, kişilik haklarına ve özel hayatın gizliliği ilkeleri İle şiddet içeren filmlerdeki saat düzenlemelerine uymamayı alışkanlık haline getirdiğini vurgulayarak, bu kuruluşları uyardı.

6- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi inal Batu, Genel Sekreter Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, Sırpların Bosna'daki Türk birliği ile ilgili olarak ileri sürdükleri iddiaların gerçekleri yansıtmadığını, Türk birliğinin görevini tarafsızlıkla yerine getirmeye devam edeceğini bildirdi.

7- irlanda'nın başkenti Dublin'de biraraya gelen Kuzey Irak'taki siyasi parti liderleri 15 ay süren çatışmalara son verilmesi konusunda anlaşmaya vardı. ABD öncülüğünde Türkiye, Irak Ulusal Kongresi (INC), Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği temsilcilerinin katılımıyla Kuzey Irak'taki Kürt gruplar arasında üç gün süren toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirisinde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYP), ateşkesin süresiz olması için çaba harcayacaktır ve her iki taraf da karşı tarafın düşüncesine saygı göstererek basın yoluyla sataşmalara son verecektir. Esirler bırakılacaktır ve iki grup arasındaki düşmanlıkların giderilmesi için çalışılacaktır" denildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı yazılı açıklamada, Bosna-Hersek'e karşı uygulanan uluslararası silah ambargosunu tek taraflı olarak kaldıran ve Senatoda kabul edilen yasayı veto ettiğini bildirdi. Clinton ayrıca, ülkesinin bütün nükleer denemelerini yasaklama kararı aldığını belirtti.

9- Mısır'ın Teba kentinde dört gün süren görüşmelerin ardından Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Pe-res'in, Batı Şeria'da Filistinlilere tanınan özerkliğin genişletilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları açıklandı.


12 AĞUSTOS 1995

1-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Inlerstar televizyonuna yaptığı açıklamalar Cumhuriyet gazetesinde yer aldı. Balkanlardaki son gelişmeler hakkında "Türkiye için esas olan Balkanlardaki Müslüman Boşnak varlığının sürmesidir" diyen Demirel, bu nedenle Hırvat-Boşnak Konfederasyonu tezini desteklediklerini belirtti. Kuzey Irak konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, ''Kuzey Irak giderek Türkiye için cani yatağı olmuştur" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Doğu ve Güneydoğu'dan büyük şehirlere yaşanan göç olayını, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlattırılan "Doğu Sorunu Teşhisler ve Tespitler" adlı araştırmayı ve ara seçim tartışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bir süre önce partisinden ve milletvekilliğinden istifa eden Trabzon Milletvekili Fahrettin Kurt'un istifasını kabul etmedi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Başba-kanlık'îa düzenlediği basın toplantısında, 1997 yılında Türkiye'de yapılacak olan Hava Olimpiyatı'yla ilgili teknik bilgiler verdi. Hava Olimpiyatı’nın Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli bir fırsat olduğunu belirten Çetin, hükümet olarak bu organizasyonu sonuna kadar destekleyeceklerini açıkladı. Çetin, toplantıda gazetecilerin erken seçimle ilgili sorularını da yanıtladı.

Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Atilla Taçoy da, olimpiyatın Antalya, Ankara, Kayseri, Kapadokya, Eskişehir ve Efes'te yapılacağını, bu etkinliklere 3 bin 300'den fazla sporcunun katılacağını bildirdi,

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Gümülcine'de aracına bir traktör çarpması sonucu ölen Batı Trakya Türklerinin lideri Sadık Ahmet'in İstanbul'da hastanede yatan ailesini ziyaret ederek, kaza hakkında bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aktuna, "Kaza olmadığına inanmak istemiyorum, ama olay kaza olmayabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Sadık Ahmet'in eşini telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

6- Bakanlar Kurulu tarafından görevlendirilen "Güneydoğu Onarım ve Köye Dönüş Projesi" ile ilgili çalışma yapan komitede görevli insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, 2 günlük Tunceli gezisi ve izle-

nimlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Hacaloğlu, bölgede iç barışın "kanadığını" ve bu kanama giderilmedikçe, Türkiye'nin düzlüğe çıkamayacağını kaydetti.

7- Suudi Arabistan'da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan idam cezası hükmü giyen iki Türk vatandaşı hakkındaki kararla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nurettin Nurkan yaptığı yazılı açıklamada, "Adı geçen vatandaşlarımızın mahkumiyetlerini takiben insani mülahazalarla ve dünyaki genel eğilim ve güçlenen değerler doğrultusunda hayatlarının bağışlanması için çeşitli düzeylerde girişimlerde bulunulmuştu, idam edilmiş olmalarından büyük üzüntü duymaktayız" dedi.

8- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Adıyaman Çimento Sanayii TAŞ'nin 52 milyon dolara Tekso Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'ye; Et ve Balık Kurumu iştiraklerinden Erzincan Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nİn de 6 milyar liraya Erzincan Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne satışını onayladı. Karar Resmi Gazeîe'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da DİSK'i ziyaret ederek Genel Başkan Rıdvan Budak ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü. Budak, Ecevit'e 1960'lı yıllardan beri işçi hakları uğrunda verdiği mücadele nedeniyle teşekkür etti. Ecevit, DiSK yeklilileriyle iç ve dış konularda da görüş alışverişinde bulundu,

10- Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Suphi Gürsoytrak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Prof. Doğu Ergİl'e hazırlatılan "Doğu Sorunu Teşhisler ve Tespitler" adlı araştırmayla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, araştırmanın iki temel önerisinin "Federasyon ve Kürtçe'nin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi" olduğunu vurgulayarak; "Dernek olarak, 75 yıl öncesinde Sevr Antlaşmasfyla ülkemizi parçalamaya ve sahip olmaya çalışan dünya devletlerine karşı verilen ulusal bağımsızlık savaşımızın sonrasında, Lozan'da kazanılan ulus ve ülke bütünlüğümüzü, tam bağımsızlığımızı tehlikeye düşürecek bu gibi her türlü girişim ve eylemin sonuna kadar karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz" dedi.

11- Prof. Doğu Ergil, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, kendisine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlatılan "Doğu Sorunu Teşhisler ve Tespitler" başlıklı araştırma ile ilgili yapılan eleştirileri yanıtladı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

13- ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen Dünya Serbest Güreş Şampi-yonası'nda 57 kiloda Harun Doğan, dünya üçüncüsü oldu.

14- Muğla'nın Fethiye ve Bodrum ilçelerinde orman yangını çıktı.

15- ABD öncülüğünde Türkiye, Irak Ulusal Kongresi (INC), Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği temsilcilerinin katılımıyla Kuzey Irak'taki Kürt gruplar arasında uzlaşma sağlanması amacıyla irlanda'nın başkenti Dublin yakınlarındaki Drogheda'da gerçekleştirilen toplantı sonunda, Kuzey Irak'ın Türkiye ve ABD gözetiminde yeniden yapılanmasına karar verildi.

16- Bosna-Hersek hükümet ordusu, ülkenin orta kesiminde Donji Vakuf bölgesindeki Sırp birliklerine karşı büyük bir saldırı başlattı. Boşnak ve Hırvatların, Sırpların yaşadığı bölgelerin çevresine yığınak yaptığı bildirildi. BM sözcüsü Yüzbaşı Myriam Souchaki, Bosna ordu birliklerinin yığınak yaptığı gözlenen Bugojno ve Donji Vakuf arasındaki bölgede, ağır silahlarla ateş açıldığını ve 1300 patlama kaydedildiğini söyledi.

Bu arada Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, barışı sağlamak İçin yeniden başlatılan diplomatik girişimleri memnunlukla karşıladıklarını, ama siyasi bir çözüme kadar askeri mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.


13 AĞUSTOS 1995  

1- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, polis-halk ilişkilerinin olumsuz şekilde etkilendiği savlarına karşılık il emniyet müdürlükleri Emniyet Komuta Kontrol Merkezi şube müdürlükleri bünyesinde "gözaltı izleme bürolarının" kurulduğunu bildirdi. Menteşe, gözaltı izleme bürolarının kurulmasıyla demokratikleşme yolunda önemli bir adım atıldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Erdal inönü izmir'de yaptığı açıklamada, gümrük birliğinin sağlanmasında önemli bir yer teşkil eden anayasal değişikliklerin gerçekleştiğini, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin de kısa bir süre sonra istenilen yönde değiştirileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Anîhony Lake'ın, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Erdal inönü ile görüştüğü bildirildi. Açıklamada, Lake'in, ABD yönetiminin Bosna-Hersek sorununa barışçı bir çözüm bulma yönünde başlattığı girişim hakkında bilgi verdiği belirtildi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede yapılan operasyonlarda 23 PKK'lı militanın ölü olarak ele geçirildiği, çatışmalarda bir güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

6- BM Koruma Gücü (UNPROFOR) sözcüsü Myriam Sochacki yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek hükümet ordusunun ülkenin orta kesimlerindeki Sırp bölgesi Donji Vakuf'a yönelik saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi. Sözcü, Sırpların da Hırvatistan'ın güney doğusundaki Adriyatik liman kenti Dubrov-nik bölgesine yönelik saldırılarının devam ettiğini söyledi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev ile ABD Başkanı Bill clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Anîhony Lake'nin, Karadeniz kıyısındaki liman kenti Soçi'de biraraya gelerek Bosna krizini görüştükleri bildirildi.

7- Irak Başbakan Yardımcısı Tank Aziz Bağdat'ta yaptığı açıklamada, ellerinde bulunan biyolojik ve kimyasal silahlara ait bilgilerin tümünün Birleşmiş Milletler temsilcilerine verileceğini söyledi. Aziz, bu kararın Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in damadı ve eski Sanayi Bakanı Hüseyin Kamil Hasan'ın Ürdün'e sığınması üzerine alındığını belirtti.

Irak'ın gizli silah sanayinin önemli ismi ve Kuveyt işgalinin planlayıcısı olarak gösterilen eski Sanayi ve Madencilik Bakanı General Hüseyin Kamil Hasan EI-Mecid, kardeşi Yarbay Saddam Kamil Hasan ile birlikte geçen salı günü Ürdün'e sığınmış, Ürdün Kralı Hüseyin, kendilerine siyasi sığınma hakkı tanımıştı.

8- Cezayir'de aşırı radikal dinci militanlar tarafından düzenlenen saldırıda 7 kişinin öldüğü bildirildi.


14 AĞUSTOS 1995 

1- Başbakan Tansu Çiller, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'ı kapsayan beş günlük Orta Asya gezisine başlamadan önce Ankara Esenbo-ğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bu ülkelerde yapılacak yatırımlar için Türkiye'nin daha iyi imkanlara sahip olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Hikmet Çetin ara seçim ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Anayasa'nın 78. maddesine göre ara seçimin zorunlu olduğunu belirterek ve Anayasa'nın bu konuda hükümete takdir yetkisi vermediğini söyledi.

4- TBMM, Bosna-Hersek konusunda genel görüşme yapmak için toplandı. Dışişleri Bakan Vekili Algan Hacaloğlu konuşmasında, hükümetin Bosna-Hersek'in kendi ulusal savunma hakkını kullanmasını en temel hak olarak benimsediğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de Hırvatlar tarafından Sırpların geri püskürtülmesi konusunda Türk yetkililerin kendilerini aşırı iyimserliğe kaptırmamaları gerektiğini belirtti.

5- Suudi Arabistan'da geçen cuma günü 2 Türk'ün uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla başlan kesilerek idam edilmesinin ardından 2 Türk daha idam edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı Büyükelçisi'nin bakanlığa çağırılarak konu hakkında açıklama istendiği bildirildi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, MHP olarak ara seçime karşı olduklarını, ancak partilerin mutabakatıyla uygun bir tarihte erken seçim yapılabileceğini söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı.

8- Rusya Federasyonu tarafından Çeçen yetkililerle imzalanan askeri anlaşmanın uygulanması için verilen sürenin dolmasından sonra bir açıklama yapan Rus hükümeti, Çeçenleri olumlu cevap vermemekle suçlayarak gerekli tedbirleri alacaklarını açıkladı.

9- Pakistan'ın 48. bağımsızlık yılı kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda 14 kişi öldü.


15 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ve 30 Ağustos tarihinde emekliye ayrılacak komutanları kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde, emekliye ayrılan komutanların görev yapmadaki titizliklerinin, sorumluluklarının, kararlılıklarının övülmeye değer olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ahmet Çavuşoğlu'nu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, gelecek günlerde ekonomideki sıkıntıların artacağını ileri sürerek, döviz rezervlerindeki artışın döviz kurlarının düşük tutulmasından kaynaklandığını söyledi. Yılmaz ayrıca, koalisyon hükümetinin, ara seçim yapılması yönündeki önerilerini kabul etmemeleri durumunda, hem seçimden kaçmış olacaklarını, hem de Anayasa'yı ihlaf edeceklerini belirtti.

3- ABD de, Milli Eğitimi geliştirme projesi çerçevesinde Dünya Bankası ve Ohio Üniversitesi yetkilileriyle görüşen Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz yurda döndü. Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Ayaz, Milli Eğitim Bakanlığının Dünya Bankası ile birlikte yürüteceği temei eğitim projesine banka yetkililerinden destek sözü aldığını belirtti.

Ayaz, ayrıca liselerde kredili sistemin birçok yönlerini de ele alacak biçimde yeni bir sistem geliştirilmekte olduğunu, klasik sisteme dönülmeyece-ğini söyledi.

4- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, ANAP ve RP'nîn 15 Ekim'de ara seçim yapılması önerisi, CHP'li 2 üyenin katılmadığı oylama sonucunda 10'a karşı 9 oyla reddedildi.

5- DSP Genel Sekreteri Zeki Sezer Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "partisinin solda sağlıklı birliği ve laikliği güçlendirdiğini" söyledi.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin tarım ve hayvancılık alanında da yanlış politikalar uyguladığım söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Savur ilçesi yakınlarında güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, güvenlik güçlerini sevk ve idare eden Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden ile bir astsubay, bir uzman çavuş ve bir köy korucusu şehit oldu. Çatışmalarda 17 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi.

8- Ankara'da, Türkiye ile ABD arasında uyuşturucu madde kaçakçılığı ve yasadışı kullanımı ile mücadele konusunda bir anlaşma imzalandı. Anlaşma çerçevesinde ABD, Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelesine destek olmak İçin 370 bin dolar yardım yapacak. Anlaşma, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı James Holmes ile Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu, Afrika ve Uluslararası Siyasal Kuruluşlar Genel Müdürü Gün Gür tarafından imzalandı.

9- Kazakistan'da bulunan Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü. Nazarbayev yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi durumunda kendilerini de bu birliğe girmiş sayacaklarını ifade etti. Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesinden dolayı Başbakan Çilleri kutlayan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, "ilk ziyaretiniz. İlişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum" dedi.

Başbakan Çiller de açıklamasında, iki ülke ilişkilerinin gösterdiği gelişmeye işaret ederek, Kazakistan'a, Eximbank aracılığıyla proje bazında 300 milyon dolar tutarında kredi açılacağını bildirdi.

Daha sonra iki ülke heyetleri arasında resmi görüşmelere geçildi. Görüşmelerde, Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Dışişleri Bakanı Erdal inönü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy da bulundu.

iki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi, cezai konularda karşılıklı adli yardımlaşma ve suçluların iadesi anlaşmaları ile hayvan sağlığı, bitki koruma ve karantina alanında işbirliği yapılmasını öngören anlaşmalar imzalandı ve Hazar Denizi petrolleri konusu ele alındı.

10- Almanya, Hannover idare Mahkemesi aldığı bir kararla, yasadışı bölücü terör örgütü PKK'nın "sözde bayrağı" ile örgütün liderinin fotoğraflarının taşınmasını yasakladı.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi'nin, Filistin Özerk Yöneti-mi'nin Batı Şeria'da genişletilmesi konusunda geçen hafta Mısır'da İsrail ile varılan kısmi anlaşmayı onayladığı bildirildi.
 

16 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesinde düzenlenen "Hacıbektaş-ı Veli'yi Anma Kültür ve Sanat Şenliği"ne katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, halka hitaben yaptığı konuşmada, herkesin eşit olduğunu, ancak vatandaşları rahatsız eden bazı şeylerin düşmanlığa götürülmeden çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti adil bir hukuk ve kanun devletidir. Yapılan kötülük varsa kimsenin yanına kalmayacaktır; Buna inanıp, kötülüklere alet olmayın" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak'taki son olayların o ülkenin kendi iç sorunu olduğunu belirterek "Türkiye'nin Irak politikasında bir değişiklik yoktur. Irak'ın rejiminin geleceğini Irak halkı tayin edecektir" dedi. Nurkan, Mesud Barzani ve Celal Talabani yönetimindeki Kürt gruplarının Irak yönetimiyle masaya oturmaları gerektiği yaklaşımını koruduklarını bildirerek, Türkiye'nin asıl amacının Kuzey Irak'taki otorite boşluğunun doldurulması olduğunu vurguladı.

Sözcü Yardımcısı Nurkan, son günlerde Suudi Arabistan'da idam edilen Türk mahkumlarla ilgili olarak, Suudi Arabistan'ın idam cezası verilmiş Türk vatandaşları konusunda ihtiyatlı davranacağını ümit ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Naci El Müfti ise yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinde yasaların kesin olduğu ve cezaların gereklerinin mutlaka yerine getirileceğini bildirdi.

3- ANAP ve RP tarafından verilen, yerleri boşalan 22 milletvekilliği için 15 Ekim 1995 tarihinde ara seçim yapılmasını öngören yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

4- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, uyuşturucu kaçakçılığı suçu işleyenlere ölüm cezası verileceğine dair Kuran ve Sünnet'te açık hükümler bulunmadığını bildirerek, islam Hukuku'nda kanunsuz suç olamayacağı gibi suç teşkil eden hiçbir fiille de Kuran ve Sünnet'te belirlenmiş cezaların dışında bir ceza uygulanamayacağını vurguladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır'da PKK propagandası yaptıkları tespit edilen 3 Alman ve bir İsviçre vatandaşının gözaltına alındığı bildirildi.

6- Kazakistan ziyaretini tamamlayan Başbakan Tansu Çiller ve beraberindeki heyet Kırgızistan'a gitti. Çiller ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kırgızistan'da hidroelektrik santralları aracılığıyla elektrik üretilmesi ve komşu ülkelere satılması konusunda anlaşmaya varıldığını, ekonomik karma komisyon kurulması, çevre alanında işbirliği yapılması ve yatırımlarla ilgili olarak bankacılık alanında işbirliği yapılmasına ilişkin anlaşmaların İmzalandığını açıkladılar.

7- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev Bakü'de yaptığı açıklamada, şu anda Moskova'da bulunan eski Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov yanlısı grupların yeni bir darbe girişiminde bulunduklarını ve bu girişimin önlendiğini bildirdi.

8- Iran resmi haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre, Iran; Basra Körfezi'ndeki ABD donanmasının, karasularında ve hava sahasında tacizde bulunduğunu öne sürerek, bu durumu BM nezdinde protesto etti.

9- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç Sırbistan'da yayımlanan bir gazeteye verdiği demeçte, Bosna-Hersek'te çok yakın bir gelecekte barış anlaşmasının imzalanacağına inandığını belirtti. Karadziç, ABD tarafından hazırlanan planda öngörülen Bosna topraklarının paylaşımı konusunda daha esnek davranmaya hazır olduklarını açıkladı.


17 AĞUSTOS 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cİndoruk, kendisini ziyaret eden Tataristan Parlamento Başkanı Vasili Lihachov'u kabul ederek bir süre görüştü. Ta-taristan Parlamento Başkanı Vasili Lihachov görüşmede, "Sayın Cindoruk'u sadece dost bir ülkenin Meclis Başkanı olarak değil, ders alınabilecek, yol gösterebilecek bir politikacı olarak tanıyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, İki ülke arasında ticaret, kültür ve siyaset ilişkilerinin özlenen düzeyde olmamasına karşın, önemli mesafeler alındığını belirterek, iki ülke parlamentoları arasında yakınlaşma sağlanması için yardımcı olacağını bildirdi.

2- İstanbul'da bulunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Atalay Şahinoğlu ile bir süre görüştü. ANAP Genel Başkanı Yılmaz görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri değerlendirdiklerini ve görüş birliğine vardıklarını kaydetti.

ANAP iktidarının bıraktığı ekonomik tablonun, ülkenin hedefi haline geldiğini belirten Yılmaz, hükümetin istikrar programının uygulamaya konulmasından bu yana geçen 18 aylık sürede başarılı olup olmadığının, propagandalara, medya yönlendirmesine ve yanıltıcı tablolara göre değil, 5 Nisan Kararları'nın sonuçlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

3- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tamamı sendikalı olan ve her gün 8 saat boyunca kavşaklarda araç saydırttığı bayan memurlar, "Cinsel tacize uğradıkları ve anti-demokratik uygulamalara katlanamadtklan" gerekçesiyle Devlet Bakanı Aysel Baykal'a başvurdular.

Devlet Bakanı Baykal, belediyenin yaptığı uygulamanın ideolojik boyutu bulunduğunu vurgulayarak, "Kadınların cinsel tacize maruz kalacak şekilde görevlendirilmesi kabul edilemez. Bir komite kurarak sorunların çözümü yönünde girişimlerde bulunacağız" dedi.

4- Güvenlik güçlerince Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında bölge genelinde 12 terörist öldürüldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 54 kişi yaralandı.

6- Resmi bir ziyaret amacıyla Orta Asya gezisinde bulunan Başbakan Tansu Çiller, Kazakistan ve Kırgızistan'dan sonra Türkmenistan'a gitti. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov ile görüşme yapan Başbakan Tansu Çiller, iki ayrı anlaşma imzaladı. Çiller görüşmelerde Türkiye'de eğitim gören Türkmenîstan'lt öğrencilerin sayısının artırılmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Türkiye'nin Eximbank aracılığıyla Türkmenistan'a açılan kredinin tamamının kullandırıldığını ifade eden Çiller, Türkmenistan'ın Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı'na 4 ayrı yerde petrol ve doğalgaz arama, işletme izni verdiğini anımsattı.

Toplantıda bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü de, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalara ilişkin açıklamalarda bulundu, inönü, çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşmanın iki ülkenin yararına olduğunu söyledi.

Görüşmede Türkmenistan doğalgazı konusunun da ele alındığını ifade eden Türkmenistan Cumhurbaşkanı Niyazov ise Türkmen doğalgazını BDT ülkelerine taşıyan mevcut doğalgaz boru hattının Gürcistan'daki bölümünden 166 kilometrelik bir hat döşenerek Türkiye'ye doğalgaz verilebileceğini söyledi.

7- ABD Başkanı Bill clinton dün Yunanistan'ın özel televizyon istasyonu Mega'ya bir demeç verdi. ABD Başkanı Clinton, ülkesinin, Kıbrıs sorununun barışçı çözümü, Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesi ve Ege'de kalıcı istikrar amacıyla yükümlülük altına girdiğini belirterek, karasuları sorununun çözümü için "eski düşmanlıklarının bir kenara bırakılmasını" istedi.

8- Fransa'nın Güney Pasifik'te nükleer denemeleri sürdürme kararının ardından, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından da bu yıl ikinci nükleer deneme gerçekleştirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çen Cian konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Kapsamlı nükleer deneme yasağı anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra denemelere tamamen son verebileceklerini" teyit ederken, anlaşmanın, 1996'nın sonuna kadar imzalanmasını umduklarını bildirdi.

Öte yandan Çin Haik Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen yeraltı nükleer denemesi; Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya ve Yeşil Barış Örgütü Greenpeace tarafından şiddetle kınandı.

9- Irak resmi yayın organı Et Kadisiye gazetesinin haberine göre, Bağdat hükümeti, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in İki damadı ve kızına sığınma hakkı tanıyan Ürdün'e bir saldırının söz konusu olmadığını ve ABD Savunma Bakanı William Perry'nin bu yöndeki açıklamalarının "hayal ürünü" olduğunu bildirdi.


18 AĞUSTOS 1995 

1- Başbakan Vekili Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'daki tutuklu Türk vatandaşları için en üst düzeyde teşebbüslerde bulunulduğunu belirterek "biz devlet olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi. Başbakan Vekili Çetin, Türkiye'nin Suudi Arabistan ile arasında suçluların iadesini öngören bir anlaşma bulunmadığını da sözlerine ekledi.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi yaşamını yitirdi.

3- Denizli'de 4.9 ve 4.3 şiddetinde iki ayrı deprem meydana geldi. Olaylarda can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

4- "Bosna için insanlık Girişimi" adı altında siyasetçi, yazar, sanatçı, bilim adamı gibi değişik meslek gruplarından kişilerin katılımıyla oluşturulan topluluk Hırvatistan'a gitti. Split Havaalimanı'nda Türk Birliği Komutanı Albay Tarık Özkut tarafından karşılanan topluluğun yanında götürdüğü 10 milyar liralık ilaç ve 2 milyar liralık şeker bağışının da TIR'larla Bosna-Hersek'e ulaştırılacağı belirtildi.

5- ABD Başkanı Bill Clinton'ın danışmanı George Stephanopulos, Türki-ye-Yunanistan-Kıbrıs ilişkilerini görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Stephanopulos hareketinden önce Washington'da yaptığı açıklamada, amacının, Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan'daki durumu daha iyi anlamak ve ABD'nin iyi ilişkiler geliştirilmesi yönündeki arzusunu ifade etmek olduğunu söyledi.

6- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Cumhurbaşkanı Saparmurat Ni-yazov İle birlikte bir fabrikanın açılış törenine katılan Başbakan Çiller yaptığı açıklamada, "Türkiye, TÜRKSAT'ı, sermayesi, eğitimi, İşadamları, teknolojisi ve insanları İle bu ülkelerde özel bir yere sahiptir. Birçok alanda köprübaşı durumundadır. Ama yapmamız gereken bunun çok üzerindedir" dedi.

Başbakan Çiller, Türkiye'ye dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'ı kapsayan gezisini değerlendirirken, bu üç ülkeyle Türkiye'nin çok özel kardeşlik bağlarının bulunduğunu vurguladı.

7- Libya lideri Muammer Kaddafi Trablusgarp'da Türk işadamlarını kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Irak konusunda ABD'nin yanında yer alması halinde "yaptırım uygulayacaklarını" söyledi. Kaddafi, "Amerika, savaş silahlarını harekete geçirerek ve Körfez'deki deniz birliklerini takviye ederek Irak'a resmen terörizm uyguluyor" dedi.

8- BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, BM Azınlıkların Korunması Alt Komisyonu, Türkiye'deki İnsan haklarının durumu ile ilgili hazırlanmış olan bir karar tasarısını geri çektiğini bildirdi.

Kararın, Türk yetkililerin "ifade özgürlüğü alanındaki olumlu girişimleri" nedeniyle bir sonraki döneme ertelendiği belirtildi.

9- BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Bosna-Hersek'in Gorazde güvenli bölgesinde bulunan Ukraynalı ve ingiliz askerlerinin geri çekilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.  

19 AĞUSTOS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'dan kentin sorunlarına ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'de birtakım sorunlar bulunduğunu, bunların çözülmesi için devletin, merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin, ahenkli ve uyumlu bir biçimde çalışmaları ve gayret göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, eski Iskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa ile geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren eski Gümülcine Bağımsız Milletvekili Sadık Ahmet'in ailesini tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

2 - CHP Ankara İl Kongresi yapıldı. Kongre'de konuşan CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin 9 Eylül'deki CHP kongresinde bir liderlik yansını doğru bulmadığını açıkladı.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı İmren Aykut, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'da yaşanan idam olaylarının "bu rejimin heveslilerine örnek oluşturduğunu" söyledi. Aykut, "Halkımız, adil düzenin kafa kopartan bir düzen olduğunu anlamıştır. Bu adil düzen hayranlarına çok iyi bir ders olmuştur" dedi.

4- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'daki idamların kendilerini üzdüğünü belirterek, "Ancak Suudi Arabistan'ın iç işlerine karışma yetkimiz yok" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet gazetesinin Türkiye'nin iç politikasına ilişkin çeşitli konular ile DSP'nin durumu ve dış politikadaki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

G- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, iş Hayatı Dayanışma Derneği'nin dün Ankara'da düzenlediği "Türkiye'nin Dış politikası" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türk dış politikasını değerlendirdi.

7- TİSK Genel Sekreteri Kubilay Atasayar yaptığı yazılı açıklamada, sigorta prim tavanının asgari ücretin beş katına kadar yükseltilmesini öngören tasarının yasalaşması durumunda, Türkiye'de İşçi ve işverenin, dünyadaki en yüksek sigorta primi ödeyen kesim durumuna geleceklerini kaydetti. Atasayar, "Sosyal Sigortalar Kurumu krizden kurtarılmaya çalışılırken, doğacak yeni bir sosyal krizden endişe ederim" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre güvenlik kuvvetlerince Diyarbakır, Hakkari, Muş ve Tunceli illeri kırsal alanında sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda toplam 9 terörist, bir köy korucusu öldü, iki köy korucusu da yaralandı.

Örgütten kaçan 4 terörist de güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 51 kişi yaralandı.

10- Bulgaristan'ın Veliko Tırnovo kentinde düzenlenen 16. Genç Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye üçüncü oldu.

11 - Uluslararası Çevre örgütü "Greenpeace" ve Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Çin Halk Cumhuriyeti'nin nükleer deneme yapmasını protesto etmek amacıyla bu ülkenin İstanbul Konsolosluğu önünde bir gösteri düzenledi. Kendilerini zincirle demirlere bağlayan 21 gösterici, gösterinin izinsiz olması gerekçesiyle gözaltına alındı.

12- Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Vadim İgoreviç, ülkesinin Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton'un özel temsilcisi statüsüyle çıktığı Ankara-Lefkoşa-Atina gezisinin ilk durağında temaslarını tamamlayan George Step-hanopoulos, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen ve Genelkurmay yetkilileri ile yaptığı temaslardan sonra bir basın toplantısı düzenledi. Stephano-poulos, bu gezilerin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulabilmek için düzenlendiğini vurguladı.

14- Birleşik Sosyalist Partisi (BSP) Genel Merkezi'ne sığınan iranlı mülteciler adına yapılan yazılı bir açıklamada Iran Büyükelçiliği'nin, "ülkelerine dönen yurttaşlarına kötü davranmadığı ve idam edilmedikleri" yönündeki açıklamalarına tepki gösterilerek, iran'daki Islami rejimin binlerce insanı siyasi görüşlerinden dolayı idam mangaları önünde dizdiği ve birçok aydını yazdıkları ve söylediklerinden dolayı hapishanelere doldurduğu öne sürüldü.

15- Suudi Arabistan'da idam cezasına çarptırılan Türklerin yaşamlarının bağışlanması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Cidde'de bulunan Başbakan Tansu Çiller'in özel temsilcisi Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, AA'ya yaptığı açıklamada, ülke dışında bulunan Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın Cidde'ye gelmesinin beklendiğini belirterek "Kral Fahd, Cidde'ye dönünce durum kendisine arzedilecek" dedi.

16- Bosna'da savaşın sona ermesi amacıyla ABD planını taraflarla görüşmek üzere bölgeye giden ABD heyetini taşıyan aracın mayına çarpması sonucu ABD'nin eski Yugoslavya temsilcisi Robert Frasure yaşamını yitirdi. Bosna hükümeti, olayın kaza olmadığını, Frasure'nin Sırp saldırıları sonucu öldüğünü ileri sürdü.

ABD Başkanı Bill Clinton, olaydan derin üzüntü duyduğunu, Frasure ile birlikte ölen iki yetkilinin ailelerine başsağlığı dilediğini açıkladı.

17- Etiyopya'da dün şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle 44 kişinin öldüğü, yaklaşık 500 kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.


20 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Cumhuriyet gazetesi yazarlarıyla yaptığı söyleşide Bosna-Hersek ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi. Demirel, Sırplara karşı Hırvatlar ve Boşnaklarca gerçekleştirilen ortak harekatla ortaya çıkan yeni durumun barış için çok büyük bir fırsat yarattığını vurguladı. Demirel, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Slovenya devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmelerin Balkanlardaki olayın somutlaşmasına fırsat verdiğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a yasak ilaç sokmaktan mahkum Türklerin hayatlarının bağışlanması konusunda Cidde'de görüşmelerde bulunan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın Suudi Arabistan Veliahd Prens Abdülaziz tarafından kabul edildiğini ve Türkiye'nin mesajlarının yönetime iletildiğini söyledi. Çiller, Türklerin cezalarının kesinleşmediğini, bağışlanacakları konusunda ümitli olduklarını belirterek, hükümet olarak gerekli bütün girişimlere devam edeceklerini vurguladı.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin partisinin İstanbul II Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "CHP yeniden ümit olmalıdır. Halk, bu partide kavga ve çatışma istemiyor" dedi. Çetin 9 Eylül'de yapılacak büyük kongrede bütünleşmenin tümüyle gerçekleşeceğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Hatay'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin komşu ülkelerle olan ilişkileri hakkında bilgi verdi. Menteşe, ilişkilerin karşılıklı dostluk ve işbirliğine dayalı olması gerektiğini belirtti.

5- Gazeteci-Yazar Vehbi Sargın İstanbul'da öldü.

6- Zagreb'teki BM sözcüsü Christopher Gunness yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırp güçlerinin Bihaç ve Gorazde'yi yeniden bombalamaya başladıklarını belirtti.

7- Hindistan'da meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre 250 kişi öldü. 200 yaralının bulunduğu kazada ölü sayısının artabileceği bildirildi.


21 AĞUSTOS 1995 

1- Başbakan Tansu Çiller DYP İstanbul il Merkezi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, siyasete, seviye ve ciddiyet getirme görevinin kendilerine düştüğünü savunarak, kendilerinin halka, doğrulardan başka bir şey söylemediğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller'in özel elçisi sıfatıyla Suudi Arabistan'a giden Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile ikili görüşmelerde bulunan Yaîçın-taş, yaptığı açıklamada "Bu meseleyi ihtimam ve nezaket ölçülen içinde halletmek lazım" dedi.

Çırağan Sarayı'nda Yalçıntaş'ı kabul eden Başbakan Çiller ise Suudi Arabistan ile süren görüşmelerin umut verici olduğunu, hukuki sürecin de henüz tamamlandığını belirterek, "Aramızdaki dostluğu zedelemeyecek şekilde olayların gelişmesini umuyoruz" dedi.

3- Türkiye ve Moğolistan arasında Karma Ekonomik ve Ticaret Komite-si'nin (KEK) Ankara'da başlayan birinci dönem toplantılarında konuşan Devlet Bakanı Nafiz Kurt, Türkiye ile Moğolistan arasındaki ticaret hacminin arzulanandan çok düşük düzeyde olduğunu belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz izmir'de düzenlenen il Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplumun bütün eğitim ihtiyacını karşılamak için eğitimin yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.

5- DYP Ankara Milletvekili Mustafa Tınaz Titiz partisinden istifa etti.

6- CHP İstanbul il Başkanlığı'na Ahmet Güryüz Ketenci seçildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 9 kişide yaralandı.

8- Hırvatistan'ın BM Temsilcisi Mario Nobilo, topraklarında bulunan Sırpların saldırılarını devam ettirmesi durumunda buna yanıt vermek zorunda kalacaklarını açıklarken; ABD'nin de barış görüşmelerinden sonuç alınamaması durumunda Boşnaklar'a silah ve askeri eğitim yardımı yapmaya hazırlandığı bildirildi.

9- İsrail'in Kudüs kentinde HAMAS terör örgütü tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

10- Güney Kore'de kadınların barındığı bir yurtta çıkan yangında 37 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Hindistan'da meydana gelen tren kazasında 350 kişinin öldüğü bildirildi.


22 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller, Marmara Ereğlisi'nde yapılan ve dünyada özel sektörün elindeki en büyüğü olduğu belirtilen doğalgaz dönüşüm santralının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 10 yıllık iktidar döneminde enerji projelerinin ihmal edildiğini ileri sürdü ve yap-işlet-devret modeli için anayasal engelleri aştıklarını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bursa'nın Umurbey beldesinde 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı anma törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başbakan Tansu Çillerden hesap soracaklarını, bunu seçim sonrasına ertelemelerinin, bozulan dengeleri daha da kötü hale getirmemek için olduğunu söyledi. Yılmaz ayrıca, hükümetin, Suudi Arabistan'daki infazlara karşı takındığı tutumu da eleştirdi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis ile birlikte katıldığı SSK Ankara Eğitim Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği ve Göz Bankası'nın hizmete açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak amaçlarının, hastalara gerekli sağlık hizmetini verebilmek olduğunu belirterek, "inanıyorum ki, sağlık hizmetlerinin yeniden gözden geçirilmesi lazımdır ve sorun sistem sorunudur, iyi bir sağlık sistemini Türkiye'de tam olarak gerçekleştiremedik" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Haîis de, birinci basamak sağlık hizmetlerine ağırlık verdiklerini, bu nedenle hasta sevk zincirinde bazı önemli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, bu amaçla bölge hastaneleri açacaklarını bildirdi.

4- Moldova'ya yaptığı 3 günlük ziyareti tamamlayarak yurda dönen Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Esenboğa Havalimanı'nda Moldova'daki temasları hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin Bosna-Hersek'e silah yardımı ve PKK konularındaki sorularını yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, 66. Dönem Jandarma Astsubay Ça-vuşları'mn mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, jandarma örgütünün esas gücünün, yasalara, devletine ve Atatürk ilkelerine içtenlikle bağlı kalmak olduğunu belirterek; astsubaylara, öncelikle insan haklarına, saygılı olmaları ve hukukun üstünlüğüne önem vermeleri çağrısında bulundu.

6- Birleşik Sosyalist Parti (BSP) Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Atilla Aytemur İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümeti insan haklan konusunda "çifte standart" uygulamakla suçladı.

7- insan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal, IHD Genel Merke-zi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de insan haklan ihlallerinin sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

8- Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, ölümünün 9. yıldönümünde Bursa'nın Umurbey beldesinde düzenlenen törenle anıldı.

9- ABD Başkanı Bill Clinton'm özel siyasi danışmanı George Stefanopu-los, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'le görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Stefanopulos'a, Kıbrıs Türkü'nün davasını anlatıldığını belirterek, ABD'nin Kıbrıs konusunda bir zirve için girişimde bulunduğunu, ancak Rum yönetimi Başkanı Klerides'in Avrupa Birliği'ne giriş şartının her şeyi engellediğini söyledi.

George Stefanopulos ise düzenlediği basın toplantısında, adadaki iki topluma da mesajının aynı olduğunu, barışın kendiliğinden gelemeyeceğini, barışı istemeleri ve o yönde uğraş vermeleri gerektiğini bildirdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Yannakis Kasuladis de, Stefano-pulos-Klerides görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmenin, Kıbrıs meselesinin temelini oluşturan noktalar üzerinde odaklaştığını söyledi.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Sırplar tarafından büyük bir çarşıya düzenlenen bombalı saldırıda 50 kişi yaralanırken 15 sivil de hayatını kaybetti.

11- ABD'de meydana gelen uçak kazasında 5 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.


23 AĞUSTOS 1995  

1- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Erzurum'da yapılan Türkiye ihracatçılar Meclisi'nin 5. Dönem Bölge Toptantısı'nda yaptığı konuşmada, ihracatın yalnız mal satımı olmadığına değinerek, ihracatçıların Türkiye'nin ekonomik gücünü dünya piyasalarında göstermeleri gerektiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan ve infazı bekleyen vatandaşlarını, sessiz diplomasi yönteminin kurtaracağını belirterek, "Böyle bir yöntemin daha etkin olacağına inanıyoruz. Bu vesile ile Suudi Arabistan devletini ve Kralı'nı incitici nitelikte bazı beyan ve yayınların hükümetimizce paylaşılmadığını ve üzüntü ile karşılandığını belirtmek isterim" dedi.

3- RP Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Şevket Kazan, Adalet Bakanlığı'na kendi yandaşlarını aldığını açıkça itiraf ettiği gerekçesiyle Bakan Mehmet Moğultay hakkında Meclis Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi.

4- DYP'den geçen hafta istifa eden Ankara Milletvekili Tınaz Titiz, Genel Merkez'de düzenlenen bir törenle YDH'ye katıldı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güney-doğu'da PKK'ya yönelik olarak sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 6 terörist öldürüldü.

6- Bolu'da yasadışı Hizbullah örgütü adına faaliyet gösterdikleri iddia edilen 15 kişi yakalandı. Bolu Emniyet Müdürü Uğur Gür, yakalanan kişilerin, çeşitli eylem hazırlığı içinde olduklarının tespit edildiğini söyledi.

7- Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Binbaşı Myriam Souchaki, Saray-bosna'da yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların bölgede görev yapmakta olan Mısırlı Barış Gücü askerlerine saldırması üzerine Fransa ve İngiltere'nin girişimiyle kurulan Acil Müdahale Gücü'nün, ilk kez Sırp mevzilerine geniş çaplı bir saldırıda bulunduğunu söyledi.

8- Fas'ın güneybatısındaki dağlık bölgeyi geçen hafta etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde ölü sayısının 143'e yükseldiği bildirildi.


24 AĞUSTOS 1995  

1- MGK, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıda, ülke genelindeki güvenlik durumu ile Suudi Arabistan'daki Türk vatandaşlarının idamının önlenmesine yönelik girişimler, Bosna-Hersek'te yaşanan gelişmeler ve Dublin'deki Kürt zirvesi gibi dış politika konularının ele alındığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna'nın bağımsızlığının 4. yıldönümü nedeniyle Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchuma'ya gönderdiği mesajda, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin gelişerek süreceğine inandığını söyledi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi İgor Turyanskıy ise, iki ülkenin birbirlerini tam olarak tanımamalarından dolayı, ilişkilerde bir boşluk olduğunu kaydederek, Türkiye'den daha çok şey beklediklerini bildirdi.

3- DYP Genel idare Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'nin büyük bir aşama geçirdiğini, yaşanan döviz darboğazından, yüklü iç ve dış borçlardan, imalat sanayinde büyümeye ve gümrük birliğine hazırlandığımız bir ortama gelindiğini, ancak ana muhalefet partisi başkanı Mesut Yılmaz'm şimdi de "sine-i millet" aldatmacası ile Meclis'ten kaçmaya çalıştığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen, Kuzey Irak sorununun ele alındığı Dublin toplantısı konusunda Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki otorite boşluğunun Türkiye için güvenlik sorunu yarattığını vurgulayarak, bölgede karşıt Kürt gruplar arasındaki çatışmaların sorunu artırdığını söyledi.

Öymen, Irak'ı bölünmeye götürecek adımlar atıldığı yorumlarına neden olan Dublin toplantısında benimsenen bazı kararların Türkiye'nin inisiyatifinde alındığını vurgulayarak, Türkiye'nin, 2 milyon Türkmen'in yaşadığı Kuzey Irak'ın "Kürt Bölgesi" olarak nitelendirilmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Suudi Arabistan'daki idam cezalarıyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Erdal inönü'yü konuyla ilgilenmemekle suçladı. Ecevit, Türkiye'nin Suudi Arabistan'daki idam cezalarına içtenlikle karşı çıkabilmesi için öncelikle Türk hukuk sistemindeki idam uygulamasının kaldırılması gerektiğini söyledi.

6- Ankara DGM'nin "asli failler" olmadığı gerekçesiyle Sivas davası sanıkları hakkında verdiği 2 ile 15 yıl arasındaki cezalar, DGM Başsavcısı Nus-ret Demiral tarafından temyiz edildi. Demiral tarafından Yargıtay'a yapılan temyiz başvurusunda, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olayların, "laik devlet düzeninin yıkılarak yerine şeriat devlet düzeninin kurulmasını amaçlayan örgütlü bir ayaklanma" olduğu vurgulandı. Demiral, olaylarda Aziz Nesin'in tahriki olduğu yolundaki görüşleri "bahane" olarak değerlendirdi.

7- Washington'da bulunan Bosna Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey düzenlediği basın toplantısında, BM Koruma Gücü'nün (UNPROFOR) ülkesinden çekilmesi halinde, Zehica'daki Türk birliğinin "Bosna için yaşamsal bir unsur" olduğunu belirterek, Türk birliğinin Kalmasını ve görevini sürdürmesini beklediklerini söyledi.

8- Ürdün Kralı Hüseyin başkent Amman'da yaptığı konuşmada, Irak'ın, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in damatlarının Ürdün'e sığınmalarından bir kaç gün öncesine kadar Kuveyt'i yeniden işgal planları yaptığını öğrendiğini açıkladı.

9- İsrailli ve Filistinli heyetlerin Kızıldeniz kıyısındaki Eylat kentinde yaptıkları toplantıda, Batı Şeria'da Filistin Özerk Yönetimi'nin genişletilmesiyle ilgili görüşmelerin gündem maddesini oluşturan su paylaşımı konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.


25 AĞUSTOS 1995 

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Aydın'da yaptığı açıklamada, CHP'yi eleştirerek "Eğer sosyal demokrat bir parti koalisyon ortağı olmasaydı hükümet, çalışan kesimleri bu kadar ezmeye cesaret edemezdi" dedi.

2- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Tunceli'de terör nedeniyle göç etmek zorunda kalan yaklaşık bin aileye sosyal yardım yapılacağını, 700 aileye de ayda 1.5 milyon lira maaş bağlanacağını açıkladı. Baykal, Doğu ve Güneydoğu illerinde terör nedeniyle meydana gelen göçün sonuçlarını hafifletmeye yönelik projeleri uygulamaya koyacaklarını, Diyarbakır'daki kreş, beslenme, ana-çocuk sağlığı, oyun alanları, halı ve kilimcilik eğitimi gibi konularda hizmet verecek olan toplama merkezinin önümüzdeki günlerde açılacağını bildirdi.

3- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, son bir buçuk yıl içinde Adli Tıp Kurumu'na giden 290 ölüm olayının üçte birinde söz konusu kimselerin cinayete kurban gittiğini söyledi. Hacaloğlu, kayıp sayıları ile Adli Tıp Kurumu'na sevk edilen ceset sayısının birbirine yakın olduğunu belirterek, kayıpların bulunamamasının aileleri için bir ızdırap olduğunu vurguladı.

4- Yüksek Seçim Kurulu, 5 Kasım 1995 tarihinde yapılması gereken mahalli idareler ara seçimini, Anayasa değişikliği nedeniyle, milletvekili genel seçimleriyle birlikte yapılmak üzere erteledi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- 12-13 Mart tarihlerinde İstanbul Gazi Mahailesi'nde meydana gelen olaylarda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davrandıkları iddiasıyla tutuksuz olarak yargılanan 100 kişinin ilk duruşması Gaziosmanpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. Mahkeme, dava dosyasını "görevsizlik" kararıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 16 militan öldürüldü.

7- "Bosna için İnsanlık Girişimi" kafilesi Bosna-Hersek'e yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Siyasetçi, yazar, sanatçı, bilim adamı ve değişik meslek gruplarından oluşan kafile Bosna'daki temasları sırasında Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç ile de görüştü.

8- Bosna'daki Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Chris Vernon Saraybosna'da yaptığı açıklamada, Gorazde'de BM Koruma Gücü'nde görevli ingiliz askerlerine Boşnak milislerin kıyafetlerini giymiş kişiler tarafından saldırı düzenlendiğini söyledi.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Kahire'de yayımlanan bîr gazeteye verdiği demeçte, Irak lideri Saddam Hüseyin'e siyasi sığınma hakkı tanımaya hazır olduklarını bildirdi.

10- Güney Kore'de Janis adı verilen tayfunun 39 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.


26 AĞUSTOS 1995  

1- Çalışmalarını İstanbul'da sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kocaeli ve Sakarya'da bir dizi açılış ve temel atma törenine katıldı. Demi-rel konuşmalarında özellikle SSCB'nin dağılmasından sonra Türkiye'nin bölgede bir merkez haline geldiğini belirterek, "Avrasya" diye bilinen bu pazarın önemine dikkat çekti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cindoruk, partisinden istifa edeceğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Uluslararası 64. izmir Fuarı'nın açılışını yaptı. Açılış töreninde Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol, izmir milletvekilleri ve 65 ülkeden 102 delegasyon hazır bulundu.

Çiller, daha sonra izmir'de, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile birlikte bazı açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Tekirdağ'da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı yanlış politikalar sonucu buğday üretiminin düştüğünü, tarımın yok edildiğini, izlenen yanlış politikalar sonucu hayvancılığın da gerilediğini söyledi. Yılmaz, bugün Türkiye'yi Başbakan'm etrafındaki menfaat şebekesinin idare ettiğini ve bu şebekenin, memleketin kaderiyle ilgili kararlar aldıklarını iddia etti.

Yılmaz, Genel Merkez'de partisinin İl Genel Meclisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada da hükümeti ve basını eleştirdi.

Bu arada Yılmaz, Türk Hava Yollan (THY)'nin Ankara-Trabzon uçağında hostes Serpil Yücedağ'ı dövdüğü bildirilen ANAP Ordu Milletvekili Sadi Pehlivanlıoğlu ile ilgili iddiaları araştırdıklarını belirterek, "Olayda bir komplo sezdim" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu ise Türkiye'de şahsi olaylarla siyasi gündem yaratılmaya çalışıldığını belirterek, "Bir milletvekilinin bir hostesi dövmesi, tartaklaması, hatta azarlaması hoş bir hadise değildir" dedi.

Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre için Sağlıkçılar Derneği Yönetim Kurulu üyelerince yapılan yazılı açıklamada da, Pehlivanlıoğlu'nun THY hostesine yönelik davranışı kınandı.

5- Devlet Bakam Aysel Baykal, Dünya Kadın Zirvesi öncesinde, Çin'in başkenti Pekin'e gidecek Türk delegasyonu ile Ankara'da yaptığı toplantıda Türkiye'nin kadın etkinliklerinin, uluslararası platformda en iyi şekilde sergilenmesi gerektiğini, Türk delegasyonunun islam ülkelerinde kadın hakları konusuna da ağırlık vereceğini belirterek, "Miras hakkı, kadınlara hakimlik hakkı, kürtaj gibi konularda muhalefet olacağız" açıklamasında bulundu.

6- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul'dan Ankara'ya gelişinde Atatürk Havalimanı'nda, basında yeralan, son günlerde hakkında öne sürülen iddialarla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Moğultay, "iSKi olayı ile ilgili soruşturmada, hukuk, yasa ve usul kuralları çarpıtılarak hazırlanan bir belgenin hazin yanlışlığının anlaşılmasına rağmen tartışmanın hala sürdürüldüğünü görüyorum" dedi.

Moğultay, İstanbul CHP H Merkezi'nde yeni seçilen il Başkanı Ahmet Güryüz Ketenci'yi ziyaret etti. Ziyareti sırasında, CHP İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmanın kasıtlı olarak belirli çevrelerce abartıldığını ve çarpıtıldığını söyleyen Moğultay, "Ben kongreye Adalet Bakanı olarak değil, CHP İstanbul delegesi olarak katılıp konuştum" dedi,

7- Orman Bakanı Hasan Ekinci ile bakanlığı hakkında yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ABD'nin Bosna planına destek veren ve "yarının silinip, bugünün kazanılması" çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açıklamasıyla ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. ABD planının Boşnakların yarınını silecek nitelikte olduğuna dikkat çeken Ecevit, "Bu plana göre, Bosnalı Sırplar Sırbistan'la federasyon kurup Bosna-Hersek'în büyük bir bölümünü kopartacak ve fiilen Sırbistan'a bağlayacaklardır; Boşnaklar da Bosna-Hersek'li Hırvatlarla bir federasyon kuracaklardır ve bu federasyon, bir konfederasyon düğümüyle Hırvatistan'a bağlanacaktır. Bağımsız Bosna-Hersek Cumhuriyeti fiilen haritadan silinmiş olacaktır" dedi.

9- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, makamında düzenlediği basın toplantısında İstanbul halkına ucuz ve kaliteli ekmek yedirmeyi amaçladıklarını belirterek, ekmeğin yeni fiyatının Valilik, İstanbul Ticaret Odası ve Sanatkarlar Odası ile birlikte belirleneceğini söyledi.

10- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri haftası, tüm yurtta kutlanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Zafer Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, şanlı tarihimizin altın sayfalarından biri olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin barışı koruyacak güçte olduğunu belirterek, "Türk ordusu galibiyette de mağlubiyette de, zaferle taçlanmış bir ordudur" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de mesajında 73 yıl önce Türk ulusuna esaret zinciri vurmak, egemenliğini yok etmek isteyenlerin oyununun savaş meydanlarında bozulduğunu belirterek, Türk ordusunun eşi benzeri görülmemiş kahramanlıklar sergilediğini kaydetti.

11- Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Güngör Ankara'da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

12- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, radyoda yayımlanan açıklamasında, halen Sırpların denetiminde bulunan Doğu Slovenya bölgesini birkaç ay içinde alacaklarını söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rİchard Holbrooke, Washing-ton'da Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhhammed Şakirbey ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Gorazde'nin korunmasına ilişkin taahhüdün Londra Konferansı'ndan çıkan ABD ve NATO taahhütü olduğunu ve hala geçerli bulunduğunu kaydetti.

13- Fransa'nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Alain Madelin görevinden istifa etti,

14- Güney Kore'de şiddetli yağmurların yol açtığı sellerden dört gün içinde 50 kişinin öldüğü bildirildi.


27 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "3. Türk Cumhuriyetleri Zirvesi" ve "Manas Destanı'nın 1000. yıl kutlamalarr'na katılmak üzere Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e gitmeden önce, Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Ankara ve İstanbul'da yapılan zirve toplantılarından sonra üçüncü zirvenin ilk kez Türkiye dışında düzenlenmesinin "sembolik" bir öneminin bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Bişkek'e giderken uçakta gazetecilerin sorulan üzerine Rusya ile ofan ilişkiler hakkında görüşlerini açıkladı. Cumhurbaşkanı ayrıca son haftalarda Suudi Arabistan ile sorun olan Türk mahkumların idam edilmesi konusunda da bilgi verdi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Antalya'nın Akseki ilçesinde yaptığı açıklamada, düşünce ve inanç özgürlüğünü bir bütün olarak kabul ettiğini belirterek "Düşünceye sınır konamaz. Ben de her şeyi düşünüyorum ama bunu hayata geçirmek başka. Hiçbir özgürlük benim vatanımdan daha kutsal değildir" dedi.

3- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Aigan Hacaloğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'daki idamların durdurulmasında Refah Partisi'nin etkili olabileceği yönündeki tartışmaları değerlendirerek, "Suudi Arabistan dış dünyadan bağımsız değil, insan yaşamına değer versin; idamların önlenmesinde Refah da etkili olacaksa olsun" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, Ankara'da yaptığı açıklamada, bu yıl, 20 bin işsizin meslek kurslarından geçirilerek işe yerleştirileceğini belirterek, hem ücretsiz hem de istihdam garantili olarak düzenlenen kurslara, yılın ilk altı ayında katılanların sayısının 11 bini aştığını söyledi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci Ankara'da yaptığı açıklamada bu yıl terör bağlantılı orman yangınlarının az sayıda çıktığını belirterek, "idam cezasını öngören yasa, terör amaçlı orman yangınlarını azalttı" dedi.

6- Türk hava sahası içinde uçuş güvenliğinin sağlanmasını öngören yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- İstanbul'un çeşitli semtlerinde 4 bombanın patlaması sonucu 2 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

8- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Hırvatistan'ın Doğu Slovenya bölgesinin Sırplardan geri alınması için uluslararası diplomatik çabalara, 3 ya da 4 ay süre tanıyacaklarını söyledi.

9- Cezayir'de yolcu otobüsüne düzenlenen silahlı saldırı sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.


28 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da The Aspen Institute'si tarafından düzenlenen Aspen Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin asgari standartlarının varolduğunu söyledi.

Askeri yönetimin hazırladığı Anayasa'da yapılan değişiklikleri, Türkiye'nin ileri gitme yolundaki kararlılığına bağlayan Çiller, bu değişikliklerin teröre rağmen alınmasının da ayrı bir önemi olduğunu belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'yi seçilmişlerin değil, Başba-kan'ın etrafında yuvalanan "menfaat çetesi" ile partizanlığını itiraf eden CHP koalisyonunun yönettiğini ileri sürdü.

Öte yandan ANAP grubu, Adalet Bakanı Mehmet Moğultay hakkındaki gensoru önergesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

3- İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, dün İstanbul'un çeşitli semtlerinde meydana gelen patlama olaylarının Türk turizmine yönelik bir saldın olabileceğini söyleyerek, "Bu olay üzücü bir olaydır. Bunlar halkın huzurunu bozmaktan başka birşey değildir. Olay faillerinin yakalanması için geniş çaplı çalışmalar başlatılmıştır" dedi.

4- İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen, "Öğretmen Eğitimi Dünya Konferansında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, bilgi çağını yakalamak ve güncel tutabilmek için Türkiye'nin modern eğitime ve nitelikli öğretmen yetiştirmeye önem verdiğini söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin Zaman gazetesine çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

6- Bayındırlık eski bakanlarmlarmdan Mehmet Emin Paksüt Ankara'da vefat etti.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişi öldü, 38 kişide yaralandı.

8- Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'îe düzenlenen 3-Türk Cumhuriyetleri Zirvesi sona erdi.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan devlet başkanlarınca imzalanan sonuç bildirgesinde, Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilen ilk iki zirvenin temel ilkelerinin gerekliliği teyid edilerek, halklar arasındaki bağların güçlendiği, bağımsızlık, egemenlik, toprak bütünlüğüne saygı, içişlerine karışmama ve eşit halklar ilkelerine dayalı işbirliğinin daha da geliştiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, altı kardeş ülkenin ilişkilerini geliştirmesinin önemini vurguladı.

9- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya atılan bombanın patlaması sonucu 45 kişi öldü, 87 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşakanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller yayımladıkları mesajlarla saldırıyı kınadılar.


29 AĞUSTOS 1995  

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) günü nedeniyle yayımladığı mesajda, 30 Ağustos Zaferi'nin, Türk milletinin, varlığına kast edenlere karşı büyük Atatürk önderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı taçlandıran büyük bir hadise olduğunu söyledi.

Başbakan Tansu Çiller yayımladığı mesajda, 73 yıl önce vatanı işgal eden emperyalist güçlere karşı, Türk ulusunun ordusuyla bütünleşerek tarihte örneği görülmemiş bir mücadele örneği verdiğini belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Karadayı, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin ciddi tehdit altında bulunduğunu ve bu durumun her geçen gün daha kritik bir hal aldığını belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu tehdit ve tehlikelere karşı kendisini feda etmekten çekinmeyeceğini belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2-,Başbakan Tansu Çiller, Saraybosna'da dün meydana gelen katliamla ilgili olarak İstanbul'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'îe yaşanan son olaylardan sonra tüm dünyanın ayağa kalkması gerektiğini belirterek, "Bos-na-Hersek'e kuvvet indirme zamanı gelmiştir. Biz Türkiye olarak hazırız" dedi.

3- DSP Genel Sekreteri Zeki Sezer, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümeti eleştirerek, hiçbir dönemde hükümetlerin ülke sorunlarından bu kadar uzak olmadığını savundu.

4- Kamu sözleşmelerini yürüten Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu toplanarak 6 maddelik eylem takvimi belirledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin tavrını eleştirerek, eylem kararı almak zorunda kaldıklarını belirtti ve CHP kurultayının bahane gösterilerek toplu sözleşmelerin geciktirildiğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Diyarbakır, Tunceli ve Sİirt'in kırsal kesiminde sürdürülen operasyonlarda 7 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılan 3. Türk Cumhuriyetleri Zirvesi ile Talaş kentinde düzenlenen Manas Destam'nın 1000. yıldönümünü kutlama törenlerinden sonra Türkiye'ye dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türk cumhuriyetleri üzerindeki etkilerini değerlendirdi ve Türkiye'nin, bundan sonra Orta Asya'da daha dikkatli, özenli ve içerikli politikalar izlemesi gerektiğini vurguladı.

7- Almanya'nın Ulm kentinde, Türklere ait bir dükkanda çıkan yangında 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

8- BM, dün Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'mn merkezine isabet ederek 45 kişinin ölmesine, 87 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı katliamdan Bosnalı Sırpları sorumlu tuttu ve korkunç saldırıya "güçlü bir şekilde karşılık verileceğini" bildirdi.

9- Bosna'nın doğusunda Sırp kuşatması altındaki Gorazde'deki son BM askerlerinin dün çekildiği ve kentte sadece gözlemci statüsünde askerlerin kaldığı bildirildi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin, parlamento binası önünde meydana gelen patlamada, hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

11 - Sri Lanka'da bağımsız bir devlet kurmak isteyen Tamil gerillalarının, bir polis karakoluna düzenledikleri saldırıda, 15 polis ile 22 gerillanın öldüğü bildirildi.

12- Doğu Afrika ülkesi Eritre'ye ait bir geminin batması sonucu 80 kişinin öldüğü, 51 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.


30 AĞUSTOS 1995  

1- Başbakan Tansu Çiller, Türk uçaklarının Kuzey Irak'a hava operasyonları düzenlediği şeklinde haberlerle ilgili olarak gazetecilerin soruları üzerine, "Kuzey Irak'taki olayları yakından izliyorum. Şu aşamada herşey kontrol aitmda olup, PKK ile çatışan Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Me-sud Barzani ile temaslarımız devam ediyor. Onun isteği doğrultusunda bölgeye Türk Silahlı Kuvvetleri müdahale edebilir" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kuzey Irak'ta karşıt Kürt grupların kendi aralarında ve PKK ile çatışmaları konusundaki gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) Günü, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

4- İstanbul Bahçelievler'de dün bir hücre evinde bomba imali sırasında meydana gelen patlamada iki terörist öldü.

5- Bosnalı Sırpların pazartesi günü Saraybosna'da gerçekleştirdikleri katliamın ardından bir misilleme operasyonu yapmak üzere harekete geçen NATO, başta Saraybosna olmak üzere Bosna-Hersek'teki BM güvenli bölgeleri çevrelerindeki Sırp mevzilerine karşı çok yoğun bir harekat başlattı. NATO Güney Komutanlığı, Bosna'da Sırp mevzilerine düzenlenen operasyona katılan bir Fransız uçağının düşürüldüğünü bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Willy Cleas, NATO uçaklarının Bosnalı Sırpların hedeflerine yönelik operasyonuyla ilgili yayımladığı bildiride, NATO uçaklarının Bosna'daki Sırp hedeflerine yönelik hava müdahalesine başladığını ve kararın, BM askeri komutanlarının, pazartesi günü Saraybosna'ya düzenlenen kanlı saldırının sorumlusunun Bosnalı Sırplar olduğunu açaklamasından sonra alındığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Demirel, Türkiye'nin öteden beri Bosna-Hersek'de birinci planda kan dökülmesinin önlenmesini savunduğunu, harekatın da bunu gerçekleştirmesini umduğunu belirtti.

6- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Çernişev, 3.Türk Cumhuriyetleri Zirvesi'nin gerçekleştirildiği Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gazetecilere verdiği demeçte, Batılı ülkelerin Hazar petrollerine gösterdikleri yoğun ilgiyi eleştirdi. Çernişev, Hazar Denizi'nin statüsü tam olarak açıklığa kavuşmadığı sürece Azerbaycan'ın Uluslararası Konsorsiyum ile yaptığı anlaşmaların geçerli olmayacağını açıkladı.

7- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bişkek'ten Bakü'ye dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Türk Cumhuriyetleri arasında kültürel ve manevi ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan zirve toplantılarının bundan sonra da kesintisiz devam etmesi gerektiğini bildirdi. Aliyev, ülkesi ile Orta Asya cumhuriyetleri arasındaki ekonomik ilişkileri yeterli bulmadığını, bu ilişkilerin çok daha üst düzeylere çıkarılması gerektiğini söyledi.

8- Dünya kadınlarının sorunlarının tartışılacağı Kadın Forumu, Çin'in başkenti Pekin'in Huario ilçesinde başladı.


31 AĞUSTOS 1995  

1- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Şırnak'ta düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Kuzey Irak'ta Irak Kürdistan Demokrat Parti'sine (IKDP) yönelik saldırılar düzenleyen bölücü terör örgütü PKK'nın "kurtarılmış bölge" kurmayı hedeflediğini, ancak bunu gerçekleştirmelerinin olanaksız olduğunu söyledi. Erkan, örgütün son operasyonlarla büyük hasar gördüğünü, yokedilme düzeyine gelen örgütün Türkiye'den toprak alamayacağını anladığını ve gözünü Kuzey Irak'a diktiğini belirtti.

2- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 10 kişi öldü. Hatay'da, 20 kişinin öldürülmesi olayına karışan bölücü örgüt üyesi bir terörist silahıyla birlikte yakalandı.

3- Rize ve yöresinde yağan şiddetli yağışlar nedeniyle 7 kişi öldü, 1 kişi kayboldu.

4- Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Elmadağ Barut Fabrikası'nda henüz belirlenemeyen bir nedenle dinamit patladı. Patlamada 2 kişi öldü.

5- iki gündür Türkiye'de bulunan ABD Dış Ticaret Müsteşarı Jeffrey Garten, Türk-Amerikan ticari ilişkilerine yeni bir boyut getirecek olan "yükselen yeni pazarlar stratejisini Ankara'dan sonra İstanbul'da tanıttı.

Dış Ekonomik ilişkiler Konseyi'nin düzenlediği toplantıda konuşan ABD Dış Ticaret Müsteşarı Jeffrey Garten, Türk-Amerikan ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini, belirlenen yeni stratejiyle geçmişte daha çok askeri boyutta olan Türk-Amerikan ilişkilerinin, ticaret ve teknoloji temeline oturacağını kaydederek, "Türkiye, gümrük birliğine girsin veya girmesin, gelişen 10 pazar içinde yer alacaktır" dedi.

6- Başbakan Tansu Çiller bir günlük ziyaret için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti. Başbakan Çiller Tiflis'te yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın erken üretim petrolünün Gürcistan üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini, ziyaretiyle bu alandaki çalışmaların gözden geçirileceğini bildirdi.

7- Azerbaycan'ın dış politikadan sorumlu Devlet Müşaviri Vefa Guluza-de Bakü'de yaptığı açıklamada, Rusya'nın tüm itirazlarına karşın, Azerbaycan'ın yıllardır Hazar Denizi'nde petrol çıkardığını ve çıkarmaya devam edeceğini bildirdi. Guluzade, Azerbaycan'ın uluslararası konsorsiyumla görüşmeleri sürdüğü dönemde, "kimsenin sesini çıkarmadığını" belirterek, anlaşmanın imzalanmasından sonra Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Çer-nişev'in "Hazar Denizi'nin statüsünün belli olmadığı" yolunda açıklamalar yapmasının dikkat çekici olduğunu söyledi,

8- Kazakistan'da yeni anayasanın kabul edilip edilmeyeceği konusunda yapılan.referanduma, toplam 8 milyon seçmenin katıldığı ve yüzde 89.1'inin evet diyerek olumlu yönde oy kullandığı bildirildi.

9- NATO'nun, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna çevresindeki Sırp mevzilerine yönelik hava harekatı birçok ülke tarafından desteklenirken, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Şen Jian yaptığı açıklamada, Bosna'da çatışan tarafları barışçı bir çözüm bulmaya çağırarak, "Çin, hava akınlarından yana değildir. Çünkü askeri güce başvurulması Bosna-Her-sek'teki çatışmalara barışçı çözüm olanağını sağlamayacak" dedi.

10- irlanda Başbakanı John Bruton ve İngiltere'nin Kuzey İrlanda Bakanı Patrick Mayhew, irlanda Kurtuluş Ordusu (IRA) ile ingiliz hükümeti arasında varılan ateşkesin birinci yıldönümü nedeniyle yaptıkları konuşmalarda, tıkanan barış sürecinin önümüzdeki hafta yapılması planlanan İngiltere-lrlanda zirvesinde alınacak yeni kararlarla yeniden düzeleceğini umduklarını bildirdiler.

11- Hindistan'ın Sih çoğunluklu tek eyaleti olan Pencab'ın Başbakanı Beant Singn, bombalı saldırı sonucu öldürüldü.

12- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü üyeleri, Pekin'in Huario ilçesinde başlayan "Hükümet Dışı Kuruluşlar (NGO) Kadın Forumu" için geldikleri Çin'de ilk protestolarını gerçekleştirdiler.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106