17.7.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1995

1 TEMMUZ 1995

1- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı İstanbul'da, Deniz Ticaret Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşların sorunlarına çözüm getirmek amacıyla hazırlanan "Güneydoğu Onarım Projesi" hakkında bilgi verirken, bölgede terörle mücadeleyi destekleyecek en önemli projelerden biri olduğunu söyledi.

2- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Sivas katliamının 2. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "2 Temmuz 1993'te ortaçağ karanlığının felsefesini yansıtan gerici şiddet, hoşgörüsüzlük ve bağnazlık, Sivas'ta aydınlık düşünceyi ateşle boğmak istemiştir" dedi. Hacaloğlu, "Sivas katliamı, laik ve demokratik Türkiye'nin 2000'li yılların eşiğinde ne tür bir tehditle karşı karşıya bulunduğunu gösteren çok önemli bir göstergedir" diyerek, "Ülkenin din ve vicdan özgürlüğüne dayalı, laik ve demokratik yapısını korumak, Türkiye'yi geleceğe taşımak için tüm ulus olarak ortak duyarlılıklarımızı artırmalıyız" dedi.

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin de Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Sivas olaylarını demokrasiye, laikliğe ve çağdaşlığa karşı işlenmiş bir suikast olarak değerlendirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı M.Suphi Gürsoytrak, Sivas katliamı faillerinin tahrik bahanesi ile gerektiği şekilde cezalandırılmadıklarını anımsatarak, "Bu durum, kamu vicdanında derin bir yara halinde sürmektedir" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis İstanbul'da Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Refik Baydur'u ziyaret etti. Halis, "Çalışma Bakanı olarak, çalışma yaşamımıza ilişkin sorunların çözümünde, işçi ve işveren kesimlerimiz arasında diyalogun gerekli olduğuna inanmaktayım" dedi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), genel ahlak, Türk aile yapısı ve edebe uygun yayın yapmadığı gerekçesiyle, Show TV, Kanal D ve Kanal 6'ya yayınlarını bir gün süre ile durdurma cezası verdi. RTÜK ayrıca HBB, Interstar, Kral TV'ye uyarı cezası, Uşak'ta yayın yapan ART Televizyo-nu'na da bir gün süre ile yayını durdurma cezası, Ankara Keçiören FM, Kırıkkale Mesaj FM, izmir Aktif Radyo ile Malatya Kayısı FM kuruluşlarına da uyarı cezası verdi.

5- Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Baş-kanlığı'nın Ankara'nın amblemi "Hitit Güneşî"nin değiştirilmesi karan İle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bayrak Kanunu'na göre amblem için Valilik Ko-misyonu'nun izni gerekiyor. Bu nedenle izin alınmadan herhangi bir amblemin kullanılması mümkün değildir" dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birlik Vakfı'nm 10-Genel Kuru-lu'na katılmak üzere İstanbul'a geldi. Havalimanında bir açıklama yapan Denktaş, Türkiye'nin KKTC'nin her zaman yanında olduğunu hatırlatarak, "Her konuda olduğu gibi anavatan Türkiye ve Türk kardeşlerimiz, yavru vatandaki orman yangını konusunda da bizi yalnız bırakmadılar" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ)'nin devlet başkanları düzeyinde ikinci zirve toplantısına katılmak üzere bulunduğu Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlediği basın toplantısında "Karadeniz'deki bu oluşum içinde yanlız Türkiye değil tüm üyeler lokomotif görevi yapacak" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi'nin, dün gazetecilere verdiği brifingle dile getirdiği Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin kaldırılmasına karşı olduğu yolundaki açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlarken, bu açıklamayı TBMM'nin yetkisine müdahale saymadığını vurgulayarak, "son sözün" Meclis'e ait olduğunu söyledi.

8- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos, KEl'nin ikinci zirve toplantısına katılmak üzere geldiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Yunanistan'ın ikili sorunlara çözüm bulunması konusunda samimi olduğunu savunarak, "Türkiye'den tehdit" geldiği sürece işbirliğinin mümkün olmadığını belirtti. Yunanistan Cumhurbaşkanı, İki ülke arasında var olan sorunların Türkiye ile Yunanistan arasındaki mali işbirliğine her zaman engel teşkil etmediğini belirterek, "Ancak Türkiye, Yunanistan'a hitap ederken daha düşük tonda ifade kullanmalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Erdal inönü de Brüksel'den dönerken uçakta Yunanistan'ın son günlerde PKK bağlantılı gruplarla yakınlaşma politikasıyla ilgili olarak, "Dostluk isteyen ülkelerin böyle yapmaması lazım" dedi.

9- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan, Ermenistan'ı ziyaret eden Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile yaptığı görüşmede, Türkiye'ye mesajlar gönderdi. Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirten Petrosyan, "Eğer koşullar diplomatik ilişkiler geliştirmeye müsait değilse, ekonomik, kültürel, sportif, turistik alanlarda temasları geliştirir, daha sonra durumu yeniden gözden geçirebiliriz" dedi.

10- Bosna-Hersek'te Sırp güçlerinin başkent Saraybosna'nın merkezine gerçekleştirdikleri bombardımanda 4 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Bu arada Danimarka Savunma Bakanı Hans Haekkerup, Hırvatistan'da konuşlandırılan ve Danimarka askerlerinin bulunduğu BM Koruma Gü-cü'ndeki (UNPROFOR) yaklaşık 12 füzenin sistemlerinin Sırplar tarafından çalındığını bildirdi.

2 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kırkpmar Yağlı Güreşleri'ni izlemek üzere gittiği Edirne'de yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Tükiye'yi rahatsız edecek konulara destek vermesiyle kötü komşuluk ortaya koyduğunu belirterek, "Yunanistan'ın terör gibi Türkiye'nin hassas olduğu meselelerde çok daha dikkatli olması ve Türkiye'yi rahatsız edecek durumlardan kaçınması lazımdır" dedi.

2-Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ahmat Çörekçi'nin Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 8; maddesinin şu andaki biçimiyle "korunması" şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çörekçi'nin sözlerinin saptırıldığı kanaatinde olduğunu belirterek, TMY'nın 8. maddesinin kaldırılması konusunda koalisyon ortağı DYP jle ilke olarak anlaştıklarını söyledi ve "Bu konuda karar ve irade parlamentoya aittir" dedi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Göihan ise yaptığı açıklamada, "Çörekçi Paşa'nın söylediğini bütün kamuoyu söylüyor, hatta milletvekillerinin çoğu aynı kanaatte. Ordu, 'Her zaman olduğu gibi siyasi otoritenin emrindeyiz, ihtiyacı karşılayacak yeni bir yasa çıkarılabilir' diyor. Bu gerçeklen bir tarafa bırakıp da sadece 'Ordu 8. maddeye karşı' diye yorum yapmak ülkenin menfaatlerine aykırıdır" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Sivas olaylarının 2. yıldönümü dolayısıyla Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "Katliamın asıl hedefi laik, demokratik cumhuriyettir. Karanlık güçlerin oyunlarını hep birlikte boşa çıkarmak zorundayız" dedi.

4- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir bir grup partili milletvekiliyle birlikte incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kilis'te yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin ve parlamenterlerinin bölücü terör örgütü PKK'ya açıkça destek vermelerini eleştirerek, uluslararası kurum ve kuruluşlardan hesap sorulacağını söyledi.

5- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, yurt çapında yapılan yaygın ve yoğun denetimler kapsamında, 1995 yılının Ocak- Mayıs döneminde, 1 milyon 638 bin 994 vergi mükellefinin denetlendiğini belirterek, Maliye Bakanlığı'nca vergiyi doğuran olayın takip ve tesbiti ile olayların belgelere bağlanarak kayıtlara geçirilmesinin sağlanması, bu suretle kısa dönemde KDV tahakkuk ve tahsilatının artırılması amacıyla, yaygın ve yoğun denetimler yapıldığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen, ziyaret amacıyla gittiği KKTC'nin Ercan Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın güvenliğinin Türkiye'nin teminatı altında olduğunu belirterek, "Türkiye adada mevcut olan barış, güvenlik ortamını korumaya muktedirdir, her zaman muktedir olacaktır" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün sadece terör örgütü olmadığını, aynı zamanda ticari bir şirket olduğunu belirterek, PKK terör örgütü vasıtasıyla uyuşturucu kaçakçılığı, silah tüccarlığı yapanların ve haraç toplayanların olduğunu söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Vafiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütü elemanlarının etkisiz haîe getirilmesi amacıyla Van'da sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda 11 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 2 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

9- Edirne'de düzenlenen 634. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Ahmet Taşçı 5. kez başpehlivan oldu.

10- Avrupa Parlamentosu insan Hakları Komisyonu Başkanı Marlene Lenz, Avrupa Parlamentosu Türk Dostluk Grubu'nun Antalya programına katılmak üzere geldiği Antalya'da yaptığı açıklamada, DEP milletvekillerinin PKK ile organik ilişki içinde olduğunun geç farkına vardıklarını belirterek, "Türkiye DEP milletvekillerini tutuklamakla haklıdır" dedi.

11- Pakistan'ın Karaçi şehrinde meydana gelen çatışmalarda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

3 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Bulgaristan gezisi öncesinde Bulgar Sosyalist Partisi'nin yayın organı Duma gazetesine verdiği demeçte, iki ülke arasındaki ilişkilerden Türkiye'nin beklentileri konusundaki görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cİndoruk Anayasa değişikliği teklifi İle ilgili olarak liderlerle görüşen Başbakan Tansu Çiller'i kabulünden sonra yaptığı açıklamada, partilerin anlaşma zemini bulduklarını söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller Anayasa değişiklikleri konusunda parti liderleri ile ayrı ayrı görüştü.

CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi için mutlaka uzlaşma olması gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkan Alparslan Türkeş ise Anayasa değişikliklerinin referanduma kalmasından yana olmadıklarını belirterek, partisinin Anayasa değişikliğine destek vereceğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da Anayasa değişikliği konusundaki desteklerini 2.turda da sürdüreceklerini belirtti.

Görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Çiller, Anayasa değişikliği çalışmalarının 1. turunun tamamlandığını belirterek, Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda bu başarının, TBMM'ye ve değişikliği destekleyen siyasi partilere ait olacağını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da yaptığı açıklamada, Moskova'nın, iran'da yaptığına benzer bir nükleer reaktörü Türkiye'ye de kurma önerisinde bulunduğunu, ancak teklifin protokole bağlanmadığını söyledi.

5- Avrupa Türk işadamları ve Sanayicileri Derneği'nin (ATTlAD) davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu İnsan Haklan Komisyonu Başkanı Marlene Lenz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye girmesinde en önemli şanssızlığının PKK sorunu olduğunu söyleyerek "Öncelikle PKK zorunlu olarak politik bir grup olmalı. Ancak o zaman halk onları dinler. Bunu yaparlarsa Türkiye Cumhuriyeti ile oturup konuşabilirler. Ama PKK'nın bunu istemediği gözleniyor" dedi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü, 39 kişi yaralandı.

7- Ereğli Demir-Çelik Fabrikası tarafından üretilen demir-çelik ürünleri fiyatlarına yüzde 5.12 ile yüzde 9.93 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

8- Kanada'nın Ottawa kentinde 4-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Güvenlik işbirliği Teşkilatı (AGlT) Parlemenîer Asamblesi'ne katılacak olan ANAP Konya milletvekili Mehmet Keçeciler başkanlığındaki 5 kişilik parlementer heyeti Kanada'ya gitti.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya Izzetbegoviç dün yaptığı televizyon konuşmasında, uluslararası kamuoyunu "ikiyüzlülükle" suçlarken, Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırılan sonucu 10 bin 500 kişinin katledildiğini söyledi.

10- Itar-Tass ajansının haberine göre, Çeçenistan Devlet Başkanı Ca-har Dudayev, Çeçenistan'm egemenliğinin Rusya tarafından tanınması koşuluyla çekilebileceğini açıkladı.

11- Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da geçen hafta düzenlenen suikasttan Sudan'ı sorumlu tutan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek "Sudan'a karşı askeri güç kullanabileceklerini" söyledi.

12- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat arasında dün yapılan görüşmeler sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Izak Rabin, Batı Şeria'nm Filistinlilere devredilmesine ilişkin anlaşmanın 15 Temmuz'a kadar sağlanmasını umduğunu söyledi.

4 TEMMUZ 1995

1 - Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın PKK'yı beslediğine dair bir takım belgeler, kanıtlar olduğunu belirterek, "Kişilerin onursuzluğunun çok kötü olduğunu ancak bir milletin onursuzluğunun onursuzlukların en kötüsü olduğunu kaydetti. Çiller, Yunanistan'ın, Türkiye'nin PKK ile mücadelesini anlamamakla tarihi bir yanılgı içine girdiğini açıklarken "Yunan halkı, at gözlüğü takmış yöneticilerini uyarsın. Teröriste kucak açanlar, teröristin kucağına düşerler" dedi.

CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de, Sivrihisar devlet yolunun temel atma töreninde gazetecilerin sorularını cevaplarken, Yunanistan'ı ve diğer komşu ülkeleri terör gibi çok sakıncalı bir silahı kullanmama yolunda uyardıklarını söyledi.

Başbakan Çiller grup toplantısında Anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirirken de, RP'nin demokrasinin nimetlerinden yararlanarak demokratikleşmeyi engellemeye çalıştığını belirti ve "Din istismarı yaparak oy avcılığına halkımız prim vermez" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton'a, ABD'nin bağımsızlığını kazanmasının 219. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı gönderdi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avrupa Parlamentosu Türk-Al-man Dostluk Grubu Başkanı Werner Langen başkanlığındaki heyeti kabulde yaptığı açıklamada, Türkiye'de kurum ve kuralları ile işleyen bir demokrasinin bulunduğunu belirterek, "Türkiye bir demokrasidir. Türkiye'nin demokrasisi terörizmin hücumuna uğramıştır" dedi.

Heyet daha sonra ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti. Yılmaz görüşmede, hükümetin, Türk halkının çıkarlarını koruyacak cesaret ve görüşme yetkisine sahip olmadığını iddia etti. Langen de Yılmaz ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin parlamento iradesiyle Anayasa'y değiştirmesinin, demokratikleşme yolunda ilerlenmesi açısından çok önemli bir adım olacağını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, hükümete kararname ile ilçeleri il yapma ve bazı bölgelerdeki beldeleri ilçe yapma yetkisi veren 4109 sayılı Yetki Kanu-nu'nu iptal etti. Mahkemenin kararına göre, daha önce kararname ile il yapılan Yalova, Kilis ve Karabük'ten sonra başka il yapma yetkisi de durdurulmuş oldu.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, askerlik konusu ile ilgili Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, yedeksubay uygulamasından vazgeçilmesinin planlandığını, ancak Sözleşmeli Subay Yasa Tasarısı'nın yasalaş-maması nedeniyle bu uygulamaya geçilemediğini söyledi.

6- TBMM Genel.Kurulu'nda, Orman Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapan Kanun Tasarısı kabul edildi. Kabul edilen kanuna göre, tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınlarına sebebiyet verenler, 1 yıldan 5 yıla kadar ağır hapis ve 200 milyon liradan 500 milyona kadar ağır para cezasıyla, terör amacıyla devlet ormanlarını yakan örgüt elemanları ise 24 yıldan 30 yıla kadar hapis, 5 milyar liradan 10 milyar liraya kadar ağır para cezasına mahkum edilecek.

7- ANAP Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Turizm eski Bakanı ilhan Aküzüm, partisinden istifa etti.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, KKTC'deki 6 bin 500 hektarlık büyük orman yangınının asırlık mirası yok ettiğini belirterek bu yangında sabotaj ihtimalinin yüksek olduğunu, yangında PKK ve ona açıkça destek veren Yunanistan'ın parmağı olduğunu söyledi.

9- RP Meclis Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Meclis Başkanlığı'na yaptığı yazılı başvuruda, milletvekili ara seçimlerinin 15 Ekim'de yapılmasının Anayasal mecburiyet olduğunu belirterek, bu konudaki kanun teklifinin Ge-nei Kurul'da öncelikli olarak görüşülmesini istedi.

10- Yeni Parti (YP) Genel Başkan Yardımcısı Naci Ekşi, TBMM'nin katılımcı demokrasiyi sağlayacak Anayasa değişikliklerini mutlaka gerçekleştirmesi ve bunu yapmadığı takdirde Meclis'in kendisini feshetmesi gerektiğini söyledi.

11- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE) tarafından yapılan açıklamada, haziran ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatlarının yüzde 1.3, tüketici fiyatlarının da yüzde 2 oranında arttığı bildirildi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Mardin, ve Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 14 terörist ölü ele geçirildi. Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

13- Rıfat İlgaz Cide Edebiyat ödülü Yılmaz Arslan'ın "Su Mektupları" adlı eserine verildi.

14- Üç günlük resmi bir ziyaret amacıyla Bulgaristan'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Boyana Sarayı'nda Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, heyetlerarası görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan'ın Avrupa zeminlerinde birbirlerine destek olmayı arzuladıklarını belirterek, Türkiye'nin, Bulgaristan'ın NATO'ya üyeliğine destek olacağını söyledi Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelev'de görüşmelerde, iki ülkeyi ilgilendiren bazı sorunları ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Bulgaristan Millet Meclisi Başkan Vekili Nora Ananieva'yı ziyaret etti ve Genel Kurul'da bir konuşma yaptı. Demirel, Bulgar parlamenterlere "sınırı kaldıralım, serbest ticaret anlaşması yapalım. Türkiye'den size teklif getiriyorum" dedi.

15- ABD'nİn, Atina'daki Büyükelçiliği aracılığıyla, terör örgütü PKK ile yakın ilişkilerinden dolayı Yunanistan'ı resmen uyardığı bildirildi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Çeçenistan'da daimi askeri üs bulundurulması ile ilgili bir kararname imzaladı. Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, kararnamenin, "Rusya Federasyonu'nun toprak bütünlüğünün, Çeçenistan'da siyasi ve askeri istikrarın korunması" amacıyla çıkarıldığı bildirildi.

Öte yandan Çeçenistan'ın güney batısında, Rus güçleri ile Çeçen direnişçiler arasında çatışmalar meydana geldiği bildirildi.

17- İngiltere Başbakanı John Majör, Muhafazakar Parti'nin başkanlığı için yapılan seçimde tekrar parti başkanlığına seçildi.

5 TEMMUZ 1995

1- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan yaptığı açıklamada, Pişmanlık Yasası'ndan yararlanma süresinin uzatılmasının sözkonusu olmadığını belirterek, Pişmanlık Yasası'ndan yararlanma süresinin 7 Temmuz günü dolacağını söyledi. Gölhan ayrıca, son 15 gün içerisinde bu yasadan yararlanmak üzere 1300'ün üzerinde teröristin başvurduğunu da açıkladı.

2- TBMM Tarım Orman ve Köyişlerî Komisyonu'nda, "Hayvancılık ve Su Ürünleri Müsteşarlığı" kurulmasını öngören Yasa Tasarısı görüşülerek kabul edildi.

3- Ankara Valiliği Bayrak inceleme Kurulu'nun yaptığı toplantıdan sonra bir açıklamada bulunan Vali Erdoğan Şahinoğlu, Ankara'yı tanıtıcı amblem ve bayrakların; Atatürk'ü, meclisi ve cumhuriyeti simgeleyen bir kompozisyonla belirlenmesi gerektiğini, yeni amblemin ise bu unsurları taşımadığını söyleyerek, Ankara Belediye Meclisi'nce kabul edilen yeni amblemin onaylanmadığını bildirdi.

4- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "rüşvet aldıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Tevfik Akıncıoğlu ve Genel Müdür Yardımcıları Canpolat Polat ve Füsun Sayek ile 15 sağlık firması temsilcisinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında, ağır hapis ve para cezası istemiyle dava açtı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Hakkari'de gerçekleştirilen operasyonlarda 29 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda bir güvenlik görevlisi şehit olurken, 5 güvenlik görevlisi de yaralandı.

6- Ermenistan'da Sovyet döneminin sona ermesinin ardından ilk parlamento seçimleri yapıldı.

6 TEMMUZ 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut'un, Anayasa değişikliklerini propagandada kullanmak için DYP Genel Merkezi'nin poster bastırdığı iddialarını yazılı bir açıklama yaparak yalanladı. Başbakan Çiller, Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak sonuç ve eserin, bütün partiler, parlamento ve Türk milletinin olacağını daha önce söylediğini belirterek, "Gerçek bu iken anayasada yapılacak değişikliğin partime veya şahsıma mal edilmesini düşündüğümüz yolunda iddialarda bulunmak haksızlıktır. Anayasa, ne bir partinin ne de bir kişinin malıdır. Anayasa, Türk milletinindir, Anayasayı kimseye mal edemeyiz, mal edilmesine de engel oluruz" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, Anayasa değişikliği görüşmelerinin .çıkmaza girmesi nedeniyle yaptıkları üçlü zirve sonunda ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz, Anayasa değişikliği konusunda birlikte yola çıktıkları DYP ve CHP'ye ara seçimin anayasal zorunluluk olduğunu ve bu gereğin yerine getirilmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Mesut Yılmaz, Başbakan Çillerin ise ara seçimin zorunluluk olmadığını, siyaseten de ara seçime gitmeyi uygun bulmadığını belirttiğini kaydetti.

3- Saldın hazırlığı içinde oldukları bildirilen PKK militanlarını etkisiz kılmak amacıyla Kuzey Irak'ta bazı bölgelere operasyon düzenleyen Türk Silahlı KuvvetSeri'ne bağlı birliklerinin, 57 PKK militanını öldürdükleri bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından operasyona ilişkin yapılan açıklamada, "Kuzey Irak partilerinin, kendi bölgelerinde güvenliği temin sorumlulukları devam etmektedir. Bu sorumluluğu yerine getirdikleri sürece böyle müdahalelere gerek kalmayacağı açıktır" denildi.

4-Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye tarafından, Yunanistan'ın bir süredir PKK terör örgütü ile yakın ilişki içine girdiğini gösteren belgeleri, çeşitli Avrupa başkentlerinin yanı sıra, NATO ve BM gibi uluslararası örgütlere ve ayrıca Atina'nın taraf olduğu ve teröre karşı işbirliğini öngören çeşitli kuruluşlara gönderilmeye başlandığını bildirdi.

5- Sağlık Bakanı Doğan Baran Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakanlık Teftiş Kurutu ve Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda, "rüşvet şebekesi" kurdukları kaydedilen Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Tevfik Akıncıoğlu, yardımcısı Canpolat Polat, eski Genel Müdür yardımcılarından BBP Kahramanmaraş Milletvekili Saffet Topakîaş'ın danışmanı Murat Özay ve çok sayıda bakanlık personeli ile 15 özel firma temsilcileri hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığınca dava açılmasının ardından, olaya adı karışan ve Bakanlık nezdindeki rüşvet skandalinin ele başı olduğu ileri sürülen Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Tevfik Akıncı-oğlu'nun görevine son verildiğini, diğer personelin de pasif görevlere kaydırıldığını bildirdi.

6- 32 işletme ve 5 süt toplama merkeziyle satışa sunulan ve önemli bir bölümü elden çıkarılan Süt Endüstrisi Kurumu'nun (SEK) borçları ile işletmelerde çalışan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesini Özelleştirme idaresi Başkanlığı'nın (ÖlB) üstlendiği bildirildi.

Öte yandan Hak-İş'e bağlı Öz Gıda iş Sendikası Genel Sekreteri Salim Uslu yaptığı açıklamada, SEK tesislerinin hiçbir yaptırım öngörülmeden elden çıkarıldığını belirterek, "Örneğin Elazığ Yem Fabrikası da özelleştirildi. Şu anda işçiler çıkarıldı, fabrika çalışmıyor. Aynı olay SEK tesislerinde de yaşanabilir" dedi.

7- Ankara DGM'de görülen 4 sanıklı HADEP davası sırasında izleyicilerin duruşma salonuna alınmaması karan ile başlayan protestolar sonucunda 250 kişi gözaltına alındı.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Köklüce Köyü'nde yaptığı konuşmada, soydaşlara, müsterih olmalarını ve içlerindeki korku ve kaygılarını atmalarını gerektiğini belirterek, "Türk ve Bulgar halklarının birbirlerine olan güveni, dünyanın bu güzel bölgesinde barış içinde yaşamak ve işbirliği için kararlılık en önemli yeri tutmaktadır" dedi.

9- Türkiye'nin Batı Avrupa İle ilişkilerini inceleyen The European gazetesinde yer alan "Doğunun Yıldızı Endişeli Batı'yı Heyecanlandırıyor" başlıklı haber yorumunda, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Avrupa'nın açığa çıkar-tamadığı kültürel kaygılar taşıdığı vurgulanarak, Türkiye'nin AB üyeliğine ilk adımı Atatürk ile attığı kaydedildi.

Türkiye'nin gümrük birliğini AB için bir aşama olarak gördüğünü kaydeden makalede, AB üyesi bir Türkiye'nin, Avrupa Parlamentosunda Almanya'dan sonra en çok sandalyeye sahip olacağı, Batı Avrupa'nın ucuz Türk gücü ile dolacağı ve Türkiye'nin sübvansiyonlarla AB'ye yılda 7 milyar ECU'ye mal olacağı belirtilerek, "Avrupa'nın daha gevşek bir yapıya kavuşması halinde Türkiye'nin daha kolay yer bulacağı" vurgulandı.

10- İsrail ve Filistin barışı ile ilgili olarak Batı Şeria ve Gazze'deki yerleşim birimlerinin Sözcüsü Aharon Domb yaptığı açıklamada, yeni yerleşim birimlerinin 1967 savaşı öncesinde İsrail ile Batı Şeria'yı ayıran "yeşil hafin

birkaç kilometre ötesindeki Modiin bölgesinde Hartaba adlı Filistin köyünün yakınında kurulacağını bildirdi. Sözcü Domb, seçimlerin yapılmasının ardından iktidara gelen Izak Rabin hükümetinin Filistin topraklarında yeni yerleşim birimlerinin kurulmasını askıya alması sonucu inşaata başlanılamadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Cenevre'de BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıkia-mada, Filistin yönetimi ve İsrail'in Beytüllahim ve El Halil kentlerinden çekilme güvenliğinin sağlanması konusunda anlaşma sağlanamadığını söyledi. Arafat, "El Halil kenti gibi sıcak bölgelerde uluslararası güç yerleştirilmesine hazırız, ancak aynı zamanda İsrail-Filistin ortak devriyelerinin bölgeyi kontrol etmelerini de destekliyoruz" dedi.

11- Ermenistan'da dün yapılan parlamento seçimlerini, Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın lideri olduğu "Ermeni Ulusal Hareketi" öncülüğündeki "Cumhuriyetçi Blok"un kazandığı bildirildi. Anayasa konusunda yapılan re-farandumda ise "Ermeni Soykırımı" maddesinin yer almadığı yeni anayasa kabul edildi.

Öte yandan seçimlere gözlemci olarak katılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AĞIT) Parlamenterler Asemblesi Heyeti'nin basına dağıtılan açıklamasında ise seçim gününde oylamanın genelde iyi geçtiği, ancak seçim öncesi koşullar açısından ciddi usulsüzlükler bulunduğu kaydedildi.

12- Pakistan'ın güneyinde bir liman kenti olan Karaçi'de güvenlik güçleri ile Muhacir Kavmi Hareketi militanları arasında çıkan çatışmada 12 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7 TEMMUZ 1995

1- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Çelik-1 Harekatı'nın ardından eylem hazırlığında olduğu saptanan PKK grupları için Türkiye-lrak sınırı üzerinde başlattığı operasyonlar sırasında üç gün içinde 90 PKK'lı teröristin öldürüldüğü ve PKK'mn barındığı yerleşim birimleri ve kampların İmha edildiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns yaptığı basın toplantısında, TSK'nin Kuzey Irak'ta harekat düzenlediğini hatırlatarak, "BM Anaya-sası'nın ülkelere bu tür operasyonlar düzenleme hakkı verdiğini" söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ara seçimden kaçmak, Anayasayı ihlal etmek amacında olduğunu söyledi. Ara seçimin anayasal zorunluluk olduğunu belirtenYılmaz, "Aslında milletimiz ara seçim değil, erken bir genel seçim arzuluyor" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, parlamentonun, Anayasa değişikliklerinde yaşanan son gelişmelerle Türkiye'nin büyük bir sıkıntıya girdiğini belirterek, "Biz Anayasa değişikliklerinde tutarlı olduk, imzamıza sahip çıktık. Ancak çağdışı ittifaklarla karşı karşıya kaldık. Anlaşılan CHP tek başına iktidar olmadan, demokrasinin gereği olan değişiklikler istenildiği gibi yapılmayacak" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel yaptığı açıklamada, Türkiye bölümünde insan hakları ihlalleri, gözaltında kayıp ve yargısız infaz savlarına yer verilen Uluslararası Af Örgütü 1995 yılı raporunu eleştirdi. Akbel, Af Örgütü'nün "terörist şiddeti mazur gösterdiğini" belirterek raporda terör olgusuna hiç değinilmediğini söyledi.

5- Ercan Karakaş'ın istifasıyla boşalan Kültür Bakanlığı'na, CHP İstanbul Milletvekili ismail Cem atandı. Atamaya ilişkin Başbakanlık tezkeresi, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından imzalandı.

6- ANAP Meclis Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık, milletvekilliğinden istifa etti. Aşık, istifa sebebini, milletvekili ara seçimlerini mecburi hale getirmek ve böylelikle bir erken seçimin yolunu açmak şeklinde açıkladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Anayasa Değişikliği Teklifi'nin görüşülmesinin askıya alınmasının doğru olmadığını belirterek, uzlaşma arayışlarının sürdürülmesini istedi. Ecevit, "Uzlaşmaya varılamayacağt kesin olarak ortaya çıkarsa, TBMM'nin yapması gereken, kendini feshetmesi ve seçime gidilmesidir" dedi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile Türk-Iş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek yöneticilerle görüştü. Meral, uluslararası sermayenin saldırılarına karşı işçi sınıfının birleşmesinin zorunlu olduğunu belirterek, DiSK ile Türk-İş'in birleşmesi gerektiğini söyledi.

9- Bulgaristan gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk topluluğu temsilcilerini kabul etti ve Türk bölgelerini ziyaret etti. Demirel gezi boyunca Bulgarlara, "Tarihte sorunlarımız olabilir, geleceğe bakalım, bizden korkmayın", soydaşlara ise "Beraberliğinizi koruyun, yurttaş olarak haklarınıza sahip çıkın" mesajları verdi.

10- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile temaslarda bulunmak üzere gittiği Washington'da gazetecilere verdiği demeçte, ülkesindeki BM Koruma Gücü (UNP-ROFOR) birliklerinin daha etkin hale gelmelerini ya da bölgeyi terk etmelerini istedi.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbay-can-Ermenistan arasında 14 aydan bu yana devam eden ateşkesin, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nce ihlal edildiği ve Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesine bağlı sınır köylerine ateş açıldığı bildirildi.

8 TEMMUZ 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesinin 1982 Anayasası'nın TBMM'de değiştirilme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması görüşmeleri sürecinde yaşanan olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol ve CHP'Ii milletvekilleriyle birlikte organize sanayi bölgesinin temel atma törenleri için gittiği Karaman'da yaptığı konuşmada, hükümet olarak demokratikleşme konusunda daha da ilerleme kaydetmek istediklerini söyledi. Çetin, askıya alınan Anayasa değişikliği konusunda umutlu olduğunu belirtti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis İstanbul'da Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek, koalisyon hükümetinde önümüzdeki günlerdeki olası siyasal gelişmeler hakkında düşüncelerini açıkladı. Halis, Anayasa değişikliği konusunda 15-20 gün İçinde uzlaşma sağlanamazsa erken seçimin gündeme geleceğini söyledi.

4- Orman Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, terör amacıyla orman yakanlar, ölüme yol açmaları halinde,' idama, ölüm olmaması halinde de 24 yıldan 30 yıla kadar ağır hapse çarptırılacak.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü imren Aykut düzenlediği basın toplantısında, partisinin Anayasa görüşmelerinde tıkanma sebebi olmadığını söyledi. Aykut, Anayasa değişikliğinin askıya alınmasında "siyasi oyun" olduğunu savunurken, 113 DYP ve CHP milletvekilinin görüşmelerin donmasına sebep olan 3. madde görüşmelerinde red oyu kullandığını öne sürdü.

6- RTÜK Başkanı Ali Baransel müstehcen yayın yaptıkları için birer gün kapatma cezası verilen üç özel televizyon kuruluşunun kurula ve şahsına yapılan eleştirilerle ilgili olarak Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, RTUK'ün sansürcü olmadığını ve kurula bu yakıştırmayı yapanları da kınadıklarını söyledi. Baransel, görev, yetki ve sorumluluklarının gereğini her şart ve ortamda yapmaya kararlı olduklarını hatırlatarak, "Milletimizin en hassas meselesi olan milli ve manevi değerlerimizi örseletmeyeceğiz, daima koruyacağız" dedi.

7- 16 kişinin iş aktine son verilmesi nedeniyle Anadolu Ajansı önünde başlatılan oturma eylemi 5. gününe girerken, AA Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna konuyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

8- 4 Temmuz'da vefat eden yazar Aziz Nesin, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde dostları ve binlerce okuru tarafından anıldı.

Anma töreninde Kültür Bakanı İsmail Cem de bir konuşma yaptı.

9- iran'ın başkenti Tahran'da yapılan 14. Ümitler Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda millilerimiz, 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak takım halinde birinci oldu.

10- Güneydoğu'da sürdürülen smırötesi operasyonda 14, yurtiçindeki operasyonda ise 13 olmak üzere toplam 27 terörist öldürüldü. Kuzey Irak sınırına yakın bölgede öldürülen terörist sayısı 1104'e yükseldi.

Çatışmalarda 6 güvenlik görevlisi şehit olurken 6 güvenlik görevlisi de yaralandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk askeri birliklerinin Kuzey Irak topraklarına düzenlediği sınıröîesi operasyonu desteklediğini açıkladı. Dışişleri sözcüsü Nicholas Burns, Türkiye'nin smırötesi operasyonunun meşru olduğunu söyledi.

Bu arada Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Volkan Vural, Almanya Dışişleri Bakanlığı'na giderek operasyonun gerekçelerini anlattı.

9 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'den yapılan açıklamaya göre, Bos-na-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i telefonla arayarak Bosna-Hersek'teki güvenli bölgelere ve özellikle Srebrenica'ya yönelik sırp saldırılarının yoğunluk kazandığını belirtti. İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Demirel'den ilgili ülkelerin devlet ve hükümet başkanları nezdinde gerekli girişimde bulunmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ise aralarında ABD, İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu 11 ülkenin devlet başkanlarına birer mesaj göndererek Srebrenica'ya yönelik Sırp saldırılarının ivedilikle durdurulması için BM Güvenlik Konseyi kararlan doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Anayasa değişikliğinin ertelenmesi, erken seçim, DYP-ANAP birleşmesi konularını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, TBMM'de görüşülen Anayasa değişikliği çalışmalarının ertelenmesi, Türkiye'de ve CHP de yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- YDH Genel Başkanı Cem Boyner partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bugün bir yol ayrımında bulunduğunu savunarak, "ya demokratikleşmesini tamamlayarak gümrük birliği yoluyla dünya ile bütünleşmeyi seçecek ya da tarihin karanlıkları arasında kaybolma yoluna gidecek" dedi.

5- Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyonu yürüten Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Osman Pamukoğlu yaptığı açıklamada, PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmalar sonucu 110 teröristin öldüğünü, 15 askerin de şehit olduğunu söyledi.

G- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi öldü, 52 kişi de yaralandı.

7- Başbakan Tansu Çiller, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Özbekistan'da yaptığı açıklamada, Özbekistan ile Türkiye'yi birbirine bağlayacak bir yol yapımı ve doğalgaz projesinin geliştirilmesi için Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Öte yandan Türkiye ile Özbekistan arasında vize kolaylığı, bilimsel ve

teknik işbirliği ile iki ülke arasında karma Ekonomik Komiyon kurulmasını öngören 4 ayrı anlaşma imzalandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi OnurÖymen'in imzaladığı anlaşma ise Türkiye ve Özbekistan Cumhuriyetleri büyükelçiliklerinin karşılıklı faaliyetleri ile ilgili gayrimenkul ve mali hükümleri içeriyor.

8- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Boris Şıh-muradov'un resmi konuğu olarak Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a gitti.

9- Bosnalı Sırpların Bosna-Hersek'in doğusundaki güvenli bölgelerden Srebrenica'ya düzenledikleri bombalı saldırıda, 1 BM askerini öldürdükleri, 20 Hollandalı Barış Gücü askerini ise esir aldıkları bildirildi.

10- Bangladeş'te, şiddetli yağışlar sonucu 14 kişinin öldüğü bildirildi.

10 TEMMUZ 1995

1- Başbakan Vekili Hikmet Çetin Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSIAD) yöneticilerini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, oda seçimlerine ilişkin kararname ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği {MÜSIAD) yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, hükümetin gümrük birliği öncesi küçük ve orta ölçekli işletmeler için hiçbir önlem almadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Türk-İş Başkanı Bayran Meral ile bi-raraya gelerek 600 bin işçiyi kapsayan 1995 yılı kamu kesimi toplu İş sözleşmeleri için görüştüler. Daçe, hükümetin yüzde 5.4 oranında zam önerdiklerini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Meral ise konuyu Başkanlar Kurulu'nda görüşeceklerini belirtti.

4- TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda 27 yeni üniversite kurulmasına İlişkin yasa önerisi kabul edildi.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce 4 Temmuz 1995'de başlatılan ve halen devam eden sınır ötesi operasyonda 26 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- Siyaset adamı, yazar ve öğretim üyesi Mehmet Ali Aybar İstanbul'da öldü.

7- İstanbul'da şiddetli yağışlar sonucunda 1 kişi öldü, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi öldü, 67 kişi de yaralandı.

9- Azerbaycan'da bulunan Başbakan Tansu Çiller Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile biraraya geldi. Çiller görüşmede, Azerbaycan'ın Ermenistan ile olan haklı davasının çözümü için Türkiye'nin elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi. Aliyev ise iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin düzeyinin ne Türkiye'yi ne de Azerbaycan'ı tatmin ettiğini belirtti.

10- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Türkmenistan'a yaptığı iki günlük ziyaret sonunda Türkmenistan Dışişleri Bakanı Boris Şahmuradov ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi, inönü, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin sevindirici bir düzeye geldiğini, Türkmenistan'ın doğalgaz kaynaklarının Türkiye üzerinden uluslararası piyasadan en etkin ve verimli biçimde ulaştırılması İçin Türkiye'nin aktif biçimde katkıda bulunma arzusu taşıdığını açıkladı.

11- KKTC'deki yangın bölgelerinde incelemelerde bulunan Orman Bakanı Hasan Ekinci, Leîkoşa'da yaptığı açıklamada Beşparmak Dağlarfnın ağaçlandırılacağını söyledi.

12- Bosnalı Sırplar, BM'nin, Srebrenica'ya saldırmaları durumunda hava saldırısında bulunacakları tehdidine karşı Srebrenica ve Zepa kentlerine saldırarak 7 kişiyi öldürdüler.

11 TEMMUZ 1995

1- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliklerindeki başarısızlığın "Parlamento, siyasi partiler ve demokrasi açısından son derece üzücü" olduğunu belirterek, "Çıkış yolu vardır. 3 siyasi parti yetkilileri biraraya gelip, başlangıçtaki uzlaşmaya dönerek, bir günde Anayasa değişikliklerini gerçekleştirebiliriz" dedi.

2- Terörle Mücadele sırasında şehit olanların çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince karşılıksız yüksek öğrenim bursu verilmesi ve şehit olanlarla, çalışamayacak derecede sakat kalanların yakınlarına iş imkanı sağlanmasını öngören tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karadayı Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Anayasa değişikliği ile tarihi bir fırsat yakaladığını ancak, özellikle ana muhafelet partisinin son derece samimiyetsiz davranışları yüzünden çalışmaların askıya alındığını söyledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirîi Başkanlık Divan toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ülke meselelerine çözüm üretemeyen ve güvenoyu almayan bir hükümetin işbaşında olduğunu belirterek, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Şemsek Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği konusunda Meclis'te yapılan çalışmaların bazı siyasi partilerin anlaşılmaz tutumları yüzünden tıkandığını belirtti.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Başkanlar Kurulu üyeleri, kamu sözleşmeleriyle ilgili olarak hükümet tarafından verilen ücret teklifini Türk-İş Genel Merkezi önünde yakarak ülke çapında yapacakları eylemleri başlattıklarını açıkladılar.

TBMM'deki Anayasa değişikliği çalışmalarının tıkanması ve asgari ücret konularının değerlendirildiği toplantının açılışında konuşan Meral, "Ülkede yaşanan sorunların çözümü için Türk-İş'in iyi niyetli gayretlerinin hükümetçe engellendiğini" belirtti.

7- Eylem hazırlığı içinde olduğu saptanan 600 PKK militanını etkisiz kılmak amacıyla 5 Temmuz günü başlatılan Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi "Ejder Operasyonu" sona erdi. 6 gün süren operasyon boyunca 167 PKK militanının öldürüldüğü, 21 erin de şehit olduğu bildirildi.

8- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de temaslarını sürdüren Başbakan Tansu Çiller ile Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Tansu Çiller, Türkiye ile Azerbaycan'ın savunma ve denizcilik alanlarında müşterek çalışabileceğini, Eximbank'ıo 190 milyon dolara kadar çıkabilecek kredisinin kullanılabilmesi için gerekli düzenlemelerin ele alındığını açıklayarak, petrol ve boru hattı konusunda da tam bir anlayış birliği içinde olunduğunun teyid edildiğini kaydetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de Azerbaycan ile Türkiye arasında çok yararlı görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.

9- Avrupa Pariamentosu'nda, Fransa'nın AB dönem başkanlığı ile ilgili olarak bir konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye'nin Avrupa ile yakınlaşma konusundaki cesaretinin kırılmaması ve Avrupa ile bütünleşme çabalarının desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Tansu Çiller'in bu konuda güç bir görev üstlendiğini kaydeden Chirac, "Cesaretin kırılması, köktencilerin güçlenmesine yol açacaktır" dedi.

10- Kuzey Irak'ta Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) arasında geçen nisan ayından beri yürürlükte olan ateşkesin bozulması üzerine yeniden başlayan çatışmalarda, 5 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

11- Bosna-Hersek'teki BM barış gücü (UNPROFOR) sözcüsü Alexan-der Ivanko yaptığı açıklamada, ileri harekatlarını sürdüren Bosnalı Sırpların Srebrenica kentini ele geçirdiklerini, bölgenin korunmasından sorumlu Hollandalı BM askerinin komutanının rehin alındığını bildirdi.

12- Ürdün'de ülke çapında ilk yerel seçimler yapıldı.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Vietnam Savaşt'nın sona erişinin 20. yılı nedeniyle Beyaz Saray'da düzenlenen törende ülkesinin Vietnam ile diplomatik ilişki kurma kararı aldığını açıkladı.

12 TEMMUZ 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Özbekistan ve Azerbaycan'a yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayarak yurda döndü. Başbakan Çiller, Esenboğa Havaüma-nı'nda düzenlediği ba$w toptentisınöa, temastevnın çok yaradı geçtiğin) b&-iirterek, Türkiye'nin asıl amacının "büyük komşusu Rusya" ile birlikte Orta

Asya ülkelerinde işbirliğinin gerçekleştirilerek bölgede istikrar ve refahın sağlanması olduğunu bildirdi ve Türkiye'nin bölgede oynamaya çalıştığı barışçı ve akılcı yolun, 50 yıl sonra çok daha iyi değerlendirileceğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, askıya alınan Anayasa değişikliği konusunda parti liderleri arasında mutabakatın sağlanması amacıyla, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüştü. Çetin, görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinin "sürümceme-de bırakılmaması ve Meclis tatile girmeden tamamlanması" konusunda uzlaşma sağlandığını bildirdi.

3- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) görülen HADEP davası sırasında, mahkeme düzenine aykırı davrandıkları için gözaltına alınanlardan aralarında kapatılan DEP'in eski Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın da bulunduğu 1 6 kişi tutuklandı.

4- Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'yi, Yüce Divan'ın Bayındırlık ve Iskan eski bakanları Safa Giray ve Cengiz Altınkaya ile Karayolları eski Genel Müdürü Atalay

lantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaret ettiği gerekçesiyle 5 milyar lira manevi tazminat cezası ödemeye mahkum etti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Hakkari, Diyarbakır ve Şırnak'ta gerçekleştirilen operasyonlarda, 9 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

G- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel geçen hafta Bulgaristan'a yaptığı ziyaretten sonra, 3 günlük Arnavutluk ve Makedonya gezisinin ilk durağı olan Arnavutluk'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Arnavutluk havaalanında

yaptığı açıklamada ikili görüşmelerin yanında bölgesel ve uluslararası konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak için dost ve kardeş ülke Arna-vutluk'u ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını açıkladı.

8- Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Duma, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'ya uygulanan yaptırımların tek yanlı olarak kaldırılmasını içeren bir karar tasarısını onaylayarak kabul etti.

9- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Irak'taki Şaklava kenti yakınlarında, karşıt Kürt gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 54 kişinin öldüğü bildirildi.

13 TEMMUZ 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, partiler ve milleîvekillerinde Anayasa değişikliklerini gerçekleştirme isteğinin sürdüğünü belirterek, bu değişikliklere geniş kitlelerin de olumlu baktığını bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, çeşitli temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği İstanbul'da gazetecilerin Anayasa değişikliği görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Çetin, Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik görüşmelerin tıkanmasının, demokrasi, parlamento ve siyasi partiler için sıkıntı verici bir durum olduğunu söyledi. Değişikliklerin içeriği itibarıyla "evet" denilmemesinin parlamentoya haksızlık olacağını ifade eden Çetin, tıkanıklığı aşmak için girişimlerde bulunduğunu anlattı.

3- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği görüşmelerinde yaşanan tıkanmayla, memura sendika hakkı verilmesi konusundaki gelişmelerin de geciktiğini belirtti. Kumbaracıbaşı, memurun geçen yıl yaşanan yüzde 149.5 oranındaki enflasyondan doğan kaybının karşılanması için de maaşlara sonbaharda yüzde 50 oranında zam yapılması gerektiğini söyledi.

4- 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Metin Altıok'un yakınlarının İçişleri Bakanlığı'na açtıkları davaya ilişkin, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta meydana gelen ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanunsuz gösteri sırasında "gerekli ve yeterli önlemin" alındığı öne sürülerek, olaylar sırasında "tahrik" olan bazı kişiler ile "merak saikiyle" toplanan bazı yurttaşların, "güvenlik çemberine alman Madımak Oteli" önündeki bir otomoBillateşe vermesiyle başlayan yangının otele de sıçradığı ve 37 kişinin yanarak ölmesiyle sonuçlanan otel yangınının "bütünüyle üçüncü şahısların" işi olduğu bu nedenle idarenin "kusursuz bulunduğu" bildirildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Sırpların Srebrenica'yı ele geçirmeleriyle BM'nin itibar kaybettiğini belirtti. Türkiye'nin, BM kararlarının açık bir ihlali niteliğindeki Srebrenica'ya yönelik saldırıyı "şiddetle" kınadığını açıklayan Nurkan, "Türkiye, günlerden beri en üst düzeyde ilgili ülkeler nezdinde yoğun girisimlerde bulunmuştur. Ne yazık ki uluslararası camianın bu saldırıya tepkisi çok geç ve yetersiz düzeyde kalmıştır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile ayrı ayrı görüşerek Anayasa değişikliği konusunda destek istedi.

TBMM Başkanı Cindoruk'tan, Anayasa değişikliği görüşmelerine devam edilmesi konusunda destek isterken, sürecin uzamasında siyasi partilerin, Anayasa değişikliğini "kendi tekellerine" almak istemelerinin etken olduğunu belirten Ecevit, "Anayasa değişikliği için tek bir oyun bile önem taşıdığını" söyledi.

Ecevit, ANAP Genel Başkanı Yılmaz ile görüşmesinde ise Anayasa değişikliklerinin açık oyla yapılması konusunda kendisini ikna ettiğini bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, DSP Genel Başkanı Ecevit ile yaptıkları görüşmeye ilişkin soruları yanıtlarken, "Ben uzun vadede Anayasa değişikliğinin açık oylamayla yapılmasını uygun bulmuyorum. Ancak mevcut değişiklik paketi için açık oylamaya gidilebilir. Sayın Ecevit'e de bunu belirttim" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, Bosna-Hersek'teki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

8- Gözaltında kayıpları protesto için YDH İstanbul İl Merkezi'ni işgal eden 9 kişi, 15 partiliyi rehin aldı. Daha sonra olaya müdahale eden güvenlik kuvvetleri 9 kişiyi gözaltına aldı.

9- Şırnak, Hakkari, Van, Muş ve Diyarbakır'da güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 26 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 7 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

11-Türkiye'nin Mısır, Ürdün, Suriye ve Irak ile 1989 yılında imzaladığı "5 Ülke Elektrik Sistemleri Enterkonneksiyonu Projesi" çerçevesinde Antalya'da başlayan "5 Ülke Enterkonneksiyonu Bakanlar Toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, "Türkiye, komşu ülkelerle daha iyi ilişkiler geliştirmek suretiyle, coğrafi konumunun ve doğal kaynaklarının getirdiği olanakları komşularıyla paylaşmanın yarar sağlayacağına inanmakta ve bu konuyu, uyguladığı enerji politikasının bir unsuru olarak kabul etmektedir" dedi.

Toplantı sonunda yapılan fizibilite çalışmaları sonuçlarına göre, projenin 5 ülke için toplam maliyeti 590 milyon dolar ve bu yatırımın geri getirişinin de yüzde 118 olarak belirlendiği açıklandı.

12- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Arnavutluk'tan sonra gittiği Makedonya'nın Ohrid kentinde düzenlediği basın toplantısında yöneltilen bir soru üzerine, Türkiye'nin, Bosna-Hersek'de BM kararlan çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, "Türk askerleri Bosna'ya Türkiye'nin müdahelesi için gitmediler. BM çerçevesinde gittiler. Bizim politikamız, BM ile hareket etmektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Bosna-Hersek'i hedef alan Sırp saldırıları ve işgaller konusunda yaptığı açıklamada da, "Bir inanç savaşının Avrupa'da uygarlığın sonu anlamına geleceğini, Müslüman-Hirİstiyan savaşının dünyanın meselesi olacağını, savaşın Sancak, Voyvadina ve Kosova'ya sıçramasının Türkiye'yi de ilgilendireceğini" söyledi.

13- Bosna-Hersek'te BM'nin denetimindeki altı güvenli bölgeden biri olan Srebretlica'yı ele geçiren Bosnalı Sırpların, ülkenin doğusundaki Zepa kentini de bombalamaya başladıkları bildirildi.

BM Sözcüsü Gary Coward yaptığı açıklamada, uluslararası topluluk tarafından kendilerine verilen asker sayısının çok kısıtlı olduğunu belirterek, "Elimizdeki asker sayısıyla sağlayabileceğimiz koruma son derece sınırlıdır" dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns dün Washington'da yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Avrupalı müttefiklerini Bosna'ya ilişkin gelecekte alacakları kararda destekleyeceklerini bildirdi.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Herve de Charette Belçika'nın Le Soir gazetesine verdiği demeçte, BM Barış Gücü'nün ana görevlerinden birisinin güvenli bölgelerin korunması olduğunu, bu bölgelerden birisi olan Srebrenica'nın Sırplar tarafından istila edilmesinin kabul edilir bir şey olmadığını söyledi.

14- Rusya ve Çeçenistan heyetleri arasında Grozni'de devam eden barış görüşmelerinin ertelendiği bildirildi. Inter Tass ajansı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, görüşmelerde arabuluculuk yapan Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı'nın (AGlT) bir temsilcisinin, ertelenen görüşmelerin, heyetlere nihai belgeler üzerinde daha çok düşünme fırsatı vermek için yapıldığını ve görüşmelere devam edileceğini söylediği bildirildi.

15- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) tarafından yapılan yazılı

açıklamada, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) taraftarların dün gece Şaklava kentinin doğu ve güneydoğusundaki köylere saldırı düzenlediği ve çıkan çatışmada 54 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Kuzey irlanda'da Katolikler ile Protestanlar arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlenirken, ingiliz hükümetinin 100 kadar irlandalı mahkumu serbest bırakacağı bildirildi.

İ4 TEMMUZ 1995

1- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik'i ziyaret ederek, bakanlığının hazırladığı "insan Hakları Eğitim Projesi" ne destek istedi. Hacaloğlu, başlattıkları eğitim projesinin Türkiye'de demokrasinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara Barosu'nun 72. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savunma hakkının hukuk devletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, baroların, İstanbul Barosu'ndan sonra en büyüğü konumundaki Ankara Barosu'nun açıldığı günden bugüne kadar hukuk devleti ve insan hakları alanında önemli ve onurlu mücadeleler verdiğini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav'da yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklikleri konusuna değinerek, halen yürürlükte olan Anayasanın, demokrasinin en büyük ayıplarından biri olduğunu, halkın bu tür ayıpların temizlenmesi konusunda siyasi parti liderlerine ve parlamentoya güvenmediğini söyledi.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Erman Şahin istifa etti. Erman Şahin'in yerine Halil Çulhaoğlu, Murat Karayalçm döneminde yürüttüğü Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı görevine yeniden getirildi.

4- Hakkari, Mardin ve Muş'ta güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda, 17 PKK'lı terörist öldürüldü.

Öte yandan Siirt- Bitlis karayolunu kesen PKK'lt teröristler Diyarbakır'a giden yolcu otobüsündeki bir Japon turisti kaçırdılar.

5- İsparta'nın Senirkent ilçesinde dün akşam, şiddetli yağışların ardın.-dan meydana gelen heyelanda, 59 kişi öldü. 10'u ağır45'e yakın kişinin yaralandığı olayda 200 kişi ise kayboldu.

6- Yazar Bilge Karasu, Ankara'da vefat etti.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Balkanlar gezisi kapsamında gittiği Makedonya'da, Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi. Gligorov yaptığı konuşmada, Türkiye ve Makedonya'nın Balkanlar'da barışın korunması için mücadele ettiklerini belirterek Bosna-Hersek'teki çatışmaların yayılması tehlikesine karşı Cumhurbaşkanı Demirel ile birlikte endişelerini dile getirdiklerini söyledi. Gligorov, Türk işadamlarını ülkesinde daha fazla yatırım yapmaya da çağırdı.

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratik Birliği'nin (EDU) "Daha Büyük Avrupa Komisyonu" Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Moskova'ya gitti. Yılmaz, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, Moskova'da yapılacak olan komisyon toplantısında Rusya'deki demokratik perspektifler, siyasi reformlar ve gelecekteki etkinlikler için öneriler ile Avrupa güvenliği sorunlarının tartışılacağını söyledi.

9- Bosnalı Sırpların, Srebnica'dan sonra BM'nin "güvenli bölge" İlan ettiği Zepa kentine de saldırıya geçtikleri bildirildi. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı General George Joulwan da yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplar'ın, Müslümanlar'ın denetimi altında Zepa kentinde görev yapan BM Koruma Gücü askerlerine ait son iki gözlem karakolunu önce bombaladıkları daha sonra ele geçirdikleri bildirildi.

15 TEMMUZ 1995

1- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin başkanlığında düzenlenen ve ilgili bakanlar, bölgedeki valiler ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen "Doğu ve Güneydoğu Onarım Projesi Toplantısı" Ankara'da yapıldı,

Başbakan Tansu Çiller toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde güvenlik endişesi ile göç etmek zorunda kalan yurttaşların, "güvenlik sağlandığı ölçüde" köylerine geri dönebilmeleri için çalıştıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de, köyüne geri dönmek isteyenlerin, Bölge Valisi Ünal Erkan'a başvurmaları gerektiğini belirterek, Erkan'ın belirleyeceği köylere dönüş izni verileceğini söyledi.

Bu arada Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilin valisinin, Ankara'da düzenlenen toplantıda hükümetten,-özellikle hayvancılığın geliştirilmesi, boşalan köylerden büyükşehirlere göç eden vatandaşların barınmaları ve göçlerden doğan altyapı sorunları ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin yatırımları konusunda İstekte bulundukları bildirildi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen basın turu sırasında dün gazetecilere açıklamalarda bulunan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ise Olağanüstü Hal Bölgesi'nde 4 binin üzerinde mezra ve köy bulunduğuna dikkat çekerek, dağınık şekildeki bu yerleşim yerlerine hizmet götürmenin ve güvenliği sağlamanın zorluğuna değindi.

2- Isparta'ya bağlı Senirkent'te sel felaketi sonrası ölü sayısı 48'e yükselirken, toprak altında da çok sayıda insanın olduğu, yıkılan ev sayısının da 70 ile 80 arasında olduğu açıklandı. Sel felaketi üzerine Senirkent'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, geçmiş olsun ve başsağlığı dileğinde bulunarak, devletin yaraları tamir edeceğini belirtti.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı'na atanan CHP izmir Milletvekili Halil Çulhaoğlu'nun bakanlığa atanmasına ilişkin kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

4- "Turizm'de Alî Yapı ve Güvenlik" konulu toplantı Denizli'nin Pa-mukkale ilçesinde başladı. Törende konuşan Turizm Bakanı irfan Gürpınar Türkiye'ye gelen turist sayısında geçtiğimiz yıllara oranla artış olduğunu söyleyerek, böyle gitmesi durumunda hedeflenen rakamların üzerine çıkılabileceğini vurguladı.

5- Bayındırlık ve Iskan Bakanlığından istifa eden CHP Muğla Milletvekili Erman Şahin, üç aylık görevde kaldığı bakanlıktaki icraatını Hürriyet ve Sabah gazetelerine değerlendirdi.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile "Ankara'nın ambleminin değiştirilmesi" konusunda yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan dört yıl önce göreve geldiği tarihten bu güne bölgedeki olaylarla ilgili olarak Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Ankara'da, Türk-İş, DİSK, Kamu Çalışanları Konfederasyoniaşma Kurulu, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Türk Tabipler Birliği, TÜR-MOB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Veteriner Hekimler Birliği, Öğretim Üyeleri Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Ziraatçılar Derneği, İnsan Haklan Derneği ve Halkevleri'nin oluşturduğu Demokrasi Platformu'nun düzenlediği forumun yayımlanan sonuç bildirgesinde Anayasa değişikliğini askıya alan parlamento,"bindiği dalı kesmekle suçlanarak, "erken seçimin gerçekleşmesinin takipçisi olma" kararı alındı.

Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında platform sonuç bildirgesini açıkladı. Meral, "Çalışanların gücünü siyasete yansıtmak, çalışanları siyasette etkin kılmak gereğine inanıyoruz. Bizler bundan sonra tüm milletvekillerini özenle ve dikkatle izleyeceğiz ve çalışanlara, emeğe karşı çalışmalar yapan milletvekillerini seçim bölgelerinde seçmene şikayet ederek, tekrar seçilmelerini engelleyeceğiz" dedi.

9- Avrupa Birliği'nin (AB) yıl sonuna kadar dönem başkanlığını yürütecek oian İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Carlos Canderera Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini değerlendirdi. Canderera, "Teknik anlamda bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ancak siyasi anlamda hükümetin bazı adımları atması gerekiyor" dedi. Büyüke.çı, "Avrupa ile bütünleşme bir süreçtir. Gümrük birliğini sürecin sonu değil, bir parçası, adımı olarak değerlendiriyoruz. GB'nin sadece ekonomik değil siyasi sonuçları da çıkacaktır. Biz Türkiye'yi Avrupa'da görüyoruz. Türkiye'nin gelecekte AB'nin üyesi olmasını ümit ediyoruz" dedi.

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratik Birliği

(EDU)'nun Büyük Avrupa Komisyonu Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, aynı zamanda EDU'nun başkan yardımcısı sıfatıyla katıldığı Büyük Avrupa Komisyonu toplantısının ilk gününde Rusya'daki siyasi ve ekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini belirterek, toplantıda Avrupa'nın güvenliği ile ilgili konuların ele alınacağını söyledi.

Yılmaz ayrıca, Anayasa değişikliğine ilişkin oylamanın "açık" yapılması konusundaki girişimin, çalışmaları zora sokacağı endişesini dile getirdi.

11- Bosnalı Sırplar tarafından kuşatılmış olan Zepa'nın da her an düşebileceği açıklandı. Zepa Belediye Başkanı radyo aracılığı ile Saraybosna'ya gönderdiği mesajda, "Zepa çevresindeki Sırp çemberi daralıyor. NATO'nun Sırplara hava akını düzenlemesini, Acil Müdahale Gücü'nün yardıma gelmesini bekliyoruz" dedi.

Bu arada Bosnalı Sırpların Srebrenica'da rehin aldıkları Hollandalı BM Barış Gücü askerlerinden 20-sini serbest bıraktıkları açıklandı.

16 TEMMUZ 1995

1- Sel felaketine uğrayan İsparta'nın Senirkent ilçesinde incelemelerde bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Halil Çulhaoğlu yaptığı açıklamada, ilçeye ilk aşamada 1.5 milyar lira yardım gönderdiklerini belirterek, "Vatandaşlarımızın yaralarının sarılabilmesi için gereken önlemler alınacaktır" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, Tekirdağ'ın Saray ilçesinde, SSK Sağlık İstasyonu'nun açılış töreninde yaptığı açıklamada, çalışma barışının, toplumsal bansın bir parçası olduğunu söyledi.

3- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, tüm il emniyet müdürlüklerine bir genelge gönderek, gözaltı birimleri oluşturulmasını istedi. Genelgede, teşkilatın hizmetinin daha düzenli ve sistemli bir şekilde halkın ayağına götürülmesinde, kurulacak "gözaltı izleme birimleri"nin önemi ve bu birimlerin nasıl işleyeceği açıklandı.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerince bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda 27 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Moskova'da katıldığı Avrupa Demokratik Birliği'nin "Daha Büyük Avrupa Komisyonu" Genel Kurul toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin önemli bir gelişme içine girmesinin yanısıra bazı sorunların da bulunduğuna dikkat çekerek, "Rusya bazı kredi teminatlarını yerine getirememektedir. Rusya'da, 20 bine yakın Türk işçisi çalışmaktadır. Ama bunlar sosyal güvenlikten yoksundur. Bunun için en kısa zamanda bir sosyal güvenlik anlaşması imzalanmalıdır. Çifte vergilendirmenin Rusya'da onaylanmamış olması da ilişkilerin gelişmesine engeldir. Ayrıca soğuk savaş günleri hala sürmektedir. Rusya'nın AKKA'ya göre yapması gereken Kafkasya'daki kuvvet indirimini askıya alması ve Türkiye'nin hazırlamış olduğu Boğazlar Tüzüğü'ne uymayacağını açıklaması da siyasi ilişkilerimizde önemli bir pürüzdür. Rusya, Türkiye'nin Azeri Ermeni anlaşmazlığının çözümü için AGlK'e yaptığı başvuruya da destek vermemiştir, iki ülke arasında henüz gerekli güven ortamı oluşmadığı için işbirliğimizde de henüz atılım gerçekleştirilememiştir" dedi.

6- Bosnalı Sırp birliklerinin Zepa'ya girdiği bildirildi. Srebrenica'nın Sırp birliklerinin eline geçmesi üzerine La Stampa gazetesine bir demeç veren italya Dışişleri Bakanı Susanna Agnelli, "italya'nın Bosna krizine siyasi çözüm bulunmasından yana olduğunu, askeri müdahalenin savaşı daha da genişleteceğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Birliği(AB) dönem başkanı ve ispanya Dışişleri Bakanı Javier Solana yaptığı açıklamada, Acil Müdahale Gücü'nün konuşlandırılmasından sonra, Sırpların elindeki bölgelerin yeniden alınabileceğini söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Charles Millon ise RTL radyosuna verdiği demeçte, Bosna'daki BM "güvenli bölgelerinden" Gorazde ve Saraybosna için "çok uluslu bir güç " kurulmasını önerdi, sözkonusu güce İngiltere, ABD ve Almanya'nın asker vermesini isteyerek Fransa'nın da Bosna'da konuşlandırılan Acil Müdahale Gücü'ndeki birliklerini bu gücün emrine vermeye hazır olduğunu belirtti.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç de ispanya'da yayımlanan El Paris gazetesine verdiği demeçte, Bosna-Hersek'te BM koruması altındaki "güvenli bölgelerin" kaldırılmasını isteyerek, "yoksa kuvvet kullanarak bu bölgeleri alacaklarını" söyledi.

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Avrupa Parlamentosu Avrupa Demokratik ittifak Grubu Başkanı Jean-Claude Pasty'yi kabul etti. Cindoruk, Avrupa Parlamentosunun gümrük birliğine ilişkin vereceği karar konusunda, "Karar ne olursa olsun, Türkiye kendini Avrupalı saymakta ve demokrasi ile yönetilmekte inadını ve ısrarını sürdürecektir" dedi.

2- İsparta'nın Senirkent ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Senirkent'e giden Başbakan Tansu Çiller beraberinde Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile birlikte incelemelerde bulundu.

Başbakan Çiller, sel felaketi sonucunda 60 kişinin yaşamını yitirmesini, "Allah'ın emri" olarak değerlendirdi ve yaraların sarılması için hükümetin tüm olanaklarını seferber edeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de Senirkent'te yaşanan olayın tüm ulusu yasa boğduğunu belirterek yıkılan tüm ev ve işyerlerinin yeniden inşa edileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye gelecek olan BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, "Bosna'daki mevcut durum nedeniyle Cenevre'den ayrılamayacağını" Ankara'ya ilettiğini, Gali'nin Türkiye'ye yapacağı yeni ziyaret tarihinin daha sonra diplomatik kanallarca belirleneceğini söyledi.

4- Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bütçe ve kadro kısıtlamaları içinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun gerektiği biçjmde hizmet yapamadığının kesinlikle ortada olduğunu belirterek, "Çocuğa, yaşlıya, özürlüye hizmet sunamıyoruz. 10 bin kişiye hizmet sunarken 3 bini aşkın kişi kuyrukta ve bu kuyruk gitgide uzuyor. Artık yetiştirme yurtlan modelinin dışına çıkmamız gerekiyor" dedi.

5- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli'yi ziyaretinde, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin değiştirilememesinin bir eksiklik olduğunu belirterek "Biz hükümet ve Meclis olarak demokratikleşme konusunda yetersiz kaldık" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki Sırp zulmünün , Nazi işgalindekinden daha ileri ölçülere vardığını vurgulayarak, BM'nin de bu zulme seyirci kaldığını söyledi.

7- Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD) Başkanı Halis Komili ve beraberindeki heyet AB ve Avrupa Parlamentosu bünyesinde gümrük birliğine ilişkin temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gitîi.

8- Almanya'nın Kuzey Ren Westphalia eyaletinde Türklerin oturdukları binanın kundaklanması sonucunda 20 Türk'ün yaralandığı bildirildi.

9- BM Sözcüsü Aleksandre Ivanko Saraybosna'da yaptığı açıklamada, Bosna'nın doğusundaki güvenli bölge Zepa'ya önceki akşam giren Sırp birlikleri ile kenti savunan Boşnaklar arasında şiddetli çarpışmaların yapıldığını söyledi.

Bu arada Zepa'daki BM üssünü kuşatan Sırplar, NATO uçaklarının kenti kurtarmak için yardıma çağrılması halinde üssü bombalamakla tehdit ettiler.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin radyo ve televizyonda yaptığı konuşmada, ülkesine karşı uygulanan yaptırımların kaldırılacağına dair güvence verilmediği takdirde, ülkesinin BM ile işbirliğini durduracağını ifade etti.

11- ABD'nin doğu ve orta kesimlerini 5 gündür etkileyen aşırt sıcaklar nedeniyle ölenlerin sayısının 200'ü aştığı bildirildi.

12- Brezilya'da, Deniz Kuvvetleri'ne ait bir cephanelikte meydana gelen patlamada 100 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin, Kıbrıs'a 1974 yılında gerçekleştirdiği harekatın 21. yıldönümü dolayısıyla KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Nazif Borman başkanlığındaki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel kabulde, Türkiye ile KKTC'nin, uluslararası zeminde adil, yaşayabilir, haklı bir çözümün bulunabilmesine destek vermeye devam edeceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğinin bir tarihi fırsatı Türkiye'de tekrar gündeme getirdiğini bildirerek, "Eğer bu Anayasa değişikliğini Meclis başarırsa, Meclis'in başı seçmenler karşısında eğik olmazsa, bu başarının onuru muhalefetin olacaktır. Bize düşen pay da, muhalefetin olacaktır. Ama çıkmazsa bunun vebali efe yine ANAP'ın omuzları üzerinde olacaktır" dedi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Avrupa Parlamentosu Avrupa Demokratik İttifak Grubu Başkanı Jean Claude Pasty'i Parlamentodaki çalışma odasında kabul ederek görüştü. Pasty, ziyaret amacının Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri güçlendirmek, Türkiye'deki demokratik gelişmeleri döndüğünde AP'ye anlatmak olduğunu kaydetti. Çetin ise Türkiye ile AP arasındaki ilişkilerin kesilmesinden sonra bu ilişkilerin yeniden kurulmak istenmesi çabalarından memnunluk duyduklarını bildirerek, "Türkiye Avrupa'dır, Türkiye Avrupalıdır" dedi.

4- Toplu Konut idaresi (TKİ) Başkanı Yiğit Gülöksüz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, inşaat düzeylerinin yüzde 40'ı tamamlanmış olan konut kooperatifleri için ağustos ayından başlayarak üye başına 190 milyon 500 bin lira kredi açacaklarını bildirdi.

5- Hükümetle 680 bin kamu işçisi adına sürdürdüğü toplusözleşme görüşmelerinde sonuca ulaşamayan Türk-İş, CHP ve DYP Genel Merkezle-ri'ne siyah çelenk bırakarak, "genel eylem" takvimini başlattı. Genişletilmiş Türk-iş Başkanlar Kurulu Ankara'da yaptığı toplantıda, 5 Ağustos'ta Ankara'da yürüyüş ve miting gerçekleştirme, 8 Ağustos'ta da "işe gitmeme" eylemlerini yapma kararı aldı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in Mutki ilçesinde teröristlerce yola döşenen mayınların patlaması so-

nucu bir minibüste bulunan 6 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Eylemden sonra kaçan teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 4 terörist öldürüldü.

7- Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) "Çağdaş Hukuk Mücadelesi için Emek Ödülü"nün üçüncüsü dün düzenlenen bir törenle avukat-yazar Emin Değer'e verildi.

8- Fransa ile Türkiye arasında teknik işbirliğini hedefleyen Gümrük Protokolü Paris'te imzalandı. Türkiye adına gümrük işlerinden sorumlu Devlet Bakanlığı Müsteşar Yardımısı Edip Aktaş İle Fransız Gümrükleri Müdürü Je-an-Luc Vialla'nın imza attığı protokol, tüm gümrük işlemlerinin otomatizasyo-nunu sağlayacak işlemlerle İstanbul yöresindeki gümrük noktalarına ileri teknolojili pilot SlTlerin, Fransız gümrüğünün desteğiyle yerleştirilmesini öngörüyor.

9- Yunanistan Meclis Başkanı Apostolos Kaklamanis'in davetlisi olarak Atina'ya giden, Avrupa Parlamentosu Başkanı Klaus Haensch, gümrük birliği konusunda Türkiye'nin yanında yer aldığını söyledi ve "AB, bir rakip olarak islamcı gücü karşısına alacağına, Türkiye'yi kendi safına çekmeyi tercih etmelidir" dedi.

19 TEMMUZ 1995

1- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Başbakanlıkla kamu işveren sendikaları yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, kamu ve özel sektörde çalışan işçiler ve memurlar ile çalışan işçiler ve emekli işçiler arasındaki ücret dengesizliklerine dikkat çekerek, "Kamu işçileri, zamsız ücretleri ile dahi, memur maaşlarının üzerinde ücret alıyor. Kamu kesimi işçi ücretlerine yapılan zamlar, talep ve maliyet olarak enflasyonu körüklememeli-dir. Kamu kesimi işçi ücretleri, 1989 yılından itibaren enflasyona yenik düşürülmemiş, 100 kat artmıştır" dedi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, ara seçimi anayasal zorunluluk haline getirmek için milletvekilliğinden istifa eden ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık'ın istifası kabul edilmedi.

3- TBMM İçişleri Komisyonu'nda, uyuşturucu ve psikotrop maddelerin kaçakçılığı ile kara paranın aklanmasının önlenmesine ilişkin Yasa Tasarısı kabul edildi.

4- Rusya Federasyonu'Dışişleri Bakan yardımcısı Alberî Çernişev, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Çernişev, İstanbul Atatürk Havalİmam'nda yaptığı açıklamada, Ankara'daki temasları sırasında, özellikle bölgesel konular üzerinde durulacağını söyledi.

5- Belçika'da bulunan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSlAD) Başkanı Halis Komili Brüksel'de yaptığı basın toplantısında, Batılıların, gümrük birliğini basit bir ticaret anlaşması şeklinde görmediklerini bildirerek, "Batılılar, gümrük birliğini Türkiye'nin AB'ye girişinin yüzde 80'inin gerçekleşmesi şeklinde yorumluyorlar" dedi.

6- Kıbrıs Barış Harekatının 21. yıldönümü, KKTC'de Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutlanıyor. Kutlama törenleri, Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş'ın Bayrak Radyosu'ndan yaptığı bayramı açış konuşması ile başladı. Denktaş, Kıbrıs Türk halkının bugünkü ortamı miras olarak bulmadığını, kanı ve canı pahasına mücadele ederek kazandığını belirterek, bugünlerin, hürriyet adına verilen bir mücadeleyle, boyun eğmemekle, Türkiye'ye güvenle kazanıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk, Başbakan Tansu Çiller, Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdikleri birer mesajla, Kıbrıs Türkleri'nin Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutladılar.

Öte yandan CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Barış Harekatı'nın 21. yıldönümü nedeniyle Türkiye'ye gelen bir heyeti kabulünde, Türkiye 1974 yılında Kıbrıs'a müdahale etmeseydi, bugün Bosna'da yaşanan vahşet Kıbrıs'ta da olacaktı" dedi.

7- Bosnalı Sırp güçlerin yoğun saldırılarına maruz kalan Zepa kentinin düştüğü bildirildi. Bosnalı Sırpların haber ajansı SRNA'nın haberine göre, Bosna'da tek yanlı ilan edilen sözde Sırp Cumhuriyeti'nin askeri yetkilileri, Zepa kentinin Sırp güçlerinin eline geçtiğini belirttiler.

8- ABD'de aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerin sayısı 670'e çıktı, Sıcaklardan en çok etkilenen kentlerin başında gelen Chicago'da ölü sayısının 400'e yaklaştığı açıklandı.

9- Çin'de şiddetli yağışların yol açtığı toprak kayması sonucu 26 kişinin öldüğü bildirildi.

20 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu yöneticilerini kabulünde, Türkiye'de tüm çalışanların sendikal haklara sahip olmasının tüm siyasi gruplar tarafından kabul edildiğini, ancak "kamu çalışanlarına sendikal hakların nasıl olacağının" tartışıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, konfederasyon tarafından dile getirilen örgütlenme, kamu çalışanlarının ücret sorunu ve iş güvenliği konularının son derece önemli olduğunu belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, sel felaketine uğrayan İsparta'nın Senirkent ilçesinde incelemelerde bulundu. Bölgedeki vatandaşlarla görüşen Yılmaz, ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını ve devletin bölgeye yapacağı çalışmaların da takipçisi olacaklarını bildirdi ve "Burası öncelikle birinci derece afet bölgesi ilan edilmelidir" dedi.

3- YDH Genel Başkanı Cem Boyner, parti Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'da yurttaşlara kötü muamele etmekle suçlanan özel tim görevlilerinin "Bir yeniçeri sendromu yaratmakta olduklarım" ileri sürerek, "Özel tim başına buyruk davranıyor ve halk için tehlike oluşturuyor" dedi.

4- Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Irak sınırına yakın Uzundere beldesinde, nöbet tutan koruculara yönelik PKK saldırısında 10 korucu şehit oldu, 12'si de yaralandı. Operasyonlarda 5 terörist öldürüldü.

5- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Çernişev, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller'in Başdanışmanı Emre Gönensay ve Dışişleri Bakanı Erdal İnönü ile görüştü. Görüşmeler sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Çernişev, iki ülke arasında bazı sorunların bulunduğunu, ancak ikili ilişkilerin olumlu bir şekilde sürmesini istediklerini belirterek, "iki ülke için sıkı ve dostane ilişkiden başka bir çare yok" dedi.

Çernişev, bir soru üzerine Çeçenistan'ın, Rusya ile Türkiye arasında bir sorun yaratmadığını bildirdi.

6- ABD Ticaret Bakanı Ron Brown, gelecek hafta Washington'da yapılacak "Yükselen Piyasalar Konferansı" ile ilgili düzenlediği basın toplantısında,

Türkiye'deki Amerikan yatırımlarının devam edeceğini belirterek, "Türkiye, Avrasya'nın en önemli pazarıdır" dedi.

7- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Yunanistan'da yayımlanan haftalık Ikonomikos Tahidromos (iktisat Postası) dergisine verdiği demeçte, "Yunanistan ve Türkiye'de hükümetlerin, Ege meselesine barışçı çözüm bulmak istediklerine inanıyorum. Daha önceleri de krizler mevcuttu ve bu krizler her zaman diyalog yoluyla çözümleniyordu" dedi.

8- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, Moskova'da dün gece ÖRT televizyonunda yaptığı konuşmada, Çeçenistan'daki çatışmanın sona ermesi için uzlaşmadan yana olduklarını belirterek, "Çeçenistan'ın başkenti Groz-ni'de devam eden görüşmelerde, belirli sınırlar dahilinde uzlaşma sağlanması için gayret sarfediyoruz. Sınırımız ise Rusya'nın toprak bütünlüğüdür. Bunu pazarlık konusu yapmayız" dedi.

9- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Amerikan Watete televizyonuna verdiği demeçte, Boşnaklara, Gorazde ile Saraybosna'nın bir kısmını takas etme" önerisinde bulundu. Karadziç, Boşnakların Sırplara zorluk çıkarmanın dışında Gorazde'ye ihtiyacı olmadığını belirterek, önerdikleri değişimin savaşmaktan daha iyi olduğunu söyledi:

10- Resmi bir ziyaret için Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said el Sahaf, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin BM ambargosunun kaldırılması için gereken tüm şartlan yerine getirdiğini vurgulayarak, 1990 Kuveyt işgalinden sonra konulan ekonomik ambargonun 2 ay içinde kaldırılmasını istedi.

21 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir günlük çalışma ziyaretinde bulunacağı Bosna-Hersek'e hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in ülkesindeki savaş durumu nedeniyle Türkiye'ye gelememesi üzerine kendi ziyaretinin zorunlu hale geldiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel Spüt Havaalam'nda yaptığı açıklamada ise Bosna-Hersek'te son 3 yıldır devam eden savaşı "insanlık için bir utanç" olarak nitelendirdi.

Daha sonra Zenica'da Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile görüşen Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin ne gibi ek yardımlarda bulunabileceği ve Sırp saldırılarına son verilmesi için neler yapılabileceği konularının ele alındığını söyledi.

Görüşmelerden sonra yayımlanan ortak bildiride, iki liderin BM tarafından güvenlik altına alınmış bulunan Srebrenica ve Zepa'da son olarak meydana gelen trajik gelişmelerin ışığında Bosna'dakİ ciddi durumun değerlendirildiği bildirildi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Anayasa görüşmelerinin açık oylama ile yapılmasına dair Anayasa Değişikliği Tekli-fi'nin reddedilmesi üzerine yaptığı açıklamada, "Ne derece içtenlikli olduklarını görmek için bir deneme daha yapmak gerekebilir. Halkın da görmesi gerekir. Böylesine bir Anayasa'yı değiştirememiş olmak hazin bir olaydır" dedi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın 54. maddesinde yer alan "Siyasi amaçlı grev ve lokavt ile dayanışma grev ve lokavtı" yapılmasını öngören fıkranın yürürlükten kaldırılmasını öngören maddenin reddedilmesi üzerine Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar.

Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "işçilerin en büyük beklentisi reddedildi. Son derece sıkıntılı bir durum. Bu aşamadan sonra bunu düzeltme imkanı da yok" dedi.

Çetin de "DYP'nin eğilimi devamdan yana, ANAP'ın da öyle. Bu durumda, kaldığımız noktadan bir süre daha devam etmenin yararına inanıyoruz. Tıkayan parti olmak istemiyoruz. Verilen sözlerin nereye kadar tutulup tutulmayacağını görmek istiyoruz. Milletin de görmesi lazım. Her aşamada değerlendirme yapacağız" dedi.

Çiller ise yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinde verilen sözlerin tutulmasını istedi,

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis Eğitim-Sen 1. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Öğretmen hareketinin, Türkiye'deki sivil toplum örgütlenmesindeki önemine ve anlamına dikkat çekerek, "CHP, memur sendikalarını yasal hale getirmek için samimi mücadelesini vermektedir" dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Yıldırım Kaya da eğitimin emperyalist tekellerin istekleri doğrultusunda yapılandırılmak istendiğini söyledi.

5- Sosyalist iktidar Partisi (SİP) Genel Başkanı Aydemir Güler Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

6- İstanbul Bayrampaşa'da görevli bir polis minibüsüne yapılan bombalı saldırıda 12 polis yaralandı.

7- Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Albert Çernişev Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasında güzergah konusunda çekişme konusu olan Hazar Havzası petrollerinin uluslararası piyasalara taşınmasında Türkiye hattına da ihtiyaç olacağını belirterek, bu konuda da ülkesinin işbirliği istediğini bildirdi.

8- Birleşmiş Milletler {BM) tarafından Bosna-Hersek'te "güvenli bölge" ilan edilen kentlerin Sırp saldırılarından korunması için alınabilecek önlemlerin görüşüldüğü Londra Konferansı'na katılan 16 ülke dışişleri ve savunma bakanları, Sırp saldırılarına karşı sadece "esaslı ve kararlı bir tutum izleme konusunda karara vardılar.

Toplantıda alınan karara göre, Sırp saldırılarına hedef olan 6 "Güvenli Bölge"den yalnızca Gorazde'nin saldırıya uğraması durumunda gerekirse Bosna'lı Sırplara hava saldırısı düzenlenebilecek.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher toplantıda yaptığı konuşmada, Sırplara acilen "Gorazde'ye saldırmayın" şeklinde bir ültimatom verilmesini istedi.

Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sıladziç ise CNN televizyonuna verdiği demeçte, "Karar, Sırplar tarafından 'gelin, Gorazde hariç her yeri vurun' şeklinde yorumlanacaktır" dedi.

9- islam Konferansı Örgütü (IKÖ) Bosna Temas Grubu üyesi olan 8 ül-

kenin dışişleri bakanları isviçre'nin Cenevre kentinde biraraya geldiler. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, örgütün BM tarafından uygulamaya konmuş olan silah ambargosunu geçersiz ilan ettiğini ve örgüt üyesi bazı müslüman ülkelerin Bosna'ya silah yardımında bulunma sözü verdiklerini açıkladı.

Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı yaptığı konuşmada, Srebrenica'nm düşüşü ite Bosna krizinde bir dönüm noktasına gelindiğini belirterek, insanlığın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en şiddetli etnik temizliğe ve soykırıma Bosna-Hersek'te şahit olduğunu kaydetti.

22 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Bosna-Hersek ve Hırvatistan'a yaptığı bir günlük çalışma ziyareti sırasında, Sırp saldırıları ile son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Demirel'in Bruoni Adası'nda Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman ile yaptığt görüşmelerden sonra yayımlanan ortak bildiride, Sırp saldırılarının yalnızca çatışmaların sürmesine yol açmakla kalmayacağı aynı zamanda bölgedeki istikararı da bozabileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosna ve Hırvatistan gezisini tamamlayarak yurda döndü. Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Demirel, bölgenin son derece "rahatsız" olduğunu belirterek, Tudjman ve Izzetbegoviç'Ie bölgede son dönemde meydana gelen siyasi ve askeri gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

2- Başbakanlığın 1996 yılı tanıtım programı hazırlama esaslarına ilişkin genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan Tansu Çiller imzalı genelgede, tüm yatırımcı kamu kuruluşlarından, 1996 yılı programıyla ilgili yatırım, politika ve önlem önerilerini, "1996 yılı yatırım program hazırlama esasları" çerçevesinde tamamlayarak 4 Ağustos'a kadar Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) göndermeleri istenirken, özelleştirme kapsamındaki kuruluşların yatırım önerilerinin Özelleştirme idaresi Başkanlığının değerlendirmesinden sonra DPT'ye iletileceği kaydedildi.

3- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Cenevre'de düzenlenen islam Konferansı Teşkilatı Bosna Temas Grubu'nun toplantısından yurda döndü. Kumbaracıbaşı Atatürk Havatimanı'nda yaptığı açıklamada, Bosna'da saldırgan Sırpların uyguladığı soykırımın endişe verici boyutlara ulaştığını belirterek, yaşanan olayların devam etmesi halinde, BM'nin itibarının kaybolacağını söyledi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Temas Grubu'nun dün Cenevre'de yaptığı toplantısından sonra yayımlanan ortak bildiride, "Sırp saldırganlığına kurban edilen Bosna-Hersek'e uygulanan ambargonun yasadışı ve haksız olduğu", Bosna'nın savunma kapasitesinin desteklenmesi için, İKT ülkelerinin çabalarının yoğunlaştırılacağı vurgulanarak, "aynı zamanda Bosna hükümetine kendi kendilerini savunma yollarını sağlamanın, bu ülkelerin boynunun borcu olduğu" ifade edildi.

İKT Temas Grubu Türkiye, Mısır, Iran, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Senegal, Bosna-Hersek ve Fas'tan oluşuyor.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu düzenlediği basın toplantısında "Bütün dünya Bosna-Hersek'te egemen bir toplumun, bir ulusun yok edilişini seyrediyor. Alman nazi vahşetinden 55 yıl sonra Avrupa'da faşizm hortladı" diyerek; Türkiye'de insan hakları ihlalleri olduğu iddiasıyla kendisini ziyaret eden Batılı insan hakları savunucularına "Nerede insan hakları? Nerede insan haklarını savunan kuruluşlar?" dedi.

5- Kültür Bakanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Cem'in CHP ve Kültür Bakanlığfnm çalışmaları ile ilgili değerlendirmeleri Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlandı.

G- ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut ile sendikaların dünü ve bugünkü durumuyla ilgili olarak yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

7- İstanbul Valisi Hayri ^ozakçıoğlu'nun İstanbul'un sorunları ve çözüm önerilen ile ilgili görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

8- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işveren kesimiyle Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) temsilcilerinin gelmemesi üzerine toplanamadı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na başkanlık eden Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Kasım Afşin, karar alabilmek için yeterli sayının bulunmadığını belirterek bu nedenle gelecek toplantı tarihini belirleme olanağının da olmadığını söyledi.

işçi kesimi adına komisyona katılan heyetin başkanı Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç da, hükümeti eleştirerek, komisyonun, tarihinde ilk kez çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadığı bildirildi. Kılıç, hükümetin DPT kanadından temsilcilerin gelmemesinin "kasıtlı" olduğunu öne sürdü.

9- ihalesi gelecek hafta yapılacak olan Et ve Balık Kurumu'nda (EBK) çalışan 3 bin 641 işçi, dün 40 ilde başlattıkları işyerini terketmeme eylemini, Ankara'da gerçekleştirdikleri mitingle sürdürdüler.

Öz Gıda-İş Genel Sekreteri Salim Uslu, çalışanlarının EBK'nin özelleştirilmesine fırsat vermeyeceğini vurgulayarak, sonuna kadar direneceklerini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Tunceli ve Mardin'in kırsal kesimlerinde güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlar sırasında 15 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

11- Bosnalı Sırpların komutanı General Ratko Mladiç, Yeni Yugoslavya'da iki ayda bir yayımlanan Svet dergisine verdiği demeçte, Müslümanlara ateşkeslere uymaları ve güvenli bölgelerden sivil Sırplara ve Sırpların denetimi altındaki kasabalara saldırıları durdurmaları yolunda tehditlerde bulunarak, "Üniter bir Bosna devleti planlarına karşı başkent Saraybosna da dahil tüm güvenli bölgeleri sırasıyla almaktan korkmayacakları" uyarısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı William Perry, dün Londra'da yapılan Temas Grubu genişletilmiş toplantısından sonra Washington'a dönerken, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırpların uluslararası uyarılara meydan okuyarak "güvenli bölge" Gorazde'ye saldırmaları halinde, NATO savaş uçaklarının, hava saldırıları gerçekleştirmek için birkaç gün içinde hazır duruma geleceğini söyledi.

Bu arada Bosna'daki "güvenli bölgelerden" Zepa'da tank ve havan toplarıyla ağır çatışmalar meydana geldiği bildirildi.

12- Nijerya'da 43 silahlı soyguncu, kurşuna dizilerek idam edildiği bildirildi.

13- Sierra Leone'nin güneyindeki bir mülteci kampında, çoğu çocuk 41 kişinin koleradan öldüğü bildirildi.

14- Peru'da Aydınlık Yol gerillaları ile askerler arasında çıkan çatışmada 36 asker ve gerillanın öldüğü bildirildi.

23 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk-iş'e bağlı Sağltk-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Bos-na-Hersek'teki vahşetin durdurulmasında uluslararası toplumun kararlılık içinde olmadığını vurgulayarak, "Eğer bu işin arkasında büyük hesaplar, gizli nüfuz kavgaları varsa çok ayıptır. Bu ayıplan dünyanın sırtında taşımaması lazım" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller basında sansürün kaldırılışının 87. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, ulusal ve yerel ölçekte 300'e yakın televizyon ile 1300 radyonun yayın yaptığını belirterek, Türkiye'de basın televizyon ve radyoların özgür olduklarını söyledi. Başbakan Çiller, konuşan, düşüncelerini söyleyen, katılımcı, yasaksız bir Türkiye için çalıştıklarını ifade etti.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, 392 milletvekilinin katıldığı oylamada, 1982 Anayasası'nın 16 maddesinde yapılan değişiklik, 32 ret oyuna karşılık 360 oy ile kabul edildi. Kabul edilen yasa ile 1982 Anayasası'nın "Başlangıç" metni ile 33, 52, 53, 67,68,69,75,84, 85,93,127,135, 149 ve 171. maddeleri değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Anayasa'daki değişiklikle ilgili yaptığı açıklamada, Anayasa'da yapılan düzenlemenin demokrasi ve parlamentonun başarısı olduğunu söyledi.

Başbakan Tansu Çiller DYP grubunda yaptığı toplantıda, alınan sonucun Meclis'in başarısı olduğunu belirterek, "Anayasa değişikliğinin bir galibi vardır, birde mağlubu. Galibi millettir, mağlubu RP'dir"dedi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin başından beri uzlaşmacı ve tutarlı bir tavır sergilediğini belirterek, "Tıkanıklığı biz aştık CHP'nin önemli bir payı var" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise grup toplantısında, Meclis'in RP dışındaki büyük çoğunluğunun uzlaşmasıyla bu sonucun alındığını belirterek, "Bunu siyasi çıkarlarına alet etmek isteyen olursa bu yaşadığımız süreç, onların kamuoyunda prim yapmalarına engel olacaktır" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği sürecinin "laikliğin zaferi olduğunu, RP'nin kesin bir yenilgiye uğradığını" söyledi.

4- Kültür Bakanı İsmail Cem, İstanbul'da yaptığı "Kültür Politikaları ve Küftür Bakanlığı" konulu basın toplantısında, temel politikasının yüzyıllardan bu yana kavga konusu olan kültürü, uzlaşma platformuna dönüştürmek olduğunu belirterek amaçlarını ve hedeflerini açıkladı.

5- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) özelleştirme ihalesinin iptalini sağlamak amacıyla, EBK Genel Müdür'Iüğü önünde eylem yapan işçileri ziyaret ederek, direnişler sonucunda EBK'nin özelleştirilmesinden vazgeçileceğini savundu. Çelik, Avrupa Birliği ülkelerinde eî ve süt üretiminin desteklendiğini belirterek, Türkiye'de ise toplumsal faydanın gözardı edilerek, SEK ve EBK'nin satılmasının anlaşılmaz kararlar olduğunu söyledi.

6- Sırpların Saraybosna'ya dün gece düzenledikleri saldırıda, BM Koruma Gücü'nde görevli 2 Fransız askerinin öldüğü, 3 Fransız askerinin de yaralandığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransız askerlerinin öldürülmesi üzerine yaptığı açıklamada, yeni bir saldırı durumunda bütün Sırp hedeflerinin bombalanması emrini verdi.

7- Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, islam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ), Birleşmiş Milletler'in Bosna'ya silah ambargosunu "geçersiz" ilan etmesinin ardından, yerel Sunday Times gazetesine verdiği demeçte, "Boşnaklara silah satacağız. Bölgedeki Barış Gücü askerlerimize de daha fazla askeri destek sağlayacağız" dedi.

8- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev dün gece televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, Çeçen ve Rus yetkililer arasında başkent Grozni'de süren barış görüşmelerini Rus heyetinin sürekli olarak yokuşa sürdüğünü belirterek, "Barış değil, krizin sürüncemede kalmasını tercih ediyorlar" görüşünü savundu ve "Çeçenistan egemen ve bağımsız bir devlettir ve Çeçenler de özgür bir halktır" dedi.

9- Pakistan'da şiddetli yağışlar sonucu 100 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Güney Kore'de meydana gelen tayfunda 32 kişinin öldüğü bildirildi.

24 TEMMUZ 1995

1- Türk Hava Kuvvetleri'nin modernizasyonu planı kapsamında, ABD'den satın alınan 7 adet KC-135R tanker uçağının teslimine kadar geçecek süre içinde, Hava Kuvvetleri'nin harekat ihtiyaçlarını karşılamak üzere

.ABD'den kiralanan iki adet tanker uçağının teslim töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti devletinin savunma gücünün arttığını kaydederek "güçlü demokrasi, güçlü ekonomi ve iyi bir savunma gücü" olması gerektiğini söyledi.

Törenlere TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ve Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı katıldılar.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Meclisle temsil edilen siyasi partilerin grup ve genel başkanlarına birer yazı göndererek, "seçim hukuku, partilerin örgüt özgürlüğü, çalışma hayatı, dernekler, kooperatifler, yüksek öğrenim gibi yasalarda anayasaya uygunluk çalışması yapmak üzere", siyasi parti temsilcilerini 4 Eylül'de toplantıya çağırdı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Başbakan Tansu Çiller TÜSlAD yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, "Sermaye piyasaları aracılığıyla halka açılın, yeni yatırım yapın, bol istihdam yaratın" tavsiyesinde bulundu.

5- Başbakan Tansu Çiller partisinin Genel idare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa çalışmalarında parlamentonun yüz yıldan fazla bir süredir gerçekleştirilemeyeni başardığını söyleyerek, "Meclis aydınlığı seçmiştir" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Eceviî Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 24 Temmuz tarihinin Türk işçilerinin özgür sendikacılık, toplusözleşme ve grev haklarını elde etmelerinin 32. yıldönümü olduğunu anımsatarak, "DSP, yaygın sosyal adaletle sağlıklı ve hızlı kalkınmayı başarabilecek tek partidir" dedi.

Ecevit toplantıda Anayasa değişikliğini genelde sevindirici bulmalarına karşı, sosyal haklarda bir gelişme olmamasının üzücü olduğunu da belirtti.

7- Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 8. toplantısının Devlet Planlama Teşkilatı temsilcisinin toplantıya katılmaması sonucu sayısal çoğunluk sağlanamadığından yapılamaması üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, konunun aciliyetine dikkat çekerek taraflara yeniden çağrı yapılacağını belirtti.

Devlet Bakanı Aykon Doğan da yaptığı yazılı açıklamada, DiE'nin hesaplamalarında ortaya çıkan brüt 8 milyon 400 bin liralık asgari ücretin, 8 milyon 146 bin lira olan SSK prim tavanını aştığına dikkat çekerek, "Bunun anlamı, asgari ücretlinin, ayda asgari ücretin üzerinde asgari ücret alanlardan daha fazla prim öder duruma gelmesidir. Bu sürede bu sorunları çözmeye yönelik gayretlerde bulunmak durumunda kalınmıştır. Bu çabalar devam etmektedir" dedi.

8- Eski Gümülcine bağımsız milletvekili ve Dostluk-Eşitlik-Barış Partisi lideri Sadık Ahmet Gümülcine'de geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

9- Lozan Antlaşması'mn 72. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Lozan Antlaşması'yla hukuku teminat aitına alınmış olan milletimizin birlik ve beraberliğini, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü hiçbir güç, hiçbir gayret bozamaz" dedi.

Başbakan Tansu Çillerde yayımladığı mesajda, Lozan Antlaşması'nın, vatan topraklarının ve bu topraklar üzerinde yaşayan Türk milletinin kayıtsız ve şartsız olarak istiklalinin tüm dünya tarafından tescil edildiği anlamlı bir belge olduğunu bildirdi.

10- Van'ın Gürpınar ilçesine saldıran PKK'lı teröristler 12 kişiyi öldürdü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu, bir güvenlik görevlisi de yaralandı.

11-Türk Basını'ndan sansürün kaldırılışının 87. yıldönümü kutlandı.

Başbakan Tansu Çiller yayımladığı mesajda, Anayasa değişikliğinde TBMM kadar ona destek veren ve yaptıkları yayınlarla kamuoyu desteğinin yaratılmasını sağlayan basın ve yayın organlarının da payının büyük olduğunu belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Basın Özgürlüğü" ödülleri de İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk törende yaptığı konuşmatfa, "Basın ve düşünce özgürlüğünün önündeki engeller henüz kalkmadı ama TBMM'nin önümüzdeki yıl bu konuda ilerlemeler kaydedeceğine inanıyorum" dedi.

12- Avrupa Birliği Komisyonu, TBMM'den geçen Anayasa değişiklikleri konusunda bir açıklama yaparak, "Bu gelişmenin cesaret verici bir işaret" olduğunu belirtti.

13- İsrail'in Tel Aviv kentinde bir otobüse düzenlenen saldırıda 6 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Pakistan'da şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketinde 1100 kişinin öldüğü bildirildi.

25 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 2709 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasast'nın Başlangıç Metni ve Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair 4121 Sayılı Yasa'yı onayladığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, beraberinde Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile birlikte Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. Çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, 21. yüzyıla girerken Türkiye'ye yeni bir elbise giydirmek mecburiyetinin olduğunu belirterek, "Başta demokrasiye sahip çıkmamız, ardından sanayi, altyapı, eğitim-kültür, turizm ve tarımı güçlendirmemiz lazım" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı MesufYılmaz Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Anayasa değişikliğinin gerektirdiği düzenlemeler içinde en önemlisi Seçim Kanunun'da yapılacak değişikliklerdir. Seçime yönelme konusunda bizim görüşümüz ve tavrımız nettir. Seçim Kanunu süratle gerçekleştirilmelidir" dedi.

4- TBMM, Anayasa'da yapılan değişiklik uyarınca 1 Ekim'e kadar sürecek olan yaz tatiline resmen başladı.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirii, partisinin Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bosna'da yaşanan katliamı önlemek amacıyla ABD'nin Sırpları vurma girişimine, Türkiye'nin de katılması gerektiğini söyledi.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Topaktaş Ankara'da yaptığt açıklamada, Bosna-Hersek konusunda izlenen eksik ve pasif politikanın ter-kedilmesinin tarihi bir nitelik taşıdığını belirterek, "Bosna-Hersek'e uygulanan haksız, adaletsiz ve ahlakdışı silah ambargosunun derhal kaldırılması gerektiği konusunda kararlılık gösteren Meclis, şimdi aynı kararlılığı hükümetten beklemektedir" dedi.

7- Türk-İş'e bağlt sendikaların İstanbul'daki 85 şubesinde örgütlü işçiler, 680 bin kamu işçisi adına sürdürülen toplu iş görüşmelerinde kazanılmış haklarının ellerinden alınmasını ve "ücret zam önerisini" Türk-İş Başkanlar

Kurulu'nun aldığı eylem kararı çerçevesinde DYP ve CHP binalarına yürüyerek protesto ettiler.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral de, Ankara'da Türk-Iş Genel Merkezi önünde toplanan 5 bin işçiye yönelik yaptığı konuşmada, işçilerin yalnızca kendi sorunlarını değil, emeklinin, memurun, köylünün, dulun, yetimin sorunlarını İletebilmek için protesto eylemlerinde bulunduklarını kaydetti.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Erol Baraz, Et ve Balık Kuru-mu'nun özelleştirilmesine karşı oluşturulan ve TZOB'un yanısıra, Hak-iş ve bazı mesleki derneklerin de yer aldığı Güç Birliği Platformu adına, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde bir basın toplantısı düzenledi. Baraz, EBK ve benzeri kuruluşların bir süre daha devlette kaldıktan sonra çiftçilere devredilmesini istedi.

EBK önünde 34 ilden gelen 3 bin işçinin katıldığı eyleme destek vermek amacıyla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve RP Grup Başkan Vekili Ab-dültatif Şener, ayrı ayrı gelerek işçilere hitap ettiler.

9- Tunceli sınırından Erzincan'a sızmaya çalışan 8 TİKKO militanı öldürüldü. 4'ü de yaralı olarak ele geçirildi.

10- Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

11- Bosna-Hersek'teki BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Sözcüsü Myri-am Sochaki, Bosna'nın doğusundaki Zepa güvenli bölgesinin Sırp güçlerinin eline geçtiğini bildirdi.

12- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya BM insan Haklan Komisyonu Özel Raportörü Tadeusz Mazowiecki, Paris'te yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplar'ın Srebrenica "güvenli bölgesini" ele geçirmelerinden sonra, 7 bin kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

13- Fransa'nın başkenti Paris'te bir metro istasyonunda meydana gelen patlamada, 4 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Cezayir'de, meydana gelen bir patlamada 5 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü ile Gastroenteroloji Enstitüsü'nün açılışlarına katıldı. Düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, eğitime, sağlığa, çocuk ve yaşlılara yönelik hizmetlerde vatandaşların katkıda bulunmaları gerektiğini belirterek, hükümet ve parlamentonun da üniversitelerdeki eksiklerin giderilmesi için gerekli gayreti göstermesi gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Altın Borsası'nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geniş bir altın potansiyeline sahip olduğunu belirterek ilk etapta bunun yüzde 15-20'lik kısmının ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini söyledi ve İstanbul Altın Borsa-sı'mn uluslararası borsalarla rekabet edebilecek nitelikte olduğunu ileri sürdü.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa'da yapılan son değişikliklerden sonra baskın bir erken seçimin söz konusu olamayacağını söyledi. Yılmaz, seçimin yapılabilmesi için yasalarda yeni değişikliklerin yapılması gerektiğini belirtti.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin İstanbul Ticaret Odası'nın (iTO) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin temel dört tercihinin, çoğuicu ve özgürlükçü demokrasi, laik cumhuriyet, örgütlü pazar ekonomisi ve AB ile bütünleşme olduğunu belirterek, bunları gerçekleştirmek için çaba sartettiklerini söyledi. Çetin, geçmişin kavramlarıyla Türkiye'nin bir yere götürülemeyeceğini vurguladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin, Kuzey Irak'a 1 Nisan - 30 Haziran tarihlerini kapsayan dönemde toplam 12 milyon dolarlık yardım yaptığını bildirdi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gaze-te'de yayımlanan ve kamu personelinin emeklilik işlemlerini düzenleyen 562 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hakkında bilgi verdi. Attila, ek göstergesi 2 bin 200 ve daha yüksek olan kamu personelinin emekli aylıklarının, 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren kademeli olarak arttırılacağını bildirdi.

7-1982 Anayasası'nın başlangıç bölümü ile 15 maddesini değiştiren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anayasanın, siyasi katılım

başta olmak üzere bazı hakları genişleten, bazılarına da esneklik getiren hükümlerinin yaşama geçirilebilmesi için Siyasi Partiler Yasası, Milletvekili Seçimi Yasası, Seçimin Temel Hükümleri Yasası, Mahalli idareler Seçimi Yasası, il idaresi Yasası ve YÖK Yasası'nda değişiklik yapılması gerekiyor.

27 TEMMUZ 1995

1- "Basın Haftası" etkinlikleri çerçevesinde gazete yönetici ve yazarlarıyla bir araya gelen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, dün Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarıyla görüşerek, Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış olaylarla ilgili düşüncelerini açıkladı.

2- Et ve Balık Kurumu kombinalarının zarar ettiği gerekçesiyle, çalışanların görüşü alınmadan satılmasını engellemek için Ankara'da eylemlerini sürdüren Öz Gıda-İş Sendikası yöneticileri, Devlet Bakanı Bekir Sami Da-çe'yi ziyaret ettiler. Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapan Devlet Bakanı Daçe, satışlarla ilgili durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, "Diyalog eksikliği bulunduğunu birlikte müşade ettik" dedi ve EBK'nun satışındaki aksaklıkların yeniden gözden geçirilmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulu'nu bir toplantıya çağıracağını bildirdi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday'ın, öldürülmesi olayı ile ilgili olarak Ankara'da gazetecilerle yaptığı görüşmede, soruşturma açılıp açılmadığı sorusuna yanıt olarak "Bu konu Türkiye Barolar Birliği'nin yetkisi dahilindedir" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Senatosu ile İslam Konferansı Örgüîü'nün (İKÖ) Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılması kararlarının, Türkiye'nin yoğun saldırılar altındaki Bosnalı Müslümanların kendilerini savunma haklarının verilmesi görüşüyle doğru orantılı olduğunu söyledi. Akbel, Türkiye'nin tek başına ambargoyu deleceği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Tansu Çiller'in, Ankara'ya gelen ABD Merkezi Haberalma Örgütü Başkanı John Deutch ile görüşmesini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- ihale aşamasındaki Akkuyu Nükleer Santralı'nın yapımını engellemek amacıyla Dünya Dostları Derneği'nin "Aydınlar Dilekçesi" adıyla başlattığı imza kampanyası sonuçlandı. TBMM Başkanlığı'na gönderilecek olan dilekçede "Yaşanabilir bir dünya için Akkuyu'ya hayır" görüşüne yer verilerek, "Aydınlar olarak nükleer santral istemiyoruz" denildi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü.

8- Tunceli'de, bir evi aramak isteyen güvenlik güçleri PKK'lt teröristlerle çatışmaya girdi. Olayda 6 terörist öldürüldü, 3 özel tim görevlisi de şehit oldu.

Olağanüstü Hal Bölgesi'nde süren operasyonlarda da 27 PKK'lt terörist öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

9- Hırvat topraklarında tek yanlı bağımsızlık ilan eden Krajina Sırplarının Bihaç bölgesinde bulunan Co.razin'e dün başlattıkları saldırıyı sürdürdükleri bildirilirken, Bosna Hükümet ordusu sözcülüğünden yapılan açıklamada da Sırp saldırılarının Bihaç bölgesini iki ayrı parçaya ayırarak bölmeyi hedeflediği belirtildi.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, NATO'nun Bosna-Hersek'teki "güvenli bölgeler"e saldıran Sırplara karşı düzenlemesi olası hava operasyonları için karar verme yetkisini, eski Yugoslavya'daki BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Komutanı Fransız General Bernard Janvier'e devrettiği bildi-, rildi.

28 TEMMUZ 1995

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, Gazeteciler Cemiyeti tarafından 4 Nisan 1995 tarihinde başlatılan "Mehmetçikle el ele" kampanyasında toplanan paraların Ankara'da düzenlenen teslim törenine katıldı. Karadayt yaptığı konuşmada, demokratikleşmeyi, terörü teşvik özgürlüğünde görenlerin, terörizmi 'bağımsızlık savaşı', teröristi de 'özgürlük savaşçısı' olarak lanse edenlerin aslında ayrı toprak, ayrı bayrak isteyenler olduğunu söyledi.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin kampanyada toplanan 2 trilyon 700 milyar lirayı Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karada-yı'ya teslim etti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bitlis'te partisince düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin görevini yerine getiremediğini ileri sürerek hükümetin sorunlar karşısında yetersiz kaldığını söyledi.

3- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Bosna-Hersek'te temaslarda bulunmak üzere Saraybosna'ya gitti. Hacaloğlu Esen-boğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Batı dünyasını, Avrupa'nın göbeğinde 40'lı yılların faşizminin çağrısını yapan vahşetin durdurulmasında etkin olmaya çağırıyorum" dedi. Hacaloğlu, Zenica ve Tuzla'daki kamplarda incelemelerde bulunacağını daha sonra Hırvatistan'a geçerek Mülteciler Bakanı Ne bir görüşme yapacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Tunus'ta düzenlenecek "Akdeniz Forumu" toplantılarına katılmak üzere bu ülkeye gitti. Hareketinden önce Anadolu Ajansfna bir açıklama yapan inönü, Türkiye'nin, Bosna-Hersek'e uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılmasına yönelik gelişmeleri "acele etmeden, dikkatle incelediğini" söyledi.

5- Maliye Bakanı ismet Attila yaptığı açıklamada, vergi kanunlarında değişiklik yapan 4108 sayılı Kanun'un 2 Haziran 1995 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak bu kanunla Vergi Usul Kanu-nu'nun kaçakçılık ile ilgili hükümlerinin değiştirildiğini ve bu suçları işleyenler için uygulanacak cezaların yeniden düzenlendiğini bildirdi.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi İstanbul'da yaptığı açıklamada,

belli kişileri hedef göstererek yayın yapan medya kuruluşlarına karşı toplumun tüm kesimlerinin gereken duyarlılığı göstermesini istedi.

7- Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bulunan 2. Tugay Komutanlığı cephaneliğinde meydana gelen patlamadan sonra kent boşaltıldı.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe olay üzerine yaptığı açıklamada, komutanlığın bulunduğu bölgede dikkatsizlik sonucu çıkan yangının patlamaya neden olduğunu belirterek can kaybının olup olmadığının henüz belirlenemediğini söyledi.

Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamada da patlamalar nedeniyle şarapnel parçalarıyla dolan E-25 karayolunun trafiğe kapatıldığı bildirildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Van, Diyarbakır ve Şırnak'ta güvenlik güçleri tarafından sürdürülen operasyonlarda 8 PKK'lı terörist öldürüldü.

9- Yugoslav Tanjug ajansı, Bosna'ya büyük bir saldın başlatan Hırvat kuvvetlerinin Sırpların kontrolünde bulunan Grahovo kasabasını ele geçirdiğini bildirdi. Reuters ajansından yapılan açıklamada da Hırvat birliklerinin ilerlemelerini sürdürdükleri belirtildi.

29 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türkiye 'ile Gürcistan arasında mevcut dostane ilişkiler çerçevesinde iki ülke arasında son dönemde artış gösteren ikili ticaret, yolcu ve yük taşımacılığı ile karşılıklı turizm hareketleri göz önüne alınarak, Posof-Türkgözü-Ahıska bölgesinde yeni bir sınır kapısı açılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Bu kapının açılışı nın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze tarafından gerçekleştirileceği açıklamada yer aldı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Niğde'de özel teşebbüs tarafından yaptırılacak olan bir lisenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yurdun her tarafında kalkınma hamlelerinin yapıldığını söyleyerek, devletin olanaklarının kıt olmasına rağmen üniversiteler yapılacağını ve bunun alt yapısının oluşturulacağını belirtti.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Cumhuriyet gazetesinin "Pazar Konuğu" köşesinde gündemdeki konularla ilgili görüşleri yayımlandı.

4- Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Doğu Karadeniz gezisine başlayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Trabzon ve Rize'de yaptığı konuşmalarda bundan böyle kendileri için Türkiye'nin tek gündeminin seçim olduğunu söyledi. Yılmaz, bu iktidarın Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemeyeceğini belirterek, Meclis'in de bir an önce yeni seçim yasası için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.

5- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, CHP İl kongresine katılmak üzere gittiği Diyarbakır'da valiliği ziyaret etti ve çeşitli kitle örgütlerinin temsilcileri ile görüştü. Çetin, burada Diyarbakır Et Kombi-nası'na yöre halkının çok ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekerek, kombinanın satışının durdurularak kasaplar ve il Özel Idaresi'nden oluşacak bir yönetime bırakılması için girişimlerde bulunacağını bildirdi.

Çetin partisinin Diyarbakır II Kongresi'nde yaptığı konuşmada da, kurultayda bütünleşme sürecinin tamamlanmış olmayacağını ve bütünleşme için henüz birçok sorun olduğunu belirterek, kurultayda yeni bir yarışma, ayrışma ve sürtüşme olmasını istemediğini bildirdi. Kurultaya bir aday üzerinde uzla-şılarak gidilmesi gerektiğini savunan Çetin, "Önümüzdeki kurultay uzlaşma kurultayı olmalı" dedi.

6- Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bulunan 15. Kolordu'ya bağlı 2. Tugay Komutanlığı Mühimmat Bölüğü'nde meydana gelen patlamanın ardından ilçede yaşamın normale döndüğü bildirildi, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gelen Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, askeri bölgede ihmal sonucu meydana gelen patlamanın yarattığı zararın mutlaka giderileceğini belirtirken, sorumlularla ilgili idari soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde dün öğle saatlerinde meydana gelen yangının, bir kısım mühimmatın tahribi esnasında, beyaz fosforlu madde içeren bir mermiden sıçrayan parçanın fundalıkları tutuşturmasıyla çıktığını, birlik personelinden ölen ya da yaralanan olmadığını bildirdi.

7- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Tunceli'de 3 özel tim görevlisinin cenaze töreninde meydana gelen olaylarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. 21 Temmuz 1995 gecesi Tunceli'nin Hozat ilçesinde emniyet karakolunun dış korumasını yapan emniyet mensuplarına PKK terör örgütünce saldırıda bulunulduğu ve 2 polis memuru ile bir bekçinin şehit edildiğini kaydeden Menteşe, "Gerek 21 Temmuz gecesi gerekse 22 Temmuz günü valilikçe sokağa çıkma yasağı ilan etmek bir yana, telaffuz dahi edilmemiş olmasına rağmen, bazı basın-yayın organlarında Hozat'ta sokağa çıkma yasağı konulduğu yolundaki gerçek dışı haberlere yer verilmiştir" dedi. Menteşe Tunceli'de özellikle 1994 yılının eylül ayında yoğunlaşan ve kış boyu süren operasyonlarda yasadışı DHKP-C (Dev-Sol) örgütüne ağır darbeler vurulduğunu bildirdi.

8- Maliye Bakanı ismet Attila ile iki yıllık icraatları konusunda yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis Ağaç-İş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği ile sendikal haklar üzerindeki engelin kalkmadığını belirterek, asgari ücretin ağustos ayında yürürlüğe girmemesine anlam veremediğini söyledi. Halis, "Asgari ücret bir ihtiyaçtan doğmuştur. Demokratik mücadele içinde çalışanlar haklarını alacaktır. Çalışanların sorunlarının çalışma meclisinde tartışılıp çözülmesi için destek veriyorum" dedi.

10- Türk bayrağının renginin solmaması ve diğer doğa koşullarından etkilenerek parçalanmaması konusunda yapılan Türk Bayrağı Tüzüğü ile ilgili değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Tes-İş 1. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, özelleştirmeyi başarıyla uygulayan ülkelerin öncelikle hukuki, ekonomik ve sosyal altyapısını hazırladıklarını söyledi. Ecevit, "işsizliği önleyici önlemler alınır, işsizlik sigortası getirilir, iş güvencesi sağlanır, fakat Türkiye'de bunların hiçbiri dikkate alınmadı" dedi.

12- Birleşik Sosyalist Parti tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yaşama Hakkı ve Türkiye Gerçeği" konulu konferansta konuşan BSP Genel başkanı Sadun Aren, yaşama hakkının çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu hakkın devlet tarafından korunması gerektiğini söyledi.

13- Demokrat Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa Aydın Menderes yeniden seçildi.

14- Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday'ın radikal islamcılar tarafından öldürülmesi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, böyle bir olayı onaylamanın mümkün olmadığını belirterek, "islam dini kişilere insan Öldürme hakkını kesinlikle vermemiştir" dedi.

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Temsilciler Meclisi'nin Uluslararası ilişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin toprak bütünlüğünün desteklenmesi ve Türkiye ile ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi için savunma yardımlarının uygun düzeylerde sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

16- Bosna-Hersek'in batısındaki Sırplara ait İki kasabayı ele geçiren Hırvatistan hükümet ordusunun, ülkenin orta kesimlerine doğru ilerlediği bildirildi. BM güvenli bölgesi Bihaç'ta, çarpışmaların tüm hızıyla sürdüğü bildirildi. Saraybosna'daki BM Sözcüsü Myriam Sochack’i, Bihaç bölgesinde çarpışmaların, kuzey ve Hırvatistan'la sınır oluşturan batı cephelerinde devam ettiğini belirtti.

30 TEMMUZ 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2.Tugay Komutanlığı'na ait mühimmat deposunda meydana gelen patlamalar sonucu zarar gören Sakarya'nın Pamukova ilçesine gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, ilçe yakınlarındaki zarara uğrayan Pamukova'hlara geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Devletimiz Pamukova'da açılan yarayı kapatacak güce sahiptir. Pamukova, bu olayı hiç yaşamamış gibi olacak" dedi.

Pamukova'da incelemelerde bulunanan Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan da gazetecilere yaptığı açıklamada, 1015 konut ve 326 işyerinde 7.5 milyarlık hasar meydana geldiğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Karadeniz gezisi çerçevesinde gittiği Trabzon'da, yerel bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada, "Anayasa'nın 24. maddesinin değiştirilmesini RP'den önce biz savunduk. Ancak Türkiye'nin demokratik bir adım atmasının önüne geçerek bunu RP gibi 24. madde şartına bağlayamazdık. Böyle yapsaydık dernekler, gençler ve kadınları cezalandırmış olurduk" dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yapılan Anayasa değişikliklerinden sonra olağanüstü gündemle toplanarak bundan önceki kanunların yeni çıkan Anayasa'ya uygun olup olmadığına, uygun düşen yasalardan hangisinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verdi. Kurul ayrıca seçim kanunlarının da değiştirilmesini istedi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz yaptığı açıklamada, Anayasa ile taban tabana zıtt kanunların iptali için Anayasa Mahkemesi'nin kararını veya yeni bir düzenleme beklemeyeceklerini belirterek bu özel nitelikli Anayasa maddelerini kanun gibi ugulayacaklarmı bildirdi.

4- Devlet Bakanı Aysel Baykal başkanlığında bir Parlamento heyeti, "1. Uluslararası islam Ülkeleri Kadın Parlamenterler Toplantısı'na katılmak üzere Pakistan'a gitti. Baykal hareketten önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Islamabad Toplantısı'nda kadının parlamento ve genel olarak toplumdaki yeri, eşitlikçi ve hoşgörülü olan ve ayrılımcılığa karşı çıkan Isla-mın kadın hareketine bakış açısı ele alınacak. Ayrıca, islam ülkelerinde kadınların ortak sorunları ile ekonomik kalkınmada kadının etkinliği üzerinde durularak, Pekin Konferansı öncesinde bir ortak görüş belirlenmesine çalışılacak" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, bakanlık müfettişlerinin, 40 işçinin ölümüyle sonuçlanan Sorgun maden kazasında işverenin ağır kusuru bulunduğunu saptadıkları raporla ilgili yaptığı açıklamada, maden ocağının 19 kez teftiş edilmesine ve 22 ay kapatma cezası verilmesine karşın işverenin "İşçi sağlığı ve iş güvenliği" önlemlerini almadığını belirtti.

6- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Genel Merkez'de Genel İstişare Kurulu (GlK) öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'te yaşanan insanlık trajedisine dikkat çekerek, "Türkiye, Avrupa ve Amerika ile birlikte hareket etme politikasından vazgeçmeli" dedi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar Dedelek Yalova'da düzenlediği basın toplantısında, vatandaşlardan gelen istekler doğrultusunda sosyal demokratlarla ortak koalisyon kurduklarını, zaman zaman engellenen çalışmaların, kararlı ve ısrarlı tutumları sayesinde sürdüğünü söyledi.

8- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de barış görüşmelerini sürdüren Rus ve Çeçen heyetleri, çatışmaların durdurulmasını ve ülkedeki Rus askerlerinin kademeli olarak çekilmesini öngören askeri bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşma ile 8 aydır devam eden Rus-Çeçen savaşının artık sona erdiği biidiril-di.

Çeçen heyetine başkanlık eden Osman Umayev, anlaşmanın imzalanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada "Savaş artık sona eriyor. Bu anlaşma da savaşın sona erdiğini ve silahsızlanma sürecinin başlatıldığını kayda geçiren hukuki belgedir. Anlaşmanın uygulanmasına bu sabahtan itibaren başlandı. Anlaşma koşullarının yerine getirileceği konusunda iyimseriz" dedi.

9- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman dün yayımlanan bildirisinde, Sırpları uyararak, ayrılıkçı Krajina yönetimi ile yapılacak görüşmelerin başarısız kalması durumunda hem Krajina yönetim merkezi Knin'e hem de saldırı altındaki BM güvenlik bölgesi Bihaç'a müdahale ederek Boşnak ordusuna daha güçlü şekilde yardımcı olacaklarını bildirdi.

10- Batı Şeria'da Filistinlilere daha geniş özerklik tanınması için İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilileri Kızıl Deniz kıyısındaki Eliat kentinde biraraya geldi.

Filistin heyetine başkanlık eden Saib Erakat, dün Mısır radyosuna yaptığı konuşmada, anlaşma için önceden belirlenmiş olan tarihlerin ertelenmesine dikkat çekerek, İsrail'in zaman faktörünü kendilerine karşı bir silah olarak kullanmalarına izin vermeyeceklerini belirtti.

İsrail Başbakanı Izak Rabin ise dün yaptğı açıklamada, "FKÖ ile görüşmeleri sürdürmeye kararlıyız. Anlaşmazlığı çözümlemenin tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz" dedi.

11- Almanya'nın Bavyera eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein ve Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın uyuşturucudan sorumlu müsteşarı Eduard Lindner Bonn'da, Cumhuriyet gazetesine verdikleri özel demeçlerinde, terör örgütü PKK'nın uyuşturucu trafiğindeki rolü konusunda açıklamalarda bulundular.

31 TEMMUZ 1995

1- Gürcistan ile Türkiye'yi karayoluyla birbirine bağlayan Posof-Türközü sınır kapısı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin'in katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sınır kapısıyla iki ülke halklarının barış ve dostluk ortamına gireceğini kaydederek Türkiye'nin, Ermenistan, Yunanistan, Iran ve Rusya ile de dostluk istediğini vurguladı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Şevardnadze de sınır kapısının sadece iki ülkeyi değil, tüm Kafkasya, Orta Asya ve Avrupa'yı birleştireceğini söyledi.

Başbakan Çiller ise sınır kapısıyla iki ülkenin "nimetlerinin" değiştirileceğini ve her iki ülkeye "zenginlik akacağını" belirtti.

2- Doğu Karadeniz gezisini sürdüren ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Artvin'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin özellikle muhalefete mensup belediyelere karşı zorluk çıkardığını belirterek, "Bu hükümetle çalışmak kolay değil. Bunlar belediyelere yeteri kadar yardım yapmıyor. Ne kendisi hizmet yapıyor ne de yapmak isteyene yardım ediyor" dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Ankara'da dün yaptığı toplantıda aldığı karara göre, Anayasa'nın değiştirilen hükümlerini, "ilke kararlan" ve "açık-seçik hükümler" olarak ikiye ayırdı. YSK, milletvekili sayısının 550'ye çıkarılması, seçilme yaşının 18'e indirilmesi gibi kesin hükümler için gerekli düzenlemeleri, yasal değişiklikler yapılmadan başlatırken, "ilke kararlan" için TBMM'nin yeni yasama dönemini beklemeyi de karara bağladı.

4- Bosna-Hersek'te yaşanan insan haklan ihlallerini yerinde incelemek ve çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla bölgeye giden insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu yurda döndü.

5- Maliye Bakanı ismet Attila, vergi kayıp ve kaçağının yoğun olarak yaşandığı zirai ürün hareketlerinin kontrolü için defterdarlıklara gönderdiği genelgede, "denetimler, zirai ürünlerin haşatından başlayıp il dışına şevkine kadar olan tüm aşamaları kapsayacak şekilde organize edilecektir" dedi.

G- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin dış politikada şahsiyetli bir rola izlememesi neticesinde Bosna'da bugünkü soykırımın yaşandığını söyledi.

7- Hakkari, Bitlis ve Bingöl'de düzenlenen operasyonlarda 11 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

9- Çeçenisîan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Rusya ve Çeçen heyetleri arasında dün imzalanan anlaşmayı tanımayacağını belirtti. Dudayev, görüşmelere katılan heyetle 6 gün boyunca bağlantı kuramadığını, heyet üyelerinin muhtemelen Moskova'nın baskı ve tehditleri sonucu imza attığını söyleyerek anlaşmanın hukuki sayılmadığını söyledi.

10- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Bihaç'a BM gözlemcisi yerleştirilmesini öngören Sırp-BM planını reddetti. Tudjman, BM Genel Sek-reîeri'nin eski Yugoslavya ile ilgili temsilcisi Yasuşi Akaşi'ye gönderdiği mesajda, Hırvatistan-Sırbistan sınırına da BM gözlemcisi yerleştirilmediği sürece Hırvatistan-Bosna sınırına gözlemci yerleştirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

11- Hindistan'ın Keşmir kentinde şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 73 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106