22.6.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1995

1 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Uzakdoğu gezisi sonrasında Ankara'da yaptığı açıklamada, Asya'daki ekonomik atılımın Türkiye için yeni olanakları beraberinde getirdiğine dikkat çekerek "Türkiye, Avrupa ile Asya arasında sıkışıp kalmamalıdır. Yeni dostlar, yeni işbirliği alanları, yeni ortaklıklar arıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin Güney Amerika'ya olduğu gibi Uzakdoğu'ya da uzanması gerektiğini sözlerine ekledi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, 4 Hazi-ran'da ara seçim yapılacak olan Zonguldak'ın Gelik beldesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP'nin Atatürkçülük konusunda taraf olduğunu belirterek "Hangi etnik kökenden, hangi inaçtan olursak olalım, hepimizi birbirimize bağlayan 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' ilkesidir. Bu ilke ırkçılık değildir" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Selçuk, Nazilli ve Kınıklı'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, 4 Haziran ara seçimlerinin genel seçimler için bir gösterge olamayacağını belirterek, "Eğer iktidar ortağı partiler kendilerine güvenselerdi, halkın isteğine uyarak erken genel seçimi göze alırlardı" dedi.

4- Bilkent Üniversitesi tarafından hazırlanan "iktisadi Gelişmeler" konulu raporda, ülkelerarası ekonomik bölgeselleşmelere ilişkin kuşkular gündeme getirilerek eğitimin, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kalkınmanın temeli olduğu belirtilerek, "eğitimde özelleştirmenin" diğer sektörlerdeki gibi yarar getirmeyeceği ve devlet desteğinin gerekli olduğu vurgulandı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kars, Tunceli, Diyarbakır ve Mardin'de güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda 42 terörist öldürüldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 41 kişi yaralandı.

7- Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Asamblesi Savunma Komisyonu Raportörü ispanyol Milletvekili Alfonse Cuco tarafından hazırlanan ve 19 Haziran'da Paris'te yapılacak BAB Asamblesi Genel Kurulu'nda oylanacak olan Doğu Akdeniz başlıklı, Türkiye'deki Kürtler için "otonomi" öneren taslak raporda, Batı Trakya Türkleri için Türk azınlığı ifadesi kullanılarak Atina'nın politikasına ters düşen görüşlere yer verildi. Raporda, Kürt sorunu başlığı altında yer alan bölümde ise "Kürt sorununun yalnızca askeri yollarla çözülemeyeceği, kültürel, idari hakları içeren bir otonomi verilmesi gerektiği" vurgulandı.

8- BM Genel Sekretri Butros Gali, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporunda, BM birliklerinin, Bosna-Hersek'te kalması durumunda asker sayısının azaltılarak sadece insani yardım konularında faaliyet göstermesini ve kendi güvenliğini sağlamak dışında güç kullanmamasını istedi. Raporda ayrıca, ingiltere, Fransa ve Hollanda'nın da katılımıyla oluşturulacak yeni bir gücün Bosna'ya gönderilmesini istedi.

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te görev yapan BM askerlerinin korunması için NATO'nun emrine 2 bin asker vermeye hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan Sırp kuşatması altında bulunan Gorazde kentinde, Bosna-Hersek askerleri ile Sırplar arasında çatışmalar çıktığı ve 13 kişinin yaralandığı bildirildi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton Colorado'da yaptığı açıklamada, Amerikan birliklerinin, istek gelmesi halinde Bosna'daki UNPROFOR askerlerinin yeniden ve daha iyi biçimde konuşlandırılması ya da BM güçlerinin çekilmesine karar verilmesi durumunda yardımcı olunması için gönderileceğini söyledi.

10- Sri Lanka'da güvenlik güçleri ile Tamil gerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda 77 kişinin öldüğü bildirildi.

2 HAZİRAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Bursa, Afyon ve Aydm'da düzenlenen açık hava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, zor bir dönemden geçildiğini belirterek, ülkenin birlik ve bütünlüğe her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kilis'te partisince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Meclis'ten geçirilen yeni yetki yasasının siyasi bir şantaj niteliği taşıdığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Aydın'ın Geyre ilçesinde partisi tarafından düzenlenen toplantıda, halkın daha fazla demokrasiye ihtiyacı olduğunu belirterek demokratikleşme paketinin Meclis'ten mutlaka geçirileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçiliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, uluslararası kamuoyunun, Bosna-Hersek bunalımında kararlı bir tutum izlemesinin şart olduğunu belirterek, "BM'nin her türlü saldırgandan daha güçlü olduğunu göstermesi gerekir" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan iskenderun'da yaptığı açıklamada, RP'li belediyelerin yatırımlarının devlet yatırımlarından daha fazla olduğunu ileri sürdü.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Denizli'nin Çivril ilçesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, son yıllarda ülkeyi yönetenlerin devleti küçültme adına "devleti küçük düşürdüklerini" söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Vaiiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman'ın Kozluk ilçesinde bir yolcu otobüsüne silahlı saldırıda bulunan teröristler 3 kişiyi öldürdü, 10 kişiyi de yaraladı. Bölgede sürdürülen operasyonlarda da 6 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen'in Almanya'danki görev süresinin sona ermesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonunu zamanında tamamlamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

9- Bosna-Hersek'te, Sırpların denetimindeki Banya Luka kenti üzerinde, NATO'nun bölgedeki gücünde görev yapan bir Amerikan F-16 uçağının, Sırplar tarafından düşürüldüğü bildirildi.

3 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı yazılı açılamada, yeni il ve ilçeler kurulması hakkında hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren 4 maddelik kanunun tarafından çok iyi tetkik edildiğini ve onaylarken de gerekli gördüğü uyarıları yaptığını belirterek, Kanun'un TBMM tarafından onaylandığını ve oylama sırasında hemen bütün parti mensuplarının kanun lehinde oy kullandığını hatırlatarak, bu konudaki eleştirileri anlayamadığını söyledi. Demirel, "Cumhurbaşkanı'nın kanunları onaylaması kaide, geri çevirmesi istisnadır. Cumhurbaşkanı doğal olanı yapmıştır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, belediye başkanlığı seçimi yapılacak Gazian-tep'in Kilis ilçesi ile Elmadağ'ın Yeşildere beldesinde partisince düzenlenen açıkhava toplantılarında vatandaşlara hitap etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kastamonu'nun inebolu ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hükümete il yapma yetkisi veren kanunu yerel seçimlerden önce onaylamakla tarafsızlık yeminini çiğnediğini söyledi. Konuşmasında hükümeti de eleştiren Yılmaz, erken seçim sandığını halkın önüne getirmek için çalıştığını, ancak "iktidarın erken seçimden kaçtığım" vurguladı.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin beraberinde Dışişleri Bakanı Erdal inönü ile belediye başkanlığı seçimi yapılacak Gazi-antep'in Kilis ilçesinde düzenlenen mitinge katıldı. Çetin konuşmasında, Kilis'in il olması ile ilgili olarak "Kararname imzalanmıştır, Kilis il olmuştur" müjdesini verdi, inönü de halka hitaben bir konuşma yaptı.

5- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümette CHP'nin önerdiği gelişmelerin istenilen hızda olmadığını kaydederek, yarın yapılacak yerel ara seçimler sonrası isteklerinin yerine gelmemesi halinde kısa bir süre daha bekleyeceklerini belirtti. "Hükümet bunalımı yaratmak yerine, erken seçimle Meclis'i yenilemek daha doğru olur" diyen Kumbaracıbaşı, CHP örgütünün de istediğini vurguladığı erken seçimin sonbaharda yapılmasını önerdi.

6- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Nazım Hikmet'in ölümünün 32. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, ünlü ozanı rahmetle andığını belirterek, "Yapıtlarında insan haklarına duyarlılığı, insan sevgisini ve barış duygusunu daima ön planda tutmuş olan Nazım Hik-met'in naaşınm artık Türkiye'ye getirilme zamanının çoktan geldiğini düşünüyorum. Ölümünden 32 yıi sonra atılacak böyle bir adımın , ülkemize hoşgörü duygusunu kazandıracağına inanıyorum" dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan makamında düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıkladı.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Zonguldak'ın Yenice ilçesine bağlı Yortanpazarı beldesinde partisince düzenlenen açıkhava mitinginde halka hitaben bir konuşma yaptı.

9- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisince Kilis'te düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, Türk ve Kürt halkının Kurtuluş Sava-şı'nda omuz omuza mücadele verdiğini, bugün de aynı dayanışmayı sergilemesi gerektiğini söyledi.

10- Yeni Parti 1. Olağan Kongresi Ankara'da yapıldı. Kongrede Yusuf Bozkurt Özal genel başkanlığa yeniden seçildi.

11- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Cumhuriyet gazetesinin Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin değiştirilmesi ve bu konuda yaşanan gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik kuvvetlerince Hakkari'nin Alandüz mevkiinde gerçekleştirilen operasyonlarda 11 PKK'lı terörist öldürüldü.

13- Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'deki insan hakları ihlallerini incelemek için görevlendirdiği Helmut Oberdiek, üç haftalık incelemeleri sonucunda bir rapor hazırlayacağını söyledi. Oberdiek, Yeni Yüzyıl gazetesine yaptığı açıklama, Af Örgütü'nün ilgi alanına giren tüm ihlallerin Türkiye'de görüldüğünü vurguladı. Türkiye'de insan hakları ihlallerinin nitelik değiştirdiğini söyleyen Oberdiek, "Önceki yıllarda baş sorun işkenceydi, ama şimdi yargısız infazlar ve gözaltında kaybolmalar da endişe verici boyutlara ulaştı" dedi.

14- Paris'te 15 NATO ve AB ülkesinin savunma bakanlarının ve genelkurmay yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Bosna'da "çokuluslu acil müdahale gücü" kurulması kararlaştırıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre Türkiye, Almanya, ispanya, Norveç, İtalya ve ABD'nin çokuluslu acil müdahale gücüne katkı öneren ülkeler olduğu bildirilerek, bu ülkelerin önümüzdeki günlerde bir araya gelecekleri ve yeni oluşumu tartışacakları duyuruldu.

Toplantıdan sonra basın mensupları ile görüşen Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, kurulması kararlaştırılan güce Türkiye'nin de katkıda bulunacağını ve katkının boyutunun hükümet tarafından belirleneceğini açıkladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Wİlliam Perry ve Genelkurmay Başkanı John Shalikashvili, basın mensuplarına yaptıkları açıklamada, ABD'nin BM güçlerini takviye etmek için bölgeye, helikopter ve zırhlı personel taşıyıcı göndereceğini belirttiler.

4 HAZİRAN 1995

1- iki ilçe ve 34 beldede belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini belirlemek için yerel ara seçimler yapıldı.

2- DiE'den yapılan açıklamaya göre mayıs ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon, toptan eşya fiyatlarında % 78, tüketici fiyatlarında % 82.4 oldu.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Bitlis'in Tatvan ilçesi'nde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 27 PKK'lı terörist, öldürüldü.

4- Gazeteci Aydın Remzi Yüreğir Adana'da vefat etti.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te artan Sırp saldırılarına karşı oluşturulması öngörülen "Çokuluslu Acil Müdahale Gücü"ne Türkiye'nin hem hava hem de kara desteğini vereceğini belirterek, İtalya'nın Ghedi Üssü'nde konuşlandırılan Türk F-16 filosunun da takviye edilebileceğini söyledi.

6- Sırplar tarafından Bosna-Hersek'in başkenti Saray Bosna'ya düzenlenen saldırılarda 5 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey New York Daily News gazetesine yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin kendileri için savaşmasını değil, BM silah ambargosunun kaldırılmasını istediklerini belirterek "Basit ve ahlaki bir çağında bulunuyoruz: ABD kara birliklerini göndermeyin, ama bizim genç ve cesur erkek ve kadınlarımızın elini serbest bırakın ki kendilerini ve halkımızı savunabilsinler" dedi.

7- Rus birliklerinin, Çeçen direnişçilerin merkez karargahı olan Vedeno kasabasını ele geçirdikleri bildirildi.

5 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, Milli Prodüktivite Merkezi ve Dünya Prodüktivite Bilim Konfederasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen 9. Dünya Prodüktivite Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, verimlilik artışının toplumsal kalkınmaya ve çevre sorunlarına yapacağı olumlu etkileri dile getirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek "Demokratikleşme" konusunda görüştü. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "TBMM'de bekleyen başta Anayasa değişiklikleri olmak üzere, düşünce ve fikir özgürlüğü ile 8. madde konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, yerel ara seçimlerde DYP'nin birinci parti olmasının 3.5 yıldan beri uygulanan politikaların onaylanması anlamına gelmeyeceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu parti Genel Merkez'in-de düzenlediği basın toplantısında, 4 Haziran seçimlerinin bir değerlendirmesini yaparak MHP'nin hiçbir parti ile ittifak yapmadığını söyledi.

5- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Genel Başkanı olduğu Öz Gıda-İş Sendikası başkanlar kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her bakımdan bir kuşatma altına girdiğini kaydederek, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile mevzuat uyumu sağlamaması halinde gümrük birliğinin erteleneceğini, bu yüzden Türkiye'nin süratle demokratikleşmesi gerektiğini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari ve Batman illerinde yapılan operasyonlar sırasında 6 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

6 HAZİRAN 1995

1- Slovenya Cumhurbaşkanı Milan Kucan ve eşi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlenen karşılama töreninden sonra yaptığı konuşmada, Türkiye ve Slovenya'nın Balkanların istikrarlı benzer görüşlere sahip iki ülkesi olduğunu belirterek, "Slovenya, Balkanlarda barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesinde aktif rol oynayabilecek ve uluslararası toplumun Bosna-Hersek ile eski Yugoslavya'daki sorunlara adil ve kalıcı çözüm bulunması yolundaki çabalarına katkıda bulunabilecek konumdadır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, 4 Haziran mini seçimlerinde halkın iktidara güven ve devam mesajını verdiğini belirterek, erken seçimin kesinlikle olmayacağını, seçimlerin 1996'da yapılacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Baki Ataç , Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür-lüğü'nün kuruluşunun 75. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 7 Haziran 1920'de Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün direktifleriyle kurulan "Matbuat ve istihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi'nin bugün Ba-sın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü adı altında başarılı hizmetler verdiğini" belirterek, Genel Müdürlüğün yönetici ve çalışanlarını kutladı.

4- Sağlık Bakanı Doğan Baran yaptığı yazılı açıklamada, 185. Yüksek Sağlık Şurası'nda ebe, hemşire ve sağlık memurluğu eğitiminin yüksekokul düzeyinde yürütülmesine karar verildiğini bildirdi.

5- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, 18 Akdeniz ülkesinden bakanlık yetkililerinin katılacağı ve Barcelona Konvansiyonu'nun görüşüleceği toplantıya katılmak üzere Barcelona'ya gitti.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği toplantıda 4 Haziran ara seçim sonuçlarını değerlendirdi.

7- MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'deki seçmen sayısının binde üçü seviyesinde olan son ara seçimlere kanunsuzluğun, siyasi ahlaksızlığın karıştığını belirterek "Bu kaosu sona erdirmek için ara seçimlerin kaldırılması gerek. Ayrıca seçimler de 4 yılda bir yapılmalı" dedi.

8- Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Alandüz bölgesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 15 PKK'lı terörist öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

10- Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve Belçika hükümeti bünyesinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Belçika'ya giden Dışişleri Bakanı Erdal inönü, eski Belçika Başbakanı ve Avrupa Hıristiyan Demokrat Grup Başkanı Wilfried Martens ve AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Hans Van Den Broek ile görüştü, inönü, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve Tür-kiye-AB ilişkileri konusunda iyi izlenimler edindiğini bildirdi.

7 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli açılışlarda bulunmak ve temel atma törenlerine katılmak üzere Trabzon'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel Trabzon Valiliği'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, eğitimde fırsat eşitliğinin yerine bir şey konamayacağını belirtti ve "Demokratik ve laik Türkiye'yi yaratmak için mücadeleye devam edeceklerini" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller'i ziyaret eden Avrupa Türk işadamları ve Sanayiciler Derneği (ATİAD) yöneticileri, demokratikleşme ve Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemelerin yapılması durumunda Türkiye'nin dış dünyadaki imajının bir anda değişeceğini belirttiler.

Başbakan Çiller de, Avrupa'daki Türk işadamlarının Türkiye'nin sesi ve gücü olduğunu ifade ederek, "Bizim buradaki özelleştirme davamızda, Türkiye'yi yeniden yapılandırma sürecinde etkin olmanızı istiyoruz" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında, 4 Haziran yerel ara seçim sonuçlarını değerlendirdi ve Başbakan Tansu Çiller'in partisine ve kendisine yönelik eleştirilerini yanıtladı.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, NATO Savunma Planlama Konseyi toplantılarına katılmak üzere Brüksel'e gitti.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe İstanbul'da Dünya 2. Eroin Konferan-sı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bir çok alanda faaliyetini sürdüren mafya ile mücadelede kararlı olduklarını açıklayarak, Anti-Mafya Kanun Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu, son kanuni düzenlemelerle özellikle silah kaçakçılığının da üzerine gideceklerini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, 1981-82 eğitim-öğretim yılından başlayarak okudukları üniversitelerle çeşitli nedenlerle ilişkileri kesilen öğrencilere yeni sınav hakları verilmesine ilişkin yasa önerisi kabul edildi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 4 Haziran'da 36 yerleşim biriminde yapılan yerel ara seçim sonucunu değerlendirdi. Erbakan, DYP'nin seçim öncesinde bazı ilçeleri il yaparak seçim rüşveti dağıttığını belirterek "seçimlerin tek galibi RP'dir" dedi.

8- Brüksel'deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Erdal inönü düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin gerçekleşeceğine inandığını söyledi. Avrupa Parlamentosu'nun Hıristiyan Demokrat Grubu'nun üyeleriyle yaptığı toplantı çerçevesindeki görüşmeleri hakkında da bilgi veren inönü, Türkiye-AB gümrük birliği konusunda Avrupa Parlamentosu'ndan olumlu bir tutum beklendiğini parlamenterlere anlattığını belirtti.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) Güney Avrupa Bölümü Başkanı ve Türkiye Masası Şefi Thomas Reichmann yaptığı açıklamada, Türkiye'ye orta vadede çok iyimser baktığını belirterek yapısal reformların gerçekleştirilmesi halinde, Türkiye'nin sürekli bir ekonomik büyümeyi tutturamaması için hiçbir sebep bulunmadığını söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Rusya'nın Kıbrıs Rum kesimine silah satması ile ilgili görüşlerini açıkladı.

11- Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenter Asamblesi'nin (KElPA) Moskova'da başlayan Genel Kurul oturumunda, Yunanistan KElPA'nın onuncu üyesi oldu.

12- Filipinler'in Basilan adasında hükümet güçlen ile Müslüman militanlar arasında çıkan çatışmada 30 gerilla ve asker öldü.

13- Çin'in güneybatı eyaletlerinden Sichuan'da fırtına sonucu 62 kişi öldü.

8 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Türk işadamları ve Sanayicileri Derneği (ATIAD) Başkanı Kemal Şahin ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Gümrük birliği kapsamında Avrupa ile yapılması gereken diyaloga değinen Demirel, "Eğer Avrupa bizi terör meselesinde doğru anlarsa, terörün ana hedefinin Türkiye'yi bölmek olduğu ve arka çıkılma-ması gerektiği iyi anlaşılırsa, bizim Avrupa ile hiçbir sıkıntımız olmaz" dedi.

Türkiye'nin demokrasi yönünden hiçbir sıkıntısı olmadığını da kaydeden Cumhurbaşkanı Demirei, "Eksikliğimiz demokratikleşmede değil, demokraside bazı eksiklerimiz var, bunları tamamlarız" dedi.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Tansu Çiller, yerel ara seçimlere değinerek toplam yüzde 60 oranında oy alan koalisyon partilerinin seçimden başarılı çıktıklarını söyledi. Anayasa değişikliklerine ilişkin düzenlemenin gelecek hafta TBMM'ye gideceğini vurgulayan Başbakan Çiller, "Hükümet, 1996 yılına kadar sürecek. Seçim, normal süresi içinde yapılacak" dedi.

Bu arada Türkiye'ye yabancı sermaye girişini artırmak amacıyla hazırlanan ve OECD ülkelerinin en liberal yabancı sermaye düzenlemesini oluşturduğu bildirilen taslağın Bakanlar Kurulu'na sunulduğu bildirildi.

3- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan tarafından hazırlanarak dün TBMM Başkanlığı'na sunulan ara seçim önerisiyle, Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır. İsparta, İstanbul, Mardin, Muş, Siirt, Şırnakve Van illerinde boşalmış olan 22 milletvekilliği ile seçimin başlangıç tarihine kadar boşalacak milletvekillikleri için 15 Ekim pazar günü ara seçim yapılması teklif edildi.

RP tarafından yapılan başvuruyla ilgili olarak Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sürekli seçim ortamında olmasını doğru bulmadıklarını belirterek bu koşullarda, Anayasa'ya göre ara seçimin zorunlu olmadığını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise partisinin başından beri ara seçimlerin yapılması gerektiğini savunduğunu anımsatarak, RP'nin önerisini "sonuna kadar destekleyeceklerini" bildirdi.

CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Kerimoğlu da yaptığı açıklamada, "Ara seçim yapılması, baskıları azaltıp ülkedeki gerginliğin giderilmesine katkıda bulunur" dedi.

4- Hükümete, gümrük birliği ile ilgili yasaların çıkarılması konusunda yetki verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kapsamı genişletilerek kabul edildi.

5- RP tarafından, 4 Haziran yerel ara seçimlerinde "Anayasayı, Seçim Yasası'nı hiçe sayarak suç işlendiği" gerekçesiyle Başbakan Tansu Çiller ve Bakanlar Kurulu hakkında gensoru açılması istendi. TBMM Başkanlığı'na verilen gensoru dilekçesinin gerekçesinde, Başbakan Çiller'in, seçimlerde "yasakları çiğnemekle kalmayıp icra yetkisini siyasi rüşvete dönüştürdüğü" bildirildi.

6- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu'nu ziyaret etti. İP Genel Başkanı Perinçek ziyaretinde, ingiltere'de işkence fuarına katıldıkları öne sürülen Türk güvenlik güçleri ile ilgili video görüntülerini Algan Hacaloğlu'na vererek olayın araştırılmasını istedi.

Devlet Bakanı Hacaloğlu da, işkencenin bir insanlık suçu olduğunu, Pe-rinçek'in iddiasını araştıracağını söyledi.

7- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, gazeteci-yazar Emin Çölaşan'a, 1993 yılında çeşitli yazılarında, işadamı Kemal Uzan ile oğlu Cem Uzan'a "basın yoluyla hakaret ettiği" gerekçesiyle toplam 4 yıl hapis ve 24 milyon lira ağır para cezası verildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonlarda 14 PKK'lı terörist öldürüldü, 4 er ve 2 korucu da yaralandı.

9- Brüksel'de Avrupa Birliği ve gümrük birliği konularında çeşitli temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü, "Liberation" adlı gazeteye verdiği demeçte, gümrük birliği anlaşmasının "AB'ye tam üye olmanın" yolunu açacağını belirterek, Avrupa'ya katılmanın "Türkiye'nin ideali olduğunu" söyledi.

Avrupa Parlamentosu'nun, insan hakları, Kürt ve Kıbrıs sorunlarına ilişkin tavrı konusunda yöneltilen bir soru üzerine Dışişleri Bakanı inönü, "insan haklarına saygının bir iç sorun olmadığı görüşündeyim. Her devlet, vatandaşlarının insan haklarına saygılı olmadığı takdirde, diğer devletler tarafından eleştirilebilir. Bu bizim siyasal gündemimizde yer alıyor. Buna karşılık, devletin temel yapısı, halk ve sadece halk tarafından kararlaştırılır" yanıtını verdi.

10- insan Hakları Derneği (IHD) Başkanı Akın Birdal ve Türkiye insan Hakları Vakfı (IHV) Başkanı Yavuz Önen, Uluslararası insan Hakları Hukukçular Grubu'nun, 1995 Yılı Birlikte Çalışma Ödülü'nü almak üzere ABD'ye gittiler.

11- ILO'nun Cenevre'de devam eden 82. Genel Kurulu'na gözlemci sıfatıyla katılan DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, "Türkiye, Avrupa Birliği'ni hedefleyen bir ülke olarak ILO standartlarını yakalama gayreti içinde olmalıdır" dedi.

12- NATO'nun askeri kanadına katılmayan Fransa hariç, tüm ittifak üyesi ülkelerin savunma bakanlarından oluşan NATO Savunma Planlama Kon-seyi'nin (DPC) Brüksel'de yapılan toplantıları sırasında Türkiye, NATO bütçesine olan rezervini "6 ay için" kaldırırken, Yunanistan da izmir'deki NATO üssünün bütçesine koyduğu çekinceyi "4 ay süreyle" geri çekti.

DPC toplantıları sonrasında, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türkiye-Yunanistan anlaşmazlığı ve bu konudaki tartışmalar hakkında bilgi verdi.

13- Brüksel'deki NATO toplantısı öncesinde ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayımlanan "Avrupa ve NATO için Amerikan Güvenlik Stratejisi" adlı raporda, Türkiye'nin Avrasya'da ABD için önemli olan her konunun "geçiş noktasında" yer aldığı vurgulandı.

Raporda, "ABD, Türkiye ile Yunanistan arasında, Ege'de hava ve denizdeki egemenlik haklarına ilişkin konular ve Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün, bir çatışmaya yol açarak NATO'yu ciddi bir şekilde etkilemesinden endişelenmektedir" denildi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, İsrail, Suriye, Mısır ve Amman'ı kapsayan 5 günlük Ortadoğu turuna başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Christopher, İsrail'de gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail, Suriye ve Filistinlilerin barış sürecinin önemli ve yeni bir evresinde bulunduklarını belirterek, ülkesinin barış görüşmelerini hızlandırmaya çalıştığını söyledi.

15- Bosna Devlet Radyosu tarafından yapılan açıklamada, Boşnakların kontrolünde olan Zepa ve Gorazde kentlerine yönelik Sırp saldırılarının yoğunlaştığı ve saldırılarda 3 kişinin öldüğü, ikisi Fransız BM Barış Gücü askeri olmak üzere 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 HAZİRAN 1995

1- Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü tarafından Sinop'ta düzenlenen "Türkiye'de Kadına Yönelik Politikaların Oluşturulması" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik politikaların oluşturulmasında "ısrarcı" olacaklarını belirterek "kadın-erkek eşitliğini hükümetlerin siyasi tercihinden kurtarıp devlet politikası haline getireceğiz" dedi.

2- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde otomasyonlu ve otomasyonsuz vergi dairelerinden , 5 milyon 165 bin 454 mükellefe ait sicil bilgilerinin toplanarak merkezi sicil kütüğüne aktarıldığını belirterek "Tek vergi numarası uygulamasına temmuz ayında geçilecektir" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, fen liseleri, Anadolu güzel sanatlar liseleriyle yabancı dile dayalı eğitim yapan bütün okullarda, önümüzdeki öğretim yılında ders geçme ve kredili sistem uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

4- 4. Kolordu Askeri Mahkemesi, özel bir televizyon kanalında yayınlanan haber programı '32.Gün'ün yapımcısı Mehmet Ali Birand, Genel Yayın Yönetmeni Deniz Arman ve Kameraman Halim Abanoz'u, programlarında "asker kişileri topladıkları, askeri konularda açıklamalarda bulundukları" gerekçesiyle 5'er ay hapis cezasına çarptırdı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman, Hakkari, Siirt ve Mardin'de gerçekleştirilen operasyonlarda 56 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi. .

6- İstanbul'da DYP il binasını basan teröristler bir polisi şehit etti. Olay sonrası güvenlik görevlilerinin düzenlediği operasyonda saldırganlardan biri ölü olarak ele geçirildi.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Brüksel'de NATO üyesi ülkelerle, Barış için Ortaklık (BİO) Anlaşması'nı imzalayan ülkelerin savunma bakanları arasında yapılan toplantıya katıldı. Gölhan yaptığı açıklamada, Ermenistan, Romanya, Kazakistan, Türkmenistan bakanlarıyla fikir alış verişinde bulunduğunu, Ermenistan'ın, Karabağ sorununa diplomatik çözüm aradığını ve bu konuda Türkiye'den destek istediklerini bildirdi.

Toplantılar sonucunda yayınlanan ortak bildiride de, bakanların NATO ile BİO katılımcısı ülkeler arasında askeri alanda ve savunma alanında işbirliğini geliştirmek arzuları vurgulandı ve diyoloğun yoğunlaştırılmasına yönelik somut adımlar atılacağı ifade edildi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Fransa-Türkiye Senato Dostluk ile Avrupa Türk Gençler Birliği Örgütü'nün davetlisi olarak gittiği Paris'te, Fransız Senatosu'nda bir konuşma yaptı. Ecevit, Türkiye ile Batı arasındaki ilişkilerin kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, soğuk savaş yıllarında Avrupa'nın Türkiye'ye salt askeri güvenlik nedenleri ile dost olduğunun anlaşıldığını söyledi.

10 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Mercedes-Benz Türk AŞ tarafından İstanbul'da kurulan yeni otobüs fabrikasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin şekli bir tamamlamadan ibaret olduğunu belirterek "Avrupa'nın Türkiye ile işbirliği yapması kendi menfaatinedir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ege ihracatçılar Birliği tarafından izmir'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 5 Nisan Kararlan'nın bir yıllık değerlendirmesini yaptı.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı tarafından Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberle ilgili olarak yapılan açıklamada, bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin Kuzey Irak'ta olduğu gibi Iran ve Suriye topraklarında da yakından izlendiğini, ancak "iran'daki PKK kamplarını vurmak için F-16 uçaklarının havalandıkları ve sonradan geri döndürüldükleri" iddiasının kesinlikle doğru olmadığı belirtildi.

4- Deniz Kuvvetlen Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan "Deniz-kurdu 1/95 Tatbikatı" başladı. Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'in uluslarası sularında ve hava sahasında icra edilecek olan tatbikat 23 Haziran'a kadar sürecek.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bir açılışa katılmak üzere gittiği Kayseri'de partisinin il binasında bir basın toplantısı düzenledi.Yılmaz, siyasetçilerin ağızlarından çıkacak her sözü birkaç kez akıl süzgecinden geçirmeleri gerektiğini söyleyerek; Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir'in Avrupa Parlamentosu üyesi üç bayan parlamenter hakkında söylediği sözlerin Türkiye'nin gümrük birliğine girmesini tehlikeye düşüreceğini savundu.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin isviçre'nin Bür-genstack kentinde yapılan "Bilderberg Toplantılarına katıldıktan sonra yurda döndü. Çetin Atatürk Havalimanfnda yaptığı açıklamada, 1954 yılından bu yana her yıl değişik bir kentte yapılan toplantıda, Türkiye'nin NATO'ya bakışı, Türk-Yunan ilişkileri, gümrük birliği ve bazı bölgesel konular üzerinde durduğunu belirtti.

7- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu üyesi üç bayan parlamenter Pauline Green, Claudia Roth ve Catherine

Lalumiere hakkında söylediği sözlerle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Adı geçenlerin şeref ve haysiyetlerine yönelik bir beyanım olmamakla beraber, yanlış ve çarpıtılmış bir haberle incinmiş olmalarından dolayı çok üzüldüm. Yanlış anlamadan doğan bu sonuçtan dolayı incinmiş olmalarını telafi edecekse, özür dilerim. Ancak, basının haber konusunda sorumluluğuna ve Avrupalı dostlarımızın da Türkiye ile ilgili beyan ve tutumlarında aynı hassasiyet içinde olmaları lüzumuna dikkat çekmek isterim" dedi.

Bakan Ayvaz Gökdemir'in sözleriyle ilgili olarak Avrupalı üç bayan milletvekili ile AP Başkanı'ndan gelen protesto mektupları üzerine Başbakan Tansu Çillerin de birer özür mektubu yollayarak "Bu görüş ne benim ne de hükümetimin görüşünü temsil etmiyor" dediği bildirildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara Büyükşehir Belediye-si'nce düzenlenen "Avrupalı Gözüyle Bosna-Hersek Dramı" konulu panelde yaptığı konuşmada, Batı'yı Bosna-Hersek'teki katliamı sürdürmeye çalışmakla suçladı.

TBMM Bosna-Hersek Komisyonu Başkanı Vehbi Dinçerler de, Türkiye'nin hava akını yaparak Sırp askeri mevzilerini ve depolarını bombalaması gerektiğini savundu.

Panelde MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de konuştu.

9- CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin köklü ve büyük sorunlarının bulunduğunu, demokrasinin kurum ve kuralları ile tam olarak işlemediğini söyledi. Timisi, yerel ara seçimlerde, sosyal demokratların umudunu yine CHP'ye bağladığının ortaya çıktığını belirterek, "DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in durum ve konumunu tarihin bu döneminde bir kez daha süzgeçten geçirmesini bekliyorum" dedi.

10- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, DYP İstanbul il binası önünde öldürülen polis memurunun cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Bugün bu ülkede bulunanlar yurtdışına çıkıyorlar, yargısız infazdan bahsediyorlar ve bugün yine iktidar koltuğunda oturabiliyorlar. Bu ülkede laiklik maskesi altında gizlenmiş birçok dinsiz var, bölücü var. Bu ülkede Atatürk'ü kullanan komünistler var" dedi.

Bursa'daki bir panele katılan insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hacaloğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in sözleriyle ilgili olarak, "Bir kere devlet memuru. Söyleyeceği birşey varsa gitsin kendi bakanlığına ifade etsin görevini yapsın" dedi.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) 49. Kuruluş Yıldönümü törenlerle kutlandı. TGC Başkanı Nail Güreli törende yaptığı konuşmada tekelleşmenin Batı normları çerçevesinde olması gerektiğini söyledi.

12- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Avrupa'da sürdürdüğü temaslarını tamamladı. Fransa'nın başkenti Paris'te gazetecilerin bazı sorularını yanıtlayan inönü, Türkiye'nin hem teröre karşı mücadelede hem de Avrupa ile bütünleşme konusunda çok kararlı olduğunu belirtti. "Avrupa'ya girmek Türkiye'nin idealidir" diyen inönü, terörle Kürtlerin haklı taleplerini birbirinden ayırmak gerektiğini söyledi.

13- Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Paris'te düzenlediği toplantıya katılan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosna krizine siyasi çözümde ısrar ettiğini söyleyerek, Bosna için kurulması kararlaştırılan Acil Müdahale Gücü'nün NA-TO'yu "silahlı bir çatışmaya sürükleyeceğini" öne sürdü.

11 HAZİRAN 1995

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Kurul, Olağanüstü Hal uygulamasının yanı sıra Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması doğrultusunda hükümete görüş bildirmeyi kararlaştırdı ve ülke genelindeki terör olaylarını değerlendirerek yurtdışında sürdürülen "Sürgünde Kürt Hükümeti" çalışmalarına karşı alınacak önlemleri de ele aldı.

2- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in partisine yönelik sözleriyle ilgili olarak Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, konuyu Başbakan Tansu Çiller ile görüşeceğini ve sorunu hükümet düzeyinde çözeceklerini söyledi.

3- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Erdem, izmir'de düzenlenen Dünya Hentbol Federasyonu (IHF) Komite Toplantısında yaptığı konuşmada, gerek hükümetin, gerekse Türk toplumunun spora büyük önem verdiğini belirterek çeşitli branşlarda Avrupa ve dünya çapında büyük başarılar elde edildiğini söyledi.

IHF Başkanı Erwin Lane ise toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Hentbol Federasyonu ile ilgili görüşlerini açıklayarak, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi ile iki eleme maçı oynamasını "takdirle" karşıladıklarını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, 1-10 Haziran 1995 tarihleri arasında güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 141 teröristin öldürüldüğünü, 167 teröristinde yakalandığını kaydetti. Menteşe, hükümetin terörle mücadelede gösterdiği kararlılık ve güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu terörün 1990'lı yılların başında yarattığı toplumsal karamsarlık tablosunun dağıldığını belirtti.

5- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi istihbarat arşivi oluşturulması ve ihracatta KDV iadelerinin daha hızlı ve sağlıklı yerine getirilmesi çalışmaları ile sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenlediği veya kullandığı vergi inceleme raporu ile tesbit edilen mükelleflerle etkin mücadelenin hızla devam ettiğini söyledi.

6- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Öz Iplik-İş Sendikası tarafından Ankara'da düzenlenen işçilerle dayanışma toplantısında yaptığı konuşmada, SSK'nm batma noktasına gelmesinden işçilerin sorumlu tutulamayacağını, iktidarlar kadar Türk-iş yönetiminin de sorumlu olduğunu söyledi.

7- Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir, Kızılay'ın 128. kuruluş yıldönümü nedeni ile Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk Kızılayı'nın hiçbir ayrım yapmadan insanlığa hizmet örnekleri verdiğini söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Şırnak, Bitlis ve Mardin bölgesinde düzenlenen operasyonlarda 35 PKK'lı teröristi öldürüldü, 5 güvenlik görevlisi de şehit olduğu.

9- Bir günlük KKTC gezisini tamamlayan Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç KKTC'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta ve bölgede Türkiye ile Yunanistan arasında hassas bir denge bulunduğunu belirterek, "Biz bu dengenin Türkiye aleyhine değişmesine hiçbir şekilde müsaade etmeyiz. Kıbrıs bizim için milli bir davadır" dedi.

10- Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Christop-her, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Devlet Başkanı Izak Rabin ve Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat ile İsrail'in Golan Tepeleri'nden geri çekilmesi konusunda görüşmelerde bulundu.

Christopher, FKÖ lideri Arafat ile yaptığı görüşme sonunda düzenlediği basın toplantısında, hem Filistinlilerin, hem de İsraillilerin 1 Temmuz'da özerkliğinin genişletilmesi konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

11- Bosna Ordusunun, Tuzla kentinin kuzeyindeki Majevica bölgesinde bir kasaba ve iki tepenin kontrolünü ele geçirdiği, çatışmalarda 20 Sırp askerinin öldürüldüğü bildirildi.

12- Kolombiya'da düzenlenen festival sırasında bir bombanın patlaması sonucu 27 kişi öldü, 270 kişi de yaralandı.

12 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel üç günlük resmi bir ziyaret için Kazakistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce Esenboğa Ha-valimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetleri arasında mevcut güçlü bağların, bu cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra ilişkilerin ve işbirliğinin tüm alanlarda süratle gelişmesine imkan verdiğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Anayasa değişikliği için ANAP, RP, DSP ve Yeni Parti genel başkanları ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Çiller görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, RP dışında bütün partilerle Anayasa değişikliği konusunda bir anlaşmaya vardıklarını, ANAP ile de tam bir mutabakat sağladıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç çeşitli incelemelerde bulunmak üzere İsrail'e gitti.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen "Ortadoğu Güvenliğinin Yeni Sınırlan" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 20. yüzyılın başından beri bölgenin krizler içinde yaşadığını belirterek bu durumun nedenleri arasında Arap-lsrail çekişmesi, terör, dış mü-daheleler, dini çatışmalar, her türlü köktendinciliğin de sayılabileceğini söyledi.

5- Yükseköğretim kurumlarından 1981-1982 öğretim yılından itibaren ilişiği kesilen öğrencilere yeni sınav hakkı getiren yasa ile, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bingöl, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır ve Tunceli'de düzenlenen operasyonlarda 25 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 18 askerin de şehit olduğu bildirildi.

7- Türk-İş Başkanı Bayram Meral Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Cenevre'de yapılan konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'de memur sendikaları konusundaki ILO sözleşmelerinin uygulanmadığını belirtti.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 36 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç Aş-Şark EI-Awsat gazetesine verdiği demeçte, Bosna'daki BM gücünün bir şeyi değiştirmediğini, bu nedenle gitmelerinin daha uygun olacağını söyledi.

10- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev Reuter ajansına yaptığı açıklamada, Rusya'nın işgal hareketinde şimdiye kadar binlerce sivili öldürdüğünü belirterek "Rusya, faşizmin en bozuk şekliyle bir şeytandır" dedi.

13 HAZİRAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, dün başladığı Anayasa değişikliği konusundaki görüşmelerini MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve M P Genel Başkanı Aykut Edibali'yi ziyaret ederek tamamladı.

MHP Genel Başkanı Türkeş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği ile ilgili gereken yardımı yapacaklarını söyledi.

Öte yandan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk konuyla ilgili olarak DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile bir araya gelirken, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile biraraya gelerek değişiklik paketini değerlendirdiler.

2- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa'da yapılacak değişikliğin gerçekleşmesinin ardından dernek, vakıf ve sendikaların siyaset yapma yasaklarının kaldırılacağını, tutuklulara ve yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına oy hakkı verileceğini belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, NATO'nun güney kanadına ingiltere'nin olası katkılarını araştırmak üzere Türkiye'ye gelen ingiliz Avam Kamarası Savunma Komisyonu üyelerini makamında kabul etti. Gölhan görüşmede, artan Sırp saldırılarına karşı Bosna-Hersek'te oluşturulması kararlaştırılan NATO şemsiyesi altındaki "Çokuluslu Acil Müdahale Gücü" çerçevesinde bir Türk F-16 filosunun ay sonuna kadar İtalya'ya gideceğini açıkladı.

4- Tunceli, Hakkari, Diyarbakır ve Mardin illerinde güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 16 PKK'lı terörist öldürüldü.

5- Güvenlik konularında görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Iran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Bülenyan, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ile görüştü. Bülenyan görüşmede, dünyada terörden en çok zarar gören bir ülke olarak terörün kökünün kazınması için her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Menteşe de yaptığı konuşmada, iran'ın terörizm konusundaki duyarlığının kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

6- Kazakistan'a yaptığı resmi ziyareti sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştükten sonra, iki devlet başkanı törenle ortak bildiri imzaladılar. Petrol, doğalgaz, maden araştırma, işletme ve üretme alanlarında işbirliğinin öngörüldüğü ortak bildiride, Akdeniz'e uzanacak boru hattının gerçekleştirilmesine yönelik teknik ve mali konuların incelenmesine de devam edileceği belirtildi. İki ülke arasında ayrıca adli yardımlaşma ve Kazakistan'da bir elektrik santralının kurulması ile ilgili anlaşmalarda imzalandı.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi ile Avrupa Birliği Konseyi'nin Lüksemburg'taki son toplantısında, Kıbrıs'ın AB'ye tek taraflı üyelik sürecinin ilerletilmesinin teyidi ve Rumlara 74 milyon ECU verilmesini öngören 4. mali protokolün imzalanması üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs Türk Mücahitleri Derneği'nde yaptığı konuşmada, "Bizi kaale almayan, almayacağını söyleyen AB'nin artık bizimle temas etmesine lüzum kalmamıştır. Tehlike çanları çalmaktadır. Ruma silahla, açlık karşısında vermediğimizi AB'ye üye olalım diye veremeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz" dedi.

8- Fransa, ingiltere ve Hollanda tarafından hazırlanarak BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve Bosna-Hersek'te görev yapan BM Barış Gücü askerlerine 15 bin kişilik Acil Müdahale Gücü oluşturulmasını öngören tasarı ilk kez hayata geçirildi. Fransa, Hırvatistan'ın Split kenti yakınlarına 200 kişilik bir birlik göndererek Acil Müdahale Gücü'ne bağlı ilk birliği eski Yugoslavya topraklarına ulaştırdı.

9- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ellerinde tuttukları BM Barış Gücü askerlerinden 144 rehinenin 130'unun serbest bırakıldıklarını belirterek, teknik nedenlerle serbest bırakılmayan 14 rehinenin de daha sonra bırakılacağını açıkladı.

10- Yunanistan Milli Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis, Belçika'da yayımlanan De Standard gazetesine verdiği demeçte, "ülkesinin uygun bir zamanda Ege'de karasularını 12 mile çıkaracağını" söyledi.

11- ABD ile Kuzey Kore arasında iki yılı aşkın süredir devam eden nükleer program krizi, iki ülke temsilcilerinin Malezya'da vardıkları anlaşma ile son buldu. ABD, Kuzey Kore'nin sahip olduğu nükleer programını askeri amaçlı kullandığını belirterek, Pyongyang yönetiminin bundan vazgeçmesini istemiş, aksi durumda savaş tehdidinde bulunmuştu.

12- Endonezya'da bir fişek fabrikasında meydana gelen patlamada, 18 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

14 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kazakistan'a yaptığı üç günlük ziyareti tamamlayarak, yurda döndü.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesinin, anayasanın bazı maddelerinde yapılacak olan değişikliklerle ilgili sorularını yanıtladı.

3- Anayasa Mahkemesi, ANAP'm 1995 yılı Bütçe Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Anayasa Mahkemesi, 1995 yılı Bütçe Yasası'nın fon ve döner sermaye gelirlerinden bütçeye aktarma yapılmasını, devlet kağıdı faiz gelirlerinden vergi alınmaması ve kamu çalışanlarının servis ücreti ödemesini öngören maddelerini iptal etti.

4- insan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu düzenlediği basın toplantısında, 1995-96 öğretim yıNnda uygulamaya konulacak olan insan hakları eğitimi projesini anlattı. Hacaloğlu, "insan haklarının korunması ve yaşama geçirilmesi, hukuka bağlı olduğu kadar, ondan daha çok bu hakları yaşamda, işbaşında koruyacak olan kişilerin eğitimine bağlıdır" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, "Human Rights Watch Helsinki" adlı uluslararası kuruluş adına, insan hakları ihlalleri konusunda incelemelerde bulunmak üzere dün Ankara'ya gelen izleme komitesi uzmanı Christopher Panico'yu kabul etti.

Menteşe kabulde yaptığı konuşmada, Panico'ya, PKK'nin kuruluşundan bu yana yaptığı eylemler, devlete, vatandaşa ve güvenlik kuvvetlerine verdiği zararlar konusunda bilgi vererek, bu örgüte karşı güvenlik kuvvetlerinin haklı bir mücadele yürüttüğünü belirtti.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı (RTÜK) Ali Baransel Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, özel televizyon kuruluşlarına sağlıklı bir yayın yapma olanağı sağlayacak olan frekans planlaması işlemlerinin tamamlandığını belirterek, gelecek günlerde radyo yayını yapacak kuruluşlar için yayın izni ve lisans bildirisi yayımlayacaklarını söyledi. Baransel, tahsis uygulamasının en geç yıl sonuna kadar bitirileceğini belirtti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında 42 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalar sırasında 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.

8- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'm ülkesinin Güney Pasifik'te tekrar nükleer denemelere başlayacağını dün açıklaması dünyada tepkilere yol açtı. Yeni Zelanda Fransa ile askeri işbirliğni durdururken, Avustralya Fransa ile olan savunma anlaşmalarını dondurabileceğini açıkladı. Başta ABD olmak üzere birçok ülke de Fransa'yı eleştirdi.

9- Hindistan'ı etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle ölenlerin sayısının 318'e yükseldiği bildirildi.

15 HAZİRAN 1995

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Ankara'da gerçekleştirilen 2. Sanayi Şurası'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ile gümrük birliğine geçiş sürecinde sanayileşmeye özel sektörün önderlik etmesi gerektiğini belirtti. Çetin, "Önce kendimizi değiştirmek durumundayız, ideolojik tartışmaları gerektiğinde bırakmak zorundayız. Sanayinin ideolojisi yoktur" dedi.

2- DYP İstanbul milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Sözcüsü Coşkun Kırca dün parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, RP'li milletvekillerince Anayasa'nın 24. maddesinin son fıkrasının kaldırılması için verdikleri değişiklik önergesinin, Meclis Genel Kurulu'nda gündeme alınmaması ile ilgili eleştirileri yanıtladı.

Coşkun Kırca, "Böyle bir önerge kabul edilse bile, (Devletin sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki temel düzeni) diye başlayan 24. maddenin son fıkrasını kaldırsaydık, Anayasa Mahkemesi bunu değişmez bir hükmün muhtevadan mahrum edilmesi olarak görecek ve iptal edecekti" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- DPT tarafından hazırlanan özelleştirme raporunda, başlangıcından bu yana geçen 10 yıllık dönemde özelleştirme çalışmalarında başarıya ulaşılamadığı bildirildi. Raporda bu durumun sebebi, "Yeterli yasal ve kurumsal altyapının hazırlanmamış ve amaçlarının kamuoyuna yeterince anlatılmamış olması" gösterildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Lice, Batman'ın Kozluk, Tunceli'nin Nazimiye ilçelerinde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 28 teröristin öldürüldüğü bildirildi..

8- isviçre'nin Cenevre kentinde yapılan ILO 82. Çalışma Konferansı sırasında bir araya gelen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, yaptıkları tüm girişimlere karşın, başta çalışma yaşamındaki sorunların çözümü, anayasanın değiştirilmesi, kaçak işçiliğin ve sendikasızlaştırmanın önlenmesi için birlikte mücadele etme kararı aldıklarını açıkladılar.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın

toplantısında, Kıbrıs konusunda yürütülen parametrelerinin AB bayrağı altında tamamen ortadan kalktığını belirterek, "Kıbrıs, AB kanalıyla Yunanistan'ın kucağına götürülüyor. Buna ancak Türk ulusu ve hükümetleri dur diyebilir" dedi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç Saraybosna'da bir bildiri yayımlayarak, Bosna ordusunun Saraybosna'yı saran Sırp çemberini kırmak için harekete geçtiğini açıkladı.

Öte yandan Bosna-Hersek hükümet ordusunun saldırılarına "aynen karşılık vereceklerini" açıklayan Bosnalı Sırp Parlamento Sözcüsü Momcilo Kra-jisnik Pale'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Boşnakların düşman güçlerinin halkıyla savaşmak üzere hazırlık yaptığını belirterek, "Sırp Cumhuriyeti, kendini savunacaktır. Bunun için tüm güçleri seferber edeceğiz" dedi.

11- Rusya'nın Stavrapol bölgesindeki Budennovsk kentinde 100'e yakın Çeçen militanın saldırısında 74 kişinin öldürüldüğü, 65 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, saldırı emrini kendisinin vermediğini belirterek, "Saldırının, Çe-çenistan'daki olaylardan dolayı ümitsizliğe düşmüş örgütsüz gruplarca gerçekleştirilmiş olabileceğini" söyledi.

12- Mora Yarımadası'nın kuzeyindeki Egion kasabasında meydana gelen 6.1 şiddetindeki depremde 3'ü turist olmak üzere 17 kişinin öldüğü, 100 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ege'de devam etmekte olan Deniz Kurdu-1 tatbikatını izlediği Sancak Gemisi Yavuz Fırkateyni'nde düzenlediği basın toplantısında, Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra yeni dünya düzeninin henüz yerleşemediğini ve istikrarsızlığın devam ettiğini belirterek "Türkiye bulunduğu bölgede barışın, istikrarın bekçisidir" dedi. Demirel, Deniz Kurdu tatbikatının kimseye gözdağı vermek için değil, her sene planlı olarak yapılan bir tatbikat olduğunu vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'ye gelen Makedonya Başbakanı Branko Crvenkovski ile birlikte katıldıkları, iki ülke arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, Balkanlardaki gelişmeleri dikkatle izlediklerini, bölge ülkelerinin her biri ile ikili ilişkileri her alanda geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin çeşitli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Akşehir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa konusunda referanduma gidilmesinden korkulmaması gerektiğini söyledi. Çetin, Anayasa'da sınırlı bir değişikliği kabul etmekle beraber, gerçek düşüncelerinin yeni bir Anayasa yapmak olduğunu belirtti.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir illerde, güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonların giderek artan bir yoğunlukta devam ettiğini kaydetti.

5- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen "Hukuk Devletinde Terörle ve Örgütlü Suçla Mücadale" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, polislerin yargısız infaz yapmalarının mümkün olmadığını belirterek, terörle mücadelenin milli bir seferberlikle yapılması gerektiğini vurguladı.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hububat destekleme fiyatlarını açıkladı. Şahin, belirlenen fiyatın tüketicinin beklentilerini karşılayacak nitelikte olduğunu söyledi.

7- Türk-İş Konfederasyonu ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Meral ile Köy Hizmetleri Genel Müdürü Muhittin Özyardımcı arasında imzalanan protokole göre, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan 46 bin 500

geçici işçinin 20 Haziran'dan itibaren işbaşı yapması, "işçilerin toplusözleşme kapsamından çıkarılmaları ve ücretlerin dondurulması" koşuluna bağlandı.

8- Hakkari'nin Şemdinli ve Van'ın Başkale ilçelerinde iki karakolu basan PKK'lı teröristler 1 Asteğmen, 2 Astsubay ile 17 eri şehit etti. Saldırıda 17 PKK'lı militan ölü olarak ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada da Mardin ve Nusaybin'de düzenlenen operasyonlar sırasında yasadışı Hizbullah örgütüne üye oldukları belirlenen 16 teröristin yakalandığı bildirildi.

9- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov Moskova'da yaptığı açıklamada, Budenovsk kentinde bir hastaneyi işgal eden Çeçen militanlara karşı operasyon düzenleyeceklerini bildirdi. Hastaneyi işgal eden Çeçenler ise herhangi bir operasyon düzenlenmesi halinde rehinelerle birlikte hastaneyi havaya uçuracaklarını açıkladılar.

17 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde Aytaç Entegre Et Süt Yem ve Hayvancılık Tesisleri'ni törenle hizmete açtı. Törene Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı, Tarım Bakanı Refaiddin Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz da katıldı.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, beraberinde Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Ak-yol ve Devlet Bakanı Ziya Halis ile incelemelerde bulunmak üzere Bartın'a gitti. Bartın'da organize sanayi sitesinin temel atma törenine katılan Çetin, Anayasa değişikliği ile ilgili tartışmalara değinirken, "Madem ki Anayasa'nın değiştirilmesi için bu kadar destek var, herkes Meclis'te halkın önünde isim okunarak kabul-ret veya çekimser şekilde oy kullansın. O zaman kimin gerçek anlamda Anayasa değişikliğini istediği ortaya çıkar" dedi.

3- Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Baykal, DYP Kahramanmaraş milletvekili Selahattin Kandemir'in TBMM'de görev yapan bayan kameraman Nalan Golal'ı "kısa kollu ve corapsız" giyimi nedeniyle eleştirerek Meclis'ten çıkarması olayı ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, toplumda kadına karşı kullanılan birçok sözcüğün, kadının cinsel kimliğini aşağılayıcı ve beceriksiz olarak niteleyici anlam taşıdığına dikkat çekerek, "Son günlerde kadını aşağılamaya yönelik bu tip hareketler yoğunlaşmaktadır. Toplumdaki bu anlayış, aynı toplumdan çıkan temsilcilerden oluşan TBMM'de de artmaktadır" dedi. Baykal, kadına karşı bu egemenliğin önlenebilmesi için, gönüllü kadın kuruluşlarının birleşerek tepkilerini dile getirmeleri gerektiğini söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmetin Erbakan, Milliyet gazetesine Anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i ziyaret eden DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hitit Güneşi'ni Türk toplumundan soyutlamanın, Anadolu kültürünü reddetme anlamına geleceğini vurgulayarak, Gök-çek'e Ankara'nın simgesinin değiştirilmesinin "ırkçılık" olarak değerlendirileceğini söyledi.

Melih Gökçek de Anadolu'daki eski uygarlıkları reddetmediğini savunurken, "Ancak, biz Türk tarihini 1071'den sonra kabul ediyoruz. Dünyadaki hiç bir millet, egemen olduğu topraklardaki eski uygarlıkları kendine simge seçemez. Bunun ırkçılıkla bir ilgisi yok. Biz egemen olduğumuz topraklara kendi simgemizi yerleştirmek istiyoruz" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek parti Gene! Merke-zi'nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin yıllardır Meclis'te anayasa yapmadığını, anayasaların hep ihtilal dönemlerinde yapıldığını hatırlatarak, Anayasa değişikliği paketinde kabul oylarının düşmesini, RP ve CHP'nin konuyu istismar etmesine ANAP'ın da samimi olmamasına bağladı. Meclis bu değişiklikleri gerçekleştirerek, bunu alışkanlık haline getirmelidir" diyen Dedelek, "Değişikliklerin referanduma gitmesi halinde Türkiye sıkıntılı bir ortama girer" dedi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Işıklar CHP izmir il Başkanlı-ğı'nda düzenlediği basın toplantısında TBMM'nin tatile girmeden önce Anayasa değişikliği paketini mutlaka kabul etmesi gerektiğini kaydederek, "Bu önemli bir görevdir, hatta başarılması gereken bir sınavdır" dedi.

8- Birleşik Sosyalist Parti (BSP), bir yıldan beri sürdürdüğü örgütlenme çalışmalarının ardından 1.Olağanüstü Kongresi'ni Ankara'da gerçekleştirdi. BSP Genel Başkanı Sadun Aren, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, BSP çatısı altında sosyalist grupların birleşmesinin, Türkiye ve dünyada örneğine az rastlanır bir olay olduğunu söyledi.

9- Türkiye Kent Kooperatifleri Merkezi Birliği'nin (TÜRKKENT) 7. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı.

10- İstanbul'da Taban gazetesinin düzenlediği "Demokrasi Toplumlarında Sivil-Toplum Örgütlerinin Yeri ve Önemi" konulu panel-toruma katılan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Türkiye'de sorunların çözümü için sendikaların da derneklerin de siyaset yapabilmeleri gerektiğini söyledi.

11- Bingöl'ün Genç ilçesi Döşekkaya mevkinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren PKK'lılardan 19'u öldürüldü.

12- isveç'te düzenlenen Uluslararası Möllar Kupası'na katılan Grekoromen Güreş Milli Takımı'mız 4 sıklette birinci, 2 sıklette de ikinci gelerek büyük başarı kazandı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi hayatını kaybetti.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Ege'deki Denizkurdu tatbikatı sırasında Türk-Yunan ilişkileri konusunda yaptığı açıklamaların tehdit niteliği taşıdığını söyledi ve "Sayın Demirel TBMM'nin birkaç gün önce ortaya attığı tehditleri tekrarlıyor" dedi.

15- Rus askerleri ülkenin güneyindeki Budenovsk kentinde Çeçenlerin işgal ettiği ve yaklaşık 1000 kişiyi rehin tuttukları hastaneye iki operasyon düzenlediler. Hastanede meydana gelen çatışmalardan sonra taraflar arasında bir ateşkes ilan edilerek karşılıklı görüşmelerin başladığı bildirildi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Halifaks'a yaptığı açıklamada, Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev'in, Çeçenistan'dan çıkarılması için Türkiye'den korunma ve destek talep ettiğini ve Türkiye'nin de bu talebi kabul ettiğini öne sürdü.

16- Bilgisayarın mucidi olan John Atanasoff öldü. 17- Hindistan'daki aşırı sıcaklar sonucu 436 kişi hayatını kaybetti.

18 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, teröristler taraf ından saldırıya uğrayan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar ve Van'ın Başkale ilçesine bağlı Erenler karakollarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul'da Haydarpaşa Lise-si'nin 61. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, Anayasa'yı demokrasiye yaklaştırmak, demokrasiyi de yerleştirmek için büyük bir gayretin sarfedildiğini, kamuoyunun da bu çalışmaları yapanlara destek vermesi gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller "Babalar Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, aileye büyük değer veren Türk toplumu için Babalar Günü'nün son derece anlamlı bir gün olduğunu belirterek, bu anlamlı günün sevgi, saygı ve güven hislerini yarattığını kaydederek bu duyguların geleceğe daha umutla bakılmasına vesile olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, gümrük birliği, Anayasa değişikliği, demokratikleşme ve erken seçim konularında Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

5- Turizm Bakanı irfan Gürpınar Batı Trakya Türk Birliği Derneği'nin Ankara'da yapılan 11. Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın en büyük açık cezaevinin Batı Trakya'da olduğunu ve burada yaşayan 130-140 bin kişiye varan Türk nüfusuna karşı insanlık suçu işlendiğini belirterek, "Batı Trakya'da yaşayan Türklerin sorunları, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biridir" dedi. Derneğin Genel Başkanı Bedri Uçar ise yaptığı konuşmada, Batı Trakya'da yaşayan Türklerin, Lozan Anlaşması ve daha sonraki uluslararası anlaşmalarda kendilerine tanınan hakları kullanamadıklarını ve baskı altında yaşadıklarını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, kamu çalışanlarının toplusözleşmeli ve grevli sendika için 4 gündür Ankara'da eylem yapan sendika temsilcileri ile görüştü. Çetin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Her çalışanın, her alanda grev ve toplusözleşme haklarına ulaşmasının mümkün olmadığını" belirtti ve Anayasa değişikliğini sağlayarak, bu hakların önündeki engelin aşılması, grev ve toplusözleşme haklarının düzenlenmesinin de "yasalara" bırakılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde düzenlenen operasyonlar sırasında 37 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud EI-Fay-sal'ı Ankara Esenboğa Havalimanın'da karşılayan Dışişleri Bakanı Erdal inönü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın dış politikalarındaki temel ilkelerin, barışı, istikrarı ve kalkınmayı hedef aldığını belirterek, "Bu bakımdan da aramızda büyük bir hedef benzerliği, birliği var" dedi.

9- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, Budenovsk kentindeki bir hastanede binden fazla sivili rehin tutan Çeçen direnişçilerle anlaşmaya vardı. Çernomirdin yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Çeçenistan'da 6 aydır sürdürdüğü savaşı durdurması halinde, Çeçenlerin de 100 kadın ve 100 çocuğun derhal serbest bırakılmasını, diğer rehinelerin ise zamanla salıverilmesini kabul ettiğini söyledi.

10- Bosnalı Sırplar, rehin aldıkları BM görevlilerinin 26 kişilik son bölümünü de serbest bırakırken başkent Saraybosna'ya düzenledikleri saldırılarda 9 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç yaptığı açıklamada, hükümet birliklerinin başlattıkları saldırının hedefinin , Saraybosna çevresinde 3 yıldır devam eden Sırp kuşatmasını bitirmek olduğunu, saldırının bu hedefe ulaşıncaya kadar devam edeceğini söyledi.

11 - Hindistan'da 80 kişinin aşırı sıcaklardan öldüğü bildirildi.

12- Nepal'de muson yağmurlarının sebep olduğu toprak kaymaları sonucu 36 kişi öldü.

19 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye gelen Filistin Devlet Başkam Yaser Arafat onuruna Çankaya Köş-kü'nde düzenlenen karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da tarihi bir dönemin yaşandığına işaret ederek Arafat'ın ziyaretinin, Türkiye ve Filistin devleti arasında üst düzeyde kurulan temas ve görüşmelerin ivmesinin korunmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Genel Kurulu'nun toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Ziya Halis bu görevi vekaleten yürüten Adalet Bakanı Mehmet Moğultay'dan devraldı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol Ankara'da düzenlenen "Sınai Mülkiyet Haklarının Korunması ve Türkiye'deki Gelişmeler" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, sınai mülkiyet haklarının uluslararası standartlarda ve etkin biçimde korunmasının, aynı zamanda sağlıklı ve sağlam bir sanayi ile ticaretin de temel taşlarından birini oluşturduğunu belirtti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güneydo-ğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında 10 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

6- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, Sırpların başkent Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmeleri ve kentte insani yardım yollarını açmaları koşuluyla, kent çevresindeki kuşatmayı yarmak için başlattıkları operasyonu durduracaklarını söyledi.

7- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz Irak Haber Ajansı'na verdiği demeçte, 1991 yılından beri Türkiye'de bulunan ABD güçlerinin, Irak'ın egemenliği ve ulusal bütünlüğünü, "Kürtlerin korunması" gerekçesiyle tehdit ettiğini söyledi.

8- Nijerya'da aşırı yağmurlar nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu 69 kişinin öldüğü bildirildi.

20 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Iran Dışişleri Bakan Yardımcısı Alaaddin Brucerdi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde Brucerdi, Cumhurbaşkanı Demirel'e Iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin bir mesajını iletti. Mesajda, terör ögütü PKK'nın Iran topraklarındaki faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili Iran görüşlerinin anlatıldığı bildirildi.

Bu arada, Iran Dışişleri Bakan Yardımcıs Brucerdi gazetecilerin sorularını cevaplarken, Türkiye'nin güvenliğine büyük önem verdiklerini belirterek, "Bu meseleyi çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını" söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklikleri konusundaki görüşlerini açıklayarak, hükümetin Anayasa değişikliklerini "Ülkenin içinde bulunduğu durumu gizlemek, gündemi değiştirmek için araç olarak kullandığını" savunarak, iktidar partilerine mensup milletvekillerinin oylamalara büyük çoğunlukla katılmadıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı metne imza atan milletvekilleri imzalarına sahip çıkarlarsa, Anayasa değişikliği halkoylamasma gerek kalmadan gerçekleştirilir" dedi,

4- RP tarafından Başbakan Tansu Çiller ile Bakanlar Kurulu hakkında 4 Haziran yerel seçimlerde devlet imkanlarının kullanıldığı gerekçesiyle verilen gensoru önergesi, TBMM'de 111'e karşılık 209 oyla reddedildi.

5- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret eden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Anayasa değişikliği için verilen kabul oylarının sayısının giderek düştüğünü belirtti ve daha geniş bir konsensüs oluşturulması gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da gerekirse Anayasa değişiklikleri konusunu görüşmek üzere parti liderlerini yeniden toplantıya davet edebileceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Köse Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "DYP, ANAP ve CHP milletvekillerinin Anayasa değişikliği konusunda aleyhte oy kullanmaya hakkı yoktur. Alman bir grup kararı da yoktur. Ancak manevi bir uzlaşma sözkonusudur" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, 1995 yılının 5.5 aylık dönemini değerlendirdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında teröristlerle çıkan çatışmalarda, Hakkari'de 3, Şırnak'ta 2, Elazığ'da 1 olmak üzere toplam 6 teröristin silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildiği, bir güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak, iki günlük resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Türkiye'den ayrıldı. Ziyaretinde TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Raşkanı Bülent Ecevit ve MHP Genel Başkanı ile görüşen Yaser Arafat, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de dostça ve kardeşçe karşılandığı için teşekkür ederek, "çok verimli ve yararlı görüşmeler yaptık. Türkiye'nin Filistin Halkına olan güçlü desteğini unutmayacağız. Buradaki temaslarımın sonunda ziyaretimden memnun ayrıldığımı söyleyebilirim" dedi.

10- Batı Avrupa Birliği Asamblesi (BAB) toplantısı nedeniyle Paris'te bulunan Başbakan Tansu Çiller, Türkiye için son derece önemli olan ve "Kürtlere otonomi vermeyi öngören" sözde kanun tasarısı ile ilgili yaptığı konuşmada, Avrupa'da bazı kişilerin "Teröristleri kahramanca mücadele veren gerillalar" olarak tanımladıklarını hatırlatarak, "Fakat bu kişiler, PKK'lı teröristler tarafından vahşice katledilen binlerce masum sivili görmezlikten geliyorlar. Emin olduğum bir şey varsa, şiddet ve baskı yoluyla kendi ülkelerinin bölünme teşebbüsüne maruz kalan her Avrupa ülkesinin bizim yapmakta olduğumuzu yapacağıdır" dedi. Bazı kişilerin, daha fazla demokratik hakkın, terörizm için bir panzehir olduğuna inandıklarını da ifade eden Çiller, bundan daha gerçek dışı birşeyin olamayacağını, mükemmelleştirilmiş bir demokraside bile terörizmin insanlık onurunu tehdit edeceğini ifade etti. Konuşmasında Yunanistan ile Türkiye ilişkilerine de değinen Başbakan temaslarını tamamladıktan sonra yazılı bir açıklama yaparak, gezisini değerlendirdi.

BAB Parlamenterler Meclisi'nde kabul edilen bir kararda, komisyon toplantılarında Türk parlamenterlere oy hakkı verilmesi kabul edildi.

11- Başbakan Tansu Çiller Paris'te, Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Meclisi'nde Avrupalı parlamenterlerin sorularını cevaplarken, Anayasa değişikliği konusunda koalisyon hükümetinin tek başına çoğunluğu sağlayamadiğini belirterek, gerekli 300 oya ulaşılmaması durumunda referanduma gidileceğini söyledi.

12- Çeçen komutan Şamil Basayev'in Budennovsk baskını sonrasında Rus ve Çeçenistan heyetleri arasında dün Grozni'de başlatılan siyasi görüşmelerde, tüm askeri faaliyetlerin 23 Haziran gecesine kadar karşılıklı dondurulması kararlaştıldı.

13- 38 aydır başkent Saraybosna'yı kuşatma altında tutan Sırplara karşı harekat başlatan ve kuşatmayı yarmaya çalışan Bosna ordusunun, harekatın dördüncü gününde stratejik öneme sahip Semizovac kasabasını ele geçirerek kuşatma altındaki başkent Saraybosna'ya 3 kilometre yaklaştıkları bildirildi.

14- Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis, Suriyeli yetkililerle, Yunan Savunma Bakanlığfna bağlı ELBO'dan ve Yunan Havacılık Sanayii'nden (EAB) Suriye'ye askeri malzeme satılması konularının ele alındığını açıkladı.

Bu arada, Rum gazetelerinde yer alan haberlerde, Suriye ile Yunanistan arasındaki askeri işbirliği çerçevesinde, Yunan savaş uçaklarının Güney Kıbrıs'a hava desteği için Suriye'deki üslerden yararlanacağı bildirildi.

15- ABD'nin California eyaletinde meydana gelen trafik kazasında 6'sı çocuk 8 kişi yanarak öldü.

21 HAZİRAN 1995

1- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Erzincan ve Tunceli'ye giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmalarda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü kimsenin aşamayacağını belirterek, Tunceli'den teröristlere, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti adaletine, milletin vicdanına teslim olun" çağrısında bulundu.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nm 51. maddesinin değiştirilerek, kamu çalışanlarının grevsiz-toplusözleşmesiz sendika kurabilmesini öngören değişiklik maddesi reddedildi. Öte yandan 400 bin kamu çalışanının örgütlü olduğu 31 memur sendikasının genel başkanı, örgütlenmelerine ilişkin Anayasa değişikliğinin tartışıldığı TBMM'ye giderek "Biz devletin bir parçası değil, kamu emekçisiyiz. Devlet ise işveren" mesajını verdiler.

Öte yandan kamu çalışanlarının İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndaki mitingi sırasında Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu'nun (KÇSKK) basın açıklaması okunarak, Meclis'te görüşülen anayasa taslağının hakları yok sayan tarzda çıkarılmasına izin verilmeyeceği belirtilerek, fiili grevlerin devam edeceği bildirildi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, iktidar partilerinin Anayasa değişikliği konusunda samimi olmadığını belirterek, Anayasa değişikliklerinin gelecek hafta sonuna kadar Meclis'ten geçmemesi durumunda, parti olarak desteklerini çekeceklerini söyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Çukur-ca'nın Pirinçeken sınır bölgesinde bir grup PKK'lı tarafından güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 11 güvenlik görevlisi şehit oldu, 4 güvenlik görevlisi de yaralandı. Daha sonra gerçekleştirilen operasyon sonucunda 4'ü kadın olmak üzere 21 PKK'lı öldürüldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

6- Brüksel'de yapılan Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Meclisi'ne katılan Türk Heyeti, ispanyol parlamenter Alfons Cuco tarafından hazırlanan Türkiye aleyhtarı rapor ve buna bağlı tavsiye karar taslağının kabul edilmesi sonucu dün yaptığı yazılı açıklamada, Cuco'nun raporunun gerçekçi olmadığını ve tek taraflı biçimde kaleme alındığını belirterek, ispanyol parlamenteri eleştirdi.

7- Rusya Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Başbakan Viktor Çernomirdin hükümetine güvensizlik oyu verildi.

8- Bosnalı Sırplara ait iki savaş uçağı, Saraybosna'nın kuzeybatısındaki yerleşim yeri Visoko'yu bombaladı. Öte yandan AFP'ye göre, Saraybosna'nın dış mahallesi Dobrinja'ya Sırpların attığı havan topu mermisi sonucu 5 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

22 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜBlTAK-Marmara Araştırma Merkezi'nin organizasyonuyla İstanbul'da düzenlenen "Ar-Ge Bilim ve Teknoloji Günleri Fuarf'mn açılışında yaptığı konuşmada, fuarda, uzun süreler sonucu elde edilen ürünlerin sergilenmesinden, bilim ve teknolojinin Türkiye'nin gündemine gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, PKK saldırıları sonucu 10 günde 49 askerin şehit edilmesi konusunda soruşturma açması gerektiğini belirterek, "Aynı bölgede 3 kez pusu kurulması, aynı karakolun 2 kez basılması, konunun ciddi olarak araştırılması gerektiğini gösteriyor. Gerekirse bu konuda Meclis soruşturması açılmasını isteyeceğiz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in talimatıyla İçişleri, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanları ile Olağanüstü Hal Bölgesi (OHAL) ve Çekiç Güç konularında bir koordinasyon toplantısı düzenleneceğini söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın An-, kara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Panos Vlasopulos'un bakanlığa çağırılarak, Yunanistan Parlamentosu ikinci Başkanı Panayottis Sgurides'in Şam'da, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a şilt vermesinin protesto edildiğini ve Atina'nın bu tutumunun kabul edilemez olarak nitelendirildiği bildirildi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın 68. maddesinin değiştirilmesine ilişkin 7. maddesi görüşülürken verilen, öğretim üyelerinin siyaset yapmalarına olanak tanıyan değişiklik önergesi, açık oylamada kabul edilirken, gizli oylamada 231 ret, 149 kabul oyu alarak reddedildi.

Bu arada yurtdışındaki yurttaşların oy kullanabilmesi ve seçme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin Anayasa değişikliği kabul edildi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, özel bir ziyaret için Ankara'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Ecevit görüşmede, Rum yönetimiyle tam üyelik konusunda entegrasyon sürecini başlatan Avrupa Birliği'nin (AB), adada tek millet olarak Rumları tanıdığını açıkça gösterdiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş da Rum yönetiminin, Türk uçaklarını etkisiz kılacak bir gece operasyonu yönünde silahlandığını açıklayarak, "Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiği açıktır. Türkiye dönüm noktasındadır" dedi.

7- Mardin'in Savur, Erzurum'un Hınıs ve Tekman ilçeleri kırsal bölgelerinde güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlarda 11 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Güney Afrika'nın Ankara Büyükelçisi Riaan Eksteen, iki ülke arasındaki ilişkileri Türkiye Gazetesine değerlendirdi.

9- Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Asamblesi, Başbakan Tansu Çiller'in yaptığı konuşmanın hemen ardından, BAB Parlamenterler Asamblesi Savunma Komisyonu Raportörü ispanyol Milletvekili Alfonse Cuco tarafından hazırlanan Kürtlere özerklik tanınmasını öneren ve KKTC'deki Türk askerlerini "işgal kuvveti" olarak niteleyen, raporunu onaylayarak Bakanlar Konseyi'ne gönderdi.

Bu arada Avrupa Konseyi de, AKPM tavsiye kararı konusunda görüş belirtmek üzere toplandı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ni temsilen 34 ülke büyükelçilerinin AKPM'ye gönderilmek üzere hazırladığı yanıtta, Türkiye'de anayasal düzenlemelerin yapılması için TBMM'de çalışmaların sürdürüldüğü ve Türk hükümetinin de inisiyatif başlattığı belirtilerek Türkiye'ye süre tanımak yerine, bu çalışmalarının sonucunun beklenmesi gerektiği kaydedildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, ispanyol senatör Alfonse Cuco tarafından hazırlanan raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada, raporun Türkiye ile ilgili bölümlerinin ön yargılı ve maddi hatalar içerdiğini ve Türkiye'nin içişlerine müdahale anlamını taşıdığını kaydetti. Akbel, raporda BAB Konseyi'ne sunulan önerilerin Türkiye tarafından ciddiye alınmadığını da sözlerine ekledi.

10- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi inal Batu, BM Genel Sekreteri But-ros Gali'ye bir mektup göndererek, Türkiye'nin, Yunanistan'ın Ege konusundaki niyetlerinden duyduğu kaygıyı dile getirerek, Ege'deki statükonun muhafazası dahil, hak ve çıkarlarını oldu-bittilere karşı korumakta kararlı olduğunu ve gelişmelere göre gerekli önlemleri almaktan kaçınmayacağını bildirdi.

11-16-20 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini yapacak olan BM Genel Sekreteri Butros Gali, New York'ta görevli 8 Türk gazetecisini kabul ederek, sorularını yanıtladı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözümlenmesi için kendisinden arabuluculuk yapılması istendiği takdirde, BM Genel Sekreteri olarak bu talebi yerine getirmenin görevi olduğunu ifade eden Butros Gali, "BM, üye ülkelere hizmet amacıyla kurulmuştur" dedi.

BM Genel Sekreteri, Kıbrıs sorununu çözmek için uzun süredir çaba harcadıklarını, ancak çözülmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

12- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin'in girişimiyle Çeçenistan'm başkenti Grozni'de yürütülen görüşmelere katılan Rusya ve Çeçenistan heyetleri, Çeçenistan'da süren savaşın sona erdirilerek bölgeye barışın getirilmesi için bir protokol imzaladılar.

13- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da muhalif göstericilerle polis arasında dün akşam çıkan çatışmalarda 1 kişinin öldüğü 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Filistin Özerk Yönetimi altındaki Gazze Şeridi'nde, aşırı dinci Filistinli örgütlerden Islami Cihad'ın liderlerinden Mahmud Havaja düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

23 HAZİRAN 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalardan memnun olduğunu belirterek Meclis'in demokratik bir tutum içinde değişiklikleri tartıştığını söyledi. Cindoruk, parlamentonun anayasa yapması ve değiştirmesinin her zaman zor olduğunu vurguladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Ankara'da toplandı. Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş olayları ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Anayasa değişiklikleriyle ilgili gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Yılmaz, memur sendikaları, grev ve toplusözleşme hakkı konusunda, ANAP ve CHP ile birlikte RP ve DSP'nin de ilk uzlaşma metnine dönülmesi konusunda ısrar ettiğini, ancak DYP'nin buna tek başına direndiğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin özel bir ziyaret için Ankara'da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Çetin görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Suriye'nin Türkiye'ye yönelik çevirme harekatı içinde olduklarını belirterek "Ancak, sonuç vermesi mümkün değildir" dedi. Çetin, Rum yönetiminin bütün anlaşmaları hiçe sayarak Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusunda bulunmalarının yeni sorunlar yaratacağını söyledi.

5- Kültür Bakanı Ercan Karakaş görevinden istifa etti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, "millet iradesi"nin TBMM'de doğru olarak yansıtılmadığını vurgulayarak 1991 yılında kurulan ve birçok parçaya ayrılan parlamentonun toplumdaki zihniyet değişikliğini yakalayamadığını söyledi. Ecevit, bölgesinden aldığı güçle dışarıya açılmak yerine, dışarıdan aldığı güçle bölgesine yabancılaşan Türkiye'nin "emperyalizmin sınır bekçisi" konumuna düştüğünü ileri sürdü.

7- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 31 Aralık 1995'e kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

8- ingiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd istifa etti.

24 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Numune Hastanesi ile ABD Methodist Hastanesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği "Birleşik Bilimsel Sempozyum"a katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gelir dağılımı bozukluğuna dikkat çekerek, "insan çaresizliğe düştüğü kadar devleti ve toplumu hiçbir yerde aramaz. Hastane kapılarında 'paran yoksa git' deniliyorsa orada devlet yoktur" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk NATO üyesi ülkelerin parlamento başkanları ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Miguel Angel Martinez ve Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Klaus Hanch'a, Yunan Parlamentosu'nun tutumunu kınayan birer mektup gönderdi. Cindoruk, mektubunda, bir grup Yunanlı milletvekilinin bölücü terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan ile Lübnan'da bir görüşme yaptıkları ve Yunanistan'ın amblemi olarak nitelendirilen antik Makedonya şiltini verdikleri yolunda haberler çıktığına, ancak bu haberlerin yalanlanmadığına dikkat çekti.

3- Başbakan Tansu Çiller, iran'la ortak sınır harekatı konusunun görüşüldüğü Milli Güvenlik Kurulu toplantısının hemen ardından yaptığı yazılı açıklamada, PKK terör örgütü üyelerine teslim olmaları için son çağrıda bulundu. Başbakan Çiller, kendiliğinden teslim olarak terör örgütünün çökertilmesine yardımcı olanların affedilmesini hükme bağlayan ve halk arasında Pişmanlık Yasası olarak bilinen yasanın 7 Temmuz'da yürürlükten kalkacağını vurgulayarak; operasyonların tüm örgüt yok edilinceye kadar süreceğini ve sağ kalmanın tek koşulunun teslim olmak olduğunu kaydetti.

4- Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu ile gündemdeki siyasi olaylarla ilgili yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

5- Hükümete, Avrupa Birliği standartlarına ve normlarına uygun yasal düzenlemeler yapmaya olanak sağlayacak Kanun Hükmünde Kararname çıkartma yetkisi veren Yetki Yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Görevinden istifa eden Kültür Bakanı Ercan Karakaş'ın istifası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kültür Bakanlığı'na yeni bir atama yapılıncaya kadar Turizm Bakanı irfan Gürpınar vekalet edecek.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Anayasa değişikliği ve referandum çalışmaları konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- YDH Olağanüstü il Kongresi İstanbul'da yapıldı. Kongrede İstanbul H Başkanlığı'na ibrahim Betil seçildi. Kongrenin başlamasından önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Cem Boyner, Meclis'in anayasa değişikliğini yapamayacağını bu nedenle kendisini feshetmesi gerektiğini söyledi.

9- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Türkiye gazetesine verdiği özel demeçte, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına, çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek yayın yapılmasına müsade edilmeyeceğini söyledi.

10- Türk Tabipler Birliği'nin 43. büyük kongresi Ankara'da başladı. Kongrenin açılışında konuşan TTB Başkanı Selim Ölçer, Türkiye'de sağlık alanındaki bir yıllık gelişmeleri özetleyerek, tüm çabalara karşın, bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu noktada, geleceğe ilişkin kaygılarının arttığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis de, Türkiye'nin önemli bir dönemeçten geçtiğini belirterek, sorunları aşmanın yolunun "Demokratik mücadeleye aktif katılım" olduğunu söyledi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde sürdürülen operasyonlarda 31 terörist öldürüldü. Çatışmalarda bir güvenlik görevlisi şehit oldu, 2 güvenlik görevlisi de yaralandı.

12- Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç televizyondan yaptığı açıklamada, "Eğer Boşnak askerler silahsızlandırılmazsa Srebrenica ile Saraybos-na'ya giden BM yardım konvoylarının geçişine izin vermeyiz" dedi. Hükümet ordusuna ağır bir darbe vurduklarını da iddia eden Karadziç "Adamlarımız Müslüman ordusunda büyük kayıp olduğunu haber verdiler" dedi.

Bosna'daki BM Sözcüsü Yarbay Gary Covvard ise yaptığı açıklamada, Boşnak ordusunun Tuzla kentine hakim ve stratejik öneme sahip Vis tepesini ele geçirdiklerini söyledi.

13- Pakistan'ın Karaçi kentinde dün rakip gruplar arasında çıkan çatışmalarda 25 kişinin öldüğü bildirildi.

14- ilk çocuk felci aşısı yapan Amerikalı bilimadamı Dr. Jonas Saik, La Jolla'da öldü.

25 HAZİR AN 1995

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, "Koalisyon bitti" yolunda açıklamalar yapan eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş'ın sözleri üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, "Karakaş'ın istifası kişisel bir olay. Koalisyonun ömrünün bittiği şeklindeki açıklamaları da kendi yorumudur. Koalisyonun sürüp sürmeyeceğine partinin yetkili organları karar verir. Bir kişinin bunları söylemesi nihayet kişisel bir değerlendirme olarak kalır" dedi.

2- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP - CHP hükümet ortaklığının Anayasa değişikliğinin gerçekleşmemesi ile ilgili olmadığını belirterek, değişikliğin milletvekillerinin doğrudan doğruya kişisel kararlarına bağlı olduğunu, parti kararının söz konusu olmadığını söyledi.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Erman Şahin, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Hakkari-Şırnak sınır boyuna, askeri harekatları kolaylaştırmaya yönelik bir yol yapımı için proje hazırlandığını belirterek, 200 kilometre uzunluğunda olacak yol için 3 trilyon liralık harcama yapılacağını söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği hususunda halk oylamasına gidilmesini isteyerek, Anayasa'nın 24. maddesi ile laiklik adı altında din düşmanlığı uygulandığını söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, MHP'nin Anayasa'nın başlangıç hükümlerine ilişkin önergesine destek verdiğini belirterek, "Biz de Ecevit'le yaptığımız anlaşma gereği, DSP'nin sendikal hakları düzenleyen 51. maddesi ile ilgili önergesini destekledik" dedi.

6- DiE Başkanı Mehmet Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, istatistik veri tabanının genişletilmesi ve bilgi akışının hızlandırılması için bir dizi çalışma başlattığını belirterek, "Tahıldaki rekolteyi, uzaydan çekilen fotoğraflar ve yerdeki durumu karşılaştırarak belirleyeceğiz" dedi.

7- Birleşmiş Milletler Örgütü'nün 50. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı. BM Genel Sekreteri Butros Gali törenlere katılmak üzere gittiği, San Fran-cisco'da yaptığı açıklamada, BM'nin pratik olarak iflas ettiğini ve üye ülkelerin maddi desteği olmaksızın, ana sözleşmesinde öngörülen hedeflere ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

8- Cezayir İçişleri Bakanı Abdurrahman Mezin-Şerif, Fransız Le Journal du Dimanche gazetesine yaptığı açıklamada, Cezayir'de barışın inşa edilmesi için büyük ilerleme kaydedildiğini belirterek, hükümet ile yasadışı aşırı dinci Islami Selamet Cephesi(FIS) arasında sürdürülen gizli görüşmelerde tarafların uzlaşmaya yaklaştığını söyledi.

9- Pakistan'ın Karaçi şehrinde meydana gelen şiddet olaylarında 27 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Topluluğu ile olan ticari ilişkilerin uyumlu bir şekilde yürütülmesi amacıyla 08.06.1995 tarihli ve 4113 sayılı Yetki Kanunu'na istinaden Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan 8 kararnameyi onayladı.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün (MTA) kuruluşunun 60. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ithal edilen ve döviz kaybına neden olan madenlere yönelik aramalara öncelik verileceğini söyledi.

3- Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sözer Özel yaptığı açıklamada, Türk Sanayici ve işadamları Derneği'nin (TÜSlAD) geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığı, orta vadeli istikrar programı önerisini desteklediklerini bildirdi.

4- Adana'nın Osmaniye ilçesine bağlı Olukbaşı yaylasında bir eve baskın düzenleyen bölücü teröristler 3 kişiyi öldürdü, 7 kişiyi de yaraladılar.

Öte yandan Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Tunceli'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, 19 terörist ölü ele geçirildi.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

6- Dışişleri Bakanı Erdal inönü bir günlük resmi ziyarette bulunmak üzere KKTC'ye gitti, inönü, Ercan Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, BM Genel Sekreteri Butros Gali tarafından ortaya atılan Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin uygulanmasını desteklediğini hatırlatarak, Türkiye'nin anlaşmalarla belirlenmiş haklarını koruduğunu, AB'nin Güney Kıbrıs'ı tek başına birliğe alma yolunu seçmesi durumunda Türkiye'nin de KKTC ile bütünleşeceğini belirtti.

7- Devlet Bakanı Onur Kumbararacıbaşı, eylül ayında Ankara'da yapılması planlanan Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komitesi (KEK) toplantısı öncesi ticari ve ekonomik ilişkileri gözden geçirmek amacıyla bir günlük çalışma ziyareti için Moskova'ya gitti. Kumbaracıbaşı, KEK Eşbaşkanı ve Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Oleg Soskoveç ile görüşmesinde son zamanlarda Türk-Rus ilişkilerinin gelişim ivmesinin azaldığını, Türk hükümetinin

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde Rus girişimcilerle ortak projeler geliştirebileceğini belirtti.

8- Papa ikinci Jean Paul, Vatikan Büyükelçiliğine atanan Büyükelçi Semih Belen'i kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmasını desteklediğini söyledi.

9- Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve toplantısı Fransa'nın Cannes kentinde başladı.

10- Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Hapishaneleri izleme Örgütü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu toplam 40 ülkedeki durumu irdeleyen 1995 raporunu yayımladı.

11- Afrika Birliği Örgütü Zirvesi için Etiyopya'nın başkenti Addis Aba-ba'ya giden Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in aracına ateş açıldığı, Mübarek'in yara almadan kurtulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, suikast girişimine uğrayan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e geçmiş olsun mesajı gönderdi.

27 HAZİRAN 1995

1- Bursa'da, Tofaş'ın 25. kuruluş yıldönümü kutlamaları Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Ciller'in katılımıyla yapıldı. Başbakan Çiller, "Dünya ile rekabet eden yerli firmamızdan gurur duyuyorum" derken Cumhurbaşkanı Demirel de 25 yıl önce açılışını yaptığı fabrikanın bugün çiz diği hedefe ulaştığını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısın-da.Türk Dış Politikası konusunda hükümeti eleştirdi ve uyarılarda bulundu. Hükümetin beceriksizliği nedeniyle Türkiye'nin yalnızlığa itildiğini anlatan Yılmaz, çizdiği tablo ile ülkenin dört bir yandan adeta ateş çemberine alındığını kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, ANAP Genel Başkanı Mesut Yıl-maz'ı ziyaret ederek Anayasa değişiklikleri konusunda görüştü. Görüşmede, DYP, ANAP ve CHP'nin biraraya gelerek, memura grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı, öğretim üyelerine siyaset yasağının kaldırılması konusunda mutabakat metni hazırlanması kararlaştırıldı.

4- Çekiç Güc'ün görev süresinin 7. kez, 6 ay süreyle uzatılması, Olağanüstü Hal uygulamasının da 24. kez 10 ilde 4 ay daha uzatılması ile ilgili hükümet tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, Anayasa değişiklik paketinde yer alan "Türkiye Milletvekilliği" maddesi metinden çıkarıldı, Şu anda 450 olan milletvekili sayısı da 550 olarak değiştirildi.

6- Almanya Bonn Büyükelçiliğime atanan Volkan Vural'ı kabul eden RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Türkiye'nin herkesle iyi geçinen şahsiyetli bir dış politika izlemesi gerektiğini söyledi.

7- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, nüfusunun halen yarısı köylü ve çiftçi olan ülkemizde, üretici kesimin kapitalizmin etkisinden kurtarılması gerektiğini söyledi.

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel yaptığı açıklamada, özel televizyonlara "Reality show"larla ilgili olarak yayıncılık ilkelerine uymaları konusunda çağrıda bulunarak, aynı ilkenin üst üste ihlalinin yayını durdurmayı gerektirdiğini söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında!5 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

10- Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Günlücek ormanlarında dün çıkan yangın kontrol altına alındı, ilk belirlemelere göre yangında, 200 hektarlık alan zarar gördü.

11- Dışişleri Bakanı Erdal inönü KKTC'ye gerçekleştirdiği bir günlük resmi ziyareti tamamlayarak adadan ayrıldı, inönü, hareket öncesi Ercan Hava-alanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüme ulaşmanın tek yolunun müzakere, karşılıklı rıza ve mutabakat olduğunu açıkladı.

12- KKTC'de Girne'nin Beşparmak Dağlan'nın ormanlık alanında çıkan ve süratle genişleyen orman yangını sebebiyle ülke çapında alarm verildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Basın Sözcüsü Catherine Colonna AB zirve toplantısının yapldığı Fransa'nın Cannes kentinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Chirac'ın, AB'nin gelecek dönem başkanı ispanya'dan, AB'nin aralık ayında Madrid'de yapılacak bundan sonraki düzenli zirve toplantısına Türkiye'nin davet edilmesi ihtimalini dikkate alarak Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçmesini istediğini söyledi. Sözcü, "Chirac, Avrupa Birliği, gümrük birliğini onayladıktan sonra 15'lerin Türkiye'yi bundan sonraki ilk zirveye özel bir statü ile davet etmeyi planlamasını istediğini belirtti" dedi.

14- Irak'ın, Bulgaristan ve Sudan ile sanayi alanında işbirliği anlaşmaları imzaladığı bildirildi.

15- Arap Yarımadası'ndaki Körfez emirliklerinden Katar'da, veliaht Prens Hamid Bin Halife el-Sani, babası yurtdışında iken gerçekleştirdiği bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.

28 HAZİRAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de insan hakları ihlalinin olduğunu söyledi. Demirel, "insan hakları ihlalini kim yapıyorsa devlet yakasına yapışıyor. Avrupa, insan haklarına sahip çıkarken canilere de arka çıkıyor" dedi. Demirel konuşmasında, dünyadaki son siyasi gelişmelere, Avrupa Birliği'ne, Türkiye'nin komşu ülkelerle ilişkilerine, terör sorununa, insan hakları konularına da değindi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadele edecek tek partinin DYP olduğunu söyledi. Çiller, RP'yi PKK'ya destek vermesi nedeniyle eleştirerek" RP, içeride terörle mücadelenin tüm yönlerine karşı çıkmanın yanı sıra teröristleri besleyip ülkemize gönderen ülkelerle temaslarında bunu ortaya koymayarak 'Milli Görüş'ün ne olduğunu göstermiştir" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in grup toplantısında kendisine yönelttiği eleştirileri yanıtladı.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin başkanlığında toplanan "Güneydoğu Onarım Projesi Komisyonu" ilk toplantısını yaptı. Toplantının açılışında konuşan Çetin, "Amacımız, bölgenin ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm bulmak" dedi. Çetin, hükümetin uygulama programında öngörülen Güneydoğu Anadolu Onarım Projesi'nin hayata geçirilmesi için bu toplantının gerçekleştirildiğini ve bölgedeki sorunlara çözüm bulmak maksadıyla 1995 bütçesindeki yatırımların bir an önce gerçekleştiriliri eye çalışılacağını söyledi.

4- ANAP İstanbul Milletvekili Gürol Soylu, "ANAP'ın RP ile işbirliği yaparak, laiklik ilkesinden taviz verdiğini" söyleyerek partisinden istita etti.

5- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da eğlence yerlerine getirilen gürültü yasağı ile ilgili bilgiler verdi. Kozakçıoğlu, 15 Temmuz'a kadar gürültü ölçme monitörlerini takmayan canlı veya yükseltilmiş müzik yayını yapan yerlerin 5 gün süreyle kapatılacağını söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamındaki illerin valilerinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yaptığı toplantıda konuşan Bölge Valisi Ünal Erkan, yılbaşından bu yana bölgede yürütülen operasyon ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

7- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Georgi Pirinski'nin davetlisi olarak iki günlük resmi bir ziyaret için Sofya'ya gitti, inönü, Sofya Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, temasları sırasında Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ikili ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konuları ele alacaklarını söyledi.

8- Sırpların Saraybosna'da televizyon merkezine düzenlediği saldırıda 4 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

9- Sri Lanka'nın kuzeyinde, bağımsızlık yanlısı Tamil gerillalarının askeri bir üsse düzenledikleri saldırı sırasında çıkan çatışmalarda 140 kişinin öldüğü bildirildi.

29 HAZİRAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, CHP'li bakanlardan Devlet Bakanı Onur Kum-baracıbaşı, Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Adalet Bakanı Mehmet Moğul-tay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, Turizm Bakanı irfan Gürpınar ile Bayındırlık ve Iskan Bakanı Erman Şahin'in Bakanlar Kurulu toplantısına katılmamaları üzerine parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Çiller, Hikmet Çetin ile henüz "nihai görüşmede" bulunmadıklarını belirterek, konunun büyütülecek bir şey olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in uzlaştırıcı tutumuyla koalisyonun devam edeceğini, ancak hükümetin bozulması durumunda ANAP'la koalisyon yerine, azınlık hükümetine gidilebileceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, CHP'li bakanların Bakanlar Kurulu toplantılarına katılmamaları ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayarak" CHP'nin hükümetten ayrılmasını gerektiren pek çok sorun yaşandı. Bütün ilkelerine aykırı pek çok şeyi kabul ettiler. Önce tepki getiriyorlar, sonra kabul ediyorlar. CHP, ikna kabileyeti olan bir hükümet ortağı" dedi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın "başlangıç" bölümü dahil 20 maddesinin değiştirilmesini öngören paketin 13 maddesi reddedildi.

4- Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Derneği ile işletme Bilim Uzmanları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "Gümrük Birliği Karşısında Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Bekleyen Tehlike ve Fırsatlar" konulu bir panel yapıldı. Panele katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesine karşı olmadıklarını belirtirken, hükümetin bu konuda pazarlık gücünü kullanmasından ve gümrük birliği öncesi gerekli hazırlıkların yapılmamasından şikayetçi oldular.

5- İstanbul'da toplanan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yöneticiler Kurulu, basının ve basın çalışanlarının içinde bulunduğu durum ile sendikal örgütlenme ve geleceğe dönük hedetleri değerlendirdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, basın emekçilerinin, sektörde ağırlığını iyice hissettiren sermayenin baskısı altında ezildiğine dikkat çekilerek emek sömürüsünün had safhaya ulaştığı kaydedildi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Anayasa'nın 24. maddesinin değiştirilmesi doğrultusunda TBMM'de oluşan iradenin içeriğinin, Meclis'in bu günkü özelliğine ilişkin kaygıları artırdığını, cumhuriyetin kuruluş amaçlarını korumak ve geliştirmekle yükümlü milletvekillerinin önemli bölümünün bu sorumluluğa uygun olmayan yönelimlerinin endişe yarattığı bildirildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 19 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Erzurum'un Pazaryolu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

9- Türkiye ve İsrail arasında tarımda işbirliği ve su satın alınması konuları, Türkiye'de bulunan İsrail Tarım Bakanı Yakov Tzur'un Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin ile yaptığı görüşmelerde ele alındı. İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, Orta Asya ve Kafkasya'da ortak işbirliğini de öngören tarım işbirliği konusunda mutabakat imzalandı.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 11 köyün etkilendiği yangın bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere gittiği KKTC'de yaptığı açıklamada, "Yalnız değilsiniz. 60 milyon Türk vatandaşı sizinle beraberdir" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Ulusal bir felaketle karşı karşıya-yız" diyerek yangının yayılmasında kuru otların temizlenmemesinin büyük rolü olduğunu, hükümetin gerekirse yasa çıkarıp insanları, yangın çıkma ihtimali olan bahçelerini, tarlalarını temizletmeye mecbur etmesini önerdi. Denktaş, olayda sabotaj sezilmediğini, ancak yangının yayılmasının araştırılması gerektiğini bildirdi.

KKTC Başbakanı Hakkı Atun ise konuşmasında, kundaklama iddialarının ciddiyetle incelendiğini, yangına neden oldukları iddiasıyla 4 kişinin tutuklandığını söyledi.

11-NATO üyesi ülkelerin Brüksel'deki daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi, olağan toplantısında, Bosna'daki BM Koruma Gücü bünyesindeki görevlilerin "gerektiği takdirde" geri çekilmeleri halinde uygulanacak planı onaylarken, Yunanistan, NATO'nun "40104 Planı" çerçevesinde Türkiye'deki izmir karargahına atıfta bulunulmasına karşı çıktı. Öte yandan Türkiyede "var olmayan karargahlara atıfta bulunulamayacağı" gerekçesiyle karara çekince koydu.

12- ABD Temsilciler Meclisi tarafından alınan karar uyarınca, insan hakları, Kıbrıs ve Kürt sorunlarıyla Ermenistan'a insani yardımların ulaşmasını engellediği gerekçesiyle, Türkiye'ye gelecek yıl yapılması planlanan ekonomik yardımın 25 milyon dolar kesilmesi kararlaştırdı.

13- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da kendisini hedef alan başarısız suikastın Sudanlılar tarafından düzenlendiğine ilişkin ellerinde kesin kanıtlar olduğunu iddia etti. Hüsnü Mübarek, Sudan'ın düşmanca tutumunu sergilemeye devam etmesi halinde Mısır'ın sert önlemler almak zorunda kalacağını bildirdi.

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta, Kürt grupların kontrolündeki bölgenin doğu kesimine bombardıman düzenlendiği, saldırıda 1 sivilin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Batı Şeria'nm Filistin Özerk Yönetimi'ne geçmesi konusunda İsrail ile FKÖ arasında yapılan görüşmelerde anlaşmaya yarılamadığı bildirildi.

16- ABD'nin Cape Canaveral uzay üssünden dün fırlatılan uzay mekiği Atlantis ile Rus uzay istasyonu Mir, yörüngede kenetlendi.

17- Güney Kore'nin başkenti Seul'de 5 katlı alışveriş merkezinin çökmesi nedeniyle 300 kişinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

30 HAZİRAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller iktisadi Kalkınma Vakfı'nın İstanbul'da düzenlenen 32.Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, gümrük birliği ile 5 Nisan kararlarında temelleri atılan orta vadeli yapısal değişikliklerin devamlılığının sağlanacağını kaydetti. Çiller, yapısal değişikliklerin yalnızca ekonomiyle sınırlı kalmayıp demokratikleşmede de aynı kurumsal standartların getirileceğini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez'de genel kurulda yaptığı konuşmada, siyasi istikrarın bozulmamasını arzu ettiklerini belirterek, Türkiye'de ciddi bir hükümet anlayışı istediklerini söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nurettin Nurkan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ando-nis Bikas'ın, "Avrupa'nın Türkiye'ye karşı desteği, Naziler'e zamanında gösterilen hoşgörüye benziyor" yönündeki açıklamasını "seviyesiz ve Yunanistan adına utanç verici" olarak değerlendirdi.

3- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Narkotik Şube Ekipleri'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda 153 kg.eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı.

4- Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEl) ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen doruk toplantısı Romanya'nın başkenti Bükreş'te başladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Bükreş'e hareketinden önce Esen-boğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bükreşdeki toplantının KEl'nin uluslararası kimliğini güçlendirmek amacıyla uluslararası bir anlaşma veya hukuki bir temele oturtulabilmesi için de uygun bir değerlendirme doruğu olacağı görüşünü dile getirdi.

5- Almanya Federal Meclisi, Bosna'da görev yapan BM askerlerinin korunması için oluşturulan "Acil Müdahale Gücü"ne asker gönderilmesini kararlaştırdı.

6- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Sözcüsü Sergei Medvedev Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Ulusal Güvenlik Konseyi'nde istifaya hazır olduklarını açıklayan İçişleri Bakanı Viktor Yerin, Federal Güvenlik Servisi Başkanı Sergei Stepaşin ve Çeçenistan'dan sorumlu Başbakan

Yardımcısı Nikolay Yegorov'un görevlerinden alındığını söyledi.

7- iran'ın başkenti Tahran'da, Hazar Denizi'nin statüsü konusunda düzenlenen toplantıda, anlaşmazlıkların çözümlenmesi için bölge ülkelerinin bir anlaşmaya varamadıkları bildirildi.

8- Film yıldızı Lana Turner Los Angeles'te öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106