16.5.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1995

1 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk haritacılığının 100.yıl kutlamaları nedeniyle Maden Tetkik ve Araştırma (MTA) Enstitüsü'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 50 yıl önceki harita kavramı ile bugünkü kavram arasında büyük mesafeler olduğunu belirterek "Uydu meselesi, havadan çekilen fotoğraflar, bu fotoğrafların okunması aslında yeni bir devri açmıştır dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur-sultan Nazarbayev'e, 29 Nisan 1995 günü yapılan referandumla cumhurbaşkanlığı süresinin 2000 yılına kadar uzatılması nedeniyle bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Milliyet, Hürriyet, Sabah ve Türkiye gazetelerinin temsilci ve yazarlarını ayrı ayrı kabul ederek, Irak ile sınır değişikliği, erken seçim, Terörle Mücadele Yasası'nın "düşünce suçunu kapsayan" 8. maddesi ile ilgili görüşlerini açıkladı.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGlT) Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Willy Wimmer ve beraberindeki heyeti kabulünde, "Türkiye, çok demokratik bir ülkedir. Ülkemizde demokrasi bütün kurum ve kuralları ile işliyor. Sansür yok, rejim açık, bütün belgeler devletin bilgisinde ve resmi kayıtlarındadır" dedi.

AGlT Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Willy Wimmer ve beraberindeki heyet daha sonra DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan'ı ziyaret ettiler.

4- Başbakan Tansu Çiller, Kuzey Irak'ta sürdürülen harekata katılarak yurda dönen asker ve korucular için Silopi'de düzenlenen karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü olmadığını ama gerekirse tekrar Kuzey Irak'a girileceğini söyledi.

Törenlere Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ve Devlet Bakanı Necmettin Cevheri de katıldı.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Boris Şıhmuradov ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve Türkmenistan işbirliğinin dünya siyasetinde büyük güç oluşturduğunu söyledi.

Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Boris Şıhmura-dov ise Türkiye'nin ülkesinin "temel müttefiki" olduğunu belirterek ekonomik alanda iki ülkenin geniş işbirliği İçinde bulunduğunu söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan, iş ve işçi Bulma Kurumu tarafından Ankara'da düzenlenen "istihdam ve Danışmanlık Hizmetleri" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, sosyal paket kapsamında yer alan yasa tasarılarının yakında yasalaşacağını belirterek, iş ve işçi Bulma Kurumu'nun "aracı bir kuruluş" olmaktan çıkarılıp Iş-Kur olarak hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda 16 PKK'lı terörist öldürüldü.

8-1 Mayıs İşçi Bayramı düzenlenen törenlerle tüm yurtta kutlandı.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali resmi bir ziyaret için gittiği Yeni Zelanda'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'de resmen sona eren 4 aylık ateşkesin gayri resmi olarak devam edeceğini umduğunu söyledi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton dün New York'ta düzenlenen Dünya Yahudi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "bir numaralı terör ihracatçısı" olarak suçladığı Iranla tüm yatırım ve ticaret ilişkilerini keseceklerini açıkladı. Clinton, "Iran nükleer silahlar kazanma peşinde koşmaya devam ederken daha fazla bir şey yapmamak felaket olur" dedi.

2 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinin yönetici ve yazarlarını kabul ederek iç ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avusturya Meclis Başkanı Heinz Fischer'İn resmi davetlisi olarak Viyana'ya gitti.

3- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, erken genel seçim isteyen muhalefeti eleştirerek, partisinin terör ve ekonomi konularındaki görüşlerini anlattı.

4- Genelkurmay Başkalığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu Diyarbakır'da düzenlediği brifingte, 43. gününü geride bırakan Kuzey Irak harekatı hakkında bilgi verdi. Operasyon alanında bulunan birliklerin büyük bölümünün Türkiye'ye döndüklerini açıklayan Silahçıoğlu, harekatın 2 trilyon 800 milyar liraya mal olduğunu söyledi. Açıklamada ayrıca, harekatta bugüne değin 185 Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin yaralandığı, 4'ü subay, 5'i astsubay, 3'ü uzman çavuş olmak üzere toplam 61 şehit verildiği bildirildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Genel Merkez'de toplanan Başkanlık Divanı'ndan sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel'in, Köşk'te kabul ettiği gazetecilere ülkenin durumunu iyi görmediği ve Türkiye'nin batı tarafından Sevr'e itildiği yolundaki demecini, bir Devlet Baş-kanı'nın yapacağı en ciddi uyarı olarak değerlendirerek, Meclis'in bu konuyu görüşmeyerek, sistemi çalıştırmadığını söyledi.

6- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da yaptığı açıklamada, 1995 yılının mart ayında yatırım malları ithalatında, üretimde kullanılan mallarda çok büyük artış olduğunu gördüklerini belirterek, bunun ekonomide kapasite kullanım artışı ve yatırımların İlk hazırlıklarının İşareti olduğunu söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, PTT'nin Telekomünikasyon (T) hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin tasarının birinci maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeye göre, telekomünikasyon hizmetlerini yürütecek olan Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi hisselerinin ençok yüzde 49'u devredilebilecek.

8- TBMM Liderlerin Malvarlığını Araştırma Komisyonu üyeleri, Başbakan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller'in ABD'deki malvarlığı ile ilgili araştırmalarını

tamamlayarak yurda döndüler. Komisyon Başkanı Haluk Müftüler Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Sayın Başbakan'ın mal beyanıyla bizim yaptığımız tespitler arasında bir uyumsuzluk görülmemiştir" dedi.

9- Özelleştirme idaresi Başkanlığı görevine getirilen Ufuk Söylemez'in atama kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, dün gerçekleştirdiği Silopi gezisi konusunda bilgi verdi ve Kuzey Irak harekatı ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Çetin, Kuzey Irak harekatı sırasında hiç bir sivile zarar verilmediğini belirterek, "Bu batılı dostlarımızın endişelerinde ne kadar haksız ve yanlı olduğunu ortaya koydu" dedi.

11- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye-lrak sınırı konusunda görüşlerini bildirdi ve sınırın yeniden düzenlenmesini destekleyeceklerini söyledi.

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Anayasa değişikliği konusunda düzenlediği basın toplantısında, TBMM Anayasa Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyonun 21 Anayasa maddesinin değişikliğine ilişkin hazırladığı raporu "eksik, yetersiz, sakıncalı ve insafsız" bulduğunu söyledi.

13- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak, "Genel olarak iletişim hakkının, özel olarak basın özgürlüğünün tam olarak sağlanması, başta TBMM olmak üzere, tüm hükümetin ve siyasal partilerin yaşamsal nitelikte görevidir" dedi.

14- Bitlis'te aşın yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketi, 1 trilyon liralık maddi hasara yol açtı.

15- Iran Petrol Bakanı Gulam Rıza Aghazade, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy'un resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Konuk Bakan Aghazade Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, iki gün sürecek resmi görüşmelerde "Iran doğalgazmın Türkiye'ye intikali" ve "petrol satışı" konularının ele alınacağını söyledi.

16- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral George Joulvvan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı'nın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

17- Azerbaycan Milli Meclisi, Başbakan Vekili Fuat Guliyev'in bu göreve asaleten atanmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşerek kabul etti.

18- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e ayrılıkçı Krajina Sırpları tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

19- İtalya'nın Napoli kentinde bir otelde çıkan yangında, 5 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

3 M AYIŞ 1995

1- ANAP Genet Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e son siyasi gelişmelerle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirilerde bulundu.

Yılmaz, ayrıca Başbakan Tansu Çiller'in dün Meclis grup toplantısında açıkladığı gerekirse eylül ayında Kuzey Irak'a yeniden girileceği yolundaki sözlerini de eleştirdi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Batı Trakya'ya yaptığı gezisinin ikinci gününde, bir grup Yunanlı ve PKK yandaşının saldırısına uğradı.

3- insan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Alman Sosyal Demokrat Parti Baden-Würihemberg Eyaleti Parlamentosu Ekonomi Çalışma Grubu Heyetini kabul etti. Hacaloğlu, Otto Hauser başkanlığındaki heyet üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tercihlerinin "tam demokrasi ve insan haklarını sınırsız sahiplenme" olduğunu söyledi. Hauser ise Türkiye'ye, Türkiye ile Almanya ve Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesini sağlamak amacıyla geldiklerini söyledi.

4- Polonya'nın başkenti Varşova'da başlayan 74. Avrupa Büyükler Halter Şampiyonasında, Halil Mutlu ve Hafız Süleymanoğlu dünya rekoru kırarak altın madalya kazandılar.

5- Milas-Söke karayolunda meydana gelen trafik kazasında 21 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

6- Maliye Bakanlığı eski Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan vefat etti.

7- Avusturya'da bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avusturya Parlamento Başkanı Heinz Fischer ile görüştü, iki başkanın ortak olarak düzenledikleri basın toplantısında, Cindoruk, "Türk halkının tek temsilcisi TBMM'dir. Egemenlik hakkımızı başkalarıyla paylaşmayız. Hangi ülke sözde parlamento kurulmasına izin verirse, onunla ilişkimizi keseriz" dedi.

Avusturya Parlamento Başkanı Fischer de Türkiye'de bir parlamento varken, başka bir parlamento ile ilişki kurulamayacağını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Erdal İnönü, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Ha-sanov'un davetlisi olarak Bakü'ye gitti.

9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (İKYB) lideri Celal Talabani, Erbil kentinde AFB'ye verdiği demeçte, yasadışı bölücü örgüt PKK'nın, Türkiye'ye saldırmak amacıyla, IKYB'nin kontrol ettiği bölgeyi kullanmasına engel olmayacaklarını belirterek, "PKK'yı terörist bir örgüt olarak değil, siyasi bir organizasyon olarak" kabul ettiklerini söyledi.

4 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, iki gün önce Batı Trakya'yı ziyaret eden Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna ve beraberindeki heyete fanatik Yunanlılar tarafından Selanik'te yapılan saldırının demokrasi ve insan hakları normlarına uymadığını söyledi.

2- Avusturya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyareti hakkında bilgi verdi. TBMM Başkanı Cindoruk, Türkiye'nin son yıllarda kendisini Batı'ya tam anlatamadığını belirterek, bunun bazı sorunlar çıkardığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Tugay Uluçevik, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın Batı Trakya'da uğradığı saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, dün gece Bakanlığa çağırılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimİtrios Nezeritis'e, bir protesto notası verildiğini bildirdi.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Bikas ise yaptığı açıklamada, "Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın, Trakya'ya iki ülke ilişkilerindeki ortamı düzeltmek için değil, sadece tahriklerde bulunmak için geldiğini" öne sürdü.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Bakanlar Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, sona eren Kuzey Irak Harekatı hakkında bilgi verdi. Gölhan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) harekat kapsamında Kuzey Irak'ta bulunan 5-6 bin askerin "bölgede sınır güvenliğini sağlamaya devam edeceğini" söyledi. Milli Savunma Bakanı Gölhan, Türk birliklerinin çekilmesinin ardından PKK'nın yeniden bölgeye döndüğüne ilişkin iddiaların anımsatılması üzerine, "Öyle bir şey söz konusu değil. Altyapısı tahrip olmuş durumda. Barınacağı hiçbir yeri kalmamıştır" dedi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) düşünceyi açıklamayı suç sayan 8. maddesinin kaldırılması ve Türk Ceza Yasası'nın 311. maddesine bazı eklemeler yapılması konusunda Bakanlar Kurulu'nda varılan uzlaşma metninin, "Geri adım değil, ileri adım olduğunu" söyledi. Moğultay, uzlaşma metninin yasalaşması durumunda 100'ün üzerinde tahliye olacağını ve 3 binin üzerinde davanın da düşeceğini belirterek, "Demokrasiden korkmayalım. Düşünce özgürlüğü ülkeyi bölmez" dedi.

6- Avrupa Güvenlik işbirliği Teşkilatı (AGlT) Parlamenter Asamble-si'nden 14 kişilik heyet Ankara'daki 3 günlük İncelemelerini tamamlayarak, Diyarbakır'a gittiler.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan tarafından AGlT heyetine brifing verildi.

7- İstanbul Küçükçekmece'de korsan gösteri yapan bir grubun işyerlerine attığı molotof kokteyllerinin patlaması sonucu çıkan yangında 3 kişi öldü, 2 kişide yaralandı.

8- Ankara'da temaslarda bulunan Iran Petrol Bakanı Gulamnza Agaza-de, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin iran'dan ithal edeceği petrol ve doğalgaza ilişkin görüşmeler hakkında bilgi verdi. Agazade, Türkiye'ye bu yıl 4 milyon ton ham petrol ihraç edilmesini öngören anlaşmanın İmzalandığını, doğalgaz ithaline ilişkin anlaşmanın da önümüzdeki 6 ay içinde imzalanacağını söyledi.

ABD'nin iran'a ambargo uygulaması yönündeki kararını da değerlendiren Iran Petrol Bakanı Agazade, "ABD Başkanı Bill Clinton iran'ın iç politikasına yönelik bir manevra yaptı. Ancak, tüm dünyada manevrası başarısız oldu" dedi. ABD'nin iran'ın nükleer silah bulundurduğu yönündeki açıklamalarının da yersiz olduğunu söyleyen Agazade, "İran'da bu konuda bir araştırma yapıldı ve nükleer silah bulunmadığı açıklandı" dedi.

9- Dışişleri Bakanı Erdal inönü'nün Azerbaycan'a yaptığı resmi ziyaret sonrası yayımlanan ortak bildiride, Karabağ'ın, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğu ve Ermenistan'ın, işgal ettıği toprakları bir an önce boşaltması yönünde somut olumlu adımlar atması gerektiği vurgulandı. Bildiride, Azerbaycan ile Türkiye İkili ilişkilerinin tüm boyutları ile gözden geçirildiği, bölgesel ve uluslararası konular üzerinde geniş fikir alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

5 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa ülkelerinde görev yapmakta olan büyükelçileri Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel toplantıda, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı takındığı tavrı "İncitici" olarak niteleyerek, "Avrupa'nın tavrına karşı savaş açmamız söz konusu değil. Avrupa ile işbirliğimizde yarar vardır. Bizi içine almak istemiyorsa Türkiye yoluna devam edecektir" dedi.

Aralarında Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Turgay Özçeri'nin de bulunduğu Türk diplomatları daha sonra CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tarafından da kabul edildi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin Genel idare Kurulu (GIK) toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçimin söz konusu olmadığını belirtti. Başbakan Çiller, Türkiye'nin çok zor günleri geride bıraktığını, enflasyonun düşeceğini, demokratikleşme, hak ve hürriyetler konusunda da ilerleme sağlanacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın iç ve dış siyasi olaylarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Yılmaz, "Başbakan, Anayasa'yı hiçe sayıp ekim ayında ara seçime gitmezse sine-i millete döneriz" dedi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, İstanbul'da, 20. iktisatçılar Haftası kapsamında düzenlenen "Bölgesel Sorunlar ve Gelişmeler Ekseninde Türkiye'nin Dış Politikası" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, insanlığın mutluluğunu ve barışını sağlayacak dünya düzeninin kurulamadığını belirterek terör, bağnazlık, ırkçılık ve saldırganlığın arttığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da yaptığı açıklamada, geçen hafta Yunanistan'ın Selanik kentine yaptığı ziyaret sırasında saldırıya uğraması ile ilgili olarak bilgi verdi. Aktuna, "bu olay Türkiye ile Yunanistan arasında sıkışıp kalmayacaktır. Bu olay dünya kamuoyunun önüne mutlaka açık seçik getirilecektir" dedi. Bakan Aktuna 3 ay sonra aynı bölgelere ikinci bir ziyarette bulunacağını da belirtti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos ise Atina'da yaptığı

açıklamada, Yıldırım Aktuna'nın gezisi sırasında bazı açıklamalarının kendi lerini tahrik ettiğini ileri sürdü.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, orta dereceli okullarda uygulanan kredili sistemin kaldırılmasının söz konusu olmadığını belirterek yaşanan aksaklıkların giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy ile Iran Petrol Bakanı Gulemreza Agazade, İstanbul Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen törende Türkiye'nin 1998 yılından başlamak üzere iran'dan 23 yıl süreyle doğal-gaz almasını öngören anlaşmayı imzaladılar. Veysel Atasoy, imza töreninde yaptığı konuşmada, Iran ile Türkiye arasındaki petrol görüşmelerinin 40 yıldır sürdüğünü anımsatarak Tebriz-Ankara boru hattı projesinin kesinlik kazandığını belirtti. Iran Petrol Bakanı Agazade de petrol ve doğalgaz anlaşmalarının iki ülke arasındaki dostluğun geliştirilmesi açısından önem taşıdığını vurguladı.

8- Birleşmiş Milletlere bağlı olarak çalışan ve Merkezi Roma'da bulunan Dünya Gıda Programı Dairesi (WFP)'den yapılan açıklamada, 1991 Körfez Savaşfndan beri askeri-ticari ambargo uygulanan Irak'ta yetersiz beslenme yüzünden 1 milyon insanın hayatının tehlikede olduğu bildirildi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Cnristopher Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın iran'la yaptığı nükleer anlaşmayı iptal etmemesi durumunda 'ABD'nin Rusya ile nükleer silahsızlanma konusunda işbirliği yapmaktan vazgeçebileceğini söyledi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim Kuznetsov ise Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Iranla nükleer santral anlaşması yapmasına ABD'nin 'müdahale' hakkı olmadığını belirterek, "Bu konuda muhatabımız ABD değil Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'dır" dedi.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov Bakü'de yaptığı açıklamada, ABD'nin iran'a ambargo uygulama kararının 'tek taraflı’ olduğunu, Ermenistan'ın işine yarayacak bu kararı desteklemeyeceklerini bildirdi.

11- ingiltere'de yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti yüzde 25, muhalefetteki işçi Partisi yüzde 48 oranında oy aldı.

6 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Hıdrellez Günü nedeniyle Edirne'ye bir gezi düzenledi. Edirne'de halka hitaben bir konuşma yapan Başbakan Çiller, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın Yunanistan'da uğradtğı saldırıyı kınayarak, "Mehmetçiğin, Kuzey Irak'ta tek bir sivil ve çocuğu incitmeyerek bir insan hakları mücadelesi verdiğini belirterek, oysa yanıbaşımız-da demokrasi havarisi kesilenler, bizim hoşgörüyle, dostluk eliyle yolladığımız bakanımızı bir misafir gibi ağırlamadılar" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ordu'da yaptığı açıkhava mitingi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, 4 Haziran'da yapılacak yerel ara seçimlerin hükümetin başarısı konusunda bir gösterge olamayacağını söyleyerek, hükümeti ekim ayında erken seçime gitmeye çağırdı.

3- Dışişleri Bakanı Erdal inönü başkanlığında Ankara'da Avrupa'da görev yapan 17 büyükelçi ile Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de katıldı. Toplantıda "Kuzey Irak harekatı ve PKK terörünün Avrupa'da iyi anlaşılamaması, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne karşı girişimlere neler yapılacağı" konuları ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, gazetecilere toplantıyla ilgili bilgi verirken, toplantıda, Avrupa'daki bazı önemli gelişmelerin gözden geçirildiğini bildirdi.

4- Kültür Bakanı Ercan Karakaş İÜ iktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nin "20.İktisatçılar Haftası" nedeniyle düzenlediği "Ekonomide ve Siyasette Kriz ve Çözümleri" sempozyumunun "Devlet ve Demokratikleşme Süreci" panelinde yaptığı konuşmada, demokratikleşmenin Türkiye'nin bir numaralı sorunu olduğunu söyledi.

5- 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı Stratejisi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Hedeflere ulaşılması için öncelikle adalet reformu ve demokratikleşmenin gerçekleştirileceği, özelleştirilmeye hız verileceği, gümrük birliği için uyum çalışmalarının hızlandırılacağı vurgulanan stratejide, sanayinin geliştirilmesi ve gelir dağılımının düzeltilmesine yönelik politikalara önem verileceği belirtildi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Şemsek, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılması öngörülen değişikliğe ilişkin görüşlerini açıkladı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 53 kişi de yaralandı.

8- Bir süredir Türkiye'deki temaslarına devam eden AGlT Heyeti, işçi Partisi (İP) İstanbul II Merkezi'ni ziyaret etti. Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGlTPA) Başkan Yardımcısı Willy Wimmer başkanlığındaki heyeti kabul eden İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, görüşme sırasında Türkiye'deki insan hakları ihlallerine değindi.

AGlTPA heyeti, Ankara'da da insan Hakları Vakfı'nı ziyaret etti. Wim-mer, AB'nin, Türkiye'ye kendi sistem ya da kurallarını empoze etmek gibi bir niyeti olmadığını kaydettiği açıklamasında; Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı olmadıklarını, ama Türkiye'nin "bugünkü haliyle üyeliğine" karşı çıktıklarını söyledi

insan Haklan Vakfı Başkanı Yavuz Önen de, Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinin kopmasını değil, güçlenmesini istediklerini belirtti.

9- ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve ingiltere'den oluşan Batı Temas Grubu temsilcileri dün Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirdikleri olağanüstü toplantıdan sonra yaptıkları açıklamada, "Temas Grubu Hırvatistan'da çatışmaların şiddetlenmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi ve çatışmadan etkilenen bölgelerde BM'nin varlığı ve otoritesinin derhal tekrar kurulmasının gereğini vurguladı" denildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, toplantının ardından yaptığı açıklamada, grubun "Ateşkesin önceliğini teyid ettiğini ve bu amaca ulaşmak için gereken her çabayı göstereceğini" belirttiğini söyledi.

Temas Grubu'nun ayrıca Zagreb'e sert bir uyarı mektubu göndererek askerlerini tampon bölgeden geri çekmesini istediği bildirildi.

10- İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Yossi Beilin'in Ortadoğu barışı ve İsrail'in terörle mücadeleye bakışını anlattığı görüşleri Milliyet gazetesinde ya-yımlanmdı.

7 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller ikinci Dünya Savaşı'nın Avrupa cephesinde bitişinin 50. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Fransa'ya gitti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Orta Karadeniz bölgesini kapsayan gezisi çerçevesinde gittiği Ordu'nun Akkuş ilçesinde yaptığı konuşmada, Geç Emeklilik Yasası ve Terörle Mücadele Yasası'nın kaldırılması istenen 8. maddesinde yapılacak olan değişikliklere ilişkin çalışmaları eleştirdi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Güneydoğu için sosyal operasyon da gerektiğini, ilk aşamada bölge insanının ev, iş ve para sahibi olmasını sağlayacaklarını belirterek, Avrupa Birliği'ne tam üyelikte "ilk çemberde" yer almadığımızı, Kıbrıs ve Mal-ta'nın Türkiye'nin önünde olduğunu vurguladı. Çetin "8. madde ve anayasa değişikliği artık ertelenemez. Anayasa değişikliğinin alt komisyonda bekletilmesi son derece gereksiz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gitti. Aktuna, havaalanında yaptığı açıklamada, Yunanistan gezisi sırasında meydana gelen olayları değerlendirerek, Türklerin Osmanlı'dan bu yana insanlara hoşgörülü bir yaklaşım sergilediğini, renk dil, din, ırk ayrımı gözetmediğini ve herkese eşit davrandığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetlerin en büyük düşmanının enflasyon olduğunu belirterek, yüksek rakamlı enflasyonla seçime giren hükümetlerin görevlerinden yenilgiyle ayrıldıklarını belirtti.

6- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da yaptığı açıklamada, özelleştirmeden hem ekonomik hem de sosyal sonuçlar elde edileceğini, nihai amacın ise yerli sermayeyi uluslararası rekabete hazırlamak olduğunu belirterek, "imalat sanayiindeki büyüme, genel ekonomik büyümeyi de artıracaktır dedi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamada, yasadışı Islami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) öğütü-ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda çok sayıda bombalama olaylarına karıştıkları belirlenen 9 kişi yakalandı.

8- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde yapılan operasyonlarda 7 PKK'lı terörist öldü, 3 PKK'lı terörist yaralandı. 3 PKK'lı terörist de teslim oldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

10- Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Cumhuriyet için Birlik Partisi adayı, Jacqus Chirac yüzde 52 oy ile Cumhurbaşkanlığfna seçildi.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail'in doğu Kudüs'de bazı toprakları kamulaştırma kararını eleştirerek, İsrail'in Kudüs konusundaki planlarının "çok tehlikeli" olduğunu söyledi.

12- Bosna-Hersek'de başkent Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırılan sonucunda 8 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- ABD'nin Teksas eyaletinde şiddetli yağış ve fırtına sonucu 11 kişi öldü 4 kişi de kayboldu.

14- Somali'nin başkenti Mogadişu'da karşıt görüşlü gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda 20 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

15- Etiyopya'da ilk kez genel seçimler yapıldı.

8 MAYIS 1995

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesinin kaldırılması ile ilgili görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Samsun'un Bafra ilçesinde yaptığı konuşmada, PKK'nın Yunanistan tarafından desteklendiğini, Suriye tarafından da barındırıldığını söyledi.

3- RP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Çiller'in, 2.Dünya Savaşı'ntn sona ermesinin SO.yıldönümü dolayısıyla Paris ve Moskova'da düzenlenen törenlere katılmasının, Türkiye'nin dış politikada işlediği yanlışlardan biri olduğunu belirterek, bunu milli menfaatlere aykırı bulduklarını söyledi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 18 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetimi ile Yunanistan'ın Atina'da yaptıkları ortak toplantıyı değerlendirerek, Türk ve Rum tarafının Kıbrıs meselesine yaklaşımlarının birbirine çok zıt olduğunun meydana çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs Türkleri İle Anavatan Türkiye'nin durumu çok iyi değerlendirme ihtiyacının doğduğunu söyledi.

6- ABD Başkanı Bill Clinton, Moskova ziyaretinden önce, Rusya'nın Çeçenistan ve Iran politikalarını tasvip etmemelerine rağmen, Rusya ile ilişkilerinin kesilmeyip aksine daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

7- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çeçenistan'daki "korkunç askeri saldırısını" durdurması ve Çeçe-nistan'a Rusya Anayasası'nda öngörüldüğü üzere özerlik verilmesi gerektiğini belirtti.

8- ikinci Dünya Savaşı'ntn sona ermesinin 50, yıldönümü Fransa'da törenlerle kutlandı. Türkiye'yi Başbakan Tansu Çiller'in temsil ettiği törenlere çeşitli ülkelerin devlet başkanları ve başbakanları da katıldı.

9 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bütün vatandaşlara huzur ve mutluluklar diliyor, dargınlıkları aşmalarını, birbirlerini sevgi ve muhabbetle kucaklamalarını istiyorum" dedi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, ANAP, RP, MHP, DSP, BBP, DP ve İP Genel Başkanları da yayımladıkları bayram mesajlarında, özellikle hoşgörü ve kardeşlik üzerinde durdular.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün gece yayımlanan 32. Gün haber programında gazeteci yazar Mehmet Ali Birand'ın gündemdeki siyasal ve ekonomik konulardaki sorularını ve kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Hani ilçesi çevresinde yürütülen operasyonlarda güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 17 PKK 'Itnın öldürüldüğü bildirildi.

4- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu Anadolu'da sağladıkları 64 kilogram eroini İstanbul'da piyasaya sürmeye çalışan 8 kişi yakalandı.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kazalarda, 8 kişi öldü, 61 kişi de yaralandı.

6- Tokat'ta bir benzin istasyonunun infilak etmesi sonucu çıkan yangında 6 kişi öldü.

7- 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 50. yıldönümü Moskova'da törenlerle kutlandı. Türkiye'yi Başbakan Tansu Çiller'in temsil ettiği törenlere ABD Başkanı Bill Clinton ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen devlet ve hükümet yetkilileri katıldı.

Başbakan Çiller, kutlamaların ardından Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ve ABD Başkanı Bill Clinton'un da aralarında bulunduğu dünya liderleri ile ikili temaslarda bulundu. Başbakan Çiller görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu geçtiğini, Türkiye'nin öneminin kavrandığını, birçok temel meselede liderlerin Türkiye'ye hak verdiklerini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller dün gece Moskova'dan ayrıldı.

8- Londra'da yayımlanan Herald Tribüne gazetesinde, Reginald Dale imzasıyla yayımlanan "AB Türkiye'yi Batı'ya Çekmeli" başlıklı yorumda, Avrupa'nın Türkiye'nin gümrük birliğine katılmasını kısa vadeli yaklaşımla reddetmesinin "Hayati önemdeki stratejik komşuyu dışlamak" anlamına geleceği, bunun da Türkiye'nin kaybedilmesine yol açacağı belirtildi.

9- Almanya'da yayımlanan Frankfurter Rundschau gazetesinde, Pierre Simon Tsch imzalı ve New York mahreçli haber-yorumda, Türkiye'nin istikrarlı bir devlet olduğu ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, ingiltere ve Çin'in; "Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'da süren istikrarsızlık ve Türkiye'nin bu bölgelerdeki tartışılmaz etkisi sebebiyle petrol boru hatlarının korunması için Türkiye'yi tercih ettikleri" bildirildi.

10- İran ile Ermenistan arasında 20 yıl süreli doğalgaz anlaşması imzalandı. Anlaşma çerçevesinde Iran, doğalgazm yanı sıra Ermenistan'a iki ülke arasında kurulacak hatlarla elektrik sağlamayı da kabul etti.

11- Brezilya'da, uyuşturucu kaçakçısı bir grubun, arama yapan polislere ateş açması sonucu çıkan çatışmada 14 kaçakçının öldürüldüğü bildirildi.

12- Peru'da, askerlerle solcu gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 MAYIS 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çeçenistan'da yaşanan vahşete dünyada en fazla tepki göstermesi gereken ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "böyle bir olay devam ederken, Türk Başbakanı'nın, Rusya'da faşizmin yıkılış yıldönümü törenine katılması yanlıştır" dedi.

2- Kültür Bakanı Ercan Karakaş'ın kültür, sanat ve demokrasi konularındaki söyleşisi Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlandı.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Kuzey Irak'ta başarıyla sonuçlanan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Çelik Harekatı”nı Türkiye gazetesine değerlendirdi.

Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiligi'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Tunceli, Şırnak ve Batman'da sürdürülen operasyonlarda 11 terörist öldü.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

5- ABD Başkanı Bill Clinton, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Okla-homa City'de bir hükümet binasına düzenlenen bombalı saldırı sebebiyle gönderdiği taziyet mesajına cevabi mesaj gönderdi. Clinton, mesajında "Bu dehşet verici olay, terörizm tehdidinin her zaman varolduğunu ve ne zaman, nerede karşılaşırsak karşılaşalım terörizmle mücadelede ortak çaba sarf etmemiz gerektiğini bizlere bir defa daha hatırlatmıştır" dedi.

6- Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Alexander Ivanko Saraybosna'da yaptığı açıklamada, BM'nin Bosna Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi ve General Bertrand Janvieı"in, Saraybosna'ya yönelik gerçekleştirilen ve 11 kişinin ölümüne yol açan Sırp saldırısına misilleme olarak NATO'nun müdahele etmesini istemediklerini bildirdi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Moskova'da yaptıkları zirveden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, nükleer reaktör satışı konusunu, kurulacak bir ortak komisyona havale ettiklerini bildirdiler.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Yeltsin, iran'a, nükleer silah yapımında kullanılabilecek olan "gaz santrifüjü" sistemini satmayacaklarını açıkladı.

8- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Rus güçleriyle Çeçen direnişçiler arasındaki çatışmalar yeniden başladı. Çeçen direnişçilerin komutanı Aslan Meşedov Reuters'e verdiği demeçte, Ruslara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve Grozni'yi yeniden ele geçirmek için çabalarını sürdüreceklerini bildirdi.

9- Zaire'de bir virüsün neden olduğu salgın nedeniyle en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

11 MAYIS1995

1- Antalya'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Terörle Mücadele Yasası'nın düşünceyi suç sayan 8. maddesinin kalkmasının demokrasinin "var", kalkmamasının ise "yok" olduğu anlamına geldiği düşüncelerine katılmadığını vurgulayarak, "Türkiye'de demokrasi 8. maddeye endeksli değil" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, parlamentoda bu konuyla ilgili tartışmalar olacaksa, referandum müessesinin kullanılabileceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Marmaris'te gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Antalya'da yaptığı "Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi için referandum" önerisinin, anayasaya.göre olanaksız olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Terörle Mücadele Yasası'nın düşünce açıklamayı suç sayan 8. maddesinin kaldırılması konusunda referanduma gidilebileceği önerisiyle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada,"Referandum, anayasa değişikliğiyle mümkün olur. Kesin isteniyorsa yapılır, ancak bunu sistemin içine nasıl yerleştireceğimizi bilmiyorum" dedi. Çetin, daha sonra Kuzey Irak'ta bırakılan ve "5 binin çok altında" askerden oluşan "hareketli" birliklerin görevlerini tamamlayınca Türkiye'ye döneceklerini bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, yaklaşan yaz mevsiminde özellikle turizm bölgelerine yönelik olası bombalı eylemler, orman yangınları ve sabotajlara karşı bakanlıkta kurulan kriz masasının kentlerle sürekli haberleşme içinde bulunduğunu ve İstanbul'da bir mağazada 3 çalışanın ölümüyle sonuçlanan saldırının faillerinden bazılarının yakalandığını bildirdi.

5- Avrupa Birliği (AB) Türkiye Temsilciliği Müsteşarı Jörg Wolker Ketel-sen, Cumhuriyet gazetesinin AB'nin politikalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Almanya temasları sonrası, Viyana'da, ingiliz yayın kurumu BBC'nİn Türkçe bölümüne açıklama yapan insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, "Türkiye'deki Kürt yurttaşların kendi dillerinde özel okul açmaları, kendi dillerinde radyo ve televizyon istasyonu kurup özgürce yayın yapmaları ve önlerindeki engellerin kaldırılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını" söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ingiltere, ABD, Fransa, Avrupa Birliği (AB), Çin, Rusya büyükelçileri ve BM Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel ile Lefkoşa'da bir dizi görüşmelerde bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Rum tarafının toplumlararası görüşmeleri, "Kıbrıs sorununun 1953'te değil, 1974'te başladığı ve Denktaş yerine Türkiye'yi muhatap alma" temeline oturtma çabalarını yoğunlaştırmaları konusunda diplomatları uyardığını bildirdi.

BM Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Feisset ise, Kıbrıs sorununun çözümü için 15 mayıstan sonra zirve yapılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

8- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in dün Azeri-Ermeni ateşkesinin 1. yıldönümü nedeniyle Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanlan'na bir mesaj gönderdi. Rusya Devlet Başkanı Yeltsin'in "işgal topraklarının boşaltılmasını istediği" mesajının ardından, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimleri, Dağiık Karabağ'daki çatışmalar sırasında ele geçirilen savaş tutsaklarını karşılıklı olarak serbest bırakacaklarını açıkladılar.

9- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Fransızlara ait zırhlı personel taşıyıcısı bir tüfek bombası ile vuruldu. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, BM Güvenlik Konseyi başkanlığına gönderdiği mesajda, Bosna'daki askerlerini çekmek isteyen Fransa gibi ülkeleri engellemeyeceklerini bildirdi.

10- Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) süresinin uzatılması için New York'ta 4 haftadır süren konferansta uzlaşmaya varıldı. Konferansa katılan 178 ülke, 25 yıldır yürürlükte olan antlaşmanın süresiz olarak uzatılmasını kararlaştırdı. Karar, ABD, Çin, ingiltere, Fransa ve Rusya'nın nükleer silahlarını yok edip, nükleer güçlerini barışçı kanallara aktarmalarını ve nükleer denemeleri sona erdirilmesini öngörüyor.

Bu arada anlaşmayı İsrail, Hindistan ve Pakistan'ın imzalamayı reddettiği bildirildi.

11- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı açıklamada, Japonya için Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde "haksız ticaret" şikayetinde bulunulması talimatı verdiğini söyledi. ABD Başkanı Clinton, "Son 20 aydır yönetim olarak Japon otomobil ve otomobil parçalan konusundaki sorunların ortadan kaldırılması için her türlü çabayı harcadık. Ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı" dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Mickey Kantor da gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptırımlara konu olacak Japon mallarına ilişkin listenin bir kaç gün içinde açıklanacağını ve sorunlara herhangi bir çözüm bulunulamaması durumunda 30 gün içinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

Öte yandan Japonya Ticaret Bakanı Ryutaro Hashimato da Tokyo'da yaptığı açıklamada, ABD ile otomotiv sektörüne ilişkin anlaşmazlıkların dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki bütün ilişkileri zedelemeyeceğini söyledi.

12- Hint ordu birliklerinin Keşmir'in Sinagar bölgesindeki bir camiye düzenledikleri operasyonda 35 Müslüman militanın öldüğü bildirildi.

12 MAYIS 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Alanya'da basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, hükümetin hazırladığı son yetki yasa tasarısının bu şekilde çıkması halinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Cindoruk, Yetki Yasası'nın kapsamında çok kararname bulunduğunu ve bu kadar çok kararnamenin anayasal sınırları aştığını kaydetti.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'in Anayasa'mn 8.maddesinin değiştirilmesi ve gümrük birliğinin kabul edilmesi konusunda referanduma gidilmesi açıklaması hakkında yaptığı değerlendirmede de, referandum isteğinin gereksiz olduğunu ve Anayasa'mn da buna olanak tanımadığını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz bayram tatilini geçirmekte olduğu Marmaris'te yaptığı açıklamada, Anayasa'da yer alan düşünce özgürlüğü ile ilgili maddelerde değişiklik yapılmasının gerekli olmadığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Anadolu Ajansı'nı ziyaret etti. Çetin ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, özel radyo ve televizyonların denetimi için çıkartılan yasaların uygulamasında ortaya çıkan aksaklıkların zaman içinde yeni düzenlemelerle giderilebileceğini belirterek, yazılı basın için bu tür uygulamaların yaşama geçirilmesinin oldukça zor olduğunu söyledi.

4- Türkiye-ABD Vergi Anlaşması Washington'da parafe edildi. ABD Hazine Bakan Yardımcısı Leslie Samuels ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir tarafından parafe edilen anlaşma, ABD ile Türkiye ararında, ekonomik etkinlik yürüten gerçek ve tüzel kişilerin, gelirleri üzerinden bir ülkede ödeyecekleri verginin diğerinde mahsup edilebilmesini öngörüyor.

5- BM Genel Sekreteri Butros Gali Paris'te yaptığı açıklamada, BM Barış Gücü'ne karşı artan saldırılar nedeniyle, eski Yugoslavya'daki barış gücünün rolünün kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

6- Merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'dari yapılan açıklamada, Zaire'de ortaya çıkan ve 'Ebola' adı verilen hastalığın yayılmaya devam ettiği ve ölenlerin sayısının 100'ü geçtiği bildirildi.

7- Resmi bir ziyaret nedeniyle Ukrayna'da bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, Ukrayna'nın nükleer silahlarını imha etme konusundaki çabalarından

büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

13 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman De mire l, Kurban Bayramı nedeniyle gittiği doğum yeri İsparta'nın Islamköy kazasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, halkın yeteri kadar söz sahibi olmaması halinde rejimi kucaklayamayacağını belirterek, "Halkın rejimi daha çok kucakladığı, daha güçlü ve kudretli bir Türkiye'ye doğru, benim aradığım budur" dedi. Cumhurbaşkanı "Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi ve gümrük birliği için referanduma gidilmesi önerisi" ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.'

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında Türk toplumunun insanca değerlere dayanan sağlam bir aile ve toplum yapısına sahip olduğunu belirtti.

Başbakan Tansu Çiller de Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında "sevgi ve şevkatin, her insan için su kadar, hava kadar, ekmek kadar vazgeçilmez bir kavram" olduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Aysel Baykal de mesajında "Anneye olan saygı ve sevgiyi tek bir güne sığdırmak mümkün değildir. Bu mutlu günde tüm anneleri sevgi ve saygıların en yücesiyle selamlıyorum ve kutluyorum" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tatilini geçirmekte olduğu Marmaris'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ANAP dönemi yolsuzluklar ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci maddesi, gümrük birliği ve Avrupa Birliği konularında referanduma gidilmesine ilişkin önerisi ile ilgili görüşlerini değerlendirdi. Yılmaz, "Millet iradesi ile oluşan bir Meclis var. Bu nedenle Sayın Demirel'İn referandum isteğine katılmamız mümkün değil" dedi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, Avrupa'da, Türkiye'ye karşı başlayan yumuşama politikasını değerlendirdi. Çetin, Avrupa'nın bugüne dek haksız biçimde Türkiye'ye tavır takındığını belirterek, Türkiye'nin Kuzey Irak'a gitmesinin kalıcı olmadığını ve görevi bittiği zaman döneceğini söylemesine rağmen bunu kabul etmek istemediklerini vurgulayarak, Avrupa'nın gerçekleri görmeye başladığını söyledi. Çetin, "Baskı yapılarak Türkiye'yi bir yere götürmenin veya kendi istedikleri şekilde belirli yerlere yöneltmenin mümkün olmadığını da gördüler" dedi.

5- içimleri Bakanı Nahit Menteşe, Kurban Bayramı tatilinin başladığı 6 mayıs tarihinden 12 mayıs cuma gününe kadar meydana gelen 179 trafik kazasında 168 kişinin yaşamını yitirdiğini, 368 kişinin de yaralandığını açıkladı. Menteşe, bayram dönüşü önlemlerin arttırıldığını ve ağır taşıtların karayollarına girmelerinin yasaklandığını bildirerek, sürücülere bir dizi uyarıda bulundu.

Bu arada çeşitli illerde son iki gün içinde meydana gelen trafik kazalarında da 66 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.

6- Kültür Bakanı Ercan Karakaş, başta Şırnak olmak üzere bayram tatilini geçirdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerini ziyareti dönüşünde incelemelerini, Ankara'da Sabah gazetesine değerlendirdi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesinin kaldırılması halinde, bölücülük propagandasının serbest hale geleceğini savunarak, "Böylelikle de Türkiye'de çok daha sıkıntılı ve tehlikeli yeni bir döneme girilmiş olacaktır" dedi.

8- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Türkiye'deki siyasi ve dini konulardaki gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

9- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin kaldırılmasını, "PKK'nın ekmeğine yağ sürülmesi" olarak değerlendirdi. Yazı yazanla bomba atenın aynı kefeye koyularak cezalandırmaya devam edilmesi halinde, Türkiye'nin derdini kimseye anlatamayacağını vurguladı. Kazan, temel özgürlükler ne kadar çok baskı altına alınırsa terörün de o kadar çok güçleneceğine işaret etti.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Köln kentinde Hür Demokrat Parti toplantısında yaptığı konuşmada, Almanya'da Türk kuruluşlarına yapılan saldırıların önlenememesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Bundan dolayı Türk vatandaşları karşısında utanç duyuyorum" dedi. Kinkel, geçen günlerde Türk-Alman ilişkilerinin kritik bir döneme girdiğini, ancak bunun yeniden düzeldiğini kaydederek, Türk silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'tan çekilmesinin memnunluk verici bir durum olduğunu belirtti.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Azerbaycan Televizyonu ve resmi Azertec Ajansfna yaptığı açıklamada, Ermenistan'la aralarındaki ateşkesin birinci yıldönümü dolayısıyla, ülkedeki tüm Ermeni esirleri tek taraflı ve koşulsuz salıvermeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

12- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov basına yaptığı bir açıklama ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından tek taraflı ilan edilen ve cuma günü sona eren ateşkesin ardından, Rus güçlerinin Çeçen direnişçilere karşı saldırılarını sürdüreceklerini söyledi.

14 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bayram tatili için bulunduğu Antalya'da, yaptığı konuşmada, 14 Mayıs 1950 seçimlerinin yıldönümüne değinerek, "Bugün 45 yıl önce milletin kendi iradesine el koyduğu ilk serbest ve hür seçimlerle iktidarın kansız ve kavgasız el değiştirdiği günün yıldönümüdür. Milletimiz kendi iradesini devletine hakim kılmış, böylece devletini kucaklamıştır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Birleşmiş Milletler Genel Kuruiu'nca ilan edilen 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumun ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan aileye desteğin uluslararası boyutta ele alındığını vurgulayarak, hoşgörünün tükendiği anda çatışma ve savaşların başladığını söyledi.

CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de Anneler Günü mesajında, "Dünyamızda yaşanan terör ve savaşların acısını en çok anneler çekmektedir. Bundan dolayı annelere verilecek en güzel armağan, barış için mücadele etmek, terörü ve savaşları ortadan kaldırmak için çaba göstermektir" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Moskova'da gerçekleştirilen Clinton-Yeltsin zirvesinde ele alınan Avrupa Konvansiyonel Kuvvet indirimi Anlaşması (AKKA) konusunda görüşlerini açıkladı. Çetin, "Her ülkenin kendine özgü koşulları var. Bu silahsızlanma anlaşması bir yerde delinirse, Rusya'ya AKKA'yı delme hakkı tanınırsa bunun içinden ne çıkacağı belli olmaz. Anlaşma herhangi bir ayrıcalığı kabul edecek durumda değil" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısına katılmak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'a gittiler.

5- Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Almanya'daki gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Hacaloğlu, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok kültürlü bir toplum olduğunu, ulusal bütünlük içinde tüm kültür ve etnik alt grupların geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Terörün her türlüsüne karşı verdiğimiz kararlı mücadeleyi Avrupa destekliyor. Gerek bölücü, gerekse dinci teröre karşı kararlı tutumuzu takdirle karşılıyor" dedi.

6- TBMM Bosna-Hersek Araştırma Komisyonu Başkanı Vehbi Dinçerler, ingiltere hükümet yetkilileri ve ingiliz parlamenterlerle gürüşmelerde bulunmak üzere Londra'ya gitmeden önce Atatürk Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki vahşetin durdurulmasının tek nedeninin, ingiltere'nin izlediği politika olduğunu belirterek, bu yanlış politikalarına son vermelerini ve uygulanan silah ambargosunu kaldırmalarını isteyeceğiz dedi.

7- Bursa'da meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü 5 kişi yaralandı.

8- Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Michae! Lake, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın, Türkiye'yi bölmek istediği yönündeki açıklamaları "komplo teorileri" olarak değerlendirdi. Lake, bölünmüş bir Türkiye'yi Gümrük Birliği'ne (GB) taşımanın bir faydası olmayacağını, aksine güçlü, istikrarlı, zengin ve demokratik bir Türkiye'nin, AB'nin menfaatine olduğunu belirterek, GB'nin Türkiye üzerindeki etkilerini önceden tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

9- Arjantin'de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

15 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Numune Hastanesi ve Cleveland Clinic Foundation tarafından Ankara'da düzenlenen "Kritik Hastaya Medikal ve Cerrahi Yaklaşım" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, halka sağlık hizmeti ulaştırmanın devletin önde gelen görevlerinden biri olduğunu belirterek, "Devlet, parası olmayana bakmıyorsa, hastane kapısından geri gönderiyorsa, devlet de toplum da iflas etmiştir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası binasının açılışında yaptığı konuşmada, tüm yatırımcıları halka açılmaya ve borsayg davet ederek, artık yeni hedeflere koşmak gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller bir süre önce istifa ettiğini açıklayan Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen ile Başbakanlık Konutu'nda görüşerek İstifasını kabul etti. istifa ile boşalan Ulaştırma Bakanlığı'na Devlet Bakanı Nafiz Kurt'un vekalet edeceği bildirildi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi ile ilgili bir sıkıntı doğduğunu ve bu sıkıntının biraz durulduğunu belirterek, değişim konusunda tabanın da görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

5- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık Ankara'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasast'nın 8. maddesinin TBMM'den geçmesi durumunda Parlamento'dan çekilebileceklerini söyledi.

6 - RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin demokratikleşme konusunda samimi olmadığını savundu ve halkın, koalisyon hükümetine güven duymadığını söyledi.

7- Tiyatro ve sinema sanatçısı Belkıs Dilligil İstanbul'da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.

8- Batı Avrupa Birliği (BAB) Toplantısı için Lizbon'da bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'in Mostar kentinde Türk polisinin de görev yapmasını isteyerek "Mostar'da polisimizin temsili, hem uluslararası ilişkiler açısından iyi, hem de bölge halkının hoşuna gider' dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,

Kıbrıs'ın AB'ye üyeliği konusundaki girişimlerin arttığına dikkat çekerek bu konuda herkesin uyanık olması gerektiğini söyledi.

10- Arjantin'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Devlet Başkanı Carlos Menem kazandı.

16 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı görevine seçilişinin ikinci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "16 Mayıs 1993'ten 16 Mayıs 1995'e kadar geçen 2 yıl zarfında, Anayasa'nın bana verdiği görevleri en iyi şekilde yapmaya, yetkileri en doğru şekilde kullanmaya azami gayret sarfettim" dedi,

2- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında, terörle mücadeleye kararlı bir şekilde devam edeceklerini bildirerek, "Hiçbir biçimde, nerede olursa olsun, Doğu sınırlarında ve Batı sınırlarında bir oldu bitliye müsaade etmeyiz. Kimsenin toprağında gözümüz yok" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı Toplantısı'nda-yaptığı konuşmada, 4 Haziran'da yapılacak ara mahalli seçimlerin Başbakan tarafından güvenoylamasına dönüştürülmek istendiğini belirterek, 2'si il 34'ü belde olmak üzere 36 bölgede yapılacak olan seçimlerin bir ölçü olmayacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Meclis grup toplantısında, Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesini onaylamaması halinde kıyamet kopmayacağım, ancak bu durumun Türkiye açısından büyük sakıncalar oluşturacağını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanlığı'ndan istifa eden Mehmet Köstepen görevini, vekaleten bu bakanlığa atanan Devlet Bakanı Nafiz Kurt'a teslim etti.

6- Özelleştirme idaresi Başkanı Ufuk Söylemez yaptığı açıklamada, özelleştirmenin sağlıklı yapılabilmesi için ÖlB'nin özelleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılan özelleştirme girişimlerinde hatalar yapıldığını söyledi.

7- İstanbul'da, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, Yenibosna ve Kocasinan'da birçok bombalama eylemine katılan bölücü terör örgütü PKK üyesi 10 kişi ile Küçükçekmece'de bir mağaza'ya molotof kokteyli atarak 3 kişinin ölümüne sebep olan 2 kişi yakalandı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bölücü terör örgütü PKK ile Hİzbullah örgütü üyesi olduğu bildirilen kişiler arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

9- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) öncülüğünde temeli atılan Avrasya Borsaları Federasyonu (FEAS), 12 üye borsa başkanı tarafından imzalanan tüzükle kuruldu.

10- Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürü Mehmet Boz-demir'in görevden alınmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından imzalandı.

11- İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de meydana gelen olaylarda, güvenlik güçleri tarafından gözlem altına alındıktan sonra kaybolduğu ileri sürülen Hasan Ocak ölü bulundu.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, Dışişleri Bakanı Erdal inönü tarafından kabulünde, yıllardan beri süregelen Kıbrıs sorununda çözümün, "iki toplumlu bir federasyon olduğunu" belirterek, Türkiye'nin ada politikasına da tam destek verdiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Erdal inönü ise Clark'ın iki toplumlu çözüm önerisinin, Türk resmi politikası olduğunu belirtti.

13- Türkiye, Lizbon'da dün akşam sona eren Batı Avrupa Birliği (BAB) Bakanlar Konseyi sonuç bildirisinde iki maddeye çekince koydu. Bildirinin 39. maddesinde "Bakanlar, Daimi Konsey'in Kıbrıs (Rum Kesimi) ve Malta'mn Avrupa Birliği ile ilişkilerindeki gelişmelere parelel olarak BAB ile diyaloga girmeleri kararını memnuniyetle karşıladılar" denildi. Türkiye'nin ikinci çekincesi ise bildirinin eski Yugoslavya ile ilgili ekinde oldu.

14- Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin laik düzenine karşı faaliyetlerde bulunan ve kamuoyunda "Kara Ses" olarak tanınan Cemalettin Kaplan Almanya'da öldü.

15- Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Almanya'daki yabancılara ve azınlıklara karşı sürdürülen kötü muamelelerin, tehlike ve endişe veren bir boyuta geldiği bildirildi.

16- Japonya'da, 12 kişinin ölümüne sebep olan zehirli gaz saldırısından sorumlu tutulan Yüce Gerçek örgütünün lideri Shoko Asahara yakalandı.

17- Filipinler'de bir feribotun batması sonucu 38 kişinin öldüğü bildirildi.

17 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gündemde bulunan konularla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

2- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu yaptığı açıklamada, İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'deki olaylar sonrasında 21 Mart günü gözaltına alındığı öne sürülen ve o tarihten srnra "kayıplar" listesine giren Hasan Ocak'ın cesedinin bulunmas. üzerine cinayetin aydınlatılması için ilgili bakanların çalışmalarını sürdürdüğünü, olayın faili meçhul bir cinayet olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kendilerine Hasan Ocak'ın öldürüldüğüne ilişkin bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk-Japon Vakfı tarafından düzenlenen "Türk Japon ilişkilerindeki gelişmeler" konulu panele katıldı. Doğan, Türkiye'nin 1996 yılında gümrük birliğine ardından da Avrupa Birliği'ne gireceğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye girişini sadece ekonomik olarak değil, sosyal açıdan değerlendirmek gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Kızılay ve Türkpetrol tarafından gerçekleştirilen ve ay sonunda yürürlüğj girecek "Trafik Kazalarında ilk Yardım Projesi"nin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de trafik meselesinin cana ve mala verdiği zarar bakımından terör boyutuna ulaştığını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan yaptığı açıklamada, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin'in, Terörle Mücadele Yasası'nm 8'inci maddesinden dolayı hüküm giyerek, cezaevine konulmasını eleştirdi.

6- Devlet memurlarının öğle tatilinin cuma namazı saatine göre belirlenmesini içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurul gündemine alınması kabul edildi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hazırlanan Yetki Kanun Tasarısıyla TBMM'nin kanun yapma yetkisinin elinden alındığını belirterek, halka ve milletvekillerine danışılmadan

Avrupa'nın direktifleri doğrultusunda kanun çıkartılacağını söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ODTÜ'de düzenlenen "1980 Sonrası Dünyada Sol ve Türkiye'de Demokratik So!un işleyişi" konulu konferansta bir konuşma yaptı.

9- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSlAD) Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu dönem ve şartların, TBMM'ye tarihi bir sorumluluk yüklediğini belirterek, Meclis'in çalışmalarını aralıksız sürdürmesini istedi. Komili, Türkiye'nin, kısa vadeli sorunlarıyla uzun vadeli ihtiyaçlarının üst üste geldiğini, ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan son derece kritik bir dönemden geçtiğini belirtti.

10- Irak'ın Türkiye Büyükelçisi Rali Mijvel El Tikriti Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Tikriti, Kuzey Irak'ta Irak'ın fiili egemenliğinin yeniden kurulması ve terör sorununun çözümü için Türkiye ile diyalogun arttırılması gerektiğini söyledi.

11- NATO Genel Sekreteri Willy Cleas, Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joulvan ile Ankara'ya geldi. Cleas, amacının NATO üyesi olan Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar konusunda görüşmelerde bulunmak olduğunu söyledi.

12- Uluslararası Af Örgütü'nün Washington Bürosu tarafından yayımlanan bir raporunda, Türk Hükümeti'nin, PKK'lılara karşı mücadelede ABD yapımı Skorsky ve Süper Cobra helikopterlerini kullandığı iieri sürüldü.

13- BM Genel Sekreteri Buiros Gali New York'ta düzenlediği basın toplantısında, İsrail-Filistin barışının tehlikede olduğunu belirterek, "Barışın, sadece İsrail'in Kudüs'te bazt topraklara el koymasından değil, birçok başka nedenden de tehlikede olduğu fikrini paylaşıyorum" dedi. Gali, barış sürecinin sürmesi için çözümler bulunması gerektiğini belirtti.

14- Fransa Elysee Başkanlık Sarayı'ndan yapılan açıklamada, geçen hafta istifa eden Edouard Bailadur hükümetinde 1993 yılından bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Alain Juppe'nin, Cumhurbaşkanlığı görevini bugün devralan Jacques Chirac tarafından Başbakan olarak atandığı belirtildi.

15- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, ABD başta olmak üzere bütün demokratik hükümetlerden silah ambargosunun tek taraflı olarak kaldırılmasını sağlamalarını istedi. Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binasında A.A muhabirinin sorularını cevaplayan Sladziç, "Silah ambargosu katliama neden oluyor, bunun için silah ambargosunun kaldırılmasını ve katliamların sona ermesini istiyoruz" dedi.

18 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, 19 Mayıs'ın ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olduğunu belirterek, "Büyük Atatürk, 19 Mayıs'ı Gençlik Bayramı yaparken ve cumhuriyeti emanet ederken bu görevi de ülkenin ümidi, geleceğimizin teminatı gençlerimize vermiştir" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ve diğer siyasi parti genel başkanları da birer mesaj yayımlayarak bayramı kutladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesinin gündemde olan çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Gençlik Haftası nedeniyle 76 il ve KKTC'den gelen gençlik temsilcilerini kabul etti. Başbakan Çiller, konuşmasında ülkenin bölünmez bütünlüğünün daha fazla temel hak ve özgürlüklerle sağlanabileceğini vurgulayarak, "daha fazla özgür düşünün ve ifade edin. Bundan kaçınmayın" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal'ı kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Çiller toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Sayın Özal ile ülkenin meseleleri üzerinde konuştuk. Değişik konulardaki fikirlerimizi birbirimize ilettik" dedi.

YP Genel Başkanı Özal ise Başbakan Çiller ile yaptığı görüşmenin, "diyoloğa başlamak" olduğunu kaydetti.

5- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, partisinin Kilis'te düzenlediği mitinge katılmak üzere Gaziantep'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çetin, Afyon Bağımsız Milletvekili Gaffar Ya kın'rn cuma namazı ile ilgili yasa tasarısı hakkında görüşlerinin sorulması üzerine, cuma namazı konusunda Türkiye'de hiç kimseye bir baskı olmadığını, ancak konunun öneminin, hükümetin olumsuz görüş bildirmesine karşın, hükümet ortağı partinin bakan ve milletvekillerinin buna olumlu yönde oy kullanmasından kaynaklandığını belirtti. Hikmet Çetin, Türkiye'deki nüfusun yüzde 100'üne yakınının Müslüman olduğunu kaydederek, "Bu teklif, devletin dini esaslara göre yönlendirilmesine doğru atılmış bir adımdır. Bir sakıncası da laik, antilaik diye ayırımlar doğurmaktadır. Bu da başka bir bölücülüktür ve sakıncalıdır" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 19 PKK'lı öldürüldü.

7- Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Masası Şefi Jonathan Sugden Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de kayıp olaylarının kaygı verici boyutlara ulaştığını belirterek, gözaltına alındıktan sonra kaybolduğu öne sürülen Hasan Ocak ile ilgili olarak Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'ye acil başvuru mektubu gönderdiğini bildirdi.

8- Türkiye, Hırvatistan ve Bosna-Hersek arasında dışişleri bakanlıkları düzeyindeki siyasi istişare toplantılarının beşincisi Zenica'da yapıldı. Dışişleri bakanları Erdal inönü, Maie Graniç ve irfan Ljüblyankiç'in katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride Türkiye, Hırvatistan ve Bosna-Hersek dışişleri bakanları, federasyonun Bosna-Hersek sorunu İçin en iyi çözüm olduğuna inandıklarını ve bu federasyonun Sırplara da açık olduğunu bildirdiler.

Dışişleri Bakanı Erdal inönü görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te ateşkesin sona ermesinden sonra Saraybosna ve Bihaç'a yapılan saldırılardan büyük üzüntü duyduğunu kaydettti. Konuşmasının ardından Zenica'daki Türk Birliği'ni ziyeret eden inönü, daha sonra Fas'a hareket etti.

9- TBMM Bosna-Hersek Araştırma Komisyonu Başkanı ve ANAP Milletvekili Vehbi Dinçerler, komisyon üyelerinden oluşan heyetin Londra temasları İle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin çok kültürlü, egemen, bağımsız niteliklerinin korunması gerektiğini belirterek, yanlış Bosna politikasının bedelinin, genel seçimlerde batılı hükümetlerin önüne gelebileceğini söyledi.

10- Bosna hükümet birliklerinin ülkenin kuzeybatısındaki Bihaç yakınlarında bulunan Ripaç kasabasını ele geçirdikleri ve ilerleme kaydettikleri bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç yaptığı açıklamada, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Bosna'yı resmen tanıması halinde ateşkesin mümkün olabileceğini söyledi.

Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ise, Bosna-Hersek'i tanıma karşılığında yeni Yugoslavya'ya yönelik uluslararası ambargonun kaldırılmasını istedi.

11 - Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov arasında Moskova'da yapılan görüşmelerin ardından 23 ikili anlaşma imzalandı. Rusya Devlet Başkanı Yeltsin yaptığı açıklamada, ele alınan konular arasında "Hazar Denizi"nin hukuki statüsünün de bulunduğunu ve tüm konularda görüş birliği sağladıklarını belirtti.

12- Rusya Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çeçen direnişçilerin ellerinde bulunan yerleşim bölgelerine hava saldırıları düzenlendiği ve operasyonda 22 Çeçenle bir Rus'un da yaralandığı bildirildi.

13- Zaire'nin Kikvit kentinde Ebola virüsünün yol açtığı salgında tespit edilen 101 vakanın 77'sinin ölümle sonuçlandığı bildirildi.

19 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlenen bir törenle, Atatürk Uluslararası Barış Ödüiü'nü Kızılay'a verdi. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün ender yetişen dehalardan biri olduğunu belirterek, "Yolumuzu o açmıştır. Bu yo! aydınlıktır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) değiştirilmesinin doğru olmadığını, ülke bütünlüğünün daha önemli olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, erken genel seçimin ekim ayından sonra gündeme gelebileceğini belirtirken, siyasi partilerin liderlerine, "Laik cumhuriyete sahip çıkmak yalnızca CHP'nin görevi olmamalıdır. Tavrınızı açıkça ortaya koyun" çağrısında bulundu.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın {TMY) 8. maddesinin kaldırılması konusunun Mec-lis'te haziran ayında görüşüleceğini bildirdi. Daçe, ülke bütünlüğüne yönelik propagandanın yasaklanması konusunda, Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'ne dayandıklarını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Bosna-Hersek'e yaptığı resmi geziyi tamamlayarak yurda döndü, inönü, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, eski Yugoslavya'ya konulan silah ambargosu nedeniyle Bosna-Hersek'in zarar gördüğünü vurgulayarak, yapılan yardımların arttırılması gerektiğini söyledi.

6- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakan Tansu Çiller'in Show TV, eski SHP lideri Murat Karayalçın'ın Interstar, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın TRT hakkında yaptıkları suç duyurularını kabul etmedi.

RTÜK Başkanı Ali Baransel Ankara'da yaptığı açıklamada, demokratik, çağdaş, hukukun üstünlüğünü gözeterek yaptıkları çalışmaların, göreve başlarken ilke edindikleri, halkın özlem ve beklentileri çerçevesinde geliştiğini bildirdi. Baransel, TRT ve özel televizyonlar arasında yarışma haline dönüştürülen "rating" sonuçlarının bilimsel bir zemine oturtulmadığını belirterek bu durumu yapay veriler olarak nitelendirdi.

7- 19 Mays AtatürVü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

8- Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGlT) Minsk Grubu, Azerbay-can-Ermenistan çatışmasının bir barış anlaşması ile sona erdirilmesine yönelik görüşmelerine devam etmek üzere Moskova'da toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, görüşmelerde herhang' bir ilerleme sağlanamadığı, 15-19 Haziran tarihlerinde Helsinki'de yeni bir toplantının yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

9- Lübnan'da Başbakan Refik El Hairi'nin Parlamento başkanı ile anlaşmazlığa düşerek istifa ettiği bildirildi.

10- Bangladeş'te hafta boyunca devam eden şiddetli fırtınada 77 kişinin öldüğü bildirildi.

20 MAYIS 1995

1 - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, toplantıda, Kuzey Irak operasyonunun ardından bölgedeki gelişmeler, Kürt liderlerle yapılan temaslar ve PKK'ya karşı yurtiçinde verilen mücadelenin ele alındığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kıbrıs konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Çankaya Köşkü'nde biraraya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Erdal inönü'de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Demirel görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Kıbrıs davasına bir çözüm bulu .ması için sürdürülen gayretlere rağmen bir noktaya gelmenin mümkün olmadığını kaydederek, "Kıbrıs'taki soydaşlarımızın ve Türk milletinin kabul edemeyeceği bir çözüm empoze etmek mümkün değildir. Bulunacak çözüm, Kıbrıs'taki Türk halkının haklarını ve güvenliğini korumalı ve yeniden problem çıkarmamalıdır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, BM'nin ABD ve ingiltere'nin de desteğiyle Kıbrıs'ta çözüm için empoze etmeye çalıştığı Avrupa Birliği planının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Denktaş, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Erdal inönü'den, Türkiye'nin tam üye olmadığı bir Avrupa Birliği'ne, kurulacak bir federel Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üye olamayacağını ve Türkiye'nin garantörlük hakkının devam edeceği konusunda tam destek aldığını söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Ticaret Odası (ATO)'nun yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, demokratikleşme ve insan hakları konularına değinerek, Türkiye'nin değişen dünyanın aksanına ayak uydurabilmesi, kalkınmada, büyümede rekabet edebilmesi için liberal demokrasiyi gerçekleştirmesinin şan" olduğunu söyledi.

ATO Başkanı Ahmet Çavuşoğtu da yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

4- Başbakan Tansu Çiller gittiği inebolu'da, 4 Haziran'da 36 merkezde yapılacak ara yerel seçimler için seçim startını başlattı. Başbakan Çiller konuşmasında Avrupa ile bütünleşme süreci kapsamında Türkiye'nin önünde bulunan aydınlık geleceği engellemek isteyenler olduğunu söyledi.

5- Kültür Bakanı Ercan Karakaş, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde aralarında SESAM, ÇASOD, Giyim Sanayicileri Derneği ve Pamukkale Festivali Komitesi'nin de bulunduğu, kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin yetkilileriyle görüştü. Görüşmelerden önce basınla bir sohbet toplantısı yapan Karakaş, düşünce özgürlüğü önündeki engellerin kalkmasının kendileri için de çok büyük önem taşıdığını vurguladı ve "Kültür ve sanat, özgürlük ortamında gelişebilir. Yasakların, sınırların ve baskıların olduğu bir ülkede, kültür ve sanatın gelişmesini beklemek bence yanlıştır. O nedenle, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanması son derece önemli" dedi.

7- Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu, raporunun son durumunu Cumhuriyet gazetesine anlattı.

8- ANAP'ın 12. kuruluş yıldönümü Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen şölenle kutlandı. Genel Başkan Mesut Yılmaz, 'Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve sosyal sorunların üstesinden gelebilecek tek siyasi gücün; programı, birikimi ve kararlılığı ile sadece ANAP olduğuna inanıyorum" dedi. Koalisyon hükümetinin 4 yıllık icraatının tam anlamıyla ve her alanda iflas ve fiyasko olduğunu ileri süren Yılmaz, hükümetin bugün bitkisel hayatta olduğunu söyledi.

9- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında laikliğin ibadeti özgürce yapabilmenin güvencesi olduğunu vurgulayarak, CHP'nin dine bakışının özünde laikliğin bulunduğunu söyledi.

21 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Doğa Enerji AŞ i!e Mission Energy firmasının işbirliğiyle Esenyurt'ta kurulacak olan "Esenyurt Elektrik- Isı Birleşik Çevrimli Termik Santralının temel atma törenine katıldılar.

Başbakan Tansu Çiller törende yaptığı konuşmada, Esenyurt Termik Santral Projesi'nin özel sektörün katkılarıyla gerçekleştirilmesinin önemini belirterek, "Özelleştirelim ve rekabete açalım" dedi. Başbakan Çiller, bu projenin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesinin de önemli bir adım olduğunu söyledi.

Hikmet Çetin de konuşmasında çağdaş bir Türkiye için demokrasinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, "Batı ile bütünleştirecek ortak değerlere sahip çıkmalıyız. Hedefimiz insan hakları, demokrasi, özgürlük sağlamaktır" dedi.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, PKK'nın Batı ülkelerindeki faaliyetlerini kontrol altına alınması konusunda görüş teatisinde bulunmak üzere Bulgaristan'a gitti.

3- ANAP'ın 12. kuruluş yıldönümü nedeniyle 76 il başkanı Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında Genel Merkez'de toplandılar. Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, Türkiye'nin en önemli sorununun "kötü yönetim", en acil ihtiyacının da "erken genel seçim" olduğu bildirildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da katıldığı "Gençlik Şöle-ni"nde yaptığı konuşmada, bütün gençleri, aralarındaki tüm düşünsel veya ideolojik ayrılıkların üstünde, Atatürk emanetinin bilincinde birleşmeye ve dayanışmaya çağırarak, Atatürkçülüğün ideolejiler üstü olduğunu söyledi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Rize'de yeni Emeklilik Yasa Ta-sansı'na tepki olarak düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, özelleştirme ve Terörle Mücadele Yasa Tasarısı konularında değerlendirmelerde bulundu

6- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş İstanbul 1 Nolu Şube'nin 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Çelik toplantıda yaptığı konuşmada, SSK'dan emekliliğe ilişkin yasa tasarısıyla işçilerin kazanılmış haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, "Hükümet bu yanlıştan vazgeçsin" dedi.

7- Amacı hoşgörü ve kardeşlik olan geleneksel "14. Türk Günü Yürüyüşü" Amerika'nın New York kentinde yapıldı.

Türk Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve ABD Başkanı Bill Clinton birer kutlama mesajı yayımladılar.

8- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle parlamento ve senatoya gönderdiği mesajda, refarandum sisteminde yeni düzenlemelerin yapılmasını, parlamentonun güçlenmesini ve tarafsız güçlü bir devlet istediğini belirtti.

22 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 9 gün sürecek Çin, Endonezya ve Hongkong gezisine başlarken Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Uzak ve Güneydoğu Asya ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye gayret gösterdiğini belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çin gezisi öncesinde TBBM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller ile ayrı ayrı görüştü.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, ANAP olarak erken seçim ortamına girdiklerini belirterek, ekim ayında yapılacak bir erken seçim için çalışmalara başladıklarını, seçime hazır olduklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Memurlara cuma namazı izni verilmesi"ni öngören yasa önerisini, Türkiye Cumhuriyeti'nin en temel ilkesi olan laiklik ilkesine vurulmak istenen büyük bir darbe olarak niteledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan Cumhuriyet gazetesine bakanlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, İstanbul'da ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı'nın (TDA), enerji sektöründe Amerikan-Türk ortaklığını teşvik etmek amacıyla düzenlenen "Özel Sektör Enerji Üretimi Konferan-sı"nda yaptığı konuşmada, yap-işlet-devret modeli sayesinde, yerli ve yabancı müteşebbislerin, büyük yatırım gerektiren enerji sektörüne katılımlarının sağlanmaya başladığını bildirdi.

6- 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ölümünün 13. yılında anıldu

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi hayatını kaybetti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununda bulunulan son durum ve Türkiye'de yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi.

23 MAYIS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'] eleştirerek, Yılmaz'ı gümrük birliğinden kaçtığını, ANAP'ı RP'nin gençlik kollan haline getirdiğini ve tarihi gaflette bulunduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni bir harekatla Irak topraklarına girdiği yolundaki spekülasyonlar ile ilgili yapılan açıklamada, bölücü terör örgütüne yönelik sınırötesi operasyonun 2 Mayıs'da sona erdiği hatırlatılarak, sözkonusu tarihten bu yana Irak topraklarında Türk askeri bulunmadığı belirtildi.

Ayrıca, Dışişleri Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada da, Türk Hükümeti'nin, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen operasyon sonucu zarar gördüğü tesbit edilen kişi ve bunların temsilcilerine maddi yardımda bulunmayı kararlaştırdığı bildirildi.

3- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, CHP'nİn memura toplusözleşme ve grev hakkı verilmesi görüşü, DYP, ANAP ve RP'li üyelerin oylarıyla reddedildi. Komisyonda DYP, CHP ve ANAP tarafından ortaklaşa verilen "Anaya-sa'nın başlangıç metni ve bazı maddelerin değiştirilmesine ilişkin yasa teklifi" nin kamu çalışanlarına sendika kurma hakkı tanıyan maddesi kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, 4 Haziran'da ara seçim yapılacak inebolu'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP'nin 1920'lerden bu yana ilkelerini koruyarak demokrasi mücadelesi veren tek parti olduğunu belirterek, "Bu miting, CHP'yi iktidara taşıyacak günlerin müjdecisidir" dedi.

5- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBiTAK) tarafından düzenlenen "Lise öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında dereceye giren öğrecilere ödülleri, Ankara'da düzenlenen törende Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz tarafından verildi.

6- Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD) hazırlattığı "Türkiye için Yeni Bir Seçim Yöntemine Doğru" başlıklı raporda, Türkiye'de siyasal meşruluk bunalımına yol açmayacak ölçüde, "çoğunlukçu uzlaşı" seçim yönetimini önerdi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

8- Yeni Günaydın gazetesi sahibi Bekir Kutmangil, İstanbul'da uğradığı silahlt saldırı sonucu öldü.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Uzakdoğu gezisinin ilk durağı olan Çin'in başkenti Pekin'de, Devlet Başkanı Jiang Zemin tarafından askeri törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Demirel'in Çin ziyaretinin birinci gün temaslarını basma değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan, Cumhurbaşkanları başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmeler sonunda, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi ve üç yıl vadeli kültürel işbirliği anlaşmalarının imzalandığını bildirdi

10- Bulgaristan İçişleri Bakanı Lübomir Naçev'in resmi davetlisi olarak Sofya'da bulunan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı açıklamada, Bulgar yönetiminden, bölücü örgüt PKK ile mücadele edilmesi konusunda gereken desteğin alındığını söyledi. Bulgaristan İçişleri Bakanı Naçev de, bölücü terör örgütü PKK'nın Bulgaristan'da faaliyet göstermesine kesinlikle izin vermeyeceklerini açıkladı.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Uluslararası Hazar Petrol-Gaz 95 Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ortadoğu ve Türk cumhuriyetlerinde üretilen petrol ve doğalgazın Avrupa pazarına ulaştırılmasında önemli bir köprü konumunda olduğunu bildirdi. Atasoy, Türkiye'nin aynı zamanda hızla büyüyen petrol ve doğalgaz ihtiyacıyla en cazip pazarlardan birini oluşturduğunu vurguladı.

12- BM Çocuk Fonu'nun (UNlCEF) 1995 Maurice Pathe ödülü, YÖK eski Başkanı Profesör ihsan Doğramamacı'ya New York'taki BM merkezinde düzenlenen törenle verildi.

13- Bosna hükümet birliklerinin, Bİhaç bölgesinde 7 köyü Sırplar'dan geri aldıkları bildirildi.

14- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, enerji kaynaklarının güvenliği garanti altına alınıncaya kadar, AĞIT Mİnks Grubu çatısı altında yapılan Dağlık Karabağ konusundaki görüşme sürecine katılımını askıya aldığını açıkladı.

15- Fransa'da, Jacques Chirac'ın Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinden sonra Başbakanlık görevine getirilen Alain Juppe açıkladığı hükümet programında, Fanatizm ile mücadele etmek için Türkiye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

24 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da başlayan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi (ISEDAK) izleme Komitesini'nin 11.toplantısına gönderdiği mesajında, İSEDAK çalışmalarının başlamasının üzerinden 11 yıl geçtiğini söyleyerek, "Bugünün dünyasındaki politik ve ekonomik durumu, soğuk savaş dönemiyle karşılaştırdığımızda daha komplike ve kararsız bir yapı görüyoruz" dedi.

Açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı ismet Attila, toplantının önemine değinerek, toplantıda ISEDAK'ın gündemindeki konu ve işbirliği projelerini gözden geçireceklerini ve ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik konuları müzakere edeceklerini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun Başkanlar Kurulu açılış toplantısına katıldı. Başbakan Çiller, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde, vergilendirmede hayat standardı uygulamasının kaldırılması gereği bulunduğunu bildirdi.. Çiller konuşmasında esnaf ve sanatkarlara, Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerinde yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Danıştay'ın 127.kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Danıştay'ın ülkede hukuk devleti anlayışının yerleşmesinde, devlet yönetiminde hukuka bağlılığın gelişmesinde çok önemli işlevler gören yüksek mahkemelerden biri olduğunu söyleyen Moğultay, "Danıştay, devlet yönetiminin yargı denetimine bağlanmasının simgesi olmuştur" dedi.

Danıştay Başkanı Firuzan İkincioğulları da törende yaptığı konuşmada, hukuk devletinin bütün kurum ve kuralları İle yerleşmesinin ön koşulunun, hukuka bağlı idare ve bunun gerçekleşmesini sağlayan yargı denetimi olduğunu söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Akyol, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) tarafından İstanbul'da düzenlenen "4. Akdeniz iş Forumu" toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin stratejik bakımdan, dünyanın en önemli bölgesinde bulunduğunu belirterek, "Türkiye, Doğu-Batı ticaretinde, Karadeniz Ekonomik işbirliği Bölgesi, ASCAME ve AB arasında bir köprüdür. Bu köprü görevi yapan ülkemiz üzerinden doğalgaz ve petrol boru hatlarının geçmesi Türkiye'nin önemini göstermektedir" dedi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda Vergi Yasa Tasarısı görüşmeleri sırasında, DYP, ANAP ve RP'li milletvekillerinin verdikleri önerge doğrultusunda eklenen bir geçici madde ile cami inşaatları ve camilere yapılan her türlü yardımın vergi indirimi kapsamına alınması kabul edildi.

6- Erdal inönü'nün Dışişleri Bakanlığı'na atanmasıyla boşalan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı'na Dışişleri eski Bakanı Mümtaz Soysal seçildi.

7- II ve ilçeler kurulması konusunda hükümete yetki verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet gazetesine gündemde bulunan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

9- Çeçenistan'daki Rus birliklerinin komutanı General Mihail Yegorov Moskova'da yaptığı açıklamada, Çeçenler'in elindeki son mevzileri de ele geçirmek için büyük bir saldırı başlattığını açıkladı.

10- ingiltere'de bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Hollanda'nın Rotterdam Limanı'nda bir gemide 30 ton uyuşturucu madde ele geçirildi.

25 MAYIS 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP'ın, 12. kuruluş yıldönümünde büyük bir coşkuyla ikinci iktidar yürüyüşünü başlatmasının diğer partileri telaşa düşürdüğünü söyledi. Başbakan Tansu Çiller'in, ANAP'ı gümrük birliğine karşı olmakla suçladığını belirten Yılmaz, "Bunun doğru olmadığını herkes bilir. Türkiye'yi dünyaya açan, gümrük duvarlarını yıkan parti ANAP'tır" dedi.

2- Görev süresi 7 Mayıs'ta sona eren Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanhğı'na getirildi.

3- Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyelerinden Mustafa Aydın ve Mehmet Zekai Turan, Yargıtay binasında uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaralandılar. Olayın hemen arkasından yakalanan saldırganın emekli Hakim Binbaşı Sela-hattin Necmioğlu olduğu bildirildi.

4- Batman'da bir minibüs durağına PKK'lılar tarafından yerleştirilmek istenen bombanın teröristin elinde patlaması sonucu teröristle birlikte 8 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

5- 34 ülkeden 450 tekstil delegesinin katıldığı ve Dünya Tekstil Enstitüsü'nün organize ettiği, 76. Dünya Tekstil Konferansı İstanbul'da başladı,

6- Ankara'da iki gündür temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti üyeleri bir basın toplantısı düzenlediler. Avrupa Sosyalistleri Partisi Grup Başkanı Pauline Green, Türkiye ile aralarındaki diyotoğun devamını arzu ettiklerini belirterek, AP'nin, Türkiye'deki demokratikleşme sürecine büyük önem verdiğini kaydetti. Demokratikleşmenin gerçekleşmesinin Türkiye'nin iç sorunlarının yanı sıra, dış sorunlarının da çözümüne katkıda bulunacağına dikkat çeken Green, AP'nin, terörü dünyanın neresinde olursa olsun kesinlikle reddettiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Radikal ittifak Grubu Başkanı Catherine Lalumiere ise Türkiye'nin tüm Avrupa kurumlarındaki yerini almasını içtenlikle istediğini, gümrük birliğinin gerçekleşmesinden yana olduğunu söyledi.

7- Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkent Pekin'den ayrılarak, ülkenin imparatorluk dönemi eski başkenti Xian kentini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel ziyaretinde yaptığı konuşmada, bütün Müslümanların ve insanların kardeş olduğunu be-

8- 23-24 Mayıs tarihlerinde Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik işbirliği ve Gelişme Örgütü'nün (OECD) yıllık bakanlar düzeyindeki toplantısına katılan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, Türk gazetecileri için bir basın toplantısı düzenledi.

Aykon Doğan, Türkiye'de 1994 yılında başlatılmış ekonomik istikrar ve yapısal reform programı ile sonuçları hakkında bilgi verirken, Gümrük Birliği Anlaşması'nın 1 Ocak 1996 tarihinden başlayarak uygulanmaya başlamasının, Türkiye'nin dünya ekonomisiyle bütünleşme sürecinde "önemli bir adım" olacağını söyledi.

9- Çeçenistan'da 5 aydır süren çatışmaların sona erdirilmesi için Avrupa Güvenlik işbirliği Teşkilatı'nın (AGlT) girişimiyle yapılması kararlaştırılan barış görüşmeleri, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de başladı. Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev'in temsilcisi Uzman Imayev ve Rusya adına Moskova'nın Çeçenistan temsilcisi Nikolay Semyanov'un katıldığı görüşme başarısızlıkla sonuçlandı.

Öte yandan Grozni'de barış görüşmeleri yapılırken, AGlT'in dün gece yansından başlayarak önerdiği ateşkes anlaşmasına uyulmadığı ve barış görüşmelerinden önceki 24 saat içerisinde meydana gelen çatışmalarda 123'ü Çeçen, 7'si Rus olmak üzere toplam 130 kişinin öldüğü bildirildi.

10- NATO'nun İtalya'nın Napoli kenti yakınlarında bulunan hava üssünden havalanan NATO savaş uçaklarının, Saraybosna yakınlarındaki Pale şehrinde bulunan Sırp cephaneliğini bombaladığı bildirildi. Napoli'deki NATO üssünde yapılan basın toplantısında, ABD'li Amiral Leigton Smith, saldırıya katılan uçakların hangi ülkeye ait olduğunu açıklamadı.

ABD Savunma Bakanı William Perry ise Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yaptığı açıklamada, Washington'ın hava saldırısını tamamen desteklediğini belirterek, operasyona ABD savaş uçaklarının da katıldığını bildirdi.

Bu arada Fransa, Almanya ve ingiltere Savunma Bakanlıkları da NATO müdahalesine tam destek verdiklerini açıkladılar.

11- İsrail Başbakanı Izak Rabin, Suriye ile barış görüşmelerine yeniden başlama kararına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin Golan tepelerinden sembolik çekilme önerdiğini, Suriye'nin ise görüşmelere tekrar başlamayı kabul ettiğini söyledi. Görüşmelerin tekrar başlamasının önemli olduğunu belirten Izak Rabin, İsrailliler'den sabırlı olmasını istedi.

Bu arada Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da, Suriye ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması kararını memnunlukla karşıladığını ve bunun Ortadoğu'da kapsamlı bir barışa götürmesini ümit ettiğini söyledi.

26 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye'de Kadın" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ülkemizde kadın ve gençlerin nüfusun yüzde 70'lik bölümünü oluşturduğunu belirterek, "Her üç kadınımızdan birisi okur-yazar değil. Bu en büyük fırsat eşitliğinin toplumun hemen hemen yarısının elinden alınması demektir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, Kuşadası ve Alanya halkının yaşadıkları şiddet olayları karşısında gazetelere "devlet nerede?" başlığı altında verdikleri ilanların, koalisyon hükümetinin, yurttaşları gazete ilanıyla "devleti arar" hale getirdiğini belirtti. Yılmaz, "işte koalisyon hükümetinin devleti getirdikleri durum bu. Halk, gazeteye ilan verip devleti arıyor. Çünkü ortada devlet kalmamış. Devlet gitmiş yerine mafya gelmiş, devlet gitmiş yerine devleti soyanlar gelmiş" dedi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Nevşehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokrasiyi tüm kurumlarıyla işletemediğini söyledi. Çetin, parti olarak ilkelerinden taviz veremeyeceklerini belirterek gerekirse hükümetten ayrılabileceklerini vurguladı.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Türk Kamu işletmeleri Birliği'nin (TKlB) düzenlediği "Özelleştirmenin Sosyal, Ekonomik ve Siyasi Boyutları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özelleştirmeyi yapmaya ve kamu açıklarını aşağıya çekmeye mecbur olduğunu ifade ederek, "özelleştirme halkla beraber halkın gözü önünde yapılmaktadır" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının son iki aylık çalışmalarını değerlendirdi, inönü, Türkiye-lrak sınırında değişiktik yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek, Bağdat'a bu konuda resmi bir başvuru yapılmadığını, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ve bölgede PKK'ya barınma şansı verilmemesi için Kuzey Iraklı Kürt liderlerle görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Adana'da bölge valileri toplantısında yaptığı konuşmada, PKK terör örgütünün Güneydoğu'da darbe yedikçe Akdeniz bölgesinde toplanmaya çalıştığını belirterek "Gözleri bu bölgede ama, barınma imkanı vermeyeceğiz. Bu bölge Güneydoğu olmayacaktır" dedi.

7- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, TBMM'de kabul edilen son vergi kanununun, vergi mevzuatı bakımından önemli düzenlemeleri içermekle beraber mükellefe ilave vergi yükü getiren kanun olmadığını bildirdi.

8- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner Finans Kulüp tarafından İstanbul'da düzenlenen "Merkez Bankaları ve Enflasyon" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uluslararası kredi notunun önümüzdeki günlerde mecburen yükseltileceğini söyledi. Ülkenin öncelikle iç ve dış barış ile politik ve ekonomik istikrara ihtiyacı olduğunu belirten Törüner, enflasyonun büyük bir sorun olmadığını vurguladı.

9- TRT ve Basın-Yayın ve Enformasyon eski genel müdürlerinden Doğan Kasaroğlu İstanbul'da öldü.

10- NATO'ya ait savaş uçaklarının Bosna-Hersek'teki Sırp mevzilerini yeniden bombaladığı ve BM Barış Gücü'nde görev yapan 76 sivilin ölümüne neden olan Sırp bombardımanından sonra başlayan NATO harekatında da bazı cephaneliklerin imha edildiği bildirildi.

Avrupa turu kapsamında Roma'da bulunan ABD Savunma Bakanı William Perry düzenlediği basın toplantısında, Sırp saldırılarının durmaması halinde NATO'nun hava operasyonlarını artıracağını söyledi. Perry, Bosnalı Sırpların Saraybosna'yı bombalamalarını kısa vadede engelleyemeceklerini de vurguladı.

11- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirve toplantısı Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapıldı. Zirvede, topluluğa üye olmayan ülkelere karşı sınırların ortak korunması anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

27 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Denizli'nin Kınıklı ve Cankurtaran belediye başkanlıkları seçimleri nedeniyle partisince düzenlenen mitinglere katıldı. Başbakan Çiller, yaptığı konuşmalarda "Sorunları teker teker çözüyoruz. Terör belasından kurtuluyoruz" dedi. Başbakan Çiller konuşmasında ANAP'ı da eleştirdi.

2- RP Gene! Başkanı Necmettin Erbakan 4 Haziran'da yapılacak yerel seçimlere katılacak belde adaylarının tanıtımi için Trabzon'nun Yalıncık ve Samsun'un Evci ve Kocaman beldelerinde düzenlenen açıkhava toplantılarına katıldı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, ABD'nin ingiltere ile birlikte Kıbrıs Rum kesimi ve KKTC temsilcilerinin Londra'da yarıda kalan görüşmeleri sırasında sunduğu ve Türklere bırakılacak toprak oranının yüzde 25'e kadar indirilmesi ve adanın bazı kesimlerinde dört kanton kurulmasını öngören planını eleştirdi.

Londra'daki toplantıya Türkiye'nin çağrılmamış olmasını ve Ankara'nın bu duruma itiraz etmemesini de çok yadırgadığını bildiren Ecevit, "Çünkü Türkiye, ingiltere ve Yunanistan ile birlikte garantör devlettir. Bu konu, iki toplum kesiminin de katılımıyla üç garantör devlet arasında konuşulacak bir şeydir. ABD ise garantör değildir" dedi.

Ayrıca Ecevit Parti Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen yüksek öğrenim öğrencilerinin siyasal partilere üyeliğini önleyen yasa hükmünün değişiklik önerisi ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Yasa hükmünün değiştirilmesinin olumlu olduğunu belirten Ecevit, gençlere partilere üye olma konusunda yetişkinlerle aynı haklar tanınması gerektiğini Savundu.

4- Olağanüstü Hal Bölgesi ve bölgeye geçişi olan illerin 18 emniyet müdürü Adana'da gerçekleştirilen terör zirvesinde bir araya geldiler.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar toplantının açılış konuşmasında polis kontrolünde olan türn bölgelerde terörle mücadelede büyük başarı kazandıklarını söyledi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 50. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. TOBB'un Genel Kurulu, Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel

Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, devlet bakanları Aykon Doğan, Ali Şevki Erek, Necmettin Cevheri, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hasan Ak-yol, Sağlık Bakanı Doğan Baran, Çevre Bakanı Rıza Akçalı, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül ile çok sayıda bürokrat ve delegelerin katılımıyla yapıldı.

Başbakan Tansu Çiller yaptığı konuşmada ülkenin genel ekonomik durumu ile 5 Nisan kararlarından sonra meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, koalisyonun-Türkiye'nin bu güç döneminde görev yaptığını belirterek "Bunun toplumda sağladığı destek Türkiye açısından çok önemlidir. Türkiye'nin bugünkü kritik döneminde bu hükümetin bir bunalım yaratmadan sürmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

TOBB Başkanı Yalım Erez de konuşmasında Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve dış politikaları üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

6- 27 Mayıs 1960 Devrimi 35. yıldönümünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği ile 1961 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı tarafından 27 Mayıs 1960 Devrimi'nin 35. yılı nedeniyle "Çağdaş Demokrasi ve Anayasa" konulu bir toplantı düzenlendi.

7- Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Trabzonspor kazandı.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki temaslarını tamamlayarak gezisinin ikinci durağı olan Hong Kong'a geçti. Onuruna verilen çeşitli davetlere katılan Cumhurbaşkanı Demirel, Yabancı Muhabirler Derneği'nce verilen davette, gazetecilerin Türkiye ile ilgili sorularını yanıtladı.

9-14. Avrupa Yazarlar Kongresi, Avrupa'nın bütün ülkelerinden 85 delegenin katılımıyla dün Viyana Edebiyat Evi'nde başladı. Türkiye Yazarlar Sendikası'nın örgütsel düzeyde ilk kez temsil edildiği kongreler, 1977 yılından buyana yapılıyor.

10- Fransız BM askerlerinin, dün Sırpların düzenlediği saldırı ile ele geçirdikleri Saraybosna'nın merkezinde yer alan Vrbanya Köprüsü'nün kontrolünü geri almak üzere düzenlediği operasyonda 2 Fransız askeri ölürken, 5 asker de yaralandı. BM Sözcüsü Christopher Gunness, "Sırplar'a karşı hava gücü kullanılmasının gündemde olduğu bir sırada, Fransız askerlerinin Sırp güçlerine yönelik operasyonu, daha sert eylemlere kararlı ve hazır olduğumuzu kanıtladı" dedi.

11- Çeçenistan Genel Savcısı Uzman Imayev, Moskova'nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, dün, Rusya'nın kullanılması yasaklanmış bombalarla düzenledikleri saldırılarda Şatoy, Vedena ve Tumkal sivil yerleşim bölgelerinde kadın ve çocuk en az 60 sivili öldürdüklerini açıkladı.

28 MAYIS 1995

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Bur-sa'nın Kirazlı beldesinde yaptığı konuşmada, CHP'nin Türkiye'yi kuran parti olduğunu ve kökünü milli mücadeleden aldığını belirterek, laiklik söz konusu olduğu zaman, partisinin bunu korumak için özveride bulunacağını ve misyonunu sürdüreceğini söyledi.

2- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaptığı konuşmada, "Çatışmayla, silahla, şiddetle, faili meçhul cinayetler ve terörle hiçbir çözüm elde edilemez. Bunlar demokrasilerde olmaması gereken şeylerdir. Köy ve mezralarını terk etmek zorunda kalan insanlarımızın içinde bulundukları sıkıntılar, köy boşaltmalar, ne şekilde olursa olsun insan haklarının ihlalidir" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve gümrük birliğine girmesine karşı olmadığını, ancak hükümetin ve Türkiye'nin pazarlık gücünü kullanmadığını söyledi.

Bülent Ecevit ayrıca, Cumhuriyet gazetesine çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

4- Radyo ve Televizyon Yayın Usulleri Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Hong Kong'da iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, Türkiye'nin yeni pazarlar ve yeni ortaklıklar araması gerektiğini belirterek, Uzakdoğu gezisinin nedenlerinden birinin dünyanın bu bölgesindeki gelişmeleri yakından izlenmesi olduğunu, bölge ülkeleriyle işbirliği yapılmasının Türkiye'ye büyük yarar sağlayacağını ayrıca Türk teşebbüs gücünün de ülke sınırları dışına taşmasının övünülecek bir durum olduğunu söyledi.

6- Bosna'nın Bihaç bölgesinde, içinde Bosna Dışişleri Bakanı ve yardımcılarının bulunduğu helikopterin Sırplar tarafından roketle vurulması sonucu, Dışişleri Bakanı irfan Lubijankiç'in ve yardımcılarının öldüğü bildirildi.

Ayrıca Sırpların, 8 Kanadalı ve 33 ingiliz askerini daha rehin aldıkları açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Bosna Dışişleri Bakam'nın öldürülmesi üzerine yaptığı açıklamada, Bakan'ın öldürülmesinin sorumlusunun in-

san hakların savunucusu olarak geçinen Batfya ait olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Erdal inönü de yaptığı açıklamada, "Bosna-Hersek'teki militan Bosnalı Sırpların Saraybosna ve Tuzla başta olmak üzere güvenlikli bölgelerde yaşayan sivil, masum Bosna halkına karşı ağır silahlarla geçek-leştirdikleri katliamı şiddetle ve nefretle kınıyoruz" dedi.

7- Rusya'nın Uzakdoğu bölgesindeki Sakhalin adasında 7.5 şiddetinde meydana gelen depremde, 70 kişinin öldüğü çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller seçim gezileri çerçevesinde gittiği Erzincan'da yaptığı konuşmada, 5 Nisan sonrası duran yatırımların artık başlayacağını, teröre karşı verilen mücadelenin de başarı ile sürdüğünü söyledi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Mehmet Köstepen'in istifası ile boşalan Ulaştırma Bakanlığfna Devlet Bakanı Ali Şevki Erek atandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz seçim gezilerini sürdürdüğü Afyon'da yaptığı konuşmada, "Bizim görevimiz Türkiye'yi bir an önce erken seçime götürmektir. 4 Haziran Türkiye'yi erken seçime götürmek için bir fırsattır" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü NATO Bakanlar Konseyi ilkbahar toplantılarına katılmak için Hollanda'ya hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimam'nda yaptığı basın toplantısında, 16 ülkenin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantıda, NATO'nun genişlemesi ve Bosna-Hersek konusunun görüşüleceği söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, laiklik, memura cuma izni, Terörle Mücadele Yasası'nm 8. maddesi, Anayasa değişikliği ve gümrük birliği konularındaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine açıkladı.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Uzakdoğu gezisinin son durağı olan Endonezya'da onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Endonezya'da kendilerine gösterilen yakın konukseverliğin, iki ülke arasında dörtyüz yılı aşan bir sürecin oluşturduğu köklü ve gerçek dostluğun doğal bir uzantısı olduğunu söyledi.

7- izmir'in Urla ilçesinde meydana gelen deniz kazasında 5 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun tehlikeli bir döneme girdiğini belirterek Türkiye'yi derhal önlem almaya çağırdı ve Rumların Batı'nın desteğiyle AB'ye girmelerinin Kıbrıs Türkleri'ne indirilecek "son darbe" olduğunu söyledi.

9- Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan AB Konseyi, toplantı sonrasında yayınladıkları bildiride Bosnalı Sırplara, tutumlarının getireceği sonuçlara karşı uyarıda bulundu.

10- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın, BM Barış Gücü'nün "barbarca davranışlarına" daha fazla göz yumamayacağını söyledi. Kozirev, NATO'nun Sırpları bombalamasını eleştirerek, Batı'nın taraflara karşı "çifte standart" uyguladığını ileri sürdü.

30 MAYIS 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Türkiye ihracatçılar Meclisi 2. Olağan Toplan-tısı'nda, ihracatçılardan korkmadan ihracat yapmalarını isteyerek, bu konuda bürokrasiyi azaltacaklarını, herşeyin ötesinde ihracatçı alacakları ödemesinin hızlandırılacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, 4 Haziran ara yerel seçimleri nedeniyle Samsun'un Terme ilçesinde düzenlenen mitingde, ekonomi, terör konularına değindi ve partisinin belediye başkan adayı için destek istedi.

3- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Tüm Haberleşme-lletişim Çalışanları Sendikası'nın (Tüm Haber-Sen) kapatılmasıyla ilgili Şişli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 14 Şubat 1994 tarihinde verdiği kararı onayladı.

4- Türkiye ile Gürcistan arasında Tiflis'te 1992 yılında imzalanan "Denizcilik Anlaşması" Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Türk işbirliği ve Kalkınma Ajansı (TIKA) Başkanı Umut Arık, TIKA tarafından Trabzon'da düzenlenen "Gürcistan Ekonomisi ve Gürcistan'da iş Olanakları" seminerinde yaptığı konuşmada, Gürcistan ile Türkiye'nin çok büyük imkanların tam ortasında yer aldıklarını bildirerek, "Gürcistan ile Türkiye arasında yapılacak işbirliği büyük yarar sağlayacaktır" dedi.

Gürcistan Ekonomi Bakanı Vladamir Papava yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın sahip olduğu imkanların yabancı yatırımcıları cezbedecek boyutta olduğunu kaydederek, ülkesindeki reformların sürekli hale getirildiğini, bunları yaparken en büyük desteği Türkiye'den görmek istediklerini bildirdi.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri'nin sürdürdükleri operasyonlar sonucunda, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylarda çeşitli öldürme ve yaralama eylemlerine karışan yasa dışı terör örgütü DHKP/C üyesi 16 kişi yakalandı.

7- Almanya, 12 Eylül 1980 öncesinde Ankara'da "Balgat katliamı" olarak bilinen saldırının ardından ölüm cezasına çarptırılan, ancak Mamak Askeri Cezaevi'nden firar eden Isa Armağan'ı Türkiye'ye iade etti.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uzakdoğu gezisinin son gününde Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Cumhurbaşkanı Suharto ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Demirel, görüşmede her iki ülkede de ilişkilerin her alanda ilerletilmesi için iyi niyet ve politik kararlılık olduğunun teyid edildiğini söyledi. Öte yandan Devlet Bakanı Baki Ataç ile Endonezya Tarım Bakanı Har-harto Sastroennarto başkanlığındaki heyetler arasındaki görüşmeler sonunda tarım sektöründe işbirliğini öngören bir protokol imzalandı.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan, Portekiz'in Başkenti Lizbon'da katıldığı Avrupa Konseyi Sosyal Güvenlikten Sorumlu 6. Bakanlar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, sosyal devletin "ütopya olmadığını" belirterek, "Sistemi ucuzlatmanın, etkisini artırmanın ve daha iyi denetleyebilmenin yollarını mutlaka bulmak zorundayız" dedi.

10- Hollanda'nın Lahey kentinde dün biraraya gelen Bosna Temas Grubu, ülkede tırmanan çarpışmaları ve Sırplar tarafından BM personeline karşı girişilen tutumu kınayarak, BM asker ve gözlemcilerinin rehin alınmalarını kabul edilemez bir davranış olarak belirttiler.

Öte yandan Hollanda'nın Noordwijk kasabasında toplanan Kuzey Atlantik Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın sona ermesinden sonra yayımlanan "Eski Yugoslavya Açıklaması"nda, Bosnalı Sırplar sert bir dille kınandı.

11- Bosna-Hersek'te, Sırp saldırıları sonucu mayıs ayı içinde 147 sivilin öldüğü, 373 sivilin de yaralandığı bildirildi.

31 MAYIS 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 22 Mayıs'ta çıktığı Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong ve Endonezya'yı kapsayan resmi gezisini tamamlayarak, yurda döndü.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TiSK Genel Başkanı Refik Baydur'u kabul ederek görüştü. Yılmaz, yapıcı ve sağduyulu muhalefet anlayışlarının birçok çevre tarafından yadırgandığını, ancak TiSK'ten bu konuda hep olumlu tepkiler aldıklarını söyledi.

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ise ANAP'ın sağduyulu bir muhalefet örneği sergilediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nurettin Nurkan, düzenlediği haftalık basın toplantısında, önemli bir askeri alım ilişkisi bulunmamasına rağmen Türkiye'ye silah yasağı koyan ve PKK'nin sözde siyasi kanadı ERNK bürosunun açılmasına izin veren Danimarka'yı "gayri ciddilikle" eleştirerek, "Bu ülkenin kırmızı listeye alınması kararlaştırılmıştır. Bu uygulamaya göre, Danimarka'dan yeni askeri malzeme araç-gereçleri satın alınmayacak ve Danimarka firmalarının ihalelere girmelerine izin verilmeyecektir" dedi.

4- Hükümete yeni il ve ilçeler kurmasına imkan tanıyan Yetki Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda oy birliği ile kabul edildi.

5- Trafik cezalarının artırılması, sürücü kurslarına daha sıkı denetim getirilmesi, okullar ile radyo ve televizyonlarda trafik dersi konulmasının zorunlu hale getirilmesini öngören Trafik Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komis-yonu'nda görüşülerek kabul edildi.

6- Dış Ticaret Müsteşarı Nejat Eren düzenlediği basın toplantısında, ihracat teşvikleri, ithalatta yapılan düzenlemeler ve ihracat rejiminde yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu ve Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 12 PKK'lı öldürüldü.

8- 1995 Orhan Kemal Roman Ödülü, "Viran Dağlar" adlı romanıyla Necati Cumalı'ya verildi.

9- Merkezi Almanya'nın Düsseldorf kentinde bulunan Avrupa Avukatlar

Birliği'nin (EAL) Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yapılan Genel Kurul toplantısında, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinden kaygı duyulduğu bildirildi. Irak'a uygulanan ambargonunun Irak ve Türkiye başta olmak üzere 3. ülkeleri cezalandırıcı nitelikte olduğunu da belirten Avrupa Avukatlar Birliği, BM Genel Sekreteri Butros Gali'den Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi.

10- Rusya, NATO ile Barış için Ortaklık (BlO) Anlaşması'nı imzaladı. Rusya'nın NATO ile işbirliği anlaşmasını imzalamasının ardından bir değerlendirme yapan Avrupa Komisyonu Dış ilişkiler Temsilcisi Hans Van'den Broek, BlO anlaşmasını imzalamasını iyi karşıladıklarını belirterek, Rusya'nın kıtadaki istikrarı sağlayacağını söyledi. Broek, Rusya'nın yardımı olmadan istikrarın garanti edilemeyeceğini söyledi.

11- Bosna Hersek radyosu, ülkenin orta kesimindeki Gorazde kentine yönelik Sırp saldırılarının yoğunluk kazandığını bildirdi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Noordwjik'te toplanan Kuzey Atlantik işbirliği toplantısında yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Sırp kuvvetlerinin eline esir düşen BM Koruma Gücü askerlerinin serbest bırakılması için sürdürülen temaslardan sonuç alınamadığını bildirdi.

13- Yunanistan Hükümeti'nin, karasularını 12 mile çıkarmasına imkan veren Deniz Hukuku Sözleşmesi ile ilgili yasa tasarısı, Meclis Genel Kuru-lu'nda görüşülmeye başlandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106