06.4.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1995

1 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Arjantin, Şili ve Brezilya'yı kapsayan 13 günlük Latin Amerika gezisi başladı. Esenboğa Havalimanfndan hareketinden önce bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Demirel, gezi hakkında bilgi verdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kürt sorununu ve Kuzey Irak harekatını Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine değerlendirdi. Yılmaz, bugün Güneydoğu'da nispi bir sükunet ve PKK'nın etkinliğinde azalma görüldüğünü, ancak sorunun ekonomik, sosyal ve kültürel boyutunun ihmal edilerek daha da büyüdüğünü söyleyerek, hükümeti eleştirdi.

Yımaz, ayrıca çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak için gittiği izmir'in Görece beldesinde yaptığı konuşmada, hükümeti vatandaşlara şikayet etti ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ülkede bu kadar sorun varken gittiği Latin Amerika gezisi nedeniyle eleştirdi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Devlet Bakanı Aysel Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Ethem Cankurtaran, Genel Sekreter Adnan Keskin ile Parti Meclisi üyeleri Ali Topuz ve Erdoğan Yetenç'le birlikte İstanbul'da Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerini ziyaret etti. Ziyaretler sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetin, Kuzey Irak operasyonuyla ilgili olarak Avrupa'nın yaptığı eleştirilerin ve baskıların yerinde olmadığını söyledi, "Bu konu, bana göre Türkiye'nin en haklı olduğu konudur" diyen Çetin, harekata neden olan sorunun ortaya çıkmasında Türkiye'nin hiçbir katkısı olmadığını ifade etti.

4- Devlet Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Cumhuriyet gazetesinin 5 Nisan 1994 ekonomik kararlar ile çalışan kesiminin maaş zamlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

5- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Ankara'da düzenlediği ilk basın toplantısında, bakanlığının hedeflerini açıkladı. Türkiye'de insan haklan konusunda bir durum tespiti yaptıklarını belirten Hacaloğlu, bakan olarak ilk görevinin Türkiye'de iç barışın hemen sağlanmasına katkıda bulunmak olacağını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Cumhuriyet gazetesinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geçen 20 Mart'tan bu yana Türkiye'nin sınır ötesinde

Kuzey Irak içlerinde sürdürdüğü harekat ve sonrası hakkındaki sorularını yanıtladı.

7- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, soruşturmanın bakanlık müfettişlerince sürdürüldüğünü kaydederek, olaylarla ilgisi görülen 8 kişinin mahkeme tarafından tutuklandığını belirtti. Menteşe "Ayrıca DGM, olaylara karıştıkları belirlenen ve illegal örgütlere mensup oldukları anlaşılan 10 kişiyi de silahlarıyla birlikte yakalatmış ve bunları gözetim altına aldırtmıştır" dedi. Menteşe, olaylarda yaşamını kaybeden, yaralanan ya da işyerleri hasara uğrayanlara İstanbul Valiliği aracılığı ile 10 milyar lira gönderildiğini de bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hentbol Ulusal Takımı'nın Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimi ile milli maç oynanması için Güney Kıbrıs'a gitmesini eleştirdi. Ecevit, konuya ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Bu arada Türkiye'nin diplomatik ilişkide bulunmadığı Kıbrıs Rum kesimi ile milli maç oynanması nedeniyle eleştirilere hedef olan spordan sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Erdem, kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

9- AFP muhabiri Kadri Gürsel ile Reuters'in foto muhabiri Fatih Sarıbaş, PKK'lı teröristler tarafından Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarında kaçırıldı. Teröristlerin muhabirleri taşıyan aracın şoförü Cengiz Kaplan'ı serbest bıraktığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar PKK'lı teröristler tarafından kaçırıldığı iddia edilen Reuter ve AFP muhabirlerine ilişkin soru üzerine, Mardin ve Şırnak emniyet müdürlükleri ile diğer güvenlik güçlerinin konuyu takip ettiklerini söyledi.

10- Azerbaycan'ın Türkiye'deki Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu bölgedeki son gelişmelerle ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, dün Was,hing-ton'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "PKK'nın bir terör örgütü olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Türk hükümetinin sorunla başa çıkmak için gösterdiği çabaları, her birinde anlaşmasak da, destekliyoruz; PKK'ya karşı verdikleri mücadelenin yasal olduğuna ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünün kritik önem taşıdığına inanıyoruz" dedi.

12- Dış basın Türkiye'nin Kuzey Irak harekatına yer ayırmaya devam ederken; ingiltere'de yayımlanan haber-yorum dergisi The Economist, "Türkiye, Avrupa'nın parçası olabilir, ancak ondan önce Türkiye daha zeki ve daha nazik olmalı" başlıklı yorumunda ispanya'nın Bask konusunda uyguladığı çözümün, Türkiye'nin de Kürt sorunu konusunda izleyebileceğini yazdı.

Almanya'da yayımlanan Süddeutsche Zeitung gazetesinde "Boğaz-lar'daki Cezayir'imiz" başlığı ile yer alan yorumda, Alman hükümetinin Türk hükümeti i!e arasındaki özel ilişkilerden kaynaklanan bir sorumluluğu olduğu ve Bonn un bu sorumluluğun gereklerini yerine getirmediği belirtildi.

Fransız Le Monde gazetesi de haberinde Türkiye'nin sınırlarının güvenliğini sağlamak için çare aradığım ve bu konuda Batılı ülkelerin kendisine yardımcı olmasını istediğini bildirdi.

Haftalık The European gazetesinde ise PKK militanlarının kaçtığt, bu bakımdan Türkiye'nin harekatının "başarısızlığa mahkum olduğu" öne sürüldü.

13- Afganistan'da, Pamir Dağı'nın eteklerinde toprak kayması sonucu bir köyün toprak altında kaldığı, 350 kişinin öldüğü, 11 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

2 NİSAN 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Demokraside Birlik Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen Türkiye'de sosyal barışın sağlanmasında "Demokrasi ve Hoşgörü" konulu toplantıya katıldı. Cindoruk, toplantıda yaptığı konuşmada, hoşgörünün demokrasinin aynası ve özü olduğunu belirterek, toplumu hoşgörü ortamında demokratik anlayışla tartışmaya ve disipline çağırdı. Cindoruk, "Şiddete dayanan hoşgörü anlayışı olmaz. Bunun yanında demokrasiye yapılan saldırılara karşı hoşgörü anlayışı içerisinde olunulması da beklenilmez" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Kuzey Irak'taki harekatta 24 PKK'lı teröristin silahlan ile birlikte ele geçirildiği, 1 PKK'lı teröristin de teslim olduğu bildirildi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin İstanbul'da Cumhuriyet, Zaman, Türkiye, Akşam gazetelerini ziyaret ederek, koalisyon, Kuzey Irak harekatı, Terörle Mücadele Kanun Tasarısı ve Anayasa konularında bilgi verdi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Selanik'te kurulması planlanan NATO'ya bağlı "Çok Uluslu Tümen Karargahını onaylaması için, Yunanistan'ın Ege'de G milin üstündeki hak iddiasından vazgeçmesini, rotasyonla görev yapacak ilk komutanın Türk olmasını ve hava ile kara karargahlarının birlikte kurulmasını istediklerini belirtti.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği harekat konusunda da diğer ülkelerin anlayış göstermesini istedi. Menteşe, "Birleşmiş Milletler yasasında ve uluslararası hukukta, her devletin ülkesinin bütünlüğüne yönelik terörist saldırılara karşı kendisini koruma hakkı vardır ve bu meşru müdafaa hakkı, vazgeçilmez bir hak olarak yer almıştır" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Erdal İnönü, Kuzey Irak harekatının sebepleri ve operasyonun süresi konusunda Avrupa'da beliren tereddütleri gidermek amacı ite Almanya'ya gitti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Kuzey Irak harekatı nedeniyle Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında PKK, ile Hizbullah'a karşı gerçekleştirilen operasyonların sonuçlarının alınması aşamasına gelindiğini belirterek, "Çok dardadırlar. Gelinen nokta yine de kafi görülmeyerek ope-rar.yonlar sürdürülmektedir. Arta kalanlar da eritilecektir. Bu anlamda, bugünkü Çelik Harekatt'nın mutlaka yapılması gerekirdi" dedi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Bitlis ile Siirt'in Şirvan ilçesinde operasyonlar sırasında, 34 PKK'lı terörist öldü, 14 PKK'lı teröristin de teslim olduğu bildirildi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kanarya Adaları'ndan Arjantin'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, "Biz kendi kabuğumuzu, sınırlarımızın dışına taşımışız. Bunun farkında değiliz. Bu ülke insanlarına daha çok barış, huzur içinde çalışabilecekleri alanları açmaya çalışıyorum, Latin Amerika'ya giden Demirel değil, devlettir" dedi.

9- Başkent Saraybosna'daki hükümet radyosu, Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altındaki Bihaç bölgesinde yoğun Sırp saldırıları olduğunu bildirdi. BM sözcüsü Herve Gourmelon tarafından yapılan açıklamada ise Bihaç bölgesinde sadece orta şiddette saldırılar olduğunun doğrulanabildiğim belirtti.

10- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma dün bir kararname yayımlayarak Kırım Parlamentosu'nu Ukrayna'ya bağlama kararı aldı.

Kırım Parlemento Başkanı Sergey Çekov, Ukrayna'nın kararı üzerine Reuter ajansına yaptığı açıklamada "Kuçma'nm kararı Ukrayna yasalarının çiğnenmesi anlamına geliyor. Bu karara karşı Rusya'dan yardım isteyeceğiz" dedi.

3 NİSAN 1995

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuv-vetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği Çelik Harekatı'nda başlangıçtan bu yana ele geçirilen terörist sayısının 319'a ulaştığı, bunlardan 306'sının ölü, 13'ünün de sağ yakalandığı bildirildi.

2- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, başta siyasiler olmak üzere bazı aydın ve yazarların, çeşitli sivil demokratik kuruluşların milli birlik ve beraberliği gerektiren konularda duyarlı olmadıklarını söyledi.

3- BBP Genel Başkan Yardımcısı ismail Yıldız Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, dış baskılan, kamuoyu oluşturarak kırmayı başaramadığını belirterek, "Batı'da estirilen Türkiye aleyhtarı hareketi kırmak büyükelçiliklere, konsolosluklara düşmektedir" dedi.

4- Türk Polis Teşkilatı'nın 150. yıldönümü kutlamalarında konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Türk Polis Teşkilatt'nın yapmış olduğu icraatlarla, sergilediği hizmetlerle, ülkenin geleceğinde güven vaadeden kurumların başında geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise yayımladığı mesajda, huzur ve güvenliğin sağlanmasının devletin temel görevi olduğunu belirterek, Türk polisinin, devletin kendisine verdiği bu görevi başarıyla yerine getirdiğini bildirdi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Arjantin'deki resmi temaslarına başladı. Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Demirel, Türk ve Arjantin ülkeleri ile halkları arasında büyük benzerlikler bulunduğunu söyleyerek "Bölgelerinde birer istikrar ve güven unsuru olan ve önemli sorumluluklar üstlenmiş bulunan Türkiye ve Arjantin'in aralarındaki ilişkileri her alanda geliştirmeye çalışmalarından daha doğal bir şey olamayacağını düşünüyorum" dedi.

6- Almanya'da bulunan Dışişler" Bakanı Erdal inönü Bonn'da Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile görüşmesinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler, inönü, Türk ordusunun Irak', a kalıcı olmadığını ancak bölücü örgüt

PKK'nın tamamen etkisiz hale getirilinceye kadar bölgede kalabileceğini ve bu durumun Türkiye açısından mecburi olduğunu hatırlatarak; Türkiye'nin bölücü teröre kaışı başlattığı harekatın dost ülkeler tarafından anlayışla karşılanması gerektiğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise Türkiye'nin terörle mücadelesini anlayışla karşıladıklarını ancak silahlı harekatlar yerine siyasal yoldan Kürt meselesine bir çözüm getirilmesi gerektiğini, Türkiye'nin en kısa zamanda Kuzey Irak'tan geri çekilmesini beklediklerini söyledi.

7- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladzic, uluslarası toplumun, Bos-na'daki mevcut durumu korumak ve ülkenin yüzde 70'inİ ele geçiren Bosnalı Şıpların "yararına olan" silah ambargosunu sürdürmek istediğini söyledi.

8- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev BOTAŞ heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Azeri petrolleri konsorsiyumundaki hisselerinin yüzde 5'lik kısmını TPAO'ya devrettiklerini söyledi.

9- Burundi'de askerlerin ve Tutsi'lerin, Hutu kabilesinden yaklaşık 400 kişiyi katlettikleri bildirildi.

10- Tayland'da meydana gelen tren kazasında 15 kişinin öldüğü, 100 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Fas resmi haber ajansı fvıAP'ın bildirdiğine göre Fas'ın çöller bölgesinde meydana gelen sel baskınında 13 kişi öldü, 5 kişi de kayboldu.

4 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller grup toplantısında yaptığı konuşmada 5 Nisan Kararları'nın birinci yıldönümünde 5 yılda yapılacak icraatı, 2 yıla sığdıracaklarını söyleyerek, döviz rezervinin bugün itibariyle 21-22 milyar dolar seviyesine çıktığını bildirdi. Başbakan Çiller, Türkiye'nin kısa vadeli borçlara sıkıştığı günleri aştığını ve ülkenin düşmekte olduğu yokluktan kurtarıldığını belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise "5 Nisan ekonomik istikrar tedbirlerinin birinci yıl sonuçlan nisan sonu veya mayıs başında alınacağından, bu konudaki değerlendirmeler Sayın Başbakan tarafından mayıs ayında kamuoyuna açıklanacaktır" denildi.

Öte yandan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi 5 Nisan Kararları sonrasını değerlendirdiler.

2- Başbakan Tansu Çiller grup toplantısında yaptığı konuşmada, Almanya'nın Kuzey Irak harekatı dolayısıyla Türkiye'ye silah ambargosu uygulamasını sert bir dille eleştirerek "O silahlar sizinse sizin kalsın" dedi.

Başbakan Çiller ayrıca, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'm "Harekatı Pentagon ve İsrail ile birlikte hazırladılar" şeklindeki demecini de eleştirerek, "Harekatı silahlı kuvvetler planladı, ben emir verdim" diyerek, "harekatı İsrail ve Pentagon hazırladı demek tarih önünde yargılanacak olan asılsız bir iddiadır. Bu iddiayı halkımızın önünde kınıyorum" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan, Emeklilik Yasa Taslağı'nı değiştirerek, çalışan kadınlar için 53, erkekler için 58 yaşında, 10 yıllık aşamalı geçiş süreci sonunda emeklilik öngören yeni yasa taslağını, Türk-İş, Hak-İş ve DlSK'in görüşüne sunarak, önerilerini istedi.

4- Eski milletvekilleri ile dul ve yetimlerinin kazanılmış haklarının devamı İçin Emekli Sandığı Kanunu'nda değişiktik öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclis'in yaz tatilinden önceki çalışmasının hayati önemde bulunduğuna dikkat çekerek, gümrük birliği ve demokratikleşme ile ilgili kanunların sonbahara sarkmaması için gruptan gayret göstermelerini istedi.

Çetin, 5 Nisan Kararlan'na değinerek "Herşeyin iyi gittiği söylenemez. Enflasyonun son yılların rekorunu kırması, işsizliğin artması, üretimin gerilemesi olumsuz gelişmelerdir" dedi.

Genel Başkan Çetin grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin Kuzey Irakta'ki operasyona dair sorularını cevaplandırdı ve Kuzey Irak'ta kalıcı yerel bir çözüm için bölgedeki güçlerin katkılarının da gerektiğini belirtti.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa ve yasalarda değişiklik yapılırken, iktidarın bu konuda bütün siyasi partilerle tam bir diyalog ve uzlaşma arayışı içinde -olması gerektiğini söyledi.

7- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE) tarafından yapılan açıklamaya göre, mart ayında aylık enflasyon toptan eşyada yüzde 6.1, tüketicide yüzde 4.1; mart ayı itibariyle yıllık enflasyon da toptan eşyada yüzde 144.3, tüketici fiyatlarında yüzde 127.7 olarak gerçekleşti.

8- Türk-İş Başkanı Bayram Meral yaptığı yazılı açıklamada, 5 Nisan Ka-rarları'nın ülkenin ve halkın çıkarlarına aykırı olduğunu vurgulayarak, 5 Nisan paketinin "sermaye çevrelerinin karlarına kar katmasına" yol açtığını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de, 1993-1995 dönemini "emek aleyhine işleyen yıllar" olarak nitelendirerek "5 Nisan Kararlan, dar ve sabit gelirlilere ve KiT'lere zarar vermeye, süreç aleyhe işlemeye devam ediyor" dedi.

Ayrıca, Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSlAD) Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili, izmir Ticaret Odası (IZTO) Başkanı Ekrem Demir-taş, Ege Sanayicileri ve işadamları Derneği (ESlAD) de, 5 Nisan Kararları ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

9- Türk Demokrasi Vakfı tarafından yayımlanan "Demokrasi, insan hakları ve terör üçlüsünde Türkiye" kitapçığında, bölücü terör örgütü PKK'nın 10 yıllık terör eylemlerinin bilançosu verildi.

10- Antalya'da gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda, piyasa değeri 305 milyar lira olan ve eroin imalinde kullanılan yaklaşık 17 ton asit an-hidrit ele geçirildi.

11- Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyon ile ilgili olarak Almanya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının yalnız olmadıklarını belirterek, "Alman hükümetinin Türklere yönelik saldırıları durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade atmek istiyorum" dedi.

Almanya'daki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı inönü daha sonra Washİngton'a gitti.

12- Karadağ Cumhurbaşkanı Momir Bulatoviç yaptığı açıklamada, Sırbistan'ı federasyon anlaşmasına daygı duymamakla suçlayarak, "Yeni Yugoslavya'nın hakimi Sırbistan olamaz" dedi.

13- Ukrayna Parlamentosu, ekonomik reformları gerçekleştirmede yetersiz kaldığı gerekçesiyle hükümeti görevden aldı.

5 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlar Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, savunmanın, yargının temel unsurlarından biri olduğunu söyledi. Savunma olmadan hak dağıtımından ve yargı bağımsızlığından söz edilemeyeceğini anlatan, Çiller, "Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, sağlıklı bir savunmanın varlığına bağlıdır" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Basın Bilgi Merkezi'nce yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonu bölgedeki olumsuz iklim ve hava koşullarına karşın Çelik Harekatı'nda aralıksız arama-tarama çalışmalarının sürdürüldüğü ve15 teröristin daha öldürüldüğü bildirildi. Açıklamada, harekatın başlangıcından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısının, 13'ü sağ olmak üzere 321'e ulaştığı belirtildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Türk-İş tarafından 5 Nisan Ka-rarları'nın yıldönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada 5 Nisan Kararları'mn ülkeye hiçbir şey getirmediğini, aksine söylenenlerin yapılmadığını söyledi. Yılmaz, Başbakan Tansu Çillerin enflasyona memuru, işçiyi, çiftçiyi ezdirmeyeceklerini, böylesi dönemlerin kapandığını ifade ettiğini hatırlatarak, "Bunlar hükümeti devraldıklarında Türkiye'de enflasyon yüzde GO'lardaydı. 5 Nisan öncesi ise enflasyon yüzde 70 idi. Şimdi ise enflasyonun durumu ortada. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir istikrar programı uygulanmamıştır. Çalışanların bir yılda ağradıkları reel ücret kaybı yüzde 45 dolayında olmuştur" dedi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de konuşmasında Türkiye ekonomisinin yeni ve etkin bir programa ihtiyacı bulunduğunu belirterek, "Ekonomide yapısal değişiklikler yapmak yeni politakalar üretmek zorundayız. Ekonomide istikrar ancak böyle olur. Yalnız şu anda yapmamız gereken birçok konu var. ilk başta sigortalıların emeklilik yaşını, iş güvencesi ve işsizlik sigortası gibi düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Güneydoğu için bazı projeler de hayata geçirilecek" dedi.

Ekonomiden Soa'mlu Devlet Bakanı Aykon Doğan ise, 5 Nisan Kararları sayesinde Türkiye'nin önünü görebildiğini söyleyerek gelen eleştirileri cevapladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'ta bulunan mülteci kampında, bölücü terör örgütüne mensup kişilerin kaldığına İlişkin alınan haberlerin, kendilerini endişeye sev-kettiğini bildirdi. Ataman, "Mülteci kamplarının, teröristlerin sığınma yerine dönüşmemesi, burada teröristlere melce sağlanmaması esastır. Böyle bir şeyin kabul edilemeyeceği açıktır" dedi.

Ataman, basın toplantısında Türk-Azeri ilişkilerine ilişkin sorulanda yanıtladı.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Kuzey Irak'ta Türk askerleri tarafından öldürüldükleri ileri sürülen 7 çobanının akrabalarından oluşan bir grubun görevli Kızılay aracına saldırması sonucu üç Türk Kızılay görevlisi ve 5 Kürt'ün öldürülmesi ile ilgili olarak yapılan açıklamada; "üç Kızılay görevlisinin Do-huk'ta uğradıkları saldırıda hayatların kaybetmelerinin derin bir üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, saldırının Türkiye ile yöre halkı arasındaki kardeşlik ilişkilerinden rahatsızlık duyan terör örgütünün bir tertibi olduğu" belirtildi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan grup toplantısında yaptığı konuşmada, kendilerinin, 27 Mart Yerel Seçimleri'nin birinci yılında, "belediyecilikte hamle bayramı" yaparken; iktidarın 5 Nisan Kararları'nın birinci yıl dönümünde vergi, zam ve halkı ezme bayram yaptığını söyledi. Erbakan, 5 Nisan Kararları'nın gerçekte IMF'den borç alabilmek için IMF'nin isteklerini yerine getirmekten ibaret olduğunu söyledi.

7- YDH Gene! Başkanı Cem Boyner 31 Mart tarihinde yapılan kongrede seçilen Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyeleri toplantısında genel başkan yardımcılarının isimlerini açıkladı. GYK toplantısının açılışında 5 Nisan Kararla rı'nın değerlendirmesini yapan Boyner, Başbakan Çiller'in enflasyonu arttırdığını, milli geliri düşürdüğünü söyledi. Boyner, konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta süren operasyonun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.

8- Tüm Sağlık Çalışanları Sendikası Aksaray Şubesi üyeleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde toplanarak "5 Nisan Kararları ve Uygulamalarını" protesto eylemi gerçekleştirdi.

9- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyon konusunda "bilgilendirme" temasları çerçevesinde, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkanı Benjamin Gilmenile bir görüşme yaptı. Gilmen'la görüşmesinin akabinde inönü, Türkiye'nin bölgeden çekilmesiyle ABD'den, Kuzey Irak'taki barışın devamına yardımcı olmasını istediğini söyledi.

10- Burundi'nin Kayanza bölgesinde devam eden kabileler arası çatışmalarda 29'u Hutu kabilesinden olmak üzere 35 kişi öldü.

6 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yaptığı askeri operasyonun sona erdirilmesine yönelik Avrupa Parlamentosu (AP)'deki karar tasarılarının oylanması için yapılan toplantının devam ettiği saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada, AP'nin kararını tanımadığını söyledi. Söz konusu operasyonun Türkiye için bir meşru müdaafa hakkı olduğu görüşünü belirten Başbakan Çiller, "Özellikle AP'nin Kuzey Irak'taki hareketimizi eleştiren bir karar alacağı anlaşılmaktadır. Bu kararın bağlayıcı olmadığını açıkça ifade ediyorum" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan DYP Genel idare Kurulu öncesi gazetecilerin Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyona ilişkin sorularını yanıtladı. Gölhan, Kuzey Irak'ta çekilme tarihinin yakında açıklanacağına ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, şu anda böyle bir şeyin olmadığını, hedefe varıldıktan sonra geriye dönüleceğini söyledi.

3- ANAP Meclis Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, DYP-CHP koalisyon hükümetinin hukuki meşruiyetinin tartışmalı hale geldiğini ve şu anda ülkenin "fiili hükümet" tarafından yönetildiğini söyledi.

4- Arjantin'deki resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, üç günlük resmi temasları için Şili'ye geçti. Cumhurbaşkanı Demirel Şili'de düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak operasyonuna değinerek, "Amerika, Türkiye'nin terörle mücadelesini anladığını ve destek verdiğini, Kuzey Irak hareketinin terörle mücadelenin bir parçası olduğunu kabul ediyor. Ama buradan bir an önce çıkın, diyor. Türkiye topraklarını, insanlarını, sınırlarını koruyor dendiği zaman, bu kadar ciddi bir meselede istediğimiz tesiri alamıyoruz. Batı, bizi anlamakta zorluk çekiyor" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ingiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'ın resmi konuğu olarak Londra'ya gitti. Başbakan Yardımcısı Çetin uçakta yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta önce 7 çobanın öldürülmesi, ardından Kızılay aracına saldırıda 7 kişinin ölümü olaylarını provokasyon olarak nitelendirdi. Çetin, Kuzey Irak'ta kalıcı çözüm için gerekli olan koşullardan birinin, "Iraklı Kürt liderlerin Bağdat yönetimiyle barışması" olduğunu belirterek, Bilinmelidir ki, harekat amacına ulaşmadan askerlerimiz geri çekilemez.

Operasyon sırasında sivil halka zarar gelmemesi için özen gösteriyoruz. Bunları ingiliz yetkililerine yineleyeceğim" dedi. Bu arada ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü, ABD Kongresi'ndeki temaslarının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonu hakkında görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakam'nın Avrupa ve Kanada işlerinden sorumlu Yardımcısı Richard Holbrooke ile bir araya geldi.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu (AP)'de kabul edilen bir kararda, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonlara son vermesi istendi. Türkiye'deki insan hakları durumunun, şu anda Gümrük Birliği'nin oluşmasına izin vermeyeceği öne sürülen kararda, AB Dönem Başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin Türkiye'ye yaptığı uyarıların ve Alman askeri yardımının askıya alınması kararının desteklendiği bildirildi.

6- Özbekistan'ı ziyaret etmekte olan ABD Savunma Bakanı William Perry'i kabul eden Özbekistan Devlet Başkanı Islarn Kerimov yaptığı konuşmada, ABD'nin bölgedeki istikrarın garantörü olmasını istediklerini, Rusya'da SSCB nostaljisi içinde bulunanların giderek güçlenmekte olduklarını söyledi. ABD Savunma Bakanı Perry ise Özbekistan'ın bölgenin önemli ülkesi olduğunu vurgulayarak, bu ülkenin NATO'nun barış için ortaklık planına aktif katılımından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

7- Kırgızistan'da 5 ve 19 Şubat tarihleri arasında yapılan ilk serbest genel seçimler sonrası oluşan parlamento çalışmalarına başlandı.

7 NİSAN 1995

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda, Kuzey Irak'a gerçekleştirilen operasyonla ilgili son gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi. Aktuna, harekatın önemli amaçları arasında "bölgede kurtarılmış bölge oluşturulmasını önlemek" ve "terörün ortadan kaldırılması konusunda Türkiye'nin kararlılığını dünya kamuoyuna göstermenin"de bulunduğuna dikkat çekti.

Bakanlar Kurulu üyeleri toplantı sonrası Genelkurmay Başkanlığında Kuzey Irak operasyonu ile ilgili verilen brifinge katıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye'nin Kuzey Irak'tan çekilmesine yönelik aldığı tavsiye kararını değerlendirdi. Türkiye'nin uluslararası platformda hiçbir dönemde olmadığı kadar yalnızlığa itildiğini ileri süren Yılmaz, Türkiye'nin dost ve müttefiki olan ülkelerin de Türkiye'ye yönelik tavırlarının giderek sertleştiğine dikkat çekti.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da düzenlenen il valileri toplantısında yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'taki operasyonun, terör örgütü PKK'nın temizlenmesi ve güvenli bir bölge oluşturulmasından sonra tamamlanacağını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yaygınlaşan yolsuzluk iddia ve kuşkularının üzerine etkili biçimde gidilememesinin, kamuoyunun devlete güvenini sarstığını söyledi. Özelleştirme işlemlerine ilişkin kuşkuların da arttığını kaydeden Ecevit, yolsuzlukları meydana çıkarmakta ve özelleştirme işlemlerini aydınlatmakta, genellikle basın ve özel televizyonların devletin denetim organlarından çok daha başarılı olduklarını ileri sürdü.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğİ'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır ve Bitlis'te 9 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi. Ayrıca Mardin ve Nusaybin ile Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde sürdürülen operasyonlarda da öldürme, yaralama ve çeşitli şiddet eylemlerine katıldıkları belirlenen Hizbullah örgütü üyesi 37 kişi gözaltına alındı.

6- BM insan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ayala-Lasso, BM gözlemcilerinin Kuzey Irak'taki gözlemlerine dayanarak, Türkiye Dışişleri Bakanı Erdal inönü'ye, Kuzey Irak operasyonu sırasında insan haklarının ihlal edilmemesi doğrultusunda bir uyarı mektubu gönderdiklerini bildirdi.

7- Kuzey Irak'ın Zaho kentinde PKK teröristlerinin, sivil Kürtleri taşıyan bir konvoyo saldırmaları sonucu 8 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Bosnalı Sırpların Saraybosna'ya yönelik saldırılarının yeniden başladığı bildirildi.

8 NİSAN 1995

1- Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Kuzey Irak'ta sınırımıza yakın bölgelerde yuvalanan bölücü terör örgütü mensuplarının Güneydoğu bölgemizdeki halkımıza yönelik tehdidin bulunduğu yerde etkisiz hale getirmek amacıyla 20 Mart'ta başlattığımız sınır ötesi harekat, planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekatın maksadına ulaşmasını müteakip birliklerimiz en kısa zamanda çekilecektir, bu me-yanda görevini tamamlayan birlikler de yurtiçine dönmeye başlamışlardır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazıtı açıklamada da Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadeler yinelenerek birliklerin bir plan içerisinde geri çekilecekleri vurgulandı. Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu da Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, birliklerin planlanan şekilde geri çekileceklerini bildirirken, TSK'nin bölgedeki arama ve tarama çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çekti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kastamonu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin bugüne kadar verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğini belirterek, Türkiye'nin başındaki en önemli belanın "ülkenin hükümetsiz oluşu"-olduğunu savundu.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Şırnak'ın Silopi ilçesinde 2. sınır taburunda 20. gününe giren Çelik Harekatı ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra taburda bir basın toplantısı düzenleyen Gölhan, harekatın sınırdan sızarak masum yurttaşları öldüren terör örgütü PKK'yı yok etmeye yönelik olarak düzenlendiğine dikkat çekerek, "10-12 bin kilometrelik alan kontrol altına alınmıştır. Biz çekilirken PKK'nın tekrar buraya gelip üs kurmaması için gerekli önlemler alınacaktır" dedi.

4- CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) 250 ilçe yönetiminin atanmasını onaylamak üzere Ankara'da toplandı. CHP Gene! Başkanı Hikmet Çetin, MYK'nin açılışında yaptığı konuşmada, Kuzey Irak operasyonunu değerlendirdi. MYK toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetin, 70 ilde bütünleşme çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

5- 44 gündür grevde olan Hava-İş sendikasına üye 1500 kadar Havaş işçisi kurumun özel sektöre satılmasının ardından çeşitli illerden Ankara'ya geldi. Havas işçileri, DYP Genel Merkezi önünde bir pretosto gösterisi düzenleyerek, hükümeti ve özelleştirmeyi protesto ettiler. Daha sonra CHP Genel Merkezi'ne giden işçiler Genel Başkan Hikmet Çetin ile görüştüler. Çetin, görüşmede işçilerin muhataplarrnın devlet olduğunu belirterek, CHP olarak işçilerin yanında yer alacaklarını söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitlis ve Kars'ta güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 15 terörist öldürüldü. Ayrıca bölgede son 10 günde toplam 78 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

7- Kuzey Atlantik Asamblesi Daimi Komitesi, çalışmalarına Marmaris'te başladı. Türk heyetine başkanlık eden DYP Bursa Milletvekili Fethi Akkoç toplantının ilk günkü oturumunda ulusal delegasyon sekreteryasıntn bir araya gelerek 1995 yılı ite ilgili idari ve mali konuların görüşüldüğünü söyledi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Latin Amerika gezisinin sekizinci gününde Şili'de çeşitli açılış törenlerine katıldı. Bu arada Cumhurbaşkanı Demirel'e Şili Üniversitesi tarafından Andreas Bello Nişanı verildi. Cumhurbaşkanı törende yaptığı konuşmada "Batı Avrupa ile mevcut geleneksel ve kurumlaşmış bağlarımızı Avrupa Birliği ve gümrük birliğine girerek pekiştireceğiz. Türkiye gümrük birliğini Avrupa ile tam bütünleşme hedefine götürecek bir geçiş süreci olarak görmektedir" dedi.

9- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Fransa'da, Milliyet gazetesine dış politika anlayışını açıkladı, tnönü, iç politikadaki sorunlar çözülmeden dış politikaki sorunların çözülemeyeceğini söyledi.

10- Dışişleri Bakanı Erdal inönü ABD'nin başkenti Washington'd ak i temaslarını tamamlayarak, Akdeniz işbirliği Forumu toplantılarına katılmak üzere Fransa'nın Saint Maxime kasabasına geçti.

9 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çilier Hürriyet gazetesinin Kuzey Irak harekatı ile ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Çiller, harekata katılan bir tugayın geri çekilmesinin Batı'dan gelen tepkilerle ilgisinin bulunmadığını belirterek, "Biz terörü sınırlarımızın içinde kontrol altına aldık. Körfez krizinden sonra bir otorite boşluğu kaldı. Operasyon amacına varana kadar devam edecektir. Biz orayı istila için gitmedik" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi'den Kuzey Irak harekatı ile ilgili yapılan açıklamada, çıkan çatışmalar sonucu 30 PKK'lı teröristin öldüğü bildirildi. Çatışmalarda, 4 asker de şehit oldu.

3- Yurt gezisine çıkan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz inebolu'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya karşı "yerel önlemlerle" çözüm bulma yönteminin daha önce de denendiğini, ancak sonuç alınamadığını belirten Yılmaz, hükümetin yaptığı temaslarla yerel çözüm geliştirmesinin kolay olmayacağını bildirdi. Suriye'nin bölgedeki stratejik önemini kaybettiğini ve Türkiye'nin terörü destekleyen bu komşusuna baskı yapması gerektiğini söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Kuzey Irak'taki 3 bin askerini çekmesinin Batı'nın baskısıyla bağlantılı olmadığını belirterek, "TSK'nın bir programı var. Operasyon bu program çerçevesinde gerçekleşiyor, işlevini tamamlayan birlik geri çekiliyor" dedi.

5- Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Ankara'da yaptığı açıklamada, özelleştirme ugulamaları hakkında bilgi verdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 105 günlük tabloda özelleştirme hamlesinin kararlı ve başarılı geçtiğini söyleyen Erek, Özelleştirme taaliyetlerini gerçekleştirirken geciktikleri yolundaki iddiaları da yanıtladı.

6- Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç Türkiye-Hindistan Ekonomik ve Teknik işbirliği Ortak Komitesi'nin 6. dönem toplantısına katılmak üzere Hindistan'a gitti.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Gaziantep'te düzenlenen "Güneydoğu Meseleleri ve Çözümler" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Batı ülkelerinin Kuzey Irak'ta "yapay bir Kürt devleti kurdurarak, İsrail gibi bir çıban başı daha istediklerini" söyledi.

8- Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bilge Bilgiç, laikliğin kabulünün 67. yıldönümü nedeniyle İstanbul'da yaptığı açıklamada, laikliğin din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi basit bir anlayış olmadığını vurgulayarak demokrasi, özgürlük ve bağımsızlıkla da bağlantılı olduğunu söyledi.

9- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkrıti yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki sorunun Irak'ın bölgedeki tam etkinliğinin sağlanmasıyla aşılabileceğini belirterek, Türkiye'nin harekat sonrası yerel güçlerle güvenliği sağlama formülünü eleştirdi. Tıkrıti, "Böyle büyük bir problemi çözmek küçük güçlerle değil, iki devletin işbirliğiyle mümkündür. Eğer Barzani ve Talabani ile bir çözüme gidilirse, ayrılıkçı görüşlerin engellenmesi konusunda bir garanti verilemez" dedi.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Şili'de yayımlanan "La Nacion" ve "El Mercurio" gazetelerine verdiği demeçlerde, PKK'nın 1984'ten beri çoğunluğu Küri etnik kökenli, kadın, yaşlı, çocuk ayırt etmeksizin 10 binden fazla masum insanı öldürdüğünü belirterek, "Kimse, Türkiye Cumhuriyet'nin böyle bir örgütü görüşmeci olarak kabul etmesini beklememeli. Hem teröristlerle görüşmemek, uluslararası alanda kabul edilmiş bir prensiptir" dedi.

11- Kuzey Irak harekatının sebepleri ve operasyonun süresi konusunda Avrupa'da beliren tereddütleri gidermek amacı ile Fransa'da bulunan Dışişleri Bakanı Erdal inönü Akdeniz işbirliği Forumu toplantısına da katıldı. Daha sonra Fransa, İtalya, ispanya dışişleri bakanları ile ikili görüşmelerde bulunan inönü, görüşmeler sonunda Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanacak gümrük birliğinin de gündeme geldiğini belirterek "Avrupa parlamentosu istedi diye değil, Türk halkı için demokratikleşme çabaları sürecektir" dedi.

Dışişleri Bakanı inönü ayrıca Fransa'nın Le Monde gazetesine verdiği demeçte "Türkiye'de yapılacak olan reformlar, PKK terörü yüzünden gecikiyor" dedi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Irak harekatı konusunda Dışişleri Bakanı Erdal inönü ile Bonn'da görüşmesinden sonra "daha net intibalar edindiğini" belirterek, "Mütefikimiz Türkiye'yi ne NATO'dan ne de Avrupa Birliği kapısından uzaklaştırmaya niyetimiz yok. Dostumuza her türlü siyasi yardımı yapmalıyız" dedi.

13- ABD'nin Kanada ve Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Rıchard Holbrooke, Atina'da dün Yunanistan Başbakanı Andreas Pa-pandreu ile görüştü. Papandreu'nun sözcüsü Telemaque Hyritis görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Holbrooke'un ABD Başkanı Bill Clinton'ın Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlık konuları ile ilgili bir mektubunu Pa-pandreu'ya verdiğini söyledi.

14- Itar-Tass haber ajansı başkent Grozni'nin yakınlarındaki Samaşki bölgesinin tamamıyla Rus güçlerinin eline geçtiğini belirterek, "Çeçenya Devlet Başkanı Cahar Dudayev'e bağlı 130'dan fazla savaşçının öldürüldüğünü, 124 askerinde rehin alındığını" bildirdi.

10 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da düzenlenen "Avrupa Gazetecilik Öğrencileri Forumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör mücadelesinin, PKK'nın niteliğini bilmeyen Batılı ülkelerce anlaşılmamasından yakındı. Başbakan Çiller, demokratikleşme ve terörle mücadele çalışmalarına da değinerek gerekirse parlamentodan "kısmi af yasası" çıkarılmasını isteyeceğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi'nden Çelik Harekatı'na ilişkin yapıfan açıklamada, harekatın başlangıcından bu yana bölgede ele geçirilen terörist sayısının 417 ölü, 12 sağ olmak üzere 429 olduğu bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bartın'da yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'a yapılan askeri harekat ve sonrasındaki gelişmelerin, Türkiye'nin dünyanın en iyi ordusuna, en kötü hükümetine sahip olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi.

4- Laikliğin kabulünün 67.yıldönümü tüm yurtta törenlerle kutlandı.

CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin yayımladığı mesajda "Laiklik, Türkiye'de demokrasinin, ulusal birliğin, eşitliğin, iç barışın, çağdaşlaşmanın ve insan haklarının temel güvencesidir" dedi. insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu laikliğin 67.yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, laiklik korunmadan demokrasinin yaşa-tılamayacağım söyledi.

5- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Et ve Balık Kurumu (EBK)'yİ ziyaret ederek, EBK'nin verimli olarak çalışması için gerekli finansmanın sağlanması açısından acil gereksinimi olmayan bazı arsa ve arazilerine satış olanağı tanımanın, kurum için önemli bir uygulama olduğunu kaydetti.

6- Turizm Bakanı irfan Gürpınar Suriye dönüşü Ankara Esenboğa Hava-limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Suriye ile Turizm Katma Protokolü imzaladığını belirterek, "Suriye ve Türkiye üçüncü ülkelerden turist çekmek için birlikte çalışacaklar, görüş alışverişinde bulunacaklar" dedi.

7- Orman Bakanı Hasan Ekinci, BM Sürdürülebilir Kalkınma Komisyo-nu'nun 3. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere ABD'ye gitmeden önce İstanbul Atatürk Havaümanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda, arazi kaynaklarının entegre planlaması, orman prensipleri, çölleşme ve kuraklık, dağlık alan yönetimi, biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilirliliğin temel unsurları konularının tartışılacağını söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İsrail Dışişleri Bakanlığının resmi davetlisi olarak İsrail'e gitmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, Türkiye ve İsrail arasında yakınlaşan ilişkiler olduğunu belirterek, İsrail'in teknoloji, ekonomi ve tarım alanında büyük atılımlar yaptığını söyledi.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu 14 PKK'lı terörist yakalandı.

10- Hırvatistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Janko Bobetko, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı'nın resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

11- Brezilya'da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Brezilya Cumhurbaşkanı Fernando Henrigue Cardoso ile biraraya geldi. Görüşme sonrasında, cumhurbaşkanları ve bakanların da katıldığı iki ülke arasında kültür ve eğitim alanında işbirliği,ticari, ekonomik ve sanayi işbirliği, turizm alanında işbirliği, vize muafiyet anlaşmaları ile dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişare kurulması hakkında "anlayış muhtırası" imzalandı.

12- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan üç günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Arnavutluk'a gitti.

13- Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Irna haber ajansına verdiği demeçte, Baku'nun Azarbeycan petrollerinden iran'a vereceği payı iptal etmesine sert tepki gösterek Azarbeycan'ın petrol anlaşmasını feshettiğini doğruladı ve Azarbeycan'ı taahhütlerine bağlı kalmamakla suçladı.

14- Peru'da dün yapılan seçimleri Devlet Başkanı Alberto Fujimori ve partisi Değişim 90Yeni Çoğunluk kazandı.

11 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin çok sayıda bakan, milletvekili ile bürokrat ile birlikte GAP kapsamındaki T-1 Tüne-li'nin açılışı için Şanlıurfa'ya geldiler.

Başbakan Çiller ve beraberindeki heyet ilk önce Şanlıurfa'nın 75.nci kurtuluş yıldönümü törenlerinin yapıldığı Haleplibahçe'ye geldiler. Törende konuşan Hikmet Çetin, Şanlıurfa'nın, GAP'la Ortadoğu'nun en önemli merkezi olacağını belirterek, "Misak'ı Milli hudutları içinde hangi dili konuşursak konuşalım kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz" dedi. Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Çiller ise yaptığı konuşmada, "Bugün hem Urfa'nın kurtuluşunu, hem su bayramını kutluyoruz. Bugün birlik ve beraberliğimizin tüm ükede kutlandığı gündür dedi

Başbakan Çiller Fırat'ın sularının Harran'a bırakılması amacıyla geldiği Abdurrahmandede köyünde düzenlecek törenden önce yaptığı konuşmasında, su ile Şanlıurfa'da bir tarih ve destan yazıldığını belirterek, "Bu bozkırlar çok kısa bir zamanda apayrı yerler olacak. Suyla şehitlerimize olan borcumuzu ödüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin de törenden önce yaptığı konuşmada, "Bu uygarlıklar kenti bugünden itibaren, gerçekten çağ atlayacaktır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bartın'da, partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, hükümet ve icraatlarını eleştirerek, terör belasının Türkiye'yi tehdit ettiğini, vatandaşın iktidarda olanların boş sözleri yüzünden" siyasetçiye güvenini kaybettiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Erdal inönü TBMM Genel Kurulu'nda, Almanya, Fransa ve ABD gezisine ilişkin bilgi verirken, gezinin amacının, "kapsamı ve süresi sınırlı Kuzey Irak harekatı konusunda birinci elden bilgi vermek" olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı inönü, adı geçen ülkelerde PKK'nın sadece Türkiye'ye karşı değil, Batı kamuoylarına yönelik saldırılan olduğunu, Türkiye'nin gümrük birliğine girmek için attığı adımları ve Avrupa Partamento-su'ndan beklentilerimizi dile getirdiğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, görevinden istifa etti.

5- Yeni Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Cem Boyner, çeşitli konulardaki görüşlerini Zaman gazetesine açıkladı.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'taki operasyon nedeniyle Türkiye'yi suçlayan Avrupa ülkelerini eleştirdi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

8- DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin politikaları yüzünden demokrasinin, ekonomi ve Parlamen-to'nun işlemez hale geldiğini belirterek, hükümeti erken seçim kararı almaya davet etti.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Şırnak, Diyarbakır ve Batman'da sürdürülen operasyonlarda 8 PKK'lı teröristin ölü olarak silahları ile birlikte ele geçirildiği bildirildi.

10- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham Mijvel EI-Tikriti, Dışişleri Bakanı Erdal inönü'ye bakanlığı dolayısıyla kutlama ziyaretinde bulundu. Tikriti görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasındaki ikili İlişkileri ele aldıklarını söyledi.

11- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Strobe Talbott başkanlığındaki ABD heyeti, görüşme ve temasları çerçevesinde insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu'nu da ziyaret etti. Hacaloğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, insan haklan ihlallerine yönelik İddialar konusunda Avrupa Güvenlik ve işbirliği Örgütü gözlemcilerinin Türkiye'ye gelmesi önerisini gündeme getiren heyete, "Bu konunun Türkiye'nin iç meselesi, olduğunu uluslararası kuruluşların devreye girmesinin sıkıntı yaratacağını belirttiğini" söyledi,

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Talbott başkanlığındaki Amerikan heyeti ile Dışişleri Bakanı Erdal inönü başkanlığındaki Türk heyeti arasında yapılan görüşmelerin sona ermesinden sonra gazetecilere bir açıklamada bulunan f albott, "iyi ve yararlı görüşmeler oldu" dedi.

12- İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın resmi davetlisi olarak Kudüs'te bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Izak Rabin ile görüşmesinden sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşme hakkında bilgi vererek, Ortadoğu banşı ve Kuzey Irak sorunu hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

13- Latin Amerika gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile beraberindeki heyeti taşıyacak olan İstanbul adlı uçağın, kargo kapısına ikram servisi yüklü konteynarın çarpması sonucu meydana gelen kaza nedeniyle uçağın havalanması süresiz olarak ertelendi.

14- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani Lübnan'da yayınlanan EI-Hayat gazetesine verdiği demeçte, sınır bölgesinin kontrolü için Türkiye ile İşbirliği yapılması konusunda kesin cevap vermediklerini belirterek, konunun incelenmesi gerektiğini söyledi.

15- Çeçenistan'ın Şamaşki kasabasında, Rus birliklerinin bir soykırım hareketine girişerek 500 bin sivili katlettikleri bildirildi.

12 NİSAN 1995

1- Anayasa Mahkemesi, otoyol ihalelerinde yolsuzluk yaptıkları savıyla iki yılı aşkın bir süredir Yüce Divan'da yargılanan eski Bayındrlık ve İskan

" Bakanları ANAP'lı Safa Giray ve Cengiz Altınkaya i!e eski Karayolları Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu'nun beraatine karar verdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, kararın ardından Meclisle düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan sıfatıyla verdiği kararla çok değerli iki arkadaşlarının aklandığını söyledi. Yılmaz, bu nedenle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu Çillerin beraat eden arkadaşlarından özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı Erdal Snönü, "Sürgünde Kürt Parlamentosu'nun kurulmasına izin verilmesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, PKK'ntn güdümünde Hollanda'da sözde Kürt Parlamentosu ilan edildiğinin ajans haberlerinde yer aldığına işaret ederek, Hollanda'nın bu girişime göz yummasının, NA-TO'nun ortak değerlerine ve iki ülke arasındaki ortak dostluğa ters düştüğünü belirtti.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Hentbol Milli Takımı'nın Güney Kıbrıs'a İsrail üzerinden gitmesi ve bu ülkede maç yapması nedeniyle Devlet Bakanı Şükrü Erdem hakkında yerilen gensoru önergesi reddedildi.

4- Güvenlik kuvvetlerince Tunceli, Batman, Diyarbakır ve Şırnak'ta sürdürülen operasyonlarda toplam 92 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda, 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

5- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda, piyasa değeri 70 milyar olan 10 kilo kokain Atatürk Havalimanı'nda ele geçirildi.

6- Futbolda, 1995 yılı Türkiye Kupası'm, Galatasarayı 1-0 yenen Trab-zonspor kazandı.

7- Görüşme ve temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Kuzey Irak operasyonunun kapsamı ve süresinin kısıtlı olacağı konusunda güvence verdiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns'da düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorunu ve Çekiç Güç'ün görev süresine ilişkin soruları yanıtladı. Burns, Türkiye'de yaşayan Kürtler'e özerklik verilmesini desteklemediklerini belirtti ve TBMM'nin öngördüğü 6 aylık görev süresi haziran ayında da dolacak olan Çekiç Güç'ün "devam edeceğini" açıkladı.

8- Başbakan Tansu Çiller, Hazar petrollerini çıkarmak üzere oluşturulan uluslararası konsorsiyumda Türkiye'nin payının yüzde 5'lik artışla 1.75'ten yüzde 6.75'e çıkarılmasına ilişkin anlaşmayı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de imzalandı. Çiller ve Azarbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev imza öncesinde yaptıkları konuşmalarda, iki ülke arasındaki kültür ve tarih bağlarının önemini belirttiler. Çiller, Azeri topraklarının sınırlarının değişmesine izin vermeyeceklerini ve Türkiye'nin üyesi bulunduğu uluslararası topluluklarda Azerbaycan'ın haklarını savunmayı sürdüreceğini söyledi.

9- Sırpların, BM tarafından "güvenlikli bölge" ilan edilen Gorazde şehrine bombardımana başladıkları bildirildi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç, televizyonda yaptığı konuşmada, "Sırplar, Saraybosna şehrini bombalamaya devam ederler ve BM halkı korumazsa, ordumuzu ve halkımı ne pahasına olursa olsun korumaya, topyekün şehri kurtarmaya çağıracağız" dedi.

10- Zaire'de Ruandalı mültecilerin barındığı bir kampa düzenlenen saldırıda 26 mültecinin öldüğü açıklandı.

13 NİSAN 1995

1- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey frak'ta sürdürdüğü Çelik Harekatı'nda bugüne kadar 439 PKK'lı etkisiz hale getirildi. Olağanüstü Hal Bölgesi'nde PKK'ya karşı yapılan operasyonlarda ise 6 PKK'lı öldürüldü, 24'ü ise yakalandı.

Öte yandan Irak'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise, Kuzey Irak'ta operasyonda bulunan TSK birlikleri için "işgalci kuvvet" tanımlaması yapılarak birliklerin masum sivil vatandaşları öldürdüğü ileri sürüldü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Hollanda'nın La-hey kentinde dün açıldığı iddia edilen sözde Kürt Parlamanetosu İle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Hükümetimizce, üst düzeyde yapılan ısrarlı girişimlerimize karşın, Hollanda Hükümeti'nin dün Lahey'de PKK güdümünde bir toplantı yapılmasına izin vermesini esefle karşılıyoruz" dedi. Aktuna, ayrıca Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak bir nota verileceğini de bildirdi.

Bu arada Hollanda Başbakanı Wİm Kok Amsterdam'da yaptığı açıklamada, "sürgünde Kürt parlamentosunun kuruluş toplantısına izin vermeleri nedeniyle Türkiye'nin ve ABD'nin ülkesine yönelttiği eleştirileri haksız gördüğünü söyledi. Türkiye'nin, bölücülerinin toplantısının yasaklanmasına dönük girişimlerini "haksız bir baskı" olarak nitelendiren Kok, ABD'nin terörist bir örgüte toplantı izni verildiği gerekçesiyle Hollanda'ya yönelttiği eleştirileri de kabul etmediklerini kaydetti.

3- TBMM Başkan Vekili ve Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz hafta Sudan'da yapılan "islam Halkları Konferansı" ile ilgili bilgi verdi. Hatipoğlu, konferansta, Kuzey Irak operasyonu ile ilgili olarak "Türkiye aleyhine olabilecek bir tavsiye kararının çıkmasını engellediğini" bildirdi.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Ankara'da Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, grevleri 49. gününü dolduran 1200 Hava-İş Sendikası (Havas) işçisinin sözleşme sorununun çözümü konusunda, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile görüştü.

Devlet Bakanı Daçe görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Grevin uzamaması gerekiyor. Nasıl çözebileceğimiz konusunda Türk-İş'in görüşlerini aldım. Bu görüşmeleri değerlendireceğiz" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Meral, Havaş'ı, sorunlarını bugüne kadar Türk-Iş'e yansıtmamakla ve "sorumsuz sendikacılık" yapmakla suçlayarak, sorunun giderilmesi için Türk-İş'in bundan sonra "üzerine düşen görevi yerine getireceğini" söyledi.

5- Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık istihbarat Harekat Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 1995 tarihli "Uyuşturucu Olayları Genel Değerlendirmesi" başlıklı raporda, PKK'nın uyuşturucu ticaretinin üretim, kaçakçılık ve dağıtım aşamalarında aktif olarak rol atmaya başladığı belirtildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Tunceli'de PKK'ya yönelik olarak sürdürülen operasyonlarda ölü olarak ele geçirilen terörist sayısının 100'ü aştığı bildirildi.

7- Kudüs'te bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile görüştü. DSP Genel Başkanı Ecevit.görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik işbirliği Teşkilatı (AGIT) gibi benzeri bir düzenlemenin Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de de gerekliliği konusunu ele aldıklarını söyledi. Ecevit bu konuda, "Bazı devletleri bu sürecin dışında bırakmanın doğru olmayacağını, mutlaka Iran, Irak, Libya gibi ülkelerin de bu sürecin içine çekilmelerinin gerekli olacağını" söylediğini belirtti.

8- Kazakistan Başbakan Birinci Yardımcısı Vitaly Mette, Kazak petrolünün Avrupa'ya ulaştırılması konusunda başkent Almatı'da yaptığı açıklamada, projenin henüz netlik kazanmadığını belirterek, "Rusya ve Umman, Kazak petrolünün Karadeniz üzerinden Avrupa'ya taşınma projesini engelliyor" dedi, ikinci alternatifin Türkiye üzerinden geçmesi olduğunu ifade eden Mette, bu konuda gerekli bütün hazırlıkların tamamlandığını, ancak Kazakistan'ın tek başına projenin üstesinden gelemeyeceğini söyledi.

9- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov başkent Bakü'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Hazar Denizi'nin statüsü konusunun, Azerbaycan'ın uluslararası konsorsiyumla imzaladığı ve konsorsiyumda temsil edilen devletlerin parafe ettikleri petrol anlaşmasının gerçekleşmesini hiçbir şekilde engellenemeyeceğini bildirdi.

10- Bağdat yönetimine uygulanan ambargonun yumuşatılması konusunda BM Güvenlik Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere New York'ta bulunan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, BM Güvenlik Konseyi'ne "2 milyar dolarlık petrolün taşınmasında Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı yerine Mina-Albaka limanının kullanılmasını ve satıştan elde edilen gelirin 300 milyon dolarlık bölümünün Kuzey Irak'a insani yardım için kesilmemesini" önerdi.

11 - Rus uçaklarının Afganistan'ın Talokan bölgesinde radikal İslamcı Tacik gerilla üslerine düzenlediği hava saldırısında 100 kişi ölürken 120 kişi de yaralandı. Sınırdaki çatışmalarda ise 50 gerillanın öldüğü bildirildi.

14 NİSAN 1995

1- Güney Amerika ülkelerinden Arjantin, Şili ve Brezilya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yurda döndü. Cumhurbaşkanı Demirel, uçakta gazetecilere ziyaretler ve son siyasi gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, Hollanda'da kurulan "sürgünde Kürt Parlamentosu" ile ilgili olarak, "Hollanda, kanunların men etmediği şeye karışamayacağı gibi bir tavır takmıyor. Büyük bir ayıbın içindedir. Türkiye dostunu ve düşmanını iyi bilmelidir. Herkese savaş açamayız, ama güçlü olmak zorundayız" dedi.

Demirel, gazetecilerin, Yüce Divan'da yargılanan eski bayındırlık bakanlarının beraat etmesi ile ilgili olarak yönelttikleri sorulara karşılık, yolsuzlukların halkın nefret ettiği bir şey olduğunu belirterek, "Dünyanın her ülkesinde yolsuzluk devlete musallat olmuş en kötü afettir" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, MGK toplantısında, PKK terörüne karşı Kuzey Irak'ta sürdürülmekte olan askeri harekatın görüşüldüğü, Hollanda'nın PKK güdümündeki Kürt Parlamentosu kurulması amacıyla düzenlenen toplantıya İzin vermesinin kınandığı belirtildi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Balıkesir Barosu tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, herkesin inancını rahatlıkla yaşayabilmesi gerektiğini belirterek "Halkımızın tertemiz duygularını sömürerek, cumhuriyet yerine din devleti kurmak isteyenler her geçen gün artıyor" dedi.

4- Lahey'de sözde Kürt Parlamentosu ilan edilmesi üzerine "istişarelerde bulunmak üzere" geri çağrılan Hollanda Büyükelçisi Zeki Çelikkol Türkiye'ye geldi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Çelikkol, Hollanda'nın, PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini, ancak iç hukukla izaha çalıştığı Kürt Parlamentosu ilanının uluslararası boyutunu gözden kaçırdığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ortadoğu ülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüştü.

Daha sonra İsrail gezisini tamamlayarak yurda dönen Ecevit, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İsrail, Filistin ve Ürdün'ün barış sürecine

büyük umut bağladıklarını, ancak tıkanıklar olduğunu ifade ederek, "Gerek İsrail, gerekse Filistin barış sürecinde Türkiye'den katkı bekliyor" dedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Ankara'nın girişinde Anadolu Otoyolu'nda düzenlediği basın toplantısında, bakanlıkları döneminde otoyol ihalelerinde devleti zarara uğratmakla suçlanarak Yüce Divan'da, yargılanan bakanların, beraat etmesi ile ilgili olarak partisinin görüşlerini açıkladı. Pakdemirli, davanın bu şekilde sonuçlanması üzerine, dava dosyalarını Yüce Divan'a sevkeden dönemin başbakanı ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, ANAP ve adı geçen bakanlardan özür dilemesi gerektiğini ileri sürdü.

7- Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptıkları operasyonda, aralarında yasadışı PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan'ın yeğeni Mehmet Keser'in de bulunduğu 15 kişi silahlarıyla birlikte yakalandı.

8- Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEI) Dışişleri Bakanları toplantısı Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Erdal İnönü Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev ile bir süre görüştü, inönü ayrıca, Arnavutluk ve Romanya Dışişleri Bakanları'yla da birer görüşme yaptı.

9- Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Mierlo Lahey'de yaptığı açıklamada, sürgünde Kürt Parlamentosu'nun açılmasının özel girişim olduğunu ve bu amaçla yapılan törenin Hollanda Hükümeti'nin izniyle yapılmadığını ifade etti.

10- Bulgaristan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK terör örgütünün ülkede faaliyet gösterdiğine dair hiçbir kanıt olmadığı belirtildi.

11 - BM Güvenlik Konseyi, Irak'ın ambargodan zarar gören halkına insani yardım sağlamak amacıyla, kısıtlı miktarda petrol satışına izin veren bir tasarıyı kabul etti. Petrol satışı Kerkük-Yumurtalık hattı kullanılarak gerçekleştirilecek.

12- ABD Başkanı Bill Clinton, CNN televizyonuna verdiği demeçte, iran'ın bölgede en büyük potansiyel tehdit olduğunu belirterek, bu ülkeye uygulanan yaptırımların arttırılmasını incelediklerini söyledi. Clinton ayrıca, 1996'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağını açıkladı.

13- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ile barış görüşmelerine hazır olduklarını bildirdi.

15 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, otoyol ihalelerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin davaların Yüce Divan'da beraat ile sonuçlanmasının ardından ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirlİ'nin kendisine ve makamına yönelik ağır suçlama ve eleştirilerine yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, başbakan olduğu dönemde kamuoyunda oluşan beklenti nedeniyle bütün yolsuzluk savlarının araştırıldığını, otoyol ihalelerini de içeren ciddi savların savcılıklara ulaştırıldığını anımsatarak, kendisinden beklenildiği gibi hukuk devleti içinde yolsuzluklarla mücadele ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Pakdemirlİ'nin beyanları için yargı yoluna başvuracağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmek ve uluslararası Houston Festivali'nin açılışını yapmak üzere ABD'ye gitti.

ABD'ye hareketinden önce Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna ve spordan sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Erdem ile Atatürk Havali-manfnda bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Çiller, ABD yönetimi, iş çevreleri ve basın yayın kuruluşlarıyla temaslarda bulunacağını bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bursa'nın inegöl ilçesinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu Çiüer'i eleştirerek, DYP'nin 1991 genel seçimleri öncesinde milleti çift anahtar, ekonomik mucize yaratma, daha fazla özgürlük ve hesap sorma vaadleri ile kandırdığını savundu.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından İstanbul'da "insan Hakları İstanbul Danışma Toplantısı" adı altında bir dizi toplantı düzenlendi, insan haklan konusunda dört oturumun düzenlendiği toplantıya insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, Devlet Bakanı Aysel Baykal, ANAP Milletvekili Lütfullah Kayalar ile çok sayıda aydın, yazar, gazeteci ve sanatçı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Algan Hacaloğlu, Türkiye'nin dünyadaki insan hakları konusundaki gelişmeleri yakalamak zorunda olduğuna dikkat çekerek, "Avrupa Birliği'ne girme projesinin temelinde demokratikleşme konusu vardır. Bu olay insan haklarını evrensel bir boyutta paylaşma projesidir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal inönü Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEI) Bakanlar Konseyi'ne katılmak üzere dün gittiği Atina'dan Ankara'ya döndü, inönü Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, KEI toplantısının verimli geçtiğini anlatarak, haziran ayı sonlarında KEI üyesi ülkelerin devlet başkanlarının katılacağı yüksek düzeyde bir toplantı yapılacağını söyledi.

6- işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak harekatının, bölgede çözümün sağlanmasında büyük katkıları olabileceğine dikkat çekti. Perinçek, "Ancak bunun için kararlılık gerekiyor. Bugün Türkiye'nin en büyük ihtiyacı, ABD'nin gönlünü kazanmak değil, bölgesel çözümde direneceğini dünyaya göstermektir" dedi.

7- TÜYAP tarafından düzenlenen 2. Ankara Kitap Fuarı açıldı. Kültür Bakanı Ercan Karakaş yaptığı konuşmasında, fuar boyunca düşünce özgürlüğü ve düşüncenin anlatılması konusunun işleneceğini bildirdi.

8- Milliyetçi Sanayici ve işadamları Derneği (MlSlAD) 1. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Toplantıya katılan Devlet Bakanı Necmettin Cevheri milliyetçiliğin ilk şartının demokrasiye inanç olduğunu söyledi.

9- 14. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca düzenlenen Altın Lale yarışması Ödülü Tunus-Fransız ortak yapımı "Sarayın Sessizliği" (Leş Silences Du Plais) filmine verildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre yurtiçinde yapılan PKK örgütü üyelerini takip ve yakalamaya yönelik olarak sürdürülen operasyonlarda, Bitlis'in Mutki ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 9 PKK'lı öldürüldü.

Bu arada Çelik Harekatı'nın sürdüğü Kuzey Irak'ın sınıra yakın Hamam Boğazı bölgesinde teröristlerin pusuya düşürdüğü 11 er şehit oldu.

11- KKTC'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması nedeniyle, 22 Nisan'da yapılacak ikinci tura ertelendi.

12- Irak Devrim Komuta Konseyi Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in başkanlığında yaptığı toplantıda, BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı ve Irak'ın 180 günlük süre içinde toplam 2 milyar dolarlık petrol satabileceği yönündeki kararı reddetti.

Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının Irak'ın egemenliğini, bağımsızlığını ve birliğini zedeleyen hükümler içerdiği belirtilerek "Bağdat'ın bu kararı daha Önce alınan 706 ve

712 sayılı kararlardan "daha ağır ve şiddetle reddettiği" bildirildi.

13- Mısır'da Kahire-lskenderun hattındaki bir trenin demiryolundan geçen bir otobüse çarpması sonucu meydana gelen kazada 43 kişinin öldüğü bildirildi.

16 NİSAN 1995

1- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği "Çefik Harekatı" sırasında 18 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

2- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, bu yılın ilk üç ayında vergi gelirlerinde sağlanan başarının, bütçe açığının azalmasında ve faizler genel seviyesinin düşmesinde en önemli etken olduğunu belirterek, 1995 yılı için yapılan tahminlerde, 880 trilyon lira olarak planlanan genel bütçe vergi gelirleri hedefinin yüzde 13.3 artışla 997 trilyon liraya çıkarıldığını söyledi.

3- Kültür Bakanı Ercan Karakaş 2. TÜYAP Ankara Kitap Fuan'nda yazarlarla yaptığı toplantıda, kitap satışında KDV'nin sıfırlanması için Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek "Biz kitabı Anadolu'ya yaymak istiyoruz. Bu gün televizyonlar ve görüntülü medya yaygın. Biz buna karşı yazılı basını, kitabı destekleyeceğiz" dedi.

4- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Başbakan Tansu Çiller'in şeref konuğu olacağı Houston Türk Festivali nedeniyle "Hous-ton Chronicle" gazetesine verdiği demeçte, "iki ülke arasındaki dostluğun kökeninde ortak hedefler yattığını" vurguladı. Büyükelçi Kandemir, "Türkiye ve ABD'nİn II. Dünya Savaşı'nın bitiminden bu yana, özgürlük ve demokrasiyi savunmak için Kore'den Kuveyt'e kadar her yerde omuz omuza çarpıştıklarını" belirtti.

5- Fransa Başbakanı Eduard Balladur, dün Bosna-Hersek'te BM Barış Gücü'nde görevli iki Fransız askerinin öldürülmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, BM güçlerine saygt duyulmadığı ve 1 Mayıs tarihinde dolan Sırplarla Boşnaklar arasındaki dört aylık ateşkes uzatılmadığı takdirde ülkesinin eski Yugoslavya topraklarındaki askerlerini geri çağırmak zorunda kalacağını söyledi.

6- BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'ın sınırlı petrol satışına olanak sağlayan 986 sayılı kararının, İrak Devrim Komuta Konseyi'nin yanı sıra Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında da oybirliğiyle reddedildiği bildirildi.

17 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Uluslararası Bosna-Hersek Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'deki durumun bir sınav örneği oluşturduğunu belirterek, uluslararası toplumun bunda başarılı olamadığını söyledi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ise "Türkiye, Bosna meselesinin hakça çözümü için elinden gelen herşeyi yapmaktadır, ancakTürkiye'nin elinden gelenler sınırlıdır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Suriye Arap Cumhuriyetİ'nin ulusal günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Hafız AI-Esad'a gönderdiği mesajda, "Türkiye'nin, ülkelerimiz arasında mevcut iyi komşuluk ve işbirliği ilişkilerini gelecekte daha da geliştirmeye hazır olduğunu teyit etmek isterim dedi.

3- Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ı Başbakanlıktaki makamında kabul ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

4- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 2.ytldönümünde Devlet Töreni ile anıldı.

5- Türkiye-Yeni Zelanda Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 3. dönem-toplantısı Ankara'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Nafiz Kurt, Türkiye'nin 5 Nisan kararlarından sonra ekonomide önemii bir performans gösterdiğini söyledi.

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Charles Donald McKinnon ise ülkesinin yıllık ortalama yüzde 6'lık büyüme hızına sahip olduğunu bildirdi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan, otoyol ihalelerinde usulsüzlük iddiası ile yargılanan ve daha sonra beraat eden bakanlarla birlikte basın toplantısı düzenleyen ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli aleyhinde Cumhurbaşkanına hakaret suçundan soruşturma başlatıldığını söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği "Medyada Şiddet" konulu panelde konuşan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, medyanın önemli bir güç olduğunu değinerek, bu gücü kullananlann güçlerini

bilerek dikkatli ve yasalara uygun kullanmaları gerektiğini söyledi.

8- Ankara'nın Çubuk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 54 kişi de yaralandı.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, BM Daimi Ko-misyonu'nun Yeref Yönetimler ile ilgili paneline katılmak üzere ABD'ye gitti.

10- Başbakan Tansu Çiller New York'ta Türk-Amerikan Derneği ve Dış Ekonomik ilişkiler Konseyi'nin iş seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, bölgede ABD'ye de Türkiye'ye de ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bölgede ABD için en uygun ortak ve müttefikiz" dedi.

11- Rusya Savunma Bakanı Pavei Gracev, Çeçenistan'da sürdürülen operasyona batı dünyasının karışması halinde, 1990 yılında 30 ülke tarafından imzalanan Avrupa'da Konvansiyonel Silahların Azaltılması Anlaşması'm tanımayacaklarını söyledi.

18 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşakanı Süleyman Demirel "Haydi Türkiye Mehmetçikle Ele-le" kampanyasının organizatörlüğünü yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Biigin'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Mehmetçik, bu ülkenin gururudur, teminatıdır. Bu ülkenin en değerli varlığıdır" dedi.

Nazmi Bilgin de konuşmasında, kendilerinin bir gönül köprüsü kurmak amacıyla böyle bir kampanya başlattıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ordusuna yapılacak herşeyi yerine getirecek güçte olduğunu söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan, SSK e-meklilerinin kurduğu Tüm Emek Der yöneticilerini kabulde yaptığı konuşmada, emeklilik için getirilecek 53-58 yaş ve 7 bin 200-7 bin 800 gün prim ödeme şartlarını fazla bulmadığını, ancak Bakanlık olarak daha yumuşak bir geçiş öngördüklerini belirterek, mevcut tasarının "Hükümetin ortak kararı" olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nın, demokrasinin ve düşüncenin ifade edilmesinin önündeki en büyük engel olduğunu belirterek, "Terörle Mücadele Yasası'nm 2.nci maddesini mutlaka kaldırmalıyız, Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmalıyız" dedi.

Öte yandan CHP'nin yeni grup yönetimi için yapılan seçimler sonuçlandı ve yönetim belirlendi.

4- Almanya Federal Cumhuriyeti'ndeki Türkiye Büyükelçisi Onur Başaran Öymen'in merkeze atanmasına dair karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- 12 Nisan'da Hollanda'nın Lahey kentinde açılışını yapan Kürt Sürgün Parlamentosu yetkilileri Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek sürgün hükümeti kurduklarını açıkladılar.

6 - iran'ın başkenti Tahran'da dün pahalılığı protesto mitingi yapıldığı, göstericilere güvenlik güçlerinin müdahale etmeleri sonucu 4 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

7 - ABD'nin Alabama eyaletinde bir askeri uçağın düşmesi sonucu 8 kişi öldü.

8- Pakistan'ın Karaçi kentinde dün meydana gelen iç çatışmalarda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Etnik iç savaş yaşayan Batı Afrika ülkesi Liberya'da, bir köye düzenlenen baskında 62 kişi öldürüldü.

19 NİSAN 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, SSK Yasast'nda değişiklik yaparak emeklilik koşullarını ağırlaştıran yasa tasarısını eleştirerek, desteklememe kararı aldı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği basın toplantısında, PKK'nm "Kürt Parlamentosu ve Hükümeti" gibi çalışmalarla propaganda yapmayı amaçladığını belirterek, uluslararası toplumdan bu girişimlere "alet olmamasını" İstedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Zaman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- PTT'nin T'sinin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesi gözönün-de tutularak gerekli değişiklikler yapılarak kabul edildi.

5- DiSK Başkanlar Kurulu, Ankara'da yaptığı toplantıda, emeklilik yaşının yükseltilmesine tepki göstererek tasarının bu haliyle çıkmasını önlemek için eylem takvimi oluşturulmasını görüştü. DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, tasarıyı bu haliyle kabul etmediklerini ve görüşlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na ilettiklerini belirterek "Buna rağmen çalışanların aleyhine bir düzenleme Meclis gündemine sunuluyor. Başbakan'ın IMF'ye verdiği söz gerekçe yapılarak bir dayatma ile karşı karşıya bırakılıyoruz" dedi.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı operasyonlar sonucu Devrimci Halkların Kurtuluş Partisi Cephesi(DHKP/C) örgütü üyesi oldukları belirlenen 21 kişi yakalandı.

7- ABD'yi ziyaret eden Başbakan Tansu Çiller, Beyaz Saray'da Başkan Bill Clinton ile görüştü. Görüşmede, ikili siyasi ve ekonomik konuların yanı sıra bölgesel sorunların da ele alındığı, ağırlıklı olarak bölgedeki terörist faaliyetlerin müzakere edildiği belirtildi. Çiller-Clinton görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Başbakan Tansu Çiller gazetecilerin sorularını cevapladı.

8- Japonya'nın liman kenti Yokohama'da tren istasyonlarına sızan zehirli dumandan rahatsızlanan 400 kişi hastanaye kaldırıldı. Olayın fosgen gazı ile

yapılan bir saldırı sonucu ortaya çıktığı açıklandı.

9- ABD'nin Oklahoma eyaletinin başkenti Oklahoma City'de bir kamu binasında patlama meydana geldi. CNN ve BBC'nin haberine göre patlamada 80 kişinin öldüğü bildirildi.

20 NİSAN 1995

1- TBMM'nin 75. açılış yıldönümü kutlamaları ve Ulusa! Egemenlik Haftası, TBMM'de düzenlenen "Milli Egemenlik ve Demokrasi Kurultayı" ile başladı. Kurultay'ın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin demokratikleşme sürecini hızlandırmak için anayasa ve bazı yasalardaki değişikliklerin vakit geçirmeden yapılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Vekili ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin de Türkiye'nin tam anlamıyla çağdaş bir ülke olmasının ilk koşulunun düşünceyi açıklama özgürlüğünün sağlanması olduğunu bildirdi.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye üzerinden Ermenistan'a giden "H-50" kodlu hava koridorunun açılması İçin Ermenistan'la görüşmeler Ankara'da başladı. Açıklamada, 5 Nisan 1993 tarihinden beri Ermenistan'a ve Ermenistan'dan yapılan uçuşlara kapalı olan hava koridorunun yeniden açılması için doğrudan haberleşme bağlantısı ve Ermenistan Sivil Havacılık yetkilileriyle bir protokol imzalanması gerektiği kaydedildi.

3- ABD Beyaz Saray Ulusal Uyuşturucu Madde ile Mücadele Kontrol Yönetimi Başkanı Lee Brown, çeşitli dış ziyaretlerin ardından geldiği Türkiye'de uyuşturucuyla mücadele eden kuruluşların yetkilileriyle görüştü.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Lee Brown ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, PKK'nın finans kaynağının başında gelen uyuşturucu madde kaçakçılığında Türkiye ve Batı yolunun kullanıldığını, bu yüzden mücadelenin Batı ile birlikte yapılması gerektiğini söyledi.

Lee Brown da halen Batı Avrupa'ya gönderilen eroinin yüzde 75'inin Türkiye üzerinden geçtiğini ileri sürerek, "işbirliğini geliştirmek için buradayız" dedi.

4- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demi-ral düzenlediği basın toplantısında, TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nca kendisiyle İlgili olarak hazırlanan ve görevini tam olarak yerine getirmediği gerekçesiyle hakkında yasal işlem yapılması istenen raporu "politik amaçlı" olarak nitelendirdi. DGM Başsavcısı Demiral, "Biz, yargı içinde yer almış insanlarız. Yaptığımız işlemler yasalar çerçevesindedir" dedi.

5- Dış Ticaret Müsteşarı Nejat Eren Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, dış ticarette sağlanan gelişmeleri değerlendirdi, ithalatta şubat ayında yaşanan yüzde 30 oranındaki artışın, sıcak para politikası ve ekonomide tehlike işareti olarak nitelendirilmesine katılmadığını belirten Eren, gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

6- Hazine Müsteşarlığınca yapılan açıklamaya göre, OECD Ekonomik Kalkınma incelemeleri Komitesi'nin şubat ayında yaptığı toplantıda inceleme sonuçları doğrultusunda hazırladığı raporda, 5 Nisan Kararlan'nın sonuçlan olumlu bulunarak Türkiye için 1995 yılında yüzde 2.8, gelecek yıl ise yüzde 5'e varan bir büyüme öngörüldü.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin Tunceli ve yöresinde PKK'ya karşı 21 Mart'tan bu yana sürdürdüğü operasyonda, 50 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, 73'ünün de yakalandığı bildirildi.

8- Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu'nda yer alan (KÇSKK) 14 sendikaya bağlı kamu çalışanı, "grevli-toplusözleşmeli" sendika hakkının sağlanması amacıyla bütün yurtta iş bırakımı eyleminde bulundular.

9- ABD Başkanı Bill Clinton ile Washington'da biraraya gelen Başbakan

Tansu çiller görüşme sonrasında yaptığı açi Kiamada, ABD'nin Turkiye'ye verdiği desteğin özellikle Avrupa ile bütünleşme süreci içinde devam edeceğini görmekten çok memnun olduğunu söyledi. Başbakan Çiller, görüşmede Çekiç Güç'ün kapsamının ve Kuzey Irak'ın tümü üzerinde bir görüş alışverişine gereksinim olduğunu Başkan Clinton'a ilettiğini bildirdi.

10- NATO üyesi 16 ülkenin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi, Türkiye'nin çağrısı üzerine olağanüstü toplandı.

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tugay Özçeri, olağanüstü toplantıya çağırdığı konseyde "sürgünde Kürt Parlamentosu"nun kurulması ve PKK tarafından desteklenmesine göz yuman Hollanda'nın tutumunu kınadı.

Öte yandan Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Mierlo dün akşam ülkenin NOS televizyonu haberlerinde yayımlanan açıklamasında, Türk tehditlerine boyun eğmeyeceklerini söyledi. Hollanda Dışişleri Bakanı Mierlo, sözde sürgünde Kürt Parlamentosunun kuruluş toplantısının yapılmasına anayasal engel olmadığı ve demokratik gelenekler öngördüğü için izin verildiği yolundaki Hollanda görüşünü yineledi.

11- BM eski Yugoslavya Özel temsilcisi Yasuşi Akaşi, Boşnak ve Sırp yetkililerle görüşmek üzere Saraybosna'ya geldi. Akaşi yaptığı açıklamada, "Buraya sadece ateşkesin uzatılması için değil, güçlendirilmesi için de geldik" dedi.

12- ABD'nin Oklahoma kentinde bir federal hükümet binasının önünde dün meydana gelen patlama sonrasında, enkaz altında bulunan ölü sayısının 36.olduğu 200'den fazla kişinin de yaralı olarak çıkarıldığı bildirildi.

21 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TRT tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Türkiye'ye gelen yabancı ülke çocuklarını ve öğretmenlerini, Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin 75.açılış yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Vladimir Şumeyko ile görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda kamu çalışanlarının 1.5 gün idari izinli sayılacaklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Ankara'da yaptığı açıklamada, 1995 Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün Kızılay Demeği'ne verildiğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Demokratikleşme Sorunu" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin kaldırılarak Türk Ceza Kanunu'na taşınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye gönderilen Sosyal Sigortalar Yasası'nda değişiklik öngören düzenlemelerde, sivil toplumun gereği olarak, gelen tepkiler ve değerlendirmeler doğrultusunda Meclis komisyonları ve genel kurulda düzeltileceğini söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlen tarafından bölgede sürdürülen operasyonlarda 41 PKK'lı terörist yakalandı.

8- İstanbul'da bir otoparkta bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu bir kişi öldü. Kazada çok sayıda araç tahrip oldu.

9- ABD'nİn Oklahoma Eyaleti'nde Önceki gün bir binaya bomba koyarak 100'den fazla insanın ölümüne neden olan iki terörist yakalandı.

22 NİSAN 1995

1- TBMM'nin 75. açılış yıldönümü ve Milli Egemenlik Haftası kutlamaları bütün yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, TBMM'nin açılış gününün "çocuk bayramı" olarak kutlanmasının anlamını vurgulayarak; Türkiye'nin insan haklarını uluslararası sözleşmelerdeki haliyle eksiksiz biçimde uygulayacağını ve evrensel demokrasilerde ağırlık kazanan katılımcı anlayışın gereklerini yerine getireceğini söyledi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk mesajında TBMM'nin, gelişmekte olan demokrasiler için bir kanıt ve ümit kaynağı olduğunu vurguladı.

Başbakan Tansu Çiller de 23 Nisan dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşme arzusunda olduğundan söz ederek demokratikleşme konusunda önemli adımlar atılacağını ifade etti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin 75. yıldönümü nedeniyle Hollanda ikinci Meclis Başkanı Dick Deef'i kabul etti. Hollanda ile Türkiye arasında 400 yılı aşan dostluk bulunduğunu anlatan Cindoruk, iki ülke arasında bugüne kadar ciddi hiçbir sorun yaşanmadığına dikkat çekti. Cindoruk, "Bizim anlamakta güçlük çektiğimiz, demokrasiyle yönetilen ülkelerin teröre destek vermesidir" dedi.

Hollanda ikinci Meclis Başkanı Deef de, ziyaretinin iki ülke arasındaki sorunları tartışmak için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Bu arada kutlama törenleri kapsamında Bulgaristan ve Hindistan Meclis başkan vekilleri Nora Ananieva ile Maili Karjuaiah'ı kabul eden TBMM Başkanı Cindoruk, 75. açılış yıldönümünün sadece TBMM için değil, gelişmekte olan bütün demokrasiler için hem kanıt hem de ümit kaynağı olduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü Çelik Harekatı ile ilgili olarak bazı yabancı basın kuruluşlarının geçtiği asılsız haberlere dikkat çekilerek, basın kuruluşlarının bu tutumu "amaçlı" olarak nitelendirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yımaz Kocaelİ'nin Körfez ilçesine bağlı Hereke ilçesinde partisince düzenlenen açıkhava mitingine katıldı. Yılmaz konuşmasında iktidarı eleştirdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Ankara İl Başkanlığı binasının açılışından sonra düzenlediği basın toplantısında bazı Avrupa ülkelerinin bölücülere karşı taviz vermesi konusunda hükümetin gerekli çalışmaları yaptığını, bu tip davranışlara tepkilerin giderek artacağını söyledi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'la yapılan kuruluşundan bugüne RP'yi değerlendirdiği röportaj Türkiye gazetesinde yayımlandı.

7- Tük-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye Haber-İş Sendikası 7. Olağan Genel Kurulu'nda divan başkanlığına seçildi. Meral konuşmasında, SSK yasa tasarısına değinerek, "Yasada'ki değişikliği kabul etmeyeceklerini belirtti.

Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe de tasarının işçiyi mağdur etmeyeceğini, ancak hükümetin bu konuda geri adım atabileceğini söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ve yönetim kurulu üyeleri de DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Parti Merkezi'nde ziyaret ederek, SSK'da emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören yasa tasarısından duyulan kaygtyı dile getirdiler. Ecevit, SSK'da emeklilik konusunun içinden çıkılmaz hale gelmesinden hükümetin sorumlu olduğunu söyledi. Çelik de SSK'nın bugünkü hale gelmesinden çalışanların sorumlu olmadığını belirtti.

Bu arada Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu'nu (KÇSKK) oluşturan 30 sendikanın başkanları İstanbul'da biraraya gelerek bir toplantı yaptılar. KÇSKK sözcüsü Yıldırım Kaya toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında "grevli-toplusözleşmeli sendika hakkı" için mücadeleyi yükseltme, hükümetin hazırladığı "emeklilik" yasasına karşı ise işçi sendikalarıyla birlikte mücadele etme kararı aldıklarını belirtti.

8- Basın Konseyi Temsilciler Kurulu Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, konseyin hızla büyüdüğünü ve güçlendiğini söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı've Basın Konseyi Temsilciler Kurulu üyesi Önder Sav da, toplantıda, "iletişim özgürlüğü ve kişilik haklan" konusunda bir konuşma yaptı.

9- Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından organize edilen ve sponsorluğunu Sana, UNICEF ve Rotary klüplerinin yaptığı çocuk felci (Poüo) "Ulusal Aşı Kampanyası" Türkiye'deki bütün illerde başladı.

10- Başbakan Tansu Çiller, Houston'da dün ABD eski Başkanı George Bush ile görüşmeden önce Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında ABD temaslarının sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan Çiller, Çekiç Güç, demokratikleşme, hükümetin değişikliği, Kuzey Irak ve terör gibi konularda açıklamalarda bulundu.

11 - KKTC'de gerçekleştirilen ikinci tur seçimde cumhurbaşkanlığını yeniden bağımsız aday Rauf Denktaş kazandı.

23 NiSAN 1995

1-23 Nisan Ulusa! Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ve Almanya'da kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bayram nedeniyle yaptığı açıklamada, şenliğin uluslararası boyutuna dikkat çekerek, "Bu kutlama, kötülük, nefret ve yıkımla yaralanmış olan dünyamızda kalplerimizi ısıtmaktadır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ve TBMM'nin 75. açılış yıldönümü nedeniyle toplanan parlamentoda yaptığı konuşmada, Meclis'in yalnızca bu ülkenin cumhuriyet tarihi için değil, bütün insanlık, bütün demokrasi tarihleri için çok önemli bir kurum olduğunu ifade ederek, "Açılışından 75 yıl sonra hem parlamentosuyla hem de bütün kurumlarıyla dingin ve dimdik bir devletimiz var bu devleti bize emanet edenlere, minnetlerimiz ve şükranlarımız var" dedi.

Başbakan Tansu Çillerde konuşmasında, ülkenin gelişmesine, büyümesine yardımcı olacak yasaların çıkarılması için parti ayrımı yapılamaksızın ça ba gösterilmesini isteyerek, "Gelin bu ülkeyi ileriye götürecek kanunlara parti farkı gözetmeksizin sahip çıkalım. Zor günleri tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi beraberce ve inançla aşalım" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'nin 75. açılış yıldönümünde de ülkenin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek "Bugün ülkemiz, cumhuriyet tarihinin en ağır meseleleriyle meşguldür. Buna karşın yüce Mec-lis'imiz, kurulduğu günden bu yana asla rastlanmadığı kadar devre dışı bırakılmış, cumhuriyet tarihinde görülmedik uygulamalarla ülkemizin hayati meselelerinin çözümlendiği, nihai merci olmaktan uzaklaştırılmış, işlevsizleştiril-mis ve adeta pasifize edilmiştir" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de Türkiye'nin insan haklan sorunlarını aşamadığına dikkat çekerek, "Son zamanlarda sanki Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi değiştirilince insan hakları ve demokrasi bakımından bir eksiğimiz kalmayacak gibi davranılıyor. Oysa, 8. maddenin yanı sıra, değiştirilmesi gereken daha birçok yasa ve anayasa maddesi var" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise TBMM'nin Türkiye'yi köle yapmak ve sömürmek isteyen güçleri yokederek, hak ve adalete dayanan "adil bir yönetim düzeni" kurmak için kurulduğunu ancak, bugünkü yöneticilerin Batı sömürgeciliğine boyun eğdiklerini söyledi.

3- ABD ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye dönen Başbakan Tansu Çiller, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, Bill Clinton ife "çok kapsamlı bir görüşme" yaptıklarını belirterek, "Başta Kuzey Irak operasyonu olmak üzere, terörle mücadelede, Türkiye'nin demokratik kimliği ve reform çalışmalarımız, uyguladığımız ekonomik istikrar programı ve yapısal değişimin sonuçları hakkında kendisine ayrıntılı bilgi verdim" dedi.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Grubu'nun Olağan Geçici ve Kalkınma Komiteleri ileUluslararası Kalkınma Birliği (IDA) ve IMF- Dünya Bankası nezdinde Türkiye'nin de dahil olduğu grubun toplantılarına katılmak üzere New York'a gitmeden önce bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Doğan yaptığı açıklamada, Wasington'da yapılacak toplantıda bir araya gelecek guvernörlerin en çok üzerinde duracağı konunun, dünya ekonomisindeki canlanma olacağını belirterek, "1990-1993 dönemindeki durgunluk sosyal ve siyasal etkileri dikkate alındığında endişe verecek boyutlara ulaşmaktaydı. 1994 yılından itibaren dünya ekonomisinde büyüme görüldü. Bu büyüme, fiyat ve enflasyon artışına neden oldu" dedi.

5- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, insan haklarından sorumlu Devlet Bakan-lığı'nın, "hizmet içi eğitim" adı altında emniyet müdürleri, bakanlıklar ve kamu kuruluşlarında görevli üst düzey yöneticilere insan haklan konusunda eğitim verilmesi yönünde çalışmaların başladığını belirtti.

6- Tunceli'de gerçekleştirilen operasyonlarda 17 PKK'lı terörist öldü, 2 PKK'lı terörist de yakalandı.

7- KKTC'de yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Cumhur-başkanlığı'na yeniden seçilen Rauf Denktaş, Başbakanlık Sarayı'nda Cumhuriyet gazetesine, seçimler ve Kıbrıs sorunu konusunda değerlendirmelerde bulundu.

8- Ruanda'da azınlıktaki Tutsilerin hükümetine bağlı birlikler, Kibeho mülteci kampındaki 8 bin Hutuyu öldürdükleri bildirildi.

9- İran'da şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen seller sonunda 9 kişi nin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 NİSAN 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Newsweek dergisinde yayımlanan demecinde, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesinin yalnızca Türkiye için değil, Avrupa için de tarihi bir tercih olduğunu söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, toplantıda "Ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler, güvenlik güçleri tarafından bölücü terör örgütüne karşı yurtiçinde ve Kuzey Irak'ta sürdürülen güvenlik operasyonlarının değerlendirildiği" bildirildi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta sürdürülen harekat sırasında 41 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

4- Çevre Bakanı Rıza Akçalı Kara Harp Okulu'nda "Çevre ve insan" konulu bir konferans verdi. Akçalı, dünyanın gündemindeki 1.maddenin çevre olduğunu belirterek, "Siyasi, ekonomik ve sosyal konularda çevre doğrudan etkilidir. 21 .yüzyılda çevre, dünyanın en önemli meselesidir" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 33.yıldönümü Ankara'da kutlandı.

6- Özel bir bankanın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen SSCB'nİn son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, dünyanın artık yeteri kadar büyük olmadığını, iki kutuplu dünyanın yerine çok kutuplu bir dünyanın oluştuğunu belirtti. Gorbaçov, yeni dünya düzeninde kapitalizmle sosyalizm arasında bir tercih olamayacağını, düzeni yeni bir uygarlığın sağlayacağını söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanlığıma seçilen Rauf Denktaş görevine başladı.

8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Miguel An-gel Martinez, AKPM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle Strasbourg'da düzenlediği basın toplantısında sözde "Sürgünde Kürt Parlamentosu"nu muhatap almadıklarını, muhataplarının TBMM olduğunu söyledi.

9- BM Güvenlik Konseyi tarafından eski Yugoslavya'daki savaş suçlularının yargılanması İçin kurulan Savaş Suçları Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ve Sırp birliklerin lideri Ratko Mladiç'i resmen "savaş suçlusu sanığı" ilan etti.

10- Çeçenistan'da dün meydana gelen çatışmalarda 16 Rus askerinin öldüğü, 30 askerinde yaralandığı bildirildi.

11 - Vietnam'da bir yolcu otobüsünde meydana gelen patlamada 20 kişinin öldüğü bildirildi.

25 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, Milletlerarası Ticaret Odası'ntn 75. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, yabancı yatırımcıların, Türkiye'nin ekonomik ve ticari yaşamına gösterdiği İlginin gümrük birliği ile daha da pekişeceğini belirterek, küreselleşmeyi anlayamayan ulusların, sanayi devrimine ayak uyduramayan ulusların durumuna düşeceğini söyledi.

Toplantıya, Başbakan Tansu Çiller, Bakanlar Kurulu üyeleri ve işadamları da katıldı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'u İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk görüşmede, "Gorbaçov, asrın en büyük reformunu yapmış, dünyada soğuk savaşın bitmesini sağlamış bir liderdir. O'nun yaptıkları başka ülkelerde de olumlu bir süreç başlatmıştır" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller parti grup toplantısında, terör, Kuzey Irak Harekatı, demokratikleşme konularında açıklamalarda bulunarak, ABD ziyareti hakkında bilgi verdi.

Başbakan Çiller grup toplantısından sonra, bir süre önce görevinden istifa ettiğini açıklayan Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen ile görüşerek, "bir süre daha görevine devam etmesini" istedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen "insan Haklan ve Adli Soruşturma" konulu konferansta yaptığı konuşmada, işkencenin bir devlet politikası olmadığını belirterek, "Devletin hiçbir şekilde, hiçbir şart altında işkenceye göz yumması mümkün değildir" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ise konuşmasında, polisin geçmişte bazı hatalarının olduğunu ancak bundan sonra "temiz sayfa" açtıklarını söyledi.

Konferansa katılan Adalet Bakanı Mehmet Moğultay ile İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de birer konuşma yaptılar.

5- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce bölücü terör örgütüne karşı Kuzey Irak'ta sürdürülen harekata katılan ve ilki 8 Nisan'da bölgeden ayrılan tugay seviyesindeki birlikten sonra, 20 bin personelden oluşan 5 tugayın daha geri çekildiği bildirildi. Açıklamada, Kuzey Irak'ta, Çelik Operasyonu kapsamında beliden-

mis alan dahilinde, birliklerin arama-tarama faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdürdükleri, "Planlı görevi sona eren birliklerimiz de Kuzey Irak'tan yurda dönüşlerinin devam ettiği" bildirildi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TEKSlF, Tek Gıda-İş ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu genel başkanlarını kabulünde yaptığı konuşmada, SSK Yasası'nda değişiklik yapan ve emeklilik yaşı ile prim ödeme gününü artıran tasarıyı engellemek için her türlü girişimi yapacakların! bildirdi.

7- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, düşünceyi ifade etmenin önündeki engellerin mutlaka kaldırılması gerektiğini belirterek, "Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin kaldırılması, gündemimizin öncelikli maddesidir" dedi. Hikmet Çetin ayrıca, önemli kanunların bu yasama yılı sona ermeden önce mutlaka Partamento'dan çıkarılması gerektiğini de söyledi.

8- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin kuruluşunun 33. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dinsel ve etnik ayrımcıların yurtiçi ve yurtdışındaki birlikteliğinin iş işten geçmeden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Törene, Hırvatistan, Macaristan, Mısır, Romanya, Rusya ve Arnavut-luk'un Anayasa Mahkemesi başkanları da katılarak birer konuşma yaptılar.

9- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Nadir Impeks Şirketi'nin sahibi Muhtar Azeri'nin, kendisine tanınan süre içerisinde 60 milyon dolarlık teminat mektubunu verememesinden ve 5 milyon dolarlık peşinatı ödeyememesinden dolayı PETLAS ihalesini iptal ederek, yeni bir ihale açılmasına karar verdi.

10- Akaryakıt ürünleri rafineri çıkış fiyatlarına, yüzde 3.5 ile yüzde 4.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

11- Tunceli ve Batman'da, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütü PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, 8'i ölü 9 terörist ele geçirildi.

12- Çanakkale Savaşları'nın 80. yıldönümü Anzak Koyu'nda ve Çanakkale Şehitlik Abidesi'nde düzenlenen törenlerle kutlandı. Anzak Koyu'nda şafak törenleriyle başlayan ilk kutlamaya Avustralya, Yeni Zelanda ve Kana-da'dan gelen heyetler katıldı. İkinci tören Şehitler Abidesi'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende bir konuşma yaparak, Çanakkale Savaşlarfnın tarihte başka hiçbir çarpışmaya nasip olmayacak ölçüde büyük bir ilgi odağı olduğunu belirtti.

Törenlere katılan Avustralya Genel Valisi Bill Hayden ise yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları bittikten sonra üç modern devletin ortaya çıktığını, bunların Türkiye, Yeni Zelanda ve Avustralya olduğunu belirterek, "Bugün, aynı zamanda Türk askerleri ile müttefiklerin Gelibolu'da yakınlaşmalarının günüdür" dedi.

Başbakan Tansu Çiller'de Çanakkale Savaşları'nın 80. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

13- Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı General Abdul Vahit beş günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

14- Irak Parlamentosunun, acil insani ihtiyaçları karşılamak üzere Irak'ın sınırlı petrol satışına izin veren 12 Nisan tarihli BM planını reddettiği bildirildi.

15- Çin'de, bir eğlence merkezinde meydana gelen yangında 51 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Brezilya'da meydana gelen trafik kazasında 24 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

26 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Irak sorununun Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine yansıması ve askeri harekatın ardından bölgede oluşturulacak güvenlik düzenlemeleri ve Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullarda erken seçimin gerekli olduğu konularını görüşmek üzere, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, DP Genel Başkanı Aydın Menderes, MP Genel Başkanı Aykut Edibali, YDH Genel Başkanı Cem Boyner ile görüştü.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti grup toplantısında Cumhurbaşkanı Demirel ile yaptığı görüşme konusunda bilgi verdi. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Demirel'in kendisine Türkiye'nin "genel ahvalini" nasıl gördüğünü sorduğunu, kendisinin de ekonominin her zamankinden kötü olduğunu, bölücü terörün ulusal sınırları aşarak uluslararası bir duruma kavuştuğunu, Türkiye'nin daha fazla yalnızlaştığını söylediğini bildirdi.

2- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde "Demokratikleşme Sürecinde Öncelikler" konulu bir konuşma yaptı. Çetin, her ülkenin demokrasi ve hukuk kuralları içerisinde kalmak şartıyla terörle mücadele etmeye hakkı olduğunu belirterek, terörle mücadele edilirken, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

3- insan halklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu düzenlediği basın toplantısında, insan hakları ihlalleri ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Terör, şiddet, faili meçhul cinayetler, kayıplar ve demokrasinin bir arada yürümeyeceğini belirten Hacaloğlu, "Bu koşullarda iç barış sağlanamaz" dedi. Hacaloğlu, artık demokratikleşmenin gereğinin yapılmasını istedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Hollanda Hükümeti'nin sözde "Kürt Parlamentosu"na göz yumması nedeniyle Hollanda'nın "güvenilir ortak olma niteliğini kaybetmiş ülke" olarak tanımlanmasının ve "kırmızı listeye" alınmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Ataman, "Bunun sonucu, Hollanda'dan yeni askeri malzeme, araç ve gereçleri satın alınmayacak ve Hollanda firmaları, askeri nitelikte ihalelere sokulmayacaklardır" dedi.

5- Yüseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen önlisans, lisans, mastır ve doktora öğrencilerine başarısız oldukları dersler için iki sınav hakkı verilmesini öngören yasa önerisi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Yönetim Kurulu Başkanı Atao! Behramoğlu ve sendika yöneticileri, TYS Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, yazar ve çevirmenlere geriye doğru borçlanarak emekli olma hakkı sağlayan yeni SSK uygulaması hakkında bilgi verdiler. Behramoğlu konuşmasında, düşünce özgürlüğüne yönelik saldırılara son verilmesini ve başta Terörle Mücadele Yasası'nın 8.maddesi olmak üzere tüm antidemokratik yasa maddelerinin kaldırılmasını istedi.

7- İstanbul Sanayi Odası (iSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, iSO'nun nisan ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bütçe açığının yatırımların durdurulması pahasına küçüldüğünü kaydederek, "Üretim, katma değer paylaşılabilir. Oysa rant, hele hele devlet eliyle sağlanıyorsa reel olduğundan söz edilemez" dedi.

8- PKK terör örgütü tarafından 31 Mart tarihinde Nusaybin yakınlarında kaçırılan AFP muhabiri Kadri Gürsel ve Reuter muhabiri Fatih Sarıbaş serbest bırakıldı.

9- Türkiye'ye 500 milyon dolar kredi verilmesine ilişkin anlaşma, Hazine Müsteşarı Ayfer Yılmaz ile 18 bankadan oluşan konsorsiyum üyesi Citibank ve Chase bankalarının temsilcileri arasında Washington'da imzalandı.

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından kabul edilen bir tavsiye kararında, demokratikleşme konusunda gerekli adımlar haziran ayına kadar atılmadığı takdirde, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki temsil hakkının askıya alınması konusunun, Bakanlar Komitesi tarafından İncelenmesi istendi.

AKPM'de Türkiye'nin temsil hakkı ile ilgili olarak alınan aleyhte karardan sonra AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türk heyeti başkanı DYP Ankara milletvekili Sait Kemal Mimaroğlu, tavsiye kararının Bakanlar Komitesi tarafından reddedilene kadar, Türk heyeti olarak AKPM toplantılarına katılmama kararında olduklarını söyledi.

11- Interfaks ajansının haberine göre Rusya Kara Kuvvetleri Komutanı General Vladimir Semionov yaptığı açıklamada, Kuzey Kafkasya'daki Rus askeri varlığını güçlendirmek için 58. Ordu adıyla yeni bir birlik oluşturulacağını açıkladı.

Semionov, bu kararın AKKA Anlaşması ile ters düştüğünü, ancak Rusya'nın güvenliği ve toprak bütünlüğünün bu anlaşmadan daha önemli olduğunu belirtti.

27 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, genel başkanlığını Fedaral Almanya Parlamento Dışişleri Komitesi Başkanı Hans Stercken'in yaptığı Hür-Türk yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabui etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Türkiye demokrasi ve insan haklarını kendi vatandaşı için en kamil biçimde yerleştirmeye çalışıyor. Türkiye kurulduğundan bugüne Avrupalı. Türkiye, eğer Avrupa'dan dışlanırsa bunun dünyanın sonu olmayacağı kanaatindedir. Türkiye, önüne kattığı programı icra ederek demokrasi ve insan hakları konusunda bir takım eleştirilen ortadan kaldıracaktır dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyon sırasında 18 PKK'lı öldürüldüğü harekatın başlangıcından bu yana geçen süre içinde 523'ü ölü, 13'ü sağ toplam 536 PKK militanının da etkisiz hale getirildiği bildirildi.

3- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) demokratikleşme konusunda gerekli adımların haziran ayına kadar atılmaması durumunda, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki temsil hakkının askıya alınması istemiyle "Bakanlar Konseyine ulaştırdığı tavsiye kararı ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Demokrasi yolunda adım atmak bizim kendi halkımız için öngördüğümüz, programımızda yer alan bir konudur" dedi. Kararda adeta Türkiye'nin parçalanmasını teşvik eden ve bunu özendiren bazı unsurların olduğuna dikkat çeken Çetin, "Böyle bir tutumu aslında Türkiye'nin parçalanmasını isteyenlere dolaylı bir teşvik diye düşünüyorum" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin 33. kuruluş yıldönümü dolayısıyla izmir'de düzenlenen "Anayasa Yargısı" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada bazılarının savunduğu gibi Anayasa Mahkemesi'nin hiçbir siyasal erek taşımadığını, siyasal bağlılığı ve yanlılığı olmadığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nde anayasayı yorumlamaya TBMM'nin bile yetkili olmadığını, tek yetkili organın Anayasa Mahkemesi olduğunu belirten Özden, "insanlığı aydınlığa taşıyacak hukuk çizgileri üzerinde duruyoruz. Anayasa Mahkemesi demokrasi önünde bir engel değildir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Erdal tnönü iki günlük resmi ziyaret için gideceği Slo-vakya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye ile ilgili demokratikleşme konusunda aldığı kararı "Haksız, yersiz ve hiçbir şekilde uygulanamaz" olarak nitelendirdi, inönü, "Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'deki bütün siyasi partilerin halkımıza vaat ettikleri ve gerçekleşmesi için parlamentoda her gün çalıştıkları bir amaçtır. Bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. Ne zaman biteceğini ancak parlamentomuz bilir" dedi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada,19 kişinin ölümüyle sonuçlanan İstanbul Gaziosmanpaşa olayları ile ilgili mülkiye müfettişlerince başlatılan soruşturmanın sürdüğünü ve tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Başkanı ve DYP Ankara milletvekili Sait Kemal Mimaroğlu parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AKPM'nin aldığı kararı TBMM'ye götüreceklerini buradan çıkacak karar sonucu hareket edeceklerini söyledi.

Türk Grubu üyesi ANAP İstanbul milletvekili Engin Güner de kararla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, bütün çabalarına karşılık AKPM'nin Türkiye aleyhine karar aldığını söyledi. Güner, Türkiye'ye "barışçıl çözüm" gerekçesiyle gönderilmesi planlanan heyetin arabulucu rolü üstleneceğini belirterek, bir heyet gönderilmesinin Türkiye için ağır bir hüküm olduğunu vurguladı.

Öte yandan AKPM Başkanı Miguel Angel Martinez, AKPM üyesi Türk parlamenterlerin, Konsey ile ilişkilerini askıya alma kararları ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, "Türk parlamenterlerin bu kararı almalarından üzüntü duyuyorum. AKPM'de kalıp diyalogu sürdürmeleri daha olumlu olurdu" dedi. Martinez, AKPM ilk kez bir parlamenter grubunun toplantıları terk etme kararı aldığına işaret ederek, "Bu tavsiye kararından biz de mutlu değiliz. Ancak, Türkiye'nin davranışları bizi bu tutuma itti" dedi.

8- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadtk Avundukoğlu parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, geçmişte yeterli önlem alınmaması nedeniyle PKK'nın Türkiye'nin başına sorun olduğunu dikkat çekerek, "Önlem alınmazsa Hizbullah da büyük bir tehlike haline gelecek, bu konuda hükümeti uyarıyorum" dedi.

9- Stratejik Araştırmalar Vakfı (SAV) tarafından düzenlenen "Demokrasi ve Kimlik Sorunu" konulu İki gün sürecek olan toplantı Ankara'da başladı, insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokrasi ve kimlik sorununu çözmesi gerektiğini belirterek, terör, şiddet ve baskı ile hiçbir yere varılamayacağını söyledi.

SAV Başkanı Gökhan Çapoğtu da konuşmasında, ekonomik refahı sağlamadan düşünceyi İfade sorununa çözüm bulmanın zor olduğunu vurgulayarak, Güneydoğu'daki feodal yapının yıkılması gerektiğini bildirdi.

10- Fransa Özgürlükler Vakfı Başkanı Danielle Mitterrand Paris'te yaptığı açıklamada, Türkiye'de hapsedilmiş eski DEP milletvekillerini kurtarmak amacıyla uluslararası bir komitenin (CILDEKT) kurulduğunu ve dünyadaki çeşitli Nobel Barış Ödülü sahibi şahsiyetlerin bunu desteklediğini söyledi.

28 NİSAN 1995

1- Kızılay Olağan Gene! Kongresi'ne katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Kızılay'ın dünyanın her köşesinde yardıma muhtaç olan insanlara ırk, dil, din ayrımı yapmadan yardım ettiğini belirterek, Derneğin Atatürk Barış Ödülü'nü hakettiğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller de genel kuruldaki konuşmasında, Kızılay'ın Türk milletinin güzel hasletlerinin temsilcisi olduğunu vurguladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Angel Miguel Martinez'e bir mektup göndererek, AKPM'nin kendisini bir imparatorluk parlamentosu saydığını ve TBMM'yi bir eyalet yasama organı gibi direktifleriyle yönlendirmek istediğini" belirterek, Türkiye ile ilgili tavsiye kararında yer alan "merkezi hükümet" deyiminin Türkiye'nin toprak bütünlüğüne açıkça bir saldırı ve saygısızlık ifadesi olduğunu vurguladı.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul'da Çevre Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından düzenlenen "7 Ağaç Ormanları"na katkıda bulunanlara sertifika verilmesi törenine katıldı. Cindoruk, toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türk Milli Futbol Takımı'nın geçen haftaki isviçre galibiyetinden sonra sevinç gösterilerinde ateşli silahların kullanılmasını eleştirerek, "Milli sevinci milli mateme çevirdiler. Bu tür olayların devam etmesi halinde TBMM gereken önlemi alır" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'ye, konferanslar vermek üzere gelen eski SSCB'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile Ankara'da görüştü.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Antakya'da partisince düzenlenen açıkhava mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin koalisyon hükümetlerinin görevde kaldığı 3.5 yılının boşa harcandığını savunarak, "Daha fazla zaman kaybına tahammülümüz yok. Erken seçime gitmek zorundalar" dedi.

6- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Yargıtay'ın 127. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen "Yargıtay Kararlan Işığında Hukuka Aykırı Kanıtlar" konulu panelde yaptığı konuşmada, 1982 Anayasası'nın insan hakları alanında, baskı ve yasaklarla dolu olduğunu belirterek, "Bu Anayasa, güçler ayrılığı ilkesini kabul etmekle beraber devletin temel organları arasında bulunması gereken dengeyi bozmuştur" dedi.

7- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, IMF ve Dünya Bankası ilkbahar dönemi toplantıları için bulunduğu Washington'da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Doğan, "Türkiye bu yılki görüşmelerde daha rahat bir konumda bulunmuştur. Bu durum 5 Nisan ekonomisinin başarısıdır" dedi. Doğan, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ile yaptıkları toplantıda, ilişkilerin yeni bir programa bağlanması konusunda görüşbirliğine vardıklarını da belirtti.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gali Avustralya'nın Canberra kentinde yaptığı açıklamada, üye ülkelerin gerekli yardımları yapmaması nedeniyle büyük maddi sıkıntı çektiklerini belirtti.

9- Güney Kore'de metro inşaatında meydana gelen doğal gaz patlamasında 109 kişinin yaşamını yitirdiği 190 kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 NİSAN 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Erdal inönü ve yurtdışındaki temsilciliklere atanan yeni büyükelçileri Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada "Diplomasi silahtan daha güçlü hale gelmiştir ve son dakikaya kadar kullanılmalıdır" dedi. Cumhurbaşkanı, siyaset ve diplomasinin birbirine yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul'da katıldığı bir açılışta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cindoruk, toprakları işgal altında iken parçalanmayan Türkiye'nin günümüzde asla parçalanmayacağını ifade ederek, Türk halkının her zaman demokrasiden yana olduğunu söyledi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden. yapılan yazılı açıklamada, The Marmara Oteli'nde 30 Aralık 1994 akşamı Cumhuriyet gazetesi yazarı Onat Kutlar ile Yasemin Cebenoyan'ın ölümlerine neden olan bombalama ue 21 Ni-san'da Sarayburnu'nda bir otomobilin bagajındaki bombanın patlaması olayı da dahil birçok eyleme katılan 10 PKK'lı militanın yakalandığı bildirilerek; "İstanbul gibi yoğun bir nüfus hareketine sahip kentimizde, bu eylemlerin aydınlatılması, faillerin suç delilleriyle birlikte yakalanması polisin ne denli dikkat ve özveriyle çalıştığını, başarılı sonuçlara ulaştığını ortaya koymaktadır" denildi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak'ta sürdürülen Çelik Harekatı'nda, 18 terörist daha ölü olarak silahlarıyla birlikte ele geçirildi. Açıklamada harekatın başından bu yana ele geçen terörist sayısının, 541'i ölü, 13'ü sağ olmak üzere 554'e ulaştığı belirtildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Zaman gazetesinin Terörle Mücadele Kanunu (TMK)'nin 8. maddesinin kaldırılması ile ilgili sorularını yanıtladı. Yılmaz, 8. maddenin kaldırtmasına karşı olduklarını ifade ederek, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu bölücü tehdit karşısında düşünce hürriyetinin sınırsız olamayacağını söyledi.

6- Başbakan Yardımcısı ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, partisince Ankara'nın Hasanoğlan kasabası ile Kırıkkale ilinde düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, birleşmenin ardından CHP'nin güçlen-

diğini ve genel seçimde tek başına iktidara gelmeyi amaçladığını vurguladı. Çetin, hükümette yer alışlarının nedenini halka anlatırken, hayat pahalılığı altında halkın ezildiğini, CHP'nin sorunları çözümlemek için iktidarda olmayı tercih ettiğini belirtti.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, bazı inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Orman Bakanı Hasan Ekinci ile birlikte gittiği Adana DYP il Teşkilatı'nı ziyareti sırasında gazetecilerin sınır ötesi operasyon hakkındaki sorularını yanıtladı. Yapılan plan ve program gereği operasyonun sürdüğünü belirten Gölhan, sınır ötesi operasyonda amacın yüzde 80'inin gerçekleştiğini belirterek, birliklerin üçte ikisinin geri çekildiğini söyledi.

8- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay ile Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesi ve demokratikleşme üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

9- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ortaöğrenimin yeniden yapılandırılarak, yükseköğretime geçişin yeniden düzenleneceğini söyledi. Ayaz, temel eğitimden itibaren öğrencilerin meslek ve genel liselere yönlendirilerek meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim kurumlarına gitmelerinin sağlanacağını açıkladı.

10- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da yapılan RP II Başkanları ve Müfettişleri Toplantısı'mn açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik ve sosyal sorunların çözümüne yönelik İcraatlarını eleştirdi.

11-Tiyaro sanatçısı Ahmet Evintan, Ankara'da öldü.

12- Türkiye'deki görev süresi sona eren eski Yunanistan Ankara Büyükelçisi Alexandre Philon, Türkiye'den ayrılmadan önce Cumhuriyet gazetesine Türk-Yunan ilişkileri üzerine görüşlerini açıkladı.

13- Sri Lanka'da Elam Tamil Kurtuluş Kaplanları (LTTE)'nİn attıkları bir füze ile bir askeri uçağın düştüğü ve olayda uçakta bulunan 51 askerin öldüğü bildirildi.

30 NİSAN 1995

1- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Zaman gazetesinin ekonomi yazarları ve muhabirleri toplantısına katıldı. Devlet Bakanı Erek, toplantıda özelleştirme ve gümrük birliği konusundaki çalışmalar hakkında bilgi vererek, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da Cumhuriyet gazetesine, bir süre önce İstanbul'da öldürülen gazeteci-yazar Onat Kutlar ve Yasemin Ce-benoyan'ın katillerinin yakalanması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- Sağlık Bakanı Doğan Baran, Dünya Sağlık Asamblesi'nin 48. toplantısına katılmak üzere isviçre'nin başkenti Bern'e gitti. Baran, hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, Asamble'nin bu yılki konulan hakkında bilgi verdi.

4- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gazeteci yazar Onat Kutlar ile Yasemin Cebenoyan'ın öldürüldüğü bombalama olayının faillerinin de aralarında bulunduğu çeşitli bombalama olaylarını gerçekleştiren 15 PKK'lının İstanbul'da yakalandığını açıkladı.

5- 1 Mayıs işçi Bayramı nedeniyle Türk-İş sendikası izmir'de, Hak-İş sendikası da Ankara'da "mezarda emeklilik" mitingi düzenlediler.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral mitingde yaptığı konuşmada, hükümeti, Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye gönderilen Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) yasasında değişiklik öngören yasa tasarısını geriye çekmesini isteyerek, "Eğer yasa çekilmezse üretimden gelen gücümüzü tüm Türkiye'de ortaya koyacağız" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ise yaptığı konuşmada, SSK'yı iflas etme noktasına getiren hükümeti ve kurumdaki İşçileri temsil eden Türk-İş Konfederasyonunu eleştirdi.

6- Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Boris Şıhmu-radov, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

7- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç, savaşan taraflar arasında dört ay önce imzalanan ve sona eren ateşkesin uzatılmayacağını bildirdi. Izzetbegoviç bunun nedenini Bosnalı Sırpfar'ın barış planını imzalamamaları ve Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Bosna'nın bağımsızlığını tanımaması olduğunu açıkladı. Izzetbegoviç, açıklamasında saldı

riya uğramaları durumunda cevap vereceklerini ve Saraybosna için verdikleri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini de söyledi.

8- Kazakistan'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in görev süresinin 2000 yılına kadar uzatılması için dün referandum yapıldı. Nazarbayev, halkın yüzde 95.4 oyunu alarak yeniden seçildi.

9- Hindistan'ın Keşmir bölgesinde meydana gelen olaylarda 22 müslüman öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106