16.3.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1995

1 MART 1995

1- Japonya gezisini tamamlayarak Ankara'ya dönen Başbakan Tansu Çiller Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin her anlamda olumlu geçtiğini söyledi. Başbakan Çiller, Japon hükümeti, iş ve finans çevreleri ile yaptığı görüşmelerde, bu ülkeye tahvil ihracı, Japon Eximbank'ın Türk yatırımcıları ve ihracatçıları için sağladığı 500 milyon dolarlık kredinin 1 milyar dolara çıkarılması ve 3. Boğaz Köprüsü için proje başlatılması konularında uzlaşmaya varıldığını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında, hükümetin özelleştirme uygulamalarını eleştirerek, Tofaş'taki kamu hisselerinin satışı için danışmanlık yapacak firmanın seçiminin yasa dışı biçimde yönlendirildiğini belgelerle açıkladı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin Ermenistan ile diplomatik ilişki kurması için birtakım şartlar bulunduğunu belirterek, bu şartların Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi ve işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmesi olduğunu bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da Üniversite rektörleriyle yaptığı toplantıda, son günlerde öğrenci olayları üzerine üniversitelerde özel eğitilmiş polisleri görevlendirmek istediklerini açıkladı. Menteşe taraflı davranan polisler hakkında gerekli işlemin yapılacağını belirterek "Taraflı davrananı disipline, gerekirse mahkemeye sevk ederiz" dedi.

Ayrıca İstanbul'da düzenlenen "Üniversitelerde Güvenlik" konulu toplantıda konuşan rektörler, bütçe ve personel yetersizliğinden kaynaklanan sorunlarını anlattılar.

5- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlık, vergi ödemeleri sırasında mükelleflere kolaylık sağlamak amacıyla, iş Bankası ile Türkiye Emlak Bankası şubelerine vergi tahsilatı yetkisi verdi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerini düzenleyen kanun yasalaştı.

7- Devlet Güvenlik Mahkemesi, Islami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi (iBDA-C) adlı örgütün açıklamalarına yer verildiği gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi Berin Nadi ve sorumlu yazıişleri müdürü ibrahim Yıldız hakkında Terörle Mücadele Yasası'na aykırı davrandıkları iddiasıyla açılan davada "beraat" kararı verdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlar sonucu Bitlis'te 4, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2 olmak üzere toplam 6 PKK'lı terörist öldü.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Lüksem-burg Başbakanı Jean Claude Juncker, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jacques Poos ile Lüksemburg'da ikili görüşmelerde bulundu. Temaslardan sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyen Poos ve Karayalçın, yapıcı bir diyalog sürdürüldüğünü söylediler. Karayalçın, Lüksemburg Başbaka-nı'na ve Dışişleri Bakanı'na, Avrupa'daki Türkiye tartışmaları konusunda Türk kamuoyunun duyarlılığını yansıttığını, Lüksemburg'un da Türkiye'nin gümrük birliğinden yana olduğunu açıkça ifade ettiklerini belirtti.

10- Polonya Parlamento'su, istifa eden Başbakan Waldemar Pawlak'ın yerine parlamento başkanı Josef Oleksy'i atadı.

11- Irak'ın Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Nizar Hamdoon, New York'ta BM Muhabirleri Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ambargo nedeniyle uğradığı zararı öne sürerek BM nezdinde girişimde bulunabileceğini ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına işlerlik kazandırabileceğini söyledi.

12- Hollanda Parlamento'su, ülkede yaşayan tüm yabancılara çifte vatandaşlık hakkı veren bir yasayı kabul etti.

2 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk, Başbakan Tansu Çiller ve siyasi partilerin genel başkanları Ramazan Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Ciller'in, TOFAŞ'taki kamu hiseleriniri satışında olduğu gibi, Erdemimin özelleştirilmesi konusunda danışmanlık yapacak firmaya önceden teklif almaksızın usulsüz olarak doğrudan ihale verdiğini iddia ederek, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını" söyledi.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yargıya suç duyurusunda bulunacağını açıklayan ANAP (Şenel Başkanı Yılmaz'ın, savcılığı propaganda malzemesi olarak kullandığını ileri sürerek, Başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin görevleriyle ilgili işlemler hakkında soruşturma açmalarının Anayasa'nm 100. maddesine göre olanak dışı olduğunu bildirdi. Şarvan, Mesut Yılmaz'ın, elindeki delillerle ancak Meclis'te soruşturma açabileceğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanlığına seçilen Hikmet Çetin'i ziyaret ederek genel başkanlığa seçilmesini kutladı. Yılmaz ziyaret sırasında "Hikmet Çetin'in CHP Genel Başkanlığı'na seçilmesi, siyasetin bu kritik döneminde ülke için bir şanstır" dedi.

CHP Genel Başkanı Çetin de konuşmasında, hangi konumda olurlarsa olsunlar, ANAP Genel Başkanı Yılmaz ile diyaloga, uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Türkiye'nin Kuzey Irak'a harekatta bulunmak için askeri birliklerini kaydırmaya başladığına ilişkin haberler üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, sınırdaki hareketliliğin, PKK'nın sızmalarını engellemeye yönelik, normal güvenlik önlemlerinin alınmasından ibaret olduğunu söyledi.

5- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, geçtiğimiz hafta ülkenin çeşitli yerlerinde, özellikle üniversitelerde oruç tutmayan öğrencilere yönelik saldırılarla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, etnik ve dinsel ayrımcılığın yeni şekillerle sürdürülmek istendiğini belirterek "Gençliğimiz arasındaki çekişme, çatışma ve kamplaşmaya neden olacak gelişmeler karşısında, güvenlik güçlerimizin geçmişte yaşananları da anımsayarak, yansız, ayrımsız ve kararlı bir tutum içinde olmaları gerekir" dedi.

6- Hazine Müsteşarlığımın yeni bin ve 5 bin liralık madeni paraların te-

davüle çıkarılmasıyla ilgili tebliği ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yurtdışında lisans ve lisansüstü öğretim yapan öğrencilere 1995 mali yılında yapılacak ödemeler hakkındaki tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı

7- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen, Almanya İçişleri Bakanı Manfred Kanther'in, Köln'de bulunan ve 1993'te Almanya'da faaliyetleri yasaklanan terör örgütü PKK'nın devamı niteliğindeki "Kürt Enformasyon Büro-su"nu kapatmasını değerlendirdi.

Bavyera'da da PKK yanlısı 5 kurt örgütünün kapatıldığına dair bilgi aldıklarını belirten Büyükelçi Öymen, "Biz, Alman hükümetinin PKK ile mücadelede son derece kararlı bir tutum içinde olduğunu biliyor ve bundan memnunluk duyuyoruz" dedi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, 6 Mart'ta yapılacak Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi toplantısı nedeniyle Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, gümrük birliğinin gerçekleşmesi gereğinin üzerinde durarak, Türkiye'yi Avrupa için büyük siyasi, strateji ve ekonomik önemi olan bir ülke olarak niteledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Kinkel, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini Türkiye ile gümrük birliğini tamamlamaya davet ederek Yunanistan'ı çekincelerinden vazgeçmeye çağırdı. "Çözüm hemen bulunmalıdır. Daha fazla geciktirilemez" diyen Kinkel, Türk hükümetinin insan hakları konusunda "köklü" bir iyileştirmeyi sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Atina'da, Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliği konusunda bir basın toplantısı düzenleyen hükümet sözcüsü Evangelos Venizelos, AB'de herhangi bir anlaşmazlık bulunmadığını belirttikten sonra, görüş ayrılığının, Atina'nın, Kıbrıs için ikinci şart olarak öne sürdüğü üyelik öncesi ilişkilerin düzeyi üzerinde toplandığını söyledi.

9- Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç, Rum televizyonunda yayımlanan demecinde, Bosnalı Müslümanların, "Kosova, Üsküp ve Bulgaristan'dan geçerek bir koridor aracılığıyla", Türkiye ile karadan temas kurmak istediklerini savundu. Bölgesel güç olmayı amaçlayan Türkiye'nin, Bosna'ya yardımının, BM Barış Gücü'nde görev yapan Türk Birliği aracılığıyla ulaştığını öne süren Karadziç, "çok sayıda dezavantaja karşın" Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin desteğine sahip olduklarını bildirdi.

10- The Economist grubu bünyesindeki The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan 1995 yılının ilk çeyreğine ilişkin "Ülke Risk Servisi" başlıklı raporda, 89 ülkenin kredibilite rİSKİ incelendi. Standard ahd Poor's ve Moody's ile birlikte uluslararası alanda kredibilite derecelendirmesi yapan üç tanınmış kuruluş arasında yer alan (EILJ)'nun raporunda, Türkiye ekonomisinin, 1994'ün son çeyreğinde, özellikle dış ekonomik dengelerinde önemli bir iyileşme sergilediği, ancak kamu açıklarının daraltılması konusunda güçlü kararlar gerektiği ifade edildi.

11- ABD Uyuşturucuyla Mücadele Örgütü (DEA) tarafından hazırlanarak, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre'ye sunulan, uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin 1996 mali yılı bütçe tasarısı ve 1994 yılı faaliyet raporunun Türkiye ile ilgili bölümünde, İstanbul'un, eroinin kaynağı olan Güneydoğu Asya'yı, tüketici bölge olan Avrupa ve ABD'ye bağladığı vurgulandı.

3 MART 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Rize'de'halka hitaben yaptığı konuşmada, erken seçim şartı olmadan koalisyon hükümetinde yer almayacaklarını söyledi. Yılmaz, DYP ile ANAP'ın seçim olmadan birleşmelerinin mümkün olmadığını, birleşilecekse bunun hangi parti olacağına halkın karar vermesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Benelüks ülkelerine yaptığı ziyaretleri tamamlayarak yurda döndü. Başbakan Yardımcısı Karayalçın Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, gümrük birliği toplantıları öncesi ziyaretlerinin çok olumlu geçtiğini belirterek, Türkiye'nin gümrük birliğine geçişi için veto kararını uygulayacağını açıklayan Yunanistan'ın tavrı konusunda, "Bizim muhatabımız topluluktur. Topluluğa üye ülkeler ile topluluk yönetimi arasındaki ihtilaf ve tartışmalar bizim dışımızda" dedi.

3- Devlet Bakanı Onay Alpago Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, DYP-CHP koalisyon hükümetinin devam etmesi durumunda bazı konuların yeniden görüşülüp ele alınması gerektiğini belirterek, koalisyonda karşılıklı dengelen gözetmenin ve özverilerde bulunmanın gerekli olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, SSK'nın doğrudan icra işlemlerine başlamasıyla icra takiplerinin büyük ölçüde hızlandığını bildirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Antalya'da yaptığı açıklamada, gümrük birliğine girmenin Türkiye için fazla önemli olmadığını söyledi.

6- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, yayın yapmakta olan özel radyo ve televizyonların uyması gerekli yasal çerçeve ile ilgili olarak açıklamalarda butundu ve RTÜK'ün çalışma yöntemleri konusunda bilgi verdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'te güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 37'si öldürüldü. Operasyonda bir yüzbaşı şehit oldu.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke Senato Tahsisler Alt Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD için, soğuk savaş döneminde olduğu kadar "stratejik önemi" bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

9- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos Atina'da düzenlediği basın toplantısında, "Yunanistan, milli içerikte önemli sorunlarını teminat altına alan AB Daimi Temsilciler Konseyi toplantısı sonuçlarını kabule hazırdır" dedi. Venizelos, Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyelik görüşmeleriyle ilgili takvim ve üyelikten önce tabi olacağı statüyle, Yunan tekstil ürünleri konularında Atina'nın şartlarının toplantıda kabul edildiğini söyledi.

9- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos Atina'da düzenlediği basın toplantısında, "Yunanistan, milli içerikte önemli sorunlarını teminat altına alan AB Daimi Temsilciler Konseyi toplantısı sonuçlarını kabule hazırdır" dedi. Venizelos, Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyelik görüşmeleriyle ilgili takvim ve üyelikten önce tabi olacağı statüyle, Yunan tekstil ürünleri konularında Atina'nın şartlarının toplantıda kabul edildiğini söyledi.

4 MART 1995

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ramazan Bayramı'nı geçirmek için bulunduğu Antalya'da gazetecilerle yaptığı toplantıda, DYP-CHP koalisyonunun devamının söz konusu olması halinde 51. hükümetin oluşturulması gerektiğini tekrarlayarak, "Bir parti hükümet ortağı iken ismini değiştirmişse yeni bir hükümet kurulması gerekir" görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Demirel, gümrük birliği tartışmalarında Kıbrıs sorununun Türkiye'nin önüne konulması ile zorlama bir çözümün ileride daha sıkıntılı durumlar yaratabileceğini de söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz bayram tatilini geçirdiği Rize'de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti ve Başbakan Tansu Çil-ef eleştirdi.

Yılmaz, ayrıca Hürriyet gazetesinin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer Türk Hukuk Kuru-mu'nun etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, yargı sisteminin görev ve yetki bakımından dağınık olması yüzünden adli, toplumsal ve siyasal suçlarla ilgili kovuşturmaların sağlıklı şekilde yürütüle-mediğini bildirdi.

4- Türkiye ile AB arasında 4 aydır gerçekleştirilemeyen ve "Gümrük Birliği" kararının çıkması beklenen Ortaklık Konseyi Toplantısı'nın, Yunanistan'ın koyduğu vetonun aşıldığı yolundaki açıklamaların ardından, 6-7 Mart tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılması kesinleşti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan basın açıklamasında, AB Dönem Başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a bir mektup göndererek gümrük birliği konusunda "elde edilen olumlu gelişmeyi" bildirdiği kaydedildi. Açıklamada, Juppe'nin mektubunda, "6 Mart'ta yapılacak Ortaklık Konseyi Toplantısı'nın, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerde tarihi bir aşama teşkil edeceğini" vurguladığı da belirtildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk'le yapılan "Türkiye dış politikasının önerni" konusundaki söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

6- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin siyasette yaşanan konulara ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Devlet istatistik Enstitüsü'nden (DiE) yapılan açıklamaya göre şubat ayı itibariyle aylık bazda toptan eşya fiyatları yüzde 7.0, tüketici fiyatları yüzde 5.7 oranında artarken, yıllık enflasyon ocak ayına göre toptan eşyada 7, tüketici fiyatlarında 0.6 puan geriledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerince Bitlis'te sürdürülen operasyonlarda 10 teröristin öldürüldüğü, böylece bu bölgede 27 Şubat'tan bugüne kadar öldürülen terörist sayısının 47'ye yükseldiği belirtildi.

9- Şair ve ressam Mustafa Irgat, İstanbul'da öldü.

5 MART 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ile Başba-kanlık'ta görüştü. Başbakan Çiller görüşme sonunda yaptığı açıklamada,"Sayın Çetin ile bugünkü koalisyon ortağımızın yeni genel başkanı ile özellikle ülkemizin gündeminde bulunan en önemli mesele olan gümrük birliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk" dedi. Başbakan Çiller, gümrük birliğinin Türkiye için 1963'ten beri amaçlanan, ancak bir türlü sonuca ulaşılmayan bir konu olarak ülkenin gündeminde bulunduğunu ifade ederek, bunun tarihi bir dönemeç olduğunu ve ülkede her kesimin bundan nasibini alacağını söyledi.

Çetin ise görüşme sonunda gazetecilerin hükümet konusunda sorularını yanıtlarken, "Sayın Çiller, parlamentoda en fazla üyeye sahip partinin genel başkanı ve başbakan. Bu nedenle benim hükümette bir inisiyatif alarak herhangi bir şekilde harekete geçmem sosyal demokrasi geleneğine uygun değildir" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın 36. dönem Avrupa Birliği Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısına,katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitmeden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin ardından Yunanistan ile olan ilişkilerin gelişmesi için zemin oluşacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Karayalçın Brüksel'de gazetecilerin gümrük birliği konusundaki sorularını yanıtlarken, demokratikleşme, insan hakları gibi konuların, birlik için önkoşul olmadığını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, iş ve işçi Bulma Kurumu'na kayıtlı işsiz ve mesleksiz yurttaşlardan 20 binini, iş piyasasında gereksinim duyulan alanlarda meslek kurslarına tabi tutulacağını ve bu kursları başarıyla bitirenlerin kurum tarafından işe yerleştirileceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Antalya'da yaptığı açıklamada, dünya devletlerinin bir gelişme yarışı içinde olduklarını belirterek, "Dünyada gelişmiş 7 ülke var, bu ülkelerin 8'incisi biz olmalıyız" dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Önder Sav Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, savcıların, yolsuzluklar konusunda görevlerinin başında bulunan "cumhuriyet" sözcüğünün gereğini korkmadan yapmaları gerektiğini belirterek, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun oluşumunun, yürütmenin yargıya müdahalesinin ve yargıyı yozlaştırmasının en belirgin özelliği olduğunu söyledi.

6- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev Grozni'de yaptığı açıklamada, Çeçenistan'da yaşanan vahşetin sebebinin yavaş yavaş kabul edilmeye başlanan "Bağımsız Kafkasya" düşüncesi olduğunu belirterek "Bu planımın gerçekleşmesinden korkan Ruslar bütün güçleriyle üzerimize gelerek Bağımsız Kafkasya'nın gerçekleşmesini engellemek istiyorlar" dedi.

Çeçenistan hükümet sözcüsü Movladi Udugov ise yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının Dyshni-Vedeno ve Kharachoi köylerine yaptıkları hava saldırılarında, 17 Çeçenin öldüğü 43 Çeçenin de yaralandığını bildirdi.

7- Rusya Federasyonu'nu oluşturan cumhuriyetlerden Tataristan'da ilk kez parlamento seçimleri yapıldı.

6 MART 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, TC Emekli Sandığı Kanunu'nun bir maddesinde değişiklik yapılması ve kanuna iki geçici madde eklenmesi hakkında 4080 sayılı kanunun bir kez daha gözden geçirilmek üzere TBMM'ye iade edildiği bildirildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, gümrük birliği konusunda hükümetin şeffaf davranmadığını, TBMM'yi devre dışı bıraktığını söyledi.

3- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Gümrük .Birliği Anlaşması'nın insan hakları bo,utunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, gümiCik birliğine karşı çıkanların yıllarca devlete sırtını dayayarak zenginleşen odaklar olduğunu söyledi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gümrük birliğine girmekle, adeta "Sömürge olmak için gerekli şartları kabul ettiğini"söyledi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Birliği Anlaşması'nın ülkemizde yeni tedbirler paketi ve ekonomik kalkınma stratejisi ihtiyacını doğuracağını söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bitlis'te 27 Şubat 1995 tarihinde başlatılan operasyonlarda 51 teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi.

8- Karikatürist Nehar Tüblek İstanbul'da vefat etti.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü, 63 kişi yaralandı.

10- Brüksel'de yapılan AB-Türkiye 36. Dönem Ortaklık Konseyi toplantısına katılan Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Gümrük Birliği Anlaşması'm imzaladılar.

Başbakan Tansu Çiller toplantıda yaptığı konuşmada, "Gümrük birliği önemli bir dönüm noktasıdır. Ama kendi başına bir amaç değildir. Türkiye için şimdi gerçek Avrupa mücadelesi başlıyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ise anlaşmayı tarihi olarak niteledi ve Kıbrıs'ın bağımsızlığının etkilenmeyeceğini söyleyerek "Kıbrıs'ın yanındayız dedi.

AB Dönem Başkanı Alain Juppe, "Anlaşmanın imzalanması, diyalogu güçlendirecek ve herkes için iyi olacak" dedi. Juppe, Kıbrıs konusuna da değinerek Türkiye ile Yunanistan arasında diyalogun geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi.

11- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başlayan Dünya Kalkınma Zirvesi'nde konuşan BM Genel Sekreteri Butros Gali, dünyada 1.3 milyar yoksulun bulunduğunu, kişilerin sosyal haklarının korunmasının büyük ölçüde insanlığın gelişiminde yattığını söyledi.

121 Fransa, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Romanya Büyükelçiliği içinde Fransız çıkarlarını korumakla görevli diplomatik misyon açtı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Abdülcabbar el-Duri yaptığı konuşmada, hükümetinin, Fransa ile ilişkilerini eski düzeye getirmek istediğini söyledi.

7 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Romanya'ya yaptığı bir günlük resmi ziyaretin dönüşünde uçakta gazetecilere Türkiye'nin gümrük birliğine girişine ilişkin çerçeve anlaşmasının imzalanması konusunu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Çok iyi bir olay, sevinmek lazım. Gümrük birliği olayı, Türkiye'nin ahdi hakkıdır. Lütfen bize verilmiş bir şey değildir. Ankara Anlaşması ve katma protokolde vardır. Türkiye'nin 22 yıl sonra gümrük birliğine girmesi orada yazılıdır. 1995 sonunda otomatikman girmesi gerekiyor. Ama Avrupa büyük hır çıkardı. Buradaki olay, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin önlenmesine mani olma olayıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, ziyaret dönüşünde Ankara Esenboğa Havali-manı'nda yaptığı açıklamada ise Romanya Cumhurbaşkanı lon lliescu'nun davetlisi olarak bu ülkeye yaptığı ziyaretinin çok olumlu bir havada geçtiğini belirterek, 1994 yılında 400 milyon dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara yükseltilmesi gerektiğini tespit ettiklerini de kaydetti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Pişmanlık Yasası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan silahları resmi ya da özel sektörden karşılamasına olanak tanıyan yasa ve Tüketicinin Korunmasına dair 4077 Sayılı Kanun'u onayladı.

3- Başbakan Tansu Çiller gümrük birliği ile ilgili temaslarda bulunduğu Brüksel'den dönüşünde, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Milletimizin son 30 yıldır ulaşmak istediği bir hedefin önünü açtık. Avrupa ile bütünleşme süreci, ülkemizin yaşamında yeni bir dönüm noktasıdır. Bu süreç gerçekten ülkemizde, Osmanlı'dan bu yana önüne koyduğu çağdaşlaşma hedefine varmada çok önemli bir dönüm noktası oluşturacaktır. Brüksel'de alınan karar, Türkiye'yi hiç kuşkusuz yeni bir döneme taşıyacaktır" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, İngiltere'de Arapça olarak yayınlanan Şark El Avsat gazetesine verdiği'demeçte, AB ile gümrük birliğine girilmesiyle güçlü, müreffeh bir Türkiye'nin, dini ve etnik anlaşmazlıklarla kızgınlaşan geniş bir bölgede istikrar odağı olacağını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan Gümrük Birliği (GB) Anlaşması'na ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken "Herşey oldu bitti gibi bir hava yaratılıyor. Halbuki ortada olan, biten bir şey yok. Yalnızca, Ortaklık Kortseyi mutabakat metni var, o da Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun onayına tabi" dedi.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, vakıf üniversitelerindeki ücretlere sınırlama getirmeyi kararlaştırdı. Vakıf üniversitelerinde uygulanacak öğretim ücretleri, her yıl belirlenen devlet üniversitelerinin öğrenim maliyetlerinin 2 katını geçmemek üzere, vakıf üniversitesi mütevelli heyetinin önerisi ve Yük-seköğretimYürütme Kurulu'nun görüşü ile Bakanlar Kurulu tarafından saptanacak.

7- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Meclis grubu toplantısında gümrük birliği konusunu değerlendirerek, gelinen aşamanın arkasında 32 yıllık bir çaba bulunduğunu söyledi ve "içinde bizimde bulunduğumuz bu hükümet, gümrük birliğini belli bir aşamaya getirdi. Gümrük birliği herşeyin sonu değil, başlangıcıdır. Çok ciddi, önemli yeni bir döneme giriyoruz. O da son dönem. Türkiye'ye önemli görev ve sorumluluklar düşüyor" dedi.

8- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi ile ilgili anlaşmayı eleştirerek, "Bu anlaşma ile onlar ortak, biz pazar olacağız" dedi.

Öte yandan RP, "tek yanlı sürdürülen tavizlerle Türkiye'yi gümrük birliğine sokmaya çalışarak, ülkeyi iktisadi bakımdan tahribe, siyasi bakımdan bağımsızlığını terke götürdüğü" gerekçesiyle Başbakan Tansu Çiller ve hükümet hakkında gensoru açılmasını istedi.

9- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, gümrük birliğine girilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, sermayenin değil, "sosyal hakların Avrupası" nın oluşturulmasını istedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç ise konuyla ilgili olarak, Avrupa Birliği'ne girilmeden gümrük birliğine girilmesi büyük bir başarı olamaz, işçilere serbest dolaşım hakkından bahsedilmiyor. Küçük ve orta ölçekli sanayi zarar görecek" dedi.

Hak-İş Genel Eğitim Sekreteri Salim Uslu da anlaşmanın demokratik, sosyal ve ekonomik kazanımlarının önemine dikkat çekti.

Ayrıca, Türkiye Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD), Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSlAD), Türkiye Genç işadamları Derneği (TÜGlAD), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Ankara Sanayi Odası (ASO), İstanbul Sanayi Odası (iSO), izmir Ticaret Odası (IZTO) konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

10- Halifelik ve şeyhülislamlığın kaldırılması ile Tevhidi Tedrisat Kanu-nu'nun kabul edilmesinin 71. yıldönümü nedeniyle Atatürk Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Laiklik, Devlet ve Çağdaşlaşma" konulu panelde

konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şentürk, Türkiye'nin, teokratik düzen taraftarı bazı oluşumların tehdidi altında olduğunu söyleyerek, "Duyarlı olan herkesin Atatürk'ün Türkiyesi'ne sahip çıkma zamanı gelmiştir" dedi.

11- İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Atatürk Hava-limam'nda yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği Anlaşması'nın, Türkiye açısından önemli gelişme olduğunu söyleyerek, Gümrük Birliği Anlaşması sürecinde, Kıbrıs sorunu açısından kendilerinin takınacağı tutumun, Türkiye'nin arzu ettiği yola girerken bunu engellememek ve bu konuda gereken hassasiyeti göstermek olduğunu bildirdi.

12- Brüksel'de dün imzalanan Türkiye-AB Gümrük Birliği Anlaşması'nın ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçm'ın, Kıbrıs ile ilgili, AB'nin Türk tarafı olmaksızın Kıbrıs Rum Kesimi ile tam üyelik müzakerelerine başlaması durumunda "KKTC'nin Türkiye ile entegrasyona gideceği" yolunda açıklamaları üzerine Yunanistan bir şikayet mektubu ile AB genel işler Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Ancak AB Dönem Başkanı Fransa toplantı teklifini kabul etmedi.

13- Irak haber ajansı INA, Celal Talabani'nin önderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği'ne (KYB) bağlı peşmergelerin dün Irak 5. Kolordusu'na bağlı bir birliğe saldırdığını, Talabani güçlerinin ağır kayıp vererek geri püskürtül-düğünü bildirdi.

14- Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da yaşayan Sırpların ortak askeri güç oluşturmalarından sonra Zagrep'te bir araya gelen Hırvat ve Boşnak askeri yetkililer, Sırplara karşı ortak askeri karargah kurmaya karar verdiler. Hırvat-Boşnak federasyonunun Hırvat başkanı Kresimir Zubak Bosnalı Hırvatların, yeni bir savaş halinde Hırvatistan'daki Krayina Sırplarıyla mücadeleye hazır olduklarını söyledi.

15- Avrupa Birliği (AB), Çeçenistan'da savaş devam ettiği sürece Rusya ile Ticaret ve Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmayacağını açıkladı. Itar-TASS'ın verdiği habere göre, bu konuda Rusya'ya bir ültimatom verilmemesine karşın anlaşmanın imzalanması belirli şartlara bağlandı.

16- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher 8 gün sürecek Ortadoğu gezisine başladı. Christopher'in gezi çerçevesinde Suriye'de yapacağı görüşmelerde PKK terörünü gündeme getireceği bildirildi.

8 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Memurlar ve Diğer Kamu Gö revüleri ile ilgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler'dc Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" yi onayladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk Metal-İş Sendikası'mn düzenlediği 1.Kadın işçiler Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türk kadınının dünyaya ve Avrupa'ya vereceği çok güzel örnekler olduğunu söyleyerek, "Türk kadını, laik Türkiye'nin bekçisidir. Sonuna kadar bekçisi kalacaktır. Her zaman size güvendim. Güvenmeye devam edeceğim. Gelin ülkeyi beraberce değiştirelim" dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, siyasi partiler ve kadın dernekleri tarafından düzenlenen etkinliklerle tüm yurtta kutlandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmacls, Başbakan Tansu Çiller'in TOFAŞ'taki devlet hisselerinin satılmasında aracı firma seçimi için yapılan ihaleye müdahale ettiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Devlet Denetleme Kurulu'nu hara-kete geçirmeye çağırdı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği'ne üye olması durumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'ye entegre olacağı doğrultusundaki görüşleriyle Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'ni tehdit etmediğini bildirerek tam tersine, gümrük birliğinin imzalanmasıyla başlayan süreç ile Türk-Yunan ilişkilerinin de yeni bir dinamik kazanabileceğini söyledi.

5- Ormanları tedbirsizlikle ya da kasten yakanlara ağır cezalar verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Tarım ve Orman Komisyonu'nda kabul edildi.

6- "Pişmanlık Yasası" olarak bilinen "Bazı Suç Faillerine Uygulanacak Hükümlere Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği ile gümrük birliği kararma karşılık, Kıbrıs Rum yönetiminin AB'ye üyeliği konusunda Yunanistan'a söz verildiğini doğruladı. Erez, verilen sözün hukuksal bir dayanağı olmadığını ve AB'nin,-Yunan siyasiler ile kamuoyunu yatıştırma stratejisi izlediğini belirtti.

8- Filipinler Cumhurbaşkanı Fidel V. Ramos iki günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- Yunanistan hükümet sözcüsü Evangelos Venizelos düzenlediği basın toplantısında "Türk Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın Brüksel'de nihai çözüm olmadan sadece Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğinin soruna arzu edilen çözüm getirmeyeceği" sözlerini geri almasını isteyerek "gümrük birliğinin gerçekleşmesi için Kıbrıs ile ilgili bu Türk tehdidinin bertaraf edilmesi gerekiyor" dedi.

10- Interfaks'ın haberine göre, Çeçenistan'm batısındaki Atçoi-Martan bölgesinde, Çeçen direnişçilerle Rus askeri yetkilileri arasında ateşkes anlaşması sağlandı.

11 - Yunanistan Meclisi'nde yapılan son tur oylamada, Kostis Stefano-pulos, Cumhurbaşkanı seçildi.

9 MART 1995

1- Filipinler Cumhurbaşkanı Fidel Ramos, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

Çankaya Köşkü'nde yapılan resmi görüşmelerden sonra iki ülke heyetleri arasında kültürel, turizm ve ticaret alanlarında anlaşmalar imzalandı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Güvenlik Akademisi'nin An-kara'daki yeni binasında öğretime başlaması nedeniyle yaptığı konuşmada, güvenliğin sağlanmasında psikolojik faktörlerin etkisine değindi. Milli menfaatlerin tesbitinin iyi hesaplanması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Demirel, "Milli menfaatler iyi hesaplanmadığı takdirde topluma kötülük yapılmış olur. Her ulusun kendi menfaati vardır, ancak bugün önemli olan ulusların karşılıklı menfaatlerinde anlaşmalarıdır" dedi.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis'e sunduğu bir teklifle "Veto ettiği yasaların Meclis'te yeniden görüşülürken yasanın tümünün görüşülmek zorunda kalındığını bunun ise zaman alıcı bir uygulama olduğunu" belirterek Anayasa'nın 89. maddesinin değiştirilmesini istedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ile yaptığı görüşmeden sonra, "Ortağımız SHP kimlik değiştirdi ve CHP yepyeni bir kimlikle ortaya çıktı. Bu, değişim ve yenilenme için de bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Sayın Çetin ile görüş ayrılığı içinde değiliz. Koalisyonun devamı konusunda olsun, değişimin yakalanması konusunda olsun, görüş ayrılığımız yoktur" dedi.

CHP Genel Başkanı Çetin ise konuşmasında, "Türkiye'nin önümüzdeki ayları çok iyi değerlendirmesi gerekir. Her iki partinin gelinen noktayı kendi organlarında görüşme gereksinimi ortaya çıktı" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, "2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri" programının ikinci bölümünü tamamlamak üzere gittiği Afyon, Denizli ve Uşak'ın ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, koalisyon hükümetinin, Türkiye'de yüzde 20 işsizlik ve yüzde 150 enflasyona neden olduğunu ve tüm sorunları içinden çıkılmaz bir duruma getirdiğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, halen 10 ilde devam eden Olağanüstü Hal uygulamasının, II idaresi Yasası'nın değiştirilmesi koşuluyla aşamalı olarak kaldırılabileceğini söyledi, İçişleri Bakanı Menteşe, Olağanüstü Hal uygulamasının 19 Mart'tan başlayarak 4 ay daha uzatılması için TBMM'den yetki isteyeceklerini de sözlerine ekledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da düzenlediği basın toplan- ' tısında, sınıf öğretmenlerinin daha iyi yetiştirilmesi amacıyla yeniden düzenlenen "Eğitim Fakülteleri Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğretim Programı"nı tanıttı.

Milli Eğitim Bakanı Ayaz, MEB ve YÖK işbirliği ile hazırlanan yeni öğretim programının, "demokratik, laik, evrensel, cumhuriyetçi, milli kültürü geliştirici, yaratıcı ve özgür düşünceye dayalı bir eğitim programı" doğrultusunda hazırlandığını belirterek, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmeye hazırlandığı şu günlerde zorunlu eğitimin 8 yıla, ardından da 11 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi.

8- Dış Ticaret Müsteşarı Nejat Eren Ankara'da düzenlediği basın toplanışında, gümrük birliğine geçişte Türkiye'nin, ticaret mevzuatında yapması gereken değişiklikleri ve mevzuatın Avrupa Birliği (AB) ile uyum sağlaması için çıkartılacak yasaları anlattı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gelen BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark'ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC'nin, Rum tarafına barış elini uzatmalarına karşın Rum Yönetimi'nin barışa yönelmek yerine Avrupa Birliği'nin (AB) tek taraflı üyelik yoluna devam etmeleri durumunda Kıbrıs'ın ikiye bölünebilece-ğini söyledi.

10- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani yaptığı yazılı açıklamada, Irak ordu birlikleri ile Devlet Başkanı Saddam Hüseyin rejimine muhalif grupları bünyesinde toplayan Irak Ulusal Kongresi (INC) ortak güçleri arasında Kuzey Irak'ta çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

11- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Görüşmelerin 15 Haziran -1 Temmuz günleri arasında tamamlanması için kendimizi zorlayacağız" dedi. Filistin Devlet Başkanı Arafat da, İsrail'le Yüksek Güvenlik Komitesi kurulması konusunda anlaştıklarını belirtti ve "Böylece ilkeler anlaşmasını mümkün olan en kısa zamanda yürürlüğe koyabileceklerini" kaydetti.

Bu arada Ortadoğu barış sürecindeki tıkanıklığı gidermek ve Mısır ile İsrail arasındaki nükleer anlaşmazlığı bir çözüme kavuşturmak amacıyla çıktığı Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Chiristopher, Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Mısır Devlet Başkanı Mübarek görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "İsrail'in nükleer silahlarından hemen arınabileceğini söylemek istemiyorum, ancak somut adımların atılabilmesi için bir takvimin belirlenmesi gereklidir" dedi.

12- Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan sınırında yeniden çatışma çıktığı bildirildi.

13- Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan AB Dönem Başkanı Juppe, Rusya'nın insan hakları ihlallerine son vermemesi halinde imzalanması gereken geçici ticaret anlaşmasının imzala-namayacağını söyledi. Alain Juppe, özellikle Çeçenistan'daki insan hakları ihlallerinin, Rusya'nın bütünleşmeye çalıştığı Avrupa'nın değer verdiği ilkelere ters düştüğünü de sözlerine ekledi.

14- Çeçenistan'da Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev başkanlığında toplanan Çeçenistan Halk Kongresi ülkede şeriat ilan etti. Başkent Grozni'nin güneydoğusundaki Şali kasabasında yapılan toplantı sonrası genel seferberlik uygulamasına da geçilirken, ülkeyi istila eden Rus birliklerine karşı saldırıların artırılması kararı da alındı.

10 MART 1995

1- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Ekonomik işbirliği Örgütü (ECO) Devlet Başkanları Zirvesi hazırlık çalışmalarına katılmak üzere Pakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, üyesi bulunduğu ECO ülkeleriyle olan ticari ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını söyledi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul'da düzenlenen "Hukuka Aykırı Deliller" sempozyumunda yaptığı konuşmada, kamuoyu baskısının demokrasilerde ciddi bir güç olduğuna dikkat çekerek, medyadaki tekelleşme nedeniyle Türkiye'de kamuoyunun sağlıklı oluşmadığını söyledi.

Aynı toplantıda bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ise medyanın yayınlarıyla, kendi hak ve özgürlüklerinin de güvencesi olan yargı, polis, ordu, meclis gibi hukuk devleti kurumlarını tahrip ettiğini ileri sürdü.

3- Çevre Bakanı Rıza Akçalı tüm belediyelere gönderdiği yazıda, kamuoyunda "Çöp Vergisi" olarak bilinen verginin çevresel hizmetlerde kullanılmasını istediklerini belirtti.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel BM Kalkınma Zirvesi dolayısıyla gittiği Danimarka'nın başkenti Kopenhag'la BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Demirel, BM Genel Sekreteri Gali'nin, Bosna-Her-sek'te görev yapan Türk Birliği'nin çalışmalarından övgüyle söz ettiğini belirterek, Türkiye'nin bölgede barış ve istikrarı istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel görüşme sırasında Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini belirterek "Kıbrıs'ta zorlama ile bir yere gidilmez, çözümün iki toplumun isteği doğrultusunda olması gerekir dedi.

Zirveye başkanlık eden Danimarka Başbakanı Poul Nyrup Rasmussen de yaptığı açıklamada, zirvede, yoksul ülkelerin borçları konusunun ilk defa uluslararası bir belgeye konu edildiğini belirterek, üzerinde uzlaşma sağlanan metnin beklenenden daha bağlayıcı olduğunu söyledi.

Zirve öncesi takir ülkelerin gelişmiş ülkelere olan borçlarının silinmesi konusunda uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

5- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke Washington'da yaptığı açıklamada, dünyanın en tehlikeli bölgesinde bulunan Türkiye'nin, bölge ülkelerine örnek teşkil edebilecek, istikrarlı, güçlü ve laik bir ülke olarak kalmasını istediklerini söyledi. Holbrooke, Ankara ile Washington'un çıkarlarının birleştiğini kaydetti.

6- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher Ortadoğu gezisi kapsamında gittiği İsrail'de yaptığı açıklamada, barış süreci görüşmelerinde yeniden bir canlanma meydana geldiğini söyledi. Christopher, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve FKÖ lideri Yaser Arafat ile de bir görüşme yaptı.

7- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev Bakü'de yaptığı açıklamada, uluslararası petrol konsorsiyumu ile imzalanan petrol boru hattı anlaşmasının engelleme girişimlerine karşın uygulanacağını söyledi.

8- Pakistan'ın Karaçi kentinde bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 10 kişinin öldüğü bildirildi.

11 MART 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyet gazetesinin demokratikleşme, insan hakları ve gümrük birliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Okullarda insan hakları dersi verilmesine ilişkin protokol, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz ile insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğ-lu'nun katıldığı bir törenle imzalandı. Başbakan Çiller, Türkiye'nin gümrük birliği sürecine girerken en önemli meselesinin özelleştirme, devletin yeniden yapılandırılması ve demokratikleşme olduğunu söyledi. BM'nin önümüzdeki 10 yılı insan haklarına ayırdığına dikkat çeken Cifler, okullarda insan hakları dersi verilmesinin bu açıdan önemli bir aşama olduğunu ifade etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yrlmaz Ege gezisi sırasında yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanı'nı ve hükümeti eleştirdi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Türkiye Barolar Birliği'nde "Avukatlığın sorunları ve çözüme yönelik karar ve eylem belirlemek" için yapılan toplantıya katıldı. Moğultay, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, infaz Yasa-sı'nda değişiklik yapılarak Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren düşünce suçlarına ilişkin bir tür af olanağı sağlanacağını açıkladı.

5- Yeni Demokrasi Hareketi il Kongresi İstanbul'da yapıldı. Genel Başkan Cem Boyner yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, gümrük birliğinin Türkiye'nin sadece iktisadi hayatını değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve siyasi hayatını da değiştireceğini ifade etti.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 20 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel BM Sosyal Kalkınma Zirvesi'ne katılmak üzere Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a giderken uçakta Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a BM Sosyal Kalkınma Zirvesi'ne 184 ülke devlet ve hükümet başkanı katıldı, iki gün sürecek zirve toplantısı, uluslararası toplumun yolsuzluk, işsizlik ve sosyal adaletsizlikle mücadelesinde işbirliğini öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel BM Sosyal Kalkınma Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile de bir araya geldi. Aliyev Demirel ile görüşmesinden sonra gazetecilerin "hava sahası" konusundaki sorularını yanıtladı.

Aliyev, Türk ve Azeri basınında Ermenistan hava sahasını açacağı yolundaki haberlerden rahatsızlık duyduğunu, konuyu görüşmede gündeme getirdiğini söyledi. Aliyev, "Cumhurbaşkanı Demirel'in Türkiye'nin böyle bir şeye izin vermeyeceği konusunda kendisine güvence verdiğini" söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra, Letonya, Endonezya, Makedonya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Sudan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile yaptığı ikili görüşmelerden sonra düzenlediği basm toplantısında bu görüşmelerle ilgili soruları yanıtladı.

8- Kazakistan Anayasa Mahkemesi, ülkede 7 Mart 1994'te yapılan seçimlerin yasal olmadığını açıkladı. Mahkeme, Devlet Başkanı Nursultan Na-zarbayev ve Meclis Başkam'mn bu karara yaptığı itirazları da reddetti.

Bu gelişmeden sonra Devlet Başkanı Nazarbayev parlamentoyu feshederek Akezhan Kazhegeldin başkanlığında yeni bir hükümet atadı ve seçimlere gidilmesini kararlaştırdı.

9- Kuzey Irak'ta Kürt grupların çatışmaları sürerken, Irak hükümetinin yayın organı "El-Cumhuriye" gazetesinde yayımlanan bir mesajla bölgede barışın sağlanması amacıyla "diyalog" çağırışında bulunularak, "BM'nin Irak'a uyguladığı yaptırımlara karşı savaşmak üzere hükümet birliklerine katılmaları" istendi.

12 MART 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, gümrük birliği ile demokratikleşme konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da 74 ilin valisine, gümrük birliği konusunda brifing verdi. Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada 6 Mart'ta Brüksel'de imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması'nın ekonomik alanda Türkiye'de bir devrim olduğunu belirterek, bu tarihi fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ise yaptığı konuşmada, hükümetin özellikle terörle mücadelede ve özelleştirme konusunda gösterdiği başarıyı, Gümrük Birliği Anlaşması'nı imzalamakla çağdaş dünya ile bütünleşmede de gösterdiğini belirtti.

Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Kara-yalçın'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 32 yıldan beri kendisini bu sürece hazırlanmakta olduğunu belirterek, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için gümrük birliğini alternatif olarak görmediklerini, tam üyeliğe mutlaka gidileceğini söyledi.

3- Kıbrıs'la ilgili temaslarda bulunmak için Ankara'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile görüştü. Denktaş görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada "Gümrük birliği Türkiye'nin konusudur. Bu konudaki tek endişemiz KKTC ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da zorlaşıp zorlaşmayacağı ve daha da yalnızlığa itilip itilmeyeceğimiz konusundadır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Pamukkale'de "2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, "Dünyanın hızlı değişen koşullarıyla Türkiye ihtiyaçlarının gerektirdiği 2. ANAP mucizesinin bir taahhüt belgesi olduğunu" söyledi.

5- Sağlık Bakanı Doğan Baran sağlık alanında işbirliği anlaşması yapmak üzere İsrail'e gitti.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği'nin (MÜSlAD) düzenlediği 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülke halkına ve Parlamento'ya danışılmadan imzalanan Güm-rük'Birliği Antlaşması'nı tanımadıklarını ve iktidara gelir gelmez bu antlaşmayı bozup yerine islam Birliği Anlaşması'nı oluşturacaklarını belirtti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ABD baskısıyla Ermenistan'a karşılıksız ödünler vermek yerine, Azerbaycan-Ermanistan sorununa gerçekçi, kalıcı ve hakça bir çözümün önderliğini yapması gerektiğini söyledi.

8- İstanbul'un Gaziosmanpaşa semtinde 4 kahvehane ile bircemevinin-silahla taranması sonucu 3 kişi öldü 21 kişi yaralandı.

9- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da BM Sosyal Kalkınma Zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşme sonunda yaptığı açıklamada Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesi ve ırkçılığa karşı önlem alınmasını istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kophenhag'dan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hükümet, ana muhalefet partisi ve basını eleştirdi.

10- Pakistan'ın Karaçi kentinde meydana gelen mezhep çatışmaları sonucu 15 kişi öldü.

11- Hindistan'da meydana gelen trafik kazasında 100 kişi öldü.

13 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Pakistan'ın başkenti Islama-bad'da yapılacak Ekonomik işbirliği Teşkilatı (ECO) 3. zirvesine katılmak ve resmi bir ziyarette bulunmak üzere Pakistan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce Ankara Esenboğa Havali-manı'nda yaptığı basın toplantısında, ECO ve bugüne kadar yapılan ilk iki zirve hakkında bilgi verdikten sonra 3. zirvede bazı anlaşmaların imzalanması konusunun ele alınacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel İstanbul Gaziosmanpaşa'daki olaylarla ilgili olarak da vatandaşlardan tahriklere kapılmamalarını ve yeniden üzücü olaylara meydan verilmemesini istedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk kendisini ziyaret eden Alevi dernek yöneticilerini kabulde, "Olayların vahşice ve devlete yönelik olduğunu" söyleyerek, olaylar dış mihraklar tarafından yapılıyorsa, bunun üzerine beraber gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan TBMM Başkanı Cindoruk, Iran islam Cumhuriyeti Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Cevat Lavicani'yi kabul ederek bir süre görüştü.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında olağanüstü toplanarak İstanbul Gaziosmanpaşa'daki saldırı ve sonrasında gelişen olayları görüştü.

Başbakan Çiller, Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye'nin bölünmesini isteyen iç ve dış mihrakların bir Alevi-Sünni çatışmasını hedeflediklerinin "açık" olduğunu söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Başba-kanlık'ta biraraya gelerek mevcut hükümete, yeni uygulama programı ve güvenoyu istemi ile devam edilmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

Başbakan Çiller iki parti yetkililerinin, değişime ve yeniliğe hitab edecek bir uygulama planını ortaya koyacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Çetin ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, CHP'li bakanların istifalarını Başbakan'a sunduğunu belirterek mevcut hükümete güvenoyu ile devam edileceğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Denizli'de yaptığı açıklamada, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olayların ekonomik sıkıntıların oluşturduğu sosyal bunalımlar olduğu görüşünü savunarak, "Ekonomik sıkıntıların altında da, bugünkü hükümet yatıyor" dedi.

6- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Türkiye Diyanet Vakfı'nın kuruluşu-

nün 20. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin dünyaya açılırken kendi gerçeğini de unutmaması gerektiğini belirterek, "Bu gerçeğimiz, sahip olduğumuz yüce dindir" dedi.

7- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile birlikte İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylarda emniyet güçlerinin, olayların fazla yayılmaması için sabır ve metanetle görev yaptıklarını belirterek, gerçekleştirilen eylemin asıl amacının büyükşehirlerde olay çıkarmak olduğunu söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Başkanlık Divanı toplantısında İstanbul'daki olayları şiddetle kınayarak, "Biz bu olayların ulusal bütünlük, laik cumhuriyete saldırı planının bir parçası olmasından endişe duyuyoruz" dedi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylara ilişkin görüşlerini açıklarken, "Olay bizim inancımıza göre tamamen dış güçlerin etkisiyle yapılan bir prokovas-yondur"dedi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'daki olaylarla ilgili Ankara'da yaptığı açıklamada, vatandaşların korkutulmak ve kışkırtılmak istendiğini ifade ederek, bunlara kapılınmaması çağrısında bulundu.

11- BBP GenelBaşkanı Muhsin Yazıcıoğlu Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Gaziosmanpaşa'daki olayları kınayarak, "Milletin birliğine, huzuruna ve istiklaline yapılmış bir saldırı" olarak nitelendirdi.

12- DYP, MHP ve YDH Genel Başkan Yardımcıları İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olayları kınadılar.

13- İstanbul Gaziosmanpaşa'da 4 kahvehane ve bircemevine dün yapılan silahlı saldırılarda 16 kişinin ölmesi, 200 kişinin de yaralanması üzerine İstanbul Valiliği tarafından ikinci bir emre kadar olay bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

14- Diyanet işleri Başkanı M. Nuri Yılmaz Gaziosmanpaşa olayları üzerine Ankara'da açıklama yaparak uygulamaya konulan bölücü ve yıkıcı planların tümünün ortak amacının, ülkeyi parçalamak ve milleti bölmek olduğunu belirterek, bütün vatandaşları aklı selimle hareket etmeye çağırdı.

15- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Şam'da görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kesilen İsrail-Suriye barış görüşmelerini yeniden başlatmak için toplantının olumlu geçtiği bildirildi.

16- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan BM Sosyal Kalkınma Zirvesi sona erdi. Zirve sonunda, sosyal kalkınma hedeflerini belirleyen 10 maddelik bir bildirgeyle 5 noktada yoğunlaşan çalışma programı kabul edildi.

17- ABD'nin Kaliforniya eyaletinde meydana gelen sel ve fırtına sonucunda 12 kişi öldü.

14 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, gümrük birliği ve demokratikleşmeye ilişkin gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. TBMM Başkanı Cindoruk'un İstanbul'da meydana gelen olaylarla ilgili değerlendirmeleri de Milliyet gazetesinde yer aldı.

2- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olayları değerlendirerek, "Gaziosmanpaşa faillerinin mutlaka yakalanacağını" söyledi. Başbakan Çiller toplantıda ayrıca, Koalisyon çalışmaları ve enflasyon konuları hakkında bilgi verdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen "Modern Amerika'da Reform, Politika ve Muhalefet" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Adalet Bakanlığı'ndan düşünce suçluları için "genel af" olasılığının incelenmesini istediğini söyledi. Başbakan Çiller, demokratikleşme ve insan hakları konusunda önümüzdeki günler atılacak adımları sıralayarak; olağanüstü halin kaldırılacağını, Anayasa'da değişiklikler öngören paketin geçirileceğini, Terörle Mücadele Yasası'nda değişikliğe gidileceğini ve düşünce suçluları için genel af ilan edilmesi üzerinde çalışıldığını belirtti.

4- ANAP Meclis Grubu, İstanbul Gaziosmanpaşa olaylarını değerlendirmek için olağanüstü toplandı. Genel Başkan Mesut Yılmaz sadece İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin istifa etmesinin yetmeyeceğini, bütün hükümetin istifa etmesinin gerektiğini bildirdi. Yılmaz, milleti itidale davet ederek, "Bu aşamada önemli olan devam eden provokasyona alet olmamaktır" dedi.

5- Olağanüstü Hal'in 10 ilde 19 Mart 1995 tarihinden itibaren 4 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda 103'e karşı 203 oyla kabul edildi.

Olağanüstü Hal'in uzatılması ile ilgili olarak Meclis'te konuşan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, valilerin yetkilerinin arttırılmasını öngören il idaresi Yasa Tasarısı'nın Meclis'ten geçmesi halinde Olağanüstü Hal'in aşamalı olarak kaldırılabileceğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal uygulamasının terörle mücadelede yarar sağlamadığını savunarak, kaldırılması gerektiğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu, İstanbul'da Alevi yurttaşlara yöneltilen saldırılarla başlayan olayları incelemek üzere bir araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Gaziosmanpaşa'da Alevi yurttaşlara karşı girişilen silahlı saldırının dış güçler tarafından yapıldığının kesinlik kazandığını söyleye rek, olaylardan dolayı Yunanistan'ı suçladı ve bu ülkenin terör örgütlerine kucak açtığını bildirdi.

8- İstanbul Gaziosmanpaşa'da 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar Ankara, İstanbul, izmir, Bursa ve Adana'da düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

9-14 Mart Tıp Bayramı kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Tıp Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, hastane sayısının 1200'e ulaştığını sağlık ocakları ve dispanserlerle yurdun her köşesine sağlık hizmeti ulaştığını kaydetti.

Başbakan Tansu Çiller de yayımladığı mesajında, "Çağdaş ve uygar toplumun en belirgin ölçülerinden birisi, sağlık hizmetinin ulaştığı noktadır. Toplum sağlığını koruma ve geliştirme yolunda başarıya ulaşmak için çabalarımızın hızının kesilmeden süratle devam edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır" dedi.

Sağlık Bakanı Doğan Baran da yaptığı yazılı açıklamada, hizmetin "mecburiyet" ya da "yükümlülükten" değil, gönüllü olarak yapılmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Türk Tabibler Birliği tarafından yapılan açıklamada ise çağdaş sağlık hizmetinin önde gelen koşulunun herkese eşit, ücretsiz, ayırımsız ve ulaşılabilir hizmet sunmak olduğu vurgulandı.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Pakistan'ın başkenti Islama-bad'da toplanan Ekonomik işbirliği Örgütü'nün (ECO) 3. zirvesinde, toplantıya katılan üye ülkelerin temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile gümrük birliğine girmeye hazırlandığını belirterek, "Bu önemli gelişme, Batı Avrupa ve ECO üyesi ülkeler arasında bir köprü işlevi üstlenmemize kolaylık sağlayacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Bosnalı Sırplar'a karşı mümkün olan her türlü baskının uygulanmasını isteyerek, ECO üyesi ülkelerden, Kıbrıs Türklerine de kardeşçe destek vermelerini beklediğini söyledi.

11- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ercan Havaalam'nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile görüşmeleri hakkında bilgi vererek Türkiye'nin AB ile gümrük birliğine girmesi sonucu Türkiye-KKTC ekonomik ilişkilerinin aleyhte gelişebileceği, Türkiye'nin Kıbrıs'ta tavizler verdiği" iddialarının gerçek olmadığının ortaya çıktığını anlattı.

12- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a uygulanan ambargonun iki ay daha uzatılmasını kararlaştırdı.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlık Divanı, Türkiye'nin Konsey üyeliğinin askıya alınması konusunda Sosyalist Grubun yaptığı başvurunun, işleme konulmamasını kararlaştırdı.

14- Avrupa Parlamentosu oturumunda konuşan AB Dönem Başkanı Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Alain Lamassoure, AB ile yapılan Gümrük Birliği Anlaşması'nın, Türkiye ile sorunların aşılması konusunda bir pencere açtığını söyledi.

15- Yunanistan'ın AB işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yor-gos Aleksandros Mangakis, Etnos gazetesinde yayınlanan demecinde, gümrük birliği konusunun henüz kapanmadığını söyleyerek, "Yunanistan, AB aracılığıyla gelecekte de Türkiye'ye şartlar koşma hakkını muhafaza ediyor" dedi.

16- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev Rusya'da yayınlanan Pravda gazetesine verdiği demeçte, savaşın Rusya topraklarına yayılacağını, gönüllü kamikaze güçlerinin Çeçenistan dışında saldırılarda bulunmak amacıyla kendiliğinden kurulmakta olduğunu söyledi.

17- Rus güçlerine üç aydır karşı koyan Çeçenler, başkent Grozni çevresindeki bölgelerde direnişlerini daha da yoğunlaştırdılar. Rus savaş uçakları, Grozni'nin güneydoğusuna hava saldırılarını sürdürürken bölgedeki kara güçlerinin Çeçenlerin çok güçlü direnişiyle karşılaştıkları bildirildi.

18- Kazakistan'da hükümetin istifasından sonra, Başbakan Akejan Kajı-geldin'i yeniden hükümeti kurmakla görevlendiren Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, yeni başbakan yardımcılarını da atadı.

19- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, 5 ülkeyi kapsayan Ortadoğu turu çerçevesinde gerçekleştirdiği İsrail ve Suriye temaslarını tamamlayarak Washington'a döndü.

20- İngiltere Başbakanı John Majör çıktığı Ortadoğu turu kapsamında Filistin özerk yönetimi lideri Yaser Arafat ile bir araya geldi. Majör, Gazze'de yaptığı açıklamada, "Barış sürecinin kesintiye uğramasını istemiyorsak Filistinlilerin yaşamlarını siyasal ve ekonomik yönden geliştirmelerine yardımcı olmak zorundayız" dedi.

15 MART 1995

1- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapılan iç Güvenlik Kurulu toplantısında İstanbul'da yaşanan olaylar değerlendirildi. Çiller toplantıda yaptığı açıklamada, ülkenin dış mihraklı ve çok yönlü tahriklerle karşı karşıya bulunduğu kanısının ortaya çıktığını belirterek, tahriklerin tüm ülkeye yayılmaya çalışıldığını, ancak bunda başarılı olunamayacağını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen hadiseleri ve yurt çapında benzer hadiselere sebep olabilecek provokatif hareketlerin önlenebilmesi amacıyla alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Meclis'teki çalışma odasında'görüştü. Görüşme öncesi her iki partinin genel başkanları basına yaptıkları açıklamada, Meclis'in öncelik vermesi gereken konularda işbirliği etme konusunda aynı görüşü paylaştıklarını, ara seçimlerin 4 Haziran'da yapılması hususunda anlaştıklarını söylediler.

4- Danıştay, THY grevinin 2 ay süreyle ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali için açılan davada, Hava-İş Sendikası'nın "yürütmenin durdurulması" istemini oy çokluğuyla reddetti.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, bakanlığında yapılan iç Güvenlik toplantısı öncesi Gaziosmanpaşa'da yaşanan olaylarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerini düzenleyen yasayı kabul etti.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş il başkanlıklarına gönderdiği yazıda, İstanbul'da Alevi-Sünni çatışmasını gündeme getirerek, milletirr birliğini bozmak isteyen iç ve dış düşmanların bu oyununa fırsat vermemek ve yapılması muhtemel saldırılara karşı müteyakkız durumda olmak için, parti binalarının nevruz heyacanı geçinceye kadar kısa bir süre kapalı tutulmasına ilişkin kararını bildirdi.

8- Rize Belediye Başkanı Şevki Yılmaz hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Soruşturmanın RP'li Belediye Başkanı Şevki Yıl-maz'ın bazı bayramlarda çelenk koyma konusunda takındığı tavır ve yaptığı açıklamalarla ilgili olduğu bildirildi.

9- Gaziosmanpaşa'da Alevilere ait kahvehane ve cemevinin taranmasıyla başlayan olayların Ümraniye'ye sıçraması sonucu güvenlik güçleri ile meydana gelen çatışmalarda 4 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Pakistan'da yapılan Ekonomik işbirliği Örgütü (ECO) 3. Zirvesi'nin kapanış toplantısının ardından Islama-bad Türk Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Demirel, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Faruk Leghar ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Demirel, özel sektör girişiminin her iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesindeki önemine dikkat çekerek, Türk özel sektöründen bazı firmaların Pakistan'ı, girişimleriyle ikinci yatan olarak gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Pakistan tarafı ile heyetler arası görüşmelerin ardından "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması" ile "Tarımsal işbirliği Protokolü"nün imza törenine katıldı.

11- Pakistan'da toplanan Ekonomik işbirliği Örgütü'nün 3. Zirvesi'nde imzaya açılan 10 değişik belgenin tamamını sadece Iran ve Pakistan onayladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin imza koymadığı gemicilik ve havacılık şirketi kurulmasına ilişkin antlaşmaya, özelleştirme çalışmaları nedeniyle özel sektörün katılacağını açıkladı, imza töreninin ardından tüm liderlerin katıldığı ortak basın toplantısında, Dünyadaki değişim rüzgarlarının ve aynı zamanda ortaya çıkmakta olan yeni zorlukların dikkate alındığını kaydeden liderler, serbest piyasa ekonomisi konusunda ekonomik ve ticari işbirliğinin artırılmasında görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

12- Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), beş kıtada gazetecilerin durumunu ve basın özgürlüğünü değerlendirdiği "1994 yılı basına saldın" konulu yıllık raporunda "Türkiye'yi dünyanın en çok gazeteci hapsedilen ülkesi" ilan etti.

13- Azerbaycan'da, 3 gün önce Özel Polis Güçlerinin (OMON) ayaklan-masıyla başlayan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın, bu birliklerin dağıtılacağını açıklaması üzerine OMON, Tavuz, Gence ve Bakü'de saldırılar düzenledi.

14- Angola'da başgösteren kolera salgınında 104 kişinin öldüğü bildirildi.

16 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Gaziosmanpaşa'da Alevi yurttaşlara yönelik saldırıların diğer bölgelere de yayılması ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de Ale-vi-Sünni ayırımının mümkün olamayacağını, laikliğin tanımının da bu yaklaşımı içerdiğini belirterek, "Devletimiz için cemevi ile cami arasında bir fark yoktur. Her ikisi de ibadet yerleridir. Aleviler de müslümandır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, dün. akşam olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İstanbul Gaziosmanpaşa'da geçen pazar günü başlayan ve 30 kişinin ölümüne neden olan olaylardan sonra, "ateş açmama" kararına uymadığı gerekçesiyle Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasının yanı sıra, 4 kişinin ölümüne yol açan Ümraniye olayları nedeniyle de Ümraniye Emniyet Müdürü ve diğer sorumlular hakkında soruşturma açılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

3- "Özel Radyo ve Televizyon Yayın Kuruluşlarının Uyması Gerekli Asgari idari ve Mali Şartlarla Yayın Alanı, Yayın Saat ve Süreleri Hakkındaki Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olayların yanı sıra ülkenin içinde bulunduğu durumun Başbakan Tansu Çiller'in istifa etmesini zorunlu kıldığını ve seçimlerin 1996 yılına ertelenmesinin Türkiye için büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

5- Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu'nun Ankara'da düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı Yıldırım Kaya, 20 Mart'ta gerçekleştirilmesi planlanan Başbakanlığa yürüyüş eyleminin, İstanbul'da Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de meydana gelen olaylar nedeniyle ertelendiğini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak ve Mardin'de güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 6 PKK'lı terörist öldürüldü.

7- ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Ka-rayalçın, Bosna-Hersek'teki, Müslüman-Hırvat Federasyonu'nun kuruluşunun birinci yıldönümü nedeniyle Washington'da düzenlenen törene katıldı.

Karayalçın, daha sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB ile gümrük birliğini olumsuz yönde etkilemek isteyen çevreler, İstanbul'da Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de meydana gelen olaylarda, "Yunanistan'dan Türkiye'ye giren bazı terörist güçlerle ilgili istihbarat sahibi olduklarını ve bu duyumların uzun süredir devam ettiğini" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile de görüşen Başbakan Yar-dımcisı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Türkiye'deki olaylara ilişkin bilgi verdi.

Öte yandan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Panos Vlaso-pulos, Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan hükümet yetkililerinin, İstanbul Gaziosmanpaşa olayları ile bağlantılı olarak PKK'nın Yunanistan'ın desteğiyle pro-vakasyon yaptığını ima ettiğini öne sürerek; basında çıkan ve Yunanistan'ı PKK ve olaylarla ilintili gösteren haberlerin hükümeti bağlamadığı konusunda Türkiye'nin resmi açıklama yapmasını isteyerek, gerek Ankara, gerekse Türkiye'de tüm çıkarlarının güvenliği için ek koruma talebinde bulundu.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, bakanlık nezdinde girişimde bulunan Yunanistan Büyükelçilik Müsteşarı Vlasolulos'a Türkiye'nin Yunanistan ile iyi ilişkiler kurmayı arzulandığının aktarıldığı belirtildi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'm, Başbakan Tansu Çiller'jn 14 Mart tarihinde Bilkent Üniversitesi'nde bir sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, "demokrasi ve insan haklarını geliştirme programına bağlılığını vurguladığını' bildirerek "ABD hükümeti, bu amaçları güçlü bir şekilde desteklemektedir" dediğini bildirdi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev dün gece televizyonda yaptığı konuşmada, ülkenin iç savaş eşiğine geldiğini belirtti ve İçişleri Bakanı Ruşen Cevadov'u darbe girişimiyle suçlayarak, bu durumda yasaların en sert biçimde uygulanacağını söyledi.

Ayrıca Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Ramiz Rızayev de yaptığı açıklamada, ülkesinde durumun hükümet güçlerinin kontrolü altında olduğunu, Baku'nun bir bölgesinde bloke edilmiş halde bulunan isyancıların silah bırakmamaları durumunda güç kullanılacağını söyledi.

17 MART 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı yazılı açıklamada, Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı Charles Ferdinand Nothomb'un resmi konuğu olarak 21-24 Mart tarihleri arasında bu ülkeye yapacağı ziyaretini, Belçika'da "Sürgünde Kürdistan Parlamentosu"nun kurulacağının-ilan edilmesi nedeniyle iptal ettiğini bildirdi. TBMM Başkanı Cindoruk, Belçika topraklarında böyle bir girişimde bulunulmasının, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasal birliğini ihlal etmeye yönelik bir hareket olduğunu belirtti.

2- İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye Mahallesi'nde meydana gelen olaylarla .ilgili olarak Başbakan Tansu Ciller'in başkanlığında İstanbul Valili-ği'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Sanayi Bakanı Mehmet Dönen, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir ve diğer yetkililer katıldı. Toplantıdan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Çiller, ülke olarak insanı ve idarecileriyle parlak ve güçlü geleceğe doğru azimle ilerleneceğini belirterek, "önümüzdeki günlerde yine bu tür tahrikler gündeme gelebilir. Bütün vatandaşları bu konuda uyarıyorum. Kardeşin kardeşe karşı gelmesine izin vermeyelim" dedi. Başbakan Çiller, demokratik rejim içerisinde devleti polisin koruduğunu vurguladı.

3- Başbakan Tansu Çiller iktisadi Kalkınma Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Gümrük Birliği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, gümrük birliği ile dönüşü olmayan yeni bir dönemin başladığını belirterek, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yenileşme ve değişim yolunda kararlı bir adım atıldığını söyledi.

Aynı toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'da, gümrük birliğinin tamamen Ortaklık Konseyi'nde yönlendirileceğini kaydederek, "Ortaklık Konseyi dışında gümrük birliğini etkileyecek bir karar organı yoktur, Türkiye'yi ilgilendiren kararlar bu konseyde ele alınacaktır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nde yargılanan ANAP'lı 4 eski bakanla ilgili olarak, mahkeme dışında bir organ veya kurumun davayı etkileyemeceğini belirtti.

5- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Bosna-Hersek Federasyonu'nun birinci kuruluş yıldönümü toplantıları için gittiği ABD'den yurda döndü. Karayalçın Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin birliğine yönelik girişimlerin hiçbir biçimde başarıya ulaşamayacağını söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da meydana gelen olaylarda din ile ilgili bir sorunun bulunmadığını, özgürlüklerin ve hakların da sınırı bulunduğunu, bu sınır nedeniyle rejimin adının demokrasi olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne yönelik düşünceyi kabul edemeyiz" dedi.

7- insan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Cumhuriyet gazatesine yaptığı açıklamada, polis ve askeri okullarda'"insan hakları ve demokrasi" derslerinin okutulacağını söyledi.

8- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye mahallelerinde meydana gelen olaylarla ilgili soruşturmaların ve olaylar sırasında verilen emirlere aykırı olarak silah kullanan polis memurlarının tesbit işlemlerinin sürdüğünü belirterek, çatışmalarda kullanılan mermi ve silahların incelenmesiyle önemli veriler elde edileceğini söyledi.

9- İstanbul'da Gaziosmanpaşa ve Ümraniye mahallelerinde meydana gelen olayları incelemek üzere TBMM'deki siyasi parti temsilcilerinden oluşturulan Araştırma Komisyonu, İstanbul Valiliği'nde toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan komisyon başkanı DYP Erzurum Milletvekili ismail Köse, TBMM'nin olayları büyük bir hassasiyetle izlediğini, komisyonun da bu amaçla kurulduğunu söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da meydana gelen olaylarda polisin "silah kullanmayın" emrine karşın ateş açmasının hükümet yetkililerinin basiretsizliğinden kaynaklandığını ileri sürdü.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Şadan Tuzcu ise olaylar karşısında hükümetin yetersiz kaldığını vurgulayarak, "devletin istihbaratı iflas etmiştir" dedi.

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında olayların sorumlusu olarak gösterilen emniyet örgütünün yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

11- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Çanakkale'de toplanan Başkanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk-İş'in ülke çıkarlarını her zaman öncelikli olarak savunduğunu belirterek, kuruluşun üzerine düşen görevleri yerine getireceğini söyledi. Başkan Meral, gümrük birliğinin Türkiye'yi açık pazar ve ucuz işgücü deposuna dönüştürme tehlikesine dikkat çekerek, işsizler ordusunun büyümemesi için önlemlerin zamanında alınmasını istedi.

12- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Daniel Trachys, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Londra'daki toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa için önemli bir ülke olduğunu bu nedenle Meclis Sosyalist Grubu'nun Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin askıya alınması yönündeki teklifini desteklemediğini söyledi.

13- Yunanistan Başbakanı Ahdreas Papandreu Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İstanbul olaylarında Yunanistan'ın parmağı olduğu iddialarını "inanılmaz komedi" olarak tanımlayarak, olaylardan Yunanistan'ın hiçbir çıkarı olmadığını belirtti.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, ülkede Türk kuruluşlarına karşı artan PKK saldırılarından sonra, Federal İçişleri Bakanı Manfred Kanther'den önümüzdeki günlerde Eyalet İçişleri bakanlarını toplamasını ve Almanya'daki Türklere yönelik saldırıları görüşerek, gerekli ve ciddi önlemlerin alınmasını istediğini söyledi. Kinkel, şiddet eylemlerinde bulunanların Almanya'daki misafirlik haklarını istismar ettiklerine de dikkati çekerek, buna kimsenin hakkının olmadığını belirtti.

15- Azerbaycan'da özel polis birliklerinin (OMON) Devlet Başkanı Haydar Aliyev'e karşı başlattıkları isyanın bastırıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Aliyev ayaklanmanın bastırılmasından sonra yaptığı açıklamada, isyancıların darbe yaparak yönetimi ele geçirmeyi hedeflediklerini, ancak ordu birliklerinin duruma hakim olduğunu söyledi ve isyancı lider Ruşen Cevadov'un öldürüldüğünü belirtti.

18 MART 1995

1- 6 gün süren Pakistan gezisini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, uçakta gazetecilerin çeşitli konularadaki sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'ye döndükten sonra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller'i ayrı ayrı kabul ederek, İstanbul'daki olaylar ve CHP ile kurulacak yeni hükümet konularında bilgi aldı.

2-18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 80. yıldönümü Çanakkale'de törenlerle kutlandı. Törenlere Başbakan Tansu Çiller ile devlet bakanları Ali Şevki Erek, Baki Ataç, Orman Bakanı Hasan Ekinci, Bayındırlık Iskan Bakanı Halil Çulhaoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Çiller yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin "Birliğin, beraberliğin ve medeniyetin abidesi olduğunu" belirterek, "Bugün yine birliğin ve beraberliğin destanını yazacağız" dedi. Türkiye'nin bölgesinde ve Avrupa'da "bir güneş gjbi parlayacağını" da ifade eden Çiller, bu güneşin milletin ufkunda olduğunu söyledi.

Kutlamalar nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Çanakkale Zaferi Türk milletinin dayanışmasını koruduğu takdirde en zor şartlarda dahi nelere kadir olduğunu tüm dünyaya göstermiştir" dedi.

3- Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu, partisince Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ il ve ilçe yöneticilerinin katıldığı bölge eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, gündemdeki olaylarla ilgili bilgi verdi.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, İstanbul Gaziosmanpaşa'daki olayları Cumhuriyet gazetesine değerlendirirken, polisin olaylar sırasında sergilediği tutumun "çağdışı" olduğunu savunarak, yaşananların, polis kurumunun yeniden ele alınıp halkın tepki göstermeyeceği bir yapıda eğitimini sağlamanın gerekli olduğunun sonucunu ortaya çıkardığını söyledi.

Bu arada Köylüoğlu'nun girişimiyle, olaylarda meydana gelen hasarın karşılanması ve yaralananların tedavi giderlerinin ödenmesi amacıyla, İstanbul Valiliği'ne bütçeden 10 milyar lira aktarıldı.

5- TBMM Hesapları inceleme Komisyonu Başkanı DYP Sakarya Milletvekili Ahmet Neidim, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, düşüncenin açıklanması önündeki engellerin, antidemokratik yasaların kaldırılması gerektiğini, ancak her türlü affa karşı olduğunu bildirdi. Neidim, herhangi bir af yasası çıktığında kapsam dışı kalan suçluların da anayasanın genellik ve eşitlik ilkesinden yararlanarak bu yasayı delebileceğine dikkat çekti.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP ve CHP arasındaki hükümet görüşmelerini değerlendirdi.

7- Ankara Demokrasi Platformu İstanbul'un Gaziosmanpaşa ve Ümraniye ilçelerinde meydana gelen olaylar sonucu çok sayıda yurttaşın ölümü üzerine 20 Mart Pazartesi gününü "genel yas" ilan etti.

Platform, ayrıca Alevilere yönelik saldırılarla başlayan çok sayıda kişinin ölümüne yol açan olaylarda görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in görevden alınması için imza kampanyası başlattı.

Öte yandan TBMM Araştırma Komisyonu İstanbul'da çalışmalarını sürdürürken, Devlet Bakanı Onay Alpago, olayların meydana geldiği Gazi ve Ümraniye bölgelerini gezdi. Alpago, yaralanan ve ölenlerin ailelerine Bakanlık olarak yapabilecekleri tüm hizmetleri sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Gazi Mahallesi'nde inceleme yapan CHP heyeti başkanı Aydın Güven Gürkan da Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Tunceli'nin Ovacık ilçesine giden askeri konvoya PKK'lı militanlartarafından pusu kuruldu. 18 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırıda 8 güvenlik görevlisi yaralandı. Olaydan sonra bölgeye sevk edilen özel tim ve askeri birliklerle PKK'lılar arasında çıkan çatışmada ise 10 terörist öldürüldü.

Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Nevruz dolayısıyla bölgede alınan önlemler ile ilgili bilgi vererek, önlemlerin "vatandaşları rahatsız etmeyecek yönde" olduğunu ve bazı vajiliklerin de özel şenlik düzenleyeceğini söyledi.

9- Sinema sanatçısı Sadri Alışık İstanbul'da öldü.

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz beraberinde ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu ve İstanbul Milletvekili Cavit Kavak ile birlikte ABD'ye gitti. Yılmaz'ın 8 gün sürecek gezisinde, New York ve Washington'da bazı kongre üyeleri, bürokratlar ve kuruluşun temsilcileriyle görüşmeler yapacağı bildirildi.

11- ingiliz The Economist dergisi "Türkiye ve Cezayir arasında ne fark var" başlıklı Türkiye'de son günlerde meydana gelen olaylar hakkında yayımladığı yorumunda "Batılı ülkelerin Cezayir ve Türkiye'de yönetimin kök-dendincilerin eline geçmesinden kaygılandığını" bildirdi.

Fransız Le Monde gazetesi de Türkiye'de yaşanan son olaylarla ilgili "Türkiye sarsılıyor" başlıklı bir yorum yayımladı.

12- Rusyanın NTV televizyonu tarafından verilen haberde, Azerbaycan ordu birliklerinin isyancı polis birliklerine karşı düzenledikleri operasyon sırasında, 80 kişinin öldüğü öne sürüldü.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, Paris'te Avrupa ülkeleri dışişleri bakanlarının da katılacağı Avrupa'da Güvenlik ve istikrar konulu bir toplantıya katılmak üzere Fransa'ya giderken uğradığı İstanbul Atatürk Ha-valimanı'nda yaptığı açıklamada, OMON Birlikleri Komutanı ve Azerbaycan İçişleri eski Bakan Yardımcısı Ruşen Cevadov'un öldürülmesi ile sona eren ayaklanma ile ilgili olarak "Seçimle işbaşına gelen Haydar Aliyev yönetimi halk desteğine sahiptir" dedi.

13- Ukrayna Parlamentosu, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin anayasasını feshederek, yerine yeni bir anayasanın benimsenmesine kadar cumhuriyetin tamamen Ukrayna yasalarıyla yönetilmesini kararlaştırdı. Kararda, Kırım Devlet Başkanı Yuri Meşkov'un da yargılanması istendi.

Bu arada Kırım Devlet Başkanı Yuri Meşkov'un muhafızlarının silahlarının alındığı, Devlet Başkanlığı'nın tüm iletişim hatlarının kesildiği ve makam aracına da el konulduğu bildirildi. Kırım'da radyo ve televizyon binalarının da kuşatma altında tutulduğu öğrenildi.

19 MART 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, YÖK Başkanı Mehmet Sağlam, YÖK üyeleri, üniversite rektörleri ve üyelerini Başbakanlık Konutu'nda kabul ederek, Avrupa Topluluğu ve gümrük birliği entegrasyonu konusunda bilgi verdi.

2- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da ihracatçı Birlikleri'nin 55'inci kuruluş yıldönümü toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye, 1996 yılında gümrük birliğine girme kararı almıştır. Gümrük birliği, eğitimden üretime, ihracattan ticarete her konudaki Avrupa standartlarına ulaşmak ve uyabilmek iddiasıdır. Türkiye, Ekonomik işbirliği Teşkilatı üyesi olarak da önemli anlaşmalara imza atmıştır. Türkiye, kalkınmayı özel sektörle yürütme iddiasını, uluslararası ittifaklara da taşımıştır dedi.

3- RP Genel başkanı Necmettin Erbakan, Müstakil Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (MESDER) yöneticilerini Genel Merkez'de kabulü sırasında yaptığı açıklamada, eşit ve adil şartlarda imzalanmamış Gümrük Birliği Anlaş-ması'nın Türkiye'ye yarar sağlamayacağını, bu sebeple şartlar yerine gelinceye kadar GB ve AB'ye karşı olduklarını söyledi.

4- CHP, feshedilen SHP ile yapılan bütünleşme protokolü uyarınca, dün izmir'de yapılan il başkanlıkları seçiminde 51 il başkanını belirledi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yeni hükümeti kurma görevini Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Başbakan Hakkı Atun'a verdi.

6- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin 15 kilometre güneydoğusundaki Avturi kasabasına yönelik Rus saldırılarının sürdüğü bildirildi.

7- Finlandiya'da Parlamento seçimleri yapıldı.

20 MART 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk "Yaşlılar haftası" nedeniyle kendisini ziyaret eden Devlet Bakanı Onay Alpago ve Yaşlılar Yardım Derneği üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin temel ilkelerinden vazgeçilemeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Başbakanlıkla biraraya geldiler. Başbakan Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yürümekte olan koalisyon çalışmaları konusunda Çetin ile görüş birliği içerisinde bulunduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Çetin ise Başbakan Çiller'in Kuzey Irak harekatı hakkında kendisine ayrıntılı bilgi verdiğini, karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kuzey Irak harekatının Haftanin, Mezi-Karyederi-Şivi ve Hak-kurk bölgelerindeki 12 PKK kampına yönelik olarak yapıldığını, bu kamplarda barındığı tahmin edilen 2 bin 800 teröristin hedef alındığını ve ölü sayısının belirlenemediğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Bilgi Merkezi Daire Başkanı Doğu Silahçıoğlu Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında,Türk Silahlı Kuv-vetleri'nin Kuzey Irak operasyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'nda Kuzey Irak'taki operasyonla ilgili verilen brifinge, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ve Milli. Savunma Bakanı Mehmet Gölhan katıldı.

5- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlı-ğı'ndan yapılan açıklamaya göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan "Doğu Akdeniz 95" tatbikatı, Ege ve Doğu Akdeniz'in uluslararası sularında ve hava sahasında başladı.

6- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Avrupa Konseyi'nin Anka-ra'daki büyükelçilik yetkililerine "insan hakları ve emniyet örgütü" konusunda brifing verdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da vactıöj acjkla-mada, Ankara'daki yabancı ülke büyükelçiliklerine Kuzey Irak operasyonuyla ilgili bilgi verdiklerini, Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'taki görevini bitirmesinin ardından sınırlarımıza geri çekileceğini bildirdi.

8- italya Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

9- ABD'da bulunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Washington'da Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde (CSIS) yaptığı konuşmada, Kürt sorununun sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini ve orta vadeli bir planda ekonomik, sosyal ve kültürel önlemlerin gündeme alınması gerektiğini söyledi.

10- BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Sözcüsü Herve Gourmelon Sa-raybosna'da yaptığı açıklamada, Sırpların Tuzla'daki bombalı saldırısında 30 kişinin öldüğünü, 80 kişinin de yaralandığını bildirdi.

11- Rus Haber Ajansı Interfaks'a bir demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ülkede meydana gelen silahlı ayaklanmanın ardında "Başka iç ve dış güçler bulunduğunu" söyledi ve darbe girişiminden "Yabancı devletlerin gizli servisleri" sorumlu tuttuğunu belirtti.

12- Fransız Haber Ajansı AFP'nin Çeçenistan hükümet sözcüsüne dayanarak verdiği habere göre, Çeçenlerin denetimindeki Şali, Argun ve Gu-dermes kentlerine yönelik Rus bombardımanında 6 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

13- Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir metroya sinir gazı atılması sonucu 6 kişi öldü, 3 binden fazla kişi de yaralandı.

21 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, italya Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro'yu Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin her yönünü görüşeceklerini belirtti, italya Cumhurbaşkanı da konuşmasında, "Bizim dostluğumuz tarihe, antik çağlara dayanmaktadır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Nevruz bayramı nedeniyle Azerbaycan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan ve Türkmenistan'dan gelen sanatçıları kabul etti. Kabulden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, Sınır ötesi harekatla ilgili yöneltilen soruya, Türk ordusunun Kuzey Irak operasyonunun uluslararası hukuka uygun olduğunu söyleyerek, "huzur istiyoruz. Kimsenin bundan en utak endişesi olmasın" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken Kuzey Irak'a yapılan sınırötesi harekatı değerlendirdi. Orgeneral Karadayı, Kuzey Irak operasyonunun tamamen iç güvenliğe dönük olduğunu belirterek, hedefler gerçekleşinceye dek harekatın süreceğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'a gerçekleştirilen harekat hakkında bilgi vererek, operasyonda 13'ü general olmak üzere 35 bin Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin görev aldığını, dört ayrı bölgede birden harekat başlatıldığını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe İstanbul Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylarla ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplarken, ilgili inceleme ve soruşturmanın, TBMM Araştırma Komisyonu, Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından çok yönlü olarak sürdürüldüğünü söyledi.

6- Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla İstanbul Kültür Merkezi'nde yapılan törende konuşan Orman Bakanı Hasan Ekinci, erozyon ve ormancılığın bir milli savunma ve milli eğitim kadar milli ve önemli hale geldiğini belirterek, hazırladıkları yasa tasarısıyla milli ağaçlandırma ve erozyonla savaş seferberliğinin başlatılacağını açıkladı.

7- CHP, mevcut hükümete yeni uygulama programı ve güven oyu'ile devam edilmesi yönünde karar aldı.

CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Parti Meclisi toplantısı sonunda yaptığı konuşmada, "Ortak sorumluluk bilinci ile ortak yetkiyi de alarak hükümete devam kararı aldık" dedi.

Çetin, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada da, iç ve dış gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak'taki bölücü örgüt kamplarına karşı başlattığı harekatın "çok önemli" olduğunu söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ASlAD Yönetim Kurulu üyelerini-kabulü sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta başlattığı sınır ötesi harekat ile ilgili yaptığı açıklamada, Irak'ın toprak bütünlüğü sağlanıncaya kadar, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta kontrolü elinde tutması gerektiğini söyledi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, RP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener, MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu sınır ötesi harekatı değerlendirdiler.

9- Karabük ve iskenderun Demir-Çelik Fabrikalan'nda üretilen demir ve yan ürünlerine, yüzde 5 ila 10 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

10- Bahar Bayramı olarak da bilinen Nevruz Bayramı Ankara'da Türk cumhuriyetlerinin de katılımı ile kutlandı. Kutlama törenlerine Kültür Bakanı Timurçin Savaş ve Türk cumhuriyetlerinin kültür bakanları katıldı. TlKA tarafından Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen Nevruz Şöleni'ne katılan Başbakan Tansu Çiller yaptığı konuşmada, Nevruz'un birlik, beraberlik ve kardeşliğin simgesi olmasını diledi. Türk dünyası ile tarih ve kültürel bağların bulunduğunun Nevruz ile bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Başbakan Çiller, gençlerden birlik içerisinde yaşamalarını istedi.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayınlanan 1995 Dünya işsizlik Raporu'nda, spekülatif yatırımların faiz oranlarını artırmasının yanı sıra, işsizliğin de yaygınlaşmasına sebep olduğu öne sürüldü.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christine Shelly, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölücü terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyonu hakkında, Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın'ın kendilerine telefonla bilgi verdiğini bildirdi ve "Dışişleri Bakanı Warren Ghristopher'ın operasyonun sınırlı olması ve masum sivillerin yaşamının korunması için mümkün olanın yapılması yolundaki umutlarını dile getirdiğini" söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Paris'te düzenlenen Orta Ve Doğu Avrupa'da istikrar Konferansı sonunda ki basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği operasyonu ile ilgili olarak, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne, insan hakları ve demokrasinin temel prensiplerine saygı göstermelidir" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigori Karasin ise düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin operasyonunun Moskova tarafından yakından iz-

lenmekte olduğunu belirtti.

13- Almanya İçişleri Bakanı Manfred Kanther, PKK'nın bir haftayı aşkın süredir Almanya topraklarında yaşayan Türklere saldırılar düzenlemesiyle ilgili eyalet yöneticilerine gönderdiği mesajında, saldırıların arkasında ayrılıkçı Kürtlerin bulunduğunu açıklayarak olası saldırılara karşı hazırlıklı olmaların ve Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerin sıkı kontrol altında tutulmasını istedi.

22 MART 1995

1-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan italya Cumhurbaşkanı Oscar Scalfaro ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelerek, her iki ülke arasında "Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması" nı imzaladılar. Cumhurbaşakam Demirel, imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanları düzeyinde 48 yıl sonra gerçekleşen bu ziyaretle her iki ülke arasında dostluk ve işbirliğinin artacağını söyledi, italyan Cumhurbaşkanı Oscar Scalfaro ise yaptığı konuşmada, ziyaretinin dostluk ziyareti olduğunu tekrarladı ve italya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin arttırılması gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CNN televizyonunun, Türk Silahlı Kuvvetleri'in Kuzey Irak'ta yaptığı harekatla ilgili sorularını yanıtladılar. Operasyonunun ana amacını, "PKK saldırılarına maruz kalan masum halkın saldırılardan korunması" olarak açıklayan Başbakan Çiller, operasyon sırasında yalnızca PKK kamplarının vurulması konusunda çok dikkatli davranıldığını belirtti ve Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söyledi.

Mesut Yılmaz da CNN'nin sorularını yanıtlarken Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı operasyonu desteklediğini bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Bilgi Merkezi Daire Başkanı Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyonda 4 uçaksavar, 252 piyade tüfeği, çok sayıda el bombası ve mayının ele geçirildiğini açıkladı. Silahçıoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve askeri yetkililerin katılımıyla Za-ho'da "Güvenlik Koordinasyon Merkezi" kurulduğunu belirterek, "geçici" olarak nitelendirdiği bu merkezin operasyon sonuna kadar bölgede çalışacağını ve sivil halkın sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi. Silahçıoğlu ayrıca, öldürülen teröristlerden 89'unun tespit edildiğini, bu rakamın tahminen 200'ün üzerinde olduğunu bildirdi.

4- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Zaman gazetesine özelleştirme ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erek, hükümet olarak üç ay içinde 58 kuruluşla ilgili özelleştirme kararı aldıklarını ve bunların 44 tanesini imzaladıklarını belirterek, "Özelleştirme, Türkiye'nin en önemli meselelerinden bir tanesidir. Gümrük birliği kadar önemlidir" dedi.

5- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, işkencenin yok edilmesi ve gözaltına alınan kişilere "kötü muamele" yapılmasına karşı mücadele başlattığını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Fransa Savunma Bakanı Françojs Leotard'ın resmi davetlisi olarak Batı Avrupa Silahlanma Grubu Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Fransa'ya gitti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kampları için başlatılan operasyonun amacına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan meclis grup toplantısında,Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'a düzenlediği operasyonu değerlendirdi.

9- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Gaziosmanpaşa'daki olaylarda zarar görenlerin sorunlarını tartışmak amacıyla Gaziosmanpaşa Kaymakam-lığı'nda bölge esnafı ve vatandaş temsilcileriyle toplantı yaptı, toplantıda konuşan Kazokçıoglu, "Hiç kimseye bu tür bir olaydan dolayı, git basınının çaresine bak demeyeceğiz" dedi.

10- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yıl-maz'ın, TOFAŞ'ın özelleştirilmesinde mali danışmanlık yapacak firmanın belirlenmesi için açılan ihaleye verilen teklif zarflarının Başbakan Tansu Çiller tarafından açıldığını belgelerle kanıtlamasının ardından yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada ifade almaya başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan, usulsüz işlem sırasında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkanlığı'nı vekaleten yürüten Özelleştirme idaresi Baş-kanvekili Can Yeşilada'nın ifadesinin alındığını bildirdi.

11- Tekirdağ Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tekirdağ'ın Saray ilçesinde düzenlenen operasyonda, bölücü terör örgütü PKK'ya maddi destek sağladığı belirlenen 14 kişilik uyuşturucu şebekesi ile yaklaşık 1 trilyon lira değerinde uyuşturucu madde, silah ve mühimmat ele geçirildiği bildirildi.

12- ispanya Dışişleri Bakanı Javier Solona, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Troikası arasında yapılacak toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ve Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Paris'te gazetecilere yaptıkları ortak açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü askeri harekatın "sınırlı bir operasyon" olduğunu, Türkiye'nin operasyon sırasında bölgedeki sivil halka zarar vermeyeceğini söylediler.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada "Operasyon Irak'ın egemenliğine .bir saldırıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ülkenin toprak bütünlüğüne karşı yaptığı saldırıyı protesto ediyoruz" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Türkiye'nin Baku Büyükelçisi Altan Karamanoğlu'nu kabulünde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuv-vetleri'nin Kuzey Irak'taki sınır ötesi harekatını dikkatle izlediklerini belirterek "Türkiye, birlik ve bütünlüğüne yönelen saldırganların,kökünü kısa sürede kazıyacaktır" dedi.

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani AA'ya verdiği demeçte, "Bağımsız Kürdistan bir hayaldir. Kürdistan'ı kursak Türkiye, iran, Suriye ve Irak kapılarını kapatsa biz nasıl yaşarız? Bizim hareketimiz bir Kürt hareketi değil, bir Irak hareketidir" dedi.

15- Belçika Dışişleri Bakanı Frank Vandenbroucke, bir skandala adı karıştığı gerekçesiyle istifa etti. Belçika Kralı'nm istifayı kabulünden sonra Flaman Sosyalist Erik Derycke Dışişleri Bakanlığı'na atandı.

16- Japonya'nın başkenti Tokyo metrosuna düzenlenen ve 10 kişinin ölümüne sebep olan gazlı saldırıyla ilgili soruşturmayı sürdüren Japon polisi, "Yüce Gerçek Örgütü" üyeleri hakkında tutuklama emri çıkardı. Japon haber ajansları, örgüte ait merkezlerde yapılan aramalarda, Sarin gazının yayılmasını sağlayan bazı cihazlar ele geçirildiğini bildirdi.

23 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, YÖK Başkanı Mehmet Sağlam ile üniversite rektörlerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türk üniversitelerinin akedemik bakımdan "hür" olduğunu vurgulayarak üniversitelere ve eğitime ayrılan kaynağın yetersiz olduğunu, 1995 yılının, bu açıdan geçiş süreci sayılacağını belirterek, "Önümüzdeki zaman içinde Meclis'ten ve hükümetten bunun tashihini isteyeceğim" dedi.

Üniversite rektörleri de yüksek öğretimde yaşanan sorunları dile getirerek, ilk olarak 1992 yılında Çankaya Köşkü'nde yapılan "Rektörler Zirvesinde ortaya konulan raporlardan derlenerek hazırlanan "Üniversite Sorunları ve Çağdaş Eğitim" konulu 1995 yılı raporunu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilettiler.

2- DYP-CHP Hükümeti Uygulama Programı, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller ile CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin tarafından TBMM'de imzalandı.

Başbakan Tansu Çiller daha sonra yaptığı konuşmada, CHP ile ülkenin sorunlarını göğüsleyeceklerini bildirerek, "Yenileşme, değişim yeni kurumları tesis etme, eski kurumlardan vazgeçmeden bu ivmeyi yakalama misyonunu üstlendik" dedi.

CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ise, DYP ve CHP'nin, hükümeti, "ortak sorumluluk, ortak yetki, güven ve karşılıklı dayanışma ile yürüteceğini" bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Diyarbakır'da oluşturulan Basın Bilgi Merkezi'nde, 20 Mart'ta başlayan "Kuzey Irak Harekatı" ile ilgili yaptığı açıklamada, harekat öncesinde bölgede bulunan tüm PKK kampları ile sivil yerleşim birimlerinin uydulardan sağlanan fotoğraflarla tek tek saptandığını belirterek, başlangıçtan bu yana çok sayıda kayıp veren terörist unsurlardan ölü olarak ele geçirilenlerin sayısının 128'i bulduğunu kaydetti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Silahçıoğlu, bir soru üzerine, planlama safhasında harekattan, Kuzey Irak'taki hiçbir grubun haberdar edilmediğini yineledi.

4- Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması'nı imzalamasından sonra Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilk Troika toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantıya, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ve AB Dış ilişkiler ve Güvenlikten sorumlu Komiseri Hans Vanden Broek ile Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın katıldı."

Toplantıda, öncelikle Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik askeri harekatı, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin, Kıbrıs ve önümüzdeki yıl Kasım ayında yapılacak Akdeniz Konferansı konularının ele alındığı bildirildi.

Görüşmelerin ardından yapılan basın toplantısında Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, toplantının Türkiye ile AB ilişkileri çerçevesinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de Kuzey Irak sınırında yaşanan son gelişmelerin Türkiye'nin Avrupa Parlamentosu'nda yapılacak gümrük birliği oylamasını olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman, Diyarbakır ve Tunceli'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 11 terörist öldürüldü.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel dün yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Kıbrıs'ta 14 Mart'ta başlayan seçim döneminde, "Radyo ve televizyondan propaganda ve açık oturumları düzenleyen yasa" ya ilişkin kendilerine resmi bir yazı geldiğini bildirerek, bu yazı üzerine, Türkiye'den yaptıkları yayınları Kıbrıs'ta da izlenilebilen resmi ve özel televizyon kanallarının, KKTC'de 15 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde "taraflı" yayın yapmamaları yönünde uyarıldığını söyledi.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'a düzenlenen sınırötesi operasyonla Irak'ın egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'nin protesto edildiği bildirildi. Açıklamada, "Hem Irak hem de Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden sorunların ve özerk bölgede bulunan Kürt halkının çektiği sıkıntıların temelindeki nedeninin, Amerikan yönetiminin bölge işlerine karışmasından ve olağandışı durum yaratmak arzusundan kaynaklandığı" vurgulandı.

8- Amerika'daki temaslarını sürdüren ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ABD Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Strobe Talbott ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verirken, Kafkaslar, Kuzey Irak ve Balkanlardaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

9- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Fransa Milli Savunma Bakanı François Leotart'ın davetlisi olarak Batı Avrupa Silahlanma Grubu'nun (WEAG) Paris'te düzenlenen ve resmi olmayan toplantısına katıldı. Seminerde, WEAG'm 2 yıllık dönem başkanlığını almış olan Fransa'nın öncelik vermeyi tasarladığı konular gündeme geldi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç Saraybosna'da yaptığı açıklamada, Saraybosna kuşatmasının kaldırılmasının sağlaması için Sırplara karşı somut bir önlem alınmamasını eleştirerek, BM Koruma Gü-cü'nün (UNPROFOR) görevini daha iyi yapmasını istedi.

11- Gürcistan'daki temaslarını tamamlayarak Ermenistan'a geçen Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te çok olumlu görüşmeler yaptığını söyledi. Graçov, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA) gereği, Gürcistan'ın sahip olduğu silah kotalarından bir bölümünü Rusya'ya devretmeyi kabul ettiklerini bildirdi.

24 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da Türkiye Ziraatçiter Derneği tarafından düzenlenen "Türkiye Tarımının Dünü Bugünü Yarını" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, kendi ürettiği malın pazarı olmayan ülkenin gelişmişliğinden söz edilemeyeceğini, Türkiye'nin duvar ardına saklanmak yerine rekabet koşullarına alışması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca Avrupa Birliği ve gümrük birliğine girmenin birinci derecede önemli olmadığını, Türkiye'nin öncelikli olarak verimliliği arttırması gerektiğini vurguladı.

Aynı toplantıda bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin de, tarım sektörünün, gelişme ne kadar çok olursa olsun devlet tarafından korunması gereken bir sektör olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller BBC'de yayımlanan söyleşisinde, Kuzey

Irak'ta, hukukun tanınmadığı bir bölge olduğunu belirterek, milletlerarası bir çözüm için ilgili ülkelere çağrıda bulundu. Başbakan Çiller, Körfez Sava-şı'ndan sonra ekonomik kayıpların yanında terör ile de uğraşmak zorunda kalındığını, bu durumun Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonuna neden teşkil ettiğini söyledi.

3- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıda Kuzey Irak'a düzenlenen sınır ötesi harekat ile ilgiH gelişmeler değerlendirildi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Basın Sözcüsü Albay Doğu Silahçıoğlu Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'a düzenlenen sınır ötesi harekat ile ilgili olarak bilgi verdi ve operasyonların planlandığı şekilde, başarıyla yürütüldüğünü söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta Körfez Savaşı'ndan sonra bir otorite boşluğunun oluştuğunu, bu boşluğun Türkiye için giderek tehdit unsuru haline geldiğini belirterek, "Bizim Irak Anayasası'nda, 1970 ve 1974'te yapılan düzenlemelerle sağlanan mekanizmadan bir şikayetimiz yoktu. O zaman Irak'ın kuzeyine birtakım özerklik statüsü sağlayan sistemde, otorite boşluğu söz konusu değildi" dedi. Karayalçın, Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye için önemli olduğunu da belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede kalıcı olmayacağını vurguladı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Özdem Sanberk Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Kuzey Irak harekatının ardından oluşturulabilecek bir tampon bölgenin, ancak Irak'la yapılacak bir işbirliği ile gerçekleştirilebileceğini söyledi. Sanberk, Avrupa Birliği'nin (AB), bu bölgedeki istikrarsızlığın giderilmesi için Avrupa'da Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı'nın bölgeye bir gözlemci heyeti göndermesi yönündeki talebinin de, konunun uluslararası hale getirilmesinin önlenmesi ve Irak'ın bu örgüte üye olmaması nedeniyle reddedildiğini bildirdi.

7- Ankara'da temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu Dış ilişkiler ve Güvenlikten Sorumlu Komiseri Hans Van Den Broek, Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, terör nedeniyle masum insanların yaşamlarını yitirdiklerini kaydederek, "Bu terör durmalıdır. PKK, şiddet yoluyla siyasi hedeflere ulaşma döneminin kapandığını artık anlamalıdır" dedi.

8- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe komisyonu'nda kabul edilen yeni vergi tasarısının, esnaf ve sanatkarların yıllardır şikayet ettikleri vergi sorunlarına çözüm getireceğini söyledi. Bakan Attila, "En büyük yenilik, tasarının ilk defa küçük ve ortaboy işletme sahibi esnaf ve sanatkarların, yatırım indiriminden yararlanabilmesine olanak sağlamasıdır" dedi.

9- Irak'ın Türkiye Büyükelçisi Rafi Mijvel El Tikriti Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki harekatla ilgili olarak, dış güçlerin Türkiye'den, Türk askerlirinin de Kuzey Irak'tan geri çekilmeleriyle birlikte terör dahil, her türlü sorunun "ikili anlaşmalarla" çözülebileceğini söyledi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta Alman .silahlarının kullanıldığının kanıtlanması durumunda bunun durdurulması için her türlü önlemin alınacağını söyledi.

11- Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Fransa Dışişleri Bakanı Alain Jup-pe, Troika toplantısı çerçevesinde Türkiye'ye yaptığı bir günlük resmi ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü. Juppe, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de Avrupa'nın çabalarının hiç bir karşılığını bulmadığı şeklinde bir izlenim edindiğini belirterek, gümrük birliği konusunda Avrupa Parlamen-tosu'nun bugünkü şartlarda onay vereceğini zannetmediğini söyledi.

25 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a sürdürdüğü operasyonun süresi ve Batı'dan gelen olumsuz mesajlar konusunda Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada "Harekat ne zaman hedefine ulaşır o zaman biter" dedi. Demirel, Ankara'da temaslarda bulunan AB Troika'sının hükümete ilettiği, "Kuzey Irak'ta uzun süre kalırsanız Gümrük Birliği'ni unutun" mesajına ilişkin olarak, "Harekat başladığı zaman süresi ilan edilmiştir. Ne zaman harekat hedefine ulaşırsa o zaman geri çekilme başlar" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller televizyonlardan yayımlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, Kuzey Irak'taki operasyonun "meşru müdafaa" hakkı olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne, belki herkesten fazla önem verdiğine ve hükümetin sivil halkın can güvenliği konusunda da son derece titiz olduğunu söyledi. Çiller, Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan Türkiye'nin büyük zarar gördüğünü belirterek, terör kampları ve teröristler temizlenince askerlerimiz geri dönecek. Bunun mecbur kaldığımız son harekat olmasını diliyorum. Hareketimiz sınırlı; orada kalmaya hiç niyetimiz yok" dedi.

Başbakanlık Sözcüsü Murat Ersavcı da BBC'nin sorularını yanıtlarken, PKK'ye'sağlanan lojistik desteğe son verilmesi ve bölgenin teröristlerden temizlenmesinin amaçlandığını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü harekat ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Karayalçın Irak'taki kalıcı çözüm modelinin, bölgedeki Kürtler için Irak Anayasası'nda 1970 ve 1974 yıllarında yapılan değişiklikler çerçevesinde öngörülen özerklik modeli için Kürt grupları ve Bağdat yönetimi ile temas halinde bulunularak sağlanacağını bildirdi.

4 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nce bölücü terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta sürdürülen "Çelik Harekatı"nı yöneten Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı Diyarbakır'da operasyonun altıncı gününü değerlendirdi. Kundakçı, "Hedeflere, planlanandan daha kısa bir sürede ulaşıldığını belirterek, teröristlerin panik içinde dağıldıklarını kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu da operasyonla ilgili olarak Diyarbakır'da düzenlediği brifingle, harekatın başlangıcından bu yana terör örgütünden çok sayıda kayıplar olduğunu belirterek, harekat bölgesinde zarar gören hiçbir köyün bulunmadığın bildirdi ve bu tür iddiaların birtakım çevrelerce kasıtlı olarak propaganda amacıyla kullanıleliğini söyledi.

5- Güneydoğu'da "güvenlik" nedeniyle köyleri boşaltılanlarla yakılanları ev sahibi yapmak için başlatılan çalışmaların proje aşaması tamamlandı. Şehircilikten sorumlu Devlet Bakanı Salih Sümer, Cumhuriyet gazetesine proje ilgili olarak verdiği demeçte, proje için Avrupa Iskan Fonu'ndan kredi de sağlandığını, Batman ve Diyarbakır'ın pilot bölge seçildiğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, RP Grup Başkan Vekili Şevket Ka-zan'ın soru önergesi üzerine yılbaşı itibariyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 12 ilde ne kadar köy boşaltığını ayrıntılarıyla açıkladı. Menteşe, Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir illerde "bölücü terör örgütünün baskıları sonucu" 476 köy ve 919 mezranın boşattığını, 225 bin 283 kişinin göç ettiğini bildirdi.

7- Türk bandıralı "Barbaro Oktay" adlı kuru yük gemisi ile İstanbul Bo-ğazı'ndan geçiş yapmakta olan Çin bandıralı "Quxuan Hai" adlı kuru yük gemisi Haydarpaşa Limanı açıklarında çarpıştı. Kaza üzerine jstanbul Liman işletmeleri Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul Boğazından geçişleri durdurarak gerekli kurtarma çalışmalarını başlattı.

8- Kuzey Irak'taki Kürt gruplarından Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) yetkilileri, Ankara'deki Temsilcileri Şefin Dizai ile birlikte Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı'nı ziyaret ederek, TSK ile işbirliği isteklerini yinelediler ve hareket bölgesinde olduklarını öne sürdükleri siviller konusunda endişe duyduklarını açıkladılar.

9- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, WashJngton ve New York'ta bir haftadır sürdürdüğü temaslarını dün tamamladı. Yılmaz ziyaretinin son gününde Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda temasları hakkında bilgi verdi. Cumhuriyetçi Parti'nin davetlisi olarak ABD'ye giden Yılmaz, dün New York'ta iş çevreleriyle temaslarda bulundu, New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post gazetelerinin yayın kurullarıyla görüştü. Yılmaz görüşmelerinde "Türkiye'deki insan hakları ihlallerini olduğundan fazla abartmanın, köktendincilerin ekmeğine yağ süreceği ve Türk kamuoyunda ters tepki yaratacağı" uyarısında bulundu.

10- ABD Savunrna Bakanı William Perry PBS televizyonunun bir programında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Kuzey Irak operasyonu ve tampon bölge girişimi ile ilgili sorularını yanıtlarken, "Türkiye'nin terörizm konusundaki kaygılarını anlıyoruz ve ABD yönetimi olarak sempati ile bakıyoruz" dedi. Perry, Türk askerlerinin Kuzey Irak'ta kalış süresini uzatacak girişimlere karşı olduklarını da söyledi.

11- Batı'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik operasyonuna tepkiler büyüyor. Almanya Çalışma Bakanı Norbert Blum, Bild am Sonntag gazetesinde yayımlanan bir yazısında "Türklerin Kürtlere hayvanlardan daha kötü davrandığını" ileri sürdü. Blum, "NATO, Kürtlerin insan haklarının ihlal edilmesine tepkisiz kalamaz" dedi.

AFP'nin haberine göre Hollanda Başbakanı Wim Kok, basına yaptığı açıklamada Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyona bir an önce son vermemesi durumunda AB ile gümrük birliği anlaşmasının tehlikeye gireceğini söyledi, İngiltere de yayımlanan Independent gazetesinde dün yer alan "AB'nin uyarısını dikkate almayan Türkiye, Kürtlere saldırıyor" başlıklı haber yorumda, AB (Hollanda, Fransa ve ispanya'dan oluşan) troykasının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonunun gümrük birliğini engelleyebileceği uyarısında bulunmak üzere Ankara'ya geldiği belirtildi.

Fransa'da da Le Figaro gazetesi Kuzey Irak'taki 5 günlük operasyondan sonra "Ankara'nın çıkış kapısı aradığını" öne sürdü.

12- Burundi'nin başkenti Burujmura'da Hutular ile Tutsiler arasında meydana gelen çatışmalarda 40 kişinin öldüğü bildirildi.

26 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel AFP'ye verdiği demeçte, Kuzey Irak'taki harekatın günler ve haftalarla değerlendirilemeyeceğini belirterek, "En çok 1 yıl sürebilir. Ancak bölgede kesinlikle kalıcı değiliz. Tampon bölge gibi çözümler de düşünmüyoruz. 220 kilometre genişliğinde, 45 kilometre derinliğinde bir alan söz konusu" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anadolu Grubu'nca İstanbul'da düzenlenen "Günümüz Türkiyesi'nin Siyasi Görüntüsü ve Beklentiler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce Kuzey Irak'ta yapılan harekat, Türkiye'de seçim, Gümrük Birliği, Üniversitelerde ve İstanbul'da meydan gelen olaylar konusunda da bilgi verdi.

3- Dışişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta devam eden harekatını değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Karayalçın, TSK'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü harekat konusunda Türk ve dünya kamuoyunun bilgilendirilmesi için iç ve dış basına "operasyon yaptıklarının" bildirildiğini ve operasyona ilişkin bilgilendirme yöntemiyle, önemli yeniliklerin uygulamaya konulduğunu, hükümetin ilkez Genelkurmay Başkanlığı'ndan önce bir askeri harekatı Türkiye ve dünyaya duyurduğunu vurguladı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askerini hemen çekmesi gerektiğini belirterek, Türkiye ABD'nin planlarına taşeronluk yaptığı yolunda endişeleri bulunduğunu söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş MHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasının henüz gerçekleşmediğini ancak kalkınmanın mümkün olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin dünya milletleri arasında dikkatle izlenen bir ülke olduğunu belirtti.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Burdur bölge toplantısında yaptığı konuşmada, bölgesinde istikrarlı bir Türkiye istemeyen güçlerin, Türkiye'nin dikkatini Güneydoğu bölgesine çekerek Kıbrıs'ta bir oldu bitliye gidebileceklerini belirterek, daha sağlıklı kararlar alınabilmesi için hükümettin iç ve dış meselelerde TBMM'ye gerekli bilgiler aktarmasını söyledi.

7- YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta, Körfez Savaşı sonrasında yaşanan otorite boşluğuna dikkat çekerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede siyasi durum belirginleşinceye, otorite boşluğu giderilinceye kadar kalmalıdır. Bu Türkiye'nin ve bölge ülkelerinin menfati açısından önemlidir" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak harekatının yanı sıra, yurt içinde de kesintisiz şekilde operasyonlara devam edildiğini belirterek, Türk milletinin düşmanı terör örgütü PKK'dan bir tek terörist kalmayana kadar bu mücadele devam edecek" dedi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetlerince Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda toplam 9 PKK'lı terörist öldü, 5 PKK'lı terörist de teslim oldu.

10- Sinema sanatçısı Belgin Doruk İstanbul'da öldü.

11- Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kömür ocağında meydana gelen grizu patlaması sonunda 45 işçi göçük altında kaldı. Patlamada 2 işçi öldü, 9 işçi de yaralandı.

12- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Amerika'da çeşitli yayın organlanlarında son günlerde çıkan haber ve yorumlara cevaben, yazı işleri müdürlerine gönderdiği mesaj ile Türk Silahlı Kuvvutleri'nin (TSK) Kuzey Irak harekatıyla ilgili konularda bilgi vererek, Batı basınını da propagandalara alet olmaması konusunda uyarıda bulundu.

27 MART 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyelerini kabuletti. Nazmi Bilgin konuşmasında Kuzey Irak'taki operasyon nedeniyle "Haydi Türkiye, Mehmetçik'le Elele" adlı bir kampanya başlattıklarını bildirdi.

Başbakan Çiller ise Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyonun en kısa zamanda tamamlanarak, bir an önce geri çekilmeyi amaçladıklarını söyledi.

2- Hükümetin CHP kanadında yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Gaziantep Milletvekili Hikmet.Çetin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanlığına, izmir Millletvekili Erdal inönü Dışişleri Bakanlığına, içel milletvekili Aydın Güven Gürkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, İstanbul Milletvekili Mehmet Moğultay Adalet Bakanlığına, Muğla Milletvekili Erman Şahin Bayındırlık ve Iskan Bakanlığına, Bartın Milletvekili Hasan Akyol Sanayi ve Ticaret Bakanlığına, İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş Kültür Bakanlığına, Kırklareli Milletvekili irfan Gürpınar Turizm Bakanlığına, Hatay Milletvekili Onur Kumbaracıbaşı, İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, Sivas Milletvekili Ziya Halis ve Aysel Baykal Devlet Bakanlıklarına atandılar.

3- ABD'den dün dönen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD'nin Kuzey Irak'taki operasyonu anlayışla karşıladığını belirterek "Harekat uzun sürerse bir çok devlet gibi ABD'nin de tepkisi ortaya çıkar" dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki harekatın başarıyla devam ettiğini, ele geçirilen terörist sayısının 184'ü ölü, 12'si sağ olmak üzere 196'yı bulduğunu belirterek şehit sayısının 17, yaralıların ise 23 olduğunu söyledi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 150. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen "Polis Halk işbirliği" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de yaşanan olaylardan sonra polisin eleştirildiğini belirterek "Polis Teşkilatfm yıp-ratmamaya azami dikkati göstermeliyiz" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar da konuşmasında, polisin hareket serbestisi olmadığını, kanunlar çerçevesinde görevini yerine getirdiğini söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantsında, MHP olarak Türkiye'de huzur ortamının devamından yana olduklarını belirterek "Türkiye dışardan gelen baskılara boyun eğmemeli-dir" dedi.

7- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak harekatını protesto amacıyla, Almanya'nın Türkiye'ye satmayı düşündüğü 2 firkateyn için vereceği 150 milyon marklık yardımı donduracaklarını bildirdi.

8- Özbek devlet radyosu tarafından yapılan açıklamada, Özbekistan Devlet Başkanı islam Kerimov'un görev süresinin 2000 yılına kadar uzatılması için dün gerçekleştirilen referanduma katılan seçmenlerin yüzde 99.9'u kabul oyu kullandı.

9- Kuzey Irak'taki Talabani ve Barzani güçleri arasında son 3 gün içinde meydana gelen çatışmalarda 150 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Interfaks haber ajansının bildirdiğine göre, Rus ordusunun Çeçe-nistan'a karşı yaptığı operasyonlarda bir mülteci kampının bombalanması sonucunda 60 kişi hayatını kaybetti.

11- Burundi Devlet Başkanı Sylvestre Ntibantunganya Fransız radyosuna yaptığı açıklamada, başkent Bujumbura'daki etnik çatışmalarda 150 kişinin öldüğünü söyledi.

28 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile kabinenin yeni CHP'li bakanlarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek gürüştü.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in 24 Mart tarihinde kabul ettiği AB Troykası üyeleri; Dönem Başkanı Fransa, Almanya, ispanya dışişleri bakanları ile yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'a ilişkin sorulara verdiği yarıtlar hakkında bilgi verildi. Söz konusu görüşmede, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'in, "Türkiye'nin Kuzey Irak'ta kalma hakkı var mı?" şeklindeki sorusuna DemireTın "Türk Silahlı Kuvvetleri görevini tamamladıktan sonra neden Kuzey Irak'ta kalsın. Tabii ki operasyon biter bitmez dönecektir. Operasyonun günler ve haftalar değil, aylar alabileceğini söylemeliyim. Ama bir yılı geçmez" yanıtını verdiği bildirildi.

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel konuyla ilgili olarak Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, "Türk ordusunun sürekli Kuzey Irak'ta kalamayacağını" belirterek, "Eğer söylediklerimiz dikkate alınmazsa hibe yardımını durdurduğumuz gibi askeri yardımı da durduracağız" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kuzey Irak harekatına yönelik Batı'dan gelmeye başlayan tepkilere, "Meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz" dedi. Başbakan Çiller, bölgedeki sivil halkla askerin kucaklaştığını ve zarar verilmediğini belirtirken, terör örgütünün kökü kazınana değin harekatın süreceğini bildirdi ve PKK'ya katılan gençlere "Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmaları" çağrısında bulundu.

4- Başbakan Tansu Çiller tarafından yayımlanan genelgeyle, Türkiye'nin yurtiçi ve yurtdışında tanıtımında, Devlet Tanıtma ve Koordinasyon Kurulu'na önerilerde bulunmak üzere, yüksek istişare kurulunun kurulacağı bildirildi. Kurul üyeleri Başbakan tarafından eski başbakanlar, genelkurmay başkanları, başbakan yardımcıları, dışişleri bakanları ve MiT müsteşarları arasından belirlenecek.

5- Bakanlar Kurulu CHP'li yeni bakanlarla ilk toplantısını yaptı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna toplantı ile ilgli verdiği bilgide, Başbakan Tansu Çiller'in, önemli ve öncelikli meseleleri; terör, ekonomi, gümrük birliği ve demokratikleşme şeklinde ayırarak bir değerlendirme ve bilgilendirme yaptığını söyledi.

6- Genelkurmay Basın Sözcüsü Doğu Silahçıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürdüğü sınır ötesi harekatın 9.uncu gününde, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, birliklerin sıcak temas sağladığı bölgelerde meydana gelen çatışmalarda 62'si Hakurk'ta, 8'i Sindi boğazında olmak üzere toplam 70 teröristin ölü ele geçirildiğini söyledi. Kurmay Albay Silahçıoğlu, dün itibariyle bölgede ele geçirilen terörist sayısının 269'u ölü, 12'si sağ olmak üzere 281'e ulaştığını belirtti.

7- Yeni Demorasi Hareketi (YDH) lideri Cem Boyner Genel Yönetim Kurulu toplantısından önce yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağ-sol, serma-ye-emek ikilemine son vereceklerini ve bütün farklı kesimleri "öre öre" iktidara geleceklerini söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın Silopi ilçesi Gürümlü köyüne baskın düzenleyen PKK'lı teröristler, ikisi çocuk 4 kişiyi öldürdü, 5 vatandaşı da yaraladı.

Kuzey Irak'taki operasyonu izlemek ve kendi hükümetlerine bilgi vermek için Harekat bölgesine gelen ingiliz parlamenterler Anne Clayd ve Clive Forness, katliamın yapıldığı Gürümlü köyü'ne gelerek yetkililerden bilgi aldılar ve daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Parlamenterler, "Üzücü bir olay. Yeni üzüntülerin meydana gelmemesini diliyoruz. Dileğimiz çok kısa sürede biter. 1979'dan beri devam ediyor. Türkiye terörizme karşı verdiği mücadelede haklıdır" dediler.

9- Uluslararası Orta Asya Cumhuriyetleri Petrol ve Doğalgaz Boru Hatları Konferansı İstanbul'da başladı. Petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinin tartışıldığı ve çeşitli görüşlerin sunulduğu konferansın açış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Orta Asya ve Hazar petrollerinin taşınması ve yatırımların gerçekleşmesi durumunda bölgeye barışın geleceğini söyledi.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Marc Grossman Başbakan Tansu Çil-ler'le görüşerek, Türkiye'nin PKK'ya yönelik Kuzey Irak'ta yürüttüğü askeri operasyonun boyutları, süresi ve sivillerin durumu konusunda ABD'nin endişelerini dile getirdi. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Erdal inönü, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ve Dışişleri eski Bakanı Murat Karayalçın da katıldı.

Büyükelçi Grossman, ayrıca RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de ziyaret etti.

11- isviçre'nin Cenevre kentinde, 200 kadar PKK militanı BM ofisini basarak, güvenlik görevlileri ile çatıştı.

12- Rusya Hava Kuvvetleri'nin, Çeçenistan kuvvetlerinin ana karargahı

Şali ve çevresindeki yerleşim birimlerini yoğun biçimde bombalamaya başladıkları bildirildi.'

13- Cezayir'de ordu birlikleri tarafından Islami Selamet Cephesi mensuplarına karşı düzenlenen dört operasyonda, her iki taraftan 2 bin 500 dolayında kişinin öldüğü bildirildi.

14- 67. Oscar Akademisi ödülleri sahiplerini buldu. Forrest Gump en iyi film seçilirken, filmin yönetmeni Robert Zemeckis en iyi yönetmen, başrol oyuncusu Tom Hanks de en iyi erkek oyuncu Oscarı'nı aldı. En iyi kadın oyuncu ödülünü ise "Blue Sky" filmindeki rolüyle jessica Lange aldı.

29 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde, İstanbul iş Hayatı Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kahraman ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde, "Türk işadamları olarak yanlız Batı pazarına değil, etrafımıza ve dünyanın başka ülkelerine bakarak ilgi sınırlarımızı geliştirmeliyiz" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Hentbol Milli Takımı'nın Kıbrıs Rum Kesimi ite yapacağı maçla ilgili olarak meydana gelen gelişmeleri eleştirdi.

Yılmaz ayrıca, Kuzey Irak harekatı, Hükümetin CHP kanadında yapılan kabine değişikliği ve Amerika'ya yapmış olduğu ziyaretini değerlendirdi.

3- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek yaptığı yazılı açıklamada, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun, Sümerbank A.Ş'nin blok satışına ilişkin ihaleyi iptal ettiğini açıkladj. Erek, bu kararın verilen en yüksek teklifin yeterli görülmemesi üzerine alındığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği basın toplantısında, Almanya'nın, Kuzey Irak harekatına tepki olarak iki adet firkateynin yapımı için verdiği 150 milyon marklık hibe yardımını kesme ve Körfez Sava-şı'nın ardında açılan 1,5 milyar mark tutarındaki askeri malzeme yardımının 148 milyon marklık kalan bölümünü vermeme kararlarını değerlendirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, dün ABD'nin Ankara Büyükelçisi Marc Grossman ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

6- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 27 Mart yerel seçimlerinin birinci yılında yerel yönetimlerin iyi bir sınav vermediklerini belirterek, RP'li belediyelerin vaadlerini yerine getiremediklerini, büyük projelerin askıya alındığını, ekmek, doğalgaz ve ulaşıma yüksek düzeyde zam yapıldığını söyledi.

7- TOBB Başkanı Yalım Erez Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta bölücü terör görgülü PKK'ya yönelik sınır ötesi harekat ile bu harekatın gümrük birliğine olası etkilerini ve Almanya'nın tepki olarak 50 milyon marklık yardımı dondurma kararını değerlendirdi.

8- TEM Otoyolu'nda meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

9- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen, "StuttgarterZeitung" gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'da son günlerde Türk vatandaşlarına ait işyeri, dernek, kuruluş ve camilere yönelik saldırıların artarak devam etmesi üzerine daha sıkı güvenlik önlemleri alınmasını istedi.

10- AFP'den yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ın Erbil kenti çevresinde Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtsever Birliği (KYP) güçleri arasındaki çatışmalarda 200'den fazla peşmerge ve 6 sivilin öldüğü bildirildi.

30 MART 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün Çeçenistan Dayanışma Komitesi Başkanı Hilmi Ünal ve beraberindeki 45 kişilik heyeti Çankaya Köş-kü'nde kabul etti.

Çeçenistan Dayanışma Komitesi Başkanı Hilmi Ünal kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Demirel'den, Çeçenistan'da en kısa zamanda kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve Türkiye'de toplanan insani yardımların bir an önce ulaştırılması için Türkiye Cumhuriyeti olarak aktif girişimlerde bulunmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel de heyetin istekleri Konusunda, "insani yardımların gitmesi nerden tıkanıyorsa, o tıkanıklıkları gidermeye çalışalım. Yirmiden fazla devlet başkanıyla bu konuda görüştüm. Ben kalıcı ateşkesin sağlanması için elimden geleni yaptım" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a yapılan askeri operasyonun genel gidişatı ve kaydettiği aşamalar yeniden değerlendirildi.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, askeri harekatın başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Aktuna, Bakanlar Kurulu'nda ayrıca Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de meydana gelen olaylar, Sorgun'da bir maden ocağında meydana gelen patlama ve ekonomik yatırımlar gibi konuların ele alındığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmesinden sonra ilk basın toplantısını düzenleyen Erdal inönü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyonun, dış dünyada bazı yanlış anlamalara yol açtığını belirterek, "Bu harekat sadece halkımızı korumak, kendimizi savunmak için gerçekleştirilen bir operasyondur" dedi. Bölgedeki bölücü terör örgütü kampları etkisiz hale gelir gelmez Türk ordusunun çekileceğini ve bu konuda dış basında birçok yanlış yorum çıktığını da vurgulayan Dışişleri Bakanı inönü, "Yanlış anlamalar, harekatın sürekli olacağı ve Irak'ın bir bölümünü işgal edeceğimiz şeklindedir. Bunlar kesinlikle söz konusu değildir. Ancak şu bilinmelidir ki Türk ordusu bölgeden çekildikten sonra bölücü terör örgütünün yeniden üsler kurmasını, Türkiye'ye saldırılar düzenlemesini önlemek için gerekli önlemler alınacaktır" dedi.

4- TBMM Dışişleri Komisyonu'nca, Bosna-Hersek'e yönelik silah ambargosunun kaldırılmasını öngören geçici yasa teklifi kabul edildi.

5- Ankara Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, iki gün süren "Polis - Halk işbirliği Sempozyumu" nün kapanış konuşmasında, önümüzdeki günlerde sivil toplum ve demokratik kitle örgütleriyle benzer toplantılar düzenleyeceklerini söyledi.

6- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE) tarafından yapılan açıklamada, geçen yılın ocak ayına göre 1995 yılı ocak ayında ihracatta yüzde 18.1 oranında artış, ithalatta ise yüzde 2.6 oranında gerileme olduğu bildirildi.

7- Türkiye'nin BM Cenevre Otisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gündüz Aktan, New York'ta BM Mülteciler Yüksek Komiseri Ogata ile görüştü. Gündüz Aktan yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'taki mülteci kamplarına bölücü teröristlerden sızmalar olabileceği konusunda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ni (UNHCR) uyardığını söyledi. Ogata ise (UNHCR)'nin Kuzey Irak'taki sığınmacı kamplarına, uluslararası korumalardan yararlananlar dışındakilerin girmelerini kesinlikle istemediklerini, bu nedenle sadece UNHCR'nin kaydını yaptığı ve kimlik verdiği kimselerin kamplara nakledildiğini söyledi. Ogata ayrıca, UNHCR ile Türkiye arasında Kuzey Irak'taki sığınmacılar konusunda tesis edilen yakın ve sürekli işbirliğinden duyulan memnuniyeti de dile getirerek, "Türk ordusunun harekatın başından bu yana siviller için özen gösterdiğinin tespit edildiğini" kaydetti.

8- Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Emre Gönensay Washington'da, Avrupa ve Kanada işlerinden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke ile Türkiye-ABD Ortak Ekonomik Komite toplantısına katıldı. Gönensay, basına kapalı olarak yapılan toplantılara ilişkin bilgi verirken, Holbrooke'nin toplantıda, Türk ekonomisinin ABD için önemini vurguladığını, ayrıca "Soğuk savaşın sona ermesiyle, Türkiye'nin bir "cephe ülkesi" haline geldiğini ve çok yönlü tehdit altında bulunduğunu" söylediğini açıkladı.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'a yapılan askeri operasyonu bahane ederek Türkiye'ye yapılacak yardımların dondurulması için çaba gösteren muhaletet partilileri eleştirerek, Kuzey Irak'ı iç politikada kullanarak menfaat sağlamaya çalışmakla suçladı. Almanya Dışişleri Bakanı Kinkel, ekonomik sorunları, insan hakları gibi sorunlarının yanı sıra köktendincilik gibi sorunlarla karşı karşıya olan Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin Avrupa'dan kopmaması için bunun gerekli olduğunu söyledi.

9- Müslüman ve Arap Halkları Konferansı Sudan'ın başkenti Hartum'da başladı. 80 ülkeden 300 radikal islamcının katıldığı konferansta Cezayir, Afganistan, Çeçenistan ve Keşmir gibi islam kaynaklı çatışmalara sahne olan Müslüman ülkelerdeki durum tartışıldı.

10- Çeçenlerin, başkent Grozni'in düşmesinden sonra yeni başkent olarak ilan edilen Şali'de, direnişlerini sürdürmek üzere dağlara çekildikleri bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ABD'nin Indiana Üniversitesi'de yaptığı konuşmada, Rusya'nın Çeçenistan müdahalesini trajik bir hata olarak değerlendirdi. Christopher, Rusya'yı, "Çeçenistan'a müdahalesine devam ederek, uluslararası örgütlerle gelişmekte olan ilişkilerini tehlikeye sokabileceği" şeklinde uyardı.

31 MART 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı. Yılmaz, Kuzey Irak'a düzenlenen sınır ötesi harekat konusundaki gözlemlerini aktardı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de Alevilik konusunun, etnik sorunlar gibi çok uzun bir süre tabu olarak görülmesi nedeniyle tartışılmadığını vurgulayarak, "Şimdi bu gecikmenin bedelini ödüyoruz" dedi. Aleviliğe yaklaşım konusunda köklü tavır değişikliğine gereksinim bulunduğunu belirten Yılmaz, İstanbul Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'deki olaylar sırasında polisin, donanım eksikliği nedeniyle gereksiz yere silah kullandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, Anadolu Ajansı'nda (AA) geçen hafta yaşanan işten çıkarma olayları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, çalışanların işlerinden olmalarını istemediklerini, AA'da oluşan sorunların çözümü için yardımcı olacaklarını söyledi. Aktuna, daha sonra AA Genel Müdürü Ekrem Karaismailoğlu ile bir görüşme yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada bu tür girişimlere izin vermeyeceklerini, AA'da yaşanan işten çıkarma olayını kınadıklarını söyledi.

4- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 3 yıl önce Resmi Gazete'de yayımlanarak "iç hukuk kuralı" haline gelen ve kamu çalışanlarına örgütlenme özgürlüğü getiren 87 ve 151 sayılı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerinin yargı organlarınca gözardı edilmesinin yasaya aykırı olduğu belirtilerek, enerji işkolunda örgütlü olan Ener-Sen'in "memur sendikalarının yasal olmadığı" gerekçesiyle kapatma kararını bozdu,

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis ve Şırnak'ta düzenlenen operasyonlarda 29 terörist öldürüldü.

6- Karabük Demir Çelik (KARDEMlR) Fabrikalan'nın işçilere ve yöre halkına devrine ilişkin sözleşme imzalandı.

7- AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Alain Juppe Alman haber ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, Fransa'nın Türkiye'ye silah sevki-yatına başlayacağını ve ilk aşamada askeri amaçlı helikopterlerin Türkiye'ye sevkedileceğini söyledi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd Bonn'da bir araya geldi. Görüşmeden sonra iki bakanın yaptığı ortak açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenlediği sınır ötesi harekata son verilmemesi durumunda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği Anlaşması'nın imzalanmasının tehlikeye gireceğini belirtiler.

9- Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Mierlo özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenlemiş olduğu operasyon nedeniyle Türkiye'ye silah satış izinlerini durdurduklarını açıkladı.

10- Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nden isviçre'de yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Kuzey Irak'taki sivil halka yardım edilmesine izin vermediği gerekçesiyle protesto edildi.

11- Belçika Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK yanlılarının sürgünde Kürt Parlamentosu kurma girişimlerine izin verilmeyeceği belirtildi.

12- BM Güvenlik Konseyi Libya'ya uygulanan ambargonun 4 ay daha uzatılmasını kararlaştırdı.

13- Rusya Başbakan Yardımcısı Oleg Soskovets Itar Tass ajansına yaptığı açıklamada, Çeçenistan'da aktif savaş döneminin tamamlandığını söyledi. Şali kentinin Rus birliklerinin denetimine geçtiğini belirten Soskovets, hür seçimler yapılması için gerekli işlemlerin başladığını belirtti.

14- Romanya'da meydana gelen uçak kazasında 59 kişi öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106