26.2.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1995

1 ŞUBAT 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin yerel seçimleri kazandığı Manisa'nın ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, şimdiki hükümetin iktidara gelirken memuru, emekliyi ve işçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini söylemesine rağmen bugünkü enflasyonun ülke tarihinin en yüksek değeri olduğunu söyledi. Yılmaz, "Gerekirse azınlık hükümeti kurarız. Kimse, bu hükümet giderse ülkenin hali ne olur diye düşünmesin" dedi.

2- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Bosna-Hersek Büyükelçisi Hayrettin Somun'u kabul etti. Büyükelçi Somun kabulde yaptığı konuşmada, Bos-na-Türkiye Dostluk Derneği'nin vakıf haline dönüştürülmesini isteyerek, "Böylece Bosna'ya gönderilen yardımlar tek elden yürütülür ve daha iyi yönetilir" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı yazılı açıklamada, dün Boğaziçi Köprüsü'nde Çeçenistan olaylarını protesto eden gruptaki yaşlı bir kadını yumruklayan emniyet amiri ve başkomiseri, geçici olarak görevden uzaklaştırdıklarını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Yunanistan'ın Batı Trakya Türk azınlığına karşı izlediği ayırımcı siyasetin biran evvel değiştirilmesinin, Türkiye'nin olduğu kadar tüm uluslararası camianın beklentisi olduğunu söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Kazakistan ve Azerbaycan petrolünü batıya taşıyacak Akdeniz Petrol Boru Hattı'na ABD'nin destek vermesinin projenin hayata geçirilmesini hızlandıracağını söyledi.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Topaktaş, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirerek, hükümetin iç ve dış politikada iflas noktasına geldiğini ve kredi limitini doldurduğunu söyledi.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halk Bankası'nın eski genel müdürü ile yöneticileri hakkında bankayı zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açtı.

8- Haliç Köprüsü'nün ayağına bomba yerleştirmek isteyen terörist, bombanın elinde patlaması sonucu öldü.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyaret için gittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirel, Türkiye'de köktendincilik tehlikesi olup olmadığını soran bir gazeteciye, "anayasa ve yasaların bu yönde bir rejime olanak tanımadığı" cevabını verdi. Demirel, "Türkiye'de yasalar var; ırkçı, dinci partiler yasalara göre kurulamaz. Kurulursa ülkenin hakimleri, savcıları kapatır. Ayrıca laisizm, Türkiye'de din özgürlüğünün de güvencesidir" dedi.

10- Avrupa Adalet Divanı, Yunanistan'ın Makedonya'ya uyguladığı ekonomik ambargoyu görüşmek üzere Lüksemburg'da toplandı.

11- BM Sözcüsü Christopher Gunness Reuter'e yaptığı açıklamada, Krajina Sırplarının, Bihaç bölgesinden geri çekilecekleri yolundaki sözlerine rağmen tüm birliklerini Bihaç bölgesine yerleştiklerini söyledi ve bu durumu kınadıklarını belirtti.

2 ŞUBAT 1995

1- Özelleştirme Yüksek Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Çiller toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu zorlukların en önemli nedeninin özelleştirmede yaşanan gecikme olduğunu söyledi. Başbakan Çiller, toplantıdan sonra Başbakanlık binasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Hindistan'da yaptığı açıklamaların hatırlatılması ve "Hükümeti kurma görevini size vermeyebileceğini söylüyor. Ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine "Hükümet devam ediyor. Yeni hükümet kuruluyor diye bir şey yok ki" dedi.

Devlet Bakanı Ali Şevki Erek ise Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 20 Mayıs 1992 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsamına alınan Et ve Balık Kurumu (EBK)'nin 1.5 trilyona Hak-İş ve Öz Gıda-İş tarafından oluşturulan ortak girişime devredileceğini, kurumun 9.5 trilyonluk borcunun da devlet tarafından üstlenileceğini bildirdi.

2- Devlet Bakanı Onay Alpago İstanbul'da yerel yönetimler tarafından kapatılan kadın misafirhanelerinden ilkini hizmete açtı. Alpago, Devlet Bakanlığı bünyesinde İstanbul'da ilk olarak açılan kadın misafirhanesi hakkında bilgi verirken, aile içi istismara, şiddete uğrayan yardıma muhtaç kadınların çocukları ile birlikte gereksinim ve güvenliklerini sağlamak amacıyla açıldığını vurguladı.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, ABD yönetiminin dün Kong-re'ye sunduğu 191 ülkeyi kapsayan raporunda, "Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin 1994 yılında büyük ölçüde kötüleştiği, polis ve güvenlik güçlerine ağır işkence suçlaması getirdiği yolundaki açıklamalarıyla ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında; ABD yönetiminin iç kamuoyunun etkisinde kaldığını savunarak "insan hakları ve demokratikleşme konusu zaten bizim de çaba harcadığımız konular. Bu konuda bize baskı yapılmasına gerek yok" dedi.

4- DYP Genel idare Kurulu toplanarak, bugünkü hükümet ve koalisyonun devamına karar vermek veya gerektiğinde yeni koalisyon hükümetleri kurabilmek için Başbakan Tansu Çiller'e tam yetki verdi. Kurul, DYP'nin kongre takviminin 15 Nisan'da başlatılmasını da kararlaştırdı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul II Merkezi'nde basınla sohbet toplantısı düzenledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu bunalımlı ortama bir de hükümet ortaklarından birinin "kendi iç bunalımı"nın eklendiğini belirten Ecevit, SHP-CHP birleşmesini, "Ergeç birleşecekler, ama bütünleşeme-yecekler" sözleriyle değerlendirdi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin menfaati için derhal bir DYP-ANAP koalisyonu kurulması ve seçim sisteminin değiştirilerek, bu yıl seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

7- SHP ve CHP liderlerinin genel başkan adaylığı konusunda uzlaştıkları eski Dışişleri Bakanı, Gaziantep Milletvekili Hikmet Çetin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıkladı.

8- İstanbul'da gelecek yıl 3-4 Haziran tarihinde yapılacak BM insan Yerleşimleri Konferansı'na (HABlTAT II) sunulacak Türkiye Ulusal Raporu'nu hazırlamak üzere oluşturulan ulusal komitenin ikinci toplantısı Ankara'da başladı.

iki gün sürecek toplantının açılışında konuşan Toplu Konut idaresi (TO-Kl) Başkanı Yiğit Gülöksüz, konferansa 184 ülkeden resmi delegasyonun yanı sıra uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılacağını bildirdi. BM Genel Kurulu'nun konferansa "mümkün olan en üst düzeyde katılım" olması yönünde karar aldığını belirten Gülöksüz, bu nedenle toplantının "yüzyılın son zirvesi" olacağını söyledi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan HABlTAT II Genel Sekreter Yardımcısı Jorge Wilheim de Ulusal Komite Toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

9- Sağlık Bakanlığı'nın Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerinde önerilen ve Bakanlık tarafından onaylanan "Hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında hastaya moral vermek amacıyla din görevlisi bulunması" görüşü doğrultusunda müftülükler, hastanelerde görev yapacak imamları seçmeye başladı.

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi uyarınca hastanelerde görevlendirilecek din görevlilerinin yükseköğretim görmüş ve insan ilişkileri gelişmiş çalışanlardan seçileceğini açıkladı.

Öte yandan kararla ilgili olarak bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Zeki Karagülle, hastanelerde başta doktor olmak üzere sağlık personeli ve araç-gereç sıkıntısı çekildiğini belirterek "Hastanelerin çözülmesi gereken yığınla sorunu varken, Bakanlık sağlık sorununa verdiği önemi imam önererek gösteriyor" dedi.

10- Can yayınları tarafından basılan ve 20 edebiyatçının yazılarının bulunduğu "Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye" isimli kitap, Yaşar Kemal'in yazıları nedeniyle İstanbul I.No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararı ile toplatıldı. Mahkeme toplatma kararına gerekçe olarak, Yaşar Kemal'in kitapta yer alan "Türkiye'nin üstündeki Kara Gökyüzü" ve "Zulmün Artsın" başlıklı iki yazısını gösterdi.

Bu arada kapatılan Özgür Gündem gazetesinin devamı olduğu gerekçesiyle Özgür Ülke gazetesinin, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nce toplatılmasına karar verildi.

11- Hindistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ziyaretinin son gününde, Türkiye'nin Bombay Fahri Konsolosu Sahsikant Garware tarafından düzenlenen toplantıda bir konuşma yaparak, Türkiye'nin "bölgesel güç" olmayı vaat eden bir ekonomik yapıya sahip bulunduğunu belirtti ve "Türkiye yatırım yapmak için güvenli bir yerdir" dedi.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye, İngiltere, Fransa ve italya arasında yapılan istişare toplantılarında, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girme konusunda çok önemli bir adım attığını söyledi.

Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd ile yaptığı görüşmenin ardından Türk gazetecilere bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Karayalçın, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve gümrük birliğine girmesinin, taraf olduğu uluslararası anlaşmaların bir sonucu olduğunu, Kıbrıs ya da insan hakları konularıyla bağlantı kurulmasına Türkiye'nin razı gelmeyeceğini söyledi.

13- ingiliz parlamenter Lord Finsberg tarafından hazırlanan Kıbrıs raporu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi.

Oylama öncesinde Genel Kurul'da konuşan AKPM Türk Heyeti Başkanı ve DYP Milletvekili Sait Kemal Mimaroğlu, raporun soruna adil bir çözüm getirmediğini belirterek, Türk parlamenterlerin katılmadığı siyasi komisyon oturumunda, raporun içeriğinin değiştirilmesini eleştirdi.

14- Yunanistan Genelkurmay Başkanı Amiral Hristos Limberis, Atina'da Fransa Genelkurmay Başkanı Amiral Jacques Lanxade ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ege'de gerginliğin giderilmesi için dolaylı olarak Türkiye ve NATO'nun yerine getirmesini istediği 4 şart öne sürdü. Limberis, bu şartlarla ilgili olarak "Türkiye Ege üzerindeki niyetlerini değiştirmeli, Nato Çevik Kuvvet Tümeni Selanik'te konuşlandırılmalı ve Larisa karargahları ile ilgili kararlar NATO tarafından derhal uygulanmalı" şeklinde konuştu.

Fransa Genelkurmay Başkanı Amiral Lanxade ise Ege'de ciddi askeri olayların önlenmesi için Yunanistan'a ve Türkiye'ye ölçülü ve dikkatli hareket etmeleri tavsiyesinde bulundu.

15- Dört gün sürecek zirve için Kahire'de bir araya gelen İsrail Başbakanı Izak Rabin, Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Hüseyin, Suriye'nin karşı koyması nedeniyle çıkmaza giren Ortadoğu barış süreci ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması konularını görüşmeye başladılar.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ı da,Kahire zirvesinde görmek istediklerini, ancak Esad'ın Ortadoğu barış sürecine katılma konusunda hala karar veremediğini söyledi.

Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Salman ise yaptığı açıklamada, zirveyi eleştirerek, Kahire zirvesinin Filistin özerkliğine ilişkin anlaşmaların yeniden canlandırılması için düzenlenmediğini söyledi.

3 ŞUBAT 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, son siyasi gelişmeler konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

Cindoruk, siyasette dağınıklığın önlenebilmesi için bu yıl içerisinde seçimin kaçınılmaz olduğunu belirterek, "partimin bana vereceği her türlü göreve hazırım" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, "Avrupa Güvenlik Politikaları" konulu toplantıya katılmak üzere Almanya'ya gitti.

3- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Diyanet işleri Başkanlığı'na, kuran kurslarında okutulmak üzere T.C. inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Vatandaşlık Bilgisi ve Türkçe derslerine ağırlık vermelerini önerdiklerini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Türkeş ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, solda birlik çalışmalarının koalisyonda bir takım sorunlar oluşturduğunu, Ecevit ile son siyasi gelişmeleri görüştüklerini söyledi. Ecevit ise, "Sayın Türkeş bir öneri getirmedi, içinde bulunduğumuz durumu görüştük" dedi.

5- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, hastanelerde görevlendirilecek din adamlarının mümkün olduğu kadar dini eğitim görmüş kişilerden seçileceğini söyledi.

6- Merkez Bankası eski Genel Müdürü Rüşdü Saraçoğlu, görev yaptığı dönemde "hizmet nedeniyle emniyeti suistimal" ettiği gerekçesiyle, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

7- Elazığ, Hatay ve Kırıkkale'de meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi öldü, 72 kişi de yaralandı.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye'de insan Haklan" konulu rapor, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından ABD'de dağıtılmaya başlandı. Raporda, etnik kökenleri ne olursa olsun her Türk yurttaşının, anayasanın tanıdığı haklardan yararlandığı belirtildi.

9- insan Hakları konularından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Shattuck 1994 yılı insan Hakları Raporu'nu Washington'da düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. Shattuck, Türkiye'de insan haklarının ihlal

edildiğini ileri sürerek, bu konuda Amerikan Kongresi tarafından islenen raporu da önümüzdeki aylar içerisinde yayımlayacaklarını belirtti.

10- İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü, Mısır ve Ürdün'ün katılımıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de dün başlayan zirve toplantısı sona erdi. Zirve sonrası yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında varılan uzlaşma çerçevesinde İsrail ile FKÖ arasındaki özerklik görüşmeleri pazartesi günü Kahire'de başlayacak.

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa zirve sonrası Kahire'de yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış sürecinin yeniden rayına oturduğunu söyledi.

11- Rus Birlikleri'nin aralık ayında Çeçenistan'a başlattıkları saldırıların tüm şiddetiyle devam ettiği bildirildi.

4 ŞUBAT 1995

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, tasfiye sürecine alınan TYT Bank, impexbank ve Marmarabank'ın yabancı finans kuruluşlarına olan borçlarının ödenmesi için yeni bir düzenleme hazırlandığını bildirdi. Doğan, bu bankaların dış borçlarının ödenmesi için bir fon oluşturulmasının düşünüldüğünü söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Azerbaycan petrollerinin üretimini yapacak konsorsiyum içindeki pay artırımı ile Türkiye'ye, Azeri petrollerinin üretiminden 35 milyon ton petrol düştüğünü ve bu rakamın bir buçuk yıllık petrol ithalatına karşılık geldiğini bildirdi.

3- SHP Gbnel Sekreteri Mustafa Timisi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeni bir hükümet gereği ve yeni bir hükümeti kurma görevini DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e vermek zorunda olmadığına ilişkin sözlerini eleştirerek, Türkiye'nin önemli atılımları gerçekleştireceği 1995 yılının yapay sorunlarla heba edilmemesini istedi. Timisi, "Türkiye'de bugün bir hükümet sorunu yoktur. DYP-SHP koalisyon hükümetinin kurulması gerekçeleri varlığını sürdürmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı, bir hükümet bunalımından söz ederken nasıl bir çözüm bulduğunu da açıklamalıdır" dedi.

4- SHP TBMM Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Algan Hacaloğlu, Düşünce Özgürlüğü Platformu tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıya katıldılar.

Ercan Karakaş toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki insan haklarının çağdaş normların çok gerisinde olduğunu belirterek, insan hakları olmadan demokrasinin de olamayacağını söyledi.

5- DiE tarafından yapılan açıklamada, ocak ayı itibariyle, 12 aylık toptan eşya fiyatlarında yüzde 128.3, tüketici fiyatlarında da yüzde 111.1 oranında artış olduğu bildirildi.

6- Türkiye Yazarlar Sendikası'nın (TYS) iki gün sürecek olan 9. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da başladı.

7- Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa ve italya dışişleri babanlarının katıldığı Londra Danışma Kurulu toplantısına katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye'ye hareketinden önce Londra'da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kıbrıs konusuna değinildiğini bildiren Karayalçın, "Bizim en büyük kaygımız, Güney Kıbrıs'ın AB'ye girme sürecinin başladığının açıklanmasıyla Kıbrıs sorununun çözümünün kolaylaş-mayacağıdır. AB kolaylığından yararlanan Rum tarafı çözüme yanaşmayacaktır" dedi.

8- Almanya'nın Münih kentinde yapılan "Güvenlik Politikaları" konulu konferansa katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, Türkiye'de yeni bir hükümet tartışmalarına girmeden önce bir konunun açıklığa kavuşması gerektiğini belirterek, "Eğer bugün Türkiye'yi yönetmekte olan koalisyon hükümeti başarılıysa, o zaman bu hükümet aynen devam etmelidir. Ancak şu da bilinmelidir ki, bu hükümet çekilmeden biz yeni hükümet oluşumu konusunda kimseyle görüşmeyeceğiz" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, ABD Başkanı Bill Clinton'a 13 ocak tarihli mektubuna yanıt niteliğinde bir mektup gönderdiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Denktaş mektubunda, "iki eşit kurucu toplumun kuracakları iki kesimli, iki toplumlu federal bir sistemi görüşmeye hazır olduklarını" bildirdi.

10- AB'nin özel Kıbrıs gözlemcisi Serge Abou, AB üyesi 15 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan AB Konseyi'nin yarın yapılacak toplantısına bir rapor sunduğunu açıkladı. Abou raporunda, AB'nin Türkiye ile karşılıklı güvene dayanan bir ilişki atmosferi oluşturması gerektiğini söyledi.

11- Çeçenistan'da Rus ordusunun dün akşam Çeçen mevzilerine karşı başlattığı kuşatma harekatının, Çeçen birlikleri tarafından durdurulduğu bildirildi.

Bu arada Rusya Sınır Muhafızları Komutanı Andrey Nikolaev Moskova'da yaptığı açıklamada, Mısır, Ürdün ve Azerbaycan'dan gelen 3 bin kadar paralı askerin, Çeçen direnişçilerin safında savaştığını söyledi.

5 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 5 Şubat 1937'de "laiklik" ilkesinin ilk kez Anayasa'nın ikinci maddesi içinde yer almasının 58. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Demirel, "Laiklik dinsizlik olmadığı gibi, din ve vicdan hürriyetinin de şemsiyesidir" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de yayımladğı mesajda, "inkılaplarımız içinde en değerlilerinden biri olan laiklik ilkesi sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti yeni temeller üzerinde yükselmiş ve çağdaşlaşma yolunda çoğulcu demokrasiyle bütünleşmiştir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir vakıf tarafından yaptırılan ilköğretim okulunun açılış törenindeki konuşmasında, "Uygarlığa giden yolun en önemli caddesi eğitimdir. Türkiye'de artan nüfusun etkisiyle eğitim ve sağlık hizmetleri baskı altındadır. Türkiye kalkınmaya, gelişmeye zorlanan bir ülkedir. Yalnızca Ankara'da her yıl bin yeni dersliğe ihtiyaç var" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Basın Merkezi aracılığıyla yaptığı açıklamada, PTT'nin T'sinin özelleştirilmesi konusundaki çalışmaların yıllar önce başladığını, ancak "engellemelerin" hükümeti geciktirdiğini belirterek, taslağın, toplanacak olan Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini ve TBMM'den geçirileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yurtdışındaki Türklerin, yaşadıkları ülkenin vatandaşı olmalarını kolaylaştırmak amacıyla Türk vatandaşlığından çıkarılmalarının kolaylaştırılacağını bildirerek, "Vatandaşlarımızın Türkiye'deki bütün hakları saklı tutulacaktır. Bu yöntemle bir nevi çifte vatandaşlık sağlanacaktır" dedi. Bakan Ayvaz ayrıca, bakanlığı tarafından hazırlanan "Yurtdışındaki Vatandaşlarımızla ilgili Sorunlar ve Çözüm Önerileri Ana Raporu" hakkında bilgi verdi.

5- Sağlık Bakanı Doğan Baran Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Zorunlu Hizmet Yasası'nın bugün artık hiçbir yaptırım gücü kalmadığını vurgulayarak bu yasayla ilgili düzenlemenin de yer aldığı KHK'nin yakın zamanda çıkarılacağını belirtti. Baran, "Böylece hekimlerin yurt sathında dengeli dağılımı sağlanacak ve istihdam savurganlığına son verilecek" dedi.

6- BOT AŞ Genel Müdürü Hayrettin Uzun Ankara'da yaptığı açıklamada,

Iran ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması planlanan Türkmenistan doğalgazı konusunda, Türkiye'nin, ilgili taraflardan, "doğalgazın Türkiye'ye kesin geliş tarihi ve güvence" istediğini bildirdi.

7- Türkiye'nin uluslararası konsorsiyum içindeki yüzde 1.75'lik payının yüzde 6.75'e çıkarılmasına ilişkin olarak Bakü'de sürdürülen görüşmelerin birinci etabı tamamlandı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Azerbaycan'da yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın, Hazar Denizi'ndeki petrol yataklarından petrol çıkaracak konsorsiyumdaki payından yüzde 5'lik bölümünü Türkiye'ye devri konusunda hükümetler arası mutabakatın sağlandığını bildirdi.

8- Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen ve NATO'nun geleceğinin ele alındığı "32. Güvenlik Politikaları Konferansı" sona erdi..

Toplantıya katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Türk gazetecilerine konferansın bir değerlendirmesini yaptı. Yılmaz, Batılı ülkelerin son yıllar içerisinde değişen dünya konjonktüründe Türkiye'yi "biraz ihmal ettiklerinin farkına vardıklarını" belirtti ve bu değişen konjonktür içerisinde Türkiye'nin stratejik önemini sürdürdüğünün çeşitli konuşmacılar tarafından vurgulandığını kaydederek "Türkiye'nin Avrupa'nın gözünde yeniden önem kazandığını tesbit ettim" dedi.

Konferansta konuşan ABD Savunma Bakanı William Perry Iran ile Irak arasındaki çekişmenin aslında Türkiye'yi tehdit ettiğini belirterek, bunun açıkça tartışılması gerektiğini vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel de konuşmasında, NATO'nun 21'. yüzyılda da Avrupa güvenliğinin merkez unsuru olarak kalacağına dikkat çekerek, NATO'nun Rusya ile ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

9- Çeçenistan Savunma Bakanı Aslan Maskadov Grozni'de yaptığı açıklamada, Afganistan'da mücahitlerin uyguladığı gerilla usullerini kullanacaklarını ve savaşın Rus kentlerine kadar uzanacağını söyledi.

Öte yandan Mozdok askeri üssündeki Çeçen esirlerini ziyaret eden Uluslararası Kızılhaç Komitesi, tutukluluk şartları ve muameleye ilişkin sorunların olduğunu bildirdi.

10- Bosna-Hersek ve Hırvatistan liderleri Almanya'da bir araya gelerek 9 maddelik bir anlaşma imzaladılar. ABD Dışişleri BakanıYardımcısı Richard Holbrooke, kendi arabulucuğu ile sürdürülen görüşmelerin sonunda varılan anlaşmada dağılmak üzere olan Boşnak Hırvat Federasyonu'nun kurtarılmasının amaçlandığını söyledi.

11- Kırgızistan'da ilk kez parlamento seçimleri yapıldı.

6 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Anayasa'nın 24'üncü maddesinin değiştirilmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, laikliğin, Türkiye'nin temel tercihlerinden biri olduğunu belirterek "Bu durum devletin dine ya da inanç sahiplerine karşı olması manasına gelmez. Bugünün konusu, 163. maddeye karşılık gelen Anayasa'nın ilgili maddelerinin yeniden nasıl tanzim edileceğidir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ı Çankaya köşkünde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Karayalçın'ın Londra'daki temasları hakkında Demirel'e bilgi verdiği açıklandı.

3- Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Başbakanlık Konutu'nda biraraya gelerek özelleştirme konusunda görüştüler. Toplantıya Devlet Bakanları Ali Şevki Erek, Aykon Doğan, Maliye Bakanı ismet Attila, Çalışma ve Güvenlik Bakanı Nihad Matkap ve Çevre Bakanı Rıza Akçalı da katıldı.

4- Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Ankara'da Türk Koop-İş Sendikası ve Balkan Barış, Özgürlükler ve Geliştirme Derneği'nce düzenlenen "Balkan Ülkeleri Toplum Hayatı" konulu seminerde yaptığı konuşmada, bu ülkeleri kendi ayakları üzerinde durabilecek hale getirmek için, elden gelen yardımın yapılması gerektiğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, DYP'nin, TBMM'de sandalye sayısı en fazla olan parti konumunda olduğunu dikkat çekerek hükümetten kurtulabilmek için DYP'li milletvekillerinin yardımını istedi.

6- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Olağanüstü Hal Bölgesi ile diğer bazı illerde görev yapan kamu personeline ödenen ek tazminatların, 15 Ocak 1995 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 20 ile yüzde 30 arasında artırıldığını bildirdi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Azerbaycan ziyaretinden sonra Ankara'da yaptığı açıklamada, boru hattı ve Hazar petrolleri ile ilgili bilgi vererek, Türkiye'nin ilave yüzde 5'lik payı alabilmesi için gerekenle-

rin yapılacağını söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Batman ve Bitlis'te güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 5 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- Türkiye ile Arnavutluk arasında, Avrupa'nın güvenliğine katkıda bulunmayı ve Balkanlar'da barışı sağlamayı amaçlayan "Tirina Belgesi" Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Sheme Kosova ile Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı tarafından Ankara'da imzalandı.

10- Türk-Alman Tekstil ve Hazır Giyimciler Birliği'nin (TÜDET) düzenlediği "Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne Girmesi Durumunda Türk Tekstil Sektörünün AB içindeki Konumu" konulu panele katılmak üzere Almanya'da bulunan Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği'ne girmek için gösterdiği çaba konusunda bilgi vererek, Avrupa Birliği'nin sadece aynı dine mensup ülkelerin biraraya geldiği bir Hıristiyan kulübü olamayacağını belirtti.

11- Avrupa Birliği üyesi 15 ülkenin dışişleri bakanlarının Brüksel'de başlattıkları konsey toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konusu ele alındı.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel toplantı devam ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, ilkesel olarak anlaşma sağlandığını belirterek "Yunanistan'ın Türkiye'nin gümrük birliğine kabulü konusunda vetosunu kaldırdığını" söyledi.

12- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov yaptığı açıklamada, Çeçenlerin Grozni'deki son önemli direniş mevzisini de ele geçirdiklerini, ordunun operasyondaki en önemli görevinin tamamlandığını söyledi.

13- Ermenilerin işgali altındaki Karabağ meselesine barışçı çözüm bulmak için AGlK Minsk Grubu eşbaşkanları isveç ve Rusya temsilcileri ile Azerbaycan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ temsilcileri Moskova'da biraraya geldiler.

Görüşmelerde, işgal altındaki toprakların boşaltılması, Karabağ'ın gelecekteki statüsü, esir değişimi, bölgeye milletlerarası barış güçlerinin yerleştirilmesi konuları ağırlık kazanıyor.

7 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Iskeçe'nin seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Ağa ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePin kendisine gönderdiği mektubu cevaplandırdı. Karamanlis, ceVabi mektubunda, Cumhurbaşkanı Demirel'in iyi niyetle değindiği Mehmet Emin Ağa konusunu, Yunanistan Hükümetine ilettiğini, hükümetin, kanunların tanıdığı imkanlar çerçevesinde konuyu inceleyeceğini bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Brüksel'de yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısında Yunanistan'ın, Türkiye'nin gümrük birliğine geçişi üzerindeki vetosunu kaldırması, Kıbrıs Rum tarafına da AB'ye tam üyelik için müzakere takvimi verilmesi kararının çok önemli olduğunu belirterek, "Karar büyük başarı ve çok önemli. Ancak bu karar, Türkiye'nin AB ile gümrük birliğine girişi olarak yorumlanamaz. Gümrük birliğine girişimiz ile ilgili karar 6 Mart'ta yapılacak Ortaklık Konseyi'nde alınacaktır" dedi. Karayalçın, Kıbrıs'ın bütünlüğü sağlanmadan, sadece Rum tarafının AB'ye alınmasının Türkiye'yi de bazı karşı önlemler almaya zorlayacağını ifade ederek, "Ancak Kıbrıs sorununun bu aşamaya gelmeden çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Kıbrıs bizim için milli bir davadır" dedi.

3- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Ankara'da düzenlediği basıp toplantısında, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında dün toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda (ÖYK) alınan, Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin satışına dair karar hakkında bilgi verdi. Erek, ÖYK'nin, Petlas'da bulunan yüzde 99.93 oranındaki kamu payının tamamının, "Nadir Impeks Makina Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne satışını onayladığını" bildirdi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Halit Dağlı Adana'da düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme politikasının doğru olduğunu ifade ederek, bu konudaki eleştirilerin normal karşılanması gerektiğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Tunceli'nin Hozat ilçesi kırsal alanında gerçekleştirilen operasyonda 18 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, Antalya ve ilçelerinde düzenledikleri operasyonlarda da, 11 bölücü PKK örgüt üyesi silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Raut Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB Bakanlar Konseyi'nin Türkiye ile gümrük birliği ve Güney Kıbrıs'ın AB'ye üyelik müzakerelerinin başlatılması ile ilgili olarak "Karar metnini gördükten sonra parti liderleri ile Meclis'te gereken değerlendirmeyi yapacağız. Alarma geçecek bir durum görmüyoruz" dedi.

7- Aralarında TPAO'nun da bulunduğu Yabancı Şirketler Topluluğu (YŞT) Londra'da yaptığı toplantıda, üretilip pazarlanacak Azeri petrollerinde, Türkiye'nin payının 5 puan artırılarak, yüzde 1.75'ten, yüzde 6.75'e çıkarılması önerisini kabul etti. Toplantıda iran'ın Azeri SOCAR şirketinden yüzde 5 oranında pay alarak YŞT'ye katılma isteği ise reddedildi.

TPAO Genel Müdür Yardımcısı Mustata Murathan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Londra toplantısının son derece başarılı biçimde tamamlandığını ve Türkiye'nin çok önemli bir adım attığını bildirdi.

8- Güney Kore'de bir yük gemisinde çıkan yangında 16 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

9- Brezilya'da meydana gelen şiddetli yağışlar sonucu 42 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Meksika'da meydana gelen otobüs kazasında 27 kişinin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı bildirildi.

8 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Gaziantep Vakfı ve Gaziantepliler Derneği, Otelciler Derneği ile Sincan Sanayici ve işadamları Derneği yöneticileriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeler sırasında, 1995'te ülkede yeni şartların olacağını ve dengelerin daha oturacağını belirterek, pek çok şikayetin yıl sonuna doğru etkinliğini büyük ölçüde azaltacağını söyledi ve ülkenin eksi 5 küçülme, yüzde 150 enflasyon ile yoluna devam edemeyeceğini bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlıkla gazetecilerin sorularını yanıtladı. Solda bütünleşmenin CHP çatısı altında olması durumunda 50. hükümetin devam edip etmeyeceğine ilişkin sorulara, "Bu aşamada 19 Şubat'taki gelişmeleri görmeden bir şey söyleyebilecek konumda değilim. Ancak, atacağımız adımlar veya alacağımız her türlü karar, yetkili kurullarımızda tartışılarak alınacaktır ve bu anayasa çerçevesinde alınacaktır" yanıtını verdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye konulu raporunda, insan haklarına yaklaşımda önemli hukuki hatalar yapıldığını bildirdi. Ataman, konuyla ilgili bir soru üzerine, "Onlara göre, PKK terörist bir örgüt değildir. Af Örgütü, hiçbir raporunda çoluk çocuk öldüren, köy yakan PKK'ya terörist teşhisini maalesef koyamamış, terörü genel ifadelerle kınamakla yetinmiştir" dedi.

Faili meçhul cinayetler konusunda da Af Örgütü'ne sert tepki gösteren Ataman, "Terörizm de bir anlamda faili meçhul cinayettir. Faili meçhul cinayetleri iki sınıfa ayırıp, bir kısmını devlete mal ederek hükümeti suçlayan, diğerini (PKK) gözardı eden bir yaklaşım kabul edilemez" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin düzenlediği basın toplantısında, 1994 ve 1995 yılı gübre destekleme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'a CHP çatısında uzlaşma çağrısında bulundu. Baykal, "Çatı CHP olmalıdır, olacaktır. 18 Şubat'ta CHP'nin kapatılmasını düşünmek, askeri müdahale kararını sosyal demokratların onaylama-sıdır. Herkes, solda bütünleşmenin CHP çatısı altında olacağı ihtimaline hazırlamak durumunda" dedi.

6- Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçağı, yakıt borusunda meydana gelen teknik arıza nedeniyle Yunanistan'ın Rodos Adası'nın 15 mil güneyinde denize düştü. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ege Deni-zi'nde uluslararası sahada bir Türk F-16 savaş uçağının düşmesiyle sonuçlanan olayın, Türk-Yunan ilişkilerini gerginleştirecek boyutta olmadığını söyledi.

7- Ziyaret amacıyla KKTC'ye giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ercan Havaalanı'nda bir gazetecinin "Bazı çevreler Türkiye'nin AB ile daha sıcak ilişkiler kurma yönünde ilerleme sağlanması için Kıbrıs'ta çok büyük tavizler verdiği iddialarını öne sürüyor" şeklindeki sorusu üzerine, "Böyle bir iddia sözkonusu olamaz" dedi. Karayalçın, Kıbrıs sorununun çözümü sağlanmadan Kıbrıs'ın Güney kesiminin Gümrük Birli-ği'ne girmesi ya da Avrupa Birliği'ne girmesinin, sorunun çözümü için çok ciddi engeller yaratacağı uyarısında bulundu.

8- Kuzey Irak'ta Irak Kûrdistan Demokrat Partisi ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği tarafları arasında çıkan çatışmalarda 40 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sıladziç televizyonda yaptığı açıklamada, Bihaç'ta durumun son derece endişe verici boyutta olduğunu belirterek, bölge halkının yiyecek kıtlığı yüzünden büyük bir göçle, hatta toplu ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

9 ŞUBAT 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Devlet Denetim Elemanları Derneği Başkanı Hüseyin Bölükbaşı Ünan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cindoruk kabulde yaptığı açıklamada, Devlet denetiminin yolsuzlukların önlenmesinde önemli işlevi bulunduğunu bildirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un gündemdeki konularla ilgili değerlendirmeleri Hürriyet ve Sabah gazetelerinde yayımlandı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) düşük değerle Hak-İş'e satılmasına ilişkin tartışmaların büyümesi üzerine, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK)'nin SHP'li üyesi Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehrnet Dönen ile görüştü. Dönen, EBK ihalesinin ele alındığı görüşmeden sonra "Değişiklik olabilir, inceleyeceğiz" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Yeni Günaydın gazetesine yaptığı açıklamada, ülke sorunları, Bosna-Hersek ve Çeçenistan konularında bilgi verdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, KKTC'den yurda dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, birleşilecek partinin çatısının CHP olması konusundaki açıklaması ile ilgili olarak "Bu değerlendirmeyi hiçbir biçimde doğru bulmuyorum" dedi. Çatı sorununun başkanlar arasında tartışma konusu yapılıp, "militarize" edilmemesi gerektiğini söyleyen Karayalçın, "SHP, Türkiye'nin dinamizmini çok daha başarılı, çok daha etkin bir biçimde simgeliyor" dedi.

6- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Et ve Balık Kurumu (EBK)'nin satışıyla ilgili olarak kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine yaptığı açıklamada; EBK'nin henüz kesin olarak Hak-İş'e satılmadığını belirterek "Bu satışta eğer kamuoyunu ikna edemezsek tabi ki satışı da yapmayız" dedi. EBK'nin, Hak-İş'e satılmasında bin işçinin kıdem ve tazminatlarının gözetildiğini belirten Erek, Hak-İş'in dahil olduğu Ortak Girişim Komitesi ile yarılan mutabakat çerçevesinde taahhütlerin ve şirket hisselerinin devrinin bir ay içinde yerine getirilmesi gerektiğine dikkati çekerek bu şartların yerine getirilmemesi halinde satış kararının geçersiz olacağını bildirdi.

7- Devlet Bakanı Onay Alpago, RP Ankara il Hanım Komisyonu üyelerini kabul etti. Alpago kabul sırasında yaptığı konuşmada, siyasi partilerin kadın ve gençlik kolu kurmalarını sağlayacak anayasal düzenlemenin TBMM gündeminde olduğunu hatırlatarak, SHP'nin bu konuda çalışma yürüttüğünü bildirdi.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde, Kıbrıs'taki Türk askeri varlığının sona erdirilmesi konusunda görüşlerin gündeme gelmesi ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Kıbrıs bir statüye bağlanmadan oradaki askerlerin çekilmesi söz konusu olamaz" dedi.

9- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, hükümet kurma yetkisini, istediğine verebileceğine ilişkin açıklamalarını eleştirerek bu görüşleri "gayri ciddi ve demokrasiye zarar verici" nitelikte bulduğunu söyledi.

10- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özelleştirmenin on yıldır küreselleşme ve globalleşme adına sunulduğunu ve son günlerde de "Türkiye'nin kurtuluşu" propagandasına dönüştürüldüğünü vurgulayarak, Et ve Balık Kurumu'nun satışının Anayasa ve Özelleştirme Yasası'na aykırı olduğu gerekçesiyle, yürütmenin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurduğunu bildirdi.

Öte yandan TOBB Başkanı Yalım Erez de, Et ve Balık Kurumu'nun blok olarak satılmasını eleştirerek, "Kurumun bir kışım mezbahaları belediyelere, geri kalanlar ise grup olarak satılabilirdi. Arsalar ayrı olarak değerlendirilmeliydi. Böylelikle özelleştirilme konusundaki dedikoduların önüne de geçilirdi" dedi.

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sözer Özel ise yaptığı yazılı açıklamada, EBK'nın Hak-İş Konfederasyonu'na satışıyla hükümetin özelleştirme felsefesini eleştirerek, "Özelleştirme adeta bir siyasi rüşvete dönüştü" dedi.

11- "Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye" adlı kitaptaki iki yazısı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan yazar Yaşar Kemal, İstanbul DGM'de ifade verdi.

12- Kültür Bakanlığı ile Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün anayasal koruma görev ve sorumluluğu altında olan Aydın'ın Sultanhisar ilçesindeki antik Nysa kentinin amfitiyatrosu soyuldu. Önceki ve geçen yılda da soyulan tiyatroda birkaç ton ağırlığındaki üç değerli eserin çalındığı bildirildi.

13- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Başkanı Hulusi Çetinoğlu, İstanbul'da öldü.

14- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, KKTC'de görüşmelerde bulundu. Karayalçın ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında entegrasyon yolunda bir adım olarak, gümrük duvarlarının kaldırılması ve KKTC mallarının diğer ülkelere pazarlanması konusunda görüş birliğine vardıkları belirtildi. Denktaş, Türkiye'nin tam üye olmadığı AB'ye KKTC'nin de üye olamayacağını belirterek, tersinin "Enosis" anlamına geldiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Karayalçın, Ankara'ya hareketinden önce Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs'ın ürettiği malları pazarlaması gerektiğini anımsatarak, "Yeni önlemler almak zorundayız. Şu anda yürütülen çalışmalar mal bazında iktisadi bir entegrasyonun ifadesidir" dedi.

15- Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının pazartesi günü Brüksel'deki toplantısında Türk-AB gümrük birliği hakkında vardıkları ilke anlaşması üzerine; Atina'da Başbakan Andreas Papandreu başkanlığında konuyla ilgili 8 bakanın katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evan-gelos Venizelos toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Brüksel'deki anlaşma hakkında kararımız olumsuz. Bu anlaşma böyle kalırsa 6-7 Mart'ta vetomuzu tekrarlayacağız, ancak ilke olarak anlaşmaya varılan formülün düzeltilebilecek noktaları bulunduğuna inanıyoruz" dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Atina'nın tutumu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, konunun Yunanistan ile AB arasında bir sorun olduğunu söyledi. Karayalçın, "Türkiye, topluluk'üyesi ülkelerle gümrük birliği konusunu tek tek ele alma durumunda değil. Türkiye'nin muhatabı topluluktur ve bu karar topluluğun içişleri olarak değerlendirilmesi gereken bir gelişmedir" dedi.

16- Dağlık Karabağ sorununun çözümünü amaçlayan AGlK Minsk Grubu toplantısı, Moskova'da başladı. Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Kafkasya Genel Müdürü Büyükelçi Ömer Ersun ile Kafkasya Genel Müdür Yardımcısı Selim Karaosmanoğlu katıldı.

17- İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında tıkanan özerklik görüşmelerinin önünü açmak için İsrail Başbakanı Izak Rabin ile FKÖ lideri Yaser Arafat arasında yapılan zirve, başarısızlıkla sonuçlandı.

Filistin Özerk Yönetimi'nin Kültür ve Enformasyon Sorumlusu Yaser Abid Rabbo, zirveden sonra yaptığı açıklamada İsrail ile Filistin tarafları arasında bir kriz yaşandığını söyledi.

Görüşmelere katılan İsrail Çevre Bakanı Yossi Sarid ise "iki tarafın görüşleri arasında büyük farklılıklar bulunduğunu" açıkladı.

10 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, tarımda kullanılan kimyevi gübrelerin yurtiçi ve yurtdışından sağlanması ve dağıtımının desteklemesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu, Et-Balık Kurumu'nun, Hak-iş Konfederasyonu önderliğindeki Ortak Girişim Grubu'na satılmasını onaylayan kararı iptal etti.

Başbakan Tansu Çiller kararın alınmasından sonra yaptığı açıklamada, satışın "kamu vicdanının rahat etmesi" amacıyla iptal edildiğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen ise yeni bir ihale çalışmasının yapılarak kombina ve arazilerin ayrı ayrı özelleştirileceğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz iptal konusunda yaptığı açıklamada, hükümetin özelleştirme konusunda sıfır noktasında olduğunu kaydederek, "Yapılan yanlış telafi edilmiş ama özelleştirmede vakit kaybedilmiştir" dedi.

Hak-iş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin özelleştirmeden geri adım atması durumunda hiç bir KiT'i özelleştiremeyeceğini ileri sürdü.

3- Yüksek Seçim Kurulu, 1994 yılı içinde kuruluşu tamamlanan ve 4 Ni-san'a kadar herhangi bir nedenle boşalacak olan belediyelerde belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri seçimlerinin 4 Haziran'da yapılmasını kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de üretilen F-16 uçaklarının Amerika'da üretilen benzerlerinden daha güvenli olduğunu söyledi.

5- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Sahaf, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile birer görüşme yaptı.

6- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı irfan Ljubijankiç, bir günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.

7- Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için, gümrük birliğine geçiş konusunda yapılacak ilke anlaşmasına karşı veto kararını açıklayan Yunanistan, diğer üye ülkeler tarafından karar dolayısıyla eleştirildi.

AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Du-que Paris'te yaptığı açıklamada, Atina'nın kararını üzüntüyle karşıladıkların açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın, Türkiye ile yapılacak Gümrük Birliği ilke Anlaşması konusunda yeni şartlar öne sürmesini büyük üzüntüyle karşıladıklarını bildi-;erek, "Yunanistan'ın kararını bir kez daha gözden geçirmesi ve ulaşılan uzlaşmaya katılması yönünde çağrıda bulunuyorum" dedi.

Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ise Ankara'da ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Biz birliğin kararını muhatap alırız, tek tek ülkelerin değil" diyerek Atina'nın,izlediği politikanın düzeltilmesinin AB'nin iç sorunu olduğunu belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak Radyo-Televizyonu'na yaptığı açıklamada, "Avrupa, Yunanistan'ın şantajına boyun eğmeye devam ederse, Yunanistan'ı, Kıbrıs'ta yeni bir savaş çıkarmaya kadar teşvik etmiş olacaktır" dedi.

8- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları, Kazakistan'ın başkenti Almatı'da biraraya geldi. BDT Zirvesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yapılan açıklamada, ortak güvenlik konseyi ile ilgili hazırlanan 12 maddelik taslağın sadece üç maddesinin kabul edildiği belirtildi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton ABD Kongresi'ne gönderdiği Irak raporunda, Irak'ın bölge barışı ve ülkesinin çıkarları açısından tehlike olmaya devam ettiğini belirtti.

11 ŞUBAT 1995

1-Türk-Henkel'in dün gece İstanbul'da düzenlediği "Türkiye'den 21. Yüzyıla Bakış" konulu sohbet toplantısına katılan Başbakan Tansu Çiller, hür teşebbüsün yeniden güç ve ivme kazanması için mücadele ettiklerini belirterek, "Gelecek 5 yılda özelleştirmenin mücadelesini daha fazla vereceğiz" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kırşehir ve ilçelerinde sürdürdüğü örgüt ziyaretleri ve mitinglerde yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin büyük sıkmjılar, ağır sorunlar yaşadığını ve bunun nedeninin kötü yönetim olduğunu iddia etti. Yaşanan sorunların çözümünün siyasi olduğunu vurgulayan Yılmaz, koalisyon hükümetinden kurtulmadan sorunların çözülemeyeceğini belirterek, Türkiye'nin bir an önce seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sahhaf ile Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın başkanlığında Ankara'da sürdürülen görüşmelerde, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının yanı sıra Kuzey Irak'taki durum ile Irak'ın BM Güvenlik Konseyi ile sürdürdüğü temaslar üzerinde durulduğu belirtildi.

4- izmir Körfezi'nde görülen biri yavru iki balinayla ilgili incelemelerde bulunan Çevre Bakanı Rıza Akçalı, uluslararası kuruluşlardan balina konusunda uzman kişilerin getirtileceğini açıkladı.

5- Bakanlar Kurulu'nun, Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyonu 18. Dönem Protokolü'nü onaylayan kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- SHP Genel Sekreteri Mustafa Timisi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz düzenledikleri ortak basın toplantısında, bütünleşilecek parti çatısının hangisi olacağına delegeler tarafından karar verileceğini açıkladılar.

7- Genç Hukukçular Derneği'nin Ankara'da yapılan 1. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, iyi işleyen bir hukuk düzeni olmadıkça, insan haklarıyla birlikte demokrasinin de kağıt üzerinde kalacağını söyledi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, televizyon kanallarında yer alan "pornografik nitelikteki" yayınlara değinerek, "Yazılı basın ile televizyon kanalları, topluma karşı olan sorumluluklarını, kendi iç mekanizmaları ile denetlemelidir" dedi. Kara-kuyu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na başvurarak bu konudaki duyarlılıklarını dile getireceklerini bildirdi.

9- Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kuru-lu'nun (ÖYK), Et ve Balık Kurumu'nun Hak-İş önderliğindeki Ortak Girişim Grubu'na satışına ilişkin kararını iptal etmesinin ardından, Konfederasyon Başkanı Necati Çelik, Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Çelik, Et ve Balık Kurumu'nun satışının iptal edilmesinin kendilerini rahatlattığını savunarak, "Biz amacımıza ulaştık, yağmalamayı durdurduk" dedi. Necati Çelik ayrıca, önemli toplumsal işlevleri bulunduğuna dikkat çektiği Et ve Balık Kurumu'nun özelleştirme kapsamından çıkarılarak Tarım ve Köyişleri Bakanlı-ğı'na devredilmesini önerdi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bat-man'ın Sason ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 10 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

11- Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliği (TKA) 3. Genel Kurulu KKTC'nin Girne kentinde çalışmalarına başladı. Genel Kurul toplantısına Anadolu Ajansı (AA), Türk işbirliği Kalkınma Ajansı (TIKA), Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan Haber Ajansları temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bunca yıl parçalamak için yapılan saldırılara karşın, Kıbrıs Türklerinin hala ayakta kaldığını belirtti. Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Denktaş, ulus olarak haksız yere yalnız bırakıldıklarını belirtti.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kopenhag'da yapılacak Dünya Kalkınma Zirvesi ile ilgili olarak International Herald Tribüne gazetesine yazdığı yazıda, dünyadaki insanların beşte birinin açlık ve sefaletle karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

13- Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Bihaç bölgesinde Bosnalı Sırplarla Müslümanlar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği bildirildi.

Bu arada BM tarafından yapılan açıklamaya göre, Bosna hükümetinin bir Sırp'ı casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklamasından sonra Sırpların, Sa-raybosna'ya giden yardım yollarını kapatması üzerine kente hava yolu ile yapılan insani yardımların askıya alınacağı bildirildi.

14- Ermenistan'ın, Dağlık Karabağ Azerilerini taraf olarak kabul etmek istememesi üzerine dün kilitlenen AGlK Minsk Grubu görüşmeleri herhangi bir sonuç almamadan sona erdi.

Azeri ve Ermeni taraflar dışında kalan 9 ülke heyetlerinin imzaladığı bildiride, çatışan taraflar, müzakere sürecinde ilerleme sağlanması ve siyasal çözüme ulaşılması için ciddi bir çaba gösterilmeye davet edildi ve ayrıca AGlK daimi temsilcilerinin bölgede görev yapmaları yönündeki hazırlıkların tamamlanmasına verilen önem vurgulandı.

15- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin doğusundaki Argun kasabasının Rus birlikleri tarafından bombalandığı bildirildi.

12 ŞUBAT 1995

1- Başbakan Tansu Çiller ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın gümrük birliği konulu ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Başbakan Çiller toplantıda yaptığı konuşmada, gümrük birliğine girilmesiyle tüketicinin daha ucuz ve kaliteli mal alacağını, Türkiye'ye çok büyük ölçüde yabancı sermaye geleceğini, tekelciliğin büyük ölçüde azalacağını ve en önemlisi de ülkeye hem siyasi hem ekonomik istikrar geleceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Karayalçın da açıklamasında Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye tam üyelik için başvurduğunu belirterek, "Kıbrıs sorununun çözümünde nihai aşamaya gelmeden, her iki tarafın hakkaniyet kurallarına göre belli bir güvenlik anlayışı içinde bir karara varmadan Kıbrıs'ın girmesi demek ancak ve ancak, Kıbrıs'ın güney kesiminin girmesi demektir. Bu da Kıbrıs'ın AB'ye girmesi demek değildir. Türkiye bunu kabul etmez. Herşeye karşın eğer böyle bir gelişme olursa tekrar ediyorum, Kıbrıs'ın kuzeyi de Türkiye ile bütünleşir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Kütahya'daki gezisi sırasında Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ile memur ve işçi sendikaları üyelerini kabul etti. Yılmaz, Türkiye'de Meclis düşmanlığının yaygın bir hale geldiğini savunarak, demokrasiyi yaşatmak için Meclis'in itibarının korunması gerektiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, sakatların eğitim, rehabilitasyon, istihdam ve günlük yaşamlarının kolaylaştırılmasının tüm toplumun sorunu olduğunu belirterek, "Her şeyden önce toplumsal bilinç düzeyinin yükseltilmesi duyarlılığın artırılması, bu konudaki çalışmaların özendirilmesi gerekiyor" dedi.

4- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Gelibolu Yarımadası'nda ağaçlandırma çalışmalarının tamamlanması nedeniyle bölgede incelemelerde bulundu ve-Kabatepe Tanıtım Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Ekinci, orman yangınından sonra, 6 ay içinde olağanüstü bir çalışma ile bölgenin tamamının ağaçlandırdığını belirterek, Gelibolu Milli Parkı'nın da uluslararası bir cazibe merkezi haline getiriJeceğini belirtti.

5- SHP Onursal Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, solda bütünleşme için "CHP" çatısını kesin ifadeler ile belirterek, "SHP'lilerin küçük bir bölümü CHP adını almışlardı. Şimdi SHP'nin büyük bölümü CHP adını alacaktır" dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TAK Haber Ajansı'na Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

7- Ortadoğu barış sürecine yeniden hız kazandırmak amacıyla ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın başkanlığında İsrail-Arap zirvesi Was-hington'da başladı. ABD Başkanı Bill Clinton, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, "Bu barışı tehlikeye sokacak hiçbir terör hareketine izin vermeyiz" dedi.

8- Çeçenistan Enformasyon Bakanı Movladı Udugov, Ekho Moskvy radyosuna yaptığı açıklamada, Çeçen birliklerinin, başkent Grozni'nin güneybatısındaki Alkhan-Kala kenti yakınlarınlarından geri çekilirken, burada bulunan füze fırlatma alanını havaya uçurduklarını söyledi.

13 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Başkanı Cem Boyner ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ayrı ayrı kabul etti.

Cem Boyner görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamen-tosu'nda yapacağı konuşma ile ilgili olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile makamında biraraya gelerek, seçim ve Anayasa değişikliği konusunda görüşmelerde bulundu.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, demokrasinin iki vazgeçilmez unsurunun parlamento ve seçim olduğunu belirterek Cindoruk ile görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı Onay Alpago Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, eski hükümlülerle birlikte, halen tutuklu bulunan kişilerin ailelerini sosyal ve psikolojik yönden destekleyecek bir programı yürürlüğe koyacaklarını söyledi.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu insan Hakları Yüksek Danışma Kurulu'nun çalışmaları hakkında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'nın Kalecik ilçesinde yapımı tamamlanan ilçe Emniyet Amirliği ve Merkez Karakolu'nun açılışında yaptığı konuşmada, enflasyon ve teröre karşı seferber olduklarını söyledi.

6- Maliye Bakanı ismet Attila, Ankara'da yapılan 1995 yılı mali hedefler ve uygulamaların ele alındığı defterdarlar toplantısının açılışında yaptığı ko nuşmada, artan kamu harcamalarının sürekli borçlanılarak sürdürülmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle 1995 yılında da "geliri artırıcı, harcamayı kısıtlayıcı" tedbirler almak zorunda olduklarını söyledi.

7- Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesinin hayal haline dönüştüğünü belirterek, "Türkiye'nin Avrupa yörüngesinde tutulabilmesi için gümrük birliğine üyelik formülü bulunmuştur" dedi.

8- Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, 6 Martta yapılacak Türkiye-Avru-pa Birliği Ortaklık Konseyi ve Gümrük Birliği toplantısı hazırlıkları çerçevesinde başladığı iskandinav ülkeleri gezisinde Danimarka'da Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen ile görüştü.

Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesini desteklediklerini belirterek, ikili görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Karayalçın ise görüşmenin olumlu geçtiğini ve Danimarka'nın Türkiye'nin gümrük birliğine kabul edilmesi yönünde verdiği destekten memnun olduklarını belirtti.

Karayalçın, Danimarka, isveç ve Finlandiya'ya yapacağı ziyaret için Ankara'dan ayrılmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada da, gümrük birliğini, Türkiye ve AB arasında daha önce imzalanmış sözleşmelerin getirdiği yükümlülükler çerçevesinde gördüklerini söyledi.

9- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Almatı'da yaptığı açıklamada, Hazar-Karadeniz petrol boru hattının mutlaka döşeneceğini söyleyerek, "Ancak, Bakü-Ceyhan hattını da göz ardı etmemiz mümkün değildir" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher başkanlığında Washing-ton'da yapılan Ortadoğu Zirvesi'ne katılan İsrail, Ürdün ve Mısır dışişleri bakanları ile FKÖ yetkilileri, somut kararlar almamakla birlikte, barış sürecine hız kazandırmakta kararlı olduklarını bildirdiler.

11- İnguş Cumhuriyeti'nde biraraya gelen Rus ve Çeçen komutanların ateşkes konusunda anlaştıkları bildirildi.

12- Cezayir'de güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda aşırı dinci 20 militan öldürüldü.

14 ŞUBAT 1995

1- Başbakan Tansu Çiller DYP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, gümrük birliği konusunda Türkiye'nin kararlı olduğunu, 7 Mart ve sonrasında da bu tutumunu sürdüreceğini belirterek "Güney Kıbrıs'ın AT'a başvurusunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin onaylamayacağı bir şekilde kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin de Kıbrıs'la birleşeceğini" söyledi. Çiller, konuşmasında erken seçim konusundaki spekülasyonlara da değinerek, seçimin normal süresinde, 1996 yılında gerçekleştirileceğini kaydetti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir yönetim boşluğu yaşandığını belirterek, ülkenin "pusulasız bir gemi gibi hangi yöne sürükleneceği belli olmayan bir ülke" görünümünde olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Et ve Balık Kurumu'nun Hak-İş'e satışının iptali ile ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığa açıklamada, "Kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler sonucu iptal gerçekleşti, ihale sonrasında milletin arsalarına sahip çıkanlar, ihale öncesinde neden sahip çıkmadılar" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı, ders geçme ve kredi sistemiyle üniversite sınavları arasında koşutluk sağlanabilmesi için yeni bir çalışma başlattı. Hazırlanan taslağa göre, 3 yıllık mesleki ve teknik lise öğrencilerinin, üniversiteye geçişte "mezuniyet kredisinin üzerinde" krediyle mezun olması gerekiyor.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, KKTC Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nu makamında kabulünde, Kıbrıs harekatını yapan hükümette yeraldıklarını belirterek, "Kıbrıs'ın bağımsız olarak gelişmesi bizim temel felsefemiz olmuştur. Hiçbir zaman federatif bir yapı düşünmedik" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Halit Dağlı Adana'da yaptığı açıklamada, Çeçenistan meselesinin kanayan bir yara olmaya devam ettiğini belirterek, "Biz uluslararası platformlarda her türlü girişimlerde bulunuyoruz. Muhalefet istiyor diye Çeçenistan'ı tanırsak, Rusya'yı karşımıza almış oluruz" dedi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "Amacımız bütünleşerek, çağdaş sol çizgimizi yeni bir güçle, yeni bir inançla Türkiye'nin önüne getirmektir" dedi.

8- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Türkiye gazetesinin, Et ve Balık Kurumu'nun Özelleştirme Yüksek Kurulun'ca satışının iptaline ilişkin sorularını cevaplandırdı.

9- Anıtkabir'deki 10 Kasım törenleri sırasında protokol önünde Atatürk'ün manevi kişiliğine hakaret eden Mahmut Kaçar, Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmada, 4.5 yıl hapse mahkum edildi.

10- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Atalay Şahinoğlu, İ.Ü. iktisat Fakültesi işletme Kulübü'nce düzenlenen "1994 Ekonomisi, 1995 Beklentileri ve Alınması Gereken Önlemler" konulu panelde yaptığı konuşmada, iktisadi krizlerin müdahalesiz düzeltilemeyeceğini, ancak memleketi yönetenlerin de krizler gelmeden tedbir alması gerektiğini söyledi.

11- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinin Kelekçi ve Boğazköy köyleri arasında, güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operasyonda, aralarında bölücü örgütün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 33 PKK'lı terörist öldürüldü.

12- Kara Kuvvetleri'ne ait Dornier-28-D2 tipi bir uçak İstanbul'da irtibat uçuşu sırasında inşaat halindeki bir binanın üzerine düştü. Uçakta bulunan iki üsteğmen ile bir astsubay çavuş şehit oldu.

Öte yandan Erzurum'un Çat ilçesi yakınlarında düşen F-4 tipi savaş uçağında bulunan iki pilot, paraşütle atlayarak kurtuldu.

13- Norveç Meclis Başkanı Kirşti Kolle Gröndahl ve beraberindeki bir parlamento heyeti, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi. Konuk Meclis Başkanı Gröndahl havaalanında yaptığı açıklamada Türkiye'nin terörizmle mücadelesini desteklediklerini bildirdi.

14- Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Türkiye'nin gümrük birliğine üyeliği çerçevesinde iskandinav ülkelerine yaptığı çalışma ziyaretinin ikinci durağı olan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Finlandiya Dışişleri Bakanı ile görüştü. Finlandiya Dışişleri Bakanı Paavo Rantanen görüşmeden sonra, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesini desteklediklerini ve bu konuda herhangi bir ön koşulun konulmaması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın da Türkiye'nin gümrük birliğine girme hususunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiğini ifade etti.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Limasol direnişinin 31.yıldö-

nümü dolayısıyla dün Girne'de düzenlenen toplantıda, Kıbrıs Türklerinin, Türkiye'nin yer almadığı Avrupa Birliği'ne (AB) girmeyeceğini belirterek, "Türkiye girmeden biz girersek, Kıbrıs'ta Türklük de gitmiştir" dedi.

16- Çeçenistan'da, dün tarafların ateşkes kararı almalarına karşın çarpışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü bildirildi.

17- İsrail işgali altındaki Bati Şeria'da, bir yahudi yerleşimcinin El Halil kenti camisine girerek 67 Filistinliyi öldürmesinin yıldönümünde yapılan gösterilerde, İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere ateş açması sonucu 1 kişinin öldüğü 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Pakistan'ın Karaçi şehrinde meydana gelen şiddet olaylarında 20 kişinin öldüğü bildirildi.

15 ŞUBAT 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, TOBB Başkanı Yalım Erez ve İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu başkanlığındaki heyeti kabul etti. Başbakan Çiller, kabulde yaptığı konuşmada, 1995 yılının ihracat ve yatırım yılı olacağını belirterek işadamlarına "ihracat yapın, yatırım yapın. Türkiye, ihracatla, yatırımla kalkınır" dedi. Çiller, ihracatçı ve yatırımcıların, 1994 yılından kalan 32 trilyon liralık teşvik alacaklarının, 15 trilyon liralık bölümünün ödenmesine ilişkin Yüksek Planlama Karan'nı imzaladığını açıkladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti, gümrük birliği karşılığında Kıbrıs'ı vermekle eleştirdi. Kıbrıs konusunda "tavizkar" bir politika izlendiğini belirten Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın'ın, "Güney Kıbrıs, AB'ye üye olursa biz de KKTC ile bütünleşiriz" açıklamalarının "aldatmaca" olduğunu söyledi,

3- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, kamu işyerlerinde çalışan işçilerin 1995 yılında yapılacak toplu sözleşmelerinde birinci 6 ay için sıfır zam önerileceğini belirtilerek, "Enflasyonu düşürmek istiyorsak, bu toplu sözleşme dönemi fedakarlık dönemi olmalıdır" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Ataman, Suriye ile yapılması öngörülen görüşmelerde, su ve terör arasında bağlantı kurulmayacağını ve Fırat ve Dicle sularının paylaşımının söz konusu olmadığını açıkladı.

5- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği'nin düzenlediği "Üçlü Sorumluluk ve Çevre Dostu Ürünlerde Gelişmeler" konulu uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, kimya sanayinin dünyayı en fazla kirleten sektörlerin başında geldiğini belirterek, bu sanayinin yılda 12 milyon ton atık ürettiğini söyledi. Akçalı, daha sonra çevre konusunda başarılı çalışmalar yapan kuruluşlara ödüllerini verdi.

6- Kamu personelinin yurtdışı gezi, tedavi ve geçici ikametlerinde verilecek gündeliklere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- TOBB Başkanı Yalım Erez Türkiye'nin gümrük birliğine girişi konu-

sunda yaptığı açıklamada, "Kıbrıs, gümrük birliğinin pazarlığı olmaz. Gümrük birliği ayrı, Kıbrıs ayrı bir olay. ikisini karıştırmamak lazım" dedi.

8- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye'den Türkiye'ye girmek isteyen bir grup terörist ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, üç terörist ölü, bir terörist yaralı olarak ele geçirildi.

9- Ankara'da görüşmelerini sürdüren Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye Masası Şefi Thomas Reichmann Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Türkiye'nin gümrük birliğine girişine destek amacıyla iskandinav ülkelerine yaptığı ziyaretinin üçüncü durağı olan isveç'te Dışişleri Bakanı Lena Hjelm-Wallen ile görüştü. Wallen, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesini desteklediklerini, ancak bunun için insan hakları ve demokratikleşme konularında ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

11- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner, Avrupa Parlamentosu bünyesinde kurulan "Avrupa Çatışmaları Önleme Foru-mu"nda yaptığı konuşmada, Avrupalı parlamenterlerin Kürt, Kıbrıs, insan haklan sorunları, ordunun rolü, köktendincilik tehlikesi hakkındaki sorularını yanıtladı. Boyner, Avrupa'nın, Türkiye'ye kapısını açtığı takdirde, Türkiye'deki insan hakları ve demokrasinin gelişmesine daha fazla katkıda bulunmuş olacağını söyledi.

13- Tayvan'ın Taişung kentinde bir restoranda çıkan yangında 67 kişi öldü.

16 ŞUBAT 1995

1- TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Norveç Meclis Başkanı Kirşti Kolle Gröndahhn gezisine katılan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cindoruk, eski DEP milletvekili Leyla Zana'nın 4 Norveçli parlamenterce Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesiyle ilgili olarak, "Nobel Ödülü'nü silahlı eylemi destekleyene verme adeti yoktur. Örneği de yoktur" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, kamuoyunda tepkilere yol açan işçilerin "geç emekli" olmalarını içeren yasa taslağına yeni bir biçim verdiklerini söyledi. Matkap, taslağın Hazine, DYP ve SSK yetkilileri tarafından ele alınacağını belirterek, "tek tablo" hazırlanacağını söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da katıldığı bir dizi temel atma töreninde yaptığı konuşmalarda, RP'nin büyük bir hızla yükseldiğini belirtti.

4- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk, "Tek yanlı sürdürülen tavizlerle Türkiye'yi gümrük birliğine sokmaya çalışarak ülkeyi ekonomik bakımdan tahribe, siyasi bakımdan bağımsızlığını terke götürdüğü" iddiasıyla Başbakan Tansu Çiller ve hükümet hakkında gensoru önergesi verdi.

5- SHP ve CHP'den katılan 5 temsilciden oluşan bütünleşme hazırlık kurulu çalışmalarını tamamladı. SHP Genel Sekreteri Mustafa Timisi ve CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin bütünleşme kurultayı öncesinde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, "teknik sorunların aşıldığını, 18 Şubat'ta bütünleşmenin kesinleşeceğini" açıkladılar.

6- ANAP'lı 4 eski bakan Ekrem Pakdemirli, Yusuf Bozkurt Özal, Kaya Erdem ve Ahmet Kurtcebe Alptemoçin hakkında hayali-ihracat iddialarını incelemek üzere kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu raporunu tamamlayarak TBMM Başkanlığı'na sundu.

7- Türk Hava Kurumu'nun (THK) 70. kuruluş yıldönümü kutlandı.

8- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, iskandinav ülkeleri gezisinin son durağı olan Stockholm'de isveç Dışişleri Bakanı Lena Hjelm-Wallen ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Görüşmeler çok yararlı oldu. Aslında ben buraya bilgilendirme amacıyla geldim, herhangi bir anlaşma için gelmiş değilim" dedi.

Murat Karayalçın, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi konusunda herhangi bir destek sözü alıp almadığı sorusuna yanıt olarak, "Bana doğrudan doğruya verilmiş bir söz yok. Ama Sayın Dışişleri Bakanı Hjelm-Wallen Türkiye'nin girişimini desteklediğini ifade etti" dedi.

9- Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen bir kararla, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin, şu anda gümrük birliği oluşmasına izin vermeyecek kadar ciddi olduğu ileri sürüldü. Kararda, AB Komisyonu'ndan, T.C Ana-yasası'nda yapılan değişikliklerle ilgili düzenli raporlar hazırlanması istenerek, gümrük birliği konusunda son bağlayıcı kararın, Avrupa Parlamento-su'nda alınması gerektiği iddia edildi.

10- Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen bir kararda, yazar Yaşar Kemal'in bölücülük yaptığı gerekçesiyle, hakkında DGM tarafından dava açılması eleştirildi ve Yaşar Kemal'e yönelik suçlamalarla insan hakları ile düşünce özgürlüğünün ihlal edildiği öne sürüldü.

11- ABD'de yayımlanan "The New York Times" gazetesi, "ABD'nin, Azerbaycan petrollerinin işletilmesi ve boru hattıyla Batı pazarlarına ulaştırılmasına ilişkin olarak kurulan konsorsiyuma iran'ın dahil edilmesine karşı olduğunu" iddia etti.

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin parlamentoda yaptığı konuşmada, Çeçenistan'daki operasyonun başarısızlığı nedeniyle orduyu suçlayarak, orduda köklü değişikliklere gidilmesinin şart olduğunu söyledi.

13- Filistin Ekonomi Bakanı Ahmed Oorei İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı izak Rabin arasında Gazze Şeridi'ndeki Erez sınır kapısında gerçekleştirilen buluşmada, İsrail ile Gazze Şeridi ve Batı Şeria arasında kapalı tutulan sınırların gelecek haftadan itibaren kısmen açılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

14- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Kris Janovski yaptığı açıklamada, açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan Bosna-Hersek'in kuzeybatısındaki Bihaç bölgesine insani yardım konvoyunun ulaştığını bildirdi.

15- ABD'nin Alabama eyaletinde meydana gelen şiddetli kasırgada 5 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 ŞUBAT 1995

1- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanlı-ğı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde meydana gelen uçak kazalarında pilotaj hatasından çok teknik arızaların etkili olduğu belirtildi.

2- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Hava-İş Sendikası'nın Türk Hava Yolları ve HAVAŞ'ta uyuşmazlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından aldığı ve Kamu işverenleri Sendikası'na (TÜHlS) resmen bildirdiği grev kararına karşılık, hükümetin "erteleme" yetkisini kullanacağını açıkladı.

3- Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Onay Alpago, Medeni Ka-nun'un kabulünün 69. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kadınların tüm alanlara eşit katılımının sağlanması ve demokratik yapıya kavuşturulması amacıyla, Medeni Kanun'un, aile hukukunu düzenleyen maddelerinin değiştirileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Nafiz Kurt Ege Ekici Tütün Piyasası'nın açılışı dolayısıyla izmir'de düzenlediği basın toplantısında, 1994 yılı piyasasının 142 bin lira ile açıldığını bildirdi. Kurt, tütünde yeni uygulanmaya başlanan kota sistemiyle yurt genelinde 4 trilyon pirim dağıtılacağını söyledi.

5- Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmakta olan İstanbul Bağımsız Milletvekili Hasan Mezarcı'nın davası, Anayasa'nın 83/1 maddesi gereğince düştü.

6- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Irak'a uygulanan BM petrol ambargosunun Türkiye tarafından ihlal edildiği yolundaki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

7- Resmi bir ziyaret amacıyla İngiltere'de bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze Londra'da yaptığı açıklamada, Azeri petrolünü taşıyacak boru hattı konusunda Türkiye ile görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

8- AB Dönem Başkanı Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe Strasbo-urg'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile imzalanacak Gümrük Birliği Anlaşması'nı engellemesi halinde, Avrupa Birliği'nin de Kıbrıs Rum Kesi-mi'nin tam üyelik görüşmelerini askıya alabileceğini bildirdi.

9- BM sözcüsü Michael Williams Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, Bihaç bölgesinde kontrol altına alınamayan çatışmaların bütün bölgeye yayılarak Hırvatistan'a sıçrama tehlikesini yarattığını söyledi.

18 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ile Hazine'ye kalan taşınmazların, üzerinde yararlananlara devredilmesini öngören yasaları onayladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, hükümet, DYP ve geniş tabanlı bir hükümete başbakanlık yapıp yapmayacağı konularındaki görüşleri Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

3- Erken seçim için yurt gezilerini sürdüren ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Antalya ve Gaziantep'te halka hitap etti. Yılmaz, Antalya gezisinin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in Genel idare Kurulu toplantısındaki konuşmasında yer alan "Demokrasi mücadelesinin yapıldığı yer DYP'dir" sözünü eleştirdi.

Yılmaz, Gaziantep'te "Türkiye'nin Dünü Bugünü Yarını" konulu toplantıda da Türkiye'nin çok kritik bir dönem yaşadığını, ancak güven vermeyen ve kötü yöneticilerin bulunduğu bir hükümet tarafından idare edildiğini savundu.

4- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ile son siyasi gelişmeler üzerine yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

5- SHP ve CHP, toplanan ortak kurulda birleşti. CHP çatısı altında bütünleşen parti genel başkanlığına Gaziantep Milletvekili Hikmet Çetin seçildi. Bütünleşme genel kurulunun ardından toplanan CHP kurultayı, kurulun kararını onayladı.

SHP-CHP bütünleşme ortak kurultayı öncesinde partisinin 9.olağanüstü kurultayının açılış konuşmasını yapan Murat Karayalçın, umut dolu bir günde olduğunu belirterek SHP Genel Başkanlığı'na seçilişinden sonra geçen 17 aylık dönemdeki çalışmalarını anlattı.

CHP olağanüstü kurultayında konuşan Deniz Baykal da yeni başlayan bütünleşme sürecinin 31 Ağustos tarihine kadar süreceğini belirterek, birleşik partinin olağan kurultayının yapılacağını söyledi. Karayalçın ve Bay-kal'ın genel başkanlıkları bütünleşme kurultayı ile son buldu.

Cumurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, SHP ile CHP'nin birleşmesinden sonra yeni partinin genel başkanı seçilen Hikmet Çetin'e bir kutlama mesajı gönderdiler.

6- TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, akaryakıt

ürünlerinin rafineri çıkış fiyatlarına yüzde 3 ile 9.5 oranlarında zam yapıldı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'ın Hani ilçesi kırsal kesiminde, güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 38 teröristin öldürüldüğü, iki güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

Açıklamada, bölgede operasyonlara devam edildiği de belirtildi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, CNN televizyonuna verdiği demeçte, "Başkan Bill Clinton'un Çeçen sorunu çözüme kavuşmadan Moskova'ya gitmeyeceği, bu yıl mayıs ayında yapılması öngörülen Amerika-Rusya zirvesinin de bu nedenle gerçekleşmeyeceğini" söyledi.

Çeçenistan Devlet Başkanı Çahar Dudayev Rus TV'si Ostankino'ya yaptığı açıklamada, savaşın ilkbahar ve yaz aylarında yeniden şiddetlenebileceğini ifade etti ve askeri düzeyde sürmekte olan barış görüşmelerini yetersiz bulduğunu söyleyerek "görüşmeler siyasi platforma bir. an önce taşınmalı" dedi.

19 ŞUBAT 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, CHP-SHP bütünleşmesi üzerine Başbakanlıkla yaptığı açıklamada, "Koalisyonun yapısında temel olarak bugün için çok büyük bir farklılık görmüyorum. Ancak yeni bir oluşumla karşı karşıyayız. Bu yeni oluşum karşısında iki tarafın da bazı değişik düşünceleri veya mülahazaları olabilecektir. Bunu doğal karşılamak lazım. DYP olarak yetkili kurullarımızı topladık, yapılabilecek şeyleri tahlil ettik. Genel Başkan'a tam yetki verildi, şimdi aynı sürecin ortağımız için de işlemesi gerekir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı Belçika Genelkurmay Başkanı Jose Charlier'nin davetlisi olarak resmi bir ziyaret için Brüksel'e gitti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, CHP ve SHP'nin Hikmet Çetin başkanlığında birleşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, SHP'nin kendisini feshetmesiyle birlikte ortaya çıkan durum konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ülke genelinde meydana gelen terör olayları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlarda büyük başarılar elde edildiğini belirterek, güvenlik kuvvetlerinin, örgütün ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarından her geçen gün daha iyi sonuçlar alındığını bildirdi.

6- Maliye Bakanı ismet Attila, Ankara'da yaptığı açıklamada, 1994 yılında 753 trilyon 440 milyar lira olan konsolide bütçe gelirlerinin yüzde 79.5'inin merkez ve 5 il tarafından sağlandığını söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da Merkez Yürütme Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış sorunları ve ekonomik darboğazı aşabilmesi için istikrarlı hükümete ihtiyacı olduğunu söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, solda kurumsal değil, kitlesel bütünleşmeyi savunarak, bütünleşmeyi "mecburiyet ve mahkumiyet" olarak nitelendirdi.

9- ANAP İstanbul H Kongresi'nde Mükerrem Taşçıoğlu yeniden il başkanlığına seçildi.

10- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel, çeşitli konularda Günaydın gazetesinin sorularını yanıtladı.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Frankfurt'ta Türk-Alman Liberaller Derneği ve Türk-Alman Kulübü tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinin Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında, Türkiye-AB gümrük birliğinin gerçekleşmesi yönünde büyük çabalar harcadığını belirterek, "Yunanistan'ın şantajlarına sürekli boyun eğemeyiz. Yunanistan'ın haricinde 14 ülke Türkiye-AB gümrük birliği sorununu 6 Martta çözmeli ve Yunanistan'a dur demelidir" dedi.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, UNESCO tarafından dün Paris'te düzenlenen Ortadoğu Sempozyumu'na katıldılar. Yaser Arafat sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, "Barış süreci bugün tehlikeli ve hassas bir aşamadadır" dedi.

13- Hindistan'ın Keşmir bölgesinde Hindular ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 15 kişinin öldüğü bildirildi.

20 ŞUBAT 1995

1- Yurt gezilerine çıkan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Şanlıurfa Teşkilatı ile yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'in, göreve seçilmesinden bu yana geçen 1.5 yıllık sürede, muhalefet olarak şikayetçi olmalarını gerektiren herhangi bir davranışı olmadığını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Başkan-lık'ta SHP'li bakanlar ile biraraya geldi. Karayalçın, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, SHP'li bakanların istifalarını kendisine verdiklerini, bu istifalarla birlikte kendi istifasını da CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin'e ilettiğini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 48. Türkiye Jeoloji Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğal kaynaklarının henüz yeterince aranmadığını, ülke potansiyelinin gerçekçi olarak ortaya çıkarılmadığını belirtti.

4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Şemsek Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, koalisyona SHP yerine CHP ile devam etmesi için istifa etmesi gerekmediğini söyledi.

5- BBP Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esat Bütün Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, solda bütünleşme sonrasında hükümetin hukuki olarak bitmediğini ancak fiilen bittiğini belirterek, yeni bir icraat hükümeti kurulması gerektiğini söyledi.

6- İstanbul Mali Şube Müdürü Salih Güngör ve Fatih Savcısı Çayhan Ülgen, RP'nin Bosna-Hersek için topladığı yardımlar konusunda araştırmalarda bulunmak üzere dün Köln'ne gitti.

7- Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Fransa'dan getirilen keşif uçağının düşmesi sonucu 2 Fransız öldü.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, insan hakları, Kuzey Irak ve Karabağ sorunları ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, AB Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, "15 üye ülke arasında somut bir mutabakat sağlanamadığı takdirde, 6 Mart tari-

hinde Türkiye-ABD Ortaklık Konseyi toplantısının bir anlam ifade etmeyeceğini" söyledi.

10- Çeçenistan'da bir haftadan beri yürürlükte olan ateşkesin sona ermesinin hemen ardından, b.aşkent Grozni çevresindeki çatışmaların yeniden başladığı bildirildi.

21 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Atatürkçü Düşünce Derneği ve Yerli Haç Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, SHP-CHP birleşmesine "gıpta" ile baktığını belirterek, "Sağda birleşme için bir şemsiye parti lazım. Bu Demokrat Parti de olabilir, Adalet Par-ti'si de olabilir. DP'nin ya da AP'hin yeniden canlandırılması sözkonusu olursa genel başkanlığa talip olurum" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Türk Hava Yolları ve HAVAŞ'ta 24 Şubat'ta başlayacak grev ve lokavtı 60 gün süreyle erteledi. THY ve HAVAŞ'ta çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi için işçi sendikası Hava-İş ile Kamu işveren Sendikası TÜHlS arasında yürütülen .müzakerelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, Hava-İş grev, TÜHlS de lokavt kararı almıştı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince düzenlenen "Türkiye ile AB Arasında Gümrük Birliği" konulu panelde yaptığı konuşmada, gümrük birliğinin Türkiye açısından bazı fedekarlıklara yol açacağını, ancak AB'nin, Yunanistan'ın vetosu nedeniyle Türkiye'ye yöneltmesi gereken mali kolaylıkları sağlayamadığını belirtti. Yılmaz, Türkiye ile AB arasında tam anlamıyla gümrük birliğine geçilmesinin ardından ekonomik dengesizlikler doğacağını, ülkenin gümrük birliği ile sağlayacağı avantajların da belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Panele katılan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyada, AB'ye üyeliği gerçekleşmeden gümrük birliğine giren tek ülke konumuna geldiğini belirterek, TBMM'nin gümrük birliğine gidilmesi için onay vermesi gerektiğini, bunun gerçekleşmemesi durumunda Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz bir günlük ziyaret için gittiği Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, "Bizim icraatlarımızı beğenmeyenlerin yaptıkları ortadadır. 72 yıl boyunca, geçen seneki enflasyon olmamıştır" dedi.

6- Bütünleşme kurultayında birleşik solun başına getirilen ve CHP Genel Başkanlığı'na seçilen Gaziantep Milletvekili Hikmet Çetin, SHP Genel

Merkezi'nde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile görüştükten sonra CHP Genel Merkezi'ne giderek, partinin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'dan görevi devraldı.

7- RP Grup Başkan Vekili Abdullatif Şener Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, SHP'nin kendini feshetmesi ve CHP ile birleşmesi sonucu "hükümetin düşüp düşmediği" yolunda tartışmalar yapıldığını biJdirerek, "Bu hükümet fiilen bitmiştir" dedi.

8- MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, SHP-CHP birleşmesinin iki siyasi partinin tavanında birkaç kişinin biraraya gelerek gerçekleştirdiği bir birleşmenin ötesinde, her iki partinin tabanının duyduğu rahatsızlığın tavanı zorlamasından kaynaklandığını bildirerek, "MHP olarak, aynı fikir ve idealleri paylaşan insanların oluşturduğu partilerin biraraya gelme sürecinin başlamış olmasını ülkemizin aydınlık geleceği için faydalı görmekteyiz" dedi.

9- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yoğun bir şekilde gümrük birliği konusuyla karşı karşıya bulunduğunu bildirerek, "Biz BBP olarak konunun bütün yönleriyle ve çok detaylı bir şekilde tartışılarak sonuçta referanduma gidilmesini ve bu konudaki nihai kararın halkımız tarafından verilmesini istiyoruz" dedi.

10- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Başbakanlık insan Hakları Yüksek Danışma Kurulu, olağanüstü hal uygulaması ile ilgili hazırladığı raporu tamamlayarak Başbakan Tansu Çiller ve insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu'na iletti. Raporda, olağanüstü hal yönetiminin uygulandığı 10 ilde, olağanüstü yönetimin olağan biçime dönüştüğü belirtildi.

11- Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) tarafından uygulamaya konulan standart sayısı geçen yıl sonu itibariyle 11 bin 231'e ulaştı.

12- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TiSK) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, gümrük birliğinin Türkiye ile AB arasında imzalanan ve "ortaklık anlaşmaları" diye adlandırılan Ankara Anlaşması ve katma protokolün bir gereği olduğunu belirterek Avrupalı işadamlarından 6 Mart'taki gümrük birliği toplantısında Türkiye'ye destek vermelerini istedi.

13- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan ABD'nin Avrupa ve Kanada işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, ABD

Büyükelçiliği konutunda düzenlediği basın toplantısında, insan hakları konusunun Türk-ABD ilişkilerinde kriz oluşturduğunu sanmadığını belirterek, "Bu konunun ikili ilişkilerde kopmaya yol açacak kadar önemli olduğu izlenimini vermek hata olur" dedi. Holbrooke ayrıca, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve Türkiye.'nin terörle mücadele etmeye hakkı bulunduğunu vurgulayarak, bununla birlikte terörle mücadele sırasında masum sivil halkın da zaman zaman büyük zarar gördüğünü öne sürdü.

14- Rusya Parlamentosu insan Hakları Komisyonu hazırladığı raporda, Çeçenistan'daki savaşta, 25 Ocak tarihine kadar olan iki aylık sürede 24 bin 350 sivilin öldüğünü açıkladı.

22 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Genel Sağ-lık-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Devletin, halkına sağlık ve eğitim hizmetlerini yerine getirmesi onur meselesidir. Parası olmayana sağlık hizmeti olmaz diye bir şey kabul edilemez. Bu yıl 3,5 trilyonluk bir ödenek, yeşil kartlılara verilecek sağlık hizmeti için ayrıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Ataol Behramoğlu ve yeni yönetim kurulu üyeleri ile de görüştü.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Ataol Behramoğlu ve yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cindoruk kabul sırasında yaptığı konuşmada, kitle örgütlerinin parlamentoya yaptıkları katkılardan kıvanç duyduğunu söyledi. Behramoğlu da "Düşünce Özgürlüğü Yasa Tasarısı" ile "Terörle Mücadele Yasa Tasarısı" konusundaki görüşlerini içeren bir dosyayı Cindoruk'a verdi.

3- Danıştay, tasfiye sürecine alınan TYT Bank, lmpexbank ve Marmara-bank'ın ortaklarının, Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali istemiyle açtıkları davayı reddetti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'ta Talabani ve Barzani taraftarları arasında son üç gün içindeki çatışmalarda ölenlerin sayısının yüzü aştığına dair bilgiler bulunduğunu belirterek "Çatışmaların tekrar yoğunluk kazanmasından üzüntü duymaktayız" dedi. Ataman, Türkiye'nin, Kuzey Irak'taki tüm etnik grupların barış ve güvenlik içinde yaşamasından yana olduğunu söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin İstanbul'da yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin geleceğine ilişkin kararı parti meclisinde alacaklarını söyledi.

6- Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bazı hastaneler ile kamu kuruluşlarının suyunu, borçlarını gerekçe göstererek kesen Büyüljşehir Belediyesi ve ASKI yetkileri hakkında idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Best FM ve Milas FM'e "yayın durdurma cezası" verildi. RTÜK yayın durdurma cezasına

gerekçe olarak her iki yayın kuruluşunun yargı kararlarına rağmen "düzeltme ve cevap hakkı" metinlerini yayımlamamalarını gösterdi.

8- Türk Hava Yolları grevi Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelendi. Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, THY grevinin Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarının isteği doğrultusunda milli güvenlik gerekçesiyle ertelendiğini açıkladı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın Cudi Dağı bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 37 PKK'lı öldürüldü. Çatışmada 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

10- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Mike McCurry yaptığı açıklamada, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i, Bosna'da savaşın sona ermesi yolunda makul bir çaba göstermemesi durumunda, BM tarafından uygulanan yaptırımların "kalıcı" olacağı yolunda uyardı.

11- FKÖ lideri Yaser Arafat'ın çağrısıyla dün Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü bir toplantı yapan FKÖ Yürütme Komitesi, Ortadoğu barışını kurtarmak için İsrail ile görüşmeleri sürdürme ve barış için uluslararası kampanya başlatma kararı aldı.

12- İngiltere Başbakanı John Majör ve irlanda Başbakanı John Bruton, Belfast'ta düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kuzey irlanda üzerinde hak iddia etmekten resmen vazgeçerek şelf determinasyon hakkı tanımaya karar verdiklerini açıkladılar.

23 ŞU B AT 1995

1- İsrail'den Türkiye'ye parlamento düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiren Meclis Başkanı Shevach Weiss, Ankara'da TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk tarafından karşılandı. Cindoruk, Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in bölgede barışın sağlanması için gösterdiği çabanın Türkiye'de sevinç yarattığını belirtti.

İsrail Meclis Başkanı Shevach Weiss, daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretin zamanlamasının çok iyi olduğunu ve iki ülke ilişkilerinin karşılıklı ziyaretlerle gelişeceğini bildirdi.

İsrail Meclis Başkanı Weiss de barışın, ulusal gündemlerinin başında olduğunu belirterek, "Barış bizim tarihsel düşümüzdür ve bizim kuşağımızın gerçekleştirmek istediği amacıdır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile birlikte yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarındaki artışa ilişkin kanun hükmünde kararnamenin imzaya açıldığını bildirdi.

Murat Karayalçın da memurların sendika kurmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'de olduğunu vurgulayarak, "Bunun daha köklü ve gerçekçi bir çözüm olacağını" söyledi.

' 3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, 76 il, 8 DGM ve terör tipi cezaevi bulunan 9 ilçe cumhuriyet başsavcısıyla İstanbul Hakimevi'nde gerçekleştirdiği toplantıda yargının sorunlarını anlattı. Moğultay, savcılara "Yasaklamalarla, sınırlamalarla ve cezaevleriyle düşünce özgürlüğünü koruyamazsınız" dedi.

4- Başbakanlık insan Hakları Yüksek Danışma Kurulu tarafından olağanüstü hal mevzuatı ile ilgili hazırlanan raporda, olağanüstü hali kaldırma yollarının aranması önerildirTBMM'nin, olağanüstü halin uzatılması için sunulan kanun hükmünde kararnameleri olduğu gibi onaylamak zorunda olmadığı belirtilen danışma kurulu raporunda, "Olağanüstü halin birinci temel özelliği, temel hak ve özgürlüklerin olağan dönemlerden çok daha fazla sınırlanabileceği bir yönetim biçimidir. TBMM, kendisine sunulan kararnameleri onaylamak zorunda değildir. Değiştirerek reddedebilir. Bu denetim sağlanamazsa, yürütme organının olağanüstü hale ilişkin düzenlemelerinin keyfilik kazanması ortaya çıkar" görüşü savunuldu.

5- Bütünleşme sonrası CHP'nin ilk grup toplantısında konuşan Genel Başkan Hikmet Çetin, en örgütlü, en köklü, en birikimli ve iddialı partinin CHP olduğuna dikkat çekerek, "Bütünleşme ile önemli bir ivme kazandık. Yalnız sosyal demokratların değil, tüm halkın, hatta dünyanın gözü üzerimizde. CHP artık daha da iddialıdır dedi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, SHP-CHP birleşmesi dolayısıyla Başbakan Tansu Çil-ler'in istifa edip etmeyeceği, yeni hükümet kurulup kurulmayacağı konusundaki belirsizliğin, bürokrasiyi ve parlamento çalışmalarını durdurduğunu söyledi.

7- Ankara DGM Başsavcılığı, 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olaylarında halkı "tahrik" etmekle suçladığı yazar Aziz Nesin hakkında üç ayrı dava açılmasını istedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına da yazı gönderen DGM Başsavcılığı, Aziz Nesin ve avukatı Veli Devecioğlu hakkında, "mahkeme heyetine hakaret ve tehdit" suçundan ayrı ayrı dava açılmasını istedi.

8- Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY grevinin "milli güvenlik" gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvurduğunu belirterek, Danıştay kararı belli oluncaya kadar THY'de uçakların bakım, temizlik hizmetlerinin verilmeyeceğini ve bilet kesilmeyeceğini söyledi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) 17. kuruluş yıldönümü Genel Başkan Mustafa Ekmekçi'nin de katıldığı törenle izmir'de kutlandı.

10- Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçiliğimin ardından Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosluğu da Başbakan Tansu Çiller'in Bosna-Hersek yardım paralarına yönelik, "RP, Bosna paralarını harcadı" şeklinde sözlerinden dolayı RP tarafından açılan dava için Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, "Konsoloslukta, RP'nin direkt bağışta bulunduğuna dair hiçbir belge yok" dedi.

11- Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Uluslararası işbirliği Ajansı (TlKA) ile Dış Politika Enstitüsü'nün düzenlediği "Güney Kafkasya'da Güvenlik, istikrar, Refah ve Karşılıklı Bağımlılık" konulu 2 gün süreli konferansa izleyici olarak katılan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim Igoroviç Kuznetsov yaptığı açık-

lamada, Rusya Dış istihbarat Servisi Şefi Yevgeni Primakov'un Türkiye'ye yaptığı ziyarette Çeçenistan'a Türkiye üzerinden silah ve gönüllü askerler gittiğine dair endişesini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilettiğini söyledi.

12- Cezayir'de aşırı dinci Islami Selamet Cephesi, dün meydana gelen ve 100 aşırı dinci tutuklunun öldürülmesiyle sonuçlanan cezaevi isyanının devlet tarafından yapılan komplo olduğunu ileri sürdü.

24.ŞUBAT1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisi tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin cumhuriyet döneminin en kötü yönetimini gösterdiğini ileri sürdü.

2- Devlet bakanları Necmettin Cevheri ve Aykon Doğan Ankara'da düzenlenen "Gümrük Birliği Arefesinde Türk Kamuoyu Avrupa ve 6 Mart Kararlarından Sonra Gümrük Birliğine Geçiş" sempozyumunda yaptıkları konuşmalarda, birliğin siyasi bir irade olduğunu belirterek, mutlak üyelik zorlamalarının bulunmadığını belirttiler.

3- TBMM Genel Kurulu'nda "Tüketici Korunması Hakkında Yasa Tasarısı" kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Çetin, ülkenin sorunlarının sürekli çalışan kesimin sırtına yüklenerek aşılamayacağını söyledi. Meral ise, genel başkan seçilmesinden dolayı Çetin'i kutlayarak, THY grevinin ertelenmesinin doğru olmadığını belirtti. Bayram Meral,."Hükümetler, devlet gücünü halkına karşı kullanmamalıdır" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, yayın yoluyla şantaj yapan televizyonların kapatılacağını açıkladı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'e bağlı Ömerli köyüne baskın düzenleyen teröristler 10 kişiyi öldürdü.

7- İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde öğrenciler arasında çıkan olaylarda 4 öğrenci yaralandı, 120 öğrenci güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

8- KKTC'de koalisyon hükümeti istifa etti.

25 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, 10 ilde devam etmekte olan "Olağanüstü Hal Uygulaması"nın 19 Mart 1995 gününden geçerli olmak üzere 4 ay daha uzatılmasına karar verdi. MGK'nin aylık olağan toplantısına, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, kuvvet komutanları ve MGK Genel Sekreteri katıldı. Kıbrıs'tan sorumlu Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç'ın da katıldığı toplantıda, Avrupa Birliği ile gümrük birliğine giriş sürecinde Kıbrıs ve son siyasi gelişmelerle ilgili konuların da ele alındığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı. Süleyman Demirel, dün Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Dış Politika Enstitüsü'nün düzenlediği bir seminer için Türkiye'ye gelen danışmanı Jirair Liberidyan'ı kabul etti. Görüşmeyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- Başbakan Tansu Çiller Japonya Başbakanı Tomiichi Murayama'nın davetlisi olarak resmi bir çalışma ziyareti için Japonya'ya gitti. Başbakan Çiller hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, bugün dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Japonya ile Türkiye'nin köklü bir geçmişi ve yakın ilişkileri bulunduğunu ifade ederek "Bugüne kadar Japonya, ülkemizde Boğaz Köprüsü gibi büyük bazı projelere imzasını atmıştır" diye konuştu.

Başbakan Çiller ile birlikte Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Halil Çulhaoğlu ve Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen de Japonya'ya gitti.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, milletvekilleri ve parti yöneticileriyle gittiği Karabük'te halka hitaben yaptığı konuşmada, Demir-Çelik Işlet-meleri'ni kapatılmaktan kurtardığı için Karabük halkını kutlayarak, işletmeye devletin de ortak olmasını ve zarar etse bile mutlaka yaşatılması gerektiğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Cumhuriyet ve Yeni Günaydın gazetesini ziyaret etti. Ayaz, Marmara Üniversitesi'nde başlayan ve diğer üniversitelere sıçrayan öğrenci olayları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

7- CHP Parti Meclisi'nin ilk toplantısında yapılan genel sekreterlik ve genel saymanlık seçimlerinde, bütünleşme öncesi CHP'de de bu görevleri yürüten Adnan Keskin ile ismet Atalay seçildi.

Genel Başkan Hikmet Çetin toplantının açılış konuşmasında, CHP olarak ister muhalefette ister iktidarda bulunsunlar sorumluluklarının bilincinde olarak hareket edeceklerini söyledi. Çetin, partililerden birlik ye beraberlik içinde olmalarını, geçmişi unutmamalarını istedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında 1970'li yılların öğrenci çatışmalarının yeniden başladığını belirterek, üniversitelerdeki olaylardan MHP'yi sorumlu tuttu.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de, Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Marmara Üniversitesi ve bazı üniversitelerde meydana gelen öğrenci olaylarını değerlendirdi. Türkeş, "PKK'nin kışkırttığı ve PKK ile işbirliği içinde olan birtakım bölücüler, birtakım olaylar hazırlıyor. Bunların sağ-sol kavgası ile alakası yoktur" dedi. Türkeş, bu olaylarla MHP arasında bir bağlantı olamayacağını ifade etti.

9- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner, partisinin il ve ilçe örgütleri için düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, siyasi partilerin fikir ve politika ürettiği sürece var olabileceğini söyleyerek, YDH'nin halkın tercihlerini yansıtmasa bile herzaman doğru bildiği yoldan gideceğini kaydetti.

10- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Aliyev Memed Neyrusoğlu ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Türkiye'de bulunan Dış Politika Danışmanı Vefa Gulizade Ankara'da bir basın toplantısı düzenlediler. Vefa Gulizade, "Eğer Azerbaycan toprakları işgal altındayken, Türkiye Ermenistan'la (Erivan) iktisadi ilişki kurarsa o zaman bu Azerbaycan'a karşı hıyanet olur. Zaten başka büyük devletlerin desteğiyle Azerbaycan toprakları işgal altındadır" dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Nevruzoğlu da Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ve işgal ettiği topraklardan çekilme yönünde olumlu hiçbir adım atmadığını, uluslararası örgütlerde alınan kararlara uymadığını ve zaman kazanmak için uluslararası normların tersine ciddi olmayan davranışlar içine girdiğini söyledi.

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Saraybosna'ya yapmayı planladığı ziyaretin hazırlıkları için kente giden Türk heyetini taşıyan uçağa, Sa-raybosna Havaalanfna indikten sonra ateş açıldığı bildirildi. Reuter haber ajansı Saraybosna'daki BM Barış Gücü Sözcüsü Alexander Ivanko'ya dayanarak verdiği haberde uçağa hafif silahlarla ateş açıldığı, ölen ya da yaralanan olmadığı, uçağın da ciddi bir hasar görmediği belirtildi.

12- Uluslararası insan Hakları Derneği Helsinki izleme Komitesi tarafından hazırlanan ve Le Monde gazetesinde yayımlanan bir raporda, 1993-1994 yılları arasında Dağlık Karabağ'daki savaş suçlarının büyük bir kısmının Ermeniler tarafından işlendiği bildirildi.

13- Hindistan'ın Assam eyaletinde bir yolcu treninde meydana gelen iki patlamada 22 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

26 ŞUBAT 1995

1- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin Parti Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Marmara Üniversitesinde yaşanan ve diğer üniversitelere de sıçrayan öğrenci olaylarına değinerek, "Türkiye'yi karıştıran gizli eller, şimdi de üniversitelere uzanıyor. Biz karanlık güçlerin bu malum oyununu oynattırmayacağız" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Kırıkkale'nin Hasandede beldesinde katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Alevi vatandaşların da kurtuluşu "adil düzen" de gördüklerini ve partilerine katılmaya başladıklarını belirterek, "Hazreti Ali'yi sevme anlamında hepimiz Aleviyiz" dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde düzenlenen "Alevilik ve Bektaşilik" konulu panelde yaptığı konuşmada, Alevilik-Bektaşilik hakkında tarihten gelen uzun süreci anlatarak, Alevilerin ve Sünnilerin kardeş olduğunu, düşmanlar tarafından bizi birbirimize düşürmek için oyun tezgahlandığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit-Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Kıbrıs Rum yönetimine üyelik konusunda takvim vermeden, Türk tarafının KKTC ile özerklik yönünde tavır koyması gerektiğini belirterek, "AB kararını açıkladıktan sonra, Türkiye, karşısında bütün Avrupa'yı bulacak" dedi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu çeşitli üniversitelerde meydana gelen olaylar ile ilgili olarak Antalya'da yaptığı açıklamada, üniversitelerin ilim yuvası, fikir yuvası olduğunu belirterek, "Buralarda istikrarın korunmasına bütün gençliğin katkıda bulunmasını istiyorum" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "Anarşi ve terörün belinin kırıldığı şu günlerde üniversitelerde yaşanan olaylar için tedbir alınmasına uğraşıyoruz. Milli birlik ve beraberlik sağlanmışken birtakım senaryolar yeniden canlandırılıyor" dedi.

7- Başbakan Tansu Çiller Japonya'ya hareketinden sonra uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Çiller, hükümetin hiçbir meselesini boşta bırakmadıklarını, her şeye hakim olduklarını, hatta son iki ayda, yani siyasi belirsizliğin en fazla olduğu iddia edilen dönemde bile, en önemli değişiklikleri art arda getirebildiklerini söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da, cumhurbaşkanlığı seçimleri, KKTC'deki hükümet krizi, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi ile ilgili Yunan vetosunun kaldırılacağı konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

9- Ceçenistan'ın başkenti Grozni'de dün meydana gelen patlamada 25 Rus askeri öldü.

10- Yemen ve Suudi Arabistan, aralarında sınır anlaşmazlığını gidermek amacıyla prensip anlaşması imzaladılar.

27 ŞUBAT 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Bolu'nun Gerede ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadığı sorunların hükümetin kötü yönetiminden kaynaklandığını iddia ederek, bu yıl mutlaka erken seçim olacağı yolundaki görüşlerini tekrarladı.

2- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin koalisyonun devamı ile ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit son siyasi gelişmeler hakkında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ülkenin siyasi ve ekonomik belirsizlik içine itildiğini ileri sürerek, "Ülke sosyal yönden patlamalara hazır hale gelmiştir" dedi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen öğrenci olaylarını değerlendirdi. Müftüoğlu, "Ülkemizin üniversitelerinde gençliğimizin solcu ve sağcı olarak adlandırılmasına ve kavgaya karşıyız" dedi.

6- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam Ankara'da bir basın basın toplantısı düzenleyerek, üniversitelerde eğitimin huzur içinde yapıldığını savundu ve yalnızca bir üniversitede gelişen olayın bütün üniversitelere mal edilmesini ve "üniversitelerde 1980 öncesine dönülüyor" biçimindeki yorumları "abartılı" bulduğunu belirtti.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Sosyal Kalkınma için Dünya Zirvesi toplantılarına katılmak üzere Danimarka'ya gitti.

8- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi'ne konulmak istenilen bombanın patlaması sonucu yasadışı Islami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi (IBDA-C) örgütü üyesi bir terörist öldü.

9- Toplu Konut idaresi (TOKl) Başkanı Yiğit Gülöksüz ile şehircilikten sorumlu Devlet Bakanı Salih Sümer Ankara'da basın toplantısı düzenleyerek toplu konut kredilerindeki yeni uygulamalar hakkında bilgi verdiler.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir günlük ziyarette bulunmak

üzere Saraybosna'ya gitti. BM'nin uçak tahsis etmemesi üzerine Saraybos-na gezisi iptal edilen Cumhurbaşkanı Demirel Split'e geçti ve buradan da Zenica'ya giderek Türk birliğini ziyaret etti. Daha sonra Zagreb'e gelerek Türkiye'ye döndü.

11- Başbakan Tansu Çiller'in Tokyo'da Japonya Başbakanı Tomiichi Murayama ile yaptığı görüşmeye Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Bayındırlık Bakanı Halil Çulhaoğlu ile Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen de katıldılar.

Başbakan Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Japonlardan kredi değil, yatırım sözü aldıklarını söyledi.

12- Reuter Haber Ajansı, Kuzey Irak'ın Zaho kentinde bir bombanın patlaması sonucu 54 kişinin öldüğünü, 80 kişinin de yaralandığını bildirdi.

13- Pakistan'ın Belucistan eyaletindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 27 kişinin öldüğü bildirildi.

28 ŞUBAT 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir günlük Bosna-Hersek ziyaretinin ardından dün gece döndüğü Ankara Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çevresinde yaşanan sıkıntılı dönemde, barışa katkıda bulunmak, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç'in ziyaretine karşılık vermek ve Zenica'daki Türk birliğini görev başında görmek amacıyla bu ülkeye gittiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Saraybosna'ya ulaşımın BM Barış Gücü tarafından sağlandığını, bu gücün kendisine, "risklere karşı kesin garanti vermemekle birlikte" bir uçak temin edilebileceğini bildirdiğini ifade etti. "Risklere karşı garanti talebinde" bulunmadığını BM yetkililerine bildirdiğini, Split Ha-vaalanı'na ulaştıklarında BM pilotlarının Saraybosna'ya gitmek istemediklerini ve BM'nin sözünü tutmaması nedeniyle Saraybosna'ya gidemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı, "Bize son ana kadar kesin bir cevap veremeyen BM yetkililerine, Genel Sekreter Butros Gali'ye ve Bosna-Hersek Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi'ye bu ziyaretin yapılamamasından dolayı teessür teessüflerimi bildirmek üzere ilgili temsilcilerimizi görevlendirdim" dedi.

CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin de grup topjantısında, Cumhurbaşkanı Demirel'in Saraybosna'ya girememesini BM'nin "yansız davranmadığının" bir kanıtı olarak gördüğünü vurguladı.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul'daki üniversitelerin rektörleri ile bir toplantı yaparak son günlerde üniversitelerde meydana gelen olayları değerlendirdi. Menteşe, medyanın ve kamuoyunun sorumluluk duygusu içinde hareket etmesini isteyerek, çatışmaların tahrik, teşvik ve provakas-yondan kaynaklandığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı'nın özellikle taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere 52 bin yeni öğretmen kadrosu verilmesine ilişkin Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uzun yıllar devam eden yanlışlıklar nedeniyle ciddi ekonomik güçlüklerle karşı karşıya bulunduğunu, sorunların aşılması için CHP olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye'nin siyasal yaşamı ve Kuzey Irak'taki sorunlar ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin İstanbul'da düzenlediği "Medyanın Genel Sorunları" konulu panelde yaptığı konuşmada, medyadaki "sendikasızlaştırma" hareketlerine dikkat çekerek, medyada patronların artık gazeteci değil, bankacı, sigortacı, pazarlama şirketi sahibi olduklarını ve basın ile ticaretin iç içe geçtiğini söyledi.

7- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar izmir'de yaptığı açıklamada, hükümeti ve uygulamalarını eleştirerek, Türkiye'nin çok önemli günlerden geçtiği bir dönemde hükümette boşluk yaşandığını ve siyasi istikrarsızlığın tüm birimlere darbe vurduğunu söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince bölücü terör örgütü PKK'ya karşı Bitlis, Bingöl ve Tunceli'de sürdürülen operasyonlarda, 16 terörist öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

9- Başbakan Tansu Çiller, resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu Japon-ya'daki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında,"Avrupa'ya yönelişimiz, bizi Avrupa Birliği ile gümrük birliğine taşıyor. Asya'ya yönelişimiz ise ülkemizi Japonya ile geniş işbirliğine götürüyor" dedi. Çiller, söz konusu iki olgunun birbirleriyle iç içe olduğuna dikkat çekerek Türkiye'de yatırımın bir risk değil, bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Bu arada Başbakan Tansu Çiller ile birlikte Japonya'ya giden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Türkiye-AB Gümrük Birliği hazırlıkları çerçevesinde Benelüks ülkelerindeki temaslarını başlatmak üzere Tokyo'dan Brüksel'e gitti.

10- Türkiye'de düzenlenen Karabağ konulu uluslararası konferansa katılan ve ayrıca Ankara'da resmi temaslarda bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'm temsilcisi Jirair Liberidyan, Ermenistan'a döndükten sonra yaptığı açıklamada, "Ankara artık, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesiyle, Karabağ sorununun çözümü veya işgal topraklarının boşaltılması arasında bir bağ kurmuyor" dedi.

11- Nijer'de aralık ayından bu yana başgösteren menenjit salgınında 230 kişinin öldüğü

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106