14.9.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1994

1 EYLÜL 1994

1- TBMM'nin 19. dönem 4. Yasama Yılı çalışmaları Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Demirel TBMM'de yaptığı konuşmada, "Anayasa başta olmak üzere bütün mevzuatımızdaki, demokratikleşme çabalarımıza ters düşen çelişkili düzenlemelerin bir an önce ayıklanması ve ileri düzenlemelerle ikame edilmesi şarttır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, KKTC Meclisi'nin aldığı "Kıbrıs sorununda federasyonu tek çözüm olarak gören kararların iptaline" ilişkin kararı ve ABD'nin koşul koyduğu "dış kredi" konulan üzerinde de durdu.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nın "Arrow Exchange-94" tatbikatının Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başladığı bildirildi.

Eylül ayı sonuna kadar-sürecek tatbikata, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanısı-ra ABD, İngiltere, Hollanda, İspanya, Lüksemburg, Almanya ve Belçika'ya ait birliklerinin katıldığı kaydedildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk-iş Genel Başkanı Bayram Me-rai ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. TBMM Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık'la birlikte gittiği Türk-iş Genel Merkezi'nde 8 yıllık ANAP iktidarını öven Yılmaz, koalisyon hükümetinin, "herkese iş, herkes aş" vaadiyle işbaşına gelmesine karşın, çalışan birey ve çalışılan gün sayısında büyük düşüşler olduğunu kaydetti.

Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral de hükümeti, ülke sorunlarının hiçbirine çözüm bulmamakla eleştirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, 4 ay içerisinde demokratikleşme paketinin yaşama geçirilmesi için önemli adımlar atılması gerektiğini söyleyerek, "18 Mayıs paketine ek olarak, düşünce suçu da muhakkak kaldırılmalıdır" dedi. Karayalçın, yeni yasama yılı başlarken gündemdeki çeşitli konularla ilgili değerlendirmeler de yaptı.

5- 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın "1 Eylül'ün bütün insanlığa barış, dostluk ve kardeşliğin güzelliklerini getirmesini ve bu yönde bir uğraş içine gidilmesine aracı olmasını" istedi.

Ayrıca çeşitli dernek, oda, kurum ve kuruluşlar da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, KKTC ziyareti dönüşü Atatürk Havali-manı'nda düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs'ta yaptığı temaslar konusunda bilgi verirken, "Biri çıkıp, Kıbrıs Rum Yönetimi'ne tüm ada adına konuşamazsınız, kuzeyde de bir devlet var demedikçe, sorunun çözümü mümkün değildir. KKTC'nin varlığının tanınması lazım. Çözüm isteyenlerin, önce bunu karşı tarafa söylemesi lazım" dedi. Soysal, bir soru üzerine de "Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması halinde kıyamet kopmayacak diye bir şey yoktur. Kıyamet kopar. Ancak umudumuz, böyle bir şeyin olmaması" diye konuştu.

7- Çalışma süreleri 15 Ağustos'ta sona eren ve hükümetin sözüne karşın çalışma süresi uzatılmayan Türk-İş'e bağlı Yol-İş'e üye bini aşkın geçici işçi, Ankara'da Başbakanlık'a yürüdü. Görüşmelerden sonra taraflar arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu, anlaşmadan sonra TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, sendikaların "fazla para koparma anlayışına" sahip olduğunu savundu ve bundan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Kıratlıoğlu, enflasyon farklarının ödeme planı konusunda Türk-İş ile aralarında yüzde 85 oranında anlaşma sağlandığını bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 1995 yılında bir erken seçimin gündeme gelebileceğini söyledi. Türkeş, terör, ekonomik kriz, Anayasa ve Meclis iç tüzüğünün çözüm bekleyen meseleler olarak TBMM'nin önünde durduğunu hatırlattı.

9- SHP'den istifa eden Merkez Yürürtme Kurulu üyesi Cevdet Selvi, Parti Meclisi üyeleri Tevfik Çavdar ve Erzan Erzurumluoğlu DSP'ye katıldı. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisine katılımlar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "ulusalcı sol" anlayışını benimseyenlerin DSP'ye katılması çağrısını 15 yıldan beri yaptığını belirterek, "Ulusalcı solu içtenlikle benimseyen, Atatürk milliyetçiliğini benimseyen, ırkçılık ve turancılıktan uzak herkese kapımız açık" dedi.

10- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu 19. Dönem 4. yasama yılının başlaması nedeniyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin yeni çalışma döneminde yapması gereken öncelikli işleri açıkladı.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Miguel Angel Martinez ve beraberindeki heyet çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

2 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülte-si'nin bazı birimlerinin hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanabilmek için daha fazla çabanın sarfedilmesini ve devletin, halkın talep ettiği hizmeti vermesi gerektiğini vurguladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Kırgızistan ve Kazakistan ziyaretlerini tamamlayarak yurda döndü. Cindoruk, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında temasları hakkında bilgi verdi. Gazetecilerin bir sorusu üzerine Cindoruk, ara seçimin yapılmasını demokratik bir tavır olarak değerlendirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller İstanbul Sanayi Odası'nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, işadamlarını daha çok üretim yapmaya çağırdı. Çiller, yıl sonuna kadar havaalanları ve enerji başta olmak üzere yoğun bir yatırım hareketi başlatacaklarını bildirdi.

4- Başbakan Tansu Çiller Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Miguel Angel Martinez'i kabul ederek bir süre görüştü. Çiller, Anayasa'nın Avrupa standartlarına uymadığı gerekçesiyle değiştirilmesini isteyen Martinez'e, "Bu alanda yapılacak değişiklikler konusunda dışarıdan gelecek telkinler rol oynamayacaktır. Türkiye'nin, demokratikleşme konusunda kendi iradesiyle karar almaktan başka bir yol izlemeyeceğini herkesin bilmesini isterim" dedi.

Martinez, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ı da ziyaret etti. Karayalçın kabulde yaptığı konuşmada, Kürt sorunu ile terör arasında ayrım yaptıklarını, teröre karşı mücadeledeki başarılarını daha da geliştireceklerini söyledi.

Martinez daha sonra Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal'ı ziyaret etti.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Afyon'da partisi tarafından düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek faiz politikasının haksız kazanç sağladığını söyledi.

6- Devlet Bakanı Salih Sümer, Türkiye'de bulunan Lübnan İlerici Sosyalist Partisi lideri ve iskandan Sorumlu Devlet Bakanı Velid Canbolat ile bir görüşme yaptı.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Cumhuriyet gazetesine verdiği

demeçte, TSK'de izinlerin kaldırılmasının söz konusu olmadığını, bu konudaki sözlerinin bazı basın organlarında yanlış yorumlandığını, gerekirse bu tür önlemlerin alınabileceğini söylediğini bildirdi. Gölhan, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarma planlarıyla ilgili olarak bir soruyu yanıtlarken, "Yunanistan'ın öyle bir çılgınlık yapacağını tahmin etmiyorum. Çünkü Türkiye, böyle bir durumu savaş nedeni olarak kabul edeceğini daha önce duyurumuştu" dedi.

8- 7 Haziran'da Sofya'da imzalanan Türkiye ile Bulgaristan arasında sağlık konusunda işbirliğini öngören protokol Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güçlü bir sosyal demokrat harekete gereksinim duyduğunu söyledi.

10- İstanbul Ataköy'de bulunan Galleria alışveriş ve eğlence merkezine yerleştirilen bombalar güvenlik güçlerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirildi.

11- Türkiye'de yayımlanan Turkish Daily News gazetesinde, ABD tarafından askeri malzemelerin Kürtlere karşı kullanıldığı gerekçesiyle Washing-ton'un Türkiye'ye ambargo koyduğu yönündeki haber üzerine ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerika'nın Türkiye'ye askeri bir ambargo uygulamasının söz konusu olmadığı bildirildi. Açıklamada ayrıca ABD'nin PKK'yi terörist bir örgüt olarak gördüğü de vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ferhat Ataman tarafından yapılan yazılı açıklamada da, ambargonun sözkonusu olmadığı belirtildi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand Strasbourg'da yaptığı açıklamada, Irak'ın parçalanmasını istemediklerini, ancak kuzeyde yaşayan Kürtler ile birlikte güneydeki Arapların, tamamen ırkçı tutkuların eline bırakılamayacağını söyledi.

13- Libya lideri Muammer Kaddafi, iktidara gelişinin 25. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, Batılı ülkeleri uyararak, ülkesine yapılacak bir saldırıya karşılık "Ortadoğu ve Afrika'yı tamamen yakacaklarını" söyledi.

14- Çin Devlet Başkanı ve Komünist Parti Genel Sekreteri Jiang Zemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in resmi konuğu olarak Moskova'ya gitti. Zemin, ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, 37 yıl aradan sonra en üst düzeyde görüşmenin yapılacağını belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin yeni bir boyut kazanacağını söyledi.

15- Fransa Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Fransa'da AİDS hastalığından şimdiye kadar 18 bin 197 kişinin öldüğü bildirildi.

3 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan, işçi emeklilerine ödenecek sosyal yardım miktarını 1 Temmuz 1994 tarihinden itibaren artıran kararnamenin, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandığı bildirildi.

Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı, sosyal yardım zamlarını çok yetersiz bulmuşlar ve hükümete, ilk fırsatta bu konuyu inceleyerek 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamına giren bu personele ödenen sosyal yardım zammının, en az enflasyon oranında yükseltilmesi emrini iletmişlerdir" denildi.

2- DEP'in kapatılmasından sonra Türkiye'yi gündemine alan ve bu çerçevede insan hakları ihlalleri ile ilgili iddialar konusunda incelemeler yapmak üzere Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Miguel Angel Martinez TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüşerek temaslarını tamamladı.

Martinez, TBMM Başkanı Cindoruk ile görüşmesinde "Türkiye'siz Avrupa Birliği olamayacağı" inancını dile getirerek, AKPM'nin kendilerini, Türkiye'nin daha demokratik ve insan haklarına saygılı bir ülke olması için mücadele edenlere destek olmak için Türkiye'ye gönderdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da konuşmasında, Ankara DGM'de devam eden DEP davasının kararı konusunda AKPM Başkanı Martinez'e "teminat" vererek, kararın mutlaka adil olacağını bildirdi ve "Türkiye'nin, demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla yerleştirmek isteyenler tarafından yönetildiğini" söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Antalya'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin seçim ortamına girdiğini belirterek, erken seçimin büyük olasılıkla 9 aylık dönem içerisinde yapılacağını öne sürdü. Belediyelerin iyi hizmet vermesi ve çok çalışmasının olası seçimdeki başarılarını önemli ölçüde etkileyeceğini kaydeden Yılmaz, "Hükümet, belediyeleri kıskaca aldı, ancak bu sıkıntılar hükümetin geleceği ile ilgili" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İstanbul'da açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Gazetecilerin, aralarında eski bakanların da bulunduğu parti içi muhalefete mensup bir grup milletvekilinin dün Ankara'da yaptığı toplantıyla ilgili sorusu üzerine, "muhalif milletvekili diye bir tanımlamanın son derece yanlış olduğunu" söyleyen Karayalçın, "Böyle bir

değerlendirme yapılamaz. Milletvekillerimiz bir araya gelerek eleştirileri varsa ortaya koyarlar. Bunun ötesinde hiçbir anlamı olmadığını söylüyorum" dedi.

5- Adalet Bakanlığı Müsteşarı, baro başkanları, bürokratlar, yargıçlar, basın temsilcileri, bilim adamları ve öğretim görevlilerinden oluşan "Düşünceye Özgürlük Komisyonu", Adalet Bakanlığı'nın çağrısı üzerine "düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünü suç sayan" yasal hükümleri belirlemek amacıyla Ankara'da toplandı.

Adalet Bakanı Mehmet Moğultay toplantının açış konuşmasında, anayasal, yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını istediklerini belirterek, "Düşünce özgürlüğü, temel hak ve özgürlüklerin olmazsa olmaz öğesidir" dedi.

6- Partisinin bölge toplantısına katılmak ve Ardahan'ın Gürcistan'la olan Türk Gözü ve Çıldır Aktaş hudut kapılarında inceleme yapmak için Kars'a giden Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soysal, Dağlık Karabağ sorunu çözümlenmeden Türkiye'nin Ermenistan'la sınır olan doğu kapısını açmasının güç olacağını söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin il kongresine katılmak üzere gittiği İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında, iç ve dış gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ecevit, Yunanistan'ın karasularını 6 milin üzerine çıkarma olasılığına ilişkin bir soruya yanıt olarak, söz konusu ülkenin, böyle bir şeyin olamayacağını bilmesi gerektiğini söyledi.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, Ege Denizi'nde karasularının 6 milden 12 mile çıkarılıp çıkarılmayacağı tartışmaları ile ilgili olarak Atina'da yaptığı açıklamada, "Karasuları hakkında karar almak bir ülkenin egemenlik hakkıdır. Bu hakkın kullanılması ise hükümetin takdirine bağlıdır" dedi.

Bu arada Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Kuris ise yaptığı açıklamada, ülkesinin Ege'deki karasularını "gerekli gördüğü zaman" genişletme hakkını koruduğunu söyledi. Kuris, "Bu konuda Türkiye'ye karşı, hazır ol durumundayız" dedi.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali New York'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin Haiti'ye her an müdahele etmeye hakkı bulunduğunu, bunun için hiçbir ültimatomun gerekli olmadığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci aşamada müdahale edeceğini kaydeden Gali, bu aşamayı da "Haiti askeri yetkililerinin iktidardan alınması ve ülkede güvenliğe gereksinim duyulması" olarak nitelendirdi.

10- 4 günlük bir ziyaret için Moskova'da bulunan Çin Devlet Başkanı ve Kominist Parti Genel Sekreteri Jiang Zemin, Rusya Devlet Başkanı Boris Yelt-sin ile bir araya gelerek, iki ülkenin birbirlerine karşı nükleer tehditte bulunmaması konusunda anlaşmaya vardılar.

4 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı tesislerin açılışlarını yapmak için gittiği Gümüşhane'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük bir ülke olarak her zaman çevresinde barışı sağlamaya dönük çaba harcadığını belirterek, "Barışçıyız dediysek, herşeye razıyız demedik. Hakkımızı hukukumuzu mutlaka ararız" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tüm sıkıntılarından kurtulmasının bu hükümetten kurtulmasına bağlı olduğunu belirterek, "Sandık önünüze geldiğinde sizi unutanları ve yalan vaatleri unutmamanızı istiyorum. Türkiye'yi bu hükümetin elinden kurtarmaya azimliyiz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Sivas Kongresi'nin 75.yıldönümü törenlerine katılmak üzere gittiği Sivas'ta yaptığı konuşmada, ülkeyi bölmek isteyen güçleri uyararak, "Kimse yanlış hesap yapmasın. 75 yıl önceki koşullar yok. Biz varız, bu hareketler karşısında dev gibi bir güç var" diye konuştu.

Sivas Kongresi'nin yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller birer mesaj yayımladılar.

4- Devlet Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar parti merkezinde yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası ve memurlara sendika hakkı tanıyan yasanın son halleri bozulmadan en geç Eylül ayı sonuna kadar Meclis Genel Kurulu'ndan çıkması gerektiğini, aksi halde koalisyonun yürümeyeceğini söyledi. Sağlar, Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner hakkındaki iddiaların sorulması üzerine, "Ekonomide en önemli şey güvendir. Ekonomiyi yöneten en önemli kurumun başkanı hakkında böyle iddialar varsa konu hemen soruşturulmalıdır" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, terörle mücadelede kaydedilen gelişmeleri değerlendirdi. Menteşe, PKK'nın son dönemde rizikosuz eylemlerle yeniden kamuoyu yaratmaya çalıştığını, ancak örgütün yakın zamanda tamamıyla çökeceğini söyledi. PKK militanlarına teslim olmaları çağrısını yineleyen Menteşe, Ağustos ayında 404'ü ölü, 17'si yaralı ve 46'sı kendiliğinden teslim olan toplam 1182 teröristin ele geçirildiğini bildirdi.

6- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 1994 tarihinde vergi dairelerinde ilan edilen "50 milyon liranın üzerinde amme borcu bulunan" 83 bin 156 mükellefin toplam borçlarının 68 trilyon 161 milyar lira olduğunu bildirdi. Attila, bu şekildeki ilan müessesesinin yararlı olduğunu belirterek, ilanın yarattığı psikolojik etki ve toplumun baskısı üzerine bazı mükelleflerin borçlarını tasfiye ettiğini, bazılarının da teminat göstererek taksitle ödeme yoluna gittiğini söyledi.

7- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayımlanan bir kararla, radyo ve televizyon kuruluşlarının yayımladıkları müzik eserlerinin sahiplerine karşı Kültür ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan doğan yükümlülüklerine yerine getirmeleri istendi. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul il kongresinde yaptığı konuşmada, "DSP artık düzlüğe çıkmıştır, yolumuz açılmıştır Türkiye'nin yitirilecek zamanı yoktur. Ülkenin esenliği için DSP'nin iktidara gelmesi zorunluluktur" dedi.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ANAP'lı belediyelerin projelerine kaynak vermediğini öne sürerek, bu tutumun devam etmesi durumunda tüm belediye başkanlarıyla Ankara'da miting düzenleyeceklerini ve gerekli ödeneği alana kadar Maliye Bakanlığı'nın önünde oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

10- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre ağustos ayı enflasyonu, toptan eşya fiyatlarında yüzde 2.7, tüketici fiyatlarında da yüzde 2 olarak gerçekleşti. Bu rakamlara göre, yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 126.5, tüketici fiyatlarında yüzde 108 oldu.

11- Barış Haftası nedeniyle bir grup sanatçı tarafından İstanbul Beşiktaş'ta düzenlenmek istenen etkinlikler, polis tarafından engellendi ve sanatçıların bazıları bir süre gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı.

12- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Uğur Derman, eşi ve Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Erin Gözen, Germencik yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldüler.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, 5 Eylül'de Kahire'de başlayacak Dünya Nüfus Konferansı konusunda yaptığı açıklamada, konferansın insanlık tarihi için çok önemli olduğunu bildirdi.

Öte yandan İKÖ tarafından yayımlanan bir bildiride de Müslüman ülkelerin toplantıya katılmaları çağrısında bulunuldu. Toplantıya 105 ülkeden temsilcilerin katılacağı açıklandı.

14- Rusya'dan bağımsızlığını ilan eden Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cahar Dudayev'e bağlı birliklerle Rusya'nın desteklediği muhalifler arasında başkent yakınlarında çatışmaların şiddetlendiği bildirildi.

Öte yandan Rusya Hükümeti tarafından istifası istenen Dudayev yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu çağrısına karşı halkın kendisini devlet başkanlığına getirerek seçimini yaptığını bildirdi.

15- Çin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Qian Oichen yaptığı açıklamada, nükleer güce sahip tüm ülkeleri, nükleer silahların tamamıyla kaldırılması konusunda anlaşmaya çağırdı.

5 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi ziyarette bulunmak üzere Macaristan'a gitti. Demirel, Budapeşte'ye hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Macaristan'ın tarihten kaynaklanan yakın bağları ve ortak geçmişi bulunduğunu belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda DYP Başkanlık Divanı üyeleri ile yaptığı toplantıda, parti yöneticilerine "Örgütümüz yılbaşından itibaren seçime hazır olsun" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Alanya'da yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, en kısa sürede erken genel seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da Moldova İçişleri Bakanı'nı kabulü öncesinde yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da barış istediklerini vurgulayarak "Biz devamlı surette barış istiyoruz. Onlar bizi zorluyor, operasyon yapıyoruz" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından İzmir'de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, hükümetin, özelleştirmeye "bilinç altı bir karşı çıkışı" olduğunu öne sürerek, Türkiye'nin AT'ye girmesinin olanaklı olmadığını ve Avrupa Konseyi'nden atılma noktasına gelineceğini ileri sürdü.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ömrünü tamamladığını belirterek, seçim hükümeti kurulmasını önerdi ve böyle bir hükümetin Tansu Ciller'in başkanlığında kurulabileceğini söyledi.

7- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 20 yıldır bir tek kişinin burnunun kanamadığı Kıbrıs'ı bir savaş alanı haline getirmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Şırnak, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari ve Siirt'te güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 16 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, çatışmalarda 6 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

9- Dünya Nüfus ve Kalkınma Konferansı Kahire'de başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Butros Gali, değişik gelenek ve

inançlara sahip toplumların bunları diğer toplumlardan da istemesinin, çatışma ortamı doğurabileceğini söyledi.

10- Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sözcüsü Lisa Jones Reuter ajansına yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların Boşnaklara yönelik "etnik temizliği" sürdürdüklerini söyledi.

11- Hindistan'da bir otobüsün Nil Nehri'ne düşmesi sonucunda 55 kişinin öldüğü bildirildi.

6 EYLÜL 1994

1- Başbakan Tansu Çiller TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, öncelikli iki hedeflerinin bulunduğunu ve bunların ö. Bileştirme ile demokratikleşme olduğunu anlattı.

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın ve Halkla 'lişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetlenenin 29 Ağustos'ta Irak topraklarındaki Hakurk bölgesine yaptığı operasyonlarda 51 teröristin öldüğü bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, tek başına iktidara geleceklerini savunarak "Seçim kararı, 1991'den bu yana iktidarda olan koalisyon hükümetinin yapacağı ilk ve tek iyiliği olacaktır" dedi.

4- 1994-1995 adli yılı Yargıtay'da düzenlenen törenle başladı. Törene Baş bakan Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav katıldı.

5- DYP Grup Başkan Vekili Turhan Tayan'ın TBMM'ye sunduğu 1995 yılı için bir geçiş programı hazırlanmasına dair yasa teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul'a sunuldu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir'de yaptığı konuşmada, olası bir erken seçimde, SHP ve CHP ile ittifaka girmeyeceklerini bildirdi.

7- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümet tarafından hazırlanan 41 maddelik özelleştirme yasa tasarısı için oluşturulan partiler arası komisyonun, partilerinin görüşlerini dikkate almadıklarını ileri sürerek stratejik kuruluşların özelleştirilmesine karşı olduklarını söyledi.

8- DYP Milletvekili Nabi Sabuncu milletvekilliğinden istifa etti.

9- "Karadeniz Ekonomik işbirliği Ülkeleri Başkent Vali ve Belediye Başkanları Yuvarlak Masa Toplantısı" İstanbul'da başladı. Toplantıda konuşan İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, kırsal alandaki nüfusun yüzde 20'sinin şehirlere göç edeceğini belirterek bu konuda ciddi önlemler alınmasını istedi. Büyükşe-hir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, Türkiye'de göçü kontrol altına almanın neredeyse mümkün olmadığını söyledi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Ankara'da düzenlenen Petrol-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin hiçbir teklifini tartışmayacaklarını söyleyerek "Toplu iş sözleşmeleriyle kazanılmış haklar, siyasi iktidarla yeniden pazarlık konusu olamaz" dedi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgedeki operasyonlarda 5 teröristin öldüğü bildirildi.

12- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi ziyarette bulunduğu Macaristan'daki temasları sırasında yaptığı konuşmalarda, Macaristan-Türkiye ilişkilerini değerlendirerek "Sıcak ilişkilerin başlangıcının dostça olduğunu söylemek pek mümkün değildir" dedi.

13- BM yetkililerinin açıklamasına göre Bosnalı Sırp güçlerin birkaç ay aradan sonra ilk kez BM tarafından silahtan arındırılmış bölge ilan edilen Sa-raybosna'yı top ateşine tuttuğu bildirildi.

7 EYLÜL 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in üyeliğinin düşmesi ve istifa eden milletvekillerinden sonra ara seçimin bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

2- TBMM Başkanlık Divanı 27 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek'in milletvekilliğinin düştüğüne karar verdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın İstanbul'da Öz Çelik-İş Sendikası'nın düzenlediği "Kayıtdışı Ekonomi ve İstihdam" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sanıldığından daha fazla gelir üretildiğini ve istihdam yaratıldığını ifade etti.

4- Devlet Bakanı Onay Alpago, Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan "Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansına katıldıktan sonra yurda döndü. Alpago, Atatürk Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında konferansla ilgili bilgiler verdi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay yeni adli yılın başlaması nedeniyle Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, yeni hazırlanan "Yargı Reformu Tasa-rısfnın TBMM gündemine sunulduğunu ve mahkemelerin yeni örgütlenmesiyle gereksinime yanıt vereceğini, hızlı bir yargı sistemi kurulacağını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Irak arasında sürdürülen petrol boru hattı görüşmelerinin devam ettiğini, buradan elde edilecek gelirin bir bölümüyle Bağdat'a yapılacak insani yardımın dağıtımının ağırlıklı olarak ele alındığı ikili görüşmelerde bir tıkanıklık olmadığını söyledi.

7- ANAP, dış politika konusunda Meclis'te genel görüşme açılması için önerge verdi.

8- Aydınlık dergisinin 3 Eylül tarihli son sayısı, Şişli 2. Sulh Ceza Mahke-mesi'nce 5 günlük kapatma kararına uyulmadığı gerekçesiyle toplatıldı.

9- Cumhuriyet gazetesi yazarlarından ve İ.Ü. öğretim görevlisi, Prof.Dr. Toktamış Ateş'in kitap imzaladığı kitapevinde patlamaya hazır bomba bulundu. Daha önceden yerleştirildiği belirlenen bomba güvenlik görevlileri tarafından imha edildi.

10- Resmi temaslar nedeniyle Macaristan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Macaristan Cumhurbaşkanı Arpad Gönez, Türkiye ile Macaristan arasında hazırlanan Dostluk ve işbirliği Anlaşması'nı imzaladılar, imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, Bosna-Hersek'te savaşın sona erdirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında ise Türkiye'deki insan hakları uygulamaları ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler hakkında görüşlerini açıkladı.

11- Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemeleri ilk maçında Türkiye, deplasmanda Macaristan ile 2-2 berabere kaldı.

12- Afganistan'da rakip mücahid gruplar arasında süren çatışmalarda 83 kişinin öldüğü bildirildi.

8 EYLÜL 1994

1- Macaristan'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasında hiçbir sorun bulunmadığını ve çok yararlı görüşmeler yaptığını söyledi. Açıklamasında, "Ekonomik alandaki ilişkilerimizin eriştiği noktanın, siyasi ilişkilerde ulaşılan düzeye getirilmesi gerektiğini vurguladık" diyen Cumhurbaşkanı Demirel, gezisinin iki ülke arasındaki tarihi köklü ilişkilerin canlandırılması açısından önemli bir gelişme olduğunu anlattı.

2- Başbakan Tansu Çiller 63. Uluslararası izmir Fuarı'nın ve bazı tesislerin açılış, temel atma törenlerine katılmak üzere izmir'e gitti.

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, kentle ilgili sorunları, belediyede düzenlediği bir brifingle Başbakan'a anlattı. Herkese düşünce, din ve vicdan özgürlüğünü sağlayacaklarını belirten Başbakan Çiller, "Biz şeriat hükümetine, şeriat anayasasına izin veremeyiz" dedi.

3- Cumhuriyet gazetesi yazarı ve İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Toktamış Ateş'e yönelik bombalı suikast girişimi tepkilere yol açtı.

Ateş'e yönelik saldırıyı "laik ve özgür cumhuriyete yönelik saldırı" olarak nitelendiren siyasi partiler, .demokratik kitle kuruluşları, meslek örgütleri ve yurttaşlar olayı kınadılar.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu arayarak Toktamış Ateş'e bombalı saldırı olayının üzerinde dikkat ve hassasiyetle durulmasını istedi. Demirel, Ateş'e de geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da bombalı saldırı teşebbüsü konusundaki mesajında olayla ilgili üzüntüsünü bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hak-iş'i ziyaret etti ve işçilerin hak aramak için yapacakları her türlü eyleme destek vereceklerini bildirdi.

Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik ise hükümetin yanısıra Türk-iş yönetimini eleştirerek, "hükümetle danışıklı dövüş" yapmakla suçladı.

5- Aydın'da üç gündür incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Nazilli ilçesinde bir sağlık ocağının hizmete açılışında yaptığı konuşmada "Türkiye birtakım sabotajlar karşısındadır. Ama bizim birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, 8 Eylül Dünya Okuma-Yazma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bakan Ayaz mesajında, günümüzde dünyanın en ileri ülkelerinde bile okuma yazma bilmeyen nüfus bulunduğunu bildirdi. Ayaz, kampanyalar sonucunda Türkiye'de okuma-yazma oranının yüzde 90'la-rın üzerine çıktığını belirterek, bu oran yüzde 100 oluncaya kadar çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, son günlerde tartışma konusu olan "ulusalcı sol-evrensel sol" ayrımını doğru bulmadığını belirterek, "CHP, hem ulusalcıdır, hem evrenselliği savunur" dedi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye'si tarafından yıktırılan Karacaahmet Dergahı ile igili tartışmalar sürerken; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, Karacaahmet Dergahı Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Başaran ve yazar Lütfi Kaleli, atv'deki A Takımı programında canlı yayında, dergahın yıkımını tartıştılar. Tartışmada, Tayyip Erdoğan, yıkımın yasalara uygun olarak yapıldığını savunurken, dergah temsilcileri, bu gibi davranışların, "telafisi mümkün olmayan olaylara yol açabileceğini" vurguladılar.

9- DİE Başkanı Orhan Güvenen, görevinden alınarak Paris'teki OECD Daimi Temcsilciliği görevine atandı.

10- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK'lı teröristler, 6 köy korucusunu şehit ederken, aralarında işadamlarının da bulunduğu 21 kişiyi kaçırdı.

Tunceli'de de jandarma karakolunu basan teröristler 4 eri şehit etti. öte yandan Aydın'da düzenlenen operasyonlarda 5 kişinin yakalandığı açıklandı.

11- İstanbul ve Kapıkule'de gerçekleştirilen dört ayrı operasyonda yurtdışı piyasa değeri 3 milyar 180 milyon lira olduğu belirtilen 96 kilo eroin ele geçirildi. Olaylarla ilgili 15 kişi gözaltına alındı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

13- Kahire'de çalışmalarını sürdüren Dünya Nüfus Konferansı'nda Vatikan'ın kürtaj konusundaki "uzlaşma fomülünü" reddetmesine tepki gösteren Mısır, Vatikan'ı "dünyaya hükmetmeye çalışmakla" suçladı.

Mısır Nüfus Bakanı Maher Mahran düzenlediği basın toplantısında, Vatikan'ın, 5 milyardan fazla insanı temsil eden devletlerin isteklerine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Kürtaj konusundaki uzlaşma fomülünü, Vatikan'dan sonra Orta Amerika ülkeleri de reddetti.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ise İran'ı kutlayarak, Dünya Nüfus ve Kalkınma Konferansı'na katılımından dolayı mennun olduğunu söyledi.

14- Bosnalı Sırpların Bijeljina ve Bihaç bölgesindeki Müslüman Boşnakla-ra düzenlediği saldırıda 7 kişinin öldüğü birçok kişinin de yaralandığı bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (CICR) Başkanı Cornelio Sommarugo, Cenevre'de yaptığı açıklamada, Bosna'da Müslümanlara karşı uygulanan etnik temizlik kampanyasının son zamanlarda yeniden tırmandığına işaret ederek bunun insan haklarına ilişkin Cenevre sözleşmesine aykırı olduğunu kaydetti ve BM üyesi 185 ülkenin harekete geçmesini istedi.

9 EYLÜL 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Adıyaman'da yaptığı konuşmada, hükümetin, terörle mücadelenin ekonomik yönünü gözardı ettiğini savunarak, Terörle mücadele, sadece askerle olmaz. Sadece adam öldürmekle övünen hükümet, terörü hiçbir zaman önleyemez" dedi. Yılmaz, Türkiye'nin seçim havasına girdiğini belirterek "Artık bu hükümet yarım hükümettir" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Avrupa Barolar Federasyonu Akdeniz Komisyonu tarafından İstanbul'da düzenlenen "Demokrasi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, demokrasinin laiklikle korunabileceğini, Türkiye'de laikliğe baskı olduğunu, "bazı Sevr özlemcilerinin" laiklik aleyhine eleştiri yaptığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, konutunda gazetecilere verdiği resepsiyonda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Soysal, Kuzey Irak Kürtleri ile Türkiye'nin müttefiklerinin, bir Kürt devleti kurma hayalinden vazgeçmeleri gerektiğini belirtti. Soysal, Kuzey Irak'a geçişlere getirilen sınırlamayla ilgili olarak da, "Türkiye artık yol geçen hanı değil" dedi. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin gümrük birliğini ciddiye aldığını, ancak bazı konularda ısrarcı bir tutum izleyeceğini de söyledi.

4- Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı heyetleri, Ankara'da yaptıkları toplantıda, ikili ilişkilerdeki temel konularda pozisyonlarını korumakla beraber, sorunların çözümü yolunda düzenli görüşmeleri sürdürmeyi kararlaştırdılar. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Pavlos Apostolidis, ülkesinin gelecekte Ege'deki karasularını 12 mile çıkaracağına ilişkin haberleri şaşkınlıkla karşıladığını, bu yönde resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da, Türkiye'nin 12 mil konusundaki tutumunun açık olduğunu ve basında bu konuda çıkan haberlerin aşırıya kaçtığını belirtti.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu yaptığı yazılı açıklamada, DİE Başkanı Orhan Güvenenin, Kahire'de uluslararası bir toplantıda iken görevden alınmasını eleştirdi. Kozlu, DİE rakamlarına uluslararası bir güvenilirlik kazandıran Güvenen'in, "hükümetin halkı kandırmasına kurumu alet etmediği için görevden alındığını" öne sürdü.

6- ANAP grup yönetimi İSKİ olayına karıştığı iddiasıyla Adalet Bakanı Mehmet Moğultay hakkında gensoru açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

7- Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yazılı bir açıklama yaparak, Üsküdar'da Karacaahmet Sultan Türbesi'nin Alevi yurttaşlarımızca cemevi ve aşevi olarak kullanılan bölümlerinin RP'Iİ Büyükşehir Belediyesi tarafından yıktırılmasının istenmesi üzerine, İstanbul'un yaşam kaynaklarını ve kültürünü yok eden tüm kaçak yapılara karşı da aynı hassasiyetin gösterilmesini istedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis, Hakkari, Diyarbakır ve Tunceli'de sürdürülen operasyonlarda toplam 12 terörist öldürüldü.

9- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Dee Dee Myers yaptığı açıklamada, Haiti'de askeri cuntanın çekilmemesi halinde işgal planlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

10- ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı Pittsburg kenti yakınlarında bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 131 kişi öldü.

11- Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev basına yaptığı açıklamada, Azarbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşı sona erdirmek ve Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmak için Moskova'da bir üçlü zirve gerçekleştirileceğini bildirdi.

12- Yunanistan hükümeti aldığı bir kararla, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 5 Yunanlının casusluk yaptıkları iddiasıyla yargılanması ve mahkum edilmesi nedeniyle iki ülke arasındaki sınır kapılarını kapattı.

13- Pakistan'ın güneyinde şiddetli yağmurların yol açtığı sellerde 73 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

10 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ereğli Demir-Çelik, Fransız ve İtalyan ortaklığı ile kurulan Gemlik Borçelik Soğuk Haddehane Tesisleri'ni hizmete açtı. Demirel, törende yaptığı konuşmada çağdaş medeniyet seviyesine ulaşabilmek için merdivenleri basamak basamak çıkmak gerektiğini, Türkiye'de kalkınmanın, büyük Atatürk'ün işaret ettiği gibi sürdüğünü belirterek, Türk ve yabancı müteşebbisleri yatırım yapmaya çağırdı. Demirel, Türk müteşebbislere yaptığı çağrıda "Geçici sıkıntılara bakarak karamsarlığa kapılmayın. Daha çok tesis yapmaya devam edin" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Avrupa Barolar Federasyonu'nca İstanbul'da düzenelenen "Akdeniz Komisyonu 5. Dönem Toplantısı"nın "Politikada Kadınlar" konulu oturumunda konuştu. Kendinden önce konuşan Cezayir'in aileden sorumlu Devlet Bakanı Leyla Aslaoui'nin Cezayir'deki demokrasi ve köktendin-cilik konusunda söylediklerinden çok etkilendiğini ve bundan herkesin ders alması gerektiğini belirten Çiller, "Bu konuşma demokrasinin nerede başlayıp nerede bittiğini iyi tarif ediyor. Demokrasi, herşeyin yapıldığı bir rejim değildir" dedi.

Başbakan Tansu Çiller daha sonra 'Türkiye'nin İmajının Yeniden Konumlandırılması" konulu bir toplantıya katıldı. Toplantıdaki konuşmasında, Türkiye'nin tanıtımının sadece bir iktidar meselesi olarak görülemeyeceğini belirten Çiller, bu düşünceden hareketle bir danışma kurulu oluşturduklarını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bursa ve ilçelerini kapsayan iki günlük gezginin ilk durağı olan Orhangazi'de yaptığı konuşmada, "Bir seçim hükümeti olması kaydıyla ANAP olarak her türlü formüle destek vermeye hazırız" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden, Ulusal Birlik ve Dayanışma Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği aylık toplantıda, Atatürkçülük, Laiklik, Anayasa gibi çeşitli konulara değindiği konuşmasında basın-yayın kuruluşlarını eleştirdi.

Özden, Türkiye'de medyanın yasama ve yargı organı gibi,davranmaya kalktığını belirterek, Türkiye'yi medya devletine dönüştürmek isteyen bir çizgi izleniyor. Medya, izleme ve denetleme işlevi yerine devlet olma özleminden vazgeçmelidir" dedi.

5- Devlet Bakanı Fikri Sağlar Habur Sınır Kapısı'nda iki gün süren incelemelerindeh sonra Diyarbakır'a döndü. Sağlar düzenlediği basın toplantısında,

Habur Sınır Kapısı'nın açılmasının bölge insanının yanı sıra diğer bölgelerde de sevinç yarattığını söyledi.

Fikri Sağlar, ekonomik kalkınmanın, beraberinde kültürel gelişmeyi de getireceğini, kültürel gelişmeyle ekonomik kalkınma ve arkasından demokratikleşmenin birbirinden ayrılmayan bir üçlü olduğunu belirtti.

6- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Gebze Adliye Sarayı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, adalet sisteminin temel sorununun personel yetersizliği olduğunu belirterek, ülke adaletinin yüzde 50 eksik personel ile ülkedeki kurumların içinde en çok çalışan kesim olduğunu kaydetti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin 71. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında, partinin Ankara il başkanlığı tarafından düzenlenen "1923'ten 1994'e CHP" konulu bir konferansta konuştu. Baykal, sol yaklaşımın sadece ulusalcı bir kimliğe bürünmesinin doğru olmadığını belirterek, "Sadece ulusalcılığa yaslanan akımlar, dünyaya düşman, kendi içine kapanan akımlar olur" dedi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Köse, bir süre önce teröristler tarafından baskın düzenlenen Erzurum'un Pasinler ilçesi Yastıktepe köyüne giderek incelemelerde bulundu. Köse, PKK'nın panik içinde olduğunu, hedef gözetmeksizin saldırılarda bulunduğunu söyleyerek, "Hükümetimiz terörü yok etmek için kararlıdır. Bu kararlılığın da sonuçları alınmaya başlanmıştır" dedi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, Tunceli'de köy basan PKK'lı teröristler 7 kişiyi öldürdü.

Hakkari, Bitlis ve Mardin'de güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda ise 12 PKK'h öldürüldü.

10- Gazeteci ve hukukçu Doç. Dr. Mukbil Özyörük Ankara'da öldü.

11- Bir günlük ziyaret amacıyla Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov ile görüştü. Görüşmede Soysal, Azerbay-can-Ermenistan sorununun çözümünde Türkiye'nin daima devrede kalması gerektiğini belirterek, "Azerbaycan, Türk milletinin kalbidir" dedi.

12- Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) Washington'da yapılan yıllık toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye masası yetkilisi John Hamilton, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu vurgulayarak, "Türk hükümetinin, terörle olan mücadelesini destekliyoruz. Ancak insan haklarına

13- Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Yunanistan'ın Arnavutluk sınırlarına saygı duyacağını belirten bir anlaşmayı imzalaması halinde Arnavutluk'un Yunanistan ile diyalog başlatmaya hazır olduğu bildirilirken; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Uluslararası Selanik Fuarı'nın açılışı için yaptığı konuşmada, "Arnavutluk'taki Yunan azınlığının haklarına saygının pazarlık konusu yapılamayacağını" söyledi.

14- Papa 2. John Paul, Bosna-Hersek'te süren savaşa son verilmesini sağlamak amacıyla Saraybosna'ya yapmayı planladığı ziyareti Bosnalı Sırpların tehditleri nedeniyle iptal ederek, Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'e gitti.

15- ABD ile Küba heyetleri arasında New York'ta süren görüşmeler, Kübalı göçmenler konusunda bir anlaşmaya varılmasıyla sona erdi. Anlaşmada Küba yönetimi "Kübalı göçmenler konusunda gerekli önlemleri alacağını", ABD yönetimi de "Kübalılara vereceği vize sayısını artırmayı" taahhüt etti.

11 EYLÜL 1994

1- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi kayıp ve kaçaklarını önlemek amacıyla tüm bakanlık birimlerinin seferber edildiğini belirterek, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'da yapılan denetimlerde 97 milyar lira usulsüzlük cezası kesildiğini söyledi. Attila, denetimlerin tavizsiz sürdürüleceğini, böylelikle vergi ödemeyen kesimlerin bu alışkanlıklarına son verileceğini bildirdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, SSK'nın 24 milyon vatandaşa hizmet verdiğini, ancak 4 milyon sigortalıya karşılık yaklaşık 4 milyon kaçak işçi bulunduğunu ve bu kayıt dışı ekonominin SSK'yı can damarından vurduğunu söyledi. Matkap, kurumun 1994 yılı açığının yaklaşık 26.5 trilyon lira olacağını, bu durumun böyle devam edemeyeceğini ve kurumda yeniden yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu; bu amaçla 17 Eylülde çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşların görüşlerinin alınacağı bir toplantı düzenleneceğ' bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen, 63. Uluslararası İzmir Fuar'ı nedeniyle İzmir'de bulunan Irak Sanayi Bakanı Mehdi Saleh ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin, BM'nin Irak'a koyduğu ambargo nedeniyle 50 milyar dolar kayba uğradığını belirterek, Türkiye ve Irak halkı BM ambargosunu daha fazla taşıyamaz. Ambargo bir an önce kaldırılmalıdır" dedi.

4- Orman Bakanı Hasan Ekinci ile iç politika ve siyasi gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Yeni Günaydın gazetesinde yayımlandı.

5- Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ali Baransel, yeni yayın döneminin başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, izlenme oranını artırmak için 'Vatandaşların belleklerinde yanlış düşünceler oluşturabilecek" programları yayınlayan radyo ve televizyon kuruluşlarına ağır yaptırımlar uygulanacağını belirterek, radyo ve televizyonların yeni dönemde demokratik, çağdaş, toplumsal değerlere saygılı ve ülke çıkarlarını gözeten yayın anlayışıyla hareket etmelerini istedi.

6- Cumhuriyet gazetesinin 12 Eylül 1994 tarihli sayısı, yasadışı İBDA-C örgütü liderleriyle yapılan söyleşilerin Terörle Mücadele Yasası'nın 6.maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince bölgede yapılan operasyonlarda 11 PKK militanı öldürüldü.

8- İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında 12 Eylül 1980-1994 yılları arasındaki "Antidemokratik uygulamaların bilançosu" nü açıkladı. 12 Eylül anlayışının her alanda kök salarak kurumlaştığını belirten Önen, "ihtilalcilerden hesap sorulmasını" istedi.

9- Interpol tarafından "kırmızı bültenle aranan yasadışı Dev-Sol örgütü lideri Dursun Karataş İtalya-Fransa sınırında yakalandı.

10- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, bir günlük ziyaret için gittiği Azerbaycan'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kafkasya'da bölge dışı bırakılması endişesini vurgulayarak, "ABD bölge devleti olarak bizim sözümüzü de dinlemezse kendisi zararlı çıkar" dedi.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Selanik'te düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'nin ülkesi için en büyük sorun olduğunu, Türklerin öne sürdüğü diyalog listesinin gerçekte bir talep listesi oluşturduğunu, Türk yetkililerin Yunanistan'a karşı son derece saldırgan konuştuklarını ve Tiran yönetiminin arkasında Ankara'nın bulunduğunu" iddia etti.

12- Bosna-Hersek BM Barış Gücü Komutanı General Michael Rose, Bosnalı Sırpları, Bihaç kentine yönelik saldırılara son vermeleri konusunda uyardı. Rose, aksi halde NATO'nun hava saldırısı düzenleyeceğini bildirdi.

12 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1994-1995 eğitim ve öğretim yılını ve İlköğretim Haftasını İsparta'da açtı. Demirel, İsparta'da d zenlediği basın toplantısında, Türkiye'de halkın kompozisyonu ile Meclis'in vompozisyonu arasında bir kopma olduğu takdirde seçime gitmek gerektiğini kaydetti.

2- İlk ve orta dereceli okullarda yeni öğretim yılı törenlerle başladı. 75 bin okulda yaklaşık 14 milyon 300 bin öğrenci yeni ders yılına girdi. Bu öğrencilerden 1 milyon 300 bini ilk kez okula başladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin dünya ile bütünleşen bir ülke olarak eğitime öncelik vermek zorunda olduğunu belirtti.

3- Başbakan Tansu Çiller'in de katıldığı 12. Türk Tarih Kongresi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Başbakan Çiller törende yaptığı konuşmada, 'Tarihten alınacak tecrübeler, devlet adamlarının daha doğru karar vermelerinde etkilidir. İsteyen herkes tarihten ders alabilir" dedi. Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel adına katılan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Cum-hurbaşkanı'nın mesajını kongre üyelerine iletti. Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu da yaptığı konuşmada kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe ile Türk-İş Başkanı Bayram Meral Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, Hükümet ile Türk-iş'in, kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinin enflasyona endeksli dördüncü ve beşinci dilim zamlarının uygulanması konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Açıklamada, işçilere fark ödemelerinin para yerine bono ile yapılacağı da bildirildi.

5- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin özelleştirme konusundaki düşüncelerini anlattı.

6- Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlardan atılan işçiler, Belediye Meclisi toplantısının yapıldığı salona girerek, meclis üyeleriyle tartıştılar. İşçilerden 18'i polis tarafından gözaltına alındı.

7- Tunceli'nin Darıkent beldesini basan PKK'lı teröristler, 6 öğretmeni kurşuna dizdi. Diğer yandan Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Selimiye köyü ne saldıran bir grup terörist, 9 kişiyi öldürdü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen 23 trafik kazasında 31 kişi yaşamını yitirdi.

9- İtalya'dan Fransa'ya giderken sınırda Fransız polisi tarafından yakalanan yasadışı Devrimci Sol örgütü lideri Dursun Karataş ve beraberindeki iki kişi, Paris Savcılığı 14. Dairesi'nce sorgulandıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10- ABD'nin başkenti Washington'da Beyaz Saray'ın bahçesine tek motorlu bir uçağın düşmesi sonucu hasar meydana geldiği, ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

13 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel'in, tarımda kullanılan kimyevi gübrenin destekleme ödemeleri ile yurt içi ve yurt dışından sağlanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nı onayladığı bildirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, ara seçimle ilgili görüşlerini açıklayarak, "Anayasa ne diyorsa onun yapılacağını" söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim yapılabilmesi için Tansu Çiller başkanlığındaki bir hükümet de dahil tüm formüllere açık olduğuna ilişkin sözlerinin gerekçelerini açıkladı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, CHP ile muhalif SHP'lilerin birleşme görüşmelerine ilişkin Milliyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, dün PKK tarafından 6 öğretmenin katledildiği Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Mazgirt ilçesi Darıkent beldesi Jandarma Ko-mutanf nın açığa alındığını belirterek, öğretmenlerin can güvenliği için gerekip her türlü tedbirin alındığını söyledi.

6- DYP İstanbul Milletvekili İbrahim Özdemir partisinden istifa etti. İstifayla DYP'nin parlamentodaki sandalye sayısı 175'e düştü.

7- SHP TBMM Grup Başkanlığı'na eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay seçildi.

8- SHP ve CHP milletvekilleri "solda bütünleşme" gündemiyle Ankara'da yaptıkları toplantıda, solda bütünleşme görüşmelerinin "daha organize" yürütülebilmesi için bir komite oluşturdular.

9 - Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak'a uygulanan BM ambargosunun bir an önce kaldırılmasını istedi.

10- Tarım Kredi Kooparatifleri Merkez Birliği (TKKMB), gübre satış fiatları-nı yüzde 21.6 ile yüzde 56.6 arasında değişen oranlarda artırdı.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Bingöl'de gerçekleştirilen operasyonlarda ikisi kadın,

46 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

12- Afyon'da eğitim uçuşu yapan F-4 tipi bir savaş uçağı, Afyon Askeri Havaalanı'na inişi sırasında havada yanmaya başlayarak bir deponun üzerine düştü. Olayda pilot ve 2 er şehit oldu.

13- İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel, tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi'nde kendisi ile aynı koğuşta kalan iki tutuklunun bıçaklı saldırısı sonucu yaralandı.

14- Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Dünya Nüfus ve Kalkınma Konferansı sona erdi. Dünya nüfusunu 20 yıl içinde sınırlandırmayı öngören Dünya Nüfus Kongresi sonuç bildirgesi, 180 ülke tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Bildirgede, kürtajın "bir doğum kontrol yöntemi olarak benimsenemeye-ceği" belirtildi.

14 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Kazım Yıldırım ve beraberindeki memur sendikaları başkanlarını Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, kabulde yaptığı açıklamada, Kamu çalışanlarının, artık sendikaya kavuşma zamanının geldiğini belirterek, "Hak arayanların, haklarını ararken haklı yolda gitmeleri ve haklı kalmaları gerekir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Anadolu Basın Birliği yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde, Anadolu'nun her yerinde gazete çıkarılmaya çalışıldığını ve bunun önemli bir hizmet olduğunu belirterek "Demokrasi dendiği zaman hür irade şarttır. Hür irade ancak hür basınla tamamlanır. Halk doğruları bilirse, doğru karar verme imkanına sahiptir" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, askerlik süresini yeniden 18 aya çıkarmak için çalışma yapıldığını bildirdi. MGK toplantısında askerliğin yeni süresinin belirleneceğini, Güneydo-ğu'daki öğretmenlere silah dağıtmak istediklerini de bildiren Gölhan, "Hiç olmazsa kendisi ölür ama karşısındakini de öldürür. Ya da buraya asker öğretmenler göndeririz" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman yaptığı haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'a geçişlerde insani yardımlar ve Çekiç Güç kapsamındaki-lere kolaylık tanınacağını, bunun dışında kalan geçişler için başvuruda bulunulmaması gerektiğini söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda "7. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın TBMM'ye sunulmasının bir yıl ertelenmesi ve yerine, 1995 yılı için bir geçiş programı hazırlanmasını" öngören yasa kabul edildi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki malvarlığını Türkiye'ye getireceğine ilişkin açıklamalarının asıl sorunları gizleme amacı güttüğünü ve 'TBMM Araştırma Komisyonu'nun kendileri için çok önemli olmadığını" belirtti.

7- DYP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İbrahim Özdemir, kurucusu olduğu ANAP'a geri döndü.

8- SHP'nin TBMM Grup Başkanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet gazetesinin, "u-yum, çok başlılık, solda birlik arayışları" konularında sorularını yanıtladı.

9- TİSK Genel Sekreteri Kubilay Atasayar, ANKA'ya yaptığı açıklamada, kamu kesimi işçilerinin enflasyon oranındaki son dilim zamlarının ödenmesinin geciktirilmesiyle, 1994 yılı sonuna kadar Türkiye'de ücretlerin dondurulduğunu bildirdi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Ağrı, Tendü-rek Dağları ve Kars'ta sürdürülen operasyonlarda 39 PKK'lı terörist öldürüldü. Operasyonlarda 4 güvenlik görevlisi ile bir er şehit oldu.

11- Tunceli'de askeri bir helikopter, teknik arıza nedeniyle düştü. Kazada 3 subay şehit oldu. 2 kişi de yaralandı.

12- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanlık Divanı, kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) üyesi eski milletvekillerinin idam istemiyle yargılanmalarını gerekçe göstererek, TBMM ile olan ilişkilerini askıya almayı kararlaştırdı.

13- Cezayir hükümeti, resmi bir açıklama yayımlayarak, yasadışı İslami Selamet Cephesi'nin (FIS) cezaevinde bulunan iki liderini serbest bıraktı.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile FKÖ lideri Yaser Arafat'ın, Oslo'da bir "barış belgesi" imzaladıkları Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

15 EYLÜL 1994

1- TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, Avrupa Parlamentosu Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu Başkanlık Divanı'nın, Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması karan ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Ağır ve haksız bir karar" olduğunu söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da AP Dışişleri Komisyonu'nün kararını tepkiyle karşılayarak, Tabancıların içişlerimize karışmasını istemiyoruz, ama içişlerimizi de düzeltmek bizim görevimiz" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "RP iktidara gelecek, ama bu kanlı mı olacak tatlı mı?" şeklindeki sözleri üzerine Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırladığı fezlekeyi, Başbakanlığa iade etti. Cindoruk, fezlekeyi iadesine gerekçe olarak milletvekillerinin mutlak dokunulmazlık hakları ile ilgili olan Anayasa'nın 83. maddesi ile çizilen "konuşmanın mutlak dokunulmazlık sınırları içinde olan Meclis'te, RP'ye ait bir salonda yapılmasını" gösterdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Eskişehir ve Bilecik'e gitti.

Eskişehir doğalgaz dağıtım hatlarının temelini atan Başbakan Çiler, ekonomik ve bölücü terörle mücadelenin ardından ülke genelinde yatırım hamlesi başlattıklarını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim'de başlayacak parti içi eğitim projesi (PİEP) konusunda bilgi verdi. Karayalçın. "Sosyal demokrat ideolojinin, demokrasinin, cumhuriyetin, Atatürk düşüncesinin ve hukuk devletinin militanlarının yetiştirileceği" PİEP'in, parti okulundan farklı bir proje olduğunu vurgulayarak. "PİEP, partililerin ve aday üyelerimizin sürekli ve yerinde eğitimini esas alıyor" dedi.

Karayalçın, daha sonra Karadeniz gezisi çerçevesinde Trabzon'a gitti.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, askerlik süresinin uzatılmasıyla ilgili basında çıkan haberlere açıklık getirmek amacıyla Ankara'da yaptığı açıklamada, askerlik süresinin uzatılmasına ilişkin kararın ay sonunda tamamlanacağını belirterek, "Üniversitelerdeki kontenjanların arttırılması nedeniyle askerlik kaynağında azalma olduğunu" söyledi.

6- Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara'da yapılan Hak-iş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyerek alınan kararları açıkladı.

Çelik, kamu işçilerine ödenecek enflasyona endeksli zam konusunda hükümet ile Türk-iş arasında varılan anlaşmanın iptali ve işçi alacaklarının tahsili için yargıya başvuracaklarını söyledi. Çelik, konunun uluslararası işçi kuruluşlarına iletileceğini de bildirdi.

7- Karacaahmet Sultan Kültür Derneği'nin cem ve aşevi binalarının, kaçak olduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına tepkiler sürüyor. Karacaahmet Sultan Kültür Derneği 2. Başkanı Hıdır Ulu-er, hergün binlerce kişinin kendilerine destek vermek amacıyla derneğe geldiklerini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yıkım olayında ısrar etmesinin büyük olaylara neden olabileceğine de dikkat çeken Uluer, kendilerine cemevi için Belediye Sarayını verseler de Karacaah-met'ten çıkmayacaklarını döyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyon sonucunda 27 Hizbullah-çı silahlarıyla birlikte yakalandı. Baskın yapılan hücre evinde daha önce kaçırılan bir işadamı da bulundu.

9- iş Bankası izmir Merkez Şubesi'nden Aliağa ilçesine para götüren banka aracının 3 kişi tarafından soyulmak istenmesi üzerine çıkan çatışmada, banka müdürü ve iki görevli öldü, iki kişi de yaralandı.

10- Basketbolda 1993-1994 sezonu Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Efes Pilsen'i 85-74 yenen Fenerbahçe kazandı. Fenerbahçe'ye kupayı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel verdi.

Bayanlarda ise kupayı Brissa Spor'u 94-63 yenen Galatasaray kazandı.

11- Her yıl düzenlenen Türk-Alman Gazeteciler Semineri Ankara'da yapıldı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti binasında düzenlenen seminerde Türkiye-AI-manya ilişkileri, işbirliği alanları, iki ülke arasındaki sorunlar ve iki ülkenin Doğu Avrupa ve BDT ülkelerine yönelik politikaları ile bu konularda iki ülke gazetecilerinin görüşleri tartışıldı.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Peter Tarnoff, Atina'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Samberk'le görüşen Tarnoff ayrıca, ABD Başkanı

Bill Clinton'ın Başbakan Tansu Çiller'e yazdığı bir mektubu beraberinde getirdi. Tarnoff, dün Atina ziyareti sırasında Clinton'un bir mektubunu Yunanistan Başbakanı Papandreu'ya iletmişti.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Ankara'ya geldi. Arafat Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, bir bölümü halen İsrail işgali altında olan Batı Şeria ve Filistin'in özgürlüğüne kavuşmasıyla ilgili konuları Türk tarafıyla görüşeceklerini söyledi.

14- Kültür Bakanlığı ile New York Lincoln Center tarafından ABD'de ilk kez düzenlenen Türk Filmleri Haftası başladı.

15- Irak'a uygulanan yaptırım rejimini iki ayda bir gözden geçiren BM Güvenlik Konseyi, dün akşam yaptığı toplantıda ambargonun iki ay daha sürmesini kararlaştırdı. BM tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın bugüne kadar BM kararlarını yerine getirmede attığı bazı küçük adımlara karşın Konsey'de, yaptırım rejimini değiştirmek için gerekli şartların oluştuğuna ilişkin görüş birliği bulunmadığı kaydedildi.

16- Haiti'nin fiili Devlet Başkanı Emile Jonassaint, "Ulusal Saray"da düzenlediği basın toplantısında, uluslararası topluluğa çağrıda bulunarak ABD'nin ülkesine askeri müdahalede bulunmasının önlenmesini istedi.

ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da dün yabancı ajans mensuplarına yaptığı açıklamada, "Mevcut politikalarını sürdürmenin bir anlamı kalmadığını" belirterek, Haiti'nin askeri yönetiminin "şu veya bu şekilde" çekilmek zorunda kalacağını söyledi. Haiti askeri yönetimini, yaygın olarak insan haklarını ihlal etmekle suçlayan Clinton, "Haiti cuntasının yarım küredeki en vahşi, en cani rejim olduğunu" kaydetti.

16 EYLÜL 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği S.Türk-Alman Gazeteciler Semineri dolayısıyla Ankara'da bulunan Alman gazetecileri kabul ederek seçimle ilgili sorularını yanıtladı. Cindoruk, "Şu anda 22 sandalye boş. Bu 23'e yükselirse ara seçim yapılması gerekmektedir. Normal seçim 1996 yılı ekim ayındadır" dedi.

2- Türkiye'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ankara'da Başbakan Tansu Çiller'le yaptığı görüşmede, Batı Şeria ve Gazze'de oluşturulacak uluslararası güce Türkiye'nin de katılmasını talep etti. Görüşme sonrasında açıklama yapan Çiller, Arafat'ın bu isteğini Türkiye'nin kabul ettiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, özelleştirme konusunda mahkeme kararlarının yanlış yansıtıldığı ve bazı bilim adamları ile yazarların özel amaçla çarpıtıcı makaleler yazdıkları gerekçesiyle açıklama yaptı. Özelleştirme çalışmalarının yargı tarafından engellendiği suçlamasını reddeden yüksek mahkeme, çok sayıda özelleştirme işleminin aynı yasayla yapılabileceğini, ancak tekel özellikli ve kamusal ağırlıklı hizmet veren kuruluşlar için ayrı düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, siyasi parti başkanlarıyla görüşmek üzere ülkemize gelen Almanya Baden Württenberg Eyalet Meclisi Başkanı Fritz Hopmeier ve beraberindekileri kabuf etti. Ecevit, Alman parlamenterlerle görüşmesinde, parlamenterlerin Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve şeriatçı akımlara ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetle işçi alacakları için uzlaşarak toplu sözleşme sistemini yaraladığı gerekçesiyle kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Meral, Türk-İş'e bağlı sendikaların tepkilerini "Türk-İş'te çatlak değil, çok seslilik" diye açıklayarak Türk-İş'in hükümetle ücret pazarlığı yapmadığını, Yönetim Kurulu ile Başkanlar Kurulu'nun kararları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

6- Ankara 5. İcra Müdürlüğü, kamulaştırılmaksızın kullanılan Mamak çöplük alanı ile ilgili davada para cezasına çarptırılan eski Ankara Anakent Belediye Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın maaşının dörtte birine haciz koydu. İcra Müdürlüğü Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başkanı Abdurrahman Oğultürk ile SHP'Iİ 3 eski belediye başkanı için de aynı kararı aldı.

7- TÜSİAD'ın Antalya Kemer'de düzenlediği Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Başkan Halis Komili, ekonominin güçlendirilmesi gerektiğini, olası bir erken seçim nedeniyle kapsamlı bir istikrar programı uygulamasından vaçgeçme lüksü bulunmadığını söyledi.

TÜSİAD Yüksek istişare Konseyi Başkanı Rahmi Koç da konuşmasında, ara seçim, genel seçim laflarının piyasayı belirsizliğe ittiğini vurgulayarak, seçim tarihinin bir an önce belirlenmesini istedi.

8- Sivas Valiliği'nden alınan bilgiye göre, Sivas'ın Divriği ilçesi Sincan kasabası Ovacık köyü ormanlık alanında PKK'lı teröristlerin askeri timi pusuya düşürmesi sonucu bir astsubay ve iki er şehit oldu.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, TV'den halka hitaben yaptığı konuşmada, Haiti'nin işgali konusunda kararlı olduklarını ve Cedras diktatörlüğünün Ada'yı terketmemesi halinde ABD'nin, 20'ye yakın müttefik ülkenin askeriyle Haiti'ye gireceğini söyledi. Clinton, harekatın başlıca amacının Haiti'deki dikta rejimini iktidardan uzaklaştırmak ve demokrasiyi getirmek olduğunu belirtti.

17 EYLÜL 1994

1- Bir günlük çalışma ziyareti için İstanbul'a gelen Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir süre görüştü.

Demirel ve İliescu görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye ile Romanya arasında ikili ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, Romanya'nın devrimden bu yana önemli mesafeler katettiğini söyledi.

Romanya Cumhurbaşkanı İliescu da, "Bu görüşmeler, karşılıklı güven ve dostluğa dayanan ilişkilerin sembolüdür" dedi.

2- Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda Başbakan Tansu Çiller ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm birlikte koalisyon arayışlarında olduğu haberleri üzerine SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, koalisyon sürerken başka bir partiyle koalisyon arayışının söz konusu olamayacağını söyledi.

3- Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Anayasa Parkı'nın açılışına katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı konuşmada, karşıtları için bile güvence saydıkları laiklik ilkesinden ödün vermeden, Atatürk'ün ışıklı yolunda yılmadan yürüyeceklerini söyledi.

Açılışa katılan Devlet Bakanı Fikri Sağlar da konuşmasında, RP'yi eleştirerek Türkiye'de Alevi-Sünni çekişmesini körüklemekle suçladı. Konuşmasında 1982 Anayasası'nı da eleştiren Sağlar, "Bugün 82 Anayasası, Türkiye'nin çağdaş ve uygar olmasının önündeki en büyük engeldir" dedi.

4- SHP Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı Fikri Sağlar İstanbul'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin değiştirilmemesi ve Güvenlik Soruşturması Yasası'nın ekim ayına kadar çıkmaması halinde SHP'-nin koalisyondan ayrılacağını bildirdi. Sağlar, "Halkı daha fazla oyalama hakkına sahip değiliz" dedi.

5- Siyasi parti, işçi ve işveren sendikaları, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti, TOBB, kamu kuruluşları ile İLO temsilcilerinin katıldığı "SSK'yı Kurtarma Kolokyumu", Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap başkanlığında Ankara'da toplandı.

Matkap, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, SSK'da çağın ve hizmetin gereklerine uygun yeniden yapılanmanın kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, "SSK'nın kurtulması için tam özerklik gerektiğini" kurumun yönetiminde işçi, işveren ve emeklilerin ağırlık kazanması gerektiğini söyledi.

6- Kültür Bakanı Timurçin Savaş Çankırı'da düzenlediği basın toplantısında, ara seçim konusuna değinerek, "Ülkemizde yapay gündemler dayatılıyor. Oysa koalisyon hükümeti görevini sürdürüyor" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, geçen hafta belediye tarafından yıktırılan İstanbul Karacaahmet Sultan Derneği'ne ait cemevini ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Karacaahmet Sivas gibi olmayacak. Amaçlı olarak yıktırılan cemevine sahip çıkıyor, Alevi yurttaşlarımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtiyoruz" dedi.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de güven bunalımı bulunduğunu ve bu yüzden de erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

9- KOİ Başkanı Tezcan Yaramancı Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin özelleştirmeye ilişkin Yetki Yasası'nı iptalinden sonra hazırlanan özelleştirme yasa teklifinin, iptali içeren gerekçeli karara göre yeniden düzenlendiğini bildirdi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunce-li-Pülümür karayolunda teröristler tarafından pusuya düşürülen konvoyda bulunan bir öğretmen ile 2 asker şehit oldu.

Siirt'in Eruh ilçesinde bir yolcu minibüsü teröristlerce yola döşenen mayına çarptı. Olayda 9 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. Bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda 18 PKK'lı öldürüldü.

11- İstanbul'da yapılan 8. Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda 75 kiloda Mustafa Genç, 67 kiloda Ercüment Aslan Dünya Şampiyonluğu'nü kazandılar.

12- ABD Savunma Bakanı William Perry yaptığı açıklamada, Haiti bunalımına diplomatik çözüm bulabilmek amacıyla son bir girişim olarak eski ABD başkanlarından Jimmy Carter'ı Haiti'ye göndereceklerini belirterek, "Bu son şanstır. Müdaheleye hazırız. Umut ederim ki Carter'ın misyonu başarılı olur" dedi.

18 EYLÜL 1994

1- Devlet Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Tekirdağ'da düzenlediği basın toplantısında, koalisyon protokolünde yer alan demokratikleşme paketinin ekim ayı sonuna kadar çıkmaması halinde koalisyondan çekileceklerini bildirdi. Sağlar, SHP olarak ara seçimin ivedilikle yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal partisince Manisa'da düzenlenen bölge toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu Siyasi İşler Komis-yonu'nun TBMM ile olan ilişkilerini askıya alma kararının Avrupa Parlamentosu'nda "onaylanacağı görüşünde" olduğunu belirterek, "Bu olursa onların bileceği iştir. Mevcut diyalogu koparmış olurlar" dedi.

3- 7.Beş Yıllık Kalkınma Planf nın, TBMM'ye sunulmasının bir yıl ertelendiğine ilişkin kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- KiT'lerin taşınır ve taşınmaz hür türlü mallarının haczedilebilmesi imkanı getiren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- DYP Grup Başkan Vekili İhsan Saraçlar Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Anayasa Mahkemesi'nin "Anayasa özelleştirmeye engel değildir" şeklindeki son açıklamasına karşın, Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal'ın, her KİT için ayrı bir özelleştirme yasası çıkarılması gerektiği görüşünde ısrar etmesini yadırgadıklarını, söyledi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu İstanbul il merkezinde yaptığı basın toplantısında, "Ya DYP-ANAP koalisyonu kurulur ya da erken seçime gidilir" dedi. DYP-ANAP koalisyonunu "erken seçim hükümeti" olarak değerlendirdiklerini açıklayan Kozlu, oluşturulacak koalisyon protokolünün ilk ve en önemli maddesinin mevcut seçim kanununu değiştirmek olacağını söyledi.

7- Yunus Emre ölümünün 730. yıldönümünde Aksaray'da törenle anıldı.

8- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Joe Clark, Kıbrıs sorununa çözüm arayışları çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Karadeniz'den Ege'ye avlanmak için gelen trol tekneleri Midilli Adasf-nın 9 mil açıklarında seyrederken Yunan Liman Koruma botunun saldırısına uğradı.

10- Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret eden Yunanistan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, Ada'daki Türk askerlerinin yeni bir ileri harekata girişmesinin, Yunanistan tarafından savaş nedeni sayılacağını söyledi.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, büyük bölümü Güney Kıbrıs'tan kaynaklanan ve günde 12 saate varan elektrik kesintisi konusunda, Rum yönetimini sert bir dille uyardı.

11- Uluslararası Parlamenterler Birliği (UPI), "Kıbrıs'ta Türklerle Rumları eşit haklara sahip iki ayrı toplum" olarak gören bir kararı kabul etti.

19 EYLÜL 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da DİSK ve Tek Gıda-İş Sendikası'nı ziyaretinde, gazetecilerin erken seçim üzerine sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller ile Başbakanlık Konutu'nda yaptığı görüşmeden sonra, koalisyonun geleceği, Başbakan'in ANAP'a koalisyon teklifinde bulunduğu yolundaki iddialar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, "Hükümetin devamıyla ilgili bir sorun bulunmamaktadır. Bu hükümet devam edecektir" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, özelleştirme için anayasa değişikliğinin zorunlu olmadığını, ancak bu yönde bir değişikliğin, sorunun çözümünü kolaylaştıracağını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin özelleştirmeye ilişkin olarak verdiği gerekçeli karardan sonra hükümet ortakları olarak tasarıya yeni bir şekil verdiklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal partisinin Manisa'da düzenlenen bölge toplantısında, gazetecilerin solda birlik çalışmaları ve kendisinin liderliğiyle ilgili sorularını yanıtladı. Soysal, SHP'nin parti olmaktan çıktığını öne sürerek, en geç 1995'te genel seçim olacağını öne sürdü.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, dün Yunan hücumbotlarının Ege'nin uluslararası sularında Türk balıkçılarına ateş açarak saldırmasını Türkiye'nin protesto notası ile cevaplandırdığını belirtti.

Protesto notası verilen Yunan Büyükelçilik Müsteşarı Panayotis Vlassofo-ulos, Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk balıkçı teknelerinin Yunan karasularında olduğunu iddia ederek bu durumu protesto ettiklerini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da, erken seçim ve partisinin konumu ile ilgili olarak gazetecilere görüşlerini açıkladı.

8- Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nda (ERDEMİR) üretilen yassı demir-çe-lik ürünlerine yüzde 10 ile yüzde 12 arasında zam yapıldı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Muş'un

Hasköy ilçesi Gökyazı köyü kırsal alanında PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 7 teröristin, Siirt'in Pervari ilçesi Doğan köyü yakınlarında gerçekleştirilen operasyonlarda da 3'ü kadın 11 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

10- Uluslararası Kimya ve Enerji Sendikaları Konfederasyonu (ICEF) ile DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası'nın ortaklaşa düzenledikleri "Orta Asya ve Kafkasya Ülkeleri Uluslararası Semineri" İstanbul'da başladı. Seminerde bir konuşma yapan ICEF Genel Sekreteri Victor Thorpe, çalışanların dayanışmaya ihtiyacı bulunduğunu ve 15 milyon üyesiyle ICEF'in bu ihtiyacı karşılama görevi olduğunu belirtti.

11- Ankara'ya gelen BM'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, Kıbrıs konusu le ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

12- AFP'nin Erbil kaynaklı haberine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Kuzey Irak'a göç eden Türkiyeli Kürtlere ültimatom vererek Türk-lrak sınırındaki tehlikeli bölgelerden çekilmeleri gerektiğini, aksi takdirde bundan böyle BM yardımı alamayacaklarını bildirdi.

13- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç İtar-Tass Ajansı'na verdiği demeçte, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kalkması durumunda, "topyekün savaş" başlatacaklarını söyledi.

14- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşanan son 7 ayın en şiddetli çatışmalarında 2 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

15- İsveç'te dün yapılan parlamento seçimlerini, oyların yüzde 45.6'sını alan Sosyal Demokrat Parti'nin kazandığı bildirildi.

16- Haiti halkı, cunta yönetiminin işbaşından çekilme sürecini denetlemek üzere Haiti'ye ABD askerleri gönderilmesini memnuniyetle karşıladı. ABD Başkanı Bill Clinton, televizyonda yaptığı konuşmada, Haiti cuntasının son anda iktidarı terk etmeyi kabul ettiğini, bu nedenle Ada'yı işgal etmeye gerek kalmadığını açıkladı.

20 EYLÜL 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin "ara seçim" kararını eleştirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ara seçimle ilgili değerlendirmeler yaptı ve hükümette kalma koşulları olan demokratikleşme için koydukları süreyi ara seçime doğru geri çektiklerini açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gök-çek'in milletvekilliğinin iptaline ilişkin başvuruyu "iptal istemine konu olabilecek bir TBMM kararı bulunmadığı" gerekçesiyle reddetti.

4- ANAP'm İSKİ skandali ile ilgili olarak Adalet Bakanı Mehmet Moğultay hakkında verdiği gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda 153 kabul oyuna karşılık, 167 oyla reddedildi.

5- Milletvekilliğinden istifa eden DYP Denizli Milletvekili Nabi Sabuncu, ara seçim kararı alınması nedeniyle istifasını geri aldığını açıkladı.

6- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin icraatlarını eleştirdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölücü terör örgütünün etkisiz hale getirilmesi amacıyla sürdürülen operasyonlarda, Muş, Şırnak, Bingöl, Bitlis'te 15'i ölü 32 terörist ele geçirildi.

8- Azeri petrollerinin arama ve üretimi ile uluslararası pazarlara naklini öngören anlaşma, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de imzalandı. Anlaşmaya; aralarında Türkiye Petrolleri'nin de (TPAO) bulunduğu Batılı petrol şirketlerinin oluşturduğu (İngiliz BP, Amerikan Amoco, Penzoil, McDermott, Unocal, Ramco, Norveç'li Penzoil, Rus Lukoil) konsorsiyumu ile Azerbaycan Milli Petrol Şirketi SOCAR taraf olarak imza koydu.

Anlaşmayı, Türkiye adına Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ile TPAO Genel Müdürü Sıtkı Sancar imzaladılar.

Üretilecek petrolde hissesi 9 milyon ton olarak hesaplanan TPAO'nun 2.5 milyar dolarlık döviz girdisi sağlayacağı bildirildi.

9- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Abel Matutes Brüksel'de, Türkiye'nin AB nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Cem Duna'yı kabul ederek, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanlık Divanı'nın, "Karma Parlamento Komisyonu'nün (KPK) yeni üyelerinin belirlenmemesi,

böylece Türkiye ile işlerliğin askıya alınması" kararını resmen bildirdi. Büyükelçi Cem Duna görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başkanlık Divanı'nın kararını Türkiye'ye bildirmekle görevlendirildiğini belirtti.

10- Afganistan'da, Devlet Başkanı Burhanettin Rabbani'ye bağlı gruplar tarafından dün başkent Kabil'e düzenlenen roket saldırısında 18 kişinin öldüğü, 41 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 EYLÜL 1994

1- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında DYP Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı yapıldı. Toplantıda, 4 Aralık Pazar günü ara seçim yapılması yönünde karar alındı. Hazırlanan yasa teklifi, DYP Grup Başkan vekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yasa teklifiyle ara seçimde tercih sisteminin kaldırıldığı ve bütün siyasi partilerin seçime katılmalarının mümkün hale getirildiği açıklandı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda Sabah gazetesi yazarları ile yaptığı toplantıda, son siyasi gelişmeler hakkında bilgi verdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partili belediyeleri ziyaret için gittiği İstanbul'da, ara seçimde aday olacağını belirterek, "ilke olarak seçime katılmayı düşünüyorum. Ancak nereden aday olacağım konusunda çalışma yapmadık" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman haftalık basın toplantısında, İncirlik'de konuşlandırılan Çekiç Güç üyesi ülkeler ile İran ve Suriye nezdinde girişimde bulunarak Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda yeniden onay aldıklarını bildirdi. Azeri petrollerinin arama ve üretimiyle ilgili dün Bakü'de imzalanan anlaşmanın Türkiye ve Azarbaycan arasındaki ekonomik ilişkilere yeni bir boyut getireceğini ve bölge barışına katkıda bulunacağını söyleyen Ataman, Kuzey Irak'a geçişlerle ilgili geri adım atılmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci Ankara'da yaptığı açıklamada, orman yakanlara karşı ağır cezalar öngören yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan imzadan çıktığını ve önümüzdeki günlerde Meclis'e sevkedileceğini bildirdi. Yeni yasanın, kasten yangın çıkaranlara 10 yıldan başlamak üzere hapis cezası öngördüğünü belirten Ekinci, yangında 3 hektardan fazla arazi yanması ve hayati tehlike ortaya çıkması halinde suçluların müebbet hapse mahkum edileceklerini açıkladı.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı İçel Milletvekili İstemihan Talay ile CHP Genel Sekreter Yardımcısı İzmir Milletvekili Veli Aksoy, DSP'ye katılacaklarını bildirerek partilerinden istifa ettiler.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ara seçime karşı olduğunu açıkladı. Türkiye'nin Güneydoğu'da demokrasinin henüz işlerlik kazanmadığı ve can güvenliğinin sağlanmadığı bir ortamda, Güneydoğu ağırlıklı bir ara seçime zorlandığını belirten Ecevit, Anayasa değişikliği yapılarak ara seçim gerekçesinin ortadan kaldırılmasını istedi.

8- Kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) yurt dışındaki 6 milletvekili, bugünkü koşullarda ara seçimlerde aday olmayacaklarını açıkladılar. Eski DEP Milletvekili Mahmut Kılınç, ara seçimlere Türkiye'de demokratik bir ortamın hazırlanması şartıyla katılabileceklerini belirtirken, bugün böyle bir ortamın olmadığını söyledi.

9- Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Engin Civan'ı öldürmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla, Selim Edes, Dündar Kılıç ve Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma açtı. Engin Civan hakkında da, rüşvet aldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, bölgede yapılan çeşitli operasyonlarda güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 9 PKK'lı öldürüldü.

11- Pakistan Cumhurbaşkanı Faruk Han Legari, Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Ankara'da Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Legari.Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin tamamıyla duygusal olmadığını, Keşmir ile Kıbrıs gibi konularda görüş benzerlikleri olduğunu söyledi.

12- Yunanistan, NATO'nun Ege'deki uluslararası sularda düzenlediği "D-ragon Guard-94" tatbikatından Türkiye'nin de katılmasını protesto ederek çekildi.

22 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Tükiye'yi ziyaret etmekte olan Pakistan Cumhurbaşkanı Faruk Han Legari düzenledikleri ortak basın toplantısında, Afganistan'daki iç karışıklıkların sona erdirilmesi için ortak hareket edilmesini ve günü geldiğinde bu ülkenin yeniden imarında Türkiye'nin Pakistan'a katkıda bulunmasını kararlaştırdılar.

Cumhurbaşkanı Demirel, Pakistan'a Hindistan toprakları içinde yer alan tartışmalı Keşmir konusunda en üst düzeyde destek verdi ve "Pakistan'ın Keşmir konusundaki hassasiyetini biliyoruz. Pakistan'ı rahatsız eden herşey bizi de rahatsız eder" dedi.

İki ülke cumhurbaşkanları ortak basın toplantısında iki ülke iş konseylerinin desteklenmesi, Türk firmalarının Pakistan'ın önemli projelerinde yer almaları, ticareti engelleyen deniz ve kara ulaşımı konusunda zorlukların aşılması, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması ile tarımda işbirliği anlaşmalarının bir an önce tamamlanmasını kararlaştırdılar.

Pakistan Cumhurbaşkanı Hindistan'ı nükleer başlıklı füze üretim projelerini durdurması yolunda uyardı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir bankanın Gebze'deki ek tesislerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sanayici ve işadamlarına "Hem devletten şunu bunu isteyeceksiniz, hem serbest piyasa ekonomisi isteyeceksiniz, bu olmaz. Devlet hakem konumundadır, yönlendirici olamaz" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı yaptığı konuşmada Güneydoğu'da seçimlerin huzur içinde yapılacağını söyledi. Menteşe, "Halkın iradesinin sandığa yansıması için güvenlik tam olarak sağlanacak. Her milletvekili istediği köye güven içinde gidebilecek" dedi. Menteşe, yasadışı terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki günlerde "barış" çağrısı yapacağı yönünde duyumları olduğunu belirterek bu girişimi "zaman kazanma" olarak değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, ingiliz The Independent gazetesinde "Ankara'nın milliyetçi tavrı Batı'da alarma yol açtı" başlığı altında yayımlanan özel demecinde, Türkiye'nin Batı için her zaman sadık bir müttefik olduğunu vurgulayarak, "Biz hiçbir zaman ABD'yi ve Avrupa'yı arkadan hançerlemedik. Bu ülkeler bize güvenmek zorunda" dedi. Soysal, "Bizim çıkarlarımız geleneksel müttefiklerimizin çıkarları ile her konuda tam uyum içinde olmayabilir" derken, Türkiye'de Kürtlerin hakları dahil insan haklarını geliştirmeye kararlı olduklarını belirtti.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı SHP Milletvekili Mustafa Yılmaz, hükümetteki görevinden istifa etti.

Öte yandan SHP İzmir Milletvekili Atilla Mutman da, partisinden istifa etti.

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Cumhuriyet gazetesinin 4 Aralık 1994 günü yapılacak milletvekili ara seçimleri ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen opersayonlarda Bingöl'ün Yedisu ilçesi Şeytan Dağı bölgesinde 30, Tunceli'nin Ovacık ilçesi Gözeler mevkiinde 6, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Süngütepe bölgesinde 3, Şırnak'ın Dedeören ve Siirt'in Eruh ilçeleri yakınlarında da birer terörist olmak üzere toplam 41 PKK militanının öldürüldüğü bildirildi.

Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.

8- Marmara Üniversitesi AT Enstitüsü'nün, Avrupa Komiyonu desteği ile düzenlediği ve iki gün sürecek olan "Avrupa Birliği, Türkiye-Avrasya, AB-Türki-ye İşbirliği'nde Yeni Eğilimler" konulu sempozyumda konuşan Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Türkiye'nin jeopolitik ve stratejik konumunu da değerlendirerek Sovyet rejiminin parçalanmasının "yeni dünya düzeni" denilen kavramı doğurduğunu, Türkiye'nin de bu yeni düzende tutarlı bir politika izlediğini söyledi. Tindemans, Türkiye'nin Türki cumhuriyetler tarafından çekici bir model olarak algılanmasının, bu ülkelerin gerek dışa açılmalarında, gerek Avrupa ile ilişkilerinde bir köprü görevi yapacağını da kaydetti.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, Bosna'daki BM Koruma Gücü'nün (UNPROFOR) görev süresinin 6 ay süreyle uzatılmasını istedi.

10- Saraybosna'da Sırpların bir Fransız zırhlı aracına ateş açması üzerine, NATO uçakları Sırp mevzilerini bombaladı.

23 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Türkiye Ziraat-çiler Derneği yöneticilerini kabulünden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, eski Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan'm açıklamalarıyla gündeme gelen yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, hiçbir şeyin gizli kalamayacağını, toplumun açık olduğu oranda kendisini geliştireceğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e bir mesaj göndererek, Azerbaycan ile uluslararası konsorsiyum arasında imzalanan petrol anlaşmasının, bu ülkenin ekonomik geleceği açısından dev bir girişim olduğunu söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller bir genelge yayımlayarak, KİT ve bağlı kuruluşların borçlarını ödemeleri için Eylül ayı sonuna kadar süre tanındığını açıkladı. Çiller genelgede, bundan sonra kamu kuruluşlarının vergi borçlarıyla gecikme zamlarını ve SSK'ya olan borçlarını geciktirmeden zamanında ödeyeceklerini bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Abant'ta başlayan "2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri ve Stratejisi" konulu toplantısında yaptığı konuşmada sorunların çözümünün partisinin politikalarında olduğunu söyledi.

Yılmaz, ülkenin hem ekonomik, hem idari, hem de siyasi yapısında köklü değişiklikler ve yenilikler yaparak içinde bulunduğu krizden çıkabileceğini kaydetti.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP İzmir Milletvekili ve Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü'nün 1995 yılı Avrupa İnsan Hakları Ödülü'ne aday gösterileceğini söyledi,

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan subay, astsubay, erbaş ve erlere "hayat sigortası" yapılması için çalışma başlatıldığını bildirdi.

7- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, HADEP'in ara seçime katılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarını söyledi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan istifa eden SHP Gaziantep Milletvekili Mustafa Yılmaz, partisinden de istifa etti.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümetin ara seçimle Türkiye'yi bir süre daha oyalamayı amaçladığını ileri sürdü.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği' nden yapılan açıklamaya göre, Bat-man'da bir köyü basan PKK'lı teröristler kaçırdıkları üç öğretmenden ikisini öldürdü. Öte yandan Tunceli, Bitlis ve Elazığ'da gerçekleştirilen operasyonlarda 12 terörist öldürüldü.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunu çözülmeden Türk-Yunan ilişkilerinde gelişme sağlanamayacağını söyledi. Pangalos ayrıca, ABD'nin Türkiye'yi kayırdığını da ileri sürdü.

12- Hindistan'ın Surat kentinde son üç gündür ortaya çıkan veba salgınında 100 kişinin öldüğü bildirildi.

24 EYLÜL 1994

1- Milli Güvenlik Kurulu Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, kurul üyesi bakanlar ve kuvvet komutanlarının katıldığı toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, 'Toplantıda, ülke genelinde güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiş ve değerlendirilmiştir" denildi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, toplantıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, ağılıklı olarak terör konusu üzerinde durulduğunu söyledi. Gölhan, toplantıda Güneydoğu'da görev yapan öğretmenlerle ilgili güvenlik önlemleri ile Doğu ve Güneydoğu'daki yatırımların da ele alındığını ve bu yatırımlara devam edilmesine karar verildiğini bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, eski Emlak Bankası Genel Müdürü Engin Ci-van'ın silahlı saldırıya uğramasının ardından yeniden gündeme gelen Emlak Bankası yolsuzluk dosyalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, savların daha önce Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından incelendiğini ve mahkemeye ulaştırıldığını anımsatarak; bütün yolsuzluk olaylarının üzerine, herhangi bir ayrım yapılmaksızın gidileceğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna da bu tür olayların rejimi tehlikeye düşürdüğünü söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Abant'ta düzenlediği basın toplantısında, Bayındırlık Bakanlığı'ndan istifa eden Mustafa Yılmaz'ın istifa gerekçelerinin, "Meclis'in el koymasını gerektirecek" derecede önemli olduğunu vurguladı. Yılmaz, "Sekiz yıllık ANAP dönemi dahil, yolsuzlukların araştırılması konusunda her tür desteği" vermeyi de taahhüt etti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, "SHP-CHP" birliği konusundaki girişimlerine ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

Solda birlik konusunu kısa bir zaman dilimi içinde aşmak zorunda olduklarını söyleyen Karayalçın, "Üç ay sonra seçim var. Bunun gecikmesi seçimleri olumsuz etkiler" dedi. Birleşmede önkoşul, önyargı, ön beklenti olmaması gerektiğini söyleyen SHP lideri, mümkün olması durumunda görüşmelerin genel başkanlar düzeyinde gerçekleştirilmesinin yararlı olacağını belirtti.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Van'da ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Köylüoğlu, insan hakları ve demokrasi değerlendirmesinde Türkiye'nin dünya ülkeleri arasında 66'ncı sırada yer aldığını kaydederek; amaçlarının, Türkiye'deki tüm insanların mutluluğunu sağlamak olduğunu söyledi.

6- Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Genel Başkan Yardımcısı Sahabettin Özarslaner Ankara'da yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'-nin, partilerini PKK'nın yandaşı gibi gösterdiğini öne sürerek, "Bakanın bu açıklamasını, partimiz ve parti yöneticilerine yeni saldırıların ve faili bizce bilinen cinayetlerin tekrar başlamasının bir işareti olarak algılıyoruz" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda Güneydoğu ile ilgili olarak, bölücü terör örgütünün bitme noktasına geldiğini belirterek, "Bugün Güneydoğu'daki güvenlik ve huzur batıdaki illerden farklı değildir" dedi. Erkan, "silahlı çözüm yerine, siyasi çözüm isteyenleri" seçimlere katılmaya çağırdı.

8- KKTC'nin Geçitköy yöresinde çıkan orman yangınında 5 Türk askeri yaşamını yitirdi.

25 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Trafik Kazaları Vakfı'nın İzmir'de düzenlediği "Uluslararası El Cerrahisi Kongresi"nin açış konuşmasında, barış, çevre kirliliği, gönüllü kuruluşların yaşama katkısı konularına değindi. Demirel ayrıca, hızlı nüfus artışının dünya nüfusunu 100 yılda 2 milyardan 4.5 milyara çıkardığını, dünyanın 10 milyarlık bir nüfus yükünü taşıyamayacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da düzenlenen "Muhtarlar Sempozyu-mu"nda yaptığı konuşmada, yolsuzlukların üzerine giderek bu konuda gerekenin yapılacağını söyledi. Çiller, dünyada yeterince tanınmayan Müslümanlığın ve Türklüğün sesini duyurup saygınlığını öğreteceklerini kaydetti.

3- Bakanlar Kurulu1 nün, uluslararası nitelikteki kongre ve seminer gibi toplantılara katılacağını belgeleyen bilim adamlarından toplu konut fonu alınmaması ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- ANAP'ın Abant'ta düzenlediği "2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri ve Stratejisi" konulu toplantı sona erdi. Genel Başkan Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, iktidara gelmeleri durumunda özgürlükçü bir anayasa hazırlayacaklarını söyledi. Yılmaz, amaçlarının Türkiye'yi yeniden harekete geçirmek olduğunu belirterek, hükümetin yanlış uygulamalarını eleştirdi.

5- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Hakkari'de yaptığı açıklamada, Kürt bir aileden geldiğini ancak Kürtçü olmadığını belirterek, hukuk ve insan hakları bilgisi eksikliğinden, yapılan uygulamaların devlete mal edilemeyeceğini, terör nedeniyle boşaltılan köylerin halkına devletin sahip çıkmak zorunda olduğunu söyledi.

6- Bingöl'ün Genç ilçesinde, çocukların sokakta buldukları bir el bombasının patlaması sonucu 5 çocuk öldü, 2 çocuk yaralandı.

7- ABD'nin Haiti'de gerçekleştirdiği "Huzur Operasyonu" çerçevesinde, ABD askerlerinin Gonaives kentine girdikleri ve Jacmel kenti havaalanının kontrolünü ele aldıkları bildirildi. Reuter ajansının verdiği bilgiye göre, bir polis karakolundan ABD'li askerlere ateş açılması üzerine çıkan çatışmada 9 kişi öldü.

8- Cezayir'de geçen hafta pazartesi gününden hafta sonuna kadar sürdürülen operasyonlarda 32 aşırı dinci militanın öldürüldüğü bildirildi.

26 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Muğla Üniversitesi'nin yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Geçmişimize sahip olamazsak geleceğe sahip olamayız. Uygarlık rüzgarı devam edecek, Büyük Atatürk'ü hep hoşnut edeceğiz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dil Bayramı'nın 62. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumsal yaşama her gün yeni unsurlar eklendiğine dikkat çekerek, "Türkçemizin gelişmeleri karşılayabilmesi için bilimde, edebiyatta ve kültürün diğer alanlarında sürekli geliştirilmesi gerekmektedir" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Konutu'nda DYP'li bakanlar ve parti yöneticileriyle ,bir değerlendirme toplantısı yaparak ara seçime kadar DYP-SHP koalisyonunun sürmesi gerektiğini vurguladı ve "Aksi takdirde, Türkiye daha büyük kaosa sürüklenebilir" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bolu Abant'ta partili milletvekilleri ile beraber hazırladıkları "2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri ve Stratejisi" programı ile ilgili olarak düzenledikleri seminerde "İkinci ANAP mucizesini" ve sistemi sorgulayarak Türkiye'nin kulvar değiştirmesini amaçladıklarını bildirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Parti Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekillerinin girişimini solda birlik için son fırsat olarak gördüğünü vurguladı ve ara seçimlerden önce gidilecek bütünleşmenin SHP'de gerçekleşmesini istediğini bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP Genel Başkanı Murat Karayal-çın'ın birleşme konusundaki girişimleri ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken "Ortada, milletvekillerinin bir önerisi var. Şimdi SHP Parti Meclisi'nin tavrını bekliyoruz" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit SHP ve CHP'den istifa eden milletvekilleri ile Ankara'da düzenlediği toplantıda, "DSP'ye katılım çağrımıza gelen olumlu yanıtların çoğalması bize kıvanç veriyor" dedi.

8- Refah Partisi Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, ara seçimlerde RP'nin oyunu bölmek için çeşitli stratejiler geliştirdiğini, ancak bunun, sonucu etkilemeyeceğini söyledi.

9- SHP Uşak Milletvekili Ender Karagül partisinden istifa etti.

10- BM Genel Kurulu'nun 49'uncu dönem çalışmaları New York'ta başladı. Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'a giden Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal üye ülke temsilcileriyle ikili görüşmeler yaptı.

11- BM Genel Kurul toplantılarına katılmak için New York'ta bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Ermeni birliklerinin işgal ettikleri topraklardan çekilmeleri ve kalıcı bir barış sağlanması için ABD yönetiminin etkinliğini göstermesini istedi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton BM Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin Haiti'ye karşı uyguladığı tek yanlı yaptırımları askıya aldığını açıkladı.

27 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından düzenlenen 1993 yılında ülkemize T milyon dolar ve üzerinde döviz girdisi sağlayan seyahat acenteleri geleneksel ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk turizminde birtakım zorluklar bulunduğunu, ancak bunların aşılamayacak cinsten olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra katıldığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, yolsuzlukların önüne geçilmesinin yolunun açık rejim olduğunu belirterek hukukun, yalnızca seçkinlere özgü olmadığını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin Meclis Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Emlakbank eski Genel Müdürü Engin Civan'ın vurulması sonrası ortaya çıkan yolsuzluk zincirine değinerek, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm kendisini "ANAP'tan ayırarak, Emlakbank'tan sıyırarak temiz eller operasyonunun önderliğine soyunduğunu, ancak Yılmmaz'ın da Emlakbank vurgununda katkısı olduğunu" söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Partisinin Meclis Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, tüm siyasetçileri yolsuzlukları ortaya çıkarmaya çağırarak, yolsuzluk olaylarının Türkiye gibi bir ülkede her zaman olabileceğini, ancak sistemin çalışması gerektiğini belirtti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, kendisini ziyaret eden kamu çalışanları sendikası yöneticilerine yaptığı açıklamada, TBMM'deki kamu çalışanları yasa tasarısıyla "Demokrasinin mevcut düzeyinde sağlanabilecek en önemli olanakların elde edildiğini", tasarının bundan sonraki şekillenme süreci konusunda sendikalarla yeni bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

5- Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyetleri durdurulan TYT Bank, İmpexbank ve Marmarabank için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

6- Danıştay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca hazırlanan, Gökçek'in Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü dönemine ilişkin yolsuzluk iddialarını içeren dosyayı, "Gökçek'in o dönemde milletvekili olduğu gerekçesiyle" Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

7- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, makamında yaptığı basın toplantısında, İnsan Haklan Yüksek Danışma Kurulu'nun oluşturulduğunu bildirerek, "Bu kurul, hükümetimizin insan haklan konusundaki politikalarını belirlemesine, yeniden düzenlemesine ve bu alandaki zorlukları aşmasına yol gösterici olacaktır" dedi.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, askerlik süresiyle ilgili düzenleme konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen İstanbul'da, Trakya Birlik .Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, ayçiçeği taban fiyatında 1000 liralık ek zammın yürürlüğe girdiğini açıkladı.

10- Orman Bakanı Hasan Ekinci Ankara'da, Orman Mühendisleri Odası' n-ca düzenlenen Türkiye'de Orman Yangınları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, 1994 yılında orman yangınlarına yeni bir sebep daha eklendiğini, bunun da PKK terör örgütü olduğunu söyledi.

11- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Türk-İş Başkanı Bayram Me-ral'ı kabulünde yaptığı konuşmada, "Adil düzen, ekonomik faaliyetlerin özel sektör tarafından yönetilmesini esas alan bir zihniyettir. Bunlar gibi tekelci değildir, müdahaleci değildir" dedi.

12- Bir süre önce partisinden istifa eden DYP Antalya Milletvekili Hasan Namal, partisine geri döndü. Namal'ın katılmasıyla DYP'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 176'ya yükseldi.

13- SHP ve CHP'den istifa eden 6 milletvekilinin DSP'ye geçebilmelerine olanak sağlayacak Solda Katılım Partisi kuruldu.

14- Rüşvet, yolsuzluk ve nüfuz suistimaline dayalı skandallarla ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanan TÜSİAD Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, yolsuzluklara karşı bir kampanya başlatılması için çağrıda bulunarak, konuyla ilgili uzman mahkemelerin kurulması önerisinde bulundu.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır, Mardin ve Tunceli'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda İO PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

17- BM Genel Kurulu'nun 49'uncu dönem toplantısı nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, birçok ülke dışişleri bakanlarıyla görüşmelerini sürdürdü. Soysal,Yunan Dışişleri Bakanı Kardos Papulyas

ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin karasuları ve kıta sahanlığını birer "mesele" olarak gördüğünü ve bunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirdi. Yunan Dışişleri Bakanı da "Yunanistan'ın Türkiye ile savaşa girmeye niyeti yoktur" dedi.

18- Fransa-İsviçre sınırında yakalanan yasadışı terör örgütü Dev-Sol lideri Dursun Karataş'ın Türkiye'ye iadesini talep eden 50 sayfalık dosya Paris Büyükelçiliği tarafından Fransa Dışişleri Bakanlığı' na teslim edildi.

19- ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasında iki sun sürecek beşinci doruk toplantısı Washington'da başladı. Zirvenin ilk gününde uluslararası Bosna Konferansı düzenlenmesinin tartışıldığı bildirildi.

20- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, BM Genel Kurulu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünyadaki mevcut güvenlik sisteminin çıkmaza girdiğini, bu açığı kapatmak amacıyla BM'nin yapısında köklü değişiklikler yapılmasını ve dünyayı 21. yüzyıla taşıyacak yeni bir güvenlik sistemi kurulmasını önerdi.

21- Rusya'dan bağımsızlığını ilan eden Çeçen Cumhuriyeti'nde dün Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev'e bağlı hükümet güçleri ile muhalefet kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmada 6 kişi öldü.

28 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Niğde Üniversitesi1 nin 1994-1995 akedemik yılının açılışında yaptığı konuşmada, Niğde Üniversitesi öğretim üyelerine de bir çağrıda bulunarak, üniversitenin halktan kopuk bir fildişi kule değil, halkla kucaklaşan bir kurum haline getirilmesini istedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, SSK'yı mali krizden kurtarmak için kaçak işçi çalıştırılmasını önlemek ve daha etkin denetim sistemi oluşturmak üzere Ankara'da gerçekleştirilen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kaçak işçi çalıştırmanın SSK'yı ayda 7 trilyon lira kayba uğrattığını belirterek, önlem alınmaması durumunda kurumun 1995 yılında 63 trilyon lira açık vereceğini açıkladı.

3- DYP tarafından verilen ve 4 Aralık tarihinde ara seçim yapılmasını öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

4- SHP, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan ve SHP'den istifa eden Mustafa Yılmaz'm ortaya attığı "ihale baskısı" iddialarının açıklığa kavuşturulması için Meclis araştırma önergesi verdi.

5- Şişli Cumhuriyet Savcısı Sudi Güner, eski Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan'm vurulması olayı ile ilgili dosyayı, ağır ceza kapsamına girmesi nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği"nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak ve Hakkari'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 16 terörist öldürüldü.

7- Beşiktaş'ta bir kafeteryaya baskın düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı özel timler, "teslim ol" çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine içeride bulunan biri kadın, 3 kişiyi öldürdü. Öldürülenlerin Dev-Sol militanı oldukları bildirildi.

8- HADEP Yüreğir İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Salih Sabuktekin Adana'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

9- BM Genel Kurulu'nun 49'uncu dönem toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Atina'nın Ege'deki karasularını 6 milin ötesine çıkarmasının Türkiye ile Yunanistan arasında düşmanlığa yol açması bakımından ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. AB ile Gümrük Birliği oluşturma yolunda sıkı pazarlık yapacaklarını belirten Soysal, "Bağımsızlığını yeni

kazanan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hemen ortak üye yapılırken, 30 yıldır ortak üye olan Türkiye'ye Gümrük Birliği tanınmaması haksızlıktır" dedi. Soysal, Ermenilerin işgal ettikleri Azeri topraklarından çekilmesi halinde "Ermenistan'la diplomatik ilişkiler,kurmayı yeniden gözden geçirebileceklerini" söyledi.

10- Irak haber ajansı, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ABD'yi "ülkesine karşı uygulanan uluslararası ambargonun sürdürülmesi konusunda çaba harcamakla suçladığını bildirdi. Hüseyin, Irak halkının küçük düşürülmesine izin vermeyeceklerini ve ambargoyu kendilerinin kaldıracağını söyledi.

11 Baltık Denizi'nde "Estonia" adlı bir feribot, Finlandiya'nın Uto adası açıklarında fırtına nedeniyle battı. Kazada 850 kişi öldü.

29 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya bir nezaket ziyaretinde bulunarak, Karadayı'yı yeni görevi nedeniyle kutladı.

öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a, Genelkurmay Başkanlığı'nda Türkiye'nin çevresindeki risk ve tehdit değerlendirmesi konularında bir brifing verildi.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere beraberlerinde çok sayıda bakan ve milletvekili ile birlikte Erzurum ve Sivas'a gittiler.

Başbakan Çiller Erzurum'da Çat Palandöken Barajı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bölücü ve ekonomik teröre karşı verdikleri mücadelenin ardından şimdi de yatırım seferberliğine giriştiklerini bildirdi.

Başabakan Yardımcısı Karayalçın da, özelleştirmenin yanı sıra, düşünce özgürlüğü, anti-kartel yasası ve güvenlik soruşturması yasalarının Ekim ayı sonuna kadar TBMM'den çıkarılacağını söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı açıklamada, TBMM'den geçen 4 Aralık ara seçimleriyle ilgili kanunun büyük bir haksızlık yarattığını iddia etti. Erbakan, Cumhurbaşkanlığı'na başvurarak 4 Aralık'ta yapılacak ara seçimde kullanılacak seçmen listelerinin güncelleştirilmesi konusunda düzeltme yapılmasını istediğini kaydetti.

4- Yeni Parti Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Emlak Bankası eski Genel Müdürü Engin Civan'm vurulmasının ardından "Özal" ailesine yöneltilen eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

5- ANAP'tan geçici olarak ihraç edilen İstanbul Milletvekili Naci Ekşi, Genel Başkan Mesut Yılmaz'ı "Özal" düşmanlığı ile suçlayarak partisinden istifa etti. Ekşi, Yusuf Bozkurt Özal liderliğindeki Yeni Parti'ye (YP) geçeceğini açıkladı.

6- SHP Çorum Milletvekili Cemal Şahin partisinden istifa etti.

7- Adalet eski bakanlarından Mehmet Topaç, Ankara'daki bürosunda uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Saldırganlar, olay yerine "Dev-Sol,

Devrimci Halkın Kurtuluş Cephesi" adlı örgüte ait bir bildiri bıraktıktan, sonra kaçtılar.

8- Siirt'in Pervari ilçesinde askeri aracın mayına çarpması sonucu üçü astsubay 11 asker şehit oldu.

Tunceli'nin Nazimiye ilçesi kırsal kesiminde de 4 güvenlik görevlisi şehit oldu. Sürdürülen operasyonlarda 13 PKK'lı öldürüldü, 3 PKK'lı da yakalandı.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi Kazanköyü'nde de bir öğretmen şehit edildi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Belediye Başkanı Kemal Geçmez'in evine düzenlenen silahlı saldırıda oğlu ve eniştesi öldürüldü.

9- İnsan Hakları Derneği ile Çağdaş Hukukçular Derneği'nin düzenlediği İstanbul'dan Ankara'ya "Düşünceye özgürlük Yürüyüşü" çok sayıda yazar ve sanatçının katılımıyla İstanbul'da başladı.

10- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, BM Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu New York'ta yaptığı açıklamada, Kerkük-Yumurtalık boru hattının kurtarılması amacıyla hazırlanmakta olan BM karar tasarısıyla ilgili olarak Türkiye ile Irak arasında kesilmiş olan müzakerelerin devam etmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

11- Avrupa Parlamentosu, Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu'-nün etkinliklerinin askıya alınmasını kararlaştırdı. Karara gerekçe olarak, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP'in eski milletvekilleriyle ilgili dava gösterildi. Kararda, "Avrupa Parlamentosu, Karma Parlamento Komisyonu'-nun çalışmalarının, devam eden DEP davası sonuçlanana kadar dondurulmasını kararlaştırmıştır" şeklinde bir ifadeye yer verildi.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Miguel Angel Marti-nez, AA'ya verdiği özel demeçte, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik tehdidin, Avrupa mimarisi için tehlike olduğunu belirtti ve Türkiye'ye pozitif bir tavırla destek vererek Ankara'dan Avrupa normlarına uymasını istememiz lazım" dedi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasında Washington'da yapılan zirve toplantısı dün sona erdi. Boris Yelisin'in resmi ziyaretinin son gününde iki lider Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenlediler.

Yeltsin'in basın sözcüsü Anatoli Krasikov "İki lider Karabağ sorununun nasıl çözümleneceği konusunda konuştular. İzlenecek politikalar arasında bölgeye doğrudan veya dolaylı baskı uygulama konuşuldu. Bu konuyu ABD ve Rus uzmanlar ileri bir ta. ,hte ele alacaklar" dedi.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, BM Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York'ta, ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı görüşmede, Azeri petrolleri ile Dağlık Karabağ konularını gündeme getirerek Clinton'-dan, ABD'nin bölgede daha aktif bir rol üstlenmesini istedi.

30 EYLÜL 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde gazetecilerle yaptığı toplantıda, ara seçim yasasını onayladığını söyledi. Demirel, hükümetin güvenoylamasını gerektirecek bir durumun da olmadığını belirterek, hükümet ortaklarının TBMM'deki sandalye sayısının, salt çoğunluk olan 226'nın altına düşmesinin bir sorun doğurmayacağını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Fransız Le Nouvel Observateur dergisinde yayımlanan röportajında, Türkiye'nin etnik yapısı hakkında bilgi verdi. Türki-ye-Avrupa ilişkileri ve Kürt sorununa ilişkin soruları yanıtlayan Çiller, Kürtlerin, Türkiye'nin her yerine dağıldığını ve Türklerle eşit haklara sahip olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna Bursa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Emlakbank dosyasının bir yıl bekletilmesinde Meclis KİT Komisyonu'nün görev eksikliğinin bulunduğunu söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 4 Aralık'ta yapılacak ara seçime katılmayacaklarını, seçmenlerinin oylarını istediği şekilde kullanabileceklerini söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Ankara'da yaptığı açıklamada, eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç'in öldürülmesi olayının örgütlü bir eylem olduğunu söyledi. Ağar, olayla ilgili olarak 7 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Silahlı bir saldırı sonucu öldürülen eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç için TBMM'de bir tören düzenlendi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kars, Hakkari, Tunceli ve Batman'da sürdürülen operasyonlarda 10 PKK militanı ölü olarak ele geçirildi.

7- Emlak Bankası Genel Müdürü olarak görev yaptığı dönemde "usulsüz kredi kullandırdığı" ve bunun karşılığında rüşvet aldığı iddialarıyla 25 ayrı davadan yargılanan Engin Civan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şubesi tarafından, tedavi gördüğü Avrupa Hastanesi'nde gözaltına alındı.

8- Dışişleri Bakanı Mümtaz Sosyal BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs, Bosna-Hersek, Irak'a uygulanan ambargo ve Kafkasya'daki gelişmeler konusunda Türkiye'nin görüşlerini açıkladı.

9- Kuzey Irak'ta, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB), aralanndaki çatışmaları sona erdirecek bir anlaşma metni üzerinde uzlaşmaya vardıkları bildirildi.

10- Azerbaycan Parlamento Başkan Yardımcısı Afiyeddin Celilov, Ba-kü'de düzenlenen silahlı saldın sonucu yaşamını yitirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106