11.8.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1994

1 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1996 yılında İstanbul'da düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı1 nın (HABITTAT-2) İstanbul'da yapılan tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tanıtımı açısından bu toplantının olimpiyatlar kadar önemli bir fırsat olduğunu söyleyerek "Bu aftın fırsatı çok iyi kullanmak lazım. Türkiye'yi iyi tanıtabilmek için herkese çağrıda bulunuyorum" dedi.

2r Yüksek Askeri Şura, Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında Ankara'da toplandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ANAP milletvekillerinin maddi olanaklar karşılığında istifa ettiklerini, DYP yöneticilerinin de işin içinde olduğunu ileri sürerek, "Devletin de içinde olduğu bir komployla karşı karşıyayız" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin MYK toplantısından önce yaptığı açıklamada, ABD'nin. Türkiye'ye verdiği dış askeri yardım kredisinin bir bölümünü insan haklan ve Kıbrıs koşuluna bağlamasını eleştirdi.

5- Devlet Bakanı Aykon Doğan İzmir'de "Ekonomik İstikrar Programı Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, hükümetin 5 Nisan kararlarının üç ayltk sonuçlarını değerlendirdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, emeklilik yaşının yükseltilmesine ilişkin düzenlemelere, kamuoyunda tartışıldıktan sonra son biçimin verileceğini belirterek, "Yeni yasama döneminde memur sendikaları yasa tasarısı yeniden ele alınacak" dedi.

7- MHP Genei Başkanı Alpaslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'in Güneydoğu'da terör çetelerine karşı silahlı savunmadan vazgeçilerek onlarla siyasi çözüme gidilmesini istemesinin, Türkiye'nin kanlı teröristlere teslim olmasını istemek anlamına geldiğini belirterek bu yola gitmenin Türkiye'nin zayıflatılması ve parçalanmasına yol açacağını kaydetti. Türkeş, ABD ile Türkiye'nin dost ve müttefik olduğunu vurgulayarak Türkiye'nin bu dostluğa önem verdiğini, ABD'nin de her zaman güçlü bir Türkiye'ye gereksinim duyduğunu söyledi.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı Tezcan Yaramancı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin özelleştirmeye ilişkin KHK'leri iptal etmesiyle bütün çalışmaların durduğunu, yeni formüller üzerinde çatıştıklarını söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 6 teröristin öldürüldüğü, 10 köy korucusunun şehit olduğu bildirildi.

10- Haiti Geçici Devlet Başkanı Emile Jonaissant, Haiti'ye askeri müdahe-leyi öngören ABD tasarısının BM tarafından onaylanması üzerine ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini ve tüm güçleriyle savaşacaklarını açıkladı.

11- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Bosnalı Sırpların, Temas Gru-bu'nca hazırlanan son barış planını kabul etmeleri durumunda Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya ile bir konfederasyon oluşturma hakkına da sahip olacaklarını iddia etti.

2 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Askeri Şura'nın iki gündür devam eden toplantılarında, Başbakan Tansu Çiller, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in; Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlan'nın görev süresinin uzatılması isteği konusunda Milliyet gazetesine açıklamada bulundu. Demirel, "Zamanı gelen gider.Komutanların görev süresini uzatarak kimsenin önünü tıkamamak lazım" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 154. maddesi gereğince Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan ve 1 Temmuz tarihinden sonra uygulanacak olan taban aylık katsayılarının belirlenmesine ilişkin 94/5794 sayılı kararnameyi onayladığı, ancak Cumhurbaşkanfnın ilk fırsatta enflasyon oranında zam yapılmasını istediği bildirildi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, resmi bir ziyaret nedeniyle İstanbul'da bulunan Romanya Meclis Başkanı Adrian Nastase ile Dolmabahçe Sa-rayı'nda yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, parlamentoda 22 milletvekilliğinin boş olduğunu belirterek "ara seçim" çağrısı yaptı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 27 Mart'ta kazandıkları belediye yönetimlerini kutlamak için yaptığı gezilerini İzmir'in Dikili ilçesinde sürdürdü. Yılmaz, Dikili Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizden kurtulması için turizm ve ihracat gibi döviz kazandırıcı alanlara ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

5- DYP Grup Başkan Vekili İhsan Saraçlar Parlamento'da gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un ara seçim çağrısını değerlendirerek, konuyla ilgili gazete haberlerinden böyle bir isteğin Ba-tı'dan geldiği imajının ortaya çıktığını söyledi ve Türkiye, kimsenin isteği doğrultusunda seçim yapmaz" dedi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, TBMM başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Ekim ayında ara seçim yapılmasına ilişkin önerisi konusunda, "Biz, ara seçim değil, erken genel seçim istiyoruz" dedi.

7- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, ara seçime gidilmesi konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de ara seçim yerine erken seçime gitmek daha hayırlı olur" dedi.

8- Hak-îş Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara'da Türkiye-Azerbaycan Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikaları Eğitim Seminerinde yaptığı konuşmada, ülke içindeki sorunlara değindi ve hükümeti eleştirerek asgari ücretin gecikmesiyle çalışan kesimin mağdur edildiğini söyledi.

9- 1968-1972 yılları arasında İstanbul Belediye Başkanlığı yapan Dr.Fahri Atabey İstanbul'da öldü.

10- Türkiye'de bulunan Cezayir Enerji ve Sanayi Bakanı Amar Makhloufi ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Yılmaz arasında Ankara'da gerçekleştirilen görüşmede, tarım ve inşaat alanında işbirliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi.

11- Yunanistan'da yayımlanan Etnos gazetesi, ABD'nin Atina Büyükelçiliği Siyasi İşler Bürosu Müdürü T. Ducker'in, 'Türkiye'nin bölücüler konusundaki girişimlerini haklı gösteren ve aynı zamanda terörle ilgili bir Türk-Yunan diyalogunun süratle başlatılmasına" ilişkin Yunan Dışişleri Bakanlığı'na bir nota verdiğini açıkladı.

12- ABD Temsilciler Meclisi, Kıbrıs'ta 1974 yılından bu yana kayıp olan Rum asıllı; 175 ABD vatandaşı ile 1619 Rumun akibeti hakkındaki "Kıbrıs'ta kayıpların araştırılması" ile ilgili yasa önerisini kabul etti.

3 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ile ilgili çeşitli konularda Milliyet gazetesine bir değerlendirme yaptı. Demirel değerlendirmesinde, Türkiye'nin varlan'nın, potansiyelinin, gücünün altını çizdi ve bunların görmezden gelinmemesini istedi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Demirel, İstanbul'dan Ankara'ya hareketinden önce Milliyet gazetesinin bir sorusu üzerine Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının görev sürelerinin uzatılması ile ilgili tartışmalara girmek istemediğini belirterek, "Komutanlar hakkında tartışma yürütülüyor. Kendilerinin katılmadığı bir tartışma, çünkü onlar asker, tartışmaya katılamtyorlar. Bu nedenle onlar adına üzüntü duyuyorum" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da bölücü eşkıyaya karşı sürdürülen yoğun operasyonlar çerçevesinde, Kuzey Irak'taki Hakurk ve Sinat-Haftanin bölgelerine iki ayrı sınır ötesi hava harekatı düzenlendi. Harekatlar sırasında 120 kadar teröristin öldüğü bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir'in Dikili ilçesinde yaptığı açıklamada, Ordu'nun üst kademesindeki atamalarla ilgili tartışmalara değinerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesindeki değişiklikler rutin işlerdendir. Bunlar yasal çerçevede olmalıdır. Bu sene böyle bir sorun yaşanması, hükümetin devlet yönetme anlayışından kaynaklanıyor. Başbakan, komutan değişikliğinin PKK'yla mücadelede rahatsızlık yaratacağını iddia ediyor. Terörle mücadele kişilerle yapılmaz. Olaya kurumlar açısından yaklaşılmalı" dedi.

4- DYP Genel Başkan, Yardımcısı İsmail Karakuyu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, KiT'lerin bir an önce özelleştirilmesinin gerekli olduğunu savunarak, bu konuda engellerle karşılaştıklarını söyledi. Karakuyu, SHP'den tepkiler geldiğini belirterek, "Koalisyon protokolünde özelleştirme olduğuna göre, kendilerinin bu protokole sadık kalmalarını tavsiye ediyor ve yaptıkları hareketleri tasvip etmiyoruz" dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner, Ekonomi Muhabirleri Derneği Ankara Şubesi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden krizi aştığını belirtti. Törüner, Merkez Bankasının piyasadaki TL" miktarını kontrol ederek, Eylül ayında beklenen döviz spekülasyonunu önleyecek güce sahip olduğunu söyledi.

6- Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı'nın istemiyle TBMM'de dokunulmazlığı kaldırılan ve gözaltına alınan beşi DEP'li, biri bağımsız aitı eski milletvekilinin yargılanmasına başlandı.

HEP eski Genel Başkanı ve parti avukatı Feridun Yazar iddianamenin usulsüz hazırlandığını ve geçersiz olduğunu belirterek, davanın düşmesini istedi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez, Ankara'da yaptığı açıklamada, memur maaş zamlarını eleştirerek, "Memura 200 bin lira gibi yetersiz bir zam vermektense, bekleyip Türkiye sorununu aştığı zaman daha yüksek bir zam verilmeliydi" dedi. Erez, özelleştirme konusunda ciddi pürüzler bulunduğuna inanmadığınt, ancak siyasi iktidarın kararlı ve cesur olması gerektiğini söyledi.

8- Bosna-Hersek'te barışı korumak amacıyla BM bayrağı altında Zenica'ya yerleşen 1500 kişilik Türk Barış Gücü görevine başladı.

9- Cezayir'de, Fransa Büyükelçiliği personeline düzenlenen saldırıda beş Fransız öldü. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Paris'te yaptığı açıklamada, saldırıda ölenlerin ikisinin konsolosluk görevlisi, üçünün de jandarma olduklarını bildirdi.

10- Çin'in güneyinde şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 258 kişi hayatını kaybederken, 8 bin kişi de yaralandı.

4 AĞUSTOS 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Makedonya Meclis Başkanı'nın resmi davetlisi olarak Üsküp'e gitti. Cindoruk hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Makedonya'yı tanıyan ilk ülke olduğuna dikkat çekerek, Makedonya'nın dünya siyaset sahnesinde yerini alabilmesi için Türkiye'nin Bulgaristan ile birlikte gayret gösteren ülke olduğunu ve bu gayretini sürdüreceğini söyledi.

Cindoruk, Makedonya ve Arnavutluk'ta ikili görüşmelerde bulunacaklarını, ayrıca çeşitli şehirlerdeki kültür varlıklarımızı ve tarihi eserlerimizi görme fırsatını elde edeceklerini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında 1 Ağustos'da başlayan ve 4 gündür devam eden Yüksek Askeri Şura'nın toplantısı sona erdi. Şura kararları ile ilgili olarak yapılan açıklamada, "Yalnızca korgeneral-koramiral seviyesine kadar atama, emeklilik ve uzatma işlemi" gerçekleştirildiği bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yerel seçimleri kazanan belediye başkanlarını ziyareti çerçevesinde Gelibolu'da yaptığı konuşmada, halkın, Türkiye'nin yaşadığı güçlükleri ancak erken seçimle aşabileceği düşüncesine alıştığını belirterek, en geç bir yıl içinde erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, kamuoyunda, Başbakan Tansu Çiller'in SHP'nin içinde yer almayacağı bir koalisyon için MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile temas kurduğu yolundaki haberlerle ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Alparslan Türkeş'in, "koalisyona giriyoruz" diye açıklaması bulunmaması ve Başbakan Çiller'in bu yönde bir girişimi olmadığını bildirmesine karşın, basına yansıyan "SHP'siz hükümet" senaryolarının "solu iktidardan uzaklaştırma amacına" yönelik olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bos-na-Hersek Temas Grubu toplantısı için Cenevre'ye hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı yazılı açıklamada, Bosna-Hersek'teki barış sürecinin duyarlı bir döneme girdiğini belirterek, "Cenevre'de yapacağımız toplantı, barış planının Sırplara kabul ettirilmesi yönünde uluslararası toplumun harekete geçirilmesi için önem taşımaktadır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Cenevre dönüşü Ankara'da yaptığı açıklamada da, "İKÖ temas Grubu'nun açıkladığı bildiriye göre, Bosna-Hersek

üzerine konulan ambargonun işe yaramazlığı, hatta ters sonuç vermesi BM tarafından kabul edilmezse, bundan sonrası için İKÖ üyeleri bu yardımı yapmakta diledikleri biçimde hareket etmekte serbest olacaklardır" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Ege adalarının silahsızlandırılmasına ilişkin gelişmeleri sürekli ve yakından izlediğini vurgulayarak, Yunanistan'ın bu yöndeki hukuk dışı faaliyetlerinin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün 28 Temmuz 1994'teki açıklamasıyla onaylandığını bildirdi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Ktratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümete ara seçim önerisinde bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u eleştirdi. Ara seçim koşullarının Anayasa'da açık olduğunu anlatan Kırathoğlu, TBMM'de 23 koltuk boşalmadıkça, seçime gitmeyeceklerini açıkladı.

8- DİSK 9. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal kurulda yaptığı konuşmada, 27 Mart yerel seçimlerinde DİSK'in gazetelere ilan vererek SHP'yi desteklemesini eleştirerek, "Bugün uygulamaları ile sola, sosyal demokrasiye ihanet eden bir partinin peşine düşülmez" dedi.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından dün gece yasadışı Dev-Sol örgütü üyelerine ait olduğu iddia edilen Bağcılar'daki bir eve yapılan operasyonda 2'si kadın 3 kişi öldürüldü.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Cudi Dağı ve Bismil'de gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 18 terörist ölü olarak ele geçirildi.

11 - Bosnalı Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri parlamentonun dün yaptığı toplantısında, ülkenin Sırplarla Boşnak-Htrvat federasyonu arasında paylaşılmasını öngören uluslararası plan bir kez daha reddedildi.

Bu arada planın kabulünü destekleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve eski Yugoslavya özel temsilcisi Vitali Çurkin, Bosna Sırp Parlamentosu'nün kararını "uygun olmayan bir yanıt" olarak değerlendirdi.

BM Güvenlik Konseyi ise, Bosnalı Sırplara karşı alınabilecek yeni önlemleri görüşmek üzere yeniden toplandı.

5 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yüksek Askeri Şura toplantılarından sonra belirlenen yeni atamalar ile Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının görev sürelerinin bir yıl daha uzatılmasını öngören kararnameyi onayladı.

2- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yetki yasalarının yerine geçecek yasaları hazırlayarak özelleştirmelere devam edeceğini söyledi. Bakan Daçe, bu konuda muhalefetin de görüşlerinin alınacağını ve katkılarının isteneceğini kaydetti.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Amerika'nın Sesi radyosuna verdiği demeçte, 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Türkiye'de solun yanı sıra sağda da dağınıklık yaşandığını söyledi.

4- Akaryakıt Tüketim Vergisi'nde yapılan yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- PKK'ye yardım ve yataklık yaptıkları savıyla Diyarbakır DGM'de yargılanan Bitlis'in Güroymak ilçesi RP'İi eski Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu ile bağımsız Belediye Başkanı Mehmet Bingün tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Bingöl, Hakkari ve Sivas'ta gerçekleştirilen operasyoiarda 20 terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- Hürriyet gazetesi muhabiri Barış Selçuk, Show Tv muhabiri Hande Mumcu, kameraman Salih Peker ve ulaşım görevlisi Hacı Ali Er, Çorum'da meydana gelen trafik kazasında yaşamlarını yitirdiler.

8- Makedonya'ya resmi bir ziyarette bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Üsküp'te gazetecilere yaptığı açıklamada, eski DEP milletvekillerinin yargılanmaları ile ilgili olarak Batı basınında yer alan eleştiriler konusunda, 'Türkiye'de Meclis'in kararlan tartışılabilir. Ancak dava yargıya intikal ettirilmiştir. Bu bir demokrasi sınavı değil, yargı sınavıdır" dedi.

9- Bosna'da görev yapan NATO Müttefik Kuvvetleri Güney Komutanlığı'ndan yapılan açıklamya göre, ağır silahlarını BM kuvvetlerine teslim etmeyen Sırp birliklerine karşı hava harekatı düzenlendi. Bu harekattan sonra bir açıklama yapan Sırp yetkililer BM depolarından çaldıkları silahlan iade edeceklerini bildirdi.

10- ABD Temsilciler Meclisi, 1995 mali yılı bütçesi çerçevesinde verilecek 13.7 milyar dolarlık dış yardım kredileri tasarısını onayladı. Tasarıda Türkiye ve Yunanistan'a yapılacak yardımlarda kesinti yapılması öngörülüyor.

11- Rusya'nın Sibirya bölgesinde bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu 47 kişi öldü.

6 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Antalya'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nün (TESK) Kepez Eğitim ve Sosyal Tesisleri'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, özelleştirme kapsamı içindeki KiT'lerin 4 günde 1 trilyon liralık faiz gideri olduğunu belirterek, "Bu paralar sizin paranız ve halka verilene kadar mücadeleme devam edeceğim" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ermenistan'da yayımlanan "AZG" gazetesinde dün yer alan özel demecinde, "Ermenistan'dan beklediğimiz tek şey, uluslararası ilkelere ve normlara saygı göstermesi, Azerbaycan'ın sınırlarının değişmezliğini ve toprak bütünlüğünü tanımasıdır. Ermenistan'ın Azerbaycan'dan çekilmesi ve 1 milyon Azerinin evlerine dönmelerine imkan tanınması halinde, bu ülke ile diplomatik dahil, her türlü ilişkiyi kurmaya hazırız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının görev sürelerinin uzatılması uygulamasını savundu. Karayalçın, "Ne kadar deneyimli olursa olsun yeni göreve alışmanın bir süreyi gerektirdiğini" kaydederek, kuvvet komutanlarının görev süresinin uzatılmasının bir gerekçesinin de 1994 yılında terörle mücadelede kesinti yaratılmaması olduğunu vurguladı.

4- SHP Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı Fikri Sağlar, SHP Antalya İl Teşkilatt'nda düzenlediği basın toplantısında, demokrasi karşıtı bazı güçlerin içerden ve dışardan birleşerek, SHP'siz bir hükümeti oluşturma doğrultusunda çalışma yaptıklarını kaydederek, "Biz buna müsade etmeyeceğiz, onlar istediği zaman değil biz istediğimiz zaman hükümetten ayrılacağız" dedi. Sağlar, SHP'nin kolaycılığı değil zoru seçtiğini ve demokrasinin kurum ve kurallarını oluşturmak adına iktidarda bulunduğunu bildirdi.

5- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'da Vali Atilla Vural'ı ziyaret etti. Köylüoğlu valilikteki konuşmasında, dünyadaki değişim ve reform süreci İçinde yer alan ve ulusal benliğini koruyan Türkiye'nin, evrensel değerlen özümseyerek yeni yüzyılda örnek ve önder bir ülke konumuna geleceğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Yüksek Askeri Şura toplantısını ve toplantıda alınan kararları Tercüman gazetesine değerlendirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet gazetesinin son siyasi gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

8- DP Genel Başkanı Aydın Menderes Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik gerilemesi iie karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Anadolu Ajansı Konya Bölge Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, DYP-SHP koalisyon hükümetinin son günlerini yaşadığını öne sürerek, "Bu hükümetin görevden ayrılmasından sonra Türkiye hükümetsiz kalmaz, siyasi krize de düşmez. Parlamentonun içerisinden uygun, sağlıklı hükümet modelleri çıkar" dedi.

10- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında SHP'yi eleştirerek, iktidarda kalmak uğruna SHP'nin solu îeda ettiğini iddia etti ve soldaki birlik konusunda girişimlerini sürdüreceklerini kaydetti.

11- Görevinden alınan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Özal Baysal, Başbakanlık Müşavirliği'ne atandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Yağızoymak ve Bulbuş bölgelerinde 4, Bingöl'ün Kiğı ilçesi kırsal alanında biri kadın 3, Siirt'in Şirvan ilçesi Doğruca köyü yakınlarında 1 olmak üzere toplam 8 PKK militanı öldürüldü.

13- Galatasaray futbol takımını 3-1 yenen Fenerbahçe futbol takımı Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası1 nı kazandı.

14- 1945 yılının 6 Ağustos günü Amerikan uçaklarının Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atmasının 49. yıldönümü, Japonya'da ve bazı ülkelerde nükleer silahlar karşıtı gösteriler düzenlenerek anıldı.

7 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Milliyet g.-zetesine verdiği demeçte, komutanların görev sürelerinin uzatılması ile ilgili ırak herhangi bir değerlendirme yapmayacağını belirterek "konu kapanmıştır' dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mutat Karayalçın Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, SHP ile koalisyon hükümetine eleştiriler yönelten DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i yanıtladı.

3- SHP Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı Fikri Sağlar Antalya'da yaptığı açıklamada, partisinin çözmeye çalıştığı asıl konunun KİT açıkları olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Konya'da yaptığı açıklamada, insanlığın yeni yüzyıla ırk ayrımı, terör gibi çeşitli olaylarla gireceğini vurgulayarak, Türkiye parçalanmaya çalışılmaktadır. Ama Türk halkı bunun önünde duracaktır. Çünkü halkın beklentisi huzurlu bir Türkiye" dedi.

5- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi gelirlerinin 1984-1993 yıllarını kapsayan son 10 yıllık dönemde reel olarak yüzde 167.7 oranında arttığını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada solda birliğin kendi partilerinde olması gerektiğini ileri sürdü.

7- DİSK Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Tekstil-iş Genel Başkanı Rıdvan Budak seçildi.

8- Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 1994'ün ilk altı ayında 35 bin kişinin emekli olduğu bildirildi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Van, Muş, Bingöl ve Siirt'te güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 20'si ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.

10- Gaziantep'te Şahinbey Belediye binası ile 100 yıllık tarihi Şire Han'da çıkan yangında, 180 dükkan tamamen yanarken 250 dükkanın da hasar gördüğü, zaranın yaklaşık 500 milyar lira olduğu bildirildi.

11- Suriye ile İsrail arasındaki barış sürecini hızlandırmak amacıyla Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın, İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Dışişleri Bakanı Şİmon Peres'le görüştükten sonra Suriye'nin başkenti Şam'a gittiği bildirildi.

12- Bosnalı Şıpların lideri Radovan Karadziç Reuter ajansına yaptığı açıklamada, mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini ve kendilerini savunacaklarını söyledi.

8 AĞUSTOS 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk son siyasi gelişmeler ile ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine açıkladı,

2- Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığfndan yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı uçakların Irak topraklarında bulunan Sinat bölgesine hava saldırısı düzenlediği, operasyonda, ilk belirlemelere göre eşkiya grubunun büyük bir bölümünün imha edildiği bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, yetki yasasına dayanılarak çıkarılan KHK'lerin Anayasa Mahkemesi'nde iptal edilmesiyle pekçok kurumun yasal dayanağının kalmadığını belirterek, "Devlet bürokraside tam bir boşluk yaşıyor" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, asgari ücret zammını ve memur maaş zammını yeterli bulmadıklarını ifade ederek, 1995 yılında bütün bu artışların telafi edileceğini bildirdi.

5- Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından "Vatana İhanet" suçlamasıyla haklarında idam cezası istenen DEP kökenli 5 eski millleîvekili ile Şırnak Bağımsız milletvekili Mahmut Alınak'ın sorgulamaları tamamlandı.

6- Devlet Bakanı Onay Alpago Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin, bakanlığa bağlı Kadın ve Sosyal Hizmetler Müsteşarlığı ile bazı genel müdürlüklerin kuruluşuna ilişkin KHK'leri iptal etmesi üzerine, bakanlıktaki akademisyen bürokratlardan bazılarının eski görevlerine iade edildiklerini söyledi.

7- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, toprakları İçin büyük bedeller ödediğini belirterek "Bu kan durmalıdır. Türkiye'nin kaderi bu olmamalıdır" dedi.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan resmi görüşmelerde bulunmak üzere Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'ya gitti.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, Türkiye İşveren Sendikaları Başkanı Refik Baydur'u makamında kabul ederek görüştü. Türkiye'de çalışma yaşamının önemli sorunları bulunduğu belirten Matkap" Biz çalışmalarımızı sürdürürken yönlendiren değil, öneren konumunda olmak ve yapılması gerekenleri sosyal taraflarla birlikte oluşturmak istiyoruz" dedi.

TİSK Başkanı Baydur da görüşmede, dünyada işsizlikle mücadelenin büyük bir kriz halini aldığını söyledi.

10- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, kuruluş aşamasındaki Avrupa Müslümanlar Birliği ile ilgili çalışmalara katılmak üzere Zürih'e gitti. Erbakan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşayan Müslümanların haklarını koruyacak bir Avrupa Müslümanlar Birliği'ne ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

11- DYP Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Altıner Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme yasalarının iptaliyle ülke ekonomisinin uğradığı zararlardan ANAP'ın sorumlu olduğunu söyledi.

12- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, izlenen tarım politikasının değiştirilmesini isteyerek aksi halde Türkiye'nin giderek açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

13- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel Türkiye gazetesine son siyasi gelişmeler hakkındaki görüşlerini açıkladı.

14- ANAP İstanbul milletvekili Bahattin Yücel partisinden istifa etti.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 46 kişi hayatını kaybederken 76 kişi de yaralandı.

16- Sırp haber ajansı SRNA'ya bir demeç veren Bosnalı Sırpların lideri Ra-dovan Karadziç, Bosna-Hersek'te BM çatısı altında görev yapan Türk Birliğinin Bosnalı Müslümanları silahlandırdığını iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ferhat Ataman ise konuyla ilgili olarak Bakanlıkta yaptığı açıklamada, kesinlikle gerçeklerle bağdaşmayan bu tür iddiaların kasıtlı olarak üretildiğini söyledi.

17- Bavyera İçişleri Bakanı Günther Beckstein, Almanya'daki Türk vatandaşlarına çağrıda bulunarak, bölücü terör örgütü adına haraç toplayanları polise ihbar etmelerini istedi ve bu terör örgütünün aşırı solcu gruplar tarafından desteklendiğini kaydetti.

18- İngiliz gazetelerinden The Times, bölücü terör örgütü PKK'nın İngiltere'de de üs kurduğuna dikkat çekerek, bu ülkede terör eylemleri planlanmasına izin verilmemesi gerektiğini yazdı.

19- İsrail Başbakanı İzak Rabin'in Ürdün'e yaptığı ilk resmi ziyarette, Kızıl-deniz'e limanları olan Ürdün'ün Akabe ve İsrail'in Eyalet kentlerinin 3.5 km kuzeyindeki "Avara Sınır Kapısı" Ürdün Veliaht Prensi Hasan tarafından törenle açıldı.

Törenlere katılan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile Suriye'nin barış konusunda hala "gidecekleri uzun bir yol" bulunduğunu söyledi ve iki tarafın da barış konusunda ciddi olduğunu belirtti.

20- Avusturalya'nın kuzeydoğusundaki Gladstone kenti yakınında bir madende meydana gelen patlama sonucu 11 madencinin göçük altında kaldığı bildirildi.

9 AĞUSTOS 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin MKYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, özelleştirme yasa tasarısına koşullu olarak destek verebileceklerini söyledi. Yılmaz, özelleştirmeye kamu bankalarından başlanması ve gelirin yine özelleştirmede kullanılması koşulları olmadan hükümeti desteklemeyeceğini, şu anki yasayı da kabul etmediklerini bildirdi.

2- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, ANAP Genel Başkanı Mesut Yıl-maz'ın, özelleştirme için çıkarılacak yasalara koşullu olarak destek vereceğine ilişkin açıklamalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin, Sosyalist Türkiye Partisi (STP)'nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar gerekçesinde, STP'nin program hükümlerinin, ülke ve millet bütünlüğünü yıkmayı, "kuşkuya yer bırakmayacak" biçimde amaçladığı kaydedildi.

4- Turizm eski Bakanı Abdülkadir Ateş'ten görevi devralan yeni Turizm Bakanı Halil Çulhaoğlu yeni dönem projelerini Milliyet gazetesine anlattı.

5- DYP Genel Sekreteri Hasan Peker Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkanı Mesut Yıimaz'ı eleştirerek, siyasetten çekilmesini istedi.

6- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin, Eylül ayından itibaren "solda bütünleşme söylemleri" ile uğraşmak yerine "halkla bütünleşme" seferberliği başlatacağını söyledi.

7- Liberal Parti Genel Başkanı Besim Tibuk İstanbul'da düzenlediği ilk basın toplantısında, partisinin programını ve çeşitli konular hakkındaki görüşlerini anlattı.

8- Hizmet işkolunda faaliyet gösteren altı memur sendikası birleşme kararı aldı. Tüm Maliye-Sen, Tüm Sosyal-Sen, Sosyal Hizmet-Sen, Turizm-Sen, Emek-Sen ve Tüm Tapu Kadastro Çalışanları Sendikası (Tüm-Tak-Sen) Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı birleşme kararının ardından yapılan yazılı açıklamada, birleşme "aynı işkolunda daha güçlü bir sendikal yapıyla bir arada olmak, gelinen süreçte bir zorunluluk" olarak değerlendirildi.

9- Ankara DGM Başsavcılığı'nın Sivas katliamıyla ilgili esas hakkındaki mütalaasında olaylar "devlete başkaldırı" olarak nitelendirildi ve sanıklardan 29'u için idam, 38'i hakkında 5 yıldan 15 yıla kadar ağır hapis cezası isteminde bulunuldu. 53 sanığın delil yetersizliğinden beraati istendi. Yazar Aziz Nesin hakkında da halkı suç işlemeye tahrik ettiği gerekçesiyle idam talebiyle Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Bu arada Devlet Bakanı Fikri Sağlar, Edebiyatçılar Derneği üyelerini kabulü sırasında, Ankara DGM Başsavcılığı'nın, Yazar Aziz Nesin'in Sivas olaylarının sorumlusu olaraKsuça teşvikten yargılanması istemine değinerek "Bu nasıl adalet, böyle hukuk olmaz. Böyle devlet yönetilmez" dedi.

10- Türkiye Barolar Birliği tarafından 26. kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, Birliğin kuruluşundan bu yana geçen 26 yıl içerisinde, "hukukun üstünlüğü" ilkesinin uygulamada gözardı edildiği belirtildi. Açıklamada, kanun hükmünde kararname uygulaması da eleştirildi.

11- Olağanüstü Hal bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Hakkari, Van, Diyarbakır ve Batman'da güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 4'ü kadın 16 terörist öldürüldü. Muş'un Korkut ilçesinde, askeri bir aracın teröristlerce döşenen mayına çarpması sonucu 5'i ağır 30 asker yaralandı. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, PTT radyolink istasyonuna roketli saldırı düzenleyen teröristler, 3 korucuyu yaraladı. Batman'da silahlı saldırıya uğrayan iki kuyumcu öldü.

12- Kaçak Mercedes davasında 22 ay hapis cezasına çarptırılan futbolcu Tanju Çolak, gittiği Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Türkiye ile Makedonya arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması gereğince tutuklandı.

13- Kazakistan'a resmi bir ziyaret yapmakta olan Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Kazakistan Başbakanı Sergey Tereşenko ile görüştü. Tereşenko görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin hem ekonomik hem siyasi alanda de-rinleşip gelişeceğini belirtti.

14- Humarı Rights Watch/Helsinki adlı uluslararası insan hakları kuruluşu, ABD Başkanı Bill Clinton'a çağrıda bulunarak Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan ile görüşmesinde, Dağlık Karabağ'daki Ermeni askeri müdahalesine son verilmesi konusunu gündeme getirmesini istedi.

15- Almanya'nın güneybatısındaki Sindelfingen kasabasında Türk Kültür Merkezi ile bir mescidin bulunduğu bina kimliği belirsiz saldırganlar tarafından yakıldı.

16- Irak-İran sınırından 20 km uzaklıktaki Kuzey Irak'ın Kaladİz bölgesinde, Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (YKB) ile İran yanlısı Kürdistan İslami Birliği (KİB) arasında geçen hafta başlayan çatışmalarda ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiği bildirildi.

10 AĞUSTOS 1994

1- Olağanüstü Hal Bölge kapsamındaki 10 it, 3 mücavir ve 8 hassas il valisi ve bazı bakanlık bürokratları, Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında Ankara'da toplanarak Güneydoğu'ya yapılması gereken ekonomik yatırımları görüştü.

Toplantıda konuşan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Güneydoğu'da PKK terörü nedeniyle şehir merkezlerine yoğun bir göç yaşandığını belirterek Başbakan Tansu Çiller'den bölgeye acil yatırım yapılmasını istedi.

Başbakan Çiller de, Güneydoğu'ya yatırım seferberliği için hazırladıkları programı kısa sürede uygulamaya koyacaklarını ve önümüzdeki ay bölgeye giderek çalışmaları yerinde izleyeceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Onay Alpago Başbakanlıkla düzenlediği basın toplantısında, sosyal hizmet alanında çalışanlara, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kanun hükmünde kararnameye dayanılarak verilen fazla çalışma ücretleri konusunda açıklama yaptı ve KHK'lerin iptali ile tazminatları ödeme imkanı kalmadığını, ancak yeni yasama döneminde gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışacağını söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri tarafından alımı yapılacak 1994 yılı ürünü pamuk, üzüm ve ayçiçeği taban fiyatlarını açıkladı.

4- Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 1 Eylül'den geçerli olmak üzere 16 yaşından büyükler için brüt 4 milyon 173 bin 750, küçükler içinse 3 milyon 487 bin 500 lira olarak belirlendiği asgari ücrete ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, SHP'de yapılacak küçük kurultay öncesinde Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, SHP'nin hükümetten çekilmesinden yana olduğunu, ancak bu konuda kararın kurultay tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

6- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin artık kuruluş amacının dışına çıkıp, ideoloji ve ilkelerden ödün verir duruma geldiğini söyledi. Selvi, "SHP, artık emeğin ve çalışanların partisi değildir" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, toplumun en örgütsüz kesimi olan köylünün sesini duyuramadığını,

son yıllarda sürekli yoksulllaştığını, tarımın ve hayvancılığın gerilediğini belirtti ve göçler nedeniyle de büyük kentlerin "gericiliğin merkezleri" durumuna geldiğini bildirdi. Ecevit, kooperatif birliklerinin de siyasete bulaştırıldığı İçin gerçek anlamda kooperatifçilik olmadığını belirtti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda Muş'un Korkut ilçesi kırsal kesiminde, Bitlis'in Mutki ilçesi İkizler bölgesinde, Batman'ın Kozluk ve Sason İlçeleri kırsal alanında, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Akarsu mevkiinde toplam 22 teröristin öidüğü belirtildi.

9- TÜRKSAT 1-B uydusunun Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uzay Üssü'nden Ariane 4 füzesi ile uzaya gönderilme işlemi başarıyla gerçekleştirildi.

10- Almanya'nın güneybatısındaki Sİndelfingen kentinde Türk kültür merkezi ve mescidin bulunduğu binaya önceki gün düzenlenen bombalı saldırı, Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği tarafından kınandı. Büyükelçilik, Almanya'da son günlerde Türk dernek, lokal ve kuruluşlarına yönelik faili meçhul saldırıların arttığını belirterek, Alman yetkililerden, Türk vatandaşlarının huzur ve güvenliğini bozan bu saldırıların faillerinin bir an önce bulunup yargılanmasını istedi.

11- ABD Senatosu, 1995 mali yılı bütçesi çerçevesinde verilecek 13,7 milyar dolarlık dış yardım kredileri tasarısını onayladı.

Türkiye'ye verilecek dış yardım kredilerine, insan hakları ihlalleri iddiaları ve Kıbrıs konularında Dışişleri Bakanlığından istenen bir rapora bağlı olarak, yüzde 10 oranında indirim yapılacağı belirtildi.

12 - Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ı Beyaz Saray'da kabul eden ABD Başkanı Bill Clinion, Azarbaycan ile Ermenistan arasında ihtilafta bulunan Karabağ bölgesine Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (A-GİK) çerçevesinde olması kaydıyla, Rus askerlerinin yerleşmesine sıcak bakabileceğini söyledi.

13- Gazze'nin kuzeyindeki Erez kentinde biraraya gelen İsrail Başbakanı İzak Rabin ile FKÖ lideri Yaser Arafat, görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Filistin'deki seçimlerle özerk yönetimin genişletilmesi konularının önündeki engellerin kaldırılması için, heyetler arasındaki görüşmelere hız kazandırılması konusunda anlaştılar.

11 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Kapalıçarşt, Esnaf Hastanesi, Süleymaniye Camii ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'ni ziyaret etti. Demirel ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmada, Kapalıçarşı'nın İstanbul'un simgelerinden biri olduğunu belirterek çarşı esnafının ekonomiye büyük katkıları olduğunu anlattı. Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini ifade eden Demirel, 'Türkiye'de herkese yetecek kadar iş, aş, ekmek ve bunlar kadar önemli huzur, güven, hak, hukuk, adalet olacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'da bir seferberlik başlattıklarını belirterek, "Bu seferberlik yatırım seferberliğidir. Ekonomik alanda bütün acılan sarma seferberliğidir" dedi.

3- Sağlık Bakanı Kazım Dinç, "Sağlık dosyası" ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine açıkladı. Dinç, Yıldırım Aktuna döneminde hazırlanan sağlık reformunun, ülkenin genel idari, ekonomik yapısıyla uyumlu olmadığı için yeniden ele alındığını söyledi.

4- Çevre Bakanı Rıza Akçalı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ederek kentin su sorunu ve çözüm yolları konusunda bilgi aldı. Akçalı, "İstanbul için tehlike çanları çalmaya başladı. Çünkü mevcut su kaynakları tükeniyor. Çözüm için bütün ilgili kurumlara ihgîiyaç var" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Tugay Uluçevik, Atina'da yayınlanan Stohos gazetesinin, Atina Büyükelçiliğimiz Kıdemli Askeri Ataşesi'ni hedef gösteren yayını ile ilgili olarak, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Alexandros Philon'u Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak uyardı. Görüşmede, Yunanistan'daki memurlarımızın can ve mal güvenliğinden Yunanistan hükümetinin sorumlu olduğu bir kez daha vurgulanarak, personelimiz için gerekli bütün koruma önlemlerinin titizlikle alınması istendi.

6- Sivas katliamı davasında, olayları tahrik ettiği gerekçesiyle yazar Aziz Nesin için suç duyurusunda bulunan Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral yaptığı açıklamada, tartışmaların yanlış anlamadan kaynaklandığını, Nesin için Türk Ceza Kanunu'nun 146/1.maddesi gereğince suç duyurusunda bulunmadıklarını belirterek, "Mütalaada öyle bir şey yok. Biz ihbarda bulunuyoruz. Ne-sın'in hareketini 146. madde içerisinde değerlendirme ortamı yok. O yanlış anlaşılıyor. 146. maddede yalnız teşvik edenler hakkında suçlama söz konusu.

Tahrik edenler için bu husus bizce yok diyoruz. Bu devam ettiği sürece hadiseler devam edecek diyoruz" dedi.

7- ANAP Çorum Milletvekili Ateş Amiklioğlu partisinden istifa etti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği1 nden yapılan açıklamaya göre, Muş, Siirt, Bingöl ve Mardin'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, 2'si kadın 12 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Van'ın Bahçesaray ilçesinde yolcu minibüsünü tarayan teröristler 2'si çocuk 11 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi de yaraladı.

9- Almanya'nın Singen kasabasında bir Türk camisine yapılan kundaklama sonucu, binanın tamamen yandığı ve yüzbinlerce mark tutarında hasar olduğu bildirildi.

10- Çeçen Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev, ülkede genel seferberlik ilan etti. Interfaks ajansının haberine göre Cahar Dudayev, Rusya'nın ülkesine müdahale hazırlığı içinde olduğunu ileri sürerek Moskova'ya karşı "cihat" uyarısında bulundu.

12 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Türkiye Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleriyle bir süre görüştü. Demirel ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, toplumların zaman zaman içine düştüğü ekonomik ve sosyal depremlerden, en fazla çalışanların zarar gördüğünü belirterek, standart dışı demokrasiyi kabul etmeyeceklerini, bu nedenle sendikasızlaştırmaya razı olmayacaklarını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, geçen hafta çıkan yangında büyük zarar gören Gelibolu'ya gitti. Çiller Gelibolu'da yaptığı açıklamada, tarihi öneme sahip milli park alanının en kısa sürede yeniden ağaçlandırılacağını söyledi. Daha sonra Milli Park yangınında hayatını kaybeden Orman Bölge Müdürü'nün evini ziyaret eden Başbakan Çiller, ailesine başsağlığı diledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, partisinde yaşanan milletvekili istifa olayının bir devlet komplosu olduğunu ileri sürdü.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Ankara'da başlayan 7. küçük kurultayının açılış konuşmasında, hükümette kalmalarının en büyük nedeninin demokratikleşme paketinin yaşama geçirilmesi olduğunu söyledi. Karayalçın, parti içi eleştirinin olması gerektiğini ancak bunun çatışmaya dönüştürülmemesini istedi.

5- Devlet Bakanı Aykon Doğan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 5 Nisan ekonomik kararlarının uygulamaları hakkında bilgi verdi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, Valilere çağrıda bulunarak trafik denetim çalışmalarına yakından katılmalarını istedi. Menteşe, trafik ile İlgili yeni düzenlemelerin yer aldığı yasanın TBMM'ye sevkedildiğini, yeni yasama döneminde ele alınacağını anımsattı.

7- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, para piyasaları ve ekonomik göstergeler hakkında bilgi verdi.

8- Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi, DYP'nİn bir süre önce TEK'in toplantı salonunda yaptığı ve TRT ile bazı özel kanallardan yayınlanan grup toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ANAP lideri Mesut Ytlmaz'a sataşma niteliğinde sözler söylediğine karar vererek, Mesut Yılmaz'a TRT'den yayınlanmak üzere düzeltme hakkı verdi.

9- İstanbul Topkapı'daki Uluslararası Otobüs Terminali'nde çöp bidonuna bırakılan bir bombanın patlaması sonucu ikisi turist olmak üzere 9 kişi yaralandı.

10- Hürriyet gazetesinin İstanbul Halkalı matbaasına bombalı saldırı düzenlenmesi sonucu maddi hasar meydana geldi. Saldırıyı, PKK'nın silahlı kolu ERNK'ye bağlı "Kazım Kullu İntikam Tugayı" adlı bir örgüt üslendi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari ve Şırnak'ta son iki gün içinde gerçekleştirilen operasyonlarda 9 terörist ölü olarak ele geçirildi. İğdır'ın Aralık ilçesinde görevden dönen askeri birliğe düzenlenen saldırıda da 7 er şehit oldu.

13- Resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan Washinton Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Dağlık Karabağ'da barışa doğru somut adımlar atılırsa, Türkiye'nin, Ermenistan'a yaklaşımını değiştireceği yolunda güvence aldık " dedi. Petrosyan, bu güvencenin içeriğine ve kimden alındığına ilişkin bir açıklama yapmadı.

14- Çeçen Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev yaptığı açıklamada, olası bir Rus saldırısına karşı direneceklerini ve komşu ülkelerden yardım isteyeceklerini bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeitsin de İîar-Tass ajansına verdiği demeçte, Çeçen Cumhuriyetini işgal etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

15- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro televizyondan yayınlanan ve ABD'de de izlenen basın toplantısında, ABD'yi terörizmi desteklemekle suçladı.

16- İsrail Başbakanı İzak Rabin Kudüs'te yaptığı açıklamada, işgal altında tuttukları Suriye'ye ait Golan tepelerinden tamamen çekilmeyi kararlaştırdıkları yolundaki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

13 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Huber Köşkü1 nde Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Romanya Meclis Başkanı Andrean Nastaseyi kabul ederek bir süre görüştü.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı yazılı açıklamada, yaptıkları araştırma sonucu "Yurt çapında tehlikeli ve bulaşıcı bağırsak enfeksiyonu vakasına rastlanmadığını" söyledi.

Q 3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, Cumhuriyet gazetesinin, bakanlığı ve çalışmaları ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in gündemdeki siyasi olaylarla ilgili söyleşisi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

5- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak'in DİSK'in ve işçi sınıfının sorunları üzerine söyleşisi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

6- Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman, Şırnak Tabip Odaları Halk Sağlığı Komisyonu tarafından Güneydoğu Anadolu'nun sağlık sorunları İle ilgili olarak hazırlanan raporda, "Yeterli temiz içme ve kullanma suyunun bulunmaması ve sağlık hizmetleri sorunlarının yoğun olması nedeniyle bulaşıcı hastalıklar giderek tırmanmaktadır" uyarısı yapıldı.

Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Sağlık Bakanlığı, siyasi partiler, bölge milletvekilleri ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne de gönderilen raporda, herkesin dengeli ve sağlıklı bir yaşama hakkına sahip olduğu vurgulanarak, bölgede çocuk ölüm oranının giderek artmasına dikkat çekildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Hakkari-Yüksekova ilçesi Sisel Dağı bölgesinde 8, Diyarbakır Büyük Akören köyü yakınlarında bir olmak üzere toplam 9 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

8- Gebze ye İstanbul'un Şile ilçelerinde çıkan yangınlarda binlerce hektarlık orman alanının yandığı bildirildi.

9- NATO Genel Sekreteri ve Almanya'nın eski Savunma Bakanı Manfred Wörner Brüksel'de öldü.

10- Kabil radyosu, Afganistan'da Gülbettin Hikmetyar'a bağlı güçlerin başkent Kabil'e yönelik roket saldırılarında 36 kişinin öldüğünü, 103 kişinin de yaralandığı bildirdi.

14 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Adalet Bakanlığı'nın "düşünce suçlan" konusunda kapsamlı bir çalışma yapmasını istedi. Çiller bu çerçevede Terörle Mücadele Yasası'nın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini de vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller tarafından Koalisyon hükümetinin DYP kanadında yapılan değişiklikle, Devlet Bakanları Mehmet Ali Yılmaz ve Nurhan Tekinel'in yerlerine Esat Kıratlıoğlu ve Ayvaz Gökdemir, Sağlık Bakanı Kazım Dinç'in yerine Doğan Baran getirildi.

Atamalar, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanarak Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında yayımlandı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin küçük kurultayında alınan kararları Ankara'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Karayalçın, kurultayın kendisine parti içinde birliği sağlama görevi verdiğini belirterek, çokseslilik anlayışının bundan sonra disiplin içinde sürdürüleceğini söyledi.

4- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, yeni yasama dönemine ilişkin projeleri değerlendirdi ve insan hakları ile ilgili görüşlerini açıkladı.

5- ÖYS sonuçları açıklandı. Sınavı geçerli sayılan 822 bin 604 adaydan 345 bin 837'si yükseköğretim programlarına yerleştirildi.

6- PKK'nın silahlı eylemlere başladığı 15 Ağustos'un yıldönümü nedeniyle Güneydoğu Anadolu bölgesinde güvenlik önlemleri artırılırken, 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Ayrıca Bitlis, Mardin ve Siirt'te örgütle işbirliği içinde oldukları öne sürülen 18 kişi yakalandı. Öte yandan Elazığ'ın Alacakaya ilçesi Halkalı köyüne saldıran teröristler 8 kişiyi öldürdü.

7- Amerika'nın Sesi radyosunda yayınlanan bir yorumda, bölücü terörün Güneydoğu anadolu'da marksist devlet kurmayı amaçladığı ve Türkiye'ye karşı bir terör savaşı sürdürdüğü belirtilerek, ABD'nin Türkiye'nin teröre karşı sürdürdüğü askeri çabayı kararlı bir biçimde desteklediği vurgulandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 14 Ağustos 1974'te gerçekleştirilen İkinci Barış Harekatı'nın 20.yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, Rum lideri Glafkos Klerides'e çağrıda bulunarak Rumların Kıbrıs'taki Türk varlığını kabul etmesini istedi. Denkiaş, "İki komşu olabiliyorsak olalım. Olamıyorsak, halklarımıza düşmanlık aşılamayı bırakalım" dedi.

9- Afganistan'da Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'ye bağlı savaş uçaklarının, geçen haftaBaşbakan Gülbettin Hikmetyar'a bağlı birlikleri bombalaması sonucu 32 kişinin öldüğü bildirildi.

15 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kocaeli Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkan ve üyeleri ile Gap Bölgesi Belediyeler Birliği Başkanını İstanbul Trabya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelişmesi konusunda kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Vehbi Koç ve Akupunktur Derneği yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ekonomideki dalgalanmanın geniş çapta ortadan kalktığını belirterek, "Artık herşey bitmiştir demiyorum. Ama özellikle para piyasalarında görülen dalgalanmaların geniş çapta ortadan kalktığı şeklinde sevindirici gelişmeler var" dedi.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in İstanbul'da TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştüğünü bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, "Biz erken seçime her zaman hazırız, ancak önce seçim sistemi değiştirilmeli. Hükümet böyle bir girişimde bulunursa destek vermeye hazırız" dedi.

5- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, gümrüklerde incelemelerde bulunmak amacıyla gittiği izmir'de yaptığı açıklamada, ihracatta ve turizmde bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Doğan Baran eski bakan Kazım Dinç'ten görevini devralırken yaptığı konuşmada 'Türkiye'nin bugünkü ve yarınki ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir sağlık yasa tasarısının hızla Meclis'e getirilmesi lazım. Önemli olan herkesin sağlık hizmetlerinden eşit ve etkili bir şekilde yararlanmasıdır" dedi.

7- Çevre Bakanı Rıza Akçalı Ankara'da yaptığı açıklamada, son zamanlarda artan orman yangınlarından, dolaylı olarak Yunanistan'ı sorumlu tutarak " Türk turizmini baltalamak için Yunanistan bir senaryo hazırlıyor. Hazırlanan bu senaryonun içinde orman yangınları da var" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Zonguldak'ı kurtarmak yerine batırmaya karar vermiş göründüğünü belirterek, Zonguldak ve Bartın illerinin ekonomilerini yeniden yapılandırmadan taşkömürü ocaklarını ve Kardemir'i kapatmanın ekonomik ve sosyal cinayet olacağını söyledi.

9- Refah Partisi Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Mardin'in Midyat ilçesinde yaptığı konuşmada, olağanüstü halin bölge için yararlı bir uygulama olmadığını savunarak "İktidara gelirsek, ilk iş olarak olağanüstü hal uygulamasını kaldıracağız" dedi.

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partilerin birbirlerini karalamalarının yanlış olduğunu söyleyerek "Hiçbir siyasi parti bir başka partiyi hedef alarak, onu kötüleyerek bir yere varamaz" dedi.

11- Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmet Gür Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan ekonomik tedbirlerinin ülkenin bütün geleceğini önemli ölçüde etkilediğini belirterek, belediyelerin ve il özel idarelerinin tasarruf kapsamına alınması ile hizmet veremez hale geldiklerini savundu.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin kırsal kesimi ile Diyarbakır'da terörislerle güvenlik güçlerinin çatışması sonucunda 26 teröristin öldürüldüğü, 3 güvenlik görtevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişi hayatını kaybetti.

14- Fransa Başbakanı Eduard Balladur "RMC" Radyo-Tv'sinde dün yaptığı konuşmada, Bosna hükümetine karşı uygulanan silah ambargosunun kaldırılması halinde Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü'nde yer alan Fransız Birliklerinin geri çekileceğini yeniden vurguladı.

15- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Young Sam, barışçı amaçlarla kullanılması şartıyla Kuzey Kore'ye nükleer teknoloji yardımında bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.

16- Sudan İçişleri Bakanı Altayeb İbrahim Mohamed Khier yaptığı açıklamada dünyanın en ünlü teröristlerinden "Çakal Carlos" adıyla bilinen İlyiç Ra-mirez Sanchez'in Sudan'da ele geçirildiğini ve Fransa'ya gönderildiğini söyledi.

16 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, geleneksel 31. Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerine katılmak üzere gittiği Hacıbektaş'ta y-ptığı konuşmada, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak, "Maruz kaldığını her türlü kötülüğün hür düzen içinde demokrasi müesseselerine inanarak hakkından geleceğiz. Hiç kimse kendi hakkını almaya kalkmamalıdır" dedi. Demırel, Sivas olayını da kınayarak "Bir Sivas olayı bir daha tekrarlanmayacaktır" dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerine, SHP Genel Başkanı Murat Karayal-çın, TBMM Başkan Vekili Kamer Genç, Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Kazım Yücelen ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katılarak birer konuşma yaptılar.

2- Başbakan Tansu Çiller, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak için beraberinde Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin olmak üzere MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in davetlisi olarak Yozgat'a gitti. Çiller, Yozgat'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Buraya Misak-ı Milli ruhu içinde geldik. Bu ülkenin bir tek çakıl taşı için gerekirse canımızı veririz. Devlet güçlüdür. Bunu herkes anlamıştır, ama devlet aynı zamanda şefkatlidir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti Başkanlık Divanı'nın dünkü toplantısında, Başbakan Tansu Çillerin 1995 sonbaharını beklemeyerek önümüzdeki kasım ayında seçime gidebileceğini öne sürdü ve kasım ayında seçim varmışçasına çalışmaların başlatılmasını istedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Kayseri'de partililere yönelik yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da ağırlıkla faaliyet gösteren Hizbullah örgütünün çözülmesinden sonra faili meçhul cinayetlerin bir yıl içerisinde yarı yarıya azaldığını bildirdi. Karayalçın, ayrıca DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de İSKİ ve ASKİ konularındaki suşlamalarından dolayı eleştirdi.

5- Anayasa Mahkemesi, PTT'nin T'sinin özelleştirilmesini öngören yasanın iptali istemiyle 90 millletvekili tarafından açılan dava sonuçlandırılıncaya kadar "yürürlüğün durdurulması" na karar verdi.

6- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Ankara'da yaptığı açıklamada, solda bütünleşme dahil, birçok konuda, Genel Başkan Deniz Baykal ile görüş ayrılığına düştüğü gerekçesiyle görevinden istifa edeceğini söyledi.

7- Basın Konseyi, Sabah gazetesinin, Hürriyet ve Milliyet gazetesi hakkında, kendileriyle ilgili haksız yayın sürdürdüklerini öne sürüp uyarılmaları konusunda yaptığı başvuruyu "yersiz" bulduğunu açıkladı. Basın Konseyi ayrıca, söz konusu gazeteleri, "Basında Uzlaşma Bildirisi" ne özen göstermeye davet etti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin açıklamasına göre, Hakkari, Batman ve Bitlis'te güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 13 PKK'lı terörist öldürüldü. Van'ın Çatak ilçesinde Sırmalı köyü Küllüce Jandarma karakolu mevzilerine saldıran teröristler, 3 er ile bir korucuyu şehit etti, 9 güvenlik görevlisi yaralandı.

9- Londra'da geçen yıl iki Türk bankasına molotofkokteyli atmakla suçlanan 3 PKK'lı teröriste 12-15 yıl arası hapis cezası verildi.

Öte yandan Hürriyet gazetesinin Londra ofisi, önceki gece Dev-Sol üyesi saldırganlar tarafından basılarak, içindeki cihazlar parçalandı.

10- Azerbaycan Başbakanı Suret Hüseyinov, İran Dışişleri Bakanı Ali Ek-ber Velayeti'yi kabulünde yaptığı konuşmada, daha önce Ermenistan'da yaşayan 200 bin Azeri mültecinin evlerine dönmeden Karabağ'ın statüsünün tartışı-lamayacağını söyledi.

11- Avusturya'nın, Cezayir'deki büyükelçiliğini geçici bir süre için kapattığı ve büyükelçilik personelini geçici olarak geri çağırdığı bildirildi. Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, kararın, Cezayir'de son günlerde yabancılara karşı artarak devam eden tehditler üzerine alındığını belirtti.

12- Cezayir Haber Ajansı APS'nin bildirdiğine göre, Cezayir'de, güvenlik güçlerinin radikal dinci teröristlere karşı ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda 22 militan ölü olarak ele geçirildi.

17 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller ve SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve çok sayıda bakan Güneydoğu'ya yapılacak yatırımları açıklamak amacıyla çıktıkları gezi kapsamında Batman, Siirt, Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır'ı ziyaret ettiler.

Başbakan Tansu Çiller, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Buraya yatırım programıyla geldik. Ödenekleri açtığımız ilk on il burası oluyor. Bölgede güvenlik yönünden istikrar sağlanmıştır. Şimdi vereceğimiz mesaj; bölge ya kalkınacak ya kalkınacak" dedi. Çiller, Batman'da yaptığı konuşmasında yarım kalan yatırımlarını tamamlamak için 1.2 trilyon liralık kredi açıldığını bildirerek, bölgede yeni istihdam alanları açılması konusunda söz veriyorum dedi.

2- SHP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Güneydoğu'ya yapılacak yatırımları açıklamak amacıyla Batman'da yaptığı konuşmasında, güvenlik, toplukonut ve yatırımların devam ettiğini, ama SHP'nin sırf bunlar için iktidar olmadığını belirterek, "Türkiye'nin her yerinde 24 saat demokrasi ve insan hakları olacak. Biz bunun için iktidardayız. Birbirimizin dertlerini paylaştığımız sürece birlik ve beraberliğimizi koruyabiliriz, ancak böyle kardeş olabiliriz" dedi. Karayalçın, Siirt'te de halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan yaptığı yazılı açıklamada, 1994 yılı içinde devletin, bütün sanayi kuruluşlarına 5 trilyonun üzerinde fon kaynaklı kredi kullandırdığını, bunun 75 milyarının basın kuruluşlarına verildiğini açıkladı.

4- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin PTT'nin T'sinin satışıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle kısa sürede 2.5 milyar zarara uğradıklarını söyledi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci İstanbul Valiliği'nde yaptığı basın toplantısında, son günlerde artan orman yangınlarını önlemek amacıyla 6831 sayılı Orman Kanunu'na caydırıcı yeni düzenlemeler getirmeyi planladıklarını söyledi. Orman Bakanı Ekinci, yeni yasa tasarısında, kasıtlı yangın çıkaranlara 10 yıldan başlayan hapis cezası ile 500 milyondan başlayan para cezası; dikkatsizlik ve ihmal sonucu çıkan yangınların sorumlularına da üç yıldan başlaması kaydıyla hapis cezası ile 50 milyondan başlayan para cezası öngörüldüğünü belirtti.

6- CHP'de, Ertuğrul Günay'ın istifasıyla boşalan Genel Sekreterliğe Denizli Milletvekili Adnan Keskin seçildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Siirt, Van ve Bingöl'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 59 terörist öldürüldü.

8- İstanbul'da Beykoz'a bağlı Poyrazköy, Kuşadası, Marmara Adası, Torbalı, İskenderun ve Pazarcık'ta orman yangınları çıktı. Yangınlarda binlerce dönüm orman yandı.

9- Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Ramiz Rızayev, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığına son verecek 'Temel Siyasi Anlaşma"nın imza tarihinin, gelecek hafta iki taraf arasında başlayacak görüşmelerde belirleneceğini söyledi.

10- BM tarafından yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barışgücü Komutanlığı'na (UNFICYP) Finlandiyalı Tuğgeneral Ahti Toimi Paavali Vartiainen getirildi.

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani ile Irak Kürdis-tan Demokratik Partisi Lideri Mesud Barzani, Erbil kentinde yaptıkları toplantıdan sonra ortak bir açıklama yayımlayarak, Kuzey Irak'ta Kürt grupları arasındaki ihtilafın sona erdirilmesi için çalışmalar yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdiler.

18 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve çok sayıda bakan Güneydoğu gezisinin ikinci gününde Mardin, Atatürk Barajı, Kilis ve Gaziantep'i ziyaret ettiler.

Başbakan Tansu Çiller halka hitaben yaptığı konuşmalarda, bölgede 10 yıldır güvenlik açısından çok ciddi sorunlar yaşandığını belirterek "Sorun yalnız istihdam değil. Türkiye'de demokratikleşmenin, insan haklarının, en az istihdam kadar önem taşıdığını biliyorum" dedi. Çiller, Güneydoğu'ya "Demokratikleşmeyi hızla yaşama geçirme konusundaki kararlılığımızı ifade etmek için geldik" dedi.

Karayalçın da Güneydoğulu vatandaşlara Türkiye'nin her yerinde 24 saat demokrasi olacak. Gündüz de insan hakları olacak, gece de insan hakları olacak" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin belediye başkanlığı kazandığı Ankara'nın ilçelerine destek gezisine çıktı. Ayaş, Oltan, Çağa, Güdül, Yeşilöz, Uruş, Beypazarı ve Çayırhan ilçelerini ziyaret eden Yılmaz, halka hitaben yaptığı konuşmalarda, hükümeti eleştirerek, koalisyon hükümetinin, zamanında belediyelere destek sözü verdiğini, ancak sözünü tutmadığını belirtti. Yılmaz, koalisyon hükümetinin ömrünün beş ay bile süreceğinin belli olmadığını ileri sürerek, "En geç 1995 yılında seçim var" dedi.

3- Devlet Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı sıfatıyla İstanbul'da denizcilik sektörüyle ilgili 14 kuruluşu ziyaret etti. Deniz Ticaret Odası'nda bir konuşma yapan Sağlar, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in solda birlik çağrısına yanıt vererek, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinin ülkemiz şartlarında SHP'de gerçekleşeceğine inandığını belirtti.

4- Kültür Bakanı Timurçin Savaş, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral'ın, "Sivas katliamının tahrikçilerinden olduğu" gerekçesiyle idam istemiyle yargılanmasını talep ettiği Aziz Nesin'i "onur konuğu" olarak çağırdığı gecede, yazarlar, şairler ve yazar örgütlen temsilcileriyle bir araya geldi. Timurçin Savaş, konuşmasında, bakanlık olanaklarının kısıtlı olduğunu, yasama sürecinde sıkıntılar yaşandığını, ancak bu olumsuzlukları seyretmek yerine, ülkenin aydınlarının da birikimlerinden yararlanarak, bakanlığın üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağını vurguladı.

5- CHP'nin partideki yeni yöneticileri belirlemek amacıyla Ankara'da gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, genel sekreter değişiminin gerekçelerini anlattı. Toplantıda, CHP Genel Sekreterliği'nden istifa eden Ertuğrul Günay'ın yerine Adnan Keskin, genel başkan yardımcılığına Genel Sekreter Yardımcısı irfan Gürpınar, genel başkan yardımcılıklarına da İsmail Cem, İstemihan Talay, Ali Topuz, Erol Çevikçe ve Hasan Fehmi Güneş seçildiler.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, İstanbul'da Türk-İş 1. Bölge Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, hükümeti, 12 Eylül döneminde bile görülmeyen bir yola başvurmakla suçladı ve Türkiye'nin bir erken seçime ihtiyacı olduğunu söyledi. Meral, kamu işçilerinin toplusözleşmeyle kazandığı ücret zammını ödeyemeyen hükümeti eleştirerek, ücret zamlarının en kısa zamanda uygulanması gerektiğini, aksi halde yargı yoluna başvuracaklarını belirtti.

7- Hakkari'nin Karadağ bölgesinde sürdürülen operasyonlarda biri kadın 8 PKK'lı terörist ölü olarak bulundu. Bölgede iki gündür sürdürülen operasyonlarda toplam 53 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi. Güneydoğu'daki operasyonlarda PKK'lilerle işbirliği içinde oldukları bildirilen 18 kişi mahkemece tutuklandı.

Bitlis'in Hizan ilçesinde teröristlerce yola döşenen mayına çarpan minibüsteki 8 kişi yaralandı.

8- Ankara'dan Adana'ya gitmekte olan bir yolcu otobüsünün Şereflikoçhisar yakınlarında şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 12 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

9- PKK'nın gençlik örgütü tarafından Almanya'da başlayıp İsviçre'de bitmesi planlanan bisiklet turu öncesi Almanya'nın başkenti Bonn'da gösteri yapmak isteyen PKK yandaşları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 8 polis ve çok sayıda gösterici yaralandı. Olaylar sırasında bir grup PKK yandaşının Bonn Postanesini bir süre işgal ettiği, Alman polisinin 80 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

10- ABD Temsilciler Meclisi dün akşam, Bosnalı Sırpların 15 Ekim tarihine kadar barış planını kabul etmemeleri halinde Boşnaklara uygulanan silah ambargosunun kaldırılması yönündeki tasarıyı kabul etti.

11- Cezayir'in kuzeybatı bölgelerinde meydana gelen depremde 150 kişinin öldüğü, 237 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 AĞUSTOS 1994

1- Güneydoğu gezisinin son gününde Erzincan ve Tunceli'ye giden Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Tunceli'de düzenlenen mitingde, terörün durdurulması şartına karşılık yatırım sözü verdiler.

Başbakan Tansu Çiller Güneydoğu gezisi dönüşü uçakta gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Çiller bir soru üzerine baskın seçim ve MHP ile koalisyon hazırlığı ile ilgili haberlerin doğru olmadığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarının görev sürelerinin uzatılması konusunda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile herhangi bir sorunun yaşanmadığını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kazan belediyesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu ileri sürerek tek başına iktidara geleceklerini söyledi.

Öte yandan Mesut Yılmaz'm son siyasi gelişmeler ve hükümetin yapmış olduğu uygulamalarla ilgili görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da 20 bin öğretmenenin görev yerlerinin belirlendiği kura çekiminde yaptığı konuşmada, kuranın bilgisayarla ve son teknolojiyle yapıldığını belirterek hiç kimsenin görev yerinin daha önceden belirlenmediğini söyledi.

Nevzat Ayaz ayrıca Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, şehir merkezlerinde bulunan bazı tarihi okulların satışının yapılabileceğini söyledi.

5- Çevre Bakanı Rıza Akçalı İstanbul'da yaptığı açıklamada, İstanbul'un içme suyunun üçte birini karşılayan ve tamamen kirlenen Ömerli havzasının korunması ve kollanması için özelleştirilmesi gerektiğini söyledi.

6- DYP Zonguldak Milletvekili Necdet Yazıcı partisinden istifa etti.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Ankara'da yaptığı açıklamada, yasal düzenlemeler yapılmadan Kürtçe televizyon yayınlarının mümkün olmadığını söyledi.

8- Basın Konseyi, Sabah, Hürriyet ve Milliyet gazeteleri arasında başlayan tartışmayı bitirmeleri çağrısında bulundu. Konsey, 31 Ocak 1994 tarihinde imzalanan Basında Uzlaşma Bildirisi'nin dikkate alınmasını istedi.

9- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç Pale kentinde yaptığı açıklamada, güvenliğinin sağlanamayacağı gerekçesiyle, Papa'nın 8 Eylül'de Saray-

bosna'ya yapacağı ziyaretten vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Sa-raybosna'da görev yapan BM Barış Gücü'nde görevli bir Fransız askerin öldürüldüğü bildirildi.

10- Geçen hafta hayatını kaybeden NATO Genel Sekreteri Manfred Wör-ner'e Brüksel'de bir tören düzenledi. Törene Türkiye adına Savunma Bakanı Mehmet Gölhan katıldı.

11- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres Kudüs'te yaptığı açıklamada, Suriye ile barışın sağlanabilmesi için 1967 yılında işgal ettikleri Golan tepelerinden çekilmeleri gerektiğini söyledi.

12- Tacikistan'da görev yapan Rus birlikleri komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Tacik ve Afganlı mücahidler sınırdaki Rus birliklerine saldırdılar. Çıkan çatışmalarda 50 Tacik mücahidin yanı sıra 7 Rus askerinin de öldüğü bildirildi.

20 AĞUSTOS 1994

1- Kimsesiz Çocuklar Yurdu'nun temel atma törenine katılmak üzere Eskişehir'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada özelleştirme konusuna değindi ve Türkiye'nin büyümeye, zenginleşmeye, gelişmeye ve kalkınmaya devam edeceğini vurgulayarak, devletin artık ekonomik teşebbüslerin içinde olmaması gerektiğini, bunları yapma yaptırma fonksiyonunun tamamlandığını bildirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, gazetelerin birbirleriyle anlaşmazlıkları, Güneydoğu, terör, ekonomik kalkınma ve Kürt sorunu ile ilgili söyleşisi Yeni Günaydın gazetesinde yayımlandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm, hükümetin ekonomik politikası, partisinin altenatif önerileri ve basının ülke sorunlarına yaklaşımına ilişkin görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında Güneydoğu gezisini değerlendirdi. Terörün geriletilmesiyle, bölgeye ekonomik alanda yatırım yapma olanağının bulunduğunu anlatan Karayalçın, Güneydoğu'ya ilişkin "Sosyal Çözüm" olarak nitelendirilen yaklaşımı demokratikleşmenin yaygınlaştırılması ve Kürtçe ad kullanabilme, Kürt enstitüsü kurulması, Kürtçe öğretimi ve yayın olarak sıraladı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Akseki'de yaptığı konuşmada, Sabah gazetesinde kendisiyle ilgili olarak çıkan, 'TRT'nin haberlerine göre kanunları iptal ediyor" başlıklı haberi eleştirerek, gazetenin, Anayasa ve Anayasa Mahkemesi'nin işlevlerini bilmediğini söyledi. Özden, kendisinin bu tür yayınlarla bazı kişilere hedef gösterilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

5- Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Turizm Bakanı Halil Çulha-oğlu, turizm tanıtımında son yıllarda profesyonel şirketlerle yürütülen ortak çalışmanın, Türkiye'nin imajında büyük değişiklikler getirdiğini belirterek, "Önemli olan siyasi imajı değiştirmek" dedi.

6- Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu ve Bürolarının Kuruluş ve Görevleri ile Yükümlülüklerinin Karşılığının Tespit ve Ödenmesi Hakkındaki Yönetmelik'te yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Karakuyu Ankara'da düzenlediği

basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin, PTT'nin telekomünikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararını eleştirerek, "Ö-zelleştirmeye karşı çıkanlar çağ dışı insanlardır" dedi.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, partisinin İstanbul il merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, son siyasal gelişmeleri değerlendirdi.

9- İsparta'nın Yalvaç ilçesi Belediye Başkanı Tekin Bayram, imar planına aykırı yapılaşmaya göz yumduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Antalya İdari Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için dava açan Bayram, iddiaların hukuki dayanaktan yoksun ve gerçeğe aykırı olduğunu söyledi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu tarafından, son günlerde medyada, devletin basın sektörüne verdiği teşvikler ve fon kaynaklı yatırım kredileri nedeniyle yaşanan karşılıklı suçlama ve tartışmalara yönelik İstanbul'da yapılan yazılı açıklamada, yalnızca basın-yayın kuruluşlarının parasal kaynakları ile bunların kullanım şekillerinin değil; çalışanların haklarının da saydamlaştırması gerektiği bildirildi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bingöl ve Muş'ta sürdürülen operasyonlar sırasında'1'i kadın 14 terörist öldürüldü.

12- Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 37 aydının yakılarak ölümüyle sonuçlanan olaylardan sonra firar eden, katliamın birinci derecede sanıkları arasında yer alan Yunus Karataş, dün Sivas Cumhuriyet Savcılığı'na teslim oldu.

13- New York'ta gerçekleştirlen Sosyal Kalkınma ile ilgili Uluslararası Belediye Başkanları toplantısına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tay-yip Erdoğan, konferans sırasında yaptığı konuşmada, İstanbul'un en büyük sorunlarından birinin nüfus artışı ve göç olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'a göçün engellenmesi için Osmanlı İmparatorluğu zamanında olduğu gibi, vize uygulaması düşünülebilir" dedi.

14- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Cenevre'de yapılan açıklamaya göre, Ruandalı mültecilerin sığındığı Zaire'nin sınır kenti Goma'daki kamplarda son bir hafta içindeki kolera vakalarının 4 kat artış gösterdiği bildirildi.

15- Nijerya'da General Sani Abaca liderliğindeki askeri yönetimin, tavrını sertleştirerek, demokrasi talebiyle eylemlerini sürdüren ülkenin en büyük muhalefet örgütlerinden NADECO'nun 13 liderini tutukladığı bildirildi.

21 AĞUSTOS 1994

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Vali Hayri Kozakçıoğlu tarafından, kentin sorunları konusunda bir brifing verildi. Aynı konuda diğer ilgililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yaptığı konuşmada, TBMM ve hükümet İstanbul'un sorunlarının çözümü için uğraşıyor ama bazı önlemlerin acil alınması lazım. Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'u kurtarmak için herkesi göreve çağırıyorum" dedi.

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği'ndan yapılan açıklamada, 15-20 Ağustos tarihleri arasında Irak topraklarındaki Haftanin ve Sınat bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında 92 PKK militanının öldüğü, 74'ünün de yaralandığı bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Türkiye, iran ve Suriye arasında dönemsel olarak düzenlenen üçlü danışma toplantısına katılmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Soysal Şam'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduklarını, üç ülkenin de Irak'ın toprak bütünlüğüne verdikleri önemi gösterme amacında olduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Sarıyer ilçe örgütünde yaptığı konuşmada, "Olası bir erken seçimde yüzde 40 oy alarak 300'ün üzerinde milletvekili çıkaracaklarını, böylece Anayasa'yı değiştirerek yeni bir Türkiye kuracaklarını ve 50 yılın intikamının alınacağını" söyledi.

5- ANAP Bilecik Milletvekili Mehmet Seven, TBMM Başkanlığı'na verdiği 34 ayrı soru önergesiyle, Başbakan Tansu Çiller ve ailesinin arsa ve yat alım-satımında yaptığını iddia ettiği usulsüzlükler hakkında bilgi verilmesini istedi.

6- Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Başbakanlık Başdanışmanı Ali Tîg-rel, Ankara'da yaptığı açıklamada, AB'nin, kendi vecibelerini yerine getirmeden Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin büyük cesaret olduğunu belirterek, "Bize 700 milyon dolarlık kaynak sağlayacak 4.Mali Protokol'ü tek başına Yunanistan'ın engellemesi ve AB'nin buna seyirci kalması pek gerçekçi değil" dedi.

7- Birleşmiş Milletler'in New-York'ta düzenlediği HABİTAT-2 toplantısı ile ilgili hazırlık çalışmalarının görüşüldüğü uluslararası toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, toplantıda büyük şehirlerin göç, işsizlik, altyapı ve çevre gibi sorunlarının incelendiğini söyledi.

8- Bitlis ve Batman'da sürdürülen operasyonlarda 22 terörist ölü olarak ele geçirildi. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 4, Muş'ta ise 2 terörist yakalandı.

9- Dünya Gençler Greko-Romen Güreş Şampiyonası Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de sona erdi. 74 kiloda Hamza Yerlikaya altın madalya alırken Türkiye takım halinde dünya şampiyonu oldu.

10- BM Barış Gücü Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Bosna-Her-sek hükümet birliklerinin, ayrılıkçı lider Fikret Abdiç'in denetimindeki bölgeleri ele geçirdiği ve isyanın bastırıldığı bildirildi.

11- Hindistan hükümet birliklerinin, Keşmir'in bağımsızlığı için savaşan Müslüman gerillalara dün düzenlediği saldırıda 42 gerillayı öldürdükleri bildirildi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton, dün yaptığı açıklamada, ekonomik güçlükler içindeki Küba'nın komünist yönetimine karşı bir dizi yeni önlemi uygulamaya koyacaklarını belirterek, 4 maddelik bir planı kamuoyuna açıkladı.

22 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bodrum-Milas Havaalanı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sahillerimizin henüz boş olduğunu, daha çok dolacağını belirterek; 'Turizmin Akdeniz'de ve Avrupa'da gelişmeye en müsait yeri Türkiye'dir" dedi.

Törene katılan Başbakan Tansu Çiller de yaptığı konuşmada, turizmin büyük umut olduğunu, bir-iki ay önce yaşanılan sıkıntıların alınan önlemlerle aşıldığını belirtti.

2- Güneydoğu gezisi sonrasında Ankara'da bir değerlendirme yapan Başbakan Tansu Çiller ve SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, GAP projesinin ikinci büyük ayağını oluşturan Urfa tünellerinin ilkini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açmayı kararlaştırdıklarını açıkladılar.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Fethiye'de yaptığı açıklamada, koalisyon hükümeti yüzünden halkın siyasete güveni kalmadığını öne sürdü.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Cumhuriyet gazetesine erken seçim ile ilgili görüşlerini değerlendirdi.

5- Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Onay Alpago, SHP Kayseri, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Sivas illerini kapsayan Bölge toplantısı için geldiği Erciyes'te yaptığı açıklamada, sevgi, dostluk ve barışın önce ailede kurulmasını isteyerek "Artık gözyaşı olmasın. İç ve dış barışın sağlanmasında kadınlar öncülük yapsın" dedi.

6- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Samsun'da yaptığı açıklamada, 5 Nisan kararları sonrası birçok alanda başarıya ulaşıldığını, olumlu gelişmelerin sürdüğünü ancak, döviz fiyatlarının eylül, ekim ayında artabileceğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da çalışmalara başlayan "Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürleri Eğitim Yönetimi Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, milli eğitim müdürlerine, "Eğitimimizi milli, laik, çağdaş ve demokratik çizgiden saptıracak, Atatürkçü düşünce sisteminin dışına taşırmaya yeltenecek hiç bir görüş ve düşünceye izin vermeyiniz" dedi.

8- Çalışma Bakanı Nihat Matkap, incelemelerde bulunmak üzere gittiği İskenderun'da yaptığı açıklamada, sendikasız toplum yaratılmak istendiğini, bunu yaratmak isteyenlerin gün gelip kendilerini yok edeceğini söyledi.

9- RP Genel Başkan Yardımcısı Fehim Adak Ankara'da düzenlediği basın

toplantısında, özelleştirmenin faiz, borç ödemesi veya bütçe açıklarını kapatmak amacıyla yapılamayacağını belirterek "Stratejik tesisler ne iç ne de dış sermayeye verilebilir" dedi.

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki terör olaylarının 30 yıldır Türk insanını meşgul ettiğini belirterek, devletin terörle mücadelede çok ağır fatura ödemek durumu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda Bitlis'in Mutki ilçesi kırsalında 7, Siirt'in Eruh ilçesi Yassıdağ'da 2, Batman'ın Sason ilçesi ile Muş'un Malazgirt ilçesi Nurettin köyünde de birer olmak üzere 11 PKK'lı teröristin öldürüldüğü; 32 örgüt mensubunun da yakalandığı bildirdi.

12- İstanbul'da Fatih Askerlik Şubesi önüne bırakılan bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

13- Türkiye, Suriye ve iran dışişleri bakanlarının Irak konusundaki dönemsel olarak yapılan toplantılarından beşincisi dün Şam'da yapıldı. Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın katıldığı toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, Batılı ülkelere bir uyarıda bulunularak "Batılı ülkelerdeki belirli grupların ayrılıkçılığı amaçlayan ve teşvik eden faaliyetleri ve beyanatları" reddedildi.

14- Fransa'nın başkenti Paris'te, gösteri yapmak isteyen terör örgütü bir grup PKK yandaşı ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmada, 6 polisin yaralandığı, göstericilerden 190'ının da gözaltına alındığı bildirildi.

15- Meksika'da dün yapılan seçimlerde, 65 yıldır iktidarda bulunan Kurumsal Devrim Partisi'nin (PRI) adayı Ernesto Zedillo, devlet başkanlığına seçildi.

16- İnsani yardım operasyonu çerçevesinde Ruanda'da bulunan Fransız askerlerinin son bölümü de ülkeden ayrıldı.

17- Fas'ta bir yolcu uçağının düşmesi sonucunda 44 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Somali'de saldırıya uğrayan bir grup Hindistan'lı BM Barış Gücü askerinden 7'si öldürüldü, 6'sı da yaralandı.

23 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nün aylık toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu bazı sıkıntılarını anlatarak, Türkiye'nin birliğini herkesten çok düşünmek görevimdir" diye konuştu.

İTO Meclis Başkanı Refik Araş da konuşmasında hükümetin ekonomik icraatlarını eleştirdi.

2- Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Çiller, Savunma Sanayii Müsteşerlığı'nda yapılan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, savunma sanayiinin özel sektöre açılması için çalışmalar yapılacağını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu tarafından yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin, Kuzey Irak topraklarındaki Badawan-Khidran bölgesinde bulunan bölücü terör örgüt kampına düzenlediği hava operasyonu sonunda, kamptaki karargah, cephanelik ve eğitim tesisleri ile mevzilerin tamamen tahrip edildiği bildirildi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayaiçın beraberinde Devlet Bakanı Salih Sümer, Bayındırlık ve iskan Bakanı Mustafa Yılmaz, Toplu Konut İdaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz ile bazı bürokrat ve parti yöneticileriyle Mamak Belediyesi'ni ziyaret etti. Burada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, kente girişlerde "vize uygulaması" konusundaki sözleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Karayaiçın, 'Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz, Osmanlı döneminde değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her yerde yaşar, kimse bunu engelleyemez, buna izin vermeyiz" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü bünyesinde, İşten çıkarma olaylarıyla ilgili "Kriz Masası" kuruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, bakanlık teşkilatına bir yazı göndererek, işçilerin yasal haklarının korunmasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti içi muhalefetle ilgili açıklamalarda bulundu.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Köse Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu sorununun, askeri, ekonomik ve sosyal önlemlerin yanı sıra, din kardeşliği faktörü öne çekilerek çözülebileceğine inandığını

söyleyerek, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, RP'ye sızmak istediğini bu yüzden PKK ile mücadelede dinin daha ön planda tutulması gerektiğini belirtti.

8- ANAP Genel Başkan Yardjmcısı Eyüp Aşık imzasıyla TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesiyle, "Bazı basın kuruluşlarına fonlardan aktarılan kaynaklarla ilgili savların açıklığa kavuşturulması" için Meclis araştırması açılması istendi.

9- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, bir basın toplantısı düzenleyerek görevinden ayrıldığını açıkladı.

10- ANAP İstanbul Milletvekili Naci Ekşi, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve parti yöneticilerini eleştirdiği gerekçesiyle, ANAP Merkez Disiplin Kurulu ve Grup Disiplin Kurulu'ndan oluşan müşterek disiplin kurulu kararıyla partiden bir yıl süreyle uzaklaştırıldı.

11- Bingöl'ün Kığı ilçesi kırsal alanında güvenlik kuvvetleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 22 terörist öldürüldü. Çatışmalarda bir güvenlik görevlisi şehit oldu.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, 'Türkmen doğalgazı" konulu toplantıya katılmak üzere Tahran'a gitti.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Bayrak Televizyonu'nda dün yayımlanan "Kader Çizgimiz ve Geleceğimiz" adlı açıkoturumda bir soruyu yanıtlarken "Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olmayacağını açıkladı.

14- UNICEF, Bosna-Heı»sek'te Nisan 1992'den bu yana süren iç savaşta, 16.614 çocuğun öldürüldüğünü bildirdi.

15- Bosna-Hersek ordusunun, isyancı Boşnak lideri Fikret Abdiç'in özerklik ilan ettiği Bihaç bölgesine girmesinden sonra bölgeden kaçan Abdiç yanlıları, 250 Fransız BM askerini rehin aldı.

Bosna-Hersek'in Bihaç bölgesinde konuşlandırılan Fransız taburunun sözcüsü Jean-François Philippe yaptığı açıklamada, "Hırvatistan sınırına yığılan Boşnak mültecilerin, uluslararası basının dikkatini kendi durumlarına çekmek için askerlerimizi rehin tutuyorlar" dedi.

16- ABD'nin Kübalı mültecileri Guantanamo üssünde gözaltına alması ve Havana'yı abluka ile tehdit etmesi, Küba hükümetinin sert tepkisine yol açtı.

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Washington'un tutumunun Amerika le Küba arasındaki gerginliği artıracağı bildirildi.

17- Çin'in doğusundaki Zhejiang bölgesinde, geçen hafta sonunda etkili olan Fred kasırgasının, 700 kişinin ölümüne yolaçtığı bildirildi.

24 AĞUSTOS 1994

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ikitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. Demirel, yetkilelerden bölgenin sorunları konusunda bilgi aldı ve bir konuşma yaptı. Demirel, ülkşnin hizmete ihtiyacı olduğunu belirterek, "Hizmet, iş, aş, vergi demektir. Üretim, ihracat demektir. Ülkenin bunlara ihtiyacı var" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Hürriyet gazetesine siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi. Cindoruk açıklamasında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Meclis üyeliğinin düştüğünü, konuyu Eylül ayında Genel Kurul'a sunacağını, bu durumun ara seçimi gerekli kıldığını belirtti.

3- Bakanlar Kurulu, Şırnak ve Hakkari'yi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkındırılmasında pilot iller olarak belirledi ve bu illeri tasarruf tedbirleri kapsamı dışına çıkardı. Kurul'da alınan kararla, bölgede yarım kalmış yatırımlarını tamamlamak isteyen vatandaşlar için Kalkınma Bankası'na 1 trilyon 700 milyar lira kaynak aktırılması benimsendi.

4- 30 Ağustos'ta emekli olacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, TBMM Başkanı Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller'e veda ziyaretinde bulundu. Başbakan kabulde yaptığı konuşmada, Güreş'in tarihe dönüm noktası olarak geçecek bir mücadeleye damgasını vurduğunu belirtti.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, DYP Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundukoğlu'nun; "yüksek mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması" konusunda TBMM Başkanlığı'na verdiği yasa önerisini değerlendirdi. Özden, "Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma kurumunu bir içtihadıyla Türk hukukuna kazandırdı. Bu öğretide ve uygulamada büyük destek gören, ilerici, hukuk sevenleri her zaman gönendirecek bir aşamadır. Yürütmeyi durdurma yetkisini Anayasa Mahkemesi'nin elinden almak olanaksızdır. Bunlar hukuku bilmiyorlar. Kendilerinin adalete muhtaç olmamalarını dilerim" şeklinde konuştu.

6- Habur Sınır Kapısı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından bölge valiliklerine gönderilen tebliğle resmen açıldı. Böylece Irak'a gıda maddesi götüren araçların dönüşte akaryakıt getirebilmelerine olanak tanındı.

7- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukoğlu, İçişleri Bakanlığı'na bir yazı göndererek, gazeteci yazar Uğur

Mumcu'nün katil zanlısı olarak aranan bir kişinin önce yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasının nedenini sordu.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ise iddiaların doğrudan doğruya DGM'yi ilgilendirdiğini açıkladı.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Güneydoğu Anadolu'daki gelişmeleri değerlendirdi. Kazan, "Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin askeri garnizon içinde faaliyet göstermesi bölgenin yönetimine bir sıkıyönetim havası vermektedir" dedi. Bölgede halka potansiyel suçlu gözüyle bakıldığını öne süren Kazan, özel timlerin MHP militanlarından oluştuğunu iddia etti.

Bir basın toplantısıyla Kazan'in iddialarını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Şekercioğlu, RP'nin Türk devletini tehlikeye düşürecek bir çizgiye geldiğini söyledi.

9- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Sivas olaylarına ilişkin mütalaada görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Ankara DGM Başsavcısı Nus-ret Demiral ve 4 Savcı hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na suç duyurusunda bulundu.

10- Bosna-Hersek'e yardım amacıyla toplanan paraları bazı bankalarda batırdığı belirlenen RP mutemedi Süleyman Mercümek hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

11- Rusya'dan gelen uçaklardan rüşvet almakla suçlanan Atatürk Havalimanı Meydan Müdürü İbrahim Çeken tutuklandı.

12- Galatasaray Futbol Takımı, Lüksemburg'un A.Beggen takımıyla yaptığı eleme maçını 4-0 kazanarak Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne yükseldi.

13- İsveç Yazarlar Birliği Başkanı Peter Curman tarafından Başbakan Tansu Çiller'e gönderilen bir mektupta, "Sivas olaylarının suçunun yazar Aziz Ne-sin'e yıkılmak istenmesinin Türkiye'nin uygar bir ülke olmadığı şeklindeki üzücü kanıyı güçlendireceği endişesi" dile getirildi.

14- Almanya'nın Freiburg kentinde yasadışı bölücü örgüt PKK yandaşları ile polis arasında çıkan çatışmada 10 polis yaralandı. Olayla ilgili biri Alman 3 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Hannover kentinde 24 Eylül'de yapılmak istenen "Kürt Kültür Şenliği"ne kent mahkemesi tarafından izin verilmediği bildirildi.

15- Türkmenistan doğalgazını İran ve Türkiye üzerinden Akdeniz'e taşıya-

çak boru hattı projesiyle ilgili anlaşma, Türkiye, İran, Türkmenistan, Rusya ve Kazakistan temsilcilerinin Tahran'da yaptıkları toplantıda imzalandı.

16- İsrail, Gazze Şeride ve Eriha'dan sonra, işgal altında tuttuğu Batı Şe-ria'da da yönetimi Filistinli yetkililere devretmeye başladı.

17- Pakistan Dışişleri Bakanı Asıf Ahmet Ali yaptığı açıklamada, eski Başbakan Navaz Şerifin Pakistan'ın elinde nükleer bomba bulunduğu yolundaki iddiaları yalanladı.

18- Küba BM Temsilcisi Fernando Remirez düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Küba'ya uyguladığı yaptırımlar, Kübalı mülteciler sorunu ve gündemdeki diğer konuları ABD ile görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

25 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rus televizyonuna verdiği ve dün gece yayımlanan demecinde "Azeri-Ermeni çatışmasının zorla çözülemeyeceğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'nda görev devir-teslim töreni yapıldı ve Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Genelkurmay Başkanlığı'nı fiilen Orgeneral Doğan Güreş'ten devraldı.

Devir teslim törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ve çok sayıda askeri ve sivil bürokrat katıldı.

Güreş, yaptığı konuşmada, töresel şeref yeminini okudu ve meslek yaşamı boyunca bu yemine bağlı kaldığını söyledi. Güreş, ordunun terörle mücadelede önemli bir başarı kazandığını ve terörist örgüte büyük bir darbenin indirildiğini kaydetti.

Törende Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller de birer konuşma yaptılar.

3- Sağlık Bakanı Doğan Baran Ankara'da yaptığı açıklamada, sağlık hizmetleri konusunun bugüne kadar kalıcı bir çözüme kavuşturulmadığını ifade ederek, "Bunun en önemli nedeni henüz milli bir sağlık politikasının oluşturulmamış olmasıdır. Öncelikle milli sağlık politikasını oluşturmaya çalışacağız" diye konuştu. Doğan Baran, hastanelerin sağlık işletmeleri haline getirilmesi gerektiğini belirterek bu yönde çoğu hastanenin döner sermaye uygulamasına başlayarak özerkleşmeye doğru gittiğini söyledi.

4- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gülcegün, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "Siyasi partilerimiz grupsal çıkarlarını, bir yana bırakarak Türkiye'nin önünü açacak demokratikleşmeye omuz vermeliler" çağrısında bulundu.

5- Ankara Büyükşehir Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Malazgirt Savaşı'nın aynı tarihlerde olması nedeniyle mevlid, mehter takımı gösterileri gibi etkinliklerin yer aldığı Zafer Haftası kutlamalarını başlattı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cengiz Ocakçı Zafer Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında kutlamalar hakkında bilgi verdi. Ocakçı, Ağustos ayının Türkler açısından önemli bir ay olduğunu ifade ederek Malazgirt Savaşı ve Dumlupınar gibi önemli savaşların aynı anda gerçekleştiğini anlattı.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, 'Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, basında son günlerdeki gelişmeleri ve tartışmaları soğukkanlılıkla ve sağduyu içinde, yansız bir biçimde dikkatle ve ciddiyetle izlemektedir. Söz konusu tartışmalar bahane edilerek yapılan sorumsuzca müdahale ve yapay uzlaştırma girişimlerinin bir yarar sağlamayacağı açıkça görülmektedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, bundan böyle de basında çok sesliliğin korunması, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla birlikte çalışma güvencesinin de sağlanması yolunda tüm ilgililerin dikkatli davranmasında yarar görüyoruz" denildi.

7- Diyarbakır-Silvan karayolunda bir yolcu otobüsünün askeri araca çarpması sonucu 30 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

8- Dünya Serbest Güreş Şampiyonası, İstanbul'da başladı.

9- Bingöl'ün Yedisu ve Yayladere ilçeleri yakınlarında 6, Hakkari Mezra bölgesinde 3, Bitlis'in Tatvan ilçesi Belektepe bölgesinde 2, Diyarbakır'ın Kulp, Batman'ın Kozluk, Tunceli'nin Pülümür ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsal alanında birer olmak üzere 15 PKK'lı öldürüldü.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi üyesi Türkiye, İngiltere ve Yunanistan ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'e birer mektup gönderdiği bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken "Genel Sekreter'in mektubuna cevap hazırlıyoruz. Bunun hazırlanmasından sonra hükümetimizle gözden geçirip göndereceğiz" dedi.

11- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro dün televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada ABD Başkanı Bill Clinton yönetiminin Küba'ya karşı aldığı yöntemlerin ülkedeki ekonomik sorunların artmasına neden olduğunu bunun da Kübalıların yasadışı yollarla adayı terk etmesine yol açtığını söyledi. Fidel Castro, bu politikları nedeniyle mülteci akınına uğrayan ABD'nin mültecileri sınır dışı edeceğine ilişkin açıklamalarını gülünç bulduğunu kaydetti.

26 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, Deniz Ticaret Odası'nın Ankara'da düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, devletin üretici olma döneminin bittiğini vurgulayarak işadamlarını yatırım yapmaya çağırdı.

Başbakan Çiller de konuşmasında, özelleştirme yasasının mutlaka Mec-lis'ten geçirileceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, Belediyeler ve İl Özel İdareleri'nde tasarruf tedbirleri uygulaması kaldırıldı.

3- Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller'i ziyaret etti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yapılan Kadın Sosyalist Enternasyonali Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, kadın ve demokrasi kavramlarının birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunu vurgulayarak, "Kadınların sadece TBMM'de değil, yerel meclislerde de daha çok yer almaları sağlanmalı" dedi.

Aynı toplantıda bir konuşma yapan Devlet Bakanı Onay Alpago da, demokrasinin gelişmesi için kadın hakları, kadın haklarının gelişmesi için de demokrasinin, bir koşul olduğunu söyledi.

5- Son günlerde meydana gelen orman yangınlarından sonra Bakanlar Kurulu bünyesinde oluşturulan kriz komitesi tarafından alınan önlemler açıklandı. Buna göre, 15 Ekim 1994 tarihine kadar yangına hassas bölgelerde görevlilerin dışında ormanlara giriş çıkışlar yasaklandı ve bu süreyi uzatma yetkisi valilere verildi.

6- Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (ICO) 100. kuruluş yıldönümünde, olimpizme katkılarından dolayı her ülkede bir kişiye verdiği "Centennial Trophy Ödülü" Türkiye'de Başbakan Tansu Çiller'e verildi. Bu arada İstanbul-da devam etmekte olan Dünya Güreş Şampiyonası'nda, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği FİLA tarafından Başbakan Tansu Çiller'e katkılarından dolayı altın kemer hediye edildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Hakkari, Bingöl ve Van'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 23 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 11 güvenlik görevlisi şehit oldu.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, yasadışı TİKKO örgütüne mensup 12 militan yakalandı.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez ve beraberindeki TOBB heyeti çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

10- ABD Başkanı Bill Clinton, 1995 mali yılı bütçesi çerçevesinde verilecek 13.7 milyar dolarlık dış yardım kredileri yasasını imzaladı. 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yasa, Türkiye'ye verilen yardım kredilerine ilk kez güvenlik amacıyla kullanmama koşulu getiriyor. Türkiye'ye verilecek dış yardım kredilerinin yüzde 10'luk bölümü, insan hakları ihlalleri ile ilgili iddialar ve Kıbrıs konularında ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan istenecek bir rapora bağlı olarak kullanılabilecek.

11- BM İnsan Hakları Örgütü "Ayrımcılığı Engelleme Azınlıkları Koruma Alt Komisyonu", Cenevre'de yaptığı toplantıda, İran'a "devlet destekli teröre son vermesi" çağrısında bulundu.

27 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'un dün onayladığı dış yardım kredisinin, koşula bağlanan yüzde 10'luk bölümünün, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki insan hakları ve Kıbrıs konularında vereceği bir rapora bağlı olduğunun anlaşıldığını ve bu itibarla kredideki şartlı bölümün Türkiye Cumhuriyeti tarafından kullanılmayacağını bildirdi.

2- "ANAP 2000'e Beş Kala Türkiye'nin Hedefleri İstanbul Platformu" tarafından düzenlenen "Özelleştirmenin Sorunları" başlıklı panelde konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP'm bugün özelletirmenin önündeki tek en-gelmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını, oysa 'Türkiye'deki özelleştirmeyi ilk defa ve uzunca bir süre tek başına savunan ANAP'ın uyarılarına karşın, üç yılın TÖ-YÖK gibi gerçekçi olmayan ve sonunda kağıt üstünde kalan modellerle yasal dayanağı olmayan, tekrar tekrar iptal edilen KHK'lerle harcandığını" söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın İstanbul'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarını eleştirerek, "Anayasa Mahkemesi iptal kararlarının, kamu yönetiminde yaratmış olduğu boşluk hızla telafi edilmelidir" dedi.

4- Orman Bakanı Hasan Ekinci, ormanlarla ilgili olarak hazırlanan tasarıda cezaların caydırıcı olmasına dikkat ettiklerini söyledi. Tasarıya göre, 10 yıldan 20 yıla kadar ağır hapis cezası ve 500 milyon liradan 5 milyara kadar para cezaları uygulanacağını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'daki işadamı, sanayici ve müteşebbis derneklerinin oluşturduğu "Ankara 3. Sektör Platformu"nun ağustos ayı toplantısında bir konuşma yaptı.

Ecevit, özelleştirme atılımlarının, ekonomik ve sosyal altyapısı oluşturulmadan başlatıldığını, hukuki altyapıdaki "ciddiyetten uzak ve anayasa ile bağdaşmayan hükümler" nedeniyle de yetki yasasının, Anayasa Mahkemesi'nden döndüğünü anımsatarak, uygulamalar konusunda çeşitli çekinceler bulunduğunu ve ayrıntılara önem verilmediğini söyledi.

6- DYP Genel Sekreteri Şinasi Altıner Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin, özelleştirmeye ilişkin yetki yasaları ve KHK'-leri iptal etmesi nedeniyle hergün 250 milyar liranın "dipsiz kuyuya" atıldığını ifade ederek, Anayasa Mahkemesi yerine "Cumhuriyet Sistemi"ni önerdi.

7- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkan Yardımcısı Erol Barutçu-gil Ankara'da yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından yaşanan uranyum ve plütonyum gibi radyoaktif madde kaçakçılığı olaylarından Türkiye'nin etkilenmediğini bildirdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Şır-nak, Muş ve Diyarbakır'da sürdürülen operasyonlarda 14 PKK'lı terörist öldürüldü.

9- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa Tiran'da yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın Arnavutluk toprakları üzerindeki emellerini gerçekleştirmek amacıyla ülkesinde karışıklık çıkarmaya çalışan gruplara verdiği destekten vazgeçmesini istedi.

28 AĞUSTOS 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ada-na'nın Ceyhan ilçesinde pamuk alımlarını başlattı ve burada düzenlenen mitingde bir konuşma yaptı. Karayalçın, tarımın desteklenmesinin devlete yük olmadığını, aksine devlet için kazanç olduğunu söyledi.

2- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Temmuz ayında bütçe açığının 14.2 trilyon lira olarak gerçekleştiği bildirildi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak amacıyla Kazakistan'a gitti.

Bakanı Veysel Atasoy hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, gezi hakkında bilgi verdi.

4- ABD'nin, insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye'ye yönelik yardımda yaptığı yüzde 10 oranındaki kesintiyi hükümetin reddetmesini muhalefet partileri eleştirdiler.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yardımın tümünün reddedilmesi durumunda hükümeti destekleyeceklerini bildirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümetin tepkisinin Türkiye'yi uluslararası alanda "gülünç duruma düşürdüğünü" öne sürdü.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da 'Türkiye SEİA'dan kaynaklanan taahhütlerinde yüzde 10'luk bir kesintiye gittiğini açıklamalıdır" dedi.

5- İstanbul'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda iki altın bir gümüş madalya kazanan Türkiye, 28 yıl aradan sonra takım halinde dünya şampiyonu oldu.

6- Mardin, Şırnak ve Bingöl'de sürdürülen operasyonlarda 9 terörist öldürüldü. Van'da PKK'ya yardım ve yataklık yapan 25 örgüt mensubu yakalandı.

7- Ankara'da Araş Kargo adlı taşımacılık şirketinde yaklaşık 100 işçi, işverenin sendikalı işçilere baskı yaptığı ve sendika üyesi işçilerin işlerine son verdiği gerekçesiyle şirket deposunu işgal ederek 20 çalışanı rehin aldılar.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 51 kişi yaralandı.

9- Bir günlük çalışma ziyareti için Ürdün'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ürdün Kralı Hüseyin'le biraraya geldi. Demirel ve Hüseyin Irak'a konulan ambargonun kaldırılmasını istediler. Demirel, suyun Ortadoğu'da pet-

rolden daha değerli haie geldiğini belirterek, Türkiye'nin suyu İsrail ve isteyen Arap ülkelerine satacağını bildirdi

İki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan görüşmelerde ise Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılması için Irak ve Batılı ülkeler nezdinde işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

10- Irak Hükümetinin davetlisi olarak bu ülkeye giden TOBB Başkanı Yalım Erez başkanlığındaki Türk işadamları heyeti, Iraklı yetkililerle görüşmelere başladı. Yalım Erez yaptığı açıklamada, gezinin amacının; var olan şartlarda Irak ile ticaretin nasıl arttırılacağının yollarını araştırmak ve ambargonun kalkmasından sonra Irak'la yapılacak projeler için şimdiden anlaşmalar imzalamak olduğunu bildirdi.

11- KKTC Meclisi, Kıbrıs sorununda federasyonu tek çözüm olarak gören meclis kararlarının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin tasarıyı görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Başbakan Hakkı Atun konuyla ilgili açıklamasında, alınacak kararın barışı korumak için önemli bir fırsat olacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Özker Özgür ise karar tasarısının kabul edilmesi halinde hükümet bunalımı çıkacağını söyledi.

12- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı İrfan Lyublyankiç, bir iran gazetesine verdiği demeçte çok sayıda paralı Rus askerinin Sırpların safında savaştığını açıkladı.

29 AĞUSTOS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve Hemşirelik Yüksek Okulu'nün mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine "yaklaştığını" belirtti.

GATA'daki törene TBMM Başkan Vekili Mustafa Kalemli, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, bazı bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisince Kızılcahamam'da düzenenlenen 76 ilin temsilcilerinin katıldığı eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi 2001'e taşıyacaklarını belirtti.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiştir. Güvenlik güçlerimizin terörle mücadeleyi kararlı ve başarılı bir şekilde sürdürdüğü müşahade edilmiş, güvenliğin sağlandığı bölgelerde yatırımların ve hizmetlerin devam ettirilmesi üzerinde durulmuştur" denildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Trakya'da 27 Mart yerel seçimlerini kazanan belediyeleri ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümetin Amerikan yardımının yüzde 10'luk bölümünü reddetmesini eleştirerek, "Yardımın tamamını reddetmeye güçleri yetmedi. O yardımı zaten bize vermiyorlar ki. Bu hükümet bütün dünyaya sadece blöf yapan bir hükümet izlenimi veriyor" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın MY'K'-nin açılışında yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin hükümetin ABD askeri yardımının yüzde 10'luk bölümünün reddedilmesiyie ügili olarak yaptığı eleştirileri yanıtladı. Karayalçın, yardımın bir bölümünün koşula bağlanmasının kamuoyunda haklı olarak tepkiyle karşılandığını belirterek, "Siyasi parti yöneticilerinin de bu karara tepki göstermesini son derece beğeni ile karşıladım, bununla birlikte hükümetimizin konuyla ilgili değerlendirmeleri yanlış anlaşıldı" dedi.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Çukurova Genç işadamları Der-neği'nin Adana'da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ciddi bir atılım yapabilmesi için yeni bir plan anlayışı gerektiğini söyledi.

7- BM amborgosu nedeniyle uzun süredir kapalı tutulan Habur Gümrük Kapısı, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri tarafından açıldı.

8- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e eşlik ettiği Ürdün gezisi dönüşünde Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının kurtarılması meselesini BM kararları çerçevesinde çözmeye çalıştığını söyledi.

9- RP Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İran'daki İslam aleminden devlet adamlarının katıldığı "Bosna ve Geleceği" konulu toplantıya katıldıktan sonra Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek konusunun tüm boyutlarıyla ele alındığını söyledi ve "1.5 milyarlık İslam alem nüfusunun kuvvet birliği" ile çözümlenebileceğini belirtti.

10- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, seçim olasılığı üzerine, seçim yasaları ile ilgili değişikliklerin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

11- BBP Genel Başkan Yardımcısı Esat Bütün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, KKTC Meclisi'nin federasyon kurulmasına karşı aldığı kararı desteklediklerini söyledi.

12- Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne Cihan Paçacı'nın getirilmesiyle ilgili atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Hisarbey, Akyazı, Yalıncak ve Yenitaşkent adlarıyla yeni kurulan belediyelere ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Türk-iş, Hak-İş, DİSK ve TİSK genel başkanları Ankara'da toplanarak, hükümetin ülke sorunlarını çözemediğini savunarak erken seçim kararı alınmasını istediler.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bingöl, Siirt ve Muş'ta güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 14 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Meclisi'nin "Kıbrıs sorununda federasyonu tek çözüm olarak gören kararların iptaline" ilişkin kararı "olumlu ve gerekli karar" olarak nitelediğini söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Washington'ın Küba'ya kar-

sı uyguladığı politikanın bu ülke yönetiminin yapacağı demokratik reformlar ile baskıyı azaltacağını açıkladı.

18- KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin aldığı Kıbrıs sorununda federasyon çözümünü iptal kararını tepkiyle karşılayan Kıbrıs Rum kesimi, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi üyelerini "dinamik bir hareket tarzı içinde duruma mü-dahele etmeye" çağırdı.

19- İsrail'in 27 yıldır işgali altında tuttuğu Batı Şeria'da, sivil iktidarın Filistinlilere devrini öngören anlaşma Erez kentinde iki ülke yetkilileri tarafından imzalandı.

20- Afganistan'ın başkenti Kabil'e düzenlenen roket saldırısında 18 kişinin öldüğü bildirildi.

30 AĞUSTOS 1994

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 72. yılı kutlandı. Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenlere Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller'in yanısıra askeri ve sivil erkan katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı'ya gönderdiği kutlama mesajında "30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla silahlı kuvvetlerimizin bütün mensuplarını tebrik eder, başarı dileklerimi iletirim" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, beraberinde devlet bakanları Azimet Köylüoğlu, Salih Sümer ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen ile 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılmak üzere gittiği Afyon'da yaptığı konuşmada, bazı kişilerin Atatürk'ün kurumlaştırdığı ilkeleri bir yana bırakmak istediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, KKTC Meclisi'-nin 28 Ağusîos'ta aldığı "Kıbrıs'ta tek çözümün federasyon olmadığı" şeklindeki kararına destek vererek "KKTC'nin bütün iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen, karşı tarafın eşitlik anlayışıyla bağdaşmayan tek yanlı girişimleri yüzünden çözümsüzlüğe mahkum edilirse Kıbrıs Türk halkını bu durumun sakıncalı etkilerine maruz bırakmayacak önlemleri kararlılıkla almak Türkiye Cumhuriyeti için kaçınılmaz ve şerefli bir görev olacaktır" denildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamad,a, Kıbrıs politikasında köklü değişiklikleri ve toplumlararası görüşmelerden vazgeçilmesini savunarak, KKTC Meclisi'nin aldığı tarihi kararları "Yerinde ve zamanında alınmış kararlar" olarak değerlendirdi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Karaman'da partisinin il divanı toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin terörle mücadele konusunda yetersiz kaldığını öne sürerek "ANAP iktidarda olsa terörün kökünü iki ayda kazır" dedi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asilîürk Ankara'da yaptığı açıklamada, KKTC Meclisi'nin aldığı kararları desteklediklerini belirtti ve "Adanın kuzeyi bir an evvel Türkiye'ye bağlanmalı" dedi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Şekercioğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, KKTC'nin Kıbrıs sorununun çözümünde her zaman yumuşak bir yaklaşım sergilediğini, ancak BM'nin ve Avrupa Birliği'nin KKTC'nin gösterdiği

bu iyi niyetli çabaları desteklemek yerine Kıbrıslı Türkleri yok sayarak ve Rum tarafını tutan bir tavır ortaya koyduğunu söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Muş'ta güvenlik kuvvetleriyle çatı- naya giren 19 teröristin öldürüldüğü, bir köy korucusunun da şehit olduğu bei. tildi.

9- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve beraberindeki Türk Parlamento heyeti, Kırgızistan'ın bağımsızlığa kavuşmasının S.yıldönümü törenlerine katılmak üzere başkent Bişkek'e gittiler.

10- KKTC Başbakan Yardımcısı Özker Özgür, Kıbrıs sorununda federasyonu tek çözüm olarak öngören karar ile ilgili Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

11- BM'ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (PAM) yetkilileri, Roma'da yaptıkları açıklamada, yıl başında yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip Ruanda'da, iç karışıklıklarda yaklaşık 800 bin kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdiler.

12- Filipinler'de bir kömür madeninde meydana gelen patlama sonucunda 47 madencinin öldüğü, 27'sinin de kaybolduğu bildirildi.

31 AĞUSTOS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller yurt gezileri çerçevesinde Samsun'a gitti. Burada düzenlenen açıkhava toplantısında halka hitaben bir konuşma yapan Çiller daha sonra Çarşamba ilçesinde yapılacak uluslararası havaalanının temel atma törenine katıldı.

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlı-ğı'ndan yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin geçen hafta PKK kamplarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi hava harekatında 205 örgüt militanının öldürüldüğü bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal çeşitli temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gitti. Adaya hareketinden önce Esenboğa havaalanında bir basın toplantısı düzenleyen Soysal, KKTC'nin Türkiye ile ekonomik entegrasyona gidebileceğini söyledi.

4- SHP İstanbul Milletvekili Nami Çağan, MYK üyesi Cevdet Selvi, PM üyeleri Tevfik Çavdar ve Erzan Erzurumluoğlu partilerinden istifa etti.

5- İstanbul 2 Numaralı DGM, 22 Nisan'da yayımına ara veren günlük Aydınlık gazetesine 5 gün kapatma cezası verdi.

6- Sağlık ve İçişleri eski bakanlarından Prof. Dr. Ragıp Üner Ankara'da öldü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Meclisi'nin almış olduğu "Kıbrıs'ta tek çözümün federasyon olmadığı" şeklindeki kararının olumlu olduğunu belirterek, Kıbrıs Türkleri yok sayılarak çözüm bulunamayacağının soruna taraf çevrelere hatırlatıldığını söyledi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas Kıbrıs Rum kesimine bir ziyaret düzenledi.

9- Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığını savunan İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) terör eylemlerine son verdiğini açıkladı.

10- ikinci Dünya savaşından sonra Almanya'da üslenen Rus birlikleri bu ülkeden ayrıldı.

11- Filipinlerde meydana gelen grizu patlamasında 100 kişi yaşamını yitirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106