17.7.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1994

1 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Avrupa'nın Türkiye'ye yönelttiği insan hakları ile ilgili eleştirileri, son MGK toplantısını, demokratikleşme paketini ve Anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kadın memurlara 6 ay ücretli doğum izni verilmesi ile Emekli Sandığı memurlarının ölmeleri durumunda, hizmet sürelerine bakılmaksızın dul ve yetimlerine aylık bağlanmasını öngören yasaları veto etti. Veto gerekçeleri "memurlar arasında eşitsizlik yaratma, devlet hizmetinin devamlılığı ilkesinin zedelenmesi, mali külfet" olarak gösterildi.

3- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin DEP'in kapatılması ve milletvekillerinin TBMM üyeliklerinin düşürülmesinden sonra gözaltına alınmaları ile ilgili olarak, incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye bir heyet gönderilmesi kararı TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından tepkiyle karşılandı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kararı ağır bulduğunu belirterek, kınadı. Cindoruk, “Yalnız kararı haksız da bulmuyorum. Anayasanın 84. maddesi değiştirilmeyerek ve DEP'lilerin milletvekillikleri düşürülerek karara haklılık kazandırılmıştır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller konuyla ilgili olarak Nevşehir'de yaptığı açıklamada kararı eleştirerek, terör konusunda Türkiye'nin verdiği mücadeleyi-anlamayan ülkelerin olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de Avrupa Konseyi'nin kararını "yersiz ve haksız" olarak niteledi. Çetin, konseyin eksik bilgiden dolayı böyle bir karar aldığını kaydetti.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, ANAP tarafından Meclis'e sunulan Başbakan Tansu Çiller ile ailesinin malları ve gayrimenkullerinin araştırılmasına yönelik önergenin 14 Temmuz'da görüşüleceğini söyledi. Cindoruk, ayrıca ANAP'tan istifa eden İstanbul Milletvekili Güneş Taner'in DYP'ye katılması durumunda parti içinde olumsuz bir hava oluşacağını ileri sürdü.

5- Başbakan Tansu Çiller Nevşehir'de düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik kararlar nedeniyle çıkar gruplarının tepkisini çektiğini, bu nedenle kendisi ve ailesi hakkında karalama kampanyalarının başlatıldığını söyledi. Çiller, ekonomide verilen mücadelenin kolay olmadığını, her şeyin üç ayda düzelmesinin beklenilmemesi gerektiğini vurgulayarak, önemli gelişmeler olduğunu belirtti.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği 4. Dışişleri Bakanları toplantısına katıldıktan sonra yurda dönüşünde İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'ın, doğalgaz ve petrolün Türkiye üzerinden Akdeniz ve Avrupa'ya boru hattıyla gitmesini en ekonomik ve güvenilir yol olarak kabul ettiğini açıkladı.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kocaeli'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin haklı gerekçeleri olmadığı halde ekonomik bir deprem geçirdiğini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile KKTC arasında "özerklik" ilişkisi kurulması gerektiğini söyledi. Ecevit ayrıca Anayasa'nın milletvekillerinin üyeliğinin düşmesi ile ilgili 84. maddesinin, demokratikleşme adına değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

9- 8 Haziran 1994 tarihinde kurulan Birleşik Sosyalist Parti (BSP) faaliyetlerine başladı. Genel Başkanlığa getirilen Prof. Sadun Aren İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek partisi hakkında bilgi verdi.

10- Anayasa Mahkemesi tarafından DEP'in kapatılmasından sonra TBMM üyelikleri sona eren Sedat Yurtdaş ve Selim Sadak, Ankara DGM tarafından gözaltına, alındı.

11- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Türkiye Komünist Emek Partisi Leninist örgütü üyesi oldukları savıyla, idam ile yargılanan 5 sanığı ömür boyu hapis cezasına mahkum etti.

12- TİSK, DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Genel Başkanları, TİSK tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda bir araya gelerek son ekonomik kararlar sonrasında çalışma hayatının içinde bulunduğu durumu ve çıkış yollarını görüştüler.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Hakkari ve Şırnak'ta 12 terörist ölü olarak ele geçirildi.

14- Mardin'in Nusaybin ilçesinde 5 kişi kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

15- İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Bölgesi'nde seyir, can, mal ve çevre güvenliğini sağlamak amacıyla deniz trafik düzenlemesini öngören Marmara Bölgesi Deniz Trafik Düzeni Hakkındaki Yeni Boğazlar Tüzüğü

yürürlüğe girdi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Gürcistan ziyareti dönüşü İstanbul Atatürk Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Boğazlarda uygulamaya koyduğu yeni düzenlemenin Montrö Antle sması'nı delmeye yönelik olmadığını belirtti.

16- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen 12. Si~navi Uluslararası Karikatür yarışmasında birinciliği Kübalı sanatçı Alberto Morales Ajubel kazandı.

17- Uluslararası İnsan Hakları Hukuk Grubu, DEP ile ilgili gelişmeler ve Kürt sorunu konusunda ABD Kongresi üyelerine 12 sayfadan oluşan bir rapor sundu. Raporda, Türkiye'nin yeniden Kürt realitesini reddetme eğilimine girdiği ileri sürüldü.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da ABD Büyükelçisi Ric-hard Boucher ile yaptığı görüşmeden sonra "KKTC'nin Türkiye ile özerklik anlaşması yapması görüşünde ısrar ettiğini" açıkladı.

19- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat 27 yıllık bir aradan sonra ilk kez, Filistin özerk yönetimi altındaki Gazze'yi ziyaret etti.

20- BM Barış Gücü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Bosna'da Sırplar yeniden saldırıya geçti.

21- Afganistan'da karşıt gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda 16 kişinin öldüğü bildirildi.

2 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, ANAP'tan istifa eden İstanbul Milletvekili Güneş Taner'in DYP'ye geçip geçmeyeceği konusuyla ilgili olarak İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Zaman geçmeden merkez sağın birleşmesini istiyoruz. Bunun ülke yararına olacağına inanıyoruz" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse ve Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş ile CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay geçen yıl Pir Sultan Abdal etkinliklerinde çıkan olaylar sırasında yakılan Sivas Madımak Oteli'nde yaşamını yitiren, aralarında şair ve yazarların da bulunduğu 37 kişinin ölümünün birinci yılında Sivas'ta yapılan törene katıldılar. Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın törende yaptığı konuşmada, "Ayrımcılığı değil, kardeşliği güçlendirmek için 2 Temmuz katliamının her yıl anılacağını" söyledi.

CHP Genel Sekreteri Günay da Sivas'ta bir basın toplantısı düzenleyerek, cumhuriyetin temelinin atıldığı il olan Sivas'ın hiçbir karanlık güce teslim edilmeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Sivas'taki olaylarda yaşamlarını yitirenler yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen tören ve etkinliklerle de anıldılar.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı İrfan Ljub-liankiç ve Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dr. Mate Graniç arasındaki üçlü görüşmelerin üçüncüsü Ankara'da yapıldı. Görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyen üç ülkenin dışişleri bakanları, Bos-na-Hersek'te Boşnak ve Hırvatlara bırakılacak olan toprakların niteliğinin önem taşıdığını belirterek, Bosna-Hersek'e verilecek olan toprakların, Sırpların etnik temizlik ve jenosit uygulamalarını "tanımasının" kabul edilemeyeceğini vurguladılar.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin basın toplantısında bir soru üzerine, Bosna-Hersek konusunda ilk kez Rusya, AB, ABD ve BM'nin bir araya gelerek Temas Grubu oluşturduklarını belirtti ve bu nedenle barışa yaklaşılabileceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin "Ekonomik krizin getirdiği çok yönlü buhranlarla boğuşmakta ve onları yenme mücadelesi vermekte" olduğunu belirterek, hükümetin esnaf ve sanatkarı da desteklemesi gerektiğini söyledi.

5- İstanbul'da dün bir araya gelen TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanları ortak bir deklarasyon yayımladılar.

Hükümete, "İşten çıkarma ve işyerlerini kapatmakla kriz aşılamaz" uyarısında bulunulan deklarasyonda, temel sorun haline gelen enflasyonun düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınmasının ve bu konuda kesimler arası işbirliğinin gerçekleştirilmesinin kaçınılmaz olduğu bildirildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Batman ve Hakkari'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 16 terörist öldürüldü. Çeşitli illerde de 22 örgüt mensubu ele geçirildi.

7- Reklamcılar Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen "1993 Türkiye Reklam Ödülleri"nin 6'ncısı.dün akşam İstanbul'da sahiplerine verildi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Başkanlık konutunda kabul ettiği ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Richard Boucher'e "Rumlarla saldırmazlık anlaşması" imzalanması isteğini yinelediğini söyledi. Denktaş ayrıca, bir özerklik anlaşması için Türkiye'ye resmen başvuruda bulunduğu yolunda bir gazetede çıkan habere değinerek, "KKTC ile Türkiye arasında böyle bir ilişkinin oluşmasını doğru bulduğunu; ancak Türkiye ile böyle bir alanda herhangi bir temasının bulunmadığını" bildirdi.

9- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Hırvatistan'da yayımlanan Veçernyi List gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Makedonya için her zaman bir garantör olduğunu ve Balkanlar'da istikrar ortamının sağlanması konusunda büyük çaba harcadığını belirterek, Türkiye'nin Balkan politikasını sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

10- 27 yıl önce ayrıldığı Gazze'ye dün Filistin Devlet Başkanı olarak dönen Yaser Arafat halka hitaben yaptığı konuşmada, "En kısa sürede ve İsrail birlikleri olmadan Özerklik Konseyi seçimleri düzenlemek istiyoruz. Bunun için, İsrail'in çekilme işlemi en geç ağustos ayında tamamlanmalıdır" dedi.

11- Yemen'de taraflar arasında sağlanan altıncı ateşkesin de ihlal edildiği ve Kuzey güçlerinin dün Aden'e düzenledikleri saldırıda 17 kişinin öldüğü, 87 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 TEMMUZ 1994

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Gra-niç tarafından Ankara'da kara ve deniz taşımacılığı alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalandı. Çetin, imza töreninde yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmaların Hırvatistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin altyapısını oluşturma açısından önem taşıdığını söyledi.

2- DYP Beykoz İlçe Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen DYP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar Dedelek, seçim çalışmalarında medyanın taraflı davrandığını öne sürerek, seçimin ANAP ve RP arasında geçiyormuş gibi bir hava verildiğini, bunun yanlış olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu, ANAP İstanbul İl Merke-zi'ndeki basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Başbakan Tansu Çiller'in bir gün bile geçirmeden yurtdışındaki servetini Türkiye'ye getirmesi, daha sonra da bu servetin kaynağı, yurtdışından nakli, vergilendirmesi ve beyanıyla ilgili tüm sorulara yanıt vermesi gerektiğini" söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Fatih Küçükmustafapaşa Mahallesi'nde yaptığı açık hava toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki malvarlığı konusuna değinerek "Çiller meydan nutukları atarak yurtdışındaki işçilerden dövizlerini ülkeye getirmelerini istiyor, ama kendi dövizini ülkesinden çıkarıyor" dedi.

5- Nevşehir'de, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen belediye başkanlığı seçimini RP adayı Yalçın Demir yeniden kazandı.

6- Türk-Metal Sendikası'nın düzenlediği "Hükümete İhtar" mitingi Bur-sa'da yapıldı. Genel Başkan Mustafa Özbek yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasını eleştirerek Kıbrıs'ın elden gitmek üzere olduğunu, Azerbaycan'ın elden gittiğini söyleyerek, hükümeti istifaya çağırdı. Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de 20 Temmuz'da tüm yurtta üretimi durduracaklarını açıkladı. Meral, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere tüm siyasileri daha önce işçilere yönelik verdikleri sözleri tutmaya çağırdı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari Merkez Mezraköy yakınları ile İkikaya bölgesinde, Bingöl'ün Genç ilçesi Sağ-göze mevkiinde, Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal alanında, Batman'm Sason ilçesi yakınlarında toplam 13 terörist öldürüldü.

8- Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Söğütlü ve Gelinkaya bölgeleri arasından geçen Botaş petrol boru hattına dün gece PKK'lılarca konulan bombanın patlaması sonucunda petrol boru hattında önemli hasar meydana geldi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC ile Türkiye arasında özerklik ilişkisi kurulması yönündeki isteğini yazılı olarak Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'ne bildirdiğini söyledi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, Yunanistan'da yayınlanan Etnos gazetesine verdiği demeçte, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin taraflara sunduğu Güven Artırıcı Önlemler paketinin ilk şeklinde herhangi bir değişikliği kabul etmeyeceğini söyledi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat BBC'ye verdiği demeçte, İsrail ile başlattıkları barış sürecinin geleceği konusunda iyimser olduğunu, Kudüs'ü "paylaşmaya" hazır olduklarını belirtti ve "Barışı imzalayanlar, onu korumak için ellerinden geleni yapacaktır. Bu, İsrailliler ve Filistinliler tarafından yapılması gereken zor bir iş anlamına geliyor" dedi.

12- Cezayir resmi haber ajansı APS, güvenlik güçlerinin, 40'a yakın cinayetin sorumlusu olarak aranan aşırı dinci 10 militanın düzenlenen bir operasyonla ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.

13- ABD'de, Amerikan Hava Yolları'na ait uçağın Kuzey Carolina'da Char-lotte Havaalanı'na inerken düşmesi sonucu 18 kişinin öldüğü açıklandı.

14- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, metro istasyonunda meydana gelen patlama sonucu 7 kişinin öldüğü, 77 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 TEMMUZ 1994

1- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Haluk Sipahioğlu Atina'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Olayı "17 Kasım" adlı terör örgütü üstlendi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve parti yöneticileri saldırıyı kınadılar.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu da Başbakan Tansu Çiller'e birer mesaj göndererek olayı kınadılar ve başsağlığı dilediler.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Halis Komili başkanlığındaki TÜSİ-AD yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. TÜSİAD yöneticileri, hazırladıkları "Dünyada ve Türkiye'de Yükseköğretim, Billm ve Teknoloji Raporu"nu Cumhurbaşkanı'na sundular.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Atina'daki Türk Büyükelçiliği Müsteşarı Haluk Sipahioğlu'na yapılan saldırıyı kınayarak hükümeti, Yunan hükümetinin sorumsuz davranışlarına kayıtsız kalmayarak en sert şekilde tutum almaya çağırdı.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında 16 Şubat 1994 tarihinde çıkarılan yasa ile yoklama kaçağı, bakaya ve saklı durumundaki yükümlüler için uygulanan hapis cezalarının ağır hapis cezasına çevrilmesi sonucunda cezaların etkinliğinin artınldığını hatırlatarak halen yoklama kaçağı, bakaya ve saklı durumunda 36 bin 287 yükümlü bulunduğunu belirtti ve bunlara tekrar çağrıda bulundu.

5- Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen "Orta Asya ve Balkan Cumhuriyetleri Çevre Bakanları Konferansı" İstanbul'da başladı. Konferansın açılışında konuşan Başbakan Tansu Çiller, teröre karşı mücadelede, çevre sorunlarını ele alanların öncülük etmesinde çok büyük yarar bulunduğunu söyleyerek, günümüzde artık dünya savaşlarının yaşanmamasına karşılık, çevreyi tahrip eden yeni bir kavramın ortaya çıktığını vurguladı.

Çevre Bakanı Rıza Akçalı ise yaptığı konuşmada, çevre koruması ve iyileştirilmesinin, ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmalarında hayati bir rol oynadığını belirtti.

6- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yenilenecek yerel seçimler ile ilgili olarak Fatih'te yaptığı konuşmada, DYP-SHP hükümetini Batı taklitçisi olmakla suçladı.

7- DİE tarafından yapılan açıklamada, haziran ayında tüketici fiyatlarının binde 9, toptan eşya fiyatlarının ise yüzde 1.9 oranında arttığı bildirildi.

8- Mısır'ın İskenderiye kentinde yapılan Akdeniz İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, toplantıda siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda çalışma gruplarının oluşturulmasının ilke olarak kabul edildiğini bildirdi.

9- 52 ülkeden 300 üyenin katıldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) Parlamenterler Asamblesi toplantısı Viyana'da başladı. Türkiye'yi DYP milletvekili Münif İslamoğlu başkanlığındaki 9 kişilik bir heyet temsil ediyor.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, "Rum tarafının Kıbrıs'ta üniter bir Rum devleti kurmak için harekete geçtiğini, bunu önlemenin tek yolunun Meclis'te federasyon kararının kaldırılması ve Kıbrıs Türk egemenliğinin esas olduğu bir anlaşmaya hazır bulunduğunun açıklanması olduğunu" söyledi.

11- Pakistan'da geçen hafta sonu başlayan şiddetli yağmurların yol açtığı sellerde, yaklaşık 22 kişinin öldüğü bildirildi.

5 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Valiliği'nde ilin sorunları konusunda Vali Erdoğan Şahinoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gök-çek'ten brifing aldı. Demirel, brifingten sonra yaptığı konuşmada, Başkentin sorunlarının bir an önce çözümlenmesini istedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, 5 Nisan istikrar paketinin ilk üç aylık dönemini tüm televizyon kanallarında "Ulusa Sesleniş" programında anlattı. Çiller, 5 Nisan kararları alınırken ülkenin uçurumun eşiğinde olduğunu, devlet gelirlerinin büyük kısmının borç ödemesine ve faize gittiğini bildirdi. Alınan ekonomik kararlarla bir devrin kapanıp yeni bir devrin açıldığını belirten Çiller, üç aylık icraatları içerisinde büyük mesafe kaydettiklerini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 10 Temmuz'da yenilenecek belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi ve tatilde bulunan TBMM açılıncaya kadar örgüt düzeyinde yapılacak etkinlikleri görüştü. Karayalçın, ayrıca TBMM'nin, Başbakan Tansu Çiller'in malvarlığı ile ilgili araştırma önergesini görüşmek üzere 14 Temmuz'da olağanüstü toplanacağını belirterek, Çiller için yapılacak araştırmanın tüm partiler ile liderlerini de kapsamasını istedi.

4- Anayasa Mahkemesi, hükümete, devlet teşkilatında ve kamu personel rejiminde 45 ayrı yasada kanun hükmünde kararnamelerle düzenleme yapma yetkisi veren 3990 sayılı Yetki Yasası'nın tümünü iptal etti.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Batman'da toplanan Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bölücü terör örgütünün kendi yok oluşunu kendisinin ilan edeceğini belirterek, bölgeye götürülen ve götürülmesi gereken hizmetlerin bir envanterinin çıkarılması çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan da toplantıda yaptığı konuşmada, kalkınmış Türkiye'ye yatırımlarla ulaşılacağını, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun kalkınması için büyük çaba gösterildiğini ve GAP kapsamındaki yatırımların tutarının 346 trilyonu bulduğunu belirtti.

6- İzmir, Mardin, Burdur ve Erzurum'da meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı.

7- Atina'da uğradığı silahlı bir saldırı sonucu şehit olan Türkiye'nin Atina

Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu'nun cenazesi Türk Büyükelçiliği önünde düzenlenen törenden sonra Türkiye'ye gönderildi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek olan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev, ziyareti öncesinde Sofya'da Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Balkan savaşı tehlikesi, Türkiye ve Yunanistan ile Bulgaristan arasında silahlanma alanında bozulan denge, PKK ve Boğazlar konusunda Ankara'ya ileteceği mesajları açıkladı.

9- Çin'de bir yolcu treninde meydana gelen patlamada 18 kişinin öldüğü bildirildi.

6 TEMMUZ 1994

1- Resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jel-yu Jelev ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde bir araya geldiler.

Cumhurbaşkanı Demirel ve Jelev ikili görüşmeler sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ikili ilişkilerin yanı-sıra terör ve bölgesel sorunların da ele alındığını bildirdiler.

2- UNESCO Barış Ödülü törenine katılmak üzere, Fransa'nın başkenti Paris'e giden Başbakan Tansu Çiller, hareketinden önce Ankara Esenboğa Ha-valimanı'nda bir açıklama yaparak, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı İzak Rabin ile de ikili görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Çiller, Arafat ile Gazze ve Eriha'nın imar ve altyapısının gerçekleştirilmesi konusunda işbirliği olanakları arayacaklarını belirtirken, Rabin ile görüşmesinde de iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine ivme kazandırılacağına inandığını söyledi.

3- Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıya katılan 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bu seçim sistemi ile Refah Partisi'nin tehlike haline gelebileceğini söyledi. Evren, "Refah Partisi bu işlere yurtlardan başladı. Yurt yapanlar, bu yurtları Kredi ve Yurtlar Kurumu'na devretsin dedik, ancak başaramadık" dedi.

4- Yunanistan'da sorumluluğunu 17 Kasım terör örgütünün üstlendiği silahlı saldırı sonucu ölen Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu, Ankara'da düzenlenen törenle Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Sipahioğlu için Dışişleri Bakanlığı önünde yapılan törendeki konuşmasında, terör eylemlerini kınayarak, "Saldırılar karşısında üzüntü beyan etmek, beklenilen yönde atılmış doğru adımlar olmakla birlikte, yeterli değildir. Yeterli olsaydı, bugün Sipahioğlu aramızda olurdu" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, diplomatların korunması için kullanılan zırhlı araç alımı konusunda bugüne kadar onay verilmemiş olmasından dolayı, Maliye Ba-kanlığı'nı "geç kalmakla suçladı.

Ataman ayrıca, terörün önlenmesi yolunda Yunanistan'ın da imza koyduğu çok sayıda uluslararası anlaşma bulunduğunu hatırlatarak, Atina'yı bu konuda adım atmamakla suçladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-Metal Sendikası'nı ziyaret etti. Baykal, ziyaretinde otomotiv sektöründeki krizin aşılması konusunda sendikayı desteklediklerini söyledi. Bu yıl 600 bini aşkın işçinin işine son verildiğine dikkat çeken Baykal, "Hükümet vurdumduymaz. Bu işçilerle ilgili hiçbir hukuki düzenleme yok. İşsizlik sigortası bile gerçekleştirilemedi" dedi. Türk-Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek de, krizin hükümetle işveren tarafından stokları eritmek için yaratıldığını ileri sürdü.

7- Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Yalova'da yenilenecek yerel seçimlerde partisinin SHP'yi destekleyeceği yolundaki iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını söyledi.

8- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk, Meclis'teki basın toplantısında, .10 Temmuz'da yapılacak yerel seçimlerin galibinin kendileri olacağını ve seçim sonuçlarının iktidarı erken genel seçime zorlayacağını söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Dokuz ayrı vergi yasasında çeşitli değişiklikler içeren yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. Yasaya göre, her gerçek kişiye bir "Vergi Numarası" verilecek ve vatandaşların vergilerini ödeyip ödemedikleri, oluşturulacak bilgisayar sistemiyle bu numaralardan kontrol edilecek.

11- Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Bediz Demiray görevinden alındı. Demiray'ın görevinden alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Meydan gazetesi yazarı, gazeteci Teoman Erel, Afyon'un Bayat ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında vefat etti.

13- Türkiye'nin Münih Başkonsolosluğu'nü geçen yıl işgal eden 13 PKK'lı Bavyera Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde sona eren davada, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

14- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı Parlamenterler Asamblesi'ne bağlı İnsan Hakları Komisyonu'nun Viyana'daki toplantılarında, İskandinav ülkelerinden sonra Amerikalı parlamenterlerin de Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılan DEP milletvekillerinin durumlarının incelenmesi amacıyla Türkiye'ye bir heyet gönderilmesi için karar tasarı sundukları bildirildi.

15- Hırvatistan'ın Split kentinde beklemekte olan Türk Barış Birliği, görev bölgesinde yerleşeceği binaların "kira sorununun" çözümlenmesinden sonra gruplar halinde Bosna'ya hareket etti.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TAK Ajansı'na yaptığı açıklamada, Avrupa Mahkemesi'nin, KKTC'den Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı yasaklayan kararının, "Hukuka, Kıbrıs'ın gerçeklerine, hatta insan haklarına aykırı olduğunu" bildirdi. Denktaş, Türkiye üzerinden satış yapabilecekleri pek çok ülke bulunduğunu belirterek, akıl ve mantıkla çıkış yollarının, alternatif satış merkezlerinin aranıp bulunacağını söyledi.

17- Kazakistan Parlamentosu, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in önerisi üzerine yapılan oylamada başkentin Alma Ata'dan Akmola'ya taşınmasını kararlaştırdı. Nazarbayev, Akmola'nın genellikle Rusların yaşadığı kuzey bölgeleri ile Kazakların yaşadığı güney bölgeleri arasında yer almasından dolayı her iki ana gruba ulaşılması açısından avantajlı olmasını gerekçe gösterdi.

18- ABD Başkanı Bill Clinton resmi bir ziyaret için Letonya'nın başkenti Riga'ya gitti.

7 TEMMUZ 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın İstanbul'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in Paris gezisi sırasında açıkladığı Kürtçe ve Lazca televizyon yayınları hakkında, bu konunun kamuoyunda tartışılması için erken olduğunu vurgulayarak, etnik dilde verilecek eğitimin, devlet eğitimi dışında, kurslar yoluyla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

2- Anayasa Mahkemesi, hükümete, kanun hükmünde kararnamelerle düzenleme yetkisi veren 3987 sayılı Yetki Yasasını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın TRT'de yayımlanan "Gündem" adlı programda kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle açtığı tazminat davası Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da yaptığı açıklamada RP'ni eleştirerek, bu partinin batı taklitçiliğini reddederken İran ve Suudi Arabistan taklitçiliği yaptığını ileri sürdü.

5- İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Nisan 1994 tarihinde seçilen iki başkan vekili konusunda Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın vetosunu iptal eden yürütmeyi durdurma kararına, Tayyip Erdoğan'ın yaptığı itiraz reddedildi. Ayrıca İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin, Erdoğan'ın vetoları sonrası başkan vekilliklerine seçilen RP'li Ali Müfit Gürtuna ve Ali İbiş'in seçilmelerini sağlayan meclis kararıyla ilgili yürütmeyi durdurduğu açıklandı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Hani ilçesi kırsal kesiminde 8, Siirt'in Yassıdağ bölgesinde 3, Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir, İğdır'da da 2 olmak üzere toplam 14 terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- Başbakan Tansu Çiller UNESCO ödül törenine katılmak için gittiği Paris'te Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Çiller görüşme sonrası yaptığı açıklamada, taraflar arasındaki işbirliği ve görüş alış verişinin, iki ülke halklarını daha da yakınlaştıracak kapsamda genişletileceğini söyledi. Başbakan Tansu Çiller ayrıca İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile de biraraya gelerek iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü. Çiller bu görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'nun yeniden yapılanması ve barış sürecinde, Türkiye'nin de diyaloga açık katkısının olması doğaldır.

Her zaman bunu ifade ettik, etmeye devam ediyoruz ve bu girişimleri destekliyoruz" dedi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, temas ve incelemelerde bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti. Güreş Bakü'de bir gazetecinin sorusu üzerine, Azerbaycan'a gönderilecek Barış Gücü'nün uluslararası nitelikte olması gerektiğini belirtti.

9- Türkiye'nin Sidney Başkonsolos Yardımcısı Bilge Erol, Avustralya hükümetinin isteği üzerine "İki ülke ilişkilerini bozduğu" gerekçesiyle geriye çekildi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton, Avrupa gezisi kapsamında Polonya'ya gitti. Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa'nın NATO'ya üye olarak kabul edilme talebi üzerine Clinton bir açıklama yaparak, NATO'nün zamanla genişleyeceğini umduğunu söyledi. .

11- Yemen'de Kuzeyli güçlerin Aden'i ele geçirdiği bildirildi. Güneyli liderler başkenti terketti. Ajanslar, kuzeyli birliklerin Mukalla kentini de ele geçirdiklerini, Güney Yemen güçlerinin yenilgiye uğraması üzerine bu ülkenin bağımsız olma çabalarının da sona erdiğini bildirdi.

8 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DEP'ten istifa eden bağımsız milletvekilleri Mehmet Emin Sever, Muzaffer Demir ve Mahmut Uyanık'ı kabul ederek görüştü. Demirel, milletvekillerine, "Kürt halkı kendini ifade edebilmeli, ancak terör var. Şu anda atılacak adımlar, PKK'ya taviz anlamına gelir. PKK bölgedeki uygulamaların sonucu değildir, böyle düşünürseniz, bu düşünce terör örgütüne haklılık kazandırır" görüşünü iletti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Atina'da Türk diplomat Ömer Haluk Sipahioğlu'nun öldürülmesi nedeniyle, terör konusunda Yunanistan Meclis Başkanı Apastolos Kaklamanis'i bir mektup göndererek uyardı. Terörü ortadan kaldırmanın ancak uluslararası mücadeleyle mümkün olabileceğini belirten Cindoruk, "teröre göz yumanlar er ya da geç teröre maruz kalacaktır" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Bulgaristan Devlet Başkanı Jelyu Jelev ile İstanbul'da bir görüşme yaptı. Çiller, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bulgaristan arasında işbirliğinin nasıl daha da geliştirilebileceğini ele aldıklarını" ifade etti. Bulgaristan ile Türkiye sınırında bulunan doğalgaz kaynaklarının, iki ülke tarafından beraberce işletilmesinin mümkün olabileceğini de kaydeden Çiller, Bulgaristan ile Türkiye'nin tarihten gelen değerli bir geçmişleri olduğunu vurguladı.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Azerbaycan'daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

5- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'n-den bir heyeti kabulünde, özelleştirme konusunda hükümete geniş yetkiler tanıyan Yetki Yasası'nın iptal edilmesine karşın, hükümetin bu konudaki girişimlerini kararlılıkla sürdürmesi için bugüne kadar çıkarılan KHK'lerin yeterli olacağını savundu ve "Hükümet kararlı bir şekilde özelleştirme çalışmalarına devam edecektir" mesajını verdi. Doğan, ekonominin durumunun iyiye gittiğini söyledi ve fiyatlarda istikrarı korumanın başlıca hedefleri olduğunu belirtti.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila Milliyet gazetesinin yayımladığı, memura ve işçiye zam verilmemesini öngören Maliye raporunu değerlendirdi. Attila, "Artık katsayı-gösterge sistemiyle maaş düzenlemesi veya zam yapmanın anlamı kalmadığını" belirterek, "Bu sistemde zam yapınca zaten adaletsiz olan zam yelpazesi daha adaletsiz hale geliyor" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1993-1994 yılında ilköğretim kurumlarının 2. kademesinde öğrenim gören öğrencilerin yeni yönetmelikle ilgili kararları yeterince anlayamadıklarını ve başarısız duruma düştüklerini söyledi.

8- Gebze Belediyesi'nde işten çıkartıldığı için direniş yapan işçiler ve aileleri ile diğer belediyelerden gelen ve direnişe katılmayan işçilerle polis arasında çıkan olaylarda 33 direnişçi ile 12 polis yaralandı.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Gebze'de meydana gelen olaylardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "İşten çıkarılmalar çalışma yaşamımızın sancısı, ancak kamu hizmetlerinin yapılabilmesi için zorunlu tedbirlerin alınması gerekiyordu" dedi.

9- TİSK Müteşebbisler Konseyi İstanbul'da toplandı. TİSK Yönetim Kurulu, konseye sunduğu raporda demokratikleşme paketinin bölücülüğe prim verdiğini öne sürdü. Raporda, Türkiye'de kolay para kazanma devrinin bitmediğine dikkat çekilerek "Kaynakları üretimden çekip faizle yaşamın çekiciliği hiçbir zaman bu kadar kuvvetli olmamıştır" denildi.

10- Muş'un Sürügiden köyünde kan davası yüzünden çıkan çatışmada 9 kişi hayatını kaybetti.

11- AGİK Parlamenterler Asamblesi'nin Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan toplantılarında Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan DEP ve milletvekilleri ile igili olarak araştırmalarda bulunmak üzere Türkiye'ye heyet gönderilmesi için iki tavsiye kararı alındı.

Türkiye adına toplantıya katılan TBMM heyetinde yer alan DYP İstanbul Milletvekili Coşkun Kırca, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, her iki tavsiye kararının da reddedildiğini bildirdi.

12- Washington'da yapılan IMF icra direktörleri toplantısında, Türkiye'ye "stand-by" düzenlemesi çerçevesinde 713 milyon dolar kredi verilmesi kararlaştırıldı. IMF Başkan Yardımcısı Rıchard Erb toplantıda, Türkiye'nin ekonomik istikrarının olumlu bulunduğunu, paketin açıklanmasından bu yana Türkiye'nin ekonomik göstergelerinin iyiye gittiğini söyledi.

13- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, ülkesinin çok zor bir dönemden geçtiğini, bazı şeylerin hayata geçirilmesinin kendi inisiyatiflerinin dışında geliştiğini söyledi. Özellikle Abazya sorunu konusunda kendi durumlarının dünyaya yeterince anlatılamadiğini söyleyen Şevardnadze, Kafkasya'deki iç savaştan dolayı artan Rusya etkisini de değerlendirdi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton ve BM 'nin isteği üzerine 10 bin Haitili'yi ülkesine kabul edeceğini açıklayan Panama Devlet Başkanı Guillermo Endara, dün düzenlediği basın toplantısında ABD'nin anlaşmanın şartlarını değiştirdiğini, bu durumda anlaşmayı artık kabul edemeyeceğini bildirdi. Endara, "ABD, Haitilileri kanal bölgesindeki askeri üstlere yerleştirmek istedi, ancak Panama Kanalı anlaşmaları bunu yasaklıyor" dedi.

9 TEMMUZ 1994

1- Yapımı tamamlanan bir otelin açılış törenine katılmak üzere Antalya'ya giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açılış konuşmasında, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç, dünyanın en sakin ülkelerinden birisi olduğunu söyledi. Demirel, 'Terör olaylarının engellenmesi için siyasi çözüm düşünülüp düşünülmediği" konusuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de, "Dağda eşkıyalık yapan eli silahlı adamlarla aynı masaya oturup siyasi çözüm düşünemeyiz" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, hükümete özelleştirme amacıyla Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi tanıyan yasanın iptal edilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'ne yönelik eleştiriler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken amaçlarının, anayasaya uygun yasalar çıkarmak olduğunu söyledi. "Hiçbirimiz, anayasada açıklık bulunmamasına karşın özelleştirmenin yapılmasına karşı değiliz" diyen Özden, Anayasa Mahkemesi kararlarının, gerekçesi ile bir bütün olduğunu ve herkesin buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

3- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin, hükümete özelleştirme alanında yetki veren yasayı iptal etmesiyle doğan gelişmelere değindi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Tezcan Yaramancı'nın, iptal kararı için başvuran SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal'in disiplin suçu işlediğini söylemeye hakkı olmadığını belirten Cevdet Selvi, "Mümtaz Soysal, özelleştirmeye karşı olmayıp satış işlemine karşı olduğunu söylemiştir. Sayın Yaramancı da kendi görevi ile bağdaşmayan öneri ve uyarılarda bulunmaktadır" dedi.

4- RP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın, "MİT'in CIA ve MOSSAD ile ortak çalıştığına ilişkin iddiaların doğru olup olmadığı" ile ilgili olarak verdiği soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, MİT'in, CIA ve MOSSAD gibi çeşitli ülkelerin istihbarat örgütleriyle işbirliği yaptığını ve iletişim teknolojisi ile medya sayesinde ülkelerin şeffaflık ve açıklık dönemi yaşadığını, uluslararası terörizmin istihbarat örgütlerinin bilgi alışverişinde bulunmasını zorunlu kıldığını bildirdi.

5- Diyarbakır Valiliği tarafından, bölgenin özellikleri dikkate alınarak "toplumsal olaylara yol açabileceği" gerekçesiyle, 3257 Sayılı Sinema Video ve Müzik Eserleri Yasası'nm 9'uncu maddesine göre Kürtçe müzik kasetlerinin toplatılması yönünde karar alındığı bildirildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari ve Siirt'te gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 33 terörist öldürüldü.

7- Türkiye, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları düzeyinde 8 Ağustos'ta yapılması planlanan "üçlü istişare toplantısı" öncesinde 3 ülke dışişleri bakanlıkları üst düzey yetkilileri İstanbul'da bir araya geldiler.

Başkanlığını Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgin Unan'ın yaptığı toplantıda, Suriye, Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi Mihail Vehbi ve Ankara Büyükelçisi Abdül Aziz Al Sheikh-ul-İslam başkanlığındaki heyet tarafından temsil edildi.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi Mihail Vehbi, toplantıyla dünyaya Türkiye, İran ve Suriye'nin en hassas olduğu konunun "Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması" olduğu mesajının verilmesinin amaçlandığını belirterek, söz konusu üç ülkenin bu konuda görüş birliğine vardığını söyledi.

8- TRT'de yayımlanacak bir programın çekimi için İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Yüksek Mahkemesi'nin KKTC ile ilgili ambargo kararı ve bu kararla birlikte İngiltere'nin KKTC ürünlerine ambargo koyması üzerine, üretim ve ihracatı sübvanse etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

9- Önde gelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan "Yediler Grubu"nun Napoli'de başlayan zirve toplantısında ABD'nin, "uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi" önerisi kabul edilmezken, topluluk, Çernobil nükleer santralinin kapatılması için Ukrayna'ya 100 milyon dolar yardımda bulunma kararı aldı.

10- Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'da bir araya gelen Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ve Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev ekonomi ve savunma alanında aralarında bir birlik sağlanması konusunda anlaşmaya vardılar. Görüşmeler sonunda Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Devlet Başkanları Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) alternatif olarak "Avrasya Birliği" adlı bir yapı oluşturma kararı aldıklarını açıkladılar.

11- Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim il Sung öldü.

10 TEMMUZ 1994

1- Avrupa'da insan hakları konusunda Türkiye'ye yönelik eleştiri ve kampanyalar Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantıda ele alındı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, çeşitli Avrupa kurumlarında Türkiye'ye ilişkin ortaya çıkan gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Demirel'in yanı sıra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk katıldı.

2- İçişleri Bakanlığfnın belirli celpler için terhislerin dondurulması istemi çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucu; 1973/2 tertip erbaş ve erlerin terhisleri 4 ay uzatıldı, 235.dönem yedek subaylar ile 237.dönem erbaş ve erlerin terhisleri de ertelendi.

3- TBMM KİT Komisyonu, yolsuzluk ve usulsüzlük saptanan 25 kuruluş hakkında suç duyurusunda bulunarak, bu kuruluşları takibe aldı.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ANAP'ın, Başbakan Çiller'in servetiyle ilgili bir Meclis araştırma komisyonu oluşturulmasını öngören önergesini "bir Bizans oyunu" olarak niteledi ve sağduyulu hiç bir DYP milletvekilinin bu oyuna gelmeyeceğini söyledi. Kıratlıoğlu, önümüzdeki günlerde AP'yi de kapsayacak şekilde partisinin malvarlığını kamuoyuna açıklayacaklarını vurgulayarak, diğer partileri de malvarlıklarını açıklamaya çağırdı.

5- İstanbul'un üç ilçesinde yenilenen yerel seçimleri Fatih'te ANAP, Beykoz'da RP ve Yalova'da DYP adayları kazandı.

6- Olağanüstü hal bölgesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 15 PKK militanı öldürüldü.

7- Türkiye, Hannover kentinde yapılan PKK yanlısı yürüyüş nedeniyle Almanya'ya bjr nota verdi. Nota Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen tarafından Federal Dışişleri Bakanlığı'na iletildi.

8- İtalya'da yapılan sanayileşmiş ülkeler (G-7)toplantısının son günkü oturumuna Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de ilk kez katıldı. Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, barış planının Bosna'daki taraflarca 19 Temmuza kadar kabul edilmemesi halinde daha sert yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. Cezayir, Haiti, Ruanda, Kuzey Kore, İran ve Irak'taki gelişmelerin de ele alındığı toplantıda Irak'a uygulanan ambargonun devam etmesi kararlaştırıldı.

9- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Moskova'da yaptığı açıklamada, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma konusunda ilerleme kaydettiğini belirterek, bu ülkeye uygulanan ambargonun hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

11 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Nüfus Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, çağdaş uygarlığa büyük nüfusla ulaşabileceği iddialarının "akla aykırı" olduğunu belirterek, "Nüfus artışının makul bir seviyede tutulabilmesi lazımdır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı üyeleri ile Başbakanlık Konutu'nda yaptığı toplantıda, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen özelleştirmeye imkan tanıyacak Yetki Yasasfnın tekrar çıkarılması için Mec-lis'in Ağustos ayı başında olağanüstü toplanmasını istedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Samsun'da yaptığı açıklamada, uzun dönem erbaş ve erlerin terhislerinin ertelenmesi kararı için, " Biz Bakanlar Kurulu'nün verdiği yetkiyi kullandık. Olay saptırıldı" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da basın toplantısı düzenleyerek Fatih, Beykoz ve Yalova'da yenilenen yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, yenilenen yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

6-Devlet Bakanı Aykon Doğan İsparta'da yaptığı açıklamada, işçi ve memurlara en yüksek zammı yapmak için çalıştıklarını söyledi ve "Kamu çalışanlarının maaşı yüzde 54 artacak. Bütçede bu işe 261 trilyon ayrıldı. Ama zam için karşılıksız para basılmayacak" dedi.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Litvanya, Letonya ve Estonya'yı kapsayan gezisine hareketinden önce Ankara'da Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, üç ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra başbakanları ve cumhurbaşkanları ile de görüşeceğini söyledi.

8- Sağlık Bakanı Kazım Dinç izmir'de yaptığı açıklamada, ilaç firmalarının istedikleri yüzde 40'lık fiyat artışının yarısının mayıs ayında yapıldığını belirterek, "Diğer yüzde 20'lik artışın Temmuz ayı sonuna doğru yapılacak. Yıl sonuna kadar artış olmamasına çalışacağız" dedi.

9- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Nedim Tetik Ankara'da yaptığı açıklamada, terörle mücadelede daha etkin olmak amacıyla belirli celp dönemlerinin terhislerinin durdurulduğunu söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının, iki turlu seçim sistemini genel seçimlerde uygulamanın büyük tehlikesini gözler önüne serdiğini belirterek, "İçinde bulunduğumuz ortamda, böyle bir sistemle yapılacak seçimler, merkez sağdaki partilerin en güçlü görüneni ile Refah Partisi arasında ikili bir yarışa dönüşebilir ve Refah Partisi'ne, hak etmediği halde, iktidar yolunu açabilir" dedi.

11- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da Yol-İş toplantısında yaptığı konuşmada, hükümete yönelik eleştirilerini tekrarlayarak Türk-İş'in sorun çıkarmak niyetinde olmadığını ancak hükümetin sorun çıkarmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 21 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi.

13- İzmir Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İzmir'de çeşitli öldürme, yaralama ve kundaklama eylemlerine karışan 28 militanın yakalandığı bildirildi.

14- İzmir-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yanarak can verdi.

15- ABD Başkanı Bill Clinton Bonn'da Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile görüşerek, Almanya'nın uluslararası alanda daha etkin bir rol oynaması dileğini iletti.

16- Itar-TASS Ajansı, Ukrayna'da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini Leonid Kucma'nın kazandığını bildirdi.

17- Beyaz Rusya'da Devlet Başkanlığı seçimlerini Aleksander Lukaşenko kazandı.

18- Brüksel'deki NATO karargahında üye ülkelerin daimi temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda, Bosna-Hersek'te üzerinde durulan barış planı ele alındı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, ittifakın, Bosna-Hersek için düşünülen en son barış planı üzerinde yapılan görüşmeleri desteklediği belirtildi.

19- Cezayir resmi haber ajansı APS'nin yaptığı açıklamada, Cezayir'de yabancılara karşı düzenenlenen saldırılar sonucunda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

20- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Filistin'e hareketinden önce Tunus'ta düzenlediği son basın toplantısında, milletlerarası mali kuruluşlardan yeterli yardım ve kredi alamadıkları takdirde Gazze ve Eriha'nın özerkliğinin tehlikeye gireceğini söyledi.

12 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DEP'in kapatılması ve 13 milletvekilinin üyeliğinin düşürülmesinin ardından, AGİK ve Avrupa Parlamentosu başta olmak üzere uluslararası alanda Türkiye aleyhine alınan kararlardan sonra ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirmek ve yapılacak yasal düzenlemeleri görüşmek üzere parti genel başkanları düzeyindeki görüşmelerine başladı.

Demirel bu çerçevede, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü. Cindoruk, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'e parlamentonun dış ilişkileri hakkında bilgi verdiğini belirtti.

3- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve kabine üyeleriyle, 5 Nisan ekonomik önlemlerinin ilk üç aylık sonuçlarına ilişkin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, programın üç aylık değil, uzun vadeli olduğunu, orta vadeli önlemlerle desteklendiğini belirterek "Ancak biz şeffaf ekonomi yönetimi gereği halkımıza her üç ayda ulaşılan sonuçları açıklayacağız. IMF, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşlar, uyguladığımız programdan ve aldığımız olumlu sonuçlardan şaşkındır" dedi.

Bundan sonraki dönem için hedeflerinide açıklayan Başbakan Çiller, özelleştirmeden vazgeçmelerinin sözkonusu olmadığını söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Türk-İş'e bağlı teşkilatlar ile memur sendikaları yöneticilerinin ilk kez birlikte gerçekleştirdikleri Başbakanlık yürüyüşü sonrasında Türk-İş Başkanlar Kurulu'nu Başbakanlık Konutu'nda kabul ederek bir süre görüştü. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral konuttan ayrılırken basına yaptığı açıklamada, demokratikleşme paketi kapsamındaki isteklerini hükümete ilettiklerini belirtti.

Öte yandan Başbakan ile yapılan görüşmeden sonra toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, 20 Temmuz'da işyerlerinde bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararı alındığını açıkladı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'i serveti hakkındaki araştırma önergesine destek vermeye çağırdı ve Çiller'in araştırmayı engellemeye çalıştığı sürece yapacağı açıklamaların boşlukta kalmaya mahkum olduğunu söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde Endüstri Meslek Lisesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim'in yeni hedeflerini açıklayarak, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılacağını, öğretmen akademilerinin de kurulacağını bildirdi.

7- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan ve milletvekillikleri düşen DEP kökenli eski milletvekilleri Sedat Yurtdaş ve Selim Sadak'ın, Türk Ceza Kanunu'nun "bölücülük" suçunu düzenleyen ve idam cezasını öngören 125.maddesi uyarınca tutuklanmasına karar verdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Mardin, Bingöl ve Bitlis'te sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 6 terörist öldürüldü. Muş, Diyarbakır ve Tunceli'de 16 teröristin cesedi bulundu. Kayseri'nin Sarız ilçesinde de 3 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

9- Bulgaristan devlet televizyonu 2.kanal müdürü Nikolay Konakçiev yaptığı açıklamada, 1 ekim 1994 tarihinden itibaren 2.kanalın açılışının hemen ardından her gün 15'er dakikalık Türkçe haberlerin yayımlanacağını bildirdi.

10- ABD'nin Baku Büyükelçisi Richard Kauzlarich, Bakü'de yayımlanan Azadlık gazetesine verdiği demeçte, Karabağ'da barışın sağlanması sürecinde Türkiye'nin rolü ile ilgili görüşlerini açıkladı. Kauzlarich, 'Türkiye, Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığının çözümünde en aktif rolü üstlenmelidir" dedi.

11- BM'nin Eski Yugoslav Özel Temsilcisi Yakuşi Akaşi, Saraybosna'da, Bosna-Hersek'te kurulan Hırvat-Müslüman Federasyonu Başkan Yardımcısı Eyüp Ganiç ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Müslümanlar ile Sırplar arasında ateşkesin bir ay daha uzatıldığını bildirdi.

12- Yunanistan'ın Rodos adasında çöp kutusuna yerleştirilen iki bombanın infilakı sonucu ikisi Danimarkalı, biri İsveçli, biri Alman ve ikisi de Yunanlı olmak üzere 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, 27 yıl yabancı ülkelerde geçen zorunlu ikametten sonra yaşayacağı ve yönetimini ele alacağı Filistin Özerk Yönetimi altındaki Gazze Şeridi'ne gitti.

14- Cezayir'de dün gerçekleşen dört ayrı saldırıda 7'si yabancı olmak üzere toplam 15 kişi öldürüldü.

15- Pakistan APP Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Pakistan'ın Lahor kentinde bir camide patlayan bombanın 2 kişinin ölümüne, 27 kişinin de yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

13 TEMMUZ 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, servetiyle ilgili olarak gündeme getirilen savlara bugüne kadar "ne yasal ne de moral açıdan açıklık getirmediğini" belirterek, TBMM'de yapılacak oylama için iktidar partili milletvekillerini 'Vicdan muhasebesi yapmaya" çağırdı. Yılmaz, "Başbakana sahip çıkmak, bu tür ciddi iddialar karşısında kendisine siper olmakla değil, kendisinin aklanmasına yardımcı olmakla olur" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, düşünce suçlarının kaldırılmasına ilişkin yasal düzenlemelerin demokratikleşme paketine girmesi konusunda, "Bütün ağırlığımızı koyacağız" dedi. Demokratikleşme için açıklanan kararlardaki gelişmelerin SHP'nin hükümette kalma koşulunu oluşturduğunu belirten Karayalçın, bu yöndeki gelişmelerin de 5 Nisan kararlarında olduğu gibi kamuoyuna açıklanacağını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi'nin KKTC'den ithalat yapılmasını yasaklayan kararının Kıbrıs'ta çözüm arayışlarını olumsuz yönde etkileyeceği konusunda uyarıda bulunulduğunu, uygulanmasına başlanan Avrupa Birliği kararının Güven Artırıcı Önlemler paketiyle çeliştiğini bildirdi ve KKTC'ye her türlü yardımın yapılacağını söyledi.

4- AGİKTürk Parlemento Grup Başkanı CHP Ankara Milletvekili Uluç Gür-kan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) Parlamenterler Asamblesi ve Avrupa Konseyi'nin Türkiye aleyhine bir dizi karar alması ve heyet gönderme girişimlerinin Türkiye'de "çok abartıldığını" ifade ederek, bu tür yerlerin, herkesin kendi çıkarlarına göre politika üretmeye çalıştığı platformlar olduğunu söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır ve Şırnak'ta yürütülen operasyonlarda 12 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

6- BM Türk Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının boşaltılması konusunda Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile New York'ta bir toplantı yaptı.

7- Özbekistan, Brüksel'deki NATO merkezinde Barış için Ortaklık (BİO) anlaşmasını imzaladı.

8- Merkezi Cenevre'de bulunan Kızılhaç Örgütü, Ruanda'da iç savaş sırasında 1 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

9- ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'ta 14 Nisan'da, Çekiç Güç'te görevli iki Amerikan helikopterinin, ABD savaş uçaklarınca düşürülmesine, "kumanda zincirindeki kopukluğun neden olduğunu" açıkladı.

10- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rodos'ta patlayan bombalar nedeniyle Yunanistan'a gidecek İngiliz turistlerin "fevkalade uyanık" olmaları gerektiğini belirterek, "Halkımızı teröre karşı tedbirli olmaları hususunda her zaman uyarıyoruz" dedi.

11- Yemen'in Kuzeyli Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, sona eren iki aylık Yemen iç savaşında 6 bin Kuzeylinin öldüğünü bildirdi.

14 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller'in malvarlığı ile ilgili olarak ANAP tarafından verilen Meclis Araştırma Önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedilirken, 1983'-ten bu yana Meclis'te olan partilerin liderleri ve yakınlarının malvarlıklarının araştırılmasını öngören DYP-SHP ortak önergesi kabul edildi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, kendisine ve eşine ait malvarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çiller, başta ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan olmak,üzere tüm siyasilere, malvarlıklarını açıklama çağrısında bulundu.

3- Bakanlar Kurulu, turizme destek sağlamak amacıyla yerli ve yabancı havayolu şirketlerine indirimli akaryakıt verilmesini, ayakbastı parasının da düşürülmesini kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller hakkında verilen Meclis Araştırma Önergesi görüşmeleri öncesi parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan'ın malvarlığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamaların yeterli olmamasının, servetin kaynağı gösterilen şirketleri geriye doğru araştırma zorunluluğu getirdiğini savundu.

5- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Ankara'da yaptığı açıklamada, 20 Temmuz'da iş başında işi bırakma kararı alan Türk-İş'e ve bu eylemi destekleyeceklerini açıklayan memurlara yasal olmayan eylemlerden kaçınılması çağrısı yaptı.

6- Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz görevinden istifa etti.

7- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, Kars'ın Kağızman ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 20'sinin ölü olarak ele geçirildiğini, 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu bildirdi. Hakkari'deki çatışmalarda da 12 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

8- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, SHP tarafından hazırlanan ve Meclis'te kabul edilen, TBMM'de 1983 sonrası grup kurmuş siyasi parti liderleri ve yakınlarının malvarlıklarının araştırılması önergesini eleştirerek, bunun başbakanın malvarlığının araştırılmasını engellemek için hazırlanmış olduğunu ileri sürdü. Asiltürk ayrıca Başbakan Tansu Çiller'in DYP Grup toplantısını TBMM yerine TEK'in konferans salo-

nunda yapması ve bazı televizyonlardan naklen yayınlanmasının yasalara aykırı olduğunu savundu.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in solda birlik konusundaki görüşlerini açıkladığı söyleşisi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 20 Temmuz'da yapılacak olan bir günlük iş bırakma eylemine destek sağlamak amacıyla sendika ve demokratik kitle örgütlerine ziyaretlerde bulundu.

11- DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu İstanbul'da yaptığı açıklamada, işçi sınıfına söz hakkı tanımayan, istemlerine yanıt vermeyen bir iktidar karşısında, işçiye üretimden gelen gücünü kullanmaktan başka bir seçenek bırakılmadığını söyledi.

12- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ANKA'ya yaptığı açıklamada, Türk-İş'in 20 Temmuz'da gerçekleştirme kararı aldığı bir günlük iş bırakma eylemini eleştirerek, eylem kararının temelini hak edilen toplu iş sözleşmesi zamlarının verilmemesinin oluşturduğunu belirtti.

13- Van Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Alay Komutanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlarda 112 kilo eroin, 25 kilo baz morfin ele geçirildi. Olayla ilgisi olduğu belirlenen üç kişi de gözaltına alındı.

14- Anayasa Mahkemesi'nin Demokrasi Partisi'nin (DEP) kapatılması kararından önce Brüksel'e giden ve milletvekilliği düşürülen Remzi Kartal, "Uluslararası İnsan Hakları Hukuk Grubu"nca Washington'da düzenlenen 'Türkiye'de Demokrasi" konulu toplantıda, oğlunun terör örgütü PKK saflarında olduğunu açıkladı.

15- Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi İnal Batu New York'ta yaptığı açıklamada, AB Adalet Mahkemesi'nin KKTC'den topluluk üyelerine yapılacak ithalatı yasaklayan ve bir anlamda KKTC'ye ekonomik ambargo koyan kararını eleştirerek, Güven Artırıcı Önlemler paketi konusunda bir yıldır harcanan yoğun çabalar sonucu anlaşmaya çok yaklaşıldığına dikkat çekti.

16- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yanos Kranidiotis Atina'da yaptığı açıklamada, güvenlik görevlilerinin yaptığı incelemeler sonucu Rodos Adası'nda meydana gelen bombalama olaylarında Türkiye'nin suçlanmasına yol açabilecek herhangi bir kanıtın bulunmadığını bildirdi.

17- KKTC'de tekstil işçilerinin, Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi'nin ambargo kararını protesto etmek için Lefkoşa'da sınır kapısını kapattıkları bildirildi.

18- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'ün Irak'ın bölgede barış ve düzeni bozmasını engellediğini ve Kuzey Irak kürtlerinin insani haklarının korunmasına yardımcı olduğunu bildirdi.

15 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Yabancı Sermaye Koordinasyon Derneği (YA-SED) üyeleriyle bir toplantı düzenledi. Çiller toplantıda ye fığı konuşmada, bu yıl sonuna kadar AT ile karşılıklı güven sağlayacak yatırım, ra güvence ve cesaret verecek geçiş dönemi düzenlemeleri konusunda anlamaya varmak zorunda olduklarını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da, 27 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen 900 ANAP'lı belediye başkanı, il başkanı ve milletvekilinin katıldığı "Yerel Yönetim Şurası"nda yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, bundan sonra sert muhalefet yapacaklarını söyledi. Muhalefet yerlerinin TBMM ve salonlar değil, Türkiye'nin tüm meydanları olduğunu söyleyen Yılmaz, parti içinde kendisini pasiflikle suçlayanlara da seslenerek, "Bugüne kadar sert muhalefet yapmadıysak, bu muhalefeti bilmediğimizden değil" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, lOTemmuz'da yapılan yerel seçimlerde partisinin birinci parti olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal PM toplantısında yaptığı konuşmada, soldaki partilerin artık birleşmeleri gerektiğini söyleyerek, "Bütün sosyal demokratları ve demokratik solcuları CHP çatısı altında toplanmaya çağırıyorum, çünkü ocak, CHP'dir" dedi.

5- ANAP, hükümetin, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yetki yasasına dayanarak çıkardığı 5 KHK için de iptal davası açtı. ANAP ayrıca, hayali ihracatla ilgili soruşturma açılmasına ilişkin Meclis kararının da iptalini istedi.

6- DYP İzmir Milletvekili Nevzat Çobanoğlu partisinden istifa etti.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da Eğitim-iş sendikasını ziyaret ederek, 20 Temmuz'da yapılacak genel eylem konusunda, kamu çalışanlarından destek istedi. Meral, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, iktidarın verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmediğini vurgulayarak, "Demokratik gücümüzü kullanacağız. Birileri istiyor diye değil, ülkenin, halkın istediği olduğu için yasalar değişmelidir" dedi.

8- Türk Sağlık-Sen'in aldığı bir karar ile sağlık çalışanları "5 Nisan ekonomik istikrar paketini protesto etmek ve demokratik hak talebi" için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

9- Erzurum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kars'ın Kağızman ilçesinde güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyonlarda 37 PKK'lı militan ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 1 Asteğmen ve 12 er şehit oldu.

10- İzmir Narkotik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yapılan operasyonlarda, uluslararası uyuşturuculuk yapan bir şebekenin 7'si İngiliz biri Pakistanlı 9 üyesi, 6.7 kg eroin ile birlikte ele geçirildi.

11- Rusya Başbakan Yardımcısı Oleg Soskovets, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

12- Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ı kapsayan gezisine başlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BM Barış Gücü'nün güvenliği sağlayamayacağını açıklaması nedeniyle Saraybosna ziyaretini iptal etti. Bosna-Hersek'in Zenica kentinde bulunan BM Barış Gücü'ndeki Türk Askeri Birliği'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

13- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand Paris'te yaptığı açıklamada, Cezayir ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için ellerinden gelen her çabayı gösterebileceklerini, bu ülkeden gelecek mültecileri de geri çevirmeyeceklerini söyledi.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres askeri radyoya verdiği demeçte, İsrail'in, Suriye'nin Golan tepeleri üzerindeki hakimiyetini tanıdığını açıkladı.

15- Brüksel'de yapılan AB toplantısında Lüksemburg Başbakanı Jacgues Santer başkanlığa seçildi. Santer, önümüzdeki yılbaşından itibaren beş yıl süreyle bu görevi yürütecek.

16- Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa ile işbirliği masası başkanı Yuri Uşakov Moskova'da yaptığı açıklamada, AGİK'İ daha etkili hale getirmek için kapsamlı bir program hazırladıklarını ve bunu kısa süre içinde AB'ye sunacaklarını söyledi.

16 TEMMUZ 1994

1- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gele. Mısır Arap Cumhuriyeti Başbakanı Dr. Atıf Sıtkı'yı Atatürk Havalimanı'nda tu enle karşılayan Başbakan Tansu Çiller, törende yaptığı konuşmada, Ortadoju barış sürecinin kardeş ve dost ülke Mısır'ın öncülüğünde başlatıldığını anımsatarak, Türkiye'nin bu yeni barış sürecini desteklediğini kaydetti.

Mısır Başbakanı Dr. Atıf Sıtkı da yaptığı konuşmada, 'Türkiye ve Mısır itidal, barışçı değişim ve bölgesel işbirliği vizyonunu temsil etmektedirler" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada Başbakan Tansu Çiller'in vergisiz servetine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP'nin, Başbakan Tansu Çiller'in servetinin araştırılmasına ret oyu vermesini "partinin ahlaklılık temelinden ödün verildi" sözleriyle değerlendiren Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan'ı eleştirdi. Karayalçın, kendisine güven duyulmadığını açıklayan parti içi muhalefete bir çağrıda bulunarak, "Bu tür demeçleri verenler, yaptıkları değerlendirmenin gereğini yerine getirmelidirler. Bölünmeye değil, tutarlılığa çağrı yapıyorum" dedi.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan'ın 5 Nisan Kararları ile ilgili değerlendirmeleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

5- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller hakkında Meclis araştırmasını engelleyen SHP'nin iktidarda izlediği çizgiyi "utanç verici" olarak nitelendirdi. Günay ayrıca, DYP Grup toplantısının bir kamu kurumunun salonunda yapılması ve bu toplantıyı TRT'nin naklen yayımlaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'na başvuracaklarını bildirdi.

6- Başkanlığını Cem Boyner'in yaptığı Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) İstanbul'da düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna açıklandı. Cem Boyner toplantının açılış konuşmasında, YDH'nin çok kısa süre içinde siyasi bir parti olacağını açıkladı. Boyner, YDH'nin Türkiye'de siyasal harekete dönüşmüş tek sivil toplum örgütü olduğunu ve yüzde 45'lik bir seçmen çoğunluğunun desteğini hedeflediklerini söyledi.

7- Fatih Belediye Başkanı Saadettin Tantan'ın İstanbul'un Fatih, Beykoz ve Yalova ilçelerinde 10 Temmuz'da yenilenen belediye seçimleriyle ilgili değerlendirmesi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Mardin, Hakkari, Bingöl, Elazığ, Muş, İğdır ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren biri kadın 21 terörist öldürüldü.

9- Sakarya'nın Akyazı ilçesinde bir yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu 18 yolcu yanarak öldü, 8 kişi de ağır yaralandı.

Batman, Burhaniye, Giresun, İzmir, Samsun ve Uşak'ta meydana gelen kazalarda da 13 kişi öldü.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın davetlisi olarak dün Moskova'dan Antalya'ya gelen Rusya Federasyonu Başbakan Bi-rinci Yardımcısı Oleg N. Soskovets, havaalanında yaptığı bastn toplantısında, Türkiye ile Rusya arasında çok iyi ilişkiler var. Rusya, dünya pazarında kendisine bir yer bulma çabasında. Burada Türk yetkililer ile yapacağımız görüşmeler sonunda doğalgaz konusundaki görüşmelerimizi de tamamlayacağız" dedi.

11- Resmi temaslarda bulunmak ve Türk Barış Gücü'nü ziyaret etmek amacıyla dün Hırvatistan'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Zag-rep'te düzenlediği basın toplantısında, Sırpların, Bosna temas grubunun önerdiği yeni barış planını kabul etmemeleri halinde, bunun yeniden bir savaş uyarısı anlamına geldiğini vurguladı. Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, Yunanistan'ı, PKK konusunda Türkiye'ye karşı dostane olmamakla suçladı ve Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik baskıları konusundaki endişelerini de dile getirdi.

12- Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Azerbaycan Halk Cephesi (AHC)'nin kuruluşunun 5. yıldönümü ile ilgili olarak yayımladığı bildiride, Azerbaycan topraklarının kurtarılması için tüm güçleri birleşmeye çağırdı.

13- Kuyrukluyıldız Shoemaker-Levy, Jüpiter'le Türkiye saatiyle 23.15'te çarpıştı. 24 parçadan oluşan kuyrukluyıldızın Jüpiter'e çarpması 22Temmuz'a dek sürecek.

17 TEMMUZ 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir'de yaptığı açıklamada, Mec-iis'te kabul edilen "son 10 yılda görev yapan parti liderlerinin malvarlıklarının belirlenmesini öngören Meclis Araştırmasının özellikle RP'ni hedeflediğini açıklayan Başbakanı eleştirerek, böyle bir uygulamanın "Anayasa'ya aykırı" olduğunu ileri sürdü.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Koca-eli'de partisinin il, ilçe ve belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, SHP'nin, ülkenin içinde bulunduğu iktisadi, idari ve ekonomik sorunlarına çözüm bulma talebinin olduğunu söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Büient Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 21. yıldönümünde, bu harekatla sağlanan tüm kazanımların yitirilmesi tehlikesinin ortaya çıktığını bildirdi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Muş ve Hakkari'de gerçekleştirilen operasyonlarda 9 PKK'lı terörist ölü, 12'si de sağ olarak ele geçirildi. Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı bir köye baskın düzenleyen teröristler 7 kişiyi öldürüp 4 kişiyi yaraladılar. Sivas'ta da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren yasa dışı Dev-Sol örgütü üyesi oldukları belirlenen biri kadın 4 kişi yakalandı.

5- Başbakan Tansu Çiller1 in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Mısır Başbakanı Arif Sıtkı İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türk vatandaşlarının Mısır'daki malvarlıkları ile ilgili konular üzerinde iki ülke arasındaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Konuk başbakan ayrıca iki ülke arasında özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

6- Hırvatistan'daki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sırp saldırılarının engellenmesi ve Bosna-Hersek'teki barış girişimlerinin hızlandırılması amacıyla Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzet Begoviç ve Bosna-Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Kresimir Zubak ile Brioni Adası'nda bir araya geldi. Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, bölgede barış için temasta bulunan Temas Grubu'nun planının Sırplar tarafından'reddedilmesi durumunda, uluslararası toplumun gereken önlemleri alması istendi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha sonra Hırvatistan'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü.

7- Fransa'da yolsuzlukla suçlanan Ulaştırma Bakanı Alain Carigon görevinden istifa etti.

8- Filistin Özerk yönetimine geçen Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez kontrol noktası yakınlarında, Filistinli işçiler ile İsrailli askerler arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- ABD'de düzenlenen 15. Dünya Futbol Şampiyonasında, İtalya'yı penaltı atışları sonucu yenen Brezilya şampiyon oldu.

18 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlenen 41. ICET (International Council On Education For Teaching) Asamblesi'nde yaptığı konuşmada, "Dünya ülkelerinin, dayanışma içerisinde kendi sorunlarını halledip ortak sorunlara beraber sahip çıkmaları gerekir. Biz dünyanın öğretmenini arıyoruz. Dünya öğretmeni, dünyanın çocuklarına insanlığın ortak değerlerini öğretecek kişidir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP Temsilciler Meclisi'nin Ankara'da gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, "politik bir komployla" karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, DYP'nin izlediği çözüm üretmeye dayalı politikaya, muhalefetin ve çıkar çevrelerinin "çamur atma" politikasıyla karşılık verdiklerini, serveti dışında kendisine yöneltilen hiçbir somut suçlama bulunmadığını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'deki gezileri sırasında yaptığı konuşmalarda koalisyon hükümetine ve Başbakan Tansu Çiller'e sert eleştirilerde bulunarak, SHP'nin koalisyondan ayrılmamak için her şeye razı olacağını Çiller'in malvarlığıyla ilgili önergedeki tutumuyla gösterdiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kıbrıs Barış Harekatının 20.yıldönümü kutlamaları nedeniyle KKTC Ankara Büyükelçisi Nazif Norman'ı kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ı bir Rum devleti yapmak isteyenlerin büyük acı, keder, nefret ve facialara neden olduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, solda kuramsal birleşme konusunda kaygılarını dile getirerek birliğin ancak kitlesel olabileceğini, bunun da DSP'de yaşanmaya başlandığını savundu.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin uygulamalarını eleştirerek hükümetin, Yetki Yasası iptal edilmesine karşın, buna dayanarak Kanun Hükmünde Kararname çıkardığına dikkat çekti ve "Hükümet mükerrer suç işlemiştir" dedi.

7- Erzurum Koordinatör Valisi Oğuz Berberoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre, Kars'ın Çemçe-Modur ve Tendürek Dağlan'nda güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda 23 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

8- Batı Avrupa Birliği (BAB) tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye ve Yunanistan, Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye atan ülkeler arasında sayıldı. "Avrupa Güvenliği:BunaIımların Önlenmesi ve Yönetimi" başlıklı raporda iki NATO üyesinin, Avrupa'yı meşgul eden iki bölgesel sorunla doğrudan ilişkili olduğu hatırlatıldı. Türkiye ve Kürt sorunu ile Yunanistan ve Makedonya sorununun istikrarsızlık ve bunalım odağı oluşturduğu ifade edildi.

9- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

10- Başbakan Tansu Çiller'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Mısır Arap Cumhuriyeti Başbakanı Atıf Sıtkı, Başbakanlık'ta Başbakan Çiller ile biraraya gelerek iki ülke arasında, "Bilimsel, Teknik ve Ekonomi" ile 'Teknik İşbirliği" olmak üzere iki anlaşma imzaladılar.

11- Başbakan Yardımcısı Murat Karayatçın, konuğu olarak Türkiye'de bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Oleg Soskovets ile biraraya gelerek Rusya'nın Türkiye'ye olan yaklaşık 400 milyon dolarlık borçlarının bir b'ölümü karşılığında Rusya'dan silah alınması, bir bölümünün de üç yıla yayılarak geri ödenmesi konusunda anlaşma sağladılar.

12- Saraybosna'da toplanan Bosna-Hersek Parlamentosu, Bosna Temas grubu tarafından Cenevre'de taraflara sunulan barış planını onayladı.

13- Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Zaire'nin sınır şehri Goma'ya düzenlenen havan saldırısında 60 kişinin öldüğü kaydedilirken, saldırının Ruanda Yurtsever Cephesi (RPF) gerillaları tarafından yapıldığı belirtildi,

14- Çin'de, şiddetli fırtınaların meydana getirdiği seller sonucunda 100'-den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

15- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki bir Musevi derneğinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 22'ye yükseldiği, en az 127 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa'yı Çankaya Köşkü'nde kabulünde, Türkiye ile Polonya'nın yüzyıllardır Avrupa ve dünya barışı, istikran için büyük sorumluluklar üstlenen ülkeler olduklarını ve bu durumun gelecekte de süreceğini söyledi. Demirel, görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınacağını belirtti. Polonya Cumhurbaşkanı Walesa da, konuşmasında, ziyaretinin, ilişkilerin geliştirilmesinde bir etken olacağına ve bunun Avrupa istikrarına katkıda bulunacağına inandığını söyledi.

Ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa'ya, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en büyük nişanı olan ve ilk defa verilen devlet nişanı takıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de Ege Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda 5 Nisan ekonomik kararlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İzmir gezisi boyunca Başbakan Tansu Çiller'i eleştiren Yılmaz, ANAP-DYP koalisyonu için tek koşulun, Tansu Çiller'siz bir ortaklık olduğunu söyledi.

3- Doğru Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı Halit Dağlı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP Temsilciler Meclisi'nin bildirisi ile ilgili açıklamada bulunarak, bildiride "Genel Başkan Tansu Çiller'e güven duyulduğu ve tam destek verildiği" vurgulandı dedi.

4- Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nun, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanması ile ilgili atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Doğu ve Güneydoğu'da gerçekleştirilen operasyonlarda 43 teröristin öldürüldüğü, bir asteğmen, 10 er ve 2 köy korucusunun şehit olduğu bildirildi.

6- Türkiye'nin, Kıbrıs'taki Türklere uygulanan baskı ve sindirme politikası nedeniyle garantörlük hakkını kullanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatı'nın 20. yıldönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu'nda bir konuşma yaptı. Denktaş konuşmasında, 20 Temmuz'un insanlığa hizmet olduğunu ve gurur duyduklarını vurgulayarak, bugün içinde bulunulan günlerin de 1974'ün temmuzu kadar önemli ve kritik olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, geçen 20 yıl boyunca Kıbrıs'ta kan dökülmemesinin harekatın başarısını kanıtladığını belirtti. Demirel, Kıbrıs Barış Harekatfnın amaçları ve yapılışı yönünden hukuka uygun olduğunu söyledi.

Ayrıca, Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Barış Harekatı'nın yapıldığı dönemde Başbakanlık görevini-yürüten DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yayımladıkları mesajlarda Barış Harekatının 20. yıldönümünü kutladılar.

7- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki Yahudi derneğinin, merkezinde önceki gün sabotaj sonucu meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 26'ya yükseldi. İsrail Başbakanı İzak Rabin, saldırıyı düzenleyenlerin "İran ile ideolojik bağları bulunan Humeyniciler" olduğunu söyledi.

8- Hindistan'ın güney, doğu ve kuzeydoğu kesimlerini etkisi altına alan Muson yağmurlarının yol açtığı sellerde ölenlerin en az 330 kişi olduğu bildirildi.

9- Ruanda'da, Ruanda Yurtsever Cephesi'ne (RYC) bağlı Tutsi gerillalar, Hutu hükümet güçlerine karşı sürdürdükleri iç savaşta zaferlerini ilan etti. Fransa, RYC'nİn zaferini tanıdığını belirterek, "ağustos ortasından önce" askerlerini ülkeden çekeceğini bildirdi

20 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Türk-İş, DİSK, Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu ve kitle örgütleri tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen iş bırakma eylemine ilişkin olarak Başbakanlık Konutu'nda gazetecilere bir açıklama yaptı. Çiller hükümet olarak toplumun her kesiminin sorunlarını dikkate almak durumunda olduklarını belirterek "Sadece işçiyi düşünemem. Ben herkesin başbakanıyım" dedi.

2- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Ankara Rotary Kulübü'nün toplantısında yaptığı konuşmada, Hazine'nin Haziran'da gerçekleştirdiği yıllık bileşik yüzde 406 faizli bono borçlanmasının geri ödenmesi nedeniyle Eylül'de beklenen ekonomik krizin olmayacağını söyledi.

3- Sağlık Bakanı Kazım Dinç İstanbul'da yaptığı açıklamada, İstanbul'un içme suyu ile ilgili olarak bakanlığının hazırladığı "Su Genelgesi"ni İstanbul Valiliği'ne gönderdiklerini, bu genelgede su istasyonları, kaynak sulan ve temizlik konularında gerekli önlemlerin alınması ve takipçisi olunmasını istediklerini bildirdi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'f siyasi partilerin ve başkanlarının malvarlıklarının incelenmesi amacıyla Meclis'te oluşturulması öngörülen komisyonun kurulmasını engellemekle suçladı.

5- Adli yargıda 707 hakim ve savcının ataması yapılarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Türk İş, DİSK, Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu öncülüğünde Türkiye genelinde yapılan "Çalışanların Ortak Sesi-Demokrasi Platformu"nun hükümeti protesto kararı uyarınca İstanbul'da çalışma hayatı durdu. Türk-fş Genel Başkanı Bayram Meral, "yalnız kendi üyelerinin sorunlarını çözmek için değil, tüm çalışanlar adına" hareket ettiklerini belirterek, "Bu vatanseverliği istismar ederlerse, şartlar neyi gerektiriyorsa o yapılır" dedi. DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da, sadece "insanca yaşamak istediklerini" vurgulayarak, gücümüzü eylemde birleştirdik dedi. Hak-İş Genel Başkanı Necat Çelik de, ülkede yaşanan sorunları siyasetçilerin yarattığına dikkat çekerek, "Hiç de Türkiye sahipsiz değildir" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 20, yıldönümü nedeniyle KKTC'de yapılan törene Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Başkanı Necmettin Erbakan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile TBMM Başkan Vekili Kamer Genç katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş törende yaptığı konuşmada, 'Türkiye'ye bağlanma adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Kurtuluş buradadır. Sahte barış görüşmeleriyle vakit geçirmeyelim" dedi.

9- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 20. yıldönümü kutlamaları için bulunduğu Kıbrıs'ta gazetecilerin Türkiye genelinde gerçekleştirilen iş bırakma eylemine ilişkin sorularını yanıtlarken, SHP olarak hiçbir biçimde, toplusözleşme düzenine müdahale edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

10- Meksika'da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 23,5 ton uyuşturucu ele geçirildi.

21 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD ve Avrupa ülkelerinden "demokratikleşme" konusunda Türkiye'ye yöneltilen talepleri değerlendirebilmek ve çözüm önerileri üretebilmek amacıyla siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeleri tamamladı. Daha önce TBMM'de temsil edilen siyasi parti liderleriyle görüşen Demirel, DP Genel Başkanı Aydın Menderes, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, SBP Genel Başkanı Sadun Aren ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'i kabul etti.

Görüşmelerde, Batı'nın özellikle insan hakları ihlalleri ve Kürt sorunu konusunda Türkiye'ye yönelttiği baskıları artırarak sürdürme eğiliminde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Demirel, "Demokrasi talebi adı altında, Batı'da Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü göz ardı eden ve hatta bunun bozulmasını teşvik eder nitelikte sayılabilecek bir tutumun egemen olduğunu" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Fransa'ya hareket etmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Çiller konuşmasında, Fransa'nın Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkelerin başında geldiğine dikkat çekerek, "Fransa Başbakanı Eduard Balladur ile ekonominin yanı sıra ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da çeşitlendirilmesi konusunu ele alacağız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da Başbakan Tansu Çiller ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, memur maaşlarını ve hükümetin gündemde olan bazı konulan ele aldıklarını söyledi. Karayalçın, kabine değişikliği konusunda da "Değişiklik hala geçerli, ancak listeyi Başbakan'a henüz iletmedim" dedi.

4- Yetki Yasası'na dayanılarak çıkartılan 5 KHK Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildi. Anayasa Mahkemesi'nin oy çokluğuyla aldığı kararla Özelleştirme Yüksek Kurulu ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hukuki varlığı sona erdi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e bir mektup göndererek, insan hakları ihlallerinin sürmesi durumunda, Türkiye'nin, Batı ile ilişkilerinin zedelenebileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.

6- Sağlık Bakanı Kazım Dinç İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'un musluklarından hastalık akmasına yol açan kirli ve yetersiz sularla ilgili acil olarak hazırlattıkları "Radikal Çözüm Projeleri" adlt dosyayı Başbakan

Tansu Çiller'e sunacaklarını bildirdi. Dinç, "Kalıcı yatırımlara gidilerek, kentin su sorununu çözmeye kararlıyız" dedi.

7- Türk-İş, DİSK, Hak-İş, TİSK Genel Başkanları Ankara'da yaptıkları ortak açıklamada, sendika çalışanlarının dün gerçekleştirdikleri iş bırakma eylemi nedeniyle Başbakan Tansu Çiller'in, "Sadece işçiyi düşünemem. Ben herkesin Başbakanıyım. İşçinin alacağı ek maaş zammını işsize verirsek, hepsi maaş alır hale gelir" şeklindeki açıklamasını "yadırgatıcı" bulduklarını kaydederek, Başbakan'ın işsizlerle "mal varlığını paylaşmasını" önerdiler.

5 8- ASKİ işçileri, işten çıkarmaları protesto etmek için işyerleri önünde oturma eylemi yaptılar. Genei-İş Örgütlenme Sekreteri Muharrem Kurt, AS-Kİ'den 23 İşçi ve 9 memurun İşten çıkarılması ile ilgili olarak, "Biz kardeşliğin partisiyiz, adil olanı yapacağız" diye iktidara gelenlerin ilk yaptıklarının işçi çıkarımı ve sürgünü olduğunu söyledi.

9- Sırpların hazırlanan barış planını koşullu olarak kabul etmesi sonrasında, Balkan ve Güney Avrupa ülkelerini kapsayan turu çerçevesinde Türkiye'ye gelen ABD Savunma Bakanı Wiliiam Perry, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ile görüştü.

Gölhan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ABD'nin, Türkiye'ye yönelik güvenlik yardımında, Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu tarafından öne sürülen koşulların Türk kamuoyunda yarattığı sıkıntıyı belirterek, "10 senedir terörle mücadele halindeyiz. Biz bunlarla uğraşırken, verilen ve verilecek silahlar için koşul getirilmek istenmesi bizi üzmüştür" dedi.

10- Bulgaristan'da yaşayan Türklerin partisi olarak bilinen Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan hakkında, Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bölücülük yaptığı ve anayasal düzeni tehlikeye soktuğu gerekçesiyle ön soruşturma açıldı.

11- Atina'da bulunan ve Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüşen Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, Atina Haber Ajansı (A-NA)'ya verdiği demeçte KKTC'nin Türkiye'ye ilhakı olasılığı ile ilgili bir soruya, "Böyle bir olasılıktan endişeli değilim. Kuzey Kıbrıs Türkiye'ye ilhak edilirse, Güney Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı için hangi engel kalır? Türkiye, yakınında Yunan mevcudiyetini ve ortak bir cephe bulunmasını istemiyor" yanıtını verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise Rum tarafının AB'ye girmesi durumunda Türkiye'nin ağırlığını ortaya koymasının ve Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye ilhakının gerekeceğini söyledi. Denktaş, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda Türkiye'yi Avrupa'dan koparacak bir karar alamayacağını da sözlerine ekledi.

12- Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçan Ruandalı mültecilerden 800 kişinin daha sığındıkları Zaire'de açlık, susuzluk ve ortaya çıkan kolera salgını nedeniyle öldüğü bildirildi.

22 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, insan hakları konusunda Türkiye'ye Avrupa'dan yöneltilen eleştiriler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de demokratik bir yönetimin yürürlükte olduğunu, Batı dünyasının "çok defa haksız ve insafsız" eleştirilerde bulunduğunu açıkladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisi ve son siyasi gelişmeler İle ilgili olarak Günaydın gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümetin tüm icraatlarında başarısız olduğunu belirterek, koalisyonun daha fazla devam edemeyeceğini söyledi. Yılmaz, 27 Mart yerel seçimlerinde işbaşına gelen RP'li belediyeleri de eleştirerek, yeni başkanların sorunlar yerine kaldırımların boyanması ve heykellerle uğraştıklarını ileri sürdü.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara Metrosu ihalesinde yolsuzluk yaptığını öne süren RP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

5- Anayasa Mahkemesi'nin, hükümetin çıkarmış olduğu KHK'leri iptal etmesi eleştirilere neden oldu, TBMM Başkan Hüsamettin Cindoruk yaptığı açıklamada, bir hukukçu olarak KHK çıkarılmasına karşı olduğunu söyledi. Meclis'te özelleştirmeye karşı çıkan parti bulunmadığını, bu nedenle iptal edilen KHK'lerin yasa olarak Mec-lis'teft geçirilmesi gerektiğini kaydeden Cindoruk, Anayasa Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin de mümkün olmadığını savundu.

Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir yetkisinin bulunmadığını ileri sürdü.

ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan ise yaptığı açıklamada, alt-nan sonuç ile hükümetin, hukuk dışı ve kanunsuz uygulamalarının durdurulduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden konuyla ilgili olarak, mahkemenin özelleştirmeye karşı bir tutum içinde bulunmadığını, ancak yürürlükteki anayasa İle bu şekilde özelleştirme yapılamayacağını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde solda birlik konusundaki görüşlerini açıkladı.

7- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP'in cezaevinde tutuklu

bulunan 5 eski milletvekili ile Şırnak bağımsız milletvekili Mahmut Alınak'ın, Ankara DGM'ce hazırlanan iddianameleri tebliğ edildi.

8- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir düzenlediği basın toplantısında uluslararası piyasa değeri 26 trilyon Türk Lirası (825 milyon dolar) olan 10.5 kg. uranyumun ele geçirildiğini bildirdi.

9- Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce, Güneydoğu Anadolu Böl-gesi'nde faaliyette bulundukları saptanan Hizbullah örgütüne mensup kişiler hakkında dava açıldı. Açılan davada 8 sanık için idam, 5 sanık için 15'er yıl hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır DGM Başsavcılığı ayrıca, laiklik ilkesine aykırı davrandıkları ve şeriat propagandası yaptıkları gerekçesiyle Bingöl Belediye Başkanı Selahat-tin Aydar ve Milli Gençlik Vakfı Bölge Başkanı Bedri Baran hakında dava açtı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valİliği'nden yapılan açıklamaya göre, Ştr-nak'ın Cizre ve Silopi İlçeleri arasındaki Cudi Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda 11, Bigöl'de 15, Bitlis'te 9, Muş'ta 7 ve Van'ın Saray ilçesinde bir kişi olmak üzere 43 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, ayrıca İncirlik Türkiye ABD ortak savunma tesislerine petrol taşıyan Yumurtalık petrol boru hattına konulan 10 kg'lik saatli bomba uzmanlar tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi.

11- Türkiye'nin ilk sopranolarından Bedriye Arık Samsun'da öldü.

12- Fransa Başbakanı Eduard Balladur'un davetlisi olarak Fransa'da bulunan Başbakan Tansu Çiller, Balladur ve Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile birer görüşme yaptı. Çiller görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Fransa ile ağırlıklı olarak ekonomik konuların görüşüldüğünü, ayrıca AB ile gümrük birliğine gidilmesi, Bosna sorununun çözümü ve AB ile 4. mali protokol sorununun çözümlenmesi konularında bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Başbakan Tansu Çiller Le Figaro'ya verdiği demeçte de, Avrupa'nın Türkiye'yi desteklememesi durumunda radikal islamcıların güç kazanacağını belirterek, Batı'nın Türkiye ile yakından ilgilenmesini istedi,

13- Türkiye ile KKTC arasında Çevre İşbirliği Protokolü Lefkoşa'da imzalandı. Çevre Bakanı Rıza Akçalı imza töreninde yaptığı konuşmada, savaş ve terörün çevre suçu sayılması için BM ve uluslararası kuruluşlar düzeyinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

14- Türkiye'nin, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki büyükelçiliğinin, karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sırasında isabet aldığı bildirildi. Kabil radyosunun yaptığı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'ye karşı mücadele veren Başbakan Gülbeddin Hikmetyar'a bağlı birliklerin roket saldırısı sırasında Türk ve İran elçiliklerinin hasar gördüğü belirtildi.

23 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk. Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Atatürkçü Düşünce Demeği Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Kızgınkaya Lozan Antlaşma-sı'nın 71'inci yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Tekirdağ'da yaptığı konuşmada hükümeti, Türkiye'nin başına gelmiş "tabii afet" olarak niteledi ve Başbakan Tansu Çiller'in mal varlığına ilişkin eleştirilerde bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, alınan son ekonomik kararlar ve siyasi gelişmelerle ilgili olarak İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Aktuna, hükümetin özelleştirme kararından vazgeçmediğini vurgulayarak, bu doğrultudaki çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek yeni kabine açıklanmadan bakanlık görevinin sona erdiğini söyledi ve kendi döneminde yapılan etkinlikler hakkında bilgi verdi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Orhan Erinç, İstanbul'da, basından sansürün kaldırılışının 86'ncı yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, yasalarda iyileştirme yapılmadığı için sansür uygulamasının bugün de devam ettiğini belirtti. Erinç, "Basın Yasası'nın özellikle Türk basınının üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallanan geçici maddelerini değiştirmeyi öngören tasarıya sahip çıkılmaması, hükümetin konuya olan duyarsızlığını ortaya koymaktadır" dedi.

6- Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Büyükelçi Umut Arık Ankara'da yaptığı açıklamada, TRT-1 yayınlarının bundan böyle Nahcıvan dahil tüm Azerbaycan'dan izlenebileceğini söyledi. Büyükelçi Arık, konuya ilişkin protokolün geçen hafta Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı, TRT ve PTT yetkilileri tarafından imzalandığını vurguladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Batman ve Hakkari'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 10'unun öldürüldüğü bildirildi.

8- Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı konusunda New York'ta yaptığı açıklamada, 'Yoğun çalışmalarımıza rağmen Güvenlik Konseyi üyeleri ile Irak'ı tatmin ede-

çek yazım şekli üzerinde mutabakat sağlayamadık" dedi. Batu, herşeye karşın temaslarına devam edeceğini de sözlerine ekledi.

9- Başbakan Tansu Çiller'in "Yasadışı PKK örgütünün Yunan hükümeti tarafından himaye edildiği ve Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Haluk Si-pahioğlu'nun PKK militanları tarafından öldürüldüğü" yolunda dün Paris'te yaptığı açıklamayla ilgili olarak, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Ve-nizelos Atina'da bir basın toplantısı düzenledi. Sözcü Venizelos, Çiller'in Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte bölücülerin Yunanistan'da himaye edildiklerine dair beyanının 'Türkiye'nin iç meselelerini dışarıya ihraç etme gayretinden kaynaklandığını" öne sürdü.

10- Bosna-Hersek'in güneyindeki Mostar kenti iki yıl süreyle, resmen AB'nin yönetimine girdi.

Bu arada başkent Saraybosna'da Sırpların BM uçaklarına yönelik saldırılarını sürdürdüğü bildirildi.

24 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sansürün kaldırılışının 86. yılı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen "Geleneksel Gazeteciler Günü" törenine katıldı. Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de değil, tüm dünyada basının, siyasal iktidarlarla arasının iyi olmadığına dikkat çekerek, "Ancak Türk mahkemeleri her türlü siyasal baskıdan uzak ve bağımsızdır. Günümüz Türkiye'sinde, ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelmiş suçların dışında düşünce suçu diye bir şey söz konusu değildir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Lozan Antlaşmasının 71. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, Lozan Antlaşması'nı Türkiye'nin kuruluş belgesi olarak niteleyerek, Türkiye'deki Kürtleri bir azınlık olarak niteleyen Batı'ya, 'Türkiye'de gayrimüslimler dışında azınlık yoktur. Türkiye Cumhu-riyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan bütün insanlar eşittir ve hep birlikte Türk milletini oluştururlar" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da yabancı misyon şeflerine bir davet verdi. Çiller davette yaptığı konuşmada, Türk dış politikasının değişTneyeceği-ni açıklayarak, Türkiye'nin terörizme karşı verdiği mücadelenin başarıya ulaştığını, bundan sonra anayasal ve yasal değişikliklere öncelik verileceğini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, hükümette yapılacak bakan değişikliği konusundaki görüşlerini Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşide açıkladı.

5- Yargıtay, hangi suçtan yargılanırsa yargılansın beraat gerekçesi ne olursa olsun mahkeme kararıyla aklanan herkese tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Buna göre gözaltına alınan ya da tutuksuz yargılanırken beraat eden herkes bu kararın kesinleşmesinin ardından dava açarak uğradığı maddi, manevi kayıplar karşısında kendisine tazminat ödenmesini isteyebilecek.

6- Devlet Bakanı Aykon Doğan İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan ekonomik paketinin 3 aylık sonuçları, kamu açıkları ve Eylül ayında yapılacak ödemeler hakkında bilgi verdi.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı açıklamada, KHK'leri iptal eden Anayasa Mahkemesi'nin eleştirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Oktay, "Bir yerde yargılama yapılıyorsa ve yargılamada belli sonuçlar doğacaksa

yürütmeyi durdurma kararı vermek de pek doğal olarak kaçınılmazdır. Anayasa Mahkemesi'nin varoluş nedenlerinin başında siyasal iktidarın hukuk dışı istemlerine engel olmak vardır" dedi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da yaptığı açıklamada, iktidarı eleştirdi. Erbakan ayrıca Lozan Anlaşması'nın 24 Temmuz'da yapıldığını hatırlatarak, bu anlaşmayla azınlıkların din hürriyetlerinin teminat altına alındığını aynı şeyin rnüslümanlar için de yapılması gerektiğini ileri sürdü.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 24Temmuz'un Türkiye'de işçi haklarının yasalaşmasının 31'nci yıldönümü" olduğunu belirterek, "Ancak bu çoktandır unutulan bir yıldönümüdür. Bu yıldönümüyle birlikte işçi hakları da, tüm çalışanların hakları da unutulmuştur" dedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğİ'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 28'i ölü olarak ele geçirildi.,

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili görüşlerinin yer aldığı söyleşisi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

12- Hindistan'ın kuzey doğusundaki Assam Eyaleti'nde müslümanların kaldığı bir kampa saldıran bölücü Bodo kabilesi mensuplarının 37 kişiyi öldürdüğü, 100 kişiyi de yaraladığı bildirildi.

25 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da yabancı konuklar onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, 'Türk dış politikası, çok yönlü ve çok yanlı olmayı sürdürecektir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Trakya'daki gezileri sırasında yaptığı konuşmalarda, hükümeti ve Çiller'i eleştirerek "Bu yıl seçim olmazsa, en geç gelecek yıl seçim olacak" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Akîuna, kabine değişikliği sonucu Dışişleri Bakanlığına getirildiği açıklanan Mümtaz Soysal ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, DYP'li millletvekillerinin, Başbakan hakkında verdikleri gensoruya destek istedi ve kabinenin üçte birinin yenilenmesi durumunda Anayasa gereği hükümetin güven oylamasına gitmesi gerektiğini söyledi.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz, partisinin İstanbul il örgütünde bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye'de yaşanan son siyasal gelişmeleri değerlendirdi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda Batı'nın "Siyasi Çözüm" empozelerine Avrupa Konseyi'nin almış olduğu milli onurumuzu zedeleyen kararlarına bazı siyasi partilerin katılır mahiyette olduklarını söyledi.

7- Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi, Suriye'nin, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Şam'da bulunduğu yolundaki kesin bilgileri reddetmesi üzerine In-terpol'e ayrıntılı dosya'gönderdi. DGM yetkilileri "Suriye, Apo'nun Şam'da bulunduğunu kabul etmiyor. Yasal prosedürü yerine getirmek için, biz de Interpol aracılığıyla Avrupa ülkelerinden istiyoruz" dediler.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, Şırnak'ın Cudi, Gabarve Namaz dağlarında gerçekleştirilen operasyonlarda 35 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ali Akbar Haşimi Rafsancani'nin resmi konuğu olarak İran'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Esenboğa Havalimanı'nında yaptığı basın toplantısında, Türkiye ve İran'ın özel ilişkilere sahip iki dost ve komşu ülke olduğunu, iki ülke ilişkilerinin sürekli gelişme içinde bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Tahran'da yaptığı açıklamada ise "Bu ziyaretim, öncelikle Türkiye ve İran arasındaki ilişkileri en üst düzeyde sürdürmek ve geliştirmek yönündeki siyasi irademizi ve arzumuzu teyid etmektedir" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Rafsancani ise iki ülke arasında devam eden ilişkilerin daha geniş çapta sürdürülmesi temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret Tahran'da Milliyet muhabirine yaptığı açıklamada da, kendisine hükümette kabine değişikliği ile ilgili şu ana kadar gelmiş bir şeyin olmadığını belirterek, "Bir iki bakan 'Biz istifa etmedik' demiş. Eğer istifa etmiyorsa azil keyfiyeti gelir. Azle de razı olmam" dedi.

10- Ürdün Kralı Hüseyin ile İsrail Başbakanı İzak Rabin Washington'da bir araya gelerek, İki ülke arasında süren düşmanlığa son veren ve Ortadoğu barış süreci çerçevesinde hazırlanan deklarasyonu imzaladılar.

11-Afganistan'da Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'yi devirmeye çalışan Başbakan Gulbeddin Hikmetyar ile Raşit Dostum'a bağlı güçlerce başkent Kabil'e düzenlenen saldırılarda 6 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Çin'in güneyinde meydana gelen sel felaketinde 35 kişinin öldüğü bildirildi.

26 TEMMUZ 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, SHP'nin kabinede değişiklik yapma konusunda özgür olduğunu belirterek "Hükümet protokolü, bize varmak istediğimiz hedefler konusunda çerçeve çizmektedir. Bu çerçeve içinde her iki parti kendi bakanlarını özgürce seçmekte serbesttir" dedi.

Çiller, özelleştirmeden ödün veremeyeceklerini de kaydederek üfke yararı için yerine getirilmesi gereken her şeyin yapılacağını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP'nin kabinede değişiklik yapması sonucu yaşanan krizle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Bakan değiştirmeyi bile beceremeyen bir hükümetin Türkiye'yi yönetmeye kalkışmasının utanç verici" olduğunu söyledi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler de Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, olayın "tam bir siyasi kaosa" dönüştüğünü ve devleti tahrip ettiğini söyledi.

3- Özelleştirme konusundaki Yetki Yasası'nın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesiyle doğan hukuki boşluğu doldurmak üzere hazırlanan yeni kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Erdal inönü, TBMM Genel Kurulu oturumunda gündem dışı yaptığı konuşmada, Irak ve Ürdün'e yaptığı gezi hakkında bilgi verdi, inönü, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ambargonun kaldırılması için kendilerinden yardtm istediğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kabinede bakan değişikliği ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, olayın bütün yönleriyle bir skan-dala dönüştüğünü bildirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın, bakan değişikliklerinin nasıl yapılacağını bilmediğini belirterek Başbakan Tansu Çiller'i bu koşullarda istifa etmeye ve yeni bir hükümet kurmaya çağırdı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Güvenlik güçlerince Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır'da düzenlenen operasyonlarda 21 teröristin öldürüldüğü, 6 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi. Ayrıca Mardin'in Ömerli ilçesinde baskın düzenleyen PKK'lıiarın bir eri şehit ettiği, 2 kişiyi de öldürdükleri belirtildi.

8- Gelibolu Yarımadası Milli Park alanında anız yakımıyla başlayan yangında 2 bin hektarlık ormanlık saha kül oldu. Söndürme çalışmaları sırasında alevler arasında kalan Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe hayatını kaybetti.

9- Resmi bir ziyaret amacıyla İran'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsanca-ni arasında gerçekleşen görüşmede, ekonomik alanda her iki ülke arasında ticaret hacminin artırılması ve sınır güvenliklerini tehdit eden terör karşısında işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Genel Sekreteri Shamsad Ahmet ile yaptığı görüşmede de, bölgesel ve ekonomik kuruluşların önemine değinerek, bunların birbirlerini tamamladıklarını ve yeni işbirliği olanakları yarattığını söyledi. Demirel, daha sonra İran'ın dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney ve İslaımi Danışma Meclis Başkanı Natık Nuri ile de biraraya gelerek görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İran'da katıldığı bir televizyon programında da kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Türkiye'nin laik bir ülke olduğunu ve laikliğin de müslümanlığı koruduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tahran'da bulunan Türk gazetecilerle hükümetin SHP kanadındaki bakan değişikliğinde eski bakanların istifası alınmadan yeni kabineye onay istenmesiyle yaşanan kriz hakkında sohbet etti ve konuyu değerlendirdi.

27 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Raf-sancani'nin davetlisi olarak yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Demirel, Esenboğa Havaatanı'nda düzenlediği basın toplantısında İran gezisini değerlendirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Aibay Doğu Silahçıoğlu'nun yaptığı açıklamada, bölücü eşkıyaya karşt sürdürülen yoğun operasyonlar çerçevesinde Kuzey Irak'taki Mezi bölgesine bir sınır ötesi hava harekatı düzenlendiği, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlt uçaklar tarafından düzenlenen harekatta 70'den fazla eşkiyanın öldüğü ve bölgedeki bir cephaneliğin tahrip edildiği bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, kabinenin SHP kanadındaki yapılan bakan değişikliğinin ardından gündeme getirilen "hükümet senaryoları" tartışmalarına değinerek, Tansu Çiiler'in içinde bulunacağı bir formüle destek vermeyeceklerini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yazjlı bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın istifa ettiklerini söyledi.

5- Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki 50. koalisyon hükümetinde SHP'li bakanlardan dokuzu yenilenirken, ikisi yer değiştirdi. Karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğü girdi.

Devlet Bakanı İbrahim Tez'in yerine Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Devlet Bakanı Türkan Akyol'un yerine Onay Alpago, Devlet Bakanı Mehmet Kahraman'ın yerine Sivas Milletvekili Azimet Köylüoğlu, Devlet Bakanı Erman Şa-hin'in yerine Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer, Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in yerine Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı'nın yerine Gaziantep Milletvekili Mustafa Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Hatay Milletvekili Nihad Matkap, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse'nin yerine Hatay Milletvekili Mehmet Dönen, Kültür Bakanlığı'na Adana Milletvekili Timurçin Savaş, Turizm Bakanı Abdülkadr Ateş'in yerine İzmir Milletvekili Halil Çulhaoğlu atandı.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, DYP Genel Merkezi'n-de yaptığı basın toplantısında koalisyonun SHP kanadında bakan değişikliği sırasında ortaya çıkan krizin hükümetin düşmesine neden olmayacağını söyledi.

7- ANAP Eskişehir Milletvekili Hüseyin Aksoy partisinden istifa etti.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı Tezcan Yaramancı düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen özelleştirmeye ilişkin kanun hükmünde kararnamelerin yasalaştırılması için gerekli düzenlemeleri, SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal ile birlikte hazırladıklarını belirterek, "Herhalde, bir anayasa uzmanın hazırladığı bir yasa, Anayasa Mahkemesi'n-den geri dönmez" dedi.

Yaramanct, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevine, özelleştirmenin altyapısını oluşturmak üzere geldiğini belirtirken, yasanın çıkmaması durumunda istifa edebileceği mesajını verdi.

9- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, ANKA ajansına yaptığı açıklamada, SHP kanadındaki kabine değişikliği ile Dışişleri Bakanlığı'na getirilen Mümtaz Soysal'm bu görevi yaparken, özelleştirmenin karşısında yer almasının koalisyon hükümetini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak yakınlarındaki Cudi Dağı'nda, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik köyü yakınlarında, Yüksekova ilçesi kırlık kesiminde, Bingöl'ün Kığı ilçesi Dallıca köyü yakınlarında olmak üzere toplam 28 terörist öldürüldü.

11- Türkiye ile Ukrayna arasında askeri alanda, eğitim, teknik ve bilimsel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çerçeve anlaşması imzalandı. Anlaşmayı, Genelkurmay Başkanlığında düzenlenen törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ın resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Ukrayna Savunma Bakanı Orgeneral Radetskiy Vitaliy Grigorovich imzaladı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Ga-li'ye bir mektup göndererek, Kıbrıs Türk ihraç ürünlerine ambargo kaldırılıncaya kadar görüşmelerden çekileceğini açıkladı. Denktaş, Avrupa Mahkemesi'nin aldığı bu kararın, BM öncülüğünde yürütülmeye çalışılan Güven Artırıcı Önlemler sürecine aykırı olduğunu belirtti.

13- Avrupa Birliği, Türkiye'den deniz ürünleri ithalatını yasakladı. Türkiye'ye döviz kazandıran balık dışı deniz ürünleri ihracatının engellenmesine ilişkin kararın, bu ürünlerde zehir olduğu ve sağlık sertifikası bulunmadığı gerekçesiyle alındığı bildirildi.

28 TEMMUZ 1994

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'İn başkanlığında İstanbul'da toplandı.

Görüşmelerden sonra MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, toplantıda, Türk savaş uçaklarının, uluslararası hava sahasında uçuşlarında başka bir ülkeye ait savaş uçağıyla karşılaşması durumunda uyacağı ve karşı tarafın da uymasını isteyeceği "Hava Angajman Kuralları" olarak isimlendirilen kurallar dizininin belirlendiği bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, güncel gelişmelere İlişkin görüşlerini aktardı. Ekonomide eylül sendromunun yaşanmayacağını belirten Aktuna, özelleştirme konusunda hazırlanan yeni çerçeve yasa teklifinin TBMM'den geçirilmesinin hükümet açısından hayati önem taşıdığını söyledi.

3- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Hayrettin Uysal Ankara'da' yaptığı yazılı açıklamada, SHP'nin üç yıla yakın bir zaman iktidar ortağı olarak benimsediği anlayışı kesin bir tutarlılıkla yığınlara anlatamadığını belirterek, "SHP'nin artık, solun, hem birleşmesine, hem de iktidar alternatifi olmasına engel olduğunu" ileri sürdü.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Cudi Dağı'nda sürdürülen operasyonlar sırasında iki güvenlik görevlisi şehit oldu.

Bu arada güvenlik güçlerince Şırnak, Bingöl, Bitlis ve Diyarbakır'da düzenlenen operasyonlarda da toplam 13 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

İstanbul'da da, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda, çok sayıda bombalama eylemini gerçekleştiren 4 kişi yakalandı.

5- Avrupa Mahkemesi'nin KKTC'nin AB ülkelerine ihracatını engelleyen kararı, İngiltere Yüksek Mahkemesi tarafından tescil edilmedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş kararı, "iyi ve olumlu bir gelişme" olarak değerlendirirken, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Atay Ahmet Raşit ise, "Kıbrıs Türk tarafının başarısı" olarak nitelendirdi.

6- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Bosnalı Sırpların BM konvoyuna ateş açmaları sonucu bir BM askeri öldü.

Bu arada Sırp Haber Ajansı Srna, parlamentonun, Temas Grubu'nun sunduğu barış planı konusunu yeniden değerlendirdiğini, plan konusunda 19 Temmuz'da benimsenen tutumun sürdürülmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Buna karşılık Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov, Bosnalı Sırpların, Rusya, ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa tarafından önerilen son barış planını 30 Ağustos'tan önce imzalayacaklarını söyledi.

7- İsrail'de günlük çıkan Haertz gazetesinin haberine göre, İsrail Başbakanı tzak Rabin, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher aracılığıyla Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a "Mısır modelini" yani Golan Tepeleri'nden tamamen, ancak aşamalı olarak geri çekilmeyi önerdi.

8- Cezayir'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 aşırı dincinin öldürüldüğü bildirildi.

9- Burundi İçişleri Bakanı Leonard Nyamgoma yaptığı açıklamada, Ruan-dalı mültecilerin yerleştirildikleri kamplarda son günlerde meydana gelen çatışmalarda 2 bin kişinin öldüğünü bildirdi.

29 TEMMUZ 1994

1- İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) aylık olağan meclis toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1994 yılının gelişmelerine bakarak karamsarlığa kapılmanın yanlış olacağını ifade ederek, geçmişten örnekler verdi ve ekonomideki çalkantının geçici olduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, kabinenin SHP kanadındaki değişiklik sonrasında ilk toplantısını yaptı.

Başbakan Tansu Çiller yeni bakanlara, 50. hükümetin bu güne kadar gerçekleştirdiği icraatlar konusunda bir brifing verdi. Başbakan Çiller, ekonomik konulara ilişkin bilgi verirken, Dünya Bankası1 nın, istikrar tedbiri uygulayan 26 dünya ülkesi arasında, 3 ayda aldığı mesafeyi dikkate alarak Türkiye'yi en başarılı ülke seçtiğini bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinden istifa eden 2 milltevekili ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, gelişmelerin kendisi için sürpriz olmadığını belirterek, "Türkiye'de siyasetin ne kadar kirlendiği bu gelişmelerle ortaya çıktı. Bunlar bizim için faydalıdır. Çünkü ANAP'm direnme gücü ortaya çıkıyor. Partimiz böyle bir durumdan yıpranarak değil, güçlenerek çıkacaktır" dedi.

4- SHP Genel Başkanı va Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın PM toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, kabine değişikliği konusunda yaratılan bunalımın sorumlusunun kendisinin olmadığını belirterek, "Yapay bir kriz yaşandı. Bu krizin yaratıcısı ben değilim. Çözeni de ben olmadım, Değişiklik, gelenekler uyarınca yapılmıştır. Hiçbir eksiği yoktur" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, ABD Senatosu Konferans Komitesi'nin, Türkiye'ye yapılması öngörülen güvenlik yardımından yüzde 10'luk bir bölümü ertelemesi konusuyla ilgili olarak, "Türkiye'ye sağlanan güvenlik yardımı, ABD ile Türkiye'nin ortak savunma gereklerinden ve karşılıklı menfaatlerinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla söz konusu koşulların bu destek ile hiçbir ilgisi yoktur" dedi.

Ataman, ABD'nin yardıma bağladığı koşulların, Türkiye'nin insan haklarını koruma ve Kıbrıs konusundaki çabalarını etkilemesinin söz konusu olamayacağını bildirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, halen görüşülmekte olan özelleştirme yasa önerisini eleştirerek, "Ekonomik değer taşıyan tüm devlet işletmelerinin gelişigüzel elden çıkarılmasına olanak sağlandığını ve özelleştirme gelirlerinin yatırım için değil, bütçe açığını kapamak için kullanılmasının amaçlandığını" söyledi.

7- ABD Kongresi, 1995 mali yılında Türkiye'ye verilmesini önerdiği dış yardımı onayladı. Temsilciler Meclisi ve Senato Genel Kurulu'nda kabul edilen tasarıları ele alan Uzlaştırma Komitesi, Türkiye'ye verilecek askeri yardım kredisinin yüzde 10'luk diliminin şarta bağlanmasını kararlaştırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kürt sorununun "sadece askeri bir sorun olmadığını" belirterek, Türkiye Kürtlere el uzatmalıdır ve onların da yönetim mekanizmasına katılabileceği yollar bulunmalıdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Christopher sözlerine devam ederken, "Laik bir Türkiye'nin, aşırı İslamcı güçler tarafından etkilenmemesi ve korkutulmaması bizim için çok önemlidir. Bu konu üzerine, Türkiye'nin durumunu gözeterek ve insan haklan konusuna önem verilerek gidilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

8- İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD'den oluşan Bosna Temas Grubu tarafından, son barış girişiminin dün Bosnalı Sırplarca reddedilmesi üzerine, Yugoslavya ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'ya uygulanan uluslararası ambargonun daha da sıklaştırılmasını öneren bir karar tasarısı hazırlandı.

9- ABD, Haiti'ye müdahele konusunda hazırladığı karar tasarısını Güvenlik Konseyi'ne sunmadan önce Beyaz Saray Sözcüsü Dee Myers tarafından yapılan açıklamada, "Hedefimizin, ülkede demokrasi rejiminin kurulması ve sürgündeki Devlet Başkanı Jean Bertrant Aristide'nin iktidara dönüşü olduğunu daha önce de belirtmiştik. Hedefte bir değişiklik yok. ABD, ulusal çıkarları doğrultusunda harekete geçme seçeneğini gözden çıkarmıyor" denildi.

30 TEMMUZ 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Orman Bakanı Hasan Ekinci ile birlikte Çanakkale'ye giderek Gelibolu Yarımadası1 nda yanan 3 bin hektarlık alanda incelemelerde bulundu. Demirel, yaptığı konuşmada, yangından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, oluşan tahribatın giderilmesi için "seferberlik" çağrısında bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul'da yapımı tamamlanan Halkalı 2. Etap'taki 3094 konutun anahtar dağıtım törenine katıldı. Başbakan Çiller törende yaptığı konuşmada, dar gelirli vatandaşların üzerindeki ekonomik sıkıntıyı, gelir düzeyi daha yüksek olanlara bölüştürerek, daha başarılı çalışmalar yapmayı amaçladıklarını anlattı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Ziyaret sırasında gazetecilerin terör konusundaki sorularını yanıtlayan Güreş, terörün, eylül ya da ekimde gündemin ikinci sırasına ineceğini, Doğu ve Güneydoğu'ya başka şekilde yaklaşılacağını dile getirerek, "Bölgenin sosyal reforma gereksinmesi var" dedi.

4- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme yasa teklifinin yasalaşmadan TBMM'nin tatile girmesi ile ilgili olarak soruları yanıtladı. Mevcut yasalar çerçevesinde özelleştirme faaliyetlerinin de devam edeceğini söyleyen Doğan, Kamu Ortaklığı Fonu çerçevesinde yapılacak ödemelerin idare tarafından yapılabileceği gibi aynı zamanda Hazine'nİn de bu görevi üstlenebileceğini sözlerine ekledi.

5- Eski milletvekillerinden Ekrem Paksoy Bursa'da öldü.

6- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'la ilgili olarak İngiltere tarafından hazırlanan karar tasarısını kabul etti. Kararda, Kıbrıs'ta çözümün, "kısmen veya tamamen başka bir ülkeyle birleşmeyi, bölünmeyi veya ayrılmayı öngörmeyeceği" vurgulandı.

Bu arada Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'Türk tarafının girişimleri sonucu kararda, Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) sürecine yabancı unsurların mümkün olduğunca az yer almasının sağlandığını" bildirdi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin bu gelişmeleri olumlu karşılamasına karşın Kon-sey'in, GAÖ paketinin uygulanmasını mümkün kılacak bir işlemi gerçekleştiremediğini söyledi.

7- İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD'den oluşan Bosna Temas Grubu dışişleri bakanları, Bosnalı Sırpları bir anlaşmaya zorlamak için alınabilecek önermeleri tartışmak üzere Cenevre'de bir araya geldiler. Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, BM Güvenlik Konseyi'ni, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya'ya uygulanan ambargoyu daha da ağırlaştırmaya çağırma kararı alındığı belirtildi. Ortak bildiride ayrıca, halen geçerli olan ambargonun tam olarak uygulanması için de gerekli önlemlerin alınacağı vurgulandı.

8- Moldova Parlamentosu tarafından, Gagavuzlara özerklik tanıyan yasanın dün kabul edildiği bildirildi.

31 TEMMUZ 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Tekirdağ'da yaptığı açıklamada, kendisinin ve partisinin hakstz eleştirilerle karşı karşıya kaldığını belirterek, bürokrasideki değişimlerin normal karşılanması gerektiğini söyledi. Karayalçın, ayrıca son bakan değişiklikleri ve solda birlik konularındaki görüşlerini dile getirdi. Karayalçın bir soru üzerine, ABD'nin, Türkiye'ye verdiği kredi yardımını koşula bağlamasını ve bir bölümünü kesmesini doğru bulmadığını, koşullu yardımın kabul edilmeyebileceğini söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, MHP'nin 1992 yılı kesin hesaplarını incelerken parti yöneticilerinin özel giderlerinin genel merkez bütçesinden ödemesi nedeniyle, partinin 42 milyon 135 bin 427 liralık malının Hazine'ye devredilmesine karar verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan inceleme sonuçlarına göre, MHP'ce gerçekleştirilen bu durum Siyasi Partiler Yasası'na uygun bulunmadı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'ye yönelik dış politikalarını eleştirdi. Ecevit, ABD'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özerk bir Kürt bölgesi oluşturmak için bir araç olarak kullandığı "Çekiç Güc"e Türkiye'nin gönüllü katkısını sürdürdüğüne dikkat çekti.

4- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan'ın solda birlik arayışlarına ilişkin görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Konya'da sanayici, işadamları ve meslek odaları temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Denktaş burada yaptığı konuşmada Türk sanayici ve işadamlarını Kıbrıs'a yatırım yapmaya çağırdı.

6- BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorununa ilişkin 939 "sayılı kararı, KKTC'de tepkiyle karşılandı. Başbakan Hakkı Atun kararı tek taraflı olarak nitelerken, Dışişleri ve Savunma Bakanı Atay Ahmet Raşit de, Güven Arttırıcı Önlemler paketiyle hedeflenen yararları ortadan kaldıran Avrupa Adalet Divanı'-nın ambargo kararının, 939 sayılı kararla çeliştiğine dikkat çekti.

7- BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin BM önderliğinde Haiti'ye askeri müdahalede bulunmasını onayladı.

8- Cezayir'de aşırı dinci lider Abdülkadir Hattab'ın, karısı ve 9 taraftarıyla birlikte bir mağarada ölü bulunduğu bildirildi.

9- Bangladeş'te, yazar Teslime Nesrin'in idamını isteyen aşırı dinciler ile laikliği savunan gruplar arasında ülke genelinde meydana gelen olaylarda 200 kişinin yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106