19.6.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1994

1 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna ile imzalanan Ortadoğu petrolünün bölgeye taşınmasını içeren Ceyhan-Karadeniz petrol boru hattı projesine ilişkin protokolün ikili ilişkilere yeni boyut kazandırdığını söyledi. Demirel, yılda 40 milyon ton ham petrolün 700 kilometre uzunluğundaki boru hattından akıtılacağını, Türkiye'nin bundan yılda 400 milyon dolar kazanacağını söyledi.

Yumurtalık-Samsun arasında kurulacak boru hattının finansmanının Ukrayna tarafından sağlanacağı bildirildi.

2- Yargıtay, Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, İSKİ davasında beraat ve yargılamanın durdurulması yolundaki kararların bozulması için yaptığı başvuruyu reddetti.

Oktay, isteminin reddedilmesi üzerine yaptığı konuşmada "Bir kısım basın organlarında, İSKİ skandali davasına müdahale ettiğim ileri sürüldü. Böyle bir müdahele olmadı, bizim hukuk anlayışımız gereği de olamaz. Basındaki yeni iddialar nedeniyle yargılamanın tekrarlanması için kendi partimin aleyhine bile olsa yeniden yargılama için Yargıtay'a başvurduk, ancak başvurumuz belirtildiği gerekçelerle reddedildi" dedi.

3- Interpol'ün Antalya'da yapılan ve 14 Avrupa ülkesinin temsilcisinin katıldığı uluslararası toplantının açılışında konuşan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Avrupalı uzmanlara, ülkelerinin PKK terörüne karşı Türkiye'nin yanında olmaları çağrısında bulundu. Uyuşturucuyla mücadelede ülkelerin dolaylı olarak PKK terörüyle de ilgilenmeleri gerektiğini vurgulayan Menteşe, uyuşturucu madde kaçakçılığının PKK terörünün yegane finans kaynağı olduğunu belirtti.

4- Bakanlar Kurulu'na bankalar konusunda Kanun Hükmünde Kararnamelerle düzenleme yapma olanağı sağlayan üçüncü yetki yasası TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı TBMM'deki makamında ziyaret eden RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin anayasa değişikliklerini desteklemeyeceğini belirterek, Yılmaz'ın da aynı görüşte olduğunu açıkladı.

Yılmaz, muhalefet partileri arasındaki bu tür görüşmelerin faydasına inandığını belirterek, "Özellikle Türkiye'nin meselelerinin ağırlaştığı ve hükümetin aciz kaldığı bir dönemde TBMM'de grubu bulunan muhalefet partilerinin görüşmesini daha da olumlu buluyorum" dedi. Erbakan da "Milletin ezildiği, kurtuluş ümidinin kalmadığı bir dönemde görüş teatisinde bulunmak istedim. Artık koalisyon partilerinin içinde bile bu koalisyondan bir sonuç alınamayacağı fikri yaygın hale gelmiştir" diye konuştu.

6- Ali Baransei başkanlığında toplanan Radyo Televizyon Üst Kurulu, yasada öngörülen 4 aylık geçiş sürecinde yapılacak işleri düzenlemek için 1, sürekli çalışmak üzere de 4 ihtisas komisyonu oluşturulmasını karara bağladı.

7- Diyarbakır ve Batman'da eyleme katıldığı belirtilen Hizbullah örgütü'-nün 35 mensubu hakkında Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. DGM Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklardan 15'i hakkında idam cezası verilmesi istendi.

8- Sivas'ta 2 Temmuz'da 37 kişinin yaşamını yitirdiği olaylarla ilgili Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen davadan 13 sanık daha tahliye edildi.

9- Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, yayınladığı bir haberde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle Hürriyet gazetesini 750 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığı'na üçüncü kez seçilen Yalım Erez, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin hazırladığı 5 Nisan istikrar paketini TOBB olarak sonuna kadar destekleyeceklerini açıkladı. Erez, "Başbakan ve hükümetin, terörde gösterdikleri başarıyı, ekonomik terörde de göstereceklerine inancımız tamdır" dedi. Bugün ekonominin yaşadığı bunalımdan iktidardaki hükümetin sorumlu olmadığını, sorunların geçmiş on yılın birikimi olduğunu savundu.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin açıklamasına göre, Hakkari ilinin Aladüzü bölgesinde 38, Siirt'in Baykan ilçesinde 12, Şırnak'ın Silopi ilçesi Ova-köy sınır bölgesinde de 6 olmak üzere toplam 56 terörist öldürüldü. Operasyonlar sırasında 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Operasyonlarda çok sayıda silah, roketatar ve el bombası ele geçirildiği bildirildi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali, Kıbrıs'ta Güven Artırıcı Önlemler Paketi'ne ilişkin raporunu dün Konsey'e sundu. Gali, son Kıbrıs raporunda Türk tarafını "uluslararası toplumun isteklerine karşı gelmekle" suçlayarak, bundan sonra atılacak adımlar konusunda Güvenlik Konseyi'ne alternatif yollar önerdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Güvenlik konseyine sunduğu Kıbrıs'la ilgili raporunda, Kıbrıs Türk tarafının iyi-

niyetli yaklaşımını ve önerilerini dikkate almadan önyargılı davrandığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs sorununun baskıyla çözümlenemeyeceği ve Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs'ta haksız bir uygulamaya izin vermeyeceği belirtildi. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, KKTC'nin gösterdiği tüm özveriye ve uzlaşma çabalarına karşın BM Genel Sekreteri'nin bu aşamada yayımladığı raporun "haksız bir tavır" olduğunu belirtti.

13- Bosnalı Sırpların Tuzla havaalanını dün bombaladıkları bildirildi. BM Bosna Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi olayı duyduktan sonra yaptığı açıklamada, yapılması planlanan Cenevre görüşmeleri öncesinde Tuzla havaalanının bombalanmasının görüşmeleri baltalama amacını taşıdığını belirterek, Sırp lider Radovan Karadziç'i kınadığını söyledi.

14- NATO üyesi ülkelerle Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi (KAİK) katılımcısı eski Doğu Bloku ülkeleri arasında işbirliğine yönelik olarak oluşturulan Barış için Ortaklık (BİO) Anlaşması, Kırgızistan tarafından da imzalandı.

15- Pakistan'da son üç gündür etkili olan sıcak hava yüzünden 37 kişinin öldüğü belirtildi.

2 HAZİRAN 1994

1- Başbakan Tansu Çiler, Avusturya'da yayımlanan haftalık News dergisinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'de terör konusunda Batılı basın yayın organlarının taraflı davrandığını, teröre karşı mücadelenin Türkiye gerçeğinin sadece küçük bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Çiller'in isteği üzerine özel okul ücretlerinin ele alındığını açıkladı. Toplantıda PKK'ya yönelik operasyonların değerlendirildiğini belirten Aktuna, teröre karşı verilen mücadele çerçevesinde Milli Güvenlik Kurulu'nün tavsiye kararı dikkate alınarak 19 Temmuzda süresi sona erecek 10 ildeki olağanüstü hal uygulamasının, 4 ay daha uzatılmasına ilişkin kararnamenin TBMM'ye sevk edilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

3- Kadın sorunlarından sorumlu Devlet Bakanı Türkan Akyol Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Fas'ın Marakeş kentinde katıldığı "Kadın İçin Barış, Barış İçin Kadın" konulu toplantı hakkında bilgi verdi. Akyol, "Konferansta, aşırı dindarlığın, özellikle Cezayir'de, kadın ve barış üzerindeki olumsuz etkisi vurgulandı. Kadın aşırı dindarlıktan olumsuz etkileniyor. Toplantıda dindarlığın aşırılığı ile baskının topluma getireceği zararlar dile getirildi" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman ile Dışişleri Bakanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Yalım Eralp, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, 9-10 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak olan Kuzey Atlantik Dışişleri Bakanları Toplantısı ile Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi (KAİK) Bakanlar Toplantısı hakkında bilgi verdiler.

5- Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, SHP İstanbul il merkezinde düzenlenen basın toplantısında, soldaki birliği sağlamaya yönelik bir adım olarak Beykoz belediye başkan adayı Şevket Arıkan'ın adaylıktan çekildiğini açıklayarak, "Birlik için seçim bölgelerinde hangi sol parti birinci ise o partinin desteklenmesini isteyeceğiz. Artık soldaki öteki partilere çağrıda bulunmuyoruz. Sol seçmene çağrıda bulunuyoruz" dedi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, muhalefet cephesi oluşturma arayışları çerçevesinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu parlamentoda ziyaret ederek bir süre görüştü. Erbakan, görüşmeler öncesinde "ülkeyi felaketten nasıl kurtaracakları" konusun-

da görüş alışverişinde bulunacaklarını söylerken; CHP lideri Deniz Baykal da toplumun, parlamentonun desteğine sahip olmadığını vurgulayarak, "Bu konuyu parlamentodaki partiler değerlendirerek çıkış yolu konusunda görüş oluşturmaya çalışacaklar. Bu ülke hepimizin' dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin son Kıbrıs rapounu eleştirerek, "Amaç Kıbrıs'ta Türklerle Rumları uzlaştırmak değil, kuzuyu kurda yedirmektir" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Karakuyu, BM Genel Sekreteri'nin hazırladığı raporun önyargılı ve Rumların beklentisi doğrultusunda hazırlandığını belirterek, "Kıbrıs'ta baskı yaparak olumlu sonuç almak mümkün değildir" dedi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış ise Konsey'e sunulan raporun BM'den çok Yunanistan'ın ve Kıbrıs Rum yönetiminin görüşlerini yansıttığını söyledi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında petrol ürünlerinde ortaya çıkan "çifte fiyat" uygulamasını eleştirdi.

9- Türkiye Noterler Birliği'nin 23. Olağan Kongresi Ankara'da başladı. Kongreye, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Anayasa Mahkemesi'nin bazı üyeleri, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Kenan Doğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav ve diğer ilgiler katıldı. Kongrede, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ile Adalet Bakanı Seyfi Oktay birer konuşma yaptılar.

10- Hazinenin satışa çıkardığı üç ay vadeli yüzde 50 dönem faizli bonoların 10 trilyon liralık ikinci dilimi kamu bankaları ve İş Bankası aracılığı ile halka satıldı.

11- DEP Şanlıurfa İl Başkanı ve Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) MKYK üyesi Muhsin Melik ve şoförü Mehmet Ayyıldız, Şanlıurfa'da uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldürüldüler.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Hakkari, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt'te güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 26 terörist öldürüldü, 6 teröristin de cesedi bulundu. Çatışmalarda 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

13- TRT Genel Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı görevini uzun bir süre birlikte sürdüren Prof.Dr. Tayfun Akgüner, dekanlık görevinden istifa etti.

14- Tükiye'nin organize ettiği ve Antalya'da yapılan "Avrupa'da Terör-U-yuşturucu Bağlantılı Interpol Çalışma Grubu Toplantısı" sona erdi. Toplantının kapanışı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, toplantıya Terör, Kaçakçılık, Interpol ve Dışişleri daire başkanlarından uzmanların yanı sıra, 19 ülke ve Interpol Genel Sekreterliği'nden 63 delegenin katıldığını bildirdi. Ağar, "Interpol de PKK'yı yasa dışı örgüt olarak kabul etti" dedi.

15- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Moldova gezisinin ikinci gününde Komrat'ta Gagavuz halkına hitaben yaptığı konuşmada, Moldova ziyareti sırasında, ikili ilişkilerin daha ileri götürülmesine yönelik projeler üzerinde durduklarını belirtti. SSCB'nin çökmesiyle gerek zihinlerde, gerek halklar ve devletler arasında pek çok engelin ortadan kalkmasının mümkün hale geldiğine işaret eden Demirel, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve piyasa ekonomisinin uygulama sınırlarının genişlediğini belirtti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Demirel'e Moldova gezisi sırasında Komrat Üniversitesi'nde düzenlenen törenle fahri doktorluk unvanı verildi.

16- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk'in, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı için temaslarda bulunn.ak amacıyla gittiği Fransa'dan sonra ABD'nin başkenti Washington'a geçerek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott ve Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nin üst düzey yetkilileriyle de görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

17- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve Kıbrıs Türk tarafını şiddetle suçlayan raporu, Ada'nin her iki kesiminde de değerlendiriliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği'nin Lef koşa Temsilcisi Jean Derisburg ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Tugay Uluçevik'i ayrı ayrı kabul etti. Denktaş, görüşmelerde "tek yanlı" rapora rağmen, Türk tarafıyla ABD ve BM temsilcileri arasında varılan mutabakatın, 21 Mart belgesine eklenmesi durumunda "Güven Artırıcı Önlemler" paketi görüşmelerinin devam edeceğine ilişkin önerilerinin hala geçerli olduğunu söyledi.

18- İsrail, Lübnan'ın Bekaa Vadisi'ndeki Hizbullah mevzilerini bombaladı. İsrail Dışişleri Bakanı Fares Bweiz olay sonrası yaptığı açıklamada, saldırı sırasında en az 45 Hizbullah gerillasının öldüğünü, 85 kişinin de yaralandığını söyledi. Bu arada Hizbullah militanlarının saldırıya misilleme olarak İsrail'in kuzeyindeki kasabalara roket saldırısında bulunduğu açıklandı.

Saldırı sonrasında Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi 'nin başkanlığında

toplanan Lübnan Savunma Konseyi, BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırma kararı aldı.

Öte yaandan BM Genel Sekreteri Butros Gali, İsrail saldırısının ardından yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'da böylesine kritik bir dönemde şiddete başvurulmasını üzüntüyle karşılıyorum" dedi.

3 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 4 günlük Ukrayna ve Moldova ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da ortaklasa düzenledikleri basın toplantısında, önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek 4 maddelik anayasa değişikliği paketi konusunda bilgi verdiler.

3- Başbakan Tansu Çiller, DYP Kadın ve Gençlik İşleri Başkanlığı'nın Ankara'da düzenlediği, Kadın ve Gençlik Komisyonları temsilcilerini istikrar paketi hakkında bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, gençlerin ve kadınların politikaya girebilmeleri için anayasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Azeri-Ermeni savaşını önlemeyi amaçlayan BM Barış Gücü'ne Türkiye'nin de asker vermesini ve bu gücün Erzurum'da üslenmesini benimsedi. Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe hazırlanan tezkerenin TBMM'ye sevkedileceğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği'ne bağlı ANAP'lı belediye başkanlarının katıldığı toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada, önceki gün RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmenin basın tarafından yanlış değerlendirildiğini vurgulayarak, RP ile aralarında benzerliklerin bulunmasının olanaksız olduğunu söyledi. Yılmaz, "RP Türkiye'deki sisteme karşı olan bir partidir" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal istanbul'da bazı fabrikaları ziyaret ederek işçilerle görüştü. Baykal, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, hükümet tarafından 5 Nisan'da açıklanan ekonomik kararları, üretime ve yatırıma inanmayan felsefenin iflası olarak değerlendirdi.

7- YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam İstanbul'da yaptığı açıklamada, üniversitelerin büyük sorunlarının çözüme kavuşturulduğunu, ancak üniversiteye girişlerin sınavsız olmasının şimdilik mümkün olmadığını söyledi.

8- Ankara Cumhuriyet Basın Savcılığı'nda, İnterstar özel televizyon kuruluşunda yayınlanan "Objektif" adlı haber programında, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile SHP'nin tüzel kişiliğine hakaret edildiği gerekçesiyle, program yapımcısı ve sunucusu Kadir Çelik hakkında üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

9- Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 23 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda üç güvenlik görevlisi şehit oldu.

10- Kürt kökenli işadamı Savaş Buldan ve iki arkadaşı kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Moldova Devlet Başkanı ile Başkent Kişinev'de düzenlediği basın toplantısında Rusya ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, Rusya'nın bölgede büyük bir devlet ve Türkiye'nin komşusu olduğunu belirterek, Türkiye'nin Rusya ile 500 yıllık diplomatik ilişkileri vardır. Dostluk ve işbirliği anlaşmasını Yelisin ile birlikte imzaladık. Rusya'nın Türkiye için tehdit oluşturduğu iddiaları kabul edilemez" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hazırlamış olduğu son Kıbrıs raporunda Rauf Denktaş ile ilgili suçlayıcı ifadeler bulunmasını eleştirerek, "Denktaş'a hem bayrağı hem de toprağı ver diyorlar. Bu kesinlikle mümkün değil. Bugüne kadar getirilen çözümler sonuç vermemiştir, yeni çözümler üretilmesi gerekir" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Kıbrıs ile Türkiye arasında bir "Özerklik Anlaşması" imzalanması yolundaki açıklamasını olumlu bulduğunu söyledi.

13- Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in Rusya ile ilgili olarak Türk basınında yer alan demeci eleştirilerek, bu açıklama "Rusya ile Türk yönetimi arasında, ikili ilişkilerin dostluk ve partnerlik düzeyine yükseltilmesi anlayışına aykırıdır" denildi. Moskova, Türk Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasının, Türkiye'nin resmi görüşünü yansıtmadığını ümit ettiğini bildirdi. Güreş'in basında yer alan açıklamasında, Rusya'nın Türkiye için soğuk savaş döneminden daha büyük bir tehlike taşıdığı belirtilmişti.

14- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigori Karasin, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, "Boğazlar" konusundaki tartışmanın karşılıklı işbirliği içinde çözümlenebileceğini söyledi.

15- ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, Washing-ton'da düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Körfez Savaşı sırasında asker göndermeyi önermediğini, kendilerinin de Türkiye'den böyle bir talepte bulunmadıklarını ve Suudi Arabistan'ın Türk Askeri istemediğini söyledi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Yunanistan Dışişleri Bakanı Karo-

las Papulyas ile Moskova'da biraraya geldi. Görüşmede Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin ele alındığı bildirildi.

17- Kuzey İrlanda'da İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA) terörüne karşı mücadeleyi yürüten 25 üst düzey polis yetkilisi ve askeri istihbarat subayı, kendilerini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu öldü.

18- İç savaşın sürdüğü Yemen'de güneye ve kuzeye bağlı birliklerin, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısını kabul etmelerine rağmen Aden çevresinde yeniden çatışmalara başladığı belirtildi.

19- Endonezya'da Cava adasının güneyinde meydana gelen depremde 117 kişinin öldüğü bildirildi.

20- Etiyopya'nın güneyindeki Omo eyaletinde, iki ay içinde beş bin kişinin açlıktan öldüğü bildirildi.

4 HAZİRAN 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Avrupa'da yayın yapan ve Türkiye'den de izlenen MTV televizyon kanalında dün gece yaptığı konuşmada, teknik olarak hazır olan Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin Avrupa'ya önemli katkılar sağlayacağını vurgulayarak, "Eğer AB, Türkiye'nin üyeliğini, Müslüman bir ülke olduğu için reddederse, bu AB'yi Hıristiyan klubü haline getirir. İslami köktendincilik Avrupa sınırlarına dayanırsa, Avrupa yeni bir Berlin duvarı inşa etmek zorunda kalır. Türkiye, AB'ye tam üye olarak, olası bir çatışmanın ardından, Ortadoğu ile Avrupa arasında oluşabilecek bir duvarın yükselmesini önler" dedi.

2- SHP İzmir Milletvekili Erdal İnönü Milliyet gazetesine, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı sıfatıyla DYP ve ANAP'lılardan oluşan bir heyetle gittiği İsrail'deki temasları hakkındaki görüşlerini değerlendirdi. İnönü, İsrail'de, Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ve Başbakan İzak Rabin ile görüştüğünü belirterek, İsrail'in Türkiye ile iyi ilişkiler ve işbirliğine önem verdiğini söyledi. İnönü, İsrail'in bölgede barışı arzuladığını da sözlerine ekledi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının (HDTM), "Hazine Müsteşarlığı" ve "Dış Ticaret Müsteşarlığı" olmak üzere iki ayrı müsteşarlığa bölünmesi konusundaki karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Kıbrıs konusunda Türk tarafına yönelttiği ağır ve haksız suçlamaların ardından, ABD'nin ortamı yumuşatma çabalarını "danışıklı bir oyun" olarak değerlendirdi. Türkiye ve KKTC'nin bu oyuna gelmeleri durumunda, önümüzdeki yıl Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin, AB'ye tam üyelik sürecine gireceğini kaydederek, "AB, Kıbrıs'ta 20 yıldır kökleşmiş olan iki ayrı devlet gerçeğini göz ardı ederek, Rumların tüm Kıbrıs'ta serbest dolaşım ve yerleşim hakkını dayatacaktır. Ancak böyle bir oyunu bozmanın yolu, Türkiye ile KKTC arasında bir özerklik anlaşması yapılmasıdır" dedi.

5- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gülcegün, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bazı muhalefet partililerinin, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile yaptığı son görüşmeler ile ortaya çıkan tutumlarını eleştirdi. Gülcegün, ANAP ile RP'nin demokrasi düşmanlığında kolaylıkla bir araya geldiklerini ileri sürerek, "ANAP ve RP genel başkanlarının hükümeti düşürme ve demokratikleşmeye direnme yönünde başlattıkları işbirliğine SHP'den de destek bulacakları yönündeki açıklamaları ciddiye bile alınamaz" dedi.

6- DİE, mayıs ayı fiyat artış oranlarını açıkladı. Açıklamaya göre, artış oranları toptan eşya fiyatlarında yüzde 9, tüketici fiyatlarında yüzde 10 olarak gerçekleşti. Bu rakamlara göre yıllık artış oranları da toptan eşya fiyatlarında yüzde 138, tüketici fiyatlarında yüzde 117 oldu.

7- Konrad Adenauer Vakfı ve Türk Demokrasi Vakfı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Avrupa-Arap Diyalog Programı çerçevesinde İstanbul'da düzenlenen Eğitim, Eğitim Reformu ve Sosyal Değişim Konferansı'na Arap ülkelerinin eğitimcilerinin yanı sıra Macaristan, İtalyan, Özbekistan, Kazakistan, Alman ve Türk öğretim üyeleri de katıldı.

Sempozyumda, Arap ülkelerinin eğitim sistemi ile kökten-dinci akımların bu ülkelerdeki rolü ve kendi ülkelerindeki eğitim sorunları ele alındı.

8- Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'ndaki petrolün çekilerek boru hattının kurtarılmasıyla ilgili olarak iki gündür Washington'da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenledi. Sanberk, Türkiye-lrak Petrol Boru Haiti'nin zarar görmekten kurtarılması yönünde ABD yönetimi ile "mutabakat sağlandığını" bildirdi.

Dışişleri Müsteşarı, temasları sırasında, ABD Temsilciler Meclisi'nin, Türkiye'ye verilecek dış yardım kredilerinin yüzde 25'inin, insan hakları ve Kıbrıs konularıyla bağlantılı olarak askıya alınması yolundaki kararını da gündeme getirdiğini belirterek, "Kongrede farklı düşünenler olabilir. Ama yönetim olarak çok daha enerjik bir tutum bekliyoruz" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün gerçekleştirilen KKTC Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türk ve Rumların yüz yüze konuşmaları gerektiğini belirterek, "Karşılıklı saldırmazlık anlaşması yapılmasını ve bunun yaratacağı hava içerisinde garanti anlaşması baki kalmak kaydıyla silahsızlanmaya gidilmesini" önerdi.

10- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu dün akşam devlet televizyonu ET-1'e bir demeç verdi. Papandreu, Yunanistan'ın Türkiye ile bazı alanlarda işbirliği ve olumlu hareketleri içeren bir diyalogu inceleyebileceğini belirterek, böyle bir olayın gerçekleşebileceğini söyledi. Bu arada Yunanistan için en önemli dış sorunun Türkiye ile ilişkiler olduğunu ve ülkesinin dikkatini özellikle Türkiye üzerinde toplaması gerektiğini söyleyen Papandreu, 'Türkiye büyük bir askeri güçtür" dedi.

11- BM Bosna Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi'nin bir süre önce Sırp askerlerinin Goradze'den çekilmemeleri halinde Cenevre'deki barış görüşmelerinin

iptal edileceğini açıklaması üzerine, Bosnalı Sırpların Goradze'yi kendilerine tanınan süre sona ermeden tamamen boşalttıkları bildirildi.

12- Kırgızistan, AGİK'e resmen üye oldu. Kırgızistan Devlet Başkanı As-kar Akayev, Paris'te düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinin AGİK'e kabul edilmesinin "demokrasi ve özgürlük prensiplerini ve insan haklarının önemini" garanti ettiğini söyledi.

5 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, New York Times gazetesine verdiği demeçte, Kuzey Irak'ın Irak'tan kopmasının doğru olmadığını söyledi. Demirel, Kuzey Irak'taki Kürtleri korumak üzere oluşturulan "Çekiç Güç"ün bölgede ekonomik ve siyasi yönden bir takım sorunlara neden olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, geçen hafta yapmış olduğu Ukrayna ve Moldova gezileriyle ilgili söyleşisi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Çevre Günü dolayısıyla Çevre Bakanı Rıza Akçalı başkanlığındaki bir heyeti kabul ederek Ulusal Çevre Andı'nı imzaladı. Bu arada TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller de Çevre Andı'nı imzaladı.

4- Başbakan Tansu Çiller'in çeşitli konulardaki görüşlerinin yer aldığı söyleşisi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

5- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği tarafından, 1984 yılında faaliyetlerine başlayan PKK terör örgütü hakkında çeşitli bilgilerin yer aldığı bir kitap hazırlandı.

6- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Orgeneral Doğan Güreş'in, "Rusya'nın Türkiye için soğuk savaş döneminden daha büyük bir tehdit haline geldiği" şeklinde bazı gazetelerde yer alan demetinin, basında çarpıtıldığı belirtildi.

7- Devlet Bakanı Aykon Doğan, ANAP Kütahya Milletvekili Rauf Ertekin'in faizler ile ilgili olarak TBMM'ye verdiği soru önergesini yanıtlarken, kredi faizlerinin düşürüleceğini söyledi. Doğan, bankalardan kredi kullanan firmalara finansman politikalarını gözden geçirme ve gerekli gördükleri önlemleri alma olanağı sağlamak amacıyla çalışmalar yapıldığını anlattı.

8- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti'nin 12. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, basında görülen sorunların sadece gazetecileri değil, demokratik sistemi de etkilediğini söyledi.

9- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, PKK'nın dağılma süreci içine girdiğini ve örgüt liderleri arasında hizipleşmelerin yaşandığını bildirdi. Menteşe, PKK'nın artık halktan vergilendirme ve bağış adı altında gelir sağlayamadığını belirterek, örgütün sahte para basmaya başladığını ifade etti.

10- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, RP'nin Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarını repoda batırmasına, savcıların ve kamuoyunun gerekli tepkiyi göstermediğini söyledi.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da düzenlenen "İkinci Çevre Kurultayi"ndâ yaptığı konuşmada, "Boğazlar doğal bön hattı gibi kullanılmamalıdır" dedi.

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Yalova'da yapılan 'Demokratik Solda Birlik' toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarı eleştirerek, "SHP, hakça bir düzen yolunda adımlar atılmasını sağlamak şöyle dursun, Türkiye'deki vurgun düzenine ortak olmuştur" dedi.

13- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner TİSK'in yayın organı İşveren Dergisi'nde yayımlanan söyleşisinde, yasada yapılan değişiklikle bankanın özerkleştirilerek karşılıksız para basmasının önlendiğini söyledi.

14- Çağdaş Gazeteciler Sendikası Başkanlığı'na Mustafa Ekmekçi yeniden seçildi.

15- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Şubesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Hukuk Devleti ve Türkiye" konulu panelde yaptığı konuşmada, devletin, hukuku 'ayakbağf olarak gördüğünü iddia ederek, Türkiye'de hukuk devleti inancı değil, türküsü söylenir" dedi.

16- Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Umurlu Köyü'ne baskın düzenleyen PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 30 terörist öldürülürken 4 korucu ve bir er şehit oldu.

17- Yunanistan'ın İskeçe bölgesinde Batı Trakya Türklerine ait 3 bin dönümlük tarım arazisinin, eski SSCB'den gelen Pontuslu Rumlara verileceği açıklandı.

18- İkinci Dünya Savaşının sona ermesinde büyük katkısı olan "Norman-diya Çıkartması"nın 50. yıl dönümü İngiltere ve Fransa'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

19- Yemen'de Kuzey ile Güney arasındaki iç savaşta Güney Yemen'in başkenti Aden'de bir petrol rafinerisine bomba isabet etmesi sonucu yangın çıktığı bildirildi.

20- Irak'ta hırsızlık olaylarında şeriat hükümlerinin uygulanacağı bildirildi.

6 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radyo-Televizyon Üst Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde 'TBMM tarafından seçilen sizlere göreviniz tebliğ edilmiştir. Büyük bir yük aldınız, başaracağınızdan eminim" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çevre Bakanlığı'nın, "Global Çevre Sorunları ve Türkiye" konulu konferansında yaptığı konuşmada, Brezilya'nın başkenti Rio De Janeiro'da kendisininde başbakan olarak imzaladığı Çevre Deklerasyonunun bir devrim olduğunu belirterek, dünyanın dengesini insanın bozduğunu söyledi ve 'Türkiye'nin çölleşmesine engel olacağız" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, seçme ve seçilme yaşının düşürülmesi, kadın ve gençlik kollarının kurulması, dernek ve sendikalara siyaset yapma serbestisi tanınması amacıyla hazırlanan Anayasa değişiklikleri için RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile görüşerek destek istedi.

4- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri iği'nden yapılan açıklamada, MGK'nin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yaptığı toplantıda, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasının hükümete bildirilmesine karar verdiği belirtildi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, faili meçhul cinayetler zincirinin son halkasını oluşturan işadamı Savaş Buldan ve iki arkadaşının öldürülmesi ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi ve Türkiye'de etnik grupların eşit haklara sahip olduklarını söyledi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila, yeni vergi düzenlemeleri konusunda Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, ILO'nun 81. Uluslararası Çalışma Konferansı'na katılmak üzere gideceği Cenevre'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada, son yıllarda Türki-ye-lLO ilişkilerinde önemli gelişmeler sağlandığını söyledi ve konferansta yapacağı konuşma hakkında bilgi verdi.

8- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, hükümetin Demokratikleşme Paketi'nin bir bölümünü oluşturan ve Anayasa'nın 67, 68, 69 ve 76. maddelerinde değişiklik öngeren teklifi benimsendi.

9- MHP Genel Başkan Yardımcısı Salih Gökçe, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 20 yerleşim merkezinde yenilenecek olan 3 Temmuz seçimlerine katılmayacaklarını bildirdi.

10- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomik tedbirler ive Anayasa değişikliği konusunda eleştirilerde bulundu.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, olağanüstü hal kapsamındaki il ve ilçelerde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 25 PKK militanının ölü olarak ele geçirildiği, 3 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

12- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Kerkük-Yumurtalık boru hattının kurtarılması konusunda New York'ta Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin temsilcileriyle görüşerek, Türkiye'nin boru hattının kapalı kalmasından ötürü uğradığı maddi zararın yanısıra, hattın paslanması sonucu büyük bir kayba uğrayacağını anlattı ve boru hattındaki petrolün çekilmesi konusunun, siyasi açıdan çözüldüğünü söyledi.

13- Emekli Büyükelçi ve Türkiye'nin BM temsilcilerinden Orhan Eralp intihar etti.

14- Çin'de iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucunda 161 yolcu öldü.

15- Endonezya Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ja-va Adası'nda meydana gelen depremde 285 kişinin öldüğü bildirildi.

7 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Afyon gezisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Gökçeada ve Selçuk havaalanlarının pistlerinin uzatılmasının basında, Yunanistan'a karşı bir tavır olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, "Nihayet ada bizim adamızdır. adaya nasıl hizmet edileceği bizim işimizdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis ile İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'ye PKK'nın ülkelerindeki faaliyetlerine ilişkin gönderdiği mektuplar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da, Euromoney'nin düzenlediği "Turkey 94-Competing in Global Markets" konulu toplantının kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kredi notunu düşüren Moody's ve Standart Poor's gibi rating şirketlerini eleştirerek, Türk ekonomisinin sıkıntıları bulunduğunu, ancak bu sıkıntıların serbest pazar ekonomisinin yerleştirilmesi ve dünya ile entegre olmasından kaynaklandığını belirtti ve hükümetin 5 Nisan kararlarının başarılı olacağını söyledi.

Türkiye'nin kredi notunu bir yıl içinde iki defa düşüren uluslararası rating kuruluşu Standard and Poor's'un Avrupa Ülkeleri Rating Bölümü Başkanı Ge-orge Dallas da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de uygulamaya konulan 5 Nisan kararlarını "doğru bir adım" olarak nitelendirdi. Bu kararların başarıya ulaşması için siyasi destek ve kararlılığa ihtiyaç bulunduğunu belirten Dallas, Türkiye'nin yatırım notunun artabileceğini, ancak bunun için iyileşmeler görülmesi gerektiğini belirtti.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında, siyasi parti genel başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla yapılan "anayasa zirvesi" toplantısında, Anayasa'nın "Başlangıç" bölümündeki 12 Eylül'ü öven fıkraların metinden çıkarılması, 14 maddenin de TBMM tatile girmeden değiştirilmesi benimsendi.

Hüsamettin Cindoruk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Meclis tatile girmeden önce Anayasamız demokratik bir anayasa olacaktır" dedi.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Radyo Televizyon Üst Kurulu (R-TÜK) üyelerini kabulünde, "Kurul üyelerinin, seçimi ve sonrasında yapılan eleştirilere cevap verecek şekilde çalışacağına inanıyorum" dedi. RTÜK Başkanı Ali Baransel de, kurulun "önyargılı ve yasakçı olmayacağını" belirtti.

5- Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile TBMM'deki çalışma odasında görüşerek Anayasa değişikliği konusunda deş-

tek aldı. Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği bütün partilerin uzlaşması ile ortaya konabilecek bir sonuçtur. Şimdiye kadar varılan nokta uzlaşmacılığın mümkün olabileceği doğrultusunda umut veriyor" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinin "Esas itibarıyla hükümete değil, Meclis'e ait bir konu olduğu hususunda bir mutabakat sağlandı" dedi.

6- Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ihracatı desteklemek için Eximbank kanalı ile her ay 250 milyon dolarlık kredi verileceğini, verilen kredi tutarının 1 milyar dolara tamamlanacağını açıkladı. Çiller, Hazine'nin son çıkardığı tahvillerden elde ettiği gelirle de üç aylık ihtiyacını karşıladığını belirterek, "Hazine piyasalardan çekilince, faizlerde de düşme olacaktır" dedi.

Başbakan Çiller, Milli Güvenlik Kurulu'nun, Türkiye'deki görev süresinin uzatılması yönünde hükümete görüş bildirdiği Çekiç Güç'le ilgili olarak da "faydasının, zararından daha fazla olduğunu" söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında "insan hakları ihlalleri yapıldığını" savundu.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, 10 ilde uygulanan Olağanüstü Hal'in dört ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, yapılan görüşmelerden sonra 238 oyla kabul edildi. 71 milletvekilinin karşı oy verdiği tezkereyle Olağanüstü Hal 21'inci kez uzatıldı.

9- Özelleştirme, iş kaybı tazminatı, çalışanların tasarruf hesapları ve Petrol Yasası'nda bazı değişiklikler yapan kanun hükmünde kararnameler, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Petrol Yasası'nda yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye işletmelerine Türkiye'de petrol arama olanağı tanındı.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Milli Güvenlik Kurulu'nun, Çekiç Güç'ün görev süresinin bir kez daha uzatılmasını benimseyerek, Anayasal görevinin tam tersini yaptığını söyledi. Ecevit ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun Azeri-Errneni çatışmalarını önlemek amacıyla Erzurum'da AGİK'in bir gözlemci heyet bulundurmasını kabul etmesinin de yeni bir Çekiç Güç yaratacağını belirtti.

11- TOBB'nin hazırladığı "Güneydoğu Anadolu Projesi Özel İhtisas Komisyonu Raporu"nda bölgede yapılan çalışmalar değerlendirildi. Raporda bir ön sunuş yapan TOBB Başkanı Yalım Erez, Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP), bölge gelişmesi açısından büyük yatırımlar yapması beklenilen özel sektör için hala pek çok konunun ve altyapının belirginleştirilmediğini bildirdi.

12- Ankara Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çavuşoğlu yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'na onaylanmak üzere sevkedilen 158 sayılı ILO sözleşmesine tepki göstererek, bu sözleşmenin işverenleri adeta zincirle bağlamaya yönelik olduğunu söyledi.

13- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından açıklanan, 1994'ün ilk dört ayında yaşanan insan hakları ihlallerinin dökümünde, 81 kişinin gözaltında işkence gördüğü, 5'i erkek 11 kişinin cinsel tacize, 1 kişinin tecavüze uğradığı, 7 kişiye de ajanlık teklif edildiği öne sürüldü.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Hakkari, Adıyaman, Diyarbakır, Şırnakve Erzurum'da sürdürülen operasyonlarda 17 PKK'lı terörist öldürüldü, 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Diyarbakır'da daha önce güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen 13 teröristin de cesedi bulundu.

15- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi'nin İngilizce olarak hazırladığı raporda, PKK'nın Almanya'nın 16 eyaletinde toplam 170 aracı dernekle faaliyet gösterdiği belirtilerek, Almanya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yakalanan Türk vatandaşlarının üçte ikisinin, Doğu ve Güneydoğu kökenli olduğu bildirildi.

16- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak için gittiği Paris'te yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış borçlarının zamanında ödeneceğini söyleyerek, yurt dışındaki Türkler'in isterlerse süper faizli bono satışından faydalanabileceklerini belirtti ve gurbetçileri tasarruflarını Türkiye'de değerlendirmeye çağırdı.

17- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, New York'ta Güvenlik Konseyi üyeleriyle yaptığı görüşmelerde üyelere, BM Genel Sekreteri Butros Gali tarafından Güvenlik Konseyi'ne sunulan Kıbrıs konusundaki raporun son durumu yansıtmadığını, dolayısıyla rapora Viyana ve Lefkoşa'da kaydedilen olumlu gelişmeleri yansıtan bir ek yapılması gerektiğini söyledi.

8 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yüksek yargı organlarının başkanlarını ziyaret etti. Demirel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden'i ziyaretinde yaptığı konuşmada anayasal devletin kural, kurum ve kavramları bulunduğunu belirterek, kuralların işlemesi, kavramların yaşaması ve kurumların işbaşında olması halinde sorun olmayacağını, bu şekilde hukukun üstünlüğünün korunacağını bildirdi. Demirel, Yargıtay Başkanı Müfit Utku'yu ziyaretinde de, yargının hızlandırılması için TBMM'ye gönderilen reform paketini izlediğini belirterek, "Geciken adalet en büyük adaletsizliktir. Adalet mülkün temelidir sözü, ancak bağımsız bir yargıyla mümkündür" dedi. Demirel, Danıştay Başkanı Firuzan İkincioğulları ile Sayıştay Başkan Vecdi Gönül'ü de ziyaret ederek görüşmeler yaptı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ile Yönetim Kurulu üyelerini parlamentoda kabul etti. Güreli, TBMM Başkanı'na basın kuruluşları arasındaki promosyon çekişmesinin sakıncalarını, bu konuda basın kuruluşlarının bir araya gelerek, kısıtlayıcı düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi. Ayrıca koalisyon hükümetinin açıkladığı demokratikleşme paketinde, düşünce özgürlüğünün sağlanması ve önündeki engellerin kaldırılması konusunda düzenleme vaadi bulunmamasından üzüntü duyduklarını kaydetti.

Cindoruk ise basına yönelik kısıtlamaların kaldırılması konusunda cemiyetin hazırlayacağı değişiklik önerilerinin yasalaşması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

3- DYP Genel İdare Kurulu'nun açılışında konuşan Başbakan Tansu £il-ler, partisinin terör ve ekonomide halkın refahı için benimsediği ilkeleri kararlılıkla uygulamaya devam ettiklerini belirterek, yurttaşların takdirini aldıklarını söyledi. DYP'nin oylarını sürekli arttırdığını belirten Çiller, "Çünkü halk, çözümleri bizim ürettiğimizi, çözüm demek, biz demek olduğunu biliyor" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman yaptığı yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'da boğazlar konusunda yapılan görüşmelerde 'Türkiye'nin önerilerinin kabul edilmediği, Boğazlar Tüzüğü'nün IMO'nun kararlarına uygun hale getirilmesinin istendiği" yolundaki iddiaları yanıtladı. Ataman, IMO'da boğazlar konusunda yapılan görüşmelere ve alınan kararlara Rusya'nın yorum getirmeye çalıştığını belirterek, Boğazlar Tüzüğünün, IMO'da tartışmaya açılmadığını, bu yüzden reddinin mümkün olmadığını söyledi.

5- Kamu kurum ve kuruluşlarının yükümlülüğü altındaki ileri teknoloji ve yüksek finansman gerektiren yatırımların "yap-işlet-devret" modeline göre yapılmasını düzenleyen ve yatırımcılara kolaylıklar sağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- KiT'lerin taşınır ve taşınmaz her türlü mallarının haczedilebilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının gerekçesinde, "Özelleştirme kapsamı dışında kalan KİT'lerin özel hukuk hükümleri çerçevesinde tasfiyelerinin hızlandırılması amacıyla bu tasarının hazırlandığı" belirtildi.

7- Anavatan Partisi Başkanlık Divanı toplantısında konuşan, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ocak ayının ortalarından itibaren yaşanan ekonomik bunalımın "milli felaket" haline geldiğini savunarak, çok sayıda insanın işsiz kaldığını söyledi. Pakdemirli, hükümetin aldığı yanlış kararlar sonucu yaşanan ekonomik krizin "sosyal patlamalara" neden olabileceğini savundu.

8- SHP İçel Milletvekili Aydın Güven Gürkan, TBMM'de yaptığı yazılı açıklamada, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın parti organlarını yenileme isteği doğrultusunda Grup Başkanlığfndan istifa ettiğini bildirdi. Parti hukukunun gereği olarak 1 Eylül'e kadar görevini sürdürme kararı alan Gürkan, DYP-SHP Koalisyon Hükümeti'ne destek ve katkısının dışardan sürdüreceğini, ancak hükümette yer almayacağını kaydetti.

9- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nün Ali Baransel başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında, özel radyo ve televizyonların uymaları gereken yayın ilke ve esaslarının bir bildiriyle kornuoyuna yeniden duyurulması kararlaştırıldı.

10- Türk-Metal Sendikası'nın İstanbul Şubesi'nce gerçekleştirilen "Genişletilmiş Temsilciler Meclisi'nde bir konuşma yapan Genel Başkan Mustafa Özbek, Türk ekonomisinin sağlıklı bir hale gelebilmesi için üretimin artırılması gerektiğini, bunun da ancak işveren-sendika-işci üçgeninin uzlaşmasıyla sağlanabileceğini söyledi. Özbek, "Gerektiğinde topyekün üretimi durdurarak gücümüzü ortaya koyacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bizi sanayiyi toptan durdurmaya mecbur bırakmasınlar. Bizleri buna zorlamasınlar. Bu uyarımızı ciddiye alsınlar" dedi.

11- Kuzey Atlantik Konseyi (KAK) ve Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi (KA-İK) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak 41 ülkenin dışişleri bakanları İstanbul'a geldi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, bir basın toplantısı düzenleyerek, organizasyon ve toplantıların içeriğine ilişkin bilgi verdi. Çetin, toplantılarda kitle imha silahlarının durumu, Bosna-Hersek, Kafkaslar ve Ballık cumhuriyetleriyle ilgili sorunların da gündeme geleceğini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Ga-li'ye gönderdiği mektupta, Türk tarafının Güven Artırıcı Önlemler Paketi'ne yönelik müzakerelere son verilmesini istemediğini belirtti. KKTC lideri 'Türk tarafı GAÖ paketini sonuçlandıracak siyasi iradeye sahiptir. 30 Mart'tan sonraki önemli gelişmeleri rapora ek yaparak Güvenlik Konseyi'ne sunmanızı rica ediyorum" dedi.

Gali'nin Siyasi İşler Yardımcısı Chinmaya Garekhan yaptığı açıklamada, Denktaş'ın GAÖ Paketi'ne ilişkin açıklamalarının olumlu ilerlemelere işaret ettiğini bildirdi.

9 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel NATO Bakanlar Toplantısı dolayısıyla Türkiye'de bulunan dışişleri bakanlarına bir yemek verdi. Demirel yaptığı konuşmada, NATO'nun istikrar ve güvenlik sağlama rolünün ötesinde, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesinin temel direği olduğunu söyledi. Demirel, "Karadeniz, Ege ve Akdeniz'in, ulusları birbirinden uzak tutmak yerine onları yakınlaştırmasını arzu ediyoruz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel TZOB Başkanı Erol Baraz ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, Türkiye'de parasal sistemde meydana gelen değişikliklerin, tarımdaki dengeleri yeniden düzenleme gereğini ortaya çıkarttığını belirterek, taban fiyatları belirlenirken, üreticinin alimlerinin karşılığının mutlaka dikkate alınması konusunda hükümeti uyardı.

3- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşmede, Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarının geri alınarak savaşa son verilmesi konusunda Türkiye'den yardım istedi. Aliyev daha sonra İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd ile görüştü.

4- Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ile birlikte Bosna-Hersek'e gidecek Bosna Türk birliğini ziyaret etti. Mamak 28. Mekanize Tugayı'ndaki törende, 4.Kolordu Komutanı İsmail Özkan, Başbakan Çiller'e verdiği brifingle birliğin Türkiye'nin bütün bölgelerini kapsayacak bir biçimde seçildiğini, Görev Kuvveti Komutanı Albay Ali Erdoğan'ın da İngilizce, Almanca, Boşnakça ve Hırvatça bildiğini söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PETLAS'la ilgili açıklamalarda bulundu. Karayalçın, 5 Nisan kararları çerçevesinde PETLAS'ın kapatılmasının öngörüldüğünü, ancak SHP olarak, kuruluşun işlemesini sağlama arayışına girdiklerini anlattı. 14 Nisanda yapılan PETLAS ihalesinde verilen tekliflerin değerlendirilmekte olduğuna dikkat çeken Karayalçın, "Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bir değerlendirme yapacak ve bunu Özelleştirme Yüksek Kurulu'na sunacaktır dedi.

6- Haksız işlen çıkarmaları önleyen ve iş güvencesine yönelik düzenlemeler içeren 158 sayılı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmesi TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı. 158 sayılı ILO sözleşmesi 1992 yılında TBMM'nde onaylanmış, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından veto edilmişti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yönetim ve Ekonomi Kulübünün düzenlediği "2000 Yılına Doğru Türkiye" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin tıkandığını ve iflas noktasına geldiğini savundu. Baykal, Türkiye'nin siyasi olarak bir reforma ihtiyacı var. Siyaset; çok dar profesyonel kadroların elinde kalmış, siyasetin etkinlik alanını açmak lazım" diye konuştu.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Adalet Divanı'nın dün aldığı bir kararla, özelleştirmeye öncülük eden İngiltere'yi, işçilere danışmadığı ve onların haklarını yeterince korumadığı için suçlu bulduğuna dikkat çekerek, "Eğer Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olsaydı herhalde özelleştirme konusunda çok daha ağır suçlamalarla karşılaşırdı" görüşünü savundu.

9- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, 'Terörle mücadelede başarılı olduk" demesine karşın 10 ilde uygulanan olağanüstü hali bir kez daha uzatmasının nedenini sordu. Güvenlik konularında alınacak kararlara destek vereceklerini bildiren Sungurlu, Çekiç Güç'ün görev süresinin yeniden uzatılması konusunun TBMM gündemine geleceğine dikkat çekerek hükümetin bu konuda parlamentoya bilgi vermemesini eleştirdi.

10- Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'in uluslararası sularıyla hava sahasında gerçekleştirilecek olan Denizkurdu 94/1 Tatbikatı başladı.

11- Diyarbakır, Van, Bingöl ve Malatya'da güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 13 terörist öldürüldü. Çatışmalarda, 1 asteğmen şehit oldu, 1 uzman çavuş yaralandı.

12- Kuzey Atlantik Konseyi (KAK) Dışişleri Bakanları Toplantısı İstanbul'da yapıldı. 16 üye ülke dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının açılış ko-nuşmasısnı yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, NATO'nün uluslararası bunalımlarda daha kararlı bir irade sergilemesi gerektiğini söyledi.

NATO Genel Sekreter Vekili Sergio Balanzino ise "Rusya ile ikinci bir Yal-ta (işbirliği) anlaşması yapmayacağız" dedi.

Toplantının sonunda yayımlanan bildiride, NATO'nün Rusya ile ilişkileri

geliştirmek istediği belirtildi. Ancak NATO Rusya'ya özel statü tanımayı kabul etmedi.

13- Kuzey Atlantik Konseyi (KAK) Dışişleri Bakanları Toplantısı için İstanbul'da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, gazetecilere yaptığı açıklama Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptığı ikili görüşmede, uyuşturucu kaçakçılığı, mülteciler sorunu ve karşılıklı suçlayıcı açıklamalardan kaçınma konularında görüş birliğine varıldığını belirtti. Papulyas, Çetin ile görüşmesinde, ülkesinin PKK'ya destek sağladığı iddialarının kanıtlarını istediğini de açıkladı.

Papulyas, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'le yaptığı görüşme hakkında da bilgi verdi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Kerkük-Yumurtalık boru hattının bir defaya mahsus açılmasını ve içindeki petrolün çekilmesini anlayışla karşıladıklarını belirtti.

14- Güney Kore Savunma Bakanı Rhee Byoung-Tae, parlamentoda yaptığı konuşmada, nükleer tesislerini uluslararası denetime açmayı reddeden Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulanması halinde bu ülkenin kışkırtıcı davranışlara kalkışabileceğini savunarak, Amerikan ve Güney Kore birliklerinin "topyekün bir savaşa hazırlandığını" bildirdi. Rhee, "Savaş olursa ezici bir zafer kazanmaya hazırlanıyoruz" dedi.

Öte yandan ABD, Kuzey Kore'nin doğrudan görüşme isteğini geri çevirdi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Kim Yongnam dün Yongbyong'daki nükleer tesislerin denetimine izin vermemesinin nedenlerini tartışmak üzere Kuzey Kore hükümetinin ABD'yle doğrudan görüşme istediğini belirtmişti.

Kuzey Kore, Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir bildiri ile Japonya'yı da uyararak, "Eğer Japonya harekete katılır ve bize karşı herhangi bir yaptırım uygularsa , bunu bir savaş ilanı olarak kabul edeceğiz ve Japonya hak ettiği cezadan kurtulamayacak" denildi.

10 HAZİRAN 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Milliyet gazetesinde yer alan söyleşisinde, hükümet uygulamaları ve ekonomik önlemler konularındaki görüşlerini açıkladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da Türk-Metal Sendika-sı'na yaptığı ziyarette, koalisyon hükümetinin otomotiv sektörünü batırma noktasına getirdiğini iddia etti.

3- Anayasa Mahkemesi, kamu personel rejimi ile kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilatlanmasına ilişkin konularda hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma ve düzenleme yapma yetkisi veren Yetki Yasası hakkında "yürütmeyi durdurma karan" verdi.

4- Yargıtay, 20 milyon dolar tutarındaki kredi borcunu ödemediği için Şe-kerbank tarafından mahkemeye verilen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel hakkındaki 1 yıl 3 ay 16 günlük hapis cezasını onayladı.

5- PTT'nin Telekomünikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa uyarınca kurulacak 'Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi"nin yüzde 49 hissesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından satılabilecek.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Avni Akyol, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te yapılacak Çekiç Güç'ün durumuyla ilgili oylamada "hayır" oyu kullanacaklarını söyledi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Milli Gençlik Vakfı'nın Bursa'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, imam hatip liseleri mezunu gençlerin diğer lise mezunlarından ayırt edilip üniversite kapılarının kapatılmak istendiğini iddia etti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümeti, özelleştirme adı altında kamu kuruluşlarını düşük fiyatla satışa çıkararak yabancılaştırma yoluna gitmekle suçladı.

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Kuran-ı Kerim'in yeniden tefsir edileceğini söyledi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunun 48. yıldönümü törenle kutlandı.

11- Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın

(İMKB) en büyük aracı kurumlarından Çarşı Menkul Değerler A.Ş'nin borsa ve takas işlemleri ile diğer bütün faaliyetlerini durdurdu.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da radikal dinci İBDA-C örgütüne mensup üç kişi yakalandı.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt ve Van'ın kırsal kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 12'si ölü, 2'si de yaralı olarak ele geçirildi. 2 militan kendiliğinden teslim oldu.

14- İstanbul'da düzenlenen Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi (KAİK) toplantısına katılan 41 ülke dışişleri bakanları, Barış İçin Ortaklık (BİO) ilkelerinde görüş birliğine vardı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, ABD Rusya, İngiltere, Almanya ve İtalya dışişleri bakanları ile ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin zirve ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA) konusunda bazı taleplerinin olduğu, ancak kabul edilen ilkelerin değiştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Çetin ayrıca, ABD, Rusya ve Yunanistan dışişleri bakanlarıyla birer görüşme yaparak ikili ilişkiler konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Yunanistan Dişişleri Bakanı Karolos Papulyas İstanbul'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Hikmet Çetin ile yaptığı ikili görüşmeden tatmin olduğunu, her iki ülke kamuoyunda yer alacak tahrik edici açıklamalardan kaçınılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Papulyas, Başbakan Tansu Çiller ile Yunan Başbakanı Andreas Papandreu arasında bir görüşmenin yapılabileceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Rus meslektaşı Andrey Kozirev ile 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni Boğazlar Tüzüğü'nü görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile yapılan görüşmede ise Irak petrol boru hattındaki Türkiye'ye ait petrolün boşaltılması konusunda ilke anlaşmasına varıldığı iki ülke bakanları tarafından basın toplantısıyla açıklandı.

İstanbul'da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Rus birliklerinin Kafkaslar'a yerleşme girişimlerine karşı NATO üyesi ülke dışişleri bakanlarıyla görüşmelerde bulundu. Aliyev, ABD ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla birer görüşme yaptı. Aliyev ayrıca Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile de bir araya geldi.

15- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Paris'te yapılan OECD'nin 33. Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katıldı.

16- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov'un Ermenistan'a yaptığı ziyaret sırasında, Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile görüşerek Erivan'da bir Rus askeri üssünün kurulması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Ayrıca Erivan'a ziyaretinden önce Gürcistan'da çeşitli temaslarda bulunan Graçov'un, Abhazya'ya Rus askeri gönderilmesi konusunda Gürcistan yönetimi ile anlaşmaya vardığı belirtildi.

17- KAİK toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher yaptığı açıklamada nükleer tesislerini uluslararası denetime açmayan Kuzey Kore'ye yaptırım uygulanmasını BM'ye önerme konusunda, Rusya ile anlaşmaya vardıklarını söyledi.

18- ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Bill Clinton'ın Bosna'ya uygulanan BM silah ambargosunu tek yanlı olarak kaldırmasını öngören bir karar aldı.

19- Angola'da isyancı güçlere karşı hava operasyonuna katılan savaş uçaklarından birinin, yanlışlıkla bir okulu bombalaması sonucu 89 çocuğun öldüğü bildirildi.

11 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gazeteciler Cemiyeti, Üniversitelerarası Resim Heykel ve Sanatçılar Derneği ve İnsan Hakları Derneği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı kabulde yaptığı konuşmada, kültürün, ülkelerin egemenlik hakkı olduğunu ve ulusal kültürün yanı sıra, çağdaş gelişmelerin de dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, gelecek nesillere değerli eserleri bırakmanın çağdaş devletin gereği olduğunu söyledi.

2- YSK'nın kararıyla iptal edilen Karaburun Belediye Başkanlığı seçimi için Karaburun'a gelen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, YSK kararıyla yapılan seçimlerin uzun süredir savundukları 2 turlu seçimin bir provası olduğunu belirterek, koalisyon partilerinin bu seçimde başarıya ulaşamayacaklarını savundu.

Mesut Yılmaz, Fatih Belediye seçimlerinde MHP'nin kendilerini destekleyeceği yolundaki iddialar hakkında yöneltilen bir soruya da, yerel seçimlerde hiçbir partiyle ittifak halinde olmadıklarını ve buna da gerek duymadıklarını söyledi.

3- Hükümetin 5 Nisan Kararlan doğrultusunda, yıl sonuna kadar kapatılmasını öngördüğü KiT'ler arasında yer alan Karabük Demir-Çelik İşletmeleri'ne ilişkin SHP'nin isteği üzerine hazırlanan rapor tamamlandı. Raporu tamamlayan 24 uzmanla Başbakanlık'ta bir değerlendirme toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, raporun, bazı itiraz şerhleri ve farklı görüşleri içermesine karşın, ana hatlarıyla oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi.

Karabük Demir-Çelik İşletmeleri'nin bulunduğu bölgenin yanı sıra Türkiye için de büyük önem taşıdığını kaydeden Karayalçın, mevcut entegre yapısı dikkate alındığında Karabük'ün yeniden kuruluşu için 2 milyar dolarlık bir yatırım yapılması gerektiğini bildirdi. Karayalçın, rapor hakkında Başbakan Tansu Çiller'e bilgi verdiğini ve Başbakan'ın konuyu kendi uzmanlarına incelettirmek istediğini sözlerine ekledi.

4- TÜSİAD Başkanı Halis Komili, Samsun İşadamları Derneği'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son derece büyük işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, ülkenin içerisinde bulunduğu krizin ağır sonuçlar doğurabilecek aşamaya geldiğini söyledi. Komili, kriz öncesi Türkiye nüfusunun üçte birinden daha azının düzenli bir işi olduğu halde, izlenen yanlış politikalar yüzünden nüfus ve istihdam denkleminin kötü bir hale gelmeye başladığını vurgulayarak, hükümeti uyardı.

5- Kayseri Cezaevi'nde, cezaevinin koşullarının düzeltilmesi ve açık görüş sağlanması yolunda 6'sı bayan 25 siyasi tutuklu ve hükümlünün yaklaşık 20 gün önce başlattığı açlık grevinin "ölüm orucuna" dönüştüğü bildirildi.

6- Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı Eminönü-Üsküdar şehir hatları vapuruna konan tahrip gücü yüksek bombanın patlaması sonucu biri ağır 6 kişi yaralandı.

7- BM Kalkınma Programı (UNDP)'nin Türkiye Temsilcisi Edmund Cain ile Türkiye'nin sorunlarına ilişkin yapılan bir söyleyişi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

8- Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini uluslararası denetime açıp açmaması sorunuyla ilgili olarak, Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin muhtemel bir yaptırım karan almasını Güney Kore ile savaş nedeni sayacağını açıkladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Ashton Carter da Kuzey Kore'nin nükleer saldırı planladığı yolunda çıkan haberler üzerine Washing-ton'da yaptığı açıklamada, "Kuzey'in Güney'e saldırması halinde Kore Yarımadası'na çok sayıda asker göndeririz. Güney Kore ve Amerikan ordusu kesin bir şekilde Kuzey'i yenilgiye uğratır" dedi.

9- Bağımsızlık ilan eden Güney Yemen Devlet Başkanlığı Konseyi tarafından dün yapılan açıklamada, Kuzey Yemen'in önerdiği "Ortak Ateşkes Komitesi" kurulması ve gözetimin bu organ tarafından gerçekleştirilmesi teklifinin reddedildiği bildirildi.

12 HAZİRAN 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde yaptığı açıklamada, solda birliğin "birleşin" demekle olmayacağını belirterek, "Solda birliğin nasıl sağlanacağına ilişkin formül ortaya konmalı. Ben hazırım. Ortaya konulacak formül neyi gerektiriyorsa, onun gereklerini yerine getiririz" dedi.

2- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Ankara'da düzenlenen "Döviz Piyasalarında Döviz Bürolarının Yeri ve önemi" konulu panelde yaptığı konuşmada, döviz bürolarının ekonomik sistemin belirgin kuruluşları haline geldiğini belirterek, bu bürolar konusunda yeni önlemler alındığını açıkladı. Erek, söz konusu büroların bundan sonra en az 10 milyar lira sermayeyle ve anonim şirket olarak kurulacağını, satın aldıkları dövizlerin yüzde 25'ini Merkez Bankası'na yatırmakla yükümlü olacaklarını söyledi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, 19.Adalet Bakanları Konferansı'na katılmak üzere Malta'ya gitti. Oktay hareketinden önce yaptığı açıklamada, konferansta; yabancı uyrukluların hukuki durumu, siyasi partilerin yasaya aykırı finansmanı, parlamenter dokunulmazlık gibi birçok konunun ele alınacağını söyledi.

4- Cenevre'de yapılan 81. ILO Çalışma Konferansı'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay yurda döndü. Moğultay bir basın toplantısı düzenleyerek konferans hakkında bilgi verdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Belçika'nın Antwerpen kentinde yapılan Avrupa Milli Görüş Teşkilatları Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Hedef, anayasayı değiştirebilme gücünü ele geçirebilmektir. 27 Mart'ta başlayan adil düzen kasırgası artık engellenemez" dedi.

6- ANAP Bilecik Milletvekili Mehmet Seven, Başbakan Çiller tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Demirel'in yeğeni Yahya Demirel'in Halk Bankası'nı 25 milyon dolar dolandırdığı iddialarının doğru olup olmadığının açıklanmasını istedi.

7- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde düzenlenen operasyonlarda 37 terörist ölü ele geçirildi, 9 terörist kendiliğinden teslim oldu.

8- Tekirdağ'da bir lokantanın bahçesine konulan bombanın patlaması sonucu 15 kişi yaralandı.

9- TEM otoyolunun İzmit kesiminde birçok aracı ve sürücülerini soyan üç kişilik çete, polisle girdikleri çatışma sonucu biri ölü ikisi sağ olarak ele geçirildi.

10- Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde Avrupa Parlamentosu seçimleri yapıldı. Seçimlere katılım oranının düşük olduğu belirtilirken, Parlamentonun sandalye sayısı 518'den 567'ye yükseltildi.

11- Nijerya'da geçen yılki seçim zaferi, askeri yönetim tarafından geçersiz sayılan muhalefet lideri Moshood Abiola, dün gece kendisini "devlet başkanı ve silahlı kuvvetler komutanı" ilan etti.

12- Haiti'de olağanüstü hal ilan edildi. Uluslararası topluluk tarafından tanınmayan Devlet Başkanı Emile Jonassaint, halkı olası bir saldırı ve yaptırıma karşı hazır olmaya çağırdı.

13- Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim İl Sung yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkesini diplomatik olarak tanıması ve Batı'nın kendilerine alternatif enerji üretimi konusunda yardımcı olması koşuluyla nükleer programlarını durdurmaya hazır olduklarını bildirdi.

13 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir dizi inceleme ve temel atma töreni ile "Efes-94 Tatbikatfnın fiili bölümüne katılmak üzere İzmir'e gitti. Demirel, açılış ve toplantılarda demokrat ve laik Türkiye'nin, güçlenmiş bir şekilde gelişmeye devam ettiğini vurguladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, 5 Nisan Ekonomik Kararları ve muhalefetin tavrı konularında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta birbiri ile çatışan Kürt gruplardan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani'nin Şırnak'ın Silopi ilçesinde biraraya gelerek görüştüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında konuyla ilgili olarak "Bölgede bir süredir devam eden kanlı çatışmaların bitmesi için böyle bir toplantı düzenlendi" dedi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe yasana kriz ve işten çıkarmaların, inşaat sektöründe yaşanmasını ve yüzbinlerce işçinin işsiz kalmasının önlenmesi için yeni bir "Fiyat Farkı Kararnamesi" hazırlandığını ve Başbakanlığa sunulduğunu açıkladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Yetki Yasası tartışmaları ve solda birlik konusu hakkında görüşlerini açıkladı.

6- ANAP İstanbul Milletvekili Osman Ceylan, partisinden ikinci kez istifa etti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda 12 terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirildi, 2 korucu şehit oldu.

8- İstanbul Şişli'deki Yeni Karamürsel mağazasında henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan yangında, mağazanın büyük bir bölümü yandı.

9- Devlet Bakanı Aykon Doğan Avrupa Birliği Komisyonu yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika'da yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin makro ekonomik dengeleri ve istikrar paketi hakkında bilgi verdi.

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Amerikan Girişimciler Enstitüsü'nün Denver kentindeki "Dünya ForumtTna katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

11- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Cenevre'de toplanan ILO konferansında yaptığı konuşmada 11 adet ILO sözleşmesinin hükümet tarafından ihlal edildiğini belirterek, hükümetin bağıtlanmış toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan ekonomik yükümlülükleri yerine getirmeme çabası içinde olduğunu söyledi.

12- İran İçişleri Bakanı Ali Muhammet Beşareti, Türkiye ve İran arasındaki "terör zirvesi" ne katılmak üzere İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Dentaş, Lefkoşa'da BM Genel Sekrete-ri'nin Kıbrıs'taki temsilcisi Gustave Feissel'ı kabulünde yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi üyesi bazı ülkelerin, teşkilatın ilkelerine uymadıklarını söyleyerek, "Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs'ta savaş çıkarmak için Rum kesimine silah satıyor ve bütün bu gelişmelere rağmen Türk tarafından esneklik bekleniyor" dedi.

14- Avrupa Parlamentosu'ndaki 567 sandalye için 12 Avrupa ülkesinde yapılan seçimlerde, sosyalistler çoğunluğu korumalarına rağmen oy kaybına uğradılar. Muhafazakar partiler ise oy oranlarını artırmalarına karşın dağınıklıkları nedeniyle sosyalistlerin gerisinde kaldılar.

15- Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (IAEA) ayrıldığı bildirildi.

8- Otomotiv Sanayicileri Derneği Başkanı Ali İhsan İlkbahar, Ekonomi Muhabirleri tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kriz Sürecinde Otomotiv Sektörü" konulu panelde yaptığı konuşmada "İç talepte yaşanan daralma yüzünden 1994 Nisan ayında vergilerimizi aldığımız borçlarla ödedik. Vergiler, malzeme ve stoklarımızda yatıyor. Bu yüzden Haziran ayında değil ek vergileri, normal vergileri dahi ödeyemeyiz" dedi.

9- Türkiye-İran arasındaki terör zirvesine katılmak üzere Türkiye'de bulunan İran İçişleri Bakanı Ali Muhammed Beşareti, İçişleri Bakanı Nahit Mente-şe'yi ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Ortak sınırlarımızı düşmanlarımıza kapatmış bulunmaktayız ve onlara asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

10- BM Nüfus Faaliyetleri Fonu, nüfus artışını önleme çalışmalarından dolayı Dünya Nüfus Planlaması ödülünü Türk Aile Planlaması Vakfı" adına işadamı Vehbi Koç'a verdi. Vehbi Koç ödülünü BM Genel Sekreteri Butros Gali'den aldı.

11- Avrupa Birliği (AB) Bakanlar Konseyi Lüksemburg'da yaptığı toplantıda, AB'nin Kıbrıs raportörü Jaques Abou'nun raporunu değerlendirerek, Kıbrıs'ta Türk tarafını uzlaşmazlıkla suçlayan bir kararı kabul etti. Toplantının sonuç bildirisinde Konsey'in "Kıbrıs Türklerinin siyasi irade eksikliğinin, bugüne kadar Güven Artırıcı Önlemler Paketi üzerinde bir anlaşmaya varılmasını engellediğini endişeyle tespit ettiği" belirtildi.

12- Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides Kıbrıs'ta yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs sorununun çözümünü öngören Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin yeniden düzenlenmesine karar vermesi durumunda başkanlık görevinden istifa edeceğini bildirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın itirazlarından sonra bu konunun BM Güvenlik Konseyi'nin yeniden gündemine gelmesine şiddetle karşı çıkan Klerides buna gerekçe olarak "Kıbrıs Rum tarafının kabul ettiği 21 Mart 1994 tarihli Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nde değişiklikler yapılması için güçlü bir başkan gerektiğini" gösterdi.

13- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Galucci düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore'nin, İran ve Suriye'ye Scut füze teknolojisi verdiğini açıkladı.

14- Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev, Moskova'da bulunan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi'nin "Bosnalı Müslümanlara uygulanan silah ambargosunun tek yanlı kaldırılması" kararını eleştirerek, silah ambargosunun kaldırılması halinde bunun soğuk savaş dönemine dönüş anlamına geleceğini, hatta "3. Dünya Savaşf'na yol açabileceğini söyledi.

15- Kürdistan Demokrat Partisi tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde dün KDP'nin bir üyesi için düzenlenen cenaze törenine Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yandaşlarınca yapılan baskında 51 kişinin öldüğü bildirildi.

15 HAZİRAN 1994

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Planlı tatbikatlarından olan Denizkur-du tatbikatının Bodrum-Antalya arasında yapılan 3'üncü bölümüne Bodrum'dan "Fatih" isimli sancak gemisine binerek katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, karasuları konusunda Yunanistan'ı uyardı. Demirel, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasının büyük sıkıntılar yaratacağını söyledi. "Fatih" isimli sancak gemisinde Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Beyazıt ve Donanma Komutanı Oramiral Güven Er-kaya'yla birlikte basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'la aramızdaki karasuları anlaşmazlığının yeni olmadığını, bu tartışmanın 20-25 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, Türkiye 12 mil meselesinde hassastır. Yunanistan'ın 12 mil isteği gerçekleşirse, Türkiye Çanakkale Boğazı'ndan bulunduğumuz yere kadar denize çıkamaz. Türkiye aşağı yukarı denizden kopmaktadır. Yunanistan kendisinin altından kalkamayacağı emrivakilerle bizi karşı karşıya bırakmasın. Türkiye Yunanistan'la olan itilaflarını barışçı yollardan çözmeye kararlıdır" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin oluşturduğu uzmanlar heyeti, Akdeniz ve Ege sahillerindeki bütün liman, marina ve deniz gümrük kapılarında, silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla terörist faaliyetlerin önlenmesi amacıyla inceleme yaptı. Heyetin incelemelerden sonra hazırlayıp MGK Genel Sek-reterliği'ne sunduğu raporda, özellikle Antalya ve Muğla'ya bağlı sahillerde, Turban tesisleri dışındaki bütün özel tesislerin güvenlik açısından yetersiz olduğu belirtildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Anayasa Mahkemesi'nde ele alınacak Demokrasi Partisi (DEP) davası ile Anayasa'-nın 24'üncü ve 84'üncü maddelerinin değiştirilmesi konusundaki görüş ayrılıklarını Milliyet'e değerlendirdi. Karayalçın, DEP'in kapatılması durumunda ortaya çıkacak ara seçim zorunluluğuyla ilgili olarak "Anayasa Mahkemesi gündemini ertelemez ve DEP'i kapatırsa, Anayasa gereğince bir ara seçim zorunluluğu doğuyor. 24 saat içinde Anayasa'nın 84'üncü maddesini değiştirme olanağı bulunmadığına göre, seçime gideriz. Yapacak başka birşey yok" diye konuştu.

4- Anayasa Mahkemesi, hükümete bütün KiT'leri satma yetkisi veren 3987 sayılı Yetki Yasası'nın iptal edilmesi ve bu karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davayı, karara bağladı.

SHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mümtaz Soysal ve değişik partilere men-

sup 90 milletvekilinin başvurusuyla açılan iptal davasında, yürütmenin durdurulması istemini görüşen mahkeme, istemin reddine karar verdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, yaptığı haftalık basın toplantısında, Silopi'de dün biraraya gelen Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani'den, PKK 'nın etkisiyle Türkiye'den Kuzey Irak'a yapılan göç hareketlerinin önlenmesinin istendiğini bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'de havaalanında yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'ün görev süresinin Kerkük-Yumurtalık boru hattındaki Türkiye'nin malı olan petrolün çekilmesi karşılığında uzatıldığını öne sürdü. Baykal, solda birlikle ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu da "Bizim birleşmek için ilkelerimiz belli. Ancak SHP şimdi Tansu Çiller'le birleşti. SHP'liler Tansu Çiller'in başarılı olduğuna inanıyor" dedi.

7- Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkan Vekili ve Van Milletvekili Remzi Kartal, Meclis Başkanlığı'na resmi yazıyla başvurarak, DEP'li 12 milletvekilinin 14 Haziranda partilerinden istifa ettiğini bildirdi.

8- Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde görevli 400 öğretim elamanı Bakanlar Kurulu'na iletilmek üzere hazırladıkları bildiride, temel eğitim yasasının yeniden düzenlenerek zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, din eğitimi veren orta öğretim kurumlarından mezun olanların yalnız yetiştikleri alanda yüksek eğitim görmelerinin sağlanmasını istediler.

9- Ankara Valiliği, bir süre önce yanmaya başlayan Mamak çöplüğünde inceleme yaptırarak, bir rapor hazırladı. Raporda, "Mamak çöplüğünün kaldırılması gerektiği vurgulandı.

10- İstanbul Tuzla Tren İstasyonu'nda meydana gelen ve 3'ü er,2'si yedek subay öğrenci ve bir sivilin ölümüne neden olan patlamanın, sanıklarından Şerif Mercan, kaldığı Bursa E Tipi Cezaevi'nde asılı olarak bulundu.

11- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin altı ay daha uzatılmasına ilişkin karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

12 - Ruanda'daki BM Askeri Sözcüsü Binbaşı John-Guy Plante, başkent Kigali'deki Saint Paul Kilisesi'nden zorla kaçırılan 60 kadar çocuğun, Rugen-ge bölgesindeki büyük bir çukurda öldürülmüş olarak bulunduğunu bildirdi.

16 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sona eren Denizkurdu 94/1 tatbikatını, Fatih Firkateyni"nden izlerken, tatbikatın son derece başarılı geçtiğini belirterek, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin başı ve anayasaya göre, silahlı kuvvetlerinin başkomutanı ve meclisin temsilcisi olarak gurur duydum" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında yapılan TBMM Başkanlık Divanı toplantısında ekonomik önlemler paketi doğrultusunda Mec-lis'te uygulanacak tasarruf önlemleri belirlendi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa'nın din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24. maddesi üzerinde anlaşmaya varılamaması üzerine parti liderlerine birer mektup göndererek, bu madde üzerinde uzlaşma sağlanamaması halinde çalışmalara devam edilemeyeceğini bildirdi. Cindoruk, üzerinde anlaşmaya varılan Anayasa maddelerinde öngörülen değişikliklerin yapılmasını önerdi.

Cindoruk, Gazeteciler Cemiyeti yöneticilerini kabulü sırasında da Anayasa değişikliği çabalarının belirli bir süre gecikebileceğini bildirerek, tartışma konusu yapılan laikliğin, yalnızca Anayasa'nın değil halkın teminatı altında olduğunu, o nedenle, laiklik konusunun tartışılmasını anlamsız bulduğunu söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kuulu'nda yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 24. maddesini tüm siyasi partilerin büyük bir duyarlılıkla koruması gerektiğini söyledi. Kara-yalçın, laikliğin öteki maddelerle güvence altına alındığını kabul etmeyeceklerini, laiklikle ilgili düzenlemenin mutlaka 24. maddede yer almasını istediklerini söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret ederek yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini kutladı. Güneydoğulu 10 ticaret ve sanayi odası başkanı ile görüşen Başbakan Tansu Çiller, devlet kaynaklarının kullanımı konusunda sıkıntı olduğunu anımsatarak, "Ancak önceliklerimiz bu yörelerdeki yatırımlardır" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi, Demokrasi Partisi'nin (DEP) kapatılmasına ve bu partinin üyesi olan ve 5'i cezaevinde bulunan 13 milletvekilinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. Mahkeme, milletvekileri Mahmut Almak ve Muzaffer Demir ile Mehmet Emin Sever ve Mahmut Uyanık'ı kapsam dışı bıraktı.

Mahkeme kapatma kararı ile birlikte DEP'in tüm mallarının Hazineye geçmesine ve gereğinin yerine getirilmesi için karar örneğinin TBMM Başkanlığı,

Başbakanlık ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verdi.

DEP'lilerle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara DGM Başsavcısı Nusret De-miral, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, üyelikleri sona eren milletvekillerinin "terör suçlusu" olduğunu belirtti.

6- Anayasa Mahkemesi'nin Yetki Yasası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının yaratacağı boşluğu doldurmak amacıyla Bakanlar Kurulu'na 6 konuda bir ay süreyle kanun hükmünde kararnamelerle düzenleme yapma yetkisi tanıyan yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- İki gün önce DEP'ten istifa eden DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal ile milletvekilleri Zübeyir Aydar, Mahmut Kılınç, Ali Yiğit, Nizamettin Toğuç ve üst düzey bazı parti yöneticilerinin dün gece Belçika'ya gittikleri bildirildi. Milletvekilleri ve yöneticilerin bir süre önce Brüksel'de açılan DEP börosun-dan Türkiye'deki gelişmeleri takip edecekleri ve Avrupa'da diplomatik girişimlerde bulunacakları kaydedildi.

8- Çekiç Güç adlı çokuluslu gücün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Dışişleri Bakanlığı ile Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce Ankara'daki yabancı misyon şefleri için düzenlenen Güneydoğu gezisine 11 ülke büyükelçisi ve bir maslahatgüzar katıldı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Mardin'de düzenlediği toplantıda, yabancı elçilere bölge ve terör konusunda bilgi verdi.

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Servet Turgut Olağanüstü Hal Bölge-si'ndeki incelemelerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

11- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Sivas katliamını protesto için başlattığı açlık grevi sürerken, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nin de greve destek verdiği bildirildi. Bu arada SHP Merkez Yürütme Kurulu, 37 kişinin öldüğü Sivas katliamının birinci yıldönümü olan 2 Temmuz'da ortak anma programı için diğer partiler ile sivil toplum örgütlerine çağrı yapılmasını kararlaştırdı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin açıklamasına göre Diyarbakır, Bingöl, Hakkari ve Şırnak'ta düzenlenen operasyonlarda 12 terörist öldürüldü.

13- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek Türkiye ve Yunanistan'ın barış içinde yaşaması dileğinde bulundu. Karamanlis, mektubunda ülkesinin bölücü örgüt mensuplarını eğittiğine dair haberlerin gerçekdışı olduğunu ifade etti.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da BM Genel Sekrete-ri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feisell ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk tarafının, Güven Artırıcı Önlemlere ilişkin BM'nin isteklerinin tümünü kabul ettiğini" açıkladı.

Kıbrıs Türk tarafında, GAÖ paketine ilişkin temaslarını tamamlayan Feis-sel, 'Türk tarafının yanıtlarının yapıcı olduğunu, ancak son kararın BM Genel Sekreteri Butros Gali tarafından verileceğini" bildirdi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Cumhurbaşkanı Konstan-tin Karamanlis ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine; ABD'nin tutumunun, "Bir ülkenin karasularının uzunluğunun hava sahası sınırları ile aynı olması gerektiği" şeklinde olduğunu belirten Papandreu, "Karasularımız altı mil'dir. ABD, hava sahamızın da 6 mil olduğunu öne sürüyor. Ancak tarihi olarak Yunanistan'ın hava sahası 10 mil, karasuları ise 6 mil'dir. Bu değiştirmeyeceğimiz bir şeydir" dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos ise Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in dün Yunanistan ile ilgili yaptığı açıklamalarının "Eskiye oranla daha olumlu" olduğunu belirtti ve ülkesinin Türkiye ile gerginlik yaratmak istemediğine dikkati çekti.

16- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Londra'da yabancı diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, Rusya'nın Gürcistan ve Dağlık Karabağ gibi eski SSCB toprakları içindeki sorunları çözmek üzere bölgeye göndereceği askeri birliklerin "İşgal kuvvetine dönüşmemesi" uyarısında bulundu. Hurd, Rus askerlerinin AGİK çerçevesi ve denetiminde tamamen barışı sağlama amacıyla bu bölgelerde görev yapması konusunda varılan anlaşmanın uluslararası camia tarafından da benimsendiğini vurguladı.

17 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, PTT'nin T'sinin satışına olanak tanıyan yasa ile iş güvencesine ilişkin İLO sözleşmesini onayladı.

2- Başbakan Tansu Çiller İktisadi Kalkınma Vakfı'nın İstanbul'da yapılan genel kurulunda yaptığı konuşmada, 5 Nisan ekonomik kararlarının sonuçlarının alınmaya başladığını belirterek, sanayici ve işadamlarından zaman istedi. Çiller, "5 ay sabredin bütçe açıklarını yarı yarıya indireceğim" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın TOBB Başkanı Yalım Erez ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Burada konuşan Karayalçın, 5 Nisan kararlarının demokratikleşme paketi ile birlikte yürütüldüğünü söyledi.

4- Devlet Bakanı Türkan Akyol Ankara'da yaptığı açıklamada, Kadın ve Sosyal Hizmetler Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin kanun hükmünde kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru yapan ANAP'ı eleştirerek, kadın haklarının parlamentoda erkeklerin oylarıyla engellenmesinin çok hazin olacağını dile getirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tugay Uluçevik Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Yunanistan'ın 10 millik hava sahası iddiasının uluslararası uygulamalara aykırı olduğunu ve bunun Türkiye tarafından tanınmadığını söyledi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı İzmir'de yaptığı açıklamada, Çanakkale Köprüsü'nün yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ve temelinin bu yıl içerisinde atılacağını açıkladı.

7- Devlet memuru annelere, doğum öncesinde 3, doğum sonrasında 6 hafta olan izinlerine ek olarak, 6 ay ücretli 2 yıla kadar da ücretsiz izin verilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 12 Eylül 1980 harekatından sonra 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na dayanılarak işlerine son verilen kamu personelinin görevlerine geri dönmelerine olanak tanıyan yasa tasarısı kabul edildi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Denizli'de düzenlediği basın toplantısında, yaşanan ekonomik krizin, yanlış uygulamalardan kaynaklandığını ileri sürdü.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Sincan Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda sürekli olarak tüketime teşvik edildiğini söyledi.

11- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Fatih, Beykoz ve Yalova'da 10 Temmuz'da yapılacak yerel seçimlere katılacaklarını söyledi.

12- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'de bulunan malvarlığı ile ilgili olarak açıklama yapmasını istedi.

13- DİSK Yeraltı Maden-İş Genel Başkanı Çetin Uygur, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a gönderdiği mesajda gözaltına alınan Divriği maden işçilerinin serbest bırakılmalarını istedi.

14- Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek Ankara'da sendika şube başkanlarının katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, ekonomik uygulamalar nedeniyle işçi ücretlerine yapılacak zamlar konusunda hükümete 2 Temmuz'a kadar süre tanıdıklarını söyledi.

15- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, Amasya Sultan Beyazıt Kü-tüphanesi'nden çalınan el yazması Kuran-ı Kerim nedeniyle ikinci kez sorgulanan Ayşegül Nadir Tecimer serbest bırakıldı.

16- İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Bü-yükşehir Belediye Meclisi başkan vekillikleri seçimleriyle ilgili vetosu hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

17- TÜSİAD Başkanı Halis Komili ile özelleştirme konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesi'nde yayımlandı.

18- Olağaüstü Hal Bölge Valiliği'nin daveti üzerine Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde incelemelerde bulunan 10 ülkenin elçileri ziyaretlerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

19- AOG Türkinvest Menkul Kıymetler A.Ş.'nin sahibi Nasrullah Ayan hizmet nedeniyle emniyeti suistimal ettiği suçlamasıyla çıkarıldığı Şişli Nöbetçi 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.

20- Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkan Yardımcısı Hans Van Den Bro-ek, Ankara ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile bir basın toplantısı düzenledi. Broek, Türkiye'deki insan hakları sorununun Avrupa Birliği'ne tam üyeliğe engel teşkil etmediğini söyledi.

21- ABD Senatosu Dışişleri Alt ve Tahsisler Komiteleri, Türkiye'ye 1995 mali yılı dış yardım bütçe tasarısında kesinti yapılmamasını, ancak askeri yardım kredisinin içgüvenlikte kullanılmaması kaydıyla verilmesini kararlaştırdı.

22- Lübnan'da 31 ton esrar ele geçirildi.

23- 15. Dünya Kupası Futbol Finalleri ABD'de başladı.

18 HAZİRAN 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da, SPK Başkan Yardımcısı Caner Er-tuna, İMKB Başkanı Tuncay Artun, Özelleştirme İdaresi Başkanı Tezcan Yaramana ve Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı Osman Unsal ile bir araya gelerek, döviz ve ihracat sorunu üzerine bir süre görüştü.

Başbakan Çiller, konuşmasında 5 Nisan Kararları sonuçlarının önümüzdeki günlerde alınacağını belirterek, kamu açıklarının kapanmaya doğru gideceğini söyledi. Döviz kazandırıcı faaliyetlerle ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Çiller, sanayicilerden döviz kazandırıcı faaliyetler içine girmelerini istedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, ABD Senatosu Dışilişkiler Alt ve Tahsisler komitelerinin, Türkiye'ye askeri yardım kredisinin, "iç güvenliği ve emniyeti sağlamaya yönelik kullanılmaması" koşuluyla verilmesinin kararlaştırılması ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Askeri yardım konusundaki karar, önümüzdeki günlerde çeşitli aşamalardan geçerek değişebilir. Kararın netleşmesinin ardından, hükümet gerekli değerlendirmeyi yaparak Türkiye'nin tavrını belirler" dedi.

3- ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya, Başbakan Tansu Çiller'in yazılı olarak yanıtlamasını istediği ve kamuoyundan sakladığı öne sürülen mal varlığı ile ilgili bir soru önergesi hazırlayarak TBMM Başkanlığfna sundu.

4- Başbakan Tansu Çiller'in, 1995 Mali Yılı Bütçe Çağrısı'nı içeren genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 10 Temmuz'da yerel seçimin yenileneceği Beykoz'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de sorunların çözümü için toplumda uzlaşmayı sağlayacak "ekonomik ve sosyal konsey"e gereksinim bulunduğunu belirterek, Başbakan Tansu Çiller'in bu kurulun oluşturulması yönünde daha önce verdiği demeçleri unuttuğunu söyledi.

6- Deri-iş Sendikası'nın İstanbul Beykoz'da düzenlediği mitingde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, siyasi iktidarın çalışanların içinde bulunduğu sıkıntıya duyarsız davrandığını belirterek, "Bir yandan işyerlerini kapatıp işçi çıkartarak, öte yandan ücretleri dondurmaya çalışıyorlar. Biz sorunun en aza inmesi için oyunu kuralına göre oynayacağız, başka çaresi kalmadı" dedi.

7- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demiral, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-

doruk'un, Anayasa Mahkemesi'nin DEP'in kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlanana kadar bu partiye mensup DEP milletvekillerinden Sedat Yurttaş ve Selim Sadak'm gözetim altına alınamayacakları yönünde güvence verdiğine ilişkin açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorusuna yanıt olarak, "Biz bu işin infazını yapan kişileriz. Bizim açımızdan milletvekillikleri düşmüştür. Yasaları tatbik etmek durumundayız. Onlara karşı gelme durumu söz konusu değil" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Batman, Bitlis, Hakkari, Siirt ve Şırnak'ta sürdürülen operasyonlarda 12 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi.

9- Cumhuriyet gazetesi, yayın yaşamının 70'nci yılı nedeniyle, "S.Binyıl'a Doğru" başlığı altında 31 ülkeden değişik ulus, görüş, düşünce, din, dil ve kültüre sahip 130 kişiden oluşan ve "dünyada barış ve savaş ne kadar yakın ya da ne kadar uzak olacak?" konusuyla ilgili olarak yeni yazı dizisini BM Genel Sekreteri Butros Gali ile başlattı.

10- Yemen'de kuzeyli birliklerin, dün gece Aden'e düzenledikleri saldırıda 36 kişinin öldüğü bildirildi.

19 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel'in Yunanistan Cumhurbaşkanı Karamanlis ve İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'ye PKK terörü konusunda yazdığı mektuplara yanıt olarak birer mektup gönderildiği bildirildi.

2- Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov, Cumhurbaşkanı Demirel'in davetlisi olarak üç günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin DEP milletvekilleri konusunda verdiği kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından önce milletvekillerinin gözaltına alınamayacağını belirterek, aksi halde DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ender Karagül'ün "Cindoruk, demokrasinin önünü kapatıyor" şeklindeki açıklamasını eleştirdi. Cindoruk yaptığı açıklamada, Meclis'in üzerinden 12 Eylül darbesinin izlerini kaldırmaya çalıştıklarını belirterek, "Ben demokrasinin önünü açmaya çalışıyorum, geniş bir uzlaşma arıyorum" dedi.

5- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve beraberindeki TBMM Heyeti, Bükreş'te yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamble-si'ne katılmak üzere Romanya'ya gitti.

6- Başbakan Tansu Çiller Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Senatosu'nun Türkiye'ye yapılacak yardımı iç güvenlikte kullanmama şartına bağlanmasına tepki göstererek, yardımın kabul edilmeyebileceğini söyledi.

7- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Kırklareli'nde yaptığı açıklamada, 5 Nisan kararlarının yılların birikimi sonucu alındığını söyledi. Karayalçın ayrıca solda birlik, Anayasa değişikliği ve yerel seçimi yenilenecek bölgelerle ilgili bilgi verdi. Karayalçın, TBMM'de Cuma günü ele alınan Vergi Usul Yasa Tasarısı'nın gerçek anlamda bir reform olduğunu belirtti.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Nokta dergisine yaptığı açıklamada, bedelli askerliğin bugün için olanaksız olduğunu, ancak on yıl sonra belki uygulanabileceğini söyledi. Gölhan, asker kaçaklarına af çıkarılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in yerel seçim gezileri nedeniyle İstanbul Karagümrük'te düzenlediği miting sırasında çöp bidonuna yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 5 kişi yaralandı. Ecevit mitingle yaptığı konuşmada daha önce de bu tür olaylarla karşılaştığını, bunların kendisini engelleyemeyeceğini söyledi.

10- YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Erzurum'da yaptığı açıklamada, ara seçimlerin bir milletvekilliğin düşmesine bağlı olmasının, milletvekillerini terör örgütlerinin hedefi haline getirebileceğini söyledi.

11- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundukluoğ-lu'nun istemi üzerine yaptığı açıklamada, olağanüstü hal bölgesinde 49 imam hakkında, bölücü örgütler ve radikal islami örgütlerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle soruşturma açıldığını bildirdi.

12- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristler 5 kişiyi kaçırdı.

13- Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suares'in "azgelişmişlik ve yoksulluk" konusunda yazdığı bir makale Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

14- KKTC'de yapılan yerel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi 11, Cumhuriyetçi Türk Partisi 8, Demokrat Parti 4 ve Toplumcu Kurtuluş Partisi 2 belediye başkanlığı kazandı.

15- Sırbistan ile Makedonya arasında, Sırp askerlerinin Makedonya sınırını ihlal etmesiyle başlayan gerginlik sürüyor. Makedonya Dışişleri Bakanı Vla-do Popovski yaptığı yazılı açıklamada, Sırp askerlerinin 15 gün içerisinde çekilmemesi halinde Makedon ordusunun olaya el koyacağını bildirdi. Yeni Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise askerlerin Sırbistan toprakları üzerinde olduğu iddia edildi.

16- Kuzey İrlanda'da İtalya-İrlanda dünya kupası maçını izleyen Katolik İrlandalılara Protestan teröristlerin ateş açması sonucu 6 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

17- ABD'nin başkenti Washington yakınlarındaki Dulies Havaalanı'na inişe geçerken yoğun sis nedeniyle düşen Meksika havayollarına ait uçakta 12 kişi öldü.

20 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da devam eden Türkiye ile Türkmenistan arasındaki resmi görüşmeler öncesinde yaptığı konuşmada Türkiye'nin ve Avrupa'nın Türkmen doğalgazına ihtiyacı bulunduğunu ve Türkmen gazını Türkiye'ye taşıyacak olan boru hattının bir an önce tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Niyazov ise Türkiye'nin Türkmenistan'ı bağımsızlığını kazanmasının ardından ilk tanıyan ülke olduğunu belirterek, Türk işadamlarını ülkesinde yatırım yapmaya davet etti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hükümet tarafından kendisine gönderilen 'Valiler Kararnamesi"ni onayladı. Kararnameye göre 7 ilin valisi yer değiştirdi, 4 ile yeni vali atandı, 3 vali ise merkeze alındı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Ali Baransel başkanlığındaki Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerini Başbakanlık'ta kabul etti. Çiller kabulde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümeti olarak amaçlarının, konuşan ve çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir Türkiye yaratmak olduğunu söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Kırk-lareli'ne yaptığı ziyaret sırasında Bosna-Hersek'ten gelen mültecilerin kaldığı kampı gezerek, Bosna-Hersek'te savaşın bir an önce sona ermesi gerektiğini söyledi.

5- Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü TBMM partilera-rası komisyonda 84.madde üzerinde anlaşmaya varılamadı. Komisyonda din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24.maddenin daha önce üzerinde uzlaşma sağlanan 14.madde ile birlikte ele alınması benimsendi.

6- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından partilerinin kapatılması sonucu üyelikleri düşen DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak ve Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurtdaş'ın gözaltına alınmaları için gözetim emri verdiğini açıkladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre bölgede güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 19 terörist öldürüldü, 3 terörist de teslim oldu.

Öte yandan Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Yeniköprü köyüne PKK'lılar tarafından yapılan baskın sonucu 6 kişi öldü.

21 HAZİRAN 1994

1- TBMM Başkan Vekili Kamer Genç, DEP'li iki milletvekili Sedat Yurtdaş ve Selim Sadak'ı kabulünde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın "tartışılabilir" bir karar olduğunu, sorunun, bu kişilerin milletvekilliklerinin düşürülmesine gerek kalmadan çözülebileceğini söyledi, içişleri Bakanı Nahit Menteşe'de, İstanbul'da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Tansu Çiller Antalya'da düzenenlenen turizm sektörünün sorunlarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomik dengelerin yeniden oturtulması ve yepyeni bir işe yönelik tüm beklentilerimizi, yeniden oluşturacağımız dengelere göre kurma gereğimiz vardır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişiklikleri için yürütülen çalışmalar konusunda bilgi verdi ve Anayasa Mahkemesi'nin DEP'le ilgili son kararı çerçevesinde bazı değerlendirmeler yaptı. Karayalçın konuşmasında, bölücülüğe karşı savaşımın demokratik kurumlaşmadan geçtiğini, Türkiye'nin tüm sorunlarını TBMM çatısı altında çözmesi gerektiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Gaziantep'te yapılan S.Bölge Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin canlı tutulması için üretim ile ihracat ve iç tüketimin bir dengede bulunması gerektiğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP ile bu partili milletvekili olmaları sebebiyle üyelikleri düşen milletvekilleri ve bu yüzden yaşanan olayların hiç bir demokratik rejimde yaşanması mümkün olmayan olaylar olduğunu söyledi.

6- RP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomik paketin yatırımları tıkadığını, üretimi daralttığını iddia etti.

7- Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, otomotivde vergi indirimi ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesinde değerlendirdi.

8- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı, TBMM'de dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra gözaltına alınarak tutuklanan DEP milletvekilleriyle ilgili iddianamesini tamamladı. İddianamede, "terörist" olarak nitelendirilen DEP'lilerin, Türk Ceza Kanunu'nun 125.maddesi uyarınca idam cezasına çarptırılmaları istendi.

9- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, tutuklu bulunan 5'i DEP'li biri bağımsız 6 milletvekili gibi 8 DEP eski milletvekili hakkında da TCK'nın 125.maddesi-ne göre ceza isteneceğini söyledi.

10- Fethiye Kaymakamı Cengiz Horozoğlu yaptığı açıklamada, Fethiye'il-çesinde bir çaybahçesine konulan bombanın patlaması sonucu 4'ü Türk, 6'sı yabancı 10 kişinin ağır yaralandığını bildirdi.

11- İstanbul'da Kartal Rahmanlar Tren İstasyonu'nda meydana gelen tren kazasında 20'si ağır 140 kişi yaralandı.

12- Amasya Genelgesi'nin 75.yıldönümü kutlandı.

13- Amerikan Girişimciler Enstitüsü tarafından düzenlenen Dünya Forumu toplatılarına katılmak üzere Washington'da bulunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, toplantılarda yaptığı konuşmalarda dış yardım kredisinin sadece Türkiye'nin güvenliği açısından değil, ABD'nin güvenliği açısından da önem taşıdığını söyledi.

14- Kuzey Atlantik Asamblesi (KAA) siyasi komite toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Bitlis Milletvekili Kamran İnan, toplantılardan sonra yaptığı açıklamada, "NATO" nün, BM'nin taşaronu haline getirilemeyeceğini" söyledi.

15- BM Genel Sekreteri Butros Galli, Ruanda'daki katliamları durdurmak için BM Güvenlik Konseyi'ne müdahele planı önerisinde bulunan Fransa'yı desteklediğini söyledi.

16- Yunanistan'ın Ege Bakanı Kostas Skandalidis, To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın "Doğu Kapısı" olarak Ege için Avrupa Birliği'n-den yardım alacaklarını belirterek, "Avrupa Birliği gerçeği anlayıncaya kadar Yunanistan Ege'yi silahlandırmaya devam edecektir" dedi.

17- Kanada Dışişleri Bakanı Andre Ouellet, yayımladığı bildiride 16 yıldır ambargo uyguladığı Küba'ya bundan böyle insani ve ekonomik yardım yapılacağını açıkladı.

22 HAZİRAN 1994

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nin yaptığı açıklamaya göre, Başbakan Tansu Çiller, verdiği mal beyanında Milliyet Gazetesinin ortaya çıkardığı ABD'deki servetini gizlemediğini, mal varlığında bakanlığı ve başbakanlığı döneminde hiçbir artışın olmadığını açıkladı.

Çiller, ABD'deki villa ve alışveriş merkezini satın alan GCD şirketiyle ilgili paranın kaynağının, Marsan Holding'in mali olanaklarından ve 7 Eleven Şirketinin satışından karşılandığını bildirdi.

2- ABD'ye yaptığı dokuz günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya dönen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamada, Washington'da ABD yönetimi yetkilileri ve kongre üyeleriyle görüştüğünü kaydederek, 'Türkiye, ABD'de özellikle insan hakları yönünden askeri yönetim zamanında bile olmayan ağır eleştirilere hedef olmaktadır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Chrıstopher'le yaptığı görüşmede, şarta bağlanmış kredi niteliğinde olan ABD yardımının, Türk milletince kabul edilemeyeceğini söylediğini belirten Yılmaz, "Bu krediyi hükümetin kabul etmesi halinde millet iradesiyle ters düşeceğini ifade ettim ve Türk-ABD ilişkilerinin büyük zarar göreceğini söyledim" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, KerkükYumur-talık petrol boru hattının içindeki pertrolün çıkarılması için yapılan diplomasi çerçevesinde Irak'a gitti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman yaptığı haftalık basın toplantısında, Sanberk'in Irak'taki temasları çerçevesinde Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz'le görüşeceğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, emekli yaşını ve prim ödeme gün sayısını yükselten SSK ile ilgili yasa taslağını geri çekti. Milliyet gazetesi'nin sorusu üzerine açıklamada bulunan Moğultay, "önümüzdeki hafta Başbakan Tansu Çiller'in de görevlendireceği uzmanlar ile konuyu yeniden görüşeceğini" söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi'nin kapattığı Demokrasi Partisi'nden (DEP) istifa eden 17 DEP'li Halkın Demokrasi Partisi'ne (HADEP) üye oldu. HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, DEP'in barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesi verdiğini, milletvekili üyeliğinin mahkeme kararıyla düşmesinin Türk demokrasisinin bir ayıbı olduğunu savunarak 'Türkiye bu ayıptan bir an önce kurtulmalıdır" dedi.

6- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan DEP'i "PKK terör örgütünün siyasi kanadı olarak oluşturulan yasal görünümdeki maske kuruluş" olarak tanımladı. Demiral, DEP kökenli milletvekillerinin cezalandırılması gerektiğini, eylem ve sözlerinin dağdaki PKK militanlarının eylemleri kadar tehlikeli olduğunu, sanık milletvekillerinin PKK terör örgütünden ayrı düşünülemeyeceklerini, örgütün içinde olduklarını savundu. Demiral, yardımcıları ile birlikte üzerinde çalıştığı "DEP iddi-anamesi"ni tamamlayarak mahkemeye gönderdi.

7- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, yazar-yayıncı Burhan Günel'i ti-yotra sanatçısı Numan Bektaş'ın "Direnme ve Yenilme Kanunu" adlı oyununu yayınladığı gerekçesiyle 6 ay hapis, 50 milyon lira para cazasına çaptırdı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin açıklamasına göre, güvenlik kuvvetlerinin Kuzey Irak sınırı yakınlarında, hava unsurlarıyla destekli olarak sürdürdüğü operasyonlarda 40 terörist öldürüldü, bir er ile 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Operasyonlarda çok sayıda silah ele geçirildi, olayla ilgili 23 kişi yakalandı.

9- Kartal Cumhuriyet Savcısı İsmet Işık, Ankara Ekpresi'nin banliyö trenine çarpması sonucu 140 kişinin yaralanması olayıyla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

10- Türkiye'de tutuklu bulunan beşi DEP'li biri bağımsız altı milletvekilinin avukatlığını üstlenen Fransa Dışişleri Eski Bakanı Roland Dumas, Strasbo-urg'da 'Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle" Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvurdu. Roland Dumas, milletvekillerini 14 avukatın savunacağını, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması için girişimlerde bulunacağını açıkladı.

11- Uluslararası Af Örgütü dün yayımladığı raporunda, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin giderek arttığını ve hükümetin ifade özgürlüğüne saldırılarının yoğunlaştığını ileri sürdü. Örgüt raporunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansından (AGİK) Türkiye'ye bir araştırma ekibi gönderilmesini istedi. Af Örgütü, ABD yönetimine, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 19 ülkeye yapılan askeri yardımı gözden geçirmesi çağrısında da bulundu.

12- Rusya, NATO'nun sunduğu Barış İçin Ortaklık (BİO) Çerçeve Anlaş-ması'nı Brüksel'de imzaladı. NATO merkezindeki imza törenine Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev ve ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ia ittifak üyesi 16 ülkenin büyükelçileri katıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Kozirev, NATO Konseyi'nde yaptığı konuşmasında daha güvenli ve istikrarlı bir Avrupa'nın oluşturulmasında yeni bir sayfa açıldığını ve ittifak nezdinde Rusya'nın büyüklüğünün ve gücünün hesaba katıldığını vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Christopher ise, Rusya'nın BİO'yu imzalamasını, büyük gelişme biçiminde tanımladı ve "Rusya'ya yapıcı bir ilişki için elimizi uzatıyoruz" dedi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Amerikan Kongresi'ne yolladığı raporunda, son iki yılda ABD'nin Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'ya karşı uyguladığı yaptırımlar sonucu, 58.6 milyon doların transferinin engellendiğini kaydetti. Yaptırımlar uygulamanın, ABD'ye son altı aydaki maliyetinin üç milyon dolar olduğunu belirten Clinton, Sırbistan'ın eylemlerinin ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeyi sürdürdüğünü ifade etti. Clinton, "Uygun olduğu sürece yetkilerim çerçevesinde Sırbistan'a ekonomik yaptırımlara devam edeceğim" dedi.

23 H AZI R AN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan'ın Trud" (Gerçek) gazetesinde yayımlanan demecinde, Türkiye ve Balkanlar'daki siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

2- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, bu ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileriye götürüleceğine inandığını söyledi.

Demirel ve Kerimov daha sonra biraraya gelerek görüştüler. Görüşmeden sonra Demirel, iki ülkenin ilişkilerini daha da geliştirme arzusu içinde olduklarını bildirirken Türkiye-Özbekistan ortak bildirisi de yayımlandı.

Demirel-Kerimov görüşmesinden sonra, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında konsolosluk, adli yardımlaşma ve sivil havacılık alanlarında üç anlaşma imzalandı. Dışişleri bakanları arasında düzenli görüşmelerin yürütülmesi için de ayrı bir protokol imzalandı.

3- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yapılacak askeri yardımın, iç güvenlikte kullanılmaması koşuluyla verilmesi eğiliminde olan ABD Kongresi'ni eleştirdi. Çiller, yardımın böyle bir şarta bağlanmasını "PKK terörünü desteklemek ve Türkiye'nin parçalanmasına seyirci kalmak olarak niteleyerek konunun kongreye anlatılması için ABD'ye bir heyet gönderileceğini söyledi.

4- DYP'nin 11. kuruluş yıldönümü, Anıtkabir ve parti genel merkezinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Daha sonra Başbakan Çjler, DYP kurucuları, milletvekilleri ve bakanlar ile partililer Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ettiler. Çiller burada yaptığı konuşmada, Demirel'in bütün gücünü halktan alarak kimsenin önünde başını eğmeden demokrasi mücadelesi verdiğini demokrasi destanı yazarak DYP'yi tarihe mal ettğiini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel'de yaptığı konuşmada, "Bu süreçte inişler çıkışlar olmuştur. Devirler açılıp kapanmıştır. Bugün açık rejim, anayasal düzen vardır. Millet iradesi hakim olmuştur. Bu bir demokrasi mücadelesiydi. Türkiye milletinin, hürriyet, haysiyet esamesinin okunması, refah, adalet mücadelesiydi. Halkın kendi mücadelesiydi" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, SHP grubu toplantısında yaptığı konuşmada, SSK'nın içinde bulunduğu durum ve emeklilik yasası konusunda bilgi verdi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Fethiye ve Marmaris'te meydana gelen iki patlama olayı konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Fethiye'deki patlama olayında 6 yabancı ve 5 Türk'ün, Marmariste iki ayrı yerde meydana gelen patlama sonucunda da 5 yabancı ve 5 Türk'ün yaralandığını hatırlatarak, terörün sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı ilgilendiren global bir sorun olduğunu belirtti. Burada herkese görev düştüğünü belirten Ateş, 'Teröristlerin en büyük amaçlarından biri de eylemlerini mümkün olduğu kadar kamuoyuna duyurmaktır. Bu amaca hizmet edilmemesi bakımından basın yayın organlarına önemli görev düşmektedir. Bu görevi ulusal basınımızın en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum" dedi.

7- ABD'den dönen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başkanlık Divanı'nı toplayarak Türkiye'de bulunmadığı dönemde gerçekleşen parti içi sorunlar, anayasa değişikliği görüşmeleri ile iç ve dış gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Toplantıdan sonra TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, hükümetin ekonomi uygulamalarını eleştirirken "kayıt dışı işsiz sayısı 10 milyona ulaştı. Belediyeler, özel sektör işçi çıkarıyor. Tüm sektörler büyük bir sıkıntı içinde. Bu hükümetin yönetiminde, ülkede yaşam giderek zorlaşıyor" dedi.

8- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundukluoğlu, Cumhuriyet gazetesinin gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesinin 17. ayında hala faillerinin bulunamaması ile ilgili sorularını yanıtladı. Avundukluoğlu, "Mumcu'nun son araştırmalarının devletin içine sızmış olayları içerdiğini" belirterek, "O olayların aydınlanmasını istemeyen bir zihniyet bundan yararlanmıştır" dedi. Avundukluoğlu, Mumcu cinayetinin bir gün mutlaka çözüleceğine inandığını belirterek, "Ancak çözüldüğünde devletin gerçekten çok ciddi şekilde tedbirler alması ve üzerine gitmesi şarttır. Aksi halde, bunu yenileri izler" dedi.

9- DEP Milletvekili Sedat Yurtdâş ile Şırnak Milletvekili Selim Sadak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den görüşme talebinde bulundular.

10- DGM Başsavcısı Nusret Demiral Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret etti. Demiral, gazetecilerin DEP'li milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'le görüşüp sorunlarını anlatacaklarının anımsatılması üzerine "Kime giderlerse gitsinler, kiminle görüşürlerse görüşsünler, sonunda bize gelecekler" dedi.

11- Askeri Yargıtay Üçüncü Dairesi HBB televizyonunda yayımlanan "Anten" adlı programda halkı askerlikten soğutma yolunda yayın yaparak milli mukavemeti kırdıkları gerekçesiyle program yapımcısı Erhan Akyıldız ve muhabir Ali Tevfik Berber ile ilgili kararı bozdu.

12- Van'ın Erciş ilçesi Taşkapı Köyü ile Ağrı'nın Diyadin ilçesi yakınlarındaki Tendürek dağları eteklerinde geçici köy korucularının yanlışlık sonucu açtığı ateş sonucu iki astsubay, 5 er ve 1 korucu öldü, 8 kişi yaralandı.

Öte yandaan güvenlik kuvvetlerince bölgede sürdürülen operasyonlar sırasındaki çatışmalarda, Siirt'in Eruh ilçesi, Şeyhömer dağında 5, Diyarbakır'ın Kulp ilçesi kırsal kesiminde 2 olmak üzere 7 terörist öldürüldü. Çatışmalar sırasında bir güvenlik görevlisi de şehit oldu.

13- Avrupa Parlamentosu Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Hollanda'da bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avrupa'ya kaçan eski DEP milletvekillerinin Türkiye'ye dönmelerini ve gereken mücadeleyi ülkelerinde yapmalarını istedi. "Ağaçtan düşer gibi milletvekilliğinden düşülmez. Türkiye'deki hukuk ve yargı yollarına güvenilmelidir. Hukuk savaşının yetmediği yerde siyasi savaş imkanı vardır" dedi.

14- Kafkaslar ve Orta Asya'daki petrollerin Türkiye üzerinden Akdeniz'e indirilmesine yönelik çalışmalarda bulunan Türkiye-Rusya Boru Hatları Çalışma Grubu toplantısı Ankara'da başladı.

Başbakan Tansu Çiller'in Rusya ziyareti sırasında imzalanan protokolün 6. maddesindeki "Kafkas ve Orta Asya petrollerinin Türkiye'den boru hatlarıyla pazara sunulmasının hızlandırılması" ilkesi uyarınca başlayan toplantıya konuyla ilgili üçüncü ülkeler olan Azerbaycan, Kazakistan ve ABD de katıldı.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Kanada eski Başbakanı Joe Clark ve temsilci yardımcısı Gustave Feissel'i kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada, Güven Artırıcı Önlemler sürecinde KKTC ile BM temsilcileri arasında "her konuda" görüşbirliği sağlandığını ve "anlaşma imzalanabilecek noktaya" gelindiğini açıkladı.

16- Almanya'da yayın yapan özel televizyon kanallarından RTL, dün akşam yayımlanan "Stern TV" adlı programda PKK'nın sahil bölgelerindeki bom-bacılarıyla yapılmış bir röportaj yayımlandı. Türkiye'ye gelecek turistlere yönelik eylemlerde bulunacaklarını açıkça söyleyen PKK'lıların bu girişimlerini, bilinçli olarak Türk ve Alman makamlarına zamanında ihbar etmedikleri için Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği "RTL STERN TV" yapımcıları hakkında suç duyurusunda bulundu.

17- Nükleer tesislerini uluslararası denetime açmayarak bir krizin doğma-

sına neden olan Kuzey Kore nükleer progarmını dondurmayı kabul etti. ABD lîaşkanı Bill Clinton, Kuzey Kore'nin Washington'un koşullarını kabul ettiğini Bildirerek iki ülke arasında görüşmelere başlanabileceğini söyledi.

18- Güney Yemen'in Aden kentine, Kuzey Yemen birliklerince düzenle-en saldırıda 1 kişinin öldüğü 98 kişinin yaralandığı bildirildi.

24 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde, kapatılan Demokrasi Partisi milletvekillerinden Sedat Yurtdaş ve Selim Sadak'ı kabul ederek bir süre görüştü. Ayrıca değişik partilere mensup Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi milletvekilleri de Demirel'i ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi verdiler.

2- Bakanlar Kurulu, Türkiye ile Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bela-rus, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında kültür, eğitim, bilim, enformasyon alanlarında işbirliğine ilişkin Karadeniz Sözleşme-si'ni onayladı. Bakanlar Kurulu ayrıca, Ek Taşıt Alım Vergisi oranını yüzde 12'den yüzde 6'ya, eski yeni arabaların takası biçiminde uyguladığı kampanyalarda otomotivcilerin yüzde 23 oranında ödemek zorunda oldukları vergiyi 3 ay içinde yüzde 1'e indirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in Amerika'daki mal varlığının araştırılmasını istedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'da kullanılacak ithal kömür ile ilgili olarak RP'nin kendisine yöneltmiş olduğu eleştirileri yanıtladı.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay yaptığı yazılı açıklamada, yargıya baskı yaptıkları ve mezhebe dayalı kadrolaşma içinde bulundukları yolunda öne sürülen iddiaların iftira olduğunu belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1993-1994 öğretim yılının bir değerlendirmesini yaptı. Ayaz, gelecek öğretim yılında özel okulların uygulayacağı ücret politikası hakkında da bilgi verdi.

7- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göte, İstanbul Askeri Tıp Akademisi'nde para karşılığı askerlik için sahte çürük raporu düzenlendiği yolundaki savların bakanlık tarafından soruşturulduğu ve Genelkurmay Baş-kanlığı'nın da olayla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, 9 ayrı vergi yasasında düzenlemeler yapılmasını öngören yasa ile vergi kaçağının önlenmesi için her mükellefe bir vergi nü-

marası verilmesi ve vergi suçlarının cezalarının ağırlaştırılmasını içeren yasa kabul edildi.

9- TBMM yaz tatiline girdi. Yeni dönem Eylül ayında başlayacak.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Fatih ilçe örgütünde düzenlediği basın toplantısında, ekonomide iflas noktasına ulaşıldığını, ekonomik dengesizliklerin üretim tıkanıklığına yol açtığını, halkın gelir düzeyinin düştüğünü, işsizliğin arttığını ve sosyal çalkantıların gündeme geldiğini ileri sürdü.

11- Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşanan sorunların bir sistem sorunu haline geldiğini belirterek, "Çözüm demokratikleşme" dedi.

12- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nin İstanbul'da yapılan toplantısında bir konuşma yapan Başkan Halis Komili, 5 Nisan'da uygulanmaya başlanan ekonomik istikrar paketi konusunda görüşlerini açıkladı.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli İstanbul'da yaptığı açıklamada, TBMM'nin Anayasa değişikliğini gerçekleştirmeden tatile girmesini eleştirdi.

14- Bosna-Hersek'te BM Barış Gücü'nde görev alacak Türk Birliği Ankara Esenboğa Havaalanı'nda düzenlenen bir törenle Split'e uğurlandı. Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve diğer yetkililer katıldı.

15- Siirt, Şırnak ve Bingöl'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 terörist ölü olarak ele geçirildi. Van-Hakkari karayolunda da 8 kişi teröristler tarafından kaçırıldı.

16- Devlet ve Ticaret eski bakanlarından Gürhan Titrek Ankara'da öldü.

17- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin parlamento başkanları toplantısına katılmak üzere bulunduğu Lahey'de yaptığı açıklamada, DEP'in kapatılması ve son gelişmeler hakkında görüşlerini belirtti.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın AB üyeliğinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

19- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC'de Magosa Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin kendisine verdiği doktora töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin devletlerine sahip çıkmasını istedi.

20- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı temaslar sırasında Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf ile bir görüşme yaptı.

21- Yunanistan'ın Korfu adasında başlayan AB zirvesinde Rusya ile geniş kapsamlı bir ortaklık ve işbirliği anlaşması imzalandı.

25 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Midyat, Şırnak ve Batman'dan oluşan Güneydoğu gezisinde yaptığı konuşmalarda, ülkenin birlik ve beraberlik içinde olduğunu ve kent merkezlerinde terör olaylarının azaldığını belirterek, mezralardaki yurttaşları kentlerde yaşamaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Demirel, tasarruf genelgesi nedeniyle Güneydoğu'ya yapılan yardımların durdurulmaması gerektiğini belirterek, "bu konuda iki gün önce Başbakan Tansu Çiller ile görüştüğünü, Ankara'ya döner dönmez de tasarruf genelgesinin hizmetleri engellemesini önleyeceğini" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'a özel ve kamu bankaları yöneticileri ile bir toplantı yaptı. Çiller toplantıda, bugünlerde IMF ile olan anlaşmanın imzalanacağını, başka kanalların da açılacağını da söyledi. Bu konuda IMF'nin Türkiye'ye "kendi dönemlerinde rekor düzeyde hızlı" dedikleri bir anlaşma ile destek verdiğini anlatan Çiller, "Bu, Türk kamuoyuna IMF ile yapılan anlaşma olarak yansımıştır. Gerçekte bizim programımızın tamamen kabulüdür. IMF bu konuda uygulayacağımız programa destek vermiştir" dedi.

Tansu Çiller konuşmasında, ihracaatın çok önemli olduğunu yineleyerek, "Yapacağımız şey mutlaka dışa açılmak ve dışarıdan gelecek olan rekabeti karşılayabilmektir" dedi. Çiller, Türkiye'nin AT ile entegre olacağını, başka seçeneğin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP İstanbul İl Merkezi'ni ziyaret ederek yeni il başkanı Mükerrem Taşçıoğlu ile görüştü.

Mesut Yılmaz konuşmasında, Türkiye'nin tarihinin en ağır ekonomik bunalımını yaşadığı bu dönemde, TBMM'nin tatile girmesini "sorumsuzluk ve duyarsızlık" olarak niteledi.

4- Hükümetin 5 Nisan Kararları doğrultusunda, yıl sonuna kadar kapatılmasını öngördüğü KiT'ler arasında yer alan Karabük Demir-Çelik İşletmeleri'-nin ardından, PETLAS da SHP'nin isteği üzerine hazırladığı raporu tamamlayarak SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a sundu. Karayalçın açıklamasında, PETLAS raporunu MYK'da değerlendirdikten sonra karar vereceklerini belirterek, Karabük raporunun da önümüzdeki hafta içinde MYK'da ele alınabileceğini kaydetti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 10 Temmuzda yenilenecek yerel seçimler nedeniyle geldiği Yalova'da yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin iflas noktasına geldiğini ve siyasetin tıkandığını iddia etti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın İdil ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından yapılan baskın sonucu 5 güvenlik görevlisi şehit edildi.

7- İki günden beri KKTC'de bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk Metal Sendikası'nın Girne'de bulunan Uluslararası Eğitim Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki ekonomik bunalımın KKTC'ye ağır biçimde yansıdığını belirterek, 'Türkiye, KKTC'nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomnisine geçmesi için elinden gelen çabayı göstermek zorundadır. Türkiye, ekonomi için gereken katkıyı gecikmeden yerine getirmek zorundadır" dedi.

8- Almanya'nın Frankfurt kentinde bir grup PKK yandaşının düzenlediği "Kürdistan'a Yürüyüş" mitinginde, yurtdışında bulunan ve DEP'in kapatılmasıyla birlikte milletvekili sıfatları düşen Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Mahmut Kı-lınç, Nizamettin Toğuç, Ali Yiğit ve Naif Güneş bir basın toplantısı düzenlediler. Zübeyir Aydar basın toplantısında bir gazetecinin 4 gün önce Fethiye ve Marmaris'te bombaların kimin tarafından patlatıldığı sorusunu yanıtlarken, 'Tek tek veya birlikte bazı eylemler gerçekleştiriliyor. Sivillere zarar vermek istemiyoruz. Böyle bir şey oldu, üzgünüz. Durum böyle gerektiriyordu" dedi.

9- Yunanistan'ın Korfu Adası'nda düzenlenen iki günlük Avrupa Birliği (AB) zirvesi sona erdi. AB üyesi 12 ülkenin liderleri, zirve sonunda "Beyaz Sayfa" adlı sonuç bildirgesini yayımladı. Bildirgede, ulaşım, ekonomi ve dış politika konularında anlaşmaya varılırken, Yunanistan'ın öncülüğünde eklenen bir maddeyle Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta adalarının, AB'nin genişleme programına alındığı belirtildi.

26 HAZİRAN 1994

1- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk Irak ziyareti dönüşü Ankara'da yaptığı açıklamada, Kerkük-Yumurtalık boru hattının açılması konusunda Irak'ta yaptığı temaslarında temel zorlukların aşıldığını ancak kesin sonuca varılamadığını belirtti. Sanberk, konuyla ilgili sonucun New York'ta yapılacak çalışmalar sonucu alınacağını bildirdi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde yaşanan olaylarda devlet yetkililerinin de suçlu olduğunu ileri sürdü.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Yalova'da yaptığı açıklamada, solda bütünleşmeye yönelik girişimlerin CHP içinde olması gerektiğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş İstanbul'da yaptığı açıklamada, ilk genel seçimde yüzde 20 oy alacaklarını ileri sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da yerel seçimi yenilenecek ilçelerde düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda RP'yi eleştirerek, bu partinin devleti, ulusu ve ülkeyi bölmek istediğini ileri sürdü.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki mal varlığı ile ilgili yaptığı eleştirilerin doğru olmadığını ileri sürerek, Yılmaz'ın bu iddialarını kanıtlamasını istedi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler Günaydın gazetesine verdiği demeçte; Meclis'in tatile girmesinin büyük bir sorumsuzluk olduğunu söyledi.

8- Devlet Bakanlığı görevinden istifa eden SHP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kahramanla yapılan bir söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- İstanbul Fenerbahçe Orduevi yakınlarında çöp bidonlarına konulan bombaların patlaması sonucu iki polis şehit oldu, bir polis yaralandı. Ayrıca on ayrı yere bırakılan bombalardan sekizi patladı ikisi güvenlik güçleri tarafından imha edildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Bingöl, Bitlis, Hakkari ve Van'da sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 35'i ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 7 güvenlik görevlisi şehit oldu.

11- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) yerine Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) adlı yeni bir parti kuruldu.

12- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Hollanda'nın Lahey kentinde yaptığı açıklamada, DEP milletvekillerinin Frankfurt'ta düzenlenen PKK yanlısı gösteriye katılmalarını eleştirdi.

13- Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın temaslarda bulunmak üzere Belçika'ya gitti.

14- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Elcegün başkanlığındaki bir heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin özel temsilcisi Joe Clark aracılığıyla kendisine gönderdiği uzlaşma mektubunu almayı reddettiği bildirildi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi İnal Batu, BM'nin Klerides'in bu tutumuna karşı tepki göstermemesini sert bir dille eleştirdi.

16- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslarn Kerimov Taşkent'te yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek zorunda olduğunu vurguladı.

17- Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

18- Çin'de uyuşturucu ticaretine karışan 56 kişi idam edildi.

27 HAZİRAN 1994

1- Cunhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da çeşitli kuruluş, dernek ve vakıf yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, katıldığı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Asamblesi ve Avrupa Parlamento Başkanları toplantısı dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında temasları hakkında bilgi verdi.

3- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da Dış Tanıtım Yüksek Kurulu üyelerini kabulde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yurtdışında yeterince tanınmadığına tanık olduğunu belirterek, bu amaçla tanıtım programı yapıldığını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı sırasında basına yaptığı açıklamada, Çiller'i ve hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Avrupa Birliği yetkilileriyle resmi temaslar yapmak için Brüksel'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, Brüksel'de bulunan eski DEP'li milletvekilleri ile görüşmeyeceğini belirterek, 'Türkiye'yi ilgilendiren bir konuda görüşmeyi Türkiye'de yapmayı tercih ederim" dedi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, son vergi kanunu uyarınca, gelir, kurumlar ve katma değer vergisi borçlarını süresinden 6 ay geçtiği halde ödemeyenlerin Maliye Bakanlığı'nca ilk kez teşhir edileceğini söyledi.

7- Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, Ankara Genç işadamları Derneği tarafından düzenlenen "Anıttepe Toplantılarında yaptığı konuşmada, belediyelerin, özel sektörü baltalayacak bir şirketleşmeye kesinlikle gitmemesi gerektiğini söyledi.

8- DGM Başsavcısı Nusret Demiral Ankara'da Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, kapatılan DEP'in devamı olarak kurulan Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) 1.Olağan Kurultayı ile ilgili inceleme başlattığını söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır ve Mardin'de 16 PKK'lının öldürüldüğü, çatışmalar sırasında 2 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

10- BM Güvenlik Konseyi'nin koşullarını Bağdat'a kabul ettirmek amacıyla geçen hafta Irak'ta bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk,

burada Reuter ajansına verdiği demeçte Bağdat'taki görüşmelerde projeyle ilgili "büyük gelişme" kaydedildiğini, ancak boru hattının boşaltılmasına başlanmadan BM ile çözümlenmesi gereken bazı konular kaldığını açıkladı.

11- Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Ürdün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdal Hafız Kaabneh, Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ı ziyaret etti.

12- Fransa Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Bernard Dufourcq çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

13- Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı Korfu Zirvesi'nde, AB gümrük birliğine Türkiye'nin girip girmemesi için son kararın verilmesi ve bunun için de Ortaklık Konseyi'ni toplantıya çağırma kararı alındı.

14-"Birleşmiş Milletler Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Sırbistan'ın, işgal ettiği Makedonya topraklarından geri çekilmeyi reddettiği ve Makedonya'ya karşı tehditkar bir tutum izlediği belirtildi.

28 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Kemal Yavuz'un davetlisi olarak İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı'nda verdiği konferansta, değişen dünya koşullarında Türkiye'nin yerini değerlendirerek 'Terörün hedefi Türkiye'yi parçalamaktır. Batı, Türkiye'de demokrasiyi ülkenin bölünmesine izin vermek olarak düşünüyorsa, biz o Batı'nın içinde olmayız" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, tek konut sahibi olan emekli, dul ve yetimlere yönelik, bina vergisinin indirilmesini öngören kanun hükmündeki kararnameyi onayladı. Buna göre, tek konutu olan ve bu konutlarda oturanlardan, gelirleri sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul ve yetim aylıklarından ibaret olanların ödemek zorunda oldukları bina vergisi binde 4'ten binde 2'ye indirildi.

3- Adana'da Adana Genç İşadamları Derneği'nin (AGİAD) 2. kuruluş yıldönümü gecesine katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş burada yaptığı konuşmada, "Güney Kıbrıs Avrupa Birliği'ne kabul edilirse biz de Türkiye ile entegrasyona gideriz" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, zorunlu ve isteğe bağlı nakil işlemleri yapılarak 26 bin 150 öğretmenin yerinin değiştirildiği bildirildi.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, tarihi eserlerin Türkiye açısından önemine değinerek, şimdiye dek Türkiye'ye geri getirilen tarihi eserlere ilişkin bilgi verdi.

6- Ankara'da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin toplu sözleşmelerden kaynaklanan ücret zamlarını vermemesi halinde, 20 Temmuz günü Türkiye genelinde "iş bırakma eylemi" yapmayı kararlaştırdı. Kurulda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 5 Nisan ekonomik istikrar programı çerçevesinde uygulamaya konan politikaları eleştirdi.

7- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan DEP'in eski Genel Başkanı Yaşar Kaya'yı, Almanya'nın Bonn şehrinde düzenlenen, "Kürdistan Ulusal Birliği" yürüyüşü ile Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde toplanan Irak Kürdistan Demokrasi Partisi kongresinde yaptığı konuşmalarda bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle 4 yıl hapis, 500 milyon lira para cezasına mahkum etti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Şırnak'ın Sırmalı Dağı Gülyazı ve Dereler bölgesinde biri kadın 9, Bingöl'ün Genç ilçesi Servi bucağı kırsalında 4, Van'ın Çatak ilçesi Büyükağaç köyü yakınlarında 2, Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal kesiminde 1 olmak üzere toplam 16 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- Brüksel'de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Kara-yalçın, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jacgues Delors ile görüştü. Karayal-çın, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği bağlamında önem taşıyan teknik konular üzerinde durulduğunu" belirtti.

10- Irak Ulusal Kongresi'nden (ILJK) yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani İle Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani'nin Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bir araya gelerek, çatışmalara son verilmesi ve sorunlara çözüm bulunması amacıyla ortak bir komisyon kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

11- Ukrayna'da geçen pazar günü yapılan başkanlık seçimlerinin ilk turundan, Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, oyların yüzde 38'ini alarak birinci çıktı.

12- Afganistan'da Başbakan Gülbeddin Hikmetyar'ın müttefiki Özbek lider Raşit Dostum'a bağlı uçakların, başkent Kabil'de Devlet Başkanı Burha-neddin Rabbani'ye bağlı birliklerin mevzilerini bombaladığı, olayda 12 kişinin öldüğü bildirildi.

29 HAZİRAN 1994

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, Adalet Bakanlığı'nın, düşünce suçlarının suç sınırlarının Avrupa standardına getirilmesiyle ilgili bir çalışması ele alındı. Ayrıca, son dönemde teröre karşı mücadelede sağlanan gelişmeler de değerlendirildi.

2- Polis Akademisi'nin 1993-94 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet diploma törenine, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Yargıtay Başkanı Müfit Utku ile bazı yüksek yargı organı üyeleri ve üst düzey emniyet yetkilileri katıldı. Başbakan Tansu Çiller törende yaptığı konuşmada, "Herkesin eşit şartlar altında yaşayabildiği, istediği yere yerleşebildiği, devlete bilgi ve becerisi ile katkıda bulunarak istediği mev-kiye gelebildiği, demokratik haklarını özgürce kullanabildiği ülkemizde, birlik ve bütünlüğümüzü kıskanan dış güçlerin oyuncağı olanların art niyetli düşüncelerinin yeşermesine fırsat vermeyeceğinize inanıyorum" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, tüm parti başkanlarından mal varlıklarını açıklamalarını istedi. Karayalçın, genel başkan seçildikten sonra kendisinin ve partisinin mal varlığını açıkladığını hatırlatarak, bu girişimin siyaseten de önemli olduğunu, siyasete ve siyasetçiye olan güveni artıracağını söyledi.

SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan da Grup Başkan Vekilleri Ercan Karakaş ve Nihat Matkap'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Kamuoyuna temiz siyaset, temiz parti, temiz toplum vaadetmiş siyasetçiler olarak bizler de kamu vicdanını rahatsız eden bir olayın araştırılmasını önlemek gibi bir tavır içinde olmamalıyız" dedi. Gürkan, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki mal varlığına ilişkin araştırma önerisine grup olarak evet diyeceklerini açıkladı.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları ile Türk-Fransız İşadamları Konseyi tarafından düzenlenen, "Kamu Hizmetlerinin Özel Sektöre Açılması Konusundaki Deneyimi Tanıtıcı Türk-Fransız Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, kamu hizmetlerinin özel sektöre devredilmesi konusunda Fransız deneyiminin Türkiye için çok önemli bir örnek olacağını belirtti. Bugün bütün dünyanın özelleştirme konusunda büyük mesafeler aldığını ve Fransa'daki özelleştirme sonrasında özelleştirilen kuruluşlarda büyük bir ekonomik canlılık görüldüğünü belirten Doğan, "Fransa özelleştirmede her açıdan başarılı bir örnektir" dedi. Doğan, 5 Nisan kararlarının ardından yeni ekonomik gelişmeler hakkında da bilgi verdi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Ankara'da yabancı basın mensuplarının katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Ateş, Türkiye'nin gelecek kuşaklara aydınlık, kavgasız bir dünya bırakmak için cesur adımlar atmaya devam edeceğini bildirerek, 'Terörizme verilecek destek, terör odaklarına gösterilecek sıcak bir ilgi, tüm dünyanın geleceğine vurulmuş bir darbe olacaktır" dedi.

7- Emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi beyanname verme ve birinci taksitlerini ödeme süresinin uzatılması ile ilgili tebliğler, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- ANAP'm 27 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan İlhan Kesici, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm ekonomik danışmanlığına atandı.

9- Sivas'ta geçen yıl meydana gelen ve 37 kişinin öldüğü olaylarda, RP'li Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun, Madımak Oteli önünde toplanan kalabalığın dağıtılması yönündeki valilik emrini yerine getirmediği belirlendi. Sivas İl İdare Kurulu, Karamollaoğlu'nun, bu emri yerine getirmeyerek "görevini kötüye kullandığı" gereçesiyle Türk Ceza Kanunu'nün 240. maddesi uyarınca yargılanmasına karar verdi.

10- Kamu Çalışanları Sendikaları Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Yağız düzenlediği basın toplantısında, kamu çalışanlarının tek ses olarak isteklerini söyleyeceklerini belirterek, "Kamu çalışanları olarak bizler, sendikal haklarımızı düzenleyecek olan yasal hazırlıkların bir an önce tamamlanmasını ve demokratik bir anlayışla grev ve toplu sözleşme haklarıyla donanmış bir yasanın çıkarılmasını istiyoruz. Bunlar gerçekleşmediğinde, üretimden gelen gücümüzü 15 Temmuzda kullanacağız" dedi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin açıklamasına göre Bingöl'ün Gökçeli köyü ile Genç ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda bir polis memuru ile bir uzman çavuş şehit oldu, 8 PKK'lı öldürüldü.

12- Yemen'de kuzey güçlerinin güneyin başkenti Aden'e yönelik bombardımanında 16 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Japonya'da, Parlamento Alt Meclisi'nde yapılan oylamanın ikinci turunda başbakanlığa Sosyalist Parti Lideri Tomiichi Murayama seçildi.

14- İsrail'in, Filistin Kurtuluş örgütü ile imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde, 530 Filistinli tutukluyu daha serbest bırakmaya başladığı bildirildi.

15- Bosna-Hersek'teki BM güçlerinin komutanlarından General Andrew Ridgeway, dün yaptığı açıklamada, Bosna'da ateşkes anlaşmasının öldüğünü ve ülkede savaşın en az 20 yıl daha sürebileceğini söyledi. BM Bosna özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi ise NATO karargahındaki bir toplantı sonrası ateşkesin büyük tehlike altında olduğunu fakat henüz ölmediğini söyledi.

30 HAZİRAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sivas'ta 178.Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı'na sancak verme törenine katıldı. Demirel, törenden sonra halka hitaben bir konuşma yaparak, geçen yıl 37 kişinin katledildiği 2 Temmuz olaylarının yıldönümü dolayısıyla herkesin gözünün Sivas üzerinde olacağını vurguladı. Demirel, halka "Devlet bir, millet bir, bayrak bir, din bir kültür bir. Yaşasın büyük Türkiye, yaşasın demokrat Türkiye, yaşasın demokrat laik Türkiye" andı içirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümeti; iş güvencesine ilişkin 158 sayılı Uluslarası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmesi'nin yaşama geçirilmesi konusunda uyardı. Demirel, Başbakanlık'a, 158 sayılı ILO Sözleşmesi'ne göre iç hukukta düzenleme yapılması isteğini içeren yazılı bir talimat gönderdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe ve Merkez Bankası eski Başkanı ve Başbakanlık Başdanışmanı Osman Şıklar ile Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yurtdışında çalışan Türk işçilerinin tasarruflarının değerlendirilmesi için yeni bir organizasyona gidildiğini ve Türk işçilerinin döviz birikimlerini yurda çekmek için bir proje hazırlandığını açıkladı. Çiller, bu konuda koordinatör olarak Osman Şıklar'm görevlendirildiğini sözlerine ekledi.

4- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında "Enerji toplantısı" yapıldı. Başba-kanlık'ta yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Devlet Bakanı Aykon Doğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy katıldı.

Daha sonra Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Başbakanlık'ta bir görüşme yaptı. Karayalçın görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken "gündemdeki konuları görüştüklerini" söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yımaz, partisinin MKYK toplantısında yaptığı konuşmada İstanbul milletvekili Güneş Taner hakkında disiplin kuruluna sevk kararı alındığını bildirdi.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Parti Meclisi toplantısını açarken yaptığı konuşmada, ANAP'm Başbakan Tansu Çil-ler'in malvarlığı ile ilgili olarak verdiği Meclis araştırma önergesine destek verdiğini belirterek, "Ancak bir koşulumuz var. Yalnızca DYP Genel Başkanı değil, tüm genel başkanlar ve tüm genel merkezler için araştırma yapılmalı" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, Türkiye'nin Bonn çiliği'nin, Alman RTL televizyonunun 22 Haziran'da bölücü terör örgütü PKK ile ilgili yayını üzerine, Almanya Dişileri Bakanlığfna bir nota verdiğini bildirdi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin DEP'in kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Gerekçeli kararda, "DEP'in amacı, ülkeyi parçalamaktı" denildi. Kapatılma davası açıldığı tarihte partiye üye olan 13 DEP'li milletvekilinin, TBMM üyeliği resmen düştü.

9- ANAP Kütahya Milletvekili Rauf Ertekin, Başbakan Tansu Çiller tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Başbakan'm malvarlığını açıklamasını istedi.

10- ANAP İstanbul Milletvekili Güneş Taner partisinden istifa etti. Taner Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, istifa nedenleri hakkında bilgi verirken, Başbakan Tansu Çiller'in kendisine "ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı" önerdiğini söyledi.

11- Aydın E Tipi Cezaevi'nde tutuklularla görevliler arasında çıkan çatışmada 14 tutuklu yaralandı. Bu olayı protesto amacıyla 120 tutuklunun açlık grevine başladığı bildirildi.

12- Ankara DGM, yazdığı 15 kitaptan dolayı sosyolog-yazar İsmail Beşikçi"yi l0 yıl 4 ay hapis, 416 milyon 660 bin 666 lira paracezasına mahkum etti. Böylece Beşikçi'ye verilen cezaların toplamı 52 yılı buldu.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş resmi temaslarda bulunmak için Adana'ya geldi.

14- İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi'nde deniz trafiğini güvenli kılmak için hazırlanan tüzüğün yürürlüğe girmesine bir gün kala Rusya Federasyonu, Türkiye'nin Moskova'daki büyükelçiliğine bir nota vererek tüzüğün bazı hükümlerine uymayacağını açıkladı ve uluslararası normlara uymayan hükümlerin uygulanması durumunda bütün sorumluluğun Türkiye'ye ait olacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, notaya rağmen tüzüğün 1 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini, aksaklık olursa ileride bazı düzeltmeler yapılabileceğini bildirdi.

15- Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEİ) mensubu ülkelerin dışişleri bakanlarının dördüncü olağan toplantısı Tiflis'te başladı. KEİ toplantısı için dün Tiflis'e giden Dışişleri Bakanı Hikm'et Çetin, Gürcistan Devlet Başkanı Şevardnad-ze ile dün akşam resmi bir görüşme yaptı. Çetin, görüşmeye ilişkin gazetecile-

re yaptığı açıklamada, Gürcü liderin Gürcistan'da görev alacak askeri gözlemciler arasında Türkiye'den de bir heyetin bulunmasına ilişkin isteğini dile getirdiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çetin, ayrıca Yunanistan Dışişleri Bakanı Karo-los Papulyas ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede iki ülke arasındaki sorunların çözümü amacıyla iki ülke dışişleri bakanlıkları yetkilileri arasında daha üst düzey görüşmelere hazırlık amacıyla toplantılar yapılmasına karar verildiği bildirildi.

16- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) DEP'in kapatılması konusunu görüştü. DEP'in kapatılması ile ilgili olarak AKPM başkanlığında bir heyetin Türkiye'ye gitmesi istendi.

17- ABD Senatosu Genel Kurulu, 1995 mali yılı bütçesi çerçevesinde verilecek dış yardım kredileri konusunu görüştü. Türkiye'ye verilecek dış yardım kredisi konusunda kararın ilk metninde yer alan askeri malzemenin "iç güvenlik amacıyla kullanılamıyacağı" ifadesini tasarıdan çıkardı. Ancak tasarıya, askeri malzemenin "uluslararası hukuk kurallarına aykırı kullanılamayacağı" ibaresi konuldu.

18- Bangladeş'te kadın yazar Teslime Nesrin'in İslam dini aleyhinde konuştuğu için ölüme mahkum edilmesinin yarattığı gerginliğin yol açtığı olaylarda 150 kişi yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106