16.5.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1994

1 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Marmara Grubu tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Ekonomideki tartışmayı kimse rejime kaydırmasın. Demokrasiye olan inancın kaybedilmesi çok pahalıya malolur. Rejimin serbestliğine sahip çıkalım. Ekonomide geriye gidiş yoktur. Bunların hepsi hallolacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Hükümet istifa etsin deniyor, demekle etmez, hükümet ancak güvensizlik oyuyla düşürülebilir. Türkiye'de demokrasinin bütün kurumlan vardır. Hiç kimse bunu küçümsememelidir" şeklinde konuştu.

2- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, bazı gazetelerde yayımlanan "yeni hükümet arayışları" konusundaki haberlerin asılsız olduğu belirtilerek, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hükümetleri kurma makamı veya organı olmadığını kamuoyu tarafından çok iyi bilinmekte ve takdir edilmektedir. Ayrıca Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları'nın görev süreleri de kanunlarla hizmet ve görev ihtiyacı esasına göre tespit edilmektedir. Yetkili makamlar tarafından açıklananlar dışında, bu tür uydurma haberlere itibar edilmemelidir" denildi.

3- Ekonomik istikrar programından sonra başlayan yeni hükümet arayışları konusunda bazı parti liderleri ve temsilcileri görüşlerini açıkladılar.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın "12 Mart'ı anımsatan birtakım düzenlemelerle hükümet formüllerinin ortaya atılmasını, o formülleri ortaya atanların Türkiye'nin önündeki sorunların çözümüne yönelik hiç bir program taşımadıklarının bir ifadesi olarak görüyorum" dedi.

Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, ara rejim benzeri önerileri doğru bulmadığını belirterek, 27 Mart seçimlerinin, bu tartışma ve isteklerin yerinde olmadığını gösterdiğini söyledi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı eleştirdiği açıklamasında, Yılmaz'ın parti içindeki liderlik konumunu güçlendirmek için "12 Mart benzeri bir uygulama istediğini" belirterek, "Biz 12 Mart'ı çok iyi biliyoruz, yeni bir 12 Mart hükümetine müsaade etmeyiz" dedi.

SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan da konuyla ilgili açıklamasında, "Çiller hükümeti yeni bir program okumalı ve onay istemelidir. Bu hükümet güçlü değil, krizin altından kalkabileceği konusunda tereddütlerim var" diye konuştu.

TOBB Başkanı Yalım Erez de konuyla ilgili açıklamasında, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı ortamda, yeni hükümet modelleri tartışmasının istikrarsızlığı arttırdığını, çözümün TBMM'de olması gerektiğini bildirdi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, istikrar paketinin açılmasına neden olan gelişmelerin eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın iktidar olduğu dönemde başladığını belirterek, "Bunlar bir gün patlayacaktı. Şanssızlık, bizim zamanımızda patladı. Zaten, Mesut Yılmız'ın erken seçime gitmesinin sebebi buydu. SHP olarak koalisyon kurulduğundan beri bu duruma gelineceğini söyledik, gerekli önlemler alınmadı" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin "15 yıldan beri yönetimde bulunan iktidarların çeşitli hataları sonucu ciddi bir ekonomik bunalım geçirmekte olduğunu" ancak bu bunalımı kısa sürede aşacağını ve telaşa kapılmaya gerek olmadığını söyledi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde yapılan 1 Mayıs gösterilerinde hükümet protesto edildi. Ankara ve İstanbul'da yapılan mitinglerden sonra çıkan olaylarda polis, aralarında SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya'nın da bulunduğu göstericileri ve gazetecileri tartakladı.

7- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, televizyonda yaptığı açıklamada, eldeki verilerin incelendiğini ve Türkiye'ye verilen Alman silahlarının Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanılmadığının saptandığını bildirdi.

8- Sırpların Bosna-Hersek'in Sapna bölgesindeki BM tanklarına saldırdıkları bildirildi.

Bu arada Sırpların Brcko kenti yakınlarında ağır silah yığınakları yaptıkları haber verildi.

9- Ruanda'daki iç savaş nedeniyle son dört gün içinde bu ülkeden komşu ülkelere yaklaşık 500 bin kişinin göç ettiği bildirildi.

2 MAYIS 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin başkanlık divan toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir bunalıma sürüklendiğini savunarak, "Bütün sorumluluk iktidar milletvekillerinin üzerindedir. İktidar gruplarının Başbakan'dan yanlış politikaların hesabını sormaları zamanı gelmiştir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri Milliyet gazetesine değerlendirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, incelemelerde bulunmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne giderken uçakta, son günlerde ortaya atılan yeni hükümet senaryolarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu arada Karayalçın, Silopi'de, Körfez Savaşı sonrasında kapatılan Ha-bur Sınır Kapısı'nda da incelemelerde bulundu ve sınır kapısının bölge için taşıdığı önemi belirterek çok yakın bir gelecekte açılacağını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Diyanet İşleri Başkanı'nın bir konferansta yaptığı konuşmasında, kendisini isim vermeden eleştirmesiyle ilgili olarak, "Anaya-sa'ya, demokrasiye, özgürlüğe, kardeşliğe, dostluğa, barışa ve inanca ayırdığı konuşmasının" incelenmeden eleştirildiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, 1 Mayıs mitingi sonrası polisin cop kullanması ve SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya'nın dövülmesi ile ilgili soruşturma emri verdiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin 14 ülke ve uluslararası kuruluşta görev yapan büyükelçilerinin, Ankara'da, başta PKK terörü ve insan hakları olmak üzere çeşitli konularda bilgi alışverişinde bulunmak üzere İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarında katıldıkları toplantılar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin özel girişimcinin yanında olduğunu belirterek, gelişmekte olan Türkiye'nin çağı yakalama gayretlerine katkıda bulunmak isteyen girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy "Uluslararası Türkiye 9'uncu Kömür Kongresi"nde yaptığı konuşmada Zonguldak kömür havzasının

tamamıyla kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, kömür üretimine devam edilmesinin, ülke ekonomisi açısından yararlı olacağını söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye-lrak petrol boru hattı ile ilgili gelişmeler konusunda ABD yönetimiyle temas durumunda olduklarını belirterek, "ABD bu konuda beraber çalışma lüzumunu gerekli buluyor" dedi.

10- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş İzmir'de yaptığı açıklamada, demokratikleşme paketine DYP grubunun destek vermemesi halinde, koalisyonda kalmanın artık bir anlamının bulunmayacağını söyledi.

11- DYP Genel Başkan yardımcılarından Sümer Oral Manisa'da yaptığı basın toplantısında, 5 Nisan'da açıklanan istikrar paketinin desteklenmesini isteyerek, yeni hükümet modeli arayışlarının demokrasi adına "ayıp" oluşturacağını söyledi.

12- MHP Genel Başkan yardımcılarından Rıza Müftüoğlu ve Oktay Öz-türk partilerinin Erzurum'un Çat ilçesi kongresinde yaptıkları konuşmalarda, MHP'nin milletin umudu haline geldiğini iddia ettiler.

13- DYP Bursa Milletvekili Cavit Çağlar Cumhuriyet gazetesine, SHP ve "demokratikleşme paketi" ne ilişkin çalışmalar ile ilgili görüşlerini açıkladı.

14- DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası Genel Sekreteri Durmuş Ali Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, siyasi iktidarı emeğe ve emekçilere saygılı olmaya çağırdı ve bir milletvekilinin de aralarında bulunduğu göstericilere yapılan saldırıların sorumlularının ortaya çıkarılmasını istedi.

Ayrıca sendikalar ve çeşitli dernekler yaptıkları açıklamalarda, polisin 1 Mayıs'ta şiddet kullanmasını eleştirerek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler.

15- Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özal Baysal ile Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürü Sedat Yıldız, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun denetimi altında hazırlanan ön inceleme raporu uyarınca, görevlerinden uzaklaştırıldı.

16- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bingöl'ün Genç ilçesinde 10, Bitlis'in Hizan ilçesi kırsal kesiminde de 10 olmak üzere toplam 20 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

17- İçel Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İçel'in Tarsus ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda yasadışı Hizbullah örgütüne mensup 11 kişinin yakalandığı bildirildi.

18- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu Fransa'da düzenlediği basın toplantısında, temasiarıyia ilgili bilgi verdi ve Türkiye'nin dış ilişkilerine yönelik çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş KKTC'de bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabulünde, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

20- Kenya'da bir teknenin alabora olması sonucunda 186 kişinin öldüğü bildirildi.

21- Ruanda'da bir kiliseye açılan ateş sonucu 12 kişinin öldüğü, 113 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ı- uumnuroaşKanı suıeyman uemirei, parti liderleriyle yapacağı lürkiye genelinde sorunları değerlendirme görüşmelerini DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile başlattı. Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "En sağlıklı yol, adaletli bir nispi temsil sistemiyle makul bir tarihte erken seçime gitmektir" diyerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den bunu gündeme getirmesini istediğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM grup toplantısında yeni hükümet tartışmaları konusunda yaptığı konuşmada, ekonomideki sorunların, geçmişte faizlerin yüksek, dövizin düşük tutulmasından kaynaklandığını bildirdi.

Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm bir gazetede yer alan "İş çevreleri benim hükümeti yıkmamı istiyorlar" açıklaması ile suçüstü yakalandığını söyleyerek "ANAP Genel Başkanı'nı başbakan yapamayanlar, şimdi demokrasi dışı yollardan parlamentonun üstüne çıkmaya kalkışmaktadırlar. Kimse buna niyetlenmesin" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da partisinin TBMM grup toplantısında yeni hükümet arayışlarını değerlendirdi. Karayalçın, iş dünyasının tavır değiştirmesinin ve bu arayışların gerekçesinin vergi yasaları ile demokratikleşme paketinde aranması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller parti grubunda yaptığı açıklamada, Ankara'da-ki 1 Mayıs mitingi sonrası SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya'nın dövüldüğünü belirterek "Bunun soruşturulması ve selamete ulaştırılabilmesi için Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma süresince görevinden alınmıştır" dedi.

Bu arada İçişleri Bakanı Nahit Menteşe tarafından olaylarla ilgili olarak açılan soruşturma sona erene kadar Emniyet Genel Müdürlüğü emrine atanan Orhan Taşanlar, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, SHP Milletvekili Salman Kaya'nın dövülmesini "onaylamadığını" belirterek, "Soruşturmayı ben istedim ve soruşturma sonuna kadar görevden alınmamı talep ettim" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM'de Kıbrıs konusunda "genel görüşme" açılmasına ilişkin önergelerin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs 'Türkiye'nin sırtında kambur, ayağında bağ değildir. Türk milletinin ayağa kalkma olayıdır" dedi.

Öngörüşmede konuşan. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, 'Türkiye, Kıbrıs

Türk halkının içine sindiremeyeceği hiçbir çözüme destek vermeyecektir. Yeniden Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin oluşmasına izin vermeyiz" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik bunalımın giderek ağırlaştığını ve gelinen noktanın "daha ağır bir krizin sinyallerini" verdiğini söyledi. Türkiye'nin stagflas-yona gittiğini öne süren Yılmaz, ekonomik durumun tek sorumlusu olarak Başbakan Tansu Çiller ve ekibini gösterdi.

6- Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç Yol-iş Sendikası Başkanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan geçici işçilere bütçeden 3 aylık çalışma sürelerini karşılayacak bir bölüm ayrıldığını belirtti.

7- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin bittiğini savunarak, "Derhal erken seçime gidilmelidir. Ancak erken seçime kadar geçecek sürede oluşturulacak bir icra hükümetinde yer alabiliriz" dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KKTC'ye yaptığı 2 günlük ziyaret dönüşü Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta barışın, huzurun ve dengenin hakim olduğunu belirterek bazı çevrelerin gözünü Kıbrıs'a diktiğini, ancak bunun haksızlık olduğunu söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, yeni hükümet arayışları ile ilgili Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin işbaşında olduğunu ve genel seçimlere kadar yeni hükümet arayışına girilmemesini söyledi. Türkeş, parlamento dışı çözümlere hiç kimsenin "evet" diyemeyeceğini vurguladı.

10- Başbakanlık Müsteşar Vekili Osman Unsal, 32.Gün adlı programda Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlarken bankaların dünyanın her yerinde battığını savunarak, "Yabancı bankalar bizde batan bankalardaki alacaklarının tek kuruşunu bile alamazlar, batırmışlar bu parayı. Tasarrufçuya ise 150 milyon liraya kadar olan alacağını öderiz" dedi.

11- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından yapılan açıklamada, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan 4 yeni yasa tasarısı taslağıyla, devlet aleyhine suç işleyenler ve bölücülük yapanlar sendika kurabilecekler, bankalarda grev yapılmasına imkan verilerek ekonominin can damarı kesilecek ve piyasa anarşisine yol açılacaktır" denildi.

12- TÜSİAD Başkanı Halis Komili, Milliyet gazetesinin 44.kuruluş yıldönü-

mü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, son günlerde Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi ve parlamento içi bir uzlaşma zemini üzerinde yükselen yeni bir kriz yönetimi oluşturulması gerektiğini söyledi.

13- 3 Mayıs "Basın Özgürlüğü Günü" nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi tarafından yapılan açıklamada, basın özgürlüğünün salt gazetecileri ilgilendirmediğini, halkın haber alma özgürlüğüyle doğrudan bağlantılı olduğu belirtildi.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, Bingöl'ün Genç ilçesi Sağgöze bölgesinde 5, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsal kesiminde 3, Batman'ın Gercüş ilçesi Koyunlu köyü yakınlarında da 2 terörist öldürüldü.

15- İnsan Hakları İzleme Komitesi (Helsinki Watch) tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan'dan, 8 Azeri esirin Ermenistan'da ölmesi olayının aydınlatılması için uluslararası bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasının istendiği bildirildi.

16- Bangladeş'in güneydoğu kesimini etkisi altına alan kasırgada, ilk belirlemelere göre en az 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

4 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcı-oğlu, MP Genel Başkanı Aykut Edibali, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, DP Genel Başkanı Aydın Menderes, SBP Genel Başkanı Sadun Aren ve DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal ile KKTC eski Başbakanı ve Kıbrıs Ulusal Birlik Partisi lideri Derviş Eroğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek ayrı ayrı görüştü.

Demirel, liderlerle görüşmesini değerlendirirken Türkiye'nin psikolojik bir savaş içinde bulunduğunu belirtti ve ihtiyaç duyması halinde Bakanlar Kuru-lu'nu toplantıya çağırabileceğini söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul'da Fatih, Yalova ve Beykoz belediye başkanlığı seçimlerini iptal etti. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz, iptal kararının, İşçi Partisi'nin isim, parti amblemi ve belediye başkan adaylarının isimlerinin birleşik oy pusulalarında yer almaması üzerine alındığını açıkladı.

3- Bütçe açıklarının ve kamu finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla 70 trilyon lira kaynak yaratmayı hedefleyen ek vergi yasası, TBMM'de kabul edildi.

4- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden istifa eden Timuçin Tu-ran'ın yerine, Başbakanlık Müşaviri Önal Ulutaş atandı. Ulutaş'ın TMO Genel Müdürlüğü'ne atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Arsa Ofisi Genel Genel Müdürlüğü'nün kuruluş, görev, yetki ve sermayesi yeniden düzenlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan Arsa Ofisi Kanunu Uygulama Yönetmeliği'ne göre Arsa Ofisi; konut, sanayi, eğitim sağlık, turizm yatırımları ile kamu tesisleri için arazi ve arsa sağlayacak.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüşmesinden sonra partisinin TBMM grup toplantısında konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ülkenin yeni bir hükümete gereksinimi olduğuna dikkat çekti. Yeni hükümeti kurma görevinin parlamentoya ait olduğunu ifade eden Erbakan, ülkenin ekonomik krizden kurtulması için "üretimi" hedefleyen bir "motor hükümet" kurulması koşuluyla, böyle bir oluşum içinde yer alacaklarını söyledi.

7- Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir tebliğ ile mevduat türleri

arasına katılan "7 gün ihbarlı mevduat hesabı" bazı bankalar tarafından uygulanmaya başlandı.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Nisan ayı itibarıyla son 12 aylık enflasyon toptan eşyada yüzde 125.3, tüketici fiyatlarında yüzde 107.4 olarak bildirildi.

Toptan eşya fiyatlarında bir yılda 125 oranında artış olduğunun açıklanması üzerine, muhalefet partileri "hiper enflasyon" uyarısıyla ekonomik önlemlere tepkilerini yoğunlaşırdılar.

9- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS), "Ekonomik ve Sosyal Konseyin bir an önce oluşturulmasını istedi. MESS, yaşanan bütün ekonomik sorunlara rağmen Türkiye'nin işci-işveren ve devlet arasında yapılacak işbirliği sayesinde kalkınmasını sürdürebileceğini belirtti.

10- TÜSİAD Başkanı Halis Komili yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in TBMM'de yaptığı konuşmada TÜSİAD'a yönelik eleştiri ve suçlamalarına, "suçlayıcı" ifadelerle yanıt verdi.

Komili, Başbakan Çiller'in kendileri hakkında "hıyanet, patırtıları" çıkararak kargaşa ortamı yaratmak, böylece olumsuzlukları kamuoyundan saklamak ve dikkatleri yüzde 125'lik enflasyondan başka yönlere çekmek amacında olduğunu savundu.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, operasyonlar sonucunda kuruluş aşamasında olan ve üniversite ile gençlik çevresinde illegal faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülen 21 örgüt mensubunun yakalandığı bildirildi.

12- Almanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye'ye uyguladığı geçici askeri malzeme sevkiyatını durdurma kararını kaldırdı. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'de yazılı açıklama yaparak, "Alman Hükümetinin, Türk-Alman askeri işbirliğini yeniden başlatma kararını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. Çetin, Almanya'nın kararını, 'Türk-Alman dostluğunu ve işbirliğini zedeleme girişimlerinin başarısızdğa uğradrğrnrn kantti" olarak değerlendirdi.

13- Birleşmiş Milletler'in eski Yugoslavya özel temsilcisi Yasuşi Akaşi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile dünkü görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Sırpların Brcko'da ateşkes ilan edilmesini istediklerini söyledi. Akaşi'nin açıklamasına göre Sırp tarafı, bölgeye asker sevkiyatının karşılıklı olarak durdurulmasını da önerdi. BM ile Sırplar arasında varılacak anlaşma kapsamında, Sırplar bölgeye BM gözlemcileri yerleştirilmesini kabul edecekler ve Gorazde yakınlarında geçen haftadan bu yana engellenen İngiliz konvoyunun geçişine izin verileceği belirtildi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton CNN'in düzenlediği Global Forum programında, çok sayıda yabancı gazeteci ile dünyanın çeşitli merkezlerindeki basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Clinton, programda Washington'ın dış politikasını savundu. Dünyadaki her sorunu çözemeyeceklerini belirterek "Ama ulusal çıkarlarımız tehlikeye girerse yalnız hareket etmekten çekinmeyiz" dedi. Clinton, Bosna'da çözüme masa başında varılması gerektiğini kaydetti ve Ortadoğu'da barışın her zamankinden yakın olduğuna inandığını söyledi.

15- İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentinde, Filistinliler'e özerklik tanıyan anlaşma Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı İzak Rabin tarafından imzalandı.

16- Kenya'nın Hint Okyonusu'na açılan Mombasa limanında aşırı kalabalık yüzünden batan teknede ölenlerin sayısının 272'ye yükseldiği bildirildi.

17- Çin'in güneydoğusundaki Fujian bölgesinde şiddetli yağışların yol açtığı sellerde, 39 kişinin öldüğü açıklandı.

18- Hindistan'ın Maharahstra eyaletinde havai fişekle dolu bir ambarda meydana gelen patlamada 22 kişinin öldüğü, 76 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel basın mensuplarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, ülkenin gündeminde bulunan sorunlara ilişkin görüşlerini anlattı. Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in görev süresinin uzatılmasına ilişkin tartışmaların "gereksiz" olduğunu vurgulayan Demirel, "Günü gelince ülkenin yararı böyle bir muameleyi gerektiriyorsa o istikamette adım atılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel açıklamasında, toptan eşyada yüzde 32.8'e ulaşan Nisan ayı fiyat artışlarını "kaygı verici" bulduğunu belirtirken, yüksek enflasyonun birikmiş sorunlara bağlanamayacağını vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm bankalardaki tasarruf mevduatlarının, Bakanlar Kurulu Kararı ile devlet güvencesine alındığını açıkladı. Çiller, "Hazırladığımız kararname ile devlet, halkın bütün parasını güvence altına almıştır" dedi. Başbakan Çiler, alınan kararın faaliyetleri durdurulan Marmarabank, İmpexbank ve TYT Bank'-taki mevduatları kapsamadığını, "Kararnamenin bundan sonraki işlemlere yönelik olacağını" söyledi.

3- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla tasfiye sürecine alınan TYT Bank hesaplarında usulsüzlük saptandığı ve Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Ener ile Genel Müdür Yardımcısı Tuncer Alp hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in, devlet bakanları Necmettin Cevheri ve Bekir Sami Daçe ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresi ve demokratikleşme paketinin konu edildiği telefon konuşmasını değerlendirdi. Yılmaz, "Bu skandal, hükümetin en ciddi devlet sırlarını bile telefon konuşmalarıyla ciddiyetsizleştirdiğini göstermektedir" dedi. Ayrıca, aylık enflasyonun geçmiş 12 aya dönük olarak hesaplandığında Nisan ayı enflasyon oranının yüzde 125'i aştığını söyleyen Yılmaz, Başbakan Çiller'i istifaya çağırdı.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin MYK toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nün bazı bölgelerde yerel seçimlerin yenilenmesi için verdiği kararın Sol'da birlik için yeni bir fırsat olduğunu belirtti. Karayalçın, TÜSİAD ile hükümet arasındaki ilişkiler ve hükümete ültimatom verdiği yolundaki haberleri değerlendirirken, bu kuruluşun ültimatom vermesinin söz konusu olamayacağını, hükümetlere ültimatomları ancak TBMM'nin verebileceğini söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Başbakan Tansu Çiller ile devlet bakanları Bekir Sami Daçe ve Necmettin Cevheri arasında geçen telefon görüşmesinde, kendisine yönelik iddialarla ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, işadamlarını eleştirerek, "Demokrasiye ve demokrasinin erdemlerine inanmıyorlar. TÜSİAD'ı oluşturan üye sayısı Türk halkının on-binde biri bile değilken, halkı yönlendirmeye çalışıyorlar" dedi.

8- Hükümete, özelleştirme konusunda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren ve Kamu Ortaklığı İdaresi'nin "Özelleştirme İdaresi Yüksek Kurulu'na dönüştürülmesini öngören Yetki Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- TBMM Adalet Komisyonu'nda "1136 Sayılı Avukatlık Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısı" kabul edildi.

10- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ekonomik ve sosyal bunalımların beraberinde getirdiği gerçeğin dikkate alındığı zaman istikrar planının hayati oluşunun daha iyi anlaşılacağını söyledi. Türkeş, "İstikrar programının başarıya ulaşması, toplumun her kesiminin gücü oranında fedakarlık göstermesine bağlıdır" dedi.

11- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan ile grup başkan vekilleri, 1 Mayıs olayları ile ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürü ve olaylarda sorumluluğu bulunan diğer görevliler hakkında, Ankara Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundular.

12- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, MÜSİAD yöneticilerini kabulde yaptığı konuşmada, Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumba-racıbaşı'nın kendisi için söylediği "Metro'yu Ankara Büyükşehir Belediyesi yapmayacaksa kim yapacak. Borcu neyse yeni yönetim ödemek zorunda" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Bu borcu ben yapmadım. Kumbaracıbaşı istiyorsa konuyu kamuoyu önünde tartışalım" dedi.

13- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, ilçe ve belde belediyelerinin de katılımıyla düzenlenen Başkanlar Koordinasyon Toplantısı'n-

da yaptığı konuşmada, 'TBMM'den onaylanarak geçen yeni belediye yasasının, belediyeleri kamu kuruluşu olmaktan çıkardığını" iddia etti.

14- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Genel Merkez'de düzenlenen "Özelleştirme ve Kadın İşçiler" konulu seminerde yaptığı konuşmada, 5 Nisan kararlarında "en şiddetli şamarı" emekçinin yediğini belirterek "İşçilerin son toplu sözleşme ile aldığı zammın 5 Nisan İstikrar Kararları ile eridiğini, bu kararların, 24 Ocak Kararları'ndan daha ağır" olduğunu savundu.

15- Milli halterci Naim Süleymanoğlu Çek Cumhuriyeti'nin Skolov kentin-te yapılan 73. Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası'nda, 64 kiloda 3 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya kazandı.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş özel bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

17- Brüksel'de, NATO ile eski Varşova Paktı ülkeleri arasında askeri işbirliği yapılamasını öngören "Barış için Ortaklık" (BİO) anlaşmasını imzalayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, daha sonra kısa bir çalışma ziyareti için Türkiye'ye geldi. Çankaya Köşkü'nde üst düzey yöneticilerle bir görüşme yapan Aliyev, daha sonra Türkiye'den ayrıldı.

Aliyev, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile birlikte Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le bir görüşme yaptı. Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in de bulunduğu görüşmede, Azerbaycan'ın ileriye dönük siyasi ve askeri stratejilerinin görüşüldüğü bildirildi.

Görüşmeden önce Azerbaycan Televizyonu'nün sorularını yanıtlayan Başbakan Tansu Çiller 'Türkiye'de bir istikrar programının uygulandığına işaret ederek, "Bu hepimizin önünü açacak. Türkiye olsun, Azerbaycanlı kardeşlerimiz olsun, bunun nemalarını beraberce paylaşacağız" dedi.

Türkiye'den ayrılırken Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkesi ve Türkiye arasında imzalanan ikili anlaşmaların bir an önce hayata geçirilmesini istediğini belirtti. Aliyev, Brüksel'de dün NATO ile imzaladığı "BİO anlaşmasının, Azerbaycan'ın Ermenistan ile sorunlarını çözümlemesinde büyük katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

18- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Fransa Savunma Bakanı Fran-çois Leotard'ın resmi konuğu olarak, Paris'e gitti.

19- BM Güvenlik Konseyi dünkü toplantısından sonra yayımladığı bildiride, Bosnalı Sırp, Müslüman ve Hırvatları ülkenin kuzeyindeki Brcko bölgesinde patlak verebilecek yeni bir çatışmanın "ciddi sonuçlar doğurabileceği" konusunda uyardı.

Bosna-Hersek hükümeti, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Bosna özel temsilcisi Yasuşi Akaşi'nin istifasını istedi. Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç basına yaptığı açıklamada, Akaşi'nin Bosnalı Sırplara, Saraybosna ve Gorazde etrafında silahtan arındırılmış bölgede bazı tavizler verdiğini, bu nedenle istifa etmesi gerektiğini söyledi. •

20- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, dün Kahire'de Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında imzalanan "işgal altındaki Gazze Şeridi ile Eriha'ya özerklik" anlaşması imza töreninden sonra İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail'in "Gazze'yi iyilikle ve kesin olarak terk ettiklerini" söyledi.

21- Çin'in güneydoğusundaki Fujian eyaletinde meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiği, 11 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

6 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde haber ajansı temsilcilerini ve bazı gazete yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, hafta içerisinde muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ek vergi yasasını onayladı.

3- Başbakan Tansu Çiller yazılı bir açıklama yaparak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresinin uzatılmasına ilişkin yetkinin, tamamıyla siyasi otoriteye ait olduğunu vurguladı ve "Görevde bulunan başarılı komuta heyetinin bugünkü şekli ile bozulmadan muhafazasını, ülke çıkarları açısından yararlı ve gerekli görebiliriz" dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş AA'ya yaptığı açıklamada, kamuoyunda son günlerde görev süresi ile ilgili tartışmaları ve görüşlerini değerlendirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin bölge toplantısına katılmak amacıyla Şanlıurfa'ya giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Karayalçın, Genelkurmay Başkanı'nın görev süresinin uzatılması tartışmalarının kamuoyu önünde yapılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Bu tartışmaları doğru görmüyorum. Bu, hükümetin değerlendirmesine bağlıdır. Gerek duyulursa uzatılır" dedi.

6- içişleri Bakanı Nahit Menteşe 'Trafik Haftası" dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında "yeni trafik cezalarını" açıkladı. Menteşe, geçen yıl trafik kazalarında 6 bin 444 kişinin öldüğünü, 103 bin 550 kişinin de yaralandığını söyledi.

7- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yıllık vergi matrahı, 1994 yılı için 50 milyon lira ve üzerinde olan yükümlülerden vergisini ödemeyenlerin, bağlı bulundukları vergi dairesinde ilan edileceğini açıkladı. Attila, her türlü kamu alacağının da teşhir uygulamasına dahil olacağını bildirdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da yürütülen operasyonlarda 11, Bingöl'ün Genç ilçesinde 3 olmak üzere toplam 14 terörist ölü olarak ele geçirildi.

9- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Paris'te Fransa Savunma Bakanı François Leotard ile görüştü.

10- Saraybosna'da bulunan BM Barış Gücü komutanlığı Bosna-Her-sek'te oluşturulan güvenli bölgeden Sırp tanklarının geçişine izin verirken; Bosna hükümeti ve NATO, BM'nin Bosnalı Sırplara verdiği tavizi sert bir dille eleştirdi.

11- Yemen'de kuzey ve güneyli birlikler arasında meydana gelen çatışmaların şiddetlendiği bildirildi. Bu ülkede bulunan Batılılar ise ülkeden tahliye edilmeye başlandı.

12- Ermenistan, Temmuz ayında Napoli'de yapılacak olan sanayileşmiş ülkeler zirvesi G-7'de, Türkiye sınırında yeniden faaliyete geçirmeyi planladığı nükleer santrala yardım konusunun da görüşüleceğini açıkladı.

13- Ruanda'da bir aydır çatışan taraflar arasında ilan edildiği bildirilen ateşkese rağmen, karşıt gruplar arasındaki saldırıların sürdüğü bildirildi.

14- Güney Afrika'da geçen hafta yapılan seçimleri, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) yüzde 62.65 oranında oy alarak kazandı. Siyah lider Nelson Mande-la, 342 yıllık beyaz azınlık iktidarının ardından kurulacak ilk siyah7beyaz hükümeti açıkladı.

15- İngiltere'de yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti büyük oy kaybına uğrayarak üçüncü parti durumuna düşerken, İşçi Partisi ise ilk sırada yer aldı.

16- ABD yönetiminin yeni dış politikası, Başkan Bill Clinton imzasıyla yayımlanan bir bildiriyle açıklandı. Buna göre, BM Barış Gücü giderlerinin yüzde 36'sini karşılayan ABD, bu oranı yüzde 25'e düşürdü. Ayrıca BM Barış Gücü'-nün disiplinli askeri birliklerin oluşturulmadığı operasyonlarına ABD'nin katılmayacağı kararı da alındı.

17- İngiltere ve Fransa'yı Manş denizinin altından birbirine bağlayan 50 km'lik tünel ulaşıma açıldı.

7 MAYIS 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz kamuoyunda Genelkurmay Başkanlığı konusunda başlatılan tartışmalar konusunda yaptığı yazılı açıklamada, bu tartışmanın, ülkeyi yöneten ekibin devlet anlayışındaki çarpıklığı da ortaya koyduğunu öne sürerek, "Başbakan Tansu Çiller yaptığı açıklamalarla Silahlı Kuvvetleri günlük siyasetin içerisine çekme gayreti içindedir. Eğer ortada gerçekten bir kriz varsa, bunu kurumlara zarar vermeden aşmanın yolu, kurallara ve geleneklere uygun davranmaktan geçer. Tüm ilgilileri sorumlu davranmaya ve konuyu meşru zemine getirmeye çağırıyoruz" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP Van Bölge Toplantısı'na katılmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda Genelkurmay Başkanlığı tartışmaları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunun siyasi otoritenin kararına bağlı olduğunu belirterek, "Hükümet bunun kararını verrne durumundadır. Eğer gerekli görürse, karar Sayın Cumhurbaş-kanı'na sunulur" dedi. Murat Karayalçın tartışmaların, Genelkurmay makamlarına bir yarar getirmeyeceğini belirterek, tartışmaya girmeyeceklerini açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Türkiye Ekonomik Hukuk Araştırmalar Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Türkiye'de Yargı Reformu ve Yargının Sorunları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki "devrim yasalarını" kimsenin gözar-dı edemeyeceğini belirterek, ülkeyi karanlığa çekmek isteyenlere karşı dikkatli olunmasını istedi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay ise konuşmasında, günümüzde ulusların yönetim biçimi olarak demokrasinin kabul edildiğini belirterek, "Demorasiyi kurmak, sağlamlaştırmak ve güçlendirmek temel hedef olmaktadır. Bu temel hedefin vazgeçilmez bir sonucu olarak insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi devletlerin başta gelen görevleri arasındadır" dedi.

4- DEP Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurtdaş'ın, Güneydoğu'da boşaltıları köyler konusunda geçen yıl TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesi, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe tarafından yanıtlandı.

Nahit Menteşe yanıtında, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kapsamında ve mücavir illerde nüfusun kısmen göçe uğradığını belirterek, 'Yakın yerleşim birimlerine gelen kişilerin ekilebilir tarım alanlarında faaliyetlerini halen sürdürdüklerinden tarımda bir ekonomik kayıp olmamıştır. Ancak hayvancılık alanında düşüşler meydana gelmiştir" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'nun çeşitli merkezlerinde yapılan operasyonlarda toplam 31 terörist öldürülürken, bir güvenlik görevlisi de şehit oldu.

6- Cumhuriyet gazetesinin kuruluşunun 70'nci yılı nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller birer kutlama mesajı yayımladılar.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyaret için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Mısır arasındaki yakın ilişkilerin ortak tarihe ve kültürel değerlere dayandığını belirterek, iki ülkenin bulunduğu bölgelerle dünya barışı için çabalarda bulunduğunu bildirdi. Demirel, ayrıca 250 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin bir milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ise, ülkesinin radikal islamcı hareketlerin etkinlik kazandığı Cezayir'e benzemesi yolundaki endişelere dikkat çekerek, Türkiye'de başta doğal gaz olmak üzere ekonomik konularda işbirliği istedi.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının görüşmeler sonrasında, ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi ile bölgesel dayanışma ve bölgesel güvenliğin ileriye dönük olarak güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardıkları bildirildi.

8- İnsan Hakları kuruluşu Helsinki Watch tarafından hazırlanan bir rapora göre, Yunanistan hükümetinin insan hakları kurallarını ve anlaşmalarını ihlal ederek, ülkede yaşayan Makedon azınlığın haklarını çiğnediği, etnik kimliğini reddettiği belirtilerek, Atina'nın Makedonya politikası kınandı.

9- Yemen'de, Kuzey ile Güney arasındaki çatışmaların halen devam ettiği bildirildi.

Kuzey Yemen birlikleri tarafından yayımlanan bir bildiride, Güney Ye-men'in başkenti Aden'e saldırıların başlatıldığı belirtilerek, "Aden'de durum kontrol altına alınıncaya kadar ilerleyişimiz devam edecektir" denildi.

8 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'na Fransa gezisiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin mali katkısıyla Musul'dan Kuzey Irak'a petrol gönderilmesini, "Bağdat yönetimine para akıtıldığı için ambargoyu delmek" olarak değerlendirdi. Demirel, "Irak'a ambargoyu koyan, kendisi uymadı. Olay Amerika'da çok tartışmaya sebep olacak" dedi. Cumhurbaşkanı, ABD'nin Saddam Hüseyin'in bulunmadığı bir Irak yönetimi hedeflediği için ambargoda ısrarlı olduğunu, ancak Saddam'sız bir Irak'ın kolay kolay mümkün görünmediğini söyledi.

3- Ekonomik Teknik Kurul toplantısı Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapıldı. Toplantıda, bankacılık sektöründeki son gelişmeler, ihracatın artırılması için alınacak önlemler, istikrar paketinin doğurduğu sonuçlar ve IMF heyetinin bütçe rakamları konusunda dikkat çektiği noktaların ele alındığı bildirildi.

4- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, muhasebe ve mal müdürlüklerince gerçekleştirilebilecek saymanlık hizmetlerinin, saymanlıklar eliyle yapılmasının israfa yol açtığını belirterek, bu nedenle 33 saymanlığın 30 Haziran'dan itibaren kapatılacağını bildirdi.

5- Maliye Bakanlığı verilerine göre bu yılın ilk üç ayında gerçekleşen vergi tahsilatının 83 trilyon liraya ulaştığı, bu rakamın 1993 yılının aynı dönemine göre yüzde 85 oranında bir artışı ifade ettiği bildirildi.

6- Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamındaki illerde yapılan operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 53 PKK militanı öldürüldü. Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

7- Güvenlik güçlerince çeşitli illerde düzenlenen operasyonlarda, birçok faili meçhul cinayete karıştıkları belirtilen yasadışı Hizbullah örgütü üyesi 22 militan yakalandı. Yakalananlar arasında örgütün "Menzil" kanadının cihat sorumlusunun da bulunduğu bildirildi.

8- Anneler Günü dünyada ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Başbakan Tansu Çiller, Anneler Günü nedeniyle Keçiören Güçsüzler Yurdu ile Atatürk Çocuk Yurdu'nü ziyaret etti.

9- Türk B Genç Milli Futbol Takımı İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda, Danimarka'yı 1-0 yenerek şampiyon oldu.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Göl-han, Batı Avrupa Birliği (BAB) Konseyi toplantılarına katılmak üzere Lüksem-burg'a gittiler.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, piyasaya yeni çıkan kitabında, Balkanlar ve Kafkaslar'daki etnik savaşların Türkiye sınırına yaklaştığını savundu. Yelisin, günümüzde nükleer tehlikenin aşıldığını, ancak ardından meydana gelen bölgesel çatışmaların bir nükleer bomba kadar tehlikeli olduğunu kaydetti.

12- İsrail ile Filislin arasında Kahire'de imzalanan anlaşma gereğince, Gazze ve Eriha'da konlrolü üstlenecek Filistin polisinin ilk bölümünün Gazze Şeridi'ne giriş yaptığı bildirildi.

13- Yemen'de perşembe günü başlayan iç savaş sürerken, Kuzey Yemen birliklerinin Güney Yemen'in başkenli Aden'e yoğun saldırı başlattıkları, bu gelişme üzerine Güney Yemen'de genel seferberlik ilan edildiği bildirildi.

9 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel DiE'nin 68. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, demokrasinin çok seslilik olduğunu belirterek "Herkes bildiğini, düşündüğünü söyleyecektir. Bu söylenenlerin bir kısmı hoşa gitmeyebilir. Herkes birbirini hoşgörüyle karşılamalı, anlamaya çalışmalıdır" dedi.

Devlet Bakanı Aykon Doğan da törende yaptığı konuşmada, DiE'nin 68 yıllık birikimleri ile istatistik veri ihtiyacını gerektiği şekilde karşıladığını söyledi.

DİE Başkanı Orhan Güvenen ise çağımızın bilim ve teknoloji çağı olduğunu belirterek, "21. yüzyılda ülkemizi dünyanın en etkin ülkeleri düzeyine getirebilmek için bilginin önemli katkısını sağlamak, vazgeçilmezdir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İş ve İşçi Sağlığı ile Yunus Emre Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajlarda, Türkiye'nin ekonomik gelişme ve kalkınmasını başarıyla sürdürebilmesi için, iş ve çalışma yaşamında süratle çağdaş gelişmeleri dikkate alan yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğini belirtti.

3- Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, ülkenin; ekonomiden güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasına, dış borç ve yatırım olanaklarının kapanmasından, dış dünyada yalnız kalmaya kadar bir dizi güçlükle karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Ankara'da toplanan DYP il başkanlarına 5 Nisan ekonomik kararlarıyla ilgili bilgi verdi. Çiller, daha sonra gazetecilerin çeşitli konularda sorularını yanıtladı.

5- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Hurşit Tolon, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresine ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Manisa Genç İşadamları Derneği üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu krizi mutlaka aşacağını belirterek, "Finans krizinin reel krize dönüşmemesi lazım. Hükümetin çabası da odur. Ve ona herkesin destek olması lazım" dedi.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Cumhuriyet Başsavcılarına gönderdiği genelgede, kurban derilerini toplama hakkının Türk Hava Kurumu'na ait olduğunu belirterek, kurban derilerinin yetkisiz kişiler tarafından toplanması konusunda dikkatli olunmasını istedi.

8- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından kurulan "Soğanlı Bitkiler Üretim Sahası"nın açılışında yaptığı konuşmada "Dünya nın geleceğini kurtarmak, gelecek kuşaklara sağlıklı bir ortam bırakmak açısından birtakım tedbirler almak zorundayız" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal MYK toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Fatih, Beykoz ve Yalova'da yenilenecek belediye başkanlığı seçimlerinde, SHP ile işbirliğine gitmeyeceklerini söyledi.

Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar da partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı'nın sözlerini yanıtladı ve "CHP ile güçbirliği yollarının bulunabileceğini" söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Uludağ Üniversitesi'nin düzenlediği "Bölgesel Krizler ve Türk Dış Politikası" konulu panelde yaptığı konuşmada, TurMye'nin ve Türklerin "Kıbrıs sorunu" diye bir sorunlarının bulunmadığını belirterek, "KKTC özerk statüde Türkiye'ye bağlanmalıdır. Yani iç güvenlik ve ekonomik anlamda bağımsız, ancak dış güvenlik sorunlarında Türkiye'ye bağımlı olmalı" dedi.

Aynı panele katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da yaptığı konuşmada, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla AT'ye katılmaya çalıştıklarını belirterek, "Rumlar böylece, Türkiye'nin garantörlüğünü yok-etmeyi amaçlıyor. Şayet, Rumların bu isteği yerine getirilirse, bizde Kıbrıs Türkleri olarak Türkiye ile birleşiriz" dedi.

11- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bölgede sürdürülen operasyonlar sonucunda yasadışı Hizbullah örgütünün "Menzil" grubu diye nitelenen kanadının büyük oranda çökertildiği ve 24 teröristin yakalandığı bildirildi.

Bu arada Hakkari, Siirt, Bingöl ve Muş'ta güvenlik kuvvetleriyle girdikleri çatışmada 18 terörist öldürüldü, 4 terörist teslim oldu.

12- BAB Konseyi toplantılarına katılmak üzere Lüksemburg'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türkiye'ye BAB bünyesinde verilen yeni "geliştirilmiş ortaklık" statüsünü ve imkanlarını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak ana hedefin 'tam üyelik" olduğunu söylediler.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin BAB Konseyi toplantısı ile ilgili verdiği bilgide, en önemli gelişmenin, "Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Baltık ülkelerine tanınacak yeni ortaklık statüsü" olduğunu belirtti.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte, Güneydoğu Anadolu'da güvenlik güçleriyle PKK militanları arasındaki çatışmaları yerinde incelemek amacıyla AGİK'in Türkiye'ye gözlemci göndermesini istedi.

10 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nün (TESK) 14'üncü Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasi olduğunu, sorunların demokratik çerçeve içinde çözüleceği inancını herkesin taşıması gerektiğini belirtti.

Başbakan Tansu Çiller de yaptığı konuşmada, ekonomik sorunları Başbakan olduktan sonra sırtında bulduğunu söyleyerek, "düşük döviz kuru yüksek faiz" döngüsünü anlattı ve "mutlu azınlığın çıkan" olduğunu belirttiği bu çarkı kıracaklarını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Bankası'nı batıranların Türkiye'yi de batıracaklarını iddia ederek, bunu yapmalarına engel olmaları gerektiğini bildirdi. Yılmaz, devlet olanaklarını da kullanıp kendilerinin engellenmek isteneceğini "Ancak, görevimizi yapmazsak o zaman bizim burada yerimiz yoktur" dedi.

3- Danıştay'ın 126. kuruluş yıldönümü ve İdari Yargı Günü, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in katıldıkları bir törenle kutlandı. Danıştay'ın ilk kadın başkanı Füruzan İkincioğulları törende yaptığı konuşmada, laiklik ilkesinin, anayasaya girişinden 66 yıl sonra tartışılır hale gelmesinin üzücü ve düşündürücü olduğunu söyledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav da konuşmasında, "Cumhuriyetin temel niteliklerini korumakla yükümlü kişiler, bu ilkelerden ödün veremezler, ödün verilmesine de seyirci kalamazlar" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda "Radyo Televizyon Üst Kurul Üyeleri" belirlendi. Üst Kurul'a SHP ve RP'nin gösterdiği adaylar seçilemezken; iktidar partileri adına DYP'den 5, muhalefet partileri adına da ANAP'tan 4 kişi seçildi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, DYP 76 il başkanının Ankara'da yaptıkları toplantı sonrasında yayımladıkları müşterek tebliğ ile "Başbakan Tansu Çiller'e tam destek verdiklerini" açıkladıklarını bildirdi.

6- Türk-iş'e bağlı Türk Metal Sendikası 1 No'lu Şube yetkilileri, yaptıkları bir açıklama ile Otomotiv sektöründeki kriz ve stokların erimemesi üzerine, Oyak Renault Otomobil Fabrikası'nda günlük otomobil üretiminin 625'ten

450'ye düşürüldüğünü, krizin etkisini azaltmak amacıyla iki kez zorunlu ücretsiz ve yarı ücretli izin uygulamasının gerçekleştirildiğini bildirdiler.

7- TOE3B Başkanı Yalım Erez TOBB'un olağan konsey toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan bunalımın, finansman sorunu olmaktan çıkıp, üretim bunalımına dönüştüğünü söyledi. Erez, ekonomik bunalıma, 24 Ocak 1980'den itibaren uygulanan yanlış politikaların neden olduğunu belirterek, bu sorunların bir ara rejim ile çözülemeyeceğini, en güvenilir çözümün, demokrasi içinde bulunacak çözüm olduğunu savundu.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da son 15 gün içerisinde, güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada toplam 257 PKK'lı teröristin öldürüldüğü; çatışmalarda 13 güvenlik görevlisinin şehit olduğu; yakalanan 147 PKK'lı militanın 97'sinin gönderildikleri adli makamlarca tutuklandığı bildirildi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yıllık terör raporunda, "PKK, geçen yıl dünyada terörün artmasında başlıca neden" olarak gösterildi. Rapora göre, "PKK saldırıları yüzünden Batı Avrupa 1993 yılında dünyanın diğer bölgelerine kıyasla en fazla terörist saldırıya hedef olan bölgeler" sıralamasında birinci sıraya yükseldi.

10- Güney Afrika'da 342 yıllık beyaz egemenliğine son vererek seçimleri kazanan Afrika Ulusal Kongresi (ANC) lideri Nelson Mandela, yemin ederek devlet başkanlığı görevine başladı.

11 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümete özelleştirme konusunda kanun hükmünde kararname çıkarma olanağı veren "Yetki Yasasfnı onayladı. Demirel, yasayla Hazine'ye devredilen "Kamu Ortaklığı Fonu"nun kullanımı konusunda, Başbakanlığa bir de yazı gönderdi.

Demirel yazısında, "Hazine'ye devredilen Kamu Ortaklığı Fonu'nun görevleri arasında bulunan otoyol ve baraj gibi altyapı yatırımlarının finagsmanl ile kalkınmada öncelikli yörelerde yapılan yatırımların desteklenmesi görevlerinin aksatılmamasını" istedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BBC radyosundaki 'Türkiye'nin iç sorunları" programına demeç verdi. Demirel, Güneydoğu ile ilgili açıklamalarda bulunurken, Türkiye'de Kürt değil, terör sorunu olduğunu, bunun da üstesinden gelindiğini söyledi. Demirel, demecinde kendisine yöneltilen soruları da cevaplandırdı.

3- Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Başbakanlık Konutu'nda bir görüşme yaptılar. Görüşmeye devlet bakanları Ali Şevki Erek, Bekir Sami Daçe ve SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi'de katıldı.

Karayalçın toplantıdan sonra gazetecilerin sorusu üzerine toplantıda demokratikleşme paketi ile memurların sendikalaşmasına olanak tanıyan tasarının Anayasa Komisyonu'na gönderilmesi konusunun değerlendirildiğini belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 43. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Ülkemizde, emekli olma yaşı, ortalama ömür dikkate alındığında çok erkendir. Türkiye'de emeklilik sonrası yaşam süresi 29 yıla kadar çıkmaktadır. Bu süre, Avrupa Topluluğu ülkelerinde 8 ile 14 yıl arasında değişmektedir" dedi.

5- İçişleri Bakanlığı tarafından 14 Nisan 1994 tarihinde yayımlanarak valiliklere gönderilen genelge ile kamu çalışanlarının istikrar paketini protesto etmek amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nü ihlal ettikleri belirtilerek, "Yasal dayanaktan yoksun bu davranışlara tevessül eden kamu görevlileri hakkında gerekli adli ve idari işlem yapılması" istendi.

6- Diyarbakır, Mardin, Cizre, Nusaybin, İdil ve Silopi'de faili meçhul cinayetler konusunda incelemelerde bulunan TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştılma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu, bölgedeki incelemelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Avundukluoğlu, Güneydoğu'da en büyük sorunun açlık ve işsizlik olduğunu vurgulayarak "Bazı faili meçhul cinayetlere karışan 7 korucunun yakalandığını" söyledi.

7- Resmi Gazete'de yayımlanan "Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliğ"i ile "Harçlar Kanunu Genel Tebliği"ne göre maktu vergiler ve harçlar yüzde 100, nispi vergiler de yüzde 20 oranında artırıldı.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in eleştirdiği TÜSİAD'ı savunarak "Bunlar büyük tüccarlar, yaptıkları işler de büyük, fabrikaları bir bir kapanıyor. Elbette büyük tüccarların feryadı da büyük olacaktır" dedi.

9- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği için yapılan oylamada sadece DYP ve ANAP adaylarının seçilmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, RTÜK seçimlerinde partizanca hareket edildiğini vurgulayarak, koalisyon ortağı DYP'yi eleştirdi. Gürkan, "Kendi hükümet ortağının adayından oyunu esirgeyen bir siyaset anlayışıyla ortaklığı korumak ve sürdürmek bugün, dünden de zor hale gelmiştir" dedi.

10- CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Cem Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Kulübü'nün düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, yeni bir birlik önerisi modelini gündeme getirerek, tüm sol partilerin katılacağı ortak bir kurultayda, birlik kararının alınmasını ve bu kurultayda parti başkanı ile yönetiminin seçilmesini istedi.

11- Bosna'daki BM Koruma Gücü (UNPROFOR) sözcüsü Albay Dacre Holloway, Bosna-Hersek'te Müslümanlar'ın Sırpların denetimindeki Brcko kentine dün düzenledikleri havan saldırısında 3 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığını bildirdi. Reuter'in bildirdiğine göre, Sırpların da BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Tuzla kentini bombaladığı açıklandı.

12- Yemen Başbakanı Muhammed Said el-Attar, Güneylilerin başkent Sa-na'ya Scud füzesi fırlattığını ve 25 kişinin öldüğünü açıkladı. Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in özel temsilcisi Planlama ve Kalkınma Bakanı Ab-dülkerim El İryani de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Güneylilerin Sana'daki merkezi yönetimi tanımaları koşuluyla derhal ateşkes uygulamaya hazır olduklarını" bildirdi.

13- Dağlık Karabağ'da Azeri ve Ermeni birlikleri arasında dün ateşkes ilan edilmesine karşın, çatışmaların yeniden başladığı bildirildi. Azerbaycan Sa vunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Ermeni birlikleri Karabağ'ın doğusundaki Ağdam ve Terler bölgesine saldırı başlattı.

Dağlık Karabağ Dışişleri Bakan Sözcüsü Masis Mailyan da Reuter'e yaptığı açıklamada ateşkesi ilk ihlal edenin karşı taraf olduğunu, Azerilerin Ermeni mevzilerine doğru ateş açtıklarını söyledi.

14- İtalya'da 27 martta yapılan seçimleri kazanan Silvio Berlusconi başkanlığındaki Forza İtalia Partisi'nce hükümetin kurulduğu bildirildi.

12 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Demirel ve Güreş'in haftalık olağan görüşmelerini yaptıkları bildirildi.

Cumhurbaşkanı Demirel Ankara Sanayi Odası yöneticilerini de kabul etti. Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son günlerde para ve finans kesiminde tırmanan çalkantı ile dolardaki yükselmenin, ülke ekonomisini psikolojik bir sıkıntıya sürüklediğini kaydederek "Para olayı, bir yerde dursun istiyoruz. Böylece üretim, istahdam ve ihracat bakımından ülke krize sürüklenmemiş olacak. Çünkü, daha sonrası sosyal krizdir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Okan Oğuz ve meclis üyelerini kabul etti. Yılmaz, kabulde Türkiye'deki temel sorunların zayıf ve uyumsuz bir hükümetin ülkeyi yönetmesi olduğunu öne sürerek, "Hükümetin sonu yavaş yavaş gelmeye başladı" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Memura sendika hakkı konusunun hükümette yer almalarının temel nedenleri arasında" olduğunu yineleyerek, DYP milletvekillerini uyardı. Karayalçın, konuşmasında Radyo Televizyon Üst Kurulu seçiminin ciddi sorunlar yaratacak nitelikte olduğunu söyleyerek, ortaya çıkan tablonun koalisyon partileri arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Radyo Televizyon Üst Kurulu seçiminde SHP adaylarının seçilme-mesinin yasanın amaçlarına aykırı olduğuna da dikkat çeken Karayalçın, "Bu yanlışlık oldu diye geçiştirilemez, bu bozukluk ivedilikle giderilmelidir" dedi.

SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş da TBMM Genel Kurulu'ndaki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu seçimlerinin yenilenmesi istemiyle TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

4- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Ankara'da yaptığı açıklamada, RP'-nin Türkiye'de toplayarak merkezi Almanya'da bulunan Uluslararası İnsani Yardım Örgütü'ne (UİYÖ) gönderdiği paraların akıbeti konusunda araştırmanın sürdüğünü bildirdi. Cevheri, UİYÖ'ye gönderilen paranın nereye gittiğinin; RP'nin yayın organı Milli Gazete'nin ortaklarından Süleyman Mercümek'in Türkiye'deki hasaplarında saptanan paralarla ortaya çıkmaya başladığını" söyledi.

5- Genel ve katma bütçeli idarelerle, belediyelerin ve KiT'lerin sahip olduğu "lojman, sosyal tesis ve kampların" satışını öngören yasa, TBMM Genel Ku-rulu'nda kabul edildi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Bilkent Üniversitesi'nde verdiği konferansta, Türklük, siyaset ve ekonomi konularında görüşlerini anlattı. PKK'nın tohumlarının Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra Yunanistan tarafından atıldığını belirten Türkeş, "Atina'daki kamplarda bölücü terör örgütünün üyeleri eğitim görüyor. Ayrıca, Suriye'nin desteklediği gruplarda Lübnan'da eğitiliyor" dedi.

7- ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in eşi Özer Çiler'in "Bazı banka genel müdürlerine talimat vererek nüfuz ticareti yaptığını" iddia ederek özer Çiller'in hangi sıfat ve yasaya dayanarak bankalara talimat verdiğinin açıklanmasını istedi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi'nde verdiği "istanbul'un Projeleri" konulu konferansta, "Laikliğin Atatürk'e ait olmadığını, Türkiye'nin Anayasasına İsmet İnönü tarafından 1937 yılında sokulduğunu" söyledi. Laisizmin dünyada bittiğini öne süren Erdoğan, "Dünyada Fransa ve Türkiye'den başka, laikliği tarifi yapılmadan anayasasının içerisine koyan bir başka ülke yoktur" dedi.

9- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanlığı ve üyeliğinden istifa eden DYP Samsun Milletvekili İrfan Demiralp'in yardımcısı DYP Milletvekili Evren Bulut da komisyon üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

10- Başbakanlık Müsteşar Vekili Osman Unsal görevinden istifa etti.

11- Ağrı, Hakkari, Şırnak, Van, Siirt ve Bingöl'de güvenlik kuvvetlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 43 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Van ve Tunceli'de de 7 terörist güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

12- Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan dört gün önce ortadan kaybolmasının ardından, Kırıkkale yakınlarında ölü olarak bulundu. Kurşunlanarak öldürüldüğü belirtilen Erdoğan'ın neden öldürüldüğünün anlaşılamadığı bildirildi.

13- Hemşireler Haftası, Genel Sağlık-İş ile Tüm-Sağlık-Sen tarafından düzenlenen etkinliklerle yurt genelinde kutlanmaya başlandı.

14- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, dün İngiltere ve Fransa'nın daimi temsilcileriyle biraraya gelerek, Türkiye'nin Kerkük-Yumurtalık boru hattındaki petrolün boşaltılması konusunda Irak'la vardığı anlaşma ile ilgili görüşmelerde bulundu. Fransa Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Bernard

Merimee ve İngiliz meslektaşı Sir David Hannay'nin Batu'ya, "Konunun Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmeden çözümlenmesi için formül arayışında" olduklarını kaydettikleri, bildirildi.

15- Bosna-Hersek'te Boşnaklarla Hırvatlar arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan beş günlük görüşmelerin sonunda "Sekiz kantondan oluşacak ve iktidarın Boşnaklarla Hırvatlar arasında eşit olarak paylaşılmasını" öngören bir federasyon kurma konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aiia İzzetbegoviç, Bosnalı Hırvat güçlerle Boşnak ordusunun birleştirilmesiyle tek bir ordu oluşturulacağını ve bu süreç içinde ciddi güçlüklerle karşılaşılabileceğini söyledi.

Bu arada ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'ne üye beş devletin dışişleri bakanlarının Cenevre'de bir araya gelerek "Bosna sorununa çözüm" konusunu tartıştıkları bildirildi.

Öte yandan Barış Gücü kapsamında Bosna'da bulunan askerlerini geri çekebileceğini açıklayan Fransa ile ABD arasında Bosna konusunda görüş ayrılığı olduğu bildirildi. Washington'da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe yaptığı açıklamada, ABD'nin henüz Fransa'nın çözüm şemasını kabul etmediğini söyledi.

16- Yemen'in başkenti Sana'ya dün Güneyliler tarafından düzenlenen Scud saldırısı sonucu 25 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi. Güney Yemen'in lideri Ali Salim El Baid, Aden'de düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki iç savaşın kısa sürede sona ermesinin zor olduğunu söyledi. Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'i bir diktatör olarak tanımlayan Baid, ülkede şuanda var olan krizin, Salih'in yönetimi paylaşmayı kabul etmemesinden ve demokrasiyi reddetmesinden kaynaklandığını belirtti.

17- İngiltere'de ana muhalefet İşçi Partisi'nin lideri John Smith, öldü.

13 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da toplanan Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'nin (TMMOB) 33. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zaman sorunları olduğunu, bunları küçümsemediğini belirterek, "Ancak bu sorunları aşamayacakmış gibi davranmak, karamsarlığa kapılmak, o sorunun altında ezilmeye yol açar" dedi. Dövizin yükselmesinin, Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesi ve yerel seçimlerden sonra 'Türkiye Cezayir oluyor" düşüncesinin pompalanmasından kaynaklandığını savunan Demirel, sorunun psikolojik olduğunu ifade etti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Ankara'da toplanan 1. olağan toplantısında yaptığı konuşmada, faizleri aşamalı olarak düşüreceklerini belirterek, Eximbank kredi limitlerinin arttırılacağını söyledi.

3- KKTC Başbakanı Hakkı Atun Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'-nin (ASİAD) daveti üzerine geldiği Ankara'da, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile bir görüşme yaptı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin büyükşehir ve metropol belediye başkanları ile Ankara'da yaptığı toplantıda, yerel seçimlerin yenileneceği yerlerde sol partilerin ortak aday göstermelerine destek vereceklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da, BM'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü için oluşturulan 'Türkiye Ulusal Komitesi" toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, BM'nin başarısızlığının amaç ve ilkelerinin yetersizliğinden değil, bunları uygulamaya koymaktaki siyasi irade eksikliğinden kaynaklandığını vurguladı.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, 1 Tem-muz'da yürürlüğe girecek olan Boğazlar Tüzüğü'nün, Montreux Sözleşme-si'ne aykırı olduğu yolundaki Rus notasını, dün verdiği bir notayla reddetti. Ankara, Moskova'nın, Tüzüğün 1 Temmuzda yürürlüğe girmeden "gözden geçirilmesi" isteğini de, "ulusal egemenlik" anlayışına uygun bulmayarak kabul etmedi.

7- Başbakanlık müsteşar vekiliği görevinden istifa eden Osman Ünsal'ın yerine, Yargıtay üyesi Hakim Ali Naci Tuncer, vekaleten atandı.

8- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağar, polisin 1 Mayıs olaylarına müdahalesi ve bir milletvekilinin dövülmesi ile ilgili olarak, 3 polis memuruna görevden el çektirildiğini belirterek, "Suçlu çıkarsa gereken ceza verilir. Suç yoksa aklanır. Türkiye bir hukuk devleti. Bu kural herkes için geçerli" dedi.

9- Başbakan Tansu Çiller'in işçi ücretlerinin dondurulmasına ilişkin önerisi, işçi konfederasyonları tarafından reddedildi. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ücretlerin dondurulması ile yeni 12 Eylül'lerin yaratılacağını savunurken; Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ücret dondurma pazarlığına girmelerinin olanaksız olduğunu söyledi. DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu ise, ücretlerin dondurulması uygulaması ile Türkiye'de yaşamın duracağını, ülkenin kaosa gideceğini ileri sürdü.

10- İSKİ'ye yüksek fiyatla klor alındığı gerekçesiyle aralarında eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, İSKİ eski Genel Müdürü Er-gun Göknel ve işadamı Halil Bezmen'in de bulunduğu 9 kişi hakkında açılan dava karara bağlandı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergun Göknel, eski Mali İşler Müdürü Ziya Kurtaran ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Ahmet Haluk Berksoy'u 8 yıM'er ay hapis cezasına mahkum etti. Nurettin Sözen, Halil Bezmen ve İbrahim Akdoğan hakkında beraat kararı veren mahkeme, diğer sanık-arin dosyalarını İl İdare Kurulu'na gönderdi.

11- Güvenlik kuvvetlerince Şırnak, Diyarbakır, Van, Hakkari ve Siirt'te sürdürülen operasyonlarda, PKK'lı teröristlerden 49'u ölü olarak ele geçirilirken 22'si kendiliğinden teslim oldu. Çatışmalarda 11 güvenlik görevlisi şehit oldu.

12- Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin "Güven Artırıcı Önlemler Paketi"-nin uygulanması yönünde, Lefkoşa'dan sonra Viyana'da iki toplum temsilcilerinin yaptığı görüşmelerden de sonuç alınamadı.

13- Almanya'nın Magdeburg kentinde dün Neo Nazilerin yabancılara yaptığı saldırılarda 6'sı ağır olmak üzere 10 kişi yaralandı. Alman polisinin olayları gece yarısına kadar kontrol altına alamadığı ve gözaltına aldığı eylemcilerin çoğunu serbest bıraktığı bildirildi.

14- İsrail, 27 yıldır işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki Eriha kentinin yönetimini, düzenlenen törenle Filistin Kurtuluş Örgütü'ne devretti.

14 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ASİAD)'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen KKTC Başbakanı Hakkı Atun'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel kabul sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki 60 milyon insanın hepsinin Kıbrıs sorunuyla ilgili olduğunu belirterek, "Bu milli bir sorundur" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Kıbrıs'taki Türk toplumunun kendi Bayatını korumak ve kurtarmak gibi gayet haklı bir savunmanın içinde olduğuna dikkat çe-, kerek, Kıbrıs sorunu konusunda "Zorluk çıkaran taraf Kıbrıs Türk halkı değildir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, yurtdışına yayın yapan TRT-INT kanalında yaptığı konuşmada "Yurtdışında çalışan Türk işçilerinden, kazandıkları parayı Türk bankalarına veya Merkez Bankası'na yatırmalarını" istedi. Yurtdışında 1 milyonu aşkın Türk işçisinin çalıştığını, kişi başına 1000 Maık gönderilmesi halinde bunun Türk ekonomisine 1 milyar marklık bir destek sağlayacağını belirterek, "Döviz gönderdiğini belgeleyen işçilere özel haklar tanınacağını" açıkladı.

3- DYP Gençlik Komisyonları'nın 4'ncü Büyük Genel Kurul'u Ankara'da yapıldı.

Kurul'da konuşan Başbakan Tansu Çiller, "DYP'li gençlik ayrıcalıklıdır. Çünkü demokrasi mücadelesi vermiş bir kökeni var. Sizler bizim, geleceğimiz ve umudumuzsunuz. Buradan, tarihe mal olacak, demokrasi efsanesi olacak eski genel başkanımız, bugünkü Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'e şükranlarımı sunuyorum" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Niğde Organize Sanayi Bölgesi'nin açılış törenine katıldıktan sonra gittiği Nevşehir'de halka hitaben bir konuşma yaptı. Murat Karayalçın, yıl sonuna kadar iyi-leştirilemeyen ya da teknolojik olarak geliştiremeyen, kamuya ve bütçeye yük olmaya devam edecek kuruluşların kapatılması kararlılığının sürdüğünü belirtti. Karayalçın memur maaşlarıyla ilgili olarak da ödenekte herhangi bir indirim yapılmadığına ve yapılmayacağına dikkat çekerek, yıl sonu itibariyle memur maaşlarına yapılacak zammın yüzde 54 oranında olacağını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Denizli'de yapılan "Demokratik Solda Birlik" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye solunun, SHP'nin ipoteği ve gölgesinden kendisini arındırması halinde kurtulabileceğini savundu. Ecevit, partisinin solun onuru ve haysiyetini kurtarmak için çaba harcadığını ve kitlesel birleşme çağrısı yaptığını söyledi.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'un anayasası olarak görülen ve eski Başkan Nurettin Sözen döneminde belediye meclisi tarafından onaylanan "1/50.000.000'lik Metropolitan Alan Nazım Planı"nın belli çevrelere rant sağlamak amacı taşıdığını iddia ederek "uygulamaya koymayacağını" söyledi. Erdoğan "Mecliste bir sıkıntı yaşanmazsa 9 ay sonra yeni nazım planını hayata geçiririz" dedi.

7- Türkiye Ziraatçiler Derneği'nin 31'nci olağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, bugünkü koalisyonun ülke sorunlarını çözeceğine inandığını belirterek, "SHP ile temelde farklı görüşlerimiz, düşüncelerimiz olmuyor değil, ancak bunu, yan yana gelme zorunluluğunun bir erdemi olarak kabul ediyorum" dedi. Cevheri, derneklerin siyasete katılmalarından yana olduklarını da belirterek bu tip kuruluşlar üzerinden siyaset yapma yasağının kaldırılması konusunda çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise yaptığı konuşmada, merkez sağda ve merkez solda olan partilerin kurdukları koalisyonların geçici bir süreyi kapsaması gerektiğini savunarak, "Bu tip koalisyonlar, başarısızlığa uğradıkları takdirde köktencileri iktidara getirir" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre Güneydoğu,ile Adana, Mersin ve Niğde illerinde yapılan operasyonlarda 15 terörist öldürüldü, 59 PKK'lı yakalandı, 6 terörist de teslim oldu.

9- israil'in Ankara Büyükelçisi David Granit'in Türkiye-İsrail arasındaki ikili ilişkileri içeren söyleşisi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

10- Bosna-Hersek için ortak bir barış planı konusunda anlaşmak üzere Cenevre'de dün gerçekleştirilen toplantıya; ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Belçika ve Yunanistan'ın dışişleri bakanları ile AB temsilcisi Hans Van Den Broek katıldı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Bosna-Hersek Başbakanı Haris Slad-ziç, toprakların yüzde 41'i Sırplar'a, yüzde 51'i ise Hırvat-Boşnak Federasyonu'na verilmesini öngören anlaşmayı kabul etmediklerini bildirdi.

Bosna'nın Cenevre Büyükelçisi Mustafa Biyediç de kararı eleştirerek, "Bu kararla ABD, Sırp saldırganlığını ödüllendiren Avrupa'ya katılmıştır" dedi.

Bu arada Bosnalı Sırplar da Boşnak ve Hırvatlara yüzde 51 oranında toprak verilmesini reddettiler.

11- Gürcistan Parlamentosunun, Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnad-ze'nin "Kabul edilmezse istifa ederim" dediği Abhazlarla Gürcüler arasında barışı öngören anlaşma taslağını görüşmek üzere yeniden toplandığı bildirildi.

Öte yandan Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevarnadze'nin basın sözcüsü bir açıklamada bulunarak, dün parlamentonun Rus barış önerisini kabul etmemesi üzerine Gürcü liderin istifasını sunduğu şeklindeki yerel muhabirlerin çıkardığı haberlerin doğru olmadığını, ancak anlaşma tasarısının reddedilmesi üzerine Şevardnadze'nin ülkedeki güçler dengesinin değiştirilmesini önerdiğini söyledi.

15 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, mevcut ekonomik düzeni, geçmiş dönemdeki hatalarla açıklamanın mümkün olmadığını belirterek, ekonominin durma noktasına gelmiş olmasından endişe duyduğunu söyledi. Demirel programda çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİBA) Başkanlık Divanı Toplantısı'na katılmak ve resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Gürcistan'a gitti.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile iç ve dış politikadaki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

4- SHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ürgüp'te toplandı. Genel Başkan ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın toplantıyı açış konuşmasında, RP'-nin son seçimde kullandığı kaynaklarla ilgili haberleri değerlendirdi. Karayalçın, "Anayasa Mahkemesi'nin parti hesaplarını incelemede 5 yıllık bir gecikme yapması yetersiz kalıyor. Demokratikleşme paketine siyasi partilerin kaynak kullanımı ile ilgili bazı öngörülerin de konulmasını doğru buluyorum. Yurttaşlar partilerin kaynaklarını açıkça bilmelidirler" dedi. Murat Karayalçın ayrıca daha önce seçim için işbirliği önerdiği CHP ve DSP'ye bu önerisini yineledi.

5- Devlet Bakanı Şükrü Erdem DYP Ankara il Gençlik Komisyonları'nın düzenlediği "Demokrasilerde Gençliğin Yeri" adlı panelde yaptığı konuşmada, gençlerin politikaya atılmasını engelleyen düzenlemelerin değiştirilmeye çalışıl-üığını belirterek, "Gençlerimizin sorunlarını biliyoruz. Bu sorunların üzerine gidiyoruz. Gençlere yeterli söz hakkı tanınmıyor. Gençleri potansiyel suçlu olarak gören Anayasanın 68. maddesi gençlerin siyaset yapması engellenmektedir. Değiştirilmelidir" dedi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, vergi kaçıranların kamuoyunda teşhir edileceğini söyledi. Attila, Vergi Bölge Koordinatörlüğü kurdukları İstanbul'u.. Bakırköy. Kadıköy ve Şişli olmak üzere üç bölgeye ayırdıklarını belirtti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Denizli Genç İşadamları Derneği'nin (DEGİAD) davetlisi olarak gittiği Pamukkale'de hükümeti eleştirerek, "Dünyada herşey sakin ama Türkiye'de bunalım var. Kötü yönetim ülkeyi bunalıma sürükledi. Üretimde gerileme başladı" dedi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti içi muhalefeti eleştirerek, Söz konusu muhalefeti, AP dönemindeki 41'ler olayına benzetti. Kıratlıoğlu, partili milletvekillerinin eleştirilerini grupta yapması gerektiğini belirterek, DYP grup toplantılarının basına kapalı bölümünün, açık bölümden daha şeffaf hale geldiğini savundu.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ekonominin içinde bulunduğu durumun kendilerinin 30 ay önce bıraktıklarından çok daha kötü olduğunu öne sürerek, bu dönemde dış borçların arttığını, enflasyonun iki katına çıktığını söyledi.

10- Demokrasi Partisi Genel Başkan Vekili Remzi Kartal Ankara'da yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanan milletvekillerinin yargılanmalarının kasıtlı olarak geciktirildiğini ileri sürerek, "Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve ardından hukuk dışı bir tavırla gözaltına alınmaları yetmiyormuş gibi şimdi de iddianame hazırlanması işlemi geciktiriliyor. Neden mahkemeye çıkarmıyorsunuz? diye soruyoruz, gerekçelerini anlatsınlar, aksi durumda hukuk adına hukuksuzluk yapan kişiler olurlar" dedi.

11- RP Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 13 Nisanda Meclis grubunda yaptığı konuşması nedeniyle, DGM Başsavcılığı tarafından dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edildiği bir fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlı-ğı'na gönderildi. Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral yaptığı açıklamada, bu konuşma ile ilgili soruşturmanın tamamlandığını, Erbakan'ın sözlerinin Türk Ceza Kanunu'nun "halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme" suçunu düzenleyen 312/2. maddesi kapsamında görüldüğünü belirtti.

12- Haydarpaşa Garı'nda Ankara'ya hareket etmek için bekleyen Mavi Tren'de meydana gelen patlamada iki kişi yaralandı.

13- Türkiye 1. Futbol Ligi'nde Galatasaray şampiyon oldu. İkinciliği Fenerbahçe'nin aldığı ligde, Sarıyer, Karşıyaka ve Karabükspor 2. lige düştüler.

16 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı görevine başladığından bu yana geçen 1 yıllık süreyi değerlendirdi.

Demirel toplantıda "Koalisyon hükümetlerinin ömrü, yapısı gereği uzun değildir. Ne yapacaksanız bir an evvel yapın. Yapamadık, yaptırmadılar diye bu hükümete yüklenmeyin. Hükümet, başarıdan anlar. Siyaset; yapamayanı götürür, yapanı getirir. Siyasette kimse vazgeçilmez değildir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi.

Çiller daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kabulde, Cumhurbaş-kanı'nın bazı tavsiyelerde bulunduğunu ve kendisinin de hükümetin öngördüğü çözümler konusunda Demirel'e bilgi verdiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş kuvvet komutanları ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile birlikte Diyarbakır'a gitti. Güreş, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, güvenlik güçlerinin üstün çabaları sayesinde bu yaz terörün Türkiye gündeminden tamamen kalkacağını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı basın toplantısında, ekonomik krizin toplumun tüm kesimlerini vurmaya başladığını belirterek, "Pahalılığın yanında işsizlik de çığ gibi artmaktadır" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Kamu Ortaklığı Yüksek Kurulu'nün özelleştirmenin amaçları, ilkeleri ve önceliklerle ilgili kararı hakkında bilgi verdi.

Karayalçın, KOYK kararında özelleştirmenin amaçlarının 'Verimlilik arayışı, giderlerin azaltılması ve mülkiyetin tabana yayılması" olduğunu açıkladı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, "Asgari ücretin tespitinde; ülkenin ekonomik ve sosyal durumu, geçinme endeksleri, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel seviyesi ve işkollarının niteliğinin gözö-nünde bulundurulması gerektiğini" söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı İkili Siyasi İşler Yardımcısı Büyükelçi Bilgin Unan, Irak-Türkiye petrol boru hattı ile ilgili Moskova'daki temasları konusunda yaptığı açıklamada, Irak-Türkiye petrol boru hattının temizlenmesi işinde Moskova'nın Türkiye'ye tam destek verdiğini bildirdi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, hükümete devlet memurlarının özlük hakları, bazı kanun hükmünde kararnameler ve kanunlarda değişiklik yapılması, yeni teşkilatlar kurulması konusunda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren kanun tasarısı ile PTT'nin T" sinin özelleştirilmesine ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

9- Yeni Parti Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Ankara'da Hür Sanayici İşadamları Derneği'nin (HÜRSİAD) toplantısında yaptığı konuşmada "Ekonomik gücü olan bir ülkenin dünyada söz sahibi olması daha kolaydır" dedi.

HÜRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özkaragöz de 2000 yılına yaklaşırkan devlet ve toplum yapısının olduğu kadar iş dünyasının da dinamizme ihtiyacı olduğunu belirtti.

10- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanıp komisyonda görüşüldükten sonra genel kurul gündemine giren avukatlık kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının bir çok sakıncayı bünyesinde taşıdığını belirtti.

11- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkanlığına Ali Baransel seçildi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 14 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

13- Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Edebik köyünü basan PKK'lı teröristlerin 9 kişiyi öldürdüklerini söyledi.

14- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stanislav Daskalov, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

15- Çin'in Jiangixi eyaletinde, bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 38 maden işçisinin öldüğü bildirildi.

17 MAYIS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller'in hükümete yönelik eleştiriler konusunda yaptığı açıklamaları Milliyet gazetesinde yer aldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik krize ilişkin görüşlerini açıklarken Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le aynı doğrultuda düşündüklerini belirterek "Ülkenin bu duruma gelmesinin, Başbakan Tansu Çiller'in yanlış politikalarının sonucu olduğu iddialarımız, devletin en üst katında onaylandı" dedi.

3- SHP Genel Başkan Vekili Mustafa Timisi TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin 2.5 yılı geride bıraktığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eleştirilerini yanıtladı. Timisi, "Cumhurbaşkanı'nın bugünkü sorunların çözümüyle ilgili konuların hükümetle birlikte, hükümet toplantılarında ele alınmasının kendi konumuna daha uygun olacağını düşünüyorum" dedi.

4- ANAP Başkanlık Divanı'nda boş bulunan üç genel başkan yardımcılığı için MKYK'da yapılan seçimde Mehmet Keçeciler ile Lütfullah Kayalar Genel Başkan Yardımcılıklarına seçildiler.

5- TİSK Yönetim Kurulu Marmaris'te yaptığı toplantıda, ekonomik krizi görüştü. Sektörlerin kendisiyle ilgili sorunlarını aktardığı toplantı sonucunda ortak politikaları tespit edecek, öncelikli olan tekstil ve metal işkolu olmak üzere, çeşitli sektör işveren temsilcilerinden bir komite oluşturuldu.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya" göre Hakkari, Şırtıak ve Bingöl'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 15 teröristin öldüğü; operasyonlar sırasında 5 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

7- Türkiye ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında süren görüşmelerin tamamlanmasından sonra Ankara'da basın toplantısı düzenleyen IMF Heyeti Başkanı Thomas Reichmann 5 Nisan kararlarının cesur kararlar olduğunu ve kendilerinin de bu kararları desteklediklerini söyledi.

8 - SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Makedonya Başbakanı Branko Crvenskovski'nin davetlisi olarak Üsküp'e gitti. Karayalçın, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Bosna-Hersek'e yardımları karşısında doğacak tehlikeyi göğüslemeye hazır olduğunu söyledi.

9- Türkiye'de 1-4 mayıs tarihleri arasında incelemelerde bulunan Uluslara-•ası İnsan Hakları Hukukçular Grubu, ABD Kongresi'nde AGİK'in kararlarını izlemekle görevli Helsinki Gözlem Komisyonu'na, Ankara'da yaptıkları görüşmeler ve araştırmalar hakkında bir rapor sundu. Raporda, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara "aykırı bir şekilde" hareket ettiği iddia edildi.

10- BM Güvenlik Konseyi, nisan ayından bu yana süren çatışmalar nedeniyle yarım rrîrtyon 'insanın katledMıgı Ruanâa'ya 5500 Barış Gücü asVeri gönderilmesi ve bu ülkeye silah ambargosu uygulanması kararı aldı.

18 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında, dünyaya seslenirken 'Türkiye'yi kimse bölemez" dedi. Demirel, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, ancak güvensizliğin etkisi altında kaldığını vurgulayan Demirel,"Ekonomide yaşanan parasal sıkıntılar nedeniyle siyasi rejime, demokrasimize ve demokrasinin en büyük kurumu olan TBMM'ye gölge düşürülmemelidir" görüşünü dile getirdi. Demirel, "İstikrar adına, Türkiye'nin geleceğinden vazgeçilemez. Geleceği feda ederek bugünü kurtarmak mümkün değildir. Gücü olmayandan fedakarlık istenmemeli-dir" mesajlarıyla hükümeti uyardî

2- "Demokratikleşme Paketi" Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın tarafından ortak bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Basın toplantısında Çiller, demokratikleşme ve yeniden yapılanmanın bir süreç olduğunu, toplumu siyasi ve iktisadi açıdan yeni bir hedefe taşımayı amaçladıklarını söyledi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana demokratikleşme yolunda büyük adımlar atıldığını kaydeden Çiller, 1982 Anayasası'nın toplumun demokratikleşme isteğinin gerisinde kaldığını, bu nedenle demokratikleşmeyi hızlandıracak yeni bir Anayasa'ya gerek bulunduğunu bildirdi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'nın Zeli Kampı'na yeni bir hava harekatı gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, daha önce 28 Ocak 1994'te Türk Hava Kuvvetleri'n-ce gerçekleştirilen hava operasyonu sonucunda, etkisiz hale getirilen Kuzey Irak'taki Zeli Kampı'nda, eşkiyanın yeniden toparlanma ve faaliyet hazırlıkları içinde olduğunun belirlenmesi üzerine gerçekleştirilen harekatta, tespit edilen tüm hedeflerin tahrip edildiği bildirildi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ve hükümete 45 yasada kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren Yetki Yasası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

5- Resmi Gazete'de yayımlanan gelir vergisi tebliğine göre ücretlilerin yıl sonuna kadar belgeledikleri eğitim, sağlık, gıda, giyim, kira harcamalarının üçte biri, özel gider indirimi olarak, ödedikleri gelir vergisinden mahsup edilecek. Bu rakam ücretlinin o yılki gelir vergisi matrahının yüzde 35'inden de fazla olmayacak. Bu oran, 1994 yılı için yüzde 23 olarak belirlendi.

6- Devlet Bakanı ve SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kahraman

SHP İstanbul İl Merkezi'inde, Beyoğlu ilçesine yeni katılımlar nedeniyle yapılan toplantıya katıldı. Kahraman burada yaptığı konuşmada, "Solda birlik çağrısı" yaparak "Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri hayata geçirme onurunu gelin hep birlikte paylaşalım. Bunu yapmak için daha fazla gecikmeyelim" dedi.

7- 1 Mayıs'ta SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya'nın dövülmesi ile so-Qnuçlanan olaylar nedeniyle Ankara Emniyet Müdürlüğü görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Orhan Taşanlar, görevine iade edildi.

SHP Grup Başkan Vekili Nihat Matkap Taşanlar'ın göreve iadesine tepki göstererek, koalisyon hükümetini "acz" içinde olmakla suçlarken, "Bu durumu kabullenmemizi ve içimize sindirmemizi artık kimse bizden beklememelidir" dedi. Ankara Milletvekili Salman Kaya da "Bu olay parlamentonun ve SHP'nin onur olayıdır. Gerekli tepkiyi göstereceğiz" dedi.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ATO'nun mayıs ayı ekonomik raporunu açıklarken, ekonomik bunalımın, siyasi otoritenin köklü önlemleri zamanında almamasından dolayı arttığını belirterek; kronikleşmiş enflasyonun durdurulması için kamu kesimi açıklarının kapatılması, dengesiz büyümenin önlenmesi ve yavaşlatılması gerektiğini söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre güvenlik güçlerince dün düzenlenen operasyonlarda 58 terörist öldürüldüğü bildirildi.

10- Bosna-Hersek'in Müslümanların elindeki Tuzla kentine dün düzenlenen Sırp saldırısı sırasında, ateş altında kalan havaalanındaki BM birliklerinin Sırplara karşı hava operasyonu düzenlenmesi isteği Bosna'daki BM yetkileri tarafından reddedildiği belirtildi.

11- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün yaptığı toplantıda Irak'a uygulanmakta olan ekonomik ambargoyu iki ay daha uzatma kararı aldı.

12- İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi'nin Kuzey Birliği ve Ulusal İttifak partileri ile oluşturduğu koalisyon hükümetinin senatoda yapılan oylamada güvenoyu alarak görevine başladığı bildirildi.

19 MAYIS 1994

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 75.yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

Anıtkabir'de düzenlenen ilk törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkanları, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, yurttaşlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve kuvvet komutanları ile Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 75.yıldönümü dolayısıyla, Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda da bir tören düzenlendi.

Ankara'daki kutlamalardan sonra Erzurum'a giden Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, kuvvet komutanları, bakanlar ve üst düzey bürokratlar, valilikte verilen bir brifinge katıldı. Çiller, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'a 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlamak için geldiğini belirterek, PKK'ya destek .olunmamasını istedi. Başbakan Çiller, Erzurum'dan Ankara'ya dönüşte uçakta gazetecilerin, çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan, Başbakan Tansu Çiler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhal'ın katıldığı zirve toplantısında, Kuzey Irak, Azerbaycan ve Kıbrıs'taki son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

3- Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Meclis Ba^karAljğj Konutu'nda ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- Van'ın Başkale ilçesinde bir mezrayı basan PKK'lı teröristler, biri bebek 3 kişiyi öldürdü.

Öte yandan, Hakkari, Bingöl ve Kahramanmaraş'ta düzenlenen operasyonlarda 52 PKK'lı öldürüldü.

5- Yunanistan'ın Ankara'daki Büyükelçisi Alexander Phillon, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak, Türkiye'nin, Yunanistan'ın PKK'nın faaliyetlerine izin vermesinden dolayı duyduğu rahatsızlık iletildi. Büyükelçi Alexander Phillon, Yunanistan'ın, PKK'nın, ülkesinde militanların eğitilmesi dahil, birtakım faaliyetle-

rine izin verdiğini yalanladı. Phillon, basında bu konuda çıkan haberleri anımsatarak, "Basının Türkiye ve Yunanistan arasında suni bir kriz yaratma amacına yönelik bir kampanya içinde" olduğunu savundu ve Türkiye'nin uyarısını reddetti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos da, Türkiye'nin verdiği protesto notasının gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.

6- ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi Alt Komisyonu, Türkiye'ye kredi olarak verilen askeri yardımın yüzde 25'inin, Türkiye'de insan hakları ve Kıbrıs konularında ilerleme kaydedildiği" bildirilinceye kadar "askıya alınmasını" kararlaştırdı.

7- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, İsrail ile Suriye barışının sağlanması amacıyla sürdürdüğü girişimler hakkında, dün gittiği Şam'da İsrail Başbakanı İzak Rabin ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

Christopher, daha sonra Mısır'a gitti.

Bu arada İsrail Dişileri Bakanı Şimon Peres, FKÖ lideri Yaser Arafat'la Norveç'in başkenti Oslo'da yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilme işleminin başarıyla tamamlanmak üzere olduğunu belirterek bundan sonra Batı Şeria'nın durumunun ele alınacağını söyledi.

20 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Demirel, mesajında Türkiye'nin sorunlarının olduğunu ancak bunların çözümünün bulunduğunu söyledi. Teröre karşı mücadelenin başarılı olacağını kaydeden Demirel, istikrar paketi nedeniyle yatırımların durdurulma-masını istedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller ve siyasi parti liderleri de birer mesaj yayımlayarak halkın bayramını kutladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, DYP içinde hükümete yönelik bir hareketin söz konusu olmadığını belirterek, Meclis içerisinde yeni bir hükümet oluşturulmadan mevcut hükümetin düşürülmek istenmesini eleştirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kurban Bayramı'nı geçirmek üzere gittiği Marmaris'te yaptığı açıklamada, hükümetin demokratikleşme paketini hazırlarken muhalefet partilerinin görüşünü almadığını belirterek, "Bize danışılmayan pakete destek olamayız" dedi. Yılmaz, "Demokratikleşme paketi 5 Nisan kararlarının başarısızlığını örtmek için hazırlandı" iddiasında da bulundu.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın bayram tatilini geçirmek üzere gittiği Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 7. Beş yıllık Kalkınma Planı ve Demokratikleşme Programı'nda İl Özel İdareleri" -nin yetkilerinin arttırılacağını söyledi.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, belediye başkanlığı döneminde yolsuzluk yaptığı iddialarında bulunması nedeniyle, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

7- Devlet Bakanı Ali Şevki Erefc ANAP Kütahya Milletvekili Rauf Ertekin'in soru önergesini Başbakan Tansu Çiller adına yanıtlarken, sorunları, kişisel ve partisel çıkarları bir kenara bırakarak aşacaklarını ve seçim öncesi verdikleri vaatleri mümkün olan en kısa sürede gerçekleştireceklerini söyledi.

8- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da yaptığı açıklamada, istikrar paketinin hedeflere uygun bir şekilde uygulandığını söyledi. Nisan ayında vergi gelirleri ve iç borçlanmanın program doğrultusunda gerçekleştiğini bildiren

Doğan, kamu harcamalarının program limitleri içerisinde tutulduğunu, dış borç ödemelerinde aksama olmadığını kaydetti.

9- ANAP'lı 4 eski bakan hakkında Meclis soruşturması açılmasına dair TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu arada karar çerçevesinde hayali ihracaat iddialarının üzerine gitmeyerek devletin zarara uğramasına sebebiyet verdikleri iddiasıyla, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İsmet Kaya Erdem, Maliye ve Gümrük eski bakanları Ekrem Pakdemirli ve Ahmet Kurtcebe Alptemuçin ile Devlet eski bakanı ve Yeni Parti Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal hakkında Meclis soruşturması açıldı.

10- ANAP tarafından hükümete 45 yasada kanun hükmünde kararname ile düzenleme yetkisi tanıyan Yetki Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açıldı.

11- Ağrı'nın Tendürek Dağı kırsal kesimi ile Muş ve Hakkari'nin Kato Dağı bölgesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 27 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

Öte yandan Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda biri Suriye uyruklu 11 kişi, Diyarbakır il merkezinde 19 Hizbullah militanı ile Bitlis, Mardin, Batman, Diyarbakır, Muş, Siirt ve Van'da da 30 PKK militanı yakalandı.

Bu arada Mardin'in Savur ilçesi yakınlarında yola döşenen mayına çarpan otomobilde dört kişi yaşamını yitirdi.

12- Kuzey Irak'ta, Iraklı Kürt gruplar arasında 20 gün önce başlayan çatışmaları durdurmak amacıyla, ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

13- Cezayir'in kuzeydoğusundaki Jikel kentinde Ruslar'ı taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıda, 14 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

14- Çin'de fırtına nedeniyle 137 kişinin öldüğü bildirildi.

21 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Türkiye'nin gündemindeki siyasi gelişmeler, ekonomik ve dış olaylarla ilgili söyleşisi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda kabul ettiği gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Ekonomik İstikrar tedbirleriyle 1995 bütçesi üzerindeki "ipoteğin kaldırıldığını" anlatan Başbakan Çiller, Dünya Bankası dışında, Türkiye için yeni kredi olanaklarının söz konusu olduğunu açıkladı.

Başbakan, "Yabancı bankaların alacaklarını tahsil edebilmeleri için bir tasfiye fonu oluşturulması gündemde mi?" sorusu üzerine, "Bu yükümlülüğü devlet olarak üstlenmemiz olasılık dışı, ancak özel bankaların bir fon kurması, kendi aralarında böyle bir sigorta sistemi geliştirmeleri gerekli. Bu sistem yurtdışında da var. Uygulanması, yurtdışıyla entagrasyon açısından da yararlı olur" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Marmaris'te gazetecilerle yaptığı sohbette, Türkiye'nin yeni bir anayasaya gereksinimi olduğunu belirterek, Türkiye ilk defa seçilmiş bir parlamento tarafından hazırlanmış sivil bir anayasayı yapmayı bu dönemde gerçekleştirmelidir" dedi.

Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in kendisi ile yaptığı görüşmelerde iki turlu seçim önerisinde bulunduğunu ve bir ay içinde iki partinin ortak bir komisyon kurmasını önerdiğini anımsatarak, "Ancak hala yapılan somut bir şey yok" dedi. Yılmaz, iki turlu seçim konusunda ortak bir teklifin getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Antalya'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, soldaki üç partinin belirli yerlerde adaylarını çekerek işbirliği yapabileceklerini söyledi. Halkın isteminin de bu yolda olduğunu belirten Karayalçın, "Bunu, üç parti seçimi kazanır anlamında söylemiyorum. Seçim kazanılır, kazanılmaz. Ancak, üç parti işbirliğine girişsin ve onun yarattığı enerjiyi bütün Türkiye görsün" dedi.

5- Kamu çalışanlarının etkinliklerini engellemeye yönelik olarak Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe tarafından bir teleks emri yayımlandı. Emirde, kamu çalışanlarının çalışma saatleri içinde yöneldikleri sokak gösterilerinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı olduğu belirtilerek, karara aykırı hareket edenler hakkında adli ve idari işlem yapılacağı bildirildi.

6- Hükümetin demokratikleşme paketinin beklenilen düzeye çıkmamasıy-la başta siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş tepki gösterdi.

SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi konuyla ilgili olarak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin değişim ve dönüşüm ihtiyacı yaşadığını belirterek, "SHP'nin koalisyon hükümetinde yer "almasının anlamı bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirme kararlılığıdır" dedi. Koalisyon hükümetinin açıkladığı demokratikleşme ve yeniden yapılanma planına herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Timisi, "Demokrasiyi benimsemiş, özümsemiş hiçbir toplumsal güç odağı bu oluşuma kayıtsız kalmamalıdır" dedi.

SHP Genel Sekreteri ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar, "Demokrasi tarihinde dönüm noktası olarak" değerlendirdiği paket için destek isterken, programın yasama geçirilmesi aşamasında TBMM'de engellemede bulunacakların daha sonra pişman olacaklarını söyledi.

SBP Genel Başkanı Sadun Aren de yaptığı yazılı açıklamada, demokrasi paketinin düş kırıklığı yarattığını belirterek, "Bütün paket; ileride, bilinmeyen bir gelecekte gerçekleştirilebilecek vaatlerden ibarettir" dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç da, paketi Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal ortamda göstermelik olarak değerlendirdi.

İHD Genel Başkanı Akın Birdal ise açıklanan paketin, toplumun gereksinimlerine yanıt vermekten uzak olduğunu belirterek, "Beklenen çıktı. Çünkü bu hükümet ile TBMM'nin demokrasi ve insan hakları gibi bir sorunu yok" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitlis, Diyarbakır, Şırnak ve Van'da güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 25 terörist öldürüldü.

8- Almanya'nın Siegburg kentinde bir Türk-Alman çocuk yuvası kundaklandı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

9- Ukrayna, dün Kiev'den ayrılma kararını kabul eden Kırım Parlamentosu'na ültimatom vererek, bu kararını on gün içinde değiştirmesini istedi. Ukrayna Savunma Bakanı Vitay Redetsky konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak için gerekirse en sert önlemleri almaya hazırız. Kırım için en ağır bedeli ödemekten çekinmeyiz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin de yaptığı açıklamada, Kırım bunalımına müdahale etmeme konusunda Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk ile

22 MAYIS 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Bayram gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cindoruk bir soru üzerine, "Mevcut hükümetin çözülmesini isteyenlerin yeni çözümler ortaya koymaları gerektiğini, aksi halde hükümet krizinin parlamento krizine dönüşeceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Kurban Bayramı dolayısıyla Ankara'da bazı ziyaretlerde bulundu. Çiller, Çevik KuWet Şube Müdürlüğü'nü ziyaret ederek şube mensuplarının bayramını kutladı. Daha sonra parti genel merkezinde bayram kutlamalarına katılan Başbakan, Numune Hastanesi ve Yenimahalle Çocuk Yetiştirme Yurdu'nü da ziyaret etti.

3- Başbakan Tansu Çiller Türkiye gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Çiller, yeni bir zam paketi olmadığını, mevcut programı uyguladıklarını belirterek, önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüşler başlayacağını bildirdi.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da basın mensuplarının gündemdeki ekonomik konularla ilgili sorularını yanıtlarken, iç piyasada tıkanan otomotiv sanayii için Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarını önerdi. Bakan Doğan, otomobilde KDV oranlarının düşürülemeyeceğini, aksi takdirde ek vergi yasasını kimseye izah edemeyeceklerini kaydetti. Dış borç ertelemeyi düşünmediklerini belirten Doğan, personel ödeneklerinin de 265 trilyon lirayla sınırlı olduğunu vurguladı.

5- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan güvensizlik ve huzursuzluğun yaygınlaştığını belirtti ve Başbakan Tansu Çiller'i eleştirdi.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığımdan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 1993 yılı dış borcu içindeki kısa vadeli borçlarının oranı geçen yıla göre yüzde 5 artış göstererek 18.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

7- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde düzenlenen operasyonlarda 15 PKK militanı ölü olarak ele geçirilirken, son üç gün içinde bölgede 26 teröristin kendiliğinden teslim olduğu bildirildi.

8- 5.Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, ölümünün 12.yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

9- "Cumhurbaşkanlığı Kupası"nı Galatasaray'ı 3-1 yenen Beşiktaş futbol takımı kazandı.

10- Belçika'nın Anvers kentinde, Türklerin oturduğu bir evde çıkan yangında 4 Türk vatandaşı yaralandı.

11- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stanislav Daskalov Yunanistan'ın Makedonya'ya uyguladığı tek taraflı ambargonun bölge barışını tehdit ettiğini belirterek, Yunanistan hükümetine "sorunu masa başında çözme çağrısında" bulundu.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat, Tunus'ta yaptığı konuşmada, amaçlarının başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurmak olduğunu söyledi.

13- Ruanda'da Tutsi gerillalarının başkent Kigali Havaalanı ile hükümet güçlerinin ellerindeki son üs olan Kanombe kışlasını ele geçirdikleri bildirildi.

14- Yemen'de güney-kuzey çatışması sürerken, Güneylilerin bağımsızlıklarını ilan ettikleri ve 5 üyeli bir Başkanlık Konseyi oluşturdukları bildirildi.

23 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bayram tatilini geçirdiği Antalya'da basın mensuplarına Türkiye'nin içinde bulunduğu durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller çeşitli finans kuruluşlarıyla temaslarda bulunmak ve oğlunun mezuniyet törenine katılmak üzere ABD'ye gitti.

Çiller, hareketinden önce Atatürk Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "New York ve Boston'da çeşitli finans kurumlarıyla ilişkilerin geliştirilmesi yönünde bir dizi temasta bulunacağını, uluslararası iktisat uzmanlarıyla görüşmeler yapacağını" söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Muğla'da ANAP"ın seçim kazandığı belde ve ilçeleri ziyaretinde yaptığı konuşmalarda hükümeti eleştirdi ve "Bu koalisyon hükümeti Türkiye'yi daha fazla idare edemez" iddiasında bulundu.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın SHP Antalya İl Merkezi yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, partisinin artık kalabalık üyeye değil, militana ihtiyacı olduğunu belirterek, bu amaca yönelik bir örgütlenme atağı başlattıklarını söyledi.

Karayalçın, ayrıca bayram tatilini geçirdiği Antalya Beldibi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken tatil dönüşünde, SHP'li bakan değişikliklerini yapacaklarını açıkladı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan 5 Nisan "Ekonomik İstikrar Paketi"nin 1.5 aylık dönemini Türkiye gazetesine değerlendirirken "İstikrar tedbirlerinin planlandığı gibi uygulandığını, geçen süre içinde taviz verilmediğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da yaptığı açıklamada, çıkarılan "Askeri Ceza Yasası" ile getirilen ağır cezalara karşın, 250 bin asker kaçağından 60 bininin başvuruda bulunduğunu söyleyerek, 190 bin asker kaçağının seçme ve seçilme hakkını kaybettiğini, yakalananın hapsedileceğini belimi.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş İzmir'de bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin çok zor bir iş üstlendiğini belirterek, "Ekonomik bunalım bugünkü hükümetin suçu değildir. Daha önceki hükümetlerin aldığı borçlar ve bunların faizleri bu bunalımın sebebidir" dedi.

8- DYP Genel Başkan yardımcılarından Halit Dağlı Antalya'da düzenledi-

ği basın toplantısında "1994, terörün bitiş yılı olacaktır. Terör Türkiye'nin gündeminden çıkacaktır" dedi.

9- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Felat Cemiloğlu yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından uzun süredir çalışmaları duran Organize Sanayi Bölgesi'nin proje ihalesi ve kamulaştırma işlemleri için 14 milyar lira ödenek gönderildiğini söyledi.

10- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, NATO Savunma Planlama Komitesi ilkbahar toplantısı ile Nükleer Planlama Grubu toplantısına katılmak üzere Brüksel'e gitti.

11- Mekke'de hac farizasının gereği olan şeytan taşlamanın son gününde meydana gelen izdihamda ilk belirlemelere göre en az 200 kişinin öldüğü bildirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı hastaneye getirilen 70 ölüden 4'ü-nün Türk olduğu tesbit edildi.

12- Almanya'da, Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Roman Herzog Almanya'nın 7'nci Cumhurbaşkanı seçildi.

24 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, askeri ve sivil çevrelerde tartışma konusu olan Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in görev süresinin uzatılması ve hükümetle ilgili söyleşisi Milliyet gazetesinde yer aldı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Roman Herzog'a bir kutlama mesajı göndererek başarılar diledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Antalya'da, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Türkiye'nin ekonomik ve siyasal durumuna yönelik değerlendirmeleri ile partisinde yeni örgütlenme yapısında yapılacak değişiklikler konusunda açıklamalarda bulundu.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Antalya'da Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, 18 Mayıs'ta açıklanan demokratikleşme ve yeniden yapılanma paketini hükümetin varlık nedeni olarak niteledi.

5- Ekonominin koordinasyonunundan sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan Antalya'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hükümete yönelik eleştiri ve önerilerini dikkate aldıklarını, bundan yararlanacaklarını söyledi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay bayram tatilini geçirdiği Antalya'da, gazetecilerin sorularını yanıtlarken yeni bir hukuk yargılama usulü kanununun hazırlandığını bildirerek, yargı sisteminin hızlandırılacağını ve "bir dakikada" dava açılabilecek duruma getirileceğini söyledi.

7- Bayındırlık ve iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, yetki yasasına dayanılarak 'Türkiye Otoyollar Kurumu" oluşturularak otoyolların finansman sorumluluğunun KOİ'den alınarak, bu kuruluşa verileceğini bildirdi. Kumbaracıbaşı, Urfa Tünelleri'nden bu yıl sonunda suyun akmaya başlayabileceğini de söyledi.

8- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, sosyal demokratların birlikteliğinin büyük önem taşıdığını belirterek DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i, tutumunu değiştirmeye çağırdı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede son bir ay içerisinde 503 PKK'lının öldürüldüğü, 22 güvenlik görevlisinin şehit olduğu bildirildi.

Öte yandan Siirt'in Ardıçlı Köyü'ne baskın düzenleyen PKK militanları 7 vatandaşı öldürdü.

10- İstanbul'da Harem Otobüs Terminali'nde çöp bidonlarına kimlikleri belirsiz kişilerce yerleştirilen 4 adet bombanın patlaması sonucu, 2 kişi yaralandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde bayram tatili dönüşü meydana gelen trafik kazalarında, 11 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

12- ABD'de Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen New York Türk Haftası çeşitli etkinliklerle başladı.

13- ABD Temsilciler Meclisi'ne bağlı Ödenekler Komitesi, Türkiye'ye verilecek olan askeri yardımı insan hakları ve Kıbrıs koşuluna bağladı.

14- Azerbaycan, BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak, Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarına kendi vatandaşlarını yerleştirmek üzere sistemli bir kampanya başlattığını bildirdi ve bölgeye "gerçekleri açığa çıkarması" için bir inceleme heyeti gönderilmesini istedi.

15- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçev, Brüksel'de NATO Savunma Planlama Komitesi ilkbahar toplantısında yaptığı konuşmada, "Yeni Savunma Doktrini" hakkında bilgi verirken, yeni doktrinin saldırıya yönelik olmadığını söyledi.

16- İç çatışmaların üçüncü haftasına girdiği Yemen'de, güneylilerin dün başkent Sana'ya düzenledikleri füze saldırısı sonucu 12 kişinin öldüğü 89 kişinin de yaralandığı bildirildi.

25 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, lojmanlarla sosyal tesislerin satılmasını öngören yasayı, "sakıncalı sonuçlar" doğuracağı gerekçesiyle veto etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Demirel, veto gerekçesinde cumhuriyetin kurulduğu ilk günden itibaren, kamu personelinin özlük hakları yanında yer alan sosyal hak ve yardımlar ile özellikle mesken konusuna büyük önem verildiğini belirtti. Demirel, lojman satışının, konutlar kolay satılamayacağı için beklenen ekonomik yararı sağlamayacağını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İsparta'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntının geçici olduğunu belirterek, "Bu sıkıntılar aşılacaktır. Türkiye'de fabrikalar kapanmayacaktır" dedi. Cumhurbaşkanlığı makamında tüm vatandaşların hakkını korumak için bulunduğunu belirten Demirel, hükümete, "Kimin bir yanlışı olursa herkesten önce karşısında beni bulur" uyarısında bulundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın açıkladığı demokratikleşme paketinde yer alan bütün unsurların 1991'de kurulan birinci koalisyonun protokolünde de bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, Başkanlık Divanı toplantısında, parti içi sorunlar ile yerel seçimlerin yenileneceği Fatih, Beykoz, Yalova ve Nevşehir'de partinin göstereceği adaylar konusunu değerlendirdiklerini belirtti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a Çankaya Belediyesi'nde projeler ve ilçenin sorunları konusunda brifing verildi. Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, projelerini anlatırken en büyük sorunlarının hazine ile olduğunu anlattı ve kent kamu arazilerinin tamamının belediyelere devredilmesini istedi.

5- Sanayi Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğiyle taksitli, kampanyalı ve kapıdan yapılan satışlarda uyulması gereken kurallar, ödeme şekilleri ve satış sözleşmelerine ilişkin hükümler yeniden düzenlendi.

6- SHP Genel Sekreteri ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Merkez Yürütme Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, demokratikleşme paketine demokrasiyi isteyen herkesin destek olması çağrısında bulundu. Sağlar, pakete "içi boş, iyiniyet mektubu" eleştirilerini yöneltenlerin de "bilerek ya da bilmeyerek de olsa demokrasi karşıtı güçlerle aynı noktaya düştüklerini" söyledi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi mayıs ayı olağan genel kurulunda yaptığı konuşmasında, sanayinin bugün geldiği noktayı değerlendirirken "herkes bir ihracat seferberliğinden söz ediyor, ancak üretimden söz eden yok" dedi. İSO Başkanı, ihracatın istenilen seviyede olmadığını, sanayi ürünleri ihracında da gerileme yaşandığını söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden alınan bilgiye göre 24 ve 25 mayıs tarihlerinde Muş, Bingöl, Şırnak ve Hakkari çevresinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 14 PKK militanı öldürüldü. Operasyonlarda 28 teröristin de cesedi bulundu.

9- Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Boğazlar'dan jeçişin daha güvenli hale getirilmesi konusunda Türkiye'nin isteklerini içeren urallar ve tavsiyeler paketini kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı Denizcilik Dairesi Başkanı Deniz Bölükbaşı yaptığı açık-amada, (IMO) Deniz Güvenliği Komitesi, Türkiye'nin Boğazlar için öngördü-jü trafik ayrım şemalarını kabul etti. IMO, Montreux'den bu yana da ilk kez Boğazlar'dan geçişte gemilerin uyacağı yeni bir kurallar ve tavsiyeler paketini Je kabul ettiğini" söyledi.

10- NATO Genel Sekreter Yardımcısı Sergio Balanzino yaptığı açıklama-ja, Rusya'nın Barış İçin Ortaklık (BİO) Anlaşması'nı imzalayabileceğinı, ancak bunun kendisine diğer ülkelerden farklı hiçbir olanak tanımayacağını söyledi ve Moskova'ya özel bir söz veya veto hakkı verilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

11- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, Ermenilerin ele geçirdikleri Azerbaycan'a ait Kelbecer, Kubatlı ve Zengelan bölgelerine Ermenileri yerleştirmeye başladıklarını bildirdi.

Hasanov, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, Ermenistan'ın ülkesine karşı ilhakçı bir politika izlediğini belirterek, durumu yerinde tespit amacıyla BM'nin bölgeye bir gözlemci heyeti göndermesini talep etti.

12- Bosna-Hersek'teki Birleşmiş Milletler Barışgücü Kuvvetleri Komutanı General Michael Rose, Bosna'daki savaşın "kilitlendiğini" ve Müslümanlar'ın kaybettikleri toprakları geri alma şanslarının bulunmadığını söyledi.

Rose, Bosna'ya uygulanan silah ambargosu kaldırılsa dahi, her iki taraf arasında askeri teçhizat bakımından bir denge sağlanmasının yıllar alacağını söyledi.

26 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İsparta gezisi sırasında basın mensuplarının gündemdeki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, gazetecilerin ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nün insan hakları ihlalleri gerekçesiyle, Türkiye'ye verilecek düşük faizli askeri yardım kredisinin yüzde 25'inin kesilmesi ile ilgili sorularını yanıtlarken, kararı eleştirerek, Türkiye'nin Batılı dostlarının terör ile Kürt sorununu birbirinden ayıramadığını vurguladı. Demirel, "kararı, esefle karşılıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Kamu Lojmanları'nın satışını düzenleyen yasayı veto etmesiyle ilgili soruları yanıtlarken de, vetonun yasal hakkı olduğunu belirterek, "İdare edilenleri düşünmediğiniz, sadece devletin para ihtiyaçlarını düşündüğünüz taktirde sonradan parayla ödenemeyecek kadar sıkıntılar başımıza çıkabilir. Yaptığım şey doğrudur" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Fatih belediye başkan adayını tanıtmak amacıyla ilçe binası önünde partililere hitaben yaptığı konuşmada, 27 Mart seçimlerinden önce iki turlu seçim sisteminin Türkiye'de uygulanması gerektiğini savunduklarını belirterek "Fatih gibi 300 bin seçmeni olan bir ilçede sadece yüzde 25-26 oy alıp da belediye başkanlığı yapmak, demokrasi açısından eksikliktir. YSK'nin seçimleri iptaliyle böyle bir imkan doğmuştur. 10 temmuzda yapılacak olan seçim bir nevi ikinci tur seçimdir" dedi.

Mesut Yılmaz, daha sonra Fatih ilçe merkezinde yaptığı basın toplantısında da "10 temmuz seçimi Türkiye'nin 27 marttan bugüne kadar değişen siyasi nabzını göstermesi bakımından da büyük önem taşımaktadır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)'nın düzenlediği "Dünyada ve Türkiye'de Bilim, Etik ve Üniversite" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "Bilimsel bilgilerin hızla ticarileşmesi, dünyada siyasi sistemleri değiştirmeye başladı. Artık mensubu olduğum sosyalist hareketin de, belki diğer tüm siyasi hareketlerin de yeni tanımlara ihtiyacı var" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Günaydın gazetesinde yayımlanan "kendisinin bir raportör görevlendirerek Yetki Yasası'nın hazırlık çalışmalarına katkıda bulunduğunu" öne süren haberle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "bunların hepsi uydurmadır" diyerek, "Son zamanlarda kimi gazeteler, başkanını ve Anayasa Mahkemesi'ni yıpratmak için özel bir kampanya açmış görünüyor" dedi.

5- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gtirkan parlamentoda yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, parti gruplarının hükümet ile olan dayanışma ve destek verme ödevini bir anlamda kötüye kullanarak bir süredir parti gruplarını ve meclisi oldu bitlilerle karşı karşıya bıraktığını belirterek, SHP grubuna rağmen çıkarılan yasalar için kendisi de dahil birçok milletvekilinin Anayasa Mahkemesi'ne gitme hazırlığı içinde olduğunu bildirdi.

6- Oğlunun mezunuyet törenine katılma ve doğum gününü kutlamak üzere ABD'ye giden Başbakan Tansu Çiller'in gezi harcamalarının hangi kaynaktan karşılandığı tartışma konusu olurken, CHP Milletvekili Algan Hacaloğlu, Başbakan tarafından yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığfna verdiği soru önergesinde Başbakan Çiller'in ABD gezisinin resmi olup olmadığını ve gezi için ne kadar harcama yapıldığını sordu.

Kamuoyundaki bu savlara karşın Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Çiller'in ABD gezisi için harcırah almadığı ve uçak biletlerinin yanı sıra, otel ücretlerini de kendi büteçesinden karşıladığı bildirildi.

7- Ankara'da açlık grevi başlatan 22 sendika başkanı ve 54 kamu çalışanı, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından "kanunsuz gösteri" yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltındaki sendika başkanlarının Emniyet Müdürlü-ğü'nde açlık grevine devam ettikleri belirtilirken, onlara destek olmak amacıyla sendikaların genel sekreterlerinin de Ankara Güvenpark'ta açlık grevine başladıkları bildirildi.

Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, basına memur sendikalarının eylemlerini değerlendirirken "Yasalarda bir aksama varsa, aksamayı düzeltmenin yolu, yine parlamentodan geçmektedir. Sokaktan geçmemektedir" dedi. Daçe, açlık grevindeki memurların gözaltına alındığından haberi olmadığını da belirtti.

8- Siirt, Şırnak ve Batman'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 PKK militanı öldürüldü.

9- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Aliyev Mehmet Nevruzoğlu, bir süredir PKK faaliyetleri ve teröristlerin Türkiye'ye sızdıkları yolundaki haberlerle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorulanını yanıtlarken, Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde bir otorite boşluğunu kesinlikle kabul etmediğini ve Kuzey Irak benzetmesine de karşı çıktığını dile getirdi. Nevruzoğlu, "Nahçıvan'da dağ köylerinde bir takım faaliyetler olabilir. Ancak Türkiye'de, kendi sınırları içinde bazen teröristlerin faaliyetlerine engel olamıyor. Kardeş Azerbaycan ve Nahçıvan, Türkiye'ye zarar verecek bir faaliyete asla izin vermez" dedi.

10- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Türkiye'ye 1995 yılında verilecek 365 milyon dolarlık askeri yardım kredisinin yüzde 25'inin kesilmesini onayladı. Genel Kurul, Türkiye'de insan hakları, Kıbrıs ve Amerikan silahlarının Güneydoğu'da sivillere karşı kullanılıp kullanılmadığına ilişkin rapor hazırlamasını da kararlaştırdı.

11- BM Koruma Gücü Sözcüsü Binbaşı Rob Annink, Bosna'nın Bihaç kentinin yoğun sırp bombardımanı altında olduğunu açıklarken; Saraybosna radyosu da, Bihaç ve Gazin kentlerinin bombalanması sırasında bir kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bu arada BM, Avrupa Birliği ve Rusya temsilcilerinden oluşan Bosna-Her-sek Temas Grubu ile Bosna'da çatışan tarafların liderleri arasında başlayan görüşmelerin büyük bir gizlilik içerisinde devam ettiği bildirildi.

12- BM Güvenlik Konseyi, 17 yıl önce ırk ayrımı uyguladığı gerekçesiyle Güney Afrika'ya karşı ilan ettiği silah ambargosunu kaldırdı.

27 MAYIS 1994

1- İsparta'da çeşitli incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel Demirel, İsparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Mühendislik Haftası nedeniyle bir ders verdi. Daha sonra Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde, Yalım Erez başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetim kurulu Üyelerini kabul etti. Kabulde bir konuşma yapan Demirel, ekonominin düzlüğe çıkması için herkesin sabır göstermesi gerektiğini söyledi.

2- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas; resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Denktas yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözüme ulaşmak için BM Genel Sekreteri" nin önerileri yerine, Rum tarafının istemlerini içeren paket sunulmasının görüşme yolunu tıkadığını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Necmettin Cevheri, Ziraat Odaları Birliği'nin Ankara'da toplanan genel kurul toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl destekleme alımlarının finansmanı için bütçeye 12 trilyon liralık ödenek konulduğunu belirterek, "Devletin bütün imkanlarını çiftçinin lehine kullanacağız" dedi.

4- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, IMF ile yapılacak olan stand-by anlaşması çerçevesinde Mayıs ayı başında görüşmelerde bulunmak için Türkiye'ye gelen IMF heyetinin hazırlamış olduğu raporun, başkan Michael Camdessus tarafından onaylandığı ve Türkiye'ye 713 milyon dolarlık yardım yapılacağı bildirildi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, solda birlik ve yerel seçim yapılacak yerlerde, sol partiler ile seçim işbirliği konularında bilgi verdi. Karayalçın, ABD'nin askeri yardım için vereceği düşük faizli kredinin dörtte birini, insan haklarının çiğnenmesi gerekçesiyle askıya alması konusunda da, hükümetin, Türkiye'de insan haklarının gerçek anlamda uygulanması için çaba gösterdiğini, açıklanan demokratikleşme paketinin bu çerçevede anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "İnsan haklarının yerleşmesi için, başka devletlerin kararına ihtiyaç yoktur" dedi.

6- Devlet Bakanı Aykon Doğan Ankara'da yaptığı açıklamada, Hazine'nin' yüksek faizli bono satışının ekonomide rahatlama yarattığını söyledi. Doğan,

enflasyonun düşmeye başlamasıyla yüksek faiz beklentilerinin de sona ereceğini, böylece sistemin yeniden işlemeye başlayacağını vurguladı.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay ANKA ajansına yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki terör suçlularının barındırılması konusunda hükümetin kaynak ayırmadığını belirterek, bunun büyük sorunlar yarattığını söyledi. Oktay, terör suçlularının kendilerinden önceki dönemde 950 kişi olduğunu, şimdi ise bu rakamın 8 binin üzerine çıktığına dikkat çekerek, "Bu gidişle cezaevleriryteki terör suçluları en kısa zamanda 10 bine ulaşacak. Her gün 44 terör suçlusu cezaevine giriyor" dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan, Türkiye'deki terörist örgütlere topraklarında maddi ve manevi destek sağladığı savıyla ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya şikayet edildi. Bakanlık sözcüsü Ferhat Ataman haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Ünal Ünsal'ın, ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya büyükelçileriyle bir görüşme yaparak durumu ilettiğini söyledi.

9- DYP Grup Başkan Vekili Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, RP'nin Bosna-Hersek için topladığı paraların yerine ulaştırılmadı-ğı konusunda çıkan haberlerin suç duyurusu olarak değerlendirilmesi ve savcıların olayın üzerine gitmesi gerektiğini belirtti.

10- Kamu çalışanları platformunun Ankara Güvenpark'ta başlatmış olduğu açlık grevi sona erdi.

11- Radyo Televizyon Üst Kurulu bir genelge yayımlayarak, 10 Haziran tarihine kadar yayın yapmakta olan kamu ve özel radyo televizyon kuruluşlarının unvanlarını, adreslerini, istasyonlarının adlarını, logolarını, frekans ve kanallarını, telefon ve fax numaralarını, bağlı oldukları vergi dairelerini, sahiplerinin ortaklık hisse ve kimliklerini, verici teçhizatı ve antenleriyle ilgili tüm teknik bilgileri bildirmelerini istedi.

12- Türk Hava Kurumu Başkanı Attila Taçoy Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kurban Bayramı'nda özel derneklerin topladığı derilerden, devletin 140 milyar KDV kaybının olduğunu söyledi. 1993 yılında kurban derilerinin yalnızca yüzde 17'sini toplayabildiklerini, bu yıl tüm olumsuzluklara karşın oranı yüzde 34'e çıkardıklarını bildiren Taçoy, halka ve duyarlı kişilere teşekkür ederek, "Bu yıl aldığımız sonuç, Türk halkının Atatürk'ün kurumuna karşı gösterdiği güvenin ve sevginin bir işaretidir" dedi.

13- Interpress A.Ş. yayıncılık tarafından çıkarılmakta olan haftalık Panorama dergisinin yayına son verildi.

14- Erzincan'ın Tercan ilçesinde PKK baskınına katıldıkları gerekçesiyle tutuklu bulunan sanıklar, adliyeye getirilmesi sırasında, halk tarafından linç edilmek istendi. Olaylar Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu ve güvenlik güçlerinin müdahalesiyle önlendi.

15- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Paris'te toplanan Avrupa İstikrar Paktı (AlP)'nın toplantısına katıldıktan sonra Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile bir görüşme yaptı. Çetin görüşme ile ilgili olarak, "Aramızdaki ikili ilişkilerimizi tekrar gözden geçirdik. Bosna - Hersek sorununun gündeme geldiği bir ortamda daha yakın işbirliği yapmamızın yararlı olduğu üzerinde durduk" dedi.

16- İsraif Başbakanı İzak ffabin ı'fe yapılan ve teröre karşı Türkiye, fsraı'l ve Mısır'ın ittifak oluşturmasını önerdiği bir söyleşi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

17- Kazakistan, NATO ile eski Varşova Paktı ülkeleri arasında askeri işbirliği yapılmasını öngören Barış İçin Ortaklık Anlaşması'nı imzaladı.

28 MAYIS 1994

1- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin genel kurul toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin, çağın gerektirdiği tarım anlayışından geride olmadığını söyledi. Türkiye'nin geçmiş yıllardan gelen 'tarımda nüfus fazlalılığı" sorunu bulunduğunu kaydeden Demirel, 1950'li yıllarda yüzde 80 olan tarım nüfusunun, bugün yüzde 45'e indiğini belirterek, Türkiye, 2010 yılında kentlerde yaşayanları yüzde 85, tarımdan geçimini sağlayanların oranını da yüzde 10'a indirirse o zaman çağı yakalar" dedi. Cumhurbaşkanı, "tarımda destekleme" polititasından vazgeçilemeyeceğini de vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan'ın "istiklal ve hürriyetinin 76'ncı yılını kutlama amacıyla Ankara'da düzenlenen Azeri muhaliflerin organize ettiği toplantıya katıldı. Demirel, Azerbaycan ile Türkiye'nin menfaatlerini ayırmanın mümkün olmadığını ifade ederek, 'Türkiye'nin Azerbaycan'ın idaresine hevesli olmadığını, Azerbaycan'da şahıs tercihinin de sözkonusu olmadığını" vurguladı.

3- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İlgaz Grubu'nun davetlisi olarak Kastamonu'da bazı temaslarda bulundu. Denktaş Kastamonu'da yaptığı konuşmada, Kıbrıs davasının anlatılmasında Türk basınına önemli görevler düştüğünü kaydetti. Kıbrıs'ta barışı Rum tarafının bozduğunu söyleyen Denktaş, tüm dünyanın Rumları meşru hükümet olarak tanıdığını, bunun da Kıbrıs meselesinin barışçı yollardan çözümünü güçleştirdiğini bildirdi.

4- 5 Nisan'da açıklanan ekonomi paketini protesto eden kamu çalışanları Ankara'da yürüyüşten sonra, 26 sendikanın genel başkanı Başbakan Vekili Necmettin Cevheri ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a toplusözleşmeli sendika yasası isteklerini ilettiler.

26 sendikanın genel başkanları, sendikal haklarını kazanmak için "genel grev örgütlenmeyi hedeflediklerini" açıklarken, Başbakan Yardımcısı Karayal-çın da, sendikal örgütlenmeye önem verdiğini belirterek, 'Tasarı Anayasa'ya uygundur. Hükümet olarak Anayasa'ya aykırı olmadığı görüşüyle ve kanısıyla TBMM gündemine sunduk. Şu anda müzakere süreci var" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Uşak'ta yapılan "Demokratik Solda Birlik" toplantısında yaptığı konuşmada, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın 10 Temmuz'da İstanbul'un 3 ilçesinde yenilenecek yerel seçimlerde güçlü sol parti adaylarını destekleyecekleri yolundaki

sözlerine ilişkin olarak "Başka partilerin kararları bizi ilgilendirmez. Biz her yerde ilke olarak aday gösteriyoruz" dedi. Ecevit, solda kurumsal değil, kitlesel birleşmeyi savunduklarını belirterek, kurumsal birleşmenin bir çok sakıncaları ve güçlükleri olacağını düşündüklerini söyledi.

6- CHP'nin 27 Mart yerel seçimlerinde kazanan ve kaybeden belediye başkanları, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında Ankara'da toplandı. Toplantının açılışında konuşan Baykal, SHP'nin, İstanbul'da yenilenecek seçimlerde güçbirliği yapmak için bazı yerlerde adaylarını geri çekme girişimiyle ilgili olarak, sadece seçimlerde güçbirliği yapmanın çözüm olmadığını belirterek, koşulsuz birleşmeden yana olduklarını söyledi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'un 49'ncu olağan genel kurulu Ankara'da toplandı. Toplantıda konuşan TOBB Genel Başkanı Yalım Erez, faiz oranlarındaki aşırı tırmanmayı, ekonominin kaldıramayacağını belirterek, sanayi sektörünün çok zor durumda olduğunu söyledi. Erez, "Ekonomimizde istikrar sağlanmalı, ancak ekonomimiz hiçbir şekilde durgunluğa düşürülmemelidir. Bu yönden hükümeti ikaz etmek istiyorum" dedi.

8- İstanbul'un Fethi'nin 541'nci yıldönümü törenleri başladı.

9- Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi Metin Mekik, RP ve onun Avrupa'daki kolu olarak bilinen Avrupa Milli Görüş Teşkilatı'nın (AMGT), Türkiye ve Almanya'dan Mısır'a küçük yaşta öğrenci götürerek, "şeriat amaçlı" eğitim vermesi ve şeriat yanlılarına sahte diploma alınması yolunda basında çıkan savlarla ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bu bilgilerin kısmen doğru olduğunu ve büyükelçilik nezdinde önlem alındığını belirtti.

10- ABD'nin Boston kentinde bulunan Başbakan Tansu Çiller, Amerikan Kongresi'nin Temsilciler Meclisi tarafından Türkiye'ye verilecek dış yardım kredisinin, "Kıbrıs sorunu ve insan hakları ihlalleri" gerekçesiyle askıya alınması konusunda yaptığı açıklamada, ABD Başkanı BillClinton ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Başbakan Çiller, "Karara büyük tepki duyduğunu, Türk halkının bunu anlamakta zorluk çektiğini" Clinton'a anlattığını, dış yardımın insan hakları, Kıbrıs konusu veya terörle mücadeleye bağlanmasını son derece ilgisiz bulduğunu söyledi.

Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural da bir açıklama yaparak, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steven Oxman ile Kıbrıs konusunda görüştüğünü ve BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Kıbrıs raporunu KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bu hafta sonunda, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel ve Başbakan Çiller'le yapacağı görüşmeden önce yayımlanmasının yan-

lış olacağını ilettiğini bildirdi. Büyükelçi Vural ayrıca, Körfez savaşı sırasında Türkiye'nin zararını karşılamak amacıyla oluşturulan savunma fonunun Türkiye'ye transferi konusunun, salı günü nihai sonuca ulaştırılacağını söyledi.

11- Kuzey Kore, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA)'nın, Pyong-yang'ta nükleer reaktöre yakıt doldurma işlemini denetleme istemini reddetti.

12- Çeçen özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cahar Dudayev'e dün bir suikast girişiminde bulunulduğu, Dudayev'in olaydan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

29 MAYIS 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada son günlerde gelişen çeşitli sosyal ve siyasal olayları değerlendirdi. Demirel, ekonomideki krizin bir parasal kriz olduğunu belirterek, bunun önlenememesi halinde sosyal sıkıntılara neden olabileceğini, ancak kimsenin demokrasi dışı yollar aramaması gerektiğini söyledi.

Toplantıda konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise iktidarın halkın zekasını küçümseyen, çifte standartlı, demogojik bir zihniyete sahip olduğunu, bu durumun vatandaşın devlete karşı inançsızlığa sürüklenmesine yol açtığını ileri sürdü.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Tunceli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, solda birlik çağrılarına yanıt alamadıklarını, ancak kendilerinin tek yanlı olarak birleşme eylemi başlattıklarını söyledi. Karayalçın, kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendikal haklar sağlayan yasal düzenlemenin kendileri için öncelikli olduğunu belirterek, "Bu yasayı çıkarmak boynumuzun borcudur. SHP'nin hükümette kalmasının temel nedenidir" dedi.

3- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş Ankara'da yaptığı açıklamada, Haziran ayında turizmde büyük canlanma beklendiğini, önümüzdeki sezonun geçen yıla oranla çok daha iyi olacağını bildirdi. Ateş, terörün bitirilmesi durumunda Türkiye'nin sadece turizmden elde edeceği gelirle döviz sıkıntısını, bundan sonra hiç yaşanmayacak şekilde atlatacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Ankara'da toplanan küçük kurultayında yaptığı konuşmada, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'm hükümette "işbirlikçi ve teslimiyetçi" davrandığını öne sürerek, yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılardan SHP'nin sorumlu olduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkam Bülent Ecevit İzmir'de yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasının Türkiye-lrak petrol boru hattının boşaltılmasına bağlamanın ve o şekilde pazarlık sürecine girmenin son derece sakıncalı ve Türkiye'yi küçük düşürücü olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da dün yapılan memur yürüyüşüne değinerek, çalışanların haklarını örgütlü biçimde savunmalarının ve hakların anlaşmalarla karşılıklı olarak yürürlüğe girmesinin demokrasinin gereği olduğunu belirtti. Kıratlıoğlu, Batı'da memurun grev hakkı olmadığını, Türkiye'de Batı'dakinden ileri bir uygulamanın yanlış olacağını, demokratikleşme paketi nedeniyle koalisyonun bozulacağını sanmadığını söyledi.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Osman Birsen "net yüzde 50 faizli üç aylık hazine bonosu satışı" konusunu Türkiye gazetesine değerlendirdi. Birsen, bu operasyonun hazinenin paraya ihtiyacından kaynaklanmadığını, dövizdeki spekülatif beklentiler ile gecelik faizlerdeki yüksek oranı geriye çekmek için yapıldığını söyledi.

8- İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde çeşitli adi suçlardan tutuklu 5 kişi, iki kişi oldukları öne sürülen mahkumlar tarafından şişlenerek öldürüldü. Olayla ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü yetkililerince cezaevinde inceleme yapıldığı ve soruşturmayı yürütecek bir komisyon kurulduğu bildirildi.

9- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yürütülen operasyonlarda 7 PKK'lı terörist ölürüldü, 15 teröristin de cesedi bulundu.

10- TOBB Başkanlığı'na Yalım Erez yeniden seçildi.

11- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na Nazmi Bilgin yeniden seçildi.

12- Başbakan Tansu Çiller dün ABD'nin Newton kentindeki Mount Ida College'den işletme diploması alan oğlunun mezuniyet törenine katıldı. Törende Çiller'e onur doktorası unvanı verildi.

Başbakan CNN muhabirinin Amerikan askeri yardımının yüzde 25'inin askıya alınması konusundaki sorusuna verdiği yanıtta, Temsilciler Meclisi kararının haksız ve taraflı olduğunu, Türkiye'nin yardımın tümünü gözden geçireceğini söyledi.

13- ABD'de Türk dernekleri tarafından her yıl düzenlenen geleneksel Türk Günü" yürüyüşü yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla New York'ta yapıldı.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Bikas, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman'ın terörle mücadele konusunda Yunanistan'ın uluslararası yükümlülüklerini hatırlaması gerektiği yolundaki açıklamasını yanıtladı. Bikas, Türkiye'nin son zamanlarda ülkesine karşı "iftira kampanyası" yürüttüğünü öne sürerek, 'Türkiye'nin topraklarında terör eylemlerinde bulunan kişileri eğittiğine dair Yunanistan'a yönelik suçlamaları tamamıyla dayanaksızdır. PKK Türkiye'nin iç işidir" dedi.

15- Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Evgeni Matinçev, bir Japon gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'nın üçüncü ülkeler aracılığıyla petrol satarak Sırplara uygulanan ambargoyu deldiğini söyledi. Matinçev, yeni Yugoslavya'ya uygulanan ambargo nedeniyle ülkesinin yaklaşık 3.5 milyar dolar zarara uğradığını kaydetti.

16- Kuzey Irak'ta Celal Talabani ve Mesut Barzani liderliğindeki muhalif gruplar arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bu arada Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileri, İran'ın, Halepçe kentini top ateşine tuttuğunu ve bu nedenle yaklaşık 5 bin kişinin kentten kaçtığını öne sürdü.

17- Eski Doğu Almanya Devlet Başkanı Erle Honecker, sürgünde olduğu Şili'de öldü.

30 MAYIS 1994

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u TBMM'deki makamında ziyaret ederek Türkiye ile birleşme konusunu gündeme getirdi ve Kıbrıs konusunda sorunun çözülememesinin nedeninin, BM Genel Sekreteri'nin üzerinde uzlaşma sağlanan ilk belge yerine Rum kesiminin isteklerini dikkate alan ikinci metni esas almasının olduğunu vurguladı.

Daha sonra Başbakan Tansu Çiller ile de görüşen Denktaş, Başbakan'm kendilerini destekleme kararında olduklarını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, geçen yıl oluşturulan Partiler Arası Çalışma Grubu'nün Anayasa değişikliği konusundaki çalışmalarını bir dosya halinde Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin grup başkanlıklarıma genel başkanlarına gönderdi.

3- Başbakan Tansu Çiller özel olarak gittiği ABD gezisinden dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye ABD yardımının kesilmesi ile ilgili olarak "ABD'nin, Türkiye'ye yaptığı yardımı, insan hakları ve Kıbrıs konusuna bağlamasını kabul edemeyiz. Türkiye insan hakları konusunda suçlu değil mağdur bir ülkedir. Gerekirse yardımı reddedeceğimizi ABD Başkanı Bill Clinton'a bildirdim. O da, gerekenin yapılacağını söyledi" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başbakan'm siyaset ve ekonomide söylediklerinin daima tersinin çıktığını belirtti.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, MGK'nin yayınladığı bildiride Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması konusunda hükümete bir tavsiyede bulunmayışını anlamlı bir yaklaşım olarak niteliyerek, hiçbir gücün Türkiye'ye baskı yapamayacağını söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi, Özelleştirme Yetki Yasası'yla devlet teşkilatında ve personel rejiminde değişiklikler yapmak üzere hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren yasanın iptali istemiyle açılan davaların esastan görüşülmesine karar verdi.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı açıklamada İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde dün meydana gelen 5 kişinin öldürülmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde bir karara yer verilmemesi konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Gölhan, Çekiç Güç'ün görev süresi konusunda MGK'nin olağanüstü toplanabileceğini bildirdi.

9- Maliye Bakanı İsmet Atilla Ankara'da yaptığı açıklamada, Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin Ekonomik Denge Vergisi'ne ait beyanname verilmesi ve ödeme süreleri ile ilgili bilgi verdi.

10- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da yapılan 16. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyum'unda yaptığı açıklamada, "Kültürel mirasın, hangi ülkede olursa olsun bütün insanlığın ortak değeri sayıldığını, ancak her eserin, üretildiği topraklarda, ait oldukları yerlerde güzel olduğunu" söyledi.

11- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'un fethinin 541. yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Fetih Gecesi"nde yaptığı konuşmada, RP'nin Türkiye'nin en büyük partisi olduğunu ve gelecek sene adil düzenin kurulacağını iddia ederek, böylece "insanlık kurtulacak, İslam alemi kurtulacaktır" dedi.

12- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Parti Meclis'i toplantısı öncesinde parti küçük kurultayı sonrası hazırlanan bildirgeyi açıkladı. Günay, bildirgede solda birleşme çabalarının sürdürülmesi gerektiği istenirken, sosyal demokratların ve demokratik solcuların özü ve kökünün CHP olduğu bildirildi.

13- Bingöl ve Batman'da PKK militanlarınca 8 kişi öldürüldü. Şırnak'ta 4 PKK'lı öldürülürken; Batman, Bingöl, Muş, Siirt, Hakkari ve Van'da da 26 PKK'lı terörist tutuklandı.

14- Sayıştay'ın 132. kuruluş yıldönümü kutlandı.

15- Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin (KTÜ) 39. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı.

16- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Ukrayna ve Moldova'ya gitti.

17- AA'nın Nahçıvan Savunma'Bakanlığı Basın Müşavirliği"nden yapılan açıklamaya dayanarak verdiği bilgiye göre, Ermenilerin ateşkesi ihlal ederek Nahçıvan'a düzenledikleri saldırıda 6 Azeri milis öldü, 3 milis de yaralandı.

31 MAYIS 1994

1- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında ABD'ye yaptığı özel ziyaret ile ilgili bilgi vererek, ekonomi ve terör konularında açıklamalarda bulundu.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin 11 .kuruluş yılı kutlama töreninde Ankara'da yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetini eleştirerek, yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların sorumluluğunun ANAP'a ait olmadığını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İstanbul'da başlayan NATO Modern Toplumun Sorunları Komitesi (CCMS) Ulusal Koordinatörler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ABD Temsilciler Meclisi'nin, 1995 yılında Türkiye'ye yapılması öngörülen güvenlik yardımının yüzde 25'ini Kıbrıs konusu ve insan hakları ihlali nedeniyle kesmesi kararını kınayarak, "Koşullarımız Batı'nınkinden farklı olabilir, ama hedefimiz birdir. Bizler yaşamlarımızı demokrasiye adadık" dedi.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan Petrol Ofisi dışındaki özel şirketlerin, ürünlerinin satış fiyatlarını yeniden belirlemeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, özel firmaların ve TÜPRAŞ'ın zam yapma konusunda kendilerine başvurduğunu söyledi. Doğan, geçtiğimiz günlerde dünya petrol fiyatlarında varil başına 2.5 dolara varan fiyat artışları olduğunu kaydederek, özel petrol şirketlerinin kararı, bunun yansıtılmasının ifadesidir" dedi.

Devlet Bakanı Doğan ayrıca, üç aylık yüzde 50 faizli Hazine bonosu satışlarının büyük bir başarı olduğunu, Hazine'nin gerekeni yaptığını söyledi.

5- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan ile grup başkan vekilleri Ercan Karakaş, Nihat Matkap ve grup yönetim kurulu üyeleri görevlerinden istifa ettiler. Gürkan, istifa gerekçesini açıklarken, hükümeti ve parti yönetimini eleştirerek, bundan böyle "solda birlik" için çalışacağını söyledi.

6- Atatüfkçü Düşünce Derneği tarafından 29 Mayıs'ta yapılan 3. Olağan Genel Kurul sonrası kamuoyuna açıklanan ortak bildiride, 'Tüm Atatürkçü aydın ve düşünürleri, demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşları, cumhuriyete sahip çıkma bilinç ve imecesinde birliğe ve beraberliğe" çağırdı.

7- Kazakistan petrollerinin Türkiye tarafından aranması ve işletilmesine olanak sağlayan anlaşma, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Sızdık J. Abiçev ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy tarafından Ankara'da imzalandı. Anlaşmanın 11 yılı arama, 25 yılı üretim olmak üzere 36 yıllık bir süreyi kapsadığı bildirildi.

8- Türkiye Bankalar Birliği'nin 37. Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan İş Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkan Vekili Ünal Korukçu, Hazine'yi yüksek faiz konusunda uyararak, şok faiz uygulamalarının uzamasının ekonominin kaldıramayacağı bir yükü beraberinde getireceğini bildirdi.

9- Erzincan Valiliği'nden yapılan açıklamada, Erzincan-Tunceli sınırındaki Elmalı köyü mevkiinde teröristler ile çıkan çatışmada 24 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmada bir asteğmen ile 3 er şehit oldu.

Ayrıca Kahramanmaraş'ın Altınyaprak köyü yakınlarında 2, Siirt'in Baykan ilçesinde 6 ve Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde de bir olmak üzere 9 PKK'lı terörist öldürüldü.

10- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ankara ve çevresinde sürdürülen operasyonlarda, İslami Büyük Doğu Akıncılar- Cephesi (İB-DA-C) ve Dev-Sol örgütlerinin yeniden oluşmaya başlayan şehir örgütlenmelerine darbe vurulduğu bildirildi.

11- Müzisyen Uzay Heparı geçirdiği motosiklet kazasından sonra girdiği komadan çıkamayarak yaşamını yitirdi.

12- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna gezisinin ikinci gününde Ukrayna Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ikili düzeyde ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği çerçevesinde Ukrayna ile ilişkilerini her alanda derinleştirmek ve çeşitlendirmekten sevinç duyacağını belirterek "Ukrayna tarihini yazan Tatar kardeşlerimizi Türkiye ile Ukrayna arasında en güçlü dostluk köprüsü olarak görüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra başkent Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç'ün Milli Güvenlik Kurulu'nda ele alınmamasının, ABD'nin Türkiye'ye yaptığı yardımın yüzde 25'ini askıya almasından duyulan rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı yönündeki bir soruya ABD'nin yardımı, insan hakları, terör ve Kıbrıs konusuna bağlamasından esef duyuyoruz. "Çekiç Güç" ün uzatılması Türkiye'nin menfaatineyse, meclis dağılmadan MGK tekrar toplanır. Eğer menfaatine değilse, MGK toplanmaz, talep gitmez dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel ile Lefkoşa'da yaptığı görüşme sonrasında, zorlukların giderilebilmesi için Türk tarafının isteklerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106