16.4.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1994

1 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yazılı bir açıklama yaparak 27 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı açıklamasında, seçimlere katılımın yüzde 90 oranı ile memnuniyet verici bir düzeyde olduğunu ve seçmenin iradesini ortaya koyduğunu belirterek, seçim sonuçlarının ilanındaki gecikmelerin bazı tartışmalara neden olduğunu anımsattı ve bundan sonra yapılacak seçimlerde aksaklıkların önlenmesi için gerekenin yapılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, seçimlerin "şu veya bu şekilde" tartışılabileceğini, ancak seçimde kazanan ve kaybedenlerin aşırı davranışlardan ve tahriklerden kaçınmaları gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 27 Mart yerel seçimlerinin şaibe altında olduğunu belirterek, "Hükümet seçim güvenliğinden sorumludur, seçimin yürütülmesi Yüksek Seçim Kurulu'nün (YSK) işidir. Türkiye genelinde seçimlerin yeniden yapılması gerekmektedir" dedi.

Karayalçın, Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş ve Hakkari şehirlerindeki seçimlerin iptali istemiyle YSK'ya başvurduklarını bildirerek, seçimlerden yakınan diğer partileri de benzer girişimlerde bulunmaya çağırdı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan ve eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen'den görevi devralan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Erbakan, 27 Mart yerel seçimlerinde Türkiye'nin üçte ikisinin yönetimini kazandıklarını belirterek, bir bakıma RP'nin "anayasal çoğunluğu" sağladığını söyledi. Gündemde tartışılan iki dereceli seçim sistemine de değinen Necmettin Erbakan, böyle bir sistemin RP'yi daha da güçlendireceğini belirtti ve "Bu konumda ideoloji ağır basar. Çünkü sol kesim SHP çatısı altında toplandığı zaman bunun karşıtı DYP-ANAP değil, RP olacaktır" dedi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, yerel seçim sonuçlarından sonra kamuoyunda ANAP ile DYP'nin birleşmeleri ve yeni bir koalisyon kurulup kurulmaması tartışmalarına açıklık getirmek üzere Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "İki aşamalı erken seçim" koşulu ile koalisyonda yer alabileceklerini belirtti. Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'in, koalisyonun sürmesinden yana tavır aldıklarına dikkat çeken Pakdemirli, "Yeniden bir beyaz sayfa açabilirler, protokolü yeniden düzenleyebilirler" dedi.

5- SHP Grubu ile Parti Meclisi Ankara'da toplandı. Koalisyon hükümetinde kalıp kalmama konusunun tartışıldığı toplantıda, Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan yaptığı konuşmada, "Hükümetten çekilmeliyiz. Bunu seçim sonuçlarına göre söylemiyorum. Hükümette kalmak bize yaramıyor. Reform paketleri çıkmadı. Kendi tabanımızdan uzaklaştık" dedi.

6- Yeni Parti (YP) Genel Başkan Yardımcısı Ercüment Konukman TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 27 Mart yerel seçim sonuçlarının, hiçbir partiye tam yetki vermediğini, milletin huzur, güven ve istikrar istediğinin ortaya çıktığını belirterek, yeni bir koalisyon içinde kendilerine bir görev düşerse, gereğini yapacaklarını söyledi.

7- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, 27 Mart yerel seçimlerinden sonra giyimleri nedeniyle bayanlara yönelik saldırıların artması ya da artacağı endişelerinin kamuoyunda yaygınlık kazanması ile ilgili bir genelge yayımladı. Genelgede, "Son günlerde bazı basın yayın organlarında, kadın ve erkeklerin ayrı taşıma araçlarına alınması yolunda çaba gösterenler olduğu yolunda haberler ve iddialar yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde daima yasalar hakim olmuştur. Bu yasal düzen ve huzur ortamı, kötü niyetli bazı kişilerin düşünce ve eylemleri ile bozulamaz. Bu huzurun zedelenmesine olanak vermemek için belirtilen konularda tüm güvenlik mensuplarının dikkatli ve hassas olmalarını, yasalara aykırı davranışlara izin vermemelerini rica ederim" denildi.

8- DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu'nun 27 Mart yerel seçimleriyle ilgili değerlendirmeleri, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- TOBB Başkanı Yalım Erez, Ankara'da 'Ticaret Borsacılığında Yeni Ge-lişmeler-Vadeli İşlemler Piyasaları" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan krizin, ekonominin para ve sermaye piyasalarındaki gelişmelere endekslenmesinden kaynaklandığını belirterek, krizin aşılması için para ve sermaye piyasaları ile mal piyasalarının etkin olarak entegre edilmesi gerektiğini söyledi.

10- DYP İstanbul Milletvekili Bedrettin Dalan, milletvekilliği görevinden istifa etti.

11- Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ikinci dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı, teknik komite düzeyinde Moskova'da başladı. Toplantılar sırasında iki ülke arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirileceği bildirildi.

12- Avrupa Birliği (AB)'nin "Avrupa Ajansı" bülteninde yayımlanan bildirisinde, Türkiye'de DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp idam cezasıyla yargılanmalarından ve insan hakları ihlallerinin artmasından duyulan kaygı dile getirildi.

Türkiye'nin terörizmle mücadele hakkı bulunduğu belirtilen bildiride, ancak bu mücadelenin, insan hakları çerçevesinde yürütülmesi gerektiği belirtildi. Söz konusu bildiride ayrıca, Türk Anayasası'nın insan haklarını kısıtlayan bölümlerinin değiştirilmesi de talep edildi.

13- Almanya'nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yasadışı gösteri yaparak şiddet eylemlerine katılan PKK üyesi 13 kişinin Türkiye'ye iade edileceği bildirildi.

14- BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Bosna-Her-sek'e 8 bin 500 kişilik ek birlik gönderilmesi önerisine ABD'nin karşı çıkması üzerine, bu ülkeye ilk aşamada 3 bin 500 kişilik takviye kuvvet gönderilmesini kararlaştırdı. Konsey ayrıca, Bosna-Hersek'teki BM Koruma Gücü UNPRO-FOR'un da görev süresini 30 Eylül 1994 tarihine kadar uzattı.

15- BM Güvenlik Konseyi'nce, Kuzey Kore'nin nükleer tesisleri konusunda dün gece alınan karar doğrultusunda yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye nükleer tesislerini denetime açması için çağrıda bulunuldu.

Kuzey Kore'nin BM Temsilcisi Pak Gil Yon ise karar konusunda, Konsey açıklamasının nükleer krizin çözümüne katkıda bulunacağına inanmadığını belirterek, "Şu aşamada nükleer tesislerini uluslararası denetimcilere açamaya-caklarını" bildirdi.

2 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde bazı gazetelerin Ankara temsilcilerini ve yazarlarını kabul ederek, 27 Mart yerel seçim sonuçlarını ve hükümet tartışmalarını değerlendirdi. Demirel, Türkiye'nin bir kurallar ülkesi olduğunu belirterek, demokrasiye olan inancın muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul'da, basın mensuplarının sağda birleşmeye ilişkin sorularını yanıtlarken, tarafların yapacağı fedakarlık sonucu, birleşmenin başarıya ulaşacağını belirtti ve birleşmenin politikada güç anlamına geldiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Parti Meclisi ve GVup Yönetim Kurulu ortak toplantısından sonra yaptığı konuşmada, PM ye GYK'nın kendisine tam yetki verdiğini belirterek, yetkisini, koalisyon protokolünün ve hükümet programının yaşama geçirilmesi yolunda olumlu yönde kullanacağını açıkladı.

Karayalçın, ayrıca PM ve GYK toplantısında yerel seçim sonuçlarının sosyal demokrat hareketin birlikteliğinin zorunluluğunu ortaya koyduğunu bildirdi ve solda birlik çağrısı yaptı.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, belediye başkanlığı kazanılmasının hiç kimseye "ülkeyi yönetme ve yönetimde söz sahibi olma" yetkisini vermeyeceğini belirterek, yerel seçimlerden sonra beliren anti-laik uygulamalara karşı Refah Partisi'ni ve bu partiden seçilen belediye başkanlarını uyardı.

5- DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal seçimleri ve seçim sonrası politikaları belirlemek için yapılan Parti Meclisi toplantısında, Doğu ve Güneydo-ğu'da halkın seçim sonuçlan ile iktidara ders verdiğini, azınlığın çoğunluğa egemen olduğunu söyledi.

6- İstanbul'da Kapalıçarşı'ya konulan bir bombanın patlaması sonucu yabancı uyruklu 2 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

7- Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 76. yıldönümü törenlerle kutlandı.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yerel seçimler ile ilgili son gelişmelerin endişe verici olduğunu söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mike McCurry, Bosna-Hersek konusunda yaptığı açıklamada, "ABD, Bosnalı Sırpların ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan etnik temizleme kampanyasını en sert dille kınamaktadır" dedi.

10- Bangladeş'de meydana gelen fırtınada 40 kişi hayatını kaybetti.

11- Peru'da meydana gelen trafik kazasında 45 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Tayvan'da bir teknede çıkan yangında 32 kişinin yanarak öldüğü bildirildi."

3 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel NATO'nün kuruluşunun 45. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "ideolojik savaşın, topyekün saldırı ve imha ihtimalini ortadan kaldırdığı günümüzde NATO, geçerliliğini ve hayatiyetini korumaktadır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yaptıkları görüşme sonrasında "koalisyon hükümetini devam ettirme" kararında olduklarını açıkladılar. Başbakan Çiller "Ülkenin meselelerine yine beraber, güven ve destek içinde sahip çıkacağız" açıklamasını yaparken, Başbakan Yardımcısı Karayalçın da, "Yeni bir dönem başlıyor" açıklamasında bulundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP-SHP koalisyonunun devam edeceğinin anlaşıldığını belirterek, "Bu durumda ANAYOL tartışma ve arayışları anlamsız kalmıştır. Anamuhalefet görevine devam edeceğiz" dedi.

4- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Şubat ayı sonu itibariyle vergi gelirleri tahsilatının, 1993 yılının aynı dönemine göre yüzde 85.1 oranında artarak 53.7 trilyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 27 Mart yerel seçimlerinde başarılı olan RP'li belediye başkanları ile milletvekilleri, taşra ve genel merkez yöneticilerinin Ankara'da bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, partilileri kutlayarak 27 Mart'ta "ikinci kurtuluş savaşını" verdiklerini belirtti.

6- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 27 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek, MHP'nin yerel seçimlerde başarılı sonuçlar aldığını söyledi.

7- DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal Ankara'da yaptığı açıklamada, "Sistemi sivilleştirmeyi hedefleyen ilkeli bir sol ittifakın içinde yer alabileceklerini" belirtti.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Kazım Yücelen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 27 Mart yerel seçimlerini değerlendirerek, "anayol" formülünün gündemde olmadığını belirtti ve "Koalisyon için ortada bir davet olması gerekir" dedi.

9- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi hükümetin hazırladığı "E-

konomik İstikrar Paketi" konusunda Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Paketin tüm yükü çalışan kesimlere. Diğer kesimlerle ilgili düzenlemeler yasa gerektiriyor. Paketin sosyal yönü sıfır" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Sümer Oral da Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomik konularda görüşlerini açıkladı.

10- Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demiral Ankara'da yaptığı açıklamada, Rize Belediye Başkanlığı'na seçilen Refah Partili Şevki Yılmaz hakkında, gerek Hac'da ettirdiği yemin, gerekse yurt içinde yaptığı konuşmalarla anayasal düzeni zorla değiştirmeye yönelik kışkırtmalara neden olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattıklarını bildirdi.

11- İstanbul'da güvenlik kuvvetlerinin sürdürdüğü operasyonlarda, PKK üyesi olduğu ileri sürülen 43 kişi yakalandı.

12- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Refik Baydur Ankara'da yaptığı açıklamada, ülkenin ihtiyacı olan radikal önlemlerin DYP-SHP koalisyonu ile alınamayacağını ileri sürerek, "ANAP-DYP koalisyonu yapılmaması halinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeni bir hükümet tavsiyesinde bulunup, bu hükümetin kurulmasını sağlamasını" istedi.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde verdiği bir konferansta, Bosna'ya Türk askeri gönderilmesi kararına karşı çıkan ülkeleri eleştirerek, Türk askerinin bölgede hiçbir olumsuz rolü olmayacağını" belirtti.

14- Uluslarası Kızılhaç Örgütü (ICRC) Sözcüsü Lisa Jones yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Prijedor kasabasında Sırpların etnik temizlik kampanyalarına maruz kalan Müslüman ve Hırvat sivillerin can güvenliğinin sağlanamayacağının anlaşılması üzerine, örgütün, tahliye kararı aldığını bildirdi.

4 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı kabul etti. Kabul sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek de hazır bulundu. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı'nın, İstanbul ve Ankara'da daha önce uygulanmaya başlanan projelerin tamamlanması yolundaki arzusunu ifade ettiğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 1994 Bölge Temsilcileri Toplantısı'na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Demirel, Cumhuriyetin 70 yıllık geçmişinde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'nin başarılı kurumlan arasında yer aldığını, bugün karayolu ile ulaşılamayan yer kalmadığını belirtti.

3- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel'in konuğu olarak üç günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Berişa, Ankara'da yaptığı temaslarda, Türkiye'den destek istedi. Şali Berişa, Başbakan Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile de bir görüşme yaptı.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Atatürk Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, RP milletvekili Melih Gökçek'in belediye başkanlığı yapabilmesi için milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.

5- Başbakan Tansu Çiller hükümet tarafından hazırlanan ekonomik önlemler paketi konusunda, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile birer görüşme yaptı. Çiller, ziyaretler öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "ekonomik önlemleri açıklamadan önce uzlaşma zemini aradığını" söyledi. Başbakan Çiller, "Bir ekonomik mücadelenin içine giriyoruz. Toplumun her kesiminden istediğimiz bu uzlaşma için, muhalefet liderlerinin de fikirlerini alarak, yola çıkmayı doğru bulduk" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakanın kendisi ile ekonomik paket hakkında görüş alış-verişinde bulunduğunu belirterek, görüşme sırasında sağda birlik konusunun ele alınmadığını bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da Başbakan Tansu Çiller ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, görüşme hakkında bilgi verdi. Erbakan, Başbakan tarafından kendisine aktarılan ekonomik önlemlerin enflasyonu yükselteceğini, bütçe açığını büyüteceğini ileri sürdü.

6- Başbakan Tansu Çiller televizyonda yaptığı "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, hazırlanan ekonomik önlemler paketinin, ekonominin kurtuluşunu sağlayacağını, bunun siyasi bir uygulama olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

7- Başbakan Tansu Çiller Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, uygulanması düşünülen ekonomik önlemlerin sonuçlarının üç ay içerisinde alınabileceğini belirterek, "Biz hedeflerimizi ilan edeceğiz. Bu hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı halk kontrol edecek. Fiyatlar bir kere arttırılıp, yıl sonuna kadar sabit tutulacak" dedi.

8- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Ankara'da yaptığı açıklamada, yerel seçim sonuçlarına yapılan itirazların 9 yargıç tarafından incelendiğini, itirazların üç aylık bir yasal inceleme süresinin bulunduğunu kaydederek "Ancak kamuoyunun ilgisi nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri için yapılan itirazların öncelikli olarak ele alınacağını" söyledi.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Robert Lambe ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda hazırlanan "Güven Artırıcı Önlemler" paketine, sürekli yeni unsurların eklenerek bir sonuç elde edilemeyeceğini söyledi. Kıbrıs konusunda Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafını sıkıştırmanın bir yararı olmayacağının geçmişte de görüldüğünü dile getiren Çetin, BM'nin tutumundan duyulan rahatsızlığın ABD tarafına açıklıkla iletildiğini söyledi.

10- Yeni Parti (YP) Genel Başkanı Hüsnü Doğan Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin hazırladığı ekonomik paketin köklü düzenlemeler yerine zam ağırlıklı olduğunun anlaşıldığını anımsatarak, radikal önlemlerin alınamadığını ileri sürdü.

11- Bingöl ve Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı militanlardan 18'i öldürüldü.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Rusya ziyareti sırasında özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Kafkasya'ya yerleştirilecek Barış Gücü'n-de sadece Rus askerlerinin bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

13- Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları'nın hafta sonunda Ri-

yad'da yapılan toplantısı ardından yayımlanan ortak bildiri, iran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile eleştirildi. Açıklamada, İran'ın, "Basra Körfezi'ndeki Ebu Musa, Büyük Tumb ve Küçük Tumb adalarının Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait olduğu" ifadesine karşı çıkılarak, alınan kararların, söz konusu adaların konumunda bir değişiklik yapmayacağı, bunun sadece İslam ülkeleri arasındaki dayanışmayı olumsuz etkileyeceği bildirildi.

14- Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin başkenti Erbil'de bulunan UNICEF bürosundan yapılan açıklamaya göre, bir Alman gazeteci ile koruması Süley-maniye kenti yakınlarında uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldü.

5 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa ile yapılan görüşmede, Türkiye'nin, yaklaşık iki milyon Arnavutun yaşadığı Kosova'ya, Eski Yugoslavya'daki haklarının korunması için destek vereceğini söyledi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa ise konuşmasında, askeri alanda Türkiye'nin verdiği yardımlara teşekkür ederek, bu yardımların devam etmesi ve kapsamının arttırılmasının ülkesi için çok önemli olduğunu söyledi.

İkili görüşmelerde Arnavutluk'un NATO'ya tam üyelik için destek istediği de bildirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, ekonomide uygulanacak yeni önlem paketini kamuoyuna açıkladılar.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ekonomik önlemler paketi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çillerin 24 Ocak Kararları'nı "çalışanları ezen kararlar" diye nitelediğini ve benzer kararlar uygulamayacağını söylediğini hatırlatarak, "Ancak açıklanan pakete bakıldığında, 24 Ocak Karar-ları'nın kötü bir kopyası olduğu görülüyor" dedi.

RP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, paketin, zam ve vergiden başka birşey olmadığını belirterek, "Biz bu acı reçeteleri ilk defa görüyor değiliz. Daha önce de benzer tedbirler alındı ama bir sonuç çıkmadı" dedi.

DP Genel Başkan Yardımcısı Arif Demirer ise, yeni ekonomik kararların isabetli olduğunu ancak bu önlemlerin ne ölçüde başarılı olacağının tahmin edilmesinin zor olduğunu belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ekonomik önlemler paketinin "İMF ve Dünya Bankası'nın önerilerinden" oluştuğunu belirtti. Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ise, çalışan kesimden fedakarlık beklenmemesi gerektiğini vurgulayarak, "İşçiyi sokağa dökerlerse bedeli çok ağır olur" dedi. DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi de, "işçi ve memurların sorumlu olmadığı uygulamaların faturası, emekçi "sınıfa çıkarılmamalıdır" diye konuştu. Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Orhan Erinç, ekonomik bunalımdan çıkış için öngörülen önlemlerin, sosyal hayattan uzak ve çalışanların sırtına daha ağır yükler getiren bir yapıda olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Refah Partisi'nin Başbakan Tansu Çiller'in 28 Şubat'ta İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlediği "Ata'ya Saygı

Mitingi"nde ayrımcılık yaptığı iddiasıyla verdiği gensoru önergesinin TBMM'de görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, RP'lileri eleştirerek, parti kongrelerinde Atatürk'ün anılmaması ve portrelerinin kullanılmaması nedenleriyle Taksim Mitingi'ne çağrılmadıklarını söyledi. Cevheri, RP'yi, dini siyasete alet etmemeleri konusunda uyardı.

Bu arada önerge yapılan oylama sonucu reddedildi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da yaptığı açıklamada, erken terhisin, terörle mücadeleye endeksli olduğunu belirterek, 'Terörü hallettiğimizde erken terhisler söz konusu olabilir" dedi. Gölhan, Ağustos ayına kadar Güneydoğu'daki PKK terörünün önlenebileceğini söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, banknot basma ve Merkez Bankası'nın özerkliği konusunu içeren iki kanun tasarısının hükümet tarafından hazırlandığını belirterek, "İstikrar paketi kendini hissettirdiği ve başarılı olduğu ölçüde, döviz fiyatı da bütün dünyada görüldüğü gibi kendini enflasyon seviyelerine çekmek zorundadır" dedi.

6- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı'na Tuncay Artun atandı. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre, Eximbank Genel Müdür-lüğü'ne Ersoy Volkan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığına Oğuz Tezmen getirildi.

7- Kars ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 1 binbaşı ve 1 üsteğmen şehit oldu.

8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre terörle mücadele ekiplerinin operasyonları sonucu, yasadışı terör örgütü mensubu sekizi kadın 31 kişi gözaltına alındı. Yakalanan kişilerin cinayet ve bombalama eylemlerine katıldıklarını itiraf ettikleri belirtildi.

9- ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Robert Lamb, Ankara'ya yapmış olduğu ziyaret sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Lamb, ülkesinin Kıbrıs konusunda kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs sorunu konusunda sunmuş olduğu ara raporunda, "Maraş'a giden yolun BM denetimine verilmesi, Lef koşa Havaalanı'ndaki trafik haklarından Türk ve Rum taraflarının eş zamanlı ve eşit şekilde yararlanmaları, gümrük vergilerinin BM tarafından toplanması" konularına Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın itiraz ettiğini;

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'in ise uygulamayla ilgili belgeyi, Türk tarafı kabul ettiği takdirde kabul edeceğini" söylediğini belirtti.

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada Gali'nin raporunu değerlendirdi. Denktaş, raporun, Kıbrıs Türkünün kaygıları ile müzakerelerin sürmesine yönelik ifadeler içermesi yönünden gerçekçi olduğunu vurgularak, Türk tarafınca itiraz edilen ve Güven Arttırıcı Önlemler Paketi'nin özüne aykırı olan belgeleri ilgili görüşmelere temel olarak almasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Yıllık Uyuşturucu Ra-poru"nda, PKK'nın terörist faaliyetlerini uyuşturucu kaçakçılığı yaparak finanse ettiği bildirildi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Gelbard, raporda, uyuşturucu kaçakçılığı konusunda Türk Hükümeti ile çok yakın ilişki içinde olduklarını vurgulayarak, Suriye'nin uyuşturucu madde üretimine destek verdiğini iddia etti. Gelbard, ayrıca İran'ın, Güney Asya'dan Avrupa'ya getirilen uyuşturucunun geçtiği bir ülke olduğunu ve geçişin önlenmesi için hiçbir tedbir almadığını savundu.

12- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Ortadoğu barışı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere dün gittiği Kahire'de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

13- Saraybosna radyosunun verdiği habere göre, Gorazde kentinde Sırp birliklerinin, Müslüman savunma hatlarını yardıkları bildirildi.

Bosna-Hersek hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada, Sırp saldırılarını durdurmak için hiçbir girişimde bulunmayan BM'yi protesto etmişti. ABD Genelkurmay Başkanı John Shalikashvili de Bosna-Hersek hükümetinin protestosuna karşılık yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altında bulunan Gorazde'nin durumunun Saraybosna'dan farklı olduğunu ve müttefiklerin hava gücü ile Sırp kuşatmasının engellenmesinin uygun olmayacağını söyledi.

6 NİSAN 1994

1- Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu ile Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Demirel, kültür, dil ve tarih kavramlarının bugün, özellikle komünizm tehlikesinin ortadan kalkması ve ülkelerin serbestleşmesi ile son derece önem kazandığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, hükümetin açıkladığı ekonomik paketin bir istikrar programı değil, sadece zam, devalüasyon ve ileriye dönük temenniler içerdiğini söyledi. Yılmaz, sosyal önlemler alınmadan özelleştirme ve kapatma kararlarının uygulanamayacağını belirterek, toplumda çok ciddi sosyal patlamalardan endişe duyduklarını açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin MYK toplantısı öncesi yaptığı konuşmada, istikrar paketi ile 90 gün içinde iyileşmenin hedeflendiğini vurgulayarak, "Ekonomik istikrar paketini, siyasi ve demokratikleşmeye ilişkin paketler izleyecek. Bunun takvimini de kamuoyuna açıklayacağız" dedi. Karayalçın, ayrıca Türkiye'de ilk kez IMF'ye başvurmadan hükümetin bir çalışmayı devreye soktuğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Askeri Yargıtay'ın 80. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, laikliğin Atatürk ilkelerinde kaynağını bulduğunu, din ve vicdan özgürlüğünün de teminatı olduğunu söyledi. Özden, Güneydoğu'da Kürt sorunu bulunmadığını vurgulayarak, uluslararası antlaşmalarda böyle bir azınlık tanımının yapılmadığını kaydetti.

5- Devlet Bakanı İbrahim Tez, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "Boğazlardan Geçiş Güvenliği ve Montrö Sözleşmesi" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, gemi hacimlerinde ve deniz trafiğinde meydana gelen artmanın, antlaşmayı yeniden gündeme getirdiğini belirterek, 1 Temmuz 1994 tarihinde yürürlüğe girecek olan "Boğazlar ve Marmara Bölgesi Deniz Trafik Düzeni Hakkındaki Tüzük" ile ilgili bilgi verdi. Tez, Boğazlar'dan geçişi düzenleyen yeni trafik tüzüğünün Montrö Sözleşmesi'ne aykırı olmadığını ve alınan kararların taviz vermeden uygulanacağını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) ile ilgili olarak kabul edilen üç yasa tasarısı konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, yedeksubaylığın kademeli olarak

kaldırılarak yerine sözleşmeli subaylık uygulamasının getirileceğini, sözleşmeli subaylık uygulamasının küçük rütbeli subay açığının kapanmasını sağlayacağını bildirdi. Gölhan, yeni tasarı ile TSK mensuplarının yurt dışındaki görevleri sırasında ölmeleri veya yaralanmaları durumunda tazminat bağlanacağını, ayrıca güven ve asayişin sağlanması sırasında şehit olan görevlilerin yakınlarına ödenen tazminat miktarlarının da iki kat arttırıldığını söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, TEK'in 3 Nisan tarihinden itibaren Silopi-Zaho arasındaki mevcut hatları kullanarak, Kuzey Irak'a günde 20 megavat elektrik sağlamaya başladığını bildirdi.

Ataman, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in Alman meslektaşı Klaus Kin-kel'e bir mektup göndererek Güneydoğu'da Alman tanklarının bulunmadığını bildirdiğini söyledi.

Ferhat Ataman ayrıca, Atina'da PKK'nın bir büro açmasının kabul edilebilir bir gelişme olmadığını belirterek, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak uyarıldığını da sözlerine ekledi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlarının sivillerden daha demokrat olduğunu, ancak ABD'nin Türkiye'de RP'nin iktidara gelmesini önlemek için askeri darbe planladığını öne sürdü. Ekonomik paketin bütün orta sınıfı yok edeceğini savunan Erbakan, "Özelleştirme ile vergi yasalarını Mec-lis'te önleyeceğiz" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Çiller Tansu ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Türkiye'nin 14 yıllık aradan sonra çok ağır bir istikrar politikası uygulama zorunluluğu ile karşı karşıya kalmasının, istikrar kavramı anlayışının yeniden düşünülmesi ihtiyacını doğurduğunu söyledi.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş TBMM'de, Başbakan Tansu Çiller ile alınan son ekonomik kararlar hakkında görüştü. Türkeş, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, Tansu Çiller'in ekonomik tedbirler konusunda bilgi verdiğini belirterek, parti kurullarındaki görüşmelerden sonra ekonomik önlemler konusundaki görüşlerini açıklayacaklarını söyledi. Türkeş, ekonomik tedbirlerin başarılı olabilmesi için sanayicilerin de fedakarlık yapması gerektiğini, başta Cumhurbaşkanı'nın olmak üzere milletvekillerinin de maaşlarından kesinti yapılmasını istedi.

11- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından, DEP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Bilget ile Merkez Yürütme Kurulu üyeleri hakkında,

yayımladıkları Nevruz bildirisinden dolayı soruşturma açıldı.

12- Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu Erzurum'da yaptığı açıklamada, dün öldürülen Binbaşı Bedri Karabıyık'ın katilleri olan 3 PKK'lı teröristin yakalandığını söyledi.

13- İğdır Valisi Şemsettin Uzun yaptığı açıklamada, İğdır'da güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonlarda 59 PKK'lı teröristin öldürüldüğünü, 26 teröristin de yakalandığını bildirdi.

Bingöl'de de güvenlik güçleriyle bölücü militanlar arasında çıkan çatışmada bir asteğmen ile bir er şehit oldu. Çatışmalarda, 7 PKK militanı ölü ele geçirildi.

14- Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 74. yıldönümü kutlandı.

15- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa'nın Türkiye'yi ziyareti sırasında yapılan Arnavutluk-Türkiye görüşmeleriyle ilgili olarak hazırlanan ortak basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada, Türkiye ve Arnavutluk'un, Bosna-Her-sek'teki Müslüman ve Hırvatların federasyon kurulmasına ilişkin Washing-ton'da imzaladıkları anlaşmayı memnunlukla karşıladıkları bildirildi.

16- KKTC Başbakanı Hakkı Atun Lefkoşa'da yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hazırlamış olduğu son Kıbrıs raporunu değerlendirdi. Atun, Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin iki toplum arasında görüşülmeye devam edeceğini bildirdi.

17- Avrupa Birliği Dış İlişkiler Sorumlusu Hans van den Broek yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, Makedonya'ya uyguladığı ekonomik ambargonun, birliğin kuruluş ilkelerine aykırı olması nedeniyle, Avrupa Konseyi Adalet Divanı'nda yargılanacağını söyledi. Broek, davanın 13 Nisan tarihinde başlayacağını belirtti.

18- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin İnterfax ajansına yaptığı açıklamada, Rusya'nın, NATO'nün eski Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku ülkeleri için hazırlamış olduğu Barış İçin ortaklık (BİO) projesine katılacağını, ancak Rusya için özel bir anlaşma uygulanmasını istediklerini söyledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Vitali Curkin de Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'in 21 Nisan'da BİO'ya üyeliğin temel belgelerini imzalamak için Brüksel'e gideceğini bildirdi.

19- Ruanda ve Brundi devlet başkanlarını taşıyan uçak Ruanda'nın başkenti Kigali'ye inerken yerden açılan ateş sonucu düşürüldü. Olayda iki ülke devlet başkanının da öldüğü bildirildi.

7 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği tarafından düzenlenen "Nasıl Bir Üniversite?" konulu panele katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel panelde yaptığı konuşmada, ekonomik önlemlerin yarattığı sıkıntı nedeniyle, "Cumhurbaşkanı'nın ekonomik olağanüstü hal yetkisini kullanması" yönündeki görüşlerini açıklarken, halkın "karamsarlığa kapılma-ması gerektiğini" söyledi. Demirel, Türkiye'nin bugünlerde yaşadığı sıkıntıları atlatacağı inancında olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Balkan Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'-nin, kuruluşundan bu yana Atatürk'ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesi doğrultusunda kendi bölgesi ve dünyada barış, güvenlik, huzur ve istikrarın sağlanması ve korunmasına özel önem gösterdiğini belirtti. Demirel, 'Türkiye, BM yasası başta olmak üzere uluslararası hukukun temel prensiplerine saygılıdır" dedi.

Demirel, Balkan ülkelerinin dil, din ve etnik köken itibarıyla homojen olmayan nüfus yapılarına sahip olduklarını, bu farklılıklara karşın insanların bir arada yaşayabilmeleri gerektiğini vurgulayarak, "İnsanların ülkelerine, geçmişlerine vp geleceklerine sadakatle sahip çıkmaları, hepsinin eşit vatandaşlar olmaları, İnsan hakları ve demokrasiden yararlanmaları suretiyle mümkündür. Öyleyse bir arada yaşayabilmenin çağdaş şartı, ırkçılık ve mikromilliyetçilik yerine, insan hakları ve demokrasiyi hakim kılarak herkesin iyi vatandaş olmasına imkan vermektir" dedi.

Konuşmasında Bosna-Hersek'teki savaşa da değinen Demirel, BM'nin Bosna-Hersek trajedisi karşısında izlediği tutumu eleştirdi. Demirel, BM'nin yaptırım gücünü ispatlayamaması halinde dünyanın başka yerlerinde sorunlara müdahalesinin geçersiz kalacağını söyledi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Bulgaristan'daki temaslarıyla ilgili Dolmabahçe Sarayı'nda yaptığı basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için işadamlarının Bulgaristan'a yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin kamuoyunda tartışılan "ekonomik istikrar tedbirleri" konusundaki sorularını yanıtlayan Cindoruk, her ekonomik paketin yürürlüğe girdiği zaman eleştirildiğini, ancak belirli bir zamana gereksinim olduğunu, bütün ekonomik önlemlerin belirli bir süre sonra etkisini göstereceğini kaydederek,

"Bir süre herkes fedakarlık yapacak. Hükümetin teşhisi doğru, önemli olan halkın ve bankaların paniğe kapılmaması" dedi.

Cindoruk, Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile Zonguldak Kömür İşletme-leri'nin özelleştirilmesi veya kapatılması konusunda da "Özelleştirmeyi düşünen hükümet, bu konudaki tedbiri de düşünmüştür. Yılbaşına kadar üretimin sürdürüleceği öngörülüyor. Bekleyelim, alacağı tedbirleri görelim" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakanlık Konutu'nda "demokratikleşme paketini" ele aldıkları bir görüşme yaptılar.

Görüşmeden sonra Karayalçın, gazetecilerin soruları üzerine, "Ek vergilere ilişkin yasa çalışmalarını ele aldık. Ayrıca istikrar ve demokratikleşme paketine ilişkin çizelge üzerinde durduk" dedi.

5- Başbakan Tansu Çiller imzasıyla tüm kurum ve kuruluşlara gönderilen bir tasarruf genelgesi ile ekonomik önlemler nedeniyle, bu yıl ambulans dışında hiçbir taşıt satın alınmayacağı bildirildi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay "bakanlıktan istifa" ettiğine ilişkin bazı gazetelerde çıkan haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Ortaçağ kalıntısı, demokrasi, çağdaşlık ve laiklik karşıtı bazı çevrelerin" kendisine ve bakanlığına bugüne kadar doğrulanamayan iddialarda bulunduğunu belirtti.

7- Ukrayna Dışişleri Bakanı Anotoli Zlenko çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in daveti üzerine gelen Zlenko'ya, Ukray-na-Rusya arasındaki anlaşmazlık nedeniyle zaman zaman Türkiye'yi zordu-rumda bırakan doğalgaz sorunun çözümü için uyarıda bulunulurken; Zlenko, Ukrayna ile Rusya arasında doğalgaz konusunda bir anlaşmanın sağlanmasının an meselesi olduğunu ve Türkiye'yi zor durumda bırakacak hareketler içinde olmalarının söz konusu olmadığını bildirdi.

8- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan başkanlığında toplanan bir grup milletvekili ile Parti Meclisi üyesi Tevfik Çandar "Pakete karşı pasif direniş, partiyi sosyal demokrat kimliğine kavuşturmak için sürekli değerlendirme yapma, Karayalçın'a karşı her türlü yaptırımı uygulama ve olası bir CHP-DSP birleşmesine destek verme" kararı aldılar.

9- SEKA tarafından üretilen tüm kağıt ürünlerine yüzde 35.5 ile yüzde 110 arasında dağişen oranlarda zam yapıldı. Gazete kağıdı ve okul kitapları ise yüzde 95 zamlandı.

10- Alman hükümeti tarafından Türkiye'ye iletilen açıklamada, Alman silahlarının Güneydoğu'da kullanıldığı yönünde iddialar bulunduğu vurgulanarak, Alman hükümetinin bu iddialar konusundaki incelemesi sonuçlanıncaya kadar Türkiye'ye NATO çerçevesinde yaptığı silah yardımını durdurduğu bildirildi.

Almanya'nın aldığı "geçici" ambargo kararı üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'i telefonla arayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin söz konusu askeri araçları anlaşma maddelerinde öngörülen ilkeler dışında kullanmadığını, bu silahların anlaşmanın öngördüğü biçimde, Türkiye'nin iç güvenliği için değil, NATO çerçevesindeki görevler için kullanıldığını dile getirdiğini bildirdi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın eşi Danielle Mitte-rand'ın DEP Hukuk Müşaviri avukat Feridun Yazar aracılığıyla tutuklu DEP milletvekillerine çiçek gönderdiği ve Türkiye'nin bütünlüğü içinde Kürt halkının en kısa sürede özgürlüğe kavuşacağına inandığını belirten bir mesaj ilettiği bildirildi.

12- Çin'in Zhejiang eyaleti kıyılarında iki gezinti teknesinin devrilmesi sonucu 43 okul öğrencisinin boğularak öldüğü bildirildi.

8 NİSAN 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'-nin yeni yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinin yavaşladığını belirterek, bunun hızlandırılması gerektiğini söyledi. Basının, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen kurumlardan biri olduğunu belirten Cindoruk, bunun; basının yabancı parayla gerçekleştirdiği teknolojik transferden kaynaklandığını söyledi ve hükümetten basına yardımcı olmasını istedi.

2- Başbakan Tansu Çiller "Ekonomik Pakete Destek Turu" çerçevesinde görüştüğü DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'ten, Zonguldak ve Karabük'teki işletmeler konusunda brifing aldı. Başbakan Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, paketin hedefini şaşırmadan Ecevit'in önerilerini uygulanabilir gördüğünü söyledi. Çiller, gazetecilerin "işçilerin tepkilerini nasıl buluyorsunuz" şeklindeki sorusuna da "Diyaloga açık olarak götürüyoruz bunu. Bazı yanlış anlamalar olabilir, ancak hedef Türk insanının refahıdır" dedi.

DSP Genel Başkanı Ecevit de yaptığı açıklamada, yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, özellikle Zonguldak ve Karabük'teki işletmeler konusunda bazı önerilerde bulunduğunu söyledi. Amacının "soyut muhalefet yapmak" olmadığını belirten Ecevit, Karabük'ün tümüyle kapatılmasının çok yanlış olacağını belirterek, "Somut bazı önerilerde bulunduk, teknolojik yenilenmeyle kazanca geçeceğini söyledik" diyerek yapıcı eleştirilerde bulunduğunu bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Emniyet Teşkilatı'nın 149'ncu yıldönümü çerçevesinde kutlanan "Polis Haftası" nedeniyle Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ı kabul ederek bir süre görüştü. Genelkurmay Başkanı Güreş, konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzun zamandır polisle yakın bir işbirliği içinde olduğunu ve polisin ne denli güç işler yaptığını bildiğini belirterek, "Bölücüler arttığı gibi bunu destekleyenler de çoğalıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu çerçevede içeriye yöneliyor" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yaşanan etnik terörün nedenlerini araştırmak ve siyasi çözüm stratejilerini belirlemek amacıyla Başbakanlık tarafından oluşturulan "Politik Psikoloji Merkezi" hakkında bilgi verdi. Aktuna, merkezin, özellikle 12 Eylül sonrası dönemi inceleyeceğini belirterek, bu çerçevede radikal dinci akımların güçlenme nedenlerinin de araştırılmaya başlandığını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç ve Dışişleri Bakanı İrfan Lübyankiç ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Bosna-Hersek'te bir iç savaş olmadığını, sorunun bir saldırganlık sorunu olduğunu ısrarla vurguladığını kaydetti. Türkiye'nin barış çabalarına katkıda bulunmaya devam edeceğini, ancak Bosna-Hersek sorununun çözümlenmesinin Balkanlar'da sorunların biteceği anlamına gelmeyeceğini belirten Çetin, "Kosova, Sancak, Makedonya ve Voyvodina" gibi bölgelerin patlamaya hazır olduklarını söyledi ve "Bundan dolayı Balkanlar'da global çözüm ihtiyacı vardır" dedi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç de yaptığı açıklamada, Bosna'daki sorunun bir iç savaş olmadığını, bunun bir saldırı olduğu gerçeğinin anlatılmasında başından beri bir tek Türkiye'nin katkıda bulunduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'ye dün bir çalışma ziyaretinde bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoly Zlenko ile görüştü.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoly Zlenko'nün, Kırım Türklerinin geri dönmesi ve Kırım'a yerleşmeleri için Türkiye'den ekonomik yardım istediğini bildirdi. Çetin ayrıca, Türkiye'nin Ukrayna'nın bağımsızlığına ve egemenliğine büyük önem verdiğini belirterek, "Kırım Ukrayna'nın bir iç işidir. Biz Ukrayna'ya Kırım Türklerine dönme izni verdiği için teşekkür ettik. Kırım Türkleri, Ukrayna vatandaşıdır" dedi.

Bu arada, iki ülke heyetleri arasında bir gün süren görüşmelerin sonunda Türkiye'nin Odessa'da konsolosluk açmasıyla ilgili olarak bir anlaşma imzalandı.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Almanya'nın Türkiye'ye NATO çerçevesinde verdiği silahlara ambargo koymasıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Çetin, açıklamada, Türkiye'nin terörizmle mücadele ederken, müttefiklerinden ve dostlarından gelebilecek ve yanlış anlaşılabilecek davranışları kabul etmeyeceğini, bu konuda alınacak kararların ikili ilişkileri zedeleyebileceğini kaydetti.

8- Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen "Ekonomide Sosyal Demokrat Politikalar" konulu konferansa katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin 5 Nisan'da aldığı ekonomik istikrar kararlarını eleştirdi. Deniz Baykal, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulabilmesi için, parasal düzenlemeler, sadece kur ve faiz politikaları, vergi uygulamaları, borç yapma ve borç kapatma arayışlarıyla uğraşması yerine, yüksek üretim ve hızlı kalkınmayı hedef alacak biçimde politika yapması gerektiğini söyfedi.

9- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek yapacağı çalışmalar konusunda bilgi verdi. Gökçek, yaptığı konuşmada, Metro ve Ankaray'ın hükümete, doğalgâz işletmesinin Botaş'a devredilmesi ve otobüslerin özelleştirilmesi için çalışmalara başlandığını bildirdi. Projeleri konusunda görüştüğü Başbakan Tansu Çiller'-den olumlu yanıt alamadığını belirten Gökçek, "Sayın Başbakan kendilerinin de sıkıntı içinde olduğunu, bu durumda herkesin üzerine düşen sıkıntıya katlanması gerektiğini ifade etti" dedi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, kamuoyunda 5 Nisan Kararları olarak nitelendirilen ekonomik pakete ilişkin görüşlerini aktarmak üzere Başbakan Tansu Çiller ile, DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile birer görüşme yaptı.

Görüşmelerden sonra DİSK Başkanlar Kurulu tarafından bir bildiri yayımlandı. Bildiride, 5 Nisan İstikrar Tedbirleri'nin, bugüne kadar izlenen ekonomik politikaların iflas bayrağı olduğu vurgulandı ve işçiler ile emeklilerin, ortak eylemle hükümeti protesto etme kararı aldıkları kaydedildi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitlis ve Bingöl'de düzenlenen operasyonlarda toplam 34 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalarda, bir asteğmen ile beş erbaş ve er şehit oldu.

12- Türkiye ile ABD arasında Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) çerçevesinde 1981 yılında başlatılan Türk-Amerikan Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu (YDOSG) toplantılarından 12'ncisi Ankara'da tamamlandı. Türkiye-ABD mutabakat belgesini Türk heyetine başkanlık eden Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ile ABD heyetinin başkanı Savunma Bakanı Yardımcısı Charles Freeman imzaladı.

Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen ABD heyetinin başkanı Savunma Bakanı Yardımcısı Freeman, 'Türkiye ve ABD arasında geliştirilmiş ortaklığa dayanan (YDOSG) işbirliği, önümüzdeki 50 yıla uzanacak eşit bir işbirliğinin temellerini attı" dedi. Freeman ayrıca, ülkesinin, Türkiye'ye verdiği askeri araç ve silahların kullanımında bir sınırlama getirmeyeceğini de sözlerine ekledi.

13- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, ülkesinin Makedonya'ya

şubat ayından bu yana uyguladığı ekonomik ambargo ile ilgili olarak New York Times gazetesine verdiği demeçte, Makedonya adının onaylanmasının, Yunanistan'ın kuzeyinde aynı adla anılan bölgenin ele geçirilmesi arzusunu yansıttığını, böylece Ege Denizi'ne açılan bir Makedonya oluşturulacağını belirterek, "Ulusal güvenliğimiz için bir tehdit söz konusudur. Zira hedef, Ege Denizi'ne açılan bir Makedonya'dır" dedi.

14- BM Genel Sekreteri Butros Gali ile Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozi-rev'in katılımıyla 4 Nisan'da Moskova'da düzenlenen bir törenle Gürcistan ve Abhazya Özerk Cumhuriyeti arasında ateşkes anlaşmasının imzalanmasına karşın, Gürcistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Abhaz-ya'nın dün Gürcülerin yaşadığı Lata köyünü vurdukları bildirildi.

15- Japonya Başbakanı Morihiro Hosokawa, hakkındaki usulsüzlük iddiaları nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

9 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarını kabul ederek, hükümetin açıkladığı ekonomik paketi ve uygulamasını değerlendirdi. Demirel, konuşmasında Başbakan Tansu Çiller'e, Meclis'e ve vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 149. yılı münasebetiyle İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin başkanlığında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve bir grup polis temsilcisini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Polissiz devlet olmaz. Polisimizin gayretleri her türlü övüncün üstündedir" dedi.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de, terörizme karşı Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte mücadele eden polisin bu mücadelesinden başarıyla çıkacağını söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen "Nasıl Bir Üniversite" konulu panelde yaptığı konuşmada, üniversitelerin eğitim ve öğretim işlevlerini yerine getirirken, ülke sorunları üzerinde görüş bildirmelerinin de görevleri olduğunu söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller son ekonomik ve siyasi gelişmeler ile ilgili olarak İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin laik niteliği üzerinde bilgi vererek, ekonomik kararları uygulama konusunda Batılı ülkelerden destek istedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Atalay Şahinoğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İnan Kıraç ve TÜSİAD Başkanı Halis Komili ile İstanbul'da yaptığı görüşmelerde ekonomik istikrar paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Rusya Federasyonu gezisini tamamlayarak ülkeye dönen Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı ve Devlet Bakanı İbrahim Tez ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türk boğazlarını petrol yolu olmaktan çıkaracak boru hattı projesi için ilke anlaşması sağlandığını bildirdi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan İstanbul'da yaptığı açıklamada, iş dünyasının ekonomik önlem paketini desteklediğini ve mali istikrarın sağlanması yolunda ilk ışıkların alındığını belirtti.

8- TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen 4 uluslararası anlaşma yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yer alan karara göre açık semalar anlaşması, Türkiye-Gürcistan arasında eğitim, bilim, kültür ve spor alanlarında yapılacak işbirliği anlaşması, kültür, eğitim, bilim ve enformasyon alanlarında işbirliğine ilişkin Karadeniz sözleşmesi ile Türkiye-İspanya arasındaki ekonomik ve sınai işbirliği anlaşmaları yürürlüğe girdi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısından önce düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan kararlarını "afet" olarak niteledi ve "Bunlar halkı isyana teşvik ediyor" dedi.

10- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisinin 27 Mart'ta seçilen belediye başkanlarıyla il başkanları ve belediye başkan adaylarının katıldığı genişletilmiş toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış tehdit altında olduğunu söyledi.

11- DYP Genel Başkan yardımcılarından İsmail Karakuyu Ankara'da yaptığı açıklamada, devlette israfın bir yara haline dönüştüğünü belirterek, milli seferberlik ilan edercesine kamudaki gereksiz harcamaların durdurulması için harekete geçtiklerini söyledi.

12- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'nin "İstikrar Paketi" ile ilgili değerlendirmesi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

13- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, Mersin Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türkiye'nin Ekonomik ve Siyasal Sorunları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin açıkladığı ekonomik önlemleri eleştirdi.

14- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ekonomik istikrar paketini eleştirdi.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Lice ilçesinin dağlık kesimindeki operasyonda daha önce güvenlik kuvvetleriyle girdikleri çatışmalarda ölen ve arkadaşlarınca gömülen 30 PKK'lının cesedinin bulunduğu bildirildi.

Şırnak'ın Uludere ilçesi Dağlıca Köyü yakınlarında PKK militanlarının güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ise 6 terörist öldürüldü.

16- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İHD'nin yayımladığı 1994 Mart ayı raporuna göre, demokratikleşmede ve insan haklarının düzenlenmesinde ilerleme kaydedilemediğini belirtti.

17- Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Şenel Sarınan İzmir'de yaptığı açıklamada, ekonomik paketin faturasının dar gelirliye çıkartıldığını belirterek "DYP-SHP koalisyonu, asıl adı özelleştirme ve işten atma olan, bir antidemokratik uygulama başlatmış bulunuyor" dedi.

18- Zonguldak'ta Genel Maden-İş Sendikası ile burada bulunan meslek kuruluşları, Türk-İş, Hak-İş ve ve DİSK'e bağlı sendikaların da katılımıyla "O-cakların Kapatılmasına ve Özelleştirmeye Hayır Mitingi" düzenlendi. Mitingde konuşan Türk-İş, Hak-İş, Genel Maden-İş Sendikası genel başkanları ile DİSK Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı önal, istikrar paketi ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

19- Tokat'ta meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael Mc Curry, Almanya'nın, Türkiye'ye silah yardımını durdurmasıyla ilgili olarak Washington'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ayrıntılı bilgileri bulunmadığını söyleyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarını "yakından izlediklerini" kaydetti.

10 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sırpların Gorazde kentinde Müslümanlara yönelik saldırıları ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri ve Umprofor yetkililerini uyarıyor ve bu duruma seyirci kalınmaması için her türlü tedbiri derhal almalarını bekliyorum" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Sırpların Gorazde kentinde Müslüman halka yönelik katliamı kınayan açıklamalarda bulundular.

Bu arada Sırpların Bosna-Hersek'te Müslümanların yaşadığı Gorazde'de dün kimyasal katliama giriştiği yolundaki resmen doğrulanmayan haberler ve bazı özel televizyon kanallarının Sırp saldırılarını protesto etmek için yaptığı çağrı üzerine Türkiye'nin çeşitli kentlerinde mitingler düzenlendi.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sırpların dün Gorazde'ye yönelik saldırıları üzerine NATO'nün, bu kentin çevresinde mevzi-lenmiş olan Sırp tanklarına ve birliklerine karşı hava taarruzu düzenlediği bildirildi.

4- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan İstanbul'da bazı gazetelerin ekonomi yazarlarına, Ekonomik istikrar Paketi ile ilgili verdiği brifingde, basını ikna etme gayesi gütmediklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı Erman Şahin Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Turizm-Otel-cilik Okulu'nun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Ülke olarak şu anda sıkıntılarımız var. Ancak bu sıkıntılar aşılacak Türkiye 10 yıl içinde dengesini bulacaktır" dedi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi önlemleri ve bunlardan elde edilmesi öngörülen gelirler hakkında bilgi vererek, vergi ertelenmesinin düşünülemeyeceğini söyledi.

7- Eski Maliye Bakanı ve DYP Genel Başkan Yardımcılarından Sümer Oral Ankara'da yaptığı açıklamada, istikrar paketini uygulamanın gerekliliğini belirterek, istikrar paketini hazırlayan koşulların 1986'dan bugüne kadar uzanan bir süreçte oluştuğunu söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Diyarba-

kır ile Muş'ta 10 teröristin öldürüldüğü, 30 örgüt mensubunun da tutuklandığı bildirildi.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşartığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğine göre, "döviz büfesi" olarak bilinen yetkili müesseselerin çalışma esasları yeniden belirlendi.

10- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar ekonomik paket ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, paketin yetersiz olduğunu ve çok geç açıklandığını söyledi.

11- Anayasa'daki "dini terimlerin kaldırılması" için verilen yasa önerisinin 66'ncı, laikliğin kabulünün 57'nci yıldönümü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile birlikte Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere açıklamada bulunan Peres, Orta Doğu Barış Süreci"ne Türkiye'nin katkılarını beklediklerini söyledi.

Hikmet Çetin ise 'Türkiye ile İsrail, özellikle parlamenter demokratik sistem ve serbest piyasa ekonomisi açısından aynı zeminde çalışan ve buluşan bölgenin iki önemli ülkesidir" dedi.

11 NİSAN 1994

1- Dün İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, yurdun çeşitli yerlerinde yapılan Bosna-Hersek olaylarını protesto mitinglerinde, düzenleniş amacının dışına çıkılarak şeriat yanlısı gösteriler yapılması, liderler tarafından tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir ülkedir. İnsanların gösteri yapma hakkı vardır. Ama bunu yaparken kamuoyunu tahrik etmemesi lazım. Cam çerçeve kırmakla bir şey elde edilmez, hiç bir dava sonuca ulaşmaz. Laiklik milyonlarca insanın kalbine girmiştir. Kimsenin gücü onu yıkmaya yetmez. Herkes serbestliğin, hürriyetin ve özgürlüğün kıymetini iyi bilmelidir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz olayların, doğruluğu kesinleşmeyen haberlerin bazı yayın organlarında verilmesinin halkta yarattığı galeyanın sonucu olduğunu belirterek, onaylanmasının mümkün olmadığını söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Ankara ve İstanbul'da yapılan izinsiz gösterileri, iki televizyon kanalının "ciddiyetten uzak" bir yayın anlayışıyla körüklediğini vurgulayarak, gösterilerin Bosna'daki katliamı kınamaktan öte laik cumhuriyete karşı bir tepkiye dönüştüğüne dikkat çekti.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu düzenlediği basın toplantısında, gösterilerin "İran ve Cezayir modeline geçişin ufak bir tecrübesi" niteliğine dönüştürüldüğünü söyledi.

SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, Bosna-Hersek'teki katliama her kesimden insanın tepki duyduğuna dikkat çekerek, ancak bu bahaneyle "şeriat provası" yapılmasına da karşı olduklarını söyledi.

RP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener, Sırpların Gorazde'ye saldırıları karşısında hükümetin tutumunu eleştirdi. Şener, "Bosna-Hersek sorunu, Türk kamuoyunun hassas olduğu bir olaydır. Bu gösterilerde de kamuoyu duyarlılığını göstermiştir. Kalabalıklar yönlendirme ile değil kendiliğinden oluşmuştur" dedi.

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, yaptığı açıklamada, İslami Büyük Akıncılar Cephesi (İBDA-C) örgüt militanlarının mitinglerde kalabalıkların arasına sızdıklarının belirlendiğini söyledi. Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu da gözaltına alınan 26 kişinin üzerlerinde molotofkokteyli, çekiç ve saldırma bıçaklarının ele geçirildiğini söyledi.

ABD Büyükelçiliği'nden Cumhuriyet gazetesine yapılan açıklamada, olaylardan ve kalabalıkların yanlış haberlerle kışkırtılma biçiminden rahatsızlık ve kaygı duyulduğu vurgulanarak, bu durumun Türk hükümetine iletildiği bildirildi. BM Türkiye Temsilcisi Edmund Cane ise Dışişleri Bakanlığı'na giderek "o-laylardan duyulan kaygıyı" ve "gereken önlemlerin alınması" isteklerini Türkiye'ye iletti.

Radyo Televizyon Yüksek Kurulu olaylarda yanlış haber vererek halkın kışkırtılmasına neden olan yayın kuruluşlarının rol oynadığını belirterek, Özel Radyo-Televizyon Yasası'nın bir an önce çıkarılması çağrısında bulundu.

Öte yandan, izinsiz gösteriler için halkı teşvik ettikleri ileri sürülen iki özel televizyon kanalı hakkında, Bakırköy Basın Savcılığı ve Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin başkanlık divanı toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik önlemler paketi konusunda hükümeti kesinlikle desteklemeyeceklerini söyleyerek, programın geliştirilmesi için hükümeti işbirliğine çağırdı ve "Herkesten daha fazla fedakarlığa hazırız" dedi. Yılmaz, hükümetin istikrar paketini 'Türkiye'nin son şansı" olarak lanse etmesinin ve başarıya ulaşmaması halinde Türkiye'nin çökeceğini açıklamasının yanlış olduğunu belirterek, "Bunun son şans olması demek, herkesin hükümeti ve programı kayıtsız şartsız desteklemesi sonucunu getirir. Böyle bir anlayış Türkiye'nin geldiği demokratik aşamayla bağdaşmaz" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, TEK'in özelleştirilmesiyle ilgili yasanın iptali istemiyle açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

4- Anayasa Mahkemesi, 5 Haziran 1988 yılında kurulan Yeşiller Partisi'ni, kesin hesaplarını zamanında bildirmediği gerekçesiyle kapattı.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'yi ziyaret etmekte olan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bakanlar, iki ülke arasında karşılıklı olarak vize uygulamasının kaldırılması, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, AGİK benzeri bir oluşumun Ortadoğu'da başlatılması için ilke kararı aldıklarını ve Ortadoğu için önemli olan Türk Sula-rı'nın kullanımı konularının görüşüldüğünü söylediler.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, BM mekanizmalarının yavaş çalıştığını ve Gorazde'de BM Barış Gücü'nün müdahalesinde geç kalındığını söyledi. Bosna-Hersek'te yasayan Sırplar'm, Boşnak ve Hırvatlar arasında yapılan anlaşmaya katılmaları gerektiğinikaydeden Çetin, Balkanlar'da sağlıklı bir geleceğin, adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasıyla olanaklı olacağını vurguladı.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, son ekonomik kararlardan sonra kapatılacak KİT'lerdeki çalışanlarla ilgili yeni düzenlemeler konusunda Cumhuriyet gazetesine bir değerlendirmede bulundu.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni ekonomik önlemlerle "bir paketler tuzağı" içine çekilmek istendiğini savundu. Baykal, "Biz bu paketin öyle bir ekonomik zafer anlayışı gibi ortaya konulma yaklaşımını kesinlikle reddediyoruz. Paket bir mağlubiyettir, bir iflastır, bir tükeniştir" dedi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri, Şırnak'ın Andaç bölgesinde düzenledikleri operasyonda 6, Bingöl'ün Genç İlçesi Gözertepe mevkiinde de 6 olmak üzere toplam 12 PKK'lı militan ölü olarak ele geçirildi. Bir hafta önce İğdır'da teröristlerce kaçırılan RP İl Başkanı Vahap Akar ölü olarak bulundu. Muş ve Hakkari'de de iki kişi öldürüldü.

10- TÜSİAD Başkanı Halis Komili, son ekonomik kararlarla ilgili olarak derneğin görüşlerini Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde değerlendirdi.

11- THY pilotları çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla grev başlattılar.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı İspanyol Parlamenter Miguel Angel Martinez, Strasbourg'daki bahar toplantıları öncesi düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıslı Türk Parlamenterlerin Avrupa Konseyi'n-de temsil edilebilmesi için "yasal ve mantıklı bir formül" aradıklarını söyledi.

13- NATO savaş uçakları, dün düzenlenen hava saldırısına karşın Sırpların Gorazde'yi bombalamaya devam etmesi üzerine, kent çevresindeki Sırp mevzilerini yeniden bombaladı. Bosna'daki BM Koruma Gücü Komutanı Mic-hael Rose, Gorazde'ye yapılan hava harekatından sonra Sırpların ateşi kestiğini ve durumun sakin olduğunu söyledi. BM Sözcüsü Therese Gestaut yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Butros Gali'nin güvenli bölgelerin korunması için gerekirse yeniden hava saldırısı düzenlemekten çekinmeyeceğini bildirerek, Sırpları uyardı.

ABD Başkanı Bill Clinton da saldırının ardından yaptığı açıklamada, "Bizden istendiği takdirde harekete geçeceğimizi söylemiştik, öyle de yaptık. Yine istenirse yine yapacağız" dedi.

NATO yetkilileri tarafından Brüksel'de yapılan açıklamada, son Sırp saldırılarında kimyasal silah kullanılmadığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, İspanya'ya yapacağı ziyaret öncesi Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, NATO uçaklarının Gorazde'de Sırp mevzilerini bombalamasını eleştirerek, Rusya'ya danışılmamasını tepkiyle karşıladı.

14- Afganistan'da karşıt gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 16'ya, yaralananların sayısının ise 144'e yükseldiği bildirildi.

15- Cezayir'de Rıza Malik başkanlığındaki hükümet istifa etti.

12 NİSAN 1994

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıda, Bosna-Hersek'te Sırplar'ın Gorazde'ye saldırıları ve bu saldırılar sırasında kimyasal silahlar kullanıldığı yolundaki iddialar üzerine İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde yapılan protesto gösterilerinin anti-laik gösterilere dönüşmesi ile son ekonomik kararlar ele alındı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, hükümet tarafından alınan son ekonomik kararlara şartsız destek olmayacaklarını söyledi. Yılmaz, "1993 yılı sonunda, toplanan vergiler iç borcu ödemeye yetmiyorsa, bunun tek sorumlusu hükümettir. Bu programla istikrar olmaz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 10 Nisan günü Bosna-Her-sek'teki olayları kınamak amacıyla yapılan mitinglerde meydana gelen olayları eleştirdi. Karayalçın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in bilgi vermesine rağmen, iki özel TV kanalının farklı yorumlar getirerek haberleri abartmalarının sonucunda, protestoların laiklik karşıtı gösterilere dönüştüğünü ve şeriat yanlılarının bir eylemi haline geldiğini söyledi. Karayalçın, "Pazar günü bir şeylerin provasını yaptılar. Türkiye'de laik cumhuriyeti tehdit eden bir güce geldiklerini göstermek istiyorlardı. Medya terörünü bir kez daha yaşadık" dedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Ankara'da yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin iptalinin söz konusu olmadığını söyledi. Yavuz, İstanbul, Ankara ve İzmir'de seçime yapılan itirazların incelenmesinin devam ettiğini ve konunun henüz kurula gelmediğini ifade etti.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan düzenlediği basın toplantısında, "Ankara'da çöplüklerde bulunan oy pusulalarının, bilir kişi incelemelerinden sonra gerçek olduğu anlaşılmıştır" dedi. Şarvan, oy pusulalarının bir kısmının Altındağ 3 Nolu Seçim Kurulu'nun, bir kısmının da Keçiören 3 Nolu Seçim Kurulu'nun sorumluluğu altında bulunan sandıklardan çıkmış olduğunun saptanması üzerine, bu sandıklarda görevli 14 yetkili hakkında soruşturma açıldığını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dövizle askerlik hizmeti için belirlenen, 10 bin marklık döviz miktarında herhangi bir indirime gidilmesinin söz konusu olmadığı, gelecekte de bu miktarın düşürülmesinin planlanmadığı bildirildi. Açıklamada, 19 Şubat 1994 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 3970 Sayılı Yasa'da değişikliği içeren maddede, saklı, yoklama kaçağı ve bakayalara, 6 aydan 3 yıla kadar ağır hapis cezası getirildiği anımsatıldı.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mate Graniç ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, geçtiğimiz pazar günü Gorazde'de Boşnaklara saldıran Sırp kuvvetlerinin, "kimyasal kitle imha silahı" kullanmadıklarının belirlendiğini söyledi. Çetin, bu bilginin Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç tarafından açıklandığını söyledi. Mate Graniç de kimyasal silahlı saldırının olmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mate Graniç arasında yapılan görüşmelerde, Bosna-Hersek'teki son durum, Sırp saldırıları ve Washington'da Boşnaklar ile Hırvatlar arasında yapılan anlaşmaya Sırplar'ın da katılması konularının ele alındığı bildirildi. Görüşmelerden sonra, Zagreb'e THY'nin tarifeli seferlere başlaması kararlaştırıldı.

7- Kamu kesiminde çalışanların erken emekliliğine olanak tanıyan yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik'i ziyaret ederek 5 Nisan istikrar paketi hakkında görüş alış verişinde bulundu. Erbakan, Çelik ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, pazar günü yapılan, Bosna-Hersek olaylarını protesto mitinglerindeki gösterilerin normal olduğunu söyledi. Erbakan, gösterilerde şeriat sloganlarının atılmasının hatırlatılması üzerine, "Katliam Müslümanları yok etmek için yapılıyor. Tabi ki, Müslüman halk da sesini duyuracak" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Karabük'te yaptığı açıklamada, son ekonomik önlemler paketinde, yıl sonuna kadar kapatılması gündeme gelen Karabük Demir-Çelik İşletmeleri'nin Türkiye'nin sanayileşmesinde önemli rol oynadığını belirterek, "Yıllardır Karabük Türkiye'yi sırtında taşıdı. Gerekirse Türkiye dp ^"idbük'ü sırtında taşır. İşletmeleri kapattırmayız" dedi.

10- Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Başkan Vekili Abdullah Nişancı Ankara'da yaptığı açıklamada, özel radyo ve televizyonların objektif yayıncılıktan uzaklaştıklarını belirterek, demokratik hukuk devletinde kurumların görev, yetki ve sorumluluklarının açıkça belirlendiğini, bu çerçevenin dışına çıkma eğilimlerinin en başta sektöre zarar vereceğini söyledi.

Öte yandan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Özel Radyo ve Televizyon Ya-sası'nın bir an önce çıkarılması için TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

11- DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mayıs'in "Çalışanlar ve Bahar Bayramı" olarak kutlanmasının yasal-laşmasını istedi.

12- Türkiye İşverenler Sendikası Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, hükümetin, ekonomideki darboğazı tek başına, aşamayacağını söyledi ve RP dışındaki partilerin desteğini alması gerektiğini ileri sürdü. Baydur, paketin kamu açıklarını peşinen zam ve ek vergi ile kapatmayı hedeflediğini, fiyatlar sabit tutulmadan ücretlerin sabit tutulmasının işçiler tarafından haklı olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Refik Baydur, hükümetin sunduğu "Mutlak Özel-leştirme"nin ise bu şekilde hiç bir ülkede uygulanamayacağını belirtti.

13- Türk Hava Yolları (THY) pilotlarının, yeni yönetmelikle getirilen uçuş sürelerinin, can ve mal güvenliğini ortadan kaldırdığını ileri sürerek dün başlattıkları "Uçmama eylemi" hakkında çeşitli eleştiriler yapıldı.

Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, "Pilotlar iddialarında haklı olabilirler, ancak önce yasal dayanağı olmayan eyleme son versinler" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, pilotların "uçuş sürelerinin uzunluğu nedeniyle kitlesel faciaların gündeme gelebileceği" iddiasının yolcular için bir anlam taşımayacağını belirterek, bunun uzman bir kurulca incelenmesini istedi.

THY Pilotlar Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Erkan Potukönen ise İstanbul'da yaptığı açıklamada, eylemin ekonomik bir amaç taşımadığını, sadece çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik olduğunu söyledi.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ta yapılan operasyonlar sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 11'i ölü olarak ele geçirildi. Olaylar sırasında 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

15- israil Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Türkiye'yi ziyareti sırasında, gazetelerin yayın yönetmenleri ile yaptığı toplantıda, Ortadoğu'da Avrupa Ekonomik Birliği gibi bir örgütlenmeye gidilebileceğini, bu konuda yarısı Avrupa'da yarısı Akdeniz'de olan Türkiye'nin oynayabileceği rol konusunda, Türk hükümet yetkililerine bazı önerilerde bulunduğunu açıkladı. Peres, konuşmasında "su konusunda" ülkesinin beklentilerini ve önerilerini de aktardı.

16- Türkiye'nin Münih Başkonsolosluğu'nü geçen yıl işgal eden ve 14 saat süreyle 21 kişiyi rehin tutan, 13 PKK'lının yargılanmasına, Bavyera Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde başlandı.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Güven Arttırıcı Önlemler Paketi'nde yapılan değişikliğin, "Egemenlik ile ilgili kabul edilemez bir değişiklik" olduğunu belirterek, "BM, Maraş'ı karşılığını somut bir şekilde almaksızın, Rumlar'a teslim etmemizi istiyor" dedi.

18- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, "ABD'nin Türkiye üzerinde büyük etkisi" olduğunu iddia ederek, 'Türkiye'ye baskı yaparak Kıbrıs'tan askerlerini geri çekmesini sağlayabilir" dedi. Klerides, Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün nedeninin Türkiye olduğunu savunarak, geçmişte kendisi dahil Türk ve Rum liderlerinin siyasi hatalar yaptığını bundan sonra karşılıklı suçlamalar yerine iki tarafın da hatalarını kabul ederek, geleceğe bakmasını söyledi.

KKTC adına görüşmelerde gözlemci olarak bulunan parlamento heyeti, Klerides'in konuşmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, Rum liderinin kendileri adına konuşamayacağını belirtti.

19- İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa, "Yunan adaletine hakaret ettiği" ve "sahte müftülük yaptığı" gerekçesiyle toplam 23 ay hapis cezasına çarptırıldı.

20- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, İspanya ziyareti sırasında başkent Madrit'te düzenlediği basın toplantısında, Bosna sorununun çözümü için silah kullanılmasının "bitmeyecek bir savaşa" yol açabileceğini söyledi.

Bosna'daki BM kuvvetlerinin komutanları General Bertrand Lapresle ile General Mıchael Rose ise NATO'nün hava operasyonlarını "meşru müdafaa" olarak değerlendirdiler.

21- Sırp haber ajansı Sırna'nın bildirdiğine göre, Bosna Sırp Kuvvetleri Komutanı General Ratku Mladiç, Sırp Birlikleri'ne, NATO uçaklarını vurma emri verdi.

Bu arada Sırpların Gorazde'ye yeniden top ateşi açtıkları bildirildi. BM Mülteciler Komiserliği (UNHCR) sözcüsü Lyndall Sachs, Gorazde'ye 7 top mermisi düştüğünü ve sürekli silah seslerinin duyulduğunu söyledi. BM Koruma Gücü sözcüsü Rob Annink, bölgenin güneybatısında yeniden hareketlenen Sırpların Drina nehri yakınlarında Boşnak mevzilerine yaklaştıklarını belirterek durumu "Vahim" olarak nitelendirdi. Bosnalı Sırpların lideri Radovan Ka-radziç'in, Rusya özel temsilcisi Vitali Çurkin ile birlikte Gorazde'ye geldiği bildirildi.

22- Ruanda'da karşıt kabileler arasında çıkan çatışmalarda bir hafta içerisinde 10 bin kişinin öldüğü bildirildi.

13 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-İş Sürekli Eylem Komitesi'ni Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde 1 Mayıs'in işçi bayramı olarak kutlanması konusunun görüşüldüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 119.maddesinde yer alan ekonomik olağanüstü hal ilan edilmesine bugünkü şartlarda gerek olmadığını belirterek, hükümetin bazı işyerlerinin kapatılması yönündeki kararlarının henüz ilke bazında olduğunu söyledi. Demirel, "Henüz kapanmış bir tesis yok. Devlet, tesisleri kapattım deyip, işçisini mağdur durumda bırakmaz. Devlete bu yakışmaz, işçinin hakkını koruyacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton ve dünya finans çevreleriyle temaslarda bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Hareketinden önce İstanbul Devlet Konukevi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Çiller, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntı döneminin aşılacak olmasından kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini söyledi. ABD gezisinin ekonomik konular dışında, Türkiye'deki demokratikleşme çalışmalarının dünya kamuoyuna daha yakından aktarılması açısından da önem taşıdığına dikkat çeken Başbakan Çiller, "Sayın Karayalçın ile Ankara'dan ayrılmadan görüştük. Dönüşümde, bütün ülkeyi kapsayacak olan demokratik önlemler paketini beraber ilan edeceğiz" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da, Işın Çelebi, Cem Kozlu ve eski DPT Müsteşarı İlhan Kesici ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ekonomik paketine alternatif olarak sunduğu 20 maddelik programını açıkladı. Başbakan Tansu Çiller'in uyguladığı ekonomiyi "kumanda ekonomisi", istikrar paketini ise "zam ve temenniler paketi" olarak niteleyen Yılmaz, özellikle son altı aydır uygulanan seçim ekonomisinin ve ertelenen zamların istikrar paketinin başarısını olanaksız kıldığını savundu.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, DEP Siirt Milletvekili Zübeyir Aydar'ın, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı yönünde, TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesini yanıtlarken, Türkiye'de kimyasal silah üretimi yapılmadığını açıkladı. Gölhan, PKK'ya karşı kimyasal silah kullanılmadığını da sözlerine ekledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında, 10 Nisan günü meydana gelen Bosna-Hersek'teki katliamı kınama protesto eylemlerinde bazı dış temsilciliklere saldırıl-ması olayından sonra, güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda yeni Radyo-Televizyon Yasa Önerisi kabul edildi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, "Adil düzen gelmeden, Türkiye'de huzur olmaz" görüşünü savunarak, 'Türkiye 27 Mart yerel seçimlerinden bu yana huzursuz, herkes tedirginlik içinde. Şimdi Türkiye'de iki taraf arasında bir mücadele yaşanıyor. Bir yanda taklitçi siyasi iktidar, diğer yanda huzuru, adil düzeni savunan halk ve RP var. Türkiye adil düzene geçmek için karar vermeli. Adil düzene mutlaka geçilecektir. Geçiş dönemi sert mi olacak yumuşak mı, kanlı mı olacak kansız mı? Biz bu geçiş yumuşak olsun, tatlı olsun, kansız olsun diyoruz" dedi.

Erbakan, 10 Nisan pazar günü yapılan "Bosna-Hersek'teki katliamı kınama" gösterilerinin şeriatçı nitelik kazanmasını halkın "doğal" tepkisi diye yorumlayarak, "Bu yılların birikimidir" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Merkez Yöneticileri ile yaptığı görüşmede, ülkedeki bütün sorunların, köylünün ihmal edilmesinden kaynaklandığını savunarak, "Gerici ve bölücü akımların güçlenmesinde en büyük etken, kırsal kesim ile köylülerin ihmal edilmesidir" dedi.

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, alınan son ekonomik kararların toplumun bütün kesimlerine fedakarlık yapma gerekliliğini gündeme getirdiğini vurgulayarak, bu konuda başkanlığın her türlü katkıyı yapacağını söyledi. Yılmaz, camilerde okutulmak üzere tasarruf ile ilgili, hutbelerin hazırlandığını belirtti.

10- Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu, Ankara Site-ler'de, son ekonomik kararlardan sonra sorunlarına çözüm bulunması amacıyla bir gösteri düzenledi. Federasyon Başkanı Ali Rıza Ercan, yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada, özellikle dövize endeksli üretim yapan üreticilerin iflasa sürüklendiğini belirterek, "Kar marjlarını yüksek tutarak stokçuluk yapanlar, küçük esnaf ve sanatkarı rahatsız etmektedir. Bunlara karşı tepkimiz sert olacaktır" dedi.

11- Türk Hava Yolları'nın "Uçuş ve uçuş görev süreleri yönetmeliği"ni değiştirmesi üzerine 2.5 gündür uçmama eylemi yapan pilotlar, isteklerinin yerine getirilceği sözünün Başbakan tarafından verilmesinden sonra, geçici olarak görevlerine başladılar.

12- İşadamı Vehbi Koç, yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal krizi aşabilmek için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Açıklamasında, Başbakan Tansu Çiller hükümetinin "ekonomik önlemler uygulama planı" adı altında açıkladığı paketin sonuçlarının en erken iki senede görülebileceğini vurgulayan Koç, "Birlik ve beraberlik içinde herkes üzerine düşen görevi yerine getirirse Türk milletinin bu meselenin de üstesinden geleceğine inanıyorum" dedi.

13- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, üç günlük resmi bir ziyaret düzenlediği Suriye'nin başkenti Şam'da, Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüştü. Menteşe yaptığı açıklamada, görüşmede PKK faaliyetleri ve su konularının ele alındığını söyledi.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Federal Parlamento'da Türki-ye-Almanya ilişkileri" oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekerek, ticari ortak ye NATO bazında müttefik Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Alman Parlamentosu'na Yeşiller franksiyonu tarafından yöneltilen Türkiye'ye silah sevkiyatı, Alman silahlarının Doğu Anadolu'da Kürt halkına karşı kullanıldığı savı ve Türkiye'de insan hakları ihlali" gibi konularda Bonn Hükümeti'nin tavır alarak Türkiye ile ilişkileri askıya alması talebi, hükümet adına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel tarafından reddedildi. Kinkel, 'Türk hükümetinin PKK'ya karşı verdiği mücadeleyi haklı ve yasal buluyoruz. Kürt problemini sadece Türkiye'nin sorunu olarak görmek hata olur" açıklamasını yaptı.

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lynn Davis, Senato Tahsisler Komite-si'deki 1995 yılı dış yardım tasarısı görüşülürkert yaptığı konuşmada, soğuk savaş sonrasında Türkiye'nin Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya'da barışın korunması ve istikrarın güçlendirilmesi konusunda çok önemli rol oynayan bir ülke olarak ortaya çıktığını söyledi.

16- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde kabul edilen bir karar tasarısında, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmalarına neden olan suçlamanın geri alınması gerektiği ileri sürüldü.

17- PKK'nın siyasi kanadı ERNK'nın Avrupa temsilcisi Kani Yılmaz, İngiltere Parlamentosu'nda düzenlenen özel bir toplantıda İngiliz siyasetçilere güneydoğu sorunu hakkındaki görüşlerini anlattı.

18- Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'ı, Makedonya'ya uyguladığı ticari ambargoyu kaldırmadığı için Avrupa Mahkemesi'ne şevketti. AB Komisyonu, daha önce 13 Nisan gününe kadar yaptırımları kaldırmaması hal'ınde Atina'nın söz konusu mahkemeye sevk edilmesini kararlaştırmıştı.

19- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev televizyonda dün akşam yaptığı konuşmada, tüm Azerbaycanlıları birleşmeye çağırdı. Aliyev, 10 Ni-san'dan beri Akdere, Ağdam ve Gerenboy cephelerinde ilerleyen Ermenilerle çatışmalarda 44 Azeri askerinin öldüğünü, ancak Ermenilere de çok sayıda kayıp verdirildiğini belirtti. Konuşmasında Ermenistan'a da bir çağrı yapan Haydar Aliyev, "Sonsuza kadar savaşamayız" diyerek, aradaki düşmanlığa son verilmesini istedi.

20- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in özel temsilcisi Vitali Çurkin, Bosna'da, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile yaptığı görüşmeden sonra, Sırplar ile Müslümanların Gorazde ve çevresinde ateşkes ilan edilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Çurkin, "Gorazde'deki ateşkes anlaşması, Müslümanlarla Sırplar arasında kalıcı ve genel bir ateşkese dönüşmelidir" dedi.

21- NATO Konseyi'nin Sırplara yeni bir ültimatom vermek üzere toplandığı sırada, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlananan bir bildiri ile Moskova'nın, Sırplara yeni bir ültimatom verilmesine karşı olduğu belirtildi. Bildiride, "Bosna'da güç kullanımı konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı ve BM Genel Sekreteri ile Güvenlik Konseyi üyelerine danışılmasını öngören kararın uygulanması konusunda ısrarlıyız" denildi.

22- İsrail'de bir otobüse konulan bombanın patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. Saldırıyı aşırı dinci İslami Kurtuluş Örgütü (HAMAS) üstlendi. Strasbourg'da bulunan FKÖ lideri Yaser Arafat, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, İsraillilere yönelik saldırıyı kınadı ve "Bu tür saldırılar, İsrailli ve Filistinlilere yöneliktir. Hiç bir sonuç vermez, ancak barış sürecini baltalar" dedi.

14 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin adil düzene geçeceğini savunan RP Genel Başkanı Necmetin Erbakan'ın "Bu geçişin kanlı mı, tatlı mı olacağına 60 milyon karar verecek" şeklindeki sözlerine, bir mesaj yayımlayarak yanıt verdi. Demirel, 'Varlığını demokratik rejime borçlu kişiler, onun verdiği serbestiyetten yararlanarak laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve demokrasiyi tehdide ve tahribe kalkışamaz. Türkiye, anayasa devletidir. Anayasa, devletin ve rejimin şeklini belirlemiştir. Devlet, kurallar ve kurumlar üzerine oturtulmuştur. Bunu zorla değiştirmeye kalkmaya da kimsenin gücü yetmeyecektir. Her şey hukuk ve meşruiyet zemininde cereyan etmektedir. Hiç kimse hukukun ve meşruiyetin dışına taşarak, zor kullanarak kan gözyaşı pahasına netice alabileceğini aklından geçirmemelidir". Devlet, bu çeşit durumlar karşısında meşru tedbir ve çarelere başvurarak zoru, zorbalığı ve kan dökülmesini mutlaka önler" dedi.

2- Türkiye'de, RP'nin ideolojisini simgeleyen "Adil Düzen"e geçileceğini ileri süren Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın "Bunun kanlı mı, tatlı mı olacağına 60 milyon karar verecek" şeklindeki sözleri, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve siyasi partililerce tepki ile karşılandı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de sorunların bir damla kan dökülmeden çözüleceğini söyleyerek, "Sorunlar demokrasi içinde çözülecektir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk-İş konfederasyonu yöneticilerini ziyareti sonrasında, gazetecilerin Erbakan'ın açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtlarken, "Sayın Erbakan'ın kastını aşan bir beyanı olmuştur. Aksi takdirde, sorumsuz veya ona yakışmayan bir beyan olurdu" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Erbakan'ın sözlerini "aydınlatıcı, uyarıcı, kaygı verici" olarak nitelendirdi. Karayalçın "RP yönetimi ne pahasına olursa olsun, gerekirse anayasal ve yasal kuralları bir tarafa bırakarak iktidar olmak istiyor. Bu sözler 10 Nisan olaylarının, neyin provası olduğunu da ortaya çıkarmıştır. 27 Mart seçimlerine neden şaibe karıştığı da bu demeçle ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erbakan'ın açıklamasını "kaygılandırı-cı" diye niteleyerek, "Varlığını demokratik rejime borçlu olan bir siyasinin kanlı bir biçimde iktidara gelmekten söz etmesini anlamak mümkün değil" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'te, Erbakan'ın son açıklamalarıyla gerçek yüzünü ortaya serdiğini söyledi. Ecevit, "Erbakan kanlı bir iç savaş tehdidiyle halka ve devlete gözdağı vermeye kalkışıyor" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Altıner düzenlediği basın toplantısında, Erbakan'ın konuşmalarının, DGM ve Cumhuriyet Savcıları tarafından suç duyurusu olarak kabul edilmesini isteyerek, 10 Nisan'da İstanbul ve Ankara'da meydana gelen olayların RP, DEP ve PKK işbirliğinin bir ürünü olduğunu savundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile bir görüşme yaptı. Mesut Yılmaz, hükümetin ekonomik önlemleri Türk-İş'e danışmadan almasını eleştirerek, hükümetin ileride yapmayı planladığı yapısal düzenlemelerin alt yapısının olmadığına dikkat çekti ve bunun sosyal huzursuzluklara yol açacağını savundu. İşçi-işveren ve hükümet üçlüsünden oluşan danışma mekanizmasının bir an önce yaşama geçirilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, "İstikrar paketi doğal olarak fedakarlık gerektirir. Bütün kesimlerin fedakarlıkta hemfikir olmasını söylüyoruz. Ama bu fedakarlığın karşılığında, istikrarın sağlanması için bazı unsurların kontrol edilmesi gerekir" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de koalisyon hükümetinden şikayetçi olduklarını belirterek, "Büyük vaatlerle hükümet olmayı başaran, iki siyasi parti de bizi bir kez daha hayal kırıklığına uğratmıştır" dedi. Meral, zam paketinin halkı ezici boyutlarda olduğunu ve olayların bir oldu-bittiye getirildiğini belirterek, ekonomik paketin uygulanmasında, hükümetin, siyasi partilerin desteğine ihtiyaç duyacağını da sözlerine ekledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile İstanbul'un 13 ilçesindeki belediye başkanlığı seçimlerine yapılan itirazları reddetti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, hükümetin uygulamaya koyduğu son ekonomik kararlarla ilgili, Cumhuriyet gazetesine bir değerlendirme yaptı. Köse, KiT'lerin kapatılmasının gerekli olduğunu, burada çalışanların istihdam sorununun olmayacağını söyledi. Özellikle Zonguldak bölgesinin kalkınmada öncelikli yer olması dolayısıyla başlatılan yatırımların yeni istihdam sahaları yaratacağını savunan Tahir Köse, açıklanan paketin daha çok dar gelirliye yük bindirdiği görüşüne katılmadığını belirterek, "Bu görüşlerin gerçek tarafı yok. Bu paketten önce yüzde 48.8 olan ücretlilerin vergi yükü bu paketle yüzde 43.8'e indiriliyor. Yani, paketin tümü yaşama geçerse, sevkedilecek vergi yasaları ile birlikte, ücretli kesimde 5 puanlık bir düşüş olacaktır" dedi.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP Afyon Milletvekili Ethem Kelekçi'nin "komünistlik yapıyor" şeklindeki suçlamalarını yanıtladı. Sağlar, kültür, sanat yaşamına katkıda bulunan, Türkiye'nin yetiştirdiği tüm değerlere ayrımsız sahip çıktıklarını ve çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, hükümetin ekonomik istikrar paketi çerçevesinde çıkarmayı öngördüğü "Ekonomik denge için yeni vergi ihdası ile bazı vergi yasalarında değişiklik yapılması hakkındaki yasa tasarısı"nı, yapılan ek değişikliklerle birlikte kabul etti.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti grubunda yaptığı konuşmasının medya tarafından çarpıtıldığını öne sürerek, "İktidara kanla gelmek veya halk ayaklanması değil, barış, kardeşlik ve huzur istediklerini" söyledi. Erbakan basın toplantısı öncesi TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

9- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, rejim değişikliği konusunda, Meclis Grubu'nda yaptığı konuşma nedeniyle ayrı ayrı soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan, Erbakan'ın "Adil düzene geçiş tatlı mı olacak kanlı mı olacak" sözleri üzerine DGM Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma dışında, kendilerinin de gazetelerde yayımlanan haberleri ihbar kabul ederek soruşturma başlattıklarını bildirdi. Şarvan yaptığı açıklamada, Erbakan'ın yaptığı konuşmanın kendi partisinin grup toplantısında olması nedeniyle yasama faaliyetinin içine girmediğini belirterek, 'Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yapacağımız soruşturma sonunda fezlekemizi TBMM'ye sunacağız" dedi.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi yazılı bir açıklama yaparak, gazetelerde görülen işten çıkartmalar karşısında, toplumsal bir duyarsızlık bulunduğunu ve bu durumun doğal karşılandığını kaydetti. Ekmekçi, "Gazeteci önce kendi hakkını aramalıdır" dedi.

11- Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Kuzey Irak'ın 15 km. içindeki Mez-re-Karyederi bölgesinde PKK kampına bir baskın düzenleyerek yaklaşık 100 PKK'lı teröristi ölü olarak ele geçirdi. Bu arada güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda Mardin, Hakkari ve Şırnak'ta toplam 7 terörist öldürüldü.

12- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın hukuk danışmanı ve Ankara eski Milletvekili Alpaslan Pehlivanlı, Kırıkkale'de uğradığı silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü.

13- Özgür Gündem gazetesinin yayını, PKK Genel Sekreteri Abdullah Öcalan'la yapılan Türk Solu ve Birlik" başlıklı röportaj ve Abdülkadir Konuk'un "Dayanışma Platformu" başlıklı yazıları nedeniyle, 15 gün süreyle durduruldu.

14- New York'ta bulunan Başbakan Tansu Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton ile bir görüme yaptı. Çiller görüşmeden sonra, IMF Başkanı Michael Camdessus ile biraraya gelerek "Stand-By" anlaşması hakkında bilgi aldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Camdessus, 'Türkiye Stand-By anlaşmasını imzalamayı kabul etmiştir. Bu bir zorunluluktu. Türkiye'nin uygulayacağı "paket" bu anlaşmayı gerektiriyordu. Anlaşmanın birkaç ay içerisinde şekillend irileceğini umuyoruz" dedi.

15- Kuzey Irak'ta "Provide Comport" operasyonlarında görevli iki ABD helikopterinin, yine aynı operasyon çerçevesinde devriye uçuşu yapan ABD savaş uçakları tarafından düşürüldüğü bildirildi. Olayda aralarında 3 Türk subayının da bulunduğu 26 kişi öldü. ABD Başkanı Bill Clinton, olayı doğrulayarak, olayın ABD'nin kendi hatasından kaynaklandığını söyledi.

16- Kuzey Irak Kürdistan Yurtsever Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani, Almanya'nın başkenti Bonn'da, Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Onur Öymen ile görüştü. Görüşmelerde bölgedeki son durumun ele alındığı bildirildi.

17- Eski Gümülcine Bağımsız Milletvekili Sadık Ahmet aleyhinde "Batı Trakya azınlığının Türk olduğunu söylediği ve azınlığa karşı ayrım yapıldığını belirttiği" gerekçesiyle açılan iki dava düştü.

18- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Bosna özel temsilcisi Vitali Çur-kin'in Bosna-Hersek'te savaşan taraflar arasında ateşkes sağlandığı yönündeki açıklamalarına rağmen; Sırpların, Gorazde, Travnik ve Tuzla'ya yeniden saldırı başlattıkları bildirildi. Bosna'daki BM Koruma Gücü'nün sözcüsü Rob An-nink yaptığı açıklamada, Sırp kuvvetlerinin, başkent Saraybosna'nın 19 km. kuzeybatısındaki Çiftlik mevkiinde 17 UNPROFOR askerini rehin aldıklarını bildirdi.

Bu arada ABD Başkanı Bill Clinton, Amerikan güçlerinin BM'nin ve NATO'nun isteklerine yanıt vermeye ve Bosna-Hersek'te BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ihlal edenlere karşı yeni hava operasyonları düzenlemeye hazır olduklarını bildirdi.

19- İnsan Hakları Savunma Örgütü "Human Rights Watch" tarafından yayımlanan bir raporda, Bosna-Hersek'te ve.Kosova'daki Sırpların sivil halka yaptığı zulümler kınandı ve dünya kamuoyundan, bu uygulamaların sona erdirilmesi konusunda harekete geçmesi istendi. Bölgedeki olaylara maruz kalmış kişilerle yapılan görüşmelerden sonra hazırlanan raporda, keyfi tutuklamalar ve gözaltı, Sırp olmayan halkın yer değiştirmesi ile kötü muamele uygulamalarının bulunduğu belirtildi ve bu durum kınandı.

15 NİSAN 1994

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, bir brifing verildi. Brifingle, hafta başında Kuzey Irak'ta başlatılan sınır ötesi operasyonlar, Çekiç Güç'e ait uçakların iki helikopteri düşürmesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sürdürülen güvenlik faaliyetleri konularında bilgi verildi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, RP .Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Meclis'te yaptığı "Adil düzen iktidara kanlı mı gelecek yoksa tatlı mı?" açıklamasını eleştirdi ve bu sözlerin medya tarafından çarpıtılmasının söz konusu olmadığını belirterek, Erbakan'ın rejime yönelik sözlerini yumuşatmak için yaptığı yeni açıklamayı da gerçekçi bulmadığını söyledi. Karayalçın, "RP'nin iktidara gelişinin kanlı mı tatlı mı olacağına ilişkin açıklama herkes tarafından duyulmuştur. Bunun yanlış anlaşılacak bir yanı yoktur. Medya tarafından çarpıtıldı açıklamaları yeterli görülemez. Biz hep söylüyoruz, laik-müslüman çatışmasını kabul etmeyiz, ama laik - karşı laik çatışması vardır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Lideri Rudolpf Scharping'in, bir Alman gazetesindeki 'Türkiye'de Kürtlere karşı bir soykırım uygulanmakta olduğunu" ima eden demecini, "Ekim'de Almanya'da yapılacak olan seçimler nedeniyle iç politikaya dönük adımlar olarak" değerlendirdiğini bildirdi. Karayalçın, Türkiye'nin ulusal bütünlüğünü yakından ilgilendiren, duyarlı bir konunun seçim malzemesi yapılmamasını ve SPD'nin buna özel bir önem göstermesini dilediklerini söyledi.

4- Hükümet ile Türk-İş, son ekonomik kararlardan sonraki gelişmelerle ilgili bir görüşme yaptı. Ankara'da yapılan görüşmelere hükümet adına devlet bakanları Bekir Sami Daçe, Aykon Doğan ve Maliye Bakanı İsmet Attila katıldı. Devlet Bakanı Daçe, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, hazırlanan ekonomik paketin sürpriz olmadığını vurgulayarak, "1987 yılından bu güne bir birikim, şu anda gündeme getirildi. Ekonomik programın uygulanmasında yanlış yapılmaması ve hataların en az sayıda tutulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Aykon Doğan da 5 Nisan'da açıklanan istikrar paketinin IMF'nin istekleri doğrultusunda hazırlanmadığını söyledi. 6~Doğan, paketin başarısı konusunda her kesimle olduğu gibi uluslararası finans çevreleriyle de uzlaşma aradıklarını ifade etti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, her ülkede sorunların işçi-işve-ren-hükümet üçlüsü tarafından görüşülerek çözümlendiğine dikkat çekerek, "Biz sorunların çözümünde bir tarafız. Hükümet ile Türk-İş'in görüşmesi taviz verilmesi olarak anlaşılmamalıdır" dedi. Türk-İş'in çalışanların yararına'öneriler ortaya koyacağını belirten Meral, görüşmenin zamanlamasını "zararın neresinden dönersek kardır" şeklinde nitelendirdi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin iç ve dış borçlarını zamanında ödediğini belirterek, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) bir kredi çekmenin gerekli olmadığını söyledi. Kumbaracıbaşı, ancak, kredi puanları düşürülen Türkiye'nin uluslararası piyasalardaki güven bunalımını aşmak için IMF ile "Stand-by" (emre hazır kredi) uygulamasına gidebileceğini açıkladı.

6- TBMM Doğu ve Güneydoğu Sorunlarını Araştırma Komisyonu, hazırlamış olduğu raporu kamuoyuna açıkladı.

7- SHP Genel Sekreterliği'ne Kültür Bakanı Fikri Sağlar getirildi. Sağlar'm eski genel sekreter Halil Çulhaoğlu'dan görevi devralma töreninde bir konuşma yapan Genel Başkan ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, halkın ekonomik durumla ilgili kaygılarına dikkat çekerek, "Sorunlar büyük ama biz büyük bir ülkeyiz. Bu sorunların aşılması konusunda yurttaşların özel bir kaygı taşımalarına gerek yok" dedi.

Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar da yaptığı konuşmada, SHP'nin Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları çok iyi gören bir parti olduğunu söyleyerek, "SHP, insan hakları, hak, hukuk, adalet anlayışı ile yönetilecektir" dedi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, önceki gün parti meclisinde yaptığı konuşmasıyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eleştirilerinin olumlu olduğunu söyledi Erbakan, konuşmasının medya tarafından çarpıtılarak aktarıldığını da ileri sürdü.

9- DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal, Anayasa Mahkemesi'ne partisinin yazılı savunmasını sunduklarını bildirdi. Anayasa Mahkemesi DEP'in kapatılması istemiyle görüşülen davada, bu partiden yazılı savunma istemişti.

10- MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin iyi bir demokrasi sınavı vererek 27 Mart yerel seçimlerinden çıktığını, bütün siyasi parti, demokratik kurum ve kuruluşların halkı tedirgin edici beyan ve davranışlardan özenle çekinmesi gerektiğini söyledi. Erbaz, Erbakan'ın Meclis'te yapmış olduğu "RP'nin iktidara tatlı mı gelecek kanlı mı?" açıklamasının talihsiz bir beyan olduğunu kaydetti.

11- İstanbul'daki üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri, İstanbul Üniversitesi'nde düzenledikleri bir gösteri ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın grup toplantısında yapmış olduğu "Adil düzene tatlı mı .geçilecek yoksa kanlı mı?" şeklindeki konuşmasını protesto etti.

12- Basın Konseyi, Ankara ve İstanbul'daki işçi ve öğrenci eylemlerinde, olayları görüntülemek isteyen gazetecilerin polis tarafından engellenmesini kınadı. İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'a gönderilen yazılı açıklamada, "Gazeteciler her koşulda görevlerini sonuna kadar yerine getireceklerdir" görüşü savunuldu.

13- Diyarbakır, Mardin ve Siirt'te güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 15'i ölü olarak ele geçirildi.

14- İstanbul Fener Rum Patrikhanesi tarafından yapılan açıklamada, bazı gazete ve dergilerde Patrik ile ilgili olarak yapılan yayımların doğru olmadığı vurgulanarak, Patrik 1. Bartholomeos'un, Avrupa Parlamentosu'nün davetlisi olarak Strasbourg'a yapacağı ziyareti, hayali bir devlet başkanı sıfatıyla değil, dini bir lider olarak gerçekleştireceği bildirildi.

15- Başbakan Tansu Çiller ABD ziyareti nedeniyle bulunduğu New York'ta bir basın toplantısı düzenledi. Çiller, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın "düzen değişikliği"den söz ettiği son açıklamasını "çok ciddi" olarak niteledi ve "Bir ülkede terör yoluyla bir yere varmak mümkün olsaydı bunu PKK yapardı. Kimsenin hukuk dışına çıkmasına izin vermeyiz" dedi.

Başbakan Tansu Çiller New York Times gazetesinde yayımlanan demecinde de, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini engelleyen Avrupa'nın hata yaptığını belirterek, 'Türkiye'de laiklik için, başarılı olmak zorundayım" dedi. Türkiye'nin laik ve demokratik sisteme sahip tek Müslüman ülke olduğunu belirten Çiller, "Bu nedenle, İran modeline alternatiftir. Batı, hangisini seçtiğini sözleriyle değil eylemleriyle göstermelidir" dedi.

16- ABD Savunma Bakanı Wİlliam Perry, ABD savaş uçaklarının dün Kuzey Irak'ta, yanlışlıkla düşürdükleri helikopterler konusunda bir açıklama yaparak, olayın hem insan hatası hem de teknik bir arızadan kaynaklandığını söyledi. Japonya ve Güney Kore'ye yapacağı ziyareti olay nedeniyle erteleyen .P£>.r.ry, yanbşbğm .ro&)'d3.r^3 g&)me&vtâ& t&k bir aksaklığın n&öen oMuğuna inanmadığını belirtti. Perry, "Kuzey Irak'taki operasyonlarımızı sürdürüyoruz.

Ancak yeni bazı düzenlemeler yaptık. Bunların arasında belli bir aşamaya kadar tetik çekilmemesi de bulunuyor" dedi.

17- Bağımsız Devletler Topluluğu liderler zirvesi Rusya'nın başkenti Moskova'da yapıldı. Zirvenin açılışında bir konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, BDT'nin güvenliğine tehdidin Kafkasya bölgesinde kendisini şiddetle dışarıya vurduğunun görülmesinden sonra, Gürcistan ve Ermenistan ile, bu ülkelerin dış sınırlarının korunmasına Rusya'nın katılımı konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Moldova'nın tam üyelik başvurusunun kabul edilmesinden sonra birliğe üye ülkelerin sayısı 13'e yükseldi.

18- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov, İtar-Tass haber ajansına dün verdiği demeçte, Rusya'nın "Barış İçin Ortaklık" anlaşmasına karşı olduğunu, bu nedenle anlaşmayı imzalamayacaklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mike McCurry de, bu açıklamadan ülkesinin kaygı duyduğunu bildirdi.

19- Bosna-Hersek'in doğusundaki Müslüman kenti Gorazde'deki Müslümanların, kenti hızla terk etmeye başladıkları bildirilirken BM Koruma Gücü (UNPROFOR), Gorazde'nin her an düşebileceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanı William Perry ise kentin düşmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

20- IMF Başkanı Michel Camdesus Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin siyasi geleceğinden bir kaygı duymadıklarını, "umutlu" olduklarını söyledi. Camdesus, IMF'nin Stand-By'ına "evet" demesinden sonra dış finans çevrelerinin, Türkiye'nin ihtiyacı olan dış krediyi vermeye başlayacaklarını belirtti.

16 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, ülke gündeminde bulunan sorunlara ilişkin görüşlerini aktardı. Ekonomik gelişmelere değinirken, "yapısal bir sıkıntı" olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, cari işlemler dengesi açısından kaynaklanan borç yükü ve faizlerin kamu maliyesini olumsuz etkilediğini, ancak bunun yadırganacak bir durum olmadığını belirterek, "Devlet bunların tedbirlerini bulur. Nitekim, o istikamette adımlar atılmaya başlanmıştır" dedi. Türkiye'nin kredi notunun "aldığı borçları ödeyemez duruma düşer" korkusuyla düşürüldüğünü söyleyen Demirel, "Bu olay tamamiyle güvensizliktir. Türkiye güven ortamını yeniden kurmak zorundadır. Korkmayın desek de bu, Türkiye ile para bağlantısı olanları yeterli derecede rahat ettirmiyor. İşte IMF olayı da budur., IMF, Türkiye'de korkulacak bir şey yoktur derse, yeniden güven sağlanacaktır. Bu yeniden IMF'ye muhtaç olma olayı değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, inanç özgürlüğünden yararlanılarak; rejimin, laik, demokratik niteliğinin veya kamu düzeninin tehlikeye düşürülmesi durumunda, devlet organlarının harekete geçeceğini söyledi. Demirel, laikliğe karşı girişimlere yöneltilen tepkilerde, "Laiklik, dinsizliktir" savına haklılık kazandıracak reaksiyonlardan da kaçınılması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra kendi liderliğindeki 49. hükümet ile Çiller Hükümeti'nin birbirine karıştırılmamasını isterken, "Geçen sene bu zamanlar ülkenin bu tür sıkıntıları yoktu" diyerek, 27 Mart yerel seçimlerinden sonra oluşan 'Türkiye, Cezayir olacak mı?" kaygısının, dışarıda Türkiye ile menfaat ilişkisi bulunan çevreleri kuşku içinde bıraktığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Bos-na-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i arayarak, Sırpların, Goradze'ye saldırılarının önlenmesi için yardım istediği, Cumhurbaşkanı Demirel'in de bu kapsamda ABD Başkanı, Suudi Arabistan Kralı, Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı, Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı ve İngiltere Başbaka-nı'na birer mesaj gönderdiği bildirildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Antalya'da yaptığı konuşmada, 5 Nisan kararlarıyla memur maaşlarının ve ücretlerinin dondurulmadığını belirterek, 1994 yılı bütçesinde öngörüldüğü gibi maaşların yüzde 54 oranında arttırılacağını söyledi. Bu kararların hükümet tarafından

hazırlandığını, ancak zaman zaman öteki ülkelerdeki modellere benzetildiğini belirten Karayalçın, "Kuşkusuz dünya deneyiminden yararlanılmıştır. Ama bu bizim hazırlamış olduğumuz bir programdır. Hazırlık aşamasında IMF ile görüşmememiz, üyesi olduğmuz bir finansman kaynağı olan IMF'den yararlanmamamız anlamına gelmiyor" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi tarafından, DSP'ye, kuruluşundan veya son kongre tarihinden bu yana üç yıl geçmiş olmasına karşın 502 örgütünde kongre düzenlemediği, 240 yerde de örgütün görevden el çektirildiği ve bu örgütler için seçim yapılmadığı gerekçesiyle 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle uyarıda bulunuldu. Ayrıca, söz konusu uyarının anılan yasanın 104'ncü maddesine dayanılarak yapıldığı ve kararın 6 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı da kaydedildi.

5-15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Ankara'da bir açıklama yapan Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Türk turizminin 1994 yılı için hedeflediği 4.5 milyar dolar döviz girdisi ve 7.5 milyonluk turist sayısına ulaşacağını söyledi. "1994 yılında turizm bitti" görüşünün asılsız olduğunu söyleyen Turizm Bakanı Türkiye'ye gelen turist sayısında yılın ilk üç ayında geçen yıla oranla yüzde 16.23'lük bir artış olduğunu, bunun da Türkiye'nin turizm pazarının genişlediği anlamına geldiğini bildirdi.

6- DEP Parti Meclisi, Anayasa Mahkemesi'nde DEP ile ilgili görülen kapatma davası konusundaki gelişmeleri tartışmak üzere Ankara'da toplandı. Görüşmeler sonrasında bir açıklama yapan DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal, demokratik alanı boş bırakmama yönünde ilke birliğine varıldığını, partinin kapatılma durumunda ise yeni bir partinin kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

7- Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı İzzet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, sol partilerin tavanında bir birleşme olmayacaksa, tavandakilerin aşılarak, işçi partisi ve diğer emek cephesini oluşturan kesimlerin, laik cumhuriyeti yaşatabilecek, demokrasiyi geliştirebilecek yeni bir sosyal oluşuma doğru yol alma zorunluluğunun olduğunu söyledi.

8- Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin Ankara'da yaptığı açıklamada, sosyal demokrat partiler arasında sürdürülen görüşmelerden bir birliğin çıkmasının çok zor olduğu kanısını taşıdığını belirterek, kısa vadede de olsa sol güçlerin sıkı bir işbirliği içine girmesini önerdi.

9- 13'ncü Uluslararası İstanbul Festivali sona erdi. Uluslararası festivalin

Altın Lale Ödülü, yönetmenliğini Erden Kıral'ın yaptığı "Mavi Sürgün" adlı filme verildi.

10- New York'a yapmış olduğu ziyaretin üçüncü gününde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Tansu Çiller, RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan'ın Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmaya yanıt olarak, Terör yaratarak bir yere varmak mümkün olsaydı PKK vanrdı. Kan dökerek bir yere varılamaz. Bu devletin kurumlan vardır. Rejim, laik ve demokratik olarak devam edecektir" dedi.

Basın toplantısında ABD Başkanı Bill Clinton'un ekonomik programa destek verdiğini açıklayan Başbakan Çiller, aynı şekilde Dünya Bankası, IMF ve ABD Hazine Bakanlığı'nın da finans çevreleri nezdinde gerekli desteği sağlayacaklarını bildirdi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides Londra'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan arasında geçen yıl Kasım ayında varılan askeri anlaşma çerçevesinde, adanın güney kesiminde, Yunanistan ile ortak deniz ve hava üssü kuralacağını bildirdi.

12- Saraybosna Radyosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Sırpların, Goraz-de'ye girerek ateş açtığı bildirildi.

Bu arada Sırpların bir İngiliz uçağını düşürmesinden sonra BBC Radyosu, NATO uçaklarının harekat başlattığını duyurmasına karşın, BM tarafından bu iddia yalanlandı.

17 NİSAN 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "IMF'ye başvurusu" ile "stand-by" anlaşması yapmasını değerlendirdi. Karayalçın, 'Türk ekonomisinin dolar bağımlılığı bizi IMF'ye başvurmaya mecbur etti. Bazılarının "dolarizasyon" dedikleri bu bağımlılık olmasaydı, Türkiye istikrar paketini kendi kaynaklarıyla uygulayabilirdi" dedi.

2- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, RP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın TRT'nin kaynak kullanımı ve reklam gelirleri ile ilgili olarak TBMM Başkanlı-ğı'na verdiği soru önergesini yanıtlarken, TRT'nin reklam gelirlerinde, 1993 yılında bir önceki yıla göre 300 milyar liralık düşüş olduğunu açıkladı.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı şehirlerde, demokratik kitle örgütlerinin ve sendikaların izinsiz gösterilerinin geniş halk kitlelerini rahatsız ettiğini ve kamu düzenini bozduğunu belirterek, bu tür gösterilerin engelleneceğini bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul'da yaptığı açıklamada, cuma günü TBMM'ye sunulan "Kamu Görevlileri Sendikaları Toplu Sözleşme ve Grev Kanunu Tasarısını" değerlendirdi. Moğultay tasarının; yeni bir dönem başlatarak örgütlü toplumun oluşmasına katkıda bulunacağını, işveren-devlet-memur arasındaki sağlıklı iletişim kanallarını açacağını ve devletle memur arasındaki yabancılaşmayı ortadan kaldıracağını söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Sağlar, RP'nin "kanla iktidara gelmekten" söz ettiği bu dönemde İstanbul'da silah satışlarının anormal şekilde arttığını söyledi. RP'lilerin gerçek yüzlerini göstermeye başladıklarını ve "kanla geliriz" lafıyla rejimi değiştirmeye kalkışabileceklerini gösterdiklerini belirten Sağlar, aydın ve emekçi kesimleri SHP'de birleşmeye çağırdı.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Irak petrol boru hattındaki 12 milyon varil petrolün çekilerek Türkiye'deki rafinerilerde korunması ve boru hattının kurtarılması için Irak ile Türkiye'nin anlaştığını açıkladı.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ABD gezisinin çok başarılı geçtiğini ve IMF ile yapılacak "stand-by" anlaşmasının Türk ekonomisinin geleceğine duyulan güveni gösterdiğini söyledi. RP'nin bugüne gelmesine 12 Mart ihtilalcilerinin neden olduğunu iddia eden Kıratlıoğlu, RP yöneticilerinin dini, siyasi çıkarları için kullandıklarını söyledi. Kıratlıoğlu, "Erbakan, RP'nin legal yolla iktidara gelmesini engelleyenlere savaş ilan ediyor. Gruptaki konuşmasını ne biz ne de basın icat etti. Ama Hoca sıkışınca kolay vazgeçiyor" şeklinde konuştu.

8- Türkiye çapında 1 milyon 192 bin kişinin katıldığı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın ilk basamağı yapıldı.

9- GAP Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Ahmet Özer Ankara'da yaptığı açıklamada, güvenlik harcamalarının istikrar paketi dışında tutulmasını eleştirerek, güvenlik harcamalarının GAP'a aktarılması gerektiğini, aksi halde GAP'ın gecikmesinin bölgedeki istikrarsızlığı hızlandıracağını söyledi.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi Ankara'da yaptığı açıklamada, Özel Radyo ve Televizyon Yasası'nın korsan yayıncılığa son vermesi açısından sevindirici olduğunu, ancak yasada yayıncılığın demokratik esaslara uygun biçimde yapılmasını sağlayacak düzenlemeler getirdiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti ve Cumhurbaşkanı Demirel'in yasayı veto etmesini istedi.

11- Türkiye'nin aCumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında düzenlenen devlet töreniyle anıldı. Yıldönümü nedeniyle ANAP Genel Merkezi'nde de anma töreni ve panel düzenlendi.

12- Köy enstitülerinin 54.kuruluş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara katılan kuruluşların yöneticileri, köy enstitülerinin gerçek birer eğitim ve öğretim kurumu olduğunu vurguladılar.

13- PKK'yı etkisiz hale getirmek amacıyla Irak'a 5 gün önce başlatılan sınır ötesi harekatın dünkü bölümünde yapılan arazi taramasında 11 teröristin daha cesedi bulundu. Bulunan ceset sayısı 57'ye yükseldi.

14- Nevşehir'in Çat beldesi Belediye Başkanı ANAP'lı Mustafa Güler, geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

15- Türk-Yunan sınırının İpsala bölgesinden Yunanistan'a geçmek isteyen yabancı uyruklu 18 kişi yakalandı.

16- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, özel bir Yunan TV istasyonuna verdiği demeçte, 'Türkiye Balkanlar'da istikrarsızlığa yol açabilecek her gerginliği destekliyor. Türkler Yunanistan çevresinde bir düşman kıskacı yaratmak istiyor" dedi.

17- Sırp güçlerinin Bosna-Hersek'in Gorazde kentini ele geçirdikleri bildirildi. Bosna'daki BM komutanlarının Sırplara karşı hava harekatı istedikleri, ancak NATO'nün elverişsiz hava koşulları nedeniyle operasyon başlatamadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin konuyla ilgili açıklamasında, NATO'nün, Bosna'da saygınlığı açısından daha kararlı ve inandırıcı olması ve karşı tarafın anlayacağı şekilde karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Sırpların, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Gorazde'ye girmesi nedeniyle BM Koruma Gücü (UNPROFOR), buradaki görev ve yetkilerini "acil olarak" gözden geçirme kararı aldı.

18 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan başkanlığındaki RP heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, kendisine Güneydoğu'daki bazı ilçe belediyelerinin sıkıntıları, Türkiye'nin ekonomik durumu ve yerel seçimler hakkında görüşlerini açıklayan Erbakan'a "Sorunlarınızı hükümete götürün" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik başkanlığındaki heyeti kabulde yaptığı konuşmada, devletin vatandaşın hakkını yemeyeceğini söyleyerek Karabük Demir Çelik Fabrikası'nın ayakta durmasını herkesten çok istediğini kaydetti. Necati Çelik ise yaptığı konuşmada, 5 Nisan kararlarının "işçiyi ve memuru yok etmek için konulduğunu" savundu.

Necati Çelik başkanlığındaki heyet daha sonra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret etti. Cindoruk görüşmede, Karabük Demir Çelik işletmelerinin özelleştirilmesini eleştirdi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da gazetecilerin Bosna-Hersek'in Gorazde şehrindeki son gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtlarken Go-razde'nin düşmesini, dünyanın başka yerlerinde de yeni çatışmalar çıkmasına cesaret vereceğini söyledi.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Batı Avrupa Birliği Asamblesi Savunma Komisyonu Başkanı Jacques Baumel ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda Batı Avrupa ve dünya barışı için çok ağır zararlara uğradığını, ancak yaptıklarından pişman değil, şikayetçi olduğunu söyledi.

5- ABD'deki temaslarını tamamlayan Başbakan Tansu Çiller ve beraberindeki heyet Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda ABD gezisi ile ilgili olarak açıklama yapan Çiller, görüşmelerde Türkiye'nin meseleleri, Bosna-Her-sek ve Azerbaycan'ın durumu, Bosna ile Azerbaycan'da yapılması gerekenler ve NATO'nun rolünün ele alındığını söyledi.

Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşerek ABD'deki temasları hakkında bilgi verdi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Go-razde'de bir katliamdan endişelendiğini belirterek hükümeti daha aktif olmaya çağırdı ve hükümetin NATO ve BM nezdinde yapacağı her türlü girişime destek vereceğini bildirdi.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, geçen hafta içinde Kuzey Irak'ta ABD F-15'leri tarafından düşürülen Çekiç Güç'e ait Blackhawk helikopterleri ile ilgili Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, helikopterlere uçaklardan gönderilen sinyallere yanıt vermemeleri nedeniyle ateş açıldığını ve olayın kaza olduğunu söyledi.

8- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili DYP Milletvekili Hacı Filiz Ankara'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'da yapılan incelemelerin sonuçlarına göre, Lozan Antlaşması'nın şartlarını ihlal eden Yunanistan'ın Türk azınlığa karşı insan haklarını ihlal ettiğinin belirlendiğini söyledi.

9- Yüksek Planlama Kurulu'nün "6 yıldır zorunlu tasarruf ödeyenlerin esas kesintilerini almalarını sağlayan" tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Yeni Parti (YP) Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, 27 Mart yerel seçimlerinde ANAP'm gerilemesinden sonra partisine katılımın arttığını, Turgut Özal'ın fikirlerini yalnız YP'nin yürütebileceğini söyledi.

11- TÜSİAD tarafından İstanbul'da yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin geleceği açısjndan yapılan "düzenlemelerde dikkate alınmasını önemli gördükleri hususlar" belirtildi.

12- Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'dan verilen bilgiye göre Kuzey Irak'ta güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütünün etkisiz hale getirilmesi amacıyla sürdürülen operasyonlarda çok sayıda teröristin öldürüldüğü bildirildi.

13- BM Bosna özel temsilcisi Yasuşi Akaşi Saraybosna'da yaptığı açıklamada, "Gorazde ciddi tehdit altındadır" dedi. Bosna'daki BM yetkilileri ise Sırpların .istedikleri an Gorazde'ye girebileceklerini bildirdi.

14- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan Moskova'da yaptığı açıklamada, "Karabağ yurttaşları bir soykırım veya yerlerinden edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalırlarsa, Ermenistan bu çatışmanın içine girecektir" dedi.

19 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, geçen hafta TBMM"de kabul edilen "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun" u onayladığı bildirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM Grup toplantısında, radyo ve televizyon yasasına ilişkin görüşlerini açıklarken, "Yasanın amacının, özel radyo ve televizyonlara kısıtlama ya da sansür getirmek olmadığını" söyledi.

Başbakan Çiller terörle ilgili konuşmasında da bölücü örgütün terör eylemlerine karışan gençlere "teslim olmaları" çağrısında bulundu.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı ile Romanya Milli Savunma Bakanlığı arasında karşılıklı eğitim ve işbirliğini öngören anlaşma imzalandığı bildirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz 27 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek için milletvekilleri, MKYK üyeleri ve il başkanları ile düzenlenen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "aktif ve sorumlu muhalefet" yapacaklarını söyleyerek ANAP için "yeni bir dönem" başladığını belirtti.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın dün Grup Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 10 milletvekilinin "Koalisyondan ayrılma çağrısını içeren bildirisiyle" ilgili rahatsızlıklarını açıkladı.

6-SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, 5 Nisan kararları ve SHP içindeki huzursuzluğa ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan'ın "adil düzen kanlı mı gelecek, tatlı mı?" yolundaki sözleri ile ilgili olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonunda açıklamaları, Türk Ceza Yasa'sının 312. maddesinde düzenlenen "Halkı; sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçu kapsamında değerlendirdi. "Görevsizlik" kararı verilen hazırlık soruşturması ile ilgili dosya Ankara DGM Başsavcılığı'na gönderildi.

8- Sinema ve tiyatro sanatçısı Turgut Boralı İstanbul'da vefat etti.

9- Sırbistan'ın oluşturduğu eski Yugoslavya Cumhuriyeti'nin Ankara'daki büyükelçiliğinde görevli Sırp diplomat Zivorad Simiç'in aracına konulan bombanın patlaması sonucu üç araç yanarken, ölen ya da yaralanan olmadı.

10- ABD Başkanı Bill Clinton ABD Kongresi'ne gönderdiği son Kıbrıs ra-

porunda, Kıbrıs sorunu konusunda BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin önerdiği "Güven Artırıcı Önlemler Paketi"ni adil ve dengeli bulduğunu yineleyerek tarafların bir anlaşmaya varması gerektiğini söyledi ve "Bu fırsat kaçırılmamalıdır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş konuyla ilgili olarak Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'un Kongre'ye sunduğu raporu değerlendirdi ve bu raporun Genel Sekreter'in raporundaki eksikliklerle eşit olduğunu belirtti.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin Moskova'da yayınladığı yazılı açıklamasında, Sırpların, Gorazde'yi terketmelerini istedi ve Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve BM'nin katılımıyla Bosna konusunda bir doruk yapılmasını önerdi.

ABD Başkanı Bill Clinton da Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yeltsin'in önerisi ciddi olarak düşünülmeye değer" dedi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırplara karşı hava harekatı düzenlenebilmesi için NATO'dan yeni bir karar almasını istediğini söyledi.

12- Lübnan'ın basın ile ilgili Devlet Bakanı Michel Samaha yaptığı açıklamada, Beyrut'un, Irak'ın Lübnan'dan iltica talebinde bulunan bir Irak'lıyı öldüren iki diplomatının dokunulmazlığını kaldırmaması üzerine Bağdat'la diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldığını söyledi.

20 NİSAN 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın düzenlediği "Kutlu Doğum Haftası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Hz Muhammed'in tarih boyunca ün yapmış büyük kişiliklerden daha üstün olduğunu, peygamberlerle hiçbir kişiliğin boy ölçüşemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin, gelişmiş ülkelerde kullanılan üretim metodlarına, yüksek teknolojilere ve "sağlam bir ekonomiye" sahip olduğunu savunan Çiller "Ancak, ileriye yönelik atılımlarımızı manevi hamlelerle mutlaka desteklemeliyiz" dedi.

Toplantıda, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'da birer konuşma yaptılar.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın DİSK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Kemal Nebioğlu ve Yürütme Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmede, "5 Nisan istikrar paketi ve IMF ile yapılan görüşmeler" hakkında bilgi verdi. Karayalçın, bu güne kadar alınan istikrar önlemleri ve bu önlemlerin IMF ile bağlantısının geçmişte "Çalışanların omuzuna yeni yükler gelmesi ve giderek demokratik özgürlüklerin kısıtlanması" anlamı taşıdığını anımsatarak "Bu kez yeni istikrar önlemleri ve IMF'yle görüşmeler, çalışanların sırtına yük getirmeyecek. Bu istikrar önlemleriyle tüm kesimler olumsuz etkilenecek" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün açılışında yaptığı konuşmada, "İnançların insan vicdanında ayrı bir yeri olduğunu, hukuk kurallarının yöneteceği alanı, din kurallarının yönetemeyeceğini söyleyerek, "Bu ayrımı bağımsızlığı, özgürlüğü, uygarlığı benimsemiş, kendisinden çok ulusunu seven onurlu insanların" bulacağını belirtti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında partisiyle ilgili basında çıkan "bütünleşme" haberlerine ilişkin görüşlerini açıkladı. Ecevit, bazı çevrelerin solda birleşme konusunda kendisini baskı altına almak istediğini savunarak, bu tür davranışların kendisinin solda birliğe katkısını güçleştirdiğini söyledi. DSP'nin Türkiye'nin en sağlıklı, en tutarlı partisi olduğunu savunan Ecevit, 'Türk siyasal yaşamını DSP gibi bir partinin güvencesinden yoksun bırakmayı göze alamam, bunun sorumluluğunu üstlene-mem" dedi.

5- Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nce Ayasofya'nın ibadete açılması isteminin gündeme gelmesi üzerine yapılan yazılı açıklamada, buranın müze olarak kalması gerektiği belirtildi. Açıklamada, Ayasofya'nın ibadete açılması girişimleri "talihsizlik" ve "aymazlık" olarak değerlendirilerek "Ayasofya insanlık adına İstanbul'u süsleyen en görkemli ve kutsal emanetlerden biridir. Böylesi bir evrensel zenginliğin dinsel politikaya alet edilmesi, hem ülkemizin hem de doğrudan İslam uygarlığının saygınlığını zedeleyecek, hiç bir açıdan kabul edilemeyecek bir davranıştır" denildi.

6- İstanbul Mimarlar Odası tarafından Büyükkent Şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Oktay Ekinci, İstanbul 1 nolu İdare Mah-kemesi'nin eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından onaylanan Boğa-ziçi'ndeki 1/5000 ölçekli Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Nazım İmar Planı revizyonu hakkında odanın açtığı iptal davası nedeniyle "yürütmeyi durdurma karan" verildiğini söyledi.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ve konsey üyeleri, Çankaya Köş-kü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti. Ekşi ziyaretinde çıkarılan radyo-televizyon yasasıyla ilgili konuşmasında, yasada eleştirilecek pek çok nokta bulunduğuna dikkat çekerek "yasanın, yasasızlıktan her zaman iyi olduğunu" kaydetti. Ekşi, yasasız geçen beş yıldan, basın sektörü ve Türkiye'nin büyük dersler aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'de özel radyo-televizyon yasasının Resmi Gazete'de yayınlanmasına Türkiye'de yeni bir dönemin açıldığını, Bu yasanın başı bozukluğa son vereceğini savunarak, "Kanunu tasdik etmesem, bu daha çok sıkıntı getirirdi" dedi.

Basın Konseyi üyeleri, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP lideri Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayal-çın'la da birer görüşme yaptılar.

8- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) "Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre Komitesi Toplantısı" Trabzon'da yapıldı.

Toplantının en önemli gündem maddesini KEİ ülkeleri arasında gümrük düzenlemelerinin geliştirilmesi oluşturdu.

9- PTT'nin Televizyon verici ve aktarıcı ihalesinde görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan, aralarında PTT'nin eski Genel Müdürü Emin Başer'le Yardımcısı Osman Gözüm'ün de bulunduğu üst düzey 6 yöneticisi beraat etti.

Ankara 21.Asliye Ceza Mahkemesindeki davada Mahkeme Başkanı Halis Başal, sanıkların yaptığı tüm işlemlerde görevi kötüye kullanma suçunun işlenmediğini belimi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, "Bosna'da askeri güç kullanımını içeren tüm önlemler ve özellikle havadan bombardımanın, önce Güvenlik Konseyi'nde ele alınması gerektiğini" söyledi.

11- Resmi ziyaret amacıyla Moskova'da bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi ve Eriha'da Filistin özerk yönetimi kurulmasına yardımcı olmasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Kozirev ise ülkesinin, Ortadoğu'da barışın önündeki engellerin kaldırılması için "etkinliğini" kullanmak istediğini söyledi.

12- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sırp birliklerinin Gorazde'ye gerçekleştirdikleri yoğun saldırıda bir hastanenin isabet aldığını, 18 kişinin öldüğünü ve 26 kişinin de yaralandığını açıkladı.

21 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Turkish Daily News gazetesine laiklikle ilgili görüşlerini açıkladı. Demirel, Anayasa'da 1937 yılına kadar laiklik kavramından Söz edilmediğini vurguladı ve 1930'lu yıllardaki laiklik anlayışının bugünden farklı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, gösteri hakkının "demokrasinin en kutsal haklarından biri" olduğunu belirterek, meydanlardaki ve sokaklardaki gösterilerden kimsenin korkmaması gerektiğini söyledi. Laikliğin, dinsizlik olarak anlaşılmayacağını söyleyen Demirel, bazı cumhuriyetçi aydınları da "Dini ilkeler konusunda bilgili olmadıkları ve laikliği sınırsız özgürlük olarak algıladıkları" yönünde eleştirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk DYP, ANAP, SHP ve RP parti gruplarına gönderdiği yazıyla, yeni kabul edilen Özel Radyo ve Televizyon Yasası kapsamında oluşturulacak "Üst Kurul" için adaylarını bir hafta içinde belirleyerek bildirmelerini istedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, TRT'nin düzenlediği 16. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere çeşitli ülkelerden gelen çocukları parlamentoda kabul etti. Çiller kabulde yaptığı konuşmada, çocuklardan birbirlerini sevmelerini isteyerek "Sizler bizim için anlayışın, hoşgörünün, sevginin simgesisi-niz" dedi.

4- Bakanlar Kurulu, geçen yıl Kasım ayında kapatılarak bütün malları Hazineye geçen Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖZDEP) ile Sosyalist Türkiye Partisi'nin (STP) tasfiye işlemlerinin Maliye Bakanlığı'nca yapılmasını kararlaştırdı.

5- Yüksek Seçim Kurulu, Nevşehir belediye başkanlığı seçimlerini iptal etti.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın başkanlığfnda Antalya'da toplanan 76 İl'in Cumhuriyet Başsavcıları ve 8 DGM Başsavcısı, "Cezaevleri ve Yargı So-runlarf'nı tartıştılar. Bakan Oktay konuşmasında, laiklik karşıtı akım ve eylemlere karşı cumhuriyet başsavcılarına çağrıda bulunarak, Teokrasinin kadısı değil, özünü laikliğin oluşturduğu cumhuriyetin savcıları olarak, sizler demokratik devletimizin güvencesisiniz" dedi. Toplantıda Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan terörle ilgili bir rapor da görüşüldü. Raporda yer alan bilgilere göre, 1991 yılında işbaşına gelen koalisyon hükümeti döneminde, terör suçlusu tutuklu ve hükümlü sayısında yüzde 800 oranında artış olduğu kaydedildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP içindeki bir grup milletvekilinin tepkisine yol açan bakanlığındaki son atamalarla ilgili basına yaptığı açıklamada, atamaların Başbakan Tansu Çiller'in bilgisi dahilinde olduğunu belirterek, tepkiler nedeniyle atamaların geri alınmasının söz konusu olmadığını söyledi. Ayaz, "Kararnameler Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmıştı" dedi.

8- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in ABD gezisi ile ilgili olarak pek çok soru işareti ve şüphe bulunduğunu belirterek, Meclis'te açıklama yapılmasını istedi. Geziyi eleştiren Sungurlu, ABD Başkanı Bill Clinton ile yapılan görüşmelerde Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in de bulunmadığını vurgulayarak, Güneydoğu ve Kıbrıs konusunda taviz verilmesinden endişe ettiklerini söyledi.

9- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Meclis grubundaki konuşması nedeniyle Necmettin Erbakan hakkında soruşturma açılamayacağını, böyle bir uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Tansu Çiller'e bir mektup göndererek, Türk Silahlı Kuvvetlen"nin Kuzey Irak'tan geri çekilmemesini istedi.

11- Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş Sendikası yönetimi, Başbakan Tansu Çiller'e başvurarak, özelleştirme çalışmaları süren Et ve Balık Ürünleri A.Ş. (EBK) ile Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu A.Ş. (SEK) için Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresi tarafından yürütülen ihale çalışmalarının durdurulmasını istedi.

12- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesinde, güvenlik güçlerinin de Türkiye'de son 10 gün içinde yaptıkları operasyonlarda toplam 165 PKK militanının cesedi bulundu. Ayrıca operasyonlarda 6'sı yaralı olmak üzere 27 terörist sağ olarak yakalandı. Aramalar sırasında örgüte ait çok sayıda silah ele geçirildi.

13- Ankara'da yapılan operasyonlarda, 10 Nisan'da düzenlenen Bosna mitinginde halkı kışkırtarak olaylara neden olan, İBDA-C adlı örgüte üye 5'i kadın 24 kişi yakalandı.

14- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, "Foundation du Form" adlı bir İsviçre örgütünün düzenlediği uluslararası konferansa katılmak üzere Romanya'ya gitti. Çetin'in, konferansın "Karadeniz'de Güvenlik ve İşbirliği" konulu oturumuna başkanlık edeceği bildirildi.

15- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna'daki Sırpları uyararak, BM Güvenlik Konseyi tarafından güvenli bölge ilan edilen 6 kent için Saraybosna modelinde olduğu gibi koruma sağlanmasını NATO'ya önerdi.

16- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, savaşa son verip işgal ettikleri toprakları barışa karşılık iade etmeye hazır olduklarını bildirerek, "Yeter ki ABD ve uluslararası topluluk, tarafları eşit davransın" dedi.

17- AFP ajansının Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne dayanarak verdiği habere göre, Gorazde'de dün bir hastaneye yapılan saldırıdan sonra Sırplar kenti yeniden bombalamaya başladı. Saldırılarda toplam 38 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Öte yandan aynı örgüt, BM'nin Bosna'daki özel temsilcisi Yasuşi Akaşi'nin yerine başka görevlinin getirilmesini istedi.

22 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Demirel, Türkiye'nin "hür, laik ve demokrat" olduğunu vurguladığı mesajında, aşılması gereken güçlüklerin varlığından söz etti.

Demirel, yurttaşlardan Türk parasına güvenmelerini ve ellerindeki dövizleri bankalara yatırmalarını istedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen "Basın-93 Fotoğraf Yarışması"nda dereceye giren gazetecilerin Ankara'daki ödül törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Demirel, foto muhabirlerinin zor şartlarda çalışarak kamuoyuna canlı bilgiler aktardıklarını söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Merkez Bankası'nın özerkleşmesini" ve "zor durumdaki bankalara öz kaynaklarının iki katına kadar kredi açarak kurtarılmasını" öngören yasayı onayladı.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TRT-2'de yayınlanan "Kamuoyu" programında parlamentonun çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Cindoruk, partiler arasındaki bütünleşme ve Türkiye'nin geleceği hakkında görüşlerini aktardı.

5- Adalet Bakanlığı'nca Antalya'da düzenlenen "Yargı ve Cezaevi Sorunları" konulu toplantı, ortak bir bildiri yayımlanarak sona erdi. 76 il cumhuriyet başsavcısı, 8 DGM başsavcısı ve terör cezaevi bulunan 8 ilçe cumhuriyet savcısının imzaladığı bildiride, "Laiklik karşıtı eylem ve akımların en duyarlı biçimde değerlendirileceği ve yasal gereklerin yapılacağı" vurgulanarak halkın cumhuriyet savcılarına güvenmeleri gerektiği dile getirildi.

6- SHP Genel Sekreteri ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Olağanüstü Hal" uygulamasının kaldırılacağını söyledi. Sağlar, "Biz teröre rağmen demokratikleştirmeyi hızlandırmaya çalışıyoruz. Terör odakları çeşitli kaynaklardan baskı yaparak parlamentoyu rahatsız etmeye ve pek çok yasanın çıkmasını engellemeye çalışmaktadır" dedi.

7- TBMM'de oluşturulan Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı DYP Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundukluoğlu'nun, "24 Ocak 1993 tarihinden bugüne kadar faili yakalanamayan 795 meçhul cinayet hakkındaki raporla" ilgili açıklamaları, Milliyet gazetesinde yayımlandı.

8- İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen "İstanbul İli Okul Müdürleri" toplantısında bir konuşma yapan Vali Hayri Kozakçıoğlu, Türkiye'nin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, öğretmenlerden, Atatürkçülüğü gençlere iyi anlatmalarını istedi.

9- Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Yankıpınar köyünü basan PKK militanları 7 kişiyi öldürdü.

Bu arada Bitlis ve Diyarbakır'da güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 4 terörist öldürüldü.

11- Van'ın Başkale ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 76.yıldönümü törenleri sırasında aynı aşirete mensup kişiler arasında meydana gelen çatışmada 6 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

12- İngiliz The Independent gazetesi, Türkiye'nin PKK'ya karşı verdiği mücadeleyi askeri alanda kazandığını bildirdi. Fransız AFP ajansı da Kuzey Irak'taki operasyonlar sırasında PKK'nın Türk-lrak sınırında sıkışıp kaldığını duyurdu.

13- NATO'ya üye ülkelerin büyükelçileri Brüksel'de biraraya gelerek çeşitli konuları görüştüler. Yayınlanan ortak bildiride, Gorazde'de saldırılarını sürdüren Sırplara BM'nin isteklerini içeren bir ültimatom da yer aldı.

14- Gorazde'deki saldırılarını sürdüren Sırpların mültecilerin kaldığı bir binayı bombalamaları sonucu 4 kişi öldü. BM yetkilileri Sırp piyadelerinin dün gece güneyden kente girdiklerini bildirdi. Bu arada UNHCR Sözcüsü Kris Ja-nowski, dünkü Sırp saldırısında 97 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de, Gorazde'ye saldırıların başladığı 29 Mart tarihinden bu yana toplam 400 kişinin öldüğünü, 1500 kişinin de yaralandığını bildirdi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher Amerikan Senatosu'nda yaptığı konuşmada, savaşın Balkanlara yayılmasının engellenmesinin gerekli olduğunu belirterek, bunun sağlanması için Sırpların bombalanabileceğini söyledi.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Romanya'nın başkenti Bükreş'te biraraya geldi. Toplantıdan sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyen liderler, görüşmelerin sorunun çözümünde önemli olduğunu ve somut sonucun bu görüşmelerde elde edileceğini söyledi.

23 NİSAN 1994

1- 23 Nİsan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, KKTC'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerinde düzenleneh törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT Uluslararası Çocuk Şenliği" ne katılmak üzere Türkiye'de bulunan 46 ülkeden çocukları Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türklerin çocukları seven bir millet olduğunu anımsatarak, "Dünya çocukları arasında dostluklar kurulursa geleceği teminat altına almış oluruz" dedi.

23 Nisan kutlamaları çerçevesinde Ankara'm Ulus semtinde bulunan eski Meclis binasında da bir tören düzenlendi. Törende konuşan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Büyük Atatürk'ün göremediği hedefler tek tek gerçekleşiyor" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından 19'uncu İktisat Haftası nedeniyle düzenlenen "Dünya ve Türkiye'de Yeni Eğilimler" konulu toplantılar dizisinin "Çevre Sorunları ve Yerel Yönetimler İnisiyatifi" bölümünde yaptığı konuşmada, öncelikle dövizde yaşanan sıkıntılara değinerek, Türkiye batıyor diyenler varsa, öyle bir şey göremeyecekler, çünkü Türkiye'nin battığını görmeye kimsenin ömrü yetmeyecek" dedi.

27 Mart yerel seçimlerinden sonra Türkiye'nin Cezayir olacağı şeklinde bazı iddiaların ortaya atıldığına da değinen Cumhurbaşkanı Demirel, "Ne kadar çabalasak da Türkiye Cezayir'e dönmez. Çünkü laiklik ve demokrasi Türkiye Cumhuriyeti'nde herkesin gönlüne ve zihnine işlenmiştir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, yerel seçimler, şeriatçı akımlar ve yeni ekonomik gelişmelerle ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş bir mesaj yayımlayarak, Adalet Bakanlığı'nca Antalya'da düzenlenen 'Yargı ve Cezaevleri Sorunu" konulu toplantı sonrası yayımlanan "Laiklik Bildirisi"nden dolayı ilgili kişileri kutladı.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Genelkurmay Başkanı Güreş'in kutlama mesajı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) laikliğe karşı duyarlılığının bir göstergesidir. TSK, her zaman laik cumhuriyetin yanında olmuştur. Gerici akımların sızamadığı kuruluşların başında TSK gelmektedir" dedi.

Öte yandan RP Genel Başkan Yardımcısı Musa Demirci Ankara'da yaptığı açıklamada, "Laiklik Bildirisinin Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın düzenlediği bir toplantıda kaleme alınmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Demirci, "Şu anda Türkiye'de Damat Ferit hükümeti düşüncesi ile Mustafa Kemal düşüncesi yarışıyor. Bunu da RP temsil ediyor. Biz 60 milyon insanı savunuyoruz" dedi.

5- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Tuncay Artun'un, Türkiye'nin ekonomik geleceği, krizin atlatılması için neler yapılması gerektiği konusundaki söyleşisi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ın Küpeli Dağı'nda gerçekleştirilen operasyonlarda 28 terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- Türkiye ile ABD arasında güvenlik alanında işbirliğine yönelik temaslarda bulunmak üzere Washington'da bulunan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Amerikan güvenlik örgütleriyle çeşitli alanlarda görüşmelerde bulundular.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, yeni teknik olanaklardan yararlanma ve eğitim gibi alanlarda işbirliğinin artırılması konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, "Son derece yararlı bir gezi oldu. Eğitim programlarında Türkiye'ye özel bir ağırlık vereceklerini söylediler" dedi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Washington'da yaptıkları resmi görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

ABD Başkanı Bill Clinton görüşmelerde Kıbrıs konusunun da ele alındığını belirterek, 'Türk hükümetinden, İstanbul'daki Fener Patrikhanesi"nin çalışma koşulları ve durumu ile ilgilenmesini istedik. Başbakan Papandreu'dan da, Yunan hükümetinin, Türkiye'ye AB yardımları verilmesine karşı tutumunu yumuşatmasını istedim. Bu iki ülke arasındaki anlayışı artırmak ve Kıbrıs'ta ilerleme sağlanması için çalışmalıyız" dedi.

9- Bosnalı Sırplar'in NATO'nun dün gece verdiği ültimatoma ve daha önce kabul ettikleri ateşkese rağmen Goradze'deki saldırılarını devam ettirdikleri bildirildi.

NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner bir Alman televizyonuna verdiği demeçte, Bosnalı Sırpların Goradze'ye yönelik saldırılarını durdurmadığı takdirde, Sırplara karşı hava harekatı düzenleneceği yolundaki NATO tehdidinin, ülkedeki savaşın tırmanmasına neden olacağına inanmadığını söyledi. Wörner, NATO Konseyi kararının, Bosna'da görev yapan BM Barış Gücü'nü tehli-

keye atıp atmayacağı yolundaki bir soruyu, "Sırpların şu ana kadar sergilediği tutumdan sonra ciddi bir risk var. Fakat, çok etkili tedbirler alacağız" şeklinde yanıtladı.

Bu arada Goradze Belediye Başkanı İsmet Briga amatör bir radyo aracılığıyla yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'den, kente saldıran Sırplara karşı derhal hava harekatı düzenlenmesini sağlayarak, gelecek 24 saat içinde 100 kişinin hayatını kurtarmasını istedi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev yaptığı açıklamada, NATO'nün ültümatomunu "çok olumlu bir karar olarak niteledi ve "Sırpların yapması gereken tek şey, ateşkese uymak ve birliklerini Goradze'den uzaklaştırmaktır" dedi.

Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu da Washington'da yaptığı açıklamada, NATO'nün Bosnalı Sırplara yönelik ültimatomunu kabul ettiklerini, ancak çekinceleri bulunduğunu belirtirken, olası bir hava harekatının kara savaşına dönüşmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise, NATO ültimatomunu desteklediklerini bildirdi.

10- ABD'nin 37'nci Başkanı Richard Nixon dün gece New York'ta öldü.

11- Pakistan'ın Pencap bölgesi Lahor kentinde bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 4'ü çocuk 25 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Suriye'nin kuzeyindeki Lazkiye kenti açıklarında bir geminin batması sonucu 45 kişinin öldüğü bildirildi.

24 NİSAN 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, sol partilerin ilk genel seçimler öncesinde birleşmesi gerektiğini belirterek, "1996 seçimlerine bu şekilde giremeyiz. Bu sorunu çözmek zorundayız" dedi. Bülent Ecevit başkanlığında koşulsuz birleşme isteyen CHP'yi "çifte standart" uygulamakla eleştiren Karayalçın, birleşme konusunda şimdiye kadar uygulanan yöntem ve yaklaşımların yanlış olduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Muğla'da yapılan SHP 3. Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, koalisyonun kayıtsız-şartsız olmadığını belirterek, 5 Mayısta demokratikleşme paketinin açıklanacağını ve koalisyonun geleceğinin buna bağlı olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akar-cah'nın yazılı Fak-Fuk-Fon olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nun 1993 yılı yardımlarıyla ilgili TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesini yanıtlarken, geçen yıl 6 trilyon 11 milyar 179 milyon liralık yardım yapıldığını bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta bir süredir yaptığı operasyonlarda 79 teröristin öldürüldüğünü; bu arada teröristlerin kamplarını, içindeki silah, mühimmat, gıda ve tıbbi malzemeleri bırakarak terkettiklerini bildirdi. Menteşe, 1994 yılı içinde yapılan operasyonlarda toplam bin 37 teröristin ölü ele geçirildiğini, örgüt içindeki çözülmelerle birlikte toplan 4 bin 500 kişilik militan grubun etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

5- Maliye Bakanı İsmet Attila, Bakanlar Kurulu üyelerine birer mektup göndererek 5 Nisan istikrar kararları çerçevesinde bakanlardan tasarruf tedbirleri almalarını istedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un "Demokrasinin gereği yerine getirilmezse Meclis'in başına bundan önce gelenler yine gelebilir" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Kıratlıoğlu, "Cindoruk'un sözlerine açıklık getirmek zorunda olduğunu ve şifreli mesajlarla konuşmaya hakkı olmadığını" söyledi. Kıratlıoğlu, Kıbrıs konusundaki bir soru üzerine, "Sayın Başbakan kapalı kapılar ardında kimseye Kıbrıs aleyhinde bir taahhütte bulunmamıştır" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Adana'da yaptığı açıklamada, "demokratik solda birliğin" DSP'de olması gerektiğin söyledi.

8- Merkez Bankası, mevduat türleri ve vade dilimlerini yeniden belirledi. Banka tarafından yayımlanan tebliğle mevduatlar; vadeli, vadesiz ve 7 gün süreli ihbarlı olmak üzere üçe ayrıldı.

Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner konuyla ilgili açıklamasında, sıkıntıdaki bankalara Merkez Bankası'nın çeşitli teminatlar alarak kredi açacağını, repoya konu menkul kıymetlerin Merkez Bankası'nda muhafaza edileceğini ve Liranın cazip hale getirilmesi için 7 günlük faiz uygulamasına geçileceğini bildirdi. Törüner, halkın bankacılık sistemine güveni sürdürmeleri çağrısında bulundu.

9- DPT tarafından hazwlanarak hükümete sunulan raporda, KiT'lerin içinde bulunduğu durum değerlendirildi. Raporda, KiT'lerin tasfiyesine hatalı politikaların yol açtığı belirtilerek, bu hataların faturasını çalışanların ödeyeceği vurgulandı.

10- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye İthalat ve İhracat Bankası'nın (lmpexbank) bankacılık işlemleri yapma ve mevduat izninin, Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldığı, bankanın yönetiminin de geçici olarak Emlakbank'a devredildiği bildirildi.

11- Ankara, Karabük ve Denizli'de yapılan mitinglerle, pahalılık, işsizlik, KiT'lerin kapatılması ve özelleştirilmesi protesto edildi. Karabük'te yapılan ve yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı mitingle de Demir-Çelik Fabrikası'nın kapatılmasına karşı çıkılarak, hükümetin istifası istendi.

12- Türkiye'den New York'a kaçırılan ve yapılan görüşmeler sonucu Türkiye'ye iade edilmesi kararlaştırılan 4 tonluk "girlandlı lahit" İstanbul'a getirildi. Lahit'in Antalya'daki ikizinin yanına konacağı bildirildi.

13- ANAP İstanbul Milletvekili Temel Gündoğdu, Ankara'da öldü.

14- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Azerbaycan'a gitti. Çetin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yaptığı görüşmelerde, Azeri-Ermeni savaşı-nının sona erdirilmesi konusunun ele alındığını söyledi. Haydar Aliyev de sorunun sonuçlandırılması amacıyla Türkiye'den daha fazla destek istedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarda bulunmak için Kıbrıs'ta bulunan Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada son gelişmeleri değerlendirdi. Denktaş, "Şu anda bizim için değişen bir şey yok. Bize verilen sözler vardı, o sözlerin tutulmasında ısrar ediyo-

ruz. Birinci paket denilen paketi biz de Klerides de değişmemesi kaydıyla kabul etmiştik. Ancak o paketin yerine başka paket geldi. Bu paketin kabulünde zorluk çekiyoruz. İki tarafında kabul ettiği birinci paket üzerinde çalışalım" dedi.

16- NATO'nün Sırpların Gorazde'den çekilmesi için verdiği ültimatomun süresinin sona ermesine karşın, Sırpların ağır silahlarını çekme işlemini ta-mamlayamadıkları bildirildi. Öte yandan NATO Genel Sekreteri Manfred Wör-ner'in dün Sırp mevzilerine hava akınları düzenlenmesini istediği, ancak BM Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi'nin bu isteğe izin vermediği bildirildi.

Bu arada Akaşi Zagrep'te yaptığı açıklamada, Sırp kuvvetlerinin Gorazde çevresinden adım adım çekildiğini, ancak çekilirken evleri yaktıklarını, şehre su sağlayan tesisleri yıktıklarını bildirdi.

17- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Newsweek dergisine verdiği demeçte, büyük güçlerin ve BM'nin, eski Yugoslavya'daki savaşan taraflara barış anlaşması imzalatmak amacıyla baskı yapmaları gerektiğini bildirdi.

25 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk-İş, DİSK ve Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC)'nun İstanbul'da düzenlediği "Avrupa Birliği-Türkiye İlişkilerinin Sosyal Boyutu ve Sendikaların Rolü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, bir ülkede sendika ve meslek kuruluşları mevcut değilse, o ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirterek, bu nedenle sendikalara büyük önem verdiklerini söyledi. Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Demirel, "Bu sorun ada'da 300 yıldır birlikte yaşayan iki ayrı halkın kendi aralarındaki beraber yaşayabilme olayıdır. Şimdi bunların aynı bayrak altında ve aynı devlet idaresinde, aynı anayasayla yaşayıp yaşamayacaklarının tayin olayı Türkiye'den, Yunanistan'dan ve Amerika'dan çok onlara aittir. Çünkü zorlama bir takım çözümlerle eğer mesele çözülseydi 20 yıldır çözülürdü" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çanakkale gezisi sırasında gazetecilerin Kıbrıs sorununa ilişkin sorularını yanıtlarken Türkiye bu meselenin çözülmesini herkesten çok ister. Yalnız 'ver kurtul' olmaz, 'teslim ol kurtul'da olmaz" dedi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın Türkiye için stratejik bir önem taşıdığını belirterek, "Kıbrıs için taviz verilirse, PKK Girne'de de kamp kurar" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi'nin 32. kuruluş yıldönümü, TBMM Başkan Vekilleri Kamer Genç ve Vefa Tanır, Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın katıldığı bir törenle kutlandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör .Özden törendeki konuşmasında, devlet olanağıyla devlet karşıtları yetiştirilmesini eleştirerek "Ekonomik güçlükler aşılır, terör bitirilir, ama ilkeler yıkılırsa herkes altında kalır" dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz Kıbrıs konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, KKTC tarafının "evet" demeyeceği hiç bir öneriye Türk hükümetinin onay vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

6- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Ankara'da başlayan Orman Bölge Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Türk ormancılığının yeniden yapılanması konusunda bilgi verdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yürütme Kurulu

(MYK) toplantısından önce yaptığı açıklamada, KKTC üzerinde "barışı engelliyor" şeklinde ağır bir baskı yaratıldığını, Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin Kıbrıs için nihai çözüm olamayacağını söyledi.

8- BBP Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada 'Türk halkı hiçbir zaman Kıbrıs halkının istemeyeceği bir karara rıza gösteremez" dedi.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk'in BM"nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark ile Ankara'da yaptığı görüşmede "Rumlar lehine yapılan değişikliklerin kabul edilmesi için Türkiye'nin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a baskı uygulamasının söz konusu olmadığını gördüler" dedi.

10- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar resmi temaslar nedeniyle bulunduğu ABD gezisi dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD'de bulunduğu süre içinde terör, uyuşturucu maddeler ve organize suçlarla mücadele konusunda çok yararlı görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

11- Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) hazırlayarak hükümete sunduğu raporda, bazı KiT'lerin tasfiyesinin Türkiye'nin yıllık ithalat gereksinimini arttıracağını ortaya koyduğu belirtildi.

12- Ağrı Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Doğubeyazıt kırsal alanında güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 7 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

13- TÜPRAŞ Genel Müdürü M.Kemal Işık görevinden istifa etti.

14- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya ile "Askeri Teknik ve Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması" yapıldığını, bu anlaşma ile "İki ülkenin veya üçüncü ülkelerin ihtiyacı olan, silah dahil çeşitli askeri malzemelerin ileride ortak üretim imkanının doğduğunu" söyledi.

15- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Ha-sanov ile Bakü'de yaptığı basın toplantısında, Rusya'nın Kafkasya'ya asker göndermesini eleştirerek, "Azerbaycan'da, Kafkasya'da bir güç bulundurmak gerekiyorsa, bunu hiçbir ülke tek başına yapmamalıdır" dedi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, 30 yıldır süregelen Kıbrıs sorununun, iki tarafında istekleri yönünde kesin çözüm bulunması gereken bir noktaya geldiğini belirtti. Denktaş, "Halkıma kabul ettiremiyeceğim birşeyi, Türkiye bana zorla 'kabul et'demez" dedi. Ayrıca Tür-

kiye'nin "mümkünse daha esnek olun" demesinin de, baskı olarak değerlendi-rilemiyeceğini söyledi.

17- Bosna'daki BM Barış Gücü Komutanı General Sir Michael Rose, Sırpların ağır silahlarını Gorazde'nin 3 kilometre uzağına çektiklerini açıklarken, Gorazede'de "çatışma hattına" yeni bir BM Barış Gücü yerleştirildiğini bildirdi.

26 NİSAN 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin TBMM grup toplantısında Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ile ilgili yaptığı konuşmada, bazı çevrelerce ABD Başkanı Bill Clinton'la yapılan görüşmede ekonomik destek karşılığı Kıbrıs konusunda taviz verildiği söylentileri çıkarıldığını belirterek, milli çizgi taşıyan, partiler üstü bir niteliğe sahip olması gereken dış politika üzerinde yapılacak istismar ve spekülasyonların ülkeyi zafiyete uğratacağını söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusundaki duyarlılığın KKTC'nin içişlerine müdahale noktasına getirilmemesini istedi ve "Ülke olarak Kıbrıs sorunu konusunda son derece duyarlıyız" dedi.

2- Ekonomik denge için yeni vergiler konulmasını öngören yasa tasarısı, net aktif vergisinde inşaat ve bankacılık sektörü için iyileştirmeler yapılarak, belediyeler için de yaptırımlar konularak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Maliye Bakanı İsmet Attila konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tasarıda yapılan değişikliklerle öngörülen 70 trilyon liralık gelirde düşme olmayacağını bildirdi ve "Bu rakamın üzerinde bir gelir bekliyoruz. Tahmin ettiğimiz rakam, asgari düzeyi yansıtmaktadır" dedi.

3- TBMM Genel Kurulu DYP, ANAP, SHP ve RP gruplarının önerisi üzerine ittifakla kabul edilen KKTC'ye destek bildirisini yayımladı. Bildiride, Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve gerçekçi bir çözüme ancak iki halkın özgür iradesi ile ulaşılabileceği, Türkiye'nin garantörlük hakkından kaynaklanan yükümlülüklerini ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmekte kararlı olduğu belirtildi.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ekonomik istikrar paketi ile ilgili düşüncelerini açıkladı ve bu konuda Başbakan Tansu Çiller'e gönderdiği rapor hakkında bilgi verdi.

5- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretin ekonomik ve sosyal anlamını yitirdiğini belirterek, Asgari Ücret Komisyonu'nün acilen toplantıya çağrılmasını istediklerini söyledi.

6- İstanbul Ticaret Odası Meclisi'nin, dün güncel ekonomik konuları görüşmek üzere yaptığı olağanüstü toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, ekonomik istikrar paketini eleştirerek, "Yüksek faiz, dar gelirli halkımızı ezmektedir" dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli başkanlığında Rad-yo-Televizyon Yasası'nın görüşülmesi için İstanbul'da düzenlenen toplantıda bir araya gelen çeşitli basın meslek örgütlerinin temsilcileri, özel Radyo-Tele-vizyon Yasası'nı "tepki yasası" olarak değerlendirerek buna yol açan maddelerin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini vurguladılar.

8- Avrupa Birliği-Türkiye İlişkilerinin Sosyal Boyutu ve Sendikaların Rolü konulu konferansa katılmak üzere dün İstanbul'a gelen AB Dönem Başkanlığı temsilcisi ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı George Papandreu'nun, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler konusundaki söyleşisi, Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

9- IMF ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantıları için Washington'da bulunan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aykon, IMF'nin, Türk Hükümetinin istikrar paketine "çok olumlu" baktığını söyledi.

10- Tayvan havayolu şirketine ait bir yolcu uçağının, Japonya'nın Nago-ya kentinde düşmesi sonucu Hk belirlemelere göre 245 kişi öldü.

27 NİSAN 1994

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Kocaeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği 10. Kartepe Toplantısı'nda "Anayasa ve Demokrasi" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında laikliğe de değinen Özden, laikliğin din düşmanlığı olmadığını vurguladı ve laiklik karşıtı hareketlerin batı destekli olduğunu kaydetti.

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, siyasi partilerdeki kaydını sildiren avukatların, yargıçlık-savcılık mesleğine kabul edilmesini kararlaştırdı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetede yer alan haberde, ABD'nin, Irak'a uygulanan ambargoyu delme girişimleri gerekçesiyle Türkiye'ye uyarıda bulunduğu haberlerini yalanladı ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir'e bu yönde nota verilmediğini açıkladı. Türkiye'nin müttefiki ABD ile arasında "tehdit ve şantaj" unsurlarının yer bulunmadığını da bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz okul yöneticilerine gönderdiği genelgede, uygunluk kararı verilmeyen hiç bir eğitim aracının okullarda kullanılamayacağını bildirdi.

5- Bankalar ve inşaat sektörüne iyileştirmeler içeren "net aktif vergisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- DYP milletvekilleri tarafından ANAP dönemi bakanları Kaya Erdem, Ekrem Pakdemirli, Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ve Yusuf Bozkurt Özal hakkında hazırlanan, hayali ihracatla ilgili soruşturma önergesi TBMM Başkanlığı'na verildi.

7- Sivas'ta 37 kişinin öldürüldüğü olaylarla ilgili davada, duruşmalara getirilen "gizlilik" kararının kaldırılmaması üzerine, müdahil avukatlar ve müvekkillerinin duruşmalardan çekilmesinin ardından Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi dün yapılan duruşma sonunda aldığı kararla, yargılamaya 30 Mayısa kadar ara verildiğini bildirdi.

8- İstanbul Sanayi Odası'nın Meclis Toplantısı'nda konuşan Genel Başkan Hüsamettin Kavi, sanayinin "kan yerine can kaybeder hale geldiğini" belirterek, ülkeyi depresyona götürmeye kimsenin hakkı bulunmadığını söyledi. Kavi, hükümetin üzerine aldığı görevin ağırlığına ve ülkenin sorumluluğuna uygun kararları doğru ve yansız adımlar atarak uygulamaya koymasını istedi.

9- Halk ozanı Aşık Veysel, doğumunun 100. ölümünün 21. yılında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu'nca düzenlenen "Aşık Veysel'in şahsiyeti, Fikriyatı ve Türk Kültürüne katkıları" konulu konferansla anıldı.

10- Brüksel'deki NATO Askeri Komitesi toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Bosna'daki BM Komutanı General Michael Rose'nin, üye ülkeler genelkurmay başkanlarına dün verdiği brifing sırasında görevinin Sırpları geri atmak, işgal edilen toprakları geri almak olmadığını ve yalnızca "İki tarafın birbirlerine silah atmamalarını ve insani yardımın yerine gitmesini" sağlamaya çalışmak olduğunu söylemesi üzerine yaptığı konuşmada, Bos-na-Hersek'te izlenen politikaları sert bir dille eleştirdi. Politik karar mekanizmalarını etkili çalışmamakla suçlayan Güreş, yürütülen harekatın askeri açıdan da yanlış yapıldığını savundu. Güreş, Bosna'da görev yapan kara kuvvetlerinin de NATO komutasına verilmesini istedi.

11- IMF ve Dünya Bankası'nın Washington'daki ilkbahar toplantılarına katılan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, görüşmelerle ilgili olarak, IMF ve Dünya Bankası'nın istikrar programına yönelik olumlu yaklaşımlarının sürdüğünü kaydetti ve "IMF ile anlaşmanın ardından dış mali çevrelerle ilişkilerimiz çok iyi olacaktır" dedi.

12- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İslam Konferansı Örgütü toplantıları için gittiği New York'ta Kıbrıs'a ilişkin soruları yanıtladı.

Çetin, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak "Demirel- Çiller" ayrılığı bulunmadığını ve bu konuda hiçbir pazarlık yapılmadığını bildirdi. Çetin, "Güven Artırıcı Önlemler" paketi ile ilgili olarak da, anlaşmazlığın BM'nin pakete getirdiği yeni değişiklikler yüzünden ortaya çıktığını belirterek, "Bu konuda Denktaş'ın görüşünü destekliyoruz" dedi.

13- Azarbaycan, Rusya'nın çağrısı üzerine, tüm cephelerde ateşkes kararı aldı. Tek yanlı ateşkes kararına, Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov'la Azarbaycan Parlamento Başkanı Resul Guliyev'in dün Moskova'da yaptığı görüşmede varıldığı bildirildi. Rusya Savunma Bakanı, yeni anlaşmanın çiğnenmesi durumunda, bir daha arabuluculuk görevi üstlenmeyeceği uyarısında bulundu. Guliyev ise, Azarbaycan'ın barışa her zaman hazır olduğunu, ancak Ermeniler saldırdığı sürece karşılık vereceklerini söyledi.

Öte yandan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan Sofya'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Karabağ sorununu kendi sorunu gibi görmesinin yanlış olduğunu öne sürdü. Papazyan, "Azarbaycan bağımsız bir ülkedir. Hiç

kimse başka bir ülkenin iç sorunu hakkında fikir yürütmemeli ve karışmamalıdır" dedi. Papazyan, Karabağ'ın Ermenistan toprağı olduğunu da ileri sürdü.

14- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Bosna özel temsilcisi Yasuşi Aka-şi Zagreb'le yaptığı açıklamada, Sırpların kuşatma altında tuttukları Gorazde kentinin 20 kilometrelik çevresi içinde bulunan silahlarını geri çektiklerini, bu durumda NATO'nün bir hava harekatı düzenlemesine gerek kalmadığını bildirdi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Özbekistan ve Türkmenistan'ı kapsayan 4 günlük Orta Asya gezisine çıktı.

16- Afganistan'da rakip mücahit gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda, son 4 ayda 2 bin 500 kişinin öldüğü, 17 bin kişinin yaralandığı bildirildi.

28 NİSAN 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, haziran ayında enflasyon oranının yüzde 100'ü aşacağını ve hükümetin yaşanan bunalımı çözemeyeceğini savunarak, "Bu hükümet çekilmelidir, istifa etmelidir" dedi. Kamu bankaları tarafından halkın 80 milyon dolarının batan bankalara yatırılmasının siyasi sorumlularının ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, 'Türkiye'de en büyük talan devlet aracılığı ile yapılmaktadır. Bunun en önemli aracı da kamu bankalarıdır" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği'ni (TMMOB) ziyaret ederek yetkililerle bir süre görüştü. Görüşmede son ekonomik kararların ele alındığı belirtildi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin 32. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Anayasa Yargısı" konulu sempozyumda konuşan başkan Yekta Güngör Özden, "Çağımız bilgi çağı, insan hakları çağı olarak anılmakla birlikte, giderek anayasal demokrasi çağı olarak anılacaktır" dedi. Özden, anayasa yargısının giderek etkinleşmesinin, bağımsız yargının temelini oluşturduğu demokrasinin güçlenmesini sağladığına değindi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Bülent Berkarda da, Türkiye'deki demokrasinin ve hukuk devletinin var olmasının anayasaya bağlı olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, ekonomik önlemler kapsamında kamuya yeni personel alımının durdurulmasından sonra, bakanlıkların geçici işçi çalıştırmalarının da sınırlandırıldığını söyledi. Buna göre geçici işçi çalıştıran kamu kurumlarında bu süre 3 aya indirildi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe açıklarının kapatılması için 70 trilyon lira gelir yaratmak amacıyla, ekonomik denge için yeni vergiler konulmasını öngören ve bazı vergi yasalarında değişiklik yapan vergi yasaları kabul edildi.

6- TBMM Genel kurulu'nda, istifa eden DYP İstanbul Milletvekili Bedrettin Dalan'ın istifası kabul edilmedi ve üyelik sıfatı düşürülmedi.

7- TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan RP Ankara Milletvekili Melih Gökçek'in milletvekilliğinden çekilmiş olduğuna karar verdi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu fiilen kabul etti.

8- Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre,

AOG Türkinvest Menkul Kıymetler A.Ş.'nin sermaye piyasasıyla ilgili bütün işlemleri 30 gün süre ile durduruldu.

9- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Timuçin Turan görevinden istifa etti.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl ve Tunceli'de güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 20 terörist öldürüldü. Olaylarda 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Bu arada çeşitli illerde yakalanan örgüt mensubu 18 kişi tutuklandı.

11- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin New York'ta BM Güvenlik Konseyi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Bosnalı Müslümanlara uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını istedi. Çetin, söz konusu ambargoyla ilgili 713 sayılı kararın Bosnalılara uygulanmasının hukuki geçerliliği bulunmadığına işaret etti ve Müslümanlara kendilerini savunma olanağının tanınmasının, saldırganlar açısından caydırıcı rol oynayacağını belirtti.

12- Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik "Güven Arttırıcı önlemler Paketi" konusundaki dolaylı görüşmeler bir anlaşma sağlanamadan sonuçlandı. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel temsilcisi Joe Clark, Klerides ve Denktaş ile görüştükten sonra Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, "Dolaylı görüşmelerde hiçbir ilerleme sağlanamadığını; bu durumda, bu sürecin sürdürülmesinin bir anlamı kalmadığını" söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise yaptığı açıklamada, "Görüşmeler sürecinin bu şekilde sona ermesinin tek nedeninin, başlangıçta her iki tarafın da herhangi bir değişiklik yapılmayacağı kaydıyla kabul ettiği pakete, sonradan Türk tarafınca kabul edilemeyecek eklemelerde bulunulması olduğunu" belirtti.

Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides de BM Genel Sekreteri'nin özel temsilcisiyle yaptığı görüşmede, "30 Nisan'dan sonra GAÖP'ye ilişkin görüşmeleri sürdürmeyeceklerini" bildirirken, Rum yönetimi Sözcüsü Yannakis Kasulides, "Şimdi beklenmesi gereken şey, BM Genel Sekreteri'nin, Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs konusundaki raporunu sunmasıdır" dedi.

13- Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü (UNPROFOR) Komutanı General "Sir Michael Rose Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, Gorajde konusunda Müslümanları eleştirerek BM'nin savaşa müdahalesini sağlamak için Boşnak birliklerin bölgeyi terk ettiklerini söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanı VVarren Christotpher Körfez İşbirliği Konseyi Di-

şişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşmeden sonra, ABD'nin Körfez'deki Arap ülkelerinin savunması konusunda her türlü desteği sağlayacağını söyledi.

15- Almanya'da yaşayan yabancıların Alman vatandaşlığına geçmesinin kolaylaştırılması ve özellikle çifte vatandaşlığa olanak tanınmasını öngören yasa tasarısı Federal Meclis'te reddedildi.

29 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Nurhan Tekinel başkanlığında, GAP kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ilk, orta ve lise öğrencileri arasında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren 76 ilin çocukları ile GAP Bölgesi'ndeki 8 ilin birincilerini Çankaya Köş-kü'nde kabul etti. Demirel, çocuklara, GAP'ı nasıl tasvir ettiğini anlattı ve "GAP'ı, fikir babası olarak size emanet ediyorum. GAP, ülkeyi ileri götürmekte bir büyük adımdır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel dün akşam Çankaya Köşkü'nde Gümülcüne ve İskeçe'den seçilmiş müftülerle yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'na dayanarak Batı Trakya Türk azınlığının haklarını koruma yönünde kararlı olduğunu bildirdi ve azınlık yöneticilerine bu konuda güvence verdi.

3- Hiroşima Barış Taşı Derneği'nden bir heyet Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir barış taşı taktim ederek, dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen "barış taşı" taktim töreninde yaptığı konuşmada, 1945 yılının unutulmaması gereken bir yıl olduğunu hatırlatarak, "Nükleer çağın, ardında hiç yaşanmamış olmasını arzuladığımız üzücü anılar bırakan, kitlesel imha silahlarının keşfini de beraberinde getirmiş olması, insanlık adına bir bedbahtlıktır" dedi.

4- TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, ekonomideki kötüye gidişi demokratikleşmenin yaşama geçirileme-mesine bağlayarak, "Siyasi partiler kapatılınca, bu partilerin birikiminden vazgeçilmiş oluyor. Yeni partiler kemikleşinceye kadar kamu yönetimi de ekonomi de zarar görüyor" dedi.

5- Babakan Tansu Çiller DYP Genel idare Kurulu'nun (GİK) açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik sorunların çözümünün iki üç hafta ya da iki üç ayda mümkün olmadığını ve sonuçların 1995'te ortaya çıkacağını bildirdi. Çiller, "Hiç kimse bugünden yarına mucizevi sonuçlar beklemesin, ama sonuç mutlaka başarılı olacaktır" dedi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da basına yaptığı açıklamada, dün TÜSİAD yöneticileri ve İstanbul'daki banka yöneticileri ile ekonominin bugünkü durumunu görüştüğünü bildirdi. Yılmaz, aylardan beri Tansu Çiller'in yönetimindeki Türkiye'nin ağır bir ekonomik krize sürüklenmekte olduğunü, uygulanan yanlış politikaların ve seçim ekonomisinin ülkeyi çok ağır bir krize doğru götürdüğünü söyledi. Yılmaz, ANAP olarak krizin sorumlusu olan bu hükümetin gitmesi halinde her türlü fedakarlığı göstermeye ve her türlü görevi üstlenmeye hazırız" dedi.

7- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nü ziyaretinde, istikrar paketiyle gelen 330 trilyon liralık yükün büyük ölçüde sermaye kesiminin omuzuna yüklenildi-ğini söyledi. Koalisyon ortaklarının paketin sorumluluğunu birlikte üstlendiklerini belirten Karayalçın, partisinin paketin toplumsal yönü üzerinde özel bir duyarlık gösterdiğini kaydetti.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türkye'nin, BM'nin Irak'a uyguladığı ambargoyu delmeden 3,5 yıldır kapalı bulunan Kerkük-Yumurtalık boru hattındaki petrolü kurtarmakta kararlı olduğunu açıkladı. Sanberk, boru hattındaki çürüme etkisi yaratan petrolün çıkarılmasının BM ambargosunu delip delmeyeceği konusunda ABD ile görüş ayrılığının devam ettiğini, ancak BM sistemi delinmeden yapılacak bu girişimin Türkiye'nin "egemen kararı" olduğunu bildirdi. Türkiye'nin, İngiltere, Fransa, Almanya ve Kuveyt dahil pek çok ülkeye, Irak'a önerilen formül konusunda bilgi verdiğini söyleyen Sanberk, ABD'nin de, petrolü kurtarma operasyonunun ambargoyu delip delmeyeceğini merak ettiğini ve onlara bu konuda bilgi verildiğini söyledi.

9- Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti içinde hükümet arayışlarının dile getirilmesine tepki göstererek, "Kişisel görüşlerin yetkili organlarda görüşülmeden açıklanmasına göz yummayacağız" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bartın'da partililerle yaptığı toplantıda, hükümet uygulamalarını eleştirdi. Deniz Baykal, bankalar skandali ile devletin milyonlarca dolar parasının battığını, bu durumda hükümetin istifa etmesi gerektiğini öne sürdü.

11- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura dün Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ekonomik konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özfatura, 'Türkiye'de KİT sorunu, vergi sorunu vardır ve bunlar mutlaka çözüme kavuşmalıdır. Ayrıca yılda 200 trilyona malolan terör belasından da mutlaka kurtulmamız gereklidir" dedi.

12- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Anayasa Mahkemesi Baş-

kanı Yekta Güngör Özden'in Kocaeli Sanayi ve İşadamları Derneği toplantısındaki "Aşırı olmayan hiçbir şey haram değildir" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, toplumsal huzur ve barışı korumanın yöneten ve yönetilenler olarak herkese düşeıftarihi bir görev olduğunu vurguladı. Yılmaz, özellikle İslamiyet ve peygamber hakkında bilgi ve birikime sahip olmayan kişilerin görev ve yetkileri ne olursa olsun gelişigüzel sözler söylememesi gerektiğine de değinerek, "Milli vicdani, fikriyatı ve hissiyatı rencide etme hakkı kimseye verilmemiştir" dedi.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB), Karadeniz'in ekonomik durumunu değerlendirmek üzere Samsun'da bazı bürokratlarında katılımıyla bir toplantı düzenlendi. TOBB Başkanı Yalım Erez toplantıda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin güç durumda olduğunu ifade ederek, yaşanan sıkıntıların 1988 yılından itibaren ortaya çıkan iç ve dış makro dengesizlikler ile "Kamu kesimi açığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan hızlı enflasyon ve yüksek faiz hadlerinden" kaynaklandığını belirtti. Erez, gelişmelerin üretici ve yatırımcıları olumsuz yönde etkilediğini, bazı sektörlerde ise işyeri kapatmalarının başladığını kaydetti.

14- 1993 Milliyet Ödülleri ile Milliyet'e 30 ile 10 yıl arası hizmet veren çalışanların ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Beyaz Saray'daki temaslarını tamamladıktan sonra geldiği New York'ta dün BM Genel Sekreteri But-ros Gali ile bir görüşme yaptı. Kıbrıs, Makedonya ve Bosna-Hersek konularının ele alındığı bildirilen görüşmeden sonra Papandreu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Umudumuz Türk-Yunan ilişkilerinin iyiye gitmesidir ve bunun için elimizden geleni yapacağız" dedi. Yunanistan Başbakanı, "Kıbrıs Türk tarafı hala BM ile uyum içerisinde değildir. BM, bu konuda birşeyler yapmak zorundadır. Kıbrıs halkı tarafından kabul edilebilir ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için Türk tarafında tavır değişikliği gereklidir" dedi.

16- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin özel temsilcisi Joe Clark Kıbrıs'tan ayrılmadan önce verdiği demeçte, "Güven Arttırıcı Önlemler Paketi"yle ilgili görüşmelerin başarısızlığa uğramasından doğacak sonuçların tüm Kıbrıs halkını etkileyeceğini belirtti. Clark, "Kıbrıs'ta tüm sorunların çözümü için iyi niyet ve siyasal istek bulunmadığını da ileri sürdü.

17- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı İzzet Begoviç Saraybosna'da bulunan Bosna Temas Grubu üyeleriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, bu geçici ateşkes süresi içinde Bosna için kapsamlı bir barış çözümü bulunması gerektiğini söyledi.

Bu arada Saraybosna radyosunun, Sırp topçu birliklerinin ülkenin kuzeydoğusundaki Brcko kentinde konuşlandırıldığı yolundaki haberleri üzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christine Shelly, Brcko bölgesinde bulunan silahların tamamının ya da büyük bir kısmının Gorazde'den getirildiğinin kesin olarak söylenemeyeceğini, ancak ABD'nin durumu yakından izlediğini ve konu ile ilgili olarak BM koruma Gücü ile sürekli temas halinde bulunduklarını belirtti.

18- Rusya'nın girişimiyle Dağlık Karabağ bölgesinde dün sağlandığı açıklanan ateşkese uyulmadığı, birçok cephede can kaybına yol açan çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin'in Karabağ Özel Temsilcisi Vladimir Kazimirov, ateşkese uyulmamasından Ermeni tarafını sorumlu tuttu. Kazimi-rov, Ermeni tarafının ateşkes için öne sürdüğü şartların Rusya'nın çözüm önerisine ters düştüğünü söyledi.

30 NİSAN 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Marmara Grubu'nun düzenlediği "1994 Yılında Türkiye ve Dünya" konulu toplantıya katıldı. Konuşmasında Türkiye'de son günlerde ekonomi sorununun yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, 'Tartışmaları kimse rejime kaydırmasın. Eğer sorunlar siyasi ise mutlaka hür demokrasi ile, Meclis'de çözülecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı vatandaşların iflas eden bankalardaki batan paralarını devletten istediğini belirterek, Türkiye böyle bir olayla karşılaşmamalıydı. Siz insanların banka açmasına izin vereceksiniz, sonra paranı oraya yatırmasaydın, diyeceksiniz. Türkiye bunu aşacaktır. Devlet kimseye borçlu kalmaz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonunda MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, terör olaylarına karşı içte ve dışta yürütülen mücadelenin ele alındığı kaydedilerek, 'Türkiye'nin bölgesel ve uluslarası alanlarda barış, istikrar ve güvenliğe verdiği önem çerçevesinde mevcut sorunların çözümüne yönelik diplomatik çabaların kararlılıkla sürdürülmesi gereğinin vurgulandığı" belirtildi.

3- Başbakan Tansu Çiller televizyondan yayımlanan "Ulusa Sesleniş" programında yaptığı konuşmada, yeni hükümet arayışlarının tartışıldığı bir dönemde, geniş tabanlı koalisyon veya geçici teknokratlar hükümeti formülleriyle gündeme getirilen hükümet modelleri arayışlarına ilişkin, "Hiç kimse demokrasi dışında model aramasın, yapay modellere yönelmesin. Bu arayışlar ülkeyi nereye götürür belli olmaz" dedi.

Ekonomik paketin olumlu sonuçlarının 1995'ten başlayarak alınmaya başlayacağını, 1994'ün tamirat yılı olduğunu belirten Çiller, güvensizlik ortamı yaratarak krizin büyümesinden yararlanmak isteyenlerin bulunduğunu ve bu yüzden toplumun her kesiminden özveri istediğini söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonunda MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, terör olaylarına karşı içte ve dışta yürütülen mücadelenin ele alındığı kaydedilerek, 'Türkiye'nin bölgesel ve uluslarası alanlarda barış, istikrar ve güvenliğe verdiği önem çerçevesinde mevcut sorunların çözümüne yönelik diplomatik çabaların kararlılıkla sürdürülmesi gereğinin vurgulandığı" belirtildi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, genel merkez tarafından düzenlenen "Karadeniz Bölge Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm, DYP ile ortak bir hükümet içinde yer alabilecekleri şeklindeki açıklamasını değerlendirerek, "70 trilyonluk ek vergi, bazı iş çevrelerinin istikrar paketine yaklaşımını değiştiriyor. Sayın Yılmaz da aynı dönemde tavrını belirtiyor" diyerek, istikrar tedbirlerinin bu hükümet tarafından sonuçlandırılması gerektiğini, başka hükümetlerin kurulması halinde bu tedbirlerin başarı şansının kalmayacağını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe "Hac'a gidecek valiler, bakanlıktaki kadrolaşma ve imam-hatip okulları" ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu yıl Suudi Arabistan'ın İçişleri Bakanlığı'ndan 20 valiyi hac içiri davet ettiğini, ancak devletin bu kadar önemli sorunları varken valilerin bir aydan fazla bölgeleri dışında olmalarını doğru bulmadıklarını, bu yüzden izin vermediklerini ve hacca devlet olanaklarıyla gidilemeyeceğini söyledi.

Menteşe , bakanlığındaki partizanlık yapan, taraf tutan kişilerin barınama-yacağını belirterek, "Bir kadrolaşma varsa, bu sorun da halledilecektir" dedi.

7- Kültür Bakanı ve SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, kamuoyunda parlamento dışı hükümet arayışını formüle eden 'Teknokratlar hükümeti" önerisi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Parlamentonun içinde yeni hükümet arayışları iki sene önce de vardı bugün de var. Bundan sonra da olacaktır. Ama parlamentonun dışındaki işadamları ve askeri erkan bir araya gelerek, böyle bir arayışı dillendirmişler gibi gösterilmesi, Türkiye'nin demokratik sistemine yapılan saygısızlıktır" dedi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan il başkanlarıyla il müfettişlerinin katıldığı seçim sonuçlarını değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yeni hükümet senaryolarının Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirmeyeceğini söyledi. Hiçbir hükümet oluşumunda yer almayacaklarını belirten Erbakan, Türkiye'nin kaybedecek vakti kalmadı, yönetimi ya düzeltin, ya da bize verin" dedi.

9- Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu yöneticileri 1 Mayıs ile ilgili olarak yayımladıkları "Demokrasi Platformu" bildirisinde, ülkenin demokratikleşmesi doğrultusunda birlikte mücadele edeceklerini belirterek, işçi hakları konusundaki isteklerini açıkladılar.

10- Güney Württemberg Türk-Alman Dostluk Derneği'nin davetlisi olarak Almanya'da bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, geçici hükümet modeliyle ilgili tartışmalar konusunda, "Nasıl bir hükümet kurulursa kurulsun, adalet-

li bir seçim sistemine geçilmeden, Türkiye siyasal bunalımdan ve tıkanıklıktan kurtulamaz" dedi.

11- BM Barış Gücü Sözcüsü Eric Chaperon Bosnalı Sırpların, ülkenin kuzeydoğusundaki Brcko'ya saldırı düzenleyebileceklerini söyledi. Sözcü Chare-pon, takviye Sırp topçu birliklerinin bölgeye vardığını, Boşnak piyade birliklerinin de kente kaydırılmakta olduğunu bildirdi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher de yaptığı açıklamada, NATO'nun, Sırpların Gorazde'den çektikleri silahları başka bölgelere kaydırmaları olasılığından haberdar olduklarını belirterek, "Gorazde'de yaşananları tekrartatmamaya çalışacağız" dedi.

12- Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Tahmazov yaptığı açıklamada, Ermeni birliklerinin Terler ve Ağdam bölgesinde meydana gelen son çatışmaların ardından 14 köyü ele geçirmeleriyle birlikte 50 bin Azeri'nin daha bölgeden kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.

13- israil Dışişleri Bakanı Şimon Peres Kudüs'te dün yaptığı açıklamada, işgal altındaki topraklarda faaliyet gösteren aşırı dinci Hamas örgütünün Şeyh Ahmet Yasin'in her türlü terörizmi kınaması durumunda şartlı olarak serbest bırakılacağını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106