13.3.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1994

1 MART 1994

1- Başbakan Tansı: Çiller, yüksek yargı organlarının başkanlarını ziyaret etti. Çiller, Anayar mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaretinde, ifade özgürlüğü ile demokrasi arasındaki can alıcı bağın çok iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Özden ise yaptığı konuşmada "Atatürk milliyetçiliğinden yana olan mahkememiz, anayasamızın değiştirilmez kuralları içinde yer alan laikliğin de en önde gelen savunucusudur" dedi.

Başbakan Çiller, daha sonra Yargıtay Başkanı Müfit Utku ile Danıştay Başkanı Metin Güven'i ziyaret etti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Niğde ve Bor'da partisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, "Türkiye artık kongre başbakanlarıyla yönetiliyor. Darbe söylentileri konuşuluyor. Bunlar hesap kitap bilmiyorlar, size gösterecekleri hiç bir başarıları da yok" dedi.

Yılmaz, terör olaylarında yaşamını yitirenlerin sayısının arttığını belirterek "Bu hükümet terörü geriletemez. Bizim, teröristler için yaptığımız Eskişehir cezaevini kapattılar. Çünkü bu hükümet Meclis'e PKK'yı taşıyan hükümettir. O milletvekilleri askerlerimizi hedef gösteriyor. 8 ay geçti terörle mücadele yasası hala çıkmadı. Engelleyen biz değiliz, zorluk çıkaran bu koalisyonun kendi ortağıdır" şeklinde konuştu.

Yılmaz, "Koalisyonun ağırlaştırdığı sorunları sırtlamaya hazırız. Ama sizin desteğinize ihtiyacımız var. 26 gün sonra seçim var. Bu seçim beceriksiz hükümete dur deme ve kötü gidişi tersine çevirme fırsatıdır. Bu fırsatı iyi kullanın" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Elazığ Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "SHP, bu seçimler belediye seçimi olmasına karşın, ülkenin her yerinde 24 saat tam demokrasi istemektedir. Türkiye'nin her yerinde demokrasi olacak. Yalnız gündüzleri değil, geceleri de demokrasi ola.cak. Türkiye insan haklarına saygılı bir ülke olacak. İnsanlar düşüncelerinden dolayı yargılanmayacak. Türkiye, yasakları olmayan bir ülke olacak" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapatılması istenen DEP'in sözlü savunma istemini yerinde buldu ve partinin belirleyeceği üç kişilik heyetin 22 Martta savunma yapmalarını kararlaştırdı.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genei Başkanı Mesut Yılmaz ve RP yöneticilerini eleştirdi.

Kıratlıoğlu konuşmasında, RP'nin Bosna-Hersek'e yardım amacıyla topladığı paralar konusuna değinerek, Türkiye'de bu tür yardımların yurtdışına gönderilmesinin Hazine'nin iznine bağlı olduğunu söyledi. Toplanan paraların, Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Kızılay aracılığıyla yerine ulaştırılması gerektiğini kaydeden Kıratlıoğlu, "Kanunsuz toplanan bu para kontrolden çıkmıştır. Hükümet olarak biz bu konunun peşini bırakmayacağız " dedi.

G- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Erzincan'da düzenlenen açık hava toplantısında, icraat makamı olan hükümetlerin miting yapamayacağını savunarak, Başbakan'ın hataya düştüğünü söyledi. Erbakan, Hükümetin icraatlarının başarısız olduğunu ve bu tür mitinglerle başarısızlığını örtmeye çalıştığını iteri sürdü.

7- Atatürk'e hakaret ettiği için kamuoyunun büyük tepkisini çeken İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı, partisinden ihraç edildi. Mezarcı, partisinden istifa ettiğini belirten bir dilekçeyi TBMM Başkanlığı'na ve RP Genel Başkanlığı'na gönderdi.

8- Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, "TBMM'nin hak ve yetkilerine sahip çıkmasına" dikkat çekmek için başlattığı açlık grevine son verdi.

9- Özgür Gündem gazetesi imtiyaz sahibi ve DEP eski Genel Başkanı Yaşar Kaya hakkında, 4 ayrı davada "gıyabi tutuklama" kararı verildi.

10- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, PKK 'nın siyasi partilere ve basın kuruluşlarına yönelik tehditleri üzerine yaptığı açıklamada, bu tehdidi sürpriz olarak karşılamadığını söyledi. Menteşe, Diyarbakır'a gideceğini ve Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu'nu toplayarak son gelişmeleri değerlendireceğini ve önemli merkezlerde inceleme yapacağını bildirdi.

11- Yunanistan Parlamentosu, 19 Mayıs'ı "Pontus Soykırımını Anma Günü" olmasını öngören yasayı kabul etti. TBMM, bu kararından dolayı Yunan Parlamentosu'nu kınadı.

12- Moskova'ya giden Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'le yaptığı görüşme sonunda Tuzla Ha-vaalanı'nın yeniden açılmasını kabul etti.

Karadziç ile Kozirev düzenledikleri basın toplantısında, insani yardımların ulaştırılmasını sağlamak için, Tuzla Havaalanı'nm açılması konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladılar. Kozirev, Tuzla Havaalanı'na Rus gözlemciler gönderileceğini, gözlemcilerin BM koruma gücü gözetiminde denetimleri güvence altına alacaklarını ve havaalanının sadece insani amaçlarla kullanılmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, Saraybosna'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırpların Maglaj'a helikopterlerle saldırdığını bildirerek, "şehrin düşmesi ihtimali büyük " dedi. İzzetbegoviç. BM'den Maglaj'a askeri gözlemciler gönderilmesini ve kente gönderilen insani yardım konvoyunun korunmasını istedi.

Öte yandan BM'nin Saraybosna'ya yaptığı ve dün 4 Sırp uçağının düşürülmesiyle askıya alınan hava ve kara yardımlarının, yeniden başladığı bildirildi.

13- İsrail ile barış görüşmelerini sürdürüp sürdürmeme konusunu ele almak üzere dün akşam Tunus'ta toplanan FKÖ Yürütme Konseyi, barış görüşmelerini sürdürmek için bazı şartlar öne sürdü. Konsey, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin güvenliği garanti altına alınmadığı sürece İsrail ile barış masasına oturulmayacağını açıkladı. İsrail ise, FKÖ'nün barış masasına oturmasını sağlamak amacıyla Filistinli siyasi tutukluları serbest bırakmaya başladı.

2 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü DPT ve BM Nüfus Faaliyetleri Fonu'nun birlikte Ankara'da düzenledikleri, "Türkiye'de Nüfus Konuları ve Politika Öncelikleri" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin nüfus artış hızının mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini belirterek, "Türkiye 100 milyon insana bakar diyenler var. Türkiye elbette bu nüfusu besler. Ama nasıl besler? Şimdi bunu düşünme zamanıdır. Sağlıklı, güçlü bir ülke istiyoruz. Bunu, bu noktadan sonra nüfusumuzu artırarak sağlayamayız. İnsanları bilinçlendirerek ileride nüfus artışına bağlı olarak yaşanacak sorunların, bugünkünden daha fazla olacağını anlatmak zorundayız" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, işçilerden ekonomik konularda destek istedi. Çiller, sendika başkanları ve hükümet üyelerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi. Çiller, toplantıda kamu açıklarını kapatmak için özelleştirmenin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, "özelleştirmeyi sizlerle birlikte yapacağız" dedi. Çiller, devalüasyon yapılmasına hükümetin izin verdiğini de belirtti. Türk- İş Genel Başkanı Bayram Meral de toplantı sırasında yaptığı konuşmada, özelleştirmenin sendikaları sıkıntıya soktuğunu ifade ederek, "Türkiye'de yapılan özelleştirme, dünyadaki örneklerine benzemiyor. İşsizlik sigortası, iş güvencesi yok. İşçi çıkarılmayacak dendi ama özelleştirme yapılan yerlerde bir çok işçi işten çıkarıldı" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, TBMM'de dokunulmazlıklar görüşülmeden önce, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, suçlamaların araş-tırılabilmesi için yargı yolunun açılması gerektiğini söyledi. Çiller, "Türkiye'de demokrasi vardır, olmadığını kimse iddia edemez. Demokrasi ile özgür ifade birbirine kenetlenmiştir. Eğer özgürlük diye, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne, Atatürk'ün annesine hakaret edilmeye kalkılırsa, buna demokrasi diyemeyiz. Meclis'te PKK'nın barındığı bir gölge vardır, bunu Meclis'in üzerinden kaldırmakla yükümlüyüz. Dokunulmazlık yargının önünü tıkıyorsa ve bu da kamu vicdanını rahatsız ediyorsa, gereğini yapmak lazımdır. Suçlamaların araştırılması hukuk devletinin gereğidir. Dokunulmazlıkların kaldırılması yerinde olacaktır" dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Singapur, Tayland, ve Endonezya'yı kapsayan gezisini tamamlayarak yurda döndü.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz 27 Mart yerel seçimleri dolayısıyla

Konya, Ereğli, Karaman ve Niğde'de çeşitli temaslarda bulunarak, düzenlenen mitinglere katıldı. Yılmaz, DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması sırasında SHP'nin oylamaya katılmamasını eleştirerek, hükümetin yerel seçimden sonra iktidarda kalamayacağını savundu. Yılmaz, ayrıca İstanbul'da düzenlenen "Ata'ya Saygı" mitinginin, anlamının çok dışında gelişerek seçim yatırımına dönüştüğnü öne sürdü.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, SHP'nin ilke olarak ve siyasal gerekçelerle dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduğunu söyledi. Karayalçın, bu konuda grup kararının olmadığını belirterek, "Milletvekilleri önlerine gelen dosyaya göre, özgür iradeleriyle karar vereceklerdir" dedi. Partisinin, düşünce suçlarıyla değil terör suçlarıyla mücadele edilmesinden yana olduğunu belirten Karayalçın, "Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören taslağı yasalaştırmadan bu sonuç alındı. Biz ilke olarak bu yasadaki 8. maddenin laikliğe ilişkin kısmında yeni bir düzenleme yapılmasından yanayız. Terörün nereden geldiği önemli değil" dedi. Karayalçın, PKK'nın seçimi boykot için yaptığı çağrıları ciddiye almadıklarını ve partisinin engellemelere karşın Güneydoğu'da seçimlere büyük bir kararlılıkla hazırlandığını belirtti.

7- DEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, Şırnak Milletvekili Orhan Doğan, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak'ın dokunulmazlıkları, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kaldırıldı. Hatip Dicle ve Orhan Doğan Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri tarafından gözaltına alındılar. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dayanak oluşturan Ankara DGM Başsavcılığı iddianamesinde sanıklar vatan hainliği ile suçlanıyorlar.

Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin gözaltına alınması konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, uygulamanın gözaltı olmadığını, milletvekillerini emniyette korumaya aldıklarını söyledi. Demiral, bu milletvekillerinin Ceza Muhakemeleri Usulü Hakkında Kanun (CMUK) hükümlerinden yararlanamayacaklarını da bildirdi.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de yaptığı açıklamada, "Milletvekillerinin Meclisle gözaltına alınması, dokunulmazlıkların kaldırılmasının bir sonucudur. Konu artık yargıdadır" dedi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar da milletvekillerinin "Nezarette değil, bir büroda tutulduklarını" belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasının Meclis'in yetkisinde olduğunu belirterek, açıklama yapmadı. Başbakan Tansu Çiller, "Meclis'in üzerine düşeni yaptığını ve yargının işbaşında olduğunu" söyledi. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da DEP'lilerin gözaltına alınmasının, "Meclis'te alınan kararın doğal bir sonucu olduğunu" belirtti. SHP Grup Başkan Vekili Ercan Ka-rakaş ise Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, dokunumazlığı kaldırılan milletvekillerinin Meclis kapısında gözaltına alınmalarının yanlış olduğunu, Meclis'te alınan kararların Resmi Gazete'de yayınlanmadığını belirterek, "Yaşanan olay son derece üzücüdür. Hukuki yönden de yanlışları vardır. Demokratik ve çağdaş bir ülkeye yakışmayan bu hareketin sorumluları ülkemizi içeride ve dışarıda her bakımdan büyük sıkıntıya sokmuştur. İlgilileri bu gibi davranışları önlemeye çağırıyorum. Olayiarı gerginleştirmek ve tırmandırmak hiç kimseye ve ülkemize hiçbir yarar sağlamayacaktır" dedi.

8- Demokrasi Partisi (DEP), Başbakan Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Nahit Menteşe hakkında, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'yi "vatan hainliği" ile suçladıkları gerekçesiyle 500'er milyon liralık tazminat davası açtı. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'ten de seçimlerden çekilme konusunda "PKK'dan tebligat aldılar" sözleri nedeniyle 100 milyon tazminat isteyen DEP, Hürriyet gazetesi yazarlarından Emin Çölaşan hakkında da suç duyurusunda bulundu.

9- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Ankara'da, partisinin grup toplantısından önce yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'e yaptıkları yardımlar konusunda bilgi verdi. Kazan, partisini bu konuda suçlayan Başbakan Tansu Çiller hakkında tazminat davası açacaklarını, ayrıca İstanbul'da düzenlenen "Ata'ya Saygı" mitingi nedeniyle, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ve Meclis'te de gensoru önergesi vereceklerini bildirdi.

10- Erzurum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şenkaya İlçesi'nde teröristlerle çatışmaya giren güvenlik güçleri 5 teröristi ölü ele geçirdi. Çatışmalarda 9 er şehit oldu.

11- SHP Ankara il binası, arkadaşlarının tutuklanmasını protesto eden 12 genç tarafından bir süre işgal edildi. İl Merkezine güvenlik güçlerini almayan işgalciler, SHP yetkilileriyle görüştükten sonra eylemlerini sona erdirdiler.

12- Yunanistan'ın ekonomik abluka uygulama kararı aldığı Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Jovan Andonov, ambargo karşısında Türkiye'den destek almak üzere Ankara'ya geidi. Andonov, Ankara'da, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy ve Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez ile görüştü. Yunanistan ablukasının ülkesi için yarattığı sorunlara değinen Andonov, mallarını ihraç edebilmek için Türk limanlarından yararlanmak istediklerini söyledi.

13- Bosna yönetimi ile Bosnalı Hırvatlar, ülkedeki iç savaşa son verilmesi için federasyon anlaşmasını Washtngton'da imzaladılar. İmzalanan belgenin, bir Bosna Hersek-Hırvatistan Konfederasyonu için ön anlaşma niteliği taşıdığı bildirildi. Bosna Hersek Başbakanı Haris Sladziç, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç ve Bosnalı Hırvatların lideri Kresmir Zubak tarafından imzalanan anlaşma, güçlü bir merkezi hükümet altında kantonlardan oluşan bir Boşnak-Hırvat federasyonu kurulmasını öngörüyor.

Bosnalı Sırpların sözcüsü Yovan Zametica, anlaşmanın işlerlik kazanması durumunda bölgeye istikrar gelebileceğini, ancak ABD baskısıyla sağlanmış yapay bir yapı olması nedeniyle uygulanamayacağını söyledi. Rusya'nın eski Yugoslavya özel temsilcisi Vitali Curkin de Boşnaklar ile Hırvatlar arasında sağlanan federasyon anlaşmasının başarılı olabilmesi için Sırpların da ortaklığının sağlanması gerektiğini söyiedi.

14- Moskova'da yayımlanan İzvestia gazetesinde yer alan bir habere göre, Rusya ila Azerbaycan arasında Rus ordusu tarafından güvenli bölgeler oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de beş gün süren toplafttilardan sonra, 12 üyeii Avrupa Birliği (AB)'ne üç yeni üyenin alınması kabul edildi. Avrupa Parlamentosu ve milli parlamentoların onaylarından sonra Avusturya, İsveç ve Finlandiya, 1 Ocak 19951e Birliğe resmen katılacak.

16- İngiltere Başbakanı John Majör ABD'ye yapmış olduğu ziyaret çerçevesinde, Washingron'da Başkan Bill Clinton, New York'ta da BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştü. Majör, Gali ile Bosna-Hersek, Güney Afrika ve Ortadoğu barış süreciyle ilgili son gelişmeleri ete aldıklarını belirtti. Kıbrıs'ta güven artırıcı önlemlerin başarısını sağlamak amacıyla yardımcı olmaya yönelik kararlılıklarını bir kez daha teyit ettiğini söyleyen Majör, "BM'nin tarafları biraraya getirmede oynadığı aktif rolden memnuniyet duyuyorum" dedi. Majör, uzun geçmişi olan bu soruna bir çözüm bulunması umudunu da yineledi.

3 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ile Şırnak Milletvekili Orhan Doğan'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hemen ardından TBMM çıkışında gözaltına alınmaları konusunda yaptığı değerlendirmede, "Bu çeşit olaylar sık olmuyor. Bunların biraz daha dikkatle yapılması gerekir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Mersin'deki seçim gezisi sırasında gazetecilerin sorulan üzerine, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'ne itiraz hakları bulunduğunu belirterek, henüz kararlar Resmi Gazete'de yayımlanmamasına karşın Meclis'in etrafı çevrilerek gözaltına alınmalarını "Meclis'in manevi şahsiyetine yapılmış bir hakaret" olarak niteledi.

Yılmaz, Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığı kaldırılmadan gözaltına alınmasını da eleştirerek, "Bu açıkça bir suçtur. Tam bir hukuk skandali yaşanmıştır" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, tüm siyasi partilere ilettiği yazıda, taşınmaz mal varlıklarının listesini istedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden konuyla ilgili açıklamasında, "Partiler ihtiyaçtan fazla mal kullanıyorlar mı kullanmıyorlar mı onu tespite çalışıyoruz. İhtiyaçtan fazla taşınmaz varlığın tespiti durumunda, bizim kararımızla satışa çıkarırlar. Dernekler için de aynı yükümlülük vardır. Bu konu Siyasi Partiler Kanunu ile düzenlenmiştir" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, 5 DEP'li ve bir bağımsız milletvekilinden sonra RP'den ayrılan Hasan Mezarcı ile DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak'ın da dokunulmazlığı kaldırıldı.

Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, bir soru üzerine, DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hükümeti değil, TBMM'yi ilgilendirdiğini, bu nedenle koalisyonu etkilemesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan Fransız haber ajansı AFP, dokunulmazlıkları kaldırılan 5 DEP milletvekilinin, bir süre önce ortak yaptıkları başvuruda İngiltere, Belçika, ve Hollanda'dan siyasi sığınma talebinde bulunduklarını öne sürdü.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hilafetin kaldırılmasının 70. yıldönümü nedeniyle partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Baykal, toplantıda yaptığı konuşmada, hilafetin kaldırılmasının siyasi değişimin temel kararı olduğunu belirterek, bu temel değişimin Türkiye'yi modern, çağdaş, laik bir duruma getirdiğini söyledi. Atatürk'e ve devrimlerine yapılan saldırılardan iktidarı sorumlu tulan Baykal, "Çok somut bir şekilde görülüyor ki iktidar, dinsel bir rüzgarı arkasına alabilmek için devlet içerisinde oluşturduğu kadrolarla siyasetin dinselleşmesine neden olmuştur" dedi.

6- RP'den istifa eden Milletvekili Hasan Mezarcı Atatürk Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "Eylem haline dönüşmemiş hiç bir söz, suç sayılmamalıdır. Kim yaparsa yapsın, bu ülke fikir suçu, siyasi suç kavramından kurtulmadıkça dini, ekonomik ve etnik problemlerini çözemez" dedi. Mezarcı, Meclisin kararına saygılı olacağını, yapacağı savunmanın da arşivde yer almasını istediğini kaydetti.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz teşkilatının 70. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, İslami şeriat isteyen görüşlerin yanı sıra din kökenli şiddetteki artışın İslam dininden kaynaklanmadığını belirterek, "İslam kelimesi esenlik ve barış demektir. Toplumumuzda zaman zaman görülen hoşgörüsüzlük ve şiddetin temellerini İslam dininde değil, toplumu eğitmek ve terbiye etmek konusundaki ihmallerimizde aramak gerekir" dedi.

8- Türk Harb-İş Sendikası Başkanlar Kurulu Toplantısı'ntn açılısında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ekonominin gidişinden işçinin yanısıra, sermayenin de memnun olmadığını belirterek "İçte ve dışta sorunlar artıyor. Enflasyon 3'iü rakamlara doğru gidiyor" dedi.

Meral, hükümetin borçlarını ödemek için KİT'leri özelleştirmeyi hedeflediğini, ancak "KiT'lerin, değeri altında çıkar çevrelerine devredileceğinden kuşkulandıklarını" öne sürerek, tüm KİT'ler satılsa bile borçların kapanmayacağını söyledi.

9- Merkezi İngiltere'de bulunan Uluslararası Af Örgütü, Başbakan Tansu Çilİer'e acil bir mektup göndererek, gözaltına alınan DEP milletvekillerine işkence yapılmamasını ve ailelerinin gözaltındakilerle görüştürülmesini istedi. Mektupta DEP milletvekilleriyle ilgili yasal işlemlerin yakından izleneceği uyarısında bulunuldu.

4 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın 1 Şubat'ta gönderdiği mesaja verdiği yanıtta, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda Fransa'nın endişe duymamasını gerektiğini, Türkiye'de yargının ve savunma hakkının sonuna kadar açık olduğunu bildirdi. Türkiye'de siyasi veya keyfi değil, hukuki bir sürecin işlediğini kaydeden Demirel, ayrıca bunları yeterli görmeyenler için ülke dışında da müracaat mercilerinin bulunduğunu, "Bu nedenle haksız bir işlem yapılacağı endişelerine kapılınmaması gerektiğini" belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da "İstanbul 2001" adlı toplantıya katıldı. Çiller burada yaptığı konuşmada, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının koalisyonun sarsılmasına neden olmadığını belirtti ve hükümetin 1996 yılına kadar görev yapacağını söyledi. Çiller, İstanbul'da yaşayan biri olarak bu ilin sorunlarını yakından bildiğini de kaydetti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisince Hatay'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, koalisyon ortaklarının yalnızca kendi çıkarlarını düşündüklerini iddia etti. Yılmaz, "Bunların istifa edeceği yok. Sandık önünüze gelecek, siz gönderin onları" dedi. Yılmaz, Başbakanın başarısızlıklarını kapatmak için Atatürk'ü ve dokunulmazlıkları istismar ettiğini öne sürdü.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yaptığı açıklamada, 8 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını eleştirerek, "SHP, bu kararla bölücü terör örgütünün provokasyonuna gelindiği kanısındadır" dedi. Karayalçın, bu konudaki görüşlerini net bir şekilde kamuoyuna sunduklarını belirterek, "SHP, ilke olarak dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşıdır. Suçlara karışan kişilerin, ortada ciddi kanıtlar varsa, dokunulmazlıklarının kaldırılmasından yanadır. Ancak, fikirlerine karşı çıksak da yalnızca düşüncelerinden dolayı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşıdır. Farklı siyasi görüşlerin, TBMM çatısı altında dile getirilmesi, öfkemizi, tepkimizi çekse de çok sesli demokrasinin gereğidir. Alınan kararlar, terörle mücadele açısından da değerlendirilmelidir. SHP, bu kararların yurtiçinde ve yurtdışında yaratacağı sorunlar açısından da olumlu olduğu kanısında değildir" dedi.

5- Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri Sırrı Sakık, Leyla Zana, Ahmet Türk ile Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Ankara DGM'ye teslim oldular. Öte yandan İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak çıkarıldıkları mahkeme tarafından sorguları tamamlanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmadan önce tutuklanması ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını ve kusuru görülen İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ülker'in soruşturma sonuna kadar görevden alındığını açıkladı. Menteşe, Ankara'da gözaltına alınan DEP'li Orhan Doğan'ın, "kendilerine karşı şiddet ve kuvvet kullanıldığı" yolundaki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "O konuda da gerekli araştırmayı yapıyoruz. Dokunulmazlıkları kalksa da onlar milletvekilidir. Bizim arkadaşlarımızdır. Kendilerine insanca muamele yapılmasını istedim" dedi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da bakanlığı bünyesinde Yargıtay, üniversite, baro ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu "Medeni Kanun Komİsyonu"nun ilk toplanttsında yaptığı konuşmada, "Çağdaşlaşmayı hızlandıran ve Türk devriminin kaynağı olan laiklik ilkesi, toplumun akıl ve bilim dışı düşüncelerle yargılardan uzak kalmasını amaçlar. Bu yapı bugün de önemini aynı şekilde korumaktadır. Biz bu yapının çağın gereklerini de göz önünde bulundurarak yeni baştan gözden geçirilmesi için gerekli çalışmaları başlattık" dedi.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkların kaldırıldığı Meclis oturumuna katılmadığı gerekçesiyle DYP ve ANAP'tan eleştiri yönelten milletvekillerini bilgisizlikle suçlayarak, "İstanbul'a bir bina sorunu için giden müsteşarımızın İSKİ için baskı yaptığını iddia edenler, şimdi benim DGM savcısına müdahale etmemi istiyorlar. Yürütmenin yargı yerine geçmesini istemek bilgisizliktir" dedi. Öte yandan Oktay, dokunulmazlıkları kaldırılan DEP'li milletvekillerinin polis yerine savcılar tarafından sorgulanması için DGM Başsavcısı Nusret Demiral ile görüştü.

8- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısı nedeniyle bulunduğu Batman'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Menteşe, "TBMM abluka altına alınmış değil. Türkiye teröre maruz. Ayrıca, birçok kişi kendilerinin korunmasını istiyor. Onun için bazı yerlerde polisin yoğunlaştığını görüyorsanız, talepte bulunan veya haklarında duyumlar alınan kişileri korumaktan başka bir şey değildir" dedi. Menteşe, ortada PKK ile ilişkisi olan milletvekillerinin bulunduğuna ilişkin iddiaların olduğunu bu nedenle alınan önlemlerin yanlış değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı.

9- DEP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Bilget Ankara'da yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın dokunulmazlıklar kaldırılmadan önce Ahmet Türk ile Meclis'ten telefonla görüştüğünü belirterek, "Sayın Mitterand, Avrupa Parlamentosu'nun sadece DEP milletvekilleriyle ilgili dokunulmazlık olayını görüşmek üzere acilen toplanacağını bildirdi. Bu toplantının bir İki gün içinde gerçekleşeceğini vurgulayan Mitterand, Fransa olarak konuyu yakından takip ettiklerini söyledi" dedi.

10- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, İstanbul'da düzenlenen 'Türkiye'de Hukuk Devleti" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, "Dini, devlete egemen kılma girişimleri olursa, herkes kendi hukukunu kendi kurar" diyerek, "Yargs kurumlarının bağtmsız olduğu yazılı. Bunlar nasıl bağımsız olur? Kurul kararlarına karşı yargıya başvurma yolu kapalı. Dini devlete egemen kılma girişimlerine karşı da aydınlarımız susuyor. Çocuklarınıza gerçekleri anlatın, suskun kalmayın" dedi.

11- Olağanüstü Hat Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Mardin ve Tunceli'nin kırsal kesimlerinde sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 terörist ölü ele geçirildi. 1 terörist teslim olurken, örgüt üyesi oldukları belirlenen 23 kişi tutuklandı.

12- Sabah gazetesi yazarlarından Hıncal Uluç, İstanbul Levent'te silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sırasında ayağından yaralanan Uluç, tedavi altına alındı.

13- Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Banya Luka kentinde üniformalı Sırpların, Müslüman azınlığa karşı yoğun bir ırza geçme, öldürme ve soyma kampanyası başlattığı bildirildi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Kris Janowski, Saraybosna'da yaptığı açıklamada, "Banya Luka'da top ateşi yok, ama Bosna'da en gaddar uygulamalar orada görülüyor" dedi. Sırp yetkililerin olayların sorumluluğunu üstlenmediğini belirten Janowski, "Tüm bunların yetkililerin bilgisi dahilinde yapıldığına inanıyoruz. Aksi takdirde durdurmak için harekete geçerlerdi" dedi.

14- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Moskova ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Müslümanlarla Hırvatların önce federasyon, daha sonra da konfederasyon kurmaya yönelik bir anlaşma yaptıklarına değinerek, "Bu yeni devlet, Sırp çıkarları ile çelişmeyecekse, bunu ancak kutlarım. Ama, bu yeni devlet, Sırplara düşman bir komşu olabilir. O vakit de sınırlarımızı ona feda edemeyiz" dedi. Karadziç, Bosna'ya gönderilen Rus askerlerinin sayısının arttırılmasını isteyerek, "Sürekli Batı tehdidi altındayız. NATO, birçok kez bizi tehdit etti" dedi. Karadziç, Amerika'yı da Sırplara düşman olmakla suçladı.

5 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, kabul sırasında yaptığı konuşmada, Atatürk'ün milletin gönlünde, zihninde, tarihinde yer aldığını belirterek, "Ona kimsenin dil uzatmasına halkımız razı değildir. Türkiye, doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisiyle ayağa kalkarak bu hassasiyetini gösterdi. Türkiye'yi ayakta tutan şuur işte budur. Atatürk'ün ebediyete kadar var olmasının simgesi budur" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Sivas'ta partisince düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Sivas'ı kardeşlik ve gurur şehri ilan ettiğini, "Çünkü, Alevisi, Sünnisi, başka şehirlerden gelen herkes burada aynı. Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te üzücü olaylar oldu. Bu olaylarda, yakınlarını kaybeden bütün ailelere, Allah'tan rahmet diliyorum. Ama bunlar, geride kaldı. Önümüzde olan sadece kardeşliktir. Devlete ve bağımsız yargıya güvenin" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizin yanlış politikaların ürünü olduğunu söyleyerek, "Sayın Başbakan uzmanlık alanına giren ekonomik sorunlara çözümde başarısız kaldıkça, sorunları bir süre unutturabilmek amacıyla, suni siyasi kriz ve çatışmalar yaratılmaktadır. Bu yolla ekonominin onarılması mümkün değildir" dedi. Koalisyon hükümetinin ülkenin gerçeklerinden soyutlanmış bir "kağıt kurul" konumunda olduğunu ileri süren Yılmaz, "Cumhuriyet tarihimizde böyle zayıf bir iktidar daha bulunmamaktadır" diye konuştu.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığı açıklamada, laiklikle ilgili bir değerlendirme de bulunarak, bugün Türkiye'de laikliğin tartışılır konuma geldiğine dikkat çekti. Karayalçın, "Vatandaşların tutumu zaten biliniyordu. Ama Türkiye laikliği tartışır noktaya geldi. Türkiye'yi bu noktaya, gizliden gizliye izlenen politikalar, uygulamalar ve bazı yöneticilerin ödünleri taşıdı. Türkiye'nin bir daha bu noktaya gelmemesi için tüm siyasi partilerin, laikliği savunur bir çizgide birleşmesi gerekir" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Mü-dürlüğü'nü ziyaret etti. Menteşe, ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, devletin bölgeye her türlü fedakarlığı yaptığını, ancak dış kaynaklı terör örgütünün halkı rahatsız ederek ülkenin kalkınmasını engellemeye çalıştığnı

anlattı. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına da değinen Menteşe, Fransa'nın göstermiş olduğu tutumu eleştirerek, bunun müdahale niteliği taşıdığını söyledi. Dokunulmazlıkların kaldırılması kararının herhangi bir kişinin, hükümetin veya bir başka gücün etkisiyle alınmadığını, tamamen hukuk çerçevesinde hareket edildiğini kaydederek, "Hakimler bağımsızdır. Herşey hukuk içerisinde cereyan etmiştir" dedi. İçişleri Bakanı, "Türkiye'de etnik meseie yok. Kanun nazarında ben nasılsam, bu yörenin her bir vatandaşı da aynı haklara sahiptir. Misak-ı Milli hudutlarını birlikte çizmişiz. Ama Türkiye'yi siyasi amaçla bölmek istiyorlar. Buna asla izin verilmez. Terör örgütü önümüzdeki günlerde tamamen yok olacaktır" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da partisince düzenlenen "Ata'ya Saygı" mitinginde yaptığı konuşmada, 70 yıi sonra bile bazı insanların Atatürk'ün çağdaş düşüncesine ulaşamadığını, medeniyetine yetişemediğini söyledi. Baykal, kendilerini korkutanların Atatürkçü gözüküp do AtatünVe ihanet edenler olduğunu belirterek, "Atatürk'ün kurumlarında yetişip laik olduğunu söyleyerek iktidara gelenler, bilerek ya da bilmeyerek laikliğe ihanet etmektedirler. Biz maskeli Atatürkçülerden korkuyoruz" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin İzmir'de düzenlemiş olduğu mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ciddi bir devlet bunalımı yaşadığını iddia etti. Dokunulmazlıkların kaldırılması strasında TBMM'de olumlu yönde oy kullandığını belirten Ecevit, "Ancak güvenlik güçlerinin Meclis kapısında milletvekillerini tutuklamasının hükümetin hatasından kaynaklandığını" ileri sürdü.

Ecevit, ayrıca DEP'ü milietvekiilerinin Meclis'e girmesinde SHP'nin etkili olduğunu, dokunulmazlıkların kaldırılması sırasında SHP milletvekillerinin olumsuz oy kullanmalarıyla DEP'i desteklediklerini gösterdiklerini savundu.

8- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural, Başbakan Tansu Çiller adına, Ankara'daki Batili ülke büyükelçileriyle görüşerek, dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri konusunda bilgi verdi. Vural, Batılı ülke büyükelçilerinden Türkiye'nin teröre karşı mücadelesini desteklemeye devam etmelerini ve Türkiye'deki hukuk devleti uygulamalarından endişe duymamalarını istedi.

9- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde meydana gelen olayları araştırmak, alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu başkan ve üyeleri belirlendi. Resmi Gazete'de yer alan

TBMM kararma göre, Güneydoğu Komisyonu'nun başkanlığına DYP'Iİ İsmail Köse, başkan vekilliğine ANAP'lı Mehmet Keçeciler, sözcülüğüne DYP'li Mustafa Zeydan, katip üyeliğe de RP'li Lütfi Esengün seçildi.

10- Diyp. aKir, Şırnak, Ağrı, Erzurum ve Tunceli illerinde güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 27 terörist öldürüldü. Ağrı'daki çatışmalarda 2 er şehit oldu, 5 er yaralandı.

Öte yandan Mardin ve Bitlis'te PKK ile işbirliği yaptığı belirlenen ve çeşitli eylemlere katılan 8 terörist, sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Bu arada Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kavaklıbağ köyü muhtarı kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından öldürüldü.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipieri'nce yapılan operasyonlarda, yasa dışı Dev-Sol örgütüne mensup ikisi kadın dört kişi yakalandı. Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamada, örgütün Türkiye sorumlusu İbrahim Hafta'nm da yakalananlar arasında bulunduğu bildirildi.

12- ABD tarihinin en büyük terör eylemi olan New York'taki Ticaret Mer-kezi'nin bombalanması davasının 4 köktendinci Müslüman sanığı, mahkeme tarafından suçlu bulundu.

6 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, siyasi ve ekonomik konuları değerlendirdi. Demirel, 1991 yılından sonraki dönemde ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanlığına seçilmeden önce başbakan olarak iki yıl içerisinde yaptığı icraatların hesabını verdiğini söyledi. 1991 yılında hükümetin kurulmasından Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı 1993 yılına kadar, demokratikleşme yönünde de olumlu gelişmelerin kaydedildiğini belirten Demirel, "Siyasi partilerin açılması ve mal varlıklarının iadesi, yeni bir dönem açmıştır. CMUK'un çıkartılması, vergi reformu, adalet reformu çalışmaları önemli icraatlardır" dedi. Demirel, bugünkü ekonomik göstergelerin geçmişle kıyaslanarak açıklanmasının, sorunlara geçmişten nedenler aranmasının yanlış olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da basına yaptığı açıklamada, bugünkü ortamda bir seçim yapılması halinde DYP'siz koalisyon çıkmayacağını söyleyerek, "Yine koalisyon olur. Ancak bu kez iki parti arasında değil üç parti gerekir" dedi. Hükümetin yapmak istediklerini muhalefet partilerinin engellediğini belirten Çiller, PTT'nin T'sinin özelleştirilememesinin bundan kaynaklandığını söyledi ve "Türkiye'nin gelişmesinin önüne geçmeyi göze alarak, bir çok şeyi engellemişlerdir. Muhalefet lideri bu gelişmeyi engellemekten yarar bekliyor" dedi. Çiller, Bosna-Hersek'e asker gönderilmesi konusunda da, "Bizim taburumuz hazırdır. Her türlü hazırlıklarımız bitmiştir" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Si-lahçıoğlu Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosna'ya asker gönderilmesi konusunda hükümetin bir talebi olmadığını, ancak böyle bir isteğin hemen yerine getirileceğini söyledi. Basına yansıyan, "ikibin Türk askerinin Bosna'ya gideceği" haberlerinin de gerçeği yansıtmadığını belirten Si-lahçıoğlu, "Hükümetin alacağı karar doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığfnm BM nezdindeki girişimiyle, asker gönderilmesi mümkündür. Türk Silahlı Kuv-vetleri'ne direktif geldikten sonra birlik gider. Bunun sayısı da bu gelişmeler sırasında ortaya çıkar" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de partisince düzenlenen seçim toplantılarına katıldı. Yılmaz, toplantılarda yaptığı konuşmalarda, hükümetin söz verdiği anahtarların sahte çıktığını belirterek, "Ama ülkenin ida-

resinin anahtarı sizde, o anahtarı ANAP için kullanın. Sonra ikinci sandığı sizin önünüze getirmek, bu koalisyonu göndermek bizim işimiz olsun" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisince Bolu’da düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında, koalisyon ortağı DYP ile farklı tutum izlemelerinin, hükümette krize neden olmadığını bildirdi. Karayalçın, "Seçim sonuçlarına göre koalisyonun yeniden değerlendirilmesi söz konusudur" diyerek, muhalefet partilerinin erken seçimi gündeme getirmesini bir tehdit olarak değerlendirdi.

6- Orman Bakanı Hasan Ekinci Artvin'de yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkların kadırılması konusunda Meclis'in üzerindeki şüpheyi attıklarını söyledi. Ekinci, "Bir taraftan vatan hainleriyle İşbirliği yapacaksın, diğer taraftan milletvekili olacaksın. Hükümet olarak, büyük cesaretle bunun üzerine gidildi ve sözkonusu milletvekilleri Türk adaletine teslim edildi" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Adana'da partisince düzenlenen mitingde konuştu. Başbakan Çiller'in "Ata'ya Saygı" mitingi düzenlemesinin doğru olmadığını savunan Erbakan, "Başbakan 27 Marttan sonra yine başbakanlık koltuğunda oturacağını söylüyor. Ama 28 Mart'ta orada oturamaz. Çünkü seçim sonuçları genel seçimi getirecek" dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan yolun açılış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Baykal, hükümetin izlediği konut politikasını eleştirerek, "Kira öder gibi ev sahibi yapacağız diyorlar. Ama yaptıkları uygulamada ömür biter, taksit bitmez. Konut yapımı için ayrılan trilyonlarca lira bu uygulama yerine vatandaşa ucuz kredi verilmesinde kullanılmalıdır" dedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da partisince düzenlenen açık hava mitinginde yaptığı konuşmada, RP'yi din ticareti yapmakla suçlayarak, bu partinin Türkiye için bir tehlike oluşturmaya başladığını ve bu durumun önüne geçtiklerini savundu. Ecevit, ayrıca ciddi bir devlet bunalımı olduğunu belirterek, hükümeti eleştirdi.

10- SHP onursal genel başkanı İzmir Milletvekili Erdal İnönü, Tekirdağ'da yaptığı açıklamada, ülke bütünlüğünün aklın kullanılması ile korunabileceğini belirterek, "Anlık tepkiler, her zaman her yerde ortaya çıkmaktadır. Bunun için çok iyi düşünüp iyi kararlar vermeliyiz" dedi. İnönü, Türkiye'de devam eden rahatsızlığın terör olduğunu belirterek, "Terör demokrasi içinde mutlaka çözüm bulacaktır. Terörden kısa sürede kurtulacağız. Gelişen demokrasimiz içerisinde başta terör olmak üzere, tüm sorunlarımızı çözümleyeceğiz" dedi.

11- Iğdır Valisi Şemsettin Uzun tarafından yapılan açıklamada, PKK terör örgütüne karşı Ağrı Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda 30 teröristin öldürüldüğü bildirildi. Vali Uzun, ayrıca 43 teröristin cesedinin bulunduğu bir toplu mezarın da ortaya çıkarıldığını söyledi.

12- Manisa, Bolu ve Kars'ta meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü.

13- Kalbindeki rahatsızlık nedeniyle Amerika'da tedavi görmekte olan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, New York'ta Türk gazetecileriyle yaptığı sohbet toplantısında, 27 Mart yerel seçimlerinden sonra siyasi tabloda yeni oluşumların meydana gelebileceğini söyledi. 14 partinin katıldığı bir seçimin sonucunu önceden tahmin etmenin çok zor olduğunu ifade eden Cindoruk, 27 Mart seçimini önemli bir kamuoyu yoklaması olarak değerlendirdi. Bundan sonra yapılacak genel seçimin ise siyasi çözümü getireceğini söyleyen Cindoruk, Başbakan olur musunuz? sorusuna karşılık, "Hepimize görev düşebilir. Ne görev düşerse ona talip oluruz" dedi. Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasına karşı olduğunu, Fehmi Işıklar'ın dokunulmazlığının kaldırılmasına da karşı çıktığını, ancak kimsenin kendisini desteklemediğini söyleyen Cindoruk, DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının nasıl kaldırıldığını bilmediğini belirtti. Cindoruk, darbe söylentileri konusundaki bir soruya karşılık, "Türkiye'de darbelerin çare olmadığı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de bundan sonra darbe olmaz. Yapan da ülkeyi böler" dedi.

14- Kazakistan'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ilk parlamento seçimleri yapıldı.

15- Moldava Cumhuriyetinde, Romanya ile birleşmenin istenip istenmediği konusunda referandum yapıldı.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, başta işgal altındaki topraklarda yaşayan halkın güvenliği konusu olmak üzere, FKÖ'nün isteklerini kabul ettiklerini belirterek, ayrıntıları görüşmek üzere Filistinlileri barış görüşmelerine katılmaya çağırdı. Peres, İsrail'in Gazze ve Eriha'dan çekilmesine ilişkin görüşmelerin hızlandırılması, bu bölgelerde uluslararası bir gözlemci grubun geçici olarak görevlendirilmesi ve Yahudi yerleşimci ya da başka birilerinin diğer insanların hayatını tehdit etmesini engelleyecek önlemler alınmasını kabul ettiklerini kaydetti.

17- Rusya'nın borçlarını ödemediği gerekçesiyle Ukrayna'ya doğal gaz sevkiyatını durdurması iki ülke arasında gerginliğe yol açtı. Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, televizyondan yaptığı açıklamada, Rusya doğal gaz göndermediği takdirde ülkesinin nükleer silahları terk etme anlaşmasına uymayabileceğini belirterek, "Nükleer anlaşma dahil, tüm anlaşmalara uymamız, ancak ekonomimizin düzenli işlediği bir ortamda mümkündür. Ukrayna'ya doğal gaz gelmez ve fabrikalarımız durursa bizden anlaşmalara uymamızı nasıl bekleyebilirler?" dedi.

18- Yunanistan Kültür Bakanı ve sinema yıldızı Melina Mercouri, New York'ta öldü.

7 MART 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, tedavi için gittiği ABD'den yurda döndü.

2- Başbakan Tansu Çiller partisince Bilecik'te düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, 8 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırıldığı TBMM görüşmelerindeki tutumu nedeniyle ANAP'ı "ikili oynamakla" suçladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir'de partisince düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in ülkeyi yönetmek için doğrudan milletten yetki almadığını söyledi. Yılmaz, seçimlerden sonra ortaya çıkabilecek tabloyla bu hükümetin devam etmeyeceğini iddia ederek, "Bu tabloya rağmen Sayın Çiller direnirse, bu tavır vatanseverlikle bağdaşmaz" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisince Erzincan'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok parti bulunduğunu, ancak "Laik cumhuriyetin, demokrasinin, insan haklarının tek pusulasının SHP olduğunu" söyledi. Karayalçın vatandaşlara, "Oylarınızı ve gücünüzü bölmeyin" çağrısında bulundu.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CHP Ankara İl Başkanlığı'nda, CHP'nin yerel seçim bildirgesini açıklamak amacıyla yaptığı basın toplantısında, seçimlere yaklaşırken Türkiye'deki siyasi olayların bir değerlendirmesinin yapılması gerektiğini belirterek, koalisyondaki bunalım ve yerel seçimlerin durumu nasıl etkileyebileceği konulan üzerinde durdu. Yerel seçimlere yaklaşırken bir "dürüstlük krizi" yaşandığını belirten Baykal, seçimlerin "adaylar sürtüşmesine" dönüştüğünü söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Denizli mitinginde yaptığı konuşmada, iktidar ortakları ile RP ve ANAP'ı eleştirdi.

Halkı RP'nin tuzağından kurtardıklarını belirten Ecevit, "Kentlerde ilericiliğin yanı sıra gericilik de gelişiyor. Öyle olmasa ne işi vardı RP'nin İstanbul'da. Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet, Erbakan kafalılara teslim olmaz" dedi.

Ecevit, hükümet ortaklarının hiçbir temel konuda anlaşamadığını belirterek, "SHP, hükümet ortaklığı serumu ile ayakta kalabiliyor, yoksa dağılacak. DYP ise paramparça, bu partinin tutkalı Demirel'miş" şeklinde konuştu.

7- Dokunulmazlıklarının kaldırılmasının usul ve esas açısından anayasa'ya aykırı olduğunu öne süren DEP milletvekilleri Anayasa Mah-kemesi'ne başvurdu.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'm Taşkonak, Çanaklı, Çetinkaya, Bulmuşlar ve Yağızkonak köylerinde bir haftadır sürdürülen büyük çaplı operasyonlar sırasında ölü ele geçirilen terörist sayısı 24'e yükseldi.

9- Kıbrıs'ta Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin uygulanmasına ilişkin dolaylı görüşmelerin üçüncü turu Lefkoşa'da başladı.

10- Rusya haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre insani yardım uçuşlarına açılacak olan Tuzla Havaalanı'nda görev yapacak BM gözlemcilerinin yerleşmesine hazırlık yapmak amacıyla görevlendirilen Rus askerlerinin ilk bölümü Tuzla'ya ulaştı.

BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Joe Silis basma yaptığı açıklamada, But-ros Gali'nin Türkiye ve İtalya'dan Bosna'ya asker gönderme konusunda henüz bir istekte bulunmadığını belirtti.

11- Moldava'nın bağımsızlığı konusunda dün yapılan referandumda, halkm çoğunluğunun ülkenin bağımsız kalmasından yana oy kullandığı bildirildi.

8 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Demirel, gelişmiş toplum olabilmenin en önemli şartının, kadın erkek her ferdin sosyal hayatın içinde, tüm faaliyetlere katılımını sağlamak olduğunu belirterek, "Yüzyıllardır türiü çileye, meşakkate, ıstıraba, acıya göğüs geren Türk kadınının bugün toplumumuzdaki fonksiyonunu ve önemini inkar etmek, çağdaş değerleri inkar etmek anlamına gelir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Türk-İş Kadın İşçiler Bürosu tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Çiller toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış borçlarından kurtulacağını belirterek, "Çünkü bunu kurtarmadan halkın parasını, yeniden halkın parası yapmak mümkün değil. Devlet herşeyi adeta içiyor, bitiriyor, el koyuyor. Ülkeyi bundan çıkarmak lazım" dedi. Kadınlara siyasete katılmaları çağrısında bulunan Çiller, kadın haklan derken kadınları ve erkekleri karşı karşıya getirmemek gerektiğini hatırlattı. Türkiye'nin kadın haklarına öncülük yaptığını, ancak bu haklarda gelişme sağlayamadığını söyleyen Çiller, eğitim ve işgücünde Türk kadınının gerekli yeri alamadığını, kadınların öncelikli olarak işyerlerinden çıkarıldığını ve en son sırada işe başlatıldıklarını sözlerine ekledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, sermaye kesiminin hükümete ekonomideki durumu düzeltmesi için süre vermesini eleştirerek, hükümetin halkın iradesiyle seçildiğini söyledi. Meral, "Halkın iradesi dışında hiçbir gücü kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, halkın birliğini, bütünlüğünü, mutluluğunu, ülkenin birlik ve bütünlüğünü gözettiği sürece, Türk-jş olarak, çalışanlar olarak her zaman hükümetin yanındayız, yanında olacağız" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İzmir ve Manisa'da çeşitli incelemelerde bulunarak, partisince düzenlenen toplantılara katıldı. Yılmaz toplantılarda yaptığı konuşmalarda, yerel seçime 18 gün kaldığını belirterek, "Bu seçim sadece belediyeyi seçeceğiniz bir seçim değil, 2.5 yıl önce size her türlü vaadde bulunup, bırakın o vaadleri yerine getirmeyi, her şeyi daha da berbat eden bu koalisyon hükümetine sandıkta cevap vermeniz gereken bir seçimdir" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın İstanbul'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, RP ile ANAP'ı eleştirerek, "Bunların biri hayali ihracatçı, diğeri hayali inşaatçı. ANAP, biz gelmezsek RP gelecek diye halkı tehdit ediyor" dedi. ANAP lideri Mesut Ytl-maz'ın, yerel seçimlerden sonra erken seçime gidilmemesini vatan hainliği olarak nitelemesini de eleştiren Karayalçın, "Ben hiç böyle bir vatan hainliği tanımı duymadım" dedi. Karayalçm, SHP'nin her yönüyle yerel iktidara hazır olduğunu da belirtti.

5- Bakanlar Kurulu, dün gece Başbakan Tansu Çiller başkanlığında bir toplantı yaptı. Ekonomik konuların ele alındığı toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Aykon Doğan, toplantıda, Merkez Bankası yasa taslağının ele alındığını belirterek, söz konusu taslağın, para ve finans konularında Merkez Bankası'na sınırlama getirdiğini söyledi. Bakan Doğan, finansmanların adı geçen banka dışındaki sağlam kaynaklardan yapılmasına yönelik çok ciddi bir adım olduğunu söyledi. Böylelikle, Türk lirasının zaman içinde aranan bir para haline geleceğini kaydeden Doğan, toplantıda ih-racaat ve döviz kazandıran diğer faaliyetlerin teşviki için çeşitli kararnamelerin de kabul edildiğini açıkladı. Doğan, döviz sıkıntısının söz konusu olmadığını da kaydetti.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, yerel seçimlerin ülke kamuoyu ve dünyanın gözü önünde yapılacağını belirterek. "Ülkemiz, yerli ve yabancı basın ve televizyon kuruluşları ile seçimleri izlemek istyen herkese açıktır" dedi. Menteşe, yerel seçimlerde alınacak önlemleri de açıkladı.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (ATAUM) kursiyerlerine sertifika verilmesi törenine katildi. Törende bir konuşma yapan Çetin, Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliğinin, tarafların karşılıklı olarak yükümlülüklerini yerine getirmesiyle mümkün olabileceğini vurgulayarak, AB'nin Yunan vetosu nedeniyle 1981'den bu yana vermediği 3 milyar Dolarlık mali deştiği sağlamasını istedi. Çetin, "Avrupa Birliği, bir üyenin vetosuna dayanan bu uygulamanın asılması için yeni bir düzenleme yapmak durumundadır. Bu, topluluğun bir sorumluluğu, bir yükümlülüğüdür" dedi. BM Güvenlik Kon-seyi'nin yapısının değiştirilmesi gerektiğini, bu konuda Türkiye'nin başvurusunun da bulunduğunu belirten Çetin, AGİK'in de, yaptırım gücü olmayan kararlar alması nedeniyle amacına ulaşmadığını bildirdi. Çetin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin savunma ve güvenlik örgütü BAB'a üye iken, AB'ye üye olmayan tek ülke olduğunu belirterek. Gümrük Birliğinin, AB'ne girme yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Eskişehir'de düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin ağır dış borç altında ezildiğini ve bu borçların faizlerinin ana ödemeyi geçtiğini söyledi. Ecevit, 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olduğunu da hatırlatarak, "Laik Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları ve kadın erkek eşitliği konusunda bütün dünyaya öncülük etmiştir. Eşit seçme ve seçilme hakkını, kadınlara bir çok demokratik Batı ülkesinden daha önce tanımıştır. Türk kadını, Türkiye'yi çağın gerisine çekmeye çalışanlara izin vermeyecektir" dedi.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından ortaklaşa düzenlenen operasyonlarda Ankara, İstanbul ve Mersin'de, 66 PKK'iı yakalandı. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar yaptığı açıklamada, PKK'ya yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek, "Otobüslere bomba koyma olayı da çok yönlü araştırılıyor. Örgütün kadrolarına büyük darbe indirildi" dedi.

10- Avrupa Birliği Türkiye Karma Parlamento Kon onu Eş Başkanı Marc Gaile, bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarınm kaldırılması konusunda bilgi almak amacıyla Ankara'ya geldi. Gaile, Esenboğa Ha-vaalanı'nda yaptığı açıklamada, gelecek hafta perşembe günü, Avrupa Par-lamentosu'nda birçok bildirinin hazırlanmasının gündeme geleceğini ancak bundan önce, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Türkiye'den daha çok bilgi almak istediklerini, kendisinin de bu amaçla Türkiye'ye geldiğini söyledi.

11- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan İngiltere, Eski Yugoslavya'da asker bulunduran veya bulundurmak isteyen ülkeleri, Bosna-Hersek'teki BM gücünün komutanının 11 bin kişilik ek güç talebini ele almak üzere toplantıya çağırdı. BM Genel Sekreterliği'nin üst düzey yetkililerinin de katılacağı toplantıya, Türkiye adına BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu da davet edildi. Büyükelçi Batu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, toplantıya, Bosna-Hersek'teki BM gücünde asker bulunduran veya gönderme olasılığı olan ülkelerin katılacağını söyledi. Batu, "BM'nin ve Güvenlik Konseyi'nin üst düzey yetkililerinin katılacağı bu toplantıdan çıkacak sonuç nihai karara etki edecek, Türkiye'nin asker gönderme talebine yüksek derecede olumlu, sıcak bir hava var" dedi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali New York'ta yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta birkaç hafta içerisinde olumlu gelişmeler kaydedileceğini umut ettiğini bildirdi. Gali, Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere bir rapor hazırladı. Raporda, Kıbrıs liderleri ile BM temsilcilerinin yapmış olduğu görüşmelerin olumlu olduğu belirtildi. Gali, görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması için ilgili bütün taraflara güvendiklerini kaydetti. Ada'da iki toplum arasında sağlanacak güven ortamının, ileride oluşturulacak bir federasyon içerisinde gerekli iyi ilişkilerin kurulmasına olanak vereceğini savunan Genel Sekreter, başarıya ulaşıldığı takdirde bunun Kıbrıs'ta son 20 yılda gerçekleştirilen en önemli gelişme olacağını söyledi.

13- Fransız Sosyalist Partisi üyesi, eski dışişleri bakanı ve Paris Barosu avukatlarından Roland Dumas, dokunulmazlıkları kaldırılan altı DEP milletvekilinin savunmasını üstlendi. Paris Kürt Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Dumas'ın "Kürt milletvekillerinin savunmasını Leyla Zana'nın başvurusu üzerine aldığı ve DEP milletvekillerinden Leyla Zana ve Ahmet Türk ile kısa bir süre önce Paris'te görüştüğü" belirtildi.

14- Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Gerard Liparisyan Başkent Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ için ateşkesten sonra bölgeye barış gücü gönderilmesi öngörülen Rusya ve AGİK barış planını desteklediğini söyledi. Liparisyan, Ermenistan'ın, işgal edilen topraklardan tüm Ermeni ve Azeri birliklerinin çekilmesinden yana olduğunu da belirti.

15- Afganistan'da rakip mücahit gruplar arasında şiddetli çatışmalara sahne olan başkent Kabil'e dün düzenlenen roket saldırısında 18 kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)'i ziyaret ederek, temsilcileriyle görüştü. Görüşmede DEP'in seçimleri boykot kararına değinen Çiller, "DEP'in bölgede vatandaş desteğini kaybettiğini anlayınca, seçimlerden çekildiğini" vurgulayarak, bu boykottan sonra Meclis'in dokunulmazlıkları gündeme getirdiğini belirtti. Başbakan, koalisyon hükümetinin geleceğine ilişkin bir soruya karşılık, "Bugünkü koalisyonun devam etmesi gereği vardır. Hiçbir mahalli seçimden sonra bir genel seçim olmamıştır. Bu hükümet devam edecektir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, yerel seçimlerle ilgili çalışmalarını Ankara ve ilçelerinde sürdürdü. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, para piyasalarıyla ilgili olarak, bu konuda büyük bir istismar yapıldığmıbelirterek, "Muhalefet, seçim öncesi olay yaratmak istiyor. C ıce döviz tevdiat hesaplarına el konacak dediler. Şimdi müdahale olacağını yayıyorlar. Böyle bir şey yok" dedi. Çiller, muhalefet partilerinin seçimden iyi sonuç alabilmek için vatandaşı paniğe sokmaya çalıştıklarını belirterek, "Bunları halkımın bilgisine sunuyorum, en iyi kararı onlar verecektir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince Balıkesir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun ekonomik istikrarsızlık olduğunu belirterek, "Başbakan sizlerin parasıyla gazetelere ilanlar veriyor, Türkiye ekonomisi iflas etti diyor. Memura, emekliye verilenler geri almıyor. Bu tabloya bakıp da rahatsız olmayana rahatsız demek lazım. Türkiye Cumhuriyeti'ne böyle bir hükümet gelmedi" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, partisince Van'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, erken seçim tartışmalarına değinerek, "Gerekirse erken seçim olur. Erken seçimden korkmayacak tek parti SHP'dir" dedi. Karayalçm, "Tam demokrasi istiyoruz. Yalnızca gündüzleri değil, geceleri de demokrasiyi yaşamak istiyoruz. Bunu bütün ülke için istiyoruz. Anti-terör yasası çok tartışıldı. Biz terörle mücadele adı altında insan haklarına saldırılmasını, demokrasinin tahrip edilmesini kabul etmeyiz. Biz biriz, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle Türkiye bir bütündür. Kimse bütünlüğümüzü bozamaz" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, İstanbul Bakırköy Adliye Sarayı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yargı sisteminin Anayasa ve yasalardan kaynaklanan birçok sorunu olduğunu ve bunların ihmal edildiğini söyledi. Bakan, "Yargının ihmal edilmesi, demokrasinin, hukuk devletinin, insan haklarının ve laik devletin ihmal edilmesidir" dedi. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda, Adalet Bakanlığı'nın yürütme organı olması nedeniyle, yargının denetiminde olan bir konuda yorum yapmasının doğru olmadığını söyleyen Oktay, "Türkiye, 70 yıllık yasalarla yönetiliyor. Oysa dünyada son yıllarda birçok değişim oldu. Yargı, bu nedenle çağın gereklerine yanıt veremez durumda. Yargının sorunları; yetkisinin sınırlandırılması, eleman, bütçe ve altyapı yetersizliğidir" dedi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da, kaymakam adaylarının sertifikalarının dağıtım törenine katıldı. Törende yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkları kaldırılan ve halen gözaltında bulunan DEP'li milletvekillerinin soruşturmalarının kendisi tarafından başlatıldığını belirten Menteşe, "Bu bölücülüğün arkasında yabancı güçler ve Türkiye'yi parçalamak isteyen dış mihraklar vardır" dedi. Bakan, Fransa eski Dışişleri Ba-kanı'nın bu milletvekillerinin savunmasını üstlenmesini eleştirdi. Menteşe, terörün kökünün kurutulması aşamasına henüz gelinmediğini, ancak son günlerde teröre karşı devletin aldığı mesafeler karşısında terörist örgütün güç kaybettiğini belirterek, "Terörün boyutu ne olursa olsun hükümetimiz devletin gücünü hiçbir zaman bir öç alma aracı olarak kullanmamıştır" dedi.

7- RP, Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarının "RP tarafından gerekli şekilde kullanılmadığını" açıklayan Başbakan Tansu Çiller aleyhine 1 milyar liralık tazminat davası açtı. RP ayrıca, Bosna yardımı ile ilgili haber yapan gazetecilerden de davacı oldu. RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından açılan ve Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verilen dava dilekçesinde, Çiller'in, "RP, Bosna parasını iç etti" sözleriyle, partisine yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğu ifade edildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Çukurca ilçe merkezi ve Sivritepe sınır karakoluna 7 Mart 1994 günü ateş açarak Kuzey Irak'a kaçmaya çalışan bir grup PKK militanı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 9 terörist öldürüldü. Bitlis ve Mardin'de PKK ile işbirliği yaparak çeşitli örgütsel faaliyetlere katıldıkları öne sürülen 16 kişi tutuklandı.

9- İstanbul'da, 5 yedek subay öğrencinin Tuzla tren istasyonunda şehit edilmesiyle sonuçlanan bombalı katliamın sanıkları olduğu öne sürülen 12 kişi yakalandı. Kocaeli'de düzenlenen operasyonda yakalanan ve PKK'lı oldukları belirtilen 12 kişinin, aralarında TÜPRAŞ'ın da bulunduğu bazı önemli sanayi kuruluşlarına sabotaj hazırlığı yaptıkları bildirildi.

10- Türkiye, BM Genel Merkezi'nde yapılan ve Bosna-Hersek'te görevli Koruma Gücü'nün acil asker ihtiyacının karşılanmasının görüşüldüğü toplantıda, bu amaçla Bosna'ya bir tabur asker göndermeyi önerdi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi İnal Batu, 12 NATO ülkesi ile Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna ve Arjantin büyükelçilerinin katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Kararı BM Genel Sekreteri verecek. Şimdiye kadar Bosna sorununda taraflarla tarihi ve etnik bağlantısı olan ülkelerden asker alınmayacağını söylüyordu. Ama görülüyor ki bir yandan Rus askerlerinin konuşlandırılmasına izin verilmesi, öte yandan takviyenin mutlaka yapılması konusundaki görüş birliği, Türkiye'nin önerisinin bu kez ciddi şekilde değerlendirilmesini gerektiriyor" dedi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Fransa Büyükelçisi Jean Bernard Merimee, "Gali'nin Türk askerinin Barış Gücü'nde görev almasına yönelik muhalefeti durumu zorlaştırıyor. Umarını fikrinde değişme olur" ifadesini kullandı. BM Genel Sekreteri'nin Başdanışmanı Alvaro de Soto da, "Yakın gelecekte Gali'nin Türkiye'den asker isteyeceği yolunda bir gelişme görmüyoruz" diye konuştu.

11- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, ülkesinin Japonya ile bir ticaret savaşma girmek istemediğini, ancak Japonya'nın da ABD'nin ambargo uygulamaması için "gerekli bazı adımları atması gerektiğini" söyledi. Christopher, Avustralya ziyareti sonrası Japonya'ya hareket etmeden önce düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Japonya'nın şu aşamada tansiyonu daha fazla tırmandırmamaları gerektiğini kaydetti.

12- Kırgızistan'da meydana gelen toprak kaymasında 51 kişi öldü. İtar-Tass ajansının haberine göre, sabah erken saatlerde başkent Bişkek'in 300 kilometre güneybatısındaki Tosoi köyünde toprak kayması yüzünden 10 ev büyük ölçüde tahrip oldu.

13- Norveç'in Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusuyla ilgili görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi. AB Sözcüsü Norbert Schwaiger, toplantılardan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Birliğin, Norveç'in üyelik başvurusu çerçevesinde balıkçılık konusunda ortaya çıkan bazı sorunların çözümlenmesi amacıyla 15 Mart tarihinde yeniden toplanacağını söyledi.

10 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Marmara ErGğlisi'nde Botaş'ın sıvılaştırılmış doğal gaz terminalinin açılış törenine katildi. Çiller daha sonra partisince Tekirdağ'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı eleştirerek, Yılmaz'ın "ülke sorunlarını çözemediği için bırakıp kaçtığını" söyledi.

Öte yandan Başbakan Tansu Çİller'in, koalisyon, yerel seçimler, ekonomik ve siyasi konular ile ilgili görüşleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Edirne'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Çİller'in kendisine yönelik eleştirilerini yanıtlayarak, "Demokraside kaçak, millete giden değil milletten kaçandır. Asıl kaçak Başbakandır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Çankırı ve Kastamonu'da yaptığı konuşmalarda, partisinin yerel genel seçimlerde birinci parti olma yolunda ilerlediğini belirterek, erken genel seçimin çözüm olmadığını, ancak seçim sonuçlarının zorunlu kılması durumunda erken seçimden kaçmayacaklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay DEP milletvekillerinin gözaltına alınma yöntemleriyle ilgili olarak, DEP'in yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun'un Bafra ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Çiller ve Başbakan Yardımcısı Karayalçın'ı eleştirerek, "Biri enflasyonu indireceğim, diğeri memurlara sendika hakkı vereceğim diyordu ne oldu? Demirel çiftçilerin borçlarını silme sözü vermişti, silindi mi? Siyasette inanç, güven kaybı bedilmeye başlandı. İktidara gelirken hesap soracağız diyenler hesap sorulur hale geldiler" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Samsun'da partisince düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, "Aralık ayında meydanlara çıkıp RP'nin maskesini düşürene kadar kimsenin bu durumdan yakınmadığını, DSP sayesinde RP'nin gerçek yüzünün ortaya çıktığını" söyledi. Ecevit konuşmasında, enflasyonun yüzde yüzün üzerine çıktığını, Türkiye'nin kamu görevlisine maaş ödeyemez duruma geldiğini ve bütün umutlarını Japonya'dan alacağı kredilere bağladığını Öne sürdü.

7- DEP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Bilget parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, partisinin Nevruz'u "Olası bir provakasyona meydan vermemek" için Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamına giren bölge dışında kutlamak için girişimlerde bulunacağını ve Nevruz'un kansız bir şekilde kutlanması için DEP'in elinden gelen çabayı harcayacağını açıkladı. Bilget, parti milletvekilleri ve yöneticilerinin 27 Mart seçimlerinde oy kullanmayacaklarını ve evlerinden dışarı çıkmayacaklarını bildirdi.

Bu arada yasama dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra gözaltına alınan 6 milletvekilinin, "susma haklarını kullanarak ifade vermeyi reddettikleri" bildirildi.

6- Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner İstanbul'da yaptığı açıklamada, bankaların açık pozisyonlarını kapattıklarını, Merkez Bankası'nın döviz sıkıntısı olmadığını, bankaların döviz tevdiat hesaplarını ödeyecek durumda olduklarını söyledi. Törüner, döviz tevdiat hesaplarının dondurulmasının söz konusu olmadığını, dövizde sıkıntı vardır demenin yanlış olduğunu belirterek, hiçbir vatandaşın dövizinin risk altında olmadığını, Bankanın kullanılabilir rezervinin 3.5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

9- Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, bir minibüsün teröristlerce yola döşenen mayına çarpması sonucu 10 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı. Ağrı Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda da İran'a kaçmaya çalışan 10 PKK'lı terörist öldürüldü, 2 terörist sağ olarak yakalandı.

10- Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yapılan operasyonda 265 kilogram, İstanbul'da yapılan operasyonda 96 kilogram esrar ele geçirildi.

11- İncirlik'te konuşlandırılan Çekiç Güç'e hava desteği veren ABD, İngiltere ve Fransa'dan temsilcilerin katıldığı ikinci toplantı Ankara'da yapıldı. Topiantı'da Türk yetkililer Çekiç Güç üyesi ülkelere; "Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti oluşumuna gidecek girişimleri cesaretlendirmeyin" mesajı verdiler. Toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Irak'taki belirsiz durumun bir süre daha devam edeceğinin gözlendiğini bildirdi.

Görüşmelerden sonra yayımlanan ortak bildiride, Toplantıya katılanlar, Irak'ın bölünmesine yol açabilecek bütün eylem ve çabalara karşı olan kararlılıklarını teyit etmişlerdir" denildi.

12- Avrupa Parlamentosu, DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması nedeniyle Türkiye'yi kınayan bir karar aldı. Kararda Türkiye'den gözaltındaki milletvekillerini derhal serbest bırakması ve "Kürtlere özerklik hakkı" tanıması istendi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu kararın reddedildiği bildirilerek, Avrupa Parlamentosu kararı, "önyargılı ve sakatlıklarla malul" olarak nitelendirilerek, gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Almanya Cumhurbaşkanı Helmut Kohl ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin Avrupa'daki bazı çevrelerce haklı olduğu konularda haksız duruma düşürülmek istendiğini belirterek, DEP'li milletvekillerine haksız uygulama yapılmayacağı konusunda güvence verdi. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin teröre karşı aldığı önlemlerin, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde alınan önlemlerden farklı olmadığını da sözlerine ekledi.

13- BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin Kıbrıs temsilcileri, Lef-koşa'nm Rum kesiminde bir araya geldiler. Toplantıdan sonra yayımlanan ortak açıklamada, "Türk ve Rum taraflarının, güven arttırıcı önlemler konusunda sunulan düşünceler temelinde, hiçbir gecikme olmaksızın anlaşmaya varmalarını bekledikleri" vurgulandı.

14- Sırpların, Bosna-Hersek'in Maglay ve Bihaç kentlerine karşı saldırı başlattığı bildirildi.

15- Rusya, Ortadoğu barış sürecine yeni bir ivme kazandırılması amacıyla Madrid'de ikinci bir uluslararası konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu. FKÖ Siyasi Büro Şefi Kaddumi öneriyi olumlu bulduklarını açıklarken, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Madai, yeni bir konferansa karşı olduklarını bildirdi.

16- Çin Başbakanı Li Peng, insan hakları ihlalleri konusunda ülkesini eleştiren Batılı devletleri uyararak, "Çin'in hiç bir şart altında hiç bir yabancı ülkenin iç işlerine karışmasına izin vermeyeceğini" bildirdi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher temaslarda bulunmak amacıyla Çin'in başkenti Pekin'e gitti.

11 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Parlamentosu"nün DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması nedeniyle Türkiye'yi kınayan ve gözaltındaki milletvekillerini derhal serbest bırakması ve "Kürtlere özerklik hakkı" verilmesini isteyen kararını değerlendirerek, Avrupa'yı teröre "manevi destek" vermekle suçladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Moskova'da yayınlanan "Ne-zavisimaya" gazetesinin sorularını yanıtlarken, Rusya'yı "İmparatorluk hayalleri peşinde koşmaması ve ayrılıkçı Kürt örgütlerini desteklememesi", Ermenistan'ı da "Türkiye ile iyi geçinmesi" konularında uyardı.

3- Başbakan Tansu Çiller, seçim gezisine çıktığı Balıkesir ve Çanakkale'de yaptığı konuşmalarda; bazı DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması üzerine Türkiye'yi kınama kararı alan ve "azınlık" olarak nitelendirdiği Kürtlere "özerklik" statüsünün tanınmasını isteyen Avrupa Parlamentosu'nün kararını eleştirerek "Bunlar iç işimiz. Biz haklı davamızı dünyaya anlatırız" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, seçim gezisi çerçevesinde bulunduğu Amasya'da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Avrupa Parlamentosu'nün kararını son derece yanlış olarak görüyorum. Ne olup bittiğini incelememişler bile" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ise Eskişehir'de yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nün kararını "yanlışlıklarla dolu" olarak değerlendirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, DYP'ye koalisyon önerisi yaptığı şeklindeki haberleri yalanlayarak, "Ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkması için erken seçim zorunluluğu var" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Amasya ve Gümüşhacıköy'de düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, SHP'nin, laik cumhuriyete yönelen saldırıların karşısına kararlılıkla cıKacağını bildirdi ve vatandaşlardan birlik, bütünlük içinde saldırılara karsı koymaları çağrısında bulundu.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan İzmir'de yaptığı açı. ~ıada, devlet hazinesinin, her türlü mükellefiyeti yerine getirecek güçte olduğunu belirterek, "Ekonomide durgunluk olduğu yolundaki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Döviz fırtınası koparanlara cevap verebilecek döviz gücümüz vardır" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da bazı Batılı ülke gazetecilerine "Güneydoğu'daki seçim hazırlıkları ve Avrupa Parlamentosu tarafından alınan kararla" ilgili brifing verdi.

8- Vergi mükelleflerinin aynı bina içinde butum işlemlerini tamamlayacağı vergi dairesi başkanlıklarının dördü İstanbul'da hizmete girdi. Yeni uygulama hakkında bilgi veren Maliye Bakanı İsmet Attila, Ankara ve İzmir'de de 2'şer vergi dairesi başkanlığı açılacağını söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Ardahan'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'de müslümanlığın her türlü baskı ve tehditten uzak olduğunu belirterek, "Laiklik islamiyetin teminatıdır. Laiklik tartışma konusu haline gelmeyecektir" dedi.

10- DEP, Avrupa Parlamentosu'nün "Kürtlere özerklik tanınması" istemini de içeren kararını "İnsan haklarına saygılı bir girişim olarak" değerlendirdi.

11- DEP eski Genel Başkanı ve Özgür Gündem gazetesi sahibi Yaşar Kaya, Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den kaçtığı yolundaki iddiaları yanıtladı.

12- CHP Kars Milletvekili Atilla Hun partisinden istifa etti.

13- Ukrayna'nın doğal gaz borçlarını ödememesi nedeniyle Rusya'nın dün doğal gaz sevkıyatını durdurması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Ukrayna'ya gitti. Bakanlık Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen temaslardan sonra Rusya'dan gelen doğal gazın, kesintiden önceki düzeye geldiği bildirildi.

14- Amerika'nın Sesi Radyosu'nda yayınlanan bir yorumda uluslararası terörizm konusundaki düşüncelerini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Timothy Wirth, Suriye'nin, bölücü terör çetesi PKK'yı desteklemeye devam ettiğini söyledi.

15- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, Fransa'da yayınlanan Figaro gazetesine verdiği demecinde, İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'daki El Halil kentinde meydana gelen katliamın arkasında İsrail askerleri ile Yahudi yerleşimcilerin olduğunu söyledi.

16- Interfaks Ajansı" nın haberine göre Tacikistan Başbakan Yardımcısı Moyenşah Nazarşayev, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

12 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin terör olduğunu anımsatarak "Terörün hedefi Türkiye'yi bölmektir. Sevr planları yeniden icraya konulmak istenmektedir" dedi. Türkiye'nin demokrasinin arkasına sığınılarak, ülkenin parçalanması oyununa gelmeyeceğini kaydeden Demirel, vatandaşları 27 Mart yerel seçimlerinde sandık başına gitmeye çağırdı.

Başbakan Tansu Çiller de bayram mesajında, ülkeyi bölmek isteyenlerin ülkenin önüne PKK terör belasını koyduklarını, ancak hükümetin halkın desteği ile Türkiye üzerinde oynanan oyunları bozacağını bildirdi. Çiller, yerel seçimlerde güvenliğin sağlanması için gerekli tüm önlemlerin alındığını kaydetti.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, mesajında, yaklaşan yerel seçimler öncesinde gerginliği artıracak her türlü girişimden uzak olunmasını istedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM Başkan Vekili Vefa Tanır ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer bayram mesajı yayımladılar.

2- Başbakan Tansu Çiller, Kapalıçarşı Esnafları Derneği'ni ziyareti sırasında ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm 1991 genel seçimler öncesi uyguladığı seçim ekonomisi ile Türkiye'ye inanılmaz bir darbe vurduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Gebze ve Kocaeli'de partisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı ve hükümetin bugüne kadar söylediklerinin hep tersinin çıktığı görüşünü savundu.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Antalya ve ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, Türkiye'de zor koşulların bir süre daha yaşanacağını bildirerek siyasi parti ve adayların birbirlerine sahip çıkmak zorunda olduklarını kaydetti. Karayalçm, sosyal demokrat oyların SHP'de toplanması çağrısını yaptı ve ANAP lideri Mesut Yılmaz için "acemi muhalefet lideri" nitelemesinde bulundu.

5- Maliye Bakarı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, denetimler sonucunda 1 trilyon 227.7 milyar lira matrah ve 139 milyar 368 milyon lira vergi farkı saptandığını, ayrıca bakanlığın, beyan edilmeyen kazançların ve vergisini ödememekte ısrar edenlerin peşinde olacağını ve vergi adeletinin sürekliliğini sağlayacağını söyledi.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, İzmir'de bulunan Bosna-Hersek Büyükelçisi Hayrudin Somun'la yaptığı ortak basın toplantısında, Bosna'ya askeri ve maddi yardımın yanısıra kültürel yardımların da yapılacağını, Ankara Üniversitesi'nde "Bosna Dili ve Edebiyatı Bölümü" açılacağını bildirdi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Van Havaalanı1 ndaki basın toplantısında, 28 Mart'ta hükümetin istifa etmek zorunda kalacağını söyleyerek "Tek istikamet RP'dir" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit dün Eyüp Meydam'nda yaptığı konuşmada, aylardır yerel yönetim seçimleri ardından erken seçim tartışması yapıldığını belirterek, "Bütün partiler birbirleriyle, ben iyiyim, sen kötüsün kavgasından ileri gidemiyorlar" dedi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)'nin geçen yıl ocak ayı verilerine göre; bu yıl tarım ürünleri ihracaatmda yüzde 17.4, sanayi ürünleri ihracaatmda yüzde 0.8 artış kaydedilirken, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründeki ihracaatın yüzde 16.8 oranında gerilediği bildirildi.

10- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in yaptığı açıklamaya göre, Tuzla İstasyonu'na bomba koyarak 5 yedeksubay askeri öğrencinin ölümüne, 36'smın da yaralanmasına yol açan militanlarla birlikte 37 kişi yakalandı.

11- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Atalay Şahinoğiu, İTO'nun aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Hükümet gerekli tedbirleri alamadığı için kullanacağı avansı bitmiştir. Uyguladığı yüksek faiz politikası nedeniyle de piyasalara sürdüğü kağıtlar talep görmemektedir. Bu durumdan kurtulmanın yegane yolu Merkez Bankasfnın özerkleştirilmesinden geçmektedir" dedi.

12- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Çernişev, İstanbul'da düzenlediği son basın toplantısında, Rusya'nın Türkiye'ye vermekte olduğu doğal gaz konusuna açıklık getirerek gelecek için güvence verdi.

13 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da basın mensupları ile yaptığı sohbet toplan, sında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni parçalamaya, bölmeye, şu veya bu şekilde üniter devlet olmaktan çıkarmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirtti.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Demirel'e basın mensupları tarafından bazı gazetelerde yer alan terör örgütü PKK'nın "şartlı ateşkes çağrısı" konusunda görüşü sorulduğunda, "PKK'nın 1993 yılı içerisinde 1100'ü masum vatandaş, 700'ü polis ve asker olmak üzere toplam 1800 kişiyi öldürdüğünü" belirterek, "PKK bir cinayet örgütüdür. Bir cinayet örgütü ile devlet muhatap olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Avrupa Parlamentosu'nun, bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması sonrasında aldığı Türkiye'yi kınama kararını "ön yargılı" olarak nitelendirdi ve bu kişilerin Türkiye'nin sorunlarını bilmediklerini belirterek, "Batılı dostlarımız bizim hislerimize hürmet etmeye mecburdur. Bizim savunduğumuz ülkenin birliği, bütünlüğüdür. İstenilen nedir? Bunun parçalanmasıdır. Biz haklıyız ve nihayet Türkiye'nin birliğini ve beraberliğini korumak bizim işimizdir" dedi.

Bir çok ülkede dokunulmazlık diye bir şey olmadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'de de dokunulmazlıkların tümden kaldırılmasının tartışıldığına işaret ederek, suç işleme İmtiyazının kimsede olmadığını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Brüksel'de yapılan "Uluslararası Kürt Konferansına gönderdiği "ateşkes" mesajına ilişkin yaptığı açıklamada, "Muhataplarımız teröristler olamaz. Önemli olan oradaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sonuna kadar korunmasıdır. Bugün Türkiye'nin her yerinde bayram var. Her yerde de rahatça seçimler olacak. Türk Devleti çok büyük ve biz çok kararlıyız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Antalya'da, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın mesajıyla ilgili olarak "Bir terör örgütünün siyasi çözüm üretmesi ve bunun Türkiye tarafından muhatap alınması söz konusu bile olamaz" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Uluslararası Kürt Konferansı'nda okunan ve "çözüm önerisi" olarak ni-

telendirdiği açıklamasına karşılık, terör örgütünün başını "Türkiye'nin taraf ve muhatap olarak kabul etmesinin mümkün olmadığını" söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da partisinin Genel Mer-kezi'nde basın mensupları ile yaptığı söyleşide, Brüksel'de yapılan Kürt Konferansı'na değinerek, Türkiye'nin hiçbir terör örgütüyle müzakerede bulunamayacağını ve "siyasi çözüm" Önerilerinin altında Türkiye'yi bölme eğiliminin bulunduğunu söyledi. Ecevit, ayrıca TBMM'de yemin eden bazı milletvekillerinin Türkiye aleyhine faaliyet gösterdiklerini belirterek, Türkiye'de etnik ayrılıklara göre kurulacak olan partilerin, demokrasinin çökmesine neden olacağını da sözlerine ekledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Antalya'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ulusal bir bütünlük içinde olması gerektiğini belirterek, "Türkiye'yi kimseye böldürtmeyiz. Ülkeyi parçalamaya çalışanlar hayal görüyorlar. Türkiye'de şu anda ekonomik sıkıntılar ve bir takım adaletsizlikler var, ancak hepsini unutmaya çalışarak birbirimizi kucaklayalım" dedi.

7- İstanbul Boğazfnda Rumelikavağı açıklarında Kıbrıs Rum bandıralı kuru yük gemisi ile petrol taşıyan bir tanker çarpıştı. Büyük patlamaların olduğu tankerde ilk belirlemelere göre 5 kişi ölürken 20 kişi de yaralandı.

8- PKK lideri Abdullah Öcalan, Brüksel'de sona eren "Uluslararası Kuzeybatı Kürdistan Konferansfna bir mesaj göndererek, Türkiye'yi bölmek istemediklerini, federasyon dahil bütün alternatifleri tartışmaya hazır olduklarını söyledi. Öcalan mesajında, giderek uluslararası ve dünyayı yakından ilgilendiren bir düzeye varan Kürt ve Kuzey Kürdistan sorununun, kaydettiği gelişmeyle çözüm aşamasına geldiğini öne sürdü.

Konterans'ın sonuç bildirgesinde ise, tüm Avrupa ülkeleri ile uluslararası kuruluşlar, Türkiye'ye baskı yapmaya çağrıldı.

9- İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havaalanı'na IRA tarafından havan ateşi açıldı. Adı geçen havaalanına geçen Çarşamba ve Perşembe günleri de saldırı yapılmıştı.

Bu arada İngiltere Başbakanı John Majör ile İrlanda Başbakanı Albert Reynolds, IRA'nın Heathrow Havaalanı'na düzenlediği ikinci havan saldırısından sonra ortak bir bildiri yayımlayarak, barış için Aralık ayında imzaladıkları "Terörü kınaması ve eylemlerini 3 ay durdurması karşılığında IRA'ya barış görüşmelerine katılma olanağını tanıyan", İngiltere-İrlanda ortak bildirisine bağlı olduklarını açıkladılar.

14 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Nevruz'un 1995 yılından itibaren Türkiye'de resmi bayram olarak kutlanacağını bildirdi. Çiller, bir soru üzerine, kamu çalışanlarına sendikal hak konusunda son karan DYP'nin vereceğini, DYP'nin istemediği bir şeyin yapılamayacağını söyledi. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının siyasi bir karar olduğunu vurgulayan Başbakan, "Askeri otoritenin bu kararın alınmasında etkili olduğu" yolundaki iddiaların doğru olmadığını kaydetti.

2- Yunan bandıralı bir kuru yük gemisi ile petrol taşıyan Kıbrıs Rum bandıralı bir tankerin dün gece İstanbul Boğazı'nın Rumelikavağı kesiminde çarpışması sonucu meydana gelen kazada, ölü gemici sayısı 15'e çıkarken, 18 gemici kayboldu, 23'ü kişi de yaralandı. Patlayarak yanmaya başlayan petrol yüklü tankerin Boğaz'da tehlike yarattığı, yangının diğer petrol tanklarına sıçraması halinde Boğaz'ın alevler içinde kalabileceği bildirildi.

Başbakan Tansu Çiller, dün akşam İstanbul halkının büyük bir tehlike atlattığını belirterek, "Boğaz'daki deniz trafiğine kotalar konulacak. Bunun için de tıpkı karada olduğu gibi sinyalizasyon sistemi uygulayacağız. Boğaz'a giren her tankeri giriş-çıkışa kadar radarla kontrol edeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, dün gece meydana gelen kazayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Boğazlar'daki transit ulaşımı Montreux Anlaşması'na uygun olarak yeniden düzenleyen bir tüzük hazırladıklarını, bu tüzüğün 1 Temmuzda yürürlüğe gireceğini bildirdi. Çetin, söz konusu düzenlemenin kaza riskini en aza indireceğini vurgulayarak, kesin çözümün ise yanıcı ve patlayıcı maddelerin Boğazlar üzerinden taşınmaması ya da bunun en az düzeyde tutulması olduğunu belirtti.

Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez ise, İstanbul'un facianın eşiğinden döndüğünü kaydederek, "Boğaz Tüzüğü 1 Temmuzda yürürlüğe girecek. Eğer bugün yürürlükte olsaydı, bu kadar bol yakıtla ve kılavuz kaptan olmaksızın geçişlerine izin vermezdik" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Elazığ'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 27 Mart'ı ikinci bir bayram yapmak için yardım istediğini belirterek, "Hükümeti erken seçime götürmek beninn vazifem olsun" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara Yenimahalle Belediyesi'nin yaptırdığı ekmek fabrikasının açılışında

yaptığı konuşmada, "Geçimlerde oylarınızı bölmeyin. 27 Mart'ta oylarınız aynı sandığa girsin. Sosyal demokratlar SHP çalısı altında bütünleşmelidir" dedi.

5- GAP Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan "GAP'ın Sosyal Boyutu ve Kentsel Gelişme" adlı raporda, Türkiye'de 1962 yılından beri yapılan kalkınma planlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun gözardı edildiği belirtildi.

6- ABD Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray'da ABD'de yaşayan Yunan asıllıların kurduğu bazı örgüt temsilcileriyle yaptığı görüşmede, "Türkiye'nin bugün 1950'lerden bu yana en kötü krizi yaşadığını ve İslamcıların etkinliğinin artışından endişe duyduğunu" söyledi. Clinton, Kıbrıs sorunun çözümü için bazı fırsatlar yaratabileceğini de sözlerine ekledi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Bosna Özel Temsilcisi Charles Redman, yaptığı açıklamada, Bosna için hazırlanan anayasa taslağının gelecek cuma günü Washington'da yapılacak tarihi törende Bosna Cumhurbaşkanı Alta İz-zetbegoviç, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman ve Bosnalı Hırvat lider Kresimir Zubak tarafından imzalanacağını söyledi.

8- İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Harding, bir milletvekilinin karssıyia evlilik dışı ilişkisinin ortaya çıkması üzerine görevinden istifa etti,

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, temaslarda bulunmak gittiği Çin'in başkenti Pekin'deki gesizini tamamlayarak Rusya'ya gitti. ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Rus meslektaşı Andrei Kozirev ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Christopher, Kozirev ile Ortadoğu ve Bosna konularında görüşme yaptıklarını, Bosna sorununa son vermek gerektiği konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Öte yandan Kozirev, Christopher ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Rus donanmasının "coğrafi varlığını" genişletmesi gerektiğini belirterek, ülkesinin Körfez'de ve dünyanın diğer sıcak bölgelerinde savaş gemileri bulundurmak istediğini bildirdi.

10- Libya Lideri Muammer Kaddafi, televizyondan yaptığı Ramazan Bayramı konuşmasmda, Müslümanlara karşı tutumundan dolayı Fransa'yı kınadı. Kaddafi, "Fransa, El Halil katliamına karşılık olarak İsrail'le anlaşma imzaladı. İşte Fransa'nın küstahlığı, işte insanlık önünde Hıristiyan larla Musevilerin Müslümanlara karşı ittifakı" dedi.

11- İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Heatrow Havaalanı'na üç gün içinde 12 havan mermisi attı. IRA adına yapılan açıklamada İngiltere hükümeti ile doğrudan görüşme istendi.

12- Hindistan'ın batısındaki Nashik kentinde bir yolcu otobüsünün, köprüden nehre uçması sonucu 39 kişinin öldüğü bildirildi.

15 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da yaptığı açıklamada, yerel yönetim seçimleri ertesinde, Nisan ayında önemli ekonomik uygulamaların yürürlüğe konulacağını belirterek, "Nisan'da önemli uygulamalar olacak, ancak paket beklenmesin. Merkez Bankası'nın özerkleştirilmesi sağlanacak. Vergi tabana yayılacak. Özelleştirmede yol alacağız. Ekonomik olarak devleti küçülteceğiz" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Doğu Karadeniz gezisinde çeşitli merkezlerde seçim mitinglerine katıldı. Yılmaz, koalisyon hükümetini "beceriksizlik ve halkı aldatmakla" suçlayarak, "Başbakan memleketi berbat etti, oylarınızla siz kurtaracaksınız" dedi. Başbakan Çiller'in Nevruz'la ilgili açıklamalarını da eleştiren Yılmaz, "Milli bayram ilanı kanun konusudur. Başbakan sanırım bir temennisini dile getirmiş. Eğer bunu hükümet tasarısı olarak Meclis'e getirirlerse ANAP olarak tavrımızı koyarız. Ancak, benim şüphem, bu meselenin Sayın Başbakan tarafından seçim rüşveti olarak kullanılacağı ihtimalidir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçjn, partisince Muğla, Aydın ve Manisa'da düzenlenen mitinglerde konuştu. Ordunun demokrasinin güvencesi olduğunu belirten Karayalçm, laik cumhuriyete yönelik tehdidin kamuoyunda "kara ses" olarak bilinen Cemalettin Kaplan'dan geldiğini, söz konusu kişinin Almanya'da silahlı eğitim yaptırdığını söyledi. Karayalçm, Nevruz'un resmi bayram olarak kutlanmasına taraftar olduklarını da sözlerine ekledi.

4- İstanbul Boğazı'nda meydana gelen deniz kazasında ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. Yanmaya devam eden petrol yüklü Nasia adlı tanker, Ru-melifeneri'nin 4 mil açığına çekilirken, yangın ve kirlenme nedeniyle Boğaz'daki kuşların ve balıkların ölmeye başladığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Gaziantep'te yaptığı açıklamada, kazaya neden olan taraflardan tazminat isteneceğini, boğazlar tüzüğünün de en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez de tazminat dahil bütün yaptırımlara, dünyada geçerli yasal anlaşmalara bakılarak karar verileceğini söyledi.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in Türkiye temsilcisi Berto Hullu yaptığı açıklamada, kazayı ve kirliliği incelemek üzere uzman ekip getireceklerini, Boğaz'daki geçişlerin denetlenmesi konusunda Türkiye'nin yaklaşımlarını desteklediklerini bildirdi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisince Malatya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, PKK'nın kökünün kazınacağını belirterek, "21 Mart Nevruz Bayramfnda Türkiye'yi kana bulayacaklarını söylüyorlar. Hiçbir şey yapamayacaklar. Kendileri kanda boğulacaktır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin İstanbul'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, yürürlükteki seçim sisteminin adaletsiz olduğunu ve halkın gerçek tercihini ortaya çıkarmadığını belirterek, SHP ve ANAP tarafından hazırlanan bu seçim sisteminin onları "kazdıkları kuyuya düşüreceğini" öne sürdü.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Cem Trabzon'da yaptığı konuşmada, siyasi iktidarın güçsüz olduğu durumlarda jaşka güçlerin ağırlıklarını hissettirmeye çalıştığını belirterek, "Türkiye'de askeri ya da yarı askeri dayatmalar olmamalıdır" dedi. Cem, seçimlerden sonra solun bütünleşmesi için her türlü çabayı göstereceklerini de kaydetti.

8- İstanbul Karagümrük'te içki sattığı için daha önce iki kez saldırıya uğrayan bir restorana molotof kokteyli atıldı. Patlamada 1 kişi öldü, 19 kişi yaralandı. Saldırıyı yasadışı "İslami Büyük Doğu Akıncıları" adlı örgüt üstlendi.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Washington Times gazetesinde yayımlanan yazısında, Türkiye'de demokratik sistemin güçlü olduğunu belirterek, yerel seçimlerin açık, özgür ve demokratik toplumun yasaları çerçevesinde gerçekleşeceğini söyledi. Türkiye'nin bölücü teröristlere karşı savaşını, demokrasinin tehlikede olduğunun işaretiymiş gibi görmenin yanlış olacağını vurgulayan Kandemir, Türkiye'nin demokrasisini koruma hakkı bulunduğunu kaydetti.

10- Bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması üzerine Avrupa Parlamentosu tarafından gözlemci olarak Türkiye'ye gönderilen Marc Gaile, bu konuda hazırladığı raporu Avrupa Parlamentosu Dışişleri Ko-misyonu'na sundu. Raporda, dokunulmazlıkların kaldırılmasının "siyasi bir karar" olduğu ve DEP milletvekillerinin birbiri ardına yaptıkları kışkırtmaların kamuoyunda uyandırdığı tepkiden kaynaklandığı vurgulandı.

11- Resmi bir ziyaret için yarın Türkiye'ye gelecek olan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Paris'te Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye'de demokratik değerlerin güçlendirilmesi ikili ilişkilere eşlik etmelidir" dedi. Juppe, Bosna-Hersek ve Kafkasya'daki sorunlar, Orta Asya ve ekonomik ilişkiler konularında da soruları yanıtladı.

12- Refah Partisi'nce toplanan yardım paralarını Bosna'ya göndermek için aracılık yapan Alman IHH kuruluşu hakkında, Freiburg Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada bir dizi usulsüzlüğe rastlandığı gerekçesiyle, kuruluşun yöneticileri hakkında dava açılacağı bildirildi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-H ersek'i n Maglaj kentinde sivil halk üzerine ateş açan Sırpları kınayan bir karar aldı. Kararda Magla kuşatmasının derhal kaldırılması istendi.

14- İran'ın, Kuzey Irak'ın İran sınırındaki Kürt köylerini bombaladığı, bombalamada büyük maddi hasar meydana geldiği, ancak ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

15- Makedonya Savunma Bakanı Vlado Popovski yaptığı açıklamada, hükümetinin, ülkedeki BM barış gücünde görev yapan ABD askerlerinin sayısının arttırılması konusundaki kararı onayladığını bildirdi.

16- Letonya'da görüşmelerde bulunan Rus heyeti başkanı Sergei Zotov, Rusya'nın 31 Ağustos'a kadar Letonya'daki bütün askerlerini çekmeyi kabul ettiğini açıkladı.

16 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin çeşitli uygulamalarını anlattı. Çiller, 1994 yılının seçim yılı değil, ekonomide onarım yılı olacağını belirterek, "Daha işin başındayız. Biz olmadan, DYP olmadan Türkiye'de hükümet çıkarmak mümkün değildir. Biz ülke yönetimini bırakıp kaçmayız" dedi. Çiller, büyük şehirlerdeki gecekondulara son kez bir af çıkarma niyetinde olduklarını belirtti. Bu yılın yaz aylamın terörle mücadelede dönüm noktası olacağını vurgulayan Başbakan, "Biz PKK'nın hakkından geliriz. Yeter ki destek görelim1' dedi. Ekonomideki terörün bitirilmesinin özelleştirmeye bağlı olduğunu vurgulayan Çil-ier, Nevruz'un resmi bayram olarak kutlanmasına ilişkin bir soruya karşılık, "Nevruz resmi Bayram olacak. Bu konudaki çalışmamız sürüyor. Ben ısrarla bu yıla yetişmesini istedim, ama olmadı. Önümüzdeki yıl Nevruz'u resmi bayram olarak kutlayacağız" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, yerel seçimlerle ilgili olarak başlayan propaganda döneminde, kamu kurum ve kuruluşlarının, tarafsızlıklarına gölge düşürecek hareketlerden kaçınmalarını istedi. Başbakan tarafından yayımlanan genelgede, "Belirtilen hususlara uyulması ve idarenin tarafsızlığına gölge düşürecek veya şüphe uyandıracak her türlü hal ve hareketlerden kaçınılması hususunda gereken dikkatin gösterilmesi ve İlgililerin bir defa daha uyarılması" vurgulandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçim gezüeri sırasında Erzincan, Erzurum, Eskişehir ve Kütahya'da düzenlenen mitinglere katıldı. Yılmaz, koalisyon hükümetinin 1980 öncesinde kaldığını ve 1990'lı yılların Türkiye'sine hiçbir şey veremeyeceğini söyledi. Türkiye'nin işsizlik, terör, pahalılık gibi sorunları bulunduğunu, ancak en büyük sorunun kötü yönetim olduğunu öne süren Yılmaz, "Verdikleri hiçbir sözü yerine getirmemişler. Türkiye'nin bu koalisyonla hiçbir sorunu çözmesi mümkün değil. Hükümet ortakları en önemli sorunlarda bile anlaşamıyorlar" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İzmir'de seçim çalışmalarına katıldı. Karayalçın, dün toplanan Bakanlar Ku-rulu'nda alınan kararlarla ilgili yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarına örgütlenme hakkının verilmesini bir devrim olarak niteleyerek, bu yolla herkesin sendika üyesi olması yolunun açıldığını söyledi. Karayalçın, "Sendika üyeliği olabildiğince geniş kapsamlı tutulmuştur. İLO'nun kararlarında da ör-

taya konulduğu gibi, bu konuda her ülke kendi mevzuatını düzenleme durumundadır. Bizim almış olduğumuz karar bu doğrultudadır" dedi. Ka-rayalçın, gecekondu sorununun çözümü konusunda, "4-5 yılda bir af çıkarılarak gecekondu sorunu çözülemez. Olsa olsa yurttaşları 5 yıl daha gecekondu yapmak için teşvik etmiş olursunuz" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yargıya intikal etmiş olaylarla ilgili olarak muhalefet partilerinin ve medyanın kendisini haksız bir şekilde eleştirdiğini belirterek, milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda bakanlığını ilgilendiren bir durum olmadığını söyledi. Bakan Oktay, "Anayasa'da yargıya intikal etmiş bir konuda, yargıda davası süren bir olayda, Meclis'te soru sorulamaz, görüşme açılamaz ve tartışma yapılamaz diye hüküm vardır. Anayasa kuvvetler ayrılığı ilkesine göre devleti yapılandırmıştır. Adalet Bakanı yürütmenin bir üyesidir. Siyasal iktidarın bir mensubudur. Bu nedenle kendini yargıcın, savcının yerine koyamaz. Bunu yaparsa Anayasa'yı ihlal etmiş olur" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Afyon'da partisince düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, bütün partilerin yolsuzluklara adlarının karıştığım belirterek, CHP'nin 70 yıllık geçmişiyle temiz bir parti olduğunu söyledi. Deniz Baykal, CHP'nin, devlet malına el sürdürmemeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yerel seçimler dolayısıyla başlatmış olduğu yurt gezilerini Adana'da sürdürdü. Ecevit, Adana'da düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de Kürt sorununun bulunmadığını, Güneydoğu sorunu olduğunu söyledi. Ecevit, diğer partileri Güneydoğu bölgesinde oy için pazarlık yapmakla suçladı. Körfez savaşındaki yanlış tutumun Güneydoğu ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Ecevit, aynı yanlış politikaların Bosna'da, Azerbaycan'da, Kıbrıs'ta yapıldığını söyledi. Ecevit, "DYP, SHP ve ANAP, laik cumhuriyeti yıkmak isteyen, Atatürk düşmanlarını bünyesinde barındıran bir partiye meydanı bırakmıştı. Çünkü RP'yi güçlendiren bu üç partinin günahlarıydı. Ama biz meydanlara çıkarak RP'nin maskesini indirdik" dedi.

8- 15 günlük gözaltı süreleri dolan 5 DEP'li ve bir bağımsız milletvekili, sorgu hakimlerinin dosyaların incelenmesini bitirememesi üzerine yeniden gözaltına alındılar. Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Ankara'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tutuklu milletvekillerinin idam istemiyle yargılanacağını bildirerek, "Tüm sanıkları Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesine muhalefetten haklarında tutuklama kararı verilmek üzere mevcuden yedek üyeliğe sevk ettik" dedi.

9- Olağanüstü Hal Böige Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Muş, Şır-nak ve Tunceli'de güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 5 terörist öldürüldü.

10- Almanya'nın Stuttgart kentinde dün bir evin kundaklanması sonucu 7 kişi yaşamını yitirdi. Stuttgart Başkonsolosu Hakan Akbulut tarafından ya-pılan açıklamaya göre ölenlerden ikisinin Türk Vatandaşı olduğu bildirildi.

11- Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Kuris, Atina'da yayımlanan Etnos gazetesine verdiği demeçte, uluslararası hukuk gereğince ülkesinin karasularını 12 mile çıkarmaya hakkı olduğunu ileri sürdü. Kuris, Türkiye'nin "Ege'nin siyasi coğrafyasını değiştirmek amacıyla Yunanistan ile gerçekte var olmayan yapay sorunlar yaratmak istediğini" öne sürdü.

12- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan İsrail Başbakanı İzak Rabin, Ei-Halii katliamına rağmen Ortadoğu'da barışın yakın olduğunu söyledi. Rabin, Beyaz Saray'da Başkan Bill Clinton ite görüşmesinden önce düzenlediği basın toplantısında, "İsrail barış yapmaya hazırdır ve barışın yakın olduğuna inanmaktadır. Artık görüşme masasına dönme zamanı gelmiştir" dedi. Rabin ayrıca EI-Halil katliamını kınadı.

13- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, Kırım'da Rusya yanlısı hükümet tarafından 27 Mart'ta düzenlenecek halkoylamasını yasadışı ilan etti ve oylamanın iptal edilmesini istedi. İtarTass ajansının haberine göre, Kravçuk, Ukrayna'ya bağlı Kırım Yarımadası'nda yaşayanların hem Rusya hem de Ukrayna vatandaşlığına sahip olması konusunda yapılması öngörülen halkoylamasının, Ukrayna Anayasası ve yasalara aykırı olduğunu ileri sürdü.

14- Resmi ziyaret amacıyla Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, ülkesinin çıkarlarının doğrudan tehdit altında bulunmamasına rağmen, Tacik-Afgan sınırındaki Rus birliklerini geri çekmeyeceklerini söyledi- Kozirev, eski bir Sovyet Cumhuriyeti olması nedeniyle, Tacikistan'ı korumanın, Rusya'nın tarihi görevi olduğunu savunarak, "Bu görevi yapmamak ihanet olur" dedi.

17 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Denizli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, 1994'ün Türkİ1 "'-3e demokrasi yılı olacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Afyon, Uşak, İsparta ve Burdur'da düzenlediği açıkhava toplantılarında, Başbakan Tansu Çiller'in, kendisiyle ve partisiyle ilgili suçlamalarını yanıtladı. Yılmaz, yerel seçimin hükümet için bir referandum niteliğinde olacağını belirterek, ANAP'lı adaylara verilecek oyun Türkiye'nin kurtulmasını hızlandıracağını iddia etti.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Şanlıurfa ve Adıyaman'da partisince düzenlenen seçim mitinglerinde yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen memur sendikalarına ilişkin yasa tasarısının TBMM'den geçmesinden sonra, "Türkiye'de pırıl pırıl ve yepyeni bir sivil toplum örgütü doğacağını" belirtti.

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Montreux'yü savunuyoruz, savunmaya da devam edeceğiz. Ama Boğazlar'ımızı da korumamız gerekiyor" dedi. Tez, Boğazlarla ilgili yeni bir tüzüğün hazırlandığını belirterek, Türkiye'nin hazırladığı tüzük, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından olumsuz karşılansa bile "1 Temmuz'da kesinlikle uygulanmaya başlanacaktır" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Mogultay, Sendikalar Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Yasası'nda yapılacak değişikliklere ilişkin taslakları, Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyon u'nun (TİSK) görüşüne sundu.

Mehmet Mogultay, Türk-İş Başkanı Bayram Meral'i ziyaretinde toplumsal barışın, çalışma barışının sağlanmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, her kesimden gelecek görüşlerin kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Moğultay, sendika özgürlüğünden tam olarak yararlanabilmek için 2821 sayılı yasada yapılması öngörülen değişiklikle, "Toplu iş sözleşmesi özerkliğinin yaygınlaştırılması, Türkiye tarafından onaylanan İLO sözleşmesine koşutluk sağlanması ve etkili bir arabuluculuk sisteminin kurulması amaçlanmıştır" dedi.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral de memur sendikalarıyla ilgili düzenlemede eksiklikler olduğunu belirterek, "Bu eksikliklerin Meclis'te giderileceğine inanıyoruz" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Adıyaman'da düzenlenen mitingde Refah Partisi'nin İslam anlayışını eleştirerek, "İslam'da Allah ile insan arasına kimse giremez. Oysa RP girmeye çalışıyor" dedi. Ecevit, konuşmasında SHP'nin solculuk anlayışını da eleştirdi.

7- TBMM'de dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra DGM Başsavcılığının emri ile gözaltına alınan ve 15 gün süreyle Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan DEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Şırnak Milletvekili Orhan Doğan, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve DEP kökenli Şırnak bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığımın istemi doğrultusunda tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildiler.

DEP Genel Başkan Vekili Remzi Kartal, milletvekillerinin tutuklanmasının sadece bir hukuk olayı olmadığını belirterek, "Tutuklamaların, Kürt sorununun demokratik yollardan çözülme şansının tümüyle ortadan kaldırılmasının tescil edilmesi anlamına geldiğini" söyledi.

Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, tutuklamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, milletvekilleriyle ilgili iddianamenin hazırlanmasına devam edildiğini bildirdi ve "Hangi tarihte yargıç önüne çıkacakları konusunda bir şey söyleyemeyeceğini, soruşturmanın sürdüğünü" belirtti.

8- Diyarbakır'ın Kayapınar beldesinin belediye başkan adaylarından Muhyettin Ayata ile TEK işçisi M.Kadir Koyuncu, dün gece kimliği belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.

9- Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği "Günümüzde Dil Yozlaşması" konulu açıkoturumlar Ankara'da başladı.

10- Gazeteci Ahmet Uran Baran, İstanbul'da vefat etti.

11- İki günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüştü. İki ülke heyetleri arasındaki resmi görüşmeler de, dışişleri bakanları başkanlığında yapıldı. Juppe, akşam Ankara'dan İstanbul'a geçti.

Ankara'dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Juppe, terörü kınadıklarını ve PKK'yı ülkelerinde yasakladıklarını belirterek, Türkiye'nin sorunlarının siyasi yaklaşımlar çerçevesinde, kültürel kimliklerle ilgili hakların verilmesiyle çözülebileceğini söyledi. Juppe, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesini istediklerini söyleyerek, bu amaçla Türkiye'yi Avrupa'daki forumlarda destekleyeceklerini bildirdi. Dışişleri bakanları başkanlığında ya-

pılan resmi görüşmelerde ise, bölgesel ve uluslararası sorunların ele alındığı bildirildi. Görüşmelerde, Türkiye ve Fransa'nın Karabağ'da barışın sağlanması için gerekli görüldüğü durumlarda işbirliği yapması da kararlaştırıldı.

12- Yunaniste". iüikiye'deki Yunan diplomatların çeşitli saldırılara hedef olduğunu belirterek, Ankara'dan diplomatların koruma altına alınmasını istedi. Atina yönetimi, Yunan diplomatların zarar görmesi durumunda Türkiye'nin sorumlu tutulacağını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantin Bikas tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki Yunan diplomatların ve ailelerinin son zamanlarda sık sık kimliği belirsiz kişilerden tehditler aldıkları ve saldırılara hedef oldukları bildirildi.

13- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Bosna'da Hırvatlarla Boşnaklar arasında bir federasyon oluşturulmasını öngören antlaşmayı imzalamak üzere ABD'nin başkenti Washington'a gitti. ABD Başkanı Bill Clinton'un başkanlık edeceği imza töreninin, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Hırvatistan lideri Franyo Tudyman ve Bosnalı Hırvatların lideri Kresimir Zubak arasında yapılacağı ve törene Türkiye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in yanı sıra Rusya, Kanada, Avusturya, İsveç ve Norveç dışişleri bakanlarının katılacağı bildirildi.

14- Irak'ın Kuveyt'i işgalinin sona erdirilmesinin ardından 1990 Ağustos ayından bu yana uygulanan Irak ambargosu, Güvenlik Konseyi'nin çarşamba akşamı yaptığı toplantıda tartışıldı. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Sir David Hannay, Güvenlik Konseyi oturumundan sonra yaptığı açıklamada, "Ambargonun kaldırılması ya da değiştirilmesi konusunda karar ahnmadığmı" bildirdi. Sir Hannay, hiçbir ülkenin ambargonun kaldırılması yönünde öneri getirmediğini de söyledi.

15- Sri Lanka'da hükümet güçlerinin 19 Tamil gerillasını öldürdükleri bildirildi.

18 MART 1994

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in çağrısı üzerine Ankara'da olağanüstü toplandı. Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, kuvvet komutanları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki diğer orgeneral ve oramiraller katıldı.

Toplantıdan sonra, Genelkurmay Başkanlığı Basın Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, "Çevre ülkelerdeki gelişmeler ışığında politik-askeri durum değerlendirmesi yapılmış, TSK ile ilgili yasal mevzuattaki değişiklik teklifleri görüşülmüş ve bilgi arzında bulunulmuştur" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel toplantıdan sonra, Yüksek Askeri Şura üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Yüksek Askeri Şura üyelerinin toplantıda ele alman iç ve dış güvenlik meseleleri hakkında Cumhurbaşkanı Demirel'e bilgi verdikleri ve Bosna-Hersek'e gönderilmesi söz konusu olan Türk birliğinin hazır olduğunu bildirdikleri belirtildi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'un ilçesi Çatalca ve beldelerinde yaptığı seçim gezilerinde, Türkiye'deki bütün sıkıntıların özünde terör mücadelesinin yattığını söyleyerek, "İstediğimiz ekonomiyi düzeltmek, ama bütün para kaynaklarını teröre yöneltiyoruz. Terörü çözmede kararlıyız, bu konuda istediğimiz dünya ile bütünleşmek" dedi. Çiller, konuşmalarında ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı da eleştirdi.

Başbakan Çillerin seçim gezisine devlet bakanları Yıldırım Aktuna, Mehmet Ali Yılmaz, Bedrettin Dalan da eşlik etti.

3- Anayasa Mahkemesi, TBMM'nin bir bağımsız 5 DEP milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yolundaki kararının iptali istemiyle yapılan başvuruları görüşmeye başladı. 6 milletvekili hakkında verilen dokunulmazlığın kaldırılması kararının iptali için 38 iptal başvurusu yapıldı.

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demiral, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar ile birlikte, mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen 6 milletvekilinin sorgulamaları hakkında bilgi vermek ve mahkemeye yöneltilen bazı suçlamaları cevaplandırmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, DEP milletvekillerinin gözlem altında tutulduğu odaları basına açtı ve soruşturmayla ilgili sorutan yanıtladı. Merkezi kumanda sistemine bağlı sorgu odalarını tanıtan Demiral, milletvekillerinin sorgu sırasında banda kaydedilen görüntülerini de izletti. Demirel, soruşturmanın Türk Ceza Kanunu (TCK)'nin 125. maddesi kapsamında yürütüldüğünü de anımsattı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Denizli, Aydın ve Manisa'da partisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, koalisyon ortaklarını eleştirirken, hükümetin günü kurtarmak düşüncesi ile hareket ettiğini ve ülkenin hiçbir sorununa çözüm getiremediğini ileri sürdü.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Güneydoğu gezisi çerçevesinde Kahramanmaraş ve İskenderun mitinglerinde konuştu. Karayalçın, herkesin ortak değerleri olduğunu vurguladığı "milliyetçilik ve din kavramları"nın hiçbir siyasi partinin tekelinde bulunmadığını söyledi. Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller'in, "Rakibimiz SHP" açıklamasına da, "SHP rakipsiz" karşılığını verdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Hak-İş Kon-federasyonu'nu ziyaret ederek 2821 sayılı Sendikalar ve 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt yasalarında değişiklik öngören taslakları görüşmeye sundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, sendikaların toplusözleşme yetkisi için yasada öngörülen yüzde 10 işkolu barajının kaldırılmasıyla İlgili olarak, "Taslakları tartışmaya açıyorum. Mutabakat sağlayacağımızı umuyorum. İşçi ve işveren uzlaşmazsa, ölçümüz uluslararası norm ve standartlar olacak" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de, yasaksız toplusözleşme düzeninden yana olduklarını belirtti.

7- Dışişleri Bakanlığı Süzcü Vekili Ferhat Ataman, Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Yunanistan'ın, Türkiye'deki diplomatlarından bazılarının tehdit edildiğini iddia etmesi ile ilgili şikayetler konusunda, gereken önlemlerin alındığını bildirdi.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş, CHP İstanbul il örgütünde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı, siyasi yaşamımıza yabancı, zararlı bazı gelişmelere dikkat çekmek için düzenlediğini ifade eden Hasan Fehmi Güneş, özellikle yerel seçimlerde siyasetin bireyselleştirilmeye çalışıldığını, kişilerin abartıldığını söyledi.

9- Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğiu, Yaşlılar Haftası nedeniyle Sey-ranbağları Huzurevi'ni ziyaret etti. Ziyaretinde basının sorularını yanıtlayan Şahinoğiu, yaklaşan Nevruz günü için Ankara'da her türlü önlemin alındığını söyledi. Nevruz'un okullarda da kutlanması için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne talimat verdiğini söyleyen Şahinoğlu, "Okullarda bir yandan Nevruz kutlanırken bir yandan da bugünün bir zümreye ait olmadığı, Türk tarihinde derin bir yeri olduğu, kardeşliği simgelediği anlatılacak" dedi.

Öte yandan DEP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Büğet de Ankara'da yaptığı açıklamada, Nevruz'u salon toplantılarıyla kutlamak için 8 büyükşehirde valiliğe başvurduklarını ve 5 ilde başvurularının kabul edildiğini, üç ilden de olumlu yanıt beklediklerini söyledi.

10- SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal ve çeşitli partilerden 91 milletvekili, TEK'in özelleştirilmesini öngören 3974 sayılı yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. SHP'nin yanısıra ANAP, RP, CHP, DSP, BBP ve MP milletvekillerinin imzalarının bulunduğu iptal dilekçesinde, söz-konusu yasanın, anayasanın 167, 168, 48, 2, 5, 8, 11 ve 125'inci maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla iptal edilmesi istenildi.

11- 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 79'uncu yıldönümü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, "Bu büyük günde milletimizin şehitlerimizi gönlünde, zihninde muhafaza ettiğini, tüm dünyaya haykırıyoruz" dedi. Demirel, Türk milletinin gönlünde taht kurmuş şehitleri ve Çanakkale'nin unutulmaz komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet ve şükranla andıklarını belirtti.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümü törenlerine bir mesaj gönderen Başbakan Tansu Çiller, Çanakkale savaşlarının iman gücü ve binbir zorluk içinde kazanıldığını vurguladı.

Çanakkale Valisi Hüsnü Tuğlu da, bundan 79 yıl önce dünyanın en güçlü ordularına karşı Türk milletinin büyük bir kahramanlık örneği sergilediğini söyledi.

12- Diyarbakır'da, SHP'ye ait seçim bürosuna dün gece kimlikleri belirlenemeyen iki kişi tarafından atılan el bombası sonucu 17 kişi yaralandı. Bombayı atanlardan birisinin yakalandığı bildirildi.

13- Türkiye'de temaslarını sürdüren Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, İstanbul'da, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK) kapsamında faaliyet gösteren Türk-Fransız İş Konseyi toplantısına katıldı. Juppe, toplantıda yaptığı konuşmada, Fransa'nın seçimini Avrupa'dan yana yaptığını anlatarak, Avrupa konusunun yüzyıldır Fransa dış politikasının öncelikli konusunu oluşturduğunu bildirdi. Fransa Dışişleri Bakanı, Avrupanın son yıllarda; Maastricht Anlaşması'nın sekteye uğraması, tarım ve çeşitli sektörlerdeki anlaşmazlıklar, Avrupa para sisteminde yaşanan krizler ile Bosna trajedisine başarısız yaklaşımları bulunduğunu söyledi.

14- ABD'nin gişimleriyle başkent Washington'a gerçekleştirilen "Boşnak-Hırvat Federasyonu Anlaşması", Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İz-zetbegoviç ile Bosnalı Hırvatların lideri Kresimir Zubak arasında imzalandı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetİn'in de davetli olduğu toplantıda, İzzetbegoviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franyo Tudyman, ülkelerini birleştirecek konfederasyonun ilkelerini belirleyen bir anlaşmayı da imzaladılar.

Törenden önce yayımlanan Beyaz Saray bildirisinde ABD Başkanı Bill Clinton'un, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Bosnalı Hırvatların liderini, girişimlerinden dolayı kutladığı bildirildi. İmza töreninden sonra, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher da, iki liderle birlikte basına bir açıklama yaptı.

Bu arada Bosna'da savaşın başladığı günden bu yana 142 bin 592 Boş-nak'ın öldüğü bildirildi. Bosna Sağlık Bakanlığı verilerine göre savaşta sadece Saraybosna'da 9 bin 950 kişi hayatını kaybetti.

15- İran'a ait bir yolcu uçağının Dağlık Karabağ üzerinde düşürüldüğü, uçakta bulunan 9'u çocuk, 32 kişinin öldüğü bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, uçağın Ermeni kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü iddia etti.

19 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci, "Nevruz Bayramı" nı kutlamak için Türkiye'ye gelen 5 Türk cumhuriyetinin sanatçı ve büyükelçilerini kabulde yaptığı konuşmada, Nevruz'un Orta Asya'da geleneksel olarak yıllardır kutlandığını belirterek "Nevruz ümittir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Tıp Bayramı nedeniyle Ankara'da, GATA'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada da hekimlerin ülkenin gurur kaynağı olduğunu belirterek, Türk hekimliğinin dünya hekimliğinin gerisinde olmadığını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta sürdürdüğü seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, vatandaşlara, "27 Mart'ı terörle mücadeleye oy verme günü" yapmaları çağrısında bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, çalışma hayatındaki düzenlemeler ve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ın, "Nevruz" ve bölgedeki son gelişmeler ile ilgili söyleşisi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

5- Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu düzenlediği basın toplantısında, Al-lahuekber Dağları'ndaki operasyonda 7 PKK'lının güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Bu arada Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde 9, Diyarbakır'ın Ergani İlçesinde de 2 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez, TOBB tarafından Gaziantep'te düzenlenen Anadolu'yu Bilgilendirme Top-lantıları'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin temel sorununun kamu finansman dengesizliği ve cari açık olduğunu belirterek, bu sorunun yıllardır gözardı edildiğini savundu.

7- Bosnalı Müslümanlarla Hırvatlar arasında dün Washington'da imzalanan federasyon anlaşması törenine katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, dünyanın, Boşnak-Hırvat Federasyon anlaşması ile kazanılan ivmenin " hızla üzerine gitmesini" ve gerektiğinde Sırplara karşı güç kullanmaya hazır olunmasını istedi. Daha sonra New York'a geçen Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Bosna'daki BM Barış Gücü'ne Türk askeri gönderilmesinin BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye bağlı olduğunu belirterek, Gali'nin bunu reddetmesinin "çifte standart kullanıldığı izlenimini yaygın hale getireceği" uyarısında bulundu.

8- Azerbaycan Assa-İrade haber ajansı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de kalabalık bir metro istasyonunda meydana gelen şiddetli patlamada ilk belirlemelere göre en az 12 kişinin öldüğünü, 53 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e gönderdiği taziye mesajında "Türk halkı ve şahsım adına Zat-ı alinizin ve kardeş Azerbaycan halkının acısını yürekten paylaşıyorum" dedi.

9- BM Güvenlik Konseyi, İsrail işgali altındaki El Halil kentinde bir yahudinin gerçekleştirdiği katliamı kınayan karar tasarısını kabul etti.

ABD Başkanı Bill Clinton, El Halil katliamı ile ilgili kararın ardından, Arap-İsrail görüşmelerine yeniden başlanması çağrısında bulundu.

10- Yunanistan Savunma Bakanı Yerasimos Arsenis'in Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ziyaret sonunda varılan anlaşmaya göre, Rum ve Yunan orduları arasında ortak askeri tatbikatlar dahil, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun uygun personel ve çağdaş silah takviyesiyle güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

20 MART 1994

1- Siyasi parti liderleri, Seçim Kanunu'nda öngörülen radyo ve televizyon propaganda konuşmalarının ilkini TRT-1 de yaptılar.

DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller konuşmasında, bugüne kadar hiçbir başbakanın kendisinde olduğu gibi yalnız bırakılmadığını savunarak, "Ben ülkemi parçalatmam, yalnız bırakılmama karşın bir karar alma durumunda kaldım. Terörle mücadeleyi Güneydoğu'da yaparken, teröristin Meclis çatısı altında olduğu kanısı kamu vicdanını rahatsız etmekteydi. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılaması konusunda öncülük ettim. Bu konuda da yalnız bırakıldım, ancak mücadeleden vazgeçmeyeceğim" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçınn da konuşmasında, Türkiye'deki kentlerin 2000 yılındaki geleceğinin yerel seçimlerde belirleneceğini kaydederek, Türkiye için kritik gördükleri kavramları; laiklik, demokratiklik ve üretkenlik olarak sıraladı ve Türkiye'nin bir Müslümanlık-laiklik çatışması içinde olmadığını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, iktidarın ve programların değişmesi nedeniyle Türkiye'nin bir anda güçsüz bırakıldığını ileri sürdü.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal konuşmasında, SHP'nin icraatlarını eleştirerek, SHP'nin, koalisyonun sosyal demokrat kanadında yer almasına karşın, sosyal demokrat politikalara ters düştüğünü söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, Türkiye'de halkı, dünyada Türkiye'yi güçlendirmek için yetki istediğini belirtti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Giresun mitinginde yaptığı konuşmada, Karadeniz'de milletvekillerinin olmadığını anımsatarak, "Sosyal demokratları seçin, Karadenizliler bizi denemeli" çağrısında bulundu. Karayalçın ayrıca, "Laiklik konusunda kimse bizden esneklik beklemesin; Atatürkçülük konusunda biz katı cumhuriyetçiyiz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Washington'da katıldığı Boşnaklarla Hırvatlar arasında imzalanan federasyon anlaşması imza töreninden sonra yurda döndü. Çetin, İstanbul Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin diyalog, hoşgörü ve müzakere sürecinin, askeri çatışmanın yerini almasına büyük önem verdiğini söyledi.

İmzalanan anlaşmayı Bosna-Hersek devletinin toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve egemenliğinin korunması açısından çok önemli bir adım olarak

nitelendiren Dışişleri Bakanı Çetin, anlaşma ile Bosna'da her şeyin bitmediğini, Hırvatlarla varılan anlaşmanın uygulanabilmesinin önemli olduğunu ve Türkiye'nin de bundan sonra kalıcı bir barış için elinden geleni yapacağını bildirdi.

4- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, petrol yüklü Nasia adlı tanker ile kuru yük gemisi Ship Broker'ın çarpışması sonucu denize dökülen ham petrolün temizlenmesi amacıyla Çevre Bakanlığının öncülüğünde "İyileştirici Eylem Planı"nın hazırlandığını bildirdi. Akçalı, bu planla kirliliğin yoğun olduğu tespit edilen 13 koydan, daha sonra tehlikeye maruz kalacak alanlara sıçramasının önlenmesinin amaçlandığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İzmir, Bornova, Turgutlu ve Akhisar'da partisince düzenlenen mitinglere katıldı. Ecevit yaptığı konuşmalarda, yerel seçimlerin bazı siyasiler tarafından genel seçim havasına sokulmaya çalışıldığını belirterek, "Burada Türkiye'nin sorunlarının ortaya konulması, eleştirilmesi gerekirdi" dedi. Güneydoğu'da seçim günü sandık güvenliğinin sağlanacağına inandığını belirten Ecevit, ancak kampanya güvenliğinin bulunmadığını söyledi.

Konuşmasında, RP'nin her yönüyle PKK'dan daha tehlikeli olduğunu vurgulayan DSP Genel Başkanı Ecevit, "PKK'nın açık, RP'nin örtülü bölücülüğü var. Adil düzen gelecek herkes istediği adaleti seçecek diyorlar. Böylece Türkiye paramparça olacak. Adaleti parçaladınız mı devlet temelinden çöker" dedi.

6- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demirai, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle dokunulmazlığı kaldırılarak hakkında dava açılan RP eski İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ile ilgili olarak yürütülen soruşturmalar konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Hasan Mezarcı'nın Avrupa'da faaliyet gösteren yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği'nin tebliğ memuru olup olmadığını araştırdıklarını belirterek, "Bizim halen sürdürdüğümüz soruşturma kapsamında Meclis'te Atatürk ile ilgili dağıtılan sahte belge ve diğer delilleri de inceliyoruz" dedi.

7- Hak-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nun Ankara'da yapılan dünkü toplantısında 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimler değerlendirildi.

Toplantıdan sonra Hak-İş Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, yerel seçimlerin Türkiye'nin önündeki önemli bir demokrasi sınavı olduğu belirtilerek, halkın mutlaka sandık başına giderek tercihini ya da tepkisini ifade etmesi gerektiği bildirildi.

8- İstanbul'un çeşitli semtlerinde meydana gelen bombalı 5 ayrı saldırıda 1 kişi öldü, biri polis 12 kişi yaralandı.

9- Türkiye'nin kılavuzluğunu yaptığı Antalya'da başlayan "Ortadoğu Barış Konferansı Silahların Kontrolü ve Bölgesel Güvenlik Çalışma Grubu İşlevsel Sepet Toplantısfna Filistin ve İsrail delegasyonlarının yanı sıra ABD, Rusya, Kanada, Hollanda, Mısır, Tunus, Ürdün ve Umman'dan da heyetler katıldı.

Türk heyetinin başkanlığını üstlenen Uluslararası Güvenlik ve Silahsızlanma İşleri Genel Müdür Yardımcısı Elçi Süha Umar, "Filistin'in bu toplantıya heyet göndermiş olması, barış görüşmelerinin devam ettiğini gösteriyor" dedi.

10- Nevruz kutlamaları sırasında Almanya'nın çeşitli yerlerinde Alman güvenlik güçleri ile PKK yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 24 kişi tutuklandığı, 3'ü ağır olmak üzere 80'e yakın polioin de yaralandığı bildirildi.

11- Irak'ın resmi INA Ajansı'nın bildirdiğine göre, Irak Başbakanı Ahmet Hüseyin El Hudayr, El Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türk-lrak ilişkilerinin güçlendirilmesinin Türk ekonomisi ve Türkiye'nin istikrarı için önemli olduğunu ileri sürerek, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini bildirdi.

12- Cezayir'de hükümet güçleri ile islamcı militanlar arasında çıkan çatışmalarda son 5 gün içinde ölü sayısının 59'a yükseldiği bildirildi.

21 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte Türkiye'deki etnik ve dini grupları, "ülkenin zenginliği ve gücü" olarak kullanmak gerektiğini belirterek, "Herkes, Türkiye'nin geçmişinde, geleceğinde ve bugününde birleşmiş. İşte bunu sürdürmeliyiz" dedi. Demirel, Nevruz değerlendirmesinde, "Türkiye'de herhangi bir günü bayram veya şenlik olarak kutlamaya engel bir durum olmadığını" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, TRT de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birlik ve bütünlük içinde olduğunu belirterek "Bunda terörle mücadelede aldığımız yolun önemli katkısı vardır. Başka türlü istikrar olmaz, ekonomik çözüm de olmaz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, 2 eski CHP milletvekilinin SHP'ye katılmaları nedeniyle İstanbul İl Mer-kezi'nde yaptığı konuşmada, SHP'nin bütün sosyal demokratlara açık olduğunu söyledi.

Karayalçın, daha sonra seçim çalışmaları çerçevesinde Karadeniz gezisine katıldı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer, Ankara'da bir açık-lama yaparak, DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak" m dokunulmazlığını kaldıran TBMM kararının iptal edildiğini, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ile 4'ü DEP'ii, 1'i bağımsız 6 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili kararın iptai isteminin ise reddedildiğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Malatya'da yaptığı konuşmada, terör ve diğer güncel konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlenen TÜGİAD toplantısında yaptığı konuşmada, adif düzenin saçma bir düzen olduğunu kamuoyuna kendilerinin duyurduğunu söyleyerek "RP ulusal bölünmeyi PKK"dan daha ileri götürdü" dedi.

7- DYP Antalya Milletvekili Hasan Namal, partisinden istifa etti. NamaPın istifasıyla DYP'nin milletvekili sayısı 179'a düştü.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Şırnak ve Hakkari'nin güneyindeki Kuzey Irak topraklarında gerçekleştirilen sınır ötesi hava harekatlarında 32'si ölü, 38'i yaralı toplam 70 PKK'hnın ele geçirildiğini açıkladı.

9- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Nevruz kutlamalarında Türkiye'nin hiçbir yerinde olay meydana gelmediğini ve sakin geçtiğini bildirdi.

10- Özelleştirme, yetki itirazları ve 1994 yılı toplu iş sözleşmelerine ilişkin tavır belirlemek üzere Ankara'da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, işçiler tarafından protesto edildi. İşçiler, yüzde 10 işkolu barajının kaldırılmasını isteyerek, sendika yöneticilerini "işçi düşmanlığı yapmakla" suçladılar.

11- İstanbul'da, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından organize edilen işveren zirvesine Sanayi Odası, TÜSİAD, İTO, TOBB ve Sanayi Konseyi"nden yönetim kurulu başkan ve yardımcıları katıldı. Zirvede ekonomik krizin aşılması için yapılacak fedakarlıkları belirlemek üzere bir komite kuruldu,

12- Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi, halen Almanya'da yaşayan ve kendisini İslam dünyasının "emiri" olarak ilan eden eski Adana Müftüsü Ce-maiettin Kaplan hakkında "Atatürk'e hakaret ettiği ve TBMM'yi basın yoluyia alenen tahkir ve tezyif ettiği" sonucuna vararak gıyabi tutuklama kararı verdi.

13- Türkiye ile Kuveyt arasındaki siyasi istişare toplantılarının üçüncüsü Ankara'da başladı.

14- Almanya'nın Köln ve Hessen kentlerinde dün bölücü terör örgütü PKK yanlılannm çıkardıkları olaylarda 41 kişinin gözaltına aldığı bildirildi.

22 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkish Daily News gazetesinin 33. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, yerel seçimlerin bir hükümet krizine neden olmayacağını belirten Demirel, "Hükümet, Meclis'teki oya dayanır. Meclis'te kafi derecede güvenoyu olacak oyu varsa, hükümet devam eder. Seçim sonuçları, halkın artık hükümetin arkasında desteği kalmamıştır anlamına gelecek kadar aşağılara düşerse tartışılır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Amasya, Tokat, Yozgat, Çorum ve Kırıkkale'de partisince düzenlenen mitinglere katıldı. Yılmaz miting konuşmalarında, Başbakan Tansu Ciller'i, hükümeti ve RP'yi eleştirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, dün Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, SHP'nin iktidar ortaklığı ile ilgili eleştirilere dikkat çekerek, "MC'Ierin geleceğini bile bile iktidardan çekilmeyiz. Sosyal demokratların tarihinde yeni bir söylem geliştiriyoruz. Eleştirmekten çok üretmekten yanayız" dedi.

SHP Genel Başkanı Karayalçın, partisince Sakarya ile İstanbul'un Sultanbeyli, Maltepe ve Üsküdar ilçelerinde düzenlenen mitinglere de katıldı.

4- Demokratik Sol Parti (DSP),. Ankara'da, "Metro" ve "Ankaray" projeleriyle ilgili, usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

5- Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra tutuklanan Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a yazılı başvuruda bulunarak, "Genelkurmay'ın isteği üzerine haksız olarak tutuklandığını" ancak milletvekilliği sıfatının devam ettiğini belirterek, "Kolluk kuvvetleri gözetiminde getirilmek koşuluyla Meclis'te gündem dışı konuşma yapmak istediğini" bildirdi.

6- DEP yönetimi, Anayasa Mahkemesi'nde görülen kapatma davasında, sözlü savunma yaptı.

7- Bingöl İl Genel Meclisi üye adayı RP'li Sadık Boyanbaş, teröristlerce öldürüldü.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gaİi'nin sözcüsü Joe Silis yaptığı açıklamada, "Butros Gali'nin, Güvenlik Konseyi'ne Bosna'daki UNPROFOR birliklerine katkıda bulunacak ülkelere Türkiye'nin de eklenmesini önerdiğini" bildirdi.

Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, Butros Gali'nin kararı ile ilgili olaraka AA'ya yaptığı açıklamada, Konsey'den sağduyunun gerektirdiği kararın çıkacağına inandıklarını" söyledi. Büyükelçi Batu, "Bu noktaya Türk Dışişieri'nin çeşitli başkentler ve New York'ta yaptığı girişimler sonucunda ulaşıldığını" belirtti.

9- Almanya'da otoyolları işgal edip barikatlar kuran PKK yandaşları polisle çatıştı. 3 kişinin kendini benzinle yaktığı olaylarda 100'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Almanya İçişieri Bakanı Manfred Kantnher, televizyonda yaptığı konuşmada, 'Türkiye'deki sorunların kanlı bir biçimde Almanya topraklarına taşınmasına göz yumulmayacağını" söyledi.

10- PKK'nın siyasi kanadı ERNK'nın Atina sorumlusu Hasan Dağ ve örgüte Yunanistan'daki faaliyetlerinde yardımcı olan Amiral Andonis Naksikis'ın, "Kürt Kıztlayı" kurmak için Atina Valiliği'ne başvuruda bulunduğu bildirildi.

11- Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altındaki Tuzla Havaalanı ulaşıma

12- Çin Dışişleri Bakanı Oian Oichen, The New York Times gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Bill Ctinton'un, Çin'i, insan hakları konusunda "ticarette en fazla kaymlan ülke" statüsünü kaldırmakla tehdit ettiğini hatırlatarak, "Amerika ile ticaret bizim için o denli önemli değildir. Washington insan hakları konusunda içişlerimize müdahale etmekten vazgeçmezse, Amerika ile ticaretimizi soğuk savaş döneminde olduğu gibi sıfıra indirmeye hazırız" dedi.

13- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Ermeni güçlerinin, Azarbaycan'ın güney batısında bulunan Goradiz kasabasını tamamen kuşatmak amacıyla saldırı başlattığı bildirildi.

14- 66. Oscar Ödülleri, dün Hollywood'da düzenlenen törenlerle dağıtıldı. Steven Spielberg'in yönettiği "Schindler'in Listesi" en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil yedi dalda oskar ödülü alırken, en iyi erkek oyuncu ödülünü "Philadelphia" filmindeki rolü ile Tom Hanks, en iyi kadın oyuncu ödülünü ise "The Piano" filmindeki rolü ile Holly Hunter aldı.

23 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süioyman Demirel, Romanya'ya gitti. Geziye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin’e katıldı. Demirel hareketinden önce yaptığı açıklamada, Avrupa'nın yeniden şekillenmesi sırasında Romanya'yı ziyaretinin zorunlu olduğunu belirterek, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye-Romanya işbirliğinin önemini artırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Romanya'da, Devlet Başkanı İon İleuscu tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada ise uluslararası kurumların istikrarsızlık odakları ile mücadelede yetersiz kaldığını belirtti. Demirel, Sırbistan ile Karadağ'ın da bugünkü sınırları içinde Balkanlar'daki doğal yerini almasını istedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Marc Galle'nin, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve gözaltına alınmaları konusunda hazırlamış olduğu raporunun yansız olduğunu söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Bolu ve İzmit'te düzenlenen seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, teröre karşı gösterdikleri cesareti bundan sonra ekonomide de göstereceklerini söyleyerek, Türkiye'de rahat bir seçim ortamı yaşanmasının nedeninin birlik ve bütünlük olduğunu kaydetti. Çiller, "Masum insanları silahlarıyla vuran PKK'nın halkın oylarıyla vurulacağını" belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Diyarbakır, Van ve Şanlıurfa'da partisince düzenlenen seçim mitinglerine katıldı. Yılmaz, partisinin yerel seçimde en çok oyu alması durumunda iktidara geleceklerini söyleyerek, "Ben yeniden başbakan olursam Bosna-Hersek'e gidipte Lice'ye gidemeyen bir başbakan olmayacağım" dedi. İktidar partilerinin bölgeye gelip oy isteye mey ecekleri n i belirten Yılmaz, "Güneydoğu meselesini sadece terörden ibaret sayarsak aldanılır, üstelik meseleyi de halletmez. ANAP döneminde insanların can korkusu yoktu. Rahat yaşıyorlardı. Oysa bugünkü hükümet 2.5 yıldır sadece laf üretiyor" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'da partisince düzenlenen seçim mitinglerine katıldı. Ülkenin sorunlarını çözecek çizgi ve kadrolara sahip olduklarını söyleyen Karayalçın, hükümetten ayrılmayacaklarını, gerekirse partilerinin azınlık hükümeti kurabileceğini söyledi. Solun bölünmüşlüğünün sona ereceğini soyleyen Karayalçm, DEP'li milletvekillerini Meclis'e SHP'nin sokmadığını, bu kişilerin 1980 öncesinde CHP milletvekili olduğunu hatırlattı.

6- Devlet Bakanı İbrahim Tez İstanbul'da yaptığı açıklamada, Boğaz'da yaşanan tanker kazasından sonra denize dökülen petrolden etkilenip, yanarak ve zehirlenerek ölen çok sayıda hayvanın ikinci bir kirliliğe yol açtığını, kazanın denizcilikten geçimlerini sağlayanları mağdur durumda bıraktığını belirterek, gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Tez, ayrıca kıyı şeritlerinde bulunan bölgelerde denizlerden yeterli şekilde yararlanamadığını da vurguladı.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, DEP milletvekillerinin savunmasını üstleneceği bildirilen Fransa eski Dışişleri Bakanı Roland Dumas'ın Türkiye'de avukatlık yapamayacağını söyledi. Bakan Çetin, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye'de avukatlık yapacak kişinin önce Türk vatandaşı olması gerekiyor. Ayrıca bizim üniversitelerimizden birinde hukuk eğitimi görmesi ve baroya kayıtlı olması gerekiyor. Her önüne gelen Türkiye'de avukatlık yapamaz. Burası bir hukuk devletidir" dedi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin gecekondu affı konusunda bir çalışması olmadığını söyleyerek, "Kesinlikle imar affı çıkmayacak. Sayın Başbakanın bu konudaki sözleri kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldı" dedi.

9- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Ankara'da yaptığı açıklamada, demiryollarındaki yeni uygulamalar hakkında bilgi verdi. Köstepen, "TCDD, yüksek yolcu kapasitesine sahip Ankara-İstanbul arasında seyahat süresini azaltacak ve konforu artıracak şekilde bu hattı modernize edecek ve hızlı tren işletecek. Fizibilite ve şartname çalışmaları tamamlanmak üzere olan bu projenin hayata geçirilmesiyle, 564 km olan Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresi 4-4.5 saate düşecek" dedi.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın Yunanistan'da Kürt Kızılay'ı kurmasının kabul edilmeyeceğini, böyle bir durumun uluslararası Kızılay-Kızılhaç hareketinin temel ilkelerinin ihlali anlamına geleceğini söyledi. Ataman, "Milli dernekler, ancak egemen bir devletin topraklarında kurulur. Kür-distan diye bir egemen devlet yoktur. Herhangi bir devlette sadece bir tane Kızılay veya Kızılhaç kurulabilir. Milli dernek, insani çalışmalarını ülkenin tümünü kapsayacak şekilde yürütür. Kürdistan diye bir ülke olmadığına göre bu derneklerin Kürdistan'da faaliyet göstereceği söylenemez" dedi.

Ataman, konunun gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nce yakından izlendiğini de kaydetti.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Bağcılar'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, 27 Mart seçimlerinden sonra hükümetin zam yapmak zorunda kalacağını belirterek, "Seçimden önce zam yapacaklarını sanmıyorum. Ama halkımız bu aldatmacayı görecektir" dedi. Türk ekonomisinin 24 Ocak 1980'den sonra en umutsuz noktaya geldiğini ifade eden Baykal, hükümetin "vergi İadesini" kaldırmasını eleştirdi.

12- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Tokat'ta düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi içten bölmek isteyenlerin, Ale-viler'in arasına girdiğini iddia etti. Türkeş, PKK terörünün halledileceğini söyleyerek, "Ortadoğu'nun en güçlü devleti olmamızdan korkan dış güçlerin gayreti, ülkemizi bölmeye yetmeyecek. 21. yüzyıl Türklerin olacak" dedi.

13- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Zonguldak'ta yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin kötüye gittiğini, enflasyonun kontrol altına alınamadığını, bu nedenle büyük sanayi kuruluşlarına ait fabrikaların kapandığını ifade ederek, "Türk ekonomisi uçuruma gidiyor. İthalat artarken ihracaat azalıyor. Hükümet bu kötü gidişin faturasını halka çıkaracak. Bunun yükünü dar ve orta gelirliler çekecek" dedi,

14- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, erken seçimin yanlış bir karar olacağını söyledi. Baydur, yeni bir seçim zaman olarak uzun süreceğinden, mevcut hükümet içinde olumlu kararlar alınması durumunda ekonomik programların uygulanabileceğini ve bunun daha akıcı olduğunu belirtti.

15- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na Nail Güreli seçildi.

16- Diyarbakır'da DYP Suriçi belediye başkan adayının seçim bürosu bombalandı. Olayda iki kişi yaralandı.

Öte yandan SHP İstanbul Çağlayan ve ANAP Mersin seçim büroları da bombaland.1.

17- Bingöl'de yapılan operasyonlarda 8 PKK'lı öldürüldü. Hakkari, Şır-nak, Diyarbakır, Batman ve Muş'taki aramalarda 14'ü uzun namlulu 16 silah, 21 el bombası ve çok miktarda patlayıcı madde ele geçirildi. Teröristlere ait bir sığınakta yapılan aramada da 328 kilo esrar bulundu. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı. Şemdinli yakınlarında 1 PKK'lının cesedi bulundu.

18- Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı, 27 Mart yerel seçimlerini izlemek üzere Türkiye'ye gözlemci göndermekten vazgeçti. Belçikalı Parlamenter Marc Galle'nin hazırlamış olduğu Türkiye raporundan sonra böyle bir heyetin gönderilmesinin gerekli olmadığı bildirildi.

19- PKK'nın Nevruz kutlamaları dolayısıyla Almanya'da yapmış olduğu eylemlerden sonra, Bonn'da bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Hel-mut Kohl, olayları kınayarak, "Bu bizim asla kabul edemeyeceğimiz bir şeydir. Saldırganlar en ağır cezaya çarptırılacaklarını ve smırdışı edileceklerini bilmelidirler" diye konuştu. Alman Hükümeti, polisin yetersiz kalması nedeniyle de PKK'ya karşı terör konusunda özel eğitim görmüş BGS Ko-mandolan'nı kullanmayı kararlaştırdı. Helmut Kohl basın toplantısında, Güneydoğu sorunu hakkında, Türkiye'nin içişlerini ilgilendiren bir konu olması nedeniyle bir açıklama yapamayacağını söyledi.

20- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Lefkoşa'da yaptığı görüşmeden sonra, "Güven Arttırıcı Önlemler Paketi" üzerinde bugüne kadar bir gelişme sağlanamadığını söyledi. Clark, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, anlaşmazlık konularının neler olduğunu belirtmeyerek, "Hedeflerinin, iki tarafa da eşit ölçüde yarar sağlayacak bir anlaşma gerçekleştirmek olduğunu, Maraş'ın Rumlara yarar sağlaması durumunda Lefkoşa Havaalanım'nda da Türklere yarar sağlaması gerektiğini" söyledi.

KKTC Dışişleri Bakanı Atay Ahmet Raşit, Denktaş-Clark görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını tehlikeye atacak bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, "Maraş'la Lefkoşa Havaalanı birbirine bağlı konulardır. Dengeyi sağlamak için dikkatli olunması gerekmektedir. Bu denge henüz sağlanamadı" dedi.

Öte yandan Larnaka'da bir açıklama yapan Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, "KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, BM belgeleriyle ilgili tavır belirlemekten kaçındığını" ileri sürerek, "BM Genel Sekreteri'nin rapor sunacağı güne kadar ne tür gelişmeler olacağını bilmediğini" söyledi.

21- Gürcistan, NATO tarafından eski Varşova Paktı üyesi ve Sovyet cumhuriyetleri için önerilen Barış İçin Ortaklık (BİO) anlaşmasını imzaladı.

22- Rusya Havayolları Aeroflot'a ait bir yolcu uçağı dün akşam Sibirya üzerinde düştü. Kazada 75 kişi öldü.

24 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da seçim gezilerinde yaptığı konuşmalarda, 7-8 ay içinde önemli yol aldıklarını belirterek, halka, "Terörle mücadelede destek verdiniz. Sıra ekonomide. Destek verin Türkiye'de ekonomiyi düzlüğe çıkartalım" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde büyükşehir belediye başkan adayı Zülfü Li-vaneli ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Karayalçm, bir gazetede yer alan ve SHP temsilcisinin PKK ile görüştüğü iddia edilen haberi "akıl almaz" olarak nitelendirdi.

Murat Karayalçm, İstanbul'daki basın toplantısından sonra Çanakkale, Bandırma ve Bursa'da yapılan mitinglere katıldı. Konuşmalarında, yerel yönetimlerin SHP'nin işi olduğunu yineleyen Karayalçm, erken seçimin 27 Mart yerel seçimlerine bağlı olduğunu söyledi.

3- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, PKK'nın lider kadrosundan, Dersim eyalet sorumlusu "Dr. Baran" kod adlı Müslüm Dur-gun'un intihar ettiği bildirildi. Açıklamada, "12 Martta Tunceli'de düzenlenen operasyonlardan kurtulamayacağını anlayan Baran, üzerindeki el bombasını infilak ettirmek suretiyle intihar etmiştir" denildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Şişli'de partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, siyasette hünerin, sorunları daha ufuktayken görüp, çözümler üretmek olduğunu; kendilerinin, Güneydoğu sorununun silahla değil, fabrikalar kurarak, toprak reformu yaparak çözüme kavuştu rabileceğini yıllardır savunduklarını söyledi. Bülent Ecevit konuşmasında, RP'yi de eleştirerek, bu partinin din için önemli bir tehlike olduğunu savundu. Ecevit, RP'nin yaptığı konuşmalarda ve dağıttığı bildirilerde milleti PKK'dan daha tehlikeli bir şekilde bölmeye çalıştığını söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu, yerel seçimler öncesinde ülkenin yaşamsal önem taşıyan sorunlarını değerlendirmek amacıyla Ankara'da bir toplantı düzenledi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, "demokratikleşme" vaadiyle iş başına gelen DYP-SHP koalisyonunun başta ILO sözleşmeleri olmak üzere basın, radyo ve televizyon yasası gibi önemli düzenlemeleri yaşama geçiremediğine dikkat çekilerek koalisyon hükümeti eleştirildi.

6- Türk-Konut Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın Ankara büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde, iflas eden şirketleri kayırdığını, haksız yere kazanç sağladığını iddia etti. Yılmaz Odabaşı, haksız kazanç temin eden bu firmanın Karayalçın'ın kurucusu olduğu "Kent-Hol" adlı şirkete dahil olduğunu savundu.

7- İstanbul Kapalıçarşı içerisindeki genel bir tuvalete konulan bombanın patlaması sonucu ikisi yabancı uyruklu 4 kişi yaralandı.

İstanbul Kartal-Samandıra'da bir kahvehane 4 kişi tarafından silahla tarandıktan sonra bombalandı. Olayda 4 kişi öldü.

8- İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ocak ayında Kuzey Irak'taki Zeli Kampı'nda PKK'ya karşı düzenlediği operasyonlar sırasında İran tarafında meydana gelen can ve mal kaybıyla ilgili tazminat istemlerini Dışişleri Bakanlığı'na ilettiklerini bildirdi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BM Güvenlik Konseyi'nin dün gece aldığı karar uyarınca, Türkiye'nin Bosna-Hersek'e 2 bin 700 askerden oluşan tugay çapında bir birlik göndermesi konusuyla ilgili olarak Bükreş'te yaptığı açıklamada, "Türk askerinin Bosna'ya, Osmanlı İmparatorluğumu yeniden kurmak için gitmediğini, dünya ile birlikte hareket edeceklerini" söyledi. Demirel, Türk askerinin, Avrupa'ya bir kez girince bir daha çıkmayacağı gibi bir korkuya kapılmanın bir anlamı olmadığını herkese anlattıklarını belirterek, Yunanistan'ın da bu karara çekince koymasının bu korkudan kaynaklandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel ile Bükreş'te bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuyla ilgili olarak, aralarında askerlerin de bulunduğu bir heyetin önümüzdeki günlerde, Türk askerinin nereye ve nasıl yerleştirileceğine ilişkin protokolü görüşmek üzere New York'a gideceğini bildirdi.

10- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, Kıbrıs Rum kesimindeki İngiliz Yüksek Komiserliği'nde, Güvenlik Konseyi daimi üyesi beş ülkenin Lefkoşa'daki temsilcileriyle yapılan Güven Artırıcı Önlemlerle ile ilgili görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Dolaylı görüşmelerde çıkmaza girilmediğini, Genel Sekreter'in, Güvenlik Kon-seyi'ne rapor sunacağı Mart sonuna dek bir haftalık süre bulunduğunu" söyledi.

11- Resmi bir ziyaret için Japonya'da bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Kim Young-Sam, Başbakan Morihiro Hosokawa ile yaptığı görüşmede, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasfndan çekilip çekilmeme konusunda kararsız kalan Kuzey Kore'ye dürüst bir şekilde davrandıklarını, ancak bu ülkenin anlaşılmaz tutumu yüzünden sabırlarının da taşma noktasına geldiğini belirtti. Güney Kore Devlet Başkanı, Kuzey Kore ile savaş olasılığının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigory Karassin, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Çin, ABD, Japonya, Kuzey Kore ve Güney Kore'nin yanı sıra BM ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan delegelerin katılacağı uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

12- Meksika'da Ağustos ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı olarak gösterilen Luis Donaldo Colosio, seçim kampanyası sırasında uğradığı suikast sonucu öldü.

25 MART 1994

1- Başbakan Tansu Çiller İzmir'de seçim gezisi çerçevesinde yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz" ı eleştirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Kırşehir, Niğde ve Kayseri'de seçim gezisi çerçevesinde yaptığı konuşmalarda, ülkeyi bugüne kadar hep sağ iktidarların yönettiğini, ama seçimlerden çıkan sonuçların SHP'yi iktidar yapacağını söyledi.

3- Seçim çalışmaları için bulunduğu Sakarya'da bir basın toplantısı düzenleyen Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, askerlik süresinin yerel seçimlerin güvenliği ve PKK terörü nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere sadece 2 dönem için uzadığını, yeniden askerlik süresinin uzatılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul Sultanahmet'te yaptığı konuşmada 27 Martta bir devri kapatıp, yeni devri başlatacaklarını söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Trabzon'da gazetecilerle yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Süleyman Demirertn "Anayasal vatandaşlık" kavramı konusundaki görüşlerini eleştirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Merzifon ve Kastamonu'da halka hitaben yaptığı seçim konuşmalarında, 10 yıldır Türkiye'nin idaresini ANAP, DYP ve SHP'nin paylaştığını, ancak bu partilerin demokratikleşmeden ekonomiye, dış ilişkilerden teröre kadar bir çok alanda "kırık not" aldığını söyledi.

7- Özgür Gündem gazetesi hakkında, PKK propagandası yapıldığı iddiasıyla İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından açılan 11 ayrı davanın 4'ü sonuçlandı. Halen tutuklu bulunan yazar İsmail Beşikçi 2 yıl hapis cezasına çarptırılırken, gazetenin 2 ay süreyle kapatılması kararlaştırıldı.

8- Hafta içinde toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, DİSK'le olan ilişkilerini asgari seviyeye indirme ve eylem birliğinden kaçınma görüşünü benimseyerek; DİSK'i ve bağlı sendikaları himaye etmesi, sahte üyeliklere göz yumması ve bu yüzden toplu iş sözleşmelerinin kilitlenmesi nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın görevden uzak-laştırıiması için, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer hükümet üyeleri nez-dinde teşebbüse geçme kararı aldı.

9- Bolu'nun Düzce ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik to 10 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Romanya ziyaretinin son gününde Romanya Cumhurbaşkanı lon İliescu ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Romanya'daki reformları desteklediğini belirterek "Romanya ile geliştirmeye çalıştığımız münasebetler kimseye karşı değildir" dedi. Demirel, Türk askerinin Bosna~ya gitmesine tepki gösteren Yunanistan'ı da eleştirdi.

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte Romanya gezisinde bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bükreş'te gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna'ya Türk gücünün gönderilmesi kararını değerlendirdi ve kararın, Dışişleri'nin başarılarından biri olduğunu söyledi.

12- Federal Alman İçişleri Bakanı Manfred Kaniher, Bonn'da yaptığı açıklamada, ülkesinde eylemlere karışan PKK'tılarm Türkiye'ye iadesi konusunda Türk yetkililerle görüşmelere başladıklarını belirterek, "Türkiye'ye iade edilecek PKK militanlarının idam edilmemeleri ve işkence görmeyecekleri konusunda Ankara'dan bir garanti beklemekteyiz" dedi.

26 MART 1994

1- Romanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yerel seçimler nedeniyle yayımlanan mesajında,.tüm dünyanın gözünün Türkiye'de olduğunu belirterek, seçimlerin seçilenlerden çok seçenler için önemli olduğunu vurguladı ve bütün vatandaşların görevlerini yapmalarını, aynı zamanda demokrasiye sahip çıkmalarını istedi.

2- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Muş, Bingöl, Kahramanmaraş, Bitlis, Diyarbakır ve İçel'de güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren toplam 68 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, Muş'taki çatışmada ise bir üsl teğmen ile bir astsubayın şehit olduğu bildirildi.

3- CHP'nin Parti Meclisi üyesi ve avukatı E; ,aşar Özsoy yaptığı açıklamada, Hazinenin elindeki Türkiye İş Bankası hisselerinin mülkiyetinin kime ait olduğunun saptanması ve CHP'ye iadesi için Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi1 ne açılan davanın CHP lehine sonuçlandığını bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığfnın yüzde 10 işkolu barajının kaldırılmasını öngören yasa taslaklarına yönelik hukuksal incelemesini tamamlayan Türk-İş, "İşkolu barajının tek başına kaldırılmasının yeterli olmadığını" savunarak, "Anayasadaki çalışma yaşamını sınırlayan hükümlerin giderilmesini" istedi.

5- Hatay Emniyet Müdürlügü'nce yapılan açıklamada, Hatay'da düzenlenen operasyonda Lübnan'dan deniz yolu ile getirilen ve değeri yaklaşık 7 milyar lira olan 468 kilogram esrar ele geçirildiği bildirildi.

6- Amerikan Astronomi Birliği'nin "Woodwvart Bilimsel Araştırma Ödülü", aralarında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü öğretim üyesi 5 Türk'ün de bulunduğu 8 bilim adamına verildi.

7- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin eski Yugoslavya'dan sorumlu özel temsilcisi Yasuşi Akaşi, Bosna'ya gönderilecek Türk birlikleri hakkında verdiği britingde, "Türk askerlerinin özellikle ulaştırma, istihkam ve lojistik alanlarda yararlı olacaklarını" söyleyerek, bu gücün Bosna-Hersek hükümet birlikleri ile Bosnalı Hırvatlar arasında çarpışmaların meydana geldiği orta kesimde yerleştirileceğini bildirdi.

8- Paris'te bulunan Irak Meclis Başkanı Sadi Mehdi Salih, Monte Carlo radyosuna verdiği demeçte, Irak'ın, Kürtlerin federal sistem taleplerini kabul etmeyeceğini ve özerklikten daha fazlasını vermeyeceğini bildirdi.

9- Afganistan'ın başkenti Kabil'de devlet başkanlığına bağlı kuvvetler ile karşıt güçler arasındaki çatışmalar sırasında dün yapılan roket saldırılarında 28 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 MART 1994

1 - Türkiye çapında "Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri" sGçimleri yapıldı. Seçimler, olaysız geçti.

2- Başbakan Tansu Çitler Başbakanlık Konutu'nda, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Maliye Bakanı İsmet Attila, Devlet Bakanı Aykon Doğan iie bazı bürokratların katıldığı zirve toplantısmda ekonomik istikrar paketinin görüştü.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP Genel Merkezi'nde ilkseçim sonuçlarıyla ilgili olarakgazetecilerin sorularını yanıtlarken, seçim sonuçlarının parti yönetiminde değerlendirileceğini ve gerekli kararlan n buna göre alınacağını bildirdi.

4- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da partisinin Genel Merkezi'nde ilk seçim sonuçlarını değerlendirirken, RP'nin önde gittiğini bildirerek, seçim sonucunun sürprizolmadığını savundu. Erbakan, hükümeti istifaya çağırarak, hemen erken seçime gidilmesini istedi.

5- DEP milletvekilleri, yerel seçimlerde oy kullanmayarak, DEP Ankara İl Binası'ndaki partililerin gerçekleştirdiği açlık grevine destek vermek ve partiye yönelik baskıları kınamak amacıyla bir günlük açlık grevi yaptı.

DEP Başkan Vekili Remzi Kartal basına yaptığı açıklamada, sayısız partilinin Öldürüldüğünü ve yüzlercesinin gözaltına alındığını belirterek, "Kürt sorunun çözümü için yeni seçeneklerin ortadan kaldırılması nedeniyle" hükümeti suçladı. Kartal, demokratik ve adil olmayan seçimlerden çekildiklerini de söyledi.

6- Vadesinde ödenmeyen sigorta primleri ile sosyal yardım zamlarının ödeme koşulları yeniden düzenlenerek, "SSK Sigorta Primleri Takip ve Tahsilatı Genel Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, dün Bitlis'in Hizan, Diyarbakır'ın Ergani ve Kulp, Muş'un Hasköy, Süitin Kurtalan ilçelerinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 9 PKK'lı teröristöldürüldü.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, Sivas olayları ile ilgili duruşmanın, basına tamamen kapatılmasını kınadı.

9-Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB), Avrupa Birliği Uzman Hekimler Bölümü'ne (UEMS) yaptığı üyelik başvurusu, kabul edildi.

10- İstanbul'da Ayasofya Müzesi'nin bahçesine konulan bombanın patlaması son ucu, yabancı uyruklu üç turist yaralandı. Saldı rıyı PKK'n ı n askeri kanadı olan ARGK Metropol İntikam Timi (AMİT) üstlendi.

11- Batılı ülkeler tarafından da izlenenen Türkiye'de yapılan yerel genel seçim haberleri, dış basında yer aldı.

Amerikan Associated Press (AP) ajansı, "Muhalefete göre, yerel seçimler Başbakan Tansu Çiller için referandum niteliği taşıyor" başlığını kullanırken, İngiliz Reuter ajansı, "Türkiye'deki seçimler, Başbakan Çiller'in kaderini etkileyebilir" yorumunu yaptı. İngiltere'de Sunday Telegraph gazetesi ise "Koalisyon partileri yeterli çoğunluğu sağlayarak, hükümete yönelik tehdidi ortadan kaldıracaklardır" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK)'a verdiği demeçte, BM'in Güven Arttırıcı Önlemler Paketi'nin Rumlar lehine değiştirilmesine karşı olduklarını söyledi.

13- Sırp Cumhuriyeti Parlementosu Başkanı Momcilo Krajisnik, Bosna'daki BM gücü bünyesinde Türk askeri bulunmasının tehlikeli sonuçlar yaratabileceğini öne sürdü. Krajisnik, Türkiye'nin Bosna'daki iç savaşta tarafsız birtutumiçindeoimadığını iddia etti.

Yugoslav krizinin çözümü İçin Avrupa Birliği adına faaliyet gösteren Lord Owen ise Bosna'daki BM barış gücüne Türk askerlerinin de dahil edilmesinin, Balkanlar'dadengeyi bozmasının söz konusu olmadığını söyledi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Yunanistan Başbakanı Andreas Pa-pandreu'ya bir mektup göndererek, "Yunanistan'ın Ege ve Kıbrıs'la ilgili konularda ciddiyet vedikkat göstermesini" istediği bildirildi.

15- İtalya'da erken genel, Fransa'da il genel meclisi, Ukrayna'da da ilk genel seçimleryapıldi-

28 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir mesaj yayımlayarak, yerel seçimlerin olaysız tamamlanmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Demirel, seçimi kazanan bütün adayları kutlayarak, "Şimdi hizmet sırası seçilenlerdedir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yılmaz, yerel seçim sonuçlarının sağdaki birleşmenin hangi partide olacağını belirleyernediğini, seçmenin merkez sağdaki iki partiyi de cezalandırdığını söyledi. Mesut Yılmaz, Türkiye'nin istikran için iki türlü dar bölge sistemiyle bir erken seçime gidilmesi gerektiğini ileri sürdü.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, yerel seçimler sonucunda sol partilerin birleşmelerinin bir zorunluluk haline geldiğini belirterek, partisinin birleşme için her zaman olumlu yaklaştığını söyledi. Karayalçın, koalisyon hükümetinin geleceği ile ilgili bir soruya karşılık, SHP'nin muhalefette büyüme stratejisi yerine, eleştirilse de iktidarda büyüme yollarını arama eğiliminde olduğunu vurguladı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarının partisinin başarısını gösterdiğini belirterek, yapılacak bir erken seçimde iktidarı alacaklarını söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Muş, Bingöl ve Şımak'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 17 PKK'lı öldürüldü.

6- Yerel seçimler sırasında Siirt, Gaziantep ve Çorum'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldü.

7- Bosna-Hersek hükümeti, ABD tarafından hazırlanan Boşnak-Hırvat federasyonu anlaşmasını resmen onaylayarak, parlamentoya anlaşmayı yürürlüğe sokmasını önerdi.

8- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde karşıt gruplar arasında hafta sonu meydana gelen çatışmalarda 49 kişinin öldüğü bildirildi.

9- ABD'nin güneydoğu bölgesinde fırtına ve hortum sonucu 35 kişi yaşamını yitirdi.

10- Cezayir'de, yönetimi devirmek için mücadele eden dinci örgütlerden Silahlı İslami Hareket adlı grubun lideri Sayeh Attia'nın güvenlik güçleriyle çıkan bir çatışmada öldürüldüğü bildiri idi.

29 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da, Türkiye Uçak Sanayi (TAİ) tesislerinde, Mısır Hava Kuvvetleri için yapılan iki adet F-16 uçağının teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, bulunduğu bölgede bir tehdit unsuru olmadığını, silahlanmasının bazı sorunlardan doğabilecek sıkıntıları gidermeye yönelik olduğunu söyledi. Güçlü demokrasinin, güçlü ekonomiyi ve savunmayı da beraberinde getireceğini belirten Demirel, "Türkiye, zora başvurmadan, barışın devamı için her şeyi yapmaktadır" dedi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan da Türkiye'deki havacılık ve uzay sanayii potansiyelinin muhafaza edilerek yaşatılmasına yönelik çalışmalara devam edildiğini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Richard Barkley ise yaptığı konuşmada, ABD'nin bölgede güçlü, istikrarlı ve temsili esasa dayalı hükümetler istediğini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerden DYP'nin birinci parti olarak çıktığını belirterek, seçmenlerin ülkenin bütünlüğünden ve istikrardan yana oy kullandıklarını, sağda birleşme adresini gösterdiklerini söyledi. Çiller, terör ve ekonomik konularda milletvekillerine bilgi verdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'dan Ankara'ya gelirken havaalanında gazetecilerin seçim sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtlarken, SHP ve DYP'nin büyük oy kaybına uğradığını belirterek, sağda birleşmenin ancak koalisyon hükümetinin sona ermesinden sonra olabileceğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Tüzük ve programında Anayasa'ya aykırılıklar bulunduğu ve Genel Başkanı Sadun Aren'in konuşmalarında bölücülük propagandası yaptığı" gerekçesiyle kapatılması istenilen Sosyalist Birlik Partisi'ne (SBP) sözlü savunma yapma hakkı tanıdı.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, ANAP İstanbul Milletvekili Alaattin Elmas'ın, büyük kentlerde artan ruhsatsız inşaatlara ilişkin ne gibi önlemler alındığı yolundaki soru önergesine verdiği yanıtta, imar mevzuatına aykırı yapılaşmaya fırsat verilmemesi için belediyelere genelge gönderdiklerini belirterek, "Belediye ve mücavir alan sınırları içinde yapılacak her türlü kanunsuz, izinsiz veya izne aykırı olan yapıları önlemek, düzelttirmek ya da yıktırmak görevinin belediyelere verildiğini" bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, halkın Refah Partisi'ni iktidarda görmek istediğini öne sürdü. Bazı basın organları ile kamuoyundaki "darbe" söylentileri konusuna da değinen Erbakan, Ordu'nun darbe yapacağını beklemediğini belirterek, "Türkiye Cezayir oimaz. Ayrıca biz Cezayir'deki radikaller gibi baskıcı değiliz" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da "yerel seçim sonuçlarını değerlendirdiği11 basın toplantısında, partisinin aldığı yüzde 4.5 oy oranının büyük baharı olduğunu söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirerek, sonuçların koalisyon hükümetinin devam etmesi yolunda çıktığını söyledi.

9- DSP Gend Başkanı Bülent Ecevit, bir özel televizyon kanalına verdiği demeçte, seçim sonuçlarını değerlendirerek, partisinin soldaki partiler içerisinde tutarlı olan tek parti olduğunu iddia ederek, solda birleşmenin DSP içerisinde olması gerektiğini söyledi.

10- DEP Genel Başkan Vekili Remsi Kartal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlan ile ügili olarak yaptığı değerlendirmede, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde sandık başına gitmeme ve geçersiz oy kullanma oranının yüksek olduğunu belirtti.

11- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Ankara'da yaptığı açıklamada, seçim: kaybeden partilerin itirazı nedeniyle oy sayım işleminin geciktiğini söyledi.

12- Ağrı'nın Patnos ilçesinde RP'li ve DYP'li başkan adayları aras.nda çıkan seçim kavgasında 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, BM yetkililerinin Güven Arttirıcı Önlemler (GAÖ) paketini, Türk tarafına baskıyla kabul ettirmeye çalıştığını söyledi. Dışişleri Bakanı Atay Ahmet Raşid de zorlamaların, görüşmeler sürecini engelleyeceğini belirtti.

14- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, İtar-Tass ajansına verdiği demeçte, ülkesinin Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiğini belirterek, "Bakü'de hangi hükümet olursa olsun Türkiye sürekli müttefikimiz olarak kalacaktır" dedi.

15- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Belgrad'da yayımlanan Politika gazetesine verdiği demeçte, Bosna'ya Türk askerinin gönderilecek

olmasından rahatsız olduklarını belirterek, bu dulumun çatışmaların tırmanmasına neden olabileceğini söyledi. Karadziç, BM Barış Gücü'ne Yunan askeri gönderilmesini de talep etti.

16- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya'ya yapmış olduğu ziyaret çerçevesinde, Moskova Devlet Üniversitesinde verdiği konferansta, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında ortak savunma, para, ekonomi ve sınırlara sahip olacak bir "Avrasya Birliği" kurulmasını önerdi. Nazarbayev, konuyu Rusya Cumhurbaşkanı Boris Yeitsin ile dün yaptıkları görüşmede ele aldıklarını, böyle bir birliğin, ekonomik ve askeri politikaların koordine edileceği uluslarüstü organlara sahip olması gerektiğini belirtti.

17- Pakistan Dışişleri Bakanı Serdar Asıf Ahmet Ali, İslamabad'da yaptığı açıklamada, F-16 savaş uçakları verilmesi karşılığında nükleer programından vazgeçmelerine yönelik Amerikan önerilerini reddettiklerini bildirdi.

18- İtalya'da geçen pazar ve pazartesi günü yapılan seçimleri Neo Faşist Ulusal İttifak'ın da içinde bulunduğu sağ ittifak kazandı.

19- Kırgızistan'da meydana gelen toprak kaymalarında 99 kişinin öldüğü ve milyarlarca dolarlık hasarın meydana geldiği bildirildi.

20- İsrail birliklerinin, işgal altındaki Gazze Şeridi'nde bulunan Jebalya mülteci kampında, altı Filistinliyi Öldürdükleri bildirildi. İsrail Ordu Sözcüsü yaptığı açıklamada olayı doğruladı.

30 MART 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, göreve yeni seçilen Radyo Televizyon Yüksek Kurulu Başkanı ve üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel yaptığı konuşmada, medyanın birinci kuvvet olma heveslerinden, devletleri ve hükümetleri yönetme arzusundan hemen her ülkede tedirginlikler yaşandığını belirterek, halkın TV'deki çıplaklıktan muzdarip olduğunu, medyanın da sınırları bulunduğunu vurguladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Sabah gazetesinin, seçim sonuçları ve merkez sağdaki iki partinin birleşmesi konularındaki sorularını yanıtladı.

3- MGK, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, Nevruz kutlamaları ve yerel seçim güvenliği için alman önlemlerin ele alındığı ve Bosna-Hersek'teki gelişmeler ile Türkiye'nin BM Barış Gücü'ne katılması konularının değerlendirildiği bildirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Başarısızlıkta kendisi gibi herkesin İç hesaplaşmaya gitmesini isteyen Yılmaz, koalisyona girmeyeceklerini belirterek, seçimlerden sistem partilerinin mağlup, sistem dışı radikal partilerin galip çıktığını, yerel seçimlerin 1961 yılından beri yapılan ilk şaibeli seçim olduğunu söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayaiçın, Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, seçim sonuçlarının bütün yönleriyle partinin yetkili kurullarında değerlendirileceğini belirterek, "Ben bireysel olarak hükümetten çekilmeyi düşünmüyorum. Hükümetten çekilmemiz, anti-laik güçleri ve gelişmeleri cüretlendirir" dedi.

6- Danıştay Başkanlığı'na 6-Daire Başkanı Füruzan İkincioğulları seçildi.

7- Devlet Bakanları Necmettin Cevheri, Bekir Sami Daçe, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, kabinede revizyon yapılmasını isteyerek görevlerinden istifa ettiler. Ancak istifaları Başbakan tarafından kabul edilmedi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Tayyip Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Melih Gökçek ile Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçimlerdeki başarısını Kurtuluş Savaşı'na benzeterek, "Düşmana karşı koyan ruhun 50 yıl sonra yeniden şahlandığını, Batı taklitçisi zihniyetleri denize dökeceklerini" söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ecevit, RP'nin oy oranını artırdığı bu seçimler ile Türkiye'nin "Cumhuriyet tarihinin en tehlikeli dönemecine saptığını" söyledi. Sol oylardaki düşüşün SHP'den kaynaklandığını idda eden Ecevit, DSP'nin solda birinci parti olduğunu, solda güçlü bir toparlanma bekleyen herkesin DSP'de toplanması gerektiğini kaydetti.

10- Dokunulmazlığı kaldırılan ve tutuklanan Şırnak bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a başvurarak genel kurul çalışmalarına haftanın 3 günü katılmak istediğini ve çalışmalarda hazır bulunmasının sağlanmasını talep etti.

11- Anadolu Ajansı Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı ve yeni yönetim kurulu oluşturuldu.

12- Seçimlere ilişkin iddialar sürerken, İstanbul Halkalı Çöplüğü'nde ve Ankara Mamak Çöplüğü'nde mühürlü ve imzalı oy pusulaları, Ankara ve İzmir'de açılmamış oy sandıkları ele geçirildi. Bütün partiler pek çok merkezdeki seçimlere itirazlarda bulunurken, Hakkari merkez ilçesi, Siirt'in Baykan, Muğla'nın Bodrum ve Manisa'nın Muradiye ilçelerinde seçimlerin iptal edildiği açıklandı.

13- Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Selim Yaşar ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş yaptıkları açıklamalarda, merkez sağ ve merkez sol partilerin birleşmeleri çağrısında bulundular.

14- AB ile ilişkilerde Türk özel sektörünü temsil eden İktisadi Kalkınma Vakfı, gümrük birliğinin tehlikeye girmemesi veya Türkiye aleyhine sonuçlar doğurmaması İçin alınması gereken önlemleri içeren bir rapor hazırlayarak hükümete sundu.

15- Şırnak'ın İdil ilçesi Üçok Köyü yakınlarında bir minibüsün teröristlerin yola döşediği mayına çarpması sonucu 15 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

16- Fransa Cumhurbaşkanının eşi Danielle Mitterrand'ın, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye, Türkiye'yi, Kürt sorunu konusunda sert bir dille eleştiren bir dilekçe verdiği ve dilekçeyi imzalayanlar arasında Nobel Barış Ödülü sahibi 11 kişinin de yer aldığı bildirildi.

17- Boşnaklarla Hırvatlar arasında kurulacak Bosna-Hersek Federasyonu Anayasası, Bosna-Hersek Parlamentosunda onaylandı. Bosna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, Sırplara, kurulacak yeni federasyona katılmaları çağrısını yineledi.

31 MART 1994

1- DYP Başkanlık Divanı, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Başbakanlık Konutu'nda toplanarak, 60 DYP milletvekilinin imzasıyla genel başkanlığa iletilen "SHP ile ortaklığın gözden geçirilmesi" isteğini değerlendirdi.

Başbakan Tansu Çiller konuşmasında, "SHP ile koalisyon bozulsun" görüşü yerine, "gözden geçirme" isteğine yer verildiğini dikkate alarak "Şu anda bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Bir dizi önlem almak gerekiyor. Bu aşamada bir de siyasi kriz yaratmanın gereği yok" değerlendirmesini yaptı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, "Koalisyonun yıkıcısı biz olmayacağız" dedi. SHP dışında başka partiyle koalisyon arayışında olmadıklarını açıklayan Kıratlıoğlu, bazı DYP milletvekilleri ile bakanların SHP ile koalisyona karşı çıkmalarını da "kişisel görüşleri" olarak değerlendirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grubu toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin bir "demokrasi şöleni" olmadığını vurgulayarak "Maalesef halkın iradesine sahip çıkılamamıştır. Seçimlerin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen, halkın iradesini çöplüklerden topluyoruz. Türkiye, şaibeli bir seçim yaşamıştır. Sorun seçimlerin kazanılıp kaybedilmesi değil, çöplüklerden torbalarca oy top-lanmasıdır. Biz itirazlarımızı yaptık. Bu olay muhakkak açıklığa kavuşturulmalıdır" dedi.

Karayalçın, koalisyonun devamı konusunda da, "Önce Merkez Yürütme Kurulu'nda ve Grup Yönetim Kurulu'nda konuyu değerlendirmeliyiz, daha sonra bakanların katılımıyla konuyu görüşürüz" dedi. Karayalçın, "Eğer koalisyon konusunda bir karar alınması ihtiyacı doğarsa, tüzüğe göre yetkili ku-ruttarı toplantıya çağırırım" diye konuştu.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, basında ve kamuoyunda yer alan seçimlere hile karıştığı yolundaki savlar ve bakanlığının sorumluluğu konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Oktay, Ankara bü-yükşehir belediye başkanlığını kazanan Melih Gökçek'in dün akşam özel bir televizyon kanalında "Adalet Bakanı Oktay, Gaziantep büyükşehir belediye başkanlığını Refah Partisi kazanınca Gaziantep'e gidip SHP'nin kazanmasını sağladı" suçlamasına, Yüksek Seçim Kurulu'nun, ne kendi bakanlığına ne de hükümetin tümüne bağlı olmadığını hatırlatarak, Yüksek Seçim Kurulu'nun sorumluluğu altında yapılan seçimlerin, kendisi ve Adalet Bakanlığı ile ilgili olduğunu iddia etmenin, "Rejimi yozlaştırmak ve bunun

sonucunda demokratik olmayan, kendi amaçladıkları birtakım yeni sistemi Türkiye'ye getirmek isteyenlerin yozlaştırma gayretlerinden başka bir şey olmadığını" söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın eşi Bayan Da-niela Mitterrand 'm öncülüğünde "Nobel ödüllü bir grubun", Güneydoğu'daki gelişmelerle ilgili çağrışma, bu girişimin "esef verici" olduğunu ve ciddiye alınmasının mümkün olmadığını açıkladı. Ataman, Nobel Barış Ödülü sahibi kişilerin, Türkiye'ye karşı ön yargılı ve bölücü PKK terörizminin destekçisi olduğu bilinen bir kişi tarafından yanıltıldıklarını ve böyle bir girişime alet edildiklerini görmenin "çok üzücü " olduğunu belirtti.

5- ANAP Grup Başkanvekili Eyüp Aşık Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 27 Mart seçimlerinin "bu hükümetin beğenilmediğini" ortaya koyduğu görüşünü savundu. Aşık, DYP ile muhtemel bir koalisyon şartının devam edip etmediğine ilişkin bir soruya, bir siyasi partinin, koalisyon hükümeti devam ederken başka alternatifler aramasının siyasi ahlaka sığmayacağını bildirerek, "Koalisyon devam ederken, pazarlık içinde olamayız" dedi.

Aşık, genel yerel seçimlerde birinci parti hedefine ulaşamadıkları gerekçesiyle DYP ile ortak hükümet kurmak için "erken seçim " koşulundan vaçgeçtiklerini, ancak iki turlu bir erken seçim istediklerini söyledi.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandığı açıklanan RP adayı ve Ankara Milletvekili Melih Gökçek görevini devraldı.

Gökçek, görevi devralmasından sonra, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile yüzlerce araçtan oluşan bir konvoyla Ankaralılara "teşekkür turu" düzenledi.

Bu arada Necatibey ve Sakarya Caddeleri'nde toplanan çok sayıda vatandaş, RP karşıtı "Atatürk ve Laiklik" yanlısı gösterilerde bulundu.

7- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını koyması nedeniyle milletvekilliğinden istifa eden ANAP İzmir Milletvekili Işın Celebi'nin istifası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

8- Devlet istatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi 1993 yılında yüzde 7.3 oranında büyüme kaydetti. Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 853 dolar oldu.

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı "seçimlere hile karıştırıldığı" iddiaları

üzerine soruşturma başlattı. Okullarda ve Mamak çöplüğünde ele geçirilen oy pusulalarının incelemeye alındığını bildiren Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan, "Seçimlere bir gölge düşmüşse bunu kaldırmaya karartıyız" dedi.

10- 27 Mart pazar günü yapılan yerel seçimlere partilerin, usulsüzlük itirazı sürüyor.

Ankara'da, çeşitli okullar ve çöplüklerde seçimden bir gün sonra seçime ilişkin belge ve sandıkların ortaya çıkarılması üzerine partiler seçim kurullarına başvuruda bulunarak, belgelerin ve oy pusulalarının koruma altına alınmasını istediler.

SHP yöneticileri, Ankara Keçiören'de büyükşehir belediyesi için kullanılan geçerli oy sayısının seçmen sayısından fazla olduğunu saptadıklarını bildirdiler,

11- TÜSİAD Yönetim Kurulu Toplantısı'nda biraraya gelen işadamları seçim sonuçlarını ve ekonominin gidişatını değerlendirdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili, ülkede giderek bozulan tablonun düzelebilmesi için DYP ve ANAP'ın en kısa sürede yakın işbirliği içine girmelerinin gerektiğini belirtti.

12- Ordu'nun Gürgentepe ilçesi Muratçık Köyü'nde seçim sandığını çalarak yaktıkları gerekçesiyle yakalanan 10 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

13- Avrupa Birliği (AB) tarafından yayımlanan bir bildiride, Türkiye'de İnsan haklarına saygılı davranılması ve "Güneydoğu'daki sorunlara" siyasi yoldan çözüm aranılması gerektiği belirtilerek, "6 DEP milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması da dahil olmak üzere, Türkiye'de insan haklarının durumunun ağırlaşmasından duyulan endişe" dile getirildi.

14- Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında Kahire'de yürütülen görüşmelerde, "Batı Şeria'daki El Halil kentinin güvenliğiyle" ilgili anlaşma FKÖ heyetinin Başkanı Nebil Saat ve İsrail heyeti başkanı Amnon Şahak arasında imzalandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106