13.2.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1994

1 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'ye bir günlük çalışma ziyaretinde bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile Mısır'ın Ortadoğu'da birer denge ve istikrar unsuru oluşturduğunu belirterek, iki tarafın barış sürecine katkıda bulunabilmek için işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda görüşbirliğine vardığını söyledi.

Mübarek ise konuşmasında, "Uluslararası meselelerde iki kardeş ülke olarak paralel bir dış politika izlemekteyiz. Bunun en somut örneği Bosna-Hersek ve Ortadoğu meselelerinde gösterdiğimiz tutumdur" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ve Mısır'ın, Ortadoğu'nun yeniden imarı ve barışın tesis edilmesi konusunda birlikte hareket edeceklerini belirterek, bu sürecin önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan'ın da katılımı ile üçlü toplantılara dönüşebileceğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın parti meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik kararlarını desteklediklerini belirtirken, "SHP olarak talep etmemiz gereken ekonominin yapısını değiştirmek olmalıdır" dedi.

Karayalçın, Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin'in istifası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada da, Gültekin'in tavrının siyasi olduğunu, başka türlü yorumlanamayacağını söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen İstanbul'da yaptığı açıklamada, TÜRKSAT-1 uydusunun Ariane-4 füzesiyle fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra düşmesinin "üçüncü bölme motorunun vaktinden önce kapanması" sonucu meydana geldiğini ve bunun bir sabotaj olmadığını bildirdi.

4- BM Genel Sekreteri Butros Gali New York'ta yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin, İrak'a uygulanmakta olan petrol ambargosunu insani yardım maksadıyla kısmen kaldırmak amacıyla geçen Ağustos ayında girişimde bulunduğunu, ancak Iraklıların son anda bu müzakerelere katılmaktan vazgeçtiğini anımsatarak, BM olarak müzakereleri başlatmaya hazır olduklarını ve bunun Irak'ın yararına olduğunu söyledi.

5- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev Bakü'de yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in danışmanı Vlamidir Ka-zimirov tarafından ülkesine iletilen, çatışmaların durdurulması ve Dağlık Ka-rabağ'a Rus barış gücü askerlerinin yerleştirilmesini öngören ateşkes planının uygulanabilmesi için, öncelikle Ermenilerin işgal ettikleri toprakları terketmeleri gerektiğini belirterek, ateşkes planını kabul etmediklerini bildirdi.

6- Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nın, resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KMHA) aracılığıyla yayımlanan yazılı açıklamasında, ABD'nin Güney Kore'ye Patriot füzeleri yerleştirmeyi planlamasıyla birlikte, Kore Ya-nrvndası'ndaki nükleer silahlar tamusunda Pyonyang yönetimi ile yaptığı an-laşr«wJdan vazgeçtiği belirtilerek, "Eğer ABD daha da ileri giderek Kuzey Kore'ye verdiği sözlerden vazgeçerse, Pyonyang Washington'a verdiği sözlered'aha fazla bağlı kalmayacaktır" denildi.

7- İslamam Cumhuriyeti'nin 15'inci yıldönümü nedeniyle Tahran'da bir konuşma yapmakta olan İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'ye suikast gi-nşimindo bulunuldu. Rafsancani, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

2 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller ve Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Bosna-Hersek'te yaşanan savaşı dünya kamuoyunun gündemine getirmek ve savaştan etkilenen insanlara moral destek sağlamak amacıyla, bu ülkeye bir ziyaret yaptılar. Ziyarete Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de katıldı. Çiller ile Butto, Saraybosna'da yayımladıkları ortak bildiride, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını ve burada akan kanın durdurulmasını istediler.

Başbakan Çiller, Bosna'ya hareket etmeden önce havaalanında yaptığı konuşmada, ziyaretinin tamamen insani amaçlı olduğunu belirterek, "Biz bu ziyareti Bosnalıları unutmadığımızı göstermek için yapıyoruz" dedi. Sa-raybosna Havaalanfna inişte de bir basın toplantısı düzenleyen Çiller, "Avrupa ideolojisi farklı etnik grupların, farklı dinlerin bir arada yaşaması ilkesine dayanmaktadır. Burada yaşayan halka destek vermek ve en kısa sürede barışçı çözüm bulunması gerektiği mesajı için buradayız" dedi.

Çiller ile Butto, Saraybosna'da uydu bağlantısıyla Amerikan CNN televizyonunun sorularını yanıtladılar. Bosna'daki savaşın bölgeye yayılması durumunda Türkiye'nin tutumunun ne olacağı yolundaki bir soruya karşılık Çiller, "Ben buraya tüm dünyada kabul gören bazı global değerlere dikkat çekmek için geldim. Bu global değerlerin ilki, saldırganlığa karşı birleşmektir. Biz bunu Körfez Savaşı'nda ve Somali'de yaptık. Aynı tutumun Bosna'da da izlenmesi gerekir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Bosna'ya giderken uçakta gazetecilerin, devalüasyon, döviz piyasasına müdahale ve Merkez Bankası Başkam'nın istifasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Devalüasyon kararının Merkez Bankası uzmanlarıyla yapılan beş günlük toplantıdan sonra ortaklaşa alındığını belirten Çiller, Türk lirasının değerinin aşırı derecede yükseldiğini, bu nedenle devalüasyonun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Çiller, devalüasyon günü Merkez Bankasfnm piyasaya sürdüğü dövizin hangi bankalar tarafından, ne şekilde ve ne miktarda alındığını araştırıp açıklayacağını sözlerine ekledi. Bir soru üzerine, 1994'de erken seçime gidilmesinin kolay olmadığını belirten Çiller, "Seçim yapmaya kalkarsanız 1994 askıda kalır. Önümüzde terör, ekonomi ve dış ilişkiler üçgeni var. Bunların üçü de olumsuz etkilenir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son on yılın en kötü noktasında olduğunu belirterek, "Türkiye'yi 2.5 yıldır kötü idare eden koalisyon hükümetinin son 7 aylık dönemi kötü idare olmaktan çıkmış cahiliye dönemine dönüşmüştür" dedi. Yılmaz, 27 Mart seçimlerinden sonra TBMM Başkanı Cindoruk başkanlığında kurulacak bir seçim hükümetini destekleyeceklerini açıkladı. Yılmaz, kurulacak tarafsız hükümete, altı aydan daha kısa sürede genel seçime gidilmesi koşuluyla, dışarıdan destek olabilecekleri gibi, bakan da verebileceklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Ankara'da yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin'in istifasını, şekil ve zaman olarak yanlış bulduğunu belirterek, "Devalüasyon öncesi yapılan döviz satışı tamamen Merkez Bankası'nın takdir ve kararıdır" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara'da bazı dernek yöneticilerini kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bütünlüğünün hiç bir koşulda tartışma konusu yapılamayacağını belirterek, "Zaman buldukça PKK'nın elini ayağını kıracağız" dedi.

6- Türkiye'nin ek hac kontenjanı istemi Suudi Arabistan tarafından reddedildi.

Öte yandan Suudi Arabistan yönetimi, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan'a 5 bin kişilik kontenjan tanıdı. Dışişleri Bakanlığı, Erbakan'a kontenjan tanınması olayını Türkiye'nin içişlerine müdahale olarak niteledi ve Riyad'a bir nota verdi. Dışişleri Bakanı Çetin RP'ye tanınan kontenjanın bir tekinin dahi kullandırılmayacağım bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, düzenlediği haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Türk Hava Kuvvetleri'nin yasadışı bölücü örgütün Zeli kampına yaptığı operasyon sırasında İran tarafında can ve mal kaybına yol açıldığına ilişkin iddiaların, oluşturulan ortak heyet tarafından inceleneceğini, heyetin gerekli araştırmaları yapmak amacıyla bölgeye gittiğini, heyetin tespitleri çerçevesinde gerekenin yapılacağını bildirdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'de düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, son gelişmeler nedeniyle yerel seçimlerin ulusal seçim niteliği kazandığını ve Türkiye'nin rotasının yerel seçimlerde verilecek oylarla çizileceğini söyledi. Baykal, sol seçmenin SHP'den hesap soracağını ileri sürdü.

9- SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, laiklik yanlısı güçleri yerel seçimlerde ülkenin geleceğine sahip çıkmaya çağırdı. Çulhaoğlu, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'un "seçimlerden sonra bir milli mutabakat hükümeti kuracağı" yolundaki haberler konusunda bir soru üzerine, "Bu tip açıklamalar seçim sonrasına bırakılmalı. Rant beklentisi ile siyaset yapılmamalı" dedi.

10- ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan ve bazı ANAP milletvekilleri, devalüasyon kararı öncesinde piyasaya döviz sürülerek bazı çevrelere haksız kazanç sağlandığı iddialarıyla ilgili olarak Meclis araştırması açılmasını istediler.

11- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'ya yönelik operasyonlara katılan askeri birliğin üzerine çığ düşmesi sonucu 12 askerin şehit olduğu bildirildi.

Öte yandan Mardin ve Kahramanmaraş'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 5'i öldürüldü.

12- Eski ASKİ Genel Müdürü Şükrü Barutçu, bir yazısında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle gazeteci Uğur Dündar ite Hürriyet gazetesi hakkında 1 milyar liralık tazminat davası açtı.

13- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, Cumhurbaşkanı Demirel'in konuğu olarak yaptığı çalışma ziyareti sonunda yayımlanan ortak açıklamada, bölgesel işbirliğinin pekiştirildiği belirtilerek, Ortadoğu'da ele geçirilen tarihi barış fırsatının kaçırılmaması gerektiği, Irak'ın toprak bütünlüğünün önemi ve Balkanlar'daki kalıcı barışın kurulması gereği vurgulandı.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 1993 yılı İnsan Haklan Raporu yayımlandı. Türkiye'ye geniş yer verilen raporda, Türkiye "en sorunlu ülkeler" listesine sokuldu. Türkiye'de en temel insan hakları sorununun "polis ya da diğer güvenlik güçlerince gözaltındaki kişilere işkence yapılması" olduğu belirtilen raporda, "ifade ve dernekleşme özgürlüğüne ilişkin kısıtlamalar, ortadan kaybolmalar ve faili meçhul cinayetler, silahlı ayrılıkçılar, aşırı İslamcılar ve bilinmeyen kişilerce gerçekleştirilen terörist eylemler" insan hakları sorunları olarak sıralandı.

15- BM Genel Sekreteri Butros Gali düzenlediği basın toplantısında, NATO zirvesinde alınan karar doğrultusunda Bosna'ya hava saldırısı düzenlenmesinden yana olduğunu söyledi. Gali, bunun için NATO liderlerinin bir kez daha toplanmasını ve hava harekatını görüşmesini istedi.

Öte yandan Sırpların, NATO'nun açılmasını istediği Tuzfa Havaalanı'nı bombaladığı, Bihaç'taki BM binasını taradığı bildirildi.

16- Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde yapılan devlet başkanlığı seçimini Rus milliyetçisi olarak bilinen Yuri Meşkov'un kazandığı bildirildi. Seçimler Ukrayna yönetimi tarafından yasadışı ilan edilirken, ABD yönetimi Kırım'daki gelişmelerden kaygı duyduğunu belirten bir açıklama yaptı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise seçim sonuçlarının Ukrayna'nın iç işi olduğunu, ancak Kırım'da yaşayan Tatarların huzur ve istikrarının Türkiye İçin önemli olduğunu bildirdi.

3 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile Bosna Hersek'e yaptığı bir günlük dayanışma gezisinden dönerken uçakta gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Türkiye'nin, Bosnalı Müslümanlar ve Hırvatları bir araya getirecek bir barış zirvesine ev sahipliği yapabileceğini söyleyen Çiller, Bosnalı Müslümanlar ile askeri eğitim anlaşması yapılması için ilke kararı bulunduğunu da belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, özelleştirme nedeniyle işten çıkartılacak işçilere tazminatlarını ödeme amacıyla bir fon kurulacağını söyledi. Çiller, konunun dünkü Bakanlar Kurulu gündeminde bulunduğunu belirtti ve "Hükümet olarak özelleştirmeye büyük önem veriyoruz. Özelleştirmeyle ilgili bir dizi yasa ve kararname değişikliklerini öneren paketi Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Dünya Altın Konseyi'nin İstanbul'da açılacak altın borsasıyla ilgili panelinde yaptığı konuşmada, "Türkiye'deki 4-5 bin ton altın ve 40-60 milyar dolarlık döviz rezervini ekonomiye kazandıracağız. Altın borsası ve altın raf ineri siyle, mevcut ve ithal edilecek altının işlenerek ihraç edilmesi amaçlanıyor. Bu önemli bir döviz kaynağı olacak" dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, Hakkari'nin Çukurca ilçesi Pınarbaşı bölgesinde, PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında çığ altında kalan 16 kişilik jandarma komando timinden 4 kişinin sağ olarak kurtarıldığını, şehit olan 12 kişiden altısının cesedinin çığ altından çıkarıldığını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin 8 ildeki belediye başkan adaylarını açıkladı. Yılmaz konuşmasında, Merkez Bankası'ndan yapılan döviz alımlarında kardeşi Turgut Yılmaz'm ortakları arasında bulunduğu Tekstilbank'ın döviz alımı yaptığına ilişkin iddiaları da yanıtladı.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Aktuna, Merkez Bankası'nın devalüasyon kararından önce, düşük kurdan hangi bankalara, ne kadar döviz satıldığını açıkladı.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara'da, basının askerlikle ilgili çeşitli sorularını yanıtladı. Gölhan, 2547 Sayılı Yüksek Öğrenim Kanunu'nun 44'üncü ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun 35/c maddeleri gereği, azami eğitim ve öğrenim sürelerini geçiren ve öğrencilik vasıfları sona erenler ile aynı sınıfta üst üste iki yıi kalanların tespitine ilişkin çalışmalar yapıldığını kaydetti. Gölhan, tecil işlemlerine de bir düzen getireceklerini, bunun için okullarla koordinasyonun kurulacağını bildirdi.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, İran sınırı yakınındaki Zeli kampına düzenlenen operasyon sırasında, bazı bomba parçalarının İran tarafına düşmesi sonucu meydana gelen kayıplar nedeniyle, Türkiye'nin elinden gelen çabayı göstereceği belirtildi.

9- Türkiye'nin ilk hastane okulu, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz tarafından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'nde törenle açıldı. Ayaz, törendeki konuşmasında, "hastane okulu" uygulamasının giderek yaygınlaştırılacağını, okul çağında bulunan bütün çocukların eğitimini hedeflediklerini, aynı amaçla ortaokul ve liselerde de bu okulların açılacağını kaydetti.

10- Ankara'da sona eren ve Barcelona Sözleşmesi'ne taraf olan ülkelerin katıldığı ilk divan toplantısına başkanlık yapan Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Akdeniz Eylem Planfnın (AEP) yaşama geçirilmesinde, taraf ülkelerin gerekli katkı paylarını ödememeleri nedeniyle çalışmaları sürdürmede sıkıntı yaşandığını açıkladı.

11- CHP Ankara İl Başkanı Nail Gürman, bir basın toplantısı düzenleyerek, CHP Ankara Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığfna Ankara Milletvekili Ali Dinçer aday olurken, avukat Ceyhan Mumcu da Çankaya Belediye Baş-kanlığı'na aday gösterildi.

12- Devlet Planlama Teşkilatı'ndan alınan verilere göre geçen yılın Ocak-Kasım döneminde Türkiye, başta Suudi Arabistan, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere dokuz ülkeden toplam 19 milyon 570 bin ton ham petrol ithal etti. Bu ithalat için 2 milyar 336 milyon dolar ödendi.

13- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin toplam sanayi üretimi geçen yıl yüzde 6.6 arttı. Bu artışta toplam üretimde en büyük paya sahip olan imalat sanayiindeki büyümenin etkili olduğu kaydedildi.

14- Petrol-İş Sendikası, Genel Başkan Münir Ceylan hakkında, Yeni Ülke gazetesinde yayımlanan "Yarın çok geç olacaktır" başlıklı yazısı nedeniyle verilen 20 aylık hapis cezasını protesto etti. 83 sendika şube baş-

kanı ve yöneticisi, Türk-İş Genel Merkezi'nde olayı protesto eden bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Türk-İş yöneticilerinin yanı sıra Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, kamu çalışanları sendikaları, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

15- İstanbul'da Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yasa dışı TKP/ML-TİKKO örgütüne yönelik operasyonlarda, aralarında Marmara Bölgesi Sorumlusu Kazım Gündoğan'm da bulunduğu 6 kişi yakaladı.

16- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Brüksel'de "21'nci Yüzyıla Girerken Türk Dünyası" konulu bir konferans verdi. Türkeş, 250 milyon kişinin Türkçe konuştuğu dünyada, bölücü terörün etkilerini anlattı. Konuşmasında Batılıları suçlayan Türkeş, Yunanistan'ın teröristlere destek verdiğini belirtti.

17- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç Saraybosna'da yabancı basına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Pakistan Başbakanlarının Sa-raybosna'ya yaptıkları bir günlük insani amaçtı ziyaretin "Bosnalı Müslümanların yalnız olmadığını tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini" söyledi. Sladziç, "Demokratik ve laik iki İslam ülkesinin Başbakanlarının ziyareti bağımsızlık mücadelesi veren Bosna halkına büyük moral verdi" dedi.

18- BM'nin Somali'de gerçekleştirdiği operasyona katılan çok uluslu gücün 11 ay süreyle komutanlığını yapan ve görevini Malezyalı generale devreden Korgeneral Çevik Bir, çeşitli toplantılara katılmak üzere bulunduğu ABD'de, Somali'deki görevi ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine bir değerlendirme yaptı.

4 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye Ziraatçiler Derneği'nce düzenlenen "Tarımsal Sanayi, KiT'ler ve Özelleştirme" sempozyumunda yaptığı konuşmada, rekabet gücünü inkar eden ekonomilerin ayakta duramayacağını belirterek, "İsraf ederek refahı sağlamak mümkün değildir. Hesabi olma gibi bir olayla karşı karşıyayız" dedi. Kamu harcamalarının dengede tutulması gerektiğini belirten Demirel, "Bütün Türkiye dinlesin, benim söylediklerimin siyasi bir tarafı yok, çünkü dünyanın kabul ettiği bir olaydır; Makro dengeyi yerinde tutamayan ülkeler sıkıntılar içinde kıvranırlar. Enflasyonu bir milletin başına bela etmemek lazım" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özel Dedektiflik Yasası'nı, çeşitli yasalara aykırı hükümler taşıdığı gerekçesiyle veto etti. Yasayı tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye iade eden Demirel, veto gerekçesi olarak, özel dedektiflere "özel yaşama müdahale" ve "işçinin, işveren aleyhine faaliyetlerini saptama" yetkisi veren maddeleri gösterdi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, "Batı taklitçisi" partilerin az sayıda insanın hacca gitmesi için ko-tatar koyarak kısıtlama getirdiğini savunarak, "Refah Partisi'nin hac kontenjanları ile ilgisi bulunduğunu söyleyenler, partinin büyük gücü karşısında asılsız iddialar ortaya atmaktadırlar" dedi.

SHP Genel Sekreteri Halil Çuihaoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, RP'ye 5 bin hac kontenjanı tanımak isteyen Suudi Arabistan'ı kınadı. Çuihaoğlu, hac için sağlanan kotanın hükümetlere tanındığını, şahıs ve zümrelerin bu hakkı ya da kotayı kullanma şanslannın bulunmadığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kuşadası'nda Ege-Koop'un düzenlediği seminerde yaptığı konuşmada, Refah Partisi'nin kendisi hakkında dava açtığını belirterek "Onlarla mahkemede hesaplaşmaktan mutluluk duyacağım" dedi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Rıfat Serdaroğlu, Ankara'da partisinin milletvekilleri ve İl başkanlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra bir açıklama yaparak, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u, kurulacak bir ulusal uzlaşma hükümetinde başbakanlık yapabileceğine ilişkin sözleri nedeniyle eleştirdi. Serdaroğlu, Cindoruk'u "ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın emanetçiliğine soyunmakla" suçladı.

6- Kamu Ortaklığı İdaresi'nin (KOİ) hazırladığı, "Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ile bunlara ait müessese, işletme ve bağlı ortaklıklardaki kamu hisselerinin özelleştirilmesi ve yeniden yapılandırma kapsamına alınmasına ilişkin esas ve usulleri" belirleyen özelleştirme yasa taslağı tamamlandı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, son 12 aylık enflasyon oranı toptan eşya fiyatlarında yüzde 60.6, tüketici fiyatlarında yüzde 69.6 oldu. Ocak ayında toptan eşya fiyatları ise yüzde 5.3, tüketici fiyatları da yüzde 4.4 oranında arttı.

8- Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Kazım Çilingiroğlu'nun intihar ettiği bildirildi.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanfığı'ndan veriien bilgiye göre, 1993 yılında 213 bin 220 trafik kazasının meydana geldiği, bu kazalarda 6 bin 390 kişinin öldüğü, 101 bin 512 kişinin de yaralandığı açıklandı. Kazaların büyük bölümünün ise şehiriçi yollarda, ölüm olaylarının çoğunun da şehirlerarası kazalarda gerçekleştiği bildirildi.

10- İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi, "Kızıl İmarncilar" olarak bilinen örgütün lideri Serhan Timuçin Çevik'i, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle bir yıl hapss cezasına mahkum etti.

11- Petroi-İş Sana Odkası Genel Başkanı Münir Ceylan, Yeni Ülke ga-zetesinde yayımlanan ''Varın çok geç olacaktır" başlıklı yazısı nedeniyle veriien 20 aylık hapis cezası kararının tebliğinden sonra Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvuracağını açıkladı. Ceylan, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve tüm milletvekillerine düşüncenin suç olmaktan çıkartılmasını isteyen 30 bin imzalı bir üiiekçe verdi.

12- Uğur Cakic; adlı bir kadın, Nokta Dergisi'nde kendisiyle ilgili ya-yımianan bir haber üzerine, tedavi için bulunduğu Avrupa Hastanesi'nde görüşmek için çağırdığı derginin Genel Yayın Müdürü Ayşe Önal'a tabancayla saldırıda bulundu. Ayşe Önal ve muhabir Figen Turna saldırıdan yara almadan kurtuldular.

13- Türkiye, İran ve Suriye arasındaki yüksek memurlar düzeyinde yapılan üçlü toplantı İstanbul'da başladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İran Dışişleri Bakanı Ali EKber Velayeti ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara arasında gerçekleştirilecek olan üçlü zirveye hazırlık amacıyla yapılan toplantıda, Irak'ın toprak bütünlüğünün mutlaka korunması yönündeki kararlılık vurgulandı.

14- Avrupa Konseyi bünyesinde uyuşturucu trafiği ile mücadele konusunda "Grup Ponpidou" toplantılarına katılmak üzere Fransa'nın Stras-bourg kentinde bulunan İnterpol Genel Sekreteri Raymond Kendall, bölücü terör örgütü PKK'nın Avrupa'da uyuşturucu ticareti yaptığını doğruladı ve diğer terörist örgütler gibi PKK'nın da gelir sağlayabilmek için uyuşturucu ticaretine girdiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de "Grup Ponpidou" toplantılar sırasında, yasadışı bölücü örgütün uyuşturucu ticareti ile ilgili faaliyetlerini içeren dosyayı Avrupalı meslekdaşlarma verdi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Elysee Sarayı'nda DEP'in 3 kişilik heyetini kabul ederek bir süre görüştü. DEP Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Mitterrand'ın, buluşma öncesi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i arayarak bilgilendirdiğini söyledi. Ahmet Türk, görüşme hakkında bilgi verirken, Fransa Cumhurbaşkanın. , kendilerini desteklediğini belirterek, "Her türlü yardımda bulunacağını ifade etti" dedi. Türk, görüşme sırasında PKK sorununun gündeme gelmediğini bildirdi.

16- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, Kon-sey'in, Hırvatistan'ın Bosna-Hersek'e asker göndermesini "ciddi ve düşmanca bir eylem" olarak nitelediği ve kuvvetlerini çekmesi için bu ülkeye iki haftalık süre tanıdığı, aksi halde "ciddi önlemlere başvuracağı" uyarısında bulunduğu belirtildi.

17- Saraybosna radyosu, Saraybosna'nın Dobrinya banliyösünde insani yardım kuyruğuna düşen iki top mermisinin, 7 kişinin ölümüne 17 kişinin de yaralanmasına yol açtığını bildirdi.

18- ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, ülkesinin 19 yıldır Vietnam'a uyguladığı ambargoyu kaldırdığını bildirdi. Clinton, kararına gerekçe olarak, Vietnam'da kayıp bulunan Amerikan askerlerinin akibetleri konusunda Vietnam yönetimiyle son zamanlarda işbirliğinin gelişmesini gösterdi.

5 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Türk-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu'na Çankaya Köşkü'nde verdiği yemekte konuşan Türk-İş yöneticileri, ülkede uygulanan siyasal ve ekonomik politikalar açısından "bunalım" yaşandığını vurgulayarak ekonomi, terör ve demokratikleşme politikalarını eleştirdiler.

Cumhurbaşkanı Demirel de konuşmasında, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerinden 6'sının imzalanmasının çalışma hayatına "nefes getirdiğini" belirterek, "Kamu çalışanlarının da sendikal hakları var. Değişiklik için adım atJİdı. Bu, anayasa değişikliği gerektirir. Herhangi bir te-reddüte meydan vermeyecek şekilde meseleyi götürmek en doğrusu" dedi.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral ise yaptığı konuşmada, hükümetin ve muhalefetteki partilerin çalışma yaşamına ilişkin vaatlerini yerini getirmediklerini vurgulayarak, "Türkiye'de huzur sağlanabilmesi için 12 Eylül döneminin kalıntısı tüm anti-demokratik düzenlemeler iptal edilmelidir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisince Sakarya'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üç önemli sorunu bulunduğunu, bunların başında gelen terörün bitme noktasına geldiğini söyledi. Başbakan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'u eleştirerek, "Başkalarının bırakıp kaçtığını biz üstleniriz, sorunların altına gireriz" dedi.

Başbakan Çiller daha sonra İzmir'e geçerek İzmir Anakent Belediye Başkan adayı Burhan Özfatura tarafından düzenlenen "2000'e 1 Kala Dünya Kenti Modern İzmir" konulu toplantıya katıldı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisince Samsun'da düzenlenen açık hava mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomik sorunların diz boyu olduğunu, güvenlik önlemleri için harcanan giderin çok yükseldiğini belirterek, "Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşıyor deniliyor. Bu doğrudur. Bir Zeli kampını bombalamanın bedeli 1 trilyon lira. Terörle mücadeleye harcadığımız paralar çok yüksek. Ürettiğimiz tütünü yakmakla, bomba atmak aynı şey. Bu nedenle 10 yıldır süren terörle mücadele enflasyonu körüklüyor" dedi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Sapanca'da yapılan Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Hükümet'in hiçbir seçim hesabı yapmadan ekonomide gerekli tedbirleri almaya devam edeceğini söyledi. Vergi kanunlarının ülke ekonomisinin iyileştirilmesi amacıyla çıkarıldığını belirten Gölhan, 1994 yılında yerel seçimler olmasına rağmen, kalkınma hızını yüzde 4.5'lara çekmeyi planladıklarını söyledi.

TOBB Başkanı Yalım Erez de, yaşanan ekonomik sıkıntının 1989-90 arasında uygulanan yanlış kur politikası ve 1987'lerden sonra uygulanan yanlış iç borçlanmadan kaynaklandığını söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Türkiye Barolar Birliği'nde, avukatların mali sorunlarının tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, cumhuriyete yapılan saldırıların laiklikle sınırlı kalmadığını anlatarak, "Bugün laikliğe karşı Türkiye'de büyük bir girişim söz konusu. Bunu yiğitçe savunan Anayasa Mahkemesi Başkanı da hedef haline gelmiştir" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden de toplantıdaki konuşmasında, bazı milletvekillerinin laikliğe bağlı kalacakları yolunda ant içmelerine karşın şeriata övgüler dizdiklerini belirterek, "Laik devleti savunmak, Atatürk'ün cumhuriyetini savunmak suç olacak ise yaşamamak daha iyidir" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Öz Çelik-İş Sendikasfnın Gezici Ön Teşhis Sağlık Merkezi'ni hizmete açarken yaptığı konuşmada, eylem yapan memurların polis tarafından tartaklanmasını eleştirerek, "Bu ülkede insanlar, silaha sarılmadan hak arıyorsa bu kutsal bir suçtur ve biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz" dedi. Moğultay, sendikaların siyaset yapmaları gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki sendikalar da bu değişimi yakalamalıdır" dedi.

7- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin belediye başkan adaylarını açıkladı. Dicle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde partilerine baskılar yapıldığını ileri sürerken, "Böyle devam ederse, bölgede seçim yaptırmayız" dedi.

8- SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bir süredir Ankara'da SSK ile ilgili çalışmalar yapan ILO heyetinin, özellikle işçiler için yürürlükte olan 50 ve 55 emeklilik yaşı üzerinde durduklarını ve bunu "çok cömert" bir uygulama olarak nitelediklerini söyledi.

9- DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman DemirePin, Özel Dedektiflik Yasası'm, bir daha görüşülmek üzere TBMM"ye geri göndermesinin, memnunluk verici bir gelişme olduğunu bildirdi.

10- Sivas olaylarında yaşamını yitiren 37 kişinin yakınları ile yakılan Madımak Oteli’ nden sağ kurtulanlar, tazminat ödenmesi için İçişleri Ba-kanlığı'na başvurdular.

Öte yandan TBMM'den yapılan yazılı açıklamada, Sivas olaylarında yakınlarını kaybedenlerle 17 Ağustos 1993 tarihinde bir toplantı yapıldığı, açılan veya açılacak olan davalarda her türlü hukuki yardımın sağlanması için karar alındığı ve bir çalışma komisyonu kurulduğu bildirildi.

11- İnsan Haklan Derneği (İHD) Kültür Komisyonunun, Terörle Mücadele Yasasf nın kaldırılması için başlattığı "Düşünce ve Basına Özgürlük" adlı imza kampanyasında toplanan 10 bin imzalı dilekçe TBMM'ye gönderildi.

12- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti arasında İstanbul'da beşincisi gerçekleştirilen üçlü zirve toplantısı başladı. Toplantının öncelikli gündem maddesini İrak'ın toprak bütünlüğü konusu oluşturdu. Üç ülke dışişleri bakanları, Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğünün korunması konusundaki kararlılıklarını vurguluyarak, bunun aksi gelişmelerin bölgeye ve dünyaya kötü etkiler getireceği görüşüne vardılar.

Kuzey Irak'ta devletleşme yolunda olan Kürt yönetimi konusunda görüş alışverişinde bulunan üç bakan, bölgede her türlü ayrılıkçı harekete karşı ortak ve kesin tavır alma yönündeki kararlılıklarını vurguladılar.

13- BM Barış Gücü yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Sa-raybosna'da pazar yerine düşen bir top mermisi 61 kişinin ölümüne, 100"ün üstünde kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konu ile ilgili uluslararası kuruluşlara ve bazı ülkelerin liderlerine birer mesaj ileterek, Sırp saldırılarının, BM ve NATO kararları çerçevesinde susturulması için hava harekatı yapılması çağrısında bulunacağını açıkladı.

Başbakan Tansu Çiller de, saldırganların mutlaka cezalandırılmasını isteyerek, "Dünya artık bu insanlık dramına kayıtsız kalmamalıdır" dedi.

14- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, çeşitli temaslar nedeniyle bulunduğu Almanya'da yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki devlet geleneğine uymayan gelişmeler söz konusudur. Türkiye'de yasalarla verilmiş yetkiler ve sorumluluklar bir tarafa itilmekte, devlet yönetimi keyfiliğe sürüklenmektedir" dedi.

15- BM Güvenlik Konseyi, Somali'deki Barış Gücü (UNISOM) ile ilgili yeni düzenlemeleri içeren bir karar tasarısını oybirliğiyle benimsedi. Barış Gücü'nün yeni görev çerçevesini belirleyen kararda, Malezyalı bir komutanın emrine verilen asker sayısının 22 bine indirilmesi, birliklerin yalnızca liman ve havaalanlarının korunmasıyla yükümlü olmaları ve sadece karşı tarafın ateş açması durumunda, kendilerini savunmak amacıyla silah kullanmaları öngörüldü.

16- Sudan'da bir camide namaz kılanların üzerine ateş açılması sonucu 12 kişinin Öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin başkanları ile NATO ve BM Genel Sekreterlerine birer mesaj göndererek, Bosna'daki trajediye son verilmesi için NATO'nun harekete geçmesini istediği bildirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller TRT ve özel televizyon temsilcileri ile İstanbul'da yaptığı pazar sohbetleri toplantısında, kur ayarlaması ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Çiller ayrıca, Güneydogu'da yerel seçimlerin güvenliğine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın seçim gezileri çerçevesinde Samsun'un Havza ilçesi ve Çorum"da yaptığı konuşmalarda, koalisyon ortağı DYP'yi yerel seçimler öncesinde partizanlık yapılmaması konusunda uyardı. Karayalçın, Saraybosna'daki Sırp katliamını da kınayarak Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını istedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları arasında yapılan üçlü toplantı ile ilgili olarak Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Çetin, dünkü toplantıda yardım kuruluşu olarak görev yapan bazı Batılı hükümet dışı örgütlerin Kuzey Irak'taki faaliyetlerinden rahatsızlık duyulduğunu, ayrıca Kürtlerin bağımsızlığını destekler bir tutum içinde olan bazı Batılı parlamenterler ve kuruluşların önde gelen kişilerinin temasları ve açıklamalarının üç ülkede de sıkıntı yarattığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada da, Saraybosna sivil halkına karşı girişilen katliamı Bosna-Herseklilerin kendilerinin yaptığı yolundaki İddiaları, "İnanılır gibi değil. Bir ülkenin kendi insanlarına katliam yapması düşünülebilir mi?" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Zonguldak'ın Karabük ilçesinde yaptığı açıklamada, yeni düzenlemelerle emekli maaşları arasındaki uçurumun kaldırılacağını, bankaların önündeki kuyrukların biteceğini ve ödemelerde sürat sağlanacağını söyledi. Moğultay, işsizlik sigortası ile ilgili yasa önerisinin Bakanlar Kurulu'na sevk edildiğini de sözlerine ekledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İzmir örgütü tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dış politika, ekonomi, laiklik, RP ve Güneydoğu sorunu konusunda görüşlerini dile getirdi.

7- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek partisinin Genel Sekreteri Murat Bozlak'a dün evinde yapılan silahlı saldırıyı kınadı ve "Bozlak'a saldırıdan siyasi iktidar sorumludur" dedi.

8- Yeni Parti (YP) Genel Başkanı Y.Bozkurt Özal Adana'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de Batılı anlamda laiklik bulunmadığını, laikliğin yanlış uygulandığını ve laikliğin devletin din işlerine karışmaması anlamına geldiğini söyledi.

9- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin bazı il ve ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması için Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, iktidarı eleştirerek, "Türkiye, ekonomik, siyasi ve terör bunalımı iie karşı karşıya. Ülke büyük badirelerden geçiyor" dedi.

10- Ankara'da toplanan Büyük Değişim Partisi, kendisini fesh ederek, Demokrat Parti'ye katılma kararı aldı.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği"nden yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ın Mezi ve Kcryaderi bölgelerine hava harekatı yapıldığı bildirildi. Güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlar sırasında Muş'ta 5 PKK'lı öldürülürken, Muş ve Bitlis'te 2 PKK'lı yakalandı.

12- Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, iran'ın Türkiye'ye yönelik olarak yürüttüğü irticai faaliyetlerle ilgili olarak, Türk vatandaşlarını yasal ya da yasa dışı yollardan ülkesine götürerek dini eğitimden geçirdiğini belirten bir rapor hazırladı. Raporda, 1983 yılından bu yana Türkiye'ye İslam devrimini ihraç etmek için bir dizi faaliyette bulunan İran'ın, Türkiye'nin bütünlüğü ve güvenliği açısından tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi.

13- Zonguldak'ta toplanan Türk-İş 6.İşçi Kurultayı'na katılan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetten, verdiği vaatleri yerine getirmesini istedi. Koalisyon hükümeti ve muhalefetteki partilerin, bunalımdan çıkış için işçi sınıfının ve diğer çalışanların sırtına yıkılmayacak alternatif politikalar üretemediğini savunan Meral, özelleştirmeye karşı olduklarını, bunun halkın mallarının yağması, işsizlik ve sendikasızlaşma demek olduğunu öne sürdü.

14- Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Politikası Kon-feransfnda konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, NATO'nun kendi alanı dışında da bansın korunması görevini üstlendiğini anımsatarak, "Yugoslavya'ya uygulanan silah ambargosu, saldırıya uğrayan Müslüman Boşnakların cez; tundmlması anlamına gelmektedir" dedi.

15- BM Genel Sekreteri Butros Gali, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'e gönderdiği mektupta, Nisan ayına kadar "Güven Artırıcı Önlemler" paketinin uygulanmasındaki pürüzleri gidererek imzaya hazır duruma gelmelerini istedi. Gali, mektupta Güvenlik Konseyi'ne Şubat sonunda son derece detaylı bir rapor sunacağını vurguladı.

16- Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Pelrosyan'ın İngiltere'ye yapacağı 4 günlük resmi ziyaret ile ilgili olarak Ermenistan Dışişleri Ba-kanlığı'nın Londra'da yayımladığı basın bildirisinde, Dağlık Karabağ'm BM'ye üye bir ülkenin mandasına verilmesi istendi.

Ermenistan hükümetinin, Türkiye ile diplomatik ilişkiler tesis edilmesinden yana olduğu kaydedilen bildiride, "Ermenistan, pragmatik zaruri nedenlerle iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası hukuk prensiplerine dayalı olarak normalleştirmesinden yanadır" denildi.

17- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın en büyük alışveriş merkezinin dün bombalanması olayında ölü sayısının 66'ya, yaralı sayısının da 206'ya yükseldiği bildirildi.

ABD Başkanı Bill Clinton, saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, BM'den olayın derhal soruşturulmasını ve saldırının sorumlularının ortaya çıkarılmasını istedi. Clinton açıklamasında, hava saldırısı dahil her türlü ihtimalin değerlendirildiğini de yineledi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç'in Sözcüsü Kemal Müftiç, 120 mm.'lik havan topuyla gerçekleştirilen saldırının, kentin kuzeyinde Sırpların denetimindeki Makoviçi ya da Poljine semtlerinden geldiğini belirtti.

Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladzic de Batılı ülkeler ile Rusya, BM, NATO ve Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunarak saldırgana müdahele edilmesini, bu yapılamıyorsa silah ambargosunun kaldırılarak kendilerine savunma imkanı veriimesini bir kez daha talep etti.

Sırp lider Radovan Karadzic ise düzenlediği basın toplantısında, Sırp tarafının bombalama eyleminde hiçbir sorumluluğu olmadığını iddia ederek, "Bu katliam, Müslüman liderliğinin soğukkanlı bir cinayetidir" dedi.

18- Rusya'da aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna'da Sırpların safında çarpışan Rus gönüllülerinden övgü ile söz ederek, Rusya'yı Batı'nın "yoz-laşmiş değerlerinden" korumak için, yeni bir Slav ordusunun kurulmakta olduğunu söyledi.

7 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, YÖK Başkanı Mehmet Sağlam başkanlığındaki 57 Üniversite rektörünü Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Rektörlerin, üniversitelerin sorunlarına ilişkin görüşlerini dile getirdiği toplantıda, "üniversite reformu" konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, devleti oluşturan unsurların içinde üniversitelerin de yer aldığına dikkat çekerek, "Üniversitelerin halkı kucaklaması gerektiğini" belirtti ve "Sorunlarınızı, TBMM'ye, partilere ve hükümete intikal ettireceğim ve takipçisi olacağım" dedi.

2- Türkiye'de bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Meclis Başkanı Rita Süssmuth, resmi temaslarına, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek başladı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, resmi görüşmeler başlamadan önce yaptığı konuşmada, "Alman hükümetinin terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini yasaklaması, sadece Türk-Alman dostluğuna çok yeni bir güç kazandırmakla kalmamış, Alman hükümetinin demokratik bir tavır sergilediğini göstermiştir" dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Meclis Başkanı Rita Süssmuth ise konuşmasında, iki ülke arasındaki sorunlara değinerek, gelişen dünya koşullarının beraberinde getirdiği sorunların, demokratik bir biçimde çözülmesi gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller "Devlet Bakanı" sıfatıyla Türkiye-İran karma ekonomik toplantısına katılmak üzere Tahran'a hareket eden Cemil Erhan'ın bakanlıktan istifa ettiğini, yerine ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak Aykon Doğan'ın atandığını açıkladı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'teki son olaylara dikkat çekerek, "5 Şubat'ta yaşananlar bu güne kadar bir insanlık dramı olarak adlandırılan sorunun çok daha ileri boyutlara taşınmasına neden olmuştur" dedi. Karayalçın, son olaylardan sonra müttefiklerin sergileyeceği tavıra göre, Türkiye'nin dostluk ilişkilerini yeniden yorumlama ihtiyacını duyacağını da sözlerine ekledi.

5- Türk Dili Araştırma Birimi tarafından Ankara'da düzenlenen "Türk Yazı Sempozyumumun açılışında konuşan Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türkçe konuşan ulusların ortak alfabe yaratmak, ortak bir imla düzeni kurmak gibi sorunları olduğunu ve Türkçe'nin zaman zaman kendi olanaklarının ötesine düştüğünü anımsatarak, Türkçe'nin yeryüzünün en köklü dili olduğunu söyledi.

12 Şubat'a kadar sürecek olan Sempozyum'a, Türkiye'deki üniversitelin öğretim üyelerinin yanısıra, Almanya, ABD, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Moldava, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan ve Yugoslavya'dan türkologlar katılıyor.

6- İran'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığı bildirilen ve Tahran'ın PKK'ya yardım ettiği savını içeren raporu "komplo" olarak değerlendirildi. Açıklamada, "İran, söz konusu rapordaki ithamların tümünü reddederek, bunu iki ülke arasındaki iyi komşuluk politikasını ve gelişmekte olan iyi ilişkileri zedelemek için yapılan propagandasal faaliyetlerin, bir komplo olduğuna inanmaktadır" denildi.

7- Avrupa Birliği üyesi 12 ülke dışişleri bakanları, Saraybosna kuşatmasına son verilmesini sağlamak için Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Bakanlar Konseyi toplantısında bir araya geldi.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, AB'nin hazırladığı barış planının bir alternatifi olmadığını belirterek, bu planının uygulanabilmesi için ABD ve Rusya'nın desteğini aradıklarını söyledi. Papulyas, "Planın kaderini tehklikeye atmamamız gerektiği üzerinde birleştik. Askeri yoldan bir çözüm elde edilemez" dedi.

Toplantıdan sonra yayımlanan "Saraybosna Deklarasyonumda ise, NATO ve BM'nin aldığı kararlar ile BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hava akınları yapılması çağrısı anımsatılarak, "Hava kuvvetleri de dahil her türlü araç kullanılmasıyla, Saraybosna'daki kuşatmaya son verilmesi amacına yönelik olarak" Kuzey Atlantik Konseyi'nin bir an önce toplanması istendi. Deklarasyonda AB'nin, Saraybosna'nın BM denetimine verilmesini savunduğu da belirtildi.

Öte yandan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç tarafından yayımlanan bildiride, "Saraybosna'nın askerden arındırılmasını ve kentin BM denetimine verilmesini kabul ettikleri" açıklandı.

Bu arada Saraybosna'da 68 kişinin ölümüne ve 200'den fazla kişinin de yaralanmasına neden olan Sırp katliamı Almanya'nın Hamburg kentinde protesto edildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Saraybosna'da hafta sonunda yaşanan ve 68 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumluluğunun büyük olasılıkla Sırplara ait olduğunu söyledi ve Sırp tarafının bunu inkar etmesinden dolayı durumun soruşturulması gerektiğini belirtti. Clinton, Bosna'ya hava harekatının gözardı edilmediğini, ancak önce soruna siyasi bir çözüm bulmak için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini kaydetti.

9- Gürcistan'a bağlı Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sokrat Chindolya yaptığı açıklamada, Gürcistan'da 4 aydan beri sürmekte olan ateşkesin, Gürcü birliklerinin Abhazya ile sınırı oluşturan İnguri Nehri boyunca Abhaz topraklarını topa tutmasıyla sona erdiğini ve meydana gelen tahribatta 8 kişinin öldüğünü bildirdi.

8 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, "Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki uyuşmazlığın çözümlenmesi için kurulu bir mekanizma olan AGİK Minsk sürecinde her zaman Azerbaycan'ın haklı taleplerinin destekçisi olacağını" söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de konuşmasında, Türkiye'nin, Azerbaycan'ı bağımsız devlet olarak tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatarak, "Azerbaycan'ın demokratik bir devlet olma mücadelesinde önünde çetin bir yol vardır ve bu yolda Türkiye'nin yardımına daima gereksinim duymaktadır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisinin GİK toplantısından önce TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile Bosna-Hersek'e yaptığı ziyareti ve NATO Konseyi'nin Bosna konusunda aldığı kararı değerlendirdi.

Saraybosna'daki vahşetin durdurulamam as ı halinde, bunun tarihe hem bir insanlık hem de "Avrupa'nın Ayıbı" olarak geçeceğini belirten Çiller, bu ayıbın durdurulması için dünya liderlerine çağrıda bulunduklarını söyledi. Başbakan Çiller, Türkiye'nin Bosna-Hersek konusunda üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti ve NATO'nun Sırbistan'a ültimatom verme kararını da olumlu ancak yetersiz bulduğunu sözlerine ekledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'de bulunan Almanya Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth ve Hamburg Öğrenci Birliği temsilcileriyle yaptığı görüşmede, PKK terörü konusunda Almanya ve Suriye yönetimlerini eleştirdi. Almanya'nın PKK'yı yasaklama konusunda aldığı kararı "küçük bir jest" olarak niteleyen Yılmaz, bunun karşılığında Türkiye'nin taviz vermeye zorlanmak istendiğini ileri sürerek, terörün hak arama aracı olmadığını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalcm, partisinin Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çillerin, "gecekonduya tapu" vaadiyle, çok katlı kaçak yapılara af getirilmek istendiğini belirterek, "Biz, SHP olarak buna karşıyız. Gecekondu affı adı altında imar affı düzenlenmesini kabul etmemiz olanaklı değil" dedi.

5- Diyanet işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın Türk hükümetini atlayarak RP'ye 2 yıldır ek hac kontenjanı sağladığını, temas kurulan Suudi makamları ve RP yönetiminin bu ilişkiyi doğruladıklarını bildirdi. Cevheri, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Muhammet Veli'nin Dışişleri Bakanlığfna çağrıldığını ve Riyad yönetiminin "İki devlet arasındaki anlaşmaların dışına çıkılmaması" konusunda uyarıldığını söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Erzurum, Mardin ve Muş'ta güvenlik kuvvetlerinin gerçekleştirdikleri operasyonlarda, 1'i Suriye uyruklu olmak üzere, 2'si kadın 12 terörist öldürüldü, 1 terörist yakalandı. Diyarbakır'da da örgüt üyesi 10 kişi tutuklandı.

7- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi İnal Batu, New YorK'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Saraybosna'daki son saldırının ardından 52 üyeli İKÖ ile eylem birliği içerisinde BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdığını, Türkiye'nin bu talebinin, Konsey toplantısının tartışmalı yapılması ve Konsey üyesi olmayan ülkelere de söz verilmesi doğrultusunda olduğunu bildirdi.

Öte yandan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, CNN televizyonuna verdiği demeçte, Sırplara karşı düzenlenecek bir hava operasyonunun, kendi başına büyük bir etkisi olmasa bile sert bir mesaj niteliği taşıyacağını bildirdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, AB'nin, Rum yönetimine, güven arttırıcı önlemlerde anlaşmaya varıldığı takdirde, Kıbrıs'ın üyeliği için ön çalışma başlayacağı mesajı gönderdiğine ilişkin haberleri değerlendirdi. Denktaş, bu konuda Ada'daki iki halkın, ayrı ayrı yapılacak referandumlarla üyelik talebinde bulunması ve bunu kabul etmesinin şart olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta sorumlu "millet" olarak Rum tarafının kabul edilmesinin büyük bir hata ve haksızlık olduğunu vurguladı.

9- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mihail Demurin Moskova'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, NATO'dan, Saraybosna çevresindeki Sırp mevzilerinin bombalanması için hazırlık yapılmasını istemesinin "Genel Sekreter'in yetkisini aştığı" anlamına geldiğini iddia ederek, "Hiç kimse bu saldırıdan Sırpların sorumlu olduğunu kanıtlayabilecek durumda değildir" dedi. Demurin, Rusya'nın Bosna'daki durum konusunda, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeyle doğrudan temas halinde bulunduğunu bildirdi.

9 ŞUBAT 1994

1- Türkiye ile Azerbaycan arasında "Dostluğun ve Çok Yönlü İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Anlaşma" Ankara'da, Cumhurbaşkanı Demirel ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından imzalandı.

Anlaşma ile Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden dış pazarlara sunulması konusunda eski anlaşmaların geçerli olduğu onaylandı. Anlaşmada, taraflardan birinin üçüncü bir ülke veya ülkeler tarafından saldırıya uğraması durumunda, diğerinin "saldırının ortadan kaldırılması amacıyla gerekli önlemleri alması ve gerekli savunma tertiplerinin alınmasına önem verilmesi" hükmü yer aldı.

Aliyev, anlaşmanın imza töreninden önce yaptığı açıklamada, Türkiye gezisi sırasında imzalanan anlaşma ve protokollerle iki ülke arasında yeni bir sayfanın açıldığını belirterek, "Türkiye ile dostluk ebedidir. Buna sadık olacağız, ilişkileri geliştireceğiz. Hiçbir Kuvvet bizi yolumuzdan döndü re meyecekti r" dedi.

Hacettepe Üniversitesi tarafından "onursal doktora" payesi verilen Aliyev, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan ve Libya'dan yardım aldığı yolundaki iddialar üzerine, RP'yle ilgili inceleme başlattı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İzmir'de yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin yabancı paralarla değil, ülke kaynaklarıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, 24 Ocak Kararları gibi bir istikrar paketi beklentisi içine girmenin doğru olmadığını, hükümetin ekonomide etkin kararlan aldığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, TBMM Genel Kurulu'nda, RP'li milletvekilleri tarafından hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, ANAP ve RP'nin; İSKİ soruşturmasını yürüten Fatih Cumhuriyet Başsavcısı Selim Ulaş'a adaylık önerdiğini belirterek, bu iddiayı ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ın yalanlamadığına dikkat çekti. Oktay hakkında verilen gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Hikmet Cetin'in eski Yugoslavya konusunda Cenevre'de başlayan konferansa, "Sırplara askeri müdahalenin gündemde olduğu bir sırada, gerekliliği konusunda kuşku duyduğu" gerekçesiyle katılmadığını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal parti meclisinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kendisinden destek bekleyen Bosnalılara yardım etmekten kaçınamayacağını belirterek, "Bosna'da ambargo kendilerini savunmak isteyenlerin aleyhine işliyor. Ambargo delinmelidir" dedi. Suudi Arabistan tarafından RP'ye 5 bin kişilik hac kontenjanı tanınması.konusuna da değinen Baykal, bu olayın "rejimin niteliğine, hukukun üstünlüğüne ve ulusal bağımsızlığa ters" bir gelişine olduğunu söyledi.

7- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Caiherina Laloumiere, Avrupa Parlamentosu Başkanı Egon Klestch ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jacgues Delors'a birer mektup göndererek, 27 Martta yapılacak seçimlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gözlemci heyet gönderilmesini istedi.

8- İnsan Haklan Derneği Başkanı Akın Birdal, Ankara'da yaptığı açıklamada, Ocak ayında yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili bilgi verdi. Birdai Ocak ayında 55 kişinin faili meçhul cinayete kurban gittiğini söyledi.

Bu arada TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu, Ankara DGM'den faili meçhul cinayetlerle iigili dosyaları istedi.

9- İstanbul'da yapılan ve İslam, Hıristiyan ve Musevi din temsilcilerinin Bosna, Kafkasya ve Orta Asya'daki çatışma ve sorunları tartıştıkları "Barış ve Tolerans" konferansı, yayımlanan sonuç deklarasyonuyla sona erdi.

10- Muş'un kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK militanı öldürüldü.

11- İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bagheri, İran Devrimi'nin 15'inci yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin İran dışında bütün komşuları ile ciddi sorunları olduğunu" belirterek, bazı yabancı unsurların iki ülke ilişkilerini engellemeye çalışmalarına rağmen, ilişkilerin iyi durumda olduğunu söyledi. Dünyanın Bosna-Hersek'te yaşanan katliam karşısında takındığı tavrı kınayan Bagheri, NATO çerçevesinde yapılacak bir girişime güvenmediklerini bildirdi, Bagheri, İncirlik'te bulunan Çekiç Güçteki bazı unsurların bölücü terör örgütü PKK ile temas kurdukları yolundaki bilgileri Ankara'ya ilettiklerini de sözlerine ekledi.

12- Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12.dönem çalışmaları Tahran'da tamamlandı ve KEK anlaşması imzalandı. Anlaşmayı Türkiye adına, Tahran'da bulunduğu sırada görevinden istifa eden Devlet Bakanı Cemil Erhan imzaladı. Erhan, görüşmelerle ilgili açıklamasında, ikili ekonomik ilişkilerin, mevcut potansiyeli ortaya çıkaracak biçimde gelişeceğini umduğunu bildirdi.

13- NATO, Bosna-Hersek'te savaşan taraflara, Saraybosna kuşatmasına son verilmesi amacıyla bir ültimatom verme kararı aldı. Alınan karara göre; Sırpların ellerindeki tank, top ve havan sistemlerini Saraybosna'nın 20 kilometre dışına çekmeleri, Müslümanların da bu tip silahları BM kuvvetlerine teslim etmeleri için 10 gün süre verildi. Bu süre sonunda istenen koşullar yerine getirilmezse, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin emriyle NATO kuvvetlerinin hava harekatı düzenlemesi kararlaştırıldı. Tanınan süre içinde söz konusu silahların kullanılması halinde süre bitimi beklenmeden Sırplara yönelik harekata başlanacağı bildirildi.

14- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Sırbistan televizyonunda yayınlanan konuşmasında, olası bir müdahalede NATO uçaklarını vuracaklarını ve NATO'nun saldırısının savaşı yayacağını söyledi. Karadziç, bir barış planı çerçevesinde ve BM yönetimine verümesi Koşuluyla Saraybosna çevresindeki topların azaltılabileceğini ve a çekilebileceğini, ancak bir hava harekatı durumunda karşı koyacaklarını kaydetti. Öte yandan Ka-radziç'in ABD ve Rusya liderlerine birer mektup göndererek, Saraybosna katliamının "düzmece" olduğunu öne sürdüğü bildirildi. Bu arada Müslüman ve Sırp komutanların derhal ateşkes sağlamak amacıyla Saraybosna Ha-vaalanı'nda bir araya geldikleri haber verildi.

Diğer taraftan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu BM ve İslam Konferansı Örgütü üyesi 52 ülke, Saraybosna ve Dobrinja katliamlarını kınayan ortak bir bildiri yayımladı.

15- Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç, Livno kentinde yaptığı açıklamada, Bosna hükümetinin "ülkenin 17 bölgeye ayrılması" yönündeki planını reddetti ve etnik temele dayalı üç cumhuriyet kurulmasında ısrarlı olduklarını bildirdi. Bosna'daki Hırvat güçlerinin Müslümanlara karşı giriştiği katliamları da kınayan Graniç, "Bu olayla kendilerini savunulamaz duruma getiriyorlar" dedi.

16- ABD Başkanı Bill Clinton, Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gii-gorov'a bir mektup göndererek, ülkesinin Makedonya'yı resmen tanıdığını bildirdi.

10 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin GİK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Çiller, Türkiye'nin NATO'nun aldığı ültimatom kararını desteklediğini ve olumlu bulduğunu bildirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, dünyada barışın temin ve tesisi konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geçmişte olduğu gibi bugün de muhtemel görevler için hazır olduğunu bildirdi.

3- Anayasa Mahkemesi, 1988 yılı kesin hesaplarını yasaya uygun olarak vermediği gerekçesiyle Yeşiller Partisi'ni kapattı.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Bosna-Hersek konusunda NATO'da alınan ültimatom kararının, Türkiye'nin kabul edebileceği minimum şartları taşıdığını ve toplantıda Ankara'nın, hava harekatının hemen başlaması görüşünü savunduğunu belirterek, kararın geç olmakla birlikte olumlu bir adım olduğunu kaydetti. Türkiye'nin, kendi istediği asgo.ri şûrMan kapsamaması durumunda, bir kararın alınmasını en-geiicyebüoceğf uyarısında bulunduğunu da kaydeden Çetin, Ankara'nın 1992 yılında benzeri bir planı BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğuna dikkat çekli.

5- OSP Genel Babanı Bülent Ecevit, Hamburg'tan gelen bir grup öğrenciyi TBMM'deki odasında kabul etti. Ecevit, kabulde yaptığı açıklamada, RP yönetcilerinin tutumlarını eleştirerek, bu partinin oylarındaki artışın, köyden şehre göç sunucu yaşanan kültür şokundan kaynaklandığını vurguladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile iç ve dış politikadaki son gelişmeler hakkında yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yer aldı.

7- RP tarafından DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında, RP'yi töhmet altında bıraktığı ve yöneticilerinin kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- Petrol-İş Sendikası'na bağlı 12 şubenin yöneticileri "düşünceninin suç olmaktan çıkarılması" istemiyle Ankara'da, 2 gün sürecek açlık grevine başladılar.

9- Kırşehir-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü 45 kişi yaralandı.

10- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin taraflardan biri olarak Montrö Sözleşmesi'nin serbest geçiş özgürlüğünü öngören ilkesine uyma zorunluluğu bulunduğunu, Boğazlar Yönetmeliği'nin bu çerçevede muhtemelen Şubat sonunda Moskova'da yapılması öngörülen toplantıda ele alınacağını söyledi.

11- İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bagheri Ankara'da yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'teki bazı unsurların PKK ile yakın ilişki içinde bulunduğunu belirterek, "Ankara'yı durumdan haberdar ettik" dedi.

12- Leyla Zana, Hatip Dicle, Ahmet Türk ve Sırrı Sakık'tan oluşan DEP heyeti, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jaques Delors ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan DEP Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Delors'a Türkiye'de demokrat ve insan hakları konusunda bilgi verdiklerini belirterek, Komisyon Başkanı'nın da Türkiye'de demokrasi konusunda bir çok eksiklik bulunduğunu bildiğini, demokrasi konusundaki gelişmeleri yakından izlediğini ve kendilerine destek olacağını ifade ettiğini söyledi.

13- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Fe-issel, Rum televizyonuna verdiği demeçte, Maraş'ın iki aşamada açılacağını bildirdi. Feissel, ilk aşamanın güven artırıcı önlemler paketinin taraflarca onaylanmasından iki ay sonra gerçekleşeceğini, ikinci aşama tarihinin ise iki toplum lideri tarafından belirleneceğini söyledi.

14- NATO tarafından Bosna'ya müdahale konusunda dün alınan ültimatom kararı, bu gece yarısından sonra yürürlüğe girdi. Alınan NATO kararı, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye bildirildi. Bu arada gerektiğinde Sa-raybosna çevresindeki hedefleri vurmak üzere Adriyatik'de ki uçak gemileri ve İtalya'daki NATO üslerinin hazır duruma getirildiği bildirildi.

Kararın alınmasından sonra Brüksel'de düzenlediği basın toplantısı ile ültimatomu dünya kamuoyuna açıklayan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, NATO tarihinde ilk defa askeri bir harekat yapma kararı alındığını ve bu kararın tarihi bir karar olduğunu belirterek, ittifak için bir dönüm noktası niteliği taşıdığını kaydetti. Wörner, Rusya'nın da ittifakın politik bir çözüm istediğini anlayacağını sandığını ifade ettikten sonra, Rusların da kendileriyle birlikte savaşı durdurmaya çalışmalarının yerinde olacağı görüşünü dile getirdi.

Toplantı sonrasında Türk basınına bilgi veren Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tugay Özçeri, elde edilen sonuçta Türkiye'nin büyük katkısı olduğunu ve memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği'nin en yüksek karar organı sayılan Avrupa Komisyonu üyesi Sir Leon Brittain da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Bosna-Hçrsek konusundaki katkılarını överek, NATO toplantısında alınan kararda Türkiye'nin büyük payı olduğunu söyledi.

Devam eden Bosna barış görüşmeleri için Cenevre'de bulunan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç, Saraybosna çevresindeki ağır silahları geri çekeceklerini ve bu silahların BM güçleri tarafından denetlenmesine izin vereceklerini açıkladı. Öte yandan Bosna Sırp hükümetinin Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mirosiav Toholj, Pale'de yaptığı açıklamada, Sırp topçusunun bir adım bile geri çekilmeyeceğini ve bütün imkanları ile karşılık vereceklerini belirterek, NATO'yu terörist bir örgüt olmakla suçladı. Toholj, Sırpların şimdiye kadar hiç kullanmadıkları silahları kullanabileceklerini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Bill Clinton, dün akşam Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Sırpların, NATO'nun kararına uymaması durumunda düzenlenecek bir hava harekatına ülkesine ait uçakların da katılabileceğini belirterek, halkından buna hazır olmasını istedi. ABD Başkanı, Sırpların barışa uyacaklarını kanıtlamalarına kadar, NATO'nun aldığı ültimatom kararını ısrarla sürdüreceğine de dikkat çekti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu, Saraybosna'nm si-lahsızlandırılmasının pratik yollarının ele alınması ve BM'ye bölgede doğrudan bir rol verilmesi için Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanmasını önermektedir" denildi. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoli Adamişin de yaptığı açıklamada, Sırplara karşı hava akınları düzenlenmesi kararını ancak BM Güvenlik Konseyi'nin alabileceğini vurgulayarak, NATO'nun böyle bir yetkisinin olmadığını öne sürdü.

Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, NATO'nun Bosna ile ilgili olarak çok talihsiz, tamamen yanlış ve suçlu bir karar aldığını öne sürdü.

Fransa Dışişleri Bakanlığfndan yapılan açıklamada da, NATO'nun kararlı girişiminin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, uluslararası kamuoyunun Bosna-Hersek konusundaki tavrının kısa ömürlü olmaması ve Konseyde alınan kararın uygulanmasında da aynı kesin tutumun izlenmesi gerektiği kaydedildi.

Diğer taraftan İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Bosna'ya yapılan insani yardımın, güvenlik gerekçesiyle geçici olarak durdurulması kararı ahndığı bildirildi.

15- İngiltere hükümetinin davetlisi olarak Londra'da bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Ens-titüsü'nde yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan hükümetini suçladı. Konuşmasında İran'dan övgüyle söz eden Petrosyan, ülkesinin gelecekte dış dünyaya açılmasında İran'ın en önemli yol olacağını belirterek, İran'ın Ermenistan'a karşı dengeli ve tarafsız bir pol'tika izlediğini ve bölgede Türkiye'nin faaliyetlerine karşı kendileri için önemli bir destek olduğunu söyledi.

16- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, Atina'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Makedonya Cumhuriyeti'n i resmen tanımasını, "Washington tarafından atılmış hatalı bir adım" şeklinde niteleyerek, bu durumdan duydukları hoşnutsuzluğu dile getirdi.

17- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile FKÖ lideri Yaser Arafat tarafından dün gece Kahire'de, Gazze ve Eriha'da özerk bir Filistin devleti kurulmasının önündeki engelleri gideren kısmi bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın ardından İsrail radyosuna bir açıklama yapan İsrail Başbakanı İzak Rabin, Filistin özerkliğinin tam olarak uygulamaya geçirilmesi konusunda varılacak topyekün anlaşma için en az bir ay süre gerektiğini söyledi.

11 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ereğli Demir Çelik İşletmeleri (ERDEMİR) bünyesinde yer alan tesislerin temel atma törenine katıldı. Demirel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelişmeye, büyümeye devam edeceğini, bundan hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirtti. Demirel, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıların daha çok finans kesiminden kaynaklandığını ve bunların yapay olduğunu söyledi.

2- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Türkiye'ye yapmış olduğu ziyareti tamamladıktan sonra İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Aliyev, Ermeni işgalinden kaçan Azeri siviller için Türkiye'den daha fazla yardım istediklerini belirterek, petrol boru hattı konusunda Azeri halkının çıkarlarını gözeteceklerini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da partisinin İl Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, büyükşehir belediye başkan adaylarını açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Zonguldak'ta yaptığı konuşmada, hükümetin devalüasyon kararını eleştirdi. Yılmaz, devalüasyonun Merkez Bankası tarafından mı, hükümet tarafından mı yapıldığının anlaşılamadığını belirterek, "Bu devalüasyon faili meçhul cinayete döndü. Bir gecede fakirleştik" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırma Vakfı'nın (TÜSES) düzenlediği "Demokrasi ve Yerinden Yönetim" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yerel yönetimlerin bugünkü yapısıyla demokrasiyle doğrudan bir bağlantısı olmadığını belirterek, yerel yönetimlere yeni yetkiler verilmesi gerektiğini söyledi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da Cumhuriyet Başsavcıları ile cezaevlerindeki sorunlar ve DGM'lerdekİ yargılamanın hızlandırılması konularının ele alındığı bir toplantı yaptı. Oktay, 2 ay önce 5 bin dolayında olan terör suçlusu sayısının, bugün 6 bin 426'ya yükseldiğini belirterek, cezaevlerinde her geçen gün güçlüklerle karşılaşıldığını, terör suçlusu sanıkların sayısının artmasının bu güçlüklerin başında geldiğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Yugoslavya Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden bir heyeti bakanlıkta kabul etti. Çetin, burada yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te yaşanan olayların insanlık için bir ayıp olduğunu belirtti. Bakan, BM'nin "saldırıların devam etmesi durumunda hava harekat: yapılabilir" şeklinde bir karar almasının yeterli olmadığını, ancak bunun daha sonraki kararlar açısından iyi bir gelişme oluşturabileceğini söyledi.

8- Maliye Bakanı İsmet Attila Bursa'da yaptığı açıklamada, soruşturması tamamlanan hayali ihracaat dosyalarının bir süre sonra açıklanacağını bildirdi. Bakan Attila, terörle mücadele için yoğun para akışının sağlandığını belirterek, KiT'lerin zarar etmesinde işçi maliyetlerinden çok, kötü yönetimlerin etkiü olduğunu söyledi.

9- DSP Gene? Başkanı Bülent Ecevit, Parlamento'da yaptığı basın toplantısında, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçm'm kendisi ile ilgili eleştirilerini yanıtladı. Ecevit, SHP'nin laiklik karşısında en büyük tehlikeyi oluşturan Refah Partisi'ne teslim olduğunu öne sürdü. Ecevit ayrıca, RP'nin bazı gazeteier ve köse yazarları tarafından gereksiz abartıldığını söyledi.

10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın Refah Partisi'ne ek hac kontenjanı tanımasına ilişkin olarak, "Milli görüşe ek kontenjan vermek Suudi Arabistan'ın her yıl yaptığı bir uygulama. Oysa bizim kontenjan artırma talebine, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın istekleri olmasına rağmen, hayır yanıtı alıyoruz" dedi.

11- Mardin ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

12- Özel bir televizyon kanalında yayınlanan "Anten" adlı programda "Halkı askerlikten soğutmaya yönelik propaganda" yaptıkları gerekçesiyle, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanan gazeteciler Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber ikişer ay hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkeme, hapis cezasının ertelenmesi ya da paraya çevrilmesi istemini reddetti.

13- Avrupa Parlamentosunda kabul edilen bir karar tasarısında, Yunan asıllı Türk vatandaşlarının 1988 anlaşmasına rağmen Türkiye'de sahip oldukları mal ve mülklerini geri alamadıkları ileri sürüldü. Yunan parlamenterlerin girişimiyle kabul edilen kararda, 1964 yılında yayımlanan kararname yüzünden Yunan asıllı vatandaşların, mal ve mülklerine uzun süre sahip olamadıkları, 1988 yılında bu kararnamenin iptal edilmesine rağmen pratikte eski uygulamanın devam ettiği vurgulandı.

12 ŞUBAT 1994

1- İstanbul'da, çarşı izinlerini kullanmak için Tuzla Piyade Okulu'ndan çıkan ve tren bekleyen askeri öğrencilerin bulunduğu Tuzla İstasyonu'nda çöp kutusuna yerleştirilen saatli bombanın saat 09.10'da patlaması sonucu 3'ü er, 2'si yedeksubay öğrenci, biri sivil 6 kişi öldü, aralarında sivillerin de bulunduğu 29 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk, Başbakan Tansu Çiller ile siyasi parti liderleri birer mesaj yayımlayarak olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

2- Başbakan Tansu Çiller, seçim programı çerçevesinde Kastamonu'da yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı eleştirerek, Yıl-maz'ın 1.5 yıl zamanı varken ülke sorunlarının altından kalkamayıp kaçtığını söyledi. Konuşmasında 1994'ün ekonomide tamirat yılı olacağını yineleyen Çiller, terörle mücadeledeki başarıyı bundan böyle ekonomide de göstereceklerini, 1995'in çok iyi bir yıl olacağını ve Türkiye'nin önünü kimsenin kesemeyeceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Bosna-Hersek'teki hava sahasının kontrolünün sağlanması amacıyla İtalya'nın Ghedi Üssü'nde bulunan uçaklarının sayışım 10'dan 18'e yükselteceğini bildirdi. Silahçıoğlu, Türk F-16'larmın görevinin, Bosna-Hersek hava sahasının kontrolüyle sınırlı olacağını ve Sırplara karşı girişilebilecek bombalama harekatını kapsamadığını söyledi. Silahçıoğlu, Türkiye'nin uçak sayısını arttırma kararını, NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Amiral Michael Boord'un çağrısı üzerine aldığını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'in Selçuk ilçesinde belediye il meclis üyeleri, ilçe başkanları, belediye başkanları ve belediye başkan adaylarıyla bir toplantı yaptı. Baykal, toplantıda yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek, koalisyon partilerinin büyük iddialarla iktidara geldiklerini, ancak Türkiye'nin temel sorunlarına çare bulamadıklarını savundu.

5- Türkiye ile Türkmenistan arasında, yükseköğretim alanında işbirliği yapılmasına ilişkin protokol, Türkmenistan Bilim Bakanı Recepdurdi Karaev ile YÖK Başkanı Mehmet Sağlam arasında Ankara'da imzalandı. İmza töreninde konuşan YÖK Başkanı Sağlam, konuk bakan ile Türkmenistan'dan

gelen öğrencilerin sorunlarını görüştüklerini ve çözüme ilişkin karar aldıklarını bildirdi. Sağlam, Türkmenistan ile imzalanan işbirliği protokolü ile bu ülkeden lisans ve yükseklisans öğrenimi yapmak için Türkiye'ye öğrenci akışının devam edeceğini bildirdi.

6- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in kuruluşunun 27.yıldönümü, Ankara'da düzenlenen toplantıyla kutlandı.

Toplantıya katılan SHP Genel Başkanı Murat Karayalcın, koalisyon hükümeti ile SHP'nin, çalışanların sorunlarına yönelik yaklaşımlarını anlattı. Sosyal demokrat hareketle sendikal hareket arasındaki bağların bazı yasal düzenlemelerle koparılmaya çalışıldığını belirten Karayalcın, Türkiye'nin sorunlarının aşılabilmesi için demokratikleşmenin zorunlu olduğuna dikkat çekti.

DİSK Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Önal da konuşmasında, son 15 yıldır kapitalist dünya ile bütünleşmeyi esas alan politikaların kararlılıkla uygulandığını savunarak, yanlış politikaların faturasının ise çalışanlara ödetildiğini söyledi. Bu süreçte DİSK'in yasaklandığını, diğer sendikaların da etkisizleştirildiğini iddia eden Önal, sorunların çözümü için kalıcı önlemler bulunmasını istedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'm Silopi ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 19 terörist öldürüldü. Çatışmada bir polis memuru şehit oldu. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde bir minibüsün yola döşenen mayına çarpması sonucu 4 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna-Hersek'teki temsilcisi Yasushi Akaşi'ye eski Yugoslavya'daki BM personelini koruma amacıyla hava saldırısı başlatma yetkisi verdi.

Bu arada Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Sırp ve Boşnakların, geçen hafta içinde sağlanan ateşkes çerçevesinde ağır silahlarını BM denetimine vermeye başladıkları belirtilirken, Boşnaklar ile Sırplar arasında Cenevre'de yapılan barış görüşmelerinin herhangi bir gelişme sağlanamadan sona erdiği bildirildi.

13 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, televizyonda yaptığı Pazar Sohbeti'nde, 1994'ü "tamir", 1995'i "istikrar", 1996'yı da "düzlüğe çıkma ve seçim" yılı olarak tanımladı. Türkiye'nin, dünyanın en büyük 10 ülkesi içine gireceğini belirten Çiller, vatandaşlardan kendilerine güvenmeye devam etmelerini istedi. Çiller, "Terör, ekonomi, Bosna-Hersek ve işçi-memur sorunları" konularında vatandaşların gruplandırılmış sorularını yanıtladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her bakımdan güçlükler içinde bulunduğunu, ülkede büyük bir siyasi ahlak çöküntüsünün yaşandığını, Başbakana, hükümetin yapısına ve oluşumuna güven kalmadığını iddia etti. Yılmaz, 1980 öncesi siyasi kamplara bölünen insanların ANAP'ta toplandığını, ANAP'ın halkı bütünleştireceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin seçim gezileri çerçevesinde Eskişehir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zor günler yaşadığını belirterek, 7 yılda terörü önleyemeyenlerin 8 aylık hükümeti eleştirmeye hakları olmadığını söyledi. Karayalçın, terör örgütünün finans kaynaklarını ANAP döneminde elde ettiğini iddia ederek, kendilerinin, bu kaynakları kurutmaya çalıştıklarını ifade etti.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin belediye başkan adaylarını açıklamak üzere Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Adayların açıklanmasının ardından, partisine Suudi Arabistan tarafından sağlanan 5 bin kişilik ek hac kontenjanı ve Libya'dan yapılan bağışlara ilişkin soruları yanıtlayan Erbakan, partisine yapılan yardımlar konusunda, "RP, en şeffaf partidir, bu iddialar Mason çevrelerin uydurmalarıdır" dedi. Hac kontenjanının arttırılması için şahsi olarak Suudi Arabistan'dan ricada bulunduğunu belirten Erbakan, "Hac ihtiyacının karşılanmasını insani bir görev olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakan etkili olamamış, ben oldum" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Beşiktaş'ta partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP, DYP ve SHP'nin elbirliğiyle Türkiye'yi uçuruma sürüklediğini öne sürerek, "Bozuk düzenin ürünü olan bu üç partinin yarattığı derin hayal kırıklığı ortamında da RP, her türlü yalan dolanla kendini çare gibi göstererek parsa toplamaya kalkışmakta, Türkiye'yi

çağın gerisine çekmeye uğraşmaktadır" dedi. Ecevit, RP'nin, laik demokratik cumhuriyeti yıkmak isteyen dış güçlerden maddi yardım aldığını da öne sürerek, bu partinin din sömürücülüğü yaptığını söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, siyasi partilerin yerel seçim harcamalarını değerlendirdi. Seçim harcamalarının devlet tarafından takibe alınması gerektiğini söyleyen Kırathoğlu, RP'nin seçimler İçin yaptığı harcamaların çok büyük boyutlarda olduğunu öne sürdü.

7- İstanbul Tuzla İstasyonunda bir çöp bidonuna bırakılan bombanın patlaması sonucu 6 kişinin ölmesine neden olan eylemi PKK'nın askeri kanadı ARGK üstlendi. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Kartal Cumhuriyet Savcısı Bektaş Ilıkgöz, bir paket ihbarı yapıldığını, ama bunun dikkate alınmadığını söylerken, Pendik Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Yargı, patlamadan önce herhangi bir ihbarın yapılmadığını bildirdi.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Tuzla İstasyonu'ndaki bombalamanın ardından İstanbul'un çeşitli bölgelerinde başlattığı operasyonlarda, şüpheli görülen çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, halkın kalabalık olduğu yerlerdeki çöp kutularının kaldırılacağını açıkladı.

GATA'da bulunan yaralıları ziyaret eden Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, ziyaretten sonra yaptığı açıklamada, GATA Hastanesi'nde 23, Kartal Devlet Hastanesi'nde de 3 olmak üzere toplam 26 yaralı asker bulunduğunu bildirdi. 1994 yılının bölücü terör örgütü için "ölüm yılı" olacağını belirten Aktuna, Saraybosna'da masum insanları katleden Sırplar ile bölücü örgüt üyeleri arasında fark bulunmadığını, kimsenin insanları Öldürerek amacına ulaşamayacağını vurguladı.

8- NATO'nun verdiği ültimatom üzerine ağır silahlarını BM denetimine teslim etmeye başlayan Sırpların silah teslimatını durdurdukları bildirildi. BM Sözcüsü Albay Jose Labandeira yaptığı açıklamada, Sırplar'ın NATO'nun kararını kabul ettiklerini, ancak geçtiğimiz cumartesi günü hiçbir silahı teslim etmediklerini açıkladı. Bunun üzerine Bosna-Hersek hükümetinin de silah teslimini durdurduğu bildirildi.

Bu arada Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Bosna'daki taraflar arasında Cenevre'de tamamlanan görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun ültimatomundan önce 5 Şubat'ta BM'nin Bosna temsilcisi Yasushi Akaşi ile varılan ve başkent Saraybosna çevresindeki silahların geri çekilmesini kapsayan anlaşmaya bağlı kalacaklarını, ancak bu anlaşmanın Müslüman askerlerini de kapsadığını söyledi.

9- Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Kuris, Etnos gazetesine verdiği demeçte, NATO'nun Bosna'da operasyonlar gerçekleştirmesi ve bu operasyonlarda Balkan ülkelerinin de yer alması halinde Yunanistan'ın tutumunun Türkiye'nin ne yapacağına bağlı olduğunu bildirdi.

10- İşçi taşıyan Burma bandıralı bir geminin Tayland'ın doğu kıyılarında batması sonucu 32 kişinin öldüğü bildirildi.

14 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, DYP Genel İdare kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 27 Mart yerel seçimlerinde partisinin başarılı olacağını belirterek, "Ülke çapında zafer DYP'nin olacaktır" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi'nin, Özgürlük ve Demokrasi Partisİ'nin (ÖZDEP) kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, partinin programında, "Türk Ulusu bütünlüğünden ayrı bir (Kürt) halkı ve diğer azınlıkların mevcut olduğu" yönünde ifadelerin yer aldığı belirtilerek, "ÖZDEP'in amaçları, teröristlerin amacı ile benzerlik göstermektedir" denildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin MYK toplantısından önce yaptığı açıklamada, Refah Partisİ'nin kimi çevrelerde düzen değişikliği imajı vermeye çalıştığını öne sürerek, Necmettin Erbakan'ı "Adil Düzen" konusunda tartışmaya çağırdı. Konuşmasında ANAP'ı da eleştiren Karayalçın, Yılmaz'ın, "SHP'ye oy verirseniz RP gelir" şeklinde halkı tehdit ettiğini belirterek, tehditle hiçbir yere varılamayacağını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Antalya'daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, SSK'nın büyük sıkıntıları olduğunu vurgulayarak, "Sorunların büyük kısmını, yasalarını çıkartarak ortadan kaldırdık" dedi. Moğultay, "Bugün Türkiye'de ayda 1 trilyon lira tutarında sigorta kaçağı vardır. Sigorta kaçaklarını mutlaka önleyeceğiz" dedi.

5- Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan, "Boğazlar Tüzüğü'nün 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi'ne uygunluğunun iki ülke arasında yapılacak görüşmelerde ele alınacağı" yolundaki açıklaması üzerine, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak uyarıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Boğazlar Tüzüğü'nün Montrö Sözleşmesi'ne aykırı olmadığı yönündeki Türkiye'nin görüşünü yineleyerek, sorunu "ulusal yetki alanına giren bir konu" olarak değerlendirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 27 Mart yerel seçimleri dolayısıyla Edirne ve Kırklareli'nde düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, partisine günde 5 bin kişinin katıldığını belirterek, RP'nin iktidara geleceğini söyledi.

7- Merkez Bankası Başkanlığı'na İstanbul Menkul Kıymetler Borsası eski Başkanı Yaman Törüner atandı. Törüner'in atanmasına İlişkin Bakanlar

Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- DEP Ankara il binasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu üç kişi yaralandı. Patlamadan sonra 7 katlı binada büyük hasar meydana geldi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren G terörist Öldürüldü. Şırnak'ın Cizre ilçesinde de Dicle nehrine uçan bir polis panzerinde 5 polis şehit oldu.

10- Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu'nu oluşturan sendikalar, Ankara'da bir toplantı düzenlediler. Toplantıdan sonra TBMM'yi ziyaret eden sendika temsilcileri, 450 bin imzalı memur dilekçelerini Meclis'e sundular.

11- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Gürcistan radyosuna yaptığı açıklamada, Gürcistan'a barış gücü gönderilmesi durumunda ülkesinin kan gölüne dönüşeceğini belirtti. Rusya ile Gürcistan arasında yeni bir dostluk anlaşması imzalandığını hatırlatan Şevardnadze, BM'nin, operasyonun maliyetini Ödemesi durumunda Rusya'nın asker göndermeye hazır olduğunu kaydetti.

12- Bosna'daki BM Koruma Gücü'nün İngiliz komutanı Tuğgeneral Mic-hael Rose, Saraybosna'da İngiliz The Times gazetesine verdiği demeçte, Bosnalı Sırplara yönelik olası bir hava saldırısı için son kararı kendisinin vereceğini söyledi.

13- Bosnalı Sırplar'ın bir süre ara verdikleri ağır silahların BM'ye teslimi işlemine yeniden başladıkları bildirildi. ABD Savunma Bakanı William Perry ve Fransa Savunma Bakanı François Leotard, NATO'nun kararlılığı konusunda Sırpları uyardı. ABD Savunma Bakanı William Perry, televizyondan yaptığı açıklamada Sırpların saldırması durumunda hemen karşılık verileceğini belirtti. Fransa Savunma Bakanı Leotard da, Fransız TFI televizyonuna verdiği demeçte, "hiç kimse kararlılığımızdan şüphe etmemeli" dedi.

14- Rusya'nın Bosna özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Vitali Çurkin, Belgrad ziyareti sırasında Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin krizin çözümü için harekete geçmesini, Müslümanları barışa zorlayıcı baskılara yardımcı olacağı için memnunlukla karşıladıklarını, ancak BM'nin yerine NATO'nun devreye sokulmasına karşı olduklarını bildirdi.

15 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında ekonomik konulardaki soruları yanıtladı. Demirel, para piyasalarında önlenemeyen dalgalanmaları doğerlendirirken, kamu açıklarını azaltıcı, üretimi ve ihracaatı artırıcı yeni bir programa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hükümete, vergi tahsilatı ve dış kredi olanaklarının artırılmasını, tırmanan iç borçların tasfiye edilmesini ve özelleştirmeye gidilmesini öneren Demirel, hükümetin, Merkez Bankası'ndan alacağı 120 trilyon liralık kısa vadeli avans ile aynı fasıldaki geçen yıl kullanılmayan 57 trilyon liranın önemli bir bölümünü çektiğini işaret etti. Demirel, "Bunların hepsi serbest piyasa ekonomisinin sancılarıdır. Bu tabloda yanlış olan bir şey yok" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülke sorunlarının çözümünde kendilerini çare olarak gösteren ve erken seçim isteyen partileri eleştirdi. Kendilerinin tek denenmemiş politikacı olduklarını belirten Çiller, ülkenin gerçek ihtiyacının erken seçim olmadığını vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çilleri eleştirdi. Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulların giderek ağırlaştığını ve sorumlusunun koalisyon hükümeti olduğunu ileri süren Yılmaz, Başbakanı terörle mücadeleyi siyasi prim olarak kullanmakla suçladı. İzlenen özelleştirme politikalarını da eleştiren Yılmaz, "Başbakan, özelleştirmeyi devlet kuruluşlarını satıp para kazanmak, açıkları kapatmak olarak görüyor. Bunun adı özelleştirme değil mirasyediliktir. Bu, özelleştirmeyi sabote etmektir" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "İç ve dış borçlanma gereksinmesinin bu denli yüksek olmasının vahim" olduğunu vurguladı. Karayalçın, "Ancak daha da vahim olan Türkiye ekonomisinin bir dolarlaşma sürecine girmesi, Türk Lirası'nın itibar yitirmesi, güvenilir bir değişim aracı olmaktan çıkmasıdır" dedi. Merkez Bankası'nın özerkleştirilmesi gerektiğini de vurgulayan Karayalçm, "Makul bir süre içinde Merkez Bankası, yalnızca Hazineye hizmet eden bir kuruluş olma konumundan çıkarılarak özerkleştirilmelidir. Önümüzdeki yıllarda, anlaşmaya varılabilecek, ekonomiyi sıkıntıya sokmayacak bir tarihte yapılacak özerkleştirme, Avrupa Birliği açısından da önemlidir" diye konuştu.

5- Çevre Bakanı Rıza Akçalı Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Çevro Temizlik Vergisi'nin ''kullanan kirletir kirleten öder" prensibi çerçevesinde çıkarıldığını kaydetti. Akçalı, Türkiye'nin modern çöp yok etme tesislerine ulaşması ve çöpün ekonomiye kazandırılması açısından verginin önemli bir kaynak olduğunu da vurguladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, faize karşı olduklarını söyleyen RPnin, kendisi hakkında açtığı davada faiz istediğini belirtti. Mitinglerde konuşmasını engellemek isteyen RP'nin, ihtiyati tedbir isteminin mahkemece reddedildiğini belirten Ecevit, "RP kolaylıkla yalan söyleyebilen bir partidir" dedi.

7- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununun bütünlük içinde çözülmesi için, yerel seçimlerin özgür ve adil koşullarda gerçekleştirilmesini istedi. Dicle, "Bİ7 seçimlere girmek istiyoruz. Seçimler, özgür ve eşit koşullarda olmalı. Silahlar sussun, kardeş kanı akmasın" dedi.

8- Refah Partisi'nin, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in RP hakkında konuşmalarını engellemek amacıyla, Ankara 22. Asliye Hukuk Mah-kemesi'nde açtığı dava reddedildi. Mahkeme, ihtiyati tedbir isteminin, "Konuşma hürriyetinin kısıtlanmasının hukuken mümkün olmadığı" gerekçesiyle reddedildiğini bildirdi.

9- Oiağanüslü Mal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin ve Sımakla güvenlik güçleriyle PKK teröristleri arasında çıkan çatışmalarda 11 PKK'h öldürüldü. Tunceli, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarda; 25 PKK'lı. İslami Büyük Akıncılar Cephesi (İBDA-C) üyesi 26 kişi ve yasa dış? GOİ bir örgüt üyesi oldukları bildirilen 7 kişi yakalandı.

10- İran Cumhıiıbaşkanı Haşimi Rafsancani, Tahran'da İhlas Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Türkiye ile İran'ın arasını bozmak ve iki ülkeyi birbirine düşürmek isteyenler olduğuna dikkat çekerek, "İran'ın ve Türkiye'nin ortak düşmanları var. Bunlar, iki ülkenin imkanlarından ve kaynaklarından istifade edip de bu ülkelere hükmetmek isteyenlerdir" dedi. İsrail'in Müslümanların haklarını gaspedip canlarını katleden bir topluluk olduğunu belirten Rafsancani, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizmann'ın Türkiye'ye yaptığı ziyarete tepki gösterdi.

11- İngiltere Başbakanı John Majör, Bosna'ya düzenlenmesi düşünülen hava harekatı ile ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'le görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya gitti. Yapılan ikili görüşmelerden

sonra Kremlin'de, Rusya-İngiltere ortak bildirisi İmzalanırKen, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Yeltsin, Saraybosna çevresindeki ağır silahların BM denetimine bırakılması konusunda sağlanan genel görüş birliğini desteklediklerini bildirdi. NATO'nun Sırplara verdiği ültimatomu eleştiren Yeltsin, "Bu soruna Rusya'yı dışlayarak çözüm bulacaklarını umanlar yanılıyorlar. Rusya bu sorunun görüşmeler yoluyla çözümlenmesini sağlamak için etkin biçimde çabalarını sürdürecektir" dedi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Bosna-Hersek sorununun çözümü konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gitti. Avrupa Birliği dönem başkanı olan Papulyas, Belgrad'a hareket ederken yaptığı açıklamada, bölgedeki durumun çok tehlikeli olduğunu, bu ziyaretin krizin çözümü için son fırsat olduğunu belirtti.

13- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarhayev, ABD'ye resmi bir ziyarette bulundu. Ziyaret çerçevesinde Başkan Bill Clinton ile görüşen Na-zarbayev, Kazakistan petrol boru hattının nereden geçeceği konusunda herhangi bir taahhütte bulunmadıklarını bildirdi. Nazarbayev, bu konuda Clin-ton'un Rusya üzerinden taşınması önerisini getirdiğini, bunun mümkün olabileceğini belirterek, "Ancak başka seçeneklerimiz de var. Bunlardan biri İran ve Türkiye üzerinden Akdeniz'e akıtmak, diğeri de İran üzerinden Kör-fez'e akıtmak" dedi.

İki ülke arasında ticaret ve yatırımların arttırılmasını öngören "Demokratik Ortaklık Bildirgesi" imzalandı.

14- İsrail savaş uçakları Güney Lübnan'daki Hizbullah mevzilerini bombaladı. Bu arada Mısır'ın Taba kentinde önceki gün biraraya gelen Filistinli ve İsrailli heyetler, Gazze şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentinde görev alacak Filistin polisinin konumu ve görevlerini ele aldılar.

İsrail Başbakanı İzak Rabin radyodan yaptığı konuşmada, Gazze ve Erİha'nın özerkliğine ilişkin FKÖ ile yapılan görüşmelerin sonuçlanmasının fazla zaman almayacağını umduğunu söyledi.

15- Rusya ile bu ülkenin toprakları içinde yer alan Tataristan Cumhuriyeti arasında, SSCB'nin dağıldığı 1991 yılından beri devam eden "Egemenlik Paylaşımı" anlaşmazlığına çözüm getirmeyi amaçlayan anlaşma Moskova'da imzalandı.

16 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde gazetecilerle yaptığı sohbette, son günlerdeki siyasi ve ekonomik durumu değerlendirdi. 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle kendisinin bir ilgisi olmadığını, hükümetin alacağı oyların icraatlarından kaynaklanacağını belirtti. Seçim sonuçları ile ilgili anketlerin, kampanyalar başlamadan sağlıklı sonuç vermeyeceğini belirten Demirel, bazı partilerin rejimi tehdit ettiği yönündeki bir soruya karşılık, "Türkiye'nin kanunları vardır. Siyasi partiler bu kanunlara uymazlarsa bunu takip edecek hukuk yollan vardır. Her partinin söylediği fikirler vatandaşın vicdan terazisinde tartılacak" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Türk Konseyi TBMM Destek Komisyonu'nu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, NATO'nun Bosna-Hersek'te Sırp'lara tanınan süre sonunda başarısızlığa uğraması durumunda büyük prestij kaybedeceğini, söylediklerini gerçekleştirmesi durumunda da bölgeyi ve dünyayı yeni gelişmelerin beklediğini söyledi. Demirel, medeni dünyaya, "Bir yandan İnsan Haklan Beyannamesi'ne imza koyup, bir yandan da farklılıklar meydana getirmek kimseye bir şey kazandırmaz" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, İstanbul Vafisi Hayri Kozakçioğlu'nu ziyareti sırasında, "PKK'nm vahşi ve paralı katil grubu" olduğunu söyledi. Tuzla'da yedeksubay öğrencilerine yapılan saldırıyla ilgili bir soru üzerine Güreş, "Bu ancak PKK gibi vahşi terörist grubunun yapabileceği bir olay. Bunlar paralı, maaşlı katiller. Dünyada başka terör örgütleri de vardır. Ancak onların insani yönleri var, önceden haber veriyorlar" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Akiuna, DEP yöneticilerinin, yerel seçimlerle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Aktuna, "Adı geçen parti aday göstermiş. O kişi, bölücü terör örgütüyle bağlantısı olan, hakkında delil bulunan biri olabilir. Bu durumda, yargı organları gereğini yapar. DEP, bu bölgede iddia ettiği gibi destek bulamadığı için, engellenip seçime sokulmadığı gibi bir bahane uydurarak, seçimi boykota doğru gitmektedir. Somut bir olay göstersinler gereğini yapalım" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da, konuyla ilgili olarak PM toplantısında yaptığı konuşmada, "Devletin adaylar üzerinde genel bir baskısı olduğu söylenemez. Anlaşılan, DEP henüz seçime girip girmeme konusunda karar vermedi. Bana ulaşan bilgilere göre

DEP, Türkiye'de seçim güvenliği olmadığını göstermek amacıyla, seçime girmemek için bahane arıyor" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Tuzla Tren İstasyonu'nda bomba konulan çöp kutusunun, patlamadan önce sabah 07.30'da kontrol edildiğini bildirdi. Menteşe, "Ancak kalabalık esnasında bombayı getirip koymuşlar" dedi. Menteşe, halkı paniğe kapılmamaya ve dikkatli olmaya çağırdı.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Par-lamentosu'nun 19 Mayıs tarihini "Pontuslu Rumların Soykırım Günü" olarak kabul etmesi eleştirilerek, "Yunan yöneticilerin yayılmacı emellere set çeken ulusal kurtuluş mücadelesini içlerine sindiremedikleri" ifade edildi. Açıklamada, Türk ulusunun Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç tarihi olan 19 Mayıs gününün, "sözde bir soykırımın yıldönümü" biçiminde takdim edilmesi gayretlerinin çarpık zihniyet ürünü olduğu vurgulanarak, Yunanistan'ın son dönemdeki politikalarının bir göstergesi olan söz konusu parlamento komisyonu kararının, bu ülkenin komşularıyla iyi ilişkiler geliştirme ve bölgede barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulunma niyeti içinde olmadığını teyit ettiği vurgulandı.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı İzmit'te yaptığı açıklamada, ölümlü trafik kazalarında, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu söyledi. Kumbaracıbaşı, geçen yıl Güneydoğu'da terörle mücadelede 800 güvenlik görevlisinin şehit düştüğünü, aynı yıl trafik kazalarında 8 bin kişinin öldüğünü kaydetti.

8- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, milletvekillerine ücretsiz veya çok düşük ücretle cep telefonu verilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Köstepen, milletvekillerine sadece öncelik tanınacağını, bu önceliğin valiler ve basın mensuplarına da sağlanacağını belirten Köstepen, bu konuda daha önce açıklama yapıp milletvekillerine yazı da gönderdiklerini söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'da toplanan parti meclisinde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetini eleştirdi. Baykal, "Türkiye terör ve ekonomik sorunlar gibi ağır koşullarla karşı karşıyadır. Ekonomik bir kriz yaşanmaktadır. İktidar partileri kriz aşılmıştır şeklinde açıklama yaparak kamuoyunu yanıltmaktadır. Bu nedenlerle yerel seçimler bir dürüstlük değerlendirmesine sahne olacaktır" dedi. Bu gelişmelerin yerel seçimleri genel seçim havasına soktuğunu belirten Baykal, terör konusunda da ferahlatıcı sonuçlar alınamadığını söyledi.

10- DEP Genel BaşKanı Hatip Dicle BBC Türkçe Servisi'ne verdiği demeçte, parti tabanının yerel seçimleri boykottan yana olmadığını söyledi. "Devletin terörizme soyunduğunu, partisinin seçime sokulmak istenmediğini" öne süren Dicle, "Açıkladığımız adaylarımız arasında din adamları da, Araplar da var. Bunları halk belirledi, biz merkez yoklaması olarak bunları onayladık. Tabanımız, seçim boykotundan yana değil. Biz seçime girmek istiyoruz. Devlet, seçim güvenliğimizi sağlamak zorundadır" dedi.

11-Asker kaçaklarına, 1 aydan 3 yıla kadar ağır hapis cezası verilmesini ve üç aydan fazla süreli kaçaklara verilecek cezanın para cezasına çev-rilmemesini öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

12- İzmir'de gerçekleştirilen operasyonlarda, içlerinde PKK Ege Bölgesi sorumlusu ile örgütün askeri kanadı olan ARGK'de faaliyet gösterenlerin de bulunduğu 3'ü kadın 26 örgüt üyesi eylemlerde kullandıkları silahlarla birlikte yakalandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin yapmış olduğu operasyonlarda da 5'i kadın olmak üzere toplam 18 PKK militanı silahlarıyla birlikte yakalandı.

13- İstanbul Narkotik Şube Müdüriüğü'ne bağlı ekipler tarafından yapılan operasyonlarda, dış piyasa değeri 100 milyar lira olan 3.5 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi.

14- Cizre'nin Yeşilyurt Köyü'nde, 1989 yılında, Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan yönetimindeki bir grup askerin köylülere "dışkı yedirdiği" iddiasıyla, köylülerin Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na yaptığı başvuru değerlendirildi. Komisyon, "dostane çözüm" ilkesi çerçevesinde, Türkiye'nin söz konusu uygulamaya maruz kalan 4 kişiye 1.2 milyon Fransız Frangı tazminat ödemesini kararlaştırdı.

15- Endonezya'nın güneyindeki Sumarta adasında meydana gelen depremde 127 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Yunanistan, Makedonya'deki konsolosluğunu kapatarak bu ülke ile tüm ticari ilişkilerini askıya aldı.

17 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demlrel, TRT-1'de yayınlanan "Artı-Eksi" isimli ekonomi programında Türkiye'nin durumu ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Anayasanın 104. maddesinde yer alan Cumhurbaşkanının yetkileri ko-nusüna değinen Demirel, "Devlet bugün Çankaya'dan ibaret değildir, parlamentodan da ibaret değildir. Hepsinden ibarettir. Çoğulcu devlette, yargı organı, üniversiteler, devletin şemasında olmayıp da sarfınazar ede-meysceğimiz pek çok kuruluşun devlet içinde uyum içinde, ahenk içinde işlemesi iazımdır. Bu aslında Cumhurbaşkanının görevlerinden en önem-lisidir" dedi. Demirel açıklamasında ekonomide istikrar paketi tanımlamasına da karşı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin şu anda Dir programa ihtiyacı vardır. Türkiye ihracaatını artıracaktır, bu seviyede kalamaz. Yatırımlarını daha düzgün hale getirecektir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Eskişehir Ticaret Odası yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde bir konuşma yapan Demirel, ekonomide yaşanan bunalımdan sonra piyasanın yatışmaya başladığını belirterek, "Büyük bir alarma, paniğe gerek yok" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Ankara Opera ve Bale Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, "Sanatçılar, opera, bale, tiyatro sanatkarları, müzisyenlerimiz, yönetmenlerimiz ve şeflerimiz Türkiye'nin kimlik kartıdır" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin İstanbul İl Örgütü'nü ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, RP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tayyip Erdoğan ile ilgili suçlamaların İstanbul halkı tarafından değerlendirileceğini belirterek, "Bağımsız yargıçlara saldıranların yurttaşlarımıza da benzer tavırları sergileyebileceğini ifade etmek İsterim" dedi.

5- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı, DEP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ile Şırnak Milletvekili Orhan Doğan ve Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, RP'yı eleştirerek, bu partinin İstanbul Belediye Başkan adayının yolsuzlukla suçlanmasına şaşırmadığını ve olayları araştıracaklarını

söyledi. RP'nin dürüst parti gibi gösterilmesinin aldatıcı olduğunun ortaya çıktığını belirten Ecevit, "Gelir kaynaklarını hileli yollarla saklıyorlar" dedi.

7- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu, iktidar partileri arasında huzursuzluk yaşandığını ve ülkenin iki ayrı hükümet tarafından yönetilir duruma geldiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ülkeyi yönetmeye kalkıştığını öne sürdü. Sungurlu, "Demirel, ülkenin yönetimine geçmek İstiyor, bir zamanlar eleştirdiği Sayın Turgut Özal'm davranışlarını sergiliyor. Bu normal bir davranış değil ama, yönetim boşluğundan kaynaklanıyor" dedi.

8- İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin son bir haftada yaptıkları operasyonlar sonucu 26 PKK militanının yakalandığı açıklandı.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince yapılan operasyonlarda da, aralarında Orta Karadeniz Bölge sorumlusunun da bulunduğu THKP/C Dev-Sol örgüt üyesi 5 kişi yakalandı.

9- Basında yer alan, PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan'm kardeşi ve örgütün elebaşlarmdan Osman Öcalan'ın İran'da yakalandığı haberleri üzerine, İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, "Öcalan'ın İran'da bulunduğu ve İran ile Türkiye arasında iade konusunda pazarlık yapıldığı yolunda Türk basınında yer alan haberler, İran Büyükelçiliği'nce bir kez daha tekzip edilmiştir" denildi.

Bakanlar Kurulu toplantısından çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, "Böyle bir pazarlık söz konusu değildir" dedi.

10- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelu Jelev, NATO'nun Bosnalı Sırplara verdiği ültimatomu "savaşan taraflara son uyarı" olarak gördüklerini belirterek, bunun sağduyunun üstün gelmesini sağlayacağı umudunda olduğunu bildirdi. Jelev, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Bosna konusunda çeşitli ülkelerin liderlerine gönderdiği mektuba verdiği yanıtta, bölge ülkelerinin Bosna'ya müdahalede bulunmalarına karşı olduklarını kaydetti.

11- Bosna'daki BM Barış Gücü temsilcisi Bill Aikman yaptığı açıklamada, "Bosnalı Sırpların Saraybosna çevresindeki tepelerden çekilmeye başladıkları yolunda haberler alıyoruz. Çok sayıda askeri teçhizatın konvoylar halinde tepelerden çekilmesi sözkonusudur" dedi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Bosna özel temsilcisi Vitalİ Curkin, Bosnalı Sırpların bütün ağır silahlarını geri çekmeyi kabul etmesinin NATO hava operasyonunu gereksiz kıldığını söyledi.

18 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, Tuzla İstasyonu'nda 5 yedeksubay adayının şehit olmasıyla sonuçlanan PKK saldırısı için "savaşta bu tür olaylar normaldir" diyen DEP lideri Hatip Dicle'yi eleştirerek, "5 tane masum gencimiz parçalanıyor. Buna kimse normal dememeli, kandan kimse hoşlanmamaii. O insanlar da bu ülkenin çocuklarıdır, kardeşlerimizdir" diyerek, "O beyan doğruysa eğer esefle karşılıyorum” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Dernirei başkanlığında, Çankaya Köşku'nde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğarı Güreş ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin de katıldığı güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Dernirei, "Toplantıda, terör olayları ile dış gelişmeler ve seçim güvenliği konularının görüşüldüğünü" söyledi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde, Avrupa Parlamentosunun, bir gözlemci heyetinin Güneydoğu'ya gönderilmesi talebini, "kabul edilemez nitelikte" bularak reddetti. Cindoruk, Avrupa Parlamentosu Başkanı Egon Klepsch'e gönderdiği mektupta, Avrupa Parlamentosu'nun bu konudaki haberinden dolayı, "büyük bir hayal kırıklığına uğradığını" belirterek, "Terörist örgütlerle bağlantılı bazı dış unsurlarca yanlış yönlendirildiği izlenimi veren Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin belli bir bölgesindeki seçim kampanyasını ve seçimi izlemek üzere yabancı gözlemcilerden oluşan bir misyonun oluşturulmasını talep etmektedir. Bu karar, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri arasında açık bir ayrım yapmaktadır Seçimlerde, adil ve özgür bir seçim ortamının sağlanması için yabancı gözlemcilere neden gerek duyulacağının mantıklı bir açıklaması yoktur. Bu nedenle, Avrupa Parlamentosu'nun karar tasarısındaki talebi, kabul edüemez niteliktedir" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiller Milliyet gazetesine verdiği demeçte, 27 Mart yerel seçimleri, ekonomik gelişmeler ve para piyasalarındaki son durum ve seçim sonrası olası gelişmeler konusundaki görüşlerini açıkladı.

5- Başbakan Tansu Çiller, Hürriyet gazetesine son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İrtica konusundaki bir soru üzerine, "İrticanın tek engeli benim, İriicaya karşı sonuna kadar direnecek olan da benim" dedi. Milli mutabakat hükümetinin söz konusu olmadığını belirten Çiller, Türkiye'nin bölgeleri arasında kültürel sorunların bulunmadığını vurguladı.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği demeçte, bölgesel krizlere rr.üdahale etmenin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ana stratejilerinden biri olduğunu açıkladı. Güreş, "TSK, bölgesindeki kri~' ;.;n yanısıra politik kararlara bağlı olarak, dünyanın diğer bölgelerindeki barışı tehdit eden ve insan haklarını ihlal eden krizlere müdahaleye de hazır olmak zorundadır" dedi.

7- Yargıtay 4.Hukuk Dairesi, Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şubesi için Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kapatma kararını, sendikanın yasal olduğu gerekçesiyle bozdu. Memur Örgütlerini teknik anlamda sendika değil, mesleki dayanışma örgütü olarak nitelendiren Yargıtay, "Her tüzel kişilik için, mutlaka ayrı bir yasa çıkarılmasının şart olmadığı" görüşüne vardı.

8- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesi yöneticilerini ziyaret etti. Karayalçın, ziyareti sırasında koalisyon hükümetini değerlendirdi. 27 Mart yerel seçimlerinde %30'un üzerinde oy alacaklarını belirterek, ulusal mutabakat hükümetine gerek olmadığını, erken genel seçim isteyenlerin bu tür bir hükümet kurma peşinde olduklarını söyledi. Terörle Mücadele Yasası'ndaki sıkıntılara değinen Ka-rayalçın, "Terörle mücadele edilmesini istiyoruz, düşünceyle mücadele edilmesini doğru görmüyoruz. Ya da terörle mücadele adı altında, düşünceyle mücadele platformunun hazırlanmasını doğru görmüyoruz" dedi.

9- Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın, Makedonya'nın birçok ülke tarafından tanınmasına ve diplomatik ilişki kurulmasına tepki olarak bu ülkeye yaptırım uygulama yönünde aldığı kararla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, "Balkanların her zamankinden daha çok barış, istikrar ve işbirliğine gereksinim duyduğu bir dönemde, Makedonya'nın dış dünya ile ekonomik bağlantılarını kesmeye yönelik bu kararın, Makedon halkına karşı bir haksızlık teşkil ettiğine inanmaktayız" denildi.

10- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin İstanbul Bü-yükşehir Belediye Başkan adayı Tayyip Erdoğan ile ilgili iddialarının doğru olmadığını söyleyerek, "Bunlar seviyesiz iddialar. Bu yaptıkları şeyler, Refah Partisi'ni daha da büyütüyor. RP, zaten tek parti olmaya gidiyor" dedi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, "İçinde bulunduğumuz ortamda milli mutabakat hükümeti önerisinin, kulağa hoş gelse de uygulamaya geçmesi veya umulan sonucu vermesi çok zordur" dedi. Bazı çevrelerin içine sürüklendikleri çaresizlik ortamında RP'yi bir çare gibi gördükleri görüşünü savunan Ecevit, "RP'nin güçlenmesi, sorunları çözmek şöyle dursun, laik cumhuriyeti ve demokrasiyi temellerinden sarsar ve Türkiye'yi her alanda şimdikinden çok daha ağır bunalıma sürükler" dedi.

12- Demokrasi Partisi'nin, Ankara'da bulunan Genel Merkezi bombalandı. Patlamada 1 kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, patlamayı İslami Cihad örgütünün üstlendiğini, ancak bunun bir telefon oyunu da olabileceğini belirtti. Patlamadan sonra olay yerine gelen DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, bir aydır koruma istemlerine karşın genel merkez binalarına koruma görevlisi gönderilmediğini belirterek, saldırıyı "kontrgerillanın gerçekleştirdiğini" öne sürdü. DEP Milletvekili Ahmet Türk ise, patlamadan, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ı sorumlu tuttu.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın bombalama olayını kınayarak, bazı çevrelerin bir oyun hazırlığı içinde olduğunu söyledi. Karayalçın, "Olayı nefretle kınıyorum. Birileri kendi akıllarına göre, düşüncelerine göre Türkiye'de bir oyun hazırlığı içindeler. Türkiye demokrasisi bu oyunları dışlayacak kadar güçlüdür" dedi.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, güvenlik güçlerinin PKK'ya karşı dağda da mücadele edeceklerini belirterek, Cudi ve Gabar dağlarına kuvvet yerleştireceklerini söyledi. Erkan, bölgede çeşitli incelemelerde bulunduğu sırada yaptığı açıklamada, yerel seçimlerde PKK'nın bazı kişileri aday göstereceğini belirterek, bunun önüne geçmek için devletin her türlü tedbiri alacağını kaydetti.

14- TÜRKSAT-1 uydusunun yapımcı firması Arianspace'nİn Genel Müdürü Charles Bigot, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, 24 Ocak tarihinde uzay yörüngesine yerleştirilmesine engel olan teknik arızayı araştırmak üzere kurulan teknik komisyonun incelemesini tamamladığını bildirerek, TÜRKSAT-1 uydusunun, sıvı oksijen yakıtının yetersiz soğutulması sonucu, oksijen turbo pompasındaki ana rulmanlardan birinde meydanan gelen aşırı yüklenme nedeniyle düştüğünü açıkladı.

15- Merkezi New York'ta bulunan Basın Üyelerini Koruma Derneği (CPJ) Müdürü William A.Örme, PKK lideri Abdullah Öcalan'a gönderdiği mektupta, kaçırılan iki Türk gazetecinin serbest bırakılması ve bölgede Türk gazetecilere konulan yasağın kaldırılması çağrısında bulundu.

16- Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ve Ermenistan savunma bakanlarının Moskova'da yaptıkları toplantılarda, Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkes için ilke anlaşmasına vardıkları bildirildi.

17- Rusya Dev'et Başkanı Boris Yeltsin, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya ' erlerine birer mektup göndererek, NATO'yu Sırplara verdiği ültimatom konusunda uyardı. Yeltsin mektubunda, Sırpların bombalanmasının Avrupa'da istikran bozacağını öne sürerek, "Eğer siz Sırpları bombalarsanız ve Sırplarda misillemede bulunursa NATO ne yapacak?" diye sordu. NATO'nun böyle bir durumda savaşa tam olarak gireceğini, Moskova'nın da sessiz kalamayacağını ifade eden Yeltsin, "Savaş o noktaya varırsa, Rusya BM'nin beklentilerine karşılık vermez. Avrupa ve dünya çapında yeni bir durum ortaya çıkar" dedi.

18- Libya'da şeriat uygulamasına ve İslami takvim kullanımına geçildi. Dünden itibaren yürürlüğe sokulan 7 maddelik şeriat kanunları, imamlara fetva verme hakkı da tanıyor. Libya'da daha önce de şeriat düzeni, alkolün yasaklanması gibi bazı uygulamalarla hayata geçirilmişti.

19 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, son günlerde DEP'e yönelik saldırıların ele alındığı bildirildi.

DEP Genel Başkanı Dicle görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cum-hurbaşkanı'na, belediye başkan adaylarının gözaltına alınması konusu ile partilerine yönelik bombalı saldırıları dile getiren bir rapor sunduğunu ve seçim güvenliği konusunda güvence istediklerini bildirdi. Dicle görüşmede, Cumhurbaşkanı'nm, "Seçim güvenliği ile ilgili gerekli önlemin alınacağını vurguladığını, DEP Genel Merkezi'ne yapılan saldırıdan ise, kaygı duyduğunu ve olayın aydınlatılması için yetkililere talimat verdiğini belirttiğini" söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Ciller'in "Yerei seçimlerde yüzde 21.75'in altında oy alsalar da erken seçime gitmeyecekleri" şeklindeki beyanı üzerine İstanbul il örgütünde yaptığı açıklamada, "Yüzde 30'un altına düşer de seçime gitmezlerse, koalisyonun ortak oyu yüzde 21.75'in altına düşerse, zaten herşey bitmiş demektir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Antakya'nın Samandağ ilçesinde partisinin düzenlemiş olduğu mitingde yaptığı konuşmada, RP ve ANAP'ı eleştirdi, Karayalçın, "Biz bu cumhuriyeti kanla kurduk, eğitimle yaşattık. Ancak cumhuriyetin kurumları zaman içinde sağ-lamlaşacağına ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Cumhuriyet ve laiklik, 70. yılında, tehditle karşı karşı yadır. "Laik cumhuriyet gelişmedir, uygarlıktır" diye konuştu.

4- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) "Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi", Devlet Bakanı Türkan Akyol tarafından hizmete açıldı. Akyol, Keçiören Kreş ve Gündüz Bakımevi bünyesinde hizmet verecek olan merkezin açılışında yaptığı konuşmada, devletin korunmasına bırakılan bakıma muhtaç insanların sayısının, nüfusla doğru orantılı olarak arttığını belirtti.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, "DEP, kendi binasını bombalamıştır" dediğini öne süren DEP lideri Hatip Dicle'yi "vatan hainliği" iie suçladı.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Bosna-Hersek'te kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti. Çetin, "BM'ye başvurumuz geçerli. Bölgeye on bin Türk askeri gönderebileceğimizi söyledik" dedi. Çetin açıklamasında, Batı'nın Bosna-Hersek sorununa son zamanlarda daha ciddi baktığını da vurguladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yerel seçimlerle ilgili gelişmeleri Milliyet gazetesine değerlendirdi. RP'yi ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yıl-maz'ı eleştiren Ecevit; Yılmaz'ı kısa vadeli parti çıkarı için ülke çıkarlarını gözardı etmekle suçladı. Ecevit, "RP, düzeni değil, demokratik, laik cumhuriyet rejimini değiştirmek istiyor. Bunun karşısında sessiz kalırsanız rejim gider, Türkiye biter" dedi.

8- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, bombalanan parti merkezi önünde düzenlediği basın toplantısında, bombalama olayının sorumlusunun hükümet olduğunu iddia etti. Dicle açıklamasında, "Azmettiren hükümettir, planlayan İçişleri Bakanı Sayın Nahit Menteşe ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'dır, bu saldırının uygulayıcısı ise kontrgerilladır" şeklinde konuştu.

9- DEP Genel Merkezi'ne dün düzenlenen ve bir kişinin ölümü, 16 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldın kınandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Herkesi, her ne sebeple olursa olsun, kan dökülmesinin ve şiddetin karşısında olmaya çağırıyoruz" dedi. Demirel, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'ye gönderdiği mesajda, olaydan büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ise, olayı şiddetle protesto ettiklerini bildirerek, seçim güvenliğinin tartışıldığı bir ortamda, Ankara'da böyle bir saldırının yapılabilmiş olmasını, "çok üzüntü verici" olarak nitelendirdi.

Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkanı Sadun Aren, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ali Topuz ve İsmail Cem, İnsan Hakları Derneği, Türkiye Barolar Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği saldırıyı birer açıklama yaparak kınadılar. Ayrıca, Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Siegfriad Martsch, DEP Genel Merkezi'ne gelerek incelemelerde bulundu.

10- İstanbul Adalar Belediye Başkanı Recep Koç, Büyükada'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

11- NATO'nun Sırplara Saraybosna'dan ağır silahlarını çekmesi için verdiği sürenin dolmasına az bir süre kala BM birlikleri, ağır silah mevzilerini araştırmaya başladı. ABD Dışişleri Bakanı Warren Chirstopher, CNN televizyonuna verdiği demeçte, Sırpların geri çektiği silahların çok az olduğunu belirterek, "Ültimatom süresi dolduktan sonra mevzilerde kalacak tek bir top bile hedefimiz olacaktır" dedi.

BM kuvvetlerinin İngiliz Komutanı General Sir Michael Rose da, Sa-raybosna'da yaptığı açıklamada, Sırpların ağır silahlarını öngörülen sınırların dışına çıkartmaya devam ettiğini belirterek, "Saraybosna kuşatmasının kaldırılmasından sonra sıra diğer Müslüman kentlerine gelecek" diye konuştu.

12- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'dan radyo aracılığıyla yaptığı konuşmada, NATO'nun Bosna'da verdiği sözü yerine getirmede kararlı olduğunu vurgulayarak, "Kararımızı Sırpların tutumu belirler, amacımız, NATO ültimatomuna uymayı reddedenlere ağır bir bedel ödetmektir" dedi. Konuşmasında, Sırpları suçlayan Clinton, "Bosna'da milyonlarca insanı yerinden eden ve onbinlerce kişinin öldüğü etnik temizlik ve saldırganlığın asıl sorumluluğunu Sırplar taşıyor" dedi.

20 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde basına yaptığı açıklamada, Tuzla katliamından sonra, DEP binasının bombalanması ve DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ile İçişleri Bakanı Nahit Menteşe arasındaki tartışmayla gerginleşen siyasi ortamı değerlendirdi. Demirel, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'yi "tahrik edici olmaması konusunda" uyardığını belirterek, seçimin önemli bir fırsat olduğunu vurguladı ve DEP liderinin seçime girme konusunda olumlu düşündüğünü belirtti. Demirel, Tuzla katliamı ve DEP Genel Merkezi'nin bombalanması konusunda "Bu olayların arkasındakileri devlet bulur ve kökünü kazır. Ama iyi gelişmeler değil. Tabi ki karşılıklı konuşmalar da ortalığı germemeli. Bir tırmanış olmaması lazım" dedi. Terör olaylarındaki tırmanışın 27 Mart yerel seçimlerini etkilemeyeceğini de belirten Demirel, bir soruya karşılık, terördeki artışın sadece silahlı kuvvetleri tedirgin etmediğini, ülkede yaşayan bütün halkı üzüntüye sevkettiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirei, Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, son günlerde yaşanan ekonomik kriz konusundaki görüşlerini dile getirdi. Demirel, olayın hükümetin sorumluluğunda olduğunu bu nedenle yorum yapmasının doğru olmadığını, ancak görüşlerini hükümete ilettiğini söyledi. Demirel açıklamasında, Türkiye'de demokratik kurallar olduğunu hatırlatarak, siyasette bir tıkanıklığın söz konusu olmadığını vurguladı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Ankara'da Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen DYP Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı'nda partililerine birlik çağrısında bulunarak, 27 Mart yerel seçimleriyle ilgili kampanyaları başlattı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Adana ve Mersin'de partisinin düzenlemiş olduğu toplantılara katıldı. Ka-rayalçm Mersin'deki açık hava toplantısında, "Türkiye'de tam demokrasi olmasın diyen kimi çevrelerin planlar yaptığını" iddia ederek, devletin tüm gücüyle, demokrasiye ara verilmesinden yana olan bu güçlere karşı önlem alması gerektiğini söyledi. DEP lideriyle hiçbir konuda anlaşamadıklarını da söyleyen Karayalçın, "Ancak, DEP'e yönelik saldırıya da tepki göstermezsem demokrat olmam" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ile son günlerde aralarında meydana gelen gerginliğin nedenlerini anlattı. Menteşe, DEP'e karşı herhangi bir amacının ve Önyargısının bulunmadığını belirterek, "Operasyon yapan güvenlik güçlerini kınayan DEP milletvekilleri, çoçuk-yaşlı demeden vatandaşlarımızı katleden PKK'yı kınamıyor, devlet güçleri durup dururken teröristlerin üzerine gitmiyor. Ülkeyi savunmak için gayret gösteriyor" dedi. Menteşe açıklamasında, DEP'in amacının başarısız olacakları için seçimi boykot etmek olduğunu söyledi.

6- Turizm Bakanı Abdükadir Ateş, Suudi Arabistan'ın Refah Partisi'ne 5 bin kişilik ek kontenjan tanıması konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de hac işlemlerinin devlet kuruluşları tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak, "Hac kimlik belgesi olmayanların, verilecek hizmetlerden yararlanamayacağını ve sözü edilen ek kontenjanın karışıklık doğurduğunu söyledi. Ateş, "Hac görevinin siyasete alet edilmemesi" gerektiğini de sözlerine ekledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, SHP'yi halkın duygularını incitmekle suçlayarak, partisinin laikliği koruduğunu söyledi. Ecevit açıklamasında, seçim sisteminin adaletsizliğine de değindi.

8- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle Milliyet gazetesine verdiği demeçte, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin "Hatip Dicle vatan hainidir" sözleriyle başlayan tartışmayı değerlendirdi. Dicle, Demirel ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak da, DEP'in seçime katılması ve seçim güvenliğinin sağlanması konusunda Cumhurbaşkanın tavrının olumlu olduğunu vurguladı.

9- Mardin'in Mazıdağı İlçesinde bir köyü basan PKK militanları 6 kişiyi kurşuna dizdi.

10- Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Ritai'nin, Fırat ve Dicle sularının paylaşımı konusunda ülkesinin görüşlerini içeren söyleşisi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Rifai, sularda haklan olduğunu vurgulayarak, su konusunun Türkiye'de iç politika malzemesi olarak kullanıldığını savundu. Rıfai, Türkiye-Suriye ilişkilerinin iyi gitmesi için Şam'ın üzerine düşenden daha fazlasını yaptığını, ancak suçlamalardan kurtulamadığını söyledi.

11- Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Antenna adlı özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, bir NATO üyesi olan Türkiye'nin bölgedeki istikrarının AB için olduğu kadar Yunanistan için de gerekli olduğunu vurgulayarak, Yunanistan'ın, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Türkiye ile ilişkilerini kesmesini beklememesini istedi. Juppe, Kıbrıs konusundaki bir soruya karşılık, "Kıbrıs'ın birleşmesinden ve bağımsızlığından yana olduğunu, bu çerçevede de BM Genel Sekreteri'nin girişimlerini desteklediğini" söyledi.

21 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da katıldığı 47. Jeoloji Ku-rultayt'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de herkesin düşündüğünü söylemesi gerektiğini ve düşüncenin cezalandı alamayacağın ı kaydederek, "Türkiye, bir anayasal devlettir, bir hukuk devletidir. Anayasal devlet dediğimiz zaman, Türkiye, kendi düzenini muhafazaya mecburdur. Bu, huzur ve güven demokratik huzur olacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçimlerde neler yapacağını anlattı. Konuşmasında, İstanbul'un sorunlarına da değinen Çiller, gecekondu sorununa çözüm getirmek gerektiğini belirterek, yeni gecekonduya izin verilmeyeceğini, ancak var olan gecekonduların da yok farzedilemeyeceğini söyledi.

3- Bosna-Hersek'te, NATO'nun Sırplara Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmesi ya da BM denetimine bırakması için verdiği ültimatomla tanınan 10 günlük süre doldu. Verilen süre içinde silahların geri çekildiği gerekçesiyle NATO müdahalesinden vaz geçildi.

Başbakan Tansu Çiller ültimatomun amacına ulaştığını belirterek, "Böyie bir sonuca bombardımana gerek kalmadan varılması daha da memnuniyet vericidir. Şimdi Saraybosna'da yapılanı, diğer güvenlikli bölgelere, yani Go-razde, Zeba, Srebrenica, Tuzla ve Bihaç'a da genişletmek gerekir. Böylece Bosna'da silahlar büyük ölçüde susacak ve adil çözüm çabalarına hız verilmiş olacaktır" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, bölgede Sırplara ait ağır silahların ne kadarının geri çekildiğinin belirlenemediğini ve NATO kararının gelişmeler çerçevesinde netleşeceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, ültimatom koşullarının bozulması halinde NATO'nun, hava harekatı kararını uygulamak zorunda olduğunu belirterek, "Yoksa bundan sonra hiç bir ülke ne NATO'ya inanır ne de BM'ye güvenir" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, NATO'nun Sırplara Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmesi ya da BM denetimine bırakması için verdiği ültimatomdaki amacın mutlaka hava harekatı yapılması değil, Sa-raybosna'daki kuşatmanın kaldırılması olduğunu belirterek, "Eğer Sırpların çekildiği doğrulanırsa, amaca ulaşılmıştır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla "2. Şehircilik Hamlesi" adını verdiği programı açıkladı. Konuşmasında, kongre başbakanı olarak değerlendirdiği Başbakan Çiller'i eleştiren Yılmaz, koalisyon hükümetinin de "Türkiye'ye yük olmaya başladığını" iddia etti.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisince Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hakkında "Ormanlık alanı işgal, kaçak yapı ve Seçim Kurulu Başkanı'na hakaret" sav-lanyla 16 ay hapis cezası bulunduğu belirtilen RP İstanbul büyükşehir Belediye Başkan adayı Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını eleştirerek, "Erdoğan hakkında verilen bir hukuk kararı vardır. TC yargıçları, Erdoğan'ı mahkum etmiştir. Ancak Erdoğan 'Rabbime hesap veririm' diyor. Böyle bir durum, seçimlerde hukuk düzeni açısından bir tehlikedir" dedi. Karayalçın, "Cumhuriyet'e ve Atatürk'e yapılan saldırıları hep birlikte göğüslemek zorundayız" diye konuştu.

6- Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, TBMM Adalet ve Anayasa Karma Komisyonlan'nda, Kürtçe konuşma yaptığı için dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilmesini protesto etti. Almak, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan'a İngilizce olarak hazırlanmış birer mektup verdi. Mahmut Almak mektubunda, "Dokunulmazlık dosyasının öncelikli olarak TBMM gündemine alınmasını ve dokunulmazlığının kaldırılmasını" istedi. Almak, "Bu ülkede, resmi makamlara İngilizce başvuru yapılabiliyor ama yurttaşlarının kendi dillerini konuşmasına izin verilmiyor. Bu trajediyi vurgulamak için böyle bir yöntemi seçtim" dedi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Hakkı Atun ve yeni hükümet üyeleri görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldiler. Rauf Denktaş, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, güven artırıcı önlemler paketini Türk Hükümet çevrelerine anlatacaklarını belirterek, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüme, her iki tarafı da tatmin etmesi, dengeli, kalıcı, Kıbrıs Türkleri'nin güvenliğini sağlayıcı bir anlam taşıması halinde evet diyeceklerini söyledi.

8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, Dışişleri Bakanı Hikmet Cetin'i ziyaret etti. Lalumier görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çetin ile Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya ve Rusya'daki gelişmeler gibi konularda genel bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

9- Almanya'da yayımlanan Focus adlı haftalık dergide yer alan bir araştırmaya göre, PKK terör örgütünün, bu Ülkedeki faaliyetlerinin yasaklanmasından sonra yeniden Türk işadamları ve Kürt sığınmacılar üzerinde baskı kurarak haraç toplamaya başladığı belirtildi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, NATO'nun Sırplara, Saraybosna çevresindeki ağır silahlarını çekmesi ya da BM denetimine bırakması için verdiği ültimatomla tanınan 10 günlük sürenin dolmasından sonra silahların çekildiği gerekçesiyle NATO müdahalesinden va-geçilmesiyle ilgili olarak, "Sırpların BM temsilcilerini atlatarak ağır silahların yarısını geri çektiklerini, umutlarının boşa çıktığını" belirtti.

ABD Başkanı Bill Clinton düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'te kalıcı bir barışın sağlanması için ülkesinin elinden geleni yapacağını söyledi. Clinton, "NATO'nun kararı hala yürürlüktedir" dedi.

Saraybosna'daki son durumu görüşmek üzere Rusya'nın çağrısı ile toplanan BM Güvenlik Konseyi çalışmalarını tamamladı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Yuri Vorontsov, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Sa-raybosna'da sorunun sadece silahların çekilmesi olmadığını, kentte açlık hüküm sürdüğünü, su-elektrik gibi temel ihtiyaçların karşılanamadığını, bu nedenle kentin BM yönetimine verilmesini zorunlu gördüklerini söyledi.

Bosna'da görev yapan NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Amiral Mike Board, görevit-rinin tamamlanmadığını ve Sırpların Saraybosna'yı tekrar bombalamaları ya da ağır silahlarını geri getirmeye kalkışmaları durumunda hava gücü kullanacaklarını söyledi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Yunanistan'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Bosna krizinde Saraybosna ile ilgili sorunların çözülmesi gerektiğini, ateşkesin daha sonra diğer bölgelere yayılabileceğini belirterek, bu konuda yalnızca BM ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, ültimatomun amacına ulaştığını söyledi.

Almanya Başbakanı Helmut Kohl İse yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek konusunda uluslararası bir konferans düzenlenmesini önerdi. Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'de, Saraybosna'daki durumun düzeldiğini öne sürerek, "Şimdi sıra diğer yerleşim yerlerinde ateşkesin sağlanmasına geldi" dedi.

11- Güney Afrika'da karşıt gruplar arasında hafta sonunda çıkan olaylarda 34 kişinin öldüğü bildirildi.

22 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller DYP grubunda yaptığı -konuşmada, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağını açıkladı. Başbakan Çiller, "Halk, yüce Meclisin çatısı altında PKK barınmaktadır diye düşünüyor. Böyle bir düşünce halk ve bizim için rahatsızlık vericidir. Biz buna müsaade etmeyiz, gereğini yapacağız" dedi. Başbakan Çiller RP'yi de eleştirdiği konuşmasında, "RP'nin, Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarının yarısını yerine ulaştırmadığını" söyledi.

SHP Genei Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm da, basın mensuplarının, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusundaki sorularını yanıtlarken, "Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilke olarak karşı olduklarını, ancak bu konuda grup kararı alınamayacağını" belirterek, milletvekillerinin bireysel görüşleri doğrultusunda oy kullanacaklarını bildirdi.

2- Somali'de BM'nin barışı sağlamak amacıyla başlattığı operasyon çerçevesinde, BM Barış Gücü bünyesinde 14 aydan bu yana görev yapan Türk birliği yurda döndü. Türk birliğinin dönüşü nedeniyle Esenboğa Ha-vaalanı'nda düzenlenen devlet törenine, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkan Vekili Vefa Tanır, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güreş törende yaptığı konuşmada, "Dünya barışı için Kore'de, Somali'de, Adriyatik'de ve Bosna-Hersek semalarında görev yapan TSK, bir dünya devleti olmanın gereği olarak, BM saflarında şerefle, gururla ve başarıyla görev yapmaktadır ve kendisine verilecek her türlü görevi de en iyi şekilde yapmaya hazırdır" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, "Eşkiyanın yandaşı bazı çevrelerin, güvenlik kuvvetlerinin bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyet için, kasıtlı olarak savaş terimini kullandığını" hatırlatarak, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Güneydoğu Anadolu'da terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadelenin savaş olmadığını, düşük şiddetli mücadele" olduğunu belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlenen toplantıda, partisinin basın bildirgesini açıkladı.

Yılmaz basın toplantısından sonra, yerel seçimlere kadar izlenecek stratejinin belirlenmesi amacıyla, MKYK üyeleri, milletvekilleri ve 76 İrin belediye

başkan adayı ve il başkanının katıldığı "seçim divanı"nı topladı. Toplantıda, RP ve Güneydoğudaki duruma ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı bildirildi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasiyi ortadan kaldırmak için hazırlıklar yapıldığını ileri sürerek, bu tür hazırlıklara karşı devlet ve hükümet olarak her türlü önlemi almak zorunda olduklarını ifade etti. Karayalçın konuşmasında, "Sorun sadece devletin etkinliği ve hükümetin çabalarıyla sınırlı tutulamaz. Siyasi partilerin de duyarlı davranması gerekir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek'teki son gelişmeler üzerine temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya ziyarette bulunan Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zivadin Jovanoviç'i kabul ederek bir süre görüştü. Çetin, Jo-vanoviç'i kabulünde yaptığı konuşmada, Saraybosna çevresinde 20 kilometre yarıçapında bir alandan Sırp kuşatmasının kaldırılması ve ağır silahların geri çekilmesi konusundaki NATO ültimatomunun amacına ulaştığını söyledi. Çetin, diğer Müslüman kentlerdeki Sırp kuşatmasının kaldırılması için de Türkiye'nin, bazı önemli başkentlerdeki temsilciliklerine girişimlerde bulunması için talimat verildiğini söyledi.

Zivadin Jovanoviç, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Sırbistan Dışişleri Bakanı'ndan Çetin'e mesaj getirdiğini, mesajın, Balkanlardaki sorunların çözümü yönünde çaba gösterilmesi, Türkiye ile diyalogun devam etmesi ve ilişkilerin düzeltilmesi konularını içerdiğini söyledi.

Jovanoviç, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında da, Bosna-Hersek'deki çatışmanın Kosova ve Makedonya gibi diğer bölgelere yayılması tehlikesi görmediğini söyledi.

Javanoviç Ankara'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

7- Tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarının korunması hakkındaki yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisince Yozgat'da düzenlenen mitingde, partisinin belediye başkan adaylarını açıkladı. Erbakan, mitingde yaptığı konuşmada, kamuoyunda Retah'ı tehlike olarak gösterenlerin "Batı uşaklığı" yaptıklarını iddia etti. Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in son günlerde RP ile ilgili eleştirilerini yanıtlarken de, Ecevit'i kamuoyuna yanlış ve gerçek dışı bilgiler vermekle suçladı.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin Ankara anakent ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Ecevit konuşmasında, SHP'yi eleştirerek "Partisinin, solculuğun her türüne kapılarını açmayacağını, Türkiye'de laikliğin ve gerçek İslamın güvencesinin DSP olduğunu" söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın Güçlükonak ilçesi Fındık bölgesi ile Akdizgin Köyü kırsal alanlarında sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 3 PKK'iı terörist öldürüldü. Bitlis, Mardin ve Siirt'te yapılan operasyonlarda yakalanan 25 örgüt mensubu tutuklandı. Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamındaki illerde yapıları aramalarda da, 20 uzun namlulu silah, 6 tabanca, 9 roketatar, 11 el bombası, 5 mayın ele geçirildi.

11-Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Trabzon'da kamu çalışanları, toplu sözleşme ve grev hakkı öngören sendikal haklar için kısa süreli iş bırakma ve toplu viziteye çıkma eylemleri yaptı. Emniyet güçlerinin herhangi bir müdahalesiyle karşılaşmayan kamu çalışanlarının, basın açıklamasının ardından eylemlerini sona erdirdikleri bildirildi.

12- Bosna-Hersek konusunun görüşülmesi için ABD, Rusya, Kanada ve AB ülkelerinin katılımıyla Bonn'da yapılması kararlaştırılan uluslararası konferans başladı. Konferansta, "Saraybosna'da NATO ültimatomunun sağladığı başarıdan, barış sürecini hızlandırma yolunda yararlanma olanaklarının" ele alınacağı biidirildi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher yaptığı açıklamada, Bosna'da görevli Rus BM Barış Gücü askerlerinin Sırplara destek verebileceklerinden endişe duyduğunu belirterek, "Rus askerlerin, profesyonelce davranmaları gerektiğini, yoksa bölgede daha fazla görev yapamayacaklarını" belirtti.

Saraybosna'daki BM Koruma Gücü Sözcüsü Bill Aikman da, yaptığı açıklamada, Tuzla Havaalam'nın yeniden açılması operasyonunda kullanılmak üzere Split'ten yola çıkan 10 tankın, Bosna'nın orta kesimlerinde Vitez kasabasındaki İngiliz üssüne ulaştığını, buradan da Tuzla'ya gideceğini kaydetti.

14- Bosna-Hersek'te Sırpların lideri Radovan Karadziç Tanjug Ajansı'na verdiği demeçte, ülkenin kuzeydoğusunda Müslümanların kontrolünde bulunan Tuzla Havaalanı'mn açılması için askeri amaçlarla kullanılmamasını şart koştuklarını bildirdi. Karadziç, Saraybosna konusuna da değinerek, başkentte 60 bin Sırpın yaşadığını ve "Saraybosna'da Sırp, Müslüman bütün siviller için dolaşım özgürlüğü arzu ettiklerini" söyledi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, resmi bir ziyaret için gittiği Londra'da Başbakan John Major'la görüştü. Görüşmede, Baku petrol sondaj ve nakliye konusu ile Dağlık Karabağ konularının ele alındığı ve Ali-yev'in Major'dan Karabağ sorununun çözümünde Londra'nın arabulucu olmasını İstediği bildirildi.

16- Orta Afrika ülkelerinden Ruanda'da, Bayındırlık ve Enerji Bakanı Fe-licien Gatabazı, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

17- Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CtA)'nın Sovyet Karşıtı İstihbarat Masası Şefi Aldrich Hazen Ames ve eşi, Eski Sovyetler Birliği ve Rusya hesabına casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Casusluk olayı üzerine bir açıklama yapan ABD Başkanı Bill Clinton, konunun "çok ciddi boyutta" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Warren Cristopher'ın, olayın ortaya çıkarılmasından hemen sonra, Rusya Federasyonu'nun Washington Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve protesto ettiği bildirildi.

23 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Oemirel, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat KarayalçırVın. "Türkiye'de tam demokrasi olmasın diyen kimi çevrelerin planlar yaptığı" iddüarıyla ilgili olarak, Çankaya Köşku'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de demokratik rejimin bütün ku-rumiannın ayakta olduğunu ve işlediğini belirterek, "Bir takım darbe ve komplo teorileri üretilmesinin bir yana bırakılarak, rejime sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Başbekan Yardımcısı Murat Karayalçın ise, Cumhuriyet gazetesinin önceki gün yeptığı konuşmasına ilişkin sorularını yanıtlarken, parti toplantısında yaptığı konuşmanın yanlış ve amacının ötesinde anlaşıldığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Rusya'da yayımlanan Ne-vazisimıys gazetesi ile yaptığı söyleşide, Moskova'da Rusya Federal Milliyetler ve Bölgesel Politika Bakaniığı'nın düzenlediği Kürt Konferansı ile ilgili olarak, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev'in açıklamasının yeterli olmadığını ve Moskova'dan ayrıntılı açıklama beklediğini söyledi. Demirel, "Halkımız PKK terörü konusunda son derece hassastır. Rusya'nın terörizme destek verdiği izlenimini edinmelerini önlemek amacıyla ilave izahat gerekli olmuştur" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, kendi siyasi geçmişi ve bugünkü gelişmeler hakkındaki düşüncelerini dile gstirdi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'da yaptığı resmi ziyaretlerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türk tarafının görüşmeyi kabul ettiği pakette, Maraş bölgesinin yerleşime açılması ile Lefkoşa Ha-vaalanı'nin yeniden kullanıma sokularak Rum ve Türk kesimlerinin birlikte yararlanmasının öngörüldüğünü açıkladı,

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı konuşmada, Başbakan Çilİer'in ekonomi politikasını eleştirerek, "Türkiye'nin milli mutabakat hükümetine ihtiyacı olduğunu ve Türkiye'nin sorunlarının uzun vadede çözülebileceğini" söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Asker kaçaklarının 19 Mayıs 1994'e kadar başvuruda bulunmaması durumunda ağır hapis cezasına çarptırılacaklarını, bunların pa-

raya dönüştürülemeyeceğini ve bu cezaya çarptırılanların kamu hizmetlerinden yararlanamayacağını" bildirdi. Gölhan, bedelli askerlik uygulamasının beklenen başarıyı getirmediğini, bu nedenle bedelli askerlik uygulamasının gündemce olmadığını belirtti. Bakan Gölhan, talep gelmesi durumunda Bosrr . iersek'e asker göndermeye hazır olduklarını söyledi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Ankara'da yaptığı açıklamada, son günlerde büyük kentlerdeki gecekondulaşmanın artması üzerine, Bakanlar Kurulu tarafından bir "İmar Affı"nın çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirterek, halkı uyardı. ,

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in; ABD, Rusya, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarına birer mektup göndererek Türkiye'nin Bosna-Hersek ile ilgili olarak asker verme ve bazı toplantılara katılma konusunda dışlanmasına karşı çıktığını söyledi. Türkiye'nin, Bosna-Hersek'e asker gönderme konusunda istekli olduğunu bir kez daha BM'ye bildirdiğini belirtti.

9- Demokrasi Partisi Genel Başkanı Hatip Dicle, partisinin Ankara'da toplanan belediye başkan adaylarının katıldığı genişletilmiş Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nun seçimler için gözlemci gönderme kararma değinerek, "Avrupa Parlamentosu'nun karan, partimizin bir devletin politikasına karşı kazandığı diplomatik zaferidir" dedi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kendilerine, seçime yönelik güvence verdiğini anımsatan Dicle, Başbakan Çiller, Genelkurmay Başkanı Güreş ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin ise kendilerini hedef olarak gösterdiklerini ileri sürdü. Dicle, medyanın da savaş kışkırtıcılığı yaptığını savundu.

10- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Ciller'in, RP'nin "Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarının yarısını yerine ulaştırmadığı" şeklindeki iddiasını yanıtlarken, bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kazan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demireİ'in, Başbakanlığı döneminde Bosna-Hersek ve Türk Cumhuriyetleri'ne yardım için toplanan paraların hesabını vermesini istedi.

11- RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ile birlikte 7 RP, 2 DEP, 1 DYP, 1 BBP milletvekilinin imzasını taşıyan Meclis Araştırma önergesi TBMM'ye verildi. Önergede, "Atatürk'e İzmir'de suikast düzenlemek istedikleri gerekçesiyle İstiklal Mahkemesi'nde yargılanarak idam edilen milletvekili ve subayların itibarlarının geri verilmesi" istendi.

Bu arada, verdiği meclis araştırması önergesi konusunda yazılı bir açıklama yapan RP Milletvekili Hasan Mezarcı, dokunulmazlığının kaldırılması halinde olayı tüm hür dünya parlamentolarına ve uluslararası platformlara taşıyacağını bildirdi.

12- Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, TBMM'nin çalışmamasını protesto etmek için süresiz açlık grevine başladı.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez, Türk-İş'i ziyaret ederek Genel Başkan Bayram Meral ile bir süre görüştü. Görüşmede, iki başkanın, demokratikleşme ve ülke sorunlarının çözümünde ortak hareket kararı alarak, milli mutabakat hükümetine karşılık, çoğulcu parlamenter rejimi destekleme konusunda görüş birliğine vardıkları bildirildi.

14- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, Bosna Televizyonu TVBİH'te, dün yaptığı söyleşide, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye bir mektup göndererek Türkiye'den 2-3 bin asker istediklerini belirtti. İzzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile bu konuyu görüştüklerini, Ankara'nın on bin asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

15- Almanya'da, Demokratik Sosyalizm Partisi'nin verdiği soru önergesine, Alman Hükümeti tarafından verilen yanıtta, Türkiye'de halk katliamının söz konusu olmadığı belirtildi. Türkiye'de bulunan 12 milyon Kürt kökenli vatandaşın yarısından fazlasının Batı bölgesinde yaşadığı vurgulanan yanıtta, bu insanların iç sürtüşmelerden etkilenmedikleri dile getirildi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yettsin'in sözcüsü Vyaçeslav Kostikov, NATO'yu insan yaşamı konusunda dikkatsiz davranmak, Bosna politikasında da soğuk savaş ideolojisinin esiri olmakla suçladı. Sözcü Vyaçeslav Kostikov, NATO'nun Saraybosna ültimatomunu tüm Bosna'ya yayma planlarını ağır bir dille eleştirerek Rusya'nın, "Kurban adama törenlerinden" hiç birine katılmayacağını söyledi.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in dün, ABD, İngiltere ve Fransa devlet başkanlarına, Eski Yugoslavya'da savaşa son verecek tarihi bir belge imzalamak için doruk düzenlemeyi önerdiği, önerinin de adı geçen ülkeler tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

24 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Hürriyet gazetesinin, "Tuzla İstasyonu'na yapılan bombalı saldırı sonrası DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'nin açıklamaları ve pazartesi günü yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında görüşülen konular" hakkındaki sorularını yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'm, dün parti grup toplantısında yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Başbakanlığı döneminde Bosna-Hersek ve Türk cumhuriyetlerine yardım için toplanan paraların yerlerine gönderilmediği yönündeki savlarına, "Bu paraların tek kuruşunun kimsenin zimmetine geçmediği" yanıtı verildi. Açıklamada, aynı dönemde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan bir başka kampanya ile de Türk Cumhuriyetlerinde cami yaptırmak üzere 22 milyar lira toplandığı vurgulanarak, "Bu para ile halen Türkmenistan'ın başkenti Aş-kabad'da bir cami inşa edilmektedir ve masraflar da Diyanet İşleri Başkanlığı'nca karşılanmaktadır" denildi.

3- TBMM Başkan Vekili Vefa Tanır TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, Hasan Mezarcı ile 7 RP'li, 2 DEP'li, 1 DYP ve 1 BBP'li milletvekilinin imzaladığı, Atatürk'e suikast girişiminde bulunanların itibarlarının iade edilmesini içeren Meclis Araştırma Önergesini iade ettiğini bildirdi.

4-- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, Hatay ve Mersin mitinglerindeki konuşmalarının yanlış anlaşıldığını belirterek, "Düşüncelerim üzerinde amacı çok aşan yorumlar yapıldı" derken, demokrasiye ara vermek ya da son vermek düşüncesinde olan odakların hazırlıkları olarak değerlendirme yaptığını ve tüm siyasi parti genel başkanlarını bu tür girişimlere karşı birlikteliğe çağırdığını söyledi. Karayalçın, kaygılarını dile getirirken, "darbe" sözcüğünü kullanmadığını da belirtti.

5- Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin yasa önerisi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- 5680 sayılı Basın Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

7- RP'li Hasan Mezarcı tarafından hazırlanan "Atatürk'e suikast girişimlerinde bulunanların itibarlarının iade edilmesini" içeren Meclis Araştırması Önergesine destek veren DYP Erzurum Milletvekili Abdülmelik Fırat,

DYP Yönetim Kurulu tarafından partiden kesin ihraç istemiyle, disiplin kuruluna verildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, seçim mitingleri çerçevesinde Mersin'de yaptığı açıkhava toplantısında, Bosna-Hersek için yardım toplama işine partisinin katılmadığını belirterek, bu tür iddiaların partisini karalamak için çıkarıldığını öne sürdü.

9- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, Refah Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ile birlikte 12 milletvekili tarafından "Atatürk'e İzmir'de suikast düzenlemek istedikleri gerekçesiyle, İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan milletvekili ve subayların itibarlarının iadesi" istemiyle verilen önerge için inceleme başlattı. Demiral, konunun Atatürk Yasası'na muhalefete girdiğini belirterek, "Bu yasa ile ilgili gereken çalışmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yapar. Ama konuyu biz de inceleyeceğiz" dedi.

10- İstanbul İl Seçim Kurulu, büyükşehir belediye başkanlığı seçimine aday olarak katılmak için başvuran 13 partili ile altı bağımsız adayın adaylığını onayladı. Kurul, hakkında hapis cezası bulunduğu gerekçesiyle adaylığı tartışılan RP adayı Tayyip Erdoğan'ın adaylığında bir sakınca olmadığını bildirdi.

11- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu Hollanda'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Bosna sorununun çözümünde etkili olabilecek konumda bulunduğunu belirterek, bölge dışında tutulamayacağını, kalıcı bir barıştan yana olduklarını ifade etti. Türkiye'nin Balkanlarda barış ve istikrar istediğini belirten Çetin, 20 ay önce Ankara'nın Bosna için önerdiği, kuvvet kullanılması önerisinin reddedildiğini hatırlatarak, "Türkiye'nin, asker göndermekle savaşı değil, barışı korumayı" amaç-landığını söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Gustave Feissel ile Lefkoşa'da görüşmesinden önce basına yaptığı açıklamada, "Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin Türk tarafına sağlayacağı yararları öğrenme konusunda ısrarlı olduklarını" belirterek, "bunun yasal bir hak" olduğunu söyledi.

13- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Parlamento'da yaptığı ve televizyondan naklen yayınlanan konuşmasında, NATO'yu ve BDT ülkelerini eleştirdi. Yeltsin, NATO'nun Rusya'yı dışarıda bırakarak eski Doğu Bloku ülkelerini içine alacak biçimde genişlemesine karşı olduklarını söyledi. Bu durumun Avrupa ve dünya için yeni tehditler oluşturacağını ileri süren Yeltsin, güçlü bir Rusya'nın, eski Sovyetler Birliği topraklarında istikrarın güvencesi olduğunu belirterek, "Rusya, yasal devlet çıkarlarını savunması gerektiğinde, etkili ve sert biçimde hareket etme hakkına sahiptir" dedi.

14- Fransa Savunma Bakanı François Leotard, France İnter radyosunda yayınlanan demecinde, Bosna'nın kuzeyindeki Tuzla Havaalanı'nm bir an önce açılması için BM'nin mümkün olduğu kadar çabuk harekete geçmesini istedi. Leotard, "Zaman ilerliyor, insanlar açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya. Tuzla Havaalanı, Bosna'nın kuzeyine insani yardım yapabileceğimiz tek yer" dedi.

15- Tahran Radyosu'nun haberine göre, İran'da meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre 60 kişi yaşamını yitirdi.

25 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çevre Teknolojisi Uygulayıcıları Derneği tarafından düzenlenen çevre sempozyumunda yaptığı konuşmada, insanoğlunun solunabilir hava, içilebilir su, ekilebilir toprak arayışı içine girdiğini söyledi.

2- RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ve değişik partilere mensup 11 milletvekili tarafından hazırlanan, "Atatürk'e İzmir'de suikast düzenlemek istedikleri gerekçesiyle, İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan milletvekili ve subayların itibarlarının iadesi" istemiyle verilen Meclis araştırma önergesi üzerine siyasi partiler, kitle örgütleri ve yurttaşlar büyük tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel dün İnsan Hakları Derneği yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Atatürkçülüğe ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne yönelik saldırıda bulunanların, "sonuçlarına katlanacaklarını" söyledi. Laikliğe yönelik saldırıları "tahrik" olarak niteleyen Demirel, "Atatürk düşmanlığı, meşhur olmak isteyen hezeyanlı ruhların her zaman sarıldıkları bir araçtır" dedi. Türkiye'nin hür ve serbest bir ülke olduğunu söyleyen Demirel, "Hürriyetin ve serbestiyetin sınırlarının bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamu vicdanı, kanunlar ve demokrasi kuralları ile belirlenmiş olduğunu akıldan çıkarmamak lazımdır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, "Açıkça söylüyorum; laik, çağdaş, milliyetçi Türkiye Cunv huriyeti'ne, toprak bütünlüğümüze, Atatürk'e dil uzatan, karşısında bizi bulur" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye'de, laiklik kurumu ve cumhuriyete yönelik saldırıların uzun zamandan beri arttığını belirterek, "Bu tür girişimcilere verilecek en iyi yanıt cumhuriyetçilerin birlikteliğidir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmasında, önergeyi "esefle" karşıladığını belirtti ve "60 milyonluk bir Türkiye'de birtakım sapık fikirli insanların, fikir özürlü insanların yaşaması doğaldır" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, DYP-SHP koalisyon hükümetini gelişmelere "duyarlı olmamakla" suçladı.

3- Başbakan Tansu Çiller Halk Bankası'nın yeni esnaf kredilerini açıkladığı toplantıda, esnaflardan istihdam yaratmalarını İstedi. Çiller, Halk Ban-kası'nın esnafa verdiği kredilerin toplam tutarının 1 trilyon liradan 5 trilyon liraya çıkartıldığını belirtirken, özürlülere, şehit, dul, yetimlere ve terhisleri ertelenen erlere de kredi imkanı sağlandığını söyledi.

4- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Hurşit Tolon, son günlerde ortaya atılan "darbe" söylentileri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kanunların kendisine çizdiği sınırlar içinde kalmaya kararlı olduğunu bildirdi.

5- İstanbul'da bulunan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ifgili bir soruyu yanıtlarken, SHP olarak siyasi gerekçelerle dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduklarını ve bu durumun partinin bir ilkesi olduğunu söyledi. Karayalçın, ancak bu konuda bir grup kararının alınamayacağını, milletvekillerinin önlerine gelen her dosyayı kendi düşünce ve vicdanlarına göre değerlendirme durumunda olduklarını kaydetti.

PKK ile sürdürülen mücadelede içeride ve dışarıda çok büyük mesafeler alındığını da belirten Karayalçın, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle'nin açıklamalarına ordu mensuplarının tepki duymasının olağan olduğunu söyledi.

6- Hollanda'deki resmi temaslarını tamamlayarak yurda dönen Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin yaptığı açıklamada, bugüne kadar Hollanda'da 40 bin Türk'ün çifte vatandaşlık hakkını seçtiğini söyledi. Çetin, temasları sırasında Hollanda Başbakanı, Dışişleri Bakanı, diğer üst düzey yetkililer ve Türk temsilcilerle görüşmeler yaptığını belirterek, "Hollanda'daki vatandaşlarımızın kültürel kimliklerini ve milli değerlerini koruyarak topluma entegre olmasının yararlarına değindik" dedi.

7- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Kulübü'nün düzenlediği "Fransa ve Türkiye'de Özelleştirme" konulu panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, bugüne kadar özelleştirmenin gerçekleşememesinin en büyük nedeninin "sorumluluk tekeli" olduğunu söyledi. Yetki ve karar tartışması başladığı anda işlerin yürümediğini kaydeden Atasoy, "Sorumluluk paylaşılmalıdır ama yetki Kamu Ortaklığı İdaresi'nin (KOİ) olmalıdır" dedi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Bingöl'de yaptığı konuşmada, partisine karşı haksız karalama kampanyası başlatıldığını belirterek, "Fakat kim ne yaparsa yapsın, halkın refaha teveccühü artıyor. RP'yi durduramazlar" dedi.

9- RP Grup Yönetimi, Atatürk'e "veled-i zina" suçlamasında bulunan ve İzmir suikastına kalkışanların itibarlarının iadesi için araştırma önergesi ha-

zırlayan İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'yı Grup Disiplin Kurulu'na sevk etti. Öte yandan, RP'li 5 milletvekili ile BBP Kahramanmaraş Milletvekili Ökkeş Şendiller, TBMM Başkan Vekili Vefa Tanır'ın işleme koymadığı önergeden imzalarını çektiklerini açıkladılar.

10- Seçimlerden çekilme önerisini görüşen DEP Parti Meclisi, çalışmalarını tamamladı. 36 PM üyesinin katıldığı toplantıda, "özgür seçim koşulları bulunmadığı" gerekçesiyle seçimlerden çekilme karart alındı. DEP Genel Başkanı Hatip Dicle düzenlediği basın toplantısında, "Seçime önem vermemize rağmen, bu seçimin artık meşruiyetinin kalmadığı ve başka çıkış yolu bırakılmadığı inancıyla bu karan aldık" dedi.

Başbakan Tansu Çiller kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bu bir kaçıştır. Keşke seçime girmiş olsalar da sonuçları halkımız ve bütün dünya kamuoyu görseydi" dedi.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe karart Cumhuriyet gazetesine değerlendirerek, DEP'in seçimlere katılmamak için hiçbir haklı mazereti bulunmadığını söyledi.

SHP Genel Başkan Yardımcısı Onay Alpago, DEP'in kararını doğru bulmadığını ve "zaaf" olarak değerlendirdiğini açıkladı.

RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan ise seçimi boykot etmenin, seçimden kaçma anlamına geldiğini bildirdi.

11- Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı hakkında, Atatürk'e hakaret suçundan soruşturma başlattıklarını bildirdi.

12- İlaç ve Kimya Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) tarafından, SSK'nın ilaç alımı konusundaki tavrını eleştiren bir bildiri yayınlanarak, SSK'nm ilaç alımında sadece ucuzluk ölçütü üzerinde durduğunu bunun da insan sağlığı bakımından son derece sakıncalı olduğu belirtildi.

13- Ankara Barosu avukatlarından Yusuf Ziya Ekinci, Gölbaşı ilçesi yakınlarında öldürülmüş olarak bulundu.

14- Merkezi Ankara'da bulunan Azerbaycan Kültür Derneği tarafından yapıten açıklamada, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'ne sızmaya çalışan PKK teröristleri ile Nahcıvan'ın 4. sınır mıntıkasındaki askeri güçler arasında çtkan çatışmada hudut mıntıka komutan yardımcısının şehit olduğu, her iki taraftan da çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Derneğin Nahcıvan çıkışlı haberinde, PKK yanlısı olarak bilinen Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı Ramülü Usupov'un himayesinde

Nahcivan'a getirilen PKK'lı teröristlerin silahlan ile birlikte Ermenistan'a geçmek istedikleri, Nahcıvan 4. sınır mıntıka komutanlığı birliklerinin buna engel olmaya çalışmaları üzerine çatışma çıktığı belirtildi.

15- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, Türkiye'ye yaptığı gezinin ardından Paris'te Milliyet gazetesine verdiği demeçte "Türkiye terörizme karşı mücadelesinde haklıdır" dedi.

16- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde, Hz.İbrahim Camii'nde sabah namazı kılan Filistinlilerin üzerine açılan ateş sonucu 63 kişi öldü, 270 kişi de yaralandı. İsrail ordusu, katliamdan Baruch Goldstein isimli Amerikan vatandaşı bir Yahudiyi sorumlu tutarken, Filistinli kaynaklar saldırganın olay sırasında yalnız olmadığını, cami avlusunun dört tarafından birden ateş açıldığını belirttiler.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İbrahim Camii'ne düzenlenen saldırı nedeniyle Filistin Cumhurbaşkanı Yaser Arafat'a bir mesaj gönderdi. Demirel, "Bu olayın sonrasında, aşın uçların amaçladığının aksine, sağduyunun hakim olarak, barış sürecinin kesintiye uğramayacağına eminim" dedi ve olayı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada da, Ortadoğu barış sürecinin geleceği açısından büyük endişe duyulduğu belirtildi ve taraflara "aşırs uçla; n oyununa gelmeyerek sağduyulu davranma" çağrısında bulunuldu.

17- ABD Uyuşturucu ile Mücadele Teşkilatı (DEA), PKK'nın uyuşturucu-silah takasını sağlamak amacıyla, İtalya'da kamp kurduğunu Türkiye'ye bildirdi.

18- Yunanistan'da yayımianan aşırı milliyetçi Stohos gazetesi, Atina'da çalışan Türk gszeteciier ile büyükelçilik ve konsolosluk personelinin isim ve adresleriyle oto plaka numaralarını liste halinde yayınlayarak, Atina'da görev yapan Türk vatandaşlarının "MİT ajanı" olduklarını ileri sürdü.

19- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Londra'da düzenlediği basın toplantısında, petrol çıkarma ve nakliye projesinin "yüzyılın en büyük projesi" olduğunu söyledi ve Batılı petrol şirketleri konsorsiyum uy la imzalanacak petrol anlaşmasının Karabağ sorunuyla doğrudan bağlantılı olmadığını belirtti.

20- Peru'da, şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 50 kişinin öldüğü bildirildi.

26 ŞUBAT 1994

1- Başbakan Tansu Çiller yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde "Adil düzen kuracağız" iddiasıyla ortaya çıkan bir partinin karanlık bazı düşünce ve hesaplar doğrultusunda Atatürk'ü ve O'nun şahsında laik Türk devletini hedef alan çirkin ve son derece tehlikeli girişimlerde bulunmasının kamuoyunu derin bir üzüntüye sevkettiğini söyledi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı ile RP ve DEP dışındaki tüm siyasi partilere, demokratik kuruluşlara "Atatürk Cumhuriyeti'ni, ülkemizin ve milletimizin birliğini, demokratik ve laik devlet düzenini yıkmak için uğraş verenlere hep beraber karşı çıkalım" çağrısında bulunan Çiller, yarın İstanbul Taksim alanında düzenlenecek olan "Ata'ya Saygı" mitingine de "Cumhurbaşkanından en sade vatandaşa kadar, Atatürk'e ve O'nun ilke ve inkılaplarına yürekten bağlı olan herkesi, ellerinde ay-yıldızlı bayraklarla" katılmaya çağırdı. Başbakan Çiller, "TBMM çatısı altında Atatürk'e ihanet edenler için gerekenin yapılacağını" bildirdi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da İstanbul Esenler'de yaptığı konuşmada, cumhuriyete yönelik saldırıların artık tüm yurttaşlar için tahammül edilemeyecek bir noktaya geldiğini vurguladı ve SHP'nin tüm örgütleriyle mitinge katılacağını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller tarafından düzenlenecek bir mitinge katılmayacaklarını bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisince Aydın'ın Söke ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir dönemden geçtiğini belirterek, "Atatürk ortadan kaldırılmak isteniyorsa, önce 60 milyonun ortadan kaldırılması gerekir" dedi.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kırathoğlu, parti Genel Mer-kezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Başbakan Tansu Çillerin, "Bosna-Hersek için toplanan paraların RP tarafından yerine ulaştırılmadığı" açıklamasıyla gündeme gelen yardım konusuyla ilgili olarak, RP'nin durumu açıklığa kavuşturması ve vatandaşlardan topladığı yardımları Bosna-Hersek'e ulaştırdığını belgelerle kanıtlaması gerektiğini belirtti.

Kıratlıoğlu, DEP'in 27 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'ne katılmama kararı hakkında ise, "DEP Güneydoğu'da güvenilirliğini kaybetmiştir. Kendilerine baskı iddiaları komiktir. Baskıyı hükümet değil, kendileri yapıyorlar.

Ayrıca, DEP ile PKK arasındaki resmi bağ son günlerde iyice açığa çıkmıştır. DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, "Tuzla'da yedek subay öğrencilerinin katledilmesini harp gereği olarak değerlendirdiğinde herkes DEP ile PKK arasındaki bağı görmüştür" dedi.

3- RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ve değişik partilerden 11 milletvekilinin Atatürk aleyhinde hazırlayıp Meclis'e sunduğu araştırma önergesine, dün de demokratik kitle örgütleri, üniversiteler, çeşitli meslek kuruluşları, sendikalar yayımladıkları bildirilerle tepki gösterdiler.

4- Devlet sanatçısı, gazeteci-y aza r Tarık Buğra İstanbul'da öldü.

5- Ardahan'ın Göle ilçesi kırsal kesiminde sürdürülen operasyonlarda 8 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada 1 er şehit oldu, 6 er yaralandı.

6- Bosna Başbakanı Haris Sladziç, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç ve Bosnalı Hırvat lider Kresimir Zubak'ın katılımı ile yapılan barış görüşmeleri Washington'da başladı.

Bu arada Rusya Genelkurmay Başkanı General Mihail Kolesnikov Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Washington'da yürütülen Hırvat-Boşnak konfederasyon görüşmelerinden Sırpların "dışlanmasının" yasadışı olduğunu söyledi.

7- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres İsrail radyosunda yaptığı konuşmada, FKÖ'nün işgal altındaki topraklardaki Filistinlilerin korunması için uluslararası kuvvet istemini reddetti.

Öte yandan New York'ta olağanüstü toplanan İKÖ ülkelerinin temsilcileri, BM Güvenlik Konseyi'nin Batı Şeria'nm El Halil kentinde bir Yahudi yerleşimcinin camiye düzenlediği saldırıyı soruşturmasını istediler. İKÖ toplantısından sonra yayımlanan ortak bildiride, "İşgal gücü olan İsrail'in, BM kararları ve 4.Cenevre Konvansiyonu çerçevesinde Filistin halkını koruma sorumluluğu vardır" denildi.

27 ŞUBAT 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, RP'li Hasan Mezarcı ve arkadaşları tarafından verilen önerge konusunda yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'de serbestlik yanlış anlaşılıyor. Serbestlik başkalarının hürriyetini kısıtlamak için kullanılamaz. Özgürlük, ülkenin parçalanmasını savunmak, Atatürk'e dil uzatmak değildir. Dünyanın hiçbir yerinde bir devlet yoktur ki, parçalanmasını savunanlara izin versin. Bunu hürriyet ve demokrasi olarak görsün" dedi.

2- Yargıtay Başkanı Müfit Utku imzası ile yapılan yazılı açıklamada, Atatürk'e yönelik saldırılar kınandı ve Yargıtay'ın "Laik Devlet" düzeninin her zaman savunucusu olduğu belirtildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da halka hitaben yaptığı konuşmada, anketlerin kendi lehlerine geliştiğini belirterek, SHP'nin iktidara yürüdüğünü söyledi. Karayalçın, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcfnm Atatürk'e karşı TBMM'de başlattığı girişimle ilgili olarak da "Kafaları 1920'lerde kalan bazı çevreler Cumhuriyete saldırıyor. Ne olursa olsun, hiç kimse nerede olduğunu unutmasın. Laik Cumhuriyeti yıkmaya kimsenin gücü yetmez" dedi.

4- Türk İşadamları ve Yöneticiler Vakfı (TİYÖV) ile Şile Belediye Baş-kanlığı'nın işbirliği ile düzenlenen, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği İçinde Türkiye'nin Yeri" konulu panelde konuşan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, KEİ bölgesinin sahip olduğu kaynakların, dünyanın en zengin insan ve doğal kaynaklar potansiyelini barındırdığını belirterek, "Bu çok yönlü olanak ve fırsatı beraberce değerlendirebilmek için, maddi bir alt yapının yanı sıra, bir anlamda da. ortak bir zihinsel alt yapının oluşturulması gerekmektedir" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Balıkesir SSK Hastanesi ek tesisleri, küçük sanayi sitesi sağlık istasyonu ile merkez dispanserini hizmete açış töreninde yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarına sendikal hak verilmesine ilişkin çalışmalar konusunda bilgi verdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP-SHP koalisyon hükümetini Türkiye için "talihsizlik" olarak niteledi ve "Hükümetin sosyal demokrat Kanadındaki tutum nedeniyle CHP'nin de zor durumda kaldığını" söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Polatlı'da yaptığı konuşmada, Refah Partisi'nin güçlenişinden DYP, SHP ve ANAP" ı sorumlu tutarak DSP'nin birkaç hafta içinde bu güçlenişi tersine çevirip Türkiye'yi büyük bir tehlikeden kurtarmayı başardığını söyledi.

8- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada, partisinin 53 ilde ve 121 ilçede seçime, girdiğini belirterek, "Hepimiz halkın arasından kimseleriz. Eski politikacıları yanımıza hiç almadık" dedi.

9- Atatürk'e saldırıları nedeniyle yurt çapında büyük tepki toplayan RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı, partisinden istifa ettiğini açıkladı. Mezarcı, "TBMM'ye başvurarak dokunulmazlığının kaldırılmasını ve yargılanma hakkının tanınmasını isteyeceğini" bildirdi.

10- Türkiye ile Endonezya arasında 1993 yılının Ekim ayında Ankara’da yapılan Karma Ekonomi Komisyonu 3. dönem toplantılarına ilişkin mutabakat zaptı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı. Zapta göre görüşmelerde, ikili ticaretin mevcut seviyesinin her iki ülkenin potansiyelini tam olarak yansıtmadığına dikkat çekilerek, ikili ticaretin dengeli ve karşılıklı yarar esaslarına göre mümkün olan en üst düzeye çıkarılması ve çeşitlendirilmesi için ortaklaşa çaba gösterilmesi benimsendi.

11- ABD'de tedavi görmekte olan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcfmh Atatürk'e karşı TBMM"de başlattığı girişimle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Cumhuriyeti değiştirmeye ne Mezarcfnın ne de yandaşlarının gücü yeter" dedi. "TBMM'nin nitelikli çoğunluğunun" devletin temel ilkelerine bağlı olduğunu kaydeden Cindoruk, "Meclisin içine bir miktar aykırı unsurlar girebilir. Bu demokrasinin sonucudur. Meclis bunları temizler ve hepsini aşar" diyerek, vatandaşların Atatürk'ün eseri olan TBMM'ye güvenmeye devam etmesini istedi.

12- Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarındaki bir kilisede meydana gelen patlamada en az 10 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. Saldırının İsrail işgali altındaki topraklarda geçen hafta bir Yahudinin gerçekleştirdiği katliama misilleme olarak yapıldığı açıklandı.

Lübnanlı yetkililer, olayın bu katliamla bağlantılı olduğunu savunarak İsrail'i sorumlu tuttular.

28 ŞUBAT 1994

1- RP eski İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'nın öncülüğünde başlayan ve Atatürk'ü hedef aian saldırılara karşı, Başbakan Tansu Çiller'in çağrısı üzerine İstanbul Taksim Meydanı'nda yapılan "Ata'ya Saygı" mitingine siyasi partilerden DYP, SHP vs MHP katıldı.

Ata'ya Saygı mitinginde ilk konuşmayı yapan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Atatürk'ün büyük bir devlet adamı olduğunu vurgulayarak, "Ölümünün 56'ncı yılında O'na dil uzatmak, hem İslarnın emirlerini hem de haddini bilmemektir" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayaiçın da konuşmasında, mitinge katılmayan siyasi partileri eleştirerek, "Keşke bugün üç siyasi parti liderleri değil de hepimiz burada olsaydık. Atatürk'e ve laik cumhuriyete olan inancımızı hep birlikte haykırsaydık" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ise, "Atatürk'ün nesilden nesile geçmiş bir bayrak ve içimizi ısıtan bir sevgi olduğunu" belirterek, "Hiç kimsenin özgür ifade perdesi arkasında gencecik asker talebelerimizi hedef göstermeye. TBMM çatısı altında şerefi üzerine ettiği yemine ihanet etmeye hakkı yoktur" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partiden istifa eniğini açıklayan İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'nın hazırlayıp 11 milletvekilinin imzaladığı "İzmir Suikastı" önergesinin RP iie ilgisi bulunmadığını savunarak, Mezarcı'nın "Çeşitli uyanlara karşın parti disiplin ve menfaatlerine aykırı davrandığı için ihraç kararı" alın-dığmı bildirdi. Erbakan, Mezarcı'nın istifasının henüz kendilerine ulaşmadığım da sözlerine ekledi.

3- SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında» tüm siyasi partileri yerel seçim harcamaları ve bunların kaynaklarını açıklamaya çağırdı. Çulhaoğlu, "Özellikle RP, yurt dışından maddi destek alıp almadığını, alıyorsa bunun karşılığında ulusal bağımsızlığımızı tehdit edecek ne taahhütler altına girdiğini açıklamalıdır" dedi.

Çulhaoğlu, bazı partilerin laiklik düşmanı marjinal kesimlere ödün verdiğini vurgulayarak, "Din simsarlığına kimse izin vermemeli" dedi.

4- DEP milletvekilleri Hatip Dicie, Leyla Zana, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Orhan Doğan ve Mahmut Altrıak ile RP'den istifa eden İstanbul Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılması konusunda, TBMM'deki siyasi partilerin katıldığı Danışma Kurulu toplantısında bir uzlaşma sağlanamadı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan DYP Grup Başkan Vekili Turan Tayan, DYP ile ANAP arasında varılan anlaşma uyarınca, DEP milletvekilleri ve Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılması için ortak hareket etme kararı alındığını ve konunun DYP tarafından TBMM Genel Kurulu'nun gündemine getirilmesine karar verildiğini bildirdi.

5- Atatürk'e suikast girişiminde bulunanların itibarlarının iadesi önergesini hazırlayan RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'nm partisinden istifa etmesinin ardından, önergeye imza koyan DYP Erzurum Milletvekili Al-dülmelik Fırat da partisinden istifa etti. Fırat, istifası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "tertipleri etkisiz hale getirmek" için Mezarcı'nın önergesindeki imzasını geri çektiğini bildirdi.

6- Bosna-Hersek'te uçuş yasağını ihlal eden 4 Sırp uçağı, NATO Gücü'ne bağlı 2 Amerikan F-16 uçağı tarafından düşürüldü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, NATO hareketini "meşru" olarak değerlendirdi ve Türkiye'nin, Bosna-Hersek'te savaşın bir an önce sona erdirilmesi, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması amacıyla etkin çabalar harcadığını söyledi.

Bosna-Hersek'in Türkiye'deki Büyükelçisi Hayrettin Somun yaptığı açıklamada, ABD'nin uçuşa yasak bölgede Sırp uçaklarını düşürerek Boşnakların uzun zamandır beklediği bir tepkiyi gösterdiğini ve siyasi çözüm için inisiyatifi ele almış olduğunu söyledi.

Fransa Savunma Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Amerikan F-16'ları tarafından düşürülen Sırp uçaklarının, ülkenin orta kesimlerindeki Vitez kentinde Müslümanlara ait bir cephane fabrikasını bombaladığı bildirildi.

Bu arada kısa bir çalışma ziyareti için Washington'da bulunan İngiltere Başbakanı John Majör, ABD Dışişleri Bakanı Warren ile yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, NATO'ya bağlı Amerikan F-16'ları tarafından düşürülen 4 Sırp uçağının düşmanca amaçlar için havalandığının apaçık ortada olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise Alman televizyonuna verdiği demeçte, Sırp uçaklarının düşürülmesinin BM kararlarını ihlal etmenin tehlikeli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "BM Güvenlik Konseyi'nin hava yasağını ihlal eden, bunun sorumluluğuna da katlanmalıdır" denildi.

7- Tunus'ta yapılan FKÖ toplantısı sonrasında, FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Şamir Gouche bir açıklama yaparak, İsrail'in radikal Yahudi yerleşimcilerin silahsızlandırılması kararının kabul edilmediğini, ancak işgal altındaki Filistinlilerin güvenliği için bölgeye uluslararası koruma gücü getirilmesi kararının alındığını bildirdi.

Bu arada Suriye, Ördün ve Lübnan dışişleri bakanlıkları tarafından dün akşam yapılan açıklamalarda, işgal altındaki topraklarda geçen cuma günü gerçekleştirilen "El Halil Katliamı" nedeniyle, Washİngton'daki görüşmelerin son üç gününün iptal edildiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106