14.9.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1993

 

1 EYLÜL 1993

 

1- TBMM'nin yeni yasama yılı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanlığı değişimlerinin Türkiye'de endişe ve tartışmalara neden olduğunu söyleyen Demirel, konuşmasında, terör, dış politika ve özelleştirme konularına değindi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP hükümetleri döneminde, devletin tahrip edildiğini ve toplumda "köşe dönücülük" anlayışının hakim olduğunu belirterek, bu döneme ilişkin ellerindeki 137 dosyayı tek tek kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

 

Çiller, dış politika konusundaki değerlendirmelerinde, petrol konusunun Türkiye'nin en önemli konusu olduğunu bildirerek, bu konu için Rusya'ya gideceğini ve Devlet Başkanı Yeltsin ile görüştükten sonra Türkiye-Rusya işbirliği yanında Bakü-Ceyhan petrol boru hattı konusunu da ele alacaklarını söyledi. Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile 3 kez konuştuğunu ve Azerbaycan'ın teminatını aldığını belirten Çiller, "Petrol, Türkiye üzerinden geçirilecektir" dedi.

 

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İSKİ olayıyla birlikte büyük bir siyasi mücadele yaşandığını belirterek, "Muhaliflerimiz İSKİ olayını bahane ederek SHP'yi koalisyondan çıkarmak istiyor" dedi.

 

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ermenilerin Azerbaycan topraklarında çatışmaları tırmandırması sonucunda Karabağ sorununun, Türkiye, İran ve Rusya'yı da kapsayacak bölgesel bir çatışmaya dönüşmesi halinde, böylesi bir sorumluluğun Ermenilere ait olacağını belirterek, "Ayrıca uyuşmazlığın bölgesel bir çatışmaya dönüştürülmesinde azami özenin gösterilmesinin tüm bölge ülkelerinin sorumluluğu olduğu da ortadır" dedi.

 

5- SHP Genel Merkezi'nin genel başkan adaylarına eşit platform sağlamak için düzenlediği Kocaeli ve Diyarbakır toplantılarından sonra üçüncü toplantı da Ordu'da yapıldı. Adaylar, programlarını anlatırlarken, 1 Eylül Dünya Barış Günü'yle ilgili mesajlar da verdiler.

 

6- işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İstanbul'da, doğru mal beyanında bulunmadığı iddiasıyla Başbakan Tansu Çiller hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

7- DİSK ve Kamu Çalışanları Platformu arasında, Ankara'da yapılan görüşmelerde, "Sendikal mücadelede, işçi-memur ayrımının aşılması" konusunda görüş birliğine varıldı. Bunun için ilk olarak, ortak sorunlar etrafında güç ve eylem birliği yapma, ortak örgütlenme ve sendikal birlik sağlama kararları alındı.

 

8- Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği, "Sivas olaylarının neden olduğu tepkiyi dile getirmek ve toplumu uyarmak" amacıyla ortak bir platform oluşturarak, Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda, Sivas olaylarının yaşandığı 2 Temmuz gününün "Laikliğe Saygı Günü" olarak kabul edilmesi için TBMM'ye başvuruda bulunma kararı alındı.

 

9- 1 Eylül Dünya Barış Günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, ateşkes ilanını öngören ve "Bosna'da güven sağlayacak" bir paket üzerinde dün Cenevre'de süren görüşmelerde anlaşmaya vardılar.

 

Öte yandan, Bosna hükümetinin sözcüsü Mirza Hayriç, dün yaptığı açıklamada, anlaşmaya varılan beş maddelik planın çatışmanın Bosna'nın tümünde kesilmesini, tutsakların en kısa sürede değişimini, Saraybosna ile Sırpların karargahı Pale kenti arasında "kırmızı telefon" hattı kurulmasını kapsadığını belirtti. Anlaşmada ayrıca Saraybosna'da su, gaz gibi temel hizmetlerin sağlanması için ortak bir komisyon oluşturulmasının kararlaştırıldığı da bildirildi.

 

11- Azerbaycan Milli Meclisi, referandum sonuçlarını görüşmek üzere yaptığı olağanüstü oturumda, 3 Ekimde cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilmesi kararı aldı. Olağanüstü oturumda konuşan Meclis Başkanı Haydar Ali-yev, geçen pazar günü devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey için yapılan referandum sonucunda halkın kendisine güvenmediğinin ortaya çıktığını söyledi.

 

Aliyev, Milli Meclis oturumu sırasında Dağlık Karabağ Ermenileri ile Azerbaycan arasında, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın arabuluculuğu ile ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı.

 

Azerbaycan devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ise, referandum sonrası gelişmeleri değerlendirirken, ülkede yapılan bu seçimin anti-demok-ratik olduğunu belirterek, "Bu referandum değil, askeri bir darbedir" dedi.

 

12- İsrail Dışişleri Bakanı &#350imon Peres, FKÖ ile uzlaşmaya varılan Gaz-ze ve Batı &#350eria'daki Filistinlilere özerklik verilmesi konusundaki anlaşmanın gelecek hafta içinde imzalanacağını söyledi. Peres, ülkesinin FKÖ'yü tanımasının yakında gerçekleşeceğini de ilan etti.

 

FKÖ lideri Yaser Arafat ise, yaptığı açıklamada, Filistin devletinin kurulmasının sanıldığndan daha yakın olduğunu belirterek, İsrail ile anlaşma, bize istediğimiz şeyi değil, elde etmemiz mümkün olan şeyi veriyor" dedi.

 

2 EYLÜL 1993

 

1- Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi'nin katıldığı bir toplantı yapıldı.

 

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, toplantıda, "Ermenilerin işgal ettikleri topraklardan derhal, önkoşulsuz ve tamamen çekilmemeleri halinde çatışmaların, başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumu etkileyebilecek bir ihtilafa dönüşmesi tehlikesine dikkat çekildiği ve Türkiye'nin kendi güvenliği ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ile bağımsızlığının korunması konularının da görüşüldüğü ve ek önlemler alınmasının uygun görüldüğü bildirildi.

 

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine bir demeç veren Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Iran askerlerinin Azerbaycan topraklarından içeri girerek mülteciler için tampon bölge oluşturduğunu, ancak acil bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi.

 

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, konunun Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını, iran'ın girişiminin tüm bölge ülkelerinin güvenliklerini tehlikeye düşüren bir boyut kazandığını belirterek, Ermeni saldırılarının sürmesi ve iran'ın Azerbaycan sınırına kuvvet yığmasının sonuçlarının tüm ülkelerin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Aktuna, bölge barışını olumsuz etkileyecek bir gelişmenin önlenmesi için Türkiye'nin girişimlerde bulunduğunu, bölgede sıcak bir çatışma olması halinde Türkiye'nin buna seyirci kalamayacağını ifade etti.

 

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bakanlar Kurulu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularına karşılık, Iran askerlerinin Azerbaycan'a girip girmediklerinin henüz teyit edilmediğini söyledi. Diğer taraftan Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abbas Abbasov'un Zengelan kentinde yaptığı açıklama ile iranlıların Azerbaycan topraklarına girdiği yolundaki haberleri yalanladığı bildirildi.

 

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, konuya ilişkin olarak Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, iran'ın Azerbaycan topraklarına asker sokmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, Moskova'nın Iran ve Ermenistan'ı uyardığını söyledi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık'ta Erzincan, Erzurum, Kayseri ve Van illerinden gelen heyetleri ayrı ayrı kabul etti. Çiller kabulde, hükümete geldikleri 6 hafta içerisinde, PKK'ya son 10 yıldakine yakın oranda zarar verdiklerini ve 1020 teröristin öldürüldüğünü söyledi.

 

3- Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Tansu Çiller başkanlığında gerçekleştirilen toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, toplantıda belediyelerin idari ve mali özerkliğe kavuşturulması için yasal düzenlemelere gidilmesi konusunda alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, Bakanlar Kurulu'ndan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite sınavının kaldırılmasının söz konusu olmadığını, ancak sınavın tek aşamalı yerleştirme sınavı şeklinde yapılacağını bildirdi.

 

5- SHP genel başkan adayları, yurt çapında gerçekleştirdikleri gezi ve konuşmaları bugün de sürdürdüler.

 

6- DiSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Ören'de yapılan DiSK Genişletilmiş Organlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi'ni açıkladı. Çelebi, Anayasa'nın toplumsal gelişmenin önünü tıkadığını iddia ederek, mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

7- PKK tarafından yapılan açıklamada, 2000 yılı olimpiyatlarının istanbul'da yapılmasına izin vermeyecekleri belirtilerek, bu konuda uluslararası camia ve FILA uyarılırken Türk turizmine yönelik saldırıların devam edeceği ve Türkiye'ye gelen turistlerin kaçırılacağı tehdidinde bulunuldu.

 

Diğer taraftan ispanyol hükümetinin, iki yıl önce Madrit'te kurulan ve PKK yanlısı Ispanyol-Kürt Dostluk Derneği'ne yapmakta olduğu yardımı kestiği bildirildi.

 

Bu arada Batman'da silahlı saldırıya uğrayan bir kişi hayatını yitirirken, PKK'nın gerçekleştirdiği Erzurum Genelevi baskınında ölü sayısı 4'e yükseldi.

 

8- ISKl'nin eski Genel Müdürü Ergun Göknel hakkında Fatih 2.Sulh Ceza Mahkemesi'nce "memuriyet sıfatını suistimal ederek menfaat sağladığı" iddiasıyla tutuklama kararı alındı.

 

9- Karabağ Ermenilerinin, ateşkes anlaşması çerçevesinde kuvvetlerini 31 Ağustostaki mevzilerine çekmeye başladıkları yolundaki iddialarına rağmen, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenilerin güneydeki saldırılarını sürdürdükleri ve Iran sınırına 2 kilometre mesafede bulundukları ve Kubath'dan sonra Zengelan'a da girdikleri bildirildi.

 

Bu arada Azerbaycan Halk Cephesi ve Müsavat Partisi'nden yapılan açıklamada, 29 Ağustosta yapılan ve Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'e güvenoyu anlamını taşıyan referandum ile Milli Meclis'in, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini Elçibey'den alarak Meclis Başkanı'na vermesine kadar alınan Meclis kararlarının hiçbirini tanımadıkları vurgulandı.

 

Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey adına Keleki'de yapılan bir açıklamada da Ermenilerin Azerbaycan topraklarındaki işgaline engel olamayan

 

mevcut iktidarın, ülke içinde suni problemler yaratıp halkın dikkatini başka yöne çekmeye çalıştığı belirtildi.

 

Diğer taraftan Suriye ile Ermenistan arasında daimi pazar oluşturulmasını öngören bir ekonomik işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

 

10- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Pravda gazetesine verdiği demeçte, Batılı ülkelerin, Türkiye'yi Rusya'yı denetleyecek bir bölgesel güç olma yolunda kışkırttığını, ayrıca Cenevre'de yapılan görüşmelerde barış için ellerindeki toprağı yüzde 64'ten 52-53'e indirdiklerini söyledi.

 

11- isviçre'nin Cenevre kentinde Müslüman, Hırvat ve Sırp temsilciler arasında salı günü başlayan barış görüşmeleri, fikir ayrılıklarının giderilememe-si üzerine kesildi.

 

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, görüşmelerden sonra Dışişleri Bakanı Haris Sladziç ile birlikte Türkiye'ye geldi. Atatürk Hava Li-manı'nda bir açıklama yapan İzzetbegoviç, çözümsüzlüğün, Sırpların ve Hırvatların uzlaşmaz tutumlarından kaynaklandığını, verebilecekleri tavizi en son sınıra kadar zorladıklarını kaydederek, bu durumda konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne götüreceklerini ifade etti.

 

12- Gazze &#350eridi ile Batı &#350eria'nın Eriha kentinde Filistinlilere özerklik tanınması yolunda İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında varılan anlaşma üzerine televizyondan bir konuşma yapan Ürdün Kralı Hüseyin, Arapların geleceğinin tehlikede olduğu görüşünü savunarak, Arap ülkelerini acil toplantıya çağırdı. Bu arada Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara ile Lübnan Dışişleri Bakanı Fares Bevviz'in Beyrutta gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra bir açıklama yaparak, İsrail karşısında Arap dayanışmasının zayıflamasını önlemek için eşgüdümün güçlendirilmesi çağrısında bulundukları bildirildi.

 

3 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen islam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi (ISEDAK) toplantısında yaptığı açış konuşmasında, dünya ekonomik, siyasi ve kültürel bakımdan bir bütünleşme süreci içindeyken, tehlikeli bazı eğilimlerin de tahrik ve teşvik edilmekte olduğunu vurguladı. Demirel, ekonomik ve toplumsal açıdan farklılıklar arzeden bir çok üye ülkeyi çatısı altında toplayan İKÖ'ye, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'dan yeni üyelerin katılmasının yepyeni boyutlar getirdiğini belirterek, ekonomik ilişkilerin büyük ölçüde uluslararası etkileşim sürecine girdiği bir dönem yaşandığını, sorunların belli bir çerçeve içinde değerlendirilmesine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

 

Konuşmasında Azerbaycan ve Bosna-Hersek'teki gelişmelere de değinen Demirel, Azerbaycan'a yönelik silahlı saldırıların devamının, onbinler-ce Azeriyi kendi topraklarında mülteci durumuna soktuğunu söyledi.

 

İslam Konferansı Teşkilatı (İKÖ) Genel Sekreteri Hamid Ei-Ghabid de konuşmasında, Bosna-Hersek'te bir kitlesel katliam ve soykırım uygulandığını söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bili Clinton, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'a birer mesaj yollayarak, Ermenilerin işgal hareketleri engellenmezse, Türkiye ile Ermenistan'ın karşı karşıya gelebileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

 

Demirel mesajında, Ermenilerin Azerbaycan topraklarını işgal ederek ilerlemelerine devam ettiklerine dikkat çekerek, Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararların uygulanması için "somut önlemler" alınmasını talep etti.

 

3- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Ege Genç işadamları Derneği'nin (EGİAD) düzenlediği Ege Toplantılarımda yaptığı konuşmada, İzmir Körfezi'nin temizlenmesi için yürütülen Büyük Kanal Projesi'nin ölü doğacağını ileri sürerek, uygulayıcı kurumların gerek teknik donanımı olmaması gerekse merkezle koordinasyon kuramaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi.

 

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl ve Sımakla güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 18 PKK'lı öldürüldü.

 

İtalyan ANSA Haber Ajansı, PKK'nın Avrupa Temsilcisi ve Sözcüsü Ali Sapan'ın, PKK'nın kaçırdığı iki İtalyan turistle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısından sonra italya polis örgütü Digos görevlileri tarafından tutuklandığını bildirdi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Dairesi &#350ube Müdürü ibrahim Acun, Sapan'ın Türkiye'ye iadesi için yasal işlemlere başlandığını söyledi.

 

5- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk'la Kırım'da yapılan bir günlük doruk toplantısından önce yaptığı açıklamada, gündem maddesinin Karadeniz donanmasının paylaşımı ile Ukrayna'nın nükleer silahlarının tasfiyesi olacağını belirtti ve "Ukrayna'nın nükleer bir güç haline gelmesine kesinlikle izin veremeyeceklerini söyledi.

 

6- ABD Dışişleri Bakanı VVarren Christopher, VVashington'da yaptığı açıklamada, Sırp ve Hırvatları uyararak "Cenevre görüşmeleri, iki tarafın da inatçılığı ve itirazları nedeniyle biterse, bundan sorumlu tutulacaklardır" dedi. Christopher ayrıca Boşnaklara uygulanan silah ambargosunun kaldırılması ile Sırp mevzilerine düzenlenecek olası bir hava harekatının gündemde olduğunu söyledi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Bosna-Hersek'teki savaşın kışın da sürmesi halinde bunun "insanlık açısından bir felaket" olacağını belirterek, Sırp ve Hırvat saldırılarının sürmesi halinde NATO'nun hava harekatı düzenleyebileceğini söyledi.

 

7- Özbekistan Parlamentosu, ülkede Latin alfabesine geçilmesini kabul etti. Alınan karar uyarınca gelecek iki yıl içinde gerekli hazırlıkların yapılacağı ve 1 Eylül 1995'te tüm eğitim sisteminde Latin alfabesine geçileceği öğrenildi.

 

4 EYLÜL 1993

 

1- istanbul'da dün başlayan islam Ülkeleri Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komite Toplantısı (ISEDAK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yaptığı bir konuşma ile sona erdi. Demirel konuşmasında, dünya ülkelerine, Ermenileri "akıllarını başlarına almaya davet etmeleri" çağrısında bulundu. Demirel, "Ermeniler, hemen şartsız olarak bütün işgal ettikleri topraklardan çekilmez-lerse tutumlarının sonuçlarından kendileri sorumlu olacaklardır" dedi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, Sivas Kongresinin 74. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak üzere geldiği Sivas'ta bir konuşma yaptı. Çiller, konuşmasında birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

 

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, radyo televizyon yasasının hazırlanması çalışmaları çerçevesinde yasayla ilgili kesimin görüşlerinin alınması maksadıyla özel radyo televizyon temsilcileriyle bir toplantı yaptığını belirterek, toplantıya ilişkin bilgi verdi.

 

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin düşürülmesi konusundaki tavrına ilişkin değerlendirmesi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

 

5- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanlığı'n-dan yapılan açıklamada, Kafkasya'daki son gelişmeler karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bölgede verilecek her türlü görev için operasyon planları hazırlandığı belirtildi.

 

6- Batman'da faili meçhul cinayetleri araştıran ve aralarında DEP milletvekillerinin de bulunduğu gruba kimliği belirlenemeyen kişilerce düzenlenen silahlı saldırıda, DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ile DEP Batman il Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özdemir öldü. Batman Milletvekili Nizamettin Toguç ile 3 vatandaş yaralandı. Olaydan sonra Batman'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Mehmet Sincar'ın öldürülmesi üzerine Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı.

 

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan yaptığı açıklamada, Batman'da meydana gelen cinayetlerin çözülmesi için faili meçhul cinayetler masası oluşturulduğunu söyledi.

 

7- Van'da bir astsubay PKK saldırısı sonucu şehit oldu. İğdır'da ise biri muhtar iki kişi PKK militanlarınca öldürüldü.

 

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Arupa Demokratlar Birliği (EDU) toplantısına katılmak için gittiği Budapeşte'de yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın bir talebi olmadan iran'ın Azeri topraklarına girmesini savunmanın mümkün olmadığını ve bu gelişmelerin Rusya'nın Azerbaycan'daki nüfuzunu arttıracağını belirterek, Türkiye'nin Azerbaycan politikasının iflas ettiğini söyledi.

 

9- 9. İSEDAK toplantısına katılmak üzere istanbul'da bulunan Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Salah düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in son açıklamalarından dolayı duydukları memnuniyeti belirterek, Türkiye'nin, ülkesine uygulanan ambargonun kalkması konusundaki girişimlerini çok değerli olarak niteledikten sonra bölgede su sorunun da Amerika tarafından ortaya atıldığına işaret etti.

 

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Cenevre görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen barış görüşmelerine devam edileceğini, ancak barışın anahtarının kendilerinde olmadığını belirterek, NATO tarafından düzenlenecek hava akınlarının Bosna sorununu çözebileceğini belirtti.

 

11- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Sabah gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'yi Azerbaycan'a askeri müdahalede konusunda uyararak "Ankara bölgeye tek başına silahlı müdahalede bulunamaz" dedi.

 

12- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Yunanistan'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, bölgede Almanya'nın Batı Avrupa, Türkiye'nin de Doğu Avrupa ve Rusya'yı kontrol edecek bölgesel güçler haline getirilmesi için çaba sarfedildiğini öne sürerek, "Türkiye, Avrupa'ya imparatorluk ya da en azından bölgesel güç halinde dönme arzusunda. Bu nedenle Bulgaristan, Yunanistan, Üsküp, Kosova, Sancak ve Bosna-Hersek'teki Müslüman azınlıkları amacına ulaşmak için kullanıyor" dedi.

 

5 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Romanya radyo ve televizyonuna verdiği demeçte, Avrupa'nın yeniden şekillenmekte olduğunu, hem Türkiye'nin, hem de Romanya'nın bu şekillenme içinde işbirliği yaptığını ifade ederek, gerek Balkanlar'da, gerekse Kafkaslar'da bir gün barışın mutlaka gerçekleşeceğini, o zaman iki ülke ilişkilerinin de güçleneceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Demirel görüşme sırasında, Sırpların Voyvodina'ya, Sancak'a ve Makedonya'ya taşmalarından endişe duyduğunu vurgulayarak, Türkiye ile Romanya'nın bölgede siyasi ve ekonomik bakımdan çok yakın ilişkiler içinde olduklarını bildirdi.

 

2- TBMM Geçici Başkanı Yıldırım Avcı, Batman'da faili meçhul cinayetleri araştıran ve aralarında DEP milletvekillerinin de bulunduğu gruba kimliği belirlenemeyen kişilerce düzenlenen silahlı saldırıda, DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ile DEP Batman il Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özdemir'in öldürülmesiyle sonuçlanan olayla ilgili olarak yayımladığı başsağlığı mesajında, "Meclis Başkanlığımız, katillerin biran önce ortaya çıkarılması için yetkililerle sürekli temas halindedir. Ümit ederim ki, failler bir an önce adalete teslim edilirler" dedi.

 

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, adaletin, adliyenin ve hukuk dünyasının sorunlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

4- DEP Milletvekili Mehmet Sincar ve aynı partiden Metin Özdemir'in Batman'da öldürülmesinden sonra burada incelemelerde bulunan içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu yaptığı açıklamada, olayın üzerinde titizlikle durduklarını ve şimdiye kadar elde ettikleri ipuçları ile olayı en kısa zamanda aydınlatmayı umduklarını söyledi.

 

Batman'da bulunan Adalet Bakanı Seyfi Oktay da burada düzenlediği basın toplantısında, "Devlete düşen, olayın üzerine duyarlılıkla gidip karanlık nokta bırakmamaktır" dedi.

 

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, STP Genel Başkanı Ali Önder Öndeş, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Aydın Erdoğan, Türkiye IHV Genel Başkanı Yavuz Önen Batman'da DEP Milletvekillerine yapılan silahlı saldırı için kınama mesajları yayımladılar.

 

SHP Grup Başkan Vekillerinden Aydın Güven Gürkan ve Ercan Kara-kaş, Ankara'da yaptıkları ortak açıklamada, DEP Milletvekillerine yapılan silahlı saldırıyı kınayarak olayın, demokratik siyasal sisteme, diyoloğa ve barışa karşı yapılmış bir saldırı olduğunu belirttiler.

 

5- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, dün 4 Eylül Sivas Kongresi kutlamaları için geldiği Sivas'ta yaptığı konuşmada, "Demokrasi ve cumhuriyet olmasaydı, biz tebalıktan, kulluktan, yurttaşlığa geçemezdik" dedi.

 

Deniz Baykal, solda birleşmenin CHP bayrağı altında olacağını ve bu birleşmenin fazla uzak olmadığını belirtti ve "Biz bugün 4 Eylülü anıyoruz. Ama 2 Temmuz tarihini de unutmadık. Bu tarih, toplum olarak utancımızdır. Buraya bunu aşmak için geldik. Bunun hesabını da CHP soracaktır" dedi.

 

6- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, partisinin Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ile Batman il Yönetim Kurulu üyesi Metin Özdemir'in öldürülmeleri nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Bu saldırı ortamını hazırlamak isteyen devlet güçleri ve devletin başındakiler demokrasi ve barış istemimizi sürekli sabote ederek, dünkü tablonun doğmasına objektif olarak neden olmuşlardır" dedi.

 

7- BBP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu başkanlığında toplandı. Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada, terör ve dış politikadaki gelişmeler üzerinde durdu. Yazıcıoğlu, terörle mücadelede, bölge şartlarını bilen ve TBMM'nin denetiminde oluşturulacak daha özel unsurların görevlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

8- SHP Genel Başkan adaylarından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın istanbul'da yaptığı açıklamada, kendisine gösterilen ilginin SHP'nin tüm adayları için geçerli olduğunu, genel başkanlık yarışının dostça ve demokratik ortamda geçtiğini anlattı. Karayalçın, "Bizim kaybedecek vaktimiz yok. Türkiye, bizden çözüm bekliyor" dedi.

 

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ise Edirne'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de devletin tıkandığını, ekonominin sıkıntı içinde bulunduğunu belirterek, "Bugüne kadar sosyal demokrat olamadık, ancak şimdi halkın partisi olmalıyız" dedi.

 

Aydın Güven Gürkan da, Kayseri'de yaptığı iç Anadolu bölge toplantısında, medya egemenliğinin aşılması gerektiğini, aşılamaması halinde partililerin özgür iradelerinin gasp edilmiş olacağını söyledi.

 

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Oluklu köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren bir grup PKK militanından 3'ünün öldürüldüğü bildirildi.

 

Bingöl'ün Solhan ilçesi Asmakaya köyü Jandarma Karakolu'na baskın düzenleyen PKK militanları, 1 eri şehit etti, 3 eri de yaraladı.

 

Öte yandan PKK'nın siyasi kanadı Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) adına yapılan açıklamada, DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ve Batman DEP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özdemir'in öldürülmesine aynı şekilde yanıt verileceğini bildirdi.

 

10- Öykü ve roman yazarı Samim Kocagöz, dün izmir'de öldü.

 

11- Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali ve iran'ın sınırdaki askeri girişimini değerlendiren Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Türkiye'nin Bosna-Hersek sorunu karşısında sabırla hareket ettiğine işaret ederek, "Ancak Türkiye'nin burada gösterdiği sabır, şüphesiz Kafkaslar için geçerli olmayacaktır. Türkiye'nin sabrı sınırsız değildir" yorumunda bulundu.

 

12- Azerbaycan Halk Cephesi liderlerinden ibrahim Ibrahimli ve Hüseyin Aliyev dün tutuklandılar.

 

Bu arada Azerbaycan'ın devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, yapılan halk oylamasında, seçmenlerin büyük bir çoğunluğunun resmi açıklamalara göre kendisine güvensizlik vermesinden dolayı, cumhurbaşkanlığı görevinin yerine, "Çoğulculuk ortamı çerçevesinde siyasi ve bilimsel çalışmalarına devam edeceğini" açıkladı.

 

Öte yandan IKÖ Genel Sekreteri Hamid El Gabid, Cidde'de yayımladığı bildiride, Ermenistan'dan Dağlık Karabağ sorununa görüşme yoluyla çözüm bulunması yolunda çalışmasını istedi ve bunun da devletlerin toprak bütünlüğü ve uluslararası tanınan sınırların ihlal edilemeyeceği ilkelerine bağlı kalarak yapılması gerektiğini söyledi.

 

El Gabid, uluslararası kamuoyundan da Ermeni saldırılarının durdurulması için gösterdiği çabaları artırmasını ve çatışmalara bir çözüm bulunmasını istedi.

 

13- İsrail Dışişleri Bakanı &#350imon Peres ve FKÖ lideri Yaser Arafat, Ortadoğu Barış Planı konusunda anlaşmakta kararlı olduklarını ve artık geriye dönüşün mümkün olamayacağını açıkladılar.

 

6 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i telefonla arayarak, Türkiye'nin Ermenistan sınırında bazı hareketlerde bulunmasından duyduğu kaygıyı dile getirdiği ve bu olaylara kendilerinin değil, Karabağ Ermenilerinin neden olduğunu ifade ettiği belirtildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Petrosyan'a "Kelbecer, Akdam, Fizuli ve Cebrail kentlerinin tamamen Azerbaycan toprağı olduğunu, buraların Ermeniler tarafından işgalinin Türkiye'de infial yarattığını ve işgale bir an evvel son verilmesi gerektiğini" söylediği bildirildi.

 

2- Devlet Bakanı ve Kriz Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Göl-han, Ankara'da yaptığı açıklamada, DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ı öldüren tetikçi (A.T.) ile ona gözcülük eden militanların yakalandığını, militanların Hizbullah örgütüne mensup olduğunun belirlendiğini ve soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüldüğünü söyledi.

 

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde "Göreme Kaya Kiliseleri Koruma Uluslararası Semineri"nde bir konuşma yaptı. Sağlar konuşmasında kültür turizminin önemine değindi.

 

4- Yeni adli yıl başladı. Adli yılın açılış töreninde bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, kanun hükmünde karanameler konusunda hükümete; Anayasa Mahkemesi'nin TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğini düşürme kararı konusundaki eleştirileri nedeniyle eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a; Cumhurbaşkanına tanınan yetkiler nedeniyle Anayasa'ya ve Bosna-Hersek ve Azerbaycan'daki gelişmeler nedeniyle de Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e eleştiriler yöneltti.

 

5- Yurt içindeki insan hakları ihlallerini başvuru üzerine ya da kendiliğinden harekete geçerek araştıracak ve Başbakan'a veya görevlendireceği bakana bağlı olarak çalışacak olan insan Hakları Müsteşarlığının kurulmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

6- Azadi gazetesinin 8-14 Kasım 1992 tarihli 26. sayısında yer alan yazılar nedeniyle istanbul 3 Nolu DGM'de açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Terörle Mücadele Yasası'na aykırı davranıldığı gerekçesiyle gazetenin sahibi Ikramettin Oğuz'a 100 milyon lira para cezası, Yazı işleri Müdürü Sedat Kara-kaş'a 6 ay hapis ve 50 milyon lira para cezası verdi. Terörle Mücadele Yasası'na aykırı davranıldığı gerekçesiyle Denge dergisi hakkında istanbul 1 Nolu DGM'de açılan dava da karara bağlandı. DGM, derginin eski sahibi Hikmet Çetin'i 100 milyon lira para cezası, Yazı işleri Müdürü Kamil Ermiş'i de 6 ay hapis ve 50 milyon lira para cezası ile cezalandırdı.

 

7- Sivas idare Mahkemesi, 2 Temmuzda meydana gelen ve 37 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan olaylardan sonra içişleri Bakanlığı tarafından Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun görevden alınması yolunda verdiği kararı hukuka aykırı bularak, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

 

8- istanbul'da terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarda 6'sı kadın, 57 militan ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

 

Diğer taraftan, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde PKK militanları ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda toplam 9 terörist öldürüldü.

 

9- Avrupa Diabet Birliği Kongresi, istanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. 94 ülkeden 6 bin delegenin katıldığı ve 1453 tebliğin sunulacağı kongrenin açılışını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptı.

 

10- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBiTAK) 1993 yılı bilim, hizmet ve teşvik ödülleri, kurum binasında düzenlenen bir törenle dağıtıldı. Başbakan Tansu Ciller'in de katıldığı törende Başbakan Yardımcısı Erdal inönü bir konuşma yaptı.

 

11- Fransız Liberation gazetesinde yer alan bir yazıda, Ermeni saldırıla-rındaki asıl amacın, "Tarihi Ermeni toprakları"nı elde etmek olduğu, dolayısıyla Ermenilerin gözlerini Anadolu'ya çevirdikleri görüşü savunuldu.

 

12- Frankfurter Allgemeine gazetesinde yayımlanan bir yazıda, Ermenilerin, Azerbaycan'ın iç karışıklıklarından faydalanarak, olabildiğince ilerledikleri, ancak elde edilen zaferlerden şımarmayıp saldırılara daha fazla devam etmemeleri gerektiği, çünkü ezeli düşmanları olan Türkiye'nin yanı sıra iran'ı da karşılarına aldıkları belirtilerek, Ermenilerin, Türkiye'nin müdahale edeceği yolundaki tehditleri ciddiye alarak Baku'nun pazarlık tekliflerini değerlendirmesi gerektiği görüşüne yer verildi.

 

13- Bosna-Hersek'te Sırpların, yüzyıllardır ayakta duran Osmanlı eserlerini imha etmelerinin ardından Hırvatların da aynı yolu izleyeceklerini açıkladıkları bildirildi. Haber ingiliz The Independent gazetesi yer aldı.

 

14- Rusya'nın Baku Büyükelçisi Valter &#350oniya, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin alaturka bir kurnazlık içinde olduğunu belirterek, Kafkasya'da ağabeylik rolünden vazgeçmesi gerektiğini öne sürdü.

 

Öte yandan, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, atv televizyonuna bir açıklama yaparak, "Bölgedeki bütün gelişmeleri ortaya koyalım, Rusya ile Türkiye birlikte politika çizsinler" dedi.

 

15- Azerbaycan Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Haydar Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya lideriyle ele aldıkları başlıca konunun, Azerbaycan'ın BDT üyeliği olduğunu, 24 Eylülde Moskova'da yapılacak olan BDT toplantısına katılmak istediklerini ve bu toplantıda Azerbaycan'ın BDT üyeliğinin bir sonuca bağlanmasının mümkün olduğunu bildirdi.

 

16- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenilerin, bir süre önce varılan ateşkes anlaşmasına uymadıkları ve saldırılarını sürdürdükleri bildirildi.

 

17- Tahran radyosu, Baku'nun çadır kentler kurulması için Iran yönetimine yaptığı başvurunun kabul edildiğini duyurdu.

 

18- ABD Başkanı Bili Clinton'ın, Yunanistan'ın Washington Büyükelçisi Lukas Çilas'ın güven mektubunu sunması esnasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesinin çözümü çabalarına öncelik verdiğini belirterek, ülkesinin, Yunanistan'ı Balkanlar'da istikrar unsuru olarak gördüğünü söylediği bildirildi.

 

19- ingiliz Uluslar Topluluğu (Commenvvealth) 39. Parlamenterler Konferansı, Lefkoşa'nın Rum kesiminde başladı. Konferansa 45 ülkeden 360 parlamenter katılıyor.

 

20- FKÖ lideri Yaser Arafat'ın, Gazze &#350eridi ile Batı &#350eria'nın Eriha kentinde yaşayan Filistinlilere özerklik tanıyan plan konusunda Suriye ve Basra Körfezi'nde yer alan 6 Arap ülkesinin desteğini^aldığı bildirildi.

 

Bu arada ABD Başkanı Bili Clinton'ın Ortadoğu barış görüşmelerinde taraf olan dokuz Arap ülkesinin liderlerine birer mesaj göndererek, İsrail ve Filistin arasında varılmaya çalışılan anlaşmayı desteklemelerini istediği bildirildi.

 

7 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batman'da öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar cinayetiyle ilgili olarak, içişleri Mehmet Gazioğlu ile görüştükten sonra Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Demirel olayla ilgili 27 kişinin gözaltında bulunduğunu, bunlardan birinin de Sincar'ın katili olduğu bilgisinin verildiğini söyledi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında'toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Batman'da DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ile Parti il Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özdemir'e yapılan suikastın Hizbullah örgütü tarafından gerçekleştirildiğinin kesinleştiğini bildirdi. Aktuna, yapılan inceleme ve soruşturmalar sonucunda tetikçilerin Veysi Kovan ve Orhan ilcin adlı kişiler olduğunun belirlendiğini, örgütten üç kişinin yakalandığını, ancak tetikçilerin henüz ele geçirilemediğini belirterek, "Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce adı geçen kişilerin yakalanmasına süratle çalışılacaktır" dedi. Açıklamasında, cinayetleri devletin işlediği yolundaki iddialara da değinen Aktuna, bu suçlamalarda haklılık olmadığını vurguladı.

 

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan da Batman'da, olayla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlarken, firarda olanların yakalanmaları için operasyonların sürdürüldüğünü bildirdi.

 

3- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah'ın devletten destek görüyor havası yaratıldığına dikkat çekerek, "Hizbullah da PKK benzeri bir örgüt. Güneydoğu gezimiz sırasında bazı devlet görevlilerinden de bu sempatiyi dinledik. Devlet tüm terör örgütlerine aynı muameleyi yapmalı, yoksa halkı kucaklamak yerine ayrımcılığın kucağına atmış olacak" dedi.

 

4- Eski içişleri Bakanı ismet Sezgin, Batman'da DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın uğradığı silahlı saldırı ve güvenlik güçlerinin yaklaşımları konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Sezgin olayın, Hizbullah-PKK çatışması gibi göründüğünü, ancak provokasyon da olabileceğini söyledi. Hizbullah ile PKK arasında 6 aydır süregelen anlaşmanın bittiğini belirten Sezgin, milletvekillerinin takip ediliyormuş gibi gördükleri için koruma istemediklerini belirtti.

 

5- Ankara Valiliği, Batman'da uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ın cenazesinin katafalka konulmasına izin vermedi. Valilik, bu uygulamasına gerekçe olarak, cenazenin muhafaza edildiği Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nin "cenazenin 24 saatten fazla katafalkta kalmasının sıhhi yönden sakıncalı olacağını" içeren raporunu gösterirken, hastane yönetimi "valiliğin kesin emri" nedeniyle cenazenin teslim edilemeyeceğini DEP yöneticilerine bildirdi.

 

DEP, cenaze töreninin kendi istedikleri gibi yapılmasına izin verilmediği gerekçesiyle naaşı morgda bekletme ve defnetmeme kararı aldı.

 

Batman'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Batman Milletvekili Nizamettin Toğuç, Cumhuriyet gazetesine saldırıya ilişkin görüşlerini açıkladı.

 

6- istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Sabah gazetesinde yer alan "Olağanüstü Hal Bölge Valisi olduğu dönemde ilticacı Kürtlere yardım amacıyla gönderilen 2 milyar lirayı özel hesabına geçirdiği" yolundaki haberle ilgili olarak Vali Yardımcıları ve istanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Kozakçıoğlu, gazetenin konuyu kendisine sormadan yayımlamasını eleştirerek, bu iddiaların asılsız olduğunu ve müfettişler tarafından incelenmesi için içişleri Bakanlığı'na yazı yazacağını söyledi.

 

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, istanbul Valisi Hayri Kozak-çıoğlu'na yönelik suçlamalarla ilgili polemiğe girmeyeceğini belirtti.

 

7- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Kirşten Young, Saray-bosna'da yaptığı açıklamada, Bosna'nın güneyinde Hırvat güçlerinin kurduğu iki kamptan serbest bırakılan 450 dolayında Boşnak'ın Jablanica'ya geldiğini ve güneyden bölgeye kaçan Müslüman sayısının 10 bine ulaştığını belirtti.

 

8 EYLÜL 1993

 

1- Başbakan Tansu Çiller, iki günlük resmi bir ziyaret için Rusya'ya gitti. Çiller, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde, Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev ile bir görüşme yaptı. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov da katıldı. Çiller, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ermenistan'ın Azerbaycan'ı işgal etmesine seyirci kalamayız. Kardeş ülke Azerbaycan'a bu konuda her türlü yardımı yaparız. Rusya ile işbirliği için her türlü adımı atmaya karar verdik" dedi.

 

Aliyev de yaptığı açıklamada, Moskova'da bir süredir Rus yöneticileri ile görüştüğünü, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi için neler yapılması konusunda temaslarda bulunduğunu söyledi. Aliyev, Rusya ile ilişkilerinin ilerlemesinin, Türkiye ile ilişkilerini kötüleştirmeyeceğini, aksine iyileştireceğini belirterek, Ermenilerin işgal ettiği topraklardan çıkarılması ve Ka-rabağ sorununun barışçı yollardan çözülmesi için Türkiye'nin yardımının zorunlu olduğunu vurguladı.

 

Başbakan Tansu Çiller'in Rusya'ya yaptığı resmi ziyaretin niteliği Rus basınında geniş yer aldı.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, Rusya'ya giderken gazetecilerin istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu hakkındaki yolsuzluk iddialarına ilişkin sorusuna karşılık, konuyu araştırmak üzere bir müfettiş görevlendirildiğini, araştırma yapılması talebinin Kozakçıoğlu'nun kendisinden geldiğini ve iddialar konusunda henüz somut birşey olmadığını söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Azerbaycan'ın bağımsız ve egemen bir devlet olarak hangi uluslararası kuruluş ve bölgesel .işbirliği süreçlerine katılacağının, bu ülkenin iradesine ve tercihlerine bağlı olduğunu söyledi. Ataman, Azerbaycan'ın Bağımsız Devletler Topluluğu'na katılması durumunda "hasım bir bloka iltihak ettiği" şeklinde bir değerlendirme yapılmaması gerektiğini belirtti.

 

4- Batman'da silahlı saldırı sonucu öldürülen Mardin Milletvekili Mehmet Sincar için hazırlanan tören programına Ankara Valiliği'nin izin vermemesi üzerine Ankara'da DEP Genel Merkezi önünde protesto gösterisi yapıldı. Caddeyi kuşatan polisin göstericilere müdahalesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. DEP'in almadığı cenaze için, Ankara Valiliği bugün saat 10.00'a kadar süre tanıdı. Valilik, cenazenin bu süre içinde alınmaması durumunda, hükümet tarafından tutulan bir uçakla Mardin'e götürüleceğinize devlet tarafından toprağa verileceğini açıkladı. Bunun üzerine olağanüstü olarak toplanan DEP Parti Meclisi'nde "Devletin düzenlediği hiçbir etkinliğe parti olarak katılmama ve daha önce belirlenen cenazeyi almama" tavrının sürdürülmesi

 

kararlaştırıldı. Bu arada DEP Genel Merkezi'nden Ankara'daki büyükelçiliklere birer mesaj çekilerek hükümetin tutumu eleştirildi.

 

5- SHP Genel Başkan adayları, Aydın Güven Gürkan, Murat Kara-yalçın, Yüksel Çakmur ve Tolga Yarman Cumhuriyet gazetesine kurultay öncesinde görüşlerini açıkladılar.

 

6- istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, yazılı bir açıklama yaparak malvarlığı hakkındaki iddiaları yanıtladı.

 

7- Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Fahir ilkel istanbul'da öldü.

 

8- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile bu ay içinde görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Aliyev, Iran ile Türkiye'nin Ermeni saldırıları yüzünden başlattıkları askeri hazırlıkların, savaşın bölgesel-leşmesi tehlikesini gündeme getirdiğini belirtti.

 

Bu arada Iran Resmi Haber Ajansı (IRNA) verdiği haberde, Iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yönelik saldırılarını durdurmasını istediği ve Petrosyan'ın da Ermenilerin kademeli olarak çekileceğini söylediği bildirildi.

 

9- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, BM Güvenlik Kon-seyi'nin dünkü toplantısında yaptığı konuşmada, topraklarının elindan alındığını ve adalet istemeye geldiğini söyledi.

 

10- FKÖ lideri Yaser Arafat, Umman'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail Başbakanı Izak Rabin'i "yeni şartlar öne sürerek FKÖ ile İsrail'in karşılıklı olarak birbirlerini tanımalarını" geciktirmekle suçladı.

 

11- İsrail'de sağcı Likud Partisi'nin çağrısı üzerine, Gazze şeridi ile Batı &#350eria'nın Eriha kentinde Filistinlilere özerklik tanınması için varılan ilke anlaşmasına karşı çıkan İsrailliler, Kudüs'te büyük bir gösteri düzenlediler.

 

9 EYLÜL 1993

 

1- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Romanya Devlet Başkanı lon lliescu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü.

 

Cumhurbaşkanı Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Romanya'nın beraber çalışma ve yaşamanın gururu içinde olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için siyasi iradenin ortaya konduğunu ve şimdi kendilerine düşenin bu işbirliğini daha da geliştirmek ve hızlandırmak olduğunu bildirdi.

 

2- CHP'nin 70'nci kuruluş yıldönümü için Ankara'da düzenlenen törende konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, solda birleşme konusunun, "niyet" düzeyinde soyut bir tartışma konusu olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek, 1994 yerel seçimlerinin ve arkasından gelecek olası genel seçimin bunu zorunlu hale getirdiğini kaydetti.

 

3- Türkkonut Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayal-çın'ın, eski başkanı olduğu Türk-Kent Kooperatifi'ne Batıkent'te büyük konut alanlarını usulsüz olarak tahsis ettiğini ileri sürdü. Murat Karayalçın ise Yılmaz Odabaşı'nın iddiaları üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, arsa tahsislerinin yönetmelik ve yasalara uygun olarak yapıldığını bildirdi.

 

4- 11-12 Eylül tarihlerinde yapılacak olan SHP Kurultayı'nda genel başkan adaylarından Murat Karayalçın, Yüksel Çakmur ve Aydın Güven Gürkan'ın, şayet genel başkan seçilirlerse, parti için yapacakları yenilikleri anlatan yazı dizisi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

 

5- Batman'da silahlı saldırı sonucu öldürülen DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar için Ankara'da cenaze töreni düzenlenmesine Valilik tarafından izin verilmemesi üzerine, cenaze DEP ve ailesi tarafından teslim alınmadı.

 

Cenaze, Valilik ve DGM tarafından Diyarbakır'a gönderildi.

 

6- Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Maksutuşağı köyüne baskın düzenleyen teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 3 jandarma eri şehit oldu.

 

Öte yandan Hakkari'de düzenlenen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü.

 

7- Dün Moskova'ya giden Başbakan Tansu Çiller, resmi temaslarını tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, Rusya ile Türkiye'nin, Azerbaycan'daki Ermeni eylemlerinin, "saldırganlık" olduğu ve "Ermeni işgallerinin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiği" konusunda tam bir anlaşmaya vardıklarını söyledi. Rusya ile anlaşmaya varılan konular arasında, Irak'a uygulanan am-

 

bargonun kaldırılmasının da bulunduğunu vurgulayan Çiller, Türkiye'nin önerdiği petrol boru hattının kuruluşuna ilişkin teknik çalışmalara Rusya'nın da katılmasının kararlaştırıldığını açıklayarak, "Rusya ile yeni bir dönem başlatıyoruz" dedi.

 

8- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mahmud Yasin, İsrail ile FKÖ'nün birbirini tanımalarını değerlendirdiği basın toplantısında, karşılıklı tanımanın Filistin devletinin kurulması için bir başlangıç oluşturduğunu, bütün bölge halkları için de olumlu sonuçlar getireceğini belirterek, "Karşılıklı tanıma, Filistin bağımsızlığına ve onuruna o topraklarda yerleşme şansı verecektir" dedi.

 

9- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Moskova'daki temaslarını tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, Bağımsız Devletler Toplu-luğu'na girmek zorunda kaldıklarını, bölgede Rusya'yı dışlayarak yaşamanın mümkün olamayacağını söyledi. Aliyev, Rusya ile ilişkilerinin iyileşmesinin Azeri-Türk ilişkilerinin bozulması anlamına gelmediğini belirterek, "Bizim Rusya ile ilişkilerimiz uzun yıllar sürdü, bunları kırmak, ayırmak olmaz" dedi. Aliyev, kendisinin Rusya ziyaretini soğuk karşılayanların, Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın düşmanı olacağını söyledi.

 

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry, VVashing-ton'da yaptığı açıklamada, devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, Azerbaycan'ın demokratik seçimle iş başına gelmiş tek lideri olduğunu yineledi, ancak Dağlık Karabağ'da çatışmalara çözüm bulmak için yürütülen görüşmelerde mevcut durumu dikkate almak gerektiğini bildirdi.

 

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç'in, ABD Başkanı Bili Clinton ile Saraybosna'ya yönelik Sırp kuşatmasının kaldırılması için yaptığı görüşmelerden bir sonuç alamadığı bildirildi.

 

Izzetbegoviç, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Clinton'a, Saraybosna kuşatmalarını kaldırmaları için Sırplara belli bir süre tanınması, bu süre sonunda kuşatma hala sürerse ABD'nin Sırp mevzilerini havadan vurması yolundaki isteklerini ilettiğini, ancak Başkan Clinton'un bu isteği kabul etmediğini bildirdi.

 

ABD Başkanı BiN Clinton ise, ABD'nin Bosna'da tek başına hareket edemeyeceğini, ancak ülkenin üç etnik cumhuriyete bölünmesini öngören barış planının uygulanması için NATO çerçevesinde kara birlikleri gönderebileceklerini söyledi.

 

11- İsrail ile Filistinlileri temsilen FKÖ, Paris'te sona eren gizli görüşmeler sonucu birbirlerini resmen tanımayı kabul ettiler, İsrail hükümeti de toplantıda FKÖ'nün tanınmasını onayladığını açıkladı.

 

Bu arada FKÖ ile İsrail'in birbirini tanımaları bütün dünya basınında memnuniyetle karşılandı.

 

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, söz konusu anlaşmayı, "Ortadoğu'da adil ve sürekli bir barışa doğru atılmış, son derece olumlu yeni bir adım olarak" değerlendirdi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da geçici yönetim anlaşmasının en kısa zamanda imzalanması dileğinde bulunuldu.

 

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Filistinlilerin özerk yönetimine verilecek Gazze &#350eridi ve diğer bölgelerde ekonomik kalkınma için özel çalışma birimi oluşturulduğunu bildirdi.

 

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, İsrail-FKÖ anlaşmasını, iki toplumun çatışmasını sona erdiren ve uzun sürecin başlangıcı olarak değerlendirdi ve ülkesinin anlaşmayı memnunlukla karşıladığını söyledi.

 

10 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden, istanbul Valisi Hayri Ko-zakçıoğlu hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Başbakanlığı döneminde, asayiş ve güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere valilik emrine örtülü ödenekten 26 milyar 65 milyon 500 bin lira gönderdiği, bu paradan, belgelenerek harcananlar dışında kalan miktarın, banka hesaplarında bulunduğu bildirildi.

 

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in özel bir demeci ile Vali Hayri Kozakçıoğlu'nun açıklaması Hürriyet gazetesinde yer aldı.

 

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, yargı yılının başlaması nedeniyle istanbul Barosu tarafından düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

 

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesi olayı, Başbakan Tansu Ciller'in Rusya gezisi, Türkiye'nin Azerbaycan'daki gelişmelerle ilgili politikası, Irak'a uygulanan ambargo dolayısıyla Türkiye'nin uğradığı zarar ve vergi reformuna ilişkin konuların görüşüldüğünü belirterek, bunlara dair alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

 

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da bulunan Romanya Devlet Başkanı lon lliescu'ya Boğazlar ve buradan petrol taşınmasının mahzurları konusunda bilgi verdi.

 

5- Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı'na eski içişleri Bakanlığı Müsteşarı Emekli Vali Fahri Öztürk getirildi. Öztürk'ün atamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

6- Bir süre önce kapatılan Halkın Emek Partisi'nin (HEP) Hazineye geçen mal varlıklarının tasfiye işlemlerinin Maliye Bakanlığı'nca yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, &#350ırnak ve Hakkari'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 13 PKK militanı öldürüldü. Muş'ta örgüt üyesi olduğu bildirilen 14 kişi mühimmatlarıyla birlikte yakalandı.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, PKK tarafından şehir örgütlenmesi için oluşturulan ve 28 Ağustos 1993 tarihinden itibaren Türkiye genelinde eylemlere başlayan "Devrimci Halk Partisi" adlı örgütün 31 militanı Ankara'da yakalandı.

 

8- Eski Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı emekli Orgeneral Hüseyin Doğan Özgöçmen, istanbul'da uğradığı silahlı saldırıda hafif yaralandı.

 

Özgöçmen'in korumasının da yaralandığı saldırıyı, yasadışı Devrimci Sol Silahlı Devrim Birlikleri üstlendi. Korumaların açtığı ateş sonucu saldırganlardan biri de yaralı olarak yakalandı.

 

9- Batman'da uğradığı silahlı saldırıda ölen DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ın evinin bombalandıktan sonra otomatik silahlarla tarandığı ve Sincar ailesinden 5 kişinin yaralandığı, saldırı sırasında Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın da başsağlığı ziyareti için evde bulunduğu bildirildi.

 

10- İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde, Türkiye ile Rusya arasındaki petrol boru hattı tartışmasına geniş yer verilerek, Rusya'nın Orta Asya cumhuriyetlerinin doğal kaynakları üzerindeki kontrolünü sürdürmek istediği belirtildi.

 

11- Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iran'ın hangi nedenle olursa olsun Azerbaycan topraklarına girmesinin kabul edilemez olduğu belirtildi.

 

12- FKÖ lideri Yaser Arafat'tan sonra İsrail Başbakanı izak Rabin de, FKÖ'yü Filistin halkının temsilcisi olarak tanıyan anlaşmayı imzaladı. Rabin, Kudüs'te düzenlenen törende yaptığı konuşmada, anlaşmanın Filistinliler ile İsrail'in 100 yıldır akıttığı kanı durduracağını söyledi.

 

13- Somali'nin başkenti Mogadişu'da BM askerleri ile Somalili direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda çoğu çocuk ve kadın 150 kişinin öldüğü, 300'den fazla kişinin yaralandığı ve 2 CNN görevlisinin öldürüldüğü bildirildi.

 

11 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanlığına seçilen Murat Karayalçın'ı gönderdikleri telgraflarla kutladılar.

 

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Batman'da son saldırı sırasında yaralanan Batman Milletvekili Nizamettin Toğuç, Cumhuriyet gazetesinin Mardin DEP Milletvekili Sincar'ın ölümüyle gündeme gelen milletvekillerinin korunması, can güvenliği ve yasama dokunulmazlığı konularındaki sorularını yanıtladı.

 

3- Başbakan Tansu Çiller, istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve istanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'i kabul ederek görüştü.

 

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son harekatlarla yasadışı örgüte ağır darbeler indirdiğini söyleyerek, "PKK kıpırdayamayacak hale geldi. &#350u eylemleri son çırpınmaları" dedi.

 

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD'nin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) özel temsilcisi Büyükelçi Strobe Talbott ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Ermenistan üzerindeki etkisini çok daha güçlü olarak kullanması gerektiğini belirterek, bu konunun çözümlenmemesinin, bölgede önceden kestirilemeyecek düzeyde çok ciddi sorunlara yol açabileceğini kaydetti. •

 

6- SHP'nin 4. Olağan Kurultayı'nın ilk gününde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, 1007 delegeden 559'unun oyunu alarak Genel Başkanlığa seçildi. Erdal inönü, SHP'nin 4. Olağan Kurultayı'nda yaptığı veda konuşmasında, partisinin "canla başla, ödün vermeden demokrasi mücadelesi yürüttüğünü" vurguladı. SHP'nin gerek muhalefette, gerek iktidarda birçok demokratik açılımı sağladığını belirten inönü, yeni genel başkana başarılar diledi.

 

SHP Genel Başkanlığına seçildikten sonra bir konuşma yapan Murat Karayalçın, kimseyi umut yapmayacaklarını belirterek, "bizim umudumuz ideo-jimizdir, halkımızdır, partimizdir, Türkiye'nin coşkusuna dayalı olarak iktidara geleceğiz" dedi.

 

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin istanbul Küçükçek-mece ilçe Başkanlığı'nı ziyaretinde, halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin göreve geldiği günden itibaren Türkiye'nin hiçbir meselesinin çözülmediğini öne sürerek, ülkede eskiden pahalılık sorunu olduğunu, ancak şimdi yolsuzlukların gündemde olduğunu kaydetti.

 

8- SHP Genel Başkanlığına seçilen Murat Karayalçın Hürriyet gazetesine verdiği ilk demecinde "Hükümete devam edileceğini" belirtti.

 

9- &#350ırnak'm Cizre ilçesinde güvenlik güçleriyle bir grup arasında çıkan çatışmada biri polis 5 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı, ilçede, sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

10- ABD'nin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) özel temsilcisi Büyükelçi Strobe Talbott, Türkiye'den Bakü'ye gitti ve Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile görüştü. Aliyev, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD ile ilişkilerine büyük önem verdiklerini ve "ABD'nin izinde yürümeyi" düşündüklerini kaydetti. Azerbaycan'da demokratik ilkelere uyulacağını ve pazar ekonomisinin esas alınacağını vurgulayan Aüyev, insan haklarını korumaya büyük önem verileceğini ifade etti. Ülkede siyasi çoğulculuğun esas alınacağını, çok partili sisteme imkan verileceğini kaydeden Aliyev, "Azerbaycan'ın bağımsız ve demokratik bir sisteme oturması yolundaki çabaların süreceğini" söyledi. Strobe Talbott da, Azerbaycan'da demokratik ve insan haklarına dayalı bir sistemin kurulması çabalarına destek vereceklerini açıkladı. Talbott, Ermenistan ile devam eden savaşın barışçı yollarla çözülmesi gerektiğini savundu.

 

12 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AT ile Türkiye arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın 30. yıl dönümü nedeniyle iktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanlığı'na seçilen Murat Ka-rayalçın'a bir kutlama mesajı gönderdi. Çiller mesajında, Karayalçın'ın liderliğindeki SHP'nin toplumda uzlaşma ve hoşgörünün egemen olmasına önemli katkı sağlayacağına olan inancını bildirdi.

 

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, istanbul'da yaptığı konuşmalarda hükümeti eleştirerek, ülkede eskiden pahalılık sorununun önem taşıdığını, ancak şimdi yolsuzlukların gündemde olduğunu kaydetti.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Başbakan Tansu Çiller'e istifasını sundu. Başbakan Çiller, inönü'nün istifasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da yapılan ve Parti Meclisi listesinin görüşüldüğü toplantıdan sonra gazetecilerin sorularına karşılık, gündemin birinci maddesinin solda birlik olduğunu belirterek, bu birliğin genel başkan tarafından tılsımlı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceğini, bunun için herkesin katkısının gerektiğini söyledi. Karayalçın, yerel yönetimler, demokratikleşme ve Güneydoğu sorunu gibi konuların, hükümetin öncelikli konuları arasında olduğunu kaydederek, insan haklarına uygun bir sistemin kurulabilmesi için yalnızca yasal önlemlerin yeterli olmayacağını vurguladı.

 

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bölgede güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 20 PKK militanının öldürüldüğü ve 4 militanın yakalandığı bildirildi. Dün meydana gelen olaylar nedeniyle Cizre'de ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Batman'da da DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesinin ardından başlatılan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

 

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

 

8- ingiliz Channel-4 televizyonunda yayınlanan bir yorumda, "Türkiye'de yalnızca son iki ayda ordunun 500'ü aşkın Kürdü öldürdüğü ve 25'i aşkın köyü yok ettiği" öne sürüldü.

 

9- Avrupa insan Hakları Komisyonu, &#350ırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Ormaniçi köyüne geçen şubat ayında baskın düzenleyen güvenlik güçlerinin ağır işkence yaptıkları iddiasıyla komisyona başvuran 32 köylünün dilekçeleriyle ilgili olarak, Türkiye Hükümeti'ne bir yazı göndererek, konu hakkında 23 Eylül'e kadar savunma yapmasını istedi.

 

10- Iran Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ı Azerbaycan topraklarının işgali konusunda uyararak, "Kafkaslar'da uluslararası planda tanınmış sınırlarda en küçük bir değişiklik girişimini asla kabul etmeyeceğini" bildirdi.

 

11- ABD Başkanı Bili Clinton'ın eski Sovyetler Birliği Özel Temsilcisi Strobe Talbott'un, Azerbaycan'ı ziyaretinde, Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'e demokrasiden uzaklaşmaması çağrısında bulunduğu, ABD'nin, Azerbaycan'da demokrasinin boğulmasını kabul etmeyeceğini belirterek, 1992 Ocak ayında alınan ambargo kararının kalkması için komünist dönemi çağrıştıracak hareketlerden uzak durma şartını koştuğu ve Halk Cephesi mensuplarına yapılan baskının derhal durdurulmasını istediği bildirildi.

 

12- islam Konferansı Örgütü (IKÖ) tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü'nün karşılıklı olarak birbirlerini tanımalarının memnuniyet verici olduğu ve bunun, başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulması yolunda ilk adım olarak görüldüğü kaydedildi.

 

13 EYLÜL 1993

 

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa Mahkemesi tarafından üyeliğinin düşürülmesine karar verilen Fehmi Işıklar'ın durumuna ilişkin düşüncelerini ve nasıl bir yol izleyeceğini bildiren bir basın toplantısı düzenledi.

 

TBMM Başkanı Cindoruk, "Fehmi Işıklar'ın üyeliğinin düşürülmesi Mec-lis'in işidir" diyerek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden için, "12 Eylül döneminde Anayasa kaldırılırken, parlamento kapatılırken bu mahkeme ve bu mahkemenin sayın başkanı görevine devam etti. Ben böyle davranan bir insanla tartışmam, onu kendime muhatap almam" dedi.

 

2- Yeni başlayan ilköğretim haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayan Başbakan Tansu Çiller, "Demokratik ve çağdaş bir eğitim sistemi, uluslararası norm ve standartların uygulanması ile mümkündür" dedi. Çiller, öğrencilerin bedenen ve ruhen sağlıklı, yaşadığı çevreyi seven, koruyan, okuma alışkanlığı kazanmış bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü'nün dün Başbakan Tansu Çiller'e istifasını vermesinden sonra, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da Başbakan Tansu Çiller ile görüştü.

 

Karayalçın görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, perşembe günü toplanacak PM'de MYK üyelerinin belirleneceğini belirterek, "Bundan sonra, kabinenin SHP'li kanadı ile igili değişiklik gündeme gelecek" dedi. Murat Karayalçın, hükümetin daha yüksek performans göstereceğine inandığını, koalisyon için ek bir protokolün söz konusu olmadığını, yapılması gereken işlerin ek bir metin olmadan da gerçekleştirilebileceğini söyledi.

 

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ayrıca, "Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı" görevinin yanısıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de sürdürmek istediğini, ancak bunun Anayasa'ya göre olanaksız olduğunu ve Danıştay'ın vereceği karara uyacağını söyledi.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Türkiye'de sosyal demokrasinin; laik, demokratik ve sivil seçeneğin oluşturacağı bir platformda bütünleşmesi gerektiğini belirterek, bunun kurumsal kimlik olarak CHP'de gerçekleşebileceğini söyledi.

 

Baykal, Murat Karayalçın'ın SHP liderliğine getirilmesinin solda bütünlüğe ne gibi bir katkıda bulunacağı konusunda ise, "Olumlu etkilenmesini diliyorum. Kendisi yeni kuşaktan bir liderdir. Bütünleşme konusunda olumlu bir fırsat ortaya çıkmıştır" dedi.

 

5- istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile ilgili savları incelemek üzere istanbul'a giden soruşturma heyeti çalışmalarını tamamladı. Başbakanlık Tef-

 

tiş Kurulu raporunda, istanbul Valisi hakkındaki iddiaların soruşturulmasına gerek olmadığı açıklandı. Ancak, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin Hayri Ko-zakçıoğlu için ikinci bir inceleme başlattıkları bildirildi.

 

6- PTT'nin telekominikasyon birimlerinin özelleştirilmesine olanak sağlayan kararname, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

 

7- TEK'in özelleştirilmesine ilişkin KHK, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

8- Mardin'in Ömerli ilçesinde PKK militanlarının yola döşediği mayına çarpan bir minibüste bulunan 6 kişi öldü.

 

Güvenlik güçlerince &#350ırnak, Tunceli, Bingöl ve Van'da sürdürülen operasyonlarda 19 PKK'lı öldürüldü.

 

9- Türkiye işbirliği ve Kalkınma Ajansı (TlKA) Başkanı Umut Arık, Ankara'da yaptığı açıklamada, OECD'nin Kalkınma Yardımları Komitesi tarafından yapılan değerlendirme sonucu Türkiye'nin, Orta Asya Cumhuriyetleri'ne yapılan yardımlarda ABD, Avrupa ve Japonya'yı geride bırakarak birinci sırada yer aldığını bildirdi.

 

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalrmda 10 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

 

11- Ankara'da yapılan SHP'nin 4'ncü Olağan Kurultayı'nı izlemek üzere Türkiye'ye gelen Sosyalist Enternasyonal'in &#350ilili Genel Sekreteri Luis Ayala, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk sosyal demokrasi hareketinin, Türkiye'de demokrasinin yerleşmesi ve bölge ülkelerinde bu hareketin yayılmasında çok önemli ve öncü bir rol oynadığını söyledi. Ayala, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerin, tek başına piyasa güçlerinin eline bırakılamayacağını belirterek, "Neoliberallerin, herşey özelleştirilir reçetesi yanlıştır" dedi.

 

12- Avrupa Topluluğu'nun Türkiye ile ortaklık kurduğu Ankara Anlaş-ması'nın 30'ncu yıldönümü nedeniyle istanbul'a gelen AT Komisyon Üyesi Christiane Scrivener, dün IKV tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı De-mirel'in de bir konuşma yaptığı toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, gümrük birliğinin gerektirdiği temel şartlar bulunduğunu ve Türk hükümetinin bunları yerine getirmesini beklediklerini kaydederek, Türk hükümeti ve iş dünyasının gümrük birliğine karşı çıkmadıklarını görmekten mutlu olduğunu vurguladı.

 

Kendi alanına giren konularda Türkiye'ye elinden gelen yardımı yapacağına dair söz veren Scrivener, "Topluluk, Ankara Anlaşması ve Katma Protokol ile açılan ortaklık yolunu izlemeye istekli" dedi.

 

13- Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesinde yer alan bir yazıda, Sivas'ta, 2 Temmuz günü meydana gelen kanlı olayların "Türk televizyon izleyicilerin belleğinde izler bırakacağı" belirtilerek, "bu dinsel şiddetin yanısıra, o kadar sert olmamakla birlikte, yeni ortamda gösterilerin sıklaştığma" dikkat çekildi.

 

Yazıda ayrıca, Türkiye'de Cumhuriyet'in ilk yıllarına kıyasla, Islami akımların "daha fazla görüldüğü" ileri sürülerek, "Radikal Türk islamcıların geri geldiği" savunuldu.

 

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Vekili ve Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, ülkesiyle Ermenistan arasındaki sorunun çözümünde, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile olan kişisel ilişkilerinin önemli bir rol oynayabileceğini bildirdi.

 

Aliyev, ülkesiyle Ermenistan arasındaki çatışmaya kısa sürede bir çözümün getirilememesi durumunda, bu sorunun "uluslararasılaşması" tehlikesinin sürekli olarak gündemde kalacağını belirtti.

 

Bu arada, iran'ın, Ermeni saldırılarından kaçan Azeri mülteciler için Azerbaycan topraklarındaki Imişli'de ilk mülteci kampını açtığı bildirildi.

 

15- Hırvatistan'da Devlet Başkanı Franjo Tudjman'ın dün ateşkes sağlanması amacıyla yaptığı görüşme önerisini reddeden Sırpların, Zagreb'e yakın yerleşim birimlerini bombaladıkları, saldırılarda 3 sivilin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı ve son iki gün içinde ölü sayısının 15'e çıktığı bildirildi.

 

16- İsrail ile FKÖ arasında, işgal altındaki Gazze &#350eridi ile Batı &#350eria'nın Eriha kentinde Filistinlilere 5 yıl içinde özerklik tanınmasını öngören anlaşma, İsrail adına Dışişleri Bakanı &#350imon Peres ile FKÖ adına Yürütme Komitesi üyesi Mahmud Abbas arasında VVashington'da imzalandı.

 

17- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan bir raporda Suudi Arabistan, Hırıstiyanlarla, &#350iiler'e baskı yapmakla suçlandı.

 

Raporda, bu ülkede çalışan Batılı işçi ve görevlilerin kendi aralarında ibadet etmelerine izin verilmediği, evlerde yapılan özel Hıristiyan ibadetlerinin polis tarafından basılarak, yabancıların tutuklandığı öne sürüldü. Af Örgütü, Suudi hükümetinden, ülkedeki dini hoşgörüsüzlüğe bir son vererek, "keyfi tutuklama, gözaltı ve işkencelere son verecek somut adımlar atmasını" istedi.

 

18- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, BM'ye bağlı ABD birliklerinin başlattıkları arama operasyonu sırasında çıkan çatışmada, 12 ABD askeri ile çok sayıda Somalilinin öldüğü bildirildi.

 

14 EYLÜL 1993

 

1- TBMM Başkanlığı'na Hüsamettin Cindoruk yeniden seçildi. Cindoruk, Seçildikten sonra milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, partisinin Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, Rusya gezisi, hükümetin önümüzdeki dönem tasarıları, dış politika, eğitim, ve terör konularına değindikten sonra, SHP'deki gelişmelerden söz ederek, Erdal inönü'nün demokrasiye katkıları nedeniyle tarihteki ışıklı yerini aldığını ve Murat Karayalçın'ın da koalisyonun sürdürülmesinden yana olduğunu söyledi.

 

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan Fehmi Işıklar'm milletvekiliğinin düşmesi konusundaki demecine karşılık yaptığı açıklama aynı gazetede yer aldı.

 

4- Türkiye'nin dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ölümünün 27. yıldönümünde Devlet Mezarlığı'ndaki kabri başında devlet töreniyle anıldı.

 

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, düzenlediği basın toplantısında, içişleri Bakanlığı müfettişlerinin istanbul Valisi Hayri Kozaçıoğlu hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddialarına ilişkin olarak hazırladıkları raporla ilgili bilgi verdi. Aktuna, BM'nin Kürt göçmenler için gönderdiği paranın amacı dışında kullanıldığını, ancak Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne verilen geniş harcama yetkisi ve paranın örtülü ödenek kapsamına alınması nedeniyle Kozakçıoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu hükümlerinin uygulanamayacağını, ancak hakkında yapılacak işlem için Bakanlar Kurulu toplantısını beklemek gerektiğini bildirdi.

 

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında milletvekillerine ilk kez hitap etti. Karayalçın daha çok yerel yönetimlerin problemlerine ve alınacak tedbirlere değindiği konuşmasında, "SHP'de çok ses olacaktır/ama kesinlikle çok başlılık olmayacaktır" dedi.

 

7- 51 ilin valiliğine yapılacak atamalara ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Karaname ile 19 ilin valisi merkeze alınırken, 10 ilin valisinin de görev yerleri değiştirildi.

 

8- SSK'nın yeniden yapılanması ile PTT'nin T'sinin ayrılarak, Türk Telekomünikasyon A&#350 adında bir şirket kurulması konularında hazırlanan iki Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

9- 1. Uluslararası Savunma Sanayii ve Sivil Havacılık Fuarı (İDEF-93), Ankara'da açıldı. Fuarın açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkelerin barış için silahlandıklarını söyledi.

 

10- Bir hafta önce Ağrı ve Tendürek dağlarında, zırhlı birlikler tarafından kara ve hava kuvvetleri desteğinde başlatılan operasyon sürüyor. Ağrı Valisi ismet Metin, operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, teröristlerin telsiz konuşmalarından yaklaşık 250 kayıp verdiklerinin anlaşıldığını bildirdi.

 

Ağrı Valisi ismet Metin, 19 Ağustos'ta Van'da PKK militanları tarafından kaçırıldıkları ileri sürülen 7 turistin, PKK militanlarıyla görüşmeye gittiklerinin belirlendiğini bildirdi.

 

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Solhan ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 3 PKK militanı öldürüldü, &#350ırnak'ın Silopi ilçesinde örgütten kaçan bir militan teslim oldu.

 

11- Emekli Albay Faruk Çelebioğlu, iki kişi oldukları sanılan saldırganların düzenledikleri suikastle istanbul'daki evinde öldürüldü. Olayı yasa dışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

 

12- Almanya'nın Vestfalya Eyaleti içişleri Bakanlığı'nın, Köln kentinde oturan ve kamuoyunda "Kara Ses" olarak bilinen Islami Cemaatler ve Cemiyetler Birliği Başkanı Cemalettin Kaplan'm siyasi mülteci statüsünün geri alınması için resmi makamlara başvuruda bulunduğu bildirildi.

 

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye, Kıbrıs ve Makedonya Cumhuriyeti gibi bazı dış politika konularının 10 Ekimde yapılacak erken seçimlerde iç politika malzemesi olarak kullanılmamasını istedi. Papakonstantinu, Yunanistan'ın askeri ve ekonomik açıdan Balkanlar'ın en güçlü ülkesi olduğunu belirterek, Kıbrıs sorununun 19 yıldan sonra artık çözülmesi gerektiğini de vurguladı.

 

14- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman'ın, Cenevre'de yaptıkları görüşmede, ülkenin orta kesimindeki Boşnak-Hırvat çatışmalarının durdurulması, yardım konvoylarının geçişine izin verilmesi ve karşılıklı uzlaşmazlıkların giderilmesi için çalışma grupları oluşturulması konularında anlaşmaya vardıkları bildirildi.

 

15- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evardnadze'nin, ülkede olağanüstü durum ilan etmek için parlamentodan istediği izni alamayınca istifasını verdiği ve bunun üzerine olağanüstü toplanan parlamentonun istifa kararını oybirliği ile reddettiği, &#350evardnadze'nin bunun üzerine geri dönmek için öne sürdüğü olağanüstü yönetim yetkileri ve yasama organının 2 ay süreyle tatil edilmesi şartlarının da oy birliği ile kabul edildiği bildirildi.

 

16- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail televizyonuna verdiği demeçte, bağımsız Filistin Devleti kurulmasına karşı olduklarını, ancak Ürdün-Filistin konfederasyonu konusunda tarafların bir anlaşmaya varmaları durumunda buna destek vereceklerini bildirdi.

 

17- İsrail Başbakanı izak Rabin ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat arasında VVashington'da imzalanan özerklik anlaşmasından sonra, İsrail-Ürdün arasında iki yıl içinde nihai barış anlaşmasına çerçeve sağlayacak takvimin, VVashington'da imzalandığı bildirildi.

 

Bu arada FKÖ lideri Yaser Arafat, Al Hayat gazetesine verdiği demeçte, imzalan anlaşma ile bağımsız Filistin devletine giden ilk adımın atıldığını belirterek, Kudüs'ün başkent olacağı Filistin devletini kurmayı hedeflediklerini bildirdi.

 

15 EYLÜL 1993

 

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de solun probleminin bölünmüşlük değil eskimişlik olduğunu öne sürerek, SHP'deki değişikliğin önemli bir yenilik getirmeyeceği görüşünü savundu.

 

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile Ankara'da görüştükten sonra yaptığı açıklamada, KKTC'nin şu anda bir seçim sürecine girdiğine ve bu yüzden müzakerelere girmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs raporunda müzakereyi şu an için zorunlu kılacak bir ifadenin bulunmadığını belirtti. Çetin, Gali'nin raporu için "Her zamanki gibi katılmadığımız görüşler var. Yeni bir unsur yok" dedi,

 

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, ODTÜ'de düzenlenen "Türkiye-Azerbaycan Petrol Semineri"ni açarken yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan boru hattına Rusya'nın da bağlanması ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ideoloji erozyonu yaşandığını, batık kerdilerin faturasının zamlarla halktan çıkarıldığını öne sürerek, siyasi alanda bir seçeneksizliğin yaşandığı ortamda, partisinin, ANAP muhalefetine karşı bir seçenek olarak yerel seçimlere hazırlandığını söyledi.

 

5- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele &#350ubesi'nce gözaltına alındı. DEP Adıyaman Milletvekili Mahmut Kılınç yaptığı açıklamada, Genel Başkan Yaşar Kaya'nın bir süre önce Irak'ta yaptığı bir konuşma ile ilgili olarak Ankara DGM tarafından ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alındığını söyledi.

 

6- Güvenlik kuvvetlerinin Tendürek Dağı'nda PKK'ya yönelik imha operasyonları sürerken, PKK militanları da dün gece Siirt'in Baykan ve Van'ın Çatak ilçesinde jandarma karakollarına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Saldırıda, bir astsubay, bir uzman çavuş ve toplam 20 er şehit oldu.

 

Ağrı Valisi ismet Metin yaptığı açıklamada, Iran sınırından sızarak Ağrı ve Tendürek dağlarında barınan PKK militanlarına ait kampların yok edildiğini ,ve çok sayıda PKK militanının öldürüldüğünü bildirdi.

 

Bu arada PKK miltanları tarafından kaçırıldıkları öne sürülen 7 turist, Doğubeyazıt Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

7- 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olaylarının ardından görevinden uzaklaştırılan, Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sivas idare

 

Mahkemesi'nin aldığı yürütmeyi durdurma kararının içişleri Bakanlığı tarafından onaylanması ile yeniden görevine başladı.

 

8- izmir Buca Cezaevi'nde tutuklu bulunan 60 kişi DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ın ölümü olayını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

 

9- Gaziantep'te tüp patlaması sonucu çöken bir fabrikada 8 kişi öldü 26 kişi de yaralandı.

 

10- CHP Adıyaman Milletvekili Kemal Tabak, Ankara'da öldü. Tabak'ın ölümüyle TBMM'deki milletvekili sayısı 444'e, CHP'nin sandalye sayısı da 20'ye düştü.

 

11- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in de katıldığı NATO Askeri Komitesi, Yunanistan'ın kuzeyindeki Halkidiki Yarımadası'nda toplandı.

 

12- Eski SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un, Türkiye'nin komşularına karşı aklıselim bir politika izlemediği iddialarına katılmadığı ve Yunanlıların Türkiye konusundaki görüşlerinin dengeli olması gerektiği yolundaki görüşleri, Yunanistan'da yayımlanan Ta Nea gazetesinde yer aldı.

 

13- Rusya Devlet Başkanığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, iran'ın girişimi ile Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Iran Devlet Başkanı Haşimi Rafsancani'nin telefonla görüşerek, ikili ilişkileri ve bölgesel sorunları ele aldıkları bildirildi.

 

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile Kremlin'de bir süre görüştü. Petrosyan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Yeltsin'le Karabağ sorununun çözüm yollarını görüştüklerini, Rusya'nın barış çabalarını daha da yoğunlaştırmasını beklediklerini bildirdi.

 

15- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman'm dün Cenevre'de çatışmaların sona erdirilmesi konusunda anlaşmalarına rağmen, Hırvat güçlerinin ülkenin güneyindeki Mostar kentine yönelik olarak yoğun bir bombardımana giriştikleri bildiri-di.

 

Bu arada Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman'm Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev ile Zagreb'le yaptığı görüşmede, Sırbistan, Karadağ ve Bosna ile olan sınırlarına BM askerlerinin yerleştirilmesini istediği bildirildi.

 

16- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, New York'ta BM merkezinde Genel Sekreter Butros Gali ile yaptığı görüşmede, BM'nin barış sürecinde daha etkin rol almasını istediği ve Gali'nin de BM'nin Filistinlilere yardıma hazır olduğunu belirttiği haber verildi.

 

17- İsrail hükümetince, Yahudilerin yeni yıl kutlamalarının yapılacağı pazar gününe kadar Gazze &#350eridi'ne giriş ve çıkışların kapatıldığı, işgal altındaki

 

Batı &#350eria'da çıkan çatışmada, bir Filistinlinin öldüğü ve 4 İsrail askerinin yaralandığı bildirildi.

 

18- Gürcistan Parlamentosu, tüm etkinlikleri 2 ay için askıya almayı kararlaştırarak, Devlet Başkanı Eduard &#350evardnadze'ye bu süre içinde ülkeyi kararnamelerle yürütme yetkisi tanırken, devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsa-hurdia yanlılarının, ülkenin batısında hükümet birliklerine karşı geniş çaplı saldırı başlattıkları bildirildi.

 

19- Hindistan'ın Manipur eyaletinde faaliyet gösteren Naga ayrılıkçı gerillalarının, rakip Kuki aşiretinin köyüne baskın yaparak, 80 erkeği kurşuna dizdikleri bildirildi.

 

16 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik'i kabul ederek bir süre görüştü. Çelik, görüşmede hükümetin uygulamalarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, istanbul'da çalışmalarına başlayan Kuzey Atlantik Asamblesi'nin düzenlediği seminerde yaptıkları konuşmalarda, Batı Avrupa'yı eleştirdiler.

 

3- Başbakan Tansu Çiller, Bulgaristan'ın en önemli gazetelerinden Trud'a verdiği demeçte, bir soru üzerine Doğu ve Güneydoğu'daki terör olaylarına değindi. Çiller, PKK'nın Kürtlerin temsilcisi olmadığını, bilakis Kürtleri katlettiklerini kaydederek, "PKK terörü bizzat Kürt kökenli Türk vatandaşlarına uygulanmaktadır" dedi.

 

4- Anayasa Mahkemesi, "Çok geniş ve belirsiz bir yetkiyi devrediyor" gerekçesiyle, hükümete bazı konuları Kanun Hükmündeki Karaname ile düzenleme yetkisi veren 3911 Sayılı Yetki Yasası'nın tümünü iptal etti.

 

5- Danıştay 1. Dairesi, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevinin yanısıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürütmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu bildirdi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, örtülü ödenek uygulamasının "Yeraltı Maliyesi" yarattığını ve TBMM'nin buna el koyması gerektiğini belirterek, partisinin konuyu Meclis'e götürmeye hazırlandığını söyledi.

 

7- Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Bozkurt Güvenç atandı. Atamaya ilişkin karar Resmi Gaze-te'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

8- ANAP'tan ayrılarak Yeni Ufuk Partisi'ni kuran istanbul Milletvekili Leyla Yeniay Köseoğlu ve ibrahim özdemir, DYP'ye katıldılar. Sözkonusu katılma nedeniyle Başbakan Tansu Çiller, parti genel merkezinde düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Böylece DYP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 182'ye yükseldi.

 

9- ANAP istanbul Milletvekilili Engin Güner, Başbakan Çiller'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasındaki gelişmelerden Dışişleri Bakanlığı'nın haberdar olup olmadığı ve olmuş ise bu bilgilerin Başbakan'a veya Curnhurbaşkam'na intikali konusunda bir soru önergesi verdi.

 

10- ANAP istanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Sağlık Bakanı Rıfat Ser-daroğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede,

 

"Bosna-Hersekli dindaşlarımıza bugüne kadar ne gibi yardımlar yapıldığını" sordu.

 

11- SHP Parti Meclisi, Genel Sekreterliğe izmir Milletvekili Halil Çulha-oğlu'nu getirdi. Bu arada parti MYK üyeleri de belirlendi.

 

12- CHP Parti Meclisi'nce yayınlanan bildiride, CHP'nin karşı karşıya bulunduğu temel görevin 1994 martında yapılacak yerel seçimlerde seçenek yaratmak olduğu belirtilerek, sol iddialı partilerin yerel yönetimlere düşürdüğü gölgelerin de temizleneceği vurgulandı.

 

13- RP Grup Başkan Vekili &#350evket Kazan ve CHP Milletvekili Algan Ha-caloğlu birlikte düzenledikleri basın toplantısında, PTT'nin özelleştirilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğu görüşünü savundular.

 

14- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, "Kuzey Irak'ta Türkiye Cumhuriyeti devletinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü aleyhine konuşma yaparak Kürtçülük ve bölücülük propagandası yaptığı" gerekçesiyle Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce tutuklandı.

 

15- DYP, ANAP, DSP, SHP ve CHP'den 12 belediye başkanı partilerinden istifa ederek DEP'e geçtiler.

 

16- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt'in &#350irvan ilçesine bağlı Cevizli köyünde korucuların bulunduğu araca PKK militanlarının saldırması sonucu çıkan çatışmada 2 korucu yaralanırken 4 PKK'lı öldürüldü. Muş'un Hasköy ilçesinde 12 PKK'lı ölü olarak silahlarıyla birlikte ele geçirildi. Bingöl'ün Elmalı köyü yakınlarındaki Korer dağlarında köylülerle teröristler arasında çıkan çatışmada ise 3 terörist öldürüldü.

 

Bu arada Belçika'nın başkenti Brüksel'de 50 kadar PKK militanı Uluslararası Basın Merkezi (IPC) önünde toplandıktan sonra binanın zemin katını bir süre işgal ettiler.

 

17- Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında askeri ve savunma sanayi alanında işbirliğini öngören "iyi niyet" protokolü Ankara'da imzalandı.

 

18- Kuzey Atlantik Toplantısı için istanbul'da bulunan, ABD'nin Kara-bağ ve Kıbrıs konularındaki özel temsilcisi Büyükelçi John Maresca, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Maresca, burada düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'a yönelik Ermeni saldırılarının durdurulması ve ateşkesin denetlenmesi amacıyla, bölgede konuşlandırılması muhtemel bir barış gücünde Rusya ve Türkiye gibi anlaşmazlıkla doğrudan ilgili olan ülkelerin yeralmasmın sakıncalı olduğunu söyledi.

 

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs sorununa ilişkin son raporunu, "Türk tarafına haksızlık yapan ve gerçekleri yansıtmayan bir rapor" olarak niteledi ve "tehditle, baskıyla barış yolu açılamaz" dedi.

 

20- ABD Beyaz Saray Basın Sözcüsü Dee Myers, Başkan BiN Clin-ton'ın Ortadoğu'da barışın sağlanması çerçevesinde Suriye, Ürdün ve İngiltere liderlerini telefonla arayarak görüştüğünü bildirdi. Myers, Clinton'ın Ürdün'e 30 milyon dolarlık ABD yardımının yolunu açtığını kaydetti.

 

21- Cenevre Barış Konferansı arabulucuları Lord Owen ve Thorvvald Stoltenberg, istanbul'da Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmelerinden sonra yaptıkları açıklamada, Bosna-Hersek'te barışın her zamankinden daha acil bir şekilde sağlanması gerektiğini, anlaşmaya tam anlamıyla varıldığını söylemenin mümkün olmadığını, ancak barışa oldukça yaklaşıldığını söylediler. Arabulucular, "Saraybosna'ya ikinci kış gelmeden barış mutlaka sağlanmalı, çatışmalar ve cinayetler mutlaka durdurulmalıdır" dediler.

 

22- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Bosna'daki Sırpların tekyanlı olarak ilan ettikleri parlamentonun başkanı Momcilo Krajis-nik, Cenevre'de, taraflar arasında hafta sonuna kadar ateşkesin yürürlüğe girmesini öngören bir anlaşmayı imzaladılar.

 

Bu arada The Guardian gazetesinde, imzalanan bu anlaşmada Türkiye'nin önemli rol oynadığı belirtilerek, uluslararası arabulucu Lord Owen ve Stoltenberg'in "Ankara'nın barış konusunda daha geniş rol oynamasını" istedikleri bildirildi.

 

17 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Nevşehir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu, içeride ve dışarıda karşılaştığı sorunların üstesinden geleceğini vurgulayarak, "Bu ülkede herkese yetecek kadar ekmek var. Yeterki huzur olsun, demokrasi olsun" dedi.

 

Demokrasiye zaman zaman ara verildiğini, kendisinin de bunun en yakın şahitliğini yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, herşeye rağmen karamsar olmamak gerektiğini vurgulayarak, "devlete, rejime ve kendimize olan inancımızı yitirirsek bugünleri de ararız" dedi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, izmit'in "Büyükşehir" statüsüne geçişi nedeniyle düzenlenen kutlama törenine katıldılar.

 

Başbakan Çiller konuşmasında, izmit'in Türkiye'nin mozaiği olduğunu ve Yuvacık Barajı'nın kısa sürede bitirileceğini vurgulayarak, buradan elde edilecek 140 milyon metreküp suyun 20 milyon metreküpünün istanbul'a satılacağını söyledi.

 

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da konuşmasında, 21'nci yüzyıla girerken Türkiye'nin 50'nci hükümetinin, izmit'e verdiği sözü yerine getirdiğini belirterek, "Hükümetimiz büyük bir yatırım süreci içerisine girmiştir, izmit üzerinden Istanbul-Bursa-Izmir bağlantısı projesini gerçekleştiriyoruz. 400 milyon dolara malolacak. Bu gerçekleştiğinde, trafik sorununu tamamen çözeceğiz" dedi.

 

3- Anayasa Mahkemesi'nin Yetki Yasası'nı iptal etmesi konusunda bir basın toplantısı düzenleyen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümeti, Yetki Yasası'na dayanarak çıkarılan KHK nedeniyle, "hukuk tanımazlık, Mec-lis'i dışlamak ve hukuk ilkelerini çiğnemekle" suçladı. Yılmaz, Anayasa Mahkemesi kararını, "malumu ilan etmek" şeklinde değerlendirdi.

 

Cumhurbaşkanı Demirel'den, gerekçeli karar açıklanıncaya kadar çıkarılacak KHK'keri onaylamamasını isteyen Yılmaz, iptal edilen yasaya dayanılarak, bugüne kadar çıkarılan 31 kararnamenin TBMM'ye getirilmesini, aksi takdirde iptal davası açacaklarını söyledi. Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in, yaş haddi dolmasına karşın 4 yıllık görev süresini doldurmasına olanak sağlayan kararnamenin de iptali için başvuracaklarını bildirdi.

 

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğ-lu'nun banka hesapları nedeniyle gündeme gelen örtülü ödenekle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, bu olayın başlı başına ayrı bir konu olduğunu belirterek, örtülü ödeneğin denetimsiz olamayacağını bildirdi. Ecevit, kendi başbakanlığı döneminde, tüm örtülü ödenek harcamalarının resmi kayda geçirildiğini açıkladı.

 

5- DYP Aksaray Milletvekili ve TBMM Hayali ihracatı Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Öztürk, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada partisinden ve komisyon başkanlığından istifa ettiğini bildirdi. Aksaray'ın diğer milletvekili Halil Demir ile birbirlerine düşürüldüğünü ve Merkez ilçe Kongresi'nin bu nedenle iptal edildiğini belirten Öztürk, istifa gerekçesinin; DYP Genel Merke-zi'nin bu tür uygulamaları ve komisyon olarak hazırladıkları yolsuzluk dosyaları konusunda gelen baskılar olduğunu kaydetti.

 

6- TÜSlAD Yüksek İstişare Konseyi'nin ikinci toplantısı Antalya yapıldı. Toplantıda konuşan TÜSlAD Başkanı Halis Komili, Başbakan Çiller'in görevi devralmasından bu yana izlediği politika, özelleştirme ve vergi konularında çok önemli girişimlerde bulunduğunu söyledi. Halis Komili, Başbakan Çiller'in bu girişimlerde hızla mesafe almak istediğini, ancak Türkiye'nin bütünlük taşıyan bir ekonomi programına ihtiyacı olduğunu belirtti ve bu programı; özelleştirme, vergi reformu, kamu tasarruflarını ve bütçe gelirlerini artırmaya yönelik önlemler ve orta vadeli bir istikrar programı olarak sıraladı.

 

7- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesine ve bu kanuna bazı maddeler eklenmesine dair KHK, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Kanunda yapılan değişiklikle her yıl verilen "Uluslararası Atatürk Barış Ödülü"nün 1 Ocak 1996 yılından itibaren 3 yılda bir verilmesi hükme bağlandı.

 

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Van, Bingöl, İğdır ve Tunceli'de çıkan çatışmalarda 4 PKK militanı öldürüldü, 11 er yaralandı. Tunceli'nin Ovacık ilçesinde hat çeken 15 PTT işçisi PKK tarafından kaçırıldı.

 

9- Resmi bir ziyaret için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev ve diğer yetkililerle temaslarda bulundu.

 

Görüşmelerden sonra Dışişleri Bakanı Çetin ile Azerbaycan Meclis Başkanı Aliyev ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Çetin, Azerbaycan'ın tek vücut olması ve milli ordusunun organizasyonunu tamamlaması gerektiğine işaret ederek, sorunları önce Azerilerin kendilerinin çözmek için gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Çetin, petrol boru hattı konusunda ise, bir süre önce yaptığı Moskova ziyareti sırasında konunun ele alındığını belirterek, Rus yetkililerin de istanbul Boğazı'nın nakliye için bu çapta kullanılamayacağı görüşünü paylaştığını kaydetti. Dışişleri Bakanı Çetin, Ebulfeyz Elçibey'in cumhurbaşkanlığı konusunda yapılan referandumun sonuçlarına Türkiye'nin saygılı olduğunu da vurguladı.

 

Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev de konuşmasında, Azerbaycan'da Ermeni saldırılarından kaçan 1 milyon mültecinin durumunun önem

 

kazandığını belirterek, Ermeni saldırılarının durması için ABD, Rusya, Türkiye ve iran'ın katkıda bulunması gerektiğini, AGlK ve BM gibi kuruluşların girişimlerinden de ümitli olduklarını bildirdi.

 

10- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç ve Bosnalı Sırp Parlamentosu Başkanı Momcilo Krajisnik, dün iki taraf arasında çatışmaların sona erdirilmesini öngören bir anlaşma metnini kabul ettiler.

 

Ancak ateşkese rağmen, Hırvatların Müslüman yerleşim birimlerine yönelik saldırılarının devam ettiği ve çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

 

Bu arada Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi inal Batu, 1991 yılından bu yana eski Yugoslavya'da işlenen insanlık suçlarını yargılayacak uluslararası mahkemenin 9'ncu yargıcının seçildiği BM Genel Kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, uluslararası mahkemeye hiçbir Müslüman yargıcın seçilmediğine dikkat çekerek, &#350u ana dek seçilen bir tek Müslüman yargıç yoktur. Bu bir haçlı zihniyetidir" dedi.

 

11- BM UNESCO Barış Ödülü'nün, İsrail Başbakanı Izak Rabin, Dışişleri Bakanı &#350imon Peres ve FKÖ lideri Yaser Aarafat'a verileceği açıklandı.

 

18 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, istanbul'da bir alış veriş merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye, yoksulluğu, cehaleti ve işsizliği yenmeye, refah ve barış içinde yaşamaya kararlıdır" dedi.

 

2- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Tansu Ciller'in, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in ölümünün 32. yıldönümü münasebetiyle BDP Genel Başkanı Aydın Menderes ile görüşerek, babasının vefatından dolayı üzüntülerini dile getirip, başsağlığı dileğinde bulunduğu kaydedildi.

 

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, sağda birleşme, yolsuzluk olayları ve seçimlerin birleştirilmesi konularını değerlendirdi.

 

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Maçka'daki Demokrasi Par-kı'nın açılışını yapmak üzere gittiği istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, İSKİ skandalıyla ilgili sorulara karşılık, İSKİ olayında SHP'ye yönelik ortaya atılan iddialarda Türkiye'de solsuz bir siyaset isteyenlerin payı bulunduğunu belirterek, düne kadar, İSKİ olayının SHP ile ilişkilendirilebileceği kanaatinde olmadığını, iddialar üzerine, MYK'nın konuyu ele alarak bir araştırma kurulu oluşturduğunu, ancak SHP'nin tertemiz bir örgüt yapısı içinde olduğunun kanıtlanacağına inandığını söyledi.

 

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen Yetki Yasası konusunda yaptığı değerlendirme Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

6- Büyük Değişim Partisi (BDP) 1.Olağan Kongresi sonuçlandı. Kongrede Aydın Menderes parti genel başkanlığına yeniden seçilirken, Yüksek Disiplin Kurulu ve Genel idare Kurulu üyeleri de belirlendi.

 

7- istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Kamuoyunda İSKİ skandali olarak bilinen yolsuzluk olayı ile ilgili olarak Fatih Adliyesi'nde ifade verdi.

 

8- Batman, Bitlis ve Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan olaylarda 20 kişi ölürken, 19 kişi de yaralandı.

 

9- istanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele &#350ubesi ekiplerince yasa dışı Dev-Sol örgütünün hücre evlerine gerçekleştirilen baskınlar sonucunda biri ölü, 19 militan ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

 

10- Türkiye Kamu-Sen'e üye bir grup memur, "memura grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı" istemiyle Ankara'da miting yaptı.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Ali Işıklar, mitingle yaptığı konuşmada, her şeye kaynak bulan hükümetin, sıra memura gelince, "kaynak yok" diye memuru kamuoyuna şikayet ettiğini söyledi.

 

11- Türk Halk Müziği ustalarından Devlet Sanatçısı Nida Tüfekçi istanbul'da vefat etti.

 

12- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, uluslararası arabulucular BM Temsilcisi Thorvalt Stontelberg ve AT Temsilcisi Lord Owen ile Belg-rad'da dün bir görüşme yaptı. Miloseviç, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Bosna'da savaşan taraflarla salı günü yapılacak görüşmede anlaşmanın imzalanacağından umutlu olduğunu söyledi.

 

13- Gürcistan hükümet birliklerinin Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nde denetleyebildikleri son yerleşim merkezi olan Suhumi'nin Abhazlarca kuşatıldığı ve Rusya'nın, Gürcistan ile imzalanan ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle, Abhazya'ya verdiği elektrik ile telefon bağlantılarını kestiği bildirildi.

 

14- Nikaragua'da 8 kişinin ölümüne 10 bin kişinin de evsiz kalmasına yol açan Gern Tropikal Fırtınası, Honduras'ı da etkisi altına alarak, 20 kişinin ölümüne 5 bin kişinin de evsiz kalmasına sebep oldu.

 

19 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da 4 savunma sanayii tesisinin açılışına katılarak bir konuşma yaptı. Demirel konuşmasında, iç politi-Ka, savunma ve diplomatik konulara değindi,

 

2- SHP Genel Başkanı Murat Karayaiçm, Erdal inönü'den boşalan "Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı" görevine resmen atandı.

 

Cumhurbaşkanlığı'ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Baş-bakan'm bu konudaki teklifi üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nm 109. maddesi gereğince, Murat Karayalçın, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atanmıştır" denildi,

 

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı yazısı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in Eski HEP Mi-letvekili Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili olarak TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Fehmi Işıklar'ın kendisini hedef alan eleştirileri konusunda yaptığı değerlendirme Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Tansu Çiller'in, hükümetin en kısa sürede gerçekleştirmeyi planladığı öncelikli hedefler konusunda Murat Karayalçm'a bilgi verdiğini söyledi.

 

5- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, partisinin Ankara'da yapılan 1. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, hükümeti yolsuzluk ve hırsızlıkla suçlayarak, "YDP'nin Türkiye'yi hırsızlardan devralmaya hazırlandığını" söyledi.

 

6- istanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele &#350ubesi'nce düzenlenen basın toplantısında, iki gündür sürdürülen operasyonlar sonucunda yasadışı Devrimci Sol örgütüne üye oldukları ileri sürülen 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Toplantıda konuşan istanbul Emniyet Müdürü Necdet Men-zir, örgütlere yurt dışından gelen yardımın önlenmesi ve oralardaki örgüt mensuplarının yakalanarak kendilerine verilmesi gerektiğini belirterek, yaptıkları araştırmalarda, operasyon yaptıkları sol örgütün Alman RAF gerillalarıyla ilişkileri olduğunu tesbit ettiklerini söyledi.

 

7- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Oesterhelt'in, Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Asya'daki rolü, Almanya'daki Türk işçilerine çifte vatandaşlık hakkı tanınması ve PKK konularındaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

 

8- Gürcistan'da ayrılıkçı Abhazlarla hükümetin, 24 saat içinde karşılıklı olarak birliklerini savaşın sürdüğü Abhazya bölgesinden çekme konusunda anlaşmaya vardıkları" ve bu arada Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evard-nadze'nin başta komşuları olmak üzere tüm dünya kamuoyunu ülkesinin karşı karşıya bulunduğu kıyımı önlemeye çağırdığı ve BM Genel Sekreteri But-ros Gali ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'den kişisel olarak yardım talebinde bulunduğu bildirildi.

 

9- İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalanan barış ve özerklik anlaşmasına Filistinli radikal grupların karşı çıkışlarının sürdüğü ve anlaşmaya karşı, çıkan 10 radikal grubun dün ortak bir bildiri yayımlayarak, "anlaşmaya karşı çıkılması" çağrısında bulunduğu bildirildi.

 

20 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da Avrupa Topluluğu üyesi ülkelerin gazetecileriyle Türk gazetecilerini bir araya getiren 3. Yıllık Se-miner'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ortadoğu ve Avrupa ile ilişkileri ile diğer sorunlar üzerinde görüşlerini açıkladı.

 

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AT üyesi ülkelerin gazetecilerini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk kabulde, Türkiye ve demokrasi konusuna değindi.

 

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, ellerinde İSKİ ve ILKSAN olaylarından daha büyük boyutta bir yolsuzluk iddiası bulunduğunu ve araştırmanın tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, gelecek haftalarda açıklayacağını bildirdi. Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ı "İSKİ çamuruna batmakla" suçladı ve istifaya çağırdı. Yılmaz, ayrıca KHK'lerle ilgili olarak "Kendi önceliklerimize uygun iptal davalarını Anayasa Mahkemesi'ne açacağız" dedi.

 

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, DGM Savcılıklarında faili meçhul olaylara ilişkin dosyalarda yığılmalar olduğunu belirterek konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

 

5- SHP Genel Sekreteri Halil Culhaoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İSKİ olayının "polemik ve siyasi şantaj" haline getirilmek istendiğini belirterek, parti içinde bir komisyon kurduklarını ve 1983'den bu yana partiye yapılan tüm bağışları, devlet yardımlarını ve harcamaları araştırmaya başladıklarını söyledi.

 

6- ANAP Hükümeti döneminde Milli Savunma Bakanlığı görevini yürüten Ercan Vuralhan'ın, kendi iktidarları döneminde de ihale kazanan firmalardan parti adına bağış aldıklarını ve yasal limitleri aşan miktarlardaki bağışlarda ise hayali isimlere makbuz kestiklerini itiraf ettiğine dair bir haber Sabah gazetesinde yer aldı.

 

7- Ankara DGM Başsavcılığı'nca 5 gün önce devletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propoganda yaptığı gerekçesiyle tutuklanan DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'nın tutukluluğuna itiraz eden avukatlarının tahliye talebi reddedildi.

 

8- Milliyet Haber Ajansı ve Sabah gazetesinin Bingöl muhabiri Muzaffer Akkuş, PKK militanları tarafından Bingöl'de öldürüldü.

 

9- İSKİ'nin cezaevindeki eski genel müdürü Ergun Göknel, idare mahkemesine başvurarak görevden alınması işleminin iptalini istedi.

 

10- Başbakan Tansu Çiller, üç günlük Almanya gezisinin ilk gününde Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von VVeizsaecker ve Başbakan Helmut Kohl'le görüştü. Kohl'le görüşmesinden sonra Bonn Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyen Çiller, Almanya ile dört konuda çalışacak komisyon oluşturduklarını açıkladı. Söz konusu komisyonların "terör, Zonguldak'ta kurulacak nükleer santral, çifte vatandaşlık ve Kazakistan'da yapılacak ortak tesisler" konusunda çalışacaklarını belirten Çiller, Zonguldak'ta Almanlar tarafından kurulacak nükleer santralın 5 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi. Kohl'le dünyadaki çeşitli gelişmelerle ilgili olarak işbirliği yapabilecekleri konusunda hemfikir kaldıklarını ifade eden Çiller, işbirliği yapılacak alanların başında Azerbaycan sorununun geldiğini söyledi.

 

Almanya Başbakanı Helmut Kohl de yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemdeki insani yaklaşımlar sayesinde daha yoğunlaştığını ifade etti.

 

Başbakan Tansu Çiller, Almanya'ya giderken de uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, Almanya'da yabancıların 200 milyar marklık birikimleri olduğunu, Türklerin ise birikimlerinin 70 milyar mark olduğunu belirtti. Çiller, ayrıca Avrupa'nın yeniden kurulmakta olduğunu belirterek, Maastricht Anlaş-ması'nın hatalı olduğunu, bu hatanın tekrarlanmaması gerektiğini söyledi.

 

Çiller, DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'nın tutuklanmasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, "Adalet mekanizması her yerde aynı işliyor" dedi.

 

11- Helsinki Yurttaşlar Derneği, "Türkiye Demokrasi Raporu" adıyla ilk raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye'de insan hakları ve Kürt sorunu konularına ve bu sorunların çözüm yollarına temas edildi.

 

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Yunanistan ile Müslüman olarak tanımladığı Batı Trak-ya'daki Türk azınlık arasındaki uyumu bozmamasını istedi.

 

13- Azerbaycan Parlamentosu Milli Meclisi, Bağımsız Devletler Toplu-luğu'na üyeliği oy çokluğuyla onayladı.

 

Milli Meclis toplantısında, Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Haydar Aliyev, ülkenin Rusya ile bozulan ekonomik ilişkilerinin eski haline gelmesi için gerekli bulduğu BDT üyeliği konusunda parlamenterlerden destek isteyen bir konuşma yaptı. Aliyev, üyeliğin, ülkesiyle Rusya arasında bozulan ekonomik ilişkileri düzelteceğini, Azeri-Ermeni savaşının durmasına yardım edeceğini savundu.

 

14- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Belgrad'da yayımlanan Borba gazetesinde yer alan demecinde, Bosna'da barış konusunda hazırlanan anlaşmanın imzalanmaması halinde "şu anda cephelerdeki sınırların Bosna'daki Sırp devletinin sınırları olacağı" uyarısında bulundu.

 

15- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Mısır'da yayımlanan yarı resmi EI-Ahbar gazetesine verdiği demeçte, FKÖ lideri Yaser Arafat'ı Gazze ve Eri-ha ile ilgili özerklik anlaşmasını kabul etmesinden dolayı eleştirdi.

 

16- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov Moskova'da yaptığı açıklamada, Suhumi çevresinde çıkan çatışmaların sona ermesi için, Gürcü birliklerinin bölgeden derhal çekilmesi gerekliğini kaydetti. Graçov açıklamasında, Abhaz yönetiminin Gürcü birliklerinin çıkması için koridor açtıklarına ilişkin açıklamasını doğruladı.

 

21 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Demirel'in, ABD Başkanı Bili Clinton ve Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'a birer mektup göndererek Azerbaycan'ın Rusya'nın eline düşmemesi için destek istediği bildirildi. Karabağ sorununun, AGlK çerçevesinde çözümü için Rusya ve Ermeniler üzerinde baskı uygulanması istenen mektupta, BM Güvenlik Konseyi'nin almış olduğu kararların uygulanması gerektiği de kaydedildi.

 

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, kabulde yaptığı konuşmada, askeri yönetim tarafından hazırlanan 1982 Anayasası'nın günün koşullarına göre değiştirileceğine inandığını, bunun örneğinin geçen dönem 133'ncü maddenin değiştirilmesiyle verildiğini ifade etti.

 

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, TBMM Başkanı Cindoruk'un geçen dönem tarafsız ve başarılı bir yönetim sergilemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, başta anayasa olmak üzere siyasi partiler ve seçim yasaları iç tüzüğünün değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın milletvekili olmaması nedeniyle SHP Grup Başkanlığı'na Aydın Güven Gürkan seçildi.

 

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, partisinin temiz toplum ve dürüst devlet ilkelerine büyük önem verdiğini belirterek, "Müslüman-Türk halkına yaklaşım ve Atatürk'ün Türk milliyetçiliğine getirdiği çağdaş tanımlama" gibi konularda, SHP ve CHP ile büyük farklılıklar olduğunu belirtti. Ecevit, son olaylardan sonra, SHP ve CHP'nin birleşmeleri Türkiye'nin kaybı olacağını belirtti ve "Bizim için solda birlikten önce, ulusal birlik değer taşır" dedi.

 

5- SHP Genel Sekreteri Halil Culhaoğlu, partisinin ileriye dönük yeni çalışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

6- Halkevleri, siyasi partiler ve sendikaların da aralarında bulunduğu 21 kurum ve kuruluşun temsilcisi, istanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve istanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir hakkında, DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın cenaze törenine katılmak isteyenleri engelleyerek, "anayasal suç" işledikleri gerekçesiyle, istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

 

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, &#350ırnak'ın Cudi Dağı bölgesinde 10, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 5, Tunceli ve Erzincan'daki operasyonlarda da 3 olmak üzere 18 PKK militanı öldürüldü.

 

8- Başbakan Tansu Çiller, Almanya gezisinin ikinci gününde Bonn Türk Büyükelçiliği'nde yaptığı konuşmada, iki önemli mesajı olduğunu belirtti ve "Birincisi, Türkiye demokratik bir ülkedir. Askeri darbeler dönemi artık geride

 

kalmıştır, ikincisi, Türkiye laik bir ülkedir. Ancak, yeni dünya düzeninde, dünya barışı için laik bir Türkiye'nin yanı sıra, laik bir Avrupa'ya da gereksinim vardır" dedi.

 

Çiller, Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Orta Doğu'da barış umutlarının artmasının ardından Türkiye'nin konumunun güçlendiğini vurgulayarak, "Ortadoğu'yla sınırları olan tek Avrupa ülkesi biziz. Mesajım şudur; Türkiye'ye gelin, Türkiye sizi beliyor. Farklı kültürlerin köprüsü oluruz" dedi.

 

Başbakan Tansu Çiller ile Almanya gezisinde bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Almanya Dışişleri Bakanı'nın PKK konusunda başından beri açık bir tutum izlediğini söyledi.

 

9- Türk Haberleşme Uydusu TÜRKSAT'ın yapımını görmek üzere Fransız "Aerospatiale" kuruluşunun Cannes kentindeki üretim merkezini gezen ve daha sonra burada bir basın toplantısı düzenleyen Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, TÜRKSAT uydularıyla onları tamamlayan tesislerin satılmayacağını belirterek, sözkonusu uzay aracı üretimine büyük önem veriyoruz" dedi. Türk Telekomünikasyon A.&#350'nin "lisans vererek" özelleştirme kapsamına alındığını ifade eden Bakan Köstepen, "TÜRKSAT'ın özelleştirilmesi söz konusu değildir. Özelleştirilecek olan tesislerdir" dedi.

 

10- İsrail Parlamentosu, Başbakan Izak Rabin başkanlığında toplanarak Filistinlilere özerklik anlaşmasını görüşmeye başladı. Izak Rabin konuşmasında, özerklik anlaşmasına ilişkin oylamayı, aynı zamanda hükümet için bir güven oylaması olarak gördüğünü söyledi.

 

11- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç, dün ingiliz uçak gemisi Invincible'da gerçekleşen toplantıda, Boşnakların Adriyatik'e açılmalarını sağlayacak bir koridor verilmesi yolundaki önerilerinin, Hırvatlarca kabul edildiğini söyledi. Ancak, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, dünkü görüşmelerde şekillenen barış planının son halini kabul etmediğini açıkladı, izzetbegoviç, kurulacak Müslüman devletinin denize ulaşımı konusunda varılan anlaşmanın önemini kabul ettiğini vurguladı ve "Ancak Bosna'da hala işgal altında bölgeler var" dedi.

 

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, akşam yaptığı açıklamada, parlamentoyu feshettiğini, 11-12 Aralık tarihlerinde erken seçim yapılacağını açıkladı.

 

Boris Yeltsin'in bu konuşmasının ardından, muhaliflerin ağırlıkta olduğu parlamento, olağanüstü toplandı ve Devlet Başkanı Yeltsin'i anayasaya dayanarak görevden aldı. Anayasa Mahkemesi de, Yeltsin'in kararının anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

 

13- Gürcistan'da, Abhazlar'm, Suhumi üzerinde uçan bir yolcu uçağını düşürdüğü, uçakta bulunan 23 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenlerin çoğunluğunun barış görüşmelerine katılan Gürcü heyeti ile gazeteciler olduğu kaydedildi.

 

22 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ı kabul ederek bir süre görüştü.

 

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Cumhuriyetlerinden gelen ve Ankara Üniversitesi TÖMER'de 1992-1993 Türkiye Türkçesi öğretim programını tamamlayan öğrencilerin diploma törenine katılarak bir konuşma yaptı. Demirel,.konuşmasında Türk Dünyası'ndaki gelişmelere temas etti.

 

3- TBMM Başkanlık Divanı belirlendi. Divan, Başkan Hüsamettin Cindo-ruk ile Başkan Vekilleri Vefa Tanır, Mustafa Kalemli, Kamer Genç ve Yasin Hatipoğlu'nun yanı sıra katip üyeler ibrahim Özdiş, Abbas inceayan, Işılay Saygın, ilhan Kaya, Ali Günaydın, Cengiz Üretmen, Kadir Bozkurt, idare amirleri Yücel Seçkiner, Latif Sakıcı ve ibrahim Gürsoy'dan oluşuyor.

 

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İSKİ yolsuzluğu ile ilgili olarak istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen hakkında gazetelerde bugüne kadar çıkan konuları ihbar kabul ettiğini ve konuyu incelemek ve araştırmak üzere iki müfettiş görevlendirdiğini söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetlerin indirimi (AKKA) Antlaşmasının uygulanmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e dün bir mektup gönderdiğini açıkladı.

 

6- istanbul Cumhuriyet Başsavcısı Avni Bilgin, Fatih Cumhuriyet Başsavcısı Servet Köseoğlu ve Fatih Cumhuriyet Savcısı Selim Ulaş, yaptıkları ortak açıklamada, basın ve yayın organlarının İSKi olayına ilişkin yayınlarının haber niteliğini aşıp, soruşturmayı yönlendirme aşamasına geldiğini belirterek, yayınların soruşturmayı olumsuz yönde etkilediği ve bu nedenle konuyla ilgili yayınlar ve bilgi veren kamu görevlileri hakkında soruşturma açıldığını kaydettiler.

 

7- Diyarbakır, Bitlis ve Mardin'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 12 PKK militanı öldürüldü, Adıyaman'da bir militan sağ olarak yakalandı. Erzincan'ın Çağlayan ilçesinde, jandarma karakolunu basmak isteyen teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada bir militan öldürülürken, Bitlis'te iki güvenlik görevlisi şehit oldu. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü'ne ait konukevine bomba atıldı.

 

8- Uşak ve Manisa yöresindeki anıt mezarlardan kaçırılan 260 parçalık efsanevi "Karun Hazinesi"nin Türkiye'ye iadesini öngören anlaşma Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile New York Metropolitan Sanat Müzesi Müdürlüğü arasında imzalandı.

 

9- Başbakan Tansu Çiller, Almanya ziyaretinin son durağı olan Berlin'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, "Rus-ya'daki sorunun halkın isteği doğrultusunda ve meşruiyet zemini üzerinde çözülmesini diliyoruz. Yeltsin'in reformlarını destekliyoruz" dedi.

 

10- Amerikan Kongresi, temmuz ayında askıya aldığı Türkiye'ye Kobra helikopterleri ile A-10 uçaklarının gönderilmesi kararını onayladı. Karara göre Türkiye, helikopter ve uçaklar için ücret ödemeyecek, ancak yedek parçalarını ABD'den satın alacak.

 

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunanistan'da 10 Ekimde yapılacak seçim hazırlıkları çerçevesinde iskeçe ve Dedeağaç'ta yaptığı konuşmada Türkiye'den, Batı Trakya'deki seçim kampanyalarına karışmamasını istedi. Mitsotakis, seçimde bağımsız listelerden katılan Sadık Ahmet ve Ahmet Faikoğlu'nun yüzde 3'lük barajı aşamayacağını öne sürerek, halktan oylarını kendilerinin aday göstereceği Türklere vermeleri çağrısında bulundu.

 

12- Gürcistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abhaz birliklerinin dün bir yolcu uçağını düşürmesi üzerine, Gürcistan hükümet birliklerinin, devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia yanlılarının da destekledikleri bir karşı saldırıya giriştikleri ve Oçamçira yakınlarındaki Tsagera ve Kindgui köylerini ele geçirdikleri bildirildi.

 

13- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, SRNA Haber Ajansına verdiği demeçte, Müslümanlar gibi kendilerinin de denize çıkış sahibi olmaya haklarının olduğunu söyledi.

 

Bu arada NATO'da görüşmelerde bulunan Yugoslavya Konferansı Eşbaşkanı David Owen, Brüksel'de yaptığı açıklamada, müttefik ülkelerin Bosna'ya 50 bin asker göndermeleri durumunda savaşabileceklerini, bu amaçla askerlerin iyi silahlanmış olmaları ve hızlı bir şekilde konuşlandırılmaları gerektiğini kaydetti.

 

14- Rusya Parlamentosu Başkanı Ruslan Hasbulatov'un, Rusya'daki son gelişmeler, Türk-Rus ilişkileri ve Ermeni işgalleri konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

15- Hindistan'da meydana gelen bir tren kazasında 70 kişinin öldüğü 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

16- ABD'de bir yolcu treninin nehre düşmesi sonucu, 210 yolcudan 80'inin kaybolduğu, 126'smın da sağ olarak kurtulduğu bildirildi.

 

23 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Al-bert Çernişev'i kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Çernişev'in, Rusya'daki son gelişmeler hakkında bilgi verdiği, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından alınan tedbirlerin anlayışla karşılanmasını istediği ve Rusya Parlamentosu'nun yürütme yetkisini elde etmeye çalışmasıyla Rusya'daki reformların ve gelişmelerin olumsuz etkilendiğini ilettiği bildirildi.

 

2- Kültür Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Sürekli Türk Dili Kurultayı" başladı. Kurultayın açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, büyük bir Türk topluluğunun üzerinden örtülerin kalktığını belirterek, bu cumhuriyetlerle ortak bir dil yaratılması için çalışmaların sürdürülmesi ve "ortak anlaşma dili"nin oluşması için "ortak alfabe" konusunun ön plana alınması gerektiğini söyledi.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da toplantıda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın Türk yüzyılı olup olmayacağını tam olarak kestiremediğini, ancak Türkçenin yüzyılı olacağını belirtti.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın özelleştirme, yerel yönetimlere yetki devri, Yetki Yasası ve SHP'nin koalisyondaki konumu hakkındaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

4- Telekomünikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesi amacıyla Türk Telekomünikasyon A.&#350.'nin kurulmasına ilişkin kararnamenin iptali ve iptal davası sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması talebiyle SHP Ankara Millte-vekili Mümtaz Soysal'ın öncülüğünde 93 milletvekilinin imzaladığı ortak dava dilekçesi Mümtaz Soysal tarafından Anayasa Mahkemesi'ne sunuldu.

 

Bu arada ANAP milletvekilleri de Osman Ünsal'ın Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'na atanabilmesi için hazırlanan 501 sayılı KHK'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

 

5- Gazeteci-Yazar Günay Asfan'a 1989 yılı Yunus Nadi Yarışması'nda üçüncülük ödülü alan "33 Kurşun" adlı röportajı nedeniyle mahkeme tarafından verilen 24 ay hapis ve 55 milyon para cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onaylandı.

 

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Savur ilçesinde bir askeri aracın PKK militanlarınca yola döşenen mayına çarpması sonucu meydana gelen patlamada bir astsubay ve 8 er şehit oldu. Hakkari, &#350ırnak, Mardin ve Bingöl'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 24 PKK militanı öldürüldü. Çatışmalarda biri korucu 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

 

7- Kars'ın Digor ilçesi ile Aralık ilçesi arasında meydana gelen trafik kazasında 12 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

 

8- istanbul Tahtakale'de 4 ayrı handa çıkan yangında 100'den fazla dükkan yandı.

 

9- Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Monaco'daki 101. birleşiminde yapılan oylama sonucu 2000 yılı olimpiyatlarının Avustralya'nın Sydney kentinde yapılması kararlaştırıldı. Oylamaya katılan istanbul ilk turdu elendi.

 

10- Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce Türkçe eğitim yapan bazı okullarda kayıtları askıya alması ve buralarda Makedon diliyle eğitim yapılacağını açıklaması üzerine başlayan gerginliğin giderek arttığı ve Türklerin Makedonca dersleri boykot ettikleri bildirildi.

 

24 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, görevlerine yeni seçilen TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başkanlık Divanı üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, TBMM'nin gündeminde içtüzük, anayasa değişikliği ve reform kanunu gibi toplumun beklenti içinde bulunduğu önemli konuların yer aldığını anımsatarak, araştırma ve soruşturma önergelerinin bir an önce karara bağlanması gerektiğini ifade etti.

 

TBMM Başkanı Cindoruk da, Demirel'e, denetim konusunda daha etkili olacaklarını söyledi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, Almanya ve oradan da Monaco'ya yaptığı gezileri tamamlayarak yurda döndü. Çiller, havalanmda gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya gezisinin bir çok açıdan olumlu geçtiğini belirterek, Almanya'da yaptığı görüşmelerde, çifte vatandaşlık, insan hakları, AT ve terörle mücadele konularının ele alındığını söyledi.

 

Başbakan Tansu Çiller, Kuveyt'te yayınlanan Al-Vatan gazetesine verdiği demeçte ise terör olaylarına dikkat çekerek, "Terörün kökünü kazımakta kararlıyız. Terörizm ve şiddet eylemlerini günümüz demokrasilerini tehdit eden iki ana unsur olarak görmekteyiz" dedi.

 

3- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Devlet Bakanı Erman &#350ahin, Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Devlet Bakanı Nafiz Kurt'un PTT'nin özelleştirilmesi konusunda hazırlanan KHK'ye ilişkin görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

4- Diyarbakır il merkezinde son bir haftada işlenen "faili meçhul" cinayetlerde ikisi asker, ikisi öğretmen, biri DEP üyesi olmak üzere toplam 12 kişinin öldürüldüğü, 17 kişinin de saldırılarda yaralandığı bildirildi.

 

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, BBC'ye verdiği demeçte, "Bölgemizde halka saldıran silahlı bir terör örgütü vardır. Terör örgütü olduğu sürece faili meçhul adı verilen cinayetler de olacaktır" dedi.

 

5- Tendürek Dağı'nda operasyona çıkan bir askeri tim, bir grup teröristin roketatarh saldırısına uğradı. Otomatik silahlarla ateş açan PKK'lı teröristler, 8 eri şehit etti, 15 eri de yaraladı. Bu arada Bingöl, Diyarbakır ve Bat-man'da teröristlerin saldırısına uğrayan 4 kişi öldü.

 

Öte yandan Ağrı ve Tendürek dağlarında 20 gündür süren kara ve hava operasyonunun tamamlandığı ve şu ana kadar 150 teröristin öldürüldüğü .bildirildi.

 

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı Demirel'in Bosnalı Hırvatları barışa çağıran mektubunu Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudj-man'a iletmek üzere Zagreb'e gitti. Hikmet Çetin, Hırvatistan'ın başkenti Zağreb'de yaptığı açıklamada, ziyaretinin amacının, Bosna-Hersek'teki trajediye son vermek için katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Çetin, bölgede barışın sağlanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

 

7- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın "Filistin Devlet Başkanı" sıfatıyla bugün Ankara'ya yapacağı ziyaret öncesi bir açıklama yapan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, "Filistin halkının kendi topraklarında bağımsız devlet kurmak dahil, tüm meşru ve vazgeçilmez haklarının tanınması için verdiği uğraşa Türk halkının ve devletinin katkısını unutamayız. Bundan dolayı da şükran duyuyoruz" dedi.

 

8- Moskova'da yapılan Bağımsız Devletler Topuluğu'na üye 10 ülkenin hükümet başkanları ya da vekilleri, Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin'in başkanlığında bir araya gelerek ekonomik birlik anlaşmasını parafe ettiler. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Moskova'da düzenlenen törende ülkesini BDT üyesi kılan anlaşmayı imzaladı.

 

9- Rusya'nın başkenti Moskova'da muhafazakarları desteklediği bildirilen bir grubun, BDT'nin askeri karargahına dün gece saldırdığı ardından da askeri istihbarat karargahına bir saldırı düzenlediği bildirildi.

 

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, BDT karargahına saldırıdan sonra yayınladığı kararnameyle parlamento binasını korumakla görevli güçleri içişleri ve Savunma Bakanlığı'na bağladı. Savunma Bakanı Yardımcısı General Konstantin Kobets, hükümet binalarına yeni saldırılar olması durumunda askerlerine "öldür emri" verdi.

 

Bu arada Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov, Halk Temsilcileri Kongresi'nde yaptığı konuşmada Yeltsin yönetimine karşı direnmeyi sürdüreceklerini belirterek, meydana gelecek can kayıplarından darbecilerin sorumlu olacağını söyledi.

 

10- Gürcistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abhaz birliklerin bir hafta aradan sonra karşı saldın başlattıkları ve kentin kenar mahallelerinde birçok binayı işgal ettikleri bildirildi.

 

Bu arada Gürcistan'ın devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia, Ab-haza saldırıları karşısında Suhumi'yi savunmaya çalışan Gürcistan lideri Edu-vard &#350evardnadze'ye destek toplamak için, geçen yıl iktidardan bir darbe ile uzaklaştırılmasından beri ilk kez ülkesine döndü.

 

25 EYLÜL 1993

 

1- FKÖ lideri Yaser Arafat, İsrail ile Filistin arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından çıktığı "destek arayışı turu" çerçevesinde eşi Süha Arafat ile birlikte Türkiye'ye geldi.

 

FKÖ lideri Arafat'ı, Esenboğa Havalimam'nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, devlet başkanı töreni ile karşıladı. Cumhurbaşkanı Demirel, törende yaptığı konuşmada, "barışçı çabaların hız kazandığı mevcut ortamda, Başkan Arafat ile yapacağımız görüşmeler ayrı bir önem taşımaktadır" dedi. Görüşmelerde, ikili işbirliğini geliştirme olanakları başta olmak üzere Ortadoğu barış sürecinde meydana gelen son gelişmeler ile bölgeyi ilgilendiren önemli sorunlar üzerinde yararlı .görüş teatisinde bulunmaktan memnuniyet duyacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Demirel, "FKÖ ile İsrail'in birbirlerini tanıyarak bir anlaşma üzerinde mutabık kalmalarını, yıllardır özlem duyulan barışa doğru atılmış önemli bir adım olarak nitelendiriyorum. Türkiye, bölgedeki Arap ülkeleriyle olduğu gibi, Filistin halkıyla da ortak manevi ve kültürel değerlerden kaynaklanan dostluk ilişkilerini sürdürmektedir" dedi.

 

Daha sonra konuşan FKÖ lideri Yaser Arafat da, Filistin haikmın ve kendisinin Türkiye'nin Filistin davası ile ilgili geçmişten bu yana izlediği tutumu her zaman takdirle anacağını belirterek, "Gelecek dönemde de kardeş Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var. Yardımlarınız sayesinde, bölgede kalıcı, kapsamlı ve adil barışın hayata geçirilmesi için çalışacağız. Sadece Filistin'e değil, Ortadoğu'ya ve dünya barışına katkıda bulunacak çabayı göstereceğiz" dedi.

 

2- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merke-zi'nce Anakara'da düzenlenen 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açılış konuşması ile başladı.

 

Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında, dünyanın globalleşmeye gittiği dönemde, bir milletin kendi kültürünü aramasının, bir nevi ayrıcalık sayılabileceğini söyleyenler bulanabileceğini, ancak bunun anlamı olmadığını belirtti.

 

Büyük Türk toplumunun yeni baştan ortaya konulması gerektiğini bildiren Demirel, buna zaman içerisinde siyasetin engel olduğunu, ancak şu anda herşeyin serbest olduğunu hatırlatarak, bu büyük topluluğun kültür tarihinin de yazılması gerektiğini bildirdi.

 

3- Bosna-Hersek ve Hırvatistan hükümetlerinin daveti üzerine, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e bir ziyarette bulunan ve dün Ankara'ya dönen Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, "Müslümanlarla Hırvatlar arasında, üzerinde anlaşmaya varılamayacak bir sorun kalmadığını gördüm. &#350imdi önemli olan, Sırplarla Müslümanlar arasında görüş birliğinin sağlanabilmesidir" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Çetin, Bosna-Hersek Müslümanlarının, denize çıkış konularında ise, Hırvatistan ile olan sorunlarının çözümlendiğini ifade ederek, "Nehirle bağlantı kurarak ve doksandokuz yıllığına Ploçe'de liman kolaylığı sağlayarak, nehrin bulunduğu yerde düzenleme yaparak, Bosna-hersek Müslümanlarının denize çıkışına olanak sağlamış oluyorlar. Ayrıca taraflar bizden, Bosna-Hersek'te barış anlaşması sağlanması yönünde yapılan çalışmalarda katkıda bulunmamızı istemektedirler" diyerek, Türkiye'nin her türlü katkıya hazır olduğunu yineledi.

 

4- istanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi iktisadi idari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nin düzenlediği "Meslek Örgütlerinin Üyelerine ve Ulusa Karşı Görevleri" isimli panelde bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, "Ülkemiz özgürlükler ve örgütlülükler'harmanı olamıyorsa, demokrasiye kapalı, özgürlük düşmanı bir anayasanın varlığı nedeniyledir. Bu Anayasa'nın değiştirilmesi zorunludur. Bu arada memurlar grevli ve toplu sözleşmeli sendikalar istiyor. Hazırladığımız yasa taslağı sendikalaşma hakkını güvence altına alıyor. Yalnız, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve zaten işveren konumundaki üst düzey yöneticiler bu yasa kapsamı dışında tutulacak" dedi.

 

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bornova'da partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Ermenistan'ın Azerbaycan'ı işgali karşısında etkisiz durumda kaldığını belirterek, Ermenistan'ın, PKK'yı kullanarak saldırılarını Türkiye'ye karşı yönlendirdiğini söyledi. Ecevit, Türk Cumhuriyetleri bölgesindeki son gelişmeleri değerlendirirken de, "Cumhurbaşkanı Demirel'in, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar Türk alemine önderlik planı boşlukta kaldı" dedi.

 

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Adana il Kongre-si'nde yaptığı konuşmada, Türkiye üzerinde oynanan oyunların sağduyu sayesinde bozulacağını belirterek, birlik ve beraberliğin sağlanmasını istedi. Türkiye'de mazisiyle, diliyle, Türk insanının yaşadığını kaydeden Türkeş, "Emperyalizmi yeniden gündeme getirmek isteyen köhne düşünceler mutlaka iflas edecektir" dedi.

 

7- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, hakkındaki soruşturma nedeniyle Fehmi Işıklar'ın yurtdışına çıkışına izin verilmemesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Söz konusu kişi devlete karşı suç işlemiş. Artık milletvekilliği, Anayasa'nın 84'ncü maddesinin son fıkrasına göre, Anayasa Mah-kemesi'nin karârı TBMM'ye gönderdiği andan başlayarak sona ermiştir. Yasalara uymak zorunda. &#350u anda soruşturma sürdüğü için yurtdışına çıkamaz" dedi.

 

8- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz istanbul'da yaptığı açıklamada, islamın ırk üstünlüğüne dayanan herşeye şiddetle karşı olduğunu belirterek, "Güneydoğu ve Doğu Bölgeleri'ndeki tahrikler, savaş haline getirilmek isteniyor. Irkçılığı Peygamber de reddeder" dedi.

 

9- Türk Tabibler Birliği (TTB) Genel Sekreteri &#350ükrü Hatun, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ücret ve özlük haklarına ilişkin yasal düzenlemelerin 17 Ekim 1993 tarihine kadar TBMM gündemine getirilmemesi durumunda, 200 bin sağlık personelinin süresiz iş bırakma eylemine gideceğini bildirdi.

 

10- Anadolu Ajansı eski Genel Müdürlerinden gazeteci Münir Berik istanbul'da öldü.

 

11- Ağrı Dağı'nda sürdürülen arazi tarama çalışması sırasında güvenlik güçlerine pusu kuran PKK militanları, bir üsteğmen ile 2 eri şehit ettiler. Bingöl'de de bir köye baskın düzenleyen militanlar 2 kişiyi öldürdüler.

 

12- İsrail Büyükelçisi Uri Gordon ile Filistin Büyükelçisi Fuad Yasin'in, İsrail ile FKÖ arasında imzalanan anlaşmanın ekonomik olarak getirilen hakkında değerlendirmeleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

13- Uluslararası Af Örgütü Türkiye Masası &#350efi Jonathan Sugden, Diyarbakır'a yaptığı 4 günlük gezi sonrası yaptığı açıklamada, örgüte en fazla şikayet başvurusunun Türkiye'den yapıldığını ve bu başvuruların günde ortalama altıyı bulduğunu belirterek, "Türkiye hükümetinden yapay ve yüzeysel, dışa dönük düzenlemelerden çok somut, yapıcı, uluslararası insan hakları ve hukuk kuralları tarafından belirlenen adımların atılmasını bekliyoruz" dedi.

 

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Moskova'da Karabağ sorununu görüşmek üzere bir araya geldiler. Haydar Aliyev görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki sorunların çözümlenmesi için doğrudan doğruya görüşmelerin sürmesi gerektiğini söyledi.

 

Levon Ter Petrosyan ise, özellikle Rusya'nın arabuluculuğu ile başlatılan, Baku hükümeti ile Dağlık Karabağ Ermenileri arasındaki doğrudan diyalogun yakında barışa ulaşılacağı konusundaki umutları güçlendirdiğini belirtti.

 

15- BDT'nin 11 üyesinden 9'u aralarında ortak pazar kurulmasını öngören anlaşmayı, dün Moskova'da yapılan BDT doruğunda imzaladı. Anlaşmaya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve Azerbaycan imza koydu. Ukrayna ve Türkmenistan ise, ekonomik bölgenin "ortak üyeleri" olarak kaldılar. Rusya Başbakanı Vikior Çernomirdin, BDT'nin hükümet başkanları için yaptığı konuşmada, anlaşmayı, imzacı ülkeler arasında "Karlı ekonomik ilişkiler kurulması için başlangıç" olarak niteledi.

 

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin de, ekonomik birlik anlaşmasını üye ülkelerin, BDT'yi güçlendirme ve reformları sürdürme kararlılığını gösteren bir girişim olarak niteledi.

 

16- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, bir Amerikan helikopterinin, Fa-rah Aidid'in kontrolü altında bulunan bölgeden fırlatıldığı sanılan güdümlü bir füze ile düşürüldüğü bildirildi.

 

26 EYLÜL 1993

 

1- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ankara'da gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçm, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmelerede bulundu. Heyetler arasında yapılan görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Arafat, Ürdün ile Filistin yönetimi arasında bir konfederasyon oluşturulmasını isteyen Batılı ülkelere, konfederasyona ancak iki halkın isteği olursa gidilebileceğini söyledi. Arafat, "Bağımsız Filistin Devleti" hedefinden vazgeçmediklerini belirterek, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin'in kurulması sürecinin başladığını vurguladı.

 

Yaser Arafat bu gün Ankara'dan ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Arafat'a, Türkiye'nin Filistin'in yeniden imarına katkıda bulunabileceğini söylediği ve Türkiye'nin, altyapı inşaası, mültecilerin yerleştirilmesi, ulaşım, turizm, tarım endüstrisi, su kullanımı ve idaresi, elektrik ve telekomünikasyon gibi alanlarda yardım sağlayabileceğini Yaser Arafat'a aktardığı kaydedildi.

 

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 27 Eylül Dünya Turizm Günü nedeniyle istanbul'da, seyahat acentalarmın temsilcileri ve turizm yazarlarıyla basına kapalı bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra basına bir açıklama yapan Yılmaz, Türk turizmi konusundaki görüşlerini dile getirdi.

 

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, New York'a hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kuzey Kafkasya'daki tank sayısını arttırma talebinin, AKKA'nın yeniden değerlendirilmesini gündeme getireceğini hatırlatarak, AKKA'nın tek bir ülkenin konusu olmadığını ve konunun bütün yönleriyle ele alınması gerektiğini kaydetti.

 

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın söz konusu talebi hatırlatılarak, "Avrupa'da kurulmasına çalıştığımız, güven ve istikrar ortamını tehlikeye düşüreceği açık olan girişimlere hoşgörü ile bakılmaması doğaldır. Bu nedenle Yeltsin'in mesajındaki hususların başta NATO olmak üzere AKKA'ya taraf bütün ülkeler tarafından, tüm muhtemel yansımaları açısından değerlendirilmesi gerekmektedir" denildi.

 

4- Milli Eğitim Bakan Nahit Menteşe, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında eğitim alanında yapılan son değişikliklere ilişkin bilgi verdi.

 

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) izmir'de düzenlediği toplantıda bir konferans verdi. Ecevit, partisince Bornova'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada da hükümetin dış politikasını eleştirdi.

 

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ndan yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin &#350emdinli ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren teröristlerden 13'ü ölü, biri de yaralı olarak ele geçirildi. Elazığ'ın Karakocan ve Siirt'in Pervari ilçesi kırsal kesiminde çıkan çatışmalarda 4, &#350ırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Boğazören köyü ile Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsal kesiminde çıkan çatışmalarda da 2 PKK militanı öldürüldü. Çatışmalar sırasında 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

 

PKK militanları Hakkari'de polis otosunu taradılar, bir polis memuru şehit oldu, 4 polis memuru da yaralandı.

 

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne bağlı Asayiş Jandarma Kolordu Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı ile bölgedeki terör olayları ve PKK konusunda yapılan bir röportaj, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

 

8- Bandırma Hava Üssü'nden Eskişehir Jet Hava Üssü'ne gitmek için havalanan bir F4 savaş uçağı, havada infilak ederek, Mustafakemalpaşa ilçesi yakınlarına düştü. Uçakta bulunanlar patlamadan evvel paraşütle atlayarak kurtulmayı başardılar.

 

9- Yunanistan'da PASOK'un önde gelen isimlerinden ve eski Make-donya-Trakya Bakanı Stelyos Papatemelis'in, ülkesinin Türkiye'ye yönelik politikasını köklü bir şekilde değiştirmesi ve kontratağa geçerek Türkiye'ye yönelik bir asimilasyon politikası izlemesi gerektiği yolundaki görüşleri Etnos gazetesinde yer aldı.

 

10- Belçika'nın ekonomi gazetelerinden L'Echo'da yayımlanan bir değerlendirmede, AT ile Türkiye arasında gümrük birliği konusundaki gelişmelerin, Onikiler'in lehine olacağı ileri sürülerek, Türkiye'nin, kenarda kaldım endişesi içinde olmaması gerektiği görüşüne yer verildi.

 

11- KKTC'de iç siyasi bunalım devam ederken, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu yaptıkları açıklamalarla iç ve dış konularda birbirlerini suçladılar.

 

12- Gürcistan'dan bağımsızlık elde etmeye çalışan Abhaz güçlerinin Suhumi'ye girdikleri, kentin bazı stratejik noktalarını işgal ettikleri ve kentte bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evardnadze'nin ikametgahını kuşattıkları, bunun üzerine de Gürcü hükümetinin bölgedeki Rus askerlerinden &#350evardnadze'yi kurtarmalarını istediği bildirildi.

 

Bu arada Eduard &#350evardnadze'nin danışmanı Dr.Zaza Gongarze'nin, Abhaz ordusunu oluşturan askerlerin yüzde 80'inin Rus olduğu, son model silahlarla donatıldıkları ve Gürcistan'daki karışıklığın asıl kaynağının Rusya olduğu yolundaki açıklaması Sabah gazetesinde yer aldı.

 

13- İsrail Dışişleri Bakanı &#350imon Peres, İsrail televizyonunda dün yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinden İsrail'e karşı uyguladıkları ticari boykota ve savaş hali durumuna bir son vermelerini istedi.

 

27 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yeni öğretim yılına başlayacak altı üniversiteye birer mesaj göndererek, "Demokrasi ve insan haklarına bağlı, geleceğe güvenle bakan, refah içinde bir çağdaş toplumu mutlaka yapacağız" dedi.

 

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı yazılı açıklamada, bazı gazetelerde kendisinle atfen yer alan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller hakkındaki sözlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

3- ANAP Genel Başkanı Mesit Yılmaz, Kars gezisi sırasında halka hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve eski SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü eleştirdi.

 

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, partisinin 10 yıllık serveti ile kişisel servetini açıklarken, diğer partileri de aynı şekilde davranmaya çağırdı. Karayalçın, SHP'ye 1 milyar 235 milyon liralık usulsüz bağış alındığının tesbit edildiğini ve bu paranın, Anayasa Mankemesi kararını beklemeden Hazine'ye devredilmesine hazır olduklarını ifade etti.

 

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, Almanya ve Monaco gezisi ve temasları hakkında verdiği bilgilere ve alının kararlara ilişkin ayrıntılı açıklamada bulundu. Aktuna, ayrıca Başbakanlık tarafından yayımlanan tasarruf genelgesi hakkında da bilgi verdi.

 

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, BM Genel Kurulu'nun 48. dönem çalışmalarına katılmak üzere New York'a gitti. Çetin hareketinden önce Esen-boğa Havaalam'nda, yapacağı temaslar hakkında bilgi verdi.

 

7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Özel tiyatrolara devlet desteği yönetmeliği" çerçevesinde 1993-94 döneminde 7 milyar 330 milyon lira ile 38 projeye destek verileceğini bildirdi.

 

8- ANAP istanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Ermeni saldırısı sonucu yaralanarak felç olan Ottowa Ataşemiz Kani Güngör için Dışişleri Bakanlı-ğı'nın şimdiye kadar neler yaptığı ve şimdi neler yapacağına dair soru önergesini Başbakan Tansu Çiller'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sundu.

 

9- Anayasa Mahkemesi'nce milletvekilliği düşürülen eski TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar, milletvekilliğinin düşürülmesine sebep ve Ankara DGM'ce açılan davaya konu olan olayla ilgili olarak Ankara DGM'de ifade verdi. Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, yaptığı açıklamada, mahkemeye bazı dokümanlar sunan Işıklar'ın ifadesini aldıklarını ve kendisine delillerini sunması için bir ay süre verdiklerini söyledi. Diğer taraftan mahkeme çıkışında gazetecilere bir açıklama yapan Fehmi Işıklar, ifade vermediğini, sadece yargı ile kendisinin de üyesi bulunduğu TBMM'yi karşı karşıya getirmemek için savcılığa geldiğini vurguladı.

 

10- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Milli Eğitim &#350urası, Ankara'da çalışmalarına başladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demtrel ve Başbakan Tansu Ciller'in de katıldığı şuranın ağırlıklı konusunu oluşturan "okul öncesi eğitim" için 7 ayrı alt komisyonun çalışma yapması kararlaştırıldı.

 

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin 3 aylık çalışmasını değerlendirdi.

 

12- DEP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozlak, parti meclisi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, demokratik mücadeleye devam etme kararı aldıklarını belirterek, "TBMM'nin, faili meçhul cinayetlere, partilerine ve mensuplarına yönelik saldırılara ve Türkiye'nin giderek demokrasi dışına çekilmesine kayıtsız kalması" nedeniyle DEP'li milletvekillerinin PM kararı dışında, bir hafta süreyle TBMM çalışmalarına katılmama kararı aldıklarını kaydetti.

 

13- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Osman Unsal başkanlığında bir heyet, Uluslararası imar ve Kalkınma Bankası (IBRD) toplantılarına katılmak üzere ABD'nin başkenti VVashington'a gitti.

 

14- Başbakan Tansu Çiller, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i kabul ederek bir süre görüştü. Meral görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çiller tarafından yayımlanan ve 160 bin geçici işçinin iş akitlerine son verilmesine ilişkin genelgenin düzeltileceğini ve işleyişin önceki yıllardaki gibi sürdürüleceğini bildirdi.

 

15- DİSK Başkanlar Kurulu toplanarak, özelleştirme, işten çıkarmalar, demokratikleşme, rüşvet ve yolsuzluk olaylarını değerlendirdi. Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç beyannamesinde, kanun hükmünde kararnamelerle devletin en önemli varlıklarının satışa çıkarıldığı belirtilerek, DlSK'in bu özelleştirme politikalarına tüm gücüyle karşı çıkacağı kaydedildi.

 

16- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik kuvvetleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 15 PKK'lı öldürüldü. Mardin, Tunceli, &#350ırnak, Siirt ve Muş illerinde gözaltına alınan ve PKK ile ilişkisi olduğu bildirilen 10 kişi tutuklandı.

 

Bu arada Edirne Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, PKK adına tehditle para toplayan 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

17- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 3.dönem konsey toplantısı Ordu'da yapıldı. Birlik Başkanı Yalım Erez, toplantıda yaptığı konuşmada, Karadeniz Bölgesi'nin gelecek 10 yılda ekonomik patlama yapacağına dikkat çekerek, altyapı yatırımlarının hızlandırılmasını istedi. Erez daha sonra Trab-

 

zon Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Karadeniz gezisi sırasında yaptığı incelemeler hakkında bilgi verdi.

 

18- Anadolu Ajansı'nın 24 saat yayın yapacak radyo kanalı, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna tarafından hizmete açıldı.

 

19- Uluslararası Sedat Simavi Karikatür Yarışması'nda derece alan santıçılara ödülleri verildi. .Ödül törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Çiller katıldılar.

 

20- Gürcistan'dan ayrılmak için savaşan Abhazların, Abhazya'nın başkenti Suhumi'yi ele geçirdikleri ve Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evard-nadze'nin, Suhumi'nin düşmesinden az önce kenti terkettiği bildirildi. &#350evard-nadze adına Gürcistan Parlamentosu tarafından yayımlanan açıklamada, aslında Suhumi'nfn kurtarılabileceği, bunun için Ruslardan yardım istedikleri, ancak Rusların ihanetine uğradıkları kaydedildi.

 

Bu arada Gürcistan Parlamentosu tarafından &#350evardnadze'ye başkent Tiflis'e dönmesi için çağrıda bulunulduğu, ancak parlamentodan daha sonra yapılan açıklamada, &#350evardnadze'nin söz konusu çağrıya uymayı reddettiği bildirildi.

 

28 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Anlaşması (AKKA) indirimleri konusunda herhangi bir mektup göndermediği, ayrıca Demirel'in Rusya'nın Kafkasya'ya asker yığmasının işbirliği anlaşmasına zarar vereceği görüsünde olduğu bildirildi.

 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigori Karasin, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Demirel'in, Yeltsin'e cevabi bir mektup ilettiği yönündeki haberleri yalanladı.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, büyükşehir statüsüne kavuşturulması nedeniyle gittiği Erzurum'da halka hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Çiller, Ankara'ya döndüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği "3. Ekonomik Zirve" toplantısına katıldı. Çiller, buradaki konuşmasında Türkiye'nin son on yılda poltikacısıyla, kurumlarıyla yaşadığı tahribat sonucu, devletin şaibe altında kaldığını belirterek, hükümet olarak bu şaibeyi kaldırmak için özellikle devlet yönetiminde köklü reformlar başlattıklarını söyledi.

 

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin icraatını eleştirdi.

 

4- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, İSKİ olayı, solda birlik, özelleştirme ve bazı dış politik gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

 

5- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halka ilişkiler Daire Başkanlı-ğı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'da oluşturulması planlanan çok uluslu güçte Türkiye'nin de yer alması yolunda bir talep gelmesi halinde Türkiye'nin göreve hazır olduğu bildirildi.

 

6- RP Grup Başkan Vekili ve 15 milletvekilinin PTT'nin telekominikas-yon hizmetlerini özelleştirmeye teşebbüs ettikleri için Başbakan Tansu Çiller ve Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen hakkında verdikleri gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

 

7- PKK lideri Abdullah Öcalan Lübnan'da düzenlediği basın toplantısında, yeni bir ateşkes teklifi daha yaparken Türkiye'ye yönelik tehditlerde bulundu.

 

8- Gazi Üniversitesi öğretim elemanlarının yükseköğretim kurumlarında 440.000 kişilik kontenjan arıtırımı ve ücretlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla başlattıkları kampanyaya Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ öğretim elemanları da katılarak, amaç ve isteklerini belirten ortak bir bildiri yayınladılar.

 

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen terör olaylarında 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Adana, Bingöl ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen operasyonlarda 19 yasadışı örgüt militanı yakalandı.

 

10- BM Genel Kurulu'nun 48.dönem açılış toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ilk gün sırasıyla Rusya, Mısır, Hollanda, Bulgaristan ve İran dışişleri bakanlarıyla görüştü.

 

iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile görüşmesinden sonra Milliyet gazetesi muhabirine bilgi veren Çetin, "Velayeti, Iran hükümetinin sınır güvenliği konusunda teknik düzeyde sürdürülen komisyon çalışmalarının daha ileri düzeye götürülmesi için işbirliğine hazır olduğunu belirtti" dedi.

 

11- Avrupa insan Hakları Komisyonu, Türkiye'den üç faili meçhul cinayet konusunda esas hakkında savunma istedi. Komisyon, üç faili meçhul cinayetle ilgili dava dosyaları ile tüm belge ve kanıtların birer fotokopisini Türk Hükümetinden talep etti.

 

12- iran'ın, Ermeni saldırılarından kaçan Azeriler için Azerbaycan topraklarında kurmayı planladığı yüz bin kişilik çadır kentlerin ilk on bin kişilik bölümünü tamamladığı bildirildi.

 

13- Almanya'nın Köln kentinde yaşayan ve Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren, kamuoyunda da "Kara Ses" olarak bilinen Cemalettin Kaplan hakkında, Köln &#350ehir idaresi Yabancılar Dairesi'nce sınırdışı edilme kararı alındığı bildirildi.

 

14- Bosna-Hersek Parlamentosu, Müslümanlara denize çıkış için koridor sağlayan son Cenevre Barış Planı'm oylamak üzere toplandı. Toplantının başlamasından önce, Bosnalı Müslümanların önde gelen liderlerinin dün yaptığı toplantıda, Cenevre Barış Plam'nın, Sırpların işgali altındaki bölgelerin büyük bölümünün geri alınması ve gelecekte kurulması düşünülen Müslüman devlete verilmesi şartı ile onaylanan kararı açıklandı.

 

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç Saraybosna radyosundan yaptığı konuşmada, ülkenin kuzeybatısındaki Bihaç'da Müslüman halkın özerklik ilan etmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, halktan ve ordudan Müslüman birliğinin kurulmasını istedi.

 

15- Gürcistan'dan ayrılmak için savaşan Abhazlar, dün Abhazya'nın başkenti Suhumi'yi ele geçirdi. Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evardnad-ze, başkent Tiflis'e dönerek bir basın toplantısı yaptı. &#350evardnadze, Suhu-mu'yi mutlaka geri almaları gerektiğini belirterek, Suhumi'nin işgalinin Rus askeri karagahında planlandığını ve Rus emperyalizminin hala sürdüğünü bildirdi.

 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigori Karasin, düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'da tırmanma gösteren gelişmelerden tamamıyla Abhaz tarafını sorumlu tuttuklarını ve Abhaz yönetimine karşı yaptırımlar uyguladıklarını kaydetti.

 

29 EYLÜL 1993

 

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Çankırı'da yaptığı konuşmada, iktidar partileri DYP ve SHP'nin sırtlarında "yolsuzluk kamburu" olduğunu, iki parti arasında kurulan ittifakın halkın gözünde hiçbir yere gelemediğini söyledi.

 

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesi ile ilgili olarak Mum-cu'nun kardeşi Ceyhan Mumcu ile görüştüğünü, görüşmede, soruşturmada yaşanan karmaşa ve son gelişemelerin ele alındığını bildirdi. Adalet Bakanı Oktay, soruşturmada, koordinasyon eksikliğinin yaşandığını, Ankara ve istanbul DGM savcılarına bu konuda öneride bulunabileceklerini belirtti.

 

3- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, "Partilerinin gelirlerinin araştırılması" için hazırladıkları meclis araştırma önergesi hakkında bilgi verdiler.

 

SHP Grup Başkanvekili Karakaş, "Siyasete ilginin artmasının ancak partilerinin saydamlaştırılması ile mümkün olabileceğini" söyledi. Hazırladıkları önergeye diğer partilerin de destek vermesini beklediklerini belirten Karakaş, gündemlerinde yerel seçimlerde DYP ile ortaklık yapmak gibi bir konunun olmadığını vurguladı.

 

4- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin iptal edilen Yetki Yasası'na dayanarak çıkardığı 3 KHK'nın daha iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını bildirdi.

 

Bu kararnamelerle SHP'deki bakanlıklara toplam 42 bin kadro verildiğini belirten Aşık, Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarında "insanların fikir yapılarına ve etnik kökenlerine göre atama yapıldığını" öne sürdü.

 

5- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özellikle yerel yöentimlerde yolsuzluk iddialarının demokrasiyi kirletir hale geldiğini ve iktidar partilerinin liderlerinin, hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan üyelerini koruyucu açıklamalarının idare ve yargıyı da etkilediğini öne sürerek, "DYP ve SHP, adı yolsuzluğa karışan üyelerinin partiyle ilişkisini kesmelidir" dedi.

 

6- TiSK Genel Başkanı Refik Baydur Ankara'da yaptığı açıklamada, yolsuzluk ve rüşvet iddialarının büyük huzursuzluk yarattığına dikkat çekerek, Başbakan Tansu Çiller'in bu güne kadar somut bir şey yapamadığını, ekonomide ve siyasette önemli bir ilerleme kaydedilemediğini öne sürdü.

 

7- Antalya'da, askeri bir uçağın havalandıktan kısa bir süre sonra bir evin üzerine düşmesi sonucu bir üsteğmen pilot ile evde bulunan 7 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

 

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Atina'da düzenlediği basın toplantısında, soğuk savaşın en şiddetli dönemlerinde bile BM'nin Sovyetler Birliği ile diyalog yollarını açık bıraktığını belirterek, "Türk-Yunan ilişkilerinde tüm diyalog yollarını kapatmak tehlikeli bir hareket olur. Hele ki, Türk-Yunan ilişkileri dış politikamızın temel konularından biridir ve ben Türkiye ile diyoloğun fanatik bir taraftarıyım" dedi.

 

9- Bosna Parlamentosu'nda, son Cenevre Barış Planı'nın bugünkü haliyle kabul edilemeyeceği, ancak işgal altındaki topraklarının bir kısmının Sırplardan geri alınıp, gelecekte kurulması düşünülen Müslüman cumhuriyetine verilmesi koşuluyla onaylanabileceği kararının alındığı bildirildi.

 

Öte yandan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Banja Luka'da yaptığı açıklamada, Boşnakların Barış Planı'nı şimdiki haliyle imzalamamaları durumunda, "Sırp tarafının başka tavizler vermeyeceğini, yapılacak yeni görüşmelere de katılmayacağını" söyledi.

 

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard &#350evardnadze, kabinenin acil olarak yaptığı toplantıdaki konuşmasında, Rusya'nın, Suhumi kentinin Abhaz-ların eline geçmesini önleme konusunda yardımcı olmayı kabul etmeyerek, kendilerini kandırdığını, bu nedenle Gürcistan'ın BDT'ye üyeliğinin söz konusu olmadığını söyledi.

 

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, parlamentodaki muhafızların silahları bırakmaları yolunda dün verdiği ültimatomun ardından, milletvekillerin parlamentoyu pazartesi gününe kadar boşaltmaları için yeni bir emir verdiği bildirildi.

 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı VVarren Christopher VVashington'da yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'den, parlamento içindeki muhalifleri ile girdiği savaşta, demokratik ilkelere ve insan haklarına da bağlı kalmasını istedi.

 

30 EYLÜL 1993

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karaelmas Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğinden kaygı duyulmaması ve ümitli olunması gerektiğini belirterek, Zonguldak'ın sorunlarını iyi bildiklerini ve Zonguldaklıların istemediği hiç bir şeyin yapılmayacağını söyledi.

 

2- Başbakan Tansu Çiller, TRT ve özel televizyon kanallarından yaptığı konuşmada hükümetin icraatlarını anlatıp, gelişmeleri değerlendirdi.

 

3- Başbakan Tansu Çiller, DYP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde, DYP-SHP ittifakı için çalışmalar yaptıkları yolundaki haberleri yalanlayarak, sadece seçim yasası üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

 

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye işveren Sendikası (TiSK) Genel Başkanı Refik Baydur ve Genel Sekreter Yardımcısı ilhan Göçer'i kabul ederek bir süre görüştü. Yılmaz kabulde, dış ticaret, fiyat istikrarı ve yatırımlar alanında son derece olumsuz gelişmeler yaşandığını söyledi. Refik Baydur ise yatırımların azaldığı, işsizliğin hızla arttığı ve yanlış politikalar uygulandığı görüşünü dile getirdi.

 

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Manisa'nın Soma ilçesinde yaptığı konuşmada, özelleştirme konusuna temas etti. Karayalçın, gelir yaratan tesislerin özelleştirilmesinin düşünülemeyeceğini, bütçe açığını kapatmak için özelleştirme yerine vergi kaçaklarının önlenmesi için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

 

6- ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcari, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Turhan Güvenin hergün olayları saptırarak basına bilgi verdiğini ve bazı yolsuzluk dosyalarını sakladığını öne sürdü.

 

7- CHP istanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu'nun hazırlayıp, Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu, ancak Anayasa Mahkemesi'nce dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için geri gönderilen, PTT'nin T'sinin satışını öngören 509 sayılı Türk Telekomünikasyon A.&#350. kurulması hakkındaki KHK'nın iptalini isteyen başvuru dilekçesi, dosyadaki eksiklikler giderilerek Algan Hacaloğlu tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yeniden sunuldu.

 

8- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Servet Turgut, Kars iline Gazi unvanı verilmesine ilişkin hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

 

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Antalya Sanayici ve işadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen Akdeniz toplantılarının 4'üncüsüne katılarak "20001i yıllarda Türkiye'nin Ekonomi ve Dış Politikası" konulu bir konuşma yaptı.

 

10- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş'ın "solda birleşme" konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

 

11- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, Ankara'da yaptığı açıklamada, TRT'nin haber bültenlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna hakkında, TRT'nin haber bülteni arasına reklam alması ile Radyo-Televizyon Yasası ve Avrupa Sınırötesi Anlaşması'na aykırı davrandığı gerekçesiyle TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner ve Haber Dairesi Başkanlığı yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

 

Uluç Gürkan aynı konuyla ilgili olarak, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Tansu Çiller'in yanıtlaması talebiyle bir de soru önergesi verdiğini açıkladı.

 

12- Emekli Korgeneral Yusuf Özer'e Çanakkale'deki evinde kimliği belirlenemeyen kişilerce suikastte bulunuldu, Özer saldırıdan yara almadan kurtuldu.

 

13- Batman'ın Kozluk ilçesinde bir mezrayı basan PKK militanları, köy korucusu bir aileden 7 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi yaraladı. Batman ve Diyarbakır'da iki kişi kimliği meçhul kişilerce öldürüldü. Bitlis, Bingöl ve &#350ırnak'ta 10 PKK militanı öldürüldü.

 

14- Fransa Devlet ve Savunma Bakanı François Leotard, iki günlük bir çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.

 

15- Fransa'da yayımlanan Le Fıgaro gazetesinde yer alan bir haberde, ABD'nin, Almanya'yı ilerde muhtemel Rus yayılmasına, Türkiye'yi de Iran kaynaklı dini fanatizme karşı koyacak güçler olarak gördüğü ve bu konularda görevlendirdiği görüşü savunuldu.

 

16- Hindistan'ın batısındaki Maharasthra eyaletinde meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde en az 50 köy yerle bir olurken, 16 bin kişinin öldüğü, 10 bin kişinin yaralandığı, ölü sayısının artabileceği ve bölgede ilaç sıkıntısının başgösterdiği bildirildi.

 

17- Gürcistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Gürcistan'dan ayrılmak için savaşan Abhaz birliklerinin Gürcistan'ın elindeki son kent olan Oçamçira'yı ele geçirdikleri ve Karadeniz kıyısındaki anayol boyunca ilerledikleri bildirildi.

 

18- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillaları ile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda, 140 kişinin öldüğü bildirildi.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106