11.8.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1993

1 AĞUSTOS 1993

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Azerbaycan'daki gelişmelerle ilgili olarak Tercüman gazetesine yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan'daki Ermeni saldırılarının durdurulması konusunda Türkiye'nin kararlı olduğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyi'nin 853 sayılı kararının takipçisi olacaklarını ve saldırıların durmaması halinde gerekeni yapacaklarını söyledi. Çetin, Azerbaycan petrolleri konusunda da, Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'in öne sürdüğü çeşitli alternatiflerin değerlendirildiğini, ancak Türkiye için en uygun olanın, Bakü-Ceyhan boru hattı alternatifi olduğunu bildirdi.

2- Maliye Bakanı ismet Attila, vergi gelirlerinin artırılması için yaptığı çalışmalarla ilgili olarak Türkiye gazetesine verdiği demeçte, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alacaklarını belirterek, vergi vermeyenlere büyük yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

3- Türkiye'nin AT Temsilciliği'ne atanan Cem Duna ile Türkiye'nin AT ile gümrük birliğine gitmesi konusunda yapılan bir görüşme Türkiye gazetesinde yer aldı.

4- Büyük Değişim Partisi (BDP) Genel Başkanı Aydın Menderes, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan'da 28 Ağustos'ta yapılacak olan referandumun göstermelik olduğunu ve böylece mevcut yönetimin, kalan demokrasiyi de ortadan kaldıracağı görüşünü savunarak, Türkiye'nin dernokratik duyarlılığını ortaya koyarak referandumun ertelenmesi için elinden geleni yapması gerektiğini bildirdi.

5- Batman'ın Sason ve Hakkari'nin Çukurca ilçelerinde PKK militanlarının iki jandarma karakoluna saldırmaları sonucu 1 astsubay, 2 çavuş ve 14 er şehit oldu, 16 er de yaralandı. PKK'nın Elazığ'da düzenlediği saldırıda da 3 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Diğer taraftan PKK'nın askeri kanadı ARGK tarafndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin askeri harcamalarının bir kısmının turizm gelirinden karşılandığına dikkat çekilerek, Türkiye'ye gelen turistlerin buna mali kaynak sağladıkları ve bu nedenle de taraf oldukları görüşü savunuldu.

6- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'in Yardımcısı Devlet Sekreteri Ali Kerimli yaptığı açıklamada, "Washington'da yapacağımız temasların, Ankara'da yaptıklarımızdan daha olumlu olacağına inanıyoruz. Amerikalı yetkililerden Azerbaycan demokrasisine müdahale etmesini isteyeceğiz. Washington'a Ankara'dan daha fazla güveniyoruz" dedi.

7- Ürdün Kralı Hüseyin, 24 saatlik resmi bir ziyaret için istanbul'a geldi.

8- KKTC'de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluşunun 17'nci, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kuruluşunun 35'nci ve Kıbrıs'ın Türkler ta-

rafından fethinin 422'nci yıldönümleri, "Toplumsal Direniş Bayramı" olarak kutlandı.

9- Bosna-Hersek sorununa çözüm bulmak için Cenevre'de sürdürülen barış görüşmelerinin, Sırpların Saraybosna'yı kendi başkentleri yapmak istemeleri üzerine çıkmaza girdiği bildirildi.

Bu arada ateşkes ilanından sonra da çarpışmaların sürdüğü, Sırpların ağır silahlar ve tanklarla saldırılarına devam ettikleri bilidirildi.

10- Tacikistan-Afganistan sınırını birlikte koruyan Rus birlikleri ve Tacik askerleriyle, Tacik asiler arasında çıkan çatışmada 100'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

11- Belçika Kralı l. Bauduoin, ispanya'nın Motril kentinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Tembisa kentinde, siyahların ve Afrika Ulusal Kongresi (ANC) üyelerinin oturdukları mahalleye, yaklaşık 200 kişi tarafından dün gece düzenlenen baskında 21 kişi öldü.

13- Fransız Hükümeti, Bosna'daki BM kuvvetlerine komuta eden ve bir süre önce bu görevi devreden General Philippe Morillon'un dünyadaki tüm BM askerlerinin başkomutanlığına atanması için Genel Sekreter Butros Gali'ye başvurdu.

2 AĞUSTOS 1993

1- Ürdün Kralı Hüseyin, Türkiye'ye ziyaretinin ikinci gününde istanbul'da, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Daha sonra Dışişleri Bakanı Hikmşt Çetin ve Ürdün'ün Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Talal EI-Hassan'ın da katıldığı görüşmelere geçildi. Heyetlerarası görüşmelerde Ürdün ile yatırımların korunması ve teşviki anlaşması imzalandı.

Dışişleri Bakanı Çetin, daha önce Ürdün ile çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının imzalandığını belirtti.

Görüşmelerden sonra Ürdün Kralı Hüseyin'in ziyaretini değerlendiren Cumhurbaşkanı Demirel, iki ülke arasındaki görüşmelerin çok yararlı geçtiğini söyledi. Demirel, Ortadoğu'nun Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, "Ürdün Ortadoğu'da fevkalade stratejik ve siyasi pozisyonu olan bir ülkedir ve Ortadoğu barış görüşmelerinde önemli yeri vardır" dedi.

2- Yüksek Askeri Şura Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında toplandı.

3- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, SHP Genel Başkanlığı görevine talip olduğunu söyledi. Karayalçın, genel başkanlık için sert ve kırıcı bir mücadeleden yana olmadığını belirtti.

4- CHP Genel Başkan Yardımcısı Istemihan Talay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaygınlaşan yolsuzluk iddialarının hükümeti, siyasal kadroları ve toplumu derinden sarstığını belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bu iddiaları ele alması çağrısında bulundu.

5- Demokrasi Partisi (DEP), istanbul Sultanahmet'te düzenlediği toplantıda "bir aylık barış kampanyası" başlattı. DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, toplantı bildirisini okurken, Türkiye'de adı konmamış bir savaş yaşandığını vurgulayarak, Türkiye'de yaşayan herkesi barış kampanyasına katılmaya çağırdı. Kürt sorununun çözümü için 70 yıldır askeri politikalar uygulandığını, ancak başarıya ulaşılamadığını söyleyen Kaya, daha fazla insan ölmeden, daha fazla kan dökülmeden, daha çok ekonomik yıkıma uğramadan barış sağlanması gerektiğini anlatarak, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne kadar sürecek olan barış sürecini başlattıklarını bildirdi.

6- SHP istanbul 4. il kongresi yapıldı, il Başkanlığı'na Yüksel Çengel yeniden seçildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, temaslarda bulunmak üzere 3 günlüğüne iran'a gitti.

8- Hakkari'nin Yüksekova ve Bitlis'in Mutki ilçelerinde PKK militanlarının saldırısı sonucu 8'i er 13 kişi öldü.

9- Yurdun değişik yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 42 kişi yaşamını yitirdi.

10- Helsinki Watch, "Türkiye'deki Kürtler: Öldürmeler, Ortadan Kaybolmalar ve işkence" adlı Mart 1993 tarihli raporunda, Türk hükümetine bir dizi öneride bulundu. Raporda, PKK'nın da sivillere yönelik tüm eylemlerini durdurması ve uluslararası insan hakları yasasını ve savaş yasalarını bir an evvel ve son derece titiz bir şekilde yerine getirmesini istedi.

11- NATO'nun Brüksel'de başlayan ve Sırplara karşı hava harekatının görüşüldüğü toplantısı devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı, Avrupa ülkelerinden yeterli destek verilmemesi durumunda, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya yönelik Sırp kuşatmasına son vermek için gerekirse ABD'nin "tek başına hava harekatı düzenleyebileceğim" bildirdi.

ABD Başkanı Bili Clinton, basına yaptığı açıklamada ise müttefiklerden bağımsız olarak bir harekata girişmelerinin söz konusu olmadığını ileri sürdü. Clinton, müttefiklerin Saraybosna'nm düşmesine izin vermeyip, önerilerini onaylayacaklarını düşündüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher da Mısır'da yaptığı açıklamada, ülkesinin Bosna'da yalnız hareket etmeyeceğini bildirdi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, İsrail'in Güney Lübnan'a düzenlediği saldırıdan sonra tehlikeye giren Ortadoğu barış görüşmelerine ivme kazandırmak amacıyla bölge turuna başladı. Kahire'den sonra iskenderiye'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edilen Christopher, daha sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış görüşmelerinde tarafların artık karar alma zamanının geldiğini kaydetti. Mısır Devlet Başkanı Mübarek ise ABD'nin Lübnan sorununun çözümü için baştan sona kadar gösterdiği çabalara teşekkür etti ve ateşkesin her şart altında sürmesini istedi.

13- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde hafta sonunda meydana gelen şiddet olaylarında toplam 95 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Japonya'nın güneyinde şiddetli yağmurların yol^açtığı toprak kaymasında 20 kişinin öldüğü bildirildi.

3 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Yardımcısı Devlet Sekreteri Ali Kerimli ve Özel Temsilcisi Asım Mol-laoğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü.

Devlet Sekreteri Ali Kerimli, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Azerbaycan'da gelişen olayların demokrasiyi tehdit ettiğine ilişkin endişelerini dile getirdiğini söyleyerek, "Azerbaycan'da bir diktatörlük kuruluyor. Basına sansür uygulanıyor, halka baskı uygulanıyor. Elçibey'i destekleyen gösteriler, silahlarla dağıtılıyor. Sayın Ciller'e bunu ilettim" dedi.

Kerimli ayrıca, Başbakan Ciller'in Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'i de arayarak, demokrasinin devamını telkin etme vaadinde bulunduğunu bildirdi.

2- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Ürdün Kralı Hüseyin, Başbakan Çiller ile görüştü. Görüşmede, islam ülkelerinin tümünde Batıda hakim olmaya başlayan görüşün giderilmesi için halkla ilişkiler çabalarının gerektiği konusunda ortak görüşe varıldığı bildirildi. Kral Hüseyin ile Başbakan Ciller'in, iki ülkenin de islam ülkelerinin gerçek yüzü konusunda Batı kamuoyunu etkilemeye yönelik çalışmalar yapmayı istedikleri belirtildi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Örgütü (IKÖ) temas grubu üyesi olarak, Bosna-Hersek ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Fransa, İngiltere ve Eski Yugoslavya Barış Konferansı Eş Başkanları ile görüşmelerde bulunmak üzere Fransa'ya gitti.

IKÖ temas grubuyla birlikte, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile görüşen Çetin, daha sonra yaptığı açıklamada, NATO'da hava gücü de dahil olmak üzere bölgedeki saldırgan kesimlere derhal müdahale edilmesi yolunda karar alındığını ve müdahalenin BM Güvenlik Konseyi'nin yetkisi altında yürütülmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

4- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, kurultayda genel başkanlığa aday olmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Genel Sekreter olarak başladığı işleri yarım bırakmak istemediğini, örgütün istemesi durumunda bu işleri tamamlayacağını" söyledi. Selvi, genel başkanlık yarışında hiçbir adayın karşısında veya yanında olmadıklarını söyleyerek, "Kişilerin peşinde koşmak hayal kırıklığı yaratır, genel başkanın kadrosu önemlidir" dedi.

5- DPT Müsteşarı ilhan Kesici görevinden istifa etti.

6- Eski Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İstanbul'da öldü.

7- Tahran'da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve iki yardımcısıyla ayrı ayrı görüştü.

Sanberk'in temasları sırasında, başta Bosna-Hersek barış görüşmeleri olmak üzere uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişi yapıldığı, Bosna'da ülkenin Müslüman çoğunluğunun zararına, saldırganları ödüllendirmek anlamına gelen çözümlere iki ülkenin de karşı olduğu bildirildi.

Sanberk yaptığı açıklamada, iran'ın, topraklarında terörist faaliyetlere kesinlikle izin vermeyeceğini, bu konuda gerekli önlemlerin alındığı konusunda teminat verdiğini bildirdi.

8- Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün 16 üye ülkenin büyükelçilerinin katılımı ile yapılan olağanüstü NATO Konseyi toplantısında, ABD'nin önerdiği, Saraybosna ile diğer Boşnak bölgeleri çevresindeki kuşatmayı kaldırmak ve buralara insani yardım konvoylarının ulaşmasını sağlamak amacıyla Sırp hedeflerine hava saldırıları düzenlenmesine ilişkin plan görüşüldü.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, "NATO, Saraybosna ve diğer bölgelere yönelik çatışmalar ve BM'nin insani yardım çalışmalarına karşı engellemeler sürerse, sorumlulara karşı hava bombardımanı dahil daha sert önlemlere başvurma kararı almıştır" dedi.

9- Cenevre'de bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbe-goviç, Sırp saldırıları durdurulmadığı sürece barış görüşmelerine katılmayacağını açıklamasına karşın, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ordu birliklerine bütün harekatın durdurulması emredildi ve Cenevre'deki görüşmelere devam edilmesininkararlaştırıldığı bildirildi.

10- Azerbaycan, Bakü-Ceyhan boru hattının seçimi konusunda ayak direten Batılı petrol şirketlerini sert bir dille uyararak, güzergahın bir an önce belirlenmesi için Bakü'de toplantı yapılmasını istedi. Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in direktifiyle gönderilen çağrıda, boru hattının geçeceği yolun belirlenmesinin istendiği bildirildi.

11- Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Cilail Libaridyan, New York Times gazetesine verdiği demeçte, Karabağ Ermenilerine para, şeker, un, tank, füze yardımında bulunduklarını söyledi. Libaridyan, Ermenistan'ın Karabağ'ı tanımaları durumunda Türkiye ve Azerbaycan ile savaş durumuna gireceklerini belirterek, "Karabağ Ermenilerinin Kelbecer ve Akdam'dan çekilmesi gerektiğini" söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu gezisinin ikinci gününde Kudüs'te İsrail Başbakanı izhak Rabin ile görüştü. Christopher, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış görüşmelerinin zor bir dönemden geçtiğini, ancak Suriye, Lübnan ve İsrail arasında ilan edilen ateşkesin, üç ülke arasında anlaşmaya varılabileceğini gösterdiğini belirterek, barış görüşmelerinin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

4 AĞUSTOS 1993

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Tacikistan Başbakan Yardımcısı Rüstem Meklanov'u kabul ederek bir süre görüştü.

Erdal inönü, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye-Tacikistan ilişkilerinin karşılıklı anlayış içerisinde iyiye doğru geliştiğini ve bu ziyeretlerle daha da gelişeceğini umduğunu söyledi.

2- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Maliye Ba-kanlığı'nın Türkiye'de ilk defa kadro haritası çıkardığını ve buna göre kamuda memur, işçi ve sözleşmeli olarak toplam 2 milyon 780 bin kişinin çalıştığını saptadıklarını bildirdi, ismet Attila, haritayı yorumlayarak, bazı kadroların büyük illerde yoğunlaştığını, bu durumun yapılan hizmet ile isdihdam arasındaki dengeyi bozduğunu söyledi. Attila, "Özellikle yatırımcı kuruluşlarda isdihdam edilen devamlı ve geçici işçilerin isdihdam amacından uzaklaştırılarak, memurlar eliyle yürütülmesi gereken işlerde çalıştırıldıkları belirlenmiştir" dedi.

3- DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri'nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Sivas olaylarında öldürülen karikatürist Asaf Koçak'ın cenazesini memleketi olan Yozgat'ta yıkamayı reddeden imam Ömer Bodur hakkında soruşturma açılıp açılmadığını ve imamın neden dini vecibeleri yerine getirmediğini sordu. Sincar, Ömer Bodur hakkında soruşturma açılmasını da istedi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır'da, Genelkurmay Başkanlığı tarafından gezi ve incelemeler yapmak üzere getirilen bir grup gazeteci ile yaptığı görüşmede, PKK'nın eylemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 dolayında artış olduğunu söyledi.

Erkan, Kürtçe radyo-televizyon konusunda ise, "Sadece radyo-televiz-yon değil, ne verirseniz verin örgüt bir hedef çizmiştir. Bunların terörle mücadelede ne faydası olabilir? Kürtçe radyo-televizyon dünyanın sonu değil, ancak terör örgütünün eylemliliği açısından hiçbir şey farkettirmez" dedi.

5- izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, Trabzon'da yaptığı açıklamada, SHP'nin eylül ayındaki kongresinde genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. Yüksel Çakmur, Erdal inönü'nün kimseden yana tavır koyacağına inanmadığını, kendisinin de kimseden ışık beklemediğini söyledi.

Türkiye'de devletin büyük bir tıkanmanın içine girdiğini ve bu tıkanıklığın reformlarla bile giderilemeyeceğini iddia eden Çakmur, "Biz yıllardan beri devletin partisi olduk. Ama artık halkın partisi olmalıyız. Türkiye'ye talibim" dedi.

6- Bakırköy Belediye Başkanı Ali Talip Özdemir, Çevre Temizlik Vergisi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Özdemir, çöp için toplanacak verginin kesinlikle çöp için kullanılmasını ve bunun için yasal zorunluluk getirilmesi gerektiğini söyledi.

7- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, temmuz ayı itibarıyla son 12 aylık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 73.1 olarak gerçekleşti.

8- Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı ve Yenidoğan köyleri arasında yol kesen PKK militanları, durdukları iki yolcu minibüsünde bulunan 28 kişiyi kurşuna dizdiler. Saldırıda ilk belirlemelere göre 15 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

9- Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk'i kabulde yaptığı konuşmada, ülkesiyle Türkiye arasında her alanda ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını ve bu konuda gösterilen her türlü çabayı destekleyeceğini bildirdi.

Büyükelçi Sanberk ise, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Iran Cumhurbaşkanı Rafsancani'ye, Cumhurbaşkanı Demirel'in mesajını ilettiğini söyledi. Dışişleri Müsteşarı mesajda, ikili ilişkilerin geliştirilmesi dileği ve güvenlik konularıyla ilgili Türkiye'nin kaygılarının dile getirildiğini belirtti. Sanberk, Rafsancani'nin, "En yüksek yetkili olarak, iran'ın Türkiye aleyhine faaliyetlere izin vermeyeceği yolunda çeşitli yetkililerce verilen güvenceyi teyit ettiğini" bildirdi.

10- Irak'ın kitle silahlarını imha etmekle görevli BM Özel Komisyonu Sözcüsü Tim Trevan, Irak'ta iki füze deneme merkezine gözlem kamerası yerleştirilmesi işleminin tamamlandığını açıkladı.

11- Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren "Dünya Doktorları" (MDM) adlı yardım kuruluşu, Iran birliklerinin Raniyah bölgesinde sınırı geçerek Irak topraklarında 20 kilometre ilerlediklerini bildirdi. MDM tarafından yayımlanan bildiride, uluslararası toplum, BM ve Fransız hükümeti, halkın ve yardım kuruluşlarının korunması için harekete geçmeye çağrıldı.

12- Bosnalı Sırp birliklerinin Komutanı General Ratko Mladiç yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin Saraybosna yakınlarındaki Igman Dağı'nın kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu.

Sırpların Saraybosna etrafındaki saldırılarını arttırmasından sonra, eski Yugoslavya topraklarındaki BM Barış Güçleri'nin Komutanı General Jean Cot ve NATO Güney Avrupa Başkomutanı Amiral Jeremy Boorda bir araya gelerek, Sırplara karşı düzenlenecek hava saldırılarını değerlendirdiler.

Bu arada NATO Konseyi, dün aldığı kararda, Saraybosna'nın düşmesinin kabul edilemeyeceğini, kuşatma durumlarını terketmeyen Sırplara karşı hava saldırısı düzenlenebileceğini kaydetti.

13- Azerbaycan'la Dağlık Karabağ Ermenilerinin, ateşkesi ikinci kez uzatmak için anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Bu arada Azerbaycan Parlamentosu, nisan ayından bu yana yürürlükte olan olağanüstü hal uygulamasını iki ay daha uzattı.

14- Tacikistan ordusuna bağlı uçakların, ülkenin batısındaki Gorni Ba-dahşan bölgesinde başlattığı operasyonda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40'ı aşkın kişinin öldüğü, pek çok kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu Barış görüşmelerinin üçüncü gününde, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüştü. Görüşmelere Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Sara da katıldı. Görüşmeden sonra ABD Dışişleri Bakanı Christopher ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Sara, "Görüşmelerde, barış sürecinin kurtarılabileceği inancını edindik" dedi.

5 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-dork'u makamında ziyaret etti. Demirel, Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana devlet işleriyle meşgul olması nedeniyle, daha önce resmi ziyarette bulunamadığını, ilk resmi ziyaretini TBMM'ye yaptığını belirtti. Cumhurbaşkanı, Cindoruk ile görüşmesi sırasında, "Ülkemiz, önümüzdeki günlerde karşılaştığı meseleleri aşacacaktır ve böylece daha çok kendimize güven duyacağız, demokratik devletin gücünden aldığımız güvenle hem huzuru ve sükunu, hem ülkenin her Nköşesinde kanun ve nizam hakimiyetini, hukukun üstünlüğü içinde sağlamayı başaracağız, hem de ülkenin kalkınmasını refaha ulaşmasını ve fukaralıktan kurtulmayı başaracağız. Ülkemizde yoksul vatandaş bırakmayacağız" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı'nı uğurladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, "Sayın Cumhurbaşkam'nm kendisini seçen parlamentoya ziyaretini bir gelenek ve bir zerafet örneği sayıyorum. Sayın Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasından parlamentomuz her zaman onur duymaktadır" dedi. Cindoruk, görüşmede hükümet çalışmalarının ele alınmadığını da ifade etti.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanarak Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanlığı'nca açıklandı. Açıklamaya göre bu yıl orduda 29 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ederken 43 albay da general- ve amiral oldu. 38 general ve amiralin rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatılırken 35 general ve amiral de emekliye sevk edildi.

NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hikmet Bayar 1. Ordu Komutanlığına atanırken, Bayar'dan boşalan göreve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu getirildi. Kıvrıkoğlu'ndan boşalan göreve de bu yıl korgeneralliğe terfi ettirilen Tümgeneral Teoman Erkan atandı. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Fikret Küpeli emekliye sevk edilirken yerine Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Ahmet Çörekçi atandı. Çörekçi'den boşalan göreve de 3. Ordu Komutanı Orgeneral Doğan Beyazıt atandı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlıkta DYP Antalya il Örgütü üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin yanı sıra Güneydo-ğu'ya ekonomik paketlerin de götürüldüğünü, bu paketlerle teröristleri halktan ayıracaklarını belirterek, PKK ile aynı şartlarda savaşacak bir ordu kurulacağını söyledi. Çiller, imzalanamayan kamu kesimi toplu iş sözleşmesinin önümüzdeki günlerde imzalanacağını ifade ederek, çalışan kesimde ücret dengesi kurmak lazım geldiğini ve bunu sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da yaptığı açıklamada, Basın Kartları Komisyonu'nun iki gün süren çalışmalarını tamamladığını ve 311 gazetecinin sarı basın kartı, 104 gazetecinin de sürekli basın kartı almaya hak kazandığını bildirdi.

5- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Bursa'da yaptığı açıklamada, PKK'nm savunmasız insanlara saldıran ve çatışmaya girmekten korkan bir Ermeni örgütü olduğunu, "Kürdistan kurmak" şeklinde beyan edilen maksadın paravan olduğunu belirterek, asıl maksatlarının Ermenistan olduğunu ve terör örgütünün dışardan destek bulduğunu bildirdi. Gazioğlu, iran'dan gelen heyetle yapılan görüşmelerde mutabık hareket etmeye karar verildiğini, Türkiye'nin, Iran devrim karşıtlarına kucak açmayacağını taahhüt ederek, iran'dan da böyle davranmasını istediklerini sözlerine ekledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Örgütü temas grubuyla birlikte Fransa, İngiltere ve isviçre'deki temaslarını tamamlayarak Ankaraya döndü.

Çetin, Bosna-Hersek'teki durumla ilgili olarak Cenevre'de yaptığı açıklamada, NATO'nun muhtemel harekatına italya'deki Türk savaş uçaklarının da katılacağını belirterek, Avrupa ülkelerinin Bosna'daki vahşet konusunda birşey yapmamayı sürdürmeleri halinde başka ülkelerin devreye gireceğini belirtti. Hikmet Çetin, silahların ve ölümün gölgesinde yapılan barış müzakerelerinin sağlıklı olmayacağını vurgulayarak, uluslararası camianın Bosna konusunda ortaya attığı her yeni planın eskisinden daha kötü olduğunu, saldırganın durdurulmaması halinde sonucun giderek ciddi bir Balkan savaşına ve ciddi bir dünya bunalımına dönüşeceği görüşünü dile getirdi. Çetin, Bosna-Hersek konusunda son olarak ortaya konan planın Türkiye açısından sakıncalı yönlerini gezisi boyunca dile getirdiğini belirterek, bölgeyi üçe bölmek için zemin hazırlandığını ve ortaya çıkacak devlete de askeri-mali yetki tanınmadığını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen ile özelleştirme konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

8- Çevre Bakanı Rıza Akçalı Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Azerbaycan petrolünün Bakü-Ceyhan boru hattı yerine tankerlerle Boğaz'dan geçirilmesine karşı çıkarak, böyle bir uygulamaya izin vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, Iran Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Ali Muhamrned Beşari'nin davetlisi olarak temaslarda bulunmak üzere 3 günlük ziyaret için gittiği Tahran'dan döndü. Sanberk Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüştükleri bütün yetkililerin Iran topraklarının Türkiye'ye karşı faaliyetler için kullanılmasına müsaade edilmeyeceği konusunda güvence verdiklerini belirterek, Türkiye ve iran arasındaki sorunların gelecekte de sürmesinin beklenebileceğini, ancak bunların üstesinden gelinmesi konusunda da karşılıklı siyasi irade bulunduğunu söyledi. Sanberk, limanlarımıza gelen Iran ithal mallarına konan engelin açıklanmasından sonra, bizim tarafımızdan geçiş belgeleri konusunda bir azaltmaya gidildiğini belirterek, bu konuda anlaşmaya varılmadığı takdirde, Iran taşıtlarının geçişlerinden ücret alınmasının söz konusu olduğunu da sözlerine ekledi.

10)- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, incelemelerde bulunmak üzere gittiği İğdır'da yaptığı açıklamada, PKK'nın iç ve dış destekçilerinin açıkça belli olduğunu, Batı Avrupa'daki Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika gibi bazı ülkelerin artık kendilerine de zarar vermeye başlayan PKK'yı desteklemekten vazgeçtiğini, iran'ın vazgeçmek üzere olduğunu belirterek, Suriye ve Yunanistan'ın örgütün destekçisi olduğuna işaret etti.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır'da gazetecilerle yaptığı topantıda, hükümeti teröre karşı askeri önlemlerle mücadele konusunda uyararak, Kürtçe radyo televizyonun, PKK'nın terörü durdurmasına yetmeyeceğini bildirdi. Erkan, daha önce serbest bırakılan Kürtçe kaset ve konuşmanın da terörü durdurmadığı görüşünü savundu.

12- Bitlis'in Mutki ilçesi yakınlarında yol kesen PKK'lı teröristler, biri asker 9 kişiyi kurşuna dizdi. Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı iki köye baskın düzenleyen teröristler, 9 kişiyi öldürdüler. Batman, Diyarbakır, Erzincan ve Siverek'te 7 kişi olaylarda hayatını kaybetti. Hakkari'de 6'sı ölü 18 terörist ele geçirildi. 9 terörist de silahlarıyla teslim oldu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bingöl ve Bitlis'te meydana gelen terör olaylarından sonra yayımladığı bir mesajla terör olaylarını kınadığını belirterek, "Devletimizin meşru güçleri ve bütün organları, bu vahşeti durdurmak için cansiperane gayretler sarfetmektedirler" dedi.

13- The New York Times gazetesinde yer alan bir yazıda, Eski SSCB'ye bağlı cumhuriyetlerin bağımsız birer devlet haline gelmesi ile Türkiye'nin bu devletlerin hamiliğini üstleneceği yolundaki düşüncelerin, kendi içinde ekonomik meseleleriyle karşı karşıya olan 60 milyonluk Türkiye'nin çekingen politikasından ötürü boşa çıktığı ve Türkiye'nin, Azerbaycan konusundaki başarısızlığı ile daha doğudaki cumhuriyetlerin güvenini yitirdiği görüşü dile getirildi.

14- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada Rumları, ne istediğini bilmemekle suçlarken Türk tarafının isteklerinin açık olduğunu söyledi. Clark, Rum yönetimi ve Rum siyasi liderleriyle yaptığı görüşmelerde Rumların Kıbrıs konusunda ne istediklerini tam olarak anlayamadığını, karmaşık izlenimler edindiğini, her siyasi liderin farklı görüşe sahip olduğunu, bu sebeple de görüşmecilerin de çelişkili davrandıklarını belirterek "Türkler tam aksine ne istediklerini biliyorlar" dedi.

15- Fransa'da yayımlanan Liberation gazetesinde yer alan bir yazıda Dağlık Karabağ sorununa çözüm vaadiyle işbaşına gelen Haydar Aliyev'in başarılı olamadığı ve büyük umutlarla Başbakanlığa getirilen Suret Hüse-yinov'un bekleneni veremediği görüşü savunuldu,

16- Bosna-Hersek'te stratejik öneme sahip Igman tepesini tamamen ele geçirerek başkentin ikmal yollarını kesen Sırplar, mevzilerini BM'ye devret-meyejıazır olduklarını açıkladılar. Bu arada Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi üyelerinden oluşan heyet ve Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in uluslararası arabulucularla 8 saat süren bir görüşme yaptığı ve Cenevre barış görüşmelerine pazartesi gününe kadar ara verildiği bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Bosna Uzmanı Marshall Freeman Har-ris'in, Bosna hükümetine, ülkenin bölünmesini öngören planı kabul etmesi için aşırı baskı uygulandığı gerekçesiyle istifa ettiği bildirildi.

17- İsrail radyosu, İsrail Çevre Bakanı Yossi Sarid ve milletvekili Dedi Zucker'in bir kaç gün önce Mısır'ın başkenti Kahire'de bir FKÖ yetkilisi ve Ya-ser Arafat'ın yakın danışmanlarından Nebil Sbaath ile Başbakan Izak Ra-bin'in bilgisi dahilinde görüştüğünü ve görüşme ile ilgili olarak Başbakan'a rapor verildiğini bildirdi.

18- İsrail'in Lübnan'da gerçekleştirdiği bir haftalık operasyondan sonra tehlikeye giren Ortadoğu barış görüşmelerinin kesilmesini önlemek amacıyla bölgede bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, dün Suriye ve Lübnan'da yaptığı görüşmelerden sonra İsrail'e dönerek İsrail Başbakanı izak Rabin'le ortak bir basın toplantısı düzenledi. Izak Rabin toplantıda, Christopher'm iyi haberlerle geldiğine inandığını, ancak bunun bir başlangıç olduğunu ve daha katedilmesi gereken çok mesafe bulunduğunu bildirdi. Warren Christopher da tüm taraflardaki olumlu çabalardan etkilendiğini ve barış görüşmelerinin yoluna girdiğini söyledi.

19- Japonya'da Kiichi Miyazava başkanlığındaki hükümet resmen istifa etti. Böylece Liberal Demokrat Parti'nin 38 yıllık kesintisiz iktidarı sona erdi.

20- Moldova Parlamentosu, Bağımsız Devletler Topluluğu'nun resmi üyesi olmayı reddetti.

6 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son günlerde basında yer alan yolsuzluk dosyaları ve iddiaları ile ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, 1991 öncesi dönemle ilgili olarak, çok fazla yolsuzluk ve rüşvet iddiasının bulunduğunu hatırlattı ve bu iddiaların üzerine gitmeyi bir ilke edinerek seçimlere girdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, başbakanlık görevinin sonunda kendinden sonraki yönetime 112 dosya bıraktığını da bildirerek, "Her türlü iddia incelenmiş, gereği yapılmıştır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Danıştay Başkanı Metin Güven'i başkanlığa seçilmesi dolayısıyla ziyaret ederek kutladı. Cindoruk, yüksek yargının en önemli organlarından birisinin idari yargı olduğunu belirterek, Güven'e başarılar diledi. TBMM Başkanı Cindoruk, daha sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeniden seçilen Haluk Yardımcı'yı ziyaret etti.

3- Başbakan Tansu Çiller, toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, istanbul Atatürk Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'deki terör olaylarının arkasında Suriye'nin olduğunu ve bu ülkenin açıkça Türkiye'yi içerden yıkmak için çalıştığını öne süren Yılmaz, köy basan, karakollara saldıranların başında ve içinde Suriye uyrukluların bulunduğunun defalarca saptandığını söyledi.

Terör konusunda hükümetin uygulamalarını da eleştiren Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşların kitleler halinde batıya göç ettiğini, büyük oranda toprakların terk edilmesinin sosyal olduğu kadar siyasi bakımdan da son derece tehlikeli olduğunu belirtti.

5- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı devir teslim törenine katılmak için geldiği Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelişmesinden endişe duyan bazı iç ve dış mihrakların bölücü terörü desteklediklerini söyledi. Gazioğlu, teröre karşı oyunu kurallarına göre oynayacaklarını da bildirerek, teröristi masum halktan soyutlayacaklarını, bölgenin geri kalmışlığına çözüm getireceklerini söyledi.

6- SHP Çevre Komisyonu, Genel Başkan ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü başkanlığında toplandı.

7- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül ile başlayan rüşvet, yolsuzluk ve nüfuz ticaretinin DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde de devam ettiğini öne sürdü. Günay, Türkiye'de ekonomik alanda bir terör olayı yaşandığını, dış politika ve terör olaylarıyla ülkenin bütün sorunlarının iktidar boşluğundan kaynaklandığını belirtti.

8- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin PKK'ya karşı oluşturmayı planladığı özel orduya katılmak için 5 bine yakın ülkücünün başvurduğu yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirerek, bugün Türkiye için tehlikenin "MHP ve MHP'liler olmadığını", asıl tehlikenin PKK ve bölücü terör olduğunu söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün gece Şırnak'ta iki karakola saldıran bir grup PKK militanı ile çıkan çatışmada, 5 geçici köy korucusu yaşamını yitirirken, 6 PKK militanı öldürüldü.

Güvenlik güçlerince Diyarbakır, Mardin, Bitlis, Hakkari, Elazığ, Muş, Batman ve Siirt'te yasadışı örgüt üyesi savıyla gözaltına alınan 23 kişi tutuklandı.

Erzincan'ın merkeze bağlı Uluköy'e dün gece bir grup PKK militanı tarafından baskın düzenlendi. PKK'lıların açtığı ateş sonucu 1 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı, PKK militanları 15 ev ile 7 aracı yaktıktan sonra kaçtılar.

10- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu ülkelerine düzenlediği gezi çerçevesinde İsrail'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında barış sürecinden umutlu olduğuna dikkat çekti.

Christopher, basın toplantısından sonra gezisinin son durağı olan Suriye'ye geçerek Devlet Başkanı Hafız Esad ve Dışişleri Bakanı Faruk Sara ile görüştü.

Öte yandan, İsrail'in işgali altındaki bölgeler ile Lübnan'da kanlı olayların sürdüğü bildirildi. Lübnan'ın eski dışişleri bakanlarından Henri Faraon ve koruma görevlisi başkent Beyrut'ta öldürüldü.

Batı Şeria'da ise bir Filistinli gerilla ile iki İsrail askeri, çıkan çatışma sonucu öldüler.

11- Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev, yerlerinden edilen Dağlık Karabağ Azerilerinin çok kötü durumda bulunduğunu belirterek, BM'den sayıları 620 bini bulan mültecilere acilen yardım etmesini istedi. Aliyev, BM"ye Ermenilerin işgal ettikleri topraklardan derhal çekilmeleri konusunda baskı yapılması çağrısında da bulundu.

Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi Hasan Hasanov dün BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Baku yönetiminin "Ermenilerin işgal ettiği Dağlık Karabağ bölgesindeki yerlere BM gözlemcileri gönderilmesi" yönündeki isteği üzerinde durulduğu bildirildi.

Azerbaycan'ın BM Büyükelçisi Hasan Hasanov'un, Cumhuriyet gazetesine verdiği bilgiye göre en son işgal edilen Akdam'dan kaçanlar, başta başkent Baku olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde barındırılıyor. Hasanov, "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, acilen harekete geçmezse yerlerinden edilmiş yüzbinlerce kişi sağlık açısından ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak" dedi.

Öte yandan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan bir açıklamada, işgal altındaki Azeri topraklarına Ermenistan ve diğer ülkelerden gelen yabancıların yerleştirildiği belirtildi.

12- Gürcistan'da Başbakan Tengiz Sigua yönetimindeki hükümet istifa etti. Parlamento, Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin, geçici olarak başbakanlığı da üstlenmesini kararlaştırdı. Devlet Başkanı Eduard Şevard-nadze, dün yaptığı açıklamada, Gürcistan'da karışıklığın başgösterdiğini, bunun da "bir iç savaşın başlangıcı olabileceğini, devletin bir iç tehlike ile karşı karşıya bulunduğunu" söyleyerek parlamentoyu uyardı.

7 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Sabah gazetesi yazarlarından Güngör Mengi'ye, kendisine yönelik eleştirilerinden dolayı gönderdiği mektup, aynı gazetede yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türk-İş ile hükümet arasında süren ve henüz sonuçlanmayan toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, Türk-iş'in istediği yüksek ücret artışını vermeyi kendisinin de istediğini, ancak bunun imkanlar ölçüsünde mümkün olmadığını, paranın, halkın parası olduğunu ve yüksek ücret verilip verilmemesini gerekirse halka soracağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Gölhan, GAP idare Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında GAP konusundaki yanlış anlamaları ortadan kaldırmak amacıyla bilgi verdi.

4- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, partisinin istanbul il binasının açılışında yaptığı konuşmada, Güneydoğu sorununa ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yol keserek 6 kişiyi katleden PKK militanlarından 6'sı, Bitlis'in Hizan ilçesinde bir mezraaya baskın düzenleyen PKK militanlarından biri öldürüldü. Mardin'in Nusaybin ilçesinde de iki militan evlerine yapılan baskında ölü olarak ele geçirildi.

6- Türk-iş ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerini yürüten Kamu Koordinasyon Kurulu'nun toplantısından sonra bir açıklama yapan Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-iş'in toplu sözleşme görüşmelerini masa başında bitirmek için elinden geleni yaptığını belirterek hükümetin tutumunu eleştirdi.

7- Çeşitli dernek, sendika ve odalar, istanbul'da ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Tuzla tersaneler bölgesinde bekletilen ve kamuoyunda "asbestli gemi" olarak bilinen United States adlı geminin, Türkiye'den gönderilmesini istediler.

8- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Hüriyet gazetesine yaptığı "Montreux değiştirilemez" şeklindeki açıklamasından dolayı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, sözlerine açıklık kazandırması istendi.

9- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri ile Türkiye-lran ilişkileri ve terör konularında yapılan bir röportaj, Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin başkanlığında Moskova'da toplanan Orta Asya Cumhuriyetleri liderlerinin, Tacikistan-Afganistan sınırındaki gerginliğin giderilmesine yönelik olarak ortaklaşa acil önlemler alınmasını kararlaştırdıkları bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, italya'daki NATO üssünde NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, NATO'nun harekat planının hazır olduğunu belirterek, "Sırplar, şimdi ayrıntılarıyla hazır olan bir askeri operasyondan kurtulmak için gerekeni yapmalıdır" dedi.

Öte yandan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği bir mektupta, ülkesinin üçe bölünmesini öngören planı prensipte kabul ettiğini belirterek, ülkesinin BM üyeliğinin sürmesini istedi.

12- ABD Senatosu; ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri arasında geçen yıl imzalanan ve ülkelerin hava sahalarında karşılıklı keşif uçuşları yapılmasını öngören "Açık Semalar Anlaşması"m onayladı.

8 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 77'nci yıldönümü nedeniyle Bitlis Valisi Fethi Tunç ile Belediye Başkanı Muzaffer Geylani'ye birer kutlama mesajı gönderdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, partisinin il kongresi için geldiği Gaziantep'te yaptığı konuşmada, SHP'de hizip olayının "gelip geçtiğini" vurgulayarak, "Bütünleşmeyi göz ardı etmemeliyiz" dedi.

Konuşmasında ülke sorunları üzerinde de duran inönü, gelecekten çok umutlu olduğunu belirterek, "Terör, ekonomi, dış politika sorunları var, ancak bu ülkede bunları çözümleyecek kararlılık, bilgi ve azim var" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisine katılmalar nedeniyle istanbul'da düzenlenen törene katıldı.

Törende bir konuşma yapan Yılmaz, koalisyon hükümetinin herşeyi vaat ettiğini, ancak hiçbir şey vermediğini öne sürerek, "Zaman bizim lehimize çalışacaktır. Bu hükümetin başarılı olması mümkün değildir" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Adıyaman Milletvekili Celal Kürkoğlu'nun "Özel Harp Dairesi" konusundaki yazılı önergesine verdiği yanıtta, Özel Harp Dairesi'nin Türk Silahları Kuvvetleri'nin yasal ve açık bir askeri birliği olduğunu bildirerek, "Bu konuda bilgi edinmek isteyen TBMM Milli Savunma Komisyonu üyelerine, daha önce de olduğu gibi ilgili birim tarafından her türlü aydınlatıcı bilgi verilmesi her zaman mümkün bulunmaktadır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara Batıkent temsilciliğinin açılışında yaptığı konuşmada, solda birleşmenin mutlaka gerçekleşeceğini, birleşmeye "evet" dediklerini bildirdi.

6- Demokrasi Partisi'nin "Barış Kampanyası" çerçevesinde düzenlediği "Barış ve Medya" paneli istanbul'da yapıldı. DEP istanbul il Başkanı Kemal Parlak'ın yönettiği panelde, Kürt kimliğinin tanınması istendi. Kürt sorununun demokrasi içinde çözülmesi gerektiği vurgulanan panelde, basına düşen sorumluluk da dile getirildi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümet ve Türk-İş arasında devam eden görüşmeler konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Ciller'in görüşmeleri "rest noktasına" getirdiğini belirterek, "Bitmiş bir sözleşme koparılır mı? Başbakan uzlaşmanın ötesinde, devletin gücünü bize karşı kullanmaya niyetlendi. Umuyorum, hükümet, devletin gücünü işçiye karşı kullanmaz" dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerini hükümet adına yürüten Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe de taraflar arasında "hayır denecek mesafe kalmadığını"

vurgulayarak, "Türk-İş'in objektif bir değerlendirme yapmasını bekliyoruz. Hükümetin kımıldama şansı yok" dedi.

8- TBMM Başkan Vekillerinden ANAP Adana Milletvekili Yılmaz Ho-caoğlu, izmir'de geçirdiği trafik kazasında öldü.

9- Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Akpınar köyüne dün gece baskın düzenleyen PKK militanları, 4 kişiyi öldürdü.

İğdır'ın merkeze bağlı Özdemir köyünde de 2 kişi PKK militanları tarafından öldürüldü.

10- Azerbaycan'da 25 Temmuzda varılan ve iki kez uzatılması kararlaştırılan ateşkesin bozulduğu ve ülkenin güneyindeki Fizuli kenti çevresinde Ermenilerle Azeriler arasında çatışmaların yeniden şiddetlendiği bildirildi.

Bu arada Rusya Federasyonu, Azerbaycan'a petrol ihracatını askıya aldığını açıkladı. Moskova, karara gerekçe olarak Baku'nun petrol alımı karşılığında vaat ettiği ürünleri yollamamasım gösterdi.

Öte yandan Avrupa Topluluğu, BM Güvenlik Konseyi'nin, Ermenileri Dağlık Karabağ'da işgal ettikleri topraklardan derhal çekilmeye çağıran son kararını desteklediğini Türkiye'ye bildirdi.

11- Bosna-Hersek'te savaşan üç tarafın, başkent Saraybosna'ya yardım ulaştırılması için anlaşmaya vardıkları, Sırp birliklerinin de Saraybosna çevresinde staratejik öneme sahip Igman ve Bjelesnica tepesindeki bazı top bataryalarını çekmeye başladıkları bildirildi.

Öte yandan Bosnalı Sırp Komutan General Ratko Mladiç, Saraybosna çevresindeki önemli noktalardan çekilmeye hazır olduklarını, ancak kendileri çekildikten sonra Boşnakların bu bölgeleri kendi denetimlerine almalarını önlemek amacıyla BM'nin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

12- Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir konvoya kurulan pusu sonucunda 4 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

ABD Başkanı Bili Clinton, saldırıyı şiddettle kınayarak, "Sorumluların bulunması ve cezalandırılması için BM ile birlikte hareket ediyoruz" dedi.

ABD'nin Somali Büyükelçisi Jonathan Howe de saldırıyı şiddettle kınadıklarını söyleyerek, misilleme yapacaklarını belirtti.

9 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, ABD, Almanya ve Rusya Federasyonu büyükelçileri ile ayrı ayrı görüştü. Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural, Başbakan Çiller'in ABD Büyükelçisi Richard Barkley ile ikili ilişkilerin yanı sıra Azerbaycan ve Bosna Hersek'teki gelişmeler konusunda görüştüğünü bildirdi. Vural, Başbakan'ın Alman Büyükelçisi Dr. Jurgen Gesterhelt ile görüşmesinde de ikili ilişkiler ile Başbakanın 20 Ağustosta Almanya'ya yapmayı planladığı çalışma ziyaretinde hangi konuların ele alınacağı üzerinde durduğunu kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü'nün siyasi hayatta geçen 10 yılı ve geleceğe yönelik düşünceleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, TBMM'nin gündeminde bulunan özel radyo-tv yasa tasarısı üzerindeki görüşlerini almak üzere Başbakanlıkla özel televizyon kuruluşlarının temsilcileri ile bir görüşme yaptı. Toplantı öncesinde hükümet adına görüş bildiren Aktuna, gazetecilerin Kürtçe yayının milli birliğe karşı bir tavır olup olmadığı yolundaki sorularına karşılık, "ABD ve İngiltere için milli bütünlük ne ise bizde de odur. ABD'de resmi dil ingilizcedir, ancak, etnik gruplar kendi dillerinde özgürce yayın yapabiliyorlar" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Ankara'da yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terörün üstesinden gelebilmek için özel güvenlik yapılanmasının şart olduğunu kaydederek "Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, oluşturulacak gücün bir milis kuvvet olmamasıdır. Sadece güvenlik açısından değil başka bakımlardan da çok iyi yetişmiş uzmanlar görev yapmalıdır" dedi.

5- Demokrasi Partisi Genel Başkanı Yaşar Kaya, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, "Kürt sorununun köy yakmakla, köy boşaltmakla, bölgeyi in-sansızlaştırmakla" çözülemeyeceğini, kalıcı bir ateşkesin sağlanması gerektiğini belirterek, güvenlik kuvvetlerinin, korucu olmayı reddeden, Mardin'in Ye-dikardeş ve Uluköy köylerine yoğun baskı yaptığını, Yedikardeş köyüne güvenlik kuvvetlerince düzenlenen baskında 3 kişinin işkence ile yaralandığını, Uluköy'de ise 11 evin tahrip edildiğini iddia etti.

6- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Ankara'da yaptığı açıklamada, "PKK'ya karşı ülkücü ordusu kurulduğu" yolundaki iddiaları yalanlayarak, "Özel ordu söz konusu değil, bizim yaptığımız özel harekat gruplarına yeni kaynak bulmaktır" dedi.

7- istanbul Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi'nin (İSKİ) eski Genel Müdürü Ergun Göknel hakkında Fatih Cumhuriyet Savcılı-ğı'nca, yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

8- Türk Sanayici ve iş Adamları Derneği (TÜSİAD) Genel Başkanı Halis Komili'nin hükümetin icraatı, siyasi ve ekonomik gelişmeler ve bu gelişmeler karşısında TÜSlAD'ın tutumu konularında yaptığı değerlendirmeler, Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

9- Çağdaş Hukukçular Derneği bünyesinde oluşturulan "Sivas Katliamı Davası Müdahil Hukuk Bürosu" tarafından, dernek genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, davanın Ankara'da görülmesi için Adalet Bakanlı-ğı'na başvurma kararı alındığı kaydedilerek, iddianame eleştirildi ve davanın hangi tür yargı ve cezaya konu olduğu hakkında görüş bildirildi.

10- ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinde yer alan bir yazıda, "Lider Türkiye, yerini pasif Türkiye'ye bıraktı" görüşü savunuldu.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, bu yorumla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Orta Asya'da liderliğe soyunmak Türkiye'ye düşmez. Biz Azerbaycan'ı yönetmek ya da bir model empoze etmek niyetinde olmadık" dedi.

11- Azerbaycan petrolünün işletilmesi ve uluslararası piyasalara taşınmasına ilişkin çok uluslu toplantı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de başladı. Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in açış konuşmasını yaptığı toplantıya, Azeri, Türk, ingiliz, Norveç ve Amerikan petrol şirketlerinden temsilciler katıldılar.

Haydar Aliyev açış konuşmasında, Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey döneminde yapılan anlaşmaların, Azerbaycanlı uzmanlar ve halkın dışlanarak yapıldığı görüşünü savundu. Aliyev, diğer ülkelerle bu nedenle ortaya çıkan yanlış anlaşılmaların tekrarlanmaması için kendi bilim adamlarının süreçte en aktif biçimde yer alacağını bildirdi.

Toplantının sabahki oturumundan sonra bir açıklama yapan BOTAŞ Genel Müdürü Mete Göknel, boru hattının Türiye üzerinden geçmesiyle ilgili bir tereddüt bulunmadığını, Türkiye üzerinden hangi yolun kullanılacağı tartışmalarının olacağını söyledi.

Bu arada Başbakan Tansu Çiller'in, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Al-bert Çernişev ile bir görüşme yaparak, Rus, Orta Asya ve Kafkasya petrolünün boğazlar yolu yerine, boru hatlarıyla taşınmasının daha güvenli olacağını, boğazlardaki bugünkü durumun Montreux Antlaşması'nın imzalandığı zamandan çok farklı olduğunu ve patlayıcı, yanıcı madde taşıyan gemilerin istanbul'un güvenliğini tehdit ettiğini anlattığı bildirildi. Görüşmeye ilişkin bilgi, Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural tarafından verildi.

12- Azerbaycan'da Cumhurbaşkanlığı yetkilerini elinde bulunduran Meclis Baykanı Haydar Aliyev, iran'ın Baku Büyükelçisini kabulde yaptığı konuşmada, "Düşmanların komplolarına rağmen, Baku ile Tahran arasındaki ilişkiler güçlenerek sürecektir" dedi.

13- Azerbaycan'da Albay Alikram Humbetov'un, Iran sınırındaki Lenke-ran, Lerik, Massali, Yardımlı, Celilabad, Bilasuvar ve Astara bölgelerini "Taliş-mugan Cumhuriyeti" ilan ettiği ve isyancı albayın bu cumhuriyetin Türk değil, Fars kökenli olduğunu ve Azerbaycan'dan çok iran'a yakın olması gerektiğini savunduğu bildirildi. Humbetov, hükümetten taleplerinin gerçekleştirilmesini isteyerek, aksi halde birliklerini Bakü'ye sokacağını ve Karabağ'daki gönüllü askerlerini çekeceğini duyurdu.

14- Ermeni birliklerinin, Azerbaycan'ın güneyindeki Fizuli kentine geniş çaplı saldırı başlattıkları ve kente 1.5 kilometre uzaklıktaki iki köyü ele geçirdikleri bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Bakü'de bir açıklama yapan Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Hafız Gayıbov, "Ülkenin güney batısının, ülkenin diğer bölgeleriyle ilişkisi kesilmiştir" diyerek Ermeni birliklerinin, geçen ay ele geçirdikleri Akdam kenti ile Fizuli arasına yığınak yaptığını kaydetti.

Diğer taraftan Interfaks ajansı, Azerilerin, Fizuli'nin 2 kilometre kuzeyindeki Karamemedli köyünü geri aldıklarını duyurdu.

15- Eski Yugoslavya'da Sırplara yönelik savaş suçu iddialarını izlemekle görevli ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi John Western'in Başkan Bili Clan-ton'un yumuşak tutumunu protesto etmek maksadıyla istifa ettiği bildirildi.

16- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in, kuvvetlerinin Saray-bosna'ya hakim tepelerdeki mevzilerden çekilmeye başladığını duyurmasına rağmen, Igman Dağı'ndaki durumun belirsizliğini koruması üzerine Bosna Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç'in Cenevre görüşmelerini boykot ettiği ve görüşmelerin başlamadan ertelendiği bildirildi.

Bu arada NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerinin yer aldığı Brüksel'deki Konsey toplantısında, Askeri Komite tarafından hazırlanan ve Sırp hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenlenmesine ilişkin raporun onaylandığı bildirildi.

Diğer taraftan Saraybosna radyosu, Sırpların başkent yakınındaki Haci-ci kasabasını top ateşine tuttuğunu, uçuş yasağına rağmen helikopterlerin de saldırıya katıldığını ve Sırpların kimyasal silah kullandıklarını duyurdu. Zag-rep radyosu da Hırvatlarla Boşnaklar arasındaki çarpışmaların şiddetlendiği Mostar'da, Boşnakların saldırıya geçtiğini öne sürdü.

ABD'deki Arap ve Yahudi derneklerinin temsilcileri ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Bosna'da yaşanan insanlık dramına son verilmesi çağrısına bulundular.

17- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın, eski Sovyet Cumhuriyetlerini ekonomik baskılarla kendi etrafında toplamaya çalıştığını belirterek, bu tutumun geri tepebileceğini söyledi. Nazarbayev açıklamasında, Rus hükümet yetkililerinin, Orta Asya

Cumhuriyetlerine, ya Moskova ile ya da Iran, Türkiye ve Pakistan ile oluşturulacak ekonomik birliğe girmeleri konusunda tercih yapmaları yönünde görüş bildirdiklerini kaydetti.

18- Gürcistan'ın başkenti Tiflis yakınlarında dün gece Amerikalı diplomat Fred Woodruff'un öldürüldüğü ve saldırı esnasında Woodruff un yanında bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin güvenlik şefi El-dar Guguladze'nin yara almadan kurtulduğu bildirildi.

19- Japonya'nın Nagasaki ve Hiroşima kentlerine, ABD tarafından atom bombası atılmasının 48. yıldönümü nedeniyle her iki kentte anma törenleri düzenlendi. Törenlerde konuşma yapanlar, nükleer silahların imha edilmesini ve nükleer denemelere son verilmesini istediler.

20- Venezüela, Güney Kore ve Kolombiya'da hafta sonu meydana gelen şiddetli yağmur, fırtına ve toprak kaymalarında 134 kişinin öldüğü, 12000'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özal'ın öldüğü 17 Nisan'dan bugüne kadar geçen süredeki olayları ve gündemdeki diğer olayları Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mij-wel El Tıkriti'yi kabul ederek bir süre görüştü. Tıkriti, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cindoruk ile görüşmesinde ikili ve bölgesel sorunların ele alındığını söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, bütün televizyon kanallarından yayınlanan "ulusa sesleniş" adlı konuşmasında, ülkenin bütün sorunlarının ekonomiden kaynaklandığını yineleyerek, işçi ücretlerinin yatırım ve istihdamın arttırılması ile enflasyonla mücadelenin önünde bir engel olduğunu söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Cumhuriyet gazetesinin solda birlik, koalisyon, Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı, parti genel başkanlığından ayrılma isteği gerekçeleri ve yeni genel başkanın kimliği ile SHP'nin inönü sonrası durumu konularındaki sorularını yanıtladı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Ciller'in televizyon kanallarından yayınlanan ve kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerini konu alan konuşmasının ardından yaptığı değerlendirmede, "Hükümet, toplumun çeşitli kesimlerinin çıkarlarını karşı karşıya getirmekle değil, bu kesimlerin çıkarları arasında denge sağlamakla yükümlüdür" dedi.

6- izmir Anakent Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, SHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

7- Türk-iş Başkanlar Kurulu Ankara'da yaptığı toplantıda, 25 Ağus-tos'ta genel grev kararı aldı. Başkan Bayram Meral ile 33 sendika temsilcisinin katıldığı toplantıda kamu sözleşmeleriyle ilgili son gelişmeler değerlendirildi.

Öte yandan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Başbakan Tansu Ciller'in televizyonda işçi ücretleri ile ilgili yaptığı konuşma hakkında, "Sayın Başbakan'ın yaptığı açıklamayı zamansız ve insanları birbirine kusturucu anlamda buldum" dedi.

8- Tunceli'de görev uçuşu yapan bir askeri helikopter yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada Yarbay Necdet Hoşgör, Kurmay Binbaşı Kibar Kurbankoç, Pilot Teğmen Bilge Kaan Seyinci şehit oldu, 2 subay ile 1 astsubay da yaralandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, helikopter kazasında 3 subayın şehit olmasının ardından Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'e bir taziye mesajı gönderdi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tatvan-Van karayolunda PKK militanları tarafından 15 gün önce kaçırılan 4 Fransız turistin sabaha karşı serbest bırakıldıkları bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, PKK tarafından kaçırılan Fransız rehinelerin serbest bırakılmalarından dolayı Türiye'ye teşekkür etti.

içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, PKK militanlarının elinde rehin olan ingiliz ve Avustralyalı turistlerin de en kısa zamanda sağlıklı olarak ülkelerine dönmelerinin temin edileceğini bildirdi.

Bingöl Valisi Fevzi Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, Bingöl'ün Genç ilçesi yakınlarında bir yolcu minibüsünü pusuya düşüren PKK militanları, araçta bulunan 8 yolcuyu öldürürken, saldırıda 10 yolcuda yaralandı.

Bingöl'ün Sancak Jandarma Karakolu'na dün gece yarısı bir grup PKK militanı tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunuldu. PKK'lıların açtığı ateş sonucunda bir astsubay ve iki er şehit oldu, iki erde yaralandı.

10- Bosna-Hersek'te Sırpların geçen hafta ele geçirdikleri stratejik öneme sahip Igman tepesini söz verdikleri gibi boşaltmamaları nedeniyle Cenevre'de Bosnalı savaşan taraflar arasında yürütülen barış görüşmeleri, yapılamayarak ileri bir tarihe ertelendi.

Uluslararası arabulucular Lord Owen ve Thorvald Stoltenberg ile bir araya gelen Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Igman'dan tamamıyla çekilmiş olacaklarını iddia etti ve "Zaten birliklerimizin yarısı buradan ayrıldı" dedi. Karadziç, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç'i, "arkasına BM'yi alarak görüşme masasından kaçmakla" suçladı ve NATO'nun hava saldırısı kararının uygulanması halinde ülkede bir kaosun ortaya çıkacağını ileri sürdü.

Brüksel'de dün yapılan NATO toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Avrupa ve Kanada ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Oxman, "Hava saldırılarının başlayıp başlamaması Sırplara bağlı" dedi.

11 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'tan sonra ikinci resmi ziyaretini Başbakan Tansu Çiller'e yaptı. Cumhurbaşkanı, Başbakanla görüşmesinin tamamen bir ziyaret olduğunu açıklarken, Başbakan Çiller de görüşmeden sonra gazetecilere "Devlet meselelerini konuştuk, çok uyumlu bir çalışma içindeyiz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Kongresi, DYP içindeki gelişmeler ve hükümetin icraatı konularında Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Ali Süha'yı kabul ederek bir süre görüştü. Ali Süha, kabulde yaptığı konuşmada TBMM Başkan Vekili Yılmaz Hocaoğlu'nun ölümü nedeni ile duydukları üzüntü ve taziyetlerini sunmak için Cindoruk'u ziyaret ettiğini söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller, ülke sorunları ile ilgili görüşlerini ve uygulamaları Hürriyet gazetesine anlattı.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 20 Eylül'de BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a uygulanan ambargo ile ilgili olumlu bir sonuç almaması halinde, Türkiye'nin hemen BM Anayasasının 50. maddesini çalıştırmak için harakete geçeceğini söyledi. Çetin, Türkiye'nin ambargodan vazgeçmesinin sözkonusu olmadığını, ancak ambargo nedeni ile büyük ekonomik kayıplara uğradığını bildirdi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Dışişleri Bakanları Karaçi ve Islamabad toplantılarında alınan kararlar uyarınca BM Genel Sekreteri Butros Gali ve ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile Bosna sorununu görüşmek üzere ABD'ye gitti.

7- Yaklaşık 545 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile Türk-İş arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre işçiler birinci altı ay için yüzde 37, ikinci altı ay için yüzde 28 oranında ücret zammı alacaklar. Haksız fesih tazminatı ise yedi aylık çıplak ücret olarak belirlendi.

Başbakan Tansu Çiller, toplu sözleşmenin imza töreninde bir konuşma yaptı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de sivil-askeri otorite arasında bir iktidar kayması yaşandığını belirterek, sivil otoritelerin yetkilerini tam kullanması gerektiğini söyledi. Baykal, Başbakan Tansu Çiller'in laiklik karşıtı çevrelerle ne olursa olsun iyi geçinme gayretinde olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'in de Sivas olaylarından sonra tepki göstermediğini öne sürdü.

9- Kastamonu'nun Küre ve Devrekani ilçelerinin SHP'li belediye başkanları partilerinden istifa ettiler.

10- Boşandığı eşi tarafından rüşvet almakla suçlanan İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel hakkında Mülkiye başmüfettişlerince başlatılan soruşturma tamamlandı. Müfettişler, ön raporu içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'na verdiler.

11- PKK militanlarmca Nemrut dağı civarında bir süre önce kaçırılan ingiliz ve Avustralyalı iki turist dün gece serbest bırakıldı. Konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK'nın turistleri rehin tutmakla istediği propaganda amacına erişemediği bildirildi.

12- istanbul'da 38 PKK'lı yakalandı. Kartal'da karakol tarandı, bir polis memuru yaralandı. Hakkari'de 3 kişi PKK tarafından kurşuna dizildi.

13- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel EI-Tıkrıti Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'e Irak lideri Saddam Hüseyin ile Devrim Komite Konseyi üyelerinin onayladığı ve Irak Başbakanı Muhammed El Zubeydi ile Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaftan mesajlar getirdiğini söyledi. Tıkrıti, Başbakan Tansu Çiller'e gönderilen mesajda, bölgede yabancı güçlerin komplosu ile oluşturulmak istenen Kürt bölücülüğüne karşı ortak mücadele edilmesi gerektiği ve Ankara-Bağdat arasında Başbakanlar veya Dışişleri Bakanları düzeyinde diplomatik görüşmelerin önkoşulsuz olarak başlamasının istendiğini bildirdi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, ülkede yaşanan siyasi bunalımın aşılabilmesi için erken seçim yapılmasını ve seçim kanunu konusunda iktidar ile muhalefetin makul bir çerçevede anlaşmaları gerektiğini bildirdi.

15- Ermenilerin Azerbaycan'ın Fizuli kentine saldırılarının sürmesi nedeniyle binlerce Azerinin iran sınırına yakın bölgelere göç etmeye başladığı bildirildi.

16- Bosna-Hersek'te Saraybosna'ya hakim tepelerde bulunan Sırp kuvvetlerinin fiilen çekilmeye başladığı bildirildi.

17- Angola'da yönetime karşı mücadele eden UNITA örgütünün kuşatma altında tuttuğu Cuito kentine yönelik son saldırılarında 20'den fazla sivilin öldürüldüğü bildirildi.

12 AĞUSTOS 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, PKK militanı olduğu ileri sürülen Abdulvahap Kandemir'in, Şırnak Milletvekili Orhan Doğan'ın TBMM lojmanlarındaki evinde kaldığı ve Doğan tarafından tedavi ettirildiği savı ile ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "DGM, Meclis'e başvurursa gerekeni yaparız. Kim suç işliyorsa, bu milletvekili de olsa cezasız kalmaz. Suçu ispat etmek yargının sorumluluğundadır. Meclis, savcı veya yargıç değildir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, üniversite alanında bir "reform" gerçekleştirdiklerini belirterek, yine bu yıl içinde 800'ü yüksek lisans, 200'ü de lisans eğitimi olmak üzere toplam bin öğrencinin yurtdışına burslu olarak gönderileceklerini bildirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Adıyaman, Afyon, Amasya, Bilecik, Bolu, Burdur, Çorum, Denizli ve Diyarbakır'dan gelen il, ilçe ve belediye başkanları ile bu illerin milletvekillerini kabulde yaptığı konuşmada, temsilcilerden 26 Mart 1994 tarihinde yapılacak yerel seçimler için yörelerinin gereksinimlerini belirleyerek kendisine ulaştırmalarını istedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

Mesut Yılmaz, hükümetle Türk-iş arasında sürdürülen ve anlaşmayla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinin tatmin edici olmadığını belirterek, "Bütün ekonomik göstergeler yıl sonunda enflasyonun yüzde 75'in üzerine çıkacağını gösteriyor. Bu durumda işçi enflasyona ezdirilmiş olacaktır" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'yi yakından ilgilendiren konular ve Dışişleri Bakanlığı'na son aylarda yöneltilen eleştiriler hakkında, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın yürütülmesi konusunda Başbakan Tansu Çiller ile bir sorunu olmadığını, Başbakanın dış politikadaki danışmanı ve uygulayıcısı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin, Bakanlığının Bosna-Hersek ve Azerbaycan gibi konularda sık sık eleştirilerle karşı karşıya kaldığı konusunda ise, "Türkiye'de kamuoyu çok yanlış yönlendirildi. Bir ülkenin dış politikası duygulara göre yönlendirilemez. Duygu vardır, ancak ülkenin çıkarları daha ön planda yer almalıdır. Medya, konuyu ilgili makamlarla birlikte ele almalıdır" dedi.

6- Tarım Bakanı Refaattin Şahin Ankara'da yaptığı açıklamada, bu yıl pamukla başlayan yeni prim sistemiyle, tarımı destekleme politikasını terkettik-lerini söyledi. Şahin, hazırlanan kararname ile destekleme kapsamındaki ürünlerde yeni sistemin uygulanması için olanak verildiğini belirterek, tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesinin primle özendirileceğini bildirdi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, tarım konusunda uygulanan yeni program konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, "Tarım ürünlerinin ilave prim verilerek piyasaya dünya fiyatlarından sokulması, sanayicinin daha fazla talebini ve piyasaya girmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu sistemle, borsacılığın gelişmesine dönük çalışacağız" dedi.

8- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu tarafından, Güneydoğu Anadolu'daki incelemelerden sonra oluşturulan ve ilgili makamlara iletilen raporda, bölgeye yetişmiş kaliteli din adamı gönderilmemesinin Güneydoğu'da faaliyet gösteren dini terör örgütlerinin işine yaradığı kaydedilerek, "Olağanüstü hal bölgesinde olağan devlete bile rastlamadık" denildi.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, terör olayları ve güvenlik konularına ilişkin görüşlerini açıkladı.

Türkiye'nin düşmanlarının içte ve dışta propaganda atağına kalktığını, terör hareketlerinin yaygınlaşarak müzmin hale geldiğini belirten Türkeş, "Türkiye'ye karşı adı konulmamış sinsi bir savaş açılmıştır" dedi.

10- PKK'ya karşı görev yapacak özel ordu kurulmasına ilişkin kanun hükmünde kararname (KHK), Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Azerbaycan petrolünün dünya pazarlarına nereden aktarılacağı konusunda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan toplantılar dizisinin dördüncü gününde de somut bir adım atılamadığı bildirilirken, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Kazakistan Başbakan Yardımcısı Sızdık Abise, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü tarafından kabul edildi.

Görüşmeler sırasında, Kazakistan-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler ve ortak projelerin ele alındığı, ancak Kazakistan'ın ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sızdık Abişe'nin, Kazak petrolünün de Türkiye üzerinden Batı pazarlarına sunulması konusunda güvence vermediği kaydedildi.

12- Bosna-Hersek'teki Sırp birliklerinin başkent Saraybosna'ya hakim Igman ve Bjeslanica tepelerinden tamamen çekildiklerini bildirmelerine karşın, çekilmeyi tamamlamadıkları haber verildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher de yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplar'ın igman ve Bjeslanica tepelerini teslim edip etmemelerinin NATO müdahalesi açısından önemli bir unsur olduğunu söyledi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu Barış Görüşmeleri konusunda Washington'da yaptığı açıklamada, "tarafların barış masasına oturmaya kararlı olduklarını düşünüyorum ve bunu gerçekleştireceklerine inanıyorum" dedi.

Bu arada Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad da yaptığı açıklamada, barış görüşmelerine karşın İsrail'in hala düşman olduğunu ve Şam'ın İsrail'i Güney Lübnan'dan çıkarmak için savaşan militanları olduğunu söyledi.

13 AĞUSTOS 1993

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Bakanlar Kurulu, YÖK Yasası, insan Hakları Müsteşarlığı Kuruluş Yasası ve Mahalli idareler Yasası'nm, yetki yasası çerçevesinde kararnamelerle düzenlenmesini kararlaştırdı.

2- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, partisinin Şırnak Milletvekili Orhan Doğan'ın evine gelen ne olduğu belirsiz şahsın söylediklerinin, televizyon ve renkli basından çok geniş bir şekilde verilerek, partilerinin başlattığı "topyekün barış ve halkların kardeşliği" kampanyasının önünün kesilerek, partileri için düzenlenen yeni tertip ve komplolara kamuoyunun hazırlandığı görüşünü savundu. Yaşar Kaya açıklamasında, basın ve televizyonun kendilerine ambargo koyarak, tertipleri sergileme imkanından yoksun bıraktığını ve partisinin HEP'in akıbetine uğratılmak istendiğini de sözlerine ekledi.

DEP Şırnak Milletvekili Orhan Doğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada hakkındaki iddiaların bir komplodan ibaret olduğunu söyledi.

3- CHP TBMM Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in mal beyanında Antalya Beldi-bi'ndeki villasını ve yatını gizlediği gerekçesiyle ve Başbakan Çiller'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdiklerini bildirdi.

4- DEP Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Belediye Başkanı Resul Dolan'ın oğlu Yücel Dolan'ın, gözaltına alındıktan sonra Jandarma Bölük Komutanlığı'nda gördüğü işkence sonucu öldürüldüğü gerekçesiyle ve içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

5- DEP milletvekilleri, Van'ın Bahçesaray ilçesi Sündüz yaylasında 6 kişilik bir grup tarafından vatandaşların taranarak öldürülmeleri ve söz konusu 6 kişinin PKK'lı olduğu yolundaki açıklamaların kuşkuyla karşılandığı, vatandaşların yaylaya çıkmadan önce jandarma tarafından tehdit edildiği, cenazelerin ilçeye taşınması için helikopter verilmediği ve takibatın geç başlatıldığı gerekçesiyle TBMM Başkanlığı'na Meclis araştırması önergesi verdiler.

6- Eski Cumhuriyet Senatosu başkanlarından ve Hava Kuvvetleri komutanlarından emekli Orgeneral Tekin Arıburun izmir'de öldü.

7- istanbul Okmeydanı'nda Terörle Mücadele timleri tarafından bir kafeteryaya düzenlenen baskında yasa dışı Devrimci Sol örgütü üyesi oldukları belirtilen biri kadın 5 kişi ölü olarak ele geçirildi.

8- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde karakola saldıran teröristlerden 14'ü öldürüldü. Yüksekova'nın Çanaklı ve Oramar bölgelerindeki PKK kamplarına karşı yürütülen hava operasyonunda ilk belirlemelere göre en az 60 PKK'lı-nın öldürüldüğü, ölü sayısının artabileceği ve çok sayıda da yaralının bulunduğu bildirildi.

Bu arada Honduras bandıralı bir gemide KKTC polisince yapılan aramada, PKK'ya taşındığı belirlenen çok sayıda Kalaşnikof marka uzun namlulu silah ve 7.65 çapında tabanca ve bu silahlara ait mermi ele geçirildi.

9- istanbul Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, insan Hakları Derneği istanbul Şubesi'nce düzenlenen bir panelde, "ülke topraklarının bir kısmının başka bir ulusa aitmiş gibi gösterildiği, ülkenin temel organlarına hakaret edildiği ve bölücü örgütün faaliyetlerinin övüldüğü" gerekçesiyle (HD istanbul Şubesi'nin kapatılması için Beyoğlu 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı.

10- Yeni Günaydın gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Saruhan Ayber ve Yayın Koordinatörü Osman Arolat görevlerinden istifa ettiler.

11- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel el-Tıkrıti ile Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının açılması konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

12- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, New York'da düzenlediği basın toplantısında, islam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Heyetiyle birlikte BM nezdinde Bosna konusunda gerçekleştirdikleri temaslar hakkında bilgi verdi. Çetin, Gali'nin, Bosna konusunda tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu belirterek, Bosna'da askeri operasyon yapılması talebine karşılık "parasızlık" bahanesini öne süren Gali'nin tezini çürüttüğünü ve görüşmelerde bulunduğu diğer yetkililere Bosna-Hersek'teki durumu ve buna seyirci kalan örgütlerin saygınlığını yitirdiğini anlattığını ifade etti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Abdül Sattar başkanlığındaki İKÖ temas grubu, New York'tan Washington'a geçerek, ABD Dışişleri Bakanı Warren Chris-topher ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, heyetle yapılan görüşmeden sonra, Warren Chiristopher ile kısa bir süre başbaşa görüştü.

13- Azerbaycan petrolünün Batı'ya taşınmasında izlenecek yolu belirlemek üzere Bakü'de toplanan Azerbaycan, Türkiye, ABD, İngiltere ve Norveç temsilcileri, boru hattının Bakü-Iran-Nahcivan-Ceyhan rotasını izlemesi konusunda ilke anlaşmasına vardılar.

14- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenilerin Fizuli'ye yönelik saldırılarının püskürtüldüğünü, ancak Ermenilerin bölgede yığmak yaptığını ve yeniden büyük bir saldırıya geçmeye hazırlandıklarını duyurdu.

Bu arada Karabağ sorununa bir çözüm bulmak amacıyla Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde oluşturulan Minsk Grubu Roma'da bir araya geldi. İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,

toplantıda, barış görüşmelerinin yeniden ele alınması için bir takvim belirlenmesinin gündeme geldiği bildirildi.

Diğer taraftan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'in Sözcüsü Arif Aliyev, Elçibey'in referandumdan önce Bakü'ye dönmek istediğini açıkladı.

15- Bosnalı Sırplar, başkent Saraybosna'ya hakim Igman ve Bjeslanica tepelerinden çekilmeyi durdurarak yeni şartlar öne sürdüler, ancak uluslararası arabulucuların baskılarıyla yeniden çekilmeye razı oldular. AT ve BM nez-dindeki Yugoslavya Konferansı eşbaşkanları, Sırpların tamamen çekilmiş olacakları pazartesi gününe kadar Cenevre görüşmelerine ara verdiler.

Bosnalı Sırpların sözcüsü yaptığı açıklamada, bazı birliklerin Igman ve Bjeslanica'dan çekildiğini, ancak önemli mevzileri BM Koruma Gücü (UNPRO-FOR) askerlerine devredene kadar ellerinde tutmaya devam edeceklerini duyurdu.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç düzenlediği basın toplantısında, Sırpların çekilmesi halinde, pazartesiye ertelenen Cenevre müzakerelerine katılmayı kabul edeceğini, ancak Igman ve Bjeslenica'daki Sırp varlığının kendileri için büyük bir tehlike taşıdığını belirtti.

Bu arada, BM Koruma Gücü Sözcüsü Barry Frewer, yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'in güneyindeki Mostar kenti civarında yaşayan 22 bin Müslümanın, Hırvatlar tarafından bir helikopter sahasında esir tutulduklarını, Kızılhaç'tan bir heyetin bölgeye gittiğini ve bu esirlerin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını tesbit ettiklerini duyurdu.

14 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Milliyet gazetesinde yeralan terörle mücadelede özel ordu kurulamayacağına ilişkin açıklamalarını yanıtladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, hükümetin önceden hedef olarak belirlediği terörle mücadele çerçevesinde 12 Ağustos Perşembe günü yürürlüğe giren iki kanun hükmünde kararname konusunda bilgi verildi ve yapılan değişikliğin terörle mücadelede görevlendirilmek amacıyla, personel yetiştirmek üzere harekat polis okulları açılması olduğu vurgulandı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, ANAP Bursa Milletvekili Hüsamettin Örüç'ün, TÜBiTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nde "Günümüzde 29 Ülkede Savaş Var" başlığıyla yayımlanan yazıda Türkiye'nin üçüncü sırada gösterildiği ve "Türkiye'nin PKK gerillaları ile Kürdistan kurulması için savaştığı" öne sürülen yazı ile ilgili soru önergesini yanıtladı, inönü, yazıyı yayımlayan TÜBiTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi çalışanları hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı, inönü, "Türk devletinin PKK terör örgütüyle savaş halinde olduğunun" doğru olmadığını belirterek, "Böyle bir şey yoktur. Güvenlik güçlerimiz ve Türk ordusu ülke güvenliği için ayrılıkçı terör örgütüne karşı yasal zeminde gerekli önlemleri almaktadır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, istanbul'da düzenlenen "ANAP Yerel Yönetimler Bölge Toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadelede ayrı bir özel ordu oluşturulmasının doğru olmayacağını savunarak, "Türkiye'nin ordusu vardır. Sadece özel harekat timlerinin sayısı arttırılmalıdır" dedi. Yılmaz, toplantıdaki konuşmasında, hükümet uygulamalarını da eleştirerek, İSKİ yolsuzluğu ile ilgili olarak Nurettin Sözen'in de görevden alınması gerektiğini söyledi.

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, ABD Büyükelçisi Richard Clark Barkley, Suriye Büyükelçisi Abdül Aziz Al Rıfai, italya Büyükelçisi Luigi Fonta-na Fiusti ve Yeni Zelanda Maslahatgüzarı Graham Smeaton ile görüştü. Gazioğlu, büyükelçilerin ziyaret amacıyla geldiklerini, görüşmelerde terör konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Terörün bütün dünyanın sorunu olduğunu kaydeden Gazioğlu, yabancı ülke temsilcileriyle karşılıklı olarak ne yapılabileceğini görüştüklerini söyledi.

5- insan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Halklar Barış içinde, Eşit ve Kardeşçe Yaşamalıdır" başlıklı bir metnin imzaya açıldığı belirtilerek, halkların dostluğunun ve insanca yaşamanın en önemli yolunun halklar arasında eşit yaşama koşullarını oluşturacak demokratik bir ortamın yaratılmasından geçtiği vurgulandı.

6- PKK'nın silahlı mücadeleye başlamasının yıl dönümü olan 15 Ağustos'a bir gün kala Kars'ın Digor ilçesinde 4 bini aşkın köylü ilçe merkezinde PKK bayrakları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüşü önlemek amacıyla açılan ateş

sonucu ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü, yaralanan 51 kişi tedavi altına alındı. 50 gösterici de gözaltına alındı, ilçede olayın hemen ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

7- islam Konferansı Örgütü (IKÖ) üyesi ülkelerin oluşturduğu "Bosna Temas Grubu" ile birlikte ABD'deki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Washingtonda düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'la yaptığı görüşmede Bosna'da yaşanan vahşetin ele alındığını ve Christopher'in kendilerine, diğer ülkelerle konsensüs sağlanması halinde harekata hazır olduklarını söylediğini bildirdi.

8- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, yarın başlaması gereken barış görüşmelerindeki en önemli konunun Saraybosna üzerindeki Sırp kuşatmasının sona erme tarihi olacağını ve görüşmelerde bu konularda ısrar edeceklerini açıkladı.

9- Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Azad Isazade tarafından yapılan açıklamada, tank ve topçu desteğindeki Ermeni birliklerinin 6 Azeri köyünü ele geçirdiği bildirildi.

10- Tayland'da dün turistik bir otelin çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 59'a yükseldi. Olayda, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde bir otobüsü kaçıran ayrılıkçı gerillaların, 14 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdükleri bildirildi.

15 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yeni Günaydın gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı görevine gelişi, görevin anayasallığı, eleştiriler ve kendisinin makamın gerektirdiği tutumu hakkında bir değerlendime yaptı.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisinin Elazığ ve izmir il kongrelerine birer mesaj göndererek, birlik ve beraberliğin sağlanmasında ve güçlü Türkiye'nin oluşturulmasında ana yolun DYP'de birleşme ve bütünleşmeden geçtiğini belirtti.

. 3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin oluşturduğu Bosna Temas Grubu ile ABD'de gerçekleştirdiği görüşmeleri tamamlayarak yurda döndü. Çetin, istanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, görüşmelerinde Bosna-Hersek'in bütünlüğüne yönelik saldırıların ve burada yaşanan Sırp vahşetinin durdurulması için bir an önce uluslararası güce başvurulması gerektiğini ve Bosna-Hersek'te yaşanan savaşın bir din savaşı olarak görülmemesinin yerinde olacağını ifade ettiklerini söyledi. Çetin, "Saraybosna'nın bölünmesine göz yumulması, Avrupa'nın ortasında yeni bir Berlin duvarının örülmesine yol açar" dedi. Çetin, ABD Dışişleri Bakanı War-ren Christopher ile yaptığı görüşmede, Irak'a uygulanan amborgodan Türkiye'nin uğradığı ekonomik kayıpların boyutu hakkında bilgi verdiğini ve ambargonun 20 Eylülde Güvenlik Konseyi'nde yeniden ele alınmasından önce Türkiye'nin zararları konusunda etkin çalışmalar yapılmasını istediğini de sözlerine ekledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden taşınmasında belirlenecek olan rota ile ilgili yapılan çalışmaları ve çeşitli yorumları değerlendirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy ile Bakanlığına bağlı kurum, kuruluş ve tesislerle ilgili olarak yapılan mülakat Türkiye gazetesinde yayımlandı.

6- CHP TBMM Grup Başkan Vekili Ali Dinçer, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "milletvekillerinin ve kamu görevlilerinin de siyasi suçlar dışında kalan adi suçlarda normal vatandaşlar gibi zaman geçirilmeden yargılanmasına imkan sağlayacak bir anayasa değişikliği" çağrısında bulundu.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ın 19 aylık görev süresi içindeki gelişmelere dair yaptığı değerlendirme, Milliyet gazetesinde yayımlandı.

8- Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Yılmaz Büyükerşen, "herkese üniversite" projesi ile ilgili basına açıklama yaptı.

9- PKK tarafından silahlı mücadeleye başlama tarihi olarak ilan edilen 15 Ağustos 1984'ün 9.yıldönümünde çeşitli yerlerde PKK lehinde gösteriler

yapıldı. Gösterileri dağıtmak için güvenlik görevlileri havaya ateş açarken, 100'den fazla kişi de gözaltına alındı.

Diğer taraftan Muş'un Malazgirt ilçesine PKK bayraklarıyla gelen ve kent merkezine yürümek isteyen yüzlerce köylü, güvenlik kuvvetleriyle çatıştı, olayda 3 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

Güneydoğu'daki operasyonlarda 11 PKK'lı öldürüldü. Hakkari'de hava destekli sürdürülen operasyonlarda 350-400 civarında PKK militanının kıstırıldığı ve militanların ağır kayıp verdikleri bildirildi.

Erzincan'da bir uzman çavuş şehit oldu. Kars'ın Digor ilçesinde yasadışı gösteri yapmak isteyen bölücülerin başlattığı olaylardan sonra konulan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, ilçede hayat normale döndü.

10- Prof. Dr. Macit Gökberk istanbul'da öldü. Gökberk felsefe dalındaki çalışmalarıyla tanınmaktaydı.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Hafız Gaibov, Bakü'de yaptığı açıklamada, Ermeni birliklerinin Fizuli ve Cebrail yakınındaki on köyü daha ele geçirdiklerini, iki kentte de durumun çok kritik olduğunu belirterek, Ermenilerin asıl hedefinin iran sınırındaki Cebrail bölgesi olduğunu vurguladı.

Bu arada Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Halk Cephesi yanlılarınca Devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i desteklemek amacıyla dün düzenlenen gösteriye polisin müdahale etmesi üzerine 100'e yakın kişinin yaralandığı ve bir o kadarının da tutuklandığı bildirildi.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da ilk kez toplu olarak 39 hasta ve yaralı uçakla tahliye edildi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Sırpların igman Tepesinden tamamen çekilmesinden sonra, Cenevre'de yapılan barış görüşmelerine devam edilebileceğini söyledi, izzet-begoviç. ülkenin etnik devletlere bölünmesine karşı çıktıklarını ve bunun için mücadele ettiklerini, ancak bugün bu durumu ya kabul etmek ya da sonuna kadar savaşmak gerektiğini belirterek, bu durumu belli bir süre için kabul edebileceklerini bildirdi.

16 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hacı Bektaş-i Veli'yi anma törenleri nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, "Yaşadığı dönemin savaş ve kargaşa ortamında barış ve dostluğu engin düşünce sistemiyle insanlara umut kapısı olarak açan Hacı Bektaş-i Veli, dilimizin ve edebiyatımızın bayraklaşan sesi olmuştur" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı kabul ederek bir görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan ANAP Genel Başkanı Yılmaz, Azerbaycan dahil dış politika konularında, bilgisi dahilinde olmayan pek çok konuda Cumhurbaşkanının kendisine bilgi aktardığını ifade ederek, ülkenin genel sorunlarını görüştüklerini belirtti. Yılmaz ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel ile "özel ordu" konusundaki görüşleri de ele aldıklarını ve bu konudaki görüşlerinin paralellik taşıdığını kaydetti.

3- Hacıbektaş Şenlikleri'ne katılan Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, burada yaptığı konuşmada, "Laik devlet düzeni sonsuza kadar yaşayacak. Sivas'ta yaşanan olaylar bir daha yaşanmayacak" dedi.

Şenliklere katılan Kültür Bakanı Fikri Sağlar da Alevi ve Sünni vatandaşlar arasında ayrım yaratılmaya çalışıldığını belirterek, bu çabaların asıl amacının ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmak olduğunu söyledi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu sorunu gibi takdim edilen terörün, Türkiye'nin gündemini belirleyen en büyük sorun olduğunu belirterek, PKK'nın ülke genelinde yayıldığını ve tehlikeli bir boyut kazandığını söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, sınırda düzenlenen imha operasyonunda 250 PKK'lının ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

7- AT Türkiye Büyükelçisi Michael Lake, haftalık Barometre gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin 1973 tarihli ek protokol uyarınca AT ile gümrük birliği için öngörülen 22 yıllık geçiş döneminin sonuna yaklaştığını, bundan sonra belirli sektörlerin hükümeti geçiş dönemi uygulamasına ikna etmesi durumunda gümrük birliği sürecinin duracağı uyarısında bulundu. Lake, "Topluluk 20 yıldan bu yana Türkiye'ye sanayi ürünlerinde serbest ticaret olanağı tanımıştır. Türkiye şu anda tek yanlı olarak fedekarlık yapmamaktadır. Sadece eksik taraflarını tamamlayıp, AT ülkelerine yetişmeye çalışmaktadır" dedi.

8- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF heyetleri, mayıs ayından beri BDT ülkelerinde yaptıkları incelemeleri tamamlayarak, bir rapor hazırladı. Raporda, "BDT nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i, dünya yoksulluk standart-

larının altında bir yaşam düzeyine sahip, ilaç potansiyelindeki yokluklar, aşı alanında da kendini gösteriyor" denildi.

9- Kuzey Irak'ın Erbit kentinde başlayan Kuzey Irak Kürdistan Demokrasi Partisi'nin 11'nci kongresinin açılışında konuşan Irak Kürdistan Demokrasi Partisi lideri Mesut Barzani, Bağdat'ın, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesi yönetimi özerk bir statüde yer alacak şekilde, federal bir yönetimi kabul etmesini istedi.

Kongreye katılan SHP Milletvekili Ercan Karakaş da Kuzey Irak'ta demokrasi yolunda belirli adımlar atıldığını gözlemlemekten mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye'de 50 yıldır demokrasi mücadelesi verildiğini söyledi ve "Biz halkların kardeşçe yaşamasından yanayız. Bir daha Halepçe'ler yaşanmasın istiyoruz" dedi.

ANAP Milletvekili Engin Güner ise yaptığı konuşmada, Irak'ta toprak bütünlüğünün korunmasının barış ve istikrarın en önemli parçası olduğunu belirterek, Türkiye'deki Kürt kökenli Türk vatandaşlarının kültür ve kimliklerinin tanındığını anımsatarak, dostlukların karşılıklı çıkarlara dayalı olarak kurulabileceğini belirtti.

10- Bosna-Hersek'teki savaşa diplomatik bir çözüm bulmak için yapılan Müslüman, Sırp ve Hırvat liderlerinin katıldığı Cenevre görüşmelerinde, Saray-bosna yönetiminin geçici olarak BM'ye devredilmesi üzerinde uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Öte yandan Bosna-Hersek'te savaşan Hırvat birliklerinin, esir aldıkları Müslümanları cephede ön hatlarda zorunlu olarak çatıştırdıkları bildirildi.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ermenilerin, Fizuli'yi çevreleyen bütün tepeleri kontrol altına aldığı kaydedildi. Ayrıca, Ermenilerin Cebrail kentine de saldırılarını yoğunlaştırdıkları ve kentin kenar mahallelerine ulaştıkları haber verildi.

12- Iran Parlamentosu'nda yapılan oylamada Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin yeni kabinesinde yer alan Ekonomi Bakanı Muhsin Nurbaş'a güvenoyu verilmediği bildirildi.

Öte yandan Irak, iran'ın 1980-1988 yılları arasındaki savaş sırasında esir aldığı Iraklıları bırakmayarak, bu kişilere siyasi suçlu muamelesi yaptığını öne sürdü. Bu konu ile ilgili olarak Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Iran rejimi, savaş esirlerini politik bir kart olarak bize karşı kullanıyor. Irak, iran'dan bütün esirlerin Kızılhaç Örgütü'ne teslim edilmesini istiyor" denildi.

13- Makedonya Başbakanı Branko Çirvenkovski, Üsküp'te yaptığı açıklamada, ülkesinin toplu bir savunma sistemine şiddetle ihtiyaç duyduğunu belirterek, NATO'ya üyeliklerinin kabulü için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

14- Hollanda Kraliyet Havayolları'na (KLM) ait bir yolcu uçağını Almanya'ya kaçırarak, ABD'de tutuklu bulunan Mısırlı imam Şeyh Ömer Abdülrahman'ın serbest bırakılmasını isyeten Mısırlı korsanın, düzenlenen operasyonla yakanlandığı bildirildi.

17 AĞUSTOS 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner'i parlamentodaki odasında kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk görüşmede, kendisinin konuşmalarını istediği gibi kullanmak için JRT'ye tam yetki verdiğini, iletişim özgürlüğü için bunun gerekli olduğunu belirterek, hükümet başkanının da aynı iyi niyeti göstermesi dileğinde olduğunu ifade etti. TRT'nin tarafsız olması gerektiğini ve haber değeri taşımayan konulara yer vermemesinin TRT haberlerini daha izlenilir hale getireceğini vurgulayan Cindoruk, özel televizyonlarla rekabet eden TRT'nin, özel televizyonlar gibi davranması gerektiğini söyledi.

2- TBMM'nin davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Amerikan Temsilciler Meclisi üyeleri William Cillinei, Paul Cilmore ve John Brisn, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Tansu Ciller'e birer nezaket ziyaretinde bulundular.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural, görüşmede, Irak'a uygulanan ambargo dolayısıyla Türkiye'nin uğradığı ekonomik kaybın dile getirildiğini belirterek, Ermenilerin Azerbaycan'a yönelik saldırılarının durdurulması konusunda da ABD'nin etkili önlemler alması gerektiği yönündeki görüşün heyet üyelerine iletildiğini kaydetti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel ile yaptığı görüşmenin ardından, partisinin il başkanlarına, Güneydoğu sorunu ve edindiği bilgiler hakkında açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkam'nın, Mart 1994'te yapılacak mahalli seçimlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sandık güvenliğinin sağlanamayacağından endişe ettiğini anlatan Mesut Yılmaz, o tarihe kadar önlemlerin alınması geretiğini belirterek, Güneydoğu'-da sandık güvenliğinin sağlanması için 10-15 köyün toplu halde merkezlerde ortak sandıklarda oy kullanması teklifini getirdi. Yılmaz, Bayındırlık Bakanlığı ihalelerinin PKK'ya verildiği ve Olağanüstü Hal Bölgesi'ne verilen kadroların satıldığı görüşünü savunarak, sorunun çözümü için SHP'nin iktidardan gitmesi gerekliğini söyledi.

4- istanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel hakkındaki trilyonluk yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma sürerken, konu bugün de tüm basın ve yayın organlarının haberlerinde ilk sıralarda verilmeye devam etti. Kamuoyunda İSKİ skandali olarak bilinen olayın boyutları genişlerken, olaya adı karışan pek çok müteahhitlik firması soruşturmaya dahil edildi ve firma sahiplerinin ifadelerine başvuruldu.

Ergun Göknel'in ifadeleriyle zan altında bıraktığı istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Göknel'in kendisi hakkındaki iddialarını asılsız olarak niteleyerek yalanladı.

Göknel'in, metro projesine gölge düşürmek istediğini ifade eden Sözen, Göknel hakkında ceza ve tazminat davaları açacağını söyledi.

Olayla ilgili açıklamalarda çeşitli suçlamalarda bulunulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız ve iftira olduğunu ve bu konuda kendisiyle ilgili olarak elinde belge ve bilgi bulunanları derhal bunları açıklamaya çağırdığını aksine davrananları müfteri ilan edeceğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan yaptığı açıklamada, Hakkari-Yüksekova'mn güneyindeki Balkayalar bölgesine yeniden hava harekatı düzenlendiğini ve geniş çaplı aramaların sürdüğünü bildirdi.

Bu arada Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı bir mezraaya baskın düzenleyen teröristler, 2 kadın ve 4 çocuğu öldürdü.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, düzenlediği basın toplantısında, 2 Temmuz günü Sivas'ta Madımak otelinin yakılarak 37 kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak açılan ve açılacak davalar hakkında bilgi verdi. Sivas olayıyla ilgili davanın bu ilde görülmesi halinde mahkeme heyetinin baskı altında kalacağı görüşünü savunan Önder Sav, mahkemenin başka bir ilde görülmesi için Adalet Bakam'mn yetkisini kullanmasını istedi.

7- Azerbaycan Danışma Meclisi, Azerbaycan'daki iç çekişmelerin ve Ermeni saldırılarının görüşüldüğü, 14 Ağustos tarihinde yapılan toplantıda alınan kararlara ilişkin bir bildiri yayımladı. Azerbaycan'daki iç çekişmelerin sona erdirilmesi ve Ermeni saldırılarının durdurulması için çağrıda bulunulan bildiride, "Türkiye, Ebulfeyz Elçibey'in görevine dönmesi için Haydar Aliyev'e baskı uygulamalıdır" görüşüne yer verildi.

8- Azerbaycan'da Fizuli ve Cebrail kentlerine yönelik yoğun Ermeni saldırıları sürerken, Rusya'nın Karabağ özel temsilcisi Viladimir Kazimirov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Dağlık Karabağ'da Ermenilerin tek taraflı ilan ettikleri yönetimin devlet olarak resmen tanınmasının görüşme konusu yapılabileceğini söyledi.

Fizuli ve Cebrail'deki Ermeni saldırıları sonucu yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği, onbinlercesinin de iran sınırına doğru kaçmakta olduğu bildirildi.

Başbakan Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada,•Ermenilerin, kısa vadeli toprak kazançlarının uzun vadeli zararlara yol açabileceğini belirterek, "bölgede barış, istikrar ve işbirliği, kuvvet kullanımı, saldırganlık ve işgal ile sağlanamaz. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Ermenistan'ı düşünmeye ve tutumunu radikal bir biçimde gözden geçirmeye davet ediyoruz" dedi.

Bu arada Azerbaycan içişleri Bakanı Vagif Nevruzov, yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Lenkeran bölgesinde, Aliikram Himmetov'un önderliğinde sürdürülen bölücü hareketin Hizbullah tarafından desteklendiğini ve finanse edildiğini bildirdi.

9- Bosna-Hersek sorununun çözümü için Cenevre'de dün yeniden başlayan barış görüşmelerine bugün de devam edildi. 10 saat süren görüşmelerde Bosna-Hersek'in doğusunda yaşayan Müslümanların durumu ele alındı, ancak bir gelişme sağlanamadı.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, Cenevre'de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası arabulucular Lord Owen ve Thor-vald Stoltenberg'in, Sırpların hizmetinde çalıştığını vurgulayarak, Cenevre görüşmelerinde Batı'nın, Müslümanları onursuz bir anlaşmaya zorladığını bildirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael Mc Cury, Washington'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin Suriye'ye Scud-C füzeleri gönderdiğine ilişkin belirtiler bulunduğunu ve bu yöndeki duyumlardan kaygılandıklarını vurgulayarak, bu konuda sık sık uyardıkları Kuzey Kore'ye, uyarılara kulak asmaması halinde yaptırım uygulayabileceklerini söyledi. Michael Mc Cury açıklamasında, İsrail'in Kuzey Kore ile temaslarının da Washington'u kaygılandırdığını bildirdi.

Diğer taraftan İsrail'in, Washington'un bu açıklamasından sonra Kuzey Kore ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladığı bildirildi.

11 - Pakistan ve Afganistan hükümetleri ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında, Pakistan'da bulunan yaklaşık 2 milyon Afgan göçmeninin ülkelerine dönüşü konusunda bir anlaşma sağlandığı ve anlaşma ile kurulacak komitenin, gönüllü, güvenli ve düzenli bir geri dönüşü sağlamak amacını güdeceği bildirildi.

18 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, hükümetin özelleştirme alanında ilk uygulamasının telekominikasyon sektöründe olacağını söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi'nin, HEP'in kapatılması hakkındaki gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- Ergun Göknel'in İSKİ Genel Müdürlüğü sırasında kişisel çıkar sağladığı iddiasıyla başlayan İSKİ skandali, siyasi yaşamı da etkilemeye başladı. Başbakan Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, İSKİ olaylarının toplumda geniş yankı bulduğunu, tepki ve infiale yol açtığını belirterek, konuya sansasyondan uzak, hukuk kuralları çerçevesinde yaklaşılmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü de partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, İSKİ olayı ile ilgili olarak SHP'ye uluorta suçlamalar yöneltildiğini ve bunları kabul edemeyeceklerini söylerken, gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın basına sızdırılmasını eleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, istanbul Büyük-şehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve SHP il Başkanı Yüksel Çengel, İSKİ skandalma adlarının karışması ile ilgili olarak ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında haklarındaki iddiaları yanıtladılar.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ISKl'deki yolsuzlukla ilgili olarak sorumlulukları araştırılan kişilerin bu aşamada iş başında durmalarının, demokrasilerin temel kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Yılmaz, istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in soruşturmanın selameti bakımından görevinden alınması gerektiğini belirtti.

5- Türkiye'nin Bern Büyükelçiliğine geçen haziran ayında PKK yanlılarının giriştiği saldırı sırasında çıkan çatışmada açılan ateş sonucu bir kişinin ölümünü araştıran isviçre makamları, isviçre'nin Bern Büyükelçisi Kaya Toperi ile bir elçilik görevlisini sorgulamak için dokunulmazlıklarının kaldırılmasını Ankara'dan talep etti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan isviçre Hükümet Sözcüsü Achille Casanova, bu talebin Türkiye tarafından kabul edilmesi için yedi günlük süre verildiğini söyledi.

isviçre hükümeti, Bern Büyükelçisi Toperi'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, kendisi ve büyükelçilik bahçıvanının yargı bağışıklığının kaldırılması için nota verirken, isviçre'nin Ankara'daki Büyükelçisi Paul Andre Ramseyer de Dışişleri Bakanlığına gelerek aynı yönde bir nota iletti.

Bosna-Hersek konusunda temaslar yapmak üzere Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, isviçre hükümetinin, Büyükelçi Kaya Tope-

ri'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği haberleri üzerine yaptığı açıklamada, "isviçre'nin talebini kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Dışişleri Bakanlığj tarafından Cumhuriyet gazetesine yapılan açıklamada da, isviçre'nin bu yöndeki talebinin reddedildiği, Toperi'nin yargı bağışıklığının kaldırılmasının söz konusu olmadığı ve değerlendirmenin sürdüğü belirtildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'in daveti üzerine yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'de büyük bir tıkanıklık ve bunalımın şekillenmeye başladığını, ülkenin bir moral kriz yaşadığını belirten Baykal, Cumhurbaşkanı'ndan bu krizin aşılması için önderlik yapmasını istediğini açıkladı. Baykal, krizin atlatılması için Anayasal ve yasal düzenlemelere şiddetle gereksinim duyulduğunu, parlamenterlerin dokunulmazlıklarının yolsuzlukları kapsamayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini Cumhurbaşkanı'na söylediğini bildirdi,

7- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, SHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. Karayalçın, "Toplumsal Dönüşüm Projesi" adını verdiği bildirgesini de açıkladı.

8- Bosna-Hersek konusunda Cenevre'de yürütülen görüşmeler sürerken Sırpların Saraybosna'ya saldırdıkları bildirildi. Cenevre'de yapılan görüşmelerde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Hırvat lider Mate Boban bir araya gelerek başkentin iki yıllığına BM'ye devrini öngören anlaşmayı imzaladılar.

9- Dağlık Karabağ'da Ermenilerle Azeriler arasında 5 günlük ateşkes ilan-edildi. Dağlık Karabağ Parlamentosu Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, varılan ateşkesle bütün saldırı operasyonlarının, hava bombardımanlarının ve topçu atışlarının durdurulacağı belirtildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Azerbaycan'daki çarpışmaların tırmanmasından endişe duyduğunu açıkladı. Sözcü Ron Redmond, bu ay içinde 50 bin kişinin Ermeni saldırısı altındaki Fizuli'den kaçarak çadırlarda yaşamaya başladığını, böylece ülkede evlerinden ayrılmak zorunda kalan kişilerin sayısının 600 bine çıktığını söyledi.

Bu arada Bakü'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, düzenlediği basın toplantısında, Ermenilerin Azeri topraklarına yönelik saldırılarını kınadıklarını açıkladı. Velayeti, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını vurguladı.

Öte yandan Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'yle Bakü'de, "Kafkasya'da istikrarın sağlanması için bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi" konusunun ele alındığı bir görüşme yaptı.

10- Mısır içişleri Bakanı Hasan El Elfi başkent Kahire'de uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Elfi'ye suikast girişiminin gerçekleştiği yerin yakınlarında patlayan bir bomba ise 3 kişinin ölümüne yol açtı.

11- Fransa'ya ait bir nükleer denizaltı, Riviera sahili açıklarında Lyria adlı dev bir petrol tankeriyle çarpıştı. Kazadan sonra tankerden sızan petrolün denize yayıldığı haber verilirken, yetkililer, nükleer bir tehlikenin sözko-nusu olmadığını duyurdular.

12- Endonezya'da, bir otobüsün Doğu Cava'da bir nehre düşmesiyle meydana gelen kazada 31 kişinin öldüğü 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Güneydoğu Anadolu Bölgesinde meydana gelen olayların arkasında yatan sebeplere ilişkin görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde ayrı ayrı görüştü. Türkeş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile "Partiler arası demokratik kurallar ve demokrasinin en iyi şekilde işletilmesi" konusunda görüştüklerini söyledi. Ecevit ise yaptığı açıklamada, görüşmede terör konusunun gündeme geldiğini, hükümetin terörle mücadele konusunda başlattığı girişimleri destekleyeceklerini ve açık öğretim yoluyla üniversitede kontenjan arttırımı konusundaki görüşlerini de Cumhurbaşka-nı'na ilettiğini söyledi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, yazılı bir açıklama yaparak, SHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar'a, milletvekilliğinin düşmesi konusunda Anayasa Mahkemesi'nce verilen kararı tebliğ ettiğini bildirdi.

4- Başbakan Tansu Çiller, partisinin çeşitli il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri ve delegelerini Başbakanlık binasında kabul etti. Çiller, kabulde partililere hitaben bir konuşma yaptı.

5- Başbakan Tansu Çiller'in terör ve ekonomi başta olmak üzere çeşitli iç ve dış konulardaki görüşleri, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, protokol karşılama ve uğurlama törenlerinde tasarruf yapılması ve gereksiz işgücü kaybının önlenmesi maksadıyla bir genelge yayımladığını bildirdi.

7- Sivasta 37 kişinin hayatını yitirmesine sebep olan Madımak Oteli'nin yakılmasıyla ilgili olarak Sivas'ta açılan davalar, Ankara'ya nakledildi.

8- istanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel, sorgulamasından sonra delilleri yok edebileceği gerekçesiyle tutuklandı. Göknel, görevini kötüye kullanarak zimmetine para geçirmek, evrakta sahtekarlık yapmak ve yanlış mal beyanında bulunmakla suçlanıyor.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, partiye kızanlar ve parti içinde olup da istifa edenlerin bu olayı fırsat bilerek partiyi ve kendisini yıpratmaya çalıştıklarını, ancak kendilerinin bu konuda açık davrandıklarını, olayın mahkemede aydınlanacağını söyledi.

9- Batman'ın Kozluk ve Sason ilçelerinde teskere alan ve izne giden 12 asker ile 6 korucu PKK militaniarınca kaçırıldı. Olağanüstü Hal Bölge Vali-liği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinin kırsal kesimlerinde 11 PKK militanının cesetlerinin bulunduğu, Diyarbakır ve Bingöl'ün çeşitli yerlerinde PKK militanlarıyla çıkan çatışmalarda 5 militanın öldürüldüğü ve bir militanın da teslim olduğu bildirildi. Bu arada PKK'ya çok sayıda mühimmat ve propoganda malzemesi götüren bir TIR Edirne'de ele geçirildi.

10- Hürriyet gazetesi sahibi Erol Simavi ve gazetenin Sorumlu Yazı işleri Müdürü Hasan Kılıç hakkında, Terörle Mücadele Yasası'nın basının sorumluluğunu düzenleyen 6. maddesine aykırı davrandıkları gerekçesiyle Ankara DGM'ce açılan davada, mahkeme "davanın ortadan kaldırılmasına" karar verdi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi hayatını kaybetti.

12- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Örgütü (IKÖ) çerçevesinde oluşturulan Bosna-Hersek Temas Grubu ile birlikte bulunduğu Moskova'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan ile bir görüşme' yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklamada bulunan Çetin, Ermeni tarafının barışa yaklaşılan her aşamada Azerbaycan'ın iç durumunu da suisti-mal ederek, bölgede kalıcı barışa ulaşılmasını engelleyen ve bu yoldaki çabaları baltalayan taraf olarak ortaya çıktığını ve bu durumu Papazyan'a açıklıkla anlattığını bildirdi. Çetin, Azerbaycan topraklarının işgal edilmesinde Ermenistan'ın sorumluluktan kaçamayacağını belirterek, BM Güvenlik Konseyi açıklamasının da bu gerçeği doğruladığını söyledi.

13- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, "Ikonomikos" dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin basiretli bir dış politika izlediğini ve Balkan-lar'da macera aramadığını söyledi.

14- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermeni birliklerinin dün gece Cebrail kent merkezinin kontrolünü ele geçirdiği, bir Ermeni zırhlı birliğinin Iran sınırındaki Goradiz köyüne ilerlemekte olduğu ve Fi-zuli kentinde de durumun çok kritik olduğu, kent çevresindeki kasaba ve köylerin Ermeniler tarafından işgal edildiği duyuruldu. Dağlık Karabağ'daki Ermeni yönetimi ise haberi yalanladı.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, kalmakta olduğu Nahcıvan'ın Keleki köyünde düzenlediği basın toplantısında, Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'i yasal Parlamento Başkanı kabul ettiğini ve son olaylar hakkında aldığı kararları desteklediğini, ancak Suret Hüseyinov'u tanımadığını bildirdi.

16- Bosna-Hersek sorununun çözümü için Cenevre'de yapılan barış görüşmelerinin bugünkü bölümünde de bir gelişme sağlanamadı. Bosna-

Hersek Gumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç düzenlediği bastn toplantısında, Saraybosna'ya hakim tepelerde hala Sırp askerlerinin bulunduğu gerekçesiyle görüşmelerden çekilebileceğini ve bu durum sürdüğü takdirde Cenevre'de nihai bir anlaşma imzalanamayacağmı söyledi.

17- Güney Lübnan'da İsrail'in tek yanlı olarak ilan ettiği güvenli bölgede İsrail askerlerine karşı girişilen saldırıda 8 askerin öldüğü, 4'ünün de yaralandığı bildirildi. Yapılan bombalı saldırıyı iran yanlısı Hizbullah örgütü üstlendi, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Norveç'in başkenti Oslo'da yaptığı açıklamada, saldırıyı çok tehlikeli bir gelişme olarak niteledi.

18- ABD savaş uçaklarının, Irak'ın kuzeyinde ilan edilen uçuşa kapalı bölgedeki uçaksavar bataryalarını 4 kez bombaladığı, Irak'ın bombardımana karşılık verdiği ve misilleme hakkını saklı tuttuğunu açıkladığı bildirildi.

19- Çin'de yaklaşık bir aydır süren yağmurlar nedeniyle oluşan sellerde 72 kişinin öldüğü, 1000'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, muhalefet parti liderleriyle başlattığı görüşme turunda dün de MP Genel Başkanı Aykut Edibali ve BBP Genei Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmeden sonra MP Genel Başkanı Aykut Edibali ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ortak bir açıklama yaparak, öncelikle Türkiye'nin milli birliği ile devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü görüştüklerini bildirdiler.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel ve İSKİ skandali konusunda kendisine ve SHP'ye yöneltilen eleştiriler üzerine parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

İSKİ olayının ortaya çıktığı günden itibaren, SHP'nin bu olayın üzerine gittiğini kaydeden inönü, "SHP olarak biz bir yolsuzluk iddiası ortaya çıktığında yapılması gerekenin azamisini daha ilk günden yaptık" dedi. Konunun mahkemeye intikal ettiğini ve adalet mekanizmasının işlemeye devam ettiğini kaydeden inönü, "Devletin adaleti dürüst bir şekilde bu yolsuzluk iddiasını soruşturuyor. Bunun yapılması önemlidir ve bu SHP'nin iktidarı döneminde olmuştur. SHP'li bir belediyenin, belediyeye bağlı olan bir kuruluşta en çabuk şekilde devletin denetiminin azami noktasına varılmıştır. Sonucu göreceğiz. Her hangi bir şeyi saklamak mümkün olamaz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay ile birlikte Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan ve SSK'nın borçlu durumdan alacaklı kuruluş haline getirilmesini amaçlayan KHK hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, sosyal güvenlik reformları kapsamında, sosyal yardım zammının bütçeden karşılanmasını öngören çalışmaların Anayasa Mahkeme-si'nde ele alındığını anımsatan Moğultay, mahkemenin olumlu görüş vermesi halinde emekli taban aylıklarını yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna konusunda oluşturulan İKÖ Temas Grubu'yla birlikte Çin'e giderek, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kichen Kian ile görüştü.

Burada bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çetin, Çin'de yapılan temasların çok önemli olduğuna dikkat çekerek, görüşmelerde Bosna-Hersek dışında Azerbaycan, Kafkasya ve Irak'taki son durumun da ele alındığını bildirdi.

5- SHP TBMM Grup Yönetim Kurulu'nun dünkü toplantısında İSKİ konusu ele alındı. Toplantıda, Merkez Yönetim Kurulu'ndan parti içi denetim

mekanizmalarının çalıştırılarak İSKİ konusunun parti yönünden araştırılmasını ve sonucunun kamuoyuna açıklanması istendi.

Bu arada ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cumhur Ersümer de bu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yolsuzluk olaylarının kamuoyu gündeminde hayat pahalılığı, enflasyon ve terörü geçerek birinci gündem maddesini oluşturduğunu söyledi. İSKİ ve İLKSAN olaylarını "organize soygun" olarak niteleyen Ersümer, istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün istifa etmesi gerektiğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün, İSKİ skandali konusunda, basının haber kaynaklarını kurutmak için adaleti baskı altına almaya çalıştığını söyledi.

6- Batman ve Diyarbakır'da DEP Merkez ilçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yeşil ve Musa Ay kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldüler.

Hakkari'nin Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde 9 PKK'lı militan ölü olarak ele geçirildi.

Diyarbakır'da da bir kahvehaneye bomba atılması sonucu 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

7- isviçre hükümetinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Kaya Toperi istanbul'a geldi. Toperi, Atatürk Havali-manı'nda düzenlediği basın toplantısında, isviçre hükümetinin kendisini dün Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, dokunulmazlığının kaldırılması yolunda bir nota verdiğini belirterek, "isviçre hükümetinin bu kararı ne uluslararası hukuka ne de teamüllere uygundur" dedi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Münih'te yaptığı açıklamada, ülkesinin terör örgütü PKK'yı bir an önce yasaklaması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda çıkacak adli engellerin de dikkate alınmasını istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Kinkel, Dışişleri Bakanı Hikmet Cetin'e gönderdiği bir mektupta da PKK tarafından kaçırılan iki Alman turistin kurtarılması için gerekli tedbirin alınmasını talep etti.

9- Bosna-Hersek'teki savaşa son verilmesini hedefleyen Cenevre'de görüşülen barış anlaşması taslağının taraflara sunulmasının ardından, görüşmelere ara verildiği bildirildi.

Eski Yugoslavya Konferansı eş başkanlarından Lord Owen ve Thor-vald Stoltenberg tarafından taraflara sunulan barış planı Sırp ve Hırvatların desteğini alırken, Müslümanların, planın güç kullanarak toprak kazanımının meşrulaştırıldığını ve tatmin edici olmadığını savunarak plana karşı çıktıkları belirtildi.

Bu arada Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, oturumdan sonra basına yaptığı açıklamada, eş başkanların sundukları barış planının tek alternatifinin savaş olacağını belirterek, tek taraflı olarak ilan ettikleri parlamentolarının da planı destekleyeceklerini bildirdi.

Öte yandan Müslüman heyetin sözcüsü Mirza Hayriç de yaptığı açıklamada, sunulan planı tatmin edici bulmadıklarını belirterek, "Bu öneriye göre Sırplar güç kullanarak aldığı topraklardan vazgeçmeyecek. Ayrıca Sa-raybosna çevresindeki kuşatma da henüz kalkmadı. Şimdi öneriyi Meclis'e sunmak için Saraybosna'ya geri dönüyoruz" dedi.

21 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Güneydoğu gezisinin ilk durağı olan Van'da halka hitaben bir konuşma yaptı. Çiller konuşmasında bölgedeki terör olaylarına dikkat çekerek, tüm vatandaşların Türkiye'ye sahip olduğunu ve olmaya devam edeceğini, ülke sorunlarını göğüslemede herkesin eşit sorumluluğu bulunduğunu bildirdi.

Tansu Çiller, Van'a giderken basın mensuplarının kamuoyunda İSKİ skandali olarak bilinen yolsuzlukla ilgili sorularına karşılık, Maliye ve içişleri Bakanlıklarına talimat verdiğini, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun olayla bağlantılı kılındığını, yapılan çalışmaların sadece İSKİ olayıyla sınırlanmadığını, sistematik bir düzeltmeye gidileceğini belirterek, iddiaların araştırılarak doğruların ortaya konacağını ve koalisyonun bozulmaması için hiç bir şeyin örtbas edilmeyeceğini söyledi.

Başbakan Çiller, gazetecilerin sorularına karşılık, Türkiye'nin her yerinde Mart ayında seçim olacağını, aksinin söz konusu dahi olamayacağını ve Olağanüstü Hal Bölgesi'nde de güvenliğin sağlanacağını belirtti. Çiller, gazetecilerin bir başka sorusuna karşılık da Kürtçe yayın ve eğitim konusunun tartışılmasının, ayrılıkçı bir ortam yaratmak anlamına gelmediğini belirterek, Türkiye'nin şu veya bu biçimde simgesel dahi olsa ayrılıkçılığa yönelmesinin hiç kimseye fayda getirmeyeceğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de Van'da bir konuşma yaparak, bölgedeki terör olaylarına ve kalkınmanın gecikme nedenlerine değindi.

2- DEP Genel Sekreteri İbrahim Aksoy Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in TBMM'de temsil edilen 7 siyasi parti lideriyle görüşüp, DEP ile görüşmemesini eleştirdi ve Demirel'i bölücülükle suçladı.

3- PKK militanları tarafından ikisi italyan, ikisi isveç vatandaşı 4 turist kaçırıldı. Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Bağdaş köyü Ericik mezrasına PKK militanlarmca yapılan baskında 4 geçici köy korucusu, İğdır'da da 3 kişi öldürüldü. Batman'da da geçen hafta PKK'lılarca kaçırılan 7 işçi serbest bırakıldı.

4- PKK lideri Abdullah Öcalan, BBC Türkçe Servisi'ne verdiği bir demeçte, Kürt lider Celal Talabani'nin, "PKK'nın ikinci ateşkese hazır olduğu" yolundaki sözlerini yalanladı.

5- ABD Başkanı Bili Clinton, Kongre'ye her iki ayda bir gönderdiği Kıbrıs konusundaki görüşlerini içeren mektubunda, BM Genel Sekreteri But-ros Gali'nin "Güven artırıcı önlemler paketini" adil ve dengeli bulduğunu tekrarlayarak, "Uzun süredir devam eden sorunun çözümlenebilmesi için her iki kesimin de tüm gayretlerini göstermesinin zamanı gelmiştir" dedi.

6- Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yönelik olarak sürdürdükleri saldırıların bugün de Kubatlı bölgesinde yoğunlaşarak devam ettiği ve binlerce Azeri'nin Iran sınırına yığıldığı bildirildi.

7- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç, BBC'ye verdiği demeçte, Meclise barış planı üzerinde düşünmelerini tavsiye edeceğini belirterek, planın, düzeltilmesi halinde barışa yardımcı olabileceğini bildirdi.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Siladziç de Cenevre'de BBC'ye verdiği demeçte, eşbaşkanlar tarafından önerilen barış planının bir uzlaşma olmadığını, bir ültimatom ve zorla kabul ettirme niteliği taşıdığını belirterek, bunun Bosna Meclisi tarafından kabul edileceğini sanmadığını söyledi.

22 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar için yaptırılan anıt mezarın açılışını yaptı. Umurbey'de düzenlenen anıt mezarın açılış törenine katılan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe de birer konuşma yaptılar.

2- SHP Parti Meclisi, İSKİ olayı ve parti içi gelişmeleri değerlendirmek amacıyla toplandı. SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Parti Meclisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İSKİ haberleri nedeniyle basına kızgın olmadığını belirterek, partiyle ilgili savlar için dava açacağını söyledi. İSKi olayının ortaya çıkarılmasındaki çabalarından dolayı basına teşekkür eden inönü, parti olarak savlarla ilgili gerekli araştırmayı yaptıklarını bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, İSKİ olayını Tercüman gazetesine değerlendirdi, inönü, İSKİ skandalma SHP'yi karıştıranların partiyi yıpratmak istediklerini belirterek, "Halkın çıkarlarını koruyan bir parti olarak böyle tertiplere hedef oluyoruz" dedi.

4- IKÖ Dışişleri Bakanları Heyeti ile BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin başkentlerine yaptığı ziyaretleri tamamlayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'ya döndü. Çetin, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Rusya ve Çin'de, Bosna-Hersek'teki son gelişmeler ışığında iKÖ'nün 51 üyesinin görüş ve endişelerini anlattıklarını belirtti.

5- İğdır Valisi Erdoğan Izgi'den alınan bilgiye göre, İğdır'da bir jandarma karakolunu basan PKK militanları 1 teğmen, 1 asteğmen ile 14 er ve erbaşı şehit ettiler, 5 eri yaraladılar, 4 erin de kayıp olduğu bilirildi. Olay yerine giden bir askeri aracın militanlarca döşenen mayına çarpması sonucu 1 uzman çavuş ile 1 er şehit oldu, 8 er de yaralandı.

İğdır'ın 2 köyünü basan militanlar, 2 kişiyi öldürdüler. Hakkari'deki polis lojmalarına PKK militanlarınca roketatarla saldırıda bulunuldu. Güneydoğu'da düzenlenen operasyonlarda 6 PKK militanı öldürüldü.

6- Azerbaycan'ın devrik Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, 29 Ağustos'ta yapılacak referandum konusunda Cumhuriyet gazetesine bir demeç verdi. Elçibey, Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'le bir ittifak kurabilmeleri için bazı koşullar öne sürdüğünü belirtti. Elçibey, Baku yönetimini Iran konusunda u-yararak Tahran'ın Azerbaycan'da dini devlet kurulması için çalıştığını söyledi.

7- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Lyndall Sachs, basına yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Müslümanlarla Hırvatlar arasında şiddetli çarpışmaların yapıldığı Mostar kentinde 35 bin Müslümanın trajik koşullarda yaşadığını ve bu kente gıda yardımı ulaşmaması durumunda kent sakinlerinin 5 gün içinde açıklıktan ölmeye başlayacaklarını açıkladı.

BM Koruma Gücü Sivil işler Direktörü Cedric Thornberry de bölgeye gittikten sonra hazırladığı raporda kentte durumun "vahim" olduğunu belirtti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'in Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya Izzetbegoviç'e bir mektup göndererek, uluslararası arabulucular tarafından Bosna-Hersek'te savaşan taraflara sunulan barış planının uygulanmasına ABD'nin yardımcı olacağını ilettiği bildirildi.

8- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1 aydır Ermeni saldırılarına direnen Fizulu kentinin Ermenilerin eline geçtiği bildirildi, öte yandan Azerbaycan ordu birliklerinin, hafta başında işgal edilen Cebrail kasabasını geri aldıkları belirtildi. Bakanlık açıklamasında, Ermenilerin yalnızca bu ayın başından beri giriştikleri saldırılarda 43 Azeri yerleşim merkezini işgal ettikleri kaydedildi.

9- Cezayir'in eski başbakanlarından Albay Kasdi Merbah, dün başkent Cezayir'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Silahlı saldırıda Kasdi Mer-bah'ın yanısıra oğlu, kardeşi, şoförü ve koruması da hayatını yitirdi.

23 AĞUSTOS 1993

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, sigortacılık sektörünün hak ettiği düzeye çıkabilmesi için Sigorta Murakabe Kanunu'nda gerekli değişikliklerin KHK ile düzenleneceğini açıkladı.

Aktuna gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yolsuzluk olaylarından dolayı tüm insanları suçlamanın karşısında olduğunu belirterek, bir İSKİ olayı nedeniyle tüm SHP'nin suçlanamayacağını sözlerine ekledi.

2- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen'in hazırladığı, PTT'nin telekomi-nikasyon hizmetlerini özelleştiren kararnamenin, SHP'li bakanlar tarafından imzalanmaması sonucu çıkan tartışmalar üzerine bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, PTT'nin telekominikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesi kararnamesiyle, SSK kararnamesinin koalisyon ortakları arasında karşılıklı koz olarak kullanılmasının sözkonusu olmadığını bildirdi.

3- Tarım Bakanı Refaeddin Şahin Samsun'da yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nin sürekli ihmal edildiğini, Cumhuriyet'in ilanından bu yana bölgeye mega projeler çıkarılmadığını ileri sürdü.

4- Bayındırlık Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Başbakan Tansu Çiller'in isteği ile hazırlanan Vergi Teşkilatını Yeniden Yapılandırma Hakkında KHK ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, kamuoyunda vergi polisi diye bilinen vergi müfettişliği müessesesinin yetkilerini aşırı buldukları için SHP'li bakanlar olarak kararnameyi onaylamadıklarını bildirdi. Kumbaracıbaşı, "Kişi haklarını sıfıra indiren böyle bir uygulamanın bir yanlışlıkla tasarıya girdiğini düşünüyoruz. Adalet Bakanlığı da bunun düzeltilmesi için kısa sürede çalışmalarını tamamlayacak" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü eleştirdi. Ecevit, inönü'nün İSKİ skandalinin SHP bağlantısı üzerinde durulmasından çok kaygılı olduğunu, bunu önleyebilmek için de gazetelere ve televizyonlara hakaret davaları açmak, yargı organlarını da baskı altına aJmaya kalkışmakla suçladı.

6- İsparta Belediye Başkanı Altan Raşit Civan'ın RP'ye katılması nedeniyle düzenlenen törende konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, hükümetin memur, işçi ve esnafı ezdiğini; terör, enflasyon ve işsizlikle mücadelede başarısız kaldığını belirterek, erken seçim çağrısında bulundu.

7- Ankara Anakent Belediye Başkanı ve SHP genel başkan adayı Murat Karayalçın izmir'de yaptığı bölge toplantılarının üçüncüsünde, solda birlik, İSKİ olayı, Kürt sorunu ve ekonomi-politika konusunda görüşlerini dile getirdi.

SHP genel başkan adayı izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur da Konya'da SHP il örgütü ve delegelerle yaptığı toplantıda, SHP olarak halka dönmeleri gerektiğini belirtti. Çakmur, koalisyonu yıkmak için yola çıkmadıklarını da sözlerine ekledi.

SHP genel başkan adaylarından Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan ise Mersin'de partililere hitaben yaptığı konuşmada, SHP kurultayına birlik ve beraberlik içinde gidilmesi gerektiğini belirterek, "Bu kurultay geçmiş kurultaylarda olduğu gibi amansız bir kutuplaşmanın, amansız bir çekişmenin arenası olmamalıdır" dedi.

8- Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel'in soruşturması sırasında ortaya çıkan, 29 gazeteciye maaş bağlandığı yolundaki iddialarla ilgili olarak Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fatih Cumuhuriyet Savcılığı ile istanbul Valiliği'nden konuyla ilgili bilgi istendiği bildirildi.

İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu da yapılan soruşturmalarda Ergun Göknel'in gazetecilerle ilgili hiçbir açıklamasının bulunmadığını bildirdi.

9- Özgür Gündem gazetesi çalışanları, gazetelerinin kapatılma istemini muhabirlerine yönelik saldırıları protesto etmek için IHD istanbul Şubesi'nde süresiz açlık grevine başladı.

10- DlSK'in Ören'deki tesislerinde gerçekleştirdiği Genişletilmiş Organ Toplantısı'nda konuşan DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, iktidarın bugüne kadar demokratikleşme doğrultusundaki vaatlerinin yerini, Tansu Çiller'in tehditlerine bıraktığını öne sürerek, işçi sınıfının Ciller'e rağmen toplumla bütünleşerek haklarını geliştirmesi gerektiğini söyledi. Nebioğlu, Türkiye'deki siyasal boşluğun hiçbir siyasal parti tarafından doldurulamayacağını, boşluğu dolduracak bir toplumsal muhalefet haraketi de bulunmadığını vurguladı.

11- Şeker-İş Sendikası'na üye 27 şeker fabrikasında çalışan 38.500 işçi adına toplu sözleşme imzalandı.

12- Güvenlik kuvvetlerince yürütülen operasyonlar sonucu Siirt-Diyar-bakır karayolunu dün gece keserek 4'ü yabancı uyruklu 6 kişiyi kaçıran 8 terörist ölü olarak ele geçirildi. Teröristlerce kaçırılan 2 ingiliz ve 2 Afganlı kurtarıldı.

Bu arada, Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Kazan köyünde konuşlu bulunan bölük binasına ateş açan teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 4 terörist öldürüldü. İğdır'da düzenlenen operasyonlarda ise biri kadın 6 terörist silahlarıyla birlikte yakalandı.

13- Ermeni ASALA örgütü adına dün Beyrut'ta yapılan açıklamada, Azerbaycan'dan başlayıp Türkiye'nin doğusundan geçirilmesi düşünülen petrol boru hattının kurulmasına izin vermeyecekleri öne sürüldü.

Açıklamada, boru hattının geçeceği toprakların Ermenilere ait olduğu iddia edildi.

14- Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin ve Bağımsız Devletler Topluluğu'-nun, Azerbaycan ve Orta Asya petrollerinin Türkiye üzerinden Batı'ya aktarılmasına karşı olmadığını belirterek, "Rus petrolü de Türkiye üzerinden taşınabilir" dedi.

15- ABD Başkanı Bili Clinton, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak 14 Temrnuz'a kadar kaydedilen gelişmeler hakkında Kongre'ye sunduğu raporda, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını amaçlayan görüşmeler ortamının iyileştirilmesi amacıyla, "güven artırıcı önlemler" paketinin kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Clinton, ayrıca Türk Hükümeti'nin özel sorumluluğu üstlenerek, Denktaş'ı sözkonusu önlemler paketini kabule ikna etmesi gerektiğini öne sürdü.

16- Cenevre görüşmelerinin ardından Saraybosna'ya dönen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, düzenlediği basın toplantısında, Cenevre barış sürecinin devamını umduğunu belirterek, sürecin yıkılması halinde sorunun "savaş alanında" çözüleceğini söyledi.

Bu arada Izzetbegoviç, Hırvatlar tarafından kuşatma altında tutulan Mostar'daki Müslümanlara acil insani yardım sağlanması amacıyla BM'ye çağrıda bulundu.

17- Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinde yer alan bir haberde, Kuzey Irak'ta Kerkük'ün doğusundaki bölge ile Irak'ın kuzeybatı kesimini içine alan bir "Kürt Devleti" kurulması konusunda ayrılıkçı Kürt liderlerin Paris'te gizli bir toplantıda anlaştıkları ileri sürüldü.

18- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yaptığı açıklamada, Filistinliler ile bir barış anlaşmasına varmalarının yakın olduğunu, Güney Lübnan'da son günlerde meydana gelen kanlı saldırıların barış görüşmelerini tehlikeye atmadığını söyledi.

19- Azerbaycan'da stratejik öneme sahip Fizuli kentinin dün Ermenilerin eline geçmesi üzerine Kubatlı, Zengelan ve Cebrail bölgelerinin başkent Baku ile bağlantısının kesildiği bildirildi.

20- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Boris Kolokolov, Bakü'de Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'le dün yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkesiyle Azerbaycan arasındaki ilişkilerin en kısa sürede güçlendirilmesi konusunda ilke anlaşmasına varıldığını söyledi.

24 AĞUSTOS 1993

1- Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri'ni ikinci kez ziyaret eden Başbakan Tansu Çiller, terör ve ekonomi konusunu Türkiye gazetesine değerlendirdi.

Başbakan Çiller, PKK terörüyle iç içe yaşayan bu bölgenin insanlarını yalnız bırakmayacaklarını, icraatlarıyla bunu gösterdiklerini belirterek, "Türkiye iyi yolda. PKK'nın ortadan kalkmasıyla, ekonomik patlama insanların yüzünü güldürecek" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türk Metal Sendikası Eğitim, Kültür ve Dinlenme Tesisleri'nin Ankara'daki temel atma töreninde yaptığı konuşmada, özelleştirilecek işyerlerindeki işçilerin mağdur edilmeyeceğini, toplu sözleşme farklarının en kısa zamanda ödeneceğini ve çok kazanandan çok vergi alınmasını sağlayacak vergi reformunun yapılacağını söyledi.

3- Hak-İş Konfederasyonu yetkilileri, toplu sözleşme görüşmeleri konusunda Başbakan Tansu Çiller ve Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe ile bir araya geldiler.

Başbakan Çiller, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, işçiler için herşeyi yapmak istediklerini, ancak devletin bütçesinde, KiT'lerde çok büyük açık olduğunu söyledi. Özelleştirmeye Sümerbank'tan başlayacaklarını kaydeden Çiller, özelleştirmeyle kaynak darlığının azaltılacağını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de, toplumsal barışın sağlanmasının işçilerin sokağa atılması durumunda gerçekleşemeyeceğini söyledi. Necati Çelik, Türkiye'de ilk kez bir sendikanın, sözleşmeye taraf olduğu işletmelerin satın alınmasına talip olduğunu belirterek, "Konfederasyonumuz, özelleştirmeye karşı değil, ancak özelleştirmenin alt yapısının kurulması gerektiğine olan inancımızı baştan beri söylüyoruz" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, isviçre'nin Bern Büyükelçisi Kaya Toperi'nin yargı bağışıklığının kaldırılması yolundaki talebine karşılık olarak bu ülkenin Ankara'daki Büyükelçisi Paul Andre Ramseyer'in geri çekilmesini talep ettiği bildirildi.

5- CHP Meclis Grup Başkan Vekili Ali Dinçer, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'da bir yandan PKK'nın, bir yandan da güvenlik güçlerinin baskısı altında olan halkın iki ateş arasında kaldığını ve devlete olan güvenini yitirdiğini söyledi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Şekercioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın daha fazla kayba uğramasını beklemeden, etkili ve sonuç alıcı her türlü girişimde bulunmaya mecbur olduğunu söyledi.

7- Türk-BDT Işkonseyi Başkanı Nihat Gökyiğit, Türk Cumhuriyetleri ve Rusya ile ilişkiler konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, bu ülkelerle önemli adımlar attığını ve ileri bir noktada olduğunu belirterek, endişelenecek bir şey olmadığını söyledi. Bu ülkelerin ciddi ekonomik reform sürecinden geçmekte olduğunu ve Türkiye'nin, bu ülkelere kredi açan tek ülke olduğunu ifade eden Gökyiğit, "Henüz kaybedilen bir şey yok. Orta Asya pazarlarındaki şansımız konusunda panik yapmamamız gerekir" dedi. Gökyiğit, ayrıca, Bakü-Ceyhan Boru Hattı ve doğal gaz boru hattı projelerinde Türkiye'nin rolünün azalmadığını, aksine Türk firmalarının bu pazarlarda önemli rol aldığını belirtti.

8- Danimarka Emniyet Genel Müdürü Ivar Boye'nin resmi konuğu olarak bu ülkeye yaptığı iki günlük ziyareti tamalayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Türkiye'ye döndü. Mehmet Ağar, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Danimarka'yı, iki ülke arasındaki ikili güvenlik işbirliği anlaşması çerçevesinde ziyaret ettiğini belirterek, tarafların, Avrupa için en önemli konulardan biri olan terörizm, uyuşturucu madde ve organize suçlarla mücadele edilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduklarını söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Akçayır köyüne dün gece bir grup PKK militanı tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda 5'i çocuk 7 kişi öldü.

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde de 3 PKK militanı yakalandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü.

11- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Salih Kabariti, düzenlediği basın toplantısında, Ankara ile Amman arasında Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in geçen ay Ürdün ziyareti ile ilk tohumları atılan ve Kral Hüseyin'in bu ay içinde Türkiye'ye yaptığı ziyaretle netleşen iki ülke arasında "Yönlendirme Komitesi" kurulmasıyla ilgili bilgi verdi.

Kabariti, Yönlendirme Komitesi'nde, öncelikle Irak'a uygulanan ambargoya karşı ortak hareket etme kararı aldıklarını, ayrıca son üç yıldır uygulanan ambargodan dolayı ciddi ekonomik kayıplara uğradıklarını vurgulayarak, Irak'a yönelik yaptırımların bugüne kadar "neye hizmet ettiğini" sorgulayacaklarını ve her iki ülkenin kayıplarının telafi edilmesi amacıyla BM ve ABD nezdinde ortak diplomatik atak başlatacaklarını bildirdi.

12- Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Abbas Abdullah Hacaloğlu yaptığı açıklamada, Rusya'nın Azerbaycan'da işgalci tutumunun yanı sıra iç savaş çıkarma çabasında olduğunu iddia ederek, "Azerbaycan yönetimindeki karışıklığı Rusya istihbaratı yaratıyor" dedi. Hacaloğlu, Azerbaycan ve Ermeniler arasında toprak sorunu olmadığını, Rus ve Ermeni birliklerinin Azerbaycan işgalinde ortak hareket ettiklerini söyledi.

Bu arada Ermenilerin Azerbaycan'da Fizuli kentinden sonra Cebrail kentini de ele geçirdikleri bildirildi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigori Karasin, düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın güney bölgelerinde saldırılarını sürdürerek iran sınırına yaklaşan Ermenileri "sorumsuzlukla" suçlayarak, "son gelişmelerle ilgili acil görüşmeler için" Rusya'nın Karabağ sorunundaki Özel Temsilcisi Vlamidir Kazimirov'un bölgeye gönderildiğini açıkladı.

13- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan açıklamada, Hırvatların kuşatması yüzünden, BM yardım konvoyunun giremediği Mostar kentine, Batılı ülkelerce havadan yardım atılması çağrısı yapıldı. Sözcü Sylana Foa, İngiltere, Fransa, ABD ve Almanya'ya, kente havadan yardım sağlanması konusunda resmi başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Bu arada Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in görüşmelerden önce öne sürdüğü 5 isteğin de kabul edildiğini, önerilen barış anlaşması taslağının kabul edilmemesi halinde görüşmelerin son bulacağını ve savaşa geri dönüleceğini bildirdi.

Öte yandan Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'nın Başbakanı Radoje Kontiç de yaptığı açıklamada, Bosna'ya müdahalenin Balkanlar için çok riskli olacağını ileri sürerek, "NATO'nun ya da ABD ordusunun saldırısı durumunda, barış görüşmelerinin bozulacağına inanıyorum" dedi.

14- BDT Savunma Bakanları Konseyi toplantısı için Moskova'da bir araya gelen Rusya ve Tacikistan Savunma Bakanları, yaptıkları açıklamalarda, Afganistan'da üslenen radikal islamcı militanların saldırılarına hedef olan Tacikistan topraklarının korunması için, kısa vadede en gerçekçi çözümün, "koalisyon ordusu" kurmak olacağını belirttiler.

15- Irak'ın Tunus Büyükelçisi Hamid el Cuburi ve Kanada Büyükelçisi Hişam el-Şavi, aileleriyle birlikte İngiltere'den siyasal sığınma hakkı istedi.

iki Irak Büyükelçisi Londra'da düzenledikleri basın toplantısında, ülkelerinin yok olma tehlikesi içinde olduğunu ve Bağdat'ta uygulanan rejimin de "ne hata kabul ettini, ne de yanlışı düzeltme ihtiyacı duyduğunu" söylediler.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, sığınma isteğini doğrulayarak, işleme konulduğunu ve kendilerine şimdilik süresiz kalma izni verildiğini açıkladı.

25 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM'de temsil edilen siyasi parti liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmeler çerçevesinde DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, Köşkün kapısının Kaya'ya ve DEP'lilere her zaman açık olduğunu ve kendisi ile her zaman görüşmeye gelebileceklerini belirterek, kendisine iletilen rapor ve şikayetleri dikkatle incelediğini bildirdi. Yaşar Kaya görüşmede, Demirel'e şikayetlerini içeren bir dosya sundu.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nden konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki terör eylemlerine karşı yürütülen mücadelenin başarıyla devam ettiği ve yeni alınacak tedbirler üzerinde durulduğu belirtilerek, alınan uluslararası kararlara meydan okuyan Ermeni güçlerinin, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda, Azerbaycan topraklarından derhal ve ön şartsız çekilmeleri ve Azerbaycan'ın hükümranlık ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesinin bölge barış ve istikrarı için önemi vurgulandı. Bos-na-Hersek'e yönelik saldırılardan duyulan endişelerin de dile getirildiği toplantıda, Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası barış, güvenlik ve istikrara verdiği büyük önem çerçevesinde, mevcut sorunların çözülmesi için girişimlerini ısrarla sürdürmeye devam edeceğinin vurgulandığı bildirildi.

3- Başbakan Tansu Çiller televizyon kanallarından yayınlanan konuşmasında, özelleştirmenin, kanayan bir yara haline gelen rüşvet ve yolsuzlukları önleyeceğini belirterek, bu konuda geniş çaplı yasal düzenlemelere gidileceğini söyledi. Çiller konuşmasında, devletin ekonomideki kaynakların yüzde 80'ini kullanmasının, yolsuzlukların sebebi olduğu görüşünü savundu.

4- TBMM içişleri Komisyonu Başkanı DYP Erzurum Milletvekili ismail Köse ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki durum sorunlar ve çareleri konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman gazetesinde yer aldı.

5- RP TBMM Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, izmit'te yaptığı açıklamada, PTT'nin telefon ve telgraf hizmetlerini özelleştirmenin, ülkenin iç ve dış güvenliği açısından sakıncalı olduğunu öne sürerek, bu konuda ısrarcı olunması halinde Başbakanlık'ı işgal edeceklerini söyledi.

6- YÖK Başkanı Prof.Dr.Mehmet Sağlam'ın, Başbakan Tansu Çiller'in açıkladığı "Herkese Üniversite" projesiyle ilgili değerlendirmesi Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

7- Hazar havzası petrollerinin Batı'ya taşınmasında izlenecek güzergahın masa başı ve arazi çalışmalarıyla ilgili teknik ağırlıklı toplantı Ankara'da başladı. BOTAŞ Genel Müdürü Mete Göknel, görüşmeye katılan yabancı fir-

ma temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, teknik çalışmaların niteliği hakkında bilgi vererek, güçlü bir devlet olan Türkiye'nin PKK ve ASALA gibi terör örgütlerine "pabuç bırakmayacağını" söyledi.

8- Çay işletmeleri ve Tekel Genel Müdürlüklerinde çalışan ve Tek Gıda-Iş Sendikası'na üye toplam 71 bin 562 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

9- Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, sivil havacılığın yer hizmetlerini yürüten Havaş'ın Türkiye'nin en çok kar eden KiT'lerinden bir olduğu vurgulanarak, 20 milyar sermaye ve 2400 personeli olan kurumun özelleştirme kapsamına alınmasıyla devletin önemli bir gelir kaynağını yitireceği görüşü savunuldu.

10- Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Necati Çelik, düzenlediği basın toplantısında, toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle anlaşmaya ve görüşmelere hükümet düzeyinde devam etmekte bir yarar görmediklerini belirterek, Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan sözleşmenin Hak-İş'in mücadelesini kırdığı görüşünü savundu.

11- istanbul Topkapı'da bir turist grubuna bombalı saldırıda bulunuldu, olayda 3 Alman turist ile bir Türk rehber yaralandı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; Mardin'in Nusaybin ilçesinde ve Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 5'i öldürüldü. Mardin, Muş, Tunceli ve Bingöl'de 12 militan tutuklandı. Solhan'da mezra basan PKK'lılar bir kişiyi yaraladı, 2 evi ateşe verdi.

13- Irak'tan Ceyhan-Yumurtalık hattına petrol taşıyan boru hattına bir iş makinasmın çarpması sonucu meydana gelen patlamada 6 işçi yanarak öldü, 27 işçi de yaralandı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu Türkiye gazetesine yaptıkları açıklamalarda karşılıklı olarak birbirlerini suçlayarak, iç ve dış gelişmelerden birbirlerini sorumlu tuttular.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Papakonstantinu, yabancı gazetecilerle yaptığı basın toplantısında, ABD Başkanı BiN Clinton'ın Kıbrıs konusunda Kongre'ye sunduğu raporu memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, söz konusu raporun, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri tarafsız bir şekilde yansıttığını söyledi.

16- Batı Trakya Türk Azınlığı Yüksek Kurulu tarafından Gümülcine'de yapılan açıklamada, Yunanistan'ın eski Sovyetler Birliği'nden getirdiği Pon-tuslu Rumları Batı Trakya'ya yerleştirmek istemesinin ve "Toprak Bütünlemesi" adı altında yapılan yeni düzenlemelerin bölgede bugüne kadar çeşitli uygulamalarla Türk azınlığın aleyhine değiştirilmiş olan demografik ve ekonomik yapının daha da bozulmasına yol açacağı belirtildi.

Azınlığın eğitim sorununa da değinilen açıklamada, önümüzdeki ders yılında yeni sorunlarla karşılaşılmaması için ders yılı başlangıcında dağıtılacak olan Türkçe ders kitaplarının, bu konuda Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanmış olan protokollere uygun olması da istendi.

17- Azerbaycan'da son dört günde stratejik öneme sahip Fizuli ve Cebrail kentlerini ele geçiren Eermenilerin, bu gün düzenledikleri yeni bir saldırıyla güneybatıda Azerilerin denetimindeki son bölge olan Zengelan'ı da işgal ettikleri bildirildi. Yüzbinlerce Azerinin de Iran sınırına doğru kaçmakta olduğu haber verildi.

Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Rusya'nın Karabağ konusundaki özel temsilcisi Viladimir Kazimirov ile Bakü'de yaptığı görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, Karabağ Ermenileriyle askeri düzeyde ilk temasların yapılmış olduğunu, ancak bu düzeyde sağlanan ateşkesin Ermeniler tarafından ihlal edildiğini belirterek, soruna siyasi çözüm bulmak için çatışmayı cepheden, görüşme masasına taşımak gerektiği, ancak bunun için Karabağ Ermenileri ile yapacakları görüşmelerin, "Dağlık Karabağ'ı egemen bir taraf olarak tanımak anlamına gelmeyeceği" görüşünü savundu.

Rus temsilci Kazimirov ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın güneyindeki Ermeni saldırganlığından ülkesinin büyük kaygı duyduğunu belirterek, Karabağ Ermenilerinin, kendileri için askeri açıdan tehdit oluşturmayan Cebrail ve Fizuli bölgelerinde giriştikleri işgalleri eleştirdi.

Bu arada, Bakü'de Haydar Aliyev ile bir araya gelen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk'in, Aliyev'e, Azerbaycan'ın önemli bir kısmı işgal altındayken yapılacak referanduma gölge düşürülmemesi uyarısında bulunarak, Türkiye'nin, Aliyev'in buna dikkat edeceğine inandığını söylediği bildirildi. Sanberk, Aliyev'den, Ebulfeyz Elçibey'in Bakü'ye gelerek kendisi gibi televizyondan konuşma imkanına kavuşmasını da istedi.

18- Avrupa'daki ABD Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Al-manya'daki Rhein-Main üssünden kalkan iki uçağın, Hırvat kuşatması nedeniyle Mostar'da açlıkla yüzyüze olan 55 bin Müslümana 11 bin ton gıda malzemesi atarak üsse döndükleri bildirildi.

Bu arada Mostar'ın güneyinde ve Gorjini Vakuf kenti çevresinde dün şiddetlenen Bosnalı Hırvatlar ile Müslümanlar arasındaki çatışmaların sona erdiği bildirildi.

Diğer taraftan Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'e barışa katkıda bulunduğu gerekçesiyle "Saint-Denis Şövalye Ödülü" verildi.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry yaptığı açıklamada, uluslararası silah denetimi anlaşmalarını ihlal ettikleri gerekçisiyle Çin ve Pakistan'a ekonomik ambargo konulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

26 AĞUSTOS 1993

1- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında bir toplantı yapan Bakanlar Kurulu'nda İSKİ olayıyla tırmanan rüşvet ve yolsuzluk konusu ele alındı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, rüşvet ve yolsuzluk olaylarının önlenmesi amacıyla gerçekleştirilecek reform çalışmalarını yürütmek üzere Adalet, Bayındırlık, Maliye ve Devlet Personel Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı'nın başkanlığında 4 alt kurul oluşturulmasına karar verildiğini belirtti. Aktuna, üniversitelerden uzmanlarla, Yüksek Seçim Kurulu yetkililerinin de katılacağı bu kurulların, mevcut yasaları, mevzuatı inceleyerek güncelleştireceklerini, Başbakan Tansu Çiller'in talimatı doğrultusunda en geç üç hafta içerisinde tamamlanacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkan reform yasa taslaklarının ise tüm siyasi partilerin görüşüne sunulacağını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, istanbul'da temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Çiller, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile birlikte Halkalı'da Toplu Konut idaresi Başkanlığı tarafından yaptırılan 3 bin konutun temel atma törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı inönü, yaptığı konuşmada, Toplu Konut Idaresi'nin konut üretimindeki başarısına değindi.

3- ANAP MKYK, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Yılmaz, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in rüşvet ve yolsuzluğu önlemek amacıyla getirdiği önerilere sıcak baktıklarını ve destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, düzenlediği basın toplantısında, terörün hala gündemin birinci maddesini işgal ettiğini, devletin büyük bir kararlılıkla terörün üzerine gittiğini vurguladı. Gazioğlu, son operasyonlarda PKK'ye büyük kayıplar verdirildiğini belirterek, bine yakın PKK militanının öldürüldüğünü söyledi. Bakan Gazioğlu, PKK'nın kayıplarını az göstermek için özel ölü taşıma timleri oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, Başbakan Tansu Çiller'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu sorununa çözüm olarak getirdiği Kürtçe yayın ve eğitim teklifi konusunda Tercüman gazetesine yaptığı açıklamada, Bakanlığında bu konuda bir çalışma olmadığını, "böyle bir şeye de ihtiyaç duymadıklarını" söyledi.

6- Gazeteciler Cemiyeti'nin adı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti" olarak değiştirildi. Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, Cemiyetin, yurt genelinde faaliyet gösteren bir basın kuruluşu olduğu gerekçesiyle, 8 Nisan 1988 tarihinde isminin "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirilmesi isteğinde bulunulduğu hatırlatıldı.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahham Mijvvel El Tıkrıti, hafta başında Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'le yaptığı görüşmede, Irak Dışişleri Ba-kam'mn ilişkilerin canlandırılması gerektiği yönündeki mesajını iletti. Milliyet gazetesinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan El Tıkrıti, ambargonun her iki ülkeye de zarar verdiğini kaydederek, ilişkilerin eski rayına oturtulmasını sağlayacak sürecin başlatılması için çeşitli alternatifler bulunduğunu, bu yönde Irak'ın üç önerisi olduğunu söyledi. Türkiye'nin ambargonun tamamen kaldırılması için anahtar rol oynayabileceğini vurgulayan Tıkrıti, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeleri nezdinde etkisini kullanabileceğini söyledi.

8- Almanya içişleri Bakanı Manfred Kanther tarafından açıklanan, Anayasayı Koruma Örgütü'nün 1992 yılına ait raporunda, ülkede faaliyet gösteren islamcı derneklerin üye sayılarının giderek artış gösterdiğine dikkat çekildi. Raporda, kamuoyunda "kara ses" olarak bilinen eski Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan'ın 1992 yılı içinde Köln ve Koblenz'de iki büyük toplantı düzenlediği ve bu toplantılara 8 binin üzerinde taraftarın katıldığı kaydedildi. Almanya içişleri Bakanı Kanther, raporu açıklarken yaptığı konuşmada, PKK'nın yasaklanması için gereken her türlü yasal incelemenin yapıldığını söyledi. Bakan, Almanya'nın, bundan böyle yabancıların eylemlerini gerçekleştirebilecekleri bir ülke olmayacağını bildirdi.

9- Saraybosna radyosu, Hırvat güçlerin Bosna-Hersek'in Mostar kentine saldırıları sırasında, 25 Müslümanı kalkan olarak kullandıklarını ve karşı taraftaki Müslümanların açtığı ateş sonucu öldüklerini bildirdi.

27 AĞUSTOS 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Özbekistan Yüksek Meclisi Başkanı Şevket Yoldosev'e bir mesaj göndererek, Özbekistan Cumhuriye-ti'nin bağımsızlığının 2. yıldönümünü kutladı.

2- TBMM Başkan Vekili Yılmaz Hocaoğlu'nun ölümüyle boşalan göreve, ANAP Kütahya Milletvekili Mustafa Kalemli seçildi.

3- Başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller, yaptıkları yazılı açıklamada, Aydınlık gazetesinin, mal varlıklarını siyasi nüfuz, usulsüzlük ve iltimas ile elde ettiklerine ilişkin haberlerini yalanladılar.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında., Azerbaycan ve Bosna-Hersek'teki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Aktuna, Türkiye'nin Azerbaycan ve Bosna-Hersek konusunda uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket ettiğini ve "herkese meydan okumayan bir tavır içerisinde" temaslarını sürdürdüğünü söyledi. Aktuna, Türkiye'nin müdahale kararı alması durumunda ortaya çıkacak komplikasyonların daha büyük sıkıntılara yol açabileceğini vurgulayarak "Türkiye, önce kendi 60 milyon vatandaşını düşünmek zorundadır" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Ankara'da yaptığı açıklamada, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Bankalar Ka-nunu'nda değişiklik yapılmasını öngören ve bu konuyla ilgili olarak imzaya açılan KHK ile Türkiye'deki bankacılık sisteminin Avrupa Topluluğu ülkeleri ile entegrasyonunun amaçlandığını bildirdi.

6- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP'li belediyelere işçi alımlarıyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün inceleme yaptığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Emniyette SHP ile ilgili rapor yok" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, PTT'nin telekominikasyon birimlerinin özelleştirilmesini öngören kanun kükmünde kararnameyi SHP'li bakanlar olarak imzalamamalarının gerekçesini Cumhuriyet gazetesine anlattı.

8- Doğu Karadeniz'de incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gelen Orman Bakanı Hasan Ekinci, PKK'nın Ermenistan üzerinden geldiğinin saptandığını, buna karşı etkin önlemler almaya çabaladıklarını söyledi.

9- PKK militanını evinde saklayarak, tedavi ettirdiği iddiasıyla Ankara DGM tarafından hakkında soruşturma açılan DEP Şırnak Milletvekili Orhan Doğan ile Mahmut Almak ve Leyla Zana'nm dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık fezlekesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'daki son gelişmeler hakkındaki görüşlerini anlattı. Ermenistan topraklarının PKK'nın yeni bir üssü durumuna geldiğini belirten Ecevit, "Bu durum, Türkiye'nin Ermenistan'a karşı etkili askeri tedbir alması için başlı başına yeterli bir gerekçedir" dedi.

11- İSKİ yolsuzluğu soruşturmasıyla ilgili olarak Mali Şube'de ifade veren İSKİ Mali ve idari işler eski Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kurtaran'la birlikte 5 kişi daha göz altına alındı, içişleri Bakanlığı müfettişleri, başkanlığını Nurettin Sözen'in yaptığı İSKİ Yönetim Kurulu üyeleri hakkında da soruşturma başlattılar.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Hakkari, Siirt ve Bingöl'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 12'si öldürüldü. Erzincan'da köy basan teröristler, 1 kişiyi öldürdü, 1 kişiyi kaçırdı. Adıyaman'da 3 kişinin cesedi bulundu.

13- Azerbaycan'ın devrik cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey yanlılarının, yarın yapılması beklenen Elçibey'in görevde kalıp kalmayacağını belirleyecek olan referandumu engellemek amacıyla harakete geçerek dün Nahcıvan'm merkez havaalanını işgal ettikleri ve televizyon istasyonunu hasara uğrattıkları bildirildi.

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenmiş bulunan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, televizyondan halka seslenerek refarandumun yapılacağını söyledi.

Nahcıvan ve Bakü'deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Azerbaycan'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Azerbaycan'da yarın yapılacak refarandumun bu ülkenin iç ve dış sorunlarını aşmasında yaşamsal önem taşıdığını söyledi. Sanberk, referandumun ertelenmesinin Azerbaycan'da iç istikrarın sağlanmasını da geciktireceğini kaydetti.

BM'nin Azerbaycan'daki temsilcisi Mahmut El Said, Ermenilerin Azerbaycan'ın güneybatı bölgesine yönelik olarak gerçekleştirdikleri yoğun saldırı sonucu 20 bin kadar Azerinin iran'a sığındığını bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Karabağ Özel Temsilcisi Viladimir Kazimirov da mülteci sorununun ciddiyetine dikkat çekerek, bunun Türkiye ve Iran gibi komşu ülkeleri de etkiyelebileceğini söyledi.

14- Somali'nin başkenti Mogadişu'da BM Barış Gücü'ne (UNOSOM II) bağlı olarak görev yapan Türk askerlerine dün silahlı çete üyelerince ateş açıldığı, saldırıyı Türk askerlerinin yara almadan atlattığı bildirildi. Bu arada Amerikan askeri birliklerinin merkezine gerçekleştirilen füze saldırısı sonucunda da yaralanan bulunmadığı ve ABD'nin çete lideri Muhammed Farah Aidid'i yakalamak amacıyla özel olarak eğitilmiş antiterör birliği Delta Gücü'nü Mogadişu'ya gönderdiği bildirildi.

28 AĞUSTOS 1993

1- DYP GİK, Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Çiller, özelleştirme, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Çiller kendilerinden önceki ANAP hükümetinden, yozlaşmış bir devlet devraldıklarını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller ile "kadın, politika, aile yaşamı ve değişim" konularında yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Partisinin 4'ncü olağan kongresinde yeniden ANAP Genel Başkan-lığı'na seçilen Mesut Yılmaz, yaptığı konuşmada "Anayol formülüne" hayır diyerek, "Partimize dışarıdan empoze edilmek istenen suni birleşmeleri kesinlikle reddediyoruz. Ben hiç bir partilimden suni birleşimlere katılın mesajı almadım" dedi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, ILKSAN olayıyla ilgili soruşturmanın engellendiği ve Meclisin devre dışı bırakıldığı yolundaki iddiaların hayal ürünü olduğunu söyledi. Oktay, Adalet Ba-kanlığı'nın, yolsuzluklarla ilgili olarak yasalar çerçevesinde üzerine düşeni yaptığını ve ILKSAN davasına Ankara 19'ncu Asliye Ceza Mahkemesi'nce bakıldığını belirtti.

5- Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Yıldırım Aktuna zamanında hazırlanan sağlık reformu yasa taslaklarının kanun hükmünde kararname ile çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Demokratik bir ülkede, parlamentoda bunların mutlaka tartışılması gerekir. Bu yasalar Meclis'ten geçmelidir" dedi.

6- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ve cumhurbaşkanlığı yetkilerini kullanan Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile Nah-cıvan ve Bakü'de bir dizi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Türkiye'ye dönüşünde, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycan'daki iç istikrarsızlığın giderilmesini, bu ülkenin karşılaştığı sorunların çözümünün birinci koşulu olarak gördüğünü belirterek, bugün yapılacak referandumun da bu çerçevede olumlu bir adım olduğunu söyledi.

7- SHP genel başkan adaylarından Aydın Güven Gürkan istanbul'da, izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur Erzurum'da ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın da Ankara'da, çalışmalarını sürdürdüler.

8- Diyarbakır'da 3-4 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan "Barış ve Kardeşlik Festivali" için yapılan başvuru, Diyarbakır Valiliği tarafından, "büyük olaylar çıkabileceği yönünde duyumlar alındığı" gerekçesiyle kabul edilmedi.

9- Ülkenin etnik kökene dayalı üç mini devlete bölünmesini öngören Cenevre Barış Planı'nı görüşmek üzere toplanan Bosna-Hersek'li Hırvatlar, tek yanlı olarak cumhuriyet kurduklarını açıkladılar.

10- ABD Savunma Bakanı Leş Aspin Washington'da yaptığı açıklamada, Somali'ye sevkedilen özel eğitim görmüş Amerikan birliğinin, başkent Mogadişu'da güvenlik sağlanana, yerel çeteler silahtan arındırılana, büyük kentlerde polisin göreve başlayabilmesine kadar bu ülkede konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

29 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan bir açıklama ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in göreve geldiği 16 Mayıs 1993'ten 26 Ağustos 1993 tarihine kadar geçen 100 günlük süredeki faaliyetleri çeşitli bakımlardan değerlendirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Hz.Muhammed'in doğum günü dolayısıyla hazırlanan Kutlu Doğum Haftası'nın açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Türkiye gazetesine İSKİ'de meydana gelen yolsuzluk ve hükümetin bu husustaki ortak tavrı hakkında bir demeç verdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da yaptığı konuşmada, İSKİ olayına değinerek, basının, belge ve kanıt olmadan suçlu yaratmaya çalıştığını söyledi.

5- ANAP'ın dördüncü olağan kongresi, dün MKYK üyelerinin seçimiyle sona erdi.

6- Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde köybasan PKK militanları, kaçırdıkları 14 kişiden 9'unu öldürdüler. Van'ın Çaldıran ilçesinde 4 PKK militanı öldürüldü. Kocaeli'de PKK'ya yönelik olarak yürütülen operasyonlarda, aralarında DEP Gebze ilçe başkanının da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Diğer taraftan PKK, Tunceli'de dağıttığı bir bildiride, halkı her ne sebeple olursa olsun göç etmemeye çağırarak, "terkedilen toprakların kullanım ve mülkiyet hakkının PKK'ya ait olduğunu" bildirdi.

7- Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak, Azerbaycan ve Rusya petrollerinin Boğaz'dan tankerle taşınması görüşüne karşı çıkmalarını istedi.

8- Kamuoyunda İSKİ skandali olarak bilinen yolsuzlukla ilgili gelişmeler basın ve yayın organlarının gündeminde önemli bir yer işgal etmeye devam etti.

9- Singapur Enformasyon ve Sanat Bakanı George Yeo resmi bir ziyaret için istanbul'a geldi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nun, siyasi gelişmeler ve ülkedeki son durum hakkındaki görüşleri Tercüman gazetesinde yer aldı.

11- Azerbaycan'da, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in görevine dönmesinin halk tarafından istenip istenmediğinin belirlenmesi için referandum yapıldı.

12- Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Rusya'nın Dağlık Karabağ konusundaki özel temsilcisi Viladimir Kazimirov'u dün Bakü'de kabul etti. Aliyev'in görüşmede, Karabağ konusunda artık Rusya'nın Ermenilere karşı devreye girme zamanının geldiğini belirterek, Rusya'dan yardım talebinde bulunduğu bildirildi. Kazimirov ise Aliyev'e hükümetinin bu soruna bakış açısının artık değiştiğini bildirdi.

13- Bosna-Hersek Parlamentosu, ülkenin üç etnik cumhuriyete bölünmesine ilişkin Cenevre barış planının bu haliyle kabul edilemeyeceği, ancak planın değiştirilmesi için Cenevre görüşmelerini sürdürme kararı aldı. Sırpların planı aynen kabul ettiği, Hırvatların da planın kabulü için şartlar öne sürdükleri bildirildi.

Bosnalı Hırvatların lideri Mate Boban, Grude şehrinde yapılan Parlamento toplantısı sonunda, "Hersek-Bosna Cumhuriyeti'nin oybirliği ile kurulduğunu" açıkladı.

14- Gürcistan'da, devrik cumhurbaşkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı silahlı birliklerin ayaklanarak üç kasabayı kontrol altına aldıkları ve bu gelişme üzerine Gürcistan Parlamentosu'nun olağanüstü toplandığı bildirildi.

15- Çin'de bir barajın yıkılması sonucu meydana gelen selde birkaç köyün sular altında kaldığı ve en az 223 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Singapur'da eski başbakan ve işçi lideri Ong Teng Cheong dün yapılan seçimlerle devlet başkanı oldu.

30 AĞUSTOS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesine Ermenistan-Azerbaycan savaşı ve Azerbaycan'da yapılan referandum konularında değerlendirmelerde bulundu. Baku'nun Ermenistan'a karşı vatanını savunmakta yetersiz olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Aerbaycan için savaşa girmesinde bir çıkarı olmadığını belirtti ve "Türkiye'nin milli menfaatleri savaşa girmesini gerektirmiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan'daki referandum sonucunun Türkiye için geçerli olacağını kaydederek, "Türkiye için kim kazanırsa kazansın, referandum sonucu belirleyici olacaktır" dedi.

2- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Zafer Bayramı nedeniyle TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de birer mesaj yayınladılar.

3- ANAP'ın 4. büyük olağan kongresinde seçilen yeni MKYK üyeleri Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Yılmaz, toplantıyı açış konuşmasında, ANAP'ın siyaset çizgisinde yeni bir dönemin açıldığını belirterek, "Bu kongreyle birlikte, ANAP'ın iktidar yürüyüşüne başlamış olduğunu" bildirdi.

4- Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda 1 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde üçüncülük elde eden Serbest Güreş Milli Takımımız yurda döndü.

5- iskenderun'un Antakya yolu girişinde freni patlayan bir kamyonun neden olduğu kazada 12 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

6- Nahçıvan'da pazar günü yapılan referandumda Ebulfeyz Elçibey yüzde 90.1 aleyhte oy ile referandumu kaybetti.

7- İsrail ile Filistinliler, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki Eriha kentine özerklik tanınması konusunda anlaştılar, İsrail hükümeti de anlaşmayı onayladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, varılan anlaşmayı tarihi bir dönüm noktası olarak niteledi.

İsrail Başbakanı Izak Rabin yaptığı konuşmada, Filistinlilerle vardıkları ilke anlaşması çerçevesinde, VVashington'da başlayacak 11.tur barış görüşmeleri kapsamında bir hafta içinde bir ön anlaşma imzalanacağına inandığını söyledi. Rabin, ayrıca FKÖ'nün resmen tanınması için erken olduğunu söyledi.

31 AĞUSTOS 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratlar Birliği (EDU) toplantısına katılmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitti. Yılmaz, haraketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada katılacağı toplantıya ilişkin bilgi verdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün İçel'de halka hitaben yaptığı konuşmada, İSKİ ve İLKSAN yolsuzlukları nedeniyle SHP'yi ve DYP'yi eleştirdi.

3- istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, kamuoyunda İSKİ skandali olarak bilinen yolsuzluk olayı ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bir grup PKK militanı tarafından dün gece baskın düzenlendi. Çeşitli noktalardan roket ve uzun namlulu silahlarla kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara ateş açan militanlar, güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine kaçtılar. Saldırıda ölen ve yaralanan olmadığı ancak çok sayıda binanın hasar gördüğü bildirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Vaiiliği'nden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır ve Batman'da 4 PKK militanı öldürüldü, 5 PKK militanı güvenlik güçlerine teslim oldu. Erzincan'ın Kemah ilçesinde PKK militanları kaçırdıkları bir kişiyi kurşuna dizerek öldürdüler.

5- Gaziantep-Adana Karayoiu'nda meydana gelen trafik kazasında 11 güreşçi öldü, 5 kişi de yaralandı.

6- PKK'nın yayın organı Kurd-Ha ve haftalık Azadi gazetesinden yapılan açıklamaya göre, PKK lideri Abdullah Öcalan ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Sekreteri Kemal Burkay, dün bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirdiler. PKK lideri Abdullah Öcalan ile PSK Genel Sekreteri Kemal Burkay'm dün gerçekleştirdikleri toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, Kürt sorununun çözümü için ateşkes istendi. Açıklamada, "Öncelikle iki taraflı ateş kesilmeli ve siyasi diyalog süreci başlatılmalıdır. Hem Kürt hem Türk halkının istemi budur. Hükümet bu isteğe uymalıdır" denildi.

7- Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Azerbaycan'daki gelişmelere artık "Kara-bağ sorunu" gözüyle bakmadıklarını söyleyerek, Ermenilere karşı girişimde bulunacaklarını belirtti. Rus Büyükelçi, bir soru üzerine petrol boru hattının Türkiye'nin güneydoğusundan geçmesine Batı'nın da itiraz ettiğine dikkat çekti.

8- isviçre, Ankara'daki Büyükelçisi Paul-Andre Ramseyer ve Büyükelçilikteki iki diplomatı geri çekme kararı aldı. isviçre Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre diplomatların geri çekilmesinden sonra Büyükelçilikte

maslahatgüzar Urs Breiter'in görev yapacağı ve daha sonra Büyükelçilikle başka bir diplomatın görevlendirileceği belirtildi.

9- Interfaks ajansının haberine göre, Rus sınır birlikleri komutanı General Andrei Nikolayev ile Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan arasında yapılan görüşmede, Ermenistan'ın Türkiye, Azerbaycan ve iran'la olan sınırlarının Rus-Ermeni ortak devriyeleri tarafından korunacağı konusunda görüş birliği sağlandı.

Bu arada Tahran Radyosu, İran'ın Ermenistan sınırında 10 bin askerin katıldığı büyük bir tatbikat düzenlediğini duyurdu,

10- Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in görevde kalıp kalmamasını belirleyecek referandum sonuçları ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Sekreteri Leyla Şevket Hacıyeva, oylamaya katılanların yüzde 97.5'unun Elçibey'e itimatsızlık oyu verdiğini ve Elçibey'in Cumhurbaşkanlığının tabii olarak düştüğünü açıkladı.

11- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'le Türkiye ile ilişkiler ve Azerbaycan'daki son gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

12- Bosna Hükümet Sözcüsü Mirza Hayriç, yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in ateşkes ilanını da öngören ve Bosna'da güven sağlayacak bir paket üzerinde anlaşmaya vardıklarını, ancak toprak konusundaki anlaşmazlığın sürdüğünü bildirdi.

13- İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentinde Filistinlilere özerklik tanınmasını öngören ilke anlaşmasının dün gece İsrail hükümetince onaylanmasından sonra FKÖ lideri Yas er Arafat da söz konusu anlaşmayı onaylayacağını söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekle son gelişmeleri görüşmek üzere dün Kahire'ye giden FKÖ lideri Yaser Arafat, özerklik anlaşmasıyla Filistinlilere ihanet ettiği yolundaki suçlamaları reddederek, Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentinde Filistinlilere özerklik öngören anlaşmayı sağlamak için hiçbir ödün vermediklerini söyledi. Arafat, Mısır'ın yanı sıra Suriye ile Ürdün'ün de anlaşmaya itiraz etmediklerini belirtti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106