20.7.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1993

1 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Demzkurdu-93 tatbikatı dolayısıyla Antalya'ya gitti. Demirel, Bodrum-Antalya yolculuğu sırasında gemide düzenlediği basın toplantısında, "Savunma, demokrasi ve ekonomi ile birlikte bir devletin en önemli üç görevinden biridir. Güçlü bir savunma olmayan ülkede, güçlü ekonomi, güçlü demokrasi olmayan yerde de güçlü bir savunma olmaz. Bütün olay bu çarkı millet iradesine uygun olarak döndürebilmektir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısında, PKK terörüne karşı alınması gereken önlemler görüşüldü.

3- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, PKK'nın terör eylemlerini tırmandırmasının ardında güçlü hükümet korkusu yattığını belirterek, yeni hükümetin kamuoyunda yarattığı olumlu havanın PKK'yı rahatsız ettiğini söyledi. Gazioğlu, PKK'nın son eylemleriyle turizme ve dolayısıyla ekonomiye zarar vermeyi amaçladığını, giderek etkisini yitiren örgütün, bu eylemlerle medyada yer alarak, kendini olduğundan etkili gösterme çabası içine girdiğini belirtti.

4- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, düzenlediği basın toplantısında, bir süredir öne sürdüğü, "Başbakan Tansu Ciller'in ABD vatandaşı olduğu" iddialarına ilişkin belgeleri açıkladı. Perinçek, Tansu Ciller'in ABD vatandaşlığı için başvuru formunda, iltica ve Vatandaşlık Dairesi'nin izleme Özel Bilgi Formu'nda yer aldığını iddia etti.

5- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerle kutlandı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Elazığ ve Bingöl'de PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 11 güvenlik görevlisi şehit oldu. Çatışmalarda çok sayıda PKK'lınm öldürüldüğü, ancak kesin sayısının belirlenemediği bildirildi. Şırnak, Siirt, Diyarbakır ve Hakkari'de sürdürülen operasyonlarda da 16 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

8- İsviçre hükümeti, Türkiye'nin Bern Büyükelçiliğine yönelik PKK saldırısı sonrasında, Büyükelçiliğin önünde isviçre polisince konulan ablukayı kaldırdı.

İsviçre hükümeti, bu arada, Türkiye'den, Büyükelçilikte görevli "ateşe" nitelikli 3 diplomatın yargı bağışıklıklarının kaldırılmasını istedi.

Ayrıca, PKK ve Dev-Sol militanlarının isviçre'ye girişini de yasaklayan hükümet, Kürtler dahil Türk pasaportlulara silah taşıma kısıtlaması getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Volkan Vural, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "3 diplomatımızın yargı bağışıklığının kaldırılması talebine evet' diyemeyiz" dedi. Vural, Bern Büyükelçisi Kaya Toperi ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

1- Sivas'ta cuma namazından çıkan bir grup göstericinin, Pir Sultan Abdal Şenliği çerçevesinde düzenlenen etkinliklere ve yazar Aziz Nesin'e tepki göstermesiyle başlayan olaylarda, kentteki birçok bina ve araç tahrip edildi. Pir Sultan Abdal ve Atatürk heykellerine saldıran göstericiler valilik, kültür merkezi ve şenliğe katılanların sığındığı Madımak Oteli'ni kuşattılar. Göstericilerin onbini bulması ve 400 polisin yetersiz kalması sonucu, jandarmadan, daha sonra da Kayseri ve Tokat'tan askeri takviye istendiği bildirildi. Bu arada, oteli taşlayan göstericilerden 50-60 kadarı lobiye girerek etrafı ateşe verdiler. Yazar, sanatçı ve şenliğe katılanları linç etmek için bekleyen kalabalığın, itfaiyenin otele ulaşmasına ve oteldekilerin de dışarı çıkmasına engel oldukları belirtildi.

Olaylarda, ilk belirlemelere göre, 35 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ölenler arasında şair Behçet Safa Aysan, ozan Hasret Gültekin ve Nesimi Çimen'in de bulunduğu, otelden kurtarılan yazar Aziz Ne-sin'in kent dışındaki hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Bakanlar Kurulu, Sivas'ta gelişen olaylar üzerine olağanüstü toplandı. Kentte iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Başbakan Tansu Çiller, Sivas Valisi'ni arayarak olaylarla ilgili bilgi aldığını ve "gerekenin yapıldığını" söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna da yaptığı açıklamada, emniyet güçlerince gerekli önlemlerin alındığını ve göstericilerin olay yerinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

2- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, DYP Olağanüstü Kongresi'nde Tansu Çiller'in kabinesinin açıklanmasından sonra kendisi hakkında yapılan eleştiriler konusunda görüşlerini Tercüman gazetesine anlattı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'ndeki üç görevlinin güvenlik nedeniyle geriye çağrıldığını bildirdi. Aktuna, üç görevlinin Türkiye'ye gelmek üzere hemen yola çıktıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, isviçre hükümetinin 24 Haziranda Bern Büyükelçiliğine düzenlenen saldırı sırasında bazı personelin silah kullanması olayının tahkikatı için üç büyükelçilik görevlisinin yargı dokunulmazlığının kaldırılmasına izin verilmesini istediği, ancak bu istemin kabul edilmediği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, konuya ilişkin olarak gazetecilerin sorusu üzerine, isviçre'ye taviz verilmesinin söz konusu olmadığını, aksine, isviçre hükümetinin olumlu kararlar aldığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, basına yaptığı açıklamada, Bosna'yı bölen planı destekleyen AT ve BM arabulucularını eleştirerek, olayın insanlığa karşı suç teşkil ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Bosna-Hersek'ten son alınan haberlerin, "askeri saldırıların ve etnik temizlik harekatının kaygı verici boyutlara ulaştığını" gösterdiği belirtilerek, bunun amacının barış planını Bosnalı Müslümanlara zorla kabul ettirmek olduğu kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, "Kıbrıs'ın Avrupa Topluluğu'na üyeliği konusunun yöntemine ve özüne ilişkin olarak KKTC'nin açıkladığı görüşler Türkiye tarafından paylaşılmaktadır" denildi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Eğitim-iş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin, ILO sözleşmeleri ve memur sendikaları konusunda önemli adımlar attığına dikkat çekerek, memur sendikalarının toplu pazarlık haklarını kullanmalarında anayasal bir engel olmadığını belirtti.

6- Maliye Bakanı ismet Atilla, Tercüman gazetesine yaptığı açıklamada, katsayı için henüz bir rakamın belirlenmediğini, ancak memurlarla emekli dul ve yetimleri memnun edecek bir düzenleme yapılacağını söyledi.

7- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, "Bizim dönemimizde terör suni düşme noktasından çıkacak, tamamen sona erecek" dedi ve "bunun içinde devletin milleti, milletin de devleti sevmesi gerektiğini" söyledi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in geçmiş dönemi üstü kapalı olarak reddettiğini ifade ederek, bunu açıkça söylemesini istediklerini kaydetti.

9- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, pazartesi günü ikinci koalisyon hükümetinin güvenoyu alacağını belirterek, yapılacak işlerin başında; terörün önlenmesi, çalışan kesimin meseleleri ve memurların grev haklarının verilmesinin geldiğini söyledi.

10- insan Hakları Derneği istanbul Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği, Gaziosmanpaşa Küçükköy'de bir lastikçide, polis tarafından öldürülen iki genç için "yargısız infaz" iddiasında bulundu.

11- Aziz Nesin, Adalet Ağaoğlu, Akın Birdal, Gencay Gürsoy, Murat Belge, Nur Sürer, Tarık Ziya Ekinci ve Yaşar Kemal'den oluşan "Kürt Aydın Girişimi", Ankara Valiliği'nin "Kürt Kurultayı"nı yasaklayan kararının iptal edilmesi için Bölge idare Mahkemesi'ne başvurdu.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal yaptığı açıklamada, Bölge idare Mahkemesi'nden de yasaklama kararı çıkmaması halinde, konuyu Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'm Küpeli Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 23 PKK militanı öldürüldü. Hakkari'nin Çukurca ilçesi kaymakamlık binası, PKK militanlarınca tahrip edildi, köy hizmetleri şantiyesi yakıldı.

Öte yandan Elazığ'ın Palu ve Bingöl'ün Genç ilçesi kırsal alanında teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 11 güvenlik görevlisi şehit oldu.

13- SHP Çankaya ilçe binası, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen bir grup tarafından işgal edildi.

14- Tiyatrocu Ali Yalaz, izmir'de öldü.

15- Almanya'nın Gütersloh kentinde Türklerin oturduğu bir bina kundaklandı. Olaydan sonra yangını çıkaran Alman saldırgan gözaltına alındı. Olayda yaralanan olmadı.

16- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Ermenilerin Dağlık Karabağ'm tamamını ele geçirmelerinden sonra askeri seferberlik ilan etti ve 18 yaşının üzerindeki tüm Azerileri silah altına katılmaya çağırdı. Bu arada Aliyev, bütün dünya ülkelerine hitaben yayımladığı mesajda, Ermenilerin Ka-rabağ'daki saldırılarının durdurulması için yardım istedi.

17- Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhaza milislerinin, Gürcü kuvvetlerinin denetimindeki Abhazya'nın başkenti Suhumi'ye karşı düzenledikleri saldırıda, 45 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, ABD'nin Irak'a düzenlediği son saldırıyı vahşi olarak nitelendirerek, Washington'dan intikam almaya niyetleri olmadığını söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı Bili Clinton, gazetecilerin sorusu üzerine, Irak'ın misilleme yapmak için bir nedeni olmadığını belirterek "Onların hata yaptığına dair elimizde kanıt vardı. ABD, buna yanıt vermeliydi" dedi.

19- Filipinler'de bir nehirde düzenlenen dini törene katılanları taşıyan teknelerin aşırı kalabalık yüzünden batması sonucu en az 70 kişinin öldüğü bildirildi.

3 TEMMUZ 1993

1- Sivas'a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, burada Vali Ahmet Karabilgin'den dün meydana gelen olaylarla ilgili bilgi aldı.

Başbakan Yardımcısı inönü, görüşme sonrası yaptığı konuşmada Sivas'ta meydana gelen olayların bir takım tahrikler sonunda burada yapılan kültür etkinliklerine karşı bir hareket olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin ilkeleri, getirdiği laik düzen ve özgür düşünce ortamının hiçbir şekilde ortadan kaldırılamayacağını belirten inönü, "Hepimizin yıllardır almış olduğu uygar yaşam biçimi, ülkenin bütün insanlarının da benimsediği yaşam biçimidir. Sivas'ta meydana gelen olaylar, bir takım tahrikler sonunda, halkımızın anlayamadığı bir şekilde, burada yapılan kültür etkinliklerine karşı bir harekettir. Bu hareketi tahrik edenler kimlerse elbet, adalet makamları onları bulacaktır" dedi.

2- Türkiye Cumhuriyeti'nin, 50'nci hükümet programının görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, Tansu Ciller'in oluşturduğu hükümetin yeni bir hükümet olmadığını, birinci koalisyon hükümetinin devamı olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye'nin, sayıları 800'ü bulan faili meçhul cinayet dosyası bulunduğunu ve son bir haftada 200 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, Türkiye'nin içinde bulunduğu böyle bir durumda hükümet programının tartışılmasını gereksiz bulduğunu bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, TBMM'de hükümet programı hakkında görüşlerini iletirken, Sivas olaylarına da değindi.

Erbakan, kendilerinin, şiddetle hiçbir şeyin yapılmayacağına inandıklarını belirterek, şiddet olaylarını kabul etmediklerini söyledi. Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerinde yapılanların halkın inançlarını tahrik ettiğini, olayların Alevi-Sünni çatışması olmadığını söyleyen Erbakan, "Halkın galeyanı ve bu suçun işlenmesi, yani dini tahkir ve tezyif suçunun işlenmesi ve böylece büyük bir tahrike karşı bir galeyan olduğu gibi, yöneticilerin davranışında da protesto mahiyetinde bir davranış olduğu görülmektedir" dedi.

SHP Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan da, hükümet programında insan hakları ve demokratikleşme konularının yeterince yer almadığını ve vergi yükünün azaltılacağına ilişkin ifadeleri kaygıyla karşıladıklarını belirterek, devlet sübvansiyonu politikalarından tamamıyle vazgeçilemeyeceği görüşünü savundu. Özelleştirmeye sosyal planlamayla birlikte bakılması ve toplum çıkarlarının önde tutulması gerektiğini belirten Gürkan, SHP'nin, iktidar ortağı tarafından özelleştirme uygulamalarında ikna edilmesinin koşul olduğunu söyledi.

Gürkan, SHP olarak PTT'nin özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını ve kabul etmediklerini de bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında, programın özelleştirmeye ilişkin bölümlerini eleştirdi ve hükümeti "kongre hükümeti" olarak nitelendirerek, iyi niyetle bakılması halinde bile programın, Türkiye'nin sorunlarına çözüm sağlayacak yapıda olmadığını söyledi.

Başbakan Tansu Çiller, Genel Kurul sonunda muhalefetin eleştirilerini yanıtladı ve konuşmasında, "Bin yıllık Türk tarihinde Türkiye'de ilk defa bir kadın, Başbakan olmaktadır. Bu mücadelede, devletin kararlılığını ve yumruğumuzu her zaman indireceğiz" dedi.

PTT'nin özelleştirilmesi konusunda ise, işçilerin daima yanında olacaklarını ve işçilerin yararına, daha ucuz hizmet verici bir formül ortaya koyacaklarını söyleyen Başbakan Çiller, Sivas olaylarının herkesi derinden yaraladığını dile getirerek, TBMM'nin önünde tarihi bir sorumluluk bulunduğunu, Türk toplumunun bütün değerlerini ve inançlarını yeniden değerlendirmesi ve gözönünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

3- Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, dün meydana gelen olaylara ilişkin düzenlediği basın toplantısında, kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Karabilgin yaptığı açıklamada, "Silah kullanmayı kesinlikle düşünmedik. Sayın Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanımızın görüşü de silah kullanılmaması yönündeydi. Başbakan Çiller, kesin talimat verdi, ateş edilmesin diye. Biz karşı grubu parçalara ayırarak dağıtmak istedik. Olayların Alevi-Sünni kavgasına dönüşmemesi için büyük gayret gösterdik. Ancak bu kadar frenleyebildik" dedi.

4- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Sivas'ta dün meydana gelen ve 35 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, hangi gerekçe ile olursa olsun, insan kanının akıtılmasına gönüllerinin razı olmadığını bildirerek, sağduyusu çok iyi işleyen insanlarımızdan tahriklere alet olmamalarını istiyor ve bekliyorum" dedi.

5- Kamu Ortaklığı idaresi Başkanı Üstün Sanver Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 18 aylık çalışmalarını anlattı ve 5 Temmuz 1993 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Bu arada özelleştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Semih Tanık da görevinden ayrıldı.

6- istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in SHP'de yeni genel başkanlık sorunu ile ilgili düşünceleri Tercüman gazetesinde yayımlandı.

7- Memurların toplu sözleşme ve grev hakkı alabilmek amacıyla başlattıkları eylemler, istanbul'dan sonra Ankara'da da yapıldı.

8- Mardin'in Dargeçit ilçesi yakınlarında bir jandarma karakoluna saldırıda bulunan bir grup PKK'lı, 16 eri şehit etti.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde de PKK militanlarının bastığı mezrada 1 köy korucusu öldü, 3 köy korucusu da yaralandı.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, son tur Kıbrıs görüşmelerine ilişkin raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Gali raporunda, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Maraş karşılığında Lefkoşa Uluslararası Havaa-lanı'nın trafiğe açılması ile ilgili BM paketinin kabulü için çaba göstereceği yolunda güvence vermesine karşın, bu yönde davranmamasının düş kırıklığı yarattığını belirterek, "Türkiye'nin tutumu benim için cesaret kaynağı olmuştur" dedi.

BM Genel Sekreteri Gali, "Cumhurbaşkanı Denktaş'ın, New York'tan ayrıldıktan sonra Lefkoşa ve Ankara'da yaptığı açıklamalarında ve TBMM'de yaptığı konuşmalarda paketi eleştirdiğini ve mevcut koşullar altında New York'a dönmekte bir anlam görmediğini belirttiğini" söyledi.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırılarında çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi. Bu arada, Mostar'daki Müslüman güçlerin ise Hırvat ablukasından geçerek, kentin kuzeyindeki Müslümanlarla birleştikleri haber verildi.

11- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, BM Güvenlik Kon-seyi'ni, son çatışmaları ele almak üzere olağanüstü toplantıya çağırdı. Şevardnadze'nin isteği üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantısında alman kararları okuyan Konsey Başkanı David Hannay, bölgedeki askeri operasyonların hemen durdurulmasını istedi. Hannay, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin önerisi üzerine, Abhazya'nm Suhumi ve Oçamçira bölgelerine 50 BM askeri gözlemcisi gönderilmesinin düşünüldüğünü açıkladı.

12- İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda beşi çocuk olmak üzere 15 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

4 TEMMUZ 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, çeşitli iç ve dış konularla ilgili olarak Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, PKK ile savaşın mutlaka kazanılacağını, PKK'nın olayları tırmandırması halinde kendilerinin de kararlılıklarını tırmandıracaklarını belirtti. Başbakan Çiller, içişleri Bakanı ismet Sezgin'i "dengeler gereği" değiştirdiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in iç politikayla ilgili yaptığı değerlendirmeler Türkiye gazetesinde yer aldı.

3- Sivasta meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısının 36'ya yükseldiği, ölenlerin cenazelerinin Sivas'tan memleketlerine gönderilmeye başlandığı ve olaylarla ilgili olarak 40 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, olayların organize olduğunu belirterek, olayları dışardan gelen kişilerin tırmandırdığı konusunda henüz sağlıklı bir bilgiye sahip olmadıklarını ve soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü kaydetti.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetten ümidi olmadığını belirterek, demir-çelik işçisine verilen zam oranını kabul etmeyeceklerini kaydetti.

5- Şırnak ve Muş'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 PKK'lı teröristin öldürüldüğü, Diyarbakır'da teröristlerin, Tekel'e ait bir tütün deposunu ateşe verdikleri, depodaki tütünün tamamen yandığı ve zararın 80 milyar lira olduğu bildirildi.

6- Ermeni kuvvetlerinin, Dağlık Karabağ'ın güneyinde, Azerbaycan kontrolündeki Akdam kentine girdikleri, kent merkezinde çatışmaların sürdüğü, Akdam'daki sivil halkın kentin kuzeydoğusundaki Barda kentine göç ettiği ve Ermeni kuvvetlerinin, Azerbaycan'ın Fizuli, Cebrail, Terter kentlerine de saldırılarda bulundukları bildirildi. Diğer taraftan Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Haydar Aliyev'in, BDT televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Bakü'ye dönmesi halinde tüm yetkilerini yeniden üstlenebileceğini belirterek, Elçibey'in Bakü'den ayrılmasına neden olan isyanın lideri Suret Hüseyinov'la birlikte bir darbe gerçekleştirdikleri yolundaki iddiaları yalanladığı bildirildi.

7- Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhaz milisleri ile Gürcü birlikleri arasındaki yoğun çatışmaların sürdüğü ve çatışmalarda çok sayıda sivilin de öldüğü bildirildi.

5 TEMMUZ 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu'nda, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kurduğu Türkiye'nin 50. SHP-DYP koalisyon hükümeti, 247 kabul, 184 red ve bir çekimser oy ile güvenoyu aldı.

Başbakan Tansu Çiller, hükümetin güvenoyu aldığının açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, güvenoyunu milletin yenilenme ve değişme arzusunun bir ifadesi olarak niteledi. Bunun onur ve gururunu taşıdıklarını ve beraberinde büyük bir sorumluluk getirdiğinin bilincinde olduklarını anlatan Çiller, Türkiye'de son dönemin bir geçiş dönemi olduğunu bildirdi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Beyazıt, Hava Kuvvetleri Komutanı Halis Burhan ve Jandarma Genel Komutanı Aydın llter, güvenoylaması öncesinde Başbakan Tansu Çiller'i, Başbakanlık'ta ziyaret ettiler.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, gazetecilerin sorusu üzerine, "Sayın komutanlar nezaket ziyaretinde bulundular" dedi.

3- Birleşmiş Milletler, islam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı'nın 7. Genel Kurulu, islam ülkelerinden gelen 57 kentin belediye başkanının katılımıyla Ankara'da başladı.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü konuşmasında, soğuk savaş sonrasındaki iyimserlik beklentilerinin hayal kırıklığı ile sonuçlandığını söyledi.

4- Ekonomik işbirliği Teşkilatı (ECO)'nm bakanlar seviyesindeki toplantısı istanbul'da başladı. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ECO'nun uzun dönemli perspektiflerini ele alacaklarını kaydederek, tüm üye ülkelerin onayının alınması durumunda, antlaşma muhtırasının imzalanacağını belirtti. Çetin, Ekonomik işbirliği Teşkilatı(ECO)'nm barış ve işbirliğini gerçekleştirmede önemli bir rol oynayacağını belirterek, "Biz son derece önemli bir bölgenin temsilciliğini yapıyoruz" dedi. Çetin konuşmasında, Azerbaycan'ın işgalini de kınadı.

5- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Sivas olayları ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Gazioğlu, Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun "Pir Sultan Abdal heykelinin yıkılması emrini içişleri Bakanı vermiştir" sözlerine, tepki göstererek, "heykelin yıkılması emrini vermedim" dedi.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Sivas olayları karşısında hükümeti eleştirerek, "olayların başından itibaren Sivas'ta olan içişleri Bakanı, verdiği demeçlerle gerçekleri saptırmıştır. Bütürt bunlar gözönünde tutularak SHP Genel Merkezi olarak,vali, belediye başkanı, emniyet müdürü ve diğer kolluk kuvvetleri yetkililerinin görevden alınmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, makamında bir gün dahi durması yeni sakıncalar yaratacak olan İçişleri Bakanı'nın hemen istifası toplumun yarınlarına güvenceli bakabilmesi için zorunludur" dedi.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Cevdet Selvi'nin, içişleri Bakanı'nı istifaya çağıran sözlerini, "kişisel görüşü" olarak niteledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi'nin açıklamasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "SHP grubunun bir siyasi görüşünün bulunduğunu, o görüşü de genel sekreterin kendi adına açıklamasının doğal olduğunu" söyledi.

7- Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, düzenlediği basın toplantısında, Sivas'ta 36 kişinin ölümüne neden olan olaylar hakkında bilgi verdi ve gelişmeleri anlattı. Karabilgin, kentte yaşanan katliamla ilgili olarak 61 kişinin gözaltına alındığını, olaylara karıştığı belirlenen Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak'ın da gözaltına alınmak üzere arandığını söyledi. Sivas'taki olaylarda meydana gelen hasarın 2.5 milyar lira civarında olduğunu belirten Karabilgin, Bakanlar Kurulu'nun onaylaması halinde bu paranın devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Halen kentteki hastanelerde 7 yaralının bulunduğunu belirten Karabilgin, olaylarda hayatını kaybedenlerin cenazelerinin Ankara'ya gönderildiğini, yalnızca Hollanda uyruklu Carina Cuanna'nın cenazesinin kentte bekletildiğini açıkladı.

8- Sivas'ta, kalabalık bir grup tarafından çıkarılan ve Pir Sultan Abdal Etkinliklerine katılan kişilerin kaldığı oteli ateşe verip 36 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olaylara tepkiler artarak sürüyor. Olayları kınayan siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri yaptıkları açıklamalarda, suçluların bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını istediler.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sivas'ta, organize ve örgütlü olarak ortaya çıkan ve 36 kişinin ölümüne yol açan olayların sorumlusunun, etkili önlemler alamayan iktidar olduğunu söyledi. Baykal, içişleri Bakanı ve Baş-bakan'm gelişmelerden haberdar olduğunu belirterek, "Olayların sorumlusu iktidardır. Sivas Valisi'nin tutumu, Ankara'nın tutumudur" dedi. Alman içişleri Bakanı'nın, bir militanın öldürülmesinden doğrudan ilişkisi olmamasına rağmen sorumlu olarak istifa ettiğini hatırlatan Deniz Baykal, "36 kişinin ölümü kimin sorumluluğunda? Bu manzara karşısında herkesin yüzleri kızarmadan oturması kabul edilemez" dedi.

Halkevleri Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Sivas olayları" kınanırken bu tür olaylara seyirci kalınamayacağı belirtildi ve olayın tüm çarpıtmalara rağmen, önceden planlanmış devlet destekli organize bir saldırı olduğu iddia edildi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise Türkiye'de hiç bir gücün

bağımsız yargının üstüne çıkamayacağını ve laik, demokratik, çoğulcu, çağdaş uygarlığı yıkmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada Pir Sultan Abdal Şenlik-leri'nin haksız şekilde bahane edilerek, çarpıtılarak bir gerici ayaklanmaya dönüştürüldüğü ve 36 kişinin katledildiği belirtildi.

Eski Sivas Milletvekili Mustafa Timisi ise olayların bir "Alevi-Sünni çatışması" olmadığını, ancak olayların bu noktaya çekilmek istendiğini söyledi ve olayın laik cumhuriyete ve Atatürk ilkelerine karşı yapılan bir gericilik ve irtica hareketi olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Demokratik Sosyal Dernekler Federasyonu (DSDF), Pir Sultan Abdal Canlar Derneği, insan Hakları Derneği istanbul Şubesi, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği tepkilerini bildirdiler.

Sivas'ta 36 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar, istanbul'da, izmir'de, Denizli'de protesto eylemleri, basın toplantıları, güçbirliği çağrıları ve imza kampanyaları ile kınandı ve laiklik ilkesinin savunulması için güçbirliği çağrıları yapıldı, istanbul'da, yaklaşık 600 kişilik grubun istanbul Valiliği'ne yürümesine polis izin vermezken, istanbul Pir Sultan Abdal Derneği yöneticileri olayların görgü tanığı olarak, Sivas'ta önceden örgütlenmiş bilinçli bir saldırının söz konusu olduğunu savunan açıklamalar yaptılar.

Pir Sultan Abdal Derneği istanbul Şube Başkanı Alattin Bircan, katliamın devlet eliyle adım adım yapıldığını öne sürdü. Olaydan bir hafta önce Sivas'a çeşitli illerden insanların getirildiğini belirten Alattin Bircan, "Amaçları Aziz Nesin'i taşlamak değildi. Bir gün önceden otel çevresinde arabaları bulunanlardan, arabalarını o gün için oraya getirmemeleri istenmiş" dedi.

9- ANAP MKYK toplantısında son aylarda içinde yaşanan terörle, Sivas'ta meydana gelen olaylar değerlendirildi.

10- Yargıtay'da yapılan seçimlerde, ismet Ocakçıoğlu'ndan boşalan, Yargıtay Birinci Başkanlığı'na, Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı Müfit Utku seçildi.

11- İsrail Turizm Bakanı Uzi Baram, Türkiye'ye geldi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da, "Şükran Etkinlik-leri-93" kutlamaları çerçevesinde kendisini ziyaret eden Kurumlar Kuruluşlar Koordinasyon Komitesi'nden bir heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, toplumlararası görüşmelerde Kıbrıs Türk halkını temsil etme görevinden çekildiğini açıkladı, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nin yanlış yol tuttuğunu, manevra kabiliyetini ortadan kaldıran bir siyaset çizdiğini belirten Denktaş, konuşmasında, Dünyada ve BM Genel Sekreterliği'nde "Türkiye Denktaş'a söyler, Denktaş halkına kabul ettirir" düşüncesinin de yanlış olduğunu vurguladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs müzakerelerine ilişkin raporunun gerçekleri yansıtmadığını, bu

konuda Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Temsilcisi Yardımcısı Gustave Feissel'in suçlu olduğunu söyleyerek, raporda fikirler dizisi konusunda tarafların düşünceleri ve ne değiştirmek istediklerinin kendileriyle görüşüldüğü iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs müzakerelerinde görüşmecilikten çekilme kararı ile ilgili sorularını yanıtlarken, kararın üzücü olduğunu belirterek, yeni bir görüşmeci belirlemenin mümkün olmadığını, görüşmelerin toplum liderleri bazında sürdüğünü ve Klerides'in eşiti olmadan oturmayacağını söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi ise, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs sorununa ilişkin son raporunu olumlu bulduğunu açıkladı.

13- Azerbaycan'da Akdam'a giren Ermeniler karşısında Azeri birliklerinin geri çekildiği, Ermenilerin kent merkezine doğru ilerledikleri bildirildi.

Akdam Belediye Başkan Yardımcısı Asif Kerimov, AP ajansına telefonla yaptığı açıklamada, meskun yerlerin bombalanması yüzünden dört kadının yaşamını yitirdiğini, 70'den fazla kişinin yaralandığını söyledi. Kerimov, açıklamasında, Ermenilerin kent merkezine doğru ilerlediklerini kaydetti.

Azerbaycan'ın yeni Başbakanı Suret Hüseyinov, televizyondan yaptığı çağrıda, askeri eğitimden geçen tüm erkeklerin engeç 8 Temmuza kadar orduya katılmasını aksi takdirde cezalandırılacaklarını bildirdi.

Öte yandan Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı nezdinde Karabağ sorununun çözümü için oluşturulan Minsk Grubu Başkanı italyan Diplomat Mario Rafaelli'nin, Bakü'ye yapacağı ziyareti ertelendi. Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Bakü'deki yabancı diplomatlarla yaptığı görüşmede, Türkiye, ABD ve Rusya ile AGlK'in, Ermeni saldırıları karşısında ciddi bir tavır almadıklarını ileri sürerek, Rafaelli'nin Bakü'ye gelişini ertelemesini eleştirdi.

14- Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazlar ile Gürcü birlikleri arasında süren şiddetli çarpışmalarda, Oçamçira bölgesinde bulunan 500 Abhaz askerinden 300'ünün öldüğü öne sürüldü. Buna karşın Abhaz'lar çatışmalarda 350 Gürcü askerinin öldüğünü iddia ettiler.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Rusya'nın arabulu-culuğuyla yapılan görüşmelerin ilk aşamasında ateşkes üzerine bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Kozirev, "Bu ateşkes de ihlal edilirse, Rusya her iki tarafa da sert ekonomik yaptırımlar uygulayacaktır" uyarısında bulundu.

Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ise yaptığı açıklamada, Abhazalara özerklik verilmesine karşı olmadığını belirterek, Kozirev'in sözlerini eleştirdi.

15- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Inkatha ile Afrika Ulusal Kongresi (ANC) grupları arasında haftasonu meydana gelen şiddet olaylarında 74 siyahın öldüğü bildirildi.

6 TEMMUZ 1993

1- Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne silahlı baskın düzenleyen PKK militanları, aralarında kadınların da bulunduğu 28 kişiyi öldürdüler, 3 kişiyi yaraladılar, 4 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Köydeki 57 evi ateşe veren silahlı kişiler kaçtılar.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayımladığı mesajda, Başbağlar köyündeki katliamı "tam bir vahşet" olarak niteledi.

Başbakanlıkla bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "ilk bilgilere göre PKK terörü olduğunun sanıldığını" bildirdi.

Öte yandan Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde devriye görevi yapmakta olan güvenlik kuvvetlerine ateş açıldı. Saldırıda bir jandarma çavuşu şehit oldu, bir er de yaralandı.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında düzenlenen güvenlik konulu toplantıda, Güneydoğu'daki PKK terörü ele alındı ve gereken önlemler değerlendirildi. Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, MiT Müsteşarı Sönmez Koksal ile Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun katıldılar.

Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, toplantıda Sivas ve Erzincan olaylarıyla birlikte, PKK terörünün egemen olduğu bölgede neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü bildirdi.

Sivas olayları sonrası gelişmeleri Hürriyet gazetesine değerlendiren Başbakan Tansu Çiller, "laiklerle dincileri birbirlerine karşı tavır aldırmaya çalışan gruplar olduğunu" belirterek, "Bugün çok dikkatli olunacak zamandır" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Rusya Federasyonu Kara Kuvvetleri Başkomutanı Korgeneral Vladimir M.Semyenov'u kabulünde yaptığı konuşmada, Türk hükümetinin koyduğu siyasetin, komşularıyla iyi ilişkilerini muhafaza etmek olduğunu belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Sivas olayları, terör ve ekonomi konularında Başbakan Tansu Çiller ve hükümeti eleştirdi. Yılmaz, "Bu kadar acı gelişmeler art arda yaşanırken Meclis'in tatile girmesi vatana ihanettir" dedi.

5- Sivas'a Pir Sultan Abdal Şenlikleri için gelen kişilerin kaldıkları otelde yangın çıkarılması ve 36 kişinin yakılarak öldürülmesi, çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların incelenmesi için tüm partilerce verilen araştırma önergeleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Genel Kurul'da Sivas olaylarıyla ilgili bilgi veren içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, olayların önceden planlanarak dağıtılan bildirilerle halkın kışkırtıldığım ve Yazar Aziz Nesin'in hedef gösterildiğini söyledi.

SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş da konuşmasında, dolaylı olarak içişleri Bakanı'nın istifa etmesini istedi ve "Katliamı gerçekleştirenler cezalandırılmazsa, yaptıkları yanlarına kalırsa, bu olayı yenileri izler" uyarısında bulundu ve TBMM'ye büyük görev düştüğünü belirtti.

Görüşmeler sonunda Sivas olaylarının sorumlularının ve oluş şeklinin ortaya çıkarılması için Meclis araştırması açılması oy birliğiyle kabul edildi.

6- Hakim ve savcı maaaşlarının arttırılmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda görüşüldü.

7- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde Ankara Çankaya Karakolu'nda bir vatandaşa işkence yapıldığını ve bu işkence sonucu yaşamını yitirdiğine ilişkin iddialara açıklık getirmelerini istedi.

HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kılıç da, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun yazılı yanıtlamasını istediği soru önergesinde, Erzurum Pasinler Emniyet Müdürü'nün Kürt-Türk ayrımı yaptığı konusunda soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

8- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, valiliklere gönderdiği genelgede, basın ve televizyon kuruluşlarının, haberleri yerinde ve zamanında yansıtmasının kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin girişimlerinin; AGlK ilkesi çerçevesinde Ermeni saldırılarının durdurulması ve uluslararası hukuk ihlaline son verilmesi yönünde sürdürüldüğünü söyledi.

10- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan yaptığı yazılı açıklamada, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun bakan olur olmaz Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu (CMUK) değişikliklerini Türkiye için lüks gördüğünü açıklamasının ardından, polise dönük kötü muamele ve işkence şikayetlerinde gözle görülür bir artış olduğunu iddia etti.

11- İsviçre Dışişleri Bakanı Flavio Cotti, Ankara'daki büyükelçileri kanalıyla Türk hükümetine dördüncü bir Türk diplomatın dokunulmazlığının kaldırılması taleplerini ilettiklerini belirtti.

İsviçre bu talebe uyulması için Ankara'ya 24 saat süre verdi. Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural, yaptığı açıklamada, Ankara'nın bu talebi kabul etmediğini belirterek, bu diplomatın merkeze alınmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Bu arada isviçre Dışişleri Bakanı Flavio Cotti, Büyükelçi Kaya Toperi'nin dokunulmazlığının kaldırılması veya smırdışı edilmesini gerektiren bir kanıt bulunmadığını belirtti.

12- Sivas'a Pir Sultan Abdal Şenlikleri için gelen kişilerin kaldıkları otele saldırılarak çıkarılan yangın sonucu katledilen 36 kişiden 24'ü, Ankara'da toprağa verildi. Törene SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile SHP'li bakanlar, SHP Grup Başkanvekilieri, SHP milletvekilleri, CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay ve CHP'li parlamenterler ile 41 kitle örgütünün temsilcileri, Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, istanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ilçe belediye başkanları, çok sayıda sanatçı ve on binlerce kişi katıldı.

SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş, Sivas'ta Belediye Başkanı, Vali ve Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasını, içişleri Bakanı Mehmet Ga-zioğlu'nun da sorumluluk üstlenerek istifa etmesini istedi.

DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, "içinde her türlü etnik kökenden ve mezhepten insanın bulunduğu bir konfederasyonun başkanı olarak", gerici güçlere karşı işçilerin birliği için mücadele çağrısı yaptı.

Öte yandan Sivas'ta 36 kişinin katledildiği olaylarla ilgili olarak istanbul, izmir ve Adana'da protesto yürüyüşleri yapıldı.

Diyanet işleri Başkanı Nuri Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Sivas'taki cuma hutbelerinde halkın tahrik edilmesinin ve kışkırtılmasının söz konusu olmadığını savundu.

Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, olay üzüntü ve nefretle kınandı. Çeşitli kitle örgütleri, baro, sendika, meslek odaları yaptıkları açıklamalarda, olayı kınayarak, suçluların bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını istediler ve "şeriatçı tehlikeye karşı Atatürkçü düşünce ve laiklik savunucularını duyarlı olmaya" çağırdılar.

13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (ECO)'nun ikinci zirvesi istanbul'da yeni üye kabul edilen ülkelerin katılımıyla başladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2. ECO Zirvesi'nin açılış konuşmasını yaptı.

Zirveye katılan iran, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Afganistan, Azerbaycan'ın devlet ve hükümet başkanları ECO'nun amaç ve yapısının genişletilmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Resul Guliev, Meclis Başkanı olan ve Cumhurbaşkanı görevlerini üstlenen Haydar Aliyev'in Azerbaycan topraklarındaki savaşın bütün şiddetiyle sürmesi nedeniyle ECO toplantısına gelemediğini bldirdi. Guliev, Azeri petrolünün Türkiye üzerinden Akdeniz'e akacağını söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, görüşmecilikten çekilme kararının gerekçelerini açıklamak için Lefkoşa'da düzenlediği basın top-

lantısında, "Federasyona inanmayan bir hükümetin görüşmecisi olamam" dedi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Bakü'den ayrılış sebebini, darbenin gerekçesini ve Türkiye'den beklentilerini Türkiye gazetesine anlattı.

16- Batı Avrupa Birliği'ne (BAB) üye ülkelerin uzmanlarının hazırladığı raporda, Batı Avrupa'ya Akdeniz ve Ortadoğu'dan yönelmesi olası tehditleri savuşturmada Türkiye ve Mısır'ın ileri karakol görevi yapabilecekleri ve bunun için de özellikle ABD tarafından örgütlenecek çevik kuvvetlerle donatılmaları gerektiği belirtildi.

17- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, ülkenin üçe bölünmesini içeren barış planını Müslümanların kabul etmemesi halinde, kendi devletlerini mevcut sınırlar içinde kuracaklarını ilan etti.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Kosova'ya özerklik tanınmamasının bölgede büyük felaketlere yol açacağını söyledi.

19- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, El-Vasat dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin, Kuzey Irak'taki Kürtleri korumak için görev yapan Çekiç Güç'ün görev süresini daha fazla uzatmasını istemediklerini söyledi.

20- Hindistan'ın kuzeyindeki Keşmir eyaletinin bu ülkeden ayrılması için mücadele eden Müslüman gruplar ile Hint askerleri arasında çıkan son çatışmalarda en az 47 kişinin öldüğü bildirildi.

21- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Gürcistan radyosundan yaptığı konuşmasında "Abhazya bölgesinde yaşanan askeri ve politik gerginlik nedeniyle sıkıyönetim kararı aldıklarını" bildirdi.

7 TEMMUZ 1993

1- Türkiye, İran ve Pakistan tarafından kurulan, bu yıl Afganistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Azerbaycan'ın da katıldığı Ekonomik işbirliği Örgütü (ECO) ikinci zirve toplantısı, istanbul'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kapanış konuşması ile sona erdi.

Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, ECO'nun, üye ülkeler arasında ekonomik, teknik ve kültürel işbirliğini öngördüğünü, bununla birlikte örgütün bunun ötesine geçerek bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunan bir platform niteliği kazandığını kaydetti.

Ortak hedeflerinin, yüzyılın sonuna kadar 10 üye ülkeyi kapsayan geniş coğrafya üzerinde mümkün olduğu ölçüde ekonomik açıdan kalkınmış ve modernleşmiş bir bölge yaratmak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Bunun için ulaşım ve haberleşme alanına büyük öncelik verilecek. Özellikle denize çıkışı olmayan yeni üyelerimizin ihtiyaçlarına yanıt verecek, uluslararası limanlara ve pazarlara ulaşmalarını mümkün kılacak şekilde bölgenin alt yapısı geliştirilecektir" dedi.

ECO Zirvesi'ne katılan devlet ve hükümet başkanları yayımladıkları ortak bildiriyle Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını sert bir dille kınadılar.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, grup toplantısında, PKK'nın son eylemleri ve Sivas katliamını değerlendirdi.

Sivas'ta yaşanan olayları, kökeni Salman Rüşdü'ye kadar uzanan köktendinci tepki olarak niteleyen inönü, "Köktendicilik, bütün ülkelerde, ama son zamanlarda özellikle islam ülkelerinde güçlendi. Bu akım, kendi görüşü doğrultusunda siyasal egemenlik kurmak için din duygularını kullanıyor. Türkiye'de ise, halkımızın sağduyusu ile bu hareket siyasal bir kimliğe bürünmekten kurtuluyor. Sivas'taki köktendinci tepki, Şeytan Ayetleri adlı kitabın yazılmasıyla başlayan tepkinin son halkasıdır" dedi.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Sivas olayları karşısında koalisyon hükümeti ortakları arasında çıkan anlaşmazlıklar konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP sözcülerinin sert eleştirilerini, Sivas olayları karşısındaki tutumlarını doğal karşıladıklarını belirterek, "Bizim yan yana duruşumuzun faydalarını görüyor musunuz? Mezhep sorunu haline gelmemesi için elimizden gelen azami itinayı gösteriyoruz. Farklı düşüncelere sahip olan iki ayrı partinin de, aynı sorumluluk içinde bulunması buna yardımcı oluyor" dedi.

Cevheri, SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi'nin, içişleri Bakanı Ga-zioğlu'nun istifasını istemesi ile ilgili olarak da, "İçişleri Bakanı'nın istifasını istemek, kendi partisi adına kullandığı demokratik hakkıdır. Yarın gerekirse, herhangi birimiz hakkında bir gensoru da gelebilir. Herkes kendi düşüncesini, nihayet hükümet içinde bırakmamış olarak belirtir, ondan sonra da herkes kendi yolunda yürür" dedi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, hakim ve savcı maaşlarının artırılmasını öngören yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nca görüşülmemesi konusunda Ankara'da bir açıklama yaparak, anayasa uyarınca hakim ve savcılarla ilgili düzenlemelerin yasa ile yapılmasının daha uygun olduğu, ancak.kanun hükmünde kararnameyle düzenleme yapılmasının da anayasaya aykırı olmadığını söyledi. Oktay, düzenlemenin her yönüyle anayasaya uygun olması için yasa yoluyla yapılmasında ısrarlı olduğunu kaydetti.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yapay olarak Alevi-Sünni, Türk-Kürt, dinci-laik ayrımı yaratılmaya çalışıldığını, birtakım konuşmacıların özellikle seçilerek belirli bir ile gönderildiğini söyledi. Erbakan, bu son gelişen olaylarla, Türkiye'nin dünyadaki olayların merkezi haline geldiğini belirterek, "Dış güçler, Türkiye'de huzursuzluk yaratma planlarını uygulamaya başladılar" dedi,

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclisle düzenlediği basın toplantısında, Erzincan'daki PKK katliamını değerlendirirken, "Ülkemizde Türk ile Kürt'ü tek bir ulus olma bilincinde, Sünni ile Alevi'yi aynı dinden olmanın sevincinde kaynaştırmak ve inançlara saygılı bir laiklik anlayışında birleştirmek, iç barışın da, demokrasinin de, çağdaşlığın ve insanca yaşamanın da başta gelen koşullarıdır" dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Sivas ve Erzincan'da meydana gelen olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Türkeş, 900 yıldan beri birlikte yaşayan, aynı tarihi paylaşan, aynı geleceğe yürüyen ve çıkarları aynı olan bir millet olduğumuzu bildirerek, "Milli birlik ve beraberliğimizi her şeyden önce gözetmeliyiz" dedi.

8- Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılan kişilerin kaldığı oteli ateşe verip 36 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olayları incelemek üzere Sivas'a giden ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfüllah Kayalar bir basın toplantısı düzenledi. Kayalar, "Olayları tasvip etmemiz mümkün değil. Sivas'ta temas ettiğimiz bütün kesimler olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Sivaslıların birbirine karşı olmadığını, olayların başka mihraklarca başlatıldığını tesbit ettik" dedi.

9- Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren bir grup PKK'lı, 8 er ve 1 korucuyu öldürdüler. Çıkan çatışmanın sürdüğü ve bir teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

10- Sivas'ta meydana gelen olayları protesto eylemlerinin İstanbul ve izmir'de sürdüğü, Gaziantep ve Aydın Cezaevleri'nde de çeşitli davalardan yargılanan tutukluların, olayları protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıkları bildirildi.

11- Sabah gazetesi muhabirlerinden ihsan Uygur ve şoförlerinden Yüksel Alptekin'in görev otomobili istanbul Pendik'te yakılmış olarak bulundu, ihsan Uygur ve Yüksel Alptekin'den 24 saattir haber alınamadığı bildirildi.

12- Şair, romancı, fıkra ve öykü yazarı Rıfat İlgaz istanbul'da öldü.

13- isviçre hükümeti, Bern'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak yapılacak soruşturma konusunda işbirliğini reddettiğini ileri sürerek Türkiye'ye nota verdi. Bern Büyükelçisi Kaya Toperi'ye iletilen notada, "isviçre'nin, bir yabancı temsilcilikten insanlar üzerine ateş edilmesine anlayış götermeye-ceği" kaydedildi.

14- NATO, Bosna-Hersek'te, BM tarafından oluşturulan güvenli bölgeleri koruyan uluslararası barış güçlerini havadan savunmak üzere bu bölgelere takviye savaş uçakları gönderme kararı aldı. Bu arada, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Mirko Pejanoviç yaptığı açıklamada, ülkenin üç etnik kökenli devletten oluşacak bir konfederasyona dönüştürülmesi konusundaki teklifi incelemek üzere oluşturulan komisyon raporunda, ülkenin bölgesel, kültürel ve sosyal otonomiye dayalı bir federatif yönetime geçmesinin teklif edildiğini bildirdi.

15-7 sanayileşmiş ülkenin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, italya) devlet ya da hükümet başkanlarını biraraya getiren G-7 Tokyo Zirvesi'nde, ülkelerin "AT Gümrük Tarifelerinde indirim Anlaşması" imzalandı.

16- Abhazya'daki çatışmalarda son bir haftada en az 400 kişinin öldüğü bildirildi.

8 TEMMUZ 1993

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Çiller, Sivas olaylarında sorumluluğu görülen vali ve emniyet müdürünün görevinden alındığını belirtirken, yazar Aziz Nesin'in tarhik edici konuşmasının da ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Sivas'ta yapılan Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerine katılarak, orada bir konuşma yapan Aziz Nesin'in konuşma metninin adli merciler tarafından incelenmesinin kararlaştırıldığını, bunun için Adalet Bakanı'nm görevlendirildiğini" söyledi. Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, Başbakanlıkta bir "kriz merkezi"nin kurulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Sivas'ta şeriat yanlılarının eylemleri sonucu 36.kişinin yaşamlarını yitirdiği olaylarla'ilgili olarak Sivas Valisi Ahmet Karabilgin ve Emniyet Müdürü Doğukan Öner görevlerinden alındı. RP'li Belediye Başkanı Temel Karamol-laoğlu ve olaylara karıştığı belirlenen Belediye Meclisi Üyesi Cafer Erçakmak'a geçici olarak görevden el çektirildi.

Olaylarla ilgili olarak içişleri Bakanlığı Müsteşarı Fahri Öztürk ve Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun görevden alınırken, Adana Valisi Bekir Aksoy Müsteşarlığa, Erzurum Valisi Mehmet Ağar da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. Sivas Valiliği'ne ise Merkez Valisi Aydın Güçlü atandı.

2- Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilmesine ilişkin öneri TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi. Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilen hükmüne göre, özel radyo ve televizyon kuruluşları, yasalar çerçevesinde yayın yapabilecekler. Devletin yayın organı ve devletten destek alan haber ajanslarının özerkliği ve yayınlarının tarafsızlığı ilkesi de benimsendi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısında, partisinin Sivas olaylarına ilişkin bildirisini okudu ve Sivas olaylarının sorumluluğunun yerel yöneticilere ya da bir bakana değil, hükümete ve siyasal iktidara ait olduğunu ifade etti.

4- Olanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in Habib Dağı bölgesi ile Siirt'in Eruh ilçesi kırsal alanında, güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 9 PKK militanı öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi, 1 astsubay ve 1 korucu şehit öldü, 3 korucu kaçırıldı.

5- Sivas'ta meydana gelen olaylar sonucu Madımak Oteli'nde hayatını kaybeden yazar Asım Bezirci ile ozan Nesimi Çimen'in istanbul'daki cenaze törenine yaklaşık yüzbin kişi katıldı. Bu arada polisin açtığı uyarı ateşi sonucu iki kişi yaralandı.

6- Sivas'ta meydana gelen olaylar sonucu 36 aydının katledilmesi ve 60'ın üzerinde kişinin yaralanmasına tepkiler sürerken, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, kişi ve kuruluşlar tarafından basına yapılan yazılı açıklamalarda, "gericiliğe ve şeriata ödün verenlerin hesap vermesi, sorumluların bir an önce yakalanarak cezalandırılmaları" istendi.

TMMOB Genel Başkanı Teoman Alptürk, Türk Tabibleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Selim Ölçer, Türk Veteriner Hekimler Birliği Genel Başkanı Hasan Metin, Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı ibrahim Yetkin, Eğitim-İş Genel Başkanı Dr. Niyazi Altunya ve Mülkiyeliler Birliği Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Türkiye'nin her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği bir toplum olmaya fazlasıyla layık olduğu belirtilerek "Devlet, teröristlerin yöntemlerini benimseyerek anlamsız zulüm ve intikam gösterileriyle veya yargısız infaz anlamına gelen uygulamalarla değil, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı egemen kılarak terörün üstesinden gelebilir" denildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği istanbul Şubesi'nce yapılan açıklamada, Sivas olayları, laikliğe ve düşünce özgürlüğüne yönelmiş yobaz katliamı olarak nitelendirildi. Ayrıca Türk Kadınlar Birliği istanbul il ve ilçe başkanları, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, katliamı şiddetle kınadıklarını belirttiler.

7- Başbakanlık danışmanlarından Namık Kemal Zeybek'in, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, Türkiye gazetesinin, Bosna-Hersek ve Türkiye'nin dünyadaki yeni durumu konusundaki sorularını yanıtladı.

9- 1975 Helsinki Şartı'na göre kurulmuş olan uluslararası insan hakları örgütü Helsinki Watch, gönderdiği açık mektupta, Başbakan Tansu Çiller'in Sivas olaylarını değerlendirişini ve Çiller'in, konuşmasından dolayı Aziz Nesin'i suçlamasını "sorumsuzca ve ayıplanacak bir davranış" olarak nitelendirdi.

10- Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazlar ile Gürcü birlikleri arasındaki çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü bildirildi. Abhazya Savunma Bakanlığı, Gudauta kentinde yaptığı açıklamada, Abhaz militanlarının, Gürcü askerlerinin denetimindeki bir hidroelektrik santralini ele geçirdiğini bildirdi.

Bu arada, Gürcistan Başbakanı Tengiz Sigua, interfax ajansına yaptığı açıklamada, çatışmalarda 130 Gürcü askerinin öldüğünü, 280'inin de yaralandığını bildirdi.

9 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 50'nci hükümetinin bakanları ile DYP GlK üyelerini kabul etti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, Meclis'in, Sivas ve Güneydoğu olaylarına ciddi olarak yaklaştığını ve bu sorunların çözümünün Meclisle bulunacağını söyledi.

Türkiye'de önemli olaylar yaşandığını belirterek, soğukkanlı olunmasını isteyen Cindoruk, "Devlet şiddeti bertaraf etrnek zorundadır. Devlet tarafsız bir otoritedir. Ancak, devletin tarafsızlığı yeterli değildir. Devletin kifayetli de olması gerekir. Hem tarafsız, hem caydırıcı olmak zorundadır. 36 vatandaşın yakılmasına olanak veren bir devlet otoritesi, tarafsız da olsa yetersizdir. Otorite boşluğunu, hükümet dolduracaktır" dedi.

Hüsamettin Cindoruk, TBMM Danışma Kurulu toplantısında, Sivas'ta şeriat yanlılarının 36 kişiyi yakarak öldürmesi ve PKK'nın terör eylemlerini yayarak artırması ile ilgili olarak her iki olayda Meclis'in de sorumlu olduğunu vurguladı ve Meclis Araştırma Komisyonu'nun kurulmasını önerdi. Karar kabul edildi.

3- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Bakanlar Kuru-lu'nda, Devlet Bakanları'na görev dağılımları yapıldı. Başbakan Tansu Çiller, DYP GlK toplantısında yaptığı konuşmada, bütçe açığını 100 trilyon liraya çekmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, "Bütçe açığını indirmek için iki olanağımız var. Biri vergi politikası, diğeri de özelleştirme. Özelleştirme, öncelikli işimizdir" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman haftalık basın toplantısında, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan isviçre'nin Ankara Büyükelçisi Paul Andre Ramsever'e Büyükelçi Ergun Sav tarafından isviçre'nin verdiği notanın kabul edilemez olduğunu belirten bir nota verildiğini bildirdi.

Ataman, Ankara'nın İsviçre'ye verdiği notada, Bern'in 7 Temmuz tarihli notasının kabul edilemez olduğunun belirtildiğini ve Bern Büyükelçiliğimize yapılan saldırı sırasındaki olayların isviçre makamlarının ihmalinden kaynaklandığının bildirildiğini söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, içişleri Bakanlığı'ndaki son düzenlemeler ve içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun istifasını istemeleriyle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Bizim Sayın Gazioğlu'nun kişiliği ile ilgili bir itirazımız söz konusu değildir. Sivas olaylarının siyasal ve görevsel sorumluluğu, Sayın Gazioğlu'na aittir. Bunun değerlendirmesini kendisi yapacaktır. Bu konudaki talebimizi, biz daha önce kamuoyuna deklare etmiştik" dedi.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılan toplantılarının ardından Genel Başkan Bayram Meral bir basın toplantısı düzenleyerek, alınan kararları açıkladı.

Bildiride, Başkanlar Kurulu toplantısının açılışına başbakan Tansu Çiller'in katılması ve her konuda Türk-İş'e danışılacağım söylemesinin memnuniyetle karşılandığı kaydedildi. Toplantının, "Türkiye'de siyasal ve toplumsal yaşamda, büyük değişimlerin ve istikrarsızlığın yaşandığı bir dönemde" gerçekleştirildiği belirtilerek, Sivas'taki olaylar da şiddetle kınandı.

Kamu kesiminde çalışan 700 binden fazla işçinin, 7 aydır devam eden toplu sözleşmeleriyle ilgili olarak da, hükümete 20 Temmuz'a kadar süre tanınmasının kararlaştırıldığı kaydedilen bildiride, bu tarihe kadar sözleşmelerin bağıtlanmaması ve hükümetin somut adımlar atmaması halinde, Türk-Iş'in "üretimden gelen gücünü kullanacağı" belirtildi.

7- istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 36 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olaylarıyla ilgili olarak "mağdur" sıfatıyla yazar Aziz Nesin'in ifadesini aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Avni Bilgin, Nesin'in ifadesinin Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine alındığını belirtti.

8- istanbul Kağıthane Belediyesi'nin, RP'li Başkanı tarafından 6 ay önce işten çıkartılan 340 işçinin direnişleri devam ederken, işçiler, Ankara'da SHP Genel Merkezi ile partinin istanbul il binasını işgal ederek, işlerine dönmeleri konusunda somut adım atılmcaya kadar işgalin devam edeceğini bildirdiler.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Ömerli ilçesi Tekkuyu köyüne düzenledikleri silahlı saldırı sonucu bir köy korucusunu şehit ederek kaçan PKK militanlarının yakalanması amacıyla bölgede yapılan operasyonlarda 9 PKK militanı öldürüldü.

Örgütten kaçan 4 PKK'lının da güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

10- Sivas'ta, geçen hafta Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerine katılan kişilerin kaldıkları Madımak Oteli'nde çıkarılan yangın sonucu 36 kişinin öldüğü olayda ağır yaralanan şair Metin Altıok da yaşamını yitirdi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

12- 1993 Eurovision Şarkı Yarışması'nda düşük puan alması nedeniyle Türkiye, Belçika, Kıbrıs, Danimarka, Slovenya, Lüksemburg ve İsrail'in 1994 yılı yarışmasından çıkarıldığı bildirildi.

13- AGİK Parlamenterler Asamblesi'nin Helsinki'deki toplantısında kabul edilen bildiride, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Kürt nüfusunun durumunun incelenmesi için Türkiye'ye gözlemci gönderilmesi önerildi. Kabul edi-

len kararda, bölücü terör örgütü PKK gibi örgütlerin son günlerde arttırdıkları şiddet ve terör eylemlerinden duyulan rahatsızlık da dile getirildi.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, basına açıklanan iptal kararnamesinde, Elçibey'in, Suret Hüseyinov'un başlattığı askeri isyan üzerine başkent Baku'yu terkettikten sonra "geçici olarak Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'e devrettiği yetkilerini geri aldığı" bildirildi. Elçibey, yetki devriyle ilgili 24 Haziran tarihli kararnameyi de iptal etti.

Elçibey, kararnamesinde, Azerbaycan'da meydana gelen gerek askeri, gerekse siyasal ve sosyal gerginliği dikkate alarak devlete karşı başlatılan isyana engel olmak için, yetkilerinden büyük bir bölümünü Azerbaycan Yüksek Sovyeti'nin Başkanı Haydar Aliyev'e bizzat verdiğini anımsatarak, söz konusu yetkilerin kendisi tarafından onaylanmayan bir parlamento kararıyla Aliyev'e devredilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Öte yandan Azerbaycan Yüksek Mahkemesi Başkanı Tahir Kerimli de yaptığı açıklamada, ülkenin yasal cumhurbaşkanının hala Elçibey olduğunu ve Milli Meclis'in Elçibey'in yetkilerini Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'e devretmesinin "anayasaya aykırı'1 olduğunu bildirdi.

15- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi, AT ve BM arabulucularının desteği ile Sırp ve Hırvatlarca kabul edilen konfederasyon planını reddetti.

Öte yandan ABD Başkanı BiN Clinton ve Almanya Başbakanı Helmut Kohl, müslümanlarm rızası olmadan Bosna'nın üçe bölünmesine karşı olduklarını ve izin vermeyeceklerini bildirdiler. 16- ABD Başkanı BiN Clinton G-7 Zirvesi nedeniyle bulunduğu Tokyo'da yaptığı açıklamada, Irak'ın nükleer deneme tesislerine gözlem kamerası yerleştirilmesine izin vermemesi üzerine doğan krizin ciddi bir sorun olduğunu ve Bağdat'a yönelik çok uluslu bir askeri harekat düzenlenmesi olasılığı gördüğünü bildirdi.

10 TEMMUZ 1993

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu toplantısında teröre karşı yürütülen mücadele "başta olmak üzere, hükümet çalışmalarını yurttaşlara daha iyi anlatmak için "Propaganda Komisyonu" kurulması kararlaştırıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, istanbul'da partisine katılmalar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sorumlu muhalefet olmayı sürdüreceklerini söyledi Yılmaz, hükümetin dış politika ve ekonomik konularda başarısız olduğunu öne sürdü.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, 36 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan Sivas olayları ile ilgili son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, Sivas olayları ile ilgili olarak aleyhinde başlatılan kampanyayı anlayamadığını belirterek, "En iyilerle çalışmak benim prensibimdir. Türkiye'nin yangın yerine çevrilmeye çalışıldığı şu günlerde, kriz peşinde koşanların hakkından geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ekonomik Sosyal Araştırma Merkezi'nin (ESAM) Bursa'da düzenlediği, "Yeni Ekonomik Düzen" konulu seminer öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Sivas olaylarının toplumun gündeminden düşmediğini hatırlatan Erbakan, "Kimse bu olayda dış güçlerin oyunlarına alet olmasın. Devlet, olayları vatandaş yaptı sanıyor. Uğur Mumcu'nun katilleri bulanamadıysa, Sivas olaylarınınki de buianamayacaktır" dedi.

6- Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ayvalık'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin hızla yeni bir iç güvenlik düzenlemesine geçmek ve dış politikasını dış güdümden kurtarmak zorunda olduğunu vurgulayarak, Güneydoğu'daki terör olaylarının önlenmesi için profesyonel bir güvenlik gücü oluşturulması gerektiğini bildirdi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Şekercioğlu yaptığı yazılı açıklamada, PKK'ya karşı topyekün ve kapsamlı bir mücadele amacıyla kullanılmak üzere modern silahlarla donatılmış, eğitimli 100 bin kişilik özel bir örgütün kurularak devreye sokulmasını istedi.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, düzenlediği basın toplantısında, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu'nun istifasını isterken hükümete güvenoyu vermenin "çelişki" olmadığını, demokratikleşmenin bugünkü koşullarda ancak DYP-SHP koalisyonu ile sağlanabileceğini söyledi.

9- Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik, istanbul Sepetçiler Kasrı'nda bir basın açıklaması yaparak, koalisyon protokolünde yer alan özelleştirmenin hukuksal, finansal ve sosyal altyapısının bulunmadığını belirtti. Çelik, "Kamu açığını, karlı KiT'leri satarak kapatmaya çalışarak devlet yönetilmez" dedi.

10- ILKSAN Olağanüstü Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe tarafından güvenlik gerekçesiyle ertelendi.

11- Yazar Aziz Nesin ve Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Sivas olayları hakkında yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

12- 36 kişinin yanarak öldüğü Sivas olaylarını protesto etmek için Mersin ve Bandırma'da yürüyüş düzenlendi. Mersin'de düzenlenen protesto yürüyüşüne polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 2'si gazeteci 7 kişi yaralandı.

13- istanbul Şirinevler'de bir konfeksiyon atölyesini soyan iki kişi kendilerine engel olmak isteyen bir polisi öldürüp kaçtı. 80 kişinin maaşını alarak kaçan soygunculardan birinin Nevşehir Cezaevi firarisi olduğu bildirildi.

14- HEP Diyarbakır il Başkanı Vedat Aydm'ın öldürülmesinin üçüncü yıldönümü nedeniyle Adana ve Diyarbakır'da kepenk kapama eylemi yapıldı. Bu arada Şırnak'ın Uludere ilçesi ile Diyarbakır'ın Kulp ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 PKK'lı öldürüldü. Kağızman-lğdır karayolunu kesen PKK militanları iki kişiyi öldürdü.

15- Anayasa'nın 133'ncü maddesini değiştirerek özel radyo ve televizyon istasyonları kurulması ve işletilmesini serbest bırakan yasa, Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16- Gürcü birlikleri ile Abhaz kuvvetleri arasındaki şiddetli çatışmalar sürerken, Gürcistan, dün gece Abhaz birliklerine karşı düzenlenen saldırıda Tamuş kasabasını ele geçirdiklerini açıkladı. Saldırıda, 100 Abhaz askerinin öldüğü, 200'ünün de yaralandığı belirtildi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Tokyo'da Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, Irak'ın BM uzmanlarının görev yapmalarını engellemeye devam etmesi halinde, kuvvet kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

18- Tokyo'da dün sona eren G-7 (Grup-7) zirvesinin ardından ABD ile Japonya arasında gümrüklerin indirilmesi ve Japonya'nın ticaret fazlasının azaltılması konusunda anlaşmaya varıldı.

19- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, televizyondan yayınlanan açıklamasında, Ukrayna'ya bağlı Kırım yarımadasındaki Sivastopol kentinin Rusya Parlamentosu'nca "Rus kenti" olarak ilan edilmesinin geçersiz ve yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de, parlamentonun kararını sert biçimde kınadı.

11 TEMMUZ 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk istanbul'da yaptığı açıklamada, demokrasinin yaşatılması halinde bir daha Sivas'taki olayların yinelenmeyeceğini belirterek, "Demokrasiden uzaklaştığımız günlerin acısı bizi bu günlere getirmiş ve bu kötü tohumları ekmiştir. Demokrasiye inananlar, demokrasiyi ve demokratik kurumları koruyun" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Bakanlar Kurulu'na, Genelkurmay Baş-kanlığı'nca "anarşi ve terör" konulu bir brifing verildi. Brifingle, teröre karşı sadece askeri önlemlerin değil, "topyekün mücadele" gerektiği vurgulandı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Ankara'da, Sivas ve terör olaylarını değerlendirdiği basın toplantısında, Sivas'ta ölenlerin Ankara'da yapılan cenaze törenlerine katılmasının amacını, orada kendilerine, haksızlık yapıldığını düşünen gençlere, aile fertlerine, o mezhep üyelerine yalnız olmadıklarını, hükümetin de böyle haksızlıkları kabul etmediğini göstermek olduğunu söyledi, inönü, orada "Hükümet istifa" sloganlarının o anki duygusallıktan kaynaklandığını da belirtti.

Erdal inönü, terör konusunda da, "Hükümeti zorlamak için terörü bütün ülke genelinde yapıyorlar. Amaçları, bir yılgınlık, demoralize durumu yaratıp hükümeti kendileriyle temasa zorlamaktır. Ancak, terörün de sonu, demokratik düzen içinde gelecektir" dedi.

4- Diyanet işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Ankara'da yaptığı açıklamada, Sivas olayları ile yeniden gündeme gelen Alevi-Sünni tartışmalarını, bir kesimin gündeme getirmeye özel bir çaba harcadığını belirterek, "Türkiye'de Sünni-Alevi diye bir şey yoktur. Bu sorunu sık sık gündeme getirmek, ortalığı karıştırmak isteyenler var. Türkiye'de ve Islamda böyle bir ayrımcılık yoktur, islam ayrılığı değil, birliği öğütler" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit; partisinin Balıkesir'in Susurluk ilçesinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Ciller'in, bütün devlet sektörünü hızla özelleştirmek niyetinde olduğunu ve koalisyon ortağı SHP'nin de buna boyun eğdiğini belirtti. Ecevit, bütün KiT'leri özelleştirmenin, ekonomik ve sosyal sorunların ağırlaşmasına ve toplumsal patlamaların oluşmasına yol açacağını belirterek, "iletişim ağı, bir toplumun gözü-kulağı-dili demektir. Bu ağı, yabancılara teslim eden bir ulus bağımsızlığını da, özgürlüğünü de yitirebilir" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk'in, Bosna-Hersek ve Azerbaycan olaylarını değerlendirdiği röportajı Türkiye gazetesinde yayımlandı.

7- Ağrı'nın Hamur ilçesi Beklemez köyünü basan PKK militanları, 4 kişiyi öldürdü, 1 kişiyi de yaraladı.

Iğdır-Doğubayazıt Karayolu'nda da iki gazete dağıtım aracı yakıldı.

8- Uluslararası Stenografi, Daktilografi ve Bilgisayar Federasyonu (Intersteno) tarafından düzenlenen 20'nci Dünya Stenografi, Daktilografi ve 1'nci Bilgisayar Dünya Şampiyonası istanbul'da gerçekleştirildi.

Intersteno'nun 40'ncı Kongresi de dün başladı.

9- Sırbistan ve Karabağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya'da büyük bir ekmek krizi başladığı ve Sırpların Goradze'ye giden BM yardım konvoyunu da durdurdukları bildirildi.

Öte yandan, Bosna-Hersek'in orta kesiminde, Hırvatlar ile Müslümanlar arasında çatışma olduğu bildirildi. BM Sözcüsü Barry Frewer, Mostar'da çatışmaların sürdüğünü ve Hırvat birliklerinin, Neretva nehrinin sol şeridi ile Bosna ordusunun mevzilerini ateşe tuttuklarını açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR), Bosna'nın orta kesimine tüm yardım konvoylarının gidişini 72 saat süre askıya almayı kararlaştırdığı da kaydedildi.

10- Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde son bir ayda şiddetli Muson yağmurlarının yol açtığı sellerde toplam 102 kişinin öldüğü bildirildi.

12 TEMMUZ 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Kürt sorununa çözüm amacıyla siyasi parti liderleriyle görüştü.

Başbakan Çiller, görüşmelerden sonra yaptığı değerlendirmede, bir diyalog sürecinin başlatıldığını belirterek, "Bütün bu görüşmelerimizin ışığında, arkadaşlarımızla değerlendirme yaptıktan, tüm görüşler bize geldikten sonra, yeni bir toplantıda, hangi görüşler doğrultusunda soruna yaklaşacağımızı açıklayacağız" dedi.

Teröristleri yörenin sözcüsü olarak görmediklerini, halkla teröristlerin birbirinden ayrılacağını belirten Çiller, "Mutlaka terörün geniş kapsamlı çözümlerini oluşturmak zorundayız. Terörle mücadele bizim iktidar olarak asli görevimizdir. Ancak, bu Meclis'in de ötesinde herkesin sorumluluğundadır" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Çiller ile görüşmeleri konusunda, başbakanın somut bir öneri getirmediğini belirterek, "Başbakan ve hükümetin yeni somut öneriler getirmesi halinde diyalogu devam ettiririz" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da somut bir öneri getirilmediğini belirtirken, başbakana 12 maddelik "huzur reçetesi" sunduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çilier'in, hiçbir mekanizma öner-mediğini, demokrasi ve hukuk devleti anlayışı içinde hükümete destek vereceklerini bildirirken, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de, teröre karşı Türkiye Güvenlik Araştırma Kurumu kurulmasını önerdiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, İngiltere ve İrlanda'yı kapsayan 3 günlük gezisi için Londra'ya gitmeden önce istanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ayrılıkçı terörle mücadelede basın ve medyanın çok büyük önemi olduğunu söyledi.

inönü, kurultaydan sonra, hükümetteki görevinin sona ereceğini de bildirerek, koalisyondaki uyumun kendisinin ayrılmasından sonra da devam edeceği kanısında olduğunu belirterek, "Çünkü uyum, siyasal yapıdan kaynaklanıyor" dedi.

3- İTO Başkanı Atalay Şahinoğiu, Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik, Türk-iş Temsilcisi Faruk Büyükkucak, DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, TiSK Başkanı Refik Baydur'un, "KİT'lerin özelleştirilmesi" konusunda yaptıkları toplantıda ortak görüş birliğine varılarak, "özelleştirmeye girmeden önce çalışanların haklarının güvence altına alınması gerektiği" belirtildi.

4- Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün gece PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, evine havan mermisi düşen bir kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

5- istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "yazar Aziz Nesin'i öldüreceğini, kendisinden önce öldürene de 250 bin dolar vereceğini" söylediği öne sürülen işadamı Mehmet Ali Şadoğlu'nun basında yer alan açıklamalarını ihbar kabul ederek, hakkında soruşturma açtı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

7- Erzurum eski Valisi Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı.

8- İsviçre hükümeti, 24 Haziran günü Türkiye'nin Bern Elçiliği önünde çıkan ve bir göstericinin ölümüyle sonuçlanan olaylar ile ilgili olarak Türkiye'nin verdiği ve "olaya geç müdahale eden" isviçre polisinin ihmalle suçlandığı notayı reddetti.

9- islam Konferansı Dışişleri Bakanları Toplantısı, Pakistan'ın başkenti Islamabad'da başladı. Toplantıda, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç'in talebi üzerine, bu ülkedeki BM Barış Gücü'ne katılmak üzere 7 bin 600 asker gönderilmesi taahhüt edildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin açıklamasında, İKÖ temas grubunun hazırladığı Bosna Harekat Plam'nın ele alınacağı iki günlük toplantılarda, Bos-na-Hersek'in bağımsızlığının, egemenliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlamak üzere bu aşamada neler yapılabileceğinin gözden geçireleceğini belirterek, "Bosna-Hersek hükümetine, ülkenin bütünlüğünü koruma çabasında yardımcı olmak üzere saldırganlara karşı sınırlı da olsa, bir uluslararası askeri müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekir" dedi.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da su almak için bekleyen Boşnaklara, Sırplar tarafından açılan ateş sonucu, 12 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı bildirildi. Bu arada Bosna-Hersek'in doğusunda bir-buçuk yıldır Sırp kuşatması altında bulunan Gorazde'de durumun halk sağlığı açısından umutsuz olduğu, 60 bin kişinin açlık ve hastalıklara karşı direnmeye çalıştıkları bildirildi.

11- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Sözcüsü Aram Abramyan Moskova'da yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı'nın Karabağ sorunun çözümü için AGlK MlNSK grubunca önerilen barış planının uygulanması için italyan diplomat Mario Rafaelli'nin önerdiği yeni takvimi desteklediğini söyledi.

12- Somali'deki BM Barış Gücü'ne bağlı ABD helikopterlerince, başkent Mogadişu'da, Aidid taraftarlarına karşı gerçekleştirilen saldırıda, 13 Somalilinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı açıklandı. Bu arada Batılı 4 gazetecinin de Somalililer tarafından linç edildiği bildirildi.

Öte yandan italya hükümeti, bombardımandan sonra ülkedeki tansiyonun düşürülmesi için BM operasyonlarının kısa bir süre için durdurulmasını istedi.

Aidid taraftarlarınca olaydan sonra yayımlanan bildiride, "Son BM askeri de ülkemizi terk edinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi. Saldırıyı barbarlık şeklinde yorumlayan Somali Ulusal Birliği, bunun ülkeye istikrarın gelişi yolundaki ümitleri de sona erdirdiğini belirtti.

13- ABD Başkan Yardımcısı Al Göre, Irak füze deneme alanlarını mühürlemek üzere Bağdat'a giden BM heyetinin, dün, görevi yerine getirmeden ülkeden ayrılması üzerine yaptığı açıklamada, artık Bağdat'a yönelik uygulanacak tutuma "BM'nin karar vereceğini" söyledi.

Göre açıklamada, ABD'nin ilgili ülkelerle konu hakkındaki temaslarını sürdürdüğünü, BM Yaptırımlar Komitesi'nin Irak'taki iki füze deneme alanının yıkılmasını isteyebileceğini söyledi.

Al Göre, "Eğer Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin bunu reddederse, BM aralarında bu tesislere karşı güç kullanılmasının da bulunduğu, bir dizi olasılığı ele alır" dedi.

14- Japonya'da 7.8 şiddetine kadar ulaşan yer sarsıntılarında yüzlerce binanın yıkıldığı, enkaz altından 4 kişinin çıkarıldığı ve en az 48 kişinin öldüğünün sanıldığı bildirildi.

13 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Demirel, Türk Basın Birliği Başkanı Engin Baydar ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşme sırasında Türkiye'de öncelikle terör sorununa çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Demirel, Kürt halkıyla terörün birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fransız televizyonu Kanal 4'ün "Dünyada Bu Hafta" programına katıldı. Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan'ın "Türkiye'de yaşayan Kürtlere baskı yapıldığı ve insan hakları ihlallerinin bulunduğu" yönündeki iddialarını yanıtlayan Demirel, Kürtlerin kendi kültürlerini istedikleri gibi uygulayabildiklerini belirtti. Terör konusunun kökünden çözülmeden kültürel hiçbir meselenin tartışmaya açılamayacağını belirten Demirel, Kürtçe eğitimin bölünmeye neden olabileceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, terörle mücadele konusunda partiler arası bir uzlaşma zemini bulmak amacıyla siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmelerin ikinci gününde, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile görüştü. Çiller, terörle mücadelede Meclis çatısı altında bir uzlaşma zemini aradıklarını belirtti ve teröre karşı siyasi kararlılığa sahip olduklarını ifade etti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, hükümetin politikalarını ortaya koymadan siyasi partilerle görüşmesini demokratik bir yaklaşım olarak değerlendirerek, Başbakan Tansu Çiller'e önerilerini içeren 12 maddelik bir dosya sundu ve Çiller'in kendilerinden Güneydoğu ile ilgili ayrıntılı rapor istediğini, bunu en kısa zamanda vereceklerini bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'le dün yaptığı görüşme konusunda TBMM'de grubuna bilgi verirken, birinci koalisyon hükümeti zamanında "duraklama" dönemine giren Türkiye'nin ikinci koalisyonla "fetret devri" yaşamakla karşı karşıya kaldığını söyledi. Terör, dış politika, ekonomi başta olmak üzere ülkenin hiçbir sorununun çözümünde gelişme elde edilemediğini söyleyen Yılmaz, erken genel seçim çağrısını tekrarladı.

4- islam Konferansı Örgütü (IKÖ) üyesi 16 ülke dışişleri bakanlarının Islamabad'da iki gün süren toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'ya döndü. Çetin, toplantının Bosna'ya asker gönderilmesini öngören bir eylem planının benimsenmesi ile sona erdiğini belirterek, plan hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin, Bosna için bir tugay büyüklüğünde askeri güç önerdiğini belirten Dışişleri Bakanı Çetin, talep edildiği takdirde daha büyük bir askeri güçle Barış Gücü'ne katılmabileceğini kaydetti.

5- SHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi, partisinin Meclis grubunda yaptığı.konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, Başbakan Tansu Çiller ile yaptığı görüşmede SHP'li bakanların da bulunmasından rahatsızlık

duyduğu yolundaki açıklamalarını eleştirerek, "Bu durum kendisinin olayı kavrayamadığını ortaya çıkarmaktadır" dedi. Anamuhalefet liderinin, hükümet adına kendisini ziyaret edenlere, görüş ve düşüncelerini açıklama cesaretini gösteremediğini kaydeden Selvi, Yılmaz'ı Çiller ile görüşmesinde SHP'li bakanlar nedeniyle söyleyemediklerini kamuoyuna açıklamaya davet etti.

6- Erzurum Valiliği'nden Eminyet Genel Müdürlüğüne atanan Mehmet Ağar, Milliyet gazetesinin terörle ilgili sorularını yanıtlarken, terörle mücadelede süre verilemeyeceğini belirterek, oyunu kurallarına göre oynayıp yaşanmakta olan paniği aşacağız dedi.

7- Ağrı'nın Diyadin ilçesine gece yararısı değişik noktalardan baskın düzenleyen bölücü teröristler, emniyet müdürlüğü lojmanları ile jandarma binalarına roketatarlarla saldırdılar. Vali ismet Metin, teröristlerin aynı aileden 6 kişiyi yakarak öldürdüklerini açıkladı. Olaylar üzerine ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bingöl'ün Kığı ilçesi Yayladere mevkiinde bulunan PTT'ye ait şantiyeye baskın düzenleyen bölücü teröristler 3 işçiyi öldürdüler, şantiyeye ait araçları tahrip ederek olay yerinden kaçtılar.

Batman'ın Sason ilçesine bağlı Karameşe köyüne giden aracı durduran teröristler, yolcuları dışarı çıkarttıktan sonra 5 kişiyi kurşuna dizerek öldürdüler.

İzmir'de teröristler tarafından ateş açılan polis aracındaki bir polis şehit oldu.

8- istanbul'da düzenlenen 1993 Avrupa Güzellik Yarışması'nda Türkiye güzeli Arzum Onan birinci seçildi.

9- Maliye ve Gümrük Bakanlığı ikiye ayrıldı. Maliye Bakanlığı teşkilatının yeniden düzenlenmesi ile Başbakanlığa bağlı Gümrük Müsteşarlığının kurulması hakkındaki Kanun Hükümündeki Kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

10- BM Güvenlik Konseyi, füze deneme alanlarına kamera yerleştirilmesine izin vermeyen Irak ile doğan krizi çözmek için Irak'ın kitle imha silahlarının yok edilmesiyle görevli BM Özel Komisyonu Başkanı Rolf Ekeus'u son kez Bağdat'a gönderdi. BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Sir David Hannay, Irak'ın engelleyici tutumunu sürdürmesi halinde, BM'nin söz konusu tesislerin imha edilmesini bir çözüm olarak düşünebileceğini de belirtti.

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin alacağı karar çerçevesinde müttefikleriyle birlikte yeni bir hava saldırısı daha düzenleyebileceğini bildirdi. ABD Başkanı BiN Clinton, Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde hareket edeceklerini söyledi.

11- Japonya'da dün gece meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremde 65 kişinin öldüğü, 169 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

14 TEMMUZ 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, terörle mücadele konusunda partiler arası bir uzlaşma zemini bulmak amacıyla siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşme çerçevesinde ANAP, CHP, RP, DSP, BBP, MHP ve RP liderlerinden sonra DEP milletvekilleriyle görüştü. Çiller, görüşmede, "Amacımız Meclis çatısı altında demokratik kurumların hepsini işletmek ve bir uzlaşmayı, öneriler ve çözümler dizisini karşılıklı ortaya çıkartmaktır" dedi. DEP Milletvekili Ahmet Türk de, diyalog ortamı yaratılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Başbakan Tansu Çiller ve beraberindeki bakanlar, daha sonra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ettiler. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Cindoruk, "Başbakan Tansu Çiller'in liderlerle görüşerek oluşturmaya çalıştığı partilerarası komisyonun Anayasa ve Meclis içtüzüğüne aykırı olduğunu ancak, hükümetin bir tasarı göndermesi halinde içtüzükte değişiklik yapabileceklerini ve 16 olan ihtisas komisyonu sayısını arttırabileceklerini" söyledi.

Çiller, Cindoruk ile yaptığı görüşmenin ardından, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Demirel, görüşmede, terörle mücadelede insan hakları ve hukuk devleti ilkelerinin gözetilmesinin önemine işaret etti ve devletin bölge halkını şefkatle kucaklaması gerektiğini vurguladı.

2- Anayasa Mahkemesi, Halkın Emek Partisi(HEP)'nin faaliyetlerini Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı bularak kapatılmasına karar verdi. Mahkeme, eylem ve sözleriyle partinin kapatılmasına neden olarak gördüğü 4 kişi arasında yer alan TBMM Başkan Vekili ve Diyarbakır SHP Milletvekili Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin de düşmesini kararlaştırdı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, memur maaşlarında yapılan artışın bütçenin bütün imkanlarının zorlanması sonucu elde edildiğini belirterek, hiçbir hükümetin kangren haline gelmiş yılların bu sorununu bıçak gibi kesemeyeceğini söyledi.

4- TBMM Anayasa Komisyonu, yeni radyo ve televizyonların kuruluş ve yayınları hakkında yasa tasarısını, üzerinde değişiklikler yaparak benimsedi. Komisyonda yapılan değişiklikler sonucu siyasi partiler, dernekler, vakıflar ile belediyelerin radyo ve televizyon istasyonları kurmalarını yasaklayan hüküm de tasarıya eklendi. Milli güvenliğin gerekli kıldığı durumlarda da Başbakana yayını durdurma yetkisi verildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında, Islamabad'da yapılan İslam Konferansı Örgütü dışişleri bakanları toplantısının sonuçları hakkında bilgi verdi. Ataman, Türkiye'nin, Bosna'da yaşayan halkın güvenliğini sağlamak üzere BM Güvenlik Konseyi kararı ile kurulan "güvenlikli bölgelere" tabur ve tugay arası bir birlik ile katkıda bulunabileceğini BM'ye bildirdiğini söyledi. Ataman, bu amaçla TBMM'nin de hükümete bir süre önce gerekli yetkiyi verdiğini sözlerine ekledi.

Ataman, bir soru üzerine de Türkiye'nin, PKK'nm yeniden Bekaa Vadi-si'nde faaliyete geçtiğine dair aldığı duyumlar üzerine Suriye'den bilgi talebinde bulunduğunu belirtti.

6- ANAP, memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında düzenleme yapma konusunda hükümete yetki veren kanunun iptali için Anayasa Mahkeme-si'ne başvurdu.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, partisinin başkanlık divanı toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, hükümetin memurlara verdiği zammın enflasyon oranının çok altında olduğunu savundu.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, katsayı artışının enflasyonun altında kaldığını belirtti.

8- CHP, dün Van'da gerçekleştirilen MYK toplantısı sonrasında hazırladığı raporda, Güneydoğu'daki son durum ve terör sorununun çözümüne ilişkin görüş ve önerilerini kamuoyuna açıkladı.

9- DEP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve Başbakan Tansu Çiller ile gerçekleştirilen görüşme sırasında Çiller'e sunulan Güneydoğu raporunda, suç işlemeyen teröristlere af, diğerlerine de ceza indirimi getiren kanun hükmünde kararnamenin yetersiz kaldığı ileri sürüldü ve "genel af" çıkarılması istendi.

10- Kamu-Sen Genel Başkanı Ali Işıklar, Maliye Bakanı ismet Attila ile görüşmelerinin ardından, Kamu-Sen'e bağlı 14 sendika başkanının memur maaşlarına yapılan artışı protesto etmek amacıyla başlattıkları ölüm orucunu erteleme kararı aldıklarını açıkladı.

Maliye Bakanı ismet Attila da, sendika başkanlarına memur maaşları konusunda elinden geleni yapacağını söyledi.

11- DiSK Yönetim Kurulu, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB), istanbul Tabib Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan ayrı ayrı açıklamalarda, yıllık enflasyonun yüzde 70'e ulaştığı bir Türkiye'de yapılan bu zamla karnu çalışanlarının enflasyona ezdirildiği, hükümetin milyonlarca çalışanı ve yakınını açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiği belirtilerek, hükümetin bu tutumu şiddetle kınandı ve kamu çalışanlarının eylemlerini destekleyecekleri belirtildi.

Bu arada izmir'de Genel Sağlık-İş ve Tüm Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları dün Alsancak, Yeşilyurt Devlet Hastaneleri, Buca ve Tepecik SSK Hastanelerinde alkışlı protesto eylemi yapıldı.

Memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlara tepkiler sürerker Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, Liman-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, memur zamlarının yetersizliğine dikkat çekerek, memurların her türlü demokratik eylemlerini desteklediklerini kaydetti.

12- Genelkurmay Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde düzenlenen basın gezisi çerçevesinde, olağanüstü hal bölgesine gelen basın mensupları, Şırnak ve Hakkari'de operasyon bölgelerini gezdiler.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, gezi çerçevesinde Diyarbakır'da gazetecilere yaptığı açıklamada, yılbaşından bu yana 600'ü ölü olmak üzere, 900 dolayında PKK'lımn ele geçtiğini söyledi. Pişmanlık Ya-sası'nın genişletilmesinden bu yana, 70-80 dolayında örgüt mensubunun teslim olduğunu kaydetti. Erkan, konuşmasında Kürtçe radyo-televizyonun bölge halkı açısından olumlu olabileceğine işaret etti.

Bu arada Güneydoğu'da başlatılan PKK'ya yönelik operasyonlar sürerken, Cudi, Gabar ve Tanin dağlarının savaş uçakları ve kobra helikopterleri tarafından bombalandığı bildirildi. Bölgede onbeşin üzerinde sığınak ve çok sayıda mevzi ortaya çıkarıldı.

13- İğdır'ın Aralık ilçesi Yenidoğan Jandarma Karakolu'na dün gece baskın düzenleyen PKK militanları 6 er, bir astsubay ve bir bekçiyi şehit ettiler. Çıkan çatışmada bir PKK militanı öldürüldü.

Diyadin'de PKK saldırısı sonucu ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Mersin'de düzenlenen operasyonlarda 11 PKK yanlısı yakalandı.

14- Çanakkale Ezine'de bir hesap anlaşmazlığının Türk-Kürt çatışmasına dönüştürülmeye çalışılmasıyla başlayan gerginlik devam ederken, ilçede geniş güvenlik önlemleri alındı. Dün çıkan olaylar sırasında otelden dışarıya ateş ettikleri belirlenen 4 kişi de tutuklandı.

15- Irak Büyükelçiliği Müsteşarı Isham Halil, BM ile sürdürülen petrol görüşmeleri ile ilgili olarak Ankara'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin petrol satışında Kerkük-Yumurtalık hattının kullanılmasına karşı olmadığını söyledi. Isham Halil, ancak Irak tarafının istediği boru hattını kullanmada bağımsız olması gerektiğini sözlerine ekledi.

16- Amerikan-Türk Dostluk Konseyi Başkanı emekli general Fred Haynes, istanbul'da yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Irak, Bosna-Hersek ve Somali konusunda uyguladığı politikalarda bir çelişki olduğunu kabul ettiklerini söyledi. Haynes, bir soru üzerine de, PKK'yı terörist bir örgüt olarak niteledi ve bu sorunun çözümünde gerekirse ABD'nin kısa vadede Türkiye'ye ekonomik yardım yapmasının sözkonusu olabileceğini ifade etti.

17- Memur maaş katsayısını 835'e, yan ödeme katsayısını 280'e, taban aylığı katsayısını 1775'e yükselten ve iyileştirme adı altında çeşitli yan ödemeleri arttıran kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Temmuz 1993'ten geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

18- Alman Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Almanya'da sadece mayıs ayında toplam 400 ırkçı saldırı düzenlendiği ve yabancılara yönelik saldırılarla ilgili olarak toplam 66 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

19- Eski Yugoslavya konulu Uluslararası Cenevre Konferansı'nın eş-başkanlarmdan Thorvald Stoltenberg, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Bosna ile ilgili son iki ayda meydana gelen gelişmeler konusunda bilgi verirken, Bos-na-Hersek'teki tarafların yeni barış görüşmelerine Cenevre'de önümüzdeki hafta başlayabileceklerini bildirdi.

Bosna-Hersek'in BM Dafmi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Şakirbey de gazetecilere yaptığı açıklamada, Saraybosna'nın Sırplar tarafından kuşatma altında tutulduğunu ve insani yardımların Sırplar tarafından engellendiğini hatırlattı.

20- Somali'de üç gün önce hava saldırısı düzenleyen ABD, bu ülkedeki deniz kuvvetlerine ait dört gemi ile AC-130 tipi dört uçağını geri çekme kararı aldı. italya ise, Somali'deki askerlerinin görev yerlerinin değiştirilmesi isteğiyle BM'ye resmen başvuruda bulundu.

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Volker Ruehe, hükümetinin Somali'ye 1700 askerden oluşacak bir birlik gönderme konusundaki planlarını uygulayacağını bildirdi.

21- Afgan mücahitleri ve islamcı Tacik militanlarının dün, iki ülke sınırındaki Rus karakoluna saldırısıyla başlayan çatışmalarda 20 Rus askeri ile 100 sivil öldü. Rusya, bölgeye takviye birlikler yollayacağını bildirdi.

22- Japonya'nın kuzeyinde meydana gelen depremde ölenlerin sayısı 97'ye yükseldi. 160 kişinin ise hala kayıp olduğu bildirildi.

23- Çin'in Henan eyaletinde kimyasal madde üretilen bir fabrikada meydana gelen patlamada 29 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 TEMMUZ 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kendisini ziyaret eden ve Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğine son veren Anayasa Mahkemesi'nin kararına karşı, Anayasa'nın 84'üncü maddesinin değiştirilmesi için destek isteyen SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi'ye, konuyu, öğretim üyeleri ve hukukçulara inceleteceğini söyledi.

Cindoruk, Anayasa'dan kaynaklanan bir çelişki olduğunu ifade ederek, "Pek çok ülkede anayasa mahkemelerinin kapatma kararı tartışılmaz, ancak bunun sonucu olarak bir milletvekilinin düşürülmesi hakkı yoktur. Bizim anayasamız bunu koymuştır, bir cezadır. Ancak, bu anayasa bilimine aykırıdır. Bunun tedbirleri vardır ve parlamentoda olacaktır. Anayasa Mahkemesi görevini yapmıştır. Şimdi görev bize gelmiştir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, memur ve emekli maaşlarına istedikleri zammı yapamadıklarını, ancak bu kesimi enflasyona ezdirmediklerini söyledi. Çiller, sayıları 3.5 milyon dolayında olan esnafa teşvik vererek istihdamı arttırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Başbakan Çiller, Irak'taki gelişmelere de değinirken, bu ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uymasının sorunun çözümünü kolaylaştıracağını belirterek, Irak ile ilişkilerin de Türkiye'nin çıkarlarını dikkate alarak, çok ayrıntılı bir şekilde yeniden gözden geçirileceğini bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, İngiltere ve irlanda'ya yaptığı 3 günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü, inönü, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, gezisi sırasında ikili ve AT ile ilişkilerin gündeme geldiğini, ekonomik-sosyal ve kültürel alanda işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da görüşbirliğine varıldığını söyledi.

Erdal inönü, HEP'in kapatılması ve Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin düşürülmesini ise, sürpriz ve üzücü bir karar olarak niteledi, inönü, "Burada yanlış olan, Anayasa'nın 84'ncü maddesidir. Birçok açıdan anlamsız bir madde, tam uygulanmıyor. Parti değiştirmeye engel olmak için konulmuş, ancak milletvekilleri doğal olarak parti değiştirebiliyor. Bu maddenin ilk defa ortaya çıkan bir marifeti şimdi karşımıza çıkıyor. Bunun demokrasiye uyan bir tarafı yok. Yasaya uymadığı veya yanlışlık yaptığı için parti kapatılabilir, ama parti kapatıldı diye milletvekillerinin üyeliğinin tek tek düşürülmesi bizim anlayışımıza uymuyor. Çünkü milletvekilini halk seçiyor. Cezai bir şey varsa, o ayrıca takip edilir" dedi.

4- TBMM Başkan Vekili ve SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar, Anayasa Mahkemesi'nce alınan milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto ederek, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Karardan duyduğu rahatsızlığı ifade eden Fehmi Işıklar, "Bu karar hukukun en temel ilkelerine, demokrasinin özüne ve çağımızın gerçeğine aykırıdır" dedi.

Her zaman eşitliği, ülke birliğini ve insanlar arası dayanışmayı savunduğunu belirten Işıklar, "Anayasa Mahkemesi'nin bu hukuk dışı kararma karşın, ülkemizde birliği, dirliği, kardeşliği, dayanışmayı, sevgiyi ve saygıyı savunmaya devam edeceğim" dedi.

5- Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu'nun kararıyla, "grevli-toplu-sözleşmeli sendika hakkı" için Türkiye genelinde iş bırakma ve yavaşlatma eylemi yapan memurlar özellikle Ankara, istanbul, izmir ve Adana'da yürüyüş yaptılar.

Bu arada, hükümetin memur maaşlarına yaptığı zam, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından da tepkiyle karşılandı. Yapılan açıklamalarda, memurun, açıklanan bu zam oranıyla açlığa ve sefalete mahkum edildiği belirtilerek, maaş ayarlamalarının yeniden gözden geçirilmesi istendi.

CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin il binasının açılışını yapmak üzere gittiği Kars'ta, memurun tepkisini desteklediğini söyledi. Baykal, yüzde 12'lik zammın, bugünkü enflasyon oranıyla, kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi'nce yapılan açıklamada da, yapılan zammın giderek artan enflasyonu karşılamak bir yana, emeğin aşağılanmasının ne boyuta geldiğini gösterdiği belirtildi.

Tarım-Sen istanbul Şubesi'nce yapılan açıklamada ise, "Toplu sözleşme yapabilir hale gelmediğimiz sürece, siyasi iktidarlar böyle düşük ücretler belirlemeye devam edeceklerdir. Mücadelemiz, haklarımızı elde edinceye kadar devam edecektir" denildi.

6- DiSK Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, HEP'in kapatılması ve Diyarbakır Miletvekili, TBMM Başkan Vekili ve DlSK'in eski Genel Sekreteri Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin kaldırılmasının 12 eylül anayasa ve yasalarının büyük ayıbı olduğu, demokrasiyi derinden yaraladığı, bunun tamirinin de şu anda mümkün olmadığı belirtildi.

7- Kocaeli'nin Köseköy mevkiindeki Cengiz Topel askeri havaalanından eğitim uçuşu yapmak üzere havalanan bir uçak, motorunda meydana gelen arıza nedeniyle düştü. Kazada, uçağın 4 kişilik mürettebatı şehit oldu.

8- italya Savunma Bakanı Fabrico Fabbri, Somali'deki generallerini geri çekmeleri yolundaki BM talebini italya'nın egemenlik haklarının ihlali anlamına geleceğini belirterek reddetti.

italya Dışişleri Bakanı Beniamino Andreatta da, italya Senatosu'nda yaptığı konuşmada, "BM ile arasında görüş ayrılığı nedeniyle italya birliğinin, geri çekilmesini düşünmüyor. Bunu isteyenler, BM müdahalesinden önce Somali'de her gün 3 ila 5 kişinin öldüğünü unutmuş kişilerdir" dedi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Gali'nin yardımcılarından Kofi Annan dün düzenlediği basın toplantısında, "Somali'deki BM Barış Gücü "UNOSOM-2"nin komutası Korgeneral Çevik Bir'in elindedir, italyan Komutan, Genel Sekreter'in verdiği görevi yerine getirmemektedir. Somali'deki italyan Bir-liği'nin Komutanı General Bruno Loi'nin çekilmesi BM'nin çıkarınadır" dedi.

9- Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan bir rapora göre, Irak halkının ortalama olarak açlık çeken Afrika ülkelerine oranla daha kötü beslendiği belirtilerek, Bağdat'a uygulanan yaptırımların kalkmaması halinde durumun daha da ağırlaşacağı ve kısa sürede bir insanlık trajedesine dönüşebileceği uyarısında bulunuldu.

16 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son siyasi gelişmelerle ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, siyasi partiler arasındaki temaslar hakkında Başbakan'ın bilgi verdiğini, bulunduğu yer itibariyle sorumlulukları bulunduğunu ve nezaret eden bir pozisyonda olduğunu belirterek, terörün Ankara'da çözülemeyeceğini, çözülüyor gibi bir intiba verilmesi halinde askerin', polisin şevkinin kırılacağını ve dağdaki eli silahlı adamla mücadelenin Ankara'da yapılamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, terörle mücadele konusunda gerek siyasi partiler arasında, gerek Meclis'te, gerekse basında öteden beri bir uzlaşma olduğunu ve yeni bir uzlaşmanın aranmadığını kaydederek,"Yeni birşey yapılacaksa, bunu MGK'da, hükümette, Meclis'te konuşursunuz" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Meclis Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin düşürülmesi konusunda Meclis'te yaptığı yazılı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi, HEP'in kapatılmasına ilişkin kısa karar özeti örneği göndermiştir. Resmi Gazete'de ilanından sonra, karar başkanlığımızca değerlendirilecektir. Bu nedenle Işıklar'ın Başkan Vekilliği ve Milletvekilliğine devamında yasal bir engel henüz oluşmamıştır" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilişkilerinin gayet iyi olduğunu ve bundan böyle Cumhurbaşkanı ile daha sık görüşeceğini, tecrübelerinden faydalanacağını ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı konusunda da "Şeriatin kestiği parmak acımaz" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Başbakan ve Bakanlar ile görüştükten sonra gazetecilerin, Fehmi Işıklar'ın "Savunmamı almadan cezalandırdılar" sözlerini hatırlatmaları üzerine "Anayasa Mahkemesi kişileri yargılamadı. Anayasa Mahkemesi tüzel kişilik olan partiyi yargıladığı için, Işıklar da o anda partinin yasal bir temsilcisi olmadığı için dinlenmedi. Bunlar hep yasadan kaynaklanan sonuçlardır. Kararımızda duygusallık yok. Bizi değil, Anayasa'nın, yasanın ilgili metinlerini eleştirin" dedi.

5- Devlet Bakanı Türkan Akyol, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Sivas olaylarında hayatını kaybeden Madımak oteli personelinden 4 genç ile Erzincan'ın Başbağlar köyüne yapılan baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine devletin yardım edeceğini açıkladı. Sivas ve Erzincan'ın Başbağlar köyünde incelemelerde bulunan Akyol, Başbağlar halkının, devletten, can güvenliği, telsiz, komando birliği ve silah taşıma ruhsatı istediğini kaydederek, Başbakan'ın telsiz sistemi için talimat verdiğini, komando birliği için de Genelkurmay Başkanlığı'nın harekete geçtiğini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Doğu Anadolu gezisi çerçevesinde gittiği Kars'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Halkın temsilcisi olan milletvekillerinin milletvekilliğine halkın tercihi dışında son verilmesine haklı bir gerekçe bulmak mümkün değildir" dedi.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde rejimi demokratik yapan en önemli unsurlardan biri olan ifade özgürlüğüne yönelik baskıların gün geçtikçe arttığını vurgulayarak, Özgür Gündem gazetesine son günlerde yapılan baskıların ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Davut Karadağ'ın tutuklanmasının demokratik rejim ile bağdaşmadığını belirtti.

8- Hindistan Cumhurbaşkanı Dr. Shanker Dayal Sharma, 4 günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- KKTC Meclis Başkanı Vehbi Zeki Serler ve KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu istanbul'a geldiler.

10- Yol-iş Sendikası'na bağlı 2900 karayolu işçisi, özelleştirmeleri, toplu sözleşmelerinin ertelenmesini ve gelişmeler karşısında Türk-iş'in aktif tavır almamasını protesto etmek için toplu vizite eylemi gerçekleştirdi.

11- Sivas'ta meydana gelen olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan 157 kişiden 91'inin tutuklandığı ve 6 kişinin de arandığı bildirildi.

12- Bingöl'ün Solhan ilçesinde bir kahvehaneye otomatik silahlarla ateş açan PKK teröristleri, resmi kurum ve kuruluşlara da roket atarlarla saldırdılar. Saldırıda 1 polis memuru şehit oldu 1 polis memuru ve bir muhasebe memuru da yaralandı.

13- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, resmi bir ziyaret için gittiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, Başbakan Yardımcısı Valery Smarov, Savunma Bakanı Konstantin Morozov ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptı. Görüşmeler sonunda iki ülke arasında Savunma Sanayii işbirliği Mutabakat Protokolü imzalandı.

14- Azerbaycan'da, Gence isyanın sorumlusu olarak suçlanan eski Meclis Başkanı isa Kamber ve Güvenlik Bakanı Fahreddin Tahmazov ile içişleri Bakanı Abdullah Allahverdiyev'in tutuklandıkları bildirildi.

Bu arada cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenen Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in bir açıklama yaparak, kendisini hedef alan bir suikast teşebbüsünün ortaya çıkarıldığını ve bu teşebbüsün gerisinde Halk Cephesi'nin bulunduğunu söylediği bildirildi.

Diğer taraftan Gence olaylarını soruşturan komisyonun yayımladığı raporda, 30 kişinin ölümü ve 130 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in kan dökülmesini engelleyecek yeterli tedbirler almadığı için, Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetlerin komutanı olarak sorumlu tutulması gerektiği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Elçibey, Gence olaylarını araştıran komisyonun karararının baskı altında değiştirildiğini ve kararın yanlı bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

15- Gümilcine Bağımsız Milletvekili ve Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Başkanı Dr. Sadık Ahmet, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, kendisinin, bir zamanlar Mitsotakis'in Arnavutluk'tan Yunan azınlık için istediğine benzer haklar istediği için hapis yattığını belirterek, Mitsotakis'i eleştirdi. Sadık Ahmet, "Batı Trakya'daki Türk azınlıkla Arnavutluk'taki Yunan azınlıkları aynı haklara layık olmalıdır. Mitsotakis, ancak Arnavutluk'taki Yunan azınlık için istediklerini Batı Trakya'dakilere de verdiği takdirde Tiran ve dünya kamuoyu önünde haklı çıkabilir" dedi.

16- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan ve ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın Washington'da biraraya gelerek, öncelikle Dağlık Karabağ ve Ermenistan'a yapılacak insani yardımlar sorununu ele aldıkları bildirildi.

17- Rus savaş uçaklarının, Tacikistan yakınlarındaki bir Afgan köyünü bombaladığı, yaralı ve ölü sayısının toplam 80 kişiyi bulduğu ve konuyla ilgili olarak Kabil radyosunda yayımlanan bildiride Afganistan Dışişleri Bakanlı-ğı'nın olayı kınadığı bildirildi.

18- BM Sözcüsü Ahmed Fevzi, dün gece Belgrad'da yaptığı açıklamada, 6 güvenli bölgeyi korumak için gerekli olan asker sayısına (7500) ulaştıklarını, bu askerlerin hangi ülkelerden isteneceğine dair değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, asker istenecek ülkelerin seçiminde "bölgede özel çıkarları bulunmaması" ilkesini gözeteceklerini söyledi.

Diğer taraftan ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bosna'da görevli BM askerlerine havadan koruma sağlamak için NATO çerçevesinde gerçekleştirilen harekata katkı amacıyla 30 savaş uçağı, 10 askeri uçak ve 150 askeri personel görevlendirildiği bildirildi.

17 TEMMUZ 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince Gemlik'te düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, şimdiki hükümetin Türkiye'nin sorunlarını çözemeyeceğini belirterek, bütün sorunların üstesinden gelebilmek için tek parti iktidarının gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, himayesinde TÜBiTAK tarafından düzenlenen 34. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'nın açılışında bir konuşma yaptı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Rize'de parti binasınmn açılışında yaptığı konuşmada, hükümeti ve uygulamaları eleştirerek, Başbakanın seçiliş tarzının yanlış olduğunu ve seçimde milletin unutulduğunu söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin kuruluşunun 10. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen "RP'li Belediye Başkanları Koordinasyon Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Sivas olaylarını dış güçlerin çıkardığını söyledi.

5- BDP Genel Başkanı Aydın Menderes, istanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir erken genel seçime ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 1994 yerel seçimleriyle birlikte genel seçimlerin de yapılmasını istedi.

6- SHP Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan, partisinin Adana il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin Anaya-sa'nm 84. maddesinin değiştirilememesi yüzünden düştüğünü, bunu önlemek için Meclis'te birçok girişimde bulunduklarını, ancak ANAP ve DYP'nin tutucu kanadını aşamadıklarını söyledi.

Öte yandan SHP İstanbul il Örgütü, Anayasa Mahkemesi kararıyla mil-letvekiliği düşürülen TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar'ın milletvekiliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla imza kampanyası başlattı.

7- Hükümetin, işçi, memur ve emeklilere yapılan vergi iadesi ödemelerinin kaldırılması yönündeki çalışmaları, işçi ve memur örgütlerince tepkiyle karşılandı. Memur sendikaları, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yöneticileri, Türkiye'de çalışanların sırtındaki yükün daha da artırılmak istendiğini, vergi iadesi uygulamasının kaldırılmasına yönelik çalışmaların da bunun bir göstergesi olduğunu söylediler.

8- Çeşitli meslek birlikleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Sivas'ta şeriatçı güçler tarafından yaratılan olayların, laikliğe karşı açık ve örgütlü bir tehdit olarak gerçekleştirildiği belirtilerek, son dönemde tırmandırılan radikal islamcı güçlerin bu saldırısının 12 Eylül darbesinin bir ürünü olduğu ifade edildi.

9- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal, derneğin kuruluşunun 8. yıldönümü sebebiyle izmir'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki insan hak ve özgürlükleri bilinci, Kürt sorunu ve Sivas olayları hakkındaki görüşlerini açıkladı.

10- Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gurbet Ersöz yaptığı yazılı açıklamada, gazetelerine mensup Mardin ve Diyadin'de görev yapan 2 muhabirin gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığını belirterek, Genelkurmay Başkanı'nın basına verdiği brifingden sonra, gazetelerine yönelik saldırıların artmasının tesadüf olmadığını öne sürdü.

11- Ege Sanayici ve işadamları Derneği (ESİAD) 2. Genişletilmiş Yüksek istişare Konsey Toplantısı Çeşme'de yapıldı. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış, toplantıda yaptığı konuşmada, KiT'lerin özelleştirilmesinin enflasyonu körükleyeceği safsatalarına inanılmaması gerektiğini belirterek, belediyelerin iktisadi faaaliyetlerinin önüne geçilmesini istedi.

12- Yrd. Doç. Gün Kut ve Doç.Dr. Nihal İnceoğlu ile Azerbaycan'daki gelişmeler ve Türkiye'nin Azerbaycan politikası konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

13- Antalya'da üç otele kimliği belirsiz kişilerce patlayıcı madde atıldı, patlamalarda bir kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

14- Fransız aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen'in başkanlığını yaptığı "Avrupa Sağcılar Grubu", Avrupa Parlamentosu'na verdikleri bir karar tasarısı ile, PKK'nın faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi. Tasarıda, Avrupa'nın bir "Kürt faaliyet kampı" haline dönüştüğü de vurgulandı.

15- Resmi bir ziyaret için Brüksel'de bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klarides, La Libre Belgiqu.e gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümünün, dörtte üçünün Ankara'ya bağlı olduğunu ve KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile olan özel ilişkilerinin sorunun çözümünde yararlı olacağını belirtti.

16- Saraybosna'da görev yapan Amerikan Soros insani Yardım Vakfı üyelerinden Fred Cuny, New York'taki Birleşmiş Milletler binasında düzenlediği basın toplantısında, son bir kaç haftadır Sırpların su ve enerjiyi kesmesi ve yakıtın kente ulaşmasını engellemesi sonucu salgın hastalıkların artış gösterdiğini belirterek, Saraybosna'ya insani yardım ulaşması için Sırp ablukasının kaldırılması gerektiğini, aksi halde bir insanlık faciası yaşanacağını söyledi.

Diğer taraftan AT Dönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Willy Claes, ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher ile yaptıkları görüşmeden sonra düzenledikleri basın toplantısında, AT ve ABD olarak Bosna-Hersek'teki savaşın Balkanlara yayılmaması için Sırbistan'ı uyarmak konusunda hemfikir olduklarını bellirterek, Bosna-Hersek'in geleceğine yönelik herhangi bir anlaşmada ülkedeki Müslümanların güvenliği konusunda bazı garantilerin de yer alması gerektiğini söyledi.

17- Azerbaycan Parlamentosu'nun dün geceki toplantısında alınan bir kararla, başta Cumuhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey olmak üzere, Gence'de isyan başlatıldığı sırada iktidarda bulunan yönetimin, "Azerbaycan Anayasasını ve yasalarını planlı bir biçimde ihlal etmekle" suçlanarak, Azerbaycan Savcılığı'nın, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey de dahil olmak üzere dönemin yetkilileri hakkında cezai soruşturma başlatmakla görevlendirildiği ve Azerbaycan'da eski başbakan Penah Hüseyinov ve bazı bakanların tutuklandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesine tam bir bağlılık içinde olacağı yolunda verdiği sözleri tutmamakla suçlandı ve Milli Meclis'in aldığı son karar ve tutuklamalardan kaygı duyulduğu ifade edildi.

18- Rusya Hükümeti, Hindistan'a füze motoru ve teknolojisi satışı ile ilgili sözleşmeyi dondurduğunu açıkladı. Karar konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya'nın kararına karşılık olarak ABD Hükümeti'nin, Moskova'ya ticari ambargo uygulamaktan vazgeçtiği ve uzayda işbirliğine ilişkin bir anlaşmaya varıldığı belirtildi.

18 TEMMUZ 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Kürtçe eğitim-öğretim ve televizyon yayını, Güneydoğu'da yapılması kararlaştırılan Bakanlar Kurulu toplantısı, partilerarası özel güvenlik komisyonu kurulması ve Anayasa Mahkemesi tarafından dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilen HEP eski Genel Başkanı Fehmi Işıklar'ın durumu konularında Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, terör suçlarından tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu 29 cezaevinin bağlı olduğu cumhuriyet başsavcılarının katılımıyla bugün gerçekleştirilecek olan toplantı öncesi yaptığı açıklamada, ceza infaz sisteminin özgürlükçü, katılımcı ve her anlamda demokratik rejime uyumlu, Batı standartlarına uygun bir yapıya kavuşturulacağını belirtti.

3- Erzurum ve Ağrı'da incelemelerde bulunan içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Türkiye bütçesinin yüzde 40'mm güvenlik ve terörü yoketmek için kullanıldığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan'da Gence isyanı sonrasında yaşanan gelişmelerin ciddi endişelere yol açtığı belirtilerek "Aralarında, geçen yıl bir süre cumhurbaşkanlığına da vekalet etmiş olan Milli Meclis Başkanı Sayın Isa Kamber gibi Azerbaycan'ın siyasi yaşamının önde gelenlerinin de bulunduğu şahsiyetlerin usulsüz bir şekilde tutuklanmaları bu endişelerimizi arttırmaktadır" denildi.

5- Iran Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, basında çıkan, İran'da PKK kampları bulunduğu yolundaki haberlerin doğru olmadığını belirterek, bu tür sorunların iki ülke arasında oluşturulan güvenlik komitesi toplantısında görüşülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ın idil, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle bir grup PKK militanı arasında çıkan çatışmalarda, 5 PKK'lı öldürüldü. PKK militanlarının, Çukurca ilçesine bağlı Narlı Köyü'nde bir eve düzenledikleri baskında da bir kişi öldü, bir korucu da yaralandı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 41 kişi yaralandı.

8- Beyşehir Gölü'nde bir kayığın alabora olması sonucu 14 kişi öldü, 7 kişi ise yüzerek kurtuldu.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Helsinki izleme Komitesi'nin, Sivas olaylarındaki tutumundan dolayı Başbakan Tansu Çiller'in ağır bir dille eleştirildiği mektuba verdiği yanıtta,"37 masum insanın ölümüyle sonuçlanan trajik olayların gerek Türk halkı gerek Türk hükümeti ta-

rafından kınandığını" belirtti ve "Türk hükümetinin, konuyla ilgili olarak derhal bir soruşturma başlattığını" bildirdi.

10- Bayrampaşa Cezaevi'nde yasadışı sol bir örgüt taraftarları arasında çıkan çatışma sonucu, tutuklu bulunan bir kişi öldü, 7 tutuklu yaralandı.

11- Pakistan Cumhurbaşkanı Gulam ishak Han ve Başbakan Navvaz Şerif, siyasi bunalımın sona erdirilmesi amacıyla görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Başbakanlık görevine geçici olarak Moeen Kureyşi'yi atadığını bildiren Cumhurbaşkanı, Başbakan'm isteği üzerine Ulusal Meclis'i de lağvetti.

Ishak Han'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı'na, 6 Ekim'de yapılacak seçimlere kadar Senato Başkam Vasim Seccad'ın vekalet edeceği bildirildi.

12- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Cenevre'de yaptıkları görüşmede, Hırvatistan'daki Krayina bölgesinde çatışmaları durdurma kararı aldılar.

BM-AT arabulucuları Thorvald Stoltenberg ve Lord Owen ile Cenevre'de görüşen Miloseviç ile Tudjman, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç'e konfederasyon formülünü kabul etmesi çağrısında bulundular. Miloseviç, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, "Çözüm önerilerinin, Müslümanların savaşla ele geçirmeyi düşleyebileceklerinden çok fazlasını sunduğunu" ileri sürdü.

19 TEMMUZ 1993

1- Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Vanizer köyüne baskın düzenleyen PKK'lı teröristler, 22'si kadın ve çocuk olmak üzere 26 kişiyi öldürdüler.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yaptığı yazılı açıklamada, "26 vatandaşımızın öldürülmesini nefretle kınıyorum" dedi. Cumhurbaşkanı, "içeride ve dışarıda bu vahşi terör örgütüne sempati duyanların ve destek gösterenlerin vebalinin büyük olduğunu" belirterek, "Bu cinayet milletimizi derinden üzmüştür. Devletimiz bütün gücüyle ayaktadır ve cinayetlerin mutlaka hesabını soracaktır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine ve bütün milletimize taziyetlerimi sunarım" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Amerikan Bilim Adamları Birliği ve Boğaziçi Üniversitesi'nce düzenlenen "Bilim ve Teknoloji" toplantısının açılışına katıldı.

3- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu ve Kamu işveren Sendikalarının Genel Sekreterleri ile bir görüşme yaptı.

Devlet Bakanı Daçe, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, toplu sözleşmelerde iş güvencesi sağlayan ve taşeronlaşmayı önleyen ILO Sözleşme-leri'ne ilişkin maddeleri kabul edemeyeceklerini açıkladı. Daçe, bu maddelerin toplu sözleşmelerde yer almasının "milli egemenliğe ipotek koymak" anlamına geleceğini savundu.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, isviçre hükümetinin, Bern Büyükelçisi Kaya To-peri'nin geri çekilmesi yönünde herhangi bir talebi olmadığını bildirdi.

5- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özel radyo-televizyon yasa taslağının, yerel yönetimlerin radyo-televizyon yayını yapmasını engelleyici hükümler içerdiğini ve bu gerekçeyi, "tutucu, yasakçı ve antidemokratik" bir girişim olarak değerlendirdiğini belirterek, "Yasa önerisinin olduğu gibi çıkması söz konusu olursa, bunun Ankara'da ve Türkiye'nin kentlerinde yaşayan tüm kentlilerin haklarını gaspedeceğine inanıyorum" dedi.

6- Bitlis'in Mutki-Meydan ve Kavakbaşı nahiyelerinde, dün akşam güvenlik güçlerince başlatılan operasyonlarda, güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 8 er şehit oldu, 33 PKK'lı öldü.

7- Bağdat'ta bir açıklama yapan BM Heyeti Başkanı Rulf Ekeus, Irak'ın füze programını gözlemek üzere kamera yerleştirilmesini ilke olarak kabul ettiğini belirterek, bu durumda Irak'a karşı yeni bir hava harekatına gerek bulunmadığını bildirdi.

8- Tacikistan'da hükümet birlikleri ile islamcı militanlar arasındaki çatışmalar sürerken, Afganistan Hükümet Sözcüsü Abdul Aziz Morad, Tacik-Afgan sınırını topçu ateşine tutan Rus birliklerinin saldırısının durdurulması amacıyla BM'den yardım istediklerini bildirdi. Bu arada sınır bölgesinin bombalanması sırasında en az 300 kişinin öldüğü bildirildi.

20 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, ingiliz Sky News televizyonundaki "Türkiye" programına katıldılar. Demirel ve Çiller, Türkiye'deki problemin, Kürt problemi olmadığını, terör olduğunu vurguladılar ve AT'ye Türkiye'nin müslüman bir ülke olduğu gerekçesiyle alınmamasını eleştirdiler.

2- Başbakan Tansu Çiller, çeşitli iç ve dış konuları kapsayan ve televizyonlarda yayınlanan konuşmasında, Türkiye'nin yıllardan beri birikmiş sorunları bulunduğunu ve bu sorunların topyekün fedakarlıkla aşılabileceğini belirterek, "Hükümette açıklık, doğruları yapma, reform ve değişim anlayışı hakim. Biz bu güçle bölünmez ulusal bütünlüğümüzü koruyacak çok sesli ve çok renkli bir zenginlikle yeni ufuklara kavuşacağız" dedi. Başbakan, konuşmasında, Güneydoğu'nun ekonomik ve sosyal sorunlarını bildiğini, bölge insanının daha gelişmiş bir demokrasi istediğini belirterek, güvenlik kuvvetlerine tam destek verdiğini ve her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in televizyon kanallarından yayınlanan konuşmasını eleştirerek, Çiller'in konuşmasında gördüğü en önemli eksikliğin, "özeleştiri" olduğunu, Çiller'in açık ve dürüst devtet vaatleriyle, daha önceki hükümetin bu ilkelere uymadığını ikrar ettiğini söyledi.

Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grubundaki konuşmasında, Kıbrıs Barış Harekatının 19. yıldönümünü kutlayarak, "Kıbrıs bizim yarattığımız bir mesele değil, bizim göğüslememiz gereken bir meseledir, ilk defa Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu konudaki baskılara boyun eğmiştir. Bu meselede taviz vermeye hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Haklı olduğumuz bir konuda boyun eğersek, hem hakkımızdan oluruz hem de şerefimizden" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, radyo-televizyon yasa önerisinin Anayasa Komisyonu'nda değiştirilmesini eleştirerek, belediyelerin radyo yayınlarını,•» engellenmesinin son derece yanlış olduğunu söyledi, inönü konuşmasında, hükümetin, ülke sorunlarını çözme doğrultusunda çalışmaları sürdürdüğünü, ancak bazı sorunların ağırlığının devam ettiğini ve PKK'nın güvenlik güçlerinin etkin mücadelesi ile yok edileceğini belirtti.

Erdal inönü konuşmasında Azerbaycan'daki durumu da yakından takip ettiklerini, Türkiye'de demokrasinin zaman zaman kazaya uğradığını, Azerbaycan'da da buna benzer bir durumun yaşandığını ve demokrasiyi yerleştirecek olanın Azerbaycan halkının iradesi olduğunu belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında, Doğu Anadolu Bölgesi'ne gerçekleştirdiği gezi hakkında bilgi verdi.

6- HEP'in Anayasa Mahkeme'since kapatılması ile milletvekilliği vasfı sona erdirilen bu partinin eski genel başkanı ve Diyarbakır SHP Milletvekili Fehmi Işıklar, SHP TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i eleştirerek, HEP'lilerin partilerinden ayrılmamalarını telkin ettiğini söyledi.

Toplantıda konuşan SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Anayasa'nm 84. maddesi ile ilgili talihsizliğin Fehmi Işıklar'da ortaya çıktığını belirterek, "bu konuda gerekeni zamanında yaparız ümidindeyim" dedi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, kişiler için Anayasa değiştirilemeyeceğini, kendisinin baktığı açının, Meclis'in üstünde bir güç olup olmadığı açısı değil, Türkiye'de siyasetin hukuk kuralları içinde yapılıp yapılmadığı olduğunu belirterek, meseleyi partisinin yetkili kurullarında tartıştıktan sonra kararını vereceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı açıklamada, hakkındaki suçlamaları reddetti.

7- ANAP istanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, basında yer alan "Paris Turizm Bürosu'nda skandal" haberiyle ilgili olarak, Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş'in yanıtlaması için TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

8- DEP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in basma yaptığı açıklamalarla TBMM'nin siyasi iradesine gölge düşürdüğü iddiası ve Başbakan Tansu Çiller'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

9- Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Ali Rıza Dizdar, 12 Eylül hukuk sisteminin ortadan kalkması gerektiğini belirterek, parlamenterlerin, 12 Eylül hukuku ortadan kalkmadıkça, sağlıklı bir hukuk sisteminin varlığından söz edemeyeceğini kaydetti.

10- Gazeteciler Cemiyeti'nin Basın Özgürlüğü Ödülü, Uğur Mumcu'ya verildi. Kuruluşlarda ise ANKA Ajansı aynı ödüle layık görüldü.

11- iran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk tarafından, terör örgütü PKK'ya iran'ın destek verdiğine dair belgelerin Ba-gheri'ye verildiği ve Tahran yönetiminden PKK'nın topraklarında üslenmesini engelleyecek önlemlerin ivedilikle alınmasını istediği bildirildi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Bagheri, iki ülkenin ortak bir heyet oluşturarak, iran'da PKK kampı bulunduğundan şüphelenilen yerlerin, bu heyet tarafından incelenmesini teklif ettiğini sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Tahran'ın Türkiye aleyhindeki faaliyetlerine hükümetin gerekli tepkiyi göstermediği yolundaki eleştirilere karşılık, Milliyet gazetesine verdiği demeçte "Elimizde İran'ın PKK'ya destek verdiğine

dair kesin kanıt bulunmuyor" dedi. Çetin, Türkiye'deki laik kesime yönelik suikastlarda iran'ın parmağı buluduğu yolunda basında çıkan haberlerin de şimdiye kadar kanıtlanamadığını belirtti.

12- Hindistan Cumhurbaşkanı Dr.Shanker Dayal Sharma, resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

13- Azerbaycan'daki yönetim değişikliği öncesi devlet sekreterliği görevini yapan Ali Kerimli, Cumhurbaşkanı Elçibey'in Bakü'ye tekrar dönmesi ve Azerbaycan'da demokratik ortamın yeniden oluşmasının sağlanması için temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Ankara'da, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk ile görüştü.

14- Sağlık çalışanları, memur maaşlarına yapılan zammı protesto etmek amacıyla istanbul, Ankara, izmir ve Adana'da bordrolarını yakıp, yürüyüş yaptılar ve oturma eyleminde bulundular.

15- Erzincan'ın Başbağlar köyüne 5 Temmuz'da baskın düzenleyerek 33 kişiyi öldüren ve köyü ateşe veren teröristlerden 16'sı Tunceli'nin Ovacık ve Hozat ilçelerinde yakalandı.

16- Savunma Sanayi Müsteşarı Vahit Erdem ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Talat Saral'm görevlerinden alınmalarına ilişkin kararlar Resmi Ga-zete'de yayımlandı. Erdem'den boşalan göreve, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Yalçın Burçak, Saral'dan boşalan göreve de Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Kernal Kabataş getirildi.

17- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, uluslararası antlaşmalardan doğan garantörlük hakkını kullanarak 19 yıl önce gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde törenlerle kutlandı.

Törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Sağlıklı bir geleceğin yolu, kendi içimizde güven ve anavatanla işbirliğidir" dedi.

Kutlamalar için Kıbrıs'ta bulunan Türk heyeti adına, törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı Güneş Müftüoğlu, "15 Temmuz kanlı darbesi ile ortadan kaldırılmak istenen Kıbrıs Türkü'nün varlığı ve yasal hakları, artık bütün dünyaca kabul edilen bir gerçektir" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş'a bir kutlama mesajı gönderdi. MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de bir mesaj yayımladı.

18- ABD'nin Baku Büyükelçi Yardımcısı Filip Remle'nin, dün gece Nah-cıvan'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey'in bulunduğu Keleki köyüne giderek, Elçibey'e ABD hükümetinin güven mektubunu sunduğu bildirildi.

Bu arada Elçibey, yaptığı yazılı açıklamada, "Suret Hüseyinov önderliğinde başlayan isyanla ilgili meclis araştırması raporunun Meclis Başkanı Haydar Aliyev ve Başbakan Suret Hüseyinov tarafından tahrif edildiğini öne

sürerek, raporun okunup oylandığı Milli Meclis oturumunda alınan kararlara itiraz etmeyen milletvekillerinin milli ihanet içinde olduklarını bildirdi.

Öte yandan Azerbaycan televizyonu, ABD yönetiminin, Ermenistan'dan, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı'nın niyet mektubu çerçevesinde Kelbecer'deki Ermeni birliklerinin çekilmesini istediği haberini verdi.

19- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin iç savaşa sürüklenmesinden dolayı Rus Parlamentosu'nun suçlu tutulması ve Türkiye, Iran ve Rusya ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

20- Bosna radyosunun verdiği habere göre Sırp, Hırvat ve Müslüman temsilcilerden oluşan Bosna Başkanlık Konseyi, dün bir araya gelerek başkent Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırılarının sona ermesi halinde Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerine katılma kararı aldı.

21 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bakü'ye giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk aracılığıyla Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'e iletilen mesajında, Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden dış pazarlara sunulması konusuna verilen önemi vurguladı.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında, boru hattıyla ilgili konsorsiyumdaki "bazı ülke ve şirketlerin" Bakü-Ceyhan hattı yerine, Rusya'nın Novorossisk limanından Türk boğazları aracılığıyla Akdeniz'e çıkarılması yönünde "muazzam ümitleri" olduğunu belirterek, bu ümitlerin gerçekleşmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Bakanlar Kurulu üyelerinin bugün başlayacak Batman, Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır illerini kapsayan Güneydoğu gezisi öncesinde toplanan Bakanlar Kurulu, Antalya'da otel bombalamaları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan ekonomik paket ile Kıbrıs konularını görüştü. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısında, Şırnak ve Hakkari illeri için, 1993 programına ek olarak toplam 677 milyar lira ek ödenek tahsis edilmesinin, bu iki ilde yaklaşık 11 bin kişilik ek istihdam yaratacak "toplu konut yapımı, ağaçlandırma ve tarımsal faaliyetleri" içeren projelerin yürürlüğe konulmasının kararlaştırıldığını söyledi. Bakanlar Kurulu'nda ayrıca, terör bölgesindeki karayolu yapım çalışmalarına ağırlık verilmesi, Cizre-Şırnak yolunun da 1995 yılma kadar bitirilmesi kararlaştırıldı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Hakkı Atun ve parti yöneticilerini TBMM'de kabul ederek bir süre görüştü. Yılmaz, kabulde Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs sorununu yeniden değerlendirmeye tabi tutmasının zaruri olduğunu söyledi.

4- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Harb-iş Sendikası Genel Başkanı izzet Çetin ve Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Barut'tan oluşan Türk-iş Daraltılmış Kamu Koordinasyon Kurulu, toplu sözleşmelerdeki uyuşmazlıkların giderilmesi amacıyla Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe ile bir görüşme yaptı. Görüşmede hükümet, Türk-iş'e birinci altı ay için yüzde 35, ikinci altı ay için yüzde 25 oranında ücret zammı yapma; ikinci yılda da enflasyon oranında zam verme önerisini yineledi.

Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapan Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin idari maddeler konusunda yeni bir öneri getirmediğini, ücrette de "tatmin edici bir artış sağlamadığını" belirtti.

5- Devlet istatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin bu yıl ocak-mayıs döneminde ihracatının 6 milyar 269 milyon dolar, ithalatının da 11 milyar 313 milyon dolar olduğu belirtildi.

6- Aralarında DYP, SHP, DEP milletvekilleri ile çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisinin de yer aldığı "Özgür Gündem ile Dayanışma Komitesi", Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, gazeteye yönelik baskıların durdurulmasını istedi. Basın toplantısında, Özgür Gündem ile Dayanışma Komitesi adına konuşan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi, 24 Temmuzda basından sansürün kaldırılışının 85. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatarak, basın yayın organlarına yönelik baskıları kınadı.

7- Gazeteci-Yazar Orsan Öymen adına konulan basın ödülünü, köşe yazısı dalında, Hürriyet gazetesinden Emin Çölaşan, haber dalında da Sabah gazetesinden Cengiz Çandar kazandı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; bölgede düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 15 PKK'lı militan öldürüldü. PKK örgütünden kaçan 5 militan Batman, Bitlis, Bingöl, Muş ve Siirt'te güvenlik güçlerine teslim oldu.

Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Batman, Siirt, Elazığ ve Van illerinde yakalanan 10 örgüt mensubu tutuklandı. Ağrı'nın Diyadin ilçesine baskın yapmak isteyen PKK militanlarından 2'si öldürüldü.

Güvenlik güçlerince izmir'in çeşitli semtlerinde düzenlenen operasyonlarda PKK üyesi oldukları öne sürülen 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarla birlikte çok sayıda silah ile örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi.

9- Tekel'in izmit'teki deposunda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın sonucunda milyarlarca liralık hasar meydana geldiği bildirildi.

10- Türkiye'de temaslarda bulunan KKTC Demokrat Partisi Genel Başkanı Hakkı Atun, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, temasları hakkında bilgi verdi.

11- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General John Shali-kashvili, 26 saatlik bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

12- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark ve Yardımcısı Gustave Feissel bir günlük ziyaret amacıyla geldiği Ankara'da, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüştü. Clark, Çetin ile görüşmesinde, Kıbrıs sorununun çözümünde bir dönüm noktasına gelindiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ise, Ankara'nın Kıbrıs konusunda gerçekçi bir çözümden yana olduğunu hatırlatarak, bu konuda yalnızca Türkiye'nin iyi niyetinin yetmeyeceğini belirtti.

13- BM Güvenlik Konseyi, Körfez Savaşı'nda belirlenen talepleri hala tam olarak yerine getirmediği gerekçesiyle, Irak'a uygulanan uluslararası ambargonun devam etmesi yolunda karar aldı. Güvenlik Konseyi Başkanı İngiltere Büyükelçisi Sir David Hannay yaptığı açıklamada, mevcut şartların,

Irak'ın petrol ihracatına yönelik yasakları da içeren 687 sayılı Konsey kararının getirdiği ambargonun kaldırılması için uygun olmadığını ileri sürdü.

14- Bulgaristan'ın devrik Cumhurbaşkanı Todor Jivkov, Kontiment adlı gazeteye verdiği demeçte, bu ülkede yaşayan Türk azınlığa karşı uyguladığı asimilasyon politikasını savundu.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna havaalanı yakınlarındaki Ig-man dağlarında Sırplarla Müslümanlar arasındaki şiddetli çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç dün BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, Igman dağlarında ilerleyen Sırp birliklerinin Saraybosna'ya büyük saldırıya hazırlandıklarını belirterek, BM'den acilen müdahale istedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Bosna-Hersek konuşunda yapabileceği her şeyi yaptığını, elinden başka bir şey gelmediğini söyledi. Christopher, Bosna-Hersek'teki durumu trajik olarak değerlendirerek, ülkesinin Bosna-Hersek'teki duruma katkısının insani yardımlarla sınırlı olduğunu vurguladı.

16- Bosna-Hersek'in güneyindeki Mostar kenti ve çevresinde Hırvat güçlerinin son üç hafta içinde Müslümanlara karşı geniş bir etnik temizlik hareketine giriştikleri bildirildi.

17- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermeni kuvvetlerinin, Dağlık Karabağ sınırındaki Akdam kentine düzenledikleri yoğun saldırıdan sonra sokak çatışmalarının başladığı bildirildi. Açıklamada, Karabağ konusundaki barışçı girişimlerin, son Ermeni saldırısıyla tehlikeye düştüğü belirtildi.

Bu arada Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev yaptığı açıklamada, Türkiye, Rusya ve ABD'ye çağrıda bulunarak Ermeni saldırılarının son bulması için girişimde bulunmalarını istedi. Aliyev, "Ermenistan, bir kez daha barışçı çözümü istemediğini ispatlamıştır" dedi.

18- ABD'de temaslarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, dün BM'de bir basın toplantısı düzenledi. Papazyan, Ermenistan'ın işgali altında bulundurduğu yerlerden geri çekilmesini ve BM Güvenlik Konseyi'nin 822 sayılı kararını tümüyle desteklediğini belirterek, "Buna rağmen Ermenistan'ın kararı uygulamamakta direnmesi, Azerbaycan'daki siyasi karışıklıklardan dolayıdır" diye konuştu.

Papazyan, Türkiye ile diplomatik ilişkileri konusunda Ermenistan'ın elinden gelen çabayı harcadığını, Türkiye'nin de bu yönde adımlar atmasını beklediklerini belirtti.

19- Hindistan'da muson yağmurlarının yol açtığı sellerde ölenlerin sayısı 516'ya yükseldi. Pencap eyaletinde iki milyon kişinin de evlerini terk ettiği bildirildi.

22 TEMMUZ 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Bakanlar Kurulu üyeleriyle çıktığı ilk Güneydoğu Anadolu gezisi için Batman'a giderken basın mensuplarının, Güneydoğu Anadolu'nun çeşitli sorunları ve terör konusuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Hakkari'de toplandı. Çiller, toplantıdan sonra halka hitaben yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nda Hakkari ve Şırnak'a 2 trilyon liralık yatırım yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Çiller daha sonra Türkiye-iran sınırlarının kesiştiği Mezargediği mezrasına giderek, burada bulunan taburu ziyaret etti.

2- Maliye Bakanı ismet Attila, Afyon Milletvekili Gaffar Yakın'm TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı. Attila, üç yıl içinde toplam değeri 603 milyon lira olan 30 bin ton tütünün yakılarak imha edildiğini bildirdi.

3- ANAP istanbul Milletvekili Halit Dumankaya, Fehmi Işıklar'm mijletve-killiğinin neden hemen düşürülmediği ve neden Genel Kurulu yönetmesine izin verildiğinin açıklanması için TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

4- Kamu kesiminde çalışan yaklaşık 600 bin işçi, 7 aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine hükümetin tutumunu protesto amacıyla yurt çapında toplu vizite eylemi yaptı, işçiler, yaptıkları gösterilerde, Başbakan Tansu Çiller ve hükümeti istifaya çağırırken, taşeronlaşma ve özelleştirmenin durdurulmasını istediler.

5- Hükümetin verdiği zammı protesto eden sağlık çalışanları ve memurlar, istanbul, izmir, Adana ve Tunceli'de çeşitli eylemler gerçekleştirdiler.

6- Azerbaycan'a giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, kendisini kabul eden Meclis Başkanı Haydar Aliyev'e, Cumhurbaşkanı Süleyman Dernirel'in gönderdiği mesajı iletti.

Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Aliyev, Türkiye'yi, Azerbaycan'ın ekonomik ve siyasi gelişme çabalarının destekçisi olarak kabul ettiklerini ve Türk basınında yer alan, Azerbaycan'ın gözden geçirdiği petrol anlaşmalarına ilişkin bazı yayınların, Türk kamuoyunda yanlış görüşlerin oluşmasına yol açabileceğinden kaygılandığını söyledi. Aliyev, Büyükelçi Özdem Sanberk'e, ülkesinde insan haklarına uyulacağı ve üstlenilen uluslararası yükümlülüklerin yerine get'nleceği yolunda güvence verdiğini de sözlerine ekledi.

7- islam Konferansı Örgütü (İKÖ)'nün BM nezdindeki daimi temsilcileri, dün BM'de bir toplantı yaparak, Pakistan'ın başkenti islamabad'daki top-

lantıda alınan "Bosna'ya asker gönderme" kararının uygulanması konusunu görüştü. Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu, Türk Hükümeti'nin, IKÖ kararının uygulanması için gerekli olan tüm katkıyı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller ve öteki hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde "Güven artırıcı önlemler paketinin aciliyeti" konusunda gösterilen anlayıştan memnun kaldığını belirterek, Kuzey Kıbrıs'ta bulunduğu süre içerisinde paketin yeterince bilinmediğini ve hakkında yanlış anlamaların olduğunu gözlediğini söyledi.

9- Azerbaycan Savunma Bakanlığfndan yapılan açıklamada, Ermenilerin Akdam'ı tümüyle ele geçirmeyi amaçlayan saldırıları sonucu kentin batısındaki iki bölgenin daha Ermenilerin denetimine girdiği belirtilerek, Ermenilerin kenti yoğun top ve füze ateşine tuttukları, ayrıca kuzeyden de kente karşı geniş çaplı bir harekata giriştikleri bildirildi.

Bu arada Azerbaycan Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Haydar Aliyev'in, Akdam'daki durumun tehlikeli bir boyuta ulaştığını belirterek, başta Karabağ sorununun çözümü için barış planı hazırlayan Türkiye, ABD ve Rusya olmak üzere tüm dünya kamuoyuna, saldırıların bir an önce durdurulması için çaba göstermeleri çağrısında bulunduğu bildirildi.

Diğer taraftan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konseyi (AGİK) üyesi ülkelerin hükümetlerine gönderdiği mesajda, ülkesinde demokrasinin büyük tehlike içinde bulunduğunu ve insan haklarının ayaklar altına alındığını belirterek, bu ülkelerden temsilci gönderip, Bakü'deki mevcut durumu yerinde görmeleri için çağrıda bulunduğu bildirildi.

10- Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Şemsettin Hambabayev, yaptığı açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan savaşının başlamasıyla birlikte ülkesinin zor günler yaşadığını, son günlerde akaryakıt ve gıda maddesi sıkıntısının had safhaya ulaştığını ve Türkiyenin yaptığı un yardımının, ancak ekmek ihtiyaçlarını karşıladığını belirterek, Türkiye'nin yardımı kesmesi halinde halkının açlıktan kırılacağını söyledi.

11- Bosna-Hersek'te Sırp birliklerinin başkent Saraybosna'ya şiddetli top ve tank ateşine başladıkları, igman dağlarında da Sırplar ile Müslümanlar arasındaki çatışmaların sürdüğü ve bu saldırılar nedeniyle Cenevre barış görüşmelerinin ertelendiği bildirildi.

12- Bangladeş'te bir kaç gündür süren şiddetli yağmurların neden olduğu sellerde en az 84 kişinin öldüğü, evlerini sel basan 20 bini aşkın insanın tahliye edildiği ve sellerden toplam bir milyon kişinin etkilendiği bildirildi.

23 TEMMUZ 1993

1- Hatay'ın kurtuluşunun 74'ncü yıldönümü kutlamalarına katılan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'nin barış isteyen bir ülke olduğunu ve kimsenin toprağında gözü bulunmadığını söyledi ve "Barış isteyene barış, tokat isteyene tokat vurmak için, Türkiye büyüyen bir ülke" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Batman'da Güneydoğu gezisiyle ilgili bilgi vererek "Halkın yatırımlara ve devletine sahip olması gerektiğini" vurguladı ve güvenlik, ekonomi ve demokratikleşmedeki eksiklikleri gidereceklerini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Başbakan Tansu Çiller ile gittiği Güneydoğu gezisi kapsamında Batman'da yaptığı konuşmada, olağanüstü hal bölgesi kapsamındaki illerde yaşanan terör ve güvenlik güçlerinin halk üzerindeki baskıları hakkında, "Eğer PKK, halkı tehdit ediyorsa, devlet onunla mücadele eder. Devleti yine şikayet edelim, eleştirelim, ama demokratikleşme çabalarına da yardımcı olalım" dedi.

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Hakkari'de toplanan Bakanlar Kurulu öncesi gittiği Batman'da PKK'nın Bahçesaray'da yaptığı katliamı değerlendirdi. Gazioğlu, "Bahçesaray'da örgüte katılma yok. Bunun için PKK Bahçesaray'da etkili olamıyor. Burada halk devletten yanadır. Her türlü eylemi üstlenen PKK bu eylemi üstlenmekten utandı. Oysa biz biliyoruz ki, bunun, örgüt eylemi olduğu kesindir" dedi.

5- Giyim Sanayicileri Derneği'nin istanbul'da yapılan toplantısında, Türkiye'nin demografik ve ekonomik yapısı üzerine istatistiksel bilgiler içeren bir konferans veren DiE Genel Başkanı Orhan Güvenen, Türkiye'deki bilgi altyapı eksikliğinin 2000'li yıllara dönük kalkınma hedefleri için önemli bir çelişki yarattığını ve toplumun henüz rakamlarla konuşmayı öğrenemediğini belirtti. Güvenen, 1994 yılında oluşturulacak yeni tüketim kalıbının, 1995 yılında değerlendirileceğini ve 1996'nın ilk enflasyon rakamının bu değerlendirme sonucu belirlenecek esasa göre hesaplanacağını bildirdi.

6- TGS Genel başkanı Orhan Erinç Ankara'da yaptığı açıklmada, "Türk basınında sansürün kaldırılışının 85'nci yıldönümü ve Geleneksel Gazeteciler Günü nedeniyle, bir tören düzenleyeceklerini, Uğur Mumcu'ya basın özgürlüğü ödülü verileceğini" söyledi.

7- TÜBiTAK tarafından istanbul'da düzenlenen 34'ncü Uluslararası Matematik Olimpiyatı'nda Türkiye 73 ülke arasında 25'nci olurken, Çin Halk Cümhuriyeti'nden Hong Zhou ile Tayvan'dan Hung-Wu Wu birinci oldular.

8- Ankara'da yapılan Türk-iran Ortak Güvenlik Komitesi toplantısında, içişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rıza Akdemir başkanlığındaki Türk heyeti, Tahran'a PKK'nın Iran topraklarında oturmasının engellenmesi uyarısında bulundu.

Toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye gelen iran heyetinin başkanı içişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gholan Hüseyin Blandiyan, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, gizli güçlerin, Türk basınını kullanarak, iki ülke arasında gerginlik yaratmaya çalıştığını belirterek, "Iran, hiçbir zaman Türkiye'nin iç beraberliği ve toprak bütünlüğünü bozacak güçlere kendi topraklarında yer vermeyecektir" dedi.

9- Dağlık Karabağ bölgesinin 2 kilometre doğusundaki Azeri yerleşim birimi Akdam'ın, Ermeni güçlerince işgal edildiği, Azeri kuvvetlerinin bölgeyi terk ettikleri bildirildi.

Türkiye, Ermenilerin bu saldırısını sert bir bildiri ile kınadı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenilerin derhal Akdam'ı ve diğer işgal ettikleri yerleri boşaltmaları istenerek, Ermeni tarafının bölgede barış ve gerginlik arasında "kesin tercihini" yapması çağrısında bulunuldu. Açıklamada, eğer bu tercih en kısa zamanda ve doğru olarak yapılmazsa, Ermeni tarafının bütün sonuçlara katlanması gerekeceği anımsatıldı.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Sırpların başkent Saraybosna ve kuzeydoğudaki Breko kasabasına yönelik şiddetli saldırılarının durması için acil yardım çağrısı yaptı.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic'in başlaması beklenen Cenevre görüşmelerinin ağustos ayına ertelenmesi yolundaki talebini reddeden Stoltenberg ve Owen, Sırp lideri Cenevre'ye pazar günü beklediklerini açıkladılar. Bunun üzerine Bosnalı Sırp kuvvetlerinin komutanı General Ratko Mladiç de, kendisine bağlı güçlerin pazar gününden itibaren ateşkes uygulamasına başlamaya hazır olduğunu ilan etti.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Butros Gali, NATO'ya bir mektup yazarak Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü askerlerinin havadan korunmasını içeren yeni operasyona şimdilik başlanmamasını istedi.

24 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sabah gazetesinin, Başbakan Tansu Ciller'in icraatı ve açıklamaları, bazı üst düzey kadrolara yapılan atamalar ve Kürtçe televizyon konusundaki sorularını yanıtladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü ve Gazeteciler Günü nedeniyle Meclis Başkan Vekili Fehmi Işıklar ile birlikte Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. TBMM'nin 19. dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Cindoruk, gazetecilerin soruları üzerine, Fehmi Işıklar'ın milletvekilliğinin henüz düşmesinin söz konusu olmadığını, Anayasa gereği mahkemenin kararının, ancak gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra yürürlüğe gireceğini ifade etti. Milletvekilliğinin çeşitli şartlarda düşürülmesini hüküm altına alan Anayasa'nın 84. maddesinin, parlamentonun imtiyazlarına darbe vurduğunu ifade eden Cindoruk, bu maddenin kaldırılması için TBMM'de temsil edilen siyasi partileri işbirliğine çağırdı.

Hüsamettin Cindoruk, gazetecilerin soruları üzerine, basın özgürlüğünün demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirterek, ülkemizde basında tekelleşme konusunda hem hükümetin hem de basın kuruluşlarının duyarlı olması gerektiğini, ancak kendisinin Türkiye'de sözlü ve yazılı basın alanında tekelleşme olacağına inanmadığını çünkü en kolay yıkılan tekelin basın tekeli olduğunu ifade etti.

3- Lozan Barış Antlaşması'nın 70. yıldönümü TBMM'de düzenlenen törenle kutlandı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yaptığı konuşmada, Lozan Antlaşması'nın, Sevr Antalaşması'nın tasfiyesi olduğunu belirterek, "çok dinli, çok dilli, çok uluslu Osmanlı Devleti'nden milli devlete geçilmiştir. Türkiye bir üniter devlettir. Lozan'ın Türk milletine ve dünyaya taahhüdü budur. Etnik köken ve inanç farklılıkları zaaf değil zenginliktir. Lozan, Türkiye'yi parçalamak ve yok etmek isteyenlere karşı da Türkiye'nin azmini tevsik eden ve buna yelteneceklerin hüsrana uğrayacağını gösteren en önemli belgelerdendir" dedi.

Başbakan Tansu Çiller, yaptığı konuşmada, Lozan Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini attığını ve Lozan'ın, Sevr ile Türkiye'yi parçalanmış, küçük ve güçsüz bir ülke durumuna düşürme emellerine, Türk milletinin seLçekme azim ve iradesinin zaferi olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuşmalarında Lozan Antlaşması'nın imza edilmesinden 70 yıl sonra bile varlığını ve değerini koruduğuna dikkat çektiler.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin gençlik grubu da "70. Yılında Lozan'ın Getirdikleri" konulu bir panel düzenledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çalışanlar Günü dolayısıyla partisince istanbul-Küçükçekmece'de düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, fedakarlığın sürekli halktan istendiğini, fedakarlık gerekiyorsa önce hükümetin yapması gerektiğini söyledi. Ecevit, hükümetin Güneydoğu politikasını beğendiğini, terörle mücadele konusunda kendi tekliflerinin dikkate alınmasından memnuniyet duyduklarını ve atılan adımları olumlu bulduklarını ifade etti.

5- ANAP istanbul Milletvekili Orhan Ergüder, Zonguldak maden işçilerine toplanan yardım paralarının greve katılan üyelere dağıtılmadığı iddialarıyla ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın cevaplaması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

6- Türk basınından sansürün kaldırılışının 85. yıldönümü ve Gazeteciler Bayramı nedeniyle istanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde yapılan törende "Basın Özgürlüğü" ödülleri sahiplerine verildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Siirt ve Bitlis illeri arasında kalan kırsal bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 17 PKK militanının ölü, 2'sinin de sağ olarak ele geçirildiği, Bingöl'de bir köye baskın düzenlemek isteyen 6 teröristin korucularla girdikleri çatışmada öldürüldüğü, Ağrı'nın Eleşkirt ilçesi Çatbehlülpaşa köyüne baskın düzenleyen PKK militanlarının 3 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

Bu arada Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarında bir minibüsün yola döşenen mayına çarpması sonucu 2 kişi öldü 9 kişi yaralandı.

8- Kağıthane Belediyesi'nce işten çıkarılan işçilerin, 45 gündür Ankara'da sürdürdükleri açlık grevi sona erdi.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 67 kişi öldü, 3 kişide yaralandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Nevşehir'de meydana gelen kaza ile ilgili olarak bir mesaj yayımladı.

10- Belediyelerin, konut ve işyerleriyle fabrikalarından aylık 25 bin ile 5 milyon lira arasında değişen oranda "çevre temizlik vergisi" toplamasını öngören yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni birliklerinin Fizuli'ye dün başlattıkları saldırıyı yoğunlaştırarak, kent etrafındaki kuşatmayı daha da daralttıklarını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı görevini de yürüten Azerbaycan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev'in son saldırılar karşısında iran'dan yardım istediği ve BM Genel Sekreteri ile Güvenlik Konseyi'ne birer mesaj göndererek, Azerbaycan'daki Ermeni işgalinin sona erdirilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması çağrısında bulunduğu bildirildi.

12- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in, BM Güvenlik Konseyi üyelerine bir mektup göndererek, Hırvatlar ve Müslümanların çatıştığı

Mostar ve çevresinin güvenlik bölgesi ilan edilmesi konusunda acil müdahalede bulunulmasını istediği bildirildi.

13- Dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle ABD'de 37, Hindistan'da 750, Nepal ve Bangladeş'te de 1.000 kişi hayatını yitirdi, milyonlarca kişi de evsiz kaldı.

25 TEMMUZ 1993

1- Akdam'ın düşmesi ve Ermenistan'ın, Karabağ ve Azerbaycan'a yönelik saldırılarının artması üzerine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Başbakan Tansu Çiller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, MİT Müsteşarı Sönmez Koksal, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Ahmet Çörekçi katıldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın toplantıya ilişkin yazılı açıklamasında, Ermeni saldırılarından duyulan ciddi kaygının ilgili devletlere iletilmesinin kararlaştırıldığı belirtilerek, "Bu saldırıların derhal durdurularak işgal edilen Azerbaycan topraklarının boşaltılmasını teminen BM ve AGlK gibi yetkili uluslararası kuruluşlar ile ilgili devletlerin harekete geçirilmesi dahil, tüm önlemlerin alınması için gerekli teşebbüslerde bulunulması kararlaştırılmıştır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, toplantıdan sonra BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin Ankara'deki temsilcileri ile isveç Maslahatgüzarı ve italya Büyükelçisi'ni de Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek Türkiye'nin aldığı kararlar hakkında bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet. Çetin, Ürdün ve İsrail'i kapsayan gezisine çıkmadan önce havaalanında yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın giderek barış ve istikrar arzusundan uzaklaştığını belirterek, barışa yaklaşıldığı her anda, bu ülkenin barışı baltalamak için saldırılarını yoğunlaştırdığını kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Lozan Barış Antlaşmasfnın 70. yıldönümü nedeniyle 2. Cumhurbaşkanı İsmet inönü adına düzenlenen "Fotoğraflarla ismet inönü" konulu serginin açılışını yaptı.

3- Kayseri-Nevşehir karayolunun 75. kilometresinde dün meydana gelen trafik kazasında ölenlerin sayısı 51'e yükseldi. Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında da 19 kişi hayatını kaybetti.

4- Tatvan-Van karayolunda bir otobüsü durduran PKK militanları, Fransız asıllı 4 turisti kaçırdılar. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, yaptığı açıklamada, Fransız turistlerine yönelik, Türkiye'deki siyasi durumla ilgili herhangi bir uyarının söz konusu olmadığını bildirdi.

Şemdinli'de karakol basan PKK militanları 1 eri şehit ettiler. Çatışmada 3 terörist öldü. Silvan'da 2 bekçi, Hakkari'de 3 korucu PKK militanlarının silahlı saldırısı sonucu şehit oldu. Siverek'te köy basan PKK'lılar 4 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi ağır yaraladı. Şırnak'ta bir PKK militanı öldürüldü. Bingöl'de PKK'lılarm tren yoluna döşediği mayınların patlaması sonucu 2 er şehit oldu, 2 er ile 1 vatandaş yaralandı.

5- İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'daki Hizbullah ve Filistin mevzilerine düzenlediği saldırıda, 5'i Suriyeli asker olmak üzere 12 kişinin öldüğü bildirildi.

6- Bosna-Hersek'te ateşkesin yürürlüğe girmesinden birkaç saat sonra Sırplar, Saraybosna'daki BM askeri üssünü yoğun biçimde bombaladılar.

7- Azerbaycan yönetimi ile Dağlık Karabağ'daki Ermeniler arasında 3 günlük bir ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi. Ateşkes ilan edilmeden önce Ermeni birlikleri Fizuli'de Azerilerin son savunma hattını da yararak kent merkezine bir kilometreye kadar yaklaşmışlardı.

Azerbaycan'ın Akdam kentinin Ermeniler tarafından işgal edilmesi üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan açıklamada, doğacak sonuçlardan Ermeni tarafının sorumlu olacağı bildirildi.

8- Kolombiya'da küçük tip özel bir uçağın, yerleşim birimi üzerine düşmesi sonucu 12 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

26 TEMMUZ 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Özbekistan'dan davetli olarak gelen kadın parlamenterler heyetini kabul etti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlıkla gazetecilerin Azerbaycan'daki duruma ilişkin sorusunu yanıtlarken, Azerbaycan'daki durumun dünyaya daha doğru ve etkili olarak anlatılması için yazışmaların başlatıldığını belirterek, bu çerçevede bazı özel heyetlerin değişik ülkelere giderek görüşmeler yapacağını söyledi. Çiller, bir başka soru üzerine de, Azerbaycan'daki Ermeni saldırılarının önlenmesi için bölgeye BM nezdinde Türkiye'nin de katılacağı bir barış gücünün gönderilmesi yolunda mesajlar verileceğini açıkladı.

Başbakan Tansu Çiller, 2000 yılı olimpiyatlarının hangi ülkede yapılacağının belirlenmesi için 23 Eylül 1993 tarihinde Monaco'da yapılacak seçmelere ilişkin olarak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem ile birlikte Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Olimpiyat oyunlarının istanbul'da olmasının istanbul'u apayrı bir konuma getireceğini ifade ederek, "Böylelikle 2000 yılında İstanbul yenileşmenin bir simgesi olabilecektir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, izmir'de yaptığı konuşmada, "değişim ve özelleştirme" konularına değindi. Yılmaz, KiT'lerin özelleştirilmesinde cesaretli kararlar verilmesi gerektiğini belirterek, "bazı işçi sendikalarının özelleştirmenin özüne yönelik karşı çıkışlarına kesinlikle ödün verilmemelidir. Ayrıca özelleştirme, işçi sendikalarının keyfine bırakılmamalıdır" dedi.

4- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Türk-İş'i ziyaret etti. Cevheri, görüşmeden ayrılırken yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmelerinin bitmesinden "umutlu" olduğunu söyledi ve görüşmelerde sonuna kadar uzlaşmadan yana olduklarını belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, Bakana iş güvencesi ve taşeronlaşma konusundaki isteklerini bir kez daha aktardıklarını belirtti.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar bir genelge yayımlayarak, valilerden, "somut hukuki gerekçeler dışındaki nedenlerle, kültürel etkinliklere engel olmamalarını" istedi.

6- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, orman köylüsüne 1 trilyon liralık yeni kaynak aktarılacağını bildirdi.

7- Hakkari'nin Üzümcü köyünde bölücü teröristlerle korucular arasında çıkan çatışmada 4 korucu şehit oldu, 5 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- Tüm Maliye-Sen'in örgütlü olduğu 60 ilde yaklaşık 70 bin Maliye çalışanı, hükümetin verdiği zammı, iş bırakma, işi yavaşlatma, yemek boykotu gibi eylemlerle protesto ettiler.

9- istanbul, Çanakkale ve izmir'de toplu vizite eylemine çıkan Denizcilik işletmeleri çalışanları taşeronlaştırmaya karşı iş güvencesi istediler. Eylemler nedeniyle ulaşımın aksadığı bildirildi.

10- İzmir-İstanbul karayolunun Mustafakemalpaşa yakınlarında bir yolcu otobüsünü durduran silahlı kişiler, araçta bulunan 63 kişinin para ve değerli eşyalarını alarak kaçtılar.

11- Ankara'da yapılan Türkiye ile Iran arasındaki ortak güvenlik komitesi toplantısı sona erdi. Toplantıya, iki ülkenin içişleri bakanlıkları müsteşar yardımcıları Rıza Akdemir ve Hüseyin Gholam Blandiyan başkanlığındaki heyetler katıldı. Toplantıda, Iran tarafı PKK'ya ilişkin soruları yanıtlarken Iran yönetimi karşıtı Halkın Mücahitleri Örgütü'nün Türkiye'deki faaliyetleri de gündeme getirildi.

12- Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 Fransız turistin PKK tarafından Van-Tatvan karayolunda kaçırılması olayının asla kabul edilemeyeceği vurgulanarak, vatandaşlarının en kısa zamanda serbest bırakılması istendi.

13- Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünü protesto etmek amacıyla gösteri düzenleyen Rumlar, Lefkoşa ve Maraş'ta Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü (UNIF-CYP) denetimindeki ara bölgeye girerek BM askerleri ve Türk güvenlik güçleriyle çatıştı. Çatışmalarda 11 KKTC polis memuru, 13 BM askeri ve 15 Rum yaralandı.

Bu arada AA'nın haberinde göstericilerin arasında PKK yanlısı Kürtlerin de bulunduğu ve bunların Türkiye karşıtı sloganlar attığı belirtildi.

UNIFCYP Sözcüsü Waldemar Rokosewsi yaptığı açıklamada, çatışmaların önlenmesi için gerekli tedbirleri almayan Rum yönetimini kınadı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rumların sınır delme eylemlerinin bazı Rum gençlerinin heyecanı olarak küçümsenip, gözardı edilemeyeceğini belirterek, "Bu planlanmış bir harekettir" dedi.

14- Iran askerlerinin Kuzey Irak'a yönelik saldırılarını durdurması için, Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından iran'a nota verildi. Tahran yönetimine iletilen notada 22 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında iran birliklerinin Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtlere karşı düzenlediği saldırılar sert-bir dille kınandı.

15- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile Boşnak, Sırp ve Hırvatlardan oluşan Bosna Başkanlık Konseyi üyeleri barış görüşmelerine katılmak üzere Cenevre'ye gittiler, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç burada yaptığı açıklamada, BM'nin güvenli bölge planının uygulanmasına ilişkin hiçbir şey yapmadığını söyleyerek Güvenlik Konseyi'nden acil olarak daha sıkı önlemler alınmasını isteyeceğini bildirdi.

Bu arada Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü Komutanı General Francis Briquemont, Sırpların dün Saraybosna'daki BM askeri üssüne düzenledikleri saldırıyı sert bir dille kınayarak, saldırılar sürerse aynı biçimda karşılık vereceklerini açıkladı. General Briquemont, Bosnalı Sırp birliklerinin komutanından bu konu ile ilgili olarak kendisine gönderilen bir mektupta, saldırının sorumlusu olarak Müslümanların gösterildiğini, ancak Boşnakların bu tür eylemler düzenlemesinin ihtimal dahilinde olmadığını söyledi.

Öte yandan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ise saldırının, barış görüşmelerini baltalamak amacıyla Müslümanlar tarafından yapıldığını iddia etti.

16- Güney Afrika'nın Cape Town kentinde beyazların devam ettiği bir kiliseye dün gece baskın düzenleyen siyahlar, 2'si çocuk 10 kişiyi öldürdü, 3'ü ağır 31 kişiyi de yaraladı.

17- İsrail'in dün Lübnan'daki gerilla kamplarına yönelik saldırılarında, 20 kişinin öldüğü 74 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada Lübnan hükümeti, BM Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulunarak İsrail saldırılarının bir an önce durdurulmasını sağlamak üzere toplanmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, İsrail saldırısını kınarken, İKÖ Genel Sekreteri Hamid El Gabid de BM'nin, İsrail saldırılarını önlemek için harakete geçmesini istedi.

18- Güney Kore'de, içinde 106 kişinin bulunduğu bir Boeing 737-500 tipi uçağın, ülkenin güneybatı kesiminde kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü, uçaktaki yolculardan 64'ünün öldüğü bildirildi.

27 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand ile Rusya Cumhurbaşkanı Yeltsin'den, Ermenistan üzerindeki nüfuzlarını kullanarak, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesinin sağlamasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel, Mitterrand ile Yeltsin'e uluslararası toplumun Ermenistan'dan Azerbaycan'da işgal ettiği topraklardan çekilmesini isterken, Ermenistan'ın bunun tam tersini yaparak bir de Âkdam'ı işgal ettiğini belirterek bunun, Ermenistan'ın uluslararası camianın kararlarını hiçe saydığını gösterdiğini kaydetti.

2- Hükümet, 3911 sayılı yetki yasası çerçevesinde, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası'na eklenen geçici 61'nci maddeyle, yaş haddi dolan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in, 4 yıllık görev süresini tamamlamasını kararlaştırdı. Kararın, "Orgeneral Güreş'in özellikle Güneydoğu olaylarında edindiği engin deneyim ve bilgisinden yararlanma" gerekçesiyle alındığı bildirildi.

3- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan terör olaylarının, "bu yıl sonuna kadar sonlandırılması" kararı alındığını belirti ve bu kararlar doğrultusunda alınan yeni önlemler hakkında bilgi verdi.

Aktuna, PKK ile aynı şartlarda savaşacak özel birlik oluşturma, bu amaçla yetişmiş personeli terhisten sonra sözleşmeli olarak çalıştırma kararı alındığını ve emniyet teşkilatının yeniden yapılandırılması ile özel harekat polis timlerinin sayısının 5 katına çıkartılmasının kabul edildiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, parti meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Sivas'taki olaylarda köktendinci akımının iyi kontrol edilmemesi durumunda neler olabileceğinin görüldüğünü belirterek, "Böyle olayların tekrar etmemesi için SHP'nin hükümette olması, iyi icraat yapması, bir güvencedir" dedi. Ayrılıkçı terörün, tüm isteğinin, hükümetle müzakereye oturmak olduğunu, ancak bunun kesinlikle gerçekleşmeyeceğini belirten İnönü, "Güneydoğu gezisi çok yararlı oldu. Sanılmasın ki bu hükümet Güneydoğu'ya ilk defa el atıyor, bir gösteri yapma çabasındadır. Güneydoğu'ya iktidardayken de muhalefetken de bir çok kere gittik" dedi.

5- İsrail ile Türkiye arasında dışişleri bakanları düzeyinde ilk resmi ziyaretin, Amman'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından ertelendiği bildirildi. Çetin, ertelemenin bir tepki ya da bir protesto olmadığını belirterek, İsrail ile ilişkilere büyük önem verildiğini bildirdi.

Erteleme kararı sonrasında, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Onur Ökçe, İsrail hükümeti ile yaptığı görüşmeleri değerlendirdi. Büyükelçi Ökçe, olayın Türkiye ile İsrail arasında bir krize yol açmasını beklemediğini vurgulayarak, Tel Aviv'in de ziyaretin olumlu bir havada yapılmasını tercih edeceğini bildirdi. Ökçe, ziyaretin ne zaman olacağı konusunda, durumu "belirsiz" olarak niteledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Azerbaycan'da gelişen olaylar hakkında değerlendirmelerde bulundu. DSP Genel Başkanı Ecevit, Ermeni saldırıları yüzünden Azerbaycan'dan iyice kopan Nahcıvan'ın bir koridor aracılığıyla tekrar Azerbaycan'a bağlanmasını önerdi. Ecevit, koridor için bir hava harekatı düzenlenmesi gerektiğini belirterek, "Böyle bir eylem için Azerbaycan'ın meşru Cumhurbaşkanı Elçibey'den onay almak yeterli sayılmalıdır" dedi.

7- Türk-İş ile Kamu Çalışanları Platformu'nda yer alan memur sendikaları arasında, Türk-İş Genel Merkezi'nde bir toplantı yapıldı.

8- Ekonomik Trend Dergisi'nin istanbul'da düzenlediği "AT ile Gümrük Birliğine Giderken Türk Cumhuriyetleriyle ilişkiler" konulu panele bir mesaj gönderen Azerbaycan Maliye Bakanı Salih Memedov, Azebaycan'ın petrol boru hattının Türkiye dışından Karadeniz ya da Akdeniz'e bağlanacağı ifadelerinin kesinlikle doğru olmadığını belirtti. Memedov, mesajında, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in verdiği güvenceyi yineleyerek, "Azerbaycan'ın petrolde Türkiye'ye tanıdığı öncelikler, aynen Azerbaycan'da iş ve yatırım yapacak Türk işadamlarına da sağlanacaktır. Hattın bir ucunun Azerbaycan'da olduğu gerçeği kadar, öbür ucunun da Türkiye'de olacağı gerçeğini hiçbir güç değiştiremez" dedi.

9- Bir grup PKK'lının, İğdır ve Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçelerine roketatarlı saldırısında 2 polis yaralandı.

Bingöl'ün kırsal kesiminde de güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyonlar sırasında 30 PKK militanının öldürüldüğü bildirildi.

Çukurca'da da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3 PKK militanı öldü, 3 korucu da şehit oldu.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ermenilerin Akdam'ı işgali şiddetle kınandı.

11- Gürcistan hükümeti ve bu ülkeden bağımsızlık için mücadele eden Abhazya, bir yıldır süren çarpışmaları sona erdirmek amacıyla bir ateşkes anlaşması imzaladılar.

Anlaşmaya göre, taraflar 20 gün boyunca ateşkese uyacaklar ve barış görüşmelerini sürdürecekler. Gürcistan ordu birlikleri, Abhazya'dan çekilecek ve bölgeye barışı koruma amacıyla uluslararası gözlemciler ve Rus birlikleri yerleştirilecek.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da görev yapan Fransız Barış Gücü askerlerine son üç gün içinde ikinci defa ateş açıldığı ve Fransız askerlerinin muhabere merkezine dönüştürmek için çalıştıkları bir televizyon binasının topçu ateşine tutulduğu bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, NATO uçaklarının bu ülkedeki BM Barış Gücü askerlerini koruması istendi.

13- Güney Lübnan'a yönelik topçu saldırılarından sonra İsrail'in bu kez de Lübnan'ı bombaladığı bildirildi.

Öte yandan iran yanlısı Hizbullah gerillalarının İsrail'e misilleme olarak Katyuşa roketleri de fırlattığı bildirildi.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Avrupa Topluluğu, İsrail'in Lübnan'a karşı olan saldırısını kınarken, Ürdün ve Suriye, olayın Arap-lsrail barış görüşmelerini tehdit edeceğini belirtti.

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Güvenlik Bakanı Viktor Ba-rannikov'u hakkında bulunan yolsuzluk suçlamaları ve Tacik-Afgan sınırında meydana gelen olayları önlemede başarısız kaldığı gerekçesiyle görevden aldığı bildirildi.

Öte yandan Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov ise parlamentoda yaptığı konuşmada, Güvenlik Bakanı Barannikov'un görevine iade edilmesi için olağanüstü toplantı yapılmasını istedi. Hasbulatov konuşmasında, Devlet Başkanı Yeltsin'i yetenekli ve uzman kişileri görevden uzaklaştırmakla suçladı.

15- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Küba Devrimi'nin 40'ncı yıldönümü nedeniyle televizyonda yaptığı konuşmada, ülkesinin ekonomik bir kriz içinde bulunduğunu belirterek, ekonomiyi kurtarmak içi mucize bir formülün bulunmadığını, bu zorlukları yenmek için Kübalılardan daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Castro, ülkede Amerikan dolarının kullanımına karşı yıllarca yürüttükleri savaşı kaybettiklerini, bu nedenle dolar kullanımını yasallaştıracaklarını da belirtti.

28 TEMMUZ 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Aydın'ın Yenipazar ilçesinde yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in görev süresinin uzatılmasının, hükümetin bir tasarrufu olduğunu ve kendilerinin bu karara ilişkin tartışmalara katılmayacaklarını söyledi. Yılmaz, dün akşam Kuşa-dası'nda düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada ülkenin yangın yerine döndüğünü, buna rağmen hükümetin TBMM'yi tatil etmede hiç bir sakınca görmediğini belirterek, terörün koalisyon hükümeti döneminde dağdan şehre indiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal inönü'nün, vaatlerini yerine getirememeleri üzerine hükümetten ayrıldıklarını öne süren Yılmaz, Türkiye'nin sorunlarının koalisyon hükümetleri ile halledilemeyeceğini ve güçlü bir tek parti hükümeti olması gerektiğini kaydederek, halktan, tek başlarına iktidara gelmeleri için kendilerini desteklemelerini istedi.

2- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddetti.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, resmi bir ziyaret için gittiği Ürdün'den dönüşünde Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularına karşılık İsrail gezisini ertelerken hiçbir ülkenin etkisi altında kalmadığını ve Türkiye'nin kim1 seden korkusunun olmadığını belirterek, "Herkes Türkiye'den korksun. Başka olaylar ön plana çıkınca, Türkiye-İsrail arasındaki görüşmeler için sağlıklı bir ortam kalmadı" dedi.

Çetin bir gazetecinin, PKK'yı destekleyen Hizbullah örgütünün kamplarının İsrail tarafından bombalanmasını hatırlatarak, bunun Türkiye'nin çıkarına olup olmadığını sorması üzerine, Türkiye'nin kendi çıkarlarını kendisinin koruyacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çetin, İsrail ile güvenlik ve işbirliği konusundaki bir soruya da Türkiye'nin net bir politika izleyerek, arkasında kim olursa olsun terörizme karşı çıktığını, bu çerçeve'de bütün ülkelere yaptığı ziyaretlerde terörizme karşı işbirliği konusunu kendisinin açtığı karşılığını verdi.

4- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Yeni Günaydın gazetesine verdiği demeçte, PKK'ya destek veren komşu ülkelerin bundan vazgeçmemeleri halinde sularımızı koz olarak kullanacağımızı söyledi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Milliyet gazetesine yaptığı bir açıklamada hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddetti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarının durdurulması için Türkiye'nin başlattığı ikili temaslar çerçevesinde Başbakan Tansu

Çiller'in, ABD Başkanı Bili Clinton, İngiltere Başbakanı John Majör ve Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile bir telefon görüşmesi yapacağını bildirdi.

Bu arada Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu'nun BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı ve İngiltere'nin daimi temsilcisi Sir David Hannay'a, Ermenistan'ın, 822 sayılı BM kararına uyarak, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi ve saldırılarının durdurulmasının sağlanması talebine ilişkin bir mektup sunduğu ve Ankara'nın, mektupta BM Güvenlik Kon-seyi'ni bu nedenlerle acilen toplantıya çağırdığı bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Sir David Hannay, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nde bütün üyelerin bir kararın kabul edilmesini istediğini ve AGİK'in çabalarına destek veren bir kararı kabul edeceklerini bildirdi.

Diğer taraftan iran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in, Azerbaycan'a yöneltilen saldırılar nedeniyle Müslümanların ağır baskılar altında olduğunu belirterek Ermenistan'ı kınadığı bildirildi.

7- RP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Çelik, hakkındaki yolsuzluk idia-larına ilişkin olarak Orman Bakanı Hasan Ekinci'ye yönelttiği yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'a yapılan sınır ötesi harekatın bir benzerinin Ermenistan'a da yapılması gerektiğini, İğdır olayının bunun kaçınılmaz duruma geldiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ecevit bazı çevrelerin öne sürdüğü "Azerbaycan'ı kurtarmak Azerbey-can'a düşer" görüşünü reddederek, sadece Azerbaycan'ı kurtarmak için değil, Türkiye'nin kendisini korumak için de vakit geçirmeden, hükümetin ve TBMM'nin harekete geçmesi gerektiği görüşünü savundu.

9- GAP'ın en önemli ünitesi olan Urfa tünelleri inşaatında Akpınar firmasına bağlı olarak çalışan 800 işçi, 4 aydır maaşlarını alamadıkları için işi durdurdu. SSK borcu nedeniyle Akpınar firmasının Ankara'daki merkezine haciz kondu.

Akpınar firmasının sahibi Ünal Akpınar, Urfa tünellerindeki aksamanın, fiyat farklarının ödenmemesinden kaynaklandığını ve devlete 240 milyar liralık dava açtıklarını bildirdi.

Bayındırlık Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Akpınar firmasının devletten alacağı olmadığını ve istihkakların hepsinin zamanında ödendiğini ifade etti.

10- Ağrı Valisi ismet Metin yaptığı açıklamada, teröristlerin dün gece Bitlis, İğdır ve Doğubeyazıt şehir merkezine yönelik giriştikleri saldırıdan sonra başlatılan operasyonlar devam ederken, Tendürek dağlarında teröristlerle sıcak temasın kesildiğini, arama çalışmalarının sürdüğünü, 13 PKK'lının cesedinin bulunduğunu, 3 teröristin de sağ olarak ele geçirildiğini ve dağda dört büyük sığınak ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Öte yandan içel ve Diyarbakır'da yürütülen operasyonlarda 82 PKK'lının yakalandığı bildirildi.

11- istanbul Sanayi Odası Başkanı Memduh Hacıoğlu, istanbul'da yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin "yolun sonuna geldiğini" belirterek, bütün siyasi partileri ve finans kesimini suçladı. Hacıoğlu, en büyük özverinin ücretli kesim yerine rantiyelerden beklenmesi gerektiğini, ancak ülkemizde 1000 aileden oluşan bir rant lobisi bulunduğunu ve hiç bir hükümetin, bu çok güçlü lobinin üzerine gidemediğini vurguladı. Hacıoğlu, ekonomiyle terörün aynı anda çözülmesi gerektiğini aksi halde bir askeri darbe tehlikesinin doğabileceğini kaydetti.

12- 27 Mayıs ihtilalinin önde gelen isimlerinden Milli Birlik Komitesi Üyesi Emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu tedavi gördüğü Gülhane Askeri Hastanesi'nde öldü.

13- İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde, Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolünün giderek arttığını, Türkiye'nin Arap-lsrail çatışmasından bölgenin su sorununa, Kuzey Irak'taki Kürtlere kadar birçok alanda ağırlığını hissettirdiğine ve Türk kamuoyunun bunu yavaş yavaş özümsediğine dair bir yazıya yer verildi.

14- Saraybosna radyosu, Sırpların Saraybosna çevresindeki Zuc ve Ig-man tepelerinde kimyasal silah kullandıklarını öne sürdü.

15- İsrail'in, Lübnan'daki Hizbullah ve Filistin kamplarına yönelik karadan, havadan ve denizden sürdürdüğü "Hesaplaşma Operasyonu"nun dördüncü gününde de 10 sivilin öldüğü bildirildi.

Bu arada İsrail Başbakanı Izak Rabin, saldırıların devam edeceğini açıklarken, Amerikan hükümeti, İsrail'i saldırılardan dolayı ilk defa eleştirdi. ABD Başkanı BiN Clinton, yaptığı açıklamada, Hizbullah gerillalarına ve İsrail hükümetine ateşkes çağrısında bulundu. Clinton Suriye'nin arabuluculuk yapmak için devreye girmesini de istedi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali yaptığı açıklamada, İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırıların sivillerin ölümüne ve göçe zorlanmalarına yol açtığını belirterek, bu ülkeyi sert bir dille eleştirdi.

16- Andorra'nın BM üyeliği, Genel Kurul'da onaylandı.

29 TEMMUZ 1993

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında istanbul Harp Akademileri Komutanlığı'nda toplandı. Toplantıya, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis Burhan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Beyazıt, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aydın llter, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile MGK Genel Sekreteri Ahmet Çörekçi katıldı. Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda ele alınan konular hakkında bilgi verildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu, MGK toplantısına katılmadı.

Toplantıdan sonra, Genelkurmay Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile "I.Ordu Komutanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı'nın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, MGK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu'nun görevini 30 Ağustos'a kadar sürdüreceğini bildirdi.

2- insan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Tatvan-Nemrut Dağı'nda kaçırılan iki ingiliz ve Van-Tatvan karayolunda kaçırılan dört Fransız turist ile Kahramanmaraş il sınırları içindeki çatışmada ele geçirilen üsteğmen ve erin serbest bırakılması isteğiyle PKK'ya çağrı yaptı.

3- Hükümetin toplu sözleşmelerde takındığı tavrı protesto eden yüzbin-lerce işçi ile memurlar, başta istanbul, Ankara, izmir, Adana, Mersin, Zonguldak olmak üzere yurt çapında iş bıraktı, toplu viziteye çıktı, oturma eylemi yaptı ve bordro yaktı. Yurt çapında gerçekleştirilen eylemler sırasında çok sayıda memur gözaltında alındı.

4- Sivas'ın imranlı ve Zara ilçeleri arasında yol kesen PKK militanları, bir yolcu otobüsü ile Köy Hizmetleri'ne ait 2 aracı yaktılar. Otobüste bulunan bir astsubayı öldüren teröristler, bir turisti de beraberlerine alarak kaçtılar.

Tendürek Dağı'nda, bir süre önce başlatılan operasyonlarda, PKK'nın ağır kayıplar verdiği bildirildi.

PKK'nın askeri kanadı ERNK'nin Yunanistan temsilciliğinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin tüm turistik tesislerinin, fabrikalarının ve gemilerinin bombalanacağı tehdidinde bulunuldu.

5- ABD'nin Basra Körfezi'ndeki Abraham Lincoln uçak gemisine ait iki savaş uçağı, Irak'ın güneyindeki iki füze rampasını vurdu. Amerikan Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, BM tarafından uçuşa yasak bölge olarak belirlenen sahaya ayrı ayrı devriye uçuşu yapan uçaklar, Irak radarlarının kendilerine kilitlenmesi üzerine füze rampalarını vurdular. ABD Başkanı BiN Clinton, olayı, "pilotlar eski emirleri uyguladılar. Olağanüstü bir durum yok" şeklinde yorumlarken, Irak Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, saldırı haberi yalanlandı. Bağdat'ın açıklamasında ABD'nin amacının, dünya kamuoyunun dikkatini Lübnan'daki İsrail saldırılarından uzaklaştırmak olduğu ileri sürüldü.

6- Azerbaycan Parlamentosu, yetkilerini elinden aldığı Ebulfeyz Elçibey'in göreve devamı için halkoylamasma gidilmesine karar verdi ve referandumun 28 Ağustos tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Dağlık Karabağ'da Ermeniler ile Azeriler arasındaki ateşkesin süresinin uzatıldığı ve taraflar arasında esir değişimi yapılması için anlaşmaya varıldığı bildirildi.

7- Azerbaycan'daki Ermeni saldırılarını görüşen BM Güvenlik Konseyi, işgali, Ermeni güçlerin başlattıklarını ve Akdam ile daha önce işgal ettikleri bölgelerden derhal ve koşulsuz olarak çekilmesini istedi.

8- İsrail'in Lübnan'daki Hizbullah ve Filistin kamplarına yönelik saldırılarında çoğu sivil 28 kişi öldü, 63 kişi de yaralandı, İsrail Başbakanı Izak Rabin, yaptığı açıklamada, Lübnan'daki saldırılarının durmasının söz konusu olmadığını vurguladı. ABD ve çeşitli ülkelerin tepkilerine rağmen İsrail'in Lübnan'daki operasyonu, kara ve hava birliklerinin yanısıra denizlerden de hücumbotlardan açılan top ve füze ateşiyle desteklendiği bildirildi.

Bu arada Lübnan'daki gelişmelerle ilgili olarak Iran Dışişleri Bakanı Velayeti, Suriye'ye gitti, İsrail'in, Lübnan'da saldırıları, BM Genel Sekreteri Bu-tros Gali tarafından kınandı.

30 TEMMUZ 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, iktisadi Kalkınma Vakfı (İKV)'nm istanbul'daki 30. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ekonomiyi değerlendirdi. Çiller, Türk ekonomisinin tıkanmak üzere olduğunu, zenginlerden daha çok vergi almak istemelerinin temelinde bunun yattığını belirtti. Çiller, Türkiye'nin önünde çözülmesi gereken beş önemli problemin terör, özelleştirme, ihracat-ithalat, gümrük birliği şüpheleri ve ücretler olduğunu belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Fethiye ve Marmaris'te yaptığı konuşmalarda hükümeti eleştirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, istanbul'da SHP il binasında yaptırılan "Düşünce Merkezi"ni hizmete açarken yaptığı konuşmada, Sivas olaylarında kusurlu değil, sorumlu olduklarını, memur eylemlerinden de rahatsızlık duymadıklarını söyledi, inönü, eylül kurultayından bütünlük içinde ve yeni atılımlara hazır şekilde çıkılacağını sözlerine ekledi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Ankara'da yaptığı açıklamada, Orman Bakanı Hasan Ekinci ve Devlet Bakanı Necmettin Cevheri hakkında ileri sürülen "yolsuzluk" iddiaları ile ilgili soruları cevaplandırdı. Aktuna, Çiller Hükümetinde yolsuzlukla ilgili bir bakanlığın bulunmayışının bu konuda duyarsız oldukları anlamına gelmeyeceği görüşünü savundu.

5- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Vakıflar Bankası'nca açılan ve geri alınamayan 250 milyarlık akreditifle ilgili olarak devreye girdiği haberleri konusunda Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin sorularını yanıtladı.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar istanbul'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2 Temmuz'da Sivas'ta 37 kişinin yakılarak öldürülmesi olayları sırasında parçalanıp yakılan Pir Sultan Abdal Heykeli'nin yeniden yerine dikileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Cumhuriyet gazetesinin SHP kurultayı ve solda birliğe ilişkin sorularını yanıtladı.

8- DEP Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurttaş ve arkadaşlarının imzası ile TBMM Başkanlığı'na sunulan Meclis araştırması önergesinde, 21 Temmuz 1993 tarihinde Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili Meclis araştırması açılması istendi.

9- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, BM Güvenlik Kon-seyi'nin, Ermeniler'in Karabağ'da işgal ettiği topraklardan "derhal, tamamen ve önkoşulsuz" olarak çekilmesini isteyen kararının uygulanması ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının derhal boşaltılması için etkin önlemler alınması istendi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, izmir Urla'da gazetecilerle yaptığı görüşmede, yerel seçimlerde seçime gidilecek tüm bölgelerde aday çıkaracaklarını belirtti.

11- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Ankara'da yaptığı açıklamada, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem'in SHP'ye geçtiği iddia edilen belediye başkanlarının adlarının açıklanmasını istemesi ile ilgili bilgi verdi.

12- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, koalisyon hükümetinin, ülkenin biriken sorunlarını çözemeyeceği görüşünü savunarak erken seçimin şart olduğunu söyledi.

13- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, görevinden istifa etti.

14- Türk-İş'e üye yaklaşık 610 bin kamu işçisi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sonuçlanamamasım protesto amacıyla istanbul, Ankara, izmir, Adana olmak üzere yurt çapında toplu vizite eylemi yaptı. Bu arada Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Ankara'da toplanan kamu işçilerine hitaben yaptığı konuşmada, işçiyi ezdirmeyeceğini kaydederek gerekirse Türkiye'nin dört bir yanındaki işçiyi Ankara'ya toplayarak haklarını alacaklarını söyledi.

Öte yandan Türn Bel-Sen, Tüm Sağlık-Sen ve Tüm Haber-Sen üyesi onbinlerce memur, yurt çapında bir günlük iş bıraktılar, bordro yaktılar, grevli, toplusözleşmeli sendika hakkı istediler.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Siirt ve Kahramanmaraş'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 25 PKK militanı öldürüldü, 1 başkomiser ve 2 korucu şehit oldu.

Bu arada Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Kurucaova bucağı Selimtepe mevkiinde güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada bir jandarma eri şehit oldu, bir er de yaralandı.

16- Kuşadası'nda Emniyet Müdürlüğü yakınında meydana gelen patlamada 6'sı yabancı 18 kişi yaralandı.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 20 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

18- işçi emeklilerine ödenmekte olan sosyal yardım zammını yılın ikinci yarısının ilk üç ayı için 975 bin liradan 1 milyon 225 bin liraya çıkaran Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, BM Güvenlik Kon-seyi'nin beş daimi üyesinin Lefkoşa'daki temsilcileri ile ayrı ayrı görüşerek Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorununa barışçı çözüm bulma uğraşlarında daha etkin rol üstlenmesini istedi.

20- Cenevre'deki görüşmelerde, Bosna-Hersek Cumhuriyetler Birliği'nin anayasa taslağı Bosna-JHersek'te çarpışan taraflarca kabul edildi.

21- İsrail'in Lübnan'ın güneyinde yürüttüğü "Hesaplaşma Operasyonu" altıncı gününde de havadan, karadan ve denizden aralıksız sürdü. Saldırılarda ölenlerin sayısının 122'ye çıktığı bildirilirken 400 bin Lübnanlı göçmenin Beyrut'a doğru yol aldığı belirtildi. Bu arada Filistin Kurtuluş Örg'ütü lideri Yaser Arafat, Bağlantısızlar zirvesinin yapıldığı Kuala Lumpur'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail saldırılarının Ortadoğu barış sürecine zarar verebileceğini söyledi.

22- Güney Afrika'daki insan Haklart Komisyonu (HCR), son üç yıl içerisinde ülkede meydana gelen siyasi nitelikli şiddet olaylarında 9 binden fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

31 TEMMUZ 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, istanbul Danca'da Gazeteciler Cemiyeti'nce yaptırılan ve işletmesi Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlü-ğü'ne devredilen "Hikmet Memduh Kızılağaç" huzurevinin açılışına katıldı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile birlikte, istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i ziyaret etti.

Görüşmeden sonra bir konuşma yapan Başbakan Çiller, istanbul'u bir olimpiyat şehri haline getirme kararlığı içinde olduklarını belirterek, istanbul'un sorunlarını çözmek için belediye ile işbirliği yapacaklarını söyledi, istanbul'un üç ana sorunu olduğunu söyleyen Çiller, "Bunlar su, çöp, trafiktir. Bunun üçü için de çözümler mevcuttur. Şehrin bütün ihtiyaçlarına yanıt vermek ve bunların finansman kaynaklarını oluşturmak için bir dizi toplantı yapacağız" dedi.

3- Kocaeli'nin ilçelerinde çeşitli açılış törenlerinde konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, memurların, kamu çalışanlarının ve her kesimdeki kişilerin sendika kurma, toplusözleşme ve grev hakkına kavuşması için çalışmaların yapıldığını söyledi.

4- Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, istifa kararının gerekçelerini açıkladı. Saraçoğlu, gerekçeleri açıklarken, "Türkiye'nin, geleceğine yönelik politikalar belirlenemiyor, tedbirler tartışılamıyordu" dedi.

Saraçoğlu, toplantıda Başbakan Tansu Çiller'i de eleştirirerek, "Biz, para basılarak enflasyonun geriletilebileceğine inanmıyoruz, onlar ise bunun tam tersini düşünüyorlar" dedi.

5- Malatya'nın Sarıdoğan ilçesinde, güvenlik güçleri ile PKK'lı militanlar arasında çıkan çatışmalarda 16 PKK'lı öldü. Çatışmada, 1 er şehit oldu, 2 er de yaralandı.

Bu arada PKK mlitanları tarafından 25 gün önce kaçırılan üsteğmen Murat Aksaray ve er Mustafa Sayın'ın, Nurhak'ta düzenlenen operasyonlarda kurtarıldığı ve Nurhak'ta güvenlik güçleri ile giriştikleri çatışmada öldürülen 19 PKK militanı arasında PKK'nın Güneybatı Eyalet Karargahı Komutanı Şuhut Dirlik'in de bulunuğu bildirildi.

6- Senaryo yazarı Nuray Oğuz, Ankara'da öldü.

7- isviçre'nin Cenevre kentinde bir haftadır süren görüşmeler çerçevesinde dün kabul edilen ve Bosna-Hersek'te savaşan taraflar arasında ülkeyi üç mini devlete bölen, "Bosna-Hersek Cumhuriyetler Birliği"nin anayasa taslağına ilişkin olarak, anlaşma sağlanmasının ardından harita ile ilgili görüşmelerde, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, anlaşmanın Bosna-Hersek Parlamentosu'nca onaylanması gerektiğini, anlaşmayı ancak bundan sonra imzalayabileceğim söyledi.

Bosnalı Sırp Lider Radovan Karadzic de dün gece varılan anlaşmayı 16 aydır süren savaşı sona erdirebilecek nitelikte gördüğünü belireterek, ha-raita sorununa ilişkin olarak da "birkaç küçük sorun" bulunduğunu, bunların da kolaylıkla çözümlenebileceğini söyledi.

Öte yandan dün Cenevre'de taraflar arasında varılan ateşkese rağmen, Saraybosna'nın batısındaki Bugodja kentinde ingiliz BM askerlerine, Hırvat birliklerce ateş açıldığı bildirildi.

8- İsrail, Lübnan'ın güneyine yönelik yedi gündür sürdürdüğü saldırıları durdurduğunu ve ateşkesin akşam saat 18.00'den itibaren yürürlüğe girdiğini açıkladı. Açıklamada, "ABD'nin arabuluculuğuyla gerçekleştirilen siyasi temaslar sonucu, Lübnan ve Suriye yönetimi ile diğer taraflar arasında, Hizbullah gerillarınm İsrail'e yönelik Katyuşa füze saldırılarının sona erdirilmesi konusunda uzlaşma sağlanmıştır. Bunun sonucu olarak İsrail Hükümeti de, orduya ateşkes emri vermiştir" denildi.

9- Merkezi Londra'da bulunan Afrika Hakları adlı insan hakları kuruluşu, Somali'de görev yapan BM askerlerini, "sivilleri dövdüğü ve öldürdüğü" gerekçesiyle insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

BM Sözcüsü Joe Silis ise New York'ta yaptığı açıklamada, söz konusu raporda yer alan suçlamaların, "abartılı ya da kulaktan dolma bilgilere" dayandığını söyledi. Silis bununla birlikte, raporun Somali'de görev yapan BM askerlerinin komutanlarının dikkatine sunulduğunu belirterek, "BM, Somali'de, anarşi ve şiddete son vermek, siyasi uzlaşma sağlamak, insani yardım ulaştırmak, halka ülkelerini yeniden inşa etmek hakkını sağlamak için bulunmaktadır. Afrika Hakları'nın raporunda belirtilen suçlamalar, böyle bir görevle bağdaşmadığı gibi, BM'nin ilkelerine de aykırıdır" dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106