22.6.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1993

1 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan adaylarına ilişkin bir soruyu yanıtlayarak, "Ben tarafsızım. DYP kendi meselesini kendi çözecektir1' dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, terör konusuna da değinerek, "Bingöl çevresindeki katliamı yapanların hak ettiği cezaya maruz kalmaları tabidir" dedi.

Cumhurbaşkanı, Almanya'nın Solingen kentinde meydana gelen ırkçı saldırıyı anlamanın mümkün olmadığını belirterek, "Alman Başbakanı ve Cumhurbaşkanı üzüntülerini belirtmişlerdir. Biz de kendilerine, bu terör, ırkçılık ortamında 2 milyon vatandaşımızın vahşi olaylar ile karşı karşıya kalmasını istemediğimizi belirttik" dedi.

2- Diyanet işleri Başkanlığı ve vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun Antalya'da yaptığı açıklamada, Atatürk'ün kurduğu laik Türkiye Cum-huriyeti'nin, insanların bir arada kardeşçe yaşamalarını sağladığını ve mezhep farklılıklarının Türkiye mozayiğinin gücünü oluşturduğunu belirterek, "Bu farklılıkları siyasal anlamda hiç bir zaman karşı karşıya getirmemek gerekir. Alevi ve Sünniler her zaman kardeşçe ve dostça yaşamalıdır" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, bakanlığının hedefleri konusunda Antalya'da yaptığı açıklamada, "insan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı olarak çalışmalarımızın hedefi, demokratikleştirmeye yönelik programların hayata geçirilmesidir. Kişi temel hak ve özgürlüklerini düzenleyen yasaların yeniden düzenlenmesi, çalışma hayatındaki ilkelerin düzeltilmesi, uluslararası standartların çalışma hayatımıza yansıtılması, 12 EylüPden sonra uygulamaya geçirilen bazı yasalar ile ilgili değişikliklerin parlamentodan geçirilmesi hedeflerimiz arasında bulunuyor" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ın DYP Genel Başkanlığı konusundaki düşünceleri Tercüman gazetesinde yayımlandı.

5- Kısa adı ICFTU olan Uluslararası Hür işçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından Türkiye hakkında hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin hala yasalar bakımından bazı problemleri aşamadığı belirtilerek, "ICFTU araştırması kanunların hala büyük ölçüde sendikal işlere karıştığını göstermektedir. ILO, Türk hükümetine bu işlere karışmaması için müracaat etti, ama bu hususta herhangi bir işaret alamadı" denildi.

6- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Solingen'de kundaklama sonucu 6 Türk'ün yakılarak öldürülmesi konusunda, Frankfurt'ta, Almanca ve Türkçe olarak yayınlanan bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Solingen'deki saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Kohl, katillerin bilinçli olarak işledikleri bu suçun insanlığa sığmayan

barbarca bir davranış olduğunu belirtti. Kısa bir süre önce Türkiye'de büyük bir misafirperverlikle ağırlandığını ve Türkler'in Alman halkına karşı geleneksel bir dostluk beslediklerini belirten Kohl, Almanya'nın ortasında böyle bir suçun işlenmesinin kendisine büyük bir acı ve utanç verdiğini bildirdi.

7- New York'ta BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de katılımı ile yapılan toplantıda, Maraş'ın BM'ye devrini değerlendirmesi için KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a 3 hafta süre tanındı.

Cumhurbaşkanı Denktaş ise toplantıya katılmadan önce yaptığı açıklamada, "Kıbrıs meselesi öyle uluorta kararlarla çözümlenemez" dedi.

8- ingiliz hükümetinin resmi davetlisi olarak Londra'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, burada yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ'a ilişkin Türk, Amerikan ve Rus barış girişimini, "bölgeye barışın getirilmesi açısından ileriye dönük bir adım" olarak niteledi.

Papazyan, Dağlık Karabağ'da iki-üç hafta içerisinde, ateşkesin başlayacağını umut ettiğini belirterek, "Herkesin bilmesi gerekir ki, Ermenistan ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni yönetimi arasında görüş farklılıkları vardır. Bunun ötesinde ortada henüz imzalanmış bir barış anlaşması yok, sadece tarafların iyi niyeti mevcut. Ancak bu yeterli değildir" dedi.

9- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Saraybosna'da yaptığı açıklamada, günlerden beri yoğun Sırp saldırısına hedef olan ve BM Güvenlik Konseyi tarafından "güvenli bölge" ilan edilen Goradze'nin korunması için BM'den yardım talebinde bulundu.

Goradze kentinde Sırp saldırıları sonucunda dün 30 kadar Müslümanın öldüğü bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da futbol maçının oynandığı stada iki top mermisinin isabet etmesi sonucu 11 kişinin öldüğü ve 40'a yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya Federal Parlamentosu'nda, dün yapılan güven oylamasında, Devlet Başkanı Dobrica Cosiç hakkında "güvensizlik oyu" verilerek düşürüldüğü bildirildi.

10- Guatemala'da ulusal uzlaşma ile kurulan yeni hükümet tarafından gece yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Jorge Serrano'nun görevden alındığı ve yönetimin uzlaşma ile oluşturulacak bir hükümet tarafından üstlenileceği bildirildi.

2 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya'da yaptığı açıklamada, turizmin petrol kadar önemli olduğunu, bu konuya devletin sahip çıkması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin bu yıl 10 milyon turist, 5 milyar dolar turizm geliri beklediğini, turistik beldelerin fevkalade ağır bir yükün altında olduğunu ve bu beldelerin belediyelerine bir miktar pay vermek gerektiğini ifade etti.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, SHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Solingen'de 6 Türkün vahşice katledilmelerinin acısıyla hükümetin eleştirilmesini normal karşıladığını, ancak hükümetin bir kusurunun bulunmadığını, Devlet Bakanları Akın Gönen ye Mehmet Kahraman'm Alman-ya'daki cenaze törenine katılacaklarını, sürekli temas halinde olduklarını ve tedbir alınmasını istediklerini ifade etti. İnönü, "Aşırı örgütler, yabancı diye gördükleri insanları Almanya'dan koparmak istiyorlar. Biz bunu istemiyoruz. Alman toplumuyla uzun yıllar bütünleşen vatandaşlarımızın, diledikleri takdirde orada kalmalarını istiyoruz" dedi.

3- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Kıbrıs sorunu konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Maraş'm BM denetimine bırakılması yolundaki öneriye ilişkin olarak, "iki toplum bir arada.yaşamak istiyorsa, o zaman bir adım atarak bunu göstermlekte yarar var" dedi. İnönü, konu, uluslararası çevrelerde uzun süredir görüşüldüğü için bir ileri adım atılması isteği olduğunu da vurgulayarak, "Önerinin kabulü ya da reddi sözkonusu. Asıl muhatap Denktaş. Güven artırıcı önlemler iki toplumu birbirine yaklaştırıcı sonuç verirse iyi olur" dedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Kahramanmaraş'ta yaptığı bir konuşmada, PKK'nın, Bingöl olayları ile, devletin sevecen elini geri ittiğini belirterek, bu durumu, PKK için büyük bir talihsizlik olarak niteledi. Sezgin, PKK'nın, terör eylemlerine başladığı 15 Ağustos 1984 tarihinden bu yana güvenlik güçlerinin; subay, astsubay, uzman çavuş, erbaş ve er olmak üzere toplam 1163 şehit verdiğini, 2847 personelin de yaralandığını söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Anakara'da yaptığı açıklamada, Büyük Ağrı ve Tendürek Dağı'nda başlatılan operasyonun tamalandığım, operasyonda 50 PKKIının öldürüldüğünü, ölü sayısının 150 dolayında olmasının beklendiğini bildirdi. Sezgin, operasyonda ölenlerin arasında Ermenilerin de bulunduğunu belirterek, "Ermeniler, bu çirkin oyunda gerçek yüzlerini gösterdiler. Ancak hevesleri kursaklarında kalacak. Vahşice kan döken PKK terör örgütü, Ermeni terör örgütü ASALA ve bölgede gelişip ilerlemeyi istemeyen iç ve dış mihraklarla işbirliği içindedir" dedi.

Olayla ilgili olarak bir açıklama yapan Ağrı Valisi İsmet Metin de 47 PKK'lınm cesedinin bulunduğunu, ölü sayıcının da 100'ün üzerinde tahmin edildiğini bildirdi.

6- Ağrı ili Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Satıcılar köyünün, sayıları 50 dolayında olan bir grup PKK'lı militan tarafından basıldığı ve köy halkının meydanda toplanarak, bir korucu ile köy muhtarının kurşuna dizilerek öldürüldüğü bildirildi.

7- Almanya'daki Türklerin Solingen katliamına gösterdikleri tepkinin, şimdiye kadar görülmemiş boyutta olduğu, otobanları tratiğe kapatmaktan çocuklarını okula göndermemeğe, kepenk indirmekten işyerine gitmemeye kadar varan protesto eylemlerinin ülkenin her tarafına yayıldığı, Hamburg'da da 5 bin kişinin protesto yürüyüşü yaptığı bildirildi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, KKTC'ye yönelik ambargonun tamamını kaldırmak için geldiklerini, ama önlerine bambaşka bir paket konulduğunu, bu yüzden de Kıbrıs'ta yetkili mercilere durumu anlatmak için iki haftalık bir süre istediklerini ve 14 Hazirana kadar süre verildiğini ifade etti. Denktaş, konuyla ilgili olarak Türkiye'nin yardımını istediklerini ve Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi üyesi beş ülke nezdinde girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Denktaş, New York'a döndüğünde 'evet' derse tatmin olurum" dedi.

New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmelerine 14 Haziran'a kadar ara verilmesinden sonra, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a her zaman gerekli desteği vermeye devam edeceği belirtildi.

9- Abhazya'da hüküm süren ateşkesin bozulduğu, hem ayrılıkçı Abhaz yönetiminin, hem de Gürcistan Savunma Bakanlığı'nın karşı tarafı ateşkes ihlalleriyle suçladıkları ve çatışmaların tüm cephelerde yeniden başladığı bildirildi.

10- Ermenistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Aram Abramyan, Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesini işgal altında tutan Ermeni kuvvetlerinin kendilerine değil, Karabağ Ermenilerine bağlı olduğu yolundaki iddiasını yineleyerek, bu bölgeden çekilme işleminin kendilerini hiç bir şekilde ilgilendirmediğini öne sürdü. Ermenistan'ın Dağlık Karabağ Ermenileri üzerindeki etkisinin, ABD ve Türkiye'nin Azerbaycan'ı etkileme gücünden daha az olduğunu savunan Abramyan, "Dağlık Karabağ Ermenilerinin lideri kim olursa olsun bizden her türlü yardımı göreceklerdir" dedi.

11- BM Güvenlik Konseyi tarafından "güvenli bölge" ilan edilen kentlere yönelik Sırp saldırılarının sürdüğü, Saraybosna'ya yapılan yardım uçuşlarının, yardım malzemesi taşıyan bir uçağa ateş açılması üzerine durdurulduğu ve BM güçlerinin güvenli bölge ilan edilen Müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu kentlere giremediği bildirildi.

12- ABD Başkanı BiN Clinton, bir mesaj yayımlayarak Müslümanların kurban bayramını kutladı. Clinton mesajında, islam dünyasının düşünür ve bilim adamlarının dünya uygarlığının gelişmesine büyük katkılarda bulunduğunu belirterek, "Amerika barış, istikrar ve sosyal adalet hedeflerini ilerletmek için islam dünyasıyla yakın işbirliğine devam edecektir. Davranışlarını din maskesi altında gizlemeye çalışanların giriştiği terörizm ve baskıya karşı çıkacak ve kınayacağız. Bizim karşı olduğumuz, islam dininin asil idealleri değil, şiddet ve aşırılıktır" dedi.

13- Suudi Arabistan'da bulunan iranlı hacıların, Riyad hükümetinin hac ziyareti sırasında politik gösteri yapılmasını yasaklamasına rağmen, dün ABD ve İsrail karşıtı bir gösteri yaptıkları bildirildi.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler çerçevesinde gittiği Bükreş'te, parlamento oturumunda bir konuşma yaptı. Hurd, Romanya'nın AT'ye tam üyeliğe kabulü için istikrarlı bir demokrasinin oluşturulması gerektiğini, bunun zaman alabileceğini, ancak bunu başarmanın ödülünün AT'ye tam üyelik olacağını söyledi.

3 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bayram tatilini geçirmekte olduğu Antalya Beldibi'nde, gazetecilerle bir toplantı yaparak son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Devlet Bakanları Cavit Çağlar ve Ömer Barutçu ile DYP Bursa Milletvekili ibrahim Gürdal'ın da katıldığı toplantıda, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda "Dünya bir uzlaşma istiyor, biz de adil uzlaşma olsun istiyoruz." dedi. Demirel, Almanya'da Türklere karşı girişilen saldırılar konusunda da Alman hükümeti ve devletinden her türlü önlemi almaların.! istediklerini söyledi.

2- Bingöl, Hakkari ve Mardin'de üç köyü basan PKK militanları bir kadın ile iki çocuğunu ve 4 köy korucusunu öldürdüler, 25 kişiyi yaraladılar. Çıkan çatışmalarda 3 terörist öldürüldü.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsal alanında güvenlik kuvvetleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada 6 PKK militanı öldürüldü. Diyarbakır-Genç karayolunu kesen 40 kadar PKK militanı da yolcuları indirerek iki otobüsü ateşe verdi. Mardin'in Suçatı köyünü basan teröristler 3 kadını kaçırdı.

Başbakan Vekili Erdal İnönü, Bingöl, Hakkari ve Mardin'deki son terör olayları değerlendirirdi, İnönü olaylardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Bu insanlık dışı saldırıları şiddetle kınarken, farklı ülkelerde de olsa, Solin-gen'de ve Genç'de vatandaşlarımıza karşı girişilen bu cinayetlerin temelinde aynı zihniyetin ve amacın olduğuna işaret etmeliyim. Her iki hareket, bugüne kadar birarada mutlu yaşamış insanları zorla birbirinden ayırmaya çalışmaktadır" dedi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, başbakanlığa adaylığı konusunda, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, güney illerine yaptığı gezisi çerçevesinde, Gaziantep ve Hatay'da halkla bayramlaştı, karakol ve askeri birlikleri ziyaret etti. Sezgin, Gaziantep ve Hatay'da yaptığı konuşmalarda, 1992 yılının terörle mücadelede altın bir yıl olarak geçtiğini söyledi.

5- Kırklareli Valisi Uğur inan Ankara'da öldü.

6- Neonazilerin Solingen'de yakarak öldürdüğü 5 Türk için Köln'deki Diyanet işleri Türk-islam Birliği Camii'nde tören yapıldı ve naaşlar Türkiye'ye gönderildi.

Cenaze töreninde, Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker ve Alman politikacılarla birlikte, TBMM BaşkanvekiH Yıldırım Avcı, Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, Bonn Büyükelçisi Onur Öymen ve Diyanet işleri Başkan Yardımcısı Sami Uslu törende birer konuşma yaptılar.

Törende konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker, Solingen'deki hain ve insanlık dışı saldırıyı kınadı ve öldürülenlerin yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi. Türkleri şiddete karşı şiddetle cevap vermemeye çağıran Cumhurbaşkanı, Almanya'daki Türklerin artık çifte vatandaşlık hakkına kavuşması gereği üzerinde durdu.

Saldırı nedeniyle Almanya'da bütün bayraklar yarıya indirildi.

Köln'deki cenaze töreninden sonra çok sayıda Türk, kent merkezinde gösteri yaptı. Gösteride bazı dükkanların vitrinleri kırıldı. Çok sayıda Türk gözaltına alındı.

7- Ekonomik işbirliği ve Gelişme Örgütü OECD'nin bakanlar düzeyindeki yıllık toplantısına katılmak için Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Fransa Dışişleri Bakanı Alaian Jupp ile görüştü.

ikili ve uluslararası sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulunan Fransız ve Türk dışişleri bakanları, ayrıca Almanya'daki insanlık dışı Solingen olaylarını da değerlendirdiler.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin, Bosna'da güvenli bölge ilan edilen ve Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu yerleşim merkezlerinin daha iyi korunmasına yönelik bir karar tasarısı üzerinde çalıştığı bildirildi.

Öte yandan Sırpların güvenli bölge kapsamındaki Goradze, Tuzla ve Saraybosna kentlerine şiddetli saldırılar düzenlediği kaydedildi.

Bu arada Bosna'daki BM birliklerinin komutanı Philippe Morillon yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in Gorazde ve çevresinde ateşkes talimatı verdiğini bildirdi. Morillon, ateşkesin, askeri gözlemcilerin bölgeye yerleştirilmesine Sırplarca izin verilmemesi halinde işe yaramayacağını kaydetti.

Öte yandan Tuzla kentindeki amatör telsizciler, Sırp güçlerin önceki günden beri kenti bombardıman altında tuttuğunu bildirdiler. Zagreb radyosu da, Sırpların, Adriyatik kıyısında Hırvatların elindeki Zadar bölgesine saldırı düzenlediklerini duyurdu.

ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve İspanya tarafından sunulan ve güvenlik bölgelerinin daha iyi savunulmasını öngören karar tasarısına, bağlantısız ülkeler adına sunulan değişiklik önerisinde, Bosna hükümetine uygulanan silah ambargosunun kısmen de olsa kaldırılması ve BM Koruma Gücü'ne saldırılara karşılık verme yetkisi tanınması istendi.

9- Hindistan'da bir kamyonun nehre uçması sonucu 29 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 HAZİRAN 1993

1- Almanya'nın Solingen kentinde evlerinin neonaziler tarafından kundaklanması sonucu yanarak hayatlarını kaybeden 5 Türk'ün cenazeleri Amasya'nın Taşova ilçesinde düzenlenen törenden sonra Mercimek köyünde toprağa verildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Vekili Erdal İnönü, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Devlet Bakanı Tansu Çiller, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Cenaze töreninde ilk konuşmayı yapan Başbakan Vekili Erdal İnönü, Solingen'de 5 Türk'ün yakılarak öldürülmesini insanlık suçu diye niteledi ve bu gibi olayların yinelenmemesi için Türkiye'nin, Alman hükümetiyle işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel de cenaze töreninde yaptığı konuşmada olayın üzerine gidilmesi sonucu suçluların yakalandığını belirterek, "Yabancıların huzur içinde yaşayacakları ortamı hazırlayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise yaptığı konuşmada, Alman hükümetinin en üst düzey yöneticilerini Türkiye'ye göndererek, "Bu olaydan utanç duyduğu" mesajını verdiğini belirtti.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Hatay'da gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecrlerin DYP Genel Başkanlığına adaylığı konusundaki sorularını yanıtladı.

3- 7 ili kapsayan yurt gezisini sürdüren İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, terör örgütlerinin faal mücadele sonucu önemli-ölçüde çökertildiğini belirterek, hükümetin görevinin yalnızca terörü önlemek olmadığını, ekonomik kalkınma için de bölgede çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, ILO Konferansı dolayısıyla bulunduğu Cenevre'de, Solingen olayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Alman hükümeti, iki toplum arasında uyum sağlayacak önlemleri almalı, güvenliği sağlamalı, anlayış değişikliğine gitmelidir" dedi.

5- TBMM Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu üyesi Mustafa Yılmaz, tüm SHP örgütlerine gönderdiği yazıyla cinayetlerin çözümüne yardımcı olabilecek her tür bilginin kendilerine aktarılmasını istedi.

6- Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Ankara'da yaptığı açıklamada, Solingen'de meydana gelen ve 5 Türk vatandaşının katledildiği olaylara Türk Hükümeti ve muhalefetinin seyirci kaldığını öne sürdü.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, partisinin Antalya il Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, teröre son vermek için, sınırların sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve Türkiye'ye giriş çıkış yapan yabancıların denetlenmesi gerektiğini söyledi.

8- CHP'Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Ankara'da yaptığı açıklamada PKK'nın Bingöl saldırısmda 33 askerin şehit edilmesinde "ağır görev kusuru" bulunduğunu öne sürdü. Günay, Bingöl katliamında görev kusuru olanlar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

9- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu düzenlediği basın toplantısında, Aydınlık gazetesinin, Alparslan Türkeş'le Alman Nazi Partisi (NDP) lideri arasındaki mektuplaşmalarla ilgili haberlerine sert tepki gösterdi. Müftüoğlu, haberi "KGB tarafından düzenlenmiş uydurma ve sahte belgeler" şeklinde niteledi. Müftüoğlu, Solingen katliamı ile ilgili olarak da, "Almanya'da yabancı düşmanlığı değil, Türk düşmanlığı var" dedi.

10- TiSK Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan raporda, çalışma hayatının en büyük sorununun "işsizlik" olduğu belirtildi. Raporda, "çalışma mevzuatının ekonomideki dinamizmi yakalayamaması da" işsizliği arttıran nedenler arasında gösterildi.

11- Van'ın Başkale ilçesinde sınır karakolu yakınındaki mevzilere saldıran PKK'lılar, iki eri şehit etti. Tatvan'da 3 PKK'lı öldürüldü. Bingöl'ün Genç ilçesi Sayhan ve Suveren demiryolu hattının bir bölümü PKK'lılar tarafından tahrip edildi. Şemdinli'de mezra basan PKK'lılar 12 kişiyi kaçırdı.

Güvenlik güçlerinin PKK'ya yönelik operasyonu genişletilerek devam ederken, özellikle dağlık bölgelerde sürdürülen operasyonlarda çok sayıda PKK'lının öldürüldüğü bildirildi. Ağrı Valisi İsmet Metin, PKK ile çarpışmak isteyen köylülere silah dağıtıldığını söyledi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, konuya ilişkin olarak, PKK'nın dış desteği yitirdiğini, bu nedenle dehşet içinde saldırdığını söyledi.

12- PKK militanları, Şırnak il merkezi ile Tugay Komutanlığına havan ve roketlerle saldırıda bulundu. Havan mermisinin isabet ettiği bir evdeki 4 korucu yaralandı. Tugaydaki askerlerle teröristler arasındaki çatışma süresince elektriklerin kesildiği, halkın geceyi sığınaklarda geçirdiği bildirildi.

Bu arada HEP Şırnak Milletvekili Orhan Doğan, çatışmaların Türk-Kürt halkının kardeşliğini engellemek isteyen kişilerce çıkarıldığını savunarak, olayları "provokasyon" olarak niteledi.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Almanya'da bulunan TBMM Başkanvekili Yıldırım Avcı, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Büyükelçi Onur Öymen, Başbakan Helmut Kohl ile görüştü. Başbakahlık'ta yapılan görüşmede Kohl, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının durumlarının iyileştirileceğini söyledi. Kohl, şiddete karşı sert önlemler alacaklarını ve sanıkların en ağır ceza ile cezalandırılacaklarını da kaydetti.

TBMM Başkanvekili Yıldırım Avcı ise, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çok açık ve çok samimi bir görüşme olduğunu belirterek, "Başbakan Kohl de üzüntülerimize iştirak ediyor" dedi.

15- ABD'nin en etkili siyasi araştırma kuruluşlarından "Heritage Foundation" tarafından hazırlanan bir raporda, ABD'nin Türkiye için Avrupa Toplu-luğu'na baskı yapması, bundan sonuç alınmazsa Ankara ile serbest ticaret anlaşması imzalaması gerektiği vurgulandı.

16- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te daha önce belirlediği "güvenli bölgeler" için, bu ülkede bulunan uluslararası koruma güçlerinin sayısını ve yetkilerini arttıran yeni bir karar aldı.

Konseyin yeni kararı, Türkiye ve Bosna-Hersek tarafından yetersiz bulunurken, Türkiye'nin BM'deki Daimi Temsilcisi inal Batu yaptığı açıklamada, gelişmelerin Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Bosna-Hersek'teki kararsız tutumunu ortaya koyduğunu belirtti.

17- BM Mülteciler Yüksek Komiseri Jose Maria Mendiluce, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Müslümanlar için güvenli bölgeler oluşturulması önerisinin bölgeyi mülteci kamplarına dönüştüreceğini söyledi.

18- Batı Avrupa Birliği Asamblesi, örgütün genişleme sorununa ilişkin raporunda, Türkiye'nin örgüte Yunanistan'la aynı zamanda tam üye olarak kabul edilmemesi konusunda "üzüntülerini" belirterek, Atina'nın Balkan-lar'daki politikasını kınadı.

19- KKTC Meclisi ve Bakanlar Kurulu ayrı ayrı olağanüstü toplanarak New York'taki Kıbrıs görüşmelerinde ortaya çıkan durumu ve Maraş'ı görüştü. Toplantılara KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı.

Öte yandan Rum radyosuna göre, Rum Yönetimi lideri Glafkos Kle-rides, Larnaka Havaalam'nda yaptığı açıklamada, "KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, kapalı durumdaki Maraş'ın tümü üzerinde görüşmeye hazır olduğunu ve bunun, toprak sorununun çözümü değil, güven arttırıcı bir önlem oluşturduğunu doğruiamadığı takdirde" Rum tarafının 16 Haziranda New York'a gitmeyeceğini açıkladı.

5 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Demirel, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, "Çevre bilincinin ülkemizde de giderek artmasından büyük memnuniyet duymaktayız. Yarının büyükleri çocuklarımızı bu bilinç ile yetiştirmeliyiz" dedi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü de Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, dünyanın ekolojik bir krizle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, "Bu önemli soruna karşı sorumluluk bilinci ile yaklaşmalı ve bugünkü kuşakları düşündüğümüz kadar, gelecek kuşakları da gözeterek, yaşam kaynaklarımızı korumayı ve geliştirmeyi başarmalıyız" dedi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, Almanya'da Türklerin kaldığı bir ev ile Türklere ait bir lokantanın kundaklandığı haberini üzüntü ile öğrendiğini belirterek, "Alman makamları ilgileniyor. Tabii ki, üzücü olaylar devam ediyor ve bir süre daha devam edeceğe benziyor. Buna karşı bütün önlemlerin alınmasını istiyoruz. Bu olayların durdurulması için Alman makamlarının gayretlerini bekliyoruz" dedi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, yargıyı hızlandırmak için 13 yeni yasa taslağı hazırladıklarını ve bir celsede karar alınmasını öngördüklerini bildirdi.

Oktay, iş mahkemelerinde ispat yükümlülüğünü işverene vereceklerini, devlet ile birey arasındaki ihtilafları mahkemeye götürmeden çözmek için "uzlaşma kurulları" oluşturacaklarını açıkladı.

4- Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın Çalışma Bakanları, Ankara'da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'm davetlisi olarak iki gün süren toplantılara katıldılar.

Toplantılarda, çalışma yaşamına ilişkin yapılması gereken yeni düzenlemeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

5- İstanbul Kağıthane Belediyesinden atılan 340 işçi adına başlatılan süresiz açlık grevi 35'inci gününe girerken, işçiler ve aileleri belediyeyi protesto yürüyüşü yaptılar.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Genç ilçesi ile Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmalarda 21 PKK'lı öldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

Bu arada PKK'nın Şırnak'a dün gece yaptığı saldırıda, bir kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı belirtilirken, PKK tarafından dün kaçırılan 12 köylünün serbest bırakıldığı bildirildi.

7- Almanya'nın Möln ve Solingen kentlerinden sonra Hattingen'de de dün gece Türklerin yaşadığı bir eve yönelik kundaklama olayı meydana geldiği; olayda ölen olmadığı bildirildi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Johannnes Rau, olay yerinde yaptığı açıklamada, "Bu yeni saldırıdan sonra gelecekten kaygılıyım" diyerek, yabancı düşmanlığı ile mücadeleye, "bir saldırı yapıldıktan sonra değil, Alman toplumu arasında dillerde dolaşan Türk fıkraları anlatanlara itiraz edilerek" başlanması gerektiğini söyledi. Rau, Alman halkını, yabancılara karşı uygulanan saldırılara heveslenme ve yeni saldırılarda bulunma tehlikesine karşı uyardı.

Bu arada, Almanya'nın Baden-Wurttemberg eyaletine bağlı Konstanz kentinde de sabaha karşı Türklere ait bir lokantanın kundaklandığı bildirildi.

8- KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, son New York müzakerelerinde BM tarafından ortaya konulan "güven artırıcı" önlemlere ilişkin belgeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Genel Kurul öncesinde yaptığı açıklamada, 9 Haziran günü Ankara'da Kıbrıs sorunu ile ilgili son gelişmeleri değerlendirme toplantısj yapacaklarını, bunun için 8 Haziran'da Ankara'ya geleceğini belirterek, Başbakan Derviş Eroğlu ile Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol'un da kendisine eşlik edeceğini söyledi.

Rauf Denktaş, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in, "Türk tarafı Ma-raş'ın kapalı yerini vermez ise, Güzelyurt bölgesini ya da başka bölgeleri nasıl verebilir?" şeklinde sözleri ile ilgili olarak, "Güzelyurt bölgesini vereceğiz demedik ki, ondan sonra sırada o olduğu içindir ki, biz de biraz temkinli davranıyoruz. Böyle küçük küçük paketler ile bizi istemediğimiz zeminlere oturtabilirler. Ondan sonra da herşey görüşülmüştür, başka şey görüşülmez, diyebilirler. Onun için burada çok iyi bir değerlendirme yapmak zorundayız" dedi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Dağlık Karabağ'daki toprak kayıpları nedeniyle geçen nisan ayında görevinden istifa eden eski Azerbaycan Savunma Bakanı Rahim Gaziyev yanlısı bir grup silahlı askerin, ülkenin ikinci büyük kenti Gence'de güvenlik güçleri ile çatışmaya girdiklerini ve Gence'deki isyana katılanlardan 100'e yakınının tutuklandığını belirtildi.

Bu arada, Ermenistan kuvvetlerinin dün akşam Azerbaycan sınırını ihlal ederek, Azeri topraklarına girdikleri ve 5 kilometre kadar ilerledikleri Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in hazırladığı anayasa taslağını görüşmek üzere ülkenin tüm bölgelerini temsil eden 700 dolayında delegeyi bir araya getiren Anayasa Konferansı, Kremlin Sarayı'nda Yeltsin'in açılış konuşması ile başladı.

Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ülkenin bugünkü anayasasının değişen toplumsal ve siyasal yaşama yanıt veremediğini belirterek, "Rusya halklarının federatif ve demokratik devletini" kuracak yeni anayasanın acil olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

11- Somali'nin başkenti Mogadişu'da çıkan çatışmalarda en az 15 kişinin öldüğü bildirildi.

6 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya'da yaptığı açıklamada, Almanya'da Türklere karşı girişilen eylemleri değerlendirerek, "Bu basit bir olay değil, vahşetttir. Kökünde yabancı düşmanlığı var. Hedefleri sanırım, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğa darbe indirmektir. Bir başka nedeni ise Almanya kamuoyunu, Türkler buradan gitsin oyununa getirmektir. Onun için Türkiye, bu oyuna gelmemelidir" dedi.

Güneydoğu'daki olaylara da değinen Demirel, "Elinde 4-5 bin kalaşnikofu olan, devletin karşısına çıkarak bir netice alamaz. Devlete başını çarpanlar başını yitirirler. Gelin vazgeçin. Adalete teslim olun" dedi. Demirel, konuşmasında Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gelişen iç ve dış olaylara değindikten sonra, partisinin 11-12 Eylül 1993'te yapılacak olağan kurultayında genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı, İnönü, kararının kesin olduğunu, örgütten gelecek baskıların kararını etkilemeyeceğini belirterek, "Kararlıyım. Parti yönetimi süreklidir, ancak zaman zaman genel başkanlar değişmelidir. Ben, genel başkanların seçimle değişmelerine öncülük etmek istiyorum. O kurultayda genel başkan olmak isteyenler şimdiden çalışmaya başlasınlar. Şimdiden bilsinler ki, düşünülsün, tartışılsın, konuşulsun. Ben, şimdi Başbakan Vekiliyim, göreve devam ediyorum. Önümüzdeki hafta Doğru Yol Partisi'nin genel başkanı seçilecek. Partimizin kurultayına kadar da genel başkan olarak göreve devam edeceğim" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Konya'da yaptığı açıklamada, son iki gün içinde Diyarbakır, Silvan, Muş, Bitlis, Van ve Siirt'te 12 terör nitelikli olay meydana geldiğini, çıkan çatışmalarda 34 PKK militanının öldürüldüğünü, 7 kişinin sağ olarak yakalandığını, olaylarda 11 asker, 2 köy korucusu ve 11 yurttaşın da yaralandığını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP Genel Başkanı İnönü'nün, bu göreve yeniden aday olmayacağı yolundaki açıklaması konusunda yaptığı değerlendirmede, "Bu karar, siyasal yapılanmaya katkı yaparsa amacına ulaşmış olur. Bu açıdan kararı dikkatle inceleyeceğim. Sosyal Demokratların birleşme ihtiyacı çok uzun süreden beri hissedilen bir ihtiyaç. Bu ihtiyacın şu ana kadar somutlaşması sağlanamadı. Umarım bu yeni oluşumdan sonra bu konuda daha iyi ve daha güzel bir şansla karşı karşıya kalırız, İnönü'nün kararı hayırlı olsun" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında son terör olaylarını değerlendirdi. Türkeş, bu terör olaylarını kapsamlı bir şekilde incelemek gerektiği görüşünü savunarak Türkiye'ye karşı sinsi bir savaş açıldığını kaydetti.

6- Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, parti merkezinde yaptığı açıklamada, "Hükümet Bosna-Hersek, Azerbaycan ve Kıbrıs konularında gösterdiği duyarsızlığını, Almanya'da yaşanan vahşette de tekrarlamıştır. Bölgemizde yaşanan Azeri-Ermeni savaşı, tehdit unsuru olmaya devam etmektedir. Ermenilerin hedefi, Erivan'ı Van'a indirmektir" dedi.

7- Muş'un Varto ANAP ilçe Başkanı Kerim Geldi'nin, kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüğü bildirildi.

8- Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün, Berlin'de Türk ve Alman göstericiler tarafından yuhalandığı ve Solingen olayından ötürü göstericilerden üç Alman gencinin de Başbakan Kohl'e saldırıda bulunduğu bildirildi.

Bu arada Almanya İçişleri Bakanı Rudolf Seiters, yaptığı açıklamada, ırkçıların kundaklama eylemlerine karşı Türklerin düzenledikleri protesto gösterilerinde çıkan olayların, artık ülkenin iç güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, "Almanya'nın, sürekli sokak çatışmalarının yaşandığı bir ülke haline gelmesine göz yumamayız, ilk gün anlayışla karşıladık, ancak Almanya'nın güvenliği açısından ciddi tehlike oluşturmaya başladı. Bu tür çatışmalar, Nazi-leri protesto amacınım dışına çıkmaktadır. Sokak savaşçılarına af yok" dedi.

Bu arada Dazlaklar diye bilinen ırkçıların, kundaklama eylemlerine devam ettikleri, Sandhausen, Bad Oldesloe, Rodenkirchen ve Konstanz'da çıkarılan yangınlarda şans eseri ölen veya yaralanan olmadığı ve Dazlakların, Türk dostu Almanların oturduğu evleri de ateşe verdikleri bildirildi.

Almanya'da ırkçıların Türklere karşı başlattığı ve 6 Türk'ü yakarak öldürmesiyle gelişen olaylara, Batı basm-yayın organlarında geniş yer verildi.

9- Azerbaycan'da Suret Hüseyinov komutasındaki asi askerlerin, hükümet birliklerini ağır bir yenilgiye uğratarak, ülkenin ikinci büyük kenti Gence'yi ele geçirdikleri haber verildi. Asilerin bir dizi üst düzey hükümet yetkilisini rehin tuttukları ve Gence'de cuma günü başlayıp bugün sona eren çatışmalarda 50 kişinin öldüğü belirtildi.

Bu arada Azerbaycan Cufmhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Genelkurmay Başkanı Nurettin Sadıkov'u görevinden alarak yerine Sefer Ebiyev'i atadığı bildirildi.

Diğer taraftan, Dağlık Karabağ Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Levon Melikşahnazaryan, yaptığı açıklamada, ülkesine uygulandığını öne sürdüğü ablukanın da tıpkı askeri eylemler gibi düşmanlık eylemi olduğunu iddia ederek, Türkiye'nin, Azerbaycan'a silah yardımı ve askeri personel desteği sağladığını, bu yüzden de Türkiye'nin sorunun çözümüne yönelik barış girişimlerine katılmasına kesinlikle karşı olduklarını bildirdi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, BM tarafından oluşturulan güvenli bölgelerin toplama kampları olduğunu öne sürerek,

BM Güvenlik Konseyi'nin, güvenli bölgeleri korumak için bölgeye 5-10 bin asbker sevkedilmesi kararını "çok geç alınmış bir karar" olarak niteledi. Ganiç, "Bosna'da iki işgal gücü var; Sırplar ve BM" dedi.

11- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, BM birlikleri ile silahlı gruplar arasında önceki gün çıkan çatışmada ölenlerin sayısının 45'e yükseldiği bildirildi. Olaylar üzerine Pakistan ve İtalya'nın çağrısı ile BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı.

12- Liberya'da, Liberya Ulusal Vatansever Cephesi'ne (NPFL) bağlı isyancıların, üç kauçuk üretim merkezini basarak, 250'den fazla sivili öldürdüğü bildirildi.

7 HAZİRAN 1993

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya, Başbakan Vekili Erdal İnönü, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aydın llter katıldı. Toplantının son bölümüne, Almanya'nın Solingen kentinde meydana gelen facia üzerine bu ülkeye giden TBMM Başkan Vekili Yıldırım Avcı ve Devlet Bakanları Akın Gönen ve Mehmet Kahraman da katıldılar.

Başbakan Vekili Erdal İnönü, toplantıya ilişkin bilgi verdi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, PKK'nın her görüldüğü yerde vurulacağını ve bölgedeki operasyonlara devam edileceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz da, toplantıda, Elazığ-Bingöl karayolunda PKK'nın yaptığı katliam sonrasında bölgede yürütülen operasyonların ele alındığını belirterek, "Operasyonlara devam edilecek, gelen istihbaratlar çerçevesinde nerede bulundukları saptanırsa, üzerlerine gidilecektir" dedi.

2- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün SHP'nin eylül ayında yapılacak kurultayında aday olmayacağını açıklaması ve İnönü sonrası SHP liderliği konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

3- İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve 23 ülkeden 43 belediye başkanı ile yöneticilerinin katıldığı Üçüncü Eurodialogue Asamblesi, Yıldız Sarayı'nda başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, "Son zamanlarda ortaya çıkan ve gittikçe şiddetlenen ırkçı ve fanatik yaklaşımların, etnik ve dinsel temizleme savaşlarının, iki dünya savaşı yaşayan Avrupa'da yaygınlaşması ileriye umutlu bakmamızı engelliyor" dedi.

Berlin Parlamentosu Avrupa işleri Bakanı ve Berlin Belediye Başkanı temsilcisi Hıldegard Boucsem ise, Solingen'de beş Türkün öldürülmesinden utanç duyduklarını belirterek, "Almanya faşist bir ülke değildir" dedi.

4- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 73. kuruluş yıldönümü kutlandı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Ömer Tarkan kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, öncelikle dış basını bilgilendirerek Türkiye'nin tanıtımını amaçladıklarını, bunda da etkili olunduğunu söyledi.

5- İğdır'ın Aralık ilçesi Hacıağa Köyü'ne baskın düzenleyen PKK militanları, 10 kişiyi kaçırdı, üç ilkokulu ateşe verdi, aynı aileden 4 kişiyi kurşuna dizdi. Dün kaçırılan bir kişide ölü bulundu. Hakkari'de meydana gelen iki ayrı çatışmada ise 9 PKK'lı öldürüldü.

6- Yasadışı terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan, Lübnan'ın Bekaa j Vadisi'ndeki Bar Elias kasabasında Milliyet gazetesinin çeşitti konulardaki sorularını yanıtladı.

7- Kurban Bayramı tatilinde 67, dün de 19 kişi olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 86 kişi öldü, 208 kişi de yaralandı.

8- Türkiye, Iran ve Suriye dışişleri bakanlarının Irak'taki durumla ilgili ' olağan toplantılarının üçüncüsü Tahran'da sonuçlandı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'le Iran ve Suriye dışişleri bakanları Aii Ek-ber Velayeti ve Faruk El Sara arasında yapılan toplantı sonunda yayımlanan dokuz maddelik ortak açıklamada; toplantının hiçbir ülke ya da grubu hedef almadığı vurgulandı. Üç ülkenin de Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasından, ülkenin geleceğinin, halkın özgür ve ortak iradesiyle demokrasi ve iyi komşuluk esaslarına dayalı bir biçimde belirlenmesinden yana olduğu belirtilen açıklamada, Irak hükümetinin de tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarını şartsız olarak yerine getirmesi gerektiği bildirildi.

Bakanlar, daha sonra birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, bir soru üzerine, Türkiye ile Iran arasındaki güvenlik konularının, iki ülke yetkilileri arasında l oluşturulan ortak güvenlik komitesi toplantılarında tüm boyutlarıyla ele j alındığını söyledi.

9- BM Güvenlik Konseyi, olağanüstü toplanarak Somali'deki BM Güçlerine (UNISOM II) karşı düzenlenen saldırıyı şiddetle kınayan bir kararı kabul etti. Güvenlik Konseyi, Mogadişu'da geçen cumartesi 22'si Pakistanlı 30 BM askerinin öldürülmesinin sorumlularının cezalandırılması için gerekli ı tüm önlemlerin alınmasını istedi.

10- BM'den yapılan bir açıklamada, Liberya'da iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 300 kişinin başkent Monravia yakınlarında katledildiği bildirildi.

11- Angola'da, ayrılıkçı Tam Bağımsızlık için Ulusal Birlik Örgütü (UNITA) gerillalarının geçen hafta bir trene düzenledikleri saldırıda yaklaşık 300 kişinin öldüğü bildirildi.

8 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Balıkesir'de 12 F-16 uçağının teslimi dolayısıyla 9.Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin barışçı bir devlet olduğunu, uçağını, tankını ve her türlü gücünü başkalarını tedirgin etmek için bulundurmadığını söyledi. Demirel, "TC Devleti'nin, bulunduğu bölgede bir istikrar unsuru olarak yoluna devamı herkesin yararınadır. Türkiye yayılmacı bir devlet değildir" dedi.

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ise, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çağw gereklerine uymak amacıyla 1991 yılında başlattığı reorganizasyon çalışmalarını tamamladığını ve modernizasyon çalışmalarına hızla geçtiğini bildirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin katılmasıyla,oluşan ve Anayasa'nın 133'üncü maddesinde yapılacak değişikliklerin görüşüldüğü toplantıda, eylül ayında Meclis Başkanlığı'na yeniden aday olmayacağını açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ASmanya'daki saldırılarla ilgili olarak, ırkçı saldırıların ve ırkçılık olayının artık sadece Türkiye ile Almanya arasında bir sorun olmaktan çıktığını, bir dünya meselesi haline dönüştüğünü kaydederek, Alman Başbakanı Kohl'ün Türkiye gezisi sırasında çifte vatandaşlık da dahil birçok konuda işbirliği ve düzeltme olacağını söylediğini bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, dün toplanan parti MYK'da yaptığı konuşmada, misyonunu yerine getirdiğini belirterek, SHP'nin eylülde yapılacak olağan kongresinde genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı, İnönü, partiyi tek başına iktidar yapacak bir lider gerektiğini, yeni liderin özelliklerini de "genç, dinamik, iyi konuşan ve kitlelerle sıcaklık kuracak biri" olarak niteledi.

İnönü, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmasında da, genel başkanlıktan ayrıldıktan sonra milletvekili olarak görevini yapacağını ve hizipçi olmayacağını açıkladı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Almanya'daki ırkçı olaylar konusunda yaptığı açıklamada, "Alman hükümetini, Türk vatandaşları lehine düzenlemeler yapmaya zorlayacak bir Türk hükümetinden eser yok" dedi.

6- Devlet Bakanı Tansu Çiller, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, genel başkanlığa resmen aday olduğunu ve bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Çiller, "Gerçek bir siyasi deha olan genel başkanımızın bıraktığı boşluğu çok iyi bir ekiple, tertemiz bir sayfa olarak dolduracağımıza inanıyoruz, Allah'ın izni ve beraberlik içinde bu sayfayı açıyoruz" dedi.

7- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, DYP Bursa il Örgütü yöneticileriyle yaptığı toplantıda, seçimlere az adayla gidilmesi görüşünü koruduğunu belirterek, DYP genel başkan adaylığı için kendisine büyük baskı yapıldığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Iran ve Suriye dışişleri bakanlarının katılımıyla Tahran'da gerçekleştirilen terörizmle ortak mücadele konusundaki toplantının ardından Ankara'ya dönüşünde Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Iran, Suriye ve Türkiye'nin, bölgedeki barış, istikrar ve huzur için terörizmle ortak mücadele konusunda karar aldıklarını söyledi. Irak'taki gelişmelerin yakından izlendiğini belirten Çetin, Irak'ın bölünmesi çabalarına karşı olduklarını, ancak Irak'ın da BM kararlarını yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. Çetin toplantıda, Bosna-Hersek'in egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması için BM'nin gerekli adımları atmaya çağrıldığını da sözlerine ekledi.

9- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, gazetecilerin sorusu üzerine, hakim ve savcılarla adliye çalışanlarının özlük haklarında iyileştirilmeler öngören yasa taslağına 13 Haziranda son şeklinin verileceğini söyledi.

10- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi tarafından düzenlenen "Türk Dili Konuşan Ülkelerin Yazarlar Birlikleri Top-lantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkçe'nin binlerce yıllık bir geçmişe ve birikime sahip, yaşayan en eski dillerden biri olduğunu belirterek, "Türkçe bugün bizleri biraraya getirdiği gibi, dünya uluslar ailesi içerisinde Türk dünyasını etkin kılacak en önemli unsurdur" dedi.

11- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Atasayan, Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün genel başkanlıktan çekilme kararı ile ilgili olarak, İnönü'nün "kendisi varolduğu sürece solda birleşme olamayacağını gördüğünü" SHP'nin İnönü liderliğinde içinden HEP ve CHP'yi çıkardığını söyledi.

12- Almanya'da Türklere yönelik saldırıların artması üzerine, DYP, ANAP, SHP, RP ve CHP grup başkanvekillerinin hazırladıkları önerge, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Hükümet adına bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, saldırılar konusunda Almanya Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve bakanları ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

13- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen ve olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasını öngören "il idaresi Yasa Tasarısı" TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

14- Eylem yapmayan PKK'lılar için, Pişmanlık Yasası'nın kapsamını genişleten Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü, Avrupa Parlamentosu ile diğer Avrupa ülkelerinin parlamentolarına, sosyalist ve sosyal demokrat partilerine gönderdiği mesajda, söz konusu karannameyi "tarihi bir karar" olarak nitelendirdi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Kararnamenin örgüte büyük darbe vuracağını ve örgütte çözülmelerin başlayacağını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK'ya sınırlı af getiren Kanun Hükmünde Kararnameyi eleştirerek, hükümeti "tutarsız ve PKK'ya endeksli" olarak niteledi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, PKK'ya kısmi af kararnamesinin "teröristlere cüret vereceğini" öne sürdü.

HEP Genel Başkan Yardımcısı Hatip Dicle ise PKK'ya kısmi af kararının Pişmanlık Yasası'nın genişletilmiş ve adı değiştirilmiş halinden başka bir şey olmadığını söyledi.

15- PKK lideri Abdullah Öcalan, Bekaa Vadisi'nde çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin izlediği bir basın toplantısı düzenledi. Öcalan, toplantıda ateşkes durumunun hızla hükmünü yitirdiğini kaydederek "Savaş sürecini, kışa kadar yoğunlaştırarak sürdüreceğiz" dedi. Öcalan, Bingöl olaylarını "talihsizlik" olarak niteledi ve "Haberim olsa taktik gereği önlerdim" diye konuştu. Öcalan, Türkiye'nin batı bölgelerinde, İstanbul'da, izmir'de önümüzdeki dönemde eyleme girişebileceklerini, bu eylemleri sabotaj şeklinde sürdürebileceklerini de söyledi.

16- Tunceli-Pülümür yolunu kesen PKK'lılar 4 kişiyi kurşuna dizdi. Şırnak ve Hakkari'de güvenlik güçleriyle çatışan 17 PKK'lı öldürüldü.

Öte yandan Erzurum-Erzincan karayolunun Sansa Geçidi'nde yol kesme girişiminde bulunan bir grup terörist, özel harekat timine roketatarlarla saldırıda bulundu. Çıkan çatışmada iki terörist ölü ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Esenler Dağı'nda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK'lı öldürüldü, bir militan da yaralı olarak yakalandı.

Şemdinli'nin Ayranlı köyüne bağlı Üzümkıran mezrasına baskın düzenleyen PKK militanlarıyla korucular arasında çıkan çatışmada 10 PKK'lı öldürüldü, 2 korucu da yaralandı.

17- Buca Cezaevi'nde baskıları protesto amacıyla yasadışı örgüt davalarında yargılanan 16'sı kadın 65 tutuklunun 31 Mayısta başlattıkları süresiz açlık grevi 19.gününe girdi.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, beraberinde Başbakan Derviş Eroğlu, Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile Ankara'ya geldi.

Denktaş, Esenboğa havalimanında yaptığı konuşmada, Ankara'deki temaslarında, BM Genel Sekreteri'nin sunduğu planın onaylanmasının istenmesi halinde, görüşmelerden çekileceğini bildirdi. Denktaş, Kıbrıs hükümetinin ve halkının, Birleşmiş Milletler'in New York'taki teklifine olumsuz baktığını belirterek, bunun gerekçelerini Ankara’da anlatacağını söyledi.

19- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Arif Aliyev, dün gece Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, Suret Hüseyinov önderliğindeki asilerin başlattığı ayaklanmada daha fazla kan dökülmesini önlemek için Gence'deki hükümete bağlı tüm silahlı birliklerin kentten çekildiğini açıkladı.

20- Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinin son sayısında, derginin sahibi ve yayın yönetmeni tarafından kaleme alınan yazıda Türklerin "Avrupa kültüründe yeri olmadığı" iddia adildi. Çifte vatandaşlığa karşı çıkılan yazıda Türklerin ya ülkelerine geri dönmesi, ya da burada kalacaklarsa Alman olması gerektiği öne sürüldü.

21- Somali'nin başkenti Mogadişu'da dün gece yarısından sonra BM Barış Gücü askerleri ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada, 2 Somalilinin öldüğü belirtildi.

9 HAZİRAN 1993

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Ankara'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs sorunu hakkında bir görüşme yaptı.

Görüşmeler başlamadan önce basına bilgi veren KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs sorununda çetin bir döneme girildiğini belirterek, "Bu aşamada Türkiye ile bilgi alışverişinde bulunma gereğini duyduk. Her zaman olduğu gibi bu temaslarımızmda çok yararlı olacağı kesindir" dedi.

Başbakan Vekili İnönü de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Denktaş ve beraberindeki heyetin Ankara'da bir gün daha kalacağını ve görüşmelerin çok yararlı geçtiğini söyledi, İnönü, "Sanıldığı gibi Maraş konusunda görüş ayrılıklarımızın olduğu doğru değildir. Görüşmeler devam ediyor" dedi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye'de bulunan ve muhalefetteki Alman Sosyal Demokrat Partisi milletvekillerinden oluşan 6 kişilik heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

İçişleri Bakanı Sezgin, Almanya gibi kanun hakimiyetinin tam olduğu bir ülkede, Türklerin vahşice katledilmesini anlayamadığını belirterek, Almanya'nın çağın belası olan ırkçılık ve terörizmden çok sıkıntı çektiğini, bu tecrübeye sahip bir ülkede ırkçı saldırıların devam etmesinin hem üzücü hem de düşündürücü olduğunu söyledi.

Sezgin, ırkçılığı ve buna dayalı saldırıları bir sanayi toplumunun gerekleri olarak görmenin ve yorumlamanın da inandırıcı bir yönü olmadığını belirterek, "Sanayi toplumunun bir takım kendine özgü karakteristik özellikleri vardır. Ancak, günahsız, masum insanları yakmak, evlerini kundaklamak, onları öldürmek sanayi toplumunun gerektirdiği hareketlilik olarak kabul edilemez" dedi.

Alman SPD Parlamento Heyeti Başkanı Gerd Andres de konuşmasında, Almanya'da Türklere yönelik şiddet eylemlerinden kendilerinin de üzüntü duyduklarını belirterek, Parlamentonun bazı düzenlemeler yaptığını, siyasi iltica konularında anayasa değişiklikleri yaptıklarını, çifte vatandaşlık kanunu çıkarmak için çalıştıklarını, ülkelerinin bir göç dalgası içerisine girdiğini söyledi.

3- Cenevre'de çalışmaları sürmekte olan ILO Genel Kurulu'ndan dönen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ILO'da gündeme alınmasını ve Bakanlık olarak ILO'ya yönelik yaptıkları çalışmaları anlatmalarına olanak tanımalarını memnunlukla karşıladığını söyledi.

Moğultay, 98 sayılı ILO Sözleşmesi çerçevesinde, 12 Eylül hukuku ile bağlantılı olarak Türkiye'deki, sendikal hak ihlallerinin, Aplikasyon Komite-si'nde bu yıl görüşüleceğini bildirdi.

4- Devlet Bakanlığından istifa eden Tansu Çiller, DYP Genel Başkan adayı olduğunu açıklamasının ardından Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP-SHP koalisyon hükümetinin bugüne kadar uyum içinde çalıştığını belirterek,. "Uyum içinde çalışan koalisyon varken, başlangıç noktasını başka yerde aramak mümkün olmayabilir" dedi. Çiller, terörle mücadelenin hükümetin gündeminde birinci sırayı almaya devam edeceğini söyledi.

5- İğdır'da 6 köy okulunu ateşe veren, Bingöl'de de iki kişiyi kaçıran PKK'lı militanlar dün gece Hakkari'nin Uğurcan muhtarını da kurşuna dizerek öldürdüler.

6- İstanbul'da DYP Kartal ve SHP Küçükçekmece ilçe merkezleri ile DYP'nin izmir Balçova ilçe başkanlığı yasadışı örgüt mensuplarının saldırısına uğradı.

7- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nun, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılması yönünde karar aldığı bildirildi.

8- Azerbaycan Parlamentosu Milli Meclis Üyesi Sabir Rüstemhanlı, yaptığı açıklamada, Gence'deki gerginliğin artmasının başlıca nedenlerinin İçişleri Bakanlığı birliklerinin kışkırtıcı davranışları olduğunu belirterek, 4 Hazi-ran'da başlayan çatışmalarda 69 kişinin öldüğünü, 150 kişinin de yaralandığını bildirdi.

10 HAZİRAN 1993

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş'ın, TBMM'deki konuşmasında 14 Haziranda New York'ta devam edecek görüşmelere katılmayacağını ifade etmesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnönü, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsız olduğunu, istediğini yapabileceğini, ancak sonuçlarına da katlanacağını belirtti, İnönü, konuyu KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile de görüştüğünü kaydetti. Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler ve çeşitli tartışmaları değerlendiren İnönü, Kıbrıs yönetiminin iç politikaya göre iş yapmaması gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, partisinin PM toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, terör olaylarının yeniden tırmanma eğilimi içine girdiğine dikkat çekerek, teröristlere teslim olmaları çağrısında bulundu, İnönü, daha sonra Almanya'daki olaylarla ilgili bilgi vererek, Türk vatandaşlarına çifte vatandaşlık verilmesi için olumlu yaklaşımlar olduğunu bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Ankara'da yaptığı açıklamada, Güneydoğu'daki terör olaylarının artma eğiliminde olduğunu belirterek, silahlı eyleme karışmamış gençlerin ailelerine dönmelerine fırsat tanımak için çıkardıkları KHK'den yararlanmalarını istedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Atina'deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında, sonuç bildirisinin yayımlanmasından önce, kayıtlara geçmesi şartıyla bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ittifakı Bosna-Hersek'te Vance-Owen planından uzaklaşmakla suçlayan Çetin, BM Güvenlik Konseyfnin 836 sayılı kararının beşinci paragrafının, güvenli bölgelere yönelik saldırıların caydırılmasından sözettiğini, fakat Atina toplantısı sonunda yayımlanan bildiride sadece BM Barış Gücü'ne yönelik saldırılardan söz edildiğine dikkat çekerek, bunun BM Güvenlik Konseyi kararıyla uyum içinde olmadığını belirtti.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, yaptığı açıklamada, bir süre önce ABD'ye yaptıkları gezi sırasındaki konuşmalarından dolayı HEP Genel Başkanı Ahmet Türk ile HEP Milletvekili Leyla Zana hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. Demiral, Bingöl katliamından sonra PKK'yı öven konuşmalar yaptığı gerekçesiyle HEP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile Almanya'da düzenlenen Kürt yürüyüşüne katılarak Türkiye aleyhinde konuşmalar yapan ve aralarında bazı HEP milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda HEP yetkilisi hakkında da inceleme başlatıldığını söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede meydana gelen çeşitli olylarda 12 PKK militanının öldürüldüğü ve 3'ünün de sağ olarak yakalandığı bildirildi. Açıklamada, PKK militanlarınca

okul yakıldığı, emniyet lojmalarına roketatarlarla saldırıldığı, 2 öğretmenin ve ANAP'lı eski bir belediye başkanı ve 2 şoförünün öldürüldüğü belirtildi.

Öte yandan PKK tarafından Fransa'da, Türkiye'ye gelmeye hazırlanan turistlere ve seyahat acentelerine hitaben bir bildiri yayımlanarak, "can ve mal güvenliğiniz için Türkiye'den uzak kalın" çağrısında bulunulduğu bildirildi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kıbrıs konusunda Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Vekili Erdal İnönü'yü, Denktaş'a karşı Gali ve Rum tarafının istekleri doğrultusunda çalışmakla suçlayarak, "Bunlar savaşla kazanılmış Kıbrıs'ı tıpkı Girit gibi masada kaybediyorlar" dedi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 47. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaparak, yıllardan beri basının sorunlarına çözüm getirilmediğini, bu günlerde de sorunların çok tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydederek, iletişim özgürlüğünün ağır baskılar, tehditler ve saldırılarla karşı karşıya olduğu görüşünü dile getirdi.

9- Almanya'da Türklere karşı girişilen ırkçı saldırıların ve saldırıları protesto gösterilerinin devam ettiği, ırkçıları protesto eden ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu 70 kişinin tutuklandığı bildirildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TBMM'de yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Kıbrıs meselesinin çözümünde son önerdiği formüle sıcak bakmadığını, kendisini New York'a Maraş konusunda "evet ya da hayır" demek için çağırdıklarını, bu nedenle 14 Haziranda devam edecek Kıbrıs görüşmeleri için New York'a gitmeyeceğini açıkladı. Denktaş, BM'nin "Maraş'a karşılık Lefkoşe Havaalam'nın açılması" önerisinde yanıt alınması gereken çok sayıda soru olduğunu, bu soruların yanıtları için de KKTC Dışişleri ve Savunıpa Bakanı Kenan Atakol'un New York'a gideceğini bildirdi. Denktaş, "Atakol, tatmin edici cevaplarla gelmezse, BM'nin önerilerini kesinlikle kabul etmeyeceğim ve görüşmecilikten çekileceğim. Baskılar sürerse Gumhurbaşkanlığı'ndan bile çekilirim" dedi. Denktaş, 29 Mayısta Başbakan Vekili Erdal İnönü'ye gönderdiği mektupta İnönü'yü yanlış bilgilendirdiğini de kabullenirken, Gali'nin formülünün, Kıbrıs Türklerini 1963 öncesine götüreceği görüşünü savundu.

Türkiye'den Kıbrıs'ta federasyona da kapıları kapayan bir politika oluşturmasını isteyen Denktaş, "Kıbrıs'ta jki cumhuriyet olduğu kabul edilsin. Toprağa karşı egemenlik istiyoruz" dedi.

Kıbrıs meselesinin Türkiye ile müşterek bir dava olduğunu ifade eden Denktaş, New York'ta hiç alışılmadık şartlarda müzakereye zorlandığını, Türkiye zarar görmesin diye uygun olmayan muamelelere katlandığını ve müzakerelerin baskı ve tehdit altında gerçekleştiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, Rauf Denktaş'ın tutumunu eleştirdi.

11- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham Mijwel El Tıkriti Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak'ın, Türkiye ile ilişkilerini Körfez krizi öncesindeki düzeye çıkartmak istediğini vurgulayarak, bu amaçla iki ülke arasında doğrudan görüşmelerin başlatılması çağrısında bulundu. Tıkriti açıklamasında, Çekiç Güç'ün bölgede kalmasının uzatılmasına Türkiye'nin izin vermeyeceği ümidinde olduğunu söyledi.

12- Azerbaycan'da Gence'yi kontrol eden isyancıların yönetime geçmesini istedikleri Nahcıvan Meclis Başkanı Haydar Âliyev ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebufeyz Elçibey arasında yapılan görüşmeler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, Aliyev'e başbakanlık önerisinde bulunduğu, ancak Aliyev'in daha fazla yetki istediği bildirildi.

13- Irak'a uygulanan ambargo nedeniyle, ilaç, temizlik ve beslenmeyle ilgili ihtiyaçların karşılanmasında büyük sıkıntıya düşüldüğü ve salgın hastalıklarda büyük artış olduğu bildirildi.

14- Bosna'da son bir kaç haftada yüzlerce kişinini ölümüne yol açan Boşnak-Hırvat çarpışmalarının, taraflarca imzalanan ateşkes anlaşmasıyla durduğu bildirildi.

11 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "DYP genel başkanının belirlenmesinde etkili olacağı ve işaret vereceği" yolundaki söylentiler konusunda yaptığı yazılı açıklamada, "DYP kongresinin kimi genel başkan yapacağı, kimin genel başkan olacağı benim işim değildir" dedi.

Demirel, Hürriyet gazetesinin DYP kongresi ve DYP genel başkan adaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Bingöl katliamından sonra durum değerlendirmesi yapmak için Diyarbakır'a gitti. Orgeneral Güreş, "Kanlı terörist eşkiya 30'dan fazla silahsız, savunmasız asker ve sivilimizi Bingöl yakınlarında katletmiş ve bilahare hayasızca ve küstahça Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tehdit etmeye kalkışmıştır" diyerek terörün kısa zamanda temizleneceğini belirtti.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, Ankara'da SHP il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı seçimini ve sonraki gelişmeleri anlattı, İnönü konuşmasında, SHP kurultayında genel başkanlığa aday olmama kararının gerekçelerini anlatırken de görevden kaçmadığını, bu görevi yapamadığı için de böyle bir karar almadığını belirterek, "partide bir değişimin gerekline inandığı için bu kararı aldığını" söyledi.

4- Devlet Bakanı Şerif Ercan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, devlet personel rejiminde yapılacak değişiklikler ve ilkeler hakkında bilgi verdi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Atina'da yapılan NATO ve Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAlK) toplantısından Ankara'ya döndü. Çetin, havaalanında yaptığı açıklamada, toplantıların ana gündeminin Bosna-Hersek ve Avrupa'nın güvenliği sorunu olduğunu kaydederek, Atina'da Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ile görüştüğünü, bu iki ülkenin Minsk Grubu tarafından Roma'da getirilen yeni öneriyi kabul ettiklerini söyledi.

6- DYP'nin pazar günü yapılacak olağanüstü büyük kongresinde genel başkanlığa adaylığını açıklayan İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Devlet Bakanı Tansu Çiller ve İstanbul Milletvekili Bedrettin Dalan, TRT'de düzenlenen ve TV-1'den canlı olarak yayınlanan "Açıkoturum" programında biraraya gelerek görüşlerini açıkladılar.

7- CHP Grup Başkanvekili Ali Dinçer, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, özel radyo ve televizyonlarla ilgili Anayasa değişikliğinin ilgili bakan ve komisyon başkanının gelmemesi nedeniyle görüşülemediğini savunarak, "Konuşan Türkiye isteyen, çoğulcu, çoksesli, demokratik haberleşme ve yayın ortamı isteyen, özgürce sesini, düşüncelerini duyurabilmek isteyen her yurttaşımızı, tüm demokratik, sivil toplum kurumlarını bu iktidarı protesto etmeye çağırıyoruz" dedi.

8- Diyarbakır'da merkeze bağlı Buçuktepe köyü ilkokulu lojmanları, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından basıldı. Saldırganlar, Elif Livan ve Nuriye Ak adlı öğretmenleri öldürdü.

PKK militanları, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi Karabulut jandarma karakoluna gece yarısı roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. İğdır'ın Karako-yunlu ile Alican köyü ilkokulu da PKK'lılar tarafından benzin dökülerek yakıldı.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Şırnak'm Silopi ilçesi sınır bölgesinde, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2 PKK militanı öldürüldü.

Elazığ, Batman ve Van'da güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda 3 PKK'lı silahlarıyla birlikte yakalandı.

9- Türk-iş Başkanı Bayram Meral, Ankara'da yapılan ILO Çalışma Kon-feransı'na katıldı. Türk-İş Başkanı Meral, Türkiye işçi delegesi olarak katıldığı ILO Konferans ı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin işçi hakları konusunda üzerine düşen görevi yapmadığını söyledi. Meral, istihdamın arttırılması konusunda devletin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini bildirerek, kamu işyerlerinde grev kırıcılığı yapıldığını da söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'da Kıbrıs konusunda yaptığı görüşmelerden .memnun ayrıldığını ve dün TBMM'deki konuşmasında açıkladığı New York görüşmelerine gitmeme kararından vazgeçtiğini bildirdi. Denktaş, Başbakan Vekili Erdal İnönü ile yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere açıklamada bulunurken, 14 Haziranda New York'ta yapılacak görüşmelere KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol'un gideceğini vurgulayarak, "Görüşmelere Atakol'un gidip, bazı konular üzerinde ilgililerle temas edip bize bir ışık yakmasını, ondan sonra gideceğimi söyledim. Aynı durum devam ediyor, gideceğim" dedi.

11- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Bulgaristan Başbakanı Lüben Berov'un davetlisi olarak bulunduğu Sofya'da, Tercüman gazetesinin, neo-nazilerin eylemleri ve Almanya'da üstlenen PKK, Dev-Sol ve aşırı dinci terörist gruplar ile ilgili sorularını yanıtladı.

12- Almanya'da yaklaşık 5 bin işyeri, öğlen bir saat boyunca faaliyetlerini durdu. Almanya'nın Kreuzberg kentinde Berlin Türkiye Göçmenler Birliği ile Türk Otelciler, Büfeciler ve Lokantacılar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen kepenk kapatma eylemleri bir saat sürdü. Göçmenler Birliği adına konuşan Ertekin Özcan, Türklerin taleplerini; "Neonazi örgütlerin kapatılıp suçluların cezalandırılması, ayrımcılığa karşı bir yasa çıkarılması, burada doğanlara doğrudan Alman vatandaşlığı verilmesi ve çifte vatandaşlık hakkının çıkarılması" olarak sıraladı.

13- Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü'nde görev yapan ingiliz askerlerinin, Sırp kuşatması altındaki Tuzla'ya yardım götüren yardım konvoyuna

saldırtan Hırvat milislerinden ikisini öldürdükleri bildirildi, İngiltere Başbakanı John Majör ingiliz askerlerini savunarak, kendilerini korumakla yükümlü askerlerin, Hırvatları öldürmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Öte yandan Hırvatlar'la Müslümanlar arasında dün geniş çaplı bir ateşkes anlaşması imzalanmasına karşın, çeşitli yerlerde çarpışmaların devam ettiği bildirildi. Alınan haberlere göre, Müslüman güçler tanklarla Enica'dan hareket ederek Vitez ve civarına bir saldırı başlattılar. Saraybosna radyosu, Sırpların güvenli bölge kapsamındaki Gorazde'ye yönelik saldırılarını sürdürdüğünü, bölgede son 24 saat içinde 24 kişinin öldüğünü, 49 kişinin de yaralandığını açıkladı.

14- Somali'de, General Farah Aidid'e bağlı güçlerin, bu ülkedeki yardım operasyonunu yürüten BM Barış Gücü askerlerine yönelik saldırıları dolayısıyla artan gerginlik yüzünden başkent Mogadişu'daki havaalanı BM yetkilileri tarafından kapatıldı. Havaalanının sadece BM Barış Gücü operasyonları için kullanılabileceği bildirildi.

12 HAZİRAN 1993

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Amasya'da gazetecilerin sorusu üzerine, PKK'nm Bingöl katliamı öncesi Bingöl Güvenlik ve II Jandarma Alay Komutanlıklarının üç gün önceden PKK'nm eyleme geçeceği konusunda uyarılması ile ilgili iddiaların araştırıldığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Trabzon ve Giresun'da yaptığı konuşmalarda, ülkede büyük bir iktidar boşluğu bulunduğunu, ağırlaşan sorunların çözümü için mutlaka tek parti iktidarının gerektiğini belirterek, "Kesinlikle koalisyon pazarlığına girmem" dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral Ankara'da yaptığı açıklamada, ilk 5 aydaki vergi tahsilatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında artarak 85.4 trilyon liraya ulaştığını söyledi.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek'in DYP Kongresi ile ilgili düşünceleri Tercüman gazetesinde yayımlandı.

5- DYP Genel Başkan adaylarından Tansu Çiller, kongre öncesinde delegeler ve partililerle görüştü. "Türkiye'yi ve partiyi biz atağa kaldırırız" şeklinde konuşan Çiller, bir soru üzerine de istifa ederek mal beyanı veren yegane bakanın kendisi olduğunu belirtti.

6- DYP Genel Başkan adaylarından Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, kongre konusunda gazetecilerin sorularına karşılık, "DYP tabanını ve fikriyatını ben temsil ediyorum. Delegeler, DYP'nin en sıkıntılı dönemlerinden bugüne, bu partiyi taşımış arkadaşlarımdır. Doğru değerlendirme yapacaklarına ve en iyi kararı vereceklerine inanıyorum" dedi.

7- DYP Genel Başkan adaylarından Bedrettin Dalan ile İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bedrettin Dalan, olağanüstü kongreye 4 adayla gidilmesinin, kutuplaşmış delegelerle parti içi sıkıntılara neden olacaklarını tesbit ettiklerini belirterek, "Partimizin" bu dönemde ayakta kalabilmesi, kabinede uyum sağlanması için adaylıktan vazgeçmeyi bir vatan borcu olarak gördüm" dedi. Dalan, bundan sonra İsmet Sezgin için çalışacağını da belirtti.

DYP Genel Başkan adaylarından İsmet Sezgin de DYP Genel Merkez binası önünde partililere yaptığı açıklamada, "Taban, birlik ve beraberlik istiyor. Büyük Türkiye ideali birlik ve beraberlikle gerçekleşebilir. En büyük idealimiz DYP misyonunu yaşatmak" dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Beşiktaş ilçe binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, oluşacak hükümetin Türkiye'nin sorunlarının çözümü için beklenen hükümet olmadığını öne sürdü.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tarsus ve Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmalarda, son yıllarda ülkeyi yönetenlerin beceriksizlikleri,

sorumsuzlukları nedeniyle iktidarın "ateşten bir gömlek" haline geldiğini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da iki banka şubesi ile bir işyerine molotof kokteyli ve bomba ile saldırıda bulunuldu. Dicle ilçesinde 2 PKK'lı militan öldürüldü, 5 militan yakalandı.

11- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen ve Berlin Eyaleti Yabancılar Sorumlusu Barbara John ile Almanya'da Türklere ve yabancılara yönelik saldırılar konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Christopher, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmesinden sonra, Başbakan Vekili Erdal İnönü ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Christopher, bu temasları sırasında Çekiç Güç'ün görev süresinin yeniden uzatılmasını istedi. Konuk bakan, Türkiye'nin bölgedeki önemi ve rolü nedeniyle, "ileri derecede bir güvenlik yardımına ihtiyaç duyduğunu" da belirterek, ABD yönetiminin, Türkiye'ye "Süper Cobra" helikopterleri ile A-10 uçakları ve ihtiyaç fazlası askeri malzemenin verilmesi için Kongre'ye başvuracağını açıkladı.

13- Almanya'da Solingen yakınlarındaki Bergisch Gladbach kentinde, içinde sadece Türklerin bulunduğu bir evin ateşe verildiği, çıkan yangında iki Türkün yaralandığı bildirildi.

14- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, "Focus" dergisine verdiği demeçte, Almanya'da doğan çocuklara doğar doğmaz Alman pasaportu verilmesi gerektiğini belirtti ve 1913 yılından bu yana yürürlükte olan vatandaşlık yasasının artık "antika hale geldiğini" söyledi.

Öte yandan Alman Hür Demokrat Partisi Genel Başkanlığına seçilen Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel yaptığı ilk konuşmada, "Yerel oy hakkını AT vatandaşlarına vermeyi düşünürken, Almanya'da yaşayan 1.5 milyon Türkü ihmal edemeyiz" dedi.

15- Somali'nin başkenti Mogadişu'da Amerikan ve BM Koruma Gücü'ne bağlı birlikler, ülkede denetimi ele geçirmeye çalışan General Farah Aidid'in karargahına hava saldırısı düzenledi.

Somali'deki BM Gücü Komutanı Korgeneral Çevik Bir, basına yaptığı açıklamada, BM güçlerinin şimdiye kadar kayıp vermediklerini, ancak bir Somalilinin öldüğünü bildirdi.

16- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir cenaze töreni sırasında kalabalığın üzerine havan topu düşmesi sonucu 8 kişi öldü, 5 kişi de ağır yaralandı.

Öte yandan Saraybosna radyosunun verdiği habere göre, Bosna'nın doğusunda Sırp kuşatması altında bulunan Müslüman kenti Gorazde'de sa-

baha kadar süren Sırp bombardımanlarında 30 kişinin öldüğü, 60'dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- Gence'yi denetim altında tutan isyancı Suret Hüseyinov'a bağlı birliklerin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in "birlik kaydırmalarını dondurma ve isyancı birliklere karşı hiçbir harakete geçmeme" emri nedeniyle hükümet birliklerinin direnmemesinden de yararlanarak, Yevlah kasabasını denetimleri altına aldıktan sonra Barda kasabasına doğru ilerlemeye başladıkları bildirildi.

Bu arada Ermeni güçlerinin savaş uçakları desteğinde Azerbaycan'ın Akdam ve Akcabad yörelerine karşı yoğun bir saldırı başlattığı bildirildi.

18- Bangladeş'te bir haftadır devam eden Muson yağmurlarının yolaçtığı sellerde 42 kişinin öldüğü bildirildi.

13 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Kongresi'nde genel başkanlık seçimini Tansu Ciller'in kazanmasını değerlendirirken, "DYP Büyük Kongresi görevini hür irade ile yapmıştır. Demokrasinin gelişmesini takip etmek benim görevimdir" dedi. Demirel, Tansu Çiller'e tebrik telgrafı gönderdiğini bildirdi ve "Kongre iradesi ile genel başkanlığa seçilen Sayın Tansu Çiller'i tebrik ediyorum. Mazbatasını alırsa başbakanlık görevini kendisine tevdi ederim" dedi.

2- İstanbul Festivali'nin açılış törenine katılan Başbakan Vekili Erdal İnönü, burada yaptığı açıklamada, DYP Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçilen Tansu Çiller'i tebrik ettiğini belirterek, "Yeni koalisyon görüşmeleri bundan sonra başlayacak. Yeni hükümet kuruluncaya kadar eski hükümet görevine devam edecek" dedi.

Başbakan Vekili İnönü, "Yeni hükümette görev almayı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt olarak, "Bu soruyu bana yeni başbakan adayı soracak. Bazı soruların yanıtlarını, ancak sorma hakkı olana verebilirim" dedi.

3- Ankara'da toplanan DYP Olağanüstü Kongresi'nde, Genel Başkanlığa Tansu Çiller seçildi.

DYP genel başkanını belirleyecek ilk oylamanın sonunda Tansu Ciller'in 574 oy alması üzerine, İsmet Sezgin ve Koksal Toptan, Konğre'nin iradesinin Tansu Çiller'den yana olduğunu gördüklerini belirterek, Çiller'e destek olmak amacı ile adaylıktan çekildiklerini bildirdiler.

ikinci tur oylamada Tansu Çiller, 933 oy alarak DYP Genel Başkanlığı'na seçildi.

4- Karadeniz gezisinin ikinci gününde Giresun'un çeşitli ilçelerinde konuşan ve partisinin Ordu il Kongresi'ne katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin büyüyen sorunlarının çözümü için ciddi programlara ihtiyaç olduğunu, bunun için de Mart 1994'te yapılacak yerel seçimler ile genel seçimlerin birleştirilmesi gerektiği söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanlığı'na seçilen Tansu Çiller'i kutladı ve koalisyon ortaklığında birikim sahibi olduklarını belirterek, Tansu Çiller ile masaya oturduklarında ülke yararına gördükleri herşeye "evet" diyeceklerini söyledi.

6- Olağanüstü Hal'Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Hani, Elazığ'ın Ancak ile Şırnak'ın Uludere ilçelerinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK militanlarından 17'si ölü olarak ele geçirildi, 3 asker de şehit oldu.

Bu arada bir süre önce Şırnak'a baskın yapan bir grup militan tarafından kaçırılan 11 kişinin de serbest bırakıldığı açıklandı.

7- AT Komisyonu Dışişleri Bakanı Hans Van den Broek ile Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile ilişkileri konusunda yapılan-röportaj Türkiye gazetesinde yayımlandı.

8- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen, Almanya'nın Münster kentindeki Hür Demokrat Parti (FDP) Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Almanya'da yaşayan Türklerin Alman toplumu ile bütünleştirilmeleri ve her alanda Almanlar ile eşit haklara sahip birinci sınıf insanlar haline getirilmeleri gerektiğini söyledi.

Öymen konuşmasında, Almanya'da son günlerde Türklere yönelik saldırılar üzerinde durdu ve .kundaklama eylemlerinin Alman ulusunun çoğunluğunun kalbinde de derin bir yara açtığına inandığına kaydetti.

9- Azerbaycan Milli Meclisi, olağanüstü toplantısında, Meclis Başkanı Isa Kamberov'un dün gece yaptığı konuşma ile açıkladığı istifasını kabul etti.

Öte yandan NATO toplantıları nedeni ile Atina'da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, İstanbul'a geldi.

Kasımov, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, NATO'nun dünya barışının korunması açısından büyük önem taşıdığını belirterek, NATO toplantılarında Bosna-Hersek, Karabağ, Gürcistan ve Tacikistan'daki olayların ele alındığını söyledi.

Tevfik Kasımov, Gence'deki isyanların Rusya kökenli olduğunu belirterek, "Bağımsızlığımızı kazandıktan sonra Azerbaycan'daki bütün Rus askerlerini ülkeden çıkardık ve tam bir bağımsız politika izleme sürecine girdik. Ancak, gerek Rusya kökenli isyanlar, gerekse Azerbaycan Milli Ordusu'nun kuruluşundaki yalnışlıklar bizi şu andaki konuma getirdi. Fakat, bilinmelidir ki, herşeye karşın Azerbaycan bütün zorlukları aşarak, birlik ve bağımsızljğını koruyacaktır" dedi.

10- BM Genel Sekreterliği Sözcüsü Joe Silis, Genel Sekreter Gali'nin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın görüşmeler için bugün New York'ta bulunmamasını "üzücü bir gelişme" olarak nitelediğini ve ortaya çıkan yeni durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'ne rapor vereceğini açıkladı.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Atina'da yaptığı açıklamada, ülkesi ile Türkiye arasında gerçekleştirilebilecek işbirliğinin yalnızca Güneydoğu Avrupa'da değil, aynı zamanda Doğu Akdeniz'de de bir istikrar ve denge unsuru oluşturacağını söyledi.

Yunan Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin tartışılmaz bir gerçek olduğunu da belirterek, "Türk ve Yunan işadamları zaten birbirleri ile gereken işbirliğini kurmuşlardır. Şimdi iki ülke hükümetleri de işadamlarının bu girişimlerini kolaylaştıracak hukuki çerçeveyi oluşturmaktadır" dedi.

12- Bosna-Hersek'te, Sırpların kuşatması altında bulunan Gorazde kentinde, Sırpların attığı bir roketin bir hastaneye isabet etmesi sonucu 50'ye yakın hastanın öldüğü bildirildi.

Öte yandan Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, insani yardım sağlanan havaalanının, atılan bombalardan zarar görmesi sonucu yeniden kapatıldığı açıklandı.

Bu arada Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, Cenevre'de Yugoslavya Konferansı eş başkanları Owen ve Stoltenberg ile görüştü. Görüşmeden sonra Konferans Sözcüsü Fred Eckhard yaptığı açıklamada, eş başkanların Bosna'daki Sırp, Hırvat ve Müslüman liderleri bir araya getirmeye çalıştıklarını bildirdi ve 3 lider görüşmeye oturdukları takdirde eş başkanların toplantıya gözlemci olarak katılacaklarını belirtti.

13- iran'da yapılan seçimlerde Ali Ekber Haşimi Rafsancani cumhurbaşkanlığına yeniden seçildi.

Rafsancani, daha sonra yaptığı açıklamada, "Orta Asya ile ilişkilerimizde biz Iran olarak kendi çıkarlarımızı düşünmüyoruz. Bu bölgede Türkiye ve Pakistan ile bugüne kadar bir çekişmemiz olmadı, ancak aramızda maddi konularda elbette ki bir rekabet olacaktır" dedi.

14- Somali'nin başkenti Mogadişu'da sivillere ateş açan BM Gücü'ne bağlı Pakistanlı askerlerin 7 Somalili'yi öldürdükleri bildirildi.

14 HAZİRAN 1993

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı'Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yeni hükümet kuruluncaya kadar hükümetin görevine devam edeceğini bildirdi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, İstanbul'da yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüşmeden önce koalisyonun geleceği hakkında değerlendirme yapmasının yanlış olacağını belirterek, SHP kurultayında aday olmayacağını, ancak milletvekilliği görevinin sürdüğünü ve siyasete belki de bakan olarak devam edeceğini bildirdi,

3- Başbakanlık Müsteşarı Necdet Seçkinöz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine getirildi. Seçkinöz'ün atamasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Karadeniz gezisi çerçevesinde Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, DYP'nin, Mesut Yılmaz psikozu içinde hareket ederek Tansu Çiller'i seçtiğini, hiçbir adayın DYP'yi kurtaramayacağını ve seçimlerden sonra sağda birleşmenin olabileceğini belirterek, birleşmenin büyük partinin çatısı altında olmasının Türkiye'nin yararına olacağını savundu.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Bunun üzerine Tansu Çiller, partisinin Genel idare Kurulu'nu topladı. Toplantı sonunda hükümeti kurma görevi dahil her konuda Çiller'e oybirliği ile tam yetki verildiği bildirildi.

Tansu Çiller, parti merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. Çiller, Başbakan Vekili Erdal İnönü'nün istememesi halinde hükümetten ayrılabileceğini, kalması konusunda ısrar etmeyeceğini söyledi.

6- DYP'nin yeni Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhuriyet gazetesinin, ekonomik ve siyasi konular ile geleceğe dönük plan ve düşüncelerine ilişkin sorularını yanıtladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede PKK saldırıları sonucu 2 jandarma çavuş ve 7 erin şehit edildiği, 4'ü çocuk 6 kişinin öldürüldüğü ve 2 okulun ateşe verildiği, güvenlik güçleriyle çatışan 12 PKK militanının öldürüldüğü bildirildi.

8- Hak-İş Başkanı Necati Çelik, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin olağanüstü hal uygulamasını kaldırarak yerine getirmeyi düşündüğü "il idaresi kanunu değişikliğini" eleştirerek, "Doğu ve Güneydoğu'daki 10 ilimizde kaldırılması düşünülen olağanüstü hal yetkileri, valilere tanınmak

isteniyor. Bu, olağanüstü hal yetkilerinin valiler tarafından olağan biçimde kullanılmasıdır" dedi.

9- Yabancı Sermaye Derneği Başkanı Yavuz Canevi, Izmirde yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde bulunan petrol ve doğalgazı, Boğazlar üzerinden naklettirmek istediğini belirterek, bu isteğin Boğazların sonu olacağını ve böyle bir durumda Türkiye'nin Montrö Anlaşması'm yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

10- PKK lideri Abdullah Öcalan, Almanya'da yayımlanan "Focus" dergisine verdiği demeçte, "Nazilerin, Türklere yönelik saldırılarından büyük memnuniyet duyduğunu" söyledi.

11- Özel radyolar, DYP Genel Başkanı Tansu Ciller'in, kongre öncesinde televizyonda yayımlanan bir oturumda, "Radyomu istiyorum, oğlum da radyosunu istiyor" şeklindeki sözlerini bir teminat kabul ederek yeniden yayına başladılar.

12- Aylık Partizan dergisinin 12. sayısı, "78. yılında tarihin en büyük cürmü olan Ermeni soykırımını kınıyoruz" başlıklı yazıda basın yoluyla bölücülük yapıldığı gerekçesiyle DGM tarafından toplatıldı.

13- Milli Prodüktivite Merkezi, Verimliliğe Katkı Basın Ödülleri'ni kazananları açıkladı.

14- Moldova Dışişleri Bakanı Nicolae Tsiu resmi bir ziyaret için Aenka-ra'ya geldi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, BM'nin son girişimlerini eleştirerek, "Bizi dinleyen yok. Ne söylesek uzlaşmazlıkla itham ediliyoruz" dedi. Denktaş, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşma istediklerini, parça parça anlaşma olmayacağını bildirdi.

Denktaş, Maraş'a karşılık kendilerine vaadedilenlerin, uzmanların değerlendirmesi sonucu Kıbrıs Türklerine pek bir şey vermediğinin anlaşıldığını, bunların konuşulması gerektiğini, ancak buna müsaade edilmediğini vurgulayarak, Maraş denildiğinde neyin anlaşıldığı hususunda da farklı görüşlerin olduğuna dikkat çekti.

16- Uluslararası Af Örgütü'nce Londra'da yapılan açıklamada, 1984 yılından beri Güneydoğu Anadolu'da süren çatışmaların, insan hakları ihlallerinin yoğunlaşması için ortam oluşturduğu belirtilerek, bu tür ihlallerden hem PKK'nın hem de güvenlik kuvvetlerinin sorumlu olduğu vurgulandı. Açıklamada, Tansu Çiller ve Abdullah Öcalan'a sorunun çözümü için çaba göstermeleri çağrısında bulunuldu.

17- Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan ve 183 devletten yaklaşık 5 bin delegenin katıldığı Uluslararası insan Hakları Konferansı, Viya-na'da çalışmalarına başladı. Konferansa Amerika, İngiltere ve Çin temsilcilerinin katılmadığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, yaptığı açıklamada, konferansın ferdi insan hakları ölçüsünü belirlemesini istedi. Gali, konferansta insan hakları ihlallerinin önlenmesi için uygulanabilecek metodlarm ele alınacağını kaydederek, bu konuda idari, adli ve fiili tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

18- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Bakü'de yaptığı açıklamada, Suret Hüseyinov liderliğindeki isyancıların, güç kullanarak iktidarı ele geçirmeyi amaçladıklarını belirterek, isyancılara karşı sert önlemler alacaklarını, hükümet güçlerinin gerekli her türlü tedbiri alarak, darbeyi önleyeceğini söyledi. Elçibey, asilerin Bakü'ye 120 kilometre yaklaştıklarını da doğruladı.

Türkiye ve ABD'nin Azerbaycan'daki maslahatgüzarları da, Azerbaycan'da demokratik yoldan seçilmiş olan Elçibey yönetimini desteklediklerini ilan ettiler.

19- Bosna-Hersek'in doğusundaki Gorazde kentine Sırpların günlerdir sürdürdüğü bombardıman sonucunda kentin büyük bölümünün yandığı, NATO uçaklarının kent üstünde uçuşlara başlamasıyla Sırp saldırılarının nispeten azaldığı ve başkent Saraybosna'da havaalanının yeniden açıldığı, fakat havaalanını kente bağlayan tek yolun Sırplarca kapatılarak, BM yardımının kesildiği bildirildi.

Bosna'nın BM Büyükelçisi Muhammed Sacirbey'in, BM tarafından "güvenli bölge" ilan edilen Gorazde'de Sırp saldırılarının artması nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni acilen toplantıya çağırdığı bildirildi.

Öte yandan, BM Sözcüsü Barry Frewer, Saraybosna'da yaptığı açıklamada, Sırpların, Saraybosna'ya yönelik olarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetemindekileri de içine alan tüm sivil ulaşımı durdurduğunu, ancak Sırpların, Bosna-Hersek BM Koruma Gücü'ne bağlı araçların giriş çıkışını engellemeyi düşünmediklerini belirtti.

15 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra tebrik için Çankaya'ya gelen ziyaretçileri kabule başladı. Cumhurbaşkanı Demirel, ilk olarak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç ve yönetim kurulu üyelerini ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından dün hükümeti kurmakla görevlendirilen ve daha sonra parti Genel idare Kurulu'ndan da bu konuda yetki alan DYP Genel Başkam Tansu Çiller, Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulundu. Çiller, daha sonra TBMM'de partisinin grup toplantısına katıldı.

Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, 17 Nisan'dan beri ülkede bir devrim yaşandığını, bu devrimin ilk halkasının Genel Başkan Süleyman Demi-rel'in, Islamköyden alınıp, Çankaya'ya taç olarak konması olduğunu ifade ederek, "Biz gerçek demokrasinin kurumlaşmasında adım adım yer almış, halkın içinden gelmiş bir partiyiz. Bu milletin kıymetini de sonuna kadar bileceğiz" dedi. Devrimin ikinci halkasının da Demirel'in Cumhurbaşkanı seçildiği 16 Mayıstan bugüne kadar süren bir zaman diliminde yer aldığını belirten Çiller, radyo-televizyon tekeline değindi. DYP'nin çok seslilik inancında olduğunu belirten Çiller, "133. maddeyi hep beraber değiştirelim" çağırışında bulundu.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den hükümeti kurma görevini aldığını hatırlatarak, "Temaslara başlamasını bekliyoruz. Bu koalisyonun devamı halkımızın isteği, bizde iyi niyetle en büyük katkımızı yapacağız" dedi.

Konuşmasında, amaçlarının özel radyo ve televizyonların yasal olarak çalışması olduğunu da anlatan İnönü, "Ne yazık ki TBMM Genel Kurulu'nda yeterli çoğunluk sağlanamadı. Radyolar kendiliklerinden ortaya çıktılar-Yasaya karşı gelmek yerinde bir hareket değil" dedi ve radyoculara, "Biraz daha sabredin, TBMM görevini yapacaktır, yasal çerçeve içinde hareket edilecektir, birbirimizi kandırmayalım" çağrısı yaptı.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis Burhan'la, Doğu Karadeniz bölgesindeki askeri birlikleri denetlemek üzere, Trabzon'a gitti. Orgeneral Güreş, burada gazetecilerin sorusu üzerine, bölücü örgüte karşı operasyonların sivil idarenin sorumluluğunda yürütüldüğünü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üzerine düşeni yaptığını söyledi. Bölgede sıkıyönetim değil olağanüstü hal uygulamasının bulunduğunu hatırlatan Güreş, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sorumluluk sivil

idarededir. Biz onların kararlarını uyguluyoruz. Bölücü örgüte karşı sürdürülen operasyonlar en kısa sürede tamamlanacaktır" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, çıktığı 5 günlük Doğu Karadeniz gezisinin son durağı olan Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanlığına seçilen ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Tansu Çiller'i eleştirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tansu Çiller'in DYP Genel Başkanı seçilmesiyle birlikte siyasal yaşamda yeni bir aşamaya gelindiğine dikkat çekerek, bu dönemde halkın daha büyük sıkıntı çekeceğini, sorunların küçülmek yerine büyüyeceğini ileri sürdü. Baykal, bu hükümette Çiller'in ekonomiden sorumlu devlet bakanı olduğunu hatırlatarak, 19 aylık dönemde enflasyonun ve dış ticaret açığının arttığını, borçlara daha da borç eklendiğini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, DYP Genel Başkanlığına seçilen ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Tansu Çiller'in, kabinesinde büyük çapta eski MHPTılere yer vereceği yolundaki söylentileri eleştirerek, "DYP'de, MHP'li de yoktur, ülkücü de" dedi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanlığına seçilen Tansu Çiller'in işinin çok zor olduğunu, ekim ayının ikinci yarısında erken seçime gitmek zorunda kalacağını öne sürdü. Türkiye'de esen değişim rüzgarını ANAP'ın başlattığını kaydeden Pakdemirli, Çiller konusunda önyargılı olmadıklarını ve ülkeye olumlu katkıda bulunmasını istediklerini, ancak Çiller'in ülkeyi yönetme yetkisini halktan alması gerektiğini söyledi.

9- Tunceli, Bingöl ve Siirt'e baskın düzenleyen teröristler 2'si kadın, 2'si çocuk olmak üzere toplam 9 kişiyi öldürdüler. Saldırılar sırasında 4 vatandaş da yaralandı. Tunceli de iki köy okulu, Van'da ise bir öğretmene ait otomobil yakıldı.

10- İçel'in Tarsus ilçesi eski belediye başkanlarından, basın şeref kartı sahibi gazeteci Kemal Tursunbay öldü. .

11- Rusya Federasyonu Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Asamblesi için geldiği İstanbul'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ortaasya'da iran'a karşı Türkiye'nin laik ve demokratik modelini tercih ettiklerini söyledi.

12- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Viyana'dan İstanbul'a geldi. Barzani, Atatürk Havali-manı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın ilan ettiği "sözde" ateşkesin sona erdirilmesini kesinlikle doğru bulmadıklarını belirterek, "Daha önceki tutumlarından vazgeçtikleri için üzgünüm" dedi.

13- BM Genel Sekreteri Butros Galf, Somalide'ki son gelişmeler konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, Somalide'ki BM Güçlerinin (UNISOM II) Komutanı Korgeneral Çevik Bir'e "görevine bağlılığı, ortaya koyduğu cesaret, karmaşık ve tehlikeli bir durumda gösterdiği başarılar" için teşekür etti. BM Güvenlik Konseyi de yayımladığı bildiride'Korgeneral Çevik Bir, Amiral Howe ve UNISOM II personeline görevlerine bağlılıkları ve cesaretlerinden dolayı teşekür etti.

14- Saraybosna Radyosu, Gorazde kentine Sırplar tarafından dün düzenlenen topçu ve roket saldırıları sırasında 69 kişinin öldüğünü duyurdu. Radyo, Gorazde'ye yapılan saldırıların dördüncü haftasına girdiğini de belirtti.

Bosnalı Sırpların, gece boyunca ve sabah erken saatlerde, Saraybos-na'nın kuzey batısındaki Vogosca yanındaki Müslüman karargahlarını ve Batı'daki Sokolje ve Stup banliyölerini yoğun topçu ateşine tuttukları bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'ne verdiği raporda, Bosna-Hersek'te savaşan tarafların ateşkese uymamakta devam etmesi halinde 34 bin kişilik bir kuvvet gönderilmesi gerektiğini belirtti. Gali, bu aşamada gönderilmesini istediği 7500 kişilik kuvvetin, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği yerlerde yaşayan Müslümanları koruyacağını bildirdi.

15- İspanya açıklarındaki uluslararası sularda seyreden Panama bandıralı bir gemide 2 ton kokain ele geçirildiği, operasyonda 18 kişinin tutuklandığı bildirildi.

16 HAZİRAN 1993

1-10 ülkeden 84 temsilcinin katıldığı Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi (KElPA) 1. Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, toplantıda yaptığı konuşmada, aralarında sıcak sürtüşme bulunan ülkelerin de toplantıya katıldığına dikkat çekerek, bu tablonun umut ve güven verici olduğunu ifade etti.

Demirel konuşmasında, Karadeniz Ekonomik Işbirliği'nin, sancılı bir bölge için huzur, refah ve istikrar anlamına geldiğini belirtti.

Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi l. Genel Kurulu Başkanlığı'na seçilen TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, yaptığı konuşmada, Asamble'nin insan hakları ve temel özgürlüklere dayalı demokrasinin güçlenmesinde çok önemli destek, işbirliği ve katkı sağlayacağına inandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de yaptığı konuşmada, KEl'nin geçen yıl kurulmasından bu yana bölgede kaydedilen hızlı gelişmelerin, yeni umut ve sorumluluklar yarattığını belirterek, ekonomik işbirliğinin ideolojik yaklaşımlardan ve siyasal rejimlerden bağımsız olarak da kurulabileceğine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantıdan sonra gazetecilerin bir sorusu üzerine Karabağ Ermenilerinin ABD, Rusya ve Türkiye tarafından sunulan üçlü barış planını kabul ettiğini hatırlatarak, Ermeniler ile Azerilerin bir araya gelmemek gibi bir sorunları olmadığını, fakat Azerbaycan'daki son gelişmelerden sonra Ermenilerin, "kiminle muhatap olacağız, biz şu andaki yönetimle anlaştıktan sonra, ya isyancılar yönetimi ele geçirirlerse" kaygısı içinde olduklarını bildirdi.

Ermenistan Parlamento Başkanı Babken Ararkatsyan, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularına karşılık, Haydar Aliyev'in Azerbaycan Milli Meclis Başkanı seçilmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, Aliyev'in Nahcıvan Meclis Başkanı olduğu dönemde gerçekleştirdikleri temaslar sayesinde, Nahcıvan ile Ermenistan arasında önemli ölçüde istikrar sağlandığını kaydetti. Ararkatsyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmada, ABD'ye düşen görevin, uzlaşmacı bir ortam yaratmak olduğunu sözlerine ekledi.

2- DYP Genel Başkanı Tanus Çiller ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iki parti arasındaki koalisyonun sürdürülmesi için görüşmelere başladılar.

Erdal İnönü'yü TBBM'deki çalışma odasında ziyaret eden Çiller, görüşmenin basma açık kısmında, koalisyon hükümetinin uyum içinde çalışarak bir demokrasi sınavı verdiğini, devamını düşünmelerinin doğal

olduğunu ve koalisyonla yaptıkları çalışmanın halen halk tarafından desteklendiği izlenimi bulunduğunu kaydetti. Çiller, erken seçim konusunun gündemde dahi olmayacağım, önemli olanın, Türkiye'ye hizmet vermek olduğunu, 2-3 ay gibi kısa bir zamanda sorunları bırakıp gitmek gibi bir yöntemleri olmadığını, halkın işin içinden çıkmalarını beklediğini ve kendilerinin stillerinin farklı olduğunu belirtti. ,

Görüşmeden sonra Tansu Çiller, "Adım adım koalisyon kurmaya doğru gidiyoruz" derken, İnönü de, "görüşmenin, yeni koalisyonun da sağlam temeller üzerinde yürüyeceği umudu verdiğini" vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Doğu Karadeniz gezisi çerçevesinde Trabzon'da yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanlığı'na Tansu Çiller'in seçilmesi üzerine, partisinin örgütlerini muhtemel bir erken seçim için uyardığını belirterek, Çiller'in Türkiye için yapacağı en hayırlı işin, erken seçim olduğu görüşünü savundu.

Yılmaz, ülkenin biriken ve ağırlaşan sorunlarının tek başına iktidara gelebilecek güçlü hükümetlerle çözülebileceğini belirterek, kesinlikle koalisyonlara katılmayacaklarını, ancak seçimlere kadar bir azınlık hükümetine destek verebileceklerini söyledi.

Konuşmasında dış politika konusundaki gelişmeleri de değerelendiren Mesut Yılmaz, Kıbrıs'ta 30 yıldır bütün dünyaya karşı korunan hakların, "sırf uzlaşmaz görünmeyelim diye peşkeş çekilmeye hazırlanıldığım" ancak buna kesinlikle izin vermeyeceklerini belirterek, 60 milyonluk Türkiye Cumhuriye-ti'nin başkalarına şirin gözükmek için haklarından vazgeçemeyeceğini söyledi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Kültürel Kalkınmanın 10 Yılı (1987-1997) projesi çerçevesinde gerçekleştirilecek "ipek Yolu Festivali" ile ilgili bir açıklama yaparak, "AT'ye girmenin önemli şartlarından biri de çağdaş kültürel oluşumların içerisinde yar almak ve katkıda bulunmaktır" dedi.

5- DYP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Çiller toplantıda, Meclis gündeminin çok yoğun olduğuna ve milletvekillerinin Meclis'e devamının önem taşıdığına işaret etti.

DYP Başkanlık Divam'nm, haziran ayı sonuna kadar bütün milletvekillerinin yurt içi ve yurt dışı programlarını iptal etmelerini ve yasama dönemi sonuna kadar il ve ilçe kongrelerinin 1 Ağustos sonrasına ertelenmesini benimsediği kaydedildi.

6- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "DYP'nin de ANAP'la aynı çöküş çizgisine girdiğini, bundan sonra kurtuluşlarının olmadığını ve dış güçlerin, şimdi de iki taklitçiden biri olan DYP'yi vitrine çıkardığını" iddia etti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, çeşitli yerlerde, örgütten kaçan toplam 8 PKK'lı militanın güvenlik kuvvetlerine teslim

olduğu, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 1 PKK militanının öldürüldüğü ve Mersin'de PKK'nın tehdidi sonucu bazı semtlerde işyerlerinin açılmadığı bildirildi.

8- insan Hakları Derneği (IHD) Genel Sekreteri Hüsnü Ödün Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, 25-27 Haziranda yapılması düşünülen "Kürt Sorunu Kurultayı"na Ankara Valiliği'nce izin verilmediğini belirterek, bu yasaklamanın, Kürt sorununun, askeri bir sorun olarak görüldüğü gerçeğini ortaya çıkardığını ve yurttaşların bu sorunla ilgili düşünmelerinin bile yasaklanmak istendiğini öne sürdü.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert A. Frader'in, ANAP Teşkilat Başkanı Ersin Taranoğlu ile görüşerek, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve Türkiye'nin geleceği hakkında ANAP'ın görüşlerini aldığı bildirildi.

10- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından İstanbul'da kabul edildi. Barzani görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Kuzey Irak halkını Saddam Hüseyin hükümetinin saldırılarından korumaya devam edeceğini bildirdi. Barzani, Peşmergelerin, PKK militanlarının Türkiye'ye sızmalarını önlemek için sınırda devriye gezmelerini sürdürecekleri yolunda söz verdiğini de kaydetti.

Mesut Barzani, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından da İstanbul'da kabul edildi. Görüşme öncesinde bir açıklama yapan Hikmet Çetin, Barza-ni'nin, ABD, İngiltere ve Fransa'daki temasları ile Kuzey Irak'taki son durum hakkında bilgi vereceğini belirtti.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Aplikasyon Komitesi, Cenevre'de toplandı. Türkiye'nin durumunun da görüşüldüğü tpplantıda, 98 sayılı ILO Sözleşmesi'nin ihlal edildiği iddialarıyla ilgili olarak Türkiye'yi temsilen Büyükelçi Bilge Cankorel'in komite üyelerine bilgi verdiği bildirildi. Toplantı sonunda benimsenen karar tasarısında, Türkiye'de olumlu gelişmeler olduğu, ancak yasalar ile uygulama arasındaki farkın kaldırılması gerektiği vurgulanarak Türk hükümetinin komiteyi bilgilendirmesi istendi.

12- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Türkleri hedef alan saldırılar konusunda parlamentoya sunduğu rapordan sonra bir konuşma yaparak, Türk-Alman ilişkilerini değerlendirdi. Türklerin Almanya'ya olan katkılarından geniş şekilde bahseden Kohl, ancak çifte vatandaşlık verilmesine karşı olduğunu, yalnızca Almanya'da doğup büyüyen gençlerin, Alman vatandaşlığına geçişlerinin kolaylaştırabileceğini söyledi. Kohl, suç işleyen yabancıların sınırdışı edileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan liberal Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, partisinin gerek çifte vatandaşlık gerekse seçme-seçilme haklarının verilmesinden yana olduğunu bildirdi.

13- Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, teslim olmaları yönündeki çağrılarına rağmen isyancıların Bakü'ye doğru ilerledikleri ve başkente 100 km yaklaşatıkları, Suret Hüseyinov liderliğindeki asilerin, Gökçay'da bir yerel yöneticiyi öldürdükleri bildirildi. Başbakan adayı muhalif lider itibar Memedov'un, Suret Hüseyinov'un yakın çevresiyle görüşerek, askeri birliklerin kanlı eylemlere geçmelerini büyük ölçüde engellemeyi başardığı kaydedildi.

Diğer taraftan Karabağ Ermenilerinin Azeri köylerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı, her iki tarafında ağır kayıplar verdiği ve Ermenilerin, Kuzeyde Mardakent, güneyde de Martuni bölgelerine kadar ulaştıkları bildirildi.

Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, Haydar Ali-yev'in Meclis Başkanlığı'na seçilmesinden sonra, muhalefet lideri itibar Meme-dov'a başbakanlık teklif ettiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in sözcüsü Veçeslav Kostikov bir açıklama yaparak, ülkesinin Gence olaylarından endişe duyduğunu vurguladı ve Aliyev'in ülkesinde yapıcı rol üstlenebilecek bir yönetici olduğunu, iç siyasi kavgaya son verebileceği gibi Rusya ve Ermenistan ile de ilişkilerin daha yapıcı döneme girmesini sağlayabileceğini belirtti.

14- ABD Başkanı BiN Clinton, Ermenistan'ın Washington Büyükelçisi Ruben Shugarian'ın itimat mektubunu sunması sırasında yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorununa kalıcı bir çözümün askeri yollarla değil, görüşmelerle sağlanabileceğini belirterek, buradaki çatışmaların sürmesinden derin kaygı duyduğunu söyledi.

15- ABD Başkanı Bili Clinton, Washington'da düzenlediği basın toplantısında hala Sırp güçlerine karşı hava saldırısında bulunulmasından ve Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasından yana olduğunu, bu tekliflerini ilk yaptığı zaman BM'nin ve Avrupalı müttefiklerinin desteğini alamadığını belirterek, Avrupa ülkelerinin yakında bu tekliflerini kabul etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

16- Somali'de General Muhammed Farah Aidid yanlısı binlerce kişinin, Başkent Mogadişu'da bir gösteri düzenleyerek Birleşmiş Milletler'in askeri harekatlarını protesto ettiği bildirildi.

17- Boşnak, Hırvat, Sırp ve Karadağlı liderlerin, isviçre'nin Cenevre kentinde Vance-Owen Barış Planını ele almak üzere bir araya geldikleri bildirildi. Bosna-Hersekli Sırpların lideri Radovan Karadziç, görüşme öncesinde Reuter televizyonuna yaptığı açıklamada, "Uluslararası topluluk gerçekçilikten uzak planlarla zaman yitirmemeli. Vance-Owen Barış Planını değiştirerek gerçeklere uyarlamalıyız. Gerçek şudur ki; Bosna'da Sırp, Hırvat ve Müslüman olmak üzere üç ayrı varlık söz konusudur" diyerek Bosna'da etnik temele dayalı üç ayrı mini devletin kurulması gerektiğini söyledi.

17 HAZİRAN 1993

1- KEİB Dışişleri Bakanları Toplantısı, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yaptığı konuşma ile başladı.

Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, KEİ'nin tereddüt ve endişelerin değil, gerçeklerin ve haklı beklentilerin işbirliği olduğunu vurgulayarak, "Bu beklentilerin somutlaşması, hepimizin dileği ve görevidir" dedi.

Demirel, KEİ'in gösterilen gayretler ve elde edilen sonuçlar itibariyle beklenilenin de ötesinde bir başarıyı temsil ettiğine dikkat çekerek, kuruluş yılında KEİB'nin yapılaşmasını büyük ölçüde tamamladığını, çalışma araçlarını yaratabildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuşmasında, bölgedeki uzlaşmazlık ve çatışmalara karşın, KEl'nin, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde etkin rol oynayabileceğini belirtti. Çetin, "Ne yazık ki, bölgemizdeki durum görmek istediğimiz kadar iyileşmemiştir. Ancak KEl şunu göstermiştir ki; üye ülkeler arasındaki farklılıklara ve hatta çatışmalara karşın, halen ekonomik gereksinim ve beklentilerle beslenen bir işbirliği oluşturma olasılığı vardır. Karşılıklı ekonomik değişim tamamlandığında politik iyileşme de olacaktır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da KEl toplantıları için Türkiye'de bulunan Ermenistan Parlamento Başkanı Babken Ararktsyan'ı kabul etti.

Görüşmeden sonra basma bir açıklama yapan Ermenistan Parlamento Başkanı Ararktsyan, Demirel ile ortak talep üzerine yaptıkları görüşmede, bölgesel sorunların yanısıra Minsk Grubu'nun, Karabağ konusundaki çabalarının da gündeme geldiğini belirterek, "Dağlık Karabağ'daki Ermenilerden plan için olumlu cevap alabilmek için çok uğraştık. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben, sorunun barış yoluyla çözümünden yanayız" dedi.

3- Başbakan Vekili Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Erdal İnönü, "Görüşmenin konusu, Kıbrıs konusunda daha iyi bir yola girilmesi için yapıcı tutum beklentimizin aktarılmasıdır. BM Genel Sekreteri Gali ise, sorunun çözümü için elinden gelen yardımı tarafsızlık ilkeleri ve iki toplumun çıkarları doğrultusunda yerine getirdiğini, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile de görüşebileceğini aktardı" dedi.

4- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Ankara'da bulunan Kuzey Irak'taki Kürt liderlerinden Mesut Barzani ile bir süre görüştü. Görüşmede, Barzani'nin Çekiç Güç'ün görev süresinin 6 aydan çok "ihtiyaç gösterdiği kadar uzatılmasını" gündeme getirdiği, Başbakan Vekili İnönü'nün de Barzani'ye, Türkiye'nin PKK'yı yok etme konusunda kararlılığını dile getirdiği kaydedildi.

Barzani Ankara'deki temasları sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de görüştü.

Deniz Baykal, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta çok önemli gelişmeler olduğunu ve bundan dolayı bölge liderleri ile yakın temasın gerekli olduğunu söyledi.

Mesut Barzani ise yaptığı konuşmada, sorunların çözümü için barışçı yolu tek yol olarak gördüklerini belirterek, "Barış için üzerimize düşen her şeyi yapacağız" dedi. Barzani, Kuzey Irak'ta çok ciddi ekonomik ve politik sorunlar olduğunu da bildirerek, "Amacımız demokratik Irak'ı kurmaktır, inanıyoruz ki, Irak'a demokrasi geldiğinde bütün problemler sona erecektir" dedi.

5- ANAP Başkanlık Divanı'nın Kıbrıs konusunu görüştüğü toplantısında Genel Başkan Mesut Yılmaz, Türkiye'nin önünde bir yerel seçim olduğunu belirterek, "Mart ayına kadar Tansu Hanım 19 ayda gösteremediği hünerini gösterme fırsatına ve olanağına sahiptir. Ama Mart ayında iki seçimin birleştirilmesi ülke yararınadır. Çünkü, ülkenin kısa aralıklarla iki seçimi yaşamaya tahammülü yoktur" dedi.

6- ANAP Bitlis Milletvekili Kamran inan, iktidar ve muhalefet partilerinin verdiği önerge sonucu dün TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeye açılan Kıbrıs konusunda yaptığı konuşmada, Batılı devletlerin Türkiye'de şu andaki hükümet boşluğundan yararlanarak Kıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı yaptıklarını savundu ve Ada'da federasyon yerine birbiriyle iyi geçinen iki ayrı devlet tezinin ortaya atılması gerektiğini söyledi.

RP ve CHP Genel Başkanları Necmettin Erbakan ile Deniz baykal ise konuşmalarında, Kıbrıs'ın "parça parça" Yunanistan'a verilmesi operasyonunun başlatıldığını söylediler.

Başbakan Vekili Erdal İnönü ise konuşmasında, televizyonun birinci kanalından naklen yayınlanan, Kıbrıs gibi milli bir davanın iç politika malzemesi yapılmasını eleştirerek, hükümetin bütün gücü ile Meclis'te olduğunu söyledi.

Erdal İnönü, "Kuzey Kıbrıs'ın haklarını kimseye ödün olarak vermeyiz. Onlar da Kıbrıs Rumları ile eşit hakları olan bir toplum olarak yaşamak istiyorlar. TBMM'de bunu istiyor" dedi.

7- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'e bir yazı göndererek, PKK'nm, Bingöl'de 33'ü asker 5'i sivil toplam 38 kişiyi katletmesi olayı ile ilgili tüm belgelerin Meclis'e gönderilmesini istedi.

8- Büyük Değişim Partisi Genel Başkanı Aydın Menderes Nazilli'de yaptığı açıklamada, Tansu Ciller'in DYP Genel Başkanlığı ve Başbakanlığa seçilmesine sıcak baktıklarını belirterek, "Tansu Ciller'e, Türkiye Cumhuriye-ti'nin ayakta kalmasına yön verecek konularda destek vereceğiz, ancak vatandaşın aleyhine cereyan eden olaylarda da tepkimizi göstereceğiz" dedi.

9- CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Tansu Çiller ile başlayan yeni dönemdeki siyasal dengeleri değerlendirdi. Cem, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in savunduğu ve uygulayacağı politikaları, "modası geçmiş Amerikan modelinin arabesk versiyonu" olarak nitelendirdi.

10- Eğitim-iş Sendikası Başkanı Niyazi Altunya Ankara'da yaptığı açıklamada, arsa alımında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve dosyası Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen ilkokul Öğretmenleri Yardım Sandığı (ILKŞAN) yöneticilerinin soruşturmalarının tamamlandğını belirterek, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ı n ILKŞAN Yönetim Kurulu ve diğer organlarını feshetme yetkisi olduğu halde, hala yöneticileri görevden almamasını eleştirdi.

11- TRT'de 1985-90 yıları arasında yayınlanan "32. Gün" haber programı ile ilgili olarak haklarında dava açılan gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand ile TRT'nin Merkez Muhasebe eski Müdürü Yılmaz Güngör ve yardımcısı Şaban Adıgüzel'in yargılandığı dava ile ilgili bilirkişi raporu tamamlandı.

Bilirkişi raporunda, "Program ile ilgili fatura ve belgelerin bir kısmının sahte olduğu, bazılarının üzerinde tahrifat yapıldığı, bir kısım belge ve faturanın gerçeğe aykırı olarak düzenlendiği ve sahte olmamasına karşın bazı belgelerin de programla ilgisi bulunmadığı belirlenmiştir" denildi.

12- Bosna-Hersek'teki iç savaşın sona ermesi için arabulucu olarak AT ve BM tarafından görevlendirilen Lord Owen ve Thorvald Stoltenberg öncülüğünde dün Cenevre'de toplanan ve Sırbistan Devlet Başkanı Sloba-dan Miloseviç, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in katıldıkları toplantıda, Izzetbegoviç'in, Sırp ve Hırvat ittifakıyla ülkesinin üçe bölünmesine engel olmak için toplantıyı terkettiği bildirildi. Toplantıda, Bosna'nın etnik kökenlere dayalı üç ayrı devletten oluşacak bir federasyona dönüştürülmesi ve Vance-Owen Barış Planı üzerinde değişiklikler yapılması kararlaştırıldı.

Bu arada Alia Izzetbegoviç dün yaptığı açıklamada, "Bu plan etnik arındırmayı daha da arttıracaktır. Bosna'da etnik toplumlar çok iç içedir ve aralarına üç ayrı sınır yerleştirmek olanaksızdır" diyerek, planı tamamıyla "kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

Öte yandan AT nezdindeki arabulucu Lord Owen da yaptığı açıklamada, Bosna'yı üçe bölme planının kendi yaklaşımına cevap vermemesine rağmen, olaya gerçekçi yaklaşımı yeğlediğini ve daha önceki BM arabulucusu Cyrus Vance ile hazırladıkları ve ülkeyi 10 özerk yerleşim birimine bölen eski planın değişiklikler geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Halis Sladziç de BM insan Haklan Konferansı için bulunduğu Viyana'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin bölünmesine karşı dünyayı yardıma çağırdı ve BM Genel Kurulu'nun acil olarak toplanmasını istedi. Bosna Dışişleri Bakanı, Müslümanlara kabul ettirilmeye çalışılan yeni planın, güç kullanımı yoluyla toprak kazanımını da meşru kıldığını kaydetti.

Bu arada, Viyana'da yapılmakta olan BM insan Hakları Konfe-ransı'nda, oybirliği ile kabul edilen Bosna konulu kararda yer alan "soykırım" ifadesi, soykırım konvansiyonunu imzalamış tüm ülkelere, Bosna'ya tek başına ya da toplu olarak müdahale etme hakkı tanıdı.

13- Azerbaycan'da Suret Hüseyinov liderliğinde, Cumhurbaşkanı Ebul-feyz Elçibey'i devirmek üzere başlatılan isyanın başkent Bakü'de sürdüğü belirtildi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Elçibey'in, ana muhalefetteki Milli istiklal Partisi lideri itibar Memedov'un başbakanlığı kabulü için hükümette bazı bakanları görevden aldığı bildirildi.

Öte yandan Dağlık Karabağ'daki Azerilerin son önemli kalesi durumunda olan Akdam kentinde Ermeni milislerce gerçekleştirilen kuşatmanın daraldığı açıklandı.

Diğer yandan Türkiye'nin Baku Büyükelçisi Altan Karamanoğlu Bakü'de yaptığı açıklamada, Azerbaycan'da iç savaş baş gösterdiği gerekçesiyle bu ülkedeki yabancıların büyük gruplar halinde tahliye edildiği yolundaki haberlerin abartılı olduğunu söyledi.

18 HAZİRAN 1993

1- Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi'nin üç gün süren 1. Genel Kurul toplantısı, KElPA Uluslararası Sekreterya binasının açılışıyla sona erdi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi'nin (KElPA) dönem başkanlığına, dün yapılan oylama sonucu ikinci kez seçildi. Cindoruk, bölge ülkelerinin KElPA'ya Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı (AGlK) ve Avrupa Topluluğu'ndan (AT) daha fazla itibar edeceklerini söyledi.

Toplantının ardından gazetecilere bir açıklama yapan TBMM Başkanı Cindoruk, KElPA toplantılarında çok önemli gelişmeler kaydedildiğini ve bölge ülkelerinde var olan ihtilafları çözmekte özellikle siyasi komitenin önemli rol oynayacağına inandığını bildirdi.

Cindoruk, diğer uluslararası organizasyonlarla işbirliği yapılması için bir içtüzük değişikliğine gidildiğini belirterek, dünyada bölgelerarası anlaşmaların giderek yaygınlaştığını ancak bu kadar hızla gelişmediğini vurguladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, Parti Mecli-si'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Azerbaycan'da demokratik seçimlerle işbaşına gelen Ebulfeyz Elçibey'in, Albay Suret Hüseyinov'un başlattığı isyan sonucu dün Nahcıvan'a gitmesi ile gelişen olayların, kan dökülmeden meşru çerçeve içinde sonuçlanmasını beklediğini söyledi.

İnönü, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada da Azerbaycan'daki durumla ilgili olarak sürekli bilgi aldığını ve Ebulfeyz Elçibey, Haydar Aliyev ve itibar Memedov'la telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP-SHP koalisyonunun sürmesi için TBMM'de ikinci kez biraraya geldiler. Çiller ve İnönü, görüşmeden sonra ortaklaşa basın toplantısı düzenleyerek, koalisyonun devamı konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladılar.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Azerbaycan'daki isyanı tasvip etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Gelişmeleri yakından izliyorum. Azerbaycan'ın demokratik yollardan seçilmiş bir cumhurbaşkanı vardır. Bu da Elçibey'dir. Nitekim, sayın Aliyev'de bu hususu vurgulamıştır. Dileğim, şartların normale avdeti ve Sayın Elçibey'in, görevini bir an önce deruhte etmesidir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'da durumun gittikçe vahim bir hal aldığını belirterek, isyanın tamamen Cumhurbaşkanı Elçibey'i hedef aldığını, Türkiye'nin, bağımsız bir ülkenin iç işlerine karışmasının söz konusu olmadığını, ancak Ankara'nın, bağımsız Azerbaycan'ın içişlerine karışma anlamına gelecek girişimlerin dışında bu ülkeye her türlü yardımı yaptığını ve yapmakta olduğunu bildirdi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ankara'nın, dost ve kardeş ülke Azerbaycan'daki gelişmeleri kaygıyla izlediği ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı olan Türkiye'nin, meşruiyet temeline dayanmayan oldu bitlileri kınadığı belirtildi.

Diğer taraftan Azerbaycan Halk Cephesi'nin, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in başkent Baku'yu terketmesine yol açan olaylarla ilgi olarak Türkiye'yi eleştirdiği bildirildi.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ilkokul Öğretmenleri Yardım Sandığı (İLKSAN) Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin, İstanbul'da bir arsa alımıyla ilgili yolsuzluklardan sorumlu bulundukları gerekçesiyle görevden alındığını bildirdi.

7- CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan, Ankara'da yaptığı açıklamada, CHP'nin radyo ve televizyon yayınları konusundaki anayasa değişikliğine şartlı olarak "evet" oyu vereceğini söyledi. Gürkan, "üst kurul"un tam bir tek-nik'kurul olarak çalışması, yayınlara müdahale yetkisi ile donatılmaması ve bir sansür kurulu niteliği taşımamasını istediklerini kaydetti.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamada, alınan istihbaratların değerlendirilmesi sonucu, Sincan ilçesinde Dev-Sol örgütünün hücre evi olarak kullanıldığı iddia edilen bir eve yapılan baskında; 1 komiser yardımcısı, 5 polis memuru ve 1 bekçinin öldürülmesi ve 1 polis memurunun silahının gaspı olaylarının failleri olduğu sanılan Murat Gül'ün ölü olarak ele geçirildiği ve operasyondan sonra elde edilen istihbaratlar neticesinde gerçekleştirilen bir dizi baskında 5 kişinin daha göz altına alındığı ve çok sayıda örgütsel doküman, mühimmat ve eylem planının ele geçirildiği bildirildi.

9- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan'ın Bakü'deki son duruma ilişkin yaptığı değerlendirme Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Viyana'da düzenlenen BM insan Hakları Konferansı'nda Türkiye adına yaptığı konuşmada, uluslararası topluluğun, Bosna'daki soykırımı durdurmak için hiçbir etkili girişimde bulunmadığını belirterek, soykırıma seyirci kalınmamasını ve ırkçılığın lanetlenmesini istedi. Çetin, Avrupa Topluluğu ve Birleşmiş Milletler tarafından tayin edilen arabulucular ve Sırp-Hırvat ittifakıyla hazırlanan, Bosna-Hersek'i üçe bölen planın, "Büyük Sırbistan'ın kurulmasına" yol açabileceğine dikkat çekerek, uluslararası camianın, Bosna için yeni öneriler hazırladığını, ancak daha sonra bunlardan vazgeçerek, Sırpların saldırı ile elde ettiği herşeyi yeni öneriler şeklinde adım adım kabul ettirmeye çalıştığını kaydetti.

11- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, ülkesindeki son gelişmeler konusunda resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12- Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mesut Barzani, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Ankara'da bir görüşme yaptı. Barzani görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Yılmaz'm, ekonomik konular öncelikli olmak üzere bazı konularda Kuzey Iraklı insanların desteklenmesi için Türk hükümeti ile görüşme ve yardım sözü verdiğini kaydetti. Mesut Yılmaz da, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması konusundaki tavırlarını hükümetin tavrına göre ortaya koyacaklarını söyledi.

13- Kuzey Irak'tan Diyarbakır'a gelen Irak Türkmen Birlik Partisi Başkanı Ahmet Güneş, bir açıklama yaparak, kak'ta siyasi çözüm istediklerini, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını, ancak Saddam'ın bir an önce gitmesi gerektiğini belirterek, "Ekonomik ambargo en çok bizi etkiliyor, insanlarımız yaşamak için eşyalarını satmak zorunda. Kuzey Irak'ta Türk parasının kullanılmasını istiyoruz" dedi.

14- Merkezi Stockholm'de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan raporda, Türkiye ve Yunanistan'ın, dünyanın en fazla silah satın alan ülkeleri arasında yer aldığı belirtildi.

15- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen görüşmelerde BM'nin uyguladığı yönteme karşı olduklarını vurgulayarak, "Bizim istediğimiz, hür irademizle her şeyi ortaya koyarak görüşmektir" dedi. Denktaş, henüz referandum isteme aşamasına gelmediklerini ama halka gitmek için her hazırlığı yapmak gerektiğini sözlerine ekledi.

16- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentosu, Rum kesimiyle yapılan görüşmelerde Kıbrıs sorununun mini paketlerle çözümlenmesine karşı çıkan 7 maddelik bir kararı oy çokluğuyla kabul etti. Kararda, görüşme sürecinin, tarafların eşit düzeyde katılımı ve serbest iradeleriyle yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

17- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in başkent Baku'yu terkederek Nahcıvan'a gitmesi üzerine, Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in, sabah televizyonda bir konuşma yaparak, cumhurbaşkanlığı görevini üstlendiğini açıkladığı, ancak Milli Meclis'in, cumhurbaşkanlığı yetkilerini Aliyev'e devretmeyi reddettiği bildirildi. Bu gelişme üzerine, Haydar Aliyev'in öğleden sonra yeni bir açıklama yaparak, "Bu ülkenin yasal Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'dir ve bu gerçek değişmemiştir" dediği kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Washington'un, Bakü'den ayrılan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i halen bu ülkenin yasal ve demokratik yoldan seçilmiş lideri olarak tanıdığı belirtilerek, Elçibey'in ülkesinden ayrılmayıp, yetkilerini de başka bir yere devretmediğine dikkat çekildi.

Öte yandan Iran televizyonu konuyu "Batı yanlısı yenilenme akımına karşı, Moskova yanlılarının direnişi" şeklinde yorumladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Duque, basına yaptığı açıklamada, "Anayasal düzen ve Azerbaycan'da istikrar olması, Karabağ barış sürecinin önemli unsurlarından biridir. Bu nedenle Azeri yetkililerin hukuk devleti kuralları çerçevesinde davranmasını arzu ediyoruz" dedi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Atina'da düzenlenen Türk-Yunan-ABD ilişkileri konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinde samimi olduklarını açıkça gösterdiklerini ve iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde tek engel bulunduğunu kaydederek, "Artık Kıbrıs sorunu çözülmeli. Adil ve kalıcı bir çözüm için çaba sarfetmek herkesin görevidir. Kıbrıs'ta çözümsüzlük tüm taraflar için sorun yaratmaktadır. Aradan 18 yıl geçti. Türk hükümeti de Kıbrıs'ın çözümsüz kalmasının kendileri açısından zararlı olduğunu belirtti. ABD ve Yunanistan da çözüm için çaba sarfediyor. Öyleyse Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması kimin çıkarınadır?" dedi.

19- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, dün tamamlanan Karadeniz Ekononmik işbirliği Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında, basın mensuplarının sorularına karşılık, Kıbrıs'ın Türkiye ile Yunanistan arasında her zaman ana sorun olduğunu belirterek, "Bu soruna çözüm bulunması şarttır. Bu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önündeki en büyük, hatta tek engeldir" dedi. Papakonstantinu, Rauf Denk-taş'ın New York'a gitmemesinin kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını da sözlerine ekledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Bosna-Hersek'le ilgili bir soru üzerine de, Yunanistan yönetiminin bölgede kesinlikle taraf olmadığını belirterek, barışın sağlanmasına ve bölge barışına katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.

20- ABD Başkanı Bili Clinton, Washington'da yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Irak Kürtlerine ve Irak'taki öteki muhalif gruplara sırt çevirmeyeceğini belirterek, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi kararına tümüyle uymasında ısrar ettiklerini söyledi.

21- Bulgaristan Savunma Bakanı Valentin Aleksandrov'un Yunanistan'a yaptığı resmi ziyarette, iki ülke arasında savunma sanayii alanında işbirliğini öngören bir protokolün imzalandığı bildirildi.

22- Gürcistan'ın doğusundaki Douchhetsk bölgesinde, dün gece 20 kişilik bir yolcu uçağının havada infilak ederek düştüğü ve kazada kurtulan olmadığı bildirildi.

19 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yapılan görüşmelerde, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in Türkiye'den, ülkesine uygulanan silah ambargosunun kaldırılması için gerekli desteği sağlaması yolundaki isteği üzerine, Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile bir telefon görüşmesi yaptı. Demirel'in, Bosna-Hersek'e silah ambargosunun kaldırılması ve silah alımında Bosna-Herseklilere karşı çıkılmaması dileğinde bulunduğu, Kohl'un da "gerektiği şekilde hareket edileceği" yanıtını verdiği bildirildi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, dün gece toplanan Bakanlar Kuru-lu'nda, istifasını isteyen asi ordu birliklerinin baskıları yüzünden, Bakû'den ayrılarak Nahcıvan'a giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'le ilgili olarak yaptığı konuşmada, Azerbaycan ve Türkiye'nin AGlK üyesi olduklarını anımsatarak, AGlK ülkelerinin, "batı demokrasilerini benimsediğini" seçimle gelenlerin darbeyle indirilmesi girişimlerinin kabul göremeyeceğini, Türkiye ve bütün dünyanın, "meşru cumhurbaşkanı" olarak Elçibey'i tanıdığını vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da gazetecilerin Azerbaycan'daki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlarken, Azerbaycan'ın Ermenistan'la olan savaşta zaafa düştüğünü ifade etti. Yılmaz, Türk hükümetinin, Azerbaycan'a uğradığı bu saldırı karşısında gerekli desteği vermediğini vurgulayarak, bu nedenle Türkiye'nin dolaylı bir vebalinin söz konusu olduğunu öne sürdü ve Azerbaycan'dan son gelen haberlere göre istikrarın yeniden sağlanmaya başladığını belirtti.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'e karşı başlayan isyan konusunda yaptığı açıklamada, demokratik yoldan seçilmiş bir kişinin zorla görevinden alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Çetin, Başbakan Vekili Erdal İnönü'nün hergün Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile temas ettiğini, Elçibey'in, Türkiye'den görevine devam etme yolunda bir talebinin de sözkonusu olmadığını kaydetti.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gazetecilerin Azerbaycan'daki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlarken, "Bizim Türkiye olarak düşüncemiz, Azerbaycan'da demokrasinin gereğinin yerine getirilmesidir. Zor kullanımıyla, demokratik yoldan seçilmiş bir başkanın görevden alınmasına karşıyız" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Azerbaycan'daki son gelişmeleri Tercüman gazetesine değerlendirdi.

7- Ülkesinde istifasını isteyen asi ordu birliklerinin baskıları yüzünden, Bakû'den ayrılarak Nahcıvan'ın Ordubat kentine giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, burada düzenlediği basın toplantısında, istifa etmediğini ve görevini kimseye devretmediğini vurgulayarak, isyanın tamamıyla dış güçlerin kontrolünde gerçekleştiğini söyledi. Elçibey, kendisinin demokratik yoldan göreve geldiğini hatırlatarak, istifasını isteyenlere karşı çıkmaya devam edeceğini, makamını ancak bir referandumla bırakabileceğini bildirdi.

8- Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Bakü'de Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i istifaya zorlayan isyancıların lideri Suret Hüseyinov ile yaptığı görüşmeden bir netice alamadığını, isyancıların, Elçibey'in görevi terk etmesindeki ısrarlarının devam ettiğini belirterek, Hüseyinov'un elindeki askeri güç ve helikopterlerle Ermenilere karşı daha iyi mücadele etmek üzere Bakü'ye destek vermeye başladığını kaydetti.

9- Almanya'nın Berlin kentinde Türklerin yoğun olarak oturduğu bir semtte ırkçıların bir evi kundaklaması sonucu çıkan yangında, bir Alman kadın ile 2 yaşındaki oğlu öldü. Raisdorf kasabasında da, sığınmacı yurduna atılan molotof kokteylli sonucu iki sığınmacı yaralandı.

10- Bangladeş'in kuzeydoğu bölgesini bir süredir etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde ölenlerin sayısının 100'ü aştığı bildirildi.

20 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Almanya'da yayımlanan Welt An Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Kürtlerin bin yıldan bu yana Türkiye'de barış içinde yaşadıklarını belirterek, "Onlar bizim kardeşimiz" dedi. Demirel, ayrıca TSK'deki asker sayısının 800 binden 435 bine indirileceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Konya il Kongre-si'nde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetini eleştirdi. Yılmaz, koalisyonun Türkiye'ye verebileceği hiçbir şey olmadığını belirterek, erken seçim kararı alınması ve mart ayında yapılacak yerel seçimle birleştirilmesi önerisini tekrarladı.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Azerbaycan'da yaşanan hareketin demokrasiye karşı yapıldığını belirterek, "Azerbaycan'da yaşanan iç karışıklık Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i hedef almaktadır" dedi.

. 4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Bakanlar Kurulu'nun 18 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararıyla, kaçakçılığa konu malın gümrük değerine ilişkin tutarın 30 milyon liradan 565 milyon liraya yükseltilmesi konusunda yaptığı açıklamada, Bakanlığının gümrük teşkilatı dahil, Yargıtay ve daha pek çok kuruluştan bu yetkinin kullanılması ve 30 milyon liralık tutarın Türk lirasındaki erime gözönünde tutularak günün koşullarına uydurulması isteklerinin geldiğini, kendilerinin de bu yönde, yasanın verdiği yetkiyi kullanarak düzenleme yaptıklarını ve bunu 30 Mart 1993'te Bakanlar Kurulu'na sunduklarını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, kuracakları yeni hükümetin eğitim politikasını Hürriyet gazetesine açıklarken, temel eğitimin 8 yıl olacağını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gaziantep'te partililere hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasını eleştirerek, Bosna-Hersek ve Azerbaycan'da hükümetin yanlış politika izlediğini savundu.

7- DSP G.enel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP, ANAP ve SHP'nin üzerinde anlaştığı, Anayasa'nın 133. maddesindeki değişikliğin, özel radyo ve televizyonları, bu üç partinin KİT'leri haline getireceğini söyledi.

8- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Tansu Ciller'in ekonomide acı reçete uygulanacağı yönündeki demeçlerini değerlendirdi.

RP Grup Başkanvekili Şevket Kazan da yaptığı açıklamada, Ciller'in ekonomide "acı reçete" olarak nitelenen düzenlemelerini ve özelleştirmedeki hedeflerini eleştirdi.

9- Türk Sanayici ve işadamları Derneği tarafından, Karadeniz Ekonomik işbirliği konusunda hazırlanan raporda, KElB'in Batı için önemli bir pazar olacağı, eski sosyalist ülkelerdeki ekonomik ve sosyal patlamaların projenin uygulanmasıyla önlenebileceği belirtildi.

10- TiSK Genel Sekreteri Kubilay Atasayar, yaptığı açıklamada, ekonominin tehlike sinyalleri verdiğini belirterek, KİT özelleştirmesinin hızlandırılmasını ve tarımsal politikalarda reform yapılmasını istedi.

11- Ümraniye Hekimbaşı çöplüğünde 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan metan gazı patlaması sonrasında müfettişlerce yapılan incelemede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ile Ümraniye Belediye Başkanı Şinasi Öktem'in "görevlerini ihmal ettikleri" sonucuna varıldı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bat-man'ın Sason ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada 5 PKK'lı öldürüldü.

13- Azerbaycan'da Suret Hüseyinov'a bağlı yaklaşık 1000 kadar askerin Bakü'ye girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, dünyadan ve Azeri halkından destek istedi. Elçibey, "Azerbaycan'da askeri bir darbe vardır. Bu inkar edilemez" dedi.

Bu arada Başbakan Vekili Erdal İnönü, isyancı birliklerin Bakü'ye girdikleri yolundaki haberler üzerine Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile telefon görüşmesi yaptı, İnönü, Aliyev'in kendisine isyancı birliklerin henüz Bakü'ye girmediklerini söylediğini belirterek, Türkiye'nin bütün dünya ile birlikte meşru düzenin sürmesinden yana olduğunu ifade ederek "Demokratik hukuk düzeninin devamı mutlaka sağlanacaktır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Elçibey'in devrilmesine yönelik girişimleri kabul edemez" denildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, Türkiye'nin Azerbaycan konusunda izlediği politikayı ve ülkedeki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

14- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, AA'ya verdiği demeçte, BM Barış Gücü içinde görev yapmak üzere Bosna'ya Türk askeri yollanması isteğini Ankara'daki görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilettiğini söyledi. Izzetbegoviç, bir soruya karşılık, kimyasal silah kullanımına karşı olduklarını, ancak gelişmelerin kontrolden çıkması durumunda, kullanılmayacağı konusunda garanti veremeyeceğini söyledi.

15- Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hadzo Efendic, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mesajda, BM tarafından ilan edilen "güvenlikli bölgeler" kapsamına alınan Gorazde'de Sırpların soykırıma devam ettiklerini belirterek, bu bölgeye acilen yardım gönderilmesini istedi.

21 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'e tam destek içeren yazılı bir mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, demokratik seçimlerle işbaşına gelen Elçibey'e, sorunlara demokratik zeminde çözüm bulunması gerektiğine Türkiye'nin tam desteğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in, ABD, Almanya ve Fransa gibi üç Batılı ülkenin üst düzey yöneticileri ile yaptığı temas çerçevesinde, "Bosna-Hersek'e karşı uygulanan silah ambargosunun hiç olmazsa kısıtlı bir kontenjan dahilinde ve savunma silahları için kaldırılması konusunda destek talep ettiği" bildirildi.

Açıklamada, Demirel'in, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand ve Almanya Başbakanı Kohl'den, bu konunun, toplantı halinde olan AT Zirvesi'nde görüşülmesini de rica ettiği belirtilerek, "Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Kohl'den, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı izzetbegoviç'in de Kopenhang Zirvesi'nde dinlenmesini talep etmiştir. Bunun neticesinde, Kopenhang Zirvesi sırasında topluluğun üç dışişleri bakanı, Sayın izzetbegoviç'in de görüşlerinin alınmasını kararlaştırmıştır. Öte yandan ABD Başkanı Clinton, Cumhurbaşkanı Demirel'e silah ambargosunun kaldırılması konusunda desteğini teyit etmiş ve Şansölye Kohl'e de bilgi vermiştir. Fransa Başkanı Mitterand ise, zirvede AT'nin genişlemesi konusunun da ele alınacağını, Fransa'nın bu konuda Türkiye ile ilgili müspet tutumunu sürdüreceğini ayrıca ifade etmiştir" denildi.

3- MGK, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, 10 ilde uygulanan olağanüstü halin 4 ay, Çekiç Güç'ün görev süresinin ise 6 ay daha uzatılması konusunda tavsiye kararı aldı.

4- Başbakan Vekili Erdal İnönü'nün başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, halen il idarei Kanunu ve Jandarma Teşkilat Kanun-ları'ndaki değişikliklerin gerçekleştirilemediğini belirterek, "Daha önce Olağanüstü Hal Bölgesinde huzur devam ettiği takdirde olağanüstü halin kaldırılacağını söylemiştik. Şartların olağanüstü halin kaldırılmasına izin vermemesi nedeniyle sürenin uzatılması uygun görülmüştür" dedi.

Gönen, toplantıda Azerbaycan'daki gelişmelerin de değerlendirildiğini ayrıca, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kalkmasının bölgedeki problemin çözümünde denge sağlayıcı rol oynayacağı yolunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM'de partisinin yönetim kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, kaçakçılık suçlarında para cezası limitini yükselten Kanun Hükmünde Kararnameyi, gerekirse hükümetleri döneminde yeniden inceleyip, bu kararnamelerden yararlananların isimlerini açıklayabileceklerini söyledi. Çiller, "Bizim saklayacak bir şeyimiz yoktur. Herşeyin kamunun vicdanına sinmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

6- DYP-SHP koalisyonunun, protokol metnine yansıtılacak hedefleri için heyetler arası görüşmeler TBMM'de yapıldı.

DYP Grup Başkanvekili Bekir Sami Daçe toplantıdan önce yaptığı açıklamada, "özelleştirmede sınır tanımadıklarını" söyledi. KİT çalışanlarına güvence sağlanmasını da içeren bir özelleştirme programına, SHP yöneticilerinin de olumlu baktıklarını belirten Daçe, SHP'nin duyarlı olduğu bu konuya önem verdiklerini, iki partinin de "çalışanları sokağa bırakmak" gibi bir politika izleyemeyeceğini vurguladı.

SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan da, "genel olarak" bir sorunun olmadığını, ancak protokolde yer alacak bazı konularda genel başkanların karar vermeleri için "rezerv" konulabileceğini kaydetti.

7- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Ankara'da yapılan Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in "arkasına sermayeyi aldığını" öne sürerek, "Özelleştirmede biz de tarafız. Çalışanların haklarına zarar getirmeyecekse, bu konuda herşeyden önce bizimle oturup görüşmeleri gerekir. Tansu Çiller, ben hükümetim, istediğimi yaparım derse bu, ülkede sıkıntı yaratır, yarar getirmez. Holdinglerin değil, halkın istekleri ön planda tutulmazdır" dedi.

DiSK Başkanı Kemal Nebioğlu da DYP Genel Başkanı Çiller'in özelleştirmeyle ilgili protokol taslağını eleştirerek, "KİT'ler bugüne kadar ülke ekonomisinde devletin üvey çocuğu oldu. Ülke ekonomisindeki bütün kötülükler onların sırtına yüklendi. Yöneticiler, KİT'leri satarak sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar" dedi.

8- Buca Cezaevi'nde 63 siyasi tutuklunun "can güvenliğinin kalmadığı" ve "baskılan" protesto etmek amacıyla başlattıkları açlık grevi 20'nci gününe girdi.

9- Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, Hürriyet Gazetesi ile Show TV arasında, basın ve televizyon alanında işbirliğine varıldığı ve anlaşma çerçevesinde Show TV'nin haber programlarını bundan böyle Hürriyet gazetesinin yükleneceği belirtildi.

10- KEl Parlamenter Asamblesi toplantısı için İstanbul'da bulunan Rusya Federasyonu Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov düzenlediği basın toplantısında, KEl'nin genel bir değerlendirmesini yaptıktan sonra, Kafkas-ya'daki son gelişmeleri ve çatışmaların önlenmesi konusundaki görüşlerini açıkladı.

Amaçlarının bölgede işbirliğine gitmek olduğuriu belirten Hasbulatov, en büyük arzularından birinin Kafkasya'da Azerbaycan-Ermenistan arasın-

daki savaşın sona erdirilmesi olduğunu ifade ederek, "Türkiye ve Rusya, barışın sağlanmasında aslında önemli bir role sahip bulunuyorlar" dedi.

11- Merkezi Cenevre'de bulunan "Dünya Ekonomik Forumu" tarafından hazırlanan "1993 Dünya Rekabet Edebilirlik Raporu"nda, "uluslararası etkinlik" konusunda Türkiye'nin bir yılda beş basamak atlayarak, 20'nci sıradan 16'ncı sıraya yükselmesi, Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlık kazanmasına bağlandı.

Türkiye, ekonominin gücüne göre yapılan sıralamada 21'nci sırada yer alırken, ekonomik sektörlerin değerlendirilmesi çerçevesinde ise sanayi üretiminde birinci sırada yer aldı.

"Uluslararasılaşmada" yabancı şirketlerle ortaklık yönünden 3'ncü sırada yer alan Türkiye, ulusal korumacılık yönünden 6'ncı sırada, dış ticaret açısından 20'nci sırada yer aldı.

12- NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Shalikashvili Brüksel'de, Bosna-Hersek'te gelişen trajedi konusunda NATO'nun kötü bir sınav verdiği yolundaki eleştirilere yanıt olarak düzenlediği basın toplantısında, "Bana göre bu kollektif bir başarısızlık. Ulusların kollektif başarısızlığı, sadece NATO'nun değil. Çünkü, BM lider örgüt konumunda oldu. Ancak, bundan kesin sonuç çıkaramayız, BM Bosna ile baş edemedi diye, BM'ye gereksinmemiz yok diyemeyiz. Aynı şey NATO için de geçerli. Eğen Bosna NATO için bir test ise, o zaman bunu gidip üye ülkelere sormak gerekir. Bosna olayının liderliği baştan beri BM'ye bırakıldı. NATO'nun görevi de BM'nin isteklerine hazırlıklı olmaktı. NATO, Bosna konusunda sürekli plan değiştirdi, çok kapsamlı askeri planlar geliştirdi, ancak üye ülkeler NATO'nun gücünü kullanmamayı yeğledi" dedi.

13- Danimarka'nın başkenti Kopenhang'da toplanan AT devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve toplantısında konuşan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, ülkesinde durumun "umutsuz" olduğunu belirterek, Sırp saldırılarına karşı koyabilmek için Müslümanlara silah ambargosunun kaldırılmasını istedi. Ancak toplantıda, "bu takdirde insani yardım yapan BM Gücü'nün Bosna'dan çekilmek zorunda kalacağı ve çatışmaların yoğunlaşacağı" gerekçesiyle Izzetbegoviç'in çağrısı reddedildi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Izzetbegoviç ise, AT'nin tavrının "ahlaki açıdan savunula-mayacağını" bildirdi.

Bu arada AT ve BM tarafından arabulucu olarak görevlendirilen Lord Owen, Kopenhang'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'i üç bölgeye ayıran Sırp-Hırvat önerisini tamamen geri çevirmeyerek, Sırpların ele geçirdikleri toprakların bir kısmından çekilmeleri, azınlık haklarına saygı ve barış planının kabul edilmesinden sonra bölgenin silahsızlandırılması şartıyla yeni planın kabul edilebileceğini söyledi.

AT Dönem Başkanı Niels Helveg Petersen de, dışişleri bakanları toplantısından sonra yaptığı açıklamada, yeni barış planının kabulü için tüm tarafların onayının şart olduğunu söyledi. Petersen, zirve öncesi AT'nin, ABD ve Rusya ile yoğun bir ilişki içinde olduğunu, barış çabaları konusunda bu üç tarafın hemfikir olması gerektiğini kaydetti.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, BM'nin Kıbrıs sorununa erken çözüm istemesi durumunda "Kabul edilemeyecek Türk uzlaşmazlığına karşı, BM'nin tavrını beklediklerini" belirterek, "Türk tarafının görüşlerini empoze etmeye çalışması devam ettiği takdirde, çözüm prosedürünü yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız" dedi.

15- Azerbaycan Milli Meclisi'nin sabah Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'e Bakü'ye dönmesi için çağrı yapmasından sonra, isyancıların lideri olan Suret Hüseyinov Bakü'de bir basın toplantısı düzenleyerek, yaşanan bunalımı aşmak için ülke yönetimine el koymaktan başka çare görmediğini ve ülkede tüm yetkileri üstlendiğini açıkladı.

Bu arada Nahcıvan'ın Keleci Köyü'nde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, burada düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'daki durumun giderek daha da kötüleştiğini, buna sebep olan isyancıları sakinleştirmenin çok güç olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Elçibey, Milli Meclis'in, görevine dönmesi çağrısına yanıt olarak yaptığı açıklamada da, ancak Baku çevresini kuşatan silahlı güçlerin çekilmesinden sonra başkente dönebileceğini bildirdi.

22 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Azerbaycan'daki durumu yakından ve endişe ile izlediği, Azerbaycan'daki yüksek düzeyli yetkililerle temaslarını, özellikle son krizin başlamasından bu yana daha da yoğun bir şekilde sürdürdüğü kaydedilerek, "Sayın Demirel, Türkiye'nin, Azerbaycan'a demokratik, siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer her türlü alanda yardım etmesinin ve bu kardeş ülkeye yararlı olmaya çalışmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin tabiatı gereği olduğunu düşünüyor. Ancak bir ülkeye yardımcı olmak başka, o ülkenin içişlerine karışmak ve o ülkeyi idare etmeye kalkmak başkadır. Türkiye Azerbaycan'ın içişlerine karışmamış ve ülkeyi idare etmeye kalkmamıştır" denildi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, koalisyon hazırlıkları hakkında milletvekillerine bilgi verdi, İnönü konuşmasında, olağanüstü hal ve Çekiç Güç'ün kaldırılması için gerekli ortamın henüz hazır olmadığını bildirdi.

3- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Cevat Aldemir ve Yüksel Çakmur başkanlığındaki Türk Belediyeciler Derneği ile Ege Belediyeler Birliği yöneticilerini kabulde yaptığı konuşmada, koalisyon fikrinin ilk önce Türk Belediyeciler Derneği bünyesinde hayata geçirildiğini anımsatarak, bu konuda belediye başkanlarının kendilerine öncülük ettiğini söyledi. Yeni kurulacak hükümetin, eskisinden daha çok yerel yönetimlere destek vereceğinden kuşku duyulmaması gerektiğini belirten İnönü, "Yeni protokolde belediyelerin ekonomik yönden desteklenmesi hedefleniyor. Yerel seçimlerin yaklaşması, sizlerin taleplerini ön plana çıkarıyor. Destek için çalışacağımızdan kuşkunuz olmasın" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı Erdal İnönü arasında yapılan görüşmeden sonra yeni koalisyon protokolü üzerinde tam bir görüş birliğine varıldığı açıklandı.

Çiller ve İnönü görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Yeni koalisyon protokolünün esaslarını görüştüklerini anlatan Erdal İnönü, "Koalisyon protokolünün esasları üzerinde tam bir anlaşmaya vardık. Önceki koalisyon protokolünden uzaklaşmayan, onu ilke olarak kabul eden bir yaklaşım içinde, önümüzdeki hedefleri işaret eden daha kısa bir belgenin üzerinde anlaşarak kabul etmek noktasındayız. Üzerinde anlaştık" dedi.

Tansu Çiller de yaptığı konuşmada, hükümeti kurma görevi aldığı 14 Hazirandan beri "demokrasinin herkesin övüneceği şekilde işlediğini" vurgulayarak, Erdal İnönü ile görüştükleri protokol metni için, "Hepsini kabul etmiş bulunuyoruz. Protokolün imzalanmasından sonra hükümetin kurulması çabaları devam edecektir" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Ankara'da düzenlediği ve 19 ay süren Milli Eğitim Bakanlığı dönemini değerlendirdiği basın toplantısında, yeni kabinede görev verilse bile kabul etmeyeceğini, bundan sonra milletvekili olarak partisine hizmet vereceğini söyledi.

Bakanlığı döneminde, kendi projelerini başarıyla uygulamaya koyduklarını belirten Toptan, yeni gelecek Milli Eğitim Bakanı'na "sorunsuz bir makam" bıraktığını söyledi. Başlattıkları uygulamanın hemen hepsinin de yaşama geçirildiğini belirten Toptan, yeni gelecek bakandan, "Yükseköğretim, TÖYAK, 8 yıllık zorunlu eğitim yasaları ile TBMM'ye sevk edilen 7 ayrı yasanın da çıkarılmasını" istedi.

6- SHP ve DYP tarafından verilen önerge ile radyo ve televizyon yayınlarında devlet tekelinin kaldırılmasını sağlayacak anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Önerge, yeterli kabul oyu alamadığı için gerçekleşemedi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, koalisyon hazırlıklarına ilişkin bilgi verdi. Konuşmasında dış politika konularına da değinen Çiller, terörle mücadelede kararlı olduklarını vurguladı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasını ve içerdeki icraatlarını eleştirerek, "Gerek Bosna-Hersek'te, gerek Kıbrıs'ta ve gerekse Azerbaycan'da kaybeden Türkiye'nin dış politikasıdır" dedi.

9- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nde devam eden HEP'i kapatma kararının uzaması nedeniyle.siyaseti, kurt çeverelerinin birliğini sağlamak üzere 7 Mayısta kurulan Demokrasi Partisi'nde (DEP) sürdürecekelerini ve 1994 seçimlerine bu partiden katılacaklarını belirterek, "Türkiye'deki görünmez kazalara karşı HEP yaşatılacak" dedi.

10- TÜSlAD'ın Yüksek istişare Konseyi Toplantısı'nda bir konuşma yapan TÜSlAD Başkanı Halis Komili, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in "iktidardan iktidara geçerek" Başbakan olduğunu belirterek, "Durum tesbiti ve çözüm üretimi için herhangi bir zamana gerek yoktur. Türkiye'nin geleceği ile ilgili idealleri olan bir başbakanın seçim hesapları içinde değil, icraat heyecanı içinde olacağını ümit ediyoruz" dedi.

Komili, Tansu Çiller'in, "bu çok şerefli, ama aynı zamanda güç göreve" hazır olarak geldiğine ve talip olurken de nasıl hareket edeceğini bildiğinden emin olduklarını belirtti ve "Bu bakımdan biz, yeni kurulacak hükümetin, vakit kaybetmeden, yeni bir seçim düşüncesine girmeden, ekonominin gereklerine yönelmesini istiyoruz. Seçimler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır, ancak uygulanan seçim ekonomileri, tüm dengeleri alt üst edip istikrarlı kalkınma 'çabalarımızı kesintiye uğratarak, sonunda demokrasinin olgunlaşmasını da yavaşlatmaktadır" dedi.

11- İstanbul'da Kağıthane Belediyesi'nce 8 Ocak 1993 tarihinde işten atılan işçilerin açlık grevi, Ankara'da 33, İstanbul'da 50'nci gününü doldurdu.

12- Buca Cezaevi'nde 16'sı kadın 63 siyasi tutuklunun cezaevindeki baskıları protesto etmek amacıyla başlattıkları süresiz açlık grevi 24'ncü gününe girerken, eylemcilerden 4'ü ağır olmak üzere 17'sinin hastalandığı bildirildi.

13- Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Abbas Abdullah Hocaloğlu, konsolosluk binasında düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ebul-feyz Elçibey'in görevini terketmediğini belirterek, toplantı esnasında Nahcıvan'da bulunan Elçibey'le bir telefon görüşmesi yaptı. Hocaloğlu, "Cumhurbaşkanım, görüşmemizde görevini sürdürdüğünü, Baku ile sürekli olarak ilişkide bulunduğunu belirtti. Türk basınından bizi yalnız bırakmayıp Azerbaycan'daki gerçekleri dünya kamuoyuna duyurmasını istiyoruz" dedi.

14- Makedonya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dragolyub Boci-nov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere'nin Lefkoşa Büyükelçisi David Dain'in KKTC'de düzenlediği basın toplantısında, "Türk tarafının öneriler paketine red yanıtı vermesi durumunda baskıların artacağına" ilişkin sözlerine karşı çıkarak, "Baskılar devam ediyor, ingiliz ve Amerikan temsilcileri bizi açık açık tehdit ediyorlar. Maraş, diğer topraklarımız kadar bize aittir" dedi.

16- Azerbaycan'da hükümete karşı isyan başlatan Suret Hüseyinov, Bakü'de yaptığı açıklamada, tüm yetkileri üstlendiğini ve cumhurbaşkanlığına talip olduğunu bildirdi, ilk uzalaşma adımının Ebulfeyz Elçibey'in istifası olacağını belirten Hüseyinov, "Şu anda kimsenin bana karşı çıkmaya hakkı yok. Bakü'de halkın desteği ile yürüyorum" dedi.

Bu arada ülkede iki kez iktidardan uzaklaştırılan eski Devlet Bakanı ve Komünist Parti lideri Ayaz Muttalibov'un sürgünde bulunduğu Moskova'dan Bakü'ye gittiği bildirildi.

isyanın başlamasıyla birlikte Meclis Başkanlığı görevine gelen Haydar Aliyev de akşam düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki hükümet krizinden birlik olarak çıkılmasını istedi ve devletin kendisine en muhtaç olduğu zamanda Elçibey'in Baku'yu terketmesini doğru bulmadığını bildirdi.

Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile görüşen iran'ın Nahcıvan Konsolosu Sadık Turi, Iran hükümeti ve halklarının Azerbaycan'da son günlerde ortaya çıkan olaylardan rahatsızlık duyduklarını ve Iran islam Cumhuriyeti yönetiminin Elçibey'in siyasi konumunu desteklediğini bildirdi.

17- Danimarka'nın başkenti Kopenhang'da yapılan AT Zirvesi, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç'in, ülkesine uygulanan silah ambargosunun kaldırılması isteğini reddederek son buldu.

AT toplantısının sonuç bildirgesinde, Bosna'da kurulacak güvenli bölgeler için asker ve silah vaadinde bulunuldu.

Bu arada Bosna'nın bölünmesini öngören plan üzerinde Cenevre'de yapılacak görüşmeler öncesinde Hırvat ve Sırp tarafların da anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Kopenhag'dan dönen Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'le, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi üyeleriyle görüştü, izzetbegoviç, Sırp saldırıları sürdüğü sürece, Cenevre'deki görüşmelere katılmayacağını açıkladı. Ancak Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi, Devlet Başkanı izzetbegoviç gitmese de Sırp ve Hırvat liderlerle yapılacak Cenevre görüşmelerinde temsil edilme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda, Başkanlık Konseyi'nin Hırvat üyesi Franjo Boras başkanlığında bir heyetin Cenevre'ye gittiği bildirildi.

23 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bakü'den ayrılarak Nahcivan'a giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'le bir telefon görüşmesi yaptı. Demirel, bu ülkede olanlardan ciddi şekilde rahatsızlık duyduğunu belirterek, Türk hükümetinin, halkoyuyla seçilmiş cumhurbaşkanı olan Elçibey'i desteklediğini bildirdi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü'de dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i telefonla arayarak, kendisine Türkiye'nin maddi ve manevi her türlü desteği verdiğini iletti, İnönü, düzenlediği basın toplantısında, zamanımızda artık silah göndererek sorunların çözülmediğini ve Ankara'nın girişimlerinin diplomasi kuralları çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.

Bu arada, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Ali Nevruzoğlu, dün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Elçibey ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Elçibey'in Bakü'de normal bir ortamın oluşması halinde geri dönebileceğini kendisine yinelediğini söyledi.

Öte yandan ANAP, Azerbaycan'da Ebulfeyz Elçibey'in Bakü'den ayrılmasına yol açan "darbe" olayını Avrupa Konseyi'ne götürme kararı aldı. ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Güney, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi ve ANAP'lı milletvekilleriyle birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'da Ermeniler tarafından yapılan zulme hükümetin yeterince ilgi göstermediğini savundu.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, Başbakan Vekili olarak son basın toplantısını başbakanlıkta yaptı. Toplantıda, Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasından sonraki 1 aylık dönemde hükümetin görevlerini sürdürdüğünü belirten İnönü, Başbakan Vekilliği döneminde Bakanlar Kuru-lu'nun ekonomide, terör konusunda ve dış politikada gerçekleştirdiği icraatlarını anlattı ve "başarılı olduğumuza inanıyorum" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, çeşitli illerden gelen zabıta müdürleriyle yaptığı görüşmede, Çankaya Belediyesi zabıta memuru Muhsin Çelik'in geçen ay öldürülmesiyle birlikte iyice ortaya çıkan "zabıtanın korunması" sorunu ile ilgili olarak çalışmaların başladığını bildirdi. Sezgin, Belediye Yasası'nda yapılan değişiklilklerle zabıta memurlarının "kent polisi" haline getirileceğini ve silah taşıma olanağı sağlanacağını açıkladı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Ankara Ticaret Odası'nm dünkü meclis toplantısında yaptığı konuşmada, birinci koalisyon hükümetinin 18 aylık icraatıyla, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunları değerlendirdi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, dün özel radyo-TV'Iere ilişkin yasa değişikliğinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmemesi üzerine parlamentoda bir basın toplantısı düzenledi. Çiller, radyo ve televizyon tekelinin kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmelere, DYP'nin 174 milletvekili ile katılarak, bu konudaki samimiyetini ortaya koyduğunu söyledi. SHP'nin de 47 milletvekiliyle görüşmelerde hazır bulunduğunu belirten Çiller, ANAP'ı suçlayarak, "iktidar samimiyetini, muhalefet ise samimiyetsizliğini gösterdi" dedi.

6- DYP'nin 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle parti genel merkezinde düzenlenen törende DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller birer konuşma yaptılar. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'de DYP Genel Başkanı Tansu Çüler'i bir telgrafla kutladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grup toplantısında, hükümeti kurmakla görevlendirilen Tansu Çiller'i hükümeti kurmaktan vazgeçmeye çağırarak, hükümetin güvenoyu almasının şüpheli olduğunu savundu.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Konuşan Türkiye yerine suskun Türkiye'yi amaçlayan Anayasa değişikliği tasarısında DYP, SHP ve ANAP'ın geniş yetkilerle donatılacak olan üst kurulun kendilerince belirlenmesini öngören bir düzen getirdiklerini" savunarak, "Dün TBMM'de özel radyo ve televizyonlarla ilgili Anayasa değişikliği görüşmelerinden çıkan olumsuz sonuçtan her üç partide aynı derecede sorumludurlar" dedi.

9- Güvenlik güçlerince iran'dan yurda girdikleri belirtilen PKK militanlarına yönelik olarak, Ağrı Dağı'nda yürütülen operasyonlarda PKK militanlarının saldırıları sonucu 5 er ve bir üsteğmen şehit oldu.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre güvenlik güçlerinin yol kontrolleri sırasında, Şırnak'ın Cizre ile Diyarbakır'ın Kulp ilçelerinde 2 PKK militanı silahlarıyla birlikte yakalandı.

10- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Azerbaycan'daki son gelişmeleri Milliyet gazetesine değerlendirdi. Azerilerin kendi sorunlarını kendilerinin halledebileceğini, dışarıdan müdahale olmaması gerektiğini ve bu olayların Azerbaycan'ın iç meselesi olduğunu belirten Çernişev, "Kriz barışçı ve siyasi yollarla, mevcut kanunlar çerçevesinde çözülmelidir. Demokratik reformların sürdürülmesi ve Azerbaycan'ın piyasa ekonomisine geçmesinden yanayız" dedi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey, Nahcivan'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in özel mesajını götüren Dışişleri Bakanlığı Kafkasya Daire Başkanı Büyükelçi Candan Azeri'yi kabul ederek bir süre görüştü.

12- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Cenevre'de AT temsilcisi Lord'Owen gözetiminde Bosna-Hersek barış planını görüşmek üzere bir araya geldiler. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç planı reddettiği için toplantıya katılmadı.

Öte yandan, Bosna-Hersek'te Sırplar'ın, gece boyunca Saraybosna'nın tarihi yerlerini yoğun makineli tüfek ateşine tuttuklarını bildirdi.

Bu arada, Fransa'nın Bosna-Hersek'te görev yapan BM Barış Gücü'ne 2500 asker daha göndermeyi planladığı bildirildi. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, yaptığı açıklamada, "Dün sonuçlanan AT Zirvesi'nde alınan karar uyarınca, Saraybosna'daki Müslümanlara yardım etmek amacıyla buradaki güçlerimizi takviye etmeye hazırız" dedi.

13- Somali'de katliam yapmakla suçlanan ve BM askerlerince aranan General Muhammed Aidid, Amerika'nın Sesi radyosu ile NBC TV'sine verdiği demeçte, Pakistanlı askerlerin öldürülmesi olayında masum olduğunu savunarak, BM'ye teslim olmayacağını söyledi.

24 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Avrupa'daki Türk konsolosluklarına PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıları şiddetle kınadığı belirtildi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'de düzenlenen törenle yeni koalisyon protokolünü imzaladılar.

imza töreninde ilk açıklamayı yapan Erdal İnönü, yeni metnin ilk protokolden farklı olmadığını belirterek, "Kimse sanmasın ki birinci koalisyon başarısız olmuştur. Yeni protokolün ilk cümlesinde, önceki protokolün hedeflerinin ilke olarak benimsendiği söylenmektedir" dedi.

DYP Genel Başkanı Çiller de konuşmasında, iki partinin anlayışının protokolde birleştiğini belirterek, daha önceki hükümetin demokratikleşme konusunda önemli adımlar attığını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda vergi affı kanunu olarak bilinen Bazı Kamu Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması ve Matrah Arttırımı Hakkında Kanun'u kısmen iptal etti.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Yargıtay Büyük Genel Kuru-lu'nca gösterilen adaylar arasından Haluk Yardımcı seçildi.

5- Çekiç Güç'ün Türkiye'de kalış süresini 6 ay daha uzatan hükümet tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. DYP, SHP ve HEP milletvekilleri Çekiç Güç'ün Türkiye'de kalış süresini 6 ay daha uzatan tezkere için olumlu oy kullanırken, ANAP, RP ve CHP milletvekilleri de olumsuz oy verdiler.

Görüşmelerde hükümet adına söz alan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Irak'taki koşulların bugün de geçmişte olduğu gibi devam ettiğine işaret etti.

ANAP Bitlis Milletvekili Kamran inan da yaptığı konuşmada, Çekiç Güç'ün Türkiye'de ilk konuşlandırıldığı zamanki koşulllar ile bugünkü koşulların çok farklı olduğunu savundu, inan, Çekiç Güç'ün bugüne kadar Türk hükümetinden habersiz komşu ülke Irak'a yönelik çok sayıda bombardıman yaptığını ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan ise, Çekiç Güç'ün Türkiye'de konuşlandırılmasının Türkiye'nin egemenlik haklarıyla bağdaşmadığını belirterek, bu gücün PKK kamplarına "şemsiye" görevi yaptığını iddia etti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, Çekiç Güç'e karşı olduğunu, bu gücün Türkiye'nin güneyinde "bir fiili uydu devlet" kurulmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ecevit, "ille de süresi uzatılacaksa, 6 ay yerine 3 ay uzatılsın" önerisinde bulundu. .

6- PKK'nın Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki Türk temsilciliklerine yönelik saldırıları ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'nda bir kriz masası oluşturuldu.

Başbakan Vekili Erdal İnönü, Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, yurtdışındaki Türk temsilciliklerine yapılan saldırıların tahmin edildiğini ve bu konuda özellikle Alman hükümetine bilgi verildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, PKK saldırıları konusunda daha önceden alman istihbaratların, temsilciliklerin bulunduğu ülkelere iletildiğini belirterek "Ama gereği yapılmamış" dedi. Çetin, saldırganların hemen yakalanması ve olanak görülmesi halinde Türkiye'ye iadeleri konusunda girişim yapıldığını söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Volkan Vural, haftalık basın toplantısında, Türk temsilciliklerine saldırılarla ilgili olarak, Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Jurgen Oesterhelt'in Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Münih Başkonsolosluğuna yapılan saldırının protesto edildiğini söyledi.

Vural, bir soru üzerine "Azerbaycan'ın içişlerinin düzenlenmesi, meşruiyet sınırları içinde, demokratik çerçevede kalmak kaydı ile Azerbaycan halkına ve onun temsilcisi olan Parlamento'ya aittir" dedi.

8- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı ilhan Kesici, İstanbul Sanayi Odası'nın aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, hızlı özelleştirmenin, kamu finansman ihtiyacı ve diğer ekonomik sorunları çözemeyeceğini söyledi.

9- Tunceli'de 2 öğretmen PKK militanlarmca öldürüldü. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yalçın'ın evine düzenlenen bombalı saldırıda 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı, izmir ve çevresinde düzenlenen operasyonda 20 PKK'lı yakalandı.

Bu arada güvenlik güçlerince son bir ay içinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan operasyonlarda 201 PKK'lı militanın öldürüldüğü, 126'smın da teslim olduğu bildirildi. »

10- PKK militanlarının Fransa, isviçre, İsveç ve Danimarka'da Türk konsolosluklarına baskın düzenleyip Türk bankalarına, seyahat acentelerine ve Türk Hava Yollan bürolarına taşlı sopalı saldırı düzenledikleri bildirildi. Fransa'da Marsilya Başkonsolosluğunu basan 4 militan, 2 görevliyi 3 saat süreyle rehin tuttuktan sonra teslim oldu. Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne karşı düzenlenen saldırı sırasında çıkan çatışmada bir militan öldü, biri Türk koruma görevlisi, biri de isviçre polisi olmak üzere 7 kişi de yaralandı. Bern Büyükelçiliğimizi basan teröristlerden birinin ölmesi üzerine isviçre, Türk diplomatların dokunulmazlığının kaldırılmasını ve silahların teslimini istedi.

Bu arada PKK'nın yayın organı KURD-HA (Kürdistan Haber Ajansı), Avrupa'nın çeşitli kesimlerinde Türk konsoloslukları ve kuruluşlarına yönelik saldırıları "Dünyanın çıldırtan sessizliğine karşı Avrupa'daki Kürtlerin öfkesi" olarak niteledi.

Öte yandan PKK'nın siyasi uzantısı olarak bilinen Kürdistan Kurtuluş Cephesi (ERNK) tarafından Atina'da yapılan açıklamada, "Savaşın Türkiye'deki kentlere ve turizm merkezlerine de yayılacağı" tehdidinde bulunuldu.

11- Almanya'da Türkiye'nin Münih Başkonsolosluğunu basarak 19 kişiyi rehin alan silahlı PKK militanları Almanya Başbakanlık Müsteşarı ile görüştükten sonra eylemlerini sona erdirerek teslim oldular.

Almanya İçişleri Bakanı Rudolf Seiters ve Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, ülkedeki Türk temsilciliklerine düzenlenen saldırıları sert bir dille kınayarak işgalcilerin taleplerini reddettiler.

Öte yandan Reuters'in haberine göre, Düsseldoıf da açıklama yapan PKK örgütünün sözcüsü, "Almanya'nın Türkiye'ye askeri yardımı kesmesini" istedi.

Alman radyo ve televizyonları, Türk temsilciliklerine, THY bürolarına ve Türk bankalarına düzenlenen saldırıları "Kürt gösterileri" olarak niteledi.

12- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Makedonya Cumhuriye-ti'ni ziyaret etmekte olan bir grup Trakya kökenli Türk işadamı ve dernek başkanını kabulünde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin, en zor günlerinde ülkesinin yardımına koştuğunu" söyledi.

13- Azerbaycan Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in yetkilerini Meclis Başkanı Haydar Aliyev'e devretti.

Bu arada Türkiye'nin Baku Büyükelçisi Altan Karamanoğlu, Cumhurbaşkanının görevden alınmasının, hukuk devleti ve demokratik kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini vurgulayarak, "Önemli olan şahıslar değildir" dedi.

14- Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'e karşı Suret Hüseyinov liderliğindeki isyanın başladığı, ülkenin ikinci büyük kenti Gence'nin Belediye Başkanı ve Yardımcısı ile Milli Savunma Bakanlığı Temsilcisi öldürüldü.

15- Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç, uluslararası arabulucular Lord Owen ve Thorwald Stoltenberg'in de katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Sırp ve Hırvatlar, Bosna'nın konfederasyon haline gelmesi konusunda anlaştılar" dedi. Karadziç, Sırp ve Hırvat taraflarının Bosna'da bir "Konfederal Bakanlar Konseyi" kurulmasında da anlaşmaya vardıklarını kaydetti.

25 HAZİRAN 1993

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller'in oluşturduğu Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

Yeni DYP-SHP koalisyon hükümetinde, SHP kanadındaki bakanlar değişmezken, DYP kanadında eski kabinede yer alan 3 bakan yeni kabinede de görev aldı. .

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, bugünden itibaren hükümet programına ilişkin çalışmalara başlanılacağını ve programın önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü TBMM'de okunacağını bildirdi.

Aktuna, toplantıda ağırlıklı olarak terör konusunun ele alındığını, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kıbrıs ve Somali'deki son gelişmelerin de görüşüldüğünü bildirerek, Bakanlar Kurulu'nun gündeminde bulunan reform çalışmalarının Başbakan'ın isteğiyle önem sırasına göre ele alınmasına karar verildiğini de kaydetti.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde Türk Büyükelçiliklerine ve kuruluşlarına yönelik terörist saldırılarla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, alınan yeni duyumlar üzerine, bütün dış temilcilikle-rin ve Türk kurumlarının uyarıldığını, mesaj gönderilerek ev sahibi ülkelerden gerekli önlemlerin alınmasının talep edildiğini söyledi.

Almanya ile başta suçluların Türkiye'ye iadesi olmak üzere, çeşitli sorunların müzakere edileceğini bildiren Çetin, olayların meydana geldiği diğer merkezlerde de inceleme yapılacağını bildirdi.

Çetin, Azerbaycan'da Milli Meclis'in, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in yetkilerini elinden almasının, bu ülkenin iç sorunları olduğunu söyledi.

4- izmir'de yapılan, "Türkiye-AT ilişkilerinde Gerçek Durum" konulu toplantıya katılan AT'nin Türkiye'den Sorumlu Büyükelçisi Michael Lake, Türk özel sektörünün 1995 yılı sonunda gerçekleşecek olan gümrük birliğine hazır olduğunu belirterek, "Türk özel sektörü artık kendi hükümetine dönerek enflasyonu önlemesini istemelidir. Yabancı yatırımcılarla, AT ile rekabet etmek için hammadde fiyatlarının Avrupa ülkeleriyle aynı düzeyde olmasını sağlama güvencesini almalıdır. Çünkü gümrük birliğine girmek, komple bir olaydır. Bu. sağlandığı takdirde elbette tekstildeki kotalar da ortadan kalkacaktır" dedi.

5- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Bern Büyükelçilik binasının, dün PKK'lılar tarafından, düzenlenen baskın sonrasında isviçre polisince ablukaya alındığını bildirdi. Toperi, "Biz işbirliği yapmak istiyoruz, ama böyle abluka altında kaldığımız sürece bu çok zor. Elçiliğe

giriş çıkışlar isviçre polisince sürekli kontrol altında. Büyükelçilik mensupları dahil üzerimizi aramaya çalışıyorlar, ancak biz devamlı olumlu yönde girişimlerimizi sürdürüyoruz. Ankara'dan bir heyet gelecek. Bu heyetin gelişini bekliyoruz. Hükümetin kararı neyse ona göre davranacağız" dedi.

Öte yandan Almanya'nın Karlsruhe Türk Konsolosluğu'na 100 kadar Kürt eylemci saldırı düzenledi. Eylemcilerden 80'i Alman polisi tarafından gözaltına alındı. Bu arada, Karlsruhe Konsolosluğunun basılmasını protesto eden Türkler ile Kürtler arasında çıkan çatışmada 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

6- Avrupa'daki Türk temsilcilik ve kurumlarına PKK militanlarmca gerçekleştirilen saldırılar yabancı basın ve yayın organlarınca da sert tepkiyle karşılandı.

Alman basını, PKK'nın, son eylemleriyle Batı'nm gözünden düştüğünü vurguladı. ABD basını, Kürtler'in kendi kendilerini yaraladıklarını yazarken, Fransız basını ise kimi Kürt grupların, aralarında Fransa da olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Türk temsilciliklerine karşı aynı anda çeşitli şiddet eylemleri düzenlemekle "medyatik bir başarı" elde ettiklerini yazdı.

7- ILO'nun Genel Kurul çalışmaları kapsamında 98 Sayılı ILO Sözleşmesi'ni ihlal ettiği yolunda yapılan Türkiye görüşmesi sonuçları yayımlanarak onaylandı. Kararda, Türkiye'nin uzun tartışmalara neden olan "çifte barajlar" da dahil, 98 Sayılı Sözleşme ilkelerine aykırı bütün yasa ve uygulamalarını ortadan kaldırması gerektiği vurgulandı.

Kararda, "Komite, hükümetten, sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerle Türkiye'de yasa ve uygulama arasında mevcut her çelişkinin ortadan kaldırılmasının sağlamasını ve ILO ve Uzmanlar Komitesi'ni tüm gelişmelerden, tüm ayrıntısı ile haberdar etmesini talep etmiştir" denildi.

8- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ve Yardımcısı Eyüp Ganiç, Bosna-Hersek'te konfederasyon kurulması konusunda, Brüksel ve Cenevre'de yapılacak görüşmelere katılmayacaklarını açıkladılar, iki lider, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi'nin konuyla ilgili yaptığı toplantıya da katılmadılar.

Öte yandan Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı ve Yardımcısından ayrı olarak, konuyu değerlendirmek üzere bir toplantı yaptılar. Konsey üyesi ve Bosna-Hersek Başbakanı olan Hırvat asıllı Mile Akmadziç, Zagreb'de yaptığı açıklamada, kendilerinin Bosna'nın bölünmesi dışındaki her tercihi görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

26 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Tabipler Birliği'nin 41. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, vaatlerini hükümete devrettiğini ve takipçisi olduğunu belirterek, reform yapmak için reform yapılmayacağını söyledi.

2- isviçre'nin Ankara Büyükelçisi'nin, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, büyükelçiliğin abluka altına alınması konusunda Türkiye'nin görüşünün anlatıldığı ve Türkiye'nin uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde işbirliğine hazır olduğunun iletildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, isviçre'nin Ankara Büyükelçisi ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bunalım devam ediyor. Orada uzun süren bir saldırı var. Polis 45 dakika geç gelmişse, o insanların kendilerini koruma ve savunma hakları da vardır" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Azerbaycan'daki son gelişmelerle ilgili olarak Türkiye'nin üzerine düşen her şeyi yaptığını, isyancıların lideri Suret Hüseyinov'la bir temasta bulunulmadığını ve isyan konusunda AGIK mekanizmasının işletileceğini belirterek, "Türkiye, sonuna kadar Elçibey'in yanında olacaktır. Elçibey'in, eşkiya yöntemleriyle değiştirilmesini kabul edemeyiz" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP-SHP hükümetinin, "bütün KİT'leri haraç-mezat satmak niyetinde olduğunu" öne sürerek, KİT'lerin gelip geçici hükümetlerin değil, devletin ve milletin malı olduğunu söyledi.

5- Kamuoyunda "Kara Ses" olarak bilinen Cemalettin Kaplan tarafından kurulan "Anadolu Federe islam Devleti" adlı örgütün üst düzey temsilcisi 12 kişi İstanbul'da yakalandı.

6- Mardin'de bir köye baskın düzenleyen PKK militanları, 6'sı kadın ve çocuk 8 kişiyi öldürdüler. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı militanlardan 7'sinin öldürüldüğü, 5 PKK'lının cesedinin bulunduğu ve Erzincan'da CHP iliç ilçe Başkanı ile 2 işçinin PKK'lılarca kaçırıldığı bildirildi.

7- İnsan Hakları Derneği tarafından 25-27 Haziranda yapılması planlanan "Kürt Sorunu Kurultayı"na Ankara Valiliği'ce izin verilmemesini, çeşitli kitle örgütleri ortak bir açıklama yaparak protesto etti.

8- Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'nin, PKK saldırıları sonrası isviçre polisi tarafından kuşatılması konusunda, eski Bern Büyükelçisi Suat Bilge ve Doç.Dr.Hüseyin Bağcı'nın yaptığı değerlendirme Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

9- Sedat Simavi Karikatür Yarışması sonuçlandı. Yarışmada, Hırvatis-tanlı İsmet Voljevica, Bosna'yı konu eden karikatürüyle birinci oldu.

10- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, İstanbul'da toplanarak, Milliyet gazetesi sahibi Aydın Doğan'a ait Ekonomi Politika (EP)'da yayımlanan "Uzan Ailesi Nereye Koşuyor" başlıklı yazıyla ilgili şikayetleri değerlendirdi.

Kurul, Doğan hakkındaki "dergiyi bayilerden toplatmak" suçlamasını yersiz, Doğan'm savunmasında, yazıyı hazırlayan ve şikayeti yapan gazeteci Hakan Güldağ'ı basın ilkelerini çiğnemekle suçlamasını ise yerinde buldu. Kurul, toplatma işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğinin araştırılmasını karara bağladı.

11- Kamu çalışanlarının örgütlü olduğu memur sendikaları izmir, Kayseri ve Samsun'da yaptıkları miting ve gösterilerle, memurlara grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı istediler.

12- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin 28 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan genel kurul toplantısına katılmak üzere Stras-bourg'a giden Türk grubu başkanı Sait Kemal Mimaroğlu, hareketinden önce yaptığı açıklamada, konsey genel kurul gündemi hakkında bilgi vererek, "Avrupayı uyarıyoruz. Yabancı düşmanlığının hortlaması bütün Avrupa için tehlikelidir" dedi.

13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'i izlemek üzere Nah-civan'da bulunan Türk gazetecilere yönelik saldırılar üzerine gazetecilerin, Nahcivan Konsolosu'ndan ve yerel polisten yardım istedikleri ve Türkiye'nin Baku Büyükelçisi Altan Karamanoğlu'nun, Meclis Başkanı Haydar Aliyev'e durumu ilettiği bildirildi.

14- Almanya'nın çeşitli kentlerinde üç gün önce başlayan PKK saldırıları ve gösterileri devam ediyor. Karlsruhe'de Türkiye Başkonsoloslu-ğu'nu basmak isteyen PKK'lılarla Türkler arasında çıkan çatışmada 4 kişinin yaralandığı, 100 PKK'lınm gözaltına alındığı ve Münih Konsolosluğu'nu işgal eden PKK'lılardan 12'sinin tutuklandığı bildirildi.

Diğer taraftan Fransa'nın Strasbourg kentinde bir grup PKK'lınm THY bürosuna yaptığı saldırıda, büronun camlarını kırıldığı, eşyaların talan edildiği bildirildi.

Bu arada Iraklı Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani ile Iran Kürt Demokrat Partisi lideri Mustafa Hicri'nin, PKK'nın Avrupa'da giriştiği saldırıları kınadıkları bildirildi.

ABD ve Avrupa'da yayımlanan gazeteler, PKK'nın Avrupa'nın birçok merkezinde düzenlediği saldırılara geniş yer verdiler.

15- New York'ta bulunan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, iki hafta boyunca BM yetkilileriyle görüşmelerde bulunduğunu belirterek, "BM, Kıbrıs görüşmelerini çıkmaza sürüklememelidir" dedi.

16- Azerbaycan Milli Meclisi'nin, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Azerbaycan petrollerini çıkartıp işleyecek konsorsiyumla yapılan anlaşmayı iptal ettiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aliyev ile konuştuğunu ve kendisine böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını, varsa ortadan kaldıracağını söylediğini belirtti.

17- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Atina'da Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile ilişkilerin son dönemlerde gölgelendiği yolundaki değerlendirmelere karşı çıkarak, iki ülkenin Bosna konusunda ortak bir girişimde bulunabileceğini kaydetti.

18- iskeçe Bağımsız Milletvekili Ahmet Faikoğlu ve Gümülcine Bağımsız Milletvekili Sadık Ahmet, Gümülcine'de yaptıkları açıklamada, Yunanistan hükümetinin, Batı Trakya'daki Türk öğrencilerin azınlık ortaokullarına kura ile alınmaları kararını uygulamaya koymasının, Türk azınlıkta büyük endişeye yol açtığını ve bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirttiler.

19- Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin çevre bakanlarının Odessa'da toplanarak, 1996'da'n önce her devletin kıyı kuşağında koruma alanları kurulmasını öngören bir deklarasyon yayımladığı bildirildi. Deklarasyonda, basit ve atıksız teknoloji kullanılması ile kullanıcı ve kirleticilerden bedel alınması kararlaştırıldı.

20- Viyana'da düzenlenen ve 171 ülkenin katıldığı BM insan Hakları Konferansı sonuç bildirisi, oybirliğiyle kabul edildi.

Terörörizm ve ulusların kendi kaderlerini belirleme hakkı hükümlerinin görüşüldüğü çalışma grubuna başkanlık eden Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Rıza Türkmen, kapanış bildirisine Türkiye'nin görüşleri doğrultusunda ifadeler konulduğunu söyledi.

21- ABD Irak'ı yeniden bombaladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, harekatın, eski ABD Başkanı George Bush'a, Nisan ayında Kuveyt'e yaptığı ziyaret sırasında Saddam Hüseyin'in gizli servis elemanlarınca girişilen ve ClA'nın zamanında harekete geçmesiyle etkisiz hale getirilen suikast girişiminin intikamının alınması için gerçekleştirildiği bildirildi.

27 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Almanya'da yayımlanan Welt Am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, yasadışı terör örgütü PKK'yı anlattı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye gazetesinin, çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Tansu Çiller, ABD'nin dün Irak'a yönelik füze saldırısının bu iki ülke arasında bir konu olduğunu ve saldırıda Türkiye'deki herhangi bir üssün kullanılmadığını belirterek, "Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren bir mesele değildir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise ABD Başkanı BiN Clinton'ın dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i telefonla aradığı, daha sonra da Ankara'daki ABD Büyükelçisi Richard Barkley'in, Cumhurbaşkanı Demirel'i ve Başbakan Tansu Ciller'i ziyaret ederek bir süredir yapılan araştırma sonucunda, eski Başkan George Bush'a karşı hazırlanan suikast girişiminin Irak istihbarat Teşkilatı tarafından planlandığına dair kesin ve somut deliller elde ettiklerini Türkiye'ye bildirdikleri kaydedilerek "Sabaha karşı bölgedeki ABD gemilerinden Bağdat'taki istihbarat merkezine 23 tane füze atılmıştır" denildi.

Operasyonla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e, ayrıntılı bilgiler içeren bir mektup gönderdiği de bildirildi.

Bu arada, Irak'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan bir açıklamada, operasyon "bariz saldırganlık" ve "devlet terörizmi" olarak nitelendi ve dünya ülkelerinin bu saldırıyı kınaması istendi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin il kongresine katılmak üzere Diyarbakır'a gitti. Yılmaz, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ve Güneydoğu'nun sorunları konusunda yeni hükümeti ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i eleştirdi. Türkiye'nin birliği için Kürt kökenli yurttaşların haklarına sahip çıkmanın partilerinin görevi olduğunu söyleyen Yılmaz, "Bugünkü iktidarın size vermediğini, biz iktidara geldiğimizde vereceğiz" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin Çankaya ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, 1. Koalisyon Hükümetini anlattı ve yeni hükümetin kurulmasına ilişkin bilgiler verdi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet gazetesinin Azerbaycan'daki son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'le ilgili sorularını yanıtladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevrt, ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında, ABD'nin Irak'a karşı düzenlediği saldırıyı kınadılar.

8- PKK militanları, Antalya kent merkezinde 3 ayrı yerde bombalı saldırı düzenledi. Saldırılarda 12'si yabancı turist olmak üzere 23 kişi yaralandı.

9- PKK militanlarınca dün kaçırılan Erzincan'ın iliç CHP ilçe Başkanı İsmet Türkmen ölü bulundu, ilçe Başkanı Türkmen ile beraber kaçırılan DDY işçisi Kazım Peker ile Cemal Fırat ise serbest bırakıldı.

CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Hçe başkanının militanlarca öldürülmesi karşısında duyarsız kaldığı gerekçesi ile hükümeti protesto etti.

10- Saraybosna'da görev yapan Milli Gazete muhabiri Ömer Taşar, Sırplar tarafından açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi.

11- ABD'nin sabaha karşı Irak'ın başkenti Bağdat'taki Irak istihbarat Servisi Merkezi'ne düzenlediği füze saldırısında en az 8 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi. Irak, saldırıyı sert biçimde protesto etti.

ABD Başkanı Bili Clinton, eski Başkan George Bush'a yönelik suikast planının Irak Gizli Servisi tarafından yapıldığına ilişkin kesin kanıtlar bulunmasından sonra Bağdat'taki ana komuta kontrol merkezinin bombalanması için emir verdiğini açıkladı.

Irak Devrim Komuta Konseyi'nden yapılan açıklamada da, başkent Bağdat'ta, Irak istihbarat Servisi'nin bulunduğu mahalleye düzenlenen saldırıda aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğü ve önemli ölçüde maddi hasar meydana geldiği bildirildi. ABD'nin bu saldırıyı haklı göstermek için belirttiği nedenlerin anlamsız olduğu kaydedilen açıklamada, Başkan Bush'a suikast düzenlendiği yolundaki suçlamaların hiçbir temeli olmadığı ve asılsız olduğu belirtildi.

ABD'nin Irak'a karşı düzenlediği füze saldırısı geniş yankı yarattı, İngiltere, Fransa ve Rusya saldırıyı desteklerken, Iran operasyonu kınadı.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya dün gece Sırplarca açılan topçu ateşi sonucunda 7 Boşnak öldü.

Bu arada, Eski Yugoslavya Barış Konferansı Eşbaşkanı Lord David Owen, bir Fransız gazetesine verdiği demeçte, Bosna-Hersek Başkanlık Kon-seyi'nin, ülkenin etnik temele dayalı üç devlete bölünmesini öngören Sırp-Hırvat planını görüşmek üzere isviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geleceğini bildirdi.

13- Azerbaycan'daki askeri ayaklanmanın lideri Suret Hüseyinov, cumhurbaşkanlığı yetkilerini devralan Haydar Aliyev'le başkent Bakü'de bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyen Ali-yev ve Hüseyinov, her konuda tamamen anlaştıklarını, ülkeyi içinde bulun-

düğü durumdan kurtarmak için bazı planları olduğunu ve bunları kısa sürede uygulamaya koyacaklarını söylediler.

14- Azerbaycan Milli Meclisi tarafından yetkileri alınan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Ordubat'ta AA'ya yaptığı açıklamada, sürdürdükleri mücadelede Batı ülkeleri tarafından yanlız bırakıldıklarını belirtti. Halkın kararı ile göreve geldiğini, ülkesinde yapılan bir darbe ile görevinden uzaklaştırıldığını anlatan Elçibey, "bütün bu olaylara rağmen istifa etmeyeceğini" söyledi. Elçibey açıklamasında, Batı'nın yumuşak tavrının Ermenilere yaradığını ifade ederek, Azerbaycan'a yönelik saldırıların bugünlerde daha da hızlandığını ve Ermenilerin, Akdere ve Akdam'da toprak almaya devam ettiklerini kaydetti.

28 HAZİRAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin, Bağdat'ı füzelerle vurması konusunda, ABD Başkanı BiN Clinton'un önceden kendisini aradığını ve ABD Büyükelçisini kabul etmesini istediğini, Büyükelçinin getirdiği mesajda da sadece misilleme yapacaklarından söz edildiğini, ancak misillemenin şeklinin belirtilmediğini ve Dışişleri Bakanlığımızın tavrının doğru olduğunu söyledi.

Demirel, Azerbaycan konusuna da temas ettiği demecinde, Azerbaycan'da önemli olanın, Baktı'ye dönük askeri harekatın durdurulması olduğunu belirterek, Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in, Suret Hüseyinov'u durdurduğunu ve Ermenilerin üzerine yönelttiğini söyledi. Elçibey'e Bakü'ye gidip görevinin başında bulunmasını söylediklerini, ancak Elçibey'in bunu yapmadığını belirten Demirel, Azerbaycan yönetiminde kim olursa olsun, Azerbaycan'ın, Türkiye'ye karşı olmayacağını, ilişkilerimizin bozulmayacağını da sözlerine ekledi. ,

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, yarın toplanacak BM Güvenlik Konseyi'nin, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunu görüşeceği belirtilerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Zian Zemin, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin ve İngiltere Başbakanı John Major'a birer mektup gönderdiği bildirildi. Demirel'in mektuplarda, Sırpların, uluslararası çağrılara ve uyarılara, etkili ve caydırıcı önlemler alınmadığı için meydan okudukları kaydedilerek, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin dış politikasının iflas ettiğini, terörün yaygınlaştığını ve ekonominin kötüye gittiğini vurgulayarak, "Bütün bunlara rağmen, sayın Başbakan slogan atıyor1' dedi. Yılmaz, hükümetin Meclis'ten alacağı güvenoyunun, güvenden çok "kerhen destek" anlamında olacağını öne sürdü.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Azerbaycan'da petrol arama talebinde bulunan ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Anlaşmalar müzakere aşamasında. Meclis Başkanı Haydar Aliyev'le bu konuda görüşüldü, imzalanıp da iptal edilen anlaşma yok. Ancak biz müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanacağından ümitliyiz" dedi.

Aktuna açıklamasında, Kamu iktisadi Teşekküllerinin yıllık toplam zararının 76 trilyon lira olduğunu bildirdi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Gölhan, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu Ciller'i aynı kulvarda rekabet ediyormuş gibi gösteren yayınlardan rahatsızlık

duyduklarını belirterek, "Ne beni, ne sayın Hasan Ekinci'yi, ne de sayın Tansu Çiller'i, sayın Demirel'den ayrı düşünmek mümkün değildir" dedi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı İsmet Atilla, Ankara'da yaptığı açıklamada, personel ödenekleri için ayrılan 145 trilyonun yarısının şimdiden tükendiğini, ancak enflasyonun altında bir ücret artışının sözkonusu olmadığını belirterek, personel rejimi reformunun temmuz ayına yetişmesinin imkansız olduğunu, fakat çalışmaların hızlandırılacağını ve yetki yasasının devre/e sokulacağını kaydetti.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin ilç;e kongresi için gittiği Elbistan'da yaptığı konuşmada, hükümetin sadece yurt içindeki terörü göz önüne alarak değil, yurt dışındaki terörü de göz önüne alarak geniş kapsamlı bir mücadele planı hazırlaması gerektiğini belirterek, bugünkü devlet teşkilatının ve güvenlik güçlerinin durumunun, Türkiye'ye karşı açılmış olan bu sinsi savaşı durdurmaya yeterli olmadığı görüşünü savundu.

8- Türkiye Demir-Çelik işletmeleri Genel Müdürlüğü Karabük ve iskenderun Demir-Çelik Fabrikalarında çalışan 17.254 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi müzakereleri anlaşmayla sonuçlandı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, konuyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Özçelik-İş Sendikası ile Kamu-İş Sendikası arasında dün varılan anlaşmaya göre, % 52 olan ücret artışının, enflasyonun altında olduğunu belirterek, Özçelik-iş'in bu sözleşmeyi imzalayarak yanlış yaptığını ve kendi sözleşmelerine örnek teşkil etmeyeceğini kaydetti

9- Hakkari, Şırnak, Erzurum ve Bingöl'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 10 PKK'lı öldürüldü, 7 er ve 1 astsubay şehit oldu, 1 astsubay ve 5 er de yaralandı. Bingöl'ün Genç ilçesinde yolcu trenine saldıran PKK militanları, 3'ü ağır 6 kişiyi yaraladı.

10- PKK militanlarının dün gece Antalya'daki turistik terslere yaptıkları bombalı saldırılardan sonra güvenlik tedbirlerinin arttırıldığı bildirildi.

TBMM Başkanı "Hüsamettin Cindoruk bir mesaj yayımlayarak, saldırıları şiddetle kınadığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, konuya ilişkin olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Antalya'daki eylemlerden sonra geniş çaplı bir soruşturma başlattıklarını belirterek, turistik yerlerde bu tür olayların bir daha yaşanmaması için her türlü tedbiri aldıklarını bildirdi. Gazioğlu,, turistik kentlerdeki sivil ve resmi güvenlik görevlilerinin sayısını da hızla takviye edeceklerini sözlerine ekledi.

Diğer taraftan saldırının, Almanya'da radyo ve televizyondan birinci haber olarak verildiği ve Türkiye için yapılan rezervasyonlarını iptal edilmeye başlandığı bildirildi.

Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, saldırının turizmimiz üzerinde olumsuz etkisi olacağını, ancak bunu en aza indirmeye çalışacaklarını bildirdi. Ateş, saldırının turizm üzerindeki etkisinin basının tavrıyla da ilgili olduğunu belirterek, basından konuyu sansasyonel biçimde vermemesini istedi,

11- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Isham Suud Halil, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin dünya jandarmalığına soyunduğunu belirterek, "Eğer Kıbrıs'ta ABD'nin isteği dışında bir gelişme olursa ABD, Türkiye'yi bile vurabilir" dedi.

12- Iran islam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşeliği'nden, bir gazetede yer alan "Aracı Iran Başkonsolosu" başlıklı haberle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki temsilciliklerinde çalışan memurların, Türkiye Cumhuriyeti'ne muhalif olan gruplarla ilişkilerinin olmadığı ve bu konudaki yayınların hayal mahsulü olduğu belirtilerek, Iran islam Cumhuriyeti'nin çeşitli temsilciliklerde görev yapan memurlarının asılsız suçlamalarla haysiyetlerinin zedelenmesine tahammül etmeyeceği bildirildi.

13- isviçre'nin Basel kentinde iki Türk ailesinin oturduğu bir evin kundaklandığı, 5 kişinin dumandan zehirlenerek öldüğü bir kişinin de ağır yaralandığı bildirildi.

14- Avrupa ülkelerinde giriştikleri eylemler üzerine başta Almanya olmak üzere birçok ülkede güvenlik kuvvetleri ve hükümetin tepkisiyle karşılaşan PKK'nın Avrupa örgütü ERNK (Ulusal Kurtuluş Cephesi), yazılı bir açıklama yaparak, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'e çağrıda bulundu. Türk devletinin "terörist" olarak nitelendiği açıklamada, Almanya'nın, terörizme arka çıktığı ve terörizmin suç ortağı olduğu belirtilerek, Kohl'e hitaben, "Kürt halkına ve onun temsilcisi PKK'ya yönelmekle hiçbir çıkarınızın olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz" denildi.

Kürdistan Sosyalist Partisi'nce (PSK) yapılan yazılı açıklamada, Türk Devleti ve PKK'ya ateşkes çağrısında bulunularak, "Şiddet durmalı, diyalog yolu açılmalıdır. Böyle bir gelişme için anahtar PKK'da değil, Türk Devletinde-dir. Türk Devleti isterse barış süreci hemen başlar" denildi.

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, Kürtler, PKK ve Türk hükümetinin tutumunu konu alan bir yorum yayımladı.

15- Avustralya'nın Sydney kentindeki BM binasının bir grup PKK'lı tarafından işgal edildiği, görevlilerin rehin alındığı, ancak kısa bir süre sonra bölücülerin eylemlerine son verdikleri bildirildi.

16- KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, Lefkoşe'de düzenlediği basın toplantısında, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

17- Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde Azeri denetiminde bulunan son yerleşim birimi olan Akdere'nin Ermeni güçlerinin eline geçtiği ve Azeri birliklerinin bölgeden çekildiği bildirildi.

18- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, çeşitli ülkelerin liderlerine birer mektup göndererek, Ermenistan ordusunun Azerbaycan'a karşı giriştiği saldırının çok ileri boyutta olduğunu, 300'den fazla sivilin öldüğünü ve onbinlercesinin de mülteci durumuna düşürüldüğünü belirterek, "Beyan ettiğiniz demokratik ilkeler gereğince kesin tavır koymanızı rica ediyorum" dedi.

19- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, BBC'ye yaptığı açıklamada, Bosnalı Müslümanların Cenevre'de yürütülen görüşmelere katılmamakta direnmesi halinde, ülkenin yalnızca ikiye bölünmesini kabul etmek zorunda kalacaklarını ve Sırplar ve Hırvatlar tarafından kabul edilen son planın Boşnaklar tarafından kabul edilmemesinin, Müslümanların savaşın sürmesini istedikleri anlamına geleceğini söyledi.

20- ABD'nin, eski Başkan George Bush'a karşı planlanan suikaste misilleme olarak Irak'ın başkenti Bağdat'taki istihbarat Merkezine düzenlediği füze saldırısı ile ilgili uluslararası tepkiler sürüyor. Çin Halk Cumhuriyeti, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi, Yemen, Endonezya, Malezya ve Ukrayna saldırıyı kınarken; İngiltere, Fransa, Rusya ve İspanya saldırıyı anlayışla karşıladıklarını bildirdiler.

29 HAZİRAN 1993

1- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından Efes-93'ün çıkarma bölümü için izmir Seferihisar'daki tatbikata katılan Cumhurbaşkanı Demirel, Türk devletinin hedefinde barış bulunduğunu, tatbikatların da başka bir ülkeyi tehdit etmek için gerçekleştirilmediğini belirterek, "Türkiye'de demokrasi, kurum ve kurallarıyla mevcuttur ve sivil idarenin emrindeki silahlı kuvvetler, demokrasinin tarifidir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, petrol anlaşması konusunda TPAO'dan iki kişilik bir heyetin konsorsiyumda yer alan diğer ülke firmaları ile birlikte Azerbaycan'daki yeni yönetim ile görüşmeler yapmak üzere Bakü'ye gittiğini bildirdi.

Çiller, "Bu ekip bilindiği gibi bir konsorsiyumun içerisinde İngiltere ve Amerika'nın yanında Türkiye'yi de yer aldıracak bir ekiptir. Burada değişen bir olay yoktur. Bu konsorsiyumun devamı ve işlerlik kazandırılması sorunu vardır. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler ve halktan halka olan dostluk, bu konuda Türkiye'nin yerini koruma gereğini ortaya çıkarmaktadır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin SHP kanadının aynen kalmasının başarı, ancak DYP kanadının değişmesinin başarısızllık olarak nitelendirilebileceğini belirterek, "Ama bu DYP'ye haksızlık olur. Çünkü bu hükümetin hepsi başarısızdır" dedi.

Terördeki başarının sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğunu, hükümetin en ufak bir katkısı olmadığını iddia eden Yılmaz, "Bugün ortada, olaylara hala yetkin olamayan bir hükümet ve yeni bakanlık heyecanı içinde olan bakanlar var" dedi.

4- Basınla ilişkiler yöntemi çerçevesinde, Başbakanlık Başdanışmanı Volkan Vural'ın, Başbakan Çiller'in açıklamalarını üstlendiği, Hükümet Sözcülüğü'ne atanan Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna'nın da bundan sonra her gün saat 11.00'de Başbakanlık binasında basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, eski bakan Koksal Toptan zamanında hazırlanan ve 3 yıllık Kur'an kursunu bitirenlere fark derslerini vererek, ortaokul diploması verilmesini öngören yasa taslağına karşı olduğunu belirterek, "8 yıllık zorunlu eğitimle, din eğitiminin ayrı şeyler" olduğunu söyledi.

Gerçekleştirmek istediği ilk hedefin zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılması olduğunu belirten Menteşe, 2000 yılından sonra da 11 yıla çıkarılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Eğitim alanında temel sorunun "kaynak" sorunu olduğunu da ifade eden Menteşe, "mesleki eğitime" önem verileceğini belirterek, yabancı dil ağırlıklı mesleki eğitim ve yaygın eğitimin öncelikle ele alınacak konular arasında yer aldığını söyledi.

Yükseköğretim Yasası'nın yeniden düzenlenmesinin de bu hükümet programı içerisinde yer alacağını bildiren Menteşe, "Amacımız, yönetsel ve bilimsel açıdan özerk üniversiteyi sağlamaktır" dedi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, ANAP İstanbul Milletvekili Bahattin Yücel'in, PKK'nın Antalya'da yaptığı bombalı saldırıyla ilgili olarak verdiği sözlü soru önergesini yanıtladı.

Ateş, Antalya'da turizm işletmelerinde tüm koruma önlemlerinin alındığını, ancak saldırıların korunması çok güç olan yerlerden ve dışarıdan geldiğini söyledi.

Saldırıların ardından tüm yabancı temsilcilikler ve turizm şirketleriyle temasa geçildiğini belirten Ateş, bundan sonra ek önlemler alınması için de çalışıldığını bildirdi.

Ateş, terör olaylarının yalnızca Türkiye'de bulunmadığını, her gün pek çok Avrupa ülkesinde ölümlere yol açan bombalı saldırılar olduğunu ifade ederek, "Terörizm sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunudur" dedi.

7- Olağanüstü halin 10 ilde 19 Temmuzdan başlayarak 4 ay süreyle uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı.

8- İTO'nun çağrısıyla bir araya gelen TİSK, DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları ile çeşitli sendikaların başkanları ve İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'nun katıldığı toplantıda, özelleştirme uygulamalarının ekonomik ve sosyal boyutlarına ilişkin ortak bir görüşle hükümetin karşısına çıkılması kararı alındı.

9- DlSK'e bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada, şu andaki sendika yöneticilerinden Murat Tokmak, Halit Erdem ve Ekrem Aydın hakkında, geçmiş dönemlerde ana tüzük hükümlerine aykırı olarak para aldıkları ve sendikayı zarara uğrattıkları gerekçesiyle Kartal iş Mahkemesi'nde dava açıldığı, başvuruyu yapan Avukat Rasim Öz tarafından şu andaki yönetimin de mahkemeye verildiği bildirildi.

10- Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde PKK militanlarının taradığı araçta bulunan 2'si asker 6 kişi yaralandı. Saldırıdan sonra güvenlik güçleri ile çatışan militanlardan 5'i öldürüldü.

Kars'ta da bir grup PKK militamyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 5 PKK'lı militan öldürüldü.

11- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Aliyev Nevruzoğlu düzenlediği bastn toplantısında, Azerbaycan'da olayların bu boyuta ulaşmasına rağmen, ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu belirterek, "Azerbaycan'ı bölmek istiyorlar. Bağımsız bir devlet olarak dünyada saygın bir yer kazanmaya çalışant Türklük hareketinin gözbebeği olan Azerbaycan'ı dış güçler bölmek istiyor. Düşmanı içerde aramak yalnıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Elçibey'in yetkilerini devralan Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in çok deneyimli bir politikacı olduğunu belirten Büyükelçi Nevruzoğlu, Aliyev'in, Rusya yanlısı bir politika yürütmeyeceğini belirtti ve "Azerbaycan'daki hareket bir çığ haline gelmiştir. Aliyev de bu hareketin devamı için icraat yapacaktır" dedi.

12- Azerbaycan Parlamentosu tarafından, ülkedeki isyanla birlikte devlet başkanlığı yetkileriyle donatılan Haydar Aliyev, imzaladığı bir kararnameyle Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in danışmanlarıyla sözcüsünü görevden uzaklaştırdı. Aliyev ayrıca, Elçibey'in Gence bölgesindeki temsilcisi ve eski Tarım Bakanı Tevfik Hüseyinov'u da görevden aldı.

13- Bosna-Hersek'te konfederasyon kurulması konusunda Cenevre'de yürütülen görüşmede, Sırp ve Hırvat tarafların, genel ateşkes ilan edilmesi ve silahlı birliklerin geri çekilmesi konusunda anlaşma sağladıkları bildirildi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Hırvat lider Mate Boban ile dün geceki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Bosna'daki üç etnik topluluğun atadığı temsilcilerden oluşacak bir geçiş dönemi yönetimi oluşturulması konusunda anlaştıklarını söyledi. Karadziç, "Bu çok önemli bir gün. Sırplar ve Hırvatlar harita dışında bütün konularda anlaştılar. Tarafların kabul ettiği askeri bir anlaşma var. Müslümanlar da derhal bize katılmalıdır" dedi.

Öte yandan Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nde, Müslümanlara silah ambargosunun kaldırılması yolunda alınacak bir kararı veto edeceğini ilan etti.

14- Arap Birliği ve Mısır, ABD'nin Bağdat'a düzenlediği füze saldırısıyla ilgili olarak ortak bir yazılı açıklamada yaparak, "Washington'un, Sırplar'a karşı da Irak'a karşı takındığı kararlı tutumu sergileyeceğini umut ettiklerini" bildirdiler.

Öte yandan, ABD'nin BM Temsilcisi Madeleine Albrigt, New York'ta yaptığı açıklamada, çifte standart suçlamasını reddederek Bosna ve Irak'ın apayrı sorunlar olduğunu söyledi. Albrigt konuşmasında, "Önce biz Bosna-Hersek'teki savaşı bir din çatışması halinde görmüyoruz. Ayrıca Amerika Bosna'daki Müslümanlara havadan insani yardım yapılmasında öncülük etmiştir. Irak'ı ise bize yönelik terörizmden vazgeçirmek için bombaladık" dedi.

Bu arada, Bağdat'a Amerikan saldırısını Batılı ülkeler ve Rusya desteklerken, Ukrayna ile BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi Çin, saldırıyı olumsuz karşıladılar. Iran, Yemen, Malezya, Libya ve Endonezya saldırıyı kınadılar. Suriye de, ABD'nin bu saldırıda çifte standart uyguladığını kanıtladığını bildirdi.

15- BM Güvenlik Konseyi'nin toplantısından sonra, Irak-Kuveyt sınırının belirlenmesiyle ilgili olarak Bağdat'a, "yükümlülüklerini ve bunlara uyulma-masıyla ciddi sonuçlara yol açılacağını" hatırlatan bir Başkanlık açıklaması yayımladı. Açıklamada, "Konsey, Irak-Kuveyt Sınır Komisyonu'nun, Irak ve Kuveyt arasında toprak ayarlaması yapmadığını ve iki ülke arasında mevcut bulunan 4 Ekim 1963 tarihli ve BM belgelerinde de yer alan anlaşma çerçevesinde, sadece ve ilk kez teknik bir gereksinim olarak iki ülke arasındaki sınırın koordinatlarını saptadığını hatırlatmak ister" denildi.

30 HAZİRAN 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, üç gün önce meydana gelen ve 12'si turist 23 kişinin yaralandığı bombalama olayları konusunda incelemelerde bulunmak amacıyla Antalya'ya gitti. Cindoruk, burada düzenlediği basın toplantısında, terörün dünyanın her yerinde hiçbir ülkenin başından atamadığı bir vergi olduğunu belirterek, "Eğer terör, turizmi caydırıcı faktör olursa teröristler kazanır" dedi. Cindoruk, bu tür olaylar sebebiyle tur iptallerinin olması halinde, yöredeki otellerin de pazar ekonomisinin gereğini yapacaklarını ve iç turizme yöneleceklerini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, hükümet programının tartışmaya açıldığı DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, kabineyi tek başına kurduğunu, hata yapmış olabileceğini belirterek, "Kabinenin mükemmel olduğunu söylemek istemiyorum. Beceremeyen olursa bırakır gider. Hepinizin desteğine ihtiyacım var" dedi.

Daha sonra hükümet programı için DYP grubunda yapılan gizli oylamaya 161 milletvekili katıldı. Milletvekillerinden 67'si red, 91'i kabul oyu kullandı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunda yaptığı açıklamada, Tansu Çiller'in "deneyimsiz, acemi" bir Başbakan olduğunu ve Cumhurbaşkanı Demirel gibi "geniş deneyimi" olmadığını belirterek, milletvekillerinden bunu gözardı etmemelerini istedi.

Partisinin yeni koalisyonla yeni bir sınava girdiğini söyleyen İnönü, "Bu smav, partimizin ilkeleri ve programı doğrultusunda olacaktır. Amacımız, halkımıza en iyi şekilde hizmet etmektir" dedi.

SHP'nin grup toplantısından sonra bir açıklama yapan Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan da, yaptıkları görüşmeler sonucunda, hükümet programı ile koalisyon protokolünün birbirine uymadığını saptadıklarını söyledi. Gürkan koalisyon protokolü hakkında da, "Bu güvenoyu, koşullu güvenoyudur. Hükümetin sevkedeceği, tüm tasarı, kararname ve uygulamaları protokole uygunluk açısından gözden geçireceğiz. Protokole aykırı bir şeyi kabul edemeyiz" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bosna'ya uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını öngören karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nce reddedilmesi konusuna değinerek, çok sayıda ülkenin desteklediği ve Bağlantısızlar Grubu tarafından sunulan tasarının reddedilmesini üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

Vural, "Burada eğer sevindirici bir yan aramak gerekiyorsa, ABD'nin de ambargonun kaldırılması lehinde oy vermesidir. Bu önemli bir gelişmedir. Fakat, Bosna'ya uygulanan ambargonun kaldırılmamış olması bizce bir eksikliktir, yalnış bir tutumdur ve bunun giderilmesi için bu kez BM Genel Kurulu'nun devreye sokulması düşünülmektedir" dedi.

Vural ayrıca, Bern Büyükelçisi Kaya Toperi'nin geri çağrılması ve isviçre'ye karşı bir misillemenin söz konusu olup olmadığı yolundaki bir soruya karşılık, Türkiye'nin isviçre ile ilişkilerine önem verdiğini, ancak hukuk kuralları çerçevesinde Türkiye'nin haklarını korumaya devam edeceklerini bildirerek, "Hiçbir seçeneği dışlamıyoruz" dedi.

5- Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, Kabotaj Bayramı nedeniye İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, geçen hükümet döneminde denizcilik sektörüyle en fazla ilgilenen ve denizciliğe inanan bakan olarak tanımladığı Tansu Ciller'in Başbakan olduktan sonra denizcilikle ilgili tüm kanunları çıkaracağına inandıklarını söyledi. Kaptanoğlu, "Denizcilik sektörü, sanayi ve turizm gibi ekonominin lokomotifidir. Bu değeri bilelim ve gerekli önemi bir an önce verelim, ikinci sicil çıkarılmazsa 8 milyon DWT'lık filomuz, 2 milyon DWT'a düşecek" dedi.

6- Siirt'in Pervari ilçesinde jandarma karakoluna saldırı düzenleyen PKK militanları, 1 astsubay ve 11 eri şehit ettiler.

Mardin'de bir mezrayı basan PKK'lılar 3'ü çocuk 7 kişiyi öldürdüler. .

Diyarbakır'da güvenlik güçlerini taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırı sonucunda 1 er şehit oldu.

Viranşehir'de bir polis aracının taranması sonucu 1 polis memuru, Diyarbakır'ın Çermik ilçeinde de 1 jandarma eri şehit oldu.

Hakkari'de de PTT radyolink istasyonu PKK'lılarca yakıldı.

7- Basın Konseyi tarafından İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda, "Gazeteci Kimdir? Gazeteci Sıfatı Kimler Tarafından Kullanılabilir? Kime Gazeteci Denilmelidir?" konuları ele alındı. Toplantı sonrasında Basın Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, özellikle başka işi veya mesleği olan, ama taşra kentlerinde yine de fiilen gazetecilik yapanların statülerinin, kendileriyle imzalanacak istisna sözleşmesi yoluyla açıklığa kavuşturulmasının yararlı olacağı belirtildi.

8- Yeni Günaydın ve Süper Tan gazeteleri Bekir Kutmangil adlı bir işadamı tarafından satın alındı.

9- 1993 Yunus Nadi "ödülleri belirlendi.

10- Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Oyunculuk Ödülleri sahiplerine verildi.

11- Dün yapılan isviçre Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Hükümet Sözcüsü Achille Kazanova, Türkiye'den, isviçre Hükümetinin taleplerine olumlu yanıt verilmemesi durumunda Bern Büyükelçiliği'ndeki üç diplomatının dokunulmazlıklarının 48 saat içinde kaldırılmasının istendiğini açıkladı. Sözcü Kazanova, isviçre Hükümetinin bundan sonra PKK'nın faaliyetlerinin daha yakından izlenmesiyle, bu gibi örgütlerin liderleri ve üyelerinin isviçre'ye giriş çıkışlarının engellenmesi kararı aldığını ve ayrıca isviçre'deki Türk ve Kürtlerin silah almasının ve taşımasının 1 Temmuzdan başlayarak yasaklanmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

12- KKTC'de Hakkı Atun'un istifasıyla boşalan Meclis Başkanlığı'na Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Vehbi Zeki Serler seçildi.

13- Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Baku'yu terketmesinden sonra Parlamentonun, cumhurbaşkanlığı yetkilerini devrettiği Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Meclisin sabah başlayan toplantısında, Suret Hüseyinov ile üç gündür yaptığı görüşmelerin sonucu hakkında milletvekillerine bilgi verdi. Aliyev, Azerbaycan'da yaşanan bunalımın sürmesine izin verilmeyeceğini belirterek, tüm halkı birleşmeye ve tek bir davada kenetlenmeye çağırdı.

Bu arada Suret Hüseyinov, kendisine bağlı askerlerin kontrolü altındaki Parlamentoda yapılan oylama sonucu Başbakanlık görevine atandı. Hüseyinov, Başbakan olarak düzenlediği ve Aliyev'in de katıldığı ilk basın toplantısında, önceliği Azerbaycan ordusunun güçlendirilmesine, ekonomik krizin giderilmesine ve halkın gıda gereksinimlerinin karşılanmasına ayıracağını bildirdi.

Meclis Başkanı Haydar Aliyev de basın toplantısında, Azerbaycan'ın Türkiye ve Batılı şirketlerle imzaladığı petrol anlaşmalarına değinerek, yeni yönetimin bu alanda daha uygar ve mantıklı bir yaklaşım sergileyeceğini bildirdi.

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Atina'yı ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Konstanlin Mitsotakis ile bir dizi görüşmelerde bulundu. Görüşmelerden-sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Yelisin ve Mil-sotakis "Doslluk ve işbirliği Anlaşması" da dahil olmak üzere 12 ayrı anlaşma ve sözleşme imzaladıklarını bildirdiler. Söz konusu anlaşma ve projelerin; ekonomi, licarel, küllür ve turizm alanlarında Yunanistan ve Rusya arasında işbirliği yapılmasını öngördüğü ve ayrıca, Yunanislan ile Rusya arasında doğalgaz bağlanlısı ve ortak alimünyum fabrikasının kurulmasını da içerdiği bildirildi.

Bu arada Rusya ve Yunanistan başbakanları, Cenevre Konferansı'nda, Bosna-Hersek'teki çatışmaların sona ermesi için göslerilen çabaları güçlendirmek amacıyla ortak girişimlerde bulunmayı kararlaşlırdıklarını açıkladılar.

15- Nükleer Silahlar Heyeti'nin Başkanı Bob Helley, Irak'la 6 gün süren incelemeleri sonunda Bağdal'la düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın gizli nükleer silah saklamadığını, Körfez Savaşı öncesinde var olan nükleer silah programının, bu savaş sırasında ve savaşlan sonra BM uzmanları larafmdan yok edildiğini söyledi.

17- FKÖ lideri Yaser Arafat, İsrail ve Arap komşuları arasında Washington'da yürütülen görüşmeler konusunda Kahire'de yaptığı açıklamada, barış için acil çözümlerin bulunamaması halinde, işgal topraklarında yaşayanların başlatacağı ve kontrol altına alınamayacak büyüklükte bir şiddet dalgasının başlayabileceğini belirterek, "Eğer görüşmeler başarısız olursa, bölgede daha karışık ve Balkanlar'a benzer çatışmalar olmasını bekliyoruz" dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106