16.5.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1993

1 MAYIS 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, uluslararası karayolu güvenliği günü ve trafik haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, kazaların önlenmesi için eğitimin yanı sıra yasal düzenlemeler, mevcut karayollarının ıslahı ve yenilerinin yapımının gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ILKSAN raporu ile ilgili olarak Tercüman gazetesine yaptığı açıklamada, "Partimizin hazırladığı böyle bir rapor yok, bu bir bilgi notu. Partimizin görüşü de değil. Partimizle ilgili konuları ben söylerim, yetkili arkadaşlarım söyler. Gerçek çerçevenin dışında verilen bu bilgilerin partimizle bir ilgisi yok. Bazı çevreler koalisyonu bozmaya çalışıyor" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Genel Sekreter Cevdet Selvi ve SHP'li bakanlarla cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu görüştü, İnönü, görüşmede, muhalefetin oluşturduğu "red cephesinde" yer almayacaklarını, 53 milletvekiliyle görüşeceğini ve 4 Mayıs Salı günü yapılacak SHP grup toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüşlerini açıklayacaklarını bildirdi.

İnönü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile yaptığı görüşme öncesinde de, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak partiler arasında temaslar yapılmasının doğal olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu da, kabul ya da red cephesinde olmadıklarını, mutabakat aradıklarını, Demirel'in ortaya çıkış tarzını uygun bulmadıklarını, nasıl bir tavır alacakları konusunda henüz kesin karar vermediklerini açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Ankara'da yaptığı açıklamada, sağlık reformunu oluşturan 4 yasa tasarısı taslağının, Meclis tatile girmeden yasalaşması için çalışacaklarını ve reformun uygulamasına 17 Mayıs'ta pilot il olarak seçilen Bilecik'te başlayacaklarını bildirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk'u makamında ziyaret ederek, karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. Erbakan görüşmede, geniş mutabakatla seçilecek bir cumhurbaşkanı konusunda muhalefet partilerinin girişimleri hakkında Cindo-ruk'a bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Vekili Cindoruk, "Yüce Meclis'in yüce iradesiyle bir cumhurbaşkanı seçilecektir. Bunu bir dönüm noktası olarak anıyorum. Cumhurbaşkanının karşılıklı görüşmelerle seçilmesi gurur verici bir olay" dedi.

Erbakan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Sayın Cindoruk, Cumhurbaşkanı Vekili olarak önce o makamın gerektirdiği şekilde, bu çalışmalar esnasında tarafsız davranmanın özeni içindedir" dedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Vehbi Dinçerler, ANAP Genel Mer-kezi'nde düzenlediği basm toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde fesih riskine karşı, parlamentonun erken seçim kararını kendi iradesiyle almasını isledi.

Vehbi Dinçerler, parti olarak erken seçim hazırlığı yaptıklarını, Başbakan Süleyman Demirel'in tek aday olarak cumhurbaşkanlığı seçimine girmesi durumunda, seçilmesinin zor olduğunu ve ANAP olarak Mart 1994'te yerel seçimlerle erken genel seçimlerin birlikte yapılmasını önerdiklerini bildirdi.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, SHP'nin hazırladığı ILKSAN raporuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Selvi, her olaydan başbakanların ve yetkililerin belirli ölçüde sorumlu olduklarını, yolsuzlukların üzerine tek tek dosyalar halinde gitmek yerine tüm yolsuzlukların üzerine gidilmesi gerektiğini ve hepsinin de aynı ölçüde önemli olduğunu belirterek, yolsuzlukların temelini ANAP'ın attığını ifade etti.

8- Terör suçundan tutuklu ve hükümlü bulunanların barındırıldıkları 27 ceza ve infaz kurumunun cumhuriyet başsavcılarının katıldığı toplantıdan sonra Adalet Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, ceza infaz kurumlarının yeniden yapılandırılmasının ve yeni infaz sisteminin kısa sürede uygulamaya konulmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Terör suçlarından tutuklu ve hükümlü bulunanların barındırıldıkları cezaevleri başsavcıları, Adalet Bakanı Seyfi Oktay'la birlikte Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ettiler.

Başbakan Süleyman Demirel de Adalet Bakanlığı dahil tüm kamu kuruluşlarında çalışanların ücretlerine ilişkin itirazları haklı bulduğunu, konunun Bakanlar Kurulu'nun gündeminde olduğunu ve önümüzdeki günlerde ele alınacağını söyledi.

9- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, HEP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün bir süre önce bölücü PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan'm Bekaa'da düzenlediği basın toplantısına katılarak destek vermesi konusunda Ankara DGM'ce inceleme başlatıldığını, konu hakkındaki belgelerin, Türk'le ilgili olarak daha evvelce başlatılan ve halen devam eden soruşturma çerçevesinde evrakına delil olarak eklendiğini açıkladı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin'in Eroğlu köyü kırsal alanında güvenlik kuvvetlerinin "teslim ol" çağrısına ateşle karşılık veren 5 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

11- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu tarafından yolsuzluklar konusunda hazırlanan dosya üzerinde açılan dava sonucunda, eski Türkiye Demir ve Çelik işletmeleri Genel Müdürü Celalettin Sencer Imer, görevini kötüye kullanmak ve kurumu zarara uğratmak suçundan Ankara 11. Asliye Ceza Mahke-mesi'nce 6 ay hapis, 6 ay da memuriyetten men cezasına çarptırıldı, ancak ceza ertelendi.

12-1 Mayıs, dünyada ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türk-İş tarafından düzenlenen kutlama mitingi, İstanbul Şişli'de, DiSK tarafından düzenlenen miting ise Pendik'te yapıldı. Türk-İş Başkanı Bayram Meral mitingde yaptığı konuşmada, gelecek yıl 1 Mayıs'ı, nisanın son haftasından itibaren tüm yurtta şenliklerle kutlayacaklarını söyledi. DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu ise hedeflerinin demokrasi, insanca yaşam, düşünce özgürlüğü ve grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı olduğunu söyledi.

DiSK, Türk-İş, SHP ve CHP yetkilileri, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular.

Öte yandan Rusya'nın başkenti Moskova'da, Çin'in başkenti Pekin'de ve Sri Lanka'da yapılan 1 Mayıs kutlamalarında çıkan olaylarda çok sayıda insanın öldüğü veya yaralandığı bildirildi.

13- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger ile "Cumhurbaşkanlığı ve DYP" konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman gazetesinde yayımlandı.

14- Irak Milli Türkmen Partisi (IMTP) Genel Başkanı Muzaffer Arslan, Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak Ulusal Konseyi (INC) içindeki üyeliklerini dondurduklarını bildirdi. Arslan bu kararı, aralarında Kürt liderler Celal Talaba-ni ve Mesut Barzani ile Şiilerin bulunduğu muhalefet heyetinin kendilerini dışlayarak ABD'ye gitmeleri üzerine aldıklarını açıkladı. Muzaffer Arslan, Irak Hükümeti tarafından keyfi kararlarla tutuklanan 9 Türkmen'in idam edildiğini söyledi.

15- BM Güvenlik Konseyi, Ermenistan'a Azerbaycan'da işgal ettiği yerlerden çekilmeye ve ateşkes yapılması çağrısında bulunurken, Türkiye ve Azerbaycan'ı da insani yardımların Ermenistan'a ulaştırılmasını engellememeleri konusunda uyardı.

16- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, BM Güvenlik Kon-seyi'nin dünkü 822 sayılı kararı çıkmadan önce temaslarda bulunmak üzere gittiği New York'ta Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Genel Sekreter Gali, benden önkoşulsuz olarak Ermeniler ile görüşmeler yapmamızı istedi. Ben de kendisine tek tek Şubat 1992'den beri yapılan görüşmeleri saydım. Her görüşmeden sonra topraklarımızın işgal edildiğini anlattım. Ermeni işgalciler çekilsin, biz de oturup konuşalım. Bunları söyledim Gali'ye" dedi.

17- ABD'de temaslarda bulunan Irak Ulusal Kongresi üyeleri, Washington'daki temaslarını tamamladı. ABD Başkanı Bili Clinton, Başkan Yardımcısı Al Göre, Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Anthony Lake ve bazı kongre üyeleriyle yaptıkları görüşmelere ilişkin yabancı basın merkezinde bir toplantı düzenleyen Iraklı muhalif liderler, Clinton yönetimiyle gerçekleştirdikleri görüşmelerde çok iyi karşılandıklarını, ABD'nin kendilerine verdiği desteğin süreceğini öğrendiklerini ve ABD'nin,

Irak Ulusal Kongresi'ni Saddam rejiminin sona ermesinde ana çıkış yolu olarak gördüğünün ifade edildiğini belirttiler.

18- ABD Başkanı Bili Clinton, Bosna-Hersek'te Sırplara yönelik askeri önlemi de içeren yeni bir karar aldı. Clinton, Bosna için güçlü önlemler içeren girişimini Avrupa ülkelerinin önde gelen liderlerine iletmek ve destek sağlamak amacıyla, Warren Christopher'ı Avrupa'ya gönderdi.

Warren Christopher, yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'da alınan kararın ilgili ülkelere danışıldıktan sonra kamuoyuna duyurulacağını belirterek, Avrupalı müttefikleri, ivedi olarak ABD'nin yanında yer almaya çağırdı. Christopher, "Sorun Avrupa istikbalinin kalbindedir. Girişimlerimiz ortaklarımızla birlikte yerine getirilecektir. Biz kendi adımıza mücadeleye hazırız, ancak diğerleri de buna hazır olmalıdırlar" dedi.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 1992 ulusararası terörizm raporunda, terörün son 17 yılın en düşük düzeyine indiği açıklandı, iran'ın, uluslararası törörizmin en tehlikeli destekçisi olmakla suçlandığı raporda, iran'ın aşırı dinci Hizbullah örgütü ile bağlantısı dolayasıyla 1992 yılında Arjantin'deki İsrail Büyükelçiliği'nin bombalanması eylemine karışmış olabileceği öne sürüldü.

20- Bosna-Hersek bunalımına çözüm bulmak amacıyla düzenlenen "Atina Toplantısı" Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı.

Konferansın eşbaşkanları Lord Owen ve Cyrus Wance, toplantıdan önce yaptıkları açıklamada, Bosnalı Sırpların, Bosnalı Hırvat ve Müslüman liderler tarafından kabul edilen barış planını imzalayacakları umudunda olduklarını kaydettiler.

Bosnalı Müslümanların lideri Alia Izzetbegoviç de, planda yapılacak herhangi bir değişikliği kabul etmeyeceğini yineledi. Toplantıya katılmak için Atina'ya gelen ve havalanında "Wance-Owen planı değişmezse bölgenin Ka-rabağ'a dönebileceğini" söyleyen Sırp lider Radovan Karadziç, toplantının ilk gününde, "Sırplara karşı silahlı operasyona girilmeyeceği" yolunda güvence verilmesi halinde 5 Mayıs'ta Wance-Owen planını görüşecek olan Bosna'daki Sırp Meclisinde "olumlu karar alınması için tüm ağırlığını koymayı" vadetti. Karadziç, Belgrat'ta ingiliz Kanal 4 televizyonuna yaptığı açıklamada savaşın sona ermesi için şartların uygun olması halinde toprak verebileceklerini ya da değiş tokuş yapabileceklerini ifade etti. Toplantıya katılmak üzere Atina'ya gelen Yeni Yugoslavya Devlet Başkanı Dobrica Cosiç havaalanında yaptığı açıklamada Bosna-Hersek'teki savaşın, galibi ve mağlubu olmadan sona ermesi gerektiğini söyledi.

21- Sri Lanka Devlet Başkanı Ranasinghe Premadasa, Başkent Co-lombo'da düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları sırasında vücuduna patlayıcılar sarmış bir intihar komandosunun yaklaşarak patlayıcıları ateşlemesi sonucu öldü.

Patlamada Devlet Başkam'nın başyaverinin yanı sıra 20'den fazla kişinin öldüğü 60 kişinin de yaralandfğı bildirildi.

Olaydan sonra ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Devlet Başkanlığı görevine Başbakan Dingri Banda Wijetunga'nın getirildiği kaydedildi.

22- Fransa'nın eski Başbakanlarından Pierre Beregov, evinin bulunduğu Nevers kenti yakınlarında intihar etti.

2 MAYIS 1993

1- TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı TBMM Başkanlık Konutu'nda kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ın Almanya'ya yaptığı gezi ile ilgili izlenimlerini kendisine aktaracağını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz da, Almanya'ya yaptığı gezi ve Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile görüşmesi hakkında bilgi vermek üzere, Cumhurbaşkanı Vekili Cindoruk'u ziyaret ettiğini kaydetti.

Yılmaz, görüşme sonrası, gazetecilere yaptığı açıklamada da, "Sayın Cindoruk'un Cumhurbaşkanlığı adaylığını kendisi için düşünmediğini tespit ettim. Kendisi Demirel'in adaylığı devam ettiği sürece Demirel'e karşı aday olmayacağını söyledi" dedi. Yılmaz, cumhurbaşkanı olacak kişinin "milleti ciddiye alan, birleştirici" özelliklere sahip olması gerektiği görüşünde ısrarlı olduklarını, bu çerçevede ortak aday belirlemek amacıyla, muhalefetteki parti liderleriyle Meclis'te topluca bir araya geleceklerini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'nda Interstar televizyonunda yayınlanan "Kırmızı Koltuk" programına katıldı. Demirel, programda Meriç Köyatası ve Engin Ardıç'ın hükümetin 500 günü, İLKSAN oiayı ve cumhurbaşkanlığı konularındaki sorularını yanıtladı. Konuşmasında koalisyon hükümetinin çok başarılı olduğunu vurgulayan Demirel, yapıcı, devletin ve hükümetin işlemesine yardımcı olacak, herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanı istediğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Sabah gazetesinin, Başbakan Demirel'in cumhurbaşkanı olması halinde, DYP Genel Başkanlığı ve Başbakan'ın kim olacağı konularındaki sorularını yanıtladı.

4- RP, İstanbul'da "Cumhurbaşkam'nı Millet Seçsin" mitingi düzenledi. Mitingte konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, "Milletin istemediği birini seçerseniz, milletin oyuyla iktidara gelip onu alaşağı edecek ve oraya inançlı birini oturtacağız" dedi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, "21. Yüzyılın Polis Müdürleri Konferansına katılmak üzere New York'a gitti.

6- Erzurum'un Aşkale ilçesine bağlı Kandilli bucağı yakınlarında 1000 kişilik bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Enver Konukçu, mezarın, 1 GIGISI 8 yıllarında Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait olduğunu belirtti.

7- Konya'nın Meram ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü.

8- Ermeni güçlerinin Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesine düzenlediği saldırı sırasında, bölgede yaşayan binlerce Azerbaycanlı Kürdün de katliama uğradığı, evlerinin soyulduğu ve mülteci durumuna düştüğü bildirildi. Azerbaycan Kürtleri Kültür Merkezi (RONAYl) Başkanı Kamil Hasanov, Bakü'de yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermeni propagandacıların BDT ülkelerinde gerçekle ilgisi olmayan haberler yayınladıklarını bildirdi.

9- Bosna-Hersek sorununa çözüm bulmak amacıyla dün Yunanistan'ın başkenti Atina'da başlayan doruk toplantısında, Bosna-Hersek'li Sırpların lideri Radovan Karadziç, uluslararası arabulucular Lord Owen ve Cyrus Vance tarafından hazırlanan barış planını "koşullu olarak" imzaladı. Karadziç, imzaladığı anlaşmanın, Bosnalı Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri Bosna Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu'nda onaylanması gerektiğini belirtti.

3 MAYIS 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, çoğunluğunu ABD'de görevli Türklerin oluşturduğu gazetecilerle uydu kanalıyla yaptığı basın toplantısında, cumhurbaşkanlığına niyetli olduğunu açıkladı. Demirel, resmen adaylığını koymadığını belirterek, "Cumhurbaşkanı seçilirsem anayasal çerçeve dışına çıkmayacağım" dedi.

Demirel, bölgesel sorunlar, Türkiye-ABD ilişkileri, Çekiç Güç'ün geleceği ile Bosna-Hersek'te süren savaş hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP milletvekilleri ve SHP TBMM Grup Yönetim Kurulu üyeleriyle cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu görüştü, İnönü, görüşmelerinde, yeni bir "Milliyetçi Cepheye" fırsat yaratan kişi olmak istemediğini, laiklik karşıtlarıyla da hiçbir zaman aynı saflarda yer alamayacaklarını belirtti ve "demokrat bir insan" dediği Demirel'in cumhurbaşkanlığı adaylığının desteklenmesini istedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, 17 Haziran'da süresi dolan olağanüstü hal uygulamasının yürürlükten kaldırılmasından önce il idaresi ve Jandarma Teşkilatı kanunlarında değişiklik yapılacağını bildirdi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yargıdaki bunalımın çözülmemesi durumunda "adaletteki boşluğu mafyanın dolduracağını" söyledi.

5- TBMM'de temsil edilen yedi muhalefet partisinin genel başkan ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçiminde Süleyman Demirel'e karşı aday gösterilecek isim belirlenemedi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, TBMM içinde geniş tabanlı bir uzlaşmanın mümkün olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir sonucun, seçilecek cumhurbaşkanının tarafsız ve birleştirici görev yapmasını kolaylaştıracağı açıktır. Bu durumda, Sayın Demirel'den bu sürecin işlemesini kolaylaştırmasını talep ediyoruz" dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP'li belediye başkanlarının Ankara'daki toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin acil sorununun yeni cumhurbaşkanının seçilmesi olduğunu belirterek, "DYP'nin çıkaracağı aday cumhurbaşkanı seçilmelidir" dedi.

7- TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem, TRT'nin 29. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Bütün amacımız, seyircilerimize ve dinleyicilerimize sağlam, köklü geleneği olan haber ve radyo yayınları, televizyon yayınları ulaştırmaktır" dedi.

8- Azadi gazetesinin 51.sayısı, "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yaptığı" gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından toplatıldı.

9- Nevşehir Kapalı Cezaevi'nden 2,5 ay önce firar eden yasadışı TlKKO örgütünün Genel Sekreteri Hasan Durna ile firara yardımcı olan 6 örgüt mensubu İstanbul'da yakalandı.

10- Gazeteci-yazar Hagop Sıvaslıyan dün öldü.

11- Türkiye, Rusya ve ABD'nin; Karabağ'daki çatışmalara son vererek barış görüşmelerini yeniden başlatmaya yönelik planı, üç ülkenin mutabakatıyla son biçimini aldı. Planın, Ermenistan ve Azerbaycan yetkililerine iletildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, düzenlediği basın toplantısında, planın "iki tarafın da duyarlı olduğu-hassas konuları, dengeli ve gerçekçi olarak ele aldığını ve uygulanabilir olduğunu" belirterek, her iki ülkeye de planı kabul etmeleri çağrısında bulundu.

12- BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna-Hersek hava sahasını Sırp uçaklarına yasaklayan kararının uygulanmasını denetlemek üzere NATO tarafından hazırlanan kuvvette görev yapan Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 uçakları, ilk kez devriye uçuşuna katıldı.

Öte yandan Yunanistan, Bosna-Hersek'te görev almak üzere giden Türk uçaklarının FIR hattından bilgi vermeden geçtiğini öne sürerek Türk hükümetini protesto etti. Ankara ise, Bosna-Hersek'teki operasyonlara gitmekte olan Türk Hava Kuvvetleri'nin dört C-130 uçağına karşı Yunan uçaklarının taciz eylemlerinde bulunmasını protesto etti.

13- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, BBC'ye verdiği demeçte, dün Atina'da imzaladığı Vance-Owen barış planını görüşmek üzere yarın toplanması beklenen Bosna Sırp Parlamentosunun barışı onaylamaması durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı BiN Clinton yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplara barış planını kabul etmeleri için baskı yapmaya devam edileceğini bildirdi. ABD'nin, Sırpları planı kabul etmeye zorlamak amacıyla gerekirse askeri müdahalede bulunulması için Londra'dan destek aldığı da kaydedildi.

14- Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya televizyonunda üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmasında, çeşitli Arap ülkelerinde şiddet eylemlerinde bulunan radikal islamcı haraketleri sert bir dille eleştirerek, köktendinci hareketleri "sömürgeci ve-şeytanca bir komplo" sürdürmekle suçladı.

1.5- Iran birliklerinin, Tahran karşıtı Kürt peşmergelere karşı Irak topraklarında 9 gün önce başlattığı harekat sürerken, iran birliklerinin Irak sınırının 5 kilometre içerisine kadar girdikleri bildirildi.

16- Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde fanatik Hindu-larla Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 25 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

4 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gelişen tartışmalar ve arayışların demokrasinin doğal sonuçları olduğunu belirterek, cumhurhurbaşkanı seçimlerinin ardından oluşacak siyasi düzenlemelerin de kamuoyunun gündemine girdiğine dikkat çekti. Cindoruk, "Siyasal yerleşmenin demokrasimizi zenginleştiren ve geleceğe onurlu örnekler verecek doğrultuda sonuçlanmasını yürekten diliyor ve bekliyorum. Böyle bir bekleyişe yararlı olduğuna inandığım ufak da olsa bir katkıda bulunmayı uygun gördüm. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, bir partinin genel başkanlığına ve Başbakanlığa aday değilim. Yüce Meclis Başkanlığı'nı, süresi bitene kadar sürdürmeyi onurlu ve yüksek bir görev sayıyorum" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu açıkladı. Demirel, "Şayet 9.Cumhurbaşkanlığı görevi bana verilirse, herkes şundan emin olmalıdır ki; Türkiye rahat bir ülke olacak, hukukun üstünlüğü gerçekleşecek ve Anayasa çizgisinden çıkmayacak bir cumhurbaşkanı olacak. Ayrıca, olay sadece Zincir-bozan'm Çankaya'ya çıkarılması olayı da değildir. Olay, Türkiye'nin ihtilaller dosyasındaki son kaydının silinmesi olacaktır" dedi.

Demirel, daha sonra, cumhurbaşkanlığı seçiminde grupların, milletvekillerinin temayülü olabileceğini, ancak bir grup disiplini kısıtlaması olamayacağını söyledi. Demirel, kimsenin zihnini çelmeye çalışmadığını belirterek, "TBMM'nin bütün üyelerinin sorumluluğu var, sadece gruplar değil, herkes sorumludur. Herkes emaneti ehline vermeye katkıda bulunacaktır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olacağını açıklamasının, Türkiye siyasetinde çalkantılı ve istikrarsız bir dönemin başlamasına neden olacağını söyledi. Yılmaz, muhalefet partileri ile görüşmelerini sürdürdüğünü, ortak bir aday konusunda uzlaşma sağlanamadığı takdirde, kendi adaylarını bugün açıklayacaklarını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Demirel'in Cumhurbaşkanlığına adaylığını desteklediğini açıkladı, İnönü, milletvekillerinden de Demirel'e bütün turlarda oyunlara gerek duymadan, inanarak destek vermelerini istedi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, olağanüstü kongrede DYP Genel Başkanlığı için. aday olabileceğini belirterek, "Teşkilatım ve parti grubum 'seni burada görmek istiyoruz' derse, bundan onur duyarım ve partimi 1996 seçimlerine iktidar partisi olarak, birlik ve bütünlük içerisinde götürmek için elimden gelen gayreti gösteririm" dedi.

6- islam Ülkeleri Teşkilatı Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi (ISEDAK) Toplantısı, Devlet Bakanı Tansu Çiller başkanlığında İstanbul'da başladı.

Tansu Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, islam ülkelerinin daha sıkı işbirliği ve ortak yatırım çerçevesinde biraraya gelmeleri gerektiğini belirterek, "Türkiye, aralarında Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin de bulunduğu birçok ülke ile ekonomik işbirliğini geliştirmeye büyük önem vermektedir. Eski Sovyetler Birliği'nden bağımsızlıklarını ilan eden ülkelere yardımcı olmalı, işbirliğini genişletmeliyiz" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, 1980 öncesi milliyetçi cephe koalisyonlarının sorumlusunu Cum-hurbaşkanlığı'na çıkarmalarının mümkün olmadığını belirterek, "Bunun böyle olduğunu bilmemize rağmen, Başbakan Demirel'in adaylığını kabul etmemiz ve anlamamız mümkün değil" dedi.

8- Katı Atık Türk Milli Komitesi Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kriton Curi, İstanbul'da yaptığı açıklamada, uzmanlara kulak verilmediği sürece Türkiye'de daha çok felakete tanık olunacağını söyledi. Çöplüklerde meydana gelebilecek felaketler konusunda yetkilileri defalarca uyardığını belirten Curi, 39 kişinin öldüğü Ümraniye çöplüğünde 10 gündür "politik şov" yapıldığını, "Politikacıların bu konuyu politik istismar konusu yapmamaları gerekir. Çünkü, bu çöplük konusunda hepsi suçludur" dedi.

9- KKTC Cumhuriyet Meclisi, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın "görüşmeci yetkisini" teyit etti.

Cumhurbaşkanı Denktaş, yetki kararı konusunda yaptığı açıklamada, "Yetkim askıda, hükümetin beni ciddiye almasını, halka karşı açık bir tutum sergilemesini istiyorum" dedi. Denktaş, gerekirse görüşmecilik ve Cumhurbaşkanlığı görevinden de istifa edebileceğini belirterek, kararını akşama kadar açıklayacağını bildirdi.

10- Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde Arap ülkeleri ile İsrail arasında Washington'da sürdürülen 9'ncu tur görüşmelerin dünkü bölümünde, Filistin Heyeti Başkanı Haydar Abdülşafi, İsrail ile görüşmelerinde ilerleme olmadığını, ancak tarafların "ciddiyet" gösterdiklerini bildirdi.

İsrail Heyeti Sözcüsü Yosi Gal ise, özerklik ile ilgili görüşmelerin amacını, özerklik konseyine verilecek yetkileri ve konseyin üye sayısını belirlemek üzere ortak bir ilke bildirisi üzerinde çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Bu arada Gazze Şeridi'nde bir Filistinlinin İsrail askerleri tarafından öldürülmesi nedeniyle, Filistin halkının 3 günlük genel grev ilan ettiği bildirildi.

5 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Antalya'da başlayan Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyon Toplantısı'nda yaptığı açış konuşmasında, Avrupa sınırının, Türkiye demokrasisinin sınırı olması gerektiğini belirterek, "Demokrasi Türkiye'ye siz istediğiniz için değil, biz istediğimiz için yerleşecektir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı seçimi bitmeden diğer meseleleri düşünmeye kalkmak, cumhurbaşkanlığı seçimini de çıkmaza sokmak olur" dedi. Demirel, DYP Genel Başkanı ve Başbakan'ın ayrı kişiler olabileceğini, tüzüğün buna müsait olduğunu, kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde arkasına bakmayacağını ve partisinin kendi kendine başkanını çıkaracağını belirterek, cumhurbaşkanı seçimi bitinceye kadar yeni kurulacak hükümet ile ilgili hiçbir konuya eğilmeyeceğini ve soruları yanıtsız bırakacağını söyledi.

Başbakanlık konutundan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Süleyman Demirel, cumhurbaşkanı seçimi konusunda bir şablon olduğunu, anayasa kaidesi ve kuralı bulunduğunu hatırlatarak, "Bu mesele hallolmadan, ondan sonraki işleri düşünmenin hiçbir yararı yoktur. Bu mesele hallolunca bir hükümet meselesi çıkarsa, onun nasıl hallolacağı da belli. Kanunları var, kuralları var. Bir parti meselesi çıkarsa onun nasıl hallolacağı da belli. Partinin tüzüğü var. Bunların hepsi dürüst bir biçimde işler. Benim görevim, bütün bunların dürüst bir şekilde işlemesini sağlamaktır" dedi. Demirel, cumhurbaşkanlığına adaylık konusunda DYP'nin 180 imzalı önergesi dışında, kendisinin de bir dilekçeyle TBMM Başkanlığı'na resmi başvuru yaptığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Belediye-İş Başkanı Fuat Alan ile SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ethem Cankurtaran'ı kabul etti. Alan, görüşmede belediye işçilerinin sorunlarını aktardı, İnönü ise, belediye işçilerinin sorunlarından haberdar olduğunu, ancak belediyelerin, kendi kaynakları olan ayrı kuruluşlar olduğunu ve asıl muhataplarının yine belediyeler olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genet Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bugünkü iktidarın, ülkeyi devraldığı noktadan çok daha iyi bir noktaya getirdiğini, cumhurbaşkanlığı seçiminde de herhangi bir bunalıma düşülmeyeceğim söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Derviş Günday, Meclis iç dinamiğinin işlemediğini ve bu sebeple yasa çıkarmada kısır kalındığını öne sürdü.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Aydın'da yaptığı konuşmada, hiçbir göreve talip olmadığını, başbakanlığın talip olmakla değil, coşku içinde görev verilmesiyle olabileceğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Cenevre'de toplanan 46. Asamblesinde yaptığı konuşmada, Azerbaycan ve Bosna'da yaşanan trajediye bir son verilmesi için bütün ülkeleri saldırganlara karşı durmaya çağırdı.

7- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Ankara'da yaptığı açıklamada, Ümraniye'deki çöp patlamasının "kaza değil, ihmal olduğunu" belirterek, bele-diyeterin, kaynak olmadığı gerekçesiyle çöp imha tesisi yapmamalarının "mazeret" olamayacağını, kaynak sorununu belediyelerin düşünmesi gerektiğini söyledi.

Akyürek, Ümraniye çöplüğünde incelemeler yapmak ve tedbir önerileri geliştirmek üzere bir uzman getirttiklerini, bu çöplüğün rehabilitasyonu için BM ya da Dünya Afet Fonu'ndan yardım isteyeceklerini sözlerine ekledi.

8- RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı ve SHP Mardin Milletvekili Mehmet Gülcegün'ün dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyen başbakanlık tezkereleri TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, yetkili organlarla görüştükten sonra Cumhurbaşkanlığı adaylarını belirleyeceklerini söyledi.

Erbakan, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün, Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesiyle meydana gelecek olaylar karşısında vebale ortak olacağını da iddia etti.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Edirne'de yaptığı açıklamada, sosyal demokratların, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demirel'in trampleni olamayacağını, partisinden hiçbir milletvekilinin Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesine katkıda bulunmayacağını söyledi.

11- MNlet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ibrahim Kumaş, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş'ın kariyeri ve hizmeti üzerinde düşünerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dışarıdan aday gösterilmesi için diğer partilerden destek istediklerini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partilerin grup kararı almamalarını ve milletvekillerini serbest bırakmalarını rica ediyoruz" dedi.

12- Ordu Valiliği, 20 Nisan 1993 tarihinden itibaren fındık ithalatını yasakladı.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonlarda, yasadışı Dev-Sol örgütü mensubu 6 kişinin sağ olarak yakalandığı, bu kişilerin kaldıkları evde çok sayıda uzun namlulu silah, mühimmat ve dokümanın da ele geçirildiği bildirildi.

Bu arada Mersin'de de yasadışı TlKKO örgütü mensubu 7 militanın yakalandığı belirtildi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde görev yapan 33 bin belediye işçisi, toplu iş sözleşmesinden doğan ücret farklarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi yaptı.

15- DPT Müsteşarı ilhan Kesici başkanlığında bölgeye gelen Güneydoğu inceleme Heyeti'ne'sunulmak üzere, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası'nca hazırlanan raporda, kalkınma dinamiklerinin önündeki tüm engellerin kaldırılarak, bu dinamiklere her türlü teşvikin sağlanması ve GAP'ın, bölgesel kalkınma planı şekline dönüştürülmesi gerektiği belirtildi.

16- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu başkanlığına Derviş Günday yeniden seçildi.

17- Amerikan Federal Polis Teşkilatı FBI tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Yunanistan Büyükelçiliği'nde görev yaparken casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan Yunan asıllı Steven Lalas'ın, son iki yıl içinde Türkiye'yi de ilgilendiren 240 gizli Amerikan belgesini Yunan askeri makamlarına sattığını itiraf ettiği bildirildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan açıklamada ise, konunun ABD'yi ilgilendirdiği ve belgelerin Yunanistan'a satılması iddialarının hukuki olarak Türkiye'yi ilgilendirmeyeceği ifade edildi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, özel televizyon istasyonu Mega'ya verdiği demeçte, "Türkiye'nin yumuşak bir politika izlediğini" belirterek, Türkiye'nin Balkanlar'da savaş istediği şeklindeki iddiaları kabul etmediğini, sadece Bosna konusunda ABD ve askeri müdahale yanlısı pek çok Batılı ülkeyle paralel siyaset uyguladığını ve "Balkanlar'da islam ekseni" kurulduğu yolundaki iddiaları da abartılı bulduğunu söyledi.

19- İngiltere'nin Lefkoşa'daki Yüksek Komiseri Richard Potter, KKTC'ye geçerek Türk makamlarından Asil Nadir'in iadesini istedi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise, İngiltere ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunmadığını belirterek, "Aramızda suçluları iade anlaşması olsa dahi iade edemeyiz. Meselenin mahkemeye gitmesi gerekir" dedi.

20- Karabağ sorununun çözümü için Türkiye, ABD ve Rusya tarafından hazırlanan barış planı doğrultusunda Azerilerin, Karabağ'a özerklik verilmesini görüşmeyi kabul ettikleri bildirildi.

21- Vance-Owen barış planını görüşmek üzere toplanan Bosna'daki yasadışı Sırp Parlamentosunda bir konuşma yapan Sırp lider Radovan Ka-radziç, "Planı onaylamazsanız sonuçları feci olacak. Zorla kabul edilecek barış şartları, uluslararası kamuoyu ile savaş şartlarından daha hafif olacaktır" dedi. Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Bosna'ya giderek Sırp

Parlamentosu'nun söz konusu oturumuna katıldı. Mitsotakis burada yaptığı konuşmada, anlaşmanın onaylanmasının önemine işaret ederek, Meclisi, Ka-radziç'in imzaladığı anlaşmayı onaylamaya çağırdı. Mitsotakis, konuşmasında Yunanistan'ın, zorlu mücadelesi boyunca hep Sırpların yanında ve dayanışma içinde bulunduğunu, Avrupa ve Amerika'ya karşı Sırp haklarını savunduğunu belirterek, "Sizlerle kanımız bir, dinimiz birdir. Samimi dileğim anlaşmayı onayiamanızdır. Aksi halde müdahale için fırsat bekleyen güçler aradıkları bahaneyi yakalamış olacaklardır" dedi.

22- Irak'ın, Ürdün sınırına bu ülkeden kaçak Irak dinarı girişini engellemek üzere 200 asker ve 30 subay yerleştirdiği bildirildi.

23- Cezayir'de güvenlik kuvvetleriyle radikal islamcılar arasında dün meydana gelen çatışmalarda, 25 radikal islamcı militanın öldürüldüğü haber verildi.

24- Hindistan'ın Manipur eyaletinde Hindularla Müslümanlar arasında pazartesi ve salı günü çıkan çatışmalarda ölü sayısının 100'ü aştığı bildirildi.

6 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, DYP Genel Başkanlığı'na aday olmasıyla ilgili olarak partililerden gelen yoğun istekler konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu toplantısı nedeniyle Antalya'da bulunan Cindoruk, "aday olmayacağını daha önce açıkladığını ve sözünden dönmesinin mümkün olmayacağını" söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, cumhurbaşkanı seçiminde hiçbir ön şart bulunmadığını, seçimin TBMM'nin işi olduğunu ve kimse üzerinde baskının söz konusu olamayacağını söyledi. Koalisyonun devamının pazarlık konusu olarak ele alınmaması gerektiğini belirten Demirel, "Bu Meclis'ten başka hükümet çıkmaz. Koalisyon hükümeti son derece başarılıdır" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesinin, DYP Olağanüstü Kongresine ilişkin sorularını yanıtladı.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in İngiltere'den KKTC'ye kaçışıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Sezgin, bu konuda ingiliz hükümetinden Türk hükümetine bir talepte bulunulmadığını belirterek, "Bulunulmasına da imkan yoktur, çünkü olayın bizimle ilgisi yoktur" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki Sırp Parlamentosu'nun Vance-Owen planını reddettiğini hatırlatarak, Türkiye'nin bir an önce mağdur durumdaki Boşnaklara silah yardımı başlatmasını istedi.

6- Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye işletmesi işyerinde 66. gününe giren grevin ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Ga-zete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bakanlar Kurulu Kararının 60 gün için geçerli olduğu belirtildi.

Basm-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ekber Güvenç, 194 işçinin grevine yönelik erteleme kararını eleştirerek, Resmi Gazete'nin özel matbaada bastırılmasının yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara 9.iş Mahkemesi'ne açılan davanın salı günü sonuçlandığını kaydederek, "Mahkeme, Resmi Gazete'nin özel matbaada bastırılmasının durdurulmasına karar verdi, ancak yargı kararı hiçe sayılarak, Bakanlar Kurulu grevi erteleme kararı aldı" dedi. Güvenç, erteleme kararının iptali için sendika olarak Danıştay'a dava açacaklarını da kaydetti.

7- Konya'nın Doğanhisar İlçesi'nin SHP'li Belediye Başkanı ismail Görgülü, makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

8- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türkiye'yi temsilen katıldığı NATO Savunma' Bakanları Avrupa Grubu Washington Konferansında "Etnik çatışmaların ortak güvenlik kurumları üzerindeki etkileri" konulu bir konuşma yaptı. Kandemir konuşmasında, Bosna-Hersek ve Dağlık Karabağ'daki şiddete dayalı milliyetçi saldırıların NATO topraklarını tehdit etmeyebileceğim, ancak önlenmemesi halinde Avrupa ve çevresinde güvensizlik ve istikrarsızlık yaratarak uluslararası bir çatışmaya yol açabileceğini söyledi.

9- KKTC Bakanlar Kurulu, İngiltere'den kaçarak KKTC'ye gelen işadamı Asil Nadir'in, ingiliz hükümetinin geri verilmesi isteğini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü, Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Asil Nadir'in normal koşullarda KKTC'ye girdiğini belirterek, KKTC'yi tanımayan İngiltere'nin iade talebinde bulunamayacağını, hiç bir vatandaşın da isteği dışında ülke sınırları dışına çıkmaya zorlanamayacağım belirtti. Atakol ayrıca, Asil Nadir'in İçişleri Bakanlığı'ndan koruma talebinde bulunduğunu ve gerekenin yapıldığını kaydetti.

10- Bosna'daki yasadışı Sırp Parlamentosu, dün gece Pale kentinde yaptığı toplantıda Vance-Owen barış planını reddederek, 15-16 Mayıs'ta halk oylamasına sunmaya karar verdi. Vance-Owen planının reddedilmesinden sonra bir açıklama yapan Parlamento Başkanı Momcilo Krajisnik, kendilerine yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için diplomatik çabalara ağırlık verileceğini söyledi. Krajisnik, Bosnalı Sırplar'ın Vance-Owen planını tam anlamıyla reddetmediklerini, 15-16 Mayıs'ta düzenlenecek referandumda halkın görüşüne sunmaya karar verdiklerini söyledi.

Toplantıya katılan Yunanistan Başbakanı Kostantin Mitsotakis de oylamadan önce yaptığı konuşmada, "Tüm dünyaya karşı savaşamazsınız" diyerek, üyelerin planı koşulsuz onaylamalarını istedi.

Yugoslavya Devlet Başkanı Dobrica Cosic, oylamadan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bosna Sırp Parlamentosu, bir parlamentonun alabileceği en kötü ve en zararlı kararı aldı" dedi.

Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Hırvatistan ve Bosna-Hersek'te barış ortamının birkaç ay içinde sağlanması amacıyla BM'nin Sırp saldırganlığına son vereceğini ve Bosna-Hersek'e 70 bin kişilik Barış Gücü Birliği göndereceğini belirtti.

11- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Bosna-Hersek'teki Sırp Parlamentosu'nun Vance-Owen planını reddetmesini "çok akılsızca" diye nitelendirerek, Sırplara karşı "yeni ve çok daha sert önlemler alınmasını" istedi. Christopher, Sırp Parlamentosu'nun barış planını halkoylamasına sunma kararını da "uluslararası müdahaleyi önlemeye yönelik bir aldatmaca" olarak değerlendirdi.

NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Sırpların Vance-Owen planını reddetmesiyle çok ciddi bir durumla karşı karşıya kalındığını söyledi. Eski Yugoslavya Barış Konferansı Eşbaşkanı Lord David Owen, BBC'ye verdiği demeçte, Sırpların askeri müdahale olasılığını güçlendiren "tehlikeli bir hata" yaptığını söyledi.

AT Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'le ilgili tüm seçenekleri gözden geçirdiklerini söyleyerek, savaşı sona erdirmek amacıyla daha sert önlemler alınabileceğini ve bunların arasında askeri müdahalenin de bulunduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Brüksel'de ABD Dışişleri Bakanı ve NATO Genel Sekreteri Wörner ile Bosna'daki son gelişmeleri görüştü. Çetin, Ankara'ya dönüşünde yaptığı açıklamada, Batı'nm, Sırpların referandum kararını ciddiye atmadığını söyledi.

12- ABD Başkanı Bili Clinton, katıldığı bir ekonomik toplantıda yaptığı konuşmada, Sırplara karşı önlemlerin sertleştirilmesi için Dışişleri Bakanı Var-ren Christopher'ın Avrupalı müttefikleri ve Rusya ile temas kurması talimatını verdiğini bildirdi. Clinton televizyondan naklen yayınlanan konuşmasında, Sırpların barış planını referanduma sunma kararını, ele geçirdikleri bölgelerin birleştirmeye yönelik zaman kazanma amaçlı olarak nitelendirdi. Clinton, "bayağı bir taktik" tanımını yaptığı karar karşısında Avrupa'nın ABD ile birlikte acilen ortak ve kararlı önlemler alması gerektiğini vurguladı.

13- Sırp birliklerinin Bosna-Hersek'in doğusundaki Zepa kentine doğru ilerledikleri ve kentin düşmek üzere olduğu bildirildi. Bosna-Hersek'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Sacirbey, New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Zepa'da bir katliam yaşandığını belirterek, Güvenlik Kon-seyi'nin derhal harekete geçmesini istedi.

AFP, Saraybosna'daki bir amatör telsizcinin ifadesine dayanarak verdiği haberinde, Zepa'da son günlerde en az 130 kişinin öldüğünü ve yüzlerce ceset ve yaralının bulunduğunu bildirdi.

14- Ermenistan ve Dağlık Karabağ Ermenilerinin, Türkiye, ABD ve Rusya tarafından sunulan üçlü barış planını reddettiği bildirildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Basın Danışmanı ve Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Girair Libaridyan, düzenlediği basın toplantısında, bugün yürürlüğe girmesi istenen barış planının bile ateşkes uygulaması için yeterli garantiler taşımadığını söyledi. Libardiyan, Ankara, Washington ve Moskova tarafından hazırlanan sekiz maddelik planda bazı "karanlık noktalar" bulunduğu gerekçesiyle planı reddettiklerini söyledi.

7 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM Başkanlığı konutunda görüştüğü 41 milletvekilinin aşırı baskısı sonunda, parti örgütünün ve milletvekillerinin istekleri doğrultusunda hareket edeceğini bildirdi. Cindoruk, kendisiyle görüşen milletvekillerine, cumhurbaşkanlığı seçimi olan 16 Mayıstan sonra tavır alabileceğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, dün gece Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıda hububat borsası kurulmasına ilişkin çalışmaların, Bağ-Kur'un içinde bulunduğu sorunların ve çay ve buğday alımı taban fiyatlarının görüşüldüğünü bildirdi. Ayrıca Bakanlar Kurulu'nda, Başbakanlığa bağlı kurumlarda çalışan sözleşmeli personelin yılın ilk yarısı İçin belirlenen ücret artış oranının yüzde 28.5'e çıkarılmasına ilişkin kararname kabul edildi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün Demirel ile görüşerek belediyelere tahsis edilmesi kararlaştırılan 1 trilyon liradan 250 milyar liralık bölümün işçi ücretlerinin ödenmesinde kullanılmak üzere acilen tahsis edilmesini istediği, Demirel'in de konuya olumlu yaklaşımda bulunduğu belirtildi. .

3- Başbakan Süleyman Demirel, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'nin Bosna'ya müdahale eğiliminde olduğunu ve Türkiye'nin bu kararı destekleyeceğinin ABD'ye bildirildiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ibrahim Tez, Tercüman gazetesine yaptığı açıklamada, Bağ-Kur'un finansman açığının bütçeden karşılanacağını ve bunun, için gerekli yasal düzenlemenin yapılacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara Adliyesi'nde düzenlenen hakim ve savcıların kura çekimi töreninde yaptığı konuşmada, hakim ve savcıların özlük haklarının ayrı bir yasa ile düzenlenmesinin anayasa emri olduğunu söyledi. Oktay, bir süredir çeşitli savcılıklar tarafından organize biçimde sürdürülen maaş artırılması eylemi ve Bakanlığın bu konudaki destek verici çalışmalarını anlatırken de herkesi eyleme davet etti.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, partisinin vereceği her göreve hazır olduğunu söyledi. Toptan, Demirel'in "tarafsız cumhurbaşkanı" olmaya büyük özen göstereceğine inandığını belirterek, "Ancak DYP'nin Sayın Demirel'e duygusal bağının silinmesi kolay kolay .mümkün değildir" dedi. Toptan, Demirel'in Çankaya'ya çıkmasının ardından, kasım ayında yapılacak olağan büyük kongreye kadar "parti liderliği ile başbakanlığın" ayrı kişiler tarafından üstlenilmesi şeklindeki bir soruya karşılık, Türkiye'de bu modelin daha önce uygulanmadığını belirterek, bu modelin koalisyon, parti-hükümet ilişkileri ve rejimin işleyişi açısından ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, süper emeklilerin durumlarını düzeltecek tasarının yasalaşmasıyla, süper emeklilerin 4 yıl önce kaybettikleri haklarının tamamının iade edildiğini söyledi. Moğultay, işlemler yetişirse bayram öncesi süper emeklilere 5 aylık fark ödeneceğini bildirdi.

8- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Yıldız Üniversitesi'nde düzenlenen LLions Ulusal Çevre Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Ümraniye'deki çöplük faciası ile ilgili olarak belediye başkanını eleştirdi ve çöp faciasında ölenleri "işin su yüzüne çıkıp halledilmesine neden oldukları için" kahraman ilan etti.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural, haftalık basın toplantısında, Asil Nadir'in Türkiye'ye gelmesinde bir sakınca olmadığını vurgulayarak "Türkiye ile İngiltere arasında suçluların iadesi anlaşması yoktur. Konuya adli kurumlarımız karar verir" dedi.

Volkan Vural, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Türkiye, ABD ve Rusya tarafından önerilen barış planının Erivan tarafından reddedildiği haberlerinin söz konusu olmadığını belirterek, Ermenistan'ın "son cevabı vermemiş" sayıldığını ve Ermenilerin sorularının yanıtlanmasına yönelik olarak girişim ve temasların ABD, Rusya ve Türkiye tarafından yapıldığını bildirdi.

10- Refah Partisi, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u, CHP ise ismail Cem'i Cumhurbaşkanlığına aday gösterdi.

11- Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Robert Kolej Mezunları Derneği'nin düzenlediği "Politika Sohbetleri" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, son on yıl içinde dünyanın ve Türkiye'nin büyük değişiklikler geçirdiğini, ancak insani değerler, kollektif çıkarlar, çevre ve doğa pahasına bireyin yüceltildiğini söyledi.

12- Demokrasi Partisi (DEP), İçişleri Bakanlığı'na yapılan resmi başvuruyla resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanı ve Özgür Gündem gazetesi sahibi Yaşar Kaya, partinin Kürt sorununu demokrasi içinde çözmeyi amaçladığını bildirdi.

13- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, Başbakanlık Basımevi grevini ertelemekle "yasa dışı bir karar aldığını" belirterek, mevcut durumda çalışma barışını korumanın giderek zorlaştığını ve tahammülleri kalmadığını söyledi.

14- Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri'ne bağlı, iskenderun ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları işyerlerinde çalışan yaklaşık 22.000 demir-çelik işçisi adına başlatılan 15.dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındığı bildirildi.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'te güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren teröristlerden üçü ölü, biri de sağ olarak ele geçirildi.

16- Yasadışı örgüt liderlerinden, 20 yıldır aranan Teslim Töre ve 5 arkadaşı İstanbul'da yakalanarak gözaltına alındı.

17- Cumhuriyet gazetesinin 69.kuruluş yıldönümü kutlandı.

18- Yeni Demokrat Gençlik dergisinin T.sayısı "halkı suç işlemeye alenen tahrik ettiği" gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

19- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 46 kişi de yaralandı.

20- KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Karaağaç, Bahçeli ve Esentepe köylerini ziyareti sırasında yaptığı konuşmalarda, 24 Mayıs öncesinde Türk ve Rum taraflarının Kıbrıs'ta biraraya gelmemesi durumunda, New York'ta yapılacak görüşmelerle bir yere varılmasının mümkün olamayacağını söyledi. Eroğlu, Kıbrıs'ta yapılan hazırlık görüşmelerinde "Maraş'm BM'ye devredilmesinin" istendiğini de bildirdi.

21- Almanya'nın Bremen kentindeki bir sığınmacı yurduna ırkçı Alman gençlerinin molotof kokteyli atmaları sonucu çıkan yangında iki Türk gencinin yaralandığı bildirildi.

22- Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Candemir Önhon, İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Tristan Gare-Jones'la bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından basına yapılan açıklamada, işadamı Asil Nadir'in iadesi istemi konusunda bir yanlış anlaşılma olduğu belirtilerek, "Türkiye ile İngiltere arasında suçluların iadesi anlaşması olmamakla beraber, İngiltere, Avrupa Konvansiyonu uyarınca, Asil Nadir'in Türk topraklarına ayak basması halinde iadesini Türk hükümetinden talep edebilir" denildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin KKTC üzerindeki nüfuzunu kullanarak Asil Nadir'in iadesinin sağlanması istendi.

Öte yandan işadamı Asil Nadir, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, ingiliz Yüksek Mahkemesi'nin kendisini savunacak tüm belgeleri ortadan kaldırmaya çalıştığını belirterek, dünyayı şaşırtacak açıklamalarda bulunacağını söyledi.

23- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te, Saraybosna, Zepa, Tuzla, Gorazde ve Bihaç'ı "güvenli bölge" ilan eden 824 sayılı kararı oybirliğiyle kabul etti. Bu arada Sırpların Zepa'ya yönelik saldırılarının da sürdüğü bildirildi.

öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Volkan Vural düzenlediği basın toplantısında bir soruyu yanıtlarken, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna'da güvenli bölgeler oluşturulması kararının, askeri güç kullanılarak uygulamaya geçirilmesine karar verilmesi halinde katkıda bulunmaya hazır olduğunu açıkladı.

24- Bosna Sırp Parlamentosu'nun, Vance-Owen barış planını dün reddetmesinin ardından, Sırbistan hükümeti tarafından yayımlanan bildiride,

"Bosna'da tek yanlı ilan edilen Sırp cumhuriyetine, para, petrol ve başka malzemeler göndermek için neden yok" denildi. Bununla birlikte ilâç ve yiyecek yardımının süreceği belirtildi.

Bu arada ABD Başkanı Bili Clinton, konu ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Belgrad yönetiminin, ekonomik ambargo kararını "iyi bir başlangıç" olarak niteledi.

Avrupa Topluluğu'nun Yugoslavya konusundaki temsilcisi David Owen da CNN televizyonundaki konuşmasında, Belgrad'ın Bosnalı Sırplara karşı aldığı ambargo kararının çok önemli ve olumlu olduğunu söyledi.

25- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Amerikan ABC televizyonunda dün gece uydu aracılığıyla yayınlanan demecinde Bosnalı Sırpların halkoylamasında Vance-Owen Barış Plam'nı kabul etmeyeceğini söyledi. Karadziç, barış planının Bosna-Hersek'te yaşayan üç toplum arasında eşitliği sağlayamadığını savunarak, bu durumu ortadan kaldıracak yeni bir anlaşmaya gerek duyulduğunu belirtti.

26- Somali'nin güneyindeki Kismayu liman kentinde Albay Muhammed Ömer Jess taraftarları ile Belçika askerleri arasında çıkan çatışmada 60 Jess taraftarının öldüğü bildirildi. Somali'deki BM birliklerinin komutanı Çevik Bir'in sözcüsü, Kismayu'da durumun kontrol altına alındığını açıkladı.

27- Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da geçen hafta uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Devlet Başkanı Ranasinghe Premadasa için dün düzenlenen cenaze töreninden sonra toplanan parlamento, Devlet Başkanlığına oybirliğiyle Başbakan Dingiri Banda Wijetunga'yı getirdi.

8 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "Cankaya-hükümet arasında bir çekişme olmaması gerektiği kanısındayım. 26 yıl bir partinin liderliğini yapmış Demirel'in, Çankaya'ya çıkması, tarafsızlık konusunda anlaşmazlık çıkarır. Ama Türkiye'nin buna tahammülü yok. Ben bu nedenle Sayın Demirel'in Çankaya'ya çıkmasını doğru bulmuyorum. Çünkü, Sayın Demirel, Çankaya'ya sadece kendisini değil, 26 yıllık liderliğini de taşıyor. Kaçınılmaz olarak partiye de karışmak isteyecektir. Böyle bir durumda da sürtüşme kaçınılmaz olacaktır. Ben bütün bunları düşünerek, genel başkanlık için kararımı verirken, bu olguyu göz önünde bulunduracağım" dedi.

Cindoruk, daha önce "aday olmayacağım" şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak da, "Böyle bir açıklama yapmam gerekiyordu. Çünkü, ismim bazı kişiler ile yarışıyormuş gibi basında çıkıyordu. Parti içi tartışmaları ortadan kaldırmak için böyle bir açıklama yaptım" dedi.

2- 9'uncu Cumhurbaşkanı'nı belirlemek için TBMM Genel Kurulu'nda ilk tur oylama yapıldı.

ilk tur oylamada, Başbakan Süleyman Demirel 234, ANAP Bitlis Milletvekili Kamran inan 95, RP Gümüşhane Milletvekili Lütfi Doğan 46, CHP İstanbul Milletvekili ismail Cem 25 oy aldılar.

Başbakan Süleyman Demirel, oylama öncesi yaptığı açıklamada, "Aşağı yukarı 40 seneye yakın bir zamandır, bu kadar rahat, bu kadar demokratik' kaidelere uygun bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapamadık. TBMM, herkesin, gözü önünde hiçbir zorlamaya girmeden, Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçecektir. Bu, demokrasinin zaferi olacaktır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçları hakkında yaptığı açıklamada, "Başbakan Demirel'in aldığı oy geniş ölçüde SHP'nin destek verdiğini ortaya koyuyor. 234 oyla Cumhurbaşkanı olursa bunu yeterli sayıp saymayacağını merak ediyorum. Çünkü kendisi 1989 yılında 263 oyu yeterli saymamıştı" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Ankara'da yaptığı açıklamada, özellikle Almanya'da bulunan Cemalettin Kaplan taraftarı radikal dinciler ve PKK militanlarının, Paris'te ortak eylem hazırlığı içinde olduklarını öğrendiğini, Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkileri de göz önünde bulundurarak, 9'ncu Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı'na katılmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Özden, Paris'e bir mesaj göndererek, güvenlik nedeni ile konferansa katılmayacağını bildirdiğini vurgulayarak, "Cemalettin Kaplan'ın ölüm tehditini içeren açık mektubu ile PKK'lıların kimi hareketlere girişileceğinin öğrenilmesi ve ülkemiz adı üzerinde Fransa'da olumsuz bir hava yaratılmaması bakımından gitmeyi doğru bulmadım" dedi.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, İstanbul Çemberlitaş'ta çokkatlı otopark ve çarşı inşaatı ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Çemberlitaş'taki bilimsel sondaj çalışmalarının İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından yürütüleceğini belirterek, "Halkımızın içi rahat olsun, salt Çemberlitaş'ta değil, ülkemizin her yanındaki en küçük tarihi, doğal ya da kültürel miras örneğinin korunmasında Kültür Bakanlığı olarak, kararlı, ilkeli ve ödünsüz bir şekilde gereken her türlü önlemi almaya devam edeceğiz" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, cumhurbaşakanlığı seçimleri hakkında Ankara'da yaptığı açıklamada, "ilk tur 4 aday arasında yapıldığı için kesin sonuçları, şimdiden kestiremeyiz. Ama bugünkü sonuç, beklenmeyen bir sonuç değil" dedi.

7- CHP'nin dün yapılan Küçük Kurultayı'na ilişkin bildiri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz tarafından kamuoyuna açıklandı.

Bildiride, Cumhurbaşkanı adaylarından Başbakan Süleyman Demirel ve Demirel'e destek verilmesini isteyen SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü eleştirilerek, "Sayın Demirel, seçilmeme korkusu ile parlamenterleri erken seçimle tehdit ederek, çok talihsiz ve yakışıksız bir tavır sergilemiştir. Ayrıca, sorumluluk taşıyan Başbakanlık makamından kendi tanımlaması ile sorumluluğu olmayan Cumhurbaşkanlığı makamına, eskimiş siyasal taktiklerle ve hırsla ulaşmaya, o makama sığınmaya çalışmaktadır" denildi.

Bildiride, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün, bir süre daha hükümette kalabilmek için Süleyman Demirel'in destekçisi olduğu savunularak, "DYP ve SHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimini kendi çıkarlarını koruyabilmek için, pazarlık ve paylaşım konusu haline getirdikleri" öne sürüldü.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Silo-pi'nin sınır bölgesinde dün gece Türkiye'ye girmeye çalışan 8 PKK'lı güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürüldü.

Mardin ve Şırnak'ta da, güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 9 PKK militanı öldürüldü.

9- Gözaltında bulunduğu İngiltere'den hafta içinde KKTC'ye kaçan işadamı Asil Nadir, burada düzenlediği basın toplantısında, ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky'nin Kıbrıs konusunda önerdiği çözümü kabul etmediği ve yardımda bulunmadığı için tutuklandığını iddia etti.

10- İngiltere'nin adalet işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Lord Mackay, Londra'da yaptığı açıklamada, işadamı Asil Nadir'in, kaçışı konusunda hafta içinde görüştüğü KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a, İngiltere hükümetinin bu konuda gösterdiği hassasiyeti ilettiğini belirterek, "KKTC Cumhur-

başkanı Denktaş'a, Kıbrıs'ın, ingiliz adaletinden kaçan kişiler için bir sığınma bölgesi haline dönüşme tehlikesine karşı uyardım. Bu arada Asil Nadir hakkındaki iddiaların gün ışığına çıkması için durumun mahkemede incelenmesi gerekir" dedi.

Mackay, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın ise, İngiltere'nin KKTC'yi tanımadığını ve hukuki yönden kendisinin Asil Nadir'i İngiltere'ye teslim edemeyeceğini belirttiğini bildirdi.

11- Azerbaycan Devlet Başkanlığı Sözcülüğü, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Karabağ sorunundaki özel temsilcisi Vlamidir Kazimirov'un Erivan'a giderek temaslarda bulunduğunu, Kazimirov'un temasları sonunda, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Moskova'nın girişimleri üzerine Rusya, Türkiye ve ABD tarafından hazırlanan üçlü barış planının uygulanabilirliğini kabul ettiğini, ancak buna Karabağ Ermenilerinin henüz razı olmadığını bildirdi.

9 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Cumhurbaşkanı olarak Demirel'le görüşmeden başbakan adaylarının ortaya çıkması doğru olmaz. Öncelikle cumhurbaşkanının fikrini almak gerekir. Türkiye'de icranın iki başı vardır, icra yetkisi çoğunlukla başbakandadır ama, cumhurbaşkanının da çok önemli yetkileri vardır. Cumhurbaşkanı ile başbakanın uyumlu çalışması çok önemlidir. Türkiye bu uyumsuzluktan çok çekmiş bir ülkedir. Bunlar sağlanmadan başbakanlığa talip olmak yanlıştır" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Yamak'm Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk'a geçen hafta sunduğu istifa dilekçesinin, Hüsamettin Cindoruk tarafından, "istifanın kabul ya da ret kararını, TBMM'nin seçeceği cumhurbaşkanının vermesinin uygun olacağı" gerekçesiyle kabul edilmediği bildirildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine, cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda alınan sonuçlara ilişkin görüşlerini açıklarken, "Neyin olabileceği, neyin olamayacağı görüldü. Oylar ya böyle devam edecek, ya da seçim olacak. Oylar 226'nın altında çıkacaktı da bizi alaya alacaklardı. Parlamento parçalı. Herkes birbirine hiddetli. Bizim grubumuz tam bir şuur içerisinde elektriklenmiş gibi" dedi.

Demirel, rakamları değerlendirirken de "Birisi 95 tane oy almış. Bunu başarıya ulaştırmak için, 226'ya varıncaya kadar 131 tane daha oy alması lazım. Biri 45 tane oy almış bunu başarıya ulaştırmak için 181 tane oy daha lazım. Bir diğeri 25 tane oy almış. Başarı için 201 oy lazım. Adamın biri gelmiş, istenenden 8 fazla artı 3 geçersiz (ama o geçersizler onun) 11 fazla almış" şeklinde değerlendirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte de cumhurbaşkanlığı seçimi, koalisyonunu durumu, DYP kongresi ve seçim sonrası başbakanlık konularında görüşlerini belirtti.

4- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile cumhurbaşkanlığı seçimi ve siyasi gündem hakkında yapılan bir söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul'un 2000'li yıllarda 25 milyon nüfuslu megapol olacağını, bu nedenle İstanbul'a 4 köprü ve bir de tünel yapmak için şimdiden harekete geçmek gerektiğini belirterek, "Demirel'in bıraktığı yerden hükümetin lokomotifi olacak yeni liderin, mega projeleri derhal başlatması gerekiyor" dedi. Çağlar, 24 Ocak kararlarıyla Özal'ın, Demirel'in reçetesini uyguladığını, Özal'ın, başarısını Demirel'e borçlu olduğunu ve bundan sonra gelecek kişinin de Demirel'in reçetesini uygulayacağını savundu.

6- Devlet Bakanı Tansu Çiller, anneler günü dolayısıyla çeşitli sosyal hizmet kurumlarına yaptığı ziyaretlerden sonra gazetecilerin, Başbakanlığa aday olup olmayacağı yolundaki sorularını yanıtladı. Çiller, "Şu anda bir başbakanımız var. Dolayısıyla dolu olan yere talip olmak mümkün değildir. Henüz cumhurbaşkanlığı seçimi ile meşgulüz. Ama şundan kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye'nin geleceği aydınlıktır. Türkiye'yi hak ettiği yere çıkaracak başbakanı bizim partimiz çıkaracaktır" dedi.

7- Devlet Bakanı Akın Gönen, Ankara'da Terziler Federasyonu Genel Kurul Toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gönen, "Başbakan, Cumhurbaşkanı olursa, haliyle yeni bir hükümet olacaktır. Yeni hükümetin geçmiş 500 günden de ders alarak programına ekleyeceği çıkaracağı çok şey olacak. Çünkü bütün dünyada büyük bir değişim yaşanıyor. Yepyeni hedeflerin olduğu tekleşen dünyadaki büyük değişime ayak uyduracak, kendi ayakları üzerinde durabilen bir Türkiye hazırlığı içindeyiz" dedi. Gönen, Koalisyonun, sımsıkı ayakta durduğunu, gücü elinde tuttuğunu 234 oyla ispatladığını da sözlerine ekledi.

8- Devlet Bakanı Türkan Akyol, İstanbul Fatih'te yaptığı konuşmada, bir ömür boyu evinin içinde kalan kadının emeğinin karşılığını vermek gerektiğini belirterek, "Kadınların evlerinde üretimi sağlamaları için yeni bir model geliştirdik. Evde çalışan kadının yaptığı iş bir başkasına ne kadara yaptırılırsa, o ücret üzerinden kadının sigortalanmasını sağlayacağız" dedi.

9- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği'nin Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, yıllardır acımasızca kan dökenlerin, silah bırakmaları dolayısıyla ödüllendirilmesini kimsenin bekleyemeyeceğini, PKK'nın azınlık mücadelesi veren bir örgüt olmayıp, büyük oranda Batı gençliğini zehirleyen, uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir terörist eşkiya çetesi olduğunu söyledi. Sezgin konuşmasında basının, ülkenin birlik ve bütünlüğünün sağlanmasında büyük payı olduğunu da sözlerine ekledi.

10- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in talimatı uyarınca Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ile Devlet Bakanları Tansu Çiller ve Şerif Ercan'dan oluşan alt komisyonunun inceleyerek Bakanlar Kurulu'na getireceği yasa taslağının, bütçeye 2 trilyon 300 milyon lira tutarında bir yük getireceğini, bunun da fazla bir miktar olmadığını, hakim ve savcıların özverili çalışmaları ile adalet sistemini ayakta tutmaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Ama, korkarım ki, kısa süre içinde sorunlara çözüm getirilmezse, bu gayretlerin de artık yetmeyebileceği bir noktaya gelinebilir. Önümüzü görmemiz gerekiyor. Bu konuda biraz cesur olmak lazım" dedi.

Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ise, konuyla ilgili olarak kendisini ziyaret eden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerine, bütçede kaynak olmadığını bu sebeple sıkıntı yaşandığını bildirdi.

11- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, ANAP Afyon Milletvekili ibrahim Özsoy'un yazılı soru önergesini yanıtlarken, Yeşil Kart uygulamasına başlanılan 5 Ağustos 1992 tarihinden itibaren 15 Nisan 1993 tarihine kadar yeşil kart almak için 1 milyon 774 bin 263 vatandaşın başvurduğunu, işlemleri tamamlanan 1 milyon 37 bin 342 kişiye yeşil kart verildiğini belirterek, yeşil kartla tedavi olan hastalar için 1992 yılı içinde hastanelere 127 milyar 650 milyon lira, bu yıl da 254 milyar lira gönderildiğini söyledi.

12- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Demirel'in oylama sonucunda 234 oy aldığını belirterek, SHP'li 9 milletvekilinin tabanlarının sesini dinlemesi halinde Demirel'in cumhurbaşkanı seçilemeyeceği görüşünü savundu.

13- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylamalarını "Türkiye'nin hak etmediği seçim" olarak değerlendirerek, cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etme konusunda bir kararları olmadığını, demokratik platformda mücalelerini yapacaklarını belirtti.

14- ANAP Grup Başkan Vekili Mustafa Kalemli, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur oylama sonuçlarının, koalisyonun ancak üçlü bir şekilde yürütülebileceğini gösterdiğini, boşalan sandalyelerin üçüncü ortağa verileceğini söyledi.

15- Diyarbakır Kapalı E Tipi Cezaevi'nde, 3 aydan bu yana sürdürülen açlık grevi, yapılan anlaşmayla sona erdi. 17 maddelik anlaşma, IHD Diyarbakır Şube Sekreteri, Bölge Baro Başkanı ile Cumhuriyet Başsavcısı ve tutuklu temsilcileri arasında imzalandı.

16- Çağdaş Gazeteciler Derneği (CGD) Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, Ankara'da yaptığı açıklamada, 3 ayda bir toplanması gereken Basın Kartları Komisyonu'nun 14 Ağustos 1992 tarihinden bu yana, özel çıkar hesapları ve bu hesaplardan doğan kısır çekişmeler sonucu toplanamadığını belirterek, gerek komisyonun bin gazeteciyi mağdur etme pahasına toplanamamasını, gerekse bu konuda açıklama dahi yapılmamasını ciddi bir sorumsuzluk örneği olarak niteledi.

Mustafa Ekmekçi açıklamasında, komisyonunun oluşumunun antidemokratik bir temele dayandığını, bu durumun, basın kartlarını meslek kuruluşlarının vermesi yönündeki görüşlerin haklılığını ortaya koyduğunu ifade etti.

17- Türkiye Ulusal Verem Savaş Dernekleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de veremli sayısında artış olduğu ve son 10 yıldır veremli sayısını tesbit edecek nitelikte bir genel müdürlük çalışması yapılmadığı belirtildi.

18- Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği Genel Başkanlığı'na Ünal inanç yeniden seçildi.

19- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilisi Jorge Michael de la Mota yaptığı açıklamada, "Bosna'da etnik temizlik harekatı şimdi şaha kalkmış durumda" diyerek Bosna-Hersekle Boşnak ve Hırvatlar'ın, kendi denetimleri altındaki bölgelerde etnik temizlik kampanyası yürüttüklerini, Hırvatların, Vitez ve Kseljak kentleri ve civarlarında sivil halkı katlettiklerini, kadınlara tecavüz ettiklerini ve evleri yaktıklarını belirterek, Müslümanların da Zenica kentinde, Hırvatları göçe zorlamak amacıyla teröre başvurduklarını bildirdi.

20- Bosna''daki BM Barış Gücü Komutanı Fransız General Philippe Morillon'un, Saraybosna'daki başkanlık konutunda Aliya Izzetbegoviç ile görüşerek Zepa'yı kurtaracağına dair söz verdiği bildirildi.

Bu arada Saraybosna radyosu Sırp saldırılarının aralıksız devam ettiğini, kentin alevler içinde olduğunu ve Müslümanların "insanüstü" bir kuvvetle direnmeyi sürdürdüğünü haber verdi.

21- Rusya'nın başkenti Moskova'da yaklaşık 30 bin komünist ve muhafazakar, Devlet Başkanı Boris Yelisin aleyhinde bir gösteri düzenledi.

22- TASS Ajansı, Rusya'nın Dağlık Karabağ sorunundaki özel temsilcisi Viladimir Kazimirov'un, Erivan'daki temaslarını tamamladığını ve eski adı Ste-panakert olan kente giderek Karabağ Ermenilerinin liderleriyle görüştüğünü, Türkiye, ABD ve Rusya'nın hazırladığı üçlü barış planının ve BM Güvenlik Könseyi'nin 822 sayılı kararının uygulanmasını sağlamaya yönelik temaslarda bulunduğunu bildirdi.

10 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, son siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine açıkladı.

Cindoruk ayrıca, Hürriyet gazetesinin Başbakan Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı lığına, kendisinin de Başbakanlığa adaylığı konularındaki sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da bulunan İngiltere Tarım Balıkçılık ve Gıda Bakanı John Gummer'i Başbakanlık'ta kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde, Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri de bulundu.

3- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrası konularının görüşüldüğü bildirildi.

Yılmaz, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle kendisini en çok rahatsız eden durumun "zaten kötü çalışan devlet mekanizmasının durması olduğunu" söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kendisine ve partisine yönelik eleştiriler ve gelişmeler konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı, İnönü, Başbakan Süleyman Demirel'e "Cumhurbaşkanlığında tarafsız olacağına inanarak oy verdiklerini" söyledi. Demirel'le bir koalisyon pazarlığı yapmadıklarını vurgulayan İnönü, "Tarafsız olması beklenen bir cumhurbaşkanı ile koalisyon işleri konuşulmaz" dedi.

5- Yüksek Öğretim Kurumu'ndan yapılan bir açıklamada, kurumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bütün üniversiteleri tanıdığı belirtildi.

6- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün, bir basın toplantısı düzenleyerek, 18 yaş ve daha altında en az üç çocuğu olan ailelerin su faturalarında yüzde 10 indirim yapacaklarını açıkladı.

7- Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada, TBMM'de görüşülen Anayasa'nın radyo-TV tekeli ile ilgili 133. maddesine ait değişiklik metninin, haber alma düşünce ve fikirlerin serbestçe ifade edilmesi özgürlüğü ilkelerine aykırı olduğu savunuldu. Açıklamada, yapılan değişiklikle radyo-TV tekeli kaldırılırken, yerine katı bir devlet müdahaleciliğinin getirileceği öne sürüldü.

8- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, İstanbul'da, Bahriye Üçok anısına "Kuran Kurslarıyla Çağdaş Eğitim Olur mu?" konulu bir panel düzenlendi.

9- 1987 yılında ilk olarak Hintli bir bilim adamı tarafından ortaya konan ve daha sonra 80 ülke tarafından desteklenen Uluslararası Barış Koşusu İstanbul'da başladı.

10- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

11- Somali'ye giden ilk Türk birliğinde görevli H.Murat Gözükan adlı er kaza sonucu şehit oldu.

12- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Peter Galliner, IPI'nın Venedik'teki 42'nci genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, eski Yugoslavya'nın dağılmasıyla patlak veren iç savaşta 40'dan fazla gazetecinin öldüğünü bildirdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere'nin, Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'i iade istemi konusunda yaptığı açıklamada, "isterlerse Kıbrıs'ta usulüne göre dava açıp yargılayabileceklerini" bildirdi. Anayasa ve yasaların bir ülkenin vatandaşını başka bir ülkeye iade etmeye izin vermediğini belirten Denktaş, ingilizlerin "şiddet ve hiddet dolu" tehditlerine karşılık kendilerinin olaya hukuki açıdan yaklaştıklarını söyledi.

14- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis başkanlığında Atina'da yapılan "Yunanlı Liderler" toplantısından sonra bir açıklama yapan Başbakan Konstantin Mitsotakis, Yunanistan'ın eski Yugoslavya topraklarında askeri müdahalelere BM Barış Gücü dahil olmak üzere "dolaylı ya da dolaysız karışmamasının" kararlaştırıldığını açıkladı. Mitsotakis, Türkiye dahil hiçbir Balkan ülkesinin de Bosna'ya gidecek barış gücünde yer almaması çağrısında bulundu.

15- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, ülkesine ziyarette bulunan Kanada Başbakanı Brian Mulroney ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosna-Herseke uygulanmakta olan silah ambargosunun kaldırılması gerektiğini belirterek, bölgede kalıcı bir barışın sağlanması için elden gelen her girişimin yapılmasından yana olduğunu söyledi.

16- Ekvator'un güneyinde meydana gelen toprak kaymasında yaklaşık 200 kişinin toprak altında kalarak öldüğü bildirildi.

11 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı ve yeni hükümete ilişkin görüşlerini Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerine anlattı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dernirel, Cindoruk'un Cankaya-Hükümet ilişkilerine yönelik sözlerini değerlendirirken, "O benim dava arkadaşım. Hiçbir yorumda bulunmam" dedi. Demirel, ayrıca gündemdeki sorunun cumhurbaşkanı seçimi olduğunu ifade etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, "Meclis'in, Başbakan Süleyman Demirel'le erken seçim arasında ikilemle karşı karşıya kalabileceğini" söyledi. Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk'un Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerine yaptığı açıklamayı da değerlendiren Yılmaz, "Cindoruk DYP'de ilk defa ilkeli bir politika örneği ortaya koyuyor. Ancak Cindoruk'un sözleri cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemez" dedi.

ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Güney ise, yerel seçimlerle genel seçimlerin birlikte yapılması koşuluyla DYP'nin azınlık hükümeti formülüne destek vereceklerini bildirdi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Şadan Tuzcu da, DYP'nin içişlerine karışmak istemediğini belirterek, "Demirel sonrası DYP'nin ayağa kalkamayacağını" öne sürdü.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, 76 ilin sağlık müdürlerinin katıldığı ve 2 gün devam eden koordinasyon toplantısında, il sağlık müdürlerine her türlü yetkiyi vermeye hazır olduğunu söyledi.

5- DYP Grup Başkan Vekili Bekir Sami Daçe ile Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Hüsamettin Cindoruk ile görüştüler. Daçe, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, DYP grubunun Cindoruk'un koalisyonla ilgili görüşlerine katılmadığını belirterek, grubun tepkisini kendisine aktardığını, ancak tatmin edici bir sonuç alamadığını söyledi.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Cindoruk'un cumhurbaşkanlığı seçimi ve hükümetle ilgili sözlerine ilişkin olarak, SHP'nin "Her ne pahasına olursa olsun koalisyonda kalmak gibi bir kaygısı olmadığını" belirtti. Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan ise, Cindoruk'u "parlamentodaki muhafazakarlarla işbirliği yapmakla" suçladı.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli de, Cindoruk'un DYP'ye genel başkan ve başbakan olacağını sanmadığını söyledi.

Refah Partisi Grup Başkanvekili Şevket Kazan, "Cindoruk'un görüşlerine saygı duyuyoruz. Kendisini aday gösterdik. Geri almasaydı çok rahat Köşk'e çıkardı" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor" konulu seminerin açış konuşmasında, yüksek faizle borçlanmanın enflasyonu körüklediğini belirterek, "Kronik enflasyon, yapısal olumsuzlukların kaynağı olmaya davam ediyor" dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, koalisyona girmek için Demirel'e destek vermediklerini belirterek, "Biz demokratik rejimin aşınmaması, TBMM'nin itibarının yıpranmaması için, ülkenin istikrarının bozulmaması için Demirel'e oy verdik" dedi.

8- ANAP Aydın Milletvekili Yüksel Yalova, iLKSAN'ın arsa alımlarının usulsüz olduğu iddiasıyla, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ile ILKSAN yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

9- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, hac vizesiyle karayolundan çıkışlara kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi.

10- Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında askeri alanda ikili işbirliği faaliyetlerinin geliştirilmesini öngören mutabakat belgesi, iki ülke savunma bakanlarınca Ankara'da imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, mutabakat belgesinin imzalanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, mutabakat belgesinin, savunma alanında olduğu gibi diğer alanlarda da iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmasını istedi.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Orgeneral Pavel Sergeyeviç Grachev de, iki ülke arasında askeri eğitim ve savunma sanayi alanında işbirliğine gidilmesini öngören mutabakat belgesine büyük önem verdiklerini belirtti.

11- Ankara 9.iş Mahkemesi, Başbakanlık Basımevi'nin Resmi Gazete'yi grev süresince özel bir matbaada bastırması eyleminin "yasadışı grev kırıcılığı" olduğunu karara bağladı.

12- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara Sanayici ve işadamları Derneği (ASIAD)'ni ziyaretinde, gündemi işgal eden siyasi tartışmaların ülkeye büyük zarar verdiğini söyledi.

13- TİSK'in hazırladığı "Türkiye'de imalat sanayiinde ücretlerin üretim, istihdam ve yatırımla ilişkisi" adlı araştırmada; istihdamdaki azalmanın, büyük işyerlerindeki işçi sayısının azalması, sermaye-yoğun teknolojilere ve otomasyona geçiş, fason üretim ve ara ürün ithalatındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

TİSK Başkanı Refik Baydur, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Türkiye'de 1989'dan bu yana istihdamın dörtte bir oranında azaldığını, işsizliğin öncelikle sosyal bir tehlike olduğuna dikkat çekerek "işsizlik işverenin geleceği için bir afet halini alabilir. Geleceği gören bir işverenin bunu görmesi gerekir" dedi.

14- DİSK'e bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası ile Bağımsız Otomobil-İş Sendikası'nın biraraya gelerek, Birleşik Metal işçileri Sendikası'nı kurdukları açıklandı.

15- Rahmi Turan'm istifasıyla boşalan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı'na.Seçkin Türesay getirildi.

16- Basın yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

17- Gazeteci Orhan Kantoğlu vefat etti.

18- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen operasyonlar sonucunda yasa dışı örgüt üyesi 5 kişi yakalandı.

19- Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) uzmanı tarafından hazırlanan ve Çevre Bakanlığı'na sunulan inceleme raporunda, Ümraniye faciasının "metan gazı patlaması" değil, "eğimin stabil olmamasından" kaynaklandığı belirtilerek, bölgedeki kurtarma çalışmalarının "kayma olasılığı tehlikesi" nedeniyle durdurulması istendi.

20- BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden Rusya, 1984 yılından bu yana ilk kez veto hakkını kullanarak Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün yeniden yapılanmasını öngören tasarıyı reddetti.

21- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Sözcüsü Aram Abramyan, Erivan'da düzenlediği brifingle, Türkiye, Rusya ve ABD tarafından önerilen üçlü barış planını reddettikleri yolundaki haberleri yalanlayarak, bu planın "Çatışan tarafların anlaşmaya varmaları için yardımcı olmayı" amaçladığına inandıklarını söyledi.

22- Sırbistan Başbakanı Nikolai Zainoviç, bir Yunan gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin Bosna'daki Sırplara sınırları kapatma kararının "çok katı olmayacağını" belirtti. Zainoviç, ekonomik yardımı azaltacaklarını vurgulayarak "Yakıt ve gıda yardımını sürdüreceğiz" dedi.

23- The Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı BiN Clinton'un Bosna'daki savaşın askeri müdahaleyle durdurulabileceğine inanmadığı belirtildi. Ayrıca müttefiklerin ve kongrenin muhalefetiyle karşılaşan Clinton'un, Bosna-Hersek için yeni strateji oluşturduğu vurgulandı.

24- ABD Başkanı Bili Clinton, Chicago'dan bir grup öğrenciyi kabulünde yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te yaşanan savaşın Türkiye, Yunanistan ve Arnavutluk'a yayılabileceği uyarısında bulundu. Clinton, BM tarafından uygulanan silah ambargosunun da Sırplara haksız avantaj sağladığını, bu nedenle Müslümanlara ambargonun kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bu arada Bosna'nın güneyindekf en büyük kentlerden biri olan Mos-tar'da, Hırvatlar ile Müslümanlar arasındaki çatışmaların, iki taraf arasında varıldığı belirtilen ateşkes anlaşmasına rağmen devam ettiği bildirildi.

25- Tayland'ın başkenti Bangkok yakınlarında bir oyuncak fabrikasında dün çıkan yangında yaklaşık 210 kişinin öldüğü bildirildi.

12 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması yapıldı.

Başbakan Süleyman Demirel'in 235 oy aldığı seçimde, ANAP Bitlis Milletvekili Kamran inan 95, RP Gümüşhane Milletvekili Lütfü Doğan 49, CHP İstanbul Milletvekili ismail Cem 25 oy aldılar.

Başbakan Süleyman Demirel, oylamadan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Parlamento görevini yapıyor. Demokratik sistem işliyor. Ayrıca, oyların artması, eksilmesi diye bir şey yok. 3'ncü turda 226 oyu alan seçilecektir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise, 2'nci tur oylama sonuçlarında oyların kilitlendiğini belirterek, "3'ncü turda da aynı sonuç alınırsa, Sayın Demirel seçilmiş olur. Çok daha yüksek bir oyla cumhurbaşkanı seçme imkanı vardı, ama bu fırsat kaçırıldı" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, oylama sonuçları ile parlamentodaki eğilimlerin şekillendiğinin görüldüğünü belirterek, Demirel'in cumhurbaşkanlığına karşı, parlamento içindeki ısrarlı muhalefetin varlığını sürdürdüğünü söyledi.

2- Yargıtay Ba,şkanı İsmet Ocakçıoğlu, Yargıtay'ın 125'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hakim ve savcıların özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik istemlerine destek verdiğini belirterek, "Devletin itibarı, hakimlere ve yargıya verilen önemle orantılıdır. Adaletin zaafa uğraması, devletin zaafa uğramasına yol açar. Bu sebeple hakimler ve savcılara devletin itibarı için tasasız bir yaşam sağlanmalıdır" dedi.

Yargıtay Başkanı Ocakçıoğlu'nun konuşmasından sonra törene katılan Suudi Arabistan Yargıtay Başkanı Şeyh Salih El Al Luheidan ile beraberindeki üç kişilik heyet, Atatürk ve şehitleri için yapılan saygı duruşunda ve istiklal Marşı'nm okunması sırasında, ayağa kalkmadılar.

Uyarılara karşın ayağa kalkmayan Suudi Arabistan heyetinin bu davranışı ile ilgili olarak, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, "Olayı bilmiyorum, ama her ülkenin Ulusal Marşı'na saygı duyulur. Bu uluslararası asgari bir kuraldır. Bunun hiçbir gerekçesi olamaz" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden de, bir ülkenin ulusal geleneklerine saygı göstermenin evrensel bir kural haline gelmemiş olmasından üzüntü duyduğunu belirterek, "Biz onların ülkesine gittiğimizde saygıda kusur etmiyoruz. Anıtlarına çelenk bırakıyoruz. Yapılmaması gerekirdi" dedi.

3- Arap Bankalar Birliği yıllık toplantısının açılışını yapan Devlet Bakanı Tansu Çiller, dünyanın bir entegrasyon süreci içinde olduğunu, bölgesel işbirliklerinin kurulduğunu söyledi.

Tansu Çiller, islam dünyasında da bir işbirliğine gerek duyulduğunu belirterek, Arap bankalarını sermaye piyasasında yatırım yapmaya çağırdı. Çiller, "Bizim birbirimize ihtiyacımız var. işbirliğine ihtiyacımız var. Sizi, Türkiye'ye, sermaye piyasasını kullanmaya davet ediyorum" dedi.

Arap Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmoud Abdel Aziz de konuşmasında, özelleştirmenin doğru bir politika olduğunu belirterek, Arap sermaye piyasasının son derece mobilize bir piyasa olduğunu ve Arap bankalarının aynı zamanda önemli yatırımcı durumunda bulunduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Graçov'un Türkiye'yi ziyareti sırasında, "Azerbaycan'a çeşitli ülkelerden yardım yapılıyor, İtalya'dan yapılan uçuşlar Bosna-Hersek'te barışı tehdit ediyor" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Türkiye savaşı değil, barışı desktekleyen bir ülkedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Çetin, Kafkaslar'da işgali yapan ülkenin Ermenistan olduğunu belirterek, "Bir an önce uluslararası kuruluşların kararlan doğrultusunda Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilerek, barışın sağlanması gerekir. Türkiye bunun için çaba harcayan bir ülke. Bu nedenle Türkiye'nin' silah yardımı yapması gibi bir durum sözkonusu değildir. ABD, Rusya ve Türkiye tarafından hazırlanan üçlü program şu anda görüşülmeye devam ediyor. Bu görüşmenin sonuçlarını bekliyoruz. Azerbaycan, başından bunu olumlu bulduğunu açıkladı, ancak Ermenistan hala nedense bunu düşündüğünü söylüyor" dedi.

5- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Ankara'da yaptığı açıklamada, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun tadilatına dair çalışmalara başladıklarını belirterek, Ümraniye'deki çöp faciasından sonra, "kirleten öder" prensibi uyarınca mevzuatta yeni düzenlemeler yapılacağını, çevreyi kirletenlere parasal ve cezai sorumluluklar getirileceğini bildirdi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ANAP döneminde yoğun olarak tartışılan, ancak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen "yabancılara toprak satışı izni" nin yeniden gündeme geldiğini belirterek, "Türkiye topraklarının dünya ülkelerine açılması ile bu yerler turizm potansiyelimize önemli katkıda bulunacaktır. Bu konuya ilişkin mülkiyet yasasının yeniden düzenlenmesi ve yabancıların Türkiye'den, toprak alabilmesi için yasayı değiştirme çalışmaları başladı. Türkiye'de başka bir milletten bir vatandaş daire veya villa alabilir, gelip de binlerce dönüm alsınlar demiyoruz, ama bir Fransız, bir Alman'ın ülkemizde mülkiyeti olmalıdır" dedi.

7- BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na uymasını istedi.

Güvenlik Konseyi'nde dün gece kabul edilen kararda, uluslararası gözlemcilerin nükleer tesisleri incelemesine izin vermemesi durumunda Pyon-gyang hükümetine karşı "ek önlemler" alınacağı bildirildi.

Ancak, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kimil Sung, tesisleri denetime açmayacaklarını yineleyerek, ülkesine karşı herhangi bir dış müdahaleye "gerekli yanıtı vereceklerini" bildirdi.

8- Bosna-Hersek'in güneybatısındaki Mostar kentinde Hırvatların, 1300 Müslüman sivili kent dışındaki bir kampta tuttukları bildirildi.

BM Koruma Gücü'nün Zagrep'teki sözcüsü Shannon Boyd, BM gözlemcilerinin dün akşam, kampta istemleri dışında tutulan Müslümanları ziyaret etmelerine izin verildiğini açıkladı.

Saraybosna'daki BM Sözcüsü Barry Frewer de, Mostar'm 30 kilometre doğusundaki Konjie'de çatışmalar olduğunu, Mostar ve çevre kasabalara giden yolların tümüyle kesildiğini belirtti.

Öte yandan Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Yugoslavya Devlet Başkanı Dodrica Cosiç, Karadağ Devlet Başkanı Momir Bulatoviç ve Hırvatistan Sırpları lideri Goran Hadziç'in, Bosna Sırplarına, referandum düzenlemekten vazgeçmeleri ve 5 parlamentonun katılımı ile düzenlenecek ortak oturumla, Vance-Owen barış planının kabulü konusunda dün yaptıkları öneri, 3osna Sırp Parlamentosu tarafından reddedildi.

9- İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sir David Hannay, New York'ta yaptığı açrklamada, Rusya'nın, Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'ne mali katkıda gönüllülük ilkesinden zorunluluk ilkesine geçilmesini öngören kararla ilgili vetosunu yeniden değerlendirmesini istedi.

Hannay, barış operasyonlarının geleceği açısından Rusya'nın kullandığı vetonun bir "engel" oluşturduğunun inkar edilemeyeceğini kaydetti.

10- ABD Başkanı Bili Clinton, Chicago'da yaptığı açıklamada, "Bosna-Hersek'teki savaşın yayılmasını önlemek için alınması düşünülen önlemlerden biri de Makedonya'ya asker göndermektir. Bu konuyu müttefiklerimiz ile tartışıyoruz. Ancak, henüz bir karar alınmadı" dedi.

Öte yandan ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Sam Nunh, Başkan Clinton'm Makedonya'ya asker göndermesinin yanı sıra Sırbistan sınırına da BM gözlemcileri gönderilmesi konusunun gündemde olduğunu söyledi.

11- Arnavutluk Savunma Bakanı Saffet Culali, iki günlük bir ziyaret için Tiran'da bulunan NATO heyeti ile yaptığı görüşmede ittifakın, ABD Başkanı Bili Clinton'm, Bosna-Hersek'e daha etkili müdahale planlarını desteklemesi gerektiğini söyledi.

NATO Heyeti Başkanı General Amadeos Turgio da, Tiran'a, "Arnavut-"Jk'u desteklemek" için geldiklerini belirterek, "Bosna-Hersek ve Kosova için NATO üst düzey yetkililerinin kaygı duyduklarına inanmalısınız" dedi.

12- Ortadoğu Barış Görüşmeleri'nin 9'ncu turuna katılan Filistin Delegasyonun Başkanı Haydar Abdülşafi yaptığı açıklamada, tarafların hala birbirinden çok uzak noktalarda bulunduğunu ve bugün sona erecek görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanması için çok az umut olduğunu belirterek, "işgal topraklarında yasama yetkisi ve Kudüs'ün durumu gibi konularda hiçbir anlaşma yoktur. Bunlar anlaşma yolundaki ana engellerdir" dedi.

Öte yandan, İsrail birlikleri tarafından Gazze Şeridi'nde öldürülen 6 Filistinliden sonra askerlerin saldırısını kınamak amacıyla gösteri yapan Filistinlilerden birinin daha öldürüldüğü bildirildi.

13 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel'in "Cumhurbaşkanı seçilmem halinde icranın başı olacağım" şeklindeki açıklamasını eleştirerek, bu açıklamanın geçmişte savunulan ilkelere ters düştüğünü ve başkanlık sistemine benzer bir idarenin gelebileceğini, bugüne kadar yaptıkları mücadelenin de boşa gideceğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'ye "demokrasinin yerleşmesi ve uyumlu çalışmasından dolayı" teşekkür etti. Erdal İnönü de, Demirel'e teşekkür ederken "Bu koalisyon protokolü gelecek hükümetlere örnek olmayacak bir vesikadır" dedi.

Süleyman Demirel toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken devletin başında kavga olmaması gerektiğini belirterek, "Ben devletten kopuyor değilim ki, TBMM bana cumhurbaşkanlığı görevini verirse o zaman icranını başı olacağım. Devletteki fonksiyonumuz icabı hükümetle irtibatımız kopmuyor. Çankaya'nın, TBMM'nin ve hükümetin bir uyum içinde çalışması lazım, benim birinci sorunum uyumdur" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Bosna-Hersek üzerinde Sırplara karşı konulan hava yasağının denetlenmesi için İtalya'nın Ghedi Askeri Üssü'nde konuşlanan Türk birliğini ziyaret etti. Güreş'e ziyaretinde NATO Güney Avrupa Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Josph Ashy eşlik etti.

Orgeneral Güreş, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Bos-na-Hersek'te Sırplara yönelik bir kara harekatının gerekli olduğunu, böyle bir harekatta Türkiye'nin her türlü katkıya hazır bulunduğunu bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, hububat taban fiyatlarının belirlendiğini, alımlarda peşin ödeme yapılacağını ve bu yıl hububat borsası uygulamasına da başlanacağını bildirdi. Akın Gönen, toplantıda şehit ailelerinin tazminat ve aylıklarının artırılmasını öngören yasa tasarısının Meclis'e şevkine karar verildiğini de sözlerine ekledi.

5- Basın Kanunu'nda değişiklik yaparak, Anayasa'daki "Basın hürdür, sansür "edilemez" hükmünü metne koyan ve Basın Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren yasa tasarısı TBMM Başkanlığfna sunuldu.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tur oylamasında SHP Grubunun ilk turdaki oyları korumasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Bu sonuç, bir pazarlık olmadığını ortaya koymaktadır" dedi. Selvi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra TBMM'ye işlerlik kazandırılması gerektiğine dikkat çekerek, TBMM'nin yaz tatilinin ertelenmesini ya da kısaltılmasını istedi.

7- Türkiye Jdalar ve Borsalar Birliği ile Avrupa Forumu tarafından ortaklaşa düzenleren "Avrupa Topluluğu ve Türkiye" adlı toplantı Brüksel'de başladı. Toplantmn açılışında bir konuşma yapan AT Komisyonunun dış ilişkilerle görevli faskan Vekili Hans den Broek, Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye'yi daha atif bir rol oynamaya çağırarak, Karabağ Ermenilerine yardım yapılması için Tükiye'nin kolaylık sağlamasını istedi. Broek, "Bosna-Hersek konusunda Türkiye'nin tutumunu takdirle karşılıyoruz" dedi.

8- Romana Devlet Başkanı lon lliescu'nun, Başbakan Süleyman Demirel'i, telefona arayarak, Yugoslavya'ya yapacağı ziyaret hakkında bilgi verdiği ve görüşaldığı, Demirel'in de, Ankara'nın Bosna-Hersek sorununa uluslararası belgiler çerçevesinde ve sınırların değişmezliği ilkesi ışığında baktığını anlattığı )ildirildi.

9- Bozcaaia ve Gökçeada Göçmen Dernekleri Ferderasyonu tarafından Atina'dadüzenlenen toplantıda konuşan Federasyon Başkanı Yan-nis Politis, bu d adada yakında özerklik ilan1 edeceklerini belirterek, "Türkiye'den özeKlik konusunda 6 ay içerisinde bir yanıt gelmemesi halinde sürgünde hükürrvt kuracağız" dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, Rurrarın, ara bölgeyi ihlal etmemeleri halinde, Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler'den bir lözlemci heyetinin yeterli olacağını, ayrıca KKTC ve. Türk askerinin bir adırrbile ileri gitmeyeceğini açıkladı.

11- Azerba-can Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenilerin Azerba'can topraklarına yönelik saldırılarına devam ettikleri, Kazah ve Nahcıvan'a jçılan topçu ateşi sonucu üç kişinin öldüğü belirtildi. Açıklamada, Ermjnilerin Fizuli bölgesindeki Kocaahmetli kentine de bir saldırı düzenledikleri, arsak saldırının püskürtüldüğü bildirildi.

12- Aşırı mlliyetçi Sırp Radikal Partisi lideri Vojislav Seselj, düzenlediği basın toplantısına, Bosna'ya askeri müdahale yapılması durumunda, müdahaleyi desekleyen komşu ülkeleri SS-22 füzeleriyle vuracaklarını söyledi.

13- Afganiitan'm başkenti Kabil'de, hükümet birlikleri ve Hizb-i Islami örgütü arasında ki gündür süren çatışmalarda yaklaşık 1000 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaraladığı öldüğü bildirildi.

14- İtalya Senatosu, mafya ile işbirliği yapmakla suçlanan ve aklanabilmek için Sentto'dan dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen eski başbakanlardan Siulio Andreotti'nin dokunulmazlığını kaldırdı.

15- isviçre Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, isviçre'nin Makedonya'yı "Eski Yigoslav Cumhuriyet Makedonyası" adıyla tanıdığı ve Federal Dışişleri Bakarlığı'nm iki ülke arasında diplomatik ilişki kurmakla görevlendirildiği ;aydedildi.

14 MAYIS 1993

1- TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, Tercüman gazetesinin son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, dün yaptığı "icranın başı olacağım" şeklindeki açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, cumhurbaşkanını nereye koyduysa cumhurbaşkanı orada olur. Cumhurbaşkanı hükümete başkanlık eder, MGK'ye başkanlık eder. Anaya-sa'da, 'Yürütme Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından yapılır' diyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Demirel, akşam TV-1'de canlı olarak yayınlanan açıkoturumda, cumhurbaşkanlığı görevini yasaların belirlediği sınırlar içinde yapacağını yineledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesinin, Cumhurbaşkanlığı, Kemalizm, Kürt sorunu ve Avrupa Topluluğu ile ilişkiler konusundaki sorularını yanıtladı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlenen Abdi ipekçi Barış ve Dostluk Ödülü töreninde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Süleyman DemireJ'in, "Cumhurbaşkanı seçilirsem icranın başı olacağım" şeklindeki sözlerini değerlendiren İnönü, Demirel'in Anayasa çerçevesinde tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağı inancını taşıdığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, DYP Genel Başkanlığı konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Istemihan Talay, düzenlediği basın toplantısında, bir özel televizyon kanalında düzenlenen açıkoturumda vaiz Hasan Ali Sudan'ın Alevi vatandaşlara yönelik ciddi saldırılarda bulunduğunu belirterek, "CHP olarak olayı kınıyoruz. Diyanet işleri Başkanlığı din adamlarını bu yanlış fikirlerden arındırmak zorundadır" dedi. Talay, "Elinde geçici vaizlik diploması bulunanlar varsa, bunlar yeniden sınava alınsınlar. Adalet Bakanlığı ve Diyanet işleri Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanlığı'nın bu görevi üstlenmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, dün gece özel bir TV kanalında yayınlanan Alevi-Sünni tartışması esnasında Alevilere ağır hakaretlerde bulunduğunu iddia ettiği geçici vaiz hakkında hükümetin derhal resmi açıklama yapmasını istedi.

7- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel, 24 Mayısta New York'ta yapılacak Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili hazırlık temaslarının ikinci turuna başladı. Feissel, Rum yönetimi lideri Glafkos Kle-rides'le iki kez, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la da bir kez görüşerek

BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin yazılı bir mesajı ile hazırlık temaslarına ilişkin değerlendirme, görüş ve önerilerini iletti.

8- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze Moskova'da bir araya gelerek Abhazya'da ateşkes sağlanması ve çarpışan tarafların ağır silahlarını geri çekmeleri üzerinde anlaşmaya vardılar. Gürcistan ve Rusya devlet başkanlarının yanı sıra başbakanları ve bazı bakanların da yer aldığı toplantıda, taraflar, öncelikle ateşkesin sağlanması ve bölgedeki Gürci ve Rus birliklerinin geri çekilmesi üzerinde anlaştıkları bildirildi.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı Doüglas Hurd, Avrupa Konseyi dönem başkanlığını Avusturya'ya devrederken düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, işadamı Asil Nadir'in durumunun "Türk-lngiliz ilişkilerini ve BM Genel Sekreteri gözetiminde bu ay sonunda başlayacak Kıbrıs barış görüşmelerini etkilemeyeceğini" söyledi.

10- Kuzey Irak'ta görevli BM Barış Gücü'ne bağlı askerler ülkelerine gönderilmeye başlandı. BM'den dün yapılan açıklamaya göre; askerlerin en geç haziran ayı ortasına kadar bölgeden çekilmesinin beklendiği bildirildi.

11- Almanya'nın Coburg kentinde Türklerin oturduğu bir evin kundaklanması sonucu bir Alman hayatını kaybetti, üç Alman yaralandı.

12- Bangladeş'de saatte 160 kilometre hıza ulaşan kasırgada, 25 kişinin öldüğü, 2 binden fazla kişinin yaralandığı ve binlerce kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

15 MAYIS 1993

1- TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve DYP Genel Başkanlığı konularındaki görüşlerini Tercüman gazetesine anlattı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmayacağına ilişkin görüşleri reddetti ve koalisyon programında yer alan vaadlerin partinin üzerinde olduğunu, partinin hukuki şahsiyetinin de devam ettiğini söyledi.

Demirel, Başbakanlık Konutu'ndan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde DYP içerisinde bir genel başkanlık bunalımının olmayacağını belirtti. Demirel, cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Anayasa'da mevcut olmayan işlerle uğraşmasının mümkün olmadığını kaydetti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Gebze SSK Hastanesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bir buçuk yıllık hükümetleri döneminde, demokrasi içinde ülke sorunlarını çözmekten mutlu olduklarını belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimini anayasa kuralları içinde, büyük bir olgunlukla yaptıklarını söyledi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da 3 aylık eğitimlerini tamamlayan polisler için düzenlenen bröve töreninde yaptığı konuşmada, teröre karşı millet ve devletin bir bütün olduğunu, polise sağlanan imkan ve moralle teröristlerin silahlarını bırakma aşamasına geldiğini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun canlı yayınlanan "Gün Devam Ediyor" programına katılarak, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden, programı dinleyenlerin sorularını yanıtladı. Çetin, Birleşmiş Millet-ler'in istemesi durumunda Türk Kara Kuvvetleri'nin de Bosna-Hersek'e yapılacak bir müdahalede görev alabileceğini söyledi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, maaşlarını 1 Haziran'da alacak emeklilerin, "bayram nedeniyle doğacak gecikme"den mağdur edilmeyeceğini, maaşların emeklilere en geç 28 Mayıs Cuma günü ödenmiş olacağını açıkladı. Oral, yargı zammı için de çalıştıklarını ve sözleşmelilere yüzde 28.5'luk zamla ilgili kararnamede bir sorun olmadığını belirtti. .

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, açıklanan destekleme alım fiyatlarının üreticiyi memnun ettiğini belirterek, üretici ne kadar mal getirirse hepsinin Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınacağını ve bedelinin peşin ödeneceğini söyledi.

8- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Bakanlığı tarafından açılan ve önceden belir-

lenen kişilere verildiği iddia edilen ihalelerin iptal edileceğini belirtti. Kumba-racıbaşı, yeni ihale kanununun da en kısa zamanda çıkarılacağını söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptanla eğitim sisteminin temel sorunları konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

10- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesi halinde and içme törenine katılmayacağını bildirerek, "Demirel cumhurbaşkanı seçilirse milletin değil, DYP grubunun cumhurbaşkanı olur" dedi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Boşnaklara silah göndermekten kaçınan Türkiye'nin, Kuzey Irak'a silah yardımında bulunması utanç vericidir" dedi.

12- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk'un, Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra DYP Genel Başkanlığı'na aday olacağını ve Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevlerinin birbirinden ayrılmasının otoriteyi dağıtacağını söyledi.

13- Demokrasi Partisi (DEP) Genel Sekreteri ibrahim Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, hızlı bir örgütlenme çalışması başlattıklarını belirterek, halen Ankara, İstanbul, izmir gibi büyük illerin de aralarında yer aldığı 32 ilde örgütlenme çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.

14- Başbakanlık eski Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş, TBMM Hayali ihracatı Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadede, devletin, hayali ihracatla ilgili "mali bürokrasisini sarsacak bir olayı başlatıp başlatmama tercihini yapamadığını" ileri sürerek, DPT, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı'nı suçladı.

Eski Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem de, Hayali ihracatı Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadede, hayali ihracata olanak tanıyan belgeyi imzala-mayıp sadece parafe ettiğini açıkladı. Erdem, özellikle 1984-1987 yılları arası DPT müsteşarının devre dışı bırakıldığı ve herşeyin ilgili müsteşar yardımcısının yazışmalarıyla yapıldığı iddialarını reddetti ve "Bütün ekonomik kararların alınmasında Yusuf Özal'la beraberdik" dedi.

Eski DPT Müsteşar Yardımcısı Bülent Öztürkmen ise komisyona verdiği ifadede, suçlamaları yanıtlayarak, eski Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'm hazırladığı raporla kendisini "ipe götürmeye çalıştığını" savundu.

15- Abdi ipekçi Ödülleri, İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

16- İLESAM'ın geleneksel "Hizmet Şeref Ödülleri" ile "Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet" ödüllerinin dağıtım töreni Ankara'da yapıldı. Törene Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile DYP Genel Başkan YardımcısrMehmet Dülger katıldı.

17- Efes Antik Kenti'nde Roma dönemine ait hekim tanrı Asklepions'un kızı Hygieia'nın 2 bin yıllık, 350 kiloluk heykelinin çalındığı bildirildi.

Kültür Bakanı Fikri Sağlar, olayı Muğla'ya gelirken öğrendiğini ve soygunun müzede değil, ören yerinde gerçekleştiğini belirterek, "Heykeli en kısa zamanda bulup, müzeye koyacağız" dedi.

18- izmir Karabağlar'da ruhsatsız bir koltuk döşeme atölyesinde çıkan yangında 5 işçi öldü, iki itfaiye eri de yaralandı.

19- İngiltere'de yayımlanan haftalık The European gazetesi, islam ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir köprü görevi yapan Türkiye'nin mükemmmel ve güvenli bir ülke haline geldiğini yazdı. Gazete, dünyada itibar kazanan Türkiye'nin, Avrupa Topluluğu'na 1996 yılında tekrar müracaatı halinde, reddedilmesi için bir sebep kalmadığını bildirdi.

20- Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Isa Kanberov, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin istediği takdirde Azeri-Ermeni savaşını durdurabileceğini söyledi.

16 MAYIS 1993

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin 9.Cumhurbaşlığma Süleyman Demirel seçildi. Demirel, Cumhurbaşkanı seçildiği 3.tur oylamada 244 oy aldı.

Daha sonra bir teşekkür konuşması yapan Cumhurbaşkanı Demirel, "Böyle yüce bir makamın büyük bir sükunet içerisinde ve demokratik kurallara uygun olarak, hiçbir sorun çıkmadan doldürabilmiş olması, Türk demokrasinin zaferidir" dedi.

Demirel, cumhurbaşkanının taraf olmasının veya tarafsızlığına gölge düşürecek herhangi bir davranış içinde olmasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Tarafsızlık, niteliğinde siyaset olan ülke ve dünya sorunları dışında kalmak ve hiçbir şeye karışmamak şeklinde yorumlanmamalıdır. Cumhurbaşkanı, anayasanın kendisine verdiği görevleri yerine getirirken, tarafsızlığı, sağduyunun ve kamu vicdanının denetimi altında gerçekleştirecektir. Doğruya, haklıya arka çıkmak, ülke menfâatini korumanın şartıdır. Cumhurbaşkanı, görevini yorumlarken, bazı moral ölçüleri bulacak, bunları konuşacaktır" dedi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Demirel ile kısa bir görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'den Başbakanlık Vekaleti tezkeresi aldığını belirterek, "Yeni hükümet kuruluncaya kadar, bu hükümet devam edecek bunları konuştuk. Kendisini kutladım ve başarılar diledim" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı'na Süleyman Demirel'in seçildiğinin açıklanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığına başından beri geçmişten kaynaklanan bazı nedenler ve geleceğe ilişkin kaygılar ile karşı çıktıklarını belirterek, "Kendisi artık bizim siyasi muhatabımız değildir. Devletimizin başı durumundadır. Yeminine bağlı kaldığı ve Anayasa'daki konumuna uygun davrandığı sürece kendisine gerekli saygıyı göstermekle kalmayacağız, aynı zamanda devletimizin bu en yüce makamının günlük siyasi çekişmelerden zarar görmemesi için her türlü dikkati göstereceğiz" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Moskova'da Türkiye, Rusya ve ABD arasında ele alınan Karabağ'da ateşkes sağlanmasına ilişkin plan üzerinde anlaşma sağlandığını belirterek, ateşkesin 26 Mayıs'ta yürürlüğe gireceğini ve Ermenilerin Kelbecer'den çekildikten sonra bölgeye uluslararası bir heyet gideceğini bildirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Demirel'in, Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile ilgili bazı sözlerini anımsatarak, "Kendi ifadesi ile Çankaya'yı gasp ediyor, işgal ediyor, demektir. Özal bunları yaparken 263 oya sahipti. Demirel bir azınlık Cumhurbaşkanı, Anayasa'nm istemediği, kerhen seçilmiş bir Cumhurbaşkanı. Bu seçim, anti-demokratiktir. Türkiye bir kriz, bir bunalım dönemine girecektir" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısında, Demirel'i kutlayarak, "Anayasa'nın öngördüğü tarafsızlık ilkesi içinde Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmesi durumunda CHP olarak sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Aksi halde uyarı ve eleştiri görevimizi yapacağız" dedi.

Baykal ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel'in, "adi çoğunluk düzeyinde bir oyla seçildiğini, muhalefete katkı yapma olanağının sağlanamadığını" söyledi.

7- İstanbul'da sona eren 36'ncı Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında Türkiye 3 altın, 2 gümüş, 2 de bronz madalya kazanarak takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Avrupa Forumu'nun ortaklaşa olarak Brüksel'de düzenledikleri "Türkiye-AT: Yeni işbirliği Yolları" konulu konferansa, Türk özel sektör temsilcileri ile Avrupa ülkelerinden işadamları ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı ve Dış Ekonomik ilişkiler Başkanı katıldı.

Türk özel sektör temsilcileri konferansta, Avrupalı yatırımcıları Türkiye ve Orta Asya'da ortak yatırım yapmaya davet ettiler.

9- Irak'ta Saddam Hüseyin yönetiminin, Irak dinarını yenileyerek, Kürtlerin elindeki paraları bir anda geçersiz kılması üzerine Kürt liderlerin, Türkiye'den Kuzey Irak'ta Türk lirası kullanmak için izin istedikleri açıklandı.

10- Bosna-Hersek'in kuzey doğusundaki Brico kentinde Sırpların dün başlattıkları saldırının devam ettiği ve Müslümanlar ile Hırvatların Sırp saldırısı karşısında geriledikleri bildirildi.

Bu arada Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Vance-Owen planı için dün düzenlenen ve akşam sona eren referandumdan önce yaptığı açıklamada, sandıktan "hayır" çıkması halinde, eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'dan Bosna için yeni bir barış planı isteyeceğini söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Bosna-Hersek'teki savaşa bir son verilmesi için çabalarını sürdüren ve Moskova'da bulunan eski Yugoslavya konulu ulusalararası konferansın eş başkanları Lord David Owen ve Thorvald Stolttenberg ile uluslararası barış planı dışında bir çözüm alternatifi olmadığı konusunda görüşbirliği içinde olduklarını söyledi.

11- İsrail'in kuruluşunun 45'nci yıldönümü dolayısıyla Filistinlilerce düzenlenen protesto eylemlerinde çıkan olaylarda, İsrail askerlerin açtığı ateş sonucu 60'dan fazla Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

12- Uluslararası Kızılhaç üyeleri, Kabil'de yaptıkları açıklamada, Afganistan'da rakip mücahit grupları arasında 4 gün önce çıkan çatışmaların halen devam ettiğini ve bu süre içerisinde başkent Kabil'de en az 500 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 2500 kişinin de yaralı olduğunu belirttiler.

Bu arada Afganistan'da rakip mücahit grupları arasında dün varılan anlaşma uyarınca başkent Kabil'de gece yarısı yürürlüğe giren ateşkesin öğle saatlerinde ihlal edildiği bildirildi.

17 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, tarafsızlığın bir şeye karışmamak anlamına gelmediğini belirterek "Siyaset başka iştir, tarafgirlik, tarafsızlık başka' iştir. Aslında, doğruya arka çıkmak bence tarafgirlik değildir. Benim başka bir tarzım var. 30 senedir devletin içindeyim. Koordinasyon nedir bilirim. Benim başarımın sırrında koordinasyon yatar. Ben kimseyi incitecek bir şey yapmam" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra muhalefetin "çok düzgün bir vaziyet aldığına" dikkat çeken Demirel, "Türkiye yeni.bir siyasi döneme giriyor. Tartışmaların daha olumlu ve daha yapıcı olacağı bir döneme giriyor" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanlığı döneminden kalan işleri tasfiye etmek için bulunduğu Başbakanlık konutundan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, tasfiye işlerinin 4-5 gün daha sürebileceğini belirterek, parti başkanlığını bıraktığını ve partiler arası tartışmalara girmeyeceğini, Türkiye'nin huzurunun herşeyden önemli olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede parti konularının gündeme gelmediğini belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımızı tebrik et' tim. 32 gün cumhurbaşkanlığına vekalet ettim. Vekaletle ilgili bilgiler verdim. Mutad bir Cumhurbaşkanı-TBMM Başkanı görüşmesi" dedi. Basın mensuplarının genel başkanlığa aday olup olmayacağı ve bu konuda yapılan baskılara ilişkin soruları üzerine, henüz şartların ortaya çıkmadığını, baskı ile aday olunamayacağını, acele etmeye gerek olmadığını ve DYP kongresine kadar daha çok süre olduğunu söyledi. Cindoruk, adaylık konusunda karar vermeden önce SHP'nin de nabzını yoklamak istediğini, İnönü ve Hikmet Çetin'in de görüşlerini almak gerektiğini sözlerine ekledi.

3- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı, İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın "Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde MHP ile DYP arasında 3 bakanlık için protokol yapıldığı ve protokolü kendisinin de imzaladığı" yolundaki iddialarını yalanladı.

Erdal İnönü, Başbakanlığa vekalet süresi ile ilgili bir soruyu da "15 gün diye bir şey söz konusu değil. O bir bakanlık için söz kunusu. Konuyu incelettik. Bunun sınırlaması yok" şeklinde yanıtladı.

İnönü, Tekel ürünlerine yapılan zamlarla ilgili olarak yöneltilen bir soruya da "Hükümet devam ediyor. Zamlar elbette mutluluk getirmez ama enflasyonu düşürmek için başka çare yoktu" şeklinde yanıt verdi.

4- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, "Öncelikle radyo ve televizyonların serbest kalması için anayasa değişikliği yapmayı ve ilgili yasayı çıkartmayı hedefliyoruz. Konu Meclis'te. Sonra Bakan-

lar Kurulu'nda devam eden konular var. Sayın Seyfi Oktay'ın gündeme getirdiği adalet personelinin ücret artışları konusundaki çalışmalar devam ediyor. Olağanüstü halin kaldırılmasını istiyoruz. Onunla ilgili il kanununda yapılması gereken değişiklikler var. Personel reformuna ilişkin çalışmalar sürüyor" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra Erdal İnönü'nün Başbakanlığa vekaleten atandığını ve Anayasa'nın 113. maddesine göre bu sürenin 15 günü aşamayacağını, aşılması halinde de Türkiye'de ciddi bir hukuk sorunu yaratılacağını belirtti. Yılmaz, "Bakanlar Kurulu'nun meşruiyetine gölge düşebilir. Dolayısıyla 15 gün içinde bu vekalet süresinin sona ermesi ve yeni başbakanın atanması zorunluluğu vardır. Anayasamız yeni oluşturulacak Bakanlar Kurulu'nun 45 gün içinde güvenoyu alamaması halinde Meclis'in feshini öngörmektedir" dedi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, hakimler ve savcılar ile adli personelin maaş ve özlük hakları konusunda yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı ve Devlet Bakanı Şerif Ercan'ın sorumluluğundaki Devlet Personel Dairesi Başkanlığı bürokratlarından oluşan alt komisyonun, dün akşam yaptığı ikinci toplantıda, Adalet Bakanlığı'nın yeni hazırladığı taslak üzerinde anlaşmaya vardığını bildirdi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, tekel ürünlerine yapılan zamlardan sonra yerli sigarada etiket fiyatı yerine ilan edilen fiyattan satış yapılması kararı ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, bayilerin, satışın etiket fiyatı üzerinden yapılacağı düşüncesiyle stoklu çalışmadıklarını, bu yüzden de haksız kazancın söz konusu olmadığını belirtti. Oral, bu kararın, Tekel depolarında bulunan stokların etiketlerinin değiştirilmesi ve muhase-beleştirilmesinin zor olduğu için alındığını ve bayilerin bundan sonra stok yapmaya yönelmemeleri için önlemler aldıklarını da sözlerine ekledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, Anayasa'da bir başbakanın ve parti başkanının cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda başbakanlığın nasıl doldurulacağına ilişkin bir hüküm olmadığını bildirdi.

9- Diyarbakır'ın Kulp ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı 13 militan ölü, 2'si de yaralı olarak ele geçirildi. Teröristlerle birlikte çok sayıda makineli ve uzun namlulu tüfek, roketatar, roket ve el bombası ele geçirildi.

10- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Hollanda Başbakanı Ruud Lubbers, Ankara'da temaslarda bulundu. Lubbers, Türkiye'nin, Avrupa ile bütünleşme yolunda oldukça önemli mesafeler katettiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Türkiye'de sağlam ve olgun bir demokrasinin uygulanmakta olduğunun en açık göstergesidir. Türkiye kendisini olumlu bir yönde geliştirmektedir" dedi. Lubbers, AT konusunda tam üyelik için bir takvim yapmanın mümkün olmadığını ve aşılması gereken sorunlar olduğunu da vurguladı.

11- Selanik istinaf Mahkemesi, Türkiye'nin, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi firarilerinden yasadışı TKP-ML üyesi Süleyman Şahin ile Ali Gülmez için yaptığı iade talebini reddetti.

12- Bosnalı Sırpların hafta sonunda yaptıkları referandumdan alınan ilk sonuçlara göre, çoğunluğun Vance-Owen planına hayır dediği bildirildi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, dün gece oy verme işleminin sona ermesinden sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Vance-Owen planı öldü. Bu plan, gerçeklerden kopuk olduğu için uygulanamaz. Yeni bir plan hazırlanmalı. Bosna Sırp Cumhuriyeti bir gerçektir. Bosna-Hersek Cumhuriyeti ise gerçek değildir. Dünya, ya bu gerçeği kabul eder ya da savaş devam eder",dedi. Karadziç, Sırpların çoğunluğunun barış planına hayır demesinin, kendisinin Atina'da barış planını onaylayan anlaşmaya attığı imzayı geçersiz kıldığını da sözlerine ekledi.

Basın toplantısına katılan Bosna Sırp Ordusunun Komutanı Ratko Mila-diç, Batı'yı uyararak Sırpları bombalamaktan kaçınmalarını istedi. Miladiç, "Eğer onlar bizi bombalarsa biz de Londra'yı bambalarız. Londra ve Was-hington'da öfkeli bir Sırp, bir kibritle bile çok büyük zararlar verebilir" dedi.

Muhtemel bir hava harekatı durumunda, kendilerini bombalayan ülkeye bunu ödeteceklerini savunan Miladiç, İtalya'nın üslerini kullandırması durumunda ilk hedeflerinin bu ülke olacağını da kaydetti.

Sırp General Miladiç'in bu açıklaması dolayısıyla özür dileyen Karadziç, Miladiç'in sözlerini kınadığını ve tekrarı halinde generalin cezalandırılacağını söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, yaptığı açıklamada, referandumdan red kararının çıkacağının anlaşılması üzerine Washington'un Avrupalı müttefikleriyle Bosna'da atılması gereken yeni adımları tartışacağını bildirdi. Christopher, Bosna'ya yönelik silah ambargosunun Müslümanların lehine kaldırılması yönündeki öneriye Türkiye dışındaki hiçbir müttefik tarafından olumlu cevap verilmediğini de belirtti.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Yugoslavya Özel Temsilcisi Vitali Çurkin, BM Güvenlik Konseyi'nin, Vance-Owen planını, "askeri müdahale de dahil hiçbir seçeneği dışlamadan uygulamak amacıyla" bir karar kabul etmesini istediklerini bildirdi.

18 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanlığı görevine başlaması nedeniyle verdiği ve 1200 kişinin katıldığı resepsiyonda, kutlamaları kabul etti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'de demokrasinin varmış olduğu olgunluğu gösteren bir düzeyde gerçekleştiğini söyledi, İnönü, daha sonra "Başbakanlığa 15 günden fazla vekalet" olamayacağına ilişkin eleştirileri yanıtladı.

İnönü, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken de basında yer alan "Hüsamettin Cindoruk'un, DYP Genel Başkanlığı'na adaylık kararı vermeden önce SHP'ye danışacağı" yolundaki haberleri değerlendirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 'Cumhurbaşkanlığı sorununun ortaya çıkmasından itibaren, ilkelere dayalı ve tutarlı bir politika istediklerini kaydederek, Cumhurbaşkanlığı makamının günlük siyasi çekişmelerle zedelenmesini önlemeyi hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, Demirel'in Erdal İnönü'yü Başbakan Vekili olarak atamasının hukuka uygun olmadığını ve "meşruiyet sorunu başlatacağını" savundu.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, bakanlığına bağlı KİT genel müdürlerinin de hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi. Tahir Köse, Kamu Ortaklığı idaresi (KOİ) aracılığıyla yürütülen özelleştirme çalışmalarının çeşitli sakıncaları olduğunu belirterek, "Her kuruluşun kendi kendini öz-elleştirmesi daha doğru olur" dedi. Köse, karlı KİT'lerin kolayca satılabileceğini vurgulayarak özelleştirmede "önceliğin zarar eden KİT'lere verilmesi gerektiğini" savundu.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçimiyle yeni bir dönem açıldığını belirterek, başbakanlığa gelecek isim ile hükümet konusunda iyimser olmadığını söyledi. Baykal, konuşmasında SHP'yi sosyal demokrat çizgiden uzaklaşmakla suçladı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sekiz milyon sosyal demokrat seçmenin onuruna saygı duyarak aday gösterdiklerini ve onları sahipsiz bırakmadıklarını savundu. Başbakanlığın vekaletle sürdürülemeye-ceğini belirten Baykal, Başbakanın, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından en kısa sürede atanması gerektiğini söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusundaki görüşmelerin tehlikeli bir noktaya geldiğini belirterek hükümeti uyardı.

7- DYP Genel idare Kurulu, Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mehmet Gölhan başkanlığında toplandı. Toplantıda, olağanüstü büyük kongrenin 13 Haziran günü toplanması kararlaştırıldı.

8- Bir suikast sonucu öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, izmir Anakent Belediyesi tarafından "Yılın Atatürkçüsü" seçildi. Uğur Mumcu Soruşturmasını izleme Komitesi adına Avukat Muzaffer Özbayrak ve Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avukat Atilla Coşkun, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir ile görüştü. Menzir, soruşturmada önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.

9- Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, Ankara'dan giden bir grupla ilçe halkı arasında dün meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların halkın geniş çaplı protestolarına neden olduğu bildirildi. Olayların büyümesi üzerine, Ankara'dan ilçeye polis ve jandarma birlikleri gönderildi, Kızılcahamam Kaymakamı, Emniyet Amiri ve iki başkomiser açığa alındı.

10- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) 1993 insanca Gelişme Raporu sonuçlarına göre Türkiye, 173 ülke arasında "insanca gelişmişlik düzeyi" sıralamasında 73. oldu.

Ankara'da gerçekleştirilen "insanca Gelişme 1. Türkiye Toplantısında konuşan Başbakan Vekili Erdal İnönü, Türkiye'nin 71. sıradan 73. sıraya düşmesinin nedeninin sıralamaya dahil edilen yeni 13 ülke olduğunu söyledi.

11- Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Time dergisine verdiği demeçte, "Ortaasya'da Türkiye ve Pakistan'la sorunumuz olmadı. Doğal olarak maddi konular gündeme geldiğinde rekabet doğar" dedi.

12: Almanya'da yayımlanan Der Spiegel Dergisi, son sayısını Türkiye'de insan hakları, Kürt sorunu ve işkenceye ayırdı. "Kendi Babana işkence Yapmak" başlıklı yazıda; NATO üyesi olan Türkiye'de terörün güncel yaşamın bir parçası haline geldiği, insan haklarının hergün ihlal edildiği öne sürüldü.

13- Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmak amacıyla Türkiye, ABD ve Rusya'nın hazırladığı yeni bir plan, Türkiye'nin Baku Büyükelçisi Altan Kara-manoğlu tarafından Azerbaycan'a sunuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sergei Yastrjembsky de sözkonusu üçlü planın, ilgili ülkeler tarafından Azerbaycan ve Ermenistan hükümetlerine ayrı ayrı sunulduğunu açıkladı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Önerilen takvimin kabul edilmesi, sorunun tümüyle çözümlenmesine ve bölgede istikrar ve barışın kurulmasına katkıda bulunacaktır" denildi.

14- Ermenistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Aram Abramyan dün akşam Erivan'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye, ABD ve Rusya tarafından

Dağlık Karabağ sorununun çözümü için önerilen üçlü barış planının yeni şeklini, daha resmen sunulmadan desteklediğini açıkladı. Aram Abramyan, Azerbaycan'ın sorunun barışçı yollardan çözümlenmesine yönelik çabalara karşılık vermediğini ve "güç kullanmaya dayalı politikalar izlemeye devam ettiğini" öne sürdü.

15- Bosna-Hersek'te Müslümanlarla Hırvatlar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Mostar kenti yakınlarında bir araya gelen taraflar, ateşkes için uzlaştılar. Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya Izzetbegoviç, Bosnalı Hırvat lider Mate Boban ve uluslararası arabulucular Lord Owen ile Thorwald Stoltenberg'in katıldığı toplantıdan sonra bir açıklama yapan Lord Owen, tarafların, kendi hazırladığı barış planının kısmen uygulanması için anlaşmaya vardıklarını belirterek, "Bu barış yolunda atılan ilk önemli adımdır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek konusunda tek başına hareket etmeyi düşünmediklerini, ancak Müslümanlara silah ambargosunun kaldırılması için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

16- Hindistan'ın kuzeyindeki Keşmir eyaletinde bir feribotun alabora olarak batması sonucu 25 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Ülkelerine dönmekte olan Somalili mültecileri taşıyan bir teknenin Kenya açıklarında batması sonucu 54 kişinin boğulduğu bildirildi.

19 MAYIS 1993

1-19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığındaki 74 il ve KKTC'den gelen gençlik temsilcilerini kabulünde yaptığı açıklamada, büyük Atatürk'ün gençliğe verdiği önemin bir işareti olarak onlara bu bayramı hediye ettiğini hatırlatarak, her şart altında bu ülkeye sahip çıkacak gücün gençler olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Vekili Erdal İnönü'yü kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnönü, Cumhurbaşkanı Demirel ile Türkiye'ye resmi bir ziyaret için gelen Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün ziyaretini konuştuklarını söyledi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye'de incelemelerde bulunan .İsveç Parlamento Heyeti'nin işkence ve faili meçhul cinayetlere ilişkin sorularını yanıtladı. Sezgin, öldürülen gazeteci sayısının sadece 4 olduğunu ve "gazeteci" olarak nitelendirilen öteki kişilerin Güneydoğu'da rakip gruplar arasındaki çekişmeler nedeniyle öldürüldüklerini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Türkiye gazetesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Sağlık Bakanlığı'nın küçültülerek 2 bin personele indirileceğini" ve "Sağlık reformlarının kanunlaşması halinde, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin 20 bölgeden yönetilir hale geleceğini" söyledi.

5- DYP İstanbul 4.Olağan Kongresi yapıldı. Kongrede bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, kendisinin aday olup olmamasının önemli olmadığını belirterek, genel başkanlık görevi verildiği takdirde bütün gücüyle çalışacağını, verilmediği takdirde ise DYP içindeki görevini layıkıyla yürüteceğini ifade etti.

Devlet Bakanı Tansu Çiller de kongrede yaptığı konuşmada, Çankaya'ya demokrasi bayrağını yolladıklarını belirterek, parti olarak 1996'da tek başına iktidar olmayı hedeflediklerini söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasının ardından, en önemi sorunun "partiyi sağlam tutmak olduğunu" söyledi.

7- ANAP Grup Başkan vekilleri Mustafa Kalemli ve Ülkü Güney, düzenledikleri basın toplantısında, Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra hükümetin göreve devam etmesinin hukuk dışı olduğunu ileri sürdüler.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni hükümetin oluşması sırasında SHP'nin elinde bulundurduğu Başbakan

Yardımcılığı ve 11 bakanlık sayısında herhangi bir değişiklik beklemediklerini, bakanların belirlenmesinde de büyük bir sıkıntı çekilmeyeceğini söyledi.

9- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Öz-Gıda-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, KİT'lerin zarar ettiği gerekçesiyle alelacele satılmak istendiğini belirterek "KİT'ler devletin değil, devlet KİT'lerin sırtında kamburdur" dedi.

10- Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Özgür Gündem muhabirleri Cihat Aslan ve Bülent Ciftçi'nin Van Havaalam'nda tutulmaları ve kargo zarfının incelemeye alınması konusunda, Van Valisi Mustafa Yılbaş'la yapılan telefon görüşmesi sonucunda muhabirlerin serbest bırakıldığı belirtildi.

11- Atatürkçü Düşünce Derneği, 1993 Atatürk Ödülü'nü, öldürülen gazeteci Uğur Mumcu ile Prof. Bahriye Üçok'a verdi.

12- Almanya Başbakanı Helmut Kohl 3 günlük resmi ziyaret için Ankara'ya geldi. Kohl'ü, Esenboğa havalimanımnda Başbakan Vekili Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin karşıladı. Konuk Başbakan havalimanında yaptığı konuşmada, Türkiye'yi "geçmişteki saygıdeğer bir devletin varisleri" olarak nitelendirerek, "Gelecekte de önemli ve dünyayı etkileyebilecek bir güce sahip olacak bir ülkesiniz" dedi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü de havalimanında yaptığı konuşmada, Kohl'ün Türkiye ziyaretinin, iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

13- Bosna Sırp Parlamentosu, tek taraflı olarak aldığı ateşkes kararında, bütün Sırp silahlı birliklerinin askeri harekatının durdurulacağını ve Müslüman ve Hırvatlarla imzalanmış tüm ateşkes anlaşmalarına uyulacağını ilan etti.

Bu arada Sırp lider Radovan Karadziç yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların bağımsızlık talebinin dünya tarafından kabul edilmesi gerektiğini öne sürdü. Karadziç, Barış Planı'nın öldüğünü, ancak barış sürecinin başladığını belirterek, Müslümanlar Bosna-Hersek'te bir konfederasyon fikrini kabul etmediği sürece, Sırp ve Hırvatların bağımsız devlet kurmaya hakları olduğunu söyledi.

14- ABD Başkanı Bili Clinton tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin 15 yıldır tanımayı reddettiği Angola Hükümeti'ni resmen tanıdığı belirtildi.

20 MAYIS 1993

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi, ilişkileri eskiye dayanan iki ülke arasında zaman zaman sorunların çıkabileceğini vurgulayan İnönü, Almanya ile yaşanan gerginliğin basında yer alan yalnış yorumlu haberlerden kaynaklandığını bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal İnönü başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da devam eden olağanüstü hal uygulamasının, bölgedeki sükûnetin bozulmaması ve il idaresi ile jandarma teşkilat yasalarındaki değişikliklerin TBMM'de kabul edilmesi halinde kalkacağını bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin 10'ncu kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1983'te Turgut Özal ve bir avuç insanın bir araya gelerek kurduğu ANAP'ın, "Bir Türk mucizesi yarattığını" söyledi. Yılmaz, ANAP'ın, milletin bütün beklentileri ile bağdaşan ideallere sahip olduğunu belirterek, "Partimizin, kuruluşunun 10'ncu yılında Türk siyasi hayatının lokomotifi olduğunu görmekten büyük kıvanç duyuyorum" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Almanya Başbakanı Helmut Kohl, konuk Başbakanın İstanbul'a hareketinden önce bir süre görüştüler.

Dışişleri Bakanı Çetin görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Kohl'ün, "Uluslararası koşulların Türkiye'nin AT'ye tam üyeliği için tarih ortaya koymaya müsait olmadığını, ancak iç düzenlemelere ve entegrasyona yönelik çabaların bu yönde sürdürülmesi gerektiğini" söylediğini bildirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Giresun'da yaptığı açıklamada, siyasetin artık halk için yapılmadığını ve kişiselleşmeye başladığını belirterek, "Siyaset, toplumu bir yerden alıp bir yere götürmekten çıkarıldı. Çıkar, kredi, banka borcu ödememek için uğraşan asalakların uğraşı haline geldi. Böyle siyasete halkın saygısı söz konusu olamaz" dedi.

6- DYP Genel idare Kurulu ve Merkez Karar Kurulu'nun ortak toplantısında, Geçici Genel Başkanlığa Mehmet Gölhan getirildi.

Mehmet Gölhan, Geçici Genel Başkan seçildikten sonra yaptığı açıklamada, Teşkilat Başkanı'na vekalet vermekle "Kurmayların geleneğe uygun doğru bir iş yaptıklarını" ve hedefinin, partiyi olağanüstü kongreye birlik içinde götürmek olduğunu söyledi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Enver Toçoğlu ve Belediye iş Sendikası Gene! Araştırma ve Planlama Sekreteri Ahmet Cengiz, RP'li Kağıthane Belediyesi'nin 5 ay önce işlerine son verdiği 340 işçinin sorunlarının çözümü için RP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, atılan işçilerin sorunlarını dile getirdiler.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, "Meclis'ten adil düzen istiyoruz. Rızkı elinden alınan, her siyasi partinin kapısını çalar. Sizin siyasi partiniz, kimsenin rızkı ile uğraşılmasına müsaade etmez" diyerek sorunun çözümlenmesini istedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da, işten çıkartma olayında, partizanlığın söz konusu olmadığını, olayın "siyasi değil, hukuki olduğunu" söyledi. Erbakan, Çalışma Bakanlığı'nca, Kağıthane Belediyesi'nde yapılan incelemenin sonuçlandığını, işçilerin görevlerine son verilen 8 Ocak tarihinden sonra belediyeye işçi alınmadığının da saptandığını bildirdi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, yaptığı yazılı açıklamada, Basın Kartları Komisyonu'nun 13 Mayıs'ta toplanmasına karşın, bekleyen bin dolayında basın kartı başvurusunu karara bağlamadan dağıldığını, bu olayın "Gazeteciliğe ve gazeteciye saygısızlık ve sorumsuzluk örneği" olduğunu belirtti.

9- TBMM insan Hakları Komisyonu Başkanı Sabri Yavuz, Batı Trakya'da Türkler tarafından Gümülcine Müftüsü olarak seçilen ibrahim Şerifin, "Müftü gibi davranmak ve gerçek müftünün çalışmalarını engellemek" iddası ile yargılanmasını izlemek üzere, Yunanistan'a gitti. Yavuz, hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Atina yönetiminin Türk azınlık tarafından seçilen müftüyü geçersiz kılarak yargılamaya girişmesinin AGlK Sözleşmeleri'ne ve 1913 tarihli Atina Anlaşması'na aykırı olduğunu söyledi. Yavuz, Batı Trakya'daki müftülerin Atina Anlaşması gereğince, kendi görev çevrelerindeki Müslümanlar tarafından seçildiğini, ancak Yunanistan hükümetinin, bu anlaşmaya uymayarak, idari yolla müftü tayin etmesinin, çağdaş insan ve azınlık hakları çerçevesinde dünya kamuoyunun dikkatine sunulacağını bildirdi.

10- Üç günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Başbakan Vekili Erdal İnönü ile görüştü, daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Kohl, Ankara'da son derece önemli siyasi görüşmeler yaptığını bildirerek, "Ülkemizde yabancı düşmanı bazı şiddet hareketleri kurban almıştır. Ancak Alman halkı buna karşı çıkmaktadır. Biz de hükümet olarak buna karşıyız" dedi.

Alman kamuoyunun Güneydoğu sorunu ve insan hakları konusunda son derece hassas olduğunu belirten Kohl, "Türkiye, terörist eylemleri yasa-

lar çerçevesinde önlemek için her türlü mesuliyete sahiptir. Almanya'dan izlediğim kadarıyla şu anda bu bölgede huzur hakim. Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuda görüştük" dedi.

Görüşmelerinde, PKK'ya kuryelik yaptığı gerekçesiyle 3 yıl hapse mahkum edilen Alman gazeteci Waldberg'in durumunun da ele alındığını kaydeden Kohl, tutukluların değişimi çerçevesinde Waldberg'in konumunun değerlendirildiğini söyledi.

Kohl, Almanya'da bulunan aşırı dinci akımların öncülerinden Cemalettin Kaplan'ın, Türkiye'ye yönelik tehditleri ve bazı insanların öldürülmesine yönelik fetvaları konusunda ise "Bunu da açıkça konuştuk, ancak Almanya Federal Cumhuriyeti'nin bir anayasası ve yasaları var. Almanya'da serbest bir ortam var. Liberal modelde, özgürlüklerin devamı gerekir. Ama biz bu tür faaliyetler hakkında da ülkemizde bir tartışma sürdürüyoruz. Konu, Almanya'da yeniden ele alınacak" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşg'da yaptğı açıklamada, ülkesine uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılmasını da içeren ve Adadaki soruna nihai çözüm getirecek bir paket üzerinde uzlaşma sağlanması için Maraş'ı gözden çıkarabileceklerini söyledi.

Denktaş, çözüm paketi tümü ile hazır olmadan bu tavizi vermek niyetinde olmadıklarını vurgulayarak, bugüne kadarki hazırlık görüşmelerinin hep Maraş üzerinde yoğunlaştığını belirtti. Kıbrıs Rumlarının, Lefkoşa havalimanının yeniden açılmasına, Türk ve KKTC uçaklarına izin verilmemesi şartı ile razı olduklarına işaret eden Denktaş, ambargonun kaldırılmasının ülkesi için büyük önem taşıdığını da kaydetti.

12- Azerbaycan'da Başbakanlığa getirilen Penan Hüseyinof, Bakü'de Türkiye gazetesine verdiği demeçte, ilk işinin birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu belirterek, "Şu anda en çok ihtiyaç hissettiğimiz konu budur. 1988 yılından bu yana ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmanın tek yolunun birlik ve beraberlik olduğuna inanıyorum" dedi.

Türkiye, ABD ve Rusya tarafından hazırlanan barış planını desteklediklerini, bu plana Ermeni tarafının da destek verip savaşı bitirmelerini beklediklerini ifade eden Hüseyinof, "Eğer Ermenistan işgalci ve şovenist değilse, bu planı onaylar ve savaş biter" dedi.

Savaşa rağmen Azerbaycan'ın milli gelirinin yüzde 6 arttığını belirten Hüseyinof, "Beş yıldır yaşanan iç ve dış çalkantılara rağmen bugün Azerbaycan'da herşeyi bulmak mümkündür. Çevremizdeki ülkelerle mukayese ettiğiniz zaman Azerbaycan'ın durumunun hepsinden iyi olduğunu görürsünüz. Buna Rusya da dahildir" dedi.

13- Bosna Sırp Parlamentosu, dün yayımladığı bir bildiri ile "Sırp askerlerinin tüm harekatı durduklarını, hem Boşnaklarla hem de Hırvatlarla imzalanmış bulunan tüm ateşkes anlaşmalarına uyulacağını" açıklamasına rağmen, Bosna'nın kuzeyindeki Bricko kasabasına Sırp saldırılarının devam ettiği bildirildi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic de, dün akşam Belgrad radyosuna verdiği demeçte, "Bosna Sırp Cumhurryeti'ni savunacağız. Çünkü, halkın iradesi bu yoldadır" dedi.

Karadzic, Bosna Sırp Parlamentosunun, Amerikan Bağımsızlık Bildiri-si'ni model alarak bir bağımsızlık bildirisi hazırladığını, ancak henüz bağımsızlık ilan etmeyi düşünmediğini açıkladı. Karadzic, "Biz Müslümanlarla sadece bir konfederasyon içinde yaşamayı kabul edebiliriz. Bu reddedilirse bağımsızlık ilan ederiz" dedi.

Bu arada, Washington'da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile bir araya gelerek bir süre görüştüler.

Rusya Dışişleri Bakanı Kozirev daha sonra yaptığı açıklamada, ABD ile Bosna için ortak bir hareket planı üzerinde çalışmalar yaptıklarını, sorunun çözümü için temel siyasi ilkelerde anlaşmaya vardıklarını, uygulamaya dönük hedeflerde de önemli mesafeler katettiklerini bildirdi.

14- BAB'a üye ülkelerin dışişleri ve savunma bakanlarının Bosna konusunda Roma'da yaptıkları toplantıda, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya; BAB'ın eski Yugoslavya'ya yönelik ambargosunun Tuna nehrinde uygulanmasını sağlamak için 300 güvenlik görevlisi ve 7 devriye botu göndermesine olanak tanıyan bir anlaşma imzaladılar.

21 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Sabah gazetesine verdiği demeçte, başbakanlık için kendisinden işaret bekleyen adaylara seslenerek, "Ben artık tarafsızım. Kendine güvenen çıkar aday olur. Kimseye destek olmam" dedi. Demirel, kendisinin müdahale etmesi halinde partinin bölünebileceğini belirterek, liderlik yarışında adının kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, demecinde, siyasetin kendi şartlarıyla ilerleyeceğini ve mecrasında çözüleceğini, Çankaya'nın siyaset mecrası olmadığını belirterek, "Ben bu çeşit işlere girmeyeceğim. Kimse beklemesin. Sinyal ya da işaret vermeyeceğim" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, denizde ikmal muharebe destek gemi projesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin stratejik ve jeopolitik konumu itibariyle daima harplerin, sıcak çatışmaların ortasında bulunan bir bölgede yer aldığını belirterek, "Türkiye'nin varlığı, bu bölgede huzurun, güvenliğin ve sulhun sembolü olmuştur. 70 yılı aşkın bir zamandan beri bölgemizde, ülkemizde sıcak bir savaşın yaşanmaması, bizim bu konudaki özelliğimizi ortaya koyuyor. Türkiye olarak savunmamızı en iyi şekilde gerçekleştirmek zorundayız. Savunma sanayiimizi iyileştirmek durumundayız" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün ziyaretine ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, ziyaretin, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin açılacağı yolunda "somut bir siyasi mesaj" taşıdığını söyledi.

Görüşmelerde iki ülke arasında var olan ticari potansiyelin arttırılmasının hedeflendiğini, Karma Ekonomik Komisyon'un canlandırılması, Türk-Alman ortak ticaret odası oluşturulması ve Türkiye'de Almanca eğitim yapan bir üniversite açılması gibi konular üzerinde durulduğunu da kaydeden Çetin, Ankara-Bonn ilişkilerinin yeni bir ivme kazandığını bildirdi.

Hikmet Çetin, Almanya Başbakanı ve beraberindeki heyetin, ziyaret boyunca Türkiye'nin bölgede önemli bir ülke olduğunu ve demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını vurguladıklarını belirterek, Kohl'ün, Almanya'da yaşayan Türklerin çifte vatandaşlık elde etmeleri ve Türkiye aleyhtarı faaliyetlerin önüne geçilmesi için çaba harcamaya söz verdiğini ifade etti.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ta hüküm süren ilaç yokluğundan ötürü sivil halkın yaşadığı sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olmak amacıyla, Türkiye'nin Irak'a 5.5 milyar liralık ilaç yardımı yapacağı bildirildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural, düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında, Kuzey Irak'ta Türk Lirası kullanımının hem Türkiye

ekonomisi için hem de bölge açısından geniş yansımaları olacağını belirterek, bu konudaki taleplerin değerlendirildiğini, Türk bankacılık sisteminin teknik olarak bölgede Türk Lirası kullanımına imkan verdiğini söyledi.

Volkan Vural, Türkiye'nin dış politika açısından hareketli günler geçirdiğini vurgulayarak, son günlerde Türkiye'ye yapılan ziyaretlerin, Türkiye'yi Batı Avrupa gündemine getiren önemli gelişmeler olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Maraş pazarlık konusu mu?" şeklindeki bir soruya karşılık, "ilke olarak sayın Denktaş, Maraş'ın önemli bir kısmının BM'ye devredilmesine karşı değil. Ancak güven arttırıcı önlemler bir simetri içerisinde yapılmalıdır. Sayın Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Gustav Feissel'le görüşmesinde hava ve deniz ambargolarının kaldırılması ve diğer konuları da gündeme getirmiştir. New York'ta, güven arttırıcı önlemler ele alınacaktır. Sayın Denktaş'ın ve bizim kanaatimiz, Kıbrıs meselesinin unutulmamasıdır" dedi.

Volkan Vural aynı toplantıda, bir centilmenlik anlaşması yoluyla Kara-bağ Ermenilerinin, Cenevre'de yapılacak olan barış görüşmelerine katılmasının mümkün olabileceğini bildirdi.

Vural, Gümülcine Müftüsü ibrahim Şerifin yargılanmasına ilişkin bir soru üzerine, "ibrahim Şerifin bugün mahkeme önüne çıkartılması gerçekten üzücü ve kaygı verici bir gelişmedir. Batı Trakya Türk azınlığı için müftü, sadece dini görevlerini yerine getirmeye yardımcı olmamakta, aynı zamada miras hukuku ve evlenme gibi toplumsal işlere de yardımcı olmaktadır. Yunanistan'ın laik bir devlet olmaması müftülük kurumuna ayrı bir önem getirmektedir. Yunanistan'ın bu tutumu hem Batı Trakya Türk azınlığını olumsuz etkilemekte hem de Yunanistan'ın ahdi sorumluluklarını ihlali anlamına gelmektedir. Aynı zamanda 70 yıllık teamülün hiçe sayılması anlamına gelmektedir. Bu bakımdan gerçekten endişe vericidir" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün yaptığı Karadeniz ve Akdeniz gezilerinde yaptığı konuşmalarda, SHP'nin iktidar tutkalıyla ayakta durduğunu, muhalefete düşüldüğünde darmadağın olacağını belirterek, SHP'nin DYP'ye teslim olduğu görüşünü savundu. Baykal, partisinin Türkiye'nin umudu olacağını ve giderek yükselen grafiğiyle iktidara geleceğini ifade etti.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Londra'da yaptığı açıklamada, hükümetin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerini daha kapsamlı bir şekilde değerlerdirmesi için Dış Türkler Bakanlığı kurulmasını önerdiklerini belirterek, DYP'de genel başkanlık yapacak yetenekli ve liyakatli kişilerin var olduğunu ve delegelerin memleket için en iyi olanı seçeceklerini söyledi. Türkeş, koalisyona katılma konusunda ise "Bu konuda teklif olursa partinin yetkili organlarında bunu değerlendiririz. Ancak bize resmen böyle bir teklif yapılmadığı için şimdilik bir şey söylemek erken olur" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantımda, bazı çevrelerin Alevilerle ilgili önyargıları yaygınlaştırıp kökleştirmeye uğraştıklarını ve Türk ulusunu yalnız Türklük-Kürtlük ekseninde değil, Alevilik-Sünnilik ekseninde de bölmek için uğraştıklarını belirterek, bu ayırımcılığı önlemek için Diyanet işleri Başkanlığı'nda Aleviler'e etkinlik kazandırılmasını ve din dersleri zorunlu olacaksa, bu derslerin, Alevi ailelerin çocuklarına kendi inançları doğrultusunda verilmesini önerdiklerini bildirdi.

9- Demokrasi Partisi Genel Başkanı Yaşar Kaya, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, partisinin zaruretten ve Kürt sorununa adil bir çözüm bulunamayışı ve demokrasinin devlet ve toplum yapısına yerleştirilemeyişinden doğduğunu belirterek "Faşizmin dışında her fikre açığız" dedi.

10- Büyük Değişim Partisi, Genel Başkan Aydın Menderes ve kurucu üyeler tarafından kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na verilerek resmen kuruldu.

BDP Genel Başkanı Aydın Menderes, parti genel merkezinde bir konuşma yaparak, partisinin ilkeleri hakkında bilgi verdi.

11- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Asgari Ücret Tesbit Komisyonu'nun antidemokratik olduğu görüşünü savunarak, Komisyondaki hükümet ve işveren temsilcisinin 15 kişi, işçi temsilcilerinin ise sadece 5 kişi olduğunu belirtti.

12- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen basın balosunda, "Yılın Gazetecileri" ödülleri sahiplerine verildi.

13- BM'den yapılan resmi açıklamada, Kuveyt-lrak sınırını belirlemekle görevli komisyonun son olarak iki ülke arasında kara ve karasuları sınırının koordinatlarını kesin olarak belirterek sınır hattına nihai şeklini verdiği belirtildi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, "Rum liderliğinin yaklaşımı ve Gali fikirler dizisinde öngörülen model, Kıbrıs Türkleri için geçerli, koruyucu bir federal çatı oluşturacak nitelikte değildir. Güvenlik Konseyi, 29 yıl önceki yanlış kararını hala uzlaşma için geçerli bir temel olarak görmektedir. Bu temeli Rumlar çok çabuk çökertirler ve altında kalan biz oluruz. Bu koşullar altında federasyon aramak mümkün değil" dedi.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkös Klerides, New York'ta yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda varılabilecek bir anlaşmada ABD'nin garantör olarak yer almasını isteyeceklerini bildirdi.

Bu arada BM'den yapılan bir açıklamada, Joe Clark'ın, Gali'nin özel temsilcisi statüsüyle Kıbrıs görüşmelerine katılmak üzere atandığı belirtildi.

16- Gümülcine Müftüsü ibrahim Şerifin aleyhinde sahte müftü suçlamasıyla açılan davanın bugün yapılması gereken ilk duruşması itham eden tanıkların gelmemesi üzerine 27 Haziran 1994 tarihine ertelendi.

17- Fransa Başbakanı Eduard Balladur, Le Monde gazetesine vefdiği demeçte, ABD'nin Bosna-Hersek'teki tutumunu eleştirerek, bir hava harekatına gerek olmadığını ve havadan yapılacak bir müdahalenin orada bulunan Fransız askerlerini tehlikeye sokacağını savundu. Balladur, "Koruma altında bölgeler oluşturulmalı, bütün büyük ülkeler karada sorumluluk almalı ve her biri bizim yaptığımız gibi bir ya da birkaç bölgenin güvenliğini garanti etmeli" dedi.

18- Rusya Dışişleri Bakanı Kozirev, Bosna-Hersek konusunda temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'de, Başkan Bili Clinton ve Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile görüştü. Kozirev, Clinton ile Washington'da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD ile ortak eylem planı için bugün anlaşmaya varabileceklerini belirterek, "Bu çok karmaşık sorunun çözüm yollarına ortak yaklaşımlarla ulaşıyoruz. Birbirimize çok yakınız ve emi-nimki eylem planı oluşturacağız" dedi.

ABD Başkanı Clinton da yaptığı açıklamada, hala planla ilgili kuşkularının bulunduğunu vurgulayarak, güvenli bölgeler oluşturlmasıyla ilgili önerilerin, Lübnan ve Kuzey Irlanda'dakine benzer sorunlar çıkarabileceğini belirtti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, "Bosna Avrupa'nın göbeğindedir. Bu nedenle bu sorun daha çok bir Avrupa sorunudur" dedi.

19- Hindistan'ın Bengal eyaletinde ortaya çıkan ve sudan geçtiği belirlenen bir salgın hastalığın 800 kişinin ölümüne, 65 bin kişinin de hastalanmasına yol açtığı bildirildi.

22 MAYIS 1993

1- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, DYP Bursa il Kongresi'nde hükümet kurulduktan sonra geçen süre içindeki ekonomik ve sosyal gelişmeleri anlattı ve koalisyonun yoluna şevkle devam ettiğini bildirdi. Çağlar, DYP'de genel başkanlık yarışında aday enflasyonu yaşandığını belirterek, adaylık yarışında olmadığını, 13 Hazirandaki olağanüstü kongreye tek adayla gidilmesi gerektiğini söyledi.

2- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, bölgeye ilişkin görüş ve önerilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Erkan, olanüstü hal uygulamasının kalkması halinde bundan PKK'nın avantaj kazanmayacağını belirterek, örgütün son 1.5 yılda gücünün yarıdan fazlasını yitirdiğini, tabandan tavana yapılanan örgütte yanlış enformasyon akımı olduğunu, ateşkes önerisine rağmen PKK tarafından iki ayda 200'ün üstünde eylem yapıldığını bildirdi. Erkan, olağanüstü hal uygulamasının kalkması durumunda yürürlüğe sokulması gereken uygulamalar konusunda önerilerde bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, izmir'de partisince düzenlenen "Değişime ve Gelişime Çağrı" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, sosyal demokratların asıl sorunlarının kendi içlerindeki mücadeleden kaynaklandığını belirterek, "Bırakın sosyal demokrasinin bayrağını, biz sağın karşısındaki mücadelemizi gösterelim" dedi.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, Erzurum'da yapılan Türkiye Barolar Birliği'nin 22. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği ve yargı bağımsızlığı üzerinde durdu. Sav, Anayasa'nın başlangıç bölümünden sonuç bölümüne kadar değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin hukukun üstünlüğü ilkesi ile nedenli bağdaştığı da tartışılmalı, yeniden ele alınıp düzenlenmelidir" dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Genel Kurulu Ankara yapıldı. Genel Kurul'un açış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Yalım Erez, Türkiye'de siyasi iktidarlara göre değişmeyecek tutarlı plan ve programlara ihtiyaç duyulduğunu belrterek, "Türk ekonomisi çeşitli sorunlar ve darboğazlar ile karşı karşıya, enflasyon bu ülkenin kaderi olmamalı" dedi.

Başbakan Vekili Erdal lnönüT 1.5 senede yanlışlıkların ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Biz büyük kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz" dedi.

Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral'da Türkiye'de son 1.5 yılda yaşanan gelişmeleri anlatarak, Türkiye ekonomisindeki tıkanmanın, vergi gelirlerinin yüzde 93 gibi bir oranının personel ve faizlere harcanmasından kaynaklandığını söyledi.

Toplantıda, Devlet Bakanı Tansu Çiller, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da birer konuşma yaptılar.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM gözetimindeki Kıbrıs görüşmeleri için geldiği New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta güven arttırıcı önlemler çerçevesinde, Maraş'ın BM denetimine verilmesine karşılık, Türk tarafı üzerindeki ambargonun kaldırılmasını istediklerini söyledi.

23 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Şanlıurfa'da Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Hükümeti, Meclis'! ve Çankaya'sı ile uyum içinde olan yeni bir devir açtıklarını belirterek, bu devrin "barış, kalkınma, ileriye gitme devri" olduğunu söyledi. Demirel, 500 günde iyi şeyler yapıldığını ve bunların devam edeceğini bildirdi.

Demirel, Şanlıurfa gezisi sırasında Harran Üniversitesi rektörlük binası ile Profesör Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphanesi'nin açılışını yaptı. Demirel, ayrıca 500 yataklı Devlet Hastanesi'nin temel atma törenine katıldı ve kendi ismi verilen lisenin temelini attı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk Demokrasi Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "Demokrasi için Gençlik Kurultayı"na katıldı. Yılmaz, kurultayda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu belirterek, gençlere, demokratik haklarına kavuşabilmeleri için etkin bir baskı grubu olmalarını önerdi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Adana'da DYP il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Demokrasiyi bütün Türkiye'de tek vücut haline getirip, ulaşabileceği en doruk noktaya çıkaracağız, demokrasiyi yücelteceğiz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen'in, DYP Genel Başkanlığı, koalisyonun geleceği ve hükümetin dış politikasıyla ilgili görüşleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, AT Başkanlık Divam'nı oluşturan İngiltere, Danimarka ve Belçika Dışişleri Bakanları ile yapacağı ilk siyasi istişare görüşmeleri için, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitti. Esenboğa havaalanında bir açıklama yapan Çetin, görüşmelerin gündeminde, "Türkiye-AT ilişkileri ile Türkiye'nin AT ile gümrük birliği hazırlıklarının gözden geçirilmesinin" yer aldığını bildirdi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Türkiye Genç iş Adamları Derneği (TÜGlAD) tarafından Bodrum'da düzenlenen "2000Tı Yıllara Doğru Turizmin Sorunları ve Alternatif Çözümleri" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, 1992 yılında elde edilen turizm gelirleri açısından Türkiye'nin Yunanistan'ı ilk kez geride bıraktığını belirterek, "Türkiye, Akdeniz'de Fransa, İspanya ve İtalya'dan sonra dördüncü sıraya yükseldi. 1992 verilerine göre 4 milyar 48 milyon dolar turizm geliri elde eden Türkiye, dünya turizm pastasından aldığı binde 14'lük payla dünya turizminde birinci lige yükseldi" dedi.

7- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Merkez Karar ye Yönetim Kurulu toplantısını açış konuşmasında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yerleştirilen Çekiç Güç'ün, Kuzey Irak'ta Hıristiyanlık propagandası yapılmasına zemin sağladığını ileri sürdü. Erbakan, "Kuzey Irak'ta 20'den fazla Batılı kilise teşkilatı faaliyet göstermektedir" dedi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan adaylığına hazırlananlara tavırlarını bu hafta içinde belirlemeleri için çağrı yaptı. Ekinci, teşkilat ve kamuoyunda son günlerde tek aday eğiliminin ağırlık kazandığını, bunun sağlanamaması durumunda kongreye en fazla iki adayla gidilmesi gerektiğini söyledi.

9- DYP Grup Başkan Vekili Mehmet Gölhan, Ankara'da yaptığı açıklamada, Demirel'in DYP'nin içişlerine karışmayacağı yolundaki görüşünü tekrarlayarak, "Demirel'in adaylara işaret verdiğini söyleyenler yalancı ve sahtekardır" dedi.

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz kişilerce bir süre önce kaçırılan partisinin Bingöl Genç ilçesi Başkanı Hadi Ari'nin ölü bulunduğunu bildirdi. Müftüoğlu, Ari'nin kaçırıldıktan sonra öldürüldüğünü belirterek, "Bu olay PKK'nın ateşkes isteğinin bir oyun olduğunun göstergesidir" dedi.

11- Demokrat Parti'nin 6. Büyük Kongresi'nde konuşan Genel Başkan Hayrettin Erkmen, "DP'den gelme" ipoteğini kabul etmediklerini belirterek kısa sürede iktidara geleceklerini belirtti.

12- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, 1947 Mülkiye Mezunları Derneği üyelerinin kendisini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızla kentleşmekte olduğunu belirterek, "Kentsel kavramlar, bundan sonra yapılacak anayasalarda daha fazla yer alacaktır" dedi.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır il merkezinde sürdürülen çalışmalar sonucunda, bölücü terör örgütüne mensup 17 kişinin yakalandığı ve bu kişilere ait silah ve örgütsel dokümanın ele geçirildiği bildirildi.

14- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, izmir'de yaptığı açıklamada, yeni hükümetin özellikle çalışanlar üzerindeki vergi yükünü azaltma yolunda kesin adımlar atması gerektiğini söyledi.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

16- Kıbrıs görüşmeleri için New York'ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Rumlar'm, ABD'nin garantörlüğünü isteyecekleri yolundaki açıklamaları eleştirerek "Tek tarafın isteği ile garantörlük olmaz" dedi. Denktaş, Kıbrıs meselesinin karşılıklı iyi niyet ve "alış-verişle çözümlenebileceğini de ifade etti.

Bu arada Denktaş, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken de, görüşmelerden bir sonuç çıkmasını beklemediğini belirterek, "Gördüğüm kadarıyla Rum tarafı fikirler demeti üzerinde görüşmeye hazır değil" dedi.

17- Bosna-Hersek'in BM Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Sacirbey, ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve İspanya tarafından hazırlanan ortak eylem planınmın Müslümanların öldürülmelerini önlemeyeceğini bildirdi.

Bu arada ABD Başkanı Bili Clinton yaptığı açıklamada, yeni plana göre Müslüman güvenli bölgelerinin birer açık hava hapishanesi haline gelmeyeceğini belirterek, bunların ileriye dönük projeler için ilk adım olduğunu iddia etti. Clinton, ortak eylem planının başarısızlığı halinde ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve İspanya'nın askeri harekat düzenlemeye karar verdiklerini de belirtti.

Öte yandan Sırpların, Bosna-Hersek'in BM'ye üye oluşunun 1. yıldönümü dolayısıyla, Saraybosna'ya şiddetli bir saldırı düzenledikleri bildirildi.

24 MAYIS 1993

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında toplandı.

Toplantıda, PKK'nın Nevruz öncesi ilan ettiği "ateşkes"in ardından Güneydoğu'ya ait "barış planı" doğrultusunda, Pişmanlık Yasası'nm kapsamının genişletilmesi ve yeni düzenlemelere gidilmesi kararlaştırıldı.

Yeni düzenlemelerle Olağanüstü Hal Bölgesinde PKK'ya katılıpda, kan dökülen eylemlerde yer almamış olanlar hakkında, teslim olmaları durumunda kovuşturma yapılmayacağı, olaylara katılanlar için öngörülen cezaların indirileceği ve ölüm cezalarının müebbete çevrileceği açıklandı.

Bakanlar Kurulu, MGK toplantısı sonrasında, alınan tavsiye kararı çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu toplantısından önce bir açıklama yapan İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, MGK kararının, "Daha önceki pişmanlık yasasının bir tür genişletilmişi" olduğunu belirterek, "Zorla ya da şartlandırılarak, dağa çıkıp, hiçbir eyleme karışmamış olanlara yeni bir olanak getirildiğini" kaydetti.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Ekonomik ye Toplumsal Tarih Vakfı tarafından düzenlenen 1'nci Uluslararası Tarih Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin kurulmasından büyük sevinç duyduğunu belirterek, bunun uygarlık işareti olduğunu söyledi.

İnönü, günümüzde daha iyi, zengin ve verimli yaşarken, geçmişin zenginliklerinin de iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak; "Geçmişte yaşananlar daha iyiydi diye geçmişe dönmek gerekmez" dedi.

Başbakan Vekili İnönü, hükümetin, Bilimler Akademisi ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Araştırma Kurumu oluşturulmasına ilişkin tasarıyı TBMM'ye sevkettiğini anımsatarak, "Bunlar bilimsel çalışmaları ödüllendirecek ve bilimsel alemin vicdanı haline gelecek" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Demirel'in katılımı ile gerçekleştirilen Birecik Barajı ve Hidroelelektrik Santralı'nın temel atma töreninde, DYP ilçe Başkanının yaptığı konuşmayı eleştirdi. Yılmaz, törenin devlet töreni olduğunu anımsattı ve "Burada DYP'nin mitingi havası estirildi. Bu ilk ve tek uygulamanın acemilik dönemi uygulaması olduğunu ve yinelenmemesini diliyoruz" dedi.

4- Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu'nun 19'ncu Genel Kurul Toplantısı Ankara'da yapıldı.

Toplantıda konuşan Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, esnafın en çok enflasyondan şikayet ettiğini belirterek, enflayonun Türkiye'nin kaderi olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Oral, dolaylı vergi oranı arttıkça vergi adaletinin azalacağını belirterek, Türkiye'deki mevcut vergi sisteminin adil olmadığını, hayat standardı ve peşin vergi uygulamasını onaylamadığını söyledi.

5- İP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Genel Başkan Doğu Perinçek'in seçim propaganda konuşmaları nedeni ile cezalandırılması konusunda Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakanvekili Erdal İnönü ve Adalet bakanı Seyfi Oktay'a bu konu ile ilgili olarak birer mektup gönderdiğini belirterek, Doğu Perinçek'in cezalandırılmasının, Türkiye'de düşünce suçu olmadığı iddiasının tekzibi anlamına geleceğini söyledi.

6- HEP Şırnak Milletvekili Orhan Doğan, Ankara'da yaptığı açıklamada, MGK kararlarını "olumlu" ancak "yetersiz" olarak niteleyerek, kararın, başlayan ateşkes sürecini olumlu açıdan etkilemeye yönelik olduğunu söyledi.

Orhan Doğan, "Ancak, Pişmanlık Yasası'nın kapsamını genişletmekten çok, şiddeti gerektiren nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu uygulamanın pratikte çok büyük zorlukları doğacaktır" dedi.

7- Batman'ın Kozluk ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren bir grup PKK'lıdan 7'si öldürüldü, 10 PKK'lı da yakalandı.

8- Ankara-Polatlı kara yolunda meydana gelen trafik kazasında DYP Alaşehir ilçe Örgütü Yöneticisi 12 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

9- Türkiye-AT Ortaklık Komisyonu tarafından alınan siyasi diyalog kararı gereğince, AT Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Pe-tersen, bir önceki dönem Başkanı ingiliz Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, ve gelecek dönem başkanı Belçika Dışişleri Bakanı Villy Clae ile Kopennhag'ta bir araya gelen Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin AT'ye tam üyelik niyetinin devam ettiğini bildirdi.

Görüşmede Hikmet Çetin ayrıca, Bosna-Hersek konusunda ABD, İngiltere, Fransa, İspanya ve Rusya tarafından hazırlanan "Ortak Eylem Planı"nın Türkiye tarafından eksik bulunduğunu söyledi.

Bosna-Hersek Hükümeti'nin de reddettiği planda Sırplara hava harekatının da yer almadığına işaret eden Çetin, yeni planın barış girişimlerini geri plana attığını vurguladı ve Sırpların çözümsüzlükten çıkar sağladığını belirtti.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Arif Aliyev, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, bu geceden başlayarak 29 Mayısa kadar tüm cephelerdeki Azerbaycan Silahlı

Kuvvetleri'nin ateşkese geçmesini kararlaştırdığını ve bu kararın, Azerbaycan ve Ermenistan'ın 28 Mayıs 1918'de ilan ettikleri bağımsızlığın yıldönümü nedeniyle alındığını bildirdi.

Öte yandan AT Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Hel-veg Petersen, yaptığı açıklamada, AT üyesi ülkelerin, Ermenistan Hükümeti'nden Dağlık Karabağ'daki Ermeniler üzerindeki etkisini kullanmalarını istedi. Bu arada AT Başkanlık Konseyi'nin de, Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeleri çağrısında bulunduğu bildirildi.

11- Avrupa, Amerika ve Asya'dan 80'e yakın gazete sahibim birleştiren Uluslararası Gazete Yayıncıları Birliği'nin (FIEJ) Kongresi Berlin'de Başbakan Helmut Kohl'ün açılış konuşması ile başladı.

Koni, yayıncıları ve gazetecileri "daha sorumlu bir gazetecilik anlayışına" çağırdığı konuşmasında, politikaya kıyasla basının hiçbir denetime bağlı olmadığını söyledi ve "Basın özgürlüğüne dokunulmayacaktır" dedi.

FIEJ Başkanı Prescott Low ise konuşmasında, dünyada basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığını vurgulayarak, 1992 yılını bu nedenle "utanç yılı" olarak niteledi.

12- Etiyopya'nın kuzeyindeki Eritre'de dün bağımsızlık ilan edildi.

Eritre Devlet Başkanı Issayas Afewerki, kutlamalar sırasında yaptığı konuşmada, bağımsızlık kararını, "On yıldır savaştan başka bir şey görmemiş bir halk için dönüm noktası" olarak niteleyerek, ülkede demokrasiyi kurmak için çalışacağını ve 4 yıl içinde çok partili genel seçimlere gideceklerini bildirdi.

13- Kamboçya'da Paris Anlaşması hükümlerine göre BM gözetiminde düzenlenen seçimler için dün başlayan oy verme işleminin devam ettiği bildirildi.

Bu arada Kamboçya'nın eski kralı ve halen anamuhalefet partisi lideri olan Prens Norodom Sihanuk, Phnom Pehn'de yaptığı konuşmada, ulusal uzlaşma çağrısında bulundu ve Kamboçya Demokratik Partisi'ni (Kızıl Kmer-ler) silahlarını bırakmaya çağırdı.

25 MAYIS 1993

1- Bingöl-Elazığ karayolunu kesen PKK militanları, eğitimlerini tamamlayarak görev yerlerine sevk edilen silahsız 33 eri otobüslerden indirerek kurşuna dizdi. Teröristler, 13 er, bir polis ve 8 vatandaşı da kaçırdılar. Olayın ardından düzenlenen operasyonda, 10 terörist öldürüldü ve kaçırılanlar kurtarıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, katliam konusunda Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, PKK'nın dünyayı kandırmaya çalıştığını, dünya kamuoyunu "kendilerinin iyi niyetli oluduğuna buna karşılık devletin iyi niyetli olmadığına inandırmaya çalıştığını" belirterek, devletin, örgüte ilişkin tüm bilgilere sahip olmasına rağmen olaya iyi niyetle yaklaşarak, bölgedeki güvenlik güçlerini harekete geçirmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'ndan ayrılırken gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, "Biz barışın, kardeşliğin sürekli kılınması derken; birtakım canilerin, bu ülkenin askerine, polisine, sivil halkına, coluğuna-çocuğuna silah çekmesi ve onların kanını dökmesi kadar ayıp birşey tasavvur edemiyorum. Bu olayı nefretle kınıyorum. 2 aya yakın bir süredir fevkalade iyi niyetle insanları birbirine yaklaştıralım derken önce Milli Güvenlik Kurulu'nda, sonra da Bakanlar Kurulu'nda yeni bir takım öneriler, önlemler getirmeye uğraşırken, böyle bir hadiseyle karşı karşıya kalınması fevkalade üzücüdür. Bu kadar çılgınlığı, akılsızlığı, ayıbı düşünmek mümkün değildir" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin insani değerlerden yoksun olduklarını belirterek, insan hayatını hiçe sayanların kendilerinin de boşlukta olduğunu, hukuki ve toplumsal adaletin içinde er geç kaybolup gideceklerini bildirdi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü de, PKK'nın gerçekleştirdiği katliamla ilgili olarak gazetecilere Ankara'da yaptığı açıklamada, "Bölgede sorunların aşılmasında çok önemli bir noktaya gelindiği bir dönemde böyle bir olayın yaşanmasının çok büyük bir talihsizlik olduğunu, bölgede geniş çaplı bir operasyonun başlatıldığını, güvenlik kuvvetlerinin dağdaki PKK unsurlarını ele geçirinceye kadar takibe devam edeceğini ifade etti. İnönü, bölgedeki yeniden yapılandırma çalışmalarının bu olay nedeniyle durmayacağını, ancak olaylar nedeniyle hazırlıkların biraz daha geriye bırakılacağını sözlerine ekledi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, PKK'nın gerçekleştirdiği katliam konusunda bilgi verdi.

İnönü, PKK militanlarının eyleme karışmayanları için dün akşam Bakanlar Kurulu'nca çıkartılan ve Pişmanlık Yasası'nı genişleterek bir af niteliği kazandırılan KHK'nm uygulanmasını erteleyeceklerini açıkladı. "Şimdi böyle

bir durumda Bakanlar Kurulu'nda hazırladığımız KHK'yı yayımlayamayız. Ne olacağını görmek, biraz beklemek durumundayız. Bütün bunların bitmesi gereken bir ortama girdiğimize inanıyorum. Bir daha görüyoruz ki silahlı insanlar dağlarda gezerken terör bitmez" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güneş, katliamı gerçekleştirenlerin HEP Milletvekili Sırrı Sakık'ın kardeşi Semdin Sakık'ın adamları olduğunu bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında konuya ilişkin olarak yaptığı konuşmada, hükümetin güvenlik konusunda "acizlik" içinde olduğunu ileri sürerek, 33 kişinin öldürüldüğü olayın dün saat 18.00 sıralarında meydana geldiğine ve bu sırada MGK toplantısının sona erdiğine; Bakanlar Kurulu'nun da dün saat 22.00'de bölgede sükunetin devam ettiği gerekçesiyle MGK'nın tavsiye kararını yürürlüğe sokacak bir KHK çıkarılmasını karara bağladığına dikkat çekerek, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, saat 18.00'de Bingöl'de meydana gelen olayı 22.00'de bilmemektedir. Türkiye'yi idare eden hükümetin durumu budur" dedi.

. Yılmaz, Pişmanlık Yasası'nın kendi iktidarları döneminde çıkarıldığını ve daha gerçeklerin bilincine varmamış çocuk yaştaki insanların öldürme olayına karışmadıkları zaman affedilmesini içerdiğini ifade ederek, "Pişmanlık Ya-sası'yla topluma kazandırılmış pek çok insan vardır. Teslim olan bu insanların verdiği bilgilerle terör örgütüne ağır darbeler indirilmiştir. MGK'nın tavsiye kararına göre Pişmanlık Yasası'nın "kovuşturmadan vazgeçilmesi" şeklinde genişletilmesine itirazımız yok. Ama bu KHK acaba gerçekten şüphelendiğimiz gibi bu kandırılmış insanları topluma kazandırmak için değil de kanlı terör örgütüne taviz olarak mı düşünülüyor? Bakanlar Kurulu'nun prensip kararı aldığı bu uygulamadan vazgeçilmesi aslında göstermektedir ki, karar insani değerlerle değil, sadece ateşkese karşılık terör örgütüne taviz olarak düşünülmüştür. Şayet ülkenin menfaati için düşünülmüşse, hükümet bu olaylara göğüs gererek uygulamaya devam etmelidir. Eşkiya örgütüne taviz verilmesini kabul edemeyiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, hükümetin' Olağanüstü Hal Bölgesine ilişkin af kararnamesini hazırlıksız çıkarmak istediğini belirterek, "Hükümet, bu konuya ne istediğini bilmeden girmiş. Ne istediğini bilen hükümet kolay karar almaz. Ama aldığı kararı da sonuna kadar götürür. Demokratik gelişme, bunu engellemek isteyenlerin bir-iki terör girişimiyle engellenecek mi" dedi. Baykal, olayın Türkiye'de yaratılmak istenen demokratik ve barışçı siyasal ortamın geliştirilmesini engelleyici sonuç doğurmamasını istedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, PKK'nın ateşkesle ilgili sözlerinin "oyun" olduğunun ortaya çıktığını savunarak, iktidarı ciddi ve kararlı tedbirler alması için uyardı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Bingöl'de meydana gelen olayın, PKK'nın etkisiz kaldığı yolundaki düşüncelerin yanıltıcı bir avutma olduğunu gösterdiğini belirterek, "Bu olay, son zamanlarda PKK'nın sözlü ateşkesinin ciddiye alınmasıyla hükümetin ne kadar büyük bir gaflet içine sürüklendiğini gösteriyor" dedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, ilk operasyonlarda 14 bölücünün ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı. Erkan, terör örgütünün ateşkes ilan ettiği tarihten bu güne kadar bölgede 200 eylem yaptığını, dünkü olay hariç 60 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 15 güvenlik görevlisinin de şehit olduğunu belirtti. Örgütün gündemde kalabilmek için her yolu denediğine dikkat çeken Erkan, "Ateşkes de bunlardan biridir. Ateşkesi toparlanma ve zaman kazanma şeklinde kullandılar" dedi.

TBMM Genel Kurulu'ndaki gündem dışı konuşmalar iptal edildi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Elazığ-Bingöl karayolunda meydana gelen olayla ilgili olarak Meclis'e bilgi verdi.

3- PKK militanlarının Bingöl-Elazığ karayolunda giriştikleri ve 33 er ve iki vatandaşın öldürülmesiyle sonuçlanan katliam, yurtta ve dünyada geniş yankılar uyandırdı ve saldırı çeşitli çevrelerce kınandı.

PKK lideri Abdullah Öcalan, konuyla ilgili olarak Özgür Gündem gazetesine yaptığı açıklamada, ateşkes ilan ettikleri günden bu yana devletin saldırılarının sürdüğünü, bu süre içinde kendilerinin orduya yönelik bir eylem yapmadıklarını belirterek, "Gerek gerilla gerekse halkımıza karşı sürdürülen operasyonlar bize misilleme hakkı tanımıştır. Ordu birliklerimiz bu hakkı kullanmışlardır" dedi. Öcalan, ateşkese ilişkin değerlendirmeyi daha sonra yapacaklarını, ateşkes konusundaki politikalarının devam ettiğini ve bunu yakın bir zamanda farklı bir süreçle de noktalayabilecekleri™ belirterek, MGK'nm aldığı "koşullu af" kararının teslimiyet kararı olduğunu ve kendilerini bölmeye yönelik olduğunu ifade etti.

4- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Radyo-Televizyon Sahipleri ve Yayıncıları Derneği yöneticilerini Başbakanlıkla kabul ederek bir süre görüştü, İnönü görüşmede Anayasa değişikliği gerçekleşmeden yayına devam edilmemesini, bunun kendilerini zor duruma düşüreceğini ve daha da üzülecekleri bir ortama gidileceğini bildirdi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında yer alan ve bedelli askerlerin, "31 Mayıs'tan önce terhis olmak için Burdur'da direniş ve isyan başlattıkları" yolundaki haberlerin gerçekle ilgisinin olmadığı, bazı yükümlülerin, Burdur'daki ulaşım imkanları dolayısıyla terhis tarihinin 28 veya 29 Mayıs'a alınması için yasal müracaatlarda bulundukları, terhis tarihlerinin 31 Mayıs olarak belirlehdiği ve bunun değişmeyeceği bildirildi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Birecik Barajı'nın temel atma töreninin kendilerini endişeye sevk ettiğini belirterek, bu törenin, Cumhurbaşkanı'nın da alet olduğu bir parti mitingine dönüştüğünü ve TV'den 60 milyon kişiye seyrettiril-diğini, ancak partisinin bu tür olaylar karşısında olgun tavrını sürdürmeyeceğini ifade etti.

7- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın Denizli'de yaptığı açıklamada, soldaki bölünmüşlüğün demokrasi adına büyük vebal olduğunu belirterek, "SHP, CHP ve DSP en geç aralık ayına kadar gerçekleşebilen her platformda ittifak kurmalıdır. Aksi halde, solun hem yerel hem de ulusal mecliste temsil edilme şansı ortadan kaybolur" dedi. Karayalçın 2000 yılına kadar yerel yönetimlerin yerel hükümetlere dönüştürülmesini de önerdi.

8- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday, TESK'in kuruluşunun 40. yılı kutlamaları nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, esnaf ve sanatkar kesiminin vergisini zamanında ödeyen, istihdam yaratan ve devlete yardımcı olan bir kuruluş olduğunu ve TESK'in artık siyasete ağırlığını koyacağını belirterek, "Anaya-sa'nın bize getirdiği siyasi yasakların kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

9- Eskişehir-Sivrihisar karayolunda dün meydana gelen zincirleme trafik kazasında 10 hacı adayı öldü, 23 kişi de yaralandı.

10- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitter-rand'ın resmi konuğu olarak Fransa'ya gitti. Çiller, Mitterrand ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin, 1996 yılında gerçekleşecek AT gümrük birliğine hazırlık yaptığını duyurarak, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu, Körfez krizi ve yeni bağımsız devletlere 1.2 milyar dolar kredi açmasına rağmen büyümesinin devam ettiğini ve hatta bununla birlikte enflasyonun bir miktar düşürülebildiğini söyledi.

Görüşmede Mitterrand, Türkiye'nin AT üyeliğine sıcak baktığı bildirdi.

11- NATO Savunma Bakanlarının, Bosna-Hersek sorununun çözümü için ABD ve Avrupalı müttefikleri tarafından hazırlanan ortak eylem planını görüşmeye başladıkları Brüksel'deki toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Batı'nın Müslümanların katledilmesine seyirci kaldığını ve Sırpların zaman kazanmalarına göz yumduğunu söyledi. Ayaz, yeni barış planının, Vance-Owen Barış Planı'nı bir kenara itmesini eleştirerek, "Beş ülkenin girişimiyle hazırlanan son plan hakkında ciddi kuşku ve duraksamalarımız vardır. Kurulacak güvenli bölgeler, Filistin kamplarını çağrıştırır bir sonuç doğurur" dedi.

12- İspanya Kralı Juan Carlos, 4 günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Kıbrıs konusunda, bir oldu bittiye teşebbüs ettiklerini, ancak Türkiye'nin girişimleri sonucu yolun kesildiğini ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin (ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin) görüşmede sadece Genel Sekreter Butros Gali'yi dinledikten sonra çıkıp gittiklerini ifade etti. Denktaş, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin, Gali ile dün New York'ta yapılan görüşmeye girmelerini, uluslararası konferansa doğru bir adım olarak nitelediklerini ve bu nedenle kendilerinin bu yolu kabul etmeyerek önlediklerini kaydetti.

14- Bosna-Hersek Cumhuriyeti BM Büyükelçisi Muhammed Sacirbey yaptığı açıklamada, Bosna'da görev yapan BM Barış Gücü'ne Türkiye, Malezya ve Pakistan gibi Müslüman ülkelerden asker kabul edilmediğini hatırlatarak, "Toprkalarımıza tabur tabur Rus askeri gönderen Gali, Türkiye'nin asker gönderme talebini daima geri çeviriyor. Biz, Bosna topraklarında Sırp sempatizanı Rus askeri değil, tarafsız Müslüman askeri istiyoruz" dedi.

15- Bosna-Hersek'teki Sırpların Komutanı General Ratko Miladiç, İtalyan Duga dergisine yaptığı açıklamada, tüm Müslümanları yok edene kadar savaşacaklarını ve hiç kimsenin kendilerini durduramayacağını, daha sonra eski bir Sırp kenti olan Trieste'ye kadar ilerleyerek 2. Dünya Savaşında kaybedilen toprakları geri alacaklarını öne sürdü.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Kremlin'de Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile yaptığı görüşme konusunda, Rusya Devlet Başkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, tarafların, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun barışçı yollarla çözümlenmesi için sürdürülen çabaların hızla sonuçlandırılmasını destekledikleri belirtilerek, Yeltsin'in, BM Güvenlik Konseyi'nin 822 sayılı kararının "eksiksiz olarak" yerine getirilmesinden yana olduğu bildirildi.

17- Guatemala Devlet Başkanı Jorge Serrano, radyo ve televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, anayasayı kısmen ve geçici olarak askıya aldığını, parlamentoyu feshettiğini ve ülkeyi kararnamelerle yöneteceğini belirterek, yeni bir anayasa hazırlamakla görevli bir meclisin belirlenmesi için 60 gün içinde seçim yapılacağını açıkladı.

26 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesinin 43. kuruluş yıldönümü törenine katılmak üzere Ankara'dan İstanbul'a gelirken uçakta aynı gazetenin son olaylarla ilgili sorularını yanıtladı. Demirel, Bingöl olayını değerlendirirken, "Ateşkes manevraymış, dağları temizleyeceğiz" dedi. Demirel açıklamasında, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın inandırıcılığını kaybettiğini belirterek, "Ancak dünya kamuoyunu aldatmayı başardılar" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı. Cindoruk, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Demirel'i 16 Haziran'da başlayacak olan Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenter Asamblesi'ne çağırdığını, Cumhurbaşkanı Demirel'in de toplantıya katılarak bir konuşma yapmayı kabul ettiği için kendisine teşekkür ettiğini açıkladı. DemirePle Romanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri de ele aldıklarını bildiren Cindoruk, gazetecilerin DYP liderliğine ilişkin gelişmeler konusundaki sorularını da yanıtladı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in davetlisi olarak Ankara'da temaslarını sürdüren İspanya Kralı Juan Carlos, Türk Uçak Sanayii Tesisleri'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Carlos, Ankara'da, Başbakan Vekili Erdal İnönü'yü kabul ederek bir süre görüştü.

4- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ile birlikte Bingöl'e giderek, PKK'nın 33 er ve iki sivili öldürdüğü bölgede inceleme yaptı, yetkililerden olaylarla ilgili bilgi aldı. İnönü, katliamın ülkede barışı isteyenlere indirilen bir darbe olduğunu kaydetti ve "Biz tam Türkiye'de barış anlayışını en iyi şekilde değerlendirelim, insanlar artık silahları bıraksınlar diye kararlar aldığımız bir günde, böyle bir harekete girişmek, Türkiye'de barış istemeyenlerin olduğunu gösterir. Terörü durduracağız, barış arayışımızda herkesin bizi desteklemesini istiyoruz" dedi.

Başbakan Vekili İnönü, Bingöl'deki incelemelerinden sonra Ankara'ya dönüşünde, "Bu feci olay, ülkemizde terörün henüz bitmediğini gösteriyor" dedi. İnönü, bölgedeki güvenlik kuvvetlerinin, katliamı yapan teröristleri adalete teslim etmek için yoğun uğraş verdiğini de kaydederek, "Biz hukuk devleti anlayışı içinde demokrasinin bütün kurallarının işletilmesi, demokrasinin bütün nimetlerinden herkesin yararlanması için çabalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Bingöl'deki saldırıdan sonra hükümetin PKK'ya sınırlı af getiren kanun hükmünde kararnameyi askıya almasının yanlış olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ın özel davetlisi olarak Fransa'ya yaptığı ziyaretten dönüşünde Atatürk Havaa-lanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Hükümetin terörle mücadelede kararlı olduğunu belirten Çiller, "Terör sorununu çözmek için gerekeni yapmaya devam edeceğiz" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'la yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Çiller, Mitterand'ın, Cumhurbaşkanı'na ve Türk milletine sözlü bir mesaj yolladığını belirterek, "Fransa, Türkiye'nin ATye tam üyeliğini desteklemektedir" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun 40. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin DYP Kongresi ve Başbakanın seçimi konusundaki sorularını yanıtladı.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bingöl de meydana gelen olayları değerlendirirken, hükümeti eleştirdi. Anayasa'ya uygun bir hükümetin olmadığını, hükümetin iktidarsız ve güçsüz olduğunu ileri süren Erbakan, "olmayan bir başbakan vekilliğinin de hukuksal olmadığını" söyledi.

9- DYP Genel Başkan Vekili Mehmet Gölhan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında, Bingöl'de yaşanan olayları değerlendirdi ve Türk devletini eli silahlı kişilerle korkutmanın mümkün olmadığını söyledi.

10- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Bingöl olaylarını değerlendirdi. "Geçici hükümetin konumu gereği, önemli siyasi kararlar almaması gerektiğini" belirten Gürkan, "Genel olarak terörün yumuşatılması için affa karşı değiliz, ancak Bekaa'yı tatmin için af çıkarılmaz" dedi.

11- HEP Genel Başkan Yardımcısı Hatib Dicle, Bingöl'de yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açılamada, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümü için ateşkesle yakalanan fırsatın kaçmadığını belirterek, hükümet ve PKK'yı sükunete çağırdı. Dicle, "Devlet soruna tahriklerden tamamen uzak bir soğukkanlılık ve köklü çözümlerle yaklaşmalıdır, PKK ise ateşkes kararını sürdürmelidir" dedi.

. 12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'a bağlı Silvan ilçesinin kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 6 PKK militanı öldürüldü. Çatışmalarda bir geçici köy korucusu da şehit oldu. Şırnak'ın Silopi ilçesinde bir PKK'lı teslim olurken, Bingöl'de bir PKK'lı silahlarıyla birlkte yakalandı.

13- Silahsız 33 erin teröristler tarafından katledilmesi insan Hakları Derneği (IHD) tarafından kınandı. IHD Genel Sekreteri Hüsnü Öndül yaptığı yazılı açıklamada, "insani hukuka, yalnızca devlet değil, PKK da uymak zorundadır. Cenevre Sözleşmesi'nin 3.maddesine göre PKK esir aldığı Türk askerlerini öldüremez, yaralayamaz, kötü muamelede bulunamaz. Savaş kuralsızlık demek değildir. Esir alınan 33 askerin öldürülmesini protesto ediyoruz, herkese askeri çözümler yerine, demokratik ve siyasal çözümler için katkı çağırışı yapıyoruz" denildi.

14- Yasadışı terör örgütü PKK'nm lideri Abdullah Öcalan, KURD-HA'ya yaptığı açıklamada, Bingöl olaylarının ateşkesin sona erdiği anlamına gelmediğini, ancak "Ateşkes ilan ettiklerinden beri devletin saldırılarının sürdüğünü" belirterek, "Bu eylem bir uyarıdır, barış istiyorlarsa hala vakit var, ateşkese ilişkin politikamız geçerlidir" dedi.

15- Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" adlı kitabını bölümler halinde yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesinin son sayısı mahkeme kararıyla toplatıldı.

16- BM Güvenlik Konseyi'nin dün gece yaptığı toplantıda, Bosna'da tecavüz, katliam ve etnik temizlikle suçlananları yargılamak üzere bir Savaş Suçluları Mahkemesi kurulması kararlaştırıldı.

ABD'nin BM Elçisi Medeleine Albright, savaş suçlarını mahkemeye getirmenin güç olduğunu, ancak mahkemenin savaş suçlusu ilan ettiği kişilerin yaşam boyu damgalanmış olacaklarını söyledi. ABD'nin savaş suçlusu ilan ettiği kişiler arasında Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in de bulunduğu belirtildi.

Bosna-Hersek Sırplarının lideri Radovan Karadziç, eski Yugoslavya'da savaş suçlularının yargılanması için BM Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı kararla kurulacak Savaş Suçluları Mahkemesi ile asla işbirliği yapmayacağını belirtti.

17- Azerbaycan ve Ermenistan, Karabağ sorununun çözümü için Türkiye, ABD ve Rusya tarafından hazırlanan üçlü barış planının 18 Mayıs'ta sunulan yeni şeklini kabul ettiklerini açıkladılar. Karabağlı Ermeniler'in tek yanlı ilan ettikleri Karabağ Cumhuriyeti ise planı reddettiğini açıkladı.

27 MAYIS 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yazılı bir açıklama yaparak, DYP Genel Başkanlığı ve Başbakanlığa aday olmadığını bildirdi.

Cindoruk açıklamasında, Başbakanlık görevinin hesapsız ve ilkesiz yüklenilemeyeceğini belirterek, "Cumhurbaşkam'nın etkilediği ve temel politikalarda yönlendirdiği bir hükümetin, yeni bir yürütme organı kişiliği kazanması mümkün değildir. Parlamenter sistemde hükümet etme işlevi, sorumlu olmayan bir cumhurbaşkanı ile paylaşılamaz. Bunun tek çözümü, Cumhurbaşkanlığı kurumunun ağırlığını, günlük siyaset ile ilişkisini ve taraf olma durumunu gidermektir" dedi. Cindoruk, aday olmama kararının, bu konuda öngörülen çözümü kolaylaştırmağına inandığını sözlerine ekledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal İnönü başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nun Bingöl'de meydana gelen olayı değerlendirdiğini belirterek, hükümetin, terör ve Güneydoğu sorununu, "demokratik hukuk devleti ilkeleri içerisinde, insan haklarına bağlı olarak çözme kararlılığının" devam ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de toplantının sonunda yaptığı açıklamada, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı yolundaki bir soruya karşılık, "il idaresi Kanunu ile Jandarma Teşkilat ve Polis Vazife yasalarını.19 Temmuza kadar TBMM'den çıkarabildiğimiz takdirde olağanüstü hali kaldırmayı düşünüyoruz" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin izmir'de yaptığı .açıklamada, güvenlik güçlerinin "yargısız infaz" yaptığını savunanların, Bingöl-Elazığ karayolundaki katliam karşısında suskun kaldıklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye, ABD ve Rusya'nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki uyuşmazlığa barışçı çözüm bulunmasını amaçlayan ortak girişimin Dağlık Karabağ Ermeni kesimince reddedilmesinin, Ermenistan tarafının soruna masa başında değil, cephede çözüm bulma yöntemini tercih ettiğini gösterdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Türkiye, ABD ve Rusya tarafından hazırlanan üçlü planın Dağlık Karabağ Ermenilerince reddedilmesi konusunda, "Dağlık Karabağ, burada taraf değildir. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır" dedi.

5- DYP Grup Başkan Vekili Güneş Müftüoğlu yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da 19 Temmuzda süresi sona erecek olan olağanüstü halin uzatılmasına, son olaylar nedeniyle "evet" diyeceklerini söyledi. Müftüoğlu, PKK'ya sınırlı af getiren Kanun Hükmünde Kararname'nin de "biraz beklen-

meşinden yana olduklarını, bu kararnamenin şu anda çıkarılmasının doğru olmadığını, biraz geciktirilebileceğini" söyledi.

6- ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar düzenlediği basın toplantısında, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra hükümetin hukuken düşmüş olduğunu, bu nedenle de şu andaki hükümetin meşru olmadığını iddia etti.

7- TÜSES tarafından izmir'de düzenlenen "Nasıl Bir Anayasa?" konulu toplantıya katılan siyasi parti temsilcilerinden, SHP temsilcisi Ercan Karakaş, CHP temsilcisi Attila Sav, RP temsilcisi Şevket Kazan ve DYP temsilcisi Uğur Aksöz, 1982 Anayasası'nın toplumun gereksinimlerine yanıt veremeyeceğini, anti-demokratik olduğunu belirterek, yeni anayasa hazırlanarak Meclis'ten geçirilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdiler.

8- Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu, Genel Başkan Bayram Meral başkanlığında, Başbakan Vekili Erdal İnönü'yü makamında ziyaret ederek kamu kesimindeki toplu sözleşmelerin tamamlanması için destek istediler, İnönü ise, bu konuda herhangi bir müdahalenin sözkonusu olamayacağını bildirdi.

9- DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu ve Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi'nce ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda, PKK militanlarmca Bingöl'de 33 er ve 2 sivilin öldürülmesi ile sonuçlanan saldırı kınandı.

Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Haluk Bayülken de TBMM'de düzenlediği basın toplantısında saldırıyı kınadığını belirterek, askerlerin yeterli korunamadıkları izlenimini edindiklerini söyledi.

Öte yandan PKK'nm Bingöl'de giriştiği eylem Batı'da ve ABD'de de büyük tepki yarattı ve saldırı kınandı.

10- Şırnak yakınlarındaki bir yol yapım şantiyesine baskın düzenleyen PKK militanları 16 kişiyi kaçırdılar.

11- 1993 Orhan Kemal Roman Ödülü, Tahsin Yücel'in "Peygamberin Son Beş Günü" adlı romanına verildi.

12- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Yunanistan'da yayımlanan Pondiki dergisine verdiği demeçte, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, Kürtlerin ayrı bir devlet kurması için Türkiye'nin parçalanmasını istemediğini öne sürdü.

13- Türkiye'de temaslarda bulunan Avrupa Topluluğu Komisyonu'nun Dış ilişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hans Van Den Broek, Ankara'da Dişişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin topluluğa tam üyeliği için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Broek ayrıca Devlet Bakanı Tansu Çiller ile de bir görüşme yaptı. Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gümrük birliği için büyük

fedakarlıkta bulunacağını vurgulayarak, bu yükü AT ile paylaşmak istediklerini belirtti.

14- Bosna için yeni bir "ortak eylem" planı hazırlayan ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve İspanya temsilcileri ile görüşen BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna-Hersek'te güvenli bölgeler olarak ilan edilen Saraybosna, Sre-brenica, Tuzla, Goradze, Zepa ve Bihaç gibi Müslüman yerleşim birimlerinin korunması için 10 bin askerin daha gerekli olduğunu bildirdi.

Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanı Nino Andreatta, Parlamento Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Vance-Owen Barış Plam'nın Bosna'daki savaşın durdurulması için tek çözüm olduğunu belirterek, planın, siyasi bir çözümü amaçlayan muhtemel barış görüşmelerine temel kabul edilmesinin şart olduğunu söyledi.

15- Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, İsrail güvenlik güçlerinin, işgali altındaki topraklarda çok sayıda Filistinli sivili haksız yere öldürdüğünü, bu durumun son derece kaygı verici olduğu belirtildi.

Açıklamada, Filistinliler tarafından bir süre önce İsrailli sivillerin öldürülmesi olayları da kınanarak, FKÖ ile Islami Direniş Örgütü Hamas'a bu tür olayları durdurma çağrısında bulunuldu.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da yaptığı açıklamada, Orta Doğu barış görüşmelerinin, ABD'nin önyargılı davranması ve İsrail'in uzlaşmaz tutumu nedeni ile tehlikeye girdiğini söyledi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail ile Suriye arasındaki Golan tepelerinde görev yapan BM Barış Gücü'nün görev üresini 30 Kasım'a kadar uzattığı bildirildi.

16- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Moskova'da yaptığı açıklamada, ülkesinin; Türkiye, Rusya ve ABD'nin önerdiği üçlü barış planında öngörülen yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda, "Kara-bağ'daki Ermeni halkın güvenliğinin sağlanması ve sorunun çözümü için varılan anlaşmaların uygulunmasında garantörlük yapacağını" bildirdi.

28 MAYIS 1993

1- İspanya Kralı Juan Carlos ve eşi, Türkiye'ye yaptıkları dört günlük ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar. Carlos, hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ve İspanya arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da gelişeceğini belirterek, iki ülkeyi birleştiren bağların sıklaştırılmasının eksiksiz ve verimli bir işbirliği doğuracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel de konuşmasında, bu ziyaret ile Türkiye ile İspanya arasında yeni bir sayfa açıldığını ve demokrasiye inanmış iki Akdeniz ülkesi olarak gelecekte ilişkilerin daha da gelişmesini istediğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Demirel, Dışişleri Şehitlerini Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında Demirel, "Yurtdışında ülkemizi temsil ederken, görevleri başında menfur saldırılar sonucu hayatlarını kaybeden şehitlerimizin aziz hatıralarını saygı ile anıyoruz. Şehitlerimizin şahsında Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik geçmişte yapılan bu tür hareket ve iddialar ile Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarına gölge düşüreceklerini sananlar yanıldıklarını anlayacaklardır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Viyana'da yapılan "Büyük Avrupa'nın Güvenliği ve işbirliği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, KElB projesini anlattı ve kurulması kararlaştırılan Büyük Avrupa Komisyonu'nun KElB'i de dikkate almasını istedi.

Yılmaz, nüfusu itibariyle Avrupa Topluluğu'ndan daha geniş bir kitleye hitap eden KElB projesinin, Rusya tarafından da gerektiği şekilde ciddiye alınması halinde hem Türkiye'ye hem de bölge ülkelerine yepyeni perspektifler sağlayabilecek nitelikte olduğunu bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, PKK'ya karşı önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bahar operasyonu için harekete geçtiğini, gerekirse sınır ötesi harekatta da bulunabileceğini bildirdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geçen yıl Kuzey Irak'ta yaptığı operasyonda PKK'lı militanlardan boşalttığı bölgeye, teröristlerin peşmergelerden gördüğü destekle yeniden döndüklerini söyledi.

Kuzey Irak'taki PKK'lı militan sayısının 2 bin, yurtiçindeki militan sayısının da 3 bin 500 ile 4 bin arasında olduğunu belirten Erkan, son bir kaç gün içerisinde yakalanan militanların da Suriye uyruklu olduğunu bildirdi.

6- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, işçi konfederasyonlarının birlikte hareket edememesinden, kamu ve sektör özel çevrelerinin olabildiğince yararlandığını belirterek, Türk-İş'i

başta demokratikleşme olmak üzere, iş güvencesi, işsizlik sigortası, asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve özelleştirme gibi temel konularda ortak hareket etmeye çağırdı. Çelik, DlSK'le bu konularda sorunları olmadığını ve aynı görüşleri paylaştıklarını da sözlerine ekledi.

7- Hint kökenli ingiliz yazar Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" adlı kitabını yayımlayan Aydınlık gazetesini protesto eden çok sayıda kişi İstanbul Cağaloğlu'nda cuma namazı sonrasında gösteri yaptı.

Protesto edenlerin gösteri sırasında Kaynak Yayınevi'ni yağmalayıp, bir kişiyi yaraladıkları ve daha sonra İstanbul Valiliği önünde Aydınlık, Cumhuriyet, Özgür Gündem ve Zaman gazetelerini yaktıkları bildirildi.

Bu arada "Şeytan Ayetleri" adlı kitabı yayımlayan Aydınlık gazetesi, Şişli Sulh Ceza Mahkemese tarafından toplatıldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi Ankara'da yazılı bir açıklama yaparak, Aydınlık gazetesinin toplatılması ve dağıtımının engellenmesi ile Özgür Gündem gazetesi Haber Merkezi Müdürü Ahmet Ak-kaya'nın tutuklanmasını kınadı. Ekmekçi, "Son gelişmelerle, Türkiye'nin, basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olduğu ülkeler haritasında yeri olmadığı açıkça görülmüştür. Oysa Türkiye bu utanç tablosuna layık değildir. Bakanlar Kurulu, Şeytan Ayetleri'nin Türkiye'ye sokulmasını ve yayımlanmasını yasaklayan kararını iptal etmelidir" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla New York'ta sürdürülen barış görüşmelerinde, dün akşam BM Genel Sekreteri Butros Gali ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi 5 ülkenin temsilcileri ile Rum tarafına bir "görüş belgesi" sundu.

Denktaş belgede, Rum Yönetimi lideri Klerides ile daha önce silah sesleri arasında başarılı çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, "Zaman verilmesi halinde Klerides ile birlikte aramızdaki güvensizliğin üstesinden gelebileceğimizi sanıyorum" dedi.

9- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Sözcüsü Aram Abramyan yaptığı açıklamada, Karabağ Ermenilerinin yanısıra, üçlü barış planını hazırlayan ülkeler ve AGlK Minsk Grubu ile görüşmeler yaparak, soruna "tüm taraflarca kabul edilebilecek çözüm yollan" aramaya devam ettiklerini bildirdi.

Bu arada Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Revşan Cemşidov da yaptığı açıklamada, Türkiye, ABD ve Rusya tarafından sunulan üçlü planın yürürlüğe girmesi için Karabağ Ermenilerinin bu plana imza koymalarının zorunlu olmadığını söyledi.

29 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsparta'ya giderken, gazetecilerin güncel siyasi gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Kıbrıs konusunda Başbakan Vekili Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmeler yaptıklarını, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın da kendileriyle telefon görüşmeleri yaptığını belirterek, New York'taki kapalı görüşmelerde Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Kle-rides'in "Ben geçici bir federe hükümete razı olurum" dediğini açıkladı.

Demirel, Kıbrıs konusunda Amerikan National Public radyosunun "Kıbrıs'ta neden asker bulunduruyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak "oradaki insanlarımızı, Bosna'da olduğu gibi kesmeye kalktılar da onun için bulunduruyoruz" dediğini de ifade etti.

Demirel, kandırılarak veya zorla PKK'ya katılan, ancak suç işlemediği tesbit edilenlerin güvenlik kuvvetlerine teslim olmaları halinde haklarında hiçbir takibat yapılmayacağını öngören Kanun Hükmünde Kararnamenin aslında bir af olmadığını belirterek, "Çok büyük bir fırsat kaybettiler diyoruz. Ama kaybeden kim? Bu işi yapan ve yaptıranların kandan başka düşündüğü bir şey yok. Onların gıdası kan. Bizim kurtarmaya çalıştığımız, masum ailelerin çocuklarıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, DYP kongresinin, hareketin icap ettirdiği kişiyi genel başkan olarak çıkaracağını, mekanizmanın işlediğini, kongre sonucunun isabetli olmaması halinde altı ay sonra ikinci bir kongrenin yapılacağını ve telaşa gerek olmadığını kaydetti. Demirel, kendisinin yemin ettiğini ve bu tartışmaların dışında kalacağını, Anayasa'nın gösterdiği çizgininin içinde kalan, anayasal bir cumhurbaşkanı olacağını ifade etti.

Demirel, İsparta'da yaptığı konuşmada da, güvenlik güçlerinin eksi 28 derecede Cilo Dağı eteklerinde, sıcak ve soğuğa aldırmadan her türlü görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini belirterek, "Bu memleketin Silahlı Kuvvetlerine, başta en büyük komutanı olmak üzere, generaline, en alttaki neferine, hepsine devlet adına millet adına şükranlarımı sunuyorum" dedi. Demirel konuşmasında, Türkiye'de sorunların bulunduğunu, ama Türkiye'nin, şaşırmış, yolunu kaybetmiş ve ne yapacağını bilmez durumda da olmadığını kaydederek "Devlete başını çarpanların başı dağılır, içimiz yanıyor. Ancak devlet paniği ve hiddeti kaldırmaz. Bunun ardında dünyanın çeşitli devletleri tarafından kışkırtılan bir fitne var" görüşünü savundu.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta güven artırıcı tedbirlerin uygulamaya geçirilmesi konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir telkinin söz konusu olmayacağını belirterek, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'den mektup aldığını doğruladı. Çetin, "Mektupta yalnızca belirli bir noktaya gelmiş olan konuların çözümünün,

güven artırıcı tedbirlerin çözümünün, iki tarafın da yararına olacağı söyleniyor" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Irak halkının, bölgede Türk parası kullanma isteğine ilişkin olarak Türk parasının konvertibl bir para olması nedeniyle bölgede kullanılmasının engellenemeyeceği, ancak tedavül değişikliğinin getireceği zorlukların da Irak bünyesi içinde çözülmesi gerekliliği belirtildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak yarım yüzyıla yakın bir süreden beri güçlü bir yapıyı esas alan çalışma ilişkileri deneyimine sahip olduğunu belirterek, "Ülkemizde çalışma hayatını evrensel ilkelere göre düzenleme konusunda yoğun çaba gösteriyoruz" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, İstanbul'da bir toplantıda yaptığı konuşmada, sol düşüncenin bunalım geçirdiğinden bahsedildiğini, ancak bu iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Türkiye'de sol, önümüzdeki dönemde gelişecekse, sivil toplumsal sol anlayışını ödünsüz yaşama geçirmelidir" dedi.

6- Kapatılan özel radyolar bir araya gelerek, saat 11.00'de FM 91 frekansında "Konuşan Türkiye Radyosu" adı altında yayına başladılar. Sürekli farklı frekanslarda yayın yapacakları bildirilen radyodan "Topluma siyasi otorite cevap vermedi. Artık tahammül ve takatimiz kalmadı" denildi.

Konuyla ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yapan Başbakan Vekili Erdal İnönü, "Ben bütün sorumluluğu alıyorum. Fakat yasalara uygun davranmak zorundayım. Yasalara uymayanlar kendi sorumluluklarını alırlar. Yasalara uymayan hareketlere karşı yasaları uygularım. Bunu herkes bilsin" dedi. -

7- Almanya'nın Solingen kentinde Neonaziler tarafından kundaklanan bir binada çıkan yangın sonucunda 3'ü çocuk 6 Türk'ün hayatını kaybettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, olayla ilgili olarak yayımladığı mesajda, "insanlık suçu işleyen bu canilerin derhal yakalanarak adalete teslim edilmeleri ve hakettikleri cezalara çarptırılmaları gerekir" dedi. Demirel, saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, Almanya'deki vatandaşların can ve mal güvenliklerinin sağlanması konusunda Alman makamlarından daha etkili davranmalarının istendiğini kaydetti.

Başbakan Vekili Erdal İnönü de Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, 1992 Kasım ayında Almanya'nın Möln kentinde benzer bir ırkçı saldırının yaşandığına dikkat çekerek, bu saldırının ardından, bu tür olayların yinelenmemesi için Almanya Hükürneti'nin önlem almasını istediklerini, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün, Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında, bu olaylardan büyük üzüntü duyduklarını ve önlem aldıklarını söylediğini belirtti, İnönü, "Buna inanıyoruz. Ama görülüyor ki alınan önlemler yeterli olmamış. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Yapanlar bunu bilerek yapıyor. Son derece in-

sanlık dışı bir hareket. Almanya'ya, Avrupa'ya ve dünyaya yakışmayan bir şey bu. Suçluların bir an önce yakaJanarak adalete teslim edilmelerini istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, Türkiye'nin Möln olayından sonra, bu tür saldırıların tekrarlanmasından duyduğu endişe dile getirilerek, Alman Hükümeti'nden gerekli önlemin alınmasının istendiği hatırlatıldı. Almanya Başbakanı Kohl'ün geçtiğimiz hafta yaptığı Türkiye ziyareti sırasında, yabancı düşmanlığına karşı son derece duyarlı olduklarını, bu tür olaylardan utanç duyduklarını bildirdiği ve her türlü önlemin alınacağı yolunda Türkiye'ye teminat verdiği kaydedilen açıklamada, "Bu kez Solingen'de cereyan eden bu olay, alındığı belirtilen önlemlerin çok yetersiz olduğunu, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin tehlike altında bulunduğunu göstermektedir. Bu da ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi çağdaş değerlere düşman kavramların üzerine kararlı ve etkin şekilde gidilmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Almanya gibi, Avrupa bütünleşmesi içinde öncü bir rol oynayan ve topraklarında önemli sayıda yabancı barındıran bir ülkede, bu gibi saldırıların önününün halen alınmaması, gelecek açısından bize kaygı vermektedir" denildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, katliamın ardından bir açıklama yaparak, "Utanç duyuyoruz. Barış içinde yaşadığmız hukuk devleti ve toplumumuzun, bir kaç gözü dönmüş kundakçı yüzünden tehlikeye girmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Solingen'deki ırkçı saldırı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Vekili Erdal İnönü'ye birer başsağlığı mesajı göndererek, "çok derin üzüntü içinde bulunduğunu" bildirdi. Kohl, "Alman halkının büyük bir çoğunluğu, bu utanç verici saldırı karşısında söyleyecek söz bulamamakta ve olayı şiddetle kınamaktadır" dedi.

Bu arada Almanya'da bulunan çeşitli Türk dernekleri ve kuruluşları tarafından kınanan saldırı, tüm dünyada geniş yankılar uyandırdı.

8- Almanya'nın eski başkenti Bonn'da yaklaşık 70 bin PKK yanlısı Kürt, Türkiye'de yaşayan Kürtlere özerklik verilmesi için gösteri yaptı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Gali ile taraflar arasında dün yapılan görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Maraş'ın BM denetimine verilmesi karşılığında, Türk tarafının, Lef-koşa'daki Ercan Havaalam'nın açılması ve yıllardır süren diğer ambargoların kaldırılması isteklerinin kabul edilmediğini, bunun üzerine konuyu danışmak için görüşmelere 15 Hazirana kadar ara verilmesini istediklerini, ancak bu taleplerinin de Gali tarafından geri çevrildiğini söyledi. Denktaş, "Hem kendi hükümetimizle ve meclisimizle hem de Türkiye ile derinliğine görüşmek ihtiyacını duyuyoruz. Çünkü bu sadece bir Maraş meselesi ve havaalanı meselesi değil. Meselenin esasına sıçrayan ve etkileyeceği yönleri var" dedi.

Denktaş, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Başbakan Vekili İsmet İnönü ile görüşerek bu sıkıntılı durumu anlattığını, erteleme gereği duyduklarını ve bir değerlendirme yapılması gereği üzerinde durduklarını anlattığını belirterek, onların da makul karşıladığını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yapan Başbakan Vekili Erdal İnönü, "Denktaş orada yalnız değil. Şu saate kadar kabul edin, etmezseniz aleyhinizde konuşuruz gibi yaklaşımlar Güvenlik Konseyi'nden gelmemeli" dedi. Görüşmelerde ilerleme gördüklerini ve dikkatle izlediklerini belirten İnönü, görüşmelerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

10- Yunanistan İçişleri Bakanı Yanis Kefaloyanis, yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy barajının, müstakil siyasi partiler için yüzde 3, çeşitli küçük partilerin oluşturduğu ittifaklar için de yüzde 5 olacağını bildirdi.

11- Azeri ordusunun tek yanlı olarak uyguladığı ateşkese rağmen, Ermenilerin, Azerbaycan topraklarında saldırılarını sürdürdükleri, Zangelan bölgesindeki, Kollukışlak, Necefler, Şotoraz, Şeyifli ve Seder köylerine Grad tipi roketlerle saldırılar düzenledikleri bildirildi.

12- Sırpların, dün gece Bosna-Hersek'in doğusundaki Gorazde kentine büyük bir saldırı başlattıkları ve bir çok koldan kente doğru ilerledikleri bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, yaptığı açıklamada, Batı'nm Bos-na'daki güvenli bölgelere yaklaşımını eleştirerek, bu bölgelerin, savaşan taraflar arasında bir ateşkes olmaksızın uygulamaya konmasının mümkün olmadığını bildirdi. Gali, "güvenli bölge" oluşturulmasının, Müslümanların bu bölgelere sürülmesiyle, Bosna'nın geriye kalan bölgelerini Sırpların eline terk ederek etnik temizlik konusunun fiilen kabul edildiği anlamına gelebileceğini de ifade etti.

13- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa, yaptığı açıklamada, Başbakan Hanna Suchocka'nın, hükümetin parlamentoda güvenoylamasını yitirmesi üzerine sunduğu istifasını kabul etmeyeceğini belirterek, parlamentoyu feshettiğini bildirdi.

30 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, temas ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Isparta-lslamköy'de halka hitaben bir konuşma yaptı. Demirel, daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, düzenlediği ilk aylık basın toplantısında, PKK militanlarına yönelik olan ve imzaları tamamlanmamış af kararnamesinin "iptal edilmediğini, ancak ertelendiğini" söyledi.

İnönü, 24 Mayıs'ta New York'ta başlayan görüşmeler konusunda da, KKTC'ye yönelik ambargoların büyük ölçüde kaldırılması karşılığında, Maraş'ın BM aracılığıyla kullanılır hale getirilmesinin iyi bir ilerleme olacağını, ancak bunun iki tarafın da rızası ile olması gerektiğini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'da demokratik yumuşamanın sürmesi gerektiğini vurgulayarak, "Hükümetin bu konuda soğuk kanlı davranması ve terör kışkırtıcılarının tuzağına düşülmemesi gerektiğini" söyledi.

4- Aydınlık gazetesi izmir bürosu, ikinci kez saldırıya uğradı. Gazetenin bugünkü sayısı da toplatıldı.

Gazetenin Genel Yönetmeni Ferit llsever yaptığı açıklamada, "Basını, demokrasi ve laiklik yanlısı güçleri, devletin desteğinde sürdürülen baskılara karşı Aydınlıkla dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.

izmir'de bulunan demokratik kitle örgütleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen gazetenin başyazarı Aziz Nesin, "Bu,olaylar, Türkiye'nin gericiliğe, yobazlığa koşar adım girdiğinin bir göstergesidir" dedi.

Saldırıdan sonra, Aydınlık gazetesinden 2 muhabirin gözaltına alındığı kaydedildi.

CHP il Başkanı Erol Güngör, işçi Partisi il Başkanı Ali Karşılayan, insan Hakları Vakfı Üyesi Alparslan Berktay, IHD Başkanı Yeşim Işlegen, Tabip Odasi Başkanı Zuhal Amato'yla Eğit-Sen, Eğitim iş, Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Çağdaş Kadın Derneği ve Tüm Sağlık-Sen temsilcileri, saldırıyı kınadı.

5- Bingöl ve Bitlis'te güvenlik güçleriyle PKK'lı militanlar.arasında çıkan çatışmalarda 17 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalarda 2 er şehit oldu.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Bir otomobilin Araş nehrine uçması sonucu ise aynı aileden 5 kişi kayboldu.

7- Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla, Türk Vatandaşlığı Kanunu'na aykırı davrandıkları belirlenen 202 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.

8- Almanya'nın Solingen kentinde cuma günü 5 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan yangın olayını ve ırkçılığı protesto etmek amacıyla çeşitli kentlerde yapılan gösterilerin devam ettiği bildirildi.

Solingen'de yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, "Ankara uyuyor, Naziler yakıyor" şeklinde sloganlar atılarak, Türk hükümetinin etkin girişimlerde bulunmaması protesto edildi. Berlin'de yapılan gösteride dükkanlar taşlandı ve göstericiler polisle çatıştı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Alman hükümeti, saldırganların yakalanmasına yardımcı olacaklara 100 bin mark ödül verileceğini bHdirdi.

9- Bosna-Hersek'te son iki haftadır hafifleyen Sırp saldırılarının dün yeniden şiddetlendiği bildirildi. Sırplar, BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Gorazde'ye dün gece başlattıkları saldırıyı sürdürürken, Başkent Saraybos-na'da da Boşnak ve Sırp birliklerinin çatıştıkları ve çoğu sivil 16 kişinin öldüğü haber verildi.

10- Çin'in Jiangsu eyaletinde dün gece çıkan fırtınada 40 kişinin öldüğü, 101 kişinin yaralandığı bildirildi.

31 MAYIS 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Solingen'de meydana gelen facia nedeniyle Almanya Başbakanı Helmut Kohl'e gönderdiği mesajda, ırkçı saldırılara karşı ciddi ve süratli önlemler alınmasını istedi.

Başbakan Vekili Erdal İnönü de Kohl'e bir mesaj göndererek "Verdiğiniz güvencenin hemen ardından Solingen'de meydana gelen facia bizi endişeye sevk etmiştir" dedi. İnönü, Türk yurttaşlarına "Tepkilerinizi yasal sınırlar içinde gösterin" çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ise Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kin-kel'e bir mesaj göndererek, Almanya'da yaşayan Türklerin can güvenliği için daha etkili önlemlerin alınmasını istedi.

Dünya Türkleri Konseyi TBMM Parlamento Destek Grubu Başkanı DYP Niğde Milletvekili Rıfat Yüzbaşıoğlu tarafından yapılan açıklamada, Solingen katliamının insanlık tarihinde Almanya için "kara bir leke" olarak kalacağı vurgulandı.

insan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nce yapılan yazılı açıklamada da Almanya'daki Türklere yönelik son saldırının parlamentoda yabancı sığınmacılara zorluk getiren yasanın kabulü ile aynı günlere rastlamasının ilginç olduğu belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Istemihan Talay ise parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Alman yönetimini eleştirerek, Solingen'deki katliamda Alman yönetiminin ırkçılığı teşvik eden politikasının yattığını savundu.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Görüşme sonrasında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Çiller, Demirel'i "bayramlaşma" amacıyla ziyaret ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanının DYP Kongresi'nde "tarafsız kalmak istediğini" kendisine söylediğini ifade etti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, 13 Haziranda yapılacak DYP Olağanüstü Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in genel başkan adaylarından hiçbirine "yeşil ışık" yakmayacağını söyledi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, düzenlediği basın toplantısında, Bingöl katliamından sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan operasyonlarda 68'i ölü, 8'i sağ olmak üzere 76 teröristin ele geçirildiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aydın llter, önce Başbakan Vekili Erdal İnönü, ardından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Güneydoğu'daki operasyonlarla ilgili gelişmeleri değerlendirdiler.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, operasyon değerlendirmesinden sonra yaptığı açıklamada, PKK'ya yönelik temizlik harekatının sınır ötesini de kapsayabileceğini belirtti.

Bu arada Bingöl, Kahramanmaraş, Ağrı, Hakkari ve çevre illerde başlatılan operasyonlar süre'ken, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, operasyonlarda öldürülen 38 PKK'lıdan 28'inin Bingöl katliamını gerçekleştiren gruptan olduklarıri söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Sükyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan, MHP Genel Başkanı Alparslan Tûrkeş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yayınladıkları bayram mesajlarında, bu yıl bayrama acılara girildiğini ifade ettiler.

Diyanet işleri Başkanı M.Nuri Yılmaz da bayram dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

7- CHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Adana'da yaptığı açıklamada, SHP'nin DYP-ANAP ahlakı karisinde iktidar olmaya çalıştığını belirterek, "Üst düzeyde, kurumsal düzeyde genel merkezler düzeyinde birleşmeyi telaffuz etmek, eskisine göre çok daia zor" dedi.

8- Basın Konseyi Gensl Sekreter Vekili Avukat Fikret ilkiz, yaptığı yazılı açıklamada, basının, iletişin hak ve özgürlüklerini yaşama geçirmek için mücadele ederken karşılaştğı "sindirme" ve "baskı" kıskacından kurtarılması gerektiğini söyledi.

9- Almanya Başbakan Helmuth Koni, Bild gazetesine verdiği demeçte, "Solingen'de meydana geler cinayet Almanya için yüz karasıdır" dedi.

Bu arada İngiltere ve Fransa'da radyo, televizyon ve yazılı basında Solingen katliamına geniş yer verildi.

Almanya'da yaşayan "ürkler ırkçılığı ve Solingen katliamını protesto etmek için ülkenin çeşitli yerleinde eylemler düzenlediler.

Beş Türk'ün yaşamın yitirdiği kundaklama olayıyla ilgili olarak 15 yaşındaki bir Alman genci tıtuklandı.

Almanya Dışişleri Babanı Klaus Kinkel, Büyükelçi Onur Öymen ve So-lingen'in bağlı olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Schnoor'la ortak bir basın toplantısı düzenledi ve Türkleri "şiddete şiddetle karşılık vermemeye" çağırdı

10- KKTC Cumhurtaşkam Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesine verdiği demeçte, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin kendilerine,Türkiye ve KKTC halkına danışmaya, tartışmaya bile zaman tanımadığını vebu durumun iyi niyetle bağdaşmayacağını söyledi.

11- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç, BM Güvenlik Konseyi Başkanı Rus Büyikelçisi Yuri Voronsov'a gönderdiği mektupta, Saraybosna'ya 45 km uzaklıktaki Gorazde kentine yönelik Sırp saldırılarının durdurulması için BM Güvenlik Konseyi'nin bütün gerekli çabaları göstermesini istedi.

Sırpların, kuşatma altındaki Saraybosna'ya dün gerçekleştirdikleri bombardımanda 43 kişinin öldüğü ve parlamento binasının 180 metre yakınına kadar ilerledikleri bildirildi. Ülke çapındaki ölü sayısının ise 73 olduğu, 200 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Bu arada Sırp lider Radovan Karadziç, Boşnak saldırıları karşısında, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'i, Sırplar'a karşı topyekûn savaş açmakla suçladı ve bu saldırılar sürerse kendilerinin Saraybosna'ya girmek zorunda kalacaklarını iddia etti.

12- Sri Lanka'nm kuzeyinde, rakip Tamil grupları arasında çıkan çatışmada en az 18 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106