16.4.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1993

1 NİSAN 1993

1- Bakanlar Kurulu toplantısında, özel radyolar konusu görüşüldü.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, yaptığı açıklamada, özel radyo ve televizyon yayını ile ilgili Anayasa hükümleri uyarınca devlet tekeli bulunduğunu belirterek, özel radyoların kapatılmasının yasalara uygun olduğunu belirtti.

Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu konuya ilişkin sorulan yanıtlarken, yurtdışından yayın yapan televizyonların uluslararası sözleşmeler gereği kapsam dışı kaldığını belirterek, yansıtıcı ve vericiler aracılığıyla yayın yapan bu kuruluşların, yasaya aykırı olmadığını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise, İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, özel radyo istasyonlarının açılması için yapılan çabalan destekleyeceklerini belirterek, "Bu girişimlerin en başında yer alacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı açıklamada, özel radyoların kapatılması kararını eleştirerek, "Konuşan Türkiye dedik, bugün buralara geldik" dedi.

Bu arada RP TBMM Grup Başkanvekili Şevkei Kazan, özel radyoların kapatılmasında hükümetin "maksatlı" davrandığı ve "çifte standart" uyguladığı gerekçesiyle, Başbakan Süleyman Demirel ve Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu hakkında gensoru açılması için önerge verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk ise, TBMM'de yaptığı basın toplantısında, özel radyoların, kanunsuz varlıklarıyla, Türk toplumunun temelini oluşturan sağlam ve sağlıklı aile yapısını ciddi bir biçimde tehdit ettiğini söyledi.

Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atilla Aytemur konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, yurtiçinden yayın yapan özel radyoları kapatma girişimini kınadı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mülkiyeliler Birliği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetince 500 gün zarfında ciddi hiçbir adım atılmadığını öne sürdü ve Akbulut hükümeti döneminde uygulanan politikaların bugün de aynen devam ettiğini savundu.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken Başbakan Demirel ve Devlet Bakanı Tansu Ciller'i eleştirerek, yaptığı dış temaslarda Türkiye'ye yönelik "olumlu" izlenimler almadığını söyledi.

4- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, reform hükümeti olması gereken koalisyonun, parlamentoya işlerlik kazandıramadığmı söyledi.

5- Devlet istatistik Enstitüsü Başkanı Orhan Güvenen, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Gayri Safi Milfi Hasılası'nın 1992 yılında 1 katrilyon 72 trilyon lira olduğunu açıkladı. Güvenen, aynı dönemde tarım sektörünün yüzde 3.7, sanayi sektörünün yüzde 5.8, inşaat sektörünün yüzde 6.7, ticaret sektörünün yüzde 6, ulaştırma ve haberleşme sektörünün de yüzde 5.9 oranında büyüdüğünü belirterek, 1992 yılının dördüncü 3 aylık dönemindeki büyüme hızının da bir Önceki yıla göre yüzde 6.2 oranında olduğunu kaydetti.

6- İstanbul Valiliği, özel radyoların tümünün yayınının durdurulacağını bildirerek, bu istasyonlardaki tüm teknik malzemenin zaptını tuttu.

Ayrıca, İstanbul Valiliği Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı'nca gazetecilere yapılan açıklamada, radyoların yanı sıra İstanbul sınırları içinde yayın yapan televizyon istasyonlarının da bugün saat 15.00'ten itibaren yayınlarına son verileceği belirtildi.

7- Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, hükümetin 500 günü değerlendirilerek, "Basınımız, tüm tarihi boyunca yaşadıklarından daha ağır saldırı ve kısıtlamalar altında görev yapıyor" denildi,

8- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç yaptığı açıklamada, iki yıldır süregelen özel radyo ve televizyon yayıncılığını düzenleyici bir yasa çıkarılmadığını hatırlatarak, kamuoyunca benimsenen özel radyoları 24 saat içinde susturmaya kalkışmanın yasal olsa bile yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

Özel radyo ve televizyonların kapatılması kararına karşı gerek yayın kuruluşları gerekse çeşitli kurum, kuruluş ve vatandaşların yoğun tepkilerinin sürdüğü basında yer aldı.

9- New York'ta, BM Genel Sekreteri gözetiminde Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides İle görüşmesinden sonra Türkiye'ye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, iki liderin Kıbrıs'ta hazırlık görüşmesi yapmaları yolundaki tezlerinin kabul görmesinin kendileri açısından başarı olduğunu ifade etti,

10- Çanakkale ve Yozgat cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sürdürdüğü açlık grevi sona erdi. Buca'da 65, Amasya'da da 16 tutuklu ve hükümlünün grevlerinin ise devam ettiği bildirildi.

11- İstanbul Kızıltoprak'ta bir polis ekibine yapılan silahlı saldırı sonucu iki polis şehit oldu, altı polis yaralandı.

Ankara'da İse polisle çatışmaya giren 3 kişi yakalandı.

12- Iskeçe Bağımsız Milletvekili Ahmet Faikoğlu, Yunanistan Eğitim ve Din işleri Bakanı Yorgos Supliâs'a gönderdiği mektubunda, Yunanistan Hükümetinden Batı Trakya'deki Türk Azınlık Öğrencileri için Türkiye'den gönderilen ders kitaplarının bir an önce dağıtılmasını istedi.

13- İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK'nın ateşkes girişimine Türkiye'nin yapıcı yanıt vermesinin beklendiği, Türk Hükümeti'nin tavrının Güneydoğu'daki sorunları çok önemli ölçüde çözeceği vurgulandı.

14- Ermeni birliklerinin Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesine yaptıkları saldırılar devam ederken, 5 köyü daha ele geçirdikleri ve böylece denetimlerine aldıkları köy sayısının 40'a çıktığı bildirildi.

Bu gelişmeler üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Başbakan Süleyman Demirel'e bir telgraf göndererek acil yardım talebinde bulundu,

15- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Bosna-Herşek hava sahasında ilan edilen uçuş yasağını ihlal eden uçaklara karşı güç kullanılmasına izin veren karar tasarısını onayladı.

16- İsrail ordusunun, kuzey Lübnan'ın Trablusşam kıyılarındaki bir Filistin kampına saldırı düzenlediği bildirildi.

17- Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'in kuzeyinde bulunan Kom-pong Thom bölgesine, yönetime karşı savaşan Kızıl Kmerler tarafından düzenlendiği sanılan roketli saldırıda 27 kişinin öldüğü bildirildi.

2 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kara Harp Okulu'nu ziyaret ederek, öğrencilere hitaben bir konuşma yaptt.

Özal konuşmasında, büyük yaintşlıklar yapılmaz ise, Türkiye için büyük ülke olma imkanının doğduğunu, bundan sonra Türkiye'nin koalisyonlar ile yönetilemeyeceğini ve tüm dünyada başkanlık sistemine gidiş olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir'de incelemelerde bulunduğu sırada yaptığı açıklamada, yurtiçinden yayın yapan özel radyo ve televizyonların kaptılma kararına karşı, özel radyo sahiplerinin Yargıtay'a başvurmasını önerdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını durdurmak amacı ile üst düzey diplomatik girişimlerde bulunduğunu belirterek, "Bu girişimlerimizde, işgalden de öteye, uluslararası planda kesinlikle kabul edilemez, sivil halka yönelik bir katliam niteliği alma eğilimi gösteren Ermeni hareketi nedeni ile anılan ülkenin saldırılarını derhal durdurması gerektiği vurgulanmaktadır" dedi.

Bu amaç ile kendisinin ve Başbakan Süleyman Demirel'in, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ile sürekli temas ve danışmalarda bulunduğunu belirten İnönü, Türkiye'nin yeniden saldırıya uğrayan Azerbaycan'a desteğini sürdüreceğini bildirdi.

4- Özel radyo ve televizyonların kapatılma kararı iie ilgili olarak bir açıklama yapan Adalet Bakanı Seyfi Oktay, "Bu konuda tek çözüm Anayasa değişikliği. Sorunun çözüm yolu, yasal olmayan bir yolu, yasa! olmayan bir durumu sürdürmek değil, bu konuda yeni bir yasal düzenlemeye gitmektir. Anayasa'ya aykırı işlem yapın demek hiç kimsenin hakkı değildir" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan ILO Genel Müdürü Michel Hansenne, Türkiye'den ayrılmadan önce Mehmet Moğultay ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

ILO Genel Müdürü Hansenne, Türkiye'de çalışma dünyasının bütün tarafları ile görüşme olanağı bulduğunu ve bu çok taraflı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirtti.

Hansenne, görüştüğü Türk yetkililerinin hepsinin Türkiye'nin demokratikleşmesinden yana olduklarını belirterek, Çalışma Bakam'nın ulusal mevzuatı ILO Sözleşmelerine uygun hale getirme çabalarını da takdirle karşıladığını belirtti.

6- Kürdistan Yurtsever Birliği Lideri Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

Celal Talabani, Ankara Esenboğa Havaalanfnda yaptığı açıklamada, Türkiye ile PKK arasında arabuluculuk yapmak için gelmediğini, PKK lideri Abdullah Öcalan'dan "sadece barış, dostluk ve kardeşlik mesajı" getirdiğini söyledi.

7- Buca Cezaevi'nde 11'i kadın 65 tutuklu ve hükümlünün sürdürdükleri 10'ar günlük dönüşümlü açlık grevine 10 kişinin daha katıldığı bildirildi.

Malatya Cezaevi'nde de yönetimi protesto amacı ile sürdürülen açlık grevi 30'ncu gününü doldururken, bazı hükümlülerin sağlık durumlarının bozulduğu bildirildi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, KKTC Meclisi'ni "New York gelişmeleri" konusunda aydınlatmak üzere özel birleşim yapmaya çağırdı. Denktaş, Meclis ile bazı kararlara vardıktan sonra Türkiye'ye geleceğini belirtti.

Bu arada, BM Genel Sekreteri Butros Gali, New York'ta Kıbrıs ile ilgili yapılan üçlü görüşmenin ardından bir rapor yayımlayarak, BM'ye üye tüm devletlere mali katkı zorunluluğu getirilmemesi halinde, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün "haziran ayında çözüleceği ve adadaki gerginliğin tırmanacağı" uyarısında bulundu.

9- Azerbaycan Savunma Bakanı Dadaş Rızayev, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, Ermenilerin bir haftadır süren kuşatma ve aralıksız süren saldırıları sonucunda, Kelbecer'in kent merkezine girdiklerini söyledi.

Bu arada Azerbaycan Devlet Başkanı Ebulfeyz Elçibey, ABD Başkanı Bili Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e birer mesaj göndererek, bölgede yaşayan insanların ölümle karşı karşıya olduklarını, Ermeni saldırılarının durdurulması için gereken çabanın gösterilmesini istedi. Elçibey ayrıca, Ermeni saldırılarının artması üzerine ülkede iki ay süre ile olağanüstü hal ilan etti.

Öte yandan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu, son gelişmeler ile ilgili olarak bilgi vermek amacı ile Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

Nevruzoğlu, halkının gözünü, tek güvendikleri ülke olan Türkiye'ye çevirdiğini vurgulayarak, Ankara'nın, saldırganların anlayacağı dilden konuşması çağrısında bulundu. Nevruzoğlu, Ermenistan'ın, Azerbaycan sınırları içinde Kelbecer yöresinde soykırım uyguladığını ve Ermenistan'ın Ka-rabağ dışında bir bölgeye saldırmış olmasının Azerbaycan'a karşı "savaş ilanı" olduğunu belirterek, böyle bir savaşın Kafkasları kan gölüne çevireceği

uyarısında bulundu ve Türkiye'nin yanı sıra ABD, Rusya ve iran'ın da Ermenileri saldırgan olarak niteleyip "savaşa dur" demelerini istedi.

10- NATO, BM Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı Bosna üzerindeki uçuş yasağının gerektiğinde askeri güç kullanarak uygulanması kararına uyulmasını sağlamak için gerekli önlemlerin alınacağını ve müttefik savaş uçaklarına Bosna üzerinde devriye uçuşu yapmalarını ve yasağı ihlal eden uçakları düşürmelerini emretme yetkisine sahip olduğunu bildirdi.

11- Yugoslavya konulu Barış Konferansı'nın Eşbaşkanlarından BM Özel Temsilcisi Cyrus Vance Brüksel'de yaptığı açıklamada, bu görevden ayrılacağını bildirdi ve konferans eşbaşkanlığmın "hayatının en zor görevi" olduğunu söyledi.

Cyrus Vance'ın özel temsilcilik görevinden ayrılmak istediğini açıklaması üzerine BM Genel Sekreteri Butros Gali, New York'ta yaptığı açıklamada, Norveç Dışişleri Bakam Thorvald Stoltenberg'in Bosna-Hersek Bartş Görüşmelerinde BM Özel Temsilciliğine getirildiğini bildirdi.

3 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'yi kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Özal, bölge halkının refah ve istikrar içinde yaşaması için PKK'nın ateşkes ilanından sonraki gelişmeleri olumlu bulduğunu belirterek, bu durumun desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bursa'da 12 tesisin temel alma ve açılış törenine katıldı.

Başbakan Demirel, özel radyo ve televizyonların kapatılması konusunda kanunların uygulandığını belirterek, muhalefete, Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilmesi çağrısında butundu.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Oltan Sungurlu ise Demirel'in çağrısını kabul ettiklerini belirterek, "değişiklik önergesini Meclis'e getirsinler destek verelim" dedi.

Özel radyo ve televizyonların kapatılmasına tepkiler devam ederken, izmir'de bir radyo sokakta yayın eylemi yaptı. Şanlıurfa'da da yerel gazetelerin, salı gününden itibaren kapatma olayını protesto amacıyla siyah başlıkla çıkacağı bildirildi.

3- SHP'nin olağanüstü kurultayı Ankara'da başladı. Kurultayın açılışında konuşan Genel Başkan Erdal İnönü, muhalefeti eleştirdi, İnönü, partisinde oportünizme yer olmadığını da sözlerine ekledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 500 günlük uygulamalarının bir kitapçıkta değerlendirildiğini belirterek, iş ve çalışma barışının tehlikeye girdiğini, hedeflerin gerisinde kalındığını söyledi.

5- Basın Konseyi Temsilciler Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda açıklanan yıllık raporda, 1992 yılında 12 gazetecinin öldürüldüğü, 15'inin saldırıya uğradığı, gaztecilere milyarları aşan para cezalan verildiği belirtildi.

6- Diyarbakır DGM, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Öcalan hakkında hazırlanan dosyanın da Interpol'e gönderildiği bildirildi.

7- Malatya E Tipi Cezaevi'nde 150 tutuklu ve hükümlü tarafından sürdürülen açlık grevi 32. gününe girerken 6 kişi hastaneye kaldırıldı.

8- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 11'i ölü, 2'si sağ olarak ele geçirildi.

9- İstanbul'un çeşitli semtlerindeki 6 banka şubesine molotof kokteyli atıldı. Saldırılarda maddi hasar meydan geldi.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen'in Viyana Büyükelçiliği'ne atanmasıyla boşalan bu göreve Büyükelçi Volkan Vural getirildi.

11- Türkiye'de kıymetli madenlerin alınıp satılacağı borsaların kuruluş ve çalışma esaslarını düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Yoğun Ermeni saldırılarına hedef olan Azerbaycan'ın Kelbecer kentinin düştüğü bildirildi. Kentin düşmesiyle Ermenistan ile Karabağ arasında ikinci koridorun açıldığı kaydedildi.

Türkiye'nin, sorunu BM Güvenlik Konseyi'ne götüreceği kaydedilirken, Türkiye üzerinden Ermenistan'a yapılan insani yardım sevkiyatı durduruldu. Azerbaycan Devlet Başkanı Elçibey, sivilleri tahliye etmek amacıyla Türkiye'den acil helikopter istedi. Ancak istek teknik nedenlerle karşılanamadı

Başbakan Süleyman Demirel, Ermenistan'ı uyararak saldırıyı durdurmasını, aksi halde doğacak sonuçtan Türkiye'nin sorumlu olmayacağını bildirdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Girne'de yaptığı" açıklamada, KKTC hükümetinin tuttuğu yolun Kıbrıs Türklerini kurtaracak yol olmadığını belirterek, koşulların bu şekilde devam etmesi halinde istifa edeceğini söyledi.

14- Bosna Sırplarının lideri Radovan Karadzic, Bosna'daki iç savaşı sona erdirmek amacıyla Vance-Owen tarafından hazırlanan barış planının reddedilmesi çağrısında bulundu ve parlamento çağrıya uyarak planı reddetti.

4 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 11 gün sürecek Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'ı kapsayan Orta Asya gezisi nedeniyle Türkiye'den ayrıldı.

Özal, gezisinin ilk durağı olan Özbekistan'a gidişinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin, Azerbaycan-Ermenistan sorununda pasif davranmakla hata ettiğini söyledi ve Türkiye'nin, Ermenilerin Azerbaycan'a saldırısı konusunda, Batıya baskı yapması ve "kararlı ve kesin" hareket etmesi gerektiğini belirterek, "güçlü olduğumuzu göstermek zorundayız" dedi. Özal, Türkiye'nin askeri müdahalesi konusunda yaklaşımını ise, "ilerde daha kötü olacaksa şimdiden bazı şeyler yapmak lazım" şeklinde belirtti.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ise bu konuda hükümetin politikasını savundu ve-Türkiye'nin Azerbaycan'a destek için elinden gelen herşeyi yaptığını bildirerek, "Bu sorunun, Türkiye'nin kuvvet kutlanması veya askeri bir müdahaleyle çözülmesi mümkün değildir, Türkiye, siyasi yoldan ateşkesin sağlanması için çabalarını sürdürecektir" dedi.

Geziye, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile bazı milletvekilleri, işadamları ve gazetecilerden oluşan 200 kişilik bir grup katıldı.

Cumhurbaşkanı Özal'ı Orta Asya gezisinin ilk durağı olan Özbekistan'da, Özbekistan Cumhurbaşkanı islam Kerimov karşıladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da toplanan DYP Gençlik Komisyonları 3. Büyük Gene! Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin 500 günlük İcraatını değerlendirdi ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı eleştirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Ankara H Örgütü Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümete tanıdıkları 500 günlük sürenin dolduğunu belirterek, hükümete karşı muhalefet yapmaları için bütün il örgütlerine seferberlik ilan ettiğini açıkladı.

Öte yandan ANAP Ankara il Örgütü Genel Kurulu'nda, il Başkanlığına Nejat Arseven yeniden seçildi.

4- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP'nin, Tüzük ve Program Kurultayı sürerken gazetecilerin, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına ilişkin sorularını yanıtladı. Azerbaycan'ın Ermeni saldırılarının durdurulması için BM'ye yaptığı başvurunun desteklendiğini açıklayan İnönü, Türkiye'den Azerbaycan'a helikopter gönderilmesinin hemen hemen imkansız olduğunu belirtti.

5- Devlet Bakanı Tansu Çiller, partisinin Konya-Selçuklu ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi yüzde 80'lere ulaşan enflasyonla devraldıklarını, hükümetin ilk 500 gününün yaralan sarmakla geçtiğini ve refaha ulaşmak için ikinci bir 500 güne ihtiyaç olduğunu belirtti. Çiller, Türkiye'nin, ABD, Almanya ve Çin'den sonra dünyanın dördüncü büyük gücü olma yolunda ilerlediğini, bu nedenle ülkeyi aydınlık günlerin beklediğini söyledi.

6- Tunus Dışişleri Bakanı Habib Bin Yahya'nın davetlisi olarak Tunus'u ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Türkiye'ye döndü. Çetin, Bosna-Hersek Sırplarının, Bosna barış planını reddetmeleri konusunda bir açıklama yaparak, BM ambargosunun sertleştirilmesini istedi ve Sırpları, anlaşmayı imzalamaya zorlamak gerektiğini kaydetti.

7- Özel radyo ve televizyonların kapatılmasına tepkiler sürerken, Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Cumhuriyet Gazetesi'nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Topçu, özel radyoların ülkeye gümrüksüz sokulan cihazları kullandığını söyledi ve radyoların frekans trafiğinde yarattıkları karmaşadan dolayı bir çok yerden şikayetler geldiğini belirtti.

8- SHP'nin, Tüzük ve Program Kurultayı tamamlandı. Ankara'da yapılan kurultayda partinin tüzük ve programı yenilenirken, koalisyon da tartışıldı. SHP Grup Başkanvekillerinden Aydın Güven Gürkan, 1994 yerel seçimlerine kadar olan 300 günlük sürenin iyi kullanılmasını, koalisyon protokolünün yaşama geçirilmesinin yollarının bulunmasını istedi. Özel radyo ve televizyonları kapatan genejgenin de geri çekilmesini isteyen Gürkan, "DYP muhafazakar bir partidir. Reformların yapılmamasından dolayı, seçmenine vereceği cevap yoktur. Koalisyonun reformcu yanında bir gerileme, bir gevşeme olursa, bunun bedeli bize çıkacaktır" dedi.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Merkez Karar Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Azerbaycan'a karşı Ermeni çetelerince sürdürülen saldırıların bir an Önce durdurulmasını isteyerek, vahşet ve gözyaşının durdurulması için her türlü teşebbüsün yapılması gerektiğini belirtti.

10- Dünya Tabibler Birliği'nin 135. Konsey Yürütme Kurulu toplantısı İstanbul'da başladı. Çeşitli planlamalar ve genel sekreter seçimi ife yeni üye başvurularının görüşüleceği toplantının açılışını yapan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Sağlık Bakanlığı'nm yeni hazırladığı tasarıda doktorların, eczacıların ve hemşirelerin aynı kategoride düşünüldüğünü bildirerek, çalışmalarının kolaylaşması için önlemier alındığını vurguladı,

11- İnsan Hakları Derneği Genel Yönetim Kurulu, Ankara'da yaptığı toplantıda, yasadışı PKK örgütü liderinin ateşkes kararını ve Nevruz Bayramı ile başlayan süreci değerlendirdi. Toplantıdan sonra IHD Genel Başkanı Akın Birdal imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, PKK liderinin tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkes kararını "Kürt sorununun demokratik yoldan çözümü için atılmış olumlu bir adım" olarak nitelendirdi ve ateşkesin sürekliliğinin sağlanması gerektiğini bildirdi. "Yaratılan şiddet ortamının bir an önce yerini özgürlük ortamına bırakması" istenen açıklamada, "yaşanılan acıların dinmesi için ayrımsız genel af çıkarılmalıdır" denildi.

12- Türk yetkililer ile görüşmek üzere Ankara'da bulunan Irak Kürdisian Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabulünden sonra yaptığı açıklamada, "PKK konusuyla birlikte, Kuzey Irak'taki gelişmeler" üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

13- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren PKK teröristlerinden 11'i ölü, 13 kişi ele geçirildi. Çatışmada 6 jandarma eri de yaralandı. Çatışmadan sonra güvenlik güçlerince yapılan arama çalışmaları sırasında, bölgede PKK militanlarına ait bir sığınak bulundu. Teröristlere yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 20 kişi de gözaltına alındı.

14- Ermenilerin, Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıları sürerken, sorunla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Başbakan Süleyman Demİrel'e gönderdiği mesajda, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısıyla ilgili Başbakan Demirel'in "endişelerini paylaştığım" bildirdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, "Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yönelik kabul edilemez saldırıların çerçevesinde Erivan bağlantılı uçakların Türk hava sahasına geçişlerinin değerlendirilerek, uçakların sık aralıklarla aranacaklarım" söyledi ve alınan diğer önlemleri açıkladı,

Bu arada Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Kelbecer'e saldıran Ermeniler'in, Ermenistan ordusu olduğunu ve bu birliklere Ermenistan'da konuşlandırılmış bulunan 7. Rus Ordusu'nun da hava desteği verdiği belirtildi. Savunma Bakanlığı açıklamasında ayrıca, Ermeniler'in geçen hafta başından bu yana Kelbecer ve çevresindeki yaklaşık 4 bin kilometrekarelik arazi ve Karabağ bölgesi ile sınırı olan öteki bölgelerle birlikte Azerbaycan bölgesinin topraklarının yaklaşık onda birini işgal altında tuttukları kaydedildi.

Öte yandan Azerbaycan Milli Meclisi, Ermenistan'ın, topraklarına yöneltiği son saldırıları görüşmek üzere, BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı.

Ermenistan yönetimi ise, düzenli ordunun çatışmalara katıldığını reddederek, bu birliklerin Karabağ Ermenileri'nce oluşturulan "öz savunma güçleri" olduğunu bildirdi.

15- BM Güvenlik Konseyi, dün olağanüstü toplanarak Bosna-Hersek sorununu görüştü. Toplantı sonrası, Konsey'in bu ayın dönem başkanı Pakistan Büyükelçisi Jamsheed Marker tarafından okunan açıklamada, Sırpların,

Bosna'nın doğusunda açlık çeken Srebrentca kentine insani yardım konvoylarının ulaşmasını engelleme çabaları kınandı ve Bosnalı Sırpların bu eyleminin, "toprak kazantmına" yönelik, kanunsuz, kabul edilemez ve nefret verici etnik temizlik politikasını izlemek" üzere yapıldığına dikkat çekildi. Bosnalı Sırpların, geçmiş Konsey kararlarını umursamazlığının şiddetle kınandığı açıklamada, Sırp tarafı, "insani yardım konvoylarına kasti engellemeden kaçınmaya, insan hakları ihlallerine son vermeye ve Konsey kararlarına uymaya" çağırıldı.

16- ABD Başkanı Bili Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin arasında, Kanada'nın Vancouver kentinde gerçekleştirilen zirvenin ilk oturumundan sonra, Kanada Başbakanı Brian Mulroney tarafından yapılan açıklamada, görüşmelerde ağırlıklı olarak ABD'nin Rusya'ya ekonomik yardımı sorunun ele alındığı bildirildi.

ABD Başkam'Clinton'ın sözcüsü George Stephanopoulos da, yaptığı açıklamada görüşme hakkında bilgi verdi. Stephanopoulos, başlangıçta Rusya'ya bir milyar dolar ekonomik yardım yapılacağını daha sonra daha fazla paranın bunu takip edeceği bildirdi.

ABD Başkanı Bili Clinton'ın görüşmede ayrıca Bosna konusunda Sırplara daha fazla yaptırım uygulayarak baskıyı arttıracaklarını söylediği, Rusya Devlet Başkanı Boris Yettsin'den de Vance-Owen planını hala imzalamayan Sırplara baskının sürdürülmesini istediği bildirildi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Kanada'nm Vancouver kentinde verdiği demeçte, Bosna barış planının, Bosna-Hersek'teki Sırplar tarafından reddedilmesini üzüntüyle karşıladığını belirtti ve Sırpların barış planını kabul etmeleri için çaba harcanması gerektiğini söyleyerek, bunu gerçekleştirmek için barış planında değişiklik yapılabileceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, öte yandan Sırplara yönelik yaptırımların arttlacağını ve silah ambargosunun kaldırılmasının ileride gündeme gelebileceğini, ancak bu konuda karar vermenin çok zor olduğunu belirtti.

5 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, Avukatlar Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Radyo ve televizyonların kapatılması, konuşan Türkiye'nin susturul mas ı d ir" dedi. Cindoruk, iktidar ve muhalefetin, ülkenin demokratikleşmesi için üzerilerine düşeni yapmadığını belirterek, "bir ülkede radyo-televizyon tekeli varsa o ülkenin demokrat sayılamayacağını" söyledi.

Cindoruk, baroların da tam bağımsız olmadığını ve vesayet altında bulunduğunu sözlerine ekledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ermenistan'a uyguladığı ambargonun aynen süreceğini bildirdi, insani yardımın insani bir şekilde kullanılmadığını vurgulayan Demirel, "Ermenistan'a yardım getirecek uçaklar geçmeyecek. Hükümet ne dediyse onu yapıyor" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Kürdistan Yurtsever Birliği Lideri Celal Talabani ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, PKK'lıların ateş kesmesinin yeterli olmadığını, silahlı insanların devlete teslim olmaya yönelmeleri durumunda olağanüstü hale gerek kalmayacağını ve Talabani'nin Abdullah Ûcalan ile görüşmesinin kendi inisiyatifinde olduğunu söyledi.

Celal Talabani ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, arabulucu olmadığını ancak ateşkesin uzatılması ve şiddete son verilmesi için PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yeniden bir araya geleceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Marmara Üniversitesince 32 öğretim elemanı ve öğrenciye üstün başarı ödülü verilmesi için düzenlenen ödül dağıtımı töreninde yaptığı konuşmada, YÖK düzeniyle üniversitelerin doğal evrim çizgisinin biraz durdurulduğunu, anarşiyi önlemeyi amaçlayan YÖK sisteminin daha sonra özgür düşünceyi engelleyen bir yaklaşım içine girdiğini ve uzun süren bir enflasyon döneminin üniversite yaşamını aksattığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, yaptığı açıklamada tarifeli ya da tarifesiz Ermenistan bağlantılı tüm uçuşların Türk hava sahasından yapılmasına son verildiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı genişleyen saldırıları şiddetle kınanarak, Türkiye'nin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesini ve uluslararası anlaşmalarla tanınmış sınırların kuWet kullanılarak değiştirilmesini kabul edemeyeceği vurgulandı.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Vehbi Dinçerler, Parti Genel Merke-zi'nde Avrupa Parlamentosu muhabirleri ile yaptığı görüşmede Türkiye'deki

Kürtlerin temsilcisinin Abdullah Öcalan değil Meclis'teki tüm milletvekilleri olduğunu söyledi.

6- SHP Olağanüstü Tüzük ve Program Kurultayı'nın sonuç bildirgesinde, olağanüstü hal uygulamasıyla koruculuğun ve kurt kimliği üzerindeki yasakların kaldırılması benimsenirken, PTT, TMO ve TEK'İn özelliştirilmesi sakıncalı bulundu.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da aralarında bulunduğu bir grup CHP'li milletvekili ve belediye başkanı, demokrasi ve gençliğe yönelik çalışmalarını parlamentodan sonra vakıf kanalıyla da yürütmek amacıyla "Demokrasi ve Gençlik Vakfı" adı altında bir vakıf kurdular,

8- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından haftalık Azadi Dergisi ile Mücadele ve Yeni Ülke gazetelerinin son sayıları toplatıldı. Söz konusu dergi ve gazetelerde yer alan haberlerin 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanu-nu'na göre suç oluşturduğu bildirildi.

9- Özbekistan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra Taşkent'te bir basın toplantısı düzenleyerek Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki meselenin "Karabağ" olmaktan çıkıp, "Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını fiilen işgali hareketine dönüştüğünü ve bu durumun kabul edilemez olduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, son gelişmeler karşısında Orta Asya Türk Cum-huriyetleri'ne yapmakta olduğu gezisinde değişikilik yapabileceğini ifade ederek "Ermenistan'a destek olanları açıkça ikaz ediyorum. Türkiye bu konuda gereken her şeyi yapacaktır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Orta Asya ve Kafkasya'deki ülkelerle çok yakın ilişki kurmasının tabii olduğunu belirten Özal, "Bu konuda karşımıza çıkanlar olabilecektir. Ancak, bu ilişkileri bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Özal, Özbekistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin bugünkü duruma büyük güçlüklerden geçerek geldiğini, zorlukların, Özbekleri, milli devletlerini kurma gayesinden uzak-laştırmaması gerektiğini ifade etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov da, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına girmesine karşı olduklarını ve iki ülke arasındaki savaşın durdurularak meselenin barışçı yollardan çözülmesinden başka çare olmadığını belirtti.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Öza ile birlikte Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gezisine katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, basına yaptığı açıklamada, "Ermenistan'ın Azerbaycan'a son saldırılarından sonra Türkiye üzerinden geçmekte olan tüm İnsani uçuşların da durdurulduğunu, hiçbir uçuşa izin verilmeyeceğini, buna rağmen geçmek isteyen uçakların gerektiğinde ateş açılarak indirileceğini" bildirdi.

11- Ermenilerin yoğun topçu ateşine maruz katan Azerbaycan'ın güneyindeki Fuzuli kentinde 20 Azeri'nin öldüğü ve binlerce sivilin kenti terk ettiği bildirildi.

Bu arada Türkiye ve Azerbaycan ayrı ayrı başvurularda bulunarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Ermeni saldırganlığını görüşmek üzere olağanüstü toplanmasını istedi. Ayrıca Türkiye, Konsey'e bir karar tasarısı sunarak Enmenistan'ın kınanmasını istedi.

12- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Erivan'da bir grup ABD'li kongre üyesi ile yaptığı görüşme sırasında "Bugüne kadar sorunun barışçı yollardan çözülmesi için uluslararası toplumun harcadığı çabaların, Baku ve Ankara yüzünden sonuçsuz kaldığını öne sürdü.

13- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Başbakan Süleyman Demirel'e gönderdiği mektupta Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısına karşı olduğunu ve Ermenileri durdurmak için kendisinin de gayret göstereceğini söyledi.

14- ABD Başkanı Bili Clinlon ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasında Kanada'nın Vancouver kentinde gerçekleştirilen iki günlük zirve sonunda yayımlanan ortak bildiride, ABD'nin Rusya'ya 1.6 milyar dolarlık acil yardım yapacağı ve Rusya'yı demokratikleşme yolunda destekleyeceği belirtildi.

Bildiride iki ülkenin de Rusya ekonomisini rayına oturtmak ve Rusya'nın demokratik ülkeler topluluğu ile tam entegrasyonunu sağlamak için sıkı işbirliği yapacakları kaydedildi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de, ülkesinde demokratikleşme sürecini devam ettireceğini ve hukuk düzenini kuracağını söyledi.

6 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AT ülkelerinden 7 parlamento muhabirini kabulde yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın barışçı tüm çabalara karşın saldırgan tutumundan vazgeçmemesi halinde, askeri önlemlerin gündeme gelebileceğini belirterek, "Savaş dışında caydırıcı tüm önlemler alınabilir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

Başbakan Demirel, koalisyonun ilk 500 günde başarılı olduğunu, ikinci 500 günde de bu kadar başarılı olması haünde 1994 yılı seçimlerinde DYP'nin yeniden kazanacağını, 1996 yılında ise tek başına iktidar olacağını söyledi.

Süleyman Demirel, daha sonra Azerbaycan'daki gelişmelere değinerek, Türkiye'nin bugüne kadar hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını, bugün de kaçınmayacağını vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Demirel ve bazı bakanların eleştiri üsluplarını bozduğunu belirterek, "Hükümetin 500 gününün dolması ve vaatlerini yerine getirememenin verdiği sinirlilikle ağızları bozuldu. Ama biz onlara ayak uydurmayacağız" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, kendisinin hazırladığı ve önümüzdeki günlerde hükümet içinde değerlendirilecek olan "Terör Değerlendirmesinde, "Terörle mücadelede önemli başarıların elde edildiğini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin artık terör merkezi olmaktan çıktığını, bu nedenle olağanüstü hal uygulamasına gerek olmadığını" söyledi, İnönü, 1991 yılında ülke çapında meydana gelen olayların yüzde 80'inin Olağanüstü Hal Bölgesi'nde olmasına karşın, bu oranın 1992 yılında yüzde 47'ye düştüğünü kaydetti.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın AĞ K'ten çekilme kararının anlayışla karşılandığı vurgulanarak, "1992 Mart'ında başlatılan AGİK Barış Süreci, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki uyuşmazlığa barışçı bir çözüm bulunmasını amaçlıyordu. Ancak, Ermenistan bu kez de Azerbaycan'a karşı saldırganlığını vahim şekilde genişletmiş, Kel-becer bölgesini işgal etmiş ve diğer bölgelere hücuma geçmiştir" denildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Avrupa Toplulukları Genel Müdürü Büyükelçi Taner Baytok, Ankara'da yaptığı açıklamada, 1963 ve 1973 yılında AT ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalarda yer alan konuların uygulanmasını sağlamak ve AT'ye tam üyelik konusunda çalışmalar yapmak amacıyla bir yönlendirme komitesinin kurulduğunu açıkladı.

7- İstanbul'da düzenlenen 18'nci iktisatçılar Haftası'na katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin 500 gününü eleştiren bir konuşma yaptı. Hükümetin tek başarısının yüzde 5 büyüme olduğunu belirten Baykai, "Bu artışı da daha önce izlenen politakalardan farklı bir kökleşmeye bağlamak mümkün değil" dedi.

8- Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tugay Özçeri, NATO üyesi ülkeler ile eski Varşova Paktı ülkeleri arasında diyalog ve işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi temsilcilerinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın saldırgan tutumuna dikkat çekerek, "Türkiye, kamuoyundan gördüğü büyük tepkilere rağmen başından beri tarafsız bir politika yürütmekle kalmamış, Ermenistan'ın çeşitli yardım taleplerine de cevap vermiştir. Ancak, Türk Hükümeti, bu politikasını ciddi bir şekilde gözden geçirmektedir. Ermenistan'a yönelik yardımları taşıyan uçaklara hava sahasını kapatmak gibi kararlar kimseyi şaşırtmamalıdır" dedi.

9- OECD tarafından hazırlanan Türkiye raporunda, Türkiye'deki yüksek enflasyon oranının başka hiçbir OECD ülkesinde görülmediği belirtilerek, Körfez Savaşı ve 1991 genel seçimlerinin oluşturduğu belirsizlik ve istikrarsızlık ortamından uzaklaşan Türk ekonomisinin, 1992 yılında canlanma dönemine girdiği, bu canlanmanın özellikle büyük ücret artışları ve tarım üretiminin verimli olmasından sağlanan gelirler sayesinde tüketimin artmasına da bağlı olduğu belirtildi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Saraybosna Rad-yosu'ndan uydu bağlantısı ile yaptığı konuşmada, Sırp kuşatması altında bulunan Srebrenica'daki durumu çok kritik olarak niteledi ve "Artık günlerin değil, dakikaların sayılı olduğunu" söyledi.

Bu arada, Srebrenica'daki yaralı, kadın ve çocukları tahliye etmek üzere kente giren BM Mülteciler Yüksek Komiserliği konvoyunun, Sırpların tahliyeyi reddetmesi üzerine kentten ayrıldığı bildirildi.

Öte yandan, Hırvatistan ile Hırvatistan'da bağımsızlığını ilan eden Sırp Cumhuriyeti Krajİna arasında ateşkes imzalandığı bildirildi.

11- Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırılarını yoğunlaştırması üzerine Azerbaycan, AGlK Barış Süreci'nden çekildiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenilerin Kelbecer bölgesini ele geçirerek, Karabağ ile Ermenistan arasındaki ikinci koridoru açmalarının ardından, saldırıları güney yönünde yoğunlaştırmaya devam ettiklerini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, dün Fuzuli bölgesinde başlattıkları saldırı girişiminin durdurulmasından sonra Ermenilerin, Laçin bölgesindeki stratejik tepelerden Kubath'yı yoğun top ateşine tuttukları ve Ermeni birliklerinin kara saldırılarına da başladıkları belirtildi.

Bu arada, Azerbaycan'ın Moskova Daimi Temsilcisi Hikmet Hacızade, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ordusunun Azerbaycan'a yönelik saldırısına Ermenistan'da konuşlandırılmış Rus birliklerinin de katıldıklarını kesin olarak bildiklerini söyledi. Hacızade, Ermenilerin cephede kaydettikleri ilerlemede Rusiarın bu tutumunun etkin olduğunu belirterek, "Azerbaycan'ın bu savaşta bir üçüncü ülkeden askeri destek aiması ihtimal dışı değildir" dedi.

Öte yandan Gürcistan'dan Ermenistan'a doğa! gaz taşıyan tek boru hattının Gürcistan'daki bölümünün dün gece havaya uçurulduğu bildirildi.

7 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dün Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gezisinin ilk durağı olan Özbekistan'dan Kırgızistan'a giderken uçakta gazetecilerin Ermeni-Azeri sorunu konusundaki sorularını yanıtladı. Özal, Ermeni-Azeri sorununun artık "Karabağ Meselesi" olmaktan çıkıp, Ermenistan'ın "Büyük Ermenistan hayali" haline geldiğini belirterek, Türkiye'nin askeri önlemler almayı düşünmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, "Müzakere yapmanın hiçbir manası kalmamıştır. Hareket lazınr Ermenistan sınırında ciddi bir manevra yapılmalıdır. Bugünkü dünya siyasetinde risk almadan hiçbir şeyde netice alınamaz" dedi.

2- TBMM Danışma Kurulu, Başkan Hüsamettin Cindoruk'un önerisi üzerine, hükümete özel radyo ve televizyonların kapatılmasına ilişkin kararını 15 gün süreyle ertelemesi için tavsiyede bulunma karan aldı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve bazı bakanların katıldığı Güneydoğu gezisi başladı. Başbakan Demirel, Batman'a giderken uçakta yaptığı açıklamada, bölgedeki mevcut sükunet durumunun Hazirana kadar sürmesi halinde olağanüstü hal uygulamasından vazgeçebileceklerini söyledi. Demirel, henüz "affı" telaffuz edecek durumda olmadıklarını belirterek, terörün sona ermesi halinde yalnızca Hakkari'ye yılda 1 trilyon liralık yatırım yapılacağını vurguladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da düzenlediği "500 Gün" adlı basın toplantısında, ellerinde hükümeti sarsacak çok sayıda yolsuzluk dosyası bulunduğunu, bu dosyaların bir bölümünün belgelendiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı'na bir arazi satımında büyük yolsuzluk yapıldığını ve Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın bir devlet bankasından haksız kazanç sağladığını belgeleyen dokümanlara sahip olduklarını açıkladı.

5- Devlet Bakanı Mehmet AH Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan ve ILKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) Başkanı Bilal Büyükkaya, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın basın toplantısında değindiği ve dünkü gazetelerin bazılarında yer alan, İLKSAN'a arsa alımında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak aracılığıyla yolsuzluk yapıldığı yolundaki haberleri yalanladılar.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve 52 milletvekili tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen yasa değişikliği önergesinde, milletvekillerinin parti değiştirmeleri ve partilerinin kapatılması halinde TBMM üyeliklerinin düşmesini öngören Ayasanın 84. maddesinin değiştirilmesi istendi.

7- HEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde; Şırnak'ın

Güçlükonak ilçesi Ormaniçi Köyü'nün ablukaya alınarak güvenlik güçlerince aleşe verildiği, 43 kişinin gözaltına alınarak işkence yapıldığı iddalannın doğru olup olmağının açıklanmasını istedi.

8- Ermenistan'ın Azerbeycan topraklarına yönelik son saldırılarının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı 3. Ordu birliklerinin teyakkuza geçirildiği, bazı birliklerin sefer görev yerlerine intikal ettiği ve küçük manevralar yaptıkları bildirildi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında Ermenilerin, Azerbaycan'a saldırıları konusundaki bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye'nin bölgedeki gelişmelere göre askeri önlemler dahil tüm seçenekleri değerlendirdiğini, ancak şu aşamada diplomatik çabalara devam edildiğini söyledi. Ataman, BM Güvenlik Konseyi'nin bildirisini de değer-lendirirerek, bildirinin Ermenistan saldırılarının yarattığı vahim duruma karşı etkin bir tepkiyi yansıtmaktan uzak olduğunu kaydetti.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Ankara'da bir görüşme yaptı. Baykal görüşmede, Talabani'nin deneyimlerinin ve bölgedeki soruna bakış açısının sağlanacak barışa katkıda bulunacağını bildirdi.

11- HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kılınç, yaptığı yazılı açıklamada, Demirel, İnönü ve Güreş'in Güneydoğu gezisinin "halkı aldatmaya yönelik olduğunu" öne sürerek, hükümetin somut adımlar atmasını beklediklerini, genel af çıkartılması ve Kürt kimliğinin tanınması için yasal zemin oluşturulması gerektiğini söyledi.

12- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, ASlAD tarafından Ankara'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, altın borsası kurulmasını ilişkin kararı eleştirdi. Saraçoğlu, devletin güvencesi olmadan altın borsasının ekonomiye bir şey kazandıracağını sanmadığını söyledi.

13- Toplu Konut idaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz, düzenlediği basın toplantısında, izmit Yenişehir'de inşaatı tamamlanan 4 bin 900 konutun satışa çıkarıldığını, burada emeklilere de büyük kolaylıklar sağlandığını belirterek, ucuz konut projelerinin büyük şehirlerle sınırlı kalmayıp Türkiye düzeyine yayılacağını söyledi.

14- insan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 500 günde insan hakları adına hiçbir şey yapmadığını belirterek, bu nedenle hükümetin toplumdan "özür dilemesi" gerektiği söyledi.

15- Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri, İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Bu yılki ödül, Nedret Güvenç ile Cüneyt Türel'e verildi.

16- Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak beyin kanaması geçirdi.

17- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Başbakan Süleyman Demirel'e bir mesaj göndererek, "Ermeni saldırılarını durdurmak için otoritenizi ve elinizdeki bütün imkanları kullanmanızı istiyoruz" dedi. Başbakan Demirel, Batman'a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, Elçibey'in mesajında bir feryat bulunduğunu ve acil yardım istediğini belirterek, olayın bir dünya meselesi olduğunu ve Türkiye'nin "dünyayı ayağa kaldırmaya çalıştığını" söyledi. Demirel, Türkiye İle Azerbaycan arasında ahdi bir durum bulunmadığını ancak Nahcıvan'la ahdi durumun var olduğunu ve Nahcıvan'a kimsenin birşey yapamayacağını söyledi.

18- Ermenistan Savunma Bakan Vekili Vazgen Manukyan, dün TASS ajansına yaptığı açıklamada, Erivan Yönetiminin sınırların değişmezliği ilkesini kabul etmediğini belirterek, bu ilkenin iki dünya savaşı sonucunda oluşmuş olan Batı ve özellikle Avrupa sınırları için geçerli olduğunu, eski Sovyet Cumhuriyetlerinin rastgele kalem darbeleriyle çizilmiş olan sınırlarının ise aynı ilkeler çerçevesinde tanınamayacağını iddia etti.

19- Rus Pravda ve Kommersant Daily gazetelerinde yer alan yazılarda, Karabağ'da saldırıların bizzat Ermeniler tarafından başlatıldığı ve bu saldırıların durmaması halinde Ermenistan'ın Azerbaycan'ı yutacağı belirtildi. Çatışmaların önlenmesi için başlatılan çabaların çıkmaza girdiği vurgulanan yazılarda, Ermenilerin önümüzdeki dönemde Kürt ve Lezgi azınlıkları kışkırtabileceği görüşü yer aldı.

ingiliz Independent gazetesinde yer alan yazıda ise Ermenistan saldırıları eleştirilerek, Ermenistan'ın Azeri topraklarını işgal ettiği belirtildi.

20- BM Güvenlik Konseyi'nin dün akşam yapılan toplantısından sonra yapılan açıklamada, Kelbecer bölgesinin Ermeni milisler tarafından işgal edilmesinden endişe duyulduğu belirtilerek, Ermenilerin derhal bu bölgeden geri çekilmesi ve Azerilerle arasındaki düşmanlıklara son vermesi istendi.

Azerbaycan'ın BM Temsilcisi Hasan Hasanov da yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi bildirisinin Rusya ve Fransa tarafından "sulandırıldığım" ve bu iki ülkenin Ermenistan'dan yana tavır içinde olduklarını, bildirinin beklentilerini karşılamadığını, ancak Ermenistan saldırılarının BM tarafından ilk kez telaffuz edilmesinin bile bir önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin BM Büyükelçisi Mustafa Aksin, Güvenlik Konseyi bildirisinin Ermenistan'ı suçlamayan ve bağlayıcı olmayan bir açıklama olduğunu belirterek, Azerbaycan'ın hiç kimse tarafından işgaline Türkiye'nin izin vermeyeceğini açıkladı.

Bu arada Türkiye Ermenileri Patriği Karekin Kazanciyan, Paskalya nedeniyle yayımladığı mesajda, Karabağ'daki sorunun silahla çözümlenemeyeceğini belirterek, Ermenistan'ı sağduyuya davet etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, Kelbecer bölgesine saldıran Ermenilerin bir an önce bölgeyi terketmesini istedi. Boucher, ABD yönetiminin bu gelişmelerle ilgili kaygılarının Ermenistan yetkililerine iletildiğini kaydetti.

Bu gelişmelerin yantsıra, Ermenilerin Fizuli ve Kubath bölgesine yeni saldırılar başlattığı haber verildi.

21- Doğu Bosna'dakİ Srebrenica kentinden hasta ve yaralıların tahliyesine Müslüman komutanlar tarafından, Sırpların etnik temizlik politikasına yardımcı olacağı gerekçesiyle izin verilmemesi nedeniyle, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği şehre yardım göndermeyi durdurdu.

Bu arada islam Konferansı Örgütü, BM'ye başvuruda bulunarak, Sreb-renica'nın kurtarılması için somut önlemler alınmasını istedi.

22- Rusya'nın Batı Sibirya bölgesinde Kemerov kentinde bulunan nükleer bir tesiste dün bir patlama meydana geldiği ve çevreye radyasyon bulutu yayıldığı, yöredeki sivil savunma birliklerinin alarma geçirildiği bildirildi.

8 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal, Orta Asya gezisi çerçevesinde temaslarını sürdürdüğü Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Kırgızistan Parlamento-su'nun özel oturumunda bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, Kırgızistan'ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra geçen kısa süre içerisinde başlatılan siyasi ve iktisadi reformların takdire değer olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal'a, Kırgızistan Bilimler Akademisi'nde düzenlenen bir törenle akademinin "Şeref Üyeliği" unvanı verildi. Akademideki törene Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve akademi öğretim üyeleri de katıldı. Cumhurbaşkanı Özal, buradaki konuşmasında da iki ülke üniversiteleri arasındaki işbirliğinin, ilişkilerin daha da gelişmesinde önemli rol oynayacağını belirterek "21. yüzyıl bilim ve teknoloji çağı olacaktır" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Güneydoğu gezisinin ikinci gününde, Siirt, Mardin ve Diyarbakır'da yurttaşlara hitap ettiler ve incelemelerde bulundular.

Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile beraberlerindeki heyet, Güneydoğu'daki İki günlük incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Diyarbakır'dan Ankara'ya gelirken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Demirel, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sağlanan ateşkesin her bakımdan İyi olduğunu belirterek, olayların Türkiye'yi sıkıntıya sokacak şekilde gelişmesinden hern Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın zarar göreceğini söyledi. Başbakan, "Türkiye'nin, Ermenistan'a askeri müdahalesinin söz konusu olmadığını" da sözlerine ekledi.

Demirel, bölgede koruculuk sisteminin devam edeceğini, bu kitlenin olağanüstü halin kalkmasının ardından da çalışmalarını sürdüreceğini belirterek, Hakkari ve Ştrnak'ta gelişmeyi çok çabuk sağlayacaklarını, Mardin, Diyarbakır ve Batman İçin devletin güzel projeleri bulunduğunu, 2 ay zarfında bölgede bir kalkınma kervanının ayağa kalkacağını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kuru-lu'ndan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, Güneydoğu gezisinde edinilen izlenimler ile Ermeni saldırılarının değerlendirildiğini ve Bosna sorununun ele alındığını kaydetti. Gönen, Güneydoğu'da halkın tahriklere kapılmadan devletle kucaklaşmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Memnuniyet verici huzur devam ettiği taktirde, haziran ayında olağanüstü hal uygulamasının kalkması gündeme gelebilir" dedi. Gönen, Güneydoğu'da güvenlik sorununun çözülmesi, olağanüstü hali yaratan nedenlerin ortadan kalkması ve PKK'lıfarın teslim olmaları halinde affın düşünülebileceğini de söyledi. Gönen, açıklamasında, bölgede işsizlik sorununun giderilmesi ve yoğun bir yatırım programının uygulanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü, Doğu bölgesi tütün piyasasının da nisan ayı içerisinde açılacağını bildirdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile birlikte çıktığı Güneydoğu gezisinde, dün Batman'da bir grup gazeteciyi kabul ederek bir süre görüştü.

Güreş, bölge halkının devletle kucaklaşma arzusunu yerinde görmek için bölgeye geldiğini ve bunu gördüğünü kaydederek, Başbakan Süleyman Demirel'in bölgedeki gezisi sırasında olağanüstü hal uygulamasının kaldırılabileceğini açıklamasının çok önemli bir gelişme olduğunu ve bunun büyük bir adım olarak nitelenmesi gerektiğini ifade etti. Güreş, olağanüstü haün kaldırılması durumunda, bölgedeki askeri birlikleri derhal çekebileceklerini bildirdi.

5- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'den, Azerbaycan'a gönderilmesi planlanan ilaç, kan plazması, gıda ve tıbbi malzemenin askeri nakliye uçağı ile Bakü'ye ulaştırıldığını belirterek, Azerbaycan'a bugüne kadar yapılan yardımlarla ilgili bilgi verdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, bir basın toplantısı düzenleyerek, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın basın toplantısında açıkladığı ve bazı gazetelerde yer alan, iLKSAN'tn yaptığı arsa alımlarında yolsuzluk yapıldığı iddialarını yanıtladı.

7- Batman Valisi Zeki Sanal, Başbakan Süleyman Demirel'e Güneydoğu gezisi sırasında sunduğu terör raporuyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, ildeki en tehlikeli terör örgütünün Hiz-bullah olduğunu ve bu örgütün "dinci ideolojiyi savunuyor gibi görünse de özde Kürt milliyetçisi olduğunu ve Islami Kürt devleti kurma amacını güttüğünü" bildirdi. Şanaf, değerlendirmesinde, bölge halkının 10 yıldır PKK'nın elinden çektiği sıkıntıya bir tepki olarak Hizbuliahçıları desteklediğini söyledi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Alı Şevki Erek, DYP Genel Merke-zi'nde düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın hükümetin 500 günlük icraatına İlişkin eleştirilerini yanıtladı.

9- Türkiye'ye yaptığı ziyaret ve görüşmeleri konusunda AA'nın sorularını yanıtlayan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) Lideri Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan

Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduklarını bildirerek, "Kuzey Irak'ın yeniden imarı için Türk yöneticilerinden yardım sözü aldım" dedi. Tatabani, terör örgütü PKK'nın geçen ay ilan ettiği ateşkes konusundaki görüşünü açıklarken de "PKK liderinin yeni bir eğilim içinde olduğu" iddiasında bulundu.

10- Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'tn, dün Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın açıklayacağı öne sürülerek verilen haberlerde, adının, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iLKSAN'a arazi satışında yolsuzluk olayına karıştığı haberinden sonra komaya girdiği ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

11- Rusya Savunma Bakanı Pavet Graçov, "Azerbaycan'la Ermenistan'ın bugün öğle saatlerinden itibaren geçerli olmak üzere ateşkes üzerinde anlaştıklarını" açıkladı. Öte yandan Ermenistan Devlet Başkanı Başkanı Le-von Ter Petrosyan'ın sözcüsü Aram Abramyan, Erivan'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ'da "Kendi savunmasını kendi örgütleyen bir iktidar olduğunu" öne sürerek, bu iktidarın katılmadığı bir görüşme sürecinin sonuçsuz kalacağını iddia etti.

Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov tarafından açıklanan ateşkes anlaşması, Azerbaycan tarafından yalandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in sözcüsü Arif Aliyev, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Ateşkese varıldığına dair haber, yanlış bilgidir, bu haber, Rusya devlet ajansları ve televizyon tarafından yayılmıştır, bu durumda Rusya devletinin söz konusu yalan haberin sorumluluğunu kabul etmesi gerekmektedir" dedi.

Ermenistan Savunma Bakanı Vahan Papazyan da, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'la Ermenistan arasında ateşkes anlaşmasını yalanlayarak, ateşkesin muhatabının kendileri olmadığını söyledi ve ateşkesin, Dağlık Karabağ yönetimi ile Azerbaycan arasında görüşülmesi gerektiğini belirtti. Papazyan, açıklamasında, ülkesinin Türkiye ile ilişkilere çok Önem verdiğini belirterek, "Türkiye'den tarafsız olmasını istiyoruz" dedi.

12- Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarına saldırıları sürerken, bir hafta içerisinde Ermeniler tarafından işgal edilen ya da kuşatılan yerlerden kaçanların sayısının 50 bini aştığı, savaşın sürdüğü bölgenin merkez ile irtibatının çok güç sağlandığı, bu yüzden hızla büyüyen mülteci sorununa bir çözüm bulunamadığı, ateşkes sağlanmadığı takdirde mülteci sayısının 100 bini aşacağı bildirildi.

9 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kırgızistan'daki temaslarını tamamlayarak gezisinin 3. durağı olan Kazakistan'a geçti. Kazakistan Parlamentosu'nda konuşan Özal, Ahıska Türklerinden isteyenlerin Türkiye'ye alınacağını açıkladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DPT tarafından düzenlenen Kırsal Sanayi Sempozyumu'nda yaptığı açış konuşmasında, dünyanın bilgi toplumu olduğu bir dönemde, Türkiye'nin hala sanayi toplumu olma çabası verdiğini belirterek, "Sanayi toplumunun bir ileri aşaması olan refah toplumu olacağız" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra gazetecilerin soruların yanıtlayan Başbakan Demirel, Pişmanlık Yasası'nda birtakım değişiklikler yapacaklarını ve dağdaki teröristlerin inmesi için çaba göslereceklerini bildirdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de, Bakanlar Kuru-lu'nda Pişmanlık Yasası ve af konularında yapılacak düzenlemelerin görüşüldüğünü açıkladı.

4- Başbakan Süleyman Demirel, ilkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı'ndaki (ILKSAN) yolsuzluk iddiaları konusunda yaptığı açıklamada, işlemin öğretmenler yararına ve usulüne uygun göründüğünü belirterek, "Ancak yardımın doğru yere gidip gitmediğinin hesabını devlet sorar" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan ise, fLKSAN'a Bütçe Komisyonu kararı ve Meclis iradesine uygun ödenek aktarımı yapıldığını vurgulayarak, "Ancak ILKSAN hakkında çok şikayet geliyor. ILKSAN konusunda çok dikkatliyiz. Usulsüzlük varsa araştırılır" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hürriyet gazetesinin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.Yılmaz hükümetin dış politika konusunda acz içinde olduğunu öne sürdü.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Manisa yöresindeki inceleme gezisi sırasında yaptığı konuşmada, büyük kentlerde yaşanan terör olaylarının hiç bir amacı olmadığını belirterek, yargısız infaz savlarına katılmadığını söyledi, İnönü, bir dizi açılış ve temel atma törenine de katıldı.

7- Özel radyo sahipleri ve çalışanlarının, kapatma kararına yönelik protesto eylemleri sürerken, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Manisa'da gazetecilerin sorusu üzerine, Anayasa'nın 133. maddesinin kaldırılarak Özel radyolara olanak tanınacağını ve gelecek hafta sonu özel radyoların yayınlarına başlayabileceğini söyledi.

8- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada hükümetin 500. gününe yönelik eleştirileri yanıtladı. Çiller, bu yıl kısa vadeli avans kullanımı yerine KİT arsaları ve hazine arazilerinin satılmasıyla kamu açığının giderileceğini ve bunun İçin üç proje geliştirildiğini söyledi. Çiller, ayrıca Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu'nun altın borsası ve faiz operasyonuyla ilgili eleştirilerini yanıtladı.

9- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçle, yükseköğretim yasa taslağının büyük bölümü üzerinde SHP ile anlaşma sağlandığını belirterek, taslağın önümüzdeki hafta içinde Bakanlar Kurulu gündemine gelebileceğini söyledi. Toptan, dün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü başkanlığında, "yükseköğretim reformu"nu hazırlamakla görevlendirilen Bakanlar Kurulu üyeleriyle yapılan toplantıda, tasarının rektör seçimleriyle ilgili bölümde anlaşma sağlanamadığını da kaydetti.

10- Zırhlı muharebe araçlarının gece görüş sistemlerini geliştirmeye yönelik proje anlaşması, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Aselsan ve Taxas Instruments firmaları arasında imzalandı. Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, törende yaptığı konuşmada, savunma sanayi üretimlerinin kamu yerine özel sektör tarafından yapılmasında yarar gördüklerini söyledi.

11- TBMM Anayasa Ortak Çalışma Grubu'nun toplantısında, milletvekillerinin parti değiştirmesini engelleyen ve kapatılan partinin milletvekilinin TBMM üyeliğinin düşmesiyle ilgili fıkraların tasarıdan çıkarılması kabul edildi.

12- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş yaptığı açıklamada, tüm CHP örgütlerine, bölgelerinde işlenen faili meçhul cinayetleri ve bilinen yönlerini genel merkeze bildirmeleri için yazı göndereceklerini söyledi. Güneş, Uğur Mumcu cinayetinde ipucu bulmaya yetecek sürenin dolduğunu da belirtti.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Nusaybin ilçesinde askeri aracın PKK'lı militanlarca yola döşenmiş olan mayına çarpması sonucu meydana gelen patlamada, jandarma bölük komutanı yüzbaşı ile bir jandarma er yaşamlarını yitirdi, Mardin'in Mazıdağı ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada, 2 PKK'lı öldürüldü.

14- ANAP'ın Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ve ilçe belediye meclisi üyelerinin 10'u ile Bağlum eski Belediye Başkanı Fehmi Kılıçarslan partilerinden İstifa ettiler.

15- Belediye-İş Sendikası'na bağlı, yurt genelindeki 180 bin işçinin geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşmeden doğan, yaklaşık 1,5 trilyon lira tutarındaki farklarını alamamaları ve bazı belediyelerdeki işten çıkarmaları protesto etmek için düzenlenen ve yaklaşık 2 bin işçinin katıldığı miting İstanbul'da yapıldı.

16- Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak, girdiği bilkisel hayattan çıkamayarak, tedavi gördüğü Hacettepe Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

17- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitelerde türbana izin veren kararın iptali için Danıştay'a başvurdu,

18- Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Sergto Sebastiani, Cumhuriyet gazetesinin din ve islam konularındaki sorularını yanıtladı.

19- Kıbrıs'ta iki toplumu ayıran ara bölgede bir Rum askerinin Türk askerince açılan ateş sonucunda ölmesi Rumlarca "cinayet" olarak nitelendi.

Öte yandan Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Rum askerinin iki kez 'dur' İhtarı yapıldıktan ve uyarı ateşi açıldıktan sonra öldürüldüğü belirtildi.

20- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsİn, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ile Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'a birer mesaj göndererek, bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesi için arabuluculuk yapmayı önerdi.

Bu arada Başbakan Süleyman Demirel, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abbas Abbasov ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Penah Hüseyinov'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Yeltsin'in arabuluculuk girişimini olumlu karşıladıklarını söyledi. Demirel, "Türkiye gayet tabii ki elinden gelen her şeyi yapar, ancak yapılacak şeyin, Azerbaycan'a yararlı olması lazım, Türkiye'ye de zararlı olmaması lazım. Kolaylıkla Azerbaycan'a yararsız, Türkiye'ye zararlı şeyler yaplabilir" dedi.

21- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, PKK'ya 15 Nisan'da sona erecek ateşkesi uzatma çağrısında bulundu.

22- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta "uçuşa yasak bölge"de devriye uçuşu yapan 4 ABD uçağına ateş açıldığını, bu uçakların da 4 misket bombası atarak karşılık verdiğini bildirdi. Irak ise, ABD uçaklarına uçaksavar ateşi açıldığını yalanladı.

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı, uçakların "Çekiç Güç" operasyonu çerçevesinde incirlik Üssü'nden kalktıklarını bildirdi.

23- Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde meydana gelen kasırgada 100 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 400 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 NİSAN 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Emniyet Teşkilatı'nın kuruluşunun 148'nci yıldönümü nedeniyle Ankara Polis Akademisi'nde yaptığı konuşmada, ülkede huzur ve güvenin sağlanmasının, bunun nasıl sağlanacağı kadar önemli olduğunu vurguladı. Devletin zor kullanarak sağladığı huzur ve güvenin devamlılığı olmayacağını belirten Demirel, "Böyle bir huzur ve güven aslında, insanlık onuruna sahip kişilerden pek çok şey alıp götürür. Devlet eğer huzur ve sükuneti sadece zorla sağlıyorsa o polis devletidir. Çağın devleti bu olumsuzlukları nasıl önlüyor ise, biz de Öyle önleyeceğiz. Çünkü, Türkiye, çağın devletidir" şeklinde konuştu.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında, gece Başbakanlık Ko-nutu'nda yapılan "Güvenlik Zirvesi"ne, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş katıldılar.

Başbakan Demirel, toplantıda terör konusundaki son gelişmelerin ve alınacak önlemlerin değerlendirildiğini bildirdi.

3- Manisa'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, reform niteliğindeki yasa tasarılarını TBMM'den geçirmek için büyük çaba harcadıklarını, ancak reformların çıkması için "kamuoyu baskısına" ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

1 Mayıs konusunda bir soru üzerine İnönü, 1 Mayıs'ın bir bayram olarak en iyi şekilde kutlanması için, 3 konfederasyonun biraraya gelmesi gerektiğini, sorunun ancak bu şekilde çözümlenebileceğini söyledi.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Ankara'da yaptığı açıklamada, 6 Nisan günü Sibirya'nın Tomsk şehrinde meydana gelen nükleer kazanın, Çernobil .ile kıyaslanamayacağını ve bunun Türkiye İçin bir tehlike oluşturamayacağını bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, polis örgütünün kuruluşunun 148'nci yıldönümü sebebi ile tüm polisleri kutlarken, polislik mesleğinin sürekli cephe görevi gibi olduğunu belirtti ve "Polisin maddi ve manevi gereksinimlerini karşılamak toplumun vicdan borcudur" dedi.

Ecevit, Anayasa'nın 133'ncü maddesi değiştirilirken, kurulması öngörülen radyo ve televizyon üst kurulunda, toplumsal örgütlerin de temsil edilmesini önerdi.

6- TÜBİTAK Başkanı Tosun Terzioğlu ile yapılan "Türkiye'nin Bugünü ve Geleceği" konulu söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rıza Akdemir başkanlığında Tahran'da 5 gündür süren ve dün sona eren Türkiye-lran Alt Güvenlik Komitesi toplantısında, Iran temsilcisi, ülkesinin Türkiye'deki terörü desteklediği yolundaki iddiaları kabul etmediklerini ve yakalanan örgüt militanlarının ifadelerinin kanıt olarak kabul edilemeyeceğini bildirdi.

8- BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini uzmanların incelemelerine açmayı reddetmesine ilişkin bir bildiri yayımlayarak, konu İle ilgili görüşmeler yapılmasını istedi.

9- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Londra'da yaptığı açıklamada, Gürcü-Abhaza, Ermeni-Azerİ çatışmalarından sorumlu tuttuğu Rusların bölgedeki politiklarını, "emperyalist hırs" olarak değerlendirerek, "Rusya ne pahasına olursa olsun Transkafkasya'da kalmak istiyor" dedi.

Sadece Rusya'daki iç çekişmeler ile ilgilenen Batı'nın bölgedeki öteki gelişmelerle de ilgilenmesi gerektiğini belirten Şevardnadze, genel savaşa yol açabilecek asıl tehlikenin Kafkasya'da geliştiğini söyledi.

10- Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Risko Mikolski, Üsküp'te düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan ile BM gözetiminde başlayacak görüşmeler ile ilgili olarak "Müzakere masasından Makedonya Cumhuriyeti adı dışında bir başka isimle kalkmamaya kararlıyız" dedi.

11 NİSAN 1993

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından düzenlenen "Kırsal Sanayi Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, sempozyumun 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde kendilerine ışık tutacağını, 21.yüzyılda bioteknolojinin tarımda devrim yaratacağını belirterek, "Bioteknolojiyi Türk tarımına getirmek şarttır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de esnaf ve sanatkarların çözülmesi gereken pek çok sorunu olduğunu ve bunların başında sosyal güvence sorununun geldiğini belirterek, Bağ-Kur'un ölü doğmuş bir kurum olduğunu öne sürdü.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, ANAP İstanbul Milletvekili Cavit Kav-lak'ın soru Önergesine verdiği yanıtta, geçen yıl yürürlüğe giren yasa uyarınca, 227 kişinin başvurularına bakılmaksızın vatandaşlıklarının yeniden canlandırıldığını ve hazine tarafından el konulan mallarının iade edildiğini bildirdi.

4- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Konya'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilmesinden sonra yeni bir düzenlemeye gidileceğini, ülke geneline yayın yapan 6-7 televizyon kanalı kurulabileceğini, bunun yüzde 25'inin de kamuya ayrılacağını, yerel televizyonlara ayrı bir statü getirileceğini belirtti. Yaşar Topçu, "Bugün 800'lere ulaşan özel radyo sayısı önemli ölçüde azalacak, yasalara ve kurallara uyanlar, devlete bedelini Ödeyenler yayın imkanına kavuşacaklar" dedi.

5- TBMM insan Hakları inceleme Komisyonu Başkanı Sabri Yavuz yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını kınadıklarını ve Ermenistan'ın saldırıları ile açıkça insan haklarını ihlal ettiğini belirterek, insan haklan ile ilgili tüm uluslararası kuruluşlara Azerbaycan'da araştırma yapma çağrısında bulundu.

6- ANAP Giresun Milletvekili Rasim Zaimoğlu, Başbakan Demirel'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru Önergesinde, Başbakan Süleyman Demİrel tarafından her hafta P!AR Araştırma Şirketi'ne yaptırılan kamuoyu araştırmaları için Örtülü ödenekten ya da yasal ödenekten 750 milyon ile 1 milyar lira arasında bir para ödendiğini, bu ödeme miktarının doğru olup olmadığını sordu. Zaimoğlu'nun önergesini Başbakan Süleyman Demirel adına yanıtlayan Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, PlAR Araştırma Limited Şirketi'nin kamuoyu araştırmaları konusunda devletle hiçbir ilişkisi olmadığını, devlet bütçesinden de kendilerine hizmetleri karşılığı hiçbir ödeme yapılmadığını bildirdi.

7- Danıştay 10.Dairesi, Karaman'da kapatılan bir radyonun açılması ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davada, yürütmeyi durdurma istemini reddetti.

8- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK'nın ilan ettiği ateşkes ile hükümetin bu konudaki düşüncelerini değerlendirerek, PKK'ıiın tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkes çağrısının barış ortamının yaratılmasında önemli bir zemin olduğunu, bu zeminin kullanılması gerektiğini ve hükümetin tutumuna göre PKK Lideri Abdullah Öcalan İle görüşebileceklerini söyledi.

9- Refah Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Asİltürk, partisinin genişletilmiş Ankara il divan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı giriştiği katliama dünyanın seyirci kaldığını ve bütün Türkiye'nin bu vahşetin karşısında olmasına rağmen iktidarın gayret göstermediğini öne sürdü. Türkiye'nin Ermenistan'a yardımda bulunduğu yolundaki iddialara da değinen Asiltürk, bu yardımların Ermenistan'ı cesaretlendirdiği görüşünü savundu.

10- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada belediyenin son dört yılını değerlendirdi. Karayalçın, klasik belediye hizmetlerinin yanı sıra belediyelerde "yere! hükümet" anlayışına geçme yolunda önemli gelişmeler elde ettiklerini, ancak koalisyon hükümetinin, yerel yönetimler açısından radikal dönüşümleri gerçekleştiremediğini söyledi.

11- Inter Star ve Teleon televizyonları, Fenerbahçe ve Galatasaray futbol takımları arasındaki lig maçını, Futbol Federasyonu'nca alınan "naklen yayın yasağı" kararına rağmen naklen yayınladı.

12- Sinop-Zonguldak arasında bulunan bir fay üzerindeki 70 köyde heyelan tehlikesi başladığı, bu amaçla 100 evin boşaltıldığı ve Afet işleri Genel Müdürlüğü'nce Sinop Valiliği'ne acil para yardımı gönderildiği bildirildi.

13- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkriti yaptığı açıklamada, Kuzey Iraklı Kürt lider Celal Talabani'nin Ankara'da yaptığı temasları eleştirerek, "Talabani bir ajandır. Türkiye'nin toprak bütünlüğünden söz ediyorsa, bu gerçek niyetinin tam aksidir. Talabani ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki diyalog bölgeye hiç bir yarar getirmez. Her iki ülkedeki ayrılıkçı hareketlerin önlenebilmesi için Türkiye ile Irak işbirliği yapmalıdır" dedi.

14- Vatikan'ın Ankara Büyükeliçisi Sergİo Sebastiani, Cumhuriyet Gazetesinin Kafkaslardaki son olaylarla ilgili sorusunu yanıtlarken, "Savaşta ölüm egemen olur, barışta halklar arasındaki her anlaşmazlığı çözmek mümkün olur" ilkesini hatırlatarak, yanlış değerlendirmelerle hareket eden Ermenistan'ı kınadı. Sebastiani, Büyük Ermenistan hülyasının, Sovyetler Bir-liği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan aşırı milliyetçilik Örneklerinden biri olduğunu kaydetti.

15- BM kararı uyarınca NATO'ya bağlı savaş uçakları Bosna üzerinde devriye uçuşlarına başladı.

16- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, partisinin büyük kurultayında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın bir süredir kendisiyle ilgili suçlamalarını değerlendirerek, "Denktaş'ı halkı isyana teşvik etmekle" suçladı. Eroğlu, "Kimse Eroğlu'nun kişiler için feda edilmesini bekleyemez, ben kendimi halkım için, bu dava için, vatan için fedaya hazırım" dedi.

17- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermeni kuvvetlerinin Zangelan ve Kubatlı bölgesinde Azerbaycan topraklan içinde 15 kilometre kadar ilerledikleri, Ermenistan ordusunun bu saldırıyı sürdürerek Zangelan, Kubatlı, Cebrail ve Fizuli bölgelerinin, Azerbaycan'ın öteki büyük merkezleriyle olan tüm ulaşım bağlantısını kesmeyi amaçladığı belirtildi.

Rus Itar-Tass ajansının Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na dayanarak bildirdiğine göre, Ermeni Birlikleri dün gece Azerbaycan sınırının güney kesimini de ihlal ederek Azeri topraklarına girdi ve 14 köyü işgal etti

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçisi Nasib Nasibzade, Iran Dışişleri Bakanlığı'na resmen başvuruda bulunarak Azeri kenti Fizuli'nin Ermenilerin eline düşmemesi ve Ermeni saldırılarının durdurulması İçin askeri malzeme ve uluslararası destek istedi.

18- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihaljs Papakonstantinu, Elefteros Ti-pos gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin, Makedonya Cumhuriyeti'nde müslümanların bulunmasından faydalanarak bu cumhuriyete sızdığını ve ülkesinin Makedonya Cumhuriyeti konusuna uzun vadeli bakması gerektiğini ileri sürerek, Yunanistan'ın tek başına kalması halinde Tiran, Üsküp, Sofya ve İstanbul arasında Atina'nın çıkarlarına uymayan bir eksen çizilmesi ihtimali bulunduğunu öne sürdü.

19- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mİtsotakis'in geçen hafta başında Belgrad'a giderek, Sırbistan Cumhurbaşkanı Slabodan Miloseviç ve Bosna Sırplarının lideri Radovan Karadziç ile görüşmeler yaptığı ve Bosna için hazırlanan barış planını Sırp liderlere kabul ettirmeye çalıştığı bildirildi.

20- Hindistan'ın Keşmir Eyaletinde Müslümanlar ile Hint güvenlik güçleri arasında dün çıkan çatışmada en az 16 kişinin öldürüldüğü ve Sirinagar'da son bir haftada müslümanlar tarafından gerçekleştirilen şiddet eylemlerinde ölenlerin sayısının 70'e yükseldiği bildirildi.

21- Rusya'nın Sibirya bölgesinde, Tomsk kentine 20 kilometre uzaklıktaki Tomsk-7 sanayi sitesinde bulunan bir tesiste; geçen hafta Salı günü patlayan bir-tankta 500 gram öldürücü plütonyum olduğu bildirildi.

12 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Orta Asya Türk cumhuriyetleri gezisinin dördüncü durağı Türkmenistan'da temaslarını sürdürürken, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Niyazov ile birlikte başkent Aşkabat'taki Yunus Emre anıtını ziyaret etti ve Aşkabat'taki bir okula Mustafa Kemal Atatürk adının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da TRT-1'de yayınlanacak, hükümet çalışmalarına ilişkin televizyon programının çekimine katıldıktan sonra, gazetecilerin iLKSAN'ın yaptığı arsa alımıyla ilgili sorularını yanıtladı, Demİ-rel, "Öğretmenler ev sahibi olsun diye devletin bütçesine, bütçe encümeni tarafından para konulmuş, hükümette bunu ödüyor" diyerek, bu konudaki her gelişmeden haberdar olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, (LKSAN konusunu Meclis'e getireceklerini açıkladı. Yılmaz, Başbakan'ın "Bu olaydan haberim var" sözlerini hatırlatarak, Demirel'in İLKSAN'a aktarılmak istenen 300 milyar liranın hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet BakanfMehmet Ali Yılmaz, Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'ın beyin kanaması geçirerek Ölümüne sebebiyet verdiği ileri sürülen haberle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, İLKSAN'a arsa alımında usulsüzlük, yolsuzluk ve hiçbir haksızlığın yapılmadığını belirterek, "Aynı evrak tekrar Önüme gelse, yine imzalarım" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay; özlük hakları nedeniyle protesto eylemi yapan hakini ve savcılarla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hakim ve savcıların meslek onurlarına yakışır bir ücret aldıklarını söyleyemeyeceğini belirterek, hakim ve savcıların özlük haklarının çok önemli bir sorun olduğunu ve bu önemli soruna adliye personelinin sahip çıktığını, bunun da çok tabii olduğunu söyledi. Oktay, Bakanlar Kurulu'nda bekleyen, bu konudaki yasa taslağının yasalaşmasının gecikmesi halinde protestoların yaygmlaşabileceğini ve bunun yargıyı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı .Koktan Toptan, Sabah ve Hürriyet gazetelerinin İLKSAN'a arsa alımı konusundaki sorularını yanıtladı. Toptan, İLKSAN'ın İstanbul'da alınan arsanın bedelinin karşılanması için İstediği 296 milyar liranın başlatılan soruşturma sonuna kadar ödenmeyeceğini, İLKSAN'a devlet yardımı yapılmayacağını ve arsa borcuna mahsuben ek ödenek verilmeyeceğini bildirdi.

7- Sağlık Bakanlığı'nca ulusal sağlık reformu çerçevesinde hazırlanan yasa taslaklarının tartışılması ve yeni sağlık sistemine ilişkin mevzuatın oluşturulması amacıyla düzenlenen ikinci Sağlık Ulusal Kongresi" toplandı.

Yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı, uluslararası sağlık örgütleri temsilcileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile çok sayıda hekimin katıldığı kongrenin açılışında konuşan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, bir yıldır yasa taslaklarının çeşitli platformlarda tartışıldığını ve ortak görüşler doğrultusunda son şekillerinin verildiğini belirtti,

8- Malatya E Tipi Cezaevi'nde yaklaşık 360 siyasi tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevinin 41. gününe girdiği bildirilirken, Adalet Bakanı Seyit Oktay, tutuklu ve hükümlülerle görüştü.

Diyarbakır ve Buca cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin dönüşümlü olarak yaptıkları açlık grevi eylemlerinin de 62. gününe girdiği bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

10- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Azerbaycan-Ermenistan krizini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

11- Azebaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Penah Hüseyinov, dün akşam Tahran'a bir ziyarette bulunarak, Ermenistan'ın saldırılarının yoğunlaşması ve Fizuli'nin Ermenistan'ın eline geçmemesi için İran'dan yardım istedi. Hüseyinov, Tahran Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'den Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşemi Rafsancani'ye bir mesaj getirdiğini söyledi.

Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşemi Rafsancani, Azebaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Penah Hüseyinov'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, Ermeni saldırılarını şiddetle kınadıklarını bildirdi. Rafsancani, Azerilerle Ermeniler arasında çatışmalar devam ettiği taktirde somut önlemler alacaklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Azebaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermeni ordusunun iki ülke arasındaki sınırın güneyinde Azeri topraklarına yönelik saldırılarının yoğunlaştığı, bölgenin en büyük yerleşim merkezlerinden biri olan Fizuli kentinin işgal tehdidiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Açıklamada, Ermenistan'ın Kafan bölgesinden başlattığı saldırıya tank ve mekanize piyade birliklerinin de katıldığı ve Kollukışlak, Şefibeyli ve Razdere köylerine yoğun top ateşi açtığı kaydedildi.

Bu arada Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in arabuluculuk girişimini resmen kabul ettiğine ilişkin bir mesajı Moskova'ya gönderdiği açıklandı.

12- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü John McMillan, Bosna-Hersek'in doğusundaki Srebrenica'ya Sırp birliklerinin açtıkları yoğun top ateşi sonucu 15'i çocuk, 56 kişinin öldüğünü 73 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Başkent Saraybosna'nın da yoğun Sırp bombardımanı altında olduğu bildirildi.

13- Keşmir'in Hindistan yönetimindeki bölgesinin başkenti Srinagar'da bağımsızlık isteyen Müslümanlarla güvenlik güçleri arasında hafta sonunda meydana gelen şiddet olaylarında 40 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Filipinler'de yönetime bağlı askerlerle komünist gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 31 kişinin öldüğü bildirildi.

13 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkmenistan'dan Orta Asya cumhuriyetlerini kapsayan gezisinin son durağı Azerbaycan'a geçti, öza!, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebuliez Elçibey iie görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ermeni saldırılarının bölgedeki sorunu Karabag sorunu olmaktan çıkarıp "Büyük Ermenistan hayalini" hedeflediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 500 günün muhasebesini yapacağını, savunma halinde olmadıklarını söyledi. Demirel, muhalefetin, özel radyoların kapatılması konusunda verdiği gensoruyu da, "Meciis'in işgali" olarak nitelendirdi ve radyoları kendilerinin değil, "kanunun susturduğunu" belirtti. Demirel, ILKSAN olayı ile ilgili olarak da, "Kanunsuzluk varsa sorumlu benim" dedi.

Demirel, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar konusunda bir soru üzerine, Türkiye'nin soğukkanlı tutumunun dünya tarafından yanlış anlaşılmamasını istedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çatışmalara müdahale etmesinin sıcak savaşa girmesi anlamına gelmediğini ve Türkiye'nin Ermenistan'ı caydırmak için elinde olan imkanları kullanamaması nedeniyle Erivan yönetiminin cesa-reUendirildiğini savundu.

4- Partisinin grup toplantısında konuşan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ermenistan'ı uyararak Ermenistan'ın saldırılarını kesmemesi halinde kendi insanlarına ıstırap çektireceğini belirtti. İnönü, Ermenistan'ın dünya kamuoyundaki desteğini katbetmeye başladığını sözlerine ekledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in "PKK'ya af formülünü" değerlendirirken, Cumhurbaşkanı'nın anayasaya göre af yetkisi olduğuna dikkat çekerek, yalnızca dağa çıkmış, ama eyleme karışmamış olanların teslim olmaları durumunda kendilerine bir olanak tanınabileceğini söyledi.

6- RP tarafından, özel radyo ve televizyon yayınlarının durdurulması nedeniyle Başbakan Süleyman Demirel ve Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu hakkında verilen gensoru önergesi TBMM Genel Kuruİu'nda reddedildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Bay kal, partisinin TBMM grup toplantısında, TBMM'nin, Ermenistan'ın Azerbaycan üzerindeki işgalinin Türkiye tarafından kabul edilemeyeceğine İlişkin bir bildiri çıkarmasını istediklerini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan'ın uyguladığı soykırımına Türk hükümetinin seyirci kaldığını öne sürerek, Ermenistan'ın adım adım toprak alarak "Büyük Ermenistan'ı" gerçekleştirmek istediğini söyledi.

9- TBMM Başkanvekili Fehmi Işıklar başkanlığındaki SHP'li 36 milletve-kilince yayınlanan bildiride, Güneydoğu Anadolu'daki operasyonlara son verilmesi, olağanüstü halin kaldırılması, Kürtçe eğitim ve yayının serbest bırakılması ve bölgeden göçü durduracak adımların atılması istendi. Ayrıca, bildiride, şartsız genel af yasası ile demokratik siyasal ortamın desteklenmesi İçin hükümet ve meclis göreve çağrıldı.

10- Malatya E tipi Cezaevi'nde baskıları protesto için tutukJu ve hükümlülerin 4 Marttan bu yana sürdürdükleri ve ölüm orucuna dönüştürdükleri açlık grevi 41. gününde sona erdi.

11- Türkiye'nin ilk mahalle gazetesi "Argıncık Postası" Kayseri'de yayın hayatına başladı.

12- Avrupa Ekonomik Komisyonu'nca hazırlanan, "1992-1993 Avrupa Ekonomik Araştırması" başlıklı raporda; son beş yıldır yüzde 70'lerde seyreden enflasyonun, Türkiye'de "kronik enflasyon" endişesi yarattığına dikkat çekilerek, "gevşek para politikası ve geniş bütçe uygulaması, enflasyonun düşmemesindeki başlıca etkenlerdir" görüşü savunuldu.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Reuter ajansına verdiği demeçte, Türkleri ve Rumları bir arada yaşamaya zorlayacak aceleci bir çözümün, Kıbrıs'ta yeni bir Bosna-Hersek trajedisi yaşanmasına yol açabileceğini bildirdi.

14- NATO'nun dün başlattığı Bosna-Hersek hava sahası üzerindeki uçuş yasağını denetleme operasyonu sürerken, Sırp kuşatması altında bulunan Srebrenica kentinden 800 mülteci daha tahliye edildi.

Öte yandan kente dün yapılan saldırıda ölenlerin sayısının 75'e yükseldiği açıklandı.

15- İsrail işgali altındaki Güney Lübnan'da devriye gezen bir panzere düzenlenen bombalı saldırıda 3 İsrail askeri öldü. Saldırıyı İran yanlısı Islami Direniş Örgütü üstlendi.

14 NİSAN 1993

1- Başbakan Süleyman Demire], Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü İle birlikte hükümetin 500'ncü günü nedeni İle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 500 günlük icraatlarını değerlendirirken, hükümete yöneltilen eleştirileri de yanıtladı.

Başbakan Demirel, 500 günde enflasyonun düşürüldüğünü, işsizliğin azaltıldığını ve büyümenin hızlandırıldığını belirterek, geçen yıl enflasyonda "1991 Mart-1992 Mart" itibarı ile 20 puanlık bir düşüş sağlandığını, yüzde 5.9'luk bir büyüme hızına ulaşıldığını söyledi ve "Bence bu, 500 günlük icraatın akılda kalacak bir neticesi ve bütün ekonomilerin bel kemiğidir" dedi.

Halkın devlete ve demokrasiye olan güvenini yeniden kazanmak için şeffaf ve dürüst devlet vaatlerine uygun olarak yolsuzluk iddialarının üzerinde titizlikle durduklarını anlatan Başbakan, TBMM'de 4 ayrı konuda 32 bakan hakkında meclis soruşturması açıldığını, iki bakanın ise Yüce Divan'da yargılanmakta olduğunu belirtti.

Başbakan D.emirel, Güneydoğu'da işsizliğin utanılacak seviyeye ulaştığını, bölgede yeni bir kalkınma hamlesi başlatılacağını belirterek, ülkenin temel sorunlarımın başında gelen terörün üzerine kararlılıkla gittiklerini ve başarılı olduklarını söyledi.

Süleyman Demirel, PKK lideri Abdullah Öcalan'm ateşkesi uzatma karan ile ilgili olarak da, "Ben onun muhatabı değilim. Türkiye Cumhuriyeti biriyle savaşıyor değil, topraklarını, sınırlarını, insanlarını koruyor. Bu meselede, Türkiye Cumhuriyeti devletini, bir takım saldırganların muhatabı yapmayın" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, "koalisyonun eridiği" sonuçlarını veren anketleri eleştirerek, anketlere değer verdiğini, ancak burada izlenen yöntemin önemli olduğunu belirtti.

Erdal İnönü, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, Kürtçe yayın ve eğitimin serbest bırakılması ve koşulsuz genel affa gidilmesi önerilerini içeren SHP'li 36 milletvekilinin yayımladığı bildiri ile ilgili olarak, "Kendi fikirlerini söylüyorlar, Hükümet olarak bunu konuşmuş değiliz. Herkes fikrini söylüyor" dedi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan'm 20 Mart - 15 Nisan taraihleri arasında İlan ettiği ateşkes üsresini uzatacağı yolunda haberler ile ilgili olarak, "Onun bizimle ilgisi yok. Kentli ne yaparsa yapar, bu bizi İlgilendirmez. Ne yaparlar ise yapsınlar -/ncelikle verdikleri sözleri tutsunlar" dedi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, Ankara'da yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın şirketi ile Ziraat Bankası arasındaki kredi borcu ödeme sözleşmesine ilişkin, Devlet Bakanı Çağlar ile yapılan sözleşmenin benzeri bir örneği daha olmadığını belirterek, "Müflis işadamları ite böylesi sözleşmeler yapılmıyor. Kaldı ki, Başbakan, Sayın Cağlar'rn trilyoner olduğunu söylüyor. Eğer Sayın Çağlar müflis ise, bankanın mallarına el koyması lazım. Yok değilse parayı ödemesi lazım. Başbakan'ın bilgisi olmadan Ziraat Bankası böyle bir sözleşme yapamaz" dedi.

4- PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "birlikte hareket" amacıyla Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ile imzaladığı protokolün ardından, Hevgirtin-Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile de bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Öte yandan, Genel Başkan Ahmet Türk başkanlığındaki HEP heyeti, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere Beyrut'a gitti.

HEP Genel Başkan Yardımcılarından Feridun Yazar, Beyrut'a gitmeden önce yaptığı açıklamada, PKK lideri Öcalan ile görüşme amaçlarının, "Barış sürecine katkrda bulunmak" olduğunu belirtti.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

6- Resmi bir ziyaret için Azerbaycan'da bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey Bakü'de ortak basın toplantıs! düzenlediler.

Cumhurbaşkanı Özal, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafta, Ermenistan'ın çağdışı olarak nitelendirilecek bir anlayış ile askeri çözümden yana bir tutum almakta ısrar ettiğini belirterek, "Ermenistan'ın bu yoldan vazgeçip akılcı yolu seçeceğini hala ümit ediyorum. Yoksa bu yofun sonu onlar için hüsran olur" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey de, Ermenistan'ın ülkesine karşı sürdürdüğü saldırılarında destek olan güçler olduğunu belirterek, sorunun nihai çözümünün savaşta değil, anlaşmada olduğunu bildirdi.

7- Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı giriştiği son saldırıların ele alındığı AGlK toplantısının ardından ABD'ye geçen ve oradan da İstanbul'a gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ermenilerin Keibecer bölgesini işgalinden sonra yapılan AGİK görüşmelerinin yetersiz kaldığını, bu nedenle New York ve Washington'da temaslarda bulunduğunu, Clinton yönetiminin, "Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarından çıkarılması için çaba harcayacağı" yolunda destek verdiğini bildirdi.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, "Hükümetimiz, işgalci güçlerin bölgeden derhal çekilmesini, husumete derhal son verilmesini ve AGlK'in Minsk sürecine dönülmesini istemektedir" denildi.

Öte yandan Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Girair Libaridyan, Amerikalı yetkililerin kendisini arayarak, Ermeni kuvvetlerinin Dağlık Kara-bağ'dan çekilmelerini istediğini açıkladı. Libaridyan, çatışmalara Ermenistan askerlerinin katılmadığını, savaşın Karabağlı Ermenilerle Azeriler arasında olduğunu savundu.

8- Sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu Yediler Grubu'nun (G-7) dışişleri ve maliye bakanlarının Rusya'ya ekonomik yardım yapılmasına ilişkin toplantısı Japonya'nın başkenti Tokyo'da başladı.

Japonya Başbakanı Miyazawa, toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya'ya yapılacak 320 milyon dolarlık yardımın 100 milyonunun acil gıda ve tıbbi malzeme alımı, 100 milyonunun Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerindeki nükleer silahların sökülmesi, 90 milyonunun insan kaynaklarının geliştirilmesi ve teknik eğitim, geri kalan 30 milyonunun da küçük ve orta Ölçekli sanayinin geliştirilmesi için kullanılacağını bildirdi.

15 NİSAN 1993

1- Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yaptığı geziyi tamamlayan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Azerbaycan'dan Ankara'ya dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bir ülkenin savunmasını o ülkenin kendisinin yapması gerektiğini belirterek, "maddi manevi desteğimiz olur, ama onlar namına harp edemeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye ile Nahcıvan arasında anlaşmalar bulunduğunu hatırlatarak, "Gidip kucakiaşsak, korkmayın, geldik buraya desek ne olur?" dedikten sonra, böyle yapıldığı takdirde Batılıların çözüm için daha hızlı hareket edeceğini belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul il Örgütü'nce düzenlenen ve "işte İstanbul" projesinin kamuoyuna sunulduğu toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yılmaz, 1994 yerel seçimleri için geri sayımın başladığını ve aday konusunda henüz bir çalışmaları olmadığını beliritti.

Başbakan Süleyman Demirel'in açıklamalarını "çelişkili" ve "tutarsız" olarak niteleyen Yılmaz, Hükümeti, 500 günlük avansı kötüye kullanmakla suçladı ve "Bu dönem kayıp bir dönemdir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, dün Robert Kolej Mezunları Derneği'nin toplantısında, partisinin anti laik bir imaj verdiği yolundaki eleştirileri yanıtladı ve dernek üyelerini siyasete girmeye çağırdı. Yılmaz, önümüzdeki seçimlerin Refah Partisi ile ANAP arasında geçeceğini ileri sürdü.

Yolsuzluklarla savaşmak için iktidara gelen hükümetin, yolsuzluk iddialarına karşı ciddiyetsiz bir tutum içinde olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'nin sorunlarını çözmek ANAP'ın bugünkü kadrolarını aşar. Kadroları güçlendirmek için sizden yardım istiyorum" dedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Bakanlar Kurulu toplantısından çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine HEP yetkililerinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmeye gitmesinden haberi olmadığını, durumu gazetelerden okuduğunu belirterek, "hayırlı olsun" dedi.

5- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, turizm haftasının başlaması dolayısıyla Devlet Resirn ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin turizm alanında Fransa, İtalya ve İspanya'nın ardından dördüncü sıraya yükseldiğini söyledi.

6- Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan "Konsolosluk Sözleşmesi" ile "Askeri Eğitim Anlaşmasının uygun bulunduğuna dair yasa tasarıları TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vural, haftalık basın toplantısında, TBMM'de onaylanan Türkiye ile Azerbaycan arasındaki savunma işbirliği anlaşmasında her iki ülkenin de üçüncü ülkelerin saldırılarına karşı koyabileceği hükmünün yer aldığını belirterek, bu konuda yeni bir savunma paktı yapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Büyükelçi Volkan Vural, Türkiye'nin AGlK kurallarına uygun olarak ve imkanlar ölçüsünde Azerbaycan'a her türlü desteği verdiğini, ancak yardımın ayrıntılarının şu aşamada açıklanmasının doğru olmayacağını söyledi.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni bir "yolsuzluk komisyonu" kurularak yolsuzluklara karışanların yargılanmasını istedi.

Cevdet Selvi, İLKSAN dosyası İle ilgili değerlendirmeler yaparak bu kuruluşun yapısının Vehbi Dinçerler zamanında bozulduğunu Öne sürdü.

9- Danıştay Başkanlığına Metin Güven atandı

10- Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile TBMM soruşturma komisyonları. Yüce Divan ve yargı mekanizmaları konusunda yapılan söyleşi Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

11 - Sovyetler Birliği'nin dağılması ile güç dengelerinin değişmesi ve Avrupa ve Asya'da yeni bağımsız devletlerin ortaya çıkması sonucu Birleşmiş Milletler'in yeniden yapılanması konusunda, yerli ve yabancı siyaset ve bilim adamları Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladılar.

12- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Nevşehir Cezaevİ'nden bir grup teröristin firarından sonra yaptıkları açıklamalarla, kişilik haklarına dokundukları gerekçesiyle ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile ANAP milletvekilleri Halit Dumankaya ve Süleyman Hatinoğlu hakkında tazminat davası açtı.

13- DiSK Genel Sekreteri ve 1 Mayıs Komitesi Başkanı Süleyman Çelebi, DiSK Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs günü için sadece Türk-İş'e kutlama izni verilmesini kınadı. ILO ilkelerine aykırı olan bu kararın aynı zamanda toplantı ve gösteri yapma hakkının gasp edilmesi anlamına geldiğini öne süren Çelebi, DİSK'in de içinde bulunduğu ortak komitenin 1 Mayıs1 m ortak kutlanması çağrısının, Türk-İş tarafından reddedilmesini, işçi sınıfının gücünün bölünmesi ve valiliğin anti-demokratik uygulamasına zemin hazırlanması olarak niteledi.

Hak-İş Konfederasyonu da 1 Mayıs'ın "birlik ve dayanışma günü" olarak kutlanması gerektiği fikrini savunarak, ideolojik kutlamalara karşı olduğunu bildirdi.

14- Belediye-İş Sendikası, işçilerin 2 trilyon liranın üzerindeki alacaklarının ödenmemesi nedeniyle, 20 Nisan Salı günü yaklaşık 100 bin işçiyi kapsayan işi durduma eylemi yapma kararı aldı.

15- Türkiye Genç işadamları Derneği TÜGlAD tarafından yayımlanan "Küreselleşme Sürecinde Çevre Sorunlarına Stratejik Bir Yaklaşım" adlı raporda, sürekli ve dengeli bir kalkınmanın ancak etkin bir çevre politikasıyla mümkün olduğu belirtildi. Raporda, bu politikanın nasıl belirleneceğine ilişkin yöntemler üzerinde de duruldu.

16- Genel Başkan Bayram Meral'in başkanlığındaki Türk-!ş heyeti, Filistin işçi Sendikaları Federasyon u'n un davetlisi olarak Tunus'a gitti.

17- PKK Lideri Abdullah Öcalan İle görüşmek için 5 milletvekili ile Şam'a giden HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, arabulucu ya da köprü olmadıklarını hatırlatarak, "Bir tarafın iyi niyetli olması sorunu çözmez. Önemli olan devletin politikasının da değişmesidir" dedi.

Heyet Şam'da, Kürdistan Sosyalist Partisi lideri Kemal Burkay ve Celal Talabani ile de bir görüşme yaptı. Ziyaretin Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen Kürt Zirvesiyle aynı zamana denk gelmesi şeklindeki sorulara karşı HEP'li miltetve-killleri, "tesadüfen bİraraya geldik" dediler. Celal Talabani de toplantının planlı olmadığını ve ziyaret niteliği taşıdığını belirtti.

18- Kuzey Iraklı Kürt lider Celal Talabani, Şam'da yaptığı açıklamada, PKK, Kemal Burkay'ın liderliğini yaptığı Kürdistan Sosyalist Partisi (KSP), Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve diğer küçük grupların bir koalisyon oluşturma yönünde ciddi adımlar attıklarını söyledi ve KSP lideri Kemal Burkay'ın da bu oluşumun varlığını doğruladığını bildirdi. ,

öte yandan Halkın Emek Partisi'nin bu oluşumun içinde yer almayacağı, ancak böyle bir birliğe, sorunları demokratik ve barışçı yollardan çözmeyi hedef almaları koşuluyla destek vereceği bildirildi.

19- Fransız Le Monde gazetesi, Türkiye'de özel radyo ve televizyonların hükümet kararıyla kapatılması konusuna, radyo-TV ekinin kapağından "Türkiye'de Sessizlik Yasası" başlığı altında yer verdi.

20- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyine sunduğu raporunda, son günlerde Dağlık Karabağ bölgesinde yoğunlaşan çarpışmalarla, Azerbaycan'ın Kelbecer ve Fizuli bölgelerinde yoğunlaşan saldırıların, bütün Kafkasya'da barış ve güvenliği tehdit ettiğini belirterek bölgedeki bu saldırıların yerel güçlerin dışındaki güçlerce de yapıldığının kesin olarak saptandığını, ancak bu güçlerin kimler olduğunun belirlenemediğini bildirdi.

21- Sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu Yediler Grubu'nun dışişleri ve maliye bakanlarının katıldığı Tokyo'daki olağanüstü toplantıda, Rusya'ya 43.3 milyar dolarlık yardım yapılmasını öngören programı kabul ettikleri bildirildi. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ekonomik ve siyasi alanda gösterdiği reform çabalarının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

22- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada-, Ermeni kuvvetlerinin Fizuli kentine 2 kilometre daha yaklaştıkları ve kent merkeziyle aralarındaki mesafenin 2 kilometreye indiği bildirildi.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Girair Libaridyan, dün Birleşmiş Milletler'de düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan topraklarını kendi askerlerinin İşgal etmediğini, Azerbaycan topraklarını işgal eden güçlerin meşru savunma halindeki Karabağ Özerk Bölgesine ait olduğunu ve bu işgalin sona ermesinin ancak kendilerinin koyacağı kurallara uyulması halinde mümkün olabileceğini öne sürdü.

Girair Libaridyan, ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher'ın Erivan Hükümetine yolladığı ve Ermenistan'dan, işgal ettiği bölgeden askerlerini derhal geri çekmesini talep eden mektubu yalanlayarak "Mektup işgal eden kuvvetlerin geri çekilmesini talep ediyor. Son günlerde işgal edilen bölgelerle Ermenistan'ın hiçbir ilgisi yoktur" dedi. Libaridyan, bölgede meydana gelen askeri etkinliklerin durdurulmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Azerbaycan Cumnhurbaşkanlığı Sekreteri Penah Hüseyinov'un, Pazartesi günü Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'le yaptığı görüşmede, Kozİrev'in Azerbaycan'a Rus barış güçleri göndermeyi önerdiği bildirildi.

Bu arada Ermenistan Enerji Sektöründen Sorumlu Devlet Bakanı Se-puh Taşyan, iran'dan ülkesine doğalgaz şevki için 150 kilometrelik bir boru hattı kurutması konusunda Tahran yönetimiyle nihai anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

23- Kuveyt'i ziyaret eden eski ABD Başkanı George Bush, Kuveyt Par-lamentosu'nda yaptığı konuşmada, körfez krizi sırasında Türkiye ÇUmıhur-başkanı Turgut Uza l11 n Kuveyt'in kurtarılmasında kendilerine verdiği destek ve koyduğu cesur tavırdan dolayı unutulmaması gereken bir lider olduğunu söyledi.

24- Eski İngiltere Başbakanı Margaret Teacher, Sırpların Srebrenica'ya düzenledikleri saldırılar konusunda, yayın kuruluşlarına bir açıklama yaparak, "Avrupa Topluluğu'ndan utanıyorum. Bu olaylar Avrupa'nın yüreğinde oluyor ve durdurmak için hiçbir şey yapmadık. Neredeyse katliamın ortağı olduk. Böyle devam edemeyiz" dedi. Teacher, açıklamasında Müslümanların silahlandırılması gerektiğini de kaydetti.

25- Yunan Hükümet Sözcüsü Vasilis Mangİnas, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun Bosna-Hersek hava sahasındaki denetim operasyonuna Türkiye'nin katılacağı yolundaki sorulara karşılık "Yunanistan'ın böyle bir durumu onaylamasının söz konusu olmadığım" belirtti,

26- Yunanistan Anamuhalefet Partisi lideri Andreas Papandreu, Atina'da yaptığı açıklamada, hükümetin, NATO operasyonlarında kullanılan AWASC uçaklarına Yunan personelinin katılımına izin vermesinin büyük hata olduğunu, Başbakan Mitsotakis'in bölgedeki askeri operasyonlara katılmama sözü verdiğini unuttuğunu belirterek, "Son yıllardaki tek müttefikimiz olan Sırbistan'a karşı askeri bir harekata katılıyoruz" dedi.

27- İsrail Başbakanı fzak Rabin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında "Barış koşullarında Go-lan tepelerinden çekilme ilkesini kabul ediyoruz, işgal altındaki Arap topraklarında yaşayan yaklaşık iki milyon Filistinliyi İlhak etmek istemiyoruz" dedi, Başbakan Rabin, İsrail'in işgal altındaki topraklarda sürdürdüğü baskı politikasının sona ermesinin, bu bölgelerde yaşayan Arapların sürdürdüğü intifada hareketini durdurmalarına bağlı olduğunu kaydetti.

28- Rusya Parlamentosu Yüksek Sovyeti, 1991 yılının Aralık ayında oluşturulan Bağımsız Devletler Topluluğu'nun kuruluş tüzüğünü onayladı.

29- Danimarka'nın, Eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden Makedonya'nın BM'ye üyeliği konusunda olumlu oy verdiği ve bu ülkeyi resmen tanıdığı bildirildi.

16 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği Başbakan Süleyman Demirel'e Türk Cumhuriyetlerine yaptığı 11 günlük geziye ilişkin izlenimlerini anlattı. Görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Demirel, Türkiye'nin, bu ülkelere yönelik politikalarını gözden geçirdiklerini bildirdi. Demirci, görüşmede, yokluğu sırasında Türkiye'deki gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verdiğini ve Güneydoğu gezisine ilişkin izlenimlerini aktardığını söyledi.

Topraklarına, sınırlarına, insanlarına saldırı olmadıkça Türkiye'nin kimseyle bir sorunu olmadığını vurgulayan Başbakan, "Ateş açan, ateş kesiyorsa, o kendi bileceği iştir" dedi. Demirel, dağlardaki silahlı insanların adalete teslim olmaları çağrısını yinelerken, "Bu ülkede kan dökülmesini İstemiyoruz, dağlardaki insanlar da bu ülkenin insanlarıdır, onların da kanının dökülmesini istemiyoruz" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlıktan ayrılırken de gazetecilerin, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, süresiz ateşkes ilanına ilişkin sorularını yanıtladı. Devletin toprağını, sınırlarını, halkını korumakla görevli olduğunu, ülkenin bir saldırıya maruz bulunduğunu ve saldırganları "muhatap" saymayacağını vurgulayan Başbakan Demirel, "Bu saldırıyı defetmeye TC devleti kararlıdır. Başka türlü bir tavır zaten devlete yakışmaz" dedi.

2- Diyarbakır'da bir eğitim uçağı piste çakıldı, Pilot Üsteğmen Saadettin Bağcan şehit oldu.

3- Güngör Dilmen'in yazdığı, Yücel Erten'in yönettiği "Deli Dumrul" adlı oyun, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'da düzenlenen "Nevruz-93 Uluslararası Tiyatro Şenliğinde jüri özel ödülünü aldı,

4- PKK lideri Abdullah Öcalan, Bar Elias'da düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümetinden gelen olumlu mesajlar üzerine daha önce 15 Nisan'a kadar ilan ettikleri ateşkesi süresiz uzattıklarını açıkladı. Ateşkesin tek taraflı olamayacağını vurgulayan Öcalan, Türkiye'den de imha amaçlı operasyonların durdurulmasını istedi. Öcalan, "Ateşkes silahı bırakmak değildir" diyerek, hükümetin dağlardaki gerillaların teslim olması konusundaki çağrısını reddetti. "Onlar barış sürecinin derinleştirilmesi için orada bulunuyorlar" şeklinde konuşan Öcalan, Kuzey Irak'taki gerillaların da siyasi faaliyette bulunabilmek için Türkiye'ye geleceklerini açıkladı.

Toplantıya Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabanİ, Kürdistan Sosyalist Partisi lideri Kemal Burkay, Türkiye KDP'si başkanı Ham-reş Reşo, HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, ve HEP Milletvekilleri Sedat Yurttaş, Hatip Dicle, Sırrı Sakık, Orhan Doğan ile Ferudun Yazar da katıldılar.

5- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General John Şalikaşvilİ, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 uçaklarının Bosna-Hersek harekatına katılmak amacıyla İtalya'daki Aviano üssüne intikal etmesini Ankara'dan istedi

Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına karşılık, "işaret bekleniyordu, işaret gelmiştir" dedi.

6- Srebrenica yakınlarındaki BM yetkilileri, Sırp öncü birliklerinin Srebre-nica kentine girdiklerini bildirdi.

BM Barış Gücü'nün Zagreb'deki bürosu tarafından yapılan açıklamada, Barış Gücü Komutanı General Lars-Eric Wahlgrenin Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile görüştüğü belirtildi. Açıklamada, "General Wahlgren, ikinci Kanada Tabu-ru'na Tuzla'dan acilen hareket etme ve yarın Srebrenica'ya girme talimatı verdi" denildi.

BM Sözcüsü Joe Silis de New York'ta yaptığı açıklamada, Miloseviç'in BM yetkilileri ile temas kurarak Bosna'daki Barış Gücü askerlerinin Srebrenica'ya gönderilmesini istediğini bildirdi.

Srebrenica'da bulunan Hans W!ens adlı bir insani yardım görevlisi, Tuzla kentine gönderdiği' radyo mesajında "Srebrenica da artık her şey bitti. Hiçbir umut kalmadı, halk dehşet içinde, insanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar" dedi.

ABD Başkanı Bili Clinton, resmi bir ziyaret için Washington'da bulunan Japonya Başbakanı Kiichi Miyazawa ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin Bosna'ya kara birlikleri göndermek hariç tünt-as-keri seçeneklere hazır olduğunu açıkladı.

7- Dağlık Karabağ Ermenileri adma yapılan bir açıklamada, Ermeni kuvvetlerinin tüm çatışma cephelerinde tek yönlü ateşkes uygulayacağını bildirmesine rağmen, Azerbaycan'ın Fizuli kentine saldırıya geçtiği bildirildi. Açıklamada, Ermeni kuvvetlerinin aynı zamanda kuzeydeki Akstafa kenti yönünde 6-7 kilometre ilerledikleri kaydedildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada ise, Ermeni kuvvetlerinin Fizuli kentinde hükümet konağını hedef aldıkları, Fi-zuli'ye yönelik saldırılara Ermenistan ordusuna ait uçakların da katıldığı," uçakların Ağdam kentini de bombaladığı bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Arman Dulyan, Türkiye'nin Azerbaycan'a silah ve asker yardımında bulunduğunu ileri sürerek "Ermeni hava sahasına girecek Türk uçaklarına karşt sert önlemler alınacağını" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Volkan Vura!, BM Genel Sekreteri Burtros Gali'nin dün Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Azerbaycan'la ilgili raporuna ilişklh bir açıklama yaptı. Vural, "Genel Sekreterin rapora içerdiği bazı olumlu unsurlara rağmen Azerbaycan'ın maruz kaldığı son saldırın ortaya çıkardığı durumu yeterince saptayabilmiş değildir" dedi.

Öte yandan Azerbaycan İçişleri Bakanı iskender Hamidov'un istifa ettiği bildirildi.

8- Almanya ve Belçika, Makedonya'yı tanıdıklarını açıkladılar.

9- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da bir alışveriş merkezi önünde dün bir arabaya yerleştirilen 100 kg dinamitin patlaması sonucu "ölenlerin sayısı 11'e yükselirken 218 kişi de yaralandı.

17 NİSAN 1993

1- Türkiye'nin 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, sabah cimnastiği sırasında kalp ve koroner yetmezliğine bağlı tansiyonun düşmesi üzerine acilen Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Sayın Ûzal'ın seçkin hizmetleri ve siyasal yaşamı, ülke tarihinde yerini almıştır" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı üzerine izmir programını yarıda keserek Ankara'ya döndü. Demirel, Esen-boğa Havaalanı'nda gazetecilere, "Fevkalade üzgünüm. Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal'ın vefatı dolayısıyla, ailesine, milletimize, kendisini sevenlere başsağlığı diliyorum. Vefatın gerektirdiği herşey, hükümetimiz tarafından yapılacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani vefatı üzerine Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında olağanüstü gündemle toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken yaptığı açıklamada, Özal'ın 21 Nisan Çarşamba günü İstanbul'da toprağa verileceğini söyledi. Gönen, "Sayın Cumhurbaşkanımızın naaşı, vasiyete ve ailesinin isteğine uygun olarak aynı gün İstanbul Vatan Caddesi üzerinde arzu edilen yerde defnedilecektir" dedi.

Gönen, "Milletimizi derin üzüntüye boğan vefat üzerine gereken her türlü titizlik ve itina hükümetimizce gösterilecektir. Bakanlar Kurulu'muzca yas ilan edilmiş, yurtiçinde ve dış temsilciliklerimizde 21 Nisan 1993 Çarşamba günü akşamına kadar bayrakların yarıya indirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu süre içerisinde Kültür Bakanlığı'na bağlı sanat kurumlarında, opera, bale, tiyatro ve müzik koroları tatil edilmiştir. Milli müsabakalar dahil, tüm sportif faaliyetler iptal edilmiştir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de Özal'ın ölüm haberini Afyon'da aldı, SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani vefatını derin üzüntüyle öğrendim. Özal ailesinin ve ulusumuzun başı sağolsun" dedi,

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Özal'ın vefatını Mersin'de öğrendi. Programını yarıda kesen Yılmaz, Adana'dan Ankara'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Fevkalade müteessirim" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Özal'ın vefatını öğrenince Çorlu mi-tingindeki konuşmasını yarıda kesti ve Ankara'ya döndü. Baykal, "Cumhurbaşkanımızı kaybettik. Allah rahmet eylesin" dedi.

MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ise, Özal'ın vefatını öğrenmesinin ardından İstanbul'dan Ankara'ya döndü ve MHP Başkanlık Divant'nı toplantıya çağırdı.

DSP Gene! Başkanı Bülent Ecevit, Ûzal'ın vefatından derin üzüntü ve acı duyduğunu bildirdi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Hayrettin Erkmen, HEP Genel Başkan Vekili Mahmut Kıhnç, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel de birer başsağlığı mesajı yayınladılar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de Cumhurbaşkanı Özal'ın ölümü nedeniyle genel yas ilan edildi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü dünyada geniş yankılara yol açtı. Mısır, Pakistan ve Cezayir'de Özal'ın ölümü dolayısıyla üç günlük yas ilan edildi. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Özal'ın ölümü dolayısıyla TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk ile Başbakan Süleyman Demirel'e birer mesaj göndererek üzüntülerini bildirdi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Özal'ın ölümü nedeniyle TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a gönderdiği başsağlığı mesajında, "Türk siyaset hayatına uzun yıllardan beri faaliyetleri ile imzasını koymuş Saytn Turgut Özal'ın beklenmeyen ölümü nedeniyle Yunan halkı ve şahsım adına başsağlığı dilerim" dedi.

ABD'nin eski Başkanı George Bush da yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Özal, ABD'nin güvenilir bir dostu ve müttefiki idi Çöl Fırtınası Hare-katı'na kadar olan dönemde ve harekatın uygulanması sırasında gösterdiği liderlik ve işbirliğini hiçbir zaman unutmayacağım. Özal, büyük bir dostluk yeteneği olan şerefli bir insandı. O'nu çok arayacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'tn ölümü Azerbaycan'da da derin üzüntü yarattı. Ayrıca Almanya, Fransa ve İngiltere'de Özal'ın ölümüne, çeşitli yayın organlarında ve haber bültenlerinde geniş bir şekilde yer verildi.

Bu arada Reuter vs Alman Haber Ajansı DPA tarafından yayımlanan yorumlarda, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın izlediği serbest piyasa ekonomisi politikaları ve Batı dünyasına verdiği destekle modern Türkiye'nin şekillenmesine büyük katkıda bulunduğu belirtilerek, "Türkiye, inançlı ve yapıcı liderini kaybetti" denildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ANAP İstanbul Milletvekili Selçuk Maruflu'nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, "Muhalefette iken karşı çıktıkları ve Anayasa Mahkemesi'ne iptal ettirdikleri kanun hükmünde kararname uygulamasını iktidarda sürdürdükleri" eleştirilerinin doğru olmadığını söyledi, İnönü, KHK uygulamasına sadece "zorunlu ve ivedi olan durumlarda" başvurduklarını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "süresiz ateşkes" İlan etmesi konusunda gazetecilerin sorusu üzerine "Silahlı insanlarla konuşulmaz, ancak çarpışılır. Barış ve demokratik gelişme için bir an evvel silahlan bırakmaları şart" dedi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de, Nokta Dergisi'ne verdiği demeçte, eylemlere katılmayan teröristlerin yargısız atfedilebileceğini belirterek, af uygulamasının PKK'yı ve liderini tanımak anlamına gelmeyeceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu ile "yolsuzluklar" konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman gazetesinde yayımlandı.

6- YÖK Başkanı Prof.Dr.Mehmet Sağlam, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen tasarı konusunda Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, rektör seçimlerini yenilemenin istikrarsızlığa neden olacağını söyledi. Sağlam, seçimlerin yenilenmesinin kamuoyunun görüşüne sunulması ve "akademik özgürlüğün" mutlaka sağlanması gerektiğini vurguladı.

7- Adana'nın Osmaniye ilçesinde, güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda, 2'si ölü 7 terörist silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

8- İstanbul'da sürdürülen operasyonlarda PKK'lı oldukları belirtilen 5'i kadın 36 kişi çeşitli silah, bomba ve çok sayıda dokümanla yakalandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu, aralarındaki anlaşmazlıklar konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladılar.

10- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sırp öncü birliklerinin dün girdiği Srebrenica kenti ve çevresinde "güvenli bölge" oluşturulmasını kararlaştırdı ve Sırp birliklerinin bölgeden derhal çekilmesini istedi.

11- ABD Başkanı Bili Clinton, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Eiçibey'e gönderdiği mektupta, bütün gelişmelere rağmen Elçibey'in anlaşmazlığı AGİK (Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı) çerçevesinde, barışçı yollarla çözüme ulaştırma yolundaki kararlılığını takdir ettiğini, bunun gerçekleşmesi için Amerikan yönetiminin elinden gelen çabayı göstereceğini kaydetti.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda Savunma Bakanı Yanış Var-viçiotis, Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Genelkurmay Başkanı ile Hava Kuvvetleri Komutanı ve diğer yetkililerin de katılımıyla yapılan toplantıdan sonra hükümet sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan Hükümetinin, Türk uçaklarının NATO'nun Bosna-Hersek operasyonuna katılabilmeleri için Yunan hava sahasından geçmelerine izin vermeyi reddettiği belirtildi.

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Viron Polidoras, Elef-teros gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin açık bir şekilde Balkanlar'da bir İslam ekseni yaratma çabası içinde olduğunu iddia etti.

13- Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da inşa edilmekte olan bir binanın çökmesi sonucu inşaat işçisi olarak çalıştırılan 200 kadar askerin öldüğü bildirildi.

18 NİSAN 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü sonrası gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Hiçbir telaşa ve kaygıya gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti uygar ve kaidelerine bağlı bir devlettir. Halkımıza ve kamuoyuna şunu söylemek isterim ki; herşey düzgün gider. Türkiye bir bunalıma gitmez. Diğer partilerle de işbirliği yapılır ve Türkiye Cumhurbaşkanı seçilir" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü ile kamuoyunda "by-pass" olarak adlandırılan ve Adalet Bakanlığı üst düzey bürokratlarının atanmasında Cumhurbaşkanı'nı devreden çıkaran yasanın iptali için ANAP tarafından yapılan başvurunun geçerli olmadığını bildirdi.

3- Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde ateşkesi süresiz ve koşullu olarak uzatan PKK lideri Abdullah Öcalan, Lübnan'da yaptığı açıklamada, hükümetin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürt sorunun çözümü konusundaki girişimlerini desteklemelerini isteyerek, koalisyon hükümetinin ateşkese hazırlıksız yakalandığını ileri sürdü. Öcalan "Ateşkes çağrısını, kanlı süreci önlemek için yaptım. Bu Önerinin ciddiye alınmaması daha kötü olur"dedi,

4- Şanlıurfa ve Konya'da meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi Öldü, 8 kişi de yaralandı.

5- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü üzerine ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Iran Devlet Başkanları birer mesaj yayımlayarak baş sağlığı dileğinde bulundular.

6- AT Komisyonu Türkiye Başkanı Büyükelçi Michael Lake, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Turgut Özal, Önce bürokrat, sonra Başbakan olarak az gelişmiş Türkiye ile bugün dünya ekonomisinde ortaya çıkışına şahit olduğumuz modern Türkiye arasında bir köprü oluşturmuştur. Yokluğu, sadece Türkiye'de değil, bölgede ve dünyada hissedilecektir" dedi.

7- BM Güvenlik Konseyi, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya'ya karşı uygulanan yaptırımların sertleştirilmesini kararlaştırdı. Güvenlik Konseyi, aldığı 820 sayılı kararında; Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasi bağımsızlığını yeniden teyit etti, Zor kullanılarak toprak gaspedilmesi ile etnik temizlik kampanyasının kabul edilemez olduğu ve Bos-na'daki sivillerin karşı karşıya bulunduğu durumun derin bir kaygıya yol açtığı vurgulanan kararda, Yugoslavya ile Bosna ve Hırvatistan'da Sırpların elindeki bölgelerde, daha önce alınan BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlalleri anlamına gelen tüm faaliyetler kınandı.

Öte yandan, Bosna'daki Sırpların lideri Radovan Karadzic, BM Güvenlik Konseyi'nin Sırbistan ve Karabağ'dan oluşan Yugoslav Federal Cumhuriyeti'ne yaptırımları sertleştirme karan alması üzerine, yaptığı açıklamada, "Öyle sanıyorum ki parlamentomuz barış konferansından çekilecek. Bu artık bir görüşme olmaktan çıktı, zorla dayatılan bir çözüm oldu" dedi.

Bu arada, Bosnalı Sırp ordusunun komutanı General Ratko Mfadiç ile Müslümanların önderliğindeki Bosna ordusunun başkanı Sefir Hallovic'in, BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Komutam General Lars-Eric Walhgreen eşliğinde Saraybosna Havaalam'ndaki tarafsız bölgede bir araya geldikleri ve Sırp kuşatması altındaki Srebrenica için ateşkes anlaşması imzaladıkları bildirildi.

8- Dağlık Karabağ'ın kuzeyindeki Şumyan bölgesinde, Azeri güçlerin, Ermenilere ait bir helikopteri düşürdüğü ve helikopterin düşürülmesi sonucu 12 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcütüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Ermeni Savunma Bakanlığı'nın; Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaya Türkiye'nin müdahalede bulunduğu yolundaki açıklaması eleştirilerek, "Türkiye'nin Azerbaycan'ın safında çatışmalara müdahalede bulunduğu iddiasının, bazı Ortadoğu ve Batı Avrupa ülkelerinden Ermenistan'a hava yolu ile sağlanan silah ve askeri teçhizat yardımını gizlemek İçin bir sis perdesi yaratma çabasından başka bir şey değildir" denildi.

9- İsveç Başbakanı Cari Bildt, parlamentoda yaptığı açıklamada, ülkesinin askeri tarafsızlık politikasına son vererek, ağustos ayında yapılacak NATO manevrasına katılacağını açıkladı.

19 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesiyle ilgili olarak düzenlenecek olan devlet töreninin detaylarını ve naaşın toprağa veriliş programını belirlemek üzere çalışmalar yapan komite hazırlıklarını tamamladı. Cumhurbaşkanı Özal'ın defnedileceği Topkapı'da anıtmezar yanındaki arazide defin hazırlıkları başladı.

Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman De-mirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Hüsamettin Cindoruk'un konutunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenaze ve defin işlemleriyle ilgili bir toplantı yaptılar.

Başbakan Süleyman Demirei, toplantı bitiminde konuttan ayrılırken yaptığı açıklamada, şu ana kadar cenaze törenine 10 ülkenin devlet başkanları ve 4 ülkenin meclis başkanları ile 5 ülkenin başbakanlarının katılmasının kesinleştiğini söyledi. Hazırlık komitesinin her türlü hazırlığı yaptığını ve herşeyin intizam içerisinde olduğunu, kendilerinin de hazırlıkları son bir kez gözden geçirdiklerini belirtti.

Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Solmaz yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı nedeniyle 20 Nisan günü için planladıkları 1 günlük işi bırakma eylemini daha sonra açıklayacakları bir tarihe ertelediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü, kişiliği ve hizmetleri üzerine; iş, politika, ekonomi ve diğer çevrelerin görüş ve yorumları, basın ve yayın organlarında geniş şekilde yer aldı.

2- Refah Partisi Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal İçin teşkil edilen tören komitesine her partiden bir temsilci istenmemesini eksiklik olarak niteledi ve bu eksikliğin giderileceği ümidinde olduklarını belirtti.

Şevket Kazan, Cumhurbaşkanlığı makamının boşaldığını ancak devletin devamlılığı sebebiyle bu makama aday olacakların 7 Mayıs'a kadar Meclise bildirilmiş olması gerektiğini de hatırlatarak, partilerinin, bu makama seçilecek kişinin, Özal gibi halka açık, çok seslilikten yana, milli ve manevi değerlere bağlı bir kişi olması için yardımcı olacağını ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin en sağlıklı yol olduğunu ifade etti.

Kazan, Anayasa'nın 102. maddesinin çalışma gündemine alınmasını ve öncelikle görüşülmesini isteyerek, bütün siyasi partilere bu konuda gereken değişikliğin süratle yapılması için çağrıda bulundu.

3- İstanbul Valiliği'nde 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıya, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, il Jandarma Alay Komutanı Albay Necati Sezgin ve üst düzey emniyet yetkililerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sendika temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Valisi Hayrİ Kozakçıoğlu, 1 Mayıs'ta miting yapmak İçin kendilerine başvuran sendika ve siyasi partilerin aralarında anlaşmaları ve güvenlik güçlerine yardımcı olmaları halinde 1 Mayıs günü Taksim Alanı dışındaki diğer bütün alanlarda miting--yapılabileceğini belirtti. Kozakçıoğlu, herkesin, dilediği yerde kutlama yapmasından yana olduklarını, ancak ortada yasaların bulunduğunu ve yasalar çerçevesinde düzenlemeler yapmak durumunda olduklarını belirterek, siyasi parti ve sendika örgütlerinin güvenlik güçlerine yardımcı olmasını istedi.

Bunun üzerine bir değerlendirme toplantısı yapan siyasi parti ve sendika temsilcileri yaptıkları açıklamada, 1 Mayıs Mitingini; Türk-İş'in Şişli Abide-i Hürriyet Meydanfnda, DlSK'in ise Cumhuriyet Alam'nda gerçekleştireceği, HEP ve işçi Partisi'nin de söz konusu mitinglere katılma kararı verdikleri bildirildi.

4- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu ile Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da sona eren heyetler arası görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenlediler. Her iki bakan da görüşmelerin samimi bir hava içinde geçtiğini ve yararlı olduğunu, ikili ilişkiler yanında Kıbrıs, bölgesel sorunlar ve yasa dışı göç konusunu da ele aldıklarını ifade ettiler.

5- Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan ve Polonya Cumhuriyetleri İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan güvenlik anlaşmaları, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

Söz konusu "Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı, Terörizm ve Organize Suçlarla Mücadelede işbirliği" anlaşmasıyla taraflar, kendi hükümranlık sahaları içinde diğer ülkelerin güvenliği ve kamu düzeni için zararlı tüm faaliyetlerin önlenmesine yönelik tedbirleri almayı, bilgi ve belge alış verişinde bulunmayı kararlaştırdılar.

6- Almanya'deki temas ve incelemelerini sürdüren Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Bonn'da Federal Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Wolf-gang Bötsch ile görüştü.

7- PKK'ya bağlı ERNK'den yapılan açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tek taraflı ve koşullu olarak ikinci kere ilan ettiği ateşkes sürecinin, zayıflıktan kaynaklandığı görüşünün tamamen bir yanılgı olacağı belirtilerek, "Türk Hükümeti'nin böyle bir yaklaşımla dönemi değerlendirmesi, kendisi için bir felaket olacaktır" denildi, ilk ateşkes çağrısının Türk Hükümeti tarafından bozulduğu iddia edilen açıklamada, ikincisinin de Türk yönetimi tarafından bozulması halinde, binlerce insanın kanının akacağı ve bunun sorumlusunun da Türk yönetimi olacağı iddia edildi. Açıklamada ayrıca, Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Helsinki insan Hakları ve AGIK süreci ile diğer insan hakları kuruluşları ve hükümetlere, ateşkesi her iki taraf açısından da denetlemek için gözlem ve denetim heyetleri gönderme çağrısında bulunuldu.

8- Bosna-Hersek'te Sırplara karşı uygulamaya konulan hava yasağını denetlemek üzere NATO'dan çağrt alan Türkiye, 18 uçakla katılacağı harekat için ilk parti F-16 uçaklarını İtalya'ya gönderdi. Türk uçakları, Yunanistan'ın hava sahasından geçişe izin vermemesi nedeniyle uluslararası hava sahasını kullandı.

Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, basın mensuplarını, uçakların kalkış yapacağı Mürted'deki 4, Ana Jet Üs Komutanltğı'na götürerek konuyla ilgili bilgi verdiler.

Bu arada Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Bosna-Hersek'teki Karajina'da yaptığı açıklamada, Türk F-16'larma Bosna-Hersek üzerinde uçuş yasağını denetleme görevi verilmesini eleştirerek, "Bu, tehlikeli birşeydir. Çünkü Türkler Bosna'daki Müslümanlara yardım etmekten geri kalmayacaklardır" dedi. Karadziç, geçmişte bölgeyi işgal eden ülkelere NATO görevi verilmesine karşı olduklarını belirterek, özellikle Almanya ve İtalya'nın hava harekatına katılmasını eleştirdi.

Öte yandan, ABD Senatosu Azınlık lideri Bobe Dole, televizyondan yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'i on küçük parçaya bölmenin, Sırpların Müslüman kadınlarla çocukları daha çabuk katletmesinden başka bir işe yaramayacağını belirterek, havadan bombardımana girişilmesini ve Müslümanlara kendilerini savunmak için silah verilmesi gerektiğini savundu.

Senato Çoğunluk lideri George Mitchell de, şimdiye kadar Bosna'da birçok fırsatın kaçırıldığını; ABD'nin Avrupalı müttefiklerini ikna ederek havadan bombardıman düzenlenmesini istedi.

ABD Başkanı Bili Clinton'ın, dün İngiltere Başbakanı John Majör ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve her iki liderin de, BM Güvenlik Konseyi'nce alınan Sırplara uygulanan yaptırımların ağırlaştırılması kararını destekledikleri bildirildi.

Majör, Seçim bölgesi olan Hundingdon'da yaptığı konuşmada, şimdilik ekonomik yaptırımlarla sonuç almaya çalıştıklarını, ancak bu işe yaramazsa "başka yollara başvurulabileceğini" bildirdi.

Bu arada Doğu Bosna'daki en büyük Müslüman yerleşim merkezi olan Srebrenica'da dün ilan edilen ateşkesin devam ettiği ve helikopterlerle ağır yaralıların tahliyesine başlandığı bildirildi.

Bosna'daki BM Kuvvetleri'nin Komutanı Philippe Morillon, Srebrenica'da güvenliği sağladıklarını belirterek "Sırplar, bundan sonra Srebrenica'ya ateş açarlarsa bütün dünyaya saldırmış olacaklardır" dedi.

Sırp Komutan General Ratko Mladiç yaptığı açıklamada, Müslüman askerlerin silahlarının Srebrenica'da imha edilmesini ve Müslümanların tanktan bıçağa kadar ellerindeki silahları teslim etmelerini istedi.

Fransa Savunma Bakanı Edouard Balladur, TV'de yaptığı konuşmada, Sırp baskıları sonucu Bosna'daki BM Komutanı Philippe Morillon'un görevinden alınacağı yolundaki haberleri yalanlayarak, Morülon'un örnek bir kahraman olduğunu belirtti.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebülfeyz Elçibey, AGlK çerçevesinde Karabağ sorunun çözümü için çatışma bölgesinde görevlendirilmeleri konusunda anlşmaya varılan AGlK gözlemcilerinden bir heyeti Bakü'de kabul etti.

Elçibey, kabulde Azerbaycan'ın barışçı çözüm ilkelerine her zaman bağlı olduğunu, ancak diyalog için Ermeni işgalinin kalkmasının şart olduğu bildirdi.

10- Afganistan Savunma Bakanı ve Kuzey Eyaletleri Yüksek Askeri Konseyi Başkanı Orgeneral Abdülreşid Dostum, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey'e bir mesaj göndererek, iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini ve bunun için her zamankinden daha çok imkan bulunduğunu bildirdi.

11- Başbakan Navaz Şerifi yolsuzluklara bulaşmak ve muhalefet üzerinde terör uygulamakla suçlayarak görevinden alan Pakistan Devlet Başkanı Gulam Ishak Han, seçimlerin 14 Temmuz'da yapılacağını açıkladı.

12- Güney Kore'nin Nonsan kentinde bir akıl hastanesinde çıkan yangında 35 hasta öldü.

20 NİSAN 1993

1- Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşi ailesi tarafından Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nden alınarak törenle TBMM'ye getirildi ve kendisi için hazırlanan katafalka konuldu. Protokol üyelerinin saygt geçişinin ardından Ûzal'ın naaşı vatandaşların ziyaretine açıldı.

Bu arada 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm cenaze törenine katılacak yabancı konuklar Ankara'ya gelmeye başladı. Başbakan Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yabancı konukları Esenboğa Havalimanı'nda karşıladılar.

2-TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk TRT-1'de yayınlanan "Kamuoyu" programına katıldı. Cindoruk, programda Yavuz Donat'ın Cumhurbaşkanlığı konusundaki sorularını yanıtladı.

Cindoruk, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte de "Benim İçin önemli olan, yedi yıllığına seçilen cumhurbaşkanının bütün tartışmaların üzerinde, demokrasiye katkıda bulunacak birisi olmasıdır" dedi.

3- ANAP grubu 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anısına özel gündemle toplandı. Genel Başkan Mesut Yılmaz da, Türkiye'nin geleceğinin, Turgut Ûzal'ın koyduğu ilkelerle ve onun kurup şekil verdiği partide olacağını bildirdi. Yılmaz, "Türkiye'de herşeyi daha iyi yapmak isteyen herkesi, ANAP çatısı altına çağırıyorum. Özal'ın ideallerini gerçekleştirmek için bir araya gelmeliyiz" dedi.

Toplantıda ANAP Grup Başkanvekili Mustafa Kalemli, düzenlenen cenaze töreniyle ilgili bilgi verdi ve tüm ANAP'lıların törene katılmasını istedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Arnavutluk Halk Meclisi Başkanı Pjeter Arbnort başkanlığındaki parlamento heyetini kabul ederek bir sûre görüştü.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, dün grup başkan vekilleriyle gerçekleştirdiği toplantıdan sonra Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, toplantıda, Turgut Özal'ın ölümüyle gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı sorunu ve koalisyonun durumuyla SHP'nin bu konudaki tavrının ele alındığını belirterek, gelişmeleri izlediklerini ve değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

İnönü, TBMM'deki odasında SHP'li bakanlarla biraraya gelerek cumhurbaşkanlığı sorununu görüştü, İnönü toplantıda, DemireTin Cumhurbaşkanı olması durumunda Başbakan Yardımcılığı görevinden çekileceğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal için özel gündemle toplandı. Toplantıda, Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel

Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan birer konuşma yaptılar.

7- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, düzenlediği basın toplantısında, son siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleştirileceği 40 günlük süreç içerisinde öncelikle, Anaya-sa'nın Cumhurbaşkanı'nm yetki ve sorumluluklarını tanımlayan 104.maddesinin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Günay, aksi taktirde kim seçilirse seçilsin, Cumhurbaşkanı'nm yetki ve sorumluluklarına ait tartışmaların kısır döngü şeklinde süreceğini söyledi.

8- Adana Cumhuriyet Savcısı Ethem Ekin ile koruması polis memuru Mehmet Kenar, uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit oldular. Saldırıyı Türkiye ihtilalci Komünistler Birliği (TlKB) adlı yasadışı örgüt üstlendi. Cinayetin ardından Adana Adliyesi'nde görevli yargıçlar davalara bakmadılar ve saldırıyı protesto amacıyla yargıç, savcı, avukat ve adliye çalışanlarının katıldığı sessiz bir yürüyüş düzenlendi.

9- 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili olarak kurulan Uğur Mumcu Cinayetini izleme Komitesi, Avukat Halit Çelenk'in başkanlığında toplandı. Komite, toplantıdan sonra basına, iik toplantıdan bugüne kadar olan dönemdeki çalışmalar hakkında bitgi verdi. Komite, daha sonra Adalet Bakanr Seyfi Oktay ile gürüşerek Ankara DGM Savcılığı bünyesinde Uğur Mumcu ve faili meçhul cinayetler için özel bir savcılık kurulu oluşturulmasını ve kurulun emrine deneyimli uzman polislerden oluşan bir ekibin verilmesini istedi.

10- Bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilen "Bülent Dikmener Haber Ödülü" 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mum-cu'ya verildi.

11- ANAP eski milletvekili Mustafa Cakaloğiu, Cumhurbaşkanı Turgut Özahn cenaze törenine katılmak üzere Ankara'dan İstanbul'a giderken geçirdiği trafik kazasında öldü.

12- Doğu Anadolu Bölgesi'nde Van, Hakkari, Bitlis ve ilçelerinde iki gündür süren şiddetli yağış ve karların erimesi sonucu meydana gelen sellerde yaklaşık 3 bin ev ve işyerinin sular altında kaldığı, toprak kayması sonucu 7 karayolunun da ulaşıma kapandığı bildirildi.

13- Türkiye'nin BM nezdindekİ Daimi Temsilci Yardımcısı Tahsin Bur-cuoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna'ya ilişkin olarak düzenlediği açık görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bosna trajedisinin başlangıcından bu yana Konseyi ve uluslararası toplumu önlemler almaya çağırdığını hatırlattı ve BM Güvenlik Konseyi'nin, Bosna-Hersek'teki vahşet karşısında yetersiz ve etkisiz kaldığını, bu durumun Sırpları etnik temizlik ve soykırıma teşvik ettiğini belirterek, saldırgana karşı kuvvet kullanılmasını istedi.

14- Azerbaycan hükümeti, Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresinde iki günlük ateşkes ilan etti. Azerbaycan Savunma Bakanı Dadaş Rizayev de Gence, Fizuli ve Karabağ bölgelerinde iki günlük inceleme gezisine çıktı. AGlK heyeti de Akdam ve Hankendi'nde incelemelere başladı.

15- ABD Beyaz Saray Sözcüsü George Stepanapulos yaptığı açıklamada, ülkesinin Sırplara karşı tek yanlı bir operasyonu göz ardı etmediğini, ancak müttefiklerle beraber yapılacak bir harekatı tercih edeceğini bildirdi. Stepanapulos, Başkan Clinton'ın çokuluslu bir operasyondan yana olduğunu ve bu amaçla müttefiklerle danışma halinde olduğunu, dün İngiltere Başbakanı Major'la, bugün de Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand ile bu konuda telefon görüşmeleri yaptığını kaydetti.

16- Bosna'nın orta kesimlerindeki Vitez ve Tuzla kenti yakınlarında, Müslümanlarla Hırvatlar arasında beş gündür devam eden çatışmalarda yaklaşık 200 kişinin hayatını keybettiği belirtildi.

Bosna'da tek yanlı ilan edilen Hırvat Cumhuriyeti Savunma Bakan Yardımcısı Slobodan Boziç, Zagreb TV'sine verdiği demeçte, ülkenin orta kesimlerinde durumun son derece ciddi olduğunu söyledi ve Müslüman güçleri "Hırvatlara karşı soykırım uygulamakla" suçladı.

Öte yandan, Srebrenica'yı kuşatma altında tutan Sırpların kent için yapılan son ateşkes anlaşmasını bozdukları bildirildi.

21 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal için TBMM'de devlet töreni düzenlendi. Özal'ın katafalkı önünden saygı geçişi törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Moldava Cumhurbaşkanı Mrcea Snegur, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursul-tan IMazarbayev, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Pet-rosyan, irlanda Cumhurbaşkanı Hary Robinson, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakts, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Cliffton J. Wharton, Dışişleri eski Bakanı James Baker, Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, İsrail Dışişleri Bakanı Simon Perez, isviçre eski Cumhurbaşkanı Alphonse Eğle, Cezayir Yüksek Devlet Konseyi Üyesi Ali Harun, Suriye dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Nasır Kaddur Salih'in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden yüzü aşkın devlet adamı katıldı.

Ayrıca TBMM'deki törene, Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, TBMM Başkan Vekili Yildırım Avcı, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren katıldı,

Özal'ın naaşım taşıyan top arabası, TBMM'den kortej eşliğinde ayrılarak Kocatepe Camii'ne getirildi. Özal'ın naaşı burada kılınan cenaze namazından sonra İstanbul'a nakledilmek üzere Esenboğa Havaalanı'na götürüldü.

Özal'ın naaşı saat 16.45'te İstanbul Atatürk Havalimam'nda törenle karşılandı. Cenazeyi karşılayanlar arasında ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, eski Milli Savunma Bakanı Safa Giray, İstanbul Valisi Hayri Ko zakçıoğlu ve diğer yetkililer bulundu, Özal'ın naaşı İstanbul Tıp Fakültesi'nde dekanlık tarafından özel olarak hazırlanan bölüme konuldu. Ziyarete açık tutulan Özal'ın naaşı önünden sabaha kadar saygı geçişinde bulunuldu.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesine katılmak için Ankara'ya gelen Yunanistan Başbakanı Konstantin Mit-sotakis ile görüştü. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Demirel, cenaze töreni için Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye'ye gelmesinin oldukça anlamlı olduğunu kaydederek, iki ülke arasındaki ve bölgedeki sorunları gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirtti. Mitsotakis de açıklamasında, Türkiye ve Yunanistan arasında var olan diyalogun sonuca varmasını amaç edindiklerini vurgulayarak Özal'ın cenaze törenine gelmeyi de kendisine görev bildiğini söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması için sadece kendi partisinden değil, kamuoyu, basın ve diğer kesimlerden baskı göreceğini söyledi.

4- Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında imzalanan Konsolosluk Sözleşmesi ve Askeri Eğitim işbirliği Anlaşması, TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı.

5- HEP, partisiz bazı Kürt çevreleri ve sol partilere, birlikte kitle partisi kurma önerisi götürme kararı aldı. Geçen hafta sonunda HEP'in eski Parti Meclisi üyeleriyle yeni yönetimin birlikte yaptıkları toplantıda, kurulacak yeni partiye ilişkin hedefler belirlenerek, yeni parti kuruluşunun temaslarını gerçekleştirmek üzere HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kılınç ile Genel Sekreter Ahmet Karataş görevlendirildi.

6- Bölücü terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'la yaptığı röportajda, gazetecilik ve habercilik anlayışı dışına çıkarak terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla 2.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci-yazar Yalçın Küçük, beraat etti.

7- Erzurum Tendürek Dağlan'nda PKK militanlarına karşı başlatılan ve dört gün boyunca devam eden operasyonda 50 kadar PKK militanının öldürüldüğü belirlendi.

8- Kağıthane Belediyesi'nde işten atılan 340 işçiden 120'sinin stanbul'dan Ankara'ya başlattıkları yürüyüş lO.gününe girdi.

9- Şair ve yazar Sabahattin Kudret Aksal, dün vefat etti..

10- Gaziantep'le yayımlanan Bugün gazetesi sahibi Mehmet Ali Özelmacı, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

11- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenaze töreni için Ankara'da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ve Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ilk kez bir araya geldiler. Elçibey, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Karabağ konusundaki ikili görüşmelerde, Karabağ11 n özerkliği ve etnik Ermenilerin hakları konusunun ele alınacağını bildirdi. Petrosyan İse, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, iki tarafın da sorunun AGİK çerçevesinde barışçı yollardan çözülmesi konusunda ortak yaklaşım içinde olduklarını söyledi.

Bu arada Başbakan Süleyman Demirel, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile Başbakanlık Konutu'nda bir süre görüştü. Demirel, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki kanlı ihtilafın bir an evvel durdurulması için biz her türlü gayreti gösteriyoruz. Ateşkes yapılmalıdır" dedi.

12- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenaze törenine katılan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından ilan edilen ateşkesi etkilemeyeceğini bildirdi.

13- BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Sözcüsü Barry Frewer yaptığı açıklamada, Müslümanların ateşkes anlaşması uyarınca ağır silahlarını teslim

ettiklerini, ancak Sırpların olast bir saldırısına karşı Srebrenica'da bulunan Kanada birliğinin Müslümanları savunacağını söyledi.

Öte yandan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Müslümanların silahlarını teslim etmelerinden önce BBC televizyonuna verdiği demeçte, uluslararası toplumun Bosnalı Sırplara baskısını eleştirerek "Biz topraklarımızı savunuyoruz" dedi.

14- ABD Başkanı Bili Clinton, Yeryüzü Günü nedeniyle yaptığı konuşmada, geçen yıl eski Başkanı George Bush'un Rio de Janerio'da yapılan Yeryüzü Zirvesi'nde İmzalamayı reddettiği "Biyolojik Çeşitlilik" anlaşmasını imzalayacağını açıkladı.

15- Federal Almanya Hükümeti, Somali'ye insani yardım amacıyla 1600 askerden oluşan bir piyade taburu göndermeyi kararlaştırdı.

22 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesi, İstanbul Vatan Cadde-si'ndeki Anıt Mezar yakınında toprağa verildi.

2- Başbakan Süleyman Demİrel, Ankara'da "Dünya Günü" nedeni ile yayımladığı mesajda, "Dünya Günü, hızla bozulan ekolojik dengeyi düzeltmek ve toplumun her kesiminde çevre bilincini uyandırmak açısından önem taşımaktadır. Doğanın hızla tahrip olmasının Önüne geçme düşüncesi, uygar insanın düşüncesidir" dedi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının çok geniş tabanlı bir kabul sonrası seçilmesi gerektiğini söyledi. Koalisyon açısından bugün bir sıkıntının olmadığını ve kişilerden önce ilkelerin önem taşıdığını söyleyen Oktay, Başbakan Demirel'in Çankaya'ya çıkması söz konusu olur İse, koalisyonun olumsuz etkilenmeyeceğini belirterek, "Koalisyon, protokol üzerine inşa edilmiştir. Protokolün esaslarına uyulur ise devam eder" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Volkan Vural haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü nedeniyle Türkiye'de bulunan Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile Başbakan Süleyman Demirel'in dün yaptıkları görüşmenin, "yeni bir diyalog" başlattığını vurgulayarak, Atina ile Ankara arasında yeni bir işbirliğinin şekillenmeye başladığını söyledi. Vural, dostluk ve işbirliği anlaşması yapılması için teknik hazırlıkların hızlandırıldığını dile getirerek, bu anlaşmanın Kıbrıs sorunundan ayrı tutulması gerektiğini bildirdi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunanistan'a gitmeden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Başbakan Demirel ile yaptığı görüşmenin yararlı olduğunu belirterek, "Görüşmeye, Kıbrıs ile başladığını ve Kıbrıs ile bitirdiğini" bildirdi. Türk-Yunan ilişkilerinin normalleşmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı bulunduğunu kaydeden Mitsotakis, görüşmenin, gerekli gelişmelerin sağlanması durumunda bir dostluk ve işbirliği anlaşması imzalanmasını amaçlayan bir diyalog çerçevesinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

5- Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkanı Sadun Aren, yeni Cumhurbaşkanının kim olması gerektiği ve yeni hükümet yapısı ile ilgili olarak Anka' ra'da yaptığı açıklamada, bu seferki Cumhurbaşkanı seçiminin, sadece uygun bir aday bulmanın ötesinde önem taşıdığını belirterek, Sayın Turgut Özal'ın ölümü ile boşalan Cumhurbaşkanlığına DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel'in seçilmesi halinde, mevcut DYP-SHP koalisyonunun bozulmasından endişe ettiklerini, büyük sermayenin istediği DYP-ANAP koalisyonuna da karşı olduklarını belirtti.

6- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan, Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak Başbakan DemirePin kararını beklediklerini belirterek, Demirel'in Çankaya'ya çıkma kararı vermesi durumunda buna bir itirazları olmayacağını söyledi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı seçiminde "geçiş dönemindeki siyaset kurallarına aldırmaksızın" tercih yapılmasını eleştirerek, "Parti lideri kendisi için gölge etmeyecek bir lider arıyor. Türkiye'nin günümüzdeki beklentileri, bu lüksleri kaldıracak güçte değil" dedi.

Cem, Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Demirci'm, öncelikle "kişiliğine düşürülmüş yolsuzluk gölgesini" kaldırması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı makamı, sorumluluktan kaçmanın sığınağı olmamalıdır" dedi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı dolayısıyla Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey İle Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan dün İkili bir görüşme yaptılar.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Petrosyan, yaptığı açıklamada, "iki tarafın da Dağlık Karabağ için ciddi ve yapıcı görüşmeler yapmak için anlaştıklarım" söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey de düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan-Azerbaycan arasında gerekirse, telefon ile ikili düzeyde diplomatik temasların başlayacağını doğruladı. Elçibey, "Ancak bu görüşmeler, doğrudan çatışmalar konusunda değil, AGlK çerçevesinde çözüme yardımcı olabilecek çok önemli bir konu olan. Azerbaycan toprağı Karabağ'daki Ermeni çoğunluğun statüsü ile başlayacaktır" dedi.

Daha sonra Elçibey ile Petrosyan Ankara'dan ayrılmadan önce Esen-boğa Havaalanı'nda kısa bir görüşme daha yaptılar. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Nahcıvan Meclis Başkanı Haydar Aliyev de katıldılar.

Elçibey ve Ter Petrosyan bir açıklama yapmazlarken, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetinr iki liderin görüşmelerini değerlendiren bir basın toplantısı düzenledi. Hikmet Çetin, Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarının barıştan yana oldukları izlenimi edindiğini belirterek, iki liderin ilk kez doğrudan görüşme yapmasına olanak sağlandığını ve burada Türkiye'nin temel amacının, Ermenilerin Azeri topraklarından çekilmesi ve etkin barışın sağlanması olduğunu bildirdi.

9- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelu Jelev, Washington'da bulunan Soykırım Müzesi'nin açılışı nedeni ile yaptığı konuşmada, ülkesindeki Türk azınlığın haklarının ellerinden alınması konusunda eski komünist hükümetin sorumlu olduğunu belirterek, hükümetinin etnik Türkler dahil bütün azınlıklara eşit muamele etme taahhüdüne bağlı olduğunu söyledi.

10- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner İngiltere'de yaptığı açıklamada, Bosna üzerindeki uçuş yasağinın uygulanması görevini NATO'nun üstlenmesinden başka, Bosna-Hersek'te daha etkin önlemler alınması gerektiğini, ancak bu önlemlerin BM Güvenlik Konseyi'ni ilgilendirdiğini söyledi.

Bu arada Bosnalı Sırpların Genelkurmay Başkanı General Manojlo Mi-lonaviç de yaptığı açıklamada, Srebrenica'daki Müslümanların, ellerindeki silahlan BM Koruma Gûcü'ne devrini Öngören anlaşmayı İhlal ettiklerini ileri sürerek, "Müslümanlar çoğunluğu eskimiş, kullanılmaz durumda olan küçük çaptaki uçaklarını BM Gûcü'ne verdi" ifadesini kullandı.

Öte yandan, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Genelkurmay Başkanı General James Davis de yaptığı açıklamada, Atina'nın Türk savaş uçaklarının Bosna operasyonuna katılabilmek İçin Yunan hava sahasından geçmelerine izin vermeyişinin ittifak açısından çok sayıda sorun yarattığını söyledi. General James Davis, iki ülke arasındaki tarihi anlaşmazlıklar bulunmasına rağmen Yunanistan'ın bu tutumunu desteklemediklerini belirterek, Türk savaş uçaklarının Bosna'daki NATO operasyonuna katılması ile Türkiye'nin ittifaka önemli bir katkısı olduğunu belirtti.

11- İtalya Başbakanı Giuliano Amato, parlamentonun, referandum sonuçlarının değerlendirildiği toplantısından sonra istifa ettiğini açıkladı.

23 NİSAN 1993

1- TBMM'nin açılışının 73.yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, ülkede yeni bir dönemin başladığını belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın cenazesinde sağlanan birlik ve beraberliğin sürdürülmesini istedi. Demirel, "Türkiye'de demokrasi bütün kurum ve kurallarıyla mevcuttur. Kaideler bellidir. Çankaya DYP'nin meselesi değildir, TBMM'nin meselesidir. Biz kuralları işletiriz, ülkeyi bunalıma götürmeyiz" dedi. "Birinci turda 300 oyla seçilen Cumhurbaşkanı güçlü olur, dördüncü turda 226 oyla seçilen güçsüz olur" tartışmalarının yersiz olduğunu belirten Başbakan, "O zaman 226 oyla Cumhurbaşkanı seçmenin anlamı kalmaz. Ancak Anayasa böyle öngörüyor" dedi.

Daha sonra DYP Grubu, Demirel'i Cumhurbaşkanlığıma aday gösterdi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC BaşbakaYıı Derviş Eroğlu, Başbakanlık konutunda dün gece bir araya geldiler.

Başbakan Süleyman Demirel, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Sayın Denktaş bütün ömrünü Kıbrıs davasına vermiştir. Hadisenin bu kadar önemli bir safhaya geldiği ve şartların fevkalade elverişli olduğu bir dönemde, 'ben bu işin içinde yokum' demez. Zaten iç meseleler Çözülmeyecek cinsten değil. Sayın Denktaş'a sen yetkisizsin diyen de yok" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Demirel'in Cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, "Başbakan, adaylığını bize danışmadan açıkladığına göre bizim oyumuza İhtiyacı yok" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili olarak SHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, tarafsız ve TBMM'nin büyük çoğunluğunun oyuyla seçilmiş bir cumhurbaşkanından yana olduğunu, ancak geleneklerin bu konuda Anayasa'yla çeliştiğini söyledi. Özal döneminde getirdiği eleştirileri hatırlatan İnönü, Özai'ı Cumhurbaşkanı yapan parlamento ile bugünkü parlamentonun aynı olmadığı görüşünü savundu.

İnönü, Koalisyonun devamını halkın istediğini belirterek, başarılı bir hükümeti herhangi bir nedenle bozmanın yanlış olacağını, kişilerin değişebileceğini ama hükümetin varlığını halkın ve meclisin isteğinin dışında bir sebeple bozmanın yanlış olduğunu ifade etti.

6- SHP'li Devlet Bakanları ibrahim Tez ve Mehmet Kahraman ile Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Demirel'in Cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediklerini açıkladılar.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD, Türkiye ve Rusya arasında dün de devam eden üçlü danışmalarda, Karabağ'daki çatışmaların sona erdirilmesi için bir barış planı üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi. Planın; Ermeni ve Azerilerin Karabağ'da sürekli ateşkes ilan etmesini, Ermenilerin işgal ettikleri yerlerden geri çekileceklerini açıklamalarını ve geri çekilme işleminin 1-2 gün içinde tamamlanmasını, ayrıca, soruna barışçı çözüm bulmak amacıyla AGlK çerçevesindeki Minsk Konferansı için beşli danışma kurulunun Cenevre'de toplanmasını öngördüğü kaydedildi.

8- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, izmir'de yaptığı açıklamada demokratikleşmeyi hedefleyen bir hükümetin Kültür Bakanlığı olarak özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı anlayışı egemen kılmanın mücadelesini verdiklerini, Türkiye'de iki yıl öncesine göre çok daha özgür bir ortam bulunduğunu söyledi. Fikri Sağlar, yasakların yerine, özgürlükleri; yönlendirme yerine, özendirmeyi koymaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

9- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Demirel'in DYP Grubu tarafından aday gösterilmesi ile ilgili olarak,'gazetecilerle yaptığı sohbet esnasında, "Hayırlı olsun. Gayet doğaldır. Bunu, ne fazla abartmaya ne de ah vah etmeye gerek vardır. Türkiye bir acı olay yaşamıştır, ama bu boşluğu da doldurmak zorundadır Adaylardan biri de Sayın Demirci'dir, saygıyla karşılarız. Ama oy verip vermemeyi de gelişmelere göre değerlendiririz" dedi.

10- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan, Ankara'da yaptığı açıklamada, Demirel'in Cumhurbaşkanlığına aday olması halinde SHP Grubu olarak destekleyeceklerini belirterek, "Birinci turda ya da dördüncü turda seçilmesi arasında bizim için fark yoktur" dedi.

11- CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan, partisinin hazırladığı, Anaya-sa'nın cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini düzenleyen 104. maddesi ve ilgili 130, 146, 154, 156 ve 157. maddelerinin değiştirilmesi konusunda Anayasa değişikliği teklifini tüm partilere ve milletvekillerine gönderdiklerini ve destek istediklerini açıkladı.

Gürkan, "Yeni cumhurbaşkanı seçilmeden bu değişiklikler g erçekl eştiril -mezse, cumhurbaşkanı olarak kim seçilirse seçilsin, cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarına ait tartışmaların sürmesi kaçınılmazdır" dedi.

12- 18 Nisan'da Tunceli'nin Çemişkezek ilçesi Akçapmar Jandarma Ka-rakolu'nu basan yasadışı Dev-Sol örgütüne mensup militanlara karşı güvenlik güçlerince başlatılan operasyonda 3'ü kadın 12 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

13- İstanbul Kartal'da, yasadışı Dev-Sol üyesi ve Bayrampaşa Cezaevi firarisi ibrahim Yalçın, bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirildi. Operasyonda bir kişinin de sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

14- Cumhurbaşkanı Turgut Özal İçin, ABD'nin Houston kentindeki Me-todist Hastanesi'nde ameliyat olduğu odada bir anma töreni düzenlendi. Eski ABD Başkanı George Bush, yaklaşık 200 kişinin katıldığı törende yaptığı konuşmada "Özal, büyük bir devlet adamıydı. Onunla ilişkilerimiz mükemmeldi. Kişisel diplomasinin aramızda apayrı bir yeri vardı" dedi.

15- BM Mültecilere Yardım Örgütü (UNRWA) Başkanı llter Türkmen, Ka-hire'de yaptığı açıklamada, özellikle Batı Şeria ve Gazze'deki ekonomik durumun kötüleşmesinden sonra işgal topraklarında yaşayan Filistinlilerin her zamankinden daha çok yardıma muhtaç olduklarını bildirdi

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Başbakan Derviş Eroğlu'nun seçim yasasının değiştirilerek erken seçime gidilmesi konusunda kendisine söz verdiğini belirterek, Eroğlu'nun erken seçim için temmuz ayını düşündüğünü, ancak yeterli zaman olmaması nedeniyle bu tarihten sonraki birkaç ay içinde seçim yapılabileceğini bildirdi.

17- Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü'nün Fransız Komutanı Philippe Morillon, Saraybosna'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırpların Srebreni-ca'dan çekileceklerini, kadın ve çocukların kentte kalmaya devam edeceklerini, koruma gücü askerlerinin de gerektiğinde Sırplara karşı silah kullanmaya yetkili olduğunu söyledi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzİç ise, Bosna-Hersek'te barışın sağlanması amacıyla hazırlanan Vance-Owen planının taraflarca imzalanmasının hiçbir anlamı olmadığını, önemli olanın, bölgedeki fiili gelişmeler olduğunu söyledi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerce oluşturulan 6 kişilik bir heyetin, incelemelerde bulunmak üzere Bosna-Hersek'e hareket ettiği bildirildi.

Öte yandan pazartesi gecesi Birleşmiş Milletlerde konuşan İsveç Büyükelçisi Peter Osvald, Sırpların BM kararlarını çiğnemekte ısrar etmeleri halinde, belirli Sırp hedeflerine askeri saldırıda bulunmanın kaçınılmaz hale geleceğini söyledi.

18- Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Tahran Üniversitesi'nde verdiği cuma hutbesinde, dünyadaki son gelişmeleri değerlendirerek, tslam ülkelerine, sorunlarının çözümü için yabancı güçlere bel bağlamayarak kendi güçlerine güvenmeleri ve birlikte hareket etmeleri çağrısında bulundu.

19- iran'ın Kuzey Irak'ta Kürtlerin yaşadığı bölgeleri topçu ateşine tutması, Irak yönetimi tarafından protesto edildi, iran'ın Bağdat'taki Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak bombardıman kınandı ve Irak'ın bu tür operasyonlara tepki gösterme ve tazminat isteme hakkını saklı tuttuğu bildirildi.

20- Dünyanın en büyük ve ikinci soykırım anıtı ve müzesi ABD'nin başkenti Washington'da, Başkan Bill Clinton tarafından açıldı.

24 NİSAN 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'nda Milliyet ve Hürriyet gazetesi mensuplarına verdiği ayrı ayrı davette, cumhurbaşkanlığı ve sonrasına ilişkin düşüncelerini anlattı.

Başbakan Süleyman Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile hükümet ve DYP'deki olası gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Demirel'in cumhurbaşkanlığına karşı çıkarak, "Süleyman Demi-rel'in seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığının tartışma konusu" yapılacağını belirtti. ANAP lideri Mesut Yılmaz, "226 oy ile Çankaya'ya çıkmak hukuken yeterli ama siyaseten yetersizdir. O zaman koalisyonun cumhurbaşkanı olur" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özahn cenaze töreni için Türkiye'ye gelen Nahctvan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'te bir görüşme yaptı. Aliyev, görüşmede Azerbaycan'daki son durum hakkında bilgi vererek, Yılmaz'dan destek istedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin 31. kuruluş yıldönümü nedeniyle Tercüman gazetesine çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı. Özden, cumhurbaşkanının Anayasa'nın öngördüğü doğrultuda çalışacak, Özellikle andına bağlı uygulamalara Özen gösterecek birisi olarak, sorun yaratılmadan seçilmesini, bu seçimden sonra siyasal dengeler ve kurumlarda bir değişiklik olacaksa onların da aynı uygunluk içinde ve yeni bir sorun yaratılmadan sonuçlanmasını diliyorum" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, bugüne kadar Başbakan Süleyman Demirel'le cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda hiç konuşmadıklarını, basında kendisine atfen yazılan haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Basın her zaman bunu yapıyor, ama hiç gerçeklerden bu kadar uzaklaşmamıştı, yazılanlar tamamen hayal ve uydurma, kendi aralarında konuşup bize mal ediyorlar" dedi.

6- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Haymana'da çeşitli incelemelerde bulunarak, vatandaşlarla yörenin sorunlarına ilişkin bir toplantı yaptı. Kilercioğlu, toplantıda yaptığı konuşmada birlik ve bütünlük olmadan bir ülkenin kalkınmasının mümkün olamayacağını belirterek, hükümet olarak halkla devlet bütünleşmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, izmir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünkü koalisyon hükümetini halkın benimsediğini ve bu hükümetin başarılı çalışmalar yaptığını belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla koalisyonun bozulmasını istemediklerini söyledi.

8- Tunceli'nin Çemizgezek ilçesi Torbalı Köyü'ne baskın yapan bir grup terörist köy muhtarını öldürerek kaçtılar.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Pakistan'da yapılacak olan 21. IKÛ (islam Konferansı Örgütü) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Karaçi'ye gitti. Çetin, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin iKÖ'de iki yıldır dönem başkanlığı yaptığını ve bu süre içinde bölge ve bölge dışında gelişen olayların Türkiye'nin de girişimleri ile BM'ye götürüldüğünü anımsatarak, iKÖ'de bu dönem içinde iki ola-ğanüstü toplantı yaptığını söyledi.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, 1988 yılından bu yana Ermeni kuvvetlerinin, Dağlık Karabağ'da 205, Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde ise 285 yerleşim birimini ele geçirdikleri kaydedildi. Raporda, Ermeni kuvvetlerinin Karabağ, Zengelan, Fizuli ve Kzaat kentleri ile Nahcıvanın bir kısmını ele geçirdikleri bildirildi.

11- Eski Yugoslavya Barış Konferansı eşbaşkanlanndan Lord Cwen, Belgrad'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek barış planında bazı değişiklikler yapılarak, Bosna'nın kuzeyindeki Sırp bölgeleri arasında "silahtan arındırılmış koridorlar" oluşturulmasını istedi.

ABD Başkanı Bili Clinton da dün akşam düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'e müdahale edilmesi gerektiğini, ancak bunu ABD'nin tek taraflı olarak yapmaması gerektiğine inandığını söyledi.

25 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Show TV'de bu akşam yayınlanacak olan "32.Gün" programının çekimlerine katıldı. Cindoruk, DYP Genel Başkanlığı'na aday olması için parti teşkilatının bazı şartlarını kabul etmesi gerektiğini vurgulayarak, bu şartları "anayasa!, siyasal, ve ekonomik reformlar için tam destek" olarak sıraladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Başbakanlık Konutu'nda bir görüşme yaptılar, İnönü, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Koalisyon protokolünde Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda partilerin nasıl davranacağına" ilişkin bir kayıt olmadığını vurgulayarak, "Partiler, bu konuda kendi anlayışlarına uygun hareket etmekte özgürdürler. Dolayısıyla bu bir kırgınlık yaratmaz" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel de konuttan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, siyasi partilerin cumhurbaşkanlığı seçiminde grup karan almalarının Anayasa'ya göre mümkün olmadığını belirterek, "Söz konusu olan parti değil milletvekilleridir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal't TBMM'deki çalışma odasında ziyaret etti. Yılmaz, toplantıya girişte gazetecilerin sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı seçiminde DYP grubunun izlediği yöntemin hatalı ve yanlış olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da toplantıya girerken gazetecilere, henüz takvim işlemeye başlamadan cumhurbaşkanı seçilmiş görüntüsü yaratıldığını belirterek, "Türkiye'de bir çok demokratik kurumda olduğu gibi cumhurbaşkanlığı seçiminde de rejim kökleştirifemedi" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit'le de TBMM'deki makamında görüştü. Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP lideri Bülent Ecevit ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, liderlere üç ayrı öneri götürdüğünü bildirdi. Bunları, "ortak bir aday belirleyelim", "eğer kendisi isterse Cindoruk'u destekleyelim", "aday göstermesek dahi ortak tavır sergileyelim" şeklinde özetleyen Yılmaz, Demi-rel'in Cumhurbaşkanlığı konusunu oldu bittiye getirmesinden üç partinin de rahatsız olduğunu ve Demirel'i desteklemeyecekleri sonucunu çıkardığını anlattı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Yılmaz ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Demirel'in "tehditle",cumhurbaşkanı olmak İstediğini belirterek, Demirel'in ulusal birliği temsil eden değil, yüzde 27 oy almış DYP'nin cumhurbaşkanı olmak istediğini öne sürdü ve "Kendisinin bu durumda diğer partilerden oy isteme hakkı yoktur" dedi. Ecevit, ideal Cumhurbaşkam adayının Cindoruk olduğunu, kendisinin yansızlığını ve etkinliğini TBMM Başkanlığında kanıtladığını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Çankaya'ya çıkmak isteyen Demirel'e erken seçim şartıyla destek verebileceklerini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin 31. kurutuş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, "TBMM'nin, andına uygun çabalarıyla tüm özlemleri doyuracak bir Cumhurbaşkanı seçeceğine inandığını" söyledi. Özden, başkanlık sistemine karşı olduğunu da belirterek, kapatma davaları, etnik gruplar, laiklik, terör, işkence ve yargı bağımsızlığı konularında da görüşlerini açıkladı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Bursa II Kongre-si'nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda millete gidilmesi teklifini tekrarlayarak, "Başbakan Süleyman Demirel, yüzde 15 oyla kendini Cumhurbaşkanı seçtirmek istiyor" dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, erken genel seçimi uygun görmediğini belirterek, "Demokrasinin tam işlemesi her şeyden önce eşitlik ve adalet ilkelerine dayalı bir seçim sisteminin oluşturulmasına bağlıdır. Onun içindir ki en kısa zamanda seçim sisteminin değiştirilmesi ve her görüşün ve fikrin TBMM'de temsil edilmesinin sağlanması gerekir" diye konuştu.

8- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Hakyol Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Başbakan Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı olması kendisi için olumlu, DYP için otumuz bir gelişmedir" dedi. Güzel, Demirel'in Cumhurbaşkanı olması durumunda DYP'nin dağılacağını ileri sürdü.

9- HEP Genel Başkan Yardımcısı Hatip Dicle, yaptığı yazılı açıklamada, açık infazların son günlerde tekrar yoğunlaşmasının, hukuk, insan hakları ve demokrasi açısından endişe verici olduğunu belirterek, "Yargısız infazların hükümetin boynunda bir insanlık suçu olarak kalacağını" söyledi.

10- ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, partisinin Gaziantep il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, iktidarı eleştirerek, DYP'nin siyasi misyonunu tamamladığını ve "siyasi mevta" olduğunu öne sürdü.

11- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile "islam'da Terör" konusunda yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

12- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından 13.kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Yerel Basın ve Karadeniz" konulu panel Trabzon'da yapıldı.

13- Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği "Yılın Gazetecisi" ve "Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması"nda ödül kazanan gazetecilerin plaketleri, Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş'in de katıldığı bir törenle sahiplerine verildi.

14- Haftalık yayınlanan Yeni Ülke gazetesi kapandı. Piyasaya çıkan 131 sayısından 58'i İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri tarafından top-latıfan gazetenin, Özgür Gündem gazetesine katıldığı belirtildi.

15- Geleneksel Manisa Mesir Şenlikleri'nin 453'üncüsü, 10 ton şifalı macunun tarihi Sultan Camii'nden halka saçılması ile başladı.

16- ABD eski Başkanı George Bush ile Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve ölümü konularında yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

17- Endonezya Temsilciler Meclisi ve Halk Danışma Meclisi Başkanı Hacı Wahono, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Konuk Bakanı Esenboğa Havaalam'nda karşılayan TBMM Başkan Vekili Yıldırım Avcı, "Karşılıklı iyi ilişkiler içinde olan iki devletin yakınlaşması, bu ziyaretten sonra daha da gelişecektir" dedi.

Endonezya Meclis Başkanı Wahono ise ülkesinin Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediğini söyledi.

18- Pakistan'ın Karaçi kentinde başlayan islam Konferansı Örgütü'nün 21. Dönem Dışişleri Bakanları toplantısında açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, uluslararası topluluğun Körfez krizinde gösterdiği ortak ve karartı tutumu Bosna-Hersek ve Azerbaycan'da şimdiye kadar etkin bir biçimde gösteremediğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Mir Balah Şer Mazarİ ise konuşmasında, islam Konferansı Örgütü'nün, Bosna'daki Müslümanların katliamdan kurtarılması için "cesurca" hareket etmesi gerektiğini söyledi.

19- Bosnalı Sırpların, Lord Owen'ın "Bosna'nın kuzeyindeki Sırp bölgeleri arasında silahtan arındırılmış koridorlar oluşturulması" şeklindeki son önerisini reddettikleri bildirildi.

Bu gelişme üzerine AT dışişleri bakanları Sırbistan'a yaptırımları ağırlaştırma konusunu görüşmek amacıyla toplandı. AT dönem başkanlığını yürüten Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen, toplantı başlamadan Önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yaptırımları ağırlaştırıp Sırbistan'ı tam olarak tecrit edeceğiz" dedi.

Bu arada, Srebrenica kentine saldırıların artması üzerine bir açıklama yapan İngiltere Hükümeti, Srebrenica kentini savunma görevini üstlenen BM gücüne bağlı 150 Kanadalı askeri, güç durumda kaldıklarında kurtarmak için gerekirse kuvvet kullanabileceğini açıkladı.

Öte yandan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç ve Bosna'daki Hırvatların lideri Mate Boban arasında dün varılan bir anlaşmayla, taraflar arasında ateşkes sağlandığı bildirildi.

26 NİSAN 1993

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni cumhurbaşkanı seçimi ve yeni başbakanın belirlenmesi ile ilgili olayların dışında olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı vekaleti görevimi bıraktıktan sonra Meclis'teki görevime döneceğim, benim amacım bu" dedi.

Başbakanlık konusunu konuşmanın henüz erken olduğunu, başbakanlığın boşaltmadığını vurgulayan Cindoruk, "Bu görevi kayıtsız şartsız kabul etmenin sıkıntılarının geçmişte yaşandığını" belirtti. Cindoruk, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık sorununun baskısız, aracısız ve gürültüsüz çözülmesi gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminin Meclis'in meselesi olduğunu ve partilerin konuya ilişkin grup kararı alamadıklarını, seçimin gizli oy İle yapılacağını belirterek, "Ben demokrasiyi, hür iradeyi, hürriyeti savunuyorum ve halen hükümet başkanıyım. Herşeyin usûlüne göre cereyan etmesi de benim sorumluluklarımdan birisi. Her şey iyi olacaktır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP PM toplantısını açarken yaptığı konuşmada, kamuoyunda cumhurbaşkanının "En önemli mevki, bir anlamda milletin babası gibi görüldüğünü" vurgulayarak, "Siyasetçimiz bundan etkileniyor. DYP de şimdi bunu yapıyor. Genel başkanlarını cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorlar. Ancak, bu benim anayasa anlayışıma uymuyor" dedi.

İnönü, koalisyonda kalmak için her şartı kabul ettikleri yolundaki eleştiriler hakkında da, "Koalisyonda doğmadık, koalisyonda da ölmeyeceğiz. Koalisyonda yarar görüyoruz, ama bu demek değildir ki, cumhurbaşkanı seçildikten sonra, yeni ortaya çıkacak koalisyon çalışmalarında, koalisyonda kalalım diye her şartı kabul edeceğiz. Böyle bir şey yok" dedi.

4- DYP milletvekillerinin, RP Grup Başkanvekili Şevket Kazan tarafından Başbakan Dsmirel hakkında Azerbaycan iie ilgili verilen gensoru önergesini geri çekmelerini istediği bildirildi.

Öte yandan, Şevket Kazan yaptığı açıklamada, gensoruyu geriye çekmeyeceklerini belirterek, "Görüşmelerde, cumhurbaşkanlığına adaylığı için grubunda imza toplanan Sayın Demirel'e Azerbaycan başta olmak üzere, biriken olayları çözmeden nereye gidiyorsunuz diye soracağız. Demiret, söz verip de yerine getirmediği olayların hesabını vermeli, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu öyle açıklamalıdır" dedi.

5- Pakistan'ın Karaçi kentinde devam eden IKÖ 21'nci Dönem Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye adına bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin siyasi gerginlikler ve silahlı çatışmaların hüküm sürdüğü bir bölgede bulunduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin, IKÖ ve tek tek üye ülkelerin, Ermenistan'ın, Azerbaycan'a saldırganlığını kınaması gerektiğini belirterek, "Ermenistan'ı saldırganlık politikasına son vermek için zorlamalıyız" dedi. Çetin, uluslararası toplumdaki farklı tutumların Ermenileri cesaretlendirdiğini de kaydetti.

Azerbaycan topraklarının halen yüzde onunun Ermeni işgali altında bulunduğunu belirten Çetin, iKÖ'nün çalışmaları yakından izleyerek, ülkelerinin birliği ve toprak bütünlüğü için verdiği mücadelede Azerileri desteklemeyi sürdüreceklerini umduğunu söyledi.

Bu arada, toplantıda yapılan oylamada, Bosna-Hersek'e ilişkin karar tasarısı oybirliği ile kabul edildi.

Kararda, BM Güvenlik Konseyi'nin en kısa zamanda aralarında kuvvet kullanılmasını da içeren gerekli önlemleri alması çağrısında bulunularak, Bos-na-Hersek'teki bütün ağır silahların uluslararası topluluk tarafından etkin bir şekilde kontrol allına alınması istendi.

6- Bosna-Hersek Sırp Parlamentosu, Sısrbistan Devlet Başkanı Sloba-dan Miloseviç'in çağrısına karşın, Owen-Vance Barış Planı'nı reddetti.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, barış planını kabul etmenin Sırpların yararına olacağını söyledi, ancak Karadzic'in çağrısı parlamento üyeleri tarafından kabul edilmedi.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi'nin yeni Yugoslavya'da daha sıkı yaptırımlar uygulanmasını öngören 820 sayılı kararının, bu sabah yürürlüğe gireceği açıklandı.

Öte yandan, Yugoslavya Savunma Bakanı Pavle Bulotoviç de yaptığı açıklamada, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti ile Bosna'da Sırpların kontrolü altında bulunan bölgeler arasındaki sınırda yer alan köprülerin hava operasyonu ile bombalanması halinde, bunun "Yugoslavya'ya saldırı" anlamına geleceğini söyledi.

7- BDT Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mareşal Yevgeni Şapoşnikov, Moskova'da yaptığı açıklamada, Karabağ sorununun, "Siyasi çözüm yolu dışında" bir yöntem ile çözümlenmesine olanak bulunmadığını belirterek, "Tüm çatışmalara derhal son verilerek, en kısa sürede Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi gerektiğini" söyledi.

Yevgeni Şapoşnikov, soruna getirilecek iki siyasi çözüm alternatifinden birisinin, Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan içindeki özerklik statüsünü yeniden canlandırmak, ötekinin de "Dağlık Karabağ bölgesini Rusya'nın kontrolüne bırakmak olduğunu" belirtti.

Öte yandan, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Arif Aliyev, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Ermenistan'ın Azerbaycan'ı hedef alan saldırganlığının BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınmasını engellemeye çalıştığını bildirdi.

27 NİSAN 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminde, kamuoyunun ve muhalefetin kendisine verdiği desteği partisinin değerlendirmesi gerektiğini belirtti,

Cindoruk, "Demirel'in aday olduğu süreçte ben aday olmam. Sayın De-mirel çekilir de DYP'den biri aday olursa ben o zaman aday olurum. Bunun iki sebebi var. Birincisi; Demirel'le özel geçmişimiz var. ikincisi; siyasi parti ahlakı, artık Türkiye'de gerçekleşsin" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı için daha adaylar ortaya çıkmadan, muhalefetin red cephesi oluşturmasını yadırgadığını belirterek "Filancayı istemiyorum gibi bir tavır içine girerseniz, bir ehil kişiyi, bir büyük göreve gönderme yolunu tıkarsınız" dedi.

Demirel, ülkenin cumhurbaşkansız kalmayacağını belirterek, cumhurbaşkanlığı için DYP'den kendisinden başka aday çıkmayacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ret cephelerinin sadece Demirel'in ismi için geçerli olduğunu, aslında "Milli Uzlaşma Cephesi" kurduklarını belirterek, DYP ve SHP'yi de bu cepheye katılmaya çağırdı. Yılmaz, SHP'nin şahsiyetli bir tavır sergilediğini de sözlerine ekledi.

Demirel'in sadece koalisyonun cumhurbaşkanı olacağı görüşünü savunan Yılmaz, Demirel'e "adaylıktan çekilmesi ve bu hevesten vazgeçmesi" çağrısında bulundu.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda henüz nasıl bir tavır alacaklarına ilişkin bir karara varmadıklarını, muhalefetin, hükümeti düşürmeye yönelik çabalarına ortak olmayacaklarını söyledi.

Erdal İnönü, "koalisyon içinde kalmazlarsa yaşayamazlar" görüşünün yanlış olduğunu belirterek, sağlıklı demokrasi için SHP'nin göreve hazır olduğunu ifade etti.

İnönü, "Demirel gibi bunca yıl başbakanlık yapmış, siyasetin her kademesinde hizmet vermiş birinin cumhurbaşkanı olmak istemesi, haklı bir istek olarak görülebilir" dedi.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında toplanması beklenen DYP olağanüstü kongresinde kesinlikle aday olmama kararı aldığını söyledi.

6- RP milletvekilleri tarafından Başbakan Süleyman Demirel ve Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında, Ermenistan'a karşı izlenen dış politikanın yanlış olduğu ve bu nedenle Azerbaycan'a yapılan son Ermeni saldırısından da hükümetin sorumlu olduğu gerekçesiyle verilen gensoru önergesi, TBMM Gene! Kurulu"nda görüşülerek reddedildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, son yıllarda Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sürekli sorun haline geldiğini, geçmişte izlenen yöntemleri eleştirenlerin bugün aynı yöntemi kullandıkları görüşünü savunarak, "Cumhurbaşkanlığı seçimine milletvekili tehdidinin karıştırılması, daha bu makama çıkmadan yapılan bir saygısızlıktır. Bu durum Türkiye'nin layık olmadığı bir durumdur" dedi.

8- Eski ANAP Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, daha önce ayrıldığı ANAPa yeniden katıldı.

9- Ortadoğu barış görüşmeleri dört aylık bir aradan sonra Washing-ton'da yeniden başladı.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, islam Konferansı Örgütü (IKÖ) 21. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldığı Karaçi'de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi komisyonda Azerbaycan hakkında bir karar tasarısının kabul edildiğini, tasanda Ermeni saldırılarının kınanması ve Ermenistan'ın işgal etliği Azeri topraklarından çekilmesinin yanı sıra, soruna AGlK çerçevesinde barışçı çözüm bulunmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Hikmet Çetin, siyasi komisyonun kabul ettiği önemli karar tasarıları arasında Türkiye'nin sunduğu terörizmle mücadelede ortak davranış kurallarının benimsenmesine ilişkin tasarınında yer aldığını ve bu konuda bir çalışma komisyonunun oluşturulmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

11- NATO'nun en yüksek askeri organı olan Askeri Komite, Brüksel'de toplandı. Toplantıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş temsil etti.

Askeri Komite'nin ingiliz Başkanı Mareşal Richard Vincent, toplantılardan sonra yaptığı açıklamada, NATO'nun askeri kanadının Bosna-Hersek konusunda her türlü teorik planı hazırladığını, ittifakın siyasi kanadından da irade belirtisi ve çok açık bir görev beklediğini bildirdi.

12- Iraklı muhalif grupların liderleri, Irak halkının geleceği ve demokratikleşme konusunu görüşmek amacıyla, ABD Dışişleri Bakanı Warren Christop-her ve Başkan Yardımcısı Al Göre ile Washington'da biraraya geldiler.

Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, gazetecilerin bir sorusu üzerine, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın artık bölgede demokrasi, barış ve istikrar için mücadele eden bir kişi olduğunu, partisinin yapısal ilkelerinde de değişikliğe giderek, komünist çizgiden sosyal demokrat çizgiye geçtiğini ifade etti.

Irak Ulusal Kongresi'nde yer alan, ancak ABD'ye çağrılmayan Iraklı Türkmenlerin lideri Dr.Muzaffer Arslan, dün ABD Dışişleri Bakanlığı'na bir telgraf çekerek, görüşmede Türkmenlerin temsil edilmemesini kınadıklarını ve alınacak kararların kendilerini bağlamayacağını belirtti.

13- BM'nin iç savaşla dağılan Yugoslavya'daki savaş suçlularını soruşturmakla görevlt 5 üyeli özel komitesinin Amerikalı başkanı Şerif Bas-siounni, Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, savaş suçlarıyla ilgili istihbarattan bazı Örnekler vererek, komitenin, kuruluşundan bu güne kadar 1000'in üzerinde suç duyurusunu dosyaladığını, Bosna-Hersek'te 184 toplama kampı hakkında bilgi topladıklarını ve bu istihbaratın çoğunluğunu, Sırplar tarafından gerçekleştirilen işkence, açlık ve toplu tecavüz vakalarının oluşturduğunu söyledi. Toplantıda komite üyeleri, ancak çokuluslu bir gücün Bosna'yı işgal etmesi halinde savaş suçlularının yargılanmasının mümkün olacağını, aksi halde Nazi Almanyası'nda olduğu gibi bunun yıllar süreceğini ifade ettiler.

14- BM Barış Gücü tarafından Zagreb'de yapılan açıklamada, tank ve top desteğinde 100-150 kadar Sırp askerinin dün Hırvatistan'dan Bosna'nın kuzeybatısındaki Bilhaç bölgesine girerek, Müslüman güçlerle girdikleri çatışma sonucunda üç köyü ele geçirdikleri bildirildi.

15- ABD Başkanı Bili Clinton Beyaz Saray'daki konuşmasında, "Bos-na'daki savaşın sona erdirilmesi için daha sert bir politikaya gerek duyuluyor, dikkatleri Bosna sorununa çevirerek müttefiklerimizle birlikte ileri adım atmanın zamanı gelmiştir" dedi. Clinton, kongre liderleriyle konuyu değerlendireceğini belirterek, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve İngiltere Başbakanı John Major'ı da telefonla arayarak neler yapılması gerektiğini görüşeceğini bildirdi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in sözcüsü tarafından Bosna-Hersek'teki gelişmeler konusunda yapılan açıklamada, "Rusya'nın uluslararası topluma karşı gelenleri desteklemeyeceği ve Sırpların BM'nin sert tepkisiyle karşılaşacağı" belirtildi.

Açıklamada, Bosna-H ersek't e ki bunalımın bir dönüm noktasına geldiği, bu aşamada BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasındaki birlik ve beraberliğin korunmasının her zamankinden daha büyük bir önem taşıdığı vurgulandı.

17- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Senato'da yaptığı konuşmada, ülkesi ve Batılı müttefiklerinin Bosna-Hersek'te Sırplara karşı askeri müdahale yapması için bazı şartların gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Christopher, bu şartların; müdahalenin Amerikan halkına anlatılması ve desteğin sürdürülmesi, müdahalenin başarılı olması ve belirli bir stratejiyle ilgili olduğunu bildirdi.

18- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Atina'da yaptığı açıklamada, Sırbistan ve Karadağ'a BM'ce uygulanmaya başlanan yeni yaptırımların, ülkesinin, Yeni Yugoslavya ile gerçekleştirdiği ithalat ve ihracatı etkileyeceğini, buna rağmen ülkesinin BM yaptırımlarına uyacağını, ancak zararlarının göz önünde bulundurulmasını isteyerek, Lord Owen'ın çabalarını desteklediklerini fakat askeri bir müdahaleye sıcak bakmadıklarını ifade etti.

28 NİSAN 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci kez bir araya gelerek görüştüler. Demirel görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı'nın koalisyon hükümetinin işi olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda SHP'nin desteğinden memnunluk duyacağını yineledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de görüşmeden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı, İnönü, "Cumhurbaşkanlığı konusunda aday belirleme süreci başlıyor, bu konuda ben de partimizde yapılan görüşmeler hakkında Başbakan Demirel'e bilgi verdim" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı konusu ve anamu-halefetin eleştirileriyle ilgili olarak Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Başbakan Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile bir sorunları bulunmadığını, cumhurbaşkanlığı ile koalisyonun ayrı ayrı konular olduğunu, İnönü'nün de bu iki konuyu birbirinden ayırdığını belirtti.

3- Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı üst düzey atamalarında cumhurbaşkanını devre dışı bırakarak, ikili kararname yolunu açan ve kamuoyunda "1. by-pass" olarak adlandırılan yasanın bazı maddelerini iptal etti. 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından "yasanın iptali" istemiyle açılan davayı karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının parlamenter demokratik sistemin başı olduğunu belirtti. Mahkeme, "Cumhurbaşkanı, hükümet işlerine karışmasa bile devletin başıdır" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtlarken, "Şeriatın kestiği parmak acımaz, biz hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Anayasa Mahkemesi devlet sistemimizin önemli bir organıdır, buna yorum olmaz" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Pakistan'ın Karaçi kentinde yapılan 21. İslam Konferansı Örgütü (İKO) Dışişleri Bakanları toplantısından dönüşünde Ankara'da yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin iki yıldır sürdürdüğü dönem başkanlığını Pakistan'a devrettiğini, İKÖ'nün bu dönem içerisinde Filistin sorunu ve Arap-lsrail çatışması gibi geleneksel gündem maddelerini aşarak sesini dünya çapında duyurduğunu vurguladı. Toplantının en önemli gündem maddesinin Bosna-Hersek olduğunu dile getiren Çetin, "Bosna-Hersek konusunda benimsenen karar tasarısı ile Batı'yâ ve BM Güvenlik Konseyi'ne çok güçlü bir çağrı yapılmıştır" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili görüşlerini açıkladı ve cumhurbaşkanını halkın seçmesini istediklerini belirtti.

6- ANAP Genel Başkan Vekili Ekrem Pakdemirli, ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından önce yaptığı açıklamada, partisinin 95 milletvekilinin de Başbakan Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesine karşı olduğunu bildirerek, ANAP'ın ilke kararı dışında, cumhurbaşkanlığına seçilecek kişinin ismi üzerinde herhangi bir tavrı olmadığını hatırlattı ve TBMM içinden, yıpranmamış, partisiyle ilişkisini kesebilecek ve erken seçim şantajı ile değil, Meclis'in hür iradesiyle seçilecek bir kişinin cumhurbaşkanı olmasını arzu ettiklerini anlattı.

7- SHP il başkanları, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile koalisyonun geleceğini değerlendirmek ve olağan kurultay hazırlıklarını görüşmek üzere Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında Ankara'da toplandı, İnönü, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı için henüz hiç bir adayın resmen TBMM Başkanlık Divanı'na bildirilmediğini belirterek, "Ancak Sayın Demirel'in aday olacağı görülüyor" dedi. İnönü, koalisyon protokolünde adaylık konusuna yer verilmediği için SHP ve DYP'nin özgür olduğunu, "aday göstermekte sıkıntı içinde bulunmadıklarını" vurguladı.

8- İstanbul Ümraniye Hekimbaşı Çöplüğü'nde biriken metan gazı patlaması sonucu, tonlarca çöp yığını kayarak gecekonduların üzerine yığıldı ve çok sayıda ev göçük altında kaldı. İlk belirlemelere göre göçük altından 16 ceset çıkarılırken, ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Devlet Bakanı Tansu Çiller, bir toplantı için gittiği Londra'dan döner dönmez, Ümraniye'ye gitti ve bölgeyi "afet bölgesi" ilan etti.

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna da olay yerinde incelemelerde bulundu.

İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, patlama yerinde yaptığı incelemelerde enkaz altında 20 ceset daha olduğunun sanıldığını söyledi.

Ümraniye Belediye Başkanı Şinasi Öktem de patlamadan sonra yaptığı yazılı açıklamada, göreve başlamalarından bu yana çöplüğün kaldırılması için mücadele ettiklerini belirterek, Hekimbaşı Çöplüğü'nün tüm uğraşlara rağmen kaldmlamadığını söyledi. Öktem, "Bilirkişiler, mahkemeler lehimize karar verdiler, ancak bu kararı uygulatamadık. Beş gün önce, televizyonda çöplük için alarm verdik, 'insanlar ölecek' dedik, ancak çabalarımızdan bir sonuç alamadık" dedi. Öktem, buraya çöp döken Üsküdar, Beykoz, Kadı köy'belediyelerini de mahkemeye verdiklerini söyledi.

9- İstanbul ile Gazi Magosa limanı arasında sefer yapan Alp-5 adlı Türk yük gemisine, Larnaka sahillerinden 15 deniz mili uzakta seyrederken Rum hücumbotları tarafından ateş açıldı. Saldırıda Türk gemisinin iki mürettebat! yaralandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olay "korsanlık" olarak nitelenerek, "Bu tür eylemlerin kaçınılmaz olarak mukabeleyi davet edeceği" belirtildi ve BM Genel Sekreteri Gali'nin dikkati çekildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk gemisine ateş açıldığını, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feİsell ile görüşmesi sırasında öğrendi. Denktaş, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeyi keserek Feiseli'e protestoda bulundu. Denktaş, protestonun BM'ye duyurulmasını da istedi.

Öte yandan Ktbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Alekos Mihailidis, Rum hücumbotlarının, Türk gemisine ateş açmadan önce 20 dakika süreyle "dur".uyarısı yaptığını iddia etti. Mihailidis, bu uyarıya uyutmaması üzerine uyarı ateşi açıldığını belirterek, geminin bayrak taşımadığını ileri sürdü.

10- Sivas'ın Ümranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı.

11- Avrupa Bankası yıllık toplantısına katılmak üzere Londra'da bulunan .Devlet Bakanı Tansu Çiller, eski İngiltere Başbakanı Margaret Thacher ile görüştü.

12- Saraybosna radyosunun bildirdiğine göre, Sırplar, Bosna'nın kuzeydoğusundaki Velika Kladusa kasabasına dün yoğun top ateşi açtı. Hırvat radyosu ise, Hırvatistan'daki Gospic kasabasının Sırplarca top ateşine tutulduğunu ve Krajina'da Sırplarla Hırvatlar arasında çatışmalar meydana geldiğini duyurdu.

Eski Yugoslavya'daki BM Koruma Gücü (UNPROFOR) Komutanı General Lars-Eric Wahlgren, dün 150'den fazla Sırp milisin tankların desteğinde Bihaç'ın kuzeyinde üç köyü ele geçirdiğini açıkladı ve eski Yugoslavya topraklarındaki BM kuvvetlerine, Bosna-Hersek'in kuzey batısında Sırp kuvvetlerin saldırılarına karşı "insan haklarını korumak amacı ile gerektiğinde silah kullanma" emri verdi.

NATO Askeri Komite toplantılarına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türk F-16'ların kısa zaman içinde NATO'nun Bosna operasyonunda kullanılacağını bildirdi. Güreş, Komite'nin Bosna'ya yapılacak bir askeri müdahale konusunu ciddiyetle ele aldığını da belirtti.

Fransa Savunma Bakanı Philippe Ledard, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Eğer Barış Gücü görevlilerinin tanımı, komuta zincirinin belirlenmesi ve mali sorunlar gibi en temel meseleler çözülmezse, ülkesinin Bos-na'daki BM Barış Gücü'nde yer alan birliklerini geri çekebileceğini" bildirdi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Irak Ulusal Kongresi Heyetini dün kabul etti. Görüşmeye, Iraklı Kürt liderler Celal talabani ve Mesut Barzani, Şlileri temsilen Said Muhammed Bahr Ul-Ulun, Irak eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Hasan EI-Nakib ve Irak Ulusal Kongresi Sözcüsü Salah El-Şeyhli katıldı.

Irak Kürdistan Birliği lideri Celal Talanbani, Dışişleri Bakanı Christop-her'la yaptığı görüşme sırasında, geçen yıl ilan ettikleri Kürt Federe Devleti'nin ABD tarafından tanınıp desteklenmesini istediklerini söyledi.

Görüşmeye ilişkin bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Irak'ta insanlık aleyhine işlenmiş suçlar ve soykırım iddialarını araştırmak üzere BM Güvenlik Konseyi'nden bir komite oluşturulmasını isteyeceklerini bildirdi. Cristopher, Irak'ın kendi halkına yasal insan haklarını tanımak suretiyle yeniden milletler ailesi içine geri dönebileceğini de vurguladı.

Cristopher ile yaptıkları görüşmeye ilişkin olarak Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, "Amerikan yönetimi, Irak'taki diktatörlüğün sona ermesini ve BM Güvenlik Kon-seyrnin 688 sayılı kararına uymasını istiyor. Biz bu kararlara uyulması için gerekli her türlü baskıyı yapacağız" dedi.

29 NİSAN 1993

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Demirel, Kıbrıs sorununun önemini koruduğunu vurgulayarak, Kıbrıs'ın önümüzdeki dönemin en önemli meselesi olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Kıbrıs sorununa karşın, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin son yılların en iyi dönemine girdiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, zam çerçevesinde memur maaşlarının da ele alındığını belirterek, maaşlarda "ara düzelme" dışında bir formül bulunmadığını, bu sebeple sonuca ulaşılamadığını kaydetti. Gönen, bir soru üzerine, şartlara göre Olağanüstü Hafin kaldırılabileceğini bildirdi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra toplanacak olan DYP Olağanüstü Kongresi'ne tek adayla gidilmesi gerektiğini belirterek, milletvekillerinden ve delegelerden destek gelmesi halinde, otağanüstü kongrede genel başkanlık için adaylığını koyacağını açıkladı.

3- Dışişleri Bakanlığfndan yapılan yazılı açıklamada, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'ne, artan enerji ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla 22 bin ton fueloil hibe edilmesine karar verildiği belirtildi.

4- Güvenlik soruşturması ve çeşitli nedenlerle görevlerine son verilen kamu personelinin affını Öngören yasa tasarısı TBMM'ye gönderildi.

5- SHP il başkanları, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında yaptıkları değerlendirme toplantısında, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı'na karşı olduklarını bildirdiler.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de, partisinin cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrının adaylar belli olduktan sonra meydana çıkacağını söyledi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, düzenlediği basın toplantısında, "Cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi konusunda muhalefet partileriyle tam bir mutabakat içindeyiz" dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin demokratik teamülleri esas alarak bir uzlaşma zemini bulması gerektiğini belirterek, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda "Ret Cephesi" kurma çabalarını büyük üzüntüyle takip ettiğini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Demirel'in cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçtiğini açıklayarak attığı yanlış adımı geri alabileceğini söyledi.

9- ANAP Genel Başkan Vekili Ekrem Pakdemirli, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Demirel'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "tek aday olarak kalmayacağını" belirterek, iki aday olursa muhalefetin uzlaşarak çıkardığı adayın daha şanslı olacağını söyledi.

10- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, yaptığı açıklamada, SHP üzerindeki kamuoyu baskısını doğal karşıladıklarını belirterek, Demirel'in cumhurbaşkanlığına aday olmamasının kesinlikle düşünülemeyeceğini söyledi.

11- CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Ümraniye'de dün meydana gelen çöp faciasından dolayı hükümeti ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i eleştirerek Hükümet ve Sözen hakkında suç duyurusunda bulundu.

12- DiSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi ve Kamu Çalışanları Platformu adına Eğit-Sen Genel Başkanı İsmet Aktaş, DiSK Genel Merkezi'nde yaptıkları ortak açıklamada, 1 Mayıs kutlamaları için çalışmaların tamamlandığını belirttiler.

Bu arada tiyatro oyuncuları, sinema sanatçıları, yazarlar ve aydınlardan oluşan 147 kişilik bir grup ve 39 SHP milletvekili, DlSK'in Pendik'te düzenleyeceği kutlamalara katılacaklarını açıkladılar.

13- Basın Konseyi, Adalet Bakanlığı'na gönderdiği bir yazıyla, Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nde görevli bir muhabirin savcı korumaları tarafından tartaklanması ve duruşma sırasında fotoğraf çeken Zaman gazetesi Elazığ muhabirinin tutuklanmasını kınadı.

14- Ümraniye Çöplüğünün altında kalan 13 evde 39 kişinin öldüğü belirlendi. Kurtarma çalışmaları sürerken, çoğu kadın ve çocuk 27 ceset çıkarıldı.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, facianın yaşandığı yere giderek incelemelerde bulundu, İnönü, "Buradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra, suçluları bulup cezalandıracağız. Bu olayda mağdur olanların yaralan mutlaka sarılacaktır" dedi.

Devlet Bakanı Erman Şahin konuyla ilgili olarak, çöp faciasında devletin ihmali olduğunu belirterek, "Bu olaydan başlayarak İstanbul'un sorunlarına çözüm bulmak için işe girişiyoruz" dedi.

Çeşitli kuruluşlardan yapılan açıklamalarda, çöp faciasının ihmal sonucu meydana geldiği, buna rağmen yetkililerin sorumsuz davranışlarını sürdürdükleri öne sürüldü.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valilİği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır'da terör örgütünün il merkezi ve ilçe komitelerinde faaliyet gösteren 17 kişinin yakalandığı bildirildi.

16- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hıristiyan Demokrat Parti'nin davetlisi olarak bulunduğu Almanya'da Başbakan Helmut Kohl ile görüştü. Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Kohl'den Almanya'da yaşayan Türklerin durumlarının iyileştirilmesini ve Türk kuruluşlarına yönelik saldırıların önlenmesini istediklerini belirterek, Türkiye'de Almanca eğitim yapacak bir üniversite kurulması için destek istediklerini de kaydetti.

Mesut Yılmaz Almanya'daki temasları sırasında, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorularını yanıtladı. Yılmaz, cumhurbaşkanlığırra seçilecek kişinin rejime yük olmaması gerektiğini belirterek, Başbakan Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı makamı için başlattığı girişimi, "talihsiz bir gelişme" olarak değerlendirdi.

17- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franco Tudjman resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Tudjrnan, Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel'le birer görüşme yaptı. Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Balkanlar ve Bosna-Hersek'teki durumu ele aldıklarını belirtti.

Tudjman ise bir Türk-Hırvat heyetinin çatışmaları durdurmak amacıyla Bosna'ya gitmesini önerdi. .

18- Pakistan'ın Karaçi kentinde yapılan islam Konferansı Örgütü 21. Dışişleri Bakanları Toplantısı, yayımlanan sonuç bildirisiyle sona erdi. Sonuç bildirisinde ağırlıklı olarak Bosna, Azerbaycan ve İsrail işgali altındaki topraklar sorunlarına yer verildi. Ayrıca, bildiride KKTC'ye verilen desteğin artırılacağı belirtildi.

19- Avrupa Topluluğu Komisyonu, Yunanistan'ın Ege adaları için altyapı, ulaştırma, sulama ve kanalizasyon projelerinin Topluluk tarafından 270 milyar lira ile finanse edilmesini onayladı.

20- Bosnalı Sırpjarm lideri Radovan Karadziç, ABD Başkanı Bili Clin-ton'a gönderdiği mektupta, Bosna-Hersek sorununa çözüm bulunması için Camp David'de tüm tarafların katılacağı bir toplantı düzenlenmesini istedi.

21- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokrat Partisi'nin lideri Mesut Barzani başkanlığında Irak muhalefeti temsilcileri, dün ABD Başkanı Bili Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Anthony Lake ve Başkan Yardımcısı Al Göre ile ayrı ayrı görüştüler. Talabani, görüşmelerden sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Anthony Lake'in kendilerine, ABD'nin Türkiye ile ilişkilerine önem verdiğini söylediğini bildirdi. Talabani'ye göre Lake, Kuzey Iraklı Kürtlerden, "PKK'nın Türkiye'ye karşı kendilerini kullanmalarına izin vermemelerini" istedi.

22- Afganistan'da bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu 77 kişinin öldüğü bildirildi.

30 NİSAN 1993

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "iktidarda iken birdenbire muhalefetin arayışına girmeyi doğru bulmuyorum. Erbakan'ın yaklaşımı sadece muhalafet partilerinin arayışıdır. Muhalefetin bu arayışından üçte iki ya da ona yakın bir çoğunluk çıkmaz" dedi.

Erdal İnönü, muhalefet partilerinin kendisinin adaylığına ilişkin önerileri hakkında da, "Olmayacak bir konu üzerinde durmanın pratikte bir sonucu olmaz. Aday değilim" dedi.

2- .Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Ümraniye'de meydana gelen ve şu ana kadar 27 kişinin ölümüne neden olduğu belirlenen çöplük faciası ile ilgili olarak gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirterek, olaydan hemen sonra, Bayındırlık ve Iskan Müdürlüğü başkanlığında bir afet kriz merkezinin kurulduğunu, 1992 yılında çekilen bölgeye ait hava fotoğraflarından yığın altında kalan 11 konutun olduğunun anlaşıldığını, ancak zaman içerisinde yeni gecekondular yapılıp, yapılmadığı bilinmediği için bu sayının aratabileceğin! açıkladı.

Tansu Çiller, Başbakan Süleyman Demirel'in istemi üzerine, afetler fonuna bu bölge halkına verilmek üzere 10 milyar liranın aktarıldığını da kaydetti,

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerinde "disiplinli, güvenli ve insani bir yönetim ve yapının sağlanması" yolunda önemli adımlar atıldığını belirterek, "Yargının sorunlarının çözümlenmesi ülkedeki herkesin yararınadır, Türkiye'nin yararınadır" dedi.

Oktay, ceza infaz sistemini kökten değiştirecek yasa tasarısını TBMM'ye sunduklarını, yargı reformunun da önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirileceğini bildirerek, "Yargının sorunlarının ertelenmesi ve yargının tahammül sınırlarının zorlanması ülkeye yarar getirmez" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Etyopya ve Eritre ilgili olarak 23-25 Nisan 1993 tarihleri -arasında BM gözetiminde yapılan referandumda, Etyopya'dan bağımsızlığını kazanan Erit-re'yi tanıdığı bildirildi.

5- Basın Konseyi Yüksek Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Turgay Atasü'nün, Sabah gazetesinde 11 Ocak 1993 tarihinde, Didem Unsal imzası ile yayımlanan, "İstanbul'da ilk tüp bebek merkezi umut dağıtıyor" başlıklı haberin, basın meslek ilkeleri ışığında değerlendirilmesini talep ettiği ve yapılan inceleme sonucu haberin basın meslek ilkelerininin 4, 5 ve 16'ncı maddelerini ihlal ettiğinin anlaşıldığı, bu nedenle hem gazetenin hem de haberi yazan muhabirin ayrı ayrı uyarılmasına karar verdiği bildirildi.

6- Türkiye'de bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştükten sonra düzenlediği basıp toplantısında, Başbakan Süleyman Demirel ile de görüştüğünü ve kendisini Hırvatistan'a davet ettiğini ve davetin kabul edildiğini bildirdi.

Bu arada Türkiye ile Hırvatistan arasındaki resmi görüşmeler tamamlandı, iki ülke arasında Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği protokolü ve Eximbank'ın vereceği 100 milyon dolarlık krediye ilişkin anlaşmalar imzalandı. Yayımlanan ortak bildiride, Atina Konferansfnın barış için son adım olduğuna dikkat çekilerek, bir sonuca ulaşılamaması durumunda BM'nin sınırlı askeri müdahalede bulunması gerektiği ve Bosna'daki Hırvatlar ile Müslümanlar arasındaki çatışmanın bitirilmesi İçin Hırvat ve Türk yetkililerinden oluşan karma bir iyi niyet heyetinin, en kısa sürede Bosna'daki yerel askeri liderlerle görüşmeler başlatacağı bildirildi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de yaptığı açıklamada, Sırpların destekçisi o!an Yunanistan ve Rusya'nın, uluslararası toplumun hızla müdahaleye doğru.kaydığını farkederek bir ikna girişimine başvurduklarını söyledi. Girişimler sonucu Sırp Parlamentosu'nun barış planını bir kez daha ele alacağını bildiren Çetin, konferansın yerinin Atina olarak seçilmesinin de "Sırplara destek veren ülkelerin Sırpları ikna çabasına girdiğinin" göstergesi olarak değerlendirildiğini açıkladı.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı, 1992 yılı uluslararası terörizm raporunu Was-hington'da açıkladı. Raporun, Türkiye'ye ayrılan bölümünde, PKK'nın ve Dev-Sol'un uluslararası terör örgütü olduğu ve PKK'nın Türkiye'de çalışan ABD personeli ile ABD tesislerine yönelik tehdidinin arttığı bildirildi.

8- BM Güvenlik Konseyi, New York'ta yapılan oturumunda, Azerbaycan ile ilgili olarak hazırlanan 822 sayılı kararı kabul etti.

Azerbaycan'ın, Kelbecer bölgesinin yerel Ermeni güçleri tarafından işgali ve çatışmaların tırmanmasının tehlikelerine dikkat çekilen kararda, "Bölgenin barış ve güvenliğinin tehlike İle karşı karşıya bırakılması endişe vericidir" denildi.

822 sayılı kararda, uluslararası sınırların zor kullanılarak değiştirilemeyeceği belirtilerek, Azerbaycan'ın Kelbecer ve diğer bölgelerini işgal eden "yerel Ermeni güçleri"nin derhal geri çekilmeleri istendi.

9- Eski Yugoslavya Barış Konferansı Sözcüsü Fred Eckhard, BM'de yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırplarca oluşturulan parlamentoda dün gece Vance-Owen Barış Planfnı gözden geçirme yolunda karar alınmasının ardından yeni bir barış girişiminde bulunma gereği doğduğunu söyledi. Eckhard bu çerçevede, Bosna-Hersek'te savaşan tarafları Atina'da bugün bir doruk toplantısına çağırdıklarını bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106