13.3.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1993

1 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'in Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamaları eleştirdiler.

Cumhurbaşkanı Özal, Miloseviç'in Sırp ırkçısı olduğunu ve Müslümanların da planlı şekilde bölündüğünü söyledi.

Başbakan Demirel de, Miloseviç'in öncelikle devam eden savaşı durdurmak için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, üst düzey yöneticilerin atamalarında Cumhurbaşkanı Ûzal'ı devre dışı bırakan yasanın gerekçelerine Cumhurbaşkanı ÖzaPın tepkisi ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağı şeklindeki eleştirisi konusunda yaptığı açıklamada, hiçbir tartışmaya girmeyeceğini, Anayasa'ya aykırı bir durum varsa bunun Anayasa Mahkemesi'nde çözümleneceğini bildirdi.

3- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, basında, Rum basınına atfen yer alan "Cumhurbaşkanı Özal'ın Kıbrıs konusunda ABD yönetimine bazı vaatlerde bulunduğu" yolundaki iddiaların doğru olmadığını, Cumhurbaşkanı Özal'ın Kıbrıs için hiçbir vaatte bulunmadığını bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz düzenlediği basın toplantısında, hükümet olarak karara bağladıkları savunma sanayii projelerinin hacminin 7.5 milyar dolara ulaştığını belirterek, TSK'nın modernizasyonuna tahsis edilen kaynakların, milletin geleceğe güvenle bakmasının ifadesi olduğunu söyledi.

5- içişleri Bakanı ismet Sezgin, PKK'mn Nevruz İçin silahlandığını ve bir çılgınlık yapabileceklerini belirterek, gerekli önlemlerin alındığını ve halkın paniğe kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Rusya'ya yaptığı bir günlük çalışma ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Çetin havaalanında yaptığı açıklamada, Rus meslektaşıyla Karabağ ve Bosna-Hersek konularını ağırlıklı olarak görüştüklerini ve temel konularda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Görüşmede, Karabağ sorununun çözümü için birlikte hareket etme kararı alındığı bildirildi.

7- Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak ve Muş Bağımsız Milletvekili Muzaffer Demir, Nevruz'un ve 1 Mayıs'ın resmi bayram ilan edilmesi konusunda hazırladıkları yasa önerisini TBMM Başkanlığı'na sundular.

8- Hükümet tarafından hazırlanan ve süper emeklilerin maaşlarında iyileştirme sağlayacak yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- Çeşitli suçlar nedeniyle, 36 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na gönderildi.

10- İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nden 7 tutuklunun firar etmesi olayıyla ilgili olarak 4 cezaevi görevlisi tutuklandı.

11- Şanlıurfa'da 6 milyar lira değerinde 100 ton kaçak çay ele geçirildi.

12- Brüksel'de temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

Erdal inönü, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Melchior Wathalet ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkanı Jean-Pierre Got ile görüştü, inönü, görüşmelerinde Türkiye'nin AT üyeliği konusunda doğru yolda olduğu izlenimi edindiğini bildirdi.

13- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt'ta yaptığı açıklamada, iki toplum arasındaki görüşmelerin Kıbrıs'ta devam etmesi gerektiğini, uzlaşma aşamasına gelindiğinde New York'a gidilmesinin daha yararlı olacağını bildirdi. Eroğlu, 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının görüşme zeminini bozduğunu belirterek, toprak konusunda taviz vermeyeceklerini kaydetti.

14- ABD taralından Bosna'ya havadan gıda ve ilaç atılması kararının uygulanmasına başlandığı bildirildi. Yardım malzemesi taşıyan uçaklara ateş açılmadığı, ancak yardım paketlerinin Hırvat ve Müslümanlara ulaşmadığı kaydedildi.

Bu arada Kızılay tarafından sağlanan 12 ton gıda yardımı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Saraybosna'ya gönderildi.

2 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, üst düzey kamu yöneticilerinin atamalarında Cumhurbaşkanı Özal'ı devre dışı bırakan yasa konusunda, "Türkiye'de demokratik kurum ve kavramlarda zaman zaman kargaşa vardır. Bu da herkesin görevini, yetkisini ve sorumluluğunu anlamakta çektiği güçlükten geliyor" dedi.

Başbakan Demirel, Güneydoğu'da olağanüstü halin 4 ay daha uzatılması konusunda destek istedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada. Başbakan Demirel'inSOO. gün yaklaştıkça telaşlandığını, vaadlerini unutturmaya, gündemi değiştirmeye çalıştığını öne sürdü ve üst düzey yöneticilerin atamalarında Cumhurbaşkanı Özal'ı devre dışı bırakan yasanın da Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, ilköğretim okullarında yöneticilerin, öğretmenler ve velilerden oluşacak komisyonlar tarafından seçileceğini açıkladı.

4- Adalet, Milli Savunma ve içişleri Bakanları, yeni infaz yasa tasarısının yürürlüğe girmesine kadar terör suçundan hükümlü ve tutuklu olanların bulunduğu cezaevlerinde kısa vadede alınması gereken önlemleri Ankara'da görüştüler. Toplantıda, bazı cezaevlerindeki sıkışıklığın giderilmesi için tutukluların 30 cezaevine dağıtılması, terör suçundan hükümlü ve tutukluların bulunduğu cezaevlerinin etrafına emniyet kanalları açılması ve bu cezaevlerinin kamerayla izlenmesi gibi kararlar alındı.

5- Türkiye, Somali'de asayiş tam olarak sağlanmadan, komutanın, ABD yönetimindeki çok uluslu güçten Korgeneral Çevik Biçin liderliğinde oluşturulacak BM Barış Gücü'ne devredilmesi konusunda acele edilmemesini istediğini BM'ye bildirdi.

6- TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu, Ştrnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak'ın dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

7- Kontrgerilla savları ve Özel Harp Dairesi hakkında, Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, 9 HEP milletvekili ve 12 RP milletvekilinin Meclis araştırması açılması istemiyle verdikleri önerge TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 84. maddesi ile seçim sisteminin değiştirilmesi gerektiğini, ancak ortaya atılan dar bölge seçim sistemine de karşı olduklarını bildirdi.

9- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kuran-ı Kerim'in mesaimin yeni kuşaklar tarafından da algılanabilmesini sağlamak amacıyla, yeni bir İlmi tefsirinin hazırlanması için karar aldıklarını ve ihtisas komisyonları kuracaklarını açıkladı.

10- Ankara DGM, Almanya'da yaşayan ve Türkiye'deki laik düzeni yıkmaya yönelik faaliyetlerde bulunan Cemalettin Kaplan hakkında yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, sanık hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.

11- İngiltere'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Savunma Bakanlığı'nda yaptığı konuşmada, insanlık dışı soykırıma maruz kalan Bosna-Hersek'in korunmasında geç kalındığını belirterek, Sırbistan'a gerekli dersi vermek gerektiğini söyledi.

Güreş, Dağlık Karabağ ve Irak konusunda da görüşlerini açıkladı.

12- Bulgaristan Bakanlar Kurulu, Türk vatandaşlarından transit geçiş vizesi için ücret almayı kararlaştırdı. Bu konudaki anlaşmanın, iki ülke arasında gelecek hafta imzalanacağı bildirildi.

3 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Mimar Sinan Üniversitesinin 110. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, sanatçıların güven içinde yaşama, sosyal güvenceden yoksun olma gibi birtakım sorunları olduğunu belirterek, bunların çözümü için hükümetin önüne projeler getirilmesini istedi. Demirel, üniversitelerin çağla kucaklaşması ve çağla toplum arasında bağ kurabilmeleri için gereken her şeyin yapılacağını kaydetti.

2- Pasaport Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- ANAP, CHP, MHP ve BBP, anayasa değişikliği konusundaki önerilerini TBMM Başkanlığı'na sundular.

A- DYP'li 50 milletvekili tarafından, eski Başbakan Yıldırım Akbulut ve ANAP'lı 8 eski bakanın göçmen konutları ihalesinde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılanmaları iğin Meclis soruşturması önergesi verildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kontrgerilla ile ilgili konuların TBMM'de araştırma konusu yapılmaktan kaçınılmasını eleştirerek, "Bu iktidar şeffaf olmaktan çıkmış, sisli bir iktidar haline gelmeye başlamıştır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Marmara Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasını eliştirerek, "Bölgemizdeki köklü değişiklikler Türkiye'nin dünyadaki konumunu çok güçlendirdiriyor. Ancak Türkiye bunu değerlendiremiyor. Hem gelişmelere hazırlıksız yakalanıyor, hem de son derece tutarsız ve ürkek bir tutum izliyor" dedi. Ecevit, adaletsiz bir seçim sistemi bulunduğunu ve gençlerin politik olarak etkisizleştirildiğini de sözlerine ekledi.

7- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, içişleri Bakanı ismet Sezgin'le görüşerek, Nevruz'un kansız kutlanması için yardım istedi. Türk, kutlamalarını kansız geçmesi için gerekli önlemlerin alınmasını ve slogan atan gençlere ateşle karşılık verilmemesini istedi.

8- 6 SHP Milletvekili, faili meçhul cinayetler konusunda Batman'da incelemelerde bulundular ve geçici işçi kadrolarının köy korucularının yakınlarına tahsis edildiği yolundaki iddiaları araştırdılar. Batman Valisi Zeki Sanal, milletvekillerine konuya ilişkin bilgi verdi.

9- Bir süre önce partisinden istifa eden Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler ANAP'a yeniden katıldı.

10- Danıştay, kamuoyunda "otoyol yolsuzluğu" olarak bilinen davada, eski Karayolları Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu'nun görevini kötüye kullanmaktan yargılanmasına karar verdi.

11- Olağanüstü Hal Bölgesi'ne bağlı valiler toplantısı Diyarbakır'da yapıldı. Toplantıda konuşan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, yaklaşan Nev-ruz'la birlikte yasadışı örgütün "fısıltılarla halkı rahatsız etmeye çalıştığını" belirterek, "Nevruz'u yasalar çerçevesinde kutlamak isteyenler kutlar, ancak yasadışı hiçbir eyleme izin verilmeyecektir" dedi.

12- Feshedilen Adalet Partisi'nin Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Yorgancıoğlu tarafından, 10. büyük kongrede partinin feshi için alınan kararın hukuka aykırı olduğu ve iptali iddiasıyla açtığı davaya Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesİ'nde başlandı.

13- THY'de 7 bin 281 işçiyi kapsayan toplusözleşmede anlaşma sağlandı.

14- Avrupa gezisini sürdüren Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkiye-AT ilişkileri, Karabağ ve Bosna-Hersek konuları üzerinde durulduğu belirtildi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan inönü, Fransa ile Bosna-Hersek konusunda aynı görüşü paylaştıklarını, barışın sağlanması İçin "İdeal bir proje" üzerinde durduklarını, ancak bunun için uluslararası bir güce gerek duyulduğunu bildirdi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Raul Denktaş, Rurn Yönetimi Lideri Klerides'in Kıbrıs'ın AT'ye üyeliği konusundaki açıklamasını eleştirerek, "AT üyeliği, Rumların Yunanistan'la birleşmesine giden kestirme yoldur. Türkiye AT'ye alınmadıkça Kıbrıs'ın AT'ye üye olması düşünülemez" dedi.

16- Gümülcine Savcılığı, Bağımsız Türk Milletvekili Sadık Ahmet'in dokunulmazlığının kaldırılması için Yunanistan Parlamento su'na başvurdu.

17- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Times gazetesine verdiği demeçte, Bosna-Hersek için kabul edilebilecek bir barış planının uygulanmasını sağlamak için güce başvurmak zorunda kaşınabileceğin! bildirdi.

Bu konuda açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner de, BM'den istek gelmesi halinde Ittifak'ın Bosna-Hersek krizine müdahale etmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu arada, dün bir bölümü Sırpların eline geçen Çerska kentinde 700 kişinin Sırplar tarafından öldürüldüğü bildirildi.

18- Rusya Kurçatov Atom Enerjisi Enstitüsü ile İsrail arasında, İsrail kıyılarında yüzer bir nükleer santral kurulması konusunda anlaşma imzalandı.

7- Sümerbank işyerlerinde çalışan 25 bin işçi grev kararı aldı.

8- Nevruz'da eylem yapmak üzere iran'dan Türkiye'ye girdikleri belirlenen PKK'lflara karşı Ağrı Dağı'nın güneyinde bir hava operasyonu düzenlendi, 25 terörist öldürüldü.

Erzurumda 6, Batman ve Adıyaman'da 4, Kahramanmaraş'ta 2 terörist güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda ölü olarak ele geçirildi.PKK adına Almanya'dan yapılan açıklamada, Nevruz'da kan dökülmesi halinde büyük kentlerde ve turizm merkezlerinde sabotajlar yapılacağı öne sürüldü.

9- Ankara LAğır Ceza Mahkemesi'nce, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'de görevli üç pofise, sorgulama sırasında bir sanığa işkence uyguladıkları gerekçesiyle 3'er ay hapis ile 5'er milyon lira para cezası verildi.

10- Yurt çapında etkili olan grip salgını nedeniyle 7 il ve 18 ilçede ilk ve orta dereceli okullarda öğrenime iki gün ara verildi.

5 MART 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, SBP Genel Başkanı Sadun Aren ile parti yöneticilerini kabul etti. SBP'li yöneticilerin anayasa değişikliği konusunda önerilerini sunduğunu belirten Cindoruk, önerilerin komisyonun çalışmalarını zenginleştireceğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da başlayan ve 8 Mart'a kadar sürecek olan Karadeniz Ülkeleri Kültür Bakanları Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı. Demirel, Karadeniz'de kurulacak kültürel işbirliğinin ekonomik işbirliği kadar önemli olduğunu, tek başlarına kavgasını veremedikleri bir dünyaya karşı ülkelerin güçlerini birleştirerek mücadeleye yöneldiklerini söyledi. Demirel, bölgesel ekonomik işbirliğinin hızla genişlemekte olduğunu sözlerine ekledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kırklareli ve Çorlu'da yaptığı konuşmalarda, by-pass tasarılarının Anayasa'nın ruhuna aykırı olduğunu belirterek, ikinci tasarıyı da Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı Muğla'da yaptığı açıklamada, Gökova dahil tüm termik santrallara desülfürizasyon sistemi kurulması için ihalelere başlandığını belirterek, "Ülkemizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır" dedi.

5- RP milletvekilleri tarafından, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in uçağının düşmesi ve Kuzey Irak gezisi sırasında Çekiç Güç uçakları tarafından uçağının taciz edilmesi konularında iki ayrı soru önergesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- Cezaevlerindeki baskıları protesto amacıyla Buca Cezaevi'nde 44 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevi 25. gününe girdi.

Bu arada Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak ile Muş Milletvekili Muzaffer Demir, Nevşehir Cezaevi'nde incelemeler yaparak, izlenimlerini TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a bildirdiler.

iki grup halinde 4 cezaevinde inceleme yapan ANAP milletvekilleri de, düzenledikleri basın toplantısında, cezaevlerinin teröristlerin eğitim merkezleri haline geldiğini öne sürdüler.

7- İstanbul Sarıyer Belediye Başkanı ihsan Yalçın, Belediye Meclisi'nde yapılan oylama sonucu başkanlıktan düşürüldü.

8- insan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal ve bir grup dernek yöneticisi, Meclİs'e kadar yürüyüş yaparak, "yargısız ve keyfi infazlara karşı Meciis'in duruma acil olarak el koyması" çağrısında bulunan bir mektubu TBMM Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu'na verdiler.

9- Mersin'de PKK sempatizanı olduğu belirtilen 2 kişi, Hizbullahçı olduğu Öne sürülen saldırganlar tarafından öldürüldü.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir eve polis tarafından düzenlenen operas -yonda biri kadın 6 kişi öldü.

Ankara ODTÜ'de kendilerini Müslüman Gençlik olarak adlandıran öğrenci

grubuyla sol görüşlü öğrenciler arasında çıkan çatışmada 15 öğrenci ile 4 güvenlik görevlisi yaralandı.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, 13 gün süren Avrupa gezisinin son durağı olan Lahey'de Hollanda Başbakanı Rund Lubbers ile görüştü.

11- Sırpların, yoğun saldırılara hedef olan Cerska kentine BM insani yardım görevlilerinin girmelerine izin verdikleri bildirildi.

Bu arada ABD Başkanı Bill Clinton, Sırp lider Radovan Karadziç'in Amerikan halkına hitaben yayımladığı açık mektupta, "Doğu Bosna'ya yapılan havadan yardım operasyonunun ABD'deki terör olaylarının nedeni olabileceği" yolundaki açıklamasının "yardımla terör arasında ilişki kuran korkunç bir hata" olduğunu söyledi.

12- Makedonya'ya ait bir yolcu uçağı, Üsküp'ten havalandıktan kısa süre sonra düştü, 70 kişinin öldüğü, 14'ü ağır 22 kişinin kurtulduğu bildirildi.

Başbakan Süleyman Demlrel, Cumhurbaşkanı Özal'ın açıklamaları konusunda gazetecilerin sorusu üzerine, devletin işlerinin fevkalade ağır yürüdüğünü belirterek, Türkiye'nin gerçek demokrasiye ulaşacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Kırklareli'nde halka hitaben yaptığı konuşmada, "Hayatı ucuzlatacağız" vaadiyle işbaşına gelen hükümetin 500 günde vaadlerinin hiçbirini yerine getiremediğini belirterek, Anayasa Mahkeme-si'nin by-pass yasalarını iptal edeceğini umduklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akm Gönen ile by-pass tasarıları ve Cumhurbaşkanının tutumu konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazete-si'nde yayımlandı.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Azerbaycan'a yaptığı bir günlük ziyaret sonunda düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile Türkiye'nin Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığını sona erdirmeye yönelik olarak başlattıkları girişimin, derhal ateşkes ilanını öngören üç aşamalı bir plana dayandığını bildirdi. Çetin, barış planının ikinci aşamasında Dağlık Karabağ ve çevresindeki savaş cephelerinde bulunan tüm yabancı askeri varlığın geri çekilmesinin yer aldığını; üçüncü aşamada ise, Azerbaycan'dan Ermenistan'a ve Ermenistan'dan Nahcıvan ve Azerbaycan'a giden ulaşım yollarının açılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

5- Karadeniz halkları arasında karşılıklı anlayışı geliştirmek ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla kültür, eğitim, bilim ve enformasyon alanında bir işbirliği bölgesi oluşturmayı hedefleyen Karadeniz Anlaşması, Küftür Bakanı Fikri Sağlar ve 10 ülkenin temsilcileri tarafından İstanbul'da düzenlenen törenle imzalandı.

6- ANAP Aydın Milletvekili Yüksel Yalova, Başbakan Demirel'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Yahya Demirel'e Şekerbank tarafından verilen 20 milyon dolarlık kefalet konusunun açıklanmasını istedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, soldaki üç partinin zamanlarını sağa karşı mücadelede değerlendirmek yerine birbirleri ile mücadelede harcadıklarını belirterek, birlik kampanyalarının solu daha fazla böldüğünü öne sürdü.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, partisinin MYK üyeleri ile birlikte

toplantısında, cezaevlerindeki firar olayları üzerine Adalet Bakanı hakkında gensoru verilmesini kınadıklarını belirterek, bu olayların istis-

7 MART 1993

1- Çeşitli Avrupa ülkelerine yaptığı geziyi tamamlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü Türkiye'ye döndü, inönü, gezisinde italya, Vatikan, Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa'da hükümet yetkilileri ve parti temsilcileriyle yararlı görüşmeler yaptığını belirterek, "Gittiğim yerlerde artık Türkiye'ye demokrasi ve insan hakları konusunda soru yöneltilmiyor. Avrupa bizi anlamaya başladı" dedi.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Bayrampaşa Cezaevi'inden firar olayı konusunda, basında yer alan "Cezaevinden tutuklu ve hükümlülerin gardiyan elbisesiyle firar edecekleri yolundaki jandarma ihbarının hasıraltı edildiği" yolundaki iddiaların asılsız olduğunu, kendilerine böyle bir ihbar gelmediğini açıkladı.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Kuran kurslarını bitirenlere fark derslerini vermek koşuluyla ortaokul diploması verilmesi tasarısı konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Türkiye, Rusya ve Arnavutluk arasında ikili kültürel işbirliği anlaşmaları Ankara'da imzalandı. Kültür Bakanı Fikri Sağlar imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, bu tür anlaşmaların bölge ülkeleri için çok önemli olduğunu, bütün dünyaya iyi ilişkilerin gösterilmesi açısından anlamlı bulunduğunu belirterek, "Dünya üzerinde insani ilişkiler ve barış daha kalıcı olacaktır" dedi.

5- CHP Gençlik Kurultayı Ankara'da yapıldı. Kurultayda konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, gençlerin "köhneleşmiş siyaset kalıplarını kırmalarını, ehven-i şer anlayışını reddetmelerini" istedi.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi Adana'da yaptığı açıklamada, solun birliğin! sağlamak için her türlü özveriye hazır olduklarını belirterek, CHP'nin kurultayda kendilerine katılma kararı alması çağrısında bulundu ve kendilerinin de CHP adını ve amblemini almaya hazır olduklarını söyledi.

7- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, TBMM insan Hakları Komis-yonu'nun Said-i Nursi'nin itibarının İade edilmesi konusunda aldığı kararı desteklediklerini bildirdi.

8- Azerbaycan Petrol Bakanı Sabit Baroğlu, Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerinden gelecek petrolün Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanması konusunda çerçeve anlaşması imzalamak üzere Ankara'ya geldi. Baroğlu, petrol konusunda ortak hareket etmek istediklerini belirterek, petrol boru hattının iskenderun'a kurulmasını öngördüklerini söyledi.

9- Ağrı Dağı'nda PKK militanlarına karşı düzenlenen hava operasyonuna devam edildi.

Bölgede operasyonlara devam edilirken, Siirt'te polis otosuna ateş açılması sonucu bir polis memuru şehit oldu, bir vatandaş öldü. Batman'ın Sason ilçesinde köy korucularıyla çatışmaya giren teröristlerden 3'ü ölü olarak ele geçirildi, 7 terörist ile bunlara yataklık ettikleri belirlenen 20 kişi yakalandı. Bu kişilerin sorgulanması sonucu 39 faili meçhul cinayet aydınlatıldı.

10- "Kontrgerilla Gerçeği" adlı bir yazı dizisi Tercüman Gazetesi'nde yayımlanmaya başlandı.

11 - Avustralya'da düzenlenen Dünya Gençler Futbol Şampiyonası'nda Türk Genç Milli Futbol Takımı ilk maçında ABD'ye 6-C yenildi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides Atina'da Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra yayımlanan bildiride, Kıbrıs'ta çözüm için tam bir işbirliği içinde hareket edileceği, BM çerçevesinde sürdürülen görüşmelerin destekleneceği açıklandı. Başbakan Mitsotakis, bir soru üzerine Kıbrıs'ın AT'ye üyeliğini desteklediklerini, Kıbrıs'a asker göndermeyi de düşünmediklerini kaydetti.

13- Rakip Afgan mücahit grupları, aralarındaki çatışmalara son vermek için anlaşma sağladılar. Barış anlaşması Pakistan'ın başkenti Islamabad'da imzalandı. Anlaşmada, Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'nin 18 ay daha görevde kalması öngörüldü.

14- Ürdün, New Yorktaki Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen bombalı saldırıdaki şüphelinin, Filistin asıllı Ürdün vatandaşı olduğunu açıkladı.

15- Iran Radyosu'nda yayınlanan bir yorumda, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın iran'ın uluslararası terörü desteklediği yolundaki açıklaması sert bir dille eleştirildi ve açıklama yalanlandı.

16- Bosna BM Gücü Komutanı Philippe Morillon, Cerska'da yaptığı incelemelerde, Amerikan hava yardımının fiyasko olduğu yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Cerska'da bir Sırp katliamı yaşandığına ilişkin kanıtlar bulunmadığını söyledi.

Bu arada geçen hafta başlayan havadan yardım operasyonunda Doğu Bosna'ya yaklaşık 170 ton yiyecek ve ilaç atıldığı bildirildi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu TBMM'de düzenlediği basın toplantısında hükümeti eleştirerek, Başbakan Demiret'in vatandaşı oyaladığını, birkaç 500 gün dahi hiç bir meselenin çözülemeyeceğini söyledi. Yazıcıoğlu, Koalisyonu oluşturan partilerin ikisinin de ufkunun belli sınırları aşamadığını ve günü kurtarmaya çalıştığını öne sürdü.

7- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, düzenledikleri basın toplantısında, önceki gün güvenlik güçlerince İstanbul'da düzenlenen operasyonla ilgili bilgi verdiler ve İstanbul Kartal'daki evde ölü ele geçirilen militanların züccaciye dükkanı olarak tanıttıkları dükkanda roketatar, lav silahı, el bombası ve bomba yapımında kullanılan malzeme ile çok sayıda silah bulunduğunu bildirdiler.

8- Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ankara'da SHP'li kadınlar tarafından düzenlenen mitingde Bosna-Hersek'te izlediği politika nedeniyle BM protesto edildi. Bosna-Herşek'li kadınlarla dayanışma yürüyüşü yapıldı ve BM'ye, 76 bin İmzadan oluşan kınama mektubu verildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel ve siyasi parti

li<föH9n"ülA$%9Cadınlar Günü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çernobil nükleer kazasının Türkiye'ye

9 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genel Başkan Ahmet Türk başkanlığındaki HEP heyetini kabul etti.

Ahmet Türk yaptığı açıklamada, Güneydoğudaki incelemeleri ve Nevruz kutlamaları konusundaki endişelerini belirtmek için Cumhurbaşkanından bu görüşmeyi talep ettiklerini açıkladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, güncel konular İle Cumhurbaşkanı özal'ın by-pass yasa tasarısı üzerindeki uzlaşma önerisi üzerinde durdu. Demirel, Cumhurbaşkanına sevke-dilen bir kararnamenin ortalama 26 gün bekletildiğini ve bu kararnamelerin içeriğine müdahale edilmek istendiğini belirterek, "By-pass devleti fuzuli işgalden kurtarma işidir. Yetki değil, devletin işlemesini istiyorum" dedi.

Öte yandan, Azerbaycan petrolünün boru hattıyla Türkiye üzerinden Akdeniz'e ulaştırılarak pazarlanması amacıyla Baku Ceyhan boru hattı kurulmasına ilişkin çerçeve anlaşması, Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Azerbaycan Petrol Bakanı Sabit Bağıroğlu'nun katıldığı bir törenle Ankara'da imzalandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında, milletvekillerinden Olağanüstü Hal'in devamı yönünde oy kullanmaları önerisinde bulunarak, sorumlu muhalefet anlayışıyla, hükümete bu konuda yeniden düzenleme yapma süresi verdiklerini, hükümetin 4 ay sonra hiçbir değişiklik ve iyileşme yapılmadan olağanüstü halin yeniden uzatılması için aynı bugünkü gibi Meclis'e gelmesi halinde "red" oyu vereceklerini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal'in uzatılması yönünde oy kullanılmasını isteyerek, by-pass yasalarına devam edileceğini bildirdi.

inönü bu yasalarla Cumhurbaşkanı Özal'ın tarafsızlaşacağını, anayasal yetkileri dışında kalan uygulamalarla hükümeti engellemesinin aşılmasının gerekli olduğunu kaydetti. Üçüncü by-pass tasarısının kısaltılmak amacıyla geri çekildiğini belirten inönü, Avrupa ülkelerine yaptığı gezi konusunda da bilgi vedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç ile bir görüşme yaptı.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, şair Nazım Hikmet'in yeniden yurttaşlığa alınması için Nazım Hikmet Vakfı'nın açtığı imza kampanyasının tamamlanmasını beklediğini belirterek, toplanan imzaları Bakanlar Kurulu'na götüreceğini bildirdi.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay hakkında, Nevşehir ve Bayrampaşa cezaevlerinde meydana gelen firar olayları nedeniyle, ANAP ve RP milletvekillerince veri-ten gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

8- Olağanüstü Hal'in 4 ay daha uzatılması, Elazığ'ın kapsam dışı bırakılarak, bölgeye Bitlis'in dahil edilmesini öngören hükümet teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- ANAP dönemi bakanlarından imren Aykut, Halil Şıvgın ve ibrahim Özdemir hakkında soruşturma açılmasını isteyen Başbakanlık yazısı ve söz ko-

nüsü kişilerin usulsüz uygulamalar yaptıklarına ilişkin müfettiş raporları TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10- CHP Büyük Kurultayı Ankara'da başladı. Genel Başkan Deniz Baykâl yaptığı konuşmada, solda birlik çağrısını yineledi.

11- Yargıtay, Telsiz Genel Müdüriüğü'nün yaptığı suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Özel radyo vericilerine el konulması istemini reddetti.

12- Batman Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, kendini ziyaret eden HEP heyetine yöredeki faili meçhul cinayetler hakkında bilgi vererek, "Halkın yüzde 90'ı kan ağlıyor. Ölenlerin taziyeleri bile yapılamıyor gelenekler ortadan kalkıyor. 200 kişinin önünde cinayet işleniyor, kimsenin sesi çıkmıyor" dedi.

13- Bayrampaşa Cezaevi'ndeki firar olayıyla ilgili olarak 103 görevli ile cezaevinden kaçmak isteyenler hakkında dava açıldı.

14- Sakarya'da, Kilis'ten Bulgaristan'a götürüldüğü belirlenen 600 litre sıvı esrar ele geçirildi.

15- Medya Güneşi ve Direniş dergileriyle Azadi Gazetesi, bölücü propaganda yaptıktan gerekçesiyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

16- Pasaport Yasası'nda değişiklik yaparak, pasaport için askerlik şubesinden belge alınması uygulamasını ortadan kaldıran yasa, Resmi Gaze-te'de yayımlanarak yürüdüğe girdi.

17- Genç Milli Futbol takımı Dünya Kupası finallerinin ikinci maçında Güney Kore ile 1-1 berabere kaldı.

Ümit Milli Futbol takımı da Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında San Marino'yu 2-0 yendi.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM temsilcileri Camillion, Mar-rack Goulding, Gustav Feissel ve John Paul Kawanagh'ı kabul etti.

Denktaş kabulden sonra yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Gali'nin kendisine 30 Martta Ne w York'a gitme çağrısında bulunduğunu, ancak çağrıyı yanıtlamak için BM'nin yapacağı açıklamayı beklediğini söyledi. Denktaş, açıklama metninde Türk tarafını rencide edici bir durum bulunmaması halinde "Klerides'le bundan sonra ne yapılabileceğini görüşmek üzere bir günlüğüne New York'a gidebileceğini, ancak bunun görüşme sürecinin devamı ya da başlatılması anlamına gelmediğini" bildirdi.

19- AT Bakanlar Konseyi'nin dünkü toplantısında Sırp liderlere barış anlaşmasını imzalamaları için iki haftalık süre tanınmasını, aksi takdirde diplomatik baskının ve ticaret ambargosunun pekiştirilmesini öngören bir ültimatom verildi.

Öte yandan ABD'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile ABD Başkanı Bill Clinton görüşmesinde, Bosna-Hersek'e şu anda daha fazla asker gönderilmesinin hata olacağı konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi, iki lider, Rusya'ya acil yardım yapılması ve 7 sanayileşmiş ülkenin bu konuyu ele almaları gerektiğini belirtti.

20- Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece mücahit grupların açtığı topçu ateşi sonucu 22 kişinin Öldüğü 150 kişinin yaralandığı bildirildi.

11 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Siirt, Bingöl, Cizre, Tatvan, Midyat ve Lice belediye başkanlarını Kabul ederek Nevruz kutlamaları konusunda görüşlerini aldı. Belediye başkanları kutlamaların olaysız geçmesi için güvenlik güçlerinin halka şefkatli davranmasını isterden, Başbakan Demirel, "Türkiye'de kim ne isterse yapsın. Yalnız kavgaya, dövüşe, kan dökülmesine sebep olmasın" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, 3.by-pass yasa tasarısının özünün bozulmadan kısaltılacağını açıkladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak Belediyelerin acil sorunlarını ele aldı. Bakanlar Kurulu, belediye gelirlerinin artırılması için 2 ayrı yasa tasarısının TBMM'ye sevkedilmesini kararlaştırırdı.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral izmir'de yaptığı açıklamada, ekonomi ve mali yapıda gerçekleştirdikleri gelişmeleri anlattı. Oral, göreve geldiklerinde temel amaçlarının ekonominin dengelerini oluşturmak ve sağlıklı kılmak olduğunu belirterek kısa bir sürede bu amaçta kısmen başarı sağladıklarını söyledi. Oral, kamu kesimi finansman açığını yüzde 14.4'ten yüzde 12.5'e indirdiklerini, 60 trilyon olacağı öne sürülen bütçe açığını 43.3 trilyonda tuttuklarını, bütçe giderlerinin vergi gelirleriyle karşılanma oranının yıllar sonra artış kaydederek yüzde 63.6'ya ulaştığını, vergi gelirleri tahsilat hızının artırıldığını, sıfır seviyesindeki büyüme hızının yüzde 5.5'e yükselttiklerini kaydetti.

4- Almanya'da düzenlenen ITB Dünya Turizm Fuarı'na katılan Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş Türkiye'ye döndü. Ateş yaptığı açıklamada, Avrupa'daki ekonomik durgunluğun dünya turizmini etkilediğini, ancak Türk turizminin bundan etkilenmediğini belirterek, 1993 yılının Türk turizmi için yeni bir atılım yılı olacağını, yapılan rezervasyonların bu yıl Türkiye'ye turist akını olacağını gösterdiğini söyledi.

Bu arada OECD Turizm Raporu'nda, 1992 yılında Akdeniz ülkeleri arasında özellikle Türkiye'nin bütün engelleri aşarak yeni gelişmeler kaydettiği ve turizm patlaması yarattığı açıklandı.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gidecek Alman turistlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gitmemeleri uyarısında bulundu. Bu açıklamada, PKK'nın Almanya'da başlattığı "Türkiye'ye gitmeyin" kampanyasının etkili olduğu belirtildi.

5- Çoğunluğu Türk Cumhuriyetleriyle imzalanan ikili ve uluslararası 59 anlaşmadan 20'si, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Görevlerini kötüye kullanarak devleti 10.5 trilyon lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle yargılanan ANAP dönemi eski bakanları Safa Giray ve Cengiz Altınkaya'nın Yüce D'rvarVdaki ilk sorgulan yapıldı.

Sanık avukatlarının usule itirazı Yüce Divan'da reddedilirken, davayla ilgili bazı dosyaların incelenmesi amacıyla sorgulama 13 Nisan tarihine ertelendi.

7- RP ve SBP, Anayasa değişikliği önerilerini açıkladılar. RP tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan öneride "Atatürk milliyetçiliği ve laiklik" yer almadı.

8- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Yamak imzasıyla, TBMM Hayali ihracat Komisyonu'na gönderilen yazıda, komisyonun Cumhurbaşkanı ve ailesini ifadeye çağıran davetinin kabul edilmediği bildirildi.

9- izmir Barosu'ndan 13 avukat tarafından, radyasyon tehlikesi yarattığı gerekçesiyle Önce kapatılan ve 15 gün sonra yeniden açılan Yatağan Termik Santralı'ndeki idari kararlar'ın iptali istemiyle, Aydın idare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma davası açıldı.

10- İstanbul DGM, Hüseyin Karataş'ın "Bir isyanın Türküsü Dersim" adlı şiir kitabında bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle açılan davada, kitabın toplatılmasına, şairin 41 milyon lira para ve bir yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına, yayınevi sahibi Şevki Ömeroğlu'nun da 1 milyar 28 milyon lira para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

11- izmir'de yakalanan asker kaçağı bir kişi, getirildiği izmir Yenişehir Merkez Komutanlığı'nda nöbetçilerin silahını alarak 3 askeri öldürdü ve kaçtı.

12- Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğu Din Ataşesi Ali Mangaoğlu, Alman polisi tarafından öldürüldü. Mangaoğlu'nun öldürülmeden önce bir Alman gencini bilinmeyen bir nedenle öldürdüğü ve polise silah çektiği için öldürüldüğü öne sürüldü.

Başbakan Demirel olayı kınarken, Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Öymen olayı "çok tuhaf" olarak nitelendirdi.

13- Avustralya'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda Türk Genç Milli Futbol Takımı üçüncü maçında İngiltere'ye 1-0 yenilerek kupadan elendi.

14- IMF tarafından hazırlanan Türkiye ekonomisi raporunda, koalisyon hükümetinin 1991 seçimlerinden sonra oluşan beklentileri boşa çıkardığı ve kamuoyu desteğiyle sağlanan olumlu koşulların değerlendirilemediği belirtilerek, bütçedeki faiz ödemeleri, vergiye personel harcamaları hedeflerinin gerçekçi bulunmadığı bildirildi.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a 30 Mart'ta yapılacak New York zirvesinden sonra Lefkoşa'da bir araya gelme önerisinde bulundu. Klerides, görüşmeye tüm Türk ve Rum siyasal parti liderlerinin katılmasını ve yeni tur görüşmelerin tarih ve biçiminin ele alınmasını istedi.

16- Sarayboyna Radyosu, Doğu Bosna'da bir Müslüman köyüne Sırplar tarafından düzenlenen saldırıda köyün yerle bir olduğunu ve köyde yaşayan 150 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

öte yandan, Paris'te yapılan ve Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın da katıldığı toplantıda Yugoslavya Konferansı Eşbaşkanları Vance ve Owen ile görüşen Sırbistan Devlet Başkanı Stobodan Miloseviç, Bosna-Hersek'te çözümü sağlamak için ülkeyi özerk bölgelere ayıran planı imzalamayı reddetti.

17- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, anayasa ve seçim sisteminde değişiklik yapılıp yapılmaması konusunda referanduma gidilip gidilmemesini kararlaştırmak amacıyla toplanan Halk Temsilcileri Kongresi'nin, kendisini görevden alma girişimleri başlatması nedeniyle dünkü oturumu terk etti.

18- Mısır'da radikal islamcı gruplarla polis arasındaki gerginlik sürerken, dün ülkenin çeşitti yerlerinde 150 islamcının tutuklandığı bildirildi.

12 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ikinci by-pass yasası olarak adlandırılan ve bazı atamalarda Cumhurbaşkanı'nın yetkisini sınırlayan yasayı bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdi.

Cumhurbaşkanı veto gerekçesinde, yasada hukuksal hata ve eksiklikler bulunduğunu ve Devlet geleneklerimize ters düşen ve sakıncalar içeren hükümler içerdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 15 ile yeni emniyet müdürü atanmasını ve bazı emniyet müdürlerinin yerinin değiştirilmesini içeren kararnameyi imzaladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Adana'da yaptığı konuşmada, genel seçimlerin 1994 Mart'mda yerel seçimlerle birlikte yapılmasını önerdi. Yılmaz, bu önerilerinin kabul edilmesi halinde, koalisyona ya da bir azınlık hükümetine destek vereceklerini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, SHP tarafından verilen, 1 Mayıs'ın "Çalışanlar ve Bahar Bayramı" olarak kutlanması önergesinin, DYP'nin de red oyu vermesi nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda reddedilmesinin, koalisyonu sıkıntıya soktuğunu belirtti. Koalisyondaki rahatsızlıkların sorunların zorluğundan ve koalisyona alışılamamasından kaynaklandığını kaydeden inönü, bir grup milletvekilinin, koalisyonda kalınıp kalınmaması konusundaki genel görüşme İsteklerini SHP meclis grubunda görüşeceklerini ve bunun yararlı olacağını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğuitay, Erzincan deprem evlerinin kendi akrabalarına verildiğine ilişkin İddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, haberin kaynak olarak gösterdiği CHP izmir Milletvekili Veli Aksoy ile haberi yayımlayan Hürriyet Gazetesi aleyhine toplam 500 milyon liralık tazminat davası açtı.

5- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve Avukatlık Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- 80 maddeden oluşan üçüncü by-pass tasarısı, TBMM Anayasa Korniş -yonu'nda 10 maddeye indirilerek kabul edildi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, kitabı nedeniyle Humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası verilen yazar Salman Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri adlı kitabını Türkçe'ye çevirterek yayımlamak isteyen yazar Aziz Nesin'i uyararak, bunun bir tahrik unsuru olabileceğini belirtti.

8- Sabah Gazetesi'nde yer alan bir haberde, PKK lideri Abdullah Ûcalan'ın Kuzey Iraklı Kürt lider Celal Talabani ile görüşerek, silah bırakma kararı aldığı, bu konuda 17 Martta bir basın toplantısı düzenleyeceği, Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Demirel'e bu konuda birer mektup gönderdiği bildirildi.

9- Resmi bir ziyaret için Polonya'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı Lech Walesa tarafından kabul edildi. Walesa görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini isteyerek, işbirliği konusunda mutabakata varıldığını açıkladı.

10- Almanya'nın Hamburg Savcılığı, Türk Din Ateşesi Ali Mangaoğlu'nun öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturma başlattı.

11- Hindistan'ın Bombay kentinde 2 saat içinde 12 ayrı yerde meydana gelen patlamalarda yaklaşık 200 kişinin öldüğü, 1100 kişinin yaralandığı bildirildi. Ordu alarma geçirilirken, saldırıları üstlenen olmadığı kaydedildi.

12- ABD'nin Avrupa askeri komutanlığından yapılan açıklamada, bu ülkenin Avrupa'da bulunan 28 askeri üssünü kapatacağı ya da personel sayısını düşüreceği bildirildi.

13- Bosna-Hersek'te savaşın başlangıcından buyana ilk kez bir Sırp savaş suçlusu başkent Saraybosna'da mahkemeye çıkartıldı. Borislav Herak adlı sanığın 35 kişiyi öldürmek ve 12 kadına tecavüz etmek suçundan yargılanacağı bildirildi.

Bu arada, barış anlaşması imzalanmasından sonra NATO'nun bölgeye 50 bin barış gücü askeri göndereceği, bunlar arasında Türk askerinin bulunmayacağı belirtildi.

14- Fransa'da bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından, iki ülke arasındaki diplomatik ve askeri temasları da içeren dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandı.

15- Rusya Halk Temsilcileri Kongresi, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 25 Nisan'da referanduma gidilmesi önerisini reddetti. Kongre, Devlet Başkanfnın referanduma gitme yetkisini kaldıran bir tasarıyı kabul etti. Kongrenin kapanış oturumundan sonra yayımlanan bildiride Yeltsin'in ekonomik ve siyasi durumu düzeltmediği tam aksine halkı iyice yoksuilaştırdığı kaydedildi.

Yeltsin ve bakanlar kurulu üyeleri oturumu terk ettiler. Yeltsin, Kongre'ye savaş açtığını açıklayarak karara karşın referanduma gidileceğini bildirdi.

16- Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde biraraya gelen Afgan mücahit gruplarının liderleri dün akşam nihai barış anlaşmasını imzaladılar.

17- Kuzey Kore hükümeti, ülkesinde nükleer tesisler bulunduğu iddiasıyla gözlem yapılmasını isteyen uluslararası çabaları protesto amacıyla Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'ndan çekildiğini bildirdi.

Açıklamada, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı nükleer tehditlerine son verinceye ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkililerinin tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerini benimseyinceye kadar kararı n değişmeyeceği kaydedildi.

ABD'nin BM Büyükelçisi kararla ilgili açıklamasında, Kuzey Kore'nin derhal bu kararından vazgeçerek anlaşmaya bağlı kalması çağrısında bulundu.

13 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin Genel idare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, I993 yılının Türkiye için reform ve atılım yılı olduğunu bu nedenle Meclis'in iyi çalışması gerektiğini ve by-pass düzenlemelerinin de relorm niteliği taşıdığını belirtti. Demirel, maksatlarının devletin yetkilerini bir yerde toplamak olmadığını, devletin iyi işlemesi için gerekenin yapıldığını kaydetti.

Başbakan Demirel, Nevruz kabusuna girmeye gerek olmadığını, isteyenin Nevruz'u kutlamakta serbest olduğunu sözlerine ekledi.

2- Cezaevlerinde güvenliği sağlamak amacıyla Adalet, içişleri ve Milli Sa- . vunma Bakanları arasında üçlü protokol imzalandı. Protokolle Özel ve E tipi cezaevlerinde kalan terör suçlularının diğer cezaevlerine dağıtılması ve bu tutuklular ve hükümlülerle ilgili çeşitli önlemler alınması kararlaştırıldı.

3- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, partisinin İstanbul il ve ilçe başkanlarıyla birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, güvenlik güçlerince son olarak İstanbul Kartal'da düzenlenen ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonu eleştirerek, yargısız infazların durdurulmasını İstedi. Selvi, bu türü operasyonların, Türkiye'deki demokratikleşme girişimlerini baltalayıp, devlete olan güvenin salsılmasına yol açtığını belirtti.

SHP II Başkanı Yüksel Çengel de, başta Emniyet Müdürü Necdet Menzir olmak üzere söz konusu operasyona katılan güvenlik güçleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

IHD izmir Şubesi tarafından düzenlenen ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisinin katıldığı "insan Haklarına Saygı" mitinginde yargısız infazlar ve faili meçhul cinayetler kınandı.

4- 21 .Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda, öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'dan, Kuran kurslarının zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla ilgili Bakanlık kararının yeniden değerlendirilmesini istediler.

Bakan Koksal Toptan da bu teklifin değerlendirileceğini söyledi.

5- Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda, koalisyon hükümetinin demokratikleşme çabalarını yetersiz kaldığı belirtilerek, CMUK'daki eşitsizliklerin giderilmesi istendi.

6- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, örgütünün Ankara Temsilcisi Serçil Kazaz aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı inönü'ye birer mektup göndererek, "PKK lideri Abdullah Öcalan'm terörizmden vazgeçtiği ve Kürt sorununun TBMM platformunda çözülmesi gerektiği" yolunda bir mesaj iletti. Başbakan Demirel, gazetecilerin mektupla ilgili sorularını "Henüz kimsenin silahı bırakacağız dediği yok. Bir defa desinler bakalım, görelim" şeklinde yanıtladı.

7- Niğde'de özel radyoların yayınları Valilik kararıyla durduruldu.

8- AT Akdeniz Sorumlusu Leon Brittan, Başbakan Yardımcısı Erdal

inönü'ye gönderdiği mektupta, Türkiye'nin AT ile gümrük birliğine gitmesini olumlu buldukların belirterek, bu yöndeki çalışmaları yürütecek bir komite oluşturulması için acil toplantı talebinde bulundu.

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'i telefonla arayarak, Bosna-Hersek'te imzalanacak barış anlaşmasının uygulanmasını güvence altına alma konusunda Türkiye ve Bosna-Hersek'in talepleri yönünde ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

10- Yunanistan'ın Dedeağaç kentindeki tarihi Selahattin Camii yandı.

11- Hindistan'ın Bombay kentinde meydana gelen, 225 kişinin ölmesi ve I240 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamalar nedeniyle ordunun alarma geçirildiği, Hindu-Müsiüman çatışmasından kaygı duyulduğu bildirildi.

12- Sudan, iran'ın Kızıldeniz kıyısında Mısır sınırına yaklaşık 100 kın. uzaklıkta bir deniz üssü kurmasına izin verdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İran'ı uyararak ülkesinin güvenliği için bu üssü tehdit olarak göreceğini ve askeri bir müdahaleden kaçınmayacağını bildirdi.

14 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine Tabip Odası'nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, son 10 yılda Türkiye'de tıp alanında büyük gelişmeler olduğunu ancak bu alandaki yarıştan kopmamak gerektiğini belirterek, özelleştirme anlayışı ve politikalarının sağlık hizmetleri alanında da hızla uygulamaya geçmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın, Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani aracılığıyla gönderdiği mektup konusunda yaptığı açıklamada, mektuptaki görüşlerin Öcalan tarafından kendisini bağlayıcı şekilde açıklanması gerektiğini belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel de, mektuba ilişkin olarak, "Asıl mesele kan dökülmesinin durdurulmasıdır. Silahı bıraksınlar görelim derken, Başbakan Yardımcısı inönü, devletin eşkiyayla pazarlık etmeyeceğini söyledi.

Siyasi parti temsilcileri de mektubun inandırıcı olmadığı yolunda yorum yaptılar.

Bu arada Örgütte çözülme yaşandığı, Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu Komutanı Cemil Bayık'ın 700 militanla birlikte PKK'dan ayrıldığı bildirildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ı kapsayan Orta Asya gezisine başladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kahramanmaraş ve Gazantep'te yaptığı konuşmalarda iktidarı eleştirerek, Azeri vatanı Ermeni işgali altındayken, hükümetin Azerilere danışmadan elektrik verme İşini görüştüğünü söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Trabzon'da gazetecilerin bazı konulardaki soruların yanıtladı, inönü, "yargısız infaz" iddiaları konusunda bir soruya karşılık, "Güvenlik güçleri yanlış yaptı diyemem. Güvenlik güçlerinin etkisiz hale getirilmesi çok tehlikeli sonuçlar doğurur" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, RP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Dökülmez'in Türkiye'deki ABD üslerinin kapladığı alan konusunda verdiği soru önergesini yanıtlayarak, iki ülke arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması gereği bu üslerin kapladığı alanın 18 milyon 895 bin 800 metre kare olduğunu bildirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle, tüm tüketicilere çağrıda bulunarak örgütlenmelerini ve haklarına sahip çıkmalarını istedi.

7- Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca yürütülen 270 milyar liralık hayali ihracat soruşturması sonuçlandı. Kurul, suçlu bulduğu 100 görevliyi mahkemeye sevk ederken, zaman aşımına uğramış olanlar dahil tüm hayali ihracat dosyalarını Maliye ve Gümrük Bakanlığına gönderdi.

8- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, son günlerde laikliğin ayrı bir din gibi kabul edildiğini belirterek, "Bu düşünce yanlıştır. Laiklik birdin değil, din ve vicdan hürriyetine saygıdır" dedi. Yılmaz Kuran'ın yeniden tefsir edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

9- Nevşehir E Tipi Cezaevi'nde 17 Şubat tarihinde gerçekleşen firar olayında ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı ile Cezaevi Savcısı görevden alındı.

10-18 ile yeni emniyet müdürü atanması ve 14 ilin emniyet müdürlerinin merkeze alınmasına ilişkin üçlü kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Belgrad'ı ziyaret eden Yunan parlamento heyeti ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Yeni Yugos-layvya ile Yunanistan arasında bir konfederasyon kurulmasın teklif etti. "Türkiye'nin Çin Seddi'nden Adriyatik Denizi'ne kadar uzanan Osmanlı Imparatorluğu'nu yeniden canlandırma hayali içinde olduğunu" öne süren Miloseviç, Bulgaristan'ın da uzun vadede Türkiye tarafından tehdit edileceğini, küçük ülkelerin çıkarlarını korumak için harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Doğu Bosna'daki Srebrenica'da bulunan BM Komutanı General Philipe Morillon, burada yaşayan insanlarla dayanışmasını göstermek için şehirde kalacağını açıkladı ve Sırpların ateşi kesmesini istedi. Ancak Sırplar ateşi kesmeyeceklerini, yaralıları taşıyan helikopterleri düşüreceklerini bildirdi. Konjeviç Polje şehrinden yaralıları tahliye etmek isteyen BM ekibine izin verilmedi.

12- Hindistan, Bombay'da 300'e yakın kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıları düzenleyenlerin bulunması İçin çeşitli ülke ve kuruluşlardan yardım istedi ve Interpol'e başvurdu.

13- ABD'nin doğu kıyılarında etkili olan fırtınada ölenlerin sayısının 52'ye yükseldiği bildirildi. Bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

15 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Hayali ihracat Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Öztürk hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle tazminat davası açtı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Özal tarafından 3 Mart 1992 tarihli Tercüman gazetesinde kişilik haklarına hakaret edildiği gerekçesiyle açılan 50 miiyon liralık dava ile Başbakanlığı döneminde Hürriyet gazetesinde yer alan bir yazı nedeniyle açılan 100 milyon liralık tazminat davası Ankara 9 Asliye Hukuk Mahkeme-si'nce reddedildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, PKK lideri Öcalan'ın "silahlı eylemi bırakacağı" yolundaki kararını Başbakan Yardımcısı İnönü ile birlikte değerlendirdiklerini belirterek, "Bekleyelim ve görelim" dedi.

içişleri Bakanı ismet Sezgin de konuyla ilgili sorulara, "Öcalan basın toplantısını yapsın. Ona göre ne gerekiyorsa yaparız. Öcalan'ın açıklamalarına göre Güneydoğu operasyonunda değişiklik yapabiliriz" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin başkanlık divanı toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK'nın silahlı eylemi bırakacağı yolundaki haberlerin propaganda taktiği olabileceğini belirterek, çatışmayı başlatanların PKK olduğunu, Türk devleti ile pazarlığa dayalı bir ateşkes talebinin kabulünün, mümkün olamayacağını, devletin bu tuzağa düşmemesi gerektiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta Türk dış politikasını anlattı. Celin, BM gibi uluslararası kuruluşların objektiflik kuralları olmadığını, keyfi davrandıklarını belirterek, BM'nin Bosna Hersek konusunda aldığı kararı uygulamadığını söyledi. Hikmet Çetin, PKK lideri Öcalan'ın açıklamalarına da değinerek, daha önce de böyle açıklamalar yapıldığını ancak asılsız olduğunun ortaya çıktığını belirterek devletin eşkiyayia pazarlık etmeyeceğini kaydetti.

5- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, İstanbul'da düzenlenen 1. Hava Kirlenmesi Kontrolü Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, hava kirliliğinin en önemli iki sebebinin kalitesiz yakıt ve egzoz gazlan olduğunu belirterek, 1 Temmuz'dan itibaren kalitesiz yakıt satılması, ithal edilmesi ve kullanımının yasaklayacağını açıkladı.

6- içişleri Bakanlığı'nca merkez valiliğine ahnan Şırnak Valisi Mustafa Malay, Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, bölgede partizanlığın sürdürüldüğünü ileri sürdü:

7- Mardin'in Ömerli ve Midyat ilçeleri arasında devriye görevi yapan askeri araca teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu 5 er şehit oldu, 8 er de yaralandı.

8- İstanbul'da 7 bankanın 15 şubesi ile hızlı tramvay, Tekel satış bürosu ve bazı özel işyerlerine molotoi kokteyli atıldı. Hasara yol açan patlamaları üstlenen olmadı. Adana, Bursa ve Zonguldak'ta da bazı banka şubeleri ile işyerlerine düzenlenen saldırılarda ise 8 kişi yaralandı.

9- Türkmenistan'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güreş, Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov tarafından kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin geliştirilmesi konusu üzerinde durulduğu bildirildi.

10- Merkezi New York'da bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi tarafından yayımlanan 1992 yılı raporunda Türkiye'nin gazeteci cinayetleri açısından birinci sırada yer aldığı belirtilerek, Türkiye'nin gazeteciler için Yugoslavya'dan daha tehlikeli olduğu kaydedildi.

İ1- Gürcistan'a bağlı Abhazya'nm başkenti Sahumi'de bir uçaktan yapılan bombalı saldırıda 3'ü gazeteci 12 kişinin öldüğü bildirildi. Devlet Başkanı Şevardnadze, saldırının, ülkesiyle Rusya arasındaki ilişkileri sabote etmek isteyen çevrelerce düzenlendiğini söyledi.

12- BM görevlisi Dr. Simon Mardell'in, Doğu Bosna'da Srebrenica'dan yürüyerek Zagreb'e ulaştığı ve izlenimlerini gazetecilere anlattığı bildirildi. Mar-deil, Srebrenica ve Konjeviç Polje'de günde 60'tan fazla insanın açlık ve soğuktan öldüğünü, Sırpların saldırılarını BM konvoylarına yoğunlaştırdığını söyledi.

Bu arada, kendi isteğiyle Srebrenica'da kalan BM Komutanı General Morilion, yaralıların tahliyesi konusunda Sırplarla yaptığı görüşmelerde başarı sağlayamadı.

13- Cezayir'de güvenlik güçleriyle islamcı militanlar arasında dün meydana gelen çatışmalarda 12 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Kuzey Kore'nin BM Büyükelçisi Ri Tcheut, Güney Kore ile'.ABD tarafından gerçekleştirilen askeri tatbikatta Kuzey Kore'ye doğru gerçek mermiler kullanıldığını belirterek, ülkesiyle Güney Kore arasında her an bir savaş çıkabileceğini söyledi. Kuzey Kore'nin, yabancıların ülkeye girişini yasakladığı, ülke içinde dolaşımlarına da sınırlama getirdiği bildirildi.

15- ABD'nin doğu kesimlerinde etkili olan fırtına ve tipide ölenlerin sayısının 112'ye yükseldiği bildirildi.

16 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin zaman alması endişesini vurgulayarak, siyasi partilere, "Önce radyo-televizyon tekeli ile ilgili 133'ncü maddeyi değiştirelim" çağrısında bulundu. Demirel, gruptan da, veto edilen ikinci by-pass yasasının komisyonda yeniden görüşülmesi, haklı bir durum varsa gerekenin yapılıp yeniden üçüncü by-pass yasasının çıkarılmasını istedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, partisinin TBMM grup toplantısında Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmakta olan HEP'in kapatılması durumunda, milletvekillerinin parlamentoda kalabilmesi için anayasanın 84'ncü maddesinde değişiklik içeren önergeyi ve gerekçelerini imzaya açtı.

SHP tarafından imzaya açılan değişiklik önergesinde, yürürlükteki maddede yer alan, "Anayasa Mahkemesi'nin kararında partinin kapatılmasına eylem ve sözleri ile sebebiyet verdiği belirtilen milltevekillerinin üyeliği ve temelli olarak kapatılan siyasi partinin kapatılmasına ilişkin davanın açıldığı tarihte parti üyesi olan diğer milletvekillerinin üyeliği, kapatılma kararının TBMM Başkanlığı'na tebliğ edildiği tarihte sona erer hükmünün kaldırılmasını önerdiklerini bildirdi.

3- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Rusya Karadeniz Ekonomik işbirliği Konseyi Başkanı Aleksander Vladislavlev, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'daki gelişmeler ile Türk-Rus ilişkileri üzerine bilgi verdi.

Vladislavle, Türkiye ve Rusya'nın, Bosna-Hersek ve Karabağ gibi konulara hassas bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye ve Rusya'daki, gerçekçi siyaset adamları ilişkilerde tamiri zor gelişmelere neden olacak hatalarda bulunmamalıdırlar" dedi.

4- Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanlarınının Ermenistan'ın istekleri gözönüne alınarak Baku ve Erivan'a mart ayı sonunda birlikte gitmelerinin beklendiğini söyledi.

Çernişev, Cenevre'de başlayacak Türkiye-Rusya heyetleri arasındaki görüşmelerin on gün kadar sürebileceğini, çalışmaların daha sonra Ankara'ya kaymasının beklendiğini bildirdi.

5- içel Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, PKK yanlılarını öldürdükleri gerekçesi ile gözaltına alınan 15 kişinin radikal islamcı Hizbullah örgütünden oldukları bildirildi.

6- Bosna-Hersek'teki BM güçleri Komutanı General Philippe Morillon, Sırp güçlerin Komutanı Radko Mladiç ile yaptığı görüşmede, Srebnica'da aieşkes için söz aldığını açıklarken, Boşnaklar da Doğu Bosna'da karşı saldırıyı durdurdular.

General Morillon, Fransız televizyona verdiği demeçte, "Bosna Devlet Başkanlığı'nın, başlattığı karşı saldırıyı durdurma emri vermesi şartıyla, çatışmaların durdurulması ve ateşkes ilan edilmesi için söz aldım" dedi.

7- Moskova'ya giden Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile bir görüşme yaptı, iki liderin görüşmeden sonra

düzenledikleri ortak basın toplantısında Boris Yelisin, "Rusya'da, demokrasi ve reformlar ciddi bir şekilde tehlike içindedir. Rusya'nın acil olarak desteğe ihtiyacı var dedi. François Mitterrand da, G-7 Grubu, diye adlandırılan sanayileşmiş ülkeler arasında, Rusya'ya yardım konusunda görüşbirliği sağlanamamış olmasının bu konuda atılacak adımları geciktirmemesi gerektiğini söyledi.

8- ABD Başkanı Bul Clinton dün Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore Pyonyang hükümetinin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'ndan (NPT) çekilme kararından derin bir kaygı duyduğunu belirterek, "Kararı değiştirmeleri için birkaç hafta zaman var. Umarım değiştirirler" dedi.

Öte yandan Pyonyang hükümeti de, kararını geri alması ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açması için baskı yapılırsa, karşı önlem almaktan kaçınmayacaklarını açıkladı. Pyonyang hükümeti, ayrıca, Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatını gerekçe göstererek, "yarı savaş" durumunda bulunduğunu ilan etti ve yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

9- İsrail İşgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de İsrail askerlerinin ateş açması sonucu iki Filistinti'nin öldüğü, 52 kişinin yaralandığı bildirildi,

10- ABD'nin doğu kıyılarını geçen hafta etkisi altına alan kasırgada, ölü sayısının 176'ya yükseldiği, 72 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

11- Hindistan'ın Kalküta kentindeki bir iş merkezinde meydana gelen patlamada, 15 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Değişim Sürecinde islam" konulu bir panelde Kuran-ı Kerim'in günümüz koşullarına, göre, yorumlanması konusunda yaptığı açıklamada, çağa ayak uydurmak için değişimin şart olduğunu vurguladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Türk Parlamenterler Birliği Başkanlık Divanı üyelerini TBMM'de kabul etti.

Erdal inönü, yaptığı konuşmada, Nevruz kutlamalarının, Türkiye'de dayanışma, kardeşlik ve güven içerisinde geçirilen bir gün olması gerektiğini ifade etti. inönü, Nevruz'un, birlikte demokratik özgürlüklerin tadına varılan, dayanışmanın, birlikteliğin yaşandığı huzur ve barış günü olmasını diliyoruz" dedi.

3- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Ankara'da yaptığı açıklamada, 1993 yılında Avrupa ülkeleri dışında ABD ve Japon pazarına girmek için tanıtım çalışmalarına ağırlık verileceğini ve bu tanıtım için yaklaşık 20 milyar liralık harcama yapılacağını söyledi.

4- DYP, SHP, ANAP, CHP ve RP grup başkanvekiilerinin ortak önerisi ile kurulan faili meçhul siyasi cinayetleri araştırma komisyonunun ilk toplantısı yapıldı.

Komisyon Başkanlığı'na seçilen DYP Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundu-koğlu daha sonra yaptığı açıklamada, görevlerinin çok ciddi olduğunu belirterek, olayların üstüne hukukun üstünlüğü ile gideceklerini bildirdi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, yasalara uymadıkları gerekçesi ile haklarında Meclis soruşturması açılmasına karar verilen ANAP'lı eski bakanlardan, Işın Çelebi, Mehmet Çevik, Ercüment Konukman, ismet Özarslan, Cemil Çiçek, Şükrü Yürür, Fahrettin Kurt, imren Aykut ve Lütfüllah Kayalar, bu kararın siyasi olduğunu öne sürerek, suçlamaları kabul etmediler.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Beyhan Cenkçi, İstanbul'da öldü.

7- Mardin'in kırsal kesiminde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda ikisi kadın 3 PKK'Iı öldürüldü.

8- Brüksel'de adı henüz açıklanmayan 23 yaşındaki bir Türk gencinin uğradığı silahlı sonucu öldüğü bildirildi.

9- BM Güvenlik Konseyi tarafından,. Bosna-Hersek üzerinde ilan edilen uçuşa yasak bölge kararının ihlal edildiği, Müslümanların yaşadığı bölgelerin özellikle başkent Saraybosna-havaalanı çevresinin uçaklarca sürekli olarak bombalandığı ve bölgede çok şiddetli çatışmaların başladığı bildirildi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, dün Tiflis'te yaptığı açıklamada, Rusya'yı, Abhazya'daki savaşta taraflı davranmakla suçlayarak, Rus Birlikleri'nin Abhaz güçlerinin safından Gürcülere karşı savaştıklarını ileri sürdü ve ülkesiyle Ruya'nın savaş durumunda olduğunu söyledi.

Bu arada, Abhaz güçlerinin, Gürcü birliklerin elindeki başkent Sahumi'yi almak için dün sabaha karşı büyük bir saldın başlalıkları bildirildi.

11- Hindistan'da 5 gün önce yaklaşık 300 kişinin ölümüne yol açan şiddetli patlamalardan sonra dün gece de Kalküta'da meydana gelen panamada ölenlerin sayısının 60'ı bulduğu, 200'e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada, Hindistan'daki bombalı saldırılardan Pakistan'ın sorumlu tutulması üzerine bu ülkede güvenlik güçlerinin Hindistan ile sınır boyunca alarma geçirildiği bildirildi.

18 MART 1993

1- Çanakkale Zaferi'nin 78'nci yıldönümü, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü'nün katıldığı törenler ile kutlandı. Türkiyenin bölünmez bir bütün olduğunu belirten Başbakan Demirel, "Herkes çok iyi bilmelidir ki, yalnız Çanakkale geçilmez değil, ülkemizin hiçbir taşı geçilmez. Devletimiz, milletimiz daha da güçlenerek, yoluna devam edecektir dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kuru-lu'ndan sonra yayımlanan hükümet bildirisinde, Türkiye'nin bulunduğu bölgede önemli bir ağırlık kazandığı, halkın huzuru ve güveni ile birlikte refahını barış ve istikrar içinde artırmanın hükümetin vazgeçemeyeceği temel hedefleri olduğu belirtilerek, "Bu temel hedefleri engellemek amacını güden, devletimizin tekliğine, ülkemizin bütünlüğüne, ulusumuzun birliğine yönelik kanlı ve bölücü terör olaylarının amacına ulaşamayacağı, hiçbir kişi ve çevreye yarar sağlamayacağı artık görülmüştür. Yıllardır acımasızca kan dökenleri bu çıkmaz ve sonuçsuz yoldan vazgeçmeye, bağımsız ve tarafsız bir yargının adaletine sığınmaya bir kere daha davet ediyoruz" denildi.

3- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, NATO yükümlülükleri çerçevesinde Türkiye-ABD savunma ilişkilerini düzenleyen 1980 tarihli Savunma ve Ekonomik işbirliği Anlaşması'nın (SElA) ikinci beş yıliık süresinin 1990 yılında sona ermiş olduğu hatırlatılarak, 1992 yılları için ihbarda bulunulmadığı için anlaşmanın birer yıl olarak uzatılmış olduğu" kaydedildi.

Açıklamada, bu konu ile ilgili kuruluşlar arasında yürütülen çalışmaların sona erdirildiği ve dün ABD yönetimine resmi bildirimde bulunulduğu belirtildi.

4- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kuran-ı Kerim'in günümüz koşullarına göre yorumu konusuna daha da eğildiklerini belirterek, Ramazan Bayramı'ndan sonra Kuran'ın tefsir edilmesi için bilimsel bir heyet oluşturulacağını söyledi.

Bu konuda öncelikle bir sempozyum düzenleneceğini belirten Yılmaz, tefsir kurulunun kimlerden oluşturulacağının henüz saptanmadığını bildirdi.

5- DiE, Türkiye'nin geçen yılın nisan ayında yüzde 8 olan işsizlik oranının yüzde 7.8'e indiğini bildirdi.

6- İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli 25 polisi taşıyan servis minibüsü akşam saatlerinde 4 kişi tarafından roketatarlı saldırıya uğradı. Olayda biri ağır olmak üzere 10 polis yaralandı.

7- Kahramanmaraş'ın Çağlayangeşit ilçesinde, gece güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 4 militan öldü.

8- Bosna-Hersek hükümeti, ülkenin doğusunda Srebrenica'da, yaşanan drama çözüm bulunması için BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı. Bu çağrının hemen ardından, Sırp milislerin kasabanın ağır savunma hatlarını topçu ateşine tutmaya başladıkları bildirildi.

Öte yandan barış görüşmeleri için New York'ta bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç de, görüşmelerden çekildiğini açıkladı. Izzetbegoviç, "Bu görüşmeleri kesiyoruz anlamına gelmesin. Otellerimizde kalacağız ve Sırpların insanları öldürmeyi durdurmalarını bekleyeceğiz" dedi.

9- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e acil bir toplantı yapması çağrısında bulunarak, Abhazya'daki savaşta taraf tutmayı sürdürmesi halinde Gürcistan'da yaşayan Rusların güvenliğini garanti edemeyeceğini bildirdi.

10- Nükleer tesislerini denetime açması yönündeki uyarılara karşı "kısmen" savaş durumuna geçen Kuzey Kore'ye BM Nükleer Komisyonu da, nükleer tesislerin denetlenmesi İçin 31 Mart'a kadar süre tanıdı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hichard Boucher dün Çin'in başkenti Pekin'de yapılan görüşmelerde, Kuzey Kore'ye, Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşması'ndan çekilme karan ile ilgili "kaygıların" iletildiğini söyledi.

Boucher, "Kuzey Kore'nin kararları doğrultusunda diğer ülkelerin hükümetleri ile de görüşmeler yapılacaktır" dedi.

19 MART 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, öncülük ettiği Anayasa değişikliği için liderlerin önerilerinin toplandığını belirterek, Anayasa değişikliğinden Meciis'in kaçamayacağını, Anayasa'ntn bir bölümünün değiştirileceğini, ancak tümünün ya da büyük bölümünün değiştirilmesinin güç olduğunu söyledi.

Cindoruk, parlamentonun çalışmasına yasalar ile ağırlık verilmesinin yanlış olduğunu belirterek, yasa çıkarılırken grupların ön fikirlerini de almak gerektiğini vurguladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, 21 Martta olmasına karşın Şeker Bayramı nedeni ile öne alınan "Dünya Ormancılık Günü" kutlama törenlerine katıldı. Başbakan Süleyman Demirel, ormanların, çeşitli nedenler ile kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, ozon tabakasında her geçen gün büyüyen delik nedeniyle dünyanın sera tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Yeni dünya düzeninde insanların "doğa ile barış içinde" yaşaması gerektiğini vurgulayan Demirel, Batı ülkelerinin doğal kaynaklarını tüketmek yerine, gereksinmelerini başka yollardan karşılamaya yöneldiğini belirtti.

3- Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de çalışma koşullarının kötülüğü ve yeterli denetiminin olmaması nedeni ile her 45 dakikada bir işçinin sakat kaldığını ve her bir buçuk saatte bir de 1 işçinin yaşamının yitirildiğini bildirdi.

4- Bosna-Hersek'in ilk Ankara Büyükelçisi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hayrettin Somun, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından kabul edildi.

Hikmet Çetin, Büyükelçi Somun ile görüşmesinde dünyanın Bosna-Hersek konusunda kararsız hareket etmesinin bu ülkedeki katliamın sürmesine neden olduğunu söyledi.

Çetin, Türkiye'nin de Bosna-Hersek'e atadığı Büyükelçi Sadi Çalışlar'ın yakında göreve başlayacağını, Çalışlar'ın Saraybosna'daki koşullar nedeniyle Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te görev yapacağını söyledi.

Büyükelçi Hayrettin Somun da görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, göreve başlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye'nin kendilerine yardım eden ülkelerin başında geldiğini belirtti ve "Uluslararası toplum bize yardım konusunda etkisiz kalmıştır" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkes hakkında Ankara'da yaptığı açıklamada,bugüne kadar bölücü örgütleri destekleyen Batılı ülkelerin, şimdi, "Bölücü terör bakın nereye vardı, artık siyasi çözüm arayın" yaklaşımı ile Türkiye'ye baskı yapabileceklerini belirterek, "Elbette siyasal, sosyal, ekonomik çözüm öncelikle atılacak adımlardır. Ancak, Türkiye bunu, dışarıdan zorlama ile değil kendi girişimi ile yapmalıdır" dedi.

6- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 3 PKK'h öldürüldü.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinin Koyunlu köyünü basan 15 kadar PKK'lı, köyde bulunan bir kişiyi öldürdü, bir kişiyi de kaçırdı.

7- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, New York'ta yaptığı açıklamada, dün akşam New York'ta başlayan barış görüşmelerine Sırp saldırıları kesin bir şekilde durmadıkça iştirak etmeyeceğini bildirdi.

Bu arada, Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altında bulunan Srebrenica'ya gitmesine dokuz gündür Sırplar tarafından izin verilmeyen yardım konvoyunun sonunda kente ulaştığı bildirildi.

Bu arada, Sırp güçlerinin Saraybosna'ya yönelik bombardımanlarında 13 kişinin öldüğü, 98 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Etyopya'da kaçırılan bir yolcu uçağına güvenlik güçleri tarafından düzenlenen baskında iki hava korsanının öldürüldüğü, bu arada 1 yolcunun da çatışma sırasında öldüğü bildirildi.

20 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, Nevruz kutlamaları için vatandaşları uyararak, "Tahriklere kapılmayın. Üzücü olaylara sebep olmayın. Şenlik yapmak istiyorsanız yapın, ancak Türkiye'de huzur, güven bulunması herkesin yararınadır. Çünkü, dünyanın gözü üzerimizdedir. Türkiye'yi küçük düşürücü işlere girişmemek bizim vazifemiz olmalıdır. Devlet, nizamı korumak ile de mükelleftir" dedi.

2- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplandı. Toplantıya, Başbakan Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, içişleri Bakanı ismet Sezgin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş katıldılar.

Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Ülke çapında genel güvenlik ve asayiş durumu ile devletimizin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü, halkımızın huzur ve güvenliğini bozmayı hedef alan bölücü terör örgütlerine karşı demokratik hukuk kuralları çerçevesinde sürdürülmekte olan mücadele gözden geçirilmiş, bölücü teröre karşı geliştirilen önlem ve uygulamaların, kararlılık içinde devam ettirilmesi gereği vurgulanmıştır" denildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında, "Hükümet Nevruz konusunu sık sık gereksiz yere gündeme getirerek abarttı. Hükümetin tutumu bu konuda daha net olabilirdi" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen Ankara'da yaptığı açıklamada, Nevruz kutlamaları Öncesinde vatandaşın tahriklere kapılmamasını isteyerek, "Türk Bayrağı altında yaşayanların huzurlarının bozulması amacındakilere, cevabın sert olacağını ve ülke çapında geniş güvenlik önlemlerinin alındığını" söyledi.

5- içişleri Bakanı ismet Sezgin'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Nevruz kutiamalarıyla ilgili röportajı Tecüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Küttür Bakanı Fikri Sağlar, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin Nevruz şenliklerinin, özgürce ve barış ortamı içinde kutlanması için çaba sarfet-tiğini söyledi. Nevruz'un geleneklere uygun olarak kutlanması amacı ile valiliklere birer genelge gönderildiğini açıklayan Sağlar, valiliklerin vatandaşlara kutlama için gerekli katkıları sağlayacağını bildirdi.

Kültür Bakanı Sağlar, "Nevruz kutlamalarının, dostluk ve kardeşlik içinde geçmesini diliyorum" dedi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, DYP Kadıköy ilçesi 4'ncü Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, DP ile başlayan AP ve DYP ile devam eden 50 yıllık davanın, çizgisinde hiçbir değişiklik göstermeden devam ettiğini belirterek, "Demokrasilerde, siyasi partiler milletin zaruri ihtiyaçlarından doğar. Bu nedenle DYP, 12 Eylül partileri ile karıştırılmamalıdır" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Antalya'da başlayan Türk Devletleri ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı'na katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

Denktaş, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, kurultay dolayısı ile Türk devletleri ve toplulukları temsilcileri ile görüşmekten büyük onur duyacağını belirterek, Türk toplulukları arasında işbirliği geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin, Türk dünyasının yararına olacağını ifade etti.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkedeki yasama-yürütme mücadelesinin bu ay başında yapılan Halk Meclisleri Kongresi'nde çözümlenememesi halinde, imzaladığı bir kararname ile ülkede, 25 Nisan tarihine kadar devam edecek "özel rejim" uygulamasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Yeltsin, "özel rejim" konusunda, Savunma Bakanlığı'ndan ordunun eyleme kalkışmaması için önlem almasını istedi.

Bu arada ABD ve İngiltere de Yeltsin'in bu kararını desteklediklerini açıkladılar.

10- Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altındaki Srebinica kentine dün gece girmeyi başaran yardım konvoyunun, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 100 kadar yaralıyı alarak kentten ayrıldığı bildirildi. Bu arada, barış görüşmelerine katılmak için New YonVta bulunan Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, BM Güvenlik Konseyi'nin inceleyerek son şeklini verdiği, "Uçuş yasağına uyulması için askeri yöntemler kullanılmasına" izin veren karar tasarısı kabul edildiği takdirde görüşmelerden çekilebileceklerini bildirdi.

21 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel'in himayelerinde, Devlet Bakanı Orhan Ki-lercioğlu'nun koordinatörlüğünde ve MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in girişimleriyle düzenlendiği açıklanan "Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı" Antalya'da başladı.

Türklük Kurultayında konuşan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türklüğün yıldızının parladığını söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel de yaptığı konuşmada, bütün Türk dünyasının Nevruz'unu kutladı ve "iki sene içinde meydana gelen olay, yeni bir Ergenekon'dur" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü yaptığı konuşmada, "Bizim coşkumuz, birlikteliğimiz kimseyi korkutmasın. Ortak kültürümüz, dünyaya katkılar yapacaktır. Bu birlikteliğimiz, sonsuza kadar sürsün" dedi.

MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş de yaptığı konuşmada, Türk toplulukları arasındaki yakınlaşma ve işbirliğinin hiçbir zaman başkalarına zarar ve saldırıda bulunma amacı gütmeyeceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Gümüşhane'de halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidarın 500 günlük döneminde hiçbir yatırım yapılmadığını belirterek, hükümetin 500 gün dolarken hiçkimseyi ilgilendirmeyen yasalarla gündemi değiştirmeye çalıştığını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile günce! konularda yapılan sohbet, Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, solda bütünleşme için, birleşmenin adresinin CHP olduğunu tekrarlayarak, diğer partilerden gelecek her türlü öneriyi değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş düzenlediği basın toplantısında, hükümetin faili meçhul cinayetleri unutturarak kamuoyunun gündeminden çıkarmak istediğini öne sürdü ve Uğur Mumcu, Turan Dursun, Çetin Emeç ve Bahriye Üçok cinayetini her gün gündeme getireceklerini söyledi.

6- Nevruz büyük kentlerde ve Güneydoğu'da şenliklerle kutlandı. Bu arada, Nevruz kutlamaları sırasında bazı grupların PKK bayrağı açması ve slogan atması sonucu meydana gelen olaylarda, yurt çapında 400'ü aşkın kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan, Adana'da bir kişi ölü bulunurken, bir kişi de gösteriye müdahale eden polisten kaçarken duvardan düşerek yaşamını yitirdi.

Turgutlu'da 6, Tunceli'de 5, İstanbul Sultançiftliği'nde 5 kişi çıkan olaylarda yaralandı. Cizre'de İse güvenlik güçleri sokakta Nevruz kutlamalarına izin vermedi.

7- PKK lideri Abdullah Öcalan ile Kürdistan Sosyalist Partisi Başkanı Kemal Burkay arasında Türkiye'deki Kürt örgütlerinin ortak cephe oluşturması için protokol imzalandığı bildirildi.

8- Rusya ile Azerbaycan arasında parlamentolar arası işbirliği protokolü imzalandı.

9- Rusya Parlamentosu (Yüksek Sovyet), olağanüstü toplantısında büyük bir çoğunlukla Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ülkede 25 Nisan'a kadar "Özel rejim" ilan etme kararını kınayarak bu kararların Anayasaya uygunluğunun incelenmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Öte yandan ABD, İngiltere, Japonya, Kanada ve Almanya, Yeltsin'i ve reform sürecini desteklediklerini açıkladılar.

10- Sırp kuşatması altındaki Srebrenica kasabasından tahliye edilmelerine izin verilen 674 sivili taşıyan 19 araçlık BM konvoyunun Tuzla kentine vardığı bildirildi.

Öte yandan başkent Saraybosna'da içme suyuna mikrop karıştığı, kentte salgın hastalık tehlikesinin başgösterdiği kaydedildi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü, Filistinlilerin Ortadoğu barış görüşmelerine katılması için İsrail'in bundan böyle hiçbir Filistinliyi sınırdışı etmeyeceğine ilişkin ABD'den güvence istedi.

12- Cezayir'de dokuz radikal islamcı ölüm cezasına çarptırıldı.

13- Fransız genel seçimlerinin yapılan ilk turunda, RPR (Cumhuriyet için Birlik) ve UDF'nin (Fransa Demokrasi ittifakı) oluşturduğu sağ koalisyon, açık farkla seçimi kazandı.

22 M ART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Şeker Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, hükümetin yolsuzluk soruşturmalarında izlediği tutumu eleştirerek, "Yolsuzluk varsa, üzerine hukuk devletine yakışır bir tarafsızlık, tam bir ciddiyet ve sorumlulukla gidilmelidir" dedi.

Özal, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Güneydoğu halkını kendi safına çekebileceği görüşünü ise gaflet olarak nitelendirdi.

2- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yaztcıoğlu Erzurum'da yaptığı, açıklamada, Doğu Anadolu Bölgesi'nin milli gelirden gereken ölçüde pay alamadığını belirterek. Doğu Anadolu Kalkınma Projesi'nin bölge illerinde büyük bir umut haline geldiğini söyledi.

3- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Robert Bakker Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Güneydoğu'daki izlenimlerini açıkladı, Bakker, konuşmasında Güneydoğu'daki gazetecilik koşullarını, Latin Amerika ülkelerindeki koşullara benzeterek, Türkiye'de son 15 ayda 15 gazetecinin öldürüldüğünü ve bu durumun halen savaşın devam etmekte olduğu eski Yugoslavya'dan bile fazla olduğunu söyledi.

4- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle 15 günde bir yayımlanan "Medya Güneşi" gazetesinin 26. sayısının toplatılmasına karar verdi.

5- Avrupa Topluluğu (AT), Ermenistan ve Gürcistan'a Türkiye üzerinden toplam 12 milyon dolarlık insani yardım yapmaya karar verdi.

Avrupa Topluluğu insani Yardım Bürosu (ECHO) Başkanı Santiago Gomez-Reino, Ankara'da yaptığı basın toplantısında Türkiye Dışişleri Ba-kanlığı'nda yaptığı görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini ve Türkiye'nin bu yardım konusunda "olumlu" tutum alacağını belirtti.

6- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides, Türk tarafının Kıbrıs'ta çözüm istemediğini öne sürerek gelecek tur görüşmeler konusunda iyimser olmadığını söyledi.

Klerides, Londra'da yaptığı konuşmada, "Türk tarafının amacının, dünya kamuoyunu Kıbrıs'ta çözümün olanaksız olduğuna inandırmak, ileri bir aşamada da KKTC'yi tanımanın tek çözüm biçimi olduğuna ikna etmek olduğunu" söyledi.

7- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Tiflis radyosundan yayımlanan haftalık konuşmasında, Rusya'daki karışıklığın iç savaşa dönüşmesi halinde NATO'nun, Rusya'ya komşu üyelerinin güvenliğini sağlamak amacıyla devreye girebileceği uyarısında bulundu.

8- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, yayımladığı kararname ile radyo, televizyon ve yazılı basını kontrolü altına aldı. TASS ajansı tarafından yayımlanan kararname uyarınca, içişleri Bakanlığı, radyo, televizyon ve gazete binalarını dışarıdan yapılabilecek müdahalelere karşı korumakla gürevlendirildi.

9- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek tüm Avrupalı işçileri, 2 Nisan 1993 tarihinde "Avrupa Birliğine Destek" eylemine çağırdı.

10- ABD Askeri Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Somali'nin güneyindeki Kismayu kentinde geçen hafta karşıt gruplar arasında meydana gelen şiddetli çatışmalar üzerine bölgeye gönderilen 500 ABD askerinin ve 13 helikopterinin geri çekildiği bildirildi.

23 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü özel radyo televizyon sahipleri ve yöneticilerini kabul ederek bir görüşme yaptılar.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Şeker Bayramı dolayısıyla adalet teşkilatına hitaben yayımladığı kutlama mesajında, hükümet protokolünde yer alan ilke ve kurallar doğrultusunda, çağa uygun, tüm yargı gereksinimlerini tam ve sağlıklı biçimde karşılayacak temel yasalarda yapılması zorunlu bulunan iyileştirme ve düzenlemelere ilişkin çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

3- Siyasi parti liderleri Anayasa'da yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında üçüncü kez biraraya geldiler. Önerileri görüşmek amacıyla bir çalışma grubu oluşturuldu. Partilerin Anaya-sa'nın 22 maddesi konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

4- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ankara'da yaptığı açıklamada, PKK ile Kemal Burkay'ın liderliğindeki Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi arasındaki işbirliği protokolünü olumlu bulduğunu belirterek, "Kürt örgütleri arasındaki güçbirlikleri devletle diyalogu kolaylaştıracak bir gelişmedir" dedi.

5- Solda bütünleşme komitesi başkanı Erol Tuncer'in SHP, CHP, ve DSP'ye yönelttiği çağrıya ilişkin olarak, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kul, Ankara'da yaptığı açıklamada, CHP, DSP ve SHP'nin 1994 genel yerel seçimlerine ayrı partiler halinde girmelerinin "siyasi intihar" olacağını belirterek, "Yerel seçimlere doğru seçim ittifakı düşünülebilir" dedi.

CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay ise Erol Tuncer'i eleştirerek "Biz birleşmek için gerekli özverileri yaptık. Kısa yoldan köklü çınar CHP'de birleşilmesini istiyoruz, ama CHP'de birleşemezsek bile bu iş uzun yoldan sonunda gerçekleşecektir dedi.

6-Türk Devlet ve Toplulukları, Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı sona erdi. Kurultay genel kurulunca bağımsız Türk cumhuriyetlerinin cumhurbaşkanları, başbakanları ve dışişleri bakanlarının katılımıyla bir "Türk Cumhuriyetleri Yüksek Konseyi" ile Türk cumhuriyet ve toplulukları ile ilgili sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi sorunların çözümü için gayret gösterecek bir "Türk devletlerarası parlamenterler çalışma grubu" kurulması kararlaştırıldı. Kurultayda ayrıca, 34 harfli alfabenin Türk devlet topluluklarının ortak çerçeve alfabesi olarak benimsenmesi de kabul edildi.

Kurultayın kapanışında Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş birer konuşma yaptılar.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, bölgedeki son gelişmeleri Cum-huriyet'e değerlendirdi.

8- Nevruz nedeniyle Güneydoğu'da bulunan Avrupalı parlamenterlerle gazetecilerden oluşan heyet, Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenledi.

Heyet Başkanı Pieter Müller yaptığı açıklamada, alınan önlemlerin halka gözdağı vermeye yönelik olduğunu belirterek, "Türkiye ile PKK arasında siyasi bir diyalogun başlamasından yanayız" dedi.

İnsan Hakları Derneği heyeti de yaptığı açıklamada," Gazetecilerin haber alma ve haber verme özgürlükleri engellenmek istenmiştir dedi.

DİSK heyeti ise, bölgedeki izlenimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi halinde halkın Nevruz'u sevinç ve coşkuyla kut-layabildiğinin görüldüğünü belirterek, "Devlet ve hükümet aynı sorumluluğu ve serinkanlılığı, yaklaşan 1 Mayıs Bayramı için de göstermelidir" dedi.

9- Buca Cezaevi'nde 18 tutuklu ve hükümlünün başlattıkları süresiz açlık grevi, SHP'li milletvekillerinin girişimiyle 44.gününde sona erdi.

10- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) Türkiye'nin isteği üzerine hazırladığı "Türkiye'de çevre politikaları" konulu raporda, Türk ekonomisindeki çarpıklık ve kötü durumun çevre kaynaklarını olumsuz etkilediği belirtildi.

11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vagan Papazyan düzenlediği basın toplantısında, ülkesiyle Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için atılacak adımın Türkiye'den gelmesi gerektiğini, aksi durumunda ilişkilerin ileri gitmeyeceğini söyledi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides Londra'da dün düzenlediği basın toplantısında, 789 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını, Gali Düşünceler Dizisi'nde bazı düzenlemeler yapılması durumunda hükümetinin kabul edeceğini söyledi.

13- Rusya Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Halk Temsilcileri Kongresi'ni atlayarak ülkede "özel rejim" ilan etmekle anayasayı ihlal ettiğine karar verdi. Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov, Anayasa Mahkemesi kararının Yeltsin'in yargılanması yolunu açtığını belirterek. Halk Temsilcileri Kongresİ'nin Yeltsin'i görevden almak için derhal toplanmasını istedi.

14- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) dünya genelinin büyük bölümünün ekonomik durgunluğun içine doğru sürüklenmeye devam ettiğini ve dünya genelinde de işsizlik oranının yeniden tırmanışa geçtiğini açıkladı.

15- Hindistan'da meydana gelen bir trafik kazasında en az 47 kişinin öldüğü, 36 kişinin yaralandığı bildirildi.

24 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirel, bir soru üzerine, 500 gün sonunda kabinede değişikliğin sözkonusu olmadığını söyledi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin, 5 gün sürecek Güneydoğu gezisine başlarken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezgin, Nevruz'un kansız geçmesinin PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ateşkes çağrısıyla bir bağlantısı olmadığını söyledi. Sezgin, ayrıca, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kürdistan Sos -yalist Partisi lideri Kemal Burkay ile imzaladığı ortak protokole ilişkin bir soru üzerine de, Burkay Apo'nun yanında değil, Apo Burkay'ın çizgisine gelmiştir. Bu Apo'nun çıkmazıdır" dedi. Sezgin, Diyarbakır, Bingöl ve Elazığ'da yaptığı konuşmalarda da, devletin kendisine yönelik saldırı olmadıkça kimseye silah Çekmeyeceğini belirtti.

3- ANAP Manisa Milletvekili Faruk Saydam ve 44 arkadaşı, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çillerin görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılanması için Meclis'e soruşturma önergesi verdi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Güneydoğu'ya ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

5- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glatkos Klerides'in Londra'da yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne Kıbrıs'taki Türk ordusunun kuzeydeki Beşparmak-Dağlan'nın gerisine, Rum-Yunan ordusunun da güneydeki Trodos Dağları'nın gerisine çekilmesini Önerdiği belirtildi. Klerides, ayrıca Maraş'ın da BM denetimine verilmesini, 35-36 bin göçmenin bu bölgeye geri dönmesini ve bölgenin Türk ve Rumların temas ettiği bir noktaya dönüştürülmesini istedi.

6- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, Malta'nın başkenti Valetta'da başlayan toplantılarında, Türkiye'deki insan haklarının durumu gündeme geldi. Toplantılar sırasında biraraya gelen Hukuk ve insan Haklan Komisyonu, Türkiye Raportörü Lüksemburglu parlamenter Marcelle Lenz Cornette'nin önerisi ile işkenceyi Önleme Komitesi Başkanının, Türkiye'deki durum ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunulması İçin önümüzdeki aylarda yapılacak bir komisyon toplantısına çağrılmasını kabul etti.

7- Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'de, yaklaşık 200 kişiden oluşan bir grup askerin kentteki bir kışlayı işgal ederek isyan başlattıkları bildirildi.

8- İsrail Parlamentosunda yapılan oylama sonucunda Ezer Weizman cumhurbaşkanlığına seçildi.

25 MART 1993

1-CHP Genel Merkezi'ni ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay'ın özel radyoların kapatılması genelgesine ilişkin sorusunu yanıtlayarak, bu konuda ısrarlı olduğunu belirtti ve "Radyoları kapatacağız" dedi.

Televizyonların durumunun farklı olduğunu söyleyen Topçu, bu konuda sınır ötesi yayınların izlenmesine ilişkin uluslararası bir sözleşmenin bulunduğunu belirtti.

2- içişleri Bakanı İsmet Sezgin Güneydoğu gezisi çerçevesinde, Malatya ve Tunceli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, terörün Türkiye gündeminden kısa bir sürede tamamen silineceğini belirterek, PKK'ya "teslim ol" çağrısını yineledi.

Sezgin, gazetecilerin güvenlik güçlerinin İstanbul Bahçelievler'de düzenlediği operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından hazırlanan raporda, ölüm cezasının hukuk sisteminde eski çağların vahşetinin uzantısı olarak nitelendirilerek, insanı ortadan kaldırma amacının hukuka ve toplumun kuruluş amacına aykırı olduğu belirtildi.

4- İstanbul Bahçelievler'de dün örgüt evi olduğu belirtilen eve düzenlenen ve yaklaşık 5 saat süren operasyonda, sol görüşlü bölücü örgüt üyesi olduğu ' belirlenen üç kişi öldürüldü. Çatışmada, 3 polis memuru da hafif şekilde yaralandı.

5- Aydın E Tipi cezaevinde dönüşümlü açlık grevi yapan 25 tutuklu ve hükümlü eylemlerine son verdi.

6- Bayramın ilk iki gününde meydana gelen trafik kazalarında toplam 30 kişi öldü, 57 kişi de yaralandı.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Kterides, İngiltere Başbakanı John Majör ile bir görüşme yapmak amacıyla geldiği Londra'da AA'ya verdiği özel demeçte, Kıbrıs sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ve Bosnalı Hırvatların lideri Mate Boban, New York'ta sürdürülen barış görüşmeleri çerçevesinde, bir araya gelerek üçlü bir görüşme yaptılar.

Görüşmeden sonra Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, barış planını imzalayacağını açıkladı. BM Sözcüsü Fred Eckhard da, düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ve Bosnalı Hırvatların lideri Mate Boban'ın barış planının "Bosna-Hersek'i 10 yarı özerk bölgeye ayıran harita ve geçici düzenlemeler" bölümünü imzaladıklarını açıkladı. BM Sözcüsü Eckhard, Sırp lider Radovan Karadziç'in ise anlaşmaya imza atmadığını bildirdi.

9- Çin'in maden yataklarının bulunduğu Jiaole kentinde, kömürdeki arsenikten zehirlenen 42 kişinin öldüğü bildirildi.

26 MART 1993

1- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Aşık Veysel ve diğer tüm halk ozanlarını çağdaş ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirmek İçin çalışmalar yapıldığını ve bu çerçevede "Devlet Halk Ozanları Topluluğu" kuracaklarını bildirdi.

2- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Kürt liderleri Talabani ve Barzani'ye yaptığı çağrı ile ilgili olarak, "Kürt diye bir sorun varsa ve barışçıl anlayış ile çözümü bekleniyor ise, Kürtler ile görüşmek zorunluluğu olacak" dedi.

Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı Özal'ın yaklaşımının Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü içinde sorunun çözümünü hedefleyen doğru bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Şu anda gelinen nokta sorunun en az zarar ile çözüme kavuşturulabileceği bir noktadır. Sayın Özal bunu iyi ve gerçek bir şekilde görüyor" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Batman'da yaptığı açıklamada, Güneydoğu'dakİ taili meçhul cinayetlerin, PKK ile Hizbullah örgütlerinin bazı yerleşim birimlerinde köşe kapma mücadelesinden kaynaklandığını söyledi.

Ünal Erkan, Hizbullah'ın yapısının belli ölçüler içerisinde aydınlandığını da belirterek, "Bu örgütün penceresi açılmıştır. Bunun sonucu olarak da 1ÛO'e yakın organizasyon militanı ele geçirilmiştir dedi.

Erkan, daha sonra PKK'nın ateşkes çağrısı ile bölgede terörün bittiği yolundaki değerlendirmelerin yanlış olduğunu belirterek, "Terörün bitmiş olması için, terörü yapan organizasyonun bitmiş olması gerekir" dedi.

4- BM Güvenlik Konseyi, yaptığı toplantıdan sonra yayımladığı açıklamada, 30 Mart'ta New York'ta biraraya gelecek olan KKTC Cumhurbaşkan Rauf Denk-taş ve Rum Lideri Glafkos Klerides'i, kısa bir süre içinde Gali'nin Düşünceler Dizisi çerçevesinde anlaşmaya varmaya çağırdı.

Kıbrıs'ta bugünkü durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Konsey, Kıbrıs sorununun bugünkü temelde çözüme ulaşması için Genel Sekreter Gali'ye her türlü yardımı sağlamaya hazır ve kararlı olduklarını belirtti.

Öte yandan ABD Başkanı Bill Clinton, Kıbrıs'taki bölünmüşlüğe son verme konusunda kararlı olduğunu belirterek, "Kıbrıs sorunu çözülünceye kadar ABD konunun içinde olacak" dedi.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "30 Mart Kıbrıs Görüşmeleri" öncesinde "Kıbrıs'taki Türk ve Rum-Yunan ordularının Beşparmak ve Trodos sıradağlarının gerisine çekilmesi" önerisine olumsuz bir yanıt vererek, "New York'a boyundurluk altına girmeye gitmediklerini" söyledi.

5- Eski Yugoslavya'daki BM Koruma Gücü'nün, (UNPROFOR) Komutanı Genaral Lars-Erik Walhgren ile Bosna-Hersek'teki UNPROFOR Komutanı General Philippe Morillon, Belgrad'da Bosnalı Sırpların Komutanı General Radko Mladiç ile görüştüler.

BM Koruma Gücü Komutanı General Walhgren görüşmeden sonra yaptığı

açıklamada, Sırp komutanının yarın saat 12.00'den başlayarak ateşkes ilan ettiğini ve ateşkesin yanısıra, Srebenica'ya gitmek için bekleyen 20 kamyonluk yardım konvoyunun yoluna devam etmesi için izin verdiğini de bildirdi.

Bosna-Hersek'teki UNPROFOR Komutanı General Morillon da, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç ve Bosnalı Hırvatların lideri Mate Boban'dan, ateşkese uyacakları konusunda garanti aldığını söyledi.

Öte yandan, Rusların özel temsilcisi Vilaly Çurkin, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in barış planını imzalamasından sonra, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in de imzalaması için kendisi ile görüştü. Görüşmenin ardından BM Güvenlik Konseyi bir açıklama yaparak, Sırplara Bosna'daki saldırıları, insan hakları ihlallerini ve etnik temizliği durdurmaları ve insani yardımı engellememeleri konusunda uyarıda bulunarak barış planının derhal imzalanmasını istedi.

6- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Parlamento Başkanı Puslan Hasbu-latov yandaşlarından Anayasa Mahkemesi Başkanı Valerİ Zorkin'in "Ulusal uzlaşma hükümeti" kurulması ve erken seçimlere gidilmesi yolundaki önerisini ilke olarak kabul ettiğini açıkladı.

7- Hindistan'ın kuzeyinde şiddetli yağışlardan meydana gelen sellerde 35 kişinin öldüğü bildirildi.

8- Azerbaycan'ın ikinci büyük kentti Gence'de, Suret Hüseyinov'un önderliğinde 200 askerin başlattığı isyanın sona erdiği bildirildi.

27 MART 1993

1- İstanbul, Tuzla'da bulunan Başbakan Süleyman Demire l, yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu'ndaki son gelişmelere ilişkin, Batı'nın Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'i desteklemek için çok geç kaldığını belirtti.

Başbakan Demirel, hükümetin 500'ncü gününün dolmasına az bir zaman kaldığının ve 500 günün bilançosunun gayet İyi olduğunu belirterek, "Bu demek değildir ki her şeyi halletmişiz. Hayır, öyle bir taahhütte zaten kimse bulunamaz. Bizim söylediğimiz şey, 500 günün sonuna doğru aldığımız tedbirlerin neticeleri görülmeye başlar. Türkiye rahatlar. Rahatlamıştır da" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Antalya'da yaptığı konuşmada, SHP'nin iktidarda çok yol aldığını belirtti. Erdal inönü konuşmasında, Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkileri de değerlendirerek, Avrupa'nın, sonunda PKK'nın bir terör örgülü olduğunu anladığını belirtti ve "AT'nİn Türkiye'ye bakışında, koalisyon hükümetinin bir değişiklik yarattığı kesindir. Demokrasinin, insan haklarının eksikliklerinin kapatılacağı güveni doğmuştur. Yaptığım görüşmelerde, kimse bana, "Türkiye'de şu eksiklikler var diyemedi" dedi.

3- Gazeteci-yazar Veli Yılmaz İstanbul'da öldü.

4- BM Genel Sekreteri Butros Gali ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ile 30 Mart'ta yapacağı bir günlük üçlü toplantıya katılmadan önce Letkoşa'da bir basın toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Raul Denktaş, bu üçlü teması Kıbrıs Türk halkı adına yapmak için yetkili olduğunu, ancak bu temas neticesinde karar çıkartmak ve karara varmak için yetkisi bulunmadığını hatırlatarak, "Umarım New York'ta beni kabul edemeyeceğim baskılar altına almaya çalışmazlar" dedi.

5- Bosna-Hersek'li Sırpların ilan ettikleri ateşkese Müslümanlar ile Boşnakların uyacakları bildirildi.

Bu arada BM Sözcüsü Ahmed Fawzi, Bosnalı Sırp temsilcilerinin geçen perşembe günü Frankurt'ta BM Yüksek Mülteciler Komiserliği ile yaptıkları görüşme sırasında, Bosnalı Sırpların, ülkenin doğusunda yapılan havadan yardım operasyonuna Alman uçaklarının da katılması durumunda yardım uçuşu yapan tüm uçakları vurmak ile tehdit ettiğini bildirdi.

6- Cezayir Yüksek Devlet Konseyi tarafından yayımlanan bildiride, "Uluslararası durum ve özellikle bazı ülkelerin Cezayir'in içişlerine karışmasını ve bu ülkelerin terörizmi desteklediklerini açıklamalarını değerlendiren Yüksek Devlet Konseyi, Iran ile diplomatik ilişkileri kesmeyi ve Sudan Büyükelçimizi geriye çağırmayı kararlaştırdı" denildi.

7- Çin'in güneydoğusunda kasırgadan 19 kişinin öldüğü ve 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, 500'ncü gün konusunda değişik tarihler ortaya atıldığını, ancak kendisi için 500 günün 14 Nisan'da dolacağını ve o gün bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

Demirel, basın toplantısında, 500 günde koalisyon hükümetinin icraatı ve ülkenin performansını gösteren makro göstergelerin yamsıra üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ve 1993 yılına damgasını vuracak yenilikler olarak nitelendirdiği reform paketleri konusunda da bilgi vereceğini bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu, uzayın barışçı amaçlar ile kullanılması ve teknoloji çöplüğü olmaktan çıkması amacı ile BM Genel Sekreterliğince imzaya açılan "Atmosfer Dışı Uzaya Gönderilen Cisimlerin Tescili Sözleşmesine taraf olma kararı aldı. Uzaya gönderilen her türlü cisim için, tüm ülkelere merkezi bir kayıt ve tesvil zorunluluğu getiren sözleşmeye Türkiye'nin katılmasına ilişkin tasarının TBMM'ye gönderildiği bildirildi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin, 5 gündür süren Güneydoğu gezisinin son durağı olan Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında, yargısız infaz iddialarının safsata olduğunu belirterek, "Polis olarak suçluyu dahi öldürmek değil, onun yaşamasını isteriz" dedi.

Sezgin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan polislerin görev sürelerinin birer yıl kısaltılacağını açıkladı.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, yargı sorunlarının çok büyük boyutlara ulaştığını belirterek, sorunların en kısa zamanda çözümlenmemesi halinde, "adaletin çıkmaza gireceği" uyarısında bulundu. Yargının hangi açıdan bakılırsa bakılsın perişan bir durumda olduğunu belirten Oktay, "Hakim ve savcılardan daha fazla özveri bekleyemeyiz. En kısa zamanda bu işlerin düzeltilmesi gerekiyor" dedi.

5- HEP Genel Başkan Yardımcısı ve Adıyaman Milletvekili Mahmut Kılınç, Adıyaman'ın Gerger ilçesinde yaptığı incelemelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Nevruz olaylarının kansız geçmesinde PKK'nın tek taraflı ateşkes ilan etmesinin büyük rolü olduğunu belirterek, "içişleri Bakanı ismet Sezgin'in bayram nedeni ile Güneydoğu'ya yapmış olduğu gezide kendisine gösterilen ilgi ve toplanan kalabalık, PKK'nın ateşkes kararı alması ile bölgede yaşanan olayların yumuşama göstergesidir, iç barış sağlanmadığı takdirde, bölgedeki ekonomik sorun çözülemez. Bu da ancak Kürt halkının kimliğinin tanınması ile mümkündür" dedi.

6- Adana II Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Güler, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı.

Bu arada, Adana'da PKK'nın merkez komitesi üyesi olan Mahsun Kork-maz'ın anısına düzenlenen gösteride güvenlik güçleri ile çatışmaya giren göstericilerden 70 kişi gözaltına alındı.

7- Bayram tatili süresince Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarında 90 kişi öldü, 175 kişi de yaralandı.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Makedonya'nın geçici olarak "Eski Yugoslav Makedon Cumhuriyeti" adı ile BM üyeliğine kabul edilmesini öngören Güvenlik Konseyi Karar Taslağı'nı kabul ettiklerini açıkladı.

Mitsotakis, Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile ilişkileri, ülkesi için "kangren" olarak nitelendirerek, bu aşamada, "Makedonya anşamazlığından dolayı bir de kuzey sınırlarında sorun yaşamak" istemediklerini bildirdi.

29 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ünlü halk şairi Aşık Veysel Şatıroğlu'nun 20'nci ölüm yıldönümü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Özal mesajında, "Onun karanlık dünyasına rağmen gönlünde açtığt sevgi, yaşama sevincinin aynası olmuştur. Aşık Veysel dün olduğu gibi bugün de yarın da sade anlaşılır dili ile iyiliğin, güzelliğin, dostluğun güçlü sesi olarak Türk halk sanatındaki mümtaz yerini koruyacaktır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Ankara'da yaptığı açıklamada, bugünkü idari yapıda yetki ve planlamanın merkezde bulunduğunu anımsatarak, "Yeni düzenlemeler ile taşra yönetiminin başı olan vali ve kaymakamlara merkezi idare adına daha çok yetki kullanımı olanağı getirilmekte, diğer yandan mahalli idarelere, mahalli sorunları çözme konusunda daha çok insiyatif kullanılmaktadır. Yeni model, daha çok hizmetin sunulacağı bölgedeki yöneticilere yetki ve kaynak aklarımı yapılması yönünde olacaktır" dedi.

3- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Almanya Çevre Bakanı Klaus Töpher'in konuğu olarak Almanya'ya gitmeden önce İstanbul'da yaptığı açıklamada, ziyaretinin Almanya ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl imzalanan iki ülkenin bakanlıklar arası işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

4- NATO üyesi ülkeler ile Varşova Paktı ülkeleri arasında diyalogu ve işbirliğini geliştirmek amacı ile kurulan Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAlK) üyesi ülkelerin Savunma Bakanları Brüksel'de biraraya geldiler. Toplantıya, NATO'nun askeri kanadına katılmayan Fransa hariç, 15 ittifak üyesi ile birlikte aralarında Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'nin de bulunduğu eski Varşova Paktfnm 22 üyesi katıldı.

Toplantıda söz alan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Türkiye'nin şimdiye kadar Afganistan'da, Iran-lrak savaşında ve Somali'de edindiği tecrübeyi, KAlK üyeleri ile paylaşmaya ve her türlü işbirliğine hazır olduğunu bildirdi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glaf-kos Klerides ve BM Genel Sekreteri Butros Gali ile New York'ta yapacağı üçüncü tur görüşmeleri öncesi İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Rumların Kıbrıs'ta hiçbir şekilde federal bir anlaşma istemediklerini" söyledi.

Öte yandan Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de, "Türk tarafının federasyon değil, konfederasyon istediğini" ileri sürdü.

30 MART 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreşin Çankaya Köşkü'nde yaptıkları toplantıda, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ilan ettiği ateşkesin ardından Nevruz sonrası Güneydoğu'daki son durumun ele alındığı bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Güneydoğu'da Nevruz sonrası durum ile ilgili olarak bir değerlendirme yaptık. Her şey çok sakin görünüyor. Fevkalade memnuniyet verici bir durum" dedi. Demirel, kan dökerek, bir yere varmanın mümkün olmadığını belirterek, "Üç-beş bin kişinin dağlara çıkarak bir kocaman Türkiye Cumhuriyeti'ni parçalaması mümkün değildir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında İstanbul polisinin yasadışı örgütlere yönelik baskınlarda "yargısız infaz" yaptığı yolundaki savlara karşılık vererek, "Cinayeti meslek edinmiş azılı katillere, onlar da bu ülkenin vatandaşı diye birşey yapmayın demek olmaz. Polisin elini kolunu bağlamayın. Hiçbir devlet gerektiği zaman güç kullanmaktan geri kalmaz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, SHP grubunda yaptığı konuşmada, PKK'nın ateşkes kararını propaganda tuzağı olarak nitelendirerek, "Başından beri Türkiye'de PKK ayrılıkçı terör örgütünün terör hareketleri ile beraber yürüttüğü bir propaganda hareketi var. Olayları değerlendirirken bu tuzağa düşmemek bizim görevimizdir" dedi.

Öte yandan, PKK'nın siyasi kanadı ERNK tarafından yapılan açıklamada, PKK ile sürdürülen çatışmanın Türk halkı üzerinde moral çöküntüsü yaptığı belirtilerek, Abdullah Öcalan'ın ilan ettiği ateşkes çağrısı sonunda bir gelişme olmaz ise savaşın şiddetlenerek yeniden ve ağır bir şekilde başlayacağı tehdidinde bulunuldu. Açıklamada ayrıca, "Bundan sonra PKK'ya ve mücadelesine terör kavramı ile yaklaşmak zor olacak. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti istediği desteği almakta zorlanacaktır. PKK'nın ise siyasal çözüm talebi hem içte hem de dışarıda geniş bir saha açacaktır" denildi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cezayir ve Tunus'a yapacağı 5 günlük resmi ziyaret İçin Türkiye'den ayrılmadan önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu iki ülke ile tarihten gelen köklü ilişkileri bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle siyasi ilişkilerin yanısıra ekonomik ve diğer ilişkilerin daha da geliştirilmesi için ziyaretim bir fırsat olacaktır" dedi.

Hikmet Çetin, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'e bir mektup gönderdiğini, mektupta Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmanın bir an önce sonuçlanmasını beklediklerini aktardığını belirterek, "Ateşkese yönelik hazırlıkların bir an önce ele alınmasının yararlı olacağını ve üzerinde daha önce görüşbirliğine vardığımız şekilde bir an önce bir araya gelerek girişimlerimizi sürdürmenin yararlı olacağını söyledim" dedi.

5- İstanbul, Ankara ve izmir Valilikleri'nin aldığı karara göre, bu illerde faaliyet gösteren özel radyo ve televizyon yayınlarının bugünden itibaren durdurulacağı açıklandı.

6- DiSK Gene! Sekreteri Süleyman Çelebi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'da, Avrupa Sendikalar Konfederasyonunun (ETUC) Avrupa Eylem Günü olarak ilan ettiği 2 Nisan'da "işsizliğe, sosyal ayrımcılığa, ırkçılığa hayır demek" için gösteriler düzenleneceğini, aynı şekilde Türkiye'de DiSK ve Türk-İş'te de gösteriler olacağını bildirdi.

7- Basın Konseyi ile Dayanışma Derneği Genel Kurulu yapıldı. Genel Başkanlığa yeniden Güngör Mengi seçildi.

8- Aksaray'ın Gürpınar ilçesi Belediye Başkanı Esat Uğur, geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

9- Erzincan'ın Kemah ve Diyarbakır'ın Kulp ilçelerinde güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 5 PKK'iı öldü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Galfkos Klerides, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile New York'ta ayrı ayrı ikili görüşme yaptılar.

11- İsrail işgali altındaki Gazze'de kurulan yerleşim merkezlerinden birinde iskan edilen Yahudilerin bircamiiyi kundakladıkları, Tel Aviv'in kuzeyindeki Ha-dera'da da sabah iki İsrail polisinin öldüğü bildirildi.

12- Cezayir'de radikal islamcıların 8 gün önce ülkenin güneyindeki Ksarel Boukhari yakınlarındaki askeri birliğe yaptıkları saldırı sırasında 41 kişinin öldüğü bildirildi.

31 MART 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da Kızılay Sosyal Tesisleri'nin temel atma törenine katıldı.

2- SHP Parti Meclisi, 3-4 Nisan'da yapılacak kurultayda karara bağlanacak ojan tüzük ve program değişikliği taslağını görüşmek üzere SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü başkanlığında toplandı.

Genel Başkan inönü konuşmasında, Anayasa değişikliğine değinerek, radyo ve televizyon yayınına ilişkin maddenin bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa değişikliği konusunda TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un çağrısı üzerine bütün siyasi partilerin bir araya geldiğini ve siyasi partilerin bir çok değişiklik konusunda anlaştıklarını da hatırlatan inönü, att komisyonda sonuç alınamaması halinde kendi Anayasa değişikliği tasarılarını imzaya açacaklarını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Rusya'daki karışıklıkların "uzlaşı temelinde çözümlenmesi ve Rusya'nın istikrar içinde ilerlemesini sürdürmesi" dileğinde bulunduğunu belirterek Rusya Federasyonu halkının geleceğe yönelik siyasi ve ekonomik tercihlerini demokrasi ve serbest piyasa ekonomisi ilkelerinden hareket ile belirleyerek, "daha huzurlu ve müreffeh" günlere erişeceklerine inanıldığını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenltk Bakanı Mehmet Moğultay'ın davetlisi olarak ilk kez Türkiye'ye gelen ILO Genel Müdürü Michel Hansenne, Ankara Esenboğa Havaalam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'ye gelmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, bunun üç nedeni olduğunu söyledi.

Hansenne, "Ziyaretim, Türkiye ile ILO arasındaki ilişkilerin iyileşmesinin bir işaretini gösteriyor. Son aylarda ilişkiler ve işbirliğinde bir artış söz konusu. Dünyada ve Türkiye'nin bulunduğu bölgede önemli değişikliklere tanık olduk. ILO gelecek yıl 60'ncı yıldönümünü kutlayacak. Bu, bizim için geleceği düşünme fırsatı olacak. Türkiye için yapacağımız şeyleri başka ülkeler için de yapabiliriz" dedi.

5- Çanakkale, Buca ve Amasya Cezaevleri'nde açlık grevlerini sürdüren eylemcilerin sağlık durumların giderek kötüleştiği bildirildi.

Nevşehir'deki firar olayından sonra Yozgat E Tipi Cezaevi'ne gönderilen bir mahkumun başlattığı açlık grevi de 35'nci gününü doldururken sona erdi.

SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya da Yozgat'ta yaptığı açıklamada, parti meclisi kararı ile cezaevlerinde işkence ve baskı yapılıp yapılmadığını araştırmakla görevlendirildiğini, bu nedenle Yozgat'a geldiğini belirterek, hem mahkumlar hem de bakanlık yetkileri ile yaptığı görüşmeler sonucu açlık grevinin sona erdirildiğini bildirdi.

6- Türkiye iş Bankası Genel Kurulu'nda, 11 kişilik yönetim kurulu üyeliğinden 6'sının hükümet tarafından atanması kararı alındı.

7- Ulaştırma Bakanlığı tarafından "yasadışı" olduğu gerekçesi ile halen yayın yapan özel radyo ve televizyon vericilerinin kapatılması kararı, alınan yoğun tepkiler karşısında bir hafta daha ertelendi.

8- Haftalık Ekonomi Politika Dergisi'nin tüm çalışanları, Milliyet yönetiminin, derginin son sayısını toplaması ve derginin genel yayın yönetmenin de aralarında bulunduğu üç çalışanı işten çıkartması nedeni ile topluca istifa etti.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre, Mardin ve Tunceli'de düzenlenen operasyonlarda bölücü terör örgütüne mensup 11 kişi Öldü, 35 kişi sağ olarak ele geçirildi.

10- Simav'ın Karakoca köyü yakınlarında bir kamyonun dereye uçması sonucu, 7 çocuk öldü, 7'si ağır 45 çocuk da yaralandı.

11- Cezayir'deki resmi temaslarına başlayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, burada ilk önce Dışişleri Bakanı Redha Malek ile görüştü. Daha sonra Başbakan Velahİt Abdesselam tarafından kabul edilen Hikmet.Cetin, düzenlediği basın toplantısında, Türk müteahhitlerinin Cezayir'de iş yapmaları konusunda Ce-zayir'li yetkililer ile ilke anlaşmasına vardıklarını söyledi.

Çetin ayrıca, Türk Eximbank'ın Cezayir'e 100 milyon dolar kredi vermesi konusunda da görüşbirliği sağlandığını bildirdi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin gözetiminde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides arasında yapılacak 4'ncü tur görüşmelerin New Yorkta 24 Mayıs'ta başlayacağı bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, üçlü görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rum Toplumu lideri Klerides ile Ada'da yapacağı hazırlık çalışmalarında fikirler demelinin dışına çıkabileceklerini ve kaygılarını dile getireceklerini söyledi. Denktaş, bu hazırlık çalışmalarında, ortaklığa federal egemen Kıbrıs Devleti olarak da gireceklerini söyledi.

13- Ermenistan ordusunun, sabah Azerbaycan'ın Kelbecer ve Laçin bölgelerindeki toplam 35 köyü işgal ederek, bu yerleşim birimlerinin dünya ile bağlantısını kestiği bildirildi.

Bu arada, Ankara'ya dün akşam gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jevfik Kasımoğlu, Başbakan Süleymen Demirel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özden Samberk ile görüştü.

Kasımov'un, yaptığı görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı, Ermenilerin Azerbaycan'a yaptıkları saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Dışişleri açıklamasında, saldırıların Ermenistan'ın barışçı çözüm konusundaki niyetinden kuşku duyulmasına neden olduğu belirtildi ve "Bölge genelinde istikrarı daha da bozan bu son saldırılar, Ermenistan'ın sorumsuz bir tutum içinde olduğunu göstermektedir.

Ermenistan'ın saldırılarına derhal son vermesini ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından ivedilikle çekilmesini bekliyoruz" denildi.

14- BM Güvenlik Konseyi'nde, Bosna-Hersek üzerindeki uçuş yasağının ihlal edilmesi durumunda güç kullanılmasını öngören karar tasarısı üzerinde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek'in doğusundaki Srebnica kentindeki Müslümanların tahliyesi sırasında çıkan izdihamda 2'si çocuk 6 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Uluslararası Yardım Operasyonlarının sürdürüldüğü Somali'de meydana gelen çeşitli olaylarda, 4 kişinin öldüğü, aralarında Fransız Yardım Örgütü güvenlik şefinin de bulunduğu üç kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Kuzey Kore'nin Avusturya Büyükelçisi Kim Kwang Sup,Güney Kore devlet televizyonuna verdiği demeçte, ülkesinin, nükleer tesislerin incelenmesine geçici olarak izin verebileceğini bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106