26.2.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1993

1 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, içişleri Bakanlığı'nın, emniyet müdürlükleri aracılığıyla valiliklere gönderdiği ve yurtiçinden yayın yapan özel radyo televizyon kuruluşlarının kapatılmalarını öngören genelgesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Özel radyolar tümüyle anayasaya aykırıdır. Televizyonlar da aykırıdır. TC Anayasası'nda, yurtiçi-yurtdışı diye bir ayrımı, ona göre muameleyi tartışmak olmaz" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin faili meçhul cinayetler konusunda "ciddiyetsiz" açıklamalar yaptığını öne sürdü.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Antalya'da 29-30 Ocak tarihlerinde 100'ü aşkın özel okul kurucusu, sahibi ve temsilcisinin biraraya geldiği toplantıda, yabancılarla özel okul açma konusunda Batı'yla ortaklığı önererek, "Türkiye'nin böyle bir yasağı sürdürmesi yanlış olur. Ürkmememiz gerekir" dedi.

4- Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel "Yılın Başarılı Gazetecileri Yarışması"nda 1992 yılı ödüllerini kazananlar açıklandı. Ziyad Nemli Büyük Ödülü'nün Uğur Dündar'a, Jüri Özel Ödülü'nün ibrahim Örs'e, Hikmet Ödülü'nün ise araştırmacı-yazar Aslan Pulaihaneli'ye verildiği açıklandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ankara'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesinin çözümü için mart ayında New York'ta yapılacak görüşmelere katılmayabileceklerini söyledi.

6- Ankara'da bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Petrosyan'ın iki temsilcisi Gerard Libardiyan ve David Şahnazaryan'ın, dün, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptıkları toplantıda "bölgesel sorunlar kapsamında Yukarı Karabağ" konusunun ele alındığı bildirildi. Toplantı sonunda Libardiyan, yaptığı açıklamada, "Ermenistan'a insani yardım konusunda Türk hükümetinin ilgisiz olmadığını" söyledi.

7- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığınca yürütülen Uğur Mumcu suikasti soruşturmasında hala somut bir sonuç elde edilemediği, bombalı suikastın ardından gözaltına alman Ortadoğu kökenli 11 kişinin, "örgütsel bağları ve olayla ilgileri bulunmadığı" gerekçesiyle serbest bırakıldığı bildirildi.

Bu arada Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral yaptığı açıklamada, "Soruşturmada kesin kanıtlanmış ve bir kişiye veya kişilere izafe edilecek bir durum halen kesinlik kazanmamıştır. Ancak halkın duyarlılığı, bu hadise dolayısıyla üzüntünün geniş çaplı halk kitlelerince kabullenilmesi, olay faillerinin kısa sürede meydana çıkarılacağı ümidini vermektedir. Olayı hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.

8- İstanbul Kağıthane Belediyesi'nin, 29 Ocak'ta, 342 işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkarmasıyla ilgili bir açıklamam yapan Belediye-Iş Sendikası Beyoğlu Şube Başkanı, işten çıkartılan 342 işçinin, bu kararı protesto amacıyla düzenledikleri gösteri sırasında güvenlik güçlerinin çocuk-kadın ayrımı yapmaksızın saldırdığını söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişinin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Gümülcine Başkonsolosluğundan edinilen bilgilere göre, Yunanistan'daki Türk azınlık, ilkokullarda Yunan uzmanlarca hazırlanan Türkçe kitaplarının okutulmasını protesto etmek için beş gün süreyle boykota gitti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu durumun iki ülke arasındaki mevcut anlaşma ve protokoller ile günümüzde geçerli insan hakları anlayışı ile bağdaşır bir yanı bulunmamaktadır" dedi.

11- İngiltere'de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesinde, Tükiye'nin Balkanlar'dan Rusya'ya, Iran ve Irak'tan Orta Asya'ya, hatta ipek Yolu'na kadar uzanan geniş bir bölge içinde çok önemli bir rolü olduğu ifade edilerek, soğuk savaşın sona ermesiyle yitirdiği "köprü" rolünün, maden kaynakları zengin 32 milyon nüfuslu Türki cumhuriyetler ve Batılı devletler arasında ilişki kurulması çerçevesinde yeniden canlandığı vurgulandı.

12- Bosna-Hersek'teki savaşa siyasi bir çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen Cenevre görüşmelerinin başarısızlığa uğraması üzerine Barış Konferansı eşbaşkanları Lord Owen ve Cyrus Vance'ın, sorunu BM Güvenlik Konseyi'ne aktarmak üzere New York'a gittikleri bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, New York görüşmelerine katılmayacağını açıkladı.

13- İsrail'in, iki aydır İsrail ile Lübnan arasındaki "güvenli bölge"de sürgünde bulunan 400 Filistinli'den 100'ünün geri dönmesine izin verdiği ve sürgünlerin iki yıl olan cezasını yarıya indirdiği bildirildi.

14- Iran ile Türkmenistan'ın, Türkmen doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak bir boru hattının Iran üzerinden geçmesi konusunda anlaştıkları bildirildi.

2 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grup toplantısında, ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı telefon görüşmesinde, Bosna-Hersek ile ilgili olarak orada cereyan eden olayların bir vahşet olduğunu belirterek, ne yapılacaksa bir an evvel yapılması lazım geldiğini söylediğini" bildirdi.

Demirel konuşmasında, Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili pekçok ipucu bulunduğunu ve birtakım şebekelerin Söküldüğünü belirterek "Gelişmeler bizi Iran menşeli olaylarla karşı karşıya bırakabilir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, dış politikanmm iç politikaya malzeme yapılmaya çalışıldığını belirterek, Azerbaycan'ın istememesine rağmen hükümetin, Batı'nın baskısıyla Ermenistan'a elektrik vermeye çaba gösterdiğini söyledi. Yılmaz, Uğur Mumcu cinayetinde de hükümetin tutarsızlık içinde bulunduğunu öne sürdü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, üç sosyal demokrat partinin birleştirilmesi için kendilerine düşen herşeyi yapmaya hazır olduklarını belirterek, "Halkın hakemliği kesin karar yeridir" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, solda bütünleşme konusunda önümüzdeki günlerde bir açıklama yapacağını söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Cumhuriyetin sorularını yanıtlarken, Uğur Mumcu'nun ölümünün ardından solda birlik istemlerinin yükseltilmesini yadırgadığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, izmir'de yaptığı açıklamada, bu yıl içinde toplam 5 bin megavat gücünde yeni üretim santral-larının temelinin atılacağını, Marmara Ereğlisi, Aliağa, Gebze ve Bursa'da kurulacak doğal gaz santrallarıyla ilgili olarak da 3-4 ay İçerisinde temel atma aşamasına gelineceğini bildirdi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Ankara'da yaptığı açıklamada, hazırlanan vergi kanunu tasarısında üniter yapıdan vazgeçilmediğini belirterek. Gelir Vergisi başlangıç oranının yüzde 25'ten, yüzde 15'e indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verildiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı, dün Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mustafa Aksin vasıtasıyla, Güvenlik Konseyi üyelerine ve bazı Batı ülkelerinin büyükelçilerine birer mesaj göndererek, Güvenlik Konseyi'nin Bosna-Hersek tarafından imzalanmayan bir anlaşmayı zorla dayatması karşısında girişimler yapılmasını istedi.

7- Anayasa Mahkemesi, milletvekillerine kolay emeklilik ve bazı sosyal haklar sağlayan yasayı beşinci kez iptal etti.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, üikeyi yönetenlerin, Irak konusunda tarihi bir çelişki içinde bulunduklarını belirterek, hükümetin "dış politikada ulusal hedefleri olmadığını, müttefiklerin isteklerine göre davrandıklarını" söyledi.

9- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Uğur Mumcu cinayeti ve Jack Kamhi'ye yapılan saldırıların bazı provokasyonları beraberinde getirdiğini, çeşitli komplo teorileri üretilerek, milletin laik-müslüman çatışmasına çekilmeye çalışıldığını söyledi.

10- Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden bugüne dek geçen 11 gün içerisinde, güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlar çerçevesinde İstanbul'da toplam 20 kişinin, Ankara'da ise dün 9 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Olayın iran'la bağlantısı üzerinde durulurken. Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, İpuçlarının Iran olasılığını güçlendirdiğini belirterek, "Ancak bu, iran'ı devlet olarak ne ölçüde sorumlu tutar, bu konuda dikkatli olmalıyız" dedi.

Bu arada Iran Büyükelçisi Rıza Abdullah Bagyeri, ülkesiyle ilgili iddiaların doğru olmadığını söyledi.

11- Hatay'ın iskenderun'un ilçesine bağlı Denizciler beldesindeki sağlık ocağı, okul, DYP ve RP örgütlerindeki Türk bayrağı indirilerek mavi-yeşil üzerine dini yazılı bayrak asıldı. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 15 kişiden beşi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

12- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde bir mezrayı basan PKK milüan-larının 6 korucuyu şehit ettikleri, 3 kişiyi de yaraladıkları, Mardin'in Nusaybin İlçesinde çıkan çatışmada ise bir erin şehit olduğu bildirildi.

13- ABD 'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal "Chicago Dış ilişkiler Konseyi'nin düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, Bosna'nın ambargo dışında tutulmasını ve ayrıca Sırp mevzilerinin BM kontrolüne devredilmesini, bu yapılamadığı takdirde de havadan bombardımanla etkisiz hale getirilmesini istediğini belirterek, "Tek çözüm yolu, karada Sırplarla Boşnaklar arasında askeri eşitliğin sağlanmasıdır" dedi.

14- Rusya'nın Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Vitali Çurkin, Güney Kıbrıs'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin, Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali ve Güvenlik Konseyi'nin çabalarını destekleme konusunda etkin bir rol oynayacağını bildirdi.

15- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Bosna-Hersek'i kolo-nize etmeyi amaçlayan gizli Türk planının varlığından söz ederek, finansmanının Alman hükümetince sağlanmasının kabul edildiğini ve Türkiye'nin Bosna-Hersek'e askeri bir müdahale yapılmasını sağlamak, Yugoslavya'nın ortasında bir müslüman devleti kurmak çabası içinde olduğunu, bunun için de bir plan hazırladığını öne sürdü.

16- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan parlamentoda yaptığı konuşmada, Başbakan Hosrov Arutunyan'ı görevden alarak kabineyi feshettiğini açıkladı.

3 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kjrulu'nda yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojide sadece "kopyacılık yaparak" çağdaş uygarlığı yakalamanın olanaksız olduğunu söyledi.

Toplantıda, TÜBiTAK'ın hazırladığı 1993-2003 arasını kapsayan on yıllık bilim ve teknoloji politikalarının tümü kabul edildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi idari ve Sosyal ilişkiler Komitesi üyelerini TBMM'de kabulünde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletlerin ve Genel Sekreteri'nin, Bosna-Hersek'teki katliama seyirci kaldıklarını, Kıbrıs Türk halkına zorla kabul ettirilmeye çalışılan çözüm teklifi için de aracı olarak kutlanılmak islendiğini söyledi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin, iskenderun'da "şeriat bayrağı" çekilmesi olayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayların bu noktaya gelmesinden eski hükümetleri sorumlu tutarak, "Geçmişte devletin ve cumhuriyetin temeli olan laikliğe karşı birtakım davranışlara göz yumulmuştur" dedi.

Bu arada Sezgin, özel radyo ve televizyon konusunda da.şu anda fiili bir durumun yaşandığını belirterek, "Mevcut radyo ve televizyonların çalışmasına engel olunmayacak. Ancak, yeni müracaatlar, bu konuda yasal bir düzenleme yapılıncaya kadar kabul edilmeyecek" dedi.

4- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, İstanbul'un turizm potansiyelinin tanıtılması amacıyla Londra'da 4 gün süreyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere İngiltere'ye gitti. Ateş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hazırlanan tanıtım projesinin İstanbul'daki uluslararası 9 büyük otel yöneticileri, TÜRSAB ve Otelciler Birliği'nin katkıları ile gerçekleştiğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan İstanbul'da yaptığı açıklamada, İmam-Hatip Liselerine seferberlik halinde karşı çıkılmasının çok yanlış olduğunu belirterek, "Bu, ancak Türkiye'yi bölmek isteyenlerin işine yarar" dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri düzenlediği basın toplantısında, hammadde fiyatlarında düşüş ve dolar kurundaki artışın yavaşlaması nedeniyle, "gübre fiyatlarında indirim yapıldığını" söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, düzenlediği basın toplantısında, "Azerbaycan'ın, Türkiye üzerinden Ermenistan'a yardım gönderilmesine ilke olarak karşı olmadığını" belirterek, Türkiye'nin Ermenistan'a yardımdaki katkısının, bu ülkeye diğer ülkelerin yaptığı yardımların geçişine izin vermek şeklinde olduğunu, "Türkiye'nin yardım malzemesi göndermediğini" söyledi.

8- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki bir heyetin, Kürt Federe Devleti Meclis Başkanlığı'nın davetlisi olarak, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Kuzey Irak'a gittiği bildirildi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Şırnak'ın Silo-pi ile Diyarbakır'ın Bismil ilçeleri kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya

giren 3 PKK'lınm öldürüldüğü ve Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yasadışı örgüte yardım eniği için yakalanan 22 kişinin tutuklandığı bildirildi.

10- Yazar Yalçın Küçük, PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı röportajını, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'ria aykırı olarak televizyondan birkaç defa yayınladığı gerekçesiyle, TRT Genel Müdürlüğü hakkında 200 milyon liralık tazminat davası açtı.

11- Mücadele Gazetesi'nin eski Yazı işleri Müdürü Erdoğan Yaşar Kopan, gazetenin 10'uncu sayısında çıkan bir bildiriden ötürü tutuklandı.

12- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD'deki temasları sırasında, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştü. Görüşmede, Özal'ın, Bosna'daki Sırp vahşet ve zulmünü, Makedonya ve Kosova'yı bekleyen Sırp tehlikesi konusundaki endişelerini kaydettiği bildirildi.

13- Birleşmiş Milletler, Celalabad kenti yakınlarında 4 BM görevlisinin öldürülmesi üzerine, Afganistan'a kara yoluyla insani yardım yollamayı geçici bir süre durdurdu.

14- Cenevre Konferansı eşbaşkanlarından Lord Owen, The New York Times gazetesine verdiği demeçte, Bosna-Hersek konusundaki barış görüşmelerinin tıkanmasından ABD'yi sorumlu tutarak, "Washington Bosnalı Müslümanları cesaretlendirerek barışı zora soktu" dedi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ise The New York Times'e verdiği demeçte, Bosna-Hersek konusundaki Owen-Vance planının aslında Sırpların "etnik temizlik" politikasının onaylanması anlamına geldiğini söyledi.

4 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Terör örgütü iran'a dayanıyor. Ama Iran yönetimini suçlamak konusunda zorluklarımız var. Somut birşey söyleyemiyoruz" dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de, "Terörde dış ilişkiler açısından zorluk olmaz. Olayda Iran varsa üzerine gidilmeli" görüşünü savundu.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda Terörle Mücadele Yasası'nda değişikliğe giderek, şehit ya da malul olan kamu görevlileri veya güvenlik mensuplarının eş, çocuk ve kardeşlerine yerel yönetimler de dahil olmak üzere bütün kamu kuruluşlarında binde 5 oranında iş kontenjanı ayrılmasının ve "vergi reformu" yasa tasarısının TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ocak ayı enflasyonu oranlarını sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü belirterek, geçen bir yıl içinde enflasyon oranlarında yüzde 20 düzeyinde bir düşüş meydana geldiğini söyledi.

4- içişleri Bakanı ismet Sezgin, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Çetin Emeç ve Turan Dursun cinayetlerinin "Iran bağlantılı" olduğunun kesinleştiğini açıkladı. Sezgin, iran'ın başkenti Tahran'la Kum kenti arasındaki askeri bir tesisle teröristlerin suikastlar konusunda 2 ile 4 aylık eğitimden geçirildiklerini söyledi.

Öte yandan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Faillerin iran'da eğitim gördükleri kesin" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin yaptığı açıklamada, Iran istihbarat örgütlerinin aralarındaki mücadelede, Türk topraklarını kullandıklarının ortaya çıktığını söyledi.

6- TBMM Milli Savunma Komisyonu, harp okulları giriş sınavlarına imam Hatip Lisesi öğrencilerinin de alınmasına olanak tanıyan maddeyi değiştirerek, "Harp okullarına, ihtiyaç duyulduğunda sivil liselerin fen ve matematik kollarını bitirenlerin alınması" hükmü görüşülerek kabul edildi. Görüşmeler sırasında Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, "Üniversite sınavlarına girişte de, harp okullarına girişte de, belli okullardan mezun olanların girmesi şartı konmuştur" dedi.

7- TBMM Anayasa Komisyonu, milletvekili seçilmek için ilkokul mezunu olma koşulunun aranmasını benimsedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü birleşme konusunda somut adım atmaya çağırarak, "Bir genel seçimden önce mutlaka birleşmeli, bütünleşmeliyiz. Bu konuda ben ve CHP'nin yetkili organları her türlü girişimde bulunmaya hazırız" dedi.

9- Devlet istatistik Enstitüsü'nün yaptığı açıklamaya göre, ocak ayı itibariyle son 12 aylık enflasyon oranı toptan eşyada yüzde 52.7, tüketici fiyatlarında ise yüzde 59.8 olarak gerçekleşti.

10- İran'ın Ankara Büyükelçi Mohammed Reza Bagheri, Iran islam Cum-huriyeti'nin kuruluşunun 15. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, uyuşturucu madde kaçakçılığı yapanların, Batılı ülkelerin gizli servisleri olduğunu belirterek, yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesinde de bu örgütlerin parmağının bulunduğunu öne sürdü.

11- Almanya'nın Köln kentinde mültecilerin yaşadığı evlerin kundaklanması sonucu üç Türk'ün yaralandığı bildirildi.

12- Uluslararası Af Örgütü yayımladığı raporunda, Avrupa'da polisin ırkçı davranışlarda bulunduğunu bildirdi.

13- Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile Kazakistan Devlet Başkan Yardımcısı Erik Asahbayev arasında yapılan görüşmelerden sonra, zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip iki ülkenin, bu alanda işbirliği yapmaya karar verdikleri bildirildi.

14- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vİtali Çurkin, Güney Kıbrıs'ta düzenlediği basın toplantısında, KKTC'de sert tepki yaratan 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının Kıbrıs'ta hakça bir çözüme yol açacağını öne sürdü.

15- Afganistan'da Hizbi Islami grubuna bağlı mücahitler ile hükümete bağlı birlikler arasındaki çatışmaların sürdüğü ve çarpışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

5 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in iranlı yetkililerle görüştüğünü belirterek, "Iran bizim için çok önemli komşudur. Ama Türkiye'deki cinayetlerin iran'la irtibatı çıkıyor. Ancak, Iran yöneticileri kendilerinin bu cinayetle bağlantılarının olmadığını söylüyorlar" dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ekonomik İşbirliği Örgütü Bakanlar Konseyi toplantısı için Pakistan'ın Ouetta kentine giderken Tahran Ha-vaalant'nda Iran Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek Türkiye'deki Iran kaynaklı terör olayları konusunda uyardı.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Fırtına dergisine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapma hakkının biçiminde ve içeriğinde değişiklik yapılmasında yarar olduğunu belirterek, öncelikle iptal başvurusunda bulunacak yetkililerin sayısının artırılmasının önemine işaret etti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ı kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın gelişmesine ayak uydurduğunu, uygarlıktan yararlandığını belirterek, "Türkiye, hem din duygularına en yüce yeri verip huzur içinde ve iyi yaşamayı, hem de dünyada insanlık alemi içinde müstesna yerini korumayı bilmiş bir ülkedir" dedi.

4- Devlet Bakanı Türkan Akyol, Sosyalist Enternasyonal Kadınlar Genel Toplantısı büro bölümü çalışmalarına katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitmeden önce, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda kadınların üretime katılmasının yanısıra kadınlara yönelik ayrımcılık, tecavüz ve kötü muamelelerin de görüşüleceğini bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, "öğrenci altı" konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, konunun yükseköğretim yasa görüşmeleri sırasında ele alınmasından yana olduğunu belirtti ve son olarak geçen haziran ayında öğrenci affı çıkarıldığını, bu affın kapsamını da son derece geniş tuttuklarını söyledi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Özel radyo ve televizyonlar üzerinde ikilik yaptığını, bunun süratle düzeltilmesi için Anayasa'nın 133. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

7- Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan'a yardım yapılacak olmasını "Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilere vurulabilecek en büyük darbe" şeklinde değerlendirerek, Ermenistan'a buğday ve enerji verilmesinin milli menfaatlerle bağdaşır bir yanı bulunmadığını söyledi.

8- ANAP İstanbul Miletvekili ve eski Devlet Bakanı Adnan Kahveci ve eşi, Gerede yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldüler.

Kahveci'nin kızının ağır, oğlunun hafif yaralı olduğu bildirildi.

9- Diyarbakır'ın Silvan ilçesi belediye encümen üyesinin, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldüğü bildirildi.

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Köln'de Türk Kültür Merke-zi'nde, Almanya'daki Türk işçi dernekleri temsilcileri ve bir gaip işadamıyla yaptığı toplantıda, Türkiye'nin Kafkasya, Balkanlar ve Ortadoğu üçgeninde yer aldığını belirterek, Türkiye'nin bu ateş çemberine düşmemek zorunda bulunduğunu, bunun yanı sıra dışarıdan da destek gören terör ile de başa çıkmaya çalışmakta olduğunu kaydetti.

11- ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde, Jim Hoagland imzalı yazıda, Türkiye'nin on yıllık bir süre içerisinde bir iktisadi başarı ve bölgesel bir askeri güce dönüştüğü belirtilerek, Türkiye, Akdeniz ile Hint Okyanusu arasında kalan istikrarsız islam alemi için dayanak noktası olarak gösterildi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton, New York'ta, Bosna-Hersek krizi ile ile ilgili görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada, AT ve BM Yugoslavya Konferansı Eşbaşkanlarınca hazırlanan "Barış Planı"nı ancak bu bölgede çarpışan üç tarafın da kabul etmesi halinde destekleyebileceğini açıkladı.

13- BM Güvenlik Konseyi'nin, eski Yugoslav cumhuriyetlerine uygulanan silah ambargosunu kaldırmayacağı bildirildi.

6 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da, Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi'nin yarın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği yolundaki soruları yanıtlarken, "ziyaretin henüz kesinleşmediğini" belirterek "Bir mani olmaz da gelebilirlerse sevinizir" dedi ve terör sanıklarının iran'da eğitim gördükleri yolundaki ifadeler konusunda da "Iran Devleti'ni suçlamadıklarını" sözlerine ekledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, TÜBlTAK'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de bilimsel alanda çalışma yapmaya yönelik bütün imkanların bulunduğunu ve Türkiye'nin "dünya devleti" olmayı hedeflediğini söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, düzenlediği basın toplantısında, TBMM'ye sevk edilen "vergi reform paketi"ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- içişleri Bakanı ismet Sezgin, çarşamba günkü basın toplantısında, suikastlerin faillerinin yakalanamamasında basının da rolü olduğunu söyleyerek, "cinayetler konusunda çok fazla şey yazılarak ipuçları elden gidiyor" dedi. Sezgin, kontrgerillamn varlığının kanıtlanması halinde istifa edeceğini sözlerine ekledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, sosyal demokrat partilerin CHP çatısı altında toplanmayı kabul etmeleri halinde partisinin 9 Marttaki kurultayında genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, BaykaPın önerisini "hedef saptırma" olarak nitelerken, DSP Genel Başkanı Ecevit, sorunun basitleştirildiğini ve kişiselleştirıldiğini belirtti.

6- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, Çekiç Güç, Irak'a saldırı ve İncirlik Hava Üssü'nün kullandırılması konularında suç işlediğini öne sürdü.

7- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay başkanlığındaki bir heyet, Bat-man'da insan hakları ihlalleri ve faili meçhul cinayetler konusunda incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

8- Paris ve İstanbul Barosu ile Avrupa Konseyi'nin ortaklaşa düzenledikleri "Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ve Uygulamadaki Sorunlar" konulu seminerde "bireysel başvuru hakkı" tartışılarak Türkiye'den yapılan bireysel başvurular ele alındı.

9- Bosna-Hersek Dayanışma Grubu adına bir basın toplantısı düzenleyen Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof.Dr.Orhan Kavuncu, grubun hazırladığı ortak bildiriyi kamuoyuna açıklayarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali'yi istifa etmeye çağırdı.

10- Uğradığı suikast sonucu öldürülen Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu için Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlenen miting ve yürüyüşlerde "solda birlik" çağrısında bulunuldu.

11- Prof.Dr.Asat Savaş ve yazar Abdurrahman Dilipak ile laiklik konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yer aldı.

l2-Newroz Dergisi'nin 14.sayısı İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce bölücülük yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı.

13- Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Ortaca ve İzbırak köyleri arasında bir minibüsün, PKK'lılarca yola döşenen mayına çarpması sonucu 7 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

Bu arada Kızıltepe ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2 PKK militanı ölü olarak ele geçirildi.

14- Ekonomik işbirliği Örgütü Bakanlar Konseyi toplantısı için Pakistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti İle Pakistan'da yaptığı görüşmede, iran'ın Türkiye'deki terör örgütleriyle bağlantısı konusunda bilgi istedi.

15- İtalya Başbakanı Giuliano Amato'nun Makedonya'yı tanıyacaklarını açıklaması, Yunanistan'da tepkiyle karşılandı.

16- işgal altındaki Gazze Şeridi'nde, İsrail askerlerinin göstericilere ateş açması sonucu, son 24 saat içinde 6 Filistinli öldü.

17- ABD Başkanı Bill Clinton, Bosna-Hersek'e ilişkin Owen-Vance planını yeterli bulmadıklarını bildirdi. Clinton, Bosna-Hersek konusunda yeni bir plan hazırlanmasına Rusya'nın da katkıda bulunmasını istedi.

18- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da dün yüzbinlerce kişi, Devlet Başkanı Levon Ter Perosyan'ın istifası ve erken seçim yapılması isteğiyle bir gösteri düzenledi.

7 ŞUBAT 1993

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Yunan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, Varşova Paktı'nın dağılmasından sonra Balkan-lar'da oluşan yeni durumun Türkiye ile Yunanistan için risk unsurlarını artırdığını belirterek, iki ülkenin işbirliğini artırmaları gerektiğini, gelişmiş işbirliğinin Balkanlafa barış getireceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Edremit'te yaptığı açıklamada, devleti zarara sokan her türlü yolsuzlukların üzerine gidildiğini belirterek, "Dürüst devleti yaratmaya çalışıyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Pakistan'da yapılan Ekonomik işbirliği Örgütü (EKO) toplantısından dönüşünde iran'a uğrayarak bazı temaslarda bulundu. Çetin buradan dönüşünde Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, EKO toplantısı konusunda bilgi verdi. Çetin ayrıca. Iran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasan Habibi'nin daha önceden planlanmış olan Türkiye ziyaretini, iki ülke arasında terör konusunda meydana gelen gelişmeler nedeniyle ertelediğini açıkladı.

4- içişleri Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul'da yapılan operasyonla ortaya çıkarılan Islami Hareket ad.li örgütün merkezinin Batman olduğunun belirlendiğini, faili -meçhul cinayetlerin de yoğun olduğu bu il için özel önlemler alınacağını açıkladı.

5- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay ve beraberindeki heyet Bat-man'dan sonra Midyat, idil ve Cizre'de incelemelerde bulundu. Günay Cizre'de yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu'ya sadece hapishane yapılarak bütünlüğün korunamayacağını belirterek, Başbakan Demirel'in gerçekleri görmesi için bölgeye gitmesi çağrısında bulundu.

6- Eskişehir'de Uğur Mumcu'nun öldürülmesini protesto amaayla 58 örgütün katıldığı "Laik ve Demokratik Türkiye" adlı bir miting yapıldı.

7- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Aliyev, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Ermenistan'a yapılan yardımın bu ülkeyi daha da saldırganlaştıracağmı" belirterek, "Ermenistan'a Türkiye'den giden elektrik ve diğer yardımları Azeri halkına anlatamayacaklarını, Azerbaycan'da Iran yanlılarının güçlenerek baskının artacağını" söyledi.

8- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aibert Çernişev ile iki ülke ilişkileri konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Batman'da 1992 yılı içinde 162 kişinin faili meçhul şekilde öldürüldüğü, 1993 yılının ilk ayında da 28 kişinin aynı şekilde hayatını kaybettiği bildirildi.

10- ANAP Bursa Milletvekili Mümin Gençoğlu, Adnan Kahveci'nin cenaze törenine giderken geçirdiği tratik kazasında öldü.

11- Fransa'da bir vakıf tarafından sağlanan 36 ton gıda maddesi Ermenistan'a gönderildi.

Öte yandan Ermenilerin Akdere bölgesinde dün başlattıkları saldırı sonucu iki Azeri kasabasını ele geçirdikleri bildirildi.

8 ŞUBAT 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'de grubu bulunan parti liderlerini, Anayasa'da yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere 22 Şubatta toplantıya çağırdı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türk Kadınlar Birliği yöneticilerini kabul etti. Cindoruk kabulde yaptığı konuşmada, laikliğin dinsizlik olmadığını, demokrasinin alanlarının genişletilmesiyle laikliğin daha iyi anlaşılacağını belirterek, Türk kadınlarının laiklik konusundaki duyarlı davranışlarını takdirle karşıladığını söyledi. Cindoruk, kadınların Medeni Kanun'dan gelen haklarının iyileştirilmesi çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilerin iran'ın Türkiye'deki Iran bağlantılı terör olaylarıyla ilgili sorularına verdiği yanıtta, "Türkiye-lran iki iyi komşudur, kardeş ülkedir. Dostlukları yapmak zor, yıkmak kolaydır. Fevkalade dikkatli davranıyoruz. Iran cinayet işlemekle neyi sağlayacak. Buna ihtimal vermiyoruz. Dostluğun zedelenmesine taraftar değiliz" şeklinde konuştu.

3- Genelkurmay Başkanlığı, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı hakkında, Haftalık Tempo Dergisi'nin son sayısında yayımlanan demecinde, "Atatürk'ün manevi şahsiyetini tahkir ettiği ve Özel Kuvvetler Komutanhğı'nı zan altında bıraktığı" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

4- Güneydoğu Anadolu'da incelemelerini sürdüren Ertuğrul Günay başkanlığındaki CHP heyeti Şırnak'ta bazı yöneticiler ve parti temsilcileriyle görüştü. Günay, bölgede hükümetin insiyatifini tamamen kaybettiğini öne sürerek, "Güneydoğu'yu korkunun yönettiğini" söyledi.

5- TOBB Başkam Yalım Erez, Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1993'e kronik sorunlarla girdiğini belirterek, Devlet Bakanı Tansu Çiller'in önerdiği "borcu emisyonla ödeme" planının "hayalperestlik" olduğunu, ekonomide mucizevi lormüllere yer olmadığını söyledi.

6- İstanbul'da düzenlenen operasyonda Islami Hareket Örgütü'ne üye oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 19 kişiden 10'u İstanbul DGM tarafından tutuklandı. Gazeteci Uğur Mumcu cinayetiyle ilgileri olabileceği gerekçesiyle 7 sanık Ankara'ya gönderildi.

7- Trafik kazasında ölen ANAP milletvekili Adnan Kahveci ve eşi İstanbul'da toprağa verildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

9- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD Başkanı Bill Clinton ile Beyaz Saray'da bir görüşme yaptı. Görüşmede, Bosna-Hersek, Irak, Ortadoğu, Kıbrıs ve Orta Asya Cumhuriyetleri konularının görüşüldüğü bildirildi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Özal, Clinton'ın Bosna-Hersek sorununun çözümü için Türkiye ile birlikte hareket edilmesi görüşünde olduğunu bildirdi.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile Pakistan'da görüştü. Çetin'in Velayeti'ye Iran bağlantılı terörle ilgili belgeleri verdiği bildirildi.

Velayeti, iddiaları reddederek "iki ülkenin arasını açmak isteyenler var şeklinde konuştu.

Görüşmede, iki ülke arasında içişleri Bakanları taralından oluşturulmuş güvenlik mekanizmasının işletilmesi için toplantılar yapılması kararı alındı.

11- BM, Somali'de bulunan Barış Gücü komutanlığına bir Türk subayın atanması konusunda Türkiye'ye başvurdu. BM'nin teklili Genelkurmay Başkanlığı tarafından değerlendirmeye alındı.

12- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, savaşın kolay bitmeyeceğini, kesin bir çözüme ulaşılıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Karadziç, "Türkiye Boşnakları ikna etseydi savaş çıkmazdı" şeklinde konuştu.

13- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek konusunda hazırlanan Vance-Owen planını görüşmeye başladı.

14- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenilerin eline geçen Akdere bölgesinin geri alındığını açıkladı.

15- İran'da bir yolcu uçağının Tahran yakınlarında bir savaş uçağıyla çarpışarak düşmesi sonucu 132 kişinin öldüğü bildirildi.

9 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 13 gün süren ABD gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Özal, ABD Başkanı Bill Clinton'la görüşmesi ve bu ülkedeki temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, faili meçhul cinayetler ve terörle ilgili operasyonlar konusunda, gazetelerde yer almaması gereken bilgilerin yer aldığını, bu konuda görevli kişilerin değil, siyasi sorumluluğu olan kişilerin açıklama yapmasının doğru olacağını söyledi.

Demirel, Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi'nin daha önce planlanan Türkiye gezisinin iptali konusunda, "Gelseydi iyi olurdu. Gelmemesi suçluluk psikozuna girme biçiminde değerlendirilebilir" dedi ve Raf-sancani'ye bir mektup göndererek, "Bu olayların aydınlatılması için işbirliğimizi reddetmeyin" mesajının iletildiğini açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, TBMM insan Hakları Komisyonu Başkanı Sabri Yavuz'u ziyaret ederek, komisyon çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. Özden, Türkiye'nin en büyük sorununun insan haklan olduğunu belirterek, artık yalnızca ahlakın hukukun temeli olmaktan çıkıp, yasa üretmede en çağdaş kaynağın insan hakları olduğunu ifade etti.

4- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Mecliste grubu bulunan partilerce verilen faili meçhul cinayetler konusundaki önergenin görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, "Güneydoğu'da faili meçhul olup sonradan aydınlatılan olayların faillerinin ya PKK'lı ya da Hizbullahçı olduğunu" belirterek, bu sonucun kontr-gerilla iddialarının dayanaktan yoksunluğunu gösterdiğini söyledi.

Sezgin, Olağanüstü Hal Bölgesinde 1992 yılı içinde 534'ü öldürme, 347'si yaralama olmak üzere 881 faili meçhul cinayet işlendiğini; 342 öldürme, 257 yaralama olayının PKK tarafından, 192 öldürme ve 90 yaralama olayının da Hizbullah tarafından işlendiğinin değerlendirildiğini bildirdi.

5- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, TBMM'de yaptığı konuşmada, "Uğur Mumcu cinayetini, CIA desteğinde İsrail ajanlarının işlediğini, böyle bir belgenin MiT kayıtlarında bulunduğunu, ancak olayın saptırılarak Türkiye ile iran'ın arasının açılmak istendiğini" söyledi.

Kazan, konuyla ilgili MiT belgesi olduğunu belirttiği bir belgeyi milletvekillerine dağıttı.

Başbakan Demirel ile içişleri Bakanı Sezgin böyle bir belgenin gerçek olmadığını belirttiler,

6- 5 gün boyunca Güneydoğu Anadolu'da faili meçhul cinayetler ve insan haklan konusunda incelemelerde bulunun CHP heyeti, Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyerek geziyle ilgili izlenimlerini anlattılar. Heyet üyeleri bölgede toplumsal barış ve güvenlik açısından kaygı verici olaylar yaşandığını belirterek, adalet sisteminin çalışmadığını bildirdiler.

7- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Aliyev, Ermenilerin son saldırıları konusunda yaptığı açıklamada, Ermeni saldırılarının yardımlardan

güç aldığını belirterek, yardımın derhal durdurulması çağrısında bulundu. Ermenistan'ın Türkiye üzerinden yardım sağlayarak Türk birliğini bozmayı amaçladığını, ancak kendilerinin Türkiye'nin izlediği politikalara güvendiklerini söyledi.

8- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde siyasi tutuklu ve hükümlüler, cezaevinde işkence yapıldığı ve Güneydoğu'da iç harekat adı altında halka baskı yapıldığı gerekçesiyle süresiz açlık grevine başladılar.

9- Gaziantep'te yapılan bir operasyonda 120 kilogram sıvı esrar ele geçirildi.

10- Sosyalist Enternasyonalin Yunanistan'ın başkenti Atina'da başlayan toplantısında bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Kıbrıs'ta bir işgal olmadığını, bu sorunun tek çözüm yolunun diyalog olduğunu söyledi.

11- ABD'de yayımlanan Los Angeles Times gazetesinde çıkan bir yorumda, ters yönde gelişmelerin olması durumunda, Türkiye'nin Balkanlar, Kıbrıs ve Kafkasya'da savaşa sürüklenebileceği öne sürüldü.

Öte yandan İngiltere'de yayımlanan World Today dergisinde yer alan bir yazıda ise, Sırbistan'ın din çatışması yaratarak, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerini gerginleştirmeye çalıştığı, Batılı ülkelerin Balkanlardaki gelişmeler ne yönde olursa olsun Türkiye'nin konumunu dikkate almak zorunda oldukları belirtildi.

Fas Kralı 2. Hasan da Fransa'da yayımlanan Le Point dergisine verdiği demeçte, Makedonya'ya saldırıda bulunulması halinde Türkiye'nin savaşa girebileceğini söyledi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdiği Bosna-Hersek raporunda, görüşmelerde ilerleme sağlanamamışının Bosna'lı Müslümanların uzlaşmaz tutumundan kaynaklandığını öne sürdü.

13- Karabağ Ermenileri Savunma Konseyi Başkanı Serjik Sarkisyan, Ermenistan Radyosu'na yaptığı açıklamada, Ermenistan'da siyasi ortamın çok gergin olduğunu ve ülkede iç savaş çıkabileceğini bildirdi.

10 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, RP Milletvekili Şevket Kazan tarafından Uğur Mumcu'nun öldürülmesiyle ilgili olarak TBMM'de dağftılan "sahte belgenin" MiT içindeki bir grup tarafından hazırlanmış olduğunu söyledi.

içişleri Bakanı ismet Sezgin de, MiT belgesinin sahte olduğunu açıkladı. RP Genel Başkanı Erbakan ise, belgenin MiT tarafından sızdırıldığın belirterek, belgede adı bulunan gazeteci Mehmet Ali Birand'a dikkatli olması uyarısında bulundu.

2- İçişleri Bakanı ismet Sezgin, 78.dönem kaymakamlık kursunu bitirenler için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkede iki tür terör bulunduğunu; bunlardan birinin Güneydoğu'da hüküm süren bölücü terör, diğerinin de büyük şehirlerde yaşanan terör olduğunu belirterek, bu "taşeron cinayet şebekelerinin" ülkeyi bölmeyi ve demokrasiyi yok etmeyi başaramayacaklarını söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Rusya Federasyo-nu'ndan alınan doğal gazın 6 milyar metreküpten 8 milyar metreküpe çıkarılması için ön anlaşma imzaladıklarını, ayrıca Cezayir ve Katar'dan da sıvılaştırılmış doğal gaz alınması için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

4- TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu, HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Montreux Anlaşması'na çekince koyduğunu belirterek, Orta Asya petrolünün Avrupa'ya nakledilmesinde Boğazlar'ın elverişli olmadığını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Şişli Belediye'since yaptır.ian Uğur Mumcu Anıtı'nın açılışında yaptığı konuşmada, solda birliği sağlamak için yılmadan, bıkmadan mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, SHP'nin Batı ülkelerinin güdümüne girmiş ve solculuğunu yitirmiş bir parti, CHP'nin de bir hizip partisi olduğunu belirterek, solda birleşmenin mümkün olmadığını söyledi.

8- SHP grubu, 14 milletvekili tarafından hazırlanan ve "kontrgerilla11 konusunda Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeyi reddetti.

9- SHP Batman il Örgütü, kentteki faili meçhul cinayetlerle ilgili bir rapor hazırlayarak hükümete iletti ve devletin bu kente el atmasını istedi.

10- 13 Şubat'ta Taksim'de düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da katılacağı Bosna-Hersek mitingine; DYP, SHP ve CHP katılmayacaklarını bildirirken, ANAP mitinge katılma ve katkıda bulunma kararı aldı.

11- İstanbul'un RP'li Bahçelievler Belediye Meclisi, Rıfat İlgaz Kültürevi'nin adını, Necip Fazil Kısakürek olarak değiştirdi. Güngören Bele-diyesi'nde de, Aziz Nesin Sahnesi boşaltıldı, kadın sığınma evi kapatıldı.

12- insan Hakları Derneği tarafından Güneydoğu'da ateşkes ve arabu-

tuculuk amacıyla bir barış heyetinin oluşturulduğu, heyete Danimarka, isveç, Norveç ve Finlandiya'dan Nevruz için gözlemci üye istendiği bildirildi.

13- Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Yayın Yüksek Okulları Mezunları Derneği ve Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen "Terör ve Basın Özgürlüğü konulu panel, İstanbul'daki Uluslararası Basın Merkezi'nde yapıldı.

14- Buca Cezaevi'nde, aralarında idamla yargılanan tutuklularında bulunduğu bir koğuşta firar girişimi ve bir tünel ortaya çıkarıldı.

15- 1978 yılında çekimlerine başlanan, 1983 yılında yakılması için karar alınan ve daha sonra bir kopyası bulunan; Kemal Tahir'in romanından uyarlanan "Yorgun Savaşçı" dizisi televizyonun 1. kanalında yayınlanmaya başlandı.

16- Eski Devlet Bakanı ve ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşarın, bakanlığı döneminde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılanması önerisinin TBMM Genel Kurulu'nda reddedilmesine ilişkin karar Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

17- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyeliğine Rusuhi Aydoğdu atandı. Bazı kurumlara yapılan atamalara ilişkin kararnameler Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

18- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun'un davetlisi olarak KKTC'ye gitti. Cindoruk, Ercan Havaalam'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme ancak iki halkın dış baskılardan uzak bir ortakda gerçekleştirecekleri müzakerelerle ulaşılmasının mümkün olacağını söyledi.

19- Yunanistan'da bulunan Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile bir görüşme yaptı.

inönü, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Bosna-Hersek'te kan dökülmesinin durdurulması için iki ülkenin görüşmeler yapmasını kararlaştırdıklarını" söyledi.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ise açıklamasında, iki ülke arasında "dostluk ve işbirliği anlaşması" imzalanabilmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi şartını tekrarladı.

Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Bosna-Hersek'e bu aşamada askeri müdahalenin çözüm olmayacağını belirterek, böyle bir müdahaleye Türkiye'nin katılmamasını istedi.

20- Türkiye, Suriye ve Iran Dışişleri Bakanlarının bölgedeki gelişmelere ilişkin Suriye'nin başkenti Şam'da yaptıkları üçlü toplantı sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, üç ülkenin de Irak'ın toprak bütünlüğüne verdikleri önem vurgulandı ve Bağdat yönetimine BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısında bulunuldu,

21- Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Şahray, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural'la yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Rusya toprakları üzerindeki etnik sorunlara yaklaşımını takdirle karşıladıklarını bildirdi.

22- Azerbaycan'ın son Ermeni saldırısında toprak kaybetmesi nedeniyle Bakü'de yaklaşık on bin kişinin gösteri yaparak orduda köklü değişiklik islediği bildirildi.

23- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher yaptığı basın toplantısında, ülkesinin Bosna-Hersek krizinin çözümü için 6 maddelik bir plan hazırladığını, savaşan tarafların kabul edebileceği koşulları bulmak üzere NATO Elçisi Bart-holomeVi özel temsilci olarak atadığını söyledi. Christopher, taraflar arasında anlaşma sağlanması için askeri birlik göndermek dahil, BM ve müttefik ülkelerin çabalarına katılmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi,

24- Gazze Şeridi'nde İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açması sonucu 26 kişinin yaralandığı haber verildi.

11 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Kahramanmaraş'ta Sütçü imam Üniversitesi ve Menzelet Barajı'nın açılışını yaptı. Demirel daha sonra halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkeyi parçalamaya yönelik tahrikler olduğunu belirterek, 1993 yılının terörün sonu olacağını, bu konuda herkesi bu zor günlerde birlik ve beraberliğe davet ettiğini söyledi. Demirel, ülkenin sorunlarını ancak bu hükümetin çözebileceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Süleyman Demirel, ABD Dışişleri Bakanı Christopher tarafından dün açıklanan Bosna-Hersek planıyla ilgili olarak, "Askeri müdahale yapılacağı söylenmediği sürece, Sırpların pek gayret göstereceği yolunda şüphemiz vardır" dedi. Demirel bu görüşü ABD'ye bildirdiklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuyla ilgili açıklamasında, planın beklentileri karşılamadığını ve Bosna-Hersek dramının 21. yüzyıla Avrupa'nın kara lekesi olarak gireceğini söyledi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, 1992 yılı bütçe açığının 43.6 trilyon lira olarak gerçekleştiğini, bu açığın son yılların en düşük açığı olduğunu bildirdi.

3- 1993 haziran ve kasım aylarında yapılması gereken yerel seçimlerin ertelenerek 1994 yılında mahalli idareler seçimleriyle birlikte yapılmasını öngören yasa teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Şırnak Valisi Mustafa Malay, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, Şırnak'ta Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bağlı birimlere işçi alımında siyasi kayırma yapıldığı ve para alındığını öne sürdü.

Bakan Onur Kumbaracıbaşı, açıklamaya sert tepki gösterdi.

5- Başbakan Süleyman Demirel tarafından yayımlanan bir genelgeyle Başbakanlık bünyesinde "İstanbul Şehirleşme ve Yüksek Koordinasyon Kurulu" oluşturuldu.

6- Diyarbakır, Bitlis, Batman, Muş, Mardin ve Şırnak'ta yakalanarak soruşturmaları yapılan PKK üyesi 40 kişi tutuklandı.

7- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 260 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevinin 4.gününde grevcilerle cezaevi görevlileri arasında çıkan çatışmada 50 kişi yaralandı.

8- Gazeteci Uğur Mumcu cinayetiyle ilgisi olduğu sanılan Suriye uyruklu iki kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

9- Ahıska Türklerinden 30 aile Türkiye'ye getirildi. 163 kişilik grup İğdır'da geçici barınma yerlerine yerleştirildi.

10- Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Yunanistan gezisinin son gününde Atina'da Batı Trakya Türk azınlığının temsilcileriyle görüştü.

İnönü, Türk azınlığın anlaşmalarla sağlanan bütün haklarının korunmasında Türkiye'nin her zaman yardımcı olacağını bildirdi.

11- Iran Dışişleri Bakanlığı, 14 Şubat'ta Tahran'da yapılması planlanan

Türkiye-lran Güvenlik Komitesi toplantısının ileri bir tarihe ertelenmesini istedi. Konuyla ilgili mesajın Türk Dışişleri Bakanlığı'na iletildiği bildirildi.

12- Almanya'dan Kahire'ye gitmek üzere havalanan bir yolcu uçağı 104 yolcu ve mürettebatıyla birlikte New York'a kaçırıldı. Uçağı kaçıran hava korsanı teslim olurken, korsanın Norveç pasaportu taşıyan bir Somalili olduğu bildirildi.

13- italya'da ortaya çıkan yolsuzluk olayları nedeniyle Adalet Bakanı Claudie Marteili'den sonra eski başbakan ve Sosyalist Parti Başkanı Bettino Craxi görevinden istifa etti.

14- Filipinler'de Müslüman gerillalarla hükümet birlikleri arasında dün çıkan çatışmada 30 kişinin öldüğü bildirildi.

12 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Kahramanmaraş'ta düzenlediği basın toplantısında, kontrgerilla iddialarının doğru olmadığını, devletin cinayet işleyen bir teşkilatı olmadığını söyledi. Başbakan, Bosna-Hersek konusunda bir soru üzerine, "ABD'nin planının etkin olmasını umalım. ABD, zor kullanmayı henüz telaffuz etmiyor" dedi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısında görüşlerini açıklayarak, "Masum halkı kucaklayarak, teröriste ise hakettiği cevabı vererek huzur ve güveni sağlayacağız" dedi.

3- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'a yönelttiği soru önergesinde, ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın Yüce Divan'a gönderilmesi konusundaki oylamanın neden yenilenmediğini sordu.

4- ANAP Milletvekilleri tarafından, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun ve Çevre Bakanı Doğancan Akyürek'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye üç ayrı soru önergesi verildi.

5- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak'a yaptıkları geziyle ilgili izlenimlerini açıkladı. Türk, gezide üzüntü verici tablolarla karşılaştıklarını belirterek, "içler acısı bir sahne yaratan BM ambargosunun, amaçlanan hedeften çok Kürtleri etkilediğini gördük. Bu nedenle de amacı dışına taşıp, yıkımlara neden olan ambargonun bir an önce kaldırılması gerektiğini savunuyoruz" dedi.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu durumun, yeni spekülasyonlarla hükümeti etkisiz hale getirme yönünde geliştiğini belirterek, koalisyonun bozulmasının ülkeye yarar getirmeyeceğini, devamının mutlak bir zorunluluk olduğunu söyledi. Selvi, Şırnak Valisi Mustafa Malay'ın açıklamasıyla yaratılan krizin tek parti dönemlerinde görülebilen bir olay olduğunu kaydetti.

7- Şırnak Valisi Mustafa Malay, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'ndaki tartışmanın basında yer alması üzerine Başbakan Demirel ve Bakanlar Kurulu üyelerine birer yazı göndererek görevden azledilmesini istediğini bildirdi.

8- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan'ın arasını kimsenin bozamayacağını belirterek, Türkiye'nin Ermenistan'a yardım göndermesinin söz konusu olmadığını, savaşı bırakmadıkları takdirde bir damla suyun bile Ermenileri güçlendireceğini söyledi.

9- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Türkiye'nin Boğazlar'ın Orta Asya petrolünü taşımaya elverişli olmadığı yolundaki açıklaması üzerine Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak rahatsızlığını dile getirdi ve boğaz trafiği konusunda ellerinde yeterli bilgi bulunmadığını, ülkesinin bu trafik konusundaki verileri talep edeceğini bildirdi.

10- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde, 260 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevinin 4. gününde grevcilerle cezaevi görevlileri arasında çıkan

çatışma ve 50 kişinin yaralanması olaylarını araştırmak amacıyla Adalet Ba-kanlığı'nca müfettiş gönderildi. 4 milletvekili de cezaevinde incelemelerde bulundu. Olaylarda yaralananlardan 20'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

11- işadamı Jak Kamhi'ye suikast girişiminde bulundukları gerekçesiyle yakalanan üç kişi, DGM tarafından tutuklandı. Olayla ilgisi bulunduğu belirtilen 4 kişinin de kimliği belirlendi.

12- Gazeteci Dündar Arcayürek Ankara'da öldü.

13- Türk-Kıbrıs Ekonomik Zirvesi Kıbrıs'ta toplandı. Toplantıda alınan bir kararla BM Güvenlik Konseyi'nin 789 sayılı kararının benimsenmediği belirtilerek, "Türk kamuoyu Kıbrıs'ta 1974 öncesine dönüşü sağlayacak ya da destekleyecek politikaları kabul etmemektedir denildi. Kıbrıslı Rum işadamlarına da barış ve işbirliği çağrısı yapıldı.

14- Bosna-Hersek'in batısındaki Priyedor kenti ve çevresinde Sırplar tarafından öldürülen Müslümanların gömüldüğü 20 toplu mezar bulunduğu, mezarlarda 500'den fazla cesedin olduğu bildirildi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği raporda Hırvatistan'da BM planına uyulmadığı ve ülkenin güneyindeki Krayina bölgesi Sırplarının aralarındaki çatışmaya görüşmeler yoluyla çözüm bulamadıkları takdirde, bu ülkede konuşlandırılan BM Koruma Gücü'nün geri çekilebileceğini bildirdi.

Öte yandan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e göç eden Bosnalı mültecilerin sayısının 400 bine ulaştığı bildirildi.

13 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Taksim Meydam'nda düzenlenen "Bosna-Hersek'le Dayanışma Mitingi"ne katıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı mitingle BM'nİn tutumu ve Sırp zulmü protesto edilirken, dünya kamuoyuna soruna duyarlı olma çağrısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Özal mitingle yaptığı konuşmada, Sırp vahşetinin tüm dünyada barış ve huzuru ortadan kaldıracak bir felaket olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Bosna-Hersek'in yok olmasına göz yummayız" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada, 500 günün birçok mihrak tarafından tartışmaya açıldığını belirterek, bu tartışmadan kaçmayacaklarını, şeffaf hükümet olduklarını söyledi. Demirel, atamalarda Cumhurbaşkanının yetkilerini sınırlandıran by-pass yasalarının bu ay içinde yasalaştırılmasını da istedi.

Başbakan Demirel, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Demokrasi Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye Dışındaki Türk Topluluklarının Milli, Manevi ve Siyasi Meseleleri" adlı panelde yaptığı konuşmada, Türk cumhuriyetlerini, Türkiye'den soğutmak için şimdiden bazı gayretlere girişildiğine dikkat çekerek, "Bu ülkeler bizim kardeşimizdir. Nasıl Batı Avrupa, Doğu Avrupa'ya kardeş olarak bakıyorsa, aynı dili konuşan, aynı dine mensup insanlara kardeşimiz deyince niye rahatsız oluyorsunuz" dedi. Asrın en önemli olayının Sovyetler Birliği'nin çöküşü olduğunu belirten Demirel, Türkiye'nin Türk cumhuriyetlerine yaptığı Avrasya-TV yayınının birlik ve beraberliği sağlayacak çok önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, solda birlik çağrıları konusunda yaptığı açıklamada, "Bugün CHP'nin çatısı ve programı SHP'dedir. Birleşme için temel parti de SHP'dir" dedi.

4- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Büyük Anadolu Grubu tarafından düzenlenen Bosna-Hersek panelinde yaptığı konuşmada, sorunun Türk kamuoyuna malolduğunu ve saldırıların arkasında büyük Sırbistan hayalinin yattığını söyledi.

5- Memur sendikacılığı konusunda yapılacak düzenlemeler, Devlet Bakanı Şerif Ercan ve Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay ile bilim adamları ve bürokratların katıldığı toplantıda ele alındı.

6- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, TEK'in 1991 yılı faaliyetleriyle ilgili 10 ayrı konuda soruşturma başlatılmasını istedi.

7- Kayseri'deki özel radyo yayınlan valilik kararıyla durduruldu.

8- THY'da anlaşmazlıkla sonuçlanan toplusözleşme görüşmelerinin ardından dün yapılan grev oylamasında "greve hayır", HAVAŞ'ta yapılan oylamada ise "greve evet" sonucu çıktı.

9- KKTC'de bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun BM gündeminden çıkarılarak taraflar arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Kesimi başkanlık seçimlerinin ikinci turu öncesi bir açıklama yapan başkan adayı Glafkos Klerides, seçilmesi halinde "Gali Düşünceler Dizisi"nden vazgeçeceklerini bildirdi.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Hırvatistan'da Dışişleri Bakanı Zdenko Skrabalo ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın Türkiye ve Bosnalı Müslümanlarla işbirliğine büyük önem verdiğini bildirdi. Çetin, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç ile ABD planını görüşeceklerini, aynı zamanda IKÖ dönem başkanı olarak da bazı girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

11- BM Genel Sekreterliği, Somali Barış Gücü Komutanlığı'na atanan Korgeneral Çevik Bir'i bilgi vermek üzere Genel Sekreterliğe çağırdı.

12- Bosna-Hersek yönetimi, özellikle ülkenin doğu kesimlerinde Sırpların ablukası altındaki bölgelere savaşın başından beri hiçbir BM yardımı ulaştınlmamasını protesto amacıyla, yapılacak bütün yardımları reddetme kararı aldı. ABD bu kararı kınarken, Cerska ve Goradze'de, aralarında 40 çocuğun bulunduğu 166 Müslüman'ın açlıktan öldüğü bildirildi.

13- Iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin konvoyuna çarşamba günü silahlı saldırı düzenlendiği, çıkan çatışmada saldırganlardan 5'inin öldürüldüğü, 3'ünün yaralı olarak yakalandığı bildirildi.

14- Cezayir'de Savunma Bakanı Halid Nezzafa bombalı suiskast girişimi düzenlendiği, ancak bakanın yara almadan kurtulduğu bildirildi.

14 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen "Değişen Dünyada Türkiye'nin Konumu" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, nispi temsil seçim sisteminin yanlış ve tehlikeli olduğunu, başkanlık sisteminin Türkiye için tek çözüm yolu olduğunu söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Van'da incelemelerde bulundu ve Vali Mahmut Yılbaş'tan kentin sorunları konusunda bilgi aldı. Demirel, burada yaptığı konuşmada, barış korunduğu sürece Türkiye'nin bu barıştan yararlanacağını, önemli olanın birlik, beraberlik ve huzur olduğunu belirterek, "Devletin karşısında hiçbir güç dayanamaz.

Türkiye'nin güvenliğine musallat olanlar eninde sonunda tesirsiz hale getirilecektir" dedi.

3- Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon Ankara'da yaptığı açıklamada, televizyonlardaki müstehcen yayınlar konusunda çıkacak yasayı beklemek gerekmediğini, mevcut yasalarda bu konuda düzenlemeler bulunduğunu ve vatandaşların da yapabileceği birçok şey bulunduğunu söyledi.

4- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Alman Parlamentosu Dış ilişkiler Komis -yönü Başkanı Hans Stercken, Emniyet Genel Müdürü Ergun ve iki ülke büyükelçileriyle incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti. Sezgin burada yaptığı açıklamada, hükümetin terörle mücadelede önemli adımlar attığını, mücadelenin insan hakları ve hukuk çerçevesinde yapıldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türk idareciler Derneği'nce düzenlenen "Türk Dış Politikasının Boyutları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te yaşanan olaylara dünyanın seyirci kalmasından dolayı hergün binlerce insanın katledildiğini belirterek, "BM'nin hiçbir kararı uygulanmadı. Sorun çözülmezse bir Balkan savaşına yol açabilir, bu bölge çok tehlikeli bir bölgedir" dedi.

Çetin, Ermenistan'a elektrik verilmesinin söz konusu olmadığını, bu ülkeden bu konuda bir başvuru olduğunu belirterek, Türkiye'nin yürüttüğü politikanın Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan'ın yararına olduğunu kaydetti.

6- Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ile 2000 yılı olimpiyatlarının İstanbul'da yapılması konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye- Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu toplantısında, PKK ve Hizbullah çökertilmeden bölgedeki faili meçhul cinayetlerin önlenemeyeceği belirtilerek, Batman için özel önlemler paketinin yürürlüğe konması kararlaştırıldı.

8- DİSK'in 26.kuruluş yıldönümü, Adana'da "Demokrasi savaşçıları ve Uğur Mumcu anısına" düzenlenen toplantıyla kutlandı.

9- Diyarbakır'da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan Genel Başkan Bayram Meral, koalisyon hükümetinin işçi sınıfının sorunlarına köklü çözüm bulmada yetersiz ve başarısız kaldığını söyledi.

10- Yorgun Savaşçı filminin yönetmeni Halit Refiğ yaptığı açıklamada, filmin başına gelenlerden dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sorumlu olduğunu söyledi.

11- Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti düzenlediği basın toplantısında, Uğur Mumcu cinayeti ve son Islami terör olayları konuşurda Türkiye'den iran'a bir suçlama gelmediğini belirterek, Türk basınında bazı gazetelerin sorumsuz habercilik yaptığını öne sürdü.

Bu arada Iran basınında ise Türkiye'deki tepkilere karşı propagandanın yaygınlaşmaya başladığı bildirildi.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mİtsotakis, partisinin bir toplantısında yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeyi arzuladığını, Kıbrıs ve Ege kıta sahanlığı konularının iki ülke ilişkilerinin başlıca sorunu olduğunu söyledi. Mİtsotakis, Makedonya Cumhuriyetimin ülkesine karşı propagandasına rağmen asıl tehlikenin "Doğudan" geldiğini yineledi.

13- Almanya'nın Ludwingshafen kentinde bir Türk'e ait dükkan kundaklandı. Dumandan zehirlenen 10 kişi hastaneye kaldırıldı.

14- ispanya'da 128, Fransa'da ise 70 kilo eroin ele geçirildi. Kaçakçılık bağlantılarının bir Türk şebeke tarafından yapıldığı belirlendi.

15- Iran'h dini lider Ayetullah Ali Hamaney, İngiltere'nin, hakkında Hu-meyni tarafından idam fetvası verilen yazar Salman Rüşdü'yü kendilerine vermesini istedi.

Bu arada dini liderlerden Ayetullah Hasan Sonai de, Aziz Nesin'in, Salman Rüşdü'nün kitabını yayımladığı takdirde sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi.

16- Güney Kıbrıs'ta yapılan başkanlık seçimlerini Glafkos Klerides kazandı.

17- Litvanya'da bağımsızlığın kazanılmasından sonraki ilk devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

15 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'ı kapsayan resmi gezisine başladı. Özal, Esenboğa Havaa-lanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin Balkan ülkelerine yardım elini uzatacağını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, Ankara'dan ayrılmadan önce Başbakan Süleyman Demirel ile iç ve dış sorunlara ilişkin bir görüşme yaptı.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Erciyes Üniversitesi'nde "Yeni Dünya Düzeninde Yeni Bir Türkiye" konulu konferans verdi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin'in, dün, Almanya Federal Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkam ile Güneydoğu'da yaptığı gezide, Güneydoğu'da PKK terörü sorununun çözümü için, "istesek bunları bir araya toplar öldürürüz, sonra da intihar etliler" deriz şeklindeki açıklaması, Çağdaş Hukukçular Derneği, insan Hakları Derneği ve siyasi partiler tarafından eleştirildi.

4- Türk-İş Başkanlar Kurulu dün Diyarbakır'da yaptığı toplantıda anayasa değişiklikleri de dahil çalışma yasalarının iyileştirilmesi için hükümete bir muhtıra verilmesini kararlaştırdı. .

Türk-İş Başkanlar Kuruiu'ndan sonra Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Fuat Alan ile Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Münir Ceylan ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında Güneydoğu'da yaptıkları incelemelerin ardından Kürt sorununa ilişkin raporlarını açıkladılar. Alan ve Ceylan Güneydoğu'da halkın korku ve endişe içinde olduğunu belirttiler.

5- Bosna Dayanışma Grubu, siyasi partiler ile 37 dernek ve kuruluşun da katıldığı bir öneriyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü "Dünya Kadınlar Yas Günü" olarak ilan etti. Bosna Dayanışma Grubu'ndan yapılan açıklamada, Müslüman Boşnaklara karşı girişilen insanlık dışı eylemler kınanarak, "Biz Türkiye'de yaşayan kadınlar olarak, Bosna-Hersek'te kadınlara ve bütün Müslüman Boşnak halkına karşı uygulanan sistemli ırza tecavüz, toplu katliam ve her türlü insanlık suçunu lanetliyor, başta Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa ve İslam ülkeleri olmak üzere, bu trajediye tepkisiz ve seyirci kalan tüm ülkeleri, kadın haklarını ve insan haklarını korumak üzere kurulmuş bütün resmi ve sivil kuruluşları şiddetle protesto ediyoruz" denildi.

6- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Sladziç ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD'nin önerileri sonrasında izlenecek politika konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Sladziç, Esenboğa Havaalam'nda yaptığı açıklamada, ABD'nin yeni girişiminin ve diğer uluslararası girişimlerin, sorunun çözümüne katkıda bulunacağını ümit ettiklerini söyledi. Çetin de yaptığı açıklamada ABD'nin girişimini olumlu karşıladıklarını, ancak arkasında güç kullanma kararlılığı bulunmayan bir girişimin başarısından kaygı duyduklarını dile getirdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Mardin'in Dargeçit ilçesinde güvenlik güçlerine ateş açarak çatışmaya giren 5 PKK'lı öldürüldü.

Bu arada bölgede yürütülen operasyonlarda PKK üyesi oldukları gerekçesiyle yakalanan 15 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Rum kesimindeki başkanlık seçimlerini Glafkos Klerides'in kazanmasını değerlendirirken, "Kıbrıs meselesinde federasyon istemediğini açıkça söyleyen taraf seçimleri kazanmıştır" dedi ve martta yapılacak görüşmelerin bir anlamının kalmadığını sözlerine ekledi, Denktaş, Klerides'e Kıbrıs'ta görüşme çağrısında bulundu ve görüşmenin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camilion'un evinde önkoşulsuz yapılabileceğini açıkladı.

9- Bosnalı Sırpların, ülkenin doğusunda kuşatma altında tuttukları Müslüman kentlerine uluslararası yardım konvoylarının girmesine izin vermemeleri üzerine, Saraybosnahlar'ın, bu kentlere yardım ulaşana kadar uluslararası yardımı kabul etmeme eylemi sürerken başkentin havaalanında gelen yardımı stoklayacak yer kalmadığı, bu nedenle yardım uçuşlarına ara verildiği haber verildi.

Bosnalı Sırplar'tn lideri Radovan Karadziç ise yaptığı açıklamada, kuşatmaları altındaki Müslüman kentlere yardım konvoylarının geçişine izin vereceklerini söyledi, ingiliz The Times gazetesine bir demeç veren Karadziç, "Konvoyların geçişine izin vermek bizim hem askeri hem de siyasi çıkarlarımız açısından iyidir" dedi.

10- Slovakya Parlamentosunun yaptığı oylama sonucu, Slovakya Devlet Başkanlığı'na Michal Kovaç seçildi.

11- Çin'in Tagshan kentinde bir mağazada çıkan yangında 78 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, TBMM'de DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin çalışmalarını anlattı. Demirel, DYP'li milletvekillerinden Meclis'e devam konusunda duyarlı olmalarını istedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Danimarka Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Peter Duetoft ve komisyon üyelerini kabul ederek bir süre görüştü, inönü, kabulde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümeti olarak adalet mekanizmasını gözden geçirmek, üniversileleri tam özerk hale getirmek istediklerini anlatarak, ekonomik yönden de yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanının muhalefet gibi davrandığını ve dış politika alanındaki değişiklik ve gelişmeleri duygusal açıdan ele alarak içerde bir üstünlük sağlamaya çalıştığını öne sürdü.

SHP grup toplantısında, SHP Adıyaman Milletvekili Celal Kurtoğlu ve arkadaşları tarafından verilen kontrgerilla ve Özel Harp Dairesi ile ilgili araştırma önergesi yapılan oylamada reddedildi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin, izmir'de düzenlediği basın toplantısında ruhsatları iptal edilen minibüslerle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Belediyenin aldığı kararın eksik olduğunu ve yeni tamamlandığını belirten Sezgin, izmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, minibüslerin kente giriş yasağına ilişkin olarak yargıdan çıkan karara uyulması için izmir Valisi Kutlu Aktaş'a talimat verdiğini açıkladı.

içişleri Bakanı Sezgin, basın toplantısında, terörle mücadele ederken, Almanların, Baader Meinhof çetesine uyguladıkları yöntemdeki gibi, hapishanede öldürüp, "intihar ettiler" demek yerine, demokratik düzen içinde hareket edeceklerine ilişkin sözlerinin basın tarafından çarpıtıldığını söyledi.

4- Şırnak Valisi Mustafa Malay, basına yaptığı açıklamada, Bayındırlık Bakanlığınca son olarak atanan 400 kişinin güvenlik soruşturmasının yapılmadığını, bu konuda Valiliğe danışılmadığını öne sürdü.

Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaractbaşı da SHP grup toplantısında, Şırnak Valisi Mustafa Malay'ın Bakanlar Kurulu toplantısında ortaya attığı iddialar üzerine başgösteren bunalımla İlgili bilgi verdi.

Kumbaracıbaşı, Vali Malay'ın iddialarının aksine, alınan işçilerin Vali'nin güvenlik soruşturmasından geçtiğini belirterek, güvenlik soruşturmasından geçmeyenlerin işe alınmadığını kaydetti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, solda birleşmeye yalnızca CHP'nin sahiplendiğini söyledi.

Güneydoğu'da açılan kadroların, iktidar partileri tarafından partizanca kullanıldığını, hükümetin ve özellikle SHP'nin, TBMM'de kontrgerilla araştırmasından kaçtığını öne süren Baykal, Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin önlenememesini eleştirdi.

6- Diyarbakır 1 No'lu E tipi Cezaevİ'nde incelemelerini tamamlayan HEP milletvekilleri, izlenimlerini anlatırken, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin bundan sonraki yaşamlarından endişe duyduklarını belirttiler.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır'da Milliyet Gaze-tesi'nin "faili meçhul cinayetler ve yasadışı PKK ve Hizbullah Örgütleri" ile ilgili sorularını yanıtladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin'in Derik ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 9'u öldü. Çatışmada 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

9- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, iki günlük Mısır . ziyaretinin ardından, ülkesine dönerken, Ankara'ya uğrayarak Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret etli. Esenboğa Havalimanı'nda yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra Nazarbayev, basına yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin geliştiğini vurgulayarak, geçen birbuçuk yıl içinde 19 anlaşma imzalandığına dikkat çekti. Nazarbayev, ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi ve "Hoca Ahmet Yesevi" adıyla kurulacak üniversiteye katkıda butunanacak-larını anlattı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Arif Yüksel'den boşalan YÖK üyeliğine Diyanet işleri eski Başkanı Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu'nu atamasına ilişkin kararname Resmi Gazele'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 5 günlük Balkan ülkeleri gezisinin ilk durağı olan Bulgaristan'da, Devlet Başkanı Jelyu Jelev ile ikili ilişkileri ve Bosna-Hersek sorununu görüştü.

Cumhurbaşkanı Özal, daha sonra Bulgaristan soydaş temsilcileri ve Bulgaristan Parlamentosu'nun diğer mensuplarıyla da görüşmeler yaptı.

Bölgeyi ziyaretinin birkaç amacı olduğunu belirten Özal, özellikle karışıklıkların Balkanlar'a yayılmasının önlenmesi konusunda neler yapılabileceğini saptamak üzere çalışmalar yapacağını söyledi.

Özal, soydaş temsilcileriyle yaptığı görüşmede, "Bosnalıların kendi topraklarını daha iyi savunabilmeleri için desteklenmeleri gerektiğini belirterek, hakkaniyetli bir sulha varılması için savaş meydanında denge sağlanmalıdır" dedi. "Türkiye'nin bu konuda çok hassas olduğunu, ülkemizde bir milyona yakın Boşnak, 2-2,5 milyona yakın Arnavut bulunduğunu" da belirten Özal, "Bulgaristan ile ilişkilerimizin tabii olmasını istiyorum" diye konuştu.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Sırp bombardımanının ve çatışmaların sürdüğü bildirildi. Başta Saraybosna olmak üzere Bosna-Hersek'in çeşitli kentlerinde, Bosna'nın doğusundaki Müslüman yerleşim merkezlerine de yardım ulaştırılana kadar uluslararası yardımları reddetme kararı sürüyor.

Bosnalı Sırpların Komutanı Ratko Mladiç, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'in dün yardım konvoylarının geçişine izin vereceğine ilişkin söz vermesine karşın yardımların ülkenin doğusuna ulaştırılması için geçiş izni verilmeyeceğini bildirdi.

Bu arada Belgrad'daki BM merkezinden 10 kamyondan oluşan ikinci bir

yardım konvoyunun yola çıktığı ve Mali Zvornik kasabasına 72 ton yiyecek ve ilaç ulaştırmaya çalışacağı bildirildi.

Bosna-Hersek Başbakanı Mile Akmadziç, Bosna'da sağlanacak barışın çok kırılgan olacağını ve barışın sürekli kılınması için uluslararası gücün bölgede 10 yıl boyunca kalmak zorunda kalacağını söyledi.

17 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, "1993 yılının kalkınma hamlesi yılı olması" gerektiğini belirten bir genelge yayımladı. Ankara-lstanbul Boğaz geçişi dahil hızlı tren projesine, 1993 yılı içinde mutlaka başlanacağını belirten Demirel, havaalanları ile diğer yatırımlardan 1993 yılı içinde gerçekleştirilmesini istediklerinin listesini çıkardı.

2- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'i Ankara'dan Diyarbakır'a götüren uçak havalandıktan bir süre sonra Ankara üzerinde düştü, Kazada, Orgeneral Eşref Bitlis ve beraberindeki emir subayı Albay Fahir Işık, uçağın pilotları Binbaşı Yaşar Erian, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve teknisyen Astsubay Emin Önen şehit oldu. Kazada, uçağın düştüğü PTT hizmet binası bahçesinde PTT koruma görevlisi Ruhi Malay'da yanarak yaralandı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel, kazadan sonra Genelkurmay Başkanlığı'na giderek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'e başsağlı dilediler.

Balkan gezisi çerçevesinde Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal da, uçak kazasınından büyük üzüntü duyduğunu belirten bir mesaj yayımladı.

içişleri Bakanı ismet Sezgin, TBMM Genel Kurulu'nda uçak kazası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "demokratik düzenin askeri olan Bitlis'i kaybetmekten duyduğu üzüntüyü belirtti.

Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, kazanın, kesinlikle sabotaj olmadığını bildirdi. Topçu, kazanın motorda meydana gelen buzlanmadan kaynaklanan teknik arıza yüzünden olduğunu belirterek, soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon da, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve Bitlis'in ailesine birer başsağlığı mesajı gönderdi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Bitlis'in ve diğer şehit subayların ailelerine birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında hükümeti eleştirdi ve Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık başkanlığında Güneydoğu'ya gidecek 6 kişilik heyetin, terör olaylarının ve faili meçhul cinayetlerin yaygın olduğu bölgelerde bir hafta süreyle incelemelerde bulunacağını bildirdi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Diyarbakır'da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında alınan kararları açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, 1993 yılında imzalanması gereken 718 bi işçi ve 1196 işvereni kapsayacak topluiş sözleşmeleri için görüşmelerin 15 Mart ve 1 Nisan tarihinden itibaren başlayacağını söyledi.

Meral, Türk işçi hareketinin bölünmüşlüğünün güç kaybına yo! açacağını belirterek, DiSK, Hak-İş ve bağımsız sendikaları, Türk-İş çatısı altında

birleşmeye çağırdı. Meral, hükümetten istekleri olduğunu bu isteklerinin yerine getirilmemesi halinde "meşru ve demokratik kitle eylemlerine" başvuracaklarını açıkladı.

5- insan Haklan Derneği, içişleri Bakanı ismet Sezgin'in Güneydoğu'da sorunun çözümü için, "istesek bunları bir araya toplar öldürürüz, sonra da intihar ettiler" deriz şeklindeki açıklamasını insanlık suçu işlemeye çıkartılan bir davetiye olarak niteledi ve Bakanın istifa etmesini istedi.

6- Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden, Dev-Sol, TlKKO ve PKK davalarından sanık 18 mahkumun, 30 metrelik tünel kazarak kaçtıkları bildirildi.

7- Gazeteci Ali Kemal Meram ve gazeteci Kadir Gürpınar, İstanbul'da vefat ettiler.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Balkan gezisi çerçevesinde Makedon -ya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Özal, başkent Üsküp'te Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligörov ile görüştü.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile Somali'nin başkenti Mogadişu'ya gitti, inönü ve beraberindeki heyet Somali'de, Türk birliğinin bulunduğu bölgeye giderek Türk askerinin bölgedeki fonksiyonu ve üstlendiği görevlerle ilgili bilgi aldı.

10- Somali'de bulunan çokuluslu gücün komutanlığına atanan Korgeneral Çevik Bir'in, Birleşmiş Milletler yetkililerince bilgilendirilmek üzere çağrıldığı New Yokla lemaslarını sürdürdüğü bildirildi.

11- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Sadako Ogata, Cenevre'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Bosna- Hersek'in başkenti Saraybosna ve Sırp işgali altındaki bölgelerde yaşayan Boşmklafa yapılan insani yardımın "savaşan tüm tarafların politika ile insani yardımı karıştırdıkları" gerekçesiyle durdurulduğunu açıkladı.

Fosna-Horsek Cumhurbaşkanı Aüa Izzetbegoviç, BM'nin Saraybosna ve Sırp !;gali altındaki bölgelere yaptığı insani yardımı durdurmasının ardından ABD Başkanı Bill Clinton'a bir mesaj göndererek, ABD'den paraşütle insani yardım yapmasını istedi.

Bosna hükümetinin BM'deki büyükelçisi.Muhammed Sacirbey içe gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle doğuda Sırp kuşatması altındaki Müslümn kentlerinin büyük açlık çektiğini ve hayatta" kalabilmek için ölüleri yemeye başladıklarını belirtti.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warrci Chrictopher, dün İsrail Dışişhri Bakanı Simon Peres ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada "Barış Konferansı çerçevesinde yapılacak görüşmeler öncesinde bölgedeki dururru yerinde görmek ve tarafları dinlemek için Ortadoğu gezisine çıkacağını" söyledi. Christopher, Ortadoğu gezisi çerçevesinde Mısır, Ürdün, Suriye, Cuudi Ara-bic!pn, Kuveyt ve İsrail'i ziyaret edeceğin: açıkladı.

18 ŞUBAT 1993

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, aralarında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in de bulunduğu 5 subayın yaşamını yitirmesine neden olan uçak kazasının değerlendirildiğini, kazanın kötü hava koşullarından kaynaklandığını belirtti. Gönen, Ceza infaz Yasa Tasansı'nın da Bakanlar Kuru-lu'nda kabul edilerek TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye Genç işadamları Derneği'nin düzenlediği "Politikada Genç Kuşaklar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin kendisinin koyduğu 500 günlük sürede vaadettikleri-ni gerçekleştiremediğini ileri sürdü. Yılmaz, Ankara-lstanbul arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinin, Türkiye'nin ihtiyacı olmayan lüks bir proje olduğunu savundu ve engellenmesini istedi.

3- Somali'nin başkenti Mogadişu'daki incelemelerini tamamlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Türkiye'ye döndüler. Somali'deki temasları hakkında, Bakanlar Kuru-lu'nda bilgi veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, bu ülkedeki Türk birliğinin 300 kişilik küçük bir kuvvet olmasına karşın büyük beklenti yarattığını ve sempati topladığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, Cumhuriyet Gazetesi'nin faiz indirimi ile ilgili sorularını yanıtlarken, "kamu bankalarına faiz indirimi yapılması yönünde müdahale olmayacağını" ifade etti.

5- Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden 18 mahkumun 30 metrelik tünel kazarak kaçmasından sonra Cezaevi Müdürü ile 14 cezaevi personeli görevlerinden uzaklaştırıldı.

Nevşehir'e giderek cezaevinde incelemeler yapan Adalet Bakanı Seyli Oktay, MiT ve Jandarma Genel Komutanhğı'ndan gelen bilgi üzerine, daha Önce cezaevi yönetimini uyardıklarını bildirdi. Oktay, Bakanlar Kurulu'na bilgi verirken de, firar olayında önemli bir ihmalin söz konusu olduğunu belirtti.

6- Muğla'da son bir hafta içinde Atom Enerjisi Kurumu istasyonlarınca ölçülen radyoaktivite oranlarının yüksek çıkması nedeniyle Yatağan Termik Santralı'nın 2 ünitesi kapatıldı. Radyoaktivite oranının normal seviyenin üzerinde olduğu, ancak insan sağlığını tehdit etmediği bildirildi.

7- Türkiye Pen Yazarlar Derneği ile Mülkiyeliler Birliği'nin ortaklaşa olarak düzenlediği "Balkanlarda kalıcı barış Pen merkezleri dayanışma toplantısı" Ankara'da yapıldı.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in resmi konuğu oarak Türkiye'de bulunan Fransa Genelkurmay Başkanı Oramirai Jacgues Lanxa-de, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi ve Türkiye'deki temasları hakkında bilgi verdi. Konuk Genelkurmay Başkanı, coğrafi konumu nedeniyle bölgede Önemli bir yere sahip oian Türkiye'nin, SSCB dağılmadan önce bu ülkenin Akdeniz'e inişini kontrol ettiğini, şimdi ise Kafkasya, Balkanlar ve Orta

Asya'deki yeni oluşumlar nedeniyle önemli bir merkez durumuna geldiğini anlattı. Oramiral Lanxade toplantıda, Bosna-Hersek konusunda Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan lüm girişimleri Fransa'nın desteklediğini belirterek, olayların medeniyetin beşiği sayılan Avrupa'da yaşanıyor olmasının büyük bir dram olduğunu kaydetti.

9- Kapanan Özgür Gündem Gazetesi Şanlıurfa temsilcisi ve insan Haklan Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Kılıç, Şanlıurfa'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Balkan gezisinin ikinci durağı olan Ma-kedonya'daki temaslarını tamamladı.

11- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da Cumhuriyet Gazetesi'nin Kıbrıs Rum Yönetimi yeni Başkanı Glaf-kos Klerides ile .ilgili sorularını yanıtladı. Klerides'i "koyu bir Yunan milliyetçisi" olarak niteleyen Denktaş, gerçekçi davranırsa Klerides'le anlaşmaya varabileceklerini söyledi.

12- Birleşmiş Milletler(BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)'nin, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya ve Sırp işgali altındaki bölgelere yapılan insani yardımı "savaşan tüm tarafların politika ite insani yardımı karıştırdıkları" gerekçesiyle durdurduğunu açıklaması çeşitli tepkilere yol açtı. Bosna hükümeti, karan protesto ederek UNHCR'yi kınadı.

BM Güvenlik Konseyi yaptığı toplantıdan sonra Fas'ın BM nezdindeki büyükelçisi ve oturum başkanı Ahmet Snussi tarafından okunan bildiride, Bosna-Hersek'te savaşan tüm taraflardan ve diğer ilgililerden insani yardım programının ihtiyaç içindeki bölgelere ulaştırılmasıyla yükümlü UNHCR'ye güvence verilmesi istendi.

Bosna-Hersekli Sırpların lideri Radovan Karadziç, Gorazde'ye gidecek insani yardım konvoyunun geçişine izin verildiğini, ancak Cerska'ya yönelik bir başka konvoyun bölgedeki çatışmaların yoğunluğu nedeniyle engellendiğini açıkladı.

Öte yandan Rusya Parlamentosu, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Batı ile işbinjiği politikasına karşı sert bir çıkış yaparak, hükümeti Yugoslavya'da Sırplara daha çok destek vermeye çağıran bir kararı kabul etti.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, ziyaret etmekte olduğu Japonya'nın başkenti Tokyo'da Birleşmiş Milletler Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, 50 yıl kadar önce kurulan şimdiki BM'nin artık bir yol ayrımında olduğunu belirtti ve "BM'nin yeni bir dünya kurması isteniyorsa, yeni bir BM'nin de kurulması gerekir" dedi.

14- Haiti'den, ABD'ye giden feribot, Haiti'nin başkenti Port-Au-Prince'in 60 mil açığında kapasitesinin üstünde yolcu alması üzerine alabora oldu.

Gemide yaklaşık 2 bin kişinin bulunduğu ve ancak 100 kadar kişinin yüzerek sahile ulaşabildiği bildirildi. ABD'nin Miami kentindeki sahil koruma yetkilileri, kazanın salı akşamı olduğunu ancak kazadan 30 saat sonra kurtulabilenler sahile çıkınca ve cesetler karaya vurduğunda haberdar olunduğunu belirttiler.

19 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Nevşehir Cezaevi'nden 18 kişinin kaçması olayı ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "konunun takip edildiğini, firar olayında ihmalleri bulunan kişilerin görevden alındığını" bildirdi. Demirel, Adalet Bakanı'nın yapılması gerekenleri yaptığım söyledi.

2- Bayrampaşa Cezaevi'nden firar girişiminde bulunan 6 mahkumdan bir kişi kaçtı, 5'i ise yakalandı, içişleri Bakanı ismet Sezgin, Bayrampaşa Cezae-vi'ndeki olaylarla İlgili olarak Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yakalanan beş kişinin, ilk sorgulamalarında üç gün önce de 6 kişinin kaçtığın ihbar ettiklerini açıkladı ve kesin rakamların, cezaevindeki sayımdan sonra açıklanacağını bildirdi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay, TBMM Genel Kurulu'nda firarlarla ilgili bir soruyu cevaplandırırken, Nevşehir Cezaevi'nden kaçış olayına karşı 1984 yılından bu yana gerçekleşen firar olaylarını istatistiki olarak değerlendirdi ve kendi döneminde daha az firar olduğunu söyledi.

3- HEP Şırnak Milletveki Mahmut Almak ve Muş Milletveki Muzaffer Demir, HEP'in "kolaycı, teslimiyetçi düzen partisi" olduğunu öne sürdüler ve bundan böyle bağımsız kalacaklarını bildirerek, partilerinden istifa ettiler.

4- Erzurumun Karayazı ilçesine bağlı Doğultepe Köyü'nde dün gece bir evin üzerine çığ düşmesi sonucu 6 kişi öldü, 2 kişi de çığ altından sağ olarak kurtarıldı.

5- Mersin'de terör örgütü PKK lehine gösteri yapıp sloganlar atan 200 kişilik gruba polisin müdahalesi üzerine çık'an siiahlı çatışmada, 13 kişi yaralandı, olayda 82 kişi gözaltına alindi.

6- Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören tiyatro ve sinema oyuncusu Yaman Okay, İstanbul'da öldü.

7- Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal, Balkan gezisi çerçevesinde, Arnavut-luk'un başkenti Tiran'da temaslarını sürdürürken, Halk Meclisi'nde yaptığı konuşmada, demokrasiye sıkı sıkıya sarılmak gerektiğini, Türkiye'nin çoğulcu demokrasi yolunda yürümeye uzun bir süre önce başladığını ve birçok zorluk ve engellerle karşılaştığını kaydetti.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Birleşmiş Milletlerin Bosna-Hersek'e askeri müdahale kararı alması halinde Yunanistan ve Türkiye'nin buna karışmaması gerektiğini söyledi.

9- ABD ile İngiltere dışişleri bakanlıkları yetkilileriyle Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye büyükelçileri, dün Londra'da ayrı ayrı, daha sonra da ingiliz Dışişleri Bakanlığı'nda ortak bir toplantı gerçekleştirdiler.

Lefkoşa'da ingiliz Yüksek Komiserliği ile ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Londra'daki temaslardan "Kıbrıs sorunuyla ilgili New York görüşmelerinin yeniden başlamasını hazırlamanın ve soruna BM kararları temelinde adil bir çözüm bulunmasını sağlamanın" amaçlandığı bildirildi.

10- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin, Saraybosna ve Bosna-Hersek'in diğer bölgelerine yaptığı yardımı durdurma kararı çeşitli tepkilere yol açarken, özellikle Bosna'nın doğusunda, Sırp kuşatması altında bulunan ve yaklaşık 11 aydır hiçbir yardımın ulaşamadığı Müslüman kentlere yapılan yardımın durdurulmasının yüzbinlerce kişiyi açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Sa-dako Ogata'ya bir mesaj göndererek, Bosna-Hersek'e yapılan insani yardımların yeniden başlatılmasını istediği bildirildi.

Fransa'nın BM Büyükelçisi Jean Bernard Merimee, gazetecilere yaptığı açıklamada, Saraybosna'ya yardım gönderme çalışmalarının yakında tekrar başlayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joe Snyder yaptığı açıklamada, "Mülteciler Yüksek Komiserliği'ni, yardım dağıtımını en kısa zamanda yeniden başlatmaya çağırıyoruz" dedi.

Bosna-Hersek yönetimi de BM Güvenlik Konseyi'nin, UNHCR'nin son kararını görüşmek üzere acil olarak toplanmasını istedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Sylva-na Foa ise yaptığı açıklamada, Bosna'da yürütülen yardım faaliyetlerini yeniden başlatmak için çarpışan taraflardan olumlu bir işaret gelmesinin beklendiğini bildirerek, "bu durumda yardımları durdurma kararının yeniden gözden geçirilebiceğini" söyledi.

11- Haiti'nin başkenti Port-Au-Prince açıklarında seyrederken geçen salı günkü fırtına sonucunda batan gemideki 2 bin Haitili'den ancak 180'inin kur-tarılabildiği bildirildi.

20 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Kocaeli SSK Hastanesi'nin açılış törenine katıldılar.

Açılış töreninde konuşan inönü, demokrasi içinde sosyal devlet anlayışının yeniden uygulanmaya başladığını belirterek "Demokrasiden uzak kaldığımız için sosyal devletten de uzak kaldık. Ancak bugün bunları uygul-maya başladık" dedi. Başbakan Süleyman Demirel de, Türkiye hür bir ülke olduğu için herşeyin tartışıldığını söyledi.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet Gazetesİ'ne yaptığı açıklamada, firarların "kasıtla adeta yarışan ihmallerden, birtakım önlemlerin alınmamasından kaynaklandığını" söyledi.

Oktay, yaptığı yazılı açıklamada da, kaçış olaylarının, yıllardır biriken sorunlardan kaynaklandığını belirterek, çözümün köktenci reformlarla mümkün olduğunu, TBMM'ye sevk edilen ceza infaz yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle kaçış olaylarının büyük Ölçüde ortadan kalkacağını söyledi.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını da yanıtlayan Adalet Bakanı, Bayrampaşa ve Nevşehir Cezaevlerinden kaçış olaylarında, "terör örgütlerinin cezaevi yönetimleri içinde kendilerine destek verecek kişilerle ilişki kurdukları" izlenimini edindiğini söyledi. Oktay, Bayrampaşa Cezaevi'nin 20 gündür müfettiş incelemesinde olmasına karşın firarın gerçekleştiğini, 7 kişinin de dün akşam kaçtığını açıkladı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini açıkladı.

4- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Şırnak Milletvekili Mahmut Almak ve Muş Milletveki Muzaffer Demir'in partiden istifalarına ilişkin Milliyet Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği, kuruluşunun 15. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Ankara'da "Basın Nereye?" konulu bir panel düzenledi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Ömer Tarkan'ın da katıldığı panelde, 2000'li yıllara girilirken, Türk basınında hızlı bir tekelleşme eğiliminin görüldüğü ve gazetelerin haber verme görevlerinden uzaklaştığı belirtilerek bu durumun önlenmesi istendi.

6- iHD Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Analar KurultayT'nda, Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiği belirtilerek, Türk ve Kürt annelerin Güneydoğu'da yaşanan savaşı sona erdirmek için çocuklarını askere göndermemeleri istendi.

7- ÖSYM Başkanı Dr.Fethi Toker, kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Toker'in yerine YÖK üyesi Prof.Dr. Atilla Özmen, vekaleten atandı.

8- Mardin'in Midyat ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren bir PKK militanı öldü. Bölgede yürütülen operasyonlarda yakalananlardan 51 kişi tutuklanırken, 37 kişi de gözaltına alındı.

9- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bulgaristan, Makedonya ve Arnavut-

luk'tan sonra 7 günlük Balkan gezisinin son durağı olan Hırvatistan'a geldi. Cumhurbaşkanı özal, uçakta gazetecilerin soruların yanıtlarken, Türkiye'nin Balkanlar'daki rolünün, geziye çıkmadan önceki tahminlerinden çok fazla olduğunu gördüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, başkent Zagreb'de Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjrnan ile görüştü.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Müslüman birliklerini, 11 Şubat'taki saldırılar sırasında Saraybosna'daki BM Koruma Gücü'nde görevli Fransız birliklerine kasıtlı olarak ateş açarak bir Fransız'ın ölümüne, üçünün de yaralanmasına yol açtığını iddia etti.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Boşnak güçlerine ateş kes emri verdi ve BM yardımlarına uygulanan boykotun sona ermesi çağrısında bulundu. İzzetbegoviç açıklamasında, barış sürecine katkıda bulunmak için tek yanlı ateşkes İlan ettiğini ve Boşnak birliklerinin, kendilerine ateş açılmadıkça ateş açmayacaklarını bildirdi.

11- Azerbaycan Savunma Bakanı Ragim Gaziyev'in Milli Meclis'in dün gece Karabağ'daki son yenilgileri görüşmek üzere yaptığı gizli oturumda istifa ettiği bildirildi.

21 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlenen Müftüler Seminert'nin kapanışında yaptığı konuşmada, camilerde müftülerin parti propagandası yaptıkları konusunda çıkan söylentilere karşı müftüleri uyararak, din hizmetlerini görenlerin diğer hizmetleri görenlerden çok daha ağır bir sorumluluğu üstlendiklerini belirtti ve müftülere "cami cemaatini bölmeyin, dine en büyük kötülüğü yapmış olursunuz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Balkan ülkelerine yaptığı gezisinde ye-ralan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Fikret Küpeli, Balkan gezisini Hürriyet Gazetesi'ne değerlendirdi. Küpeli, "Balkan gezisinin tam bir başarı olduğunu, amacına ulaştığını" belirtti.

3- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ramazan dolayısıyla yayımladığı mesajda, ülkede huzur ortamının kıymetinin bilinmesi ve Ramazan ayında bunun pekiştirilmesi gerektiğini söyledi

4- HEP Parti Meclisi, Halkın Emek Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk başkanlığında toplandı. Türk, toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada 21 Mart'ta "Nevruz'un bölgede bir bayram havasında, kansız kutlanması için gerekli her türlü önlemin alınacağını" söyledi. Türk, HEP'in kapatılmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'nde süren davanın kapatma kararıyla sonuçlanmasının, Kürt halkının büyük tepkisine yol açacağını bildirerek, "içinde bulunduğumuz koşullarda verilecek böyle bir karar, ayrışma anlayışını etkin hale getirecektir" dedi. Türk, konuşmasında Şırnak Miletvekili Mahmut Almak ve Muş Milletvekili Muzaffer Demir'in istifalarını da değerlendirdi.

5- Batman Valisi Zeki Sanal, içişleri Bakanı ismet Sezgin'in bir süre önce "Islami Kurtuluş Hareketi Batman'da kurulmuştur" şeklindeki sözlerine ilişkin, Bakanlığın Batman'a gelerek özel bir soruşturma yapmadığını belirterek, kendi çalışmalarında da böyle bir örgüt yapısı örgüt şeması yönünde elde edilen bir bulgu yok" dedi. Sanal, PKK'nın bölgedeki terör faaliyetleriyle toplumda ağır tahribat yarattığını, bu tahribata tepki olarak da halkın cephe oluşturduğunu, PKK'nın bu sert tepkiye Hizbulkontra, Hizbullah, kontrgerilia adını taktığını" söyledi.

6- Geçirdiği uçak kazası sonucu şehit olan Orgeneral Eşref Bitlis'ten boşalan Jandarma Genel Komutanlığı görevine, Kara Kuvvet Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Aydın Üter atandı.

7- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Balkan ülkelerine yaptığı gezi çerçevesinde bulunduğu Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, iki ülke heyetleri-arasındaki görüşmelerin sona ermesinden sonra Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjou Tudjman ile ortak bir basın düzenledi.

Özal, basın toplantısında Hırvatlarla Müslüman Boşnakların doğal müttefik olduklarını söyledi. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjou Tudjman da, Bosna-Hersek'teki sorunun çözümü için Müslüman ve Hıristiyanların tam işbirliğinin gerekli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Balkan ülkelerine yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ı ziyaret eden Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'ndan, Türkiye hükümetine, KKTC hükümeti ve başbakan konusunda önemli bir mesaj götürmesini istedi. Denktaş, Lefkoşa'da Atatürk Kültür Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Başbakanı Derviş Eroğlu ve ekibini partizanlıkla suçlayarak, "New York ziyaretinden sonra görüşmecilik vasimin devam etmediğini ve edemeyeceğini belirtti ve Meclis, kendisine, Türkiye ile birlikte karar verilecek bir çerçeve içinde yetki vermediği takdirde, kendi görüşmecisini seçmek mecburiyetindedir dedi.

Denktaş, konuşmasında "Kendisi uluslararası platformda ulusal dava için mücadele verirken, Kıbrıs'ta hükümet başkanınca başka şeyler söylenildiğini" söyledi.

Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu da konuşmasında, "Kıbrıs'ta yeni bir seçim yasası yapılması ve erken seçime gidilmesinin gerekli olduğunun anlaşıldığını, seçimlerin Kuzey Kıbrıs'taki rejimi güçlendireceğini söyledi.

9- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni kuvvetlerin, kuzeydeki Akdere yöresinde ilerledikleri ve son saldırılarda 6 köyü ele geçirdikleri bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şiddetli çatışmalardan sonra Azerilerin Akdere'de Karsepet tepesini kurtardıkları belirtildi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton, özellikle Bosna'nın doğusunda Sırp kuşatması altında bulunan ve bir yıla yakın süredir hiçbir yardımın ulaşamadığı Müslüman kentlerine havadan yardım atılması konusunda Savunma Bakanı Leş Aspin ve Genelkurmay Başkanı Colin Powell'le olağanüstü toplantı yaptı.

11- BM'nin UNHCR yetkilisi Sadako Ogate Cenevre'de yaptığı açıklamada, Bosna'da savaşan tarafların yardım konvoylarına engel olunmayacağı yolunda güvence vermesi üzerine, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile Bosna-Hersek'in doğusundaki Sırp kuşatması altındaki kentlere yapılacak insani yardımların en kısa zamanda başlaması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

22 ŞUBAT 1993

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. MGK'nın, olağanüstü hal uygulamasını değerlendirmek amacıyla yaptığı toplantıya, Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, MGK üyesi bakanlar, kuvvet komutanları ve Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri katıldı. Toplantı sonrasında MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada. Batman, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Cırnak, Tunceli ve Van illerinde devam etmekte olan olağanüstü hal uygulamasının 4 ay daha uzatılmasını, Elazığ ilinin olağanüstü hal uygulama kapsamından çıkartılmasını ve Bitlis'te 4 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesini hükümete tavsiyeye karar verildiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un çağrısı üzerine, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleri, anayasada yapılacak değişiklikleri görüşmek için biraraya geldiler. Cindoruk başkanlığında yapılan zirveye Başbakan ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu katıldı. Liderler zirvesinde MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i Genel Başkan Yardımcısı Faruk Demirotla temsil etti.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, görüşme sonrası yaptığı konuşmada, 1982 Anayasası'nın insan hak ve özgürlüklerini temel alan, demokrasinin kural ve kurumlarını güvence altında bulunduran bir anayasa niteliğinde olmadığı konusunda görüşbirliğine varıldığını belirterek, görüşmelere devam kararı alındığını bildirdi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, siyasi suçlardan tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu cezaevlerinden sorumlu 18 cumhuriyet başsavcısıyla son firar olaylarının değerlendirildiği bir toplantı yaptı. Oktay, Ankara'da yapılan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, cezaevlerinden firar olaylarının "mevcut cezaevi mevzuatı ve yapılanmasının" sonucu ortaya çıktığını söyledi.

4- YÖK, Anayasa Mahkemesi üyeliği için 3 adayı belirledi. YÖK Başkanı Prof.Dr. Mehmet Sağlam, toplanan YÖK Genel Kurulu'ndan sonra yaptığı açıklamada, YÖK'e Anayasa Mahkemesi Üyeliği için 12 kişinin başvuruda bulunduğunu, bunların arasından, Marmara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sacit Adalı, Anadolu Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fazıl Tekin ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erol Cihan'ın Anayasa Mahkemesi Üyesi adayları olarak belirlendiğini ve bu adayların Cumhurbaşkanına iletildiğini bildirdi.

5- IHD Genel Başkanı Akın Birdal, ANKA'ya yaptığı açıklamada, insan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Can ile Doktor Hasan Kaya'nın kaybolduklarını bildirdi.

Birdal, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile insan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman'a olayı duyuran ve harekete geçmelerini isteyen birer telgraf çektiğini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'in Derik ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren bir grup PKK militanından 6'sı öldü.

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Ormaniçi köyünde de 20 Şubat 1993 günü arama yapan güvenlik güçlerine PKK militanlarınca ateş açılması üzerine çıkan çatışmada biri yaralı 10 PKK militanı yakalanırken, bir jandarma eri şehit oldu.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir grup jandarma erinin üzerine kimliği belirsiz bir kişi tarafından atılan el bombasının patlaması sonucu 5'i jandarma eri 7 kişi yaralandı.

Öte yandan, PKK Merkez Komitesi, Türkiye'nin turizm sahalarında eylem kararı alındığını açıkladı.

7- Diyarbakır Dicle Üniversitesi Anatomi-Morfoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mustafa Uzbekanoğlu otomobiline binerken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

8- Arnavutluk Devlet Başkanı Şali Berişha, Tiran'da Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Kosova sorunu çözülmeden Balkan sorununun çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Berişha, Kosova'nın işgal altında olduğunu söyledi.

9- TASS ve Turan ajanslarının haberlerine göre, Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Leyla Yunusova, Azerbaycan kuvvetlerinin, bu ay başında Ermenilerin giriştiği geniş çaplı askeri operasyon sonucunda, Dağlık Karabağ'ın kuzeyindeki Akdere bölgesinin yarısından çekümek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle bölgedeki 18 yerleşim merkezinin [".menileri kontrolüne girdiğini açıkladı.

Akdere bölgesindeki yenilgiler üzerine istifa eden Azerbaycan Savunma Bakanı Rahim Gaziyev'in yerine Rızayev atandı.

10- ABD de "National Organization For Woman" adlı kadın örgütü, birçok kentte Bosnalı Müslüman kadınlara sistemli olarak tecavüz eden, insani yardımları engelleyen Sırpları protesto ettiler.

11- Somali'deki ABD askeri birliğinin sözcüsü Albay Fred Peck, yaptığı açıklamada, Somali'nin güneyindeki Kismayu liman kentinde rakip gruplar arasında meydana gelen silahlı çatışmada en az 7 kişinin Öldüğünü, 21 kişinin de yaralandığını bildirdi.

12- 43. Berlin Film Festivali'nde Altın ve Gümüş Ayı ödülleri sahiplerine verildi. Altın Ayı Ödülü, Tayvan yapımı "The Wedding Banquet" (Evlilik Şöleni) filmi ile Çin yapımı 'The Women from the Lake of Scented Souls" (Güzel Kokulu Ruhlar Gölü'nün Kadınları) adlı film arasında paylaşılırken; Gümüş Ayı ödülünü Fransız filmi, "Arizona Dream" kazandı.

23 ŞUBAT 1993

1- Anayasada yapılacak değişikliklerle ilgili liderler doruğunun ikincisi yapıldı. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği çalışmalarının olumlu geçtiğin belimi. Çalışmalar sonunda çeşitli öneriler ortaya çıktığını kaydeden Cindoruk "Bu önerileri birleştirmek ve çatıştıkları noktaları tespit etmek için 3 Mart'a kadar anayasada yapılmasını istedikleri değişiklikleri genel başkanların kendisine ulaştıracağını, bu önerilerin de değerlendirilerek hazırlanacak raporun 23 Martta genel başkanların yapacağı toplantıya getirileceğini" söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, yeni Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aydın iller, Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Necati Çelik ile TÜSİAD Başkanı Komili ve Başkan Yardımcıları ile Genel Sekreterini kabul ederek görüşmelerde bulundu.

DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kontrgerilla tartışmalarına değinerek, bu savları gündeme getirenlerin iktidara geldiklerinde "çıkarıp, bulmalarını istediklerini, ancak sonuç alınmadığını" vurguladı. Demirel, Türk devletinin cinayet işlediğine ilişkin bir şüphenin altında kalmasına razı olmadığını söyleyerek, "bir ideolojinin devleti yıpratmak için sığındığı bu olayın bir yerde bitmesi lazım" dedi.

Cezaevlerindeki son kaçışlara İlişkin görüşlerini de anlatan Demirel, hapi-sanelerden adam kaçmasının "Türkiye'de demokratik kuralların hakim olmasıyla" ilgili olmadığını, askeri dönemde de kaçma olayları olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti grubunda yaptığı konuşmada, cezaevlerinde devletin değil, mahkumların tahakküm kurduğunu ifade ederek, "bunların sorumlusu Eskişehir Cezaevi'ni kapatan hükümettir, Adalet Bakanı'dır. Bunun siyasi sorumluluğunu çekmelidir, bizim de bu bakanı düşürmek görevimizdir" dedi.

ANAP, son firar olaylarında cezaevlerindeki yöneticileri çalışamaz duruma getirdiği gerekçesiyle Adalet Bakanı Seyfi Oktay hakkında TBMM Başkanltğı'na gensoru önergesi verdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, bazı Batı Avrupa ülkelerini kapsayan iki haftalık gezisinin ilk durağı olan italya'ya gitti, inönü, hareketinden önce İstanbul Atatürk Havaiimam'nda yaptığı açıklamada, italya, Vatikan, Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'ya yapacağı ziyaretler sırasında Türkiye-AT ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde durulacağını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, içinde bulun-duğ mali bunalıma çözüm bulmak amacıyla, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun görüşüleceği Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi, Cumhuriyet Gazetesi'nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. SSK'ya devlet yardımı yapılmasını isteyen Moğultay, bu konuda hükümet üyelerinin anlaşmaya varamadıklarını belirterek, Bakanlar Kurulu'nda sosyal yardım zammı ödemelerinin genel bütçeden karşılanması önerisinde ısrar edeceğini belirtti.

6- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, parti meclisi toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, partinin kapatılması girişimlerine karşı, bunun "telafisi imkansız" sonuçlar yaratacağına dikkat çekerek, uluslararası kuruluşlar düzeyinde girişimlerde bulunma kararı aldı.

7- Türkiye insan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Yavuz Önen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, vakfın 1992 Türkiye İnsan Hakları raporunu açıkladı. Önen, 1992'de siyasi ve toplumsal nedenlerle yaşanan olaylarda 2 bin 933 kişinin yaşamını kaybettiğini bildirdi. 1992'deki insan hakları ihlallerinde 1991'e göre iki kat artış olduğunu da bildiren Önen, "Türkiye'de insan hakları ihlalleri, alarm veriyor" dedi.

8- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Türkiye'ye geldi. Eskişehir Sanayici ve işadamları Derneği (ESlAD) tarafından düzenlenen seminere kalılmak üzere Eskişehir'e hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın "Kendisi uluslararası platformda ulusal dava için mücadele verirken, Kıbrıs'ta hükümet başkanınca başka şeyler söylenildiğine" ilişkin açıklamasını reddederek, Denktaş'ı herzaman desteklediğini dile getirdi.

9- Elazığ'da dün henüz belirlenemeyen bir nedenle kaybolan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya'nın yaşamlarından endişe edilirken, aralarında siyasi parti örgütlerinin de bulunduğu 7 demokratik kuruluş Elazığ'da bir açıklama yaparak olayı, "yeni bir faili meçhul cinayet" olarak nitelediler.

Öte yandan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Can ve Kaya'nın bulunması İçin Adalet ve içişleri Bakanlıklarına başvurduklarını bildirdi.

Bu arada Uluslararası Af Örgütü Acil Komitesi'nin kayıplarla ilgili olarak toplandığı bildirildi. Elazığ'da bazı demokratik kitle örgütleri de olayı protesto için SHP il Merkezi'nde açlık grevine başladılar.

IHD Genel Başkanı Akın Birdal da kayıplarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son dönemlerde dernek ve yöneticilerin üzerindeki tehdit ve baskıların cinayete dönüştüğünü iddia ederek, "insan hakları savunucularının katledilmesinin sorumluları her kimlerse, yakalanıp ortaya çıkarılmalıdır. Aksi taktirde sorumluluğu devletin üzerinde kalacaktır" dedi,

10- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile 4 askeri görevlinin şehit olduğu uçak kazasında yanarak yaralanan PTT koruma görevlisi Ruhi Malay, tedavi edildiği hastanede öldü.

11- Sürekli sarı basın kartı sahibi gazeteci Ünal Menderes öldü.

12- Gaziantep ve Pozantı Cezaevlerinden Adana Numune Hastanesi'ne tedavi için getirilen 2 mahkum kaçtı.

24 ŞUBAT 1993

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD'nin Bosna'ya havadan yapacağı insani yardım konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede BM'nin ABD'nin önerdiği yardım planı doğrultusunda bir-karar alması durumunda, bu kararın uluslararası toplumun, Bosna-Hersek için ilk kez gerekirse güç kullanma kararlılığında olduğunu göstereceğini söyledi.

ABD Büyükelçisi Richard Barkley'in geçen pazartesi günü kendisiyle görüştüğünü ve Türkiye'nin böyle bir plana destek verip vermeyeceğini sorduğunu söyleyen Çetin, "Neyimiz varsa veririz, nakliye uçağı, savaş uçağı, neyimiz varsa katılmaya hazırız" dediğini aktardı.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Milliyet Gazetesi'nin cezaevleri konusundaki sorularını yanıtladı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında liderler arasında yapılan anayasa zirvesi hakkında bilgi verdi. Erbakan, öğretim üyelerinin siyasi partilere girmesine karşılık kendilerinin de din görevlilerinin inançları doğrultusunda partilere girmesini istediklerini ancak kabul görmediğini söyledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunlarla ilgili son gelişmelere değindi.

5- Güneydoğu gezisine katılan ANAP milletvekilleri Eyüp Aşık, Edip Gaydalı, Yaşar Eryılmaz, Şerif Bedirhanoğlu, Hasan Çakır ve Yusuf Pamuk'tan oluşan heyet, bir haftalık Güneydoğu gezisini Mardin'de tamamladı. Diyarbakır, Silvan, Batman, Siirt, Şırnak, Mardin ve bazı ilçelerde incelemelerde bulunan ANAP milletvekilleri Mardin ANAP il örgütünde bir basın toplantısı düzenleyerek geziyle ilgili izlenimlerini aktardılar. Heyet Başkanı Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, geziyle ilgi daha geniş değerlendirme yapılacağını belirterek, "bu bölgede sadece geceleri değil, artık gündüzleri bile sokağa çıkılamamaktadır" dedi.

6- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Cumhuriyet Gazetesi'ne Uğur Mumcu suiikasti soruşturmasını değerlendirdi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından Kış-93 atışlı tatbikatı Ağrı'nın Zado Dağı bölgesinde başladı.

8- Fiskobirlik işyerlerinde çalışan işçilerin başlattıkları grev altıncı gününe girerken, anlaşmanın bir an önce sonuçlanmasını sağlamak için 4 gün önce Ankara'ya gelen yaklaşık binbeşyüz işçi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı önünde eylem yaptılar ve Devlet Bakanı Şerif Ercan ile görüştüler.

9- Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 2 PKK'lı öldü. Siverek'te bir evde meydana gelen patlamada 3 kişi öldü. Güvenlik güçlerinin Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta düzenlediği operasyonlarda 53 PKK'hnın yakalandığı bildirildi.

10- Diyanet işleri Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nca Ramazan dolayısıyla 19 Şubat'ta, Yunanistan'ın Batı Trakya kesimindeki müslüman cemaatına dini bilgi vermek üzere Atina'ya gönderilen 4 Türk din adamı, Yunanistan Kamu Düzenliği Bakanlığı tarafından istenmeyen kişi ilan edilmek suretiyle sınırdışı edildiler.

ipsala'da gazetecilere açıklama yapan 4 din adamı, Yunanistan'da Türk cemaati tarafından seçilen müftülerle işbirliğinde bulunduklarını, ancak Yunanistan Kamu Düzenliği Bakanlığı'nca bu çalışmalarının engellendiğini söylediler.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, bazı Batı Avrupa ülkelerini kapsayan ve iki hafta sürecek olan gezisinin ilk durağı olan Vatikan'da Papa 2.Jean Paul ile görüştü. Görüşmede Türkiye-Vatikan, Bosna-Hersek, Kafkasya, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika konularının gündeme geldiğini belirten inönü, Ermenistan'ın Karabağ'daki saldırılarının devam etmesinin Türkiye'de yarattığı rahatsızlık konusunda Papa'ya bilgi verdiğini söyledi.

12- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yeni Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı tarafından Belgrad'da yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'da yaptığı gezi sırasındaki konuşmaları eleştirilerek, "Özal'ın sözlerinin, Türkiye'nin Bosna-Hersek'teki krizin askeri müdahaleyle çözümlenmesi talebinin yinelenmesi olduğu" öne sürüldü. Belgrad'da yapılan açıklamada ayrıca, Türkiye'nin "Bosna-Hersek'teki kendi himayesi altında islam devleti kurulması amacıyla ülkedeki savaşı doğrudan kışkırttığı ve savaşın Balkanlara sıçraması olasılığını kuvvetlendirdiği" de iddia edildi.

Öte yandan, Tanjug haber ajansının haberine göre Yugoslavya Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sırp kuşatması altında olan Bosna-Hersek'in doğusundaki yerleşim bölgelerine ABD'nin havadan insani yardım ulaştırılması operasyonunun, çatışmaları tırmandırabileceği öne sürüldü ve plana karşı çıkıldı.

13- Kanada Başbakanı Brian Mulroney, görevinden istifa etti. Mulroney'in istifasına ülkenin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin neden olduğu bildirildi.

14- Somali'nin başkenti Mogadişu'da çatışan taraflardan General Mahammed Farah Aididi'yanlısı göstericilerin, dün gece Mısır Büyükelçiliği'ni yağmaladıktan sonra ABD ve Fransız elçiliklerine girmek istemeleri üzerine, ABD askerlerinin göstericilere aleş açtığı.olayda 9 Somalili'nin öldüğü bildirildi. ABD'yi karşı gruplara yardım etmekle suçlayan Aididi yanlıları, Amerikan askerlerinden Somaliyi terk etmelerini isterken "aksi taktirde cihad ilan ederiz" uyarısında bulundular.

Kismayu kentinde rakip gruplar arasında çıkan ve 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan dünkü çatışmalar sonrasında, ülkede gerginliğin artmaya başladığı bildirildi.

25 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Anayasa'Mahkemesi'nin asil üyeliği için YÖK tarafından gönderilen üç aday arasından Marmara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Üyesi Prof.Dr. Sacit Adalıyı seçti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Zado Dağı bölgesinde başlayan Kış-93 atışlı tatbikatını izlemek için Ağrı'ya gittiler.

3- Karadeniz Ekonomik işbirliği Ülkeleri Meclis Başkanları TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında İstanbul'da toplandılar. Toplantıya Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldavya, Roman -ya, Rusya ve Ukrayna Meclis Başkanları katıldı.

Hüsamettin Cindoruk toplantının açılışında yaplığı konuşmada, "Karadeniz Ekonomik Işbirliği'nin başta Avrupa Topluluğu olmak üzere bazı örgütlere alternatif olarak oluşturulmadığını" kaydederek, "aksine, ülkelerimizin bu kuruluşlara katılımları, bu örgütlerin etkinliklerini güçlendirecek önemli'bir oluşumdur" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Richard Barkley ile yeniden görüşerek, ABD'nin Bosna-Hersek'e yapacağı havadan insani yardıma Türkiye'nin her türlü katkıya hazır olduğunu yineledi ve bu konuda ABD'den biran önce yanıt beklediğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Karadeniz Ekonomik işbirliği Ülkeleri Meclis Başkanları Toplantısı'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hikmet Çetin, daha sonra NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

5- Bazı kamu personelinin atanmasında cumhurbaşkanlığını devre dışı bırakan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, anayasanın cumhurbaşkanının yetkilerini belirlediğini, getirdikleri bu yasayla cumhurbaşkanının yetkilerine dokunmadıklarını belirterek, "yasa, yürütme organını tam sorumluluk altına sokan bir yasadır" dedi.

6- Diyanet işleri Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nca, Ramazan dolayısıyla 19 Şubat'ta, Yunanistan'ın Batı Trakya kesimindeki Türk cemaatına dini bilgi vermek üzere Atina'ya gönderilen 4 Türk din adamının sınırdışı edilmesi Dışişleri Bakanlığı'nca lepkiyle karşılandı ve Yunanistan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak olay kınandı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu müftülerin, Türk azınlığın özel daveti üzerine ve sadece dini konularla ilgilenmek amacıyla bu ülkeye gittiklerini hatırlatarak Yunan makamlarının bu davranışının anlayışla karşılanmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

7- Eğitimle ilgili sendika ve örgütler yaptıkları açıklamalarla, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ın hazırladığı "Kuran kurslarını zorunlu eğitim kapsamına alınmasını ve buraları bitirenlere ortaokul diploması verilmesini" öngören yasa taslağının, "laik ve çağdaş eğitime aykırı" olduğu görüşünü dile getirdiler. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Eğit-Der Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, "8 yıllık zorunlu eğitimin laik ve çağdaş" olması gerektiğini söyledi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Niyazi Altunya da "8 yıllık zorunlu eğitim mutlaka ilköğretim kurumlarında verilmelidir" dedi.

8- 25 Ocak tarihinde kaybolduğu ve kendisinden haber alınamadığı bildirilen HEP Merkez ilçe eski Başkanı ve Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖZDEP) Erzincan II Başkanı Cemal Akarın cesedi Tunceli'nin Pülümür ilçesi yakınlarında bulundu.

9- Uluslararası Çalışma Ûrgütü(ILO)'nün uluslararası sözleşme niteliğindeki 6 sözleşmesinin onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, bazı Batı Avrupa ülkelerini kapsayan ve iki hafta sürecek olan gezisi çerçevesinde Alman -ya'da temas ve incelemelerine başladı, inönü, Bonn'da Cumhurbaşkanı Ric-hard Von Weizsaecker ile görüştü, inönü görüşmede, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Bosna-Hersek başta olmak üzere Avrupa ve dünyadaki son gelişmelerin ele alındığını belirtti.

11- ABD Başkanı BiN Clinton yazılı bir açıklama yaparak, Bosna-Hersek'e havadan yardım yapacaklarını resmen açıkladı.

İngiltere ve Fransa ise Bosna-Hersek'e havadan yardım harekatına katılmayacaklarını bildirdiler,

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Cenevre'de görüşmelerinden sonra Karabağ sorununa ilişkin olarak yayımladıkları ortak bildiride, Azerbaycan ile Ermenistan halkları arasındaki güvensizliğin aşılabilmesi için öncelikle bölgedeki tüm saldırgan askeri eylemlerin derhal durdurulmasını istediler.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün korunmasını istediklerini bildirdi.

Bu arada Azerbaycan, Rusya'nın Ermenistan'da konuşlandırılmış 7. Or-dusu'na bağlı birliklerin Karabağ'da Azeri kuvvetlerine karşı Ermeni saflarında çatışmalara katılmasıyla ilgili olarak Moskova'yı protesto etti.

26 ŞUBAT 1993

1- İstanbul'da iki gündür devam eden Karadeniz Ekonomik işbirliği Ülkeleri Meclis Başkanları Toplantısı sonunda, Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenter Asamblesi'nin kurulmasına ilişkin deklerasyon, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldovya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna Parlamento Başkanları tarafından imzalandı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Asamble'nin imza töreninden önce yaptığı konuşmada, bu girişimin barışa büyük katkıda bulunacağını söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, bazı kamu personelinin atanmasında cumhurbaşkanını devre dışı bırakan yasa tasarısını değerlendirirken, "devlet işlemiyordu, başka çarem yoktu" dedi. Demirel, "icra TBMM'yi, TBMM de milleti temsil eder. Dolayısıyla milletin verdiği sorumluluk icraya aittir. Ancak bunu cumhurbaşkanının söz konusu yetkileri nedeniyle bölerseniz, cumhurbaşkanıyla iktidarı paylaşmış olursunuz, bu normal bir şey değildir" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türk Silahlı Kuvvetle-ri'nin Ağrı'da yapılan Kış-93 atışlı tatbikatı konusunda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin Bosna-Hersek'e yardım konusundaki sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Cumhuriyet Gazetesi'nin ekonomide yaşanan son gelişmeler, yaklaşan 500. gün ve faiz operasyonu konularındaki sorularını yanıtladı.

5- içişleri Bakanı ismet Sezgin, olağanüstü hal uygulamasının 4 ay daha uzaltılması isteminin gerekçeleri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulunarak, PKK'nın, Nevruz'da bir halk ayaklanması planladığını ve örgütün bu amaçla büyük çapta silah sağladığını bildirdi. Bölgede olağanüstü durumun devam ettiğini kaydeden Sezgin, özellikle Batman ve Diyarbakır'da cinayetler işleyen Hizbuilah'ın da ivme kazandığını belirterek, "bu nedenle olağanüstü hal uygulamasının 4 ay daha uzatılmasını istedik" dedi.

6- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesi'nde HEP'in kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ni sorularını yanıtladı. Bölgede bugün bir PKK gerçeği olduğunu söyleyen Türk, "PKK'nın dayandığı muhakkak bir taban vardır, bizde o bölgedeki insanların iradesiyle geldik, müşterekliğimiz aynı tabandan beslendiğimiz içindir, bu gerçektir" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, dar bölge seçim sistemi konusundaki eleştirilerini dile getirerek, getirilmek istenen seçim sistemiyle barajların büsbütün yükseleceğini kaydetti.

8- Bir hafta süreyle Güneydoğu'da incelemelerde bulunan ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Gökalp Güney ve Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık başkanlığındaki heyet üyeleri düzenledikleri basın toplantısında gözlemlerin anlattılar. Heyetin, bölgede geniş çaplı bir inceleme gerçekleştirdiğini belirten Güney, son 15 ayda bölgede can güvenliğinin iyice azaldığını, son bir yılda bölgede ölümle sonuçlanan 600 faili meçhul cinayet meydana geldiğini bildirdi. Vatandaşın, PKK-Hizbul!ah ve güvenlik güçleri arasında ezildiğini ifade eden Aşık, 100'den fazla köyün boşaltıldığını, bu köylerden bazılarının yakıldığını söyledi.

9-.Somali'deki BM Barış Gücü Komutanlığı'na atanan Korgeneral Çevik Bir, bu ülkedeki incelemelerini tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü.

10- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, 1 Mart'tan itibaren yeni evlenecek çiftlerle bir sözleşme yapılarak, "ailelere, iki çocuğa kadar, doğal gaz, su ve atıksu giderlerinde yüzde 10'luk bir indirime gideceklerini" bildirdi. Karayalçın, amaçlarının nüfus planlamasına bir katkı olduğunu açıkladı.

11- Türkiye Barolar Birliği, son günlerde cezaevlerindeki kaçışlar nedeniyle Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a yönelen baskı ve eleştiriler "haksızlık" olarak değerlendirdi. Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Devletin kendi güvencesi altındaki tutuklu ve hükümlüleri muhafaza edememesinde uzun zaman süregelen umursamazlık ve kayıtsızlıkların tek sorumlusu olarak Adalel Bakanı'nı suçlamak ucuz, koiay bir yoldur" denildi.

12- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Cumhuriyet Gazetesi'ne gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesiyle ilgili soruşma hakkında bilgi verdi.

13- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Tevfik Altınok, görevinden istifa ederek, emekliliğini istedi.

14- Bayrampaşa Cezaevi Müdürü ile 14 görevlinin açığa alındığı bildirildi.

Bu arada, Bayrampaşa Cezaevi'nde firar sonrası Adalet Bakanltğı'nın gönderdiği genelgeyle tutukluların bazı haklarının kısıtlandığı, 7 kişinin firar ettiği 19 Şubat gününden bu yana ailelerin tutuklularla görüştürülmediği bildirildi,

15- Fırat Üniversitesinde iki gündür sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasında gerginlik yaşandığı, olaylarla ilgili olarak 101 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

16- Gazeteci Nilüfer Peker, Ankara'da öldü.

17- Ankara'da bulunan ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Güvenlik, Uluslararası Örgütler ve insan Hakları Alt Komitesi Başkanı Tom Lantos, Başbakan Süleyman Demirel ve içişleri Bakanı ismet Sezgin tarafından kabul edildi. Görüşmelerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lantos, görev alanı çerçevesinde Türkiye ile görüşülecek birçok gündem maddesi olduğunu belirterek temaslarının verimli geçtiğini ifade etti. Lantos, "Türkiye'nin dünyanın bu önemli bölgesinde giderek daha önemli ve merkezi bir rol oynayacağına inandığını" kaydetti.

18- Almanya'daki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Devlet Bakanı Friedrich Bohl ile görüştü. Inönü-Bohl görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konusunda durulurken, Almanya'da Türkiye aleyhinde sürdürülen faaliyetler de ele alındı.

inönü daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Balkanlar'daki durumun insanlık trajedisine dönüşmesinin önlenemediğini kaydederek Kafkas -ya'daki çatışmaların tüm bölgeye yayılma tehlikesine de dikkat çekti. Erdal İnönü, basın toplantısında Türkiye'nin AT'ye üyeliği konusuna da değindi.

19- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, NATO Dışişleri Bakanlarının Brüksel'deki toplantısına katıldı. Toplantıdan sonra Türk gazetecileri ile görüşen Hikmet Çetin, Amerika'nın Bosna-Hersek'e yardım harekatının başarıya ulaşması için NATO dayanışmasının önemine işaret etti.

NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner de, Bosna-Hersek konusunda ittifakın güçsüz ve etkisiz kaldığı yönünde bir soruya "NATO, BM'nin isteği doğrultusunda harekete geçmeye hazırdır ve geçecektir dedi.

20- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, ABD'nin başkenti Washington'da Carnegie Vakfı'nda bir konuşma yaparak, Türkiye'nin Balkanlar, Irak ve Kürtler ile Orta Asya politikaları konusunda görüşlerini açıkladı.

21- Somali'nin başkenti Mogadişu'da çokuluslu güç askerleri ile General Mahammed Farah Aidid'e bağlı birlikler arasında çatışmaların sürdüğü bildirildi.

BM Genel Sekreteri Bbtros Gali, Somali'deki "Umut Operasyonunda çokuluslu gücün komutasının ABD'den BM'ye devredilmesi sürecini başlatma için siyasi karar aldığını açıkladı.

22- Irak islam Devrimi Yüksek Konseyi (SCIRI) taralından Beyrut'ta yapılan açıklamada, Bağdat yönetimine karşı mücadele eden Şii gerillaların, 48 güvenlik görevlisini öldürdüğü bildirildi.

23- New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'nin garajına konulduğu belirtilen bombanın patlaması sonucu 7 kişi öldü, 350 kişi yaralandı.

27 ŞUBAT 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, izmit ve İstanbul'da temel atma ve tesis açma törenlerine katıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Milliyet Gazetesi'ne "500 günlük sürenin sonunda hükümete karşı izleyecekleri stratejiyi" açıkladı.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, borsanın başarılı üyeleri için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, sermaye piyasalarında reform niteliğinde gelişmeler olduğunu belirterek "ancak bu reform sadece borsa endeksinin büyümesi ile ölçülmemeli, küçük tasarruf sahiplerinin de sermayeye ortak olmasını sağlamalıdır" dedi.

4- NATO Dışişleri Bakanlarının Brüksel'deki toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Hikmef Çetin, Ankara'ya döndü.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Genç Demokratlar Kulubü'nün İstanbul'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, "Demokratikleşme ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'naki değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı ile Çevre Uzmanı Ediz Hun'un, çevre kirliliğine yol açan termik santrallar konusundaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, son cezaevi firarlarıyla ilgili olarak Nokta Dergisi'nin sorularını yanıtlarken, Nevşehir Cezaevi'nde , firar gecesi, jandarmanın görev yapmadığını bildirdi. Oktay, firar olayında kendi görevlileri kadar jandarmanın da sorumlu olduğunu belirterek, amacının jandarmayı ya da başkasını suçlamak olmadığını, iki başlılıktan yakındıklarını bildirdi.

8- Beş gün önce kayboldukları bildirilen insan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya'nın cesetleri Tunceli yakınlarında bulundu.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir baba ve üç oğlu kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda baba ve iki oğlunun öldüğü, diğerinin yaralandığı bildirildi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Köln Türk Kültür Merkezi'nde Türk-Alman işverenler Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Toplantıda, Almanya'deki Türk işadamlarının sorun ve dileklerini dinleyen inönü, Almanya'da iş kuran Türklerin son yıllarda son derece başarılı bir grafik çizdiklerini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesinde büyük katkıları olduğunu kaydetti.

Bu arada Erdal inönü, Köln Türk Kültür Merkezi'nde Almanya'deki Türk dernek ve kuruluşlarının temsilcileri ile kalabalık vatandaş topluluğuna hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında, koalisyon hükümetinin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmaları anlatan inönü, hükümetin ahenk ve uyum içinde çalışmalarını sürdürdüğünü ve hükümet programında verilen sözlerin büyük bir bölümünün yerine getirildiğini söyledi.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da Sabah Gazetesi'nin Kıbrıs sorunu ile ilgili sorularını yanıtlarken, Kıbrıs'ta çözümün Rauf Denktaş'ın tutumuna bağlı olduğunu öne sürerek, bu konuda Türkiye'ye de rol düştüğünü belirtti ve "Türkiye tüm yetkisini kullanmadığı sürece çözüme ulaşılacağına biz inanmıyoruz, Türkiye Rauf Denktaş'ı ikna etmeli" dedi.

11- Mısır'ın başkenti Kahire'de bir kahveye yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda biri Türk, dört kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

28 ŞUBAT 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı kamu personelinin atanmasında cumhurbaşkanını devre dışı bırakan yasa tasarısı ve Başbakan Süleyman Demirel'in basın toplantısını Hürriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği aylık basın toplantılarınının 15'incisinde, "faili meçhul cinayetler ile hapisanelerdeki firar olaylarına" değindi. Din görevlilerinin, dine siyaset karıştırılmasına alet olmamalarını isteyen Demirel, son terör olaylarının ardından iran'a yönelik suçlamalarla ilgili olarak "iran'dan müspet-menfi bir yanıt gelir" dedi.

Başbakan Demirel, basın toplantısında, bazı kamu personelinin atanmasında cumhurbaşkanını devre dışı bırakan yasa tasarısı ile ilgili gelişmeleri de değerlendirdi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret ederek, son günlerde cezaevlerindeki firarlara ilişkin sorulan yanıtladı. Oktay, cezaevlerinde yasal ve yapısal değişikliklere'gidileceğini açıklayarak, ilk etapta kent merkezlerindeki cezaevlerinin satılacağını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Yönetim Kurulu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, olumlu oy verdikleri "bazı kamu personelinin atanmasında cumhurbaşkanını devre dışı bırakan" yasa tasarısının, sorunların köküne inmeden, sadece görüntüleri ortadan kaldırmak amacıyla çıkarıldığını söyleyerek, "Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden şahsın konumuna göre çare aranması, rejimi ve kurumları belirleyen temel düzenlemeyi ciddi şekilde sarsar, by-pass yasası, hukuk sistemini sarsacak boyuttadır" dedi.

5- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Emin Olcay, İstanbul'da öldü.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, New York'taki BM görüşmelerine ve Kıbrıs'taki iç bunalıma değinen açıklamalarda bulundu.

7- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, ABD Başkan Yardımcısı Al Göre ile Beyaz Saray'da bir görüşme yaptı. Görüşmeyle ilgili olarak bir açıklama yapılmadı.

Izzetbegoviç, daha sonra Washington'da bulunan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile görüştü. Türkeş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Izzetbegoviç'in, Türkiye'den gördükleri yakın ilgiden duydukları memnuniyeti ilettiğini bildirdi.

8- Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç ite Belgrad'da Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan röportaj yayımlandı.

9- ABD'nin Bosna-Hersek'in doğusuna havadan yapacağı insani yardımım başladığı bildirildi.

10- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Bulgaristan'da yayımlanan "Kontinent" gazetesine verdiği demeçte, ülkesinde yeni bir istikrarsızlığın yeni bir Balkan savaşını kaçınılmaz hale getireceğini söyledi. Gligorov, ülkesinin kesinlikle ismini değiştirmeyeceğini ve "Makedonya Cumhuriyerov, ülkesinin kesinlikle ismini değiştirmeyeceğini ve "Makedonya Cumhuriyeti" olarak tanınması isteğinden vazgeçmeyeceğini belirtti.

11- Somali'de ABD önderliğindeki Umut Operasyonu'na katılan italyan ve Avustralyalı birlikler dört Somaliliyi emirlerine uymadıkları gerekçesiyle öldürdüler.

Baidoa'da da Avustralyalı askerlerin, silahlarını bırakması yönündeki emirlerine uymayan bir Somalili öldürüldü.

Bu arada, BM'nin Somali'deki elçisi Faruk Mevlevi, Reuter'e yaptığı açıklamada gelecek ay düzenlenecek Ulusal Uzlaşma Konferansı'na hazırlık çalışmalarının tamamlandığını ve Somali'de çarpışan rakip grupların temsilcilerinin Konferans'ın toplanması konusunda tam anlaşmaya vardıklarını söyledi.

12- Rusya'nın Kislovodsk kentinten Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitmekte olan bir yolcu treninde, Çeçen Cumhuriyeti toprağından geçerken bir bombanın patlaması sonucu, 13 kişi Öldü, 12 kişi de yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106