20.9.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1992 

1 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yeni yasama yılının açılışı nedeniyle,televizyonda halka hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye'de vedünyadaki son gelişmelere değinen Özal, 'Terörün kökünü kazımaya kararlıyız,tüm siyasi partileri, basını, anayasal kuruluşları, güvenlik güçlerimize destekvermeye çağırıyorum" dedi. Özal, fikir ve özgür düşünceyi desteklemekle,terörizm ve teröre destek vermenin farklı konular olduğunu vurguladı.

2- TBMM, Başkan Hüsamettin Cindoruk'un açış konuşmasıyla yeni yasama yılınabaşladı.

Cindoruk, Meclis'i açarken yaptığı konuşmasında, terör olaylarını bireşki-ya ayaklanmasına benzeterek, 'Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yanaeş-kiya ayaklanmaları yaşamıştır. Hepsini Cumhuriyet kazanmıştır" dedi.Askeri ara dönemlerin haklılığı ve bilimsel açıklaması olmadığını belirtenCindoruk, "Demokrasi ülkeyi bölmez bütünleştirir, demokrat devlet şiddetgöstermez" dedi.

Meclis çalışmalarına 15 Eylül'e kadar ara verildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, demokratikleşmeyi halk için istediklerini ve demokratikleşmeye karşıçıkılamayacağını söyledi. Demokratikleşmenin, devletin demokratik otoritesindenvazgeçmesi anlamına gelmediğini vurgulayan Demirel, demokratik devletinişletilememesi durumunda demokrasinin ayakta tutulamayacağını belirtti. İnsanhaklarıyla devletin bağdaştırılmasını isteyen Demirel, Ceza Muhakemeleri UsulüKanunu'na muhalefet eden DYP milletvekillerini de uyardı.

4- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada, hükümet içinde yapılan her işin sorumluluğununortak olduğunu, Meclis'e gelen tasarıların ortak savunulmasının aksinindüşünülemeyeceğini vurguladı. İktidarı muhalefete bırakmayacaklarını ve hükümetprogramının başarılı bir şekilde uygulanmasına çaba göstereceklerini dilegetiren inönü, koalisyonun uyumunun sürdüğünü ifade etti. İnönü, törörledemokrasiyi birbirine karıştırmamak gerektiğini savunarak başta demokratikleşmeolmak üzere, Meclis'te bekleyen bütün tasarıların bu yasama dönemindeyasalaşacağını belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, maaş kuyruklarınıönlemek için Ziraat, Halk, Emlak ve Vakıflar Bankası yöneticileriyle birtoplantı yaptı. Moğultay, basına kapalı olan toplantı öncesinde yaptığıkonuşma-

da, amaçlarının işçi, emekli, dul ve yetimlerinin aylık ödemeleriniçağdaşlaştırmak olduğunu söyledi ve aylık ödeyen 4 kamu bankasının genel müdürve genel müdür yardımcıları ile bu sorunu çözmek, çareler bulmak içintoplanıldığı-nı belirtti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,terör eylemlerini değerlendirdi.

7- Hüsnü Doğan'ın İstifasıyla boşalan genel koordinasyon ve siyasi işlerdensorumlu ANAP genel başkan yardımcılığına getirilen Ekrem Pakdemirli,düzenlediği ilk basın toplantısında terör olaylarına değindi. Pakdemirlikonuşmasında, ülkenin gündemini terörün işgal ettiğini, hükümetin iseicraatının yeterli olmadığını söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Şırnak Valisi Mustafa Malay ilebirlikte, Şırnak'ta meydana gelen olayların ardından 2 bine yakın Şırnak'lı-nınsığındığı Kumçatı köyüne giderek vatandaşlardan evlerine geri dönmeleriniistedi. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Şırnak olayları ile ilgiligazetelerde çıkan haberlere de değinerek, yanlış yazılan haberleri eleştirdi.

9- Ankara'da bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Bar-zanive Kürdistan Yurtsever Birliği (KYP) lideri Celal Talabani Başbakan SüleymanDemirel tarafından birlikte kabul edildiler. Görüşmeden sonra gazetecilere biraçıklama yapan Talabani, Demirel'le yapıcı bir görüşme yaptıklarını belirterek,Demirel'e Irak Kürdistanı'nın PKK tarafından üs olarak kullanılmayacağıkonusunda garanti verdiklerini söyledi ve "Kuzey Irak'ı Türkiye içingüvenlikli bir bölge yapmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Başbakan Demirel de Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, iki liderle KuzeyIrak'taki durumu görüştüklerini belirtti.

10- Bingöl'ün Genç ilçesi kırsal kesiminde önceki gün bir astsubay ve üçjandarma erinin şehit olduğu çatışma sürerken, bir astsubay yaşamını yitirdi.

Ağrı'da meydana gelen iki ayrı çatışmada da 6 güvenlik görevlisi şehit oldu,bir güvenlik görevlisi de PKK militanlarınca kaçırıldı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Pulmeşe köyündeki evlerinden kimliğibelirsiz kişilerce alınan üç yurttaş kurşuna dizildi. Kızıltepe ilçe merkezindede bir kişi, teröristlerce açılan ateş sonucu öldü.

11- İstanbul Küçükçekmece Ekipler Amiri Komiser Ömer Çakır, kendisiniöldürmek isteyen saldırganı öldürdü, istanbul Emniyet Müdürü Necdet Men-zir,Komiser Ömer Çakır'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

12- 1 Eylül Dünya Barış Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

13- İstanbul'un Silivri, Çatalca, Sarıyer, Şile ve Beykoz sahillerinde 11kişi boğuldu.

14- Bağlantısızlar Hareketi'nin 10. zirvesi, Endonezya'nın başkentiCakarta'da başladı. 108 üyeli hareketin 95 üyesinin katıldığı toplantıda açılışkonuşmasını yapan Endonezya Devlet Başkanı Sharto "Bosna-Hersek veSomali'deki trajedilere kayıtsız kalırsak, tarih Bağlantısızları mahkumeder" dedi. Endonezya Devlet Başkanı Sharto, 3. Dünya Ülkeleri için dahauygun borç ödeme koşullarının sağlanmasını, bu ülkelere düşük faizli kredialabilmeleri için olanak yaratılmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali de toplantıda yaptığı konuşmada, BM veBağlantısızlar Hareketi'nin ortak amaçları olan ırkçılık, sömürgecilik vetotaliter rejimlere karşı savaşta kazanılan büyük başarıları kutladı.

15- Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının, geçen haftaKazakistan'ın başkenti Alma Ata'da yaptıkları görüşme sırasında vardıklarıateşkes anlaşmasının geceyarısı yürürlüğe girmiş olmasına karşın, Karabağ ilesınır bölgelerinde çatışmaların devam ettiği bildirildi.

16- ABD Kongresi'nin hazırladığı, Bosna-Hersek ve Sırbistan'daki toplamakampları ve hapishaneleri içeren listenin tüm insan hakları kuruluşlarınagönderildiği AA tarafından bildirildi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesitarafından hazırlanan listeye göre, Bosna-Hersek Cumhuriyeti toprakları içinde94 kamp ve hapishane, Sırbistan ve Karadağ sınırları içinde ise 11 kampbulunduğu ve yaklaşık 10 bin kişinin bu kamplarda öldürüldüğü kaydedildi.

2 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da bulunan Kürdistan Demokrat Partisi(KDP) lideri Mesut Barzani ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYP) lideri CelalTalabani, Irak Milli Türkmen Partisi Genel Sekreteri Muzaffer Arslan, Şiitemsilcisi Shaik Muhammed Bahir Alum ve Sünnilerin temsilcisi Ayad el Ala-wi'yikabul etti.

Cumhurbaşkanı Özal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Türkiye'nin Irak'ıntoprak bütünlüğünden yana olduğunu ancak bu ülkede yaşayan halkın çektiğiızdırapların demokratik bir yönetimle sona ermesinden yana olduğunu vurguladı.Özal, görüşmenin asıl amacının değişik kesimlerin temsilcilerinden Irak'taki durumve bu temsilcilerin yurtdışı gezileri konusunda bilgi almak olduğunu kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Çorum'un Bayatilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, terör konusuna değinerek, bununTürkiye'nin bir an önce kurtulması gereken bir afet olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Türkiye-Bulgaristan 11. Dönem KarmaEkonomik Komitesi toplantısına katılmak üzere Sofya'ya gitti.

4- HEP Şırnak milletvekilleri Mahmut Almak, Orhan Doğan ve Selim Sadak,parlamentoda bir basın toplantısı düzenleyerek, Şırnak'tan göçü organizeettikleri ve kepenk kapatma eylemlerinde devrede olduklarına ilişkin OlağanüstüHal Bölge Valiliği raporunu gerçek dışı olarak nitelediler ve hükümeti sert birdille eleştirdiler. HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, "Biz PKK'lıdeğiliz, PKK'nın yandaşı da değiliz, PKK'yı varedip bu hale getiren, hükümetpolitikalarıdır" dedi.

5- Ağrı Valiliği, il sınırları içinde "huzur ve güvenin tesisiiçin" kepenk kapatma eylemi yasağı getirdi.

6- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce PKK'ya karşı başlatılan operasyonların yoğunşekilde sürdürüldüğü, savaş uçaklarının özellikle Cudi Dağı'ndaki PKKkamplarını bombaladığı bildirildi.

Diyarbakır'da 4 kişi, PKK'lı teröristlerce öldürüldü. Van'ın Erciş ilçesindeköy basan PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir PKKmilitanı öldü.

7- DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri, Avrupa Sendikalar Birliği'nebağlı sendikaların yöneticileriyle Balıkesir Burhaniye-Ören'de bir arayageldiler. Top-

lantıda, Avrupa sendikacılığındaki yeni eğilimler tartışılarak, Türk veyabancı sendikacıların birlikte hareket etmeleri kararı alındı.

8- İsparta ve Antalya'da güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda, 347kilo esrar ele geçirildiği, olaylarla ilgili iki kişinin gözaltına alındığıbildirildi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta yapılan görüşmelerle ilgiliolarak Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta federasyona gitmek içinKKTC'nin tanınmasının şart olduğunu belirtti. Denktaş, müzakerelerin, KKTC'nintanınma sürecini geciktirdiğini söyledi.

10- Bosna-Hersek'te son 24 saat içinde meydana gelen çatışmalarda, 20kişinin öldüğü, aralarında 5 BM görevlisinin de bulunduğu 223 kişininyaralandığı açıklandı. Saraybosna'daki BM Koruma Gücü (UNPOFOR) karargahınındün gece Sırplarca yoğun top ateşine tutulduğu bildirildi.

11- Tacikistan Devlet Başkanı Rahman Nabiyev yayımladığı bildiride"kendisine karş; bir darbe girişimi" yapıldığını belirterek, radikalİslamcı muhalefeti suçladı. Bildiride Nabiyev, ülkeden kaçtığı yolundakiiddiaları da yalanlandı.

12- Polonya'nın Komünist dönemdeki eski Başbakanı Piotr Jaroszewicz veeşinin evlerinde ölü olarak bulundukları bildirildi.

3 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde, Başbakan SüleymanDemirel, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin veGenelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in katıldığı Kıbrıs konulu birtoplantı yapıldı.

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Demirel, KKTCCumhurbaşkanı Denktaş'ın ABD'de uzun süren müzakerelerde bulunduğunu ve bugörüşmelere 26 Ekim'e kadar ara verdiğini, BM Güvenlik Konseyi'nin konuyailişkin kararının da yayınlandığını hatırlatarak, "bunlarındeğerlendirmesini yaptık" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kuru-lu'ndabüyük kentlere sıçrayan terör olayları, Güneydoğu'daki gelişmeler ile dışpolitika konularının görüşüldüğü bildirildi. Görüşülen konu ve alınan kararlarailişkin açıklamada bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen,hükümetin terörün önlenmesine yönelik olarak üzerine düşeni yaptığını ve bukararlılığını sürdüreceğini söyledi. Bosna-Hersek ve Abhazya'da meydana gelenolaylardan duyulan üzüntüyü dile getiren Gönen, kan akıtılmasının önüne geçilmesiiçin bütün çabanın gösterileceğini kaydetti. Toplantıda Kıbrıs sorunu üzerindedurulduğunu belirten Gönen, Köşk'teki zirveyle ilgili olarak bakanlara bilgiverildiğini söyledi. Gönen, Cumhurbaşkanı Özal'in Kürt, Şii ve Türkmenliderlerle yaptığı görüşmelerin de toplantıda ele alındığını ifade etti.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Gazetesi'ne verdiği özel demecinde sonterör olayları ve siyasi gelişmeler konusundaki görüşlerini anlattı.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in dün Çankaya Köşkü'nde İraklı muhalifliderlerle görüşmesi tepkilere yol açtı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, önce Cumhurbaşkanı'nın yetkilerininsınırları konusunda uyarılmasını, uymazsa Cumhurbaşkanlı'ğından indirilmeninyolunun ivedilikle bulunması gerektiğini bildirdi.

MÇP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, parlamentoda düzenlediği basıntoplantısında, bu görüşmeyi oldukça tehlikeli bulduklarını ve Türk-Kürt ayrımıyapanları uyarmak istediklerini belirterek, Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücününyetmeyeceğini söyledi.

5- Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş, Cumhuriyet Gazetesi'nin 18Ağustos'ta Şırnak'ta meydana gelen olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

6- PKK militanlarına yönelik üç gündür Cudi ve Gabar dağlarında güvenlikgüçlerince sürdürülen operasyonların devam ettiği ve bu bölgelere takviyebirliklerin kaydırıldığı bildirildi.

Olağanüstü Hal bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerininCudi dağı ve Adıyaman'ın kırsal kesiminde yaptıkları aramalarda 6 sığınağınortaya çıkarıldığı bildirildi.

7- Elazığ'ın Sarıçam Kasabası yakınlarında bir yolcu otobüsünü duduran PKKmilitanları bir yurttaşı öldürdüler, bir jandarma erini de şehit ettiler.

Kars'ın İğdır ilçesinde PKK'nın saldırısına uğrayan bir polis memuru şehitoldu.

Adana'nın kent merkezindeki Seyhan Belediyesi şantiyesine baskın düzenleyenPKK'lılar, iki minibüs ve iki kamyoneti yaktılar. Ardahan'da düzenlenenoperasyonlarda ise 43 kişi yakalandı.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Raffi Dahham Mijvvel El Tıkriti, AnkaraGazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin'i ziyaretinde yaptığı açıklamada,Bağdat'ın Türkiye'ye ulaştırmak üzere kendisine bir mesaj gönderdiğinibildirerek, Çankaya zirvesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdive "herhangi bir devlet başkanı PKK lideri Abdullah Öcalan'ı kabul edip,görüşseydi siz ne düşünürdünüz?" dedi. Açıklamasında, PKK terörüne dedeğinen Tıkriti, Irak'ın Türkiye ile hiç bir zaman sorunu olmadığını, Irak'ıniki ülke arasında güvenliği kurmak için her türlü işbirliğine hazırolduklarını, Irak hükümetinin PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüğünü veyaptıklarının yanlış olduğunu, masum insanları öldürmelerini tasvipetmediklerini söyledi.

9- Yurdun değişik yerlerinde meydana gelen gelen trafik kazalarında 25 kişiöldü, 29 kişi de yaralandı.

10- BM Genel Sekreteri'nin Sözcüsü François Giuluani bir açıklama yaparak,Bosna-Hersek'teki Sırplarla bölgedeki BM Koruma Güçleri (UNPROFOR) arasında,ağır silahlarla ilgili olarak daha önce varılan anlaşmanın yürürlüğe girdiğiniaçıkladı.

11- Irak'ın silahlarını imha etmekle görevli BM heyetinin başkanı MaurioZiffereo, Bağdat'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak'ın nükleerbombalarla bağlantılı faaliyetlerde bulunmadığını bildirdi. Ziffereo, KörfezSavaşı ve savaş sonrası BM denetimleriyle Irak'ın nükleer kapasitesinin"sıfırlandığını", bu nedenle BM yaptırımlarının devamı için bir nedenkalmadığını ve yaptırımların kaldırılması gerektiğini kaydetti.

12- Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ilanı üzerine bu bölgeye Gürcüaskeri birliklerinin gönderilmesiyle ortaya çıkan sorunun çözümünü amaçlayangörüşmelere Rusya'nın başkenti Moskova'da başlandı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Rusya, Gürcistan ve Abhazyaliderlerinin, Moskova'da, Abhazya Özerk Cumhuriyeti'ndeki çatışmalara sonvermek için ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı.

13- Tacikistan'ın güneyinde Devlet Başkanı Rahman Nabiyev yandaşları ilekarşıtları arasında çatışma çıktığı ve çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'in kuzeyindeki Hindukuş dağlarında, selsularının 450'den fazla kişinin ölmesine, en az 500 kişinin de kaybolmasınayo-laçtığı bildirildi.

15- Çin'in Shanxi eyaletinde, geçen ay toplu olarak yargılanan 642 kişiden72'sine idam cezası verildiği ve bu hükmün aynı gün içinde infaz edildiğibildirildi.

4 EYLÜL 1992

1- Sivas Kongresi'nin 73'ncü yıldönümü nedeni ile Sivas'ta bulunan BaşbakanSüleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi'nin TürkiyeCumhuriyeti'nin temel taşlarından birisi olduğunu belirterek, "SivasKongresi, birlik ve beraberlik demektir. Bu ülkeye sahip çıkacağız. Bugün,milletimizi etkileyen terör karşısında da tek bir vücut olacağız, olmaya devamedeceğiz" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de burada yaptığıkonuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi temellerinin Sivas Kongresi'rıdehalka dayanma kararı olarak ortaya çıkan düşünce sistemi üzerine geliştiğinibildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında dün gece toplanan BakanlarKurulu'ndan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü AkınGönen, toplantıda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Iraklı muhalif liderlerlegörüşmesi dahil bütün iç ve dış gelişmelerin ele alındığını bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinden Şırnak ve Çukurca'da-kiçıkan olayları incelemek üzere gönderilen 4 kişilik milletvekili heyetiylebirlikte düzenlediği basın toplantısında, ANAP olarak, devletin PKK'ya içte vedışta kararlı bir şekilde mücadele ederek, bütün gücünü seferber etmesindenyana olduklarını, terörü besleyen, yurtdışı odaklara da caydırıcı gücünükullanmasını istedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in, kamu sendikalarının kuruluş vefaaliyetlerini engelleyen ANAP genelgesinin kaldırılamayacağına ilişkinaçıklamasının ardından, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın teşkilattayayımladığı bir genelge ile izne bağlı olarak memurların sadece dernek kurmaçalışmasına katılabilecekleri, bunun dışında bir faaliyette bulunmalarınınyasaklandığı bildirildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, düzenlediği basın toplantısında,Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Bayrampaşa Köyü yakınlarında PKK ile güvenlikgüçleri arasında çıkan çatışmalarda 20 PKK'lının öldürüldüğünü belirttiktensonra, HEP milletvekillerinin PKK Genel Sekreteri Abdullah Öcalan ile görüşmeistekleri konusunda "Bu onların parti içi meselesidir" dedi.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özellikle dış politikayıilgilendiren konularda, yanlış izlenimlere yol açabilecek davranışlarının hembulunduğu maka-

ma hem de ülkeye zarar verdiğini belirterek, "Sayın Özal, bulunduğukonum itibarıyla sorumlu, tarafsız, fevri davranışlarından kaçınan bir görüntüsergilemek zorundadır" dedi.

7- ANAP Giresun milletvekili Ergun Özdemir, partisinden istifa etti.

Ergun Özdemir, istifasından sonra TBMM'de düzenlediği basın toplantısında,anayasal engelin aşılmasından sonra DYP'ye geçeceğini ve ilk genel seçimdeDYP'nin tek başına iktidar olacağını söyledi.

8- Adıyaman'ın Çelikhan ilçesine dün gece baskın düzenleyen bir grupPKK'lının açtıkları ateş sonucu, Kaymakamlık ve Özel İdare binasında yangınçıktığı, olayda yaralanan olmadığı bildirildi.

9- Çorlu'da, bir mensucat fabrikasında 8 Ağustos günü meydana gelen ve 32kişinin ölümü, 84 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaya, depoda birikenmetan gazının muhtemelen yanan bir sigara sonucu patlamasının yo-laçtığı,olayda DSİ'nin birinci derecede, fabrika yöneticilerinin de ikinci derecedesuçlu bulundukları bildirildi.

10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa'da Türk gazetecileri kabulündeyaptğı konuşmada, 774 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararları uygulamayageçirildiği takdirde, sınır yörelerinde yaşayan çok sayıda Kıbrıs TürkününTürkiye'den iltica talebinde bulunabileceğini söyledi.

11- Ortadoğu Barış görüşmelerine katılan Suriye, Filistin ve İsrailheyetleri, ikili görüşmelerde birlik sağlanması amacında olduklarını belirtti.Ürdün heyeti ise, İsrail ile görüşmelerinde ciddi zorluklarla karşılaştığınıaçıkladı.

12- Hindistan'da bir yolcu treninin bir yük treni ile çarpışması sonucu 37kişinin öldüğü 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya insani yardım götüren BM KorumaGücü'ne bağlı italyan uçağının, daha önce açıklandığı gibi düşmediği ve Sırplartarafından açılan füze ateşi sonucu düşürüldüğü bildirildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Salvo Ando da, "BM'nin elinde bunu doğrulayankanıtlar var" dedi ve uçağın düşürülmesine karşın, İtalyan hükümetininSaraybosna'ya insani yardım yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Bu arada AT'nin eski Yugoslavya temsilcisi Lord Owen, uçağın düşürüldüğününortaya çıkarılması durumunda BM'nin sert bir tavır alacağı uyarısında bulundu.

14- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, dün akşam Paris'tetelevizyonda Maasricht Antlaşması'na ilişkin düzenlenen açıkoturumda, Fransızları"evet" demeye çağırdı ve "hayıfın galibiyeti durumunda bunun,Fransa için "çok tehlikeli bir karar" olacağını vurguladı.

Avrupa Birliği'nin çekiciliğini vurgulayan Mitterrand, İsveç, Finlandiya,Avusturya ve İsviçre'nin, sağlam ekonomileri nedeni ile ortaklığa gecikmedengirebileceklerini bildirdi.

5 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, dün gece yapılan KİT KoordinasyonKu-rulu'ndaki konuşmasında, ücretlerin, KİT bütçeleri içindeki artış hızınadikkat çekerek, KİT Genel Müdürlerinden kadroları artırmamalarını istedi veticari bankalardan alınan yüksek faizli borçların KİT'leri büyük sıkıntıyasoktuğunu söyledi.

Devlet Bakanı Tansu Çiller de konuşmasında, "kamu kuruluşlarınınbirbirlerine olan borçlarının karşılıklı olarak silinmesini" öngörenTahkim Yasası'nı anımsatarak, bir kaç yıl içinde yeniden "tahkim"gereksinimi olmaması için, KİT'lerin sağlıklı finansman kaynaklarınakavuşturulmasını ve önlem alınmasını istedi.

2- 12 Eylül döneminde kapatılan Adalet Partisi, Parti esk[ Genel Başkanı,Başbakan Süleyman Demirel'in daveti üzerine Ankara'da toplandı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Demirel, AP'nin büyük kongresini dört ayiçinde yapacağını bildirdi.

3- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Nazilli'dekatıldığı partisinin genişletilmiş bölge toplantısında yaptığı konuşmada, 9Eylül'-deki CHP Kurultayı'nın bütünleşmeyi sağlayacak kararlar almasıgerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,5680 sayılı Basın Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngeren yasa taslağıhakkındaki son çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Basın özgürlüğü,tüm özgürlüklerin dinamik bir yapısını oluşturur. Bu yüzden, basının bu çokönemli işlevini, rahat bir ortam içerisinde gerçekleştirmesini sağlamayayönelik olan bu taslağı hazırlamış bulunuyoruz" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Kur'an kurslarının zorunlu eğitime alınmasıyla ilgili olarak, bukursların, ortaokul müfredatıyla birleştirilerek, uyumlu hale getirilmesininamaçlandığını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'dagazetecilere yaptığı açıklamada, İşsizlik Sigortası Kanunu'nün Başbakanlığasunulduğunu, "Kıdem Tazminatı Sandığı" kurulacağını, İş ve işçi BulmaKurumu'nün yeniden yapılandırılacağını söyledi. Moğultay hükümetin yeni yasamadöneminde çalışma yaşamıyla ilgili 11 tasarı ve taslağı kapsayan "sosyalpa-

ket programı"nı Meclis gündemine getireceklerini, tasarılar içinde İşGüvencesi, 7ILO Sözleşmesi, DİSK'in mal varlıklarının iadesi ve Bağ-Kur kanuntasarılarının da bulunduğunu bildirdi.

7- Ardahan'ın Göle ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkançatışmada 16 PKK'lının silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirildiğibildirildi.

Öte yandan, Bingöl-Genç karayolunu kesen bir grup PKK'lının, çeşitliaraçlardan indirdikleri 7 kişiyi kurşuna dizdikleri bildirildi.

8- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ve Yardımcısı SerZebari dün Hollanda'nın başkenti Lahey'de düzenledikleri basın toplantısında,Çekiç Güç'ün denetimi altında bulunan bölgenin güney sınırının 36'ncıparalelden 34'ncü paralele indirilmesini isteyerek, böylece Kürtlerin yanısıraKerkük'teki Türkmenlerin de bölge içine alınacağını ve Irak'ta Saddam'a muhalifolan bütün grupların bir bölgede toplanmasının sağlanacağını söylediler.

9- Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan liderleri Kazakistan'ınbaşkenti Alma Ata'da toplanarak yayımladıkları ortak bildiride, 'Tacikistan'dakiçatışmaların tehlikeli biçimde yayılıp, sıçrama eğilimi gösterdiğini, bunedenle istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla bu ülkeye barış gücügöndermeye karar verdiklerini" açıkladılar.

10- Afganistan Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani, Cakarta'da BağlantısızlarDoruğu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin imarı için Rusya'dan tazminatistediklerini bildirdi.

6 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Güneydoğu Anadolu gezisinin ilk durağı olanŞırnak'ın Uludere ilçesinde yaptığı konuşmada, terörle sonuna kadar mücadeleedildiğini belirtti ve Saddam Hüseyin'in Türkiye'yi bölmek için teröristleredestek olduğunu söyleyerek, "Saddam'm, bu terör örgütüne kamplarkurdurduğu, eğitim yaptırdığı, her türlü silah verdiği bir gerçektir"dedi.

Göç konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, 500 bin kişinin batıya ya da GAPBölgesi'ne taşınması halinde bir çok sorunun daha kolay çözülebileceğinisöyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da muhtarlarla yaptığı toplantıda idarireform yapılacağını, yerel yönetimlerin görev ve yetkilerinin gözdengeçirileceğini belirterek, 'Valilerin, il genel meclislerinin, belediyelerin,belediye meclislerinin, muhtarların, ihtiyar heyetlerinin görev ve yetkileriartırılacaktır" dedi. Demirel, çeşitli dönemlerde demokrasinin tatiledildiğini anlattı ve şimdi kapatılan siyasi partilerin açıldığını,"siyasi tabanın yeniden yerine oturduğunu" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, geçtiğimiz günlerde gazetelerde çıkan "KuzeyIrak'taki Kürtleri korumak için Türkiye'de bulunan Çekiç Güç'ün Güneydo-ğu'daPKK'yı da koruyabileceği" yolundaki eleştirileri yanıtlamak içindüzenlediği basın toplantısında, "Çekiç Güç'e gerekli talimatları verdik.İlgili ülkeler de bu yönde talimat verdi. Böyle bir ihtimal görmüyorum. Aksinefaaliyetleri olursa tavrımız değişir, gerekeni yaparız" dedi.

Süleyman Demirel, Cudi operasyonunu değerlendirirken de, "Olay çokönceden yapılmış planın uygulamaya konulmasıdır. Önce sınırın kapatılması,sonra içeride kalanların temizlenmesi olayıdır. Sınırın öte tarafında da 7-8bin kişi vardır. Onlar için de ne yapacağımızı düşünüyoruz" dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, 5 Eylül'de gazetelerdeçıkan "Memurların Sendika Hakkı" haberi ile ilgili olarak,düzenlediği basın toplantısında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın kamusendikalarının kuruluşunu yasaklayan bir genelge yayımlamadığını, İçişleriBakanlığı'nın genelgesinin "teşkilata tamim edildiğini" belirtti.

Yasaya göre bazı derneklere üye olmanın izne bağlı olduğunu, bazılarına iseizin alınmaksızın kamu görevlilerinin üye olabileceklerini hatırlatanKumbaracıbaşı, "Sendika konusu ayrı bir konudur. Biz, Bakanlık olarak bukonuda çalışanlarımızı yüreklendirici ve teşvik edici önlemler aldık"dedi.

4- Kütahya ve çevresinde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Ersin Faralyalı, burada yaptığı açıklamada, sürekli zararda olan KİT'lerinsatılarak değil, işletmesinin kiralanması yoluyla özelleştirileceğinibelirterek, KİT'lere, Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinden talep olduğunu,yabancılara verilecek bazı güvencelerle bu kuruluşların daha verimliçalışabileceğini söyledi.

5- Rusya Federasyonu'nün Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, uzun dönemde Türkiye ile "müttefiktipi" ilişki içinde olmak istediklerini belirterek, Orta Asya veKafkaslar'da "aşırı milliyetçi" ve "aşırı dincilere" ikiülkenin de karşı çıkması gerektiğini söyledi.

6- Afganistan'ın başkenti Kabil'de hükümet kuvvetleriyle mücahit gruplararasında bugüne kadar meydana gelen çetışmalarda toplam 2 bin kişinin öldüğü ve9 bin kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada, Kabil'de kanlı çatışmalardan kaçarak Pakistan'a gelen 300 AfganlıSih'in sınır dışı edildiği bildirildi.

7- Endonezya'nın başkenti Cakarta'da altı gündür devam eden BağlantısızlarDoruğu sona erdi.

Endonezya Devlet Başkanı Suharto, kapanış oturumunda yaptığı konuşmada,Sırpların, Bosna-Hersek'te sürdürdükleri kanlı "etnik temizlik"politikasının bütün üyeler tarafından kınandığını bildirdi.

Bağlantısız Ülkeler Zirve Konferansı'nda kabul edilen kararda,"Uluslararası topluluğun karşı karşıya bulunduğu en büyük sorununKuzeydeki sanayileşmiş ülkeler ile Güneydeki fakir ülkeler arasında giderekbüyüyen bir uçurumun olduğu ve bu durumun uluslararası istikrarı tehditettiği" bildirildi.

7 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, beraberinde eşi Semra Özal, Genelkurmay BaşkanVekili Oramiral Vural Beyazıt, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis,Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'la Tatvan'dan Bat-man'a geçti. Özal,Batman'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün bölgede siyasi veiktisadi bir güç haline geldiğini, ancak bu arada ülkemizin gelişmesiniistemeyen düşmanlarımızın ortaya çıktığını belirtti. Özal, gezisinin ikincigününde,uğradığı Mardin'de de halka hitaben bir konuşma yaptı. CumhurbaşkanıÖzal, daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçıoğlu 1992-1993 adli yılını açışkonuşmasında, hükümeti ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdi. Ceza YargılamaUsul Yasası'ndaki değişiklikleri, "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmezbütünlüğünü korumak açısından büyük kaygıyla karşıladığını" belirtenOcakçıoğlu, Türk ulusunun Türk halkından ibaret" olduğunu vurguladığıkonuşmasında "A-nayasamız, TBMM üyelerinin, seçildikleri bölgeyi veyakendilerini seçenleri değil, bütün milleti temsil ettiklerini öngörmüştür"dedi.

Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçıoğlu'nun adli yılın açılışı nedeniyle yaptığıkonuşma Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden tarafından tepkiylekarşılandı. Özden, Ocakçıoğlu'nun işlevler ve yapıya ilişkin bilgisindeunutmalar olduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesi'ne akıl vermek kimseninhakkı değildir" dedi.

Ocakçıoğlu'nun sözleri Barolar Birliği Başkanı Önder Sav tarafından daeleştirildi. Sav, "Altarnatif açılış" töreninde yaptığı konuşmada,hükümetin demokratikleşme çabalarını desteklediklerini belirterek, "baştaCeza Muhakemeleri Usul Kanunu olmak üzere çok yasada yapılacak değişikliklerinbaşına gelenlerin" fevkalade düşündürücü olduğunu söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve Devlet Bakanı MehmetKahraman da Ocakçıoğlu'nun konuşmasını değerlendirdiler.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ankara'ya geldi. Esenboğa Hava-alanı'ndaDevlet Bakanı Orhan Kilercioğlu tarafından karşılanan Denktaş, New York'takigörüşmelerde, Kıbrıs Türklerine "pranga" vurulmak istendiğinisöyleyerek, Ankara'ya, "26 Ekim görüşmeleri için görüşme zeminiolmadığını" anlatacağını söyledi.

Daha sonra Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Dışişleri Bakanlığı MüsteşarYardımcısı Tugay Uluçevik ve Çetin'in Danışmanı Faruk Loloğlu ile biraraya

gelen Denktaş, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,kaygılarının gittiğini ve rahatladığını, Türkiye ile aynı görüşleripaylaştıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıshalkının yararını ve güvenliğini sağlamayan zoraki bir çözümü, çözüm saymayadünyanın hakkı olmadığını söyleyerek, bütün dünyanın Ada'da dili ve dini ayrıolan iki halkın yasamakta olduğunu anlaması gerektiğini bildirdi.

4- Şırnak'ta 19 Ağustos'ta meydana gelen olayları ve sonuçlarını incelemeküzere bölgeye giden Demokratik Girişim Kurulu'nun oluşturduğu, aralarındademokratik kitle örgütü temsilcileri, dergi temsilcileri ve avukatlarınbulunduğu 27 kişilik heyet, 30 Ağustos'ta Şırnak'ta yaptığı incelemelereilişkin açıklamalarda bulundu. İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi'ndeheyet adına yapılan açıklamada, Şırnak'taki ölümlerin sorumlusunun devletolduğu öne sürüldü.

5- Bingöl'ün kırsal kesiminde bir süre önce kaçırılan 2 köy korucusununcesetlerinin bulunduğu bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü,28 kişi de yaralandı.

7- Tacikistan Devlet Başkanı Rahman Nabiyev görevinden istifa etti.

Nabiyev istifa dilekçesini imzaladıktan sonra BDT televizyonundan dayayımlanan açıklamasında, Tacikistan'daki siyasi durumu göz önüne alarakBakanlar Kurulu ve Parlamento Başkanlık Divanı'nın ortak çağrısına uymakgereğini duyduğunu ve ülkedeki durumun kardeş kanı dökülmesiyle sonuçlanacakbir noktaya dönüşmemesi için istifa etmeyi uygun gördüğünü söyledi. Nabi-yev'inbu açıklamasından sonra nereye götürüldüğü ve halen kimin elinde olduğununbilinmediği bildirildi.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Taşkent'te düzenlediği basıntoplatısında, Tacikistan ile Afganistan arasındaki sınırda ortaya çıkanistikrarsızlığın, bir BDT cumhuriyeti olan Özbekistan'ı da doğrudan doğruyailgilendirdiğini kaydederek, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye, Tacikistan'a istikrargetirme çabalarına BM'nin de etkin bir biçimde katılması çağrısında bulunmakamacıyla bir mesaj gönderdiğini açıkladı.

8- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Sırplarca düzenlenen roket vetopçu ateşi sonucunda kentin batı kesiminde gece boyunca şiddetli patlamalarınmeydana geldiği, bu arada top ateşi sırasında BM'ye ait bir malzeme deposununisabet aldığı belirtildi.

AA'nın AP'ya dayanarak bildirdiğine göre, Saraybosna'daki Hırvat Milisle-

rin Komutanı Mariç, dün yaptığı açıklamada, Müslüman hükümet güçlerininSaraybosna çevresindeki 6 Hırvat mahallesinden çekilmesini istedi ve 24 saatsüre tanıdı. Mariç, bu süre sona erdiğinde, Hırvat bölgelerini kurtarmak üzeregerekli tüm yöntemlere başvuracaklarını vurguladı.

8 EYLÜL 1992

1- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan SüleymanDemirel ile bir görüşme yaptı. Başbakan Demirel görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, Kıbrıs'ta çözümün hakkaniyetli, adil ve kalıcı olması gerektiğinibelirterek, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüm bulunması çabalarına devam edileceğinisöyleyerek, 'Ver kurtul" politikasının sonradan önemli sorunlarçıkaracağını" kaydetti. Demirel, Konsey kararlarının anayasa olmadığını vedeğişebileceğini sözlerine ekledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı(TOBB) Yalım Erez ve TOBB heyetini kabul etti. Başbakan Demirel 'TC Devleti,Türkiye'nin bir tek çakıl taşını kimseye vermeme kararındadır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da gazetecilere yaptığıaçılamada, Adli Yılın başlaması dolayısıyla Yargıtay Başkanı İsmetOcakçıoğ-lu'nun hükümeti özellikle de demokratikleşme paketinde yer alan bazıkonuları eleştirdiğini anımsatarak, "bu eleştirilerin hükümet tarafındandikkate alınacağını, yargı bağımsızlığını zedeleyici bir takım tasarruflardanvazgeçmeleri sonucunu doğuracağını ümit ediyoruz" dedi. Yılmaz,konuşmasında hükümeti eleştirerek "Vatandaşların can güvenliğini sağlamadamüşkülat çeken bir devletin demokratikleşme konusunda daha ihtiyatlı hareketetmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde okuma-yazma kampanyasıbaşlattı.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Türkiye genelinde 800 halk eğitimmerkezinde başlatılan okuma-yazma kampanyasını Ankara'nın Keçiören ilçesindebaşlatırken yaptığı konuşmada, 60 milyon nüfuslu Türkiye'de sadece 3 milyongazete satıldığını hatırlatarak, "okuma alışkanlığı olmayan birtoplumuz" dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Yalım Erez'in çağrısıüzerine, "Doğu ve Güneydoğu sorununa çözüm" aramak amacıyla Ankara'datoplanan Doğu ve Güneydoğu'daki oda ve borsa başkanları, olağanüstü hal vesıkıyönetim uygulamaları yerine, teröre karşı bölgeye yatırım yapılmasını,işsizliğin önlenmesini istediler.

Devlet Bakanı Cavit Çağlar da, dış mihrakların Türkiye'nin güçlenmesiniönlemeye çalıştıklarını söyleyerek, bölgede yatırım mevsiminin kısalığı dikkatealınarak düzenlemeler yapılacağını, Habur sınır kapısının açılarak petrolticaretinin devamının sağlanacağını belirtti.

Devlet Bakanı Tansu Çiller ise, bölgede, öncelikle 50'nin üzerindetamamlanmamış yarım kalan projelerin, Kalkınma Bankası ve Halk Bankasıaracılığı ile aktarılacak kaynaklarla destekleneceğini söyledi. Çiller, bölgede17 yeni sanayi sitesi için çalıştıklarını kaydetti.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Necmettin Cevheri, toplantıda yaptığı konuşmadabölge halkının terörle ilgisi olmadığını, halkın huzurunu bozmak için oyunlartezgahlandığını belirterek, Şırnak'ın eski haline getirileceğini belirtti.

6- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı TurgutÖzal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, DışişleriBakanı Hikmet Çetin'le görüştükten sonra Kıbrıs'a dönmeden EsenboğaHavaalanı'nda yaptığı açıklamada, kaygılarının giderildiğini söyledi veCumhurbaşkanı Özal ile çok yapıcı ve olumlu bir görüşme yaptıklarını,Cumhurbaşkanı'nın kendisine tam destek verdiğini söyleyebileceğini bildirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte 26Ekim'de başlayacak New York görüşmeleriyle ilgili bilgi verdi.

7- Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, resmi temaslarda bulunmaküzere Ankara'ya geldi.

8- Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki birliklerden tezkere alan erleri taşıyanaraçlar bir grup militanın saldırısına uğradı. Otomatik silahlar veroketatarlarla gerçekleştirilen saldırı sonucu terhis erleri taşıyan minibüsünşoförü ölürken, olayda şehit ve yaralıların olduğu, ancak şehit ve yaralılarkonusunda bilgi alınamadığı bildirildi.

Erzurum-Erzincan arasındaki Geçit tren istasyonuna dün bir grup PKKmilitanının düzenlediği saldırıda, Kemah Merkez Karakol Komutanı JandarmaÜstçavuş şehit edildi. Bir jandarma eri de PKK militanlarınca kaçırıldı.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Kortaş köyünü basan PKK militanları da bir köykorucusunu öldürdüler.

Öte yandan İstanbul'da PKK'lı oldukları öne sürülen 13 kişi yakalandı.Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, sanıklarınçeşitli tarihlerde 7 banka şubesine molotof kokteyli attıkları, korsan gösteridüzenledikleri, esnaftan tehditle para topladıkları ve örgüte militanyetiştirmek üzere eğitim çalışmaları yaptıkları belirlendi.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Cushrow Irani, düzenlediğibasın toplantısında, Güneydoğu Anadolu'da öldürülen gazeteciler için Türkiye'deyaptığı incelemelerde, bu gazetecilerin terörizmle ilgilerini kanıtlarbulgulara rastlayamadıklarını söyledi. Türkiye'de 10 gazetecinin öldürülmesinede-

niyle Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) da eylem günü ilan etti veAvrupa çapında kampanya başlattı.

10- Yunan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Atina'da MilliyetGazetesi'ne verdiği demeçte Türk-Yunan ilişkilerini, Kıbrıs, Bosna-Herseksorunlarını ve Balkanlar'daki gelişmeleri değerlendirdi.

11- Tacikistan'da Devlet Başkanı Rahman Nabiyev'i silah zoruyla istifaettiren İslamcı ve demokratik muhalefet güçlerinin ülkede duruma hakimoldukları bildirildi. Nabiyev'in görevini üstlenen Parlamento Başkanı HaydarŞah İs-kenderov, Tacikistan'ın iç ve dış politikalarında bir değişiklikolmayacağını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Fyodor Shelovkovedyayev, ITAR-TASSajansına verdiği demeçte, 'Tacikistan'daki olaylar tüm bölgede etkiyapabilir" dedi.

12- Bosna-Hersek'te Müslüman ve Sırp kuvvetleri arasında SaraybosnaHavaalanı çevresinde gece boyunca süren çatışmaların sabaha karşı hafiflediğibildirildi.

Öte yandan Saraybosna'da geçen cumartesinden bu yana devam eden susuzluğuntehlikeli boyutlara ulaştığı ve salgın hastalıkların yayılma tehlikesininbulunduğu kaydedildi.

Bu arada geçen hafta BM'ye ait bir İtalyan uçağının Saraybosna'ya yardımmalzemesi götürürken düşürülmesi üzerine askıya alınan yardım uçuşlarınedeniyle kentte yiyecek sıkıntısının başgösterdiği kaydedildi.

13- Güney Afrika'da, Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) 80 bin taraftarının,dün, bağımsızlığı yalnızca Güney Afrika yönetimince tanınan Ciskei sınırındayaptığı protesto yürüyüşü sırasında polisin ateş açması sonucu 24 kişininöldüğü, 200'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Irak Büyükelçisi El Tıkriti'yi kabul etti. ElTıkriti görüşmeden sonra gazetecilerin soruları üzerine, Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin'in Demirel'e sözlü mesajını ilettiğini, iki ülkeyi ilgilendirenkonularda son gelişmelerle ilgili olarak görüşme yaptıklarını söyledi veözellikle PKK konusunda, Türkiye ile her alanda işbirliği yapmaya hazırolduklarını, güvenlik konusunun Irak ve Türkiye'nin ortak bir sorunu olduğunuve bunun için gayret sarfedeceklerini belirtti.

Başbakan Demirel de, görüşmeyle ilgili olarak, Irak yönetiminin, hiçbirzaman PKK'ya yardımcı olmadıklarını söylediğini belirterek "kesinliklereddediyorlar, yardımcı değiliz diyorlar" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da gazetecilerin CumhurbaşkanıTurgut Özal'ın, Güneydoğu gezisine TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk ilegitmesi konusunda kendisine yönelik eleştirileriyle ilgili sorularınıyanıtladı. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eleştirilerini hangi sıfatlayaptığını bilemediğini söyleyerek, "eğer Cumhurbaşkanı sıfatıylayapıyorsa, o zaman bu eleştiriler yersizdir, ANAP eski genel başkanı olarakyapıyorsa bu tartışmaya değerdir" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Başbakanlıkta düzenlediği basıntoplantısında, başta askerlik olmak üzere çeşitli güncel konularda açıklamalaryaptı.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Cumhuriyet Gazetesi'nin "KuranKursları" ile ilgili sorularını yanıtladı. Toptan, Kuran kurslarınınşimdiye kadar hiç bir iktidar zamanında kapatılamadığını belirterek, bunlarıkapatamadığımı-za göre iyileştirmenin, Milli Eğitim denetimine almanın daha iyiolacağını belirtti. Toptan, Kuran kurslarının, 8 yıllık zorunlu eğitimkapsamına alınması istemleri bulunduğunu, kararla, bu kursların denetim altınaalınması ve iyileştirilmesi amacını güttüklerini söyledi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Çağdaş Yaşamı Destekleme DerneğiBaşkanı Türkan Saylan ve İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma veUygulama Merkezi Müdürü Necla Arat da konuyla ilgili olarak görüşlerinibelirttiler.

5- 12 Eylül yönetimince kapatılan CHP, 25. Kurultayla yeniden açıldı.Kurultay'da genel başkanlığa Deniz Baykal seçildi.

CHP kurultayında başkanlığının kesinleşmesinden sonra bir konuşma yapanDeniz Baykal, CHP'nin ülkenin siyasal yaşamındaki hakettiği yeri kurultaylabirlikte resmen aldığını belirterek, genel başkanlık görevinin kendisineverilmesi nedeniyle teşekür etti.

SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, CHP Genel Baş-kanlığı'naDeniz Baykal'ın seçilmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, DenizBaykal'ın kazanmasının hükümeti etkilemeyeceğini belirterek, gelişmelerin hepbirlikte izleneceğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP kurultayına gönderdiği mesajla,"Demokratik solda yeni CHP önerim benimsenirse üzerime düşeni vargücüm-legerçekleştirmeye çalışacağım, önerim uygun bulunmazsa bir başka görevinsorumluluğunu üstlenemeyeceğim" dedi.

6- DSP Bartın Milletvekili Hasan Akyol, partisinden istifa etti.

7- Bir bankanın İstanbul Güneşli şubesi silahlı 4 kişi tarafından soyuldu.Banka personeli ve müşterileri etkisiz hale getiren soyguncular, kasada bulunan87 bin dolar, 78 bin mark ve 150 milyon lirayı alarak kaçtılar.

8- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi için İstanbul'da bulunan HollandaDışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabuledildi. Görüşme sırasında, ikili ilişkiler Avrupa ile AT, BAB ve OrtaAs-ya'daki gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, görüşmeden sonra gazetecilere bilgi verirken,Türkiye ve Hollanda arasında hiçbir sorun bulunmadığını ve ilişkilerde süreklibir gelişme bulunduğunu kaydederek, bu ülkenin Türkiye'deki durumu da çokyakından izlediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Çetin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi için İstanbul'dabulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu ile biraraya geldi.Görüşmeden sonra iki bakan ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Dışişleri Bakanı Çetin, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catharina Lalumi-ereile de bir görüşme yaptı. Çetin, görüşmede, Genel Sekreter ile toplantınıngündemi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgop Yokovu, Avrupa KonseyiBakanlar Komitesi için geldiği İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, bir bölgede istikrar yoksa kalkınmada olamayacağını belirterek,Kıbrıs'ta kurulacak bir federasyonun iki topluma da yarar sağlayacağınısöyledi. Rum Dışişleri Bakanı, Rum Yönetimi'nin Türkiye'yi karşısına almayı kesinlikledüşünmediği vurgulayarak, Kıbrıs'ı silahsızlandırmak istediklerini söyledi.

10- Türkiye'de özellikle Güneydoğu'daki olayları izleyen basın mensuplarınayönelik saldırı ve cinayetler uluslararası düzeyde kınandı. UluslararasıDüşünce Özgürlüğü Eşgüdüm Komitesi (IFEX) tarafından örgütlenen kınama girişiminedeniyle, İngiliz İnsan Hakları örgütü "Article 19" yayınladığıraporda, Türkiye'de sansür kurşunla sağlanıyor, sansürün en acımasız türücinayettir ve artık Türkiye'de korkulacak boyutlarda bir düzenlilik içindeuygulanmaktadır" denildi.

Ayrıca Mekezi New York'ta olan "Basın Mensuplarını KorumaKomitesi" (CPJ) tarafından İngiliz gazetelerine gönderilen mesajda ise'Türkiye Hükümeti, öldürülen bazı gazetecilerin PKK ile ilişkili olduğunubelirtmektedir, eğer bu gazetecilerin suç işledikleri biliniyorsa,yargılanmaları gerekirdi, oysa hükümetin, haklarında dosya açtığı bazıgazeteciler, PKK üyesi oldukları gerekçesiyle birer birer vurulmaktadır"denildi. CPJ temsilcileri, BM'deki Türkiye Daimi Temsilcisi ile de görüşmetalebinde bulundular. Diğer bazı Batı Avrupa başkentlerinde de Türkiyebüyükelçileri ile görüşme talepleri yapıldığı bildirildi.

11- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan Saraybosna'ya malzeme götüren bir BMkonvoyuna dün akşam ateş açıldığı ve olayda 2 Fransız askerinin öldüğübildirilirken, başkent Saraybosna'daki bir alışveriş merkezine havan topudüşmesi sonucu da 4 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- Afganistan Hizb-i İslami Örgütü lideri Gulbettin Hikmetyar, başkentKabil'deki karargahında gazetecilere yaptığı açıklamada, Hizb-i İslami örgütünebağlı mücahitlerin Khenjan bölgesinde, başkent Kabil'e askeri yardım götürenkonvoya saldırdıklarını duyurarak, saldırı sonucunda, 400 kişinin öldüğünü, 74kişinin yaralandığını, 40 tankı ele geçirdiklerini belirtti. Hikmetyar,Afganistan'ın Doshi bölgesindeki saldırılarda da 25 kişinin öldüğünü, 44kişinin yaralandığını bildirdi.

10 EYLÜL 1992

1- İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği (İSEDAK) 8.Toplantısı İstanbul'da başladı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, toplantıda yaptığı konuşmada, son yıllardadünyada meydana gelen köklü değişimlerin yeni hedef ve stratejilerinbelirlenmesi ihtiyacını ortaya çıkardığını belirterek yeni stratejinin bölgeülkelerini kapsamasını önerdi.

2- Dönem Başkanı Türkiye'nin girişimiyle Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesiolağanüstü toplantısı, 27'si konsey üyesi toplam 39 ülkenin katılımı ileistanbul'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan SüleymanDemirel, Doğu Bloku'nun çöküşü ve Yugoslavya'nın dağılması, uluslararası veözellikle Avrupa sisteminin değişmesine yol açarken, yeni demokrasilerin varolan Avrupa kuruluşlarına olan gereksinimlerinin de açıkça ortaya konduğunusöyledi. Demirel, Avrupa'nın, Bosna-Hersek'teki vahşete sessiz kalamayacağınıbelirterek, dağılan Sovyetler Birliği cumhuriyetleri için kamu ve iş idaresialanlarında yönetici yetiştirilmesi amacıyla İstanbul'da bir eğitim merkezikurulacağını açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, CHP kurultayısonrası değerlendirmelerini Cumhuriyet Gazetesi'ne yaparken, CHP'nin açılmasıiçin kendilerinin verdiği mücadelenin bir yanlışı düzeltme ve demokrasimücadelesi olduğunu dile getirdi. İnönü, kurultay sonucunun koalisyonhükümetini ve SHP'yi etkilemeyeceğini belirterek, SHP'den, CHP'ye katılmak içinherhangi bir kopmanın olacağını sanmadığını ifade etti.

4- 27 Mayıs 1960 ihtilali ile kapatılan Demokrat Parti, 31 yıl aradan sonraCelal Bayar'ın Ankara'daki evinde törenle açıldı.

5- TÜSiAD'nin bu yıl ikincisi yapılan Yüksek İstişare Konseyi toplantısında,enflasyon sorunu ve ciddi boyutlara ulaman terörün, ülkenin bütünlüğünü tehditeder hale geldiği vurgulanarak, hükümetin acil ve cesur kararlar almasıistendi.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mihalis Papakonstantinu, Avrupa KonseyiBakanlar Komitesi toplantısına katılmak için geldiği İstanbul'da CumhuriyetGazetesi'ne verdiği özel demeçte, iki komşu ülke Türkiye ile Yunanistanarasında son görüşmelerin ardından ortaya çıkan dostluk ortamında çözülemeyeceksorun bulunmadığını söyledi. Kıbrıs'ta çözüm sürecine girildiğine dikkat

çeken Papakonstantinu, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile küçük sorunlarıbüyümeden çözüme kavuşturduklarını söyledi.

7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Rafi Hovanesyan, Avrupa Konseyi BakanlarKomitesi'nin İstanbul'da başlayan toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'yeağır suçlamalarda bulundu ve "soykırım" iddiasını gündeme getirdi.Hovanesyan, Türkiye'nin Ermenistan'ın Avrupa Konseyi'ne üyeliğini engellediğiniöne sürdü.

Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın suçlamalarını Türkiye sert bir dilleyanıtladı. Toplantıyı yöneten Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in, bu forumun butür asılsız iddiaların dile getirilmesi için uygun bir yer olmadığınıbelirtmesinden sonra, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki daimi temsilcisiBüyükelçi Sönmez Koksal, Hovanesyan'm yapmış olduğu konuşmayı "asılsıziddiaların yer aldığı hayret ve üzüntü verici" olarak nitelendirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Rafi Hovanesyan, daha sonra düzenlediği basıntoplantısında da Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sürdürdü. Türkiye'nin DağlıkKarabağ sorunu karşısında başlangıçta takındığı tarafsız tutumu giderekyitirmesini üzüntüyle karşıladıklarını belirten Hovanesyan, Azerbaycan'ın, sonçarpışmaların ardından elde ettiği askeri üstünlük dolayısıyla DağlıkKara-bağ'a yönelik barış çabalarına sırt çevirdiğini öne sürdü. DışişleriBakanı Hovanesyan, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmesiiçin Dağlık Karabağ sorununun çözümünü ön koşul olarak koymamasını da istedi.

8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherina Lalumiere, Konsey toplantısındansonra düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan'ınsavaştıkları gerekçesi ile Konsey'e üye olmalarının mümkün olmadığını söyledi.

9- Ağrı'nın Musabey Mezrası'da teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkançatışmada, bir üsteğmen, bir asteğmen, bir uzman çavuşla üç er şehit oldu.Çatışma sırasında iki çocuğun da yanarak öldüğü kaydedildi.

Şırnak'ın Irak sınırındaki Gülyazı Jandarma Karakolu'nda 4 er, SiirtYeni-bahçe Köyü çevresinde bir jandarma astsubay ile bir er şehit oldu.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişiyaşamını yitirdi.

11- Irak'ta El Tavra Gazetesi'nde yer alan bir yazıda, 'Türkiye'nin, Irak'ınkuzeyindeki belirli ajan Kürt liderlerle şüpheli ilişkilerinin sonuçlarınakatlanmaya hazır olması gerektiği" ifadesi kullanılarak 'Türk hükümeti ileajanlar grubu ve ayrılıkçılar arasındaki ilişkiler uluslararası hukukunihlalidir" denildi.

12- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, BM ambargosunu ihlal ederek MüslümanBoşnaklara gönderilmiş silah yüklü bir İran uçağına el konulduğu bildirildi.

Öte yandan Saraybosna'da havaalanı çevresinde çatışmalar sürerken, BMGüvenlik Konseyi, Saraybosna'ya yardım malzemesi götüren BM konvoyuna açılanateş sonucu Barış Gücü'nde görevli iki Fransız askerinin öldürülmesini"kasıtlı saldırı" olarak niteledi ve kınadı.

11 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da gazetecilerle yaptığı sohbettoplantısında, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin, Abhazyaolayları üzerine, kendisine bir mektup gönderdiğini, mektupta, "İnsanlıkdışı bir olay olmayacağı konusunda güvence verdiğini" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'nin, Abhazya'ya insani yardım yapmayahazır olduğunu bildirdi.

2- İstanbul'da yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi OlağanüstüToplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında^ biri eski Yugoslavya'ya ilişkin,diğeri de karar metni olarak iki ayrı metin yayımlandı.

Eski Yugoslavya'daki çatışmalara ilişkin olarak Konsey'in yayımladığıbildiride, "BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi soruna çözüm bulunmasıiçin gerekli her türlü önlemi almaya" çağrıldı. Bildiride ayrıca, eskiYugoslavya'da-ki bütün taraflardan Londra Konferansı'ndaki bütün taahhütlereuymaları istendi.

Karar metni olarak dağıtılan diğer bildiride de, Avrupa Konseyi'nin eskiSovyetler Birliği ülkelerinin demokratikleşmesine katkıda bulunması ilkesibelirtilerek bu ülkelerin Avrupa'ya entegrasyonu için gerekli çalışmaların yapılmasıöngörüldü.

Bakanlar Komitesi toplantısı sonrasında Konsey Dönem Başkanı olarakDışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Genel Sekreter Catharine Lalumiere,düzenledikleri ortak basın toplantısında görüşmelerin ortak birdeğerlendirmesini yaptılar.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantıda kabul edilen bildiride, "BMGüvenlik Konseyi'ne gerekli bütün önlemlerin alınması çağrısının", yeralmasını "şimdiye kadar alınan tüm kararlardan daha ileri bir adımolarak" niteledi.

Genel Sekreter Lalumiere de, Türkiye'nin BDT ülkeleriyle ilişkilerdetarihsel, kültürel ve politik bağlar nedeni ile önemli bir köprü rolüoynadığını belirterek, bu aşamada demokrasi konusunda Türkiye'ye büyüksorumluluk düştüğünü belirtti.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, terör olayları ve sınır güvenliğikonularında görüşmeler yapmak üzere İran'a gitti.

4- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, üniversite öğrencilerinden harçalınması uygulamasına son verilmesi amacı ile hazırladığı yasa teklifini TBMMBaşkanlığı'na sundu.

5- DSP İstanbul İl Yönetimi istifa etti. İl Yönetim Kurulu adına yapılanortak açıklamada, İl Yönetim Kurulu'nun göreve geldiği 22 Kasım 1990 tarihindenbu yana DSP'nin ilke, politika ve programının hayata geçirilmeye çalışıldığı,istifaların "kamuoyunun iyi bildiği nedenlere dayandığı" bildirildi.

6- İSEDAK'a katılmak üzere Türkiye'ye gelen Irak Ticaret Bakanı Muham-medMehdi Saleh, Irak Konsolosluğunda düzenlediği basın toplantısında, Irak'ıniçişlerine karışan bir tutumun Türkiye'nin aleyhine olacağını belirterek, Irak,muhalif güçleri kasdederek, Türkiye bunlara yardım ederse, bunlarla işbirliğiiçinde olursa zararına olur. Çünkü, bunun karşılığı olacaktır. BununTürkiye'deki bölücü örgüte etkisi olur" dedi.

7- Ankara'da bulunan ABD'nin Kıbrıs özel Koordinatörü Nelson Ledsky,Başbakan Süleyman Demirel ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönütarafından kabul edildi.

Nelson Ledsky, yaptığı görüşmelerde, Kıbrıs sorununa ilişkin New York'tayapılması planlanan görüşmelerde zoraki bir çözüm dayatılacağı biçimindekihavanın önleneceğini söyleyerek, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hazırladığıve Türk tarafının kabul etmeyeceğini açıkladığı haritanın değişebileceğini debildirdi.

8- Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan Özgür Gündem Gazetesimuhabirleri Abdullah Arısoy ve Ali Komak'ile 14 kişi Diyarbakır Devlet GüvenlikMahkemesi'nce tahliye edildi.

9- Batman'in Sason ilçesindeki bir petrol tesisine saldıran PKKmilitanlarının tesiste görevli 3 mühendisi öldürüp, 5 işçiyi de yaraladıktansonra üç dolum tankı ile bir petrol kulesini ateşe verdikleri bildirildi.

Ağrı'nın Hamur ilçesi yakınlarında iki gündür devam eden çatışmalarda 4'ükadın 22 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki çatışmalarda da 5 terörist ölü olarak elegeçirildi.

10- Uluslararası Af Örgütü tarafından TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'ailetilen bir mektupta, Türk Güvenlik Kuvvetleri'nin Güneydoğu'da Hizbul-lah ileişbirliği yapmış olabileceğini gösteren işaretler olduğu iddia edildi.

11- Bosna-Hersek'teki çatışmalara son verilmesini sağlamak üzere dünSaraybosna'da Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç ile görüştükten sonraSırbistan'a geçen AT'nin eski Yugoslavya konusunda temsilcisi Lord Owen ve BMtemsilcisi Cyrus Vance, Bosna'da çatışan tarafların 18 Eylül'de Cenevre'de biraraya geleceklerini bildirdiler.

12- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azeri Kuvvetleri'nin Dağlık Kara-bağ'dastratejik öneme sahip bir köyün kontrolünü ele geçirdiğini ve son çatışmalardaErmenilere ağır kayıp verdirildiğini bildirdi.

13- Arnavutluk Devlet Başkanı Şali Berişa, Paris'te, bir Fransız gazetesineverdiği demeçte, Arnavutların çoğunlukta olduğu Kosova'da Sırpların Arnavutlarıyığınsal göçe zorladıklarını belirterek "Böyle giderse, Arnavutluk,Makedonya ve diğer ülkeler de bu çatışmaya girmeye zorlanabilir" dedi.

14- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, ülkesinin işgal altındaki Golantepeleri konusunda İsrail'e toprak tavizinde bulunmayacağını açıkladı.

12 EYLÜL 1992

1- Malezya Kralı Sultan Azlan Shah, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı

açıklamada, "Malezya ile BM ve İslam Konferansı Örgütü gibiuluslararası kuruluşlarda işbirliği içindeyiz. Türkiye olarak aramızdakicoğrafi uzaklığa rağmen Malezya ile münasebetlerimizi geliştirmeye özengösteriyoruz. Bu ziyaret ile, başta ikili görüşmelerimiz olmak üzere,etrafımızdaki gelişmeler ve diğer uluslararası sorunlara ilişkin görüşalış-verişinde bulunacağız" dedi.

Malezya Kralı Sultan Azlan Shah da konuşmasında, Malezya ile Türkiye'ninortak değerleri paylaştığını belirterek, "Bu ziyaretim, Malezya içinTürkiye'nin potansiyelinin gözönüne alınarak işbirliğini geliştirmesi açısındanönemlidir" dedi.

2- TBMM'ce oluşturulan bir heyetle Batman'a giden TBMM Başkanı HüsamettinCindoruk'a, burada Şırnak Valisi Mustafa Malay ve Tugay Komutanı TuğgeneralMete Sayar tarafından brifing verildi.

TBMM Başkanı Cindoruk, daha sonra yaptığı açıklamada, demokrasi kurallarıiçinde Türkiye'nin terörün üstesinden geleceğini belirterek, "Çünküdemokrasi ve kalkınma vatandaşın refah payını artırır. Vatandaşlarımızıncumhuriyete bağlılığı azalmayacaktır. Bu devleti güç şartlar altında kurduk.Onu korumak önemlidir" dedi.

Cindoruk, daha sonra güvenlik güçlerinin dikkat etmesi gereken en önemlikonunun savaşanla savaşmayanı ayırt etmek olduğunu belirterek, "Olağanüstühal şartları içerisinde insan haklarından bazı kısıtlamalar yapılabilir. Amaiyi işleyen bir demokrasi bunu elden geldiğince çabuk çözer" dedi.

3- Toplu Konut İdaresi'nce Ankara-Eryaman'da yaptırılacak olan konutlarıntemeli Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü tarafındanatıldı.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller, dün gece yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulutoplantısından sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in, malisıkıntı içinde bulunan SSK'nın sosyal yardım zamlarının genel bütçedenkarşılanacağını söylediğini ancak, böyle bir uygulamanın bütçe açığını aşırıbir derecede yükselteceğini, bu ödemenin prim karşılığı yapılması için bir yasataslağı hazırlandığını bildirdi.

5- Kadın ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Türkan Ak-yol'un,Bakanlığı ile ilgili görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü NelsonLedsky'yi kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda BM GüvenlikKonseyi'nin 774 sayılı kararının bazı olumsuzluklar taşıdığının açık olduğunu,26 Ekim'e kadar olan sürenin iyi kulanılması gerektiğini söyledi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, vergi düzenlemeleri konusundaki teknik hazırlıklarıntamamlandığını, konunun hükümette görüşüldükten sonra kamuoyunun tartışmasınaaçılacağını bildirdi.

8- CHP GYK, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında ilk kez toplandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Deniz Baykal, ülkenin önemli sorunlarlakarşı karşıya olduğunu belirtirerek, 'Türkiye'ye bütünleşme-birleşme çağrısınıCHP olarak yapmaya çalışacağız" dedi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'inYedikardeş köyünde cuma günü çıkan çatışmalarda, 5 PKK'lı öldürülürken, birastsubay ve iki korucu şehit oldu.

Şırnak'ın İdil ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında dün geceçıkan çatışmalarda da üç PKK'lı öldürüldü.

10- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Tahran'da İran İçişleri BakanıHocatulis-lam Nouri ile yaptığı görüşmede, PKK'nın yalnızca Türkiye için değil,Suriye, Irak ve İran için de tehlike arz ettiğini söyledi.

İran İçişleri Bakanı Hocatulislam Nouri de, Türkiye'de İran aleyhtarıfaaliyet gösteren Halkın Mücahitleri gibi gruplar olduğundan söz ederek,"Her iki ülkede de birbirlerinin aleyhinde faaliyet gösteren örgütlervarsa, bunu birlikte önleyelim" dedi.

11- Helsinki İzleme Komitesi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Lois Whit-mantarafından hazırlanıp yayımlanan raporda, Güneydoğu'daki gazetecicinayetlerinin basını susturmaya yönelik sistemli bir kampanya olduğu önesürülerek, 'Türk hükümetinin bu cinayetleri araştırmak için derhal adımatmasını ve sorumlularını yargılamasını istiyoruz" denildi.

12- Londra Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cibaimzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Gürcistan'a buğdayyardımının şu anda Sırplara yardım ile eş değerde olduğu savunularak, "Hiçde insani olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikası ile aslabağdaştıramadı-ğımız bu olayı şiddetle kınıyoruz" denildi.

13- Abhazya ile Gürcistan arasında imzalanan ateşkese rağmen çatışma-

ların tüm şiddetiyle devam ettiği bildirildi.

Abhazya'nın başkenti Sohum'un Gürcülerin eline geçmesi ile hükümet merkezihaline gelen Gudauta'da bir açıklama yapan Abhazya Cumhurbaşkanı VladislavArdzinba, "Gürcüler, milletimizi yok etmek istiyorlar. Şevardnadze silahzoruyla iş başına geldi. Dünyada insan haklarını savunan milletler bize yardımetmeli" dedi.

13 EYLÜL 1992

1- Güneydoğu'da incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-dorukbaşkanlığındaki Parlamento heyeti, Şırnakve Hakkari'nin Çukurca ilçesindekiincelemelerini tamamladıktan sonra Batman'da, valilik, belediye, emniyetmüdürlüğü, devlet hastanesi ve il jandarma alay komutanlığını ziyaret ederek,kentin sorunları ve yaşanan terör olayları hakkında bilgi aldı.

Cindoruk, İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda Türk Silahlı Kuvvetlenmensuplarına yönelik olarak yaptığı konuşmada, tüm güvenlik güçlerinin terörüortadan kaldırmak için birleştiğini vurgulayarak, TSK mensuplarından meseleyiçok büyütmemelerini istedi. Cindoruk, Türkiye'nin demokrasi içinde hızlabüyüdüğünü, geliştiğini söyleyerek, Türkiye'nin bölünmez bir bütün olduğunu,Güneydoğu sorununun da en kısa sürede çözümleneceğini kaydetti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz dışındaki Parlamento Heyeti daha sonra,askeri bir uçakla Ankara'ya döndü.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen 711.Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenliği kutlamalarına katıldı. Başbakan Demirel,törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dirliğinin, düzenliğinin, birlik veberaberliğinin bozulmaması gerektiğini belirterek, 'Türkiye, demokrasiyi, insanhaklarını, adaleti ülkenin her köşesine hakim kılmış bir Türkiye olarak yolunadevam edecektir" dedi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'ne üyebakanlar toplantısına katılmak üzere Danimarka'ya gitti. Aktuna, hareketinden önceAtatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda, ülkeler arasındayardımlaşma ve desteğin arttırılması konularının ele alınacağını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHPGİK üyelerini TBMM'de kabul ederek bir süre görüştü. Ecevit görüşmede, soldakipartilerin birbirini çelrnelememesi gerektiğini belirterek, "her partikendi kulvarında yarışarak, sağın gelişmesini engellemeye çalışmalıdır"dedi.

Deniz Baykal, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkeningenel siyasi sorunları konusunda karşılıklı görüş teatisinde bulunduklarınısöyledi.

5- İnsan Hakları Derneği Antc :? Şubesi'nin Genel Kurulu'nda konuşan HEPGenel Sekreter Yardımcısı Harun Çakmak, terörle mücadele adı altında en temelinsan haklarının ihlal edildiği bir ortamda yaşandığını savundu.

Genel Kurul'da konuşan İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Akın Bir-dalise, işkencenin bir sorgulama yöntemi olarak hala meşru görüldüğünü öne sürdü.

6- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Jandarma Sınır Karako-lu'nabaskın yapan PKK'lı teröristler, 1 astsubay, 8 er ve erbaş ile 2 geçici köykorucusunu şehit eni. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamayagöre Karakola saldıran teröristlerden 30'u ölü olarak silahları ve techizatlarıylabirlikte ele geçirildi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi, Ağrı Dağı eteklerinde dün operasyondan dönengüvenlik güçlerine pusu kuran teröristlerin açtığı ateş sonucu, bir üsteğmen ve3 er şehit oldu.

7- Uluslararası Parlamentolar Birliği'nin (IPU) İsveç'in başkentiStockholm'de yapılan ve 102 ülkeden 500'den fazla parlamenterin katıldığı 88.toplantı sona erdi. Türkiye'yi İmren Aykut başkanlığında bir heyetin temsilettiği toplantıda yayınlanan sonuç bildirgesinde, aralarında Türkiye'nin debulunduğu 9 ülke, "Parlamenterlerinin insan haklarının çiğnendiği"gerekçesi ile kınandı.

Uluslararası Parlamentolar Birliği'nin raporunda, 'Türkiye'de Kürtmilletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmak üzere olduğu, bumilletvekillerinin ölümle tehdit edildikleri" iddia edildi. IPU,Türkiye'de, milletvekillerinin güvenliğinin sağlanması için önlem alınmasını,ölüm tehditlerini detaylı olarak inceleyip bu tehditlerde bulunanlarınbulunmasını ve cezalandırılmasını istedi.

8- Arap Birliği Örgütü Dışişleri Bakanları'nın 98. dönem olağan toplantısıörgütün merkezinin bulunduğu Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Toplantınınaçılış konuşmasını yapan Genel Sekreter İsmet Abdülmecid, Arap Birliği, ninIrak'ın toprak bütünlüğüne ve halkın güvenliğine verdiği önemi teyid etti veBağdat'ın da uluslararası kararlara uymasını istedi.

9- Avrupa Topluluğu Dışişleri Bakanlarının hafta sonunda İngiltere'deyapılan toplantısında, Bosna-Hersek üzerinde askeri uçuşlara yasak sahaoluşturulmasını öneren BM'yi, "destekleme karan" alındı.

Öte yandan Bosna-Hersek Sırplarının lideri Radovan Karadzic, İngiltereBaşbakanı John Major'a göndediği bir mektupta, Batılı ülkelerinBosna-Her-sek'te uçuşa yasak bir bölge oluşturmaları durumunda savaşa sonverilmesini amaçlayan görüşmelerden çekileceklerini açıkladı. Karadzic, uçuşyasağının Sırpları askeri açıdan zayıflatacağını iddia etti.

10- Karabağ Ermenilerine yardım için bölgede bulunan bir Ermenimilletvekilinin, Azeri kuvvetlerinin gerçekleştirdiği roket saldırısında öldüğübildirildi.

11- Pakistan'ın kuzey ve orta kesimlerini etkisi altına alan şiddetliyağışların yol açtığı sellerde ölenlerin sayısının 1600'e yükseldiğibildirildi.

14 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Devlet İstatistik Enstitüsü ve çeşitliuluslararası kuruluşlar tarafından ortaklaşa düzenlenen "ProjectLink" toplantısında yaptığı konuşmada 'Türk ve dünya ekonomilerini"değerlendirdi.

2- TBMM'ce oluşturulan heyetle birlikte üç gündür Güneydoğu'da bulunan ANAPGenel Başkanı Mesut Yılmaz, beraberindeki ANAP milletvekilleri ve bölgedekiyerel yöneticilerle Diyarbakır'da bir toplantı yaptı.

Güneydoğu'nün sorunlarının konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını yapanYılmaz, hükümeti eleştirerek, "Demokrasi, şeffaflık, şefkat vaatlerini,aradan 10 ay geçmesine karşın yerine getirmediklerini" söyledi.

3- Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon, Anadolu Basın Birliği (ABB) GenelBaşkanı Lütfi Akçan ve Yönetim kurulu üyelerini kabul ederek görüştü. DevletBakanı Ergenekon, Anadolu Basını ile sık sık görüşmek ve sorunları hakkındabilgi almak istediğini söyleyerek, hükümet olarak Anadolu Basınına verdikleriönemi dile getirdi.

4- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) İstanbul'dadüzenlediği 9. Ulusal Bilişim Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada,insanlığın asırlar sonra bilim teknolojisindeki gelişmeler sonucu ikinci birrönesans yaşadığını belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, 1992-1993 öğretim yılı ile İlköğretimhaftasını, Şanlıurfa'da bir ilkokulun açılışıyla başlattı.

6- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, Genelkurmay Başkanı'nınyetkilerinin sınırlandırılmasını öngören 8 ayrı yasa değişikliği önerisini TBMMBaşkanlığı'na sundu.

7- Güneydoğu'da incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-dorukbaşkanlığındaki Parlamento heyetinde yer alan milletvekilleri, iki günlükgeziyle ilgili olarak basına değerlendirmelerde bulundular.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, ÇGD Onur KuruluBaşkanı Yazar Aziz Nesin ve derneğin yönetim kurulu üyesi Veli özdemir'denoluşan heyet, gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili olarak üç gün önceGüneydoğu'da başlattıkları geziyi tamamladı.

Heyet üyeleri Diyarbakır'da bir basın toplatısı düzenleyerek edindikleriizlenimleri aktardılar. Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı MustafaEkmekçi, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ve bölgedeki gazeteciler ile

ölen gazeteci yakınlarıyla görüşme yaptıklarını belirterek, öldürülen vebölgede görev yapan gazetecilerin haklarını sonuna kadar arayacaklarınısöyledi. Ekmekçi, "bu ülkenin Türklerin ve Kürtlerin olduğunu, ırkçılığave şovenliğe karşı olduğunu belirterek, "Kürt ve Türk halkı olarakbirlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız, Kürt halkının kimliği ve haklarıtanınmalı, Kürt halkı insanca yaşamalıdır" dedi.

9- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bazı bakanların TÜSiAD'a yönelikeleştirilerini yanıtladı.

10- Alman Devlet Bakanı Helmut Schaefer, Avrupa Konseyi Bakanlar KomitesiOlağanüstü Toplantısı için geldiği İstanbul'da, toplantıdan sonra CumhuriyetGazetesi'ne Türk-Alman ilişkilerini değerlendirdi. Güneydoğu'da yaşanangelişmelerin Almanya tarafından dikkatle izlendiğini belirten Alman BakanSchaefer, Türkiye'nin teröre karşı kullandığı yöntemlerde daha dikkatli olmasıgerektiğini söyledi.

11- Diyarbakır'da düzenlenen ANAP Bölge Toplantısı'ndan dönmekte olanSiirt'in Şirvan'ın ilçesi Belediye Başkanı ile ANAP ilçe teşkilatından üç kişiSilvan yakınlarında Malabadi Köprüsü'nde bir grup PKK militanı tarafındankaçırıldı. ANAP İlçe Başkanı da yaralandı.

12- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Jandarma Sınır Karakoluna,PKK tarafından dün düzenlenen baskının sabah saatlerinde sona erdiğibildirildi. Çatışmanın ilk gününde 1 astsubay, 8 erbaş ve er ile 4 güvenlikgörevlisi, ikinci gününde de yaralanan 6 erbaş ve er ile 4 güvenlikgörevlisinin öldüğü, çatışma sırasında 30 PKK militanının da öldürüldüğüaçıklandı.

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dikboğaz Karakoluna dün akşam 50-60 kişilik PKKmilitanının roketatar ve otomatik silahlarla ateş açtığı', 2 saat süren çatışmasırasında 2 erin şehit olduğu, 3 erin de yaralandığı bildirildi. Çatışmadansonra kaçan PKK militanlarının yakalanması için bölgede geniş çaplı biroperasyona başlandığı belirtildi.

13- Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve sürekli basın kartı sahibi gazeteci Demi-relTüzman, İstanbul'da öldü.

14- İran'da bulunan içişleri Bakanı İsmet Sezgin, iran Cumhurbaşkanı Ha-şimiRafsancani ile Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi tarafından kabuledildi. Sezgin, Rafsancani'ye Cumhurbaşkanı Özal'in yazılı, Başbakan Demirel'inde sözlü mesajlarını iletti. Görüşmede Habibi, PKK terörü ile mücadeleningörevleri ve sorumlulukları olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Sezgin, görüşmelerin ardından düzenlediği basıntoplantısında, iran yönetiminden, PKK terörü ile mücadele konusunda her türlügarantiyi aldıklarını açıkladı.

15- Hawai takımadalarındaki Kunai Adası'nı cuma günü etkisi altına alanIniki kasırgasının 4 kişinin ölümüne, 100 kişinin yaralanmasına, en az 10.000evin de hasar görmesine yol açtığı bildirildi.

15 EYLÜL 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Senatör Alfanzo Dominquezbaşkanlığındaki Meksika Parlamento Heyetini kabul ederek bir süre görüştü.Cindoruk görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki coğrafi uzaklığarağmen heyetler arasındaki görüşmeler sayesinde yakınlaşmanın ve işbirliğininmümkün olacağını belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, DYP'nin açıklık ve berraklıkla, dışarıya yanlış görüntü vermedenyoluna devam etmesi halinde istikrarsızlık korkusu olmayacağını belirterek,"bizim istediğimiz demokratik istikrardır" dedi.

Başbakan Demirel ekonomiden sorumlu bakanlarla dün akşam yaptığı toplantıdada sanayicileri eleştirerek, sanayicilerin, 1980'den bu yana teknolojiyeyönelik yatırım yapmadıklarını, eskiyen teknolojinin yenilenmesi gerektiğinibelirtti.

Başbakan Süleyman Demirel Tercüman Gazetesi'ne hükümetin çalışmalarınıdeğerlendirdi.

Demirel, Diyanet işleri Başkanlığı'nca Ankara'da düzenlenen "1992 YılıHac Organizasyonu Değerlendirme Semineri'nde yaptığı konuşmada da,"seminere siyasi bir görevle değil, devletin yönetiminde olduğu içingeldiğini" söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz başkanlığında Diyarbakır'dagerçekleştirilen ANAP genişletilmiş bölge toplantısı dün gece sona erdi.Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

4- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam, 28 üniversitede ikili öğretim için 17 bin 396kişilik kontenjan ayrıldığını açıkladı. Sağlam, 28 üniversite senatosununkontenjanlarını belirleyerek, YÖK'e gönderdiklerini söyledi.

5- Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez, düzenlediği basıntoplantısında, bazı bakanlarla TÜSİAD arasındaki tartışmaya değinerek, 'TÜSİAD,elindeki maddi olanakları kullanarak, kendi çıkarları doğrultusunda kamuoyuyaratmaya çalışan ve bu yolla hükümetleri etkileme arzusunda olan birdernektir" dedi.

6- Batman'm Kozluk ilçesi yakınlarında PKK militanlarının bombalı ve silahlısaldırısına uğrayan minübüste bulunan 4'ü köy korucusu 10 kişi öldü, 6 kişi deyaralandı.

Diyarbakır'da dün düzenlenen ANAP Bölge Toplantısından dönerken Silvanyakınlarında Malabadi Köprüsü'nde bir grup terörist tarafından kaçırılanŞirvan'ın Belediye Başkanı Münip Şerafettinoğlu ile bir gazetenin yazı işlerimüdürü Adil Kaplan, Bahçeköy yakınlarında ölü bulundu.

Bu arada Ardahan'ın Göle ilçesinde iki kişi kurşuna dizilerek öldürülürken,Silvan'ın Güçlü köyü öğretmeninin cesedi bir ağaca asılı olarak bulundu.Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Yukarı Turalıs köyünde PKK militanlarıylagüvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar olduğu bildirildi. Ölü ve yaralıkonusunda bilgi alınamadı.

Öte yandan Kapıkuleden Türkiye'ye giriş yapmakta olan bir TIR'da yapılanaramada PKK'ya ait çok sayıda propaganda malzemesi ele geçirildi. 10 kişigözaltına alındı.

7- Sosyalist Enternasyonalin 19. Genel Kongresi Almanya'nın başkentiBerlin'de başladı. Kongreye, 72 ülkeden Sosyalist ve Sosyal Demokrat partilerinbaşkanlarının yanısıra 700 delege katıldı.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü Sosyalist Enter-nasyonal'deyaptığı konuşmada, Bosna-Hersek, Azerbaycan ve Kıbrıs sorunlarına değindi,inönü, Uluslararası Devletler Topluluğu tarafından resmen tanınanBosna-Hersek'te Müslüman azınlığın Sırp milislerce katledildiğine dikkatçekerek, BM'yi müdahaleye çağırdı. İnönü, BM'nin düzenli askeri bir güçoluşturmasını ve barışı yeniden tesis için Bosna-Hersek ve Dağlık Karabağ'dakiçatışmalara gereğinde müdahale etmesini talep etti.

Sosyalist Enternasyonal'in 19. Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde SHP GenelBaşkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, 21 başkan yardımcılıklarındanbirine seçildi.

8- Türkiye ile İran arasında 4 gündür süren görüşmeler sonucunda,"Güvenlik ve İşbirliği" anlaşması Tahran'da imzalandı. Görüşmelerintamamlanmasının ardından İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile İran İçişleri BakanıAbdullah Nuri, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek anlaşma hakkında bilgiverdiler ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar.

iran'da yaptığı 5 günlük resmi geziyi tamamlayan içişleri Bakanı ismetSezgin Türkiye'ye döndü. Sezgin, Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basıntoplantısında, İran yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde iki ülke arasında sıcakyaklaşım ve anlayış birliği doğduğunu, bunun, imzalanan mutabakat zaptına dayansıdığını belirtti.

9- BM Güvenlik Konseyi, Bosna'ya gönderilen insancıl yardımların korun-

masını sağlamak amcıyla, bu ülkede görev yapan BM koruma gücündeki askersayısını arttırmayı kararlaştırdı.

Bu arada Bosna-Hersek hükümetinin, Cenevre'de cuma günü başlayacak olanbarış görüşmelerine katılacağı bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Bosna-Hersek'e 1.800 asker gönderileceğinidoğruladı.

Öte yandan Sırpların, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Hırvatmahallelerini bombardımana tuttuğu bildirildi. Saraybosna'daki hastane kaynaklarınagöre, son iki günde Bosna-Hersek başkentindeki bombardımanda en az 19 kişiöldü, 150 kişi yaralandı.

10- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenilerin dün gece Nahcivan özerkcumhuriyetindeki Diçenek köyüne düzenledikleri saldırıda 3 sivilin öldürüldüğünübildirdi. Bakanlığın açıklamasında, son üç ay içinde çapışmalarda 3 bin Ermeniaskerinin öldürüldüğünü ileri sürdü.

11- Pakistan'ı etkisi altına alan ve bir haftadır devam eden şiddetliyağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde ölenlerin sayısının 2000'e yükseldiği1.5 milyon insanın evsiz kaldığı belirtildi.

12- Filipinler'de Yeni Halk örgütüne bağlı komünist gerillalarla hükümetkuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

16 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Aylık Ekonomik Değerlendirme Toplantı-sı'ndayaptığı konuşmada, KİT'lerde istihdam fazlası olduğu ve personel harcamalarınedeni ile yatırımlara yeterli kaynak ayrılamadığını belirterek, "Böylegiderse, yakında bütün vergi gelirleri kamu çalışanlarının ücretlerinegidecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Özal, HEP Milletvekilleri Mahmut Almak, Selim Sadak ve OrhanDoğan'ı kabul ederek Şırnak olaylarını görüştü.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP Genel İdare Kurulu'nun açılışında yaptığıkonuşmada, CHP'nin açılmasıyla meydana gelen gelişmeleri değerlendirerek,Meclis kompozisyonunun değiştiğini, siyasi parti sayısının 11'e yükseldiğinisöyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, memurlara sendika hakkı getiren 87 ve 151 sayılı ILOSözleşmelerinin TBMM'de ele alınacağını belirterek, sözleşmenin onaylanmasındansonra memur sendikalarının temsilcileriyle bir araya gelineceğini açıkladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basıntoplantısında yaptığı açıklamada, BM'nin Bosna-Hersek'teki kuvvetlerin sayısınıartırma kararını yetersiz, ancak doğru yönde atılmış bir adım olaraknitelendirdi. Kararın, Türkiye'nin, "silahlı müdahele seçeneğinin göz ardıedilmemesi" yaklaşımını haklı çıkardığını söyleyen Dinçmen, Türkiye'ninkuvvet olarak baskı yapmasının henüz masanın üzerinde olduğunu söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli; Hakkari, Şırnak veBatman'a yaptığı geziler hakkında görüşlerini açıkladığı basın toplantısında,bugün dünden daha çok birlik ve beraberliğin sergilenmesi gerektiğinivurgulayarak, ülkenin hiçbir sorununun terörün önünde olmadığını ve bölgehalkının, hükümeti devlete şikayet ettiğini söyleyerek, bölgede mobil timlerkurulmasını önerdi.

6- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, 13milletvekilinin daha partiden istifasıyla CHP'ye geçişlerini, "Yıllardırsancısı çekilen bir olay nihayet sonuçlandı. Bir partide yıllarca iki partigibi devam ettiğimizi tüm kamuoyu bilmekteydi" şeklinde değerlendirdi.

7- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Suri-

ye İçişleri Bakanı Muhammed Harba, Ankara-Şam arasında 1987 yılında yapılmışolan güvenlik anlaşması ile geçen nisan ayında yayımlanan ortak bildirinin elealınacağını söyledi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de yaptığı açıklamada, nisan ayında varılananlaşma uyarınca Türkiye ile Suriye arasındaki işbirliğinin daha daderinleştiril-mesinin asıl amaçları olduğunu belirtti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnakolaylarına karıştıkları gerekçesi ile tutuklananların sayısının 53'e yükseldiğibildirildi.

9- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde dün gece PKK militanları bir öğretmenikurşuna dizerek öldürdü.

10- Berlin'de yapılan Sosyalist Enternasyonal'in dünkü oturumunda, dünyaekonomisi, çevre sorunları, insan ve azınlık hakları tartışıldı, eşitsizgelişmenin demokrasiyi tehdit ederek aşırı milliyetçiliğe ve yabancıdüşmanlığına yol açtığı konularında görüş birliğine varıldı.

11- Uluslararası Para Fonu IMF tarafından hazırlanan yıllık raporda, dünyaekonomisinin durgunluktan çıkışının beklendiğinden daha yavaş olacağıbelirtildi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Butros Gali, gelişmekte olan Üçüncü DünyaÜlkelerinin dünya ekonomisiyle bütünleşmesi amacıyla bu ülkelerin sosyal veekonomik politikalarının denetlenmesi konusunda BM'nin daha kararlı birsorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi.

12- Sırp uçaklarının Bosna-Hersek'in kuzeybatı bölgesine iç savaşınbaşlamasından bu yana en kuvvetli hava saldırısını başlattıkları bildirildi.

AT ise, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'nın BM üyeliğininaskıya alınması için girişimlerde bulundu.

17 EYLÜL 1992

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı.Toplantıda, atamalarda Cumhurbaşkanının devreden çıkarılmasını öngören yasatasarısı kabul edildi.

Başbakan Süleyman Demirel toplantıda, hükümet faaliyetlerine ilişkinsoruların-anında yanıtlanması için düzenleme yapılmasını istedi. Demirel,Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen yasa tasarılarının TBMM'de değiştirilmesinieleştirerek, gerekli görülen ek ve değiştirmelerin kabine içinde yapılmasıkonusunda uyarıda bulundu.

2- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman tarafından hazırlanan ve Bakanlıktankonuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM Genel Kurulu'nungündeminde bulunan İnsan Hakları Bakanlığı için "DokümantasyonMerkezi" ve "Kütüphane" çalışmalarına başlandığı bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye İşadamları Derneği'nin İstanbul'dadüzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle,aktif ve dinamik bir dış politika izlemek zorunda olduğunu belirterek,Türkiye'nin Bosna-Hersek'teki saldırıları kaygı ile izlediğini, BM, AT ve AGİKgibi kuruluşların yavaş hareket etmelerinin bu kuruluşlara duyulan saygıyıazalttığını söyledi.

Çetin, Kıbrıs konusunun Türkiye'nin ulusal davası olduğunu belirterek, KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın New York görüşmelerinden başarıyla çıktığınıbildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMehmet Moğultay yaptıkları yazılı açıklamada, CHP üyeliğinden istifaettiklerini bildirdiler. Açıklamada "Sosyal demokratların bütünleşmesiiçin bir umut olarak açılan CHP, bu işlevini aşarak, yeni parçalanmalara ve bölünmelereyol açmıştır. Böylece CHP, beklenen çizgisinden sapmıştır" denildi.

Bu arada DSP istanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile SHP PM üyesi 9 kişipartilerinden istifa ederek CHP'ye katıldılar.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ilegörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yasanın kurultay delegelerine tanıdığıçifte üyelik hakkından yararlanmayacağını belirterek, CHP üyeliğinin sonaerdiğini bildirdi.

6- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam Ankara'da yaptığı açıklamada, Milli Eği-

tim Bakanı Koksal Toptan1 m üniversiteyi kazanan, ancak şartsız kuruldakalan öğrencilerin, üniversiteye kayıtlarını yaptırıp önümüzdeki yıl yapılacakbütünleme sınavlarına değin kayıtlarını dondurma önerisi hakkında, "Mevcutkanuna göre liseden mezun olmayan üniversiteye giremez. Kanuna göre, kayıtyaptırmayan öğrencinin kayıt dondurması diye birşey söz konusu olamaz"dedi.

7- Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının da kurucuları arasındabulunduğu "Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş.*-kuruldu.

8- Adana Emniyet Müdürü Mete Altan düzenlediği basın toplantısında, bölücüörgüt tarafından çeşitli tarihlerde düzenlenen eylemlere katılan teröristlerdenikisi kız 12'sinin daha yakalandığını açıkladı.

9- Hassas Bölgeler Şube Müdürlüğü'nde görevli Başkomiser Halil Yıldırım,İstanbul Bahçelievler'de uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

10- Tunceli-Ovacık karayolunu kesen bir grup PKK militanının, durdukları biryolcu otobüsünde bulunan Ovacık Savcısı Yavuz Bayram ile Hakim Mustafa Karadağ'ıkaçırmak istedikleri ancak, güvenlik kuvvetlerinin yaklaşması üzerine aracıateşe.vererek kaçtıkları bildirildi.

Van-Tatvan karayolunu kesen PKK'lılar 14 yolcu otobüsünü durdurarak 10kişiyi kaçırdılar.

11- BM Genel Sekreteri Butros Gali, dün yayımlanan 47 sayfalsk geneldeğerlendirme raporunda, Kıbrıs konusunda 26 Ekim'de New York'ta yapılacakgörüşmelerde anlaşma beklentisi olduğunu bildirdi.

12- Sosyalist Enternasyonel'in 19'ncu Genel Kongresi Berlin'de sona erdi.

Sosyalist .Entarnayonel Genel Başkanı Pierre Mauroy Kongre'nin ardındandüzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kıbrıs ve Kürt azınlığının"Ortadoğu" başlığı altında ele alındığını ve bunun dört ülkeyi ayrıayrı ilgilendirdiğini belirterek, "Kürtlerin yaşadığı ülkeler, bu sorunlatek tek ilgilenmelidir" dedi.

13- Avrupa Parlamentosu, Somali halkının gereksinmelerinin ivediliklekarşılanması için, Somali'de "İnsani Koridor" açılması çağrısındabulundu.

14- Bosna-Hersek'li Sırpların, bugün Cenevre'de başlayacak Yugoslavya BarışKonferansı öncesi ateşkes yapılması ve kaynakların ortak kullanımı içinanlaşmaya oturulması konusunda hükümete çağrıda bulundukları bildirildi.

Öte yandan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç, Sırpların dahaönceki barış konferanslarında verdikleri sözleri tutmamaları durumunda,

Cenevre'deki görüşmeye katılmayacaklarını açıkladı.

15- Ortadoğu Barış Görüşmeleri kapsamında Suriye ve İsrail heyetleri düngece ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görüştüler.

Suriye Heyet Başkanı Muvaffak EI-Allaf görüşme sonrası yaptığı açıklamada,Suriye'nin daha önce sunduğu plana yakın önerilerin kabul edildiğini, ciddiilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

İsrail Heyet Başkanı İtamar Rabinoviç de, iki ülke arasında resmi bir barışanlaşmasının oluşturulması, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi ve sınırlarınkarşılıklı açılması konusunda görüştüklerini bildirdi.

18 EYLÜL 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdai inönü düzenlediği basmtoplantısında, yeni CHP'nin eski CHP olmadığını vurgulayarak, CHP yöneticilerinihizip olmakla suçladı ve Deniz Baykal ve arkadaşlarının SHP'den ayrılmalarınınpartiye katkı sağlayacağını söyledi.

2- Türkiye ile Suriye İçişleri Bakanları arasında üç gündür devam edengörüşmelerin ardından, iki bakan 1987 yıiında imzalanan güvenlik ve işbirliğianlaşması ile bu yıl içinde İsmet Sezgin'in Şam ziyareti sırasında imzalanansonuç belgesinin yürürlükte olduğuna ilişkin mutabakat zaptını da imzaladılar.

Suriye İçişleri Bakanı Dr. Muhammed Harba, imza töreninden sonra yaptığıkonuşmada, Suriye'nin Türkiye aleyhine herhangi bir hareket içerisindeolmayacağını belirterek, kendilerinin de aynı davranışı Türkiye'denbeklediklerini söyledi. Konuk Bakan daha sonra Başbakan Süleyman Demirel ileyaptığı görüşmeye de değinirek, Başbakanın kendisine, "su konusunda ikiülkenin de ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemeler yapılacağını, suyun, ikiülke arasında barış köprüsü olarak kalacağını" söylediğini bildirdi.

içişleri Bakanı ismet Sezgin de, Dr. Muhammed Harba'nın Başbakan SüleymanDemirel ile görüşmesine ilişkin, Demirei'in, Suriye'nin su konusunda endişeetmemesi gerektiğini söylediğini belirterek, "Sayın Başbakan, akıllıcakullanılırsa, sudan, yalnız iki ülkenin değil, üç ülkenin deyararlanabileceğini" söylediğini belirtti.

Daha sonra, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Suriye içişleri Bakanı Dr.Muhammed Harba İstanbul'a gittiler.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında,"Avrupa'da yaşanan mali kriz, Türkiye'nin dış ticaretini de etkiler"şeklindeki düşüncenin erken bir yargı olacağını belirterek, "Endişe edecekbir şey yok. Çünkü, Türkiye'nin döviz sıkıntısı da, bir ithalat sıkıntısı dayok" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Trabzon'un Akçabat ilçesinde birortaokulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversiteyi kazanan ancakliselerden mezun olamayan öğrencilere yeni bir hak tanımak için, YÖK ile görüşbirliğine varmaya çalıştıklarını, bu durumdaki öğrencilerin üniversitelerbakımından kazanılmış hakka sahip bulunduklarının kabul edildiğini söyledi.

5- Diyanet İşlerf Başkanlığı'na atanan Mehmet Nuri Yılmaz düzenlediği ilkbasın toplantısında, insanlığın maddi ve manevi sıkıntılarının tek ilacınınİslam Dini olduğunu belirtti ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör

olaylarına değinerek, Terör, üç-beş terörist ve onların işlediği zulümdenibaret değildir. Terörün bir amacı vardır. O da yüce milletimizin dirliğinisarsmaktır" dedi.

6- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay TBMM'de düzenlediği baslntoplantısında, CHP'ye katılımların Anayasanın 84'ncü maddesini yeniden gündemegetirdiğini belirterek, yeni bir siyasi yapılanmanın önüne böyle yapay engellerkonulmaması gerektiğini söyledi.

7- Türkiye'ye gelen Makedonya Başbakan Yardımcısı Yolan Andonof, BaşbakanSüleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Devlet Bakanı OrhanKilercioğlu ile görüştü. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptığı görüşmedensonra bir açıklama yapan Yolan Andonof, Makedonya'yı ilk tanıyan devletlerdenbiri olan Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ettiklerini belirterek, Türkiye'densonra diğer Türk Cumhuriyetlerinin de Makedonya'yı tanıdıklarını söyledi.

Makedonya'nın sanayisinin işlemesi için, gerekli olan 80 bin ton naftayı buülkeye taşıyan bir geminin Yunanistan tarafından alıkonulduğunu bildirenAndonof, Türkiye'den yaklaşık 20 bin ton yakıt yardımı istedi.

8- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Ulubahçe köyüne baskındüzenleyen PKK militanlarının 4 kişiyi öldürdükleri, yedi kişiyi deyaraladıkları bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 10 kişiöldü.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, NATO Konseyi Şeref Başkanı seçildi.

11- KKTC Meclis Başkanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Hakkı Atun'un,partisi ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hakkında görüşleri Tercüman Gazetesi'ndeyayımlandı.

12- Bosna-Hersek'e NATO ülkelerince BM şemsiyesi altında birlik gönderecek 8ülke olarak sadece İngiltere, Kanada, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika,Norveç ve Danimarka belirlendi. Bu birlikler arasında Türk taburununbulunmayacağı kesinlik kazandı.

Bu arada, Yugoslavya konusunda BM ve AT gözetiminde düzenlenen uluslararasıCenevre Konferansı başladı. Konferans Sözcüsü Fred Eckhard açılışta yaptığıkonuşmada, görüşmeler sırasında Bosna-Hersek'te çatışan üç tarafı bir masaetrafına toplama şansının çok zayıf olduğunu söyledi.

13- Abhazya Özerk bölgesinde, Rusların yoğun olduğu Tvarçeli kentine

ve çevredeki bazı kasabalara 3 Gürcü askeri helikopteri tarafından dün gecebir saldırı düzenlediği bildirildi.

14- Orta Asya Cumhuriyetlerinden Tacikistan'da Devlet Başkan Vekili Ek-bersoİskenderov'un talimatıyla kilit noktalara BDT Silahlı Kuvvetleri'ne bağlıbirliklerin yerleştirildiği bildirildi.

15- Berlin'de dün gece gerçekleştirilen bir suikastte, İran KürdistanDemokratik Partisi Lideri Dr. Said Şerefkendi, partinin Avrupa teşkilatısorumlusu Fettah Abdulli ve yine lider kadrosunda bulunan iki Mşi öldürüldü.

19 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Atatürk'e TBMM tarafından Mareşallik Rütbesive Gazilik Unvanı verilişinin 71'nci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay düzenlediği basın toplantısında, CMUKkonusunda, parti ve hükümet olarak görüşlerinin TBMM'ye sevkediien yasayayansıdığını, koalisyonun uzlaşmayı gerektiren bir doğaya sahip olduğunu vurgulayarak,"Yasa, yeni bir soruşturma ve muhakeme sistemi getiriyor. Bu sistemin,herhangi bir şekilde bozulmaması önemlidir. Bir noktadan bozulduğu zaman, amacıgerçekleştirmiyor. Bu nedenle, CMUK'ta terör ile ilgili düzenleme yapmanındoğru olmadığına inanıyorum" dedi.

3- HEP İkinci Olağanüstü Kongresinde, Genel Başkanlığa Mardin MilletvekiliAhmet Türk seçildi.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, Sendika'nınİstanbul'da düzenlenen 13'ncü Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, halkın haberalma özgürlüğüne getirilen sınırlamaların kaldırılmaması, fikir suçu kavramınınyok edilememesi ve basın mensuplarının can güvenliklerinin sağlanamamasınedeniyle basının görevini yerine getirmekte zorlandığını bildirdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Cudi Dağı'ndagerçekleştirilen operasyonlar sırasında öldürülen biri kadın 9 PKK militanınıncesedi bulundu.

Şırnak'taki çatışmalarda, üç PKK'lı öldürüldü, 7'si sağ olarak yakalandı.Mardin'in Midyat ilçesinde tarlada mayına basan bir köy korucusunun da öldüğübildirildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun, yarın, NewYork'a Türk tarafını şikayet etmek amacıyla gideceği yolundaki Rum basınınınhaberleri hakkında, "Rum tarafı bir federasyonun temelini teşkil edenilkeleri bizimle müzakere etmek niyetinde değildir, bunu biliyoruz. Bunuşimdiden halkıma duyuruyorum" dedi.

7- UNICEF Sözcüsü Edith Simrnons Zagrep'te yaptığı açıklamada,Bos-na-Hersek'le savaşan taraflara "Barış Haftası" çağrısındabulunarak, kış mevsi-miyie birlikte çocuklar için kaygılarının daha daarttığını belirtti.

Öte yandan, Bosna-Hersek hükümeti, ülkede dün meydana gelen çatış-

malarda 34 kişinin öldüğünü, 290 kişinin de yaralandığını bildirdi. BaşkentSa-raybona'da ise 25 kişinin öldüğü, 185 kişinin de yaralandığı belirtildi.

8- Dağlık Karabağ'da taaruza geçen Azeri Kuvvetleri'nin Susa civarındaki 12kenti ele geçirdikleri bildirildi.

Bu arada, AGİK Kıdemli Memurlar Komitesi, Dağlık Karabağ konusunda Minsk'teyapılacak konferansa hazırlık amacıyla yapılan görüşmelerdeki başarısızlıktanciddi bir endişe duyduğunu bildirdi.

Kıdemli Memurlar Komitesi'nin üç gün süren toplantısından sonra yayımlananbildiride, Osetlerle Gürcüler arasındaki çatışmaya da değinildiği ve AGİK'in,ateşkesi denetlemekle görevli askeri heyete davet edildiği kaydedildi.

20 EYLÜL 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Parlamento Muhabirleri Derneği(PMD)'nin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğudönemdeki 'tekil" niteliğini hala koruduğunu ve bunu sonuna kadartaşıyacağını belirterek, "Demokrasinin sadece iyi günlerin değil,bunalımlı günlerin de sistemi olduğunu" söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, HEP Kongresi'ninCumhurbaşkanlığı tarafından özel kameralarla izlenmesinin söz konusu olmadığınıbildirdi.

3- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, HEP'in, dün yapılan 2'nci olağanüstükongresinden sonra düzenlediği basın toplantısında Başbakan SüleymanDe-mirel'in, "PKK'ya destek, cinayete destektir" şeklindeaçıklamasını değerlendirerek Demirel'in soruna tek yönlü baktığını öne sürerek,"Biz, kimsenin öldürülmesini istemiyoruz. PKK içinde bulunan insanlar dabizim ailemizin, köyümüzün çocuklarıdır" dedi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfüllah Kayalar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, hükümetin, çiftçiye peşin ödeme yapıldığı yolundaki tümiddialarına karşın, Tarım Satış Kooperatifi Birlikleri'nin çiftçiye 1 trilyon250 milyar lira borcu olduğunu söyledi.

5- Özgür Gündem Gazetesi yazarlarından Musa Anter, Diyarbakır'da uğradığısaldırı sonucu öldü.

6- Milliyet Gazetesi yazarlarından İlhami Soysal, Ayvalık'ta geçirdiğitrafik kazası sonucu öldü.

7- BM Genel Sekreteri Butros Gali New York'ta Reuter'e verdiği demeçte,azınlık haklarınının korunamaması durumunda dünyanın yaklaşık 400 devletebölünebileceği uyarısında bulunarak, buna acil çözüm gerektiğini söyledi.

8- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Büyükbir saldırı başlatan Azeri Birlikleri'nin Dağlık Karabağ'ın başkentiHankenti'nin 10 km yakınına kadar ilerledikleri" bildirildi.

9- Saraybosna Radyosu, Sırpların dün başkentin 150 km. güneyindeki Brcko'yadüzenledikleri hava saldırısında kente napalm bombası attıklarını ve saldırıdaçoğu kadın ve çocuk olmak üzere 42 kişinin öldüğünü bildirdi.

10- Ortadoğu görüşmelerinin Suriye Heyeti Başkanı Muvaffık El Allaf, İsra-

il"in işgal altında tuttuğu ve Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ndentümüyle çekileceğini ilan etmediği takdirde, ülkesinin müzakereleri terkedeceğini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres konuyla ilgili açıklamada, bütünüyleçekilmenin hiçbir zaman söz konusu olmayacağını, Suriye ile ülkesi arasındakesin barış kurulması sağlanmadan Golan Tepeleri'nden çekilmenin tartışmayaaçılamayacağını bildirdi.

21 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, çeşitli savunma sanayi ihaleleri konusundaalınan kararları, düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. Demireltoplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle Güneydoğu Bölgesi'ndeki terörolaylarında daha etkili olabilmek için "acil" olarak sonuçlanmasınıbeklediği helikopter ihalesini, ABD'nin kazandığını açıkladı.

Başbakan Süleyman Demirel, çelik yelek tartışmaları ile ilgili olarak da,Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendi ihtiyacını karşılayacak kadar çelik yeleğibulunduğunu, yeni ihtiyaçlar duyulduğunda alımlara gidildiğini bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulutoplantısından sonra; Fransa'da dün yapılan Avrupa Birliği'nin sağlanmasınıöngören Maastrich Anlaşması ile ilgili halk oylamasında, yüzde 51 oranında"e-vet" oyu çıktığını belirterek, konuyla ilgili Türk hükümetiningörüşlerini içeren yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 'Türkiye, halk oylamasının sonucunu Avrupa Birliği yönündekigayretlere ivme kazandıracak olumlu bir gelişme olarak mütalaa etmektedir"denildi.

3- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, Musa Anter'inöldürülüşünü "terör" olarak nitelendirdi ve bunu, devlet olarakçözümleyeceğiz" dedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Danimarka Emniyet Müdürü İvar Boye'yikabulünden sonra, gazeteci-yazar Musa Anter'in öldürülmesiyle ilgili olarak,"Siyasal ve ekonomik görüşleri ne olursa olsun hangi eylem içindebulunursa bulunsun bir kişinin böyle bir saldırıya uğraması üzüntü vericidir.Bu cinayetleri kontrgerillaya mal etmenin hiçbir anlamı yoktur. Esas olarakböyle bir örgüt yoktur. Biz devletin yasaları neyi gerektiriyorsa onuyaparız" dedi.

İçişleri Bakanı Sezgin, Bakanlar Kurulu toplantısından önce yaptığıaçıklamada, basında yeralan Taşdelen Sınır Karakolu'na PKK tarafından yapılanbaskın kasetinin gerçekleri yansıtmadığını belirterek, "Bu kaset, belliamaçlarla yapılan ve terörizmin doğasında mevcut bulunan korku salmanınötesinde propagandaya yönelik çalışmalardan birisidir" dedi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında,gazeteci-yazar Musa Anter ile SHP Savul İlçe Başkanı Nizamettin Açan'ınölümlerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

6- Türkiye'de ilk kez düzenlenen NATO Sivil Savunma Komitesi, seminer vetoplantısı İstanbul'da başladı.

Toplantının ilk bölümünde Erzincan depremi başta olmak üzere, Kozlu'dakigöçük faciası ayrıntılı olarak ele alındı.

7- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, Merter'de bir süpermarkettenalınan deterjan kutusundan bomba çıkması olayıyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, bu tür büyük alışveriş merkezlerinin Batı ülkelerinde olduğu gibikendi iç güvenlk sistemlerinin olması gerektiğini vurgulayarak, soruşturmanındevam ettiğini, bombanın büyük bir olasılıkla dışarıdan getirildiğini bildirdi.

8- Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Acar ile Ağır CezaHakimi Özkan Şakir'in, gece ilçe merkezlerindeki evlerinde uğradıkları silahlısaldırı sonucu öldükleri bildirildi.

9- Muş'un, Kızılağaç kazasında devriye gezen bir askeri araca ateş açılmasısonucu 1 er şehit oldu.

Mardin'in Nusaybin ilçesi Yavru köyünde yola döşenen bir mayının patlamasısonucu 2 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü.

11- IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık çalışmaları dolayısıyla Washington'dabulunan Devlet Bakanı Tansu Çiller, Türk gazetecilerle bir basın toplantısıdüzenledi.

Tansu Çiller toplantıda, Türkiye ve dünyadaki çeşitli ekonomik gelişmelerleilgili görüşlerini belirterek, Merkez Bankası'nın artık para piyasalarınagirmesine gerek kalmadığını bildirdi.

12- Bosna-Hersek'te bir yardım konvoyunun topçu ateşinde kalması sonucu 3'üTürk, 7'si çeşitli ülkelerden gelen 10 müslümanın öldüğü bildirildi.

Bu arada, Bosna-Hersek savaşının durdurulması için yapılan CenevreGörüşmeleri'nde Saraybosna'da çocukların ve hastanelerin korunması amacıylaSırplardan güvence alındı.

13- Lübnan Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Lübnan askerlerinin, 48saat içinde PKK'nın Bekaa Kampı'na girmek üzere hazırlıklara başladığı ve buharekat sonrasında kampın PKK ve diğer militanlardan arındıralacağı bildirildi.

14- Fransa'da dün yapılan Avrupa Birliği'nin sağlanmasını öngören Maas-trichAnlaşması ile ilgili referandumda yüzde 51 oranında "evet" oyuçıktığı bil-

dirildi. Sonuçların alınmasından sonra Fransa Başbakanı Pierre Beregovoy,"e-vet" ve "hayır" oylarının birbirine çok yakın olmasınınyönetimdeki çoğunluğa ve muhalefetteki azınlığa birer uyarı olduğunu belirtti.

AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors da, % 50'ye varan "hayır" oyuoranının Fransız topluluk komisyonu tarafından "dikkate alınacağını"söyledi.

ABD Başkanı George Bush, Avrupa'nın entegrasyonunun, serbest ticaretin dahada gelişmesini sağlayacağını belirterek, birleşmeyi desteklediğini kaydetti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalummiere ise, Avrupa'nın inşasınainanan herkes gibi büyük bir rahatlama duyduğunu belirterek, "Hayır,oylarının zaferi, Avrupa için dramatik sonuçlar doğururdu, bu sadece Fransızlariçin değil, bütün Avrupa için geçerli" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Egon Klepsch de, Fransa halkının tarihi kararınıselamladığını, bu kararın Avrupa'yı oluşturma konusundaki çabalara destekverdiğini söyledi.

15- Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani yaptığı açıklamada,Kürdistan Yurtsever lideri Celal Talabani'yle her iki partiden alınacakpeş-mergelerden oluşacak ve Kürt Savunma Bakanlığı'na bağlanacak bir ordununkurulması konusunda anlaşma sağladıklarını bildirdi.

22 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grubunda yaptığı konuşmada, HEPmilletvekillerini eleştirdi.

Demirel, terör olaylarını değerlendirirken, devletin saldırıya uğradığınıbelirtti ve olaylarda saldırganların kim olduğunun hiç şüpheye gerek olmadanbilinmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulutoplantısında, Doğu ve Güneydoğu'da tırmanan teröre karşı alınacak önlemler veişçi emeklilerinin durumunun değerlendirildiği bildirildi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin hakkında, HEP milletvekillerinin verdiğigensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, HEP'in, PKKterörünü desteklediğini öne sürerek, 'terörü yaratanların ve ona destekolanların terörden ve onun sonuçlarından şikayet etmeye haklarıbulunmamaktadır. Ancak, yine devletin gücüdür ki, onlar dahi teröre karşıkorunacaklardır" dedi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Kulp Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Acar ile HakimÖzkan Şahin'in öldürülmesi olayları ile ilgili olarak yaptığı yazılıaçıklamada, "Hakim ve savcıya saldırı, hukuka, demokrasiye, uygarlığa,insanlığın tüm ortak değerlerine de yapılan bir saldırıdır" dedi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Avrupa Birliği'nin sağlanmasını öngören Maastrich Anlaşması'-nınFransız halkınca oanylanmasının Türkiye açısından olumlu olduğunu bildirdi.

5- 7'nci Ulusal Psikoloji Kongresi, Hacettepe Üniversitesi'nde başladı.Kongre'nin açılışında konuşan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, insanların

ruhsal sorunlarla içice yaşamalarına rağmen, bu sorunların gözardıedildiğini belirtti. Aktuna, ruh sağlığına önem veren toplumlarda iş verimininarttığını da bildirdi.

6- Özgür Gündem Gazetesi yazarı Musa Anter'in öldürülmesi olayı ile ilgiliDiyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyen demokratik kitle örgütleri,cinayeti kontrgerillanın işlediğini öne sürdüler.

Toplantıda, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Sekreteri Avukatı SedatAslantaş yaptığı açıklamada, "Cinayet ile ilgili tüm bulgular, saldırının

kontrgerilla elemanları tarafından işlendiğine kuşkuya yer bırakmayacakşekilde ortaya koymaktadır" dedi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü.

8- Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantıları dolayısıyla Washington'dabulunan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çüler'in, Ermenistan BaşbakanBirinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Hırant Bagratian ile görüştüğü bildirildi.

Tansu Çiller görüşmede, Bagratian'm sınır ticaretini arttırmak için özel biranlaşma yapmak istediğini bildirdi.

9- New York'ta toplanan BM Genel Kurulu'nda, ABD Başkanı George Bush, GenelKurulu'a hitaben yaptığı konuşmada, BM'nin kriz bölgelerini "daha çatışmabaşlamadan önce" gözetim altına alması ve "önleyici" niteliktebarışı koruma rolü üstlenmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun için gerekli hertürlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç ise konuşmasında, Sırplarınöne sürdüğü gibi, Bosna-Hersek'te Müslüman, Sırp ve Hırvatların bir arada barışiçinde yaşayamayacakları iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Öte yandan, Yugoslavya Başbakanı Müan Paniç de, yeni Yugoslavya'nınüyeliğine son verilmemesi konusunda çağrıda bulunarak, BM Yasası'nda bir üyeyiihraç etmek için gerekli dayanak bulunmadığını öne sürdü ve GüvenlikKonseyi'nin bu yolda tavsiyede bulunarak, "yetkisini aştığı" görüşünüsavundu.

10- Almanya Başbakanı Helmuth Kohl, Avrupa Birliği'nin sağlanmasını öngörenMaastrich referandumundan sonra ortaya çıkan durumu ve AT'nin geleceğinigörüşmek üzere Paris'e giderek Fransa Cumhurbaşkanı François Miter-rand ilegörüştü.

Bu arada, AT Dışişleri Bakanları, BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmaküzere bulundukları New York'ta yaptıkları olağanüstü toplantıdan sonra yapılanaçıklamada, anlaşmanın şimdiye dek bazı ülkeler tarafından onaylanmış olması vediğer üyelerin çoğunluğunda da onaylanacağı yönündeki belirtilerin hoşnutlukyarattığı bildirildi.

Öte yandan, Danimarka Başbakanı Poul Schlueter, düzenlediği basıntoplantısında, Danimarka'nın Avrupa'nın ekonomik, siyasi ve parasal birliğiniöngören Maastrich Anlaşması'na yeni maddeler konulmasını istediğini, bu isteğiİngiltere Başbakanı John Major'la 30 Eylül'de Londra'da yapacağı görüşmesırasında ileteceğini açıkladı.

11- Kürdistan Yurtsever Birliği Lideri Celal Talabani, Iraklı Kürt Muhalefetliderlerinin Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bugün başlayacak toplantısı hakkındayaptığı açıklamada, toplantının Irak'ın geleceği bakımından çok önemli olduğunubelirtti ve "Herkes Saddam Hüseyin'in ayrılmasını istiyor. Amerika, Fransave İngiltere Irak'ta demokratik, federal bir sistemi destekledikleri konusundabize güvence verdiler" dedi.

12- İsrail Başbakanı İzhak Rabin, İşçi Partisi'nin meclis grubunda yaptığıkonuşmada, "Barış için, vaktiyle Mısır'a ödediğimiz bedeli Suriye'ye karşıda ödemek istemiyoruz" dedi.

İzhak Rabin, Arap-İsrail barış görüşmelerinde meydana gelebilecektutukluğun, bölgede savaş tehlikesi yaratabileceğini, ancak bunun "sabıradayalı bir süreç" olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Öte yandan, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Lideri Nayef Havatmeh,Ortadoğu Barış görüşmeleriyle karşı karşıya getirildikleri ciddi tehditlerekarşı ortak liderlikte birleşmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

13- Dağlık Karabağ sınırının kuzeyindeki Geranboy bölgesinde bir Azeriköyüne saldıran Ermeni çetecilerin 21 sivili öldürdükleri bildirildi.

23 EYLÜL 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, SilahlıKuvvetlerin Güneydoğu'da başarısız olduğu iddialarının Meclis'te tartışılmasıgerektiğini belirterek, "Yanlış varsa düzeltilir, yoksa da ordununprestiji artar, üstündeki şaibe ortadan kalkar" dedi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, PKK'nın Taşdelen Sınır Karakolu'na yapılanbaskına ait olduğu iddia edilen ve PKK tarafından dağıtılan kaset ile ilgiliolarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bir buçuk ay önce Almanya'dabir televizyon kanatınca gösterildiğini belirttiği filmden kendilerinin dehaberdar olduklarını ve inceleme amacıyla çoğaltıldığını ve kasedin propagandave PKK militanlarına moral vermek amacıyla hazırlandığını belirterek, "Bircephaneliğin infilakı dışında, filmdeki görüntülerin çoğu doğruyu yansıtmamaktadır"dedi.

3- Türkiye Dış Basın Derneği'nin düzenlediği sohbet toplantısına konuşmacıolarak katılan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, "askeri darbe"söylentilerinin maksatlı olarak çıkarıldığını belirterek, "Bu gibivarsayımları ve teorileri herkes unutsun. Darbeler artık tarihekarışmıştır" dedi.

Nevzat Ayaz, daha sonra Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bir Kürt devletikurulmasına karşı olduğunu, ancak bu yöndeki çalışmaları önlemek için/ bölgeyetek başına askeri müdahelede bulunmanın şimdilik söz konusu olmafdığınıbildirdi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, yeni vergi düzenlemeleri konusundaAnkara'da yaptığı basın toplantısında, merkezde vergi idaresini daha etkin halegetirecek yeni bir teşkilat düzenlemesini düşündüklerini ve kasten vergi kaçıranlaratedbir olarak, Vergi Usul Yasası ile Amme Alacaklarının Tahsil Usulü HakkındaKanun'daki maddelerin değiştirileceğini bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Yükseköğrenim Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören taslağınrektörlük seçimine ilişkin maddesinin yeniden düzenlenebileceğini bildirdi.

6- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,yasalara aykırı yayın yapan özel radyo istayonların kapatılması için cumhuriyetsavcılıklarına başvuruda bulunduklarını belirterek, Ulaştırma Bakanlığı'nabağlı Telsiz İşleri Genel Müdürlüğü'nün savcılığa yaptığı suç duyurusunda,yayınların 1984'te Türkiye'nin de imza koyduğu Cenevre Planı'na uygun olmadığınıbildirdi.

7-1 Mayıs'ın, çalışanlar bayramı ve resmi tatil olmasını öngören yasaönerisi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda "1 Mayıs Çalışanlar ve BaharBayramı" olarak kabul edildi.

8- SHP'den ve DSP'den ayrılan milletvekillerinin CHP*ye geçmek içinkurdukları Bütünleşme Partisi (BÜP), içişleri Bakanlığı'na verilen dilekçe ileyasal-lık kazandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Musa Anter cinayeti ile ilgiliolarak yaptığı açıklamada, "Cinayetin arkasında kontrgerillalarınbulunduğu iddiası yalnıştır. Hiçbir ülke, insanlarının öldürülmesine illegalfaaliyette imkan vermez" dedi.

Ünal Erkan, daha sonra, Şırnak'ın Kumçatı köyü ile Silopi ilçesinde güvenlikgüçleri ile çatışmaya giren 4 PKK'lının öldürüldüğünü, bölgede düzenlenenoperasyonlarda 1 PKK'lının cesedinin bulunduğunu, 4 PKK'lının da teslimolduğunu bildirdi.

10- DYP Çanakkale İl Başkanı Sefa Baki Günen geçirdiği trafik kazasındaöldü.

11- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya Federasyonu BM GenelKurulu tarafından üyelikten çıkartıldı.

Sırpların lideri Radovan Karadziç, BM Genel Kurulu'nun kararı karşısındasert tepki göstererek, Sırp tarafının barış görüşmelerinde tek taraflı ödünvermeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Sırpların Bosna-Hersek'teki Bihaç kenti hastenesine yöneliksaldırılarda 11 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- İngiltere Savunma Bakan Yardımcılarından Archie Hamilton Londra'dadüzenlediği basın toplantısında, "İngiltere, Kuzey Irak'taki Kürtleri,onlar için oluşturulan güvenli bölgede korumakla yükümlüdür. Irak, eğerKürtleri yeniden dağlara sığınmaya zorlarsa biz de bölgedeki faaliyetimiziartınrız" dedi.

İngiltere hükümetinin görüşünü açıklamasının ardından Irak'ın Kerkük Valisi,"Kuzeydeki üç Kürt vilayetinde hükümet denetimini kurmaya niyetliyiz.Kürtler, Bağdat'ın denetimine süresiz karşı çıkamazlar" dediği bildirildi.

13- Washington'da devam eden Ortadoğu Barış Konferansı'nın 6'ncı gününde biraçıklama yapan İsrail Başbakanı İzak Rabin, Toprak vermeden barışolmayacak" dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat ise, İsrail ve Suriye arasındaim-

zalanacak bir barış anlaşmasının Filistin direnişini durduramayacağınısöyledi. Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Ortadoğu Barışgörüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi amacıyla Suriye'ye zirve çağrısındabulundu.

14- Almanya Başbakanı Helmuth Kohl, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı FrançoisMitterrand ile görüştükten sonra, Alman ZDF Televizyonu'na verdiği demeçte,AT'nin yürütme organı niteliğindeki Avrupa Komisyonu'nun yetkilerininsınırlandırılması konusunun AT doruğunda ele alınması gerektiğini bildirdi.

15- Fransa'nın güney ve doğu bölgelerinde dün başlayan yağmurdan dolayıölenlerin sayısının 22'ye çıktığı bildirildi.

24 EYLÜL 1992

1- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi Komisyonu toplantısı, TBMMBaşkanı Hüsamettin Cindoruk'un yaptığı açılış konuşması ile İstanbul'dabaşladı.

Hüsamettin Cindoruk, yaptığı konuşmada, Avrupa'daki ve dünyadaki yenigelişmelere parelel olarak, Avrupa Konseyi'nin yeni arayışlar ve hedeflerihtiyacında olduğunu belirterek, 'Türkiye, Avrupa ile bağımsızlıklarına yenikavuşan Orta Asya Cumhuriyetleri arasında özendirici bir köprü vazifesinigörmektedir. Bu yönde Türkiye'nin, artan jeopolitik ve ekonomik önemini birtehdit gibi algılamak yanlıştır" dedi.

Bu arada, Bosna-Hersek krizine de değinen Cindoruk, bütün uluslararasıkuruluşların gerektiğinde güç kullanarak, bu sorunu çözme zorunluluğunutaşıdığını belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı kabul ederekgörüştü. Başbakan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Mesut Yılmaz'ın,Güneydoğu intibaiarını kendisine aktardığını belirterek, 'Tespitlerigörevlilere intikal ettireceğim, meselenin üzerinde duruyoruz" dedi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı.Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü AkınGönen, terör ve güvenlik önlemleri üzerinde durulduğunu, Başbakan'ın, ANAPGenel Başkanı Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdiğini veüniversitelerde gece öğretimine izin veren yasa tasarısının kabul edildiğini vetasarının TBMM'ye gönderildiğini bildirdi.

Büyük Anadolu Grubu'nun Ankara'da düzenlediği 'Türk Cumhuriyetlerinin Dünü,Bugünü ve Türkiye" adlı toplantıya konuşmacı olarak katılan BaşbakanSüleyman Demirel, Türk Cumhuriyetlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye'ninuluslararası platformda yalnızlıktan kurtulduğunu belirtti ve "Bundansonra amacımız, bu cumhuriyetlerin uygar dünya ile şerefle ve teslim olmadanbütünleşmelerine öncülük etmektir" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bürosu tarafından dün Tuzla Piyade Okulu'ndapatlayan bomba hakkında yapılan açıklamada, patlayan bombanın geçmiş yıllardakitatbikatlar sırasında toprağa saplanarak, bulunamayan bir bomba olduğubildirildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan parlamentoda düzenlediği basıntoplantısında, koalisyon partisi mensuplarının TBMM'deki oylamalarda sahteci-

lik yaptığını öne sürdü ve hükümetin, Çekiç Güç oylamasında parlamentodaaritmetik desteğini kaybettiğini belirtti.

5- İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basıntoplantısında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hazırladığı son rapor veharitayla, yerlerinden edilmeleri söz konusu olan 40 bin Kıbrıs Türkü'nündurumlarına ilişkin bir uzlaşmaya varılmadan 26 Ekim görüşmeleriningerçekleşmeyeceğini söyledi.

6- Diyarbakır'ın Bağıvar ilçesine baskın düzenleyen PKK militanlarının,kaçırdıkları 6 kişiden üçünü öldürdükleri bildirildi.

Ayrıca PKK militanlarının Diyarbakır'daki Yeniköy Petrol Kulesi'ne de saldırıdüzenledikleri bildirildi.

7- Özgür Gündem Gazetesi yazarı Musa Anter'in öldürülmesi olayını protestoiçin Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde kepenk indirme eylemi yapıldı.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gali, yaptığı açıklamada, "Kıbrısgörüşmeleri başarı ile tamamlanırsa uygulamalar için gerekli geçiş dönemindeBarış Gücü'nün görevi daha da genişleyebilir" dedi.

Gali, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda ise, BM KıbrısBarış Gücü'nün geleceğinin, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorununun çözümüiçin geliştireceği alternatif çözüm önerileri çerçevesinde belirleneceğinibildirdi.

9- Fedaral Alman Savunma Bakanı Volker Rühe başkanlığında toplanan FedaralAlman Komitesi'nin dün geceki toplantısında, Türkiye'ye yapılan yardımınkısılması ve üç yıllık dönemde 235 milyon yerine 135 milyon mark tutarındaaskeri yardım yapılması kararlaştırıldı.

10- Uluslararası Bankacılık ve Finans konularını içeren EuromoneyDergi-si'nin yaptığı ülke riski sıralamasında Türkiye, 37'nci sırada yer aldı.Ancak, Türkiye'nin politik riski aynı grupta yer aldığı ülkelere göre nispetenyüksek bulundu.

11- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, BM Genel Kurulu'n-dayaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermeniler için uluslararasıgüvence istedi.

12- Çin'in doğu bölgesinde kasırganın yol açtığı toprak kaymasında, 100'denfazla kişinin toprak altında kaldığı bildirildi.

25 EYLÜL 1992

1- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'n-detoplandı.

Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, demokratikkitle örgütleri ve kitle iletişim araçları, "terörist örgütlerinpropagandalarına dolaylı ve dolaysız olarak alet olmamaları, ülke bütünlüğünüve devletin üniter yapısını zedeleyecek faaliyetlerde bulunmamaları" konusundauyarıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği onuncu aylık basın toplantısında,son günlerde yoğunlaşan darbe söylentilerine karşı, herkesin demokratik rejimesahip çıkmasını, Türkiye'nin ekmek-güvenlik-hürriyet gereksinmelerinden sadecebirini seçmek zorunda kalmayacağını belirtti.

Demirel, terör konusunda da, 'Türk milletinin, Türk devletinin ölçüsüzlüğeve yasakçılığa tahammülü yoktur. Terör uzun süredir devam ediyor diye paniğekapılınmasın. Konu milli bir konudur, suistimal edilmesine göz yumulmayacaktır"dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör olaylarınınönlenmesi için, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "sıkıyönetim talebinin"olmadığını bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul'da sona erenAvrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi Komisyonu toplantısı sırasındayaptığı konuşmada, Türkiye'nin ciddi bir terör tehlikesiyle karşı karşıyaolduğunu belirterek, terörün, Türkiye toprakları üzerinde ayrı bir devletkurmaya çalışan ayrılıkçı bir örgüt tarafından yaratıldığını söyledi.

İnönü, Güneydoğu'da gazetecilerin öldürülmesi olayları ilgili olarak da Türkhükümeti herhangi bir suç olayında suçluları bulmayı taahhüt etmiştir veherhangi bir grubu korumamaktadır" dedi.

5- Bütünleşme Partisi Genel Başkanı Antalya Milletvekili Faik Altun, TBMM'dedüzenlediği basın toplantısında, 16 milletvekili ve diğer kurucu üyelerlebirlikte CHP'ye katılma kararı aldıklarını açıkladı.

6- İstanbul'da, son günlerde yaşanan terör olaylarına karşı önlemlerin planlanmasıamacıyla İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu başkanlığında bir "GüvenlikZirvesi" gerçekleştirildi.

Kozakçıoğlu, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, son günlerde İstanbul'dayapılış şekli kolay ancak, etki bakımından insanları son derece rahatsız

eden bazı terör olaylarının meydana geldiğine dikkat çekerek, "Amaç,O55'e biigi veren insanımızı korkutmak ve yıldırmaktır. Ama yanılıyorlar'dedi.

7- Cizre-İdil arasında pusu kuran PKK militanlarının Yarbay Muammer Yüzsürenile 2 eri şehit ettiği bildirildi.

Bitlis'in Çeltikli köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasındaçıkan çatışmalarda 1 PKK'lı öldürüldü, 1 er şehit oldu.

Siirt'in Pervari ilçesinde çıkan çatışmalarda ise 1 PKK'lının öldürüldüğübildirildi.

8- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,Kıbrıs konusundaki görüşmelere başlanılmadan önce yeterli zeminin hazırlanmasıumudunu taşıdığını belirterek, herşey tamamlandıktan sonra Kıbrıs'ta bütünlüklübir çerçeve anlaşmasını sonuçlandırmak üzere, Türkiye'nin bir zirvetoplantısına katılmaya hazır olduğunu bildirdi.

9- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, BM Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, Karabağ bölgesinde şu an 20 bini aşkın Ermeni askerin bulunduğunubelirterek, Azerbaycan'ın her zaman barıştan yana olduğunu, Ermenilerin isebarış için hiçbir adım atmadıklarını, daha önce alınmak istenen ateşkeskararının Ermeniler tarafından ihlal edildiğini söyledi.

10- Almanya Başbakanı Helmuth Kohl, Maastrich Anlaşması'nın görüşüldüğüFederal Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'ni, ikiAlmanya'nın birleşmesi ile kıyasladı.

Helmuth Kohl, Avrupa Birliği sürecinde "duraklama" sözcüğününtelaffuz edilemeyeceğini, bu yolda geriye dönüşün olamayacağını ve MaastrichAnlaşması ile çizilen yolda kararlılıkla ilerlenmesi gerektiğini, ülkesininekonomik alanda uyguladığı istikrar politikasını örnek göstererek, son günlerdeAvrupa Para Sistemi içindeki hareketlenmeleri sorun haline getirmenin biranlamı olmadığını bildirdi.

11- Ortadoğu konusunda dün Washington'da sona eren ikili görüşmelerinardından ABD Dışişleri Bakanı'nın Ortadoğu'dan sorumlu yardımcısı Ed-wardDjerejian, düzenlediği basın toplantısında, tarafların gelecekte yapılacaktoplantılar için iyi bir zemin hazırladıkları görüşünde olduklarını belirterek,güvenlik, barış, toprak sorunları gibi önemli konular üzerinde durulduğunuancak, bunlara kolay kolay çözüm bulunamayacağının bilincinde olduklarınıbelirtti.

26 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Dil Bayramı dolayısı yayınladığı mesajda,"Çağdaş Türkler arasında çözümlenmesi gereken en önemli sorun, geçmiştekabul edilmiş olan alfabe sistemlerinin değiştirilmesidir. Türk dili millibirlik ve bütünlüğü sağlayan en güçlü bağdır" dedi.

2- 60'ncı Dil Bayramı dolayısıyla Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenenUluslararası Dil Kongresi, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda başladı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk, dil vedemokrasi arasında bilimsel bir ilişki olduğunu belirterek, "Yazı ve halkdili birbirinden farklı ise katılımcı demokrasi gerçekleşemez. Bugün,Türk-çemiz, ülkede demokratik birliğin de temel direğidir" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Dil Bayramı nedeni ile yayımladığı mesajında,"Dil inkılabında dikkat edilecek en önemli nokta, Türk dilininsadeleşmesini ve özleşmesini, kuşaklararası kopukluk yaratmadangerçekleştirmektir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, MGK bildirisini değerlendirdi.

Erdal İnönü, terörle mücadelede iletişim araçlarına görev düştüğünübelirterek, "Bu hiçbir şekilde özgür haberciliğe engel değildir"dedi.

İnönü, daha sonra, darbe söylentileri hakkında da "Bunların hiçbiresası yok. Türkiye'de demokrasiden ayrılmayı düşünen kimse yok. Türkiye'dekidemokratik yaşam sonsuza dek devam edecektir" dedi.

İnönü, Konya'da düzenlenen, Hadim İkinci Bağbozumu ve Kültür Şenlikle-ri'ninaçılış töreninde yaptığı konuşmada, bugüne değin solda hep birliktelikistediklerini ancak, bunun gerçekleşemediğini belirterek, "Elbet bir günbirleşme olur" dedi.

5- Türk - Rus İş Konseyi'nin Birinci Ortak Toplantısı Bayındırlık ve İskanBakanı Onur Kumbaracıbaşı'nın yaptığı açılış konuşması ile Antalya'da başladı.

Onur Kumbaracıbaşı, konuşmasında, iki ülkenin demokrasi ve ekonomik alandaortak hedefler ve amaçlar zincirine sahip olduğunu, bu amaçların iki ülkeninyakınlaşması ve işbirliğinin güvencesine dayanak sağladığını belirtti.

6- ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, MGK bildirisini değerlendirdiği basıntoplantısında, "Bu kararda, ülkenin bütünlüğü herşeyden önemli. Üniterdevlet ve ülke bütünlüğü, bayrağın, devletin tekliği, cumhuriyetindeğişmezliği, bütün bunlar Anayasa'da da belirlenmiştir" dedi.

7- RP Genel Sekreteri Ohuzhan Asiltürk, Malatya'da düzenlediği basıntoplantısında, partisinin çeşitli konulardaki görüşlerini ilettikten sonra,hükümetin Güneydoğu olaylarına karşı kayıtsız kaldığını iddia etti.

8- Sinop'ta, Türk-Amerikan Ortak Savunma Tesislerinin faaliyetinindurdurulması ile Balıksan, Soksa, Şişe-Cam fabrikalarının kapatılmalarınıprotesto yürüyüşü düzenlendi.

9- Özgür Gündem Gazetesi yazarı Musa Anter'in öldürülmesi olayını protestoetmek amacıyla Adana'da bazı mahallelerde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

10- Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki Orman Köylülerini Kalkındırma Vakfı'naait bir binaya PKK militanlarınca saldırı düzenlendiği, ateşe verilen binadamaddi hasarın 10 milyar lira dolayında olduğu bildirildi.

Bu arada, Bitlis'in Tatvan ilçesinde de bir vatandaşın evine bombalısaldırıda bulunulduğu bildirildi.

11- BM toplantıları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin,Gürcistan Devlet Başkam Eduard Şevardnadze ile yaptığı görüşmeden sonrakiaçıklamasında, "Gürcistan Devlet Başkanı, Abhazalarla ilgili sorunubarışçı yollardan, kan dökülmeden çözmek için büyük çaba harcadı. Kendisine bugörüşmede teşekkür ettim" dedi.

12- Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve Yunanistan Başbakanları,Brüksel'de düzenledikleri toplantının ardından yayımladıkları bildiride,"Ma-astrich Anlaşması, Avrupa Birliği'nin temelidir. Anlaşmanın tekrargörüşülmesine gerek yoktur" denildi.

Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd da, AT için asıl sorunun,Maastrich Anlaşması'nın onaylanması değil, buna halkların katılması olduğunusöyledi.

13- Azerbaycan ile Ermenistan arasında dün gece başlaması gereken ateşkeseErmenilerin uymadığı bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Karabağ'daki Ermeni kuvvetlerinin Aske-ranbölgesinde yoğun bir saldırıya geçtiklerini haber verdi.

Bu arada, BDT Başkomutanı Yevgeni Şapoşnikov, dün gece yaptığı açıklamada,Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Ebulfez Elçibey ve Le-von TerPetrosyan'a birer mesaj göndererek, iki tarafın kabulü halinde bölgeyeateşkesin denetlenmesi için BDT birliklerinin gönderilebileceğini bildirdi.

14- Çin'in Tekyang eyaletini etkisi altına alan Ted Tayfunu'nun 53 kişininölmesine 5000 kişinin de evsiz kalmasına neden olduğu bildirildi.

15- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin güneybatısındaki Agrad'da birtrenin otobüse çarpması sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi.

27 EYLÜL 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Marmara Grubu'nca İstanbul'dadüzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlarının kaynağındasürekliliği olmayan meclislerin bulunduğunu belirterek "Kürsüsünde özgürcekonuşulamayan, milletvekilinin kürsüden indirildiği bir ülkede demokrasiyi haketme konusunda kuşku duyduğunu, Türkiye'nin kimliğinin demokrasi olarakbelirlenememesinin darbelere yol açtığını, demokrasinin denenmek zorundaolduğunu" söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, darbe söylentileri konusunda yaptığıaçıklamada, "Darbe hedef saptırmaktır. İzahı, mantığı, icabı, lüzumuyoktur." dedi. Amaçlarının terörü demokratik yollarla önlemek olduğunubelirten Demirel halkın desteği ile bunu başaracaklarını söyledi.

Demirel, Rusya'da yayımlanan Novoye Vremya Gazetesi'ne verdiği demeçte, birsoru üzerine; Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirebilmesi için bazıadımlar atmasının zorunlu olduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı NevzatAyaz, üç günlük Güneydoğu gezisine başladılar. Ayaz ve Orgeneral Güreş,Diyarbakır'da yetkililerden bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi aldılar.

4- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman yaptığı açıklamada, Güneydoğu sorunununçözümünde, ekonomik önlemler yanında demokratik hukuk sisteminin tam olarakuygulanmasının da önemli yer tuttuğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince İstanbul Maltepe'dedüzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Türkiye'de bugün hükümet bunalımındandaha ağır bir "devlet bunalımı" yaşandığını öne sürdü. Ülkenin enönemli sorununun bölücü terördeki tırmanış olduğunu belirten Ecevit, bu konudabir devlet politikası oluşturulmamasını eleştirdi.

6- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, son MGK kararları konusunda yaptığıaçıklamada, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini hedef gösterenkararların hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmadığını söyledi.

7- Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun ile terörle mücadeledeki son gelişmelerkonusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

8- TOBB tarafından yayımlanan Doğu ve Güneydoğu raporunda, devlet tarafındanverilen teşviklerin amacına ulaşmadığı, Batıya insan göçünün yanında yoğun birsermaye göçünün yaşandığı belirtildi.

9- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen "Yılın BaşarılıGazetecileri" yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

10- Bitlis'in Mutki ilçesi kırsal kesiminde devriye görevi yapan askerikonvoya teröristlerin düzenlediği saldırıda 10 er şehit oldu. Çatışmada ikiterörist öldürüldü.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Üçdamla Jandarma Karakolu'na baskın düzenleyenteröristler 4 eri şehit ettiler.

11- FKÖ lideri Yaser Arafat, Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte, İsrailBaşbakanı Rabin'in seçimden önce Filistinlilerle barış yapmak istediğinisöylediğini, ancak şimdi Rabin'in Suriye'yle barış yapmaya uğraştığını ve CampDa-vid'in tekrarlanmak üzere olduğunu söyledi.

12- Nijerya Hava Kuvvetlerine bağlı bir yolcu uçağı, başkent Vagosyakınlarında yanarak düştü, kazada 163 kişi öldü.

13- Romanya'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde adaylar ilk turdayeterli çoğunluğu sağlayamadılar. Devlet başkanının ikinci tur seçim sonundabelirleneceği, Parlamento seçimlerinde ise Devlet Başkanı İliescu'nunpartisinin önde olduğu ancak tek başına iktidar olmak için gerekli oyu eldeedemediği bildirildi.

28 EYLÜL, 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da bulunan Pakistan islam CumhuriyetiCumhurbaşkanı Gulam İshak Han'ı kabulde yaptığı konuşmada, barış, adalet,demokrasi ve ekonomik refah esaslarına dayalı yeni bir dünya düzeniarayışlarının olduğu bir dönemde, Türkiye ve Pakistan arasındaki mevcut örnekilişki ve yakın işbirliğinin daha da arttığını belirtti.

Konuk Cumhurbaşkanı Gulam İshak Han ise yaptığı konuşmada, ziyaretininbelirli bir gündemi olmadığını, ancak bölgesel ve uluslararası konularda derinbilgi alışverişinde bulunulacağını ve Türkiye - Pakistan arasındaki ticari veekonomik işbirliğinin öneminin daha da arttığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, PKK yanlısı gösterilere sahne olduğubelirtilen HEP kurultayına ilişkin soruşturmalarda 9 yeni ve eski yöneticisiningözaltına alınma konusunu görüşmek üzere HEP Genel Başkanı Ahmet Türk ile OrhanDoğan, Emin Sever, Remzi Kartal ve Mahmut Kiline,'ı kabul etti.

Cindoruk görüşmede yaptığı açıklamada, "Parlamento üyeliği barışıklıkdemektir. Ülkenin bütünlüğünün korunması milletvekili yemininde vardır. Anayasave demokrasi çerçevesi içinde meselelere çözüm bulunabilir. Silah sesleridurursa, karşılıklı konuşmalar bir işe yarar" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Abhazya'da devam eden çatışmalarındurdurulması ve sorunun barışçı yollarla çözülmesi için İstanbul'dan Ankara'yagelen 300 kişilik Kafkas Kültür Derneği yöneticileri ile Abhazya heyetinikabulde yaptığı konuşmada, Abhazya'da meydana gelen olayların Türkiye'de büyükinfiallere neden olduğunu belirtti ve "Abhazya'da kan dökülmesini nefretlekarşılıyoruz. Burada olanların yeni bir Saraybosna hadisesine dönüşmesiniistemiyoruz. T.C. Devleti taraflara lazım gelen ihbarda, ihtardabulunmuştur" dedi.

4- Yargıtay üyeliğine seçilen 13 yargıcın mazbatalarını aldığı törendekonuşan Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Yargıtay başta olmak üzere yüksekmahkemelerin Türkiye'de, hukuk devleti anlayışının yaşama geçirilmesi, laik vedemokratik sistemin gerçekleşmesi, çağdaş anlayışa uygun yorumlarla hukukaönemli katkı sağlanması konusunda gurur verici çalışmalar yapıldığını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Sinop Havaalanı'nın sivil ulaşıma açılmasınedeni ile gittiği Sinop'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaşar Topçu, bazı atamalarda Cumhurbaşkanı'nı devre dışı bırakangenişletilmiş by-pass yasa tasarısı ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzereolduğu-

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP ilk GYK toplantısının açılışındayaptığı konuşmada, 'Türkiye'nin sorunlarını çözmeye CHP olarak sahip çıkıyoruz.CHP'nin bu ikinci döneminde, birinci döneminde olduğu gibi başarılı olacağınainanıyoruz" dedi.

7- DYP Grup Başkanvekili Bekir Sami Daçe ile SHP Grup Başkanvekili AydınGüven Gürkan, Anayasa'da yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere birara-yageldiler.

DYP Grup Başkanvekili Daçe daha sonra yaptığı açıklamada, bugünkü çalışmalarsonunda Anayasa'nın 54 maddesi üzerindeki görüşmeleri tamamladıklarını vehazırlayacakları metni TBMM'de temsil edilen siyasi partilere ve kamuoyunaaçıklayacaklarını bildirdi.

8- SHP'Iİ 17 il başkanı ortak bir açıklama yaparak, "Bölgede veTürkiye'de önemli olayların yaşandığı, demokratikleşme ve ulusal bütünlüğüsağlama konusunda olumlu gelişmelerin bulunduğu bugünlerde, hükümetin halktanbüyük destek gördüğünü" savunarak, "hükümeti bozmaya yönelik çabalarıkınadıklarını" bildirdiler.

9- DPT Müsteşarı İlhan Kesici, Ankara'da düzenlediği sohbet toplantısında,ağustos ayı sonu itibarıyla KİT finansman programının gerisinde bulunulduğunubelirterek, bazı KİT zamlarının gerekli olduğunu söyledi.

10- Türkiye Yazarlar Sendikası'nca Dil Devrimi'nin 60'ncı yıldönümü nedeniile İstanbul'da düzenlenen panelde konuşmacılar, "Batı'dan gelen tehlikeyedikkat çekerek, 1932 yılında dil kurultayında düşülen hatanın tekrarlanmamasıve Batı dillerinin istilasına karşı, ilerici-gerici ayrımı yapılmadan tümaydınların birlikte çalışması gerektiğini" belirttiler.

11- Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortaköy Jandarma Karakolu'na dün gecebaskın düzenleyen PKK militanlarının 4 eri şehit ettikleri, 2 eri deyaraladıkları bildirildi.

12- İzmir'in Urla ilçesi Liman Tepe mevkiinde yapılan kazılarda, BatıAnadolu'da, günümüzden 5 bin yıl öncesi döneme ait, Troya'dan sonra en eskiyerleşim yeri ortaya çıkarıldı.

13- Edirne'de çıkan yangında, tarihi Alipaşa Kapalı Çarşısı tamemen yandı.

Yangından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Valisi Koru Engin,yangının çıkış nedeni hakkında henüz bir şey söyleyemeyeceğini, zarar

tesbit komisyonu kurulduğunu söyledi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişininöldüğü bildirildi.

15- New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'nin Güneydoğusunda bulunan Çekiç Güç'ün süresininuzatılıp uzatılmayacağı yönündeki bir soruya yanıtında, bu konuda iradeninTBMM'de olduğunu belirtti.

16- Uluslararası Stratejik Araştırma Enstitüsü'nün hazırladığı rapora göre,Türkiye'nin öneminin Körfez Savaşı ile birlikte arttığna dikkat çekilerek,Avrupa ile Ortadoğu arasında bir "model ve rehber" olabileceğisavunuldu.

17- Avrupa Komisyonu Başkanı Jacgues Delors yaptığı açıklamada, İngiltere veDanimarka'nın Maastrich Anlaşması konusundaki tutumlarından dolayı düşkırıklığına uğradığını belirtti ve Maastrich Anlaşması'nın, AT içindebölünmelere yol açması nedeni ile iki ayrı Avrupa'nın ortaya çıkacağı görüşününkuvvetlendiğini bildirdi.

18- Rusya Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Tacikistan'da devrikDevlet Başkanı Rahman Nabiyev ile çoğunluğunu dincilerin oluşturduğu muhalifgüçler arasında son günlerde şiddetlenen çatışmalar nedeni ile bu ülkeye yenibirlikler gönderileceği bildirildi.

Tacikistan Radyosu ise, Moskova'nın kararının duyulmasından sonraDuşanbe'deki Rus Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık bir grubun protestogösterisi düzenlediklerini bildirdi.

Bu arada Duşanbe'nin güneyindeki Kurgan Tepe kentinde dün meydana gelenşiddetli çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

19- Saraybosna Radyosu, Sırp milislerin Saraybosna'da bir cenaze törenisırasında mezarlığa yaptığı saldırıda üç kişinin öldüğünü, 20 kişinin deyaralandığını duyurdu.

Bu arada, ABD Genelkurmay Başkanı General Colin Powell, ABD'de yayımlananThe New York Times gailesine verdiği demeçte, Sırplara karşı "sınırlımüdahele" düzenlenmesinin hiçbir sonuç^getirmeyeceğini söyledi.

Ayrıca uluslararası Yugoslavya Barış Konferansı'na ortaklaşa başkanlık edenCyrus Vance ve Lord Owen, Belgrad'a hareketlerinden önce yaptıkları açıklamada,Yugoslav liderlerle Bosna-Hersek'te sivillere yönelik saldırılara son verilmesiiçin görüşmelerde bulunacaklarını söylediler.

20- Rusya'ya bağlı Kabartay-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nde bir süredir de-

vam eden huzursuzluğun, yerel yöneticilerce pazar günü ilan edilenolağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasıyla yatışmaya başladığı, ancakgöstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az üç kişininöldüğü bildirildi. Olağanüstü hal uygulamasının kaldırmamasına karşılık olarak,Halk Kongresi liderliğinin, 2 gündür işgalleri altında bulunan NalçikHavaalanı'nın boşaltılmasına karar verdikleri bildirildi.

21- Pakistan Havayolları'na ait bir uçağın Nepal'in başkenti KathmanduHavaalanı yakınlarında alev alarak düştüğü ve 155 yolcu ile 12 mürettebattankurtulan olmadığı bildirildi.

29 EYLÜL 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, dün sabah başlayıp saat 16.00 sıralarında sonaeren Şemdinli'deki karakol saldırısı hakkında Ankara'da gazetecilere yaptığıaçıklamada, "Hakkari Valisi ile oradan aldığımız haberlere göre ikiastsubay, 21 er şehit edilmiş, 23 er de yaralı. 53 terörist öldürülmüş yahutölü olarak ele geçirilmiş. Ölü terörist sayısının daha da artacağınıbildirdiler" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, SHP'denayrılanları, "girilen siyasal mücadeleyi zor dönemlerdegötüremeyen-ler" diye nitelendirerek, "CHP'nin yarattığıdalgalanmanın sonuca gidemeyeceğini ve reformları önlemek isteyenlerindedikodular çıkarttığını" söyledi.

3- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Ankara'da yaptığı açıklamada, hazırlanan'Türkiye Kirlilik Haritası" ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğinibelirterek, harita son şeklini aldığı zaman çevreyi kirleten işletmelerinlistesini açıklayacaklarını bildirdi.

4- HEP Şırnak milletvekilleri Mahmut Almak ile Orhan Doğan yazılı biraçıklama yaparak, İsviçre'de BM Genel Sekreter Yardımcısı Blancha ileyaptıkları görüşmeye ilişkin olarak basında yer alan haberlerin gerçeğiyansıtmadığını bildirdiler ve "Biz Şırnak milletvekilleri olarak,Şırnak'tan göç eden insanların yiyecek, barınma ve sağlık sorunlarını aktararakKürt-Türk kardeşliğinin ve birliğinin zedelenmesinden kaygı duyduğumuzubelirttik. Sayın Blancha da konuyu raportörlere ve insan hakları merkez organlarınaincelettireceğini belirtti" dediler.

5- Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Gulam ishak Han'ın,ülkesindeki siyasal gelişmeler konusundaki görüşleri, Milliyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekiplerin 3ayrı yerde düzenledikleri operasyonlarda, yasadışı örgüte üye olduklarıbelirtilen, ikisi kadın 3 kişi öldürüldü, iki kadının da sağ olarak elegeçirildiği bildirildi.

Operasyonların tamamlanmasından sonra İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğ-lu,İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir ile İstanbul Jandarma Alay KomutanıNecati Sezgin'in yaptıkları ortak basın açıklamasında, operasyon düzenlenenevlerde ele geçirilen silahların aralarında emekli Oramiral Kemal Kayacan,emekli Oramiral Adnan Ersöz, DGM Başsavcısı Yaşar Günaydın ile bazı polis

memurlarının öldürülmesinde kullanıldığı bildirildi.

7- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Sınır Jandarma Karakolu'naPKK'lılar tarafından düzenlenen saldırılarda 2'si astsubay, 21 er ile 5 korucu şehitoldu, 54 PKK'lının da cesedinin bulunduğu bildirildi.

Van'ın Çatak ilçesine bağlı Suverdi köyünü basan PKK militanlarının 7'siçocuk 8 kişiyi öldürdükleri, karşı ateşte ise iki PKK'lının öldürüldüğübildirildi.

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye köyünde güvenlik güçlerinin yaptığıoperasyonlarda 8 sığınağın bulunduğu ve çıkan çatışmalarda 2 PKK'lınınöldürüldüğü bildirildi.

8- Bulgar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Veneta Momçeta, Sofya'da yaptığıaçıklamada, Türk hükümetinin, Bulgaristan'dan göçmen akınını önleyebilmek içinbaşlattığı uygulama hakkında kendilerine önceden hiçbir bilgi vermediğinibelirterek, 'Tek taraflı bir tutumun" söz konusu olduğunu bildirdi.

9- ABD ve Fransa, Sırpların Bosna'da kurdukları ölüm kamplarıyla ilgilisoruşturma açılmasını istedi.

Hırvatistan ve Bosna-Hersek, BM'ye yaptıkları ortak başvuru ile Yugoslavyabayrağının ve isim plakasının BM merkezinden kaldırılmasını istediler.

Öte yandan, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Cenevre'de, eskiYugoslavya'da çatışmalara son vermek amacıyla düzenlenen uluslararası barışkonferansının eşbaşkanları Vance ve Owen ile görüştü.

Bu arada, Alia İzzetbegoviç'in, Sırpların, merkezi yönetimin denetimindekikentlerin etrafındaki kuşatmayı kaldırması durumunda, bir "kış ateşkesi"önermeye hazır olduğu bildirildi.

10- Azerbaycan İçişleri Bakanı İskender Hamidov, yerel televizyona yaptığıaçıklamada, Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov'un, Karabağ'da ateşkessağlanamaması halinde BDT kuvvetlerinin barış gücü olarak bölgeye gönderilmesigerektiği şeklindeki tutumuna sert bir tepki göstererek, bunun aslındaAzerbaycan'ı Rusya'ya bağlamak yönünde bir çaba olduğunu savundu.

11- Tacikistan'ın kuzeyindeki Leninabad kentinde Tacikistan'm devrik DevletBaşkanı Rahman Nabiyev'in kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradığıbildirildi.

Bu arada Rahman Nabiyev taraftarlarınca hafta sonunda rehin alınan dört Russubayının serbest bırakıldığı bildirildi.

12- BM Genel Kurulu'nda konuşan Arnavutluk Başbakanı Aleksandır Mek-si,Kosova'daki durumdan kaygılandıklarını bildirerek, "Kosova, Yugoslavya'-

daki en can alıcı sorunlardan biridir" dedi.

13- Brezilya'da adı rüşvet olaylarına karışan ve görevini kötüye kullandığıöne sürülen Devlet Başkanı Fernando Color De Mello'nun, Millet Meclis'indeyapılan bir oylama ile altı ay için görevden alındığı bildirildi.

14- İran ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Abu Musa, Büyük Tunb veKüçük Tunb adalarının statüsü konusunda Abu Dabi'de yapılan üçüncü turgörüşmelerinin de dün gece anlaşmaya varılamadan sona erdiği bildirildi.

15- Lübnan'da, İsrail'in desteklediği Güney Lübnan Ordusu ile İran yanlısıHizbullah örgütü arasında meydana gelen çatışmalarda 8 kişinin öldüğü,ölenlerin arasında İrlandalı bir Barış Gücü askerinin de bulunduğu bildirildi.

16- Rusya İslam'ı Kültür Merkezi ile Suudi Arabistan'ın girişimleriyledüzenlenen "Doğu Avrupa'da ve Müslüman Ülkelerde İslami Aydınlanma"konulu uluslararası toplantı Moskova'da başladı.

30 EYLÜL 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği"-nin (TÜSİAD) aylık yayın organı Görüş Dergisi'nin eylül sayısında yayınlanansöyleşisinde, "Demokratik dönemlerde koalisyonların genelliklestatükocu" olduğunu belirterek, "Koalisyonlar atılımcı değildir,kanatlar itibariyle birbirine zıt fikirler taşınabilir, o vakit de atılımolmaz, çünkü bazı köklü değişiklikler yapılamaz" dedi.

Özal, anayasada bir çok gereksiz madde bulunduğunu, anayasanın esasitibariyle temel haklar ve hürriyetleri ortaya koyması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında Derecik baskınıile ilgili bilgi verdi. Demirel, devletin bir panik ve şaşkınlık içindebulunmadığını belirterek, çözümün askeri mi, yoksa sivil mi olacağıtartışmalarına da gerek olmadığını belirtti ve Türkiye'nin saldırıyauğradığını, bunu defedeceğini söyledi.

Demirel, teröristlere karşı mücadelenin arkasından halk, parlamento vehükümetin bulunduğunu vurgulayarak Şemdinli'de meydana gelen çatışmaya ilişkinolarak da, Şemdinli baskınının PKK'nın "çok önem verdiği" bir eylemolduğuna dikkat çekerek "püskürtülmüşlerdir" dedi ve bütünTürkiye'nin, güvenlik güçlerinin arkasında olduğunu yineledi.

Demirel, koalisyon ortağı SHP'den ayrılmalar nedeniyle hükümette değişiklikve DYP-ANAP koalisyonu gibi iddialara 'Yeni bir hükümet aramaya gerek yok"diyerek yanıt verdi. DYP grubuna da "Bu siyasi heyeti korumak lazım, busiyasi heyet, Türkiye'deki istikrarın anahtarıdır" diye seslendi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, DİE'de düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliğiProjesi Ülkeleri İstatistik Uzmanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,"Karadeniz ülkeleri için aynı zamanda Avrupa, dünya ekonomileri ile dahaderin bir bütünleşme sağlamalarında da önemli bir araçtır. Bu bakımdanKaradeniz Ekonomik İşbirliği Projesi daha geniş bir küresel sistemin bir altsistemi olarak da görülebilir" dedi.

Demirel, hükümetlere düşen görevin iş ortamı geliştirecek uygun, iktisadi,ticari, yasal ve parasal şartları meydana getirerek özel sektörün çabalarınıkolaylaştırmak olduğunu belirterek, "Buna ilaveten hükümetler bölgeninaltyapısını geliştirmeye yönelik projeleri seçmeli ve uygulamayakoymalıdır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal'ayaptığı ziyarette, SHP'nin misyonunu kaybettiğini belirtti. Yılmaz, CHP'nin"Baykal ve arkadaşlarının yönetiminde çağdaş bir sosyal demokrat partihüviyeti kazanacağına inandığını" söyledi. Deniz Baykal da, ziyaretsırasında, siyasal ilişkilerin yeni bir anlayışa oturtulması gerektiğini vegenel bir yumuşamaya gerek olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Şerif Ercan, Edirne Ali Paşa Kapalı Çarşısı'ndaki yangındazarar gören esnafla yaptığı toplantıda, yangın ile kira sözleşmesininotoma-tikman feshedildiğini, ancak yanan dükkanların eski sahiplerine verilmesiiçin Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılacağını bildirdi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Kuzey Irak'taki Kürt devletinin resmiyetkazanacağı konusu gündeme getirildi. Kahramanmaraş Milletvekili ÖkkeşŞendiller, Genel Kurul'da yaptığı gündem dışı konuşmada, Kuzey Irak'taki durumunkaygı verici olduğuna dikkat çekerek "Orada fiilen devlet oluşturuldu,seçimler yapıldı, Talabani ve Barzani, en yüksek makamlarca Çankaya Köşkü'ndekabul edilirken, onlar bizim karakollarımıza baskınlar düzenleyip güvenlikgörevlilerimizi şehit ediyorlar" dedi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, terörü önlemek için güvenlikgüçlerinin her türlü gereksinimlerinin karşılandığını bildirerek Mecliskürsüsünde vatandaşın moralini bozacak biçimde sorunun çözülemeyeceği yolundakigörüşlere yer olmaması gerektiğini savundu.

Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Kuzey Irak'taki fiili Kürt devleti konusunda,Kürt devletinin resmiyet kazanmasının söz konusu olamayacağını bildirdi.

7- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında,DYP-SHP koalisyon hükümetini desteklemediklerini, kendi politikalarınıuyguladıklarını belirterek, hükümet kurulurken yeni bir hükümet olduğu içingüve-noylamasında "evet" oyu verdiklerini belirtti.

8- HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Almak, Parlamentoda düzenlediği basıntoplantısında, tüm siyasi partiler ile demokratik kitle örgütlerine muhtemelbir darbeyi tanımamaları ve darbeye karşı duyarlı olunması konusunda bir önergeyayınlamaları çağrısında bulunacaklarını açıkladı.

9- SHP İstanbul İl Başkanı Yüksel Çengel, 26 ilçe başkanıyla düzenlediğibasın toplantısında, CHP'nin açılması sırasında tüm sosyal demokratların soldaüçüncü bir parti değil, solda birliğin sağlanmasına yönelik bir partibeklediklerini vurgulayarak "Ne yazık ki bugün CHP Genel Merkez Yönetimi,SHP'de yıllarca zorlama kurultaylarla partiyi çalıştırmayan, iktidarolabilmenin gerektirdiği politikaları ürettirmeyen, hizipçi-grupçu ve koltukhırslarıyla sosyal demokrasinin gelişimini engelleyen anlayıştaki insanlardanoluştu" dedi.

10- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile RusyaTeknolojik Bilimler Akademisi arasında işbirliğini öngören bir anlaşmaimzalandı.

11- Türkiye-BDT İş Konseyi Başkanı Nihat Gökyiğit'in Basın-Yayın veEnformasyon Genel Müdürlüğü'nce İngilizce olarak yayımlanan "Turkish Review"adlı dergide yer alan yazısında, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi ve buprojenin gerçekleştirilebilmesindeki Türkiye'nin rolü değerlendirildi. Yazıda,Türkiye'nin, bölgenin finasman ve ticaret merkezi olduğu, AT ve EFTA gibi kuruluşlarlaçok önemli bağları bulunduğu belirtilerek, Karadeniz İşbirliği'nde, petrol,doğal gaz ve maden kaynaklarına öncelik verilmesinin gerektiği bildirildi.

12- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, İstanbul Boğazı'ndan transit geçişyaparken silah yüküyle yakalanan Kıbrıs Rum bandıralı geminin yüküyle birlikteİran'a iadesine karar verdi.

13- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Sınır Jandarma Karakolunateröristler tarafından dün düzenlenen baskın sonrasında çıkan çatışmada, 1'iasteğmen, 1'i astsubay, 1'i uzman çavuş ve 26'sı erbaş ve er olmak üzere 29şehit verildiği, 174 PKK'lı teröristin öldürüldüğü açıklandı.

14- ABD Dışişleri Bakanı'nın Avrupa işlerinden sorumlu yardımcısı ThomasNiles, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nün Avrupa-Ortadoğu AltKomitesine verdiği brifingde bir soru üzerine, Güneydoğu Anadolu'daki durumunhem ABD Dışişleri hem de Kongre için "önemli kaygı konusu" olduğunuve Türkiye'nin teröre karşı mücadelesini ABD'nin desteklediğini söyledi.

15- Rusya sınır birlikleri genel komutanlığı basın merkezince yapılanaçıklamaya göre, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'ndeki son Rus askerlerinin debölgeden ayrıldığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106