11.8.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1992

1 AĞUSTOS 1992

1- Adalet Bakanı Seyfi Oktay; yetersiz ve dağınık bir kaç hükümden oluşan ceza infaz mevzuatı ve cezaevi uygulamalarının Avrupa standartlarına uygun olacak şekilde 185 maddelik bir kanunla düzenleneceğini, cezaevlerindeki iki başlılığa son verilerek jandarmanın devreden çıkarılacağını ve cezaevlerinde ilkokul mezunu müdür kalmayacağını söyledi.

2- TBMM Hayali İhracatı Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Öztürk, Türkiye Gazetesi'nin hayali ihracat dosyaları konusundaki sorularını yanıtladı.

3- Tatvan'ın Anlı mezrasını basan teröristler, imam ve eşini kurşuna dizdiler.

4- THY, demir-çelik ürünleri ve kömüre yüzde 6-30 oranında zam yapıldı.

5- İki günlük resmi bir ziyaret için Suriye'ye giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Şam'da yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki tarih ve kültür mirasının ikili ilişkiler için uygun bir zemin oluşturduğunu belirterek, Türkiye'nin komşusu ile hiçbir sorun çıkarmak amacını taşımadığını, çıkan sorunları iyi niyet ve açık kalplilikle diyalog yoluyla çözmek taraftarı olduğunu, sınır aşan suların da bir sorun olmadığını söyledi. Çetin, bir ülkenin bugünkü şartlarda "teröre yeşil ışık yakıyor" görünümü veren bir tavır taşımaması gerektiğini vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara da açıklamasında, Çetin'i ülkesinde görmekten memnunluk duyduklarını, bu ziyaretin ikili ilişkilere gölge düşüren yanlış anlamaların giderilmesinde etken olacağını söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Ye-orgios Vasiliu, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile New York'ta yeni bir görüşme yaptılar. Vasiliu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Denktaş'm tutumu yüzünden görüşmelerde ilerleme kaydedilemediğini öne sürdü. Denktaş da açıklamasında görüşmelere yerlerinden edilmiş kişiler ve anayasa konularıyla devam edileceğini bildirdi. Toprak konusu ise Komisyona havale edildi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun "BM Genel Sekreteri'nin hazırladığı haritayı Özal, Demirel ve Yılmaz kabul etti" şeklindeki açıklaması tepkiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Özal, Başkan Bush ile toprak ve harita konusunda bir görüşmesi olmadığını belirtirken, Başbakan Demirel, böyle bir harita görmediğini ve mutabakat vermediği söyledi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'da Vasiliu'nun iddialarının alışılmış Yunan taktikleri olduğunu bildirdi.

7- KKTC'de Toplumsal Direniş Bayramı törenlerle kutlandı.

8- Rusya'da yayımlanan Konsomolskaya Pravda Gazetesi'nde yer alan Türkiye ile ilgili bir yazıda, Türkiye'nin bugün Avrupa'da en etkili arabuluculardan biri olduğu ve bölgesel bir süper güç olma yolunda ilerlediği belirtildi. Yorumda, Türkiye'nin Orta Asya'daki Türki cumhuriyetlerde giderek daha etkin olduğu, Balkanlar'da da bazı ülkelerin yüzlerini Türkiye'ye döndüğü kaydedildi.

9- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Fransız Liberation Gazete-si'ne verdiği demeçte, ekonomik gelişme için Türkiye modelini kendi ülkesi için en uygun yaklaşım olarak benimsediklerini, ancak bunun Türkiye'nin tüm ekonomik yapısının bilinçsizce taklit edileceği anlamına gelmediğini söyledi.

10- Kuzey Irak'ta İslami Hareket militanları ile Kürdistan Yurtsever Birliği peşmergeleri arasında çıkan çatışmada 29 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Yunanistan Parlamentosu, Maastricht anlaşmasını onayladı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sandra Mccarty, Irak'ın hala kitle imha silahlarına dair bilgileri sakladığına inandıklarını, bu nedenle BM heyetinin incelemelerine devam edeceğini açıkladı.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı, Kuveyt ile ortaklaşa yapılacak iki deniz tatbikatı için 2 bin 400 askerin Kuveyt'e gönderileceğini duyurdu.

2 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel İstanbul'da bazı tesislerin temel atma törenlerine katıldı.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Dikili Festivali'ne katılmak için gittiği İzmir'de, Kıbrıs sorunu ve toplu iş sözleşmeleri konularına değindi. İnönü, Kıbrıs görüşmelerinde Denktaş'ın yeterince iyimser olduğunu, ancak Rum tarafının da aynı iyimserliği göstermesi gerektiğini, bir tarafa baskı yapılmasının sorunu çözmeyeceğini, çözümün iki tarafın iyiniyetine bağlı olduğunu söyledi. İnönü, topiu iş sözleşmeleri konusunda da emeğin hakkını arayan ve ekonomiyi bozmayacak bir toplu sözleşmenin mutlaka imzalanacağını sözlerine ekledi.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu İstanbul'da yaptığı konuşmada, Bos-na-Hersek'te Müslümanlara ve Türklere yönelik katliamların bölgedeki Türk kimliğini yoketmeyi amaçladığını söyledi. Kilercioğlu, Türkiye'nin bölgeye 100 milyon dolarlık yardımda bulunduğunu, imkanlar ölçüsünde bu yardımın devam edeceğini belirtt.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, özel çevre koruma bölgeleri için 20 yıl boyunca hiç değişmeyecek imar planlan hazırladıklarını, planların uygulamaya girmesiyle spekülatif kazançlara son verileceğini açıkladı.

5- Şırnak ve İdil'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 8 terörist öldü, 3 terörist yaralı olarak ele geçirildi. 5 terörist ise teslim oldu.

6- Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Rıdvan Ege, son on yılda 75 bin kişinin trafik kazalarında öldüğünü, geçen yıl 8 milyon sürücünün ceza aldığını, 125 bin kişinin mahkemeye gittiğini belirterek, bu konuda polisin yetersiz kaldığını, mutlaka trafik bakanlığı veya müsteşarlığı kurulması gerektiğini söyledi.

7- Suriye'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Devlet Başkanı Hafız Esad'la görüştü. Çetin yaptığı açıklamada, görüşmenin her bakımdan yararlı geçtiğini, iki ülkenin aralarındaki sorunları çözmek için öncelikle birbirlerine güvenmek zorunda olduklarını kaydetti. Su sorununun da ele alındığını kaydeden Çetin, Suriye'nin yanlış izlenimlerinin giderildiğini ve bizzat Devlet Başkanı Hafız Esad'ın Türkiye ile iyi ilişkiler kurulmasını istediğini bildirdi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, BM eski Genel Sekreteri Perez de Cuellar

tarafından 1992 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

9- OECD tarafından yayınlanan raporda Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğu ve ekonomik sistemin yerleşmesi için olumlu adımlar atıldığı kaydedildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş New York'ta yaptığı açıklamada, 'Türk tarafına, önceden kararlaştırılan çizgiye getirmek için kabul edilemez baskı uygulanıyor" dedi. BM Genel Sekreteri Gali'yi de baskı yaptığı şeklinde eleştiren Denktaş, "Bizi dolaylı yollardan Kıbrıs'ı Rumlara mal etmekle tehdit ediyorlar" şeklinde konuştu.

11- Bosna-Hersek'te çatışmaların devam ettiği ve Sırpların 50 çocuğu taşıyan bir otobüsü tarayarak 2 çocuğu öldürdükleri bildirildi. Bu arada Sırpların elinden kaçan iki Müslüman esir, Sırpların Broko şehrinde, Nazilerin yaptığı gibi esir kampları kurduklarını ve esirleri bu kamplarda işkenceyle öldürdüklerini açıkladılar.

12- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, CNN Televizyonu'na verdiği demeçte, Bosna-Hersek sorunu ile Irak'ın Kuveyt'i işgali arasında benzerlik kurulamayacağını belirterek, Bosna-Hersek'teki olayların ülkesinin çıkarlarını etkilemediğini, bu nedenle askeri müdahaleden yana olmadıklarını söyledi.

13- Dağlık Karabağ sorununun-çözümü amacıyla Roma'da başlayan AGİK toplantısında, toplantı başkanı İtalyan Mario Rafaelli'nin Karabağ temsilcisini Karabağ Cumhurbaşkanı, Karabağ'ı da Dağlık Karabağ Cumhuriyeti olarak tanıtması üzerine Azeri heyeti toplantıyı terketti. Azerbaycan heyeti başkanı Nadir Mehdiyev konuyla ilgili açıklamasında, yapılan davranışın, daha önce alınan tüm kararları ve hukuk kurallarını ihlal ettiğini belirterek, "Bu oyun sona erinceye kadar geri dönmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Karabağ'da Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmaların devam ettiği, son üç gün içinde meydana gelen çatışmalarda 24 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Pakistan'da şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde 58 kişinin öldüğü bildirildi.

3 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Na-zarbayev'in de katıldığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yasakçı zihniyetin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Özal, Kazakistan'la ilişkilerde ulaştırma ve haberleşmeye önem verilmesini ve uluslararası alanda isim yapmış büyük Türk firmalarının Kazakistan'da yatırım yapmalarını istedi.

2- Yüksek Askeri Şura Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında Ankara'da toplandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nün Ankara'daki işyerlerinde çalışan işçilerin başka şehirlere gönderilmesini eleştirerek, hükümetin konuya duyarlılık göstermesini sitedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin bir bütün olarak koalisyon protokolündeki hedeflere adım adım yaklaştığını, kabinedeki SHP'li bakanların da çok başarılı olduklarını söyledi. İnönü, partisinin CHP'nin devamı olarak hükümette yer aldığını sözlerine ekledi.

5- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak ve arkadaşlarınca hazırlanan Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Kıbrıs politikasını sert bir dille eleştirdi. Ecevit, Başbakan De-mirel'in "Kıbrıs Türkiye'nin önündeki en büyük handikaptır" şeklindeki açıklamasının Kıbrıs Türklerini ve bu konuda mücadele veren Denktaş'ı arkadan hançerlemek anlamına geldiğini söyledi. Hükümetin Kıbrıs konusunda baskıya boyun eğmemesi gerektiğini, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım uygulayamayacağını vurgulayan Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Demirel'i, Denktaş'ın arkasında olduklarını açıkça bildirmeye çağırdı.

7- Dünyada Açlıkla Mücadele Avrupa Gençlik Konferansı Ankara'da başladı. Konferansın'açılışında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, açlığın bir insanlık ayıbı olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu yoldaki mücadelelere tam destek verdiğini söyledi.

8- Güvenlik güçlerince İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda yasadışı sol bir örgüt üyesi 4 kişi ölü, 5 kişi de sağ olarak ele geçirildi.

9- Suriye'deki temaslarının ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, iki ülkenin güvenlik ve terör konusundaki işbirliğine verdikleri önemi vurguladılar. Çetin, çok yararlı geçen görüşmelerde Suriye'nin terör konusunda daha önceki anlaşmalar çerçevesinde işbirliğini sürdüreceği konusunda kendilerine teminat verdiğini bildirdi. Sara da ziyaretin başarılı geçtiğini ve amacına ulaştığını belirterek, Çetin'in Fırat Nehri'nden saniye'de 500 metreküp su bırakmaya devam edeceğini teyit ettiğini ve Devlet Başkanı Hafız Esad'ın bundan memnuniyet duyduğunu söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş', BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, yardımcısı Fiesel ve özel temsilci Kavanagh ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, yüzde 28.2 olan Gali haritası üzerinde toprak düzenlemeleri ve göçmenler konuları ele alındı.

Başbakan Demirel, New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmelerinde herhangi bir tıkanıklık olmadığını bildirdi.

11- Türk, Alman, Hollanda ve Belçika polisince Almanya ve Hollanda'da gerçekleştirilen operasyonlarda Türk uyuşturucu mafyasından 28 kişi yarım ton eroinle birlikte yakalandı.

12- Yunanistan'da yayımlanan Stohos Gazetesi'nde yayımlanmaya başlayan bir yazı dizisinde iskeçe Milletvekili Ahmet Faikoğlu'nun Yunan casusu olduğu öne sürüldü. Gazete, Batı Trakya ve Türk Dışişleri Bakanlığı'nda büyük etki yaratan yazı dizisinin ulusal nedenlerden dolayı kısa bir süre için durdurulduğunu kaydetti.

13- Karabağ sorununa çözüm bulmak amacıyla Roma'da başlayan, ancak toplantı başkanı İtalyan Mari.o Rafaelli'nin Karabağ temsilcisini Karabağ Cumhurbaşkanı, Karabağ'ı da Dağlık Karabağ Cumhuriyeti olarak tanıtması nedeniyle Azerbaycan heyetinin toplantıyı terketmesinden sonra, bu gelişmelerin yanlış tercümeden kaynaklandığı saptanarak görüşmelere yeniden başlandı.

14- Bosna-Hersek'te çatışmalar devam ederken BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Peter Kessler, Bosna-Hersek-Hırvatistan sınırında Müslümanların esir tutulduğu bir kampın bulunduğunu doğruladı.

Bu arada Almanya'nın Bavyera Eyaleti Sosyal Yardım Bakanı Gebhard Glück, Bosna-Hersek halkının kendini savunması için silah yardımına ihtiyaç duyduğunu, bu yardımı Türkiye'nin yapması gerektiğini ve Türkiye'nin bu konudaki girişimlerinin engellenmemesi gerektiğini belirtti.

15- BM Genel Sekreteri Butros Gali, İngiliz The Independent Gazetesi'ne verdiği demeçte, BM'nin eski Yugoslavya'ya müdahalesini kontrol altında tutmayı istediğini "belirterek, böyle bir müdahalenin örgüte çok pahalıya mal olacağını ve örgüt için "bir çeşit Vietnam" olacağını söyledi.

16- Hırvatistan'da bağımsızlıktan sonraki ilk genel seçimler yapıldı.

17- Cezayir'de silahlı bir İslami gruba mensup 35 kişi güvenlik güçlerince tutuklandı.

18- Güney Afrika'da, Afrika Ulusal Kongresi'nin çağrısıyla iki günlük grev kararı alınması üzerine çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

4 AĞUSTOS 1992

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'u ziyaret ederek Irak ile ilişkiler konusunu görüştü. Ecevit, Türkiye'nin Irak politikasını ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğunu gözden geçirerek, Batı'nın etkisinde kalmadan yeni politika oluşturulmasını ve TBMM'nin harekete geçerek iki ülke parlamentoları arasında diyalog kurulmasını istedi. TBMM Başkanı Cin-doruk da Irak parlamento başkanından aynı konuda bir mektup aldığını, kendisinin de bu düşüncede olduğunu, bir Irak parlamento heyetini ekim ayı içinde Türkiye'ye davet edeceğini açıkladı.

2- MÇP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununda Yunanlıların savunuculuğunu yapan ve Bosna-Hersek'teki katliamı görmezlikten gelen BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

3- Türkiye'de bulunan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakan Süleyman Demirel ve Devlet Bakanı Cavit Çağlar'la Bursa'da bazı sanayi kuruluşlarında incelemelerde bulundu.

4- Midyat'ın Doğançay köyünde, biri korucu 4 kişi kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldü.

5- İstanbul'da yakalanan 12'si PKK, 4'ü TİKKO üyesi 16 sanık çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

6- Haftalık Yeni Ülke Gazetesi'nin 42.sayısı, bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

7- Milliyet Gazetesi, "İkinci Cumhuriyet" adlı tartışma dizisi yayımlamaya başladı.

8- Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde gerici ve örgütsel faaliyet gösterdikleri saptanan 50 subay ve astsubay ihraç edildi.

9- New York'taki Kıbrıs görüşmeleri, BM Genel Sekreteri Gali'nin tatilde olması nedeniyle Özel Temsilci Oscar Camillion başkanlığındaki heyetle sürdürülürken, görüşmelerde hafta sonuna kadar gelişme sağlanamaması halinde Güvenlik Konseyi'nin toplanmasının gündeme geleceği bildirildi.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, görüşmelerdeki yöntemin yanlış olduğunu, konunun gerçek zeminine oturtularak doğrudan görüşmelere geçilecek ortamın yaratılması gerektiğini belirtti ve 'Türk tarafının sabrının sınırsız olmadığının bilinmesinde yarar görmekteyiz" dedi.

Öte yandan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yunan SKY Radyosu'na verdiği demeçte, Kıbrıs'ta nihai çözüme varılıncaya kadar geçici bir dönem için BDT modelinin uygulanmasını önerdi.

10- Bosna-Hersek'te çatışmalar devam ederken, önceki gün Saraybos-na'da 50 çocuğu taşıyan bir otobüse ateş açarak 2 çocuğun ölümüne neden olan Sırpların, çocukların cenaze törenine de saldırıda bulundukları, saldırıda bir kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada Sırpların Müslüman ve Hırvatları işkenceyle öldürdükleri toplama kampları oluşturdukları ABD tarafından da doğrulandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rıchard Boucher, konuyla ilgili soru üzerine ülkesinin bu konuda özel bir girişimde bulunmayı planlamadığını bildirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hikmet Çetin'in Bosna-Hersek'teki çatışmaların durdurulması amacıyla, İngiltere, ABD, Fransa dışişleri bakanları ve BM Genel Sekreteri ile görüşmek üzere bir dizi ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

5 AĞUSTOS 1992

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi'nin hükümetin DYP kanadına yönelik dünkü eleştirisini yanıtladı. Hükümetin bir bütün olduğunu belirten Gönen, özeleştiri yapabilmenin bir sağlık işareti olduğunu, hükümetin koalisyon protokolüne uygun şekilde icraatına devam ettiğini sdöyledi.

2- Devlet Bakanı Erman Şahin, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, SHP Genel Başkanı İnönü ile DSP Genel Başkanı Ecevit'in, CHP MYK'nın çağrısına uyarak 9 Eylül'deki kurultaydan önce biraraya gelerek uzlaşmaları gerektiğini, bunun solda birleşmeyi kolaylaştıracağını söyledi.

3- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, köy koruculuğu sisteminin kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na bir yasa önerisi sundu.

4- TBMM Araştırma Komisyonu Üyesi SHP Antalya Milletvekili Faik Altun, hayali ihracat konusunda 468 dosya üzerinde çalıştıklarını, 51 dosyanın çalışmalarının tamamlandığını ve 40 trilyon liraya varan hayali ihracat tespit ettiklerini açıkladı.

5- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Türkiye'den ayrıldı. Havaalanında Başbakan Süleyman Demirel ile bir basın toplantısı düzenleyen konuk Devlet Başkanı, Kazakistan petrollerini boru hattı ile Türkiye üzerinden Akdeniz'e çıkarmak istediklerini ve bu projenin iki-üç yıl içerisinde tamamlanacağını açıkladı.'

Başbakan Süleyman Demirel de, önümüzdeki dönemde gerek dünya siyasetinde, gerekse ekonomik konularda iki ülke işbirliğinin sürdürüleceğini söyledi.

6- İslam Konferansı Örgütü üyeleri nezdinde görüşmelerde bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Slajdzic, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüştü. İki bakanın, uluslararası düzeyde yapılacak girişimler konusunda görüş alış-verişinde bulundukları bildirildi. Slajdzic, ülkesindeki trajedinin durdurulması konusunda İslam ülkelerinin daha aktif olmalarını beklediklerini ve başka şansları olmadığını söyledi.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Micvel El Tıkriti yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile su sorunu olmadığını, Türk yetkililerin bu konudaki açıklamalarını tatmin edici bulduklarını söyledi. İki ülke arasındaki petrol boru hattını "kardeşlik hattı" olarak niteleyen Tıkriti, hattın tekrar açılması konusunda teknik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

8- 28 üniversite rektörü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atandı.

9- İçişleri Bakanlığı'nca 3 ay önce geçici tedbir olarak görevinden alınan İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Ertuğrul Tığlay görevine iade edildi.

10- Ümraniye Belediye Başkanı Şinasi öktem SHP'den ihraç edildi.

11- Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır Muhabiri Burhan Karadeniz, kimliği belirlemeyen kişilerin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralandı.

12- İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda 134 parça tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili olarak 5 kişi gözaltına alındı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

14- New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmeleri konusunda bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Güzelyurt'u kapsamayan bir haritayı kabul etmeyeceklerini belirterek, sorunun normal ve akla yakın hal çaresinin Kıbrıs'taki gerçeklere göz yumularak bulunamayacağını, Kıbrıs'ta yeni bir Bos-na-Hersek yaratma yaklaşımının yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

15- Bulgaristan Hükümeti, sgn 18 ay içinde Bulgaristan'da yaşayan 140 bin Türk'ün Türkiye'ye göç ettiğini açıkladı.

16- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da son 24 saat içinde meydana gelen çatışmalarda 18 kişinin öldüğü 116 kişinin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Sırplar tarafından oluşturulan esir kamplarının yerlerinin tespiti için Kızılhaç tarafından araştırma başlatıldı. BM Güvenlik Konseyi, söz konusu kampların denetime açılması çağrısında bulundu.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla, Bosna-Hersek'te katliam ve toplama kampları oluşturulması şiddetle kınandı.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, İKÖ Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek, Bosna-Hersek'e askeri müdahalede bulunulması için örgütü toplantıya çağırdı.

Avrupa Parlamentosu da Başkan Egon Klepsch tarafından durumu görüşmek üzere toplantıya çağrıldı.

17- Makedonya resmi ajansı, Rusya'nın ülkesini resmen tanıdığını açıkladı. Yunanistan hükümeti karar nedeniyle Rusya'ya protesto notası verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı da yayımladığı açıklamayla, Yunanistan'ın Makedonya konusunda Rusya'ya yönelik eleştirilerini kınadı ve "Hiçbir ülkenin Rusya'yı bu tonda eleştirmesine izin verilmeyeceği" belirtildi.

18- Çin'in Sincang bölgesinde meydana gelen toprak kaymasında 48 kişinin öldüğü bildirildi.

6 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlenen Dünya Gençlik Forumu'nün kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türk milleti olarak dünyada barış istediklerini belirterek, yeni bir dünyanın inşası için gençleri yardıma çağırdı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, terör olayları ve alınan önlemleri görüştü. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, terörle ciddi mücadelenin sonuçlarının alınmaya başlandığını ve ülkenin her yerinde 24 saat kanun hakimiyetinin sağlandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Bosna-Hersek'te tarihin en büyük trajedilerinden birinin yaşandığını ve uluslararası mekanizmanın bu trajediyi önlemekte geç kaldığını söyledi. Kilercioğlu, Türkiye'nin bu ülkeden göç edenlere elinden gelen yardımı yaptığını kaydetti.

4- Yüksek Askeri Şura toplantısında terfiler sonunda üst kademeye yapılan atamalar ile emekliye ayrılanlar açıklandı. Açıklamaya göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Halis Burhan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Vural Beyazıt atandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Komutanlığı'nda görev değişikliği olmadı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP'yi sert bir dille eleştirerek, bu partinin CHP'nin mirasçısı olamayacağını, SHP'nin CHP çizgisinden ve demokratik sol hareketten uzaklaştığını, İnönü'nün de geçmişte CHP'li olmadığını, bu nedenle İnönü ile görüşmeye gerek duymadığını söyledi.

6- MÇP'den ayrılan Kahramanmaraş Bağımsız Milletvekilleri Ökkeş Şendil-ler ve Saffet Topaktaş, Denktaş'a destek olmak ve hükümetin Kıbrıs politikasını protesto etmek amacıyla TBMM'de bir günlük açlık grevi yaptılar.

7- TOBB tarafından hazırlanan Vergi Özel İhtisas Komisyonu raporunda, özel uçak, yat vb. araç masraflarının gider kaydedilmesinin önlenmesi ve bir "gelirler bakanlığı" kurulması istendi.

8- New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmelerine ilişkin bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Bizi New York'ta bir oldu bitliyi kabule çağırmışlar. Toprak konusunda hiçbir taviz vermeyeceğimizi bir kere daha tekrarlıyorum. İstekleri bizi. 1974 öncesine döndürüp adayı kana bulamak-

tır. Bunu başaramayacaklar. Yapabileceğimiz fedakarlığı yaptık, bizden daha fazla birşey isteyemezler" dedi. New York'ta baskıların devam ettiğini belirten Denktaş, "Biz yolumuza devam ediyoruz. Türkiye her zaman olduğu gibi bizi desteklerse daha güçlü hale geliriz. Çözüm daha çabuk ve adaletli olur" şeklinde konuştu.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkan Yardımcısı Eyüp Ganiç, Londra'da BBC televizyonuna verdiği demeçte, uluslararası topluluğu askeri müdahaleye çağırdı. Sırpların ülkesini tahrip ettiğini ve 4 ayda 50 bin Müslümanı öldürdüğünü belirten Ganiç, kendilerini savunma hakkını kullanmak için silah yardımı yapılmasını istedi.

Bosna-Hersek'in BM Büyükelçisi Muhammed Sacirbey'in açıkladığı raporda, Sırpların kurduğu 105 toplama kampında 118 bin esir bulunduğu ve kamplarda 17 bin kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada ABD Başkanı George Bush, ülkesinin Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sloyenya ile diplomatik ilişki kuracağını açıkladı.

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda, Bosna-Hersek'Ee sivillerin ölümüne yol açan saldırılara son verilmesi ve insani yardım çalışmalarının güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgeye askeri müdahalede bulunulmasına ilişkin bir karar kabul edildi.

7 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yaz çalışmalarını sürdürdüğü Marmaris'teki Devlet Konukevi'nde gazetecilerle sohbet etti. Özal, Türkiye'nin 1995-96 yıllarında elektrik sıkıntısı yaşayacağını belirterek, Gökova Termik Santrali'nin tamamlanarak yedekte tutulması gerektiğini, Aliağa'daki termik santrale de yazık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, toplu sözleşme taleplerinde anormal ölçülere varıldığını, bu taleplerin haklı olmadığını kaydetti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'deki okullarda burslu öğrenim görmek için gelen 225 kişilik ilk Özbek öğrenci kafilesini ziyaret ederek, dersleri izledi. Demirel daha sonra öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Araya 100 yıllık bir kopukluk girmiştir. Orta Asya'daki kardeşlerimiz şimdi yeniden azatlıklarını almışlardır. Türk kökünden gelen kavimlerin hepsi kardeştir. Dünyanın huzurunda şimdi büyük bir Türk alemi var. Sizler bu büyük kucaklaşmanın öncülerisiniz. Türkiye, Özbekistan gibi sizin öz vatanınızdır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de işadamlarıyla yaptığı toplantıda, ülkede en önemli problemin, devletin girişimci ve yatırımcı olarak fonksiyonlarını sürdürmesi olduğunu, devletin bu tür yatırımlardan vazgeçerek girişimcilere altyapı hazırlaması gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, MİT Müsteşarı Teoman Koman'm Güneydoğu'daki olaylara ilişkin olarak geçen ay bir gazetede yer alan açıklaması konusunda, SHP İçel Milletvekili İstemihan Talay'ın verdiği soru önergesini yanıtladı. Gönen, Koman'in açıklamasının Başbakan Demi-rel'in izniyle yapıldığını ve detaylı istihbarata dayandığını belirterek, "bu açıklamanın hükümeti zor duruma düşürdüğü" yolundaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, New York'ta Denktaş, Vasiliu ve Gali arasında sürmekte olan Kıbrıs görüşmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, herkesin görüşmeler konusunda dengeli ve gerçekçi çözüm için çaba göstermesini isteyerek, Kıbrıs'ta yeni bir çatışmanın Türk-Yunan savaşına yol açacağını söyledi. Çetin, Türk kesimine Rum göçmen kabulünün mümkün olmadığını, ilke olarak dahi bunu kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, Uşak'ta yaptığı açıklamada, TMO'nun, Trakya ve Ege'de ürün alımlarında, belirlenen taban fiyatların altında ödeme yaptığını ve alımlarda çeşitli zorluklar çıkardığını belirterek,

çiftçinin tüccarın eline teslim edildiğini söyledi.

7- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam yaptığı açıklamada, kamuoyunda YÖK hakkında oluşan olumsuz imajı değiştireceklerini, YÖK'ün temel hedefinin YÖK ile üniversiteler arasındaki diyalogu sağlamak olduğunu söyledi. Sağlam, Açıköğretim'de kapasiteyi arttırarak hiçbir öğrencinin açıkta kalmamasının sağlanacağını, öğrencilerin de yönetime katılmalarını istediklerini kaydetti.

8- Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 7 terörist ölü olarak ele geçirildi, bir astsubay ve bir er şehit oldu. Hakkari'de 5 terörist kendiliğinden teslim olurken, Yüksekova'da 3 terörist sağ olarak yakalandı.

9- İngiliz ITN ve Channel 4 televizyonları, Bosna-Hersek'teki toplama kamplarının görüntülerini yayınladı. Kamplardakileri yok etmek amacıyla "tuğla fırınları" yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, bölgeye askeri müdahalenin şart olduğunu belirterek, soruna dini bir çatışma şeklinde bakılmaması gerektiğini, böyle bir yaklaşımın çok tehlikeli olacağını söyledi.

ABD Başkanı George Bush düzenlediği basın toplantısında, eski Yugos-lavya'daki esir kamplarının uluslararası denetime açılması istemini yineleyerek, "Amerikan ordusunun Bosna'daki iç savaş batağına saplandığını görmek istemediğini" söyledi.

Bosna-Hersek Devlet Başkan Yardımcısı Eyüp Ganiç, CNN televizyonuna verdiği demeçte, Sırp saldırılarının durdurulması için uluslararsı müdahale isteğini tekrarladı ve "uluslararası topluluk buna hazır değilse kendimizi savunmak için bize silah vermelidir" dedi.

10- Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani, New York'ta BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştüler. Gazetecilerin bir sorusu üzerine Barzani, "PKK'nın terörist bir örgüt" olduğunu, Talabani de "PKK'nın Kürt davasını sabote ettiğini" söyledi.

8 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı Okluk Koyu'ndaki Devlet Konukevi'nde kabul ederek bir görüşme yaptı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, TOLEYİS yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel yaptığı konuşmada, turizmin Türkiye'nin hayat damarı olduğunu belirterek, bu yıl turizmden 4-4.5 milyar dolar beklendiğini, bu rakamın 2000 yılından önce 10 milyar dolara çıkacağını söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, YÖK, demokratikleşme ve Kürt sorunu konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Aydın'ın Yenihisar ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin çalışmalarını ve Bosna-Hersek politikasını eleştirdi.

4- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankaray projesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Ankara'nın çağdaş bir başkent haline getirileceğini belirterek, sadece Ankara'da değil ülkenin her yerinde atılımlar yapıldığını, enflasyonun düşmeye başladığını ve ekonominin büyüdüğünü söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi ile SHP-CHP ilişkisi, hükümet, seçim, ikinci cumhuriyet konularında yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlendı.

6- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Erol Tuncer, partisinin açılış çalışmaları konusunda yaptığı açıklamada, CHP'nin 9 Eylül'den sonra yenileşmiş kadrosuyla siyaset sahnesinde yerini alacağını, partisinin kapatılmasına rağmen ayakta kalmayı başardığını, bugünkü sol partilerin CHP'nin boşluğunu dolduramadığını ve bu boşluğun yine CHP tarafından doldurulacağını söyledi.

7- Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki bir tekstil fabrikasında meydana gelen patlamada 29 kişi öldü, 86 kişi yaralandı. Patlamanın nedeni araştırılmaya başlandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile dün bir görüşme daha yaptı. Denktaş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerin yarından sonra tekrar başlayacağını, anayasa ve diğer siyasi konuların ele alınacağını, bu gelişmelerden memnun olduğunu söyledi

9- Bosna-Hersek'teki Sırpların lideri Radovan Karadjiç'in, esir kamplarını Kızılhaç'a devretmeyi önerdiği ve yaşlı kişilerle hastaların serbest bırakılacağını açıkladığı bildirildi.

Birkaç gündür kapalı bulunan Saraybosna Havaalanı tekrar açılarak insani yardımlara yeniden başlandı. BM Güvenlik Konseyi, Hırvatistan'da görev yapan Barış Gücü'nün güçlendirilmesini kararlaştırdı.

Öte yandan İngiltere, Bosna'ya yapılacak bir askeri müdahaleye 3500 kişilik kuvvetle katılacağını açıkladı.

10- Irak Adalet Bakanı Şebib el-Malik, ülkesinin bugüne kadar kitle imha silahlarının yok edilmesi konusunda BM kararlarına uyduğunu ancak, BM gözlemcilerinin bakanlık binalarında inceleme yapmalarına izin vermeyeceklerini belirterek, Irak'ın "kanının son damlasına kadar" egemenliğini korumak için direneceğini söyledi.

9 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Fransa Radyosu ile Fransız Politique Internationale Dergisi'ne verdiği demeçlerde, Kıbrıs konusunun karmaşık olduğunu, Kıbrıslıların başta 649 sayılı karar olmak üzere BM kararları çerçevesinde işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini söyledi. Demirel, BAB konusunda bir soruya karşılık, 'Türkiye başkalarının kendisine ikinci sınıf ülke gibi davranmalarını istemiyor" dedi. Avrupa'nın Türkiye ile iyi ilişkiler kurması için önemli nedenler bulunduğunu belirten Demirel, Avrupa'nın Orta Asya'ya açılmasını sadece Türkiye'nin sağlayabileceğini kaydetti.

Başbakan Süleyman Demirel, Kıbrıs, Bosna-Hersek ve Türkiye'nin dünyadaki yeri konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin Ünye'de yapılan MYK toplantısında yaptığı konuşmada, BM'nin tarafsızlığını kaybettiğini söyledi. İnönü, Bosna-Hersek'teki katliamın önlenmesine adım adım yaklaşıldığını, uluslararası polis gücünün er geç kendini göstereceğini ancak bu kuruluşların dünyada meydana gelen hukuk ihlallerine aynı tepkiyi göstermediklerini belirtti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Çorlu'da bir fabrikada meydana gelen ve 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Çorlu'ya gittiler. Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, olayın nedenini araştırmak amacıyla bir teknik heyet çalışmaya başladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Türkiye Gazetesi'nin Kıbrıs, Karabağ, Bosna-Hersek, Suriye, İran ve Irak'taki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Çorum'da yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu'da din adamlarının hedef alınmaya başlandığını söyledi.

6- Kapatılan TBKP Genel Başkanı Haydar Kutlu, Rusça İzvestia Gazetesi'nde yer alan Sovyet Komünist Partisi belgeleri konusunda yaptığı açıklamada, iki parti arasında gizlenmiş bir ilişki olmadığını, sansasyon yaratılmak istendiğini belirterek, SBKP'nin TBKP'yi yönlendirmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

7- Özgür Gündem Gazetesi Şanlıurfa muhabiri Hüseyin Deniz kimliği belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısı sonucu yaralandı.

8- İstanbul eski Belediye Başkanı ve milletvekili Aytekin Kotil İstanbul'da öldü.

9- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı.

10- Sırpların Bosna-Hersek'teki saldırıları sürerken, ABD Başkanı George Bush, bölgeye bir askeri müdahale konusunda henüz karar veremediklerini, BM'nin durumun daha vahim bir hal almaması için bir an önce harekete geçmek amacıyla halen arayış içinde olduğunu kaydetti. Bu arada Newsweek Dergisi'nce yapılan bir kamuoyu araştırmasında halkın yüzde 64'ünün Bos-na-Hersek'e askeri müdahale istediği açıklandı.

11- Afganistan'da karşıt mücahit gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

10 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ardahan ve İğdır'ın il olması nedeniyle düzenlenen törenlere katıldılar. Demirel törenlerde yaptığı konuşmada, ülkenin yeni bir kalkınma hamlesine girdiğini, ülkeyi Edirne'den Ardahan'a kadar tek yumruk haline getireceklerini, daha müreffeh bir Türkiye yaratmaya uğraştıklarını söyledi. Demirel, bölgede barış olmasını ve Azeri-Ermeni ihtilafının çözülmesini istediklerini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen 13. gününe giren belediye temizlik işçileri grevinin Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında ele alınacağını belirterek, vatandaşın greve sabır gösterdiğini ancak sabrı zorlamamak gerektiğini söyledi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, belediye temizlik işçileri grevinin salgın hastalıklara yol açarak halk sağlığını tehdit etmesi durumunda, yasal yetkilerini kullanacağını, bunun grev kırıcılığı olmayacağını açıkladı. İnsan sağlığına zarar verecek bir şeye izin vermeyeceklerini belirten Aktuna, temizlik işçilerinin grev kapsamı dışına çıkarılması gerektiğini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, İsveç Radyosu'na verdiği demeçte, yurt dışında yaşayan Türk ailelerin, çocuklarının eğitim sorunlarının bilincinde olduklarını, bu sorunun çözümü yolunda çalışma yaptıklarını söyledi. Toptan, dışarıda eğitim gören 650 bin öğrenciye yurt içinde öğrenimlerine devam edebilmeleri konusunda denklik sağlanacağını, konuyla ilgili bir genel müdürlük kurulacağını ve bu öğrencilere üniversitelerde kontenjan ayrılacağını kaydetti.

5- Nahcivan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Konuk Bakan havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, ülkesinin insan hakları ve demokrasiye dayanan bir devlet olma amacına yöneldiğini, bu konuda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

7- Siirt'in Eruh ilçesi Dikboğaz köyü jandarma karakoluna roketatarla saldıran teröristler 6 eri şehit ettiler. 2 teröristin öldürüldüğü saldırıda 9 er de yaralandı.

8- PKK'nın eylem yıldönümü olan 15 Ağustos nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Diyarbakır'da karayolu trafiğe

kapatılırken, kente giriş ve çıkışlar güvenlik güçlerince denetim altına alındı.

9- Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hüseyin Deniz öldü.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

11- Antalya'da son 4 gün içinde 8 ayrı bölgede çıkan yangınlarda yaklaşık bin hektar orman alanı yandı.

12- Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini Gazetesi'nde yer alan bir yorumda, Türkiye'nin Balkanlarda lider olma ve Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden canlandırma politikası güttüğü öne sürüldü.

13- Bosna-Hersek'te çatışmaların devam ettiği, Sırpların Goradze şehrine büyük bir saldırı başlattıkları bildirildi.

Bu arada, insani yardımların aksaması durumunda askeri müdahalede bulunma konusunda ABD, İngiltere ve Fransa arasında anlaşmaya varıldı.

ABD Başkanı George Bush, yeni gelişmeler karşısında bölgeye sınırlı askeri müdahale olasılığının gözardı edilemeyeceğini açıkladı.

İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher de konuyla ilgili açıklamasında, güç kullanımının insani yardımlarla sınırlı kalmaması, oradaki katliamı durduracak adımlar atılması gerektiğini belirterek, soruna kısa zamanda çözüm bulunmaması durumunda Türkiye, Yunanistan ve Arnavutluk'un çatışmaların içine girebileceğini ve büyük bir Balkan Savaşı çıkabileceğini söyledi.

11 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilerin belediye temizlik işçilerinin greviyle ilgili sorularını yanıtlarken birkaç gün içinde uzlaşma olmaması halinde hükümetin, halk sağlığının tehdit edilmesine rıza göstermeyeceğini, konuyu yakından izlediklerini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Çorlu'da patlama meydana gelen fabrikada incelemelerde bulundu. İnönü, bu tür bir facianın tekrarlanmaması için hükümetin önlem alacağını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan yaptığı yazılı açıklamada, kurulması kararlaştırılan 27 yeni üniversite için kaynak aradıklarını, bunların kurulacağı bölgelerde yerel yönetimler ve halktan destek beklediklerini, aksi halde bunların YÖK bütçesinin tamamı harcansa bile yapılamayacağını söyledi.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek düzenlediği basın toplantısında, "Çevresel Etki Değerlendirmesi" projesi konusunda bilgi verdi. Akyürek, çevreyi dışlayarak kalkınmanın söz konusu olamayacağını belirterek, göstermelik çevrecilik uğruna kalkınmanın engellenmemesi gerektiğini söyledi. Gökova Santrali'nin iptal edilerek turistik yer haline getirilmesini isteyen Akyürek, belediye temizlik işçilerinin grevinin de bir an önce çözümlenmesini, bu konuda arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

5- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mustafa Aksin, Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilere Bosna-Hersek konusunda bir brifing verdi. Aksin, Bosna-Hersek'te yaşanan olayların her gün kötüye gittiğini, Güvenlik Konse-yi'nin acele etmesi gerektiğini belirterek, burada asıl sorunun Batı'nın Bosna-Hersek'te bir çıkarı olmamasından kaynaklandığını söyledi.

6- CHP yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi ile bir araya geldiler. Toplantıda konuşan İnönü, solda birliğin gerçekleştirilmesi için yardıma hazır olduklarını belirtti.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, solda yapay bölünmelerin zaman kaybettirdiğini belirterek, sorunları kamufle edecek yaklaşımlara halkın tahammülü kalmadığını, partisinin seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirme sorumluluğu içinde olduğunu söyledi. Selvi, Bosna-Hersek sorununun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini, olaylara seyirci kalan ülke ve kuruluşları çifte standart uyguladıkları için kınadıklarını bildirdi.

8- Ankara'da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, ABD'-nin, Azerbaycan'la Türkiye arasında askeri alanda bir işbirliği oluşmasından kaygı duydunu belirten bir nota verdiğini açıkladı.

9- Şırnak ve Siirt'te güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 8'i ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda bir er şehit oldu.

Öte yandan bölgede yapılan çeşitli operasyonlarda, yasadışı örgüt mensubu olduğu belirtilen 35 kişi yakalandı.

10- ilgili makamlara gönderilen Başbakanlık genelgesiyle istanbul Armut-lu'daki gecekonduların yıkılması istendi.

11- Adalet Bakanlığı'nca adli ve idari yargıda bir dizi atama yapıldı.

12- Uluslararası İnsan Hakları Derneği'nce, Bosna-Hersek konusunda bir rapor hazırlandı. Raporda, Sırpların "etnik bir soykırıma giriştiği" belirtilerek, Sırp denetimindeki kamplarda insanlık dışı uygulamalar yapıldığı kaydedildi. Raporda ayrıca Manjaca kampında 8 bin kişinin idam edildiği, çeşitli tecavüz ve işkence olaylarının yaşandığı bildirildi.

13- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Rozano düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan'ın, topraklarının işgal edildiği iddiasıyla mayıs ayında Taşkent'te imzalanan BDT Ortak Güvenlik Anlaşması gereğince "ortakların bölgeye müdahale etmesi" isteminin yersiz olduğunu açıkladı. Ermenistan ayrıca BDT üyelerinden Azerbaycan'a ekonomik yaptırım uygulanmasını istedi.

14- Afganistan'da hükümet birlikleriyle Hizb-i İslami grupları arasında başkent Kabil çevresinde meydana gelen çatışmaların yoğunlaştığı, çatışmaların 1988 yılından bu yana meydana gelenlerin en şiddetlisi olduğu ve yaklaşık bin kişinin öldüğü bildirildi.

15- ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu Barış Konferansı'nın 24 Ağus-tos'ta Washington'da yeniden başlayacağını açıkladı.

12 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, YÖK Başkanı Mehmet Sağlam ile 28 üniversitenin rektörlerini Marmaris'teki Devlet Konukevi'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Bakanlar Kurulu, bazı şehirlerde 15 gündür devam eden belediye temizlik işçilerinin grevini halk sağlığını etkilediği gerekçesiyle 2 ay süreyle erteledi. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıdan sonra Bakanlar Kurulu'nun pamuk, kuru üzüm ve şeker pancarı taban fiyatlarını artırdığını belirterek yeni taban fiyatlarını açıkladı.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, büyük kentlere sağlık göçünün önlenmesi için eğitim hastanelerinin yurt sathına yayılması gerektiğini, batı ile doğu arasındaki sağlık hizmetlerindeki farklılığın giderilmesini amaçladıklarını söyledi. Aktuna, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapmaları için sağlık personeline çağrıda bulunarak, bu bölgelere 1377 sağlık personelinin alınacağını kaydetti.

4- ANAP grubu, dış politikadaki gelişmelerle ilgili genel görüşme açılması amacıyla Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa gereği TBMM'yi 25 Ağus-tos'ta olağanüstü toplantıya çağıracağını açıkladı.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu düzenlediği basın toplantısında hükümeti eleştirdi ve Cumhurbaşkanı Özal'ın "ANAP küçüldü" şeklindeki açıklamasını değerlendirdi. Taranoğlu, partinin milliyetçi, muhafazakar, çağdaş felsefesine devam ettiğini, küçülmesinin söz konusu olmadığını, olağanüstü kongreye gidilmesine gerek bulunmadığını söyledi.

6- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Bakanlar Kurulu'nun aldığı grev erteleme kararının sosyal devlet anlayışına aykırı olduğunu belirterek Danıştay'a başvuracaklarını söyledi.

7- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı bir açıklamayla, Güneydoğu'da gazetecilere yönelik saldırılar ve faili meçhul cinayetler kınandı.

8- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'nın Başbakanı Milan Paniç Türkiye'ye geldi. Paniç, Ankara'da iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin Bosna-Hersek'i mevcut sınır-

lan içinde tanıdığını ve bu ülkeden toprak talebinde bulunmadığını söyledi.

Yugoslavya Başbakanı Milan Paniç, Başbakan Süleyman Demirel ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Paniç, Bosna-Hersek'teki savaşı kınadıklarını, bir an önce sona ermesini istediklerini, bu konuda her türlü işbirliğine hazır olduklarını ve savaşa taraf olmadıklarını belirtti.

Başbakan Demirel de, Türkiye'nin Balkanlar'daki olayları çok yakından izlediğini, konuk Başbakan'in iyiniyetli kararlılığını önemli saydıklarını söyledi. Demirel bölgede kan dökülmesinin durdurulması gerektiğini, bunun Türkiye ile Yugoslavya arasında bir mesele değil dünya meselesi olduğunu ve esasen BM ve AGİK'in itibarıyla yakından ilgili bulunduğunu sözlerine ekledi.

öte yandan ABD'de temaslarda bulunan Yugoslav Bakan Radmile Milanti-yeviç düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Bosna-Hersek'e asker göndermesi durumunda Türk ordusuyla savaşacaklarını belirterek, "Bölge halkının Türklere karşı savaştıkları 500 yıllık bir tarihleri var ve sonunda kazandılar. Bölgeye asker gönderilirse Vietnam'dan daha kötü bir durum ortaya çıkar" dedi.

9- Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Bölükdere köyü yakınlarında teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir astsubay ile bir köy korucusu şehit oldu.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik güçleriyle çartışmaya gören teröristlerden 4'ü ölü, 4'ü sağ olarak ele geçirildi.

Bölücü örgüte yardım ve mali destek sağladıkları belirtilen 21 kişi Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, 8 kişi de Kayseri'de gözaltına alındı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28 kişi öldü.

11- Bağ-Kur primlerine yüzde 20-30 oranında zam yapılmasını öngören kararname, Cumhurbaşkanı Özal tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Ye-orgios Vasiliu arasındaki görüşmeler, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin denetiminde başladı. Vasiliu, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için ortamın uygun olduğunu, iyi niyetle ve soruna çözüm bulmak için orada bulunduklarını söyledi.

13- Sırpların Saraybosna'yı top ateşine tuttuğu, 2 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi. Dün meydana gelen çatışmalarda da 18 kişinin öldüğü belirtildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dimitris Avramopulos, ülkesinin, NATO'nun Yugoslavya krizine yönelik herhangi bir müdahalesine karşı olduğunu açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Bosna-Hersek'te-ki olaylara çözüm bulmak için yeterince çaba harcanmadığı yolundaki eleştiriler reddedildi.

Amerika'daki Musevi lobisince gazetelerde yayımlanan açık mektupta, dünya liderlerinin Bosna-Hersek'teki ölüm kamplarını durdurmaları çağrısında bulunuldu.

14- Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Rozanov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğin kritik aşamaya geldiğini ve sınır bölgesindeki çatışmaların da topyekün savaşa yol açacağı uyarısında bulunarak, taraflara çatışmalara son verme çağrısında bulundu.

15- Gürcistan'da eski Devlet Başkanı Gamsahurdia yanlısı silahlı güçlerin, İçişleri Bakanı Roman Gventsadze ile Devlet Başkanı Şevardnadze'nin danışmanı David Solaridze'yi rehin aldıkları bildirildi. Olay üzerine bir açıklama yapan Şevardnadze, yetkilileri kuvvet kullanmak dahil bütün önlemleri alarak halk düşmalarına karşı savaş başlatmaya çağırdı.

16- Filistin Kurtuluş Cephesi Lideri Ebu Abbas'ın Irak'ın başkenti Bağdat'ta gözaltına alındığı bildirildi.

13 AĞUSTOS 1992

1- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna İstanbul'da yaptığı açıklamada, devlet hastanelerinin özelleştirileceğini, devletin tedavi hizmetlerinden elini çekerek tüm ağırlığını koruyucu sağlık hizmetlerine aktaracağını bildirdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, kanunun öngördüğü yükümlülükleri yerine getirenlerin de kamuoyunca bilinmesi gerektiğini belirterek, SSK'ye primlerini düzenli bir şekilde ödeyenlerin isimlerini açıkladı.

3- ANAP'tan sonra DYP ve SHP grupları da TBMM'nin 25 Ağustos'ta olağanüstü toplanması için önerge verdiler.

4- Ankara'da, hücre evi olduğu belirlenen 2 eve güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 2'si kadın 5 kişi öldü, 2 kişi de sağ olarak yakalandı.

5- Ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin "Yeşil Kart" verilerek devlet tarafından karşılanması hakkındaki yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmeleri çerçevcesinde KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Vasiliu, BM Genel Sekreteri Gali nezaretinde ikinci kez görüştüler.

7- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'e sağlanacak insani yardımların ulaştırılmasında gerekirse askeri güç kullanılmasına olanak sağlayan ve ayrıca toplama kamplarının Kızılhaç denetimine açılmasını talep eden iki karar aldı.

8- Tek yanlı bağımsızlık ilan eden Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Enformasyon Bakanı Velibor Ostojiç, Balkanlar'daki Müslümanları Türkiye'ye bağlayacak bir "Müslüman koridoru" yaratılmaya çalışıldığını öne sürerek, Avrupa'nın güçlenen Müslümanlığı görmediğini ve kendilerinin Müslümanlara karşı "Haçlı Seferi başlattıklarını" söyledi.

Bosna-Hersek'teki katliam devam ederken, Fransa Cumhurbaşkanı Fran-çois Mitterrand, Sırp saldırılarını ve iç savaşı durdurmak için Türkiye tarafından önerilen hava harekatı önerisini benimsemediğini açıkladı. Bu arada Hollanda, BM tarafından alınacak karar çerçevesinde eski Yugoslavya'ya asker göndereceğini açıkladı.

9- Azerbaycan İçişleri Bakanı İskender Hamidov, kimliğini açıklamadığı gruplar tarafından 15 Ağustos'ta yapılması planlanan bir darbe girişiminin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

10- Dağlık Karabağ'daki yasadışı Ermeni Parlamentosu, genel seferberlik ve sıkıyönetim ilan etti. Askeri durumun kritik olduğu belirtilen Parlamento kararında, 18-45 yaş arasındaki tüm vatandaşlar askere çağrıldı.

11- Afganistan'da karşıt mücahit gruplar arasında dün meydana gelen çatışmalarda ve başkent Kabil'e düzenlenen roket saldırılarında yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildirildi.

14 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Çorlu'da patlamanın meydana geldiği fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra halka hitaben bir konuşma yaptı. Demirel, halkın kendilerine güvenmeye devam etmesini isteyerek, "Bizim aşamadığımız sıkıntıyı kimse aşamaz" dedi. Bosna-Hersek'teki gelişmelere de değinen Başbakan, konuyu Bush, Mitterrand, Kohl ve Major'la görüştüğünü, söz konusu liderlerin karşıda düzenli cephe olmamasından ve bölgenin Vietnam veya Lübnan gibi olmasından çekindiğini belirtti.

2- Türk-İş ile Belediye-İş sendikaları, Bakanlar Kurulu'nca ertelenen temizlik işçileri grevinde yürütmeyi durdurmak amacıyla Danıştay'a dava açtılar.

3- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde devriye gezen 3 er, teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. Batman, Mardin ve Nusaybin'de çıkan çatışmalarda 3 terörist öldü. Bingöl'de 3 terörist kendiliğinden teslim oldu. Diyarbakır, Batman ve Siirt'te düzenlenen operasyonlarda yasadışı örgüt mensubu olduğu belirtilen 21 kişi yakalandı.

İstanbul, Diyarbakır ve Adana'da yasadışı bölücü örgüt lehinde gösteriler düzenlendi. 50 kişi gözaltına alındı. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır halkına, PKK'nın eylem çağrısına katılmama çağrısında bulundu.

4- BM Genel Sekreteri Butros Gali, 5 haftadır devam eden Kıbrıs görüşmelerine bir süre ara verildiğini açıkladı. Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Denk-taş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Vasiliu üçüncü kez görüştü. Denktaş görüşmeler konusunda yaptığı değerlendirmede, "Denktaş ve Türk tarafı uzlaşmazdır" imajını sildiklerini ve ikili görüşmelere başladıklarını, anavatanın tecrübelerinden yararlandıklarını ve büyük desteğini gördüklerini, bundan sonra iyi niyetle Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için çalışacaklarını söyledi. BM Genel Sekreteri Gali de belli konularda taraflar arasında büyük görüş ayrılıkları olduğu halde görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

5- Belçika'da yayımlanan Le Soir Gazetesi'nde yer aian bir yazıda, değişen dünya koşullarında Türkiye'nin, NATO stratejisinde Almanya'nın şimdiye kadar oynadığı rolü devraldığı belirtildi.

6- Ermenilerin Nahcivan'a yönelik saldırıları sürerken, Azerilerin Kara-bağ'ın başkenti Hankenti'ne roket saldırısı düzenledikleri, Mardakent yöresinde iki köyü Ermenilerden aldıkları bildirildi.

Bu arada AGİK, Karabağ'da giderek yoğunlaşan çatışmaların 60 gün sû-

reyle durdurulması çağrısında bulundu.

7- Bosna'da Sırpların denetiminde bulunan Banja Luka kasabası yakınlarında bulunan Keratern esir kampına giren Today Gazetesi muhabiri Robert Graham, binlerce Müslüman esirin hayvan vagonlarıyla Kızılhaç denetiminden kaçırılarak kurşuna dizildiğini bildirdi.

Öte yandan Beyaz Saray'da bir açıklama yapan Başkan Bush, BM Güvenlik Konseyi'nin müdahale kararını olumlu bulduklarını belirterek, Yugoslav, Sırp, Bosna-Hersek ve Hırvat yetkililere bölgeye yapılacak yardımlarda işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nin müdahale kararı almasının ardından, NATO Konseyi ve AT Yugoslavya Konferansı, olası bir müdahaleye katkıları görüşmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı.

Kanada Dışişleri Bakanı Barbara McDougalI, yapılacak askeri operasyona Türkiye dahil Müslüman ülkelerden daha fazla katılım sağlanması gerektiğini söyledi.

Bosna-Hersek'in BM temsilcisi Sacirbey, Güvenlik Konseyi'nin müdahale kararlarının yetersiz olduğunu kaydetti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman, "Bosna-Hersek'te uluslararası camianın kabul edemeyeceği türden Avrupalı bir İslam devleti kurulması yolunda eğilimler olduğunu" söyledi.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'e Hikmetyar'a bağlı birlikler tarafından düzenlenen roket saldırılarında ölü sayısının 1000'e ulaştığı bildirildi.

15 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul Bahçelievler ve İkitelli'de yaptığı konuşmalarda, devleti Türkiye'nin her köşesinde hakim kıldıklarını söyledi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin düzenlediği basın toplantısında, Nüfus Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısı hazırlıklarının son aşamaya geldiğini, tasarıyla nüfus kütüklerine kaydolmamış kişilerin tescilinin ve çifte vatandaşlık işlemlerinin basitleştirildiğini söyledi.

3- Türkiye'de vergi ve sorunları konusunda, Maliye Bakanı Sümer Oral, TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TİSK Başkanı Refik Baydur, İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu ve iki işadamıyla yapılan söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4- ANAP'ta eski Ankara il heyetince kongre istemi genel merkez tarafından kabul edilmedi. Genel Başkan Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, "Herkes kendi şahsi hedefleri için çalışırsa partiyi bir yere götürmek mümkün değildir" dedi.

5- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam yaptığı açıklamada, yüksek öğretimde devletin öğrenciye yüzde 99 oranında katkıda bulunduğunu, ancak ödeme gücü olanlardan ücret alınmasını sağlayacak bir sistemin artık düşünülmesi gerektiğini söyledi.

6- Türkiye ile Orta Asya Türk cumhuriyetleri arasında sınai alanda işbirliğini öngören "Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Teşkilatları Birliği" protokolü ilgili ülke temsilcilerince Ankara'da imzalandı.

7- Yasadışı PKK örgütünün eyleme başlamasının 9.yıldönümü nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki yerleşim birimlerinde gerginliğin tırmandığı, bölücü örgütün çağrısı üzerine bazı yerlerde kepenk kapatma eylemleri yapıldığı bildirildi. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde izinsiz yürüyüş yapmak isteyen 32 kişi, İstanbul'da da 216 kişi gözaltına alındı.

8- Ankara Keçiören'de bir polis memuru, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı. Saldırganlardan birinin kaçarken bindiği taksi şoförünü öldürdüğü ancak daha sonra yakalandığı bildirildi.

9- Hürriyet Gazetesi'nin İkitelli'deki tesislerine kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıda bulunuldu ve pankart bırakıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

10- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Almanya'da yaptığı açıklamada, BM'nin Bosna-Hersek hakkında aldığı kararı eleştirdi. Kararda "gerekirse" ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Türkeş, kararın geç kalmış ve yeterli olmayan bir karar olduğunu söyledi.

11- BM, Kıbrıs görüşmelerinin 26 Ekim'de tekrar başlamasını kararlaştırdı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı yazılı açıklamada, "Halkımızın hür iradesi ile kabul etmediği bir çözüm içinde yaşamak zorunda bırakılması söz konusu değildir. Bu benim halkıma vereceğim en büyük teminattır. Anavatanın garantörlük statüsünün devam etmesi şarttır" dedi.

12- Sırpların Saraybosna'ya saldırıları devam ederken, BM kararını değerlendiren Ssrp yetkiliier, bir askeri müdahalede "Batı'nın kaybedeceğini, Yugoslavya'nın koşullarının Vietnam'dan daha çetin olduğunu, Yugoslav ordusunun Irak ordusuyla kıyaslanamayacağını, 50 yıldır Yugoslavya'nın dünyada en çok silah ihraç eden ülkelerden biri olduğunu" söyledi.

BM Mülteciler Komiserliği, Bosna-Hersek'e dün 230 ton gıda ve ilaç ulaştığını Goradze'ye yardım taşıyan konvoya yolda silahlı saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Bu arada Fransa, BM kararı doğrultusunda, bölgeye yardım götürecek konvoylara eşlik etmek üzere 1100 asker göndermeyi önerdi.

Bölgedeki durumu görüşmek üzere toplanan AGİK, saldırıları kınayarak, Yugoslavya'da düzenlenen barış operasyonlarını desteklendiğini açıkladı.

13- ABD yönetimi açlık çeken Somali'ye havadan yardım yapacaklarını, ancak BM'nin yardımın dağıtılmasında ek önlemler alması gerektiğini bildirdi.

14- Ermenistan Taşnak Partisi önderliğindeki Ulusal Birlik koalisyonu, başkent Erivan'da, Devlet Başkanı Petrosyan'ın istifası istemiyle kitlesel bir gösteri düzenledi.

İstifası yolunda baskıların artması nedeniyle Devlet Başkanı Petrosyan, halkoylamasına gidilmesi kararı almak amacıyla parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırdı.

15- Hindistan'da bir yolcu otobüsünün nehre uçması sonucu 19 kişinin öldüğü bildirildi.

16 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Didim'de düzenlediği toplantıda, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile arasındaki sorunlar konusunda açıklamalarda bulundu. Özal, ANAP iktidarları döneminde yapılanları anlatarak, milletin kendilerine tek başına iktidar olma imkanını verdiğini, kendilerinin de bunu çok iyi değerlendirdiklerini belirtti. Bu arada kendisinin partinin içişlerine karışmadığını ve partinin fikirlerinin değişmemesi gerektiğini hatırlatarak, "Ümit ediyorum ki şimdiye kadar büyük hizmeti dokunmuş ve benim çok büyük gayretlerle kurduğum siyasi bir parti, kendi yörüngesini tam manasıyla bulur ve bunun için gerekli düzenlemeler yapılabilir. Bunlar yapılmazsa ilerisini pek aydınlık görmüyorum" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türkçe yayın yapan "Üsküp Radyosu"na verdiği demeçte, "Makedonya'da dalgalanan bayrak, hepinizindir. Türkiye dışında yaşayan Türkler, kendilerini hiç yalnız hissetmemelidirler" dedi.

Demirel, 3. Uluslararası Hacı Bektaş-i Veli'yi anma törenleri ve şenliği ile Kars'ın fethinin yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Manisa il Divan Toplantı-sı'nda yaptığı konuşmada, partilileri birlik ve beraberliğe çağırarak, "Şahsi menfaatlerimizi, hesaplarımızı, kinlerimizi parti menfaatlerinin üstünde tutmayalım" şeklinde konuşarak, parti içinde bir yeniden yapılaşma hareketini başlattıklarını, bundan böyle her görevin ön seçimle belirleneceğini, tabanın karar hakkının olacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve bazı devlet bakanları 29'uncusu düzenlenen Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerine katıldılar.

Şenliğin açılışında konuşan Erdal İnönü, Bektaşi ve Alevi vatandaşlarının dün olduğu gibi bugün de laikliğin, demokrasinin ve tüm Atatürk ilkelerinin savunucuları ve güvenceleri olduğunu belirterek, gittiği birçok yerde Alevi vatandaşların, herhangi bir resmi kuruluşun dar kalıpları içerisine sıkıştırılmadan, hür düşünce ve hür ibadet konusunda isteklerini ilettiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen ile iç ve dış ekonomik politika konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da düzenlediği basın toplan-

tısında, Bosna-Hersek konusunda uluslararası kuruluşlarca alınan kararların başından beri "meseleye silahlı bir müdahelenin gerektiğini" ifade eden Türkiye'nin düşündüğü istikamette geliştiğini gösterdiğini belirterek, "Herşeye rağmen bir çözüme doğru atılmış müdahele kararı sevindiricidir" dedi.

Nevzat Ayaz, Bosna-Hersek konusunda AGİK, AT ve NATO'nun bir takım çalışmalar içinde bulunduklarını ve bazı kararlar alındığını hatırlatarak, "Özellikle NATO'nun alacağı karar çok önemli. Biz Türkiye olarak, NATO'nun, süratle devreye girmesini ve müdahelenin tesbitinin sağlamasını istiyoruz" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülkenin isteği üzerine 13-14 Ağustos'ta toplanan AGİK Kıdemli Memurlar Komitesi'nin Prag'da yaptığı olağanüstü toplantıda, insan hakları ihlallerini incelemek için bir raportörler heyetinin Bosna-Hersek'e gönderilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Ümraniye ilçe teşkilatı kongresinde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetini eleştirerek, halkın yoksulluğa mahkum edildiğini ileri sürdü.

9- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da yaptığı açıklamada, MHP'nin yeniden açılma çalışmalarını ayrı bir koldan sürdüren MHP GİK üyesi son genel başkan yardımcısı Sadi Somuncuoğlu'nun eskiden beri yanlış bir tavır içinde olduğunu bildirdi.

10- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen ve Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ile İçel'deki görevlilerin katıldığı 5. Bölge Toplantısı Ada-na'da yapıldı.

11- Güneydöğu'da gazetecilere yönelik saldırılar, kitle örgütleri, sendikalar, dernekler ve çok sayıda gazeteci ve yazar tarafından ortak bir deklarasyonla protesto edildi.

12- Adana-Gaziantep il sınırı yakınlarında bir grup terörist iki yolcu otobüsü ile bir otomobile saldırı düzenledi. Olayda bir uzman çavuş ile iki jandarma eri ve bir vatandaş öldü.

Öte yandan Muş'un Malazgirt ilçesinde sayıları 400 kadar olan göstericilerin yürüyüş yapmak istedikleri; güvenlik güçleri ile aralarında çıkan çatışmalarda 1 kişinin öldüğü, on beş kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Antalya'da izinsiz gösteri yapmak isteyen 500 kişilik bir bölücü grup ile polis arasında çıkan çatışmalarda, biri polis 13 kişi yaralandı, 149 kişi gözaltına alındı

14- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun, ara verilen Kıbrıs görüşmeleri hakkındaki düşünceleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

15 Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, "Karabağ krizini çözemediği" gerekçesi ile Devlet Bakanı Levon Ter Petrosyan'a karşı binlerce kişinin katıldığı yeni bir protesto gösterisinin yapıldığı bildirildi.

16- Rusya, Gürcistan Devlet Konseyi Başkanı Eduard Şevardnadze'nin dün yaptığı çağrı üzerine Abhazya Özerk Cumhuriyeti'ne, Gürcistan hükümetinin onayıyla askeri müdahelede bulunacağını açıkladı.

Abhazya'da, Tiflis yönetimine bağlı askeri birliklerle Abhaz milisler arasında dün akşam çıkan çatışmalarda toplam 25 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Kolombiya'nın batısında bir yolcu otobüsünün yanması sonucu yaklaşık 40 kişinin öldüğü bildirildi.

17 AĞUSTOS 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkelerini biraraya getirecek parlamenterler birliği oluşturulmasına yönelik ilk adımı gerçekleştirmek üzere Moskova'ya gitmeden önce havaalanında yaptığı açıklamada, bölge barışına katkıda bulunabilmek için parlamentolar arası işbirliğinin zorunlu olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Maltepe ve Tuzla ANAP ilçe teşkilatlarının açılış törenlerinde yaptığı konuşmalarda, "Muhalefetimizde, parti menfaati ülke menfaati üzerine çıkmasın istedim. Yıkıcı değil, yapıcı muhalefet yapmayı istedim. Arma bundan böyle sert muhalefet yapacağız" dedi.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Türk halkının, düşmanlarına karşı beraber mücadele etmesi gerektiğini belirterek, 'Teröristler Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini istemeyen dış güçlerin oyununa geliyor" dedi.

4- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'da Abhazalara uygulanan soykırım, güvenlik güçlerinin Ankara'da düzenledikleri hücre ev baskını, faili meçhul cinayetler ve 15 Ağustos olayları üzerine açıklamalar yaptı. Yazar, Kuzey Kaskasya'da Abhazalara uygulanan soykırım karşısında hükümetin sessiz kaldığını öne sürerek, "Azerilere gösterilen ilginin, Abhazlara da gösterilmesini" istedi.

Feridun Yazar, 15 Ağustos'ta meydana gelen olaylarda, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 10 kişinin öldüğünü öne sürerek, üç kişinin de kimliği belirsiz kişilerin baskını sırasında yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

5- Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Tuzla köyü Jandarma Karakolu'na bir grup teröristin roketatarlı ve silahlı saldırı düzenlediği, saldırıda 7 erin şehit olduğu bildirildi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi yakınlarında Türkiye'ye geçmek isteyen bir grup PKK'lı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 1 er şehit oldu. Olaydan sonra bir açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Ziyaeddin Akbulut, güvenlik güçlerinini müdahalesi üzerine PKK’lıların geri kaçtıklarını bildirdi.

6- Uşak-Afyon karayolunda meydana gelen trafik kazasında 13 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs görüşmelerinde istenilen sonuca ulaşılamamasının tek sorumlusunun Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu olduğunu belirterek, "Çözüm bulunması konusunda samimi olmadıkları ortada. Amaçları bir karar çıkartıp, ABD 6'ncı filosunu Kıbrıs'a dayandırmaktır" dedi.

New York'tan adaya dönen Rum muhalefet liderleri ise ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Türk tarafının belirgin bir taviz vermemesi halinde, 26 Ekim'de başlayacak görüşmelere katılmama kararı aldıklarını açıkladılar.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna-Hersek ile ilgili aldığı kararların ardından NATO üyesi 16 ülkenin ittifak nezdindeki temsilcileri toplandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Bosna-Hersek'e BM konvoyunu korumak amacıyla 1100 asker göndereceğini açıkladı, ancak bunun ötesinde bir askeri müdahelede bulunmayı düşünmediğini söyledi.

Belçika hükümeti de, Bosna-Hersek'e insani yardım gönderilmesi için askeri birlik tahsis edeceğini açıkladı.

NATO toplantısından sonra örgüt Genel Sekreteri Manfred Worner'ın yaptığı bir açıklama ile ittifak, "etnik temizlik adına yapılan insanlık dışı uygulamaları" kınadı.

9- Yugoslav Federal Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Vladislav Jovanoviç, Belgrad televizyonuna verdiği demeçte, halen sürmekte olan sınır savaşında uluslararası baskının, tavizler elde etmek amacıyla Bosnalı Sırplar ve Yugoslavya-üzerinde yoğunlaştırdığını öne sürdü.

Öte yandan Bosna-Hersek'teki Sırp güçlerinin komutanı General Ratko Mladiç, BM koruma gücüne, bundan sonra "Boşnak kuvvetlerine askeri yardım atacak tüm uçakları vuracaklarını" bildirdi.

Bu arada, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kuzey batısındaki Jajce kentine Sırp güçleri tarafından bir roket saldırısı düzenlendiği ve saldırı sonucu 10 sivilin öldüğü bildirildi.

10- Gürcistan Devlet Konseyi Başkanı Eduard Şevardnadze, Abhazya'nın başkenti Suhimi'de düzeni sağlamak için sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edebileceklerini açıkladı.

Şevardnadze, Çeçen lideri Cahar Dudayev'in Abhazya Devlet Başkanı Vladislav Arzinba'nın dün yaptığı yardım çağrısı üzerine Gürcistan topraklarına asker göndermesi halinde, kendilerinin de Gürcistan'da bulunan BDT Kaskas-ya askeri bölgesi komutanlığına bağlı birliklerden yardım isteyeceğini bildirdi.

11- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Ermenistan Parlamentosu'nün olağanüstü oturumunu açış konuşmasında, "Asla istifa etmeyeceğini" ancak kişisel sebepler, ölüm, hastalık ya da cumhuriyet yasalarının ihlal edildiğinin ispatlanması halinde görevinden ayrılacağını söyledi.

18 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in düzenlediği brifinge katıldılar.

Brifingle, Nurettin Sözen, kentin ülke ekonomisine sağladığı büyük katkıya oranla aldığı payın düşük olduğunu vurgulayarak, elde edilen bu gelirle sorunların çözüleyemeyeceğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel de, istanbul'un Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayarak, kentin artık metropol değil, megapol olduğunu belirtti. Türkiye'nin çağın getirdiği olanaklarla bir dünya devleti olduğunu söyleyen Demirel, "İstanbul bir şehir devlettir. Üniter yapıyı bozmadan İstanbul'a büyük ve geniş bakmalıyız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de, İstanbul'un nüfusunun 8 milyona yaklaştığına değinerek, devlet bütçesinden alınan payla ihtiyaçların karşılanamadığını söyledi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin, düzenlediği basın toplantısında, devlet memurlarının sendika kurmalarını, sendikal faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan genelgeyi kaldırmayı düşünmediklerini açıkladı. Sezgin, sadece TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan ILO sözleşmelerinin kabul edilmesi halinde memurların sendika kurmalarını engelleyen bakanlık genelgesini yürürlükten kaldıracaklarını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, hükümet programında kamu çalışanlarının sendika haklarının sağlanacağının, önündeki yasal engellerin kaldırılacağının belirtildiğini hatırlatarak, "ILO sözleşmelerini Meclis'e şevkettik" dedi. Moğultay, ILO sözleşmeleri nedeniyle Danıştay'ın kamu çalışanlarının sendikal haklarına anayasal bir engel olmadığı şeklinde mütalaa verdiğini söyledi.

Mehmet Moğultay, emeklilierin ilaç ve hastane tedavi giderlerini ve maaşlarını ödemekte zorluk çeken SSK'yı kurtarmak amacıyla hazırladığı yasa taslağı hakkında yaptığı açıklamada da, "Bu konudaki hazırlıklarımız son aşamasına gelmiş olup, yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte yasa taslağını önce Bakanlar Kurulu'na, daha sonra da TBMM'ye sunacağız" dedi.

Getirilecek yeni düzenlemeler ile "kaçak işçi" çalıştırılmasını önlemeye yönelik etkin önlemler de öngörüldüğünü belirten Moğultay, bu konuda mevcut yasada yer alan cezaların da artırılacağını bildirdi.

4- Türkiye'den Kuzey Irak'a giden kamyonlara uygulanan ambargoya ilişkin olarak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, ambargonun kaldırılması için Kürt kamyonlarının Kuzey Irak'tan gelerek, Türkiye'den mal taşımasını önerdi.

Öte yandan, Kuzey Irak'a yönelik insani yardım ve malzeme taşıyan kamyon sürücülerini "misilleme tehditiyle" korkutan PKK yüzünden Habur sınır kapısından, hiç kamyon geçmediği bildirildi.

Bu konu hakkında bir açıklama yapan İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, "Şoför esnafımızın korkmasına hiç gerek yoktur. Eğer hala endişeleniyorlarsa, gerekirse bir konvoy oluşturarak göndeririz" dedi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi ve DYP Grup Başkanvekili Güneş Müftüoğlu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı, tarafsızlığını ihlal ederek ÂNAP'ın içişlerine karıştığı gerekçesi ile eleştirdiler.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi bu konu hakkında yazılı bir açıklama yaparak, 'Tüm milletvekillerini ulusun temsilcisi olarak göreve çağırıyoruz. Çankaya sorunu çözülmelidir" dedi.

6- DİSK'in 12 Eylül sonrasındaki ilk grevi Anadolu Kulübü İzmir Şubesi'n-de başladı.

7- Ağrı'nın Aşkale köyü ve Diyarbakır'un Çermik, Lice, Dicle ilçeleriyle Şır-nak'ın şehir merkezine PKK'lıların saldırısı sonucu 5 kişinin öldüğü 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Halit Yalçın, Hakkari'de, PKK'ya yardım ettiği gerekçesi ile tutuklandı.

9- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da dün gece Sırpların kente düzenledikleri roketatarlı saldırılar sonucu, içinde yaklaşık 800 mültecinin barındığı bir otelin isabet aldığı ve 5 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada BM yetkilileri bir açıklama yaparak, bir ingiliz kargo uçağına ateş açılması üzerine Saraybosna Havaalanı'nın yeniden kapatıldığını ve Sırp mevzilerine hava saldırıları düzenlediklerini bildirdiler.

10- Gürcistan Savunma Bakanlığı'na bağlı kuvvetlerin, tankların desteğinde girdikleri Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Suhumi'yi tümüyle denetim altına aldıkları bildirildi.

AFB Ajansı, Suhumi'de olağanüstü hal ilan edildiğini, Abhazya lideri ve Meclis Başkanı Vladislav Ardzinba ile bazı milletvekillerinin Suhumi'den kaçtıklarını, parlamentonun feshedildiğini bildirdi.

11- İngiltere, Güney Irak'taki Şiilerin korunması amacıyla 32'nci paralelin kuzeyinde kalan hava sahasını Irak uçaklarına yasakladığını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas da, Şii bölgesinin korunması sırasında Türkiye'de üslenen Fransız Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların da kullanılacağını söyledi.

ABD Başkanı George Bush ise, Amerika'nın Irak'ı BM kararlarına uymaya zorlamak için "tek başına" bir müdahelede bulunmayacağını, bu ülkeye karşı sert bir hareket yapılması durumunda ise Körfez Savaşı müttefiklerinin birlik içinde davranacaklarına inandığını bildirdi.

Öte yandan, Kuzey Irak'ın Süleymaniye ve Erbil kentlerinde BM Barış Gücü askerlerine saldırılar düzenlendiği ve saldırıda bir İsveçli BM muhafızının öldürüldüğü bildirildi.

12- İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Barones Lynda Chalker, İngiltere'nin, BM'in çağrısı üzerine verilmesi kararlaştırılan 18 milyon sterlinlik yardımı Somali, Sudan, Etiyopya ve Kenya arasında paylaştıracağını açıkladı.

19 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demire), İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın sohbetinde demokrasinin önemine değindi. Demirel konuşmasında, devletin gücünü demokrasi çerçevesinde, hukukun içinde göstereceklerini belirtti.

Şırnak'ta yaşanan büyük çaplı çatışma ve Kürt sorununa da değinen Başbakan Demirel, Türkiye'nin terörle ilk kez karşılaşmadığını, 1980 öncesi de terörün yaşandığını, olayların 1984'ten itibaren yeniden patlak verdiğini beiirte-rek, "Şırnak'ta, çocuk, kadın ve masum vatandaşların ateş arasında kalmaması için itinayla davranılıyor. Yalnız devleti kimse mağlup edemez" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Kürt partisi kurulmasına olanak sağlanması yolundaki bir soruya cevap olarak, 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Kürt partisi kurulmasına, mezhep ve ırk esasına dayalı parti kurulmasına manidir" dedi.

Irak konusuna da değinen Demirel, "Hududun iki yanında yaşayan insanlar kardeştir. Eğer Lozan, Musul'u Misak-ı Milli sınırları içinde olduğu için Türkiye sınırlarına dahil etseydi, Musul Türkiye'nindi. Biz o insanlara da kapımızı açtık. Onların Bulgaristan'dan, Bosna-Hersek'ten ya da başka bir yerden göçen insanlardan farkı yoktur" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yeni ilçe örgütlerinin açılış törenlerine katılmak için gittiği İstanbul'da yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, ANAP'a ve kendisine yönelik eleştirilerini cevapladı.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, kamu kurum ve kuruluşlarının birbirlerine olan borçlarının karşılıklı olarak silinmesinden önce, KİT reformunun gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Tahkim Yasa-sı'na ilişkin uygulama çalışmalarının devam ettiğini belirten Çiller, "KİT'ler için finansal bir düzeltmeye gidilmeden önce, yapısal bir iyileştirme de yapılmalıdır" dedi.

4- Devlet Bakanı İbrahim Tez, Rize'de yapılan Doğu Karadeniz Bölgesi Belediye Başkanları Toplantısfnda yaptığı konuşmada, Karadeniz-Tuna Su Yolu Projesi'nin 1993 yılı sonunda uygulamaya geçeceğini belirterek, bu proje ile Karadeniz'in Baltık Denizi ile Atlas Okyanusu'na bağlanacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay düzenlediği basın toplantısında, Ceza İnfaz Yasa Tasarısı üzerindeki çalışmaların tamamlandığını ve 10 gün içinde Bakanlar Kurulu'na sevk edileceğini bildirdi.

Seyfi Oktay, bu yasayla "Basın özgürlüğünü ve basın çalışmalarını güvence altına alıyoruz. Sansür tümüyle kalkıyor" dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse düzenlediği basın toplantısında, kalite sistemlerinin geliştirilmesinin, TSE'nin uluslararası kuruluşlarla yapacağı anlaşmalarla ilintili olduğunu ve bunun sanayici, özellikle tüketici açısından çok yararlı olduğunu söyledi.

7- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Şırnak'taki olaylar nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın hareketini bir "isyan" olarak değerlendirerek, Kuzey Irak'tan gelen 1000-1500 dolayındaki teröristin çember içinde olduklarını, bir yere kaçamayacaklarını belirtti. Sezgin, PTT ve jandarma binalarının yandığını bildirdi.

8- PKK, dün gece Şırnak kent merkezini çok sayıda militanla bastı. PKK'lı-ların roketatarlı ve havan toplu saldırıları başta Emniyet Müdürlüğü, Şırnak Tugay Komutanlığı, polis, jandarma ve bazı kamu kuruluşlarına ait binalarda büyük hasara yol açtı. 2 polis memuru ile 3 er şehit olurken, 13 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Gün boyu süren çatışma sonrasında kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yetkililer, 100'e yakın teröristin öldürüldüğünü belirtti.

Olaylar üzerine Şırnak'a gelen Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Tugay Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve çevresi, mezarlık ve dere kesiminde çatışmaların yer yer devam ettiğini, güvenlik güçlerinin ateş açılan evleri belirlediğini ve geniş çaplı operasyonların gerçekleştirildiğini kaydederek, "Vatandaşların güvenliği açısından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şehirdeki zayiatın boyutları henüz tespit edilemedi" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş New York'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerinden sonra İstanbul'a geldi.

Rauf Denktaş, İstanbul Atatürk Havalimanı'rtda yaptığı açıklamada, New York'ta bulunduğu süre içinde Kıbrıs meselesinin çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını, 26 Ekim'de görüşmelerin tekrar New York'ta başlayacağını kaydederek, "Kıbrıs sorunu görüşmelerinin Kıbrıs'ta yapılmasından yanayız. Pürüzler Kıbrıs'ta giderilmelidir" dedi.

10- Bosna-Hersek'in batısında bulunan Goradze kentinin Yugoslav savaş uçaklarınca bombalandığı, saldırıda 11 sivilin öldüğü bildirildi.

Bu arada BM Barış Gücü Komutanı Hintli General Satiş Nambiar, dün Sa-raybosna'ya yardım getiren bir İngiliz kargo uçağına düzenlenen saldırının ardından kapanan Saraybosna Havaalanı'nın bir an önce açılacağını açıkladı. Nambiar, Sırp ve Müslüman liderlerden yardım uçaklarına saldırı düzenlenme-

yeceği konusunda güvence aldığını belirterek, Cenevre'deki BM merkezine havaalanının açılması konusunda görüş bildirdiklerini açıkladı.

11- İngiltere, Bosna-Hersek konusunda BM emrine 1800 asker vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

İngiltere'nin bu kararı açıklamasından hemen sonra Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic yaptığı açıklamada, İngiliz askerlerinin koruyacağı yardım konvoylarına Sırp militanlarının ateş açmayacaklarını söyledi.

12- Irak; ABD, Fransa ve İngiltere'nin, 32'nci paralelin güneyinde Irak savaş uçakları ile helikopterlerinin uçuşlarını yasaklamalarını eleştirerek müttefiklerin bu açıklamayı yapmadan önce BM'ye danışmadıklarını bildirdi.

Öte yandan Irak'ın AT Büyükelçisi Said Haydar, Brüksel'de BBC Radyo-su'na verdiği demeçte, Irak'ın güneyindeki hava sahasının kapatılamasını büyük bir kışkırtma olarak değerlendirdi. Haydar, ülkesinin bütünlüğüne karşı yapılan herhangi bir saldırıya Irak'ın yanıt vereceğini söyledi.

13- Hindistan'da salgın bölgesi olarak ilan edilen Medya Pradeş eyaletinde son iki ayda 50 kişinin koleradan öldüğü bildirildi.

14- Yemen'de aşırı yağmur sonucu meydana gelen sellerde yaklaşık 10 kişinin öldüğü bildirildi.

20 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal dün Şırnak'ta meydana gelen olaylar nedeni ile yayımladığı mesajda, "Şırnak'ta gözü dönmüş eşkıyanın devletimize, milletimize ve masum vatandaşlarımıza karşı giriştiği saldırıyı şahsım ve milletimiz adına şiddetle kınıyorum" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, ISO tarafından vergi ve ihracatta başarılı olan sanayi kuruluşları için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, çiftçinin enflasyon karşısında ezdirilmemesi ilkesinden hareket ettiklerini belirtti. Demirel sanayileşmeyi, 'Türkiye'nin uygarlığa yetişme kavgası" olarak niteledi. Sanayi sorunlarının, Türkiye'nin sorunlarından kaynaklandığını dile getiren Demirel, piyasa ekonomisinin de, demokrasinin de gerçek anlamda henüz yerleşmediğini söyledi.

3- İstanbul'da bulunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, Şırnak'ta gelişen olaylar karşısında Bakanlar Kurulu'nün toplanarak, olayı ele almamasını yadırgadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP MYK toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Şırnak ya da yurdumuzun herhangi bir köşesine yapılan bu terörist saldırılar sonuçsuz kalacak ve eylemi gerçekleştirenler yakalanacaktır. Bunu, halkımızın desteğiyle ve hukuk devleti düzeni içinde gerçekleştiriyoruz" dedi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin düzenlediği basın toplantısında, Şırnak'taki çatışmaların devam ettiğini, ancak kontrolün güvenlik güçlerinin elinde olduğunu ve vatandaşı teröristten ayırdıklarını belirterek, PKK'nın, devletin yanında yer alan Şırnak halkını cezalandırmak için böyle bir davranış içine girdiğini söyledi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm Kürtçe eğitim, Kürt milliyetçiliği gibi sözlerine karşılık "Şırnak'taki olay, Kürt-Türk milliyetçiliğinden kaynaklanmıyor. Onlar Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmaya çalışıyorlar. Bizim hükümet protokolünde belirttiğimiz kültürel çalışmalarımız var. Olay bunlardan kaynaklanmıyor. Eğer teşhiste 8 yıldır bu hata yapılma-saydı, bu işin başındayken bitirilirdi. PKK güçlenmiyor, zayıflıyor. 24 günde ele geçirilen terörist sayısı 1496'dır. Biz olaylara doğru teşhis koyuyoruz" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan paralı gece üniversiteleriyle ilgili ola-

rak yaptığı açıklamada, bu üniversitelerin uygulamaya geçmesi için eylül ayında yasa çıkacağını belirterek, "Ama yasanın gecikmesi, bu sene uygulamaya geçmemize engel değil" dedi.

Koksal Toptan, üniversitelerde ikili eğitimin bu yıl ön kayıt sistemiyle olacağını, ancak önümüzdeki yıllarda ÖSYM tarafından sınavla öğrenci alınacağını ve paralı eğitimin bir tercih olacağını söyledi.

7- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, Şırnak'ta gelişen olaylar hakkında İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Amacımız sivil halka yönelik kötü muamelenin önlenmesi. Sayın Bakan'dan bu konuda yardım istedik. Parlamento açıldığında, diğer partilerin de katılacağı bir heyetle Şırnak'a gitmek istiyoruz" dedi.

8- MÇP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Yahnici yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Kürtçe eğitim" yapılmasına ilişkin görüşlerini eleştirerek, "Sayın Özal, devlet hayatını ilgilendiren hassas konulardan önemsiz olarak söz ediyor. Milletimiz, bütün tarihi boyunca büyük önem atfettiği bu makam konusunda endişe içindedir" dedi.

9- CHP'nin yeniden açılması ve SHP ile bütünleşmenin sağlanması amacıyla CHP Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gümüşçü ile SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gazalcı ikili görüşmeler çerçevesinde bir araya geldiler.

Görüşmelerden sonra CHP GYK üyesi Gümüşçü, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün, CHP'nin SHP şemsiyesi altında ve CHP adıyla varlığına devam etmesi şeklindeki öneriyi kabul etmeyeceklerini Gazalcı'ya bildirdiğini, ancak ikili görüşmelerin de sürmesi yolunda bir karar aldıklarını açıkladı.

10- Şırnak'ta PKK militanlarının başlattığı ve yaklaşık olarak 40 saat süren çatışmaların öğleden sonra kesildiği, ancak silah seslerinin yer yer duyulduğu bildirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin çalışmaları sonucu PKK'lıların ateş etmelerinin önlendiğini, kentte durumun sakin olduğunu belirtti ve 4 güvenlik görevlisinden başka 4 sivilin de öldüğünü söyledi. Erkan, 211 kişinin gözaltına alındığını, çok sayıda evin yıkıldığını bildirdi.

11- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'uh, Rusya Yüksek Sovyet Başkanı Puslan Hasbulatov'un konuğu olarak Moskova'ya yaptığı ziyaret sonucunda ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride Türkiye ve Rusya, KEİB'e dahil ülkelerin bir kurul oluşturmaları ve bu amaçla çalışmalara hemen başlanması gerektiği çağrısında bulundular.

12- Bosna-Hersek'te, Müslümanlar ile Sırplar arasında, silahların BM denetimine verilmesi kararlaştırılmış olmasına rağmen, başkent Saraybosna'da gece yoğun çatışmaların olduğu ve BM Barış Gücü'ne bağlı bir askerin öldüğü bildirildi.

Bu arada, Bosna-Hersek'te yaşanan olayların devam etmesi nedeni ile Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak, uluslararası toplumun saldırıların durdurulması için gereken etkinliğin gösterilmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada, BM'nin "770 sayılı son kararı durumun gereklerine yeterli yanıt olmamasna rağmen, doğru yönde atılmış adımlar" olduğu belirtildi.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile İtalya Dışişleri Bakanı Emiliio Colombo Stuttgart'ta bir araya geldiler.

İki bakan arasında görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya Federasyonu'na karşı sürdürülen ambargonun eksiksiz uygulanması konusunda iki ülkenin görüş birliğine vardığı bildirildi.

14- Özerk Abhazya Cumhuriyeti'nde, Gürcistan birlikleriyle Abhaz askerleri arasında 14 Ağustos'tan bu yana süren çatışmalarda toplam 100 kişinin öldüğü bildirildi.

Başkent Suhumi'deki Gürcü komutan Gueorgui Gouloua tarafından yapılan açıklamada, çatışmalarda binden fazla kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Bu arada, Gürcistan Devlet Konseyi, Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Suhumi'yi tamamen kontrol altına alan Ulusal Muhafız Birlikleri'nin kentten çıkarılmasını kararlaştırdı.

15- Kırgızistan'ın Çin sınırı yakınlarında meydana gelen depremde ölü ve kayıp sayısının 42'ye yükseldiği bildirildi.

21 AĞUSTOS 1992

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, KİT'lerin, Hazine garantili tahvil satacağını söyledi. Çiller, KİT'lerin yüzde 200'lere varan oranlarda faizle borçları olduğunu, daha düşük faizlerle sağlanacak kaynaklarla bu borçların ödeneceğini bildirdi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Şırnak'a PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Şırnak'ta geceden itibaren normal yaşama dönüldüğünü belirterek, 4 sivil, 4 de güvenlik güçlerinden olmak üzere 8 kişiden başka kimsenin ölmediğini, 19 asker ve polisin yaralandığını söyledi. Sezgin, daha sonra Şırnak'ın üçte ikisinde aramaların tamamlandığını ve 250 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

3- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Danıştay'ın, Türk-İş ve Beledi-ye-İş'in belediye grevlerini erteleyen Bakanlar Kurulu kararına yaptıkları itirazı reddetmesiyle ilgili olarak, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Adaletin kuvvetli, kuvvetin de adil olması gerekir. Ancak, o zaman çalışma barışı sağlanabilir" dedi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Şırnak'a incelemelerde bulunmak amacıyla gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'ye ve beraberindeki- bakanlara konuyla ilgili olarak bir brifing verdi. Erkan, gözaltına alınanların sayısının 362'ye ulaştığını, sadece PTT binasındaki zararın 20 milyar lira civarında olduğunu, jandarma ve emniyet binalarında da büyük tahribat meydana geldiğini söyledi.

5- İstanbul'un Kartal-Kadıköy semtlerinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda yasadışı örgüt üyesi oldukları belirtilen yedisi kadın 24 kişi yakalandı.

6- Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta, yasadışı PKK üyesi oldukları ve eylemlere hazırlandıkları belirtilen 18 kişi yakalandı.

7- Bosna-Hersek'te Sırpların uyguladığı "etnik kıyım" hareketinin durdurulması için girişimlerini sürdüren Türkiye'nin, BM Genel Kurulu'nü toplantıya çağırdığı bildirildi. Türkiye'nin yaptığı bu çağrı Mısır, İran, Pakistan, Suudi Arabistan ve Senegal tarafından destek gördü.

8- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Üyesi ve Kriz Karargahı Başkanı Eyüp Ganiç başkent Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek için herhangi bir yöntemle silah bulmanın artık meşru bir hak haline geldiğini söyledi. Ganiç, Sırpların kendilerine karşı yürüttüğü savaşta, ilk olarak Türkiye'den silah yardımı talep ettiklerini, ancak Türkiye'den bu yardımı görmemeleri halinde başka ülkelere de başvurabileceklerini belirtti.

Başkent Saraybosna'da gıda sıkıntısının önemli boyutlara ulaştığı ve kentin pazar yerinin kalabalık olduğu bir saatte kente top ateşi açılması sonucu iki kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ayrıca, Bosna-Hersek'te son 24 saat içinde meydana gelen çatışma ve saldırılarda 41 kişinin öldüğü, 202 kişinin de yaralandığı belirtildi.

9- ABD, İngiltere ve Fransa'nın, 32'nci paralelin güneyine giren Irak savaş uçaklarının düşürülmesi konusunda anlaştıkları bildirildi.

Öte yandan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dün gece Devrim Komuta Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantı ardından yayımlanan bildiride, müttefiklerin planı sert bir dille kınanarak, "Irak, 32'nci paralelin güneyinde bir güvenlik bölgesi oluşturulmaması için sonuna dek direnecektir" denildi.

10- Afganistan'da muhalif lider Gulbeddin Hikmetyar, başkent Kabil'de iki haftadır süren çatışmalara son vermek amacıyla ülkeyi yöneten "liderlik konseyinin toplanmasını istedi. Hikmetyar, "herhangi bir Müslüman grupla savaş istemediğimiz konusunda garanti veriyorum. Müslüman gruplar arasında birlik, karşılıklı anlayış ve barış istiyoruz" şeklinde konuştu.

22 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Şırnak olayları, Güneydoğu sorunu, Cumhurbaşkanının yetkileri, hükümet ve ANAP ilişkileri hakkında görüşleri Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alanda gelişip, büyümesi ve uygar devletlerin düzeyine ulaşması için, Atatürk'le başlayan yarışta büyük bir mesafe aldığını söyledi.

Süleyman Demirel, Türkiye'yi bölmeye çalışanlar için de "Olup bitenler hiçbirinizin geleceğe karşı olan güvenini zedelemesin. Biz, Türkiye Cumhuriye-ti'ni demokratik bir devlet yapmak için gayret sarfediyoruz. Hiç kimse Türk devletinin gücünü ölçmeye kalkmamalıdır. Bizim yönetimiKijzdeki devlet, hukuk devletidir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Şırnak'ta gelişen olayların "dehşet verici ve aynı zamanda bir gaflet ürünü olduğunu" söyledi.

Güneydoğu sorununun bir Kürt sorunu olmadığına dikkat çeken Mesut Yılmaz, 'Türkiye'de bir etnik çoğunluk olmadığı için, bir etnik azınlıktan da bahsedilemez. Bu nedenle meseleye etnik açıdan bakmak, Türkiye'yi tanımamaktır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Şırnak gezisine ilişkin izlenimlerini değerlendirdi.

Erdal İnönü toplantıda, PKK'nın Şırnak'a karşı giriştiği saldırıyı "iyi hazırlanmış" olarak niteledi ve "Uzun sürecek bir mücadelenin hiçbir aşamasında gafil avlanmamak" gerektiğini belirterek, sıkıyönetimin söz konusu olmadığını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı toplantıda, Bos-na-Hersek'te yaşanan olayların karşısında bir türlü alınamayan ciddi önlemlerin, Irak'ın güneyinde, muhtemel bir saldırıya karşı düşünüldüğüne dikkat çekerek, "Irak olayında oradaki gibi vahim bir hadise olmadığı halde, tedbir alınıyor ve bunlara karşı hazırlık yapılıyor. ABD, Fransa ve İngiltere buna katıldıklarını ve yanında olduklarını ifade ediyorlar. Öte yanda ise, insanların ölmesi, sıkıntıya düşmesi için daha ciddi tedbirler alınmaması herhalde medeni dünyada hoş görülecek bir husus olamaz" dedi.

6- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Bursa'da düzenlediği basın toplantısında,

Şırnak'a PKK terör örgütünün saldırıları ile ilgili olarak, çatışmalarda ele geçenlerin önemli bir kısmının Hıristiyan, Ermeni, Süryani ve Suriye'den gelmiş teröristler olduklarının anlaşıldığını söyledi.

Şırnak'ta duruma devletin hakim olduğunu belirten Sezgin, yakalanan 362 kişiden 224'ünün Şırnaklı, 25'inin Silopili, 19'unun Siirtli, 17'sinin Diyarbakır ve 24'ünün de Cizreli olduğunu belirtti.

7- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, bakanlığı ile ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere gittiği Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürtçe eğitim konusundaki düşüncelerinin ciddiyetten uzak olduğunu belirterek, "Amaç, DYP-SHP koalisyon hükümetini sıkıntıya sokmaktır" dedi.

Koalisyon protokolünde dil, din, gelenek, görenek ve kültür özgürlüğü gibi konuların yer aldığını söyleyen Bakan Oktay, Çekiç Güç ve demokratikleşme konularına da değindi.

8- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Zonguldak'ın Karabük ve Safranbolu ilçelerinde bir ilkokulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, öğrenci kayıtları sırasında velilerden kayıt parası istemeye hiçbir okul yöneticisinin hakkı olmadığını belirterek, Türkiye genelinde kayıt sırasında para alınıp alınmadığını denetlemek üzere müfettişlerin görevlendirildiğini söyledi.

Koksal Toptan daha sonra devletin eğitim sorunlarının altından tek başına kalkamadığını kaydederek, hayırsever vatandaşlardan eğitim hizmetleri için bağışta bulunmalarını istedi. Toptan, "Bu yapılmazsa, sağlıklı eğitim-öğretim yapılması mümkün değil" dedi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Kayseri'de düzenlediği Bos-na-Hersek'le Dayanışma Mitingi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin ve Batılı ülkelerinin katliama seyirci kaldığını belirterek, "Hükümet seyirci kalmakla yetinmeyip, köklü bir çözüm ve müdahele için herhangi bir teşebbüste bulunmadığını, sadece dünya ülkeleri ve BM ile temasta bulunarak sorunu önemli gösterdiğini, oysa sadece halkı oyalamakla uğraştığını" söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DSP'nin CHP'ye katılması durumunda mali külfete katlanacağını belirterek, "İlk aşamada CHP, DSP'ye katılmalıdır" dedi.

Ecevit, yasadan kaynaklanan tehlikeler karşısında CHP için 3 tercih bulunduğunu bildirerek bunları, "açılırken kapanıp SHP'ye teslim olmak", "SHP'deki iç muhalefetin başı çektiği küçük bir hizip partisi olarak doğmak", "demokratik

solda yeni bir CHP olarak kurulmak" şeklinde açıkladı.

11- CHP Genel Yönetim Kurulu Üyesi Erol Tuncer Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in açıkladığı "DSP çatısı altında bütünleşme" önerisinin, genel yönetim kurulunda değerlendirileceğini bildirdi. Erol Tuncer, Ecevit'in yaklaşımını, çok önemli bir gelişme olarak niteleyerek, bir soru üzerine "Bütünleşmenin CHP çatısı altında gerçekleşmesi kararlılığında değişiklik bulunmamaktadır" dedi.

12- Diyanet İşleri Başkan Vekili Mehmet Nuri Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'e yardım yapılması için diğer İslam ülkeleriyle irtibat kurulduğunu belirterek, zor durumdaki Bosna halkına yapılan haksız ve zalim saldırılara duyarlı olunmasını istendi.

13- Irak'ın Ankara Büyükelçisi EI-Tıkrıti, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in Bosna-Hersek konusunda İKÖ ülkelerinin Ankara Büyükelçileri için düzenlediği toplantıya katıldıktan sonra Dışişleri Bakanı'nı ziyaret ederek bir süre görüştü.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, kendisini ziyaret eden Irak'ın Ankara Büyü-' kelçisi Rafi Mejvvel EI-Tıkrıti'ye, ABD'nin Irak'ın güneyine getirdiği uçuş yasağının çatışmaya yol açmaması için Ankara'nın yardımını isteyen Bağdat yönetimine, "BM kararlarına kesinlikle uyulması gerektiği" mesajını iletti.

14- Mardin'in Nusaybin ilçesi polis karakoluna dün gece PKK militanları tarafından roket saldırısında bulunuldu, saldırıda bir polis memuru ağır yaralandı.

15- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, ABD'de yayımlanan Boston Globe gazetesine verdiği demeçte, Karabağ sorununun ülkesi ile Azerbaycan arasında topyekun bir savaşa yol açabileceğini söyledi. Petrosyan, Ermenistan'ın "Karabağ sorununa devlet olarak müdahele edebileceğini" belirtti.

Petrosyan, bu müdahelenin Karabağ sorununda barışçı çözüm umutlarının tümüyle ortadan kalması halinde düşünüleceğini söyledi.

16- Resmi bir ziyaret için Rusya'da bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, dün düzenlediği basın toplantısında, soğuk savaşın bitiminden sonra Rusya'nın Ortadoğu'da barışın ve refahın sağlanmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

23 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Şırnak olayları ve Güneydoğu sorunuyla igili sözlerini eleştirerek, "PKK kök saldı, şeklindeki açıklamalar, ateşe körükle gitmektir. Biz, teröristleri halktan ayırt etmeye, halkı uzaklaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

Başbakan Demirel, devletin Güneydoğu'da teröristlere karşı yoğun bir mücadelede bulunduğunu, ancak bunu yaparken masum halkın zarar görmemesine büyük özen gösterdiğini belirtti.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, KİT'lerdeki zorunlu emeklilik uygulamasının, kamu açığını kapatıcı nitelikte olduğunu belirterek, gerekli kaynağın Dünya Bankası'ndan sağlanması amacıyla çeşitli görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz düzenlediği basın toplantısında, Gü-neydoğu'daki birliklerin terör konusunda eğitilmiş, yetişmiş birlikler olduğunu belirterek, güvenlik güçlerinin masum insanlara zarar vermemek için büyük bir gayret gösterdiğini söyledi.

Nevzat Ayaz, televizyondan Kürtçe yayın ve Kürtçe eğitim konusundaki görüşlerle ilgili olarak da, bunların terörle mücadele ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek, "Şu anda karşımızda bir terör örgütü var. Sorun, bu örgütün vereceği zararı önlemektir" dedi.

4- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar düzenlediği basın toplantısında, Şır-nak'ta meydana gelen olaylarla ilgili olarak halen bir belirsizliğin yaşandığını belirterek, "PKK/ olaylara karışmadığı yönde açıklamalar yapıyor. Orada ne olduğu belli değil, tam bir karmaşa var" dedi.

Yazar, toplantıda, partisinden 8 milletvekilinin incelemeler yapmak üzere bölgede bulunduğunu ve bu incelemelerden sonra bir rapor hazırlayacaklarını kaydetti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, düzenlediği basın toplantısında Şırnak olaylarını değerlendirdi.

Erkan, Şırnak olaylarında vatandaşların PKK ile bir ilgisi olmadığını söyleyerek, "PKK'nın vatandaşlar üzerinde yarattığı etkiyi silememişiz, bunu değerlendirmemiz lazım" dedi. Bölgede, zorlukları yenme konusunda da yeni bir değerlendirme gerektiğini bildirdi.

6- PKK baskınına uğrayan ve çatışmaların yaklaşık olarak 40 saat sürdüğü Şırnak'tan yoğun bir göçün başladığı bildirildi.

Göç konusundaki gelişmelerden haberdar olduklarını bildiren Şırnak Valisi Mustafa Malay konuyla ilgili açıklamasında, "Kenti terketmekle hiçbir yarar sağlayamayacaklarını halka ilettim. Huzur ve güveni birlikte sağlamamız gerektiğini anlattım. Ancak, göç vardır. Bu durum da, yaşanan olaylar neticesinde normaldir. Göçü önlemek için istihbaratları kuvvetlendireceğiz."dedi.

Mustafa Malay daha sonra, olayların ardından gözaltına alınanların sayısının 500'ü bulduğunu, bu kişilerden 139'unun PKK ile ilişkisi olduğunun sanıldığını ve ildeki zararın 500 milyar liraya yaklaştığını söyledi.

7- Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde emniyet amirliği ve jandarma komutanlığı binalarına dün gece silahlı bir grup tarafından ateş açıldığı, ancak olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirilirken, Şanlıurfa Valisi Ziyaeddin Akbulut olayla ilgili olarak 9 kişinin göz altına alındığını açıkladı.

Öte yandan Diyarbakır-Bingöl karayolunda 50 dolayında aracı durduran teröristlerin bir kişiyi öldürdüğü, bir polis memurunu da kaçırdıkları bildirildi.

8- Kürdistan Yurtsever Birliği Başkanı Celal Talabani, ABD ve Avrupa ülkelerindeki temaslarını tamamladıktan sonra Ankara'ya geldi.

Celal Talabani, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'a giden Türk kamyonlarını tehditlerle engelleyen PKK ile, bu engelin kaldırılması yönünde herhangi bir temasta bulunmadığını söyledi.

Talabani, ABD, Fransa ve İngiltere'nin, Irak'ta 32'nci paralelin güneyindeki uçuşları yasaklama yolundaki temaslarını desteklediklerini söyleyerek, Irak'taki tüm sivil halkın korunması gerektiğini bildirdi.

KYB Başkanı Celal Talabani ayrıca, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaptığı temaslarda BM ambargosunun Kuzey Irak için kaldırılması ve insan hakları yardımının artırılması için destek istedi.

9- Irak ordusunun ülkenin güneyinde Şiilere karşı yeni bir saldırı başlattığı bildirildi.

Irak Başbakanı Muhammed El Zübeydi, Irak Radyosu'na yaptığı açıklamada, yönetimin ülkeyi savunmak için tüm gücünü seferber edeceğini söyleyerek, "Önderlik, başkan, devlet, ulusal partiler ve Kürt olsun, Arap olsun bütün Irak yurttaşları, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından girişilen bu suç eylemine karşı çıkıyorlar" dedi.

Bağdat'ta yayımlanan Resmi Gazete'de ise, ABD, İngiltere ve Fransa'nın aldıkları "güneye uçuş yasağı" kararının kınandığı ve Irak'a karşı bölmeyi amaçlayan her türlü saldırıya savaşla cevap verileceği yer aldığı bildirildi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, Londra Konferansı öncesi yaptığı açıklamada, Müslüman ve Hırvat güçlerin, kuşatmayı yarmak için karşı saldırıya geçtiklerini belirtti. İzzetbegoviç, Müslüman ve Hırvatların Ilıca ve Vogosca semtlerini de ele geçirmeye çalıştıklarını belirterek, "Amacımız, kentteki Sırp hakimiyetini kırmaktır" dedi.

11- Gürcistan Devlet Konseyi Başkanı Eduard Şevardnadze bir açıklama yaparak, Abhazya lideri Vladislav Ardzinba'nın bölgedeki sorunu çözmek için en kısa zamanda kendisiyle görüşmelere başlamaması halinde, "Abhaza Özerk Cumhuriyeti"nin yeni liderlerini belirlemek de dahil olmak üzere, "ek önlemler almak zorunda kalabileceklerini" bildirdi.

24 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği 9'uncu basın toplantısında, koalisyon hükümetinin uyumlu ve ilk günkü gibi şevkle çalıştığını anlatarak, Şırnak olaylarının, teröristlerce, devlet güçlerine ve binalarına ateş açılması sonucu başladığını bildirdi ve bundan kimsenin şüphe etmemesini istedi. Devletin olaylarla ilgili verdiği bilgilerin doğru olduğunu vurgulayan Demirel, "Devlet hatalı bilgi vermez. Verse bile ertesi gün bu hatasını düzeltir" dedi. Demirel, olaylarla ilgili olarak 480 kişinin yakalandığını ve bunlardan 150'sinin PKK'lı olduğunu açıkladı.

Başbakan Süleyman Demirel dış politika konusunda bilgi verirken, İngiltere Başbakanı John Major'un Irak'ın güneyindeki hava sahasının Bağdat uçaklarına kaptılması konusunda kendisine bir mektup yazdığını açıkladı.

Demirel, daha sonra Türkiye'nin, Karabağ'daki olayların biteceğini varsayarak, Türkmenistan doğal gazının Ermenistan üzerinden Türkiye'ye geçişinin değerlendirildiğini bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü partisinin MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Şırnak izlenimlerini anlattı ve "Şehrin büyük bir kaza, sarsıntı geçirdiğine şüphe yok. Şimdi bizim görevimiz, hayatı normal hale getirmek, felce uğramış ekonomiyi canlandırmaktır" dedi.

3- içişleri Bakanı İsmet Sezgin düzenlediği basın toplantısında, ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci'nin Sakarya eski Valisi Enver Hızlan'm kendisine siyasi baskı yapıldığı yolundaki açıklamasıyla ilgili yazılı soru önergesini yanıtlayarak, valilere siyasi baskı yapılmadığını, bakanlığa da bu yönde herhangi bir başvuru gelmediğini bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Kastamonu'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, "yetki ve sorumluluğuna girmeyen konularda gündem tesbit ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı'nın Kürtçe eğitimle ilgili görüşlerini eleştiren Koksal, Güneydoğu'da eğitim alanında radikal çözümler olabileceğini, ancak bunun iyi tartışılması gerektiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay düzenlediği basın toplantısında, Bağ-Kur'un geçmiş dönemlerde yapılan büyük yanlışlar nedeni ile bugün çok kötü durumda olduğunu ve Bakanlıkça hazırlanan yasa tasarısının, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek TBMM'ye sunulduğunu bildirerek, "Amacımız, Bağ-Kur'luyu sorunsuz ve çağdaş hizmete kavuşturmaktır" dedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan, görevinden istifa etti.

Hüsnü Doğan, basına yaptığı yazılı açıklamasında, daha önce iki kez genel başkan yardımcılığından ayrılmak istediğini, ancak Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın arzusu üzerine istifasını bu güne kadar ertelediğini bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Do-ğan'ın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, sabah kendisini arayarak istifa ettiğini bildirdiğini, Başkanlık Divanı toplantısı sırasında da istifa ettiği gibi bir ahenksizliğin olması durumunda bunun, koardinasyonu sağlamakla yükümlü olan Doğan'ın, görevini iyi yapmamasından kaynaklandığını söyledi.

7- HEP Şırnak milletvekili Mahmut Almak, Şırnak'ta incelemelerini tamamladıktan sonra Cizre'de düzenlediği basın toplantısında, Şırnak'lıların devletten umudunu kestiğini belirterek, olayların gerçek anlamda ortaya çıkarılması için, hükümeti Şırnak'a davet etti.

8- Şırnak Milli Jandarma Karakolu'na dün gece bir grup PKK'lı tarafından silahlı bir saldırı düzenlendiği ve saldırıda 2 PKK'lının ölü olarak ele geçirildiği, 3 erin şehit olduğu, 3 erin de yaralandığı bildirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün çıkan çeşitli çatışmalarda 16 PKK'lı öldürüldü, 5 PKK'lı da silahlarıyla birlikte yakalandı. Bölge Valiliği, Hakkari ve Şırnak bölgesindeki çatışmalar sırasında 6 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 7'sinin de yaralandığını bildirdi.

9- İstanbul'un Küçükyalı semtinde PKK'nın eylem yıldönümü nedeni ile gösteri yapanlardan 365 kişi gözaltına alındı.

10- Türkiye'de bulunan Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, PKK'nın, Kuzey Irak'taki gücünü artırmaya başladığı yolundaki görüşlere katılmadığını belirterek, "Irak Kürdistan'ı hükümeti, tüm bölgeyi kontrol altına alacak, hukuki yönetim giderek belirginleşecek, bölgede zamanla hiçbir yabancı unsur kalmayacak" dedi.

11- Bosna-Hersek'te Müslüman Boşnaklara uygulanan katliam ve toplama kampları İstanbul'da çeşitli kadın derneklerince kınandı.

Çeşitli kadın derneklerince yapılan ortak açıklamada, Bosna-Hersek katliamına karşı tüm dünya kadınları dayanışmaya çağrılarak, "Bosna-Hersek'te yaşanan bu insanlık dramı karşısında insan haklarının savunucusu olan devletlerin çifte standart uyguladıkları" belirtildi ve "bunun için bütün dünya halklarını yardıma çağırıyoruz" denildi.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 12 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Sotirios Mousoris Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yaptığı açıklamada, Afganistan'da son iki haftadır süregelen çatışmalarda ölen 1800 kişinin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu söyledi.

Bu arada Afganistan'da hükümet güçleri ile Gulbeddin Hikmetyar yanlıları arasında çatışmaların dün gece yeniden başladığı bildirildi.

14- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya sabah düzenlenen havanto-pu saldırısında bir öğrenci yurdunun isabet aldığı ve iki yabancı uyruklu öğren cinin öldüğü bildirildi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'te hiçbir halkın bir diğerine hükmetmeyeceği bir devlet kurmak istediklerini belirterek, "Ne ideolojik, ne komünist, ne de islamcı bir devlet istiyoruz" dedi.

Alia İzzetbegoviç, Londra'da başlayacak olan Yugoslavya konulu barış konferansında "Birleşik Bosna-Hersek" fikrini aşılayacağını açıkladı.

15- ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Irak'ın 32'nci parelelin güneyini uçuşa yasak bölge ilan etmesi yolundaki planlarını, Arap ülkelerinin kaygıları nedeniyle erteledikleri bildirildi.

Buna karşın Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Daniel Bernard Paris'te yaptığı açıklamada, "Çok yakın bir gelecekte Batılı ülkeler, Irak'ın New York'ta-ki BM temsilcisine 32'nci paralelin güneyi konusundaki düzenlemelerle ilgili bilgi verecekler" dedi.

Irak lideri Saddam Hüseyin ise, dün yapılan hükümet toplantısında, müttefiklerin Güney Irak hava sahasını kapatma yolundaki kararına karşı çıkarak, gerekirse savaşmaktan geri kalmayacağını Arapların çıkarları üzerinde pazarlık yapmayacaklarını, Irak'ı korumak ve düşmanların planlarını bozmak için halktan, sorumluluklarının bilincinde olmalarını istedi.

16- Çin ile Güney Kore arasında büyükelçiler düzeyinde ilişki kurulmasına ilişkin anlaşma, Çin'in başkenti Pekin'de yapıldı.

17- Hindistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde bağımsızlık yanlısı Sih militanları ile hükümet güçleri arasında hafta sonunda çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

25 AĞUSTOS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i kabul ederek bir süre görüştü. Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Şırnak olaylarını değerlendirdiklerini bildirdi.

Demirel, devletin teröristlere karşı iyi bir mücadele verdiğini belirterek, "O-lup bitenler sürpriz değil. Adı üstünde "olağanüstü hal", ama herşey programlandığı gibi gidiyor" dedi.

Başbakan Demirel, DYP grubunda yaptığı konuşmada da, PKK'nın, Şır-nak'ta yeni bir düzenleme yaratmaya çalıştığını belirterek, "Halka, buradan gidin gibilerinden bir zorlama var. Dünya, "Devlet, burayı dağıtıyor" dedirtecek bir hava yaratmaya çalışıyorlar" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen dün akşam yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda öncelikle Şırnak olaylarının ele alındığını belirterek, devlet güçlerinin "önceden alınan istihbaratları da değerlendirerek", teröristlere gerekli karşılığı verdiklerini söyledi.

Akın Gönen, daha sonra 1927 tarihinde çıkarılan 1111 sayılı askerlik yasasının günün koşullarına uydurulması amacıyla hazırlanan tasarının imzaya açıldığını bildirdi.

3- TBMM, ANAP'ın çağrısı üzerine Bosna-Hersek ve Kıbrıs konusundaki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. Görüşmelerden sonra, partilerin ortak imzasını taşıyan bir önergeyle, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlal edilemeyeceği ve tüm dünyanın olayları durdurmak için hareket etmemesi durumunda bile Türkiye'nin her türlü çabayı göstereceği kabul edildi.

4- SHP Grubu, Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında toplandı. Toplantıda, Şırnak'taki çatışmalar ile Güneydoğu'da yaşanan terör olayları ele alındı.

Erdal İnönü, Güneydoğu'da yaşanan olayların "savaş" değil, "propaganda mücadelesi" olduğunu söyledi. Ülkenin bölünmesi için, propaganda yapıldığını belirten İnönü, "propaganda ile mücadelede soğukkanlılık korunmalıdır" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "faili meçhul cinayetler" konusunda bilgi verildi. Açıklamada, tutuklu bulunan 8 kişinin "Hizbullahçı" oldukları ve bazı faili meçhul cinayetler hakkında itirafta bulundukları belirtilerek, bu cinayetler konusunda araştırmaların devam ettiği kaydedildi.

6- Güneydoğu'da güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 9 jandarma eri, bir asteğmen, iki astsubay ve bir uzman çavuş şehit oldu, 5 er de yaralandı.

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde de güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda, 4 PKK'lının öldürüldüğü ve çok sayıda silahın ele geçirildiği bildirildi.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi EI-Tıkrıti, ABD, İngiltere ve Fransa'nın 32'nci paralelin güneyini Irak uçaklarına yasaklama planları konusunda Türkiye'nin yardım ve desteğini istediklerini bildirdi.

Büyükelçi Tıkrıti, bu konu ile ilgili olarak, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Başbakan Süleyman Demirel'e, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sahaf'ın Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e mesajlar gönderdiklerini açıkladı.

8- Tiyatro ve sinema sanatçısı Nisa Serezli geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Kıbrıs raporu açıklandı. Rapor, Türk tarafınca "kabul edilemez" olarak nitelendirildi.

Öte yandan Rum Yönetimi Sözcüsü Akis Fandis ise BM Genel Sekreteri'-nin, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin raporunu, "olumlu" bulduklarını söyledi.

10- Bosna-Hersek'te iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Londra Konferansı öncesi Sırpların saldırılarını yoğunlaştırdıkları ve bir gün içerisinde yaklaşık 93 kişinin öldüğü, 270 kişinin de yaralandığı bildirildi.

BM Genel Kurulu, savaşın durdurulması için gerekli girişimin acil olarak yapılması konusunda Türkiye tarafından sunulan karar tasarısını kabul etti.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Bosna'ya yardım ulaştırmak amacıyla, Körfez Savaşı sırasında kurulana benzer üçlü bir koalisyon gücü oluşturmaktan vazgeçtikleri bildirildi.

11- Gürcistan'da, Abhazyalılarla Gürcü birlikleri arasındaki çatışmalarda son 24 saatte en az 45 kişinin .öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi. Gürcistan ise, Abhaza Özerk Cumhuriyeti'ne ültimatom vererek, çatışmalar durmadığı takdirde 24 saat içinde "büyük bir saldırıya geçeceğini" bildirdi.

26 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, MGK ile Bakanlar Kurulu'nu Şırnak ve Gü-neydoğu'daki terör olaylarını ele almak üzere Diyarbakır'da toplantıya çağırdı.

Konuyla ilgili olarak Başbakan Süleyman Demirel, Özal'ın anayasal yetkisini kullandığını belirterek davete katılacaklarını bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Özal'ın çağrısı sonucu TBMM Genel Kurul görüşmelerinin ertelenmesini "Meclis'e saygısızlık" olarak niteledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, çağrıyı "akılla, mantıkla izah edilemez" bulduğunu belirtti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Rusya Federasyonu Devlet Sekreteri Gennadi Burbulis'i kabulünde yaptığı konuşmada, iki ülke meclisleri arasında yakın ilişkiler kurulduğunu belirterek, "Rus-Türk ilişkileri tarihin en sıcak günlerini yaşıyor ve parlak dönemine giriyor" dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, 61'nci Uluslararası İzmir Fuan'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, çok yönlü genel fuar anlayışını koruyan Uluslararası İzmir Fuan'nın ülke ekonomisine ve İzmir'e önemli şeyler kazandıracağını söyledi.

4- SHP İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, vergi affına rağmen vergi borcunu ödemeyenlerin, isimlerinin açıklanmasını istedi.

5- Şırnak Valisi Mustafa Malay düzenlediği basın toplantısında, Şırnak'ta her yönüyle acı bir olay yaşandığını söyledi. Bir şeyler yapmanın gayreti içinde olduklarını belirten Malay, ancak konunun Şırnak Valiliği'ni aştığını, sorunların Ankara'ya iletildiğini söyledi.

6- TOBB, Türkiye'deki vergi sisteminin değiştirilmesine ilişkin hükümet çalışmalarına yardımcı olmak ve bu konuda toplumsal uzalaşmanın sağlanmasını kolaylaştırmak amacıyla 'Vergi Konferansı" düzenledi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Yalım Erez, bütün meslek kuruluşlarından vergi sistemi konusunda görüş ve öneri istediğini bildirdi.

7- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Gazeteci Rafet Ballı tarafından yazılan ve Ağustos 1991 tarihinde ikinci baskısı yapılan "Kürt Sorunu" adlı kitapta, "devletin bölünmezliği aleyhine propaganda yapıldığı" gerekçesi ile açılan davada beraat kararı verdi. Mahkeme ayrıca kitabın toplatılma kararını da kaldırdı.

8- Sabah Gazetesi Cizre muhabiri Ramazan İmrağ'ın, Şırnak'ta özel timler tarafından gözaltına alınarak dövüldüğü iddia edildi ve beyin sarsıntısı tanısıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Londra'da toplanan Barış Konferansı'n-da yaptığı konuşmada, "Bosna'da karşılaştığımız sorun, ne bir iç savaş ne de bir insani krizdir. Bu, güç kullanımı ve etnik temizlik yoluyla toprak kazanma çabası ve açık bir saldırıdır. İlk önlemimiz, kan dökülmesinin durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması olacaktır. Bu ve üzerinde anlaşmaya varılan hedeflerin gerçekleştirilmesi için güç kullanımını gözardı etmeyeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, konferans çerçevesinde yaptığı temaslar sonucunda, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Slovenya'nın, Makedonya ile diplomatik ilişki kurulması amacıyla hazırlanan protokolleri imzaladığını açıkladı.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da dün meydana gelen çatışmalarda en az 7 kişinin öldüğü, 5 BM askerinin de yaralandığı bildirildi. Sırpların saldırı sırasında top, havan, roket ve uçaksavarlar kullandığı da kaydedildi.

Bu arada Bosna-Hersek'in Doboj kentine insani yardım götüren Fransız insani yardım konvoyunun Sırp askerlerince durdurulduğu bildirildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, "Gali Raporu"nun kabul edilebilir duruma gelmesi için, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion ile müzakerede bulunacağını açıkladı.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin BM Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdiği bir mektupta, insani yardımların dağılımını kontrol altında tutmak ve ateşkesi denetlemek için Somali'ye asker gönderilmesini istediği bildirildi.

13- ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Irak hava kuvvetlerinin, Irak'ın güneyindeki Şiilere saldırmasını engellemek amacıyla, ABD ve müttefik devletlerin savaş uçaklarının 24 saat sonra Güney Irak'ta keşif uçuşlarına başlayacaklarını ve 32'nci parelelin güneyini Irak uçaklarına "kapatacaklarını" açıkladı.

George Bush, Irak'a karşı getirilen bu uygulamanın ne kadar süreceği konusunda ise, "Müttefikler artık gerekli olmadığına karar verene kadar yürürlükte kalacak" dedi.

14- Gürcistan'a bağlı Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin Gagra kentinde Ab-haz milislerle Gürcü birlikler arasında çıkan çatışmaların bugüne kadar olanların en şiddetlisi olduğu bildirildi.

Gürcistan yönetimi, Abhazya'da durumun gerginleşmesi üzerine başkent Tiflis'te olağanüstü durum ilan etti.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in de Gürcistan yönetimiyle Abhaz liderlerine bir çağrıda bulunarak, "her türlü askeri operasyonun derhal durdurularak ateşkes uygulanmasını" istediği bildirildi.

Bu arada Abhazya Cumhuriyeti'nin Gürcistan'ın saldırısına uğraması üzerine oluşturulan "olağanüstü durum komitesi" tarafından Türkiye'den destek bulmak amacıyla görevlendirilen Beslan Nanba, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Abhazya'daki direnişe katılmak üzere Türkiye'den 50 kişinin bu ülkeye gittiğini belirtti.

15- Nahcivan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, 3 gündür Tahran'da çeşitli temaslarda bulunduğu, iki ülkenin ortak ticari şirketler kurmaya karar verdikleri bildirildi.

Bu arada İran'ın da yakında Nahcivan'da bir başkonsolosluk açacağı bildirildi.

16- Cezayir'in, Huari-Bumadyen Havaalanı'nda meydana gelen bir patlamada 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 AĞUSTOS 1992

1- MGK ve Bakanlar Kurulu'nün olağanüstü toplantıları Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın çağrısı üzerine Diyarbakır'da yapıldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, MGK toplantısında, hükümetin propaganda konusunda eksik kaldığını vurgulayarak, GAP televizyonundan Kürtçe yayın yapılması isteğini yineledi ve halkın devletten kopuşunun önlenmesi gerektiğini belirtti.

MGK toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, "devletin ülke bütünlüğünü korumak için, bölücü terörle mücadekede, terör sona erdilinceye kadar, yasalar çerçevesinde gereken her türlü yönteme başvurulacağı" vurgulandı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Afyon'un düşman işgalinden kurtuluşunun 70'nci yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, kürsü dokunulmazlığına karşı son derece duyarlı olduklarını, ancak bu hakkın ülke bütünlüğüne zarar verecek şekilde kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Diyarbakır'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir basın açıklaması yaparak, Cumhurbaşkanının, anayasal yetkisine dayanarak çağırdığı toplantıya katıldıklarını ve MGK bildirisinin toplantıda ele alındığını açıkladılar.

4- Diyarbakır'daki MGK toplantısına katılan Orgeneral Doğan Güreş, "Alınan önlemlerin aynı kararlılıkla uygulanacağını ve PKK terörünü sona erdireceklerini" söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da meydana gelen son olayları değerlendirerek, hükümetin bu konudaki tutumunu eleştirdi.

6- Devlet Bakanı Türkan Akyol Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kadın sığınma evlerine kuruluş aşamasında iken, her türlü yardım sözünü veren belediyelerin, uygulama aşamasına geçildiğinde vaatlerini yerine getirmemelerinden üzüntü duyduğunu söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin eski Yugoslavya'nın ortadan kalkmasıyla ortaya çıkan cumhuriyetleri ayrım gözetmeden tanıdığı ve bu ülkelerle 26 Ağustos 1992 tarihinden itibaren diplomatik ilişki kurulduğu belirtilerek, Türkiye'nin bu ülkelerle ilişkilerini bağımsızlık ve toprak bütünlüklerine saygı ve karşılıklı yarar ilkeleri çerçevesinde her alanda geliştirmeyi amaçladığı" bildirildi.

8- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 9 Batılı ülke ve Suriye büyükelçiliklerine yaptıkları başvuruda, kentten ayrılan Şırnaklıların PKK'dan değil, devlet ve onun uygulamalarından kaçtıklarını ve artık bu topraklarda yaşayamayacaklarını bildirdiklerini açıkladı.

9- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın MGK'yı ve kabineyi Diyarbakır'da toplaması konusu ile ilgili olarak, "Halkı dinlemeden ve onun görüşlerini almadan, gerçeği her yönüyle bilmek ve aydınlatmak mümkün değildir. Ayrıca, Sayın Özal'ın MGK'yı ve kabineyi aynı gündem maddesi ile toplantıya çağırması parlamentoyu zayıflatan bir girişimdir" dedi.

10- Türkiye'de bulunan İtalya Dış Ticaret Bakanı Gladio Vitalone, İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ekonomik ilişkilere özel önem verdiklerini ve ticaret hacminin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, Türk vatandaşları için uygulanan vizenin kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

İtalya Dış Ticaret Bakanı daha sonra Yugoslavya'da yaşanan olaylar hakkında da "Bosna-Hersek için zaman zaman tepkisiz kaldığımızı kabul ediyorum. Ancak AT olarak kapımızı kapatıp, orada olanlara sırtımızı dönemeyiz. Yalnız ekonomik alanda değil, siyasi alanda da güçlerimizi birleştirip işbirliği yapmalıyız. Tıpkı "Körfez Savaşı"nda olduğu gibi" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, 26 Ekim'de başlayacak New York görüşmelerinde, Türk tarafına yeniden baskı yapılacağını ve görüşmeler tamamlanıncaya kadar bunun sürdürüleceğini tahmin ettiğini belirterek, "Eğer aynı baskı devam edecekse, ben bu işte yokum" dedi.

12- Bosna-Hersek bunalımına son vermek amacıyla düzenlenen Londra Barış Konferansı'nın son gününde Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbe-goviç yaptığı konuşmada, Sırbistan ile ateşkes ve diyalog yapmayı reddetti ve Sırpları Bosna-Hersek'te soykırım yapmakla suçladı.

Bu arada Londra Konferansı'nın başlamasıyla Bosna-Hersek'te yoğun çatışmaların azaldığı ancak, dün gece Hrasno bölgesinde 4 binanın yanmasına sebep olan bombalı saldırıda üçü çocuk olmak üzere 6 kişinin öldüğü 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- ABD, Fransa ve İngiltere Irak'ın 32'nci paralelin güneyine "uçuşa kapalı" bölge uygulamasını başlattılar.

Öte yandan Irak Devrim Komuta Konseyi'nce yayımlanan açıklamada, "Bu saldırgan karara karşı, haklarımızı korumak için hareket etme fikrindeyiz" denildi.

Irak ayrıca, ülkenin güneyinde uçuşa kapalı bir bölge oluşturulması halinde askeri bir çatışmanın çıkacağını savunarak, çatışmanın engellenmesi için Türkiye'nin temsil edileceği uluslararası bir komite oluşturulmasını önerdi.

14- Kazakistan'ın başkenti Alma-Ata'da Ermenistan ve Azerbaycan arasında yapılan görüşmelerde, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek bir ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

28 AĞUSTOS 1992

1- TBMM'de Şırnak olayları ile ilgili yapılan genel görüşmede HEP dışındaki bütün siyasi partilerce imzalanan ortak bildiride 'Türkiye, bütün komşularımız başta olmak üzere, bütün devletlerle barış ve işbirliği içinde yaşamak kararlılığını devam ettirmektedir. Bunun mukabilini beklemek tabii hakkımızdır. Bazı komşu ülkelerin bu hakka yeterince saygılı olmadığı görülmektedir. İyi niyet ve dostluk tek yönlü olamaz" denildi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'nin; Türkiye'nin, PKK'ya desteği savaş nedeni sayacağını komşu ülkelere bildirme kararı almasını isteyerek, Türkiye'nin bir Kürt sorunu değil, Güneydoğu sorunu olduğunu belirtti. Yılmaz, "Bu sorun, bölgenin kendi şartlarından kaynaklanmıyor. Bu sadece, dış güçlerin etnik kılıf altında empoze ettikleri bir sorundur" dedi.

Mesut Yılmaz'ın terör konusunda görüşleri Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü SHP İl Gençlik Komisyonu Başkanlarının Ankara'daki toplantısında yaptığı konuşmada, gençlerin siyasal olayları tartışmalarının ve yeni düşünceler üretmelerinin gerektiğine işaret ederek, gençlerin siyasal partiler içinde bulunmalarının da siyasi partiler için bir ivme kaynağı olduğunu söyledi.

İnönü, terörün demokrasi karşıtı olduğunu, insan yaşamı ile politika yapmanın insanlık dışı bir olay olduğunu vurgulayarak "Ülkede bir bölünme, parçalanma yaratılmak isteniyor. Ancak T.C.'nin temelleri sağlamdır. Ve bu temel, fiziksel bir güçle bir terör örgütünün sarsması ve yüklenmesi ile parçalanacak zayıflıkta değildir" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda konuşan İçişleri Bakanı ismet Sezgin, Şır-nak'ta üç aşamalı bir senaryonun uygulandığını belirtti.

İsmet Sezgin, birinci aşamanın 18 Ağustos akşamı şehre açılan saldırının başarısızlığa dönüşmesinden sonra ikinci aşama olarak, "Şırnak'ta katliam" söylentilerinin başladığını bildirdi. Üçüncü aşamanın Şırnak'tan göç olduğunu belirten Sezgin, senaryonun iltica şovu ile bitirildiğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, mevcut öğretim kurumlarından bağımsız olarak anaokulu açılması için valiliklere gönderdiği genelgede "Okul öncesi eğitim hizmetlerinin götürüleceği yerleşim birimlerine merkez olabilecek yerlerin tesbit edilerek, bu merkezlere bir plan dahilinde ve projesine uygun

olarak bağımsız anaokullarının yapılacağını" bildirdi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda konuşan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümetin ve MGK'nın soruna teşhis ve tedavi koyamadığını belirterek, Türkiye'nin meselelerine Batı'nın değil, Türkiye'nin şartları ile bakılmalıdır" dedi.

7- SBP Genel Başkanı Sadun Aren Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın barışçıl yolu seçip yasalaşmasını, devletin de bunun gereklerini yerine getirmesini önererek, Kürt sorununun PKK sorunuyla karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

8- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam Üniversitelerarası Kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, bu öğretim yılında ikili öğretime başlanmasının prensip olarak kabul edildiğini bildirerek, "Gece eğitimi veya ikili eğitimin üniversitelerin, kendi alacakları kararlar ve yaratacakları kapasiteler ölçüsünde yapılmasına karar verilmiştir" dedi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin dağlık kesiminde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK militanlarından ikisinin öldürüldüğü bildirildi.

10- Basın Konseyi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'e bir telgraf göndererek, Sabah Gazetesi Cizre muhabiri Ramazan İmrağ'ın Şırnak'ta özel tim tarafından dövülmesi olayını kınadı.

11- Londra'da BAB Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, BAB üyelerinin, Bosna-Hersek'te BM emrine 5 bin asker verecekleri bildirildi.

12- ABD, İngiltere ve Fransa'nın Irak'ın 32'nci paralelin güneyinde kalan hava sahasını Irak uçak ve helikopterlerine yasaklamasından sonra, İsrail, olası bir Irak saldırısına tepkisiz kalmayacağını ve kesinlikle misillemede bulunacağını bildirdi.

Öte yandan Bağdat, müttefiklerle yeni bir sıcak çatışmaya girmekten kaçınmak amacıyla, 32'nci paralelin güneyini Irak uçaklarına yasaklamasına askeri bir tepki göstermeyeceğini açıkladı.

Nitekim, ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak Hava Kuvvetlerine bağlı uçak ve helikopterlerin, yasak kararını resmen açıklayan müttefik bildirisinin ardından 32'nci paralelin kuzeyine kaydırıldığını bildirdi.

13- Gürcistan'dan bağımızlığını ilan eden Abhazya'da çatışmalar aralıksız sürerken Tiflis yönetimi, Abhazlarla ateşkes ilan etmeyeceklerini bildirdi.

Bu arada, Gürcistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Abhaz-ya Cumhuriyeti'ne bağlı birlikler ile Gürcü kuvvetler arasında bugüne kadar

meydana gelen çatışmalarda 97 kişinin öldüğü, 397 kişinin de yaralandığı belirtildi.

14- Rusya'da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 82 yolcu ve mürettebatının öldüğü bildirildi.

15- Çin'in Hunan eyaletinde meydana gelen trafik kazasında 32 Komünist Partisi yetkilisi ve üyesinin öldüğü bildirildi.

29 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, milli bütünlüğümüzün tartışılamayacağını belirterek, 'Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi ve hukuk kavramlarına bağlı kalarak çağdaşla-ma yolunda tükenmeyen bir dinamizmle sonsuza kadar var olacaktır" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bu zafer bağımsız devletimizin, milli egemenliğine dayanan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin müjdecisi olmuştur" dedi.

Demirel, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde katıldığı bir ilkokulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ülkede herkesin eşit olduğunu, kimseye ayırım yapılmadığını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk-Metal Sendikası'nın Ankara'da düzenlediği İşçi Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk işçi hareketinin en büyük olumlu yönünün, Türk-İş'i yaratmak olduğunu belirterek, siyasetçilerle sendikacıların ilişkilerinin samimi olmadığını, bunun gençlerin politika ve sendikacılığa ağırlık koymaları halinde giderileceğini söyledi.

Mesut Yılmaz 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile yayımladığı mesajında, zaferin milli birlik ve beraberlik ruhu ile elde edildiğini söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü İstanbul ve Kocaeli'nde yaptığı konuşmalarda, terörün demokrasi içinde etkisizleştireceğini, ülkenin birlik ve beraberlik içinde üniter yapısını koruyacağını bildirdi.

Erdal İnönü, İstanbul'da dün gece bir yolcu vapurunun yakılmasıyla ilgili olarak, 'Terörün yeni bir hareketi. Yakanlar bir an önce yakalanacaklar. Halkımız, hiçbir şekilde rahatsız olmasın. Türkiye'nin gücüyle teröristler uğraşamazlar" dedi.

Dış ilişkiler konusuna da değinen Erdal İnönü, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs raporunun yalnışlıklar içerdiğini söyledi.

İnönü, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile yayımladığı mesajda, zaferin "Ülkemizin modern ve çağdaş ölçülere göre kalkındırılması ve dünya ülkeleri arasındaki saygın yerini almasının başlangıç evresini oluşturmaktadır" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Londra Konferansı bittikten sonra.düzen-lediği basın toplantısında, gerek konferans konuşması, gerekse ikili temaslarında Avrupa'nın ortasında her gün büyük bir trajedi yaşandığını ve bu olayın kısa bir zamanda durdurulmaması halinde sorunun bir Balkan bunalımına dönüşmesi olasılığının çok yüksek olduğunu dile getirdiğini belirterek, "Londra

Konferansı'nda alınan kararlar, Bosna-Hersek'te barışçıl yollarla yapılan son çabalardır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile .yayımladığı mesajda, Türkiye'nin dış tehditleri ve dış destekli bölücü terörü etkisiz bırakabilmesinin temel koşulunun "Kendi ulusal birlik kavramını ve dış politikasını, kendisine ihanet edecek sözde müttefiklerinin etkisinden tümüyle koparak kendi başına belirlemesi olduğunu" bildirdi.

7- HEP TBMM Sözcüsü Şırnak Milletvekili Mahmut Almak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de Şırnak olayları ile ilgili hazırlanan ortak bildiriyi imzalamamalarının nedenini açıkladı.

Mahmut Almak, yayımlanan bildirinin Genelkurmay bildirilerinden farklı olmadığını söyleyerek, "Bildiri, TBMM Genel Kurulu adına yayımlanacak ise bu metni yazım komisyonu ve mahiyeti hakkında görüş ve önerilerimizin alınması gerekirdi. Daha önce irademiz dışında hazırlanan bu metni imzalamamamız doğaldır" dedi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Türk-Metal Sendikası'nın düzenlediği İşçi Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, işçi sorunları gözardı edilmeye devam ettiği için taşeron müessesenin bu hükümet döneminde arttığını belirtti ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarıları ile TBMM'de bekleyen ILO sözleşmelerinin hemen onaylanması gerektiğini söyledi.

9- Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu, yurtdışından Türkiye'ye yapılan televizyon ve radyo yayınlarına karşı yaptırım uygulamanın ve bunlar üzerinde denetim kurmanın hukuken ve fiilen mümkün olduğunu bildirdi.

10- İnsan Hakları Derneği'nin 49 şube başkanının Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan İHD Genel Sekreteri Akın Birdal, Güney-doğu'daki olayları "ilan edilmemiş savaş" olarak değerlendirerek, "Hukuk dışı davranışların saptanıp engellenmesi için, Birleşmiş Milletler'den bölgeye gözlemci göndermelerini istediklerini" söyledi.

11- İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da yapılan çeşitli operasyonlarda PKK üyesi oldukları bildirilen 2'si kadın 13 kişinin yakalandığı bildirildi.

12- Fener Patrikhanesi'ne bağlı dünyanın çeşitli ülkelerinde görev yapan dini liderler, ortak sorunlarını görüşmek amacıyla İstanbul'da toplandı,

13- BM Güvenlik Konseyi, Somali'ye yapılan insani yardımı güvence altı-

na almak için 3.500 muhafız görevlendirilmesini kararlaştırdı. Ancak, açlık çeken Somali'lilere yardım ulaştırılmasının önündeki en büyük engelin, yardım malzemelerinin çalınması olduğu bildirildi.

14- Abhazya'nın başkenti Sukhumi'de ayrılma yanlısı Abhaz Parlamentosu, kendi basın merkezi kanalıyla yaptığı açıklamada, Gürcü birliklerinin Guda-uta yakınlarındaki bir köyü gece boyunca bombaladıklarını saldırıda bir kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Yine, Abhazya'nın başkenti Sukhumi'nin kuzeyindeki Gagra kentinde gece boyunca süren çarpışmalar sonucunda 15 Gürcü askerinin öldürüldüğü bildirildi.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya dün gece düzenlenen Sırp saldırısı sonucunda 2'si çocuk 10 sivilin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildiiril-di.

Bu arada Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç İngiliz 'The In-dependent" gazetesine yaptığı açıklamada, Sırpların Londra Konferansı'nda verdikleri sözü tutmamaları halinde Batı'nın askeri müdehalede bulunmasını istedi.

30 AĞUSTOS 1992

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüce milletimizin huzur ve refahı için gerektiğinde kanlarını ve canlarını seve seve vereceğine inancım tamdır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP MYK'da yaptığı konuşmada, demokratikleşme yasalarının önümüzdeki yasama döneminde mutlaka çıkacağını belirterek, "Bu yasalar, olağan döneme kaldı. Ama bu yasalar bir bir gelecek ve hükümetin ortak iradesiyle çıkacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar incelemelerde bulunmak üzere gittiği İçel'in Tarsus ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi demokrasi ve ekonomik yönden güçlü kılmak için hükümet olduklarını belirterek, "Daha önce açılan yaraları dürüst devlet anlayışı ile kapatmaya çalışıyoruz" dedi.

4- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özellikle İpek Yolu olmak üzere tur güzergahları üzerindeki han ve kervansarayların kültürel ve doğal kaynaklar nedeni ile önemli bir boyut teşkil ettiğini ve bunların turizme açılacağını söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Alan Jandarma Sınır Karakolu'na yaklaşık 300 kadar PKK militanı tarafından düzenlenen saldırı sonucu çıkan çatışmalarda, 100'e yakın PKK'lının öldürüldüğü, 10 güvenlik görevlisinin şehit olduğu ve 12 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

6- Sımak Valisi Mustafa Malay dün öğleden sonra yaptığı açıklamada, Şır-naklıların göçe son vermelerini isteyerek, can güvenliklerinin sağlanacağını, zararların karşılanacağını ve olayda hatası görülenlerin cezalandırılacağını bildirdi.

7- SHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Denizli'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlarının artık Ankara'dan çözümlenemeyeceğini belirterek, "Sorunlar artık yerel örgütlerle çözümlenmelidir. Türkiye, merkezi devlet anlayışını gözden geçirmek zorundadır. Toplum, devleti aşmıştır" dedi.

8- Terörle Mücadele Şubesi tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri öncesi yapılan araştırmalarda, şeref tribününün altına yerleştirilen bir bombanın patlamadan imha edildiği bildirildi.

9- 30 Ağustos Zafer Bayramı bütün yurtta ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

10- New York'ta 26 Ekim'de başlaması beklenen Kıbrıs görüşmelerinin hazırlık çalışmaları başlarken, Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu düzenlediği basın toplantısında, Güvenlik Konseyi kararına ilişkin görüşlerini açıkladı. Vasiliu, olayları ortaya koymak açısından Gali Raporu ve kararın objektif olduğunu söyledi ve "Kararda, Kıbrıs'ın işgali ve bölünmesi konusunda sorumlu olanların kınanacağı hususunda uyarı bulunmaktadır" dedi.

11- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir pazar yerine bomba düşmesi sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere 15 sivilin öldüğü bildirildi.

12- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 4 ülkenin liderlerine birer mesaj göndererek, Irak'ın parçalanması planlarına karşı ortak bir tutum alınmasını istediği bildirildi.

Bu arada Muhammed Zübeydi başkanlığında toplanan Irak hükümeti ise, ABD, İngiltere ve Fransa'nın ülkeyi bölmeyi amaçlayan planlarına, bütün ülke sathında karşı konulmasını kararlaştırdı.

Öte yandan ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'na katılan Suriye delagasyonu Başkanı Mufak EI-Allaf, Arap gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD girişimini "gerekli olmayan önlem" olarak niteleyerek, "ABD öncülüğünde, Irak'ın güneyinin, bu ülkenin savaş uçaklarına kapatılması girişiminin, diğer yabancı güçlerin Araplar karşısında benzer önlemler alması konusunda örnek oluşturabileceğini" söyledi.

13- Rusya'nın girişimleriyle dün biraraya gelen Abtıazya Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Vladislav Ardzinba ve Gürcistan Savunma Bakanı Tengiz Kitovani'nin imzaladığı ve bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan ateşkes anlaşmasının kalıcı olmasına yönelik çabalarda Rus birliklerinin de görev yapacağı bildirildi.

14- Almanya'nın Hannover kentinde dün gece bir panayırda patlayan bomba sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi.

31 AĞUSTOS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal İstanbul'da öğretime başlayan özel bir lisenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimde, sadece merkezden değil, bölgesel il bazında bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini, aksi halde tek kalıp insan yetiştirilmiş olunacağını söyledi.

2- Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu'nün İstanbul'da düzenlediği İş Konseyleri Eş-Bakanlar Toplantısı'nın kapanış konuşmasını yapan Başbakan Süleyman Demirel, KEİB'nin, çağın gereklerine uygun ve çağı yakalayan bir işbirliği projesi olduğunu ve bu özelliğiyle sağlam doğduğunu belirterek, "KEİB'de bulunan ülkeler karşılıklı tecrübelerini birbirlerine aktararak, zamanla siyasi bir iradeyi temsil edecektir" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Şemdinli'de, İran sınırındaki Alan Jandarma Karakolu'na düzenlenen baskının ardından İran'a nota verildiğini açıkladı.

Sezgin, "PKK, İran'da Kuzey Irak kadar rahat değil, ama bazı faaliyetlerine göz yumulduğu kesin. PKK, İran'ın sınırımızdaki karakollarını da kullanıyor" dedi.

4- HEP, Şırnak Milletvekileri Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, Şırnaklıların kente dönüşü için öne sürdükleri koşulların sağlanamaması durumunda, uluslararası diplomasi girişimlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

5- Şırnak Valisi Mustafa Malay yaptığı açıklamada, bir yerleşim yerinin il veya ilçe yapılmadan önce ciddi hazırlıklar yapılması gerektiğini belirterek, "Şırnak, kağıt üzerinde il olmuş. Burayı il olarak kabul etmiyorum" dedi.

6- ABD-Türk Dostluk Konseyi ile Çevre Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği "Çalışma Grubu" toplantısı Ankara'da başladı.

Toplantıda bir konuşma yapan Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, ABD'li işadamlarını ve teknik uzmanlarını Türkiye'de çevre yatırımları yapmaya çağırarak, "Gelişmiş ülkeler global meselelere çözüm aramak istiyorlarsa, çevre yatırımlarının ölü yatırımlar olmadığının Türkiye'de de görülmesi konusunda yardımcı olsunlar" dedi.

7- "1 Eylül Dünya Barış Günü" dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Domaç, insanlığını tüm çabalara karşın, barış ve kardeşlik yolunda fazla bir yol alamadığını belirterek, "Bugün, Türkiye'de terörün kanlı sonuçlarının yaşandığını, Avrupa ve Asya'da,

sıcak savaşın onbinlerce insanın yaşamını tehdit ettiğini" söyledi.

8- İran'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nasır Hamidi Zareh düzenlediği basın toplantısında, İran'ın hiçbir zaman PKK'yı desteklemediğini bildirerek, 'Türk askeri, İran topraklarına girmişse rahatsız oluruz" dedi.

9- Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesi yakınlarında bulunan petrol dolum tesislerini basan teröristlerin 4 ham petrol tankındaki toplam 20 ton petrolü yaktıkları bildirildi.

Bitlis'te biri kadın 5 PKK'lı öldürüldü.

Bingöl'ün Genç ilçesinde PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda, 4 jandarma eri şehit oldu.

Muş'tan Elazığ'a giden bir yolcu trenine teröristler tarafından sabotaj düzenlendi. PKK'lı teröristlerin raylar üzerine koydukları bombanın patlaması sonucu 4 kişi de yaralandı.

Diyarbakır-Genç karayolunda bir yolcu otobüsünü durduran PKK'lılar, ANAP'lı Solhan ilçe encümen üyesi ilhan Köse'yi öldürdüler.

Hakkari, Bitlis ve Van'da da 8 PKK'lının teslim olduğu bildirildi.

10- Gürcistan ile Abhazya Özerk Cumhuriyeti arasında sabaha karşı başlaması gereken ateşkesin, dün gece çıkan çatışmalarla uygulanamaz hale geldiği bildirildi.

Ayrıca, dün gece meydana gelen bir olayda hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen bir savaş gemisinin Gürcü mevzilerini denizden bombaladığı bildirildi.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, dün gece Irak radyo ve televizyonundan yaptığı konuşmada, halkın sabırlı olmasını ve Irak için daha fazla çalışmasını isteyerek, "Ülkemize karşı düzenlenmek istenen saldırgan komplolar karşısında bizler de öfkeliyiz. Zamanı gelince bu komploları boşa çıkartacağız" dedi.

Öte yandan BM'nin Irak'ta incelemelerde bulunmak üzere görevlendirdiği nükleer silah uzmanları dün gece Bahreyn'e geldi.

BM Uzman Grubu Başkanı Maurizio Zifferero Bahreyn'de basına yaptığı açıklamada, asıl görevlerinin Irak'ta daha önce incelemelerde bulunan BM uzmanlarının saptadıkları nükleer tesislerin yok edilip, edilmediğini kaydetmek olduğunu bildirdi.

12- Azerbaycan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Niyazi İbrahimov, Azerbaycan Devlet Başkanı Ebulfeyz Elçibey'e cumartesi günü suikast girişiminde bulunulduğunu, ancak Elçibey'in herhangi bir yara almadan kurtulduğunu açıkladı.

13- Filipinler'de lise öğrencilerinin eğlence düzenledikleri bir spor salonuna atılan el bombası sonucunda 45 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106