23.7.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1992

 

1 TEMMUZ 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul'da.yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, insan haklarına saygının, uluslararası yükümlülük haline geldiğini belirterek, "Çalışma hayatına ILO standartlarını getirmeyi, üniversitelerin özerkliğini ve vatandaşların kültürel kimliğini kabul etmeyi vaadetmiştik. Bu doğrultularda yol alındı" dedi. Terörü önleme konusunda daha yapılması gereken şeyler olduğunu belirten İnönü, İş Güvencesi Yasa Tasarısı hakkında da, "Konunun taraflarıyla görüşülerek en sağlıklı kanun hazırlanacak ve çıkarılacaktır" dedi.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Dünya Ekonomik Forumu sonrası düzenlediği basın toplantısında; konuşmasında, yerli ve yabancı iş dünyasına, "Büyüme hızinı düşürmeden enflasyonu aşağıya çekmeyi başardıklarını" anlattığını söyledi. Çiller, toplantıda, özelleştirme programına ilişkin de bilgi verdiğini belirterek, "İlk önceTÖYÖK'ü normal ticari kanun çerçevesi içine sokabilmek gerekir. Bazı KİT'leri Türkilere taşıma projemiz de var. KİT'leri yeniden iyileştirme programımızda ise kredi maliyetlerini düşürmeyi planlıyoruz" dedi.

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez, Kabatoj ve Denizcilik Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, denizcilik sektörünün gurur duyulacak bir gelişme gösterdiğini belirterek, bir "Denizcilik Bakanlığı" kurulmasının önemine değindi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, 47. Dönem Polis Akademisi mezunlarının diploma töreninde yaptığı konuşmada, polisimizin en güç koşullarda bile ortaya koyduğu özverili gayretlerini şükranla andığını belirtti.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, basına yaptığı açıklamada? adaletin işleyişine ilişkin kuralların eskidiğini ve adalet mekanizmasının hantallaştığını belirterek, "Adaletin Hızlandırılması" başlığı altında kapsamlı bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, halen Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın onayını bekleyen vergi yasası hakkında bilgi verdi. Oral, vergi sistemini verimli, adil ve ekonomik bir yapıya kavuşturacak bir vergi paketi üzerinde çalıştıklarını, vergi kaçağının üzerine titizlikle gidileceğini söyledi. Ekonominin bir seçim ekonomisini kaldıracak durumda olmadığını vurgulayan Oral, mahalli seçimlerin yılda iki kez yapılması ile ilgili düzenlemenin bu nedenle gerçekleştirildiğini kaydetti.

7- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, havaalanlarından Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm resimlerinin indirilip, yerlerine Atatürk'ün fotoğraflarının asılması konusunda basının sorularını yanıtlayarak, bunun yeni bir olay olmadığını belirtti ve "bu karar aylar önce alınmıştır" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, iş güvencesi yasa tasarısı üzerindeki çalışmaların henüz tamamlanmadığını, ancak tasarının, ILO'nun 12 temel sözleşmesinden 4'ünün alınarak oluşturulduğunu belirtirken, hükümetin demokratikleşme hedefine ulaşmasında bunların onaylanmasının büyük payı olduğunu söyledi.

9-Üniversite rektörlerinin atanmasında YÖK'ü devre dışı bırakan ve hükümet tarafından sunulan yasa tasarısının TBMM'de görüşülmesi sırasında bir grup DYP milletvekili, muhalefetle birlikte YÖK'ün devredışı bırakılmaması için önerge verdi. Tasarı, verilen önerge doğrultusunda yasalaştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, sözkonusu milletvekillerinin olumsuz tavır koyduklarını, koalisyon protokolüne ve hükümet programına aykırı davrandıklarını söyledi.

10- ANAP Kırklareli Milletvekili Cemal Özbilen ile 50 arkadaşı tarafından, "bazı KİT'lerde usulsüz ve keyfi harcama yaptırarak devleti zarara uğrattığı" gerekçesiyle, Sanayi ve Ticaret Bakanı Erman ahin hakkında verilen Meclis soruşturması önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek rededildi.

11- Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Irak topraklarında keşif uçuşu yapan F-104 savaş uçağının, motorunda meydana gelen teknik bir arıza sonucu düştüğü bildirildi.

12- RP Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk, Cumhurbaşkanlığı konusunda seçimden önce söylediklerinin bugün de geçerli olduğunu belirterek, Çankaya'ya çıkacak kişinin bütün partilerin uzlaşması ile belirlenmesi gerektiğini söyledi.

13- ÖZEP Genel Başkanı Mahmut Almak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, vaatlerin yerine getirilmediği konusunda hükümeti eleştirerek, "uygulanan çeşitli politikaları protesto amacıyla bugün sabaha kadar TBMM Genel Kurulu'nda oturacaklarını" bildirdi.

14- Ankara'da bir araya gelen Türkiye'deki tüm gazeteci cemiyetleri, basın sendika ve birliklerinin başkan ve yöneticileri, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ettiler. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin

kabulde yaptığı konuşmada, "Yasaları çıkaran bu kutsal çatının, aynı zamanda yasaların koruyucusu olması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç, yasalara saygı çizgisinde yürüyen örgütler olarak Meclis'e geldiklerini belirterek, sorunlarını öncelikle kendi örgütleriyle çözeceklerini, ancak bunu yaparken yasaların getireceği bazı hakları da yanlarında görmek istediklerini söyledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Sivri de, dertlerini iletmek üzere Meclis'e geldiklerini anlattı.

TGS Genel Başkanı Orhan Erinç, sendikal yasaların getirdiği olağanüstü sınırlamalar dolayısıyla ertelenen sorunların bir tıkanıklığa yolaçtığını belirterek, sorunların sendikal yasalardaki, İş Yasası'ndaki ve 212 sayılı Basın İş Yasası'ndaki çeşitli eksikliklerden kaynaklandığını vurguladı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, çeşitli basın kuruluşlarının başkan ve yöneticilerini kabul ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, demokrasinin temel kurumlarından birisi parlamento ise, diğerinin de basın olduğunu vurguladı. Türk basını özgürse, milletin de özgür olacağını, basın güçlüyse parlamentonun da güçlü olacağını belirten Cindoruk, basın ve parlamentonun, halkı temsil eden ve savunan kurumlar olduğunu söyledi. Her şeyi yasayla düzenlemenin de mümkün olmadığını bazı konuların teamüllerle ortaya çıktığını anlatan Cindoruk, bugün yaşanan krizin, basınla ilgili çıkarılmış yasaların bile yetersiz kalmasına yol açtığını, 212 sayılı yasanın kağıt üzerinde kaldığını belirterek, "O nedenle, hükümetlere büyük görevler düşüyor. Kapanan her gazete, kapanan bir üniversite demektir. Bir hükümet bir üniversitenin kapanmasına nasıl seyirci kalamazsa, gerçekten güçlü gazetelerin kapanmasına da seyirci kalamaz" dedi. Cindoruk, daha sonra yazılı ve sözlü basının önündeki yasa gereklerinin çıkarılacağını ve basında çalışanların haklarının ve imkanlarının artırılacağını sözlerine ekledi.

15- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi toplantısı için Türkiye'de bulunan Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ile Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar.

Ayrılmadan önce havaalanında Başbakan Süleyman Demirel ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Akayev, "KEİB anlaşmasının çok verimli olacağını bu birliğin lokomotifinin de Türkiye olduğunu" söyledi.

16- Siirt'in Pervali ilçesine bağlı İğneli Karakolu'na baskın düzenleyen teröristler 2 eri şehit ettiler.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde de bir gruba kimliği belirlenemeyen kişilerce ateş açılması sonucu 3 kişi öldü.

17- Üç gün önce öldürülen Cezayir Devlet Başkanı Muhammed Budiaf m katilinin, hükümet karşıtı casusluk örgütüne mensup bir asteğmen olduğu açıklandı. Muhammed Budiafın, başkent Cezayir'de düzenlenen cenaze törenine, Türkiye'yi temsilen Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş katıldı.

18- ABD Kongresi'nin 24 üyesinin, 25 Haziran tarihinde Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, Iraklı Kürtlerin korunmasında Türk hükümetinin çabalarını övdükleri ve "Bu değerli yardım için size ve Türk halkına teşekkür etmek istiyoruz" dedikleri bildirildi.

19- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Başbakan Süleyman Demirel'e bir mesaj göndererek, "Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Vahap Aslan'ın hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanmasından kaygı duyulduğunu" belirtti.

20- Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Varviçoitis, Londra'da Jane's De-fence Weekly adlı savunma dergisine verdiği demeçte, "Yunanistan için tehdi-tin Türkiye'den geldiğine inanıyorum. Kürtlerle sorunları olmasına rağmen Türkler, Trakya ve Ege adalarından bir tek asker geri çekmiyor" dedi. Daha sonra Kıbrıs olaylarının ardından Yunanistan'ın NATO'nün askeri kanadından çekildiğini ve yerinin Türkiye tarafından doldurulduğunu kaydeden Yunan Savunma Bakanı, "Askeri kanattan geri çekilmemizden önceki sorumlulukların bize iadesini istiyoruz. Ancak, Türkler, Sevenataf m hava sahası sorumluluklarını tanımayı reddediyorlar" dedi.

21- Saraybosna'da havaalanı çevresinde Sırplar ile Müslüman milislerin dün geceki çatışmalarında 3 BM askeri yaralandı. Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, BM komutanlığına bir protesto yollayarak dünkü çatışmalar sırasında havaalanı çevresindeki yolların Sırp birliklerine açılmasını kınadı.

Öte yandan ABD, yardım malzemesinin taşınması ve dağıtılmasına yardımcı olmak üzere savaş uçakları göndermeye hazır olduğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, savaş uçaklarının yardım konvoylarına koruma sağlayabileceklerini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı James Baker ise, Amerikan nakliye uçaklarının da kurulacak bir hava köprüsü ile açlık çeken yerlere ulaşmaya hazır olduğunu söyledi.

22- Afganistan'ın yeni Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani dün televizyonda verdiği ilk demeçte, ülkedeki Müslüman aydınlarının da yardımıyla, Afganistan'ın savunma ve bağımsızlığını güvence altına alan, İslam'ın ilerlemesi ve ulusal birliğin kurulmasını sağlayacak geçici bir anayasa hazırlanacağını söyleyerek, uluslarası topluluğa ve özellikle BM'ye, Afganistan'ın yeniden inşası için yardım çağrısında bulundu.

2 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, aralarında 12 Eylül'de kapatılan partilerin yeniden açılmasına olanak sağlayan yasanın da bulunduğu 11 yasayı onayladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, olağanüstü hal uygulamasının süresinin uzatıldığı TBMM oturumunu boykot eden muhalefeti eleştirdi.

Demirel, Ankara'da ameliyat olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başbakan Demirel, rektörlerin seçimle işbaşına gelmelerini düzenleyen yasanın, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'in hazırladığı üniversite yasa taslağına dahil edilerek çözümleneceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan ise konuyla ilgili olarak, yasanın eylül ayında parlamento gündemine getirileceğini söyleyerek, "Bu aşamada üzüldüm, ama yapacak başka bir şeyimiz de yok" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nün; Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Kocaeli, Mersin ve Samsun'daki belediyelere büyükşehir belediyesi statüsü tanınmasını öngören yasa tasarısının Meclis'e şevkine karar verdiğini bildirdi. Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısında genel asayiş ve terör olaylarına da değinildiğini belirterek, "Değerlendirme sonucu yurdun her yerinde ve her saatinde güvenlik güçlerinin devlet hakimiyetini yerine getirdiklerini" söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, 15 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni memur maaş katsayılarını belirlemek için, 6 bakanın yer aldığı alt komisyonun, kesin rakamları 6 Temmuz pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına getireceklerini bildirdi.

4- Avusturya ve Macaristan'a yaptığı gezileri tamamlayarak Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, düzenlediği basın toplantısında, bu ülkelerde yaptığı görüşmeleri değerlendirdi. Çetin, Avusturya'da gördüğü ilginin 'Türkiye'nin önemini ortaya koyduğunu" kaydederek, "Bir süredir Avusturya ile yanlış anlamalardan kaynaklanan bazı görüş ayrılıkları olduğu ortaya çıktı. Özellikle terörle mücadele konusundaki görüşmeler sırasında bunlar büyük ölçüde giderildi" dedi. Viyana'dan sonra Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye geçerek, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı sıfatı ile karma komite

toplantısına katıldığını anımsatan Çetin, bu toplantılarda genişleme konusunun ele alındığını belirtti.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, 81. Dönem Kaymakamlık sınavını kazanan aralarında iki bayanın da bulunduğu 62 kaymakam adayını kabul ederek görüştü.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, iptal edilen Anadolu Liseleri sınavı sorularıyla ilgili görülen 9 kişinin adının, "lüzum-u mahkeme" kararı verilmek üzere Ankara Valiliği'ne bildirildiğini açıkladı.

7- Ulusal sağlık politikası taslağı hazırlanarak, TBMM'ye sunuldu. Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, taslakla ilgili hazırlanan dokümanda yer alan önsözde, Türkiye'nin sağlık ve sağlık hizmetleriyle ilgili sorunlarının çözümünün uzun vadeli, istikrarlı politikaların uygulanması ile mümkün olduğunu belirterek, taslağın, Dünya Sağlık Teşkilatı'nın önerdiği anlayış doğrultusunda geliştirildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, SSK'lı hastalara karşılığı ödenmediği için ilaç verilmemesi olayında, Çalışma Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu söyledi. Bakanlıkları adına üzerine düşeni yaptıklarını söyleyen Aktuna, "SSK'nın devlet hastanelerine de borçlanmasına karşın, biz kurumun hastalarına bakmaya devam ediyoruz" dedi.

Bu konu hakkında Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay ise, kurumun borçlarını belli bir plan içinde ödeyeceklerini belirterek, "SSK varlık içinde yokluk çekiyor. Alacaklarımız borçlarımızdan daha çok, ama tahsil edemiyoruz. Tahkim yasasından sonra bir takvim yapılacak" dedi.

8- Kamu kurum ve kuruluşlarının birbirlerine olan borçlarının silinmesine ilişkin yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa üzerine görüşlerini açıklayan Devlet Bakanı Tansu Çiller, alacaklarını elde edemeyen kuruluşların diğer kamu kuruluşlarını icraya verdiklerini söyledi. Enflasyonu indirmek için kamu açıklarını aşağıya çekmek istediklerini belirten Çiller, "Böyle bir tahkim kanunun gerekli olmamasını isterdik. Ancak, son 10 yıllık dönemde meydana gelen borçlar nedeniyle kamu kesimi işlemez hale getirilmiştir. Biz bunu işler hale getirmenin yollarını arıyoruz" dedi.

Bu konu hakkında ANAP İstanbul milletvekili Güneş Taner ise, yasa ile Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve sosyal hayatına bir darbe vurulacağını öne sürdü.

9- TÜBİTAK kuruluş kanununda değişiklik yapan yasa tasarısı, TBMM'de kabul edildi.

10- Çeşitli askeri yasalarda değişiklik öngören yasa teklifleri, TBMM Savunma Komisyonu'nda görüşülerek reddedildi.

11- Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasası'nda değişiklik yaparak Cumhurbaşkanının da mal bildiriminde bulunmasını sağlayan yasa teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

12- TBMM İnsan Hakları Komisyonu İşkenceyi Önleme Alt Komisyonu üyelerinden DYP milletvekili Tınaz Titiz, MÇP milletvekili Ökkeş Şendiller ve RP milletvekili Halil İbrahim Çelik'in dün gece Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne giderek, operasyon şubelerinin nezaretlerini ve hücrelerini gezdikleri ve izlenimlerini daha sonra bir rapor halinde komisyona sunacakları bildirildi.

13- HEP tarafından hazırlanan raporda, 25 Mart-15 Haziran tarihleri arasında Güneydoğu'da kimlerce işlendiği saptanamayan cinayetlerde yaşamlarını yitirenlerin 65, yine bu saldırılarda yaralanların sayısının 24'ü bulduğu bildirildi.

14- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, bir süre önce Yunanistan Savunma Bakanlığı'nm Yunanistan ile Türkiye arasındaki Ege Denizi anlaşmazlığı konusunda yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Dinçmen yaptığı açıklamada, "Ege kıta sahanlığı, Türkiye ile Yunanistan arasında sınırlandırıl-mamıştır. Ege'de, Türkiye ve Yunanistan'a ait kıta sahanlığı alanları bulunmadığı hususunun tek taraflı yorum ve beyanlarla değiştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca, Türkiye, Ege'nin bir işbirliği denizi haline dönüşmesi isteğini de defalarca açıklamıştır" dedi.

Dinçmen, Türkiye'nin Ege'de bilimsel araştırmalarda bulunurken, Bern An-laşmasf ndan doğan yükümlülüklerine "titizlikle" uyduğunu ve Ege'de karasuları dışında.kıta sahanlığına yönelik eylemlerden kaçındığını belirterek, Türk bilim gemilerinin, hiçbir ülkenin egemenlik alanına girmeyen Ege'nin uluslararası sularında araştırmalarını sürdüreceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, içişleri Bakanı İsmet Sezgin'iıi Suriye gezisi sırasında imzalanan belgede, Suriye'nin verdiği sözlerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin izlenerek, "ciddiyetle değerlendirildiğini" açıkladı. Dinçmen, PKK'nın İran sınırından sızarak yaptığı eylemler konusunda hem Dışişleri Bakanlığı düzeyinde hem de İran'ın Ankara Büyükelçiliği nezdinde girişimler yapıldığını bildirerek, iran tarafının, teröre karşı işbirliğine hazır olduğu mesajını verdiğini söyledi.

Büyükelçi Dinçmen, haftalık basın brifinginde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, yeni cumhuriyetlerin, BM ve AGİK kararlarına saygı göstermeleri kıstasları çerçevesinde bir an önce tanınması istediğini söyledi. Dinçmen, eski Yugoslav Cumhuriyetleri'nin tanınmasında "seçici ve ayrımcı" davranışların demokratik düzene geçme aşamasında olan bu ülkelerdeki aşırhmilliyetçi akımları cesaretlendirerek, istikrarsızlığa yol açmasından endişe duyulduğunu belirtti.

15- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, geliştirilen bazı projeler hakkında işadamlarına bilgi verdi. Sözen, "Bu projeler hem çok önemli prestij projeleridir, hem de büyük rant getirecek tesislerdir" dedi.

16- Belediye-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Hasan Soysal, sendika genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, 60 gün içinde greve başlayabileceklerini, anlaşma sağlanamaması halinde büyükşehir belediyelerinde aynı anda greve çıkmayı düşündüklerini bildirdi.

17- Öğretim üyeleri dernekleri, rektörlük seçimlerinde YÖK'ü devreye katan haliyle TBMM Genel Kurulu'ndan geçen yasayı eleştirerek, rektör seçimlerini boykotu düşündüklerini belirttiler.

18- Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı iki köyü basan PKK militanlarının, biri çocuk 7 kişiyi öldürdüğü bildirildi. PKK'lı grubun kaçtığı Tendürek Dağı'na operasyon için tim indiren askeri helikoptere açılan ateş sonucu bir astsubay öldü. Hakkari'de de, dün gece bir grup PKK'lı tarafından Depin mevkiinde bulunan polis noktası ve EEİ'ne ait binalara roketatarlı saldırılarda bulunuldu. Çatışmalarda, binalarda önemli ölçülerde hasar meydana geldiği ve şüpheli 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

19- Dünyada ilk kez New York'ta düzenlenen ABD, Arjantin, Polonya, Kanada, Türkiye, Çekoslavakya, Slovenya, Japonya, Hollanda, Hırvatistan, Finlandiya, Almanya ve Macaristan'ın katıldığı Beyin Olimpiyatları'nda, Türkiye grup olarak beşinci oldu.

20- Türkiye'den Bosna-Hersek'e insani yardım taşıyacak uçakların hazır olduğu, ancak Saraybosna Havaalanı'nda gerekli güvenlik koşullarının henüz sağlanamadığı bildirildi.

Bu arada Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya'nın Başkanlığı görevini kabul ettiğini açıklayan Yugoslav kökenli ABD'li işadamı Milan Paniç'in, göreve başlamak üzere Belgrad'a gideceği bildirildi.

Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Paniç, görevi devraldıktan sonra ilk yapacağı işin birkaç ay içinde serbest seçimlere gitmek olacağını söyledi.

Öte yandan, AT'nin Yugoslavya Barış Temsilcisi Lord Carrington, Bos-

na-Hersek'te çatışan tarafların liderlerinin bugün Saraybosna'da AT barış planını görüşmek üzere bir araya gelmeyi kabul ettiklerini bildirdi. BM Genel Sekreteri Butros Gali de Saraybosna'da görevli 1500 Kanadalı askerin yerine kısa süre içinde Fransız, Mısırlı ve Ukraynalı askerlerin gönderileceğini açıkladı. Ancak, Ukrayna, Gali'nin planını reddetti.

21- NATO bir bildiri yayımlayarak, ABD'nin Avrupa'daki tüm taktik nükleer silahlarını geri çekim işlemini tamamladığını açıkladı.

22- BM Genel Sekreteri Butros Gali, ilgili tüm tarafların katılmayı kabul etmesi durumunda, BM'nin Güney Afrika Cumhuriyetleri'nde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

23- Polonya Başbakanı Waldemar Pawlak görevinden istifa etti.

24- Çekoslavakya'yı Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak, iki devlet haline dönüştürecek Çek ve Slovakların ortak hükümeti göreve başladı.

3 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü bir araya gelerek, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu'nda yapılacak değişiklikler üzerinde görüştüler.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, Türkiye'nin gündemini, anlamsız işlerle meşgul ettiğini, Güneydoğu'daki terör olaylarının giderek tırmandığını belirterek, hükümetin yeni bir tedbir getirmek yerine, kendi dönemlerinde başlatılan uygulamalara devam ettiğini, koalisyon içinde de tutarsızlık olduğunu söyledi. Yılmaz, kapatılan siyasi partilerin yeniden açılması konusunun da, ANAP'ı etkiliyebilecek bir oluşum olmadığını belirtti.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin bir basın toplantısı düzenleyerek, PKK militanlarının eylemleri ve mülki idare amirlerinin özlük haklarıyla ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Sezgin, PKK militanlarının son zamanlarda eylemlerini halkın üzerine çevirdiklerini, ancak emniyet kuvvetlerinin bölgeye hakim olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik başkanlığında Türkiye Orman İş Sendikası yöneticilerinden oluşan bir heyeti kabul ederek görüştü. Moğultay konuşmasında, İş Güvencesi Yasası konusunda telaşa kapılmaya gerek olmadığını söyledi.

5- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, kaptılan siyasi partilerin yeniden açılmasına imkan veren yasanın, Türkiye'deki demokrasiyi güçlendirdiğini ifade ederek, 'Türkiye'de çok parti olmasından endişe edilmemelidir. Halkın iradesini yansıtan partiler, siyasi hayattaki etkinliklerini artırarak sürdürecektir" dedi.

6- RP Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, partisinin Kıbrıs konusunda endişelerini dile getirerek, "Bu toprak tavizi neticesinde 45 ila 65 bin arasında Kıbrıslı Müslüman Türk, Rumların o bölgelere yerleşmelerini sağlamak üzere, evlerinden çıkartılarak, daha çorak kuzey bölgelere sürülecektir. Bu kadar önemli milli menfaetlerimizin tehlikeye düşeceği hassas dönemde hükümet bu kadar duyarsız olmamalıdır" dedi.

7- ÖZEP milletvekillerinin, Güneydoğu'da hükümetin uygulamalarını ve bölgede meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla TBMM'de yaptıkları

oturma eylemi, Genel Başkan Mahmut Almak'm düzenlediği basın toplantısı ile sona erdi. Almak basın toplantısında, "Bu eylemlerimizin hükümete uyarıcı nitelikte olmasını umut ediyoruz. Dileriz, hükümet bundan sonra kendi programlarına ve koalisyon protokolüne bağlı kalarak böyle eylemlere bir daha başvurulmayacak bir çalışma yapar" dedi.

8- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HEP'in kapatılması için, Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açtı.

9- Ankara'da dün toplanan ve çalışmalarını tamamlayan Basın Kartları Komisyonu, Sabah Gazetesi imtiyaz sahibi Dinç Bilgin ile Sabah Gazetesi başyazarı Güngör Mengi'nin sürekli basın kartlarını, "basın mesleği ile bağdaşmayan ve mesleğin onurunu zedeleyen işler yaptıkları" gerekçesi ile iptal etti.

10- Şırnak'ın Taşkonak Köyü jandarma karakoluna dün gece bir grup silahlı terörist saldırıda bulundu. Saldırıda, ikisi astsubay 6 askerin öldüğü bildirildi. Bu arada, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, dün akşam güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlar sırasında, 3 teröristin silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

11- Gazeteci-yazar Kadir Mısıroğlu, hakkında tutuklama kararı bulunduğu gerekçesi ile Trabzon'da gözaltına alındı.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Bonn'da Türk basın mensupları ile bir toplantı düzenledi. Kinkel, bundan önce iki ülke arasında bazı yanlış anlamalardan kaynaklanan sorunların yaşandığını, ancak bugün bu sorunların unutularak yeni bir diyalog dönemine girilmesinin her iki ülkenin yararına olduğunu söyledi. Klaus Kinkel daha sonra, Alman hükümetinin insan hakları konusuna ayrı bir değer verdiğini belirterek, Türk hükümetinin bu konuda kaydettiği cesur ve liberal adımlarının her zaman destekçisiyiz" dedi. Kinkel, 'Türkiye'nin bugün terörle mücadele ettiğini görmezlikten gelmiyoruz. Terör, her alanda Türkiye için ağır bir yük oluşturmaktadır. Türk hükümetinin, bu sorunun da hukuk devleti kuralları içinde üstesinden geleceğine inanıyoruz" dedi.

Kinkel, Türkiye'nin AT'a tam üye olmasını desteklediklerini belirtirken, Türkler için çifte vatandaşlık uygulamasına devam edeceğiz" dedi.

13- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Slajdiç, Suudi Arabistan'a giderken uğradığı Londra'da yaptığı açıklamada, "Saraybosna Havaalanı'nın BM'ye tesliminde bir değişiklik yok. Saldırganın saldırıları devam ediyor" diyerek, Bosna-Hersek'in kuzeyinde Sırp milislerin ve askerlerin bir koridor oluşturmak için geniş çaplı bir harekatı sürdürdüklerini söyledi.

Bu arada ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, "Bir tehlike doğarsa, Saraybosna Havaalanı'nı koruyan Kanadalı askerlere, Amerikan birlikleri yardım edecektir" dedi.

Ayrıca AT önderliğindeki barış görüşmelerini yürüten Lord Carrington, Bosna-Hersek'te çarpışan tarafları yeniden barış masasına oturtmanın yollarını araştırmak için, Saraybosna'ya geldi.

14- Irak, Çekiç Güç uçaklarının Türkiye'den kalkarak, Irak içlerindeki sivil hedeflere saldırılarda bulunduğunu ileri sürerek, BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkrıti, Irak'ın, bu tür saldırıların "tekrarlanmaması ve kınanması" için Türkiye'ye diplomatik nota gönderdiğini bildirdi. Büyükelçi Tıkriti yaptığı açıklamada, Irak'ın haziran ayı sonunda BM Güvenlik Konseyi'ne yazılı başvuruda bulunarak, Amerika ve İngiltere'den "uluslararası yasalarca yasaklanmış bu eylemlerinden vazgeçmelerini" ve zararın tazminini istediğini ifade etti.

15- Bir suikast sonucu ölen Cezayir Başkanı Muhammed Budiaf'ın yerine, Yüksek Devlet Konseyi, Ali Kafi'yi seçti. Dün göreve başlayan Kafi, televizyonda yaptığı konuşmada, radikal islamcılar ve bölücülerle mücadele edeceğini söyledi.

4 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, iki yıl önce verimli olmadığı gerekçesiyle üretimine ara verilen METAŞ'ı yeniden üretime açtılar. Demirel, törende yaptığı konuşmada, "Serbest piyasa ekonomisi fabrikaları kapatmaksa ve her şeyi dışarıdan getirmekse buna hiçbir ülke dayanamaz" dedi.

2- Dün sonaeren "Dünya Ekonomik Forumu İstanbul Toplantısf'nda Bağımsız Devletler Topluluğu üyelerinden, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Kafkasya'daki BDT'ye üye diğer ülkeler, ulaşım, haberleşme, finansman, ihracat-ithalat bağlantıları gibi konuları görüştüler. Türk Cumhuriyetleri ile İş Yapma İmkanları" toplantısının ardından İstanbul'un hem ekonomik, hem de coğrafi açıdan Avrasya'nın merkezi olduğu kabul edildi.

Başbakan Süleyman Demirel de yaptığı açıklamada, Kazakistan'ın zengin petrol kaynağıyla Türkmenistan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak boru hattının fizibilite çalışmalarının BOTAŞ tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

3- "ilköğretim Yönetmeliği" üzerinde görüş bildirilmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan başkanlığında, üniversite öğretim üyeleri, bakanlık üst düzey yöneticileri, il milli eğitim müdürleri ile okul müdürlerinin temsilci olarak katıldığı toplantı Ankara'da yapıldı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, bölücü örgütün, Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanarak terör eylemlerini artırdığını, otorite boşluğunun da Türkiye'de konuşlandırılan "Çekiç Güç"le sağlandığını söyleyerek, Terörün kıydığı canlardan hükümet ve Çekiç Güç'e oy verenler sorumludur" dedi.

5- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, TBMM'de yaptığı bir konuşmada kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle SHP Gaziantep Milletvekili Mustafa Yılmaz hakkında açtığı tazminat davası sonucunda Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yılmaz'ı 20 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

6- Cem Dergisi tarafından, istanbul'da Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek toplantı salonunda "Aleviler ve Anayasa" konulu bir panel düzenlendi.

7- Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Kozlu Kömür Üretim Bölgesi'nde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu patlamasından sonra ocaklarda

başlayan yangının söndürülmesi amacıyla sürdürülen su pompalama işleminin tamamlandığı bildirildi.

8- Hollandalı Nobel İktisat Ödülü sahibi Prof. Dr. Jan Tinbergen'in, Türkiye'nin AT üyesi olması hakkındaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar Paris'te yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavc''ığı'nın partisi ile ilgili kapatma davası hakkında, "Konuşan bir Türkiye yaratmak isteyenlerin gerçek yüzü ortaya çıkmaktadır" diyerek, "HEP'in, devlet anlayışını yeniden çağa uygun biçimde yapılandırmak isteyen bir parti olduğunu" söyledi.

10- Azerbaycan hükümetinin dün başlattıkları operasyonlar sonucunda, Dağlık Karabağ bölgesinin en büyük yerleşim merkezlerinden biri olan Akde-re'ye girmeleri üzerine, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayımlayarak, uluslararası topluluğa çağrıda bulundu ve "Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki son saldırısının durdurulmasını" istedi.

Öte yandan Dağlık Karabağ sorununun çözümü için, Roma'da devam eden AGİK görüşmelerinde, Minsk Konferansı Başkanı İtalyan Parlamenter Mario Rafaelli'nin önerisiyle, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanlarına çatışmaların 9 Temmuz'dan itibaren durdurulması için mesaj gönderilmesi kararlaştırıldı.

11- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir süredir duran çatışmaların dün gece yeniden başlaması üzerine, BM Genel Sekreteri Butros Gali, bunalım giderilmezse, BM birliklerine "barışı sağlama" işlevi verebileceğini söyleyerek, "Yugoslavya'ya müdahelede bulunulacaksa, Irak'a karşı yapılan türde bir operasyon düzenlenmelidir" dedi.

Bosna-Hersek'te görevli BM Barış gücünün komutanı General Lewis Mac-Kenzie, çatışmalar sırasında havaalanı yakınlarına bombalar düştüğünü, ancak insani yardım çalışmalarını askıya almayı henüz düşünmediklerini söyleyerek, "Havaalanı bombardımana tutulursa kapatılır" dedi.

Öte yandan ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Norveç ve İsveç hava kuvvetlerine bağlı insani yardım yüklü 11 nakliye uçağının Saraybosna Havaalanı'na indiği bildirildi.

Bu arada AT öncülüğünde yürütülen Yugoslavya Barış Konferansı Başkanı Lord Carrington, Bosnalı Sırp, Hırvat, Müslüman liderlerle yaptığı görüşmelerde ateşkese uyulmasına ilişkin hiçbir ilerleme kaydedilemediğini söyledi.

12- Cezayir İçişleri Bakanı Larbi Belheir, Cezayir Radyosu'na yaptığı açık-

lamada, Devlet Başkanı Muhammed Budiaf'a suikast düzenleyen kişinin tek başına hareket ettiğini bildirdi.

13- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de devam etmekte olan AGİK Parlamenterler Asamblesi toplantılarında, Yunan delegeleri, İnsan Hakları Komisyo-nu'na, Türkiye'nin insan hakları raporunu aynen benimsemesini öngören bir karar tasarısı sundu. Ancak, İnsan Hakları Komisyonu'nda Türkiye'yi temsil eden AGİK Parlamenter Heyeti Başkanı Uluç Gürkan ve Şevket Kazan'ın girişimleriyle Yunan tasarısının önlendiği bildirildi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'de mücahit gruplar ile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 48 kişinin öldüğü bildirildi.

15- ABD Başkanı George Bush'un Beyaz Saray tarafından dün gece yayınlanan açıklamasında, Makedonya'nın adı yüzünden çıkan anlaşmazlığın giderilmesi yolunda AT tarafından harcanan çabaların memnuniyet verici olduğu belirtildi ve Bush'un, Makedonya Cumhuriyeti'nin tanınması sorununun "i-vedilikle" çözüme kavuşturulmasından yana olduğu açıklandı.

5 TEMMUZ 1992

1- Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis bölümünün açılışı için Edirne'ye giden Başbakan Süleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'yi büyük yapma hamlelerinin Erdirne'den başlayıp, Kars'a kadar devam ettiğini söyledi ve ülkeyi dengeli, topyekün ve her köşesini imar ve inşa ederek, her bölgedeki vatandaşları refah ve mutluluğa ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'e Edirne Valiliği'nde ilin sorunları hakkında bir brifing verildi. Brifing'ten sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Sezgin, geçen çarşamba günü keşif uçuşu sırasında Kuzey Irak'ta düşen uçağın pilotunun hayatını sürdürdüğü inancını yitirmediklerini söyledi. Savaş uçağını PKK'nın düşürdüğü yolundaki beyanları kabul etmeyen Sezgin, "Düşürülme yok, düşme var" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı'nın, özellikle Azerbaycan Üniversitelerine sınavsız öğrenci göndermek için, gazetelere ilan veren turizm ve seyahat şirketlerinin faaliyetleriyle ilgili olarak başlattığı soruşturma konusunda Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Prof. Feyzullayev, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'a bir mektup göndererek, "Ücretle öğrenim, ancak Azerbaycan Halk Tahsil Bakanlığı'-nın izin verdiği kuruluş aracılığı ile uygulanabilir" dedi. MEB Müsteşar Yardımcısı Kenan Kolukısa da konuyla ilgili yaptığı açıklamada/Yurtdışına öğrenci gönderme ve onaylama yetkisi, yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı'na aittir. Bakanlık, ayrıca öğrencilerin okuyacakları üniversite ve alanlarının onaylanması ve garanti belgesinin kabulü, reddi konusunda da tek yetkilidir" dedi.

4- Kahramanmaraş'ın Çağlayangeçit ilçesinde, güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren teröristlerden üçü ölü olarak ele geçirildi. Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiiiği'nden yapılan açıklamada, 30 Haziran 1992 tarihinde Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Çirmeli, Dallıağaç, Turgutlu ve Çölova köylerinde yasadışı bölücü örgüt lehine kanunsuz yürüyüş ve gösteri yaptıkları gerekçesi ile gözaltına alınan 135 kişi tutuklandı.

5- MÇP Sivas Milletvekili ve kapatılan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Dergah Yayınevi'ne yapılan silahlı baskın üzerine, istifa edeceğini açıkladı.

6- 19. Uluslararası Nasrettin Hoca Festivali Akşehir'de başladı.

7- Edirne'de yapılan 631. Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Ahmet

Taşçı üçüncü kez "altın kemer" kazandı. Ahmet Taşçı'ya "altın kemer" Başbakan Süleyman Demirel tarafından takıldı.

8- 308 üyeli AGİK Parlamenter Asamblesi'nin Macaristan'ın başkenti Bu-dabeşte'de üç gündür devam eden toplantılarının sonunda yapılan seçimlerde, AGİK Türk Heyeti Başkanı Uluç Gürkan, AGİK Başkan Yardımcısı seçildi.

9- Afganistan'daki geçici yönetim liderleriyle görüşmelerde bulunmak üzere, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Afrika ile İlişkiler Genel Müdürü Gün Gür ve beraberindeki heyet bu ülkeye gittiler. Gür, Afganistan liderlerinin Türkiye'yi dost bir ülke olarak gördüklerini belirterek, Türkiye'nin Afganistan'a karşılık beklemeden yardım gösteren bir ülke olduğunun tüm liderler tarafından dile getirildiğini belirtti.

10- Irak Milli Türkmen Partisi Başkanı Dr. Muzaffer Aslan, Tercüman Gaze-tesi'ne verdiği demeçte, "Irak'ta yaşayan ve sayıları ikibuçuk milyonu bulan Türkler'e birtakım haklar verilecekse, bunun garantörlüğünü Türkiye'nin üstlenmesini istiyoruz" dedi.

11- Yunanistan'da PASOK lideri Andreas Papandreu, Tinos Adası'nda yaptığı açıklamada, kendi başbakanlığı döneminde AT'nin adalarla ilgili özel statüsünde yer alan Ege adalarının artık bu statüde yer almadığını söyleyerek, Başbakan Konstantin Mitsotakis'in Türkiye ile ilişkilerde "tavizkar" bir politika izlediğini öne sürdü.

12- Saraybosna'da Müslüman ve Sırplar arasında, BM kontrolündeki havaalanı civarında yeniden çarpışmalar başladığı bildirildi. Bu arada Hırvatistan'daki BM Barış Gücü'nün Komutanı General Shlis Nambiar Saraybosna'ya geldikten sonra gazetecilerle yaptığı görüşmede, hem Müslümanların hem de Sırpların ateşkes ilkelerine uymadıklarını bildirdi. Öte yandan Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Silaçiç, Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, uluslararası topluluğa, Sırp saldırısına son vermek için Bosna'ya müdahale etme çağrısını yineledi.

13- Ermenistan haber ajansı, Akdere'nin düştüğünü, Serseng Barajı'nın kontrolünün Azerbaycan kuvvetlerinin eline geçtiğini, Azeri kuvvetlerinin Aterk ve Magaruz köylerini de kuşattıklarını ve 10 bin Ermeni'nin Karabağ'ın kuzeyindeki evlerini terkederek, başka yerlere kaçtıklarını duyurdu.

Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Ermenistan'ın, Ka-rabağ sorununun patlak vermesinden bu yana Ermenistan'daki yurtlarını ter-ketmek zorunda kalan 200 bin Azeri mülteciye, topraklarına dönme ve kültürel

özerkliğe sahip olma izni vermesi halinde, Azerbaycan'ın da Karabağ Ermeni-lerine tam bir kültürel özerklik vermeye hazır olduğunu bildirdi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil dışında mevzilenen Gulbeddin Hikmetyar liderliğindeki Hizb-i İslami birliklerinin kente dün düzenledikleri roket saldırısında enaz 100 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Kuzey Irak'ta Celal Talabani liderliğindeki Yurtsever Birliği tarafından, ilk Kürt hükümetinin Fuat Masum başkanlığında dün kurulduğu bildirildi.

16- Cezayir Devlet Başkanı Muhammet Budiaf'ın öldürülmesi sonucu bu göreve atanan Ali Kafi bir açıklama yaparak, suikastçinin muhafız alayında görev yapan bir teğmen olduğunu açıkladı. Öte yandan Cezayir İçişleri Bakanı Larbi Belheir yaptığı açıklamada, hükümet ile kapatılan FIS arasında herhangi bir görüşmenin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

6 TEMMUZ 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Barosu'ndan bir grup avukatın, TBMM Başkanlık Divanı'nın, Kemer'deki "Salina" tatil kompleksinin 300 milyar liraya satın alınması kararına karşı dava açmalarıyla ilgili olarak, "Gazete haberiyle dava açılmasını meslektaşlarıma yakıştıramadım. Bir tatil köyü alımı söz konusu değildir. Devletin bütçesini düzenleyen ve denetleyen TBMM, bir alım konusunda en az avukatlar kadar hassastır" dedi.

TBMM Başkanı Cindoruk ve Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Beypazarı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nün yılsonu sergisinin açılış törenine katıldılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da ameliyat olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Demirel, Denktaş'ın ara verilen müzakerelere katılmak üzere New York'a gideceğini belirterek, Kıbrıs konusunda bir siyasal çözüm arandığını kaydetti ve "İki bölgeli bir siyasal çözümü KKTC kabul ediyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak destek veriyoruz. Kıbrıs'ta siyasal çözüme ulaşılmasından memnuniyet duyarız" dedi.

Denktaş ise, Kıbrıs'taki meseleyi ne kendilerinin ne de Türkiye'nin başlatmadığını belirterek, Rumlar'la en erken sürede barışı sağlamak için şahsen gö-rüşemediklerini söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve sendika yöneticilerini kabul etti. Yılmaz, Başbakan Demirel'e grizu, çığ ve deprem felaketlerinden zarar gören vatandaşlara işçilerden toplanan 3.5 milyarlık çekleri verdi. Demirel, "Bu paralar vatandaşlarımıza güç verecek. İşçilerimize teşekkür ediyorum. Devletimiz bütün gücünü ortaya koyuyor. Bu yaraları sarıyor." dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Hava Kuvvetleri Komutanlığı hava atış yarışmalarının ödül töreni sonrasında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz çarşamba günü Kuzey Irak'ta düşen uçağın pilotundan henüz bir haber alınamadığını, ancak uçağın düştüğü yerin havadan çekilen fotoğraflarında parçaların görüldüğünü ve aramaların devam ettiğini bildirdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı sürerken yaptığı açıklamada, çiftçilere el uzatması gereken hükümetin kendi zamanlarında yapılmış olan tesisleri hizmete açtığını belirterek, "Ümit ederiz-ki, bugünkü hükümet, sadece bizim tesislerimizi açmakla yetinmez" dedi. Ayrıca Yılmaz, Cumhurbaşkanı ile ilgili yapılan anketi hoş karşılamadığını kaydetti.

Mesut Yılmaz, Alman Sosyal Demokrat Partisi heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Heyet Başkanı Lutwig Follermeier'in Almanya'da Türkiye uzmanı olduğunu belirterek, "Ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Kendilerinin ilgi duyduğu konuları bizim açımızdan değerlendireceğiz. Bakış açılarımızda geçmişte farklılıklar olmuştu. Umarımki bu farklılıklar azalır" dedi. Foller-meier de, "Biz hem hükümet ile hem de muhalefet partileri ile görüşmek isteriz. Bizim için önemli olan konu Türkiye hakkında en doğru bilgiyi öğrenebilmektir" dedi.

6- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal inönü, Rusya Federasyonu Kültür ve Turizm Bakanı Yevgeniy Y. Sıdarov'u kabul ederek görüştü. Kabulde Kültür Bakanı Fikri Sağlar da hazır bulundu. İnönü, Rus Bakanın ziyaretini Türkiye için yarar, ümit ve yeni gelişmeler getirecek bir gelişme olarak nitelendirerek, Rus edebiyatının Türkiye'de büyük bir ilgiyle okunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında kültürel işbirliği protokolü Ankara'da imzalandı. Kültür Bakan Fikri Sağlar, iki ülke ilişkilerinin 500 yıllık bir geçmişe dayandığını hatırlatarak, ikinci 500 yıllık dönemin kültürel işbirliğinin hazırlanarak, gerçekleştirileceğini söyledi.

7- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı İnönü, 7 Haziran mahalli ara seçim sonuçlarının değerlendireleceği parti meclisi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "SHP, CHP yokken, CHP'nin varlığını sürdüren bir parti. CHP ile SHP arasında hiçbir zıtlaşma yok. Olamaz da, bundan sonra da olmayacak" dedi.

8- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen ile Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken, Başbakan Süleyman Demirel'in talimatı üzerine memur maaşları hakkında bir basın toplantısı düzenlediler. Gönen ve Oral, memurlara derecelerine göre zam yapıldığını, düşük dereceli memurlara yüksek, yüksek dereceli memurlara düşük zam verildiğini belirttiler.

9- Devlet Bakanı Türkan Akyol, "Ahmet Hamdi Bey ve Ailesi" adlı televizyon dizisinin yayından çekilmesi ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Sorumluluğunu taşıdığım bir kurumun, bilgim ve onayım dışında TRT ile doğrudan temasa geçmiş olması ve TRT'nin de onayımı araştırma gereği duymadan diziyi yayına sokması devlet yönetme usulüne aykırıdır. Bakanlığa bağlı bir kurumun hazırlattığı dizilerin TRT'de yayınlanması yönetimin işleme mekanizmasına uymadığı gerekçesiyle durduruldu." dedi. Bakan Akyol, onay alındıktan sonra dizinin yayınlanabileceğini de belirtti.

10- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, birkaç astsubayın iki kıza sarkıntılık yapması üzerine, biri ağır 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili olarak, Kırklareli'ne gitti. Sezgin, Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden olayla ilgili olarak hadiseye sebep olanların cezalandırılacağını belirtti ve "Üzücü olay, asker-halk çatışmasına meydan verilmeden yatıştırıldı" dedi.

11- ÖZEP'e mensup 18 milletvekili ile ANAP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve RP Van Milletvekili Fethullah Erbaş, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin hakkında "gerçekleri çarptırarak, halkı aldattığı ve böylece suçluları koruduğu" gerekçesiyle gensoru açılmasına ilişkin önergelerini TBMM Başkanlığı'na sundular.

12- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, Kırgızistan ve Kazakistan'a yaptığı gezi hakkında bilgi verdi. Erbakan, "Cumhuriyetlerdeki organizasyon bozukluğunun Türkiye'dekine benzediğini" vurgulayarak, Türkiye'nin, zor dönemlerini yaşayan bu ülkelere daha fazla yardım etmesi gerektiğni savundu.

Erbakan, Cezayir'deki olayları değerlendirirken, hileli seçimlere karşılık ülkede İSP'in birinci parti olduğunu ve onların "Cezayir, Türkiye gibi olmayacak" sözlerinin "Batının ve emperyalizmin kuklası olmayacağız" anlamına geldiğini söyledi.

13- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, SEK toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin teklif ettiği yüzde 86'lık ücret zammının SEK işçisini tatmin etmediğini belirterek, müzakerelerden netice alınmaması halinde 16 Temmuz 1992 tarihinde greve gideceklerini söyledi. Çelik konuşmasında, KİT'lerin bilerek zarar ettirildiğini iddia ederek, özelleştirilmenin mevcut durumda mümkün olmadığını söyledi.

14- Avrupalı Belediyeler arasında işbirliğini amaçlayan "Eurodialogue 2.-Genel Kurulu" istanbul Yıldız Sarayı'nda başladı. Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan Nurettin Sözen, "Bu işbirliği, yerel demokrasinin önemli sorunlarının kesintisiz olarak tartışılmasını amaçlamakta ve düzenli bir düşünce alışverişini gerçekleştirmeye yöneliktir" dedi. Toplantıya katılan "Abdi ipekçi Dostluk ve Barış Ödülü" kurucusu Dr. Andreas Politakis, Türk ve Yunan halklarının dostluğuna katkıda bulunduğunu ifade ettiği istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'e özel ödül verileceğini açıkladı.

15- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Bugün Gazetesi PS Magazin Eki'nde yer alan, Aykut Işıklar imzalı haberin, doğru olmayan haberler içerdiği gerekçesiyle kınanmasına karar verdi. Bu arada, gazetenin genel yayın yönetmeni

Aydın Öztürk'le ilgili şikayet ise yersiz bulundu.

16- Van'ın Başkale ilçesine bağlı Terazin mezrasına bir grup teröristin düzenlediği baskında bir kişi ölürken iki kişinin de teröristlerce kaçırıldığı bildirildi.

17- Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşi Danielle Mitterrand'a Kuzey Irak Kürt bölgesinde düzenlenen bombalı suikastte 4 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Kuzey Iraklı yetkililer, Madam Mitterrand ile beraberindeki Fransa İnsani Yardımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Bernard Kouchner'ın saldırıdan yara almadan kurtulduğunu bildirdiler.

18- Yugoslavya Federal Ordusu desteğindeki Sırp milisler, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin başkenti Saraybosna'ya saldırılarını sürdürürken, Sırp ve Hırvat azınlığın bağımsızlık ilan etmeye hazırlandıkları bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç Alman Der Spi-egel dergisine verdiği demeçte, "Dünya ve BM, Bosna-Hersek'e karşı yapılanlara seyirci kalmayıp, müdahelede bulunma mecburiyetini er veya geç anlayacaktır" dedi. Askeri bir müdaheleye karar verecek olan çevrelerin çok yavaş hareket ettiğini belirten İzzetbegoviç, "Avrupa ve ABD, şunu bilmelidirler ki burada savunulacak olan Bosna değil, Batı medeniyetinin prensipleridir" dedi.

19- Ermenistan, İtalya'nın başkenti Roma'da yapılmakta olan "Karabağ Zirvesi Hazırlık Toplantısı"ndan çekildi. Ermenistan Heyeti Başkanı Christian Der Stepanyan, görüşmelerde Azeri harekatının durması gerektiği şeklindeki tekliflerin dikkate alınmaması ve Karabağ'daki Ermeni azınlığın tam üyeliğe kabul edilmemesi üzerine çekilmeyi uygun bulduklarını açıkladı.

20- Irak'ta Saddam Hüseyin'e karşı bir darbe hazırlığının ortaya çıkarılması üzerine orduda görevli üst rütbeli subaylar arasında geniş çaplı bir operasyonunun başlatıldığı bildirildi.

7 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı Marmaris Okluk Konukevi'nde kabul etti. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, iki Cumhurbaşkanının, 15 Temmuz'daki New York görüşmeleri öncesinde Kıbrıs konusu ile ilgili fikir teatisinde bulundukları bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Adli Tıp Kurumu Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapan ve bu kurumun bazı üst düzey yöneticilerinin atanmalarında, Cumhurbaşkanı'nı devre dışı bırakan yasayı, bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdi.

3- Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı Başbakan Süleyman Demi-rel başkanlığında yapıldı. Demirel, toplantının ilk bölümünden sonra gazetecilerin memur maaşları hakkındaki sorularını yanıtladı. Demirel, yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyonun memur maaşlarında yapılan artışın gerisinde kaldığını hatırlatarak, verilen yüzde otuzluk zam için, "Devlet, yapabileceğinin en iyisini yapmıştır" dedi. Ekonomik Koordinasyon Toplantısı'nda, ekonomik göstergeler gözden geçirilirken, zor durumda bulunan özel sektör kuruluşlarıyla sıkıntılı durumda bulunan KİT'lerin durumu ele alındı. Başbakan Demirel, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun ikinci bölümüne gelişi sırasında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm, gölge kabine kurduğu yolundaki haberler hakkında, "Gölge kabine muhalefet partilerinde olur, başka yerde olmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir anayasa devletidir" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Sosyalist Parti Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, SP'nin kapatılması kararı hakkında söylediklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Özden, toplantıda, "Anayasa Mahkemesi, büyük bir özenle ve duyarlılıkla elindeki işleri inceleyip, bir karara bağlamaktadır. Değil Türkiye'de, dünyada Anayasa Mahkemesi'ne talimat verip etki yapacak kişi ve kurum yoktur." dedi. Ne karar vereceklerinin belli olmadığını ifade eden Özden, "Parti kapatma davalarından reddettiklerimiz de oldu, kapattıklarımız da oldu. Biz, Anayasa ve yasalara göre karar veririz" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM'nin 19. dönem çalışmalarını değerlendirdi. Değerlendirmede, "Çeşitli çevrelerin iddialarının tamamen tersine, TBMM'nin son derece verimli bir yasama dönemi çalışması yaptığı rakamlarla sabittir" dedi. Cumhurbaşkanı Özal'ın da kanunları bir defada imzalamama yetkisi olduğunu belirten Gönen, "Cumhurbaşkanı, Anayasa'ya dayanarak bir yetkisini kullanıyor. Biz rakamları ortaya koyduk. Takdir halkın ve yetkiyi kullananındır" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Fransa Sağlık Bakanı Bernard Kusch-ner'i kabulü sırasında yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç'in üç gün önce kendisini arayarak, Helsinki'de yapılacak AGİK zirvesine "güvenlik" nedeniyle gidememe tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirttiğini söyledi. Çetin, bunun üzerine kendisinin Saraybosna Havaalanına giderek, izzetbegoviç'i alacağını bildirdi.

Çetin, daha sonra Fransız Bakan'a, sadece Kuzey Irak'taki insanların değil, tüm Irak halkının büyük sıkıntılar çektiğini anlattıklarını, bu tür insani yardımların, BM kararında öngörüldüğü gibi tüm Irak halkına yönelik olması gerektiğini söyledi.

7- İstanbul Yıldız Sarayı'nda gerçekleştirilen 2. Eurodialogue Genel Kuru-lu'nun kapanış konuşmasını yapan içişleri Bakanı İsmet Sezgin, Avrupa Birliği fikrinin, "Din, ırk, dil ayrımı gözetmeksizin, hakların tüm insanlara sağlanması" görüşüne dayanmasına rağmen mezhepçilik ve etnik farklılıkların ve cinayetlerin Avrupa'nın özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görüldüğünü söyledi.

8- G.Ü. Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, devlet bütçesinden en çok payın sağlık ve eğitime ayrıldığını ifade ederek, 'Tıptaki gelişmelere ve değişmelere ayak uydurmalısınız. Mutlaka okumaya ve araştırmaya devam etmelisiniz" diyerek, bu mesleğin takdire ve övgüye değer bir meslek olduğunu vurguladı.

9- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ludwig Fellermayer başkanlığındaki Alman SDP Türkiye Koordinasyon Grubu ve Kürtlerle ilgili çalışma grubu ortak heyeti üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, "Ülkemizde bir terör olayı var ve terörle ilgili konularda duyarlı davranmak söz konusu" dedi. Ludwig Fellermayer de, ziyaretlerinin yargı reformunun gündemde olduğu bir dönemde gerçekleştiğini hatırlatarak, Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın daha önce de "insan Hakları" konusunda yoğun çalışmalar yaptığını belirtti ve "Sizin kişiliğinizi bu konuda kişisel bir garanti olarak görüyoruz" dedi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay düzenlediği basın toplantısında, 1 Temmuz 1992 tarihinden itibaren uygulanacak yeni SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarını açıkladı.

11- Hükümet, terör örgütlerinin hedefi haline gelen özellikle emekli generallerin daha etkin korunmasını sağlamak amacıyla hazırladığı yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

12- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Genel Sekreter Hasan Yalçın partilerinden istifa ettiler.

13- Kapatılan Ülkü Ocakları Dernek Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun istifa-

sı ile MÇP'den beş milletvekili daha istifa etti. Yazıcıoğlu ile birlikte Kahramanmaraş Milletvekilleri Ökkeş Şendiller, Esat Bütün, Saffet Topaktaş, Aksaray Milletvekili İsmet Gür, Tokat Milletvekili Ahmet Özdemir, MÇP'nin MKYK üyeleri Hasan Çağlayan, Basri Erdem, Sinan Ocaklar da istifa etti. Yazıcıoğlu, istifalardan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, istifasının başka herhangi bir siyasi parti veya mevcut siyasi oluşumlarla ilgisi olmadığını belirtti. Yazıcıoğlu, toplantıda ayrıca, Türk Milletine Beyanname" adıyla hazırlanan bir metni de okuyarak, MÇP'den istifa edeceklerin bu metni imzalamasını istedi.

14- HEP Parti Meclis'i toplanarak, ÖZEP Kurucular Kurulu'nda alınan "HEP'e katılma" kararını görüştü ve ÖZEP'in HEP'e katılmasını kabul etti.

15- Türk Kamu-Sen Başkanı Ali Işıklar ve Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Genel Sekreteri Tevfik Erdem, yaptıkları açıklamalarda, hükümetin, memur maaşlarına yaptığı yüzde 25-30 arasındaki zammı eleştirdiler.

16- Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcısı Hüseyin Başkaya yaptığı açıklamada, daha önce PKK eylemi olarak açıklanan, ancak suçluların korucular olduğu belirlenen Midyat'ta köylüleri kurşuna dizme olayına karışan korucuların görevlerine son verildiğini bildirdi. Başkaya, 'Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir: Polis de olsa, korucu da olsa kimsenin suç işleme ayrıcalığı yoktur. Suç işleyen cezasını çeker" dedi.

17- Ardahan, Kars ve Van'ın üç köyüne baskın düzenleyen bir grup PKK'lı-nın biri asker 5 kişiyi öldürdükleri ve 7 kişiyi de yaraladıkları bildirildi.

18- Türkiye'ye dün gelen AT Komisyonu Akdeniz işleri Sorumlusu Abel Matutes, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile görüştükten sonra, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'le de bir görüşme yaptı. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Matutes, görüşmelerde, AT'nin Lizbon Zirvesi"nde aldığı kararlarla AT-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik adımlarının ele alındığını söyledi. Lizbon Zirvesi'nde Türkiye'nin AT'ye tam üyelik konusunda, "takviyeli ortaklık" işleyişinin öngörüldüğünü söyleyen Matutes, 'Tam üyelik konusu teorik bir tartışmadır. Pratikte, Türkiye'nin tam üye olabilmesi için yapılması gerekenler vardır. Türkiye'nin AT ile arasındaki açığın kapatılması için çalışmak gerekir" dedi.

19- Memurlar ile diğer kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affına ilişkin kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

20- Starasbourg'da, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Raportörü Belçikalı Sosyalist Parlamenter Raymond Dury tarafından hazırlanan ve Türki-ye-AT ilişkilerini konu alan raporun görüşülmesi ertelendi.

21- Münih'te toplanan dünyanın gelişmiş 7 ülkesinin liderleri, Yugoslavya'da kan dökülmesini eleştirerek, insanların ölmesini engellemek için yapılacak bütün uluslararası girişimleri destekleme kararı aldılar. G-7 Doruğu'na katılan Fransız heyeti sözcüsü Jean Musitelli, Yugoslavya'ya BM Barış Gücü dışında asker gönderilmesi fikrinin gerçekleşmesi halinde, Yugoslavya'da BM'ye bağlı barış gücü askerleri ile BM kumandası dışındaki askeri birliklerin birlikte çalışabileceğini söyledi.

Öte yandan, Saraybosna'da, Hırvatlar, Müslümanlar ve Sırplar arasındaki çatışmaların yer yer devam ettiği bildirildi. Bu arada, çatışmalar sürmesine rağmen, yardım malzemelerinin Saraybosna Havaalanı'na ulaşmasından sonra BM Barış Gücü'nün halka günde 200 ton yardım ulaştırmaya çalıştığı bildirildi.

22- Irak'taki toplu imha silahlarının ortadan kaldırılmasıyla görevli BM Heyeti Başkanı Karen Jansen'ın Irak Tarım Bakanlığı binasına alınmaması üzerine, BM Güvenlik Konseyi dün akşam kapalı yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra yayımladığı bildiride, Irak'ın en kısa zamanda silahlara ilişkin bilgilerin bulunup bulunmadığı konusunda, Tarım Bakanlığı'nı aramaları için BM Heyetine izin vermelerini istedi.

23- ABD Hava Kuvvetleri dergisi Air Force Magazine'de yayımlanan bir yazıda NATO'nun yeniden şekillenmesinde İncirlik Hava Üssü'nün bölgesel lojistik merkezlerinden biri olacağı bildirildi.

24- Makedonya Parlamentosu'nün, cumhuriyetin uluslararası alanda tanınması konusunda etkisiz kaldığı gerekçesiyle hükümete verdiği desteği çektiği bildirildi.

25- Ayrılıkçı Rus azınlıkla hükümet birlikleri arasındaki çatışmaların sürdüğü Moldova'da, parlamentonun, BDT ülkelerinden Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Romanya ile Bulgaristan'dan Moldova'daki çatışmaların durdurulması için barış gücü istediği bildirildi.

Öte yandan Rusya Anayasa Mahkemesi'nin, Devlet Başkanı Boris Yelt-sin'in, SBKP'ni yasadışı ilan etme kararını görüşmeye başladığı ve SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un mahkemenin davetine uymayarak, oturuma katılmadığı bildirildi.

26- Tacikistan'da hükümet aleyhine propaganda yapan komünizm karşıtları ile hükümet arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.

27- Mısır'da, 95'inci piramidin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

8 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fransa'nın Caen kentinde devam eden 1. Avrupa Gençlik Oyunları'nda Suat Çelen ve Murat Canbaş'ın altın, Dilek Öz-türk'ün gümüş madalya kazanmaları dolayısı ile bir kutlama mesajı yayımladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, düzenlediği basın toplantısında, parlamentonun 19'uncu dönem birinci yasama yılı çalışmalarının bir değerlendirmesini yaptı. Cindoruk, Anayasa'da, Cumhurbaşkanı'na tanınan yetkinin bir veto niteliğinde olmadığını belirterek, "Sadece yasanın yürürlüğünü geciktirici bir itiraz hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, Cumhurbaşkanı'nın Meclis çoğunluğu ile sürekli çelişir, zıtlaşır bir yoğunluğa erişmemesi gereklidir" dedi. Cindoruk, demokratikleşme alanındaki düzenlemelerin gecikmesinden.dolayı Meclis'in sorumlu tutulamayacağını da savunarak, "Önüne getirilmeyen kanun tasarıları için Yüce Meclis'e kusur bulunamaz" diye konuştu. Cindoruk değerlendirmesinde, TRT'nin hükümetin sesi olmaktan çıkarılması gerektiği yönündeki görüşünü de tekrarladı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, AGİK Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Helsinki'ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, dünyanın, artık barış ve istikrar ortamına girdiğini belirterek, bu ortamın bir gereği olarak, Azerbaycan ve Bosna-Hersek'te barışın mutlaka sağlanacağını söyledi. Demirel, zirve bildirisinde, AGİK ilke ve yükümlülüklerin teyid edileceğini, terörizm ve ırkçılıkla mücadelede daha kararlı davranılması gerektiğinin vurgulanacağını belirtti. Süleyman Demirel zirvede, Türkiye'nin çabalan sonucu, AGİK'in insani boyutunun izlenmesi çerçevesinde göçmen işçiler hakkında yeni hükümler getirileceğini de belirttiği konuşmasında, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'na taraf devletlerin askeri personel sayılarında indirimlere ve sınırlandırmalara gidilmesini öngören bir nihai senedin imzalanacağını da söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, temaslarda bulunmak üzere dün Türkiye'ye gelen ABD'nin Cumhuriyetçi Parti senatörü Dave Durenberger'i kabul etti. İnönü görüşmede, Türkiye'nin sadece Avrupa'nın savunması için değil, Orta Asya'daki ülkelerle Avrupa arasında siyasi ve ekonomik işbirliğinin oluşturulması konusunda da önemli görevler yüklendiğini söyledi. Senatör Durenberger de, görüşmede, Orta Asya, Orta Doğu ve Balkanlar konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydetti.

5-Devlet Bakanı Tansu Çiller, Eximbank tarafından düzenlenen 1. Ulusal

İhracat Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, enflasyonu indirirken, büyüme hızını artırdıklarını belirterek, bu çalışmalar yapılırken ihracatçılara destek olacak sağlam kaynak bulmakta zorluk çekilğini belirtti.

TOBB Başkanı Yalım Erez de, ihracatçının en önemli sorununun finansman olduğunu belirterek, Eximbank kredilerinin gerek miktar olarak, gerekse maliyet açısından teşvik edici olmadığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kuzey Irak'ta incelemelerde bulunan Fransa'nın İnsani işler ve Sağlık Bakanı Bernard Kouchner ile dün akşamki görüşmesi konusunda gazetecilerin değerlendirmelerde bulundu. Çetin, Irak'a yardımın bir bütünlük içinde yapılması gerektiğini belirterek, insani yardım konusunda ayırım gözetilmesine karşı olduklarını, Kuzey Irak'ın da bu ülkenin bir parçası olduğunu söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'm talimatı üzerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapacak olan 24 özürlü öğretmenin istedikleri iller ile durumlarına uygun okul ve kurumlara atanması işlemlerine başlandı. Koksal Toptan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Hiç kimse özürlü öğretmenlerimizin elinden mesleklerini alma hakkına sahip değildir. Bu atama işlemi 18 ilde görev yapacak öğretmen sayısını etkilemeyecektir" dedi. Toptan, özürlü öğretmenlerin daha verimli olmaları amacıyla bu kararın alındığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, son günlerde basında çıkan ve 2. Dünya Savaşı sırasında "Türk-Nazi işbirliğini" öne süren yazılar üzerine bir açıklama yaparak, konu hakkında bir arşiv taraması yapıldığını ve bu işbirliğini doğrulayan yazı ve bilgilere rastlanılmadığını söyledi.

9- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının istifası ile ilgili olarak basına bir açıklama yaptı. Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının istifasını, "davaya ihanet" olarak değerlendirerek, suçlamalara cevap vermeyeceğini söyledi. Türkeş, istifaların partiye zarar vermeyeceğini, teşkilatın hala ayakta olduğunu bildirdi. Öte yandan Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu da, ihanet suçlamalarını reddederek, "Ben, davaya sahip çıkıyorum" dedi. Yazıcıoğlu istifasına ilişkin, "Fikir ve ideolojilerin menfaatlerle çeliştiği yerde ideolojiyi seçtik" dedi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, UBP Girne Milletvekili Dr. Ayhan Halit başkanlığındaki KKTC parlamento heyetini TBMM'de kabul etti. Ecevit, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusundaki son gelişmelerin kaygılarını artırdığını belirterek, Türk tarafının öncelikle toprak konusunu görüşmeye zor-

lanması çok yalnış ve sakıncalıdır" dedi.

Diğer yandan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TRT'de Kıbrıs konusunda açıkoturum düzenlenmesini sağlaması için Başbakan Süleyman Demirel'e yazılı başvuruda bulundu.

11- HEP ile birleşme kararı alan ÖZEP Genel Başkanı Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Halkın sorunlarını Ankara'ya TBMM'ye taşıyacak ve halk tarafından benimsenen politikalar izleyeceğiz" dedi.

12- Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından hizmete açıldı. Eurodiologue Kurulu için İstanbul'da bulunan belediye başkanlarının da katıldığı açılış töreninde konuşan Sözen, "Akademi, tüm ışığını demokrasi ve yerel yönetim idealine hizmet edeceklere sunan bir meşale olacaktır. İstanbul Akademisi, öğrenmenin bir yeri ve bilimsel araştırmaların merkezi, düşüncelerin tartışıldığı bir forum olacaktır" dedi.

13- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yazılı bir açıklama yaparark, vergi affına rağmen vergisini ödemeyen mükelleflerin adlarının açıklanmasını istedi.

14- Aileden sorumlu Devlet Bakanlığı'nın emriyle "aile" konulu filmlerin yayınlanmasına getirilen yasak, İLESAM tarafından eleştirildi. İLESAM Başkanı Yahya Akengin yaptığı açıklamada, "Bu olay, TRT kurumu açısından da çok düşündürücüdür. Bize göre, bu filmler yayınlanmalı ve hemen ardından da sağlıklı bir kamuoyu araştırması yapılarak, Türk ailesinin bakış açısı ortaya çıkarılmalıdır" dedi.

15- Diyarbakır'ın Lice ilçesine dün gece bir grup PKK'lının saldırıda bulunduğu ve çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü bildirildi.

16- AGİK Kıdemli Memurlar Komitesi tarafından yayınlanan bildiride, 'Yugoslavya'nın 14 Ekim tarihine kadar konferansın hiçbir toplantısına katılmamasına karar verildiği" açıklandı.

17- Dünya Ekonomi Zirvesi, Münih'te Başbakan Helmut Kohl'ün okuduğu kapanış metniyle sona erdi.

18- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da dün başlayan çatışmaların şimdilik durduğu bildirildi. Öte yandan Bosna'da çarpışan Sırpların lideri Rado-van Karadzic, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta, yerlerine Müslüman ve Hırvat milislerin yerleştirilmemesi koşuluyla Saraybosna Havaalanı'nı kuşatmış bulunan Sırp milisleri çekmeye hazır olduğunu söyledi.

19- Ermenistan Parlamentosu, yaptığı özel oturumunda Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşayan Ermenilerin ilan ettiği yasadışı Dağlık Ka-rabağ bölgesini tanıma kararı aldı. Parlamentonun konuya ilişkin kararında "Herhangi bir belgede Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'ın bir parçası olarak gösterilmesinin, bugünden itibaren Ermenistan Cumhuriyeti tarafından kabul edilmeyeceği" bildirildi. AGİK zirvesine katılmak için Helsinki'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Finlandiya Cumhurbaşkanı Mauno Koivistos ile bir görüşme yaptı. Elçibey, görüşmede, Dağlık Karabağ sorunu üzerinde durarak, Ermenistan Parlamentosunun kararıyla ilgili olarak, "Bu, savaşın devamı demektir" dedi. Elçibey, Azerbaycan yönetiminin orduya tam hakim olduğunu da vurguladı.

20- Bulgaristan Parlamentosu, son sosyalist hükümet başkanı Andrei Lu-kanov'un dokunulmazlığını kaldırdı. Lukanov'un, 1 milyar dolarlık devlet parasını zimmetine geçirmekle suçlandığı bildirildi.

21- Cezayir Başbakanı Ahmed Gözali'nin görevinden istifa ettiği ve Belaid Abdüsselam'ın hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

9 TEMMUZ 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, memur, emekli ve sözleşmeli personelin ücretlerine yapılan zammın, beklentilerin gerisinde kalması üzerine artan kamu çalışanlarının protesto eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu ve "katsayı" sisteminin "ücret dengesizliğini gideremediğini, bunun değiştirilmesi yönündeki çalışmaların sürdüğünü" söyledi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Burdur'da Emniyet Müdürlüğü ve Polis Sosyal Tesisler binalarının temel atma törenlerinde yaptığı konuşmada, "AGİK ve Paris Şartı sürecinde, yeni dünya düzeninde insan haklarına saygılı Türk polisi, eğitim ve zihniyetiyle, halkının hizmetinde olacaktır" dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, memur, emekli ve sözleşmeli personel ücretlerine yapılan zamlar hakkında yaptığı açıklamada, devlet personel rejiminin "ıslah" edilmesi gerektiğini vurgulayarak, maaş ve aylıklar konusunda sadece katsayıda değişikliğe gitmekle sonuç alınamayacağını, sorunun Devlet Memurları Yasası'ndaki "sabit" gösterge tablosuyla birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde, bir sulama tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'nin alt yapı açısından büyük sorunlar yaşadığını vurgulayarak, hala yapılacak büyük projeler olduğunu belirtti.

5- Anayasa'nın 74'üncü maddesinde değişiklik öngören ve SHP tarafından ele alınan anayasa değişikliği paketini görüşmeye başlayan DYP ve SHP grupları, ilk 18 maddede yapılacak değişiklik üzerinde anlaşmaya vardılar.

6- ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Gökalp Güney, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, kanunların eksik ve anayasaya aykırı hükümler taşıyan hükümlerle birlikte alelacele çıkartıldığını, bu şekilde çıkartılan kanunların da veto edilmesinin doğal karşılanması gerektiğini belirterek, vetoların sorumlusunun iktidar olduğunu ileri sürdü.

7- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, grup olarak hükümetten demokratikleşmeyle ilgili olarak, CMUK, İş Güvencesi Yasası ve YÖK Yasası'nın 3 Ağustos'ta olağanüstü toplanacak Meclis'ten çıkarılmasını istedi. Gürkan, bu yasalar konusunda DYP ile uzlaşılamaması halinde bundan DYP'nin zarar göreceğini söyledi.

8- CHP'nin son üst düzey yönecileri ve il başkanları Ankara'da biraraya

gelerek, partinin açılış ve yapılanma sürecindeki sorunlarını ele aldılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yürütme Kurulu Sözcüsü Erol Tuncer, CHP'nin herşeyiyle yenilenmiş olarak siyasi hayata girmeye hazırlandığını söyledi.

9- Geçen yıl kimliği belirsiz kişilerce öldürülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'm ölüm yıldönümü için Diyarbakır'a giden HEP Genel Başkanı Feridun Yazar ve beraberindeki 14 milletvekilinin törene katılmalarına güvenlik güçlerince izin verilmedi.

10- Rektör seçimleriyle ilgili yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, Ankara Öğretim Üyeleri Derneği, İstanbul Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ve İzmir Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, seçimleri boykot kararı aldı. Üç dernek tarafından yapılan ortak açıklamada, TBMM'de kabul edilen yasanın, hükümet programında yer alan özerk ve demokratik üniversite kavramı ile hiçbir biçimde bağdaşmadığı vurgulandı.

11- TİSK tarafından yapılan bir açıklamada, düşme eğilimi içindeki enflasyona kalıcı çözümün, "toplumsal uzlaşmanın" sağlanmasıyla bulunabileceği bildirildi.

12- Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 1992 yılının ilk altı ayında Türkiye'de şiddet olaylarında 1038 kişinin öldüğünü bildirdi.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişinin öldüğü, üç kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Biri Mardin, 7'si Aksaray'da olmak üzere 8 yeni belediyenin kurulmasına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- AGİK zirvesi için Helsinki'de bulunan Başbakan Süleyman Demirel, ABD Başkanı George Bush ve Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüştü. Bush'la görüştükten sonra kısa bir açıklama yapan Demirel, AGİK'in kaderinin, Bosna-Hersek'te ne yapılacağına bağlı olduğunu belirterek, "Yaptırım gücü yoksa, bu teşkilatların kararlarını bundan sonra kimse dinlemez" dedi. Demirel ayrıca, Türkiye'nin Bosna-Hersek'te BM'nin şemsiyesi altında mü-dahelede bulunabileceğini bildirdi. Bosna-Hersek'e müdahelede Kuveyt tipi bir müdahelede bulunulmasını isteyen Demirel, Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt devletine karşı olduğunu, ABD Kongresi'nde çıkan ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını öngören karara uyulması gerektiğini söyledi. Başkan Bush ise, Türk ve Yunan Başbakanları Demirel ve Mitsotakis arasında başlayan diyalogdan duyduğu memnunluğu dile getirdi ve bunun, bölgede sakinleştirici bir hava yarattığına dikkati çekti.

16- Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl ondördü Türkiye'de olmak üzere 40 ülkede 500'den fazla insanın işkence sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Örgüt tarafından yayınlanan raporda, Türkiye'de güvenlik kuvvetlerinin PKK karşıtı eylemleri sırasında insan haklarının çiğnendiği, ancak PKK'nın da sivilleri öldürerek, insanları rehin alarak ve kurşuna dizerek, insan haklarını hiçe saydığı vurgulandı.

17- KKTC UBP Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu, partisine mensup 9 milletvekilinin ihraç edildiğini açıkladı. İhraç kararı üzerine "Dokuzların lideri ve KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, ihraç kararını, "hoşgörüden uzak, zorbalığa varan ve demokratik anlayışla bağdaşmayan" bir yaklaşım olarak niteledi.

18- Kıbrıs Rum kesimi lideri Yeorgios Vasiliu ile birlikte Helsinki'ye giden Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun kritik bir dönemde olduğunu belirterek, tüm güçlerini bu sorunun olumlu bir şekilde çözümü için harcayacaklarını söyledi. Daha sonra ikinci tur Kıbrıs görüşmeleri için BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin kararlılığını memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, "Kıbrıs sorunu çözülmeden Yunanistan ne dördüncü mali protokole yönelik vetosunu kaldıracaktır ne de Türkiye ile bir dostluk anlaşması imzalayacaktır. Bunu AT de biliyor, Türkiye de" dedi.

19- Azerbaycan içişleri Bakanlığı, İran'ın, Karabağ Ermenilerine, silah ve cephane yardımı yaptığını belirlediklerini açıkladı.

Bu arada Azerbaycan'ın Moskova temsilciliği sözcüsü Fuat Hacıyev, yaptığı açıklamada, Ermenistan Parlamentosu'nda dün alınan kararın barışı engelleyeceğini söyledi.

Karabağ sorununa çözüm bulunması için düzenlenecek, Minsk Konferan-sı'nın Ermenilerin engellemeleri nedeniyle tekrar ertelendiği bildirildi.

20- Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransa'nın, insani yardım çalışmalarına destek vermek amacıyla Bosna - Hersek'e 9 savaş helikopteri ve 700 asker göndereceği bildirildi.

Bu arada Sırbistan'a bağlı Voyvodina'da protesto gösterisi yapan binlerce çiftçinin Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i istifaya çağırdığı bildirildi. Öte yandan Saraybosna'da görevli BM Barış Gücü sözcüsü Fred Eck-hard, kent çeveresinde güvenliğin henüz sağlanamadığını söyleyerek, Fransa'dan helikopter gönderme işlemini ertelemesini istedi. Ancak Helsinki'de bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, söz konusu girişimin, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin isteği ve onayı doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

Öte yandan Helsinki'de bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzet-begoviç, ABD Başkanı George Bush ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Bush'un kendisine ABD ve Avrupa'nın Bosna-Hersek'e barışçı bir çözüm sağlanması amacıyla tüm seçenekleri değerlendireceğini ve ABD'nin Bos-na-Hersek'in toprak bütünlüğünü tanıdığını söylediğini belirtti. Bush'dan Sırp ordusunun tüm silahlarının uluslararası kuvvetlerin kontrolü altına verilmesini istediğini kaydeden İzzetbegoviç, "Eğer, bu mümkün değilse, bu silahların imha edilmesi için askeri müdahele yapılmasını istedim. Bosna - Hersek'te bu kadar çok silah olursa, barış sağlanmasına olanak yok" dedi.

21- Tataristan Parlamentosu'nün, Türkçe ve Rusça'yı eşit derecede geçerli olmak üzere resmi dil olarak ilan ettiği bildirildi.

22- Ekvador'da bir otobüsün nehre uçması sonucu, en az 40 yolcunun öldüğü bildirildi.

23- Hint Savunma Bakanı Krişna Kumar bir açıklama yaparak, Hindistan'ın nükleer programınına devam edeceğini ve uluslararası topluluğun buna karışmaması gerektiğini belirtti.

10 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kamuoyunda by-pass yasası olarak bilinen ve Adalet Bakanlığı üst düzey görevlerine yapılacak atamalarda cumhurbaşkanının onayını gerektirmeyen yasayı onayladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, yasama yılını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında Meclis'in 3 Ağustos'ta olağanüstü toplantı yapmasına gerek olmadığını söyledi.

Cindoruk, Türk-İş yöneticilerini ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, demokratikleşme sürecinin hızlandırıldığını, anayasa değişikliği dahil tüm demokratik düzenlemelerin gerçekleştirileceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in, Başbakan Süleyman Demirel'e bu yıldan itibaren MiT'in üst düzey görevlerinde askeri personel görevlendirilmesine karşı olduğunu ve halen görevde bulunan iki üst düzey yetkiliyi de ağustos ayından itibaren kıtada görevlendireceğini ilettiği bildirildi.

4- Genelkurmay Başkanlığı'dan yapılan açıklamada, Bosna-Hersek'te yaşanan olaylar çerçevesinde, BM'nin Sırbistan'a "olası bir askeri müdahele kararı" alması konusunda TSK'nın hazırlıklı olduğu bildirildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile İstanbul Valiliği'nde, rektörlerin belirlenmesine ilişkin yeni yasa hakkında bir toplantı yaptı.

6- Anayasa Mahkemesi, SP'nin kapatılmasına karar verdi.

7- DYP Grup Başkanvekili Güneş Müftüoğlu, anayasada yapılacak değişikliklerle ilgili olarak, dün üzerinde anlaşmaya varılan 18 maddeye ek olarak 12 maddenin de değiştirilmesi konusunda SHP ile görüşbirliğine varıldığını açıkladı.

8- RP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, Çitosan'a bağlı ortaklıkların hisselerinin Fransızlara satışının iptaline ilişkin mahkeme kararının uygulanmadığı gerekçesiyle Başbakan Süleyman Demirel ile Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

9- Geçen yıl kimliği belirsiz kişilerce öldürülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın ölüm yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'a giden, ancak kente girişleri güvenlik güçlerince engellenen HEP Genel Başkanı Feridun Yazar ve beraberindeki 14 milletvekili açlık grevine başladı. HEP İl Örgütü'nde basın toplantısı düzeneleyen Feridun Yazar, kente girişlerinin fiilen enegellendiğini belirterek, "Demokratik mücadelenin bütün olanaklarını ortadan kaldırmaya yönelik bu tutumu kınıyoruz" dedi.

10- CHP'nin son il başkanları ve üst düzey yöneticilerinin dün yaptıkları toplantının ardından yapılan açıklamada, SHP ve DSP'nin CHP ile birleşmesi istendi. Bu arada CHP'nin yeniden açılış çalışmalarını yürüten komitenin sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı Erol Tuncer, düzenlediği basın toplantısında, toplantıda alınan kararlan açıkladı ve 9 Eylül'de yapılacak açılış toplantısından önce, 16 yerde bölge toplantıları düzenleneceğini, yeniden yapılanmanın buralarda da tartışılacağını söyledi.

11- Devlet Bakanı Cavit Çağlar'a ait şirketlerin kredi borcunu taksitlendire-rek ödeme kolaylığı sağlayan ve bu nedenle eleştirilere hedef olan Ziraat Bankası, yazılı bir açıklama yaparak, uygulamayı savundu ve taksitlendirilen borcun 34 milyar lira olduğunu belirtti. Açıklamada, Ziraat Bankası'nın hiçbir bakana bağlı olmadığı, işlem ve faaliyetlerinin bankalar yeminli murakıpları ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca sürekli denetlendiği de vurgulandı.

12- Grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı istemi ve temmuz zamlarını protesto amacıyla memurlar, birçok ilde toplu viziteye çıktılar, yemek boykotu yaptılar, kınama telgrafı çektiler ve toplu yürüyüş düzenlediler.

13- Türkiye'de bulunan Prag Belediye Başkanı Milon Kondr, Ankara Bü-yükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret ederek, bir süre görüştü. Karayalçın görüşmede, Çekoslavakya ve Türkiye arasında iyi ikili ilişkiler bulunmasına rağmen şimdiye kadar iki belediye arasında dialog kurulamamış olmasının üzücü olduğunu söyledi.

14- AGİK zirvesi için Helsinki'de bulunan Başbakan Süleymen Demirel, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile görüşmeden önce bir basın toplantısı düzenledi. ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e 15 Temmuz'da New York'ta yapılacak Kıbrıs ikinci tur görüşmeleri hakkında bir mektup gönderdiğini, "Mektupların, Türkiye'de her zaman bir hassasiyet yarattığını" belirten Demirel, mektubun bir kopyasının Rauf Denk-taş'a verildiğini .söyledi. Amerikalıların "Kıbrıs meselesini, Denktaş'ın yokuşa sürdüğünü ima ederek, ileride bir pürüz çıkarsa bizim yapabileceğimiz birşey olmaz" mesajını vermeye çalıştıklarını söyleyen Demirel, "Biz de kendilerine Kıbrıs sorununun Denktaş'sız çözülemeyeceği mesajını veriyoruz" dedi. Demirel, Mitsotakis ile görüşmesinden sonra düzenlediği ikinci tur basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde Kıbrıs sorununun ön şart olarak öne sürülmemesi gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümünün gündemde olduğunu belirten Demirel, "Soruna asıl çözümü adadaki iki toplum bulacaktır" dedi.

Başbakan Demirel, Helsinki'de Avrupa'da askeri personel indirim belgesini imzaladıktan sonra, AGİK zirvesinde ilk konuşmacı olarak 51 devlet ve hükümet başkanına hitap ettiği konuşmasında, 17 yıl önce yine bu kentte Helsinki Nihai Senedi'ni imzaladığını hatırlattı. AGİK'in, Avrupa'nın değişimi anlamına geldiğini, soğuk savaşın sona ermesi ile eski düşmanların ortak konuma geldiklerini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'ya geldikten sonra AGİK toplantısındaki temaslara ve toplantıda alınan kararlara ilişkin bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Demirel toplantıda, "AGİK şimdiden NATO'nun askeri gücünden yararlanmak suretiyle barışı tesiste bir adım atmış oluyor. Bunu çok önemli bir karar sayıyorum" dedi. Demirel, kendisinin de toplantıda ve ikili görüşmelerinde, BM ve AGİK isterse Türkiye'nin askeri kuvvet vermek suretiyle Sırbistan'a uygulanacak yaptırıma katılacağını açıkça belirttiğini söyledi.

15- italya'nın başkenti Roma'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, AT üyesi ülkeler arasında ticari, mali ve teknik konularda işbirliği oluşturmayı amaçlayan ve kısa adı BC-NET olan (Business Cooperation Network) bilgisayar ağı bağlantısı sağlayan anlaşmayı imzaladı.

16- Lefkoşa'da bir basın toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'm mektubu için, "Bundan daha ağır bir baskı olamaz" dedi. Denktaş, 15 Temmuz'da yapılacak görüşmelere iyi niyetiyle gideceğini belirterek, "New York'ta herşeyi görüşeceğiz. Ancak, Kıbrıs Türkünü, Rum'un esiri yapacak hiçbir paketi kabul etmeyeceğiz" dedi.

17- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı'nın mektubu ile verilmek istenen mesajın, Kıbrıs Türkü'nün altından üçte bir toprak alınması olduğunu belirterek, "Bunu vermek mümkün değil, ABD'nin böyle bir istekte bulunup Türkiye'ye baskı yapma yoluna gitmesi, bir ülkenin iç işlerine müdaheledir" dedi.

18- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu Helsinki'de yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'm, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mektuptan haberi olduğunu söyledi. "Mektup, ABD hükümetinin, Kıbrıs meselesine gösterdiği ilginin bir kanıtıdır" dedi.

19- Helsinki'deki AGİK zirvesinden yayımlanan bildiride, Sırbistan Yugos-

lavya'daki savaşın en büyük sorumlusu olarak nitelenerek kınandı. Bildiride, "Bu durumun esas sorumlusu, Belgrad'daki yetkililerdir" denildi. Bildirinin yayımlanmasından sonra yapılan açıklamada, BAB ile NATO'nun, Sırbistan'a karşı BM yaptırımlarının uygulanmasını sağlamak için ortak hava ve deniz operasyonu düzenleyecekleri bildirildi.

Öte yandan Saraybosna'da Sırplarla, Müslüman ve Hırvatlar arasında dün gece yoğunlaşan karşılıklı top ateşinin kesildiği bidirildi. BM Koruma Gücü Komutanı General Lewis Mckenzie, Reuter Ajansı'na verdiği demeçte, askeri güç kullanılması durumunda BM'nin savaşta tarafsız olacağını savundu.

AT Yugoslavya Özel Elçisi Lord Carrington da yaptığı açıklamada, eski Yugoslavya'da sorunların Bosna-Hersek'le bitmeyeceğini, sırada Kosova, Voyvodina ve Makedonya'nın bulunduğunu söyledi. Kosova'ya Sırbistan içinde özerklik tanınmasını amaçladıklarını, var olan uluslararası koşullarda BM ve AT'ın, Kosova'nın bağımsızlığını tanıma olasılığının bulunduğunu söyledi.

20- Gürcistan Devlet Konseyi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Aleksandr Kavsadze'nin dün akşam Kanty yakınlarında Gamsahurdia yanlısı kişilerce kaçırıldığı bildirildi.

21- Afrika Ulusal Kongresi lideri Nelson Mandela'nın, BM Güvenlik Konse-yi'nin 15 Temmuz'da gerçekleştireceği Güney Afrika konulu toplantıya katılacağı bildirildi.

22- Peru'da, Aydınlık Yol'un düzenlediği köy baskını sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

23- Çin'de şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 35 kişinin daha öldüğü belirtildi.

11 TEMMUZ 1992

1- Bakanlar Kurulu, Bağ-Kur ile ilgili kanun tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

2- AGİK zirvesine katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Helsinki'den dönüşünde Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç ile Saraybosna'ya geldi. Bosna-Hersek televizyonuna bir demeç veren Çetin, Helsinki'de 52 devletin barışı ve umudu görüştüğünü belirterek, "Bugün burada insanlık dışı trajediler yaşanmaktadır. Avrupa'nın göbeğinde yaşanan bu olaya dünya daha fazla seyirci kalmamalıdır. Bu bir soykırımdır. Türkiye bu soruna yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya hazırdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'i Zagrep'ten Türkiye'ye getiren uçak, Macaristan üzerinde iken ön camının patlaması sonucu güvenlik nedeniyle İstanbul'a zorunlu iniş yaptı.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Malatya'da bir ilkokulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerde rektör seçimi dahil köklü bir reform öngören yasa tasarısının TBMM'nin eylül çalışmaları sırasında yasalaşacağı umudunu taşıdığını söyledi.

4- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, partisinden 6 milletvekilinin ayrılmasının her partide olabilecek bir gelişme olduğunu söyledi.

5- Kapatılan SP'nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, Merkez Karar Kurulu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, DYP-SHP hükümetini eleştirdi ve mücadeleyi İşçi Partisi'nde sürdüreceklerini açıkladı.

6- ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mektup hakkında bir açıklama yapan Türk-İş Yönetim Kurulu, ABD'nin, altına imza koyduğu Paris Anlaşması'nı ve diğer bütün anlaşmaları hiçe saydığını belirterek, "ABD yönetiminin Kıbrıs'ı seçim malzemesi yapmak istediğini kaydetti.

7- Türkiye'de bulunan Alman Sosyal Demokrat Partisi üyesi 4 parlamenter, SHP İstanbul İl Merkezi'ni ziyaret ederek, İl Başkanı Yüksel Çengel ile görüştü.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün Şır-nak'ın Silopi ilçesi Ilıcalar köyü ile Siirt'in Pervari içesine bağlı Gezyayla kırsal kesimlerinde PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda iki PKK militanı öldürüldü.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce, haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan Grup Yorum üyelerini aramak amacıyla Ortaköy Kültür Merkezi'nde düzenlenen operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.

10- Genel Yayın Yönetmenliğini Sefa Ağbülut'un yaptığı, Genç Sosyal Demokrat adlı aylık derginin ilk sayısı yayımlandı.

11- Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından onaylanan ve aralarında kamuoyunda by-pass yasası olarak bilinen Adalet Bakanlığı üst düzey görevlerine yapılacak atamalarda cumhurbaşkanının onayını gerektirmeyen yasa ile tahkim kanunlarının da bulunduğu 12 kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis dün Helsinki'de Başbakan Süleyman Demirel ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun kritik bir dönemde olduğunu belirterek, tarafların, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin gayretlerine yardımcı olunması konusunda görüş birliği içinde olduklarını söyledi. Mitsotakis, "Kıbrıs sorununda toprak dağılımı ve göçmenler önemli rol oynamaktadır. Bu unsurlara çözüm bulunmadan bir ilerleme sağlanamaz" dedi.

13- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da durum sakinleşirken, başkentin doğusunda bulunan Goradze'nin Sırplar tarafından tamamen abluka altına alındığı bildirildi.

Öte yandan Yugoslavya'nın başbakanlığını üstlenmesi beklenen Milan Pa-niç, Sırplar, Hırvatlar ve Müslümanlara uzlaşma çağrısında bulundu. Paniç, Sırbistan ve Karadağ'da seçimlere gidilerek, Balkanlar'daki halkların barış içinde yaşamalarına olanak verecek bir siyasal sistemin oluşturulmasını istediğini belirtti. Paniç, "Etnik Temizleme Harekatı" olarak anılan Bosnalı Sırpların, Müslümanları evlerinden atarak, Bosna-Hersek'te etnik gruplaşmalar doğrultusunda bölgeler yaratma girişimlerini de kınadı.

Bu arada Fransa'nın, BM'nin isteği doğrultusunda Saraybosna'ya savaş helikopteri gönderme girişimini ertelediği bildirildi.

14- ABD'nin Florida Eyaleti Miami Federal Mahkemesi, Nikaragua'nın eski Devlet Başkanı General Manuel Noriega'yı, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla 40 yıl hapis cezasına mahkum etti.

15- Rusya Savunma Bakanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, Ermenistan'ın batısındaki Leninakan bölgesinde bir askeri konvoya, Ermeni militanlarının silah çalmak amacıyla düzenledikleri saldırıda, iki askeri aracın tümüyle tahrip olduğu ve 5 Rus askerinin öldürüldüğü bildirildi.

16- Polonya Parlamentosu, Başbakanlığa bayan Hanna Suchokka'yı getirdi.

12 TEMMUZ 1992

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'm Kıbrıs konusundaki mektubunu yanıtlayacağını ve mektubunun içeriğinde Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümü için izlediği tutumu ana hatlarıyla belirteceğini açıkladı.

Bu arada Çetin, Avusturya'da yayınlanan "Die Presse" gazetesine verdiği demeçte, Avusturya'da bazı kurumların PKK ile ilişkilerinin olmasını eleştirerek, bunun Ankara-Viyana arasındaki ekonomik ilişkileri etkileyebileceğini söyledi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Romanya İçişleri Bakanı Victor Babee'nin davetlisi olarak Romanya'ya gitmeden önce yaptığı açıklamada, Romanya ile Türkiye'deki terör olaylarının arkasında yer alan PKK ve Dev-Sol örgütlerinin faaliyetlerine son verilmesiyle, uyuşturucu madde kaçakçılığı konusunu görüşeceklerini belirterek, aynı zamanda "yaptığımız güvenlik ve işbirliği anlaşmasını izlemek, aynı doğrultuda anlaşmalar yapmak üzere bu ülkeye gidiyorum" dedi.

3- Gençlik Kültür Sanat Ocakları'nın Ankara'da düzenlediği "Gençlik İstişare Toplantısında konuşan MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinden istifa eden milletvekilerinin ayrılma nedenini, partisinin DYP-SHP koalisyon hükümetine güvenoyu vermesine bağladı.

Bu arada Türki cumhuriyetlerin bağımsızlık kazanmasıyla birlikte, gözlerin Türkiye'ye çevrildiğine değinen Türkeş, bir takım düşmanca hareketlere karşı uyanık olmaları için, gençleri uyardı. "Ülkücü-Kürt-PKK çatışmasının" bunlardan biri olduğunu söyleyerek, gençlerin geçmişteki hatalara düşmemesini istedi.

4- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş İstanbul'da yaptığı açıklamada, eksiksiz bir demokrasi kurmak amacıyla oluşturulan DYP-SHP koalisyonu döneminde, SP'nin kapatılmasının, büyük bir talihsizlik olduğunu söyledi.

5- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin düzenlediği, "Faili Meçhul Cinayetler ve Gözaltında Kayıplar" konulu panel İstanbul'da yapıldı.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel iki günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yaptığı konuşmada, Alman-ya-Türkiye ilişkilerinde zaman zaman "bazı yalnış anlamaların veya farklı değerlendirmelerin" ortaya çıktığını belirterek, 8 yıldan bu yana gerçekleşen ilk resmi ziyaretin her alanda işbirliği için önemli bir aşama olacağına inandığını söyleyerek, AT'ye, BAB'a ve diğer Avrupa bütünleşmesine yönelik kuruluşlara 'tam üyelik" için Almanya'nın öncülük yapmasını istedi.

Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Çetin'in sözlerine karşılık Almanya'nın, Türkiye'nin Avrupa ile yakınlaşmasına yardımcı olacağını belirterek, Türkiye'nin, Orta Asya, Kafkaslar ve eski Sovyet Cumhuriyetleri ile ilişkilerinin önemli olduğunu kaydetti. Kinkel, Türkiye ile ilişkileri muhakkak şekilde geliştirme niyetiyle Ankara'ya geldiğini de sözlerine ekledi.

7- ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Lewis Libby, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle ilgili konularda Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Ba-kanlığı'yla görüşmelerde bulunmak amacıyla Ankara'ya geldi.

8- Şırnak'ın Uludere ilçesinde bir minibüsü durduran PKK'lıların üç kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de iki ayrı çatışmada ikisi kadın 4 kişi öldü.

9- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner bir Alman televizyonuna verdiği demeçte, Yugoslavya'ya karşı yaptırımları denetlemek amacıyla uygulanacak hava ve deniz ablukasına Almanya'nın da katılmasını istedi.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna yakınlarında bulunan Gorad-ze'ye Sırp saldırılarının devam etmesi sebebiyle, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, BM Güvenlik Konseyi'ni Goradze'de olası bir katliamı önlemek amacıyla olağanüstü toplantıya çağırdı.

Bu arada Hırvatistan da, BM Güvenlik Konseyi'ni Bosna-Hersek'e uluslararası müdahele yapılması için acil toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Zdenko Skabalo, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektubunda, Sırpların her geçen gün Bosna-Hersek'te bulunan tüm cephelere saldırılarını yoğunlaştırdıklarını ve yeni cepheler açtıklarını bildirdi.

11- Rusya hükümeti, dün Leninakan bölgesinde bir askeri konvoya saldırarak beş Rus askerin ölümüne yol açan militanların en kısa sürede cezalandırılmaması halinde, Ermenistan ile imzaladığı ikili anlaşmanın askıya alınabileceği uyarısında bulundu.

12- Uluslararası Af Örgütü Başkanı Anette Fisher, geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

13 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başkent Grubu'nca düzenlenen toplantıda "Değişen Dünya Düzeninde Türkiye" konulu bir konferans verdi. Konferansında düşünce ve vicdan özgürlüğünü vurgulayan Özal, "terör olmadığı sürece, Türkiye'de her türlü fikrin gelişmesinde, filizlenmesinde bir mahsur yoktur." dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kadir Baykanov bir Türk firmasının Kazakistan'da termik santral yapmasına karşılık bu ülkedeki dört bölgede petrol arama imtiyazının bu firmaya verilmesine ilişkin 11.7 milyar dolarlık anlaşmayı törenle imzaladılar.

Demirel törenden sonra yaptığı konuşmada, bağımsızlığına kavuşan Türki Cumhuriyetlerin dünyaya çabuk entegre olmalarının önemine dikkat çekerek, "Bu, somut bir işbirliğidir" dedi.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kadir Baykanov da konuşmasında, Kazakistan kapılarının Türkiye'ye her zaman için açık olduğunu vurguladı.

3- Ekonomik Koordinasyon Toplantısı, Anakara'da Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Türkiye'nin genel ekonomik durumu ele alındı.

4- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, CHP Genel Yönetim Kurulu üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, "sosyal demokratların birlikteliğinden yana olduğunu, ancak bunu yaparken mevcut koalisyon hükümetine ve SHP'ye zarar verecek davranışlarda bulunmamaya dikkat edeceklerini" söyledi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Genel Yönetim Kurulu Sözcüsü Erol Tuncer de yaptığı konuşmada, İnönü'ye siyasi partilerin yeniden açılmasına ilişkin yasanın çıkarılmasındaki çabaları için teşekkür ettikten sonra, "birleşme ve bütünleşme konusunda SHP ile aramızda bir inanç farkı yoktur. Ama bütünleşmenin nerede ve ne zaman olacağı konusunda şimdilik farklı şeyler söylemekte isek de, zaman içinde bu farklılıkların da giderileceğine inanıyorum" dedi.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, kendisi ile ilgili suistimal iddialarına cevap olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Sabah Gazetesi sorumluları aleyhine hem ceza, hem de tazminat davası açacağını belirtti.

Devlet Bakanı Cavit Çağlar, istifa etmeyeceğini, çünkü DYP'de bir sembol haline geldiğini, bir bayrak yarışını liderin yanıbaşında sürdürdüğünü söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'm Kıbrıs konusundaki mektubuna gönderilen yanıtta; KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir yer tuttuğu vurgulanarak, Denktaş'ın demokratik seçimlerde cumhurbaşkanı olduğu ve1 Denktaş olmadan bir çözüm olmayacağına dikkat çekildiği bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da sözkonusu mektupla ilgili açıklamasında, James Baker'm, Kıbrıs halkını tanımadığını vurgulayarak, "Mektup, Baker'm, halkımızın oyuyla görevde olduğumuzu bilmediğini, halkın vermiş olduğu mücadeleyi de bilmediğini ve yukarıdan emirle Kıbrıs meselesinin halledebileceğine inandığını gördük ve üzüldük" dedi.

7- YÖK Başkanı Prof.Dr.İhsan Doğramacı görevinden istifa etti. Doğramacı, Başbakanlığa yazılı olarak verdiği istifa gerekçesinde, üniversitelerle ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığını, bu aşamada sorumluluk almak istemediğini belirtti.

8- YÖK'ün istişari mütalaa talebini değerlendiren Danıştay 1. Dairesi, aldığı kararda, 3826 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinden önce üst üste iki kere rektörlük yapmış profesörlerin de yeni kanuna göre aday olabileceklerini bildirdi.

9- ANAP İstanbul İl Başkanlığı'na Sarıyer İlçe eski Başkanı Erdal Aksoy getirildi.

10- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'e bir mektup göndererek, polisin İstanbul'da Özgür Gündem Gazetesi'nin aracını durdurup, içindeki görevlileri tartakladıkları yolundaki iddialar konusunda gerçeklerin ortaya çıkartılarak, suçluların cezalandırılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği istanbul Şubesi de bir açıklama yaparak olayı kınadı.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve beraberindeki heyetle Türk heyetleri arasındaki görüşmeler sona erdi.

Kinkel, görüşmelerden sonra yapılan ortak basın toplantısında, Türkiye'nin AT'ye tam üyeliğine destek sözü verdi. Ancak, ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek, ortak üyelik statüsünü de hemen görüşmeye başlamak istediklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye tam üyeliği konusunda Bonn'dan destek istediklerini belirtti. Ayrıca iki ülkenin,

terörizmle mücadele ile etnik köken konusunun karıştırılmaması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Mardin ve Hakkari'de güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 21 PKK'lı öldürüldü, bir güvenlik görevlisi de şehit oldu.

13- Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Canlı Mezrasında, 16 yıl önce başlayan bir kan davası nedeniyle çıkan çatışma sonucu 15 kişinin öldüğü bildirildi. Olaydan sonra bir açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Ziyaeddin Akbulut, baskın olayının 70-80 kişi tarafından yapıldığını, olaydan hemen sonra iki kişinin yakalandığını ve kaçanların da kısa sürede yakalanacağını bildirdi.

14- Adana ve Kahramanmaraş'ta yapılan bir dizi operasyon sonucu aralarında Roma, Abbasi, Osmanlı, Yunan, Hitit, Urartu ve Komanage dönemlerine ait 152 parça kaçak tarihi eser ele geçirildi.

15- Yedi Meşale şiir hareketinin son temsilcisi olan şair Cevdet Kudret öldü.

16- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, Konsey'den Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki barış gücüne 500 asker daha gönderilmesini istediği bildirildi.

17- Rusya hükümetinin Karabağ sorununun çözümü için, taraflara bir önlem paketi sunduğu bildirildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov bu konuda yaptığı açıklamada, bu önlem paketinin Rusya tarafından doğrudan doğruya sorunun taraflarına değil de, AGİK'e sunulması gerektiğini söyledi.

18- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro parlamentoda yaptığı açıklamada, yabancı sermayeyi çekmeyi amaçlayan anayasa değişikliğinin kabul edilmesini, devrimden bir taviz verdikleri anlamına gelmediğini söyledi.

14 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, YÖK Başkanlığı'na 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Mehmet Sağlam'ı atadı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk tarafından, Meclis Genel Kurulu'n-da sahte oy kulllanıldığı yolundaki iddiaları araştırmakla görevlendirilen Baş-kanvekili Yasin Hatipoğlu, çalışmaların yeni yasama yılına kadar tamamlanacağını bildirdi.

3- İstanbul'da Basın Konseyi'ni ziyaret eden Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen yaptığı açıklamada, Türk halkının demokrasi konusundaki samimi istemini, gerek koalisyonla, gerekse hükümet protokolüyle gösterdiğini söyleyerek, anayasa değişikliği gerektiren konularda konsensüs sağlanması gerektiğini belirtti ve "Bu parlamento, sivil parlamento olarak halkın iradesi yönünde sivil anayasayı yapma fonksiyonu taşımaktadır" dedi.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller ve Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Yaman Aşıkoğlu, birlikte düzenledikleri basın toplantısında, yürürlüğe giren tebliğler hakkında bilgi verdiler.

Tansu Çiller, sermaye piyasasında, halkın tasarruflarını daha iyi değerlendirme ve ucuz maliyetli kredi olanağına kavuşacağını vurgulayarak, amaçlarının sermaye piyasasını geliştirmek olduğunu söyledi. Çiller daha sonra kredi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda ilk adımın atıldığını da bildirdi.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Sabah Gazetesi aleyhine açtığı manevi tazminat davası ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, kamu haklarını korumak için kullanılması gereken basın özgürlüğünün, kişisel çıkar ve hırs uğruna kamuoyunu yanıltarak kişilere sataşma hakkını vermediğini vurguladı. .

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ı kapsayan geziye çıkmadan önce yaptığı açıklamada, gezinin amacının, dağılan SSCB'nin bağımsızlığını kazanan yeni cumhuriyetlerinin dünya ile ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Çetin, Türkiye'nin, Orta Asya Cumhuriyetleri ile Avrupa Konseyi arasında bir köprü vazifesi gördüğünü, bu görevi sadece ekonomik anlamda değil, siyasal, insan hakları ve demokrasi konularında da en iyi yapabilecek ülke olduğunu ifade etti.

7- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Manisa ve İzmir'de düzenlediği basın toplantılarında, yeni yasama yılında YÖK sisteminde yapılacak değişiklikleri açıkladı. Toptan, YÖK'ün kaldırılması için anayasa değişikliği yapılması gerektiğini, bu yapılıncaya kadar da yeni tasarıyla demokratikleşme çalışmalarının sürdürüleceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, daha sonra gittiği İzmir'de de, gelecek yasama yılında TBMM gündemine getirilecek yasayla demokratik üniversite anlayışının kurumlara yerleştirileceğini belirterek, "Rektör ve dekanların seçimine her düzeyde katılım sağlayacağız" dedi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Antalya'da Devlet Bakanı Cavit Çağlar hakkındaki iddialarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Güler İleri olayını anımsattı ve "Biz kendi kanadımızda sorunu nasıl çözdüysek, DYP'de çözmeli" dedi.

9- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Adana'da yaptığı açıklamada, partisinin, "MHP'nin devamı olmadığı" yolundaki iddiaları "amaçlı" olarak değerlendirdi ve "MHP'nin kadroları, misyonu, doktirini, programı aynen MÇP'-dedir. Hatta MÇP'nin oyu MHP'ye oranla artmıştır" dedi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Vergi Usul Yasası'nda değişiklik yapan yasa önerilerine ilişkin görüşlerini açıkladı. Ecevit, başta Başbakan olmak üzere bazı bakanların bir "borçluluk" kıskacında olduğunu savunarak, vergi kaçıranların direnişi karşısında, devletin kendi sorunları nedeniyle bu kişilere bir şey yapamadığını öne sürdü.

11- Yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, atanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Sayın Doğramacı'nın istifası elbetteki kendi takdiridir. Ancak üniversite camiası için büyük bir kayıptır" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Ga-li'nin gözetiminde yapılacak Kıbrıs görüşmelerinin ikinci turu için New York'a gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, New York görüşmeleri sırasında, Türk tarafı olarak adil ve kalıcı bir çözüm istediklerini açıklıkla ortaya koyacaklarını belirterek, "1964-1974 yıllarını geri getirmeyeceğiz, Türkiye'nin garantisini koruyacağız, Kıbrıs Türk halkının ekonomik gelişmesini sağlayacak bir anlaşma istiyeceğiz" dedi.

13- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan İtalya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Orgeneral Luciano Meloni, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile görüştü.

Bakan Ayaz, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile İtalya arasında savunma sanayi alanında işbirliğine yönelik çalışmalar bulunduğunu belirterek, heyetler arasında yapılacak görüşmelerin bu çalışmaların daha da gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Orgeneral Meloni de, iki ülke arasındaki ilişkilerin eskiye dayandığını ve her zaman uyumlu olduğunu söyledi.

14- Haftalık Mücadele Gazetesi, İstanbul DGM tarafından kapatıldı.

15- Vedat Aydın'm ölüm yıldönümü törenlerine katılmak üzere gittiği Diyarbakır'da gözaltına alınan Yeni Gündem Gazetesi muhabiri Burhan Karadeniz ve Gerçek Dergisi muhabiri Fahri Özahlan serbest bırakıldı.

16- Kıbrıs sorununun çözümü için New York bugün başlayan 2. tur müzakerelerinden bir gün önce Kuzey Yunanistan'ın Makedonya bölgesini ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun şu anda çok kritik bir dönemde bulunduğunu belirterek, Türk-Yunan diyalogunun bu sorunun çözümüne yardımcı olacağına inandığını söyledi. Ancak Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk ve işbirliği anlaşmasının imzalanması için Kıbrıs sorununun çözümünün şart olduğunu da sözlerine ekledi.

17- Makedonya Cumhuriyeti'nin tanınması yolunda girişimlerde bulunmak amacıyla Londra'da bulunan Makedonya Enformasyon Bakanı Martin Trenevski yaptığı açıklamada, ülkesinin resmen tanınmaması halinde yeni bir "Balkan Savaşı" çıkabileceği uyarında bulundu.

18- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna Havaalanı'nı korumakla görevli BM Barış Gücü ile Sırp milisler arasında çatışma çıktığı, çatışmada bir Kanadalı askerin yaralandığı ve bir milisin öldüğü bildirildi. Öte yandan BM binasına dün gece düzenlenen havan topu saldırısında da çevreden 2 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı haber verildi.

19- Stockholm'da, BM Mülteci Yüksek Komiserliği'nin yaptığı açıklamada Avrupa'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük mülteci akınını yaşadığı bildirildi.

20- İsrail'in yeni Başbakanı izak Rabin dün'yaptığı açıklamada, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere 9 ay içinde özerklik sağlanması yolunda anlaşma sağlamak istediğini bildirdi.

Bu arada İzak Rabin'in, barış için Lübnan, Ürdün ve Suriye'ye gitmeye hazır olduğunu söylemesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada,

Başkan George Bush'un, Dışişleri Bakanı James Baker'ı barış çabalarını sürdürmek üzere gelecek hafta Ortadoğu'ya göndereceği bildirildi.

İsrail'de yeni kurulan hükümette Dışişleri Bakanlığı'na getirilen Şimon Pe-res göreve başlamasından sonra yaptığı ilk açıklamasında, "Barış görüşmelerinin sürekli olmasından yanayız ve ikincil sorunlar üzerinde zaman yitirilmeme-sini istiyoruz" dedi.

Öte yandan İsrail-Arap görüşmelerine katılan Filistin heyetinin Sözcüsü Hanan Aşravi, BBC'ye yaptığı açıklamada, Rabin'in Araplarla görüşmeye hazır oldukları yolundaki sözlerini cesaret verici bulduklarını, ancak İsrail hükümetinin iyi niyetini kesin kanıtlarla göstermesi gerektiğini söyledi.

21- Afrika Ulusal Kongresi Lideri Nelson Mandela, BM Güvenlik Konseyi'-nin barışı sağlamak için Güney Afrika'ya heyet göndermesini istemek üzere New York'a gitmeden önce yaptığı açıklamada, sorunların çözülmesi için uluslararası bir çözüm gerektiğini söyledi.

22- Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Paleokrassas'ın Atina'da bir roketa-tarlı saldırıya uğradığı, ancak yara almadan kurtulduğu bildirildi.

23- Kafkasya askeri bölgesindeki Nahcıvan garnizonuna bağlı bir askeri yolcu uçağının düşmesi sonucu 19 kişinin öldüğü bildirildi.

24- Afganistan'ın başkenti Kabil'de havaalanı çevresindeki çatışmaların yeniden başladığı ve en az 4 kişinin öldüğü bildirldi.

15 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kamuoyunda by-pass yasası olarak bilinen ve Adalet Bakanlığı üst düzey görevlerine yapılacak atamalarda cumhurbaşkanını devre dışı bırakan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Tunus Başbakanı Hamid Karavi'yi kabul ederek bir süre görüştü.

Daha sonra ikili görüşmelere geçilerek, Türkiye ile Tunus arasında ilişkilerin geliştirilmesi için beş ayrı anlaşma imzalandı.

Konuk Başbakan ile Başbakan Demirel daha sonra Esenboğa Havaalanı'nda ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, iki ülke arasındaki bu ziyaretlerle ilişkilerin daha da güçleneceği konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladılar.

3- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Sabah Gazetesi murahhas üyesi ve baş yazarı Güngör Mengi aleyhinde 5 milyar liralık manevi tazminat ve ihtiyadi tedbir kararı isteğiyle dava açtı.

4- HEP Diyarbakır İl Başkanı Avukat Hüseyin Turhallı düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin tam bir keyfilik içerisinde hareket ettiğini söyleyerek, "Güneydoğu'daki hukuk dışı uygulamalar, demokratik işlerliği ciddi boyutta tehlikeye sokmuştur" dedi.

5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Başbakan Süleyman Demirel'in talimatıyla "çağdaş eğitim, çağdaş üniversite" başlığı altında hazırladığı raporda, YÖK'ü, rektör ve dekanların atanmasına ilişkin düzenlemeleri savundu.

6- Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütürken Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Arif Yüksel'in Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmasına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı talebi ve Temmuz zammını protesto etmek amacıyla İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte sağlık, belediye ve diğer işkollarındaki memurlar bir günlük eylem yaptılar.

8- Hakkari-Van karayolunu kesen bir grup terörist, Hakkari Özel Harekat Dairesi Şube Müdürünü ve iki polis memurunu şehit ettiler. 

9- Erzurum ve Muş'ta dün akşam ve sabah meydana gelen yer sarsıntılarında bazı köy evleri yıkıldı, olayda can kaybı olmadığı bildirildi. Erzurum Vali Yardımcısı Mustafa Tamer olaydan sonra yaptığı açıklamada, meydana gelen yer sarsıntılarının 5.5 şiddetinde olduğunu, depremin Erzurum, Hınıs, Muş'un Varto ilçelerinde hissedildiğini bildirdi.

10- UNESCO ve Çekoslavakya Üniversiteleri işbirliği ile düzenlenen "Uluslararası Dünya Biyoloji Olimpiyatları"nda Türkiye'yi temsil eden Özel Erkek Fen Lisesi, dünya birincisi oldu.

11- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Konsey Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, BDT ülkelerine yaptıkları ziyaret çerçevesinde Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gittiler.

12- Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilmesi için BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile yaptığı görüşmelerin ikinci turu başladı.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünün bugünkü koşullarda kabul edilmez olduğunu belirterek, "Kıbrıs sorununun çözümü çok uzun zamanlardan beri gecikti. Sorunu çözebilmek için biz, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Yeorgios Vasiliu'dan sonra BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşen KKTO Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Kıbrıs'ın hiçbir zaman Rum Cumhuriyeti olmadığını belirterek, "İki topluma dayalı federal bir sistemi oturtmak için uğraşacağız" dedi.

13- Yugoslavya Parlamentosu'nda dün gece yapılan oylamada başbakanlığı resmen devraldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Milan Paniç, başbakan olarak önceliği Bosna-Hersek'te barış sağlanmasına vereceğini belirterek, Yugoslavya'nın uluslararası alanda tecrit edilmesine son vereceğini, sonra da bu ülkede "kapitalist devrim" yapacağını söyledi.

Bu arada Bosnalı Sırp, Hırvat ve Müslüman liderleri bir araya getiren AT barış görüşmeleri İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Görüşmelerde Bosnalı Sırpları temsil eden Radovan Karadzic, Sırpların silahlarını bırakmaya hazır olduklarını söyleyerek, Bosna-Hersek'te koşulsuz ateşkes önereceğini bildirdi.

Öte yandan Saraybosna çevresinde Sırp milisler ile Hırvat ve Müslüman direniş güçleri arasında çatışmaların sürdüğü ve Dobruca ile Momilo semtlerine sabah topçu ateşi açıldığı bildirildi.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Londra'da yapılan Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler ve Güvenlik Komisyonu'nun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, "Kuzey Irak Kürtlerinin tam bir otonomiye hakları var. Biz de bunun için çaba harcamalıyız. Ancak bağımsız Kürdistan olamaz" dedi.

15- Yemen'in Aden kenti yakınlarında dün gece Yemen Hava Kuvvetle-ri'ne bağlı bir askeri uçağın düşmesi sonucu 57 kişinin öldüğü bildirildi.

16 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve cemiyet yöneticilerini kabul ederek, bir süre görüştü. Ziyarette, basın kanunu ve özel televizyon yasası ile ilgili sorunların görüşüldüğü bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıda Kıbrıs, Bosna-Hersek, Karabağ ve Nahcivan olaylarının değerlendirildiğini bildirdi. Gönen, Bakanlar Kurulu'nun, 17-19 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısında alınan karar gereği, yarını "17 Temmuz Bosna-Hersek Dayanışma Günü" ilan ettiğini açıkladı. Gönen, Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Tüketiciyi Koruma" ile ilgili yasa tasarısının da görüşülerek benimsendiğini belirtti.

3- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi KayaToperi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 11 Hazi-ran'da gönderdiği mektuba yanıt verdiğini belirterek, Bush'un Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın sağlığına kavuştuğunu öğrenmekten mutluluk duyduğunu ve Bosna-Hersek konusunda barışçı bir çözüm yoluna ulaşmak için ortak gayret sarfedilmesi konusunda Cumhurbaşkanfyla görüş birliği içinde olduğunu bildirdiğini açıkladı.

4- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Balkanlar'daki gelişmeleri değerlendirdi. Türkeş, başta Bosna-Hersek olmak üzere, Balkanlar'da Türk ve Müslümanlara yönelik saldırıların katliam boyutuna eriştiğini belirterek, hükümetten, bu saldırıların dünyaya duyurulmasında daha aktif politikalar izlemesini istedi. Türkeş konuşmasında, Türkiye, saldırıları durdurmak için doğrudan doğruya bölgeye kuvvet göndermeyi düşünmeli ve gerekirse göndermelidir, bunun için de milletlerarası kuruluşlara başvurmalıdır" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, kendisini TBMM'de ziyaret eden CHP'nin açılış hazırlıklarını yürüten CHP Genel Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yapısına demokratik sol felsefenin uyacağını vurgulayarak, "demokratik sol kavram, sosyal demokrasiden daha ileri bir kavramdır, onu aşan bir felsefedir" dedi.

6- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, Kuzey Irak'ta yapılan keşif görevi sırasında uçağı düşen ve 1 Temmuz tarihinden bu yana aranan Pilot Üsteğmen Cemil Kaya'nın, olay sırasında şehit olduğunun tespit edildiğini ve cesedinin Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

7- İnsan Hakları Derneği Başkanı Nevzat Helvacı, derneğin kuruluşunun 7. yılı nedeniyle derneğin amacını ve hedeflerini açıklarken, Türkiye'de insan haklarının durumu, DYP-SHP koalisyon hükümetinin insan haklarına yaklaşımı konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin "Basın Özgürlüğü" ödülünü, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile gazeteci-yazar Emin Çölaşan alırken, ödül, kurum olarak da Türkiye Gazeteciler Sendikası'na verildi.

9- Sefarad Yahudilerinin İspanya'dan, Osmanlı İmparatorluğu'na gelişlerinin 500. yılı nedeniyle düzenlenen kutlamalar için Türkiye'de bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Haim Herzog, ziyaretinin ikinci gününde İstanbul'da yaptığı açıklamada, 500 yıl önce İspanya'dan göç eden Yahudileri kabul eden Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye'ye şükranlarını bildirdi.

10- Şırnak'ın dağlık bölgesinde PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan iki ayrı çatışmada 19 PKK militanının öldürüldüğü, olayda 7 köy korucusu ile bir çocuğun da yaşamını yitirdiği bildirildi.

Uludere ilçesine PKK militanlarının düzenlediği roketli saldırıda da hükümet binası, emniyet lojmanları ve Ziraat Bankası şubesinin hasar gördüğü belirtildi.

11- 1992 yılının ikinci yarısında memura yapılan maaş zammının yetersiz bulunması nedeniyle başlatılan memur eylemlerinin yurdun çeşitli illerinde sürdüğü bildirilirken, Ankara'da çalışan bir grup memur, memur zammını protesto ederek, sendikal haklarının tanınması isteğiyle TBMM'ye yürüdü. İzmir'de de 200 dolayında doktor ve sağlık çalışanı bordrolarını yaktılar.

Öte yandan memur sendikaları, toplusözleşme yapılması için ilgili kamu işverenlerine, Devlet Memuru Yasası'nın değişmesi için de hükümete baskı yapmak için eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

12- Ankara Aktepe Karakolu'nda görevli bir polis memuru kimliği belirsiz iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldü.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, kendi çağrısıyla New York'ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için ikinci tur görüşmeleri yaptı. Görüşmelerden sonra herhangi bir açıklama yapılmadığı bildirildi.

14- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı olan Hikmet Çetin'in Bağımsız Devletler Topluluğu turuna katılmakta olan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine La Luimere, Tiflis'ten Alma Ata'ya giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, coğrafi durumu ve tarihi dolayısıyla bölgede çok büyük bir sorumluluğa sahip olan Türkiye'nin, bağımsızlıklarını yeni kazanan ülkeler için bir örnek oluşturduğunu söyledi. La Luimere, Türkiye'nin çevresinde istikrar arayan ülkelerle Avrupa arasında bağlantı görevini yapmasının, arzu edilen ve doğal karşılanan bir tutum olduğunu da belirtti.

15- Geçen hafta Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan Bağımsız Devletler Topluluğu doruğunda alınan "BDT ülkelerinin bir barış gücü oluşturmaları" kararı doğrultusunda, Topluluk üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları, topluluğun etnik çatışmalara sahne olan bölgelerinde görevlendirilecek bir barış gücü oluşturulması konusunu ele almak üzere Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bir araya geldiler.

16- NATO Genel Sekreterliği tarafından Brüksel'de yapılan açıklamada, Daimi Akdeniz Gücü'nün, Birleşmiş Milletler'in Sırbistan ve Karabağ'a uyguladığı ambargoyu kontrol amacıyla Adriyatik Denizi'nde göreve başladığı bildirildi.

Öte yandan, Saraybosna'da Sırp milislerin saldırıları sırasında dün 13 kişinin hayatını kaybettiği ve 72 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yugoslavya'nın yeni Başbakanı Milan Paniç'e, çatışmalara son vermek için sözden çok eyleme geçme çağrısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, eski Yugoslavya cumhuriyetlerine yapacağı dört günlük bir ziyaret çerçevesinde Ljublja'na gitti.

17- Hindistan'da bir binanın çökmesi sonucu yaklaşık 30 kişinin öldüğü bildirildi.

17 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Harbiye Orduevi'nde Başbakan Süleyman Demirel'i kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Demirel görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile Saraybosna, Kıbrıs ve terör sorunlarını görüştüğünü belirterek, Sayın Özal'ı 25 Temmuz'da Atatürk Barajı'nın açılışına davet ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi de yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın davetini kabul ederek Atatürk Bara-jı'nın açılışına katılacağını bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Haim Herzog ile yaptığı görüşmeden sonra basına bir açıklama yaparak, dünyayı ve bölgeyi ilgilendiren konular üzerinde durduklarını söyledi. Demirel, konuk Devlet Başkanı Herzog'a, '"Ortadoğu barış sürecinin taraflar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu, bütün ülkelerin katılımıyla çok daha iyi şeylerin"başarılabileceğini" ifade ettiğini belirterek, bu konuda "karşılıklı mutabakatımız vardır" dedi.

İsrail Devlet Başkanı Herzog da görüşmede uluslararası sorunların ele alındığını belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ekonomi, terör, iç ve dış politika konusundaki gelişmeleri Türkiye Gazetesi'ne değerlendirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP İstanbul il merkezinde düzenlediği basın toplantısında iç ve dış politikadaki gelişmeler ile CHP'nin açılması ve sosyal demokratların bütünleşmesi çalışmalarını değerlendirdi. İnönü, 17Temmuz'un BosnaHersek'le dayanışma günü ilan edildiğini hatırlatarak, bu bölgedeki yaşanan vahşetin durdurulması için sadece ambargonun yeterli olmadığını, Irak'ta olduğu gibi, BM ya da AGİK kapsamında askeri müdahale yapılması gerektiğini vurguladı. İnönü, Türkiye'nin böyle bir müdahaleye katkıda bulunacağı görüşünü de yineledi.

Konuşmasında, CHP'nin yeniden büyük bir parti olarak devam etmesini istediğini belirten inönü, şu anda koalisyon ortağı olduğunu ve daha önceden halka verilen sözleri bulunduğunu hatırlatarak, üyesi olunan hükümeti zayıflatacak hareket yapmayacağını "SHP'nin bugün vardığı noktadan geri gidemeyeceğini" söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, dün kendisini ziyaret eden CHP Genel Yönetim Kurulu üyeleriyle gerçekleşen görüşmeden sonra TBMM'de dü-

9- Erzurum ve Muş'ta dün akşam ve sabah meydana gelen yer sarsıntılarında bazı köy evleri yıkıldı, olayda can kaybı olmadığı bildirildi. Erzurum Vali Yardımcısı Mustafa Tamer olaydan sonra yaptığı açıklamada, meydana gelen yer sarsıntılarının 5.5 şiddetinde olduğunu, depremin Erzurum, Hınıs, Muş'un Varto ilçelerinde hissedildiğini bildirdi.

10- UNESCO ve Çekoslavakya Üniversiteleri işbirliği ile düzenlenen "Uluslararası Dünya Biyoloji Olimp.iyatlarf'nda Türkiye'yi temsil eden Özel Erkek Fen Lisesi, dünya birincisi oldu.

11- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Konsey Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, BDT ülkelerine yaptıkları ziyaret çerçevesinde Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gittiler.

12- Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilmesi için BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile yaptığı görüşmelerin ikinci turu başladı.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünün bugünkü koşullarda kabul edilmez olduğunu belirterek, "Kıbrıs sorununun çözümü çok uzun zamanlardan beri gecikti. Sorunu çözebilmek için biz, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Yeorgios Vasiliu'dan sonra BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşen KKTO Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Kıbrıs'ın hiçbir zaman Rum Cumhuriyeti olmadığını belirterek, "iki topluma dayalı federal bir sistemi oturtmak için uğraşacağız" dedi.

13- Yugoslavya Parlamentosu'nda dün gece yapılan oylamada başbakanlığı resmen devraldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Milan Paniç, başbakan olarak önceliği Bosna-Hersek'te barış sağlanmasına vereceğini belirterek, Yugoslavya'nın uluslararası alanda tecrit edilmesine son vereceğini, sonra da bu ülkede "kapitalist devrim" yapacağını söyledi.

Bu arada Bosnalı Sırp, Hırvat ve Müslüman liderleri bir araya getiren AT barış görüşmeleri İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Görüşmelerde Bosnalı Sırpları temsil eden Radovan Karadzic, Sırpların silahlarını bırakmaya hazır olduklarını söyleyerek, Bosna-Hersek'te koşulsuz ateşkes önereceğini bildirdi.

Öte yandan Saraybosna çevresinde Sırp milisler ile Hırvat ve Müslüman direniş güçleri arasında çatışmaların sürdüğü ve Dobruca ile Momilo semtlerine sabah topçu ateşi açıldığı bildirlidi.

Düzenlediği basın toplantısında, "9 Eylül'de yapılacak ve CHP'nin siyasi hayata yeniden dönüşüne karar verecek CHP kurultayına delege olarak katılabileceğini, ancak demokratik sol çizgideki CHP mirasının dışlanmasına veya harcanmasına alet olmayı kabul etmeyeceğini" söyledi.

6- Şırnak'taTKİ Güneydoğu Anadolu Linyitleri Müdürlüğü'ne roketle saldıran 500 dolayındaki PKK militanı 9 iş makinası ve idari binaları ateşe verdi. Bu arada, Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Tepeönü mevkiinde, güvenlik kuvvetleri tarafından biri kadın iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- İstanbul Kartal Belediyesi'ne bağlı Tansa'da, 10 gün önce işten atılan 11 kişinin geri alınması amacıyla protesto gösterisi yapan işçilerin yürüyüş yapmalarının polislerce engellenmek istenmesi üzerine çıkan taşlı çatışmada, 8 işçi ile 5 polis memuru yaralandı.

8- TEM otoyolunda meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 5 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile beraberindeki Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catharine Lamumiere, Bağımsız Devletler Topluluğu cumhuriyetlerine yaptığı gezinin dördüncü durağı olan Bişkek'te Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev tarafından kabul edildiler. Akayev, Çetin ve Lamumiere ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tüm İslam dünyası içinde ülkesiyle hem ekonomik hem de kültürel alanda ilişkide olan tek ülke olduğuna dikkat çekti.

10- Avrupa Topluluğu'nün savunma kanadını oluşturan Batı Avrupa Birliği'nin Roma'da yapılan toplantısına katılan Türk heyeti, hükümetin ortak üyelik statüsünü kabul ettiğini bildirdi. Türkiye, BAB'ın Konsey toplantılarına, çalışma gruplarına ve ilgili organlarına tam olarak katılabilecek, ancak oy hakkı olmayacak.

11- İngiltere'nin başkenti Londra'da AT öncülüğünde yürütülen barış görüşmelerinde Bosnalı Sırp, Hırvat ve Müslüman liderler arasında 4 maddelik barış anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca, yarından itibaren 14 gün süreyle kesin ateşkes uygulanmaya başlanacağı, tüm hafif ve ağır silahların BM denetimine verileceği, bugüne kadar savaş yüzünden evlerini terkeden yüzlerce mültecinin dönmelerinin sağlanacağı ve taraflar arasındaki barış görüşmelerinin AT öncülüğünde süreceği bildirildi.

Ancak, Saraybosna'da çarpışmaların yoğunluğunu koruduğu ve Sırp kuşatması altında olan Bosna'nın Goradze kentinde bombardımanın sürdüğü, kentin büyük bir bölümünün harap olduğu kaydedildi.

12- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, BAAS'ın iktidara gelişinin 24'üncü yıldönümü kutlamaları dolayısıyle radyo-televizyonda yaptığı konuşmada, başta Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere Arap toplumuna ihanetle suçladığı liderlere karşı cihad çağrısında bulundu. Saddam Hüseyin konuşmasında, ülkede çok partili sisteme geçilmesini öngören yeni anayasanın halk oylamasına sunulacağını da söyledi.

Bu arada Kuzey Irak'ta görev yapan BM Barış Gücü'ne mensup bir asker, dün gece tabanca ile öldürüldü.

13- Slovak Parlamentosu, Slovakya'nın egemenliğini ilan etti.

14- Makedonya'da Başbakan Nikola Kljusev başkanlığındaki hükümet uluslararası alanda tanınmayı başaramadığından istifa etti.

18 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, New York'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu arasında görüşmeler sürerken, Türkiye'nin soruna yaklaşımı konusunda açıklamalarda bulundu. Başbakan Demirel bu aşamada "zorlama bir uzlaşmanın Türk-Yunan çatışmasına neden olabileceğini" belirtirken, Kıbrıs sorununda uzlaşmayan tarafın Türkiye ya da KKTC olarak görünmesinin de, dünya ile ilişkilerde sıkıntılara yol açabileceğini söyledi.

Demirel konuşmasında, GAP ve memur direnişleri konusundaki eleştirileri yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gaze-tesi'nin Kıbrıs'la ilgili gelişmeler konusundaki sorularını yanıtlarken, Kıbrıs'ta çözümün ancak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kabul edeceği şekilde olabileceğini kaydetti ve "baskıyla çözüm sağlanmaz" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Romanya gezisi ile ilgili izlenimlerini Tercüman Gazetesi'ne anlattı ve gündemdeki bazı konulara ilişkin soruları yanıtladı. Sezgin, Suriye ve Romanya'ya yaptığı gezilerle PKK'nın dışarıdaki gücünün kırılması konusunda önemli adımlar atıldığını belirterek, "terörün dış desteklerini kesmekte kararlığız" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, affa rağmen SSK'ya 50 milyondan başlamak üzere prim borcunu ödemeyen kuruluşları açıkladı. Moğultay, SSK primlerinin ödenmemesinden dolayı işveren kuruluşlarından 1 trilyon liranın üzerinde alacakları olduğunu belirterek, SSK'nın, varlık içerisinde yokluk çektiğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek hükümetin icraatlarını ve Cumhurbaşkanı Özal-Başbakan Demirel ilişkilerini değerlendirdi.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, adli tatilin başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, geride bırakılan adli yılın sorunların aşılamadığı bir dönem olduğunu, demokratikleşme konusunda somut adımlar atıla-madığını ifade ederek, 'Türkiye'de 12 Eylül hukuku kalıntıları, güçlerini ve etkilerini korumaktadır" dedi.

7- Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Kelepçe köyüne baskın düzenleyen PKK militanları üç kişiyi öldürdü, iki kişiyi de yaraladı.

Yurdun çeşitli yerlerinde yapılan operasyonlar sonucu 26 terörist silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk başkanlığındaki teknik heyetin 13-17 Temmuz tarihleri arasında Azerbaycan'da yaptığı temaslar sona erdi. Görüşmelerle ilgili olarak taraflarca yapılan ortak açıklamada, bu temaslar sonrasında iki ülke ilişkilerinde her alanda kısa sürede somut sonuçlar beklendiği belirtilerek görüşmelerin verimli geçtiği ve çalışmaların sürdürüleceği ifade edildi.

9- Baku Radyosu, Dağlık Karabağ'da Akdere bölgesinde son iki günde meydana gelen çatışmalarda 7 Azeri ile 27 Ermeni milisin öldüğünü bildirdi. Baku Radyosu haberinde, şiddetli çatışmaların sürdüğünü, bu arada bir Ermeni milisinin de tutsak edildiğini bildirdi.

Har-Tars ajansı ise Ermenistan'dan Laçin koridoru yolu ile Karabağ'a asker ve silah gönderildiğini bildirdi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te Bosnalı liderler arasında imzalanan barış anlaşmasında yer alan tüm hafif ve ağır silahların Barış Gücü denetimine verilmesini öngören maddeyi ilke olarak kabul etti ve tüm milislerin ellerinde bulunan silahların yer ve dökümünü derhal BM Barış Gücü komutanlığına bildirmelerini ve bu akşam yürürlüğe girecek olan ateşkese kesinlikle uymalarını istedi.

Hırvatistan'ın Zadar kentinde BM görevlisi iki Fransız askeri, mayın patlaması sonucu öldüler.

11- Cezayir'de, FIS lideri Abbas Madani ve yardımcısının, askeri mahkeme tarafından 12 yıl ağır hapse mahkum edilmesi üzerine başlayan gerilimin tırmanması sonucu başkentte dün gece meydana gelen çatışmalarda 3 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi. dır süren savaşı sona erdirmek için Bosna-Hersek'in Sırp, Hırvat ve Müslüman liderleri arasında barış görüşmelerine başlanmasını önerdiğini bildirdi.

Bu arada İngiltere'nin başkenti Londra'da AT öncülüğünde yapılan görüşmelerde Sırp, Hırvat ve Müslüman liderler arasında imzalanan ve saat 19.00'da başlayan ateşkese, yaklaşık bir saat sonra uyulmayarak, Saraybos-na'da top ve ağır makinalı tüfek atışlarının yeniden başladığı bildirildi.

7- Cezayir'de ülkenin doğusundaki ormanlık bölgede, jandarmalarla silahlı bir grup arasında iki gündür süren silahlı çatışmanın devam ettiği bildirildi. İs-lami Selamet Cephesi'nin(FIS) çağrısı üzerine geçen cuma günü başlayan olaylarda, 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı ve 70 göstericinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, karşıt mücahit grupları arasında meydana gelen çatışmalar sonucu, en az 20 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Ortadoğu barış sürecini hızlandırmak amacıyla İsrail'e giden ABD Dışişleri Bakanı James Baker, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Arap-İsrail barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi için, her iki tarafa da yeni teklifler getirmeleri yolunda baskı uygulayacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Kudüs'te İsrail Başbakanı Şamir ile bir görüşme yaptı.

10- Sicilya'da Palermo Başsavcısı Paolo Borsellino uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. İtalyan haber ajansı Ansa.'Palermo Başsavcısı Bor-sellino'ya düzenlenen saldırıda, 4 koruma görevlisinin öldüğünü ve 15 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Palermo Başsavcısı Borsellino'nün, 23 Mayıs'ta öldürülen Savcı Giovanni Falcone gibi, İtalyan mafyasına karşı mücadele ettiği, Falcone'nin yakın çalışma arkadaşı olduğu ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulundukları belirtildi.

20 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)'nin düzenlediği, iş dünyası ile hükümetin diyalogunu güçlendirmeyi amaçlayan "1. Ekonomik Zirve" toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, devletin "ekonomiye müdahale edip yatırımcıyı, üreticiyi yanlış yollara sevk etmeyen" bir ekonomi kurması gerektiğini söyledi. Demirel, hükümetin faaliyetlerinin değerlendirilebilmesi için kurulduğu günden buyana sadece 8 ayın geçtiğinin dikkate alınması gerektiğini, hükümetin birçok sorunun çözümünü üstlendiğini, ancak sürenin kısalığının sorunların çözülmesinde yeterli olmadığını, henüz çözülmeye başlayan sorunları konuşabilecek hale gelindiğini kaydetti.

Başbakan Demirel konuşmasında, işadamlarına herşeyi devletten beklememeleri çağırışında bulunarak, işadamlarının proje üretmesini ve hükümetle diyalog kurarak Türkiye'nin önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmelerini istedi.

TOBB tarafından düzenlenen toplantıda, Devlet Bakanı Tansu Çiller ile Maliye Bakanı Sümer Oral da birer konuşma yaptı. Tansu Çiller, kontrol altına alınan kamu açıklarının, enflasyonun haziran ayında yüzde 1'in altına düşmesine neden olduğunu belirterek, vergi tahsilatının artması ve fonların denetim altına alınması ile enflasyonun düşme sürecine girdiğini, büyüme hızının arttığını, döviz fiyatlarının da enflasyon oranının altında kaldığını vurguladı.

Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral da ekonomideki sorunların çözülmesinde en önemli etkenin kamu kesimi finansman açıklarının azaltılması olduğunu söyledi. Oral, devletin yaptığı harcamalara disiplin getirilmesi konusunun önemle ele alındığını kaydetti.

Toplantıyı düzenleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Başkanı Yalım Erez de ihracatın 11.5 milyar dolar ile 13.6 milyar dolar arasında sıkışıp kaldığını belirterek, bu rakamların üzerine çıkılabilmesi için imalat sanayiine ve yüksek teknoloji mallarına öncelik verecek yatırımların mutlaka hızlandırılması gereğine değindi. KİT sorununun çözümünün ekonomik olduğu kadar, toplumsal da olduğunu ifade eden Erez, devletin ekonomideki ağırlığının azaltılarak üretimin rasyonelleşmesi için özelleştirmenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları DerneğifTÜSİAD) Başkanı Bülent Eczacı-başı ise koalisyon hükümetinin kurulduğundan bu yana içte ve dışta çok çeşitli siyasi ve ekonomik sorunlarla karşılaştığını, ancak bunların üstesinden gelmek için olağanüstü çaba göstererek başarılı sonuçlar aldığını belirterek, böyle kritik bir dönemde temsil gücü yüksek bir hükümetin görevde bulunmasını ülkenin geleceği açısından çok büyük bir şans olarak göründüğünü söyledi.

2- Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçıoğlu, yargının içinde bulunduğu sorunları Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirirken, yargının iş yükünün hızla artması nedeniyle, davaların aşırı uzamasından devletin de sorumlu olduğunu söyledi. Ekonomik koşulların iyileştirilmemesi yüzünden, gençlerin yargı mesleğine ilgi göstermediğini kaydeden Ocakçıoğlu, bu nedenle halen 3 bin yargıç ve savcı açığının bulunduğuna dikkat çekti.

3- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR), 1988 yılında Irak'ın kimyasal silahlarla giriştiği saldırıdan kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 20 bin Kuzey Iraklının ülkelerine geri dönebilmeleri için gerekli kaynağı sağladığını bildirdi. UNHCR'nin Ankara Temsilcisi Dario Carminati, Reuter'e yaptığı açıklamada, Türkiye'deki üç kampta barınan Kuzey Iraklıların istedikleri takdirde iki ay içinde ülkelerine dönebilmeleri için gerekli kaynağın sağlandığını bildirdi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü.

5- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 18. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Vekili Hakkı Atun, "20 Temmuz Bağımsızlık ve Özgürlük Bayramı'nın sonsuza dek kutlanacağının tüm dünyaca bilinmesi gerektiğini anımsatarak, "bu bayramın simgelediği yüce değerleri geri vermemize ve anavatanımızın etkin ve fiili güvencesinin sulandırılmasına göz yummamıza olanak yoktur" dedi.

Kıbrıs Barış harekatının 18.yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve siyasi parti liderleri de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a kutlama mesajları gönderdiler.

6- Bosna-Hersek'te ateşkes yürürlüğe girmesine rağmen, başkent Saray-bosna'da saldırıların yeniden yoğunlaşması üzerine, BM, Saraybosna havaalanını kapattı ve yardım çalışmalarını yavaşlattı.

Bu arada, Brüksel'de toplanan AT Dışişleri Bakanları Yugoslavya'nın BM ve diğer uluslararası kuruluşlardan atılması çağrısında bulundular.

Devlet Tutukluluları Değiştirme Komisyonu Başkanı Filip Vukoviç, Saraybosna televizyonuna yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'teki tutuklama kamplarında 10 bini çocuk, 58 bin kişi bulunduğunu bildirdi. Vukoviç, ateşkes sağlansa bile Bosna-Hersek'in fiilen ortadan kalktığını, Sırpların ülkenin büyük bölümünü ele geçirdiklerini, geri kalanını da Hırvatların denetim altına aldılarını, ülke nüfusunun %46'sıyla büyük toplumu oluşturan Müslümanların elinde ise ülkenin % 15'inden az bir parça kaldığını belirterek, dört aydır devam eden kanlı çarpışmalarda en az 8 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, 1.3 milyon kişinin de evini yurdunu terk ederek göçmen durumuna düştüğünü bildirdi.

7- AFP'nin Ermenistan Savunma Bakanlığı'na dayanarak bildirdiğine göre, Dağlık Karabağ'da Ermenilerin, Azeriler tarafından temmuz ayı başında ele geçirilen köylerden bazılarını geri aldıklarını ve hafta sonunda meydana gelen çatışmalarda 50 Azerinin tutsak edildiğini, en az 80 Azerinin öldüğünü, 30 Er-meninin de yaralandığını öne sürdü.

Dağlık Karabağ hükümeti sözcüsü ise hafta sonunda meydana gelen çatışmalarda 100 kişinin öldüğünü iddia etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Akdere ve Getasan bölgelerinde çarpışmalar olduğu doğrulandı ve iterk köyü çevresinde çatışmaların sürdüğü bildirilirken, kayıpların sayısı hakkında henüz kesin bilgi edinemediklerini açıkladı.

Itar-TASS'ın haberine göre Ermenistan'da üslenen 7. Rus Ordusu, Rus hükümetine çağrıda bulunarak Ermenistan'a silah ve cephane şevkinin durdurulmasını istedi.

8- Cezayir Başbakanı Belaid Abdüsselam, Başbakanlıktan istifa eden Sid Ahmed Gozali'den görevi devraldıktan 12 gün sonra yeni hükümeti kurduğunu açıkladı.

9- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hizb-i Vahdet grubuna bağlı mücahit grubunun, İttihad-ı İslami mücahitlerinin mevzilerine açtığı topçu ateşi sonucu, en az 12 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Guatemala'da turnede bulunan Meksika folklor ekibinin 25 dansçısı geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybederken, kazada 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Hasanoğlan'da Türk-Fransız işbirliği ile yapılan çimento fabrikasının açılışını yaptı. Demirel açılışta, dünyanın yeniden şekil aldığı bir dönemde ülkeler arası işbirliğinin önemine dikkat çekti ve Türkiye'nin önemli bir konumda bulunduğunu ifade etti.

Başbakan Demirel, İstanbul'dan Ankara'ya gelirken uçakta gazetecilerin, GAP'ın açılışı, kabine revizyonu ve parti içi sorunlara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kapatılan siyasi partilerin açılması, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'nın istifası ve rektör seçimi ile GAP töreni konusunda düşüncelerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

3- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı görevine yeni atanan ve bu amaçla Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Orgeneral John M. Shalikashvili, Ankara'da temaslarda bulundu. Shalikashvili, Başbakan Süleyman Demirel Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'ı makamlarında ziyaret etti. Konuk Komutan ziyaretlerinde, Yugoslavya'ya uygulanmakta olan BM ambargosunu denetlemek üzere Adriyatik'te bulunan Akdeniz Daimi Deniz Kuvveti'ne Türkiye'nin gönderdiği Turgut Reis Firkateyni'nin çalışmaları ve Türkiye'nin Çekiç Güç'e verdiği destekten dolayı te-şekür etti.

4- Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Sivritepe Jandarma Sınır Karakolu yakınlarında güvenlik kuvvetlerine saldıran PKK militanları bir jandarma çavuşu ile 9 eri öldürdüler. Olaydan sonra güvenlik güçlerinin düzenlediği sınır öte si harekatta çok sayıda PKK militanının öldüğü bildirildi.

PKK militanlarının Çukurca ilçe merkezine roketle ateş açmaları sonucu da 3 kişi yaralandı.

5- Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Mahmut Türkmenoğlu, tedavi gördüğü ABD'de yaşamını yitirdi.

6- Tiyatro ve sinema sanatçısı Yavuzer Çetinkaya, İstanbul'da öldü.

7- Manisa'nın Alaşehir ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

8- Kuzey Irak'ta kurulan Kürt hükümetinin Başbakanı Fuat Masum, Er-bil'de "Kürtlerin son durumunu ve Kuzey Irak'taki gelişmeleri Milliyet Gazete-si'ne değerlendirdi. Masum, BM'nin Irak'a ambargo uygulamasının ardından,

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in de Kürt bölgelerine ambargo uygulaması nedeniyle halkın ekonomik sıkıntıya düştüğünü söyledi. Türkiye'nin, Kürt hükümetinin kurulmasıyla devlet olacağı endişesi duymaya başladığını sezdiklerini vurgulayan Fuat Masum, devlet kurmak gibi bir amaçları olmadığını, hükümetin merkezi değil yerel anlamda ve sorunları çözmek için oluşturulduğunu söyledi, Kürt hükümetinin Türkiye tarafından tanınmamasını saygıyla karşıladıklarını kaydeden Masum, Irak'ın toprak bütünlüğünü de koruyacak bir federasyon sistemi kurmayı amaçladıklarını ifade etti.

9- Londra'da AT öncülüğünde yapılan barış görüşmelerinde Bosnalı Sırp Hırvat ve Müslüman liderler arasında imzalanan ve Bosna-Hersek'te geçen pazar günü yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasına karşın başkent Saraybosna'da çatışmaların yoğunlaştığı, kentte dün gece açılan yoğun topçu ateşi sonucunda 5 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'nin BM Barış Gücü yetkilileri ve kendisine danışmadan geçen cuma günü aldığı kararla, Bosna-Hersek'te tüm ağır silahların BM gözetimine verilmesi önerisini onaylamasını eleştirdi ve Bosna-Hersek'te ağır silahların BM denetimine verilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını belirtti.

Bu arada, Yugoslavya Başbakanı Milan Paniç, BM binasında yaptığı basın toplantısında, Sırbistan Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç'in barışı engellememesini istedi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Moldova Devlet Başkanı Mirca Snegur, Kremlin'de, Moldova topraklarında yaşayan Rus azınlığın ayrılıkçı eylemleri nedeniyle ortaya çıkan kanlı iç savaşın çözüm ilkelerini kapsayan bir anlaşma imzaladılar.

11- Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin geçen hafta sonu başlattıkları saldırının devam ettiği, Dağlık Karabağ'daki bazı köyler ile Sarsanj barajının yeniden Ermenilerin eline geçtiği bildirildi.

12- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, üç gündür çarpışan Şii Hizb-i Vahdet örgütü ile Sünni İttihad-ı İslami mücahitleri arasında ateşkes antlaşmasına varıldığı bildirildi.

13- Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te havalandıktan hemen sonra düşen uçakta bulunan 13 kişi ile uçağın üzerine düştüğü binadaki 30'a yakın kişinin öldüğü bildirildi.

14- Haitili sığınmacıları taşıyan ve Amerika'ya gitmek isteyen bir teknenin

Port-Au-Prince'in kuzeyindeki Cabaret yakınlarında batması sonucu 15 kişinin öldüğü, 35 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

15- Sri Lanka'da ülkenin doğusunda Tamil gerillalarının bir trene yaptıkları saldırıda 6 Müslüman öldü.

16- Çekoslovakya Devlet Başkanı Vaclav Havel, görevinden istifa etti.

22 TEMMUZ 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İnterstar'a verdiği demeçte, GAP'ın açılış törenine davet için Meclis Başkanı olarak değil, Eskişehir Milletvekili sıfatıyla bir faks aldığını belirtti ve hükümeti bu konuda eleştirdi. Cindoruk, bunu bir davet olarak saymadığını ve SAP törenine katılmayacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, tatilini geçirdiği Ay-"alık'ta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hükümetin sekiz ay içinde koalisyon protokolüne konulan her konuda ilerlemeler kaydettiğini belirtti. İnönü, açıklamasında yöneltilen eleştirilerin hükümetin başarısını örtmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Güneydoğu'da istediğimiz yere gelemedik, ancak olağanüstü hali yavaş yavaş kaldırma noktasına geliyoruz" diye konuştu. CHP konusundaki soruları da yanıtlayan İnönü, tartışmaların kendisini kaygılandırmadığını vurguladı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümeti Erzurum'un Hiniz ilçesinin gereksinimini karşılamadığı ve Erzincan Yasası'nı TBMM'den çıkarmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

4- Mardin'in Nusaybin ilçesi'nde Özel Hareket Timi'ne ait taşıta PKK mili-tanlarınca açılan ateş sonucu 5 polis memuru şehit oldu. Özel Harekat Şube Müdürü ile bir polis memuru yaralandı. Çatışmada bir PKK militanı da öldü.

5- Operet, tiyatro ve sinema oyuncusu Toto Karaca istanbul'da öldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi öldü.

7- Irak yönetiminin Bağdat'taki tarım bakanlığı binasında araştırma yapmak isteyen BM heyetine izin vermemesi üzerine, bakanlık önünde 5 Tem-muz'dan buyana beklemekte olan BM uzmanları yerlerini terk edip otellerine döndüler.

BM heyetinin başkanı Mark Silver yaptığı açıklamada, Bağdatlıların düzenledikleri gösterilerin giderek daha tehlikeli niteliğe büründüğünü, Irak hükümetinin ise heyetin can güvenliğini sağlamak için hiç bir önlem almadığını söyledi.

Öte yandan ABD, Irak'ı Körfez Savaşı'nın ardından ilan edilen ateşkes koşullarına uymaması nedeniyle uyardı ve askeri müdahale seçeneğinin gözardı edilmediğini bildirdi.

Irak yönetimi ise Bağdat'taki BM heyetinin, Irak'a karşı düzenlenecek bir askeri müdahaleye zemin hazırladığını öne sürdü.

8- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Başbakanı izak Rabin ile Kahire'de bir araya gelerek görüştü. Görüşmeden sonra Kahire'de ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki lider, yararlı bir görüşme yaptıklarını, bir çok konuyu ele aldıklarını, ancak ayrıntıya girmediklerini ifade ederek, görüşmelerin barış için iyi bir başlangıç olduğunu belirttiler.

9- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, İsrail ve Ürdün'den sonra Suriye ve Mısır'a uğrayarak temaslarda bulundu. Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Baker, İsrail'in "işgal altındaki Arap topraklarında yeni Yahudi yerleşim merkezleri kurma etkinliklerini kesin ve kapsamlı biçimde azaltacağını" söyledi ve İsrail'deki yeni hükümetin, yerleşim merkezleri kurulmasına ilişkin politikasından son derece memnun olduğunu belirtti.

10- Bosna-Hersek'te geçen hafta başında imzalanan ateşkese rağmen, başkent Saraybosna'da dün gece, son üç haftanın en şiddetli çatışmasının meydana geldiği bildirildi.

Bosna-Hersek'teki barış gücü komutanı Levvis Mackenzie, Saraybosna radyo ve televizyonundan yayımlanan basın toplantısında, yalnız Saraybosna'da barışın sağlanabilmesi için en az 40 bin barış gücü askerine ihtiyaç olduğunu belirtti. Konuşmasında Bosna-Hersek'e barışın gelmesi için çatışan tarafların görüşme masasına oturması gerektiğini vurgulayan Mackenzie, "Sırplar, Müslümanlar ve Hırvatlar bir masayaya oturmazsa, savaş bir tarafın kazanması diğer tarafın kaybetmesi gibi trajik bir sonla bitecektir" dedi.

Bu arada Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, dün Zagreb'le Sırp birliklerine karşı ortak mücadeleye yönelik, askeri ağırlıklı bir işbirliği anlaşması imzaladı.

11- Litvanya Parlamentosu'nda dün hükümete verilen güvensizlik önergesi nedeniyle yapılan oylamada, Başbakan Gediminas Vagnorius düşürülerek, Aleksandras Abisala başbakan seçildi.

23 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, GAP törenine Meclis Başkanı sıfatıyla çağrılmaması konusunda bir açıklama yaparak, "protokolde hata yapılmışsa özür dilerim" dedi. Demirel, davetiyelerin henüz dağıtıldığını da bildirdi.

GAP açılış davetiyesi konusunda TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un eleştirilerinden sonra, RP Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile TBMM ANAP Grup Başkanvekili Mustafa Kalemli, aynı imzasız yazılardan aldıklarını belirterek törene katılmayacaklarını ifade ettiler.

Davetlilerin tepki gösterdiği imzasız yazıların GAP Bölge İdaresi Başkanlığı tarafından gönderildiği belirlenirken, GAP'tan sorumlu Devlet Bakanı Ömer Barutçu, Tercüman Gazetesi'nin konuyla ilgili sorusunu cevaplandırdı. Herhangi bir özel maksat taşınmadığını belirten Barutçu, konunun yanlış anlaşılmaktan kaynaklandığını savundu. Barutçu, söz konusu yazının bizzat ilgiliye değil, "özel kalemine" veya "sekretaryasına" gönderildiğini belirterek, yazının amacını "sekretaryalar arasında ilgili kişinin törene katılıp katılmayacağının öğrenilmesi ve bu doğrultuda hazırlık yapılması" olarak açıkladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Ayvalık'ta Milliyet Gazetesi'ne, bazı yabancı ülke devlet adamlarının, Kıbrıs'la ilgili olarak Türkiye'ye gönderdiği mektupları değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin son gelişmelerle ilgili olarak muhalefet liderlerine bilgi vermek amacıyla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Refah Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ve MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Rusya federasyonu dışişleri bakanlarının Kıbrıs sorunuyla ilgili mektuplarını baskı olarak görmediğini söyleyen Çetin, 'Türkiye'de hiçbir hükümet üyesi baskı ile bir konuya çözüm getirmez, kaldı ki mektuplara bakıldığında öyle bir şey sözkonu-su değil" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Kıbrıs'taki gelişmeler, Bosna - Her-sek'e müdahale ve NATO'nun yeni yapılanması ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu.

5- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Milliyet Gazetesi'nin CHP'nin yeniden açılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

6- TÜBİTAK Başkanı Kemal Gürüz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında TÜBİTAK 1992 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri"ni kazanan bilim adamlarını açıkladı.

7- Bingöl'ün Karlıova ilçesi Kıraçtepe köyü mezrasına baskın düzenleyen bir grup terörist, 3 kişiyi öldürdü, evlerini ateşe verdikleri 2 kişiyi de kaçırdı.

Bitlis'in Hizan ilçesinde devriye gezen güvenlik kuvvetlerini bir grup PKK militanın pusuya düşürmesi sonucu çıkan çatışmada bir astsubay çavuş ve 3 er öldü, 4 jandarma eri de yaralandı.

Mersin'de PKK üyesi olduğu savlanan 12 kişi yakalandı.

İstanbul'da gece bazı banka şubelerine molotofkokteyli atıldı. Saldırıları TKP/ML-TİKKO üstlendi.

8- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da çatışmaların devam ettiği bildirilirken, Amerikan CNN televizyonunun Saraybosna'da görevli kameramanı, arabasına top parçası isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Başkentte, Sırplarla Bosna-Hersek kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Irak yönetiminin, içinde kimyasal ve nükleer silahlanma programına ilişkin önemli belgeler bulunduğuna inanılan Tarım Bakanlığı binasında araştırma yapmak isteyen BM heyetine izin vermemesi üzerine başlayan Irak-BM gerginliği tırmanırken, Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ülkesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini ve Tarım Bakanlığının aranmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

Bu arada ABD yönetiminin, Irak'ı, Körfez Savaşı'nı bitiren BM Güvenlik Konseyi kararlarına tam olarak uyması için bir kez daha uyardığı bildirildi.

10- Barış görüşmeleri için Suriye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat ile Suriye'nin Lazkiye kentinde görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile Arap ülkeleri arasında doğrudan görüşmeler başlatılması için hiç bir engel bulunmadığını söyledi. Baker, daha sonra Şam'dan ayrılarak, Suudi Arabistan'a gitti.

Öte yandan Filistin topraklarının İsrail işgalinden kurtulması için savaşım veren Fatih Devrimci Konseyi'nin sözcüsü Velit Halit, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta suikast sonucu öldürüldü.

24 TEMMUZ 1992

1- Lozan Antlaşması'nın 69. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Lozan Antlaşması'nın 69. yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Refah Partisi TBMM Grup Başkanvekili Şevket Kazan da Lozan Antlaşması'nın 69. yıldönümü nedeniyle Ankara'da birer basın toplantısı düzenlediler.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TÜSİAD'ı ziyaret etti. Cindoruk, TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile yaptığı görüşmede, devletin tarafsız kalarak, emek ve sermaye arasında barışı sağlayacağını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı da, Cindoruk'un 'TÜSİAD'ı ekonomiye katkı sağlayacak bir kuruluş" olarak nitelemesinden memnunluk duyduğunu vurguladı.

3- Başbakan Süleyman Demirel istanbul Sepetçiler Kasrı'nda düzenlediği 8. aylık basın toplantısında, iç ve dış sorunları değerlendirdi. Demirel, hükümet programının sonuçlarının ortaya çıkabilmesi için 500 güne ihtiyaç olduğunu, ancak verdiği sürenin sonunda yine de bazı şikayetlerin olabileceğini söyledi. Basın toplantısında Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan Demirel, BM Genel Sekreteri Butros Gali aracılığıyla iki toplum lideri arasında sürmekte olan görüşmelerin, soruna adil ve kalıcı çözüm getirmesinin en büyük istekleri olduğunu söyledi. Demirel, Türkiye'nin Kıbrıs'taki haklarından vazgeçemeyeceğini belirterek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın New York'taki görüşmelerde "gerekli esnekliği gösterdiğini, yapabiieğini yaptığını" söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Güvenlik Konseyi üyeleri ve BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmeleri öncesinde ABD, İngiltere-, Fransa, Rusya ve Çin Dışişleri Bakanlarına birer mesaj göndererek Türkiye'nin, Kıbrıs'da bir çözüme ulaşılması için BM Genel Sekreteri'nin iyiniyet girişimlerini desteklediğini belirtti. Ancak Genel Sekreteri misyonunun ötesinde sert bir tutum içine girmesi dolayısıyla da eleştiren Çetin, Gali'nin son aşamada, masaya getirdiği haritayı zorla Denktaş'a kabul ettirmeye çalıştığına dikkat çekti.

5- Türk basınından sansürün kaldırılışının 84. yıldönümü dolayısıyla "24 Temmuz Geleneksel Gazeteciler Günü" kutlandı. Bu arada Gazeteciler Cemiyeti tarafından ilki bu yıl verilen "Basın Özgürlüğü Ödülü", Babakan Süleyman Demirel'in de katıldığı törenle sahiplerine dağıtıldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Geleneksel Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "basından sansürün kaldırılmasının, milletin doğru haberal-ma özgürlüğünün en önemli aşamalarından biri olduğunu" belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kültür Bakanı Fikri Sağlar, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile İzmir, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarıyla, Anadolu Basın Birliği yayımladıkları mesajlarda basının içinde bulunduğu sorunlara dikkat çektiler.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, New York'taki Kıbrıs görüşmelerini değerlendirdi. Ecevit, New York görüşmelerinin sonunda olumsuz bir noktaya varma tehlikesi görülürse ya da Türkiye baskıların karşısında sıkışık bir durumda kalırsa TBMM'nin olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi.

7- Refah Partisi TBMM Grup Başkanvekili Şevket Kazan, Ankara'da Lozan Antlaşması'nın 69. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Lozan Antlaşması'nın bir benzerinin Kıbrıs için imzalanmaya çalışıldığını, Kıbrıs'ta kazanılmış hakların kaybedilmesini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Kristal-İş Sendikası'nın İstanbul'da başlayan 11. genel kurulunda yaptığı konuşmada, hükümetin işçi haklarıyla ilgili hazırladığı yasa çalışmalarının Meclis'ten çıkmamasını eleştirdi.

DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da, sermayeye karşı işçi örgütlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

9- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak'ta demokrasinin kurulmaması durumunda, önlerinde bulunan seçenekleri değerlendireceklerini belirterek, "bizim için, bu korkunç koşullarda kalmaktansa, demokratik bir Türkiye'ye katılmak daha iyidir" dedi.

10- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle bir grup PKK militanı arasında çıkan çatışmada 11 PKK militanı öldürüldü.

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde bir grup PKK'lı, korucu olmak için başvuran aynı aileden 5 kişiyi öldürdü.

11- Ankara Sanayi Odası Başkanvekili Ömer Faruk Yavuz ile gazeteci Aziz Utkan, Burdur yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldüler.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Cağaloğlu'ndaki binasına, biri kız iki

kişi tarafından roketli saldırı düzenlendiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Saldırıdan sonra gazeteleri arayan kimliği belirsiz bir kişinin olayı, yasadışı Dev-Sol Silahlı Devrim Birlikleri adına üstlendiği açıklandı.

13- Nahcivan'da başkonsolosluk kurulmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14- Bağdat yönetiminin, Tarım Bakanlığı binasında araştırma yapmak isteyen BM heyetine izin vermemesi ile başlayan gerginliğin ardından, Beyaz Saray Sözcüsü Marlene Fitzwater, düzenlediği basın toplantısında, Başkan Geor-ge Bush'un seçim gezilerini iptal ederek Washington'a döndüğünü ve Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir toplantı yaparak Irak'a müdahale konusunu görüşeceğini açıkladı. Fitzwater, Irak-BM gerginliğine değinirken, "savaşın bitmesinden bu yana en ciddi bunalımla karşı karşıyayız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker da, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Suudi yetkililerle görüşmelerinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın BM kararlarına uymasını sağlamak için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan Bağdat'taki Tarım Bakanlığı'nda inceleme yapmalarına izin verilmeyen BM görevlilerinin ani bir kararla Irak'tan ayrıldıkları bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da yaptığı 8. basın toplantısında, konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Irak'a karşı olası bir harekat sırasında İncirlik Üssü'nün kullanılamayacağını söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu Barış görüşmelerinin yeniden başlaması için İsrail, Mısır, Ürdün, Suriye ve Suudi Arabistan'a yaptığı 6 günlük geziyi tamamladı.

Bu arada FKÖ, Tunus'daki FKÖ karargahında üç gün süren toplantı sonucu bir bildiri yayımlayarak, İsrail'in işgal altındaki Yahudi yerleşim merkezleri kurmasına derhal ve toptan son vermesini istedi ve ABD'yi bu gerçekleşinceye kadar İsrail'e kredi vermemeye çağırdı.

25 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Washington'da düzenlenecek olan Kürt zirvesi öncesi Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'yi İstanbul Harbiye Orduevi'nde kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, görüşmeden sonra AA'ya yaptığı açıklamada, görüşmede, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Kuzey Irak'taki durum hakkında bilgi verdiğini, ayrıca bölgeden Türkiye'ye yönelik saldırılar konusunun ele alındığını bildirdi.

2- Şanlıurfa'da, GAP'ın en büyük bölümü olan Atatürk Barajı'nın iki ünitesi törenle hizmete girdi.

Törene Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk, Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, bakanlar, siyasi parti liderleri, milletvekilleri, kuvvet komutanları ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Ayrıca törende, Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Moldova Devlet Başkanı Mircea Sne-gur, Ürdün Başbakanı Sharif Zeid Beti Shaker, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Saleh Bakr, Özbekistan Başbakanı Mutalov, Kırgızistan Başbakanı Tursunbek Cingişev, Azerbaycan Meclis Başkanı İsa Kanberov, Bulgaristan Başbakanı Philip Dimitrov, Gürcistan Başbakanı Tengiz Sigua, Suriye Sulama Bakanı Abrurahman al Madani, Ermenistan Enerji Bakanı Sebuh Taşçıyan, Bahreyn Enerji ve Su İşleri Bakanı Majed Jawad Al-Jishi, Bulgaristan Yöresel Kalkınma İskan Politikası ve İnşaat Bakanı Nikola İvanov Karadimov yer aldılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Atatürk Barajı'nın çok önemli bir sembol olduğunu, ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ekonomik ve sosyal açıdan geliştireceğini vurguladı.

Başbakan Süleyman Demirel de konuşmasında törene katılanlara ayrı ayrı teşekür ederek, Atatürk'ün şanına layık bir eser meydana geldiğini, bu projenin ülkemizi en ileri ülke seviyesine çıkaracak bir proje olduğnu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, açılışta yaptığı konuşmada GAP'ın Türkiye'nin geleceği açısından çok önem taşıdığını ifade ederek, bu proje ile bölgenin yoksulluk sınırının kırılarak, ülkenin kaderini değiştireceğini belirtti. İnönü, 10 yılı aşan bu projeyi, bir iktidarın değil, halkın malı

olarak görmek gerektiğini sözlerine ekledi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile siyasi konularda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazete'sinde yayımlandı.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, dün Adana'da Cumhuriyet Gazete-si'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin taraf olduğu Akdeniz'in korunmasına ilişkin uluslararası sözleşmeler yürürlükte olduğu sürece Yumurtalık'ta Termik Santral kurulamayacağını söyledi. Yumurtalık'ta santral kurulmaya kalkışılması halinde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu isteyeceğini belirten Akyürek, "ÇED raporunda sözleşmelere aykırı parametreler çıkması halinde kabul etmeyeceğini" söyledi.

5- İstanbul Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu tarafından Sepetçiler Kas-rı'nda düzenlenen toplantıda, koalisyon hükümetinin 250 günlük icraatına ilişkin değerlendirmede, "hükümet programındaki çağdaş ve demokratik hedefleri gerçekleştirmek için bugüne kadar ciddi bir adım atılmadığı" belirtildi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TRT'ye, geçen ay akitlerine son verilen 295 istisna akitli personeli, İş ve İşçi Bulma Kurumu'na bildirmediği için, 147 milyon 500 bin lira ceza kesilmesine karar verdi. Bakanlık, görevlerine son verilen istisna akitli personelin ihbar ve kıdem tazminatlarını almaya hak kazandığını da belirtti.

7- Eğitimciler Birliği Sendikası'nın 1. Olağan Genel Kurulu Ankara'da başladı.

8- Almanya'nın Nürnberg şehrinde yapılan Futbol Şampiyonası'nda Türk (A) Genç Milli Takım'ı, Avrupa Futbol Şampiyonu oldu.

9- 25. Olimpiyat Oyunları İspanya'nın Barcelona kentinde başladı.

10- Vietnam'ın Kao Bang eyaletinde bir manganez madeninde dün meydana gelen toprak kaymasında 100'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

11- Çin'in Hubei bölgesindeki kimyasal madde fabrikasında meydana gelen patlamada 22 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Endonezya'da dün gece kaybolan yolcu uçağının dağa çarparak düştüğü ve uçaktaki 71 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Irak yönetiminin, Tarım Bakanlığı binasında araştırma yapmak isteyen BM heyetini engellemesiyle başlayan Irak-BM gerginliğinde, Irak'ın BM'nin son önerisini olumlu karşıladığını bildirmesiyle çözüme yaklaştığı bildirildi.

26 TEMMUZ 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Malatya'da başkanı olduğu İnönü Üniversitesi Vakfı Mütevvelli Heyeti'nin toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki mevcut sosyal sigorta sistemini eleştirdi ve sosyal sigorta sisteminin özelleştirilmesi gerektiğini belirterek, "aksi halde sosyal sigorta kurumları sadece kendilerini değil, devleti de batırır" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, GAP'in en büyük ünitesi Atatürk Barajı'-nın açılış töreni için bulunduğu Şanlıurfa'da 10 fabrikanın temelini attıktan sonra İstanbul'a döndü. Demirel, uçakta gazetecilerin bir sorusu üzerine, Irak Kür-distan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin Türkiye'ye katılma isteğini değerlendirdi. Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduğunu hatırlatan Demirel, Barzani'nin teklifini reddettiğini bildirdi. Demirel, gerginleşen ABD-Irak ilişkilerinde Türkiye'nin taraf olmadığını da belirterek, "menfaatlerimiz ve uluslararası konjonktür neyi icabettiriyorsa yaparız" dedi.

Başbakan, İstanbul'da GAP'm açılış töreni için Türkiye'ye gelen konuk devlet adamları ile görüştü.

İlk görüşmesini Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov ile yapan Demirel, Pakistan Enerji Bakanı Muhammad Yusuf ve Sulama Bakanı Macid Cavid El Cişi'yi ayrı ayrı kabul etti. Başbakan daha sonra, Gürcistan Başbakanı Ten-giz Sigua, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, Fransa Dış Ticaret Bakanı Bruno Derieux, Kırgızistan Başbakanı Tursunbek Cingişev ve Özbekistan Başbakanı Abdülhaşim Mutalov ile görüşmelerde bulundu.

Başbakan Demirel, basına yaptığı açıklamada, görüşmelerde karşılıklı ilişkilerin ele alındığını bildirdi. Demirel, GAP'ın açılışına yaklaşık 30 ülkeden devlet adamlarının geldiğini anımsatarak, yabancı ülkelerin bu mutlu günde Türkiye'de olmalarını önemli bir olay saydığını söyledi. Demirel açıklamasında, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç ile yaptığı görüşme ve Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç'in Ganiç ile kendisine yolladığı mesajda anlatılanlar nedeniyle fevkalade üzgün olduğunu söyledi.

3- SHP Merkez Yürütme Kurulu, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Erdal İnönü başkanlığında Van'da toplandı. Doğu ve Güneydoğudaki SHP il ve ilçe yöneticileri ile belediye başkanlarının katıldığı toplantıya, Devlet Bakanları İbrahim Tez ve Mehmet Kahraman da katıldı. İnönü, MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bölgenin sorunlarını dile getirdi ve hükümetin halkın desteğiyle terörü etkisiz hale getireceğini'söyledi.

4- Devlet Bakanı Türkan Akyol yaptığı açıklamada, hazırlanacak ve sonbaharda Meclis gündemine girecek olan yeni üniversite reform paketiyle, üniversitelerin seçimle gelmiş kişi ve kurullarca yönetileceğini belirterek, YÖK'ün kurum ve yasa olarak kaldırılacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, basının, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin 'Türkiye'ye katılma yolundaki açıklamaları ve Iraklı iki Kürt liderine Türk pasaportu verilmesine ilişkin sorularını yanıtladı. İki olay arasında bağlantı olmadığını söyleyen Çetin, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin isteği üzerine kendisine diplomatik Türk pasaportu verildiğini doğrulayarak, bunu siyasi bir jest olarak niteledi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Barajı'nın açılış töreninin aceleye getirildiğini öne sürerek, barajın şu andaki su düzeyi ile enerji üretiminin verimli olmayacağını söyledi. Taranoğlu, konuşmasında, Başbakan Demirel'in hükümet programında yer alan vaatleri konusunda "500 günde her şeyin düzeleceğini söylemek mümkün değildir" sözünü eleştirdi.

7- Ankara'da yapılan İşçi Partisi Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa Doğu Perinçek seçildi.

8- Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdül Aziz El Rıfai ile yapılan röportaj Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Sırpların, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'yı yoğun top ve havan-topu ateşine tuttukları esnada, top ateşlerinin BM'nin yardım malzemesinin dağıtıldığı kuyrukta bekleyenlere isabet etmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 67 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada yaklaşık üç aydır Sırp kuşatması altında bulunan Saraybosna'-nın 70 bin nüfuslu Gorazde kentinde açlığın dayanılmaz boyutlara ulaştığı bildirildi. BM barış gücü, kentin yoğun Sırp bombardımanı altında olduğu ve bu nedenle yardım konvoylarının Gorazde'ye ulaşım olanaklarının bulunmadığı gerekçesiyle şehre yardım ulaştırma girişiminden vazgeçtiğini açıkladı. BM'nin Saraybosna'daki sözcüsü Mik Magnusson ajanslara yaptığı açıklamada, Gorezde'ye yiyecek ve ilaç ulaştırmanın ancak etkin bir ateşkes veya hava yardımıyla mümkün olabileceğini söyledi.

10- Irak Tarım Bakanlığı'nın BM heyeti tarafından denetlenmesi ile ilgili krizin çözümlendiğini söyleyen Irak BM Temsilcisi El Anbari, BM temsilcisi Rolf Ekeus ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Ekeus ve yeni bir BM heyetinin, Irak Tarım Bakanlığı'nda denetlemede bulunmak üzere salı günü Bağdat'a gideceğini kaydetti.

27 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Çanakkale'nin Çan ilçesinde düzenlenen geleneksel "seramik bayramı" kutlamalarına katıldı. Başbakan açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'de çalışanların yüzde 14'ünün sanayi, yüzde 50'sinin ise tarım işçisi olduğunu belirterek "sanayileşmeye devam etmediğimiz müddetçe zengin olmamız mümkün değil" dedi. Başbakan Demirel, "bugün doğuda müesseseler kapanıyor, yeni müesseseler açmak zorundayız, Türk sanayii yeni bir hamle yapmak zorundadır" şeklinde konuştu.

2- ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı Ankara'da yapıldı. Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, hükümeti, Bosna-Hersek olaylarında izlediği politika nedeniyle eleştirdi.

3- Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP Van MYK toplantısına katıldıktan sonra Van'dan Muş'a geçerek, Muş Valisi Koraltay Nitas'dan ildeki asayiş ve ekonomi konularında bilgi aldı. Muş'ta, halka hitaben konuşma yapan İnönü, ekonomik zorlukları çözmenin bu hükümetin görevi olduğunu, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kapsamındaki illere tahsis edilen 13 bin kadronun da yakında gönderileceğini kaydetti.

Daha sonra Muş'tan Malatya ya geçen İnönü'ye, Devlet Bakanları Mehmet Kahraman ve İbrahim Tez ile Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Adalet Bakanı Seyfi Oktay eşlik ettiler. İnönü, burada da halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti'nin İstanbul'daki toplantısında yaptığı konuşmada, dış politika konularında bilgi verdi. Çetin, Kıbrıs'la ilgili olarak, parlamentonun ve Kıbrıs halkının kabul edebileceği asgari bir düzeyde anlaşma ile Kıbrıs sorununun çözümünün çok yararlı olacağını söyledi. Çetin, Kıbrıs konusunda yapılan baskılara ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, "Amerika, ingiltere ve Rusya Dışişleri Bakanla-rı'dan mektuplar geldiğini, ancak bunların ifadesinden çıkan anlamın baskı olmadığını, nitekim yanlız bize değil, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mitsotakis'e de gönderilmiş olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çetin, konuşmasında, uygar dünyanın Irak'ta bilgi akışının engellenmesi nedeniyle savaşı göze alırken Bosna'da yetersiz kaldığına dikkati çekerek, şu andaki gündemin, Bosna'ya gönderilen insani yardımlardan önce saldırgan Sırbistan'ın engellenmesi olduğunu kaydetti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Cumhuriyet Ga-

zetesi'ne yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın İnönü Üniversitesi Vakfı Mütevvelli Heyeti toplantısında yaptığı konuşmada devleti de batıracağına" ilişkin sözlerini yanıtladı.

6- Atatürk Barajı'nın iki ünitesinin açılış törenleri için Türkiye'de bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, ANKA'nın sorularını yanıtladı. Türkiye'nin öncülüğünde yaratılan KEİB'e katılmak istediklerini belirten Gligorov, 'Türkiye'nin bölgedeki stratejik önemini gösteren bir anlaşma olan KEİB'e Makedonya'nın tanınmamasından dolayı davet edilmediklerini" söyledi. Kiro Gligorov açıklamasında, Yunanistan'ın, AT üyesi ayrıcalığından yararlanarak topluluk içinde Makedonya adının değişikliği konusunu, Makedonya'nın tanınması koşulu olarak kabul ettirdiğini, ancak Lizbon deklarasyonunda yer alan ad değiştirme koşulunun Helsinki ve AGİK sözleşmelerine aykırı olduğunu söyledi.

7- GAP'ın açılış töreni jçin bir süredir Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi ve Kriz Karargahı Başkanı Eyüp Ganiç, Ankara'da Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve üst düzey yetkilileriyle bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Ganiç, Türkiye'nin Bosna-Hersek'te yaşanan Sırp saldırılarının engellenmesi için yeni çabalar göstermesini istemek için Ankara'ya geldiğini söyledi. Açıklamasında, Bosna-Hersek'teki saldırganlığın etnik bir çatışma ya da iç savaş olmadığını, bağımsız bir devlete karşı bir saldırı olduğunu vurgulayan Ganiç, "Demokratik ülkelerden bu saldırganlığı durdurmasını istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çetin de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek sorununun bir yardım sorunu olmadığını, konunun esasına inmeden çözülemeyeceği gerçeğinin bilindiğini vurgulayarak, ancak bu gerçeği, "yeni bir girişimle bir kez daha ortaya koymamız lazım" dedi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi'nin, BM'nin, Bosna-Hersek'teki çalışmalarına ilişkin sorularını da yanıtladı.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Girit adasında, 1974 Kıbrıs Askeri Harekatı sırasında ölen 32 Yunan komandosunun anısına dikilen anıtın açılış törenlerinde gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtlarken, Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli koşulların oluştuğunu söyledi ve sorunun çözüm saatinin yaklaştığını belirtti.

9- Irak'ın kitle imha silahlarının yok edilmesinden sorumlu BM özel komisyonunun başkanı Rolf Ekeus, dün düzenlediği basın toplantısında, Körfez Sa-

vasi sırasında müttefiklerin Irak'ın silah gücünü yok etmeye yönelik bombardımanın temelde başarılı olamadığını söyledi. Silah denetiminin, saldırı ve bombardıman gibi askeri müdahalelerden daha etkili olduğunu savunan Ekeus, "I-rak'ta kimyasal silahların büyük bölümünün bombalama sırasında yok edilemediğini, nükleer araştırma birimlerine ise hiç bir şey olmadığını" belirterek, BM uzmanlarının çalışmaları sonucunda, aralarında balistik füzelerin de bulunduğu Irak'ın pek çok silahlarının ortaya çıkarılarak yok edildiğini" söyledi.

10- Hindistan'da bir otobüsün Subansiri ırmağına düşmesi sonucu 40 kişinin öldüğü bildirildi.

28 TEMMUZ 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin 250 günlük icraatını değerlendirdi. Bugüne kadar yapıcı muhalefet sergilemeyi amaçladıkları için hiçbir şeyin üzerine gitmediklerini ve hükümete avans verdiklerini kaydeden Yılmaz, iktidara gelirken şeffaflık politikası izleyeceklerini belirten koalisyon hükümetinin; İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde araştırma yapmalarını engellediğini, televizyon ekranlarına demirperde indirdiğini ve parlamentoyu çalışamaz hale getirdiğini iddia etti. Yılmaz, terör konusunda da hükümeti, kendilerine bilgi vermediği şeklinde eleştirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Malatya gezisi sırasında gazetecilere hükümetin 250 gününü değerlendirirken, "hergün programımız doğrultusunda yeni bir hamle, yeni bir iş yapma çabası içerisindeyiz, halkımız hepsini değerlendiriyor" dedi. Bütün vaatlerin yerine getirilebilmesi için bir seçim dönemi kadar süre gerektiğini belirten İnönü, "her geçen gün için yeni bir ilerleme sağlıyoruz" diye konuştu.

3- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki gelişmeleri değerlendirdi. Türkeş, Bosna--Hersek'teki katliama dur denilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin daha enerjik davranmasını istedi. Türkeş konuşmasında, 250'nci gününü dolduran DYP-SHP koalisyon hükümetinin bir çok alanda başarılı olduğunu belirterek, enflasyonun düşme eğilimine girdiğini, demokratikleşme alanında adımlar atıldığını, Türk cumhuriyetlerle iyi ilişkiler kurulduğunu; Anayasa değişikliği, çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler ve eğitim seferberliği yönünden ise daha yapılması gerekenler bulunduğunu söyledi.

4- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, SHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, SHP MYK'nın Van'da düzenlediği toplantının parti yöneticilerinin partinin sorunlarını görmesi ve halkın sorunlarını dile getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Selvi, bölgede uygulanan koruculuk sisteminin yararlı olmadığının anlaşıldığını ve kaldırılması gerektiğini bildirerek, yöre halkına gelir getirmek amacıyla başlatılan uygulamanın durdurularak yerine, yöre halkının gelirini artıracak yatırımların yapılması gerektiğini ifade etti.

5- İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir ve Trabzon Belediyeleri'nin işçi ücretleri konusunda Belediye-İş Sendikası'yla anlaşma sağlayamaması nedeniyle 50 bine yakın belediye işçisi grev kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, bir basın toplantısı düzenleyerek, Belediye-İş Sendikası'nın İstanbul'da yaklaşık 25 bin işçisiyle başlatacağı grevi yasal bir hak olarak karşıladıklarını belirtti ve grev süresince alınacak önlemleri açıkladı. Sözen, grev kırıcı bir hareket yapmayacaklarını da bildirdi.

6- Ankara'da 13 bin 473 belediye işçinin greve çıkma hazırlığı sürerken, Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, ilçe belediye başkanlarıyla bir araya gelerek grev değerlendirmesi yaptı. Greve ilişkin önlemlerin tartışıldığı toplantı sonrasında basına bir açıklama yapan Karayalçın, işçilere verebilecekleri en yüksek ücret artışını önerdiklerini söyledi ve greve hazır olduklarını bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi de, belediyelerdeki toplu sözleşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine, görüşmelerin bir an önce bitirilmesi ve işçilerin haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

7- Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rıfai AA'nın sorularını yanıtlarken, PKK'yı yasadışı bir örgüt olarak gördüklerini ve Suriye topraklarında Türkiye aleyhinde faaliyette bulunmasına hiç bir zaman izin vermediklerini söyledi.

Suriye nüfusunun üçte birinin içme suyu gereksinimini Fırat nehrinden sağladığını, ülkede başka önemli bir su kaynağı olmadığını anlatan El Rıfai, Fırat Nehri'nin sularının paylaşılması konusunda Türkiye, Suriye ve Irak arasında üçlü bir anlaşma yapılmasını istediklerini söyledi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel EI-Tıkriti, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, Kürt liderlerin Türk pasaportu almalarının amacının, Irak'ı parçalama çabalarına Türkiye'yi ortak etme olduğunu ileri sürdü.

9- Ağrı'nın Diyadin ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 6 PKK'lı öldürüldü, 1 er şehit oldu, 3 özel tim görevlisi ile 1 er yaralandı.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki çatışmada da 3 jandarma eri şehit olurken, 1 terörist öldürüldü.

Bitlis'te karayolları şantiyesine baskın düzenleyen PKK militanlarının 11 aracı ateşe verdiği bildirilirken, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde de iki kahvehaneye kimliği belirsiz kişilerce ateş açılması sonucu 5 kişi yaralandı.

10- Bodrum-Milas ve Antalya'da meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 13 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi de yaralandı.

11- Barcelona Olimpiyatlarında, halterde 60 kiloda Naim Süleymanoğlu, olimpiyat şampiyonu oldu.

12- AT arabuluculuğu başkanlığında dün Londra'da başlayan Bosna-Her-sek barış görüşmelerinin Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Siladziç'in, ülkesindeki sokakların cesetlerle dolu olduğu sırada Sırplarla pazarlığa oturmayacağını söylemesi üzerine olumlu sonuç almamadan sona erdi. Siladziç, AT-nin, cumhuriyetin bölünmesini öneren barış planını "etnik ayrılmayı kana boğacağı" gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

AT arabulucusu Portekizli diplomat Jose Cutileiro da, Bosna-Hersek'te savaşan tarafların temsilcileriyle ayrı ayrı yaptığı görüşmelerden sonra bir açıklama yaparak, cumhuriyetin üç etnik toplum tarafından bölünmesini Sırplar ve Hırvatların kabul ettiğini, fakat Müslümanların bu öneriyi reddettiğini bildirdi.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcılarından John Bolton Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'in Gorazde kentine havadan yardım malzemesi ulaştırmayı deneyeceklerini ve ABD'nin diğer Batılı ülkelerle, BM yardımının güvenli bir biçimde savaşın yaşandığı bölgelere ulaştırılması için askeri eylem seçeneği konusunda danışmalarda bulunduğunu belirtti.

Bu arada, Yugoslavya Başbakanı Milan Paniç, Madrid'le İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Sırpların ele geçirdikleri Bosna-Hersek topraklarından geri çekilmek zorunda olduklarını söyledi.

13- Irak yönetiminin, Tarım Bakanlığı binasını BM incelemesine açma kararına rağmen, ABD'nin bölgedeki askeri yığınağını güçlendirdiği ve bu çerçevede, Kuveyt'e yeni Patriot füzeleri göndereceği ve Karayip Denizi'ndeki bir uçak gemisinin de Körfez'e doğru yol aldığı açıklandı.

BM Güvenlik Konseyi, Irak yönetiminin, BM silah uzmanlarının Tarım Ba-kanlığf nda denetim yapmasına izin vermemesini ve Kürtlerle Şiilere karşı saldırı düzenlediğine ilişkin bilgileri gerekçe göstererek, Irak'a uygulanan ambargoyu iki ay daha uzattı.

Öte yandan, BM heyeti başkanlığını yürüten Rolf Ekeus, Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyerek, BM heyetinin Tarım Bakanlığı binasında incelemelerine başladığını açıkladı.

14- Azerbaycan Savunma Bakanı Rahim Gaziyev'in, başkent Baku'nun askeri başsavcılığına kendisine danışılmadan atama yapılması üzerine görevinden istifa ettiği bildirildi.

29 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nın 1991 yılı başarılı ihracatçıları için düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin 250 günlük icraatının savunmasını yaptı.

İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu da törende yaptığı konuşmada, ihracattaki sorunların başında koordinasyon eksikliği ve hukuki düzenlemelerin karışıklığının geldiğini söyleyerek, Dış Ticaret Bakanlığı kurulması halinde ithalat ve ihracat rakamlarının daha sağlıklı izlenebileceğini savundu.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da bazı milletvekilleri, belediye başkanları, il yönetim kurulları, ilçe başkanları ve belediye meclis üyeleriyle bir toplantı yaptı. Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet Gazetesi'nin Kıbrıs görüşmelerindeki son durumla ilgili sorularını yanıtlarken, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs'ta toprak konusunda önerdiği yüzde 29 artı formülünün altına inilmesinin güç olduğunu söyledi. Çetin, ABD'nin görüşmelere ağırlık koymasını, doğal olarak nitelendirerek, ABD'nin iki müttefikini ilgilendiren bir sorun olması nedeniyle konuya ilgi gösterdiğini ve ülkedeki seçim nedeniyle de bu ilginin ağırlık koymaya dönüştüğünü belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'da, illerin SSK Müdürleri ve hukuk müşavirleriyle sorunlar ve çözüm önerilerinin saptanması amacıyla yaptığı toplantıda, SSK müdürlerinin başarısının topladıkları prim borçlarıyla ölçüleceğini söyledi. Konuşmasında, bazı çevrelerde, kurumun darboğaza düşmesinde, kendilerinin sorumlu gösterilmeye çalışıldığını belirten Moğultay, "SSK'nın tahkime tabi tutulan 10 trilyonluk borcu biz göreve başlamadan önce belli olmuştur" dedi.

5- Deniz Kuvvetleri eski Komutanı ve CHP Milletvekili Oramiral Kemal Ka-yacan, İstanbul Göztepe'deki evinde 3 terörist tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

Olaydan sonra bir gazeteye telefon eden kimliği belirsiz bir kişi, yasadışı sol bir örgüt adına konuştuğunu bildirerek "son günlerde artan işkence ve baskılardan dolayı Oramiral Kayacan'ın cezalandırıldığını" söyledi.

Eski Deniz Kuvvetlen Komutanı Oramiral Kemal Kayacan'ın öldürülmesi siyasi çevrelerde tepki ve üzüntüyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kayacan'ın ailesine ve Genelkurmay Başkanlığı'na birer mesaj yollayarak başsağlığı dileklerinde bulundu.

Başbakan Süleyman Demirel de Kayacan'ın ailesine gönderdiği başsağlığı mesajında Kayacan'ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirdi. Ecevit, Başbakan Süleyman Demi-rel'in Kıbrıs konusunda ABD baskısından korktuğunu ve bu korkusunu da açığa vurarak Türk tarafını zor durumda bıraktığını söyledi. Ecevit, Türk tarafının görüşmelerde çok titiz ve dikkatli olması gerektğini belirterek, "bugünkü dünya şartlarında Türkiye, adaya bir daha barış harekatı yapamaz, bu unutulmamalı ve 1974'te edinilen kazanımlardan taviz verilmemelidir" dedi.

7- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunda çeşitli zamanlarda yaptığı toplantılarda konunun önemine değindiğini, kamuoyunu ve yetkilileri uyardığını söyleyerek, Kıbrıs konusunun Türkiye ve KKTC'nin başını ağrıtacak bir noktaya geldiğini ileri sürdü. Türkeş, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda galip ve haklı taraf olduğunu vurgulayarak, "bütün^galip ve haklı taraflar gibi Türkiye de müzakerelere başlayabilmek için gerekli ön şartlarını karşı tarafa kabul ettirmek zorunda idi" dedi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu; Sabah Gazetesi imtiyaz sahibi Dinç Bilgin, Genel Yayın Müdürü Zafer Mutlu ve murahhas üye Güngör Mengi'nin "geleneklere ve yasalara uymayarak cemiyet menfaatine aykırı bir biçimde Kurban Bayramı günlerinde gazete yayımladıkları, bu gazetelerde cemiyet aleyhine haber ve yazıya yer verdikleri, dolayısıyla cemiyeti kamuoyunda küçük düşürdükleri, cemiyet amaç, karar ve yükümlülüklerine uymadıkları" gerekçesiyle Gazeteciler Cemiyeti üyeliğinden ihraçlarına karar verdi.

9- Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile eşi ve kardeşinin İstanbul'da konuk olduğu bir eve istanbul Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen baskın sonunda, ev sahibi, Zana'nın eşi ve 2 akrabası gözaltına alındı.

Leyla Zana, tutuklamalardan sonra düzenlediği basın toplantısında, baskın düzenlenen evde misafir olarak bulunduklarını belirterek, aramanın nedeninin yakalanan bir kişinin misafir oldukları ev sahibinin adını vermesi olduğunu söyledi.

10- Özgür Gündem Gazetesi Haber Merkezi Müdürü Ahmet Akkaya yaptığı yazılı açıklamada, Mardin bürosu muhabirinin 4 gündür Mardin Emniyet Mü-dürlüğü'nce gözaltında tutulduğunu bildirdi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman'm Sason ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından üçü öldürüldü. Çatışmada bir korucu da yaşamını yitirdi. Güvenlik güçlerinin Mardin ve Siirt kent merkezlerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda da, PKK'nın örgütlenme faaliyetlerini yürüttükleri bildirilen 39 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

12- AT'nin geçen yıl Hollanda'nın Maastricht kentinde Avrupa'nın bütünleşmesi için aldığı kararlar, Yunanistan parlamentosunda görüşülmeye başlandı. Parlamentonun, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununu da gündeme getirdiği bu özel oturumunda, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Türk-Yunan ilişkilerinden söz ederken, hükümetinin Türkiye ile sürtüşma dönemini kapatıp yeni bir diyalog sürecine girmek istediğini belirterek, "Kıbrıs konusunda Ankara hükümetinin izlediği siyasetin Rauf Denktaş'ın izlediği katı siyasetle aynı olmadığına" ve "Ankara'nın Denktaş'ı ikna etmeye çalıştığına inandığını" dile getirdi.

13- BM öncülüğünde İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 50'den fazla ülke ve çok sayıda uluslararası kuruluş yetkilisinin katıldığı konferansta, Bosna-Hersek'te yaşanan savaş nedeniyle aylardır gündemde bulunan mülteciler sorununa çözüm bulmak amacıyla,alınabilecek önlemler tartışıldı. Konferansta, Almanya, Avrupa ülkeleri için standart bir mülteci kotası belirlenmesini isterken, Fransa ve ingiltere, sorunun Bosna-Hersek sınırları içerisinde çözülmesi ve her ülkenin alabileceği kadar mülteci alması gerektiğini savunarak Almanya'nın önerisine karşı çıktı.

Bu arada, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Şıpların, dün gece kente yoğun topçu ateşi başlattığı, saldırıların özellikle kentin tarihi bölgelerine ve Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Dobruca semtine yöneldiği bildirildi.

Öte yandan İngiltere'nin başkenti Londra'da AT öncülüğünde dolaylı olarak yürütülen barış görüşmeleri bir anlaşmaya varılamadan sona erdi. AT temsilcisi Portekizli Jose Cutileiro, düzenlediği basın toplantısında, insan hakları komitesi kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

14- Sri Lanka'nın doğusunda ve kuzeyinde Tamil gerillalarıyla hükümet kuvvetleri arasında dün geceden bu yana meydana gelen çatışmalarda 35 asker ve polisin öldüğü bildirildi.

30 TEMMUZ 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı ve CHP Milletvekili Oramiral Kemal Kayacan'ın öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Kayacan'a çekilen tetik aslında demokrasimizi hedef almıştır" dedi. Cindoruk, Kayacan'ın ailesine başsağlığı mesajı gönderdi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, emekli Oramiral Kemal Kayacan'ın dün öldürülmesi üzerine Ankara'da Genelkurmay karargahında, Kara Kuvvevetlleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İrfan Tınaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Siyami Taştan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Fikret Küpeli'nin katıldığı bir toplantı düzenledi. Önümüzdeki günlerde başlayacak Yüksek Askeri Şura toplantısına ilişkin öngörüşme niteliği taşıyan toplantıda, Kayacan'a yönelik suikast ile alınması planlanan olası önlemler değerlendirildi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, 5 gün süren Güneydoğu gezisi süresince, insan hakları, olağanüstü hal uygulamaları ve yoğun işsizlik konularında dile getirilen eleştirileri cevapladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde meydana gelen terör olaylarına dikkat çekerek, hükümeti bu konuda daha dikkatli olmaya çağırdı. Ecevit, konuşmasında, Irak Kür-distan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani ile Kuzey Iraklı Kürt lider Celal Ta-labani'ye, Türk pasaportu verilmesini eleştirerek, bunun onların "politikalarını onaylamak" anlamına geldiğini bildirdi.

Ecevit, AA 'nın CHP'nin açılması konusundaki sorularını yanıtlayarak, CHP Genel Başkanı olma konusunda bir iddiada bulunmadığını bildirerek, "a-ma bana görev verilmek istenirse, sağlıklı bir yapıyı ve tutarlı bir doğrultuyu güvence altına alabilmek için bazı yetkilerin bana tanınmasını isterim" dedi. Ecevit, parti başkanı olduğu için CHP'nin bölge toplantılarına katılmayı doğru bulmadığını da kaydetti.

5- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, Meclis'te yaptığı basın toplantısında, 900'lü telefonlar, terör ve satışa çıkarılan fabrikalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kazan, açıklamasında, hükümetin iyi yaptığı icraatları takdir edeceklerini, yanlış yapılan uygulamalara da anında müdahale edeceklerini söyledi.

6- Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, polisin gece baskınında eşi ve yakın-

larını gözaltına almasından sonra HEP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gece gelen polislerin infaz timi olduğunu öne sürdü. Milletvekili seçildiği günden beri kendi şahsında milletvekili dokunulmazlığına yönelik saldırıların gün geçtikçe arttığını öne süren Zana, kendilerini çaresizliğe itmek isteyenlerin bulunduğunu söyleyerek, dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

7- TÜSİAD'ın İngilizce olarak yayınladığı 1991 yılı ve 1992 başındaki Türkiye ekonomisinin durmunu inceleyen Türkiye Ekonomisi 92" raporunda en önemli sorunun yüksek enflasyon olduğu vurgulandı.

8- özgür Gündem gazetesinin Batman'ın Gercüş ilçesi muhabirinin silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

Batman'da bir karakola düzenlenen saldırıda bir polis ve bir bekçi yaralandı.

9- Barcelona Olimpiyat Oyunları'nda 62 kiloda grekoromen stilde Türk güreşçi M.Akif Pirim altın, 90 kiloda Hakkı Başar ise gümüş madalya kazandı.

10- Başbakan Süleyman Demirel, bir günlük resmi bir ziyaret için Gürcis tan'a gitti. Başbakan Demirel, Gürcistan Tiflis Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "bağımsızlığına kavuşan ve özgür dünyanın bir üyesi olma çabası içinde olan Gürcistan ile Türkiye arasında yepyeni ve sıcak bir ilişkinin kurulmakta olduğunu" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel daha sonra Gürcistan Devlet Konseyi Başkanı Eduard Şevardnadze ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı ve iki ülke arasında çeşitli alanları kapsayan 6 ayrı anlaşma imzalandı.

11- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin başlattıkları karşı saldırı sonucu, Azeri kuvvetlerinin denetimindeki bazı yerleşim merkezlerine girdikleri bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Baku radyosundan açıklanan bildirisinde, Ermeni ordusunun son on gündür devam eden saldırıları sonucunda Dağlık Karabağ'ın Akdere bölgesindeki 6 köy ile Sarsang Barajı'nın kontrolünü yeniden ele geçirdikleri kaydedildi.

12- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin girişimiyle İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 52 ülkenin temsilcilerinin katıldığı konferansta, dağılan Yugoslavya topraklarında devam eden savaş nedeniyle mülteci durumuna düşen 2.5 milyon insana nasıl yardım edilebileceği görüşülürken, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Güvenlik Konseyine dün sunduğu raporunda, Hırva-

tistan'da bulunan güvenlik güçlerinin görev süresinin uzatılmasını ve sayılarının arttırılmasını istediği bildirildi.

Bosna-Hersek'teki çatışan Müslüman, Hırvat ve Sırp tarafların temsilcilerinin katıldığı ingiltere'nin başkenti Londra'daki barış görüşmelerinde ise, temsilcilerin AT koordinatörü Portekizli Jose Cutileiro ile yaptıkları ayrı ayrı görüşmeler sonucunda bir komite kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladılar.

13- ABD'nin Başkenti Washington'da, aralarında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYP) lideri Celal Talabani'nin de bulunduğu Irak muhalefet heyeti, dün gece ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan resmi açıklamada, "ABD'nin, Saddam'ın baskısına karşı çıkan kahraman Iraklıları kararlı biçimde desteklemeyi sürdüreceği" belirtildi.

14- Sri Lanka'da faaliyet gösteren ayrılıkçı Tamil gerillalarının önemli bir silah deposunu kuşattıkları, olay sırasında 30 askeri öldürdükleri ileri sürüldü. Sri Lanka ordu kaynakları da gerillalar tarafından düzenlenen saldırıda, 18 askerle 9 polisin ve 10 örgüt üyesinin öldüğünü belirttiler.

31 TEMMUZ 1992

1- Başbakan Süleyman Demire), İstanbul Valiliği'nde Kuzey Amerika İslam Tıp Birliği üyelerini kabul etti. Demirel, daha sonra da, Arnavutluk Savunma Bakanı Safet Zhulali'yi kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Başbakan Demirel, Kuzey Amerika İslam Tıp Birliği'nin, İstanbul'da 25.yıl ikinci olağan kongresinin yapıldığını hatırlatarak, Birliğin, Bosna-Hersek'teki durum konusunda aldıkları bir kararı kendisine ilettiklerini bildirdi.

Demirel açıklamasında, Bosna-Hersek sorununun çözümü konusunda, Türkiye'nin üzerine düşen her şeyi yaptığını belirterek, "bu, bir dünya sorunu ve büyük devletlerin de gayret içerisinde olmasına rağmen, meselenin tabiatında yatan zorlukları dolayısıyla bu zamana kadar istenen netice alınamadı" dedi.

2- Türk-İş'in 40. kuruluş yıldönümü kutlandı. Türk-İş'in 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, iş güvencesi yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçerek Meclis'te kabul edileceğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk demokrasisi açısından, Türk-İş'in önemli bir kuruluş olduğunu ifade ederek, Türk-iş'i dikkate almayan bir siyasi hareketin sert kayaya çarpacağını belirtti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Türk-İş'in en etkili demokratik kurumlardan biri olduğunu ifade ederek, Türk-İş'in hep devlet sorumluluğu ile hareket ettiğini söyledi. Ecevit, Türk-İş'in 41. yıldönümünü beklemeden işçilerin siyasi hakları üzerinde sınırlamaların kalkması gerektiğine işaret etti.

Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz da törende yaptığı konuşmada Türk-İş'in önce devlet ilkesini benimsediğini ifade ederek "demokratik parlamenter rejimin vazgeçilmez kurumlarından birisi de hür sendikacılık hareketidir" dedi.

3- HEP Şırnak Milletvekili ve Parlamento Sözcüsü Mahmut Almak, Bakanlar Kurulu'nda oluşturulan alt komisyonda incelenmekte oları İş Güvencesi Yasa Tasarısı'na altarnatif olarak hazırlandığını bildirdiği yasa teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu. Almak, konuyla ilgili olarak TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Alternatif Yasa Teklifi'nin ne tür düzenlemeler getirdiğini açıkladı.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik

üç gün önce başlatılan karadan topçu desteğindeki hava harekatının devam ettiği bildirildi.

Ağrı Valisi İsmet Metin de, gerçekleştirilen operasyonla Tendürek Dağı Gülizartepe'deki PKK eğitim kampının çökertildiğini ve çatışma sırasında öldürülen militanların örgütün lider kadrosunda olduklarının belirlendiğini açıkladı.

5- Merkezi Diyarbakır'da bulunan GAP Belediyeler Birliği'nce yayınlanan bir raporda, siyasal kaygılar nedeniyle bölgeye 70 yıldır sermayenin sokulmadığı öne sürülerek, bölgedeki beyin ve sermaye göçünün durdurulması için hükümetin yörede siyasi istikrar ortamını yaratması gerektiği bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü.

7- Danışma Meclisi üyelerinden Salih İnal Tekirdağ'da öldü.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İnal ailesine birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, New York'ta Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Kıbrıs'ta çözümün Türkiye'nin de çıkarlarına olduğunu, ancak "statükonun devamından yana olduğunu" söylediği KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın katı davranarak, Türkiye'nin çıkarlarına aykırı davrandığını öne sürdü. Vasiliu, bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali tarafından hazırlanan ve adada Türk tarafına yüzde 28.2 oranında toprak bırakan haritanın Türkiye'ye danışılarak hazırlandığını ileri sürdü.

9- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Baku Radyosu'ndan açıklanan bildirisinde, Azerbaycan ordusunun dün Dağlık Karabağ bölgesinde başlattığı bir karşı saldırıyla Ermenilerin son birkaç gün içinde ele geçirdikleri altı köyden üçünü geri aldıkları belirtildi.

10- BM Sözcüsü Mik Magnuson, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybos-na'da, Sırp bombardımanının tüm gün sürmesi ve Bosna savunma güçlerinin de uçaksavar topları ve cephelerde piyade ateşi ile karşılık vermesinden dolayı Saraybosna havaalanının geçici olarak kapatıldığını açıkladı.

Bu arada Bosna-Hersek'teki BM Barış Gücü Komutanı General Lewis Mackenzie, Saraybosna'dan BBC'ye verdiği demeçte, Bosna-Hersek'te halen sürmekte olan savaşın niteliği ve arazi biçimi nedeeniyle Bosna'ya bir askeri müdahale düzenlemenin son derece karmaşık bir operasyon gerektirdiğini söyledi.

Öte yandan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, Bos-

na'da düzenlediği basın toplantısında Bosna-Hersek'ten gelen mültecilerin Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilmesinin sorunun çözümü için yeterli olmadığını savunarak, Sırp saldırılarına son verilmesi için Avrupa ülkelerinden daha etkin önlemlere başvurmalarını istedi.

11- Çin'de bir yolcu uçağının Nanjing Havalimanı'ndan kalkışı sırasında meydana gelen kazada, 100 kişinin öldüğü, 26 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106