19.6.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1992

1 HAZİRAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Sayıştay'ın 130. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı'nın, TBMM'nin ve Sayıştay'ın harcamalarının, Sayıştay tarafından denetlenmesini gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de Sayıştay'ın kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, geçmişteki uygulamalardan ötürü Türkiye'deki Sayıştay'ın bağımsızlığının zedelendiğini belirtti.

Dünya Sayıştaylar Birliği ve Almanya Sayıştay Başkanı Heinz Günter Zavel-berg, "Bağımsızlığın, Sayıştayların denetim görevlerini dış etkilerden arınmış olarak yerine getirebilmeleri için önemli bir ön koşul olduğunu" söyledi.

Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül ise, Anayasa ve Anayasa Mahkemeleri kararlarında, bazı kamu kuruluşlarının yasal denetiminin Sayıştay denetiminin dışında tutulduğunu, bunun ülkedeki denetim bütünlüğünü olanaksız kıldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, haziran ayı içinde Türkiye'nin gündeminde bulunan önemli uluslararası sorunları, Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

3- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, resmi bir ziyaret için İsrail'e gitti.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, düzenlediği basın toplantısında, BM Kalkınma Konferansı çerçevesinde düzenlenen Yerel Yönetimler Onur Programı'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katıldığı "Yerel Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Programı" başlıklı proje ile "onur sertifikası" kazandığını belirterek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Başbakan Süleyman Demirel'in davetlisi olarak 4. İzmir İktisat Kongresi'ne katılmak üzere Başbakan Yardımcısı Şemsettin Hababayır ile Türkiye'ye geldi.

6- Yükseköğretim kurumlarından herhangi bir nedenle ilişiği kesilen ya da kesilme durumuna gelen öğrencilere yeni sınav hakkı tanıyan yasa, Resmi Gaze-te'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

28 yaşına geldiği halde herhangi bir nedenle askerliğini yapmamış olanlara 5 bin mark ödemek koşuluyla bedelli askerlik olanağı sağlayan yasa, Resmi Gaze-te'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa'ya göre yurtdışında yaşayanlar için bedelli askerlik süresi bir aya indirildi.

Devlet Memurları Kanunu'nda öğretmenlere verilen ek ders ücretlerini katsayıya bağlayarak yeniden düzenleyen değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Başbakan Süleyman Demirel, Arnavutluk gezisinin ikinci gününde Arnavutluk Halk Meclisi'nde yaptığı konuşmada, demokrasiyi savunarak, "Belki ideal bir sistem değildir, ama bugüne kadar bulunabilen sistemlerin en iyisidir, bu nedenle demokrasiye sıkı sıkıya sarılmak gerekir" dedi. Başbakan Demirel daha sonra Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berisha ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bosna-Hersek'teki vahşetin Kosova'ya sıçramamasını umduğunu beliterek, bu konuda dünyanın dikkatini çektiklerini" söyledi.

Bu arada 25 Haziran'da İstanbul'da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Toplantısı'na Arnavutluğun da davet edildiği ve toplantıya katılacağı bildirildi.

Demirel, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berisha ile dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği antlaşması ile yatırımların karşılıklı muhafazası ve teşvik edilmesi anlaşmalarını imzaladı. Ayrıca, kamu düzenini tehdit eden uyuşturucu, kaçakçılık ve terörizmle mücadelede işbirliği protokolü ve ileride yapılacak işlerin mutabakat protokolü de imzalandı.

Başbakan Süleyman Demirel, Yunan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, Ege, Kıbrıs, Batı Trakya konuları ile Makedonya Cumhuriyeti ve Batı Avrupa Birliği ile ilgili soruları cevaplandırırken, 'Türk ve Yunan halklarının birbirlerine güvenmeleri gerektiğini" vurguladı.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye ile dostluk ve işbirliği anlaşması konusunda büyük gelişmeler sağlandığını açıkladı.

9- AGİK ülkeleri, Karabağ sorununu görüşmek üzere İtalya'nın başkenti Ro-ma'da acil bir toplantı yaptılar. Toplantıya Türkiye'den Büyükelçi Selçuk Korkut başkanlığında bir heyet katıldt.

10- BM Güvenlik Konseyi'nin Sırbistan'a karşı aldığı petrol, ticaret ve hava ambargosunu öngören 757 sayılı kararının yürürlüğe girmesinden sonra başkent Belgrad'da halkın benzin istasyonlarına ve mağazalara hücum ettiği bildirildi. Bu arada Sırbistan Enerji Bakanı Nikola Sainovic, ülkede petrol darboğazını önlemek için enerji tasarrufuna gidileceğini açıkladı.

Hersek'in başkenti Saraybosna'da Hırvatlar ve Müslümanlar ile Sırplar arasında ateşkes konusunda anlaşma sağlanmasına karşın Sırp topçularının ateşe devam ettiği bildirildi. Yugoslav ordusunun Hırvat kenti Dubrovnik'e saldırıları da sürüyor.

İngiltere, Yugoslavya'nın Londra Büyükelçisi'nden ülkeyi terk etmesini istedi. İngiltere, ayrıca Sırbistan ve Karadağ ile tüm ticari ilişkilerini kesti.

İtalya hükümeti, ambargo kararına bütünüyle uyacağını açıklayarak yaptırımların Yugoslavya sorununun barışçı yollardan çözümüne katkıda bulunacağını umduğunu bildirdi.

Kanada Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Yugoslavya ile tüm ticari ilişkilerin kesildiği ve ülkede bulunan Yugoslavya'ya ait mal varlığının dondurulması için emir verildiği belirtildi. Açıklamada, iki Yugoslav konsolosluğunun kapatıldığı ve Yugoslavya Havayolları'na bağlı uçakların iniş ve kalkışlarının yasaklandığı da yer aldı.

Japonya ve Avustralya da, birer açıklamayla Sırbistan ve Karadağ ile ticaretin askıya alınması için işlemlerin başlatıldığını bildirdiler.

11- Suriye, Bekaa Vadisi'nin doğu kesimi üzerinde uçan İsrail savaş uçaklarına ateş açtı.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, BM temsilcilerini arayarak, İsrail'in Güney Lübnan'a yönelik saldırılarının Ortadoğu barış sürecini tehdit ettiğini vurgulayarak, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya ve Sırbistan'a olduğu gibi bu ülkeye karşıda yaptırım kararı alması için çağrı yaptı.

Arafat, dün Amman'da Ortadoğu barışıyla ilgili olarak görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in son saldırılarının barışı tehlikeye düşürdüğüne dikkat çekti ve bu saldırıların cezalandırılması gerektiğini savundu.

2 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, davetlisi olarak 3. İzmir İktisat Kongresi'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i kabul ederek görüştü. Başbakan Demirel, Aliyev'le görüşmesinden sonra Bosna-Her-sek ve Karabağ olaylarını değerlendirirken, Azerbaycan ve Nahcıvan'daki kardeşlerimizin 'Türkiye'nin her türlü desteğine sahip olduğunu" belirterek, "eğer kan hala durmazsa yapılacak olan şey, dünyanın müdahalesidir" dedi.

Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de, görüşmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, abluka altında oldukları belirterek, Nahcıvan'a hiçbir şeyin gelmediğini belirtti ve görüşmede, Türkiye'nin Nahcıvan'a yapacağı 100 milyon dolarlık yardımın ele alınacağını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de partisinin belediye başkanı adaylarıyla bir toplantı yaptı. İnönü, toplantıdan sonra gazetecilerin, "tarım işçileri grevinin ertelenmesi", "iş güvenliği yasa tasarısı", "olağanüstü halin uzatılıp, uzatılmayacağı", S.iktisat Kongresi" ve "Almanya ile ilişkiler" konusundaki sorularını yanıtladı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, gazetecilere bir açıklama yaparak, Almanya'nın Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasına ilişkin mektup teatisinin gerçekleştiğini bildirdi. Çetin, Almanya'nın gönderdiği mektupta, 'Türkiye ile Almanya'nın NATO çerçevesinde işbirliği içinde olduğunu ve Almanya'nın diğer NATO ülkelerine olduğu gibi Türkiye'ye de destek verdiğini" belirterek, "desteğin NATO anlaşmaları çerçevesinde kullanılmasını istediklerini" söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin, Almanya'nın mektubuna yanıt olarak Türkiye'nin gönderdiği mektupta, Türkiye'nin Almanya ile olan işbirliği ve dostluk ilişkilerinin önemli olduğuna değinilerek, 'Türkiye'nin NATO anlaşmalarına her zaman uyduğu, NATO'nün Roma'da oluşturduğu yeni stratejik savunma kavramının gözönün-de tutulması gerektiğinin" belirtildiğini bildirdi.

4- Petrol-İş, Hava-İş ve TÜMTİS sendikaları genel başkanlarıyla, sendika yetkilileri ortak bir açıklama yaparak, Nevruz olayları konusunda dünya kamuoyunun ve BM'nin dikkatini çekmek amacıyla, BM Ankara Temsilciliği'ne sunulan 290 imzalı deklarasyonun, PKK'yı desteklemek için imzalanmadığını, "dökülen kanlara dur diyebilmek, insan hakları ihlallerine karşı çıkmak ve halkların kardeşlik bağlarını pekiştirmek" amacı taşıdığını bildirdiler.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinin Kesentaş köyü dağlık kesiminde güvenlik güçleriyle PKK militanla-

rı arasında çıkan çatışmada, 3 teröristin öldüğü bildirildi.

6- Tunceli'de 5 sağlık görevlisinin başka yere atanmasını sürgün olarak niteleyen esnaf kepenk kapattı ve ardından izinsiz yürüyüş yapmak isteyen 50 kişiye polisin müdahale etmesi sonucu çıkan olayda 5 gösterici gözaltına alındı.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Ekipleri, yurt dışına kaçırılma hazırlığında bulunulan Roma ve Selçuklu dönemlerine ait 19 parça tarihi eser ele geçirirken, olayla ilgisi olduğu belirtilen 5 kişiyi gözaltına aldılar.

8- Bosna-Hersek'te BM öncülüğünde Sırplarla Hırvat ve Müslümanlar arasında dün varılan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girer girmez bozulduğu, Sırplar ile Müslüman ve Hırvatlar arasında şiddetli çarpışmaların meydana geldiği, başkent Saraybosna'yı kuşatmış bulunan Sırp milislerin kentte büyük bir saldırı düzenledikleri bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin ambargo kararının ardından başkent Belgrad'da petrol fiyatlarının yüzde yüz arttığı bildirildi.

Yugoslavya'nın Kanada ve Tunus büyükelçileri Belgrad yönetimini protesto amacıyla görevlerinden istifa ettiler.

Hollanda, Yugoslavya'ya ait mal varlığını dondurduğunu belirtti ve bu ülkeyle ticari görüşmeler yapılmasını yasakladı.

Bu arada Avrupa Topluluğu, Sırbistan'a yaptırım uygulama kararını resmen onayladı.

9- İsrail'in Lübnan'a yönelttiği saldırılar devam ederken, Beyrut hükümeti, İran'a yaptığı çağrıda, Güney Lübnan'da Hizbullah'ın faaliyetlerini durdurmasını istedi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ise, Beyrut'u ziyaret ederek Lübnan Başbakanı Reşit El Solh'la görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, "İ-ran'ın Siyonist İsrail saldırganlığına karşı savaşan Hizbullah'ı desteklemeye devam edeceğini" söyledi.

3 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Atina'da yayınlanan "II Tempo" dergisinde yayınlanan demecinde, "Uluslararası kamuoyu, Bosna-Hersek'te kan dökülmesini durdurmak için var gücüyle mücadele etmelidir, Türkiye, bu çerçevede kendisine düşen sorumluluğu üstlenmeye hazırdır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Şanlı-urfa'fa düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, geçmiş dönemin sıkıntılarının sürdüğünü, hükümetin trilyonlarca lira borç ödemek durumunda olduğunu belirterek, koalisyon hükümetinin 20 Ekim seçimleri öncesi vaat ettiklerini gerçekleştirmeye başladığını belirtti ve iş güvencesi, işsizlik sigortası,memur sendikalarına değindi.

3- Türk-İş tarafından yapılan bir araştırmada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ba-kanlığfnca hazırlanarak, tartışmaya açılan iş güvenliği yasa taslağından sonra iş akti fesihlerinin daha da yoğunluk kazandığı, son 8 ayda Türk-İş'e bağlı sendikalardan 65 bin işçinin işine son verildiği açıklandı.

4- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafe Mecvel El Tıkriti, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta konuşlandırılmış Çekiç Güç'ün kalkması için Türkiye ile anlaşmak istediklerini belirterek, topraklarında bir Kürt devleti kurulması halinde, bunun "ikinci bir İsrail" olacağını söyledi.

5- Şırnak'ta ANAP il encümen adayı Abdurrahman Ay, PKK militanlarınca öldürüldü.

6- İmar Bankası İstanbul Ümraniye şubesinin silahlı 4 kişi tarafından soyulduğu, banka güvenlik görevlisini yaralayan soyguncuların, 385 milyon lira değerindeki döviz ve parayı alarak kaçtıkları bildirildi.

7- Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi tarafından ikincisi düzenlenen ve dünya üzerinde yaşayan Türk cumhuriyetleri ve özerk bölgelerdeki Türk devletleri eğitim bakanlarının katıldığı "Dünya Türkleri Konferansı" New York'ta başladı. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'm başkanlık edeceği konferan-srn 4 gün süreceği bildirildi.

8- Federal Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hans Schumacher, Federal Alman Meclisi Dışişleri Komisyonu toplantısından sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'ye NATO yardımı çerçevesinde yapılan silah sevkiyatının serbest bırakılmasının" kararlaştırıldığını açıkladı.

9- Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan, Erivan'da Cumhuriyet

Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Karabağ sorununa barışçıl bir çözüm bulmanın yolunun, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesinden geçtiğini söyledi. Ülkesinin Türkiye ile diplomatik işbirliği kurmaya hazır olduğunu belirten Pet-rosyan Başbakan Süleyman Demirel'e hitaben bir mektup yazdığını bildirerek, Ermenistan'ın Karabağ sorununun bir Müslüman-Hıristiyan çatışmasına dönüşmesini engellemek için gerekli tüm çabayı harcayacağını kaydetti.

10- Sırbistan ve Karadağ'dan kurulu Yugoslavya Federasyonu, bir bildiri yayımlayarak, "Sırp milislerden Saraybosna ve diğer kentlere yönelik bombardımanlara son vermelerini ve Sırp milislerce kuşatma altında tutulan Saraybosna Havaalanı'nın denetimininin BM'ye devredilmesini ve insani yardım konvoylarının geçişinin engellenmemesini" istedi.

Ancak Sırp milislerin emre uymayarak kenti topçu ateşine tuttukları ve saldırıda 3 Müslüman sivil yaşamını yitirirken, 3'ünün de yaralandığı bildirildi.

Saraybosna'nın Dobrine kasabasına insani yardım götüren BM konvoyuna düzenlenen saldırıda bir görevlinin öldüğü, bir görevlinin de yaralandığı bildirildi.

Saraybosna Tıp Merkezi'nden yapılan açıklamada, Bosna-Hersek'te 5 aydır süren çatışmalarda 5 bin 700 kişinin yaşamını yitirdiği, 20 bin kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Sırbistan'ı terörist eylemleri desteklemekle suçlayarak Belgrad yönetimin eleştirdi.

11- Birleşmiş Milletler Çevre ve Gelişme Konferansı, Brezilya'nın başkenti Rio de Janeiro'da başladı. Konferansa, 170 ülkeden 131 devlet başkanı, 30 bin delege ve 7 bin gazetecinin katıldığı bildirildi.

12- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Suudi Arabistan yanlısı İttihadı İslami grubu ile İran yanlısı Hizbi Vahdet grubu arasında çatışmaların devam ettiği, çatışmalarda toplam 20 kişinin öldüğü, 83 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Danimarka'da, AT'yi daha bağlayıcı bir birliğe dönüştüren Maastrich anlaşması için yapılan halkoylamasında, seçmenlerin % 50.7'si anlaşmaya hayır dedi.

4 HAZİRAN 1992

1- Türkiye'de 2000'li yılların ekonomi politikaları ile kalkınma stratejilerinin ele alınacağı "3. İzmir İktisat Kongresi" başladı. Dört gün sürecek kongrenin açılışına Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit.ve MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, bakanlar Akın Gönen, Tansu Çiller, Cavit Çağlar, Ekrem Ceyhun, Orhan Kilercioğlu, Mehmet Batallı ile Sümer Oral, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Nahcıvan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Azerbaycan Başbakanı Rahim Hüseyinov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Felix Kulov, Moldava Başbakanı Valeriu Muravsc-ki, KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile işçi ve işveren temsilcileri de katıldı.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, programda yer almasına karşın kongreye katılmadı.

Kongrenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 11 yıl önce öngördüğü ekonomik hedeflerin çoğunluğunun gerçekleştiğini belirterek, 'Türkiye'nin bu başarısının 80'li yıllarda benimsenen ekonomik politikaların doğru olduğunu , göstermesi bakımından önemlidir" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, konuşmasında geçen 10 yıllık dönemi eleştirmenin hakları olduğunu belirterek, "temel dengeleri sarsan ve ekonomiyi bugün adeta bir kapan içine sokan" en önemli nedenin, 1980'li yılların özellikle ikinci yarısından başlayarak genişleme gösteren kamı kesimi açıkları olduğunu" söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'da yaptığı konuşmada, bu kongreyi tarihi fırsat olarak gördüğünü vurgulayarak, "umudum odur ki koalisyon hükümeti, bu kongrede dile getirilen görüşlerin ışığında hatalarını telafi edecek gücü, yapısal zaaflarına rağmen bulacaktır" dedi. Yılmaz konuşmasında, "hükümetin, geçmiş dönemden enkaz devir teslimi gibi suçlamalardan kaçınmalı" diyerek eleştirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, konuşmasında ana muhalefet partisi lideri Mesut Yılmaz'ın konuşmasını eleştirdi ve ekonominin dünya ekonomisi içindeki rekabet gücünü arttırmasının vazgeçilmez amaçlarından bir olduğunu söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuşmasında, 1980'li yılların başından itibaren gerçek bir istikrar programı ve gerçek bir pazar ekonomisi uygulanmadığını belirterek, "tersine istikrarsızlık artmıştır ve pazar ekonomisinin bütün kuralları çiğnenmiştir" dedi.

MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Devlet Bakanı Tansu Çiller ve konuk olarak kongreye katılan yabancı devlet adamları da birer konuşma yaptılar.

2- TBMM Hayali İhracat Komisyonu Başkanı DYP Aksaray Milletvekili Mahmut Öztürk, Cumhuriyet Gazetesi'nin hayali ihracat savları konusundaki sorularını yanıtlarken, 10 trilyon liralık kamu zararına yol açan hayali ihracat olaylarının tüm ayrıntılarının, 12 Eylül askeri yönetiminin işbaşında bulunduğu 1980-83 yılları arasında düşünülerek planlandığını ileri sürdü. Öztürk, Komisyon'un gerekli bilgi ve belgeleri toplama işini tamamlamak üzere olduğunu söyledi.

3- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, yerel seçim çalışmaları için bulunduğu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, "PKK'nın legalleştirilmesi gerektiğini" söyledi. Dicle, dış politika konusunda Dışişleri Bakanlığı'na alternatif olduklarını öne sürdü.

4- Meksika Dışişleri Bakanı Fernando Solana Morales, Türkiye'ye geldi. Ankara'da Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve diğer yetkililerle görüşmelerini tamamlayan Morales, ayrılışından önce dünyada meydana gelen değişimler karşısında dış politika, strateji ve öncelikleri gözden geçirdiklerini kaydederek, Türkiye ile siyasi, ekonomik ve pek çok alanda özel ilişkiler geliştirmeye önem verdiklerini belirtti.

Meksika Dışişleri Bakanı, Ankara'da ekonomik ve kültürel konularda birer çerçeve anlaşması imzalanmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

5- Şırnak ve Elazığ'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2'si kadın 8 PKK'lı öldü, 2 PKK'lı da yaralı olarak ele geçirildi.

6- Orman Bakanlığı'nın, 'Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığından ayrılarak yeniden teşkilatlanması ve Bakanlığın kuruluş ve görevleri hakkındaki yasa, yürürlüğe girdi.

7- Dışişeri Bakanı Hikmet Çetin, NATO Dışişleri Bakanları ilkbahar toplantıları için bulunduğu Norveç'in başkenti Oslo'da yaptığı açıklamada, Danimarka referandumunun Türkiye'nin AT'a tam üyelik süresini olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyledi. Çetin ayrıca, Sırbistan ve Ermenistan'ı maceradan vazgeçmeleri konusunda uyararak, aksi taktirde sadece bölge barışının, değil, dünya barışının da ciddi şekilde tehlikeye gireceğini bildirdi.

8- Mekke'de bulunan hacı adaylarından 19'unun vefat ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri tarafından bildirildi.

9- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, BBC televizyonuna verdiği demeçte, BM yaptırımlarını sona erdirebilecekse, istifaya hazır olduğunu söyledi. Miloseviç, ülkesine uluslararası bir müdahalenin pek mümkün görünmediğini de kaydederek, "Böyle bir müdahale adaletsiz ve saldırgan bir tutum olacaktır, uluslararası camianın bunu destekleyebileceğini düşünemiyorum" dedi.

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'yı kuşatan Sırp milislerin şehri bombalamaya devam ettiği ve bu kentte yaşayan 40 bin kişinin çok zor durumda ve açlıkla karşı karşıya oldukları bildirildi.

5 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, S.İktisat Kongresi için geldiği İzmir'de gazetecilere ekonomik gelişmelerle ilgili düşüncelerini açıklarken, hükümeti ve uyguladığı ekonomi politikasını eleştirdi.

2-Başbakan Süleyman Demirel, izmir'de, Ermenistan Başbakan 1.Yardımcısı Hrant Bagratyan ile Büyükelçi Yardımcısı Türkiye Masası Şefi Murat Bocolyan ve Ermenistan'ın Moskova Temsilcisi Felix Namıkonyan'dan oluşan heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Ermenistan Başbakan 1.Yardımcısı Hrant Bagratyan, Başbakan Demirel'e, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan ve Ermenistan Başbakanı Harutyunyan'ın birer mektubunu sundu. Başbakan Demirel, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Karabağ'da kan dökülmesinin Türk hükümetini, Türk parlamentosunu ve Türk halkını rahatsız ettiğini, bunu, mesajı getiren heyete aktardığını bildirdi. Petrosyan'm mektubunda, Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini ve Karabağ sorununa da barışçı yollardan çözüm bulunmasını çok arzu ettiklerini belirttiğini ifade eden Demirel, "Bagratyan'a, Türkiye'nin Ermenistan'a karşı düşmanca bir tavrının olmadığını ve aslında, Sovyetler Birliği dağılırken, bütün Türk cumhuriyetleri ile birlikte Ermenistan'ı da tanıdığını hatırlattım" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Nahcıvan Parlamento Başkanı Haydar Ali-yev'le birlikte partisinin Dalaman ve Nazilli'de düzenlediği mitinglere katıldı.

3- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yerel seçim çalışmaları programında, Van'da halka hitaben yaptığı konuşmada, insanların hiçbir baskı görmeden yaşaması için çeşitli düzenlemeler yaptıklarını belirterek, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na dayanılarak görevlerinden alınanların tekrar eski görevlerine iade edildiğini hatırlattı ve hükümet ortağı bir parti olarak vaat ettikleri her-şeyi mutlaka yerine getireceklerini söyledi.

4- Yerel seçim gezileri çerçevesinde, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Samsun'da, DSP genel Başkanı Bülent Ecevit Manisa ve Muğla'da halka hitaben konuşma yaptılar.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'm, "Ülkesinin Türkiye ile diplomatik ilişki kurmaya hazır olduğunu belirtiği" Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan özel demecine yanıt olarak yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin Ermenistan ile bugünkü aşamada diplomatik ilişki kurmasının güç olduğunu" belirterek, "bunun için öncelikle Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmesi gerekiyor" dedi.

6- IDP eski Genel Başkanı Aykut Edibali ve bir grup bağımsız milletvekili "Birlik ve Barış" adlı yeni bir parti kurdular.

7- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit ve Amerikan-Türk Dostluk Konseyi (ATFC) Başkanı Fred Haynes İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile ATFC 'nin 27 Mayıs- 4 Haziran tarihleri arasında Orta Asya cumhuriyetlerine düzenlediği iş gezisine ilişkin izlenimlerini anlattılar. Nihat Gökyiğit, konuşmasında, Batılı ülkelerin Türkiye'yi artık yanlızca "bir askeri üs" olarak görmediklerini belirterek, Türkiye'yi, Orta Asya ülkelerine bir platform olarak görüyorlar, bu da olumlu bir gelişmedir" dedi.

8- Şırnak ve Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda toplam 5 teröristin öldüğü bildirildi.

9- Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi (KAİK), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile tüm eski Varşova Paktı ülkeleri dışişleri bakanlarını kapsayan ve Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen NATO toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantıda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek ve Kafkasya'deki çatışmalar nedeniyle saldırgan ülkelerin kınanmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Çetin, toplantıların bitiminden sonra Oslo'da yaptığı açıklamada da, Bosna-Hersek olayları ile Karabağ, Nahcıvan ve Azeri topraklarına yapılan saldırıların hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğinin, bütün konuşmalarda dile getirildiğini ifade etti ve bu saldırıların önlenmesi için başta NATO olmak üzere, uluslararası kuruluşların, daha etkili yaptırım gücü olan önlemlere yönelmelerinin zorunluluğu bir kere daha ortaya çıkmıştır" dedi.

10- Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin 13. Genel Kurulu New York'ta başladı.

11- Bosna-Hersek'te Sırp milislerin başkent Saraybosna'da top ve havan ateşiyle saldırılarının sürdüğü, saldırıların olduğu semtte yaşan 40 bin kişinin yiyecek ve ilaç açısından durumlarının daha da kötüye gittiği bildirildi.

Öte yandan, ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, "ihtiyat ve ölçülülüğün askeri müdahaleden önce geldiğini" kaydederek, Sırbistan ve Karadağ'da şu aşamada askeri müdahaleye karşı olduğunu, BM'nin Sırbistan ve Karadağ'a karşı yaptırım kararının zamanla etkili olacağına inandığını ifade etti.

Bu arada, Bulgaristan Parlamentosu, Sırbistan ve Karadağ'a karşı yaptırım uygulamasını içeren BM Güvenlik Konseyi'nin 757 sayılı kararına uygun olarak hükümet tarafından alınan kararı onayladı.

12- Polonya Parlamentosu, Başbakan Jan Olszewski liderliğindeki beş aydır iktidarda olan azınlık hükümetine, bazı hükümet görevlilerinin komünist yönetim döneminde gizli servisle ilişkilerinin olduğunun ortaya çıkması üzerine görevden el çektirdi.

13- Hindistan'da, bir ormana komünist gerillalar tarafından yerleştirilen mayının infilak etmesi sonucu 17 polisin öldüğü bildirildi.

6 HAZİRAN 1992

1- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İzmir İktisat Kongresi'nin üçüncü gününde düzenlediği basın toplantısında, enflasyondaki düşüş, özelleştirme, iç borçlanma, tarım ürünleri ile ilgili konularda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan NATO Bakanlar Konseyi ve Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi toplantılarına katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'ye döndü.

Çetin, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bu toplantıların tarihi bir nitelik taşıdığını belirterek toplantı sonunda yayımlanan bildiriyle, NATO'nun ilk kez kendi üyelerinin savunma örgütü olma durumundan çıkarak dünyadaki gelişmelere göre, AGİK ile işbirliği içinde bir barış gücü oluşturma kararı aldığını belirtti.

3- İstanbul'daki üniversitelerde görev yapan 1102 öğretim elemanı, Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, hükümetin, yüksek öğretim konusunda, hükümet programında yer alan reform sayılacak sözleri bugüne kadar gerçekleştirmemiş olmasını eleştirdiler ve yeni yasanın bir an önce çıkartılmasını istediler.

4- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Muş, Bitlis, Nusaybin, Kızıltepe, Tatvan ve Siverek Ticaret Odaları yönetim kurulu üyelerince "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Yapısal Sorunlarına Çözüm önerileri" başlığıyla hazırlanan raporun, nüfus, eğitim, sağlık, insan ve sermaye göçü, istihdam ve işsizlik, sanayi, yatırım, finansman ve teşvik konularından oluştuğu bildirildi.

5- Nahcıvan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, 3. İktisat Kongresi'ne katılmak için geldiği İzmir'de Cumhuriyet Gazetesi'nin Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın Başbakan Süleyman Demirel'e gönderdiği mektupla ilgili sorularını yanıtladı. Aliyev, Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerini yumuşatmaya yönelik girişimlerini "samimi" bulmadığını belirtti.

6- Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ebulfeyz Elçibey, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçle ilgili açıklamalarını yanıtlarken, Dağlık Karabağ konusunda Petrosyan'ın gerçekleri saptırdığını, Karabağ'da Ermenilerin önceden planlanmış politika uyarınca "Büyük Ermenistan" yaratma hedefine doğru gittiklerini söyledi.

7- Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın mektubunu Başbakan Süleyman Demirel'e getiren Ermenistan Başbakan 1.Yardımcısı Hrant A. Bagrat-

yan, Cumhuriyet Gazetesi'nin, Türk-Ermeni ilişkileri, Azerbaycan ve Nahcıvan'da-ki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Kuzey Irak-Türkiye sınırından geçerek Türkiye'ye giren 150 kadar PKK militanının Şırnak'ın Sarıdüzü Jandarma Karakolu'na baskın düzenlemesi üzerine çıkan çatışmada, 20 PKK militanının ölü, 7'sinin de sağ olarak ele geçirildiği bildirildi. Çatışma sırasında bir astsubay yaşamını yitirdi. Bölgedeki diğer çatışmalarda da üç PKK'lı öldürüldü.

9- Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi Yukarı Kızılçelik köyü yakınlarında bir yolcu otobüsünün şarampole düşmesi sonucu 9 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

10- Gazeteci Hikmet Ferudun Es İstanbul'da öldü.

11- TASS Ajansı'nin haberine göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Nahcıvan yönetimiyle Azerbaycan hükümetinden bağımsız bir anlaşma zemini bulmak amacıyla, Nahcıvan yönetimine "işbirliği, iyi komşuluk ve sınır güvenliği" konularında bir öneri paketi sunduğu bildirildi.

12- Bosna-Hersek'teki BM Sözcüsü François Giuliani bir açıklama yaparak, Sırp milislerin ele geçirdiği Saraybosna Havaalanı'nda denetimin BM yetkililerine devredilmesi için ilke anlaşmasına varıldığını bildirdi.

Öte yandan Sırp milislerin Saraybosna'ya düzenledikleri saldırıda iki sivilin öldüğü, 20 sivilin yaralandığı ve çok sayıda yapının ateş aldığı bildirildi. Saraybosna radyosu, Sırp milislerin, yaklaşık 40 bin kişinin uzun süredir mahsur kaldığı Dobruca yöresini de topçu ateşine tuttuğunu duyurdu.

Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, New York Times gazetesine verdiği demeçte, Belgrad yönetiminin Bosna-Hersek'te süren savaşla hiçbir ilgisi bulunmadığını söyleyerek, BM ile işbirliği yapmak istediklerini belirtti ve ülkesine uygulanan ambargodan dolayı basın ve yayın organlarını suçladı.

7 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir görüşme yaptı.

Başbakan Demirel, basına yaptığı açıklamada, görüşmede, Almanya'nın ambargoyu kaldırması, NATO'nun AGİK çerçevesinde barış gücü gibi kullanılması kararı ve Karabağ sorunu ile ilgili Roma toplantısı gibi konuların ele alındığını bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin Ermenistan ile ikili ilişkilerinin gelişmesi için öncelikle Karabağ ve Nahcıvan'da barışın sağlanması gerekiyor" dedi. ,

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Bakanlığınca hazırlanan ve tartışma konusu olan iş güvencesine ilişkin yasa taslağına ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin sorunlarını yanıtladı.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Genç Demokratların düzenlediği toplantıda, "2000'li Yıllara Doğru Ankara" konulu sunuşunda, Ankara'nın ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sorunlara değindi.

5- Yeni kurulan belediyelerle çeşitli nedenlerle boşalan belediye başkanlıkları için 341 yerde seçim yapıldı.

6- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 72. yıldönümü kutlandı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi hayatını kaybetti.

8- New York'ta Türk Amerikan Dernekleri ile Türk Dünyası Araştırma Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen "Dünyada Türkler" konulu ikinci uluslararası konferans sona erdi. Toplantıda "ekonomik, eğitim ve sosyal" bir birlik kurularak, merkezi Washington'da bir "Dünya Türkleri Komitesi" oluşturuldu. Şurada, 37 Türk devleti, Atatürk ilkelerini ve latin harflerini kabul ederken, 1993 şurasının Azerbaycan'da toplanması kararlaştırıldı.

9- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camilion, Rum Alithia gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun eskiden Türkiye, Yunanistan ve NATO'yu ilgilendiren bir konu olarak görüldüğünü, şimdi ise, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün bütün dünya için bir örnek oluşturacağını belirtti.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırıları aralıksız

sürerken, dün gece düzenlenen havan topu bombardımanı sonucunda kent merkezinde çok sayıda binada yangın çıktığı ve susuzluk yüzünden yangınların söndürülmesinde zorluk çekildiği bildirildi.

Öte yandan, ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin 757 sayılı kararı uyarınca Yugoslavya'ya ticaret ambargosu uygulamasını başlattı.

11- Çekoslovakya'da parlamento seçimlerini Vaclas Klaus'un önderliğindeki Sivil Demokratik Partisi kazandı.

12- Panama'dan Kolombiya'ya gitmekte olan bir yolcu uçağının Kolombiya sınırı yakınlarında düşmesi sonucu uçakta bulunan 47 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadığının sanıldığı bildirildi.

8 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kamuoyunda "yargı reformu yasası" olarak bilinen, "Ceza Mahkemeleri Usul", "Polis", "DGM" ve 'Terörle Mücadele Yasalan"n-da değişiklik öngörerek, tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdi. Cumhurbaşkanı Özal'm veto gerekçelerinde, yasaların "gözaltı süresini kısalttığı, tutuklulukta geçecek süreye kısıtlama getirdiği ve genel suçlarla terör suçlarının aynı ölçüler içerisinde değerlendirilmesinin büyük sakıncalar doğuracağfnın ifade edildiği ve bu endişelerin, 22 Mayıs cuma günü yapılan üst düzey bir toplantıda hükümet üyelerince de dile getirildiği bildirildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm "yargı reformu yasası"nı veto etmesiyle ilgili sorularını yanıtlarken, "mutlaka bu yasama döneminde yasalaşacaktır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de Cumhuriyet Gazetesi'ne konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "hiçbir gücün halkın iradesine karşı duramayacağını vurgulayarak, demokratikleşmeye ilişkin yasa tasarılarının bir bir yaşama geçirileceğini" söyledi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yargıya reform niteliğinde yenilikler getiren yasaya ilişkin vetosunu değerlendirirken, "ülke koşullarına uygun olduğunu düşünerek bu düzenlemeleri yaptık" diyerek, "bu yasanın koalisyon protokolündeki ve hükümet programındaki esasları yerine getirdiğini, Türkiye'nin altına imza koyduğu uluslararası hukuk ve insan hakları metinlerine, sözleşmelere de uygun olduğunu" belirtti ve "yasa ite tüm bu hususların gerçekleştirildiğini" söyledi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci de konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar.

3- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün katıldığı törenle, Erzincan'da depremde zarar görenler için yapılacak 2 bin 771 konut ile Organize Sanayi Altyapı Elektrik Şebekesi'nin temeli atıldı. Başbakan Demirel temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Erzincan'ın çözümlenemeyen sorunları için özel yasa çıkarılacağını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ara yerel seçim sonuçlarını değerlendirirken, "seçimlerin, halkın partisine olan güveninin devam ettiğini gösterdiğini" söyledi.

ANAP Başkanlık Divanı ile RP Başkanlık Divanı, parti başkanları başkanlığında toplanarak pazar günü yapılan yerel seçim sonuçlarını değerlendirdiler.

5- 3.İzmir İktisat Kongresi sona erdi. DPT Müsteşarı İlhan Kesici, kongrenin kapanış konuşmasında, kongrenin "yatırımların büyüdüğü, çağdaş sanayileşmenin gerçekleştirildiği, enflasyonun aşağı çekildiği, devletin ekonominin içinde yer almadığı bir Türkiye olmalıdır" hedefi üzerinde görüş birliğine vardığını söyledi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez, düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'nin 1992'ye hiç de iç açıcı olmayan ekonomik tabloyla girdiğini, hükümetin ekonomik konulardaki tespitlerinin doğru olduğunu ve hükümetin alacağı doğru kararın destekçisi olacaklarını" bildirdi.

7- Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır muhabiri Hafız Akdemir, evinden işine giderken kimliği belirsiz bir kişinin saldırısı sonucu öldü.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Başbakan Süleyman Demirel'e gönderdiği telgrafta, gazetecilerin güven içinde görev yapmalarını sağlayacak önlemlerin alınmasını istedi.

8- Gazeteciler Cemiyetleri yöneticileri, İstanbul'da yaptıkları toplantı sonunda, "bayram süresince gazete çıkaracağını" açıklayan Sabah Gazetesi yöneticilerine bir yazı göndererek, "bu kararlarından vazgeçmesi" için uyarıda bulundular.

9- Danışmalarda bulunmak üzere bir süre önce Türkiye'ye gelen Bağımsız Türk Cumhuriyetleri'nin AGİK Parlamentosu Asamblesi Heyeti Türkiye'den ayrıldı.

10- Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani, hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere Türkiye'ye geldi. Ankara'ya gelmeden önce Diyarbakır Ha-vaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talabani, "Artık ulusal meclis, anayasa ve kanunları olduğunu, zamanla eksikliklerinin de tamamlanacağını" belirterek, "Kuzey Irak'ta ortaya çıkan otoritenin Türkiye'ye düşman olmadığını garanti edeceklerini" söyledi. N

11- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aşağı Kayalar Köyü Jandarma Karakolu'na baskın düzenlemek isteyen teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 er öldü, 2 er yaralandı. Çatışmada biri ölü, biri yaralı olmak üzere 2 terörist ele geçirildi.

Erzincan'ın Kemah ilçesindeki tren istasyonuna baskın düzenleyen teröristler, istasyonda çalışan makas görevlisini öldürdüler.

12- Gazeteci Kirkor Hüdaverdiyan İstanbul'da öldü.

13- Ermenistan Ulusal Savunma Bakanı Vazgen Sarkisyan, Ermenistan -Azerbaycan sınırına 30 km. uzaklıkta bulunan Goris kentinde Ermenistan ordusuna ait askeri bir karargahta Cumhuriyet Gazetesi'nin Karabağ sorunu ve bölgenin geleceğine ilişkin sorularını yanıtladı. Sarkisyan, çatışmaların sürdüğünü, Kara-bağ'ın denetiminin tümüyle Ermeni milislerin elinde olduğunu, ancak Azerbaycan birliklerinin Karabağ'a ve Ermenistan topraklarına ateş açtığını, buna da karşılık verildiğini söyledi.

Öte yandan, Azeri milislerin, Dağlık Karabağ'da Ermenilere karşı giriştikleri saldırıda 6 yerleşim birimini geri aldığı bildirildi.

9 HAZİRAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Cindoruk kabulde yaptığı konuşmada, "gazetecilerin bayramda kendi gazetelerini çıkarmalarının en doğal hakları olduğunu ancak bayram gazetelerinin yayınlanmasında gazete sahiplerinin de hoşgörülü davranmaları, hatta yardımcı olmaları gerekir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, yerel ara seçimleri Milliyet Gazetesi'ne değerlendirirken, "halk seçimlerde istikrar mesajı vermiş, istikrarın devamını istemiş ve hükümet modelini benimsemiştir" dedi. Demirel, hükümetin zam yapacağı şeklindeki söylentileri de eleştirerek, zam hazırlıkları olmadığını belirtti.

3- Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Türkiye'nin önemli gündem maddelerini görüşmek üzere Başbakanlık Konutu'nda bir toplantı yaptılar.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, düzenlediği basın toplantısında, dün gece yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı. Gönen, seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, vatandaşın hükümete büyük destek verdiği görüşü benimsenerek mevcut politikanın sürdürülmesine karar verildiğini belirtti. Toplantıda ayrıca bir ekonomi değerlendirmesi yapıldığını ifade eden Gönen, Erzincan depremi sonuçları ile bu konuda çıkacak yasanın, ih-racaat artışının ve Türkiye'de işsizlik sorununun ele alındığını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm, "Ceza Mahkemeleri Usul", "Polis", "DGM" ve Terörle Mücadele Ya-salarfnı veto gerekçesinde belirttiği gibi 22 Mayıs'ta yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına Sayın Özal'm başkanlık etmediğini ve o toplantıda yargı reformu yasasının görüşülmediğini söyledi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay da yargı reformu yasasına ilişkin olarak, yasanın hazırlandıktan sonra aylarca tartışıldığını, aniden gündeme getirilmediğini belirterek, bugüne kadar hiçbir hükümet yetkilisinin kendisine, veto gerekçesinde atıfta bulunulan sözleri söylemediğini kaydetti.

Devlet Bakanı Akın Gönen de basın toplantısında, Cumhurbaşkanı'nın veto ettiği yasa konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, "hükümeti, yasayı yaşama geçirme kararlılığından hiçbir olayın vazgeçilmeyeceğini" söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi SHP milletvekili İstemihan Talay da Cumhurbaşkanı Özal'ın yasayı veto etmesinin Türkiye'yi uluslararası platformda da zor duruma düşüreceğini savundu.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, düzenlediği basın toplantısında, 3257 Sayılı Sinema, Video ve Müzik Eserleri Kanunu'nun adınının, Türk Sinema Video ve Müzik Yapımları Yasası olarak değiştirileceğini açıkladı. Hazırlanan yasa önerisini Bakanlar Kurulu'na sunduğunu belirten Fikri Sağlar, "getirilmeye çalışılan yeni düzenlemelerle, sansürü tümüyle kaldırmayı, onun yerine tüm çağdaş toplumların kabul ettiği, küçüklerin pedagojik ve ahlaki gelişmeleri ölçütüne göre düzenlenen sınıflandırma anlayışını getirmeyi ve fon gelirlerini arttırarak güç durumda bulunan sektöre, düşük faizli, uzun süreli ve karşılıksız katkı sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, yaptığı basın toplantısında, ara yerel seçim sonuçlarını değerlendirirken, 'Türkiye'deki seçmenlerin ancak yüzde ikisinin katılımıyla yapılan seçimlerin, mevcut siyasi partilerin gerçek durumu hakkında açık ve kesin bir hüküm yürütmeye müsait olmadığını" belirterek, seçimi SHP ve DYP'nin değil, devletin kazandığı görüşünü ifade etti. Erbakan, değerlendirmesinde, Başbakan Demirel'in hiçbir meselenin çözümünde cesur davranmadığını öne sürdü.

8- Yeni kurulan Birlik ve Barış Partisi Genel Başkanlığına eski IDP Genel Başkanı Tokat milletveki Aykut Edibali getirildi.

9- TRT'nin Ankara, İstanbul ve İzmir birimlerinde "istisna akdi" ile çalışan 700 kadar personel işten çıkarıldı. TRT'nin bu kararının, SSK'nın sigortasız olarak çalıştırılan bu statüdeki kişilerin sigorta primlerinin prodüktörler tarafından ödenmesini talep etmesinden sonra alındığı belirtildi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, yazılı bir açıklama yaparak, "Sabah Gazetesi'nin dini bayram günlerinde de yayınlanma girişimini, amaçlarının aksine sonuç verecek ve basının saygınlığına gölge düşürecek bir karar" olarak nitelendirdi.

11- Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, TBMM ile hükümete gönderdiği ve kamuoyuna açıkladığı bir bildiriyle, hükümet programında yer alan ünüversitelere yönetsel özerklik tanıyan yasa çıkana kadar, rektör seçiminin üç aday arasından yapılabilmesini sağlayacak geçici yasal düzenleme yapılmasını istedi.

12- Hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere Türkiye'ye gelen Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani, Ankara'da Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabul edildi.

Talabani, görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin, Kuzey Irak'taki halkı koruyacağını ve destekleyeceğini bildirdiğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel de Talabani'yle görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 'Talabani'yi, Kuzey Irak'ta mayıs ayında yapılan seçimlerdeki başarısı nedeniyle tebrik etttiğini" söyledi ve Talabani'ye "Çekiç Güç konusunda yetkinin Meclis'te olduğunu" belirttiğini ifade etti.

13- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, Genel Sekreter'in daveti üzerine 18-20 Haziran'da New York'ta, KKTC ve Rum kesimi liderleriyle yapılacak toplantıya ilişkin çalışmalar yapmak üzere Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafında kabul edilen Camillion, görüşmeden sonra AA'ya yaptığı açıklamada, Ankara ve Atina'daki temaslarının amacının bu zirveye ilişkin bilgi vermek ve izlenimler almak olduğunu söyledi.

14- Azerbaycan'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Halk Cephesi lideri Ebulfeyz Elçibey kazandı.

15- Tacikistan'da Devlet Başkanı Rahman Nadiyev'in görevini sürdürmesine karşı çıkan göstericilerle güvenlik kuvvetleri ararsındaki çatışmalarda son iki gün içinde 21 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Yazar Farak Fouda, Mısır'ın başkenti Kahire'de öldürüldü.

10 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile siyasi parti liderleri, yayınladıkları Kurban Bayramı mesajlarında, özellikle iç ve dış gelişmeler üzerinde durarak, Türkiye'nin komşularına ve dünyaya "dostluk ve barış" çağrısı yaptılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen "BM Çevre ve Kalkınma Konferansının zirve bölümüne katılmak üzere Brezilya'ya gitti.

3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal İnönü, parJsinin genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Başbakan Süleyman Demirel ile görüşmesinde, 28 Haziran'da görev süresi sona erecek olan çokuluslu Çekiç osüç'ün görev süresinin ve olağanüstü halin uzatılıp uzatılmamasının ele alındığını belirterek, bu konulardaki nihai kararı TBMM'nin vereceğini söyledi. Açıklamalarında özellikle Güneydoğu Anadolu'daki faili meçhul cinayetlere de değinen İnönü, terörün yavaş yavaş etkisiz duruma geldiğini ve demokrasi içinde sağlam çözümlerin ortaya çıktığını belirterek, faili meçhul cinayetlerin son derece rahatsız edici olaylar olduğunu, bunların faillerinin bulunmasının güvenlik güçlerinin görevi olduğunu söyleyerek, bunu istiyoruz dedi.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ayrıca yerel ara seçim sonuçları hakkında Milliyet gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu. İnönü, seçim sonuçlarının koalisyon hükümetine destek verdiği şeklinde değerlendirilebileceğini, ancak yerel seçim olması nedeniyle de Türkiye açısından genel siyaset üzerinde sonuçlar çıkarmanın yanıltıcı olabileceğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Erman Şahin Muğla'da düzenlediği basın toplantısında, Erzincan için Dünya Bankası'ndan 1 trilyon 7 milyar 500 milyon TL yardım sağlandığını açıkladı.

5- DİE, bu yılın ilk üç aylık döneminde 3 milyar 549 milyon 947 bin dolarlık ihracat, 4 milyar 943 milyon 138 bin dolarlık ithalat yapıldığını açıkladı.

6- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ercan Kanar, düzenlediği basın toplantısında, HEP'in Tuzla'da gerçekleştirdiği kır gezisine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan 4 inşaat işçisinden henüz haber alamadıklarını açıklayarak bu kişilerin hayatlarında endişe duyduklarını söyledi.

7- Gazeteciler Cemiyeti'nin 46. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, normal işleyen demokratik bir düzende dördüncü kuvvet olan basının, bu gücünü kullanabilmesi için gerekli olan ortam ve güvenceden yoksun olduğu belirtilerek, bu durumu kamuoyuna açıklamak gereği duyulduğu vurgulandı.

8- Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerdeki kadın kuruluşları, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Devlet Bakanı Türkan Akyol'a çektikleri telgrafla "Kadın ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" kurulmasına ilişkin tasarının geri çekilerek, tasarının kamuoyunda tartışmaya açılmasını istediler.

9- Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, Milliyet Gazetesi'ne Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

10- Uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Özgür Gündem gazetesi muhabiri Hafız Akdemir'in cenazesinin polis tarafından toprağa verilmesi tepkiler yarattı. Akdemir'in yakınları, cenazeyi kendilerine vermeyen güvenlik güçleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu arada, Hafız Akdemir'in öldürülmesini protesto amacıyla Adana'da yürüyüş düzenleyen sosyalist basın temsilcileri, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

11- Kars'ın Kağızman ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 2'si ölü olarak ele geçirildi. Çatışma sırasında bir er de yaşamını yitirdi.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişi yaşamını yitirdi.

13- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Cenevre'deki Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk hükümetinin insan haklarına ve temel özgürlüklere dayalı, serbest, daha katılımcı ve her alanda daha demokratik bir düzenin gerçekleştirilmesini hedeflediğini söyledi. ILO'nün Orta Asya Türk cumhuriyetlerini desteklemesi gerektiğini de ifade eden Moğultay, "bu konuda Türkiye'nin deneyimlerinin önemli olduğunu" belirtti.

14- Danimarka Dışişleri Bakanı Ufîe Ellemann-Jenseh, dün bir açıklama yaparak, Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'ndeki Danimarka askerlerinin çekileceğini bildirdi.

15- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tofik Kasımov, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin topraklarındaki tüm Ermeni çeteleri geri çekilmediği sürece, bu ay sonunda Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te düzenlenmesi planlanan, Karabağ sorunlarına ilişkin AGİK Konferansı'na katılmayacaklarını bildirdi.

16- Nahcıvan'da çatışmaların sürdüğü, Sederek bölgesindeki çatışmada Ermenilerin saldırıları sonucu 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- Ukrayna'nın Krasnadon bölgesinde bir maden ocağında metan gazı patlaması sonucunda 52 madencinin öldüğü bildirildi.

11 HAZİRAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve yönetim kurulu üyelerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Sabah Gazetesi'nin Kurban Bayramı'nda yayınlanma kararını eleştirerek, 'Yasalar, bazı kişi ve kurumlarca beğenilmese de yürülükte olduğu sürece, tabii olmak zorundayız" dedi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Türk basınının 38 yıllık bir geleneğinin yıkılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirmek için dün Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretinde, "İçişleri Bakanı olarak, yasaların ve mahkeme kararlarının uygulanmasından sorumlu olduğunu belirterek, idare ve kolluk kuvvetleri yasanın amir hükmünün ve mahkeme kararlarının gereğini yapacaklardır" dedi.

3- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye Bayram Gazetesi'nin Ankara ile ilgili sorularını yanıtladı ve projeleri konusunda açıklamalarda bulunarak, "büyük projelerin altından kalkacak güçte olduklarını" söyledi.

4- Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Tercüman, Yeni Günaydın, Türkiye, Meydan, Dünya ve Süper Tan gazeteleri, bayram günlerinde 38 yıllık bir gelenek ve 5953 sayılı yasanın emri olan Bayram Gazetesi'ni çıkartma hakkının Gazeteciler Cemiyeti'nde olduğu konusunda imzaladıkları protokolün geçerli olduğunu tekrarlayan bir protokol imzaladılar.

Öte yandan, yurt çapındaki gazeteciler cemiyetleri, TGS ve Türk Basın Vakfı, Sabah Gazetesi'nin "centilmenlik" anlaşmasını bozarak bayramda da yayınlanmak istemesini bir deklarasyonla kınayarak, gazetenin yetkililerini uyardılar.

5- Bitlis'in Tatvan ilçesinde bayramın birinci günü yolu kesilen bir.minibüsteki 13 kişi kurşuna dizilerek öldürüldü. Saldırının kimler tarafından düzenlendiği konusunda bilgi edinilemezken, olaydan sonra kaçan saldırganların yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyonlara başlandığı bildirildi.

6- Danışmalarda bulunmak üzere, bir süre önce Türkiye'ye gelen Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan Parlamentosu üyesi toplam 21 milletvekilinden oluşan Bağımsız Türk Cumhuriyetleri'nin AGİK Parlamentosu Asamblesi Heyeti, Taşkent ve Bakü'ye gitmek üzere Türkiye'den ayrıldı.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ülkesindeki müslüman nüfusun, Kurban Bayramı'nı kutlamak amacıyla yayınladığı mesajda dostluk, kardeşlik ve iç barış çağırışında bulundu.

12 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Marmaris'te basına yaptığı açıklamada, Sabah Gazetesi'nin bayramda da yayınını sürdürmesini olumlu bulduğunu belirterek 'Yayın yasağı tek parti devrinin bir yasağıdır. Bayram gazetelerini millet almıyor. Bayramda diğer gazeteler de çıksa iyi olur" dedi.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Sabah Gazetesi'nin bayramda da yayınlanması konusunda Marmaris'te yaptığı değerlendirmede, basın kuruluşlarının zamanında kendi istekleriyle dini bayramlarda gazete çıkarmama kararı aldığını hatırlatarak, bayram günlerinde gazetelerin çıkarılmaması geleneğinin bozulmasını eleştirdi ve "bunun Anayasa tartışması yapılması da yanlış" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, PKK ile mücadele sırasında güvenlik kuvvetlerimizin kayıpları, askerlik sürelerinin kısaltılması ve temler ile kamuoyunda tartışılan konular hakkında İstanbul Bayram Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin bugün ekonomik yönden olumsuz tablolar çizdiğini belirterek, Türkiye, ekonomik tarihinde ilk defa döviz mevduatı, Türk Lirası mevduatını aştı. İmalat sanayiinde büyüme hızı yavaşladı, yatırımların ise neredeyse durdu" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Sabah Gazetesi'nin bayramda da yayınını sürdürmesini İstanbul Bayram Gazetesi'ne değerlendirirken, mahkemeye inkikal etmiş bir konuda herhangi bir şey söylemenin doğru olmayacağını belirterek,."hukukun üstünlüğünü ve bağlayıcılığını herkes kabul etmelidir" dedi.

6- Antalya Gazeteciler Cemiyeti, bayram günlerinde yayımlanarak 5953 sayılı yasanın 20. maddesine muhalefet eden Sabah, Bugün ve Fotomaç gazeteleri için toplatma kararı aldı.

7-Tatvan'da PKK militanlarının bir trene roketle ateş açması sonucu bir çocuğun öldüğü, 9 yolcunun da yaralandığı bildirildi.

Bayramın birinci günü, Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Çayırlı köyüne saldırı girişiminde bulunan PKK militanları ile köy korucuları arasında çıkan çatışmada 7 köy korucusu yaralandı.

8- Dünya Çevre zirvesi dolayısıyla Rio'da bulunan Başbakan Süleyman Demi-rel, İngiltere Başbakanı John Majör ile yaptığı görüşmeden sonra Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Major'un görüşmede Kuzey Irak'taki durumla ilgili görüşlerini aktardığını belirterek, Major'un, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılmasını istediğini, kendisinin de bu kararın TBMM'ye ait olduğunu hatırlattığını kaydetti.

9- Avrupa Parlamentosu, Dışişleri Komisyonu Raportörü Jac Gawronski tarafından hazırlanan ve "Kürt Halkının Hakları" konulu rapora bağlı karar tasarısını kabul etti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonlarının eleştirildiği kararda, terör örgütü PKK'nın, Türk ve Kürtler'e karşı saldırıları kınandı ve Avrupa'-daki bazı Kürt dernek ve kuruluşlarına da, "zorbalık ve terör eylemlerinden uzak durmaları" tavsiye edildi.

13 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün bayram tatilini geçirdiği Marmaris'te düzenlediği basın toplantısında, dini bayram günlerinde gazetelerin yayınlanması tartışmasıyla ilgili görüşlerini açıklarken, taraflı bir tutum sergilemesi, siyasiler ve çeşitli basın mensupları tarafından eleştirildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, yüksek yargı organlarına atama yapan bir makamın, yargıya intikal etmiş bir konu hakkında yargıdaki görevlileri sıkıntıya sokmaması gerektiğini bildirdi.

Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı Genel Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti eskf Başkanı Nezih Demirkent de yasalara herkes kadar Cumhurbaşkanı'nın da uyması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı, maalesef yargıya intikal eden konuda görüş beyan ederek sorumluluğunu unutmuş ve suç işlemiştir" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, 1992-1993 öğretim yılından itibaren "A-çık Lise" ile "Hazırlık Sınıflı Lise" projelerinin uygulamaya konulacağını, dünyada açık lise uygulamasının çok yaygın olduğunu.bu uygulamayla eğitim imkanlarından yoksun kitlelere etkin bir şekilde eğitim götürüldüğünü ve Türkiye koşullarında da büyük yarar sağlayacağını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nda ele alınmak üzere Başbakanlık'a sunulan askerlikte reform paketi hakkında yaptığı açıklamada, 1927 yılında çıkarılan Askerlik yasasının günün şartlarına göre düzenlendiğini bildirdi.

4- DYP Genel İdare Kurulu Üyesi, Zonguldak eski milletvekili Tevfik Ertüzün, Türkiye'nin yeni ekonomik stratejisini Türkiye Bayram Gazetesi'ne açıkladı.

5- Gazeteciler Cemiyeti, bayramın ikinci günü çıkan Yeni Sabah, Bugün ve Foto Maç gazetelerinin 20 yöneticisi hakkında, "basın yolu ile sahtecilik" yaptıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan, Gazeteciler Cemiyeti'nin çeşitli illerde Sabah, Bugün, Foto Maç ve Yeni Asır gazetelerinin bayramda yayınlarının durdurulması ve toplatılması için mahkemelere yaptıkları 14 başvurudan 10'u, yayınlanan gazetelerde "herhangi bir suç unsuru bulunmadığı" belirtilerek geri çevrildi.

6- Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Ermeni çetecilerin Nahcıvan'a karşı saldırılarına ağır silahlarla devam ettiklerini belirterek, Nahcıvan'da gıda sıkıntısı çekildiğini ifade etti ve Kızılay'ın gönderdiği 4 kamyon unu halka dağıttıklarını, bayramdan sonra da Türkiye'den gıda yardımı geleceğini söyledi.

14 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Marmaris'te basına yaptığı açıklamada, gelecek 15 gün içinde yasal düzenlemeler açısından önemli gelişmeler yaşanacağını belirterek, "Reform tasarıları büyük ölçüde yasalaşacak" dedi.

2- Bayramını olağanüstü hal kapsamındaki illerde geçiren İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Mardin'de yurttaşlara hitaben yaptığı konuşmada, bugünkü koşullarda olağanüstü hal uygulamasını kaldırmanın mümkün olmadığını belirterek, "Olağanüstü Hal Valiliği'nin yetkilerinin sivilleştirildiğini, bu koşulların bu uygulamayı zorunlu kıldığını" söyledi. Sezgin, teröre karşın halkın devletin yanında olması gerektiğini de vurgulayarak, 'Vatanı bölmek isteyenler halk, demokrasi, millet ve din düşmanıdır" dedi.

3- Sabah, Bugün ve Foto Maç gazetelerinin yasaya aykırı olarak Kurban Bayramı'nda da yayına devam etmesi üzerine, Gazeteciler Cemiyeti'nin savcılığa yaptığı başvurulardan sonra iki defa basım ve dağıtımın önlemesi kararları alınınca, bu gazeteler bayramın üçüncü günü Yeni Sabah, Yurtta Bugün, ve Sine-Maç, bayramın dördüncü günü de, Dünyada ve Türkiye'de Sabah, Ekran Bugün ve Sü-per-Maç isimleriyle yayınlandı.

4- Bayram tatili süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 65 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı.

5- Adana'da bir korucu vurularak ağır yaralandı, bir toprak sahibi de silahlı kişilerce çiftliğinden alınarak öldürüldü.

6- İstanbul'da Kurban Bayramfnın üçüncü günü çıkan üç ayrı orman yangınında, 115 dönüm orman yok oldu.

7- Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 12 gündür devam eden BM Dünya Çevre Zirvesi sona erdi. Hazırlık çalışmaları iki yıl süren Dünya Çevre Zirvesi'ne 178 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının yanısıra 170 ülkeden hükümet dışı kuruluşları temsilen 12 bin delege katıldı.

Zirve nedeniyle Rio'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan ile bir görüşme yaptı. Başbakan Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ermenilerden Karabağ'da işgal ettikleri şehirlerden çıkmalarını istediğini söyledi. Demirel, Petrosyan'a Türkiye ile iyi geçinmelerinin kendi yararlarına olduğunu, bunun da ancak Azerbaycan ile barış içinde olmalarına bağlı olduğunu söylediğini kaydetti.

Başbakan Demirel, Rio'da bulunan İngiltere Başbakanı John Majör ve Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile de görüşmeler yaptı.

8- Dünyanın çeşitli yerlerindeki basın özgürlüğü ihlallerini gözlemleyen, Fransız "Sınır Tanımayan Muhabirler" örgütünün yayımladığı "Mektup" başlıklı aylık bültenin son sayısında Türkiye'de basının durumuna ilişkin bir dosya yayınlandı. Dosyada, Türkiye'de bu yıl başından beri 4 gazetecinin öldürüldüğüne, 6 gazetecinin ise cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilerek, Türk basınının bir bölümünün sürekli baskı altında tutulduğu" öne sürüldü.

9 - Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azerbaycan ordusunun, İçişleri Bakanlığı birlikleri ve halk cephesi gönüllülerinin desteğiyle 12 Haziran'da Ağdam yönünden Ermeni işgali altındaki Dağlık Ka-rabağ bölgesine başlattığı saldırıda önemli kazanımlar elde ettiğini açıkladı. Sözcü operasyon bölgesinde çatışmaların hala devam ettiğini kaydetti.

Karabağ Cumhuriyeti yetkilileri tarafından TASS ajansına yapılan açıklamada da Azeri kuvvetlerinin 48 saattir devam eden operasyonlarda Ermeni işgali altındaki 15 yerleşim merkezini kontrol altına aldıkları doğrulandı.

Azeri birliklerin yoğun saldırıları üzerine Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, bölgeye BM Barış Gücü'nün gönderilmesini talep etti.

10- Bosna-Hersek'te cuma gününden bu yana devam eden topçu, havan ve roket saldırılarıyla süren çatışmalarda 14 kişinin öldüğü bildirilirken, Bosna-Hersek'te Müslümanlar, Hırvatlar ile Sırplar arasında ateşkes konusunda anlaşma imzalandı.

Bu arada, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 10 binden fazla kişinin Sırp Ortodoks Kilisesi'nin çağrısı üzerine, Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç aleyhine bir "barış yürüyüşü" yaptığı bildirildi.

15 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul'da Türkiye Sosyal Ekonomik Araştırmalar Vakfı (TÜSES) ile Fransa'nın Jean Jaures Vakfı tarafından ortak düzenlenen "Yeni Bölgesel Düzen: Türk Fransız Perspektifleri" konulu konferansın açılış konuşmasında, silahsızlanma yarışının Sovyetler Birliği'ne ağır ekonomik bir yük olduğunu, açıklık ve yeniden yapılanma hareketinin, Doğu Bloku'na demokrasi anlayışını getirdiğini belirterek, "Böylece silahsızlanma ve barış ön plana çıktı, Avrupa'nın doğusundaki diktatörlükler birer birer demokrasiye döndü" dedi.

Fransa'nın eski başbakanlarından Sosyalist Parti eski Genel Sekreteri ve Jean Jaures Vakfı Başkanı Pierre Mauroy da yaptığı konuşmada, Türkiye'de son on yılda kademeli olarak demokrasiye geçildiğini, kentleşmenin hızlandığını ve Avrupa Topluluğu'na girme isteğinin arttığını kaydederek, 'Türkiye Yeni Bölgesel düzenlemenin coğrafi olarak merkezindedir" dedi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, bayramın ikinci günü çıktığı ve 16 ili kapsayan gezisinin son gününde Kars'da son 10 yılda artan bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, toplumsal ve ekonomik bütünleşmeyi sağlamak için bölgesel gelişme politikası uygulama kararında olduklarını belirtti.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, İstanbul, Ankara ve İzmir'in su sorununun giderilmesi için yaptıkları çalışmalar hakkında bildi verdi.

4- Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Recep Bilginer, Sabah Gazetesi'-nin Genel Yayın Müdürü Zafer Mutlu'nün iddiaları ile ilgili olarak bir açıklama yaparak, "Dini bayram günlerinde gazetelerin çıkmayıp bu süre içerisinde gazeteci cemiyetlerinin Bayram gazetelerini çıkarmalarını hükme bağlayan yasayı geçersiz sayması, Sabah gazetesinin ilerideki sorumluluğunu ortadan kaldırmaz" dedi.

5- Bir hafta sonra görevi sona ererek Türkiye'den ayrılacak olan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ekkehard Eickhoff, Milliyet Gazetesi'ne Türkiye'de geçirdiği son dört yılı değerlendirirken, hükümetinin, Türkiye'nin PKK ile mücadelesinde ve toprak bütünlüğünün korunmasında Ankara'ya tam siyasi destek verdiğini söyledi.

6- Resmi temaslarda bulunmak üzere bir hattadır Ankara'da bulunan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Türkiye'den ayrılarak Viyana'ya gitti.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü.

8- Muş'un Varto ilçesi kırsal kesiminde teröristlerin güvenlik güçlerine açtığı ateş sonucu bir er öldü, 3 er de yaralandı.

9- Film ve ses sanatçısı Suzan Yakar Rutkay İstanbul'da öldü.

10- Ankara'nın Samanpazarı semtinde meydana gelen ve 100 milyar liraya yakın maddi zarar ile 100'e yakın dükkanın kül olmasıyla sonuçlanan yangının, 6 ay önce dükkanını yangına karşı 450 milyon liraya sigortalayan bir tuhafiyeci tarafından çıkarıldığı belirlendi. Polis olayla ilgisi olduğu anlaşılan 10 kişiyi gözaltına aldı.

1.1- Çevre ve Kalkınma konulu Dünya Zirvesi'ne katılan Başbakan Süleyman Demirel, Brezilya'dan ayrılmadan Rio de Janeiro'da yaptığı açıklamada, çevrenin korunmasının önemini anlatırken, Gökova Santrali'nin yapımını bir cinayet olarak nitelendirdi ve İzmir Aliağa'daki termik santralin kurulmayacağını söyledi. Başbakan, Gökova Termik Santrali hakkındaki kararın Bakanlar Kurulu'nda verileceğini bildirdi.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin bir Balkan ülkesi olduğunu savunarak, Türkiye'nin Balkanlar'daki çıkarlarını gözetmek hakkına sahip olduğunu söyledi. Demecinde "Kıbrıs sorununda çözüme yaklaşıyoruz" diyen Mitsotakis, eski Yugoslavya toprakları üzerindeki iç savaşın, Yunanistan'ı askeri tedbir almaya zorlayabileceğini kaydetti.

13- Bosna-Hersek'te BM Barış Gücü yetkililerinin çabalarıyla Sırp milisler ile Müslüman ve Hırvat milisler arasında dün imzalanan ateşkes anlaşmasının yakla--şık 10 saat sürdüğü, Sırp milislerin Saraybosna ve çevresini yeniden topçu ateşine tuttukları bildirildi.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yaklaşık 10 bin kişi, Devlet Başkanı Siobo-dan Miloseviç'i protesto ederek istifasını, Sırp Parlamentosu'nün feshedilerek bir geçiş hükümeti kurulmasını ve seçimlere gidilmesini istediler.

14- Dağlık Karabağ'da Ermeniler ile Azeriler arasında çatışmalar sürerken, Azeri birliklerinin, Saumyan bölgesindeki tüm köyleri ele geçirdikleri bildirildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan'ın ulusal güvenlik danışmanı Asot Manucaryan, Azeri birliklerin, Erivan'ın askeri desteğine karşın, Kara-bağ'daki Ermeni savunma birliklerini aştığını belirterek, Azeri saldırısının bu kadar geniş çaplı olacağını beklemediklerini söyledi.

15- Japonya'da muhalefetteki Sosyalist Parti'nin 137 üyesi dahil toplam 141 milletvekili parlamentodan istifa etti. Milletvekillerinin istifasına, hükümetin, "Anayasa'nın kesin hükmüne rağmen, ülke dışına asker gönderilmesine olanak verecek bir yasayı Meclis'ten geçirmek istemesinin" neden olduğu bildirildi.

Öte yandan Japonya Parlamentosu, Japon askerlerinin BM Barış Gücü birlikleri çerçevesinde ülke dışına gönderilmesine olanak tanıyan yasayı onayladı.

16 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinin birtakım siyasi gelişmeler doğuracağını, ancak gündemde seçim olmadığını söyledi. Hükümetin uyum içinde ve halk desteğini artırarak çalışmaya devam ettiğini belirten Demirel, şu an en önemli konunun enflasyon olduğunu, bunun anarşiyle mücadeleden daha zor olduğunu ancak bu sorunu da çözeceklerini kaydetti. Bosna-Hersek ve Karabağ'daki olaylara dünyanın müdahale etmesini sağlamak için Türkiye'nin büyük çaba harcadığını vurgulayan Başbakan, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması konusunun da 26 Haziran'da TBMM gündemine getirileceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Süleyman Demirel, ANAP dönemi bakanlardan Halil Şıvgın ve Ercüment Konukman hakkında, usulsüzlük ve yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açılması için TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti grubunda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinde partisinin aldığı sonucun başarısız olmadığını, devlet olanaklarına karşı bir sınav verdiklerini, yeni bir vizyona ihtiyaçları olmadığını ancak parti aleyhine spekülasyonları endişe verici bulduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, mevcut katsayı sisteminin memurların ücret adaletsizliğini gidermede yetersiz kaldığını belirterek, sistemin değişmesi gerektiğini belirtti.

İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti içi muhalefeti eleştirerek, son seçimlerin SHP'nin eriyen bir parti olmadığını gösterdiğini söyledi.

4- ANAP milletvekillerince, tayin ve terfilerde usulsüzlük ve partizanlık yapıldığı iddiasıyla, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tâhir Köse hakkında verilen gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 16 ili kapsayan gezisini tamamladı. Erzurum'da gazetecilere gezisiyle ilgili bir değerlendirme yapan Sezgin, bölgedeki vatandaşlar arasında PKK korkusunun kalktığını, eskiden kurtarılmış bölge olan yerlerde şimdi devlet egemenliğinin kurulduğunu söyledi.

Bakan Sezgin, yolsuzluk iddiaları nedeniyle 49 ile bağlı 215 belediyede toplam 504 soruşturma başlatıldığını açıkladı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'u ziyaret etti. Erbakan ziyaretinden sonra düzenlediği basın toplantısında, hükümelin hazırladığı anayasa değişikliğinin "bir aldatmacadan" ibaret olduğunu öne sürerek, tüm partilerden oluşacak komisyonun yeni bir anayasa değişikliği önerisi hazırlaması gerektiğini söyledi.

7- İstanbul'da bulunan Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Muhammed Cen-giç düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki bunalıma askeri müdahalede bulunulmasını ve BM gözetiminde asker ve silah yardımı yapılmasını istedi.

8- Şırnak'ın İdil ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 astsubay şehit olurken 11 terörist öldürüldü.

Bingöl'ün Genç ilçesinde bir minibüse pusu kuran teröristler 7 vatandaşı öldürdüler.

Bitlis'in Mutki ilçesinde devriye gezen güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 2 er şehit oldu.

9- Çeşitli memur sendikalarının yöneticileri, "grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve hükümeti toplu sözleşmeye çağırmak" amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı.

10- Komün Dergisi'nin 18. sayısı, bölücülük ve örgüt propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

11- Türkiye'de ilk kez Çoruh Nehri'nde başlayan rafting yarışlarında, aralarında Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş ve 11 gazetecinin bulunduğu 3 bot devrildi, Bakan Ateş ve dört gazeteci hafif yaralandı.

12- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney'in resmi konuğu olarak ABD'de bulunan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Bosna'ya askeri müdahalede bulunulması gerektiğini, bu konuda Türkiye'nin kendine düşecek görevi yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

13- Atina'da yapılan Avrupa Güzellik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Ba-nu Sağnak, Avrupa S.Güzeli seçildi.

14- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Alaaddin Burucerdi, geçen hafta Tah-ran-Ankara seferini yapan trene düzenlenen ve 1 kişinin ölümüne 9 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili olarak Türkiye'den tazminat isteneceğini gerekli adli yollara başvurulduğunu açıkladı.

15- Karabağ'da kaybettikleri yerleşim birimlerini geri almak amacıyla Ermenilere yönelik karşı saldırı başlatan Azerbaycan Milli Ordusu'na bağlı birliklerin 30'a yakın köy ve kasabayı ele geçirdikleri bildirildi. Azeri birliklerin Laçin kentine doğru ilerledikleri kaydedildi.

Öte yandan Ermenistan'da parlamentonun tatil edildiği ve ateşkes çağrısı yapıldığı bildirildi.

16- Almanya'nın geçen hafta tek taraflı olarak 10 bin adet silah indirimine gideceğini açıklamasından sonra, ingiliz ordusunun da asker sayısında yüzde 4 indirime gideceği bildirildi.

17- Güney Afrika'da karşıt gruplar arasında dün meydana gelen çatışmalarda 21 kişinin öldüğü bildirildi.

17 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grubunda yaptığı konuşmada, bazı yolsuzluk dosyalarının yüce divana gideceğini, gündemde erken seçim olmadığını, ancak 7 Haziran seçim sonuçlarının TBMM'de siyasi gelişmelere yol açacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan, RP Genel Merkezi'nde bir araya gelerek, anayasa değişikliği ve diğer önemli konularda ortak hareket etme kararı aldılar.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller İstanbul'da yaptığı açıklamada, enflasyonun düşmeye başladığını, ağustos ayında biraz yukarı çıkacağını, ancak her ay bir önceki yılın aynı ayından daha düşük seviyede kalacağını, fakat enflasyonun düşmesi konusundaki beklentinin kırılmadığını söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, vergi konusunda yeni düzenlemelere gidileceğini, bir 'Vergi konseyi" kurulacağını, vergiyle ilgili düzenlemelerin bu konsey eliyle yapılacağını, ayrıca vergilerin nasıl toplanması gerektiği konusunda da kamuoyu araştırmaları yapılacağını açıkladı.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar hakkında ANAP Ankara Milletvekili Mehmet Budak tarafından verilen gensoru önergesi TBMM'de reddedildi. Sağlar, Genel Ku-rul'da yaptığı konuşmada, önerge sahibi Budak ve arkadaşlarının avantalarını kestiği için hedef olarak seçildiğini belirterek, eski bakan Gökhan Maraş döneminde 28 milyar liralık yolsuzluk yapıldığını, olayın yargıya yansıtılacağını söyledi.

6- Adalet Bakanlığı üst yönetimine yapılacak atamalarda Cumhurbaşkanı'nın "onay yetkisini kaldıran ve kamuoyunda "by-pass yasası" olarak adlandırılan yasa, TBMM Plan ve Bütçe Komiyonu'nda Cumhurbaşkanı Özal tarafından veto edildiği şekliyle yeniden kabul edildi.

7- 21 yeni üniversite ile 2 yeni teknoloji enstitüsü kurulması hakkındaki tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Belediye-iş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana büyükşehir belediyelerinde çalışan 75 bin işçi adına grev kararı aldı.

Öte yandan Danıştay, Bakanlar Kurulu'nca genel sağlık ve milli güvenliği bozacağı gerekçesiyle TİGEM grevinin 60 gün ertelenmesi kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.

9- Yeni Galata Köprüsü törenle açıldı. Törene Başbakan Süleyman Demirel,

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, bazı bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

10- Kurban Bayramı'nda yayınını sürdüren Sabah ve Yeni Asır gazetelerinin yöneticileri İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Cemiyet disiplin kuruluna sevke-d ildiler.

11- Yayın hayatına bir süre önce başlayan Özgür Gündem Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Ragıp Duran, Yazı İşleri Müdürü Taner Kutlay ve Haberler Müdürü Semra Somersan görevlerinden istifa ettiler.

12- İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları, Bosna-Hersek'teki gelişmeleri görüşmek üzere İstanbul'da olağanüstü toplandı.

Başbakan Süleyman Demirel toplantıyı açış konuşmasında, Bosna-Hersek'te barış ve adaletin kurulması için gerektiğinde BM'den çağrı alınması halinde, İslam ülkelerinin olası bir müdahaleye asker vermeye hazır olmalarını istedi.

13- İKÖ olağanüstü toplantısı için İstanbul'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara yaptığı açıklamada Türkiye ile ülkesi arasında sınır sorunu bulunmadığını, ancak Irak'ı da içine alacak üçlü bir sınır güvenliği anlaşması imzalanması gerektiğini söyledi.

Aynı toplantıya katılmak için İstanbul'a gelen Kosova Başbakanı Buyar Buka-şi, Bosna-Hersek'teki savaşın dalga dalga Kosova'ya geldiğini belirterek, Türkiye'nin Balkanlardaki politik ağırlığını ortaya koyma zamanının geldiğini, Kosova'yi tehdit eden savaş konusunda Türkiye'nin desteğini beklediklerini açıkladı.

14- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türk hava sahasından transit geçen uçakların silah ve mühimmat taşıyıp taşımadıklarını denetlemek üzere indirilmesini protesto etti.

Türkiye, Moskova Büyükelçimize gönderilen protestoyu reddetti.

15- İngiltere Lordlar Kamarası'nda ele alınanan Türkiye'nin AT üyeliği konusundaki raporda, Türkiye'nin bir geçiş dönemi yaşadığı ve üyelik için bu aşamada görüşmelere başlanmasının uygun olmadığı belirtildi.

16- Merkezi Almanya'nın Göttingen kentinde bulunan Tehdit Altındaki Halkları Koruma Cemiyeti" tarafından Alman basın ve yayın organlarına gönderilen bir tebliğde Alman silahlarının Türkiye tarafından Azerbaycan'a verildiği ve bu silahların Karabağ'da Ermenilere karşı kullanıldığı iddia edildi.

17- Azerbaycan İçişleri Bakanı İskender Hamidov düzenlediği basın toplantısında eski Cumhurbaşkanı Muttalibov ile eski Başbakan Hasan Hasanov'un yurt dışındaki bankalarda bulunan paralarının geri teslim edilmesi için Interpol'e başvurduklarını açıkladı.

18- Karabağ'da Azerilerin karşı saldırısı üzerine Ermenistan yönetimi 35 yaşın altındaki erkekleri silah altına çağırdı. Ermenistan Parlamentosu da Rusya Parla-mentosu'na gönderdiği bir mesajda Rusya yönetiminin son gelişmelere ilişkin politikasını kaygı verici olarak nitelendirdi.

Öte yandan Azeri birliklerinin Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan koridorda bulunan Laçin'e saldırı başlattıkları, ancak Ermenilerin saldırıyı durdurduğu, çatışmaların devam ettiği bildirildi.

19- ABD Başkanı Bush ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yelsin, Washington'da yaptıkları doruk toplantısında tarihin en büyük nükleer füze indirimi konusunda anlaşmaya vardılar. İmzalanan anlaşmaya göre, iki ülkenin karadan ve denizden fırlatılan nükleer başlıkların sayısında 2003 yılına kadar 2/3 oranında indirim yapacakları bildirildi.

20- Filipinlerde geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimlerini eski Savunma Bakanı Fidel Ramos'un kazandığı açıklandı.

18 HAZİRAN 1992

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Demirel başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ye Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda hükümetin 200 gününün değerlendirmesinin yapıldığını ve değerlendirme sonucu ortaya çıkan tablonun olumlu bulunduğunu söyledi. Gönen, toplantıda mal beyanında bulunma, rüşvet ve suistimali önleme hakkındaki yasa değişikliği üzerinde de durulduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın TBMM Başkanlığı'na mal beyanında bulunma zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, koalisyon partileri tarafından hazırlanan 10 madddik anayasa değişikliği paketinin son derece yetersiz ve "kandırmacaya yönelik" olduğunu, bu nedenle paketi kabul etmediklerini, pakettekilerden daha ilerde değişiklikler istediklerini söyledi.

3- Kapatılan siyasi partilerin yeniden açılmasına olanak sağlayan yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

DYP ve MÇP tarafından verilen bir önergeyle, feshedilen siyasi partilerin açılması halinde kişiler üzerindeki mal varlıklarının iade edilmesine olanak sağlandı. Önerge SHP milletvekilleri tarafından sert dille eleştirildi.

4- Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan 'Yeşil Kart Kanunu" TBMM Genel Kurulu'n-da kabul edildi.

5- Cumhurbaşkanı özal tarafından veto edilen "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Birbirlerine Olan Borçlarının Tahkimi Hakkındaki Kanun" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, iktidar partilerince hazırlanıp muhalefet partilerinin tartışmasına sunulan anayasa değişikliği önerilerini olumlu bir başlangıç olarak gördüklerini belirterek, anayasaların bugüne kadar genellikle olağanüstü dönemlerde hazırlandığını, ancak bugün TBMM'nin geniş çaplı bir anayasa tadilatına gitme isteğinin çok önemli olduğunu söyledi.

7- ANAP'ta Fahrettin Kurt'un Başkanlık Divanı1 ndan istifasının ardından diğer Başkanlık Divanı üyeleri de istifalarını Genel Başkan Mesut Yılmaz'a sundular. Ancak Yılmaz istifaları kabul etmedi. Eski genel başkan Yıldırım Ak'bulut kongre yapılmasını istedi.

8- Bosna-Hersek'teki olayları görüşmek amacıyla İstanbul'da yapılan olağanüstü İslam Konferansı Örgütü dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. İmzalanan karar tasarısında, BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna-Hersek'te Sırp saldırılarını durdurmak amacıyla askeri müdahale dahil her türlü tedbire başvurması istendi. ,

9- Yunan hava sahasını ihlal ettikleri gerekçesiyle iki Türk uçağının peşine düşen Yunan uçaklarından biri Ege Denizi'ne düştü. Başbakan Demirel, kazada Türk tarafının bir kusuru olmadığını bildirdi.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla Rauf Denktaş ve Yeorgios Vasiliu ile New York'ta ayrı ayrı görüştü.

11- Azerbaycan Milli Ordusu'nün Ermenilerin eline geçen yerleşim birimlerinin geri alınması için başlattığı harekat sonucu 4 köyün daha geri alındığı bildirip di. Bu arada, Ermenistan Devlet Başkanı Petrosyan, Karabağ sorununun BM Güvenlik Konseyi'ne götürülmesi ve bölgeye derhal BM gözlemcisi gönderilmesi için Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'dan yardım istedi.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Sırp saldırılarının 48 saatten beri kesintisiz sürdüğü ve kentte açlık başladığı bildirildi. Üç aydır devam eden Sırp saldırılarında 38 bin kişinin öldüğü ya da kaybolduğu belirtildi.

13- ABD'ye yaptığı geziyi sürdüren Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada, komünizmin öldüğünü, dirilmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.

19 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, kapatılan siyasi partilerin yeniden açılabilmesine olanak sağlayan yasa konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnönü, bu konuda gerçekleşen DYP-MÇP ittifakının koalisyonda bir "sorun yaratmayacağını", koalisyonun bozulması şeklindeki endişelerin de yersiz olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te yaşanan katliamdan kaçan müslümanlara Türkiye'nin kucak açtığını belirterek, şimdiye kadar Türkiye'ye sığınanların sayısının 5 bin civarında olduğunu söyledi. Kilercioğlu, Türkiye'nin bu konuda aktif bir politika izlediğini ve gerekli insani yardımları yapmaya devam edeceğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Yunanistan'ın Elefterotipia Gazetesi'ne verdiği demeçte, İstanbul'da yapılacak Demirel-Mitsotakis görüşmesinden umutlu olduğunu belirterek, Ege'ye düşen Yunan uçağı olayının kaza olduğunu ve Türk-Yunan ilişkilerini zedelemeyeceğini söyledi.

4- Türkçe Konuşan Uluslar Kültür Bakanları Toplantısı, Kültür Bakanı Fikri Sağlar'm açış konuşmasıyla İstanbul'da başladı. Sağlar konuşmasında, dilin uygarlığın temeli olduğunu belirterek, Türk cumhuriyetleri arasındaki her türlü yakınlaşmanın ortak dil Türkçe sayesinde gerçekleşeceğini söyledi. Toplantıya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, KKTC ve Türkiye kültür bakanları ile üst düzey temsilciler katıldı.

5- DYP ve SHP grup başkanvekilleri Aydın Güven Gürkan, Bekir Sami Daçe ve Turhan Tayan tarafından hazırlanan ve üniversitelerde rektör seçiminde YÖK'ü devre dışı bırakan yasa önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- DYP grup başkanvekilleri Bekir Sami Daçe ve Turhan Tayan tarafından, ANAP'lı eski bakanlar Ercüment Konukman ve Halil Şıvgın hakkında yetkilerini aşmak ve yolsuzluk yapmak gerekçesiyle Meclis soruşturması açılması için önerge verildi.

7- ANAP Başkanlık Divanı'ndan istifa eden Fahrettin Kurt'un yerine, Genel Başkan Mesut Yılmaz tarafından aday gösterilen Vehbi Dinçerler seçildi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nce düzenlenen Basın Kurultayı Ankara'da başladı. Başbakan Yardımcısı İnönü yaptığı konuşmada, hükümetin basın özgürlüğü ve demokrasinin yerleşmesi için elinden geleni yaptığını, bu yöndeki eleştirilere katılmadığını söyledi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de konuşmasında, bu hükümelin işkenceyi "insanlık suçu" olarak değerlendirdiğini, faili meçhul cinayetleri ortaya çıkarmakta bazı zorluklarla karşılaştıklarını kaydetti.

9- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ekonomide tutarlı bir istikrar programına ihtiyaç olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde ekonomik dengelerin bozulmasını önlemek amacıyla acil tedbirler alınmasını istedi.

10- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde hücre evi olduğu belirtilen bir eve düzenlenen operasyonda 4 terörist ölü ele geçirildi. Çıkan çatışmada 6 polis yaralandı.

11- Şekerbank tarafından Merkez Bankası'na yatırılan ve yarısı sahte çıkan Lübnan kaynaklı dolar olayıyla ilgili olarak 8 kişilik bir şebeke yakalandı.

12- Yunanistan, iki Türk uçağını izlerken dün Ege'de düşen Yunan uçağıyla ilgili olarak Türkiye'ye sözlü protesto notası verdi. Nota Türkiye tarafından reddedildi.

13- New York'ta başlayan Kıbrıs görüşmelerinin ikinci gününde öncelikle toprak düzenlememeleri ve göçmenler konularının ele alındığı bildirildi.

Bu arada, Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu'nün Avrupa Başkanı Marc Gaile, Türk Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in "Kıbrıs sorununun bu yıl içinde halledileceği" yolunda kendilerine güvence verdiğini açıkladı.

14- Yasadışı Karabağ Parlamentosu, seferberlik ilanından sonra bölgede olağanüstü hal ilan etti. Azerbaycan kuvvetlerinin Ermenilerin eline geçen yerleşim birimlerini geri almak için başlattığı harekatın devam ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, BM, NATO ve AGİK'e birer mektup göndererek Ermeni saldırılarında sivil halka karşı kimyasal silah kullanıldığını bildirdi ve Ermenilerin saldırgan politikasının kınanmasını istedi.

15- Saraybosna'da Sırpların şiddetli topçu ateşine başladığı bu nedenle havaalanına girmeye çalışan BM Barış Gücü askerlerinin geri döndüğü bildirildi. AT Özel Temsilcisi Lord Carrington, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek devlet başkanlarını Strasbourg'ta görüşmeye çağırdı. Bunja Luca kentinde 11 çocuğun açlıktan ölmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi ambargo hükümlerini hafifleterek Yugoslavya'ya gıda ve ilaç yardımı götürecek uçaklara izin verilmesini kararlaştırdı.

16- Rusya Parlamentosu, yaklaşık 400 bin kişinin yararlanacağı genel af ilan etti.

17- İrlanda'da yapılan referandum sonucuna göre halkın dörtte üçünün Ma-astricht Anlaşması'nın onaylanması lehinde oy kullandığı bildirildi.

20 HAZİRAN 1992

1- Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Devlet Konukevi'nde Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'i kabul ederek bir süre görüştü. Özal görüşmeyle ilgili olarak, "İki tarafın da meseleleri çözme arzusu çok kuvvetli" dedi. Mitsotakis de, "Bu dönemin sorunların çözümü için son derece uygun" olduğunu belirtti.

Özal ve Mitsotakis görüşmesinden sonra, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Özal ve Mitsotakis'in ikili ilişkiler, iki ülkeyi ilgilendiren bölge sorunları konusunda son derece geniş, genel kapsamlı, herhangi bir spesifik konuya değinmeden, sohbet havasında geçen bir konuşmada görüş teatisinde bulundular" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği Basın Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, 20 Ekim genel seçimlerinden sonra Türkiye'de yeni bir dönemin yaşandığını belirtti. Ancak kurultay hukuk komisyonu raporunun, "demokratikleşme konusunda yeni dönemde hızlı çalışılamadığını ortaya koyduğunu" ifade eden Cindoruk, "Halkın Meclis'e verdiği yetki sınırlı değildir. Yürütme, demokratikleşme görevini ihmal ederse, yetki Meclis'e geçmiş demektir" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal İnönü, Eğitim-İş Sendika-sı'na bağlı çeşitli illerden gelen öğretmenleri kabul ederek, "Sizin toplu sözleşmeli grev haklarınızı vermek için uğraşıyoruz. Bugün bu hakları kazandıktan sonra sorumluluk sizindir." dedi.

4- Harp okullarına kız öğrencilerin de alınmasına olanak sağlayan yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi konusunda Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Türkan Akyol, "Demokrasinin eriştiği bu nokta mutluluk vericidir" diyerek, Türkiye'nin ve demokrasinin eriştiği bu boyutta, kadın ve erkek arasındaki ayrımcılığa karşı toplumun kararlılığının belirlendiğini vurguladı.

UNESCO Kadın İhtisas Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emel Doğramacı da, yasa tasarısını son derece olumlu bulduğunu belirterek, "Geç alınmış bir karar" olarak niteledi.

RP TBMM Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk ise yasanın, "Batılı ülkelerde var, bizde de olsun diyerek çıkarılmış bir yasa" olduğunu söyleyerek, yasa tasarısının sadece bir taklit arzusundan kaynaklandığını ileri sürdü.

ANAP İstanbul Milletvekili Leyla Yeniay Köseoğlu da, tasarının kabulü konusunda üzerine düşeni yaptığını belirterek, Türkiye tarihinde ilk Milli Savunma Komisyonu kadın üyesiyim. Bundan sonra da çok faydam dokunacağına inanıyorum" dedi.

5- İçişleri Bakanı ismet Sezgin, bakanlığı tarafından hazırlanarak Bakanlar Kurulu'na sevk edilen "Pişmanlık Yasası" hakkında yaptığı açıklamada, tasarının eylül ayında TBMM'ye sevk edileceğini söyledi. Pişmanlık Yasası'nın teröre insancıl yaklaşımlarının bir sonucu olduğunu kaydeden Sezgin, "Gençlerimizi PKK'nın pençesinden kurtarmak istiyoruz" dedi.

6- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ali Dinçer, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, New York'ta görüşmelerde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı desteklediklerini belirterek, "Başkalarınca hazırlanan haritalar üzerinde pazarlıklara girişilemez" dedi.

7- SHP Ankara Milletvekili, anayasa profesörü Mümtaz Soysal hükümet ortakları arasında sorun yaratan, MHP'nin mal varlığının MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'e verilmesine ilişkin yasal düzenlemenin "anayasanın kuvvetler ayrılığı ve eşitlik ilkelerine aykırı olduğunu" belirtti ve yasama organının, yargı organınca verilen bir kararı, kabul edeceği bir yasa ile ortadan kaldıramayacağını savundu.

8- DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı, Ören'de başladı. DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, yaptığı konuşmada, 1982 Anayasasının getirdiği işçi ve sendika düşmanı çalışma düzeninin, sermaye tarafından hoyratça kullanıldığını belirterek, "Katlanmak zorunda bırakıldığımız fedekarlık bile akıllıca kullanılmadı" dedi.

9- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen "Basın Kurultayı"nın sözü geçen dernek tarafından düzenlenmesinin doğru olmadığını belirterek, kurultayın kimler tarafından düzenlenebileceğinin 1975 yılında yapılan 2.Basın Kurultayı'nda belirlendiğini söyledi.

10- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, Çevik Kuvvet ve Özel Harekat Timlerinden oluşan yaklaşık 2000 polisin sabaha karşı Küçük Armut-lu'yu kuşatmaya başladığı ve önceden belirlenmiş bazı evlerde tek tek arama yapıldığı bildirildi. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir,bölgeyi huzursuzluktan kurtarmak ve yasadışı örgüt mensuplarını yakalamak için bu operasyonu gerçekleştirdiklerini ve çeşitli eylemlere katılan 8 militanın yakalandığını açıkladı.

11- Türk - Yunan dostluğunu simgeleyen "Barış Yolculuğu" Ankara'da başladı.

12- Arnavutluk Hükümeti'nce, İstanbul'da yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Zirvesi'ne ilişkin yapılan açıklamada, KEİB girişiminden duyulan

memnuniyet dile getirilerek, hükümetin, KEİ'nin Karadeniz ülkeleri arasında karşılıklı anlayış ve işbirliğinin artırılmasına yardımcı olacağına inanıldığı ifade edildi.

13- Almanya'nın Bonn kentinde toplanan BAB üyesi 9 ülkenin savunma ve dışişleri bakanlarının, örgütün görev alanının genişletilmesine ilişkin "Petersburg Bildirisi" olarak adlandırılan kararına göre, bir savunma örgütü olan BAB'm, bundan böyle barışı koruma görevini de üstleneceği ve bu görev kapsamında kriz bölgelerine asker gönderebileceği bildirildi.

14- Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Leyle Yunusova Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, Ermenilerin Azerbaycan'ın Susa, Akdam, Tertel ve Laçin bölgelerinde zaman zaman kimyasal silah kullandıklarını söyledi.

15- Çek Sivil Demokrasi Partisi Lideri Vaclav Klaus ile Slovakya Demokratik Hareketi Lideri Vlamidir Meciar, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da görüştükten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, Çekoslavakya'yı 30 Eylül'e kadar iki bağımsız devlete ayıracak sürecin başlatılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Ayrıca Çekoslavakya'nın bölünmesi süreci çerçevesinde, ülkede işlerin devamını sağlayacak federal bir geçiş hükümetinin oluşturulması ve hükümetin programı konusunda da anlaştıklarını bildirdiler.

Konuyla ilgili olarak AT Dönem Başkanı Portekiz Dışişleri Bakanı Deus Pinhe-iro, kararı çok üzücü bulduğunu söyleyerek, Çekoslavakların ileride bu karardan pişmanlık duyacaklarından endişe duyduğunu belirtti.

16- Irak temsilcileri ile BM yetkilileri arasında Irak'a karşı sürdürülen petrol ambargosunun kaldırılmasına ilişkin görüşmeler başladı.

17- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin'in ABD gezisinden sonra Kanada Başbakanı Brian Mulroney ile Rusya'ya kredi açılması ve teknik yardım konusunda yaptığı temasların olumlu geçtiği bildirildi. Yelisin, parlamentonun ortak oturumunda yaptığı konuşmasında, "Açıklığı ve dünya topluluğu ile işbirliğini seçtik" dedi.

18- Moldova'daki ayrılıkçı Rus azınlığa bağlı muhafızlarla Moldova polisi ve İçişleri Bakanlığı birlikleri arasında dün gece çıkan çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğü bildirildi.

19- İsrail İçişleri Bakanlığı, Ortadoğu Barış görüşmelerini yürüten Filistin heyetini, FKÖ Üderi Yaser Arafat'la görüştükleri için tutuklayacaklarını açıkladı. Öte yandan Filistin heyeti başkanlarından Hüseyin Faysal, bir açıklama yaparak, "İsrail bizi kendi politikalarına uymak için zorlayamaz. Bizim dünyada istediğimiz herhangi bir partiyle görüşmeye hakkımız var" dedi.

21 HAZİRAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstiklal Mahkemeleri tutanaklarının TBMM arşivinde bulunduğunu ve bu tutanakların kitap haline getirileceğini açıkladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında hükümetin 200 günlük icraatını anlattı. İnönü, muhalefetteyken söz vermelerine rağmen iktidara geldiklerinde bazı kurumları kaldıramayacaklarını gördüklerini belirterek, olağanüstü hal uygulamasında TBMM'deki görüşmeler sırasında düzeltmeler yapılacağını, Çekiç Güç konusunda da daha önce yapılmış bir yanlışı düzeltmeye çalıştıklarını açıkladı.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi ise yaptığı açıklamada, Çekiç Güç ve olağanüstü hal uygulamasına karşı olduklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı Türkan Akyol ile bakanlığının çalışmaları konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

4- DİSK genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Balıkesir'de yapıldı. Toplantıda yasal engellere karşın siyasal platformda mücadele verilmesi kararlaştırıldı.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nce düzenlenen Basın Kurultayı sona erdi. Yayımlanan sonuç bildirgesinde basındaki bunalımın lotarya yoluyla değil, insana yatırım yapmakla çözümleneceği belirtildi.

6- Özel bir ziyaret için İstanbul'da bulunan Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Başbakan Süleyman Demirel ile 3 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından yayımlanan ortak basın bildirisinde Kıbrıs sorununun olumlu bir şekilde çözümlenmesi konusunda iki liderin "görüşbirliği" içinde oldukları belirtildi.

7- 11 kişilik bir Irak heyeti görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkriti havaalanında yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin Kuzey Irak'a saldıracağı yolundaki iddialar nedeniyle Türkiye'de bulunan Çekiç Güç'e bağlı uçakların, Kuzey Irak'ta hasat,dönemi gelmiş ekinleri yaktıklarını öne sürdü.

8- 661 bin 590 adayın katıldığı Üniversite Yerleştirme Sınavı 51 merkezde yapıldı.

9- HEP Batman İl Başkanı ve İHD Batman Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sıd-dık Tan kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

10- Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yaptıkları eylemlerden pişmanlık duyan 3 terörist silahlarıyla birlikte teslim oldu.

11- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin girişimleriyle New York'ta devam eden Kıbrıs konusundaki görüşmelere dün ara verildi. Genel Sekreter tarafından alınan "basına karartma' uygulamasının sürmesi nedeniyle ayrıntılı bilgi elde edilemediği kaydedildi.

12- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey yemin ederek görevine başladı. Törenden sonra bir basın açıklaması yapan Elçibey, Azerbaycan'ın hiçbir devletin nüfuzu altına girmeyeceğini, büyük devletlerden karşılıksız yardım istemediklerini, bu ülkelerle işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

13- Karabağ sorununu barışçı yoldan çözmeyi amaçlayan ve 11 ülkenin katıldığı Roma görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı ve görüşmeler ay sonuna ertelendi.

14- Libya'da taşocaklarında kullanılan patlayıcıların bulunduğu depoda meydana gelen patlama sonucu 9 kişinin öldüğü, 143 kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Rusya'nın Moldava ve Gürcistan'a müdahale tehdidinde bulunması üzerine buralardaki çatışmaların yoğunlaştığı bildirildi. Moldava'da Trans Dinyester bölgesindeki ayrılıkçı Rus azınlığı korumak ve çatışmaları durdurmak amacıyla bölgeye müdahale eden Kızılordu birlikleriyle Moldava birlikleri arasındaki çatışmalarda 200 kişinin öldüğü kaydedildi.

16- Bosna-Hersek Kollektif Devlet Başkanlığı ülkede savaş durumu ilan etti. BM'nin kesin ateşkes sağlanması için tanıdığı 48 saatlik sürenin dolmasına rağmen başkent Saraybosna'da çatışmaların şiddetlenerek devam ettiği ve halkın açlıkla karşı karşıya olduğu bildirildi.

22 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, MGK ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması toplantılarına katılmak üzere Marmaris'ten İstanbul'a gitti.

2- Başbakan Süleyman Demirel partisinin GİK toplantısından önce yaptığı açıklamada, Olağanüstü Hal uygulaması konusunda hükümete değil devlete destek istediklerini bildirdi. Çekiç Güç ile ilgili olarak Kuzey Irak'ta yeni bir olay meydana gelmesini cesaretlendirecek tavırlardan kaçınmak gerektiğini belirten Başbakan, bu konuda Bosna-Hersek ve Karabağ'ı örnek gösterdi. Demirel her iki konunun yarın yapılacak MGK toplantısında ele alınacağını ve cuma günü TBMM gündemine getirileceğini sözlerine ekledi.

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Çekiç Güç'ün tüm faaliyetlerinin Türk subayları tarafından denetlendiği, Türkiye'nin insi-yatifi olmadan hiçbir faaliyete izin verilmediği bildirildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç konusunda açıklamalarda bulundu. İnönü, bu konularla ilgili oylamanın cuma günü TBMM'de yapılacağını belirterek, partisinin ülkenin uzun ve kısa vadeli çıkarlarını düşünerek karar vereceğini söyledi. İnönü, yerel seçim sonuçlarının SHP'nin Türkiye ve hükümetteki yerini ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Dil ve Tarih Kurumu'nü özerk hale getirmeyi amaçlayan yasa tasarısının önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı.

5- ANAP'ın partilerarası ortak anayasa komisyonunda öncelikle görüşülmesini istediği anayasa değişiklik önerileri açıklandı. Öneriler arasında, milletvekillerinin parti değiştirme yasağının kaldırılması ve Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması görüşü de yer aldı.

6- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Türk-İngiliz İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğinin Avrupa'nın geleceğinde yattığını, Türkiye'nin dünyaya entegre olması için önce Avrupa'ya üye olması gerektiğini söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Fahrettin Kurt hakkında, bir firmaya usulsüz olarak 8 milyar kredi sağladığı gerekçesiyle Başbakanlık Teftiş Kurulu'n-ca soruşturma başlatıldı.

8- Hakkari'nin Perihan sınır karakoluna baskın düzenleyen teröristler 6 eri şehit etti. Çatışmada 20 terörist öldürüldü.

Öte yandan Bingöl'ün Elmasırtı köyünü basan teröristler 5 vatandaşı öldürürken 4 vatandaşı da kaçırdı.

9- Memur sendikaları yöneticilerinin İstanbul'dan başlattıkları yürüyüş Anka-ra'daki katılım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na toplu sözleşme çağrısıyla sona erdi. Ankara'deki yürüyüş sırasında bazı memurlar ve Özgür Gündem Gazetesi muhabiri polis tarafından tartaklandı.

10- İzmir Barosu'na bağlı bir grup avukat, Milliyet Gazetesi'nde 28-29 Mayıs tarihlerinde yayımlanan 'Türkiye'yi BM'ye şikayet eden isimler belli oldu. PKK için 290 imza" adlı haber nedeniyle söz konusu gazete hakkında Cumhuriyet Başsav-cılığı'na suç duyurusunda bulundu.

11- Dün İstanbul'da ele geçirilen çok miktarda sahte doların İnterpol tarafından aranan Ermeni terör örgütü ASALA'nın üyesi Mübarek Sofian'ın akrabası Ha-rut Sofian tarafından piyasaya sürüldüğü belirlendi.

12- İçişleri Bakanlığı bünyesinde İnsan Hakları ve Uluslararası Kuruluşlar Dairesi kuruldu.

13- İstanbul'da Tarabya Karakolu'na kimliği belirsiz kişilerce yapılan bombalı saldırıda ölen yada yaralanan olmadığı bildirildi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nin konkordato talebi İstanbul 7.İcra Tetkik Hakimliği tarafından kabul edildi.

16- Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 18 Haziran'da New York'ta başlayan görüşmelere ara verildi, Görüşmelerin 7 Temmuz'da yeniden başlaması kararlaştırıldı. Görüşmelerle ilgili basına bilgi verme yasağı devam ederken, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmelerde harita konuşma aşamasına gelinmediğini söyledi.

17- Ermenistan ordusunun Nahcıvan dahil olmak üzere tüm sınır boyunca Azerbaycan topraklarına karşı saldırıya geçtiği, sınırdaki yerleşim birimlerini havadan ve karadan bombalamaya ve işgal etmeye başladığı bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Niyazi İbrahimov, Ermenilerin topyekün saldırılarının Türkiye'yi de çatışmaların içine çekmeyi amaçladığını bildirdi.

18- Bosna-Hersek'te yaklaşık 3 aydır süren çatışmalarda 40 bin kişinin öldüğü, 60 bin kişinin yaralandığı açıklandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, ekonomik yaptırımların sonuç vermemesi halinde Bosna-Hersek'teki savaşa son verilmesi için askeri müdahale seçeneğinin gündem dışı olmadığını bildirdi.

19- Güney Afrika'da geçen hafta içinde meydana gelen şiddet olaylarında 100 kişinin öldüğü bildirildi.

20- Türkmenistan'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Saparmurad Niyazov, oyların yüzde 99'unu alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

21- Çekoslavakya Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, ülkenin Çek ve Slovakya cumhuriyetleri olarak bölünmesi konusunda halkoylamasına gidilmesini istedi.

22- Moldava'da, ayrılıkçı Ruslarla Moldava birlikleri arasındaki çatışmaların devam ettiği, Rus ordusuna ait bir cephaneliğe düzenlenen saldırıda 20 Rus aske- ,' rinin öldüğü bildirildi. Parlamentoda konuşan Moldava Devlet Başkanı Mirça Sne-gur, Rusya'nın bölgeyi fiilen işgal ettiğini, parlamentonun Rusya'ya karşı savaş hali ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze TASS ajansına verdiği demeçte, Rusya yönetiminin yayılmacı emellerinin tüm Kuzey Kafkasya'da içinden çıkılmaz derecede karmaşık bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

23 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında İstanbul'da toplanan MGK, olağanüstü halin dört, Çekiç Güç'ün görev süresinin ise altı ay daha uzatılması yolunda hükümete öneride bulunma kararı aldı. MGK'da ayrıca "Olağanüstü hal uygulamasıyla ilgili kanun hükmünde kararnamelerde yer alan, gazete, dergi, broşür, kitap ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayınlanmasını ve dağıtılmasını, bölge dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını, dağıtılmasını yasaklayan, matbuayı toplatan, söz, yazı, resim, film, plak, ses ve görüntü bantlarının ve sesle yapılan her türlü yayını denetleyen ve gerektiğinde yasaklayan kamu ve kamu görevini bozabileceği kanısını uyandıran, kişi ve toplulukların bölgeye girişini yasaklayan ve bölge dışına çıkarmayı öngören hükümlerin yürürlükten kaldırılması" konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda ayrıca, dünyadaki yeni yapılanma ve gelişmeler çerçevesinde Türk milli güvenlik politikasının oluşturulmasına yön vermek üzere hazırlanan bir değerlendirmenin gözden geçirildiği ve benimsendiği açıklandı.

2- Bakanlar Kurulu gece Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, sansür ve sürgün kararnamelerinin kaldırılmasını, olağanüstü hal ve Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması için TBMM'ye fezleke sunmayı kararlaştırdı.

3- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, MGK toplantısına katılmadan önce, partilerinin grup toplantılarında birer konuşma yaptılar. Demirel, DYP Grubu'nda yaptığı konuşmada, terör örgütünün güçsüz bırakılmasının devletin gücü dışında olmadığını belirterek, "Devletin işlemediği yerde demokrasi olmaz" dedi. Demirel, olağanüstü halin uzatılmasını isterken, 'Terörden herkes şikayetçi. Terör Türkiye'nin neresinde ise onun üstüne varılır. Onun üstüne devletin meşru güçleri varır. Terörü ortadan kaldırdık diyemeyiz, ama etkinliği kırılmıştır" dedi.

SHP'nin grup toplantısında konuşan ve Güneydoğu'da terörle mücadelede dört ay öncesinden daha iyi duruma gelindiğini bildiren Erdal inönü, bu aşamada olağanüstü halin kaldırılmasının doğru olmayacağını belirterek, "Alınan mesafe önemli olmasına rağmen daha çok mesafe alınması gerekiyor. Şimdi bu durumda olağanüstü hali kaldırabilir miyiz? Bunun mücadelenin seyrini geriletecek bir hareket olacağı görüşündeyim" dedi.

4- Başbakan Süleyman Demirel, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşmasının imzalanması konusunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la arasında "herhangi bir sıkıntının olmadığını ve sorunun bugün çözüleceğini" söyledi.

Demirel, Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen 'Türkiye'de Kadın Eğitimi 1. Uluslararası Konseyi" toplantısında bir konuşma yaptı.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulumuz olağanüstü halin Türkiye'deki şartlar gözönüne alınarak 4 ay süreyle uzatılması yönünde TBMM'ye fezleke yazılması kararı almıştır" dedi. Gönen, toplantıda olağanüstü hal yasasının "sansür ve sürgün" düzenlemeleri olarak değerlendirilen 11. maddesinin (e), (f), (k) bentlerinin kanun hükmünde kararnameyle kaldırıldığını açıkladı.

6- Devlet Bakanı Cavit Çağlar hakkında devlet olanaklarını kişisel çıkarları için kullandığı gerekçesiyle RP'liler tarafından verilen gensoru önergesi reddedildi.

7- YÖK'te değişiklikler öneren yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'n-da görüşüldü. Toplantının sona ermesinden sonra Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yasa teklifinin amacından saptırıldığını belirterek, Genel Kurul'da değiştirileceğini söyledi.

8- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı yazılı açıklamada, "Sabah gazetesinde dün bana atfen, Sayın Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın görevden alınması için girişimde bulunduğumuz yolunda yayımlanan haberin baştan sona gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur" dedi.

9- HEP kökenli bağımsız Siirt milletvekili Zübeyr Aydar, Hollanda radyosu Türkçe servisine yaptığı açıklamada, halkın bağımsız bir Kürt devleti peşinde olmadığı yolundaki görüşlere katılmadığını söyleyerek, "Bütün Kürtleri temsil edecek ulusal bir parlamentoya ihtiyaç var" dedi.

10- Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada 'Türkiye'nin istikrar, barış, açıklık ve güvenin artırılmasına verdiği önemi göstermek amacıyla ve Kara Kuvvetleri'nin yeni yapılanması çerçevesinde, Bulgaristan sınırından iki taburunu geri çekeceği" bildirildi.

11- İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev ve eylem kararı alan işçiler işi bıraktılar.

12- Basın Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, çağdaş basın özgürlüğü anlayışının temelini oluşturan "halkın gerçekleri öğrenme hakkı" kavramının ANAP tarafından hazırlanan anayasa değişikliği metnine alındığı bildirildi.

13- Afganistan'ın politik ve askeri liderlerinden Özbek Orgeneral Raşit Dostum'un yardımcısı Tuğgeneral Abdül Malik, Dostum'un, Başbakan Süleyman De-mirel'e gönderdiği özel bir mesajı iletmek üzere Ankara'ya geldi.

14- Batman'ın Çerçüş ilçesine bağlı Seki köyüne roketatarlı saldırı düzenleyen bir grup PKK'lının 6'sı çocuk on kişiyi öldürdüğü bildirildi.

15- Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüm Ermeni saldırılarının püskürtüldüğü, çatışmalarda 8 Azdri askerin öldüğü bildirildi.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, Azeri-Ermeni gerginliğinin artması üzerine Dağlık Karabağ bölgesine askeri gözlemciler gönderilmsinin düşünüldüğünü açıkladı ve barışçı çözüm bulunması yönündeki çabaların AGİK çerçevesinde sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

Güvenlik Konseyi toplantısından sonra bir açıklama yapan Konsey'in Dönem Başkanı Belçika Büyükelçisi Paul Noterdaeme, "Şu anda AGİK, soruna çözüm bulmakla görevli olan örgüttür ve BM diplomatik uzlaşı sürecini yürütmemektedir" dedi.

16- Moldova'da ayrılıkçı Rus azınlık ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, özellikle Dinyester Nehri boyundaki yerleşim merkezlerinden Bendery'de yoğunlaşan çarpışmaların son üç gününde 400'e yakın kişinin öldüğü, 500'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Moldova Savunma Bakanı lon Koştaş dün parlamentoda yaptığı açıklamada, Rus azınlığın bir müdaheleye davetiye çıkarmak için ölü sayısını abarttığını söyledi. Ayrıca ateş alan kimyasal tesislerin büyük bir tehlike oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Moldova'ya bir BM heyeti göndermeyi planladığı bildirildi. ABD yönetimi ise savaşın durdurulması için Rusya ve Moldova arasında görüşmelerin başlaması çağrısında bulundu.

Öte yandan Rusya Devlet başkanı Boris Yeltsin ile Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk'un, ülkeleri arasındaki tüm politik, askeri ve ekonomik sorunları ele almak üzere Dagomis'te bir araya geldikleri ve görüşmeye daha sonra heyetlerin de katıldığı bildirildi. Bu arada Rusya Devlet Başkanı Yeltsin, KEİ toplantısı sırasında Moldova'daki son gelişmeleri ele almak üzere "Dörtlü Komite"nin toplanacağını açıkladı.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için New York'ta BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmelerini sürdürdüler.

18- Yunanistan, bir savaş uçağının Ege'de uluslararası hava sahasında bir Türk savaş uçağını taciz etmeye çalışırken denize düşmesi olayı ile ilgili olarak Türkiye'yi ikinci kez NATO'ya şikayet etti.

19- Arnavutluk Başbakanı Aleksandr Meksi, Kosova'da yaşayan Arnavutların kendi kaderini kendisinin belirlemesine izin verilmesini gerektiğini söyledi.

20- Filipinler Kongresi, eski Savunma Bakanı Fidel Ramos'u devlet başkanı olarak ilan etti.

24 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaş-ması'na kimin imza koyacağı konusunda dün öğleye kadar kendisine bilgi verilmediği ve Başbakan Demirel'in basın toplantısındaki sözleri nedeniyle bütün angajmanlarını Başbakan'a devrettiğini belirterek Marmaris'e geri döndü.

2- Başbakan Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında hükümette revizyon düşünmediklerini ve erken seçim sözünün şu anda anlamı olmadığını söyledi. Koalisyon hükümetinin ülkenin sorunlarını çözmek için uyum içinde çalıştığını, misyonun henüz yeni başladığını belirten Başbakan, refahı yakalamış, çağdaş, özgür, vatandaşları dünyanın standart değerleriyle kucaklaşmış bir Türkiye'ye doğru yüründüğünü kaydetti.

3- Devlet Bakanı Ömer Barutçu, haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nde yayımlanan "İş Bağlama Merkezi" haberinde kendisiyle ilgili gerçek dışı bilgi verildiği ve kişilik haklarına ağır saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle dergi aleyhine bir milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, çevre konulu ortaokullararası afiş yarışmasında dereceye girenler için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, dünyada çevrenin topyekün bir konu haline geldiğini ve birlikte hareket edildiğini belirterek, hiçbir kıtanın, ülkenin, şehrin veya mahallenin tek başına hareket etme ve çevre sorunlarını çözme durumunda olmadığını söyledi.

5- Hükümetin terörle mücadele kapsamından hazırladığı ve kaçak silahların 30 gün içerisinde teslim edilmesi halinde affı öngören yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

6- ANAP İstanbul Milletvekili Cavit Kavak, Başbakan Demirel ve Ulaştırma Bakanı Topçu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde iç ve dış gezilerde Başbakana refakat eden gazeteci İlnur Çevik'in devlete verdiği zararın ne kadar olduğunun açıklanmasını istedi.

7- MÇP Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu tarafından hazırlanan ve 3 Mayıs'm Türk Haklan Günü", 14 Mayıs'm da "Demokrasi Bayramı" olarak kutlanmasını öngören yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada siyasi gündemdeki getirmeleri değerlendirdi. Erbakan, Çekiç Güç'ün süresinin uzatılarak bölgede yeni bir İsrail yaratılması halinde Başbakan Demirel'i yüce divana göndereceklerini söyledi. Ekonomik gelişmelere de değinen Erbakan, bir parada bu kadar çok sıfır olmasının iflas anlamına geldiğini ve sadece Hitler öncesi Almanya'da olduğunu söyledi.

9- SHP parti grup toplantısında Çekiç Güç ve olağanüstü halin süresinin uzatılması konuları ele alındı. Bazı milletvekilleri oylamada red oyu vereceklerini açıkladılar.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, ANAP İstanbul İl Başkanlığı ve parti MKYK üyeliğinden istifa etti.

11- SBP Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Coşkun yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'yi olağanüstü hal ve Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasına "Hayır" demeye çağırdı.

12- Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal Toprak düzenlediği basın toplantısında, TRT'de çalışan 700 kişinin İşten çıkartılmasını kınayarak, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'in istifa etmesini istedi.

13- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgasi Toplantısı(KEİB), 11 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla İstanbul'da başladı.

Toplantıya, Türkiye adına Başbakan Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev, Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu, Moldava Cumhurbaşkanı Mitcea Snegur, Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa katıldılar.

14- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması için İstanbul'a gelen Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile bir görüşme yaptı. Mitsotakis, Kıbrıs görüşmelerinin ikinci turundan umutlu olduğunu söyledi.

15- Milli Eğitim, Sağlık ve Orman bakanlıklarına çeşitli atamalar yapılmasına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- Filipinler'in başkenti Manila'da yapılan Dünya Satranç Olimpiyatı sona erdi. Yarışmada, Türkiye ekibinde bulunan Suat Atalık İsviçreli büyükusta Korchnoi ile berabere kalmasına rağmen büyükusta unvanını elde edemedi.

17- New York'ta yapılan Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerin ilk turu sona erdi ve iki toplum lideri New York'tan ayrıldı. Varılan anlaşma uyarınca ikinci tur görüşmeler için tarafların 15 Temmuz'da New York'ta yeniden bir araya gelmeleri kararlaştırıldı.

18- Ermenistan Hükümetinin TASS Ajansı'nca yayımlanan açıklamasında, Birleşik Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin anlaşmalardan doğan yükümlülükleri gereğince Ermenistan'ın yanında yer alarak, Azerbayca'a karşı toprak bütünlüğünün korunması istendi. Azerbaycan'ın dünya kamuoyunu aldatmaya çalıştığı öne sürülen açıklamada, Azerbaycan'ın iki ülke sınırında yığınak yaptığı ve Ermenistan topraklarına saldırılar düzenleyerek Dağlık Karabağ'daki savaşa Ermenistan'ı da karıştırmaya çalıştığı iddia edildi.

19- Gürcistan'da eski devlet başkanı Gamsahurdia yanlılarının televizyon binasını ele geçirdikleri, ancak hükümet birliklerinin düzenledikleri operasyonla binanın geri alındığı, çatışmalarda 40 kişinin öldüğü bildirildi. Devlet Başkanı Edu-ard Şevardnadze, "olayın bittiğini, halkın normal yaşantısına dönmesini" istedi.

20- İsrail'de yapılan parlamento seçimlerini İşçi Partisi'ninı kazandığı ancak tek başına hükümeti kuramayacağı bildirildi. İşçi Partisi Başkanı İzak Rabin, işgal altındaki topraklarda yerleşim yerleri kurma politikasına son vereceklerini ve Araplarla barış yapmak için çalışacaklarını açıkladı. Ürdün ve Filistin, seçimleri İşçi Partisi'nin kazanmasını memnunlukla karşıladıklarını açıkladılar.

25 HAZİRAN 1992

1- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması, 11 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla imzalandı. Başbakan Süleyman Demirel imza töreninde yaptığı konuşmada, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması'nın bölge barışı ve kalkınması için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi toplantısına katılmaması kararı konusunda bir açıklama yapan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, imza vesilesi ile Türkiye'nin dış itibarına da zarar veren bir skandal yaşandığını, Başbakan Demirel'in konuyla ilgili tavrının kabul edilebilir nitelikte olmadığını söyledi.

DYP Grup Başkan Vekili Güneş Müftüoğlu ise konuya ilişkin açıklamasında Cumhurbaşkanı Özal'ın Paris Şartı imzasında da benzeri bir davranışta bulunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı'nın normal davranışının şimdi yaptığı gibi olması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal'ın, düzenlediği resepsiyona katılmaması nedeniyle resepsiyon iptal edilerek Boğaz gezisi düzenlendi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik soruşturması, dernekler, pasaport, toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili yasalarda değişiklikler yapılacağını bildirdi.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderilen Hakim ve Savcılar Kanunu ile Adalet Bakanlığı teşkilatında değişiklik öngören yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Vergi kanunlarında düzenlemeler öngören ve asgari ücretin kademeli olarak vergi dışı bırakılmasını sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM KİT Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Başkan Mehmet Gazioğlu 13 KİT'in hesaplarının ibra edilmediğini açıkladı.

7- özgürlük ve Eşitlik Partisi adıyla yeni bir parti kuruldu. Partinin kurucuları arasında SHP'den istifa eden HEP kökenli 18 milletvekili de yer aldı. Kurucu Genel Başkan Mahmut Almak, HEP ile temelde ittifakları hulunduğunu ancak HEP'i de içine alan bir siyasal oluşum yaratma çabasında olduklarını bildirdi.

8- Washington'daki temaslarını tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş İstanbul'a geldi. Denktaş temaslarıyla ilgili sorulan yanıtlarken, görüşmelerde ilkelerinden taviz vermediklerini, Kıbrıs Türk halkının kabul etmeyeceği bir anlaşmayı ve haritayı kimsenin zorla kabul ettiremeyeceğini söyledi.

9- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi toplantısı için Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türk dünyasının tamamen hür olacağını, Karabağ'da yaşayan Ermenilere de demokratik ülkelerdeki hak ve özgürlüklerin verileceğini söyledi.

10- Irak yönetimi, BM'nin izin verdiği petrol satışı konusunda Yumurtalık hattı yerine Basra Körfezi'ndeki tesisleri kullanmak istediğini belirterek ilgili anlaşmada Türkiye şartının kaldırılmasını" istedi.

11- Washington'daki Yugoslavya Büyükelçisi "istenmeyen adam" ilan edildi. ABD'deki Yugoslav konsoloslukları kapatılırken, Sırbistan'ın BM, IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlardan çıkarılması için girişimler başlatıldı.

26 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Anlaşması'nın imzalanmasına ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Özal'ın tavrına değinerek, "Kimsenin küsmeye gücenmeye hakkı yoktur. Kaynağını Anayasa'dan almayan hiçbir yetkiyi kimse kullanamaz. Türkiye'yi hukuk devleti yapmak ve hukuk devleti olarak korumak birinci görevimizdir" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, askerliğin; uzun dönemler için 15 aya, yedeksubaylar için 12 aya ve kısa dönemler için 6 aya indirildiğini, uygulamanın 10 Eylül 1992 tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı.

3- 10 ilde uygulanan olağanüstü hal uygulamasının 4 ay, Çekiç Güç'ün görev süresinin de 6 ay daha uzatılması yolundaki hükümet teskereleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- Siyasi parti temsilcilerinden oluşan TBMM Anayasa Komisyonu, milletvekillerinin üyeliklerinin düşürülmesini öngören Anayasa'nın 84. maddesinin değiştirilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk İstanbul'da yaptığı açıklamada, AT'nin çevre korumasını öngören Akdeniz Programı'ndan Türkiye'nin yararlanmaması için Yunanistan'ın koyduğu vetonun Başbakan Mitsotakis'in girişimleriyle kaldırıldığını bildirdi.

6- Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Yolaç köyüne baskın düzenleyen PKK militanları camide ibadet yapan kişileri dışarı çıkarıp kurşuna dizdiler. Olayda 10 kişi hayatını kaybetti.

öte yandan Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Tepeköyü'nde teröristlerin yola döşediği mayına çarpan traktördeki 4 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

7- KEİ toplantısı için Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Elçibey, Anıtkabri ziyaretinden sonra TBMM'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yükselmeye ve Anadolu Türkünün sesini dünyaya duyurmaya devam ettiğini söyledi. Elçibey gazetecilerin sorusu üzerine Ermenistan Devlet Başkanı Petrosyan'ın İstanbul'da kendisinden görüşme talep ettiğini, ancak bunu reddettiğini bildirdi.

8- KEİ toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirterek, bu ilişkilerin gelişmesi için Karabağ sorununun şart koşulmaması gerektiğini söyledi.

9- Eski Sovyet cumhuriyetlerinin piyasa ekonomisine geçişlerini sağlamak için verilecek 12 milyar dolarlık ABD yardım paketi'nin, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda onaylandığı bildirildi. Tasarıya konan ek bir madde ile Azerbaycan, yardım paketinin dışında bırakılarak bu ülkenin yardımdan yararlanabilmesi için "Karabağ'daki ablukayı kaldırması" şartı getirildi.

10- Devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı AT Zirvesi Lizbon'da başladı.

11- Bosna-Hersek'teki Sırp liderler, başkent Saraybosna'yı abluka altında tutan topçu birliklerine ateşkes ve çekilme emri verdiler.

AT Özel Temsilcisi Lord Carrington dün Strasbourg'ta yaptığı açıklamada Bosna-Hersek'te diplomatik yolların kapanmak üzere olduğu uyarısında bulundu.

Öte yandan Hırvatistan silahlı kuvvetlerinin Knin bölgesinde mevzilenen Strp çetelerine karşı harekete geçtikleri, son birkaç gün içerisinde 150 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Yunanistan'ın Antena Televiz-yonu'na verdiği demeçte, Yunanistan-Yugoslavya konfederasyonu kurulmasını önerdi. Miloseviç, böyle bir birleşmenin iki halkın da çıkarına olduğunu ve bölgede büyük bir istikrar faktörü olacağını söyledi.

27 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel İsparta'da halka hitaben yaptığı konuşmada, devleti tıkamaya kimsenin hakkı olmadığını, durmayanı durduracaklarını söyledi. Olağanüstü hal ve Çekiç Güç oylamasında muhalefetin tutumunu eleştiren Demirel, bu konularda oyu hükümet için değil devletin bütünlüğü ve şerefi için istediklerini, bu tür küçük davranışlar içinde olunmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

2- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Tünekpınar köyü yakınlarında çıkan çatışmada 4 er şehit olurken bir terörist ölü olarak ele geçirildi. Mardin'in Derik ilçesine bağlı Ambarlı köyüne baskın düzenleyen teröristler 2 imamı kurşuna dizdiler.

3- Konya Valisi İhsan Dede ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün'le kentin sorunları konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- İSO Başkanı Memduh Hacıoğlu ile ekonomik gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ülkesine dönerken havaalanında düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin şu andaki en büyük sıkıntısının devlet mekanizmasının çalışmaması ve milli ordunun kurulamayışı olduğunu kaydetti.

6- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, hazırladığı Türkiye raporunda "AT ve üye ülkelerin Türkiye ile daha yakın ilişkiler kurmasının kendi çıkarlarına olacağını vurguladı. Raporun 20 Temmuz'da AT bakanlar toplantısında ele alınacağı belirtildi.

7- Irak Kürdistan Demokratik Partisi Temsilcisi Safeen Dizai, bölgedeki çokuluslu gücün görev süresinin uzatılması nedeniyle Barzani adına Türkiye'ye ve TBMM'ye teşekkür etti.

8- ABD Temsilciler Meclisi 1993 yılı dış yardım yasasını onayladı. Yasaya göre Türkiye'ye 450 milyon ctolar yardım yapılması öngörüldü. Yasada en fazla yardımın İsrail ve Mısır'a ayrıldığı bildirildi.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Saraybosna halkına acil yardım ulaştırılması için Sırp güçlerin elinde bulunan kent havaalanının 48 saat içerisinde trafiğe açılmasını, bu olmadığı takdirde Güvenlik Konseyi'nin başka seçenekleri ele alacağını açıkladı.

AT, Saraybosna Havaalanı'nın yardıma açılması için BM'nin gerekirse askeri güç kullanması konusunda karar aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Lizbon'daki AT Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Adriyatik Denizi'nin ablukaya alınmasını ve Yugoslavya'ya karşı ambargonun sertleştirilmesini istedi.

10- AT dışişleri bakanlarının Lizbon'da yapılan toplantısında Makedonya'nın başka bir ad alması halinde bu cumhuriyeti tanıma kararı alındı.

11- Dağlık Karabağ'da çatışmalar devam ederken Ermenilerin Karabağ ve özellikle Laçin koridoruna 2 bin asker sevkettiği, Mardakent'e düzenledikleri saldırıda 50 Azerinin öldüğü bildirildi.

12- Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, İzvestia Gazetesi'ne verdiği demeçte, Ebulfeyz Elçibey'in halkın oyuyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmesinin Nahcıvan'da yeni bir durum yaratmayacağını belirterek, kimsenin kendisine baskı yapamayacağını söyledi.

13- İsrail'de seçimleri kazanan İşçi Partisi lideri İzak Rabin, sadece İsrail'e ait topraklar üzerindeki konut inşaatlarını destekleyeceklerini, işgal altındaki topraklarda Yahudi mahalleleri kurulmasıyla ilgili mali planları iptal edeceklerini açıkladı. Rabin, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilere seçim hakkı ve sınırlı bir muhtariyet tanınabileceğini belirtti.

14- Tacikistan'ın Afganistan sınırındaki Kurgan Tube kentinde, İslamcı muhalefete bağlı gruplarla Devlet Başkanı Nabiyev'e bağlı birlikler arasında çıkan çatışmada 100 kişinin öldüğü bildirildi.

28 HAZİRAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel İsparta'da yaptığı konuşmada, Anayasa'da değişiklik yapmak suretiyle Cumhurbaşkanlığı'nın yenilenmesi yolunu açabileceklerini belirterek, "bütün partiler Cumhurbaşkanı'nın indirilmesi konusunda mutabıktır" dedi. Olağanüstü Hal'in Meclis'ten geçiş şeklini muhalefetin eleştirmesinin doğru olmadığını kaydeden Demirel, herşeyin yasalara uygun şekilde yapıldığını belirtti.

Demirel İsparta'da bir yüksek okulun açılışını yaptı ve Dereboğazı yolunun temelini attı.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avusturya Dışişleri Bakanı Alois Mock'un resmi konuğu olarak Viyana'ya gitti. Çetin hareketinden önce yaptığı açıklamada, dünyada sınırların kalktığı bir dönemde Türkiye'ye vize uygulanmasının doğru olmadığını, hükümetin bu sorunu halletmek için çalışmalar başlattığını söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, çıkarılan af kanununa rağmen vergi borçlarını ödemeyen 670 mükellefin yakın takibe alındığını, dürüst mükelleflerin haklarının korunacağını açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin Başbakan Demirel'in adını kullanarak spekülasyon yaptığını belirterek, İş Güvencesi Yasası'hın çıkarılmasını kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi.

5- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin MYK toplantısında yurtta ve dünyadaki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkeş, Türkiye ve dünya Türklüğünün yıldızının parlamaya başladığı bu dönemde, emperyalizmin Türk milletinin elde ettiği avantajları kullanmaması için yeni oyunlar peşinde olduğunu söyledi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Kayalar düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin her bakımdan bir duraklama devrine girdiğini ve iyiye giden hiçbir şey olmadığını öne sürerek iktidarı eleştirdi.

7- Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilk kez düzenlenen 'Türkiye'de Kadın Eğitimi 1.U-luslararası Konseyi" toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda, kadınların karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları üzerinde duruldu.

8- Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik, TİGEM grevinin hükümet tarafından ikinci kez ertelenmesi üzerine Türk-İş'e ortak eylem çağrısında bulundu.

9- Diyarbakır'ın Ergani ilçesine bağlı Nemalan köyüne baskın düzenleyen teröristler 2 korucuyu şehit ettiler. Bu arada Olağanüstü Hal Bölgesi içinde yapılan

operasyonlarda 2'si ölü 4 terörist ele geçirildi, bölücü örgüte yardım ve yataklık eden 18 kişi gözaltına alındı.

10- Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği rakamlarına göre, Türkiye'de son 7 yılda meydana gelen trafik kazalarında 46 bin kişinin öldüğü, 537 bin kişinin yaralandığı belirlendi.

11- İngiltere'nin Dışişleri Bakanlığı Türkiye Uzmanı Büyükelçi Timothy Daunt ile Türkiye'deki gelişmeler ve dünya konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

12- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da çatışmaların yavaşladığı ve Sırp milislerin havaalanından çekildiği bildirildi. Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, BM'nin güvenlik garantisi vermemesine rağmen helikopterle Saraybosna'ya gitti. Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç'le görüşen Mitterrand, Sırbistan'ı saldırganlıkla suçladı.

29 HAZİRAN 1992

: 1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Demirel'in dünkü açıklamalarını eleştirerek, Cumhurbaşkanı Özal'ı hiçbir zaman iridiremeyeceklerini, referanduma gitme yetkisinin Cumhurbaşkanı'na ait olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü bir açıklama yaparak, Pamukkale'nin kurtarılması için bütün imkanların seferber edildiğini, bu konuda yapılacak imar hareketinin bütün dünyaya örnek olacağını söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Samsun'da yaptığı açıklamada, kaçak silah üretimini önlemek amacıyla Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Gümüşhane'de kooperatifler aracılığıyla silah üretimine başlanacağını açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, TÜGİAD tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tedavi hizmetlerinde devletin devre dışı kalması ve yalnızca koruyucu sağlık hizmetlerini yürütmesi, aşırı merkeziyetçi sistemden çıkılması gerektiğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, Bezm-i Alem özel vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

6- Türk Demokrasi Vakfı tarafından düzenlenen 'Türkiye'nin Dış Politikasına Bakış" sempozyumu Ankara'da yapıldı. Toplantıda konuşan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit hükümetin dış politikasını eleştirdiler.

7- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu 34. toplantısı İstanbul'da başladı. Komisyonun Türkiye Eşbaşkanı DYP Milletvekili Tunç Bilget yaptığı açış konuşmasında, Avrupa Parlamentosu'nün "sözde Kürt sorunuyla ilgili tahlil, görüş, açıklama ve önerilerini" reddettiklerini söyledi.

8- Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Lyuben Petrov resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

9- Şırnak'ın Betonpınar Jandarma Karakolu'na ağır silahlarla saldıran PKK militanları 10 eri şehit etti, 6 eri de kaçırdı.

10- Komşu ülkelerle sınır ve kıyı ticaretini belirleyen esasları yeniden düzenleyen Devlet Bakanlığı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Avusturya'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Başbakan Franz Vra-nitzky ile görüştü. Çetin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Balkanlar'daki gelişmeler üzerinde durduklarını, Türkiye'nin terörizmle mücadelesini anlattığını söyledi.

12- Cezayir Devlet Başkanı Muhammed Budiaf, Annaba kentinde düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldü. Saldırı sırasında çatışma çıktığı ve çok sayıda kişinin de öldüğü bildirildi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya ek askeri güç gönderilmesini kararlaştırdı. Bu arada Saraybosna Havaalanı BM Barış Gücü'nün denetimine geçti.

14- Moğolistan'da ikinci kez yapılan parlamento seçimlerini iktidarda bulunan Devrimci Parti'nin kazandığı bildirildi.

30 HAZİRAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaptığı yazılı açıklamada, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Anlaşması'na kanunen ve teamülen kendisinin imza atması gerektiğini, ancak konunun bir sonuca bağlanamaması üzerine konuklar huzurunda herhangi bir münakaşaya sebebiyet vermemek ve Cumhurbaşkanlığı makamının itibarını zedelememek için bütün angajmanlarını Başbakana devretmeyi en uygun yol olarak gördüğünü, sorumluluklarını bir yana bırakarak küsüp gitmesinin söz konusu olmadığını" bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni dünya kurulurken yerini doğru anladığını ve yorumladığını, yeni dünya düzenine uyabilmek için tarihi gelişimi içerisinde gelişmesini sürdürdüğünü belirterek, Türkiye'nin eline çağı yakalama fırsatı geçtiğini, dünyayla bütünleşmek için gerekli şartları hazırlamaktan kaçmamak gerektiğini aksi halde bu fırsatın kaçırılacağını söyledi.

Başbakan Demirel, İstanbul'da yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantısının basına kapalı bölümünde yaptığı açış konuşmasında, Sovyetler Biriiği'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türk cumhuriyetlerinin demokrasi ve serbest piyasa ekonomisine geçişte büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduklarını belirterek, Türkiye'nin siyasal rejimi ve ekonomisiyle örnek bir ülke olduğunu ve bölge ülkelerine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Demirel, İstanbul'un Avrasya'nın merkezi olacağını sözlerine ekledi.

3- Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kapatılan partilerin yeniden açılması konusundaki gelişmelere değinerek, CHP'nin SHP'ye katılması gerektiğini söyledi.

Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'ın KEİB Anlaşması'nın imzasına ilişkin açıklamasını eleştirerek, Cumhurbaşkanı'nın uluslararası anlaşmaları imzalama yetkisinin ve sorumluluğunun bulunmadığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, TBMM'de yaptığı konuşmada, PKK'nın Kayse-ri-Kahramanmaraş yolunu keserek İç Anadolu'ya sızma temayülünde olduğunu açıkladı.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Pamukkale'nin kurtarılması projesi için gittiği Denizli'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yurt dışına kaçırılmış bulunan 7 bin parça tarihi eserini geri almak için girişimlerin yoğunlaştırdığını ve ABD ile bu konuda bir anlaşma imzalanacağını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu hakkında, bakanlığını aile şirketi gibi yönettiği ve usulsüz atamalar yaptığı gerekçesiyle ANAP milletvekilleri tarafından verilen gensoru TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

7- ANAP ve RP, verilen gensoru önergelerinin görüşülmesinde öne sürülen "sahte oy ve sahte belge" konusunun aydınlatılması amacıyla TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

8- Ankara'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, New York'taki görüşmelerin çetin geçtiğini belirterek, "halkımızı yeniden göçmen yapmayacak bir çare, insanca yaşayabileceğimiz bir zemin arıyoruz" dedi.

9- Türk-Yunan dostluğunu geliştirmek amacıyla Kuşadası Belediye Başkanlı-ğı'nın davetlisi olarak Yunan televizyonu ve gazetecilerinden oluşan 15 kişilik bir ekip Türkiye'ye geldi.

10- Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Yolbilen köyü yakınlarında bir minibüse ateş açan PKK'lı teröristler 10 kişiyi öldürdü. Şırnak'ta da üç güvenlik görevlisi şehit edildi. Bu arada, Şırnak, Adıyaman, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da yapılan operasyonlarda 7 terörist ölü, 3 terörist sağ olarak ele geçirildi.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Budapeşte'de yapılan yaz dönemi toplantısında, Lentz-Cornett ve Baarvald Schlamann tarafından hazırlanan ve Türkiye'de hala insan haklan ihlalleri ve işkence bulunduğu yolundaki iddialar içeren raporu kabul etti. Türk heyeti oturumu terk etti. Türk heyeti başkanı Engin Gü-ner yaptığı konuşmada, raporu protesto etti ve raporun Türk hükümeti ve TBMM için bağlayıcı olmadığını ve kabul etmediklerini bildirdi.

12- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan televizyondan yaptığı konuşmada, milliyetçi Taşnak Partisi lideri Hırayır Marukhyan'ın 48 saat içerisinde Erivan'ı terketmesini istedi. Petrosyan konuşmasında, Karabağ konusuna geniş yer vererek, soruna politik çözüm bulunmasından yana olduğunu söyledi.

13- Azerbaycan İçişleri Bakanı İskender Hamidov, devrik devlet başkanı Ayaz Muttalibov'un yargılanmak üzere halen sürgünde olduğu Moskova'dan Ba-kü'ye getirilmesi için Azerbaycan Parlamentosu Başkanlığı'na başvurdu.

14- FKÖ'ye bağlı El Fetih'in komutanı Albay Enver Madi, Sayda kentinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106