16.5.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1992

 

1 MAYIS 1992

1- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Aydın'da düzenlediği basın toplantısında bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verirken, koalisyon hükümetinin güvenoyu aldığı günden bu yana meydana gelen 2 bin 603 olayda 581 kişinin hayatını kaybettiğini, 452 kişinin de yaralandığını açıkladı. Hükümetin, terör sorununu hukukun içinde kalarak çözmeye kararlı olduğunu kaydeden Bakan Sezgin, halktan aldıkları destekle terörün kökünü kazıyacaklarını söyledi.

2- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Genelkurmay Başkanlığı'nın Bakanlığına bağlanması ile ilgili anayasa değişikliği teklifi konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Trakya gezisini değerlendirirken DYP ve SHP'nin hükümeti kurduktan sonra köylü ve çiftçilere seçim propagandaları sırasında verdikleri sözleri tutmadıklarını belirterek, bir çok ürünün bedelinin ödenmediğini söyledi. Ecevit, konuşmasında, TRT ve basını bunları kamuoyuna yansıtmamaları nedeniyle eleştirdi.

4- Çeşitli illerde gerçekleştirilen izinli "1 Mayıs" mitingleri olaysız kutlanırken, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki korsan gösteriler sırasında zaman zaman güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar çıktığı bildirildi. Yurt çapında çıkan olaylarda 300'e yakın kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs, Ankara'da Türk-İş, Hak-iş ve DİSK'in ortaklaşa düzenledikleri "Birlik Dayanışma ve Mücadele" konulu salon toplantısında kutlandı. Toplantıda sendika genel başkanları ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü birer konuşma yaptılar.

5- Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA) ile İstanbul Barosu'nün ortaklaşa düzenlediği "Akdeniz Ülkelerinde Özel Hukuka İlişkin Uyuşmazlıkların Çözümü" ve"Yabancı Sermaye" konulu seminer İstanbul'da başladı. Seminere, Şam, Kahire, Bükreş, Letonya, Fransa, Tunus, Fas, İtalya, Almanya, İspanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, Kanada barolarından yönetici ve temsilciler katıldı.

6- Japonya Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Tokiyo Yamaşita resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

7- AT Başkan Yardımcısı Frans Andriessen, Tacikistan ve Türkmenistan cumhuriyetlerine yaptığı gezi dönüşü Türkiye'ye uğrayarak, kısa süre kaldığı Esenbo-ğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Andriessen, Orta Asya cumhuriyetlerine yaptığı ikinci tur ziyarette, topluluk ile bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin ele alındığını söyleyerek, Türkiye'nin AT'nin Orta Asya cumhuriyetleriyle ilşkilerinde anahtar rolü üstlenebileceğini kaydetti. Andriessen, Orta Asya cumhuriyetlerinin AT'yi bir bütünleşme modeli olarak gördüklerini belirtti.

8- Diyarbakır'ın Silvan ilçesi yakınlarında güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada 6 jandarmanın şehit olduğu, biri asteğmen 9 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

Bingöl'ün Solhan ilçesinde de güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında iki gün devam eden silahlı çatışmada 18 PKK militanı ölü ele geçirildi. Muş ve Kızıltepe'de de .iki kişi silahlı saldırı sonucu öldü.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir teörist ölü olarak ele geçirildi.

9- Dağlık Karabağ'da Ermeni militanlarının Susa kasabasında düzenledikleri roket saldırısında en az 6 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- ABD'nin Los Angeles kentinde, bir siyah sürücüyü döven dört beyaz polisin mahkemede beraat etmesi yüzünden çıkan olayların ülkenin diğer kentlerine de sıçraması sonucu 30 kişinin öldüğü, 1000'e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi. Şiddet eylemlerini bastırmak için Los Angeles, San Fransisco, Atlanta ve Las Vegas'ta sokağa çıkma yasağı kondu.

ABD Başkanı George Bush, Beyazsaray'da yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra Los Angeles kentine 4 bin asker ile bin kadar federal polis görevlisinin sevk edilmesi emrini verirken, Beyaz Saray Sözcüsü Marlİn Fitzvyater, yaptığı açıklamada, kentdeki düzenin yeniden sağlanması için uygulanan yöntemlerin etkisiz kalması durumunda asker ve polislerin devreye girebileceğini bildirdi.

11- Mozambik'te, bir nakliye konvoyuna düzenlenen saldırıda 2T kişi öldü, 26 kişide yaralandı.

2 MAYIS 1992

1- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Bakanlar Kurulu'na sunulan "Adli Kolluk Teşkilatı" kurulmasına ilişkin yasa taslağı nedeniyle Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, demokratikleşme sürecinin en önemli gereksinimlerinden biri olarak nitelediği adli kollukla, temel hak ve özgürlükleri korumanın amaçlandığını söyledi.

2- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, turizm alanında önümüzdeki turizm sezonunda başlatılacak yeni uygulamalarla ilgili bilgi verdi.

3-SBP'nin Ankara'da başlayan 1. Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Sadun Aren, SBP'nin kuruluş amaçları hakkında bilgi verdikten sonra "Dağılan SSCB ve Doğu Avrupa ülkelerinde uygulanan sosyalist modelin uygulanmasının olanaksızlaştığını" belirterek, "yeni biçimde, çağdaş koşullara uygun yeni bir modele göre yürütülmesi zorunluluğu kendini dayatmaktadır" dedi.

Aren, konuşmasında Kürt sorunu ve PKK'nın silahlı eylemlerini birbirinden ayırmak gerektiğini de belirtti.

4- İstanbul Şişli'de bir kahvehanede oturan Gasp Masası'nda görevli polislere, 4 kişi tarafından yapılan silahlı saldırı sonucu, 5 polis memuru öldü, 1 komiser yardımcısı ağır yaralandı. Saldırganlardan birinin olaydan sonra silahıyla birlikte yakalandığı bildirildi. Öteki saldırganların yakalanması için polisin gerçekleştirdiği geniş çaplı aramada çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Bu arada çeşitli gazeteleri telefonla arayan bir kişi, saldırıyı Devrimci Sol/Silahlı Devrimci Birlikler (SDB) adına üstlendiklerini açıkladı.

5- Diyarbakır, Kızıltepe, Nusaybin ve Cizre'deki incelemelerini tamamlayan Helsinki İzleme Komitesi'riin Nevruz raportörü Amerikalı David E. Nachman, elde ettiği verilere göre Türk güvenlik güçlerinin yaşam hakkını gözeten kurallara uymadığının ortaya çıktığını öne sürerek, "Nevruz sırasında meydana gelen olayları açık ve basit bir cinayet" olarak değerlendirdi. Nachman, Kürt halkının talep ve isteklerini özgürce yansıtması gerektiğine dikkat çekerek, ABD yönetiminin Nevruz sonrası Türk hükümetini desteklemesinden acı duyduğunu söyledi. Nachman, Nevruz raporunu uluslararası kuruluşlara, Avrupa Parlamentosu'na ve ABD yönetimine ulaştıracaklarını bildirdi.

6- Ressam Burhan Uygur, İstanbul'da öldü.

7- Türk Cumhuriyetleri gezisini sürdüren Başbakan Süleyman DemireFin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Devlet Başkan Vekili Yakup Memedov ile görüş-

meşinden sonra heyetler arası görüşmeler yapıldı. Daha sonra Azerbaycan Parlamentosunda bir konuşma yapan Başbakan Demirel, Türklük aleminin haşmetinin artık meydana çıktığını, ancak bundan kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, Türk dünyasının yalnız barışa giden yolda hizmet vereceğini söyledi.

8- Yugoslavya resmi ajansı Tanjug, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzet-begoviç'in, Portekiz'in başkenti Lizbon'da AT'm Yugoslavya konusunda gerçekleştirdiği toplantı dönüşünde, Saraybosna havaalanında federal ordu askerleri tarafından esir alındığını ve Lukaviça kışlasında tutulduğunu duyurdu.

Bu arada, Bosna-Hersek'teki çatışmalar sırasında burada görev yapmakta olan bir AT gözlemcisinin de öldürüldüğü bildirildi.

9- ABD'nin Los Angeles kentinde, bir siyah sürücüyü döven dört beyaz polisin mahkemede beraat etmesi yüzünden çarşamba günü çıkan ve hızla diğer kentlere yayılan şiddet olaylarında ölü sayısı 40'a, yaralı sayısıda 1900'e yükselirken, gösterilerin New York'a da sıçraması üzerine ABD Başkanı George Bush, televizyondan tüm ülkeye yayımlanan konuşmasında, Los Angeles kentine 5 bin federal asker göndererek "düzen sağlamak için gerekli her türlü gücün kullanılacağını" bildirdi.

3 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'ı kapsayan yedi günlük gezisinin son gününde Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, gezisini değerlendirdi.

Başbakan Demirel, gezisinin son durağı olan Azerbaycan'da cumhurbaşkanı adaylarından Halk Cephesi lideri Ebulfeyz Elçibey'le bir görüşme yaptı. Görüşmede, Demirel, Elçibey'e dürüst ve kansız bir seçim ile demokrasinin rayına oturtulması ve ülkenin istikrara kavuşturulması tavsiyesinde bulundu.

Geziye Demirel'in özel davetiyle katılan MÇP Genel Başkanı Alparslan Tür-keş de Bakü'de bir dizi siyasi temaslarda bulundu.

Başbakan Süleyman Demirel Orta Asya Cumhuriyetlerine yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Demirel, Esenboğa Havaalanı'nda, geziyi değer-lendirirek, çok yararlı geçtiğini ve bu ülkelerde büyük ilgi gördüklerini söyledi. Türkiye'nin amacının Orta Asya Türk cumhuriyetlerini yönetmek olmadığını, hedeflerinin demokrasi ve insan hakları idealleri çerçevesinde işbirliği olduğunu belirtti.

Bu arada Türkiye, 10 Mayıs'ta Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad'da yapılacak olan zirveye Pakistan'ın da davet edilmesi için girişimlerde bulundu. Demirel, 4 Haziran'da toplanacak olan 3. İzmir İktisat Kongresi'ne Türki Cumhuriyetlerin de davet edileceğini açıkladı.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Muhtarlar Derneği'nin 4. Olağan Genel Kuru-lu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin muhtarlarla birlikte halka hizmet vermesinin demokrasinin en güzel örneği olduğunu belirtti.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Demirel, Bakanlar Kurulu'nda Orta Asya ve Kafkasya'daki Türki cumhuriyetlere yaptığı gezi hakkında bilgi verdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Başbakan'm Türki cumhuriyetleri gezisi ve Bos-na-Hersek sorununun görüşüldüğünü bildirdi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay yaptığı yazılı açıklamada, demokratikleşme çalışmalarını engellemeyi amaçlayan komplolardan endişe duyduğunu açıklayarak, Türkiye'de özellikle 12 Eylül ve sonrası yönetimlerce demokrasi ve hukuk alanında yapılan tahribatı gidermek, Türk insanının layık olduğu ve özlediği çağdaş demokrasiyi gerçekleştirmek ve bu doğrultuda yeniden yapılanmayı sağlamak konusunda azimli ve kararlı olduklarını söyledi.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, polisin son dönemlerde "yargısız infaz" yaptığı nitelemelerinin doğru olmadığını belirterek, "Hiçbir devlet organının ele geçmiş sanığı yargılamadan öldürmesi mümkün değildir" dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, Adana Çiftçiler Birliği'nce düzenlenen 'Türk Tarımının Temel Sorunları ve Çözüm Önerileri" adlı panele katıldı.

7- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın, İstanbul etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği panelde, 'Türk Ekonomisine Sosyal Demokrat Çözümler", başlıklı rapor yayımlandı.

8- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Kravçuk, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülkenin, başta Avrupa olmak üzere bölgede güvenlik ve işbirliğini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Konuk Devlet Başkanı'nı karşılayan Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindo-ruk da yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın bağımsızlığına kavuşmasını saygıyla izlediğini belirterek, Ukrayna'yı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Cin-doruk, görüşmelerin, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular üzerinde kapsamlı bir görüş alışverişine imkan vereceğine inandığını söyledi.

9- Macaristan'da yapılan Avrupa Serbest Güreş Şam piyonu'nda, 82 kiloda yarışan Sabahattin Öztürk adlı Türk sporcusu altın madalya kazandı.

10- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Sabah Gazetesi'ne bir demeç vererek, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi bir gelişme gösterdiğini belirtti ve Türkiye'deki yeni hükümetin eski hükümete göre Irak ile ilişkilere daha ılımlı yaklaştığını söyledi.

11- ABD Devlet Başkanı George Bush, Rodney King adlı siyah bir taksi sürücüsünü döven dört beyaz polisin beraat etmesi üzerine meydana gelen olaylardan sonra, Los Angeles kentini felaket bölgesi olarak ilan etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Bush'un, 44 kişinin öldüğü çatışmalardan sonra Los Angeles kentine federal yardım yapılması emrini verdiği belirtildi

12- Hindistan'ın Haryana ve Pencap eyaletlerinde Sih militanların saldırılan sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

4 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Karayolları Bölge Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'a üçüncü köprü yerine, denizin altından geçecek Tüp geçit" yapılması gerektiğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın "GAP televizyonunda Kürtçe yayınlar yapılmasına komutanlar da sıcak bakıyor" şeklindeki sözlerine yanıt olarak, "Hiç kimse MGICda konuşulanları açıkla-yamaz, tutanaklarla ilgili bilgi veremez" dedi.

3- ABD'den dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Tansu Çiller, ABD'ye büyük bankalar aracılığıyla yedi yıl vadeli 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edileceğini açıkladı.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, ordudan ihraçlar, Genelkurmay Başkanlığı'nın MSB'ye bağlanması, Türki Cumhuriyetlerine askeri içerikli yardım konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yaptığı açıklamada, 'Türkiye, NATO'nün Orta Asya Cumhuriyetleri'nde jandarması olmayacaktır. Kesinlikle hiç kimsenin bu bölgedeki ne ajanı, ne de jandarmasıyız" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İşçi Sağlığı Daire Başkanlığı'nca düzenlenen "6. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası" nedeniyle yaptığı konuşmada, işçi sağlığı ve güvenliği konusunun bütün toplumu ilgilendirdiğini belirterek bu alandaki istatistiklerin yetersiz olduğunu ve amaçlarının üretim sürecini, insana değer verecek şekilde yeniden oluşturmak ve geliştirmek olduğunu söyledi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 7 Haziran yerel seçimleri için başlattığı propaganda gezisini Elmadağ'da başlattı. Burada yaptığı konuşmalarda, ABD'nin, İslam Birliği kurulmasını istemediğini ve Başbakan Süleyman Demirel'in de Asya gezisinde bu yönde açıklamalar yaptığını söyledi.

8- MCP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, halkın-teröre karşı mücadelede aktif bir tutum takınarak güvenlik güçlerini desteklemesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

9- DSP Yozgat İl örgütünün feshedilip il başkanlığı görevine Atabey Esen-gil'in atanması üzerine 70 parti üyesi istifa dilekçelerini genel merkeze gönderdi.

10- Türki Cumhuriyetlerle ortak alfabe, yazım ve yazı oluşturulması sürecini

hızlandırmak amacıyla Kültür Bakanlrğı'nın düzenlediği "Sürekli Dil Kurultayı" Ankara'da başladı.

11- İki günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, Ankara'dan ayrılmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, iki ülkenin global ve bölgesel sorunların çözümü konusunda fikir birliğinde olduklarını söyleyerek, Ukrayna'nın, Birleşmiş Devletler Toplulu-ğu'ndaki gelişme perspektifleri konusunda, Karabağ ve Kafkasya'deki çatışmalar karşısında "endişe" duyduğunu belirtti.

12- Küçükçekmece Belediye Başkanı Ertuğrul Tığlay, İçişleri Bakanlığı'nca yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturması sonucu görevinden alındı.

13- Ankara'da, güvenlik güçlerince iki ayrı eve düzenlenen operasyonlarda, yasadışı Dev-Sol örgüt üyesi olduğu bildirilen 4 kişi öldü, bir kişi sağ ele geçirildi.

Batman ve Bingöl'de ise 5 PKK militanının ölü olarak ele geçirildiği bildirildi. Erzurum, Şırnak ve Bursa'da da teröristlerle meydana gelen çatışmalar sonucu altı er, iki öğretmen ve 1 polis şehit edildi.

14- Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliev, AA'ya verdiği demeçte, Ermenilerin, Türkiye sınırı yakınındaki Sederek kasabasını yoğun top ateşine tuttuğunu, saldırılarda belediye binası, polis merkezi ve çok sayıda binanın yıkıldığını belirtti.

Öte yandan Dağlık Karabağ bölgesinde Azerilerin yoğun bir saldırıya geçtikleri bildirildi.

15- Afganistan'da yönetimi üstlenen geçici mücahit konseyine bağlı birliklerin, konseye katılmayı reddeden Gulbeddin Hikmetyar'a bağlı mücahitlere karşı yoğun top ateşi başlattığı, aynı şekilde Hikmetyar'ın da bu saldırılara karşılık verdiği bildirildi.

16- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stoyan Ganev, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, 7 Mayıs perşembe günü Avrupa Konseyi'ne kabul edileceğini açıkladı ve bunun ardından insan hakları anlaşmasına koşulsuz olarak imza atacaklarını söyledi.

17- Peru'da Maocu "Aydınlık Yol" gerillalarının bir askeri üsse düzenledikleri saldırıda 17 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, muhalefet yanlısı göstericilerin dün gece devlet başkanlığı konutuna saldırıda bulundukları, ancak İçişleri Bakanlı-ğı'na bağlı özel OMON timleri tarafından durduruldukları bildirildi.

5 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin uyum içinde çalıştığını ve CHP'nin açılmasının koalisyonu etkilemeyeceğini söyleşi.

Başbakan Süleyman Demirel, DYP'nin TBMM grubu toplantısında yaptığı konuşmada Demirel, düşünce özgürlüğünü ve can güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını ve bunun demokratikleşme ile gerçekleşeceğini söyledi. Demirel, ayrıca enflasyondaki düşüşü değerlendirirken, bunun hükümete cesaret verdiğini belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel, ANAP ve MÇP'nin Azerbaycan'da yapılacak seçimlerde muhalefet lideri Ebulfeyz Elçibey'i desteklemelerinin hükümetin tarafsızlık politikasını etkilemeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, solun CHP çatısı altında birleşmesi ve CHP'ye ilişkin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in ortaya koyduğu koşullara ilişkin Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, "Şimdi birleşme değil, partileri açacak yasaların çıkması önemlidir. Benim şimdiki görevim bu yasayı çıkarmaktır" dedi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul'da başlayan İSEDAK toplantısında yaptığı konuşmada, islam Konferansı örgütü'nün Asya'da yeni bağımsızlığını kazanan İslam kökenli devletleri de içine alarak genişlemesi ve İslam sermayesinin Orta Asya Cumhuriyetleri'ne ortak yatırımlar yapmasını önerdi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, BM Güvenlik Konseyi Başkanı'na bir mektup göndererek, Birleşmiş Milletleri Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının korunması konusunda harekete geçmeye davet etti. Bu arada Çetin, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in Türkiye'den sığınma istediğine ilişkin haberleri yalanladı.

Avrupa Konseyi dönem başkanlığını iki gün sonra devralacak olan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, "Konsey dönem başkanlığını en iyi biçimde kullanarak, Türkiye dış politikasını demokrasi ve insan hakları kusurlarının engelleyeceği rolünden tümüyle kurtaracağız" dedi.

5- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, İstanbul'un Türkiye'nin tanıtımında ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu, kentin tarihi eser ve mekanlarıyla aslına uygun olarak yeniden düzenleneceğini söyledi.

6- DSP Hukuk Komisyonu'nun, CHP'nin açılmasına ilişkin kanun teklifini inceleyen raporunda, CHP'nin açılmasına ilişkin kanunun, bu partinin "devamını" değil, "yeniden kurulması"nı öngörmesi gerektiği belirtildi.

7- Batman Bağımsız Milletvekili Nizamettin Toguç, Adana'da ve Diyarbakır'da iki kişinin gözaltında iken ölmeleri konusunda TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Toguç, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in bu yıl içinde gözaltında l iken ölenlerin sayısını açıklamasını istedi.

8- Bulgaristan Başbakanı Philip Dimitrov, Başbakan Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi. İki Başbakan, Esenboğa'da yaptıkları açıklamalarda, amaçlarının Türkiye ve Bulgaristan arasındaki dostane ilişkilerin tekrar canlandırılması olduğunu belirttiler.

9- Sabah Gazetesi İstanbul tesislerine üç terörist tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Üzerinde 'Türkiye Komünist Emek Partisi, Leninist" yazılı bir bayrak bırakan saldırganların, iki molotof kokteyli attıktan sonra kaçtıkları bildirildi.

Olaydan sonra, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu geçmiş olsun dileğinde bulundular.

10-17 Nisan'da İstanbul'da güvenlik güçlerince örgüt evleri olduğu belirtilen yerlere düzenlenen operasyonlar sırasında öldürülen yasadışı sol örgüt üyeleri için İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'nda düzenlenen cenaze töreninde gösteri yaptıktan, pankart astıkları ve bildiri dağıttıkları gerekçesi ile gözaltına alınan 371 kişiden 47'sinin tutuklandığı bildirildi.

11- Siirt eski milletvekili Abdülbaki Erden Ankara'da öldü.

12- Avrupa Konseyi'nde 30 Haziran'da oylanacak olan 'Türkiye'de İnsan Haklarının Durumu" başlıklı raporda, 'Türkiye'nin Kürdistan'a kendi toprakları içinde özerklik tanımaması için bir neden yok" denildi.

SHP İstanbul Milletvekili İsmail Cem, Strasbourg'ta konuya ilişkin yaptığı açıklamada, raporda büyük yanlışlıklar, ön yargılar ve hakarete varan bölümler olduğunu söyledi.

13- Nahcıvan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Ermeni bombardımanının devam ettiğini bildirerek, Türkiye'nin duruma müdahale etmesini istedi.

Bu arada Ermeniler tarafından Nahcrvan'a düzenlenen saldırılarda 10 kişinin öldüğü 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- KKTC'de iktidarı elinde bulunduran Ulusal Birlik Partisi'ne bağlı dokuz milletvekilinin, Başbakan ve UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na bir muhtıra verdikleri ve muhtıraya imzasını koyan dokuz milletvekilinden yedisinin parti bünyesindeki görevlerinden ayrıldığı ve İçişleri Bakanı Serdar Denktaş'ın da bakanlık görevinden istifa ettiği bildirildi.

15- Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin parlamentosu "bağımsızlık" ilan etti. Bağımsızlık konusundaki yasa, Kırım topraklarında yalnızca "bağımsız ve egemen Kırım'ın yasalarının" yürürlükte olmasını öngörüyor.

16- Sırbistan'ın egemenliğinde ve Karadağ'ın katılımıyla oluşturulan yeni Yugoslavya yönetimi, Bosna-Hersek'teki federal birlikleri kendi denetiminden çıkardığını ilan etti. öte yandan Belgrad bundan sonra Bosna-Hersek'teki federal ordunun eylemlerinden sorumlu olmadığını açıkladı. Bu konu hakkında yayınladıkları bildiride, 'Yugoslavya Devlet Başkanlığı'nın Bosna-Hersek'teki askeri sorunlar konusunda karar vermesi için artık hiçbir anayasal neden bulunmamaktadır" denildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiller, Washington'da yaptığı bir açıklamada, Bosna-Hersek'te yaşanan vahşeti kınadı ve sorumlusunun Sırp askerleri olduğunu açıkladı. Saraybosna'da bulunan 25 kişilik AT gözlemcilerinin de kenti terkettikteri ve BM Temsilcisi Marrack Moulding'in Saraybos-na'ya geldiği bildirildi.

17- Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, İslamcı ve demokratik muhalefete bağlı gruplarla komünist hükümete bağlı milis güçleri arasında silahlı çatışma çıktığı ve çatışmalarda en az beş kişinin öldüğü bildirildi. Bu gelişmelerden sonra Duşanbe'de olağanüstü durum ve gece sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

18- Afganistan'ın başkenti Kabil'e Gulbeddin Hikmetyar yanlısı mücahitlerin roket saldırısına hükümet kuvvetlerinin karşı ateşle karşılık verdiği ve saldırıda en az kırk kişinin öldüğü ve 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ile konuk Bulgaristan Başbakanı Philip Dimit-rov arasındaki görüşmeler sona erdi. İki Başbakan Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınırın "sembolik bir çizgi" haline gelmesi dileğinde bulundular. Demirel, Bulgaristan ile Türkiye arasında yeni ufuklar açıldığını söyledi. Bulgaristan Başbakanı Dimitrov da, gazetecilere yaptığı açıklamada, Makedonya'yı tanımayı reddeden Yunanistan'ın, bu tutumuyla Balkanlarda "varılmak istenen barış ve istikrar politikasına erişilmesini engellediğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Yugoslav Federal Ordusu'nun desteğindeki Sırp milislerin saldırılan için, BM Güvenlik Konseyi' nin olaya bir an önce müdahale etmesini istedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile konuyu görüştüğünü ve ABD ile Türkiye'nin Helsinki'de yapılan AGİK toplantısında Belgrad'ın üyeliğinin askıya alınması da dahil olmak üzere ortak girişimlerde bulunmak konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

2- Hükümet, Türk-lş ve TİSK temsilcileri ikinci kez bir araya gelerek iş güvencesi yasa taslağını görüştüler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Mo-ğultay, TiSK'in taslağın tamamına karşı çıkması üzerine, "Uzlaşma sağlanamamıştır. Taslak, tarafımdan Bakanlar Kurulu'na götürülecektir" dedi.

3- 12 Eylül döneminde kapatılan partilerin yeniden açılabilmesi için SHP ve DYP grup başkanvekillerinin ortak imzalarıyla hazırlanan yasa önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'na gönderildi.

4- Ceza Mahkemeleri Usulü Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşüldü.

5- Avusturya'nın Güneydoğu'daki gelişmeler nedeniyle Türkiye'den AGİK çerçevesinde açıklama istemesine tepki olarak aynı kozu kullanan Türk diplomasisi, Viyana'nın "terörizm karşısında duyarsız olduğu" gerekçesiyle AGİK İnsani Boyut mekanizmasını işletme kararı alarak, Avusturya Maslahatgüzarı1 nı Dışişleri Bakan-lığı'na çağırdı ve hükümetinin 10 gün içinde Türkiye'ye yazılı yanıt vermesini istedi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 1992 Atatürk ödüllerinin Ord.Prof.Dr.Hıfzı Veldet Velidedeoğlu ile Sıdıka Avar'a verilmesi kararlaştırıldı.

7- İstanbul'un Üsküdar semtinde iki, Bahçelievler semtinde de bir polis memuru uğradıkları silahlı saldın sonucu öldüler. Saldırıları, Devrimci Sol/ Silahlı

Devrim Birlikleri adlı örgüt üstlendi.

8- Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de dün muhalefete bağlı silahlı gruplarla güvenlik güçleri arasında başlayan çatışmaların yayılarak devam ettiği bildirildi.

9- Lübnan Başbakanı Ömer Kerami istifa etti. Kerami, Devlet Başkanı Elias Hı-ravi ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Ülkeyi kurtarmak için istifa ettim" dedi.

7 MAYIS 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası çerçevesinde düzenlenen etkinliklere katılmak üzere bulunduğu Eskişehir'de yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi raportörlerinin hazırladığı raporun önemsiz olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazete-si'nin CHP'nin açılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Bosna-Hersek olaylarının görüşüldüğünü bildirerek, konuyla ilgili olarak uluslararası kuruluşlar ve ikili ilişkiler çerçevesinde başlatılan girişimlerin sürdüğünü belirtti.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Nahcıvan'da süren saldırılar hakkında ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ı telefonla arayarak görüştü. Daha sonra Amerikan Büyükelçiliği'nin Ankara yetkilileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, "konuya ilişkin duyarlılık göstermeleri" istendi.

5- SHP TBMM Grup Başkanvekili Mahmut Almak, 12 Eylül askeri harekatının yarattığı tahribatı araştırmakla görevli komisyon başkanı olarak düzenlediği basın toplantısında, "tahribatın açıklığa kavuştuğu ve gerektiği gibi ortaya konulduğu söylenemez" dedi.

6- Sosyalist Birlik Partisi'nin 21 kurucusu istifa etti. SBP'den ayrılanlar yaptıkları ortak açıklamada, son genel kurulda alınan kararlarla, partinin kuruluş program ve tüzüğünde ifadesini bulan anlayışları ve farklı gelenekten gelenlerin mutabakatını temsil eden parti olmaktan çıktığını öne sürdüler.

7- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay tarafından hazırlanan, iş güvencesi konusundaki yasa taslağı hakkında, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Jak Kamhi, IKV merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'nin bir sanayi ülkesi olabilmesi çağdaş teknolojilerdeki değişimleri takip edip uygulayabilmesine bağlıdır" dedi.

9- Nusaybin ve Silopi'de güvenlik güçlerinin düzenledikleri operasyonlarda, 8'i PKK'lı on üç kişinin öldüğü bildirildi.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı'nı devraldıktan sonra Başkanlar Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'in

egemen bir devlet olduğuna işaret ederek, bağımsızlığının korunmasının herkesin görevi olduğunu söyledi.

11- İngiltere'de Parlamento İnsan Hakları Grubu'nun Başkanı Lord Avebury, düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda Güneydoğu Anadolu'da Kürtlerin öldürülmesi olaylarının ve işkence iddialarının arttığını öne sürerek, İngiltere'nin Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırım uygulamasını istedi.

12- Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere İran'ın başkenti Tahran'da bir araya gelen Azerbaycan Devlet Başkanvekili Yakup Memedov ile Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Dağlık Karabağ'da sürekli bir ateşkes anlaşmasını öngören ortak bir bildiri imzaladılar.

13- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, dün Roma'da İtalya Başbakanı Giulio Andreotti ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "AT Dışişleri Bakanlarının vardıkları karar açıktır. Yunanistan'ın onayı olmadan AT, Makedonya'yı bu adıyla tanımayacağı konusunda taahhüt altına girmiştir" dedi.

14- Arnavutluk, NATO ve eski Varşova Paktı ülkelerinin oluşturduğu KAİK'e üyelik başvurusunda bulundu.

15- BM Genel Sekreteri Butros Gali, özel temsilicisi Vladimir Petrovski'yi, Libya yönetimini BM kararlarına uymaya ikna etmek amacıyla Trablus'a göndermeyi kararlaştırdı.

16- Cezayir'de bir üniversite kampüsünde meydana gelen patlamada üç kişi hayatını kaybederken, yönetim aleyhtarı iki kişinin de polisle girdikleri çatışma sonucu öldüğü bildirildi.

8 MAYIS 1992

1- TBMM Başkanvekili Ylmaz Hocaoğlu, kamuoyunda "by-pass yasası" olarak bilinen ve bazı üst düzey yöneticilerin atanmasında Cumhurbaşkanı'nın onayının kaldırılmasını öngören yasa hakkında yaptığı açıklamada, bulunduğu makamın "mutlak bir tarafsızlık" gerektirdiğini belirterek, yasayı inceleyeceğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İsveç Merkez Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü'ne verdiği demeçte, 'Türkiye'nin Nahcıvan üzerindeki garantörlüğüne dayanarak müdahalesi, Türkiye'yi Kıbrıs'ta yaşanan durumlara sokar" dedi. Demirel açıklamasında, "Ermenilerin Nahcıvan'a girmeleri mümkün değildir. Çünkü Nahcıvan Türkiye'nin ahdi şemsiyesi altındadır" dedi.

3- 5. Uluslararası Biyopolitik Organizasyon Toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantıda konuşan Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, "Çağımızda ekonomi ve ekoloji, yerel, ulusal ve global düzeyde birbirinden kesin çizgilerle ayrılamayacak bir nedenler ve sonuçlar yumağına dönüşmüştür" dedi.

4- Son bir hafta içinde Niğde, Kütahya'nın Simav ve Muğla'nın Ula ilçelerinde okulları tarafından bekaret kontrolüne gönderilen sekiz kız öğrenciden üçü intihar girişiminde bulundu, ikisi öldü. İntihar olaylarından sonra Simav İmam Hatip Lisesi Müdür Vekili ve iki yardımcısı görevden alındı. Ula Atatürk Lisesi yöneticileri hakkında soruşturma açıldı.

Olaylar, yurt çapında tepki alırken; çeşitli kadın dernekleri, Yeşiller Partisi ve Sosyalist Partisi üyesi bir grup kadın da Devlet Bakanı Türkan Akyol'a, Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a ve Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'a, gönderdikleri protesto telgraflarında, "İnsan haklarına bekaret testiyle tecavüz edildiğini belirttiler.

Konuyla ilgili olarak, Türkiye Organ Nakli Derneği'nin 1. Ulusal Sempozyumuna katılan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, "Bir insanı isteği dışında bekaret kontrolüne göndermenin çağdışı bir davranış olduğunu" söyleyerek, "ahlakın, insanların cinselliği yerine, beyinlerinde ve vicdanlarında aranması gerektiğini" ifade etti.

5- Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Saul Menem üç günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Menem, basına yaptığı açıklamada, 'Türk kadınının daha adil bir toplum kurulmasında önemli bir rol oynadığının farkında olduğunu ve bu role özellikle ilham verenin de çağdaş Türkiye'nin mimarı olan Kemal Atatürk olduğunun bilinci içerisinde bulunduğunu belirtti. Menem ve beraberindeki heyetin katıldığı görüşmelerde ekonomik, ticari, diplomatik ve turizm alanında dört anlaşma imzalandı. Başbakan Süleyman Demirel, imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, Menem'in Türkiye ziyaretinin "müstesna" bir olay olduğunu söyleye-

rek, iki ülkenin de dünyada meydana gelen değişiklikleri iyi kullanması durumunda "çok büyük neticeler" elde edeceğini belirtti.

6- DYP İstanbul İl Başkanı Muhsin Divan, İstanbul'da iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak yaralandı. Saldırıyı, yasadışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

7- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, "Şu andaki Türk-Yunan ilişkilerinin iyi bir aşamada bulunduğunu, iki ülke arasında bir yakınlaşma sürecine girildiğini, birbirlerini tahrik edecek açıklama ve hareketlerden kaçınıldığını ve bunun olumlu sonuçlar getireceğini" söyledi.

10- ABD Başkanı George Bush, Kıbrıs'a ilişkin yayımladığı son raporda, "Kıbrıs konusunda kalıcı çözüm sağlamada tek barışçı yolu, BM Genel Sekreteri'nin çabalan oluşturuyor" dedi.

11- Sri Lanka'nın doğusunda ordu birliklerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sırasında ayrılıkçı Tamil gerillaları ile çıkan çatışmalarda dün gece en az 40 kişinin öldüğü bildirildi.

9 MAYIS 1992

1- Dağlık Karabağ'da Azerilerin denetimindeki son yerleşim merkezi olan Şu-şa'ya saldıran Ermeni milislerin kenti ele geçirdiği bildirildi.

Türkiye, duruma müdahale etmesi için BM Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirme kararı aldı.

Başbakan Vekili Devlet Bakanı Erdal İnönü, Bakanlar Kurulu'nün Dağlık Kara-bağ konusundaki olağanüstü toplantısına başkanlık etti. İnönü, Ermenistan'ın sorumluluğu üzerine almasını istedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Dağlık Karabağ'ın uluslararası hukuk açısından Azerbaycan toprağı olduğunu belirterek, 'Türkiye bu hukuki gerçeğin, kuvvet yoluyla değiştirilmesine asla müsaade etmeyecektir" dedi.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ekonomi Muhabirleri Derneği'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, hedeflerinin aylık enflasyonu yüzde 4'ün üzerine çıkarmamak olduğunu söyledi.

3- 7 Haziran seçimleri için İstanbul ve çevresinde düzenlenen mitinglerde konuşan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Nahcıvan sorununa ve CHP konusuna değindi. Nahcıvan sorununun çözümü için, Türkiye'nin garantör devlet sıfatıyla askeri yardımda bulunması gerektiği görüşünü yineleyen Ecevit, CHP konusunda da "CHP yeniden açılabilirse ve ben de genel başkan otursam, hayatımın en büyük hizmeti olacak" dedi.

4- SHP'den ayrılan HEP kökenli 16 milletvekilinin kurmak için girişimde bulunduğu parti için gerçekleştirilen yeni demokratik açılım toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda konuşan HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, Kürt halkının mutluluğu için, kurulacak partiyle HEP'in birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

5- Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şubesi'nce düzenlenen 'Türk Demokrasisi ve Kapatılan Siyasi Partilerin Demokratik Yaşamımızdaki Yeri" konulu panelin açılış konuşmasını yapan İzmir Anakent Belediye Başkanı ve Türk Parlamenterler Derneği izmir Şube Başkanı Yüksel Çakmur, siyasi partileri ulu çınarlara benzeterek, " O çınarlar kesilmemeli, kurutulmamalı" dedi.

6- Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem, Türkiye ziyaretinin resmi bölümünü tamamlayarak, İstanbul'a gitti. Ankara'daki görüşmeler sonunda beş ayrı konuda işbirliği anlaşması imzalandı. Arjantin'in Türkiye'de nükleer santral kurmasının yanı sıra üçüncü ülkelerde ortak santral yapımı için hazırlık çalışması yürütülmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Menem, Türkiye'ye Bosna-Hersek'i tanıma sözü verdi.

7- Ekonomik İşbirliği Örgütün'ce (ECO) üye altı ülkeyle aynı örgütün gözlemci üyesi olan Kazakistan'ın devlet veya hükümet başkanları doruk toplantısı için Başbakan Süleyman Demirel ile Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Pakistan ve İran liderleri Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bir araya geldiler.

Tacikistan lideri Rahman Nabiev ise ülkesindeki iç karışıklık dolayısıyla toplantıya katılmadı.

8- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, "Demirel hükümeti bir dizi sorunla başa çıkmaya çalışıyor: Enflasyon, İnsan Haklan'nın geliştirilmesi, Türkiyeli Kürtler arasındaki huzursuzluk ve terör. Batı Avrupa, Türkiye ile yeni ve daha güçlü bir ilişki kurmak zorundadır" dedi.

9- Kıbrıs'ta ikinci tur görüşmelerinin ikinci gününde BM heyeti ile Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Yeorgios Vasüiu ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ayrı ayrı görüştükleri bildirildi. Rauf Denktaş, Rum tarafının Güvenlik Konseyi'nin kararı temelinde diyaloga başlamayı kabul etmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

10- Bosna-Hersek'te son günlerde meydana gelen çatışmalarda yaklaşık 30 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

10 MAYIS 1992

1- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Ekonomik İşbirliği Örgütün'ce (ECO) düzenlenen ve Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, İran ve Türkiye'nin katıldığı zirve toplantısından dönen Başbakan Süleyman Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, zirveye katılan ülkelerin Ka-rabağ'da yaşanan 'Vahşeti" kınadıklarını kaydederek Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı girişimlerinin desteklendiğini açıkladı. Zirvede, Federal Ordu desteğindeki Sırpların saldırılarının sürdüğü Bosna-Hersek'teki olayların da kınandığını belirten Demirel, katılımcı ülkelerin, burada kan dökülmesinin engellenmesi için mutabakata vardıklarını ifade etti.

Başbakan Süleyman Demirel, ECO örgütü altı üye ve aynı örgütün gözlemci üyesi bir ülkenin katıldığı zirvenin "başarılı geçtiğini kaydederek bu bölgede işbirliği imkanlarını arttırmak ve yeni işbirliği alanları yaratmak için bir araya geldiklerini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yerel seçim gezisi için geldiği Afyon'da, Ermenilerin Nahcıvan'a saldırılarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, hükümetin dış politikada pasif davrandığını ve aciz kaldığını öne sürerek, "Hükümet Azerbaycan ve Bosna-Hersek konusunda iş işten geçtikten sonra celal-lenmektedir" dedi.

3- Ürgüp'te toplanan CHP Gençlik Kolları sonuç bildirgesinde, CHP kimliği taşıyan herkes bu aşamada göreve çağrılırken, partinin en kısa sürede açılması hedefinin saptırılmaması istendi.

4- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi "büyük beklentileri olan ve geleceği çok uzak olmayan bir ülke" olarak tanımlayarak, Türkiye'ye yaptığı ziyaretten çok etkilendiğini söyledi.

5- Kahramanmaraş'ın kırsal kesiminde operasyonlarını sürdüren güvenlik kuvvetleri ile "teslim ol" çağrısına uymayan PKK militanları arasında çıkan çatışmada 12 terörist ölü, ikisi sağ ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, bölgede operasyonların insan haklarına saygı içinde sürdürüldüğünü, ancak terör örgütlerinin davranışlarının gözardı edilemeyeceğini söyledi.

6- Opera sanatçısı İhsan Balkır İstanbul'da öldü.

7- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılan ve Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve İran'ın devlet başkanları ile Pakistan ve Türkiye'nin başbakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Aşkabat doruğu, ekonomik ağırlıklı bir ortak bildiri, siyasi konuları içeren bir basın bildirisi ve dört somut ekonomik anlaşmanın imzalanmasına ilişkin niyet beyanını içeren bir anlaşma muhtırası imzalanmasıyla sona erdi.

Doruğa katılan ülkeler, uluslararası kamuoyuna, Karabağ bölgesindeki ve Bosna-Hersek'teki duruma acil çözüm getirilmesi için çabaları artırmaları çağrısında bulundular.

8- Dağlık Karabağ'da Ermeni milislerle Azeriler arasında kanlı çarpışmaların sürdüğü bildirildi.

Bu arada Dağlık Karabağ'm Azeri denetimindeki son kenti Şuşa'nın Ermeni saldırılarıyla düşürülme aşamasına gelmesi üzerine, Türkiye ile Azerbaycan'ın BM Güvenlik Konseyi nezdinde ortak girişim gerçekleştirdikleri bildirildi.

9- Bosna-Hersek'te yeniden şiddetlenen çarpışmalarda en az 50 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi. BBC Radyosu, Sırpların Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosnayı yoğun biçimde bombaladığını bildirdi.

Yugoslav Tanjug Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegovic, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye bir mesaj göndererek, BM'den Bosna'ya Barış Gücü göndermesini istedi.

11 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Dernirel, Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin, hükümetin izlediği dış politikaya ilişkin sorularını yanıtlayan Demirel, hükümeti, Karabağ ve Nahcıvan olaylarına "seyirci kalmakla suçlayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirerek, "BM'den Orta Asya toplantılarına kadar her şeyle meşgul olduklarını, bugünkü dünyada, meseleyi eline silah alarak çözmenin mümkün olmadığını" söyledi.

Başbakan Demirel, ABD Başkanı George Bush ile görüşerek, Karabağ ve Bosna-hersek olayları konusunda ilgisini istediğini belirtti ve Bush'un konuyla ilgili olarak Ermenistan Cumhurbaşkanı Petrosyan ile görüştüğünü bildirdi.

Başbakan Demirel, Ekonomik Koordinasyon toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada da özelleştirmenin hızlandırılması ve ihracatın çoğaltılması için gerekli çalışmaların yapılması talimatı verdiğini vurguladı.

2- Devlet Bakanı Türkan Akyol, inceleme gezisinde bulunduğu Samsun'da, Cumhuriyet Gazetesi'nin "öğrencilere bekaret kontrolü" uygulaması ile ilgili sorularını yanıtlarken, "İki öğrencinin intiharına yol açan bekaret kontrolü uygulamasını çağdışı bulduğunu" belirterek, "buna cesaret eden yöneticilerin hepsi cezalandırılacaktır" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, PKK'nın Bekaa'daki kamplarını boşaltığı konusunda basında çıkan haberlerin tümüyle doğru olduğunu açıkladı.

Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in başkanlığında Ankara'da toplandı. Sezgin, toplantıda yaptığı konuşmada, terör olaylarının partiler üstü çözümlenmesi gereken önemli bir devlet sorunu olduğunu belirterek, "terörle mücadeleyi, demokrasi kuralları içinde bölgedeki masum vatandaşlarımıza şefkat göstererek, fakat teröristlerin kafasına da balyoz gibi inerek sağlayacağız" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi1 ni ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Moğultay, ziyareti sırasında işçi ve işveren sendikaları ile İş Güvencesi Yasa Taslağı'na ilişkin görüşlerini açıkladı. Bakan Moğultay, İş Güvencesi Yasa Taslağı'nı hazırlarken, iş ve işçi çevreleriyle sürekli uzlaşma aradıklarını, işçi sendikalarının olumlu görüş bildirdiğini, işveren sendikasının ise görüş bildirmediğini belirterek, "sadece yasa çıkmasın demişlerdir" dedi.

5- DYP Grup Başkanvekili Güneş Müftüoğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin DYP ve SHP'nin hazırladığı anayasa değişikliği yasa tasarısına ilişkin sorularını yanıtladı. Müftüoğlu, iki partinin grup yöneticilerinin katılımıyla hazırlanan anayasa değişikliği önerisinde, din ve ahlak derslerinin zorunlu olmaktan çıkarıldığını açıkladı.

6- TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, düzenlediği basın toplantısında, işsizlik sigortası ve diğer yasal değişiklikler sağlanmadan tek başına İş Güvencesi Yasa Tasarısı'nın kabul edilemeyeceğinive yasanın bu haliyle yasalaşmama-sı için demokratik bütün haklarını kullanacaklarını bildirdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK militanı öldürüldü, olayda bir er de yaşamını yitirdi.

8- Tunus Savunma Bakanı Abdelaziz Ben Dhıa, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

9 - Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Arjantin Cumhurbaşkanı Car-los Menem ülkemizden ayrıldı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi hayatını kaybetti.

11- Azerbaycan Devlet Başkan Vekili Yakup Mehmedov, televizyondan yaptığı konuşmada, Karabağ'ın Azeri kasabası Şuşa'nın Ermeni çetelerinin eline geçtiğini doğrularken, Savunma Bakanlığının Şuşa'nın kurtarıldığı yolunda haber vermesini eleştirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından yayımlanan bir bildiride Türkiye'nin olası bir müdahalesinden kaygı duyulduğu öne sürülerek bölgeye "tampon güç" gönderilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne başvurulacağı açıklandı. Bildiride, Türkiye'nin Ermenistan ile Azerbaycan arasında giderek tırmanan bunalıma müdahale ederek Azerbaycan'ın yanında yer almasından korkulduğu da belirtildi.

Bu arada, Errneni militanların Susa ve Nahcıvan'a saldırılar düzenlemesi üzerine, ABD'nin Erivan Konsolosu Tom Price, Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Ho-vanissian'a, Washington'un Karabağ'daki olaylardan rahatsız olduğunu belirten bir notayı iletti.

12- AT Dışişleri Bakanları Brüksel'de yaptıkları toplantıda, Bosna-Hersek konusunda Yugoslavya'ya yönelik sert bir deklerasyon kabul ettiler. Deklerasyon-da, Bosna-Hersek'teki Yugoslav ordusu "işgal ordusu" olarak nitelenerek bu birliklerin hemen Bosna-Hersek topraklarını terk etmeleri istendi. Dışişleri Bakanları, Yugoslavya'nın saldırgan tavrını protesto etmek için de Belgrad'daki büyükelçile-

rini çekme kararı aldılar. Bakanlar, Yugoslavya'nın AGİK üyeliğinin 30 Haziran'a kadar askıya alınmasını da kararlaştırdılar.

13- Filipinler'de Devlet Başkanı ve yerel yöneticileri belirleme seçimleri yapıldı. Ülkede seçim kampanyası süresince çıkan olaylarda 71 kişinin öldüğü bildirildi.

12 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP'nin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, dış politika, iç güvenlik ve ekonomi konularında hükümetin çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Demirel, Azerbaycan ve Nahcrvan konusunda muhalefetin eleştirilerini haksız olarak niteledi ve hükümetin terör konusunda önemli mesafe aldığını bildirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, Almanya'nın Die Welt gazetesine verdiği özel demeçte, 'Türkiye'de demokrasinin modern kalıplar içine oturtulmasının amaçlandığını" belirtti ve Türk-Alman ilişkilerindeki gerginlikle ilgili bir soruya cevap verirken, Türk hükümetinin Almanya ile ilişkilerine her zaman önem verdiğini belirtti ve "Almanya'nın Türkiye'ye yönelttiği ithamların bir yanlış anlaşılmaya dayandığını" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel'e, dün Başbakanlık Konutu'nda terör konusunda İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun, Olağanüstü Hal bölge Valisi Ünal Erkan ve bazı üst düzey istihbarat uzmanları tarafından brifing verildi.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP TBMM grup toplantısında, yaptığı konuşmada, bundan önceki hükümeti eleştirdi ve işverenin tepkisini çeken İş güvencesi yasa taslağını sonuna kadar destekleyeceklerini, kendi çıkarları için iktidara gelmediklerini söyledi.

İnönü, Karabağ ve Bosna-Hersek'teki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Türkiye'nin bütün olanakları ile her yerde mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

3- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından sonra Bursa'da gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Ekonomideki tıkanıklığın ve kamu açığının en önemli nedeninin KiT'ler olduğunu" söyleyerek, devletin KiT'leri mutlaka elden çıkarması gerektiğini savundu.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Strasbourg'da Milliyet Gazetesi'nin hükümetin dış politikasına ilişkin sorularını yanıtladı. Konuşmasında, muhalefetin "hükümet Karabağ konusunda ılımlı davranıyor" şeklindeki eleştirilerini de yanıtlayan Çetin, hükümetin dış politikasını savunarak, 'Türkiye yapması gereVen her şeyi yapıyor" dedi.

5- Meclis eski Başkanı ve ANAP İzmir Milletvekili Kaya Erdem, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin ekonomi politikasını eleştirirken, hükümete yeni bir istikrar programı önerdi.

6- ANAP TBMM grup yönetim kurulu toplantısında, 16 Mayıs'ta New York'ta yapılacak Türk yürüyüşüne katılmama kararı alındı.

7- Basın Şeref Kartı sahibi, gazeteci Neyyire Koçer, öldü.

8- Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Sözcüsü Gill Marcus, Johannesburg'da yaptığı açıklamada, Afrika Ulusal Kongresi Başkanı Nelson Mandela'nın, geçen yıl kendisine verilmesi kararlaştırılan Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü reddettiğini ve Türkiye'yi ziyaret etmeyi düşünmediğini bildirdi. Marcus, açıklamasında, bu karar modern Türkiye'nin kurucusu, reformcu Mustafa Kemal Atatürk'e karşı hiçbir olumsuz görüş yansıtmamaktadır" dedi.

9- Bosna-Hersek'te Sırp milislerle Müslümanlar arasında çatışmalar sürerken, Saraybosna'da çarpışmalar nedeniyle evlerini terkeden binlerce Müslüman-dan sonra burada görevli AT gözlemcilerinin de can güvenlikleri sağlanamadığı gerekçesiyle kentten ayrıldıkları bildirildi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Joao de Dues Pinheiro Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'te barışın yeniden sağlanması için Yugoslavya'ya karşı elde bulunan tüm olanakların kullanılacağını söyledi ve "AT, savaşın sürmesinden sorumlu bulunanları cezalandırmak için siyasi ve ekonomik her olanağı kullanmada kararlıdır" dedi.

Yugoslavya, AT'nin, federal birliklerin Bosna'dan bir an önce çekilmesi yolunda yaptığı çağrıyı gereksiz olarak niteleyerek birliklerin zaten düzenli biçimde çekilmekte olduğunu bildirdi.

10- Dağlık Karabağ'da Ermeni ve Azeri birlikler arasındaki çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü bildirildi. Ermeni kaynaklardan alınan bilgide, Azeri birliklerin Leninavan kasabasına düzenlediği büyük saldırının püskürtüldüğü, Azerilerin ağır kayıplar verdiği belirtildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenilerin, Karabağ sınırındaki Laçin kasabasını yoğun top ve füze ateşine tutmaya devam ettiğini bildirdi.

11- Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde düzenlenen silahsızlanma konulu çok taraflı görüşmeler ABD'nin başkenti Washington'da başladı.

12- Güney Afrika'da Johannesburg çevresinde meydana gelen şiddet olaylarında 16 kişinin öldüğü bildirildi.

13 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, hükümetin 6 aylık çalışmalarının değerlendirildiğini söyledi. Gönen, toplantıda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne 1500 din adamı, 2 bin sağlık personeli kadrosu tahsis edilmesinin ve Muş, Adıyaman ve Bitlis'e de bin kişilik işçi kadrosu verilmesinin karara bağlandığını belirti. Gönen, GAP yöresiyle ilgili "Bölge Kalkınma İdaresi" kurulması çalışmalarının da başlatılmasının kabul edildiğini bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk Demokrasi Vakfı ile Hans Saidel Vakff nın ortaklaşa düzenlediği ve Türk-Alman ilişkilerinin tartışıldığı konferansta yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki sorunların üst düzeyde temaslarla çözümlenmesi gerektiğini belirterek, aksi durumda iki ülkenin de zarar göreceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, ekonomiK durumla ilgili görüş ve önerilerini Milliyet ve Sabah Gazetesi'ne verdiği özel demeçlerle açıkladı.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Strasburg'da Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nda bir konuşma yaptıktan ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı olarak İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'i ağırladıktan sonra Türkiye'ye döndü.

5- İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara'da güncel insan hakları sorunlarının ele alındığı bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, hükümete insan hakları konusunda verilen sözlerin tutulması için uyanda bulunuldu. Açıklamada, insan hakları ve demokratikleşme söylemlerinin uygulamaya dönüşmediği, aksine ihlallerin arttığı görüşü savunularak, sağ olarak yakalanabilecek insanların öldürüldüğü öne sürüldü.

6- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temcilcisi Oscar Camillion, Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulunmasına yönelik girişimleri çerçevesinde Ankara'ya geldi.

7- Tunceli, Bitlis ve Batman'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 10 terörist ölü ele geçirildi.

8- İstanbul Gübre Sanayi Genel Müdürü Mehmet Akdaş, Ziraat Bankası'nı "hayali satış belgeleri" ile dolandırdığı gerekçesiyle görevden alındı.

9- Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Sözcüsü Gill Marcus, yaptığı açıklamada, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Başkanı Nelson Mandela'nın, Atatürk Uluslararası Barış ödülü'nü 'Türkiye'deki insan hakları ihlalleri" nedeniyle reddettiğini bildirdi.

ödülün reddedilişi çeşitli tepkilere neden olurken, Başbakan Süleyman Demi-rel, Nelson Mandela'nın Atatürk Barış Ödülü'nü reddetmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, "Kendisine itibar gösterilmiştir, herhalde bir tahrik veya yanlış anlama var" dedi.

Öte yandan HEP kökenli 16 bağımsız milletvekili bir bildiri yayınlayarak, Atatürk Barış Ödülü'nü kabul etmeyen Nelson Mandela'ya teşekür ettiler.

10- KKTC Rauf Denktaş, Lefkoşa'da BM temsilcileriyle yaptığı temaslardan sonra düzenlediği basın toplantısında, Rum tarafıyla toprak sınıflamasında ve kriterlerde anlaşmaları halinde harita çalışmalarına başlayabileceklerini açıkladı.

11- Bosna-Hersek'te, çatışmaların durması yönünde yoğunlaşan uluslararası baskılar sonunda 5 gün süreyle ve tek yanlı olarak ateşkes ilan eden gayri resmi Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu, AT'nin bir süre önce askıya aldığı barış görüşmelerini de yeniden başlatmasını istedi. Parlamento ayrıca, Bosna-Hersek'te görevli federal birlikleri kendisine bağlamayı kararlaştırdı.

Bosna-Hersek'teki ateşkes ilanına karşın başkent Saraybosna'da çatışmaların devam ettiği bildirildi.

AT, ateşkese uyulduğu taktirde Bosna-Hersek'te barış görüşmelerine yeniden başlayabileceğini açıkladı.

ABD, Bosna-Hersek'e yönelik Sırp saldırılarını protesto ederek Yugoslavya Büyükelçisini geri çekme kararı aldı.

Öte yandan İran Yüksek Güvenlik Konseyi bir açıklama yaparak, BM Güvenlik Konseyi'ne Bosna-Hersek'teki Sırp saldırılarını durdurmak için müdahale çağrısında bulundu.

Avusturya da, BM Güvenlik Konseyi'ne, Saraybosna çevresinde bir "güvenlik bölgesi" kurulmasını önerdi.

12- BM Güvenlik Konseyi, bir bildiri yayımlayarak, Dağlık Karabağ'da ateşkesin ihlalinden "derin kaygı" duyduğunu ve bölgeye bir "inceleme heyeti" göndereceğini açıkladı. Bildiride, tarafların tümüne, şiddetin durması için önlem alınması çağrısında bulunulurken, bu çerçevede Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansf-nın (AGİK) girişimleri de desteklendi.

13- Gürcistan'ın Güney Osetya bölgesinde Gürellerle Osetyalılar arasında çıkan çatışmalarda son üç günde en az 40 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 MAYIS 1992

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, kapatılan CHP Genel Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnönü, eski CHP Genel Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini, katılımcı demokrasiyi daha da zenginleştirmek için üniversite öğrenci ve öğretim üyelerinin de politikaya katılmalarından yana olduklarını vurguladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Karabağ'daki olayları, Ermenilerin vahşeti ve soykırımı olarak değerlendirdi ve olayların bugünkü noktaya gelmesinde hükümetin izlediği pasif tutumun da payı olduğunu öne sürdü. Yılmaz, konuşmasında Mandela'nın Atatürk Barış Ödülü'nü kabul etmemesi olayına da değindi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, bir konferansa katılmak için geldiği İtalya'nın Bologno kentinde Federal Almanya Dışişleri eski Bakanı Hans Dietrich Gensc-her ile özel bir görüşme yaptı.

4- Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Azerilerin iç istikrarı sağlayamamasından dolayı Ermenilerin Kara-bağ'ı kolaylıkla ele geçirdiğini savundu. Durumlarının çok kötü olduğunu belirten Aliyev, Türkiye'den her alanda destek beklediklerini söyledi.

5- Azerbaycan Parlamentosu, 7 Haziran'da yapılması gereken devlet başkanlığı seçimlerini iptal ederek 6 Mart'ta görevinden istifa eden Ayaz Muttalibov'u devlet başkanlığına getirdi. Parlamento, Ulusal Konsey'i feshederek ülkede sıkıyönetim ilan etti. Muttalibov, yeni devlet başkanı olarak yaptığı konuşmada, ülkenin istikrara kavuşması ve Karabağ sorununun çözülmesi ve birlik sağlanması için gerekirse diktatörlük kuracağını söyledi. Muttalibov, Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e de dayanışma çağrısında bulundu.

Devlet Başkanlığı görevine getirilen Ayaz Muttalibov, bir kararname yayınlayarak, Bakü'de de iki ay süreyle olağanüstü hal ilan etti. Kararname uyarınca her türlü yürüyüş, toplantı ve gösteri yasaklandı, gece sokağa çıkma yasağı konuldu. Muttalibov, ayrı bir kararname ile Halk Cephesi üyesi İçişleri Bakanı Tahir Aliyev'i görevden alarak yerine A.Caferov'u atadı. Muttalibov, başbakanlığa da Rahim Hü-seyinov'u getirdi.

6- Bosna-Hersek'te Sırp milislerin tek yanlı olarak ilan ettikleri ateşkes bozulurken, BM Genel Sekreteri Butros Gali, bölgeye yeni BM barış gücü birliklerinin gönderilmesine, bölgenin tehlikeli olduğu gerekçesiyle karşı olduğunu açıkladı. Gali, bölgedeki BM görevlilerinin büyük bölümünün de çekileceğini bildirdi.

7- Ukrayna Parlamentosu, Kırım Yerel Meclisi'nin geçen hafta aldığı "bağım-, sizlik" kararını, Ukrayna anayasası ile çeliştiği gerekçesiyle iptal etti.

15 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel,Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin Ankara'daki 18.Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan'm eleştirilerini yanıtlacı. Demirel konuşmasında, çiftçi borçlarına ve çeşitli sorunlara değindi.

2- Türkiye, Bosna-Hersek'te özellikle müslümanlar için ağırlaşan koşullar nedeniyle devreye girerek, İslam Konferansı'nın Dönem Başkanı sıfatıyla, BM Güvenlik Konseyi'ınin, Bosna'da Sırplar ve federal ordu tarafından girişilen eylemler için zaman geçirmeden harekete gejmesini istedi.

Güvenlik Konseyi'nin daha sonra yaptığı, gayrı resmi nitelikteki danışma toplantısında, Yugoslav ordusu ile Hırva: birliklerin Bosna-Hersek'ten çekilmesi çağrısında bulunuldu.

3- ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci, İstanbul Sepetçiler Kasrı'nda "Kürt sorununun çözümü' ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

4- Şırnak'ın Uludere ilçesi Taşdelen Jandarma Karakolu'na kalabalık bir grup halinde saldırı düzenleyen PKK militanlarının, ilk belirlemelere göre 15-20 askeri öldürdüğü bildirildi. Çatışmada, 40 kadar da PKK militanının öldürüldüğü bildirilirken ancak kesin sayının çatışmadan sonra arazide yapılacak aramalardan sonra saptanabileceği belirtildi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, ğüvenlik güçlerinin çatıştığı PKK'lıların, yaklaşık 500 kişilik bir grup halinde sınırı geçmeye çalıştıklarını söyledi. Sezgin, çatışmanın sınırın sıfır noktasında olduğunu ifade ederek, PKK'nın havan toplarıyla saldırdığı Taşdelen Karakolu'ndan ateşe karşılık verildiğini ve operasyonun sürdüğünü, sınırötesi takibe başlandığını bilöirdi.

Adana'da Yenidoğan Köyü yakınlarında devriye gezen jandarma otosuna, kimliği belirsiz kişilerce yapılan saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 2 er öldü.

5- Muğla'mın Ula ilçesi ile Kütahya'nın Simav'da iki kız öğrencinin intihar etmesine yol açan bekaret kontrolü uygulamasına tepkiler sürerken, Ankaralı bir grup kadın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın önünde toplanarak, intihar girişimi ve ölümle sonuçlanan bekaret kontrolünün durdurulmasını istediler.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

7- Azerbaycan Parlamentosu'nün 7 Haziran'da yapılması gereken devlet başkanlığı seçimlerini iptal ederek Ayaz Muttalibov'u yeniden devlet başkanlığına ge-

tirmesi üzerine ayaklanan Halk Cephesi yanlılarının, parlamento ve televizyon binaları ile Başkanlık Sarayı'nı ele geçirdikleri, binada Ayaz Muttalibov'un bulunmadığı açıklandı.

Halk Cephesi, yaptığı açıklamada iktidarı ele geçirdiğini bildirdi. Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey, AA'ya yaptığı açıklamada, Ayaz Muttalibov'a, .yönetimi terk etmesi için ültimatom verdiğini, süre bitiminde karar alacaklarını bildirdi.

8- Birleşik Devletler Topluluğu'nün beşinci doruğu Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapıldı. Toplantıda, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Ermenistan Devlet Başkanları ile Tacikistan'ın temsilcisi tarafından parafe edilen anlaşmada, "ortak güvenlik konseyi" oluşturulması kararlaştırıldı.

16 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Gebze'de bir fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin gelişen teknolojinin ve sanayinin gerisinde kalmadığını belirterek, "Dünyayı pazar alan sanayinin peşindeyiz. Bunu yapamadığımız takdirde, kendi kaynaklarımızla rekabet etmeyen, işletilmesi son derece güç ve işletilmesi için ülkenin başka kaynaklarını harcayan tesisler meydana getiririz. Refah, Türkiye'nin tarımını açık fabrikalar haline getirmekle, açık sanayi haline getirmekle mümkündür" dedi.

Demirel, Sakarya'da düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin Ermeni-Azeri sorununa askeri müdahelede bulunmasını isteyenlere iltifat edilmemesi gerektiğini belirtti.

2- Mersin'de bulunan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Adana'ya gitmeden önce yaptığı değerlendirme toplantısında, İzmir'de yapılan gösterilerdeki etnik ayırımı körükleyen bildirilere değinerek, "Etnik kökeni farklı olsun olmasın, Türkiye'de huzur içinde yaşayabilmemiz demokratik yapı içinde mümkün olur. Bunu kavgaya girmeden çözebiliriz" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı, değişen dünya koşullarında meydana gelen gelişmeler, Kafkaslar ve Balkanlar'da oluşan yeni cumhuriyetlere ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmede, Türkiye, "Kafkasya, Balkanlar ve Ortadoğu'daki belirsizlikler ve istikrarsızlıklardan en çok etkilenen ülkelerden biri" olarak nitelendirildi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen ve TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı İle hükümetin çalışmaları ve son ekonomik gelişmeler hakkında yapılan söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen Yerel Basın-Kurultayı'nda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, "hükümetin, basın özgürlüğünü sağlayıp, güvence altına alacağını" belirterek, "basının ekonomik sorunlarını gidermeyi, eğitimine ve kredi bulmalarına yardımcı olmayı amaçladıklarını" söyledi.

MCP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de, basının karşı karşıya olduğu sorunların iki başlık altında algılanması gerektiğini, bunların "genel basın" ve "yerel ba-sın"ın problemleri olduğunu söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Süleyman Demirel'inNahcıvan yönetiminden gelen imdat çağrılarını ve yardım isteklerini inkar ettiğini öne sürdü ve "Böylece Ermenistan'a yeşil ışık yakmış ve cüret katmış oldu" dedi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Richard Berklay, incelemelerde bulunmak için Kars'a gitti. Büyükelçi Berklay, ziyaretinin ana amacının Türkiye'nin komşula-rındaki olaylarla ilgisi bulunmadığını belirterek, Türkiye'yi tanımak ve bunu da Doğu'dan başlatmak istedim. Bu bölge çok önemli olduğu için geldim" dedi. Öte yandan Amerikan hükümetinin Azerbaycan'daki gelişmelerden derin endişe duyduğunu bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler dün yaptığı açıklamada, Azerbaycan hükümetine bir çağrıda bulunduklarını belirterek, ABD'nin, devlet başkanlığı seçimleri için "mümkün olduğu kadar kısa sürede" yeni bir tarih belirlemesini istediğini söyledi.

8- Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Işıkveren ve Taşdelen jandarma karakollarına dün PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırılarda, 29 askerin şehit olduğu bildirildi. Çatışmada, 36 PKK'lının da öldüğü açıklandı.

9- Yeni Ülke Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Akyol yaptığı açıklamada, gazete muhabiri İbrahim Yersiz'in, 12 Mayıs tarihinde Mardin'in Mazıdağı ilçesinde özel tim elemanlarınca tutuklandığını bildirdi.

10- İstanbul'da Tarihi Galata Köprüsü, sabaha karşı çıkan bir yangında çöktü.

11- Ameliyatı nedeniyle ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Hous-ton'daki hastanede düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta olanların Türkiye'yi de ilgilendirdiğini ve ABD Başkanı George Bush'un, "BM kararlarının uygulanması" isteğini desteklediğini belirtti.

12- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te çatışmalara son verilmesini istedi. Konsey, BM Genel Sekreteri Butros Gali'den de Saraybosna Havaalanı'nda güvenliğin sağlanması için önlem almasını ve 26 Mayıs'taki gelişmelerle ilgili olarak bilgi vermesini istedi.

13- Azerbaycan'da Halk Cephesi'nin yönetimi ele geçirmesinden sonra Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Memedov'un istifasını verdiği, ancak Halk Cephesi'nin istifayı kabul etmediği bildirildi. Yapılan açıklamada, anayasaya bağlı kalınacağı ve parlamento başkanının istifasının anayasa çerçevesinde, ancak parlamento tarafından kabul edilebileceği belirtildi. Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey, halka hitaben yaptığı açıklamada, "Amaçlarının, Azerbaycan'da hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim biçimi kurmak olduğunu" söyleyerek, 'Tüm halkın bu yolda kendilerine yardımcı olmasını" istedi.

17 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demireİ, Adana polisevinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de kanun ve nizamın, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına uyularak sağlanacağını söyledi. Demirel, "hukuk dışına çıkılarak nizamın sağlanamayacağını, bu durumda devletin tartışılır hale geleceğini" kaydetti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yapılacak yerel seçimler nedeniyle gittiği Adana'da, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen 'Yerel Basın Kurul-tayı"na katıldı. Yılmaz daha sonra halka hitaben bir konuşma yaparak, hükümetin seçim öncesi verdiği sözleri unuttuğunu ve halkı kaderine terkettiğini öne sürdü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, yerel seçimler nedeniyle gittiği Antakya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnönü bir soru üzerine, Şırnak'ta PKK saldırılarında 29 erin şehit olmasından büyük üzüntü duyduğunu, sınırlara tecavüzün kabul edilemeyeceğini, bunun sona ermesi gerektiğini söyledi. İnönü, Iraklıların demokrasi içinde birlik ve bütünlük içinde yaşamasını istediklerini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller ile Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, OECD Bakanlar Toplantısı'na katılmak üzere Paris'e gittiler. Dışişleri Bakanı Çetin, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Karabağ'da Azerbaycan topraklarının zorla işgal edilmeye başlandığını belirterek, ikili görüşmelerde bu konuyla Bosna-Hersek sorununun ele alınacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Şerif Ercan Ankara'da yaptığı açıklamada, KiT'lerde sözleşmeli personel çalıştırılmasına son vermeyi öngören yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirdi.

6- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, PKK militanlarınca Şırnak'ın Uludere ilçesi Taşdelen ve Işıkveren jandarma karakollarına dün düzenlenen saldırılar sonucu 29 erin şehit olduğunu, 40 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini, Kuzey Irak'taki operasyonlarda en az 100 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Sezgin, PKK'nın dış kaynakları azaldığı ve gidecek yerleri kalmadığı için intihar eylemlerine başladığını bildirdi.

Bu arada Kars'ın Aralık ilçesi emniyet amirliği ve lojmanlarına teröristler tarafından roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir çocuk hayatını kaybetti.

7- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, eğitim yüksekokullarının öğretim süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılmasıyla, ilkokul öğretmeni sıkıntısı başladığını belirterek, bu amaçla kendi alanında boş kadro bulunmayan ortaokul ve lise öğretmenlerinin geçici süreyle sınıf öğretmeni olarak istihdam edileceğini açıkladı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Beypazarı'nda halka hitaben yaptığı konuşmada iktidarı eleştirerek, ekonomide cesur kararların alınamadığını, bu kararların alınması gecikirse enflasyonun daha da artacağını, yatırımların duracağını ve Türkiye'nin geleceğinin kararacağını, bu konuda Türkiye'nin değil, Demirel'in çaresiz olduğunu söyledi.

9- ÖSS sonuçları açıklandı.

10- NATO Başkomutanı Orgeneral John Galvin, Türkiye'nin NATO'nun güney kanadındaki konumu ve bölgedeki gelişmeler konusunda, Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Türk Amerikan Derneklerj Federasyonu tarafından düzenlenen geleneksel 'Türk Günü" yürüyüşünün 11'incisi New York'ta yapıldı. Yürüyüşe Devlet Bakanları Akın Gönen, Mehmet Kahraman, Şerif Ercan, Mehmet Batallı, Kültür Bakanı Fikri Sağlar, 60 milletvekili ile Azerbaycan'ın BM temsilcisi ve eski Başbakanı Hasan Hasanov katıldı.

12- Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Varviçiotis, Elefteros Tipos Gazetesi'ne verdiği demeçte, ülkesi için tek tehlikenin Türkiye'den geldiğini belirterek, Türkiye'nin Orta Asya ve Balkanlarda yayılmacı emelleri olduğunu öne sürdü.

13- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, temaslarda bulunmak amacıyla gittiği Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de konuşlandırılan Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılacağını umut ettiğini belirterek, bir soru üzerine Kuzey Irak'taki Kürtlerin özerklik elde etmelerine karşı çıkılmadığını söyledi. Hurd, Libya'nın BM kararlarına uyarak iki ajanı iade etmesi gerektiğini, Libya'nın takındığı tutumu yeterli bulmadıklarını da kaydetti.

14- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani, Kuzey Irak'ta dün yapılması gereken seçimlerin, Celal Talabani'nin "seçimlerde birden fazla oy kullanılmasını önlemek için kullanılan mürekkebin işe yaramadığı" yolundaki isteği üzerine ertelendiğini açıkladı.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybona'da çatışmaların şiddetlendiği, BM Barış Gücü askerlerinin çekilmelerinin devam ettiği bildirildi. BM Barış Gücü Sözcüsü, açlık tehlikesi yaşanan başkent Saraybosna'ya acil insani yardım gönderilmesini istedi.

16- Dağlık Karabağ'da Ermeni saldırılarının, Laçin ve Ağdam kentlerinde yoğunlaştığı bildirildi.

17- Afganistan'da Hizbi İslami grubunun lideri Gulbeddin Hikmetyar'ın, Ahmet Şah Mesut ile arasında arabuluculuk yapılmasını istediği, arabuluculuk süresince ateşkese uymayı da kabul ettiği bildirildi.

18- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre, ülkelerindeki savaş, kuraklık ve açlıktan kaçarak Kenya'ya sığınan Somali ve Etiyopyalılardan hergün en az 150 kişinin öldüğü bildirildi.

18 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de IPI'-nın düzenlediği 'Yabancı ve Etnik Azınlıklar" panelinde yaptığı konuşmada, etnik benlik arayışını hak, etnik egemenlik arayışını ise tehdit olarak niteledi.

Ermeni birliklerinin, Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nin, Türk sınırındaki Sederek kasabasına saldırdığı haberi üzerine Macaristan'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, yurda dönerek Bakanlar Kurulu'nü acele toplantıya çağırdı.

Bakanlar Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan'ın uyarılmasına karar verildiği bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün, konuyla ilgili olarak Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Havenosyan'ı arayarak, "Nahcivan'ın işgaline izin veremeyiz. Bunun sonuçları sizin için de çok ağır olur. Sınırların değiştirilmesini kabul etmeyiz " dediği bildirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Füsunoğlu, ordunun muhtemel bir harekat için hazır olduğunu ve emir geldiğinde harekatın kısa sürede başlatılabileceğini, sınır hattında gerekli askeri önlemlerin alındığını ve konuşlanmanın sağlandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, 'Yeni kurulan devletin toprak ihtilafına düşmesi, bu ülkenin barışçı ortamda gelişmesini engeller. Ermenistan yöneticilerinin bunu gereği gibi değerlendirmeleri kendi menfaatlerinedir" denildi.

Öte yandan Nahcıvan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Ermenilerin yoğun saldırıları sonucu Türkiye'nin asker yardımında bulunmasını istedi. Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan Laçin bölgesinin de Ermeni birlikleri tarafından ele geçirildiği bildirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ermeni birliklerinin Nah-cıvan'a saldırıları konusunda basına yaptığı değerlendirmede, dünya kamuoyunun Ermeni saldırılarını durdurmak için, bir şeyler yapması gerektiğini belirterek, Batı'nın Ermenilerin yanında yer aldığını kaydetti ve "Batı da bizim gibi olayın barış yoluyla çözümü için gerekeni yapmalıdır" dedi.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türkiye'den 1983 yılında New York'a kaçırılan "Girlandlı Lahifin Amerikan yasaları çerçevesinde 1993 baharında Türkiye'ye geri verileceğini açıkladı.

3- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti'nin düzenlediği "Güneydoğu Sorunu ve Çözüm Arayışları" konulu panel İstanbul'da yapıldı. Panele İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, HEP Genel Başkanı Feridun Yazar ve gazeteci-yazar

Yalçın Doğan da konuşacı olarak katıldılar.

4- Resmi bir ziyaret amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türkiye ile Mısır arasında tarihi, kültürel ve dini bağlar bulunduğunu belirtti.

5- Türkiye ile AT arasındaki ilişkilerin yoğunlaştırılmasını isteyen "Dury Raporu" Avrupa Parlamentosu'nün "Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu"nca oylamaya sunularak benimsendi.

6- Almanya'nın Bremen kentinde Türkiye lehine gösteri yapan bir gruba, Kürt göstericilerin saldırdığı, olayda 8 polis memurunun yaralandığı ve 70 PKK sempatizanının gözaltına alındığı bildirildi.

7- Bosna-Hersek'te, Sırplarla Müslümanlar arasındaki çatışmalar nedeniyle başkent Saraybosna'da bulunan BM Barış Gücü birliklerinin kenti terkettikleri bildirildi. Bu arada Sırbistan Dışişleri Bakanı Vladislav Jovanoviç'in, Bosna'da çatışmaların sürmesinden Almanya ve Avustuya hükümetlerini sorumlu tuttuğu belirtildi.

8- Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde, çevre konusunda yapılan çok taraflı görüşmeler Japonya'nın başkenti Tokyo'da başladı.

9- Kolombiya'da yönetime karşı mücadele eden Marksist gerillaların geçtiğimiz cumartesi günü kaçırdıkları uçakta bulunan 3 askeri öldürdükleri bildirildi.

10- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta, yönetime bağlı birliklerin, demokrasi yanlısı göstericilere ateş açması sonucu çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü, yaklaşık yüz kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Almanya'nın yeni Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel görevine başladı.

19 MAYIS 1992

1-19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Vekili TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yayımladığı mesajda, gençlere hediye edilen asıl önemli unsurların hürriyet ve bağımsızlık olduğunun bilinmesini isteyerek, toplum olarak hızla değişen dünyaya ayak uydurmak zorunda olduğumuzu belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ermenistan'ın Nahcıvan'a yönelik saldırıları konusunda basına yaptığı açıklamada, "Şu anda Ermenistan'a askeri bir müdahalenin söz konusu olmadığını11 belirterek, "Dünyanın desteklemediği bir hareket, hem Türkiye'ye hem de Nahcıvan'a zarar verir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye'nin Ermenistan'ın yayılmacı politikasına karşı elinden geleni yapacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ermenistan'ın saldırıları konusunda uluslararası kuruluşların tutumlarını eleştirerek, anılan kuruluşların bu konuda etkili olamadıklarını söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye'nin Nahcıvan'a bir an önce müdahale etmesi gerektiğini, aksi halde Ermenistan'ın Nahcıvan'ı işgal ettikten sonra Türkiye'den de toprak isteyeceğini söyledi.

Ermenilerin Nahcıvan'a karşı dün başlattıkları saldırıların yoğunlaşarak devam ettiği bildirildi. Nahcıvan Cumhurbaşkanı Aliyev, ölü sayısının 15'e yaralı sayısının 50'ye ulaştığını, Ermenilerin ağır silahlarla Türkiye-Nahcıvan sınırındaki Hasret Köprüsü'ne yaklaştıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler yaptığı açıklamada, "ABD yönetiminin, Karabağ ve Nahcıvan'ın statülerinde tek taraflı değişiklikleri kabul etmeyeceğini" bildirdi. Tutwiler, tüm taraflara "şiddete son vermeleri ve AGİK'in arabuluculuk çabalarına katılmaları" çağrısında bulundu.

AT Dönem Başkanı Portekiz tarafından yapılan açıklamada, "Karabağ ve Nah-cıvan'da askeri çözümün hiçbir şekilde kabul edilmeyeceği" belirtilerek, "azınlık mensupları dahil çatışmalardan etkilenen herkese insan hakları ve temel özgürlüklere saygı göstermesi çağrısında" bulunuldu.

Bu arada, Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 3 Mayıs'ta Kars Valili-ği'ni arayarak Ermenilerin Sederek'e saldırdığını bildirdiği açıklandı.

3- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın Atatürkçüsü seçilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Ankara'da düzenlenen ödül töreninde

yaptığı konuşmada, Mandela'nın Atatürk Barış Ödülü'nü reddetmesini eleştirerek, "Mezhep ve tarikat bağlantıları, kişisel komplekslerle Atatürk'e saldırmak, Türkiye ve insanlık düşmanlığıdır. Bağımsızlık meşalesi Atatürk'ün adını taşıyan ödüle hiç layık olmayan, kandırılmış bir eski teröristin tepkisi ibret vericidir" dedi.

4- Malatya ve bazı ilçelerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Seyfi Oktay, artık özgürlük, insan hakları ve bağımsızlık döneminin başladığını belirterek, vatandaşlardan demokrasi karşıtı güçlere fırsat vermemelerini ve iktidarı desteklemelerini istedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Avrupa Konseyi Sosyal Güvenlik Bakanları Beşinci Konferansına katılmak üzere İrlanda'ya gitti.

6- SHP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, İçişleri Bakanı Sezgin'e bir telgraf çekerek, seçim bölgesinde çok sayıda sivilin PKK'lı olduğu gerekçesiyle askeri garnizona götürülerek kurşuna dizildiğini öne sürdü.

7- Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun, AGİK ve Paris Şartı'na uygun olarak hazırlanan yasada 4 gün olarak öngörülen gözaltı süresinin, sorgulama açısından yeterli olmadığını öne sürdü.

8- Kapatılan CHP'nin yönetim kurulu üyeleri Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, kapatılan partilerin açılmasına olanak sağlayan yasanın TBMM'den bir an önce geçirilmesini istediler.

9- Bitlis'in Tatvan ilçesinde aşırı yağış nedeniyle çok sayıda ev su altında kaldı. Olayda can kaybı olmadı.

10- Bitlis'in Hizan ilçesinde 5 lise öğrencisinin 6 günden beri kayıp olduğu bildirildi.

11- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, geçirdiği prostat ameliyatı sonrasında Hous-ton'daki hastaneden taburcu edildi.

Cumhurbaşkanı Özal son günlerin gündemdeki konuları hakkında görüşlerini açıklayarak, parlamenter sistemin çalışmadığını ve ciddi tıkanıklıklar olduğunu belirterek, İzmir İktisat Kongresi'nde bir konuşma yapacağını ve Türkiye'ye yeni hedefler göstereceğini söyledi.

12- OECD Bakanlar Konseyi toplantısı için Paris'te bulunan Devlet Bakanı Tansu Çiller, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, ekonomide olumlu adımlar atıldığını, enflasyonla mücadelede gelinen noktanın da olumlu olduğunu belirtti.

13- İsveç'te bulunan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Türkiye'de resmi verilere göre 60 AlDS'li bulunduğunu açıkladı.

14- Avrupa Parlamentosu Dışişleri ve Savunma Komisyonu, Kürtlerin self-de-termination hakkını tam olarak kullanmasının imkansız olduğunu belirten bir kararı kabul etti.

15- Azerbaycan Parlamentosu Başkanlığı'na, Halk Cephesi'nin önde gelen liderlerinden İsa Kamberov seçildi.

16- İsrail'e giden Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis İsrail'il yetkililerle görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, Yunanistan ile İsrail arasındaki daha yakın işbirliğinin, Arap-İsrail ve Türk-Yunan gerginliklerinin yatıştırılmasına yardım edeceğini söyledi.

17- Kuzey Irak'ta ortak bir Kürt lideri ile parlamentonun belirlenmesi için seçim yapıldı. Seçimlerin olaysız geçtiği bildirildi.

18- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, üç günlük resmi bir ziyaret için ABD'ye gitti.

19- Tayland'da Başbakan General Kraprayoon'un istifası istemiyle gösteri yapanlarla hükümet güçleri arasında çatışma çıktığı ve askerlerin göstericiler üzerine ateş açması sonucu 50 kişinin öldüğü, 380 kişinin yaralandığı, binlerce kişinin tutuklandığı bildirildi.

20- Moldava'da güvenlik güçlerinin Rus azınlığın yaşadığı bir kente düzenlediği saldırı sonucu 10 kişinin öldüğü bildirildi.

21- Nijerya'da son iki günde meydana gelen etnik çatışmalarda yaklaşık 300 kişinin öldüğü bildirildi.

22- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da BM'nin girişimiyle, Bosna yönetimi, Yugoslav ordusu ve Bosna Sırpları arasında yeni bir ateşkes anlaşmasına varıldı. Buna rağmen kentte çatışmaların devam ettiği ve bir Kızılhaç görevlisinin öldüğü bildirildi.

20 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelerek, Anayasa'nın bazı maddelerinin temmuz ayına kadar değiştirilmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

2- Ekonomik Koordinasyon Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Başbakan Demirel, haziran ayında yapılacak hububat alımları için yeterli kaynak bulunduğunu ve çiftçiye peşin ödeme yapılacağını bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, ANAP hükümetleri döneminde karara bağlanan savunma sanayi projeleri konusunda yapılan ihbar ve iddiaların yapılan incelemeler sonucu asılsız olduğunun anlaşıldığını açıkladı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Ermeni saldırıları ve Bosna-Hersek'teki gelişmeler ele alındı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin aktif bir dış politika izlediğini belirterek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin gelişmeler karşısında caydırıcı gücünü yeterince kullanamadığını öne sürererek, hükümetin dış politikasını eleştirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, Ermenistan'ın Nahcıvan'ı ele geçirmesi halinde Kars ve Ardahan'ı da isteyeceğini, önerilerinin "Enver Paşacılık" olmadığını söyledi.

5- Kapatılan CHP'nin Genel Yönetim Kurulu üyeleri ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ettiler. Yılmaz, kapatılan partilerin yeniden açılmasına olanak sağlayan yasanın TBMM'den geçirilmesi konusunda destek verdi.

6- ANAP İstanbul Milletvekili Selçuk Maruflu ve arkadaşlarınca, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse hakkında "arkadaş olduğu kişileri genel müdürlüklere atadığı" gerekçesiyle TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verildi.

7- Zaman Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıda Atatürk'e hakaret ettikleri gerekçesiyle gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Servet Engin ile yazarı İlhan Bardakçı hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

8- Hürriyet Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan'ın bir yazısında gerçek dışı ithamlarda bulunduğu gerekçesiyle, 83'ü milletvekili 110 ANAP'lı tarafından açılan davalardan 4'ü daha reddedildi. Konuyla ilgili reddedilen dava sayısının 22'ye yükseldiği bildirildi.

9- Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sederek kentine Ermenilerin başlattığı saldırılar devam ederken, ateşkes sağlanması için taraflar arasındaki görüşmelerden sonuç alınamadı. Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Nahcıvan ile işbirliği anlaşması imzalamaya hazır olduklarını belirtirken, Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Sederek'te ateşkes sağlanmadan Ermenilerle görüşmeye oturabileceklerini söyledi.

Birleşik Devletler Topluluğu Ordu Komutanı Mareşal Yergevi Şapoşnikov, Azeri-Ermeni çatışmaları konusunda yaptığı açıklamada, çatışmalara üçüncü bir ülkenin katılması durumunda "Üçüncü Dünya Savaşfnın eşiğine gelineceğini" söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ise, açıklamanın "kişisel bir değerlendirme olduğunu ve herkesin böyle kişisel görüşlerle dünya savaşı çıkaramayacağını" söyledi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ermenistan'la Azerbaycan arasındaki sorunu yatıştırmak yerine ağırlaştırdığını öne sürerek, Türkiye'nin doğrudan müdahale için zemin hazırladığını ve "siyasi oyunlar oynadığını" iddia etti.

İran Radyosu'nda yayımlanan bir yorumda, Ermenilerin Karabağ ve Nahcı-van'a karşı giriştiği saldırılar sert bir dille kınanarak, saldırıların devam etmesi halinde İran'ın "duruma seyirci kalamayacağı" belirtildi.

Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ülkesindeki gelişmeleri Tercüman Gazetesi'ne değerlendirdi.

10- KKTC Meclisi'nde Başkan Hakkı Atun hakkında UBP'li 9 milletvekili tarafından cuma günü bir güvensizlik önergesi verildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Meclis Başkanına güvensizlik önergesi verilmesi ve görevden alınması eyleminin" durdurulması çağrısında bulundu. Başbakan Derviş Eröğlu ise yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'm UBP'de-ki muhtıracılar olayına karışmaması gerektiğini söyledî.

11- Afrika Ulusal Kongresi Başkanı Nelson Mandela, Atatürk Barış Ödülü'nü "gelen yoğun tepkiler nedeniyle" kabul etmediğini, bu konuda Türkiye'deki bazı çevrelerden bile tepki aldığını açıkladı.

12- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'riün yıllık raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye'nin Fırat ve Dicle'nin sularını stratejik bir silah olarak gördüğü, komşularının da misilleme olarak çeşitli siyasal önlemler alabilecekleri, Suriye ve Irak'ın PKK'ya destek vermesiyle Türkiye'nin uyguladığı su rejimi arasında ilişki olduğu öne sürüldü.

13- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, ABD'de Başkan Bush ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ellerinde bulunan tüm nükleer silahları yok etmek istediklerini bildirdi.

14- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alla İzzetbegoviç, Lizbon'da yapılması planlanan yeni barış görüşmelerine katılmayacaklarını açıkladı. İzzetbegoviç, ülkesinin Hırvatistan'la konfederasyon oluşturulması fikrini olumlu karşıladığını kaydetti.

Bu arada başkent Saraybosna'dan kaçmaya çalışan kadın ve çocukların Sırp milisler tarafından engellendiği bildirildi.

15- Tayland'ın başkenti Bangkok'ta üç gündür süren çatışmalarda ölenlerin sayısının 100'ü geçtiği ve kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi. Bu arada ordu içinde de görüş ayrılıkları başladığı ve birlikler arasında çatışmalar çıktığı haber verildi.

21 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası'nda yaptığı konuşmada geçen dönemde Türkiye'de birçok dengenin bozulduğunu, şimdi bu dengeleri yeniden kurmaya uğraştıklarını, bu konuda sürekli uyarılmalarını, yanlış uygulamaların giderilmesinin sağlanmasını istedi. Demirel, Anayasa değişikliği için herşeyin hazır olduğunu, önümüzdeki günlerde bu konunun gündeme geleceğini belirterek, insan haklarından tümüyle yararlanmak gerektiğini, ancak sadece hak vermenin yetmeyeceğini, onu kullanmak ve sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İnönü de toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin demokratikleşme yönündeki çalışmalarının devam ettiğini, ancak bunların tümüyle hayata geçirilmesinin zaman aldığını kaydetti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Mısır'a yaptığı üç günlük ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Güreş Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, BDT Silahlı Kuvvetler Komutanı Şapoşnikov'un açıklamasınıu değerlendirerek, "Uygun bir açıklama değil. Olaylar eski Sovyetler içinde devam ediyor. Önce onu önlesinler" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Ermeni saldırılarında yaralanan Nahcıvanlıların Erzurum'da tedavi edilmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu ayrıca, yeniden yapılanmakta olan Çevre Bakanlığı'nın 30 ilde il müdürlükleri kurmasını kararlaştırdı.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Hollanda'nın Nos Radyosu'na verdiği demeçte, son zamanlarda Güneydoğu'da meydana gelen olaylarda güvenlik güçlerinin PKK'ya büyük darbe indirdiğini, ancak asıl darbeyi bölücü örgüte destek vermeyen yöre halkının vurduğunu söyledi.

5- Yargı alanında yeni düzenlemeler getiren Yargı Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa ile gözaltı süresi kısaltılırken, işkenceyi yasaklayan ve sorguda avukat bulundurulmasını sağlayan hükümler getirildi.

6- Yoklama kaçağı, bakaya veya tecilli olanlara da bedelli askerlik yapabilme olanağı sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Öğrenci affı yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Karabağ ve Nahcıvan'daki gelişmeler TBMM Genel Kurulu'nda tartışıldı. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin sorunu aktif diplomasi yoluyla çözümlemek istediğini bildirdi. DSP Genel Başkanı Ecevit ile RP Genel Sekreteri Şevket

Kazan, Türkiye'nin Nahcıvan'a müdahale etmesini isteyerek, mevcut anlaşmaların müdahale hakkı tanıdığını vurguladılar.

9- Kapatılan partilerin yeniden açılmasıyla ilgili yasa tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

10- SHP Adıyaman Milletvekili Gelal Kürkoğlu tarafından hazırlanan ve darbelerin önlenmesini içeren önergesi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda reddedildi.

11- SHP Grup Başkan Vekili Mahmut Almak, "yetkisiz bir başkan vekili olmayı haketmediği" gerekçesiyle bu görevinden istifa etti.

12- Başbakanlık, Devlet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarına çeşitli atamalar yapıldı.

13- Çanakkale Eceabat ilçesi Belediye Başkanı SHP'li Cahit Apaydın görevinden istifa etti.

14- İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde görevli 26 öğretim üyesi, fakülte yönetimiyle anlaşmazlık nedeniyle görevlerinden istifa ettiler.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

16- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Houston'da yaptığı açıklamada, iç ve dış politikaya ilişkin görüşlerini açıkladı. Özal, Kürtçe televizyon yayını konusundaki görüşünden vazgeçmediğini, ANAP'm muhalefetini beğenmediğini ve daha aktif muhalefet yapması gerektiğini, Ermenilerin Karabağ ve Nahcıvan'da ele geçirdiği merkezlerin alınması gerektiğini, bu konuda Türkiye'ye görev düştüğünü söyledi.

17- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin resmi bir ziyaret için Gürcistan'a gitti. Çetin, Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ile bir buçuk saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, ikili ekonomik ve siyasi ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası sorunlar ele alındı. Şevardnadze1 nin, Türkiye'nin Karabağ konusundaki tutumunu bütünüyle paylaştığı bildirildi.

18- "Yunanistan ve Yeni Avrupa" konulu konferans Atina'da başladı. Devlet Bakanı Cavit Çağlar konferansta yaptığı konuşmada, ticaret hacminin genişletilmesi için Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

19- Nahcıvan Parlamentosu Başkanı Haydar Aliyev, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin diplomatik girişimlerinin olumlu sonuç verdiğini belirterek, Türkiye'nin askeri müdahalesine şu anda gerek olmadığını söyledi. Aliyev, BDT Silahlı Kuvvetler Komutanı Şapoşnikov'un açıklamasını "talihsiz bir beyan" olarak niteledi.

20- Ermenilerin Nahcıvan'a saldırıları sürerken, Nahcıvan sınırındaki BDT birliklerinin kırmızı alarma geçirildiği bildirildi. Öte yandan İngiltere, sınırların silah zoruyla değiştirilmesine karşı olduğunu belirterek, AGİK'i sorunu görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.

21- Uluslararaı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktörü François Heisburg, A.A'ya verdiği demeçte, Türkiye'nin Ermenistan'a müdahalede bulunmasının çok büyük bir hata olacağını belirterek, Batılı müttefiklerin, Ermenistan'ı "tarihin kurbanı" olarak gördüklerini ve ona sempatiyle baktıklarını söyledi.

22- Bosna-Hersek'te yönetim ile Sırp milisler arasında anlaşmaya varıldığı ve yaklaşık 5 bin rehinenin serbest bırakıldığı bildirildi.

23- İran'da geçen hafta meydana gelen sellerde 42 kişinin öldüğü, 7 bin evin yıkıldığı bildirildi.

24- Tayland'da hükümet ile muhalefet arasında anlaşma sağlandığı ve tutuklanan binlerce göstericinin salıverildiği, başkent Bangkok'ta sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ve ordu birliklerinin kışlalarına döndüğü bildirildi.

25- Peru'da hafta başında meydana gelen şiddet olaylarında 32 kişinin öldüğü bildirildi.

22 MAYIS 1992

1- TBMM Başkan Vekili Yılmaz Hocaoğlu, HEP kökenli 22 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyen ve daha önce TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk tarafından geri gönderilen DGM fezlekesini işleme koydu.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Nahcıvan'da durumun yumuşadığını, Ermenistan'ın Türkiye'nin girişimleriyle adeta diplomatik kıskaca alındığını ve özellikle ABD'nin Ermenistan üzerinde çok sıkı baskı uyguladığını söyledi. Demirel, Türkiye sınırındaki Rus birliklerinin alarma geçirilmesinin ve BDT Ordu Komutanı Şapoşnikov'un önceki gün yaptığı açıklamada söylediklerinin bir taktik olduğunu söyledi.

3- Gürcistan'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Başbakan Tengiz Sigua ile görüşerek temaslarını tamamladı ve yurda döndü. Çetin havaalanında düzenlediği basın toplantısında, haziran ayı sonunda Minsk'te toplanması planlanan Karabağ konusundaki AGİK konferansının Ermenistan'ın saldırganlığı nedeniyle tehlikeye girebileceğini belirtti.

4- Bakanlar Kurulu, Kars'tan Nahcıvan'a yeni bir sınır kapısı açılmasını ve Bosna-Hersek'ten Türkiye'ye gelen yaklaşık 7 bin kişinin Kırklareli, Sakarya ve Tekirdağ'a yerleştirilmesini kararlaştırdı.

5- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki İngiliz diplomatın Cizre dışına çıkarıldığı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Raportörü'nün gözaltına alındığı yolundaki haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, son bir ay içerisinde 150'si ölü olmak üzere 250 teröristin ele geçirildiğini, PKK'nın şehir kadrosundan 900 kişinin de gözaltına alındığını ve bunlardan 150'sinin tutuklandığını açıkladı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dört günlük bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Denktaş, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel ile görüşmelerde bulundu. Başbakan Süleyman Demirel, Denktaş ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta zoraki bir çözümün Türkiye-Yunanistan ilişkilerini bozacağını vurguladı.

8- Muğla'da tarihi eser kaçakçılığı yapan bir kişi Roma dönemine ait 66 parça tarihi eser ile yakalandı.

9- UNESCO Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye verildi.

10- Nahcıvan'daki yaralıların Türkiye'ye getirilerek tedavi edilmesini öngören Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda bir askeri ambulans ile 9 kişilik sağlık ekibi Nahcıvan'a gitti.

11- İngiltere'de yayımlanan Financial Times Gazetesi 8 sayfalık Türkiye eki yayımladı.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkilerinin Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olduğunu, bu sorun çözülmeden bir dostluk anlaşması imzalanamayacağını söyledi. Mitsotakis, bir soru üzerine Ege'nin bir Yunan denizi olmadığını, Ege'de Türkiye'nin de hakları bulunduğunu söyledi.

13- Azerbaycan Parlamentosu Başkanı İsa Kamberov yaptığı açıklamada, Ba-kü'de uzun süredir "yönetimsizliğin" hüküm sürdüğünü, yeni yönetimin ülkede denetimi kurmaya çalıştığını, devlet başkanlığı seçimlerinin 7 Haziran'da mutlaka yapılacağını bildirdi. Kamberov, Kars Anlaşması'na göre Türkiye'nin Nahcıvan'a asker gönderme yetkisinin bulunduğunu, Erivan yönetiminin de bunu bildiğini ve Türkiye'nin bu adımı atmak zorunda kalmasını, bu arada Rusya'yı da bu karışıklığın içine çekerek bölgede büyük bir anlaşmazlık yaratmaya çalıştığını kaydetti.

Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kars Anlaşması'na göre Türkiye'den yardım isteme hakları olduğunu, Ermeni saldırılarının durmaması halinde bu yola başvurmaktan çekinmeyeceklerini açıkladı.

14- Rusya Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bir bildiriyle Ermeni saldırılarından rahatsızlık ve üzüntü duyduklarını, Rusya'nın böyle yasadışı eylemleri desteklemeyeceğini belirterek, Ermenistan'ı kınadı.

NATO tarafından yayımlanan bildiride de, Ermenistan saldırıları kınandı ve Ermenistan işgal ettiği topraklardan geri çekilmeye çağrıldı.

Bu arada Nahcıvan'daki Ermeni saldırılarının Azeriler tarafından geri püskür-tüldüğü bildirildi.

15- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir görüşme yaptı. Nazarbayev görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu ve buradaki saldırılara BM'nin müdahalesinin gerekli olduğunu ve bu konuyu Genel Sekreterle görüştüğünü açıkladı.

16- Paris ve Bonn'dan yapılan iki ayrı açıklamada, ortak Avrupa ordusu kurulması konusunda Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Fransa Cumhurbaşkanı

François Mitterrand'ın anlaşmaya vardıkları bildirildi.

17- ABD Başkanı George Bush, ülkesinin Bosna-Hersek'le dayanışma işinde olduğunu, Sırbistan'ın tehdidi altında bulunan bu cumhuriyetin güç kullanılarak ilhak edilmesini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

18- Kuzey Irak'ta yapılan seçimlerde Mesut Barzani ve Celal Talabani eşit oranda oy aldı. Salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tur seçimlere gidilmesi kararlaştırıldı.

23 MAYIS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, tedavi için gittiği ABD'den Türkiye'ye döndü.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen "Demokratikleşme Süreci" konulu panelde yaptığı konuşmada, Meclis'teki partiler arasında anayasanın değiştirilmesi konusunda görüşbirliği olduğunu belirterek, "Bir anayasa uzlaşmasını erken ararsak orada çatışmalar, çelişkiler ortaya çıkabilir" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden konuşmasında, Türkiye'nin daha iyi bir anayasaya layık olduğunu ifade etti:

Adalet Bakanı Seyfi Oktay da, Türkiye'de hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş bir anayasaya gereksinim olduğunu ve bakanlıkça hazırlanan iki ayrı taslağın önümüzdeki günlerde tartışmaya açılacağını söyledi.

3- TBMM Başkanvekili Yılmaz Hocaoğlu, HEP kökenli milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için DGM Savcılığından gelen fezlekeyi işleme koyduğu için yapılan eleştirileri yanıtlayarak, "İmzalamama yetkim yok" dedi.

4- Başbakan Süleyman Demirel, aylık basın toplantısında, Azerbaycan'ın Türkiye'den askeri yardım istemediği gibi böyle bir ihtimalin de bulunmadığını bildirdi. Demirel, olayların bugünkü noktaya gelmesinin Azerbaycan'ın iç istikrarsızlığından kaynaklandığını belirterek, kan dökülmeye devam edilmesi durumunda "demokrat dünya" güç kullanımına karar verirse Türkiye'nin buna katılacağını açıkladı.

İç politikadaki gelişmelere de değinen Demirel, muhalefetle uzlaşma sağlanamayan anayasa değişiklikleri için referandum yolunu seçip.seçmeyecekleri konusunda, "önce diğer partilerle nerede mutabakat sağlayabileceğimizi görmek istiyoruz" dedi.

5- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'nin seçim yapılacak beldelerinde incelemelerde bulunmak üzere başlattığı seçim gezileri çerçevesinde yaptığı konuşmalarda, Ankara DGM Başsavcısı tarafından 22 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekelerin TBMM Başkanvekili Yılmaz Hocaoğlu tarafından imzalanmasını değerlendirerek, "Milletvekillerinin, sözleri yüzünden dokunulmazlıklarının kaldırılması benim kişi olarak demokrasi anlayışıma uyan bir şey değildir" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, kiracılara bildirim zorunluluğu getirilmesinin sadece "istihbarat sağlamaya" yönelik olduğunu ve bu yüzden kimsenin hapse girmeyeceğini açıkladı.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, sıkıyönetim komutanlıkları kararıyla okullarının bulunduğu iller dışına çıkarılan öğrenciler için 12 yıl aradan sonra okullarına dönmelerine olanak sağlayan karar kabul edildi.

8- Anadolu Liseleri Sınavı, soru kitapçığının satıldığının ortaya çıkması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nca iptal edildi. Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan olayla ilgili yaptığı açıklamada, olayın sorumlularına en ağır cezanın verileceğini vurgulayarak, iki yönlü soruşturma başlattıklarını söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 6 milletvekiliyle birlikte 'Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu'nün eski özerk konumlarıyla yasama döndürülmeleri" yönünde hazırladığı anayasa değişikliği önerisini imzaya açtı. Öneride, "Anayasanın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu başlıklı 134. maddesinin, vasiyet ve miras hukukuna tarihimizde eşi görülmemiş bir darbe" olduğu vurgulandı. Ecevit önerilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Atatürk isteseydi, tek partili dönemde her iki yetki elindeyken, bu iki kurumu birer devlet organı veya bilimsel akademi olarak oluşturabilirdi. Fakat bunu yapmadı. Atatürk demokrasiyi amaçlıyordu. Demokraside devlet, kendi kültür politikasını topluma dayatmaz, zorla kabul ettirmeye çalışmaz. Her iki kurum da Atatürk'ün, kültür politikasını topluma yayabilmek ve sunabilmek için oluşturduğu iki kurumdur." dedi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüğü müfettişleri tarafından hazırlanan bir raporda, YÖK Başkanı ihsan Doğramacı'nın, Bilkent Üniversitesi'nden atılan işçileri Hacettepe Üniversitesi'nde istihdam ettirdiği belirtilerek, işçilerin çalıştırıldıkları sürece sosyal güvencesizliğe itildiği, asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırıldıkları ve bu yöntemden dolayı da aynı zamanda vergi kaybına yol açtığı ifade edildi.

YÖK Başkanı İhsan Doğramacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işçileri Hacettepe'de çalışmaya değil, iş buluncaya kadar oturmaya gönderdiğini ve ödenen paranın da şahsi bağışı olduğunu bildirdi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Konya Selçuk Üniversitesi'nin vereceği fahri profesörlük beraatını almak için geldiği Türkiye'de, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'yla Ankara'da görüşmelerde bulundu. Kabullerinde yaptığı konuşmasında, siyasi gelişmelerin ekonomik açıdan desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, Rumlarla anlaşma olursa bunun sadece siyasi anlamda değil, ekonomik olarak da dengeli olması gerektiğini belirttikten sonra, 'Yoksa siyasi haklarımız elimizden gider" dedi.

12- Bursa Uludağ'da başlayan ve Konya'da devam edecek olan Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni"ne 19 ülkenin şairleri katıldı. Şiir Şöleni'nde konuşan Başbakanlık Başdanışmanı Namık Kemal Zeybek, şölene katılan şairlere Türki Cumhuriyetler arasında gerçekleştirilecek kelime alışverişi ile ortak bir edebi dil oluşturulması çağrısında bulundu.

13- Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, 1. kuruluş yıldönümü vakıf merkezinde yapılan bir toplantı ile kutlandı.

14- Anayasa Mahkemesi'nin, Sayıştay Yasası'nın Sayıştay başkan ve üyelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından seçilmesini öngören maddesini iptaliyle ilgili gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Londra'da İngiltere Başbakanı John Majör ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Siyasi, ekonomik ve diplomatik girişimlerin başarısız olması halinde Sırbistan'a askeri bir müdahelenin mümkün olabileceğini" söyledi.

Öte yandan Yugoslavya Savunma Bakanlığı, ordu yetkilileri ile Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı temsilcileri arasında, "Sırp askerlerinin hafta sonunda Saraybos-na'dan çekilmeleri" için anlaşmanın sağlandığını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Butros Gali de, The Guardian Gazetesi'ne verdiği demeçte, Avrupalıların Bosna-Hersek'te çatışmaların sona erdirilmesi için daha fazla gayret sarfetmesi gerektiğini belirterek, çatışan taraflar arasında politik istikrarın sağlanması için yapılacak görüşmelerin AT başkentlerinde değil, bölgede yapılması gerektiğini söyledi.

Bu arada Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Berhan Ekinci, Belgrad'da yayımlanan Borba gazetesine verdiği demeçte, "Bosna-Hersek'teki düşmanlıkların sona erdirilmesi ve bu cumhuriyete hemen insani yardım gönderilmesinin sağlanması için gerekli herşey yapılmalı" dedi.

16- İnsani yardım kuruluşları, Almanya'nın Yugoslavya'deki savaştan kaçan tüm göçmenlere sınırlarını açmasını isterken, Alman İçişleri Bakanı Rudolf Sei-ters, "Kontrolden çıkmış bir göç hareketini engellemek için, vize uygulamasına devam edileceğini belirtti.

17- Nahcıvan Devlet Başkanı Haydar Aliyev düzenlediği basın toplantısında, "Biz ateş açmayalım, Ermeniler açsa bile biz açmayalım. Çünkü, biz savaş istemiyoruz, barış istiyoruz. Ermenistan'ın aldığı tepeleri geri vermesi şartıyla anlaşmaya hazırız. Bu tepeler çok önemli. Tepeler, Ermenilerde kaldıkça güven işinde olamayız. Hasret Köprüsü de güvenlikte olmaz" dedi. Bu arada, dün akşam Nahcıvan televizyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tutumunu ve çabalarını öven

Aliyev, İran'ın tutumunu da sert bir dille eleştirdi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis dün Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamasında, Ege'nin bir Yunan denizi olmadığını, Ege'de Türk çıkarlarının da olduğunu söyledi.

19- Tayland'da geçen hafta içerisinde en az 100 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarından sorumlu tutulan Başbakan General Suchinda Kraprayoon'un istifa eniği ve ailesiyle birlikte ülkeyi terkettiği bildirildi.

24 MAYIS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i kabul ederek bir görüşme yaptı.

Başbakan Demirel yaptığı açıklamada, Cumhurbakanı'nın Türkiye'de bulunmadığı bir ay içinde Türkiye'de ve dünyada çok önemli olaylar olduğunu kaydederek, çeşitli konulara ilişkin görüşmelerde bulunduklarını belirtti. Nahcıvan ve Karabağ'a asker gönderilmesi halinde Türkiyenin dünyadan kopacağını ifade eden Demirel, eski Sovyet cumhuriyetlerine yapılacak yardım konusunda da, Lizbon'da alınan kararlarda, Türkiye'nin de payı olduğunu belirtti ve "Biz, şubat ayı içerisinde dünyaya bunu anlatmaya çalıştık. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, bu ülkelerde meydana gelebilecek istikrarsızlık, bu dünyayı birinci derecede alakadar eder. Herkes bunu anlamıştır." dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, anayasa değişikliği Konusunda, Meclis'in konuya yaklaşımını değerlendirirken, 'Yeni bir anayasa hazırlamak için en uygun yol, anayasanın demokratik olmayan hükümlerini değiştirmek. Tümdengelim yerine, tümevarım yöntemiyle daha iyi sonuç alınabilir" dedi.

Cindoruk, kendisine vekalet eden Yılmaz Hocaoğlu'nun DGM savcılığının fezlekesini işleme koyması konusunda yaptığı açıklamada, kendisinin daha önce fezlekeyi geri gönderirken genişletici bir yorum ile tavır aldığını belirterek, Hocaoğlu'nun içtüzük hükümlerine bakıp uygulamacı bir yaklaşım ortaya koyduğunu söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Bağ - Kur'un 9. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Bu kurumun içine düştüğü sıkıntının giderilmesi için hazırlanan yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu'ndan geçti. Tasarı haziran ayında da yasallaşacak" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Başbakan Süleyman Demirel'in Moskova'da buluşacağı Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin ile görüşmesinin ağırlık noktasının Ermeni saldırısı olacağını açıklarken, Rusya'dan Ermeni saldırıları konusunda farklı seslerin çıktığına dikkat çekti ve "Önce kendi işlerinde tek sesliliği korumalarını isteyeceğiz" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Orta Asya Türk .Cumhuriyetlerinden gelecek öğrencilere karşı Türkiye'den de bu ülkelere bazı branşlarda eğitim görmeleri için öğrenci gönderileceğini açıkladı.

6- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, telif hakları, uluslararası ve sınır ötesi yayınların alımına ilişkin Avrupa Sözleşmesi ile ilgili toplantıya katılmak üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya gitti. Topçu, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada,

Türkiye'nin gerek patent, gerekse telif haklarıyla ilgili düzenlemeleri öncelikle ele aldığını belirterek, medya alanındaki hukuki düzenlemelerin Avrupa Sözleşmesi'ne uygun hale getirileceğini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Adana'da partisinin düzenlediği açıkha-va toplantısında, Nahcıvan ve Karabağ sorununa ilişkin görüşlerinin çarptırıldığını belirterek, "Ben Karabağ'a, Nahcıvan'a girelim demedim" dedi.

CHP'nin yeniden açılması konusuna da değinen Ecevit, "CHP kurulacaksa, halka esenlik yolunu açacaksa elimden geleni yaparım. Ama eğer SHP'nin hastalıklarına kılıf olacaksa CHP'nin kendi adına da leke düşer" dedi.

8- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun terör konusundaki görüşleri Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Batman'ın Beşiri ilçesi dağlık kesiminde güvenlik kuvvetleri ve teröristler arasında çıkan çatışmada beş terörist ölü olarak ele geçirilirken, 2 askerin öldüğü, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan, bir grup PKK'lının Şırnak'ın İdil ilçesi Dumanlı köyüne dün gece silahlı bir saldırı düzenleyerek, dört kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

10- Ankara DGM tarafından, araştırmacı yazar, sosyolog İsmail Beşikçi ile yazarın kitaplarını basan Yurt Kitap yayınları sahibi Unsal Öztürk'e, toplatma kararı alınan 9 kitaptan dolayı toplam 900 milyon lira para cezası verildi.

11- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Yunan-Amerikan Ticaret Odası'nın düzenlediği, 'Yunanistan ve Yeni Avrupa" konulu konferansa katılarak, Başbakan Süleyman Demirel'in yazılı bir mesajını iletti.

Atina'da düzenlenen konferansa katılan Bulgaristan Başbakanı Filip Dimitrov ile Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'in yaptığı görüşmede Makedonya Cumhuri-yeti'nin tanınması konusunda görüş birliği sağlanamadığı, ancak Bulgaristan ile Yunanistan arasında iyi komşuluk, dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ise Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Türkiye'nin tutumunun geçen ocak ayına oranla şimdi daha "cesaret verici ve olumlu" olduğunu açıkladı.

12- İsrail, barış görüşmelerine katkısı nedeniyle İçişleri Bakanı İsmet Sez-gin'e, Madrid Barış Konferansı anısına "gümüş madalya" verdi.

13- Ermenistan'ın sınır bölgesi olan Ararat ilçesi kaymakamı Nahcıvan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i arayarak, çatışamalarda ölen ve kendi topraklarında

bulunan cesetleri alabileceklerini ve cesetlerin Nahcıvanlı askerler tarafından alınması sırasında, Ermeni askerlerin ateş açmayacakları yolunda teminat verdiği bildirildi. Bunun üzerine Haydar Aliyev'in, ilgili bakanları ve sınır komutanlarını harekete geçirerek Nahcıvan Savunma Ordusu ve Halk Cephesi Milislerini Mil Tepe-si'ne gönderdiği, ancak milislere Ermeni askerler tarafından ateş açıldığı bildirildi. Olaylarda, Nahcıvanlı Halk Cephesi milisi Bahadır Abbas'ın öldüğü ve iki milisin yaralandığı belirtildi.

14- Yugoslavya'nın Kosova özerk bölgesinde ilk çok partili seçimler yapıldı. Cumhurbaşkanlığı için tek aday olan Kosova Demokratik Birlik Partisi lideri İbrahim Rugova, yaptığı kısa açıklamada, "Bugün Kosova'nın bağımsızlığı ve kurumları için oy kullanıyoruz. Mücadelemizi barışçı yollardan sürdüreceğiz" dedi. öte yandan, Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Süleyman Demirel ve Türk siyasi parti liderleri ile görüşmeler yaptığını söyleyen Rugova, Türk siyasi liderlerinin Kosova'daki Arnavutlar için çeşitli kolaylıklar sağladığını ifade etti.

15- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Sırbistan'a karşı bir AT ticaret ambargosu çağrısında bulunurken, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, bu ülkeye karşı petrol ambargosu uygulanmasını önerdi. Öte yandan Yugoslav Federal Ordusu, varılan anlaşmaya rağmen, Bosna - Hersek'ten çekilişini ertelemedi.

16- İran'ın milli marşını değiştirdiği bildirildi.

25 MAYIS 1992

1- Devlet Bakanı Tansu Çiller, tarım ürünleri destekleme alımlarında peşin ödeme yapılmasına karşı olduğu yönündeki haberlerle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Çiller, peşin ödeme yapılmasına karşı olmadığını, aksine çiftçiye peşin ödeme yapılabilmesi için gerekli önlemleri almaya çalıştığını belirtti.

2- Başbakanlıkla oluşturulan "Göçmen Koordinasyon Kurulu"nun ilk toplantısı Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu başkanlığında yapıldı. Kilercioğlu, çeşitli bakanlık ve kurumların üst düzey yöneticilerinden oluşan komitenin, Türkiye'nin sınırları dışında yaşayan soydaşların göçle ilgili hareketlerini izleyeceğini ve bu konuda kararlar alacağını açıkladı.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Rumeli İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, PKK ve terör konusuna değinerek, hükümeti devraldıkları günden itibaren terörle mücadelede önemli bir yol katedildiğini, ancak yok edilemediğini belirtti.

4- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Alman demir-çelik tesislerine ait atıkların Türkiye'ye ihraç edilmesi konusunda yaptığı açıklamada, bunun kendisi izin vermedikçe olanaksız olduğunu belirterek, "Çevre Bakanlığı'nın bana verdiği yetkiyi kullanarak, bu ithalatın uygun olmadığı kararını verdim. Kanunun geçici ikinci maddesi, Çevre Kanunu'nun 12. ve 13. maddelerine ilişkin yönetmelik çıkarılıncaya kadar, her türlü yakıt, atık, artık ve kimyasal maddenin ithali Çevre Bakanı'nın onayına tabidir. Bu kanunla o atığın ithaline izin vermiyorum" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, sosyolog, yazar İsmail Beşikçi'nin 9 kitabına Ankara DGM tarafından 900 milyon lira para cezası verilmesi konusunda basının sorusunu yanıtlayarak, "Bizimle bîr ilgisi yok, Terörle Mücadele Yasası, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarının alanındadır" dedi.

Kültür Bakanı Fikri Sağlar ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kitapların yasaklanmasına ve ceza verilmesine kesinlikle karşıyım, yeni yasa çıkaracağız" dedi.

6- Kuzey Irak'a yardım malzemesi götürdüğü bildirilen 43 Alman kamyonunda silah bulunması üzerine, kamyonlara ve taşıdıkları malzemeye el konuldu. Konuyla ilgili olarak Ankara'ya gelen Kuzey Ren Westfalya İçişleri Bakanı Herbert Schnoor, Esenboğa Havaalanı'nda İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile görüşmesinde, kendisine kamyonlarda askeri malzeme bulunmadığı yolunda bilgi verildiğini, sadece halk polisinin depolarında bulunan bir kamuflaj ağının varlığının doğru olabileceğini belirterek, İsmet Sezgin'den özür diledi ve konu ile ilgili soruşturma

açacağını, sorumluları bulmaya çalışacağını söyledi. Schnoor, PKK'ya karşı nasıl bir mücadele verecekleri konusunun, Almanya'da toplanan Eyaletler İçişleri Bakanları toplantısında ele alındığını belirterek, PKK'nın amacının Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri bozmak olduğunu ifade etti.

7- HEP kökenli Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Hatip Dicle, İsveç Radyosu'-nün Türkçe sevisine verdiği demeçte, PKK örgütünün "terörist" değil, Cenevre anlaşmalarına göre "savaşan taraf olduğunu iddia etti.

8- ANAP Merkez Yönetim Kurulu, 27 ilçe yönetiminin feshedilmesini kararlaştırdı.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Tevfik Altınok, ekonomide yeni kararlar ve uygulamaların eşiğine gelindiğini açıklayarak, parasal gelişmelerden dolayı enflasyonda beklenen trendin tutturulamadığını, bunun için önümüzdeki dönemde ekonomiyi düze çıkarmak için atılacak adımların sıklaştırılacağını söyledi.

10- Kapatılan CHP'nin son genel yönetim kurulu üyeleri, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ettiler. Cindoruk, CHP'lilerin, kapatılan partilerin açılmasına olanak sağlayan yasanın bir an önce çıkarılması isteğiyle ilgili olarak, "yasanın parlamento tatile girmeden çıkacağını" belirtti.

11- 14. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Ankara'da Milli Kütüphane'de başladı.

12- Güneydoğu'nun çeşitli il ve ilçelerinde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 2 asteğmen ve beş er ile 8 PKK'lının öldüğü bildirildi.

13- Zaman Gazetesi yazarı Hekimoğlu İsmail, yazdığı bir yazı ile Silahlı Kuvvetler'e hakaret ettiği gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında on üç kişi öldü.

15- İki günlük resmi bir ziyaret için Moskova'ya giden Başbakan Süleyman Demirel, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin ile görüştü. Kremlin'de imzalanan "Dostluk ve İşbirliği Anlaşması" sonrası bir açıklama yapan Demirel, 'Türkiye ile Rusya zorla kan dökülmesine dayalı eylemlere beraberce karşı koyacaklardır" dedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin de, "Sınırlarımız yakınındaki silahlı cepheleşmenin mümkün olduğu kadar erken bitmesi, Rusya ile Türkiye'nin ortak hedefidir" dedi.

16- BAB Siyasal Komisyonu'nün ABD'deki temasları sırasında, ABD, Batı Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili olarak Türkiye'ye karşı Yunanistan'a bir ayrıcalık tanınmaması konusunda BAB'ı uyardı.

17- Kanada'da bulunan BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kanada Başbakanı Brian Mulroney ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamasında, BM'nin Kıbrıs'taki adadaki Türk ve Rum taraftarıyla temas halinde olduğunu belirtmesine rağmen, Kanada Başbakanı Mulroney'un, adadaki BM Barış Gücü'nde sonsuza kadar yer almayacaklarını, tarafların bir an önce soruna çözüm bulmalarını istediğini" söyledi.

18- Bosna-Hersek'in kuzeydoğusundaki müslüman Yeni Kasaba köyünde 29 kişinin öldürülmüş olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılan ve eski Sovyet Cumhuriyetlerine yapılacak yardımın tartışıldığı konferansın kapanış konuşmasında, dünya ülkelerine çağrıda bulunarak, Bosna-Hersek'e yönelik "hiçbir şey yapmamak için bahane aramaktan vazgeçmelerini" istedi.

19- Nahcıvan'ın Mil tepesini geri almak isteyen Azeri milislerin karşı bir saldırı başlattıkları, çatışmalarda bir kişinin öldüğü, 5 Azeri milisin de yaralandığı bildirildi.

20- ABD Başkanı George Bush, Amerikan sahil muhafızlarına, ABD'ye sığınmak üzere ülkesinden kaçan binlerce Haiti vatandaşını bundan böyle ülkelerine geri göndermeleri için emir verdi.

21- Afrika Ulusal Kongresi lideri Nelson Mandela, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Güney Afrika'da siyahlara karşı yürütülen şiddet eylemlerini Nazi Almanyası'nda Yahudilere karşı yürütülen soykırıma benzetti.

26 MAYIS 1992

1- Devlet Bakanı Tansu Çiller, DEİK, BDT ile İş Konseyleri ve Türk ABD Dostluk Konseyi tarafından Orta Asya Cumhuriyetlerine düzenlenen gezi öncesi İstanbul'da yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası Başkanı'nın 17 Haziran'da Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında, kuruluşun daha önce Baltık cumhuriyetlerine dönük olarak Finlandiya ile imzaladığı anlaşmanın bir benzerinin Orta Asya Cumhuriyetlerine açılmak için Türkiye ile imzalanacağını söyledi.

2- Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya eyaleti tarafından Kuzey Iraklılara "insani yardım" amacıyla Türkiye üzerinden gönderilen malzemelerin, Habur gümrük kapısında halen bekletilmekte olduğu bildirildi. İçişleri Bakanı İsmet Sezgin konuyla ilgili olarak İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, kamyonların içinde insani yardım olduğunun açıklanmasına rağmen yapılan aramada, 43 kamyonun üç veya dördünde "rampalar" olduğunu belirterek, bulunanların "silah" olmadığını söyledi. Rampaların olduğu kamyonlara el konulduğunu bildiren Sezgin, "Rampalar gümrükte bekliyor. Ne yapılacağını gümrük bilir" dedi.

Öte yandan Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hans Schumacher yaptığı açıklamada, 'Türk makamlarının iddia ettiği gibi, yardım malzemeleri arasında top çekici ve uçaksavar ayakları olduğu doğru değil" dedi.

Yardımı gönderen Kuzey Ren Westfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın sözcüsü ise, Kuzey Irak'taki Kürtlere uzun zamandır insani yardım gönderdiklerini ve malzemede askeri seri numaraları bulunmasını "talihsiz bir durum" olarak niteledi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul'da Türk Dış Basın Derneği'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yerli ve yabancı basın mensuplarına 'Türkiye'yi tanıtımın" önemini anlatarak, basın mensuplarının çalışmaları sırasında karşılaştığı sorunları öğrenmek istediğini belirti.

4- ANAP Ankara Milletvekili Mehmet Nedim Budak tarafından hazırlanıp 29 imzalı olarak TBMM Başkanlığı'na sunulan gensoru önergesinde, Kültür Bakanı Fikri Sağlar'in Anayasa ve kanunları ihlal ettiği, memur kıyımı yaptığı, tek milletli, tek halklı kültür politikasından saptığı, keyfi harcamalarla devleti zarara uğrattığı belirtildi.

5- Koalisyon hükümeti tarafından hazırlanarak, siyasi parti gruplarının tartışmasına açılan anayasa değişikliği paketi, muhalefet partilerine sunuldu. DYP Grup Başkanvekili Güneş Müftüoğlu, olaya pratik bir çözüm bulmak amacıyla, kolaylıkla değiştirebileceklerini umdukları önerileri öncelikle gündeme getirdiklerini

söyledi. SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal da, bütün partilerin üzerinde anlaşabileceği maddeleri öncelikle değiştirme yolunu benimsediklerinj söyledi.

ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney, "Bu konuda partiler arasında bir uzlaşma sağlanması çok olumlu ve yararlı. Bunun diğer çalışmalara da örnek olmasını diliyorum" dedi.

RP Grup Başkanvekili Şevket Kazan da, ihtilal anayasasının değiştirilmesi gereken birçok maddesi bulunduğunu belirtti.

6- Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Yasa Taslağı'na yöneltilen eleştirilerin Alevilerle Sünniler arasında yapay bir ihtilaf çıkarmayı amaçladığını belirtti. Diyanet İşleri Başkan Vekili Mehmet Nuri Yılmaz, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Anayasamızın 10'uncu maddesinde, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yapılamayacağı; devlet organları ve idari makamların tüm işlemlerinde açıklanan bu prensipler doğrultusunda hareket etmeleri gerektiği, hüküm altına alınmış bulunmaktadır. Hazırlanan kanun taslağında, hangi mezhep ve görüşten olursa olsun niteliği, bilgi ve becerisi olan her personelin, Başkanlığın tüm kademelerinde görev almalarına mani hiçbir hüküm bulunmamaktadır" dedi.

7- Ankara .Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen akademik törende, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a altın madalya verildi.

8-1992 Orhan Kemal Roman Ödülü, Talip Apaydın'a verildi.

9- Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Üzümlü köyü yakınlarında bulunan Jandarma Karakolu'na dün sabah PKK militanlarının saldırıda bulundukları bildirildi. Olayda 12 erin öldüğü, 1 astsubay, 7 er ve bir korucunun yaralandığı belirtilirken, yaklaşık 50 PKK'lının da ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

10- Haftalık siyasi gazete Yeni Ülke'nin son sayısı, yasadışı PKK örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle İstanbul DGM kararı ile toplatıldı.

11- Başbakan Süleyman Demirel ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Bo-ris Yeltsin arasında yapılan görüşmelerden sonra yayımlanan ortak bildiride, Ka-rabağ'daki çatışmaların tırmanması kınanarak etkili bir ateşkes çağrısında bulunuldu. Demirel, ziyareti ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, daha önce Sovyetler Birliği ile imzalanan 13 anlaşmanın Rusya Federasyonu için de geçerli olmasının kabul edildiğini, dünyanın önünde açılan yeni imkanların iki ülkenin işbirliğini pekiştirmesini gerekli kıldığını söyledi.

12- Nahcıvan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin Kars Antlaşması'na göre Nahcıvan'da hakkı vardır, bu hakkı unutmamalıdır" dedi.

13- Nahcıvan'da gözlemci olarak bulunan Kızılhaç Heyeti, Parlamento Başkanı Haydar Aliyev ile görüştükten sonra Ermenistan'a gitti. Nahcıvan'daki Sederek cephesinde Savunma Ordusu ve Halk Cephesi milisleriyle Ermeniler arasındaki çatışmaların halen devam ettiği ve Sederek cephesinde biri ağır olmak üzere 14 Azeri milisin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Merkezi'nden verilen bilgiye göre, Azerbaycan'ın Fizuli kentine Ermenilerin kimyasal madde içeren roket mermileri attığı kaydedildi.

14- İsrail uçaklarının, Güney Lübnan'daki Hizbullah örgütü kamplarına karşı başlattıkları saldırıların halen devam etmesi üzerine, Hizbullah örgütü lideri She-ikh Hassan Nasrallah'ın, bir açıklama yaptığı ve sivil halka yönelik saldırıların devam etmesi halinde misillemede bulunacakları tehdidinde bulunduğu bildirildi.

15- İtalya Cumhurbaşkanlığı'na, eski İçişleri Bakanlarından olan Oscar Luigi Scalfaro seçildi.

16- Tayland Parlamento ve Senato Başkanı Ukrit Nongkolnavin'in her iki görevinden de istifa ettiği bildirildi.

27 MAYIS 1992

1- Başbakan Vekili ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Uluslararası Bilkent Bahar Şenliği çerçevesinde, "Bilkent Öğrenci Konseyi" tarafından düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişmelere ilişkin görüşlerini dile getirerek, "Dolma noktasına gelmiş bir bardak" olarak nitelediği dünyada pek çok sorunun tüm dünya insanlarının ancak elele vererek çözebileceği boyutta olduğunu söyledi.

2- Kuzey Irak'tan gelen 600 PKK'lı teröristin, dün gece Hakkari'nin Çukurca ilçesi Üzümlü sınır karakoluna saldırdığı bildirildi. Olayda, bir astteğmen, bir astsubay ve 12 erin öldürüldüğü belirlendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, olayları değerlendirirken "Burada ismi konulmamış bir savaş var" dedi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de, konuyla ilgili olarak Niğde'de yaptığı açıklamada, "PKK'lıların çok büyük zayiatı olduğunu tahmin ediyoruz. Karadan ve havadan sıcak takiplerimiz sürüyor" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel'in talimatı ile Devlet Bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol'un başkanlığında yürütülen YÖK Yasası'nda değişiklik çalışmaları tamamlandı. Devlet Bakanı Türkan Akyol yaptığı açıklamada, 'YÖK Başkanı'nın yetkilerinin kalkması, üniversitedeki tahribatın yüzde elli azalması demektir" dedi.

4- "Çocuk Mahkemeleri" kuruluş yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Kapatılan siyasi partilerin açılmasını öngören yasa önerisi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Ardahan ve İğdır'ın il olmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7-12 Eylül döneminde Türkiye'ye gelmesi için çağrıda bulunulan, ancak yurda dönmemeleri dolayısıyla vatandaşlığı kaybettirilen 227 kişinin, tekrar Türk vatandaşlığına alınmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında, 24 Mayıs'ta toplanan AGİK Kıdemli Memurlar Komitesi'nin Roma'da, 1 Hazi-ran'da "acil toplantı" kararı aldığını açıkladı. Ataman, toplantıda, Karabağ'da ateşkesin derhal sağlanması, Ermenilerin şimdi bulunduğu sınırlardan çekilmeleri ve meşruiyetin iadesi konusunda tutulacak yolları araştıracağını söyledi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği, "Demek ki öyle" başlıklı yazısında Silahlı Kuv-vetler'e hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum olan Zaman Gazetesi yazarı Heki-moğlu İsmail'in cezaevine konulmasını kınadı.

10- İstanbul'da bulunan Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Muhammed Cengiç, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, uygulanması düşünülen ambargo için çok geç kalındığını belirterek, "Ambargo baştan uygulanmalıydı. Yüzlerce kişi öldükten sonra ambargodan başka şeyler yapılmalıdır,"dedi.

11- Alman Adalet Bakanlığı heyeti, Habur sınır kapısındaki el konan malzemelerinin, bazı değişikliklerle askeri amaçlı olarak kullanılabileceğini kabul etti. Ankara'ya gelen Alman Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Dieter Kastrup, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından kabul edildi. Her iki bakan daha sonra yaptıkları açıklamalarda, Türk-Alman ilişkilerinin geleneksel dostluk ruhuyla sürmesinden yana olduklarını belirttiler.

12- TMMOB'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Irak Mühendisler Birliği Başkanı Abdülsettar El Ravi, Irak'ta 43 gün süren savaş boyunca ulaşım, haberleşme ve altyapı yatırımlarının yanı sıra hastanelerin de büyük hasar gördüğünü söyledi.

13- Başbakan Süleyman Demirel, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'le yaptığı görüşmede, anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümlenmesini engelleyen ülkelere karşı uluslararası düzeyde yaptırımlar uygulanması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de, "Bazı Orta Asya Cumhuriyetlerinin Iran ile olan sınırlarını açmış olmalarından rahatsızlık duyduklarını" vurgulayarak, "Böylece Rusya da, İran ile fiilen bir serbest sınır rejimine sokulmuş oluyor. Bu durum sürerse, bu cumhuriyetlere uluslararası hukuk çerçevesinde sınır kısıtlamaları uygulayabiliriz" dedi.

14- NATO Savunma Bakanları'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'deki toplantısı sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, "Karabağ ve Nahcıvan'daki çatışmalardan derin kaygı duyulduğu" ifade edildi.

Savunma Bakanı Nevzat Ayaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, NATO'ya bağlı birliklerin AGİK'in isteği üzerine bölgesel anlaşmazlıklarda, "barış gücü" rolü oynaması konusunda Ankara'nın görüşünün ABD'ye yakın olduğunu belirtti. Ayaz, "Bildirinin Türkiye açısından büyük memnunluk kaynağı oluşturduğunu" da sözlerine ekledi.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezine Sırp milislerce düzenlenen bir topçu saldırısı sırasında en az 20 kişinin öldüğü, 70 kişiden fazla da yaralı olduğu bildirildi. Uluslararası Kızılhaç, olayların sürmesi nedeniyle Bosna-Hersek'teki tüm etkinliklerini askıya aldığını açıkladı. ABD, Bosna'daki savaşa son vermek için kuvvet kullanmayı son çare olarak gördüğünü açıklarken, İngiltere Başbakanı John Majör, Sırbistan'ı eleştirerek, Bosna'daki çatışmaların sürmesinde en büyük sorumluluğun bu ülkeye ait olduğunu söyledi.

16- AT üyesi 12 ülke Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelerek, Bos-na-Hersek'e yönelik saldırılarına bir son vermesi için, Sırbistan ve Karadağ'dan kurulu Yugoslavya'ya ticari ambargo kararı aldıklarını bildirdiler.

17- BDT Genelkurmay Başkanı Yevgeni Şapoşnikov, BDT ülkeleri savunma bakanlarının Moskova'da yaptığı toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Karadeniz Donanması'nın Ukrayna ile Rusya arasında nasıl bölüşüleceğini, iki ülke arasında yapılacak görüşmelerle belirleneceğini bildirdi.

18- İsrail uçaklarının Güney Lübnan'a başlattıkları bombardıman sürerken, İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, gerilimin tırmanmasında Suriye'yi suçlayarak, Şam hükümetinin, "İsrail'e karşı saldırılar düzenleyen örgütleri silahsızlandırmasını" istedi. Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara ise, İsrail saldırılarını kınayarak, İsrail'in son saldırılarla Ortadoğu barış sürecine zarar verdiğini belirtti ve bombardımana bir an önce son verilmesini istedi.

28 MAYIS 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kamu kuruluşlarının birbirlerine olan borçlarının karşılıklı olarak silinmesini öngören Tahkim Yasası'nı veto etti.

2- Türkiye ile Nahcıvan'ı birbirine bağlayan ve kamuoyunda "Hasret" adı verilen "Ümit Köprüsü" nün açılışına Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Azerbaycan Cumhurbaşkan Vekili İsa Kamberov ve Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev katıldılar. Törende konuşan Başbakan Süleyman Demirel, olayın sadece köprü açılışından ibaret olmadığını, birbirinden ayrı kalan insanların "Ümit" adını verdiği bu köprü ile hasret gidereceğini ve Türk ulusunun iki ailesinin kucaklaştığını söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, bu köprünün ulusların kardeşliğini gösterdiğini söyleyerek, "Savaş çıkaran insanlara Türkiye ile Azerbaycan ve Nahcıvan'm kardeşliğini gösteriyor. Bu köprü barış, dostluk, kardeşlik köprüsüdür" dedi.

Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de konuşmasında, Başbakan Demirel'in ve beraberindekilerin ziyaretinin, Türklerin birliğini bütün dünyaya bir kez daha gösterdiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş yaptığı yazılı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör eylemlerine karşı alınan önlemleri, "askeri önlem" olarak nitelemenin "yalnış" olacağını belirterek, "Alınan önlemler güvenlik önlemleridir" dedi.

4- TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, İzmir'de yaptığı açıklamada, iş güvencesi yasa tasarısını, Almanya'nın Hitler dönemindeki yasasından daha ağır olduğunu vurgulayarak, hükümetin makul düzeylerde ücret zammı yapılması için prensip kararı almasını istedi.

5- Kars'ın İğdır ilçesine bağlı Gülpınar Jandarma Karakolu'nu yaklaşık 200 kişilik grup halinde baskın düzenleyen PKK militanlarının, 8 kişiyi öldürdüğü ve on kişiyi de yaraladıkları bildirildi.

Öte yandan Muş'ta çıkan çatışmalarda 5 PKK'lının öldürüldüğü belirtildi.

6- Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Güneydoğu'daki terör olaylarını, bölgedeki işsizliğin çözümlenmesi ve yeni bir eğitim reformuyla ortadan kaldırılabileceğini bildirdi. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde oluşturulan kurul tarafından hazırlanan, "Güneydoğu'ya yeni eğitim modeli" paketinin Başbakanlığa sunulduğu bildirildi.

7- Karadeniz'de kirliliğe son verilmesi konusunda çalışma gösteren "S.O.S. Karadeniz Grubu"nun sözcüsü Nazlı Semin yazılı bir açıklama yaparak, "Karadeniz insan eli değmeden, onun çabası olmadan temizlenemez. Bu nedenle de öncelikle kirlenmeyi durdurmak gerekir" dedi. Karadeniz'i kirleten Tuna Nehri'nin yanı sıra Ren Nehri'nin de Tuna'ya bağlantısı ile kirlilik oranınının daha da artacağını vurgulayan Semin, "Çevre Bakanlığı'ndan ve hükükmetten Karadeniz'de açılacak Araştırma Enstitüleri'ne daha sıkı denetim getirmeleri gerektiğini" belirtti.

8- Alman Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Dieter Kastrup, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ konusunda 1 Haziran'da yapılacak acil toplantıda, Ankara ve Bonn'un işbirliği yapmaya karar verdiklerini belirtrek, Karabağ ve Nahcı-van'daki çatışmalar nedeniyle Türk hükümetinin kamuoyu baskısı altında olduğunu söyledi.

9- AT'nin, Sırp milislere verdiği destek nedeniyle Bosna'daki savaşın sürmesinden sorumlu tuttuğu Sırbistan ve Karadağ'a ticari ambargo kararının ardından, BM Güvenlik Konseyi'nin de benzer bir kararın alınması yolunda çalışmalarını hızlandırdığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanı Wu Jianmin, konuyla itgili olarak Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Yugoslavya'ya karşı uygulanacak bir ambargo kararına katılamayacağını duyurdu.

10- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a karşı 1990 yılı ağustos ayından beri uygulanmakta olan ambargonun devam etmesini kararlaştırdı.

29 MAYIS 1992

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından Cumhurbaşkanı Turgut özal adına yaptığı yazılı açıklamada, Sırbistan ile onun desteklediği Sırp milliyetçilerin cinayetlerinin katliam boyutunu aştığı ve bir soykırım haline geldiği belirtilerek, bunun önlenmesi için, dünya liderlerine müdehale çağrısında bulunuldu.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Moğolistan Dışişleri Bakanı Tseren-piliyn Gombosuren'i kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, yaptığı açıklamada, Moğolistan'ın demokrasiye geçişini memnunlukla izlediklerini ve bu konuda kendilerine yardımcı olabileceklerini söyledi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Gazetesi'nin düzenlediği Uluslararası Ekonomik Anayasa Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de anayasa tartışmalarının sonuç aşamasına geldiğini, bütün siyasi partilerin anayasanın değişmesi gerektiğinde birleştiklerini belirterek, Türkiye bu sefer kalıcı bir anayasa yapmalıdır. Ve sivil toplum için bir anayasa ortaya çıkarmalıdır" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, İTÜ'nün kuruluş yıldönümü için geldiği İstanbul'da yaptığı açıklamada, BM'ye sunulan ve hakkında DGM'nin soruşturma başlattığı 290 imzalı dilekçeyi 'Türkiye'de demokrasi ve özgürlüğün" delili olarak niteledi.

Toplantıdan sonra Ankara'ya dönen Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin rızası olmadan Nahcıvan'ın statükosunun değişmeyeceğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, İSO Başkanı Memduh Hacıoğlu'nun "Başbakan Demirel, iş güvencesi yasasının geçmeyeceği yönünde güvence verdi" iddiasını saptırma olarak nitelendirdi. Bu konu hakkında Çalışma Bakanı Mehmet Mo-ğultayda, Demirel'in işverenlere güvence verdiği iddialarının doğru olmadığını belirterek, İş Güvencesi Yasa tasarısı hakkında Başbakan'm olumsuz bir şey söylemediğini yineleyerek, "Çünkü getirdiğimiz hükümet programının bir gereğidir" dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Genel kurmay'm Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması tartışmasını teori olarak yorumlayarak, "Mademki böyle bir istek var onu halka götürelim. Halka soralım" dedi.

5- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu yıl yalnız uçakla hacca gidilebileceğini açıklamasına karşın, bazı özel firmaların otobüs ile hacı adaylarını Suudi Arabistan'a götürmeye çalıştıkları iddiaları üzerine yaptığı

açıklamada, bu haberin doğru olmadığını, ama turist vizesi ile Suudi Arabistan'a gitmek isteyenlere izin verildiğini söyledi.

6- Konya Belediyesi, adı "Kon-TV" olan özel bir televizyon kurdu. Konya Belediye Başkanı Halil Ürün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kon-TV'nin Arap SAT uydusu aracılığı ile Kurban Bayramı'nın birinci günü yayına gireceğini bildirdi.

7- Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Cemi mezrasına dün akşam baskın düzenleyen bir grup PKK'lının üç kişiyi öldürdükleri bildirildi.

Öte yandan Federal Almanya Başsavcısı Alexander Von Stahl yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün Avrupa'daki saldırı ve eylemlerini Almanya'dan yaptığını söyledi.

8- İstanbul Sarıyer'e bağlı Bahçeköy beldesinin ANAP Belediye Başkan adayı ismet Barlas, otomobilinde ölü olarak bulundu.

9- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, ABD'nin Memphis kentinde açılan Osmanlı Sultanları Sergisi'nden sonra gazetelere verdiği demeçte, kendisi hakkında "şaibeli" ifadesini kullanarak hakaret ettiği gerekçesiyle eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş hakkında ceza davası açtı.

10- KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu Meclis içindeki siyasi parti yetkililerini "Seçim Yasası" ve "Anayasa" yi görüşmeye çağırdı. Meclis Başkanı Hakkı Atun da, "Seçim yasası hazırlanırken, yalnızca meclis içi muhalefeti muhatap alarak meclis içi muhalefetle diyalog kurmanın yeterli olmadığını" söyledi. Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mustafa Akıncı, "Meclis'in bugünkü yapısıyla, anayasaya dokunulmayacağını" vurguladı.

11- Sırp milislerin, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya ilk kez füze saldırısında bulundukları bildirildi. Sırpların bir süredir yoğun bir şekilde saldırılar düzenlediği Dobrinia çevresinde çıkan çatışmalarda 6 kişinin öldüğü ve aralarında iki BM görevlisinin de bulunduğu 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- İsrail'in bir ay kadar önce Güney Lübnan'a karşı başlattığı saldırılarda, ilk kez güvenlik kuşağını karadan aşarak bir köyü işgal ettiği bildirildi.

ABD, Güney Lübnan'daki tırmanmanın, bir İsrail-Suriye çatışmasına yol açmasından kaygılandığını belirtirken, AT da, Güney Lübnan'daki durumun endişe verici olduğunu, bu olayların Ortadoğu barış sürecini ve Lübnan'da iktidara gelen yeni hükümetin otoritesini tehlikeye attığını bildirdi.

13- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin, ABD'nin Haitili mültecileri geri çevirmesini eleştirdiği bildirildi.

14- Afrika Ulusal Kongresi Başkanı Nelson Mandela, ANC'nin siyasi konferansını açış konuşmasında, Kongre'den, ırkçı olmayan bir hükümet kurulmasını destekleyen toplu gösteriler için plan yapılmasını istedi.

15- Afganistan geçici Devlet Başkanı Sigbetullah Muceddidi'nin Pakistan Cumhurbaşkanı Gulam İshak Han ve Başbakan Nawaz Şerifle görüşmesinden sonra ülkesine dönerken, bulunduğu uçağa bir roket saldırısının olduğu, ancak Muceddidi'nin saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

16- Radikal bir İslami örgüt olan İslami Cihad, Cezayir hükümetine karşı haziran ayı sonunda cihad başlatacaklarını ilan etti.

30 MAYIS 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, AA'nın konuğu olarak Türkiye'ye gelen Romanya Haber Ajansı (ROMPRES) yetkililerini kabul ettiği görüşmede, "Nahcı-van'daki rahatsızlığın büyüyeceğini sanmadığını" söyleyerek, Ta dünya kamuoyu bir güç gösterecek, ya da yeni ihtilaflar kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, TOBB 47. Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada, hükümetin 500'üncü gününden sonra ekonomik dengeleme sonuçlarının "kısmen hissedileceğini" söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Konya'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın, ülke bütünlüğü içerisinde demokratik çözüme varılmasını istemediğini belirtti ve "Kürt kökenli insanlara yapılan baskıların bir büyük parti içinde dile getirilmesini ve bu tip bir çözümün herkesi rahatlatmasını istemiyor" dedi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin "Basın ve Televizyonda İktisat Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, etkin ve işleyen bir vergi idaresi için vergi tahsilatını bankalara yaptırmak istediklerini söyledi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1117 sayılı Küçük Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Yasası'nın tümüyle kaldırılması için hazırladıkları taslağı, Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere Başbakanlık'a gönderdiklerini açıkladı.

5- Seçimler nedeniyle Trakya'da bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bosna-Hersek'teki savaşın durdurulması amacıyla Çekiç Güç benzeri uluslararası bir gücün kurulması için girişimlerde bulnması gerektiğini söyledi.

6- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile İstanbul'un sorunları hakkında yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Günlük Özgür Gündem Gazetesi yayın hayatına başladı.

8- İstanbul-İzmir seferini yaparken Avsa Adası açıklarında yanarak 300 yolcusuyla batma tehlikesi geçiren İstanbul Feribotu'ndaki yolcuların kurtarıldığı, ancak bir yolcunun kalp krizinden öldüğü bildirildi.

9- Bakanlar Kurulu'nün, tarım işkolundaki 38 işletmede 1 Haziran'da başlayacak grevi "genel sağlığı ve milli güvenliği bozacağı" gerekçesiyle erteleme kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Türkiye'den gelip Finlandiya hükümetinden siyasi sığınma hakkı isteyen Kürtlerin, Vasa şehrinde 16 Mayıs'ta başlattıkları açlık grevinin devam ettiği bildjril-di.

11- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'teki katliamlar nedeniyle Sırbistan ve Karadağ'a petrol satışının yasaklanması ve hava bağlantısının kesilmesini de kapsayan geniş bir ekonomik ambargo uygulanmasını kabul etti. Bu yaptırımların, daha önce Irak'a uygulananlardan daha ağır olduğu bildirildi.

öte yandan Saraybosna'da Sırp milislerle Müslümanlar arasındaki çatışmaların sürdüğü ve Yugoslav ordusunun dün gece ilk kez Hırvatistan'ın liman kenti Dubrovnik'i bombaladıkları bildirildi.

12- Rusya'nın dağılan Yugoslavya'dan bağımsızlığını kazanan cumhuriyetlerden Makedonya'yı tanıyacağını Yunanistan'a resmen ilettiği bildirildi.

13- Güney Lübnan'da devam eden saldırılar konusunda, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El-Şara ile FKÖ'nün dış politikadan sorumlu yetkilisi Faruk Kaddumi yaptıkları açıklamada, Güney Lübnan'da saldırıları düzenleyen tarafın İsrail olmasına karşın uluslararası toplumun itidal çağrısından başka bir şey yapmadıklarını belirttiler.

31 MAYIS 1992

1- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Avsa Adası açıklarında yanan ve Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı İstanbul Feribotu'nda zarar görenlere tazminat ödeneceğini açıkladı.

2- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek başkanlığındaki heyet, Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde yapılacak 2. Küresel Çevre Konferansı'na katılmak üzere Türkiye'den ayrıldı. Akyürek, İstanbul havaalanından ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin "gelişmiş ülke" sıfatıyla davet edildiği konferansta "İklim Sözleşmesi"ne imza atmayacağını bildirdi.

Doğancan Akyürek ile çevre kirliliği hakkında yapılan söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Turhan Güven, sürdürülen yolsuzluk soruşturmalarına ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi'nin Yıldız Sarayı'nda düzenlediği toplantının açılışında konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İslam Birliği'nin nasıl kurulacağı konusunda çalışmalar yapmak üzere toplandıklarını belirtti.

5- Bir günlük resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Kanada Dışişleri Bakanı Barbara McDougall, düzenlediği basın toplantısında, "Kıbrıs'ta siyasi çözüm yolunda gelişme olmazsa, 28 yıldır Ada'da bulunan Barış Gücü'ndeki Kanadalı askerlerin çekileceğini" bildirdi.

6- Türkiye Gazetesi, Grup Yorum üyeleri tarafından açılan manevi tazminat davasında, İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 11 milyon lira ödemeye mahkum edildi.

7- İki günlük resmi bir ziyaret için Arnavutluk'un başkenti Tiran'a giden Başbakan Süleyman Demirel, "Bu ülke ve Arnavut halkı bizim kardeşimizdir" dedi. İki ülke arasında dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği anlaşması imzalanması konusunda görüş birliğine varıldı.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin dün Sırbistan ve Karadağ'a ticaret, petrol ve hava ambargosu uygulama kararı almasının ardından ABD Başkanı George Bush, ABD'deki Yugoslav mal varlığının bloke edilmesi emrini verdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Sırbistan ve Karadağ'daki vahim olaylar ABD'nin ulusal güvenliğine, dış politikasına ve ekonomisine yönelik olağandışı bir tehdit oluşturuyor" denildi. Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nde dün gece yapılan oylama sonucunda Sırbistan ve Karadağ'a karşı alınan 757 sayılı ambargo kararında uygulanacak yaptırımların başında Belgrad tecrit edildi, öte yandan Sırpların, Bosna-Her-sek ve Hırvatistan'da saldırılarını sürdürdükleri bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, BM'in Sırbistan'a uygulama kararı aldığı ambargolara Türkiye'nin derhal ve öncelikle uyacağını vurguladıktan sonra, "Umut ederim ki, bu ambargo kararı beklenen sonucu verir ve Sırp halkının da daha fazla zarara uğraması ve eziyet çekmesi bu şekilde önlenebilir. Olaylar karşısında oluşabilecek müdahele kuvvetine katılabiliriz" dedi.

9- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev, Türkiye Gazatesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin bölgede zor bir rolü olduğunu belirterek, 'Türkiye, bütün Orta Asya ülkeleri için lokomotif görevini üstlenecektir" dedi.

10- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçev, Romanya'yı, bağımsızlık ilan eden Rus azınlıkla sürdürdüğü mücadelede, Moldova hükümetine yardım etmekle suçladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106