16.4.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1992

 

1 NİSAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e gönderdiği mektupta, bir süre önce Strasbourg'da yapılan Avrupa Parlamento Başkanları toplantısına ilişkin bilgi verirken, 1987'de "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne" Türk Hükümeti'nce konulan çekincelerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Cin-doruk,"Çekincenin, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu tarafından geçerli sayılmadığını ve yalnızca bir beyan olarak kabul edildiğini" kaydederek, bu nedenle, Komisyonun, Türkiye aleyhine bir şikayeti "beyanı dikkate almadan" incelemeye başladığını kaydetti.

2- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, dün ekonomiden sorumlu bakanların yanısıra ekonomi ile ilgili yetkililerin de katıldığı toplantida, genel ekonomik durum, sorunlar ve kısa dönemde alınması gerekli önlemleri değerlendirdiler.

3- DYP Genel İdare Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak örgüt sorunlarını görüştü. Toplantıda konuşan Başbakan Demirel, son günlerde dünya ülkelerinin Türkiye'deki terör olaylarına daha sağ duyulu yaklaştığını ifade ederek, 'Türkiye'de olup bitenler terördür, terörizmdir ve hukuk devletinin teröre karşı mücadele etme hakkıdır" düşüncesi gelişiyor dedi. Başbakan Demirel konuşmasında, dün yapılan ekonomi konulu koordinasyon toplantısıyla ilgili bilgi verdi.

Başbakan Süleyman Demirel, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarda Güneydoğu için hazırlanan reform paketi ve hangi süre içinde gerçekleşeceği konusunda taahhütlerde bulundu. Başbakan Demirel, Güneydoğu Anadolu'da önce güvenliğin sağlanacağını söyleyerek, güvenlik ve icraat olarak hazırlanan reform paketini açıkladı. Demirel, Olağanüstü Hal uygulamasının uzatılmayacağını da bildirdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milliyet Gazetesi'nin Gü-neydoğu'daki Nevruz olayları ile ilgili sorularını yanıtladı. Güreş, açıklamalarında, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile bilgi vererek, Güneydoğu'da girişilen operasyonların amacına ulaştığına söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İkinci İnönü Zaferi'nin 71. yıldönümü nedeniyle Metristepe'de düzenlenen törene katıldı. Gazetecilerin partisinden ayrılan HEP kökenli milletvekillerinin istifaları ile ilgili sorularını yanıtlayan İnönü, demokrasi anlayışlarının her siyasi fikrin kendi partisi içinde örgütlenmesi olduğunu belirterek, HEP kökenli milletvekillerinin partisinden istifalarının, bu milletvekillerinin kişisel kararı olduğunu söyledi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde başlatılacak turizm seferberliği hakkında Tercüman Gazetesi'ne bilgi verirken, bölgedeki turistik güzelliklerin il il belirlendiğini, özellikle GAP bölgesinde yeşil alanlar, kamp yerleri, yollar ve tarihi alanlarda yapılacak işlerin tek tek tespit edildiğini ve-bölgenin turizm master planının tamamlandığını açıkladı.

7- Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Mesut Barzani, Batılı ülkelere yaptığı iki aylık gezi sonrası Ankara'ya uğrayarak Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile bir görüşme yaptı. PKK terörünü desteklemediklerini, bu örgütün faaliyetlerinin kendileri için de sorun yarattığını belirten Barzani'nin Türkiye'den insani yardım talebinde bulunduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Mesut Barzani'nin ziyareti konusundaki soruları yanıtlarken, Barzani'nin görüşme sırasında sınır ötesi operasyonlar konusunda görüşlerini bildirdiğini doğruladı. Dinçmen, buna karşın Barzani'ye, Türkiye'nin, sivil hedeflerin vurulmaması için dikkat ettiği yolunda güvence verildiğini söyledi.

8- Almanya ile Türkiye arasındaki gerginlik konusunda Alman Ticaret Odası Başkanı Peter Korn, ilişkilerin bozulmasından rahatsız olduklarını belirterek, bu durumdan iki tarafın da zararının büyük olacağını söyledi.

Almanya'da çıkan Die Welt gazetesinde yayınlanan bir yazıda da Türk ve Alman diplomatların, siyasi gerginliği ve ticari ilşikilerdeki rahatsızlığı yatıştırmak için çaba gösterdikleri belirtilerek, iki ülke arasında ekonomik alanda bir çekişmenin her iki taraf içinde büyük kayıplara neden olacağı vurgulandı.

9- Diyarbakır İmam Hatip Lisesi'nde, PKK ile İran yanlısı Hizbullah örgütü taraftarları arasında çıkan çatışmada, 3 öğrencinin çeşitli yerlerinden yaralandığı, emniyet yetkililerinin olayla ilgili olarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli köyünde de, PKK-Hizbullah çatışmasında roketatarlar da dahil olmak üzere ağır silahlar kullanıldığı, çatışmada ölen ya da yaralanan olmadığı, evlerde hasarlar meydana geldiği bildirildi.

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde, güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu, bir militan ölü ele geçirildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir kişi, kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

10- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Emniyet Müdürleri Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından imzalandı. Kararnameyle, 34 ilin emniyet müdürü merkeze alınırken, toplam 54 emniyet müdürü yer değiştirdi.

11- Almanya'nın çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 800 Türk dernek ve kuruluşu, Alman hükümetinin son günlerde Türkiye'ye karşı uyguladığı silah ambargosu ve AT tarafından kınanması istemini eleştirmek amacıyla bir protesto mesajı yayınladılar.

12- Türkiye'deki Nevruz kutlamaları sırasında Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen olaylar, dün İsveç parlamentosunda görüşüldü. İsveç Dışişleri Bakanı Margaretha Af Ugglas, parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu belirterek, 'Türkiye AGİK üyesidir ve insan hakları ile ilgili birçok yasaya imza atmıştır" diyerek, bundan dolayı Nevruz olaylarının AGİK bünyesinde ele alınmasının en doğru yol olacağını belirtti.

Nevruz kutlamaları sırasında Güneydoğu'da ortaya çıkan olaylar, Hollanda parlamentosunda da tartışıldı. Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, Türkiye toprak bütünlüğünü korumak için terör örgütü olan PKK'ya karşı çıkmıştır, olay bu açıdan görülmelidir" dedi. Bakan Hans Van Den Broek, PKK'nın son model gelişmiş silahlarla donatılmış 5 bin teöristle saldırdığını belirterek, Hollanda'nın, NATO müttefiği olan Türkiye'ye silah ambargosu uygulaması düşünülemez şeklinde konuştu:

ABD'de Amerika'nın Sesi Radyosu, dün Amerikan Hükümeti'nin resmi görüşünü yansıtan yorumunda, PKK terörünü kınadı.

13- Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerle Azeriler arasında çatışmalar yer yer devam ederken, soruna diplomatik çözüm bglmayı amaçlayan görüşmeler yoğunlaştı. Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve İran yetkilileri, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda Ermenistan'ın Azerbaycan sınırına yakın İcevan kentinde toplandılar.

Bu arada İslam Konferansı Örgütü, Dağlık Karabağ'a ilişkin bir uluslararası konferans düzenlenmesini önerdi.

Öte yandan, Bakü'de bazı temaslarda bulunan Çekoslovakya Dışişleri Bakanı Jiri Dienstbier başkanlığındaki AGİK heyeti, incelemelerde bulunmak üzere Dağlık Karabağ'a gitti.

14- Çin Halk Cumhuriyeti'nin merkez eyaletlerinde meydana gelen sel felake-k'inde en az 59 kişinin öldüğü ve yüz bin kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

2 NİSAN 1992

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden, Gaziantep Barosu tarafından hazırlanan "Devlet, demokrasi ve hukuk devleti" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "Anayasa'da şimdiye kadar saptanan aykırılıkların temelden çatıya kadar iyileştirilmesi gerektiğini" belirterek, "Böyle bir Anayasa yapılırken, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, doğrulara bağlı kalan bir devlet tanımının geliştirilmesini istediğini" söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav ise devletin bağımsızlığı kadar yargının bağımsızlığının da önemli olduğunu vurgulayarak, yargının bağımsızlığı olmadan hukuk devletinden söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, düzenlediği basın toplantısında, İnsan Hakları Bakanlığı'nın kuruluş tasarısının TBMM'ye sunulduğunu kaydererek, yapılacak yasal değişiklikler hakkında bilgi verdi. Kahraman, "Hukuk sistemimizdeki, demokratik ilkelere, evrensel insan hak ve hürriyetlerine sınırlama getiren hüküm ve yapılanmalar değiştirilecektir" dedi. Hükümetin, "demokratikleşme ve uygar dünya ile bütünleşme sürecinin gereği olarak, ülkenin çağdaş ve demokratik bir sivil toplum anayasasına duyduğu gereksinimin bilincinde olduğunu" da kaydeden Kahraman, "AGİK süreci ve Paris Şartı çerçevesinde hazırlanacak bir anayasa değişikliği için bütün olanakların kullanılacağını" bildirdi.

3- Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Türkiye'ye döndü. Ayaz, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, savunma bakanları toplantısında, Azerbaycan'daki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini belirtti. Ayaz, ABD Savunma Bakanı Richard Che-ney ve Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Alman yetkilileri ile yaptığı ikili görüşmeler hakkında da bilgi verdi.

4- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, yazılı bir açıklama yaparak, "Sayın Cumhurbaşkanı, 2-8 Nisan tarihli Aktüel Dergisi'ne verdiği mülakatta, 'Kürt sorununun eyalet sistemiyle çözüleceği'şeklinde bir beyanda bulunmamıştır" dedi.

5- Siyasi parti liderleri, televizyonda naklen yayımlanan açıkoturumda, terör konusunda görüşlerini belirttiler.

6- SHP'den ayrılan bir grup HEP kökenli milletvekili, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali'ye iletilmek üzere kuruluşun Ankara Temsilci Vekili Adalat Khan'a verdikleri 270 imzalı deklarasyonda, hükümetin, "Sivil Kürt halkını katletti-

ğini ve Kürt gerillalarına savaş hukukunu uyguladıklarını" öne sürerek, uluslararası kuruluşların ve basın yayın organlarının Türk hükümetinin Kürtlere karşı yürüttüğü savaşa tanıklık etmek üzere gözlemci göndermelerini istediler.

7- İstanbul Bahçelievler'de Mali Şube'de görevli bir polis memuru, ikisi kadın dört silahlı kişi tarafından vurularak öldürüldü.

Bursa'nın Kestel ilçesi jandarma karakolunun kimliği belirsiz kişilerce taranması sonucu bir jandarma eri yaşamını yitirdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, CNN'e verdiği demeçte, "Kıbrıs'ta, tam egemenlik değil, egemen ortaklar olarak iki toplumu yeniden bütünleştirecek bir çözüm istediğini" belirterek, "çözümde ilerleme kaydedilmesi için iki toplum liderinin bir araya gelmeleri ve halklarına, birbirleri ile konuştuklarını, birbirlerine güvenmeye başladıklarını, gerçekten birlik istediklerini göstermeleri gerek" dedi.

9- Almanya Başbakanı Heimut Kohl, Almanya Federal Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iç çatışmalarını hukuk kuralları içinde çözmesi gerektiğini söylerken, Bonn'un PKK'yı desteklemediğini ve bölücülerin Ankara ile sürdürdükleri mücadelenin Almanya sokaklarına taşmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Kohl, Türk temsilciliklerine yapılan saldırıları da kınayarak, Alman hükümetinin "Alman ve Türk halkı arasındaki geleneksel dostluğa her zaman sadık kaldığını, ve Almanya'daki Türk vatandaşlarının, iki ülke halkları arasındaki dostlukta önemli bir köprü görevi gördüğünü" belirtti.

Kohl konuşmasında, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 'Mitler' benzetmesini en sert bir dille reddettiğini" tekrarladı.

10- Ermeniler'in Dağlık Karabağ ve çevresinde düzenledikleri roket ve top ateşli saldırılarda, 12 Azeri'nin öldüğü bildirildi.

1-1- İsrail'de işgal altındaki Gazze Şeridi'nde bulunan Refah mülteci kampında dün çıkan şatışmada 10 Filistinli'nin öldüğü, 50 Filistinli'nin de yaralandığı bildirildi.

3 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ramazan Bayramı nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı Helmut KohPün Almanya Federal Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Kohl'ün açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını ve Türkiye'nin görüşüyle uyum içinde olduğunu kaydeden Demirel, "Bu çerçevede, Türkiye bölge açısından bir istikrar ve barış unsurudur" dedi. Demirel, ancak bu aşamada silah ambargosu uygulanmasını da eleştirerek, 'Türkiye'nin Alman silahlarına bağımlı olmadığını" belirtti ve "ambargo devam ederse bunun yanlış olduğunu anlatırız" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi"nin bilim ve teknoloji konusundaki sorularını yanıtladı.

4- Ankara DGM Başsavcılığı, siyasi partiler yasasına aykırı davrandığı gerekçesiyle HEP hakkında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demîral, konuyla ilgili Cumhuriyet Gazetesi'nin sorusunu yanıtlarken, HEP'in kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgi ve bulguların, Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildiğini kaydetti. Demiral, HEP yöneticileri ile bazı milletvekillerinin, Türkiye'yi şikayet amacıyla dün BM Temsilciliği'ne yaptıkları başvuruyla ilgili de soruşturma başlattıklarını açıkladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in televizyonda yayınlanan açıkoturumda, SHP Genel Başbanı Erdal İnönü'ye HEP'e ilişkin olarak yönelttiği sözler, HEP kökenli milletvekilleri tarafından eleştirildi. HEP Genel Başkanı Ferudun Yazar, Ecevit'in "SHP'nin PKK destekli HEP'i oy uğruna Meclis'e taşımasının terörün artmasının bir başka nedeni olduğu" şeklindeki sözlerine karşılık TRT'den cevap hakkı isteyeceğini belirterek, Ecevit'in tavrının sosyal demokrat bir tavır olmadığını söyledi.

6- Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Uzundere köyünde iki korucu, PKK mi-litanlarınca öldürüldü.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

7- Gazeteci-yazar ve şair Necdet Evliyagil Ankara'da öldü.

8-12 Avrupa Topluluğu ülkesi dışişleri bakanlıklarının siyasi direktörleri arasında yapılan toplantıda, Hollanda, Portekiz ve İngiltere'nin Türkiye nezdindeki büyükelçilerinin, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na giderek, "Güneydoğu'da meydana gelen son olayların, terörizmle mücadele ölçülerini aştığı ve sivil halka yönelik baskılara dönüştüğünün" bildirilmesi kararı alındı.

9- Yunanistan'ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Papastamkos, Yunanistan Parlamentosu'nda Sol İttifak'ın "Kürt sorunu" ile ilgili bir soru önergesine cevaben yaptığı konuşmada, 'Türkiye'nin güneydoğusunda yaşanan olayları huzursuzlukla izliyoruz" şeklinde konuştu. Papastamkos, Türk Hükümeti'nin bölgedeki politikasını protesto ettiklerini belirterek, Atina'nın izlenecek politika ile olası girişimler ve önlemler konusunda AT çerçevesinde hareket ettiğini bildirdi.

10- Yugoslavya'da, Türk ve Müslümanların yaşadığı Bosna-Hersek'te Sırplarla meydana gelen ağır çatışmalarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bosna-Hersek Sanayi Bakanı İsmet Kasımagiç, Milliyet Gazetesi aracılığı ile gelişmeleri ileterek, Türkiye'den yardım istedi.

11- BM Güvenlik Konseyi'nin Lockerbie faciası olayında Libya'yı sorumlu tu-, tarak ambargo uygulama kararı alması ve Libya'ya yaptırım kararını onaylayan ülkelerin Trablus'taki elçiliklerinin kundaklanması üzerine olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi, bir kınama kararı yayınladı ve Libya hükümetinin, yabancı elçilik personeline ve binalarına karşı başka saldırılar olmasını önlemek için gerekli her türlü önlemi almasını istedi.

12- Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia, Tiran radyosundan yayımlanan açıklamasında Cumhurbaşkanlığı görevinden "ülkenin çıkarları, halkın birliği ve demokrasinin geleceği" için istifa ettiğini açıkladı.

4 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Devlet Bakanı Türkan Akyol, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral birlikte İstanbul'dan Erzincan'a giderek, depremde yıkılan yerleri gezdiler ve çadırlarda barınan vatandaşlarla bayramlaştılar.

Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, halka hitaben yaptıkları konuşmalarda, Erzincan'da depremin bütün ülkeyi sarstığını va yaraladığını belirtiler.

Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul Bayram Gazetesi'nin hükümetin icraatları ile ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Bayram Gazetesi'nin koalisyon hükümetinin icraatları ile ile ilgili sorulan yanıtlarken, hükümetin ekonomi konusunda tutarlı bir politika izlemediğini, terör, anarşi ve Güneydoğu'daki ba±ı uygulamalar için seçim beyannamelerinde verdiği vaatleri ise 4.5 aylık süre içinde gerçekleştiremediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, hükümetin ekonomiye çekidüzen vermekte gecikmediğini, bir taraftan ekonomiyi derleyip toparladıklarını, bir taraftan da geçmişten gelen borçları temizlediklerini belirtti.

4- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Ersöz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan iş güvencesi kanun taslağı ile ilgili görüşlerini açıklarken, iş güvencesi kanun taslağının çalışma barışını tehdit ettiğini belirterek, "Bu yasayla işverenlerce gerektiği hallerde işçi çıkarılması hemen hemen imkansız hale gelir, iş ve işveren ilişkileri bozulur, işyerlerinde devamlı huzursuzluk olur, birçok işyeri kapanır, işsizlik artar" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak ve Adıyaman'da güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren teröristlerden 5'i ölü ele geçirildi. Bingöl'de iki teröristin cesedi bulunurken, bölücü örgüte yardım ve yataklık eden 92 kişi de yakalandı.

6- Güneş Gazetesi'nde görev yapan gazeteci Rıza İpek, İstanbul'da görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

7- Saraybosna radyosunun haberine göre, Sırp milislerin, BosnaHersek'in Bjeljina kentinde yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıları sonucu meydana gelen çatışmalarda 24 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Libya lideri Muammer Kaddafi, TV'de yayınlanan konuşmasında, BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı BM'ye yönelik yaptırımları içeren karar tasarısını sert bir dille eleştirirken, Arap ülkelerini Libya'nın yanında yer almaya çağırdı.

Bu arada başkent Trablus'ta yabancı elçilikleri korumak için alınmış güvenlik önlemleri de Kaddafi'nin emriyle artırıldı.

5 NİSAN 1992

1- İstanbul'da Bayram Gazetesi'ni ziyaret eden Başbakan Süleyman Demi-rel, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu.

Süleyman Demirel, basının sorunlarına samimiyetle yaklaştıkları mesajını vererek, "Basın ülkenin hayat damarlarında dolaşan kandır" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yazılı olarak yaptığı açıklamada, Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek'te yaşanan Müslüman Boşnak-lar'a yönelik baskı ve soykırımın Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini belirterek, etkin önlem alınmaması durumunda yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalınacağını bildirdi. Ecevit, Türkiye, soykırıma uğrayan Bosna-Hersek'teki Boşnaklar'ın yardımına koşmalıdır" dedi.

3- Ankara Büyükşehir Beldiye Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, üç yıllık görev süresi içinde yapılan hizmetler ile geleceğe dönük planlar konusunda düşüncelerini açıkladı ve konuya ilişkin soruları yanıtladı.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Güvenlik Konseyi toplantısından dönüşünde, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Denktaş, 'Türkiye'yi içten yıkmak isteyenlere karşı verilen mücadelede, NATO ülkelerinin Türkiye'nin yanında olması gerekirken, Almanya'nın takındığı tavrı üzüntüyle karşıladığını" belirtti.

5- Almanya'da yaşayan onbinlerce Türk işçisi, Almanya'nın Güneydoğu olayları nedeniyle Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu protesto etmek amacıyla Stuttgart, Mainz ve Hamburg'da protesto yürüyüşü yaparken, Alman bankalarında bulunan paralarının yüzde 30'unu çekerek "silah ambargosu kalkana kadar para çekme işini sürdüreceklerini" söylediler.

6- Almanya Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel, 32. Gün programında "Kürt sorunu ile PKK'yı birbirine karıştırmadıklarını belirterek "PKK üyeleri Almanya'da müsamaha görmeyeceklerini bilmelidirler" dedi.

7- Azarbeycan Başbakanı Hasan Hasanov, "başka bir göreve atanacağı için" görevinden istifa etti.

Azarbeycan Devlet Başkanı Vekili Memodov, başbakanlığa yardımcısı Firuz Mustafayev'i atadı.

8- Bosna-Hersek'te son iki gün içinde federal ordu birlikleri ve Sırp milisleriyle Hırvatlar arasında meydana gelen şiddetli çatışmalarda, yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan Saraybosna'da, yurt savunma birliklerinde seferberlik ilan edildi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, televizyonda yaptığı konuşmada, Bjeljina kentinde Sırpların katliam yaptıklarını, bu gelişmeler karşısında Başbakanlık Konseyi'nin, seferberlik kararı aldığını söyledi. İzzetbegoviç, federal orduyu bu katliam sırasında görevini yerine getirmemekle suçladı.

6 NİSAN 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bayram nedeniyle çıktığı Karadeniz gezisi çerçevesinde, Ordu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, Türkiye'yi bu hükümetten kendilerinin kurtaracağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Güneydoğu sorunu, çözümü ve öneriler ile ilgili görüşlerini ANKA'ya anlatırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen olaylarda vatandaşların yaralarının hükümet tarafından sarılacağını belirtti. Güneydoğu Anadolu sorununun çözümü konusunda otonomi, eyalet ve federasyon gibi önerilerin bulunduğunu ifade eden İnönü, anayasal yapının korunarak demokrasiyi en çağdaş bir şekilde yaşatmayı amaçladıklarını belirtti ve her türlü fikri destekleyen siyasi partilerin kurulabilmesinden yana olduklarını söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi Başkanı ve Başbakan Franz Vraniztky'in konuğu olarak Viya-na'ya gitti. Viyana Havaalanı'nda Türk gazetecilere ziyareti ile ilgili açıklama yapan İnönü, 'Türkiye'deki demokratikleşme hareketi ve Güneydoğu'daki son olaylar konusunda Avusturyalılara bilgi vereceğini belirtti.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Van ve Hakkari'yi kapsayan üç günlük inceleme gezisini ANKA ajansına değerlendirirken, PKK'nın bir müddet bekledikten sonra yeniden eylemlere başlayabileceğini, ancak güvenlik güçlerinin bu saldırıları önleyebilecek güce sahip olduğunu söyledi.

4- ANAP Konya Milletveki Mehmet Keçeciler, tüm memurlara bir derece verilmesi ve memur maaşlarının enflasyon oranına göre "eşel-mobil" sistemiyle belirlenmesini öngören bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sundu.

5- Sosyalist Parti tarafından Mersin'de Türk-Kürt Halkı El Ele, Devlet Terörüne Karşı Kardeşlik Barikatı" mitingi düzenlendi. SP mitinginde konuşan Genel Başkan Doğu Perinçek, son 10 ay içerisinde yaşanan terör olaylarının devlet tarafından planlandığını öne sürdü.

Mitingde, Kürt bayrağı taşıyarak Türkiye aleyhine slogan atan bir gruba polisin müdahale etmesi üzerine çıkan olaylarda 9'u polis toplam 20 kişinin yaralandığı, 50 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

6- Cuma günü Şırnak'm Şenoba bucağının kırsal kesiminde, bir grup PKK militanının güvenlik güçlerine ateş açması sonucu çıkan çatışmada 4 militan, silahlarıyla birlikte ölü ele geçirilirken, Bayramın birinci günü Bingöl'ün Yukarı Meşeler köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK militanı ile Adıyaman'nın Besni ilçesinin Yayıklı köyündeki çatışmada bir militan silahıyla birlikte ölü ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Nusaybin, Şır-nak ve Tunceli'nin bazı ilçe ve köylerinde yapılan aramalarda toplam 48 adet uzun namlulu silah, 5 tabanca, bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi ile bir adet mayın ele geçirildiği bildirildi. Valiliğin verdiği bilgiye göre, operasyonlar sonucu da yasa dışı örgüte yardım ve yataklık ettiği savlanan 83 kişi yakalandı, bunlardan adliyeye sevk edilen 42'si mahkemece tutuklandı.

7- Ramazan Bayramı nedeniyle bütün ceza ve tutukevlerinde, iki gün uygulanan açık görüş izninin, Bayrampaşa Ceza ve Tutukevi'nde, siyasi mahkûmlara verilmemesini sloganlar atarak protesto etmek isteyen tutuklu ailelerinden yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

8- Ramazan Bayram'ı süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen toplam 20 trafik kazasında 38 kişi öldü, 64 kişi de yaralandı.

9- Gazeteci, şair ve yazar Kemal Bayram Çukurkavaklı, Ankara'da öldü.

10- AT üyesi 12 ülkenin dışişleri bakanları, Lüksemburg'da yaptıkları toplantıda, bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ni tanıma kararı aldılar.

Öte yandan Bosna-Hersek'te Hırvat ve Müslümanlar ile Sırplar arasındaki çatışmaların giderek yoğunluk kazandığı, başkent Saraybosna'da, çatışmaları protesto etmek için parlamento önünde toplanan yaklaşık 40 bin kişilik topluluğa Sırp milislerince ateş açılması sonucunda 5 kişinin öldüğü, 20'yi aşkın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Saraybosna radyosu da cumhuriyetin çeşitli yerlerinde çıkan çatışmalarda 9 kişinin öldüğünü bildirdi.

7 NİSAN 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Milliyet Gazetesi'nin koalisyon hükümeti ilgili sorularını yanıtlarken, koalisyon hükümetinin, ülke sorunları karşısında yetersiz kaldığını, ülkeyi siyasi çıkmaza sürükleyebileceğini söyledi ve çıkmazdan kurtulmanın en sağlıklı yolunun seçim olduğunu belirtti.

2- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, ODTÜ 2. Çevre Günleri Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmada, Gökova Termik Santrali'ni, "bir inat abidesi" olarak nitelendirerek, bundan sonra bu tür işlere kimsenin kalkışmamasını istedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ta güvenlik güçlerince yürütülen planlı tatbikat sırasında teslim ol çağırışına uymayarak ateş açan teröristlerle çıkan silahlı çatışmada, 4 terörist ölü ele geçirildi.

4- Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Ankara'nın İstanbul yolunda bulunan matbaasına yapılan silahlı saldırıda, otomobil içindeki bir kadın vurularak öldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 16 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı.

6- Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nin resmi konuğu olarak Viyana'da bulunan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Avusturya Başbakanı Franz Vraniztky ve Sosyal Demokrat Partisi yetkilileri ile görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'deki demokratikleşme süreci, ekonomik, siyasi ve dış politika alanlarında hükümetin yaptığı çalışmalar ve PKK terörü konusunda detaylı bilgi verdiğini" söyledi ve "demokratikleşme çabalarımızı samimiyetle değerlendiriyorlar ve bizi destekliyorlar, ancak bunun etkisinin görülmesi biraz zaman alacaktır" dedi.

7- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Stockholm'de İsveç Sanayi Odası'nda işadamlarına Türk ekonomisi hakkında bilgi verirken, Türkiye'nin geleceğin ülkesi olduğunu vurgulayarak, eski Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler ve yeni Türk cumhuriyetlerinin doğuşunun, Türkiye'nin dünyadaki önemini daha da arttırdığını kaydetti ve İsveçli işadamlarını Türkiye'de ortak yatırımlar yapmaya çağırdı.

8- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kıbrıs'la ilgili ilk raporunu yayınladı. Genel Sekreter'in raporunda, "göçmenler ve toprak düzenlemeleri" konularında anlaşma sağlanamadığını, bu noktalarda görüş birliğine varılması halinde, Kıbrıs sorununda bütünlüklü bir anlaşma sağlanmasının imkan dahilinde olduğunu belirtti.

9- AT tarafından dün "bağımsız cumhuriyet" kabul edilen Bosna-Hersek'te, Banja Luka yöresinde Sırp Halkı Parlamentosu da aldığı bir kararla "Bosna-Her-sek Sırp Cumhuriyeti"nin bağımsızlığını ilan etti.

Öte yandan son haftalardaki şiddetli çarpışmaların Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya sıçramasının ardından bu kentte gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bu arada, Yugoslav Hava Kuvvetleri'nin Bosna-Hersek'in Listica kentini bombalaması sonucu 4 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. Başkent Saraybosna da ise dün gece çıkan çatışmalarda 2 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

10- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk'un dün gece Karadeniz filosu ile ülke topraklarındaki nükleer ve konvansiyonel silahların tümünü kendi denetimlerine aldıklarını açıklamasının ardından, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin de, Ukrayna'nın kararını yasadışı ilan ederek, Karadeniz Filosu'nü, Rusya'nın denetimi altına alan bir kararname yayımladı.

11- Arnavutluk Parlamentosu Başkanlığına eski bir siyasi tutuklu olan Pjeter Arbnori'nin atandığı bildirildi.

12- İran Haber Ajansı İRNA dün gece verdiği haberde, İran Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarınca, Irak'taki Halkın Mücahitleri kampına karşı gerçekleştirilen saldırı sırasında örgütün lideri Mesut Recavi'ni öldürüldüğünü duyurdu. Ajans haberinde, İran uçaklarının saldırısı sonucunda Bağdat yakınındaki örgüt kampının tamamen yok olduğu ve yaklaşık bin kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada İran'ın Irak'taki Halkın Mücahitleri kampına düzenlediği sınır ötesi hava saldırısı Fransa tarafından kınanırken; ABD, saldırıya ateşle karşılık veren Irak'ın, Körfez savaşında sağlanan ateşkesi ihlal ettiğini öne sürdü.

8 NİSAN 1992

1- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, beraberindeki heyetle bir günlük resmi ziyaret için Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Emir Musa'nın da bulunduğu, Mübarek ve Cumhurbaşkanı özal başkanlığındaki Mısır-Türk heyetleri arasındaki görüşmelerde, Ortadoğu Barış Konferansı, Irak'taki durum ve bu ülkeyle İran arasında son günlerde başgös-teren gerginlik ve Libya'ya karşı 15 Nisan'da yürürlüğe girecek olan BM yaptırımlarının görüşüldüğü bildirildi.

2- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan yeni çocuk mahkemeleri yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay, hazırlanan tasarıyı, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında tanıtırken, tasarının, TBMM'de halen onay bekleyen Çocuk Hakları Sözleşmesi doğrultusunda hazırlandığını söyledi. Oktay, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, Çocuk Mahkemeleri Yasası'nın yeni bir anlayış ile yeniden ele alınmasını zorunlu kıldığını belirterek, "bu tasarıda yer alan değişiklikler, söz konusu yasanın Çocuk Hakları Sözleşmesi ile uyumlu hale getirilmesini amaçlamaktadır" dedi.

3- Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu, 1992 Atatürk Uluslararası Barış ödülü'nün, Güney Afrikalı lider Nelson Mandela'ya verilmesini kararlaştırdı.

4- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde iki grup arasında çıkan çatışmada üç kişinin kimliği belirsiz kişilerce öldürülmesinden sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nce düzenlenen ve Sosyal Demokrat Halkçı Derneği üyelerinin de katıldığı toplantıda Türkiye'deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Filistin Kurtuluş örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat'ın uçağının dün gece Büyük Sahra Çölü'nde kum fırtınasına yakalanarak zorunlu iniş yaptığı, uçaktaki 12 kişiden 3 mürettebatın öldüğü, Arafat'ın yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.

7- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegovİç, Avusturya hükümetine bir mektup göndererek, Sırpların saldırıları sonucunda ülkesinde demokrasinin askeri tehditle karşı karşıya bulunduğu ve yıkılmasının an meselesi olduğu uyarısında bulunarak, Viyana'dan ve AT'den tüm yetkilerini kullanarak harekete geçmelerini istedi.

Bosna-Hersek Parlamentosu milletvekilleri de bir bildiri yayımlayarak ülke bütünlüğünün ve barışın korunması için AT, AGİK ve BM'den yardım istediler.

9 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği demeçte, Avrupa Parlamentosu'nün Türkiye'yi kınayan kararının kabul edilemeyeceğini belirterek, "Böyle yapmakla terörü destekliyorlar" dedi.

Avrupa Parlamentosu'nda, Güneydoğu'daki Nevruz olaylarında Türk Silahlı Kuvvetlen"nin "aşırı tepki gösterdiği" gerekçesiyle Türkiye'yi kınayan bir karar tasarısı kabul edildi. Avrupa Parlamentosu bu kararın yanısıra, PKK ve Dev-Sol gibi örgütlerin tedhiş eylemlerini de kınadı.

Başbakan Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu toplantısından önce gazetecilerin, Avrupa Parlamentosu'nün kararı ile ilgili sorularını yanıtlarken, Avrupa'nın olaylara bakışını eleştirdi ve 'Türkiye bildiği yolda gidecektir" dedi. Demirel, konuyla ilgili bir hükümet bildirisi yayınlandığını belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nün insan hakları ve demokratikleşme konularını ele aldığını, demokratikleşme konusundaki bazı hedeflere de anayasa değişikliği ile ulaşılabileceğini söyledi. Gönen, Anayasa'nın Paris Şartı'na uygun olarak değiştirileceğini, sansür ve sürgün düzenlemeleri ile güvenlik soruşturması uygulamasının kaldırılacağını bildirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bazı parti liderlerinin sıcak baktıkları bir Kürt partisinin kurulmasından endişe duyduğunu dile getirdi. Eeevit, konuşmasında Güneydoğu'daki tutumuyla ilgili olarak da hükümeti eleştirdi.

4- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ankara'ya yaptığı bir günlük çalışma ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı. Mübarek, Esenboğa Havalimanı'ndan ayrılmadan önce yaptğı açıklamada, 'Türkiye ile Kıbrıs ve bölgeyle ilgili her konuda mutabık olduklarını" belirtti.

5- İzmir Bornova Polis Okulu'na ait servis otobüsüne, biri kız, silahlı beş kişi tarafından ateş açılması sonucu araçta bulunanlardan bir polis ile bir sivil öğretmen öldü. Olaydan sonra teröristlerle polis arasında çıkan çatışmada 8 kişi yaralanırken, saldırganlardan birisi öldü, ikisi yaralı olarak yakalandı.

6- Batman'ın Kozluk ilçesinde, bir PKK'lının cenazesi sırasında bir grubun izinsiz yürüyüş yapmak istemesi üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Silopi'nin Gürümlü köyü kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK militanı öldü.

Mardin'in Nusaybin ilçesine bir grup PKK militanının düzenlediği baskında da iki kişi hayatını kaybetti.

7- Dağlık Karabağ bölgesi ile Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki gündür meydana gelen çatışmalarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

Turan ve Assa-İrade ajanslarının Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na dayanarak yaptıkları açıklamalarda da, Ermeni militanların Karabağ'daki Susa kenti ve Kelbeçer bölgesindeki Agdaban köyüne tank ve zırhlı araçlarla hava destekli saldırıları sonucu, en az 21 sivilin öldüğünü, yaklaşık 60 kişinin de yaralandığını duyurdu. Ajanslar, saldırıda 9 Ermeni militanın öldüğünü bildirirken, bölgede çatışmaların devam ettiğini kaydettiler.

10 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, polis teşkilatının 147. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, Avrupa Topluluğu'nda Nevruz olayları nedeniyle alınan kararı eleştirdi.

Başbakan Süleyman Demirel de mesajında, 'Türk polisinin başarısı demokratik otoritenin başarısıdır, otoriteyi mutlaka sağlayacağız" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek bir süre görüştü. Demirel-Cindoruk görüşmesinde anayasa değişiklikleri ve demokratikleşme için gerekli yasal düzenlemelerin görüşüldüğü açıklandı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen "1.Tanıtma Şurasf'nda yaptığı konuşmada, tanıtımın Türkiye için önem taşıdığına dikkati çekerek, 'Türkiye'nin kendi kimliğini kaybetmeden uygar dünyayla birlikte nefes alıp vermeye kararlı olduğunu" belirtti.

4- Başbakan Yardımcısı, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Avusturya gezisiyle ilgili izlenimlerini ve son günlerde kurulması tartışılan Kürt partisine ilişkin görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı. İnönü, açıklamasında, demokrasilerde ayrılıkçı partilere rastlandığını, bunun dünyada örnekleri olduğunu belirterek, ülkemizde şimdiki Anayasa'nın ayrılıkçı parti kurulmasına izin vermediğini ancak Anayasa'nın değiştirilmesi halinde bunun mümkün olabileceğini kaydetti.

İnönü, gazeteye yaptığı açıklamalarda, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in koalisyon hükümetine yönelik eleştirilerini de yanıtladı.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, bir basın toplantısı düzenleyerek, 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısında yer alan bazı komutan ve bakan çocuklarının yurtdışıyla ilişkileri olmadığı halde, bedelli askerlik yaptıklarına ilişkin iddiaları yanıtladı. Ayaz açıklamasında, bedelli askerlik uygulamasından haksız yararlananlar olduğuna ilişkin iddiaların araştırıldığını, ilgili askerlik şubelerine talimat verilerek, dosyaların incelemeye alındığını belirterek, "herhangi bir aksaklık veya eksiklik olması durumunda gerekli işlem yapılacaktır" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır'ın Silvan ve Dicle ilçeleri ile Tunceli ve Bingöl'de güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 4'ü ölü 5 terörist ele geçirilirken, 2 teröristin de cesedi bulundu. Açıklamada, operasyonlar sırasında çok sayıda silah ele geçirildiği, 56 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO ve eski Varşova Paktı üyesi ülkelerin genelkurmay başkanlarının katıldığı NATO ilkbahar dönemi Askeri Komite Toplantısı'na katıldı. Toplantıdan sonra basına bir açıklama yapan Güreş, toplantı ve ikili görüşmeleri hakkında bilgi verirken, Akdeniz Uluslarası Deniz Gücü'nde Türkiye ile Yunanistan arasındaki komuta konusundaki itilafın çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs konusundaki raporunun değerlendirildiği BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Kıbrıs sorununa çözümün, "Uluslararası kimlikle tek egemen Kıbrıs devletinin tek yurttaşlık, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ilkeleri korunarak siyasi yönden eşit iki toplumun bir araya getirilmesiyle" sağlanacağı kararını teyit etti.

Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta çözüm için iki toplumun yanısıra Türkiye ve Yunanistan'ın da katılacağı üst düzey bir uluslararası toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

10- Sri Lanka'da bir otobüse konan bombanın patlaması sonucu 21 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

Öte yandan, gerillaların bir grup askeri pusuya düşürmeleri sonucu çıkan çatışmada da en az 20 askerin öldüğü bildirildi.

11 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i Çankaya Köş-kü'nde kabul ederek görüştü. Görüşmede, son dönemde gelişen önemli dış sorunların ve dış politika konularının değerlendirildiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Nokta dergisine verdiği demeçte, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından hazırlanan ve 22 HEP kökenli milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasın isteyen fezlekenin "Yargıya müdahale ettiği ve soruşturmayı engellediği" iddiası eklenerek ikinci kez Meclis'e gönderilmesine ilişkin soruları yanıtladı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Cumhurbaşkanı ile Avrupa Parlamentosu1 nün Güneydoğu olaylarıyla ilgili olarak aldığı Türkiye'yi kınama kararını, Kuzey Irak'taki görüşmeleri ve Kıbrıs konusunda dün BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan son kararı değerlendirdiklerini kaydetti. Demirel, Bosna-Her-sek'deki gelişmelerden Türkiye'nin "kaygı ve fevkalade üzüntü duyduğunu" belirterek, konunun İslam Konferansı Örgütü'nün gündemine getirileceğini bildirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve yeni atanan il emniyet müdürlerini kabulde yaptığı konuşmada, emniyet örgütü mensuplarının kendi hayatlarını feda ederek hizmet yaptıklarını belirterek, Türkiye'de yaşanan terörün karşısında devletin olduğunu vurguladı. Demirel, terörü kınayan devletlerin Türkiye'ye arka çıkması gerektiğini kaydederek, "dünyada insan haklarını koruyoruz diyen ülkelerin teröre arka çıkan tutumlarının anlaşılır gibi olmadığını" söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında Anayasa ve yasalarda yapılacak değişiklikleri içeren demokratikleşme paketini açıklayarak, bu düzenlemelerle Türkiye'nin yüzünü ikibinli yıllara çevireceğini söyledi. Hükümeti bağlayan açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Özal'ı da eleştiren İnönü, Kürt partisi kurulması konusunda Başbakan Demirel ile farklı düşünmelerinin doğal olduğunu belirterek, bunun koalisyon çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi.

Açıklamalarında Avrupa Parlamentosu kararına da değinen İnönü, kararın yanıltıcı olduğunu belirterek, "Güvenlik güçlerinin PKK tarafından başlatılan olayları sona erdirmek amacıyla giriştiği kararlı eylemin, Güneydoğu'daki masum vatandaşların temel insan haklarını ihlal eden aşırı ölçüde sert bir eylem olarak kınanması, gerçeklere uymayan ve kabul edilemeyecek bir tutumdur" dedi.

5- Brüksel'de NATO ilkbahar dönemi Askeri Komite Toplantısı'na katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Ankara'ya döndü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana trafik kazalarında 10 kişi öldü.

7- Almanya'nın Türkiye'ye karşı politikasını ve PKK'yı kınamak amacıyla Bonn'da Türk-Alman Dostluğunu Teşvik Kurulu tarafından düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 60 bin Türk vatandaşının katıldığı ve yürüyüşün olaysız geçtiği bildirildi.

8- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Fransa'da Sabah ve Hürriyet gazetelerine verdiği özel demeçte, "Kürt sorununun bölgede yeni bir devlet oluşturularak çözümlenemeyeceğini" vurgulayarak, "bağımsız bir Kürt devletine karşı olduğunu, böyle bir devletin kimsenin çıkarına olmadığını ve başta Türkiye olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinde çok büyük sorunlar yaratacağını" söyledi. Mitterrand demecinde, "Ancak Türkiye'de olduğu gibi başka ülkelerde de yaşayan bu topluma normal azınlık hakları tanımak gerekir" diye konuştu.

9- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'm Sözcüsü Jean Musutelli, Türkiye'ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Mitterand'ın ziyareti öncesi bir açıklama yaparak, Paris yönetiminin Türkiye'deki Kürt sorununa "AGİK ilkeleri" çerçevesinde yaklaştığını, ancak terörü de kesinlikle kınadıklarını" söyledi. Musutelli açıklamasında, Fransa'nın amacının ilişkileri geliştirip derinleştirmek olduğuna dikkat çekti.

10- BM Güvenlik Konseyi, Irak'ı uyararak, inceleme uçuşlarına katılan uçakların güvenliği sağlanmadığı taktirde Bağdat'ın "çok ciddi sonuçlarla karşılaşacağını" bildirdi. Uyarıda, Irak hükümetinin BM uçaklarının çalışmalarına bir müdahale ya da tehdit oluşturabilecek her türlü hareketten kaçınması istendi.

Öte yandan, ABD Genelkurmayı tarafından hazırlanan "Körfez Savaşı" raporu Kongre'ye sunuldu. Operasyonun askeri ve teknik bütün aşamalarını anlatan raporda Irak hedeflerinin belirlenmesi ve vurulan hedeflerin değerlendirilmesinde yanlışlar yapıldığı belirtildi.

11- Azerbaycan Devlet Başkan Vekili Yakup Memedov, Rusya yönetiminden, "Ermenilerin hazırlığını yaptığı muhtemel bir katliamı" önlemek için yardım çağrısında bulundu.

Turan haber ajansı, Dağlık Karabağ'da Martunaşen köyü yakınlarında Ermeni militanlarla Azeri güçler arasında çıkan çatışmalarda en az 10 Azeri'nin öldüğünü, 50 kişinin yaralandığını ve 20 Ermeni militanının da tutsak alındığını bildirdi.

Öte yandan Ermenistan haber ajansı Armenpress ise, Dağlık Karabağ'da Azeri Ulusal Muhafızlarının düzenlediği saldırıda 100 kişinin öldüğünü iddia etti.

12- İngiltere'nin başkenti Londra'da dün iki minibüse yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 3 kişinin öldüğü, 91 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 NİSAN 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, koalisyon hükümetinin ekonomi politikasını eleştirdi.

Mesut Yılmaz, Ankara'da, bir törende yaptığı konuşmada da, mahalli idarelere en çok kendi iktidarları döneminde yetki verildiğini hatırlatarak, koalisyon hükümetinin mahalli idareler konusunda verdiği vaadleri yerine getirmesini diledi.

Aynı törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın da Ankara'da yıllarca altyapı ve üstyapı yatırımları arasında bir dengesizlik bulunduğunu, dengesizliğin de hizmetlerde geri kalınmasına yol açtığını belirterek, alt yapıdaki eksikliği gidermeye çalıştıklarını kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın iki Türk gazetesine yaptığı Kürt sorunu ile ilgili değerlendirmelerini yanıtlayarak, "Değerlendirmeyi olumlu karşıladığını, ancak Kürtlerin azınlık olarak nitelendirilmesine karşı çıktığını" söyledi. Çetin, "Batılıların bu yaklaşımı, Kürt kökenli vatandaşlarımızı ikinci sınıf vatandaş durumuna götürür" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Şırnak'ın Cizre ile Diyarbakır'ın Çınar ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 3'ü ölü olarak ele geçirildi. Kahramanmaraş'ta da Jandarma karakolunun PKK'lılarca roketatarlı saldırıya uğradığı, ölen yada yaralanan olmadığı bildirildi. Açıklamada, Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Van illeri ile bu illere bağlHlçe ve köylerde güvenlik güçlerince yürütülen ev ve yol aramalarında çok sayıda silah ve mermi ele geçirildiği, 16 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı.

5- İçişleri Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, Trabzon'da 3, Mardin'de 2, İzmir, Kahramanmaraş ve Balıkesir'de birer yeni belediye kuruldu.

6- Bosna-Hersek'te Sırp saldırılarından kaçan ohbinlerce Müslüman ve Hırvat'ın Adriyatik sınırlarına doğru kaçtığı, bu arada başkent Saraybosna'da AT Heyeti Başkanı Jose Cutilheiro'nin girişimleriyle Müslüman, Sırp ve Hırvat liderlerinin biraraya gelerek ateşkes için anlaşmaya vardıkları bildirildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri, bir açıklama yaparak, perşembe gününden buyana çoğunluğu Müslüman Boşnaklardan oluşan en az 30 bin kişinin evlerini terk ederek savaştan kaçmakta olduğunu bildirdi. BM ve Uluslararası Kızılhaç ör gutunun yetkilileri de mültecilere yiyecek ve öteki önemli gereksinimleri sağlamak üzere bir program uygulanmasına başlandığını açıkladı.

Ateşkes konusundaki anlaşmadan önce Yugoslav ordusu tarafından yapılan açıklamada Kupnes kenti dolaylarındaki çarpışmalarda 320 Hırvat milisinin öldürüldüğü, Hırvatların ağır bir yenilgiye uğratıldığı ileri sürüldü.

Saraybosna Radyosu'nün haberinde de Yugoslavya federal ordusunun, dün gece "etnik gruplar arasındaki çatışmaların açık bir savaşa dönüşmesini engellemek" amacıyla Modrica kentini ele geçirdiği bildirildi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin varlığına yönelik son saldırılar kınandı ve Bosna-Hersek'e, diplomatik temsilcilik açılması için hazırlıklar yapmak ve incelemelerde bulunmak üzere en kısa zamanda bir heyet gönderileceği bildirildi. Türkiye'nin, Bosna-Hersek'te barış ve istikrarın daha fazla kan dökülmeden sağlanmasını arzuladığına işaret eden açıklamada, bunun sağlanması için uluslararası camianın harekete geçmesi ve milli gruplar arasında diyalog ve müzakere yoluyla barışçı bir çözüme varılmasının da Türk hükümeti ve halkının en içten dileği olduğu kaydedildi.

7- Ermeni Sosyalist Partisi, Paris'te düzenlediği gösteride, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Türkiye'ye yapacağı gezinin Türk hükümetinin, Türkiye'deki insan hakları ihlallerini, Kürt halkına yönelik baskısını ve Kıbrıs'ın bir bölümünün Türkiye tarafından işgal edilmesini destekleme" anlamına geldiğini ifade ederek protesto etti.

8- Sicilya'daki Etna Yanardağı ile Nikaragua'nın başkenti Managua'nın Leon kenti yakınlarındaki Cerro Negro Yanardağı'ndan lavların püskürmesi nedeniyle çevredeki köylerin boşaltılmaya başlandığı ve Etna çevresinde olağanüstü durum ilan edildiği bildirildi.

13 NİSAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk kabulde yaptığı konuuşmada basının tarafsızlık ilkelerine uyması gerektiğini söylerken, ÇGD Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi de basının sorunlarını anlatarak, TRT çalışanlarının 212 sayılı yasa kapsamına alınmalarını istedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Fransa'da yayımlanan "Le Figaro" gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin modern ve laik bir devlet olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin Orta Asya cumhuriyetleriyle eşitlik ilkesine göre ilişki kurduğunu söyledi. Başbakan Demirel, "Güneydoğu Anadolu'da neden bir referanduma gidilmediği" yolundaki soru üzerine, bu bölgenin Türkiye'ye ait olduğunu ve kimseye bırakılmayacağını belirtti ve "etnik kökenleri farklı olduğu gerekçesiyle ülke topraklarının bir bölümünün ayrılması" talebinin kabul edilemeyeceğini, görevinin ülke bütünlüğünü korumak olduğunu işaret etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, hükümetin enflasyon ve terörle mücadele konusunda başarısız olduğunu belirterek eleştirdi ve hükümetin terörle mücadele konusunda getireceği yeni tedbirleri görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, Şanlıurfa'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin iş başına geldiğinde karşılaştığı sorunlar ile destekleme alımları konusunda açıklamalarda bulundu.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, ABD'nin Memphis kentinde sergilenecek "Osmanlı Sultanlarının İhtişamı" sergisi ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Serginin açılışı için ABD'ye gidecek olan Bakan Sağlar, serginin yanısıra gidişinin asıl nedeninin, tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi için temas ve girişimlerde bulunmak olduğunu belirtti.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara Ticaret Odası'nı(ATO) ziyaret ederek, yeni başkan ve yönetim kurulu üyelerini kutladı. Türkeş, burada yaptığı konuşmada, siyasi konularda sağlanacak istikrar .ile özel teşebbüsün de gelişme göstereceğini ve bu konuda Ticaret Odalan'nın büyük görevleri olduğunu belirtti. MÇP lideri Türkeş, koalisyon hükümetinin iyiye gittiğini belirterek, bölücü faaliyetlerin memlekette huzuru kaçırdığını, ancak kısa sürede bunun önüne geçilerek, daha istikrarlı günlere kavuşulacağını kaydetti.

7- HEP Genel Sekreteri Ahmet Karakaş, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, SHP'den ayrılan 14 milletvekili ve bu milletvekillerinin kuracağı savlanan partiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

8- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

François Mitterrand, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüşmesinin ardından Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'yü ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Yapılan görüşmelerin ağırlık noktasını Güneydoğu'daki durum ve Kürt sorununun oluşturduğu bildirildi.

9- Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen 1991 Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması, "Kristal Elma" ödüleri, 13 ayrı katagoride yapılan yarışma sonucu sahiplerine dağıtıldı. Yarışmada, basın reklamları dalında 9, açıkhava reklamları dalında ise 1 reklam şirketi ödül almaya hak kazandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

11- Azerbaycan İçişleri Bakanlığı'nın Interfaks ajansınca yayımlanan açıklamasında, Agdaban ve Caykovuşan köylerine Ermeni militanların düzenlediği saldırılarda 28 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı ve 30 kişinin de rehin alındığı bildirildi.

12- Bosna-Hersek'te, Yugoslavya ordusu ve Sırp milis komutanlarıyla Müslüman ve Hırvat liderler arasında varılan ateşkes anlaşmasına karşın çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek Cumhuriyeti"nin ABD temsilcisi Necip Şakirbey, Bosna-Hersek'in, Türkiye'den yardım istediğini bildirdi.

13- Rusya Hükümeti Başbakan Birinci Yardımcısı Yegor Gaydar düzenlediği basın toplantısında, Halk Temsilcileri Kongresi'nin ekonomik reform paketini kabul etmemesi ve geri adım atılması yolunda aldığı karardan sonra hükümetin programını sürdürmesinin imkansız olduğunu belirterek, istifa etmeyi kararlaştırdığını bildirdi. Devlet Başkanı Boris Yelisin ise hükümetin şimdilik göreve devam etmesini istedi.

14- İngiltere de geçen perşembe günü yapılan seçimlerde, Muhafazakar Parti karşısında yenilgiye uğrayan İşçi Partisi'nin lideri Neil Kinnock ile yardımcısı Roy Hattersley istifa ettiklerini açıkladılar.

15- Filipinler'de askerlerle komünist gerillalar arasında çıkan çatışmada, 19 asker ve 9 gerilla öldü.

16- Nikaragua'da Cerro Negro Yanardağı'nin faaliyete geçtiği cuma gününden bu yana 3 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı, 25 bin kişinin de mahsur kaldığı bildirildi.

14 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da, Fransa Cumhurbaşkanı Franço-' is Mitterrand ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorunu konusunda, Türkiye'ye içerden bakanlarla Türkiye dışından bakanlar arasında farklar olduğunu belirterek, bu konuda Türkiye'ye "bir parça zaman vermek gerektiğini" söyledi.

François Mitterrand da, Türkiye'de terörist eylemler olduğunu doğrulayarak "bizim terörizmi kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörün en önemli sorun olduğunu vurgulayarak, "devletin demokratik gücünü, şefkatini, hukuka hakim olmaktaki azmini ve devletin hizmet götürebilme gücünü ispatlayacaklarını" söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör sorununun belli bir tırmanma noktasından sonra, vatandaşlarının bütününün desteğini sağlayan hükümetin gayretleriyle duraklama ve gerileme noktasına geldiğini savunarak, güvenlik güçlerinin müdahalesinin vatandaşlar tarafından desteklenmesinin terörün etkisizleşmeye başladığının önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, PKK terörü ve Güvenlik İşbirliği Anlaşması'nı yeniden gözden geçirmek amacıyla, Suriye İçişleri Bakanı Muhammed Harba'nın davetlisi olarak resmi bir ziyarette bulunmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valilisi Ünal Erkan, bölge kapsamına giren 13 ilin valileriyle Diyarbakır'da yaptığı aylık toplantıda olayları değerlendirdi. Vali Erkan, toplantıda yaptığı konuşmada, PKK'lılara teslim ol çağrısında bulunarak, "devlete dönük silahlı eylemlerle bir yere varılamayacağını artık anlamalılar" dedi.

6- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, SP Merkez Karar Kurulu'nun HEP ile birleşme konusunda aldığı kararı Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirirken, "seçim yoluyla sosyalizmin iktidar olmasının son derece'zor olduğunu" söyledi ve "devletin demokratikleşmesi, demokratik hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması için çalışmak gerekir" dedi.

7- Şırnak'ın Görümlü köyü kırsal kesiminde arama ve operasyonlar gerçekleştiren güvenlik güçlerinin PKK'nın saldırısına uğraması sonucu biri teğmen, biri onbaşı, beşi de er olmak üzere yedi asker şehit oldu.

Elazığ'ın Palu ilçesi ve Siirt'in Başmaktı köyü yakınlarında PKK ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ise üç er şehit oldu, dört er yaralandı.

8- Eskişehir'in Çiftler ilçesine bağlı Sadıroğlu köyü yakınlarında bir askeri helikopterin düşmesi sonucu helikopterde bulunan 2 subay pilot şehit oldu.

9- 14 Nisan Ağaç Bayramı nedeniyle Gölbaşı Milli Egemenlik Ağaçlandırma sahasında, Orman Bakanı Vefa Tanır ve Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu'nun da katıldığı törende, 10 bin fidan dikildi.

10- Türkiye'nin yetiştirdiği dünya çapındaki fizikçilerden Prof.Dr. Feza Gür-sey, ABD'de tedavi gördüğü Yale Üniversitesi hastanesinde öldü.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir başka açıklamada da Karabağ bölgesinde Azerilere ait bir helikopterin Ermeni milislerin açtığı ateş sonucunda düştüğü bildirildi.

12- Bosna-Hersek'te, Müslüman ve Hırvat çoğunluk güçleriyle Sırp milisler ve federal ordu birlikleri arasındaki çatışmalar, ilan edilen ateşkes anlaşmasına karşın devam ederken, Visegrad ve Foça'da yaşayan binlerce Müslümanın Sırp saldırıları karşısında güvenli bölgelere kaçtığı, Çapalina'da yaşayan Hırvatların da yoğun bombardıman nedeniyle kenti terk etmeye çalıştıkları bildirildi.

Bu arada BM Özel Temsilcisi Cyrus Vance, temaslarda bulunmak üzere Bos-na-Hersek'e gitti.

13- Rusya Hükümeti Başbakan Yardımcısı İgor Gaydar, kongrede yaptığı konuşmada, Rusya Bakanlar Kurulu ile Hal k Temsilcileri Kongresi arasında tartışmalı konularda uzlaşmaya varıldığını, bu nedenle hükümetin istifadan vazgeçtiğini açıkladı.

14- Kolombiya'da Devrimci Silahlı Kuvvetleri adlı gerilla örgütleriyle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 6 polis, 4 asker ve 9 gerillanın hayatını kaybettiği bildirildi.

15 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Türkiye gezisini değerlendirdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, bir basın toplantısı düzenleyerek, 2821 Sayılı Sendika Yasası ile 2922 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası'nda yapmayı planladıkları değişiklikleri açıkladı.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin ekonomi politikasını eleştirdi.

4- HEP Genel Sekreteri Ahmet Karataş yazılı bir açıklama yaparak, HEP Dargeçit ilçe yönetim kurulu üyelerinden Tahir Seyhan'ın güvenlik güçleri tarafından işkenceyle öldürüldüğünü öne sürdü.

Öte yandan bağımsız milletvekili Sedat Yurttaş, Diyarbakır'ın Ergani ilçesine bağlı Kiner köyünde bir korucunun öldürülmesi üzerine görevinden istifa eden 11 köy korucusuyla 2 yuttaşın gözaltına alındığını bildirerek, "bölgede koruculuk sistemi iflas etmiştir" dedi.

5- Kahramanmaraş'ta merkez ilçeye bağlı Suçatı köyü ile Tekir köyü arasındaki dağlık arazide güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 3 PKK militanının ölü ele geçirildiği, bir başkomiser, bir polis ve bir erin de yaralandığı bildirilirken, Elazığ'da çıkan çatışmada iki er şehit oldu, 2 PKK militanı ölü ele geçirildi.

6- Suriye'de bulunan İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Suriye İçişleri Bakanı Mu-hammed Harba ile Şam'da görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye, PKK'nın Bekaa'daki mevcudiyetini ilk kez kabul ediyor" dedi.

7- Libya yönetiminin, 1988 yılında Lockerbie kasabası üzerinde bir Pan Am uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak iki sanığı Batılı ülkelere teslim etmeyi reddetmesi üzerine, BM Güvenlik Konseyi'nin 748 no.lu kararıyla Libya'ya karşı uygulanmasını öngördüğü hava ambargosu yürürlüğe girdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin "terörizme karşı tutarlı tutumu ve BM üyeliğinin gerektirdiği uluslararası yükümlülükler gereğince" bu karara uyacağını açıkladı. Türkiye, Libya'ya uygulanan ambargoya, THY seferlerini iptal ederek katıldı.

Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararına bir çok ülke uyacağını açıklarken Mısır dışında, Arap basını kararı sert bir biçimde kınadı.

8- Almanya, Türkiye'ye uyguladığı askeri yardımı askıya alma kararı uyarınca, sevkiyatı daha önceden planlanan 45 Fantom keşif uçağının Türkiye'ye gönderilmesinin durdurulduğunu bildirdi.

Almanya Savunma Bakanlığı Basın sözcüsü Yarbay Salis, AA'ya yaptığı açıklamada, uçakların Türkiye'ye sevkiyatının durdurulduğunu, ancak bunun son anda alınan bir karar olmadığını savundu.

9- ABD, Dışişleri Bakanı James Baker, dün Bosna-Hersek Dışişleri Bakan Yardımcısı Haris Siladjzic'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Bosna-Her-sek'teki durumu "olağanüstü trajik" diye niteleyerek ABD'nin Sırbistan'a "çok sert bir protesto notası" verdiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler de yayımladığı bildiride, Bosna-Hersek'te giriştiği saldırılardan dolayı ve Yugoslav ordusu ve Sırp yönetimini "kışkırtma ve zor kullanarak Bosna-Hersek'i parçalamanın yollarını aradığını" öne sürdü. Dışişleri Bakanlığı ayrıca ABD'nin, 29 Nisan'a kadar saldırılarını dur-durmazsa Sırbistan'ın AGİK'ten çıkarılması için etkinliğini kullanacağını bildirdi.

16 NİSAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İsveç Radyosu'na verdiği demeçte, "Anayasanın şimdiye kadar danışma kurulları veya generaller tarafından yapıldığını, TBMM'nin bir türlü anayasa koyucu olamadığını" belirterek, Türkiye'nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, anayasanın değiştirilmesi için görüş birliği ve iradenin bulunduğunu" söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik sorunların siyaset olmaktan çıktığını ve siyasetin üzerinde yer aldığını belirterek "Herkesin ülkede olup bitenlere karışması lazım. Bu ülkenin insanları ne kadar hür olmaya ta-liplerse o kadar hür olacaklardır. Bu hükümet böylesine çağdaş bir düşünceyle iş başına gelmiştir" dedi. Demirel, Türkiye'nin bir takım sorunları olduğunu ve görevlerinin bu sorunları çözmek olduğunu ancak ellerinde sihirli reçete bulunmadığını söyledi. 'Türkiye'nin çağı yakalamak için kaybedecek zamanı olmadığını" da belirten Demirel, "yanlış işler yapıldığında kamuoyunun kansız, kavgasız, silahsız ve uygarca tepki göstermesini" istedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin demokratikleşme paketini değerlendirdi. Yılmaz, hükümetin terör ve ef-lasyon konusunda başarısız olduğunu, bu yüzden demokratikleşme paketini kurtarma operasyonu olarak gördüğünü söyledi. SHP'nin de artık konumuna karar vermesi gerektiğini belirten Yı|maz, "SHP'nin hem iktidar ortağı hem de muhalefet rolü oynayamayacağını" kaydetti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Bozüyük'te gazetecilere yaptığı açıklamada, "BM'nin, Libya'ya yaptırım uygulaması" kararına Türkiye'nin katılmış olması konusundaki eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, "BM ka-rarlanna her ülkenin uymak zorunda olduğunu, Türkiye'nin ikili ilişkilerini göz önünde tutarak anlaşmazlığın bitmesini istediğini" söyledi.

5- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Emlakbank tarafından İstanbul Bahçeşehir'de yaptırılan villalar hakında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

6- Devlet Bakanı Tansu Çiller, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, bundan sonra geciktirilmiş, biriktirilmiş, blok zamlar yapılmayacağını açıkladı.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TBMM'de yaptığı konuşmada, Almanya ile ilişkilerin "donma noktası'Yıa geldiğini, ilişkilerin düzelmesi için Almanya'dan gerekli adımları atmasını beklediklerini söyledi.

8- HEP kökenli bağımsız milletvekilleri tarafından, 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan Nevruz olayları hakkında, TBMM Başkanlığı'na Meclis araştırması önergesi verildi.

9- SHP Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan, demokratikleşme paketi çerçevesinde, SHP ve DYP gruplarının anayasa değişiklikleri ve yasal düzenlemelerle ilgili olarak hazırladıkları öneriler konusunda, Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü'ye bilgi verdi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Hakkari'de yaptığı açıklamada, "devletin, polisi ve jandarmasına yurttaşlar için var olduğunu ve kimsenin vatandaşa kötü muamele yapamayacağını" belirterek, "önceki hataların bundan sonra olmayacağını" söyledi.

11- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, 2000 yılı olimpiyatlarının İstanbul'da yapılmasını isteyen mektubu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Antonio Sa-maranch'a verdi.

12- Kahramanmaraş'ın Pınarcık ilçesinde çıkan çatışmada, iki er şehit oldu, üç terörist öldü. Teröristler tarafından ilçedeki bazı resmi binalara roketatarlı saldırıda bulunulduğu bildirildi.

13- İstanbul Tepebaşı'ndaki Amerikan Başkonsolosluğu'na roketli saldırı düzenlendi, binada hasar meydana geldi. Saldırıdan sonra kaçan 3 terörist sığındıkları bir binaya düzenlenen operasyon sonucu ölü olarak ele geçirildiler.

14- İstanbul Eyüp'te bir polis otosuna, kimliği belirsiz kişilerce silahla ateş açılması sonucu 3 polis yaralandı. Olayla ilgili bir terörist yaralı olarak yakalandı.

15- Mardin'in Savur ilçesinde, bir er ve 4 korucu teröristlerce kaçırıldı.

16- Resmi görüşmelerde bulunmak üzere Suriye'ye giden İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaklaşık 4 saat süren bir görüşme yaptı. Sezgin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Esad'ın "PKK'ya karşı Türkiye ite işbirliğine ihazır olduklarını" söylediğini belirtti. Sezgin, Hafız Esad'ın, "PKK terörünü ve Bekaa Vadisi'nin kendi denetimlerinde olduğunu kabul ettiğini, buradaki PKK kamplarının kapatılacağını ve belli bir süre içinde bu sorunun çözüleceği" sözü verdiğini söyledi.

17- Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Alman Hükümeti'-nin koyduğu ambargo kapsamında, "45 keşif uçağının Türkiye'ye sevk edilmeyeceği" bildirildi. Açıklamada, ambargonun, Türkiye, Kürt sorununa tatmin edici ve hukuk devleti çerçevesinde bir çözüm bulmadığı sürece" devam edeceği kaydedildi.

18- Bosna-Hersek'de devam eden Sırp saldırıları, AGİK üyesi ülkelerin ortak bildirisiyle kınandı. Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Muhammed Cengiç, Türkiye'nin ülkesiyle Belgrad arasında arabuluculuk yapmasını istedi.

19- Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Necibullah'ın ülkede gelişen olaylar nedeniyle istifa ederek ülkeden ayrıldığı bildirildi. Bu arada mücahitlerin başkent Kabil'e doğru ilerledikleri ve bir askeri konseyin yönetime el koyduğu haber verildi.

20- İran ve Türkmenistan arasında, ekonomi, sanayi ve ticaret alanlarında işbirliğine gidilmesini öngören bir anlaşma imzalandı.

21- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk ile Rusya Devlet Başkanı Yelisin arasında varılan anlaşmalar sonucu Ukrayna, topraklarındaki taktik nükleer füzelerin, 1 Temmuz 1992 tarihine kadar Rusya'ya nakledilmesini kabul etti.

22- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Makedonya Cumhuriyeti'-nin adından kaynaklanan sorunları giderebilmek amacıyla AT Dışişleri Bakanları ile görüşmelere başladı.

17 NİSAN 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yalım Erez'i ziyaret etti. İTO Başkanı Erez, İnönü'ye "İş Güvencesi Yasa-sı'na" ilişkin eleştirilerini dile getirerek, "Bu yasanın karşısında olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, yaptığı yazılı açıklamada, "kitapların basın ve televizyonda suç aleti gibi sergilenemeyeceğini" söyledi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile de konuyu görüştüklerini belirten Sağlar, "bu olumsuz uygulamanın kaldırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını" bildirdi.

3- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Yılmaz, bu dönemin partilerarası uzlaşmayı gerektiren bir dönem olduğunu vurgulayarak, "iki büyük muhalefet partisindeki uzlaşma arayışının yararlı olacağını" söyledi. Necmettin Erbakan da, "Meclis'te başlayan yeni dönem çalışmalarında yapılacak faydalı hizmetlerle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını" belirtti.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile Karayalçın'ın davetlisi olarak Ankara'ya gelen Moskova Belediye Başkanı Gavril Popov, iki ülke başkent belediyeleri arasında işbirliği yapılmasını öngören bir anlaşma imzaladılar.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca düzenlenen, Erzincan depreminin sonuçlarının tartışıldığı toplantıda, bilim adamları, Erzincan deprem bölgesinde yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda, "Erzincan kentinin yerinin değiştirilmesini gerektirecek teknik bir gerekçe olmadığını" açıkladılar.

6- Basın Konseyi, Anayasa ve Basın Kanunu'nün değiştirilmesi konusunda görüş ve isteklerini bir rapor halinde hükümete sundu.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafe Dahham Mejwel EI-Tıkriti, "PKK'nın faaliyetlerine karşı Türkiye ile işbirliği yapabileceklerini, bu konuda Türkiye'den gelecek isteklere açık olduklarını" söyleyerek, Türkiye'nin güvenliği ve toprak bütünlüğünün kendileri için de önemli olduğunu" vurguladı. Tıkriti, "ilke olarak teröre karşı olduklarını ve önlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını" sözlerine ekledi.

8- Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Sosyalist Demokratik Partisi Lideri Rasul Mamend, PKK'nın Türkiye'ye yönelik terörist faaliyetlerinde Kuzey Irak'ı kullanmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

9- İstanbul'da, yasadışı sol bir örgütün hücre evleri olduğu belirtilen yerlere güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, altısı kadın 11 kişi ölü, altı kişi de sağ olarak ele geçirildi.

10- İstanbul Kağıthane Ekipler Amirliği'nde görevli iki polis memuru uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldüler.

11- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde yapılan operasyonlarda 37 PKK'lı öldürüldü, çatışmalarda 5 er şehit oldu.

12- Resmi bir ziyaret için Suriye'de bulunan İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Suriye'nin, "PKK örgütünü yasadışı ilan ederek, Bekaa Vadisi'yle Lübnan'ın diğer bölgelerindeki terörist kamplarının ortadan kaldırılması için Lübnan ile işbirliği yapmayı kabul ettiğini" açıkladı. Sezgin, Suriye'nin, "ülkesinde yakaladığı PKK'lıla-rı tutuklayarak yargılayacağına dair söz verdiğini" de sözlerine ekledi. Temaslarını tamamlayan İçişleri Bakanı Türkiye'ye döndü.

13- BM özel temsilcisi Cyrus Vance, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybos-na'da taraflarla yaptığı görüşmelerde, Bosna-Hersek'te ateşkesin ancak Sırpların denetimindeki federal ordunun işbirliği yapmasıyla mümkün olduğunu söyledi. Bu arada Sırp liderlerin, yerel milislere seferberlik çağrısında bulundukları bildirildi.

14- Yunanistan'da, Dışişleri Bakanı Andonis Samaras'ın görevden alınmasından sonra, Başbakan Konstantin Mitsotakis, hükümeti için istediği güvenoyunu aldı.

18 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dünyanın önde gelen devlet başkanlarına birer mesaj göndererek, Bosna-Hersek'teki çatışmaların durdurulmasını istedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Yüksek Öğretim Kurulu yöneticileri ve rektörlerle biraraya gelerek, üniversite sorunlarını görüştü. Demirel, üniversitelerin görüşünü aldıktan sonra YÖK yasasının oluşturulacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Veteriner Sağlık Teknisyenleri Derneği'nde yaptığı konuşmada, hükümetin geçmişten devraldığı sorunların çözümü için büyük çaba harcadığını, bu nedenle de doğal olarak hükümet protokolünde yer alan vaatlerin yerine getirilmesinde bugüne dek zaman kaybı olduğunu söyledi.

4- İzmir'de Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, yerel basının sorunlarını dinledikten sonra, hükümet olarak, bazı çevrelerin istediği gibi Türkiye'de "iki buçuk gazete" kalmasını istemediklerini ve bu nedenle basına her türlü desteği vermekte kararlı olduklarını söyledi.

5- Ankara'da Çankaya Belediyesi Çocuk Gazetesi ve Çocuk Hakları Derneği tarafından düzenlenen Çocuk Hakları Kurultayı'nda konuşan Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Türkiye'nin Çocuk Hakları Sözleşmesi hükümlerini uygulamak için çaba harcadığını belirtti.

6- İçişleri Bakanı ismet Sezgin, Şam'a yaptığı ziyaret sırasında imzalanan tutanakla Suriye'nin, PKK üyelerini tutuklama sözü verdiğini ve Bekaa Vadisi'nde Türkiye'ye yönelik terörist örgüt kamplarının kapatılması için Suriye'nin Lübnan'la işbirliği yapmayı kabul ettiğini açıkladı.

7- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, kamuoyu, parlamento ve basının, teröre karşı mücadele konusunda aynı çizgide bulunmalarını, yakalanmış iyi bir fırsat olarak değerlendirdi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç ile basının sorunları hakkında yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Iğdır-Doğubeyazıt karayolunda 4 astsubay, bir grup PKK'lı tarafından kurşuna dizilerek öldürüldü.

10- İstanbul Gaziosmanpaşa Merkez Karakolu'nda görevli bir komiser ile bir bekçi uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit oldular.

11- Kürt dili, tarihi ve kültürünü incelemek amacıyla çalışmalarını sürdüren

Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Kürt Enstitüsü İstanbul'da açıldı.

12- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, KKTC'ye yaptığı iki günlük ziyareti tamamladı. Kilercioğlu, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, KKTC'nin üretime ve ihracata yönelik yatırımlarını desteklemek amacıyla, 200 milyar lira, üçüncü ülke ihracat kredisi açıldığını bildirdi.

13- Sırpların denetimindeki federal ordu birliklerinin Bpsna-Hersek'in en büyük kenti Foça'yı ele geçirdikleri bildirildi. Öte yandan, Bosna-Hersek Müslümanlarının dini lideri Yakup Selimoski, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'ye insani yardım ve siyasi destek çağrısında bulundu.

14- Afganistan'da, Gulbeddin Hikmetyar ve Şah Mesut liderliğindeki mücahit grupların, güneyden ve kuzeyden başkent Kabil'e doğru ilerledikleri bildirildi. Başkent Kabil'de, dün hükümet birlikleri arasındaki çatışmaların yanı sıra batıdaki He-rat kentinde rakip mücahit örgütleri arap'nda kentin denetimini ele geçirmek için şiddetli çarpışmaların yapıldığı ve Hikmetyar'ın liderliğindeki Hizb-i İslami örgütünün Herat'ta duruma hakim olduğu bildirildi. Bu arada, Hikmetyar, bir bildiri yayımlayarak, hükümetin, tüm yetkilerini partisince oluşturulacak konseye devretmesini, aksi halde başkent Kabil'i zorla ele geçireceklerini belirtti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki gelişmeler üzerine yaptığı toplantıda, ülkede geçici bir hükümet oluşturuluncaya kadar bir "geçiş konseyi" kurulması çağrısında bulundu.

15- Lockerbie uçak faciasından sorumlu tutulan iki Libyalının avukatı İbrahim Lagwell, Trablus'ta yaptığı açıklamada, müvekkillerinin adil olmak koşuluyla yargılanmak üzere ABD ya da İngiltere'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Fransız Televizyonu'na verdiği demeçte, Batılı ülkeleri Libya ile uzlaşmaya çağırarak, bu konuda arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

FKÖ lideri Yaser Arafat, dün Libya lideri Muammer Kaddafi ile de bir görüşme yaptı. Arafat ziyaretini, "Filistin halkının yaşanan krizde kardeş Libya halkına tam desteğinin ifadesi" olarak niteledi.

16- ABD Başkanı George Bush, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a bir mesaj göndererek, Ortadoğu'da barışın sağlanması için işbirliği yapmaları gerektiği- -ni bildirdi.

19 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir görüşme yaptı.

Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ülkenin çeşitli sorunlarının ele alındığını, terör konusunu görüştüklerini ve ABD ile ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu bildirdi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisinde yaptığı konuşmada, iç ve dış politikaya ilişkin çeşitli konularda görüşlerini açıkladı. İnönü, terör olaylarının son zamanlarda tırmanış gösterdiğini, ancak halkın demokrasinin kurumlarına sahip çıkmasıyla gerilemeye başladığını, bu nedenle terörle mücadelenin demokrasi içinde mücadeleyle başarıya ulaşacağını söyledi. İnönü, CHP adının kullanılmasını engelleyen yasağın da kaldırılacağını belirtti.

3- Devlet Bakanı Erman Şahin, Erzincan'da yaptığı açıklamada, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Erzincan'da 50 yıl içerisinde önemli bir deprem olmayacağının belirlendiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Suriye gezisiyle ilgili olarak basına yaptığı değerlendirmede, iki ülke başkentleri arasında telefon bağlantısı kurulmasının kararlaştırıldığını, Suriye'nin PKK terörünü önleme konusunda samimi ve kararlı davrandığını ve ilk kez PKK'nın protokole geçirildiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İngiltere ve bazı Arap ülkelerinde yayınlanan El Hayat Gazetesi'ne verdiği demeçte, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in Suriye'ye yaptığı ziyaretin sonuçlarını 'Türkiye açısından tatmin edici bulduklarını" belirterek, "Suriye'nin terörist gruplara karşı pratik adımlar atmasını beklediklerini" söyledi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, 1992 Turizm Sezonu'nu, Antalya'da düzenlediği basın toplantısıyla açtı.

7- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş, "Güneydoğu Raporu" ve parti içi sorunlar konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ile bölgedeki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi, Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, dün uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edilen iki polis memurunun cenaze töreninde yaptığı konuşmada, terörle demokratik kurallar içinde mücadele ettiklerini belirterek, örgütlerle ilgili tüm belge ve bilgilere sahip olduklarını söyledi ve teröristlerin silahlarını bırakarak güvenlik güçlerine teslim olmalarını istedi.

10- Şırnak'ın İdil ilçesinde halkın bir bölümü ilçeden göç etmek amacıyla yürüyüşe geçti. Güvenlik güçlerinin olaya müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmada bir kişi öldü, iki kişi yaralandı.

Öte yandan Diyarbakır'ın Bismil, Mardin'in Nusaybin, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ile ilçelerinde önceki gün 33 PKK'lının öldürülmesini protesto amacıyla kepenk kapatma eylemleri yapıldı.

Diyarbakır'ın Bismil, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren dört terörist ölü olarak ele geçirildi, bir köy korucusu şehit oldu.

11- Kızılay tarafından Irak'a 45 ton ilaç ve tıbbi malzeme yardımı gönderildi.

12- Üniversiteye giriş sınavının birinci basamağı olan ÖSS yapıldı. Sınava 837 bin 766 kişi katıldı.

13- 385 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. .

14- Libya ile Türkiye arasında müteahhit alacakları konusunda imzalanması öngörülen bankacılık anlaşması, anbargo nedeniyle Libya tarafından tek taraflı olarak ertelendi.

15- Bosna-Hersek'te Sırp saldırılarının devam ettiği, dünkü çatışmalarda 10 kişinin öldüğü yaklaşık 100 kişinin yaralandığı bildirildi. Devlet Başkanı Alia İzzet-begoviç çatışmaların durdurulması için ABD'ye müdahale çağrısında bulundu.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, Sırplar'ın Bosna-Hersek'e saldırılarının gayrı meşru olduğu, işgal edilen toprakların Bosna-H ersek'e iade edilmesi gerektiği belirtildi.

16- Afganistan'da, hükümete karşı Cemiyet-i İslami liderlerinden Ahmet Şah Mesud'un önderliğinde bazı mücahit liderleriyle yeni bir ittifak kurulduğu bildirildi. Bu arada ülkenin doğusundaki Celalabad kentinin de mücahitlerin eline geçtiği kaydedildi.

Devlet Başkanı Yardımcısı Abdül Rahim Hatifin, geçici olarak devlet başkanlığı görevini üstlendiği belirtildi.

17- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Makedonya Cumhuriyeti'nin bu adla tanınmaması için Yunanistan'ın ısrarlı olacağını açıkladı

18- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Küba'ya uygulanan ambargonun sertleştirileceğini, Amerikan limanlarının Küba'ya gidecek gemilere kapatıldığını bildirdi.

19- Kamerun açıklarında iki yolcu gemisinin çarpışması sonucu meydana gelen deniz kazasında 300 kişinin öldüğü bildirildi.

20 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 119 Kanun Hükmünde Kararnamesi onayladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Bekaa Vadisi'ne sınır ötesi operasyonun sözkonu-su olmadığını söyledi. Demirel bir başka soru üzerine, Cumhurbaşkanı Özal'm televizyonun GAP kanalında Kürtçe yayın yapılmasına ilişkin önerisinin Milli Güvenlik Kurulu'nda gündeme gelmediğini, Türkiye'nin bunu kaldıracak durumda olmadığını ve Kürtçe yayının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Başbakan Demirel, işçi emeklileri sosyal güvenlik kurultayında yaptğı konuşmada, enflasyonun, sosyal güvenlik kuruluşlarınca toplanan pirimleri erttiğini belirterek, enflasyon sorununu çözmeden sosyal güvenlikle ilgili sorunların halledilemeyeceğini söyledi. AT'yeTürkiye'nin kabul edilmemesinin bir nedeninin de nüfusun yarısının sosyal güvenlikten yararlanmaması olduğunu belirten Demirel, paranın satın alma gücünde ABD'de 18 yılda meydana gelen düşüşün Türkiye'de 18 ayda meydana geldiğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Demirel'in başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıda, Olağaüstü Hal Bölgesi'nde alınacak önlemlere ilişkin MGK önerilerinin değerlendirildiğini, Türkiye Özerkleştirme, Yeniden Yapılanma ve Özelleştirme Kurumu ve Denizcilik Bakanlığı kurulmasına ilişkin yasa tasarılarının kabul edildiğini açıkladı. Ayrıca, Bakanlar Kurulu kararıyla, Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki valilikler emrine geçici olarak biner kişilik kadro tahsis edildiği bildirildi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İzmir'de yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın Bosna-Hersek'te takındığı tavrın yanlış olduğunu ve çok kan dökülmesine sebep olabileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, adli polis teşkilatı ile avukatlık yasası taslakları konusunda bakanlıklardan görüş istendiğini, her iki tasarının da önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu gündemine getirileceğini açıkladı. Oktay, yeni ceza infaz yasası, basın yasası ve siyasi partiler yasası ile ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, TİSK Başkanı Refik Baydur ve Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın biraraya geldikleri toplantıda "İşgüvencesi Yasa Taslağı" ele alındı. TİSK Başkanı Baydur, taslağın sunuş şeklini emrivaki niteliğinde olduğunu belirterek, "emrivakilere boyun eğmeyeceklerini"

söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moğultay da kendilerinin emredici değil, düzenleyici oldukların söyledi. Türk-İş Genel Başkanı Yılmaz ise taraflardan daha önce görüş istendiğini ve herhangi bir zorlama olmadığını söyledi.

7- SHP'li 3 milletvekili tarafından hazırlanan "Güneydoğu Raporu" SHP parti meclisinde ele alındı. Genel Başkan Erdal İnönü yaptığı konuşmada, rapordaki görüşlere katıldığını ancak demokratik hukuk devleti içinde terörün sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

8- DYP ve SHP Grup Başkanvekilleri, demokratikleşme paketi çerçevesinde, Anayasa'nın 62 madesinin değiştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını açıkladılar.

9- ANAP MKYK'sı 15 il örgütünün görevden alınmasını kararlaştırdı.

10- DSP Niğde il ve merkez ilçe yönetimleri görevden alındı.

11- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in konuğu olarak Ankara'ya geldi.

12- İran'ın Ankara Büyükleçisi Reza Bagheri, Türkiye'nin İran'a silah taşıyan Capeas Maleas gemisini serbest bırakmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, konuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere İran'a gitti.

13- Mardin'in Midyat ilçesinde bir minübüs ile bir kamyonun maskeli ve silahlı kişilerce durdurularak 8 yolcunun kurşuna dizildiği bildirildi.

14- İstanbul Şirintepe'de otobüs durağında bekleyen bir polis memuru ile bir vatandaş, uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldüler.

15- Geçen yıl ekim ayında PKK tarafından kaçırılan bir subay, bir astsubay ve 4 er serbest bırakıldı.

16- Adana Torus Gübre fabrikasında işten çıkartılan 11 işçinin başlattıkları açlık grevi 9. gününe girdi.

17- Çanakkale Boğazı'nda Lübnan ve Romanya bandralı iki gemi çarpıştı. Kazada Lübnan gemisi battı, 4 denizci kayboldu, bu arada Romanya gemisindeki küçük baş hayvanlar denize dağıldı.

18- Almanya Dışişleri Bakanlığı, gümrük kapılarına talimat vererek Türkiye'nin satın aldığı Stinger füzelerinin parçalarına ambargo koydu.

19- Bosna-Hersek'te federal ordu Manastır kentini bombaladı. Ordu Komutanı, Devlet Başkanı Alia İzzet Begovic'e bir mektup göndererek Konjir Askeri Üssüne karşı Müslüman ve Hırvatların gerçekleştirdiği kuşatmanın derhal kaldırılmasını istedi. Bosna-Hersek'teki Müslümanların dini lideri Yakup Efendi Selimovski, Uluslararası kamuoyuna ve Müslüman dünyaya çağrıda bulunarak ülkesinde yaşanan kıyımın sona erdirilmesini istedi. Demokratik Eylem Partisi'nin Sancak Bölgesi Başkanı Süleyman Uglanin de yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Müslüman ve Türk halka karşı girişilen katliamın durdurulması için Türkiye'nin daha aktif hareket etmesini istedi.

Öte yandan Saraybosna Televizyonu, ülkede son 6 haftada ölenlerin sayısının 200'e ulaştığını ve 1100 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

20- Irak, yönetime karşı mücadele eden Kürt grupları desteklediği ve Irak'ın iç işlerine karıştığı gerekçesiyle İran'ı uyardı.

21- Libya yönetimi, BM Güvenlik Konseyi yaptırım kararlarına misilleme yapmak amacıyla Batılı diplomatların bir bölümünün ve Batılı gazetecilerin ülkeyi ter-ketmelerini istedi.

Öte yandan Yunanistan, Libya'ya uçak seferleri düzenleyeceğini açıklayan Suriye'nin uçaklarına geçiş izni vermeyeceğini bildirdi.

22- Afganistan'da aşırı dinci Hizb-i İslami grubunun lideri Gulbeddin Hikmet-yar, hükümetin 26 Nisan'a kadar başkent Kabil'i terketmesini isteyerek, aksi takdirde saldırı başlatacaklarını açıkladı.

21 NİSAN 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 11 gün sürecek özel bir gezi için ABD'ye gitti, özal, hareketinden önce yaptığı açıklamada, temaslarında iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri ilişkiler konusunda görüşlerini aktaracağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal açıklamasında, GAP Televizyonu'nda Kürtçe yayın yapılmasının Anayasa'ya aykırı bir yönü bulunmadığını belirterek, böyle bir yayının "Kürt kökenli vatandaşlarımızın milletimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterecektir" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Özal'm açıklamasını değerlendirirken, "GAP Televizyonu bugün kurulmuş değildir. Sayın Özal da Türkiye'de bugün var değil" dedi ve böyle bir şey Anayasa'ya aykırı değilse, bu zamana kadar neden düşünülmediğini sordu.

2- Başbakan Süleymen Demirel, DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör konusunda siyasi çözüm isteyenlerin konuyu dejenere ettiklerini belirterek, terörle mücadelede devletin insiyatifi ele geçirdiğini söyledi. Halkı terörle mücadelede devlete yardımcı olmaya, teröristleri de teslim olmaya çağıran Demirel, Suriye, Irak ve İran sınırından birtakım sızmalar olduğunu, bunlarla her türlü araç kullanılarak mücadele edileceğini, ilgili ülkelerin bu konuda uyarıldığını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, 14 yeni Devlet Üniversitesi ve bir Yüksek Teknoloji Enstü-tüsü kurulmasını, konuyla ilgili yasa tasarısının TBMM 'ye gönderilmesini kararlaştırdı.

4- ANAP'da görevden alınan il yönetimi sayısı 32'ye yükseldi.

5- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Özal'ın yerel araseçimlerin yılda iki kez yapılmasını öngören yasanın iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.

6- TÜSİAD tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği önerileri hükümete sunuldu.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in konuğu olarak Ankara'ya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü tarafından kabul edildi. Hurd, temaslarından sonra yaptığı açıklamada, Türk liderlerle Çekiç Güç'ün süresinin uzatılması konusunda "cesaretlendirici" görüşmeler yaptığını belirterek, AT dönem başkanı olduklarında, Batı Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri "tutarlı olarak geliştirecek" politikalar uygulayacaklarını söyledi.

8- Mardin'in Midyat ilçesinde bir köy minübüsüne maskeli kişilerce ateş açıldı, saldırıda ikisi çocuk, 4 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

9- HEP Aydın İl örgütü üyesi 11 kişinin, bastırdıkları takvimle Kürtçülük propagandası yaptıkları gerekçesiyle yargılanmasına İzmir DGM'de başlandı.

10- İstanbul'da 17 Nisan'da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen 3 teröristin cenaze töreninde gösteri yapmak isteyen gruplarla polis arasında çıkan olayda 200 kişi gözaltına alındı.

11- Basın Kartları Yönetmeliği'nde değişiklik yapan yönetmelik, Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde gittiği Londra'da yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin üye olmadığı AT'a Kıbrıs Rumlarının alınması demek Rumlar'la Yunanistan'ın birleşmesi demektir. Rumların, Kıbrıs Türkleri'ne rağmen AT'a girmek için attıkları her adım da adanın bölünmüşlüğünün devam etmesini isteyen faaliyetlerdir. Kıbrıs Türkleri olarak böyle bir oldu-bittiyi asla kabul edemeyiz" dedi.

13- Helsinki Watch, hazırladığı raporda Batı Trakya'deki Türk azınlığın sorunları ve insan haklarının korunması konusunda Yunanistan'ı uyardı.

14- Avrupa Topluluğu Komisyonu, Azerbaycan ve Ermenistan'a 500'er bin ECU'luk acil insani yardım yapma kararı aldı.

15- Dağlık Karabağ'da çatışmalar sürerken, Hazar Denizi'nde bulunan eski Sovyet donanmasının dörtte dirinin Azerbaycan'a verilmesi kararı, Ermenistan tarafından sert bir dille eleştirildi ve kararın tüm bölge ülkeleri için ciddi sonuçlar doğuracağı vurgulandı.

16- Bosna-Hersek'te, federal ordu ve Sırp milislerin başkent Saraybosna'ya yeni bir saldırı başlattığı bildirildi. Saldırıda televizyon binasının, elektrik idaresinin ve bazı polis karakollarının isabet aldığı belirtildi. Saraybosna'da bulunan BM Barış Gücü'nün kentten çekilmeyeceği açıklandı.

17- İran ile Hırvatistan arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişki kuruldu.

18- Afganistan geçici Devlet Başkanı Abdul Rahim Hatif, iktidarı mücahitlere devretmeye hazır olduklarını açıkladı.

Hizb-i İslami Örgütü lideri Gulbeddin Hikmetyar, diğer mücahit gurupları ülkeyi parçalamakla suçladı. Bu arada, Hikmetyar'a bağlı güçlerle hükümet birlikleri arasında başkent Kabil çevresinde çatışmalar olduğu bildirildi.

19- Übya lideri Muammer Kaddafi, Mısır'a giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mü-

barek ile görüştü. Kaddafi, BM ambargosunun kaldırılması ve bunalımın çözümü konusunda Mübarek'ten destek istedi.

Bu arada Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad da, aynı çerçevede bir günlük ziyaretler için Körfez ülkelerine gitti.

22 NİSAN 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin açılışının 72. yıldönümü dolayısıyla ülkemize davet edilen parlamento başkan ve üyeleri ile görüşmelerde bulundu.

2- Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın TRT'den Kürtçe yayın yapılması yolundaki önerisininin Anayasa'ya aykırı olduğunu, ancak kendisinin bu yöndeki açıklamasının kamuoyunda yanlış anlaşıldığını belirterek, "Kürtçe yayına karşıyım demedim. Karşı olan Anayasa'dır" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Birleşik Devletler Topluluğu İş Konseyleri'nin genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türki cumhuriyetlerde pantürkizm kaygıları bulunduğuna dikkat çekerek, işadamlarından Türki cumhuriyetlerle ciddi ilişkiler kurmalarını istedi.

3- DYP Bursa Milletvekili Fethi Akkoç, İstanbul'da polis şehit eden teröristleri yakalamak isterken öldürülen işçi Yılmaz Başkaya'nın ailesine devletin sahip çıkmasını istedi. Akkoç, bu konuda Başbakan Süleyman Demirel tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

4- HEP kökenli bağımsız Adıyaman Milletvekili Mahmut Kılınç, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin tarafından yanıtlanması istemiyle hazırladığı "Kürt Enstitüsü'nün yasal olup olmadığı" hakkında yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

5- İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ahmet Türk'ün SHP'den istifası ile boşalan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı'na DYP İzmir Milletvekili Mehmet Özkan seçildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, Irak'ın Mina AI-Bakr bölgesinden ham petrol ihraç edeceği yolundaki iddialar üzerine yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili kararında, Irak'ın 1.6 milyar dolarlık petrolü, Kerkük-Yumurtalık boru hattını kullanması koşuluyla satmasına izin verdiğini ve bu kararın süresinin dolduğunu söyledi.

Filiz Dinçmen, Türkiye'nin Afganistan'daki geçiş sürecinin kesintiye uğramasından ve etnik çatışmaların başlamasından kaygı duyduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri'nin bu konudaki girişimlerini desteklediğini açıkladı. Dinçmen, tarafların anlaşarak Afganistan'da geçici bir hükümet kurmalarından yana olduklarını söyledi.

7- Siyasi parti liderleri, televizyonun birinci kanalında yayımlanan 'Türk Cumhuriyetleri" konulu açıkoturumda konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu, hükümetin, vergi affı ile çiftçinin yerine holdingleri tercih ettiğini ileri sürdü.

9- SHP İstanbul İl Başkanı Bozkurt Nuhoğlu, partisinden istifa etti.

10- HEP kökenli bağımsız milletvekillerinden Sedat Yurttaş, Mahmut Kılınç, Hatip Dicle ve Sırrı Sakık, TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, 14 milletvekilinin imzasını taşıyan bir metni okuyarak, Güneydoğu'da öldürüldüğü açıklanan 33 PKK'lıdan sekizinin silahsız sivil kişiler olduklarını savundular.

11- Cumhuriyet Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürlerinden "Bülent Dikmener" adına bu yıl onüçüncüsü düzenlenen "Bülent Dikmener Haber Ödülü" yarışması sonuçlandı.

12- Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, BM ile görüşmeler yapmaya hazır olduklarını belirtti.

13- Orta Asya'daki Türk kökenli cumhuriyetlerden Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan devlet başkanları, aralarındaki işbirliğini güçlendirmek üzere iki günlük bir doruk toplantısı için Kırgzistan'ın başkenti Bişkek'te bir araya geldiler.

14- Bosna-Hersek'te, Sırp milisler ve federal ordu ile Müslümanlar arasında varılan ateşkese karşın çatışmaların sürdüğü, Saraybosna yakınlarında bulunan Ilıca çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda 2 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi. Öte yandan ABD, Bosna-Hersek'teki çatışmalara Müslüman milislerin katılmasını kınadı.

15- Afganistan'da Kabil yönetimine karşı mücadele eden mücahit gruplarından Hizb-i İslami lideri Gulbeddin Hikmetyar, yeni bir ültimatom vererek, başkentin cuma gününe kadar teslim olmasını istedi. Hikmetyar, ültimatoma uyulmadığı takdirde saldırıya geçeceğini açıkladı.

23 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları nedeni ile Ankara'da bulunan konuk parlamento başkanlarını kabul etti. Demirel, Yugoslavya ve SSCB'den bağımsızlıklarını ilan eden cumhuriyetlerin sorunlarını, kavgaya dökmeden insan hakları, Helsinki ve Paris Şartları çerçevesinde çözmeleri gerektiğini bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, dün gece televizyonda yapılan liderler açıkoturumundan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın televizyondan Kürtçe yayınla ilgili önerisine katılmadıklarını, ancak konunun kamuoyunda tartışılmasında fayda gördüklerini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığınca, özel radyo-televizyon konusunda bir rapor hazırlandı. Raporda, özel radyo-televizyon yayıncılığının desteklenmesinde yarar görüldüğü belirtilerek, özel radyo-televizyon izni verilirken, "seferberlik" ve "savaş" hallerinde tüm yayınların nasıl olacağı konusunun yasa ile ayrı ayrı düzenlenmesinin uygun olacağı ve özel televizyonların kurulmasına olanak sağlayan yasal düzenlemelerin ardından, özel radyo ve televizyon istasyonlarına frekans tahisi-sindeTürk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kontrol haberleşme sistemlerini olumsuz etkilememesinin dikkate alınması istendi.

4- Kadın sorunlarıyla ilgili Devlet Bakanı Türkan Akyol, bir basın toplantısı düzenleyerek, Bakanlığının "Kadın, Aile ve Çocuk Sorunları Bakanlığına dönüşme-siyle birlikte fcracı bir yapıya kavuşacağını ve Anayasa ile yasalardaki kadın ayrımcılığına neden olan tüm maddelerin yeniden düzenleneceğini belirterek "Demokratikleşme paketinde kadınların unutulmadığını" söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, Çocuk Mahke-meleri'nin kurulması çalışmalarının tamamlandığını belirterek, suçlu çocukların barındırılacağı "çocuk eğitimevleri"nin 5 yılda tamamlanabileceğini söyledi.

6- Turizm Bakanlığı'nın 1992 yılında uygulayacağı turizm politikalarını Cumhuriyet Gazetesi'ne anlatan Turizm Bakanlığı Müsteşarı Korel Göymen, "çok hedefti bir turizm politikası uygulayacaklarını" söyledi.

7- RP Grup Başkanvekili Şevket Kazan, düzenlediği basın toplantısında partisinin anayasa değişiklikleri konusundaki görüşlerini açıkladı. Kazan, öncelikle siyasi partiler arasında bu konuda bir müzakere sürecinin başlatılması ve anayasanın değiştirilecek maddelerinin de bu müzakereler sırasında bütün partilerce belirlenmesi gerektiğini söyledi.

8- Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği'nce, gazeteci Muammer Yaşar Bostancı adına düzenlenen ödüllerin sahipleri belirlendi.

9- İstanbul, Çağlayan'da görevli bir komier muavini uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

10- Sağlık kontrolü için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a "prostat kanseri" teşhisi kondu.

Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Özal'ı arayarak, "geçmiş olsun" dileklerinde bulundu.

11- İran'a iki gün süren ziyaretini tamamlayan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, İranlı yetkililerin teröre dolaylı ya da doğrudan destek vermelerinin söz konusu olmadığı yolunda teminat verdiklerini açıkladı.

12- BM tarafından hazırlanan 1992 İnsani Kalkınma Raporu'na göre Türkiye, dünya ülkeleri arasında ekonomik gelişme açısından 56'inci, insani gelişme alanında ise 71'inci sırada yer aldı.

13- Meksika'nın Guadalajara kentinde dün kanalizasyon sistemlerinde metan gazının yol açtığı birbirini izleyen on beş patlamada 190 kişinin öldüğü ve en az 600 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da AT öncülüğünde biraraya gelen Müslüman, Hırvat ve Sırpların liderleri 12 Nisan'da ilan edilen ateşkese uyulması için görüş birliğine vardılar.

15- Ukrayna Parlamentosu, Kırım yarımadasının merkezi cumhuriyet yönetiminden özerkliğini resmen tanıyan bir yasayı kabul etti.

16- Dağlık Karabağ'da, Ermenileri taşıyan bir yolcu otobüsünün mayına çarpması sonucu 14 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Afganistan'da dört gün önce geçici cumhurbaşkanlığına getirilen Abdül Rahim Hatif, parlamento tarafından görevinden alındı.

Bu arada, İslamcı Hizb-i İslami örgütü lideri Gulbeddin Hikmetyar, tüm mücahit gruplarının orantılı biçimde temsil edileceği bir geçici mücahit hükümetinin kurulmasını kabul edeceğini bildirdi.

18- Bulgaristan'da eski başbakanlardan Georgi Atanasov ve eski Sanayi Bakanı Stoyan Ovçarov hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla dava açıldı.

19- ABD'nin California eyaletine düşen bir uçakta bulunan 22 kişiden on beşinin öldüğü, 7'sinin de yaralandığı bildirildi.

24 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında "üniversite reformu"nu tartışmaya açarken, 'Türkiye'nin gündeminde çağdaş üniversite bulunmaktadır" dedi.

Demirel konuşmasında, Muammer Aksoy, Çetin Emeç ve Bahriye Üçok cinayetleri ile ilgili önemli ipuçları bulunduğunu açıklarken, Kürtçe televizyonun anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Başbakan Demirel, 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili yaptığı açıklamada da "Gösteri ve yürüyüş hakkının kullanıldığı her yerde ben de varım. Silahsız ve saldırısız olmak koşulu ile herkese çağrıda bulunuyorum" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 7 Haziran'da belediye başkanlığı seçimi yapılacak olan Ünye'de yaptığı konuşmada, ara yerel seçimlerin koalisyona zarar vermeyeceğini belirtti ve Ünye'yi il yapma sözü verdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek'te çatışmaların önlenememesi durumunda, Türkiye ve Avrupa'nın diğer ülkelerine doğru büyük çapta göçlerin olabileceği uyarısında bulunarak, uluslararası toplumu ve Avrupa Topluluğu'nü harekete geçmeye çağırdı.

4- ABD'nin Memphis kentindeki, "Osmanlı Sultanlarının İhtişamı" adlı serginin açılışını yapan Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türkiye'ye döndü.

5- Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkanı Sadun Aren, Kürtçe televizyon yayını yapılmasının bölücülük olarak değerlendirilmesinin çağdışı bir görüş olduğunu savunarak, "Kürtçe televizyon yayını demokratik ve çağdaş olmanın gereğidir" dedi.

6- Merkez Bankası'nın Genel Kurulu'nda konuşan Başkan Rüşdü Saraçoğlu, kamu açıklarının Merkez Bankası tarafından karşılanmasının enflasyonu yükselteceğine dikkat çekerek, "Buna imkan veren hukuki yapı ve bu yapının getirdiği mekanizmalar, enflasyonla mücadeleyi imkansız kılmaktadır" dedi.

7- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, bir çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

8- İstanbul'da Beyazıt Camii'ndeki cuma namazından çıkan yaklaşık bin kişinin, Bosna-Hersek'te gelişen olaylarda ölen müslümanlar için cenaze namazı kıldıktan sonra, gösteri yaparak Birleşmiş Milletler, Sırbistan ve Haçlı bayrakları yaktıkları bildirildi.

9- Ankara Defterdarlığı ve Maliye Bakanlığı'nın Ulus'taki şubesinde çalışan bir grup memurun öğle saatlerinde, bazı arkadaşlarının sendikaya üye oldukları

gerekçesiyle sürgüne gönderilmelerini ve fazla mesailerinin ödenmemesini protesto etmek için yaptıkları yürüyüşe müdahele eden pol';s, dört memuru gözaltına aldı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişinin öldüğü, 27 kişinin yaralandığı bildirildi.

11- KKTC'nin Gazimagosa kentinde 'Türk Dünyası'nda Son Gelişmeler ve Kıbrıs" adlı seminerin açılış konuşmasını yapan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, son zamanlarda ABD'den kaynaklanan Kıbrıs ile ilgili hareketlilik konusunda Türk tarafının dikkatli olması gerektiğini söyledi.

12- İngiliz Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Lord Avebury, Nevruz gösterilerinde Türk Silahlı Kuvvetlen"nin insan haklarını çiğnediği gerekçesiyle, İngiltere ve Avrupa Topluluğu'nun da Türkiye'ye silah satışını durdurmasını istedi.

13- Bosna-Hersek'te son ateşkesin de bozulmasının ardından, başkent Sa-raybosna'da, yedi aydır süren çatışmaların en şiddetlisinin meydana geldiği bildirildi. Bu arada Almanya ve Hollanda, çatışmaların sona erdirilmesi konusunda, BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Almanya Başbakanı Hel-mut Kohl, çatışmaların durdurulmaması halinde Sırbistan'ın tüm dünya tarafından tecrit edileceğini söyledi.

14- İtalya Başbakanı Guilio Andreotti, hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga'ya sundu. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın istifayı kabul ettiği ve yeni hükümet kuruluncaya kadar hükümetin görevini sürdürmesini istediği belirtildi.

25 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, TOBB'nin Başkanlar Kurulu toplantısında bir konuşma yaptı.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, "Kürtçe televizyon yayınının Anayasa'ya aykırı olmadığı" yolundaki açıklamasıyla ilgili olarak, "Anayasa'yı yorumlamaya yetkili tek organın Anayasa Mahkemesi olduğunu" belirtti.

3- Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Türkan Akyol, bakıma muhtaç çocukların aile ortamlarında yetişebilmeleri için bir dizi tedbirler alınacağını ve öncelikle evlat edinme işlemlerinin kolaylaştırılarak, SOS Çocuk Köyleri projelerinin uygulamaya konulacağını söyledi.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Prof.Dr. İhsan Doğramacı, mevcut YÖK sistemini savunarak, "Avrupa'nın en özerk üniversitesi YÖK sistemindeki Türk üniversiteleridir" dedi.

5- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile son terör olayları hakkında yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Yakup Kepenek, hükümeti, yeni yüksek öğretim yasasına ilişkin raporlara ilişkin olarak programındaki özerk üniversite kavramını uygulamaya geçirmeye çağırdı.

7- Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin üçüncü olağan genel kurulu Ankara'da yapıldı.

8- Ankara'da bulunan Avrupa Koneyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, hükümetin demokrasi ve insan hakları paketinin olumlu karşılandığını ve Konsey'in Kıbrıs konusunda da ılımlı yaklaşım içinde olacağını belirtti.

9- Mardin'in Nusaybin ilçesinde devriye görevi yapan polis panzerine PKK militanları tarafından düzenlenen roketli saldırıda iki polis memurunun ağır yaralandığı bildirildi.

10- Irak yönetiminin resmi yayın organı İNA ajansı tarafından yayınlanan açıklamada, Türkiye topraklarında konuşlandırılan ve içinde Amerikan, İngiliz ve Fransız güçlerinin yer aldığı "Çekiç Güç"ün varlığının eleştirildiği ve bu gücün, Irak'ın egemenliğine bir tehdit ve Irak'ı istikrarsızlığa sürüklemeyi hedef alan bir komplo olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

11- İsviçre Savunma Bakanlığı Hukuk Bürosu Başkanı François Godet, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yönelik savaş malzemesi ambargo uygulamasını yumuşattıklarını bildirdi.

12- Ermenistan'ın Rusya'daki daimi temsilcisi Feliks Memikonyan, Moskova'da yayımlanan Nezavisimya (Bağımsız) gazetesinde yer alan makalesinde, Türkiye'nin sözde soykırımı tanımaması ve Ermeni halkından özür dilememesi-nin, ilişkilerin gelişmesinin önünde engel oluşturduğunu belirtti.

13- Washington'da, ABD yönetiminin resmi yayın organı Amerika'nın Sesi Radyosu'nun (VOA), Türkiye saatiyle 15.00'te Kürtçe yayınlarına başladığı bildirildi.

14- BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan başkanlık açıklamasında, Bos-na-Hersek'e komşu hükümetlerin(Sırbistan ve Hırvatistan), bu cumhuriyetteki çatışmaların durdurulması için, düzenli-düzensiz hiçbir silahlı güce destek vermemesi istendi.

15- Afgan mücahit liderleri, aralarındaki gürüş ayrılıklarını bir yana bırakarak, Kabil hükümetinden yönetimi iki gün içinde devralmak üzere 50 kişilik bir "geçici konsey" oluşturduklarını açıkladılar. Öte yandan Ahmet Şah Mesut'un mücahitleri, Başkanlık Sarayı ile havaalanını denetim altına alırken, Hikmetyar'a bağlı birliklerin de İçişleri ve Savunma Bakanlıklarını ele geçirdikleri bildirildi.

26 NİSAN 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini anlatarak, 'Tüm ihtilal kalıntıları silinecek ve millet iradesi dışında hiçbir gücün yönetimi ele almasının önlenmesi öngörülecektir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm bölücü terör konusundaki görüşleri Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Toplantıda, yargı reformu yasasının TBMM'ye gönderilmesi kararlaştırıldı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, memur sendikalarına tanınacak haklara ilişkin çalışmaların birkaç hafta içinde tamamlanarak, Bakanlar Kurulu'nun görüşüne sunulacağını söyledi.

5- Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçıoğlu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın GAP Televizyonu'ndan Kürtçe yayın yapılmasına ilişkin önerisinin anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

6- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, MİT'İ iç ve dış istihbarat olarak ikiye ayırarak Amerikan modeline göre yeniden kuracaklarını açıkladı. Sezgin, buna göre yeni şekillenmede, MiT'in sadece dış istihbarat ile ilgili olacağını, iç istihbarat için de yeni bir örgüt oluşturulacağını belirtti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul ve çevresinde sürdürdüğü yerel seçim mitinglerinde, Bosna-Hersek'te müslümanlara karşı soykırım ölçüsüne varan saldırılar yapıldığını belirterek, hükümetin duyarsız olduğunu öne sürdü.

8- Öğretim üyeleri, bugünkü sisteme göre, rektörlerin kendilerini değil YÖK'ü temsil ettiklerini, bu nedenle de hazırladıkları raporların üniversiteleri ilgillendirme-diğini belirten bir rapor hazırladılar. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, rektörlerin yeni üniversite yasasıyla ilgili raporlarıyla hükümetin bir ilgisi olmadığını belirtti.

9- İstanbul'un Gaziosmanpaşa semtinde düzenlenen bir mitingle, Sırp milis ve federal ordu birliklerinin Bosna-Hersek'teki müslüman çoğunluğa yönelik saldırıları kınandı.

10- Siirt'in Eruh ilçesinde, güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, üç teröristin silahları ile sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

11- BBC Radyosu'nun haberine göre, Irak resmi ajansı INA, dün gece bir açıklama yaparak, Türkiye'den "Çekiç Güç" ün görev süresinin 30 Haziran gününden sonra yeniden uzatılmamasını istediği bildirildi.

12- Yunan basınında yer alan haberlerde, Türkiye'nin Bulgaristan üzerinden Makedonya Cumhuriyeti'ne silah gönderdiği iddia edildi.

Bu konuda Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Yunan iddiaları "spekülasyon" olarak nitelendirildi.

13- ABD'nin Houston kentinde, Amerika'nın Sesi (VOA) Radyosu, Kürtçe yayınının başlaması dolayısıyla yayınladığı yorumda, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını desteklemediklerini ve "doğru, tarafsız, kapsamlı" bir yayın yapacaklarını duyurdu.

14- Ermenilerle Azeri güçler arasında Dağlık Karabağ'ın Goris ve Kafan bölgelerinde iki gün içinde meydana gelen çatışmalarda 17 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Afganistan'ın başkenti Kabil'de radikal islamcı Hizb-i İslami örgütünün lideri Gulbeddin Hikmetyar'a bağlı mücahitlerle Cemiyet-i İslami komutanı Ahmed Şah Mesud'un savaşçıları arasında kanlı çatışmaların çıktığı ve Hikmetyar'ın adamlarının, Mesud'un mücahitleri tarafından Başkanlık Sarayı'ndan çıkarıldığı bildirildi.

27 NİSAN 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi ve dernek yönetim kurulu üyelerini kabul ederek, Bakanlar Kurulu'nda benimsenen ve TBMM'ye gönderilmesi kararlaştırılan 'Yargı Reformu Paketi"nin, demokratikleşme yolunda gerçekleştirilen en önemli düzenlemelerden biri olduğunu ve Türkiye'de işkencenin son bulacağını söyledi.

Erdal İnönü, Çalışma Meclisi'nin 8 yıl aradan sonra yaptığı ilk toplantıda yaptığı konuşmada, işsizlik sigortasının anayasada belirtilen sosyal devlet ilkesinin gereği olduğunu söyledi.

2- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Orta Asya ve Türki Cumhuriyetlere yaptığı bir haftalık geziyi değerlendirdi. Ayrıca, Kırgızistan, Türkmenistan ve Azerbeycan'la yapılan anlaşmalar sonucu Türk firmalarının, bir ay içinde Türkiye'deki ruhsatları da geçerli olmak üzere bu ülkelere ilaç göndermeye başlayacaklarını belirtti.

3- Türkmenistan kültür ve sanat günleri etkinlikleri, düzenlenen bir törenle Kültür Bakanı Fikri Sağlar ile Türkmenistan Kültür Bakanı Mamiliyev Aşirmurad tarafından Ankara'da başlatıldı. Sağlar etkinliklerin bir hafta boyunca Ankara ve İstanbul'da devam edeceğini bildirdi.

4- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in SHP'nin yeni binasının alınma yöntemine ilişkin iddialarını yanıtlayarak, yeni hizmet binasının ihale yasasına uygun olarak alındığını belirtti.

5- Gazeteci Bülent Dikmener anısına, bu yıl onüçüncüsü düzenlenen "Bülent Dikmener Haber Ödülü"nü kazananlar ödüllerini törenle aldılar

6- İstanbul'da Çevik Kuvvet'e ait bir midibüse üç kişi tarafından ateş açılması sonucu, biri ağır olmak üzere 8 polis memurunun yaralandığı bildirildi.

7- Mardin'in Kızıltepe ilçesi yakınlarında bir otomobile ateş açan saldırganların, 3 kişiyi öldürdükleri, üç kişiyi de yaraladıkları, yaralılar arasında SHP Kızıltepe İlçe Başkanı Mehdi Çeçen'in de bulunduğu bildirildi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, New York'ta dün gece Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilerleyebilmesi için tek yolun tabuların yıkılması ve insanların düşüncelerini serbestçe ifade edebilmesi olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin radyo ve televizyondan Kürtçe yayına izin vermesi konusunun başkalarınca istismar edilmesinin önlenmesi gerektiğini vurguladı. Özal, "Bunlar bizim vatandaşlarımız ise ve biz bunlara Türkçe lisanını öğretemernişsek, niçin GAP televizyonu veya radyosundan Kürtçe haber programı yapılmasın, Ankara'daki yabancılar için İngilizce, Fransızca haber yayını yapılıyor, niçin Kürtçe yayın yapılmasın" dedi.

9- Başbakan Süleyman Demirel 8 gün sürecek Türki cumhuriyetler gezisine başladı. Demirel hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 'Türki cumhuriyetlerle ortak televizyon yayını gerçekleştirilerek aramızdaki alakalar tekrar güçlenecek, farklılıklarımızı birbirimize aktararak, birbirimizi zenginleştirecek ve çok sesli bir zihni birlikteliği yaratacağız" dedi.

Demirel gezisinin ilk durağı olan Özbekistan'da Cumhurbaşkanı İslam Keri-mov tarafından karşılandı. Daha sonra Kerimov ile Başbakan Süleyman Demirel Taşkent'te biraraya geldiler. Görüşmede, Kerimov, Özbekistan Silahlı Kuvvetleri'nin kurulması konusunda Türkiye'nin yardım etmesini istedi.

10- Büyükelçi Ömer Ersun başkanlığındaki Türk heyeti, Yugoslavya'ya yaptığı inceleme gezisi sırasında görüştükleri Sırp yetkililere AGİK'in federal ordunun Sırbistan'a çekilmesi için, 29 Nisan'a kadar tanıdığı süreye uyulmaması durumunda uluslararası kuruluşların Sırbistan'ı dışlayacaklarını hatırlattı.

Öte yandan Bosna-Hersek'te federal orduya bağlı uçakların dün gece ülkenin iç kesimlerindeki iki kenti bombaladıkları bildirildi.

Bu arada Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, federal ordunun Bosna-Hersek'ten ya tamamen çekileceğini ya da bazı bünyesel değişikliklere uğrayarak cumhuriyetin ordusu haline geleceğini söyledi.

11- İran ile Ukrayna arasında siyasi, kültürel, ticaret, petrol ve bankacılık alanlarında işbirliğine gidilmesini öngören 5 anlaşma Tahran'da imzaladı.

12- Washington'da, Ortadoğu Barış Konferansı'nın beşinci tur görüşmelerinin başladığı bildirildi.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'in görevinden istifa etti. öte yandan, Almanya'da tamamlanan grev oylamalarından sonra, kamu sektöründe çalışan hizmetlilerin işlerini bırakarak greve başladıkları bildirildi.

14- Radikal İslamcı Hizb-i İslami Örgütü lideri Gulbeddin Hikmetyar'ın, Pakistan'ın Peşaver kentinde altı mücahit grubu arasında yönetimin devralınması konusunda varılan anlaşmayı kabul ettiği bildirildi.

28 NİSAN 1992

1- Başbakan Vekili ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün, CHP'nin açılması konusundaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, kamuoyunda "by-pass" tasarısı olarak bilinen ve yarın TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak yargı reformu yasa tasarı konusunda yaptığı açıklamada, yargıda yozlaşmış ve güdümlü bir yapılaşma olduğunu belirterek, yargı mekanizmasında kadro değişikliğine ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

3- Diyarbakır bağımsız milletvekili Sedat Yurttaş, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığfna verdiği iki ayrı önergede 18 Nisan ve 19 Nisan 1992 tarihlerinde Bismil'de gözaltına diınan iki vatandaş hak-kînda belirtilen tarihe kadar adli takibat yapılıp yapılmadığını sordu.

4- DYP ve SHP' nin oluşturduğu ortak Anayasa Komisyonu, 1982 Anayasa-sı'nda yapılacak değişikliklere, dört madde dışında son biçimini verdi.İki partinin temsilcilerinden oluşan Anayasa Komisyonu, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması, Diyanet İşleri Bakanlığı'nın anayasal kuruluş olmaktan çıkarılması ve inkılap yasalarının korunmasına ilişkin maddelerin dışında görüş birliğine vardı.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, 1 Mayıs'ta izinsiz gösteri yapanların üzerlerine panzerlerden mor su sıkılacağını ve polisin üzerinde mor su lekesi bulunan herkesi gözaltına alacağını açıkladı.

6- Ukrayna Çevre Bakan Yardımcısı Viktor Rybachuk başkanlığında, bilim adamları, parlamento ve Yeşiller Partisi üyelerinden oluşan bir heyet, "Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi" ne ilişkin yöntem ve uygulamaları görüşmek ve bu yönde Türk çevrecilerle işbirliği başlatmak üzere İstanbul Valiliği'n-de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Karadeniz'e ilişkin çeşitli çevre sorunları ele alındı.

7- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Uluslararası Stratejik Etütler Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki sorunları değerlendirerek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in PKK'ya ağır silahlar verdiğini söyledi.

New York'ta, Musevilerin İspanya'dan Türkiye'ye göçlerinin 500'üncü yıldönümü kutlamalarına onur konuğu olarak katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bu kutlamalarla "dinler ve halklar arasında hoşgörü ve dayanışma" mesajı verildiğini söyledi.

TRT'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Özal, Kürtçe yayından sonra Kürtçe eğitim isteğinin de gündeme gelebileceğini belirterek, Türkiye'nin devlet olarak Kürtlere yardım edecek konumda olması gerektiğini söyledi.

Özal, ABD Başkanı George Bush ile de bir görüşme yaptı.

8- Başbakan Süleyman Demirel, Orta Asya Cumhuriyetlerine yaptığı ziyaretleri çerçevesinde Özbekistan'daki temaslarını tamamlayarak, Kırgızistan'a geçti. Türkiye ile Özbekistan arasında çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalayan Demirel, "Anarşi ve enflasyondan sonra en çok üzerinde durduğum konu, Avrasya Cumhuriyetleridir" dedi.

9- Kıbrıs'ta 15 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirilen darbedeki rolü nedeniyle 20 yıl hapis cezasına çarptırılan EOKA'cı Nikos Sampson, Kıbrıs Rum yönetimi tarafından şartlı tahliye edildi.

10- Afganistan'da, 14 yıldır yönetimi ele geçirmek için mücadele eden mücahitlere, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törende, eski hükümet yetkililerinin yönetimi geçici Devlet Başkanı Sibgetullah Müceddidi'ye teslim ettikleri bildirildi.

11- İsrail, Ortadoğu barış görüşmelerinin Washington'da dün başlayan turunda, Filistinlilerin yaşadığı işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde belediye seçimleri yapılmasını resmen önerdi. Ancak Filistin heyeti sözcüsü Hanan Eşrevi, bu önerinin barış süreciyle hiçbir ilişkisi bulunmadığını açıkladı.

29 NİSAN 1992

1- Yolsuzlukları araştırmakla görevli Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yolsuzluk dosyalarından 39'unun savcılıklara iletildiğini ve bunlardan 17'si hakkında dava açıldığını açıkladı. Kilercioğlu bir soru üzerine, yolsuzlukla ilgili dosyalar arasında, Turgut Özal ve ailesine rastlamadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, istifa eden Alman Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher'e bir mektup göndererek, istifası nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Öte yandan Almanya Hükümet Sözcüsü Dieter Voge1, Türkiye ile ilişkilerde bir değişiklik olmayacağını belirterek, 'Yeni bakanın da Genscher'in takip etmekte olduğu politikayı sürdüreceğinden eminim" dedi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, partisinin Meclis grubunda yaptığı açıklamada, dünkü açıklamasının bazı basın organlarında "Adalet Bakanlığı'nı bir şebeke yönetiyor" şeklinde yer aldığını, burada bir yanlış anlaşılma olduğunu, "şebeke" sözcüğünü bakanlık bünyesi için değil, mevcut yargı sistemine yönelik kullandığını belirtti.

4- Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya, Başbakan Süleyman Demirel'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamını isteyen 3 Temmuz ve 16 Temmuz 1971 tarihli Genelkurmay belgelerinin doğru olup olmadığının açıklanmasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Salihli'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm 'Tabuları yıkıyorum" derken ulusal birliği, devletin ve ülkenin bütünlüğünü sarsıcı sözler söylediğini öne sürdü.

Ecevit, Manisa'nın Gökkaya beldesinde yaptığı konuşmada, "1980 öncesinin kavgalı CHP'sini değil, barışçı CHP'yi istiyorum. Değişen dünyanın CHP'si için mücadele veririm" dedi.

7- SBP Genel Başkanı Prof. Sadun Aren'in, parti programı, sosyalizm ve ülkenin politik gündemi üzerine yaptığı söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'ndş yayımlandı.

8- DYP ve SHP grup başkanvekilleri TBMM'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, anayasa değişiklikleri taslağı konusunda bilgi verdiler. SHP Grup Baş-

kan Vekili Aydın Güven Gürkan, başkanvekilleri adına yaptığı açıklamada, koalisyonu oluşturan iki partinin değişikler konusunda anlaştıklarını belirterek, bu konuda ANAP'tan yardım beklediklerini kaydetti.

9- TOBB Başkanı Rona Yırcalı, düzenlediği basın toplantısında Türki Cumhuriyetlere yaptığı geziye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

10- Adana'nıh İdil ilçesinde, dün meydana gelen olaylar sırasında yaşamlarını yitiren dört vatandaşın güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü öne süren esnafın, kepenk kapattığı bildirildi.

11- Cumhurbaşkanı Turgut özal, dün gece Beyaz Saray'da ABD Başkanı Ge-orge Bush ile yaptığı görüşmede, bu gezinin Başbakan Süleyman Demirel ile eşgüdümlü bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Özal'in, Başkan Bush ile Kıbrıs, Aze-ri-Ermeni çatışması, Çevik Güç, Irak'taki gelişmeler, Orta Asya cumhuriyetlerine yardım ve Bosna-Hersek olaylarını görüştüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm, ABD'de gazetecilerle yaptığı görüşme sırasında kullandığı "darbe" kelimesinin yalnış anlaşıldığı ve saptırıldığı belirtildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı özal'in "Biz iktidarı askeri idareden devraldık" şeklinde konuştuğu kaydedildi.

12- Başbakan Süleyman Dernirel Türki cumhuriyetlere yaptığı gezi çerçevesinde Kırgızistan'a gitti. İki ülkeye ilişkin altı ayrı anlaşma Dernirel ile Kırgızistan Başbakanı Çıngısev tarafından imzalandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum yönetiminin, EOKA'cı Nikos Sampson'u şartlı tahliye etme kararını tepkiyle karşıladığını belirtti.

14- Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında sabah meydana gelen deniz kazasında bir Yunan şilebi ile çarpışan bir Türk şirketine ait geminin battığı, gemide bulunan 18 mürettebattan birinin öldüğü, 4 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

15- Selanik'te bir demeç veren Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Kara-manlis, "Makedonya Yunanındır, başka Makedonya yoktur" dedi. Ayrıca Kara-manlis'in, AT ile Makedonya Devlet Başkanı Gligorofu da sert bir biçimde uyardığı bildirildi.

16- Dağlık Karabağ'da, Azeri güçler ve Ermeni milisler arasında meydana gelen çatışmalarda toplam 45 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Yugoslavya Savunma Bakanlığı, Bosna-Hersek'te görevli federal ordu birliklerinin çekilmeyeceğini bildirmeleri üzerine, BM Genel Sekreteri Butros Gali'-

nin, Bosna-Hersek'e barış gücü gönderilmesi konusunda karar vermek üzere, bölgeye bir değerlendirme heyeti gönderebileceğini belirtti.

18- Afganistan'da mücahitlerin iktidarı devralmasından kısa bir süre sonra Ah-med Şah Mesud'a bağlı birliklerle, Gulbeddin Hikmetyar yanlısı mücahitler arasında çatışma çıktığı bildirildi.

30 NİSAN 1992

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlenen Babıali Toplantıları'n-da yaptığı konuşmada, Kürtçe televizyon ile ilgili tartışmalarda sessiz kalmasının da bir tavır olduğunu belirterek, kişisel fikirlerini söylemekle hükümette tartışmalara yol açmak istemediğini söyledi. İnönü, CHP'nin yeniden açılması konusunda da, CHP'nin açılması halinde SHP ve DSP'ye gerek kalmayacağını belirtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal inönü başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kadın Bakanlığı'nın kurulması, Devlet İhale Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılması, Çocuk Mahkemeleri'ne ilişkin yasa tasarısı ve Erzincan depreminden zarar gören resmi binaların onarımı konularının görüşüldüğünü bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kısa bir süre önce gündeme getirilen, "Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması" konusundaki açıklamaları hakkında gazetecilerin sorulan üzerine bir açıklama yaptı. Açılklamada, Genelkurmay Başkanlığı'nın 780 bin kişiden sorumlu olduğu, bu sorumlluluğa paralel olarak konumunun belirlendiği, Batı'daki sistemin örnek alınması durumunda bütün savunma sisteminin ve kuvvet komutanlıklarının Bakanlık emrinde olması gerekeceği kaydedildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, atamayla gelen rektör ve dekanların çok geniş yetkilerle donatıldığını ve bu yetkilerin herkes için sorun yaratabileceğini söyledi.

5- DYP İzmir Milletvekilli Mehmet Özkan, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanlığı'ndan istifa etti.

6- Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde konuşan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yeniden açılma çalışmaları süren CHP'de, kendi partisi kadar tutarlı olması halinde görev alabileceğini belirtti.

7- TÜSİAD'ın düzenledliği "Ulusal Katılım ve Uzlaşma Sempozyumuna konuşmacı olarak katılan SHP Millletvekili Mümtaz Soysal, uzlaşmanın karşılıklı ödün anlamına geldiğini belirterek konsensüsün hep birlikte yaşanan deneylerden sonra varılan otak kanı olduğunu belirtti.

8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, incelemelerde bulunmak amacıyla Diyarbakır'a geldiler.

9- Kocaeli'nin Gölcük iilçesinde duvarlara bölücü örgüt yanlısı Kürtçe sloganlar yazarken yakalanan iki deniz astsubayı ile bir astsubay okulu öğrencisi gözaltına alındı.

10- Adana'da, Emniyet güçlerince düzenlenen bir operasyonda, yasadışı Dev-Sol örgütüne üye oldukları savlanan biri kız, 3 kişi öldü.

11- İçişleri Bakanlığı'nın dört yeni belediyenin daha kurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Washington'daki temaslarını tamamlayarak dün New York'a geçti. Özal, havaalanında yaptığı açıklamada, Irak için Saddam Hüseyin'siz bir formül gerektiğini söyledi ve "Eğer böyle giderse Irak iki veya üçe bölünür" dedi.

Ayrıca Türkiye'nin çoğulcu demokrasisinin, Kürt konusu olan bütün ülkelere örnek olduğunu belirten Özal, Türkiye'de herkesin siyasi sese sahip olduğunu ve bunun karar alma sürecinin bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Kimsenin Kürt devleti kurulmasını istemediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, PKK ile Kürt kökenli Türk vatandaşlarının bir tutulamayacağını sözlerine ekledi.

13- Başbakan Süleyman Demirel, Kazakistan'da sürdürdüğü temasları sırasında yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'a, Türkiler gezisine çıkmadan önce bir mektup yazarak, Orta Asya Cumhuriyetleri için acil yardım fonu kurulmasını önerdiğini söyledi. Bu arada Türkiye'nin Kazakistan'dan orta menzilli füze teknolojisi istediği yolundaki savlar, Başbakan Demirel ve Dışişleri Bakanı Çetin tarafından yalanlandı. Türk ve Kazak yetkililer arasında Alma Ata'da yapılan görüşmelerde Türkiye'den Çin sınırına kadar uzanacak demiryolu ağı kurulması yönündeki Türk önerisinin olumlu karşılandığı bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel, Alma-Ata'da Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, "Üzerimize tarihi bir görev düşüyor. Türkiye'nin bugünkü yönetimi, üzerine düşen sorumluluğu idrak etmiştir. Amacımız Pan-Türkizm değil. Ama burası bizim anayurdumuz. Bizim tarihimiz de, kültürümüz de burada başlar" dedi.

14- Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Almanya Federal Meclisi Bütçe Komisyonu'nün, Türkiye'ye yapılan askeri yardımın 25 milyon marklık bölümünü ekim ayında askıya almış olduğu belirtilerek, komisyonun 29 Nisan'daki toplantısında bu kararı kaldırmış olduğu bildirildi.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bu arada AGİK, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin 52'nci üye olarak örgüte kabul edilmesinin kararlaştırıldığının, ancak üyelik konusundaki kesin kararın Finlandiya'da toplanacak AGİK Bakanlar Konseyi'nde verileceğini belirtti.

16- Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde İsrail ve Arap heyetleri arasında Washington'da sürdürülen 5. tur görüşmelerin üçüncü günü sonunda bir ilerleme kaydedilmediği ve İsrail heyetinin ülkesine döndüğü bildirildi.

17- Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının Kahire'deki toplantısından sonra yayımlanan bildiride, Libya ile Batılı ülkeler arasında uçak düşürme olayı ile ilgili olarak otaya çıkan gerginliğin giderilmesi için, taraflara barışçı çözüm ve diyalog çabalarını sürdürme çağrısında bulunuldu.

18- Afganistan'da mücahitler tarafından kurulan geçiş hükümetinde Savunma Bakanlığı'nı üstlenen Cemiyet-i İslami örgütünün komutanı Ahmed Şah Me-sud dün akşam başkent Kabil'e girdi. Yeni Devlet Başkanı Sibgetullah Müceddidi ile görüşen Şah Mesud'un, daha sonra yaptığı açıklamada, yeni hükümeti tanımayan mücahitleri kınadığı bildirildi.

19- Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone'de, ücretlerini alamadıkları için kendilerini "Sierra Leone Silahlı Kuvvetlerinin Yurtsever Askerleri ve Subayları Toplulu-ğu"olarak adlandıran ve beş kişiden oluşan askeri cuntanın, hükümet merkezini basarak Devlet Başkanı Joseph Momoh'u devirdikleri açıklandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106